О подписании Меморандума о взаимопонимании между Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан и Министерством экономических дел Королевства Нидерландов по экономическому сотрудничеству в рамках нидерландской программы по экономическому сотрудничеству со странами Центральной и Восточной Европы на 2003 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2003 года N 1034
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Согласиться с подписанием Меморандума о взаимопонимании между Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан и Министерством экономических дел Королевства Нидерландов по экономическому сотрудничеству в рамках нидерландской программы по экономическому сотрудничеству со странами Центральной и Восточной Европы на 2003 год.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Меморандум о взаимопонимании между Министерством экономики
и бюджетного планирования Республики Казахстан и
Министерством экономических дел Королевства Нидерландов
по экономическому сотрудничеству в рамках нидерландской программы по экономическому сотрудничеству со странами Центральной и Восточной Европы на 2003 год
С целью обсуждения принятой Правительством Королевства Нидерландов обновленной "Программы по сотрудничеству со странами Центральной и Восточной Европы", далее именуемой "Программой PSO", ________ 2003 года в городе Астане состоялась встреча представителей Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан и Министерства экономических дел Королевства Нидерландов, далее именуемых Сторонами.
Стороны согласились, что дальнейшее развитие и укрепление отношений между Республикой Казахстан и Королевством Нидерландов являются взаимовыгодными, а также придавая важную роль программе PSO в укреплении этих связей, желая продолжать и углублять сотрудничество в будущем, признавая важность создания стабильного инвестиционного климата с целью привлечения инвесторов Королевства Нидерландов в рамках программы PSO, достигли взаимопонимания о нижеследующем:
Элементы программы PSO
1. Программа PSO поддерживает переход Казахстана к устойчивой и рыночно ориентированной экономике. Основными ее целями являются внесение вклада в развитие рыночной экономики, укрепление конкурентоспособности, модернизация компаний и развитие устойчивого производственного процесса. Программа PSO - это программа технической помощи, оказываемая Республике Казахстан Королевством Нидерландов на безвозмездной основе.

2003 жылға арналған Орталық және Шығыс Еуропа елдерiмен экономикалық ынтымақтастық жөнiндегi нидерландтық бағдарлама шеңберiндегi экономикалық ынтымақтастық бойынша Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi мен Нидерланды Корольдiгiнiң Экономикалық iстер министрлiгi арасындағы Өзара түсiнiстiк туралы меморандумға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 7 қазандағы N 1034 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. 2003 жылға арналған Орталық және Шығыс Еуропа елдерiмен экономикалық ынтымақтастық жөнiндегi нидерландтық бағдарлама шеңберiндегi экономикалық ынтымақтастық бойынша Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi мен Нидерланды Корольдiгiнiң Экономикалық iстер министрлiгi арасындағы Өзара түсiнiстiк туралы меморандумға қол қоюға келiсiм берiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
2003 жылға арналған Орталық және Шығыс Еуропа елдерiмен экономикалық ынтымақтастық жөнiндегi нидерландтық бағдарлама шеңберiндегi экономикалық ынтымақтастық бойынша Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi мен Нидерланды Корольдiгiнiң Экономикалық
iстер министрлiгi арасындағы Өзара түсiнiстiк
туралы меморандум
Нидерланды Корольдiгінiң Үкiметi қабылдаған, бұдан әрi "PSO бағдарламасы" деп аталатын, жаңартылған "Орталық және Шығыс Еуропа елдерiмен ынтымақтастық жөнiндегi бағдарламасын" талқылау мақсатында 2003 жылғы _______ Астана қаласында бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi мен Нидерланды Корольдiгiнiң Экономикалық iстер министрлiгi өкiлдерiнiң кездесуi өтті.
Тараптар Қазақстан Республикасы мен Нидерланды Корольдiгi арасындағы қатынастарды одан әрi дамыту мен нығайтудың өзара тиiмдi болатындығына келiсiм бiлдiрдi, сондай-ақ осы байланыстарды нығатюда PSO бағдарламасына маңызды рөл бере отырып, болашақта ынтымақтастықтың жалғасуы мен тереңдей түсуiн тiлей отырып, PSO бағдарламасы шеңберiнде Нидерланды Корольдiгiнiң инвесторларын тарту мақсатымен тұрақты инвестициялық ахуал жасаудың маңыздылығын мойындай отырып, мына төмендегiлер туралы өзара түсiнiстiкке қол жеткiздi:
PSO бағдарламасының элементтерi
1. PSO бағдарламасы Қазақстанның тұрақты әрi рыноктық бағдарланған экономикаға көшуiн қолдайды. Рыноктық экономиканы дамытуға үлес қосу, бәсекеге қабiлеттiлiктi нығайту, компанияларды жаңғырту және тұрақты өндiрiстiк процестi дамыту оның негiзгi мақсаттары болып табылады. PSO бағдарламасы - бұл өтеусiз негiзде Нидерланды Корольдiгi Қазақстан Республикасына көрсететiн техникалық көмек бағдарламасы.

2. В рамках программы PSO Правительство Королевства Нидерландов финансирует два типа проектов:
а) Проекты бизнес PSO ("Business to Business") предоставляются нидерландским компаниям с целью передачи знаний, технологий и оборудования казахстанским компаниям. Проекты данной программы направлены на укрепление финансово-экономического положения и научно-технического потенциала компаний Республики Казахстан. В целях отбора компаний для реализации проектов в рамках обновленной программы PSO проводятся два тендерных периода в год. Тендеры будут состоять из одной фазы и будут открыты для всех стран участниц программы PSO. Отбор проектных предложений из различных стран, допущенных для участия в тендере, будет проводиться на основе конкурса и качественных характеристик предлагаемых проектов.
Проекты бизнес PSO ("Business to Business") должны быть нацелены на коммерческое продолжение, т.е. на устойчивые торговые либо инвестиционные отношения. Изначально проект должен иметь приемлемый шанс для последующих коммерческих инвестиций. Компании, представляющие заявки, должны четко указать промежуточные и конечные результаты проекта. Активное участие и обязательства задействованных казахстанских компаний являются важным требованием к проектам "Business to Business" (коммерческим). Казахстанские и нидерландские компании несут совместную ответственность за осуществление проектов и реализацию их целей.
б) Институциональные (программные) проекты направлены на поддержку определенного сектора либо региона Центральной и Восточной Европы, в том числе и Казахстана, на протяжении нескольких лет с использованием профессионального опыта и знаний нидерландских компаний. Институциональные проекты направлены на укрепление институциональной способности либо конкурентоспособности определенного сектора или региона посредством использования опыта и знаний нидерландских компаний, и поэтому должны быть составлены таким образом, чтобы быть полезными для сектора или региона в целом, а не для какого-либо определенного предприятия.
Институциональные проекты могут выполняться как компаниями, так и консультантами либо частными экспертами, организациями или учреждениями, которые могут быть как правительственными, так и неправительственными. Ежегодно Министерство экономических дел Королевства Нидерландов принимает решение, какие секторы/регионы в каких государствах Центральной и Восточной Европы, в том числе и Казахстана, могут участвовать в институциональных проектах. Такое решение принимается при всесторонней консультации с уполномоченными органами соответствующих государств, а также с соответствующими нидерландскими министерствами и организацией Senter, являющейся исполнительным органом Министерства экономических дел Королевства Нидерландов по программе PSO. В случае, если институциональный проект внедряется в Казахстане, выполнение этого проекта потребует активного участия и поддержки заинтересованных государственных органов всех уровней Республики Казахстан и/или других вовлеченных казахстанских организаций или компаний.

2. Нидерланды Корольдiгiнiң Үкiметi PSO бағдарламасы шеңберiнде жобалардың мынадай екi үлгiсiн қаржыландырады:
а) Қазақстан компанияларына бiлiм, технологиялар және жабдықтар беру мақсатында PSO бизнес жобалары ("Business to Business") нидерландтық компанияларға ұсынылады. Осы бағдарламаның жобалары Қазақстан Республикасы компанияларының қаржы-экономикалық жағдайын және ғылыми-техникалық әлеуетiн нығайтуға бағытталған. Жаңартылған PSO бағдарламасының шеңберiнде жобаларды iске асыру үшiн компанияларды iрiктеу мақсатында жылына екi тендерлiк кезең жүргiзiледi. Тендерлер бiр сатыдан тұрады және PSO бағдарламасына барлық қатысушы елдер үшiн ашық болады. Тендерге қатысуға жiберiлген әр түрлi елдердiң жобалық ұсыныстарын iрiктеу конкурстың және ұсынылатын жобалардың сапалық сипаттамалары негiзiнде жүргiзiлетiн болады.
PSO бизнес жобалары ("Business to Business") коммерциялық жалғасын табуға, яғни тұрақты сауда не инвестициялық қатынастарға бағытталуы тиiс. Жобаның бастапқыда кейiнгi коммерциялық инвестициялар үшiн қолайлы мүмкiндiгi болуы тиiс. Өтiнiмдердi ұсынатын компаниялар жобаның аралық және соңғы нәтижелерiн анық көрсетуге тиiс. Қазақстандық және нидерландық компаниялар жобалардың жүзеге асырылуына әрi олардың мақсаттарының iске асуына бiрге жауапты болады.
б) Институционалдық (бағдарламалық) жобалар ұзақ жылдар бойы нидерландық компаниялардың кәсiби тәжiрибесi мен бiлiмiн пайдалана отырып, нақты секторды не болмаса Орталық пен Шығыс Еуропаның, соның iшiнде Қазақстанның да өңiрiн қолдауға бағытталған. Институционалдық жобалар нидерландық компаниялардың кәсiби тәжiрибесi мен бiлiмiн пайдалану арқылы нақты сектордың немесе өңiрдiң институционалдық қабiлеттiлiгiн не болмаса бәсекеге қабiлеттiгiн нығайтуға бағытталған, сондықтан тұтастай алғанда, жобалар қандай да бiр нақты кәсiпорын үшiн емес, сектор немесе өңiр үшiн пайдалы болатындай жасалуы тиiс.
Институционалдық жобаларды компаниялар, сол сияқты консультанттар, не болмаса жеке сарапшылар, үкiметтiк, сол сияқты үкiметтiк емес болатын ұйымдар немесе мекемелер орындай алады. Жыл сайын Нидерланд Корольдiгiнiң Экономикалық iстер министрлiгi Орталық және Шығыс Еуропаның қандай мемлекеттерiнiң, соның iшiнде Қазақстанның да қандай секторлары/өңiрлерi институционалдық жобаларға қатыса алатыны жайында шешiм қабылдайды. Осындай шешiм тиiстi мемлекеттердiң уәкiлеттi органдарымен, сондай-ақ тиiстi нидерландық министрлiктермен және Нидерланд Корольдiгiнiң Экономикалық iстер министрлiгiнiң PSO бағдарламасы бойынша атқарушы органы болып табылатын Senter ұйымымен жан-жақты консультациялар жүргізiле отырып қабылданады. Институционалдық жоба егер Қазақстанда енгiзiлетiн жағдайда, бұл жобаның орындалуы Қазақстан Республикасының барлық деңгейiндегi мүдделi мемлекеттiк органдардың және/немесе басқа да тартылған қазақстандық ұйымдардың немесе компаниялардың белсендi қатысуын әрi қолдауын талап етедi.

3. Товары, импортированные на территорию Республики Казахстан в рамках проектов технической помощи программы PSO, будут освобождены от уплаты налога на добавленную стоимость, таможенных пошлин, таможенных платежей за таможенную регистрацию и каких-либо других пошлин и налогов в соответствии с национальным законодательством Республики Казахстан.
4. Координатором программы PSO на территории Республики Казахстан является Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан. Координатор программы PSO с казахстанской стороны несет ответственность за необходимое посредничество на рабочем уровне между исполнительным органом Министерства экономических дел Королевства Нидерландов по программе PSO - Senter, с одной стороны, и вовлеченными казахстанскими правительственными организациями, с другой стороны. Senter, исполнительный орган Министерства экономических дел Королевства Нидерландов по программе PSO, является главным координатором, и, несет ответственность за определение круга полномочий, процедуры присуждения, выбора и общего мониторинга проектов. Нидерландские компании должны направлять проектные предложения в Senter.
5. В случае возникновения споров или разногласий между Сторонами, связанных с толкованием или применением настоящего Меморандума, Стороны будут решать их путем консультаций и переговоров.
6. По взаимной договоренности Сторон в настоящий Меморандум могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами и являются неотъемлемыми частями настоящего Меморандума.
Настоящий Меморандум о взаимопонимании вступает в силу с момента подписания и остается в силе в течение одного года. Стороны достигли договоренности о встрече в конце 2003 года для проведения оценки реализации проектов, получивших развитие в рамках данного Меморандума, а также обсуждения возможного продолжения программы PSO. На основании совместной оценки реализации программы PSO, до истечения срока действия Меморандума, Стороны могут принять решение о продлении действия настоящего Меморандума сроком на один год.
Совершено в городе ___________ "___" _________ года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, английском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу. В случае возникновения разногласий в толковании положений настоящего Меморандума Стороны будут обращаться к тексту на английском языке.
За Министерство экономики   За Министерство экономических дел
и бюджетного планирования        Королевства Нидерландов
Республики Казахстан

3. Қазақстан Республикасының аумағына PSO бағдарламасының техникалық көмек көрсету жобаларының шеңберiнде импортталған тауарлар Қазақстан Республикасының ұлттық заңнамасына сәйкес қосылған құн салығын, кеден баждарын, кедендiк тiркелу үшiн кедендiк төлемдердi және қандай да болмасын басқа да баждар мен салықтарды төлеуден босатылатын болады.
4. Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi Қазақстан Республикасының аумағында PSO бағдарламасының үйлестiрушiсi болып табылады. Қазақстан тарапынан PSO бағдарламасының үйлестiрушi Нидерланд Корольдiгiнiң Экономикалық iстер министрлiгiнiң PSO бағдарламасы бойынша атқарушы органы - Senter, бiр жағынан, және екiншi жағынан, тартылған қазақстандық үкiметтiк ұйымдар арасында жұмыс деңгейiндегi қажеттi делдалдық үшiн жауапты болады. Нидерланд Корольдiгiнiң Экономикалық iстер министрлiгiнiң PSO бағдарламасы бойынша атқарушы органы Senter бас үйлестiрушiсi болып табылады және өкiлеттiктер шеңберiн, беру рәсiмiн айқындауға, жобаларды таңдауға және олардың жалпы мониторингiне жауапты болады. Нидерландық компаниялар жобалық ұсыныстарын Senter-гe жiберуi тиiс.
5. Тараптар арасында осы Меморандумды түсiндiрумен немесе қолдануымен байланысты даулар немесе келiспеушiлiктер туындаған жағдайда Тараптар оларды консультациялар және келiссөздер арқылы шешетiн болады.
6. Тараптардың өзара келiсiмi бойынша осы Меморандумға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн, олар жеке хаттамалармен ресiмделедi және осы Меморандумның ажырамас бөлiктерi болып табылады.
Осы Өзара түсiнiстiк туралы меморандум қол қойылған сәтiнен бастап күшiне енедi және бiр жыл бойы күшiнде болады. Осы Меморандум шеңберiнде дамуы жалғасын тапқан жобалардың iске асырылуына бағалау жүргiзу, сондай-ақ PSO бағдарламасын жалғастыру мүмкiндiгiн талқылау үшiн Тараптар 2003 жылдың соңында кездесу туралы келiсiмге қол жеткiздi. PSO бағдарламасының iске асырылуына бiрлескен бағалау жүргiзу негiзiнде, Меморандум күшiнiң мерзiмi өткенге дейiн, Тараптар осы Меморандумның күшiн бiр жыл мерзiмге ұзарту туралы шешiм қабылдай алады.
______ жылғы "____" ________ ___________№қаласында түпнұсқалы екi дана етiп, әрқайсысы қазақ, ағылшын және орыс тiлдерiнде жасалды, сондай-ақ барлық мәтiндердiң бiрдей күшi бар. Осы Меморандумның ережелерiн түсiндiруде келiспеушiлiктер туындаған жағдайда, Тараптар ағылшын тiлiндегi мәтiнге жүгінедi.
Қазақстан Республикасының       Нидерланды Корольдiгiнiң
Экономика және бюджеттiк        Экономикалық iстер министрлiгi
жоспарлау министрлiгi           үшін
үшін