О проекте Закона Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Международной конвенции о Гармонизированной системе описания и кодирования товаров и Протоколу о внесении поправки в Международную конвенцию о Гармонизированной системе описания и кодирования товаров"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 октября 2003 года N 1043
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Международной конвенции о Гармонизированной системе описания и кодирования товаров и Протоколу о внесении поправки в Международную конвенцию о Гармонизированной системе описания и кодирования товаров".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон
Республики Казахстан
О присоединении Республики Казахстан к
Международной конвенции о Гармонизированной системе
описания и кодирования товаров и Протоколу
о внесении поправки в Международную конвенцию о
Гармонизированной системе описания и кодирования товаров
Республике Казахстан присоединиться к Международной конвенции о Гармонизированной системе описания и кодирования товаров, совершенной в Брюсселе 14 июня 1983 года, и Протоколу о внесении поправки в Международную конвенцию о Гармонизированной системе описания и кодирования товаров, совершенному в Брюсселе 24 июня 1986 года.
Президент
Республики Казахстан
Часть I
Основной текст Международная конвенция
о Гармонизированной системе
описания и кодирования товаров
(совершено в Брюсселе 14 июня 1983 г.)
Преамбула
Договаривающиеся Стороны настоящей Конвенции, разработанной под руководством Совета таможенного сотрудничества,
желая содействовать международной торговле,
желая упростить сбор, сопоставление и анализ статистических данных, в особенности относящихся к международной торговле,
желая уменьшить расходы, вызываемые повторным описанием, классификацией и кодированием товаров при их переходе из одной системы классификации в другую в процессе международной торговли, и способствовать стандартизации внешнеторговой документации и передаче статистических данных,
принимая во внимание, что изменения в технологии производства товаров и структуре международной торговли обуславливают необходимость внесения существенных изменений в Конвенцию о Номенклатуре для классификации товаров в таможенных тарифах, заключенную в Брюсселе 15 декабря 1950 г.,
учитывая также, что требуемая правительствами и торговыми кругами степень детализации для использования в таможенных и статистических целях вышла за рамки того, что предусматривается Номенклатурой, прилагаемой к вышеупомянутой Конвенции,
признавая важность точных и сопоставимых данных для ведения международных торговых переговоров,
считая, что Гармонизированную систему целесообразно использовать для транспортных тарифов и статистики грузоперевозок различными видами транспорта,
учитывая, что Гармонизированная система предназначена для возможно более широкого использования в других системах описания и кодирования товаров,
принимая во внимание, что Гармонизированная система призвана способствовать установлению возможно более тесной взаимосвязи между статистикой внешней торговли и статистикой производства,
считая, что между Гармонизированной системой и Стандартной международной торговой классификацией (СМТК) Организации Объединенных Наций должна быть сохранена тесная взаимосвязь,
считая желательным удовлетворение указанных выше потребностей посредством применения комбинированной тарифно-статистической номенклатуры, пригодной для использования заинтересованными участниками, связанными с международной торговлей,
признавая важность учета в Гармонизированной системе изменений в технологии производства товаров или структуре международной торговли,
принимая во внимание работу, проделанную в этой области Комитетом по Гармонизированной системе, созданным Советом таможенного сотрудничества,
считая, что поскольку указанная выше Конвенция о Номенклатуре оказалась эффективным инструментом для достижения некоторых из этих целей, то самым лучшим средством для достижения желаемых результатов является заключение новой международной конвенции,
договорились о нижеследующем:

"Қазақстан Республикасының Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестiрiлген жүйесi туралы халықаралық конвенцияға және Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестiрiлген жүйесi туралы халықаралық конвенцияға Түзетулер енгізу туралы хаттамаға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 10 қазандағы N 1043 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестiрiлген жүйесi туралы халықаралық конвенцияға және Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестiрiлген жүйесi туралы халықаралық конвенцияға Түзетулер енгiзу туралы хаттамаға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының Тауарларды сипаттау мен
кодтаудың үйлестірілген жүйесi туралы халықаралық
конвенцияға және Тауарларды сипаттау мен кодтаудың
үйлестiрiлген жүйесi туралы халықаралық конвенцияға
түзетулер енгiзу туралы хаттамаға қосылуы туралы
Қазақстан Республикасы 1983 жылғы 14 маусымда Брюссельде жасалған Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестiрiлген жүйесi туралы халықаралық конвенцияға және 1986 жылғы 24 маусымда Брюссельде жасалған Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесi туралы халықаралық конвенцияға түзетулер енгiзу туралы хаттамаға қосылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
І Бөлім
Негізгі мәтін Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген
жүйесі туралы халықаралық конвенциясы (1983 жылғы 14 шiлдеде Брюссельде жасалған) Кiрiспе
Кедендiк ынтымақтастық кеңесiнiң басшылығымен әзiрленген осы Конвенцияның Уағдаласушы Тараптары,
халықаралық саудаға жәрдемдесуге ниет бiлдiре отырып,
әсiресе халықаралық саудаға қатысты алымды, статистикалық деректердi салыстыруды және талдауды оңайлатуға ниет білдiре отырып,
халықаралық сауда процесiнде жiктеудiң бiр жүйесiнен екiншi жүйесiне көшу кезiнде тауарларды қайталап сипаттаудан, жiктеуден және кодтаудан туындайтын шығыстарды азайтуға және сыртқы сауданың құжаттамаларын стандарттауға және статистикалық деректердi беруге ықпал етуге ниет бiлдiре отырып,
тауарлар өндiрiсi технологиясына және халықаралық сауда құрылымына өзгерiстердiң 1950 жылғы 15 желтоқсанда Брюссельде бекiтiлген Кедендiк тарифтердегi тауарларды жiктеуге арналған номенклатура туралы Конвенцияға елеулi өзгерiстер енгiзу қажеттiгiне себепшi болатындығын назарға ала отырып,
үкiметтер мен сауда топтары талап ететiн кедендiк және статистикалық мақсаттарға арналған нақтылау дәрежесiнiң жоғарыда аталған Конвенцияға қоса берілген Номенклатурада көзделетiн шеңберден шыққандығын да ескере отырып,
халықаралық сауда келiссөздерiн жүргiзуге арналған дәл және салыстырмалы деректердiң маңыздылығын мойындай отырып,
Yйлестiрiлген жүйенi әр түрлi көлiкпен жүк тасымалдаудың көлiктiк тарифтерi мен статистикасы үшiн пайдалануды орынды деп санай отырып,
Yйлестiрілген жүйенiң тауарларды сипаттау мен кодтаудың басқа жүйелерiнде мүмкiн болатын неғұрлым кеңiнен пайдалануға арналғандығын ескере отырып,
Yйлестiрiлген жүйенiң сыртқы сауда статистикасы мен өндiрiс статистикасының арасындағы мүмкiн болатын неғұрлым тығыз өзара қарым-қатынасты орнатуға ықпал етуге арналғандығын назарға ала отырып,
Үйлестiрiлген жүйе мен Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Стандарттық халықаралық сауда жүктемесiнiң (СХСЖ) арасында тығыз өзара қарым-қатынастың сақтауы тиiс деп санай отырып,
жоғарыда көрсетiлген қажеттiлiктердi халықаралық саудамен байланысқан мүдделi қатысушылардың пайдалануы үшiн жарамды құрамдастырылған тарифтiк-статистикалық номенклатураны қолдану арқылы қанағаттандыру дұрыс деп санай отырып,
тауарлар өндiрiсiнiң технологиясына немесе халықаралық сауданың құрылымына өзгерiстердiң Үйлестiрiлген жүйеде есепке алынуының маңыздылығын мойындай отырып,
Кедендiк ынтымақтастық кеңесi құрған Үйлестiрiлген жүйе жөнiндегi комитеттiң осы салада атқарған жұмысын назарға ала отырып,
жоғарыда көрсетiлген Номенклатура туралы конвенция осы мақсаттардың кейбiреуiне қол жеткiзу үшiн тиiмдi құрал болғандықтан, тиiстi нәтижелерге жетуге арналған ең жақсы құрал жаңа халықаралық Конвенцияны бекiту болып табылады деп санай отырып,
мына төмендегiлер туралы келiстi:

Статья 1
Определения
В целях настоящей Конвенции:
(a) "Гармонизированная система описания и кодирования товаров", именуемая в дальнейшем "Гармонизированная система", означает Номенклатуру, включающую в себя товарные позиции, субпозиции и относящиеся к ним цифровые коды, примечания к разделам, группам и субпозициям, а также Основные правила интерпретации Гармонизированной системы, приведенные в Приложении к настоящей Конвенции;
(b) "таможенно-тарифная номенклатура" означает номенклатуру, принятую в соответствии с законодательством Договаривающейся Стороны для взимания таможенных пошлин при ввозе товаров;
(c) "статистические номенклатуры" означают товарные номенклатуры, принятые Договаривающейся Стороной для сбора статистических данных о ввозе и вывозе товаров;
(d) "комбинированная тарифно-статистическая номенклатура" означает номенклатуру, объединяющую таможенно-тарифную и статистические номенклатуры, которую в соответствии со своим законодательством Договаривающаяся Сторона требует использовать при декларировании ввозимых товаров;
(e) "Конвенция о создании Совета" означает Конвенцию о создании Совета таможенного сотрудничества, заключенную в Брюсселе 15 декабря 1950 г.;
(f) "Совет" означает Совет таможенного сотрудничества, упоминаемый в пункте (е) настоящей статьи;
(g) "Генеральный секретарь" означает Генерального секретаря Совета;
(h) "ратификация" означает собственно ратификацию, принятие или одобрение.
Статья 2
Приложение
Приложение к настоящей Конвенции является ее неотъемлемой частью, и любая ссылка на эту Конвенцию равно означает и ссылку на это приложение.
Статья 3
Обязательства Договаривающихся Сторон
1. С учетом исключений, перечисленных в статье 4:
(a) каждая Договаривающаяся Сторона настоящей Конвенции обязуется, за исключением случаев применения положений подпункта (с) настоящего пункта, что ее таможенно-тарифная и статистические номенклатуры будут соответствовать Гармонизированной системе с момента вступления настоящей Конвенции в силу по отношению к этой Договаривающейся Стороне. Тем самым она обязуется по отношению к своим таможенно-тарифной и статистическим номенклатурам:
(i) использовать все товарные позиции и субпозиции Гармонизированной системы, а также относящиеся к ним цифровые коды без каких-либо дополнений или изменений;
(ii) применять Основные правила интерпретации Гармонизированной системы, а также все примечания к разделам, группам, товарным позициям и субпозициям и не изменять содержания разделов, групп, товарных позиций или субпозиций Гармонизированной системы;
(iii) соблюдать порядок кодирования, принятый в Гармонизированной системе;
(b) каждая Договаривающаяся Сторона будет также публиковать свои статистические данные по ввозу и вывозу товаров в соответствии с шестизначным кодом Гармонизированной системы или, по желанию Договаривающейся Стороны, на более глубоком уровне классификации, если ограничение таких публикаций не вызывается особыми случаями, как, например, сохранение коммерческой тайны или ненанесение ущерба интересам государственной безопасности;
(с) ничто в настоящей статье не обязывает Договаривающуюся Сторону использовать субпозиции Гармонизированной системы в своей таможенно-тарифной номенклатуре при условии, что его комбинированная тарифно-статистическая номенклатура соответствует требованиям, указанным в подпунктах (a) (i), (a) (ii) и (a) (iii).

1-бап
Айқындама
Осы Конвенцияның мақсаттарында:
а) бұдан әрi "Үйлестiрiлген жүйе" деп аталатын "Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестiрілген жүйесi" тауарлық позицияларды, субпозицияларды және оларға жататын сандық кодтарды, тарауларға, топтарға және субпозицияларға ескертпелердi қамтитын Номенклатураны, сондай-ақ осы Конвенцияға қосымшада келтiрiлген Yйлестiрiлген жүйенi интерпретациялаудың негiзгi ережелерiн бiлдiредi;
b) "кедендiк-тарифтiк номенклатура" Уағдаласушы Тараптар тауарларды әкелу кезiнде кедендiк баждарды алуға арналған заңнамаға сәйкес қабылдаған номенклатураны білдiредi;
с) "статистикалық номенклатуралар" Уағдаласушы Тарап тауарларды әкелу және әкету туралы статистикалық деректер жинау үшiн қабылдаған тауарлық номенклатураны бiлдiредi;
d) "құрамдастырылған тауарлық-статистикалық номенклатура" Уағдаласушы Тарап оны өзiнiң заңнамасына сәйкес әкелетiн тауарларды декларациялау кезiнде талап ететiн, кедендiк-тарифтiк пен статистикалық номенклатураларды бiрiктiретiн номенклатураны бiлдiредi;
е) "Кеңесті құру туралы Конвенция" 1950 жылғы 15 желтоқсанда Брюссельде жасасқан Кедендiк ынтымақтастық кеңесiн құру туралы Конвенцияны бiлдiредi;
f) "Кеңес" осы баптың (е) тармағында айтылған Кедендiк ынтымақтастық кеңесiн білдiредi;
g) "Бас хатшы" Кеңестiң Бас хатшысын бiлдiредi;
h) "бекiту" тиiсiнше бекiтудi, қабылдауды немесе мақұлдауды бiлдiредi.
2-бап
Қосымша
Осы Конвенцияға қосымша оның ажырамас бөлiгi болып табылады және осы Конвенцияға кез келген сiлтеме осы қосымшаға сiлтеменi де бiрдей білдiредi.
3-бап
Уағдаласушы Тараптардың міндеттемелері
1. 4-бапта аталған ерекшелiктер ескерiле отырып:
а) осы Конвенцияның әрбiр Уағдаласушы Тарабы осы тармақтың (с) тармақшасының ережелерiн қолданатын жағдайларды қоспағанда, оның осы Уағдаласушы Тарапқа қатысы бойынша кедендiк-тарифтiк және статистикалық номенклатуралары осы Конвенция күшiне енген сәттен бастап Үйлестiрiлген жүйеге сәйкес болатындығына мiндеттенедi. Сөйтiп ол өзiнiң кедендiк-тарифтiк және статистикалық номенклатураларына қатысты:
i) Yйлестiрiлген жүйенiң барлық тауарлық позициялары мен субпозицияларын, сондай-ақ оларға жататын сандық кодтарды ешқандай толықтыруларсыз немесе өзгерiстерсiз пайдалануға;
ii) Yйлестiрiлген жүйе интерпретациясының негiзгi ережелерiн, сондай-ақ бөлiмдерге, топтарға, тауарлық позициялар мен субпозицияларға барлық ескертулердi қолдануға және Үйлестiрілген жүйенiң бөлiмдерiнiң, топтарының позициялары мен субпозицияларының мазмұнын өзгертпеуге;
iii) Үйлестiрiлген жүйеде қабылданған кодтаудың тәртiбiн сақтауға мiндеттенедi;
b) әрбiр Уағдаласушы Тарап, егер мұндай жарияланымдарды шектеу мысалы, коммерциялық құпияны сақтау немесе ұлттық қауiпсiздiктiң мүдделерiне залал келтiру сияқты ерекше жағдайларды тудырмайтын болса, Yйлестiрiлген жүйенiң алты таңбалы кодына сәйкес немесе Уағдаласушы Тараптың тiлегi бойынша жiктеудiң неғұрлым терең деңгейiнде тауарларды әкелу және әкету жөнiндегi өз статистикалық деректерiн де жариялайтын болады.
с) оның құрамдастырылған тарифтiк-статистикалық номенклатурасы (а) (i), (а) (ii) және (а) (iii) тармақшаларда көрсетiлген талаптарға сәйкес келген жағдайда, осы бапта Уағдаласушы Тарапты өзiнiң кедендiк-тарифтiк номенклатурасында Үйлестiрiлген жүйенiң субпозицияларын пайдалануды ешқандай мiндеттемейдi.

2. В соответствии с требованиями подпункта (а) пункта 1 настоящей статьи каждая Договаривающаяся Сторона может вносить в текст такие изменения, которые она сочтет необходимыми для того, чтобы положения Гармонизированной системы были закреплены в ее национальном законодательстве.
3. Ничто в настоящей статье не запрещает Договаривающейся Стороне создавать в своих таможенно-тарифной или статистических номенклатурах подразделы для более глубокой классификации товаров, чем в Гармонизированной системе, при условии, что любые такие подразделы будут дополнены и кодированы сверх шестизначного цифрового кода, приведенного в Приложении к настоящей Конвенции.
Статья 4
Частичное применение развивающимися странами
1. Любая Договаривающаяся Сторона, являющаяся развивающейся страной, может отсрочить применение некоторых или всех субпозиций Гармонизированной системы на такой период, который может ей потребоваться, учитывая структуру ее внешней торговли или потенциал ее системы управления.
2. Любая Договаривающаяся Сторона, являющаяся развивающейся страной, которая принимает решение о частичном применении Гармонизированной системы в соответствии с положениями настоящей статьи, дает согласие принять все меры для применения шестизначной Гармонизированной системы в полном объеме в течение пяти лет, считая с даты, с которой настоящая Конвенция вступает в силу в отношении этой страны, или в любой другой срок, который она сочтет необходимым, принимая во внимание положения пункта 1 настоящей статьи.
3. Любая Договаривающаяся Сторона, являющаяся развивающейся страной, которая принимает решение о частичном применении Гармонизированной системы в соответствии с положениями настоящей статьи, применяет либо все субпозиции с двумя дефисами, относящиеся к любой субпозиции с одним дефисом, либо ни одну из них, а также либо все субпозиции с одним дефисом, относящиеся к любой товарной позиции, либо ни одну из них. В таких случаях частичного применения шестой знак или пятый и шестой знаки, соответствующие неиспользуемой части кода Гармонизированной системы, заменяются "0" или "00" соответственно.
4. Развивающаяся страна, которая принимает решение о частичном применении Гармонизированной системы в соответствии с положениями настоящей статьи, становясь Договаривающейся Стороной, уведомляет Генерального секретаря о тех субпозициях, которые она не будет применять с даты вступления в силу в отношении нее настоящей Конвенции, а также уведомляет Генерального секретаря о тех субпозициях, которые она будет применять впоследствии.

2. Осы баптың 1-тармағы (а) тармақшасының талаптарына сәйкес әрбiр Уағдаласушы Тарап Үйлестiрiлген жүйенiң ережелерi оның ұлттық заңнамасында бекiтілуi үшiн өзi қажет деп санайтын өзгерiстердi енгiзе алады.
3. Кез келген осындай шағын бөлiмдер осы Конвенцияға қосымшада келтірілген алты таңбалы сандық кодтан тыс толықтырылған және кодталған жағдайда, бұл бапта Уағдаласушы Тарапты өзiнiң кедендiк-тарифтiк немесе статистикалық номенклатураларында тауарларды Үйлестiрiлген жүйеге қарағанда тереңiрек жiктеу үшiн шағын бөлiмдер құруға ешқандай тыйым салынбайды.
4-бап
Дамушы елдердiң жарым-жартылай қолдануы
1. Дамушы ел болып табылатын кез келген Уағдаласушы Тарап Үйлестiрiлген жүйенiң кейбiр немесе барлық субпозицияларын қолдануды оның сыртқы саудасының құрылымы мен оның басқару жүйесінiң әлеуетiн ескере отырып, өзiне қажеттi кезеңге кейiнге қалдыра алады.
2. Осы баптың ережелерiне сәйкес Yйлестiрілген жүйенi жарым-жартылай қолдану туралы шешiм қабылдайтын дамушы ел болып табылатын кез келген Уағдаласушы Тарап осы Конвенция бұл мемлекетке қатысты күшiне енетiн күннен бастап бес жылдың iшiнде немесе осы баптың 1-тармағының ережелерiн назарға ала отырып, ол қажет деп санайтын кез келген мерзiмде алты таңбалы Yйлестiрiлген жүйенi қолдану үшiн барлық шараларды қабылдауға келiсiм бередi.
3. Осы баптың ережелерiне сәйкес Үйлестiрiлген жүйенi жарым-жартылай қолдану туралы шешiм қабылдайтын дамушы ел болып табылатын кез келген Уағдаласушы Тарап не бiр дефисi бар кез келген субпозицияға жататын екi дефисi бар барлық субпозицияны, не олардың бiр де бiреуiн, сондай-ақ, не кез келген тауарлық позицияға жататын бiр дефисi бар барлық субпозицияны, не олардың бiр де бiреуiн қолданады. Жарым-жартылай қолданудың мұндай жағдайларында Үйлестiрiлген жүйе кодының пайдаланылмайтын бөлiгiне сәйкес келетiн алтыншы белгi немесе бесiншi және алтыншы белгiлер тиiсiнше "0"-ге немесе "00"-ге ауыстырылады.
4. Осы баптың ережелерiне сәйкес Үйлестiрiлген жүйенi жарым-жартылай қолдану туралы шешiм қабылдайтын дамушы ел Уағдаласушы Тарап бола отырып, Бас хатшыны ол осы Конвенцияның оған қатысты күшiне енетiн күнiнен бастап қолданбайтын субпозициялар туралы құлақтандырады, сондай-ақ Бас хатшыны ол кейiн қолданбайтын субпозициялар туралы құлақтандырады.

5. Любая развивающаяся страна, которая принимает решение о частичном применении Гармонизированной системы в соответствии с положениями настоящей статьи, становясь Договаривающейся Стороной, может уведомить Генерального секретаря, что она официально обязуется применять шестизначную Гармонизированную систему в полном объеме через три года, считая с даты вступления в силу в отношении нее настоящей Конвенции.
6. Любая Договаривающаяся Сторона, являющаяся развивающейся страной, которая частично применяет Гармонизированную систему в соответствии с положениями настоящей статьи, освобождается от обязательств, вытекающих из статьи 3 в том, что касается субпозиций, которые она не применяет.
Статья 5
Техническое содействие развивающимся странам
Договаривающаяся Сторона, являющаяся развитой страной, оказывает развивающимся странам по их просьбе техническое содействие на взаимно согласованных условиях, в частности, в области подготовки кадров, приведения их национальных номенклатур в соответствие с Гармонизированной системой, дает рекомендации по ведению таких национальных систем номенклатур с внесенными последними поправками в Гармонизированную систему или по применению положений настоящей Конвенции.
Статья 6
Комитет по Гармонизированной системе
1. В соответствии с настоящей Конвенцией учреждается Комитет, именуемый Комитетом по Гармонизированной системе и состоящий из представителей каждой Договаривающейся Стороны.
2. Комитет по Гармонизированной системе собирается обычно не реже двух раз в год.
3. Его заседания созываются Генеральным секретарем и проводятся в штаб-квартире Совета, если участники настоящей Конвенции не договариваются о другом месте их проведения.
4. В Комитете по Гармонизированной системе каждая Договаривающаяся Сторона имеет один голос; тем не менее для целей настоящей Конвенции и без ущерба для любой будущей конвенции Договаривающиеся Стороны, в качестве которых могут выступать таможенный или экономический союз, а также одно или несколько государств-членов такого союза, имеют совместно только один голос. Аналогично, когда все государства-члены таможенного или экономического союза, который имеет право стать Договаривающейся Стороной, в соответствии с положениями пункта (b) статьи 11 становятся Договаривающимися Сторонами, они совместно имеют только один голос.
5. Комитет по Гармонизированной системе выбирает своего Председателя, а также одного или нескольких заместителей Председателя.
6. Комитет устанавливает свой регламент решением, принимаемым большинством не менее чем в две трети голосов его членов. Принятый таким образом регламент утверждается Советом.

5. Осы баптың ережелерiне сәйкес Yйлестiрiлген жүйенi жарым-жартылай қолдану туралы шешiм қабылдайтын кез келген дамушы ел Уағдаласушы Тарап бола отырып, ол Бас хатшыны осы Конвенцияның оған қатысты күшiне енетiн күнiнен бастап үш жылдан кейiн алты таңбалы Үйлестiрiлген жүйенi толық көлемде қолдануға ресми түрде мiндеттелетiнiн құлақтандыруы мүмкiн.
6. Осы баптың ережелерiне сәйкес Үйлестiрiлген жүйенi жарым-жартылай қолданатын дамушы ел болып табылатын кез келген Уағдаласушы Тарап ол қолданбайтын субпозицияға қатысты 3-баптан туындайтын мiндеттемелерден босатылады.
5-бап
Дамушы елдерге техникалық жәрдем көрсету
Дамыған ел болып табылатын Уағдаласушы Тарап дамушы елдерге олардың сұрауы бойынша, атап айтқанда, кадрлар даярлау, олардың ұлттық номенклатураларын Үйлестiрiлген жүйеге сәйкес келтiру саласында өзара келiсiлген шарттармен техникалық жәрдем көрсетедi, Үйлестiрілген жүйеге енгiзiлген соңғы түзетулермен бiрге осындай номенклатуралардың ұлттық жүйелерiн енгiзу жөнiнде немесе осы Конвенцияның ережелерiн қолдану жөнінде ұсынымдар бередi.
6-бап
Yйлестiрiлген жүйе жөнiндегi комитет
1. Осы Конвенцияға сәйкес Үйлестiрiлген жүйе жөнiндегi комитет деп аталатын және әрбiр Уағдаласушы Тараптың өкiлдерiнен тұратын Комитет құрылады.
2. Үйлестiрiлген жүйе жөнiндегi комитет әдетте жылына кемiнде екi рет жиналады.
3. Оның мәжiлiстерiн Бас хатшы шақырады және егер, осы Конвенцияға қатысушылар оларды басқа жерде өткiзудi келiспесе, Кеңестiң штаб-пәтерiнде өткiзiледi.
4. Yйлестiрiлген жүйе жөнiндегi комитетте әрбiр Уағдаласушы Тарап бiр дауысқа ие болады; соған қарамастан осы Конвенцияның мақсаттары үшiн және кез келген болашақ конвенция үшiн залалсыз, олар ретiнде кедендiк немесе экономикалық одақ сөз ала алатын Уағдаласушы Тараптар, сондай-ақ мұндай одақтың бiр немесе бiрнеше мүше-мемлекетi бiрлесiп бiр ғана дауысқа ие болады. Осы сияқты 11-баптың (b) тармағының ережелерiне сәйкес Уағдаласушы Тарап болу құқығы бар кедендiк немесе экономикалық одақтың барлық мүше-мемлекеттерi Уағдаласушы Тарап болса, олар бiрлесiп бiр ғана дауысқа ие болады.
5. Үйлестiрiлген жүйе жөнiндегi комитет өзiнiң Төрағасын, сондай-ақ төрағаның бiр немесе бiрнеше орынбасарларын сайлайды.
6. Комитет оның мүшелерiнiң кем дегенде үштен екiсi қабылдаған көпшiлiк шешiммен өз регламентiн белгiлейдi осындай үлгiмен қабылданған регламенттi Кеңес бекiтедi.

7. Комитет приглашает такие межправительственные или другие международные организации, какие сочтет необходимыми для участия в своей работе в качестве наблюдателей.
8. В случае необходимости Комитет создает подкомитеты или рабочие группы с учетом, в частности, положений подпункта (а) пункта 1 статьи 7 и определяет состав, права на участие в голосовании и регламент таких подкомитетов или рабочих групп.
Статья 7
Функции Комитета
1. С учетом положений статьи 8 Комитет по Гармонизированной системе осуществляет следующие функции:
(a) предлагает такие поправки к настоящей Конвенции, которые представляются ему желательными, с учетом, в частности, потребностей пользователей и изменений в технологии производства товаров или структуре международной торговли;
(b) разрабатывает Пояснения, Классификационные решения и прочие рекомендации, необходимые для интерпретации Гармонизированной системы;
(c) разрабатывает рекомендации с целью обеспечения единообразных интерпретаций и применения Гармонизированной системы;
(d) сопоставляет и распространяет информацию, относящуюся к применению Гармонизированной системы;
(e) по своей инициативе или по чьему-либо запросу предоставляет Договаривающимся Сторонам, государствам-членам Совета, а также межправительственным или другим международным организациям информацию или рекомендации по любым вопросам, касающимся классификации товаров в Гармонизированной системе, которые Комитет может счесть необходимыми;
(f) на каждой сессии Совета представляет отчет о своей деятельности, включая предложенные поправки, Пояснения, Классификационные решения и другие предложения;
(g) осуществляет в отношении Гармонизированной системы другие подобные полномочия и функции, которые Совет или Договаривающиеся Стороны могут счесть необходимыми.
2. Административные решения Комитета по Гармонизированной системе, которые требуют бюджетных ассигнований, подлежат утверждению Советом.
Статья 8
Роль Совета
1. Совет рассматривает предложения о поправках к настоящей Конвенции, разработанные Комитетом по Гармонизированной системе, и рекомендует их Договаривающимся Сторонам в соответствии с порядком, предусмотренным статьей 16, если только какой-либо член Совета, являющийся Договаривающейся Стороной Конвенции, не потребует, чтобы эти предложения или часть из них были переданы в Комитет на повторное рассмотрение.
2. Пояснения, Классификационные решения, иные советы по интерпретации Гармонизированной системы и рекомендации, имеющие цель обеспечить единообразную интерпретацию и применение Гармонизированной системы, которые были подготовлены в ходе сессии Комитета по Гармонизированной системе в соответствии с положениями пункта 1 статьи 7, считаются утвержденными Советом, если по истечении одного месяца, следующего после месяца закрытия сессии, ни одна из Договаривающихся Сторон настоящей Конвенции не уведомит Генерального Секретаря о том, что она требует передать этот вопрос на рассмотрение Совета.

7. Комитет өз жұмысына бақылаушылар ретiнде қатысу үшiн қажет деп санайтын үкiметаралық немесе басқа да халықаралық ұйымдарды шақырады.
8. Қажет болған жағдайда комитет атап айтқанда, 7-баптың 1-тармағының (а) тармақшасының ережелерiн ескере отырып, шағын комитеттердi немесе жұмыс топтарын құрады және құрамын, дауыс беруге қатысу құқығын және осындай шағын комитеттердiң, немесе жұмыс топтарының регламентiн белгiлейдi.
7-бап
Комитеттiң функциялары
1. Үйлестiрiлген жүйе жөнiндегi комитет 8-баптың ережелерiн ескере отырып мынадай функцияларды жүзеге асырады:
а) осы Конвенцияға, атап айтқанда, пайдаланушылардың қажеттiлiктерi мен тауарларды өндiру технологиясындағы немесе халықаралық сауда құрылымындағы өзгерiстердi ескере отырып өзiне дұрыс көрiнетiн түзетулер ұсынады;
b) Түсiнiктемелердi, Жiктемелiк шешiмдердi және Үйлестiрiлген жүйені интерпретациялау үшін қажетті өзге де ұсынымдарды әзiрлейді;
с) бiр үлгiдегi интерпретацияны және Үйлестiрiлген жүйенi қолдануды қамтамасыз ету мақсатында ұсынымдар әзiрлейдi;
d) Үйлестiрiлген жүйенi қолдануға жататын ақпаратты салыстырады және таратады;
e) өзiнiң бастамасы бойынша немесе қайсы бiр адамның сұранысы бойынша Уағдаласушы Тараптарға, Кеңеске мүше мемлекеттерге, сондай-ақ үкiметаралық немесе басқа да халықаралық ұйымдарға ақпаратты немесе комитет қажет деп табатын Үйлестiрiлген жүйедегi тауарларды жiктеуге қатысты кез келген мәселелер бойынша ұсынымдарды ұсынады;
f) Кеңестiң әрбiр сессиясында ұсынылған түзетулердi, Түсiндiрмелердi, Жiктемелiк шешiмдердi және басқа ұсыныстарды қоса алғанда өз қызметi туралы есеп ұсынады;
g) Кеңес немесе Уағдаласушы Тараптар қажет деп табатын Yйлестiрiлген жүйеге қатысты басқа да осындай өкiлеттiктер мен функцияларды жүзеге асырады.
2. Yйлестiрiлген жүйе жөнiндегi комитеттiң бюджеттiк қаржы бөлулердi талап ететiн әкiмшiлiк шешiмдерi Кеңестiң бекітуiне жатады.
8-бап
Кеңестiң ролi
1. Кеңес Yйлестiрiлген жүйе жөнiндегi комитет әзiрлеген осы Конвенцияға түзетулер туралы ұсыныстарды қарайды және оларды, егер Конвенцияның Уағдаласушы Тарабы болып табылатын Кеңестiң қайсы бiр мүшесi бұл ұсыныстардың немесе олардың бөлiгiнiң комитетке қайта қарауға берiлуiн талап етпесе ғана 16-бапта көзделген тәртiпке сәйкес Уағдаласушы Тараптарға ұсынады.
2. Түсiндiрмелер, Жiктемелiк шешiмдер, Үйлестiрiлген жүйенi интерпретациялау жөнiндегi өзге де кеңестер және 7-баптың 1-тармағының ережелерiне сәйкес Yйлестiрiлген жүйе жөнiндегi комитеттiң сессиясы барысында дайындалған бiр үлгiдегi интерпретацияны және Yйлестiрiлген жүйенiң қолданылуын қамтамасыз ету мақсаты бар ұсынымдар, eгeр сессия жабылған айдан кейiн бiр ай өткен соң осы Конвенцияның бiрде бiр Уағдаласушы Тарабы Бас хатшыны ол бұл мәселенi Кеңеске берудi талап ететiндiгi туралы құлақтандырмаса Кеңес бекiткен болып саналады.

3. Когда на рассмотрение Совета передается какой-либо вопрос в соответствии с положениями пункта 2 настоящей статьи, Совет утверждает указанные Пояснения, Классификационные решения, иные советы или рекомендации, если только какой-либо член Совета, являющийся Договаривающейся Стороной настоящей Конвенции, не потребует передать их полностью или частично в Комитет для повторного рассмотрения.
Статья 9
Ставки таможенных пошлин
Договаривающиеся Стороны в соответствии с настоящей Конвенцией не берут на себя никаких обязательств в том, что касается ставок таможенных пошлин.
Статья 10
Урегулирование споров
1. Любые споры между Договаривающимися Сторонами относительно толкования или применения настоящей Конвенции разрешаются, насколько это возможно, посредством переговоров между ними.
2. Любые споры, которые не урегулированы таким путем, передаются участвующими в этих спорах сторонами в Комитет по Гармонизированной системе, который рассматривает эти споры и дает рекомендации по их урегулированию.
3. Если Комитет по Гармонизированной системе не в состоянии урегулировать спор, он передает его на рассмотрение Совета, который дает рекомендации в соответствии с пунктом (е) статьи III Конвенции об учреждении Совета.
4. Участники спора могут заранее договориться считать рекомендации Комитета или Совета обязательными для выполнения.
Статья 11
Получение статуса Договаривающейся Стороны
Договаривающимися Сторонами настоящей Конвенции могут стать:
(a) государства-члены Совета;
(b) таможенные или экономические союзы, наделенные компетенцией заключать договоры, предметом которых являются некоторые или все вопросы, регулируемые настоящей Конвенцией; и
(c) любое другое государство, которому Генеральный секретарь направляет приглашение по указанию Совета.
Статья 12
Процедура получения статуса Договаривающейся Стороны
1. Любое государство, таможенный или экономический союз, имеющие на это право, могут стать Договаривающейся Стороной настоящей Конвенции путем:
(a) подписания ее без оговорки о ратификации;
(b) передачи на хранение документа о ратификации после подписания Конвенции с оговоркой о ратификации; или
(c) присоединения к ней после того, как настоящая Конвенция перестала быть открытой для подписания.
2. Настоящая Конвенция открыта для подписания государствами и таможенными или экономическими союзами, указанными в статье 11, до 31 декабря 1986 г. в штаб-квартире Совета в Брюсселе. После этой даты она будет открыта для присоединения.
3. Документы о ратификации или присоединении передаются на хранение Генеральному секретарю.

3. Осы баптың 2-тармағының ережелерiне сәйкес Кеңестiң қарауына қандай да бiр мәселе берiлгенде Кеңестiң осы Конвенцияның Уағдаласушы Тарабы болып табылатын қандай да бір мүшесi оларды Комитетке толық немесе жарым-жартылай қайта қарау үшiн берудi талап етпесе ғана Кеңес көрсетiлген Түсiндiрмелердi, Жiктемелiк шешiмдердi, басқа да кеңестердi немесе ұсынымдарды бекiтедi.
9-бап
Кедендiк баждардың ставкалары
Уағдаласушы Тараптар өздерiне осы Конвенцияға сәйкес кедендiк баждардың ставкаларына қатысты ешқандай мiндеттемелер алмайды.
10-бап
Дауларды peттеу
1. Уағдаласушы Тараптардың арасындағы осы Конвенцияны түсiндiруге немесе қолдануға қатысты кез келген даулар мүмкiндiгiне қарай олардың арасындағы келiсiмдер арқылы шешiледi.
2. Мұндай жолмен реттелмейтiн кез келген дауларды осы дауларға қатысушы Тараптар бұл дауларды қарайтын және оларды реттеу жөнiндегi ұсынымдарды беретiн Үйлестiрiлген жүйе жөнiндегi комитетке бередi.
3. Егер Үйлестiрiлген жүйе жөнiндегi комитет дауды шеше алмаса, ол Кеңестi құру туралы Конвенцияның III бабының (e) тармағына сәйкес ұсыныс беретiн Кеңестiң қарауына бередi.
4. Дауға қатысушылар Комитеттiң немесе Кеңестiң ұсыныстарын орындау үшiн мiндеттi деп алдын ала келiсуi мүмкiн.
11-бап
Уағдаласушы Тараптың мәртебесiн алу
Осы Конвенцияның Уағдаласушы Тараптары:
а) Кеңеске мүше мемлекеттер;
b) мәнi осы Конвенцияда реттелетiн кейбiр немесе барлық мәселелер болып табылатын шарттарды бекiту құзыретi берiлген кедендiк немесе экономикалық одақтар;
с) Бас хатшы Кеңестiң нұсқаулығы бойынша шақыру жолдайтын кез келген басқа мемлекет бола алады.
12-бап
Уағдаласушы Тарап мәртебесiн алудың рәсiмi
1. Оған құқығы бар кез келген мемлекет, кедендiк немесе экономикалық одақ:
а) оны бекiту туралы түсiндiрусiз қол қою;
b) бекiту туралы ескертпесi бар Конвенцияға қол қойғаннан кейiн бекiту туралы құжатты сақтауға беру; немесе
с) осы Конвенция қол қою үшiн ашық болуды тоқтатқаннан кейiн оған қосылу жолымен осы Конвенцияның Уағдаласушы Тарабы бола алады.
2. Осы Конвенция 11-бапта көрсетiлген мемлекеттер және кедендiк одақтар Брюссельде Кеңестiң штаб-пәтерiнде 1986 жылғы 31 желтоқсанға дейiн қол қою үшiн ашық. Осы күннен кейiн ол қосылу үшiн ашық болады.
3. Бекiту немесе қосылу туралы құжаттар Бас хатшыға сақтауға берiледi.

Статья 13
Вступление в силу
1. Настоящая Конвенция вступает в силу с 1 января очередного года по истечении не менее двенадцати и не более двадцати четырех месяцев после того, как не менее семнадцати государств, таможенных или экономических союзов, указанных в статье 11, подпишут ее без оговорки о ратификации или вручат свои документы о ратификации или присоединении, но не раньше 1 января 1987 г.
2. В отношении любого государства, таможенного или экономического союза, подписывающих настоящую Конвенцию без оговорки о ратификации, ратифицирующих ее или присоединяющихся к настоящей Конвенции после того, как число ее членов достигнет минимального числа, указанного в пункте 1 настоящей статьи, настоящая Конвенция вступает в силу с 1 января очередного года по истечении не менее двенадцати и не более двадцати четырех месяцев после того, как это государство, таможенный или экономический союз подпишет настоящую Конвенцию без оговорки о ратификации или передаст на хранение документ о ратификации или присоединении, если не оговорен более ранний срок. Однако дата вступления в силу, вытекающая из положений настоящего пункта, не может предшествовать дате, предусмотренной в пункте 1 настоящей статьи.
Статья 14
Применение зависимыми территориями
1. Любое государство может либо в момент, когда оно становится Договаривающейся Стороной настоящей Конвенции, либо впоследствии уведомить Генерального секретаря о том, что настоящая Конвенция распространяется на все или на некоторые из территорий, международные отношения которых находятся под его юрисдикцией и которые указаны в этом уведомлении. Это уведомление вступает в силу с 1 января очередного года по истечении не менее двенадцати и не более двадцати четырех месяцев с момента его получения Генеральным секретарем, если в нем не указывается более ранний срок. Однако настоящая Конвенция не может применяться по отношению к этим территориям до ее вступления в силу в отношении соответствующего государства.
2. Действие настоящей Конвенции в отношении указанной территории прекращается с момента, когда международные отношения этой территории перестают находиться под юрисдикцией этой Договаривающейся Стороны, или с любой более ранней даты, которая может быть сообщена Генеральному секретарю в соответствии с процедурой, предусмотренной в статье 15.
Статья 15
Денонсация
Настоящая Конвенция является бессрочной. Однако любая Договаривающаяся Сторона может денонсировать ее, и такая денонсация вступает в силу через год после получения Генеральным секретарем уведомления о денонсации, если в нем не указан более поздний срок.

13-бап
Күшiне ену
1. Осы Конвенция кемiнде 11-бапта көрсетiлген он жетi мемлекет, кедендiк немесе экономикалық одақтар оны бекiту туралы ескертпесiз қол қойғаннан немесе бекiту немесе қосылу туралы өз құжаттарын тапсырғаннан кейiн он екi айдан кем емес және жиырма төрт айдан көп емес уақыт өткен соң кезектi жылдың 1 қаңтарынан бастап, бiрақ 1987 жылдың 1 қаңтарына дейiн күшiне енедi.
2. Осы Конвенцияға бекiту туралы ескертпесiз қол қойған, оны бекiткен немесе осы Конвенцияға оның мүшелерiнiң саны осы баптың 1-тармағында көрсетiлген ең аз санға жеткеннен кейiн қосылған кез келген мемлекетке, кедендiк немесе экономикалық одаққа қатысты осы Конвенция, егер ертерек мерзiм келiсiлмеген болса, осы мемлекет, кедендiк немесе экономикалық одақ осы бекiту туралы ескертпесiз Конвенцияға қол қойғаннан немесе бекiту немесе қосылу туралы құжатты сақтауға тапсырғаннан кейiн он екi айдан кем емес және жиырма төрт айдан көп емес уақыт өткеннен кейін кезектi жылдың 1 қаңтарынан бастап күшiне енедi. Алайда, осы тармақтың ережелерiнен туындайтын күшiне ену күнi осы баптың 1-тармағында көзделген күннiң алдында бола алмайды.
14-бап
Тәуелдi аумақтардың қолдануы
1. Кез келген мемлекет, не ол осы Конвенцияның Уағдаласушы Тарабы болған сәтте, не кейiн Бас хатшыны осы Конвенцияның халықаралық қатынастары оның құзыретiнде болатын және осы хабарламада көрсетiлетiн барлық немесе кейбiр аумақтарға таратылатындығы туралы құлақтандырады. Бұл хабарлама, егер онда ертерек мерзiм көрсетiлмесе, оны Бас хатшы алған сәттен бастап он екi айдан кем емес және жиырма төрт айдан көп емес уақыт өткеннен кейiн кезектi жылдың 1 қаңтарынан бастап күшiне енедi. Алайда, осы Конвенция бұл аумақтарға қатысты ол тиiстi мемлекетке қатысты күшiне енгенге дейiн қолданылмайды.
2. Осы Конвенциямен көрсетiлген аумаққа қатысты күшi бұл аумақтың халықаралық қатынастары осы Уағдаласушы Тараптың құзыретiнде болуды тоқтатқан сәттен немесе Бас хатшыға 15-бапта көзделген рәсiмге сәйкес хабарлануы мүмкiн кез келген күннен бастап тоқтатылады.
15-бап
Күшін жоюы
Осы Конвенция мерзiмсiз болып табылады. Алайда, кез келген Уағдаласушы Тарап оның күшiн жоя алады, және мұндай күшiн жою, егер онда кешiрек мерзiм көрсетiлмесе, Бас хатшы күшiн жою туралы хабарламаны алғаннан кейiн бiр жылдан соң күшiне енедi.

Статья 16
Процедура внесения поправок
1. Совет может рекомендовать Договаривающимся Сторонам внести поправки в настоящую Конвенцию.
2. Любая Договаривающаяся Сторона может уведомить Генерального секретаря о своем несогласии с рекомендуемой поправкой и может впоследствии снять это возражение в срок, предусмотренный пунктом 3 настоящей статьи.
3. Любая рекомендуемая поправка считается принятой по истечении шести месяцев с момента уведомления Генеральным секретарем об указанной поправке при условии, что до конца этого периода не было выдвинуто никаких возражений.
4. Принятые поправки вступают в силу в отношении всех Договаривающихся Сторон в следующие сроки:
(a) в случае, когда уведомление о рекомендуемой поправке получено до 1 апреля - с 1 января года, следующего за годом, в котором было вручено такое уведомление; или
(b) в случае, когда уведомление о рекомендуемой поправке получено 1 апреля или позднее - с 1 января после года, следующего за годом, в котором было вручено такое уведомление.
5. Статистические номенклатуры каждой Договаривающейся Стороны и ее таможенно-тарифная номенклатура или, в случае, предусмотренном в подпункте (с) пункта 1 статьи 3, ее комбинированная тарифно-статистическая номенклатура должны быть приведены в соответствие с Гармонизированной системой с учетом внесенных в нее поправок в срок, указанный в пункте 4 настоящей статьи.
6. Любое государство, таможенный или экономический союз, которые подписывают настоящую Конвенцию без оговорки о ратификации, ратифицируют ее или присоединяются к ней, считаются принявшими любые поправки, которые на момент, когда это государство или союз становятся Договаривающимися Сторонами, вступили в силу или были приняты в соответствии с положениями пункта 3 настоящей статьи.
Статья 17
Права Договаривающихся Сторон в отношении
Гармонизированной системы
По любым вопросам, относящимся к Гармонизированной системе, положения пункта 4 статьи 6, статьи 8 и пункта 2 статьи 16 предоставляют любой Договаривающейся Стороне права:
(a) в отношении всех частей Гармонизированной системы, которые она применяет в соответствии с положениями настоящей Конвенции; или
(b) до момента вступления для нее в силу настоящей Конвенции в соответствии с положениями статьи 13, в отношении всех разделов Гармонизированной системы, которые она обязана применять на указанную дату в соответствии с положениями настоящей Конвенции; или
(c) в отношении всех частей Гармонизированной системы, при условии, что она официально обязалась применять шестизначную Гармонизированную систему в полном объеме в течение трехлетнего периода, указанного в пункте 5 статьи 4, и вплоть до истечения этого срока.

16-бап
Түзетулер енгiзудiң рәсімi
1. Кеңес Уағдаласушы Тараптарға осы Конвенцияға түзетулер енгiзуге ұсыныс жасай алады.
2. Кез келген Уағдаласушы Тарап Бас хатшыны өзiнiң ұсынылған түзетумен келiспейтiндiгi туралы құлақтандыра алады және кейiн бұл келiспеушiлiктi осы баптың 3-тармағында көзделген мерзiмде алып тастай алады.
3. Кез келген ұсынылатын түзету бұл кезеңнiң аяғына дейiн ешқандай қарсылықтар бiлдiрiлмеген жағдайда, Бас xaтшы көрсетiлген түзету туралы хабарлаған сәттен бастап алты ай өткеннен кейiн қабылданған болып саналады.
4. Қабылданған түзетулер барлық Уағдаласушы Тараптарға қатысты мынадай мерзiмдерде күшiне енедi:
а) ұсынылған түзету туралы хабарлама мұндай хабарлама тапсырылғаннан жылдан кейiнгi жылдың 1 қаңтарынан бастап 1 сәуiрiне дейiн алынған жағдайда; немесе
b) Ұсынылған түзету туралы хабарлама мұндай хабарлама тапсырылғаннан жылдан кейiнгi жылдың 1 қаңтарынан бастап 1 сәуiрiнде немесе кешiрек алынған жағдайда.
5. Әрбiр Уағдаласушы Тараптың статистикалық номенклатурасы және оның кедендiк тарифтiк номенклатурасы немесе 3-баптың 1-тармағының (с) тармақшасында көзделген жағдайда, оның құрамдастырылған тарифтiк статистикалық номенклатурасы осы баптың 4-тармағында көрсетiлген мерзiмде оған енгiзiлген түзетулер ескерiле отырып Үйлестiрiлген жүйеге сәйкестiкке келтiрiлуi тиiс.
6. Осы Конвенцияға бекiту туралы ескертусiз қол қойған, оны бекiткен немесе оған қосылған кез келген мемлекет, кедендiк немесе экономикалық одақ бұл мемлекет немесе одақ, Уағдаласушы Тараптар болған сәтте күшiне енген немесе осы баптың 3-тармағының ережелерiне сәйкес қабылданған кез келген түзетулердi қабылдаған болып саналады.
17-бап
Уағдаласушы Тараптардың Yйлестiрiлген
жүйеге қатысты құқықтары
Yйлестiрiлген жүйеге жататын кез келген мәселе бойынша 6-баптың 4-тармағының, 8-баптың және 16-баптың 2-тармағының ережелерi кез келген Уағдаласушы Тарапқа:
а) ол осы Конвенцияның ережелерiне сәйкес қолданатын Үйлестiрiлген жүйенiң барлық бөлiктерiне қатысты; немесе
b) 13-баптың ережелерiне сәйкес осы Конвенция ол үшiн күшiне енетiн сәтке дейiн Үйлестiрiлген жүйенiң осы Конвенцияның ережелерiне сәйкес көрсетілген күнi ол қолдануға мiндеттi барлық бөлiмдерiне қатысты; немесе
с) ол 4-баптың 5-тармағында көрсетiлген үш жылдық мерзiм iшiнде және осы мерзiм аяқталғанға дейiн алты таңбалы Үйлестiрiлген жүйенi толық көлемде қолдануға ресми түрде мiндеттелген жағдайда, Үйлестiрiлген жүйенiң барлық бөлiктерiне қатысты құқық бередi.

Статья 18
Оговорки
Никакие оговорки к настоящей Конвенции не допускаются.
Статья 19
Уведомления Генеральным секретарем
Генеральный секретарь уведомляет Договаривающиеся Стороны, другие подписавшие Конвенцию государства, государства-члены Совета, не являющиеся Договаривающимися Сторонами настоящей Конвенции, и Генерального секретаря Организации Объединенных Наций о:
(a) уведомлениях, полученных в соответствии со статьей 4;
(b) случаях подписания, ратификации и присоединения, имевших место в соответствии со статьей 12;
(c) дате вступления настоящей Конвенции в силу в соответствии со статьей 13;
(d) уведомлениях, предусмотренных в статье 14;
(e) денонсациях, предусмотренных в статье 15;
(f) поправках, вносимых в настоящую Конвенцию в соответствии со статьей 16;
(g) несогласиях с поправками, рекомендуемыми в соответствии со статьей 16, а также их возможном снятии;
(h) поправках, принятых в соответствии со статьей 16, а также дате их вступления в силу.
Статья 20
Регистрация в Организации Объединенных Наций
В соответствии со статьей 102 Устава Организации Объединенных Наций по представлению Генерального секретаря Совета настоящая Конвенция подлежит регистрации в Секретариате ООН.
В удостоверение чего нижеподписавшиеся, должным образом уполномоченные на это лица, подписали настоящую Конвенцию.
Совершено в Брюсселе 14 июня 1983 г. на английском и французском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу, в одном экземпляре, подлежащем сдаче на хранение Генеральному секретарю Совета, который направит заверенные копии всем государствам и таможенным или экономическим союзам, указанным в статье 11.
Протокол о внесении поправки в Международную Конвенцию о
Гармонизированной системе описания и кодирования товаров
(совершено в Брюсселе 24 июня 1986 г.)
Договаривающиеся Стороны Конвенции , учреждающей Совет таможенного сотрудничества, подписанной в Брюсселе 15 декабря 1950 года, и Европейское экономическое сообщество,
выражая пожелание в том, чтобы Международная конвенция о Гармонизированной системе описания и кодирования товаров (заключенная в Брюсселе 14 июня 1984 года) вступила в силу с 1 января 1988 года,
принимая во внимание, что до тех пор, пока в статью 13 вышеупомянутой Конвенции не будут внесены поправки, вступление в силу Конвенции в этот день остается неопределенным,
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Пункт 1 статьи 13 Международной конвенции о Гармонизированной системе описания и кодирования товаров, заключенной в Брюсселе 14 июня 1983 года (далее - "Конвенция") заменяется следующим текстом:
"1. Настоящая Конвенция вступает в силу с 1 января очередного года по истечении не менее трех месяцев после того, как не менее семнадцати государств, таможенных или экономических союзов, указанных в статье 11, подпишут ее без оговорки о ратификации или передадут на хранение свои документы о ратификации или присоединении, но не ранее 1 января 1988 года."

18-бап
Ескертпелер
Осы Конвенцияға ешқандай ескертпелерге жол берiлмейдi.
19-бап
Бас хатшының хабарламалары
Бас хатшы Уағдаласушы Тараптарды, Конвенцияға қол қойған басқа да мемлекеттердi осы Конвенцияның Уағдаласушы Тараптары болып табылмайтын Кеңеске мүше мемлекеттердi және Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас Хатшысын:
а) 4-бапқа сәйкес алынған хабарламалар;
b) 12-бапқа сәйкес қол қойылғаны, бекiткенi және қосылғаны;
с) осы Конвенцияның 13-бапқа сәйкес күшiне енген күнi;
d) 14-бапта көзделген хабарламалар;
e) 15-бапта көзделген күшiн жоюлар;
f) осы Конвенцияға 16-бапқа сәйкес енгiзiлген түзетулер;
g) 16-бапқа сәйкес ұсынылған түзетулер мен келiспеушiлiктер, сондай-ақ оларды мүмкiн болатын алып тастау;
h) 16-бапқа сәйкес қабылданған түзетулер, сондай-ақ олардың күшiне ену куәнi туралы құлақтандырады.
20-бап
Бiріккен Ұлттар Ұйымында тiркелу
Осы Конвенция Бiрiккен Ұлттар Ұйымы Жарғысының 102-бабына сәйкес Кеңестiң Бас хатшысының ұсынымы бойынша БҰҰ-ның Хатшылығында тiркелуге жатады.
Оны куәландыру ретiнде оған тиiстi дәрежедегi уәкiлеттi төменде қол қоятын адамдар осы Конвенцияға қол қойды.
1983 жылғы 14 маусымда Брюссельде ағылшын және француз тiлдерiнде, 11-бапта көрсетiлген барлық мемлекеттерге және кедендiк немесе экономикалық одақтарға расталған көшiрмелерiн жолдайтын Кеңестiң Бас xaтшысына сақтауға тапсыруға жататын бiр данада жасалды және де екi мәтiн де бiрдей күшке ие.
Тауарларды сипаттау мен кодтаудың
үйлестірілген жүйесi туралы халықаралық
конвенцияға түзетулер енгiзу туралы хаттама
(1986 жылғы 24 маусымда Брюссельде жасалған)
1950 жылғы 15 желтоқсанда Брюссельде қол қойылған Кедендiк ынтымақтастық кеңесi құрған Конвенцияның Уағдаласушы Тараптары және Европалық экономикалық қауымдастық,
Тауарлар мен кодтарды сипаттаудың Үйлестiрiлген жүйесi туралы халықаралық конвенцияның (1984 жылғы 14 маусымда Брюссельде жасалған) 1988 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшiне енуi тiлегiн білдiре отырып,
жоғарыда аталған Конвенцияның 13-бабына түзетулер енгiзiлгенше Конвенцияның бұл күнi күшiне енуiнiң екi ұшты болып қалатындығын назарға ала отырып,
мына төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
1984 жылғы 14 маусымда Брюссельде жасалған Тауарлар мен кодтарды сипаттаудың Үйлестiрілген жүйесi туралы халықаралық конвенцияның 13-бабының 1-тармағы мынадай мәтiнмен ауыстырылады.
"1 Осы Конвенция 11-бапта көрсетiлген кемiнде он жетi мемлекет, кедендiк немесе экономикалық одақтар оны бекiту туралы ескертпесiз қол қойғаннан немесе бекiту немесе қосылу туралы өз құжаттарын сақтауға тапсырғаннан кейiн үш айдан кем емес уақыт өткен соң кезектi жылдың 1 қаңтарынан бастап, бiрақ 1988 жылдың 1 қаңтарына дейiн күшiне енедi".

Статья 2
А. Настоящий Протокол вступает в силу одновременно с настоящей Конвенцией при условии, что не менее семнадцати государств, таможенных или экономических союзов, упомянутых в статье 11 настоящей Конвенции, сдали на хранение свои акты о признании настоящего Протокола Генеральному секретарю Совета таможенного сотрудничества. Однако ни одно государство, ни один таможенный или экономический союз не могут сдать на хранение свои акты о признании настоящего Протокола до тех пор, пока они не подписали ранее или не подпишут одновременно настоящую Конвенцию без оговорки о ратификации или сдали на хранение раньше, или сдают на хранение одновременно свои документы о ратификации или присоединении к ней.
В. Любое государство, таможенный или экономический союз, которые становятся Договаривающейся Стороной настоящей Конвенции после вступления в силу настоящего Протокола в соответствии с вышеприведенным пунктом А, станут Договаривающейся Стороной настоящей Конвенции согласно поправки, внесенной настоящим Протоколом.
Часть II
Гармонизированная система
Сокращения и символы
Бк      - беккерель
В       - вольт
Вт      - ватт
г       - грамм
Гц      - герц
дтекс   - внесистемная единица линейной плотности волокон или
нитей, равная отношению их массы к длине.
1 дтекс = 10 мг/м
ИК      - инфракрасный
кВА     - киловольт-ампер
квар    - киловольт-ампер реактивный
кВт     - киловатт
кг      - килограмм
кгс     - килограмм-сила
кН      - килоньютон
кПа     - килопаскаль
ккал    - килокалория
л       - литр
м       - метр
мас.%   - процент содержании по массе
м -      - мета-
м 2       - квадратный метр
мм      - миллиметр
мкКи    - микрокюри
мН      - миллиньютон
Н       - ньютон
об.%    - процент содержания по объему
о -      - орто-
n-       - пара-
ПерТ    - переменный ток
ПостТ   - постоянный ток
сr      - сантиграмм
см      - сантиметр
см 2      - квадратный сантиметр
см 3      - кубический сантиметр
сН      - сантиньютон
К       - кельвин
о С      - градус Цельсия
ASTM    - Американское Общество испытания материалов
INN     - International Nonproprietary Name, Международное
несобственное название
INNM    - International Nonproprietary Name Modified,
Международное модифицированное несобственное название
ISO     - International on standartization organization,
Международная организация по стандартизации
%       - процент
Примеры
1500 г/мг 2   - одна тысяча пятьсот грамм на метр квадратный
15 о С       - пятнадцать градусов Цельсия
Основные правила интерпретации ГС
Классификация товаров в Гармонизированной системе описания и кодирования товаров осуществляется по следующим Правилам:

2-бап
А. Осы Хаттама осы Конвенцияның 11-бабында аталған кемiнде он жетi мемлекет, кедендiк немесе экономикалық одақтар осы Хаттаманы тану туралы өздерiнiң актiлерiн Кедендiк ынтымақтастық кеңесiнiң Бас хатшысына сақтауға тапсырған жағдайда осы Конвенциямен бiр мезгiлде күшiне енедi. Алайда, бiрде бiр мемлекет, бiрде бiр кедендiк немесе экономикалық одақ бекiту туралы ескертпесiз бұрын қол қоймаса немесе осы Конвенцияға бiр мезгілде қол қоймаса немесе сақтауға бұрын тапсырса, немесе бекiту немесе оған қосылу туралы өздерiнiң құжаттарын сақтауға бiр мезгілде тапсырмаса осы Хаттаманы тану жөнiндегi өз актiлерiн сақтауға тапсыра алмайды.
В. Осы Конвенцияның Уағдаласушы Тарабы болатын кез келген мемлекет, кедендiк немесе экономикалық одақ осы Хаттама жоғарыда келтiрiлген А тармағына сәйкес күшіне енгеннен кейiн осы Хаттамаға енгiзiлген түзетулерге сәйкес осы Конвенцияның Уағдаласушы Тарабы болады.
ІІ Бөлім Үйлестірілген жүйе Қысқартулар мен нышандар
Бк            - беккерель
В             - вольт
BT            - ватт
г             - грамм
Гц            - герц
дтекс         - олардың массасының ұзындығына қатынасына тең
болатын талшықтардың немесе жiптердiң жиiлiк
тығыздығының жүйеден тыс бiрлiгi.
1 дтекс = 10 мг/м
ИҚ            - инфрақызыл
КВА           - киловольт-ампер
квар          - реактивтi киловольт-ампер
кВт           - киловатт
кг            - килограмм
кгк           - килограмм-күш
кН            - килоньютон
кПА           - килопаскаль
ккал          - килокалория
л             - литр
M             - метр
мас.%         - масса бойынша қамту пайызы
м-             - мета-
м 2             - шаршы метр
мм            - миллиметр
мкКи          - микрокюри
мН            - миллиньютон
H             - ньютон
көл.%         - көлем бойынша қамту пайызы
о-             - орто-
n-             - пара-
АйнТ          - айнымалы тоқ
ТұрТ          - тұрақты тоқ
сг            - сантиграмм
см            - сантиметр
см 2            - шаршы сантиметр
см 3            - текше сантиметр
cH            - сантиньютон
К             - кельвин
0 С            - Цельсия градусы
ASTM          - Америка Материалдарды сынау қоғамы
INN           - International Nonproprietary Nama, Халықаралық
меншiктi емес атау
INNN          - International Nonproprietary Nama Modified,
Халықаралық жаңартылған меншiктi емес атау
ISO           - International on standartization organization,
Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйым
%             - пайыз
Мысалдар
1500 г/м 2      - шаршы метрге бiр мың бес жүз грамм
15 0 С          - Цельсияның он бес градусы
ҮЖ-ны түсіндірудің негізгі ережелері
Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестiрiлген жүйесiндегi тауарларды жiктеу мына Ережелер бойынша жүзеге асырылады:

1. Названия разделов, групп и подгрупп приводятся только для удобства использования ГС; для юридических целей классификация товаров в ГС осуществляется исходя из текстов товарных позиций и соответствующих примечаний к разделам или группам и, если такими текстами не предусмотрено иное, в соответствии со следующими положениями:
2. (а) Любая ссылка в наименовании товарной позиции на какой-либо товар должна рассматриваться и как ссылка на такой товар в некомплектном или незавершенном виде при условии, что, будучи представленным в некомплектном или незавершенном виде, этот товар обладает основным свойством комплектного или завершенного товара, а также должна рассматриваться как ссылка на комплектный или завершенный товар (или классифицируемый в рассматриваемой товарной позиции как комплектный или завершенный в силу данного Правила), представленный в несобранном или разобранном виде.
(б) Любая ссылка в наименовании товарной позиции на какой-либо материал или вещество должна рассматриваться и как ссылка на смеси или соединения этого материала или веществах с другими материалами или веществами. Любая ссылка на товар из определенного материала или вещества должна рассматриваться и как ссылка на товары, полностью или частично состоящие из этого материала или вещества. Классификация товаров, состоящих более чем из одного материала или вещества, осуществляется в соответствии с положениями Правила 3.
3. В случае, если в силу Правила 2 (б) или по каким-либо другим причинам имеется, prima facie , возможность отнесения товаров к двум или более товарным позициям, классификация таких товаров осуществляется следующим образом:
(а) Предпочтение отдается той товарной позиции, которая содержит наиболее конкретное описание товара, по сравнению с товарными позициями с более общим описанием. Однако, когда каждая из двух или более товарных позиций имеет отношение лишь к части материалов или веществ, входящих в состав смеси или многокомпонентного изделия, или только к части товаров, представленных в наборе для розничной продажи, то данные товарные позиции должны рассматриваться равнозначными по отношению к данному товару, даже если одна из них дает более полное или точное описание товара.
(б) Смеси, многокомпонентные изделия, состоящие из различных материалов или изготовленные из различных компонентов, и товары, представленные в наборах для розничной продажи, классификация которых не может быть осуществлена в соответствии с положениями Правила 3 (а), должны классифицироваться по тому материалу или составной части, которые придают данным товарам основное свойство, при условии, что этот критерий применим.

1. Бөлiмдердiң, топтардың және кiшi топтардың атаулары тек YЖ-ны пайдаланудың ыңғайлығы үшiн ғана келтіріледi; ҮЖ-дегi тауарларды жiктеу, егер мұндай мәтiндерде мынадай ережелерге сәйкес өзгедей көзделмесе, заңдық мақсаттар үшiн тауар позицияларының мәтiндерi мен тауарларға немесе топтарға тиiстi ескертулердi негiзге ала отырып жүзеге асырылады.
2. (а) Тауар позициясы атауындағы қандай да бiр тауарға кез келген сiлтеме жиынтықты емес немесе аяқталмаған түрде ұсыныла отырып, бұл тауардың жиынтықты емес немесе аяқталған тауардың негiзгi қасиеттерiне ие болуы шартымен жиынтықты емес немесе аяқталмаған осындай тауарға сiлтеме ретiнде қарастырылуы тиiс, сондай-ақ жиналмаған немесе ажыратылған түрде ұсынылған жиынтықты немесе аяқталған тауарға (немесе қарастырылып отырған тауар позициясында осы Ережеге сәйкес жиынтықты немесе аяқталған ретiнде жiктелген) сiлтеме ретiнде қарастырылуы тиiс.
(б) Тауар позициясы атауындағы қандай да бiр материалдарға немесе затқа кез келген сiлтеме бұл материалдың немесе заттың басқа материалдармен немесе заттармен қоспасына немесе қосындысына сiлтеме ретiнде қарастырылуы тиiс. Белгiлi материалдан немесе заттан жасалған тауарға кез келген сiлтеме толық немесе iшiнара осы материалдан немесе заттан тұратын тауарларға сiлтеме ретiнде қарастырылуы тиiс. Бiрден астам материалдан немесе заттан тұратын тауарларды жiктеу 3 Ереженiң талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Егер 2(б)-ережеге сәйкес немесе қандай да бiр басқа себептер бойынша prima facie, тауарларды екi немесе одан да көп тауар позициясына жатқызу мүмкiндiгi болса, мұндай тауарларды жiктеу мынадай үлгiде жүзеге асырылады:
(а) Неғұрлым жалпы сипаттамасы бар тауар позицияларымен салыстырғанда неғұрлым нақты сипаттаманы қамтитын тауар позициясына артықшылық берiледi. Алайда, eкi немесе одан да көп тауар позициясының әрқайсының қоспалардың немесе көп бөлiктi бұйымдардың құрамына кiретiн материалдардың немесе заттардың бөлiктерiне ғана немесе бөлшек саудаға арналып ұсынылған тауарлардың бөлiгiне ғана қатысы болса, онда аталған тауар позициялары, тiптi олардың бipeуi тауардың неғұрлым толық немесе дәл сипаттамасын бергеннiң өзiнде, аталған тауарға қатысы бойынша тең мәндi ретiнде қарастырылуы тиiс.
(б) Әр түрлi материалдардан тұратын немесе әр түрлi бөлiктерден дайындалатын қоспалар, көп бөлiктi бұйымдар және оларды жiктеу 3(а)-ереженiң талаптарына сәйкес жүзеге асыру мүмкiн болмайтын бөлшек саудаға арналған жиынтықтарда ұсынылатын тауарлар, осы өлшемнiң қолданылуы шартымен, аталған тауарларға негiзгi қасиет беретiн материал немесе құрамдас бөлiк бойынша жiктелуi тиiс.

(в) Товары, классификация которых не может быть осуществлена в соответствии с положениями Правила 3 (а) или 3 (б), должны классифицироваться в товарной позиции, последней в порядке возрастания кодов среди товарных позиций, в равной степени приемлемых для рассмотрения при классификации данных товаров.
4. Товары, классификация которых не может быть осуществлена в соответствии с положениями вышеизложенных Правил, классифицируются в товарной позиции, соответствующей товарам, наиболее сходным (близким) с рассматриваемыми товарами.
5. В дополнение к вышеупомянутым положениям в отношении нижепоименованных товаров должны применяться следующие Правила:
(а) Чехлы и футляры для фотоаппаратов, музыкальных инструментов, ружей, чертежных принадлежностей, ожерелий, а также аналогичная тара, имеющая специальную форму или приспособленная для размещения соответствующего изделия или набора изделий, пригодная для длительного использования и представленная вместе с изделиями, для которых она предназначена, должны классифицироваться совместно с упакованными в них изделиями, если такого вида тара обычно поступает в продажу вместе с данными изделиями. Однако данное Правило не применяется к таре, которая, образуя с упакованным изделием единое целое, придает последнему основное свойство.
(б) Согласно положениям вышеприведенного Правила 5 (а), упаковочные материалы и тара, поставляемые вместе с находящимися в них товарами, должны классифицироваться совместно, если они такого вида, который обычно используется для упаковки данных товаров. Однако, данное положение не является обязательным, если такие упаковочные материалы или тара со всей очевидностью пригодны для повторного использования.
6. Для юридических целей классификация товаров в субпозициях товарной позиции должна осуществляться в соответствии с наименованиями субпозиций и примечаниями, имеющими отношение к субпозициям, а также, mutatis mutandis , положениями вышеупомянутых Правил при условии, что лишь субпозиции на одном уровне являются сравнимыми. Для целей настоящего Правила также могут применяться соответствующие примечания к разделам и группам, если в контексте не оговорено иное.
Раздел I
Группа 1
01.01/04
Раздел I
Живые животные; Продукты животного происхождения
Примечания:
1.- Любая ссылка в этим разделе на конкретный род или вид животного, если не оговорено иное, относится также к молодняку этого рода или вида.
2.- Во всей Номенклатуре термин "сушеные" продукты, если не оговорено иное, означает также продукты, подвергнутые обезвоживанию, выпариванию или сублимационной сушке.
Группа 1
Живые животные
Примечание:
1.- В данную группу включаются все живые животные, кроме:

(в) Ереженiң 3(а) немесе 3(б) талаптарына сәйкес жiктелуi жүзеге асырылмайтын тауарлар аталған тауарларды жiктеу кезiнде қарастыру үшiн тең дәрежеде қолайлы тауар позицияларының арасында кодтардың өсу тәртiбiндегi соңғы тауар позициясында жiктелуi тиiс.
4. Жоғарыда жазылған Ереженiң талаптарына сәйкес жiктелуi жүзеге асырылмайтын тауарлар қарастырылып отырған тауарларға барынша ұқсас (жақын) тауарларға сәйкес келетiн тауар позициясында жiктеледi.
5. Жоғарыда аталған ережелерге қосымша ретiнде төменде аталатын тауарларға қатысты мынадай ережелер қолданылуы тиiс:
(а) фотоаппараттарға, музыка аспаптарына, мылтықтарға, сызба керек-жарақтарына, алқаларға арналған тысқаптар мен футлярлар, сондай-ақ ұзақ пайдалану үшiн жарамды және өзi арналатын бұйымдармен бiрге ұсынылатын тиiстi бұйымдарды немесе бұйымдардың жиынтығын орналастыру үшiн арнайы нысаны бар ұқсас ыдыстар, егер осындай түрдегi ыдыс әдетте сатуға аталған бұйымдармен бiрге түссе, оған оралған бұйымдармен бiрге жiктелуi тиiс. Алайда аталған Ереже оралған бұйыммен бiртұтас бүтiндi құрай отырып соңғыға негiзгi қасиет беретiн ыдысқа қолданылмайды.
(б) Жоғарыда келтiрiлген Ереженiң 5(а) талабына сәйкес өзiндегi тауарлармен бiрге ұсынылатын орамдық материалдар мен ыдыстар, егер олар әдетте, атаған тауарларды орау үшiн пайдаланылса бiрге жiктелуi тиiс. Алайда, егер мұндай орамдық материалдар немесе ыдыстар қайталап пайдалануға жарамды болса аталған ереже мiндеттi болып табылмайды.
6. Заңдық мақсаттар үшiн тауар позициясының субпозицияларындағы тауарларды жiктеу, тек субпозициялар бiр деңгейде салыстырмалы болуы шартымен субпозициялар мен ескертулердiң субпозицияларға қатысы бар атауларына, сондай-ақ mutatis mutandis, жоғарыда аталған Ереженiң талаптарына сәйкес жүзеге асырылуы тиiс. Осы Ереженiң мақсаттары үшiн, егер мәтiнде өзгедей келiсiлмесе, бөлiмдер мен топтарға тиiстi ескертулер де қолданылуы мүмкін.
I бөлiм
1-топ
01.01/04
I бөлiм
Тірі жануарлар; Жануарлардан алынатын өнімдер
Ескертулер:
1.-Бұл бөлiмдегi жануарлардың нақты тегiне немесе түрiне арналған кез келген сiлтеме, егер өзгедей келiсiлмесе, осы тектiң немесе түрдiң төлдерiне де жатады.
2.-Бүкіл Номенклатура бойынша "кептiрiлген" өнiмдер терминi, егер өзгедей келiсiлмесе, майсыздандыруға, буландыруға немесе сублимациялық кептiруге ұшыраған өнiмдердi де бiлдiредi.
1-топ
Тiрi жануарлар
Ескертулер:
1.-Аталған топқа:

(а) рыб, ракообразных, моллюсков и прочих водных беспозвоночных товарной позиции 03.01, 03.06 или 03.07;
(б) культур микроорганизмов и других продуктов товарной позиции 30.02; и
(в) животных товарной позиции 95.08.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
01.01               Лошади, ослы, мулы и лошаки живые:
0101.10  - чистопородные племенные животные
0101.90  - прочие
01.02               Крупный рогатый скот живой:
0102.10  - чистопородные племенные животные
0102.90  - прочие
01.03               Свиньи живые:
0103.10  - чистопородные племенные животные
- прочие:
0103.91  -- массой менее 50 кг
0103.92  -- массой 50 кг или более
01.04               Овцы и козы живые:
0104.10  - овцы
0104.20  - козы
-------------------------------------------------------------------
Раздел I
Группа 1
01.05/06
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
01.05               Домашняя птица живая, то есть куры
домашние (Callus domesticus) , утки, гуси,
индейки и цесарки:
- массой не более 185 г:
0105.11  -- куры домашние (Callus domesticus)
0105.12  -- индейки 0105.19
-- прочие
- прочие:
0105.92  -- куры домашние (Callus domesticus) массой
не более 2000 г
0105.93  -- куры домашние (Callus domesticus) массой
более 2000 г
0105.99  -- прочие
01.06               Живые животные прочие:
- млекопитающие:
0106.11  -- приматы
0106.12  -- киты, дельфины и морские свиньи
(млекопитающие отряда Cetacea); ламантины и
дюгони (млекопитающие отряда Sirenia)
0106.19  -- прочие
0106.20  - рептилии (включая змей и черепах)
- птицы:
0106.31  -- хищные птицы
0106.32  -- попугаеобразные (включая попугаев,
длиннохвостых попугаев, ара и какаду)
0106.39  -- прочие
0106.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел I
Группа 2
02.01/04 1
Группа 2
Мясо и пищевые мясные субпродукты
Примечание:
1.- В данную группу не включаются:
(а) продукты товарных позиций 02.01-02.08 или 02.10, непригодные для употребления в пищу;
(б) кишки, пузыри или желудки животных (товарная позиция 05.04) или кровь животных (товарная позиция 05.11 или 30.02); или
(в) животные жиры, кроме продуктов товарной позиции 02.09 (группа 15).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

(а) балықтарды, шаян тектестердi, ұлуларды және 03.01, 03.06 немесе 03.07 тауар позициясының өзге де су омыртқасыздарын;
(б) микроорганизмдер дақылдары мен 30.02 тауар позициясының басқа да өнiмдерiн; және
(в) 95.08 тауар позициясындағы жануарларды қоспағанда барлық жануарлар енгiзiледi.
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
01.01              Tipi жылқылар, есектер, қашырлар және
лошактар:
0101.10  - таза тұқымды тектi жануарлар
0101.90  - өзгелерi
01.02              Tipi мүйiздi ipi қара мал:
0102.10  - таза тұқымды тектi жануарлар
0101.90  - өзгелерi
01.03              Тірі шошқалар:
0103.10  - таза тұқымды тектi жануарлар
- өзгелерi
0103.91  - массасы 50 кг жетпейтiн
0103.92  - массасы 50 кг немесе одан көп
01.04              Тiрi қойлар мен ешкілер:
0104.10  - қойлар
0104.20  - ешкiлер
I бөлiм
1-топ
01.05/11
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
01.05              Tipi үй құсы, яғни үй тауықтары (Gallus
domesticus), үйректер, қаздар, күркетауықтар
мен мысыр тауықтары
- массасы 185 г аспайтын
0105.11  - үй тауықтары (Gallus domesticus)
0105.12  - Күрке тауықтар
0105.19  - өзгелерi
- өзгелерi
0105.92  - массасы 2000 г аспайтын үй тауықтары
(Gallus domesticus)
0105.93  - массасы 2000 г астам үй тауықтары (Gallus
domesticus)
0105.99  - өзгелерi
Өзге де тiрi жануарлар
- сүт қоректiлер:
0106.11  - маймылдар
0106.12  - киттер, дельфиндер және теңiз шошқалары
(Cetacea отрядының сүт қоректiлерi);
ламантиндер және дюгондар (Sirenia отрядының
сүт қоректiлерi);
0106.19  - өзгелерi
0106.20  - рептилдер (жыландар мен тасбақаларды қоса
алғанда)
- құстар;
0106.31  - жыртқыш құстар
0106.32  - тоты тектестер (тоты құстарды,
ұзын құйрықты тоты құстарды, ара мен какадуды
қоса алғанда)
0106.39  - өзгелерi
0106.90  - өзгелерi
I бөлiм
2-топ
02701/04 1
2-топ Ет және тамақтық өкпе-бауырлар мен iшек-қарындар
Ескертулер:
1. - Аталған топқа:
(а) тамаққа пайдалануға жарамсыз 02.01 -02.08 немесе 02.10 тауар позицияларының өнiмдерi;
(б) iшектер, жануарлардың көпiршiктерi немесе асқазандары (05.04 тауар позициясы) немесе жануарлардың қаны
(05.11 немесе 30.02 тауар позициясы); немесе
(в) жануарлардың тоң майлары, 0209 тауар позициясының өнiмдерiнен басқа (15-топ)
Тауар     YЖ Кoды
позициясы

02.01               Мясо крупного рогатого скота, свежее или
охлажденное:
0201.10  - туши и полутуши
0201.20  - прочие отруба, необваленные
0201.30  - обваленные
02.02               Мясо крупного рогатого скота, мороженое:
0202.10  - туши и полутуши
0202.20  - прочие отруба, необваленные
0202.30  - обваленные
02.03               Свинина свежая, охлажденная или мороженая:
- свежая или охлажденная:
0203.11  -- туши и полутуши
0203.12  -- окорока, лопатки и отруба из них,
необваленные
0203.19  -- прочая
- мороженая:
0203.21  -- туши и полутуши
0203.22  -- окорока, лопатки и отруба из них,
необваленные
0203.29  -- прочая
02.04               Баранина или козлятина свежая,
охлажденная или мороженая:
0204.10  - туши и полутуши ягнят, свежие или охлажденные
- прочая баранина, свежая или охлажденная:
0204.21  -- туши и полутуши
0204.22  -- прочие отруба, необваленные
0204.23  -- обваленная
-------------------------------------------------------------------
Раздел I
Группа 2
02.04 2 /07
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
0204.30  - туши и полутуши ягнят, мороженые
- прочая баранина, мороженая:
0204.41  -- туши и полутуши
0204.42  -- прочие отруба, необваленные
0204.43  -- обваленная
0204.50  - козлятина
02.05     0205.00  Мясо лошадей, ослов, мулов или лошаков,
свежее, охлажденное или мороженое.
02.06               Пищевые субпродукты крупного рогатого скота,
свиней, овец, коз, лошадей, ослов, мулов или
лошаков, свежие, охлажденные или мороженые:
0206.10  - крупного рогатого скота, свежие или
охлажденные
- крупного рогатого скота, мороженые:
0206.21  -- языки
0206.22  -- печень
0206.29  -- прочие
0206.30  - свиные, свежие или охлажденные
- свиные, мороженые:
0206.41  -- печень
0206.49  -- прочие
0206.80  - свежие или охлажденные прочие
0206.90  - мороженые прочие
02.07             Мясо и пищевые субпродукты домашней птицы,
указанной в товарной позиции 01.05, свежие,
охлажденные или мороженые:
- кур домашних (Callus domesticus) :
0207.11  -- не разделенные на части, свежие или
охлажденные
0207.12  -- не разделенные на части, мороженые
0207.13  -- части тушек и субпродукты, свежие или
охлажденные
0207.14  -- части тушек и субпродукты, мороженые
- индеек:
0207.24  -- не разделенные на части, свежие или
охлажденные
0207.25  -- не разделенные на части, мороженые
0207.26  -- части тушек и субпродукты, свежие или
охлажденные

02.01              Мүйiздi ipi қара малдың етi, жас немесе
мұздатылған:
0202.10  - ұша және жартылай ұша
0201.20  - сүйектен айырылмаған өзге де кесек ет
0201.30  - сүйектен айырылған
02.02              Тоңазытылған мүйiздi ipi қара малдың етi:
0202.10  - ұша және жартылай ұша
0202.20  - сүйектен айырылмаған өзге де кесек ет
0202.30  - сүйектен айырылған
02.03              Шошқаның жас мұздатылған немесе тоңазытылған етi:
- жас немесе мұздатылған
0203.11  - ұша және жартылай ұша
0203.12  - сан еті, жауырындары және олардан алынған
сүйегiнен айырылмаған кесек еттерi
0203.19  - өзгелерi
- тоңазытылған:
0203.21  - ұша және жартылай ұша
0202.22  - сан етi, жауырындары және олардан алынған
сүйегiнен айырылмаған кесек еттерi
0203.29  - өзгелерi
02.04              Жас, тоңазытылған немесе мұздатылған қойдың
немесе ешкiнiң еті,
0204.10  - қозылардың жас немесе мұздатылған ұшалары
және жартылай ұшалар
- жас немесе мұздатылған өзге де қой етi
0204.21  - ұшалар және жартылай ұшалар
0204.22  - сүйектен айырылмаған өзге де кесек ет
0204.23  - сүйектен айырылған
I бөлiм
2-топ
02.04 2 /07
Тауар     YЖ Кoды
позициясы
- мұздалған басқа да қойдың етi
0204.41  - ұшалар және жартылай ұшалар
0204.42  - сүйектен айырылмаған өзге де кесек еттер
0204.43  - сүйектен айырылған
0204.50  - лақтың етi
02.05     0205.00  Жас, мұздатылған немесе тоңазытылған
жылқылардың, есектердiң, қашырлардың немесе
лошактардың еті.
02.06              мүйiздi ipi қараның, шошқалардың, қойлардың,
ешкiлердiң, жылқылардың, есектердiң,
қашырлардың немесе лошактардың жас,
мұздатылған немесе тоңазытылған тамақтық
өкпе-бауырлары мен iшiк-қарындары:
0206.10  - мүйiздi iрi қара малдың жас немесе тоңазытылған
- мүйiздi iрi қара малдың мұздатылған:
0206.21  - тiлдерi
0206.22  - бауыры
0206.29  - өзгелерi
0206.30  - шошқаның жас немесе мұздатылған
- шошқаның тоңазытылған:
0206.41  - бауыры
0206.49  - өзгелерi
0206.80  - өзге де жас немесе мұздатылған
0206.90  - өзге де тоңазытылған
02.07              01.05 тауар позициясында көрсетiлген үй құсының
мұздатылған немесе тоңазытылған етi және
тамақтық өкпе-бауырлары мен iшiк-қарындары
- үй құстары (Gallus domesticus)
0207.11  - бөлiктерге мүшеленбеген, жас немесе
тоңазытылған
0207.12  - бөлiктерге мүшеленбеген, тоңазытылған
0207.13  - жас немесе тоңазытылған ұшаның бөлiктерi мен
тамақтық өкпе-бауыры, iшек-қарындары
0207.14  - мұздатылған ұшаның бөлiктерi мен тамақтық
өкпе-бауыры, iшек-қарындары
- күркетауықтар:
0207.24  - бөлiктерге мүшеленбеген, жас немесе
мұздатылған
0207.25  - бөлiктерге мүшеленбеген, мұздатылған
0207.26  - жас немесе тоңазытылған ұшаның бөлiктерi және
өкпе-бауыры мен iшек-қарындары

0207.27  -- части тушек и субпродукты, мороженые
- уток, гусей или цесарок:
0207.32  -- не разделенные на части, свежие или
охлажденные
0207.33  -- не разделенные на части, мороженые
0207.34  -- жирная печень, свежая или охлажденная
0207.35  -- свежие или охлажденные прочие
0207.36  -- мороженые прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел I
Группа 2
02.08/10
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
02.08              Прочие мясо и пищевые мясные субпродукты,
свежие, охлажденные или мороженые:
0208.10  - кроликов или зайцев
0208.20  - лягушачьи лапки
0208.30  - приматов
0208.40  - китов, дельфинов и морских свиней
(млекопитающих отряда Cetacea); ламантинов и
дюгоней (млекопитающих отряда Sirenia)
0208.50  - рептилий (включая змей и черепах)
0208.90  - прочие
02.09     0209.00   Свиной жир, отделенный от тощего мяса, и
жир домашней птицы, не вытопленные или не
извлеченные другим способом, свежие,
охлажденные, мороженые, соленые, в рассоле,
сушеные или копченые.
02.10              Мясо и пищевые мясные субпродукты, соленые,
в рассоле, сушеные или копченые; пищевая
мука из мяса или мясных субпродуктов:
- свинина:
0210.11  -- окорока, лопатки и отруба из них,
необваленные
0210.12  -- грудинки (с прослойками) и отруба из них
0210.19  -- прочие
0210.20  - мясо крупного рогатого скота
- прочие, включая пищевую муку и муку грубого
помола из мяса и мясных субпродуктов:
0210.91  -- приматов
0210.92  -- китов, дельфинов и морских свиней
(млекопитающих отряда Cetacea); ламантинов и
дюгоней (млекопитающих отряда Sirenia)
0210.93  -- рептилий (включая змей и черепах)
0210.99  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел I
Группа 3
03.01/02 1
Группа 3
Рыба и ракообразные, моллюски и
другие водные беспозвоночные
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) млекопитающие товарной позиции 01.06;
(б) мясо млекопитающих товарной позиции 01.06 (товарная позиция 02.08 или 02.10);
(в) рыба (включая ее печень, икру и молоки) или ракообразные, моллюски или прочие водные беспозвоночные, мертвые или непригодные для употребления в пищу по своей природе или из-за их состояния (группа 05); рыбная мука тонкого и грубого помола или гранулы из рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных, непригодные для употребления в пищу (товарная позиция 23.01); или

0207.27  - мұздатылған ұшаның бөлiктерi және өкпе-бауыры
мен iшек-қарындары
І бөлім
2-топ
02.07/10
Тауар     YЖ Кoды
позициясы
0207.32  - бөлiктерге мүшеленбеген, жас немесе
тоңазытылған
0207.33  - бөлiктерге мүшеленбеген, мұздатылған
0207.34  - майлы бауыр, жас немесе тоңазытылған
0207.35  - жас немесе тоңазытылған өзгелерi
0207.36  - мұздатылған өзгелерi
02.08              Өзге де жас, тоңазытылған немесе мұздатылған
тамақтық еттiк өкпе бауырлары мен iшек-қарындары
0208.10  - үй қояндарының немесе қояндардың
0208.20  - бақаның табандары
0208.30  - маймылдардың
0208.40  - киттердiң, дельфиндердiң және теңiз
шошқаларының (Cetacea отряды сүтқоректiлерiнiң);
ламантиндер мен дюгендердiң (Sirenia отряды
сүтқоректiлерiнiң)
0208.50  - рептильдер (жыландар мен тасбақаларды қоса
алғанда)
0208.90  - өзгелерi
02.09     0209.00  Қорытылмаған немесе басқа тәсiлмен алынбаған,
жас, тоңазытылған, мұздатылған, тұздалған,
тұздық суда, кептiрiлген немесе қақталған арық
еттен сылынып алынған шошқа тоңмайы мен үй
құсының тоңмайы
02.10              Тұздалған, тұздық судағы, кептiрiлген немесе
қақталған ет және тамақтық өкпе-бауырлар мен
iшек-қарындары; еттен немесе еттiк өкпе-бауырлар
мен iшек-қарындардан алынған тамақтық ұн:
- шошқа етi:
0210.11  - сүйектен ажыратылмаған сан еттері, жауырындар
және олардың кесектерi
0210.12  - төс еттер (қыртыстарымен) және олардан алынған
кесек еттер
0210.19  - өзгелерi
0210.20  - iрi қара малдың етi
- еттен немесе еттiк өкпе-бауырлар мен
iшек-қарындардан алынған тамақтық ұн мен iрi
тартылған ұнды қоса алғанда, өзгелерi
0210.91  - маймылдардың
0210.92  - киттердiң, дельфиндердiң және теңiз
шошқаларының (Cetacea отряды сүтқоректiлерiнiң);
ламантиндер мен дюгендердiң (Sirenia отряды
сүтқоректiлерiнiң)
І бөлім
2-топ
02.10
Тауар     YЖ Кoды
позициясы
0210.93  - рептильдер (жыландар мен тасбақаларды қоса
алғанда)
0210.99  - өзгелері
I бөлiм
3-топ
03.01/02 1
3-топ
Балық және шаянтектестер, ұлулар және
басқа да су омыртқасыздары
Ескертулер:
1.-Аталған топқа:
(а) 01.06 тауар позициясының сүтқоректiлерi;
(б) 01.06 тауар позициясы сүтқоректiлерінiң етi (02.08 немесе 02.10 тауар позициясы);
(в) өлген немесе өзiнiң табиғаты бойынша немесе өздерiнiң жай-күйiне байланысты тамаққа пайдалану үшiн жарамсыз (05 топ) балық (оның бауырын, уылдырығын және молокiн қоса алғанда) немесе шаянтектестер, ұлулар немесе өзге де су омыртқасыздары; тамаққа пайдалануға жарамсыз майда және iрi тартылған балық ұны немесе балықтан немесе шаянтектестерден, ұлулардан немесе өзге де су омыртқасыздарынан алынған түйiршiктер (23.01 тауар позициясы); немесе

(г) икра осетровых или ее заменители, изготовленные из икринок рыбы (товарная позиция 16.04).
2.- В данной группе термин "гранулы" означает продукты, агломерированные либо непосредственно прессованием, либо с добавлением в небольшом количестве связующего вещества.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
03.01             Живая рыба:
0301.10  - декоративная рыба
- живая рыба прочая:
0301.91  -- форель (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss,
Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita,
Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache и
Oncorhynchus chrysogaster)
0301.92  -- угорь (Anguilla spp.)
0301.93  -- карп
0301.99  -- прочая
03.02             Рыба свежая или охлажденная, за исключением
рыбного филе и прочего мяса рыбы товарной
позиции 03.04:
- лососевые, за исключением печени, икры и
молок:
0302.11  -- форель (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss,
Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus
aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus
apache и Oncorhynchus chrysogaster)
0302.12  -- лосось тихоокеанский (Oncorhynchus nerka,
Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta,
Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus
kisutch, Oncorhynchus masou и Oncorhynchus
rhodurus) , лосось атлантический (Salmo
salar) и лосось дунайский (Hucho hucho)
0302.19  -- прочие
- камбалообразные (Pleuronectidae, Bothidae,
Cynoglossidae, Soleidae, Scophihalmidae и
Citharidae) , за исключением печени, икры и
молок:
0302.21  -- палтус (Reinhardtius hippaglossoides,
Hippoglossus hippuglossus, Hippoglussus
stenolepis)
0302.22  -- камбала морская (Pleuronectes platessa)
-------------------------------------------------------------------
Раздел I
Группа 3
03.02 2 /03
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
0302.23  -- морской язык (Solea spp.)
0302.29  -- прочие
- тунец (рода Thunnus ), скипджек, или тунец
полосатый ( Euthynnus (Katsuwonus) pelamis ), за
исключением печени, икры и молок:
0302.31  -- тунец длинноперый, или альбакор ( Thunnus
alalunga)
0302.32  -- тунец желтоперый ( Thunnus albacares )
0302.33  -- скипджек, или тунец полосатый
0302.34  -- тунец большеглазый (Thunnus obesus)
0302.35  -- тунец синий, или обыкновенный (Thunnus
thynnus)
0302.36  -- тунец южный синий (Thunnus maccoyii)
0302.39  -- прочие
0302.40  - сельдь (Clupea harengus, Clupea pallasii) , за
исключением печени, икры и молок
0302.50  - треска (Gadus morhua, Gadus ogac,
Gadus macrocephalus) , за исключением печени,
икры и молок
- рыба прочая, за исключением печени, икры и
молок:

(г) бекiре уылдырықтары немесе оның балық уылдырықтарынан дайындалған алмастырғыштары (16.04 тауар позициясы) енгiзілмейдi.
2.- Аталған топтағы "түйiршiктер" терминi тiкелей сығымдау жолымен, не аз мөлшерде байланыстырғыш зат қосу арқылы шоғырландырылған өнiмдердi бiлдiредi.
Тауар     YЖ Кoды
позициясы
03.01              Тiрi балық:
0301.10  - сәндiк балық
- өзге де тiрi балық:
0301.91  - патшабалық (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss,
Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita,
Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache және
Oncorhynchus chrusogaster)
0301.92  -жыланбалық (Аnguilla spp.)
0301.93  - тұқы балық
0301.99  - өзгелерi
03.02              03.04 тауар позициясының балық сүбесi мен
балықтың өзге де етiн қоспағанда, жас немесе
тоңазытылған балық:
- албырт балықтың, бауырын, уылдырығын және
мологын қоспағанда:
I бөлiм
3-топ
03.02 2 /02
Тауар     YЖ Кoды
позициясы
0302.11  - патшабалық (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss,
Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita,
Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache және
Oncorhynchus chrusogaster)
0302.12  - Тынық мұхит албырт балығы (Oncorhynchus
nerka, Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta,
Oncorhynchus trchawytscha, Oncorhynchus kisutсh,
Oncorhynchus masou және Oncorhynchus rhodurus),
Атлант албырт балығы (Salmo salar) және Дунай
албырт балығы (Нисhо hucho)
0302.19  - өзгелерi
- түйетабан тектестер (Pleuronectidae, Воthidае,
Cynoglossidae, Soleidae, Sсорhthаlmidaе және
Citharidae), бауырын, уылдырығын және мологын
қoспағанда:
0302.21  - сутіл (Reinhardtius hippoglossoides,
Hippoglossus hippoglossus, Hippoglossus
stenolepis)
0302.22  - теңiз түйетабаны (Pleuronectes р1аtessa)
0302.23  - теңiз тiлi (Solea spp.)
0302.29  - өзгелерi
- тунец (Тhunnus), скипджек немесе ала тунец
(Еuthynnus (Katsuwonus) pelamis), бауырын,
уылдырығын және мологын қоспағанда:
0302.31  - ұзын қауырсынды тунец немесе альбакор
(Тhunnus alalunga)
0302.32  - сары қауырсынды тунец (Тhunnus albacares)
0302.33  - скипджек немесе ала тунец
0302.34  - үлкен көздi тунец (Тhunnus obesus)
0302735  - көк немесе кәдiмгі тунец (Тhunnus thynnus)
0302736  - оңтүстіктiң көк тунецi (Thunnus maccoyii)
0302.39  - өзгелерi
0302.40  - майшабақ (Сluреа harengus, Сluреа pallasii),
бауырын, уылдырығын және мологын қоспағанда
0302.50  нәлiм (Gadus morhua, Gadus ogas, Gadus
macrocephalus), бауырын, уылдырығын және
мологын қоспағанда
- өзге де балықтар, бауырын, уылдырығын және
мологын қоспағанда

0302.61  -- сардины (Sardina pilchardus, Sardinops
spp.) , сардинелла (Sardinella spp.) , кильки
или шпроты (Sprattus sprattus)
0302.62  -- пикша (Melanogrammus aeglefinus)
0302.63  -- сайда (Pollachius virens)
0302.64  -- скумбрия (Scomber scombrus, Scomber
ausfralasicus, Scomber japonicus)
0302.65  -- акулы
0302.66  -- угорь (Аnguilla spp.)
0302.69  -- прочая
0302.70  - печень, икра и молоки
03.03             Рыба мороженая, за исключением рыбного филе
и мяса рыбы товарной позиции 03.04:
- лосось тихоокеанский (Oncorhynchus nerka,
Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta,
Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus
kisutch, Oncorhynchus masou и Oncorhynchus
rhodurus) , за исключением печени, икры и
молок:
0303.11  -- красная, или нерка (Oncorhynchus nerka)
0303.19  -- прочие
- лососевые прочие, за исключением печени, икры
и молок:
0303.21  -- форель (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss,
Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus
aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus
apache и Oncorhynchus chrysogaster)
0303.22  -- лосось атлантический (Salmo salar) и лосось
дунайский (Hucho hucho)
0303.29  -- прочие
- камбалообразные (Pleuronectidae, Bothidae,
Cynoglossidae, Soleidae, Scophthalmidae и
Citharidae) , за исключением печени, икры и
молок:
0303.31  -- палтус (Reinhardtius hippoglossoides,
Hippoglossus hippoglossus, Hippoglossus
stenolepis)
0303.32  -- камбала морская (Pleuronectes platessa)
0303.33  -- морской язык (Solea spp.)
0303.39  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел I
Группа 3
03.03 2 /05
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- тунец (рода Thunnus ), скипджек, или тунец
полосатый (Euthynus (Katsuwonus) pelamis) ,
за исключением печени, икры и молок:
0303.41  -- тунец длинноперый, или альбакор (Thunnus
alalunga)
0303.42  -- тунец желтоперый (Thunnus albacares)
0303.43  -- скипджек, или тунец полосатый
0303.44  -- тунец большеглазый (Thunnus obesus)
0303.45  -- тунец синий, или обыкновенный (Thunnus
thynnus)
0303.46  -- тунец южный синий (Thunnus maccoyii)
0303.49  -- прочий
0303.50  - сельдь (Clupea harengus, Clupea pallasii) ,
за исключением печени, икры и молок
0303.60  - треска (Gadus morhua, Gadus ogac, Gadus
macrocephalus) , за исключением печени, икры
и молок
- прочая рыба, за исключением печени, икры и
молок:
0303.71  -- сардины (Sardina pilchardus, Sardinops
spp.) , сардинелла (Sardinella spp.) , кильки
или шпроты (Sprattus sprattus)
0303.72  -- пикша (Melanogrammus aeglefinus)

0302.61  - сардиндер (Sardina pilchardus, Sardinors
spp.), сардинелла (Sardinella spp.), килькалар
немесе шпроттар (Sprattus sprattus)
0302.62  - пикша (Melanogrammus aeglefinus)
I бөлiм
3-топ
03.02 2 03 1
Тауар     YЖ Кoды
позициясы
0302.63  - сайда (Pollachius virens)
0302.64  - скумбрия (Scomber scombrus, Scomber
australasicus, Scomber japonicus)
0302.65  - акулалар
0302.66  - жыланбалық (Anguilla spp.)
0302.69  - өзгелерi
0302.70  - бауыр, уылдырық және молоктар
03.03              03.04 тауар позициясының балық сүбесi мен
балық етiн қоспағанда, жас немесе мұздатылған
балық:
- тынық мұхит албырт балығы (Oncorhynchus nerka
Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta,
Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus kisutch,
Oncorhynchus masou және Oncorhynchus rhodurus),
бауыр, уылдырық және молоктарды қoспағанда
0303.11  - қызыл немесе нерка (Oncorhynchus nerka)
0303.19  - өзгелерi
- өзге де албырт балықтар, бауыр, уылдырық және
молоктарды қоспағанда:
0303.21  - патшабалық (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss,
Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita,
Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache және
Oncorhynchus chrusogaster)
0303.22  - Атлант албырт балығы (Salmo salar) және Дунай
албырт балығы (Hucho hисhо)
0303.29  - өзгелерi
- түйетабан тектестер (Pleuronectidae, Воthidае,
Cynoglossidae, Soleidae, Scophthalmidae және
Citharidae), бауырын, уылдырығын және мoлoгын
қоспағанда:
0303.31  - сутiл (Reinhardtius hippoglossoides,
Hippoglossus hippoglossus, Hippoglossus
stenolepis)
0303.32  - теңiз түйетабаны (Pleuronectes platessa)
0303.33  - теңiз тiлi (Solea spp.)
0303.39  - өзгелерi
- тунец (Тhunnus), скипджек немесе ала тунец
(Еuthynnus (Katsuwonus) pelamis), бауырын,
уылдырығын және мологын қоспағанда:
0303.41  - ұзын қауырсынды тунец немесе альбакор
(Thunnus alalunga)
0303.42  - сары қауырсынды тунец (Thunnus albacares)
0303.43  скипджек немесе ала тунец
0303.44  - үлкен көздi тунец (Тhunnus obesus)
0303 45  - көк немесе кәдiмгі тунец (Тhunnus thynnus)
0303.46  - оңтүстіктiң көк тунецi (Thunnus maccoyii)
I бөлiм
3-топ
03.03 2 /05 2
Тауар     YЖ Кoды
позициясы
0303.49  - өзгелерi
0303.50  - майшабақ (Clupea harengus, Clupea pallasii),
бауырын, уылдырығын және мологын қоспағанда
0303.60  - нәлiм (Gadus тотhиа, Gadus ogas Gadus
macrocephalus), бауырын, уылдырығын және
мологын қоспағанда
- өзге де балықтар, бауырын, уылдырығын және
мологын қоспағанда
0303.71  - сардиндер (Sardina pilchardus, Sardinors
spp.), сардинелла (Sardinella spp.), килькалар
немесе шпроттар (Sprattus sprattus)
0303.72  - пикша (Melanogrammus aeglefinus)

0303.73  -- сайда (Pollachius virens)
0303.74  -- скумбрия (Scomber scombrus, Scomber
australasicus, Scomber japonicus)
0303.75  -- акулы
0303.76  -- угорь (Anguilla spp.)
0303.77  -- лаврак (Dicentrarchus labrax,
Dicentrarchus punctatus)
0303.78  -- мерлуза (Merluccius spp.) и американский
нитеперый налим (Urophycis spp.)
0303.79  -- прочая
0303.80  - печень, икра и молоки
03.04             Филе рыбное и прочее мясо рыбы (включая
фарш), свежие, охлажденные или мороженые:
0304.10  - свежие или охлажденные
0304.20  - филе мороженое
0304.90  - прочие
03.05             Рыба сушеная, соленая или в рассоле; рыба
горячего или холодного копчения; рыбная
мука тонкого и грубого помола и гранулы,
пригодные для употребления в пищу:
0305.10  - рыбная мука тонкого и грубого помола и
гранулы, пригодные для употребления в пищу
0305.20  - печень, икра и молоки рыбы, сушеные,
копченые, соленые или в рассоле
0305.30  - рыбное филе, сушеное, соленое или в рассоле,
но некопченое
- рыба копченая, включая филе:
0305.41  -- лосось тихоокеанский (Oncorhynchus nerka,
Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta,
Oncorhynchus tshawytscha, Oncorhynchus
kisutch, Oncorhynchus masou и Oncorhynchus
rhodurus) , лосось атлантический (Salmo
salar) и лосось дунайский (Hucho hucho)
0305.42  -- сельдь ( Clupea harengus, Clupea pallasii)
0305.49  -- прочая
-------------------------------------------------------------------
Раздел I
Группа 3
03.05 2 /07 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- рыба сушеная, соленая или несоленая, но
некопченая:
0305.51  -- треска (Cadus morhua, Cadus ogac, Gadus
macrocephalus)
0305.59  -- прочая
- рыба соленая, но несушеная и некопченая,
рыба в рассоле:
0305.61  -- сельдь (Clupea harengus, Clupea pallasii)
0305.62  -- треска (Cadus morhua, Gadus ogac, Gadus
macrocephalus)
0305.63  -- анчоусы (Engraulis spp.)
0305.69  -- прочая
03.06             Ракообразные, в панцире или без панциря,
живые, свежие, охлажденные, мороженые,
сушеные, соленые или в рассоле;
ракообразные в панцире, сваренные на пару
или в кипящей воде, охлажденные или
неохлажденные, мороженые, сушеные, соленые
или в рассоле; мука тонкого и грубого
помола и гранулы из ракообразных, пригодные
для употребления в пищу:
- мороженые:
0306.11  -- лангуст европейский и прочие лангусты
(Palinurus spp., Panulirus spp., Jasus spp.)
0306.12  -- омары (Homarus spp.)
0306.13  -- креветки и пильчатые креветки
0306.14  -- крабы
0306.19  -- прочие, включая муку тонкого и грубого
помола и гранулы из ракообразных, пригодные
для употребления в пищу
- немороженые:

0303.73  - сайда (Роllachius virens)
0303.74  - скумбрия (Scomber scombrus, Scomber
australasicus, Scomber japonicus)
0303.75  - акулалар
0303.76  - жыланбалық (Anguilla spp.)
0303.77  - лаврак (Dicentrarchus labrax, Dicentrarchus
punctatus)
0303.78  - мерлуза (Меrluccius spp.) және америка нәлiмi
(Urophycis sрр.)
0303.79  - өзгелерi
0303.80  - бауыр, уылдырық және молоктар
03.04              Балықтың сүбесi және балықтың өзге де етi
(фаршты қоса алғанда), жас, тоңазытылған
немесе мұздатылған:
0304.10  - жас немесе тоңазытылған
0304.20  - мұздатылған сүбе
0304.90  - өзгелерi
03.05              Кептiрiлген, тұздалған немесе тұздықтағы балық;
ыстық немесе суықтай қақталған балық;
тамаққа пайдалануға жарамды ұсақ немесе ipi
тартылған балық ұны және түйiршiктерi:
0305.10  - тамаққа пайдалануға жарамды ұсақ немесе iрi
тартылған балық ұны және түйiршiктерi
0305.20  - балықтың кептiрiлген, қақталған, тұздалған
немесе тұздықтағы бауыры, уылдырығы және мологы
0305.30  - балық сүбесi, кептiрiлген тұздалған немесе
тұздықтағы, бiрақ қақталмаған
- сүбенi қоса алғанда, қақталған балық.
I бөлiм
3-топ
03.05 2 /06
Тауар     YЖ Кoды
позициясы
0305.41  Тынық мұхит албырт балығы (Oncorhynchus
nerka, Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus ketа,
Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus kisutch,
Oncorhynchus masou және Oncorhynchus rhodurus),
Атлант албырт балығы (Salmo salar) және Дунай
албырт балығы (Нисhо hисhо)
0305.42  - мaйшабақ (Clupea harengus, Clupea pallasii)
0305.49  - өзгелерi
- кептiрiлген, тұздалған немесе тұздалмаған,
бiрақ қақталмаған балық
0305.51  - треска (Gadus morhua, Gadus ogas Gadus
macrocephalus)
0305.59  - өзгелерi
- тұздалған, бiрақ кептiрiлмеген және қақталмаған
балық, тұздықтағы балық:
0305.61  - майшабақ (Clupea harengus, Clupea pallasii)
0305.62  - треска (Gadus morhua Gadus ogas Gadus
macrocephalus)
0305.63  - анчоустар (Engraulis spp.)
0305.69  - өзгелерi
03.06              Шаянтектестер, сауыттағы немесе сауытсыз, тiрi,
жас, тоңазытылған, мұздатылған, кептiрiлген,
тұздалған немесе тұздықтағы; сауыттағы
шаянтектестер, буға немесе ыстық суға
пiсiрiлген, тоңазытылған немесе тоңазытылмаған,
мұздатылған, кептiрiлген, тұздалған немесе
тұздықтағы шаянтектестерден алынатын тамаққа
пайдалану үшiн жарамды майда және iрi тартылған
ұн және түйiршіктер:
- мұздатылған:
0306.11  - еуропалық қысқышсыз шаян және өзге де
қысқышсыз шаяндар (Раlinurus spp., Раlinurus
spp., Jasus spp.)
0306.12  - омарлар (Homarus spp.)
0306.13  - ас шаяндар және тiстi ас шаяндар
0306.14  - теңiз шаяндары
0306.19  - шаянтектестерден алынатын тамаққа пайдалану
үшiн жарамды майда және iрi тартылған ұнды және
түйiршiктердi қоса алғанда, өзгелерi
- мұздатылмаған

0306.21  -- лангуст европейский и прочие лангусты
(Palinurus spp., Panulirus spp., Jasus spp.)
0306.22  -- омары (Homarus spp.)
0306.23  -- креветки и пильчатые креветки
0306.24  -- крабы
0306.29  -- прочие, включая муку тонкого и грубого
помола и гранулы из ракообразных, пригодные
для употребления в пищу
03.07             Моллюски, в раковине или без раковины,
живые, свежие, охлажденные, мороженые,
сушеные, соленые или в рассоле; прочие
водные беспозвоночные, отличные от
ракообразных и моллюсков, живые, свежие,
охлажденные, мороженые, сушеные, соленые
или в рассоле; мука тонкого и грубого
помола и гранулы из прочих водных
беспозвоночных, пригодные для употребления
в пищу:
0307.10  - устрицы
- гребешки, включая королевские гребешки,
родов Pecten, Chlamy s или Placopecten :
0307.21  -- живые, свежие или охлажденные
0307.29  -- прочие
- мидии (Mytilus spp., Perna spp.) :
0307.31  -- живые, свежие или охлажденные
0307.39  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел I
Группа 3
03.07 2
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- каракатицы (Sepia officinalis, Rossia
macrosoma, Sepiola spp.) и кальмары
(Ommastrephes spp., Loligo spp., Nototodarus
spp., Sepioteuthis spp.) :
0307.41  -- живые, свежие или охлажденные
0307.49  -- прочие
- осьминоги (Octopus spp.) :
0307.51  -- живые, свежие или охлажденные
0307.59  -- прочие
0307.60  - улитки, кроме липариса
- прочие, включая муку тонкого и грубого
помола и гранулы из прочих водных
беспозвоночных, пригодные для употреблении
в пищу:
0307.91  -- живые, свежие или охлажденные
0307.99  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел I
Группа 4
04.01
Группа 4
Молочная продукция; яйца птиц; мед натуральный; пищевые
продукты животного происхождения, в другом месте не
поименованные или не включенные
Примечания:
1.- Термин "молоко" означает цельное молоко, а также частично или полностью обезжиренное молоко.
2.- В товарной позиции 04.05:
(а) термин "сливочное масло" означает натуральное сливочное масло, сывороточное масло или рекомбинированное масло (свежее, соленое или прогорклое, включая консервированное масло), изготовленное исключительно из молока, с содержанием молочного жира 80 мас.% или более, но не более 95 мас.%, с максимальным содержанием сухого (обезжиренного) остатка молока 2 мас.% и максимальным содержанием воды 16 мас.%. Сливочное масло не содержит добавленных эмульгаторов, но может содержать хлорид натрия, пищевые красители, нейтрализующие соли и культуры безвредных бактерий, продуцирующих молочную кислоту;

0306.21  - еуропалық қысқышсыз шаян және өзге де
қысқышсыз шаяндар (Palinurus spp., Panilirus
spp., Jasus spp.)
0306.22  - омарлар (Homarus spp.)
0306.23  - ас шаяндар және тiстi ас шаяндар
I бөлiм
3-топ
03.06/07 2
Тауар     YЖ Кoды
позициясы
0306.24  - теңiз шаяндары
0306.29  - шаянтектестерден алынатын тамаққа пайдалану
үшiн жарамды майда және iрi тартылған ұнды және
түйiршiктердi қоса алғанда, өзгелерi
03.07              Ұлулар, бақалшықтағы немесе бақалшықсыз,
тiрi, жас, тоңазытылған, мұздатылған,
кептiрiлген, тұздалған немесе тұздықтағы;
шаянтектестер мен ұлулардан ерекшеленетiн өзге
де су омыртқасыздары, тipi, жас, тоңазытылған,
мұздатылған, кептiрiлген, тұздалған немесе
тұздықтағы; өзге де су омыртқасыздарынан
алынатын тамаққа пайдалану үшiн жарамды майда
және ірi тартылған ұн және түйiршiктер:
0307.10  - устрицалар
- Pecten Chlamus немесе Р1асоресten тектерiнiң
корольдiк айдаршықтарын қоса алғанда,
айдаршықтар:
0307.21  - тiрi, жас немесе тоңазытылған
0307.29  - өзгелерi
- мидилер (Mytilus spp., Perna spp.):
0307.31  - тiрi, жас немесе тоңазытылған
0307.39  - өзгелерi
- каракатицалар (Sepia officindalis Rossia
macrosoma, Sepiola spp.) және кальмарлар
(Ommastrephes spp., Loligo sрр., Nototodarus
sрр., Sepioleuthis spp.):
0307.41  - тiрi, жас немесе тоңазытылған
0307.49  - өзгелерi
- сегiзаяқтар (Oсtорus spp.):
0307.51  - тiрi, жас немесе тоңазытылған
0307.59  - өзгелерi
0307.60  - ұлулар, липаристен басқа
- өзге де су омыртқасыздарынан алынатын тамаққа
пайдалану үшiн жарамды майда және iрi тартылған
ұнды және түйiршiктердi қоса алғанда, өзгелерi:
0307.91  - тiрi, жас немесе тоңазытылған
0307.99  - өзгелерi
I бөлiм
4-топ
04.01
4-топ
Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген сүт
өнімдерi; құстардың жұмыртқалары; табиғи бал;
жануарлардан алынатын тамақ өнiмдерi
Ескертулер:
1.- "Сүт" терминi қаймағы алынбаған су, сондай-ақ қаймағы iшiнара немесе толық алынған сүтті бiлдiредi.
2.- 04.05 тауар позициясында:
(а) құрамында 80 мас.% немесе одан да көп, бiрақ 95 мас.% көп емес және құрамында сүт майы бар ең көп 2 мас.% құрғақ (майсыздандырылған) сүт қалдығы және ең көп 16 мас.% су бар сүттен ғана дайындалған табиғи кiлегейлi майды, сарысулы майды немесе рекомбинацияланған майды (консервленген майды қоса алғанда, жас, тұздалған немесе ашыған) бiлдiредi. Кiлегейлi майдың құрамында қосымша эмульгаторлар болмайды, бiрақ натрий хлоридi, тамақтық бояғыштар, бейтараптандырғыш тұздар мен сүт қышқылын түзетiн зиянсыз бактериялардың дақылдары болуы мүмкiн;

(б) термин "молочные пасты" означает способную намазываться эмульсию типа вода в масле, содержащую молочный жир в качестве единственного жира в продукте в количестве 39 мас.% или более, но менее 80 мас.%.
3.- Продукты, полученные при концентрировании молочной сыворотки и с добавлением молока или молочного жира, включаются как сыры в товарную позицию 04.06 при условии, что они обладают тремя следующими характеристиками:
(а) содержание молочного жира, в пересчете на сухое вещество, 5 мас.% или более;
(б) содержание сухого вещества не менее 70 мас.%, но не более 85 мас.%; и
(в) они сформованы или могут формоваться.
4.- В данную группу не включаются:
(а) продукты, полученные из молочной сыворотки, содержащие более 95 мас.% лактозы, выраженной как безводная лактоза, в пересчете на сухое вещество (товарная позиция 17.02); или
(б) альбумины (включая концентраты двух или более сывороточных белков, содержащих более 80 мас.% сывороточного белка, в пересчете на сухое вещество) (товарная позиция 35.02) или глобулины (товарная позиция 35.04).
Примечания к субпозициям :
1.- В субпозиции 0404.10 термин "видоизмененная молочная сыворотка" означает продукты, состоящие из компонентов сыворотки, то есть сыворотку, из которой полностью или частично удалены лактоза, протеины или минеральные вещества, сыворотку, к которой добавлены натуральные компоненты сыворотки, и продукты, полученные путем смешивания натуральных компонентов сыворотки.
2.- В субпозиции 0405.10 термин "сливочное масло" не означает дегидратированное масло или топленое масло (субпозиция 0405.90).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
04.01             Молоко и сливки, несгущенные и без
добавления сахара или других подслащивающих
веществ:
0401.10  - с содержанием жира не более 1 мас.%
0401.20  - с содержанием жира более 1 мас.%, но не более
6 мас.%
0401.30  - с содержанием жира более 6 мас.%
-------------------------------------------------------------------
Раздел I
Группа 4
04.02/08 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
04.02             Молоко и сливки, сгущенные или с добавлением
сахара или других подслащивающих веществ:
0402.10  - в порошке, гранулах или в других твердых
видах, с содержанием жира не более 1,5 мас.%
- в порошке, гранулах или в других твердых
видах, с содержанием жира более 1,5 мас.%:

(б) "сүт пасталары" терминi өнiмде 39 мас.% немесе одан да көп, бiрақ 80 мac.% мөлшерiндегi жалғыз тоң май ретiнде сүт майы бар майдағы су түрiнде жағылуға қабiлеттi эмульсияны бiлдiредi.
3.- Сүт сарысуын концентрациялау кезiнде және сүттi немесе сүт тоң майын қоса отырып алынған өнiмдер, олардың мынадай үш сипаттамаға ие болуы шартымен 04.06 тауар позициясына сыр ретiнде енгiзiледi:
(а) құрғақ затқа қайта есептегенде, құрамында 5 мас.% немесе одан да көп сүт майының болуы;
(б) құрамында 70 мас.% кем емес, бiрақ 85 мас.% аспайтын құрғақ заттың болуы; және
(в) олардың қалыптасуы немесе қалыптасуының мүмкiн болуы.
4.- Аталған топқа:
(а) құрғақ затқа қайта есептегенде құрамында сусыз лактоза ретiнде бiлiнетiн 95 мас.% астам лактоза бар сүт сарысуынан алынған өнiмдер (17.02 тауар позициясы); немесе
(б) альбуминдер (құрғақ затқа қайта есептегенде құрамында 80 мас.% астам сарысу белогы бар екi немесе одан да көп сарысу белоктарының концентраттарын (35.02 тауар позициясы) қоса алғанда) немесе глобулиндер (тауар позициясы 35.04).
Субпозицияларға ескертулер:
1.- 0404.10 субпозициясында "түрi өзгерген сүт сарысуы" терминi сарысу компоненттерiнен тұратын өнiмдердi, яғни лактоза, протеиндер немесе минералды заттар толық немесе iшiнара аластатылған сарысуды, оған сарысудың табиғи компоненттерi мен сарысудың табиғи компоненттерiн араластыру жолымен алынған өнiмдердi бiлдiредi.
2.- 0405.10 субпозициясында "кiлегейлi май" терминi сусызданған майды немесе қорытылған майды (0405.90 субпозиция) бiлдiрмейдi.
I бөлiм
4-топ
04.01/05
Тауар     YЖ Кoды
позициясы
04.01              Қоюлатылмаған және қант немесе басқа да
тәттiлейтiн заттар қосылмаған сүт және кiлегей:
0401.10  - құрамында 1 мac.% аспайтын майы бар
0401.20  - құрамында 1 Mac.% астам, бiрақ 6 мас.% аспайтын
майы бар
0401.30  - құрамында 6 мас.% астам майы бар
04.02              Қоюлатылған немесе қант немесе басқа да
тәттiлейтiн заттар қосылған сүт және кiлегей:
0402.10  - құрамында 1,5 мас.% аспайтын майы бар ұнтақ,
кiршiктi немесе басқа да қатты түрлердегi
- құрамында 1,5 мас.% астам майы бар ұнтақ,
түйiршiктi немесе басқа да қатты түрлердегi

0402.21  -- без добавления сахара или других
подслащивающих веществ
0402.29  -- прочие
- прочие:
0402.91  -- без добавления сахара или других
подслащивающих веществ
0402.99  -- прочие
04.03             Пахта, свернувшиеся молоко и сливки, йогурт,
кефир и прочие ферментированные или
сквашенные молоко и сливки, сгущенные или
несгущенные, с добавлением или без
добавления сахара или других подслащивающих
веществ, с вкусо-ароматическими добавками
или без них, с добавлением или без
добавления фруктов, орехов или какао:
0403.10  - йогурт
0403.90  - прочие
04.04             Молочная сыворотка, сгущенная или
несгущенная, с добавлением или без
добавления сахара или других подслащивающих
веществ; продукты из натуральных
компонентов молока, с добавлением или без
добавления сахара или других подслащивающих
веществ, в другом месте не поименованные
или не включенные:
0404.10  - молочная сыворотка и видоизмененная молочная
сыворотка, сгущенная или несгущенная, с
добавлением или без добавления сахара или
других подслащивающих веществ
0404.90  - прочие
04.05             Сливочное масло и прочие жиры и масла,
изготовленные из молока; молочные пасты:
0405.10  - сливочное масло
0405.20  - молочные пасты
0405.90  - прочие
04.06             Сыры и творог:
0406.10  - молодые сыры (недозрелые или невыдержанные),
включая сывороточно-альбуминовые сыры, и
творог
0406.20  - тертые сыры или сыры в порошке, всех сортов
0406.30  - плавленые сыры, нетертые и не в порошке
0406.40  - голубые сыры
0406.90  - сыры прочие
04.07     0407.00  Яйца птиц в скорлупе, свежие,
консервированные или вареные
04.08             Яйца птиц без скорлупы и яичные желтки,
свежие, сушеные, сваренные на пару или в
кипящей воде, формованные, мороженые или
консервированные другим способом, с
добавлением или без добавления сахара или
других подслащивающих веществ:
- яичные желтки:
0408.11  -- сушеные
0408.19  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел I
Группа 4
04.08 2 /10
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- прочие:
0408.91  -- сушеные
0408.99  -- прочие
04.09     0409.00  Мед натуральный.
04.10     0410.00  Пищевые продукты животного происхождения, в
другом месте не поименованные или не
включенные.
-------------------------------------------------------------------
Раздел I
Группа 5
05.01/06
Группа 5
Продукты животного происхождения, в другом месте
не поименованные или не включенные
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) пищевые продукты (кроме кишок, пузырей и желудков животных, целых и в кусках, а также крови животных, жидкой или сухой);

0402.21  - қант немесе басқа да тәттiлейтiн заттар
қосылмаған
0402.29  - өзгелерi
- өзгелерi:
0402.91  - қант немесе басқа да тәттiлейтiн заттар
қосылмаған
0402.99  - өзгелерi
04.03              Майсу, ұйыған сүт және кiлегей, йогурт, айран
және өзге де ферменттелген немесе ашытылған
сүт және кiлегей, қоюлатылған немесе
қоюлатылмаған, қант немесе басқа да тәттiлеушi
заттар қосылған немесе қосылмаған, дәмдiк-хош
иiстi қоспалармен немесе оларсыз, жемiстер,
жаңғақтар немесе какао қосылған немесе
қосылмаған:
0403.10  - йогурт
0403.90  - өзгелерi
04.04              Қоюлатылған немесе қоюлатылмаған, қант немесе
басқа да тәттiлеушi заттар қосылған немесе
қосылмаған сүт сарысуы; басқа жерде аталмаған
немесе енгiзiлмеген, қант немесе басқа да
тәттiлеушi заттар қосылған немесе қосылмаған
сүттің табиғи компоненттерiнен алынған өнiмдер:
0404.10  - қоюлатылған немесе қоюлатылмаған, қант немесе
басқа да тәттiлеушi заттар қосылған немесе
қосылмаған сүт сарысуы және түрi өзгертiлген сүт
сарысуы
0404.90  - өзгелерi
04.05              Кiлегейлi май және сүттен дайындалатын өзге де
тоң майлар мен майлар; сүт пасталары:
0405.10  - кiлегейлi май
0405.20  - сүт пасталары
I бөлiм
4-топ
04.05/10
Тауар     YЖ Кoды
позициясы
0405.90  - өзгелерi
04.06              Сырлар және iрiмшiк:
0406.10  сары сулық-альбуминдiк сырлар және iрiмшiктi
қоса алғанда, жас сырлар (толық пiспеген немесе
бабына келтiрiлмеген)
0406.20  - ұсақталған сырлар немесе барлық сорттағы
ұнтақты сырлар
0406.30  - ұсақталмаған және ұнтақталмаған балқытылған
сырлар
0406.40  - көгiлдiр сырлар
0406.90  - өзге де сырлар
04.07     0407.00  Құстардың жас, консервленген немесе пiсiрiлген
қабықты жұмыртқалары
04.08              Құстардың қабықсыз жұмыртқалары мен сары
уыздары, жас, кептiрiлген, буға немесе ыстық
суға пiсiрiлген, пiшiнделген,
мұздатылған немесе қант немесе басқа да
тәттілеушi заттар қосыла отырып немесе
қосылмастан басқа да тәсiлмен консервленген:
- жұмыртқа сары уыздары
0408.11  - кептiрiлген
0408.19  - өзгелерi
- өзгелерi:
0408.91  - кептiрiлген
0408.99  - өзгелерi
04.09     0409.00  Табиғи бал
04.10     0410.00  Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген
малдан алынатын тамақ өнiмдерi
I бөлiм
5-топ
05.01/04
5-топ
Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген
жануарлардан алынатын өнiмдер
Ескерту:
1. - Аталған топқа:
(а) тамақ өнiмдерi (жануарлардың бүтін және бөлшектелген iшектерiнен, көпiршiктерiнен және асқазандарынан басқа, сондай-ақ жануарлардың сұйық немесе құрғақ қандары);

(б) шкуры или кожа (включая мех), кроме товаров товарной позиции 05.05, а также обрезков и аналогичных отходов необработанных шкур товарной позиции 05.11, (группа 41 или 43);
(в) текстильные материалы животного происхождения, кроме конского волоса и его отходов (раздел XI); или
(г) узлы или пучки, подготовленные для изготовления метел или щеточных изделий (товарная позиция 96.03).
2.- В товарной позиции 05.01 волос, сортированный по длине, считается необработанным (при условии, что основания волос и их концы не расположены в соответствующем порядке).
3.- Во всей Номенклатуре термин "слоновая кость" означает бивни или клыки слона, бегемота, моржа, нарвала и кабана, рог носорога и зубы всех животных.
4.- Во всей Номенклатуре термин "конский волос" означает волос гривы или хвоста лошадей или крупного рогатого скота.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
05.01     0501.00   Человеческий волос, необработанный, мытый
или немытый, очищенный или неочищенный;
его отходы.
05.02             Щетина свиная или кабанья; барсучий или
прочий волос, используемый для
производства щеточных изделий; их отходы:
0502.10  - щетина свиная или кабанья и отходы этой
щетины
0502.90  - прочие
05.03     0503.00   Конский волос и его отходы, в том числе в
виде полотна на подложке или без нее.
05.04     0504.00   Кишки, пузыри и желудки животных (кроме
рыбьих), целые или в кусках, свежие,
охлажденные, мороженые, соленые, в рассоле,
сушеные или копченые.
05.05             Шкурки и прочие части птиц с перьями или
пухом, перья и части перьев (с подрезанными
или неподрезанными краями) и пух, очищенные,
дезинфицированные или обработанные для
хранения, но не подвергнутые дальнейшей
обработке; порошок и отходы перьев и их
частей:
0505.10  - перья птиц, используемые для набивки; пух
0505.90  - прочие
05.06             Кости и роговой стержень, необработанные,
обезжиренные, подвергнутые первичной
обработке (без придания формы),
обработанные кислотой или
дежелатинизированные; порошок и отходы этих
продуктов:
0506.10  - оссеин и кости, обработанные кислотой
0506.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел I
Группа 5
05.07/11
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
05.07             Слоновая кость, панцири черепах, ус китовый
или других морских млекопитающих, рога,
оленьи рога, копыта, ногти, когти и клювы,
необработанные или подвергнутые первичной
обработке (без придания формы); порошок и
отходы этих продуктов:

(б) 05.05 тауар позициясындағы тауарлардан, сондай-ақ 05.11. тауар позициясындағы өңделмеген терiлердiң кесiндiлерi мен ұқсас қалдықтарынан басқа, терiлер немесе былғары (үлбiрдi қоса алғанда) (41 немесе 43-топ);
(в) жылқының жалы мен оның қалдықтарынан басқа, жануарлардан алынатын тоқыма материалдары (ХI-бөлім); немесе
(г) сыпырғыштар немесе щетка бұйымдарын дайындау үшiн әзiрленген байламдар немесе түйiндер (96.03 тауар позициясы).
2. - 05.01 тауар позициясындағы ұзындығы бойынша жіктелген шаш өңделмеген болып саналады (шаштың түбi мен оның шектерi тиiстi тәртiппен орналаспауы шартымен).
3. - Бүкіл Номенклатура бойынша "пiл сүйегi" терминi пiлдiң, бегемоттың, морждың, сытқының және қабанның мүйiздерiн немесе азуларын, мүйiзтұмсықтың мүйiздерiн және барлық жануарлардың тiстерiн бiлдiредi.
4. - Бүкіл Номенклатура бойынша "жылқының жалы" терминi жылқының немесе мүйiзді iрi қараның, жалының немесе құйрығының қылдарын бiлдiредi.
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
05.01     0501.00  Өңделмеген, жуылған немесе жуылмаған,
тазаланған немесе тазаланбаған адам шашы;
оның қалдықтары
05.02.             Шошқаның немесе қабанның қылтандары;
щетке бұйымдарын өндiру үшiн пайдаланылатын
борсықтың немесе өзге де қылдары; олардың
қалдықтары
0502.10  - шошқаның немесе қабанның қылтанақтары және
осы қылтанақтардың қалдықтары
0502.90  - өзгелерi
05.03     0503.00  Жылқының жалы және оның қалдықтары, оның
ішiнде қолтықтағы кесіндi түрiндегiсi немесе
онысыз.
I бөлiм
5-топ
05.04/10
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
05.04     0504.00  Жануарлардың (балықтардан басқа) бүтiн немесе
бөлшектелген, жас, тоңазытылған, мұздатылған,
тұздалған, тұздықтағы, кептiрiлген немесе
қапталған iшектерi, көпiршiктерi және
асқазандары.
05.05              Қауырсындармен немесе түбіттерiмен бiрге
құстардың терiлерi мен өзге де бөлiктерi,
тазаланған, дезинфекцияланған немесе сақтау
үшiн өңделген, бiрақ одан арғы өңдеуге
ұшырамаған қауырсындар мен қауырсындардың
бөлiктері (шеттері кесiлген немесе кесiлмеген)
және түбiттерi; қауырсындар мен олардың
бөлiктерiнiң ұнтағы және қалдықтары:
0505.10  - толтыру үшiн пайдаланылатын құс қауырсыны;
түбiт
0505.90  - өзгелерi
05.06              Өңделмеген, залалсыздандырылған, бастапқы
өңдеуге ұшыраған (пішiн берiлместен), қышқылмен
өңделген немесе желатинделген сүйектер және
мүйiздiң өзектерi:
0506.10  - қышқылмен өңделген оссеин мен сүйектер
0506.90  - өзгелерi
05.07              Өңделмеген немece бiрiншi өңдеуге ұшыраған
(пiшін, берместен) бiр сүйегi, тасбақалардың
сауыттары, киттердiң немесе басқа да теңiз сүт
қоректілерінің мұрттары, мүйіздер, бұғы
мүйiздерi, тұяқтар, тырнақтар, аяқ тырнақтары
мен тұмсықтары; осы өнiмдердiң ұнтақтары мен
қалдықтары:

0507.10  - слоновая кость; порошок и отходы
0507.90  - прочие
05.08     0508.00  Кораллы и аналогичные материалы,
необработанные или подвергнутые первичной
обработке; раковины и панцири моллюсков,
ракообразных или иглокожих, скелетные
пластины каракатиц, необработанные или
подвергнутые первичной обработке, без
придания формы, порошок и отходы этих
продуктов.
05.09      0509.00  Губки натуральные животного происхождения.
05.10      0510.00   Амбра серая, струя бобровая, циветта и
мускус; шпанки; желчь, в том числе сухая;
железы и прочие, продукты животного
происхождения, используемые в производстве
фармацевтических продуктов, свежие,
охлажденные, мороженые или обработанные
иным способом для кратковременного хранения.
05.11             Продукты животного происхождения, в другом
месте не поименованные или не включенные;
павшие животные группы 1 или 3, непригодные
для употребления в пищу:
0511.10  - сперма бычья
- прочие:
0511.91  -- продукты из рыбы, ракообразных, моллюсков и
прочих водных беспозвоночных; павшие
животные группы 3
0511.99  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 6
06.01/03
Раздел II
Продукты растительного происхождения
Примечание:
1.- В данном разделе термин "гранулы" означает продукты, агломерированные либо непосредственно прессованием, либо с добавлением связующего вещества в количестве, не превышающем 3 мас.%.
Группа 6
Живые деревья и другие растения; луковицы, корни
и прочие аналогичные части растений;
срезанные цветы и декоративная зелень
Примечания:
1.- При условии соблюдения исключений, оговоренных во второй части наименования товарной позиции 06.01, в данную группу включаются только живые деревья и растения (включая рассаду овощных культур), обычно поставляемые из питомников или оранжерей для высадки или для декоративных целей; однако в данную группу не включаются клубни картофеля, лук репчатый, лук шалот, чеснок или прочие продукты группы 7.
2.- Любую ссылку, указанную в товарной позиции 06.03 или 06.04 на товары любого вида, следует рассматривать как ссылку на букеты, корзины с цветами, венки и аналогичные изделия, выполненные полностью или частично из товаров такого рода, за исключением аксессуаров из других материалов. Однако эти товарные позиции не включают коллажи или аналогичные декоративные изображения товарной позиции 97.01.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
06.01             Луковицы, клубни, клубневидные корни,
клубнелуковицы, корневища, включая
разветвленные, находящиеся в состоянии
вегетативного покоя, вегетации, или
цветения; растения и корни цикория, кроме

0507.10  - бiр сүйегi; ұнтақ және қалдықтар
0507.90  - өзгелерi
05.08     0508.00  Өңделмеген немесе алғашқы өңдеуге ұшыраған
маржандар мен ұқсас материалдар; ұлулардың,
шаян тәрiздестердің немесе тiкентерiлiлердiң
бақалшықтары мен сауыттары, өңделмеген немесе
пiшiнiн берместен алғашқы өңдеуге ұшыраған
каракатицалардың қаңқалық пластиналары, осы
өнiмдердiң ұнтағы мен қалдықтары.
05.09     0509.00  Жануарлардан алынатын табиғи кемiктер
I бөлiм
5-топ
05.10/11
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
05.10     0510.00  Фармацевтикалық өнiмдер өндiрiсiнде
пайдаланылатын жас, мұздатылған, тоңазытылған
немесе қысқа мерзiмде сақталатын өзге де
тәсiлмен өңделген бездер және өзге де
жануарлардан салынатын өнiмдер.
05.11              Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген
жануарлардан алынатын өнімдер; тамаққа
пайдалану үшiн жарамсыз 1 немесе 3 топтағы
өлген жануарлар:
0511.10  - бұқаның шәуетi
- өзгелерi
0511.91  - балықтың және шаян тектестердiң, ұлулар және
басқа да су омыртқасыздардың өнiмдерi; 3-топтың
өлген жануарлары
0511.99  - өзгелерi
II бөлiм
6-топ
06.01
II бөлiм
Өсімдіктен алынатын өнімдер
Ескерту:
1. - Аталған бөлiмде "түйiршiктер" терминi не тiкелей тығыздау не 3 мас. % аспайтын мөлшердегi байланыстырғыш затты қоса отырып бiріктiрiлген өнiмдi бiлдiредi.
6-топ
Tipi ағаштар және басқа да өсiмдiктер; пияздар, тамырлар және өсiмдiктердң өзге де ұқсас бөлiктерi; кесiп алынған гүлдер және сәндiк өсiмдiктер
Ескерту:
1.- 06.01 тауар позициясындағы атаулардың 2-бөлiгiнде келiсiлген ерекшелiктердiң сақталу шарттарымен аталған топқа әдетте отырғызу үшiн немесе сәндiк мақсаттар үшiн питомниктерден немесе оранжереялардан жеткiзiлетiн тiрi ағаштар мен өсiмдiктер ғана (көкөнiстiк дақылдардың көшеттерiн қоса алғанда) енгiзiледi; алайда аталған топқа картоптың түйнектерi, пияз, шалотты пияз, сарымсақ немесе 7-топтың өзге де өнiмдерi кiрмейдi.
2.- 06.03 немесе 06.04 тауар позициясында көрсетiлген кез келген түрдегi тауарларға кез келген сiлтеменi гүлшоқтарға, гүлi бар корзиналарға, басқа материалдардан жасалған аксессуарларды қоспағанда осындай тектi тауарлардан толығымен немесе iшiнара орындалған гүлтәждар мен ұқсас бұйымдарға сiлтеме ретiнде қарастыру қажет. Алайда бұл тауар позициялары коллаждарды немесе 97.01 тауар позициясының ұқсас әсемдiк бейнелерiн қамтымайды.
Тауар     YЖ коды
позициясы
06.01              Пияздар, түйнектер, түйнек тәрiздi тамырлар,
түйнектi пияздар, бұтақталғандарды қосқанда,
вегетативтiк ұйқыдағы, вегетация немесе гүлдену

корней товарной позиции 12.12:
0601.10  - луковицы, клубни, клубневидные корни,
клубнелуковицы, корневища, включая
разветвленные, находящиеся в состоянии
вегетативного покоя
0601.20  - луковицы, клубки, клубневидные корни,
клубнелуковицы, корневища, включая
разветвленные, находящиеся в состоянии
вегетации, или цветения; растения и корни
цикория
06.02             Прочие живые растения (включая их корни),
черенки и отводки; мицелий гриба:
0602.10  - неукорененные черенки и отводки
0602.20  - деревья, кустарники и кустарнички, привитые
или непривитые, приносящие съедобные плоды
или орехи
0602.30  - рододендроны и азалии, привитые или
непривитые
0602.40  - розы, привитые или непривитые
0602.90  - прочие
06.03             Срезанные цветы и бутоны, пригодные для
составления букетов или для декоративных
целей, свежие, засушенные, окрашенные,
отбеленные, пропитанные или подготовленные
другими способами:
0603.10  - свежие
0603.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 6
06.04
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
06.04             Листья, ветки и другие части растений без
цветков и бутонов, травы, мхи и лишайники,
пригодные для составления букетов или для
декоративных целей, свежие, засушенные,
окрашенные, отбеленные, пропитанные или
подготовленные другими способами:
0604.10  - мхи и лишайники
- прочие:
0604.91  -- свежие
0604.99  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 7
07.01/05 1
Группа 7
Овощи и некоторые съедобные корнеплоды и клубнеплоды
Примечания:
1.- В данную группу не включаются кормовые продукты товарной позиции 12.14.
2.- В товарных позициях 07.09-07.12 термин "овощи" относится также к съедобным грибам, трюфелям, маслинам, или оливкам, каперсам, кабачкам, тыквам, баклажанам, сахарной кукурузе (Zea mays var. saccharata) , плодам рода Capsicum или рода Pimenta , фенхелю, петрушке, купырю, эстрагону, кресс-салату и майорану садовому (Majorana hortensis или Origanum majorana) .
3.- В товарную позицию 07.12 включены сушеные овощи всех видов товарных позиций 07.01-07.11, кроме:
(а) сушеных бобовых овощей, лущеных (товарная позиция 07.13);
(б) сахарной кукурузы в виде, указанном в товарных позициях 11.02-11.04;
(в) картофельной муки тонкого и грубого помола, порошка, хлопьев, гранул (товарная позиция 11.05);
(г) муки тонкого и грубого помола и порошка из сушеных бобовых овощей товарной позиции 07.13 (товарная позиция 11.06).

жағдайындағы тамыр сабақтары; 12.12 тауар
позициясындағы тамырлардан басқа, өсiмдiктep
және шашыратқының тамырлары:
0601.10  - вегетативтiк тыныштық жағдайындағы
тарамдалғандарды қоса алғанда, пияздар,
түйнектер, түйнек тәрiздi тамырлар, түйнектi
пияздар
II бөлiм
6-топ
06.01/04
Тауар     YЖ коды
позициясы
0601.20  - вегетация немесе гүлдену жағдайындағы
тарамдалғандарды қоса алғанда, пияздар,
түйнектер, түйнек тәрiздi тамырлар, түйнектi
пияздар; өсiмдiктер және шашыратқының тамырлары
06.02              Өзге де тiрi өсiмдiктер (олардың тамырларын қоса
алғанда), қаламшалар немесе сұлатпа бұтақтар;
саңырауқұлақтың жiпшумағы:
0602.10  - тамырланбаған қалапшалар мен сұлатпа бұтақтар
0602.20  - телiнген немесе телiнбеген, жеуге жарайтын
жемiсұрықтар немесе жаңғақтар беретiн ағаштар,
бұталар және бұташықтар
0602.30  - телiнген немесе телiнбеген әлпеншектер және
азалиялар
0602.40  - телiнген немесе телiнбеген раушандар
0602.90  - өзгелерi
06.03              Гүлшоқтар жасау үшiн немесе сәндiк мақсаттар
үшiн жарамды, жас, кептiрiлген, боялған,
ағартылған, сіңдiрiлген немесе басқа да
тәсiлдермен дайындалып кесiп алынған гүлдер және
гүлшанақтар:
0603.10  - жас
0603.90  - өзгелерi
06.04              Жапырақтар, бұтақтар және гүлсiз және
гүлшанақтарсыз өсiмдiктердiң басқа да бөлiмдерi,
гүлшоқтар жасау үшiн немесе сәндiк мақсаттар
үшiн жарамды, жас келтiрiлген, боялған,
ағартылған, сiңдiрiлген немесе басқа да
тәсiлдермен дайындалған шөптер, мүктер және
қыналар
0604.10  - мүктер және қыналар
- өзгелерi
0604.91  - жас
0604.99  - өзгелерi
II бөлiм
7-топ
07.01/04 1
7-топ
Көкөнiстер және кейбiр жеуге жарайтын тамыр тұқымдары мен түйнек жемiстер
Ескерту:
1.- Аталған топқа 12.14 тауар позициясының азық өнiмдерi кiргiзiлмейдi.
2.- 07.09 - 07.12 тауар позицияларындағы "көкөнiстер" терминi жеуге жарамды саңырауқұлақтарға, трюфельдерге, зәйтүндерге немесе оливкаларға, каперсаларға, кәдiштерге, асқабақтарға, баклажандарға, қант жүгерiсiне (Zea mays маг. saccharata), Capsicum тектi немесе Pimenta тектi ұрықтарға, фенхельге, ақжелкенге, купырге, экстрагонға, кресс салатқа және бақшалық майоранға (Majorana hоrtеnsis немесе Оriganum majorana) да жатады.
3.- 07.12 тауар позициясына:
(а) кептiрiлген, аршылған бұршаққап көкөнiстерiнен (07.03);
(б) 11.02 - 11.04 тауар позицияларында көрсетiлген түрдегi қант жүгерiсiнен;
(в) майда және iрi тартылған картоп ұнынан, ұнтағынан, үлпектерiнен, түйiршiктерiнен (11.05 тауар позициясы);
(г) 07.13 тауар позициясының майда және iрi тартылған ұнынан және кептiрiлген бұршаққап көкөнiстерiнiң ұнтағынан басқа (11.06 тауар позициясы) 07.01 - 07.11 тауар позициясының барлық түрлерiнiң кептiрiлген көкөнiстерi енгiзiлген.

4.- В данную группу не включаются сушеные, дробленые или молотые плоды рода Capsicum или рода Pimenta (товарная позиция 09.04).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
07.01             Картофель свежий или охлажденный:
0701.10  - семенной
0701.90  - прочий
07.02     0702.00  Томаты свежие или охлажденные.
07.03             Лук репчатый, лук шалот, чеснок, лук-порей
и прочие луковичные овощи, свежие или
охлажденные:
0703.10  - лук репчатый и лук шалот
0703.20  - чеснок
0703.90  - лук-порей и прочие луковичные овощи
07.04             Капуста кочанная, капуста цветная, кольраби,
капуста листовая и аналогичные съедобные
овощи из рода Brassica, свежие или
охлажденные:
0704.10  - капуста цветная и брокколи
0704.20  - капуста брюссельская
0704.90  - прочие
07.05             Салат-латук (Latuca sativa) и цикории
(Cichorium spp.) , свежие или охлажденные:
- салат-латук:
0705.11  -- салат-латук кочанный (салат кочанный)
0705.19  -- прочий
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 7
07.05 2 /10
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- цикорий:
0705.21  -- цикорий обыкновенный
(Cichorium intybus var. foliosum)
0705.29  -- прочий
07.06             Морковь, репа, свекла столовая,
козлобородник, сельдерей корневой, редис и
прочие аналогичные съедобные корнеплоды,
свежие или охлажденные:
0706.10  - морковь и репа
0706.90  - прочие
07.07     0707.00   Огурцы и корнишоны, свежие или охлажденные.
07.08             Бобовые овощи, лущеные или нелущеные,
свежие или охлажденные:
0708.10  - горох (Pisum sativum)
0708.20  - фасоль (Vigna spp., Phaseolus spp.)
0708.90  - бобовые овощи прочие
07.09             Овощи прочие, свежие или охлажденные:
0709.10  - артишоки
0709.20  - спаржа
0709.30  - баклажаны (бадриджаны)
0709.40  - сельдерей прочий, кроме сельдерея корневого
- грибы и трюфели:
0709.51  -- грибы рода Agaricus
0709.52  -- трюфели
0709.59  -- прочие
0709.60  - плоды рода Capsicum или рода Pimenta
0709.70  - шпинат, шпинат новозеландский и шпинат
гигантский (шпинат садовый)
0709.90  - прочие
07.10             Овощи (сырые или сваренные в воде или на
пару), мороженые:
0710.10  - картофель
- бобовые овощи, лущеные или нелущеные:
0710.21  -- горох (Pisum sativum)
0710.22  -- фасоль (Vigna spp., Phaseolus spp.)
0710.29  -- прочие
0710.30  - шпинат, шпинат новозеландский и шпинат
гигантский (шпинат садовый)
0710.40  - сахарная кукуруза

4.- Аталған топқа Capsicum тектi немесе Pimenta тектi кептiрiлген, ұсақталған немесе бастырылған ұрықтар (09.04 тауар позициясы) енгiзiлмейдi.
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
07.01              Жаңадан пiскен және тоңазытылған картоп:
0701.10  - тұқымдық
0701.90  - өзгесi
07.02     0702.00  Жаңадан пiскен және тоңазытылған қызанақтар.
07.03              Жаңадан пiскен және тоңазытылған пияз, шалот
пиязы, сарымсақ, порей пиязы және өзге де
пиязшық көкөнiстер:
0703.10  - пияз және шалот пиязы
0703.20  - сарымсақ
0703.90  - порей пиязы және өзге де пиязшық көкөнiстер
07.04              Жаңадан пiскен және тоңазытылған қаудандық
қырыққабат, түрлi-түстi қырыққабат, кольраби,
жапырақты қырыққабат және Вrаssiса туысынан
ұқсас жеуге жарамды көкөнiстер:
0704.10  - түрлi-түстi қырыққабат және брокколи
0704.20  - брюссельдiк қырыққабат
0704.90  - өзгелерi
II бөлiм
7-топ
07.05/10
Тауар     YЖ коды
позициясы
07.05              Жаңадан пiскен және тоңазытылған латук салаты
(Lactuca sativa) және цикорий (Cichorium sрр.):
- латук салаты:
0705.11  - қаудандық латук салаты (қаудандық салаты)
0705.19  - өзгесi
- цикорий:
0705.21  - жай цикорий (Cichorium intybus var. foliosum)
0705.29  - өзгесi
07.06              Жаңадан пiскен және тоңазытылған сәбiз, шалқан,
асханалық шалқан, көзлобородник, тамырды
балдыркөк, шалған және өзге де ұқсас жеуге
жарайтын тамыр тұқымдары:
0706.10  - сәбіз және шалқан
0706.90  - өзгелері
07.07     0707.00  Жаңадан пiскен және тоңазытылған қиярлар және
корнишондар.
07.08              Жаңадан пiскен немесе тоңазытылған, аршылған
немесе аршылмаған бұршаққап көкөнiстерi:
0708.10  - бұршақ (Pisum sativum)
0708.20  - үрме бұршақ (Vignа spp. Phaseolus sрр.)
0708.90  - өзге де ноқатты көкөнiстер
07.09              Жаңадан пiскен және тоңазытылған өзге де
көкөнiстер:
0709.10  - бөрiкгүлдер
0709.20  - қасқыржем
0709.30  - баялдылар (бадриджандар)
0709.40  - тамырды балдыркөктен басқа, өзге де балдыркөк
- саңырауқұлақтар және трюфельдер:
0709.51  - Аgaricus туыстас саңырауқұлақтар
0709.59  - трюфельдер
0709.59  - өзгелерi
0709.60  - Capsicum тектi немесе Рimеntа тектi тұқымдар
0709.70  - саумалдық, жаңа зеленлық саумалдық және алпамса
саумалдық (бақшалық саумалдық)
0709.90  - өзгелерi
07.10              Мұздатылған көкөнiстер (шикi немесе суда немесе
буда пiсiрiлген):
0710.10  - картоп
- ноқатты көкөнiстер, аршылған немесе аршылмаған:
0710.21  - бұршақ (Рisum sativum)
0710.22  - үрме бұршақ (Vigna spp. Phaseolus spp.)
0710.29  - саумалдық, жаңа зеленлық саумалдық және алпамса
саумалдық (бақшалық саумалдық)
0710.30  - қантты жүгерi
II бөлiм
7-топ
07.10/13
Тауар     ҮЖ коды
позициясы

0710.80  - прочие овощи
0710.90  - овощные смеси
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 7
07.11/14
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
07.11             Овощи консервированные для кратковременного
хранения (например, диоксидом серы, в
рассоле, сернистой воде или в другом
временно консервирующем растворе), но в
таком виде непригодные для
непосредственного употребления в пищу:
0711.20  - маслины, или оливки
0711.30  - каперсы
0711.40  - огурцы и корнишоны
- грибы и трюфели:
0711.51  -- грибы рода Agaricus
0711.59  -- прочие
0711.90  - овощи прочие; овощные смеси
07.12             Овощи сушеные, целые, нарезанные кусками,
ломтиками, измельченные или в виде порошка,
но не подвергнутые дальнейшей обработке:
1712.20  - лук репчатый
- грибы, древесные уши, или аурикулярии
(Auriculario spp.) , дрожалковые грибы
(Tremella spp.) и трюфели:
0712.31  -- грибы рода Agaricus
0712.32  -- древесные уши, или аурикулярии
(Auricularia spp.)
0712.33  -- дрожалковые грибы (Tremella spp.)
0712.39  -- прочие
0712.90  - овощи прочие; овощные смеси
07.13             Овощи бобовые сушеные, лущеные, очищенные
от семенной кожуры или неочищенные, колотые
или неколотые:
0713.10  - горох (Pisum sativum)
0713.20  - нут
- фасоль (Vigna spp., Phaseolus spp.) :
0713.31  -- фасоль видов Vigna mungo (L.) Hepper или
Vigna radiata (L.) Wilczek
0713.32  -- фасоль мелкая красная (адзуки) (Phaseolus
или Vigna angularis)
0713.33  -- фасоль обыкновенная, включая белую
мелкосеменную фасоль (Phaseolus vulgaris)
0713.39  -- прочая
0713.40  - чечевица
0713.50  - бобы кормовые, или конские, крупносеменные
(Vicia faba var. major) и бобы кормовые, или
конские, мелкосеменные (Vicia faba var.
equina, Vicia faba var. minor)
0713.90  - прочие
07.14               Маниок, маранта, салеп, земляная груша,
или топинамбур, сладкий картофель, или
батат, и другие аналогичные корнеплоды и
клубнеплоды с высоким содержанием
крахмала или инулина, свежие,
охлажденные, мороженые или сушеные, целые
или нарезанные ломтиками или в виде
гранул; сердцевина саговой пальмы:
0714.10  - маниок (кассава)
0714.20  - сладкий картофель, или батат
0714.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 8
08.01/03
Группа 8
Съедобные фрукты и орехи; кожура и корки
цитрусовых или дынь
Примечания:
1.- В данную группу не включаются несъедобные орехи или фрукты.
2.- Охлажденные фрукты и орехи должны включаться в те же товарные позиции, что и соответствующие свежие фрукты и орехи.
3.- Сушеные фрукты или орехи данной группы могут быть подвергнуты частичной повторной регидратации или другой обработке с целью:
(а) повышения сохраняемости или стабилизации (например, путем умеренной тепловой обработки, сульфурирования, добавления сорбиновой кислоты или сорбата калия);
(б) улучшения или сохранения их внешнего вида (например, путем добавления растительного масла или небольших количеств глюкозного сиропа) при условии, что они при этом сохраняют отличительные свойства сушеных фруктов или орехов.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

0710.80  - өзге де көкөнiстер
0710.90  - көкөнiс қоспалары
07.11              Қысқа уақытқа сақтау үшiн консервіленген, бірақ
мұндай түрде тiкелей тамаққа пайдалануға жарамсыз
түрдегi көкөнiстер (мысалы, тұздықтағы, күкiрттi
судағы немесе басқа да уақытша консервiлейтiн
ерiтiндегi диоксид күкiрттерi)
0711.20  - зәйтүндер, немесе оливкалар
0711.30  - каперсалар
0711.40  - қиярлар және корнишондар
- саңырауқұлақтар және трюфельдер:
0711.51  - Agaricus туыстас саңырауқұлақтар
0711.59  - өзгелерi
0711.90  - өзге де көкөнiстер; көкөнiс қоспалары
07.12              Кептiрiлген, бүтiн, бөлшектерге, тiлiмдерге
кесiлген, ұсақталған немесе ұнтақ түрiндегi,
бiрақ одан арғы өңдеуге ұшырамаған көкөнiстер:
0712.20  - пияз
- саңырауқұлақтар, сүрек құлақтар, нeмece
аурикуляциялар (Аuricularia spp.), дрожалқылы
санырауқұлақтар (Tremella spp.) және трюфельдер:
0712.31  - Agaricus тектi саңырауқұлақтар
0712.32  - сүрек құлақтар, немесе аурикуляциялар
(Auricularia spp.)
0712.33  - дрожалқылы саңырауқұлақтар (Tremella spp.)
0712.39  - өзгелері
0712.90  - өзге де көкөнiстер; көкөнiс қосындылары
07.13              Кептiрiлген, аршылған, тұқымдық қабығынан
тазартылған немесе тазартылмаған, уатылған немесе
уатылмаған бұршаққап көкөнiстерi:
0713.10  - бұршақ (Pisum sativum)
0713.20  - бұршаққап
- үрме бұршақ (Vigna spp. Phaseolus spp.):
0713.31  - Vigna mungo (L.) Неррег немесе Vigna radiata
(L.) Wilczek түрлердегi үрме бұршақ
0713.32  - ұсақ қызыл үрме бұршақ (адзукалар) (Phaseolus
немесе Vigna аngulfris)
0713.33  - ақ ұсақ тұқымды үрме бұршақты қосқанда
(Phaseolus vulgaris), жай үрме бұршақ
0713.39  - өзгелерi
0713.40  - жасымық
0713.50  - азықбұршаққаптар, немесе iрi текті (Vicia faba
vаr. minor) және азықбұршаққаптар, немесе ұсақ
текті (Vicia fаbа vаr. Equina, Vicia faba vаr.
minor)
II бөлiм
7-топ
07.13/14
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
0713.90  - өзгелері
07.14              Жас, тоңазытылған, мұздатылған немесе кептiрiлген
бүтiн немесе тiлiмдерге кесiлген немесе түйiршік
түрiндегi маниок, маранта, салеп, жер алмұрты
немесе топинамбур, тәттi картоп немесе батат және
құрамында крахмалдың немесе инулиннiң жоғары
мөлшерi бар басқа да ұқсас тамыр тұқымдары мен
түйнек тұқымдары:
0714.10  - маниок (кaccaвa)
0714.20  - тәттi картоп, немесе батат
0714.90  - өзгелерi
II бөлім
8-топ
08.01/02
8-топ
Жеуге жарайтын жемiстер мен жаңғақтар; цитрустыларының немесе қауындардың қабықтары мен қыртыстары
Ескерту:
1.- Аталған топқа жеуге жарамайтын жаңғақтар немесе жемiстер енгiзілмейдi.
2.- Тоңазытылған жемiстер мен жаңғақтар тиiстi жаңа пiскен жемiстер мен жаңғақтар сияқты тауар позицияларына енгiзiлуi тиiс.
3.- Аталған топтың кептiрiлген жемiстерi немесе жаңғақтары iшiнара қайталама регидратацияға немесе:
(а) сақталуын немесе тұрақтылығын арттыру (мысалы, жай жылы өңдеу. сульфурирлеу, сорбин қышқылын немесе калий сорбатын қосу жолымен);
(б) олардың бұл ретте кептiрiлген жемiстердiң немесе жаңғақтардың ерекшелiк қасиеттерiн сақтауы шартымен олардың сыртқы түрiн жақсарту немесе сақтау (мысалы, өсiмдiк майын немесе глюкоза шәрбетiнiң азғантай мөлшерiн қосу жолымен) мақсатында басқа да өңдеуге ұшырауы мүмкiн.
Тауар     ҮЖ коды
позициясы

08.01             Орехи кокосовые, бразильские и кешью,
свежие или сушеные, очищенные от скорлупы
или не очищенные, с кожурой или без кожуры:
- орехи кокосовые:
0801.11  -- высушенные
0801.19  -- прочие
- орехи бразильские:
0801.21  -- в скорлупе
0801.22  -- очищенные от скорлупы
- орехи кешью:
0801.31  -- в скорлупе
0801.32  -- очищенные от скорлупы
08.02             Прочие орехи, свежие или сушеные, очищенные
от скорлупы или не очищенные, с кожурой или
без кожуры:
- миндаль:
0802.11  -- в кожуре
0802.12  -- очищенные от кожуры
- орех лесной, или лещина (Corylus sрр.) :
0802.21  -- в скорлупе
0802.22  -- очищенный от скорлупы
- орехи грецкие:
0802.31  -- в скорлупе
0802.32  -- очищенные от скорлупы
0802.40  - каштаны (Castanea spp.)
0802.50  - фисташки
0802.90  - прочие
08.03     0803.00  Бананы, включая плантайны, свежие или
сушеные.
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 8
08.04/10
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
08.04             Финики, инжир, ананасы, авокадо, гуайява,
манго и мангостан, или гарциния, свежие
или сушеные:
0804.10  - финики
0804.20  - инжир
0804.30  - ананасы
0804.40  - авокадо
0804.50  - гуайява, манго и мангостан, или гарциния
08.05             Цитрусовые плоды, свежие или сушеные:
0805.10  - апельсины
0805.20  - мандарины (включая танжерины и сатсума);
клементины, вилкинги и аналогичные гибриды
цитрусовых
0805.40  - грейпфруты
0805.50  - лимоны (Citrus limon, Citrus limonum) и лаймы
(Citrus aurantifolia, Citrus latifolia)
0805.90  - прочие
08.06             Виноград, свежий или сушеный:
0806.10  - свежий
0806.20  - сушеный
08.07             Дыни (включая арбузы) и папайя, свежие:
- дыни (включая арбузы):
0807.11  -- арбузы
0807.19  -- прочие
0807.20  - папайя
08.08             Яблоки, груши и айва, свежие:
0808.10  - яблоки
0808.20  - груши и айва
08.09             Абрикосы, вишни и черешня, персики
(включая нектарины), сливы и терн, свежие:
0809.10  - абрикосы
0809.20  - вишня и черешня
0809.30  - персики, включая нектарины
0809.40  - сливы и терн
08.10             Прочие фрукты, свежие:
0810.10  - земляника и клубника
0810.20  - малина, ежевика, тутовая ягода, или
шелковица, и логанова ягода
0810.30  - смородина черная, белая или красная и
крыжовник
0810.40  - клюква, черника и прочие ягоды рода Vaccinium
0810.50  - киви
0810.60  - дуриан

08.01              Жаңа пiскен немесе кептiрiлген, қауызынан
аршылған немесе аршылмаған, қабығымен немесе
қабықсыз бразилиялық кокос жаңғақтары және кешью;
- кокос жаңғақтары:
0801.11  - кептiрiп алынған
0801.19  - өзгелерi
- бразильдiк жаңғақтар
0801.21  - қауызында
0801.22  - қауызынан тазартылған
- кешью жаңғақтары:
0801.31  - қауызында
0801.32  - қауызынан тазартылған
08.02              Жаңа пiскен немесе кептiрiлген, қауызынан
аршылған немесе аршылмаған, қабығымен немесе
қабықсыз өзге де жаңғақтар;
- бадам:
0802.11  - қабығымен
0802.12  - қабығынан аршылған
- орман жаңғағы, немесе орманжаңғағы (Corylus
spp.)
0802.21  - қауызында
0802.22  - қауызынан аршылған
- грек жаңғақтары:
0802.31  -- қауызында
0802.32  - қауызынан аршылған
II бөлiм
8-топ
08.02/10
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
0802.40  - талшындар (Castanea spp.)
0802.50  - пiстелер
0802.90  - өзгелерi
08.03     0803.00  Плантайындарды қоса алғанда, жаңа пiскен немесе
кептiрiлген банандар.
08.04              Жаңа пiскен немесе кептiрiлген құрмалар, iнжiр,
ананастар, авокадо, гуайява, манго және мангоста,
немесе гарциния:
0804.10  - құрмалар
0804.20  - iнжiр
0804.30  - ананастар
0804.40  - авокадо
0804.50  - гуайява, манго және мангостан, немесе гарциния
08.05              Жаңа пiскен немесе кептiрiлген цитрустыларының
жемісұрықтары:
0805.10  - апельсиндер
0805.20  - мандариндер (танжериндарды және сатсумаларды
қосқанда); клементиналар, вилкинiлер және
цитрустыларға ұқсас будандар
0805.40  - грейп жемiстер
0805.50  лимондар (Сitrиs limon Citrus limоnun) және
лайымдар (Citrus aurantifolia, Citrus latifolia)
0805.90  - өзгелерi
08.06              Жүзiм, пiскен немесе кептiрiлген:
0806.10  - пiскен
0806.20  - кептiрiлген
08.07              Жаңа пiскен қауындар (қарбыздарды қосқанда)
және папайя:
- қауындар (қарбызды қосқанда):
0807.11  - қарбыздар
0807.19  - өзгелерi
0807.20  - папайя
08.08              Алмалар, алмұрттар және беже, пiскен:
0808.10  - алмалар
0808.20  - алмұрттар және беже
08.09              Жаңа пiскен өрiктер, шиелер және қызыл шие,
шабдалы (шiрнелердi қосқанда), алхорлар және
шомырт:
0809.10  - өрiктер
0809.20  - шие және қызыл шие
0809.30  - шабдалы, шiрнелердi қосқанда
0809.40  - алхорлар және шомырт
08.10              Жаңа піскен өзге де жемiстер:
0810.10  - бүлдiрген және құлпынай
II бөлiм
8-топ
08.10/14
Тауар     YЖ коды
позициясы 0810.20  - таңқурай, қожақат, тұт жидегi, немесе тұт
ағашы, және логанов жидегi
0810.30  - қара, ақ немесе қызыл қарақат және қарлыған
0810.40  - мүкжидек, қаражидек және өзге де Vaccinium
тектi жидектер
0810.50  - киви
0810.60  - дуриан

0810.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 8
08.11/14
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
08.11             Фрукты и орехи, подвергнутые или не
подвергнутые тепловой обработке в кипящей
воде или на пару, мороженые, с добавлением
или без добавления сахара или других
подслащивающих веществ:
0811.10  - земляника и клубника
0811.20  - малина, ежевика, тутовая ягода, или
шелковица, логанова ягода, смородина черная,
белая или красная и крыжовник
0811.90  - прочие
08.12             Фрукты и орехи, консервированные для
кратковременного хранения (например,
диоксидом серы, в рассоле, сернистой воде
или в другом временно консервирующем
растворе), но в таком виде непригодные для
непосредственного употребления в пищу:
0812.10  - вишня и черешня
0812.90  - прочие
08.13             Фрукты сушеные, кроме плодов товарных
позиций 08.01-08.06; смеси орехов или
сушеных плодов данной группы:
0813.10  - абрикосы
0813.20  - чернослив
0813.30  - яблоки
0813.40  - прочие фрукты
0813.50  - смеси орехов или сушеных плодов данной группы
08.14     0814.00  Кожура цитрусовых плодов или корки дынь
(включая корки арбуза), свежие, мороженые,
сушеные или консервированные для
кратковременного хранения в рассоле,
сернистой воде или в другом временно
консервирующем растворе.
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 9
09.01/05
Группа 9
Кофе, чай, мате, или парагвайский чай, и пряности
Примечания:
1.- Смеси продуктов товарных позиций 09.04-09.10 классифицируются следующим образом:
(а) смеси двух или более продуктов, относящихся к одной и той же товарной позиции, включаются в эту же товарную позицию;
(б) смеси двух или более продуктов, относящихся к различным товарным позициям, включаются в товарную позицию 09.10.
Добавление других веществ к продуктам товарных позиций 09.04-09.10 (или к смесям, упомянутым в пунктах (а) и (б) выше) не должно влиять на их классификацию при условии, что полученные смеси сохраняют основные свойства товаров данных товарных позиций. В противном случае подобные смеси не включаются в данную группу. Продукты, представляющие собой смеси вкусовых добавок или смеси приправ, включаются в товарную позицию 21.03.
2.- В данную группу не включается перец кубеба (Piper cubeba) или другие продукты товарной позиции 12.11.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

0810.90  - өзгелері
08.11              Ыстық судағы немесе будағы жылулық өңдеуге
ұшыраған қант немесе өзге де тәттiлеушi заттар
қосылып немесе қосылмай мұздатылған жемiстер
мен жаңғақтар:
0811.10  - бүлдiрген және құлпынай
0811.20  - таңқурай, қожақат, тұт жидегi, немесе тұт
ағашы, және логанов жидегi, қара, ақ немесе
қызыл қарақат және қарлыған
0811.90  - өзгелері
08.12              Қысқа мерзiмге арналып консервiленген, бiрақ
мұндай түрде тікелей тамаққа пайдалануға жарамсыз
жемiстер мен жаңғақтар (мысалы, тұздықтағы,
күкiрттi судағы немесе басқа да уақытша
консервілейтiн ерiтiндiдегі диоксид күкірттері):
0812.10  - шие және қызыл шие
0812.90  - өзгелері
08.13              08.01 - 08.06 тауар позициясындағы ұрықтардан
басқа кептiрiлген жемiстер;
аталған топ жаңғақтарының немесе кептiрiлген
жемiсұрықтарының қоспалары:
0813.10  - шабдалылар
0813.20  - қара алхоры
0813.30  - алмалар
0813.40  - өзге де жемiстер
0813.50  - осы топтағы жаңғақтардың немесе кептiрiлген
жемiсұрықтарының қоспалары
08.14     0814.00  Жас, мұздатылған, кептiрілген немесе қысқа
мерзiмге сақтау үшiн тұздықта, күкiрттi суда
немесе басқа да уақытша консервлеуші ерiтiндiде
консервленген цитрусты жемiсұрықтарының
қыртыстары немесе қауындардың қабықтары
(қарбыздың қабықтарын қоса алғанда).
II бөлiм
9-топ
09.01/03
9-топ
Кофе, шай, мале, немесе парагвай шайы және тәттiлер
Ескерту:
1.- 09.04 - 09.10 тауар позицияларындағы өнiмдердiң қоспалары мынадай түрде жiктеледi:
(а) сол тауар позициясына жататын екi немесе одан да көп өнiмдердiң қоспалары осы тауар позициясына енгiзiледi;
(б) әр түрлi тауар позицияларына жататын екi немесе одан да көп өнiмдердiң қоспалары 09.10 тауар позициясына енгiзiледi.
09.04 - 09.10 тауар позицияларының өнiмдерiне (немесе жоғарыда аталған (а) және (б) пункттерiндегi қоспаларға) басқа заттарды қосу алынған қоспалардың аталған тауарлар позицияларындағы тауарлардың негiзгi қасиеттерiн сақтауы шартымен оларды жiктеуге ықпал етпеуi тиiс. Ондай болмаған жағдайда мұндай қоспалар аталған топқа енгiзiлмейдi. Дәмдiк қосындылардың қоспаларын немесе дәмдеу қоспаларын бiлдiретін өнiмдер 21.03 тауарлық позициясына енгiзiледi.
2.- Аталған топқа кубеба бұрышы (Рiреr cubeba) немесе 12.11 тауар позициясының басқа да өнiмдерi енгiзiлмейдi.
Тауар     YЖ коды
позициясы

09.01             Кофе, жареный или нежареный, с кофеином или
без кофеина; кофейная шелуха и оболочки
зерен кофе; заменители кофе, содержащие
кофе в любой пропорции:
- кофе нежареный:
0901.11  -- с кофеином
0901.12  -- без кофеина
- кофе жареный:
0901.21  -- с кофеином
0901.22  -- без кофеина
0901.90  - прочие
09.02             Чай с вкусо-ароматическими добавками или
без них:
0902.10  - чай зеленый (неферментированный), в первичных
упаковках нетто-массой не более 3 кг
0902.20  - прочий чай зеленый (неферментированный)
0902.30  - чай черный (ферментированный) и частично
ферментированный, в первичных упаковках
нетто-массой не более 3 кг
0902.40  - прочий чай черный (ферментированный) и
частично ферментированный
09.03     0903.00  Мате, или парагвайский чай.
09.04             Перец рода Piper ; плоды рода Capsicum или
рода Pimenta , сушеные, дробленые или
молотые:
- перец рода Piper :
0904.11  -- недробленый и немолотый
0904.12  -- дробленый или молотый
0904.20  - плоды рода Capsicum или рода Pimenta ,
сушеные, дробленые или молотые
09.05     0905.00   Ваниль.
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 9
09.06/10
09.06             Корица и цветки коричного дерева:
0906.10  - недробленые и немолотые
0906.20  - дробленые или молотые
09.07     0907.00  Гвоздика (целые плоды, цветки и
цветоножки).
09.08             Мускатный орех, мацис и кардамон:
0908.10  - мускатный орех
0908.20  - мацис
0908.30  - кардамон
09.09             Семена аниса, бадьяна, фенхеля, кориандра,
тмина римского, или тмина волошского или
тмина; ягоды можжевельника:
0909.10  - семена аниса или бадьяна
0909.20  - семена кориандра
0909.30  - семена тмина римского, или тмина волошского
0909.40  - семена тмина
0909.50  - семена фенхеля; ягоды можжевельника
09.10             Имбирь, шафран, турмерик (куркума), тимьян,
или чабрец, лавровый лист, карри и прочие
пряности:
0910.10  - имбирь
0910.20  - шафран
0910.30  - турмерик (куркума)
0910.40  - тимьян, или чабрец; лавровый лист
0910.50  - карри
- прочие пряности:
0910.91  -- смеси, упомянутые в примечании 1б к данной
группе
0910.99  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 10
10.01/08
Группа 10
Злаки
Примечания:
1.- (а) В товарные позиции данной группы должны включаться только зерна, в том числе не отделенные от колосьев или стеблей.
(б) В данную группу не включается зерно, шелушеное или обработанное любым другим способом. Однако рис шелушеный, обрушенный, полированный, глазированный, пропаренный или дробленый включается в товарную позицию 10.06.

09.01              Қуырылған немесе қуырылмаған, кофеинмен немесе
кофеинсiз кофе; кофе қауызы және кофе
дәндерiнiң қабықшалары; кез келген теңдiктегi
кофесі бар кофе алмастырғыштары;
- қуырылмаған кофе
0901.11  - кофеинмен
0911.12  - кофеинсiз
- қуырылған кофе
0901.21  - кофеинмен
0901.22  - кофеинсiз
0901.90  - өзгелерi
09.02              Дәмдiк хош иiстi қоспалары бар немесе оларсыз шай
0902.10  - көк шай (ыдыратылмаған), таза салмағы 3 кг
аспайтын
0902.20  - өзге де көк шай (ыдыратылмаған)
0902.30  - қара шай (ыдыратылған) және жартылай
ыдыратылған, таза салмағы 3 кг аспайтын
0902.40  - өзге де қара шай (ыдыратылған) және жартылай
ыдыратылған
09.03     0903.00  Мате, немесе парагвай шайы.
II бөлiм
9-топ
09.04/10
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
09.04              Piper тектi бұрыш; кептiрiлген, бөлшектелген
немесе ұсақталған Сарdsiсum тектi немесе Pimenta
тектi жемiстер:
- Piper тектi бұрыш
0904.11  - бөлшектелмеген немесе бастырылмаған
0904.12  - бөлшектелген немесе бастырылған
0904.20  - кептiрiлген, бөлшектелген немесе бастырылған
Capsicum тектi немесе Рimеntа тектi жемiстер
09.05     0905.00  Ваниль
09.06              Корица және қоңыр ағаштың гүлдерi:
0906.10  - бөлшектелмеген және бастырылмаған
0906.20  - бөлшектелген және бастырылған
09.07     0907.00  Қалампыр (бүтiн жемiсұрығы, гүлдерi және
гүлсағақтары).
09.08              Мускат жаңғағы, мицие және кардамон:
0908.10  - мускат жаңғағы
0908.20  - мацие
0908.30  - кардамон
09.09              Анис, бадьян, дәуаскөк, кориандр, рим зиренің,
немесе волоштық зиренің немесе зиренiң
тұқымдары; аршаның жидектерi:
0909.10  - анис немесе бадьян тұқымдары
0909.20  - кориандр тұқымдары
0909.30  - рим зиренiң, немесе волоштық зиренiң тұқымдары
0909.40  - зиренiң тұқымдары
0909.50  - дәуаскөктiң тұқымдары; аршаның жидектерi
09.10              Имбирь, бәйшешек, турмерик (куркума), тимьян,
немесе чебрец, лавр жапырағы, карри және өзге де
дәмдеушiлер:
0910.10  - имбирь
0910.20  - бәйшешек
0910.30  - турмерик (куркума)
0910.40  - тимьян, немесе чебрец; лавр жапырағы
0910.50  - карри
- өзге де
0910.91  - осы топқа 1б ескертуде айтылып кеткен қоспалар
0910.99  - өзгелерi
II бөлiм
10-топ
10.01/08
10-топ
Дақылдар
Ескерту:
1.- (а) Аталған топтың тауар позицияларына тек дәндер, оның iшiнде масақтарынан немесе сабақтарынан бөлiнбегендерi ғана енгiзілуi тиiс.
(б) Аталған топқа түлетiлген немесе кез келген басқа тәсiлмен өңделген дән енгiзiлмейдi. Алайда түлетiлген, талқандалған, жалтыратылған, буланған немесе уатылған күрiш 10.06 тауар позициясына енгiзiледi.

2.- В товарную позицию 10.05 не включается сахарная кукуруза (группа 7).
Примечание к субпозициям:
1.- Термин "пшеница твердая" означает пшеницу вида Triticum durum и гибриды, полученные в результате межвидового скрещивания Triticum durum с другими видами, имеющими такое же число хромосом (28).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
10.01             Пшеница и меслин:
1001.10  - пшеница твердая
1001.90  - прочие
10.02     1002.00  Рожь.
10.03     1003.00  Ячмень.
10.04     1004.00  Овес.
10.05             Кукуруза:
1005.10  - семенная
1005.90  - прочая
10.06             Рис:
1006.10  - нешелушеный рис (рис-сырец)
1006.20  - шелушеный рис (неполированный)
1006.30  - полуобрушенный или полностью обрушенный рис,
полированный или неполированный,
глазированный или неглазированный
1006.40  - дробленый рис
10.07     1007.00  Сорго зерновое.
10.08             Гречиха, просо и семена канареечника;
прочие злаки:
1008.10  - гречиха
1008.20  - просо
1008.30  - семена канареечника
1008.90  - прочие злаки
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 11
Примечания
Группа 11
Продукция мукомольно-крупяной промышленности; солод;
крахмал; инулин; пшеничная клейковина
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) поджаренный солод, используемый как заменитель кофе
(товарная позиции 09.01 или 21.01);
(б) мука тонкого и грубого помола, крупа или крахмалы после обработки, товарной позиции 19.01;
(в) кукурузные хлопья или другие продукты товарной позиции 19.04;
(г) овощи, приготовленные или консервированные, товарной позиции 20.01, 20.04 или 20.05;
(д) фармацевтическая продукция (группа 30); или
(е) крахмалы, обладающие свойствами парфюмерных, косметических или туалетных средств (группа 33).
2.- (А) Продукты мукомольного производства, перечисленные в нижеследующей таблице, включаются в данную группу в том случае, если по массе сухого вещества:
(а) содержание крахмала (определяемое по изменению поляризации методом Эверса) превышает указанное в графе 2; и
(б) зольность (после внесения поправки на все добавленные минеральные вещества) не превышает данных, указанных в графе 3.
В противном случае они включаются в товарную позицию 23.02. Однако, зародыши зерна злаков, целые, плющеные, в виде хлопьев или молотые, всегда включаются в товарную позицию 11.04.
(Б) Продукты, включенные в данную группу в соответствии с вышеуказанными требованиями, включаются в товарную позицию 11.01 или 11.02, если выход продукта при просеивании через сито из металлической сетки, размер ячеек которой приведен в графах 4 или 5 таблицы, составляет по массе не менее, чем это предусмотрено для соответствующего злака.

2.- 10.05 тауар позициясына қант жүгерiсi (7-топ) енгiзiлмейдi.
Субпозицияларға ескерту:
1.- "Қатты бидай" терминi Triticum durum түрiндегi бидайды және Triticum durum осындай хромосомдар саны бар басқа да түрлермен түрiаралық будандастыру нәтижесiнде алынған будандарды бiлдiредi.
Тауар     YЖ коды
позициясы
10.01              Бидай және меслин:
1001.10  - қатты бидай
1001.90  - өзгелері
10.02     1002.00  Қара бидай.
10.03     1003.00  Арпа.
10.04     1004.00  Сұлы.
10.05              Жүгері:
1005.10  - тұқымды
1005.90  - өзгелерi
10.06              Күріш:
1006.10  - қабықсыз күріш (сырец жүгерісі)
1006.20  - қабықты күрiш (жалтыратылған)
1006.30  - жартылай талқандатылған немесе талқандатылған,
жалтыратылған немесе жалтыратылмаған, түлетiлген
немесе түлетiлмеген күрiш
1006.40  - бөлшектелген күрiш
10.07     1007.00  Дәнді құмай.
10.08              Қарамық, тары мен субидайықтың тұқымдары;
өзге де дақылдар:
1008.10  - қарамық
1008.20  - тары
1008.30  - субидайықтың тұқымдары
1008.90  - өзге де дақылдар
II бөлiм
11-топ
Ескертулер
11-топ
Ұн тарту-жарма өнеркәсiбі өнiмдерi; мия; крахмал; инулин; бидай дәнiнiң маңызы
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) кофе алмастырғышы ретiнде (09.01 немесе 21.01 тауар позициясы) пайдаланылатын қуырылған мия;
(б) майда және iрi тартылған ұн, 19.01 тауар позициясының өңдеуден кейiнгi жармасы немесе крахмалдары;
(в) жүгерi үлпектерi немесе 19.04 тауар позициясының басқа да өнiмдерi;
(г) 20.01, 20.04 немесе 20.05 тауар позициясының дайындалған немесе консервіленген көкөнiстерi;
(д) фармацевтiк өнiмдер (30-топ); немесе
(e) парфюмерлiк, косметикалық немесе жуыну заттарының қасиеттерiн иеленетiн крахмалдар (33-топ).
2.- (А) Егер құрғақ заттың массасы бойынша:
(а) крахмалдың құрамы (Эверс әдiсiмен үйелектенудi өзгерту бойынша айқындалатын) 2-бағанда көрсетiлгеннен асса; және
(б) күлдiлiгi (барлық қосылған минералдық заттарға түзетулер енгiзiлгеннен кейiн) 3-бағанда көрсетiлген деректерден аспаса, төменгi кестеде санамаланған ұн тарту өндiрiсiнiң өнiмдерi аталған топқа енгiзiлмейдi.
Олай болмаған жағдайда, олар 23.02 тауар позициясына енгiзiледi. Алайда тұтас, жанышталған, үлпек түрiндегi немесе бастырылған астық тұқымдастар дәнiнiң ұрықтары әрқашан 11.04 тауар позициясына енгiзiледi.
(Б) Аталған топқа жоғарыда көрсетiлген талаптарға сәйкес енгiзiлген өнiмдер, егер ұяшықтарының мөлшерi кестенiң 4 немесе 5-бағандарында келтiрiлген метал тордан жасалған електен өткiзу кезiнде өнiмнiң шығуы массасы бойынша тиiстi астық тұқымдас үшiн көзделетiннен кем болмайтын массаны құраса, 11.01 немесе 11.02 тауар позициясына енгiзiледi.

В противном случае они включаются в товарную позицию 11.03 или 11.04.
-------------------------------------------------------------------
Злак  |  Содержание   | Зольность | Степень прохождения продукта
|крахмала более,| не более, |   через сито с ячейками не
|    мас.%      |  мас.%    |         менее, мас.%
|               |           |______________________________
|               |           |      315 мкм   |   500 мкм
-------------------------------------------------------------------
1    |        2      |      3    |        4       |      5
-------------------------------------------------------------------
Пшеница
и рожь          45            2,5           80              -
Ячмень          45             3            80              -
Овес            45             5            80              -
Кукуруза и      45             2            -              90
сорго зерновое
Рис             45            1,6           80              -
Гречиха         45             4            80              -
-------------------------------------------------------------------
3.- В товарной позиции 11.03 термины "крупа" и "мука грубого помола" означают продукты дробления зерна:
(а) не менее 95 мас.% которых просеивается через металлическое сито с ячейками 2 мм, в случае продуктов дробления кукурузы;
(б) не менее 95 мас.% которых просеивается через металлическое сито с ячейками 1.25 мм, в случае продуктов дробления прочих злаков.
Раздел II
Группа 11
11.01/06
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
11.01     1101.00  Мука пшеничная или пшенично-ржаная.
11.02                Мука из зерна прочих злаков, кроме
пшеничной или пшенично-ржаной:
1102.10  - мука ржаная
1102.20  - мука кукурузная
1102.30  - мука рисовая
1102.90  - прочая
11.03             Крупа, мука грубого помола и гранулы из
зерна злаков:
- крупа и мука грубого помола:
1103.11  -- из пшеницы
1103.13  -- из кукурузы
1103.19  -- из зерна прочих злаков
1103.20  - гранулы
11.04             Зерно злаков, обработанное другими
способами (например, шелушеное, плющеное,
переработанное в хлопья, обрушенное, в виде
сечки или дробленое), кроме риса товарной
позиции 10.06; зародыши зерна злаков,
целые, плющеные, в виде хлопьев или молотые:
- зерно плющеное или переработанное в хлопья:
1104.12  -- овса
1104.19  -- прочих злаков
- прочее обработанное зерно (например,
шелушеное, обрушенное, в виде сечки или
дробленое):
1104.22  -- овса
1104.23  -- кукурузы

Керi жағдайда олар 11.03 немесе 11.04 тауар позициясына енгiзiледi.
___________________________________________________________________
Астық   | Крахмалдың  |Күлдiлiгi мас.|Өнiмнiң ұяшықты електен өту
тұқымдас |мөлшерi мас.%| % аспайтын   | дәрежесi мас. % кем емес
|  астам      |              |____________________________
|             |              |  315 мкм    |   500 мкм
___________________________________________________________________
1           2               3             4              5
___________________________________________________________________
Бидай         45             2.5            80             -
және қара
бидай
Арпа          45              3             80             -
Сұлы          45              5             80             -
Жүгерi        45              2              -            90
және
дәндік
құмай
Күрiш         45             1.6            80             -
Қарамық       45              4             80             -
___________________________________________________________________
3.- 11.03 тауар позициясындағы "жарма" және "ipi тартылған ұн" терминдерi:
(а) 95 мас. % кем емес мөлшерi, егер жүгерiнiң ұсату өнiмдерi жағдайында, 2 мм ұяшықты метал елек арқылы өткiзiлетiн;
(б) 95 мас. % кем емес мөлшерi, егер өзге де астық тұқымдастардың ұсату өнiмдерi жағдайында, 1.25 мм ұяшықты метал елек арқылы өткiзiлетiн дәндi ұсақтау өнiмдерiн бiлдiредi.
II бөлiм
11-топ
11.01/06
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
11.01     1101.00  Бидай немесе бидай-қара бидай ұны
11.02              Бидай немесе қара-бидайдан басқа өзге де астық
тұқымдастар дәндерiнен алынған ұн
1102.10  - қара бидай ұны
1102.20  - жүгерi ұны
1102.30  - күріш ұны
1102.90  - өзгелерi
11.03              Жарма, ipi тартылған ұн және астық тұқымдастар
дәндерінен алынған түйiршiктер:
1103.11  - жарма және іpі тартылған ұн
1103.13  - бидайдан
1103.13  - жүгерiден
1103.19  - өзге де дақылдардың дәндерiнен
1103.20  - түйiршiктер
11.04              10.06 тауар позициясындағы күрiшті қоспағанда,
басқа да тәсiлдермен өңделген астық тұқымдастар
дәндерi (мысалы, дән жармасы түрiндегi немесе
ұсатылған, түлетiлген, жанышталған, үлпектерге
қайта өңделген); тұтас, жанышталған, үлпек
түрiндегi немесе бастырылған астық тұқымдастар
дәнiнiң ұрықтары:
- жанышталған, үлпектерге қайта өңделген:
1104.12  - сұлы
1104.19  - өзге де астық тұқымдастардың
1104.19  - өзге де өңделген дән (мысалы, түленген, дән
жармасы немесе бөлшектелген түрде талқандалған):
1104.22  - сұлының
1104.23  - жүгерiнiң

1104.29  -- прочих злаков
1104.30  - зародыши зерна злаков, целые, плющеные, в
виде хлопьев или молотые
11.05               Мука тонкого и грубого помола, порошок,
хлопья, гранулы картофельные:
1105.10  - мука тонкого и грубого помола и порошок
1105.20  - хлопья и гранулы
11.06             Мука тонкого и грубого помола и порошок из
сушеных бобовых овощей товарной позиции
07.13, из сердцевины саговой пальмы, из
корнеплодов или клубнеплодов товарной
позиции 07.14 или продуктов группы 8:
1106.10  - из сушеных бобовых овощей товарной позиции
07.13
1106.20  - из сердцевины саговой пальмы, из корнеплодов
или клубнеплодов товарной позиции 07.14
1106.30  - из продуктов группы 8
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 11
11.07/09
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
11.07             Солод, поджаренный или неподжаренный:
1107.10  - неподжаренный
1107.20  - поджаренный
11.08             Крахмал; инулин:
- крахмал:
1108.11  -- пшеничный
1108.12  -- кукурузный
1108.13  -- картофельный
1108.14  -- маниоковый
1108.19  -- прочий
1108.20  - инулин
11.09     1109.00  Клейковина пшеничная, сухая или сырая.
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 12
12.01/04
Группа 12
Масличные семена и плоды; прочие семена, плоды и зерно;
лекарственные растения и растения для технических целей;
солома и фураж
Примечания:
1.- В товарную позицию 12.07 включаются, inter alia, пальмовые орехи и ядра, семена хлопчатника, клещевины, кунжута, горчицы, сафлора, мака и орехи ши (орехи каритэ). В данную товарную позицию не включаются продукты товарной позиции 08.01 или 08.02 или маслины, или оливки (группа 7 или 20).
2.- В товарную позицию 12.08 включается не только необезжиренная мука тонкого и грубого помола, но и частично обезжиренная мука тонкого и грубого помола, а также мука тонкого и грубого помола, обезжиренная и затем подвергнутая полному и частичному восстановлению содержания жира путем добавления ранее удаленного масла. В данную товарную позицию не включаются отходы, включаемые в товарные позиции 23.04-23.06.
3.- В товарную позицию 12.09 включаются семена свеклы, трав, садовых цветов, овощей, лесных и плодовых деревьев, разных видов вики (кроме вида Vicia faba ) или люпина, предназначенные для посева.
Однако, в товарную позицию 12.09 не включаются следующие продукты, даже если они предназначены для посева:
(а) бобовые овощные культуры или сахарная кукуруза (группа 7);
(б) пряности или другие продукты группы 9;
(в) злаки (группа 10); или

1104.29  - өзге де астық тұқымдастардың
1104.30  - тұтас, жанышталған, үлпек түрiндегi немесе
бастырылған астық тұқымдастар дәнiнiң ұрықтары
11.05              Майда немесе iрi тартылған ұн, ұнтақ, үлпек,
жiгерiнiң түйiршiктерi:
1105.10            - майда және ipi тартылған ұн және ұнтақ
1105.20            - үлпектер және түйiршiктер
11.06              Майда немесе ірі тартылған ұн және 07.13 тауар
позициясындағы кептiрiлген бұршаққап
көкөнiстерiнен, caгa пальмасының өзегiнен, 07.14
тауар позициясындағы түйнек тамырлардан
немесе жем тамырлардан немесе 8-топтың
өнiмдерiнен алынған ұнтақ.
1106.10            - 07.10 тауар позициясындағы кептiрiлген
бұршаққап көкөнiстерден
II бөлім
11-топ
11.06/09
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
1106.20  - 07.14 тауар позициясындағы сага пальмасының
өзегiнен, түйнек тамырлардан немесе жем
тамырлардан
1106.30  - 8-топтың өнiмдерiнен
11.07              Қуырылған немесе қуырылмаған мия:
1107.10  - қуырылмаған
1107.20  - қуырылған
11.08              Крахмал; инулин:
- крахмал:
1108.11  - бидайдың
1108.12  - жүгерiнiң
1108.13  - картоптың
1108.14  - маниоктiң
1108.19  - өзгедегi
1108.20  - инулин
11.09     1109.00  Құрғақ немесе дымқыл бидай дәнiнiң маңызы
II бөлiм
12-топ
12.01/04
12-топ
Майлық тұқымдар мен ұрықтар; өзге де тұқымдар, ұрықтар және дән; дәрiлiк өсiмдiктер мен техникалық мақсаттарға арналған өсiмдiктер; сабан және жем
Ескерту:
1.- 12.07 тауар позициясына inter alia, пальма жаңғақтары және өзегi,
мақтаның, кенедәннiң, құнжыттың, қышаның, мақсарының, көкнәрдiң тұқымдары және ши жаңғақтары (каритэ жаңғақтары) енгiзiледi. Аталған тауар позициясына 08.01 немесе 08.02 тауар позициясындағы өнiмдер немесе зәйтүндер, немесе оливкалар енгiзiлмейдi (7 немесе 20-топ).
2.- 12.08 тауар позициясына майланбаған майда немесе iрi тартылған ұн ғана емес және жартылай майланбаған майда немесе iрi тартылған ұн, сондай-ақ майланбаған және одан кейiн толық және жартылай майда немесе iрi тартылған ұн, Аталған тауар позициясына 23.04-23.06 тауар позициясына енгiзiлген қалдықтар енгiзiлмейдi.
3.- 12.09 тауар позициясына қызылшаның, шөптердiң, бақшалық гүлдердiң, көкөнiстердiң, орман немесе жемiс ағаштардың, әр түрлi викинiң (Vicia faba түрiн алмағанда) немесе егуге арналған бөрiбұршақтың ұрықтары енгiзiледi.
Алайда 12.11 тауар позициясына егер де олар егiнге арналған болса да, мынадай өнiмдер:
(а) ноқатты көкөнiс дақылдары немесе қант жүгерiсi (7-топ);
(б) дәмдеуіштер немесе өзге де 9-топтың өнiмдерi;
(в) дақылдар (10-топ); немесе

(г) продукты товарных позиций 12.01-12.07 или 12.11.
4.- В товарную позицию 12.11 включаются, inter alia , следующие растения или их части: базилик, огуречная трава, женьшень, иссоп, солодка, все виды мяты, розмарин, рута, шалфей и полынь.
В товарную позицию 12.11 не включаются:
(а) лекарственные средства группы 30;
(б) парфюмерные, косметические или туалетные средства группы 33; или
(в) инсектициды, фунгициды, гербициды, дезинфицирующие средства или аналогичные продукты товарной позиции 38.08.
5.- В товарной позиции 12.12 термин "морские и прочие водоросли" не относится к:
(а) мертвым одноклеточным микроорганизмам товарной позиции 21.02;
(б) культурам микроорганизмов товарной позиции 30.02; или
(в) удобрениям товарной позиции 31.01 или 31.05.
Примечание к субпозиции:
1.- В субпозиции 1205.10 термин "семена рапса, или кользы, с низким содержанием эруковой кислоты" означает семена рапса, или кользы, дающие нелетучее масло, содержащее менее 2 мас.% эруковой кислоты, и твердый компонент, содержащий менее 30 мкмоль/г глюкозинолатов.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
12.01     1201.00  Соевые бобы, дробленые или недробленые.
12.02             Арахис, нежареный или не приготовленный
каким-либо другим способом, лущеный или
нелущеный, дробленый или недробленый:
1202.10  - нелущеный
1202.20  - лущеный, дробленый или недробленый
12.03     1203.00  Копра.
12.04     1204.00  Семена льна, дробленые или недробленые.
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 12
12.05/10
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
12.05             Семена рапса, или кользы, дробленые или
недробленые:
1205.10  - семена рапса, или кользы, с низким
содержанием эруковой кислоты
1205.90  - прочие
12.06     1206.00  Семена подсолнечника, дробленые или
недробленые.
12.07             Семена и плоды прочих масличных культур,
дробленые или недробленые:
1207.10  - пальмовые орехи и ядра
1207.20  - семена хлопчатника
1207.30  - семена клещевины
1207.40  - семена кунжута
1207.50  - семена горчицы
1207.60  - семена сафлора
- прочие:
1207.91  -- семена мака
1207.99  -- прочие
12.08             Мука тонкого и грубого помола из семян или
плодов масличных культур, кроме семян
горчицы:
1208.10  - из соевых бобов
1208.90  - прочая
12.09             Семена, плоды и споры для посева:

(г) 12.01-12.07 немесе 12.11, тауар позициясындағы өнiмдер енгiзiлмейдi.
4.- 12.11 тауар позициясына inter alia, келесi өсiмдiктер немесе олардың түрлерi енгiзiледi: насыбайгүл, қияр шөбi, алтынтамыр, сайсағыз, мия, жалбыздың барлық түрлерi, розмарин, рута, сәлбен және жусан.
12.11 тауар позициясына:
(а) 30-топтың дәрiлiк заттары;
(б) 33-топтың парфюмерлiк, косметикалық немесе жуыну заттары; немесе
(в) Жәндiкжойғы, фунгицидтер, гербицидтер, уытсыздандыратын заттар немece 38.08 тауар позициясындағы ұқсас өнiмдер енгiзiлмейдi.
5.- 12.12 тауар позициясындағы "теңiз және өзге де балдырлар" терминiне:
(а) 21.02 тауар позициясындағы жәнсiз бiр торша микроорганизмдер;
(б) 30.02 тауар позициясындағы микроорганизм дақылдары;
(в) 31.01 немесе 31.05 тауар позициясындағы тыңайтқыштар енгiзiлмейдi.
Субпозицияға:
1.- 1205.10 субпозициядағы "эрук қышқылы бар рапса, немесе кользаның тұқымдары " терминi рапс, немесе кольза
II бөлiм
12-топ
12.01/09
Тауар     YЖ коды
позициясы
12.01     1201.00  Ұсатылған немесе ұсатылмаған соя ноқаттары.
12.12              Қуырылмаған немесе басқа да тәсiлмен дайындалған,
аршылған немесе аршылмаған, ұсатылған немесе
ұсатылмаған:
1202.10  - аршылмаған
1202.20  - аршылған, ұсатылған немесе ұсатылмаған
12.03     1203.00  Копра.
12.04     1204.00  Ұсатылған немесе ұсатылмаған зығыр тұқымдары.
12.05              Рапса, немесе кользаның тұқымдары, ұзатылған
немесе ұсатылмаған:
1205.10  - эрук қышқылы бар рапса, немесе кользаның
тұқымдары
1205.90  - өзгелері
12.06     1206.00  Ұсатылған немесе ұсатылмаған қүнбағыстың
тұқымдары.
12.07              Өзге де майлық тұқымдар, ұсатылған немесе
ұсатылмаған тұқымдар мен жемiстер.
1207.10  - пальма жаңғақтары және өзектерi
1207.20  - мақтаның тұқымдары
1207.30  - кенедәннiң тұқымдары
1207.40  - құнжыттың тұқымдары
1207.50  - қышаның тұқымдары
1207.60  - мақсарының тұқымдары
- өзгелері
1207.91  - көкнәрдің тұқымдары
1207.-   - өзгелері
12.08              Қышаның тұқымдарынан басқа, майлық дақылдардың
тұқымдарынан немесе жемiстерiнен алынған майда
немесе iрi тартылған ұн:
1208.10  - соя ноқаттарынан
1208.90  - өзгелерi
12.09              Егiнге арналған тұқымдар, жемiстер және споралар:

1209.10  - семена сахарной свеклы
- семена кормовых растений:
1209.21  -- семена люцерны
1209.22  -- семена клевера (Trifolium spp.)
1209.23  -- семена овсяницы
1209.24  -- семена мятлика лугового (Роа pratensis L.)
1209.25  -- семена райграса (Lolium multiflorum Lam.,
Lolium perenne L.)
1209.26  -- семена тимофеевки луговой
1209.29  -- прочих
1209.30  - семена травянистых растений, выращиваемых
главным образом для получения цветов
- прочие:
1209.91  -- семена овощных культур
1209.99  -- прочие
12.10             Шишки хмеля, свежие или сушеные, дробленые
или недробленые, в порошкообразном виде или
в виде гранул; лупулин:
1210.10  - шишки хмеля недробленые, не в порошкообразном
виде и не в виде гранул
1210.20  - шишки хмеля дробленые, в порошкообразном виде
или в виде гранул; лупулин
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 12
12.11/14
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
12.11             Растения и их части (включая семена и
плоды), используемые в парфюмерных,
фармацевтических или инсектицидных,
фунгицидных или аналогичных целях, свежие
или сушеные, целые или измельченные,
дробленые или молотые:
1211.10  - корни солодки
1211.20  - корни женьшеня
1211.30  - листы коки
1211.40  - маковая соломка
1211.90  - прочие
12.12             Плоды рожкового дерева, морские и прочие
водоросли, свекла сахарная и сахарный
тростник, свежие, охлажденные, мороженые
или сушеные, дробленые или недробленые;
косточки плодов и их ядра, прочие продукты
растительного происхождения (включая
необжаренные корни цикория вида Cichorium
intybus sativum ), используемые главным
образом для пищевых целей, в другом месте
не поименованные или не включенные:
1212.10  - плоды рожкового дерева, включая семена
1212.20  - морские и прочие водоросли
1212.30  - косточки абрикосов, персиков (в том числе
нектаринов) или слив и их ядра
- прочие:
1212.91  -- свекла сахарная
1212.99  -- прочие:
12.13     1213.00  Солома и мякина зерновых, необработанная,
измельченная или неизмельченная, размолотая
или неразмолотая, прессованная или в виде
гранул.
12.14             Брюква, свекла листовая (мангольд),
корнеплоды кормовые, сено, люцерна, клевер,
эспарцет, капуста кормовая, люпин, вика и
аналогичные кормовые продукты,
гранулированные или негранулированные:
1214.10  - мука грубого помола и гранулы из люцерны
1214.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 13

1209.10  - қант қызылшаның тұқымдары
- жемдiк өсiмдiктердiң тұқымдары
1209.21  - жоңышқа тұқымдары
1209.22  - беденiң тұқымдары (Тrifolium spp.)
1209.23  - бетегенiң тұқымдары
1209.24  - қоңырбас шалғындықтың тұқымдары (Роа рrаtеnsis
L.)
1209.25  - үйбидайықтың ұрықтары (Lolium multiflorum
Lam., Lolium perenne L.)
1209.26  - атқонақ шалғындықтың тұқымдары
1209.29  - өзгелерi
II бөлiм
12-топ
12.09/14
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
1209.30  - гүлдердi алу үшiн өсiрiлетiн шөптiк
өсiмдiктердiң тұқымдары
- өзгелерi
1209.30  - көкөнiс дақылдарының тұқымдары
1209.99  - өзгелері
12.10              Жаңа пiскен немесе кептiрiлген, ұсатылған немесе
ұсатылмаған, ұнтақталған түрдегi немесе түйiршiк
түрдегi сиырбүлдiргеннiң түйiндерi; лупулин:
1210.10  - ұнтақталмаған түрдегi немесе түйіршіктелмеген
түрдегi ұсатылмаған сиырбүлдiргеннiң түйiндерi;
лупулин
12.11              Парфюмерлік, фармацевтi немесе инсектицидтық,
фунгицидтық немесе ұқсас мақсаттарында, жаңа
пiскен немесе кептiрiлген, бүтiн немесе
бөлшектелген, ұсатылған немесе бастырылған
өсiмдiктер және олардың түрлерi (тұқымдарын және
жемiстерiн қоса алғанда):
1211.10  - cұлының тамырлары
1211.20  - алтынтамырдың тамырлары
1211.30  - коки жапырақтары
1211.40  - көкнәрдiң сабаны
1211.90  - өзгелерi
12.12              Жаңа пiскен, тоңазытылған, мұздатылған немесе
кептiрiлген, босатылған немесе ұсатылмаған
мүйiзше ағаштың жемiстерi, теңiз және өзге де
балдырлар, қант қызылшасы және қант қамысы;
жемiстердiң сүйектерi және олардың өзектерi,
өзге де өсiмдiктен алынған өнiмдер (Cichorium
intybus sativum түрдегi қуырылмаған шашыратқының
тамырларын қоса алғанда):
1212.10  - тұқымдарын қоса алғанда, мүйізше ағаштың
жемiстерi
1212.20  - теңiз және өзге де балдырлар
1212.30  - өрiктiң, шабдалының (шiрненi қоса алғанда)
немесе алхордың сүйектерi және олардың өзектерi
- өзгелерi
12.13              Өңделмеген, ұсақталған немесе ұсақталмаған,
ұнтақталған немесе ұнтақталмаған, нығыздалған
немесе түйiршек түрiндегi қамыс және дәннiң
топаны.
12.14              Түйiншiктелген немесе түйiншiктелмеген тарна,
жапырақты қызылша (мангольт), жем тамырлары,
пiшен, жоңышқа, беде, эспарцет, жем қырыққабаты,
бөрiбұршақ, сиыржоңышқа және ұқсас жем өнiмдерi:
1214.10  - ipi тартылған ұн және жоңышқаның түйiршiктерi
1214.90  - өзгелерi
II бөлiм
13-топ

13.01/02
Группа 13
Шеллак природный неочищенный; камеди, смолы и прочие
растительные соки и экстракты
Примечания:
1.- В товарную позицию 13.02 включаются, inter alia, экстракты солодки и пиретрума, хмеля, алоэ и опиума.
В данную товарную позицию не включаются:
(а) экстракт солодки с содержанием сахарозы более 10 мас.% или приготовленный в виде кондитерских изделий (товарная позиция 17.04);
(б) экстракт солодовый (товарная позиция 19.01);
(в) экстракты кофе, чая или мате, или парагвайского чая (товарная позиция 21.01);
(г) растительные соки или экстракты, составляющие алкогольные напитки (группа 22);
(д) камфора, глицирризин или другие продукты товарной позиции 29.14 или 29.38;
(е) концентраты из маковой соломки, содержащие не менее 50 мас.% алкалоидов (товарная позиция 29.39);
(ж) лекарственные средства товарной позиции 30.03 или 30.04 или реагенты для определения группы крови (товарная позиция 30.06);
(з) дубильные или красящие экстракты (товарная позиция 32.01 или 32.03);
(и) эфирные масла, конкреты, абсолюты, резиноиды, экстрагированные эфирные масла, водные дистилляты или водные растворы эфирных масел или готовые продукты, основанные на душистых веществах, используемые при производстве напитков (группа 33); или
(к) натуральный каучук, балата, гуттаперча, гваюла, чикл или аналогичные природные смолы (товарная позиция 40.01).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
13.01             Шеллак природный неочищенный; природные
камеди, смолы, гуммисмолы и живица
(например, бальзамы):
1301.10  - шеллак природный неочищенный
1301.20  - гуммиарабик
1301.90  - прочие
13.02             Соки и экстракты растительные; пектиновые
вещества, пектинаты и пектаты; агар-агар и
другие клеи и загустители растительного
происхождения, видоизмененные или
невидоизмененные:
- растительные соки и экстракты:
1302.11  -- опиум
1302.12  -- из солодки
1302.13  -- из хмеля
1302.14  -- из пиретрума или из корней растений,
содержащих ротенон
1302.19  -- прочие
1302.20  - пектиновые вещества, пектинаты и пектаты
- клеи и загустители растительного
происхождения, видоизмененные или
невидоизмененные:
1302.31  -- агар-агар
1302.32  -- клеи и загустители из плодов и семян
рожкового дерева или из семян циамопсиса,
или хьюара, видоизмененные или
невидоизмененные
1302.39  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел II
Группа 14
14.01/04
Группа 14
Растительные материалы для изготовления плетеных изделий;
прочие продукты растительного происхождения,
в другом месте не поименованные или не включенные
Примечания:
1.- В данную группу не включаются следующие товары, которые должны включаться в раздел XI: растительные материалы или волокна, используемые главным образом для производства текстильных материалов, независимо от способа изготовления, или другие растительные материалы, подвергнутые обработке для их использования исключительно в качестве текстильных материалов.

13.01/02
13-топ
Табиғи тазаланбаған малшайыр; камедтер, шайырлар және
өзге де өсiмдiк шырындары мен экстрактлары
Ескертулер:
1.- 13.02 тауар позициясына inter аliа, сұлының және пиритруманың, құлмақтың, алоэның және апеинның экстрактлары енгiзiледi.
Аталған тауар позициясына:
(а) сұлы экстрактында 10 мас. % кем емес қант мөлшерi немесе кондитерлiк бұйымдар түрiнде дайындалған (17.04 тауар позициясы);
(б) сұлылық экстракты (19.01 тауар позициясы);
(в) кофе, шай немесе мате, немесе парагвай шайы (21.01 тауар позициясы);
(г) құрамында алкогольды сусындары бар өсiмдiк шырындары немесе экстрактлар;
(д) 29.14 немесе 29.38 тауар позициясындағы камфора, глицирризин немесе өзге де өнiмдер;
(e) құрамында 50 мас. % алкалоидтар бар көкнәр сұлының концентраттары (29.39 тауар позициясы);
(ж) 30.03 немесе 30.04 тауар позициясындағы дәрiлiк заттар немесе қанның группасын анықтайтын реагенттер (30.06 тауар позициясы);
(з) Илеуiш немесе бояғыш экстракттар (32.01 немесе 32.03 тауар позициясы);
(и) хош иiстi заттарда негiзделген, сусындарды өндiру кезiнде пайдаланылатын (33-топ) эфирлық майлар, конкреттер, абсолюттар, резиноидтер, экстрагирлық эфирлық майлар, су дистилляттар немесе эфирлық майлардың су ерiтiндiлерi немесе дайын өнiмдер; немесе
(к) табиғи көксағыз, балата, гуттаперча, гваюла, чикл немесе ұқсас табиғи шайырлар (40.01 тауар позициясы).
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
13.01              Табиғи тазартылмаған малшайыр; табиғи камедтер,
шайырлар, гуммишайырлар және живица (мысалы,
бальзамдар):
1301.10  - табиғи тазаланбаған малшайыр
1301.20  - гуммиарабиак
1301.90  - өзгелерi
13.02              Шырындар және өсiмдiк экстрактлар; пектиндiк
заттар, пектинаттар және пектаттар; агар-агар
және өсiмдiктерден алынған, түрлерi өзгерген
немесе түрлерi өзгермеген өзге де желiмдер және
қойылтқыштар.
II бөлiм
13-топ
13.02
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
- өсiмдiк шырындар және экстрактлар:
1302.11  - апеин
1302.12  - сұлыдан
1302.13  - құлмақтан
1302.14  - пиретрунан немесе құрамында ротенон бар
өсiмдiктiң тамырынан
1302.19  - өзгелерi
1302.20  - пектиндiк заттар, пектинагтар және пектаттар
- өсiмдiктен алынатын желiмдер және қойылтқыштар:
1302.31  - агар-агар
1302.32  - түрлерi өзгерген немесе түрлерi өзгермеген
мүйiзше талдың жемiстерiнен және тұқымдарынан
немесе циамопсистың тұқымдарынан алынған
желiмдер және қойылтқыштар, немесе хьюара
1302.39  - өзгелерi
II бөлiм
14-топ
14.01/04
14-топ
Өрме бұйымдарды дайындауға арналған өсiмдiк материалдар; басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген өсiмдiктен алынатын өзге де өнiмдер
Ескерту:
1.- Аталған топқа ХI-тарауға енгiзiлуге тиiстi мынадай тауарлар енгiзiлмейдi: дайындалған тәсiлiне қарамастан тоқыма материалдарды өндiру үшiн пайдаланылатын өсiмдiк материалдар немесе талшықтар, немесе оларды тоқыма материалдар ретiнде ғана пайдаланылу үшiн өңдеуге ұшыраған өзге де өсiмдiк материалдар.

2.- В товарную позицию 14.01 включаются, inter alia , бамбук (расщепленный или нерасщепленный, распиленный вдоль или не распиленный, разрезанный по длине или не разрезанный, округленный в концах или не округленный, отбеленный или неотбеленный, обработанный против воспламенения или не обработанный, полированный или неполированный, окрашенный или неокрашенный), расщепленная ива, тростник и т.п., сердцевина пальмы ротанг, очищенные от сердцевины или расщепленные вдоль стебли пальмы ротанг. В данную товарную позицию не включается древесина лущеная (товарная позиция 44.04).
3.- В товарную позицию 14.02 не включается древесная шерсть (товарная позиция 44.05).
4.- В товарную позицию 14.03 не включаются узлы или пучки, подготовленные для изготовления метел или щеточных изделий (товарная позиция 96.03).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
14.01             Материалы растительного происхождения,
используемые главным образом для плетения
(например, бамбук, ротанг, тростник,
ситник, ива, рафия, очищенная, отбеленная
или окрашенная солома зерновых и липовая
кора):
1401.10  - бамбук
1401.20  - ротанг
1401.90  - прочие
14.02     1402.00  Материалы растительного происхождения,
используемые главным образом для набивки
или мягкой прокладки (например, капок,
растительные волокна, взморник морской), в
том числе в виде пластов, на подложке или
без нее.
14.03     1403.00  Материалы растительного происхождения,
используемые главным образом в метлах или
щетках (например, сорго веничное, пиассава,
пырей ползучий, истль), в связках, пучках
или навалом.
14.04             Материалы растительного происхождения, в
другом месте не поименованные или не
включенные:
1404.10  - растительное сырье, используемое главным
образом для крашения или дубления
1404.20  - хлопковый линт
1404.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел III
Группа 15
15.01/04
Раздел III
Жиры и масла животного или растительного происхождения
и продукты их расщепления; Готовые пищевые жиры;
Воски животного или растительного происхождения
Группа 15
Жиры и масла животного или растительного происхождения
и продукты их расщепления; готовые пищевые жиры;
воски животного или растительного происхождения
Примечания:
1.- В ванную группу не включаются:
(а) жир свиной или жир домашней птицы (товарная позиция 02.09);
(б) какао-масло, какао-жир (товарная позиция 18.04);
(в) готовые пищевые продукты, содержащие более 15 мас.% продуктов товарной позиции 04.05 (в основном группа 21);

2.- 14.01 тауар позициясына inter alia, бамбук (ыдыратылған немесе ыдыратылмаған, көлденең араланған немесе араланбаған, ұзыннан кесiлген немесе кесiлмеген, шеттерiнде, ағартылған немесе ағартылмаған, оталуға қарсы өңделген немесе өңделмеген, жалтыратылған немесе жалтыратылмаған боялған немесе боялмаған), ыдыратылған тал, қамыс және т.с., ротанг пальмасының өзегi, ротанг пальманың бұтақтары өзектерiнен тазартылған немесе көлденең ыдыратылған. Аталған тауар позициясына аршылған сүрек енгiзiлмейді (44.04 тауар позициясы).
3.- 14.02 тауар позициясына сүректелген жүн енгiзiлмейдi (44.05 тауар позициясы).
4.- 14.03 тауар позициясына сыпырғыш немесе щетка бұйымдарын жасау үшiн дайындалған түйiндер немесе енгiзiлмейдi (96.03 тауар позициясы).
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
14.01              Басты түрде өрме үшiн пайдаланылатын өсiмдiктен
алынатын материалдар (мысалы, бамбук, ротанг,
қамыс, елекшөп, тал, рафия, тазартылған,
ағартылған немесе боятылған дәндi қамыс және
жөкенiң қабығы):
1401.10  - бамбук
1401.20  - ротанг
1401.90  - өзгелері
14.02     1402.00  Басты түрде баспасуреттеу немесе жұмсақ iштiктер
үшiн пайдаланылатын өсiмдiктен алынатын
материалдар (мысалы, капок, өсiмдiк талшықтары,
теңiз взморнигi),
14.03     1403.00  Басты түрде сыпырғышта немесе щеткада
пайдаланылатын өсiмдiктен алынатын материалдар
(мысалы, құмай сыпыртқы, пиассава, өрмелегiш
бидайық, истль),
14.04              Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген
өсiмдiктен алынатын материалдар.
ІІ Бөлім
14-топ
14.04
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
1404.10  - өсімдік шикізат
1404.20  - мақта линті
1404.90  - өзгелері
ІІІ бөлiм
15-топ
15.01/04
III тарау
Жануарлардан немесе өсімдіктерден алынатын тоң майлар мен майлар және оларды ажырату өнімдері; дайын тамақтық тоң майлар; жануарлардан немесе өсімдіктерден алынатын балауыздар 15-топ
Жануарлардан немесе өсiмдiктерден алынатын тоң майлар мен майлар және оларды ажырату өнiмдерi; дайын тамақтық тоң майлар; жануарлардан немесе өсiмдiктерден алынатын балауыздар
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) шошқаның тоң майы немесе үй құстардың тоң майы (02.09 тауар позициясы);
(б) какао майы, какао өсiмдiк майы (18.04 тауар позициясы);
(в) 04.05 тауар позициясындағы құрамында 15 мас. % астам өнiмдерi бар дайын тамақ өнiмдерi (негiзiнде 21-топ);

(г) шкварки (товарная позиция 23.01) или отходы, указанные в товарных позициях 23.04-23.06;
(д) жирные кислоты, готовые воски, лекарственные средства, краски, лаки, мыло, парфюмерные, косметические или туалетные средства, сульфированные масла или другие товары раздела VI; или
(е) фактис, полученный из масел (товарная позиция 40.02).
2.- В товарную позицию 15.09 не включаются масла, полученные из маслин, или оливок, путем экстрагирования растворителем (товарная позиция 15.10).
3.- В товарную позицию 15.18 не включаются жиры или масла или их фракции, денатурированные только обычным способом, подлежащие включению в товарные позиции, соответствующие аналогичным неденатурированным жирам, маслам и их фракциям.
4.- Соапстоки, масличный фуз и жировые остатки, стеариновый пек, глицериновый пек и остатки жиропота включаются в товарную позицию 15.22.
Примечание к субпозициям:
1.- В субпозициях 1514.11 и 1514.19 термин "масло рапсовое (из рапса, или кользы) с низким содержанием эруковой кислоты" означает нелетучее масло, содержащее менее 2 мас.% эруковой кислоты.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
15.01     1501.00  Жир свиной (включая лярд) и жир домашней
птицы, кроме жира товарной позиции 02.09
или 15.03.
15.02     1502.00  Жир крупного рогатого скота, овец или коз,
кроме жира товарной позиции 15.03.
15.03     1503.00  Лярд-стеарин, лярд-ойль, олеостеарин,
олео-ойль и животное масло,
неэмульгированные или несмешанные, или не
приготовленные каким-либо иным способом.
15.04             Жиры, масла и их фракции, из рыбы или
морских млекопитающих, нерафинированные или
рафинированные, но без изменения
химического состава:
1504.10  - жиры из печени рыбы и их фракции
1504.20  - жиры и масла из рыбы и их фракции, кроме жира
из печени
1504.30  - жиры и масла морских млекопитающих и их
фракции
-------------------------------------------------------------------
Раздел III
Группа 15
15.05/13 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
15.05     1505.00  Жиропот и жировые вещества, получаемые из
него (включая ланолин).
15.06     1506.00  Прочие жиры и масла животные и их фракции,
нерафинированные или рафинированные, но без
изменения химического состава.
15.07             Масло соевое и его фракции,
нерафинированные или рафинированные, но без
изменения химического состава:

(г) шкваркалар (23.01 тауар позициясы) немесе 23.04-23.06 тауар позициясында көрсетiлген қалдықтар;
(д) VІ-бөлiмдегi майлы қышқылдар, дайын балауыздар, дәрiлiк заттар, бояулар, лактар, сабындар, парфюмерлік, косметикалық немесе жуыну заттары, сульфирленген майлар немесе өзге де тауарлар; немесе
(e) майдан алынған фактис (40.02 тауар позициясы) енгiзiлмейдi.
2.- 15.09 тауар позициясына зәйтүннен, немесе оливкадан ерiткiштермен айырып алу жолымен алынған майлар енгiзiлмейдi (15.10 тауар позициясы).
3.- 15.18 тауар позициясына ұқсас ұйып қалмаған тоң майларға, майларға және олардың фракцияларына сәйкес келетiн тауар позициясына енгiзiлуiне тиiс жай тәсiлмен ғана ұйып қалған тоң майлар немесе майлар немесе олардың фракциялары енгiзiлмейдi.
4.- 15.22 тауар позициясына соапстоктар, майлы фуз және тоң майдың қалдықтары, стеаринды пек, глицириндi пек және шайырдың қалдықтары енгiзiледi.
Субпозицияға ескерту:
1.- 1514.11 және 1514.19 субпозициядағы "құрамында эрук қышқылы төмен рапс майы (рапсадан, немесе кользадан)" терминi құрамында эрук қышқылы 2 мас. % кем ұшқыштық майды бiлдiредi.
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
15.01     1501.00  02.09 немесе 15.03 тауар позициясындағы тоң
майдан басқа, шошқаның майы (қорытылған
шошқа майын қоса алғанда) және үй құстың тоң
майы.
III бөлiм
15-топ
15.02/10
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
15.02     1502.00  15.03 тауар позициясындағы тоң майдан басқа, iрi
мүйiздi қара малдардың, қойлардың немесе
ешкiлердiң тоң майы.
15.03     1503.00  Эмульгирмеген немесе қоспасы жоқ, немесе қандай
да бip өзге тәсілмен дайындалмаған лярд-стеарин,
лярд-ойль, олео-ойль және жануарлардың майы.
15.04              Тазартылманған немесе тазартылған, бiрақ
химиялық құрамы өзгермеген балықтың немесе теңiз
сүтқоректiлерiнiң тоң майлары, майлары және
олардың фракциялары.
1504.10  - балық бауырының тоң майлары және олардың
фракциялары
1504.20  - бауырдың майынан басқа балықтың тоң майы және
майы және олардың фракциялары
1504.30  - теңiз сүтқоректiлерiнiң тоң майлары және майлар
және олардың фракциялары
15.05     1505.00  Шайыр және одан алынған тоң майлы заттар
(ланолиндi қоса алғанда)
15.06     1506.00  Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық
құрамы өзгермеген өзге де тоң майлар және
жануарлардың майлары және олардың фракциялары
15.07              Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ
химиялық құрамы өзгермеген қытайбұршағының
майы және оның фракциялары:

1507.10  - масло сырое, нерафинированное или
рафинированное гидратацией
1507.90  - прочие
15.08             Масло арахисовое и его фракции,
нерафинированные или рафинированные, но без
изменения химического состава:
1508.10  - масло сырое
1508.90  - прочие
15.09             Масло оливковое и его фракции,
нерафинированные или рафинированные, но без
изменения химического состава:
1509.10  - масло оливковое первого (холодного)
прессования
1509.90  - прочие
15.10     1510.00  Прочие масла и их фракции, получаемые
только из маслин, или оливок,
нерафинированные или рафинированные, но без
изменения химического состава, включая
смеси этих масел или фракций с маслами или
фракциями товарной позиции 15.09.
15.11             Масло пальмовое и его фракции,
нерафинированные или рафинированные, но без
изменения химического состава:
1511.10  - масло сырое
1511.90  - прочие
15.12             Масло подсолнечное, сафлоровое или
хлопковое и их фракции, нерафинированные
или рафинированные, но без изменения
химического состава:
- масло подсолнечное или сафлоровое и их
фракции:
1512.11  -- масло сырое
1512.19  -- прочие
- масло хлопковое и его фракции:
1512.21  -- масло сырое, очищенное от госсипола или не
очищенное
1512.29  -- прочие
15.13             Масло кокосовое (копровое), пальмоядровое
или масло бабассу и их фракции,
нерафинированные или рафинированные, но без
изменения химического состава:
- масло кокосовое (копровое) и его фракции:
1513.11  -- масло сырое
1513.19  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел III
Группа 15
15.13 2 /18
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- масло пальмоядровое или масло бабассу и их
фракции:
1513.21  -- масло сырое
1513.29  -- прочие
15.14             Масло рапсовое (из рапса, или кользы) или
горчичное и их фракции, нерафинированные
или рафинированные, но без изменения
химического состава:
- масло рапсовое (из рапса, или кольэы) с
низким содержанием эруковой кислоты и его
фракции:
1514.11  -- масло сырое
1514.19  -- прочие
- прочие:
1514.91  -- масло сырое
1514.99  -- прочие
15.15             Прочие нелетучие растительные жиры и масла
(включая масло жожоба) и их фракции,
нерафинированные или рафинированные, но без
изменения химического состава:
- масло льняное и его фракции:
1515.11  -- масло сырое
1515.19  -- прочие
- масло кукурузное и его фракции:
1515.21  -- масло сырое
1515.29  -- прочие
1515.30  - масло касторовое и его фракции
1515.40  - масло тунговое и его фракции

1507.10  - гидратациямен тазартылмаған немесе тазартылған
шикi май
1507.90  - өзгелері
15.08              Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық
құрамы өзгермеген жержаңғағының майы және оның
фракциялары:
1508.10  - шикi май
1508.90  - өзгелері
15.09              Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық
құрамы өзгермеген оливканың майы және оның
фракциялары:
1509.10  - бiрiншi (салқын) баспалаудан өткен оливканың
маңы
1509.90  - өзгелерi
III бөлiм
15-топ
15.010/14
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
15.10     1510.00  Тазартылмаған немесе тазартылған бipaқ химиялық
құрамы өзгермеген зәйтүннен ғана, немесе
оливкадан алынған өзге де майлар және олардың
фракциялары, аталған майлардың қоспаларын немесе
фракциялар майлармен немесе 15.09 тауар
позициясындағы фракцияларды қоса алғанда.
15.11              Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық
құрамы өзгермеген пальма майы және оның
фракциялары:
1511.10  - шикi май
1511.90  - өзгелері
15.12              Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық
құрамы өзгермеген сұйық, мақсары немесе мақта
майлары және олардың фракциялары
- сұйық немесе мақсары майлары және олардың
фракциялары:
1512.11  - шикi май
1512.19  - өзгелерi
- сұйық май және оның фракциялары:
1512.21  - госсиполдан тазаланған немесе тазаланбаған
шикi май
1512.29  - өзгелерi
15.13              Тазартылмаған немесе тазартылған бiрақ химиялық
құрамы өзгермеген кокос (копров), пальма                            өзегiмен немесе бабассу майы және олардың
фракциялары:
- кокос (копров) майы және оның фракциялары:
1513.11  - шикi май
1513.19  - өзгелерi
- пальма өзектi майы немесе бабассу майы және
олардың фракциялары:
1513.21  - шикi май
1513.29  - өзгелері
15.14              Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық
құрамы өзгермеген рапс (рапсадан немесе
кользадан) немесе қыша сауыт майлары және
олардың фракциялары:
- эрук қышқылы төмен рапс (рапсадан, немесе
кользадан) майы және оның фракциялары:
1514.11  - шикi май
1514.19  - өзгелері
- өзгелерi:
1514.91  - шикi май
III бөлiм
15-топ
15.014/18
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
1514.99  - өзгелерi
15.15              Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық
құрамы өзгермеген өзге де ұшқыштық емес
өсiмдiктен алынған майлар және майлар (жожоба
майын қоса алғанда) және олардың фракциялары:
- зығыр майы және оның фракциялары:
1515.11  - шикi май
1515.19  - өзгелерi
- жүгерi майы және оның фракциялары:
1515.21  - шикі май
1515.29  - өзгелері
1515.30  - майсана майы және оның фракциялары
1515.40  - тунг майы және оның фракциялары

1515.50  - масло кунжутное и его фракции
1515.90  - прочие
15.16             Жиры и масла животные или растительные и их
фракции, полностью или частично
гидрогенизированные, переэтерифицированные,
реэтерифицированные или элаидинизированные,
нерафинированные или рафинированные, но не
подвергнутые дальнейшей обработке:
1516.10  - жиры и масла животные и их фракции
1516.20  - жиры и масла растительные и их фракции
15.17             Маргарин; пригодные для употребления в пищу
смеси или готовые продукты из животных или
растительных жиров или масел или фракций
различных жиров или масел данной группы,
кроме пищевых жиров или масел или их
фракций товарной позиции 15.16:
1517.10  - маргарин, за исключением жидкого маргарина
1517.90  - прочие
15.18     1518.00  Животные или растительные жиры и масла и их
фракции, вареные, окисленные,
дегидратированные, сульфурированные,
окисленные воздушной продувкой,
полимеризованные путем нагревания в вакууме
или в инертном газе или химически
модифицированные другим способом, кроме
продуктов товарной позиции 15.16; не
пригодные для употребления в пищу смеси или
готовые продукты из животных или
растительных жиров и масел или фракций
различных жиров и масел данной группы, в
другом месте не поименованные или не
включенные.
-------------------------------------------------------------------
Раздел III
Группа 15
15.19/22
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
[15.19]
15.20     1520.00  Глицерин сырой; глицериновая вода и
глицериновый шелок.
15.21             Воски растительные (кроме триглицеридов),
воск пчелиный, воски других насекомых и
спермацет, окрашенные или неокрашенные,
рафинированные или нерафинированные:
1521.10  - воски растительные
1521.90  - прочие
15.22     1522.00  Дегра; остатки после обработки жировых
веществ или восков растительного или
животного происхождения.
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 16
16.01/02 1
Раздел IV
Готовые пищевые продукты; Алкогольные и безалкогольные напитки и уксус; Табак и его заменители
Примечание:
1.- В данном разделе термин "гранулы" означает продукт, агломерированные либо непосредственно прессованием, либо с добавлением связующего вещества в количестве, не превышающем 3 мас.%.
Группа 16
Готовые продукты из мяса, рыбы или ракообразных,
моллюсков или прочих водных беспозвоночных
Примечания:
1.- В данную группу не включаются мясо, мясные субпродукты, рыба, ракообразные, моллюски или прочие водные беспозвоночные, приготовленные или консервированные способами, указанными в группе 2 или 3 или товарной позиции 0504.

1515.50  - құнжыт майы және оның фракциялары
1515.90  - өзгелерi
15.16              Толық немесе жартылай (сутектендiрiлген, қайта
этерифицирленген, реэтерифицирленген немесе
элаидинизирленген, тазартылмаған немесе
тазартылған, бiрақ кейiнгi өңдеуге ұшырамаған
тоң майлар және жануарлардан немесе өсiмдiктен
алынатын тоң майлар және олардың фракциялары:
1516.10  - жануарлардың тоң майлары және майлары және
олардың фракциялары
1516.20  - өсiмдiктiң өсiмдiк майлары және майлары және
олардың фракциялары
15.17              Маргарин; 15.16 тауар позициясындағы тағамдық
майлардан немесе майлардан немесе олардың
фракцияларынан басқа, жеуге жарамайтын қоспалар
немесе жануарлардың немесе өсiмдiктердiң тоң
майларынан немесе майлардан немесе
фракциялардағы әр түрлi тоң майларынан және
аталған топтың майларынан алынатын дайын өнiмдер.
1517.10  - сұйық маргариндi ескерткенде, маргарин
1517.90  - өзгелерi
III бөлім
15-топ
15.18/22
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
15.18
1518.00  15.16 тауар позициясындағы өнiмдерден басқа,
пiскен, тотықтандырылған, сусыздандырылған,
сульфирленген, әуедегi үрлеумен
тотықтандырылған, вакуумда немесе дәртсiз газда
қыздыру жолмен полимеризделген немесе басқа
тәсiлмен химия жағынан модификацияланған
жануарлардың немесе өсiмдiктердiң тоң майлары
және майлары және олардың фракциялары; басқа
жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген жеуге
жарамайтын қоспалар және жануарлардың немесе
өсiмдiктердiң тоң майлары мен майларынан немесе
фракциялардағы әр түрлі тоң майларынан және
аталған топтың майларынан алынатын дайын
өнiмдер.
[15.19]
15.20     1520.00  Глицерин; глицерин суы және глицерин сілтішесi.
15.21              Боялған немесе боялмаған, тазартылған немесе
тазартылмаған өсiмдiк балауыздары (триглицериндi
қоса алмағанда), ара балауызы, басқа да
жәндiктердің балауыздары және спермацет:
1521.10  - өсiмдiк балауыздар
1521.90  - өзгелерi
15.22     1522.00  Дегра; майлы заттарды немесе өсiмдiктен немесе
жануарлардан алынатын балауыздарды өңдеуден
қалған қалдықтары.
IY бөлiм
16-топ
16.01/02 1
IY тарау
Дайын тамақ өнімдері; алкогольды және алкогольсыз сусындар және сірке суы; темекі және оны алмастырғыштар
Ескерту:
1.- Аталған топта "түйiршiктер" терминi тiкелей сығымдау жолмен, не аз мөлшерде байланыстырғыш зат қосу арқылы шоғырландырылған 3 мас.% аспайтын өнiмдердi бiлдiредi.
16-топ
Еттен, балықтан немесе шаян тектестен, ұлулардан немесе өзге де су омыртқасыздан жасалатын дайын өнiмдер
Ескерту:
1.- Аталған топқа дайындалған немесе консервіленген тәсiлдермен 2 немесе 3-топта немесе 05.04 тауар позициясында көрсетiлген ет, iшек-қарын, өкпе-бауыр, балық және шаян тектестер, ұлулар және басқа да су омыртқасыздары енгiзiлмейдi.

2.- В данную группу включаются готовые продукты при условии, что они содержат более 20 мас.% колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных или любую комбинацию этих продуктов. Если готовые продукты содержат два или большее число компонентов, указанных выше, они включаются в товарные позиции группы 16 по компоненту или компонентам, преобладающим по массе. Эти положения не относятся к продуктам с начинкой товарной позиции 19.02 или к готовым продуктам товарной позиции 21.03 или 21.04.
Примечания к субпозициям:
1.- В субпозиции 1602.10 термин "гомогенизированные готовые продукты" означает приготовленные изделия из мяса, мясных субпродуктов или крови, тонко измельченные, расфасованные для розничной продажи в качестве детского или диетического питания в упаковках с нетто-массой не более 250 г. При этом не принимаются во внимание небольшие количества любых ингредиентов, добавленных в готовые продукты как приправа, консервант или для других целей. Эти готовые продукты могут содержать в небольших количествах видимые глазом кусочки мяса или мясных субпродуктов. Субпозиция 1602.10 имеет первостепенное значение в товарной позиции 16.02.
2.- Рыба и ракообразные в субпозициях товарной позиции 16.04 или 16.05 приведены только под их обычными названиями и являются теми же видами рыбы и ракообразных, что упомянуты в группе 3 под теми же названиями.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
16.01     1601.00  Колбасы и аналогичные продукты из мяса,
мясных субпродуктов или крови; готовые
пищевые продукты, изготовленные на их
основе.
16.02             Готовые или консервированные продукты из
мяса, мясных субпродуктов или крови прочие:
1602.10  - гомогенизированные готовые продукты
1602.20  - из печени любых животных
- из домашней птицы товарной позиции 01.05:
1602.31  -- из индейки
1602.32  -- из кур домашних (Callus domesticus)
1602.39  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 16
16.02 2 /05
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- из свинины:
1602.41  -- окорока и их отруба
1602.42  -- лопаточная часть и ее отруба
1602.49  -- прочие, включая смеси
1602.50  - из мяса крупного рогатого скота
1602.90  - прочие, включая готовые продукты из крови
любых животных

2.- Аталған топқа егер олардың құрамында 20 мас. % астам шұжықтар, ет, iшек-қарын, өкпе-бауыр, қан, балық немесе шаян тектестер, ұлулар және басқа да су омыртқасыздары немесе осы өнiмдердiң кез келген қиыстырулары болса ғана дайын өнiмдер енгiзiледi. Егер жоғарыда көрсетiлген дайын өнiмдердiң құрамында екi немесе оданда көп құрауыштар болса, олар құрауыштар бойынша немесе масса жағынан құрауыштар 16-топтың тауар позицияларына енгiзiледi. Бұл ережелер 19.02 тауар позициясындағы салмағы бар өнiмдерге немесе 21.03 немесе 21.04 тауар позициясындағы дайын өнiмдерге жатпайды.
Субпозицияға ескерту:
1.- 1602.10 субпозициясына "гомогендендiрiлген дайын өнiмдер" терминi майдалап ұнтақталған, бөлшектеп сату үшiн бөлшектеп өлшенiп оралған қаптамасының таза салмағы 250 г астам еттен, балалар немесе емдәмдiк тағам ретiнде, iшек-қарыннан, өкпе-бауырдан немесе қаннан жасалған бұйымдарды бiлдiредi. Бұл ретте дәмдеуiш, консервант ретiнде немесе басқа да мақсаттар үшiн дайын өнiмдерге қосылған кез келген құрамның аз емес бөлшектер мөлшерлерi назарға алынбайды. Аталған дайын өнiмдердiң құрамында аз емес мөлшердегi көзге көрiнетiн еттiң кесектерi немесе iшек-қарын, өкпе-бауырлары болуы мүмкiн. 1602.10 субпозициясы 16.02 тауар позициясында бiрiншi дәрежедегi маңызы бар.
2.- 16.04 немесе 16.05 тауар позициясы субпозициялардағы балық және шаян тектестер жай атауларымен ғана келтiрiлген және топта аталған атауларымен көрсетiлген.
IY бөлiм
16-топ
16.01/05
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
16.01     1601.00  Шұжықтар және еттен, iшек-қарын, өкпе-бауырдан
немесе қаннан жасалатын ұқсас өнімдер; олардың
негiзiнде дайындалған дайын тамақ өнiмдерi.
16.02              Еттен iшек-қарын өкпе-бауырдан немесе өзге де
қаннан жасалатын дайын немесе консервіленген
өнiмдер:
1602.10  - гомогендендiрiлген дайын өнiмдер
1602.20  - кез келген жануарлардың бауырынан
1602.20  - 01.05 тaуap позициясындағы үй құстарынан
1602.31  - күркетауықтан
1602.32  - үй тауықтарынан (Gallus domesticus)
1602.39  - өзгелерi
- шошқадан
1602.41  - сан етi және олардың кесектері
1602.42  - жауырын жағы және оның кесектерi
1602.49  - қоспаларды қоса алғанда, өзгелерi
1602.50  - іpі мүйiздi қapa малдың етiнен
1602.90  - кез келген жануарлардың қанынан жасалатын дайын
өнiмдердi қоса алғанда, өзгелерi

16.03     1603.00  Экстракты и соки из мяса, рыбы или
ракообразных; моллюсков или прочих водных
беспозвоночных.
16.04             Готовая или консервированная рыба; икра
осетровых и ее заменители, изготовленные из
икринок рыбы:
- рыба целиком или в кусках, но нефаршированная:
1604.11  -- лосось
1604.12  -- сельдь
1604.13  -- сардины, сардинелла, килька или шпроты
1604.14  -- тунец, скипджек, или тунец полосатый, и
пеламида (Sarda spp.)
1604.15  -- скумбрия
1604.16  -- анчоусы
1604.19  -- прочая
1604.20  - готовая или консервированная рыба прочая
1604.30  - икра осетровых и ее заменители
16.05             Готовые или консервированные ракообразные,
моллюски и прочие водные беспозвоночные:
1605.10  - крабы
1605.20  - креветки и пильчатые креветки
1605.30  - омары
1605.40  - прочие ракообразные
1605.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 17
17.01/03
Группа 17
Сахар и кондитерские изделия из сахара
Примечание:
1.- В данную группу не включаются:
(а) кондитерские изделия из сахара, содержащие какао (товарная позиция 18.06);
(б) химически чистые сахара (кроме сахарозы, лактозы, мальтозы, глюкозы и фруктозы) или прочие продукты товарной позиции 29.40; или
(в) лекарственные средства или прочая продукция группы 30.
Примечание к субпозициям:
1.- В субпозициях 1701.11 и 1701.12 термин "сахар-сырец" означает сахар, в котором содержание сахарозы в сухом состоянии составляет менее 99,5 мас.% по показаниям поляриметра.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
17.01             Сахар тростниковый или свекловичный и
химически чистая сахароза, в твердом
состоянии:
- сахар-сырец без вкусо-ароматических или
красящих добавок:
1701.11  -- тростниковый сахар
1701.12  -- свекловичный сахар
- прочий:
1701.91  -- с вкусо-ароматическими или красящими
добавками
1701.99  -- прочий
17.02             Прочие сахара, включая химически чистые
лактозу, мальтозу, глюкозу и фруктозу, в
твердом состоянии; сиропы сахарные без
добавления вкусо-ароматических или красящих
веществ; искусственный мед, смешанный или
не смешанный с натуральным медом;
карамельный кулер:
- лактоза и сироп лактозы:
1702.11  -- содержащие 99 мас.% или более лактозы,
выраженной как безводная лактоза, в
пересчете на сухое вещество
1702.19  -- прочие
1702.20  - сахар и сироп кленовые
1702.30  - глюкоза и сироп глюкозы, не содержащие
фруктозу или содержащие менее 20 мас.%
фруктозы в сухом состоянии
1702.40  - глюкоза и сироп глюкозы, содержащие в сухом
состоянии не менее 20 мас.%, но менее 50
мас.% фруктозы, не включая инвертный сахар
1702.50  - фруктоза химически чистая
1702.60  - фруктоза прочая и сироп фруктозы, содержащие
в сухом состоянии более 50 мас.% фруктозы, не
включая инвертный сахар
1702.90  - прочие, включая инвертный сахар и прочие
сахара и сахарные сиропы, содержащие в сухом
состоянии 50 мас.% фруктозы

16.03     1603.00  Еттен, балықтан немесе шаян тектестен, ұлулардан
немесе өзге де су омыртқасыздан жасалатын
экстрактлар және шырындар.
16.04              Дайын немесе консервіленген балық; балықтың
уылдырығынан жасалған бекiренiң уылдырығы
және оның алмастырғышы:
- бүтiн немесе кесектелген балық, бiрақ
тартылмағын
1604.11  - арқан балық
1604.12  - майшабақ
1604.13  - сардиндер, сардинеллалар, шабақтар немесе
май балықтар
1604.14  - тунец, скипджек, немесе жол-жол тунец, және
пеламида (Sarda spp.)
1604.15  - скумбрия
1604.16  - май шабақтар
1604.19. - өзгелерi
1604.20  - өзге де дайын немесе консервіленген балық
1604.30. - бекiренiң уылдырығы және оның алмастырғышы
16.05              Дайын немесе консервіленген шаян тәрiздiлер,
ұлулар және өзге де су омыртқасыздар:
1605.10  - таңқышаяндар
1605.20  - асшаяндар және ара тiсi тәрiздi асшаяндар
1605.30  - омарлар
1605.40  - өзге де шаян тәрiздiлер
1605.90  - өзгелерi
IҮ бөлiм
17-топ
17.01/03
17-топ
Қант және қанттан жасалған кондитерлiк бұйымдар
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) құрамында какао бар, қанттан жасалатын кондитерлiк бұйымдар (18.06 тауар позициясы);
(б) химиялық таза қанттар (сахарозалардан, лактозалардан,
мальтозалардан және фруктозадан басқа) немесе 29.40 тауар позициясындағы өзге де өнiмдер; немесе
(в) дәрiлiк заттар немесе 30-топтың өзге де өнiмдер енгiзiлмейдi.
Субпозицияға ескерту:
1.- 1701.11 және 1701.12 субпозицияларда "шикi қант" терминi поляриметрдiң көрсеткiшi бойынша қанттың құрамында сахароза құрғақ түрiнде 99,5 мас. % кем құрайтынын белгiлейдi.
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
17.01              Құрақ немесе қызылша қанты және қатты түрдегi
химиялық таза сахароза:
- дәмдi хош иiссiз немесе бояғыш қосымшаларсыз
жасалатын сырец қанты:
1701.11  - құрақ қанты
1701.12  - қызылша қанты
- өзгелерi
1701.91  - дәмдi хош иiстi немесе бояғыш қосымшалармен
1701.99  - өзгелері
17.02              Қатты түрдегi химиялық таза лактозаны,
мальтозаны, глюкозаны және фруктозаны қоса
алғанда, өзге де қанттар; дәмдi хош иiстi немесе
бояғыш заттар қосылмаған қант шәрбаттары;
табиғи балмен араласқан немесе араласпаған
қолдан жасалған бал; карамельдi кулер:
- лактоза және лактозаның шәрбаты
1702.11  - қайта санағанда құрғақ затқа, сусыз лактоза
сияқты көрсетiлген, 99 мас.% немесе астам
құрайтын лактоза
1702.19  - өзгелерi
1702.20  - қант және үйеңкi шәрбаты
1702.30  құрамында фруктоза құрамайтын немесе құрғақ
түрiнде 20 мас. % кем фруктоза құрайтын глюкоза
және глюкозаның шәрбаты
IҮ бөлiм
17-топ
17.02/04
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
1702.40  - құрғақ түрiнде 20 мас. % кем емес, бiрақ 50
мас. % кем фруктоза құрайтын, инвертті қантты
қоса алмағанда глюкоза және глюкозаның шәрбаты
1702.50. - химиялық таза фруктоза
1702.60  - құрғақ түрiнде 50 мac. % астам фруктоза
құрайтын, инверттi қантты қоса алмағанда өзге де
фруктоза және фруктозаның шәрбаты
1702.90  - құрғақ түрiнде 50 мас. % фруктоза құрайтын,
инверттi қантты және өзге де қанттарды және қант
шәрбаттарын қоса алғанда, өзгелерi

17.03               Меласса, полученная в результате
извлечения или рафинирования сахара:
1703.10  - меласса тростниковая
1703.90  - прочая
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 17
17.04
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
17.04             Кондитерские изделия из сахара (включая
белый шоколад), не содержащие какао:
1704.10  - жевательная резинка, покрытая или не покрытая
сахаром
1704.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 18
18.01/06
Группа 18
Какао и продукты из него
Примечания:
1.- В данную группу не включаются изделия товарной позиции 04.03, 19.01, 19.04, 19.05, 21.05, 22.02, 22.08,30.03 или 30.04.
2.- В товарную позицию 18.06 включаются кондитерские изделия из сахара, содержащие какао, и, при условии соблюдения положений примечания 1 к данной группе, прочие пищевые продукты с добавлением какао.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
18.01     1801.00  Какао-бобы, целые или дробленые, сырые или
жареные.
18.02     1802.00  Шелуха, оболочки, кожица и прочие отходы
какао.
18.03             Какао-паста, обезжиренная или
необезжиренная:
1803.10  - необезжиренная
1803.20  - частично или полностью обезжиренная
18.04     1804.00  Какао-масло, какао-жир.
18.05     1805.00  Какао-порошок без добавок сахара или других
подслащивающих веществ.
18.06             Шоколад и прочие готовые пищевые продукты,
содержащие какао:
1806.10  - какао-порошок с добавлением сахара или других
подслащивающих веществ
1806.20  - изделия готовые прочие, в брикетах,
пластинках или плитках массой более 2 кг, или
в жидком, пастообразном, порошкообразном,
гранулированном или другом аналогичном виде в
контейнерах или в первичных упаковках с
содержимым более 2 кг
- прочие, в брикетах, пластинках или плитках:
1806.31  -- с начинкой
1806.32  -- без начинки
1806.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 19
19.01/02 1
Группа 19
Готовые продукты из зерна злаков, муки, крахмала
или молока; мучные кондитерские изделия
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) готовые пищевые продукты, содержащие более 20 мас.% колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных или любую комбинацию этих продуктов (группа 16), за исключением изделий с начинкой товарной позиции 19.02;

17.03              Қантты шығару немесе тазарту нәтижесiнде
алынған меласса:
1703.10  - құрақ мелассасы
1703.90  - өзгелерi
17.04              Құрамында какаосы жоқ, қанттан жасалатын
кондитерлiк бұйымдар (ақ шоколадты қоса
алғанда):
1704.10  - қантпен жабылған немесе жабылмаған сағыз
1704.90  - өзгелерi
IV бөлім
18-топ
18.01/06
18-топ
Какао және одан жасалған өнiмдер
Ескерту:
1.- Аталған топқа 04.03, 19.01, 19.04, 19.05, 22.02, 22.08, 30.03 немесе 30.04 тауар позициясындағы бұйымдар енгiзiлмейдi.
2.- 18.06 тауар позициясына құрамында какао бар қанттан жасалатын кондитерлiк бұйымдар енгiзiледi, аталған топтың бiрiншi ескертудегi ереженi сақтай отырып, какао қосылған өзге де тамақ өнiмдерi.
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
18.01     1801.00  Бүтiн немесе ұсақталған, шикi немесе қуырылған
какао бұршақ бастар.
18.02     1802.00  Какаоның қауызы, қабығы, қабықшасы және өзге
де қалдықтар.
18.03              Майсыздандырылған немесе майсыздандырылмаған
какао пастасы:
1803.10  - майсыздандырылмаған
1803.20  - жартылай немесе толық майсыздандырылған
18.04     1804.00  Какао-май, какао-тоң май.
18.05     1805.00  Қант немесе басқа да тәттiлейтiн заттар
қосылмаған какао-ұнтақ.
18.06              Құрамында какао бар шоколад және өзге де дайын
тамақ өнiмдерi:
1806.10  - қант немесе басқа да тәттiлейтiн заттар
қосылған какао-ұнтақ
1806.20  - текшеде, қатпарда немесе плиткада, массасы 2 кг
астам, немесе қою, паста түрiнде, ұнтақ түрiнде,
түйiршiк түрiнде нeмece басқа да ұқсас түрде,
контейнерлерде немесе алғашқы қаптамасы 2 кг
астам құрайтын өзге де дайын бұйымдар
- текшедегi, қатпардағы немесе плиткадағы
өзгелерi:
1806.31  - салмамен
1806.32  - салмасыз
1806.90  - өзгелерi
ІҮ бөлiм
19-топ
19.01/02 2
19-топ
Астық тұқымдастардың дәнiнен, ұннан, крахмалдан немесе сүттен жасалған дайын өнiмдер; кондитерлiк ұн өнiмдерi
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) Құрамында 20 мас. % астам шұжық, ет, iшек-қарын, өкпе-бауыр, қан, балық немесе шаян тектестер, ұлулар немесе өзге де су омыртқасыздар бар дайын тамақ өнiмдерi немесе 19.02 тауар позициясындағы салмасы бар бұйымдарды ескере отырып, аталған өнiмдердiң кез келген комбинациясы;

(б) сухое печенье или иные изделия на основе муки или крахмала, специально приготовленные как корм для животных (товарная позиция 23.09); или
(в) лекарственные средства или прочая продукция группы 30.
2.- В товарной позиции 19.01:
(а) термин "крупа" означает крупу из зерна злаков группы 11;
(б) термины "мука тонкого помола" и "мука грубого помола" означают:
(1) муку тонкого и грубого помола из зерна злаков группы 11; и
(2) муку тонкого и грубого помола и порошок из растений любой группы, кроме муки тонкого и грубого помола или порошка сушеных овощей (товарная позиция 07.12), картофеля (товарная позиция 11.05) или сушеных бобовых овощей (товарная позиция 11.06).
3.- В товарную позицию 19.04 не включаются изделия, содержащие более 6 мас.% какао в пересчете на полностью обезжиренную основу, или глазированные шоколадом или прочие готовые пищевые продукты, содержащие какао (товарная позиция 18.06).
4.- В товарной позиции 19.04 выражение "приготовленные иным способом" означает изделия, подвергнутые особой кулинарной обработке, отличной от указанной в товарных позициях или примечаниях группы 10 или 11.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
19.01             Экстракт солодовый; готовые пищевые
продукты из муки тонкого или грубого
помола, крупы, крахмала или солодового
экстракта, не содержащие какао или
содержащие менее 40 мас.% какао в пересчете
на полностью обезжиренную основу, в другом
месте не поименованные или не включенные;
готовые пищевые продукты из сырья товарных
позиций 04.01-04.04, не содержащие или
содержащие менее 5 мас.% какао в пересчете
на полностью обезжиренную основу, в другом
месте не поименованные или не включенные:
1901.10  - детское питание, расфасованное для розничной
продажи
1901.20  - смеси и тесто для изготовления хлебобулочных
и мучных кондитерских изделий товарной
позиции 19.05
1901.90  - прочие
19.02             Макаронные изделия, подвергнутые или не
подвергнутые тепловой обработке, с начинкой
(из мяса или прочих продуктов) или без
начинки, или приготовленные другим
способом, такие как спагетти, макароны,
лапша, рожки, клецки, равиоли, каннеллони;
кускус, готовый или не готовый к
употреблению в пищу:
- макаронные изделия, не подвергнутые тепловой
обработке, без начинки или не приготовленные
каким-либо другим способом:
1902.11  -- содержащие яйца
1902.19  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 19
19.02 2 /05
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

(б) Жануарлар үшiн ұн немесе крахмал негiзiнде жем ретiнде арнайы дайындалған құрғақ печенье немесе өзге де бұйымдар (23.09 тауар позициясы); немесе
(в) дәрiлiк заттар немесе 30-топтың өзге де өнiмдерi енгiзiлмейдi.
2.- 19.01 тауар позициясында:
(а) "жарма" терминi 11-топтың астық дәнiнен алынатын жарманы бiлдiредi;
(б) "майда тартылған ұн" және "iрi тартылған ұн" терминдерi:
(1) 11-топтың астық дәнiнен алынатын майда және iрi тартылған ұнды; және
(2) майда және iрi тартылған ұннан немесе кептiрiлген көкөнiстердiң ұнтағынан (07.12 тауар позициясы), картоптан (11.05 тауар позициясы) немесе кептірiлген ноқатты көкөнiстерден (11.06 тауар позициясы) басқа, майда және iрi тартылған ұнды және кез келген топтағы өсiмдiктен алынатын ұнтақты бiлдiредi.
3.- 19.04 тауар позициясына құрамында қайта есептегенде түгел майсыздандырылған немесе шоколадпен глазурлеу негізiнде 6 мас. % астам какао құрайтын бұйымдар, немесе құрамында какаосы бар өзге де дайын тамақ өнiмдерi (18.06 тауар позициясы).
4.- 19.04 тауар позициясында "өзге де тәсiлмен дайындалған" деген сөздер ерекше кулинарлық өңдеуге ұшыраған, ерекшеленiп аталған тауар позицияларындағы немесе 10 немесе 11-топтың ескертулерiндегi бұйымдарды білдіреді.
ІY бөлiм
19-топ
19.01/02 2
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
19.01              Уытты экстракт; басқа жерде аталмаған немесе
енгізiлмеген, құрамында какаосы жоқ немесе
құрамында қайта есептегенде толық                                   майсыздандырылған құрамында негiзiнен 40 мac.%
кем какао бар майда немесе ipi тартылған ұннан,
жармадан, крахмалдан немесе уытты экстракттан
алынатын дайын тамақ өнiмдерi;
басқа жерде аталмаған немесе
енгiзiлмеген, 04.01-04.04 тауар позициясындағы
шикiзаттан алынатын дайын тамақ өнiмдерi.
1901.10  - бөлшек сауда үшiн бөлiнiп салынған балалар
тамағы
1901.20  - 19.05 тауар позициясындағынан өнiмдерi мен
ұннан жасалған кондитерлiк бұйымдар үшiн
дайындалған қоспалар және қамыр
1901.90  - өзгелері
19.02              Жылыдай өңдеуге ұшыраған немесе ұшырамаған,
салмасымен (еттен немесе өзге де өнiмдерден)
немесе салмасыз, немесе спагетти макарондар,
кеспе, қысқа түтiк кеспе, үзбендер, равиолдар,
каннеллондар сияқты басқа тәсiлмен дайындалған
макарон бұйымдары жеуге жарайтын дайын немесе
дайын емес кускус:
1902.11  - құрамында жұмыртқа бар
1902.19  - өзгелерi

1902.20  - макаронные изделия с начинкой, подвергнутые
или не подвергнутые тепловой обработке или
приготовленные другим способом
1902.30  - макаронные изделия прочие
1902.40  - кускус
19.03     1903.00  Тапиока и ее заменители, приготовленные из
крахмала, в форме хлопьев, гранул,
зернышек, крупинок или в других аналогичных
формах.
19.04             Готовые пищевые продукты, полученные путем
вздувания или обжаривания зерна злаков или
зерновых продуктов (например, кукурузные
хлопья); злаки (кроме зерна кукурузы) в
виде зерна или в виде хлопьев или зерна,
обработанного иным способом (за исключением
муки тонкого и грубого помола, крупы),
предварительно отваренные или
приготовленные иным способом, в другом
месте не поименованные или не включенные:
1904.10  - готовые пищевые продукты, полученные путем
вздувания или обжаривания зерна злаков или
зерновых продуктов
1904.20  - готовые пищевые продукты, полученные из
необжаренных зерновых хлопьев или смесей из
необжаренных зерновых хлопьев с обжаренными
зерновыми хлопьями или с вздутыми зернами
злаков
1904.30  - пшеница Bulgur
1904.90  - прочие
19.05             Хлеб, мучные кондитерские изделия,
пирожные, печенье и прочие хлебобулочные и
мучные кондитерские изделия, содержащие или
не содержащие какао; вафельные пластины,
пустые капсулы, пригодные для использования
в фармацевтических целях, вафельные облатки
для запечатывания, рисовая бумага и
аналогичные продукты:
1905.10  - хрустящие хлебцы
1905.20  - имбирное печенье и аналогичные изделия
- сладкое сухое печенье; вафли и вафельные
облатки:
1905.31  -- сладкое сухое печенье
1905.32  -- вафли и вафельные облатки
1905.40  - сухари, гренки и аналогичные обжаренные
продукты
1905.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 20
20.01/02
Группа 20
Продукты переработки овощей, фруктов, орехов или
прочих частей растений
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) овощи, фрукты или орехи, приготовленные или консервированные способами, указанными в группе 7, 8 или 11;
(б) готовые пищевые продукты, содержащие более 20 мас.% колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных или любую комбинацию этих продуктов (группа 16); или
(в) гомогенизированные составные готовые пищевые продукты товарной позиции 21.04.
2.- В товарные позиции 20.07 и 20.08 не включаются фруктовое желе, фруктовые пасты, засахаренный миндаль или аналогичные продукты в виде кондитерских изделий (товарная позиция 17.04) или шоколадные кондитерские изделия (товарная позиция 18.06).

1902.20  - салмасымен, жылыдай өңдеуге ұшыраған немесе
ұшырамаған немесе басқа тәсiлмен дайындалған
макарон бұйымдары
1902.30  - өзге де макарон бұйымдары
1902.40  - кускус
19.03     1903.00  Крахмалдан жасалған үлпектер, түйiрлер, дәндер,
түйiршiктер түрдегi немесе басқа да ұқсас
түрлердегi тапиок және оның алмастырғыштары.
19.04              Дақылдар дәндерін немесе дақылдар өнiмдерiн,
бөрту немесе қуыру жолымен алынған дайын тамақ
өнiмдерi (мысалы, жүгерiнiң үлпектерi); дән
түрiнде немесе үлпек түрінде немесе өзге де
тәсiлмен өңделген дәндер (майда және ipi
тартылған ұнды, жарманы қоспағанда), алдын
ала пiскен немесе өзге де тәсiлмен дайындалған,
басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген
дақылдар (жүгерi дәнiнен басқа):
1904.10  - дақылдар дәндерiн немесе дақылдар өнiмдерiн
бөрту немесе қуыру жолмен алынған дайын тамақ
өнiмдерi
IY бөлiм
19-топ
19.04/05
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
1904.20  - қуырылмаған дақылдар үлпектерiнен алынған дайын
тамақ өнiмдерi немесе қуырылған дақылдар
үлпектерiмен немесе бөртiлген дақылдар
дәндерiмен, қуырылмаған дақылдар дәндерiнен
алынған қоспалар
1904.30  - Bulgur бидайы
1904.90  - өзгелері
19.05              Құрамында какаосы бар немесе жоқ нан, ұннан
жасалған кондитерлiк бұйымдар, пирожный,
печенье және өзге де нан өнiмдерi;
фармацевтикалық мақсаттарда пайдалану үшiн
жарайтын вафельдi пластиналар, бос капсулалар,
жапсыру үшiн қажетті вафельдi қабықтар, күрiш
қағазы және ұқсас өнiмдер:
1905.10  - қатырлақ нан
1905.20  - зiмбiр печеньесi және ұқсас бұйымдар
- тәттi құрғақ печенье; вафлилер және вафельдi
қабықтар:
1905.31  - тәттi құрғақ печенье
1905.32  - вафлилер және вафельдi қабықтар
1905.40  - кептiрiлген нан, гренкалар және ұқсас қуырылған
өнiмдер
1905.90 - өзгелерi
IY бөлiм
20-топ
Ескертулер
20-топ
Көкөнiстердiң, жемiстердiң, жаңғақтардың немесе өсiмдiктердiң басқа да бөлiктерiнен қайта өңделген өнiмдер
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) 7, 8 немесе 11-топта көрсетiлген тәсiлдермен дайындалған немесе консервіленген көкөнiстер, жемiстер немесе жаңғақтар;
(б) Құрамында 20 мас.% астам шұжық, ет, iшек-қарын, өкпе-бауыр, қан, балық немесе шаян тектестер, ұлулар және басқа да су омыртқасыздар бар дайын тамақ өнiмдерi немесе аталған өнiмдердiң (16-топ) кез келген комбинациясы; немесе
(в) 21.04 тауар позициясындағы гомогендендiрiлген құрамды дайын тамақ өнiмдерi енгiзiлмейдi.
2.- 20.07 және 20.08 тауар позицияларына жемiс тоңбасы, жемiс пасталары, қант бадамы немесе кондитерлiк бұйымдар түрiндегi ұқсас өнiмдер (17.04 тауар позициясы) немесе шоколадтан жасалған кондитерлiк бұйымдар (18.06 тауар позициясы) енгiзiлмейдi.

3.- В товарные позиции 20.01, 20.04 и 20.05 включаются только те продукты группы 7 или товарной позиции 11.05 или 11.06 (кроме муки тонкого и грубого помола и порошка из продуктов группы 8), которые были приготовлены или консервированы способами отличными от указанных в примечании 1а.
4.- Томатный сок, содержащий 7 мас.% или более сухого вещества, включается в товарную позицию 20.02.
5.- В товарной позиции 20.07 термин "полученные путем тепловой обработки" означает продукты, полученные путем термообработки при атмосферном давлении или пониженном давлении для повышения вязкости продукта вследствие снижения содержания воды или иной причины.
6.- В товарной позиции 20.09 термин "соки несброженные и не содержащие добавок спирта" означает соки с концентрацией спирта не более 0,5 об.% (см. примечание 2 к группе 22).
Примечания к субпозициям:
1.- В субпозиции 2005.10 термин "овощи гомогенизированные" означает готовые продукты из овощей, тонко измельченные и расфасованные для розничной продажи в качестве продуктов детского или диетического питания в упаковках с нетто-массой не более 250 г. При этом не принимаются во внимание небольшие количества любых ингредиентов, добавленных в эти продукты как приправа, консервант или для других целей. Эти продукты могут содержать в небольших количествах видимые глазом небольшие кусочки овощей. Субпозиция 2005.10 имеет первостепенное значение в товарной позиции 20.05.
2.- В субпозиции 2007.10 термин "гомогенизированные готовые продукты" означает готовые продукты из плодов, тонко измельченные и расфасованные для розничной продажи в качестве продуктов детского или диетического питания в упаковках с нетто-массой не более 250 г. При этом не принимаются во внимание небольшие количества любых ингредиентов, добавленных в эти продукты как приправа, консервант или для других целей. Эти продукты могут содержать в небольших количествах видимые глазом небольшие кусочки плодов. Субпозиции 2007.10 имеет первостепенное значение в товарной позиции 20.07.
3.- В субпозициях 2009.12, 2009.21, 2009.31, 2009.41, 2009.61 и 2009.71 термин "число Брикса" означает непосредственно считанное с ареометра Брикса число ареометрических градусов или полученный на рефрактометре показатель преломления, выраженный в процентах содержание сахарозы, при температуре 20 о С или в пересчете на 20 о С, если показания считаны при другой температуре.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

3.- 20.01, 20.04 және 20.05 тауар позицияларына 1а ескертуде ерекшеленiп көрсетiлген тәсiлдермен дайындалған немесе консервленген, тек қана 7-топтың немесе 11.05 немесе 11.06 тауар позициясының өнiмдерi ғана (майда және iрi тартылған ұннан және 8-топтың ұнтақтан жасалған өнiмдерден басқа) енгізiледi.
4.- 20.02 тауар позициясына құрамында 7 мас. % немесе астам құрғақ заттар құрайтын қызанақ шырыны енгiзiледi.
5.- 20.07 тауар позициясындағы "жылу өңдеу жолымен алынған" терминi су мөлшерi төмендеген немесе ионды себептер жағдайда өнiмнiң тұтқырлығы көтерiлгенi үшiн атмосфералық қысым немесе төмендеген қысым кезiнде термоөңдеу жолмен алынған өнiмдердi бiлдiредi.
6.- 20.09 тауар позициясындағы "ашымаған және құрамында спирт қоспасы жоқ шырындар" терминi спирт концентрациясы 0,5 к. % аспайтын шырындарды бiлдiредi (22-топтағы екiншi ескертудi қараңыз).
Субпозицияға ескерту:
1.- 2005.10 субпозициясындағы "гомогендендiрiлген көкөнiстер" терминi бөлшектеп сату үшiн майда ұнтақталған және бөлшектеп өлшеп оралған балалар тағамы немесе емдәмдiк тағам ретiнде таза салмағы 250 г. аспайтын қаптамадағы көкөнiстерден жасалатын дайын тамақ өнiмдердi бiлдiредi. Бұл ретте осы өнiмдерге дәмдеуiш, консервант ретiнде немесе басқа да мақсаттар үшiн қосылған аз мөлшердегi кез келген құрам бөлшектерi назарға алынбайды. Аталған өнiмдер орташа мөлшерде көзге көрiнетiн көкөнiстердiң үлкен емес кесектерiн құрауы мүмкiн. 2005.10 субпозиция 20.05 тауар позициясында бастапқы мәнi бар.
2.- 2007.10 субпозициясындағы "гомогендендiрiлген дайын өнiмдер" терминi бөлшектеп сату үшiн майда ұнтақталған және бөлшектеп өлшеп оралған балалар тағамы немесе емдәмдiк тағам ретiнде таза салмағы 250 г. аспайтын қаптамадағы жемiстерден жасалатын дайын өнiмдердi бiлдiредi. Бұл ретте осы өнiмдерге дәмдеуiш, консервант ретiнде немесе басқа да мақсаттар үшiн қосылған аз мөлшердегi кез келген құрам бөлшектерi назарға алынбайды. Аталған өнiмдер орташа мөлшерде көзге көрiнетiн көкөнiстердiң үлкен емес кесектерiн құрауы мүмкiн. 2007.10 субпозиция 20.07 тауар позициясында бастапқы мәнi бар.
IҮ бөлiм
20-топ
20.01/05
3.- 2009.12, 2009.21, 2009.31, 2009.61 және 2009.71 субпозицияларындағы "Брикс саны" терминi сахароза құрамы пайызда көрсетiлген, егер көрсеткiштер басқа температурада есептелсе, температурасы 20 о С немесе қайта есептегенде 20 о С кезiнде Брикс ареометрмен тiкелей есептелген ареометрикалық градустарының санын немесе рефрактометрден алынған жалтару көрсеткiшi тiкелей есептелгенiн бiлдiредi.
Тауар     ҮЖ коды
позициясы

20.01             Овощи, фрукты, орехи и другие съедобные
части растений, приготовленные или
консервированные с добавлением уксуса или
уксусной кислоты:
2001.10  - огурцы и корнишоны
2001.90  - прочие
20.02             Томаты, приготовленные или консервированные
без добавления уксуса или уксусной кислоты:
2002.10  - томаты целые или резанные на части
2002.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 20
20.03/08 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
20.03             Грибы и трюфели, приготовленные или
консервированные без добавления уксуса или
уксусной кислоты:
2003.10  - грибы рода Agaricus
2003.20  - трюфели
2003.90  - прочие
20.04             Овощи прочие, приготовленные или
консервированные без добавления уксуса или
уксусной кислоты, мороженые, кроме
продуктов товарной позиции 20.06:
2004.10  - картофель
2004.90  - прочие овощи и овощные смеси
20.05             Овощи прочие, приготовленные или
консервированные, без добавления уксуса или
уксусной кислоты, немороженые, кроме
продуктов товарной позиции 20.06:
2005.10  - овощи гомогенизированные
2005.20  - картофель
2005.40  - горох (Pisum sativum)
- фасоль (Vigna spp., Phaseolus spp.) :
2005.51  -- фасоль лущеная
2005.59  -- прочая
2005.60  - спаржа
2005.70  - маслины, или оливки
2005.80  - сахарная кукуруза (Zea mays var. saccharata)
2005.90  - прочие овощи и овощные смеси
20.06     2006.00  Овощи, фрукты, орехи, кожура плодов или
другие части растений, консервированные с
помощью сахара (пропитанные сахарным
сиропом, глазированные или засахаренные).
20.07             Джемы, желе фруктовое, мармелады, пюре
фруктовое или ореховое, паста фруктовая или
ореховая, полученные путем тепловой
обработки, в том числе с добавлением сахара
или других подслащивающих веществ:
2007.10  - гомогенизированные готовые продукты
- прочие:
2007.91  -- цитрусовые
2007.99  -- прочие
20.08             Фрукты, орехи и прочие съедобные части
растений, приготовленные или
консервированные иным способом, содержащие
или не содержащие добавок сахара или других
подслащивающих веществ или спирта, в другом
месте не поименованные или не включенные:
- орехи, арахис и прочие семена, смешанные или
не смешанные между собой:
2008.11  -- арахис
2008.19  -- прочие, включая смеси
2008.20  - ананасы
2008.30  - цитрусовые
2008.40  - груши
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 20
20.08 2 /09
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

20.01              Сiрке суы немесе сiрке қышқылы қосылып
дайындалған немесе консервіленген көкөністер,
жемiстер, жаңғақтар және жеуге жарайтын
өсiмдiктердiң бөлiктерi
2001.10  - қиярлар және корнишондар
2001.90  - өзгелерi
20.02              Сірке суы немесе сiрке қышқылы қосылмай
дайындалған немесе консервіленген қызанақтар:
2002.10  - бүтін немесе бөлiктерге кесiлген қызанақтар
2002.90  - өзгелерi
20.03              Сірке суы немесе сiрке қышқылы қосылмай
дайындалған немесе консервіленген саңырауқұлақтар
және трюфельдер:
2003.10  - Agaricus тектi саңырауқұлақтар
2003.20  - трюфельдер
2003.90  - өзгелерi
20.04              Сiрке суы немесе сiрке қышқылы қосылмай
дайындалған немесе консервленген, мұздатылған
20.06 тауар позициясындағы өнiмдерден басқа өзге
де көкөнiстер:
2004.10  - картоп
2004.90  - өзге де көкөнiстер және көкөнiс қоспалары
20.05              Сірке суы немесе сiрке қышқылы қосылмай
дайындалған немесе консервленген, мұздатылмаған
20.06 тауар позициясындағы өнiмдерден басқа өзге
де көкөнiстер.
2005.10  - гомогендендiрiлген көкөнiстер
IҮ бөлiм
20-топ
20.05/08
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2005.20  - картоп
2005.40  - бұршақ (Pisum sativum)
- үрмебұршақ (Vigha spp., Phaseolus spp.):
2005.51  - аршылған үрмебұршақ
2005.59  - өзгелерi
2005.60  - қасқыржем
2005.70  - зәйтүн, немесе оливкалар
2005.80  - қант жүгерiсi (Zеа mays. saccharata)
2005.90  - өзге де көкөнiстер және көкөнiс қоспалары
20.06     2006.00  Қант (қант шәрбатымен сiңдiрiлген, глазурленген
немесе қантталған) қосылып консервленген
көкөнiстер, жемiстер, жаңғақтар, жемiстердiң
қауыздары немесе өсiмдiктердiң өзге де бөлiктерi.
20.07              Жылыдай өңдеу жолмен, сол орайда қант немесе
басқа да тәттiлейтiн заттар қосылып алынған
джемдер, жемiс тоңбасы, мармеладтар, жемiс
немесе жаңғақ езбесi, жемiс немесе жаңғақ
пастасы:
2007.10  - гомогендендiрiлген дайын өнiмдер
- өзгелерi:
2007.91  - цитрустылар
2007.99  - өзгелері
20.08              Өзге де тәсiлдермен дайындалған немесе
консервленген жемiстер, жаңғақтар және өзге де
жеуге жарайтын өсiмдiктердiң бөлiктepi; қант
қосымшаларын немесе басқа да тәттiлейтiн
заттарды құрайтын немесе құрамайтын немесе
басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген спирт:
- араласқан немесе араласпаған жаңғақтар,
жержаңғағы және өзге де ұрықтар:
2008.11  - жержаңғағы
2008.19  - қоспаларды қоса алғанда, өзгелерi
2008.20  - ананастар
2008.30  - цитрустылар
2008.40  - алмұрттар

2008.50  - абрикосы
2008.60  - вишня и черешня
2008.70  - персики, включая нектарины
2008.80  - земляника и клубника
- прочие, включая смеси, кроме смесей
субпозиции 2008.19:
2008.91  -- сердцевина пальмы
2008.92  -- смеси
2008.99  -- прочие
20.09             Соки фруктовые (включая виноградное сусло)
и соки овощные, несброженные и не
содержащие добавок спирта, с добавлением
или без добавления сахара или других
подслащивающих веществ:
- апельсиновый сок:
2009.11  -- замороженный
2009.12  -- не замороженный, с числом Брикса не более 20
2009.19  -- прочий
- грейпфрутовый сок:
2009.21  -- с числом Брикса не более 20
2009.29  -- прочий
- соки прочих цитрусовых:
2009.31  -- с числом Брикса не более 20
2009.39  -- прочие
- ананасовый сок:
2009.41  -- с числом Брикса не более 20
2009.49  -- прочий
2009.50  - томатный сок
- виноградный сок (включая виноградное сусло):
2009.61  -- с числом Брикса не более 30
2009.69  -- прочий
- яблочный сок:
2009.71  -- с числом Брикса не более 20
2009.79  -- прочий
2009.80  - соки прочих овощей или фруктов
2009.90  - смеси соков
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 21
21.01/02
Группа 21
Разные пищевые продукты
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) овощные смеси товарной позиции 07.12;
(б) обжаренные заменители кофе, содержащие кофе в любой пропорции (товарная позиция 09.01);
(в) чай с вкусо-ароматическими добавками (товарная позиция 09.02);
(г) пряности или прочие продукты товарных позиций 09.04-09.10;
(д) готовые пищевые продукты, кроме продуктов товарной позиции 21.03 или 21.04, содержащие более 20 мас.% колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных или любую комбинацию этих продуктов (группа 16);
(е) дрожжи, используемые в качестве лекарственных средств, или прочие продукты товарной позиции 30.03 или 30.04; или
(ж) ферментные препараты товарной позиции 35.07.
2.- Экстракты обжаренных заменителей натурального кофе, упомянутых в примечании 1б, включаются в товарную позицию 21.01.
3.- В товарной позиции 21.04 термин "гомогенизированные составные готовые пищевые продукты" означает готовые пищевые продукты, состоящие из тонко измельченной смеси двух или большего числа основных компонентов, таких как мясо, рыба, овощи или плоды,
расфасованные для розничной продажи в качестве детского или диетического питания в упаковках с нетто-массой не более 250 г. При этом не принимаются во внимание небольшие количества любых ингредиентов, добавленных в эти продукты как приправа, консервант или для других целей. Эти продукты могут содержать в небольших количествах видимые глазом кусочки основных компонентов.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

2008.50  - өрiктер
2008.60  - шие және қызыл шие
2008.70  - шiрнелердi қоса алғанда, шабдалылар
2008.80  - бүлдiрген және құлпынай
- қоспаларды қоса алғанда, 2008.19
субпозициясындағы қоспаларынан басқа, өзгелерi:
2008.91  - пальманың өзегi
2008.92  - қоспалар
2008.99  - өзгелерi
ІҮ бөлім
20-топ
20.09
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
20.09              Жидек шырындары (сығынды жүзiм шырынын қоса
алғанда) және ашыған немесе спирт қосымшасын
құрамайтан немесе қант немесе басқа да
тәттiлейтiн зaттap қосылмаған көкөнiс шырындары:
- апельсин шырыны
2009.11  - мұздатылған
2009.12  - 20 аспайтын Брикс санымен, мұздатылмаған
2009.19  - өзгелерi
- манап шырыны:
2009.21  - 20 аспайтын Брикс санымен
2009.29  - өзгелерi
- өзге де цитрустылардың шырындары:
2009.31  - 20 аспайтын Брикс санымен
2009.39  - өзгелерi
- ананас шырыны:
2009.41  - 20 аспайтын Брикс санымен
2009.49  - өзгелерi
2009.50  - қызанақ шырыны
2009.61  - жүзiм шырыны (сығынды жүзiм шырынын қоса
алғанда):
2009.69  - 20 аспайтын Брикс санымен
- өзгелерi
- алма шырыны:
2009.71  - 20 аспайтын Брикс санымен
2009.79  - өзгелерi
2009.80  - өзге де көкөнiстердiң немесе жемiстердiң
шырындары
2009.90  - шырындардың қоспалары
IY бөлiм
21-топ
21.01
21-топ
Түрлi тағам өнiмдерi
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) 07.12 тауар позициясындағы көкөнiс қоспалары;
(б) құрамында кез келген пропорциядағы кофе болатын, қуырылған кофе алмастырғыштары (09.01 тауар позициясы);
(в) дәмдi хош иiстi қосындыларымен шай (09.02 тауар позициясы);
(г) 09.04-09.10 тауар позициясындағы дәмдеуiштер немесе өзге де өнiмдер;
(д) 21.03 немесе 21.04 тауар позициясындағы өнiмдерден басқа, құрамында 20 мас. % астам шұжық, ет, iшек-қарын, өкпе-бауыр, қан, балық немесе шаян тектестер, ұлулар немесе өзге де су омыртқасыздар құрайтын дайын тамақ өнiмдерi немесе аталған өнiмдердiң кез келген комбинациялары (16-топ);
(e) Дәрiлiк заттар ретiнде пайдаланылатын ашытқылар, немесе 30.03 немесе 30.04 тауар позициясындағы өзге де өнiмдер; немесе
(ж) 35.07 тауар позициясындағы ұйытқы препараттар енгiзiлмейдi.
2.- 21.01 тауар позициясына 16-қосымшада көрсетiлген табиғи кофенiң қуырылған алмастырғыштар экстрактлерi.
3.- 21.04 тауар позициясында "гомогендендiрiлген құрамды дайын тамақ өнiмдерi" терминi ет, балық, көкөнiс сияқты негiзгi компоненттердiң екi немесе одан да көп жiңiшке ұсақталған қоспадан тұратын дайын тамақ өнiмдерiн немесе таза салмағы 250 г. аспайтын қаптамадағы балалар немесе емдәмдiк тамақ ретiндегi бөлшектеп сатуға арналған бөлшектеп өлшеп оралған жемiстердi бiлдiредi. Бұл ретте аталған өнiмдерге дәмдеуiш, консервант сияқты немесе басқа мақсаттар үшiн қосылған шағын мөлшерде кез келген құрам бөлшектерi назарға алынбайды. Бұл өнiмдер шағын мөлшерде көзге көрiнетiн негiзгi компоненттердiң кесектерiн құруы мүмкін.
Тауар     ҮЖ коды
позициясы

21.01             Экстракты, эссенции и концентраты кофе, чая
или мате, или парагвайского чая, и готовые
продукты на их основе или на основе кофе,
чая или мате, или парагвайского чая;
обжаренный цикорий и прочие обжаренные
заменители кофе и экстракты, эссенции и
концентраты из них:
- экстракты, эссенции и концентраты кофе и
готовые продукты на основе этих экстрактов,
эссенций или концентратов или на основе
кофе:
2101.11  -- экстракты, эссенции и концентраты
2101.12  -- готовые продукты на основе этих экстрактов,
эссенций или концентратов или на основе кофе
2101.20  - экстракты, эссенции и концентраты чая или
мате, или парагвайского чая, и готовые
продукты на их основе или на основе чая или
мате, или парагвайского чая
2101.30  - обжаренный цикорий и прочие обжаренные
заменители кофе и экстракты, эссенции и
концентраты из них
21.02               Дрожжи (активные или неактивные); прочие
мертвые одноклеточные микроорганизмы
(кроме вакцин товарной позиции 30.02);
готовые пекарные порошки:
2102.10  - дрожжи активные
2102.20  - дрожжи неактивные; прочие мертвые
одноклеточные микроорганизмы
2102.30  - порошки пекарные готовые
--------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 21
21.03/06
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
21.03             Продукты для приготовления соусов и готовые
соусы; вкусовые добавки и приправы
смешанные; горчичный порошок и готовая
горчица:
2103.10  - соус соевый
2103.20  - кетчуп томатный и прочие томатные соусы
2103.30  - горчичный порошок и готовая горчица
2103.90  - прочие
21.04             Супы и бульоны готовые и заготовки для их
приготовления; гомогенизированные составные
готовые пищевые продукты:
2104.10  - супы и бульоны готовые и заготовки для их
приготовления
- гомогенизированные составные готовые пищевые
продукты
21.05     2105.00  Мороженое и прочие виды пищевого льда,
не содержащие или содержащие какао.
21.06             Пищевые продукты, в другом месте не
поименованные или не включенные:
2106.10  - белковые концентраты и текстурированные
белковые вещества
2106.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 22
22.01/04
Группа 22
Алкогольные и безалкогольные напитки и уксус
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) продукты этой группы (кроме продуктов товарной позиции 22.09), приготовленные для кулинарных целей и тем самым непригодные для употребления в качестве напитков (в основном товарная позиция 21.03);
(б) морская вода (товарная позиция 25.01);

21.01              Кофе, шай немесе мате экстрактлары,
эссенциялары және концентраттары, және
олардың негізiнде немесе кофе, шай немесе мате
негiзiнде дайын өнiмдер немесе парагвай шайы;
қуырылған цикорий және өзге де қуырылған кофе
алмастырғыштары және олардан алынатын
экстрактлар, эссенциялар және концентраттар:
- кофенiң экстрактлары, эссенциялары және
концентраттары және осы экстрактлар, эссенциялар
немесе концентраттар негiзінде немесе кофе
негiзiнде дайын өнiмдер
IY бөлiм
21-топ
21.01/06
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2101.11  - экстрактлар, эссенциялар және концентраттар
2101.12  - осы экстрактлар, эссенциялар немесе
концентраттар негiзiнде немесе кофе негiзiнде
дайын өнiмдер
2101.20  - шай немесе мате, немесе парагвай шайдың
экстрактлары, эссенциялары және концентраттары,
және олардың негiзiнде немесе шай немесе мате
негiзiндегi дайын өнiмдер, немесе парагвай шайы
2101.30  - қуырылған цикорий және өзге де қуырылған кофе
алмастырғыштары және олардан алынатын
экстрактлар, эссенциялар және концентраттар
21.02              Ашытқылар (активтi немесе активтi емес); өзге де
өлген бip клеткалық микроорганизмдер (30.02
тауарлы позициясындағы вакцинадан басқа);
дайын наубайханалық ұнтақтар:
2102.10  - активтi ашытқылар
2102.20  - активтi емес ашытқылар; өзге де өлген бiр
клеткалы микроорганизмдер
2102.30  - дайын наубайханалық ұнтақтар
21.03              Тұздық дайындау үшiн арналған өнiмдер және дайын
тұздықтар; дәмдеуiш қосындылар және араласқан
дәмдеуiштер; қыша ұнтағы және дайын қыша:
2103.10  - қытай бұрышынан жасалған тұздық
2103.20  - қызанақ кетчупi және өзге де қызанақ тұздықтары
2103.30  - қыша ұнтағы және дайын қыша
2103.90  - өзгелері
21.04              Дайын көже және сорпа және оларды дайындау үшiн
дайындамалар; гомогендендiрiлген құрамды дайын
тағамдық өнiмдер:
2104.10  - дайын көже және сорпа және оларды дайындау үшiн
дайындамалар
2104.20  - гомогендендiрiлген құрамды дайын тағамдық
өнiмдер
21.05     2105.00  Какао құрамайтын немесе құрайтын балмұздақ және
өзге де тағамдық мұзының түрлерi.
21.06              Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген
тағамдық өнiмдер:
2106.10  - белоктi концентраттар және текстурирленген
белоктi заттар
2106.90  - өзгелерi
IҮ бөлім
22-топ
22 4 .01
22-топ
Алкогольдi және алкогольсiз сусындар мен cipкe қышқылы
Ескертулер:
1.- Аталған топқа:
(а) кулинарлық мақсаттар үшiн дайындалған және онымен сусындар ретiнде пайдалану үшiн жарамсыз аталған топтың өнiмдерi (22.09 тауар позициясындағы өнiмдерден басқа);
(б) теңiз суы (25.03 тауар позициясы);

(в) дистиллированная или кондуктометрическая вода или вода аналогичной чистоты (товарная позиция 28.51);
(г) уксусная кислота с концентрацией более 10 мас.% (товарная позиция 29.15);
(д) лекарственные средства товарной позиции 30.03 или 30.04; или
(е) парфюмерные или туалетные средства (группа 33).
2.- В данной группе, а также в группах 20 и 21, концентрация спирта по объему определяется при температуре 20 о С.
3.- В товарной позиции 22.02 термин "безалкогольные напитки" означает напитки с концентрацией спирта не более 0,5 об.%. Алкогольные напитки включаются в товарные позиции 22.03-22.06 или товарную позицию 22.08.
Примечание к субпозиции:
1.- В субпозиции 2204.10 термин "вина игристые" означает вина в закрытых резервуарах, имеющие избыточное давление не ниже 3 бар при температуре 20 о С.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
22.01             Воды, включая природные или искусственные
минеральные, газированные, без добавления
сахара или других подслащивающих или
вкусо-ароматических веществ; лед и снег:
2201.10  - воды минеральные и газированные
2201.90  - прочие
22.02             Воды, включая минеральные и газированные,
содержащие добавки сахара или других
подслащивающих или вкусо-ароматических
веществ, и прочие безалкогольные напитки,
за исключением фруктовых или овощных соков
товарной позиции 20.09:
2202.10  - воды, включая минеральные и газированные,
содержащие добавки сахара или других
подслащивающих или вкусо-ароматических веществ
2202.90  - прочие
22.03     2203.00  Пиво солодовое.
22.04             Вина виноградные натуральные, включая
крепленые; сусло виноградное, кроме
указанного в товарной позиции 20.09:
2204.10  - вина игристые
- вина прочие: виноградное сусло, брожение
которого было предотвращено или
приостановлено путем добавления спирта:
2204.21  -- в сосудах емкостью 2 л или менее
2204.29  -- прочие
2204.30  - прочие сусла виноградные
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 22
22.05/09
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
22.05             Вермуты и виноградные натуральные вина
прочие с добавлением растительных или
ароматических веществ:
2205.10  - в сосудах емкостью 2 л или менее
2205.90  - прочие
22.06     2206.00  Напитки прочие сброженные (например, сидр,
перри, или сидр грушевый, напиток медовый);
смеси из сброженных напитков и смеси
сброженных напитков и безалкогольных
напитков, в другом месте не поименованные
или не включенные.
22.07             Спирт этиловый неденатурированный с
концентрацией спирта 80 об.% или более;
этиловый спирт и прочие спирты,
денатурированные, любой концентрации:
2207.10  - спирт этиловый неденатурированный с
концентрацией спирта 80 об.% или более

(в) тазартылған немесе кондуктометриялық су немесе ұқсас таза суы (28.51 тауар позициясы);
(г) концентраты 10 мас. % астам сiрке қышқылы (29.15 тауар позициясы);
(д) 30.03 немесе 30.04 тауар позициясындағы дәрiлiк заттар; немесе
(e) парфюмерлiк немесе жуыну заттары (33-топ) енгiзiлмейдi.
2.- Аталған топта, сондай-ақ 20 және 21-топтарда спирттiң көлемi бойынша концентраты 20 о С температурасымен анықталады.
3.- 22.02 тауар позициясындағы "алкогольсыз сусындар" терминi спирттiң концентраты 0,5 к. % аспайтын сусындарды бiлдiредi. Алкогольды сусындар 22.03-22.06 тауар позициясына немесе 22.08 тауар позициясына енгiзiледi.
Субпозицияға ескерту:
1.- 2204.10 субпозициясындағы "көпiршiктi шарап" терминi 20 о С температура кезiнде шамадан тыс қысымы болатын, жабық сыйымды ыдыстағы шараптарды бiлдiредi.
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
22.01              Сулар, табиғи немесе жасанды минералды, газды,
қант немесе басқа да тәттiлендiретін немесе дәмдi
хош иiстi заттар қосылған суларды қоса алғанда;
мұз бен қар:
2201.10  - минералды және газды сулар
2201.90  - өзгелерi
22.02              Минералды және газды, қант немесе басқа да
тәттілендiрiлген заттар қосылған суларды немесе
дәмдi хош иiстi заттарды қоса алғанда, сулар
20.09 тауар позициясындағы жидек немесе көкөнiс
шырындарынан басқа, өзге де алкогольсiз сусындар:
2202.10  - минералды және газды, қант немесе басқа да
тәттiлендiрiлген заттар қосылған суларды немесе
дәмдi хош иiстi заттарды қоса алғанда, сулар
ІҮ бөлiм
22-топ
22.02/09
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2202.90  - өзгелерi
22.03     2203.00  Ашытылған сыра.
22.04              Табиғи жүзiм шарабы, күшейтiлгендi қоса алғанда;
20.90 тауар позициясында көрсетiлгеннен
басқа сығынды жүзiм шырыны:
2204.10  - көбiктi шараптар
- өзге де шараптар; ашытуы тоқтатылған немесе
спирт қосу жолмен тоқтатылған сығынды жүзiм
шырындары:
2204.21  - сыйымдылығы 2 литрден аспайтын ыдыстардағы
2204.29  - өзгелерi
2204.30  - өзге де сығылған жүзiм шырындары
22.05              Өсiмдiк немесе хош иiстi заттар қосылған
вермуттар және табиғи жүзiм шараптары:
2205.10  - сыйымдылығы 2 литрден аспайтын ыдыстардағы
2205.90  - өзгелерi
22.06     2206.00  Ашытылған өзге де көбiктi сусындар (мысалы,
сидр, перри, немесе алмұрт сидiрi, бал сусыны);
ашыған сусындардан жасалған қоспалар және басқа
жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген ашыған
сусындардан және алкогольсiз сусындардан
жасалған қоспалар.
22.07              Құрамында кемiнде 80 к. % спирт бар
денатураландырылған этил спиртi;
денатураландырылған, кез келген концентрациядағы
этил спиртi және өзге де спирттер:
2207.10  құрамында кемiнде 80 к. % спирт бар
денатураландырылған этил спиртi

2207.20  - спирт этиловый и прочие спирты,
денатурированные, любой концентрации
22.08             Спирт этиловый неденатурированный с
концентрацией спирта менее 80 об.%;
спиртовые настойки, ликеры и прочие
спиртные напитки:
2208.20  - спиртовые настойки, полученные в результате
дистилляции виноградного вина или выжимок
винограда
2208.30  - виски
2208.40  - ром и тафия
2208.50  - джин и можжевеловая настойка
2208.60  - водка
2208.70  - ликеры
2208.90  - прочие
22.09     2209.00  Уксус и его заменители, полученные из
уксусной кислоты
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 23
23.01/05
Группа 23
Остатки и отходы пищевой промышленности;
готовые корма для животных
Примечание:
1.- В товарную позицию 23.09 включаются продукты, используемые для кормления животных, в другом месте не поименованные или не включенные, полученные в результате переработки растительного или животного сырья до такой степени, что они утратили основные свойства исходного материала, кроме растительных отходов, растительных остатков и побочных продуктов такой переработки.
Примечание к субпозиции:
1.- В субпозиции 2306.41 термин "семена рапса, или кользы, с низким содержанием эруковой кислоты" означает семена рапса, или кользы, с низким содержанием эруковой кислоты, как указано в примечании 1 к субпозиции группы 12.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
23.01             Мука тонкого и грубого помола и гранулы из
мяса или мясных субпродуктов, рыбы или
ракообразных, моллюсков или прочих водных
беспозвоночных, непригодные для
употребления в пищу; шкварки:
2301.10  - мука тонкого и грубого помола и гранулы из
мяса или мясных субпродуктов; шкварки
2301.20  - мука тонкого и грубого помола и гранулы из
рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих
водных беспозвоночных
23.02             Отруби, высевки, месятки и прочие остатки
от просеивания, помола или других способов
переработки зерна злаков или бобовых
культур, негранулированные или
гранулированные:
2302.10   - кукурузные
2302.20   - рисовые
2302.30   - пшеничные
2302.40   - прочих злаков
2302.50   - бобовых культур
23.03             Остатки от производства крахмала и
аналогичные остатки, свекловичный жом,
багасса, или жом сахарного тростника, и
прочие отходы производства сахара, барда и
прочие отходы пивоварения или винокурения,
негранулированные или гранулированные:
2303.10   - остатки от производства крахмала и
аналогичные остатки
2303.20   - свекловичный жом, багасса, или жом сахарного
тростника, и прочие отходы производства сахара

2207.20  - денатураландырылған, кез келген
концентрациядағы этил спиртi және өзге де спирт
22.08              Көлемдi 80 к. % кем спирт концентрациясы бар
денатураландырылмаған этил спиртi; спирт
тұнбалары, ликерлар және басқа да спирттiк
iшiмдiктер:
2208.20  - жүзiм шарабын тазалау немесе жүзiмдi сығу
нәтижесiнде алынған спирттiк тұнбалар
2208.30  - вискилер
2208.40  - ром және тафия
2208.50  - джин және аршалы тұнбалар
2208.60  - арақ
2208.70  - ликерлар
2208.90  - өзгелерi
22.09     2209.00  Сiрке қышқылынан алынған сiрке суы мен оны
алмастырғыштар.
IV бөлім
23-топ
23.01/02
23-топ
Тамақ өнеркәсiбiнiң қалдықтары мен тастандылары;
малға арналған дайын жемшөп
Ескерту:
1.- 23.09 тауар позициясына өсiмдiк қалдықтарынан, өсiмдiктiң қалдықтарынан және осындай өңдеудегi жанама өнiмдерден басқа, басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген, сондай дәрежеге дейiн өсiмдiк немесе жануарлар шикiзаттарын олар бастапқы материалдың негiзгi қасиеттерiн жоғалтқанға дейiнгi дәрежеде өңдеу нәтижесiнде алынған жануарларды азықтандыру үшiн пайдаланылатын өнiмдер енгiзiледi.
Субпозицияға ескерту:
2306.41 субпозициясындағы "эрук қышқылының төменгi мөлшерiн қамтитын рапсаның, немесе кользаның тұқымдары" терминi 12-топтың субпозициясына 1-қосымшада көрсетiлгендей эрук қышқылының төменгi мөлшерiн қамтитын рапсаның, немесе кользаның тұқымдарын бiлдiредi.
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
23.01              Майда және iрi тартылған ұн және тамаққа
пайдалану үшiн жарамайтын, еттен немесе
iшек-қарын, өкпе-бауырлардан, балықтан немесе
шаян тектестерден, ұлулардан немесе өзге де су
омыртқасыздардан жасалған түйірлер; шұжықтар:
2301.10  - майда және iрi тартылған ұн және еттен немесе
iшек-қарын, өкпе-бауырлардан жасалған түйiрлер;
шұжықтар
2301.20  - майда және iрi тартылған ұн және балықтан
немесе шаян тектестерден, ұлулардан немесе өзге
де су омыртқасыздардан жасалатын түйiрлер
23.02              Түйiршiктелмеген немесе түйiршiктелген кебектер,
жармалар, жарма ұндар және дақылдар дәндерiн
немесе бұршақ дақылдарын елеуден, тартудан
немесе басқа да тәсiлдермен өңдеуден қалған өзге
де қалдықтар
2302.10  - жүгерiнiң
2302.20  - күріштің
2302.30  - бидайдың
2302.40  - өзге де дақылдардың
2302.50  - ноқат дақылдардың
IY бөлiм
23-топ
23.03/08
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
23.03              Крахмалды өңдеуден қалған қалдықтар және ұқсас
қалдықтар, түйiршiктелмеген немесе
түйiршiктелген қызылша жом, багасса, немесе
қант қамысының жомы, және өзге де қант өңдеуден
қалған қалдықтар, төп және сыра қайнатудан
немесе арап-шарап қайнатудан қалған өзге де
қалдықтар:
2303.20  - крахмал өңдеуден қалған қалдықтар және ұқсас
қалдықтар
2303.20  - қызылша жомы, бaгacca, немесе қант қамысының
жомы, және өзге де қант өңдеуден қалған қалдықтар

2303.30   - барда и прочие отходы пивоварения или
винокурения
23.04    2304.00   Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые
при извлечении соевого масла, немолотые или
молотые, негранулированные или
гранулированные.
23.05    2305.00   Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые
при извлечении арахисового масла, немолотые
или молотые, негранулированные или
гранулированные.
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 23
23.06/09
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
23.06             Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые
при извлечении растительных жиров или
масел, кроме отходов товарной позиции 23.04
или 23.05, немолотые или молотые,
негранулированные или гранулированные:
2306.10  - из семян хлопчатника
2306.20  - из семян льна
2306.30  - из семян подсолнечника
- из семян рапса, или кользы:
2306.41  -- из семян рапса, или кользы, с низким
содержанием эруковый кислоты
2306.49  -- прочие
2306.50  - из кокосового ореха или копры
2306.60  - из околоплодника или ядра ореха масличной
пальмы
2306.70  - из зародышей зерен кукурузы
2306.90  - прочие
23.07     2307.00  Винный отстой; винный камень.
23.08     2308.00  Продукты растительного происхождения и
растительные отходы, растительные остатки и
побочные продукты, негранулированные или
гранулированные, используемые для кормления
животных, в другом месте не поименованные
или не включенные.
23.09             Продукты, используемые для кормления
животных:
2309.10  - корм для собак или кошек, расфасованный для
розничной продажи
2309.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел IV
Группа 24
24.01/03
Группа 24
Табак и промышленные заменители табака
Примечание:
1.- В данную группу не включаются лекарственные сигареты (группа 30).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
24.01             Табачное сырье; табачные отходы:
2401.10  - табак с неотделенной средней жилкой
2401.20  - табак с частично или полностью отделенной
средней жилкой
2401.30  - табачные отходы
24.02             Сигары, сигары с обрезанными концами,
сигариллы и сигареты из табака или его
заменителей:
2402.10  - сигары, сигары с обрезанными концами и
сигариллы, содержащие табак
2402.20  - сигареты, содержащие табак
2402.90  - прочие
24.03             Прочий промышленно изготовленный табак и
промышленные заменители табака; табак
"гомогенизированный" или "восстановленный";
табачные экстракты и эссенции:

2303.30  - төп және сыра қайнатудан немесе арап-шарап
қайнатудан қалған қалдық-құтқандар
23.04     2304.00  Күнжара және тартылмаған немесе тартылған,
түйiршiктелмеген немесе түйiршiктелген қытай
бұрыш майынан өңделiп алынған басқа да қатты
қалдықтар.
23.05     2305.00  Күнжара және тартылмаған немесе тартылған,
түйiршiктелген немесе түйiршiктелмеген жержаңғақ
майынан өңделiп алынған басқа да қатты қалдықтар.
23.06              Күнжара және тартылмаған немесе тартылған,
түйiршiктелген немесе түйiршiктелмеген 23.04
немесе 23.05 тауар позициясындағы қалдықтардан
басқа, өсiмдiк тоң майларынан немесе майларынан
өңделiп алынған басқа да қатты қалдықтар:
2306.10  - мақта тұқымынан
2306.20  - зығыр тұқымынан
2306.30  - күн бағыс тұқымынан
- құрамында эрук қышқылы төмен рапс, немесе
кольза тұқымынан
2306.49  - өзгелерi
2306.50  - кокос жаңғағынан немесе копрдан
2306.60  - майлы пальма жаңғағының жемiссерiгiнен немесе
өзегiнен
2306.70  - жүгері дәнінің ұрығынан
2306.90  - өзгелерi
23.07     2307.00  шарап тұнбасы; шарап тасы.
23.08     2308.00  Түйiршiктелмеген немесе түйіршiктелген, малдарды
азықтандыру үшiн пайдаланылатын, басқа жерде
аталмаған немесе енгiзiлмеген өсiмдiктен
алынатын өнiмдер және өсiмдiк қалдықтары,
өсiмдiктiң қалдықтары және жанама өнiмдер.
ІҮ бөлім
23-топ
23.09
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
23.09              Малдарды азықтандыру үшін пайдаланылатын өнімдер:
2309.10  - бөлшек сауда үшін оралып салынған итке немесе
мысықтар арналған азық
2309.90  - өзгелері
ІҮ бөлiм
24-топ
24.01/03
24-топ
Темекi мен өнеркәсiптiк темекi алмастырғыштар
Ескерту:
1.- Аталған топқа дәрiлiк темекiлер енгiзiлмейдi (30-топ).
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
24.01              Темекi шикiзаты темекi қалдықтары:
2401.10  - орта өзегiнен бөлiнбеген темекi
2401.20  - орта өзегiнен жартылай немесе толық бөлiнбеген
темекi
2401.30  - темекi қалдықтары
24.02              Сигарлар, ұштары кесiлген сигарлар, сигариллалар
(жұқа сигаралар) мен темекiден немесе оларды
алмастырғыштардан жасалған сигареттер:
2402.10  - сигарлар, құрамында темекi бар, ұштары
кесiлген сигарлар және сигариллдар
2402.20  - құрамында темекi бар сигареттер
2402.90  - өзгелерi
24.03              Басқа да өнеркәсiптiк жолмен жасалған темекi
және өнеркәсiптiк темекi алмастырғыштары;
"гомогендендiрiлген" немесе "қалпына
келтiрiлген" темекi; темекiден алынған
экстрактлар және эссенциялар:

2403.10  - курительный табак, содержащий или не
содержащий заменителей табака в любой
пропорции
- прочий:
2403.91  -- "гомогенизированный" или "восстановленный"
табак
2403.99  -- прочий
-------------------------------------------------------------------
Раздел V
Группа 25
25.01/02
Раздел V
Минеральные продукты
Группа 25
Соль; сера; земли и камень;
штукатурные материалы, известь и цемент
Примечания:
1.- Если в контексте или в примечании 4 к данной группе не оговорено иное, то в данную группу включаются только продукты сырые или промытые (в том числе с применением химических веществ, удаляющих примеси без изменения структуры продукта), раздробленные, размолотые, превращенные в порошок, просеянные, обогащенные путем флотации, магнитной сепарации или с использованием других механических или физических процессов (за исключением кристаллизации). Продукты, подвергнутые обжигу, кальцинированию, полученные смешиванием или обработанные способами, не указанными в каждой товарной позиции, в данную группу не включаются.
Продукты данной группы могут содержать добавки пылеподавляющего агента при условии, что это не изменяет свойств продукта, делая его пригодным скорее для специфического, чем для обычного применения.
2.- В данную группу не включаются:
(а) сера сублимированная, осажденная или коллоидная (товарная позиция 28.02);
(б) красители минеральные, содержащие 70 мас.% или более химически связанного железа в пересчете на Fe 2 О 3 (товарная позиция 28.21);
(в) лекарственные средства или прочая продукция группы 30;
(г) парфюмерные, косметические или туалетные средства (группа 33);
(д) брусчатка, бордюрные камни или плиты для мощения (товарная позиция 68.01); кубики для мозаики или аналогичные изделия (товарная позиция 68.02); сланец для кровли, облицовки или гидроизоляции (товарная позиция 68.03);
(е) камни драгоценные или полудрагоценные (товарная позиция 71.02 или 71.03);
(ж) кристаллы хлорида натрия или оксида магния, искусственно выращенные (кроме оптических элементов) с массой каждого не менее 2,5 г (товарная позиция 38.24); оптические элементы из хлорида натрия или оксида магния (товарная позиция 90.01);
(з) мелки для бильярда (товарная позиция 95.04); или
(и) мелки для письма или рисования, мелки для портных (товарная позиция 96.09).
3.- Любые продукты, которые могут включаться как в товарную позицию 25.17, так и в любую другую товарную позицию данной группы, должны включаться в товарную позицию 25.17.
4.- В товарную позицию 25.30 включаются, inter alia: вермикулит, перлит и хлориты, невспененные; природные пигменты, кальцинированные или некальцинированные, смешанные или несмешанные; природный слюдяной оксид железа; сепиолит (в виде полированных или
неполированных кусков); янтарь; сепиолит агломерированный и янтарь агломерированный, в пластинках, прутках, палочках или в аналогичных формах, не обработанные после отливки; гагат (черный янтарь); стронцианит (кальцинированный или некальцинированный), кроме оксида стронция; бой керамики, кирпича или бетона.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

2403.10  - кез келген пропорцияда темекi алмастырғыштарын
құрайтын немесе құрамайтын тартуға арналған
темекi
- өзгелерi:
2403.91  "гомогендендiрiлген" немесе "қалпына
келтiрiлген" темекi
2403.99 - өзгелерi
Ү бөлiм
25-топ
Ескертулер
Y тарау
Минералдық өнімдер 25-топ
Тұз; күкiрт; топырақ және тас; сылау материалдары,
әк тастары және цемент
Ескертулер:
1.- Егер мәтiнде немесе аталған топқа 4-ескертуде өзгеше келiсiлмесе, онда аталған топқа шикi немесе жуылған (соның iшiнде араласпаларды өнiмнiң құрылымын өзгертпестен кетiретiн химиялық заттарды қолдана отырып), бастырылған, тартылған, ұнтаққа айналған, еленген, флотация, магниттiк айыру жолымен немесе басқа да механикалық немесе физикалық процестер пайдаланыла отырып (кристалдандыруды қоспағанда) байытылған өнiмдер ғана енгiзiледi. Күйдiруге, кальцийлеуге ұшырамаған, араластырумен немесе әрбiр тауар позициясында көрсетiлмеген тәсiлдермен өңделген өнiмдер аталған топқа енгiзілмейдi.
Аталған топтың өнiмдерi оның өнiмдi дағдылы қолдануға қарағанда бейiндiк қолдану үшiн жарамды ете отырып оның қасиеттерiн өзгертпеуi шартымен шан басылым агенттiң қоспаларын қамтуы мүмкiн.
2.- Аталған топқа:
(а) сублимацияланған, тұндырылған немесе коллоидттелген күкірт (28.02 тауар позициясы);
(б) Fe 2 О 3 қайта есептегенде 70 мас. % немесе одан көп химиялық жағынан байланыстағы темiрi бар минералдық бояғыштар (28.21 тауар позициясы):
(в) дәрiлiк заттар немесе 30-топтың өзге де өнiмдерi;
(г) парфюмерлiк, косметикалық немесе жуыну заттары (33-топ);
(д) төсемтас, төсеуге арналған жиектастық тастар немесе тақталар (68.01 тауар позициясы) таскесте үшiн текшелер немесе ұқсас бұйымдар (68.02 тауар позициясы); шатыр үшiн тақтатас, қаптама немесе гидр оқшаулағыш (68.03 тауар позициясы);
(е) асыл немесе жартылай асыл тастар (71.02 немесе 71.03 тауар позициясы);
(ж) қолдан өсiрiлген (оптикалық элементтерден басқа) әрқайсысының массасы 2,5 г кем емес (38.24 тауар позициясы) натрий хлоридының немесе магний оксидiнiң кристалдары; натрий хлоридынан немесе магний оксидiнен алынған оптикалық элементтер (90.01 тауар позициясы):
(з) бильярдқа арналған борлар (95.04 тауар позициясы), немесе
(и) жазуға немесе сурет салуға арналған борлар, тiгiншiлерге арналған борлар (96.09 тауар позициясы) енгiзiлмейдi.
3.- 25.17 тауар позициясына да сондай-ақ аталған топтың басқа да тауар позицияларына енгiзiлуi мүмкiн болатын кез келген өнiмдер 25.17 тауар позициясына енгiзiлуi тиiс.
4.- 25.30 тaуap позициясына inter alia: көбiктелген вермикулит, перлит және хлоридтар; күйдiрiлген немесе күйдiрiлмеген, араласқан немесе араласпаған табиғи пигменттер; табиғи слюдалық темiр оксидi; сепиолит (жалтыратылған немесе жалтыратылмаған түрдегi кесектер); янтарь; табақ, шыбықша, таяқ немесе ұқсас түрлердегi оливтелгеннен кейiн өңделмеген, агломерацияланған сепиолит және агломерацияланған янтарь; гагат (қара янтарь); стронций оксидтен басқа, стронцианит (күйдiрiлген немесе күйдiрiлмеген): қыштың, кiрпiштiң немесе бетонның сынықтары енгiзiледi.
Ү бөлiм
25-топ
25.01/08
Тауар     ҮЖ коды
позициясы

25.01      2501.00  Соль (включая соль столовую и
денатурированную) и хлорид натрия чистый,
растворенные или не растворенные в воде,
или содержащие или не содержащие добавки
агентов, препятствующие слипанию или
обеспечивающих сыпучесть; вода морская.
25.02      2502.00  Пирит необожженный.
-------------------------------------------------------------------
Раздел V
Группа 25
25.03/12
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
------------------------------------------------------------------- 25.03     2503.00  Сера всех видов, кроме серы сублимированной,
осажденной и коллоидной.
25.04             Графит природный:
2504.10  - в виде порошка или чешуек
2504.90  - прочий
25.05             Пески природные всех видов, окрашенные или
неокрашенные, кроме металлоносных песков
группы 26:
2505.10  - песок кремнистый и песок кварцевый
2505.90  - прочие
25.06             Кварц (кроме песков природных); кварцит
грубо раздробленный или нераздробленный,
распиленный или нераспиленный, или
разделенный другим способом на блоки или
плиты прямоугольной (включая квадратную)
формы:
2506.10  - кварц
- кварцит:
2506.21  -- необработанный или грубо раздробленный
2506.29  -- прочий
25.07     2507.00  Каолин и глины каолиновые прочие,
кальцинированные или некальцинированные.
25.08             Глины прочие (исключая вспученные глины
товарной позиции 68.06), андалузит, кианит,
силлиманит, кальцинированные или
некальцинированные глины; муллит; земли
шамотные или динасовые:
2508.10  - бентонит
2508.20  - земли обесцвечивающие и фуллерова земля
2508.30  - глина огнеупорная
2508.40  - глины прочие
2508.50  - андалузит, кианит и силлиманит
2508.60  - муллит
2508.70  - земли шамотные или динасовые
25.09     2509.00  Мел.
25.10             Фосфаты кальция природные, фосфаты
алюминиево-кальциевые природные и мел
фосфатный:
2510.10  - неразмолотые
2510.20  - размолотые
25.11             Сульфат бария природный (барит); карбонат
бария природный (витерит), кальцинированный
или некальцинированный, кроме оксида бария
товарной позиции 28.16:
2511.10  - сульфат бария природный (барит)
2511.20  - карбонат бария природный (витерит)
25.12     2512.00  Земли инфузорные кремнистые (например,
кизельгур, трепел и диатомит) и аналогичные
кремнистые земли, кальцинированные и
некальцинированные, с удельным весом 1 или
менее.
-------------------------------------------------------------------
Раздел V
Группа 25
25.13/17 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !

25.01     2501.00  Суда ерiтiлген немесе ерiтiлмеген немесе
құрамында жабысуына кедергi жасайтын немесе
сусымалылығын қамтамасыз ететiн агенттiң
қоспалары болатын немесе болмайтын тұз
(асханалық және денатураландырылған тұзды қоса
алғанда) бен таза натрий хлоридi; теңiз суы.
25.02     2502.00  Күйдiрiлмеген пирит.
25.03     2503.00  Сублимацияланған, қоршалған және коллоидтық
күкiрттен басқа, барлық түрдегi күкірт.
25.04              Табиғи графит:
2504.10  - ұнтақ немесе қабыршық түрдегi
2504.90  - өзгелерi
25.05              Боялған немесе боялмаған, 26-топтағы металды
құмдардан басқа барлық түрдегi табиғи құмдар:
2505.10  - кремний құмы және кварц құмы
2505.90  - өзгелерi
25.06              Кварц (табиғи құмнан басқа); iрi ұсатылған немесе
ұсатылмаған, араланған немесе араланбаған, немесе
блоктарға немесе тiкбұрышты нысандағы тақталарға
(төртбұрышты қоса алғанда) бacқa тәсiлмен
бөлiнген:
2506.10  - кварц
- кварцит
2506.29  - өңделмеген немесе iрi ұсатылған
2506.29  - өзгелерi
25.07     2507.00  Күйдiрiлген немесе күйдiрiлмеген каолин және
өзге де каолиндi балшық.
25.08              Өзге де балшықтар (68.06 тауар позициясындағы
қопсығышталған балшықтарды алғанда), андалузит,
кианит, силлиманит, күйдiрiлген немесе
күйдiрiлмеген балшықтар; муллит; шамот немесе
динас топырағы:
2508.10  - бентонит
2508.20  - түссiзденген топырақ немесе фуллер топырағы
2508.30  - оттөзiмдi балшық
2508.40  - өзге де балшық
2508.50  - андалузит, кианит және силлиманит
Ү бөлім
25 топ
25.08/15
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2508.60  - муллит
2508.70  - шамот немесе динас топырағы
25.09     2509.00  Бор.
25.10              Табиғи кальций фосфаты, табиғи алюминий кальций
фосфаты және фосфат боры:
2510.10  - ұсақталмаған
2510.20  - ұсақталған
25.11              Табиғи барий сульфаты (барит); күйдiрiлген немесе
күйдiрiлмеген 28.16 тауар позициясындағы барий
оксидтан басқа, табиғи барий карбонат (ветирит):
2511.10  - табиғи барий сульфаты (барит)
2511.20  - табиғи барий карбонат (ветирит)
25.12     2512.00  Кремний инфузорлық топырағы (мысалы, кизельгур,
трепел және деатомит) және күйдiрiлген немесе
күйдiрiлмеген, үлес салмағы 1 немесе одан аз
ұқсас кремний топырағы.

------------------------------------------------------------------- 25.13             Пемза; наждак; корунд природный, гранат
природный и прочие природные абразивные
материалы, термически обработанные или
необработанные:
- пемза:
2513.11  -- необработанная или в кусках неправильной
формы, включая измельченную пемзу ("пемзовый
гравий")
2513.19  -- прочая
2513.20  - наждак, корунд природный, гранат природный
и прочие природные абразивные материалы
25.14     2514.00  Сланец, грубо раздробленный или
нераздробленный, распиленный или
нераспиленный, либо разделенный другим
способом на блоки или плиты прямоугольной
(включая квадратную) формы.
25.15             Мрамор, травертин, или известковый туф,
экаусин и другие известняки для памятников
или строительства с удельным весом 2,5 или
более, и алебастр, грубо раздробленные или
нераздробленные, распиленные или
нераспиленные, либо разделенные другим
способом на блоки или плиты прямоугольной
(включая квадратную) формы:
- мрамор и травертин:
2515.11  -- необработанные или грубо раздробленные
2515.12  -- распиленные или разделенные другим способом
на блоки и плиты прямоугольной (включая
квадратную) формы
2515.20  - экаусин и другие известняки для памятников
или строительства; алебастр
25.16             Гранит, порфир, базальт, песчаник и камень
для памятников или строительства прочий,
грубо раздробленные или нераздробленные,
распиленные или нераспиленные, либо
разделенные другим способом на блоки или
плиты прямоугольной (включая квадратную)
формы:
- гранит:
2516.11  -- необработанный или грубо раздробленный
2516.12  -- распиленный или разделенный другим способом
на блоки или плиты прямоугольной (включая
квадратную) формы
- песчаник:
2516.21  -- необработанный или грубо раздробленный
2516.22  -- распиленный или разделенный другим способом
на блоки или плиты прямоугольной (включая
квадратную) формы
2516.90  - камень для памятников или строительства
прочий
25.17             Галька, гравий, щебень или дробленый камень,
обычно используемые в качестве наполнителей
бетона, балласта для шоссейных дорог или
железнодорожных путей или другого балласта,
галька, а также валуны и кремневый гравий,
термически обработанные или необработанные;
макадам из шлака, дросса или аналогичных
промышленных отходов, включающий или не
включающий материалы, указанные в первой
части товарной позиции; гудронированный
макадам: гранулы, крошка и порошок из камня
товарной позиции 25.15 или 25.16, термически
обработанные или необработанные:
2517.10  - галька, гравий, щебень или дробленый камень,
обычно используемые в качестве наполнителей
бетона, балласта для шоссейных дорог или
железнодорожных путей или другого балласта,
галька, а также валуны и кремневый гравий,
термически обработанные или необработанные
--------------------------------------------------------------------
Раздел V
Группа 25
25.17 2 /23
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
2517.20  - макадам из шлака, дросса или аналогичных
промышленных отходов, включающий или не
включающий материалы субпозиции 2517.10

25.13              Кеуектас: зiмпара; жылумен өңделген немесе
өңделмеген; табиғи корунд және өзге де табиғи
абразивтi материалдар:
2513.11  - кеуектас:
2513.19  - ұсақталған пемзаны қоса алғанда ("пемза
гравийi"), өңделмеген немесе кесектегi дұрыс
емес нысандағы
2513.20  - зiмпара, табиғи корунд, табиғи гранат және
өзге де табиғи абразивтi материалдар
25.14     2514.00  Iрi ұсатылған немесе ұсатылмаған араланған
немесе араланбаған блоктарға немесе тiкбұрышты
нысандағы тақталарға (төртбұрышты қоса алғанда)
басқа тәсiлмен бөлiнген тақтатас.
25.15              Ескерткiштер немесе құрылыс үшiн үлес салмағы
2,5 немесе одан да көп мәрмәр, жарлауық, немесе
әк таутезегi, экаусин және басқа да әктер, және
блоктарға немесе тiкбұрышты нысандағы
тақталарға (төртбұрышты қоса алғанда) басқа
тәсiлмен бөлiнген алебастр:
- мәрмәр немесе жарлауық:
2515.11  - өңделмеген немесе iрi ұсақталған
2515.12  - арланған немесе блоктарға немесе тiкбұрышты
нысандағы тақталарға (төртбұрышты қоса алғанда)
басқа тәсiлмен бөлiнген
2515.20  - экаусин және басқа да ескерткiштер немесе
құрылыс үшiн арналған әк; алебастр
Ү бөлім
25-топ
25.16/17
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
25.16              Өзгедей iрi ұсақталған немесе ұсақталмаған
араланған немесе араланбаған, немесе блоктарға
немесе тiкбұрышты нысандағы тақталарға
(төртбұрышты қоса алғанда) басқа тәсiлмен
бөлiнген ескерткiштер немесе құрылыс үшiн
арналған гранит, порфир, базальт, құмтас және
тас:
2516.11  - гранит:
2516.12  - өңделмеген немесе iрi ұсақталған
2516.12  - араланған немесе блоктарға немесе тiкбұрышты
нысандағы тақталарға (төртбұрышты қоса алғанда)
басқа тәсiлмен бөлiнген
2516.12  - құмтас:
2516.21  - өңделмеген немесе iрi ұсақталған
2516.22  - араланған немесе блоктарға немесе тiкбұрышты
нысандағы тақталарға (төртбұрышты қоса алғанда)
басқа тәсiлмен бөлiнген
2516.90  - өзгеде ескерткiштер немесе құрылыс үшiн
арналған тас
25.17              Малтатас, гравий, қиыршықтас немесе әдетте бетон
толтырғыш ретiнде пайдаланылатын ұсақталған
тас, шоссе жолдары немесе темiржол жолдары үшiн
арналған балласта немесе басқа да балласта,
малтатас, сондай-ақ жылумен өңделген немесе
өңделмеген қойтастар және кремень гравийi; тауар
позициясының бiрiншi бөлiмiнде көрсетiлген
енгiзiлген немесе енгiзiлмеген материалдар
қождан, дросстан немесе ұқсас өнеркәсiп
қалдықтарынан алынған макадам; гудранделген
макадам; жылудан өңделген немесе өңделмеген
25.15 немесе 25.16 тауар позициясындағы тастан
алынған түйіршiктер, үгiндi және ұнтақ:
2517.10  - малтатас, гравий, қиыршықтас немесе әдетте
бетон толтырғыш ретiнде пайдаланылатын
ұсақталған тас, шоссе жолдары немесе темiр жол
жолдары үшiн арналған балласта немесе басқа да
балласта, малтатас, сондай-ақ жылумен өңделген
немесе өңделмеген қойтастар және кремень гравийi
2517.20  - 2517.10 субпозициясындағы енгiзiлген немесе
енгiзiлмеген материалдар енгiзiлген немесе
енгiзiлмеген материалдар кождан, дросстан немесе
ұқсас өнеркәсiп қалдықтарынан алынған макадам;
гудранделген макадам
Ү бөлім
25-топ
25.17/22
Тауар     ҮЖ коды
позициясы

2517.30  - гудронированный макадам
- гранулы, крошка и порошок из камней товарной
позиции 25.15 или 25.16, термически
обработанные или необработанные:
2517.41  -- из мрамора
2517.49  -- прочие
25.18             Доломит кальцинированный или
некальцинированный, спекшийся или
неспекшийся, включая доломит грубо
раздробленный или распиленный,
либо разделенный другим способом на блоки
или плиты прямоугольной (включая
квадратную) формы;
доломитовая набивочная смесь:
2518.10  - доломит некальцинированный или неспекшийся
2518.20  - доломит кальцинированный или спекшийся
2518.30  - доломитовая набивочная смесь
25.19             Карбонат магния природный (магнезит);
магнезия плавленная; магнезия пережженная
(агломерированная), содержащая или не
содержащая небольшие количества других
оксидов, добавляемых перед агломерацией;
прочие оксиды магния, с примесями или без
примесей:
2519.10  - карбонат магния природный (магнеэит)
2519.90  - прочие
25.20             Гипс; ангидрит; штукатурка (представляющая
собой кальцинированный гипс или сульфат
кальция), неокрашенная или окрашенная,
содержащая или не содержащая небольшие
количества ускорителей или замедлителей:
2520.10  - гипс; ангидрит
2520.20  - штукатурка
25.21     2521.00  Флюс известняковый; известняк и прочий
известняковый камень, используемый для
изготовления извести или цемента.
25.22             Известь негашеная, гашеная и гидравлическая,
кроме оксида и гидроксида кальция,
указанных в товарной позиции 28.25:
2522.10  - известь негашеная
2522.20  - известь гашеная
2522.30  - известь гидравлическая
25.23             Портландцемент, цемент глиноземистый, цемент
шлаковый, цемент суперсульфатный и
аналогичные гидравлические цементы,
неокрашенные или окрашенные, готовые или в
форме клинкеров:
2523.10  - клинкеры цементные
- портландцемент:
2523.21  -- цемент белый, искусственно окрашенный или
неокрашенный
2523.29  -- прочий
2523.30  - цемент глиноземистый
2523.90  - цементы гидравлические прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел V
Группа 25
25.24/30
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
------------------------------------------------------------------- 25.24     2524.00  Асбест.
25.25             Слюда, в том числе расслоенная; слюдяные
отходы:
2525.10  - слюда необработанная и слюда, расщепленная на
пластинки или чешуйки
2525.20  - порошок слюды
2525.30  - отходы слюдяные
25.26             Стеатит природный, грубо раздробленный или
нераздробленный, распиленный или
нераспиленный, либо разделенный другим
способом на блоки или плиты прямоугольной
(включая квадратную) формы; тальк:

2517.30  - гудронделген макадам
- жылумен өңделген немесе өңделмеген 25.15 немесе
25.16 тауар позициясындағы тастан алынған
түйіршiктер, үгiндi және ұнтақ:
2517.41  - мәрмәрдан
2517.49  - өзгелерi
25.18              Күйдiрiлген немесе күйдiрiлмеген,
күйежектектелген немесе күйежектелмеген, iрi
ұсақталған немесе араланған доломиттi қоса
алғанда, немесе басқа да тәсiлмен тiкбұрышты
(төртбұрыштыны қоса алғанда) нысандағы
блоктарға немесе тақталарға бөлiнген доломит;
доломиттi тықпалау қоспа:
2518.10  - күйдірiлмеген немесе күйежектектелмеген доломит
2518.20  - күйдiрiлген немесе күйежекектелген доломит
2518.30  - доломиттi тықпалау қоспа
25.19              Табиғи магний карбонат (магнезит); балқылған
магнезия; кесектендiрудiң алдында қосылатын,
құрамында басқа оксидтың шағын мөлшерi бар қайта
күйдiрiлген магнезия (кесектендiрiлген);
қоспаларымен немесе қоспаларсыз өзге де магний
оксидi:
2519.10  - табиғи магний карбонат (магнезит)
2519.90  - өзгелерi
25.20              Гипс; ангидрит; боялмаған немесе боялған,
құрамында шағын мөлшерде жеделдеткiштердi немесе
алмастырғыштарды құрайтын немесе құрамайтын
сылақ (күйдiрiлген гипстi немесе кальций
сульфатты бiлдiретiн):
2520.10  - гипс; ангидрит
2520.20  - сылақ
25.21     2521.00  Әктасты жеңiл балқитын зат; әктi немесе цементтi
дайындау үшiн пайдаланылатын әктас және өзге де
әктасты тас.
25.22              28.25 тауар позициясында көрсетiлген, оксид және
кальций гидроксидтен басқа, сөндiрiлмеген,
сөндiрiлген және ылғалда қатаятын әк:
2522.10  - сөндiрiлмеген әк
2522.20  - сөндiрiлген әк
Ү бөлім
25-топ
25.22/25
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2522.30  - ылғалда қатаятын әк
25.23              Боялмаған немесе боялған, дайын немесе
күйдiрiлген цемент тасы нысанында портландцемент,
глиноземдiк цемент, қож цемент, суперсульфатты
цемент және ұқсас гидравликалық цементтер:
2523.10  - күйдiрiлген цемент тасы
- портландцемент:
2523.21  - қолдан боялған немесе боялмаған ақ цементi
2523.29  - өзгелерi
2523.30  - глиноземдi цемент
2523.90  - өзге де гидравликалық цемент
25.24     2524.00  Асбест.
25.25              Слюда, соның iшiнді қатпарланған: слюда
қалдықтары:
2525.10  - өңделмеген слюда және табақтарға немесе
қабыршықтарға ыдыратылған слюда
2525.20  - слюда ұнтағы
2525.30  - слюда қалдықтары
Ү бөлім
25-топ
25.26/29
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
25.26              Iрi ұсақталған немесе ұсақталмаған, араланған
немесе араланбаған немесе блоктарға немесе
тiкбұрышты нысандағы тақталарға (төртбұрышты
қоса алғанда) басқа тәсiлмен бөлiнген табиғи
cтeaтит; тальк:

2526.10  - недробленый и немолотый
2526.20  - дробленый или молотый
[25.27]
25.28             Бораты природные и их концентраты
(кальцинированные или некальцинированные),
кроме боратов, выделенных из природных
рассолов; борная кислота природная,
содержащая не более 85 мас.% H 3 BO 3 в
пересчете на сухой продукт:
2528.10  - бораты натрия природные и их концентраты
(кальцинированные или некальцинированные)
2528.90  - прочие
25.29             Полевой шпат; лейцит; нефелин и нефелиновый
сиенит; плавиковый шпат:
2529.10  - полевой шпат
- плавиковый шпат:
2529.21  -- с содержанием фторида кальция 97 мас.% или
менее
2529.22  -- с содержанием фторида кальция более 97 мас.%
2529.30  - лейцит; нефелин и нефелиновый сиенит
25.30             Вещества минеральные, в другом месте не
поименованные или не включенные:
2530.10  - вермикулит, перлит и хлориты, невспененные
2530.20  - кизерит, эпсомит (природные сульфаты магния)
2530.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел V
Группа 26
26.01/02
Группа 26
Руды, шлак и зола
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) шлаки или аналогичные промышленные отходы в виде макадама (товарная позиция 25.17);
(б) природный карбонат магния (магнезит), кальцинированный или некальцинированный (товарная позиция 25.19);
(в) шлам из баков-хранилищ, нефтепродуктов, состоящий преимущественно из этих нефтепродуктов (товарная позиция 27.10);
(г) основной шлак группы 31;
(д) шлаковата, минеральная силикатная вата или аналогичные минеральные ваты (товарная позиция 68.06);
(е) отходы или лом драгоценных металлов или металлов, плакированных драгоценными металлами; прочие отходы или лом, содержащие драгоценный металл или соединения драгоценных металлов, используемые главным образом для извлечения драгоценных металлов (товарная позиция 71.12); или
(ж) медный, никелевый или кобальтовый штейн, получаемый любым способом плавки (раздел XV).
2.- В товарных позициях 26.01-26.17 термин "руды" означает минералы, обычно используемые в металлургической промышленности для извлечения ртути, металлов товарной позиции 28.44 или металлов раздела XIV или XV, даже если они предназначены для
неметаллургических целей. Однако, в товарные позиции 26.01-26.17 не включаются минералы, которые подверглись обработке, не свойственной для металлургической промышленности.
3.- В товарную позицию 26.20 включаются только:
(а) зола и остатки, используемые в промышленности либо для извлечения металлов, либо как основа для производства химических соединений металлов, не включая золу и остатки от сжигания отходов городского хозяйства (товарная позиция 26.21); и
(б) зола и остатки, содержащие мышьяк и содержащие или не содержащие металлы, используемые либо для извлечения мышьяка или металлов, либо для производства их химических соединений.
Примечания к субпозициям:

2526.10  - ұсақталмаған және ұнтақталмаған
2526.20  - ұсақталған немесе ұнтақталған
[25.27]
25.28              Табиғи тұзсудан ерекшеленiп көрсетiлген
бораттардан басқа, табиғи бораттар және олардың
концентраттары құрғақ өнiмдi қайта есептегенде
Н 3 ВО 3 85 мас. % астам құрайтын табиғи бор
қышқылы:
2528.10  - табиғи натрий бораттар және олардың
концентраттары (күйдiрілген немесе күйдiрiлмеген)
2528.90  - өзгелерi
25.29              Дала шпаты; лейцит; нефелин және сиенит
нефелинi; балқынды шпаты:
2529.10  - дала шпаты
- балқынды шпаты:
2529.21  - құрамында 97 мас. % немесе одан аз кальций
фторидi бар
Ү бөлім
25-топ
25.29
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2529.22  - құрамында 97 мас. % кальций фториді бар
2529.30  - лейцит; нефелин және сиенит нефелині
25.30              Басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген
минералды заттар:
2530.10  - көбіктенбеген вермикулит, перлит және хлорит
2529.20  - кизерит, эпсомит (табиғи магний сульфаты)
2529.90  - өзгелері
Ү бөлім
26-топ
Ескертулер
26-топ
Рудалар; шлак және күл
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) кож немесе макадама түрiндегi ұқсас өнеркәсiптік қалдықтар (25.17 тауар позициясы);
(б) күйдiрiлген немесе күйдiрiлмеген табиғи магний карбонаты (магнезит) (25.19 тауар позициясы);
(в) негiзiнен осы мұнай өнiмдерiнен тұратын, мұнай өнiмдерiнiң бак-қоймаларынан алынған қойыртпақ, (27.10 тауар позициясы);
(г) 31-топтың негiзгi кожы;
(д) кож мақтасы, минералды силикат мақтасы немесе ұқсас минералды мақта (68.06 тауар позициясы);
(е) қалдықтар немесе қымбат бағалы металдардың сынықтары немесе қымбат бағалы металдармен жалатылған металдар; құрамында қымбат бағалы металл немесе қымбат бағалы металдардың бiрiктiргiшi бар, негiзiнен қымбат бағалы металдарды шығарып алу үшiн пайдаланылатын өзге де қалдықтар немесе сынықтар (71.12 тауар позициясы); немесе
(ж) кез келген балқыту тәсiлiмен алынатын мыс, никель немесе кобальт штейнi (ХҮ тарау) енгiзiлмейдi.
2.- 26.01-26.17 тауар позициясындағы "кендер" терминi егер олар металлургия мақсаттар үшiн арналмаса да, әдетте металлургия өнеркәсiбiнде 28.44 тауар позициясындағы сынапты, металдарды немесе XIY немесе ХҮ бөлiмдегi металдарды шығарып алу үшiн пайдаланылатын минералдарды бiлдiредi. Алайда 26.01-26.17 тауар позициясына қайта өңдеуге ұшыраған, металлургия өнеркәсiбi үшiн сипатталмаған минералдар енгiзiлмейдi.
3.- 26.20 тауар позициясына:
(а) қала шаруашылығының қалдықтарын жағудан қалған күлдi және қалдықтарды қоспағанда, өнеркәсiпте металдарды шығарып алу үшiн, не металдардың химиялық қоспаларын өндiру үшiн негiзінде пайдаланылатын күл және қалдықтар (26.21 тауар позициясы); және
(б) күшәндi немесе металдарды шығарып алу үшiн, не олардың химиялық қоспаларын өндiру үшiн пайдаланылатын құрамында күшән және металдар болатын немесе металдар болмайтын күлдер және қалдықтар ғана енгiзiледi.
Субпозицияға ескерту:

1.- В субпозиции 2620.21 термин "шламы этилированного бензина и шламы этилированной антидетонационной смеси" означает шламы, полученные из баков-хранилищ этилированного бензина и этилированной антидетонационной смеси (например, тетраэтилсвинца) и состоящие по существу из свинца, соединений свинца и оксида железа.
2.- Зола и остатки, содержащие мышьяк, ртуть, таллий или их смеси, используемые для извлечения мышьяка или этих металлов, или для производства их химических соединений, классифицируются в субпозиции 2620.60.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

1.- 2620.21 субпозициясындағы "этилделген бензиннiң қоқырлары және этилделген антидетонатталған қоспаның қоқырлары" деген термин этилделген бензиннiң және этилделген антидетонатталған қоспаның (мысалы, тетраэтилқорғасынның) бак-қоймаларынан алынған және қорғасыннан, қорғасынның қосылыстары мен темiр оксидiнен тұратын қоқырларды бiлдiредi.
2.- Құрамында күшән, сынап, таллий немесе олардың қоспалары бар, күшәндi немесе осы металдары шығарып алу үшiн, немесе олардың химиялық қосылыстарын өндiру үшiн пайдаланылатын күл және қалдықтар 2620.60 субпозициясында жiктеледi.
Ү бөлім
26-топ
26.01/18
Тауар     ҮЖ коды
позициясы

26.01             Руды и концентраты железные, включая
обожженный пирит:
- руды и концентраты железные, кроме
обожженного пирита:
2601.11  -- неагломерированные
2601.12  -- агломерированные
2601.20  - обожженный пирит
26.02     2602.00  Руды и концентраты марганцевые, включая
железистые марганцевые руды и концентраты с
содержанием марганца 20 мас.% или более в
пересчете на сухой продукт.
-------------------------------------------------------------------
Раздел V
Группа 26
26.03/20 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
26.03     2603.00  Руды и концентраты медные.
26.04     2604.00  Руды и концентраты никелевые.
26.05     2605.00  Руды и концентраты кобальтовые.
26.06     2606.00  Руды и концентраты алюминиевые.
26.07     2607.00  Руды и концентраты свинцовые.
26.08     2608.00  Руды и концентраты цинковые.
26.09     2609.00  Руды и концентраты оловянные.
26.10     2610.00  Руды и концентраты хромовые.
26.11     2611.00  Руды и концентраты вольфрамовые.
26.12             Руды и концентраты урановые или ториевые:
2612.10  - руды и концентраты урановые
2612.20  - руды и концентраты ториевые
26.13             Руды и концентраты молибденовые:
2613.10  - обожженные
2613.90  - прочие
26.14     2614.00  Руды и концентраты титановые.
26.15             Руды и концентраты ниобиевые, танталовые,
ванадиевые или циркониевые:
2615.10  - руды и концентраты циркониевые
2615.90  - прочие
26.16             Руды и концентраты драгоценных металлов:
2616.10  - руды и концентраты серебряные
2616.90  - прочие
26.17             Руды и концентраты прочие:
2617.10  - руды и концентраты сурьмянистые
2617.90  - прочие
26.18     2618.00  Шлак гранулированный (шлаковый песок),
получаемый в процессе производства черных
металлов.
26.19     2619.00  Шлак, дросс (кроме гранулированного шлака),
окалина и прочие отходы производства черных
металлов.
26.20             Зола и остатки (кроме остатков производства
черных металлов), содержащие мышьяк,
металлы или их соединения:
- содержащие в основном цинк:
2620.11  -- гартцинк
--------------------------------------------------------------------
Раздел V
Группа 26
26.20 2 /21
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
2620.19  -- прочие
- содержащие в основном свинец:
2620.21  -- шламы этилированного бензина и шламы
этилированной антидетонационной смеси

26.01              Күйдiрiлген пириттi қоса алғанда, кендер және
темiр концентраттары:
2601.11  - агломеагломерацияланбаған
2601.12  - агломерацияланған
2601.20  - күйдiрiлген пирит
26.02     2602.00  Құрғақ өнiмдi қайта есептегенде құрамында 20
мас. % немесе одан да көп марганец бар темiр
марганец кенiн және концентраттарды қoca
алғанда, марганец кендерi мен концентраттары.
26.03     2603.00  Жез кендерi мен концентраттары.
26.04     2604.00  Никель кендерi мен концентраттары.
26.05     2605.00  Кобальт кендерi мен концентраттары.
26.06     2606.00  Алюминий кендерi мен концентраттары.
26.07     2607.00  Қорғасын кендерi мен концентраттары.
26.08     2608.00  Мырыш кендерi мен концентраттары.
26.09     2609.00  Қалайы кендерi мен концентраттары.
26.10     2610.00  Хром кендерi мен концентраттары.
26.11     2611.00  Вольфрам кендерi мен концентраттары.
26.12              Уран немесе торий кендерi мен концентраттары.
2612.10  - уран кендерi мен концентраттары
2612.20  - торий кендерi мен концентраттары
26.13              Молибден кендері мен концентраттары:
2613.10  - күйдірілген
2613.90  - өзгелері
26.14     2614.00  Титан кендері мен концентраттары.
26.15              Ниобий, тантал, ванадий немесе цирконий кендері
мен концентраттары:
2615.10  - цирконий кендері мен концентраттары:
2615.90  - өзгелері
26.16              Кендер және құнды бағалы металдардың
концентраттары:
2616.10  - күмiс кендерi мен концентраттары
2616.90  - өзгелерi
26.17              өзге де кендер мен концентраттар
2617.10  - кендер және сүрме кендерi мен концентраттары
- өзгелерi
26.18     2618.00  Қара металдарды өндiру кезiнде алынатын,
түйiршiктелген кож (кож құмы).
Ү бөлім
26-топ
26.19/21
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
26.19     2619.00  Кож, кiлку (түйiршіктелген кождан басқа).
отқабыршық және қара металдарды өндiруден қалған
өзге де қалдықтар.
26.20              Құрамында күшән, металдар және олардың
қосылыстары бар күл және қалдықтар (қара
металдарды өндiруден қалған қалдықтардан басқа):
- құрамында негiзiнен мырыш бар:
2620.11  - гартмырыш
2620.19  - өзгелерi
- құрамында негiзiнен қорғасын бар:
2620.21  - этилделген бензиннiң қоқырлары және этилделген
антидетонатцияланған қоспалардың қоқырлары

2620.29  -- прочие
2620.30  - содержащие в основном медь
2620.40  - содержащие в основном алюминий
2620.60  - содержащие мышьяк, таллий, ртуть или их
смеси, используемые для извлечения мышьяка
или этих металлов или для производства их
химических соединений
- прочие:
2620.91  -- содержащие сурьму, бериллий, кадмий, хром
или их смеси
2620.99  -- прочие
26.21             Шлаки и зола прочие, включая золу из
морских водорослей (келп); зола и
остатки от сжигания отходов городского
хозяйства:
2621.10  - зола и остатки от сжигания отходов
городского хозяйства
2621.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел V
Группа 27
27.01 1
Группа 27
Топливо минеральное, нефть и продукты их перегонки;
битуминозные вещества; воски минеральные
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) органические соединения определенного химического состава, кроме чистого метана и пропана товарной позиции 27.11;
(б) лекарственные средства товарной позиции 30.03 или 30.04; или
(в) смешанные ненасыщенные углеводороды товарной позиции 33.01, 33.02 или 38.05.
2.- В товарной позиции 27.10 термин "нефть и нефтепродукты, полученные из битуминозных пород", означает не только нефть и нефтепродукты, полученные из битуминозных пород, но и нефть и нефтепродукты, состоящие главным образом из смешанных ненасыщенных
углеводородов, полученных любым способом, при условии, что масса неароматических составных частей превышает массу ароматических.
Однако сюда не включаются жидкие синтетические полиолефины, менее 60 об.% которых перегоняется при температуре 300 о С и давлении 1013 мбар методом дистилляции под низким давлением (группа 39).
3.- В товарной позиции 27.10 термин "отработанные нефтепродукты" означает отходы, содержащие преимущественно нефть или нефтепродукты, полученные из битуминозных пород (описанные в примечании 2 к данной группе), смешанные или не смешанные с водой. Сюда включаются:
(а) нефтепродукты, не пригодные для дальнейшего использования в качестве первичных продуктов (например, отработанные смазочные масла, отработанные гидравлические и трансформаторные масла);
(б) нефтепродукты в виде шлама из баков-хранилищ нефтепродуктов, содержащие преимущественно эти нефтепродукты и присадки высокой концентрации (например, химические вещества), используемые в производстве первичных продуктов; и
(в) нефтепродукты в виде водных эмульсий или смесей с водой, образующихся, например, в результате утечки нефтепродуктов, в процессе промывки бака-хранилища нефтепродуктов, или использованные смазочно-охлаждающие жидкости, применяемые при механической обработке.
Примечания к субпозициям:

2620.29  - өзгелерi
2620.30  - құрамында негiзiнен мыс бар
2620.40  - құрамында негiзiнен алюминий бар
2620.60  - күшәнді немесе осы металдарды шығару үшiн
немесе олардың химиялық қосылыстарын өндiру үшiн
пайдаланылатын, құрамында күшән, талий бар немесе
олардың қоспалары
- өзгелерi
2620.91  - құрамында сүрме, бериллий, кадмий, хром бар
және олардың қоспалары
2620.99  - өзгелері
26.21              Теңіз балдырларынан алынатын күлдi қоса алғанда
(келп), қож және өзге де күл; қалалық шаруашылық
қалдықтарын жандырудан қалған күл және қалдықтар:
2621.10  - қала шаруашылығы қалдықтарын жағудан қалған
күл және қалдықтар
2621.90  - өзгелерi
Ү бөлім
27-топ
Ескертулер
27-топ
Минералдық отын, мұнай және олардан айырылып алынатын өнiмдер: битуминоз заттары; минералды балауыздар
Ecкертулер:
1.- Аталған топқа:
(а) 27.11 тауар позициясындағы таза метаннан және пропаннан басқа, негiзделген химиялық құрамның органикалық қосылыстары:
(б) 30.03 немесе 30.04 тауар позициясындағы дәрiлiк заттар; немесе
(в) 33.01, 33.02 немесе 38.05 тауар позициясындағы араласқан қанықпаған көмiрсутектер енгiзiлмейдi.
2.- 27.10 тауар позициясындағы "битуминоздық жыныстардан алынған мұнай және мұнай өнiмдерi" терминi битуминоздық жыныстардан алынған мұнай және мұнай өнiмдерiн ғана емес, сонымен бiрге хош иiстi емес құрамдас бөлiктерiнiң массасы хош иiстi массадан асуы шартымен, негiзiнен араласқан қанықпаған көмiрсутектерден тұратын, кез келген тәсiлмен алынған мұнай және мұнай өнiмдерiн де бiлдiредi.
Алайда осыған оның 60 к. %-дан аз мөлшерi 300 о С температурада және 1013 мбар қысымда төмен қысыммен дистилляция әдiсiмен айдалатын сұйық синтетикалық полиолефиндер енгiзiлмейдi (39-топ).
3.- 27.10 тауар позициясындағы "жұмсалған мұнай өнiмдерi" терминi битуминоздық жыныстардан алынған (аталған топтың 2-қосымшасында көрсетiлген), сумен араласқан немесе араласпаған, құрамында мұнай немесе мұнай өнiмдерi бар қалдықтарды бiлдiредi. Бұған:
(а) бастапқы өнiмдер ретiнде одан кейiн пайдалануға жарамайтын мұнай өнiмдерi (мысалы, жұмсалған майланатын майлар, жұмсалған гидравликалық және трансформаторлық майлар);
(б) құрамында негiзiнен осы мұнай өнiмдерi мен жоғарғы концентрациядағы қондырғы (мысалы, химиялық заттар) бар, бастапқы өнiмдер өндiрiсiнде пайдаланылатын, мұнай өнiмдерiнiң бак-қоймаларынан алынатын қоқыр түрiндегi мұнай өнiмдерi; және
(в) мысалы мұнай өнiмдерiнiң ағуы нәтижесiнде, мұнай өнiмдерiнiң бак-қоймаларын жуу кезiнде құралатын су эмульсиясы немесе су қосылған қоспалар түрiндегi немесе механикалық өңдеуде қолданылатын пайдаланылған майлау-суыту сұйықтары енгiзiледi.
Субпозицияларға ескертулер:

1.- В субпозиции 2701.11 термин "антрацит" означает уголь с предельным выходом летучих веществ (в пересчете на сухую безминеральную основу) не более 14%.
2.- В субпозиции 2701.12 термин "уголь битуминозный" означает уголь с предельным выходом летучих веществ (в пересчете на сухую безминеральную основу) более 14% и с предельной теплотой сгорания (в пересчете на влажную безминеральную основу) не менее 5,833 ккал/кг.
3.- В субпозициях 2707.10, 2707.20, 2707.30, 2707.40 и 2707.60 термины "бензол", "толуол", "ксилол", "нафталин" и "фенолы" означают продукты, которые содержат более 50 мас.% бензола, толуола, ксилола, нафталина или фенолов соответственно.
4.- В субпозиции 2710.11 термин "легкие дистилляты и продукты" означает нефтепродукты, 90 об.% или более которых (включая потери) перегоняется при температуре 210 о С (по методу ASTM D 86).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
27.01                Уголь каменный; брикеты, окатыши и
аналогичные вилы твердого топлива,
полученные из каменного угля:
- уголь каменный, пылевидный или непылевидный,
но неагломерированный:
2701.11  -- антрацит
2701.12  -- уголь битуминозный
2701.19  -- уголь прочий
--------------------------------------------------------------------
Раздел V
Группа 27
27.01 2 /10 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
2701.20  - брикеты, окатыши и аналогичные виды твердого
топлива, полученные из каменного угля
27.02             Лигнит, или бурый уголь, агломерированный
или неагломерированный, кроме гагата:
2702.10  - лигнит, или бурый уголь, пылевидный или
непылевидный, но не агломерированный
2702.20  - лигнит, или бурый уголь, агломерированный
27.03     2703.00  Торф (включая торфяную крошку),
агломерированный или неагломерированный.
27.04     2704.00  Кокс и полукокс из каменного угля, лигнита
или торфа, агломерированные или
неагломерированные; уголь ретортный .
27.05     2705.00  Газ каменноугольный, водяной, генераторный
и аналогичные газы, кроме нефтяных газов и
других газообразных углеводородов.
27.06     2706.00  Смолы каменноугольные, буроугольные,
торфяные и прочие минеральные смолы,
обезвоженные или необезвоженные, частично
ректифицированные или неректифицированные,
включая "восстановленные" смолы.
27.07             Масла и другие продукты высокотемпературной
перегонки каменноугольной смолы;
аналогичные продукты, в которых масса
ароматических составных частей превышает
массу неароматических:

1.- 2701.11 субпозициясындағы "антрацит" терминi ұшқыш заттардың шектi шығуы (құрғақ минералсыз негiзге қайта есептегенде) 14 % аспайтын көмiрдi бiлдiредi.
2.- 2701.12 субпозициясындағы "битуминоз көмiр" терминi ұшқыш заттардың шектi шығуы (құрғақ минералсыз негiзге қайта есептегенде) 14 % асатын және шектi жану жылылығы (ылғал минералсыз негiзге қайта есептегенде) 5.833 ккал/кг кем емес көмiрдi бiлдiредi.
3.- 2707.10. 2707.20, 2707.30, 2707.40 және 2707.60 субпозицияларындағы "бензол", "толуол", "ксилол", "нафталин" және "фенолдар" терминi тиiсiнше бензолдың, толуолдың, ксилолдың, нафталиннiң және фенолдың 50 мас. % астамын құрайтын өнiмдердi бiлдiредi.
4.- 2710.11 субпозициясындағы "жеңiл дистилляттар мен өнiмдер" терминi олардың 90 к. % немесе одан да көбi (шығындарды қоса алғанда) 210 о С температура кезiнде (АSТМ D 86 әдiсi бойынша) айдалатын мұнай өнiмдерiн бiлдiредi.
Ү бөлім
27-топ
27.01 1 /07
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
27.01              Тac көмiр; тас көмiрден алынған кесекшелер,
шекемтастар және қатты отынның ұқсас түрлерi:
- шаң түрдегi немесе шаңсыз түрдегi, бiрақ
агломерацияланбаған тас көмiр:
2701.11   - антрацит
2701.12   - шайырланған көмiр
2701.19   - өзге де көмiр
2701.20   - тас көмiрден алынған кесекшелер, шекемтастар
және қатты отынның ұқсас түрлерi
27.02              гагаттан басқа, агломерацияланған немесе
агломерацияланбаған лигнит, немесе құба көмiр:
2702.10   - шаң түрдегi немесе шаңсыз түрдегi, бiрақ
агломерацияланбаған лигнит, немесе құба көмiр
2702.20   - агломерацияланған лигнит, немесе құба көмiр
27.03    2703.00   Агломерацияланған немесе агломерацияланбаған
шымтезек (шымтезектiң ұнтағын қоса алғанда).
27.04    2704.00   Агломерацияланған немесе агломерацияланбаған
кокс және тас көмiрден, лигниттен немесе
шымтезектен алынған жартылай кокс.
27.05    2705.00   Мұнай газдары мен басқа да газ тәрiздi
көмiрсутектерден басқа, таскөмірлi, сулы,
генераторлық газ және ұқсас газдар.
27.06    2706.00   "Тотықсыздалған" шайырларды қоса алғанда,
сусызданған немесе сусызданбаған, жартылай
ректификацияланған немесе ректификацияланбаған
таскөмiрдi, құбакөмiрдi, шымтезектi шайырлар
және өзге де минералдық шайырлар.
27.07              Майлар және таскөмiрдi шайырлардың жоғарғы
температурада айдалатын өзге де өнiмдер;
құрамдық бөлiмдердiң хош иiстi массасы хош
иiссiз массасынан арттыратын ұқсас өнiмдер

2707.10  - бензол
2707.20  - толуол
2707.30  - ксилол
2707.40  - нафталин
2707.50  - смеси ароматических углеводородов прочие, 65
об.% которых или более (включая потери)
перегоняется при температуре 250 о С по методу
ASTM D 86
2707.60  - фенолы
- прочие:
2707.91  -- масла креозотовые
2707.99  -- прочие
27.08             Пек и кокс пековый, полученные из
каменноугольной смолы или прочих
минеральных смол:
2708.10  - пек
2708.20  - кокс пековый
27.09     2709.00  Нефть сырая и нефтепродукты сырые,
полученные из битуминозных пород.
27.10               Нефть и нефтепродукты, полученные из
битуминозных пород, кроме сырых; продукты,
в другом месте не поименованные или не
включенные, содержащие 70 мас.% или более
нефти или нефтепродуктов, полученных из
битуминозных пород, причем эти
нефтепродукты являются основными
составляющими продуктов; отработанные
нефтепродукты:
- нефть и нефтепродукты, полученные из
битуминозных пород, кроме сырых, и продукты,
в другом месте не поименованные или не
включенные, содержащие 70 мас.% или более
нефти или нефтепродуктов, полученных из
битуминозных пород, причем эти нефтепродукты
являются основными составляющими продуктов,
за исключением отработанных нефтепродуктов:
2710.11  -- легкие дистилляты и продукты
--------------------------------------------------------------------
Раздел V
Группа 27
27.10 2 /16
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
2710.19  -- прочие
- отработанные нефтепродукты:
2710.91  -- содержащие полихлорбифенилы,
полихлортрифенилы или полибромбифенилы
2710.99  -- прочие
27.11             Газы нефтяные и углеводороды газообразные
прочие:
- сжиженные:
2711.11  -- газ природный
2711.12  -- пропан
2711.13  -- бутаны
2711.14  -- этилен, пропилен, бутилен и бутадиен
2711.19  -- прочие
- в газообразном состоянии:
2711.21  -- газ природный
2711.29  -- прочие
27.12             Вазелин нефтяной; парафин, воск нефтяной
микрокристаллический, гач парафиновый,
озокерит, воск буроугольный, воск торфяной,
прочие минеральные воски и аналогичные
продукты, полученные в результате синтеза
или других процессов, окрашенные или
неокрашенные:
2712.10  - вазелин нефтяной
2712.20  - парафин с содержанием масел менее 0,75 мас.%
2712.90  - прочие
27.13             Кокс нефтяной, битум нефтяной и прочие
остатки от переработки нефти или
нефтепродуктов, полученных из битуминозных
пород:
- кокс нефтяной:
2713.11  -- некальцинированный
2713.12  -- кальцинированный
2713.20  - битум нефтяной

2707.10   - бензол
2707.20   - толуон
2707.30   - ксилол
2707.40   - нафталин
Y бөлiм
27-топ
27.07/11
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2707.50  - ASTM D86 әдiсi бойынша температурасы 250 о С
кезiнде айдалатын 65 к. % немесе одан көп
(шығындарды қоса алғанда) өзге де хош иiстi
көмiрсутектес қоспалар
2707.60  - фенолдар
- өзгелерi
2707.91  - креозот майлары
2707.99  - өзгелерi
27.08              Таскөмiр шайырлардан немесе өзге де минералды
шайырлардан алынған пек және пектi кокс:
2708.10  - пек
2708.20  - пектi кокс
27.09     2709.00  Битуминоздық жыныстарынан алынған шикi мұнай
және шикi мұнай өнiмдерi.
27.10              Шикiлерден басқа, битуминоздық
жыныстарынан алынған мұнай және мұнай өнiмдерi;
басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген,
құрамында 70 мас. % немесе одан да көп мұнай
немесе мұнай өнiмдерi бар, битуминоздық
жыныстарынан алынған, оның үстiне бұл мұнай
өнiмдерi негiзгi құрама өнiмдер болып табылады;
жұмсалған мұнай өнiмдерi:
- шикілерден басқа, битуминоз
жыныстарынан алынған мұнай және мұнай өнiмдерi;
басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген,
құрамында 70 мас. % немесе одан да көп мұнай
немесе мұнай өнiмдерi бар, битуминоздық
жыныстардан алынған, ескерсе олар негiзгi
құрайтын өнiмдер болып табылады; жұмсалған
мұнай өнiмдерi:
2710.11  -- жеңiл айдағыштар және өнiмдер
2710.12  -- өзгелерi
- жұмсалған мұнай өнiмдерi:
2710.91  -- полихлорбифенилдер, полихлортрифенил немесе
полибромбифенилдер құрайтын
2710.99  -- өзгелерi
27.11              Мұнай газдары және өзге де газ тәрiздi
көмiрсутектер
- сұйылтылған:
2711.11  -- табиғи газ
2711.12  -- пропан
2711.13  -- бутандар
2711.14  -- этилен, пропилен, бутилен және бутадиен
2711.19  -- өзгелерi
- газ тәрiздi күйiндегi:
2711.21  -- табиғи газ
Ү бөлiм
27-топ
27.11/16
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2711.29  -- өзгелерi
27.12              Мұнай вазелинi; боялған немесе боялмаған синтез
нәтижесiнде алынған парафин, мұнай
микрокристалданған балауызы, парафин гачi,
құбакөмiрдi балауыз, торф балауызы, өзге де
минералды балауыздар және ұқсас өнiмдер:
2712.10  - мұнай вазелинi
2712.20  - құрамында 0,75 мас. % кем майы бар парафин
2712.90  - өзгелерi
27.13              Битуминоздық жыныстардан алынған мұнай коксы,
мұнай битумы және мұнай және мұнай өнiмдерiн
өңдеуден қалған өзге де қалдықтар:
- мұнай коксы:
2713.11  -- күйдірілмеген
2713.12  -- күйдiрiлген
2713.20  - мұнай битумы

2713.90  - прочие остатки от переработки нефти или
нефтепродуктов, полученных из битуминозных
пород
27.14               Битум и асфальт, природные; сланцы
битуминозные или сланцевое масло и
песчаники битуминозные; асфальтиты и
асфальтовые породы:
2714.10  - сланцы битуминозные или сланцевое масло и
песчаники битуминозные
2714.90  - прочие
27.15               Смеси битумные, на основе природного
асфальта, природного битума, нефтяного
битума, минеральных смол или пека
минеральных смол (например, битумные
мастики, асфальтовые смеси для дорожных
покрытий).
27.16     2716.00    Электроэнергия.
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 28
Примечания 1
Раздел VI
Продукция химической и связанных с ней
отраслей промышленности
Примечания:
1.- (а) Товары (отличные от радиоактивных руд), соответствующие описанию в товарной позиции 28.44 или 28.45, должны включаться в эти товарные позиции и ни в какие другие товарные позиции Номенклатуры.
(б) При условии соблюдения положений примечания 1a товары, соответствующие описанию в товарной позиции 28.43 или 28.46, должны включаться в эти товарные позиции и ни в какие другие товарные позиции данного раздела.
2.- При условии соблюдения положений примечаний 1а и 1б товары, относящиеся к товарной позиции 30.04, 30.05, 30.06, 32.12, 33.03, 33.04, 33.05, 33.06, 33.07, 35.06, 37.07 или 38.08, поставляемые в определенной расфасовке или для розничной продажи, должны включаться в эти товарные позиции и ни в какие другие товарные позиции Номенклатуры.
3.- Товары в наборах, состоящих из двух или более отдельных компонентов, некоторые из которых или все включаются в данный раздел и предназначены для смешивания с целью получения продукта, относящегося к разделу VI или VII, должны включаться в соответствующую для этого продукта товарную позицию при условии, что данные компоненты:
(а) с учетом способа их упаковки явно предназначены для совместного использования без предварительной переупаковки или перефасовки;
(б) поставляются совместно; и
(в) идентифицируются либо по их природе, либо по относительным пропорциям, в которых они представлены как компоненты, дополняющие друг друга.
Группа 28
Продукты неорганической химии; соединения неорганические
или органические драгоценных металлов, редкоземельных
металлов, радиоактивных элементов или изотопов
Примечания:
1.- Если в контексте не оговорено иное, в товарные позиции этой группы включаются:
(а) отдельные химические элементы и отдельные соединения определенного химического состава, содержащие или не содержащие примеси;
(б) продукты, указанные выше в пункте (а), растворенные в воде;
(в) продукты, указанные выше в пункте (а), растворенные в других растворителях, при условии, что растворение является обычным и необходимым условием для их сохранения или транспортировки, с сохранением свойств данных продуктов, что не допускает их использования в иных целях, отличных от традиционных;
(г) продукты, указанные выше в пункте (а), (б) или (в), с добавлением стабилизирующего вещества (включая агент против слеживания), необходимого для их сохранения или транспортировки;
(д) продукты, указанные выше в пункте (а), (б), (в) или (г), с добавлением противопылевого средства или красящего вещества для облегчения их идентификации или в целях безопасности, с сохранением свойств данных продуктов, что не допускает их использования в иных целях, отличных от традиционных.
Раздел VI
Группа 28
Примечания 2

2713.90  - Битуминоздық жыныстардан алынған мұнай және
мұнай өнiмдерiн өңдеуден қалған өзге де
қалдықтар
27.14              Табиғи битум және асфальт: битуминоз
тақтатастар немесе тақтатас майы және битуминоз
құмтастар; асфальтиттер және асфальтты жыныстар:
2714.10  - битуминоз тақтатастар немесе тақтатас майы және
битуминоз құмтастар
2714.90  - өзгелері
27.15     2715.00  Табиғи асфальттың, табиғи битумның, мұнай
битумының, минералды шайырлардың немесе
минералды шайырлар күлiнің негiзiнде жасалған
битуминоз қоспалар (мысалы, битумды мастиктар,
жолды төсеуге арналған асфальт қоспалары).
27.16     2716.00  Электр қуаты.
ҮІ бөлім
28-топ
Ескертулер 1
VІ Тарау
Химиялық және онымен байланысты өнеркәсіп
салаларының өнімдері
Ескертулер:
1.- (а) 28.44 немесе 28.45 тауар позицияларына сәйкес келетiн тауарлар (радиоактивтiк рудалардан өзгешеленетiн) Номенклатураның қандай да бiр бacқa тауар позицияларына емес, осы тауар позицияларына енгiзiлуi тиiс.
(б) 28.43 немесе 28.46 тауар позицияларына сәйкес келетiн тауарлар, 1а ескертуiндегi ережелердiн шарттары сақталған жағдайда осы бөлiмнiң қандай да бiр басқа тауар позицияларына емес, осы тауар позицияларына енгiзiлуi тиiс.
2.- Өлшеп салынған немесе бөлшек сауда үшiн жеткiзiлген 30.04, 30.05, 30.06, 32.12, 33.03, 33.04, 33.05, 33.06. 33.07, 35.06, 37.07, немесе 38.08. тауар позицияларына жататын тауарлар 1а және 1б ескертулерiндегi ережелердiң шарттары сақталған жағдайда Номенклатураның қандай да бiр басқа тауар позицияларына емес, осы тауар позицияларына енгiзiлуі тиiс.
3.- екi немесе одан көп жеке құрамдас бөлiктерден тұратын олардың кейбiреулерi немесе барлығы аталған бөлiмге енгiзiлетiн және VI немесе VII бөлiмдерге жататын өнiмдi алу мақсатында араластыруға арналатын жиынтықтағы тауарлар аталған құрамдас бөлiктердiң:
(а) оларды орау тәсiлдерi ескерiле отырып, алдын ала қайтадан орау немесе қайта өлшеусiз бiрлесiп пайдалануға арналуы;
(б) бiрге жеткiзiлуі; және
(в) не табиғаты бойынша, не өздерi бiрiн бiрi толықтыратын құрамдас бөліктер ретiнде ұсынылған салыстырмалы пропорциялар бойынша бiрдейлендiрiлуi шартымен осы өнiм үшiн тиiстi тауар позициясына енгiзiледi.
ҮІ бөлім
28-топ
Ескертулер 2
28-тобы
Бейорганикалық химияның өнiмдерi; қымбат металдардың, жерде сирек кездесетiн металдардың, радиоактивтiк элементтер мен изотоптардың бейорганикалық немесе органикалық қосылыстары
Ескерту:
1.- Eгep мәтiнде өзгеше келiсiлмесе, осы топтың тауар позициясына:
(а) жеке химиялық элементтер және қоспасы бар немесе қоспасы жоқ белгiленген химиялық құрамының жеке қосылыстары:
(б) жоғарғы (а) тармағында көрсетiлген суда ерітiлген өнiмдер;
(в) еру аталған өнiмдердiң оларды дәстүрлi мақсаттардан ерекшеленетiн өзгеше пайдалануға жол бермейтiн қасиеттерiн сақтай отырып оларды сақтаудың немесе тасымалдаудың әдеттегi және қажеттi шарты болып табылуы шартымен, жоғарыда (а) тармағында көрсетiлген, басқа ерiткiштерде ерiген өнiмдер;
(г) олардың сақталуы немесе тасымалдануы үшiн қажеттi тұрақтандыратын заттардың (қадағалауға қарсы агенттi қоса алғанда) қосылуымен жоғарыдағы (а), (б) немесе (в) тармақтарында көрсетiлген өнiмдер;
(д) оларды бiрдейлендiрудi жеңiлдету үшiн немесе қауiпсiздiк мақсатында шаңға қарсы заттар немесе бояғыш заттар қосыла отырып, аталған өнiмдердiң оларды дәстүрлi мақсаттардан ерекшеленетiн өзгеше пайдалануға жол бермейтiн қасиеттерi сақтала отырып, жоғарыдағы (а), (б), (в) немесе (г) тармақтарында көрсетiлген өнiмдер енгiзiледi.

2.- Кроме дитионитов и сульфоксилатов, стабилизированных органическими веществами (товарная позиция 28.31), карбонатов и пероксокарбонатов неорганических оснований (товарная позиция 28.36), цианидов, оксид цианидов и комплексных цианидов неорганических оснований (товарная позиция 28.37), фульминатов, цианатов и тиоцианатов неорганических оснований (товарная позиция 28.38), органических продуктов, включенных в товарные позиции 28.43-28.46, а также карбидов (товарная позиция 28.49) в данную группу включаются только следующие соединения углерода:
(а) оксиды углерода, цианид водорода, гремучая, изоциановая, тиоциановая и другие простые или комплексные циановые кислоты (товарная позиция 28.11);
(б) галогенид оксиды углерода (товарная позиция 28.12);
(в) дисульфид углерода (товарная позиция 28.13);
(г) тиокарбонаты, селенокарбонаты, теллурокарбонаты, селеноцианаты, теллуроцианаты, тетратиоцианатодиамминохроматы (рейнекаты) и другие комплексные цианаты неорганических оснований (товарная позиция 28.42);
(д) пероксид водорода, отвержденный мочевиной (товарная позиция 28.47), оксисульфид углерода, тиокарбонилгалогениды, циан, цианталогениды, цианамид и его металлопроизводные (товарная позиция 28.51), кроме цианамида кальция, как в чистом виде, так и с примесями (группа 31).
3.- При условии соблюдения положений примечания 1 к разделу VI в эту группу не включаются:
(а) хлорид натрия или оксид магния, чистые или с примесями, а также другие продукты раздела V;
(б) органо-неорганические соединения, кроме указанных выше в примечании 2 к данной группе;
(в) продукты, указанные в примечании 2, 3, 4 или 5 к группе 31;
(г) неорганические продукты, используемые в качестве люминофоров товарной позиции 32.06; фритта стекловидная и стекло прочее в порошке, гранулах или хлопьях товарной позиции 32.07;
(д) искусственный графит (товарная позиция 38.01); продукты, используемые для зарядов в огнетушителях или входящие в состав гранат для тушения пожаров товарной позиции 38.13; составы для удаления чернильных пятен, упакованные для розничной продажи, товарной позиции 38.24; искусственно выращенные кристаллы (кроме оптических элементов) галогенидов щелочных или щелочно-земельных металлов, каждый массой не менее 2,5 г товарной позиции 38.24;
(е) драгоценные или полудрагоценные камни (природные, искусственные или реконструированные), а также крошка или порошок этих камней (товарные позиции 71.02-71.05), или драгоценные металлы, или сплавы драгоценных металлов группы 71;
(ж) металлы, чистые или с примесями, их сплавы или металлокерамика, включая спеченные карбиды металлов (карбиды металлов, спеченные с металлом), раздела XV; или

2.- Органикалық заттармен тұрақтандырылған дитиониттер мен сульфоксилаттардан (28.31 тауар позициясы), карбонаттар мен бейорганикалық негiздегi пероксокарбонаттардан (28.36 тауар позициясы), цинидтер, оксид цианидтер және бейорганикалық өнiмдегi кешендiк цинаидтерден (28.37 тауар позициясы), фульминаттар, цианаттар және бейорганикалық негiздегi тиоцианаттар (28.38 тауар позициясы), 28.43-28.46 тауар позицияларына енгiзiлген органикалық өнiмдерден басқа, сонымен қатар карбидтерден басқа (28.49 тауар позициясы) осы топқа көмiртектiң тек мынадай қосылыстары енгiзiледi:
(а) көмiртек оксидi, сутек цианидi, изоциандық, тиоциандық және басқа қарапайым немесе кешендiк циан қышқылдары (28.11 тауар позициясы);
(б) көмiртектiң галогенид оксидi (28.12 тауар позициясы);
(в) көмiртектiң дисульфидi (28.13 тауар позициясы);
(г) тиокарбонаттар, селенокарбонаттар, теллурокарбонаттар, селеноцианаттар, тетратиоцианатодиамминохроматтар (рейнекаттар) және басқа кешендiк бейорганикалық негiздегi цианаттар (28.42 тауар позициясы);
(д) несепнәрмен қатырылған сутектің пероксидi (28.47 тауар позициясы), көмiртектің оксисульфидi, тиокарбонилгенидтер, циан, циангалогенидтер, цианамид және оның металқұрушылары (28.51 тауар позициясы), таза түрде де, қоспа түрде де цианамид кальцийдан басқа (31 тобы).
3.- 1 ескертуiнiң ережелерi сақталған жағдайда VІ тарауына осы топқа кiрмейтiндер:
(а) натрий хлоридi немесе магний оксидi, таза немесе қоспасы, сонымен қатар V тараудың басқа өнiмдерi;
(б) органо-бейорганикалық қосылыстар, осы топқа жататын 2 ескертуде көрсетiлгендерден басқа;
(в) 2, 3, 4 ескертулерде көрсетiлген немесе 31 топқа жататын өнiмдер;
(г) 32.06 тауар позициясындағы люминофорлар түрiнде қолданылатын бейорганикалық өнiмдер; 32.07 тауар позициясындағы шыны тәрiздес фритта және ұнтақтағы, түйiрдегi және қауыздағы шыны;
(д) жасанды графит (38.01 тауар позициясы); өрт сөндiргiштердегi зарядтар үшiн қолданылатын немесе өрт сөндiру үшiн гранаталар құрамына кіретін өнiмдер (38.13 тауар позициясы); сия дақтарын кетiруге арналған құрамдар, бөлшек сауда үшiн буылған (38.24 тауар позициясы); 38.24 тауар позициясының әрқайсысының массасы 2,5 г. кем емес сiлтiлiк галогенидтердiң немесе сiлтiлiк-жер металдардың жасанды өсiрiлген кристалдары (оптикалық элементтерден бacқa);
(e) қымбат немесе жартылай қымбат тастар (табиғи, жасанды немесе қайта жасалған), сонымен қатар сол тастардың үгiндiлерi мен ұнтақтары (71.02 - 71.05 тауар позициялары), немесе қымбат металдар, немесе 71 тобындағы қымбат металдардың қорытпалары;
(ж) металдар, таза немесе қоспасы бар, олардың қорытпалары немесе металл қышы, металдардың күйежентектелген карбидтерiн қoca алғанда, VI бөлiмдегi немесе

(з) оптические элементы, например, галогениды щелочных или шелочно-земельных металлов (товарная позиция 90.01).
4.- Комплексные кислоты определенного химического состава, состоящие из кислоты, образованной неметаллом подгруппы II, и кислоты, образованной металлом подгруппы IV, включаются в товарную позицию 28.11.
5.- В товарные позиции 28.26-28.42 включаются только соли металлов или аммония или пероксосоли.
Двойные или комплексные соли включаются в товарную позицию 28.42, если в контексте не оговорено иное.
6.- В товарную позицию 28.44 включаются только:
(а) технеций (порядковый номер 43), прометий (порядковый номер 61), полоний (порядковый номер 84) и все элементы с порядковыми номерами выше 84;
(б) природные или искусственные радиоактивные изотопы (включая изотопы драгоценных или недрагоценных металлов, указанных, соответственно, в разделах XIV и XV) в смеси или отдельно;
(в) соединения этих элементов и изотопов, органические или неорганические, определенного или неопределенного химического состава, в смеси или отдельно;
(г) сплавы, дисперсии (включая металлокерамику), керамические продукты и смеси, содержащие эти элементы или их изотопы, а также неорганические и органические соединения названных элементов и изотопов с удельной радиоактивностью более 0,002 мкКи/г (74 Бк/г);
(д) отработанные (облученные) тепловыделяющие элементы (твэлы) ядерных реакторов;
(е) радиоактивные остатки, пригодные или не пригодные к использованию.
В данных примечаниях и названиях товарных позиций 28.44 и 28.45 термин "изотопы" означает следующее:
- индивидуальные нуклиды, за исключением нуклидов, существующих в природе в моноизотопном состоянии;
- смеси изотопов одного элемента, обогащенные одним или несколькими изотопами, указанными выше, то есть элементы с искусственно измененным природным изотопным составом.
Раздел VI
Группа 28
28.01/05
7.- В товарную позицию 28.48 включается фосфид меди, содержащий более 15 мас.% фосфора.
8.- Химические элементы (например, кремний и селен), используемые в электронике, включаются в данную группу при условии, что они представлены в вытянутой форме без дальнейшей обработки или в форме цилиндров, или стержней. Если они имеют форму дисков, пластин или аналогичные формы, то включаются в товарную позицию 38.18.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
I. Химические элементы
28.01             Фтор, хлор, бром и йод:
2801.10  - хлор
2801.20  - йод

(з) оптикалық элементтер, мысалы сiлтiлiк немесе сiлтiлiк-жер металдарының галогенидтерi (90.01 тауар позициясы);
4.- II топшадағы метал еместен құралған, қышқылдан тұратын белгiленген химиялық құрамның кешендi қышқылдары, және IV топшасы металымен құралған 28.11 тaуap позициясына енгiзiлетiн қышқылдар.
5.- 28.26-28.42 тауар позицияларына тек металдардың тұздары немесе аммоний немесе пероксотұздар енгiзiледi.
Егер мәтiнде өзгеше келiсiлмесе, қос немесе кешендi тұздар 28.42 тауар позициясына енгiзiледi.
6.- 28.44 тауар позициясына тек:
(а) технеций (peттiк нөмiрi 43), прометий (реттiк нөмiрi 61), полоний (реттiк нөмiрi 84), және реттiк нөмiрлерi 84-тен жоғары барлық элементтер;
(б) табиғи немесе жасанды радиоактивтi изотоптар (XIV және XV тарауларында көрсетiлген қымбат немесе қымбат емес металдардың изотоптарын қoca) қоспа немесе жеке түрiнде;
(в) осы элементтер мен изотоптардың органикалық немесе бейорганикалық белгiленген немесе белгiленбеген химиялық құрамының қоспа немесе жеке түрдегi қосылыстары;
(г) қорытпалар, дисперсиялар (метал қышты қoca алғанда), осы элементтер мен изотоптарды құрайтын қыш өнiмдерi, сонымен қатар аталған элементтер мен изотоптардың үлестiк радиоактивтiлiгі 0,002 мкКи/г (74 Бк/г) аспайтын бейорганикалық және органикалық қосылыстар;
(д) ядролық реакторлардың iстен шыққан (сәулелендiрiлген) жылу
шығарушы элементтерi (твэлдер);
(e) пайдалануға жарамды немесе жарамсыз радиоактивтiк қалдықтар енгізiледi.
Осы ескертулерде және 28.44, 28.45 тауар позицияларындағы изотоп терминi мынаны бiлдiредi:
- жеке нуклидтер, табиғатта бар моноизотоптық жағдайдағы нуклидтердi қоспағанда;
- бiр элемент изотоптарының қоспасы жоғарыда көрсетiлген бiр немесе бiрнеше изотоптармен қорландырылған, яғни жасанды өзгерiлген табиғи изотоптық құрамдар.
7.- 28.48 тауар позициясына фосфордың 15% массасын құрайтын мыстың фосфидi енгiзiледi.
8.- Электроникада қолданылатын химиялық элементтер (мысалы, кремний мен селен) осы топқа одан әрi өңдеусiз керiлген қалыпта немесе цилиндр, немесе стержень қалыпта берiлсе енгiзiледi. Егер олар диск, пластина немесе осыған ұқсас түрде берiлсе, онда 38.18 тауар позициясына енгiзiледi.
ҮІ бөлiм
28-топ
28.01/04
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
1. Химиялық элементтер
28.01              Фтор, хлор, бром және йод:
2801.10  - хлор
2801.20  - йод

2801.30  - фтор; бром
28.02     2802.00  Сера сублимированная или осажденная;
сера коллоидная.
28.03     2803.00  Углерод (сажи и прочие формы углерода, в
другом месте не поименованные или не
включенные).
28.04             Водород, газы инертные и прочие неметаллы:
2804.10  - водород
- газы инертные:
2804.21  -- аргон
2804.29  -- прочие
2804.30  - азот
2804.40  - кислород
2804.50  - бор; теллур
- кремний:
2804.61  -- содержащий не менее 99,99 мас.% кремния
2804.69  -- прочий
2804.70  - фосфор
2804.80  - мышьяк
2804.90  - селен
28.05             Металлы щелочные или щелочно-земельные;
металлы редкоземельные, скандий и иттрий в
чистом виде, в смесях или сплавах; ртуть:
- металлы щелочные или щелочно-земельные:
2805.11  -- натрий
2805.12  -- кальций
2805.19  -- прочие
2805.30  - металлы редкоземельные, скандий и иттрий в
чистом виде, в смесях или сплавах
2805.40  - ртуть
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 28
28.06/14
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
II. Кислоты неорганические и соединения
неметаллов с кислородом неорганические
28.06             Хлорид водорода (кислота соляная);
кислота хлорсульфоновая:
2806.10  - хлорид водорода (кислота соляная)
2806.20  - хлорсульфоновая кислота
28.07     2807.00  Серная кислота; олеум.
28.08     2808.00  Азотная кислота; сульфоазотные кислоты.
28.09             Пентаоксид дифосфора; фосфорная кислота;
полифосфорные кислоты определенного или
неопределенного химического состава:
2809.10  - пентаоксид дифосфора
2809.20  - фосфорная кислота и полифосфорные кислоты
28.10      2810.00  Оксиды бора; кислоты борные.
28.11             Кислоты неорганические прочие и соединения
неметаллов с кислородом неорганические
прочие:
- кислоты неорганические прочие:
2811.11  -- фторид водорода (кислота плавиковая)
2811.19  -- прочие
- соединения неметаллов с кислородом
неорганические прочие:
2811.21  -- диоксид углерода
2811.22  -- диоксид кремния
2811.23  -- диоксид серы
2811.29  -- прочие
III. Соединения неметаллов с
галогенами или серой
28.12             Галогениды и галогенид оксиды неметаллов:
2812.10  - хлориды и оксид хлориды
2812.90  - прочие
28.13             Сульфиды неметаллов; трисульфид фосфора
технический:
2813.10  - дисульфид углерода
2813.90  - прочие
IV. Неорганические основания, оксиды,
гидроксиды и пероксиды металлов
28.14             Аммиак, безводный или в водном растворе:
2814.10  - аммиак безводный
2814.20  - аммиак в водном растворе
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 28
28.15/24
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

2801.30  - фтор, бром
28.02     2802.00  Сублимирленген немесе шөккен күкiрт;
коллоидты күкiрт
28.03     2803.00  Көмiртек (күйелер және көмiртектiң басқа жерде
аталмаған немесе енгiзiлмеген басқа нысандары).
28.04              Сутек, инерттi газдар және басқа металл
еместер
2804.10  - сутек
- инерттi газдар
2804.21  -- аргон
2801.29  -- өзгелерi
2804.30  - азот
2804.40  - оттегі
2804.50  - бор; теллур
- кремний
2804.61  -- кремнийдің құрайтын массасы 99,99% кем емес
2804.69  -- өзгелерi
2804.70  - фосфор
ҮІ бөлім
28-топ
28.04/12
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2804.80  - мышьяк
2804.90  - селен
28.05              Сiлтiлiк немесе сiлтiлi-жер металдары; сирек
кездесетiн металдар, таза, қоспа және қорытпа
түрдегi скандий мен иттрий, сынап:
- сiлтiлiк және сiлтiлiк-жер металдары
2805.11  -- натрий
2805.12  -- кальций
2805.19  -- өзгелерi
2805.30  - сирек кездесетiн металдар, таза, қоспа және
қорытпа түрдегі скандий мен иттрий
2805.40  - сынап
II. Бейорганикалық қышқылдары мен метал
еместердің бейорганикалық оттегімен қосылысы
28.06
2806.10  - Сутек хлоридi (тұз қышқылы);
хлорсульфондық қышқыл:
2806.20  - сутек хлоридi (тұз қышқылы)
28.07     2807.00  Күкiрт қышқылы; олеум
28.08     2808.00  Азот қышқылы; сульфоазот қышқылы.
28.09              Дифосфор пентаоксиді; фосфор қышқылы;
белгіленген немесе белгіленбеген химиялық
құрамның полифосфорлық қышқылдары
2809.10  - дифосфор пентаоксиді
2809.20  - фосфор қышқылы және полифосфор қышқылы
28.10     2810.00  Бор оксидi; бор қышқылы.
Басқа бейорганикалық қышқылдар және метал
еместердiң басқа бейорганикалық оттегiмен
қосылыстары:
- басқа бейорганикалық қышқылдар:
2811.11  -- сутек фторидi (балқытылған қышқыл)
2811.19  -- өзгелерi
-- метал еместердiң бейорганикалық оттекпен
басқа қосылыстары:
2811.21  - көмiртектiң диоксидi
2811.22  - кремний диоксидi
2811.23  Күкірт диоксиді
2811.29  өзгелері
ІІІ. Метал еместердің галогендермен немесе
күкіртпен қосылысы
28.12              Галогенидтер және метал еместердің галогенид
оксидтері:
2812.10  - хлоридтер және хлорид оксидi
2812.90  - өзгелерi
ҮІ бөлім
28-топ
28.13/21
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
28.13              Метал еместердiң галогенидтерi; фосфордың
техникалық трисульфидi:
2813.10  - көмiртектiң дисульфидi
- өзгелерi
ІV. Металдардың бейорганикалық негіздемелері,
оксидтері, гидрооксидтері және пероксидтері
Аммиак, сусыз немесе су ерiтiндiсiндегi:
2814.10  - сусыз аммиак
2814.20  - су ерiтiндiсiндегi аммиак

28.15             Гидроксид натрия (сода каустическая);
гидроксид калия (едкое кали); пероксиды
натрия или калия:
- гидроксид натрия (сода каустическая):
2815.11  -- в твердом виде
2815.12  -- в водном растворе (щелок натровый или сода
жидкая)
2815.20  - гидроксид калия (едкое кали)
2815.30  - пероксиды натрия или калия
28.16             Гидроксид и пероксид магния; оксиды,
гидроксиды и пероксиды стронция или бария:
2816.10  - гидроксид и пероксид магния
2816.40  - оксиды, гидроксиды и пероксиды стронция или
бария
28.17             Оксид цинка; пероксид цинка.
28.18             Искусственный корунд определенного или
неопределенного химического состава; оксид
алюминия; гидроксид алюминия:
2818.10  - искусственный корунд определенного или
неопределенного химического состава
2818.20  - оксид алюминия, отличный от искусственного
корунда
2818.30  - гидроксид алюминия
28.19             Оксиды и гидроксиды хрома:
2819.10  - триоксид хрома
2819.90  - прочие
28.20             Оксиды марганца:
2820.10  - диоксид марганца
2820.90  - прочие
28.21             Оксиды и гидроксиды железа; красители
минеральные, содержащие 70 мас.% или более
химически связанного железа в пересчете на
Fе 2 О 3 :
2821.10  - оксиды и гидроксиды железа
2821.20  - красители минеральные
28.22     2822.00  Оксиды и гидроксиды кобальта; оксиды
кобальта технические.
28.23     2823.00  Оксиды титана.
28.24             Оксиды свинца; сурик свинцовый (красный и
оранжевый):
2824.10  - монооксид свинца (глет свинцовый, массикот)
2824.20  - сурик свинцовый (красный и оранжевый)
2824.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 28
28.25/27 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
28.25             Гидразин и гидроксиламин и их
неорганические соли; неорганические
основания прочие; оксиды, гидроксиды и
пероксиды металлов прочие:
2825.10  - гидразин и гидроксиламин и их неорганические
соли
2825.20  - оксид и гидроксид лития
2825.30  - оксиды и гидроксиды ванадия
2825.40  - оксиды и гидроксиды никеля
2825.50  - оксиды и гидроксиды меди
2825.60  - оксиды германия и диоксид циркония
2825.70  - оксиды и гидроксиды молибдена
2825.80  - оксиды сурьмы
2825.90  - прочие
V. Соли и пероксосоли неорганических
кислот и металлов
28.26             Фториды; фторосиликаты, фтороалюминаты и
прочие комплексные соли фтора:
- фториды:
2826.11  -- аммония или натрия

28.15              Натрий гидроксидi (каустикалық сода); калий
гидроксидi (күйдiргiш калий); натрий немесе
калий пероксидi
- натрий гидроксидi (каустикалық сода):
2815.11  -- қатты түрдей
2815.12  -- су ерiтiндiсiнде (натр сiлтiсi немесе сұйық
сода)
2815.20  - калий гидроксидi (күйдiргiш калий)
2815.30  - натрий немесе калий пероксидi
28.16              Магний гидроксидi жәнe пероксидi:
стронцийдiң немесе барийдiң гидроксидi және
пероксидi:
2816.10  - магний гидроксидi және пероксидi
2816.40  - стронцийдiң немесе барийдiң оксидтерi,
гидроксидтерi және пероксидтерi
28.17     2817.00  Мырыш оксидi; мырыш пероксидi
28.18              Белгiленген немесе белгiленбеген химиялық
құрамның жасанды корунды: алюминий оксидi;
алюминий гидроксидi:
2818.10  - белгiленген немесе белгiленбеген химиялық
құрамының жасанды корунды
2818.20  - жасанды корундтан үздiк, алюминий оксидi
2818.30  - алюминийдiң гидроксидi
28.19              Хромның оксидтерi мен гидроксидтерi:
2819.10  - хромның триоксидi
2819.90  - өзгелері
28.20              Марганец оксидi:
2820.10  - марганец диоксидi
2820.90  - өзгелерi
28.21              Темiрдiң оксидтерi мен гидроксидтерi:
құрамында массасы 70% немесе одан асатын
минералды бояғыштар немесе Ғе 2 О 3 қайта
есептегенде химиялық байланыстырылған темiр
2821.10  - темiрдiң оксидтерi мен гидроксидтерi
2821.20  - минералды бояғыштар
ҮІ бөлім
28-топ
28.24/27
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
28.22     2822.00  Кобальттың оксидтерi мен  гидроксидтерi;
кобальттың техникалық оксидтерi.
28.23     2823.00  Титанның оксидтерi
28.24              Қорғасынның оксидтерi; қорғасын жосасы
(қызыл және қызғылт сары)
2824.10  - қорғасынның монооксидi (қорғасын тотығы,
массикот)
2824.20  - қорғасын жосасы (қызыл және қызғылт сары)
2824.90  - өзгелерi
28.25              Гидразин мен гидроксиламин және олардың
бейорганикалық тұздары: басқа бейорганикалық
негiздемелер; металдардың басқа оксидтерi,
гидроксидтерi және пероксидтерi:
2825.10  - гидразин мен гидроксиламин және олардың
бейорганикалық тұздары
2825.20  - литийдiң оксидi мен гидроксидi
2825.30  - ванадийдiң оксидтерi мен гидроксидтерi
2825.40  - никельдiң оксидтерi мен гидроксидтерi
2825.50  - мыстың оксидтерi мен гидроксидтерi
2825.60  - германийдiң оксидтерi және цирконийдiң
диоксидтерi
2825.70  - молибденнiң оксидтерi мен гидроксидтерi
2825.80  - сүрме оксидтерi
2825.90  - өзгелерi
V. Бейорганикалық қышқылдар мен металдардың
тұздары және пероксотұздары
28.26              Фторидтер; фторосиликаттар, фторалюминиаттар
және фтордың басқа кешендi тұздары:
- фторидтер:
2826.11  - аммонийдiң немесе натрийдiң

2826.12  -- алюминия
2826.19  -- прочие
2826.20  - фторосиликаты натрия или калия
2826.30  - гексафтороалюминат натрия (синтетический
криолит)
2826.90  - прочие
28.27             Хлориды, хлорид оксиды и хлорид гидроксиды;
бромиды и бромид оксиды; йодиды и йодид
оксиды:
2827.10  - хлорид аммония
2827.20  - хлорид кальция
- хлориды прочие:
2827.31  -- магния
2827.32  -- алюминия
2827.33  -- железа
2827.34  -- кобальта
2827.35  -- никеля
2827.36  -- цинка
2827.39  -- прочие
- хлорид оксиды и хлорид гидроксиды:
2827.41  -- меди
2827.49  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 28
28.27 2 /33 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- бромиды и бромид оксиды:
2827.51  -- бромиды натрия или калия
2827.59  -- прочие
2827.60  - йодиды и йодид оксиды
28.28             Гипохлориты; гипохлорит кальция
технический; хлориты; гипобромиты:
2828.10  - гипохлорит кальция технический и гипохлориты
кальция прочие
2828.90  - прочие
28.29             Хлораты и перхлораты; броматы и перброматы;
йодаты и перйодаты:
- хлораты:
2829.11  -- натрия
2829.19  -- прочие
2829.90  - прочие
28.30             Сульфиды; полисульфиды определенного или
неопределенного химического состава:
2830.10  - сульфиды натрия
2830.20  - сульфид цинка
2830.30  - сульфид кадмия
2830.90  - прочие
28.31             Дитиониты и сульфоксилаты:
2831.10  - натрия
2831.90  - прочие
28.32             Сульфиты; тиосульфаты:
2832.10  - сульфиты натрия
2832.20  - прочие сульфиты
2832.30  - тиосульфаты
28.33             Сульфаты; квасцы; пероксосульфаты
(персульфаты):
- сульфаты натрия:
2833.11  -- сульфат динатрия
2833.19  -- прочие
- сульфаты прочие:
2833.21  -- магния
2833.22  -- алюминия
2833.23  -- хрома
2833.24  -- никеля
2833.25  -- меди
2833.26  -- цинка
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 28
28.33 2 /36
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
2833.27  -- бария
2833.29  -- прочие
2833.30  - квасцы
2833.40  - пероксосульфаты (персульфаты)
28.34             Нитриты; нитраты:
2834.10  - нитриты
- нитраты:
2834.21  -- калия
2834.29  -- прочие
28.35             Фосфинаты (гипофосфиты), фосфонаты
(фосфиты) и фосфаты; полифосфаты
определенного или неопределенного
химического состава:
2835.10  - фосфинаты (гипофосфиты) и фосфонаты (фосфиты)
- фосфаты:

2826.12  -- алюминийдiң
2826.19  -- өзгелерi
2826.20  -- натрийдiң немесе калийдiң фторсиликаттары
2826.30  -- натрийдiң гексафтороалюминаты
(синтетикалық криолит)
2826.90  - өзгелері
28.27              Хлоридтер, хлорид оксидтер және хлорид
гидроксидтер; бромидтер және бромид оксидтер;
йодидтер және йодид оксидтер:
2827.10  - аммоний хлоридi
2827.20  - кальций хлоридi
ҮІ бөлім
28-топ
28.27 2 /33 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
- басқа хлоридтерi:
2827.31  -- магнийдiң
2827.32  -- алюминийдiң
2827.33  -- темiрдiң
2827.34  -- кобальттiң
2827.35  -- никелдiң
2827.36  -- мырыштың
2827.39  -- өзгелерi
- хлорид оксидтер және хлорид гидроксидтер:
2827.41  -- мыстың
2827.49  -- өзгелерi
- бромидтер және бромид оксидтер
2827.51  -- натрий және калий бромидтерi
2827.59  -- өзгелерi
2827.60  - йодидтер және йодид оксидтер
28.28              Гипохлориттер; кальцийдiң техникалық
гипохлориті; гипобромиттер:
2828.10  - кальцийдiң техникалық гипохлоритi және
кальцийдiң басқа гипохлориттерi
2828.90  - өзгелерi
28.29              Хлораттар және перхлораттар; броматтар және
перброматтар; йодаттар және перйодаттар:
- хлораттар:
2829.11  - натрийдiң
2829.90  - өзгелері
28.30              Сульфидтер; белгiленген және белгiленбеген
химиялық құрамның полисульфидi:
2830.10  - натрийдiң сульфидi
2830.20  - мырыштың сульфидi
2830.30  - кадмий сульфидi
2830.90  - өзгелерi
28.31              Дитиониттерi және сульфоксилаттары:
2831.10  - натрийдiң
- өзгелерi
28.32              Сульфиттер; тиосульфиттер:
2832.10  - натрий сульфиттерi
2832.20  - басқа сульфиттер
2832.30  - тиосульфаттар
28.33              Сульфаттар; ашудасттаp; пероксосульфаттар
(персульфаттар)
- натрий сульфаттары:
2833.11  -- динатрий сульфаты
2833.19  -- өзгелерi
- басқа сульфаттары:
2833.21  -- магнийдiң
2833.22  -- алюминийдiң
ҮІ бөлім
28-топ
28.33 2 /36
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2833.23  -- хромның
2833.24  -- никельдің
2833.25  -- мыстың
2833.26  -- мырыштың
2833.27  -- барийдің
2833.29  -- өзгелері
2833.30  -- ашудастар
2833.40  -- пероксосульфаттар (персульфаттар)
28.34              Нитриттер: нитраттар:
2834.10  - нитриттерi
- нитраттары:
2834.21  -- калийдiң
2834.29  - өзгелерi
28.35              Фосфинаттар (гипофосфиттер), фосфонаттар
(фосфиттер) және фосфаттар; белгiленген немесе
белгiленбеген химиялық құрамның полифосфаттары:
2835.10  - фосфинаттар (гипофосфиттер) және фосфонаттар
(фосфиттер)
- фосфаттары:

2835.22  -- моно- или динатрия
2835.23  -- тринатрия
2835.24  -- калия
2835.25  -- водородфосфат кальция (фосфат дикальция)
2835.26  -- фосфаты кальция прочие
2835.29  -- прочие
- полифосфаты:
2835.31  -- трифосфат натрия (триполифосфат натрия)
2835.39  -- прочие
28.36             Карбонаты; пероксокарбонаты (перкарбонаты);
карбонат аммония технический, содержащий
карбамат аммония:
2836.10  - карбонат аммония технический и карбонаты
аммония прочие
2836.20  - карбонат динатрия
2836.30  - водородкарбонат натрия (бикарбонат натрия)
2836.40  - карбонаты калия
2836.50  - карбонат кальция
2836.60  - карбонат бария
2836.70  - карбонаты свинца
- прочие:
2836.91  -- карбонаты лития
2836.92  -- карбонат стронция
2836.99  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 28
28.37/43 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
28.37             Цианиды, цианид оксиды, цианиды комплексные:
- цианиды и цианид оксиды:
2837.11  -- натрия
2837.19  -- прочие
2837.20  - цианиды комплексные
28.38     2838.00  Фульминаты, цианаты и тиоцианаты.
28.39             Силикаты; силикаты щелочных металлов
технические:
- натрия:
2839.11  -- метасиликаты натрия
2839.19  -- прочие
2839.20  - калия
2839.90  - прочие
28.40             Бораты; пероксобораты (пербораты):
- тетраборат динатрия (бура очищенная):
2840.11  -- безводный
2840.19  -- прочий
2840.20  - бораты прочие
2840.30  - пероксобораты (пербораты)
28.41             Соли оксометаллических или
пероксометалических кислот:
2841.10  - алюминаты
2841.20  - хроматы цинка или свинца
2841.30  - дихромат натрия
2841.50  - хроматы и дихроматы прочие; пероксохроматы
- манганиты, манганаты и перманганаты:
2841.61  -- перманганат калия
2841.69  -- прочие
2841.70  - молибдаты
2841.80  - вольфраматы
2841.90  - прочие
28.42             Соли неорганических кислот или пероксокислот
(включая алюмосиликаты определенного или
неопределенного химического состава), кроме
азидов, прочие:
2842.10  - силикаты двойные или комплексные, включая
алюмосиликаты определенного или
неопределенного химического состава
2842.90  - прочие
VI. Разные неорганические продукты
28.43             Металлы драгоценные в коллоидном
состоянии; соединения неорганические или
органические драгоценных металлов,
определенного или неопределенного
химического состава; амальгамы
драгоценных металлов:
2843.10  - металлы драгоценные в коллоидном состоянии
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 28
28.43 2 /49
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- соединения серебра:

2835.22  -- моно немесе динатрийдiң
2835.23  -- три натрийдiң
2835.24  -- калийдiң
2835.25  -- кальцийдiң сутекфосфатының
2835.26  -- кальцийдiң басқа фосфаттары
2835.29  -- өзгелерi
- полифосфаттары:
2835.31  -- трифосфат натрийдiң
2835.39  -- өзгелері
28.36              Карбонаттаp: пероксокарбонаттар (перкарбонаттар):
құрамында аммоний карбонаты бар техникалық
аммоний карбонаты:
2836.10  - техникалық аммоний карбонаты және басқа
аммоний карбонаттары
2836.20  - динатрий карбонаты
2836.30  - натрийдiң сутеккарбонаты (натрийдiң
бикарбонаты)
2836.40  - калий карбонаты
2836.50  - кальций карбонаты
2836.60  - барий карбонаты
2836.70  - қорғасын карбонаты
- өзгелерi
2836.91  -- литий карбонаттары
VI бөлім
28-топ
28.36/42
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2836.92  -- стронций карбонаты
2836.99  -- өзгелерi
28.37              Цианидтер, оксид цианиді, кешенді цианидтер:
- цианидтер және оксид цианидi:
2837.11  -- натрийдiң
2837.19  -- өзгелерi
2837.20  - кешендi цианидтер
28.38     2838.00  Фульминаттар, цианаттар және тиоцианаттар.
28.39              Силикаттар, сiлтiлiк техникалық металдардың
силикаттары:
- натрийдiң
2839.11  -- натрийдiң метасиликаттары
2839.19  -- өзгелерi
2839.20  -- калийдiң
2839.90  - өзгелерi
28.40              Бораттар, пероксобораттар (пербораттар):
- динатрийдiң тетрабораты (тазартылған буpa):
2840.11  -- сусыз
2840.19  -- өзгелерi
2840.20  -- басқа бораттар
2840.30  - пероксобораттар
28.41              Оксометалдық және пероксометалдық қышқылдардың
тұздары:
2841.10  - алюминаттар
2841.20  - мырыштың немесе қорғасынның хроматы
2841.30  - натрийдiң дихроматы
2841.50  - басқа хроматтар және дихроматтар;
пероксохроматтар
- манганиттер, манганаттар және перманганаттар:
2841.61  -- калий перманганаты
2841.69  -- өзгелерi
2841.70  - молибдаттар
2841.80  - вольфраматтар
2841.90  өзгелерi
28.42              Бейорганикалық қышқылдардың немесе
пероксоқышқылдардың тұздары (белгiленген немесе
белгiленбеген химиялық құрамның
алюмисиликаттарын қоса алғанда), азидтардан
басқа, өзгелерi:
2842.10  - қос немесе кешендi силикаттар, белгiленген
немесе белгiленбеген химиялық құрамның
алюмосиликаттарын қоса алғанда
VI бөлім
28-топ
28.42 2 /44
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2842.90  - өзгелерi
V. Әртүрлі бейорганикалық өнімдер
28.43              Колоидты жағдайдағы қымбат металдар;
қымбат металдардың бейорганикалық немесе
органикалық қосылыстары
2843.10  - коллоидты жағдайдағы қымбат металдар
- күмістің қосылыстары

2843.21  -- нитрат серебра
2843.29  -- прочие
2843.30  - соединения золота
2843.90  - соединения прочие; амальгамы
28.44             Элементы химические радиоактивные и изотопы
радиоактивные (включая делящиеся или
воспроизводящиеся химические элементы и
изотопы) и их соединения; смеси и остатки,
содержащие эти продукты:
2844.10  - уран природный и его соединения; сплавы,
дисперсии (включая металлокерамику),
продукты керамические и смеси, содержащие
природный уран или соединения природного
урана
2844.20  - уран, обогащенный ураном-235, и его
соединения; плутоний и его соединения;
сплавы, дисперсии (включая металлокерамику),
продукты керамические и смеси, содержащие
уран, обогащенный ураном-235, плутоний или
соединения этих продуктов
2844.30  - уран, обедненный ураном-235, и его
соединения; торий и его соединения; сплавы,
дисперсии (включая металлокерамику),
продукты керамические и смеси, содержащие
уран, обедненный ураном-235, торий или
соединения этих продуктов
2844.40  - элементы радиоактивные, изотопы и
соединения, кроме указанных в субпозиции
2844.10, 2844.20 или 2844.30; сплавы,
дисперсии (включая металлокерамику),
продукты керамические и смеси, содержащие
эти элементы, изотопы или соединения; остатки
радиоактивные
2844.50  - отработанные (облученные) тепловыделяющие
элементы (твэлы) ядерных реакторов
28.45               Изотопы, кроме изотопов товарной позиции
28.44; соединения неорганические или
органические этих изотопов, определенного
или неопределенного химического состава:
2845.10  - тяжелая вода (оксид дейтерия)
2845.90  - прочие
28.46             Соединения, неорганические или органические,
редкоземельных металлов, иттрия или скандия
или смесей этих металлов:
2846.10  - соединения церия
2846.90  - прочие
28.47     2847.00  Пероксид водорода, отвержденный или не
отвержденный мочевиной.
28.48     2848.00  Фосфиды, определенного или неопределенного
химического состава, за исключением
феррофосфора.
28.49             Карбиды, определенного или неопределенного
химического состава:
2849.10  - кальция
2849.20  - кремния
2849.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 28
28.50/51
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
28.50    2850.00   Гидриды, нитриды, азиды, силициды и бориды,
определенного или неопределенного
химического состава, кроме соединений,
являющихся карбидами товарной позиции
28.49.
28.51    2851.00   Соединения неорганические прочие (включая
дистиллированную или кондуктометрическую
воду и воду аналогичной чистоты); воздух
жидкий (с удалением или без удаления
инертных газов); воздух сжатый; амальгамы,
кроме амальгам драгоценных металлов.
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
Примечания
Группа 29
Органические химические соединения
Примечания:
1.- Если в контексте не оговорено иное, в товарные позиции этой группы включаются только:
(а) отдельные органические соединения определенного химического состава, содержащие или не содержащие примеси;
(б) смеси двух или более изомеров одного и того же органического соединения (содержащего или не содержащего примеси), за исключением смесей изомеров ациклических углеводородов (но не стереоизомеров), насыщенных или ненасыщенных (группа 27);

2843.21  -- күмістің нитраты
2843.29  -- өзгелерi
2843.30  - алтынның қосылыстары
2843.90  - бacқa қосылыстары; амальгамы
28.44              Химиялық радиоактивтi элементтер және
радиоактивтi изотоптар (бөлiнетiн немесе
химиялық элементтер мен изотоптардың
туындыларын) және олардың қосылыстары осы
өнімді құрайтын қоспалар мен қалдықтар:
2844.10  табиғи уран және оның қосылыстары;
қорытпалар, дисперсиялар (металл қышын қоса
алғанда), табиғи уранды құрайтын немесе табиғи
уранның қоспалары бар қыш өнiмдерi және қоспалар
2844.20  уран-235-пен қорландырылған уран, және оның
қосылыстары; плутоний және оның қосылыстары;
қорытпалар, дисперсиялар (металл қышын қоса
алғанда), құрамында ураны бap қыш өнiмдерi және
қоспалар, уран-235-пен қорландырылған, плутоний
және осы өнiмдердiң қоспалары
2844.30  -уран-235-пен жұтаңданған уран, оның қоспалары;
плутоний және оның қоспалары; қорытпалар,
дисперсиялар (металл қышын қоса алғанда),
құрамында уран бар қыш өнiмдерi және қоспалар
уран-235-пен жұтаңданған торий немесе осы
өнiмдердiң қоспалары
2844.40  радиоактивтi элементтер, изотоптар немесе
қоспалар, 2844.10, 2844.20 немесе 2844.30
субпозицияларында көрсетiлгендерден басқа;
қорытпалар, дисперсиялар (металл қышын қоса
алғанда), осы элементтердi құрайтын қыш өнiмдерi
және қоспалар, изотоптар немесе қоспалар;
радиоактивтi қалдықтар
2844.50  ядролық реакторлардың iстен шыққан (сәулеленген)
жылу шығаратын элементтерi (твэлдер)
VI бөлім
28-топ
28.42 2 /51
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
28.45              Изотоптар, 28.44 тауар позициясындағылардан
басқа; химиялық құрамы белгiленген немесе
белгiленбеген химиялық құрамдардың, осы
изотоптардың бейорганикалық немесе органикалық
қосылыстары:
2845.10  - ауыр су (дейтерий оксидi)
2845.90  - өзгелерi
28.46              Сирек кездесетiн металдардың, иттрийдiң немесе
скандийдiң, немесе осы металдардың қоспаларының
бейорганикалық немесе органикалық қосылыстары:
2846.10  - Церийдiң қосылыстары
2846.90  - өзгелерi
28.47              Несепнәрмен қатырылған немесе қатырылмаған
сутектiң пероксидi.
28.48     2848.00  Белгiленген немесе белгiленбеген химиялық
құрамның фосфидi, феррофосфордан басқа.
28.49              Белгiленген немесе белгiленбеген химиялық
құрамның карбидтерi:
2849.10  - кальцийдiң
2849.20  - кремнийдiң
2849.90  - өзгелерi
28.50     2850.00  Белгіленген немесе белгiленбеген химиялық
құрамның гидридтерi, нитридтері, азидтерi.
силицидтерi және боридтерi, 28.49 тауар
позициясының карбидтерi болып табылатын
қосылыстардан басқа.
28.51     2851.00  Басқа бейорганикалық қосылыстар (дистилленген
немесе кондуктометрленген су және тазалығы ұқсас
суды қоса алғанда); сұйық ауа (инерттi газдарды
алып тастағанда немесе алып тастамағанда);
сығылған ауа; амалгамдар, қымбат металдардың
амальгамдарынан басқа.
VI бөлім
29-топ
Ескертулер
29-топ
Органикалық химиялық қосылыстар
Ескерту:
1.- Егер мәтiнде өзгеше келiсiлмесе, осы топтың тауар позициясына тек:
(а) құрамында қоспалары бар немесе жоқ белгiленген химиялық құрамның жеке органикалық қосылыстары;
(б) қаныққан немесе қанықпаған (27-топ) ацикликалық көмiрсутек изомерлерiнiң (бiрақ стереоизомерлер емес) қоспаларын коспағанда, бiр органикалық қосындының екi немесе одан көп изомерлерiнiң қоспалары;

(в) продукты товарных позиций 29.36-29.39 или простые эфиры сахаров, ацетали сахаров, сложные эфиры сахаров, и их соли, товарной позиции 29.40, или продукты товарной позиции 29.41, определенного или неопределенного химического состава;
(г) продукты, указанные выше в пунктах (а), (б) или (в), растворенные в воде;
(д) продукты, указанные выше в пунктах (а), (б) или (в), растворенные в других растворителях, при условии, что растворение является обычным и необходимым условием для их сохранения или транспортировки, с сохранением свойств данных продуктов, что не допускает их использования в иных целях, отличных от традиционных;
(е) продукты, указанные выше в пунктах (а), (б), (в), (г) или (д), с добавлением стабилизирующего вещества (включая агент против слеживания), необходимого для их сохранения или транспортировки;
(ж) продукты, указанные выше в пунктах (а), (б), (в), (г), (д) или (е), с добавлением противопылевого средства или красящего или душистого вещества для облегчения их идентификации или в целях безопасности, с сохранением свойств данных продуктов, что не допускает их использования в иных целях, отличных от традиционных;
(з) следующие продукты, разбавленные до стандартной концентрации, для производства азокрасителей: соли диазония, вещества, вступающие в реакцию сочетания с этими солями, диазотирующиеся амины и их соли.
2.- В данную группу не включаются:
(а) товары товарной позиции 15.04 или сырой глицерин товарной позиции 15.20;
(б) этиловый спирт (товарная позиция 22.07 или 22.08);
(в) метан или пропан (товарная позиция 27.11);
(г) соединения углерода, указанные в примечании 2 к группе 28;
(д) мочевина (товарная позиция 31.02 или 31.05);
(е) красящие вещества растительного или животного происхождения (товарная позиция 32.03), синтетические органические красящие вещества, синтетические органические продукты, используемые в качестве оптических отбеливателей или люминофоров (товарная позиция 32.04), или красители или другие красящие вещества, расфасованные в формы или упаковки для розничной продажи (товарная позиция 32.12);
(ж) ферменты (товарная позиция 35.07);
(з) метальдегид, гексаметилентетрамин или аналогичные вещества, расфасованные в формы (например, таблетки, палочки или аналогичные формы), предназначенные для использования в качестве топлива, или жидкое, или сжиженное газообразное топливо в контейнерах емкостью не более 300 см 3 , используемое для заполнения или повторной заправки сигаретных или аналогичных зажигалок (товарная позиция 36.06);
(и) продукты, поставляемые в качестве зарядов для огнетушителей или гранат для тушения пожаров товарной позиции 38.13; составы для удаления чернильных пятен, упакованные для розничной продажи, товарной позиции 38.24; или

(в) 29.36-29.39 тауар позицияларының өнiмдерi немесе қанттың қарапайым эфирлерi, қанттардың ацеталилары, қанттардың күрделi эфирлерi, және 29.40 позициясындағы олардың тұздары, немесе 29.41 тауар позициясының белгiленген немесе белгiленбеген химиялық құрамның өнiмдерi;
(г) жоғарыда (а), (б) және (в) тармақтарында көрсетiлген, суда ерітiлген өнiмдер;
(д) еру аталған өнiмдердiң оларды дәстүрлi мақсаттардан ерекшеленетiн өзгеше пайдалануға жол бермейтiн қасиеттерiн сақтай отырып оларды сақтаудың немесе тасымалдаудың әдеттегi және қажеттi шарты болып табылуы шартымен, жоғарыда (а), (б) және (в) тармақтарында көрсетiлген, басқа ерiтiндiлерде ерiтiлген өнiмдер;
(е) оларды сақтау және тасымалдау үшiн қажеттi тұрақтандыратын заттар қосыла отырып, жоғарыда (а), (б), (в), (г) немесе (д) тармақтарында көрсетiлген өнiмдер, (жабысқыштыққа қарсы агенттi қоса);
(ж) аталған өнiмдердiң оларды дәстүрлi мақсаттардан ерекшеленетiн өзгеше пайдалануға жол бермейтiн қасиеттерiн сақтай отырып олардың бiрдейлендiрiлуiн жеңiлдету үшiн немесе қауiпсiздiк мақсатында шаңға қарсы зарар мен бояғыш заттар қосылған жоғарыда (а), (б), (в), (г), (д) немесе (е) тармақтарында көрсетiлген өнiмдер;
(з) азобояғыштарды өндiру үшiн стандартты концентрацияға дейiн араластырылған мына өнiмдер: диазоний тұзы, осы тұздармен реакцияға түсетiн заттар, диазотталатын аминдер және олардың тұздары ғана енгiзiледi.
2.- Аталған топқа:
(а) 15.04 тауар позициясының тауарлары немесе 15.20 тауар позициясының шикi глицеринi;
(б) этил спиртi (22.07 немесе 22.08 тауар позициясы);
(в) метан немесе пропан (27.11 тауар позициясы);
(г) 28-топқа 2 ескертуде көрсетiлген, көмiртектiң қосылыстары;
(д) несепнәр (31.02 немесе 31.05 тауар позициясы)
(e) өсiмдiктен немесе жануардан алынатын бояғыш заттар (32.03 тауар позициясы), синтетикалық органикалық бояғыш заттар, оптикалық ағартушы немесе люминофоров ретiнде қолданылатын синтетикалық органикалық өнiмдер (32.04 тауар позициясы), немесе қалыптарға өлшеп салынған немесе бөлшек сауда үшiн оралған бояғыштар немесе басқа бояғыш заттар (32.12 тауар позициясы);
(ж) ферменттер (35.07 тауар позициясы);
(з) метальдегид, гексаметилен немесе ұқсас заттар, нысандарға өлшеніп салынған (мысалы, таблеткалар, таяқшалар немесе ұқсас нысандар), отын ретiнде пайдалануға арналған, немесе сұйық, немесе темекiлiк немесе оған ұқсас оттықтарды толтыру үшiн, немесе қайта толтыру үшiн пайдаланылатын сыйымдылығы 300см 2 -ден аспайтын контейнерлердегi сұйықтатылған газ тәрiздi отын (36.06 тауар позициясы);
(и) 33.13 тауар позициясындағы өртсөндiргiштер үшiн немесе өрт сөндiретiн гранаталардың заряды ретiнде жеткiзiлетiн өнiмдер; 38.24 тауар позициясындағы бөлшек сауда үшiн оралған, сия дақтарын кетiру үшiн құрамдар; немесе

(к) оптические элементы, например, из этилендиаминтартрата (товарная позиция 90.01).
3.- Товары, которые могут быть включены в две или более товарные позиции данной группы, включаются в товарную позицию, последнюю в порядке возрастания кодов в данной группе Номенклатуры.
4.- В товарных позициях 29.04-29.06, 29.08-29.11 и 29.13-29.20 любая ссылка на галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные относится и к смешанным производным, таким как сульфогалогенированные, нитрогалогенированные, нитросульфированные или нитросульфогалогенированные.
В товарной позиции 29.29 нитро- или нитрозогруппы не рассматриваются в качестве азотсодержащих функциональных групп.
В товарных позициях 29.11, 29.12, 29.14, 29.18 и 29.22 термин "кислородсодержащая функциональная группа" относится лишь к тем функциональным группам (характеристические органические кислородсодержащие группы), которые указаны в товарных позициях 29.05-29.20.
Раздел VI
Группа 29
29.01 1
5.- (a) Сложные эфиры органических соединений с кислотными функциональными группами подгрупп I-VII с органическими соединениями этих же подгрупп должны включаться с тем из них, которое включается в товарную позицию, последнюю в порядке возрастания кодов в этих подгруппах Номенклатуры.
(б) Сложные эфиры этилового спирта с органическими соединениями с кислотными функциональными группами подгрупп I-VII должны включаться в те же товарные позиции, что и соответствующие органические соединения с кислотными функциональными группами.
(в) При условии соблюдения положений примечания 1 к разделу VI и примечания 2 к группе 28:
(1) неорганические соли органических соединений, таких как соединения с кислотными, фенольными или енольными функциональными группами, или органические основания, включаемые в подгруппы I-Х или в товарную позицию 29.42, должны включаться в товарные позиции, предназначенные для органических соединений; и
(2) соли, полученные в результате химических реакций между органическими соединениями, включаемыми в подгруппы I-Х или в товарную позицию 29.42, должны включаться в товарную позицию, предназначенную для основания или кислоты (включая соединения с фенольными или енольными функциональными группами), из которых эти соли образуются, последнюю в порядке возрастания кодов в группе.
(г) Алкоголяты металлов должны включаться в ту же товарную позицию, что и соответствующие спирты, за исключением этанола (товарная позиция 29.05).
(д) Галогенангидриды карбоновых кислот должны включаться в ту же товарную позицию, что и соответствующие кислоты.

(к) оптикалық элементтер, мысалы, этилендиаминтартратадан жасалған. (90.01 тауар позициясы) енгiзiлмейдi.
3.-Аталған топтың екi немесе одан көп тауар позицияларына енгiзiлуi мүмкiн тауарлар, Номенклатураның осы тобының кодтарының өсу тәртiбiмен соңғы тауар позициясына енгiзiледi.
4.- 29.04-29.06, 29.08-29.11 және 29.13-29.20 тауар позицияларындағы галогендендiрiлген, сульфилендiрiлген, нитроленген немесе нитрозиленген туындайтындарға кез-келген сiлтеу сульфагалогендендiрiлген, нитрогалогендiрiлген, нитросульфилендiрiлген немесе нитросульфогалогендендiрiлген аралас туындыларға да қатысты болады.
29.29 тауар позицияларындағы нитро- немесе нитрозотоптар азотқұрайтын функционалдық топтар ретiнде қарастырылмайды.
29.11, 29.14, 29.18 және 29.22 тауар позицияларындағы "оттек құраушы функционалдық топ" терминi тек 29.05-29.20 тауар позицияларында көрсетiлген сол функционалдық топтарға қатысты (мiнездемелiк органикалық оттек құраушы топтар).
5.-(а) I-VІІ топшаларының қышқылдық функционалдық топтарының органикалық қосылыстарының күрделi эфирлерi:
(1) органикалық қосылыстардың бейорганикалық тұздары қышқылдық, фенолдық немесе енолдық функционалдық қосылыстары секiлдi, немесе І-Ч топшаларына немесе 29.42 тауар позициясына енгiзiлетiн органикалық негiздемелер органикалық қосылыстарға арналған тауар позицияларына енгiзiлуi тиiс; және
(2) I-X топшаларына немесе 29.42 тауар позициясына енетiн органикалық қосылыстардың арасындағы химиялық реакциялардың нәтижесiнде алынған тұздар негiздеме үшiн немесе қышқылдарға арналған тауар позицияларына енгiзiлуi тиiс (фенолдық немесе енолдық функционалдық топтардың қосылыстарын қоса алғанда) топтағы кодтардың өсу тәртiбiнде соңғы тауар позициясына енгiзiледi.
(г) Металдардың алкоголяттары тиiстi спирттер секiлдi сол тауар позициясына енгiзiлуi тиiс, этанолдан басқа (29.05 тауар позициясы).
(д) Карбон қышқылдарының галогенангидридтерi тиiстi спирттер секiлдi сол тауар позициясына енгiзiлуi тиiс.

6.- Соединения, рассмотренные в товарных позициях 29.30 и 29.31, являются органическими соединениями, молекулы которых, помимо атомов водорода, кислорода или азота, содержат атомы других неметаллов или металлов (таких как, серы, мышьяка, ртути или
свинца), непосредственно связанные с атомами углерода.
В товарные позиции 29.30 (сероорганические соединения) и 29.31 (прочие органо-неорганические соединения) не включаются сульфированные или галогенированные производные (в том числе сложные производные), которые кроме водорода, кислорода и азота имеют только непосредственно связанные с углеродом атомы серы или галогена, придающие им свойства сульфированных или галогенированных производных (или сложных производных).
7.- В товарные позиции 29.32-29.34 не включаются эпоксиды с трехчленным кольцом, пероксиды кетонов, циклические полимеры альдегидов или тиоальдегидов, ангидриды многоосновных карбоновых кислот, циклические сложные эфиры полиспиртов или фенолов с
многоосновными кислотами или имиды многоосновных кислот.
Эти положения применимы лишь в том случае, если циклы с гетероатомами образовались только в результате реакции циклизации или в результате реакций, указанных выше.
8.- В товарной позиции 29.37:
(а) термин "гормоны" распространяется на рилизинг-гормоны или факторы, стимулирующие секрецию гормонов, ингибиторы гормонов и антагонисты гормонов (антигормоны);
(б) термин "используемые в основном в качестве гормонов" применяется не только к производным гормонов и их структурным аналогам, используемым главным образом для гормонального воздействия, но и к таким производным и структурным аналогам, которые применяются главным образом как промежуточные продукты в синтезе веществ данной товарной позиции.
Примечание к субпозициям:
1.- В любой товарной позиции данной группы производные химического соединения (или группы химических соединений) должны включаться в ту же субпозицию, что и само соединение (или группа соединений), при условии, что они специально не включаются ни в какую другую субпозицию и что не существует остаточной субпозиции с наименованием "Прочие" среди рассматриваемых субпозиций.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
I. Углеводороды и их галогенированные,
сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные
29.01             Углеводороды ациклические:
2901.10  - насыщенные
- ненасыщенные:
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29

6.- 29.30 және 29.31 тауар позицияларында қарастырылған қосылыстар органикалық қосылыстар болып табылады, олардың молекулалары сутек, оттек және азоттың атомдарынан басқа, көмiртектiң атомдарымен тiкелей байланысты басқа метал еместердiң және металдардың атомын құрайды (күкірт, мышьяк, сынап немесе қорғасын сияқтылардың).
29.30 (күкiрттi органикалық қосылыстар) және 29.31 (басқа органикалық-неорганикалық қосылыстар) тауар позицияларына оларға сульфирленген немесе галогенденген құраушының қасиеттерiн беретiн сутек, оттек және азоттан басқа тек көмiртекпен тiкелей байланысты күкiрттiң немесе галогеннiң атомы бар, сульфирленген немесе галогенденген туындылар (соның iшiнде күрделi туындылар) енгiзiлмейдi.
7.- 29.32-29.34 тауар позицияларына үш мүшелiк сақиналы эпоксидтер, кетондардың пероксидi, альдегидтер немесе тиоальдегидтердiң циклдық полимерлерi, көп негiздi карбон қышқылының ангидридтерi, полиспирттердiң немесе көп негіздi қышқылдары бар фенолдардың циклдық күрделi эфирлерi немесе көп негiздi қышқылдардың имидтерi енгiзiлмейдi.
Осы ережелер егер гетероатомдар циклдерi тек циклизация реакциясының немесе жоғарыда көрсетiлген реакциялардың нәтижесiнде құралса ғана қолданылуы тиiс.
8.- 29.37 тауар позициясында:
(а) "гормондар" терминi рилизинг-гормондарға немесе гормондардың секрециясын ынталандыратын факторларға, гормондар тежегiштерiне және гормон антогонистерiне (антигормондар) таралады;
(б) "негiзiнен гормон ретiнде қолданылатын" терминi гормоналдық әсер ету үшiн қолданылатын гормон туындылары мен олардың құрылымдық аналогтарында ғана емес, сонымен қатар негiзiнде осы тауар позициясының синтездегi аралық өнiмi ретiнде қолданылатын құраушы және құрылымдық аналогтарында да қолданылады.
Субпозицияларға ескерту:
1.- Осы топтың кез-келген тауар позициясындағы химиялық қосылыстардың туындылары (немесе химиялық қосылыстардың топтары), олар ешбiр басқа субпозицияға енбейтiн жағдайда және қарастырылатын субпозициялар арасында "өзгелерi" деген атаудағы қалдық субпозиция болмаса, қосындының өзi енетiн субпозицияға енгiзiлуi тиiс.
VI бөлім
29-топ
29.01 1
Тауар     ҮЖ коды  І. Көмірсутектер және оның галогенденген,
позициясы          сульфирленген, нитроленген немесе
нитрозирленген туындылары
29.01              Ациклдық көмiрсутектер:
2901.10 - қорландырылған
- жұтаңданған
VI бөлім
29-топ

29.01 2 /03 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
2901.21  -- этилен
2901.22  -- пропен (пропилен)
2901.23  -- бутен (бутилен) и его изомеры
2901.24  -- бута-1,3-диен и изопрен
2901.29  -- прочие
29.02             Углеводороды циклические:
-  циклоалканы, циклоалкены и циклотерпены:
2902.11  -- циклогексан
2902.19  -- прочие
2902.20  - бензол
2902.30  - толуол
- ксилолы:
2902.41  -- о -ксилол
2902.42  -- м -ксилол
2902.43  -- n -ксилол
2902.44  -- смеси изомеров ксилола
2902.50  - стирол
2902.60  - этилбензол
2902.70  - кумол
2902.90  - прочие
29.03             Галогенированные производные углеводородов:
- насыщенные хлорированные производные
ациклических углеводородов:
2903.11  -- хлорметан (метилхлорид) и хлорэтан
(этилхлорид)
2903.12  -- дихлорметан (метиленхлорид)
2903.13  -- хлороформ (трихлорметан)
2903.14  -- четыреххлористый углерод
2903.15  -- 1,2-дихлорэтан (этилендихлорил)
2903.19  -- прочие
- ненасыщенные хлорированные производные
ациклических углеводородов:
2903.21  -- винилхлорид (хлорэтилен)
2903.22  -- трихлорэтилен
2903.23  -- тетрахлорэтилен (перхлорэтилен)
2903.29  -- прочие
2903.30  - фторированные, бронированные или
йодированные производные ациклических
углеводородов
- галогенированные производные ациклических
углеводородов, содержащие два или более
различных галогена:
2903.41  -- трихлорфторметан
2903.42  -- дихлордифторметан
2903.43  -- трихлортрифторэтаны
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
29.03 2 /05 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
2903.44  -- дихлортетрафторэтаны и хлорпентафторэтан
2903.45  -- пергалогенированные производные прочие,
содержащие только фтор и хлор
2903.46  -- бромхлордифторметан, бромтрифторметан и
дибромтетрафторэтаны
2903.47  -- пергалогенированные производные прочие
2903.49  -- прочие
- галогенированные производные циклоалкановых,
циклоалкеновых или циклотерпеновых
углеводородов:
2903.51  -- 1,2,3,4,5,6 - гексахлорциклогексан
2903.59  -- прочие
- галогенированные производные ароматических
углеводородов:
2903.61  -- хлорбензол, о -дихлорбензол и n -дихлорбензол
2903.62  -- гексахлорбензол и ДДТ (1,1,1-трихлор-2,2-бис
( n -хлорфенил) этан)
2903.69  -- прочие
29.04             Сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные углеводородов,
галогенированные или негалогенированные:

29.01 2 /03 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2901.21  -- этилен
2901.22  -- пропен (пропилен)
2901.23  -- бутен (бутилен) және оның изомерлерi
2901.24  -- бута-1,3-диен және изопрен
2901.29  -- өзгелерi
29.02              Циклдық көмiрсутектер
- циклоалкандар, циклоалкендер және
циклотерпендер:
2902.11  -- циклогексан
2902.19  -- өзгелерi
2902.20  - бензол
2902.30  - толуол
- ксилолдар:
2902.41  -- о-ксилол
2902.42  -- м-ксилол
2902.43  -- n-ксилол
2902.44  -- ксилол изомерлерiнiң қоспалары
2902.50  - стирол
2902.60  - этилбензол
2902.70  - кумол
2902.90  - өзгелерi
29.03              Көмiрсутектердiң галогенденген туындылары:
-ациклдық көмiрсутектердiң қорландырылған
хлорланған туындылары:
2903.11  хлорметан (метилхлорид) және хлорэтан
(этилхлорид)
2903.12  -- дихлорметан (метиленхлорид)
2903.13  -- хлороформ (трихлорметан)
2903.14  -- төртхлорлы көмiртек
2903.15  -- 1.2-дихлорэтан
2903.19  -- өзгелерi
-ациклдық көмiрсутектердiң жұтаңданған хлорланған
туындылары:
2903.21  -- винилхлорид (хлорэтилен)
2903.22  -- трихлорэтилен
2903.23  -- тетрахлорэтилен (перхлорэтилен)
VI бөлім
29-топ
29.03 2 /05 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2903.29  -- өзгелерi
2903.30  - ациклдық көмiрсутектердiң фторланған,
бромдалған немесе йодталған туындылары
- екi немесе одан көп галогендерден құралған
ациклдық көмiрсутектердiң галогенденген
туындылары:
2903.41  -- трихлорфторметан
2903.42  -- дихлорфторметан
2903.43  -- трихлортрифторэтандар
2903.44  -- дихлортетрафторэтандар және хлорпентафторэтан
2903.45  -- тек қана фтор және хлордан құралған басқа
пергалогенденген туындылар
2903.46  -- бромхлордифторметан, бромтрифторметан және
дибромтетрафторэтан
2903.47  -- басқа пергалогенденген туындылар
2903.49  -- өзгелерi
- циклалкондық, циклоалкендiк немесе
циклотерпендiк көмiрсутектердiң галогенденген
туындылары:
2903.51  -- 1,2,3,4,5,6-гексахлорциклогексан
2903.59  -- өзгелерi
хош иiстенген көмiрсутектердiң галогенденген
туындылары
2903.61  -- хлорбензол, о-дихлорбензол және n-дихлорбензол
2903.62  -- гексахлорбензол және ДДТ (1,1,1,-трихлор-2,2,-
бис(n-хлорфенил)этан)
2903.69  -- өзгелерi
29.04              Көмiрсутектердiң сульфирленген, нитроленген
немесе нитрозирленген туындылары, галогенденген
немесе бейгалогенденген:

2904.10  - производные, содержащие только сульфогруппы,
их соли и сложные этиловые эфиры
2904.20  - производные, содержащие только нитро- или
только нитрозогруппы
2904.90  - прочие
II. Cпирты и их галогенированные,
сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные
29.05             Спирты ациклические и их галогенированные,
сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные:
- моноспирты насыщенные:
2905.11  -- метанол (спирт метиловый)
2905.12  -- пропан-1-ол (спирт пропиловый) и пропан-2-ол
(спирт изопропиловый)
2905.13  -- бутан-1-ол (спирт н -бутиловый)
2905.14  -- бутанолы прочие
2905.15  -- пентанол (спирт амиловый) и его изомеры
2905.16  -- октанол (спирт октиловый) и его изомеры
2905.17  -- додекан-1-ол (спирт лауриловый),
гексадекан-1-ол (спирт цетиловый) и
октадекан-1-ол (спирт стеариловый)
2905.19  -- прочие
- моноспирты ненасыщенные:
2905.22  -- спирты ациклические терпеновые
2905.29  -- прочие
- диолы:
2905.31  -- этиленгликоль (этандиол)
2905.32  -- пропиленгликоль (пропан-1,2-диол)
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
29.05 2 /07
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
2905.39  -- прочие
- полиспирты прочие:
2905.41  -- 2-этил-2-(гидроксиметил) пропан-1,3-диол
(триметилолпропан)
2905.42  -- пентаэритрит
2905.43  -- маннит
2905.44  -- D-глюцит (сорбит)
2905.45  -- глицерин
2905.49  -- прочие
- галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные производные
ациклических спиртов:
2905.51  -- этхлорвинол (INN)
2905.59  -- прочие
29.06             Спирты циклические и их галогенированные,
сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные:
- циклоалкановые, циклоалкеновые или
циклотерпеновые:
2906.11  -- ментол
2906.12  -- циклогексанол, метилциклогексанолы и
диметилциклогексанолы
2906.13  -- стерины и инозиты
2906.14  -- терпинеолы
2906.19  -- прочие
- ароматические:
2906.21  -- спирт бензиловый
2906.29  -- прочие
III. Фенолы, фенолоспирты и их
галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные
производные
29.07             Фенолы; фенолоспирты:
- монофенолы:
2907.11  -- фенол (гидроксибензол) и его соли
2907.12  -- крезолы и их соли
2907.13  -- октилфенол, нонилфенол и их изомеры;
соли этих соединений
2907.14  -- ксиленолы и их соли
2907.15  -- нафтолы и их соли
2907.19  -- прочие
- полифенолы; фенолоспирты:
2907.21  -- резорцин и его соли
2907.22  -- гидрохинон (хинол) и его соли

2904.10  - тек сульфотоптан тұратын туындылары, олардың
тұздары және күрделi этилдiк эфирлерi
2904.20  - тек нитро- немесе тек нитрозотоптардан тұратын
туындылары
2904.90  - өзгелерi
VI бөлім
29-топ
29.05 2 /06
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
II. Спирттер және олардың галогенденген,
нитроленген немесе нитрозирленген туындылары
29.05              Ациклдық спирттер және олардың галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе
нитрозирленген туындылары):
- қорландырылған моноспирттер:
2905.11  - метанол (метил спирті)
2905.12  пропан-1-ол (пропил спирті) және пропан-2-ол
(изопропилдiк спирт)
2905.13  -- бутан-1-ол (н-бутилдiк спирт)
2905.14  - басқа бутанолдар
2905.15  -- пентанол (амилдiк спирт) және оның изомерлерi
2905.16  -- октанол (октил спиртi) және оның изомерлерi
2905.17  -- додекан-1-ол (лаурилдiк спирт),
гексадекан-1-ол (цетил спиртi) және
октадекан-1-ол (стеарил спиртi)
2905.19  -- өзгелерi
- қорландырылмаған моноспирттер:
2905.22  - ациклдық терпендiк спирттер
2905.29  - өзгелерi
-- диолдар:
2905.31  -- этиленгликоль (этандиол)
2905.32  -- пропиленгликоль (пропан-1,2-диол)
2905.39  -- өзгелерi
- басқа полиспирттер
2905.41  2-этил-2-(гидроксиметил) пропан-1,3-диол
(триметилолпропан)
2905.42  --пентаэритрит
2905.43  -- маннит
2905.44  -- Dглюцит (сорбит)
2905.45  -- глицерин
2905.49  -өзгелерi
- ациклдық спирттердi галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген
туындылар:
2905.51  -- этхлорвинол (INN)
2905.59  - өзгелерi
29.06              Циклдық спирттер және олардың галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген
туындылары:
- циклоалкандық, циклоалкендiк немесе
циклотерпендiк:
2906.11  -- ментол
2906.12  -- циклогексанол, метилциклогексанолдар
және диметилциклогексанолдар
2906.13  -- стериндер мен инозиттер
2906.14  -- терпинеолдар
2906.19  - өзгелерi
- хош иiстенген
2906.21  -- бензил спиртi
VI бөлім
29-топ
29.06/09
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2906.29  -- өзгелерi
III. Фенолдар, фенолоспирттер және олардың
галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе
нитрозирленген туындылары
29.07              Фенолдар; фенолоспирттер
- монофенолдар:
2907.11  -- фенол (гидроксибензол) және оның тұздары
2907.12  - крезолдар және оның тұздары
2907.13  - октилфенол, нонилфенол және олардың изомерлерi:
осы қосылыстардың тұздары
2907.14  - ксиленолдар және олардың тұздары
2907.15  - нафтанолдар және олардың тұздары
2907.19  -- өзгелерi
- полифенолдар; фенолоспирттер:
2907.21  -- резорцин және оның тұздары
2907.22  - гидрохинон (хинол) және оның тұздары

2907.23  -- 4,4-изопропилидендифенол (бисфенол А,
дифенилолпропан) и его соли
2907.29  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
29.08/11
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
29.08             Галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные производные
фенолов или фенолоспиртов:
2908.10  - производные, содержащие только
галогеногруппы, и их соли
2908.20  - производные, содержащие только сульфогруппы,
их соли и сложные эфиры
2908.90  - прочие
IV. Простые эфиры, пероксиды спиртов,
простых эфиров, кетонов, эпоксиды с
трехчленным кольцом, ацетали и
полуацетали и их галогенированные,
сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные
29.09             Эфиры простые, эфироспирты, эфирофенолы,
эфироспиртофенолы, пероксиды спиртов,
простых эфиров и кетонов (определенного или
неопределенного химического состава) и их
галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные производные:
- эфиры простые ациклические и их
галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные производные:
2909.11  -- эфир диэтиловый простой
2909.19  -- прочие
2909.20  - эфиры простые циклоалкановые, циклоалкеновые
или циклотерпеновые и их галогенированные,
сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные
2909.30  - эфиры простые ароматические и их
галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные производные
- эфироспирты и их галогенированные,
сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные:
2909.41  -- 2,2-оксидиэтанол (диэтиленгликоль,
дигликоль)
2902.42  -- эфиры этиленгликоля или диэтиленгликоля,
простые монометиловые
2909.43  -- эфиры этиленгликоля или диэтиленгликоля,
простые монобутиловые
2909.44  -- эфиры этиленгликоля или диэтиленгликоля,
простые моноалкиловые, прочие
2909.49  -- прочие
2909.50  - эфирофенолы, эфироспиртофенолы и их
галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные производные
2909.60  - пероксиды спиртов, простых эфиров и кетонов
и их галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные производные
29.10             Эпоксиды, эпоксиспирты, эпоксифенолы и
эпоксиэфиры, содержащие в структуре
трехчленное кольцо, и их галогенированные,
сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные:
2910.10  - оксиран (этиленоксид)
2910.20  - метилоксиран (пропиленоксид)
2910.30  - 1-хлор-2,3 эпоксипропан (эпихлоргидрин)
2910.90  - прочие

2907.23  - 4,4-изопропилидендифенол (бисфенол А.
дифенилопропан) және оның тұздары
2907.29  -өзгелерi
29.08              Фенолдардың немесе фенолоспирттердiң
галогенденген, сульфирленген, нитроленген
немесе нитрозирленген туындылары:
2908.10  - тек галогентоптардан тұратын туындылар, және
олардың тұздары
2908.20  - тек сульфотоптардан тұратын туындылар, олардың
тұздары және күрделi эфирлер
2908.90  - өзгелерi
VI бөлім
29-топ
29.09/11
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
IV. Қарапайым эфирлер, спирттердің, қарапайым
эфирлердің, кетондардың пероксидтері, үшмүшелік
сақиналы эпоксидтер, ацеталилер және жартылай
ацеталилер, олардың галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген
туындылары
29.09              Қарапайым эфирлер, эфирлi спирттер, эфирлi
фенолдар, эфирдi спиртті фенолдар, спирттердiң,
қарапайым эфирлер мен кетондардың пероксидтері
(белгiленген немесе белгiленбеген химиялық
құрамның) және олардың галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген
туындылары:
- қарапайым ациклдық эфирлер және олардың
галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе
нитрозирленген туындылары:
2909.11  -- қарапайым диэтилдiк эфир
2909.19  - өзгелерi
2909.20  -- циклоалкандық, циклоалкендiк немесе
циклотерпендiк қарапайым эфирлер және олардың
галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе
нитрозирленген туындылары
2909.30  қарапайым хош иiстi эфирлер және олардың
галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе
нитрозирленген туындылары
- эфироспирттер мен олардың галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген
туындылары:
2909.41  -2,2-оксидиэтанол (диэтиленгликоль, дигликоль)
2909.42  -этиленгликольдiң немесе диэтиленгликольдiң
эфирлерi, қарапайым монометилдiлер
2909.43  -- этиленгликольдiң немесе диэтиленгликольдiң
эфирлерi, қарапайым монобутилдiлер
2909.44  -- этиленгликольдiң немесе диэтиленгликольдiң
эфирлерi, қарапайым моноалкилдiлер, өзгелерi
2909.49  - өзгелерi
2909.50  эфирофенолдар, эфироспиртофенолдар және
олардың галогенденген, сульфирленген, нитроленген
немесе нитрозирленген туындылары
2909.60  - спирттердiң, қарапайым эфирлер мен кетондардың
пероксидтерi және олардың галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген
туындылары
29.10              Құрылымында үш мүшелiк сақина бар эпоксидтер,
эпоксиспирттер, эпоксифенолдар және
эпоксиэфирлер, олардың галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген
туындылары
2910.10  - оксиран (этиленоксид)
2910.20  -метилоксиран (пропиленоксид)
2910.30  -1-хлор-2,3-эпоксипропан (эпилхлоргидрин)
2910.90  - өзгелерi

29.11     2911.00  Ацетали и полуацетали, содержащие или не
содержащие другую кислородсодержащую
функциональную группу, и их
галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные производные.
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
29.12/14 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
V. Соединения с альдегидной
функциональной группой
29.12               Альдегиды, содержащие или не содержащие
другую кислородсодержащую функциональную
группу; полимеры альдегидов циклические;
параформальдегид:
- альдегиды ациклические, не содержащие другую
кислородсодержащую функциональную группу:
2912.11  -- метаналь (формальдегид)
2912.12  -- этаналь (ацетальдегид)
2912.13  -- бутаналь (масляный альдегид, нормальный
изомер)
2912.19  -- прочие
- альдегиды циклические, не содержащие другую
кислородсодержащую функциональную группу:
2912.21  -- бензальдегид
2912.29  -- прочие
2912.30  -- альдегидоспирты
- альдегиды простых эфиров, альдегидофенолы и
альдегиды, содержащие другую
кислородсодержащую функциональную группу:
2912.41  -- ванилин (4-гидрокси-3-метоксибензальдегид)
2912.42  -- этилванилин (3-этокси-4-гидроксибензальдегид)
2912.49  -- прочие
2912.50  - полимеры альдегидов циклические
2912.60  - параформальдегид
29.13     2913.00  Производные соединений товарной позиции
29.12, галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные.
VI. Соединения с кетонной и соединения с
хинной функциональной группой
29.14             Кетоны и хиноны, содержащие или не
содержащие другую кислородсодержащую
функциональную группу, и их
галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные производные:
- кетоны ациклические, не содержащие другую
кислородсодержащую функциональную группу:
2914.11  -- ацетон
2914.12  -- бутанон (метилэтилкетон)
2914.13  -- 4-метилпентан-2-он (метилизобутилкетон)
2914.19  -- прочие
- кетоны циклоалкановые, циклоалкеновые или
циклотерпеновые, не содержащие другую
кислородсодержащую функциональную группу:
2914.21  -- камфора
2914.22  -- циклогексанон и метилциклогексаноны
2914.23  -- иононы и метилиононы
2914.29  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
29.14 2 /15
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- кетоны ароматические, не содержащие другую
кислородсодержащую функциональную группу:
2914.31  -- фенилацетон (фенилпропан-2-он)
2914.39  -- прочие
2914.40  - кетоноспирты и кетоноальдегиды
2914.50  - кетонофенолы и кетоны, содержащие другую
кислородсодержащую функциональную группу
- хиноны:
2914.61  -- антрахинон
2914.69  -- прочие
2914.70  - галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные производные
VII. Кислоты карбоновые и их ангидриды,
галогенангидриды, пероксиды, пероксикислоты
и их галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные производные
29.15             Кислоты ациклические монокарбоновые
насыщенные и их ангидриды,
галогенангидриды, пероксиды и
пероксикислоты; их галогенированные,
сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные:
- муравьиная кислота, ее соли и сложные эфиры:

29.11     2911.00  Бacқa оттек құрайтын функционалдық топтан
тұратын немесе одан тұрмайтын ацеталилер мен
жартылай ацеталилер, олардың галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген
туындылары
VI бөлім
29-топ
29.12/14 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
V. Альдегидтік функционалдық топпен қосылыстар
29.12              Басқа оттек құрайтын функционалдық тобы бар
немесе жоқ альдегидтер; альдегидтардың циклдық
полимерлерi, параформальдегид:
- басқа оттек құрайтын функционалдық тобы немесе
жоқ ациклдық альдегидтер:
2912.11  - метаналь (формальдегид)
2912.12  - этаналь (ацетальдегид)
2912.13  -- бутаналь (майлы альдегид, кәдiмгi изомер)
2912.19  -- өзгелерi
- басқа оттек құрайтын функционалдық тобы бар
немесе жоқ альдегидтер:
2912.21  -- бензальдегид
2912.29  -- өзгелерi
2912.30  -- альдегидоспирттер
- қарапайым эфирлердiң альдегидтерi, басқа оттек
құрайтын функционалдық тобы бар немесе жоқ
альдегидофенолдар және альдегидтер:
2912.41  - ванилин (4-гидрокси-3-метоксибензальлегид)
2912.42  -- этилванилин (3-токси-4-гидроксибензальдегид)
2912.49  - өзгелерi
2912.50  - альдегидтердің циклдық полимерлері
2912.60  - параформальдегид
29.13     2913.00  29.12 тауар позициясының галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген
құраушы қосылыстары:
- басқа оттек құрайтын функционалдық тобы жоқ
ациклдық кетондар.
2914.11  -- ацетон
2914.12  -- бутанон (метилэтилкетон)
2914.13  -- 4-метилпентан-2-он (метилизобутилкетон)
2914.19  -- өзгелерi
- басқа оттек құрайтын функционалдық тобы жоқ
циклоалкандық, циклоалкендік немесе
циклотерпендiк кетондар:
2914.21  -- камфора
2914.22  -- циклогексанон және метилциклогексанондар
2914.23  - ионондар және метилионондар
2914.29  - өзгелерi
- басқа оттек құрайтын функционалдық тобы жоқ
хош иiстi кетондар:
2914.31    -- фенилацетон (фенилпропан-2-он )
2914.39    - өзгелерi
2914.40    - кетоноспирттер және кетоноальдегидтер
2914.50  басқа оттек құрайтын функционалдық тобы бар
кетонофенолдар мен кетондар
- хинондар:
2914.61  -- антрахинон
2914.69  - өзгелерi
2914.70  -галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе
нитрозирленген туындылар
VI бөлім
29-топ
29.14 2 /15
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
VII. Карбондық қышқылдар және олардың
андигридтері, галогенандригидтері, пероксидтері,
пероксиқышқылдар және олардың галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген
туындылар
29.15              Ациклдық монокарбондық қорландырылған қышқылдар
және олардың ангидридтерi, галогенангидридтерi,
пероксидтерi және пероксиқышқылдар; олардың
галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе
нитрозирленген туындылары:
- құмырсқа қышқылы және оның тұздары мен күрделi
эфирлерi:

2915.11  -- муравьиная кислота
2915.12  -- соли муравьиной кислоты
2915.13  -- эфиры муравьиной кислоты сложные
- уксусная кислота и ее соли; уксусный
ангидрид:
2915.21  -- уксусная кислота
2915.22  -- ацетат натрия
2915.23  -- ацетаты кобальта
2915.24  -- уксусный ангидрид
2915.29  -- прочие
- эфиры уксусной кислоты сложные:
2915.31  -- этилацетат
2915.32  -- винилацетат
2915.33  -- н -бутилацетат
2915.34  -- изобутилацетат
2915.35  -- 2-этоксиэтилацетат
2915.39  -- прочие
2915.40  - кислоты моно-, ди- или трихлоруксусные, их
соли и сложные эфиры
2915.50  - пропионовая кислота, ее соли и сложные эфиры
2915.60  - масляные кислоты, валериановые кислоты, их
соли и сложные эфиры
2915.70  - пальмитиновая кислота, стеариновая кислота,
их соли и сложные эфиры
2915.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
29.16/17
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
29.16             Кислоты ациклические монокарбоновые
ненасыщенные, кислоты циклические
монокарбоновые, их ангидриды,
галогенангидриды, пероксиды и
пероксикислоты; их галогенированные,
сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные:
- кислоты ациклические монокарбоновые
ненасыщенные, их ангидриды, галогенангидриды,
пероксиды, пероксикислоты и производные
этих соединений:
2916.11  -- акриловая кислота и ее соли
2916.12  -- эфиры акриловой кислоты сложные
2916.13  -- метакриловая кислота и ее соли
2916.14  -- эфиры метакриловой кислоты сложные
2916.15  -- олеиновая, линолевая или линоленовая
кислоты, их соли и сложные эфиры
2916.19  -- прочие
2916.20  - кислоты циклоалкановые, циклоалкеновые или
циклотерпеновые монокарбоновые, их
ангидриды, галогенангидриды, пероксиды,
пероксикислоты и их производные
- кислоты ароматические монокарбоновые, их
ангидриды, галогенангидриды, пероксиды,
пероксикислоты и их производные:
2916.31  -- бензойная кислота, ее соли и сложные эфиры
2916.32  -- пероксид бензоила и бензоилхлорид
2916.34  -- фенилуксусная кислота и ее соли
2916.35  -- эфиры фенилуксусной кислоты сложные
2916.39  -- прочие
29.17             Кислоты поликарбоновые, их ангидриды,
галогенангидриды, пероксиды и
пероксикислоты; их галогенированные,
сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные:
- кислоты ациклические поликарбоновые, их
ангидриды, галогенангидриды, пероксиды,
пероксикислоты и их производные:
2917.11  -- щавелевая кислота, ее соли и сложные эфиры

2915.11  -- құмырсқа қышқылы
2915.12  - құмырсқа қышқылының тұздары
2915.13  -- құмырсқа қышқылының күрделi эфирлерi
- сiркесу қышқылы және оның тұздары; сiркесу
андигридi:
2915.21  -- сiркесу қышқылы
2915.22  - натрий ацетаты
2915.23  -- кобальт ацетаты
2915.24  -- сiркесу андигридi
2915.29  -- өзгелерi
- cipкecу қышқылының күрделi эфирлерi
2915.31  -- этилацетат
2915.32  -- винилацетат
2915.33  --н-бутилацетат
2915.34  - изобутилацетат
2915.35  - 2-этоксиэтилацетат
2915.39  -- өзгелерi
2915.40  - моно-, ди- немесе трихлорсiркесулiк қышқылдар,
олардың тұздары мен күрделi эфирлерi
2915.50  - пропиондық қышқыл, олардың тұздары мен күрделi
эфирлерi
2915.60  майлы қышқылдар, валериан қышқылдары, олардың
тұздары мен күрделі эфирлері
VI бөлім
29-топ
29.15 2 /17
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2915.70  - пальмитиндiк қышқыл, стеариндiк қышқыл,
олардың тұздары мен күрделi эфирлерi
2915.90  - өзгелерi
Ациклдық монокарбондық қорландырылмаған
қышқылдар, циклдық монокарбондық
қышқылдар, олардың ангидридтерi,
галогенангидридтерi, пероксидтерi және
пероксиқышқылдар; олардың галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе
нитрозирленген туындылары:
- Ациклдық монокарбондық қорландырылмаған
қышқылдар олардың ангидридтерi,
галогенангидридтерi, пероксидтерi,
пероксиқышқылдар және осы қосылыстарды
туындылар:
2916.11  -- акрил қышқылы және оның тұздары
2916.12  -- акрил қышқылының күрделi эфирлерi
2916.13  -- метилакрил қышқылы және оның тұздары
2916.14  -- метилакрил қышқылының күрделi эфирлерi
2916.15  -- олеиiндiк, линолендiк және линолен қышқылдары,
олардың тұздары және күрделi эфирлерi
2916.19  - өзгелерi
2916.20  - циклоалкандық, циклоалкендiк және
циклотерпендiк қышқылдар, олардың андигридтерi,
галогенангидридтерi, пероксидтерi,
пероксиқышқылдары және олардың туындылары
- хош иiстенген монокарбондык қышқылдар, олардың
ангидридтерi, галогенангидридтерi, пероксидтерi,
пероксиқышқылдар және олардың туындылары:
2916.31  -- бензой қышқылы, оның тұздары және күрделi
эфирлерi
2916.32  - бензоил және бензоилхлорид пероксидi
2916.34  - фенилсiркесулiк қышқыл және оның тұздары
2916.35  - күрделi фенилсiркесулiк қышқыл эфирлерi
2916.39  -- өзгелерi
29.17              Поликарбондық қышқылдар, олардың ангидридтері,
галогенангидридтерi, пероксидтерi және
пероксиқышқылдары; олардың галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген
туындылары
- ациклдық поликарбондық қышқылдар, олардың
ангидридтерi, галогенангидридтерi, пероксидтерi,
пероксиқышқылдары және оны туындылар:
2917.11  -- қымыздық қышқылы, оның тұздары мен күрделi
эфирлерi
VI бөлім
29-топ
29.17/18
Тауар     ҮЖ коды
позициясы

2917.12  -- адипиновая кислота, ее соли и сложные эфиры
2917.13  -- азелаиновая кислота и себациновая кислота,
их соли и сложные эфиры
2917.14  -- малеиновый ангидрид
2917.19  -- прочие
2917.20  - кислоты циклоалкановые, циклоалкеновые или
циклотерпеновые поликарбоновые, их
ангидриды, галогенангидриды, пероксиды,
пероксикислоты и их производные
- кислоты ароматические поликарбоновые, их
ангидриды, галогенангидриды, пероксиды,
пероксикислоты и их производные:
2917.31  -- дибутилортофталаты
2917.32  -- диоктилортофталаты
2917.33  -- динонил- или дидецилортофталаты
2917.34  -- эфиры ортофталевой кислоты сложные прочие
2917.35  -- фталевый ангидрид
2917.36  -- терефталевая кислота и ее соли
2917.37  -- диметилтерефталат
2917.39  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
29.18/21 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
29.18               Кислоты карбоновые, содержащие
дополнительную кислородсодержащую
функциональную группу, и их ангидриды,
галогенангидриды, пероксиды и
пероксикислоты; их галогенированные,
сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные:
- кислоты карбоновые, содержащие спиртовую
группу, но не содержащие другую
кислородсодержащую функциональную группу, их
ангидриды, галогенангидриды, пероксиды,
пероксикислоты и их производные:
2918.11  -- молочная кислота, ее соли и сложные эфиры
2918.12  -- винная кислота
2918.13  -- соли и сложные эфиры винной кислоты
2918.14  -- лимонная кислота
2918.15  -- соли и сложные эфиры лимонной кислоты
2918.16  -- глюконовая кислота, ее соли и сложные эфиры
2918.19  -- прочие
- кислоты карбоновые, содержащие фенольную
группу, но не содержащие другую
кислородсодержащую функциональную группу, их
ангидриды, галогенангидриды, пероксиды,
пероксикислоты и их производные:
2918.21  -- салициловая кислота и ее соли
2918.22  -- о -ацетилсалициловая кислота, ее соли и
сложные эфиры
2918.23  -- сложные эфиры салициловой кислоты прочие
и их соли
2918.29  -- прочие
2918.30  - кислоты карбоновые, содержащие альдегидную
или кетонную группу, но не содержащие другую
кислородсодержащую функциональную группу,
их ангидриды, галогенангидриды, пероксиды,
пероксикислоты и их производные
2918.90  - прочие
VIII. Сложные эфиры неорганических кислот
неметаллов, их соли и их галогенированные,
сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные
29.19     2919.00  Эфиры фосфорной кислоты сложные и их соли,
включая лактофосфаты; их галогенированные,
сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные.

2917.12  - адипин қышқылы, оның тұздары мен күрделi
эфирлерi
2917.13  -- азелаин қышқылы және себацин қышқылы, олардың
тұздары мен қүрделi эфирлерi
2917.14  - малеиндiк ангидрид
2917.19  - өзгелерi
2917.20  -- циклоалкандық, циклоалкендiк немесе
циклотерпендiк поликарбон қышқылдары, олардың
ангидридтерi, пероксидтерi, пероксиқышқылдары
және олардың туындылары
- хош иiстi поликарбон қышқылдары олардың
ангидридтерi, гелагенангидридтерi, пероксидтерi,
пероксиқышқылдары және олардың туындылары:
2917.31  -- дибутилортофталаттар
2917.32  -- диоктилортофталаттар
2917.33  -- динонил- немесе дидецилортофталаттар
2917.34  -- басқа күрделi ортафтелдiк қышқылдың эфирлерi
2917.35  -- фтал ангидридi
2917.36  -- терафтел қышқылы және оның тұздары
2917.37  - диметилтерефталат
2917.39  -- өзгелерi
29.18              Қосымша оттек құрайтын функционалдық тобы бар
карбон қышқылы, олардың ангидридтерi,
галогенангидридтерi, пероксидтерi және
пероксиқышқылдары олардың галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген
туындылары:
- спирттiк тобы бар, бiрақ басқа оттек құрайтын
функционалдық тобы жоқ карбон қышқылдары,
олардың ангидридтерi, галогенангидридтерi,
пероксидтерi, пероксиқышқылдары және олардың
туындылары:
2918.11  - сүт қышқылы оның тұздары мен күрделi эфирлерi
2918.12  -- шарап қышқылы
2918.13  -- тұздар және шарап қышқылының күрделi эфирлерi
2918.14  - лимон қышқылы
2918.15  -- тұздар және лимон қышқылының күрделi эфирлерi
2918.16  -- глюкон қышқылы, оның тұздары мен күрделi
эфирлерi
2918.19  -- өзгелерi
- фенолдық тобы бар, бiрақ басқа оттек құрайтын
функционалдық тобы жоқ карбон қышқылы, олардың
ангидридтерi, галогенангидридтерi, пероксидтерi,
пероксиқышқылдары және олардың туындылары:
VI бөлім
29-топ
29.18/21 2
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2918.21  -- салицилдiк қышқыл және оның тұздары
2918.22  -- о-ацетилсалицилдiк қышқыл, оның тұздары мен
күрделi эфирлерi
2918.23  - салицилдiк қышқылдың басқа күрделi эфирлерi
және олардың тұздары
2918.29  -- өзгелерi
2918.30  - альдегидтiк немесе кетондық тобы бар, бiрақ
басқа оттек құрайтын функционалдық тобы жоқ
карбон қышқылдары, олардың ангидридтерi,
галогенангидридтерi, пероксидтерi,
пероксиқышқылдары және оның туындылары
2918.90  - өзгелерi
VIII. Метал еместердің бейорганикалық
қышқылдарының күрделі эфирлері, олардың тұздары
және оларды галогенденген, сульфирленген,
нитроленген немесе нитрозирленген туындылары
29.19     2919.00  Фосфор қышқылының күрделi эфирлерi,
лактофосфаттарды қоса алғанда; олардың
галогенденген, сульфирленген, нитроленген
немесе нитрозирленген туындылары

29.20             Сложные эфиры прочих неорганических кислот
неметаллов (кроме сложных эфиров
галогенводородов) и их соли; их
галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные производные:
2920.10  - эфиры тиофосфорные сложные (фосфоротиоаты) и
их соли; их галогенированные, сульфированные,
нитрованные или нитрозированные производные
2920.90  - прочие
IX. Соединения с азотсодержащей
функциональной группой
29.21             Соединения с аминной функциональной группой:
- моноамины ациклические и их производные;
соли этих соединений:
2921.11  -- метиламин, ди- или триметиламим и их соли
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
29.21 2 /22 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
2921.12  -- диэтиламин и его соли
2921.19  -- прочие
- полиамины ациклические и их производные;
соли этих соединений:
2921.21  -- этилендиамин и его соли
2921.22  -- гексаметилендиамин и его соли
2921.29  -- прочие
2921.30  - моно- или полиамины циклоалкановые,
циклоалкеновые или циклотерпеновые и их
производные; соли этих соединений
- моноамины ароматические и их производные;
соли этих соединений:
2921.41  -- анилин и его соли
2921.42  -- производные анилина и их соли
2921.43  -- толуидины и их производные; соли этих
соединений
2921.44  -- дифениламин и его производные; соли этих
соединений
2921.45  -- 1-нафтиламин ( a -нафтиламин), 2-нафтиламин
( B -нафтиламин) и их производные; соли этих
соединений
2921.46  -- амфетамин (INN), бензфетамин (INN),
дексамфетамин (INN), этиламфетамин (INN),
фенкамфамин (INN), лефетамин (INN),
левамфетамин (INN), мефенорекс (INN) и
фентермин (INN); соли этих соединений
2921.49  -- прочие
-  полиамины ароматические и их производные;
соли этих соединений:
2921.51  -- о -, м -, n -фенилендиамин, диаминотолуолы и их
производные; соли этих соединений
2921.59  -- прочие
29.22             Аминосоединения, включающие
кислородсодержащую функциональную группу:
- аминоспирты, кроме соединений, содержащих
более одного типа кислородсодержащих
функциональных групп; их простые и сложные
эфиры; соли этих соединений:
2922.11  -- моноэтаноламин и его соли
2922.12  -- диэтаноламин и его соли
2922.13  -- триэтаноламин и его соли
2922.14  -- декстропропоксифен (INN) и его соли
2922.19  -- прочие
- аминонафтолы и прочие аминофенолы, кроме
соединений, содержащих более одного типа
кислородсодержащих функциональных групп,
их простые и сложные эфиры; соли этих
соединений:

29.20              Метал еместердiң басқа бейорганикалық
қышқылының күрделi эфирлерi (галогенсутектiң
күрделi эфирлерiнен басқа) және оның тұздары:
олардың галогенденген, сульфирленген,
нитроленген немесе нитрозирленген туындылары:
2920.10  тифосфорлық күрделi эфирлер (фосфоротиоттар)
және олардың тұздары; олардың галогенденген,
сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген
туындылары
2920.90  - өзгелерi
VI бөлім
29-топ
29.21 2 /22 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
IX. Азотқұрушы функционалдық топтармен қосылыстар
29.21              Амминдiк функционалдық топпен қосылыстар:
- ациклдiк моноаминдер мен олардың туындылары;
осы қосылыстардың тұздары
2921.11  -- метиламин, ди немесе триметиламин және
олардың тұздары
2921.12  - диэтиламин және оның тұздары
2921.29  -- өзгелерi
- ациклдiк полиаминдер және олардың туындылары;
осы қосылыстардың тұздары;
2921.21  - этилендиамин және оның тұздары
2921.29  -- өзгелерi
2921.30  - циклоалкандық, циклоалкендiк немесе
циклотерпендiк моно немесе полиаминдер және
олардың туындылары; осы қосылыстардың тұздары
- хош иiстi моноаминдер және олардың туындылары;
осы қосылыстардың тұздары:
2921.41  -- анилин және оның тұздары
2921.42  -- анилиннiң туындылары және олардың тұздары
2921.43  -- толуидиндер және олардың туындылары; осы
қосылыстардың тұздары
2921.44  -- дифениламин және оның туындылары; осы
қосылыстардың тұздары
2921.45  --1-нафтиламин (а-нафтиламин) (в-нафтиламин)
және олардың туындылары; осы қосылыстардың
тұздары
2921.46  -- амфетамин (ІNN), бензфетамин, лексамфетамин
(ІNN), этиламфетамин (ІNN), фенкамфин (ІNN),
лефетамин (ІNN), левамфетамин (INN), мефенорекс
(ІNN), және фентермин (ІNN); осы қосылыстардың
тұздары
2921.49  -- өзгелерi
- хош иiстi полиаминдер және олардың туындылары;
осы қосындылардың тұздары;
2921.51  --о-,м-,n,-фенилдиамин, диамиутолуолдар және
олардың туындылары; осы қосылыстардың тұздары
2921.59  --өзгелерi
29.22              Оттек құрайтын функционалдық топты қосатын
аминоқосылыстар:
- оттек құрайтын функционалдық топтар типiнiң
бiреуiнен артық құрайтын қосылыстардан басқа,
аминоспирттер; олардың қарапайым және күрделi
эфирлерi, осы қосылыстардың тұздары:
2922.12  -- моноэтаноламин және оның тұздары
2922.12  -- диэтаноламин және оның тұздары
2922.13  -- триэтаноламин және оның тұздары
2922.14  -- декстропропоксифен (INN) және оның тұздары
2922.19  -- өзгелерi
- оттек құрайтын функционалдық топтар типiнiң
бiреуiнен артық құрайтын қосылыстардан басқа,
аминонафтолдар және басқа аминофенолдар, олардың
қарапайым және күрделi эфирлерi, осы
қосылыстардың тұздары:

2922.21  -- аминогидроксинафталинсульфокислоты и их соли
2922.22  -- анизидины, дианизидины, фенетидины и их соли
2922.29  -- прочие
- аминоальдегиды, аминокетоны и аминохиноны,
кроме соединений, содержащих более одного
типа кислородсодержащих функциональных
групп; соли этих соединений:
2922.31  -- амфепрамон (INN), метадон (INN) и норметадон
(INN); соли этих соединений
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
29.22 2 /26
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
2922.39  -- прочие
- аминокислоты, кроме соединений, содержащих
более одного типа кислородсодержащих
функциональных групп, и их сложные эфиры;
соли этих соединений:
2922.41  -- лизин и его сложные эфиры; соли этих
соединений
2922.42  -- глутаминовая кислота и ее соли
2922.43  -- антраниловая кислота и ее соли
2922.44  -- тилидин (INN) и его соли
2922.49  -- прочие
2922.50  - аминоспиртофенолы, аминокислотофенолы и
аминосоединения прочие с кислородсодержащими
функциональными группами
29.23             Соли и гидроксиды четвертичного аммониевого
основания; лецитины и фосфоаминолипиды
прочие, определенного или неопределенного
химического состава:
2923.10  - холин и его соли
2923.20  - лецитины и фосфоаминолипиды прочие
2923.90  - прочие
29.24             Соединения, содержащие функциональную
карбоксамидную группу; соединения угольной
кислоты, содержащие функциональную амидную
группу:
- амиды ациклические (включая карбаматы
ациклические) и их производные; соли этих
соединений:
2924.11  -- мепробамат (INN)
2924.19  -- прочие
- амиды циклические (включая карбаматы
циклические) и их производные; соли этих
соединений:
2924.21  -- уреины и их производные; соли этих соединений
2924.23  -- 2-ацетамидобензойная кислота
(N-ацетилантраниловая кислота) и ее соли
2924.24  -- этинамат (INN)
2924.29  -- прочие
29.25             Соединения, содержащие функциональную
карбоксимидную группу (включая сахарин и
его соли), и соединения, содержащие
функциональную иминную группу:
- имиды и их производные; соли этих соединений:
2925.11  -- сахарин и его соли
2925.12  -- глутетимид (INN)
2925.19  -- прочие
2925.20  - имины и их производные; соли этих соединений
29.26             Соединения, содержащие функциональную
нитрильную группу:
2926.10  - акрилонитрил
2926.20  - 1-цианогуанидин (дициандиамид)
2926.30  - фенпропорекс (INN) и его соли; метадон (INN)
- промежуточный продукт
(4-циано-2-диметиламино-4,4-дифенилбутан)

2922.21  -- аминогидроксинафталинсульфоқышқылдар және
олардың тұздары
2922.22  - анизидиндер, дианизидиндер, фенетидиндер және
олардың тұздары
2922.29  -- өзгелерi
VI бөлім
29-топ
29.22 2 /24
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
- оттек құрайтын функционалдық топтар типінің
бiреуiнен артық құрайтын қосылыстардан басқа,
аминоальдегидтер, аминокетондар және
аминохинондар, осы қосылыстардың тұздары:
2922.31  -- амфепрамон (INN), металон (INN) және
норметадон (INN); осы қосылыстардың тұздары
2922.39  -- өзгелерi
- оттек құрайтын функциноналдық топтар типінің
бiреуiнен артық құрайтын қосылыстардан басқа,
аминоқышқылдар, осы қосылыстардың тұздары:
2922.41  -- лизин және оның күрделi эфирлерi; осы
қосылыстардың тұздары
2922.42  -- глутамин қышқылы және оның қосылыстары
2922.43  - антранил қышқылы және оның тұздары
2922.44  -- тилидин (INN) және оның тұздары
2922.49  -- өзгелерi
2922.50  - оттек құрайтын функционалдық топтары бар басқа
аминоспиртфенолдар, аминоқышқылфенолдар және
аминоқосылыстар
29.23              Ширектiк аммоний негiздемесiнiң тұздары мен
гидроксидтерi; белгiленген немесе белгiленбеген
химиялық құрамның лецитиндерi мен
фосфоаминолипидтерi
2923.10  - холин және оның тұздары
2923.20  - лецитиндер және басқа фосфоаминолипидтер
2923.90  - өзгелерi
29.24              Функционалдық карбоксамидтiк топты құрайтын
қосылыстар; функционалдық амид тобын
құрайтын көмiр қышқылының қосылыстары:
- ациклдiк амидтер (ациклдiк карбонаттарды қоса
алғанда) және олардың туындылары; осы
қосылыстардың тұздары;
2924.11  - мепрбамат(INN)
2924.19  -- өзгелерi
-- ациклдiк амидтер (ациклдiк карбоматтарды қоса
алғанда) және олардың туындылары; осы
қосылыстардың тұздары
2924.21  -- уреиндер және олардың туындылары; осы
қосылыстардың тұздары
2924.23  -- 2-ацетамидобензойлық қышқыл (N -
ацетилантранилдық қышқыл) және оның тұздары
2924.24  --этинамат (INN)
2924.29  -- өзгелерi
VI бөлім
29-топ
29.25/32 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
29.25              Функционалдық карбоксимидтiк топты құрайтын
қосылыстар (сахарин және оның тұздары), және
функционалдық иминндiк топты құрайтын
қосылыстар:
- имидтер және оның туындылары; осы
қосылыстардың тұздары:
2925.11  -- сахарин және оның тұздары
2925.12  - глутетимид (INN)
2925.19  -- өзгелерi
2925.20  -- иминдер және олардың туындылары; осы
қосылыстардың тұздары
29.26              Функционалдық нитрильдiк топты құрайтын
қосылыстap:
2926.10  - акрилонитрил
2926.20  - 1-цианогуанидин (дициандиамид)
2926.30  - фенпропорекс (INN) және оның тұздары; метадон
(INN) - аралық өнiм (4-циано-2-диметиламино-4.4-
дифенилбутан)

2926.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
29.27/33 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
29.27     2927.00  Диазо-, азо- или азоксисоединения.
29.28     2928.00  Производные гидразина или гидроксиламина
органические.
29.29             Соединения, содержащие другие
азотсодержащие функциональные группы:
2929.10  - изоцианаты
2929.90  - прочие
X. Органо-неорганические соединения,
гетероциклические соединения, нуклеиновые
кислоты и их соли, сульфонамиды
29.30             Соединения сероорганические:
2930.10  - дитиокарбонаты (ксантогенаты)
2930.20  - тиокарбаматы и дитиокарбаматы
2930.30  - тиурам моно-, ди- или тетрасульфиды
2930.40  - метионин
2930.90  - прочие
29.31     2931.00  Соединения органо-неорганические прочие.
29.32             Соединения гетероциклические, содержащие
лишь гетероатом(ы) кислорода:
- соединения, содержащие в структуре
неконденсированное фурановое кольцо
(гидрированное или негидрированное):
2932.11  -- тетрагидрофуран
2932.12  -- 2-фуральдегид (фурфурол)
2932.13  -- спирты фурфуриловый и тетрагидрофурфуриловый
2932.19  -- прочие
- лактоны:
2932.21  -- кумарин, метилкумарины и этилкумарины
2932.29  -- лактоны прочие
- прочие:
2932.91  -- изосафрол
2932.92  -- 1-(1,3-бензодиоксол-5-ил) пропан-2-он
2932.93  -- пиперональ
2932.94  -- сафрол
2932.95  -- тетрагидроканнабинолы (все изомеры)
2932.99  -- прочие
29.33             Соединения гетероциклические, содержащие
лишь гетероатом(ы) азота:
- соединения, содержащие в структуре
неконденсированное пиразольное кольцо
(гидрированное или негидрированное):
2933.11  -- феназон (антипирин) и его производные
2933.19  -- прочие
- соединения, содержащие в структуре
неконденсированное имидазольное кольцо
(гидрированное или негидрированное):
2933.21  -- гидантоин и его производные
2933.29  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
29.33 2
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- соединения, содержащие в структуре
неконденсированное пиридиновое кольцо
(гидрированное или негидрированное):
2933.31  -- пиридин и его соли
2933.32  -- пиперидин и его соли
2933.33  -- алфентанил (INN), анилеридин (INN),
безитрамид (INN), бромазепам (INN),
дифеноксин (INN), дифеноксилат (INN),
дипипанон (INN), фентанил (INN), кетобемидон
(INN), метилфенидат (INN), пентазоцин (INN),
петидин (INN), петидин (INN) - промежуточный
продукт А, фенциклидин (INN) (PCP),
феноперидин (INN), пипрадрол (INN),
пиритрамид (INN), пропирам (INN) и
тримеперидин (INN); соли этих соединений
2033.39  -- прочие
- соединения, содержащие в структуре
хинолиновую или изохинолиновую кольцевую
систему (гидрированную или негидрированную),
без дальнейшей конденсации:

2926.90  - өзгелерi
29.27     2927.00  Диазо-, азо- немесе гидроксиламиннің органикалық
туындылары.
29.28     2928.00  Гидразиннiң немесе гидроксиламиннiң органикалық
туындылары.
29.29              Басқа азотқұрайтын функционалдық топтары бар
қосылыстары:
2929.10  - изоцианаттар
2929.90  - өзгелерi
Х. Органикалық-бейорганикалық қосылыстар,
гетероциклиникалық қосылыстар, нуклеиндік
қышқылдар және олардың тұздары, сульфонамидтер
29.30              Күкiрторганикалық қосылыстар:
2930.10  - дитиокарбонаттар (ксантогенттар)
2930.20  - тиокарбонаттар және дитиокарбонаттар
2930.30  - тиурам моно-, ди немесе тетрасульфидтер
2930.40  - метионин
2930.90  - өзгелерi
29.31     2931.00  Тек оттектiң гетероатомдары бар
гетероцикликалық қосылыстар:
- құрылымда конленсирленбеген фуран сақинасы бар
қосылыстар (гидрирленген немесе гидрирленбеген)
2932.11  -- тетрагидрофуран
2932.12  --2-фуральдегид (фурфурол)
2932.13  --фурфурилдiк және
тетрагидрофурфурилдiкспирттер
2932.19  --өзгелерi
VI бөлім
29-топ
29.32 2 /33 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
- лактондар:
2932.21  -- кумарин, метилкумариндер және этилкумариндер
2932.29  -- басқа лактондар
- өзгелерi
2932.91  -- изосафрол
2932.92  -- 1-(1,3-бензодиоксол-5-ил) пропан-2-он
2932.93  -- пиперональ
2932.94  -- сафрол
2932.95  --тетрагидроканнабинолдар (барлық изомерлер)
2932.99  -- өзгелерi
29.33.             Тек азоттың гетероатомдары бар гетероцикликалық
қосылыстар:
- құрылымда кондеснирленбеген пиразольдық сақина
бар қосылыстар (гидрирленген немесе
гидрирленбеген)
2933.11  - феназон (антипирин) және оның туындылары
2933.19  -- өзгелерi
құрылымда кондеснирленбеген имидазольдық
сақина бар қосылыстар (гидрирленген немесе
гидрирленбеген):
2933.21  -- гидантоин және оның туындылары
2933.29  -- өзгелерi
- құрылымда қондеснирленбеген пиридиндiк сақина
бар қосылыстар (гидрирленген немесе
гидрирленбеген):
2933.31  -- пиридин және оның тұздары
2933.32  -- пиперидин және оның тұздары
2933.33  -- алфентанил (INN), анилеридин(INN),
безитрамид(INN) бромазепам (INN), дифеноксин
(INN), дифеноксилат (INN), дипипанон (INN),
фентанил (INN), кетобемидон (INN), метилфенидат
(INN), пентазоцин (INN), петидин (INN), - аралық
өнiм A, фенциклидин (INN) (РСР), феноперидин
(INN), пипрадол (INN), пиритрамид (INN),
пропирам (INN), және тримеперидин (INN); осы
қосылыстардың тұздары
2933.39  -- өзгелерi
- құрылымда хинолиндiк немесе изохилиндiк
сақиналық жүйe (гидрирленген немесе
гидрирленбеген) бар қосылыстар, одан арғы
кондденсациялаусыз.

2933.41  -- леворфанол (INN) и его соли
2933.49  -- прочие
- соединения, содержащие в структуре
пиримидиновое кольцо (гидрированное или
негидрированное) или пиперазиновое кольцо:
2933.52  -- малонилмочевина (барбитуровая кислота) и ее
соли
2933.53  -- аллобарбитал (INN), амобарбитал (INN),
барбитал (INN), буталбитал (INN),
бутобарбитал, циклобарбитал (INN),
метилфенобарбитал (INN), пентобарбитал
(INN), фенобарбитал (INN), секбутабарбитал
(INN), секобарбитал (INN) и винилбитал
(INN); соли этих соединений
2933.54  -- прочие производные малонилмочевины
(барбитуровой кислоты); соли этих соединений
2933.55  -- лопразолам (INN), меклоквалон (INN),
метаквалон (INN) и зипепрол (INN); соли этих
соединений
2933.59  -- прочие
- соединения, содержащие в структуре
неконденсированное триазиновое кольцо
(гидрированное или негидрированное):
2933.61  -- меламин
2933.69  -- прочие
- лактамы:
2933.71  -- 6-гексанлактам (Е-капролактам)
2933.72  -- клобазам (INN) и метиприлон (INN)
2933.79  -- лактамы прочие
- прочие:
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
29.33 3 /36
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
2933.91  -- алпразолам (INN), камазепам (INN),
хлордиазепоксид (INN), клоназепам (INN),
клоразепат (INN), делоразепам (INN),
диазепам (INN), эстазолам (INN),
этиллофлазепат (INN), флудиазепам (INN),
флунитразепам (INN), флуразепам (INN),
галазепам (INN), лоразепам (INN),
лорметазепам (INN), мазиндол (INN),
медазепам (INN), мидазолам (INN),
ниметазепам (INN), нитразепам (INN),
нордазепам (INN), оксазепам (INN), пиназепам
(INN), празепам (INN), пировалерон (INN),
темазепам (INN), тетразепам (INN) и
триазолам (INN); соли этих соединений
2933.99  -- прочие
29.34             Нуклеиновые кислоты и их соли,
определенного или неопределенного
химического состава; гетероциклические
соединения прочие:
2934.10  - соединения, содержащие в структуре
неконденсированное тиазольное кольцо
(гидрированное или негидрированное)
2934.20  - соединения, содержащие в структуре
бензотиазольную кольцевую систему
(гидрированную или негидрированную), без
дальнейшей конденсации
2934.30  - соединения, содержащие в структуре
фенотиазиновую кольцевую систему
(гидрированную или негидрированную), без
дальнейшей конденсации
- прочие:
2934.91  -- аминорекс (INN), бротизолам (INN),
клотиазепам (INN), клоксазолам (INN),
декстроморамид (INN), галоксазолам (INN),
кетазолам (INN), мезокарб (INN), оксазолам
(INN), пемолин (INN), фендиметразин (INN),
фенметразин (INN) и суфентанил (INN);
соли этих соединений

2933.41  -- леворфанол (INN) және оның тұздары
2933 49  -- өзгелерi
VI бөлім
29-топ
29.33 2 /34 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
- құрылымда пиримидиндiк сақина (гидрирленген
немесе гидрирленбеген) немесе пиперизиндiк сақина
бар қосылыстар:
2933.52  -- малонилнесепнәр (барбитуралық қышқыл) және
оның тұздары
2933.53  -аллобарбитал (INN), амобарбитал (INN), барбитал
(INN), буталбитал (INN), бутобарбитал (INN),
циклобарбитал (INN), метилфенобарбитал (INN),
пентобарбитал (INN), фенобарбитал (INN),
секбутабарбитал (INN), секобарбитал (INN), және
винилбитал (INN); осы қосылыстардың тұздары
2933.54  -- малонилнесепнәрдiң (барбитуралық қышқылдың)
басқа туындылары; осы қосылыстардың тұздары
2933.55  -- лопразолам (ІNN), меклоквалон (ІNN), және
зипепрол (INN); осы қосылыстардың тұздары
2933.59  -- өзгелерi
2933.61  -- меламин
2933.69  - өзгелерi
- лактамдар
2933.71  --6-гексанлактам (e-капролактам)
2933.72  -- клобазам (INN) және метиприлон (INN)
2933.79  -- басқа лактамдар
- өзгелерi
2933.91  -- алпарзолам (INN), камазепам (INN),
хлордиазепоксид (INN), клоназепам (INN),
клоразепат (INN), делоразепам (INN),
диазепам (INN), эстазолам (INN),
этиллофлазепат (INN), флудиазепам (INN),
флунитразепам (INN), флуразепам (INN),
галазепам (INN), лоразепам (INN),
лорметазепам (INN), мазиндол (INN),
медазепам (INN), мидазолам (INN),
ниметазепам (INN), нитразепам (INN),
нордазепам (INN), оксазепам (INN),
пиназепам (INN), празепам (INN),
пировалерон (INN), темазепам (INN),
тетразепам (INN) және триазолам (INN);
осы қосылыстардың тұздары
2933.99  -- өзгелерi
29.34              Белгiленген немесе белгiленбеген химиялық
құрамының нуклейндiк қышқылдары мен
олардың тұздары; басқа гетероциклдік
қосылыстар:
2934.10  - құрылымда конденсирленбеген тизол сақинасы
(гидрирленген немесе гидрирленбеген) бар
қосылыстар
VI бөлім
29-топ
29.34 2 /37
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2934.20  - құрылымда бензотиазолдық сақиналық жүйе
(гидрирленген немесе гидрирленбеген) бар
қосылыстар, одан арғы конденсациялаусыз
2934.30  - құрылымда фенотиазиндiк сақиналық жүйе
(гидрирленген немесе гидрирленбеген) бар
қосылыстар, одан арғы конденсациялаусыз
- өзгелерi
2934.91  -- аминорекс (INN), бротизолам (INN), клотиазепам
(INN), клоксазолам (INN), декстроморамид (INN),
галоксазолам (INN), кетазолам (INN)), мезокарб
(INN), оксазолам (INN), пемолин (INN),
фендиметразин (INN), фенметразин (INN) және
суфентанил (INN); осы қосылыстардың тұздары

2934.99  -- прочие
29.35     2935.00  Сульфонамиды.
XI. Провитамины, витамины и гормоны
29.36             Провитамины и витамины, природные или
синтезированные (включая природные
концентраты), их производные, используемые
в основном в качестве витаминов, и смеси
этих соединений, в том числе в любом
растворителе:
2936.10  - провитамины в чистом виде
- витамины и их производные в чистом виде:
2936.21  -- витамины А и их производные
2936.22  -- витамин В 1 и его производные
2936.23  -- витамин В 2 и его производные
2936.24  -- кислота D- или DL-пантотеновая (витамин B 3
или витамин В 5 ) ее производные
2936.25  -- витамин В 6 и его производные
2936.26  -- витамин В 12 и его производные
2936.27  -- витамин С и его производные
2936.28  -- витамин Е и его производные
2936.29  -- витамины прочие и их производные
2936.90  - прочие, включая природные концентраты
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
29.37/39 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
29.37             Гормоны, простагландины, тромбоксаны и
лейкотриены, природные или синтезированные;
их производные и структурные аналоги,
включающие цепочечные модифицированные
полипептиды, используемые в основном в
качестве гормонов:
- полипептидные гормоны, белковые гормоны и
гликопротеиновые гормоны, их производные и
структурные аналоги:
2937.11  -- соматотропин, его производные и структурные
аналоги
2937.12  -- инсулин и его соли
2937.19  -- прочие
- стероидные гормоны, их производные и
структурные аналоги:
2937.21  -- кортизон, гидрокортизон, преднизон
(дегидрокортизон) и преднизолон
(дегидрогидрокортизон)
2937.22  -- галогенированные производные
кортикостероидных гормонов
2937.23  -- эстрогены и прогестины
2937.29  -- прочие
- катехоламины, их производные и структурные
аналоги:
2937.31  -- эпинефрин
2937.39  -- прочие
2937.40  - производные аминокислот
2937.50  - простагландины, тромбоксаны и лейкотриены, их
производные и структурные аналоги
2937.90  - прочие
XII. Гликозиды и алкалоиды растительного
происхождения, природные или синтезированные,
их соли, простые и сложные эфиры и
прочие производные
29.38             Гликозиды, природные или синтезированные,
их соли, простые и сложные эфиры и прочие
производные:
2938.10  - рутозид (рутин) и его производные
2938.90  - прочие
29.39             Алкалоиды растительного происхождения,
природные или синтезированные, их соли,
простые и сложные эфиры и прочие
производные:
- алкалоиды опия и их производные; соли этих
соединений:

2934.99  -- өзгелерi
29.35     2935.00  Сульфаномидтер.
Х. Провитаминдер, витаминдер және гормандар
29.36              Провитаминдер және витаминдер, табиғи немесе
синтезирленген (табиғи концентраттарды қоса
алғанда), негiзiнен витамин ретiнде
қолданылатын олардың туындылары, және осы
қосылыстардың қоспалары, оның iшiнде кез
келген ерiтiндiдегi:
2936.10  - таза түрдегi провитаминдер
- витаминдер және оның таза түрдегi туындылары
3936.21  -- А витаминдерi және олардың туындылары
2936.22  -- В 1 витаминдерi және олардың туындылары
2936.23  -- В2 витаминдерi және олардың туындылары
2936.24  D -немесе DL-пантотендiк қышқыл (В 3 немесе В 5
витаминi) және оның туындылары
2936.25  В 6 витаминi және оның туындылары
2936.26  В 12 витаминi және оның туындылары
2936.27  С витаминi және оның туындылары
2936.28  E витаминi және оның туындылары
2936.29  -- басқа витаминдер және олардың туындылары
2936.90  өзгелерi табиғи концентраттарды қоса алғанда
29.37              Табиғи немесе синтезирленген гормондар,
простагландиндер, тромбоксандар жәнe
лейкотриендер; олардың туындылары және
тiзбелiк модифицирленген полепиптидтердi
қосатын негiзiнен гормон ретiнде қолданылатын
құрылымдық аналогтары:
- полипелтидтiк гормондар, белоктiк гормондар
және гликодротейiндiк гормондар, олардың
туындылары және құрылымдық аналогтары
VI бөлім
29-топ
29.37 2 /39
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2937.11  -- соматотропин, оның туындылары және құрылымдық
аналогтары
2937.12  -- инсулин және оның тұздары
2937.19  -- өзгелерi
- стероидтi гормондар, олардың туындылары және
құрылымдық аналогтары:
2937.21  -- кортизон, гидрокортизон, преднизон
(дегидрокортизон және преднизолон
(дегидрокортизон))
2937.22  -- кортикостеройдтiк гормондардың галогенденген
туындылары
2937.23  -- эстрогендер мен прогестиндер
2937.29  -- басқалары
- катехоламиндер, олардың туындылары және
құрылымдық аналогтары:
2937.31  -- эпинефрин
2937.39  -- өзгелерi
2937.40  - туынды аминоқышқылдар
2937.50  - простагландиндер, тромбоксандар және
лейкотриендер, олардың туындылары және
құрылымдық аналогтары
2937.90  - өзгелерi
XII. Өсімдіктерден алынатын табиғи немесе
синтезирленген гликозидтер және алколоидтер,
олардың тұздары, қарапайым және күрделі эфирлер
және басқа туындылары
29.38              Табиғи немесе синтезирленген гликозидтер,
олардың тұздары, қарапайым және күрделi
эфирлер және басқа туындылары:
2938 10  - рутозид (рутин) және оның туындылары
2938.90  - өзгелерi
29.39              Өсiмдiктерден алынатын табиғи немесе
синтезирленген алколоидтер, олардың тұздары,
қарапайым және күрделi эфирлер және басқа
туындылары:
- апиын алколоидтерi және олардың туындылары;
осы қосылыстардың тұздары:

2939.11  -- концентраты из маковой соломки; бупренорфин
(INN), кодеин, дигидрокодеин (INN),
этилморфин, эторфин (INN), героин,
гидрокодон (INN), гидроморфон (INN), морфин,
никоморфин (INN), оксикодон (INN),
оксиморфон (INN), фолкодин (INN), тебакон
(INN) и тебаин; соли этих соединений
2939.19  -- прочие
- алкалоиды, выделенные из коры хинного дерева,
и их производные; соли этих соединений:
2939.21  -- хинин и его соли
2934.29  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 29
29.39 2 /42
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
2939.30  - кофеин и его соли
- эфедрины и их соли:
2939.41  -- эфедрин и его соли
2939.42  -- псевдоэфедрин (INN) и его соли
2939.43  -- катин (INN) и его соли
2939.49  -- прочие
- теофиллин и аминофиллин
(теофиллинэтилендиамин) и их производные;
соли этих соединений:
2939.51  -- фенетиллин (INN) и его соли
2939.59  -- прочие
- алкалоиды спорыньи ржи и их производные; соли
этих соединений:
2939.61  -- эргометрин (INN) и его соли
2939.62  -- эрготамин (INN) и его соли
2939.63  -- лизергиновая кислота и ее соли
2939.69  -- прочие
- прочие:
2939.91  -- кокаин, экгонин, левометамфетамин,
метамфетамин (INN), рацемат метамфетамина;
соли, сложные эфиры и их прочие производные
2939.99  -- прочие
XIII. Органические соединения прочие
29.40             Сахара химически чистые, кроме сахарозы,
лактозы, мальтозы, глюкозы и фруктозы;
простые эфиры сахаров, ацетали сахаров и
сложные эфиры сахаров, их соли, кроме
продуктов товарной позиции 29.37, 29.38 или
29.39.
29.41             Антибиотики:
2941.10  - пенициллины и их производные, имеющие
структуру пенициллановой кислоты; соли этих
соединений
2941.20  - стрептомицины и их производные; соли этих
соединений
2941.30  - тетрациклины и их производные; соли этих
соединений
2941.40  - хлорамфеникол и его производные; соли этих
соединений
2941.50  - эритромицин и его производные; соли этих
соединений
2941.90  - прочие
29.42     2942.00  Соединения органические прочие.
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 30
Примечания
Группа 30
Фармацевтическая продукция
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) пищевые продукты или напитки (например, диетические, диабетические или обогащенные питательными добавками пищевые продукты, пищевые добавки, тонизирующие напитки и минеральные воды), кроме питательных препаратов для внутривенного введения (раздел IV);

2939.11  -- көкнәр шиiнен алынған концентраттар;
бупренорфин (INN), кодеин (INN), дигидрокодеин
(INN), этилморфин (INN), эторфин (INN), морфин
(INN), никоморфин (INN), оксикодон (INN),
оксиморфон (INN), фолкодин (INN), тебакон (INN)
және тебаин; осы қосылыстардың тұздары
2939.19  - өзгелерi
VI бөлім
29-топ
29.39 2 /41
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
- хин ағашының қабығынан бөлiнген алколоидтер,
және олардың туындылары; осы қосылыстардың
тұздары
2939.21  - хинин және оның тұздары
2939.29  -- өзгелерi
2939.30  - кофеин және оның тұздары
- эфедриндер және олардың тұздары
2939.41  -- эфедрин және оның тұздары
2939.42  -- псевдоэфедрин (INN) және оның тұздары
2939.43  - катин (INN) және оның тұздары
2939.49  -- өзгелерi
- теофиллин мен аминофиллин
(теофиллинэтилендиамин) және олардың
туындылары
2939.51  -- фенетиллин(INN) және оның тұздары
2939.59  -- өзгелерi
- қарабидай спорыньясының алколоидтерi және
олардың туындылары; осы қосылыстардың тұздары
2939.61  - эргометрин (INN) және оның тұздары
2939.62  - эрготамин (ІNN) және оның тұздары
2939.63  - лизергин қышқылы және оның тұздары
2939.69  - өзгелерi
- өзгелерi:
2939.91  -- кокаин, экгонин, левометамфетамин,
метамфетамин (INN), метамфетаминнiң рацематы;
тұздар, күрделi эфирлер және оның басқа
туындылары
2939.99  -- өзгелерi
XIII. Басқа органикалық қосылыстар
29.40     2940.00  Химиялық таза қанттар, сахароза, лактоза,
мальтозалар, глюкозалар және фруктозалардан
басқа; қанттың қапарайым эфирлерi, қанттардың
ацеталилерi және қанттардың күрделi эфирлерi,
олардың тұздары, 29.37 немесе 29.39 тауар
позициясының өнiмдерiнен басқа
29 43              Антибиотиктер:
2941.10  пеницилландық қышқылдың құрылымы бар
пенициллиндер және оның туындылары; осы
қосылыстардың тұздары
2941.20  - стрептомициндер және олардың туындылары; осы
қосылыстардың тұздары
2941.30  - тетрациклиндер және олардың туындылары; осы
қосылыстардың тұздары
2941.40  - хлорамфеникол және олардың туындылары; осы
қосылыстардың тұздары
VI бөлім
29-топ
29.41/42
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
2941.50  - эритромицин және олардың туындылары; осы
қосылыстардың тұздары
2941.90  -өзгелері
29.42     2942.00  Басқа органикалық қосылыстар.
VI бөлім
30-топ
Ескертулер
30-топ
Фармацевтикалық өнiм
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) тамыр iшiне егiлетiн препараттардан басқа (ІV тарау), тамақ өнiмдерi және сусындар (мысалы, емдәмдiк, диабеттiк немесе қоректi қосымшалармен қорландырылған тамақ өнiмдерi, тамақ қосымшалары, әлдендiретiн сусындар мен минералдық сулар);

(б) специально кальцинированные или мелко измельченные гипсы для использования в стоматологии (товарная позиция 25.20);
(в) водные дистилляты или водные растворы эфирных масел, предназначенные для медицинских целей (товарная позиция 33.01);
(г) препараты товарных позиций 33.03-33.07, в том числе обладающие терапевтическими или профилактическими свойствами;
(д) мыло или другие продукты товарной позиции 34.01, содержащие медикаментозные добавки;
(е) средства на основе гипса для использования в стоматологии (товарная позиция 34.07); или
(ж) альбумин крови, не подготовленный для терапевтических или профилактических целей (товарная позиция 35.02).
2.- В формулировке товарной позиции 30.02 термин "модифицированные иммунологические продукты" относится только к моноклональным антителам (MABs), фрагментам антител, конъюгатам антител и конъюгатам фрагментов антител.
3.- В товарных позициях 30.03 и 30.04 и примечании 4г к данной группе следует понимать:
(a) под несмешанными продуктами:
(1) несмешанные продукты, растворенные в воде;
(2) все товары, включаемые в группу 28 или 29; и
(3) простые растительные экстракты, включенные в товарную позицию 13.02, но стандартизованные или растворенные в любом растворителе;
(б) под смешанными продуктами:
(1) коллоидные растворы и суспензии (кроме коллоидной серы);
(2) растительные экстракты, полученные обработкой смесей растительного сырья; и
(3) соли и концентраты, полученные выпариванием природных минеральных вод.
4.- В товарную позицию 30.06 включаются лишь следующие продукты, которые должны включаться в эту и ни в какую другую товарную позицию Номенклатуры:
(а) стерильный хирургический кетгут, аналогичные стерильные материалы для наложения швов и стерильные адгезивные ткани для хирургического закрытия ран;
(б) стерильная ламинария и стерильные тампоны из ламинарии;
(в) стерильные абсорбирующие хирургические или стоматологические кровоостанавливающие средства (гемостатики);
(г) контрастные препараты для рентгенографических обследований и диагностические реагенты, предназначенные для введения больным, а именно несмешанные вещества в дозированных формах или вещества, состоящие из двух или более компонентов, смешанных для подобного использования;
(д) реагенты для определения группы крови;
(е) зубные цементы и прочие материалы для пломбирования зубов; цементы, реконструирующие кость;
(ж) санитарные сумки и наборы для оказания первой помощи; и
(з) химические контрацептивные средства на основе гормонов, прочих соединений товарной позиции 29.37 или спермицидов;
(и) препараты в виде геля, предназначенные для использования в медицине или ветеринарии в качестве смазки для частей тела в процессе хирургических операций или физических исследований или в качестве связующего агента между телом и медицинскими инструментами; и
(к) непригодные фармацевтические средства, то есть фармацевтические продукты, которые не пригодны для использования по первоначальному назначению, например, вследствие истечения их срока годности.
Раздел VI
Группа 30
30.01/04 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

(б) стоматологияда қолдану үшiн арнайы кальцинирленген немесе майда ұсақталған гипстер (25.20 тауар позициясы);
(в) медициналық мақсаттарға арналған эфир майларының су дистиляттары немесе су ерiтiндiлерi (35.01 тауар позициясы);
(г) 33.03.-33.07 тауар позициясының препараттары, оның iшiнде терапевтiк немесе алдын алу қасиеттерi бар препараттар;
(д) медикаментоздық қосымшалары бар 34.01 тауар позициясындағы сабын және басқа өнiмдер;
(e) стоматологияда қолдану үшiн гипс негiзiндегi дәрiлер (34.07 тауар позициясы) немесе
(ж) тepaпевтік немесе алдын алу мақсаттары үшiн дайындалмаған қан альбуминi (35.02 тауар позициясы) енгiзiлмейдi.
2.- 30.02 тауар позициясының тұжырымындағы "модифицирленген иммунологиялық өнiмдер" терминi тек моноклональдi қарсы денелерге (МАВ S ), қарсы дене фрагменттерiне, қарсы дене конъюгаттарына және қарсы денелер фрагментiнiң конъюгаттарына қатысты.
3.-30.03 және 30.04 тауар позицияларында, 4г ескертуде осы топтағылар былай:
(а) араласпаған өнiмдер деп:
(1) суда ерiтiлген араласпаған өнiмдер;
(2) 28 немесе 29 тобына енетiн барлық тауарлар; және
(3) 13.02 тауар позициясына енгiзiлген, бiрақ кез-келген ерiтiндiде стандартталған немесе ерiтiлген қарапайым өсiмдiктер экстракттары;
(б) араласқан өнiмдер деп:
(1) коллоидтi ерiтiндiлер және суспензиялар (коллоидтi күкiрттен басқа)
(2) өсiмдiк шикiзатының қоспаларымен өңдеуден алынған, өсiмдiк экстракттары; және
(3) табиғи минералды суларды булаудан алынған, тұздар мен концентраттар түсiнiлуi қажет.
4.- 30.06 тауар позициясына Номенклатураның ешбiр басқа тауар позициясына емес, осыған енгiзiлетiн мынадай өнiмдер енгiзiледi:
(а) стерильдiк хирургиялық кетгут, жiк салуға арналған стерильдiк материалдар және жараларды хирургиялық жабуға арналған стерильдiк адгезивтiк тiндер;
(б) стерильдiк ламинария және ламинариден жасалған стерильдiк тампондар;
(в) стерильдiк хирургиялық сорғыш немесе стоматалогиялық қан тоқтатқыш құралдар (гемостатиктер);
(г) рентгенографикалық зерттеулерге арналған контрастық препараттар және ауруларға салуға арналған диагностикалық реагенттер, атап айтқанда өлшенген дозалардағы немесе екi не одан көп құрамдас бөлiктерден құралған араласпаған заттар;
(д) қан тобын анықтауға арналған реагенттер:
(e) тiстердi полмбылауға арналған тiс цементтерi және басқа материалдар; сүйектi қалыпқа келтiретiн цементтер
(ж) санитарлық сөмкелер және алғашқы көмек көрсетуге арналған жиынтықтар; және
(з) 29.37 тауар позициясындағы гормон, басқа қосылыстар немесе спермицидтер негiзiнде жасалған химиялық контрацептивтiк дәрiлер;
(и) медицинада немесе ветеринарияда қолдануға арналған хирургиялық операция немесе физикалық зерттеулер процесiнде дене бөлiктерi үшiн майлаушы ретiнде немесе дене мен медициналық жабдық арасындағы байланыстырғыш агент ретiнде қолданылатын гель түрiндегi препарат; және
(к) жарамсыз фармацевтикалық құралдар, яғни, алғашқы қолдануға жарамсыз фармацевтикалық өнiмдер, мысалы, жарамдылық мерзiмi өтiп кету салдарынан.
VI бөлім
30-топ
30.01/02 1
Тауар     YЖ
позициясы коды

30.01             Железы и прочие органы, предназначенные для
органотерапии, высушенные, измельченные или
не измельченные в порошок; экстракты желез
или прочих органов или их секретов,
предназначенные для органотерапии; гепарин
и его соли; прочие вещества человеческого
или животного происхождения,
предназначенные для терапевтических или
профилактических целей, в другом месте не
поименованные или не включенные:
3001.10  - железы и прочие органы, высушенные,
измельченные или не измельченные в порошок
3001.20  - экстракты желез или прочих органов или их
секретов
3001.90  - прочие
30.02             Кровь человеческая; кровь животных,
приготовленная для использования в
терапевтических, профилактических или
диагностических целях; сыворотки иммунные и
фракции крови прочие и модифицированные
иммунологические продукты, в том числе
полученные методами биотехнологии; вакцины,
токсины, культуры микроорганизмов (кроме
дрожжей) и аналогичные продукты:
3002.10  - сыворотки иммунные и фракции крови прочие и
модифицированные иммунологические продукты, в
том числе полученные методами биотехнологии
3002.20  - вакцины для людей
3002.30  - вакцины ветеринарные
3002.90  - прочие
30.03             Лекарственные средства (кроме товаров
товарной позиции 30.02, 30.05 или 30.06),
состоящие из смеси двух или более
компонентов, для использования в
терапевтических или профилактических целях,
но не расфасованные в виде дозированных
лекарственных форм или в упаковки для
розничной продажи:
3003.10  - содержащие пенициллины или их производные,
имеющие структуру пенициллановой кислоты, или
содержащие стрептомицины или их производные
3003.20  - содержащие прочие антибиотики
- содержащие гормоны или прочие соединения
товарной позиции 29.37, но не содержащие
антибиотиков:
3003.31  -- содержащие инсулин
3003.39  -- прочие
3001.40  - содержащие алкалоиды или их производные, но
не содержащие гормонов или прочих соединений
товарной позиции 29.37 или антибиотиков
3001.90  - прочие
30.04             Лекарственные средства (кроме товаров
товарной позиции 30.02, 30.05 или 30.06),
состоящие из смешанных или несмешанных
продуктов, для использования в
терапевтических или профилактических целях,
расфасованные в виде дозированных
лекарственных форм (включая лекарственные
средства в форме трансдермальных систем)
или в упаковки для розничной продажи:
3004.10  - содержащие пенициллины или их производные,
имеющие структуру пенициллановой кислоты, или
содержащие стрептомицины или их производные
3004.20  - содержащие прочие антибиотики
- содержащие гормоны или прочие соединения
товарной позиции 29.37, но не содержащие
антибиотиков:
3004.31  -- содержащие инсулин
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 30
30.04 2 /06
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

30.01              Органотерапияға арналған, кептiрiлген, ұсақталған
немесе ұнтақ болып ұсақталған темiрлер мен басқа
органдар; органотерапияға арналған темiрлердiң
немесе басқа органдардың не олардың секреттерiнiң
экстракттары; гепарин және оның тұздары; басқа
жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген
терапевтикалық немесе алдын алу мақсаттарына
арналған адамнан не жануарлардан алынған басқа
заттар:
3001.10  - кептiрiлген, ұсақталған немесе ұнтақ болып
ұсақталған темiрлер және басқа органдар
3001.20  - темiрлердiң немесе басқа органдардың не олардың
секреттерiнiң экстракттары
3001.90  - өзгелерi
30.02              Терапевтикалық, алдын алу немесе диагностикалық
мақсаттар үшiн дайындалған адам қаны, жануарлар
қаны; иммундық қан сарысуы және қанның басқа
фракциялары, модифицирленген иммунологиялық
өнiмдер, оның iшiнде биотехнология әдістерiмен
алынған өнiмдер; вакциналар, токсиндер,
микроорганизмдер себiндiлерi (ашытқылардан
басқа) және ұқсас өнiмдер:
VI бөлім
30-топ
30.02 1 /04
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
3002.10  иммундық қан сарысуы және қанның басқа
фракциялары, модифицирленген иммунологиялық
өнiмдер, оның iшiнде биотехнология әдiстерiмен
алынған өнiмдер;
3002.20  - адамдарға арналған вакциналар
3002.30  - ветеринарлық вакциналар
3002.90  - өзгелерi
30.03              Терапевтикалық немесе алдын алу мақсаттарына
арналған, екi немесе одан көп құрамдас
бөлiктерден құралған дәрiлiк құралдар (30.02,
30.05 немесе 30.06 тауар позицияларынан басқа),
бiрақ бөлшек сауда үшiн дозаланған дәрiлiк
нысандарға немесе орамдарға өлшенiп салынбаған:
3003.10  - пенициллан қышқылының құрылымы бар, немесе
стрептомицин не олардың туындылары бар,
пенициллиндер немесе олардың туындылар
3003.20  - басқа антибиотиктер бар
- гормондар немесе 29.37 тауар позициясының
басқа қосылыстары бар, бiрақ антибиотиктер жоқ:
3003.31  -- инсулин бар
3003.39  -- өзгелерi
3003.40  - алколоидтер немесе олардың туындылары бар,
бiрақ 29.37 тауар позициясының гормондары немесе
басқа қосылыстары не антибиотиктер жоқ
3003.90  -- өзгелерi
30.04              Терапевтикалық немесе алдын алу мақсаттарына
арналған араласқан немесе араласпаған өнiмдер
бар дәрiлiк құралдар (30.02, 30.05 немесе 30.06
тауар позицияларынан басқа), бөлшек сауда үшiн
дозаланған дәрiлiк нысандарға немесе орамдарға
өлшенiп салынған:
3004.10  - пенициллан қышқылының құрылымы бар, немесе
стрептомицин немесе олардың туындылары бар
пенициллиндер немесе олардың туындылары
3004.20  - басқа антибиотиктер бар
3004.31  - гормондар немесе 29.37 тауар позициясының басқа
қосылыстары бар, бiрақ антибиотиктер болмайтын:
-- инсулин бар

3004.32  -- содержащие кортикостероидные гормоны, их
производные и структурные аналоги
3004.39  -- прочие
3004.40  - содержащие алкалоиды или их производные, но
не содержащие гормонов, прочих соединений
товарной позиции 29.37 или антибиотиков
3004.50  - лекарственные средства прочие, содержащие
витамины или другие соединения товарной
позиции 29.36
3004.90  - прочие
30.05             Вата, марля, бинты и аналогичные изделия
(например, перевязочный материал,
лейкопластыри, припарки), пропитанные или
покрытые фармацевтическими веществами или
расфасованные в формы или упаковки для
розничной продажи, предназначенные для
использования в медицине, хирургии,
стоматологии или ветеринарии:
3005.10  - материал перевязочный адгезивный и прочие
материалы, имеющие липкую поверхность
3004.90  - прочие
30.06             Фармацевтическая продукция, упомянутая в
примечании 4 к данной группе:
3006.10  - кетгут хирургический стерильный, аналогичные
стерильные материалы для наложения швов и
стерильные адгезивные ткани для
хирургического закрытия ран; ламинария
стерильная и тампоны из ламинарии стерильные;
стерильные абсорбирующие хирургические или
стоматологические кровоостанавливающие
средства (гемостатики)
3006.20  - реагенты для определения группы крови
3006.30  - препараты контрастные для рентгенографических
обследований; реагенты диагностические,
предназначенные для введения больным
3006.40  - цементы зубные и материалы для пломбирования
зубов прочие; цементы, реконструирующие кость
3006.50  - сумки санитарные и наборы для оказания первой
помощи
3006.60  - средства химические контрацептивные на основе
гормонов, прочих соединений товарной позиции
29.37 или спермицидов
3006.70  - препараты в виде геля, предназначенные для
использования в медицине или ветеринарии в
качестве смазки для частей тела в процессе
хирургических операций или физических
исследований или в качестве связующего агента
между телом и медицинскими инструментами
3006.80  - фармацевтические отходы
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 31
Примечания
Группа 31
Удобрения
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) кровь животных (товарная позиция 05.11);
(б) отдельные соединения определенного химического состава (кроме указанных в примечаниях 2А, 3А, 4А или 5); или
(в) искусственно выращенные кристаллы хлорида калия (кроме оптических элементов) каждый массой не менее 2,5 г, включаемые в товарную позицию 38.24; оптические элементы хлорида калия (товарная позиция 90.01).
2.- В товарную позицию 31.02 включаются лишь следующие товары при условии, что они не расфасованы в формы или упаковки, как предусмотрено в товарной позиции 31.05:
(A) Товары, которые соответствуют тому или иному описанию, приведенному ниже:
(i) нитрат натрия с примесями или без примесей;
(ii) нитрат аммония с примесями или без примесей;
(iii) двойные соли сульфата аммония и нитрата аммония с примесями или без примесей;
(iv) сульфат аммония с примесями или без примесей;
(v) двойные соли с примесями или без примесей, смеси нитратов кальция и аммония;
(vi) двойные соли с примесями или без примесей, смеси нитратов кальция и магния;
(vii) цианамид кальция с примесями, без примесей или обработанный маслом;
(viii) мочевина с примесями или без примесей.
(Б) Удобрения, состоящие из смесей любых веществ, указанных в примечании 2А.
(B) Удобрения, состоящие из хлорида аммония или любого другого вещества, указанного в примечании 2А или 2Б, смешанного с мелом, гипсом или другими неорганическими веществами, не являющимися удобрениями.
(Г) Жидкие удобрения, состоящие из товаров, отмеченных в примечании 2А(ii) или 2A(viii), или смеси этих товаров в водном или аммиачном растворе.

3004.32  -- кортикостероидтi гормондар, олардың туындылары
және құрылымдық аналогтары бар
3004.39  -- өзгелерi
3004.40  - алколоидтер немесе олардың туындылары бар,
бiрақ 29.37 тауар позициясының гормондары немесе
басқа қосылыстары не антибиотиктерi болмайтын
VI бөлім
30-топ
30.04/06
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
3004.50  - витаминдердi немесе 29.36 тауар позициясының
басқа қосылыстары не антибиотиктерi болмайтын
басқа дәрiлiк құралдар
3004.90  өзгелерi
30.05              Медицинада, хирургияда, стоматологияда немесе
ветеринарияда қолдануға арналған,
фармацевтикалық заттар сiңiрiлген немесе
қапталған мақта, дәке, бинттер және ұқсас
бұйымдар (мысалы, таңу материалы,
лейкопластырьлер, припаркалар)
3005.10  - Yстi жабысқақ адгезивтiк таңу материалы және
басқа материалдар
3005.90  - өзгелерi
30.06              Аталған топқа 4 ескертуде айтылған,
фармацевтикалық өнiм:
3006.10  - хирургиялық стерильдiк кетгут, жiк салуға
арналған ұқсас стерильдiк материалдар және
жараларды хирургиялық жабуға арналған стерильдiк
адгезиндiк тiндер; стерильдiк ламинария және
ламинариядан жасалған cтерильдiк тығын;
хирургиялық немесе стоматологиялық қан
тоқтататын стерильдiк сорғыш құралдар
(гемостатиктер)
3006.20  - қан тобын анықтауға арналған реагенттер
3006.30  - рентгенографикалық зерттеулерге арналған
контрастық препараттар; ауруларға салуға
арналған диагностикалық реагенттер
3006.40  - тiс цементтерi және тiстердi пломбылауға
арналған басқа материалдар; сүйектi құрайтын
цементтер
3006.50  - санитарлық сөмкелер және алғашқы көмек
көрсетуге арналған жиынтық
3006.60  - гормондардың, 29.37 тауар позициясындағы басқа
қосылыстардың немесе спермицидтердiң негiзiнде
жасалған химиялық контрацептивтiк құралдар
медицинада немесе ветеринарияда қолдануға
арналған хирургиялық операция немесе физикалық
зерттеулер
3006.70  процесiнде дене бөлiктерi үшiн майлағыш ретiнде
немесе дене мен медициналық жабдық арасындағы
байланыстырғыш агент ретiнде қолданылатын гель
түрiндегi препарат;
3006.80  - фармацевтикалық қалдықтар
VI бөлім
31-топ
Ескертулер
31-топ
Тыңайтқыштар
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) жануарлардың қаны (05.11 тауар позициясы)
(б) белгiленген химиялық құрамның жеке қосылыстары (2А, 3А, А, немесе 5 ескертулерiнде көрсетiлгендерден басқа)
(в) 38.24 тауар позициясына енетiн, әрқайсысынан массасы 2,5 г кем емес, жасанды өсiрiлген калий хлоридiнiң кристаллдары (оптикалық элементтерден басқа); калий хлоридiнiң оптикалық элементi (90.0) тауар позициясы).
2.- 31.05 тауар позициясында көзделгендей, нысандарға немесе орамдарға өлшенiп салынбаған жағдайда, 31.02 тауap позициясына тек мынадай тауарлар енгiзiледi:
(А) Төменде келтiрiлген қандай да бiр сипаттамаға сәйкес келетiн тауарлар:
(i) қоспамен немесе қоспасыз натрий нитраты;
(iі) қоспамен немесе қоспасыз аммоний нитраты;
(iii) қоспамен немесе қоспасыз аммоний сульфатының және аммоний нитратының қос тұздары;
(іv) қоспамен немесе қоспасыз аммоний сульфаты;
(v) қоспамен немесе қоспасыз қос тұздар, кальций және аммоннй нитраттарының қоспалары;
(vi) қоспамен немесе қоспасыз қос тұздар, кальций және магний нитраттарының қоспалары;
(vii) қоспамен немесе қоспасыз кальций цианамидi немесе маймен өңделген;
(viii) қоспамен немесе қоспасыз несепнәр;
(5) 2а ескертуде көрсетiлген кез-келген заттардың қоспаларынан тұратын тыңайтқыштар.
(В) 2А немесе 2Б ескертулерде көрсетiлген, тыңайтқыштар болып табылмайтын бормен, гипспен немесе басқа бейорганикалық заттармен араласқан, аммоний хлоридiнен немесе кез-келген заттан құралған тынайтқыштар.
(Г) 2А(й) немесе 2А(viii) ескертулерде айтылған тауарлардан құралған сұйық тынайтқыштар немесе осы тауарлардың су не аммиак ерiтiндiсiндегi қоспалары.

3.- В товарную позицию 31.03 включаются лишь следующие товары при условии, что они не расфасованы в формы или упаковки, как предусмотрено в товарной позиции 31.05:
(A) Товары, которые соответствуют тому или иному описанию, приведенному ниже:
(i) основной шлак;
(ii) природные фосфаты, включаемые в товарную позицию 25.10, кальцинированные или обработанные при температуре, большей, чем необходимо для удаления примесей;
(iii) суперфосфат (простой, двойной или тройной);
(iv) водородфосфат кальция, содержащий не менее 0,2 мас.% фтора в пересчете на сухой безводный продукт.
(Б) Удобрения, состоящие из смесей любых товаров, и указанных в примечании 3А, без учета предельного содержания фтора.
(B) Удобрения, состоящие из любых товаров, указанных в примечании 3А или 3Б, без учета предельного содержания фтора, смешанных с мелом, гипсом или другими неорганическими веществами, не являющимися удобрениями.
4.- В товарную позицию 31.04 включаются лишь следующие товары при условии, что они не расфасованы в формы или упаковки, как предусмотрено в товарной позиции 31.05:
(А) Товары, которые соответствуют тому или иному описанию, приведенному ниже:
(i) необработанные калийные соли (например, карналлит, каинит и сильвит);
(ii) хлорид калия с примесями или без примесей, за исключением упомянутого выше в примечании 1в;
(iii) сульфат калия с примесями или без примесей;
(iv) сульфат калия-магния с примесями или без примесей.
(Б) Удобрения, состоящие из смеси любых веществ, указанных выше в примечании 4А.
Раздел VI
Группа 31
31.01/05 1
5.- Диводородфосфат аммония (фосфат моноаммония) и водородфосфат диаммония (фосфат диаммония), с примесями или без примесей, а также смеси этих веществ должны включаться в товарную позицию 31.05.
6.- В товарной позиции 31.05 под термином "удобрения прочие" понимаются только товары, используемые как удобрения и содержащие в качестве основного компонента, по крайней мере, один из следующих питательных элементов: азот, фосфор или калий.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
31.01     3101.00  Удобрения животного или растительного
происхождения, смешанные или несмешанные,
химически обработанные или необработанные;
удобрения, полученные смешиванием или
химической обработкой продуктов
растительного или животного происхождения.
31.02             Удобрения минеральные или химические,
азотные:
3102.10  - мочевина, в том числе в водном растворе
- сульфат аммония; двойные соли и смеси
сульфата аммония и нитрата аммония:

3.- 31.05 тауар позициясында көзделгендей, нысандарға немесе орамдарға өлшенiп салынбаған жағдайда, 31.03 тауар позициясына тек мынадай тауарлар енгiзiледi:
(А) Төменде келтiрiлген қандай да бiр сипаттамаға сәйкес келетiн тауарлар:
(i) негiзгi шлак;
(іі) қоспаларды аластау үшiн қажеттiден көбiрек температурада кальциленген өңделген, 25.10 тауар позициясына енетiн табиғи фосфаттар;
(iіі) суперфосфат (қарапайым, қос немесе үштiк);
(iv) сусыз құрғақ өнiмге шаққанда 0,2 мас.% кем емес фторды құрайтын кальций сутекфосфаты;
VI бөлім
31-топ
30.01/02 1
(Б) 3А ескертуде көрсетiлген, фтор құрамын шектеу есебiнсiз кез-келген тауарлардың қоспасынан құралған тыңайтқыштар;
(В) 3А немесе 3Б ескертуде көрсетiлген, фтор құрамын шектеу есебiнсiз, тыңайтқыш болып табылмайтын мелмен, гипспен немесе басқа бейорганикалық заттармен араласқан кез-келген тауарларды құрайтын тыңайтқыштар.
4.-31.04 тауар позициясына, 31.05 тауар позициясында көзделгендей, нысандарға немесе упаковкаларға өлшенiп салынбаған жағдайда, тек мына тауарлар енгiзiледi:
(А) Төменде келтiрілген, осы немесе өзге сипаттамаға сәйкес келетiн тауарлар:
(i) өңделмеген калий тұздары (мысалы, карналлит, каинит және сильвит);
(ii) жоғарыда айтылған, 1в ескертудегiнi қоспағанда, қоспасы бар немесе қоспасыз калий хлоридi;
(ііi) қоспасы бар немесе қоспасыз калий сульфаты;
(iv) қоспасы бар немесе қоспасыз калий-магний сульфаты;
(Б) Жоғарыда 4A ескертуде көрсетiлген кез-келген заттардың қоспаларынан тұратын тыңайтқыштар.
5.- Қоспасы бар немесе қоспасыз аммоний дисутекфосфаты (моноаммоний фосфаты) және диамонний сутекфосфаты, сонымен қатар осы заттардың қоспалары 31.05 тауар позициясына енгiзiлуi тиiс.
6.- 31.05 тауар позициясындағы "басқа тыңайтқыштар" деген терминге, тыңайтқыш ретiнде қолданылатын және негiзгi құрамдас бөлiк ретiнде мына қоректiк элементтерден: азоттан, фосфордан немесе калийден тұратын тауарлар алынады.
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
31.01     3101.00  Жануарлардан немесе өсiмдiктерден алынған,
араласқан немесе араласпаған, химиялық өңделген
немесе өңделмеген тыңайтқыштар; өсiмдiктер немесе
жануарлар өнiмiн араластырудан немесе химиялық
өңдеуден алынған тыңайтқыштар.
31.02              Минералдық немесе химиялық, азоттық
тыңайтқыштар:
3102.10  - несепнәр, оның iшiнде су ерiтiндiсiндегi
- аммоннй сульфаты, аммоний сульфатының және
аммоний нитратының қос тұздары және қоспалары

3102.21  -- сульфат аммония
3102.29  -- прочие
3102.30  - нитрат аммония, в том числе в водном растворе
3102.40  - смеси нитрата аммония с карбонатом кальция
или прочими неорганическими веществами, не
являющимися удобрениями
3102.50  - нитрат натрия
3102.60  - двойные соли и смеси нитрата кальция и
нитрата аммония
3102.70  - цианамид кальция
3102.80  - смеси мочевины и нитрата аммония в водном или
аммиачном растворе
3102.90  - прочие, включая смеси, не поименованные в
предыдущих субпозициях
31.03             Удобрения минеральные или химические,
фосфорные:
3103.10  - суперфосфаты
3103.20  - основной шлак
3103.90  - прочие
31.04             Удобрения минеральные или химические,
калийные:
3104.10  - карналлит, сильвит и прочие природные соли
калия
3104.20  - хлорид калия
3104.30  - сульфат калия
3104.90  - прочие
31.05             Удобрения минеральные или химические,
содержащие два или три питательных
элемента: азот, фосфор и калий; удобрения
прочие; товары данной группы в таблетках
или аналогичных формах или в упаковках,
брутто-масса которых не превышает 10 кг:
3105.10  - товары данной группы в таблетках или
аналогичных формах или в упаковках,
брутто-масса которых не превышает 10 кг
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 31
31.05 2
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
3105.20  - удобрения минеральные или химические,
содержащие три питательных элемента: азот,
фосфор и калий
3105.30  - водородфосфат диаммония (фосфат диаммония)
3105.40  - диводородфосфат аммония (фосфат моноаммония)
и его смеси с водородфосфатом аммония
(фосфатом диаммония)
- удобрения минеральные или химические прочие,
содержащие два питательных элемента: азот и
фосфор:
3105.51  -- содержащие нитраты и фосфаты
3105.59  -- прочие
3105.60  - удобрения минеральные или химические,
содержащие два питательных элемента: фосфор и
калий
3105.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 32
32.01/02
Группа 32
Экстракты дубильные или красильные; таннины и их
производные; красители, пигменты и прочие красящие
вещества; краски и лаки; шпатлевки и прочие мастики; типографская краска, чернила, тушь
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) отдельные элементы или соединения определенного химического состава (за исключением продуктов, включенных в товарную позицию 32.03 или 32.04, неорганических продуктов, используемых в качестве люминофоров (товарная позиция 32.06), стекла, полученного из плавленого кварца или других плавленых кремнеземов в формах, указанных в товарной позиции 32.07, а также красителей и прочих красящих веществ, расфасованных в формы или упаковки для розничной продажи товарной позиции 32.12);

3102.21  -- аммоний сульфаты
3102.29  -- өзгелерi
3102.30  - аммоний нитраты, оның iшiнде су
ерiтiндiсiндегiсi
VI бөлім
31-топ
30.02/05 2
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
3102.40  - аммоний нитраттың кальций карбонатымен немесе
тыңайтқыш болып табылмайтын өзге бейорганикалық
заттармен қоспалары
3102.50  - натрий нитраты
3102.60  - кальций нитратының және аммоний нитратының қос
тұздары мен қоспалары
3102.70  - кальций цианамидi
3102.80  - несепнәрдiң және аммоний нитратының су немесе
аммиак ерiтiндiсiндегi қоспалары
3102.90  - қоспаларды қоса алғанда, алдыңғы
субпозицияларды аталмаған өзгелерi
31.03              Минералдық немесе химиялық, фосфорлық
тыңайтқыштар:
3103.10  - суперфосфаттар
3103.20  - негiзгi кож
3103.90  - өзгелерi
31.04              Минералдық немесе химиялық, фосфорлық
тыңайтқыштар:
3104.10  - карналлит, сильвит немесе калийдiң басқа табиғи
тұздары
3104.20  - калий хлоридi
3104.30  - калий сульфаты
3104.90  - өзгелерi
31.05              Екi немесе үш қоректi элементтерден; азоттан,
фосфордан және калийден тұратын минералдық
немесе химиялық тыңайтқыштар; басқа
тыңайатқыштар; брутто-массасы 10 кг-нан
аспайтын осы топтың таблеткадағы немесе ұқсас
нысандағы немесе орамдардағы тауарлары:
3105.10  - брутто-массасы 10 кг-нан аспайтын осы топтың
таблеткадағы немесе ұқсас нысандардағы немесе
орамдардағы тауарлары
3105.20  - үш қоректi элементтерден: азоттан, фосфордан
және калийден тұратын минералдық немесе химиялық
тыңайтқыштар
3105.30  - диаммоний сутекфосфаты (диаммоний фосфаты)
3105.40  - аммоний дисутекфосфаты (моноаммоний фосфаты)
және оның аммоний сутекфосфатымен қоспалары
- екi қоректiк элементтерден: азот және
фосфордан тұратын минералдық немесе химиялық
тыңайтқыштар:
3105.51  - нитрат және фосфаттан тұратын
3105.59  - өзгелерi
3105.60  - екi қоректiк элементтерден: фосфордан және
калийден тұратын минералдық немесе химиялық
тыңайтқыштар
3105.90  - өзгелерi
VI бөлім
32-топ
Ескертулер
32-топ
Илегiш және бояғыш экстракттар; таниндер және
олардың туындылары; бояғыштар, пигменттер және
басқа бояғыш заттар; бояулар мен лактар;
тығыздағыштар мен мастикалар; баспаханалық
бояу, сия, тушь
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) белгiленген химиялық құрамның (32.03 немесе 32.04 тауар позициясы енгiзiлген өнiмдердi, люминофорлар ретiнде қолданылатын бейорганикалық өнiмдердi қоспағанда (32.06 тауар позициясы), 32.07 тауар позициясында көрсетiлген балқытылған кварцтан немесе нысандағы басқа балқытылған кремнеземдерден алынған шынылардың, сонымен қатар бөлшек сауда үшiн нысандарға немесе орамдарға өлшенiп салынған бояулар мен басқа бояғыш заттардың (32.12 тауар позициясы) жеке элементтерi және қосылыстары;

(б) таннаты или прочие таннинные производные продуктов товарных позиций 29.36-29.39, 29.41 или 35.01-35.04; или
(в) мастики асфальтовые или другие битумные мастики (товарная позиция 27.15).
2.- В товарную позицию 32.04 включаются смеси стабилизированных солей диазония и компоненты для получения азокрасителей.
3.- В товарные позиции 32.03-32.06 включаются продукты, изготовленные на основе красящих веществ (включая в случае товарной позиции 32.06 красящие пигменты товарной позиции 25.30 или группы 28, металлические хлопья или металлические порошки), используемые для крашения любого материала или в качестве компонентов при производстве красящих средств. В эти товарные позиции не включаются, однако, пигменты, диспергированные в неводных средах, жидкие или пастообразные, используемые при производстве красок, включая эмали (товарная позиция 32.12) или иные продукты товарных позиций 32.07-32.10, 32.12, 32.13 и 32.15.
4.- В товарную позицию 32.08 включаются растворы (кроме коллодиев), состоящие из любых продуктов товарных позиций 39.01-39.13 в летучих органических растворителях, если содержание растворителя превышает 50% массы раствора.
5.- Термин "красящее вещество" в пределах данной группы не относится к продуктам, используемым в качестве наполнителей масляных красок независимо от того, пригодны они или не пригодны для клеевых красок.
6.- Термин "фольга для тиснения" в товарной позиции 32.12 означает только тонкие листовые материалы, используемые для нанесения оттисков, например, на обложках книг или шляпных лентах, и состоящие из:
(а) металлического порошка (включая порошок драгоценного металла) или пигмента, агломерированного клеем, желатином или иным связующим веществом; или
(б) металла (включая драгоценный металл) или пигмента, нанесенного на листовую подложку из любого материала.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
32.01             Экстракты дубильные растительного
происхождения; таннины и их соли, эфиры
простые и сложные и прочие производные:
3201.10  - экстракт квебрахо
3201.20  - экстракт акации
3201.90  - прочие
32.02             Органические дубильные вещества
синтетические; неорганические дубильные
вещества; препараты для дубления,
содержащие или не содержащие природные
дубильные вещества; ферментные препараты
для предварительного дубления:
3202.10  - органические дубильные вещества синтетические
3202.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 32
32.03/06 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

(б) 29.36-29.39, 29.41 немесе 35.01-35.04 тауар позициялары өнiмдерiнiң таннаттары немесе таннин туындылары; немесе
(в) асфальттық мастикалар немесе басқа битумдық мастикалар (27.15 тауар позициясы) енгiзiлмейдi.
2.- 32.04 тауар позициясына диазонийдiң тұрақтандырылған тұздары мен азобояғыштар алуға арналған құрамдас бөлiктер енгiзiледi.
3.- 32.03-32.06 тауар позицияларына кез-келген материалды бояу үшiн немесе бояғыш заттарды өндiретiн құрамдас бөлiк ретiнде қолданылатын бояғыш заттардың негiзiнде (32.06 тауар позициясын қоса алғанда, 25.30 тауар позициясының немесе 28-топтың бояғыш пигменттерi, метал үлпектерi немесе метал ұнтақтары) дайындалған өнiмдер енгiзiледi. Бiрақ бұл тауар позициясына, бояу, эмаль өндiруде қолданылатын (32.12 тауар позициясы) сулы емес орталарда майдаланған, сұйық және паста секiлдi пигменттер немесе 32.07-32.10, 32.12, 32,13 және 32.15 тауар позицияларының өнiмдерi енгiзiлмейдi.
4.- 32.08 тауар позициясына 39.01-39.13 тауар позициясының кез-келген өнiмiнен тұратын, егер ерiтiндiнiң құрамы ерiткiштiң массасынан 50% асса, (коллоидтен басқа) ұшқыш органикалық ерiткiштегi ерітiндiлер енгiзiледi.
5.- "Бояғыш зат" терминi осы топ шегiнде, желiмдiк бояуларға жарамды немесе жарамсыздығына қарамастан, майлы бояулардың толтырушысы ретiнде қолданылатын өнiмдерге қатысты болмайды.
6.- 32.12 тауар позициясындағы "баспа-таңбалау фольгасы" терминi мысалы кiтаптардың бетiне немесе шляпаның лентасына таңба салу үшiн қолданылатын:
(а) желiммен, желатинмен немесе өзге байланыстырғыш затпен кесектендiрiлген метал ұнтағынан немесе пигментiнен; немесе
(б) кез-келген материалдан жасалған беттiк табандықтарға жағылған металдан (қымбат металды қоса алғанда) немесе пигменттен тұратын жұқа табақтық материалдарды бiлдiредi.
VI бөлім
32-топ
32.01/04
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
32.01              Өсiмдiктерден алынған илегiш экстракттар;
таниндер және олардың тұздары, қарапайым және
күрделi эфирлер, өзге де туындылары:
3201.10  - квебрахо экстрактi
3201.20  - алақоржын экстрактi
3201.90  - өзгелерi
32.02              Синтетикалық органикалық илегiш заттар;
бейорганикалық илегiш заттар; табиғи илегiш
заттардан тұратын немесе олардан тұрмайтын
илегiш препараттар; алдын-ала илеуге арналған
ферменттiк препараттар:
3202.10  - синтетикалық органикалық илегiш заттар
3202.90  - өзгелерi

32.03     3203.00  Красящие вещества растительного или
животного происхождения (включая красящие
экстракты, кроме животного угля),
определенного или неопределенного
химического состава; препараты,
изготовленные на основе красящих веществ
растительного или животного происхождения,
указанные в примечании 3 к данной группе.
32.04             Органические красящие вещества
синтетические, определенного или
неопределенного химического состава;
препараты, изготовленные на основе
синтетических органических красящих
веществ, указанные в примечании 3 к данной
группе; синтетические органические
продукты, используемые в качестве
оптических отбеливателей или люминофоров,
определенного или неопределенного
химического состава:
- органические красящие вещества синтетические
и препараты, изготовленные на их основе,
указанные в примечании 3 к данной группе:
3204.11  -- красители дисперсные и препараты,
изготовленные на их основе
3204.12  -- красители кислотные, предварительно
металлизированные или неметаллизированные, и
препараты, изготовленные на их основе;
красители протравные и препараты,
изготовленные на их основе
3204.13  -- красители основные и препараты,
изготовленные на их основе
3204.14  -- красители прямые и препараты, изготовленные
на их основе
3204.15  -- красители кубовые (в том числе используемые
в качестве пигментов) и препараты,
изготовленные на их основе
3204.16  -- красители химически активные и препараты,
изготовленные на их основе
3204.17  -- пигменты и препараты, изготовленные на их
основе
3204.19  -- прочие (в том числе смеси двух или более
красящих веществ субпозиций 3204.11-3204.19)
3204.20  - органические продукты синтетические,
используемые в качестве оптических
отбеливателей
3204.90  - прочие
32.05     3205.00  Цветные лаки; препараты на основе цветных
лаков, указанные в примечании 3 к данной
группе.
32.06             Красящие вещества прочие; препараты,
указанные в примечании 3 к данной группе,
отличные от препаратов товарной позиции
32.03, 32.04 или 32.05; неорганические
продукты, используемые в качестве
люминофоров, определенного или
неопределенного химического состава:
- пигменты и препараты, изготовленные на основе
диоксида титана:
3206.11  -- содержащие 80 мас.% или более диоксида
титана в пересчете на сухое вещество
3206.19  -- прочие
3206.20  - пигменты и препараты, изготовленные на основе
соединений хрома
3206.30  - пигменты и препараты, изготовленные на основе
соединений кадмия
- прочие красящие вещества и препараты:
3206.41  -- ультрамарин и препараты, изготовленные на
его основе

32.03     3203.00  Белгiленген немесе белгiленбеген химиялық
құрамның өсiмдiктерден немесе жануарлардан
алынған бояғыш заттары (жануар көмiрiнен басқа,
бояғыш экстракттарды қоса алғанда), осы топқа
3-ескертуде көрсетiлген өсiмдiктерден немесе
жануарлардан алынған бояғыш заттардың негiзiнде
дайындалған препараттар.
32.04              Белгiленген немесе белгiленбеген химиялық
құрамның синтетикалық органикалық бояғыш
заттары; осы топқа 3-ескертуде көрсетiлген,
синтетикалық органикалық заттардың негiзiнде
дайындалған препараттар; белгiленген немесе
белгiленбеген химиялық құрамының оптикалық
ағартқыш немесе мюминофорлар ретінде
қолданылатын синтетикалық органикалық
өнiмдерi:
- синтетикалық органикалық бояғыш заттар және осы
топқа 3-ескертуде көрсетiлген, олардың негiзiнде
жасалған препараттар:
3204.11  -- майдаланған бояғыштар және олардың негiзiнде
дайындалған препараттар
3204.12  -- алдын-ала металдандырылған немесе
металдандырылмаған қышқылдық бояулар, және
олардың негiзiнде дайындалған препараттар;
басытқы бояулар және олардың негiзiнде
дайындалған бояулар
3204.13  -- негiзгi бояулар және олардың негiзiнде
дайындалған препараттар
3204.14  -- тiке бояулар және олардың негiзiнде
дайындалған препараттар
3204.15  -- текшелiк бояулар (оның iшiнде пигмент ретiнде
қолданылатын) және олардың негiзiнде дайындалған
препараттар
VI бөлім
32-топ
32.04/07 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
3204.16  -- химиялық белсендi бояулар және олардың
негiзiнде дайындалған препараттар
3204.17  -- пигменттер және олардың негiзiнде дайындалған
препараттар
3204.19  - өзгелерi (оның iшiнде 3204.44-3204.19
субпозициясындағы екi немесе одан көп бояғыш
заттардың қоспасы)
3204.20  - оптикалық ағартқыштар ретiнде қолданылатын
синтетикалық органикалық өнiмдер
3204.90  -- өзгелерi
32.05     3205.00  Түрлi-түстi лактар; осы топқа 3 ескертуде
көрсетiлген түрлi-түстi лактардың негiзiнде
жасалған препараттар.
32.06              Басқа бояғыш заттар; 32.03, 32,04 немесе 32.05
тауар позициясындағы препараттардан өзгеше, осы
топқа 3-ескертуде көрсетiлген препараттар;
белгiленген немесе белгiленбеген химиялық
құрамының люминофорлары ретiнде қолданылатын
бейорганикалық өнiмдер:
-титан диоксидiнiң негiзiнде дайындалған мынадай
пигменттер және препараттар:
3206.11  -- құрғақ затқа қайта есептегенде титан диоксидi
80 мас.% немесе одан асатын
3206.19  -- өзгелерi
3206.20  -- хром қосылыстарының негiзiнде дайындалған
пигменттер және препараттар
3206.30  -- кадмий қосылыстарының негiзiнде дайындалған
пигменттер және препараттар
3206.41  -- ультрамарин және оның негiзiнде дайындалған
препараттар

3206.42  -- литопон и прочие пигменты и препараты,
изготовленные на основе сульфида цинка
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 32
32.06 2 /13
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
3206.43  -- пигменты и препараты, изготовленные на
основе гексацианоферратов (ферроцианидов или
феррицианидов)
3206.49  -- прочие
3206.50  - неорганические продукты, используемые в
качестве люминофоров
32.07             Готовые пигменты, глушители стекла и
готовые краски, эмали и глазури
стекловидные, ангобы (шликеры), глянцы
жидкие и аналогичные препараты,
используемые при производстве керамики,
эмали или стекла; фритта стекловидная и
стекло прочее в порошке, гранулах или
хлопьях:
3207.10  - готовые пигменты, глушители стекла, готовые
краски и аналогичные препараты
3207.20  - эмали и глазури стекловидные, ангобы
(шликеры) и аналогичные препараты
3207.30  - глянцы жидкие и аналогичные препараты
3207.40  - фритта стекловидная и прочее стекло в
порошке, гранулах или хлопьях
32.08             Краски и лаки (включая эмали и политуры) на
основе синтетических полимеров или
химически модифицированных природных
полимеров, диспергированные или
растворенные в неводной среде; растворы,
указанные в примечании 4 к данной группе:
3208.10  - на основе сложных полиэфиров
3208.20  - на основе акриловых или виниловых полимеров
3208.90  - прочие
32.09             Краски и лаки (включая эмали и политуры) на
основе синтетических полимеров или
химически модифицированных природных
полимеров, диспергированные или
растворенные в водном среде:
3209.10  - на основе акриловых или виниловых полимеров
3209.90  - прочие
32.10     3210.00  Краски и лаки прочие (включая эмали,
политуры и клеевые краски); готовые водные
пигменты, используемые для отделки кож.
32.11     3211.00  Готовые сиккативы.
32.12             Пигменты (включая металлические порошки и
хлопья), диспергированные в неводных
средах, жидкие или пастообразные,
используемые при производстве красок
(включая эмали); фольга для тиснения;
красители и прочие красящие вещества,
расфасованные в формы или упаковки для
розничной продажи:
3212.10  - фольга для тиснения
3212.90  - прочие
32.13             Краски художественные, используемые
художниками, студентами или для оформления
вывесок, модифицирующие оттенки, краски для
досуга и аналогичные продукты в таблетках,
тюбиках, банках, флаконах, лотках или в
аналогичных формах или упаковках:

3206.42  -- литопон және мырыш сульфидiнiң негiзiнде
дайындалған өзге пигменттер және препараттар
3206.43  -- гексацианоферраттардың негізiнде дайындалған
пигменттер және препараттар
3206.49  -- өзгелерi
3206.50  -- люминофорлар ретінде қолданылатын
бейорганикалық өнiмдер
32.07              Қыш, эмаль немесе шыны өндiруде қолданылатын
дайын пигменттер, шыны күңгiрттерi, дайын
бояулар, эмальдар және шыны тәрiздi
жылтыратпалар, ангобтар (шликерлер), сұйық
глянцтар мен ұқсас препараттар; шыны тәрiздi
фритта және ұнтақтағы, түйiршiктердегi және
үлектердегi шынылар:
VI бөлім
32-топ
32.07/13 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
3207.10  - дайын пигменттер, шыны күңгiрттерi, дайын
бояулар және ұқсас препараттар
3207.20  - шыны тәрiздi эмальдар және жылтыратпалар,
ангобтар (шликерлер) және ұқсас препараттар
3207.30  - сұйық глянцтер және ұқсас препараттар
3207.40  - шыны тәрiздi фритта және ұнтақтағы,
түйiршiктердегi немесе үлпектердегi шыны
32.08              Синтетикалық полимерлер немесе химиялық
модифицирленген табиғи полимерлер негiзiндегi,
майдаланған немесе сулы емес ортада ерiтiлген
бояулар мен лактар (эмальдар мен политурларды
қоса алғанда); осы топқа 4-ескертуде көрсетiлген
ерiтiндiлер:
3208.10  - күрделi полиэфирлер негiзiндегiлерi
3208.20  - акрилдiк немесе винилдық полимерлер
негiзiндегiлерi
3208.90  - өзгелерi
32.09              Синтетикалық полимерлер немесе химиялық түрде
өзгертiлген табиғи полимерлер негiзiндегi,
майдаланған немесе сулы емес ортада ерiтiлген
бояулар мен лактар (эмальдар мен политураларды
қоса алғанда):
3209.10  - акрилдiк немесе винилдiк полимерлер
негiзiндегiлерi
3209.90  - өзгелерi
32.10     3210.00  Басқа бояулар мен лактар (эмальдарды,
политураларды және желiмдiк бояуларды қоса
алғанда); терiнi өңдеу үшiн қолданылатын дайын
су пигменттерi.
32.11     3211.00  Дайын сиккативтер.
32.12              Бояуларды өндiруде қолданылатын (эмальдарды
қоса алғанда) сулы емес ортада майдаланған,
сұйық немесе паста тәрiздi пигменттер (металдық
ұнтақтар мен үлпектердi қоса алғанда);
баспа-таңбалау фольгасы; бөлшек сауда үшiн
нысандарға немесе орамдарға өлшенiп салынған
бояулар және өзге бояу заттары:
3212.10  - баспа-таңбалау фольгасы
3212.90  - өзгелерi
32.13              Суретшiлер, студенттер пайдаланатын немесе
маңдайша жазуларын безендiруге арналған көркем
бояулар, бос уақытқа арналған өзгерткiш реңдер,
бояулар және таблеткалардағы, тюбиктердегi,
банкалардағы, флакондардағы, ұяшықтардағы
немесе ұқсас нысандардағы немесе орамдардағы
ұқсас өнiмдер:
VI бөлім
32-топ
32.13/15
Тауар     ҮЖ коды
позициясы

3213.10  - краски в наборах
3213.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 32
32.14/15
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
32.14             Замазки стекольная и садовая, цементы
смоляные, составы для уплотнения и прочие
мастики; шпатлевки для малярных работ;
неогнеупорные составы для подготовки
поверхностей фасадов, внутренних стен
зданий, полов, потолков или аналогичные:
3214.10  - замазки стекольная и садовая, цементы
смоляные, составы для уплотнения и прочие
мастики; шпатлевки для малярных работ
3214.90  - прочие
32.15             Краска типографская, чернила или тушь для
письма или рисования и прочие чернила,
концентрированные или неконцентрированные,
твердые или нетвердые:
- краска типографская:
3215.11  -- черная
3215.19  -- прочая
3215.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 33
33.01 1
Группа 33
Эфирные масла и резиноиды; парфюмерные,
косметические или туалетные средства
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) природные живицы или растительные экстракты товарной позиции 13.01 или 13.02;
(б) мыло или другие продукты товарной позиции 34.01; или
(в) живичный, древесный или сульфатный скипидар, или прочие продукты товарной позиции 38.05.
2.- Термин "душистые вещества" в товарной позиции 33.02 относится только к веществам товарной позиции 33.01, душистым компонентам, выделенным из этих веществ, или синтетическим ароматическим веществам.
3.- В товарные позиции 33.03-33.07 включаются, inter alia , смешанные или несмешанные продукты (кроме водных дистиллятов и водных растворов эфирных масел), пригодные для использования в качестве товаров этих товарных позиций и расфасованные обычным для таких целей образом для розничной продажи.
4.- Термин "парфюмерные, косметические или туалетные средства" в товарной позиции 33.07 означает, inter alia , следующие продукты: пакетики с пахучими веществами; благовония, распространяющие запах при горении; ароматизированные салфетки и бумагу, пропитанную или покрытую косметическим составом; растворы для хранения контактных линз или глазных протезов; вату, войлок или фетр и нетканые материалы, пропитанные, покрытые или опрысканные парфюмерными или косметическими средствами; туалетные средства для животных.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

3213.10  - жиынтықтағы (набор) бояулар
3213.90  - өзгелерi
32.14              Шыны және бақша жақпасы, шайырлы цементтер,
мастиканы тығыздауға арналған және басқа да
құрамдар; сырлау жұмыстарына арналған
тығыздағыштар; фасадтардың үстін ғимараттардың
iшкi қабырғасын, едендердi, төбелердi дайындауға
арналған отқа төзiмдi құрамдар немесе осыған
ұқсастар:
3214.10  - шыны және бақша жақпалары, шайырлы цементтер,
мастиканы тығыздауға арналған және басқа да
құрамдар; сырлау жұмыстары үшiн тығыздағыштар
3214.90  - өзгелерi
32.15              Баспаханалық бояу, сия немесе жазу немесе сурет
салуға арналған тушьтер және басқа да
концентрленген немесе концентрленбеген,
қатты немесе қатты емес сиялар:
- мынадай баспаханалық бояу:
3215.11  -- қара
3215.19  -- басқа
3215.90  - өзгелерi
VI бөлім
33-топ
33.01 1
33-топ
Эфирлiк майлар және резиноидтер;
парфюмерлiк, косметикалық немесе иіс құралдары
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) табиғи сағыз немесе 13.01 немесе 13.02 тауар позициясындағы өсiмдiк экстракттары;
(б) сабын немесе 31.04 тауар позициясындағы басқа өнiмдер; немесе
(в) сағыздық, сүректiк немесе сульфаттық скипидар, немесе 38.05 тауар позициясының өзге де өнiмдерi енгiзiлмейдi.
2.- 32.02 тауар позициясындағы "хош иiстi заттар" терминi 33.01 тауар позициясындағы заттарға, сол заттардан бөлiнетiн хош иiстi құрамдас бөлiктерге, немесе синтетикалық ароматты заттарға қатысты болады.
3.- 33.03-33.07 тауар позицияларына inter alia, осы тауар позицияларының тауарлары ретiнде жарамды, араластырылған немесе араластырылмаған және бөлшек сауда өлшенiп салынған өнiмдер енгiзiледi.
4.- 33.07 тауар позициясындағы "парфюмерлiк, косметикалық және иiс заттары" терминi, inter alia, мынадай өнiмдердi: иiстi заттары бар пакетшелердi; жанған кезде иiс тарататын жағымды иiстердi; ароматтандырылған салфеткаларды және косметикалық құрам сіңірiлген қағаздарды; линзалар мен көз протездерiн сақтауға арналған ерітiндiлердi; парфюмерлiк немесе косметикалық заттар сiңiрiлген мақта, киiз немесе фетр және тоқымалық емес материалдарды; жануарларға арналған иiс құралдарын бiлдiредi.
Тауар     YЖ
позициясы коды

33.01             Масла эфирные (содержащие или не содержащие
терпены), включая конкреты и абсолюты;
резиноиды; экстрагированные эфирные масла;
концентраты эфирных масел в жирах,
нелетучих маслах, восках или аналогичных
продуктах, получаемые методом анфлеража или
мацерацией; терпеновые побочные продукты
детерпенизации эфирных масел; водные
дистилляты и водные растворы эфирных масел:
- эфирные масла цитрусовых плодов:
3301.11  -- бергамотное
3301.12  -- апельсиновое
3301.13  -- лимонное
3301.14  -- лаймовое
3301.19  -- прочие
- эфирные масла, кроме эфирных масел
цитрусовых плодов:
3301.21   -- гераниевое
3301.22  -- жасминовое
3301.23  -- лавандовое или лавандиновое
3301.24  -- мяты перечной ( Mentha piperita )
3301.25  -- прочих видов мяты
3301.26  -- ветиверии
3301.29  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 33
33.01 2 /07 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
3301.30  - резиноиды
3301.90  - прочие
33.02             Смеси душистых веществ и смеси (включая
спиртовые растворы) на основе одного или
более таких веществ, используемые в
качестве промышленного сырья; прочие
препараты на основе душистых веществ,
используемые для производства напитков:
3302.10  - используемые в пищевой промышленности или
для производства напитков
3302.90  - прочие
33.03      3303.00  Духи и туалетная вода .
33.04             Косметические средства или средства для
макияжа и средства для ухода за кожей
(кроме лекарственных), включая средства
против загара или для загара; средства для
маникюра или педикюра:
3304.10  - средства для макияжа губ
3304.20  - средства для макияжа глаз
3304.30  - средства для маникюра или педикюра
- прочие:
3304.91  -- пудра (включая компактную)
3304.99  -- прочие
33.05             Средства для волос:
3305.10  - шампуни
3305.20  - средства для перманентной завивки или
распрямления волос
3305.30  - лаки для волос
3305.90  - прочие
33.06             Средства для гигиены полости рта или зубов,
включая фиксирующие порошки и пасты для
зубных протезов; нитки, используемые для
очистки межзубных промежутков (зубной
шелк), в индивидуальной упаковке для
розничной продажи:
3306.10  - средства для чистки зубов
3306.20  - нитки, используемые для очистки
межзубных промежутков (зубной шелк)
3306.90  - прочие
33.07             Средства, используемые до, во время или
после бритья, дезодоранты индивидуального
назначения, составы для принятия ванн,
средства для удаления волос и прочие
парфюмерные, косметические или туалетные
средства, в другом месте не поименованные
или не включенные; дезодоранты для
помещений, ароматизированные или
неароматизированные, обладающие или не
обладающие дезинфицирующими свойствами:

33.01              Конкреттердi және абсолюттердi қоса алғанда
эфир майлары (құрамында терпендер бар немесе
жоқ); резиноидтер; экстрагирленген эфир майлары
майлардағы, ұшпайтын майлардағы, балауыздағы
немесе анфлераж немесе мацераций әдiсiмен
алынатын ұқсас өнiмдердегi концентраттар; эфир
майларын детерпенизациясының жерлендiк жанама
өнiмдерi: су дистиляттары және эфир майларының
су ерiтіндiлерi:
- цитрус жемiстерiнiң мынадай эфир майлары:
3301.11  - бергамоттық
3301.12  - апельсиндiк
3301.13  - лимондық
3301.14  - лаймалық
3301.19  - өзгелерi
VI бөлім
33-топ
33.01 2 /06 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
- цитрус жемiстерiнiң эфир майларынан басқа,
мынадай эфир майлары:
3301.21  - қазтамақтық
3301.22  - ақжұпарлық
3301.23  - лавандалық немесе лавандиндiк
3301.24  - бұрыштық жалбыздық
3301.25  - жалбыздың басқа түрлерiнiң
3301.26  - ветиверийлiк
3301.29  - өзгелерi
3301.30  - резиноидтар
3301.90  - өзгелерi
33.02              Өнеркәсiптiк шикiзат ретiнде қолданылатын, хош
иiстi заттардың қоспалары және сондай бiр немесе
одан көп заттардың негiзiндегi қоспалар (спирт
ерiтiндiлерiн қоса алғанда); сусындар өндiрiсi
үшiн қолданылатын хош иiстi заттардың негiзiндегi
басқа препараттар:
3302.10  - тамақ өнеркәсiбiнде немесе сусындар өндiрiсiнде
қолданылатындар
3302.90  - өзгелерi
33.03     3303.00  Әтiр және иiс сулар.
33.04              Косметикалық құралдар және макияжға арналған
құралдар, тері күтiмiне арналған құралдар
(дәрiлiктерден басқа), күнге күю және күнге
күюге қарсы құралдарды, маникюр мен педикюр
құралдарын қоса алғанда:
3304.10  - ерiн макияжына арналған құрал
3304.20  - көз макияжына арналған құрал
3304.30  - маникюр және педикюрге арналған құрал
- мынадай өзгелерi:
3304.91  -- опа (жинақыны қоса алғанда)
3304.99  -- өзгелерi
33.05              Шаш құралдары:
3305.10  - шампуньдер
3305.20  - перманенттiк бұйралауға немесе шашты тiктеуге
apналған құралдар
3305.30  - шаш лактары
3305.90  - өзгелерi
33.06              Тiс протездерiн бекiтетiн ұнтақтар мен пасталарды
қоса алғанда, ауыз қуысы немесе тiстердiң
тазалығына арналған құралдар; бөлшек сауда үшiн
жеке орамдағы тiстердiң аралығын тазалау үшiн
пайдаланылатын жiптер (тіс шыты):
3306.10  - тiс тазалайтын құралдар
VI бөлім
33-топ
33.06/07 2
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
3306.20  - тiстердiң араларын тазалау үшiн пайдаланылатын
жiптер
3306.90  - өзгелерi
33.07              Қырынардан бұрын, қырыну кезiнде немесе
қырынғаннан кейiн пайдаланылатын құралдар,
жеке мақсаттағы дезодоранттар, ванна қабылдауға
арналған құрамдар, шаш алатын құралдар және
басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген басқа
да парфюмерлiк, косметикалық және иiс құралдары;
ароматтандырылған немесе ароматтандырылмаған,
дезинфекциялық қасиеттерi бар немесе жоқ бөлмеге
арналған дезодоранттар:

3307.10  - средства, используемые до, во время или
после бритья
3307.20  - дезодоранты и антиперспиранты
индивидуального назначения
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 33
33.07 2
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
3307.30  - ароматизированные соли и прочие составы
для принятия ванн
- средства для ароматизации или
дезодорирования воздуха помещений,
включая благовония для религиозных
обрядов:
3307.41  -- "агарбатти" и прочие благовония,
распространяющие запах при горении
3307.49  -- прочие
3307.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 34
34.01 1
Группа 34
Мыло, поверхностно-активные органические вещества,
моющие средства, смазочные материалы, искусственные и
готовые воски, составы для чистки или полировки, свечи
и аналогичные изделия, пасты для лепки, пластилин,
"зубоврачебный воск" и зубоврачебные составы на основе гипса
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) пищевые смеси или готовые продукты, полученные на основе животных или растительных жиров или масел, используемые для смазки форм (товарная позиция 15.17);
(б) отдельные соединения определенного химического состава; или
(в) шампуни, средства для чистки зубов, кремы и пены для бритья или составы для принятия ванн, содержащие мыло или другие органические поверхностно-активные вещества (товарная позиция 33.05, 33.06 или 33.07).
2.- В товарной позиции 34.01 под термином "мыло" понимается только растворимое в воде мыло. Мыло и другие продукты товарной позиции 34.01 могут иметь добавки (например, дезинфицирующие средства, абразивные порошки, наполнители или лекарственные средства). Продукты, содержащие абразивные порошки, включаются в товарную позицию 34.01 только в форме брусков, кусков или в виде формованных изделий. Эти же продукты в других формах включаются в товарную позицию 34.05 как "чистящие порошки и аналогичные средства".
3.- В товарной позиции 34.02 "поверхностно-активные органические вещества" означают продукты, которые при смешивании с водой при концентрации 0,5% при температуре 20 о С и выдерживании в течение 1 часа при той же температуре:
(а) дают прозрачную или полупрозрачную жидкость или стабильную эмульсию без выпадения нерастворимого вещества; и
(б) снижают поверхностное натяжение воды до 4,5 х 10 -2 Н/м (45 дин/см) или менее.
4.- В товарной позиции 34.03 термин "нефть и нефтепродукты, полученные из битуминозных пород" означает продукты, которые указаны в примечании 2 к группе 27.

3307.10  - қырынардан бұрын, қырыну кезiнде немесе
қырынғаннан кейiн пайдаланылатын құралдар
3307.20  - жеке мақсаттардағы дезодоранттар және
антиперспиранттар
3307.30  -ароматтандырылған тұздар және ванна қабылдауға
арналған құрамдар
- дiни рәсiмдерге арналған жағымды иiстердi қоса
алғанда, бөлме ауасын ароматтандыру немесе
тазартуға арналған құралдар:
307.41   -- жанған кезде иiс тарататын "агарбаттилер" және
басқа жағымды иiстер
307.49   -- өзгелерi
307.90   - өзгелерi
VI бөлім
34-топ
Ескертулер
34-топ
Сабын, беттiк белсендi органикалық заттар, жуу
заттары, майлау материалдары, жасанды не дайын
балауыздар, тазалауға немесе жылтыратуға арналған
құрамдар, балауыз шамдар және ұқсас бұйымдар,
жапсыруға арналған пасталар, пластелин, "тiс
дәрiгерлiк балауыз" және гипс негiзiндегi тiс
дәрiгерлiк құрамдар
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) нысандарды майлау үшiн қолданылатын жануарлардың немесе өсiмдiктердiң тоң майлары мен майларының негiзiнде алынған тамақ қоспалары немесе дайын өнiмдер (15.17 тауар позициясы);
(б) белгiленген химиялық құрамның жеке қосылыстары; немесе
(в) сабын және басқа органикалық беттiк белсендi заттардан құралған шампуньдер, тiс тазалауға арналған құралдар, қырынуға арналған кремдер мен кiлегейлер және ванна қабылдауға арналған құрамдар (33.05, 33.06 немесе 33.07 тауар позициясы) енгiзiлмейдi.
2.- 34.01 тауар позициясындағы "сабын" терминi суда ерiтiлетiн сабын ретiнде түсiнiледi. Сабын және 34.01 тауар позициясындағы басқа өнiмдерде қоспалар болуы мүмкiн (мысалы, жұқпасыздандыратын құралдар, қыратын ұнтақтар (абразивтiк), толтырғыштар немесе дәрiлiк құралдар). Қыратын ұнтақтардан тұратын өнiмдер 34.01 тауар позициясына кесек, немесе нысандалған бұйым түрiнде енгiзiледi. Басқа нысандардағы осы өнiмдер 34.05 тауар позициясына "тазалағыш ұнтақтар және ұқсас құралдар" ретiнде енгiзiледi.
3.- 34.02 тауар позициясындағы "беттiк белсендi органикалық заттар" 20 0 С температурада концентрациясы 0,5% сумен араласқанда және осы температурада 1 сағат ұсталатын өнiмдер:
(а) ерiтiлмейтiн заттардың түсiп қалуынсыз мөлдiр немесе жартылай мөлдiр сұйықтықты немесе тұрақты эмульсияны бередi; және
(б) су бетiнiң керiлуiн 4,5 x 10 -2 Н/м (45 дин/см)-ге дейiн немесе одан кем төмендетедi.
4.- 34.03 тауар позициясында "битуминоздық жыныстардан алынған мұнай және мұнай өнiмдерi" терминi 27-топқа 2 ескертуде көрсетiлген өнiмдердi бiлдiредi.

5.- В товарной позиции 34.04, учитывая исключения, указанные ниже, термин "воски искусственные и готовые воски" означает только:
(A) органические продукты воскообразного характера, полученные химическим путем, растворимые или не растворимые в воде;
(Б) продукты, полученные при смешивании различных видов воска;
(B) продукты воскообразного характера на основе одного или нескольких видов воска, и содержащие жиры, смолы, минеральные вещества или другие материалы.
В данную товарную позицию не включаются:
(а) продукты товарной позиции 15.16, 34.02 или 38.23, даже если они имеют воскообразный характер;
(б) несмешанные воски товарной позиции 15.21 животного или растительного происхождения, очищенные или неочищенные, окрашенные или неокрашенные;
(в) минеральные воски или аналогичные продукты товарной позиции 27.12, смешанные или несмешанные или просто окрашенные или неокрашенные; или
(г) воски, смешанные с жидкой средой, диспергированные или растворенные в ней (товарные позиции 34.05, 38.09 и т.д.).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
34.01             Мыло; поверхностно-активные органические
вещества и средства, применяемые в качестве
мыла, в форме брусков, кусков или в виде
формованных изделий, содержащие или не
содержащие мыло; поверхностно-активные
органические вещества и средства для мытья
кожи в виде жидкости или крема и
расфасованные для розничной продажи,
содержащие или не содержащие мыло; бумага,
вата, войлок или фетр и нетканые материалы,
пропитанные или покрытые мылом или моющим
средством:
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 34
34.01 2 /04
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- мыло и поверхностно-активные органические
вещества и средства в форме брусков,
кусков или в виде формованных изделий
и бумага, вата, войлок или фетр и
нетканые материалы, пропитанные или
покрытые мылом или моющим средством:
3401.11  -- мыло туалетное (включая мыло, содержащее
лекарственные средства)
3401.19  -- прочие
3401.20  - мыло в прочих формах
3401.30  - поверхностно-активные органические
вещества и средства для мытья кожи
в виде жидкости или крема и расфасованные
для розничной продажи, содержащие или не
содержащие мыло
34.02             Вещества поверхностно-активные
органические (кроме мыла);
поверхностно-активные средства, моющие
средства (включая вспомогательные моющие
средства) и средства чистящие,
содержащие или не содержащие мыло

5.- 34.04 тауар позициясында, төменде келтiрiлген ерекшелiктер ескерiлгенде, "жасанды балауыздар мен дайын балауыздар" терминi тек:
(А) химиялық жолмен алынған, суда еритін немесе ерiмейтiн балауыз тектес сипаттағы органикалық өнiмдердi;
(Б) балауыздың әр алуан түрлерiн араластырудан алынған өнiмдердi;
(В) балауыздың бiр немесе бiрнеше түрiнiң негiзiндегi және тоңмай, шайыр, минералдық заттар және басқа материалдардан тұратын балауыз тектес сипаттағы өнiмдердi бiлдiредi.
Аталған тауар позициясына:
(а) егер олар балауыз тектес сипатта бола тұрса да, 15.16, 34,02 немесе 38.23 тауар позициясының өнiмдерi;
(б) жануарлардан немесе өсiмдiктерден алынған, тазартылған немесе тазартылмаған, боялған немесе боялмаған, 15.21 тауар позициясының өнiмдерi;
(в) араласқан немесе араласпаған, немесе жай боялған не боялмаған, минералдық балауыздар немесе 27.12 тауар позициясының ұқсас өнiмдерi; немесе
(г) сұйық ортамен араластырылған, майдаланған немесе онда ерiтiлген балауыздар (34.05, 38.09 және т.б. тауар позициялары) енгiзiлмейдi.
VI бөлім
34-топ
34.01/02 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
34.01              Сабын; кесек, кесек түрiнде немесе нысандалған
түрде, құрамында сабын болатын немесе болмайтын,
сабын ретiнде қолданылатын, беттiк-белсендi
органикалық заттар; бөлшек сауда үшiн өлшенiп
салынған, сұйық немесе крем түрiндегi, құрамында
сабын болатын немесе болмайтын беттiк-белсендi
органикалық заттар мен дененi жууға арналған
құралдар; сабын немесе жуғыш зат сiңiрiлген
қағаз, мақта, киiз немесе фетр және тоқымалық
емес материалдар:
- сабын және кесектер, кесектер немесе
нысандалған бұйым және қағаз түрiндегi
беттiк-белсендi органикалық заттар және құралдар;
сабынмен немесе жуғыш зат сiңiрiлген мақта, киiз
немесе фетр және тоқымалық емес материалдар:
3401.11  - иiс сабын (дәрiлiк құралдардаң тұратын сабынды
қоса алғанда)
3401.19  - өзгелерi
3401.20  - басқа нысандардағы сабындар
3401.30  - бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған сұйық немесе
крем түрiндегi, құрамында сабын болатын немесе
болмайтын беттiк-белсендi органикалық заттар мен
дененi жууға арналған құралдар;
34.02              Беттiк-белсендi органикалық заттар (сабыннан
басқа); беттiк-белсендi құралдар, жуғыш заттар
(қосалқы жуғыш заттарды қоса алғанда) және
тазалайтын, құрамында сабын болатын немесе

(кроме средств товарной позиции 34.01):
- вещества поверхностно-активные
органические, расфасованные или не
расфасованные для розничной продажи:
3402.11  -- анионные
3402.12  -- катионные
3402.13  -- неионогенные
3402.19  -- прочие
3402.20  - средства, расфасованные для розничной
продажи
3402.90  - прочие
34.03             Материалы смазочные (включая
смазочно-охлаждающие эмульсии для
режущих инструментов, средства для
облегчения вывинчивания болтов или гаек,
средства для удаления ржавчины или
антикоррозионные средства и препараты
для облегчения выемки изделий из форм,
изготовленные на основе смазок) и
средства, используемые для масляной
или жировой обработки текстильных
материалов, кожи, меха или прочих
материалов, кроме средств, содержащих
в качестве основных компонентов
70 мас.% или более нефти или
нефтепродуктов, полученных из
битуминозных пород:
- содержащие нефть или нефтепродукты,
полученные из битуминозных пород:
3403.11  -- средства для обработки текстильных
материалов, кожи, меха или прочих
материалов
3403.19  -- прочие
- прочие:
3403.91  -- средства для обработки текстильных
материалов, кожи, меха или прочих
материалов
3403.99  -- прочие
34.04             Воск и искусственные и готовые воски:
3404.10  - из химически модифицированного лигнита
3404.20  - из полиоксиэтилена (полиэтиленгликоля)
3404.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 34
34.05/07
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
34.05             Ваксы и кремы для обуви, полироли и
мастики для мебели, полов, автомобильных
кузовов, стекла или металла, чистящие
пасты и порошки и аналогичные средства
(в том числе бумага, вата, войлок или
фетр, нетканые материалы, пористые
пластмассы или пористая резина,
пропитанные или покрытые такими
средствами), кроме восков товарной
позиции 34.04:
3405.10  - ваксы, кремы и аналогичные средства
для обуви или кожи
3405.20  - полироли, мастики и аналогичные
средства для ухода за деревянной мебелью,
полами или прочими изделиями из дерева
3405.30  - полироли и аналогичные средства для
автомобильных кузовов, кроме полирующих
средств для металлов
3405.40  - чистящие пасты и порошки и прочие
чистящие средства
3405.90  - прочие
34.06       3406.00  Свечи, тонкие восковые свечки и
аналогичные изделия.
34.07       3407.00  Пасты для лепки, включая пластилин для
детской лепки; "зубоврачебный воск"
или составы для получения слепков зубов,
расфасованные в наборы, в упаковки для
розничной продажи или в виде плиток,
в форме подков, в брусках или аналогичных
формах; составы для зубоврачебных целей
прочие на основе гипса (кальцинированного
гипса или сульфата кальция).
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 35
35.01/04
Группа 35
Белковые вещества; модифицированные крахмалы;
клеи; ферменты
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:

болмайтын құралдар (34.01 тауар позициясының
құралдарынан басқа):
- бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған немесе
өлшенiп салынбаған мынадай беттiк белсендi
органикалық заттар:
3402.11  - аниондық
VI бөлім
34-топ
34.02/05 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
3402.12  - катиондық
3402.13  - ионогендiк емес
3402.19  - өзгелерi
3402.20  - бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған құралдар
3402.90  - өзгелерi
34.03              Жақпа материалдары (кескiш жабдықтар үшiн
жақпа-салқындатқыш эмульсияларды, болттар мен
гайкаларды бұрауды жеңiлдететiн құралдарды,
датты кетiруге арналған құралдар мен жақпалар
негiзiндегi бұйымдарды қалыптан алып шығуды
жеңiлдететiн датқа қарсы құралдар препараттарды
қоса алғанда) және битуминоздық жыныстардан
алынған негiзгi құрамдас бөлiктер ретiнде
70 мас.% не одан көп мұнай не мұнай өнiмдерi
бар құралдардан басқа, тоқыма материалдарын,
терiнi, жүндi жаққымаймен және маймен өңдеу
үшiн пайдаланылатын құралдар:
- құрамында мұнай не мұнай өнiмдерi бар
битуминоздық жыныстардан алынған:
3403.11  - тоқыма материалдарын, терiнi, жүндi не басқа
материалдарды өңдеуге арналған құралдар
3403.19  -- өзгелерi
- өзгелерi
3403.91  - тоқыма материалдарын терiнi, жүндi не басқа
материалдарды өңдеуге арналған құралдар
3403.99  - өзгелерi
34.04              Жасанды балауыздар және дайын балауыздар:
3404.10  - химиялық жолмен өзгертiлген лигниттен
3404.20  - полиоксиэтиленнен (полиэтиленгли-колдан)
3404.90  - өзгелерi
34.05              34.04 тауар позициясының балауыздарынан басқа,
аяқ киiмге арналған вакстар мен кремдер, жиhаз,
едендер, автомобиль кузовтары, шыны не металлға
арналған жылтыратпалар (полироль) және
мастикалар, тазартқыш пасталар, ұнтақтар және
ұқсас құралдаp (оның iшiнде, сол құралдар
сiңiрiлген мақта, киiз не фетр, тоқымалық емес
материалдар, кеуектi пластмассалар не кеуектi
резеңке):
3405.10  -аяқ киiмге және терiге арналған вакстер, кремдер
және ұқсас құралдар
3405.20  - ағаш жиhаз, едендер не ағаштан жасалған басқа
бұйымдардың күтiмiне арналған жылтыратпалар,
мастикалар және ұқсас құралдар
VI бөлім
34-топ
34.05/07
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
3405.30  - автомобиль кузовтарына арналған жылтыратпалар
және ұқсас құралдар, металдарды жылтырататын
құралдардан басқа
3405.40  - тазартқыш пасталар мен ұнтақтар және басқа
тазартқыш құралдар
3405.90  - өзгелерi
34.06              Балауыз шамдар, жiңiшке балауыз шамдар және
ұқсас бұйымдар.
34.07              Балаларға арналған пластилиндi қоса алғанда,
жабыстыру пасталары; "тiсдәрiгерлiк балауыз"
немесе орамдарға, жиынтықтарға өлшенiп
салынған, тiстiң көшiрме бедерiн алуға арналған
құрамдар, плитка түрiнде, таға нысанында,
кесектердегi немесе ұқсас нысандардағы; гипс
(кальциленген гипс не кальций сульфаты)
негiзiндегi өзге де тiсдәрiгерлiк мақсаттарға
арналған құрамдар.
VI бөлім
35-топ
35.01/03
35-топ
Белоктық заттар; өзгертiлген крахмалдар;
желiмдер; ферменттер
Ескерту:
1.- Аталған топқа:

(а) дрожжи (товарная позиция 21.02);
(б) фракции крови (кроме альбумина, выделенного из сыворотки крови, не предназначенного для терапевтических или профилактических целей), лекарственные средства или другая продукция группы 30;
(в) ферментные препараты для предварительного дубления (товарная позиция 32.02);
(г) ферментные препараты для отмачивания или промывки и другие продукты группы 34;
(д) отвержденные протеины (товарная позиция 39.13); или
(е) продукты из желатина для полиграфической промышленности (группа 49).
2.- В товарной позиции 35.05 термин "декстрины" относится к продуктам расщепления крахмала с содержанием редуцирующего сахара декстрозы в сухом веществе не более 10%.
Такие продукты с содержанием редуцирующего сахара более 10% включаются в товарную позицию 17.02.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
35.01             Казеин, казеинаты и прочие производные
казеина; клеи казеиновые:
3501.10  - казеин
3501.90  - прочие
35.02             Альбумины (включая концентраты двух или
более сывороточных белков, содержащих
более 80 мас.% сывороточных белков в
пересчете на сухое вещество), альбуминаты
и прочие производные альбумина:
- альбумин яичный:
3502.11  -- высушенный
3502.19  -- прочий
3502.20  - альбумин молочный, включая концентраты
двух или более сывороточных белков
3502.90  - прочие
35.03       3503.00  Желатин (в том числе в прямоугольных
(включая квадратные) листах,
с поверхностной обработкой или без
обработки, окрашенный или неокрашенный)
и производные желатина; клей рыбий;
клеи прочие животного происхождения,
кроме казеиновых товарной позиции 35.01.
35.04       3504.00  Пептоны и их производные; белковые
вещества прочие и их производные,
в другом месте не поименованные или не
включенные; порошок из кожи, или голья,
хромированный или нехромированный.
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 35
35.05/07
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
35.05             Декстрины и прочие модифицированные
крахмалы (например, крахмалы,
предварительно желатинизированные или
превращенные в сложный эфир); клеи,
полученные на основе крахмалов или
декстринов или прочих модифицированных
крахмалов:
3505.10  - декстрины и прочие модифицированные
крахмалы
3505.20  - клеи
35.06             Готовые клеи и прочие готовые адгезивы,
в другом месте не поименованные или не
включенные; продукты, пригодные для
использования в качестве клеев или
адгезивов, расфасованные для розничной
продажи в качестве клеев или адгезивов,
нетто-массой не более 1 кг:

(а) (ашытқылар) (21.02 тауар позициясы)
(б) қан фракциялары (қан сарысуынан бөлiнген, терапевтикалық немесе алдын алу мақсаттарына арналмаған альбуминнен басқа), дәрiлiк құралдар және 30-топтың басқа да өнiмдерi;
(в) алдын-ала илеуге арналған ферменттiк препараттар (32.02 тауар позициясы);
(г) сулауға немесе жууға арналған ферменттiк препараттар және 34-топтың басқа да өнiмдерi;
(д) қатырылған протеиндер (39.13 тауар позициясы) немесе;
(e) баспахана өнеркәсiбiне арналған желатиннен алынатын өнiмдер (49-топ) енгiзiлмейдi.
2.- 35.05 тауар позициясындағы "декстриндер" терминi, құрғақ затта 10% аспайтын, жойғыш декстроза қанты бар, крахмалды ыдырату өнiмдерiне қатысты болады.
Жойғыш декстроза қанты бар 10% асатын мұндай өнiмдер 17.02 тауар позициясына енгiзiледi.
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
35.01              Казеин, казеинаттар және казеиннiң басқа
туындылары; казеиндiк желiмдер:
3501.10  - казеин
3501.90  - өзгелерi
35.02              Альбуминдер (массасы құрғақ затқа қайта
есептегенде 80 % астамсарысулық белоктары бар,
екi немесе одан көп сарысулық белок
концентраттарын қоса алғанда), альбуминаттар
және альбуминнiң басқа туындылары:
- жұмыртқа альбуминi:
3502.11  - кептiрiлген
3502.19  -- басқа
3502.20  сүт альбуминi, екi немесе одан астамсарысулық
белоктардың концентраттарын қоса алғанда
3502.90  - өзгелерi
VI бөлім
35-топ
35.03/07
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
35.03     3503.00  Желатин (оның iшiнде тiк бұрышты (шаршылықты
қоса алғанда) табақтарда, сырттай өңдеумен немесе
өңдеусiз, боялған не боялмаған), және желатиннiң
туындылары; балық желiмi; жануарлардан алынған
басқа желiмдер, 35.01 тауар позициясындағы
казеиндiктерден басқа
35.04     3504.00  Пептондар жөне олардың туындылары; басқа жерде
аталмаған немесе енгiзiлмеген белоктық заттар
және олардың басқа туындылары; терiден, не
гольден жасалған ұнтақ, хромдалған немесе
хромдалмаған.
35.05              Декстриндер және өзгертiлген басқа крахмалдар
(мысалы, алдын-ала желатинделген немесе күрделi
эфирге айналған); крахмалдар немесе декстриндер
не өзгертілген басқа крахмалдар негiзiнде
алынған желiмдер:
3505.10  - декстриндер және модифицирленген басқа
крахмалдар
3505.20  - желiмдер
35.06              Дайын желiмдер мен дайын басқа адгезивтер, басқа
жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген; желiмдер
немесе адгезивтер түрiнде қолдануға жарамды,
желiмдер немесе адгезивтер түрінде, нетто-массасы
1 кг-нан аспайтын бөлшек сауда үшiн өлшенiп
салынған өнiмдер:

3506.10  - продукты, пригодные для использования
в качестве клеев или адгезивов,
расфасованные для розничной продажи
в качестве клеев или адгезивов,
нетто-массой не более 1 кг
- прочие:
3506.91  -- адгезивы на основе полимеров товарных
позиций 39.01-39.13 или каучука
3506.99  -- прочие
35.07             Ферменты; ферментные препараты, в другом
месте не поименованные или не включенные:
3507.10  - реннин и его концентраты
3507.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 36
36.01/06
Группа 36
Взрывчатые вещества; пиротехнические изделия; спички;
пирофорные сплавы; некоторые горючие вещества
Примечания:
1.- В данную группу не включаются отдельные соединения определенного химического состава, кроме соединений, описанных ниже в примечании 2а или 2б.
2.- Термин "изделия из горючих материалов" в товарной позиции 36.06 применяется только к следующим продуктам:
(а) метальдегид, гексаметилентетрамин и аналогичные вещества, расфасованные в формы (например, таблетки, палочки или аналогичные формы) для использования в качестве топлива; горючее на основе спирта и аналогичное твердое или полутвердое готовое топливо;
(б) топливо жидкое или сжиженное газообразное в контейнерах емкостью не более 300 см 3 , используемое для заполнения или повторной заправки сигаретных или аналогичных зажигалок; и
(в) смоляные факелы, фитили и аналогичные изделия.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
36.01       3601.00 Порох.
36.02       3602.00 Вещества взрывчатые готовые, кроме
пороха.
36.03     3603.00  Шнуры бикфордовы; шнуры детонирующие;
капсюли ударные или детонирующие;
запалы; электродетонаторы.
36.04             Фейерверки, ракеты сигнальные, дождевые
ракеты, сигналы противотуманные и изделия
пиротехнические прочие:
3604.10  - фейерверки
3604.90  - прочие
36.05      3605.00  Спички, кроме пиротехнических изделий
товарной позиции 36.04.
36.06             Ферроцерий и сплавы пирофорные прочие
в любых формах; изделия из горючих
материалов, указанные в примечании 2 к
данной группе:
3606.10  - топливо жидкое или сжиженное
газообразное в контейнерах емкостью не
более 300 см 3 , используемое для
заполнения и повторной заправки
сигаретных или аналогичных зажигалок
3606.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 37
37.01/02 1
Группа 37
Фото- и кинотовары
Примечания:
1.- В данную группу не включаются отходы или лом.
2.- В данной группе термин "фотографический" означает процесс, с помощью которого прямо или косвенно получают видимые изображения посредством действия световых лучей или других излучений на фоточувствительные поверхности.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

3506.10  желiмдер немесе адгезивтер түрiнде қолдануға
жарамды, желiмдер немесе адгезивтер түрiнде,
нетто-массасы 1 кг-нан аспайтын бөлшек сауда
үшiн өлшенiп салынған өнiмдер
- өзгелерi:
3506.91  - 39.01-39.13 тауар позициясының полимерлерi
немесе көксағыз негiзiндегi адгезивтер
3506.99  - өзгелерi
35.07              Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген
ферменттер; ферменттік препараттар:
3507.10  - реннин және оның концентраттары
3507.90  - өзгелерi
VI бөлім
36-топ
35.01/06
36-топ
Жарылғыш заттар; пиротехникалық бұйымдар; сiрiңкелер;
пирофорлық қорытпалар; кейбiр жанғыш заттар
Ескерту:
1.- Аталған топқа төменде 2а немесе 2б ескертулерде сипатталатын қосылыстардан басқа белгiлi бiр химиялық құрамының жекелеген қосылыстары енгiзiлмейдi.
2.- 36.06 тауар позициясындағы "жанғыш материалдардан жасалған бұйымдар" терминi тек мына өнiмдерге қолданылмайды:
(а) отын ретінде қолдану үшiн нысандарға өлшенiп салынған (мысалы, таблеткалар, таяқшалар немесе ұқсас нысандар) метальдегид, гексаметилентетрамин және осыған ұқсас заттар; спирт негiзiндегi жанармай және ұқсас қатты немесе жартылай қатты дайын отын;
(б) темекiлiк немесе ұқсас оттықтарды толтыру немесе қайта толтыру үшiн қолданылатын сыйымдылығы 300 см аспайтын контейнерлердегi сұйық немесе сұйықтатылған газ тәрiздi отын; және
(в) шайырлық факелдер, фитильдер және ұқсас өнiмдер.
Тауар     YЖ
позициясы коды
36.01     3601.00  Оқ-дәрi
36.02     3602.00  Оқ-дәрiден басқа, дайын жарылғыш заттар,
36.03     3603.00  Бикфордтық шнур; тұтандыратын шнурлар;
соққылаушы немесе тұтандыратын капсюлдер;
запалдар; электр тұтандырғыштары
(электродетонаторлар)
36.04              Фейерверктер, белгi беру зымырандары, жаңбырлық
зымырандар, тұманға қарсы сигналдар және басқа
да пиротехникалық бұйымдар:
3604.10  - фейерверктер
- өзгелерi
36.05     3605.00  36.04 тауар позициясындағы пиротехникалық
бұйымдардан басқа, сiрiңкелер:
36.06              Ферроцерий және кез-келген нысандардағы басқа
порифорлық қорытпалары; осы топқа 2 ескертуде
көрсетiлген жанғыш материалдардан жасалған
бұйымдар:
3606.10  - темекiлiк немесе ұқсас оттықтарды толтыру
немесе қайта толтыру үшiн пайдаланылатын
сыйымдылығы 300 см 2 аспайтын контейнерлердегi
сұйық немесе сұйықтатылған газ тәрiздi отын
3606.90  - өзгелерi
VI бөлім
37-топ
37.01/02 1
37-топ
Фото және кино тауарлары
Ескерту:
1.- Аталған топқа қалдықтар мен сынықтар енгiзiлмейдi.
2.- Аталған топта "фотографиялық" деген термин, фотосезгiш беттерде жарық сәулелерi немесе басқа да сәуле шығарғыш әсерi арқылы көзге көрiнетiн тiкелей не жанама көрiнiс алу процессiн бiлдiредi.
Тауар     ҮЖ
позициясы коды

37.01             Фотопластинки и фотопленки плоские,
сенсибилизированные, неэкспонированные,
из любых материалов, кроме бумаги,
картона или текстильных; пленки плоские
для моментальной фотографии,
сенсибилизированные, неэкспонированные,
в упаковке или без упаковки:
3701.10  - рентгеновские
3701.20  - для моментальной фотографии
3701.30  - пластинки и пленки прочие, длина
любой из сторон которых более 255 мм
- прочие:
3701.91  -- для цветной фотографии (полихромные)
3701.99  -- прочие
37.02             Фотопленки в рулонах, сенсибилизированные,
неэкспонированные, из любых материалов,
кроме бумаги, картона или текстильных;
пленки для моментальной фотографии
в рулонах, сенсибилизированные,
неэкспонированные:
3702.10  - рентгеновские
3702.20  - для моментальной фотографии
- пленка прочая, неперфорированная
шириной не более 105 мм:
3702.31  -- для цветной фотографии (полихромные)
3702.32  -- прочие, с эмульсией из галогенидов
серебра
3702.39  -- прочие
- пленка прочая, неперфорированная
шириной более 105 мм:
3702.41  -- шириной более 610 мм и длиной более
200 м для цветной фотографии (полихромные)
3702.42  -- шириной более 610 мм и длиной более
200 м, кроме пленок для цветной
фотографии
3702.43  -- шириной более 610 мм и длиной не более
200 м
3702.44  -- шириной более 105 мм, но не более
610 мм
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 37
37.02 2 /06
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- пленки для цветной фотографии
(полихромные) прочие:
3702.51  -- шириной не более 16 мм и длиной не
более 14 м
3702.52  -- шириной не более 16 мм и длиной более
14 м
3702.53  -- шириной более 16 мм, но не более
35 мм и длиной не более 30 м,
предназначенные для диапозитивов
3702.54  -- шириной более 16 мм, но не более 35 мм
и длиной не более 30 м, кроме пленок
для диапозитивов
3702.55  -- шириной более 16 мм, но не более 35 мм
и длиной более 30 м
3702.56  -- шириной более 35 мм
- прочая:
3702.91  -- шириной не более 16 мм
3702.93  -- шириной более 16 мм, но не более 35 мм
и длиной не более 30 м
3702.94  -- шириной более 16 мм, но не более 35 мм
и длиной более 30 м
3702.95  -- шириной более 35 мм
37.03             Фотографические бумага, картон и
текстильные материалы, сенсибилизированные,
неэкспонированные:
3703.10  - в рулонах шириной более 610 мм
3703.20  - прочие для цветной фотографии
(полихромные)
3703.90  - прочие
37.04      3704.00  Фотографические пластинки, пленки,
бумага, картон и текстильные материалы,
экспонированные, но не проявленные.

37.01              Фотопластинкалар және қағаз, картон немесе
тоқымадан басқа, кез-келген материалдардан
жасалған жазық, сезгiштiгi арттырылған
жарықтатылмаған (экспонирленбеген)
фотопленкалар; орамадағы немесе орамасыз,
сезгiштiгi арттырылған жарықтатылмаған,
мезеттiк фотографияларға арналған жазық
пленкалар
3701.10  - рентгендiк
3701.20  - мезеттiк фотографияларға арналған
3701.30  - пластинкалар және кез-келген жақтарының
ұзындығы 255 мм-ден аспайтын басқа да пленкалар
- өзгелерi
3701.91  - түрлi-түстi фотографияларға (полихромдық)
арналған
3701.99  -- өзгелерi
37.02              Сезгiштiгi арттырылған, жарықтатылмаған
(экспонирленбеген) қағаз, картон немесе
тоқымалық кез-келген материалдардан жасалған
рулондағы фотопленкалар; мезеттiк
фотографияларға арналған рулондағы сезгiштiгi
арттырылған жарықтатылмаған пленкалар:
3702.10  - рентгендiк
3702.20  - мезеттiк фотографиялар үшiн
- енi 105 мм-ден аспайтын перфорирленбеген,
басқа да пленкалар
3702.31  - түрлi-түстi фотографияға (полихромдық) арналған
3702.32  - күмiс галогенидтерiнен эмульсиямен жасалғандар
3702.39  - өзгелерi
- енi 105 мм-ден аспайтын перфорирленбеген, басқа
пленкалар
3702.41  - түрлi-түстi фотографиялар (полихромдық) үшiн
енi 610 мм аспайтын және ұзындығы 200 мм аспайтын
VI бөлім
37-топ
37.02 2 /06
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
3702.42  - түрлi-түстi фотографиялар пленкалардан басқа,
енi 610 мм аспайтын және ұзындығы 200 мм аспайтын
3702.43  - енi 610 мм аспайтын және ұзындығы 200 мм
аспайтын
3702.44  - енi 105 мм, бiрақ 610 мм-ден аспайтын
- түрлi-түстi фотографиялар үшiн басқа пленкалар
(полихромдық)
3702.51  -- енi 16мм-ден және ұзындығы 14 мм-ден аспайтын
3702.52  -- енi 16мм-ден және ұзындығы 14 мм-ден аспайтын
3702.53  -- диапозиттерге арналған енi 16 мм, бiрақ
35 мм-ден және ұзындығы 30 мм-ден аспайтын
3702.54  -- диапозиттерге арналған пленкалардан басқа,
енi 16 мм, бiрақ 35 мм-ден және ұзындығы
30 мм-ден аспайтын
3702.55  -- енi 16 мм, бiрақ 35 мм-ден және ұзындығы
30 мм-ден аспайтын
3702.56  -- енi 35 мм-ден асатын
- басқа
3702.91  -- енi 16 мм-ден аспайтын
3702.93  -- енi 16 мм, бiрақ 35 мм-ден және ұзындығы
30 мм-ден аспайтын
3702.94  -- енi 16 мм, бiрақ 35 мм-ден және ұзындығы
30 мм-ден аспайтын
3702.95  -- енi 16 мм-ден асатын
37.03              Сезгiштiгi арттырылған, жарықтандырылмаған
фотографиялық қағаз, картон және тоқымалық
материалдар:
3703.10  - енi 610 мм-ден асатын рулондардағы
3703.20  - түрлi-түстi фотографиялар үшiн (полихромдық)
өзгелерi
3703.90  - өзгелерi
37.04     3704.00  Жарықтатылған, бiрақ шығарылмаған фотографиялық
пластинкалар, пленкалар, қағаз, картон және
тоқымалық материалдар.

37.05             Фотопластинки и фотопленки,
экспонированные и проявленные,
кроме кинопленки:
3705.10  - для офсетного воспроизведения
3705.20  - микропленки
3705.90  - прочие
37.06             Кинопленка, экспонированная и проявленная,
со звуковой дорожкой или без звуковой
дорожки, или состоящая только из
звуковой дорожки:
3706.10  - шириной 35 мм или более
3706.90  - прочая
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 37
37.07
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
37.07             Фотохимикаты (кроме лаков, клеев,
адгезивов и аналогичных средств);
продукты несмешанные, используемые для
фотографических целей, представленные в
отмеренных дозах или упакованные для
розничной продажи в готовом к
использованию виде:
3707.10  - эмульсии сенсибилизированные
3707.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 38
Примечания
Группа 38
Прочие химические продукты
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) отдельные элементы или соединения определенного химического состава за исключением следующих:
(1) искусственного графита (товарная позиция 38.01);
(2) инсектицидов, родентицидов, фунгицидов, гербицидов, противовсходовых средств и регуляторов роста растений, дезинфицирующих средств и аналогичных продуктов, расфасованных как описано в товарной позиции 38.08;
(3) составов, используемых в качестве зарядов огнетушителей или заряженных гранат для тушения пожаров (товарная позиция 38.13);
(4) сертифицированных эталонных материалов, указанных в примечании 2 к данной группе;
(5) товаров, указанных в примечании 3а или 3в к данной группе;
(б) смеси химических веществ с пищевыми продуктами или другими веществами, имеющими пищевую ценность, которые используются в процессе приготовления пищевых продуктов (главным образом товарная позиция 21.06);
(в) зола и остатки (включая шлам, кроме шлама сточных вод), содержащие металлы, мышьяк или их смеси и удовлетворяющие требованиям примечания 3а или 3б к группе 26 (товарная позиция 26.20);
(г) лекарственные средства (товарная позиция 30.03 или 30.04); или
(д) отработанные катализаторы, используемые для извлечения недрагоценных металлов или для производства химических соединений недрагоценных металлов (товарная позиция 26.20), отработанные катализаторы, используемые главным образом для извлечения драгоценных металлов (товарная позиция 71.12), или катализаторы, состоящие из металлов или сплавов металлов в виде, например, тонко измельченного порошка или скелетных катализаторов (раздел XIV или XV).

37.05              Кинопленкалардан басқа, жарықтандырылған
және шығарылған фотопластинкалар мен
фотопленкалар:
3705.10  - офсеттік шығару үшiн
3705.20  - микропленкалар үшiн
3705.90  - өзгелерi
37.06              Жарықтандырылған және шығарылған, дыбыстық
жолшасы бар немесе жоқ, немесе тек дыбыстық
жолшасы бар кинопленка
3706.10  - енi 35 мм немесе одан асатын
3706.90  - басқа
VI бөлім
37-топ
37.07
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
37.07              Фотохимикаттар (лактардан, адгезивтерден және
ұқсас құралдардан басқа); фотографиялық
мақсаттар үшiн пайдаланылатын, өлшенген
дозаларда ұсынылатын немесе бөлшек саудаға
арналып пайдалануға дайын түрде оралатын
араластырылмаған өнiмдер:
3707.10  - сезгiштiгi арттырылған эмульсиялар
3707.90  - өзгелерi
VI бөлім
38-топ
Ескертулер
38-топ
Өзге де химиялық өнiмдер
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) мыналарды:
(1) жасанды графиттi (38.01 тауар позициясы);
(2) 38.08 тауар позициясында сипатталғандай өлшенiп салынған инсектицидтердi, родетицидтердi, фунгицидтердi, гербицидтepдi, өскiнге қарсы құралдар мен өсiмдiктердiң өсуiн реттеушiлердi, зарарсыздандыратын құралдар мен ұқсас өнiмдердi;
(3) өрт сөндiргiштердiң зарядтарын немесе өрт сөндiру үшiн зарядталған гранаталар ретiнде қолданылатын құрамдарды (38.13 тауар позициясы);
(4) аталған топқа 2 ескертуде көрсетiлген, сертификатталған эталондық материалдарды;
(5) аталған топқа 3а немесе 3в ескертуде көрсетiлген тауарларды қоспағанда, белгiленген химиялық құрамның жеке элементтерi немесе қосылыстары;
(б) тамақ өнiмдерiн әзiрлеу процесiнде қолданылатын, қоректiк құндылығы бар, химиялық заттардың тамақ өнiмдерiмен немесе басқа заттармен қоспалары (негiзiнен 31.06 тауар позициясы);
(в) және 26 тобына 3а немесе 3б ескертудегi талаптарды қанағаттандыратын металл, мышьяк немесе олардың қоспалары бар күл және қалдықтар (шлам, шламнан басқа ағынды суларды қоса алғанда) (26.20 тауар позициясы);
(г) дәрiлiк құралдар (30.03 немесе 30.04 тауар позициясы); немесе
(д) қымбат бағалы емес металдарды алу үшiн немесе қымбат бағалы емес металдардың химиялық қосылыстарын өндiру үшiн қолданылатын, iстен шыққан өршiткiлер (36.20 тауар позициясы); негiзiнен қымбат бағалы металдарды алу үшiн қолданылатын, iстен шыққан өршiткiлер (71.12 тауар позициясы) немесе металдардан не болмаса ұсақталған ұнтақтан немесе қаңқалы өршiткiлер түрiндегi металдар қорытпаларынан тұратын өршiткiлер (XIV немесе XV тараулары).

2.- (А) В товарной позиции 38.22 термин "сертифицированные эталонные материалы" означает эталонные материалы, снабженные сертификатом, в котором приведены показатели свойств сертифицированных материалов, методы, используемые для определения этих показателей, погрешности измерений каждой величины, и пригодные для аналитических, калибровочных или эталонных целей.
(Б) За исключением товаров группы 28 или 29 при классификации сертифицированных эталонных материалов товарная позиция 38.22 имеет преимущество перед любой другой товарной позицией Номенклатуры.
3.- В товарную позицию 38.24 включаются следующие товары, которые не включаются ни в одну из других товарных позиций Номенклатуры:
(а) искусственно выращенные кристаллы (кроме оптических элементов) оксида магния или галогенидов щелочных или щелочно-земельных металлов с массой каждого кристалла не менее 2,5 г;
(б) сивушное масло; масло костяного дегтя;
(в) составы для удаления чернильных пятен, расфасованные в упаковки для розничной продажи;
(г) составы для исправления печатных текстов и прочие корректурные жидкости, расфасованные в упаковки для розничной продажи; и
(д) керамические пироэлементы, плавкие (например, конусы Зегера).
4.- Во всей Номенклатуре термин "отходы городского хозяйства" означает отходы типа собираемых из домов, гостиниц, ресторанов, больниц, магазинов, офисов и т.д., дорожный и тротуарный мусор, а также отходы от строительства и сноса зданий. Обычно отходы городского хозяйства содержат разнообразные материалы, такие как пластмасса, резина, дерево, бумага, ткани, стекло, металлы, пищевые отходы, сломанную мебель и прочие поврежденные или выброшенные за ненадобностью предметы. Однако термин "отходы городского хозяйства" не распространяется на:
(а) отдельные материалы или предметы, выделенные из отходов, такие как отходы пластмассы, резины, дерева, бумаги, тканей, стекла или металлов и отработавшие батареи, которые попадают в соответствующие им товарные позиции Номенклатуры;
(б) промышленные отходы;
(в) непригодные фармацевтические средства, описанные в примечании 4к к группе 30; или
(г) клинические отходы, описанные в примечании 6а к данной группе.
Раздел VI
Группа 38
38.01/05
5.- В товарной позиции 38.25 термин "шлам сточных вод" означает шлам, образующийся на городских предприятиях по переработке сточных вод, и включает отходы предварительной обработки, промывные воды и нестабилизированный шлам. Стабилизированный шлам в случае, если он пригоден для использования в качестве удобрений, исключается (группа 31).

2.- (А) 38.22 тауар позициясындағы "сертификатталған эталондық материалдар" терминi, сертификатталған материалдардың қасиеттерiнiң көрсеткiштерi келтiрiлген, сертификатпен жабдықталған эталондық материалдарды, осы көрсеткiштердi, әрбiр шаманы өлшеу қателігін анықтау үшiн, және аналитикалық, калибрлiк немесе эталондық мақсаттар үшiн жарамды әдiстердi бiлдiредi.
(Б) Эталондық материалдарды жiктеу кезiнде 28 немесе 29-топтарының тауарларын қоспағанда, 38.22 тауар позициясының Номенклатураның кез-келген тауар позициясынан артықшылығы болады.
3.- 38.24 тауар позициясына, Номенклатураның басқа тауар позицияларының бiрде-бiреуiне енгiзiлмейтiн мына тауарлар енгiзiледi:
(а) кристалдарының әрқайсысының массасы 2,5 граммнан кем емес, магний оксидiнiң немесе сiлтiлiк галогенидтердiң не болмаса сiлтiлiк-жерлiк металдардың жасанды өсiрiлген кристалдары;
(б) бозғы майы; сүйек қарамайының майы;
(в) бөлшек сауда үшiн орамдарға өлшенiп салынған, сия дақтарын кетiруге арналған құрамдар;
(г) бөлшек сауда үшiн орамдарға өлшенiп салынған басылыс мәтiндерiн түзеуге арналған құрамдар және басқа да түзету сұйықтары; және
(д) қыштық, балқығыш пироэлементтер (мысалы, Зегep конусы)
4.- Тұтас Номенклатураның iшiнде "қала шаруашылығының қалдықтары" терминi үйлерден, мейманханалардан, мейрамханалардан, ауруханалардан, дүкендерден, кеңселерден және т.б. жиналатын қалдықтар, жолдағы және тротуардағы күл-қоқыс, сонымен қатар құрылыстан және ғимаратты бұзудан қуған қалдықтарды бiлдiредi. Әдетте, қала шаруашылығының қалдықтары әр түрлi, пластмасса, резеңке, ағаш, қағаз, мата, шыны, тамақ қалдықтары, сынған жиhаз және басқа да бүлiнген немесе қажеттiлiгi болмағаннан лақтырылған заттардан тұрады. Бiрақ, "қала шаруашылығының қалдықтары" терминi:
(а) қалдықтардан бөлiнген пластмасса, резеңке, ағаш, қағаз, мата, шыны немесе металдар, iстен шыққан батареялар сияқты Номенклатураның тиiстi тауар позициясына жататын жеке материалдарға немесе заттарға;
(б) өнеркәсiп қалдықтарына;
(в) 30 -топқа 2 ескертуде сипатталған, жарамсыз фармацевтикалық құралдарға; немесе
(г) осы топқа 6а ескертуде сипатталған, клиникалық қалдықтарға таратылмайды.
5.- 38.25 тауар позициясындағы "ағынды сулардың шламы" терминi қалалық кәсiпорындарда ағынды суларды қайта өңдеуден болатын шламды бiлдiредi және алдын ала iстен шыққан қалдықтарды, шайынды суларды және тұрақтандырылмаған шламды бiлдiредi. Егер тұрақтандырылған шлам тыңайтқыш ретiнде қолдануға жарамды болған жағдайда, енгiзiлмейдi (31-топ).

6.- В товарной позиции 38.25 термин "отходы прочие" означает:
(а) клинические отходы, то есть загрязненные отходы, образующиеся в результате научных исследований в области медицины, диагностических, лечебных или других медицинских, хирургических, стоматологических или ветеринарных процедур, которые часто содержат патогены и фармацевтические вещества и требуют специальных процедур по обезвреживанию (например, загрязненная одежда, использованные перчатки и шприцы);
(б) отработанные органические растворители;
(в) отработанные растворы для травления металлов, гидравлические жидкости, тормозные жидкости и антифризы; и
(г) прочие отходы химической или смежных с ней отраслей промышленности.
Однако термин "отходы прочие" не распространяется на отходы, содержащие преимущественно нефть и нефтепродукты, полученные из битуминозных пород (товарная позиция 27.10).
Примечание к субпозициям:
1.- В субпозициях 3825.41 и 3825.49 термин "отработанные органические растворители" означает отходы, содержащие преимущественно органические растворители, непригодные в существующем виде для дальнейшего использования в качестве первичных продуктов независимо от того, предназначены ли они для регенерации растворителей или не предназначены.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
38.01             Графит искусственный; графит коллоидный
или полуколлоидный; продукты, полученные
на основе графита или прочего углерода,
в виде паст, блоков, пластин или прочих
полуфабрикатов:
3801.10  - графит искусственный
3801.20  - графит коллоидный или полуколлоидный
3801.30  - пасты углеродистые для электродов и
аналогичные пасты для футеровки печей
3801.90  - прочие
38.02             Уголь активированный; продукты
минеральные природные активированные;
уголь животный, включая использованный
животный уголь:
3802.10  - уголь активированный
3802.90  - прочие
38.03     3803.00  Масло талловое, рафинированное или
нерафинированное.
38.04      3804.00  Щелок, остающийся при изготовлении
древесной целлюлозы, концентрированный
или неконцентрированный, обессахаренный
или необессахаренный, химически
обработанный или необработанный, включая
сульфонаты лигнина, кроме таллового
масла товарной позиции 38.03.
38.05             Скипидар живичный, древесный или
сульфатный и масла терпеновые прочие,
получаемые путем перегонки или другой
обработки древесины хвойных пород;
дипентен неочищенный; скипидар сульфитный
и пара-цимол неочищенный прочий; масло
сосновое, содержащее альфа-терпинеол
в качестве главного компонента:
3805.10  - скипидар живичный, древесный или
сульфатный

6.- 38.25 тауар позициясында "өзге де қалдықтар" терминi:
(а) патогендiк және фармацевтикалық заттардан тұратын, зарарсыздандыру бойынша арнайы рәсiмдердi талап ететiн медицина, диагностикалық, емдiк немесе өзге медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринарлық рәсiмдердiң нәтижесiнде пайда болған клиникалық қалдықтарды яғни, ластанған қалдықтарды (мысалы, ластанған киiм, пайдалануда болған перчаткалар мен шприцтер);
(б) iстен шыққан органикалық ерiткiштердi;
(в) металдарды уланған iстен шыққан ерiтiндiлердi, гидравликалық сұйықтықтарды, тежегiш сұйықтары мен антифриздердi; және
(г) химиялық және онымен аралас өнеркәсiп салаларының өзге де қалдықтарын бiлдiредi.
Бiрақ, "өзге де қалдықтар" терминi битуминоздық жыныстардан алынған мұнай және мұнай өнiмдерi бар қалдықтарға таратылмайды (27.10 тауар позициясы).
VI бөлім
38-топ
38.01/05
Субпозицияларға ескерту:
1.-3825.41 және 3825.49 субпозицияларындағы "iстен шыққан органикалық ерiткiштер" терминi, ерiткiштердi қалпына келтiруге арналған немесе арналмағандығына қарамастан, алғашқы өнiмдер ретiнде осы түрде одан әрi қолдануға жарамсыз, органикалық ерiткiштерi бар қалдықтар дегендi бiлдiредi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
38.01              Жасанды графит; коллоидті немесе жартылай
коллоидтi графит; пасталар, блоктар, пластиналар
немесе басқа шала фабрикаттар түрiнде графиттiң
немесе өзге көмiртектiң негiзiнде алынған
өнiмдер:
3801.10  - жасанды графит
3801.20  - коллоидтi немесе жартылай коллоидтi графит
3801.30  - электродтарға арналған көмiртек тектес пасталар
және пештердi шегендеуге арналған ұқсас пасталар
3801.90  - өзгелерi
38.02              Активтендiрілген көмiр; табиғи активтендiрiлген
минералдық өнiмдер; пайдаланылған жануарлар
көмiрiн қоса алғанда, жануарлар көмiрi:
3802.10  - активтендiрiлген көмiр
3802.90  - өзгелерi
38.03     3803.00  Тазартылған немесе тазартылмаған таллий майы.
38.04     3804.00  38.03 тауар позициясындағы таллий майынан
басқа, лигнин сульфонатын қоса алғанда, сүрiк
целлюлозасын дайындау кезiнде қалатын,
концентрацияланған немесе концентрацияланбаған,
қантсыздандырылған немесе қантсыздандырылмаған,
химиялық жағынан өңделген немесе өңделмеген
сiлтiше.
38.05              Сағыздық, сүректiк немесе сульфаттық скипидар,
айдау жолымен немесе қылқан жапырақтылардың
сүрегiн өңдеуден алынған өзге терпендiк майлар;
тазартылмаған дипентен; сульфаттық скипидар
және тазартылмаған басқа пара-цимол; негiзi
құрамдас бөлiк ретiнде альфа-терпиенолы бар
қарағай майы:
3305.10  - сағыздық, сүректік немесе сульфаттық скипидар

3805.20  - масло сосновое
3805.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 38
38.06/10
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
38.06             Канифоль и смоляные кислоты, и их
производные; спирт канифольный и масла
канифольные; переплавленные смолы:
3806.10  - канифоль и смоляные кислоты
3806.20  - соли канифоли, смоляных кислот или
производных канифоли или смоляных кислот,
кроме солей аддуктов канифоли
3806.30  - смолы сложноэфирные
3806.90  - прочие
38.07      3807.00  Деготь древесный; масла, полученные из
древесного дегтя; креозот древесный;
нафта древесная; пек растительный; пек
пивоваренный и аналогичные продукты на
основе канифоли, смоляных кислот или
растительного пека.
38.08             Инсектициды, родентициды, фунгициды,
гербициды, противовсходовые средства и
регуляторы роста растений, средства
дезинфицирующие и аналогичные им,
расфасованные в формы или упаковки для
розничной продажи или представленные
в виде готовых препаратов или изделий
(например, ленты, обработанные серой,
фитили и свечи, и бумага липкая от мух):
3808.10  - инсектициды
3808.20  - фунгициды
3808.30  - гербициды, противовсходовые средства и
регуляторы роста растений
3808.40  - средства дезинфицирующие
3808.90  - прочие
38.09             Средства отделочные, средства для
ускорения крашения или фиксации
красителей и продукты прочие и готовые
препараты (например, вещества для
обработки и протравы), применяемые в
текстильной, бумажной, кожевенной
промышленности или аналогичных отраслях,
в другом месте не поименованные или не
включенные:
3809.10  - на основе крахмалистых веществ
- прочие:
3809.91  -- используемые в текстильном или подобных
производствах
3809.92  -- используемые в бумажном или подобных
производствах
3809.93  -- используемые в кожевенном или подобных
производствах
38.10             Препараты для травления металлических
поверхностей; флюсы и препараты
вспомогательные прочие для
низкотемпературной пайки,
высокотемпературной пайки или для сварки;
порошки и пасты для низкотемпературной
пайки, высокотемпературной пайки или для
сварки, состоящие из металла и прочих
материалов; материалы, используемые в
качестве сердечников или покрытий для
сварочных электродов или прутков:
3810.10  - препараты для травления металлических
поверхностей; порошки и пасты для
низкотемпературной пайки, высокотемпературной
пайки или для сварки, состоящие из
металла и прочих материалов

3805.20  - қарағай майы
3805.90  - өзгелерi
VI бөлім
38-топ
38.06/09
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
38.06              Канифоль және шайырлық қышқылдар, және
олардың туындылары канифолдық спирт және
канифолдық майы қайта балқытылған шайырлар:
3806.10  - канифоль және шайырлық қышқылдар
3806.20  - канифолдың, шайырлық қышқылдардың немесе
канифол немесе канифоль алдуктарының тұздарынан
басқа, шайырлық қышқылдар туындыларының тұздары
3806.30  - күрделi эфирлi шайырлар
3806.90  - өзгелерi
38.07     3807.00  Сүректiк қарамай; сүректік қарамайдан алынған
майлар; сүректiк креозот; сүректiк нафта;
өсімдік пекi; сыра қайнату пекi және канифоль,
шайырлық қышқылдар немесе өсiмдік пекiнiң
негiзiндегi ұқсас өнiмдер:
38.08              Инсектицидтер, родентицидтер, фунгицидтер,
гербицидтер, өскіндерге қарсы құралдар және
өсiмдiктің өсуiн реттеушiлер, дайын препараттар
немесе бұйымдар түрiнде ұсынылған немесе бөлшек
саудаға арналып нысандарға немесе орамдарға
өлшенiп салынған зарарсыздандыратын құралдар
мәнi оларға ұқсастар (мысалы, күкiртпен өңделген
лента, фитильдер мен балауыз шамдар, шыбынға
қарсы жабысқақ қағаз):
3808.10  - инсектицидтер
3808.20  - фунгицидтер
3808.30  - гербицидтер, өскiнге қарсы құралдар және
өсiмдiктердiң өсуiн реттеушiлер
3808.40  - зарарсыздандыратын құралдар
3808.90  - өзгелерi
38.09              Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген әрлеу
құралдары, бояуды жеделдетуге немесе бояғыштарды
бекітуге арналған құралдар мен өзге де өнiмдер
және тоқымашылық, қағаз, тepi өнеркәсiбiнде
немесе ұқсас салаларда қолданылатын дайын
препараттар (мысалы, өңдеуге немесе улауға
арналған заттар):
3809.10  - крахмалдық заттар негiзiндегi
- өзгелерi
3809.91  -- тоқымашылық немесе, ұқсас өндiрiстерде
қолданылатын
3809.92  - қағаз немесе ұқсас өндiрiстерде қолданылатын
3809.93  - терiлiк немесе ұқсас өндiрiстерде қолданылатын
VI бөлім
38-топ
38.10/13
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
38.10              Металл беттерiн улауға арналған препараттар;
флюстер және төменгi температурада, жоғары
температурада дәнекерлеуге немесе пiсiруге
арналған өзге де қосалқы препараттар; төмен
температурада, жоғары температурада дәнекерлеуге
немесе пicipуге арналған, металдан немесе өзге
де материалдардан тұратын ұнтақтар мен пасталар;
электродтар мен шыбықтарды пiсiруге арналған
өзек немесе жабын ретiнде қолданылатын
материалдар:
3810.10  - металл беттерiн улауға арналған препараттар;
төмен температурада, жоғары температурада
дәнекерлеуге немесе пiсiруге арналған, металдан
немесе басқа материалдардан тұратын ұнтақтар мен
пасталар;

3810.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 38
38.11/18
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
38.11             Антидетонаторы, антиоксиданты, ингибиторы
смолообразования, загустители,
антикоррозионные вещества и присадки
готовые прочие к нефтепродуктам (включая
бензин) или другим жидкостям, используемым
в тех же целях, что и нефтепродукты:
- антидетонаторы:
3811.11  -- на основе соединений свинца
3811.19  -- прочие
- присадки к смазочным маслам:
3811.21  -- содержащие нефть или нефтепродукты,
полученные из битуминозных пород
3811.29  -- прочие
3811.90  - прочие
38.12             Ускорители вулканизации каучука готовые;
составные пластификаторы для каучука
или пластмасс, в другом месте не
поименованные или не включенные;
антиоксиданты и стабилизаторы составные
прочие для каучука или пластмасс:
3812.10  - ускорители вулканизации каучука готовые
3812.20  - пластификаторы составные для каучука
или пластмасс
3812.30  - антиоксиданты и стабилизаторы составные
прочие для каучука или пластмасс
38.13       3813.00 Составы и заряды для огнетушителей;
гранаты для тушения пожаров, заряженные.
38.14       3814.00 Растворители и разбавители сложные
органические, в другом месте не
поименованные или не включенные; готовые
составы для удаления красок или лаков.
38.15             Инициаторы реакций, ускорители реакций и
катализаторы, в другом месте не
поименованные или не включенные:
- катализаторы на носителях:
3815.11  -- содержащие в качестве активного
компонента никель или его соединения
3815.12  -- содержащие в качестве активного
компонента драгоценные металлы или их
соединения
3815.19  -- прочие
3815.90  - прочие
38.16      3816.00  Цементы огнеупорные, растворы
строительные, бетоны и аналогичные
составы, кроме товаров товарной позиции
38.01.
38.17      3817.00  Алкилбензолы смешанные и алкилнафталины
смешанные, кроме продуктов товарной
позиции 27.07 или 29.02.
38.18      3818.00  Элементы химические легированные,
предназначенные для использования в
электронике, в форме дисков, пластин или
в аналогичных формах; соединения
химические легированные, предназначенные
для использования в электронике.
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 38
38.19/25 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

3810.90  - өзгелерi
38.11              Антидетонаторлар, антиоксиданттар, шайыртүзуші
тежегiштер, қоюлатқыштар, даттануға қарсы заттар
және мұнай өнiмдерiне (бензиндi қоса алғанда)
немесе мұнай өнiмдерi сияқты мақсаттарда
пайдаланылатын басқа да сұйықтарға өзге де дайын
қоспалар:
- антидетонаторлар
3811.11  - қорғасын қосылыстарының негiзiндегi
3811.19  - өзгелерi
- жаққымайлық майларға қоспалар
3811.21  - құрамында битуминоздық жыныстардан алынған,
мұнай және мұнай өнiмдерi бар
3811.29  - өзгелерi
3811.90  - өзгелерi
38.12              Көксағызды вулкандайтын дайын жеделдеткiштер;
басқа жерде аталмаған және енгiзiлмеген көксағыз
немесе пластмассаларға арналған құрамдық
пластификаторлар; көксағызға немесе
пластмассаларға арналған құрамдық өзге де
антиоксиданттар мен тұрақтандырғыштар:
3812.10  - көксағызды вулкандайтын дайын жеделдеткiштер
3812.20  - көксағыз немесе пластмассаға арналған құрамдық
пластификаторлар
3812.30  - көксағыз немесе пластмасса үшiн құрамдық басқа
антиоксиданттар және тұрақтандырғыштар
38.13     3813.00  Өрт сөндiргiштерге арналған құрамдар мен
зарядтар; өрт сөндiруге арналып зарядталған
гранаталар.
VI бөлім
38-топ
38.14/23 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
38.14     3814.00  Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген күрделi
органикалық ерiткiштер мен сұйылтқыштар;
бояулар мен лактарды кетiруге арналған дайын
құрамдар.
38.15              Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген
реакцияларды қоздырғыштар, реакцияларды және
өршiткiштердi жеделдеткiштер:
3815.11  - тасығыштардағы өршiткiлер:
3815.12  - құрамында белсендi құрамдас бөлiк ретiнде
никель немесе оның қосылысы бар
3815.19  - құрамында белсендi құрамдас бөлiк ретiнде
қымбат металдар немесе олардың қосылыстары бар
3815.90  - өзгелерi
38.16     3816.00  38.01 тауар позициясындағы тауарлардан басқа,
отқа төзiмдi цементтер, құрылыстық, бетондық
және ұқсас құрамдық ерiтiндiлер
38.17     3817.00  27.07 немесе 29.02 тауар позицияларындағы
өнiмдерден басқа, араласқан алкилбензолдар және
араласқан алкилнафталиндер.
38.18     3818.00  Электроникада диск, пластина немесе ұқсас
нысандарда қолдануға арналған химиялық
легирленген элементтер; электроникада қолдануға
арналған химиялық легирленген қосылыстар.

38.19      3819.00  Жидкости тормозные гидравлические и
жидкости готовые прочие для
гидравлических передач, не содержащие или
содержащие менее 70 мас.% нефти или
нефтепродуктов, полученных из битуминозных
пород.
38.20      3820.00  Антифризы и жидкости антиобледенительные
готовые.
38.21      3821.00  Среды культуральные для выращивания
микроорганизмов.
39.22      3822.00  Реагенты диагностические или лабораторные
на подложке, готовые диагностические
или лабораторные реагенты на подложке
или без нее, кроме товаров товарной
позиции 30.02 или 30.06; сертифицированные
эталонные материалы.
38.23             Промышленные монокарбоновые жирные
кислоты; кислотные масла после
рафинирования; промышленные жирные
спирты:
- промышленные монокарбоновые жирные
кислоты; кислотные масла после
рафинирования:
3823.11  -- стеариновая кислота
3823.12  -- олеиновая кислота
3823.13  -- жирные кислоты таллового масла
3823.19  -- прочие
3823.70  - промышленные жирные спирты
38.24             Готовые связующие вещества для
производства литейных форм или литейных
стержней; продукты и препараты
химические, химической или смежных
отраслей промышленности (включая
препараты, состоящие из смесей природных
продуктов), в другом месте не
поименованные или не включенные:
3824.10  - готовые связующие вещества для
производства литейных форм или
литейных стержней
3824.20  - кислоты нафтеновые, их соли, не
растворимые в воде, и их сложные эфиры
3824.30  - карбиды металлов неагломерированные,
смешанные между собой или с другими
металлическими связующими веществами
3824.40  - добавки готовые для цементов,
строительных растворов или бетонов
3824.50  - неогнеупорные строительные растворы
и бетоны
3824.60  - сорбит, кроме сорбита субпозиции 2905.44
- смеси, содержащие пергалогенированные
производные ациклических углеводородов
с двумя или более различными галогенами:
3824.71  -- содержащие ациклические углеводороды,
пергалогенированные только фтором и
хлором
3824.79  -- прочие
3824.90  - прочие
38.25             Остаточные продукты химической или
смежных отраслей промышленности, в
другом месте не поименованные или не
включенные; отходы городского хозяйства;
шлам сточных вод; отходы прочие, указанные
в примечании 6 к данной группе:
-------------------------------------------------------------------
Раздел VI
Группа 38
38.25 2
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
3825.10  - отходы городского хозяйства
3825.20  - шлам сточных вод
3825.30  - клинические отходы
- отработанные органические растворители:

38.19     3819.00  Витуминоздық жыныстардан алынған құрамында
массасы 70 аспайтын мұнай немесе мұнай өнiмдерi
болатын немесе болмайтын гидравликалық
тежегiштiк сұйықтар және гидравликалық
берiлiстерге арналған өзге де дайын сұйықтар.
38.20     3820.00  Антифриздер және бозғыштыққа қарсы дайын
сұйықтар
38.21     3821.00  Микроорганизмдердi өсiруге арналған дақылдық
орталар.
38.22     3822.00  30.02 немесе 30.06 тауар позицияларындағы
тауарлардан басқа, диагностикалық немесе
төсенiшке орнатылған зертханалық реагенттер,
дайын диагностикалық немесе төсенiшке
орнатылған немесе орнатылмаған зертханалық
реагенттер; сертификатталған эталондық
материалдар.
38.23              Өнеркәсiптiк монокарбондық майлы қышқылдар;
тазалаудан кейiнгi қышқылдық майлар;
өнеркәсiптiк майлы спирттер:
- өнеркәсiптiк монокарбондық майлы қышқылдар;
тазалаудан кейiнгi қышқылдық майлар;
ҮІ бөлім
38-топ
38.23./25 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
3823.11  - стеарин қышқылы
3823.12  - олеин қышқылы
3823.13  - талий майының майлы қышқылдары
3823.19  - өзгелерi
3823.70  - өнеркәсіптік майлы спирттер
38.24              Құйма нысандары немесе құйма сырықтарды өндiру
үшiн дайын байланыстырғыш заттар; басқа жерде
аталмаған немесе енгiзiлмеген химиялық өнiмдер
мен препараттар, өнеркәсiптiң химиялық немесе
аралас салаларының өнiмдерi мен препараттары
(табиғи өнiмдердiң қоспаларынан тұратын
препараттарды қоса алғанда):
3824.10  - құйма нысандары немесе құйма сырықтарының
өндiрiсiне арналған дайын байланыстырғыш заттар:
3824.20  - нафтендiк қышқылдар, олардың суда ерiмейтiн
тұздары, және олардың күрделi эфирлерi
3824.30  - металдардың агломерирленбеген карбидтерi, өзара
немесе басқа метал байланыстырғыш заттармен
араласқан
3824.40  - цементтер, құрылыс ерiтiндiлерi немесе
бетондарға арналған дайын қоспалар
3824.50  - отқа төзiмдi емес ерiтiндiлер мен бетондар
3824.60  - 2905.44 субпозициясындағы сорбиттен басқа,
сорбит
- екi немесе одан көп түрлi галогендерi бар
ациклдық көмiрсутектердiң галогенденген
туындылары бар қоспалары
3824.71  - құрамында тек фтор және флормен
пергалогенденге ациклдық көмiрсутектерi бар
3824.79  - өзгелерi
3824.90  - өзгелерi
38.25              Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген
химиялық немесе аралас өнеркәсiп салаларының
қалдық өнiмдерi; ағынды сулардың шламы; осы
топқа 6 ескертуде көрсетiлген өзге де қалдықтар:
3825.10  - қала шарауашылығының қалдықтары
3825.20  - ағынды сулардың шламы
3825.30  - клиникалық қалдықтар
- iстен шыққан органикалық ерiткiштер:

3825.41  -- галогенированные
3825.49  -- прочие
3825.50  - отработанные растворы для травления
металлов, гидравлические жидкости,
тормозные жидкости и антифризы
- прочие отходы химической или смежных
отраслей промышленности:
3825.61  -- содержащие преимущественно органические
составляющие
3825.69  -- прочие
3825.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VII
Группа 39
Примечания 1
Раздел VII
Пластмассы и изделия из них;
Каучук, резина и изделия из них
Примечания:
1.- Товары, представленные в комплектах, состоящих из двух или более отдельных компонентов, некоторые или все из которых включаются в данный раздел и предназначены для смешивания с целью получения продукта, включаемого в раздел VI или VII, должны включаться в товарную позицию, соответствующую этому продукту, при условии, что эти компоненты:
(а) с учетом способа их упаковки явно предназначены для использования совместно без переупаковки;
(б) поставляются совместно; и
(в) определяются по их природе или по их соотношениям как дополняющие друг друга.
2.- За исключением товаров товарной позиции 39.18 или 39.19, пластмассы, каучук и изделия из них с напечатанными узорами, рисунками или изображениями, специально на них нанесенными для их основного назначения, включаются в группу 49.
Группа 39
Пластмассы и изделия из них
Примечания:
1.- Во всей Номенклатуре термин "пластмассы" означает материалы товарных позиций 39.01-39.14, которые способны при полимеризации или на какой-либо последующей стадии принимать заданную форму под влиянием внешнего воздействия (обычно температуры и давления, а при необходимости и с использованием растворителя или пластификатора) и сохранять ее после устранения внешнего воздействия, такого как прессование, литье, экструдирование, каландрирование или другого.
Во всей Номенклатуре термин "пластмассы" означает также вулканизованное волокно, однако не применяется к материалам, рассматриваемым как текстильные в разделе XI.
2. В данную группу не включаются:
(а) воски товарной позиции 27.12 или 34.04;
(б) отдельные органические соединения определенного химического состава (группа 29);
(в) гепарин или его соли (товарная позиция 30.01);
(г) растворы (кроме коллодиев), состоящие из любых продуктов товарных позиций 39.01-39.13 в летучих органических растворителях, при условии, что масса растворителя превышает 50% от массы раствора (товарная позиция 32.08); фольга для тиснения товарной позиции 32.12;
(д) органические поверхностно-активные вещества или средства товарной позиции 34.02;

3825.41  - галогенденген
3825.49  -- өзгелерi
3825.50  - металдарды улауға арналған iстен
шыққан ерiтiндiлер, гидравликалық
сұйықтар, тежегiштiк сұйықтар және антифриздер
ҮІ бөлім
38-топ
38.25 2
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
- химиялық немесе өнеркәсіптің араласқан
салаларының басқа қалдықтары
3825.61  - органикалық құрамдары бар
3825.69  - өзгелері
3825.90  - өзгелері
ҮІІ бөлім
39-топ
Ескертулер 1
ҮІІ БӨЛІМ
Пластмассалар және олардан жасалған бұйымдар; көксағыз, резеңке және олардан жасалатын бұйымдар
Ескерту:
1.- Жиынтықтарда ұсынылған, екi немесе одан көп құрамдас
бөлiктерден тұратын, осы бөлiмге енгiзiлетiн және VI және VII
бөлiмдерге енгiзiлетiн өнiм алу мақсатымен араластырылуға арналған
кейбiр немесе барлық тауарлар, бұл құрамдас бөлiктердiң:
(а) оларды орау тәсiлi ескерiле отырып, қайта ораусыз бiрге
пайдалануға айқын арналуы;
(б) бiрге жеткiзiлуi; және
(в) табиғаты бойынша немесе бiрiн-бiрi толықтырушы ретiндегi
қатынастары бойынша айқындалуы шартымен осы өнiмге сәйкес келетiн
тауар позициясына енгiзiлуі тиiс.
2.- 39.18 немесе 39.19 тауар позицияларын қоспағанда, олардың
негiзгi мақсаты үшiн арнайы басылған өрнектерi, суреттерi немесе
бейнелерi бар пластмассалар, көксағыз және олардан жасалған бұйымдар
49-топқа енгiзiледi.
ҮІІ бөлім
39-топ
Ескертулер 2
39-топ
Пластмассалар және олардан жасалған бұйымдар
Ескерту:
1.- Бүкiл Номенклатурада "пластмассалар" терминi
полимеризациялану немесе қандай да бiр кейiнгі сатыда сырттай әсер
етуден (әдетте температура мен қысым, қажет болса ерiткiшті немесе
пластификаторды қолдану арқылы) және сығу, құю, экструдирлеу,
каландрлеу секiлдi сыртқы әсерлердi жойғаннан кейiн берiлген
нысандарды қабылдай алатын 39.01 тауар позициясындағы материалдарды
бiлдiредi.
Тұтас Номенклатурада "пластмассалар" терминi сонымен қатар
вулкандалған талшықты бiлдiредi, бiрақ XI бөлiмдегi тоқымашылық
ретiнде қарастырылатын материалдарға қолданылмайды.
2.- Аталған топқа:
(а) 27.12 немесе 34.04 тауар позициясының балауыздары;
(б) белгiленген химиялық құрамның жеке органикалық
қосылыстары (29-топ);
(в) гепарин және оның тұздары (30.01 тауар позициясы);
(г) ерiткiштiң массасы ерiтiндi массасының 50 % аспауы
шартымен (32.08 тауар позициясы), 39.01-39.13 тауар
позицияларының ұшатын органикалық ерiткiштердегi кез-келген
өнiмдерi бар ерiтiндiлер (коллоидтерден басқа); 32.12 тауар
позициясындағы басып таңба салуға арналған фольга;
(д) органикалық беттiк белсендi заттар немесе 34.02 тауар
позициясының құралдары;
(e) қайта балқытылған шайырлар және күрделi эфирлi шайырлар

(е) переплавленные смолы или смолы сложноэфирные (товарная позиция 38.06);
(ж) реагенты диагностические или лабораторные на подложке из пластмасс (товарная позиция 38.22;
(з) синтетический каучук группы 40 или изделия из него;
(и) шорно-седельные изделия или упряжь (товарная позиция 42.01) или чемоданы, саквояжи, дамские сумки и прочие изделия товарной позиции 42.02;
(к) плетеные, корзиночные изделия или прочие изделия группы 46;
(л) настенные покрытия товарной позиции 48.14;
Раздел VII
Группа 39
Примечания 2
(м) товары раздела XI (текстильные материалы и текстильные изделия);
(н) изделия раздела XII (например, обувь, головные уборы, зонты, солнцезащитные зонты, трости, кнуты, хлысты или их части);
(о) бижутерия товарной позиции 71.17;
(п) товары раздела XVI (машины и механические или электрические устройства);
(р) части летательных аппаратов или транспортных средств раздела XVII;
(с) изделия группы 90 (например, оптические элементы, оправы для очков, чертежные инструменты);
(т) изделия группы 91 (например, корпуса часов всех видов);
(у) изделия группы 92 (например, музыкальные инструменты или их части);
(ф) изделия группы 94 (например, мебель, лампы и осветительное оборудование, световые вывески, сборные строительные конструкции);
(х) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортивный инвентарь); или
(ц) изделия группы 96 (например, щетки, пуговицы, застежки "молнии", гребенки, мундштуки или чубуки для трубок или аналогичные изделия, части для термосов или аналогичные изделия, ручки, карандаши со вставным грифелем).
3.- В товарные позиции 39.01-39.11 включаются только следующие продукты химического синтеза:
(а) жидкие синтетические полиолефины, менее 60 об.% которых перегоняется при 300 о С и давлении 1013 мбар в случае применения перегонки при пониженном давлении (товарные позиции 39.01 и 39.02);
(б) смолы с низкой степенью полимеризации кумароно-инденового типа (товарная позиция 39.11);
(в) другие синтетические полимеры, содержащие в среднем по крайней мере 5 мономерных звеньев;
(г) силиконы (товарная позиция 39.10);
(д) резолы (товарная позиция 39.09) и другие форполимеры.
4.- Термин "сополимеры" означает все полимеры, в которых ни одно мономерное звено не составляет 95 мас.% или более от общего содержания полимера.
В данной группе, если в контексте не оговорено иное, сополимеры (включая сополиконденсаты, продукты аддитивной сополимеризации, блоксополимеры и привитые сополимеры) и смеси полимеров включаются в ту же товарную позицию, что и полимеры сомономерного звена, преобладающего по массе над любым другим индивидуальным сомономерным звеном. В данном примечании сомономерные звенья, образующие полимеры, попадающие в ту же товарную позицию, должны рассматриваться вместе.
Если не преобладает ни одно сомономерное звено, то сополимеры или полимерные смеси, в зависимости от конкретного случая, должны включаться в товарную позицию, последнюю в порядке возрастания кодов среди рассматриваемых равнозначных товарных позиций.
5.- Химически модифицированные полимеры, в которых только боковые цепи главной полимерной цепи изменены химическим воздействием, включаются в товарную позицию, соответствующую немодифицированному полимеру. Это условие не относится к привитым сополимерам.

(38.06 тауар позициясы);
(ж) диагностикалық немесе пластмассадан жасалған төсенiшке
орналасқан зертханалық реагенттер (38.22 тауар позициясы)
(з) 40-топтың синтетикалық көксағызы немесе одан жасалған
бұйымдар;
(и) қайыс өру бұйымдары және ер-тұрман (42.01 тауар
позициясы) немесе чемодандар, саквояждар, әйел сөмкелерi және
42.02 тауар позициясының өзге де бұйымдары;
(к) өрiлген, кәрзеңке бұйымдары және 46-топтың өзге де
бұйымдары;
(л) 48.18 тауар позициясының қабырғаға iлетiн жабындары;
(м) XI бөлiмнiң тауарлары (тоқымалық материалдар мен тоқымалық
бұйымдар);
(н) XII бөлiмнiң бұйымдары (мысалы, аяқ киiм, бас киiмдер,
қолшатырлар, күннен қорғайтын қолшатырлар, таяқтар, қамшылар, өрiм
талдар немесе олардың бөлігі);
(о) 71.17 тауар позициясының бижутериясы
(п) ХVI бөлiмнiң тауарлары (машиналар және механикалық немесе
электр жабдықтары);
(р) XVII бөлiмнiң ұшатын аппараттарының немесе көлiк
құралдарының бөлiктерi;
(с) 90-топтың бұйымдары (мысалы, оптикалық элементтер,
көзiлдiрiкке арналған жиектеме, сызбалық аспаптар);
(т) 91-топтың бұйымдары (мысалы, сағаттардың барлық
түрлерiнiң корпустары);
(у) 92-топтың бұйымдары (мысалы, музыкалық аспаптар немесе
олардың бөлiктepi);
(ф) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиhаз, шам және
жарықтандырушы жабдық, маңдайшадағы жарықпен жазылатын жазулар,
жинақтаулы құрылыс конструкциялары);
(х) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорт
жабдықтары); немесе
(ц) 96-топтың бұйымдары (мысалы, щеткалар, түймелер, сыдырма
таққыштар, тарақтар, мүштiктер немесе трубкаларға арналған чубуктар
немесе ұқсас бұйымдар, термостарға арналған бөлiктер немесе ұқсас
бұйымдар, салынбалы грифелi бар қаламсаптар, қарындаштар).
3.- 39.01-39.11 тауар позицияларына химиялық синтездiң
мынадай өнiмдерi ғана кiредi:
(а) айдауды төменгi қысымда қолданған жағдайда 300 о С және
1013 мбар қысым кезiнде 60 айн.% жетпейтiн бөлiгi айдалатын сұйық
синтетикалық полиофиндер (39.01 және 39.02 тауар позициялары);
(б) кумсаронды-индендiк түрдегi полимеризацияның төменгi
дәрежелi смолалар (39.11 тауар позициясы);
(в) орта есеппен кемiнде 5 мономерлiк тiзбектi қамтитын басқа
да синтетикалық полимерлер;
ҮІІ бөлім
39-топ
Ескертулер 3
(г) силикондар (39.10 тауар позициясы)
(д) резолдар (39.09 тауар позициясы) және басқа форполимерлер
4.- "Полимерлестер" терминi полимердiң жалпы құрамының немесе
бiрден-бiр полимерлiк буынның массасы 95% құрамайтын барлық
полимерлердi бiлдiредi.
Аталған топқа, егер мәтiнде өзгеше келiсiлмесе, полимерлестер
және полимерлердiң қоспалары, массасы бойынша артық кез-келген жеке
мономерлес буынның полимерлерi сияқты сол тауар позициясына
енгiзiледi (қосаполиконденсаттарды, бiрдейлестiру полимерлестiрудiң
өнiмдерiн, блокполимерлестердi және ұластырылған полимерлестердi
қоса алғанда). Осы ескертуде сол тауар позициясына енгізіліп
полимерлер құрайтын мономерлес буындар бiрге қарастырылуы тиiс.
Егер мономерлес буынның бiрде-бipeуi басым болмаса, онда
полимерлестер немесе полимерлiк қоспалар, нақты жағдайға
байланысты, топтағы кодтардың өсу тәртiбiнде қарастырылатын бiрдей
тауар позицияларының соңғысына енгiзiледi.
5.- Бас полимерлiк тiзбектiң тек бүйiр тiзбектерi химиялық
әсер ету арқылы өзгерген химиялық өзгертiлген полимерлер,
өзгертiлмеген полимерге тиiстi тауар позициясына енгiзiледi. Бұл
шарт ұластырылған полимерлерге қатысты болмайды.

6.- В товарных позициях 39.01-39.14 термин "первичные формы" означает только следующие формы:
(а) жидкости и пасты, включая дисперсии (эмульсии, суспензии) и растворы;
(б) блоки неправильной формы, куски, порошки (включая пресс-порошки), гранулы, хлопья и аналогичные насыпные формы.
7.- В товарную позицию 39.15 не включаются отходы, обрезки и скрап однородного по составу термопластичного материала, переработанного в исходный материал (товарные позиции 39.01-39.14).
8.- В товарной позиции 39.17 термин "трубы, трубки и шланги" означает полые изделия или полуфабрикаты, или готовые изделия, обычно используемые для транспортировки, подачи или распределения газов или жидкостей (например, рифленый садовый шланг, перфорированные трубы). Этот термин также означает оболочки для колбасных изделий и другие трубы, принимающие плоскую форму. Однако, за исключением последних, изделия, имеющие внутреннее поперечное сечение иной формы, чем круг, овал, прямоугольник (в котором длина не более чем в 1,5 раза превышает ширину) или правильный многоугольник, рассматриваются не как трубы, трубки и шланги, а как фасонные профили.
9.- В товарной позиции 39.18 термин "покрытия для стен или потолков из пластмасс" означает изделия в рулонах шириной не менее 45 см, применяемые для декорирования стен или потолков, состоящие из пластмасс, закрепленных на подложке из любого материала, кроме бумаги; при этом слой пластмассы (на лицевой поверхности) обычно декорирован путем тиснения, рифления, окрашивания, нанесения печатного рисунка или иным способом.
Раздел VII
Группа 39
Примечания 3
10.- B товарных позициях 39.20 и 39.21 термин "плиты, листы, пленка и полосы или ленты" означает только плиты, листы, пленку и полосы или ленты (кроме включаемых в группу 54), а также блоки правильной геометрической формы с рисунком или без рисунка, или с поверхностью, обработанной другим способом, нарезанные или не нарезанные на прямоугольники (включая квадраты), но без дальнейшей обрабоки (даже если в результате подобных операций они становятся готовой продукцией).
11.- В товарную позицию 39.25 включаются только следующие изделия, не являющиеся продукцией, включаемой в предыдущие товарные позиции подгруппы II данной группы:
(а) резервуары, баки (включая септик-баки), бочки и аналогичные емкости объемом более 300 л;
(б) строительные элементы, используемые, например, для полов, стен или перегородок, потолков или крыш;
(в) водостоки и фитинги к ним;
(г) двери, окна и рамы к ним и пороги для дверей;
(д) балконы, балюстрады, заборы, калитки и аналогичные ограждения;
(е) ставни, шторы (включая венецианские жалюзи) и аналогичные изделия и части и приспособления к ним;
(ж) крупногабаритные конструкционные элементы стеллажей для сборки и постоянной установки, например, в магазинах, мастерских, складах;
(з) декоративные архитектурные детали, например, канелюры, купола, голубятни; и
(и) арматура и фурнитура, предназначенные для стационарной установки в/или на дверях, окнах, лестницах, стенах или других частях зданий, например, кнопки, ручки, крюки, скобы, крючки для полотенец, платы для выключателей и другие защитные платы.
Примечания к субпозициям:
1.- В любую товарную позицию данной группы полимеры (включая сополимеры) и химически модифицированные полимеры должны включаться в соответствии со следующими положениями:
(а) в случае наличия субпозиции "прочие" на том же уровне:

6.- 39.01-39.14 тауар позицияларындағы "бастапқы нысандар"
терминi тек мына нысандарды бiлдiредi:
(а) дисперсияларды қоса алғанда, сұйықтар мен пасталар
(эмульсиялар, суспензиялар) және ерiтiндiлер;
(б) бұрыс нысандардың блоктары, кесiктерi, ұнтақтары
(пресс-ұнтақтарды қоса алғанда) түйiршiктер, үлпектер және ұқсас
сеппелi нысандар.
7.- 39.15 тayap позициясына бастапқы материалға қайта
өңделген, құрамы бойынша бiртектес термопластикалық материалдың
қалдықтары, кесiндiлерi және сынықтары енгiзiлмейдi (39.01-39.14
тауар позициялары).
8.- 39.17 тауар позициясындағы "құбырлар, түтіктep және
құбыршектер" терминi әдетте газдар мен сұйықтықтарды тасымалдау,
беру немесе тарату үшiн қолданылатын жартылай бұйымдарды немесе
шала фабрикаттарды, немесе дайын бұйымдарды бiлдiредi (мысалы,
кедiр-бұдырланған бақшалық құбыршек, перфорирленген құбырлар). Бұл
термин сонымен қатар, жалпақ нысанды қабылдайтын шұжық өнiмдерi мен
басқа құбырларды бiлдiредi. Бiрақ, соңғыларды қоспағанда шеңбер,
сопақ, тiк бұрыш немесе дұрыс көпбұрыш (ұзындығы енiнен 1,5 еседен
аспаса) нысандарынан өзге, iшкi көлденең қимасы бар бұйымдар,
құбырлар, түтіктер және құбыршектер ретінде емес, фасондық
профильдер ретiнде қарастырылады.
9.- 39.18 тауар позициясындағы "қабырғалар мен төбелерге
арналған пластмассадан жасалған жабын" терминi қабырғаларды немесе
төбелердi әсемдеу үшiн қолданылатын енi 45 см-ден кем емес
пластмассадан жасалған, қағаздан басқа кез келген материалдағы
астарға бекiтiлген рулондағы бұйымдарды бiлдiредi; сондағы
пластмасса қабаты (беткi жағы) әдетте өрнектеу кедiр-бұдырлау,
бояу, баспа-таңбалық суреттi басу жолымен немесе өзге әдiстермен
әсемделген.
10.- 39.20 және 39.21 тауар позицияларындағы "тақталар,
табақтар, пленкалар және белдiктер немесе ленталар" терминi тек
тақтайларды, табақтарды, пленкаларды және белдiктердi немесе
ленталарды (54-топқа енгiзiлетiндерден басқа), сонымен қатар дұрыс
геометриялық нысанды суреті бар немесе суретсiз, немесе беткi жағы
басқа әдiспен өңделген, тiк бұрыштарға кесiлген немесе кесiлмеген,
бiрақ одан арғы өңдеусiз бұрыштарды бiлдiредi (осындай
операциялардың нәтижесiнде олар дайын өнiм болса да).
11.- 39.25 тауар позициясына осы топтың II топшасының алдыңғы
тауар позицияларына енгiзiлетiн өнiмi болып табылмайтын тек мына
бұйымдар енгiзiледi:
(а) резервуарлар, бактар (септик-бактарды қоса алғанда),
бөшкелер және сыйымдылығы 300 литрден асатын ұқсас сыйымсауыттар;
(б) құрылыс элементтерi, мысалы, едендерге, қабырғаларға
немесе қалқандарға, төбелер мен шатырларға пайдаланылатын;
(в) суағар және оның фитингтерi;
(г) есiктер, терезелер мен рамалар және есiктердiң
табалдырықтары;
(д) балкондар, балюстрадалар, дуалдар, калиткалар және ұқсас
қоршаулар;
(е) қойғыштар, перделер (венециандық жалюзаларды қоса
алғанда) және ұқсас бұйымдар мен олардың бөлiктерi, олардың
құрал-жабдықтары;
(ж) жинақтау және тұрақты орнату үшiн стеллаждардың iрi
габариттi конструкциялық элементтерi мысалы, дүкендердегi,
шеберханалардағы, қоймалардағы;
(з) декоративтiк сәулет детальдары, мысалы, канелюрлар,
күмбездер, кептерханалар; және
(и) есiктерге, терезелерге, сатыларға, қабырғаларға немесе
ғимараттың басқа бөлiктерiне, мысалы кнопкаларға, тұтқаларға,
iлмектерге, қапсырмаларға, сүлгiлерге арналған iлгiштерге,
сөндiргiштерге арналған платаларға және басқа қорғаныш платаларына
стационарлық орнатуға арналған арматура және фурнитура.
Субпозицияларға ескерту:
1.- Аталған топтың кез-келген тауар позициясына полимерлер (полимерлестердi қоса алғанда) және химиялық өзгертiлген полимерлер мына ережелерге сәйкес енгiзiлуi тиiс:
(а) сол деңгейдегi "өзгелерi" субпозициясы болған жағдайда:

(1) в субпозиции "полимеры" наличие префикса "поли" (например, полиэтилен и полиамид-6,6) означает, что основное мономерное звено или мономерные звенья названного полимера, взятые вместе, должны составлять 95 мас.% или более от общего содержания полимера;
(2) сополимеры субпозиций 3901.30, 3903.20, 3903.30 и 3904.30 должны включаться в те же субпозиции при условии, что сомономерные звенья вышеназванных сополимеров составляют 95 мас.% или более от общего содержания полимера;
(3) химически модифицированные полимеры должны включаться в субпозицию "прочие" в случае, если химически модифицированные полимеры не включаются в другую, более специфическую, субпозицию;
(4) полимеры, не приведенные выше в пункте 1, 2 или 3, должны включаться в ту субпозицию из числа оставшихся субпозиций того же уровня, которая включает полимеры мономерного звена, преобладающего по массе над всеми другими индивидуальными сомономерными звеньями. С этой целью основные мономерные звенья полимеров, образующие полимеры, попадающие в одну и ту же субпозицию, должны рассматриваться вместе. Сравниваться должны только те входящие в полимер сомономерные звенья, которые входят в субпозиции одного уровня;
(б) в случае отсутствия субпозиции "прочие" на том же уровне:
(1) полимеры должны включаться в субпозицию, включающую полимеры того мономерного звена, которое преобладает по массе, над всеми другими индивидуальными сомономерными звеньями. С этой целью основные мономерные звенья полимеров, попадающие в одну и ту же субпозицию, должны рассматриваться вместе. Сравниваться должны только те входящие в полимер сомономерные звенья, которые входят в субпозиции одного уровня;
(2) химически модифицированные полимеры должны включаться в субпозицию, соответствующую немодифицированному полимеру.
Полимерные смеси должны включаться в ту же субпозицию, что и полимеры тех же мономерных звеньев в тех же пропорциях.
2.- В субпозиции 3920.43 термин "пластификаторы" означает вторичные пластификаторы.
Раздел VII
Группа 39
39.01/05 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
I. Первичные формы
39.01             Полимеры этилена в первичных формах:
3901.10  - полиэтилен с удельным весом менее 0,94
3901.20  - полиэтилен с удельным весом 0,94 или более
3901.30  - сополимеры этилена с винилацетатом
3901.90  - прочие
39.02             Полимеры пропилена или прочих олефинов в
первичных формах:
3902.10  - полипропилен

(1) "полимерлер" субпозициясында "поли" префиксiнiң болуы (мысалы, полиэтилен және полиамид-6,6) аталған полимердiң бiрге алынған негiзгi мономерлi буыны немесе мономерлi буындары полимердiң жалпы мөлшерiнiң 95% мас. немесе одан астамын құрауы тиiс дегендi бiлдiредi;
(2) 3901.30, 3903.20, 3903.30 және 3904.30 субпозицияларының полимерлерi, жоғарыда аталған полимерлестердiң мономерлес буындары полимердiң жалпы мөлшерiнiң 95% мас. немесе одан астамын құраған жағдайда енгiзiледi;
(3) егер химиялық жағынан өзгертiлген полимерлер басқа, анағұрлым бейiндiк субпозицияға енгiзiлмеген жағдайда, химиялық жағынан өзгертілген полимерлер "өзгелерi" субпозициясына енгiзілуi тиiс;
(4) жоғарыда 1, 2, және 3 тармақтарда келтiрiлмеген полимерлер, массасы бойынша барлық басқа жеке мономерлес буындардан артық, мономерлiк буынның полимерлерiн енгiзетiн сол деңгейдегi, қалған субпозициялар сандарының iшiндегi сол субпозицияға енгiзiлуi тиiс. Сол мақсатта, бiр позицияға тиiп, полимер құрайтын, полимерлердiң негiзгi мономерлiк буындары бiрге қарастырылуы тиiс. Тек бiр деңгейдегi субпозицияларға кiретiн, полимерге кiретiн мономерлес буындар ғана салыстырылуы тиiс;
(б) сол деңгейде "өзгелерi" субпозициялары жоқ жағдайда:
(1) полимерлер, массасы бойынша барлық басқа жеке мономерлес буындардан артықшылығы бар, сол мономерлiк буынның полимерлерiн қоса алғанда, субпозицияға енгiзiлуi тиiс. Сол мақсатта, бiр позицияға тиiп, полимер құрайтын, полимерлердiң негiзгi мономерлiк буындары бiрге қарастырылуы тиiс. Тек бiр деңгейдегi субпозицияларға кiретiн, полимерге кiретiн мономерлес буындар ғана салыстырылуы тиiс;
(2) химиялық модифицирленген полимерлер, модифицирленбеген полимерге сәйкес субпозицияға енгiзiлуi тиiс.
Полимерлiк қоспалар, сол пропорцияларда, мономерлiк буындардың полимерлерi секілдi осы субпозицияға енгiзілуi тиiс.
2.- 3920.43 субпозициясындағы "пластификаторлар" терминi екiншiлiк пластификаторлар дегендi бiлдiредi.
ҮІІ бөлім
39-топ
39.01/03
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
39.01              I. Бастапқы нысанда
Бастапқы нысандардағы этиленнiң полимерлерi:
3901.10  - үлес салмағы 0,94- кем емес полиэтилен
3901.20  - үлес салмағы 0,94 немесе одан артық
полиэтилен
3901.30  - этиленнiң винилацетатпен полимерлестер
3901.90  - өзгелерi
39.02              Бастапқы нысандардағы пропиленнiң немесе басқа
олефиндердiң полимерлерi:
3902.10  - полипропилен

3902.20  - полиизобутилен
3902.30  - сополимеры пропилена
3902.90  - прочие
39.03             Полимеры стирола в первичных формах:
- полистирол:
3903.11  -- вспененный
3903.19  -- прочий
3903.20  - сополимеры стиролакрилонитрильные (SAN)
3903.30  - сополимеры акрилонитрилбутадиенстирольные
(ABS)
3903.90  - прочие
39.04             Полимеры винилхлорида или прочих
галогенированных олефинов, в первичных
формах:
3904.10  - поливинилхлорид, не смешанный с другими
компонентами
- поливинилхлорид прочий:
3904 21  -- непластифицированный
3404.22  -- пластифицированный
3904.30  - сополимеры винилхлорида и винилацетата
3404.40  - сополимеры винилхлорида прочие
3904.50  - полимеры винилиденхлорида
- фторполимеры:
3904.61  -- политетрафторэтилен
3904.69  -- прочие
3904.90  - прочие
39.05             Полимеры винилацетата или прочих сложных
виниловых эфиров, в первичных формах;
прочие винильные полимеры в первичных
формах:
- поливинилацетат:
3905.12  -- в виде водных дисперсий
3905.19  -- прочий
- сополимеры винилацетата:
3905.21  -- в виде водных дисперсий
3905.29  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VII
Группа 39
39.05 2 /12 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
3905.30  - спирт поливиниловый, содержащий или не
содержащий негидролизованные ацетатные
группы
- прочие:
3905.91  -- сополимеры
3905.99  -- прочие
39.06             Акриловые полимеры в первичных формах:
3906.10  - полиметилметакрилат
3906.90  - прочие
39.07             Полиацетали, полиэфиры простые прочие и
смолы эпоксидные в первичных формах;
поликарбонаты, смолы алкидные, сложные
полиаллильные эфиры и прочие сложные
полиэфиры в первичных формах:
3907.10  - полиацетали
3907.20  - полиэфиры простые прочие
3907.30  - смолы эпоксидные
3907.40  - поликарбонаты
3907.50  - смолы алкидные
3907.60  - полиэтилентерефталат
- полиэфиры сложные прочие:
3907.91  -- ненасыщенные
3907.99  -- прочие
39.08             Полиамиды в первичных формах:
3908.10  - полиамид-6, -11, -12, -6,6, -6,9, -6,10 или
-6,12
3908.90  - прочие
39.09             Амино-альдегидные смолы,
феноло-альдегидные смолы и полиуретаны
в первичных формах:
3909.10  - смолы карбамидные и тиокарбамидные
3909.20  - смолы меламиновые
3909.30  - амино-альдегидные смолы прочие
3909.40  - феноло-альдегидные смолы
3909.50  - полиуретаны
39.10      3910.00  Силиконы в первичных формах.
39.11             Смолы нефтяные, смолы кумароно-инденовые,
политерпены, полисульфиды, полисульфоны
и продукты прочие, указанные в примечании
3 к данной группе, в первичных формах,
в другом месте не поименованные или не
включенные:

3902.20  - полиизобутилен
3902.30  - пропиленнiң полимерлестерi
3902.90  - өзгелерi
39.03              Бастапқы нысандардағы стиролдың полимерлері:
- полистирол:
3903.11  -- көбiктелген
3903.19  -- басқа
3903.20  -- стиролакрилонитрильдiк полимерлестер (SAN)
3903.30  -- акрилонитрилбутадиенстиролдық
полимерлестер(SAN)
3903.90  -- өзгелер
ҮІІ бөлім
39-топ
39.04/07
Тауар     ҮЖ
позициясы Коды
39.04              Бастапқы нысандардағы винилхлоридтiң немесе
басқа галогенденген олефиндердiң полимерлерi:
3904.10   - поливинилхлорид, басқа құрамдас бөлiктермен
араласпаған
- басқа поливинилхлорид:
3904.21  -- пластифицирленбеген
3904.22  -- пластифицирленген
3904.30  - винилхлоридтiң және винилацетаттың
полимерлестерi
3904.40  - винилхлоридтiң басқа полимерлестерi
3904.50  - винилиденхлоридтiң полимерлерi
- фторполимерлер:
3904.61  -- политетрафторэтилен
3904.69  -- өзгелерi
3904.90  - өзгелерi
39.05              Бастапқы нысандардағы винилацетаттың немесе
басқа күрделi винилдiк эфирлердiң полимерлерi;
бастапқы нысандардағы басқа винилдiк полимерлер:
- поливинилацетат:
3905.12  -- су дисперсиялары түрiндегi
3905.19  -- басқа
- винилацетат полимерлестерi:
3905.21  -- су дисперсиялары түрiндегi
3905.29  -- өзгелерi
3905.30  - құрамында гидролизденбеген ацетаттық топтар
болатын немесе болмайтын поливинилдiк спирт
- өзгелерi
3905.91  -- полимерлестер
3905.99  -- өзгелерi
39.06              Бастапқы нысандардағы акрилдiк полимерлер:
3906.10  - полиметилметакрилат
3906.90  - өзгелерi
39.07              Бастапқы нысандардағы полиацеталилер, қарапайым
басқа полиэфирлер және эпоксидтiк
шайырлар; бастапқы нысандардағы поликарбонаттар,
алкидті шайырлар, күрделi полиаллильдi эфирлер
және басқа күрделi полиэфирлер
3907.10  - полиацеталилер
3907.20  - басқа да қарапайым полиэфирлер
3907.30  - эпосидтiк шайырлар
3907.40  - поликарбонаттар
3907.50  - алкидтiк шайырлар
3907.60  - полиэтилентерефталат
- басқа да қарапайым полиэфирлер
ҮІІ бөлiм
39-топ
39.07/13
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
3907.91  -- қорландырылмағандар
3907.99  -- өзгелерi
39.08              Бастапқы нысандардағы полиамидтер:
3908.10  - полиамид-6, -12,-6,6, -6,9, -6,10 немесе -4,12
3908.90  - өзгелерi
39.09              Бастапқы нысандардағы амино-альдегидтiк
шайырлар, феноло-альдегидтiк шайырлар жәнe
полиуретандар:
3909.10  - карбамидтiк және тиокарбамидтiк шайырлар
3909.20  - меламиндiк шайырлар
3909.30  - басқа амино-альдегидтiк шайырлар
3909.40  - феноло-альдегидтiк шайырлар
3909.50  - полиуретандар
39.10     3910.00  Бастапқы нысандардағы силикондар.
39.11              Аталған топқа 3-ескертуде көрсетiлген
бастапқы нысандардағы мұнайлық шайырлар,
кумароно-индендiк шайырлар, политерпендер,
полисульфидтер, полисульфондар және басқа жерде
аталмаған немесе енгiзiлмеген өзге де өнiмдер:

3911.10  - смолы нефтяные, кумароновые,
инденовые или кумароно-инденовые и
политерпены
3911.90  - прочие
39.12             Целлюлоза и ее химические производные,
в первичных формах, в другом месте не
поименованные или не включенные:
- ацетаты целлюлозы:
3912.11  -- непластифицированные
-------------------------------------------------------------------
Раздел VII
Группа 39
39.12 2 /17 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
3912.12  -- пластифицированные
3912.20  - нитраты целлюлозы (включая коллодии)
- эфиры целлюлозы простые:
3912.31  -- карбоксиметилцеллюлоза и ее соли
3912.39  -- прочие
3912.90  - прочие
39.13             Полимеры природные (например, альгиновая
кислота) и полимеры природные
модифицированные (например, отвержденные
протеины, химические производные
натурального каучука), в первичных
формах, в другом месте не поименованные
или не включенные:
3913.10  - кислота альгиновая, ее соли и сложные
эфиры
3913.90  - прочие
39.14      3914.00  Смолы ионообменные, полученные на основе
полимеров товарных позиций 39.01-39.13,
в первичных формах.
II. Отходы, обрезки и скрап;
полуфабрикаты; изделия
39.15             Отходы, обрезки и скрап, из пластмасс:
3915.10  - полимеров этилена
3915.20  - полимеров стирола
3915.30  - полимеров винилхлорида
3915.90  - прочих пластмасс
39.16             Мононить с размером поперечного сечения
более 1 мм, прутки, стержни и профили
фасонные, с обработанной или
необработанной поверхностью, но не
подвергшиеся иной обработке, из
пластмасс:
3916.10  - из полимеров этилена
3916.20  - из полимеров винилхлорида
3916.90  - из прочих пластмасс
39.17             Трубы, трубки и шланги и их фитинги
(например, соединения, колена, фланцы),
из пластмасс:
3917.10  - оболочки искусственные (для колбасных
изделий) из отвержденных протеинов или
целлюлозных материалов
- трубы, трубки и шланги, жесткие:
3917.21  -- из полимеров этилена
3917.22  -- из полимеров пропилена
3917.23  -- из полимеров винилхлорида
3917.29  -- из прочих пластмасс
- трубы, трубки и шланги, прочие:
3917.31  -- трубы, трубки и шланги, гибкие,
выдерживающие давление до 27,6 Мпа
3917.32  -- прочие, не армированные или не
комбинированные с другими материалами,
без фитингов
-------------------------------------------------------------------
Раздел VII
Группа 39
39.17 2 /20 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

3911.10  - мұнайлық, кумарондық, индендiк немесе кумароно-
идендiк шайырлар және политерпендер
3911.90  - өзгелерi
39.12              Бастапқы нысандардағы целлюлоза және оның
басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген
химиялық туындылары:
- целлюлоза ацетаттары:
3912.11  - пластифицирленбеген
3912.12  -- пластифицирленген
3912.20  - целлюлоза нитраттары (коллодийлердi қоса
алғанда)
- целлюлозаның қарапайым эфирлерi:
3912.31  -- карбоксилметилцеллюлоза және оның тұздары
3912.39  -- өзгелерi
3912.90  - өзгелерi
39.13              Бастапқы нысандардағы табиғи полимерлер
(мысалы, альгиндiк қышқыл) және басқа жерде
аталмаған және енгiзiлмеген өзгертiлген табиғи
полимерлер (мысалы, қатырылған протеиндер,
табиғи көксағыздың химиялық туындылары)
3913.10  - альгиндiк қышқыл, оның тұздары және
күрделi эфирлерi
3913.90  - өзгелерi
ҮІІ бөлім
39-топ
39.14/18 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
39.14     3914.00  Бастапқы нысандардағы, 39.01-39.13 тауар
позицияларының полимерлер негiзiнде алынған
ион алмастырғыш шайырлар.
II. Қалдықтар, кесінділер және сынықтар; шала
фабрикаттар; бұйымдар
39.15              Пластмассадан жасалған қалдықтар, кесiндiлер
және сынықтар:
3915.10  - этиленнiң полимерлерiнен
3915.20  - стиролдың полимерлерiнен
3915.30  - винилхлоридтiң полимерлерiнен
3915.90  - басқа пластмассалардан
39.16              Пластмассадан жасалған көлденең қимасының
мөлшерi 1 мм аспайтын бетi өңделген немесе
өңделмеген, бiрақ өзгеше өңдеуге түспеген
моножiп, шыбықтар, өзектер және фасондық
профильдер:
3916.10  - этиленнiң полимерлерiнен
3916.20  - винилхлоридтiң полимерлерiнен
3916.90  - өзге пластмассалардан
39.17              Пластмассадан жасалған құбырлар, түтіктер және
құбыршектер, олардың фитингтерi (мысалы
қосылыстар, фланцтер):
3917.10  - қатырылған протеиндер немесе целлюлоздық
материалдардан жасанды қабықшалар (шұжық
өнiмдерi үшiн)
- қатты құбырлар, түтiктер және құбыршектер:
3917.21  - этилен полимерлерiнен
3917.22  - пропилен полимерлерiнен
3917.23  - винилхлорид полимерлерiнен
3917.29  - басқа да пластмассалардан
- басқа құбырлар, түтiктер және құбыршектер
3917.31  - 27,6 Мпа дейiнгi қысымды көтеретiн икемдi
құбырлар, түтiктер және құбыршектер
3917.32  - өзгелерi, өзге материалдармен арқауланбаған
немесе қиыстырылмаған, фитингiсiз

3917.33  -- прочие, не армированные или не
комбинированные с другими материалами,
с фитингами
3917.39  -- прочие
3917.40  - фитинги
39.18             Покрытия для пола из пластмасс,
самоклеящиеся или несамоклеящиеся,
в рулонах или пластинах; покрытия для стен
или потолков из пластмасс, указанные
в примечании 9 к данной группе:
3918.10  - из полимеров винилхлорида
3918.90  - из прочих пластмасс
39.19             Плиты, листы, пленка, фольга, лента,
полоса и прочие плоские формы, из
пластмасс, самоклеящиеся, в рулонах или
не в рулонах:
3919.10  - в рулонах шириной не более 20 см
3919.90  - прочие
39.20             Плиты, листы, пленка и полосы или ленты,
прочие, из пластмасс, непористые и
неармированные, неслоистые, без подложки
и не соединенные аналогичным способом
с другими материалами:
3920.10  - из полимеров этилена
3920.20  - из полимеров пропилена
3920.30  - из полимеров стирола
- из полимеров винилхлорида:
3920.43  -- содержащие не менее 6 мас.%
пластификаторов
3920.49  -- прочие
- из акриловых полимеров:
3920.51  -- из полиметилметакрилата
3920.59  -- прочие
- из поликарбонатов, алкидных смол,
полиаллильных сложных эфиров или
полиэфиров сложных прочих:
3920.61  -- из поликарбонатов
3920.62  -- из полиэтилентерефталата
3920 63  -- из ненасыщенных полиэфиров сложных
3920.69  -- из полиэфиров сложных прочих
- из целлюлозы или ее химических
производных:
3920 71  -- из регенерированной целлюлозы
3920.72  -- из вулканизованного волокна
3920.73  -- из ацетата целлюлозы
3920.79  -- из прочих производных целлюлозы
- из прочих пластмасс:
3920.91  -- из поливинилбутираля
3920.92  -- из полиамидов
-------------------------------------------------------------------
Раздел VII
Группа 39
39.20 2 /25
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
3920.93  -- из амино-альдегидных смол
3920.94  -- из феноло-альдегидных смол
3920.99  -- из прочих пластмасс
39.21             Плиты, листы, пленка и полосы или ленты
из пластмасс, прочие:
- пористые:
3921.11  -- из полимеров стирола
3921.12  -- из полимеров винилхлорида
3921.13  -- из полиуретанов
3921.14  -- из регенерированной целлюлозы
3921.19  -- из прочих пластмасс
3921.90  - прочие
39.22             Ванны, души, раковины для стока воды,
раковины для умывания, биде, унитазы,
сиденья и крышки для них, бачки сливные
и аналогичные санитарно-технические
изделия, из пластмасс:
3922.10  - ванны, души, раковины для стока воды
и раковины для умывания

3917.33  - өзгелерi, өзге материалдармен арқауланбаған
немесе қиыстырылмаған, фитингiсiз
3917.39  -- өзгелерi
3917.40  - фитингiлер
39.18              Пластмассадан жасалған едендерге арналатын
рулондардағы немесе пластиналардағы жабындар,
өздiгінен жабысатындар немесе өздiгiнен
жабыспайтындар; осы топқа 9-ескертуде
көрсетiлген пластмассадан жасалған қабырғалар
немесе төбелерге арналған жабындар:
YII бөлiм
39-топ
39.18 2 /20
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
3918.10  - винилхлорид полимерлерiнен
3918.90  - басқа пластмассалардан
39.19              Пластмассадан жасалған тақтайлар, табақтар,
пленка, фольга және белдiктер немесе
рулондардағы немесе рулондарға оралмаған басқа
да өздiгiнен жабысатын жазық нысандар:
3919.10  - енi 20 см-ден асатын рулондардағы
3919.90  - өзгелерi
39.20              Кеуектi емес және арқауланбаған, қабат-қабат
емес, төсенiшсiз және басқа материалдармен ұқсас
әдiспен қосылмаған пластмассадан жасалған
тақтайлар, табақтар, пленкалар, белдiктер немесе
ленталар, өзгелерi:
3920.10  - этилен полимерлерiнен
3920.20  - пропилен полимерлерiнен
3920.30  - стирол полимерлерiнен
- винилхлорид полимерлерiнен:
3920.43  -- массасы 6% кем емес пластификаторлары бар
3920.49  - өзгелерi
- акрилдiк полимерлерден:
3920.51  - полиметилметакрилаттан
3920.59  - өзгелерi
- поликарбонаттардан, алкидтiк
шайырлардан, полиалльдiк күрделi эфирлерден
немесе өзге күрделi полиэфирлерден:
3920.61  - поликарбонаттардан
3920.62  - полиэтилентерефталаттан
3920.63  - қорландырылмаған күрделi полиэфирлерден
3920.69  - өзге күрделi полиэфирлерден
- целлюлозадан немесе туындыларына:
3920.71  - жаңғыртылған целлюлозадан
3920.72  - вулкандалған талшықтан
3920.73  - целлюлоза ацетатынан
3920.79  - целлюлозаның өзге туындыларынан
- басқа пластмассалардан:
3920.91  - поливинилбутиралдан
3920.92  - полиамидтерден
3920.93  -- амин-альдегидтiк шайырлардан
3920.94  - фенол-альдегидтiк шайырлардан
3920.99  -- басқа пластмассалардан
ҮІІ бөлiм
39-топ
39.21/25 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
39.21              Пластмассадан жасалған өзге де тақтайлар,
табақтар, пленкалар және белдiктер
немесе ленталар:
- кеуектелген
3921.11  - стирол полимерлерiнен
3921.12  -- винилхлорид полимерлерiнен
3921.13  -- полиуретандардан
3921.14  -- жаңғыртылған целлюлозадан
3921.19  - басқа пластмассалардан
3921.90  - өзгелерi
39.22              Пластмассадан жасалған ванналар, душтар, су
ағызуға арналған раковиналар, жуынуға арналған
раковиналар, биде, унитаздар, отыратын орындар
мен оларға арналған қақпақтар, ағызу бачоктары
және ұқсас санитарлық-техникалық бұйымдар:
3922.10  - ванналар, душтар, су ағызуға арналған
раковиналар мен жуынуға арналған раковиналар

3922.20  - сиденья и крышки для унитазов
3922.90  - прочие
39.23             Изделия для транспортировки или упаковки
товаров, из пластмасс: пробки,
крышки, колпаки и другие изделия для
закупорки, из пластмасс:
3923.10  - коробки, ящики, корзины и аналогичные
изделия
- мешки и сумки (включая конические):
3923.21  -- из полимеров этилена
3923.29  -- из прочих пластмасс
3923.30  - бутыли, бутылки, флаконы и аналогичные
изделия
3923.40  - катушки, шпульки, бобины и аналогичные
изделия
3923.50  - пробки, крышки, колпаки и другие
изделия для закупорки
3923.90  - прочие
39.24             Посуда столовая, кухонная, предметы
домашнего обихода прочие и предметы
туалета, из пластмасс:
3924.10  - посуда столовая и кухонная
3924.90  - прочие
39.25             Детали строительные из пластмасс,
в другом месте не поименованные
или не включенные:
3925.10  - резервуары, цистерны, баки и аналогичные
емкости объемом более 300 л
3925.20  - двери и пороги для них, окна и их рамы
3925.30  - ставни, шторы (включая венецианские
жалюзи) и аналогичные изделия и их части
3925.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VII
Группа 39
39.26
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
39.26             Изделия прочие из пластмасс и изделия
из прочих материалов товарных позиций
39.01-39.14:
3926.10  - принадлежности канцелярские или школьные
3926.20  - одежда и принадлежности к одежде
(включая перчатки, рукавицы и митенки)
3926.30  - крепежные изделия и фурнитура для мебели,
транспортных средств или аналогичные
изделия
3926.40  - статуэтки и изделия декоративные прочие
3926.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VII
Группа 40
Примечания
Группа 40
Каучук, резина и изделия из них
Примечания:
1.- Если в контексте не оговорено иное, то во всей Номенклатуре термин "каучук и резина" означает следующие продукты, вулканизованные или невулканизованные, твердые или нетвердые: натуральный каучук, балату, гуттаперчу, гваюлу, чикл и аналогичные природные смолы, синтетический каучук, фактис, полученный из масел, и эти же материалы в регенерированном виде.
2.- В данную группу не включаются:
(а) товары раздела XI (текстильные материалы и текстильные изделия);
(б) обувь или ее части группы 64;
(в) головные уборы или их части (включая купальные шапочки) группы 65;
(г) механические или электрические устройства или их части раздела XVI (включая электротовары всех видов), из твердой резины, или эбонита;

3922.20  - унитаздарға арналған отыратын орындар мен
қақпақтар
3922.90  - өзгелерi
39.23              Пластмассадан жасалған тасымалдауға немесе
орауға арналған бұйымдар; пластмассадан жасалған
тығындар, қақпақтар, қалпақшалар және тығындауға
арналған өзге де бұйымдар:
3923.10  - қораптар, жәшiктер, кәрзеңкелер және ұқсас
бұйымдар
- мынадай қаптар және сөмкелер (конустыларды қоса
алғанда):
3923.21  - этилен полимерлерiнен жасалған
3923.39  - басқа пластмассалардан жасалған
3923.30  - шөлмектер, шишалар, флакондар және ұқсас
бұйымдар
3923.40  - орауыштар, шпулькалар, бобиналар және ұқсас
бұйымдар
3923.50  - тығындар, қақпақтар, қалпақшалар және
тығындауға арналған басқа да бұйымдар
3923.90  - өзгелерi
39.24              Пластмассадан жасалған асханалық, ас үйлiк
ыдыс-аяқ, басқа үй-тұрмыстық бұйымдар мен
заттар:
3924.10  - асханалық және ас үйлiк ыдыс-аяқ
3924.90  - өзгелерi
39.25              Пластмассадан жасалған басқа жерде аталмаған
немесе енгiзiлмеген құрылыс детальдары.
VІІ-бөлім
39-топ
39.25/26
Тауар     YЖ
позициясы коды
3925.10  - резервуарлар, цистерналар, бактар және
сыйымдылығы 300 л ұқсас сыйымсауыттар
3925.20  - есiктер мен олардың табалдырықтары, терезелер
және рамалар
3925.30  - қойғыштар, перделер (венециандық жалюздердi
қоса алғанда) және ұқсас бұйымдар мен олардың
бөлiктерi
3925.90  - өзгелерi
39.26              Пластмассадан жасалған басқа бұйымдар және
39.01-39.14 тауар позицияларының материалдарынан
жасалған өзге де бұйымдар:
3926.10  - кеңселiк немесе мектептiк құралдар
3926.20  - киiм және киiмге керек-жарақ (биялайларды,
қолғаптарды және митенкiлердi қоса алғанда)
3926.30  - бекiткiш құралдар және жиhаз, көлiк құралдары
үшiн фурнитура және ұқсас бұйымдар
3926.40  - статуэткалар және өзге декоративтiк бұйымдар
3926.90  -өзгелерi
VІІ-бөлім
40-топ
Ескертулер 1
40-топ
Көксағыз, резеңке және олардан жасалған бұйымдар
Ескерту:
1.- Егер мәтiнде өзгеше келiсiлмесе, онда тұтас Номенклатурада "көксағыз және резеңке" терминi мынадай вулканданған немесе вулканданбаған, қатты немесе қатты емес өнiмдердi бiлдiредi: табиғи көксағыз, балата, гуттаперча, гваюла, чикл және ұқсас табиғи шайырлар, синтетикалық көксағыз, майлардан алынған фактис және жаңғыртылған түрдегi осы материалдар.
2.- Осы топқа енгiзiлмейтiндер:
(а) XI бөлiмнiң тауарлары (тоқыма метериалдары және тоқыма бұйымдар);
(б) 64-топтағы аяқ киiм және оның бөлiктерi
(в) 65-топтағы бас киiмдер және оның бөлiктерi (шомылу телпектерiн қоса алғанда);
(г) қатты резеңкеден немесе эбониттен алынған механикалық немесе электрлiк жабдықтар немесе олардың бөлiктерi XVI бөлiм (электр тауарларының бәрiн қоса алғанда);

(д) изделия группы 90, 92, 94 или 96; или
(е) изделия группы 95 (кроме спортивных перчаток, рукавиц, митенок и изделий товарных позиций 40.11-40.13).
3.- В товарных позициях 40.01-40.03 и 40.05 термин "первичные формы" означает следующие формы:
(а) жидкости и пасты (включая латекс подвулканизованный или неподвулканизованный и другие дисперсии и растворы);
(б) блоки неправильной формы, куски, кипы, порошки, гранулы, крошку и аналогичные насыпные формы.
4.- В примечании 1 к данной группе и в товарной позиции 40.02 термин "каучук синтетический" означает:
(а) ненасыщенные синтетические вещества, необратимо преобразующиеся при вулканизации серой в нетермопластические вещества, которые при температуре 18-29 о С при растяжении в 3 раза от своей первоначальной длины не разрываются, а при растяжении в 2 раза в течение 5 минут возвращаются к длине, превышающей первоначальную длину не более чем в полтора раза. При указанном испытании допускается добавление веществ, необходимых для образования поперечных связей, в частности, активаторов или ускорителей вулканизации. Допускается также наличие веществ, указанных в примечании 5б (ii и iii). Однако не допускается наличие любых веществ, не предназначенных для образования поперечных связей, таких как разбавители, пластификаторы и наполнители;
(б) тиопласты (ТМ); и
(в) натуральный каучук, модифицированный прививанием или путем смешения с пластмассами, деполимеризованный натуральный каучук, смеси ненасыщенных синтетических веществ с насыщенными синтетическими высокомолекулярными полимерами при условии, что все вышеперечисленные продукты соответствуют требованиям, указанным выше в пункте 4а данного примечания, относительно вулканизации, удлинения и восстановления размеров.
5.- (а) В товарные позиции 40.01 и 40.02 не включаются каучук или смеси каучуков, если до или после коагуляции они были смешаны с:
(i) вулканизующими агентами, ускорителями, замедлителями или активаторами (кроме тех, которые были добавлены для приготовления подвулканизованного каучукового латекса);
(ii) пигментами или другими красящими веществами, кроме тех, которые используются только в целях идентификации;
(iii) пластификаторами или наполнителями (за исключением минерального масла в случае маслонаполненного каучука), усиливающими агентами, органическими растворителями или любыми другими веществами за исключением тех, которые упомянуты в пункте 5б.
(б) Наличие следующих веществ в каучуке или смеси каучуков не будет влиять на их отнесение к товарной позиции 40.01 или 40.02 при условии, что такой каучук или смесь каучуков сохраняют свои основные свойства сырьевого материала:
(i) эмульгатором или антиадгезивов;
(ii) небольших количеств продуктов распада эмульгаторов;
(iii) очень небольших количеств теплочувствительных агентов (в основном для получения термочувствительных каучуковых латексов), катионных поверхностно-активных веществ (обычно для получения электроположительных каучуковых латексов), антиокислителей, коагулянтов, агентов, способствующих превращению каучука в крошку, агентов, обеспечивающих морозостойкость, пептизаторов, антикоагулянтов, стабилизаторов, агентов, регулирующих вязкость, или аналогичных добавок специального назначения.
Раздел VII
Группа 40
40.01/02 1

(д) 90, 92, 94 немесе 96-топтардың бұйымдары; немесе
(e) 95-топтың бұйымдары (спорттық биялай, қолғап, митенкiден басқа және 40.11-40.13 тауар позициясының тауарларынан басқа);
3.- 40.01-40.03 және 40.05 тауар позициясындағы "бастапқы нысандар" терминi мына нысандарды бiлдiредi:
(а) сұйықтар және пасталар (вулканданған немесе вулканданбаған латекста және өзге дисперсиялар мен ерiтiндiлердi қоса алғанда);
(б) бұрыс нысандағы блоктар, кесiктер, ұнтақтар, түйiршiктер, үгiндiлер және ұқсас сеппелi нысандар.
4.- Осы топқа 1-ескертудегi және 40.02 тауар позициясындағы "синтетикалық көксағыз" терминi мынаны бiлдiредi:
(а) күкiртпен вулкандау кезiнде термопластикалық заттарға тұрақты айналып, 18-29 С температурасында өзiнiң бастапқы қалпынан 3 есе созғанда үзiлмейтiн, ал 5 минут iшiнде 2 есе созғанда бастапқы ұзындығынан бiр жарым еседен аспайтын ұзындыққа қайта оралатын қорландырылған синтетикалық заттар. Осы көрсетiлген сынақ кезiнде көлденең байланыстарды құрау үшiн қажеттi заттарды, атап айтқанда активаторларды немесе вулкандауды тездетушілер. Сонымен қатар 5б (іі және ііi) ескертулерiнде көрсетiлген заттардың болуы мүмкiн. Бiрақ, жанама байланыстарды құрауға арналмаған сұйылтқыш, пластификаторлар немесе толтырғыштар секiлдi заттардың болуы мүмкiн емес;
(б) тиопластар (ТМ); және
(в) ұластыру немесе пластмассалармен араластыру жолымен модифицирленген табиғи көксағыз, полимерсiзденген табиғи көксағыз, қорландырылмаған синтетикалық заттардың қорландырылған синтетикалық жоғары молекулярлық полимерлермен қоспалары, жоғарыда аталған өнiмдер вулкандау, созу және өлшемдерiн қалыпқа келтiруге қатысты осы ескертудiң 4а тармағындағы талаптарына сай келген жағдайда;
VII бөлiм
40-топ
Ескертулер 2
5.- 40.01 және 40.02 тауар позицияларына көксағыз немесе көксағыздардың қоспалары, егер олар iрiлендiруден бұрын немесе одан кейiн мыналармен apaлаcca енгiзiлмейдi:
(i) вулкандайтын агенттермен, тездеткiштермен, баяудатқыштармен немесе активаторлармен (вулканданған көксағыздық латексті дайындау үшiн қосылған заттардан басқа);
(іі) пигменттермен немесе басқа бояғыш заттармен, сәйкестендiру үшiн қолданылатындардан басқа;
(ііі) пластификаторлармен немесе толтырғыштармен (минералдық майды қоспағанда), күшейткiш агенттермен, органикалық ерiткiштермен немесе 5б тармағында көрсетiлген өзгелердi қоспағанда, басқа кез-келген заттармен
(б) Көксағызда немесе көксағыздар қоспаларында мына зарардың болуы, олардың 40.01 немесе 40.02 тауар позицияларына жатуына, бұндай көксағыз немесе көксағыздардың қоспалары өздерiнiң негiзгi шикiзат материалдары қасиеттерiн сақтаған жағдайда әсер етпейдi:
(i) эмульгаторлар мен антиадгезидтердiң;
(іі) эмульгаторлардың ыдырау өнiмдерiнiң шамалы мөлшерлерiнiң;
(iii) жылы сезгiш агенттердiң өте шамалы мөлшерлерiнiң (негiзiнен термосезгiш көксағыздық латекстердi алу үшiн), катиондық беттік-белсендi заттардың (әдетте оң электрлiк көксағыздық латекстердi алу үшiн), антитотықтырғыштардың, iрiлендiргiлердiң, көксағыздың үгiндiлерге айналуына ықпал ететiн агенттердiң, суыққа төзiмдiлiктi қамтамасыз ететiн агенттердiң, пептизаторлардың, антиiрiлендiргiлердiң, тұрақтандырғыштардың, тұтқырлықты реттейтiн агенттердiң, немесе арнайы мақсаттағы ұқсас қоспалардың.

6.- В товарной позиции 40.04 термин "отходы, обрезки и скрап" означает отходы, обрезки и скрап, образующиеся при изготовлении или обработке резины и изделий из нее, абсолютно непригодные для использования как таковые из-за порезов, износа или по другим причинам.
7.- Нити, целиком состоящие из вулканизованной резины, с размером поперечного сечения более 5 мм включаются как полосы или ленты, прутки или профили фасонные в товарную позицию 40.08.
8.- В товарную позицию 40.10 включаются конвейерные ленты, приводные ремни или бельтинг из ткани, пропитанной, с покрытием или дублированной резиной, или из ткани, которая изготовлена из текстильной пряжи или корда, пропитанных или покрытых резиной.
9.- В товарных позициях 40.01, 40.02, 40.03, 40.05 и 40.08 термины "пластины", "листы" и "полосы или ленты" означают только пластины, листы и полосы или ленты и блоки правильной геометрической формы, неразрезанные или нарезанные на прямоугольные (включая квадратную) формы, являющиеся или не являющиеся готовыми изделиями с тисненой или нетисненой или иным способом обработанной поверхностью, кроме материалов, нарезанных на куски другой формы или подвергнутых дальнейшей обработке.
В товарной позиции 40.08 термины "прутки" и "профили фасонные" означают только изделия, разрезанные или не разрезанные по длине с обработанной или необработанной поверхностью, но без дальнейшей обработки.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
40.01             Каучук натуральный, балата, гуттаперча,
гваюла, чикл и аналогичные природные
смолы, в первичных формах или в виде
пластин, листов или полос, или лент:
4001.10  - латекс каучуковый натуральный,
подвулканизованный или неподвулканизованный
- каучук натуральный в других формах:
4001.21  -- смокед-шитс (марка натурального
каучука)
4001.22  -- каучук натуральный, технически
специфицированный (TSNR)
4001.29  -- прочий
4001.30  - балата, гуттаперча, гваюла, чикл и
аналогичные природные смолы
40.02             Каучук синтетический и фактис, полученный
из масел, в первичных формах или в виде
пластин, листов или полос, или лент;
смеси любого продукта товарной позиции
40.01 с любым продуктом данной товарной
позиции, в первичных формах или в виде
пластин, листов или полос, или лент:
- каучук бутадиенстирольный (SBR);
карбоксилированный бутадиенстирольный
каучук (XSBR):
4002.11  -- латекс
4002.19  -- прочий
4002.20  - каучук бутадиеновый (BR)
- каучук изобутиленизопреновый
(бутилкаучук) (IIR): каучук
галогенированный изобутиленизопреновый
(CIIR или BIIR):

6.- 40.04 тауар позициясындағы "қалдықтар, кесiндiлер және сынықтар" терминi резеңке және одан алынған бұйымдарды әзiрлеу және өңдеуден пайда болатын, кесілу, тозу немесе басқа себептер үшiн қолдануға мүлдем жарамсыз болып қалған қалдықтарды, кесiндiлердi және сынықтарды бiлдiредi.
7.- Тұтастай вулканданған резеңкеден тұратын, көлденең қимасы 5 мм шамасындағы жiптер 40.08 тауар позициясына белдiктер немесе ленталар, шыбықтар немесе фасондық профильдер ретiнде енгiзіледi.
8.-40.10 тауар позициясына, резеңкемен жабылған немесе иленген немесе тоқымалық иiрiмжiптен немесе кордтан әзiрленген, резеңкемен жабылған конвейерлiк ленталар, жетекшi белдiк немесе матадан алынған бельтинг енгiзiледi.
9.- 40.01,. 40.02, 40.03, 40.05 және 40.08 тауар позицияларында "пластиналар", "табақтар" және "белдiктер мен ленталар" терминi дұрыс геометриялық нысандағы, тiкбұрыш нысандарға (квадратты қоса алғанда) кесiлген немесе кесiлмеген, беткi жағы өрнектелген немесе өрнектелмеген немесе өзге әдiспен өңделген дайын бұйым болып табылатын немесе табылмайтын пластиналарды, табақтарды және белдiктердi немесе ленталар мен блоктарды бiлдiредi, басқа нысанды кесiктерге кесiлген немесе одан әрi өңдеуге тартылған материалдардан басқа.
VII бөлiм
40-топ
40.01/02
40.08 тауар позициясында "шыбықтар" және "фасондық профилдер" терминi одан әрi өңдеусiз, ұзындығы бойынша кесiлген немece кесiлмеген немесе беткi жағы қайта өңделген немесе өңделмеген бұйымдарды бiлдiредi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
40.01              Бастапқы нысандардағы немесе пластиналар,
табақтар немесе белдiктер немесе ленталар
түрiндегi табиғи көксағыз, балата, гуттаперча,
гваюла, чикл және ұқсас табиғи шайырлар
4001.10  - табиғи көксағыздық латекс, вулканданған
немесе вулканданбаған
- басқа нысандардағы табиғи көксағыз:
4001.21  - смокед-шитс (табиғи көксағыздың маркасы)
4001.22  - табиғи көксағыз, техникалық арнайыландырылған
(TSNR)
4001.29  - басқа
4001.30  - балата, гуттаперча, гваюла, чикл және ұқсас
табиғи шайырлар
40.02              Майлардан алынған бастапқы нысандардағы
пластиналар, табақтар немесе белдiктер, немесе
ленталар түрiндегi синтетикалық көксағыз және
фактис; 40.01 тауар позициясының кез-келген
өнiмiнiң осы тауар позициясындағы өнiммен,
бастапқы нысандардағы немесе пластиналар,
табақтар немесе белдiктер, немесе ленталар
түрiндегi қоспалары:
- бутадиенстирольдiк көксағыз (SBR):
карбоксилденген бутедиенстирольдiк көксағыз
(ХSВR).
4002.11  - латекс
4002.19  - басқа
4002.20  - бутадиендiк қөксағыз (ВR)
- изобутиленизопрендiк көксағыз (бутилкөксағыз)
(IIR); галогенденген изобутиленизопропендiк
көксағыз (СIIR немесе BIIR):

4002.31  -- каучук изобутиленизопреновый
(бутилкаучук)(IIR)
4002.39  -- прочий
- каучук хлоропреновый (хлорбутадиеновый)
(CR):
4002.41  -- латекс
4002.49  -- прочий
-------------------------------------------------------------------
Раздел VII
Группа 40
40.02 2 /09 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- каучук бутадиеннитрильный (NBR):
4002.51  -- латекс
4002.59  -- прочий
4002.60  - каучук изопреновый (IR)
4002.70  - каучук этиленпропилендиеновый
несопряженный (EPDM);
4002.80  - смеси любого продукта товарной позиции
40.01 с любым продуктом данной товарной
позиции
- прочий:
4002.91  -- латекс
4002.99  -- прочие
40.03      4003.00  Каучук регенерированный в первичных
формах или в виде пластин, листов
или полос, или лент.
40.04      4004.00  Отходы, обрезки и скрап резины (кроме
твердой резины), порошки и гранулы,
полученные из них.
40.05             Невулканизованная резиновая смесь, в
первичных формах или в виде пластин,
листов или полос, или лент:
4005.10  - резиновая смесь, наполненная техническим
углеродом или диоксидом кремния
4005.20  - растворы; дисперсии прочие, кроме
указанных в субпозиции 4005.10
- прочие:
4005.91  -- пластины, листы и полосы или ленты
4005.99  -- прочие
40.06             Прочие формы (например, прутки, трубы
и профили фасонные) и изделия (например,
диски и кольца) из невулканизованной
резины:
4006.10  - протекторные заготовки для
восстановления шин
4006.90  - прочие
40.07      4007.00  Вулканизованные резиновые нити и корд.
40.08             Пластины, листы, полосы или ленты, прутки
и профили фасонные из вулканизованной
резины, кроме твердой резины:
- из пористой резины:
4008.11  -- пластины, листы и полосы или ленты
4008.19  -- прочие
- из непористой резины:
4008.21  -- пластины, листы и полосы или ленты
4008.29  -- прочие
40.09             Трубы, трубки и шланги из вулканизованной
резины, кроме твердой резины, без
фитингов или с фитингами (например,
соединениями, патрубками, фланцами):
- не армированные или не комбинированные
иным способом с прочими материалами:
4009.11  -- без фитингов
4009.12  -- с фитингами
-------------------------------------------------------------------
Раздел VII
Группа 40
40.09 2 /11 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- армированные или комбинированные иным
способом только с металлом:
4009.21  -- без фитингов

4002.31  - изобутиленизопропендiк көксағыз
(бутилкөксағыз) (IIR);
4002.39  - басқа
- хлоропрендiк көксағыз (хлорбутадиендiк) (CR)
4002.41  - латекс
4002.49  - басқа
VII бөлiм
40-топ
40.02/08 2
Тауар     YЖ
позициясы коды
- бутадиеннитрильдiк көксағыз (NBR)
4002.51  - латекс
4002.59  - басқа
4002.60  - изопрендiк көксағыз (IR)
4002.70  - түйiндес емес этиленпропилендиендiк көксағыз
4002.80  - 40.01 тауар позициясы өнiмiнiң осы тауар
позициясының кез-келген өнiмiмен қоспасы
- басқа:
4002.91  - латекс
4002.99  - өзгелерi
40.03     4003.00  Бастапқы нысандардағы немесе пластиналар,
табақтар немесе белдiктер немесе ленталар
түрiндегi жаңғыртылған көксағыз.
40.04     4004.00  Резеңкенiң қалдықтары, кесiндiлерi және
сынықтары (қатты резеңкеден басқа), олардан
алынған ұнтақтар мен түйiршiктер.
40.05              Бастапқы нысандардағы немесе пластиналар,
табақтар немесе белдiктер немесе ленталар
түрiндегi вулканданбаған резеңкелiк қоспалар:
4005.10  - техникалық көмiртекпен немесе кремнийдiң
диоксидiмен толтырылған резеңкелiк қоспа
4005.20  - ерiтiнділер; 4005.10 субпозициясындағы басқа
дисперсиялардан басқа
- өзгелерi:
4005.91  -- пластиналар, табақтар және белдiктер немесе
ленталар
4005.99  -- өзгелерi
40.06              Вулканданбаған резеңкеден алынған өзге
нысандар және бұйымдар:
4006.10  - шиналарды қалпына келтiру үшін протекторлық
дайындаулық нәрселер
4006.90  - өзгелерi
40.07     4007.00  Вулканданған резеңкелiк жiптер және корд.
40.08              Қатты резеңкеден өзге, вулканданған резеңкеден
алынған пластиналар, табақтар, белдiктер немесе
ленталар, шыбықтар және фасондық профильдер:
- кеуектенген резеңкеден:
4008.11  -- пластиналар, табақтар және белдiктер немесе
ленталар
4008.19  -- өзгелерi
- кеуектенбеген резеңкеден:
VII бөлiм
40-топ
40.08/10 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
4008.21  - пластиналар, табақтар және белдiктер немесе
ленталар
4008.29  - өзгелерi
40.09              Қатты резеңкеден басқа, вулканданған резеңкеден
алынған құбырлар, түтiктер және құбыршектер,
фитингi бар немесе жоқ (мысалы, қосылыстары,
келте құбырлары, фланцтары:)
- өзге материалдармен жабдықталмаған немесе
басқа әдiспен қиыстырылмаған:
4009.11  - фитингтерсiз
4009.12  - фитингтермен
- өзге материалдармен жабдықталған немесе тек
металмен қиыстырылған.
4009.21  - фитингтерсiз

4009.22  -- с фитингами
- армированные или комбинированные иным
способом только с текстильными материалами:
4009.31  -- без фитингов
4009.32  -- с фитингами
- армированные или комбинированные иным
способом с прочими материалами:
4009.41  -- без фитингов
4009.42  -- с фитингами
40.10             Ленты конвейерные или ремни приводные, или
бельтинг, из вулканизованной резины:
- ленты или бельтинг, конвейерные:
4010.11  -- армированные только металлом
4010.12  -- армированные только текстильными
материалами
4010.13  -- армированные только пластмассами
4010.19  -- прочие
- ремни или бельтинг, приводные:
4010.31  -- бесконечные приводные ремни
трапецеидального поперечного сечения
(клиновые ремни), ребристые, с длиной
наружной окружности более 60 см,
но не более 180 см
4010.32  -- бесконечные приводные ремни
трапецеидального поперечного сечения
(клиновые ремни), кроме ребристых,
с длиной наружной окружности более
60 см, но не более 180 см
4010.33  -- бесконечные приводные ремни
трапецеидального поперечного сечения
(клиновые ремни), ребристые, с длиной
наружной окружности более 180 см,
но не более 240 см
4010.34  -- бесконечные приводные ремни
трапецеидального поперечного сечения
(клиновые ремни), кроме ребристых,
с длиной наружной окружности более
180 см, но не более 240 см
4010.35  -- бесконечные зубчатые приводные ремни,
с длиной наружной окружности более
60 см, но не более 150 см
4010.36  -- бесконечные зубчатые приводные ремни,
с длиной наружной окружности более
150 см, но не более 198 см
4010.39  -- прочие
40.11             Шины и покрышки пневматические
резиновые новые:
4011.10  - для легковых автомобилей (включая
грузо-пассажирские автомобили-фургоны и
спортивные автомобили)
4011.20  - для автобусов или моторных транспортных
средств для перевозки грузов
4011.30  - для использования в авиации
4011.40  - для мотоциклов
4011.50  - для велосипедов
- прочие, с рисунком протектора в
"елочку" или аналогичными рисунками
протектора:
-------------------------------------------------------------------
Раздел VII
Группа 40
40.11 2 /15 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
4011.61  -- для транспортных средств, используемых
в сельском и лесном хозяйстве
4011.62  -- для транспортных средств и машин,
используемых в строительстве или
промышленности и имеющих посадочный
диаметр не более 61 см
4011.63  -- для транспортных средств и машин,
используемых в строительстве или
промышленности и имеющих посадочный
диаметр более 61 см

4009.22  - фитингтермен
- тек тоқымалық материалдармен жабдықталған
немесе өзге әдiспен қиыстырылған:
4009.31  - фитингтерсiз
4009.32  - фитингтермен
- басқа материалдармен жабдықталған немесе
өзге әдiспен қиыстырылған:
4009.41  - фитингтерсiз
4009.42  - фитингтермен
40.10              Вулканданған резеңкеден алынған конвейерлiк
ленталар немесе жетекшi белдiктер, немесе
бельтинг:
- конвейерлiк ленталар немесе бельтинг
4010.11  - тек металмен жабдықталған
4010.12  - тек тоқымалық материалдармен жабдықталған
4010.13  - тек пластмассалармен жабдықталған
4010.19  - өзгелерi
- жетекшi белдiктер немесе бельтинг
4010.31  -- трапециальдік көлденең қималы шексiз жетекшi
белдiктер (танаптық белдiктер), қырлы,
сырт шеңберiнiң ұзындығы 60 см-ден артық,
бiрақ 180 см-ден аспайтын
4010.32  - трапециадальдiк көлденең қималы шексiз
жетекшi белдiктер (танаптық белдiктер),
қырлылардан басқа, сырт шеңберiнiң ұзындығы
60 см-ден артық, бiрақ 180 см-ден аспайтын
VII бөлiм
40-топ
40.10/11
Тауар     YЖ
позициясы коды
4010.33  -- трапециадальдiк көлденең қималы шексiз
жетекшi белдiктер (танаптық белдiктер), қырлы,
сырт шеңберiнiң ұзындығы 180 см-ден артық,
бiрақ 240 см-ден аспайтын
4010.34  -- трапециадальдiк көлденең қималы шексiз
жетекшi белдiктер (танаптық белдiктep),
қырлылардан басқа, сырт шеңберiнiң ұзындығы
180 см-ден артық, бiрақ 240 см-ден аспайтын
4010.35  -- шексiз, тiстi жетекшi белдiктер, сырт
шеңберiнiң ұзындығы 60 см, бiрақ 150 см-ден
аспайтын
4010.36  -- шексiз, тiстi жетекшi белдiктер, сырт
шеңберiнiң ұзындығы 150 см, бiрақ 198 см-ден
аспайтын
4010.39  - өзгелерi
40.11              Жаңа пневматикалық резеңке шиналар мен
қалпақшалар:
4011.10  - жеңiл автомобильдер үшiн (жүктiк-жолаушылық
автомобиль-фургондарын және спорттық
автомобильдердi қоса алғанда)
4011.20  - жүктердi тасымалдау үшiн автобустар және
моторлық көлiк құралдары үшiн
4011.30  - авиацияда қолдану үшiн
4011.40  - мотоциклдер үшiн
4011.50  - велосипедтер үшiн
- өзгелерi, "елочка" протектерiнiң суретiмен
немесе протектордың ұқсас суреттерiмен:
4011.61  - ауыл және орман шаруашылығында
қолданылатын көлiк құралдары үшiн
4011.62  -- құрылыста немесе өнеркәсiпте қолданылатын
және отырғызу диаметрi 61 см-ден асатын көлiк
құралдары мен машиналары үшiн
4011.63  -- құрылыста немесе өнеркәсiпте қолданылатын
және отырғызу диаметрi 61 см-ден асатын көлiк
құралдары мен машиналары үшiн

4011.69  -- прочие
- прочие:
4011.92  -- для транспортных средств, используемых
в сельском и лесном хозяйстве
4011.93  -- для транспортных средств, используемых
в строительстве или промышленности
и имеющих посадочный диаметр не более
61 см
4011.94  -- для транспортных средств, используемых
в строительстве или промышленности и
имеющих посадочный диаметр более 61 см
4011.99  - прочие
40.12             Шины и покрышки пневматические резиновые,
восстановленные или бывшие в
употреблении; шины и покрышки сплошные
или полупневматические, шинные
протекторы и ободные ленты, резиновые:
- шины и покрышки восстановленные:
4012.11  -- для легковых автомобилей (включая
грузо-пассажирские автомобили-фургоны
и спортивные автомобили)
4012.12  -- для автобусов или моторных транспортных
средств для перевозки грузов
4012.13  -- для использования в авиации
4012.19  -- прочие
4012.20  - шины и покрышки пневматические,
бывшие в употреблении
4012.90  - прочие
40.13             Камеры резиновые:
4013.10  - для легковых автомобилей (включая
грузо-пассажирские автомобили-фургоны
и спортивные автомобили), автобусов
или моторных транспортных средств
для перевозки грузов
4013.20  - для велосипедов
4013.90  - прочие
40.14             Изделия гигиенические или фармацевтические
(включая соски) из вулканизованной резины,
кроме твердой резины, с фитингами из
твердой резины или без них:
4014.10  - контрацептивы
4014.90  - прочие
40.15             Одежда и принадлежности к одежде (включая
перчатки, рукавицы и митенки) из
вулканизованной резины, кроме твердой
резины, для различных целей:
-------------------------------------------------------------------
Раздел VII
Группа 40
40.15 2 /17
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- перчатки, рукавицы и митенки:
4015.11  -- хирургические
4015.19  -- прочие
4015.90  - прочие
40.16             Изделия из вулканизованной резины,
кроме твердой резины, прочие:
4016.10  - из пористой резины
- прочие:
4016.91  -- покрытия напольные и коврики
4016.92  -- резинки канцелярские
4016.93  -- прокладки, шайбы и прочие уплотнители
4016.94  -- лодочные или причальные амортизаторы,
надувные или ненадувные
4016.95  -- изделия надувные прочие
4016.99  -- прочие
40.17      4017.00  Резина твердая (например, эбонит)
во всех формах, включая отходы и скрап;
изделия из твердой резины.
-------------------------------------------------------------------
Раздел VIII
Группа 41
41.01/02 1
Раздел VIII
Необработанные шкуры, выделанная кожа, натуральный
мех и изделия из них; Шорно-седельные изделия и
упряжь; Дорожные принадлежности, дамские сумки и
аналогичные им товары; Изделия из кишок животных
(кроме волокна из фиброина шелкопряда)
Группа 41
Необработанные шкуры (кроме натурального меха)
и выделанная кожа
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:

4011.69  -- өзгелерi
- өзгелерi
4011.92  -- ауыл және орман шаруашылығында
қолданылатын көлiк құралдары үшiн
4011.93  -- құрылыста немесе өнеркәсiпте қолданылатын
және отырғызу диаметрi 61 см-ден асатын көлiк
құралдары үшiн
4011.94  -- құрылыста немесе өнеркәсiпте қолданылатын
және отырғызу диаметрi 61 см-ден асатын көлiк
құралдары үшiн
VII бөлiм
40-топ
40.11/15
Тауар     YЖ
позициясы коды
4011.99  -- өзгелерi
40.12              Жаңа пневматикалық шиналар мен қақпақшалар,
қалпына келтiрiлгендер немесе қолданыста
болғандар; тегiс немесе жартылай пневматикалық
шиналар мен қақпақшалар, шиналық протекторлар
және резеңкелік тоғынша ленталар:
- қалпына келтiрiлген шиналар мен қақпақшалар:
4012.11  -- жеңiл автомобильдер үшiн (жүктiк-жолаушылық
автомобиль-фургондарды және спорттық
автомобильдердi қоса алғанда)
4012.12  -- жүктердi тасымалдайтын автобустар немесе
моторлық көлiк құралдары үшiн
4012.13  -- авиацияда қолдану үшiн
4012.19  -- өзгелерi
4012.20  - қолданыста болған пневматикалық шиналар
мен қақпақшалар
4012.90  - өзгелерi
40.13              Резеңкелiк камералар
4013.10  - жеңiл автомобильдер үшiн (жүктiк-жолаушылық
автомобиль-фургондарды және спорттық
автомобильдердi қоса алғанда), жүктердi
тасымалдайтын автобустар немесе моторлық көлiк
құралдары үшiн
4013.20  - велосипедтер үшiн
4013.90  - өзгелерi
40.14              Қатты резеңкеден басқа, вулканданған
резеңкеден алынған, қатты резеңкеден жасалған
фитингтерi бар немесе оларсыз гигиеналық немесе
фармацевтикалық бұйымдар:
4014.10  - контрацептивтер
4014.90  - өзгелерi
40.15              Түрлі мақсаттарға арналған, қатты резеңкеден
басқа, вулканданған резеңкеден жасалған
киiмдер және оларға керек-жарақтар (биялайларды,
қолғаптарды және митенкiлердi қоса алғанда):
- биялайлар, қолғаптар және митенкiлер
4015.11  -- хирургиялық
4015.19  -- өзгелерi
4015.90  - өзгелерi
VII бөлiм
40-топ
40.16/17
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
40.16              Қатты резеңкеден басқа, вулканданған
резеңкеден жасалған басқа бұйымдар:
4016.10  - кеуектi резеңкеден
- өзгелерi
4016.91  -- еденге арналған жабындар және кiлемшелер
4016.92  -- кеңселiк резеңкелер
4016.93  -- прокладкалар, шайбылар және басқа
тығыздағыштар
4016.94  -- үрленген немесе үрленбеген кемелiк немесе
айлақтық амортизаторлар
4016.95  - басқа да үрленген бұйымдар
4016.99  -- өзгелерi
40.17     4017.00  Барлық нысандардағы қатты резеңке (мысалы,
эбонит), қалдықтар мен сынықтарды қоса алғанда;
қатты резеңкеден алынған бұйымдар.
VIII бөлiм
43-топ
41.01 1
VIII тарау
Өңделмеген терілер, иленген былғары, табиғи үлбір
және одан жасалған бұйымдар; ер-тұрмандық бұйымдар; жол
керек-жарақтары, әйелдер сөмкелері және ұқсас тауарлар;
жануарлардың ішектерінен жасалған бұйымдар (жібек иіру
фиброиндарынан алынған талшықтардан басқа) 41-топ
Өңделмеген терiлер (табиғи үлбiрден басқа) және иленген терi
Ескерту:
1 - Осы топқа енгiзiлмейтiндер:

(а) обрезь или аналогичные отходы необработанных шкур (товарная позиция 05.11);
(б) птичьи шкурки или их части, с перьями или пухом, товарной позиции 05.05 или 67.01; или
(в) шкуры с волосяным или шерстным покровом, необработанные, дубленые или выделанные (группа 43); однако необработанные шкуры с волосяным или шерстным покровом крупного рогатого скота (включая буйволов), лошадей, овец или ягнят (кроме ягнят астраханской, курдючной, каракульской, персидской или аналогичных пород, а также индийской, китайской, монгольской или тибетской пород), коз или козлят (кроме йеменских, монгольских или тибетских пород), свиней (включая американских диких свиней пеккари), серны, газели, северных оленей, лосей, ланей, косуль или собак, должны включаться в группу 41.
2.- (А) В товарные позиции 41.04-41.06 не включаются шкуры, подвергнутые обратимому дублению (включая предварительное дубление) (товарные позиции 41.01-41.03 в зависимости от конкретного случая).
(Б) В товарных позициях 41.04-41.06 термин "краст" означает шкуры, подвергнутые перед сушкой додубливанию, крашению или жированию (пропитке жирами).
3.- Во всей Номенклатуре термин "кожа композиционная" означает только кожу товарной позиции 41.15.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
41.01             Необработанные шкуры крупного рогатого
скота (включая буйволов) или животных
семейства лошадиных (парные или соленые,
сушеные, золеные, пикелеванные или
консервированные другим способам, но не
дубленые, не выделанные под пергамент или
не подвергнутые дальнейшей обработке), с
волосяным покровом или без волосяного
покрова, двоеные или недвоеные:
4101.20  - целые шкуры, каждая массой не более 8 кг
в сухом состоянии, 10 кг в сухосоленом
или 16 кг в парном, мокросоленом или ином
консервированном виде
4101.50  - целые шкуры массой более 16 кг
4101.90  - прочие, включая чепраки, получепраки
и полы
41.02             Необработанные шкуры овец или шкурки
ягнят (парные или соленые, сушеные,
золеные, пикелеванные или консервированные
другим способом, но не дубленые, не
выделанные под пергамент или не
подвергнутые дальнейшей обработке),
с шерстным покровом или без шерстного
покрова, двоеные или недвоеные, кроме
исключенных примечанием 1в к данной
группе:
4102.10  - с шерстным покровом
-------------------------------------------------------------------
Раздел VIII
Группа 41
41.02 2 /07 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- без шерстного покрова:

(а) өңделмеген терiлердiң қиығы немесе ұқсас қалдықтары (05.11 тауар позициясы);
(б) 05.05. немесе 67.01 тауар позициясындағы құстардың терiлерi мен олардың бөлiктерi, қауырсындарымен немесе түбiтiмен; немесе
(в) иленген түгi немесе жүнi бар, өңделмеген, иленген терiлер (43-топ); алайда iрi қара малдың (буйволды қоса алғанда), жылқылардың, қойлардың немесе қозылардың (астрахандық, құйрықтық, каракульдiк, парсылық немесе ұқсас тұқымдардан басқа, сонымен қатар үндi, қытай, монғол немесе тибет тұқымдарынан басқа), ешкiлер мен лақтардың (йемен, монғол немесе тибет тұқымдарынан басқа), шошқалардың (америкалық жабайы пеккари шошқаларын қоса алғанда), таукиiктердiң, газельдердiң, солтүстiк маралдарының, бұғылардың, кербұғылардың, еңлiктердiң немесе иттердiң түктерi немесе жүнi бар өңделмеген терiлерi 41-топқа енгiзілуi тиiс.
2.-(А) 41.04-41.06 тауар позицияларына қайта иленуге түскен терiлер енгiзiлмейдi (алдын-ала илеудi қоса алғанда) (41.01-41.03 тауар позициялары нақты жағдайға байланысты).
(Б) 41.04.-41.06 тауар позицияларындағы "краст" терминi кептірер алдында илеуге, бояуға немесе майлануға (майды сiңiру) түскен терiлердi бiлдiредi.
3.- Тұтас Номенклатурада "композициялық былғары" терминi тек 41.15 тауар позициясындағы былғарыны бiлдiредi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
41.01              Ipi қара малдың (буйволдарды қоса алғанда)
немесе жылқы тұқымдас (өзге әдiспен буланған
немесе тұздалған, кептiрiлген, пикелденген немесе
консервiленген, бiрақ пергаментке келтiрiлiп
иленбеген немесе одан әрi өңдеуге түспеген)
жануарлардың түгi бар немесе түксiз, бөлiнген
немесе бөлiнбеген, өңделмеген терiлерi:
VIII бөлiм
41-топ
41.01/04
Тауар     YЖ
позициясы коды
4101.20  - әрқайсысының массасы құрғақ түрде 8 кг-нан,
кептiрiлiп тұздалған түрде 10 кг-нан, дымқыл
тұздалған күйде немесе өзге консервiленген күйде
16 кг-нан аспайтын тұтас терiлер
4101.50  - массасы 16-кг-нан асатын тұтас терiлер
4101.90  - қауға, жартылай қауға және жыныстарын қоса
алғанда өзгелерi
41.02              Қойлардың немесе қозылардың өңделмеген терiлерi
(өзге әдiспен буланған немесе тұздалған,
кептiрiлген, пикелденген немесе консервiленген,
бiрақ пергаментке келтiрiлiп иленбеген немесе
одан әрi өңдеуге түспеген) жүнi бар немесе
жүнсiз, бөлiнген немесе бөлiнбеген өңделмеген
терiлерi, осы топқа 1в ескертуде алынып
тасталғандардан басқа:
4102.10  - жүндерi бар
- жүндерi жоқ

4102.21  -- пикелеванные
4102.29  -- прочие
41.03             Прочие необработанные шкуры (парные
или соленые, сушеные, золеные,
пикелеванные или консервированные другим
способом, но не дубленые, не выделанные
под пергамент или не подвергнутые
дальнейшей обработке), с волосяным
покровом или без волосяного покрова,
двоеные или недвоеные, кроме исключенных
примечанием 1б или 1в к данной группе:
4103.10  - коз или козлят
4103.20  - рептилий
4103.30  - свиней
4103.90  - прочие
41.04             Дубленая кожа или кожевенный краст из
шкур крупного рогатого скота (включая
буйволов) или животных семейства
лошадиных, без волосяного покрова,
двоеные или недвоеные, но без дальнейшей
обработки:
- во влажном состоянии (включая
хромированный полуфабрикат):
4104.11  -- нешлифованные лицевые недвоеные;
лицевые двоеные
4104.19  -- прочие
- в сухом состоянии (краст):
4104.41  -- нешлифованные лицевые недвоеные;
лицевые двоеные
4104.49  -- прочие
41.05             Дубленая кожа или кожевенный краст из
шкур овец или шкурок ягнят, без шерстного
покрова, двоеные или недвоеные, но без
дальнейшей обработки:
4105.10  - во влажном состоянии (включая
хромированный полуфабрикат)
4105.30  - в сухом состоянии (краст)
41.06             Дубленая кожа или кожевенный краст
из шкур прочих животных, без шерстного
или волосяного покрова двоеные или
недвоеные, но без дальнейшей обработки:
- коз или козлят:
4106.21  -- во влажном состоянии (включая
хромированный полуфабрикат)
4106.22  -- в сухом состоянии (краст)
- свиней:
4106.31  -- во влажном состоянии (включая
хромированный полуфабрикат)
4106.32  -- в сухом состоянии (краст)
4106.40  - рептилий
- прочие:
4106.91  -- во влажном состоянии (включая
хромированный полуфабрикат)
4106.92  -- в сухом состоянии (краст)
41.07             Кожа, дополнительно обработанная после
дубления или в виде кожевенного краста,
включая выделанную под пергамент, из
шкур крупного рогатого скота (включая
буйволов) или животных семейства
лошадиных, без волосяного покрова,
двоеная или недвоеная, кроме кожи
товарной позиции 41.14:
- целые шкуры:
-------------------------------------------------------------------
Раздел VIII
Группа 41
41.07 2 /15
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
4107.11  -- нешлифованные лицевые недвоеные
4107.12  -- лицевые двоеные
4107.19  -- прочие
- прочая, включая полукожу:
4107.91  -- нешлифованная лицевая недвоеная
4107.92  -- лицевая двоеная
4107.99  -- прочая
[41.08]
[41.09]
[41.10]

4102.21  - пикелденген
4102.29  - өзгелерi
41.03              Түктi немесе түксiз (өзге әдiспен буланған немесе
тұздалған, кептiрiлген, пикелденген немесе
консервiленген, бiрақ пергаментке келтiрiлiп
иленбеген), бөлiнген немесе бөлiнбеген өңделмеген
басқа терiлер, осы топқа 1б немесе 1в ескертуде
алынып тасталғандардан басқа:
4103.10  - ешкiлер мен лақтардың
4103.20  - рептилийлердiң
4103.30  - шошқалардың
4103.90  - өзгелерi
41.04              Жүнсiз, бөлiнген немесе бөлiнбеген, бiрақ одан
арғы өңдеусiз ipi қара малдардың немесе жылқы
тұқымдас жануарлардың терiлерiнен алынған
иленген былғары және былғарылық краст:
- дымқыл түрде (хромдалған шала фабрикатты қоса
алғанда):
4104.11  - бөлiнбеген беткi жағы ыспаланған; беткi жағы
бөлiнген
4104.19  - өзгелерi
- құрғақ түрде (краст):
4104.41  -- бөлiнген беткi жағы ыспаланбаған; беткi жағы
бөлiнген
4104.49  -- өзгелерi
VIII бөлiм
41-топ
41.04
Тауар     YЖ
позициясы коды
41.05              Қойлар мен қозылардың терiлерiнен алынған
жүнсiз, бөлiнген немесе бөлiнбеген, иленген
былғары және былғарылық краст; бiрақ одан арғы
өңдеусiз:
4105.10  - дымқыл түрде (хромдалған шала фабрикаларды қоса
алғанда)
4105.30  - құрғақ түрдi (краст)
41.06              Басқа жануарлардың терiлерiнен алынған, жүнсiз,
бөлiнген немесе бөлiнбеген иленген былғары және
былғарылық краст, бiрақ одан арғы өңдеусiз:
- ешкiлер мен лақтардың
4106.21  -- дымқыл түрде (хромдалған шала фабрикаттарды
қоса алғанда)
4106.22  -- құрғақ түрде (краст)
- шошқалардың
4106.31  -- дымқыл түрде (хромдалған шала фабрикаттарды
қоса алғанда)
4106.32  -- құрғақ түрде (краст)
4106.40  -- рептилийлердiң
- өзгелерi
4106.91  -- дымқыл түрде (хромдалған шала фабрикаттарды
қоса алғанда)
4106.92  -- құрғақ түрде (краст)
41.07              Iрi қара малдың (буйволдарды қоса алғанда)
немесе жылқы тұқымдас жануарлардың, жүнсiз,
бөлiнген немесе бөлiнбеген, иленгеннен кейiн
қосымша өңделген немесе пергаментке келтiрiлген
түрiн қоса алғанда былғарылық краст түрiндегi
былғары, 41.14 тауар позициясындағы былғарыдан
басқа:
- тұтас терiлер:
4107.11  -- ыспаланбаған беткi жағы екiге бөлiнбеген
4107.12  -- беткі жағы бөлiнген
4107.19  - өзгелерi
- жартылай былғарыны қоса алғанда, өзгелерi:
4107.91  - беткi жағы ыспаланбаған бөлiнбеген
4107.92  -- беткi жағы бөлiнген
4107.99  -- басқа
[41.08}
[41.09}
[41.10}

[41.11]
41.12      4112.00  Кожа, дополнительно обработанная после
дубления или в виде кожевенного краста,
включая выделанную под пергамент, из
шкур овец или шкурок ягнят, без
шерстного покрова, двоеная или
недвоеная, кроме кожи товарной
позиции 41.14.
41.13             Кожа, дополнительно обработанная после
дубления или в виде кожевенного краста,
включая выделанную под пергамент, из
шкур прочих животных, без шерстного или
волосяного покрова, двоеная или
недвоеная, кроме кожи товарной позиции
41.14:
4113.10  - коз или козлят
4113.20  - свиней
4113.30  - рептилий
4113.90  - прочая
41.14             Замша (включая комбинированную замшу);
кожа лаковая и кожа лаковая ламинированная;
кожа металлизированная:
4114.10  - замша (включая комбинированную замшу)
4114.20  - кожа лаковая и кожа лаковая
ламинированная; кожа металлизированная
41.15             Кожа композиционная на основе натуральной
кожи или кожевенных волокон в пластинах,
листах или полосах, или лентах, в рулонах
или не в рулонах; обрезь и прочие отходы
натуральной или композиционной кожи,
непригодные для производства изделий из
кожи; кожевенные пыль, порошок и мука:
4115.10  - кожа композиционная на основе натуральной
кожи или кожевенных волокон в пластинах,
листах или полосах, или лентах,
в рулонах или не в рулонах
4115.20  - обрезь и прочие отходы натуральной или
композиционной кожи, непригодные для
производства изделий из кожи;
кожевенные пыль, порошок и мука
-------------------------------------------------------------------
Раздел VIII
Группа 42
42.01
Группа 42
Изделия из кожи; шорно-седельные изделия и упряжь;
дорожные принадлежности, дамские сумки и аналогичные
им товары; изделия из кишок животных
(кроме волокна из фиброина шелкопряда)
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) кетгут хирургический стерильный или аналогичные стерильные материалы для наложения швов (товарная позиция 30.06);
(б) предметы одежды или принадлежности к одежде (кроме перчаток, рукавиц и митенок) с подкладкой из натурального или искусственного меха или у которых натуральный или искусственный мех прикреплен с наружной стороны, кроме случаев, когда мех является только отделкой (товарная позиция 43.03 или 43.04);
(в) готовые изделия из сетки (товарная позиция 56.08);
(г) изделия группы 64;
(д) головные уборы или их части группы 65;
(е) кнуты, хлысты или другие изделия товарной позиции 66.02;

[41.11}
VIII бөлiм
41-топ
41.12/15
Тауар     YЖ
позициясы коды
41.12     4112.00  Қойлар мен қозылардың терiлерiмен алынған
жүнсiз, бөлiнген немесе бөлiнбеген, иленгеннен
кейiн қосымша өңделген немесе пергаментке
келтiрiлген түрiн қоса алғанда былғарылық краст
түрiндегi былғары, 41.14 тауар позициясындағы
былғарыдан басқа.
41.13              Басқа жануарлардың терiлерiнен алынған жүнсiз,
бөлiнген немесе бөлiнбеген, иленгеннен кейiн
қосымша өңделген немесе пергаментке келтiрiлген
түрiн қоса алғанда былғарылық краст түрiндегi
былғары, 41.14 тауар позициясындағы былғарыдан
басқа.
4113.10  - ешкiлер мен лақтардың
4113.20  - шошқалардың
4113.30  - рептилийлердiң
4113.90  - басқа
41.14              Күдepi (қиыстырған күдеріне қоca алғанда);
сырланған былғары және сырланған ламинацияланған
былғары металдандырылған былғары:
4114.10  - күдерi (қиыстырған күдеріні қoca алғанда)
4114.20  - сырланған былғары және сырланған
ламинацияланған былғары; металдандырылған
былғары
41.15              Табиғи былғарының немесе былғарылық талшықтардың
негiзiндегi пластиналарда табақтар мен
белдiктерде, немесе ленталарда, рулондағы
немесе рулонсыз композициялық былғары;
былғарыдан жасалған бұйымдарды өндiру үшiн
жарамсыз, табиғи немесе композициялық
былғарының қиықтары және басқа қалдықтары;
былғарылық шаң ұнтақ және ұн:
4115.10  - табиғи былғарының немесе былғарылық
талшықтардың негiзiндегi пластиналарда, табақтар
мен белдiктерде, немесе ленталарда, рулондағы
немесе рулонсыз композициялық былғары
4115.20  - былғарыдан жасалған бұйымдарды өндiру үшiн
жарамсыз, табиғи немесе композициялық былғарының
қиықтары және басқа қалдықтары; былғарылық шаң,
ұнтақ және ұн
VIІІ бөлiм
42-топ
Ескертулер
42-топ
Былғарыдан жасалған бұйымдар; ер-тұрмандық және
ат-саймандық бұйымдар; жол керек-жарақтары, әйел
сөмкелері және оларға ұқсас тауарлар; жануарлардың
iшектерiнен жасалған бұйымдар (жiбек иiру
фиброиндарынан алынған талшықтардан басқа)
Ескерту:
1.- Осы топқа енгiзiлмейтiндер:
(а) жiк салуға арналған хирургиялық стерильдiк кетгут немесе ұқсас стерильдiк материалдар (30.06 тауар позициясы);
(б) табиғи немесе жасанды үлбiрек астары бар немесе табиғи немесе жасанды үлбiректерi сыртына бекiтiлген киiмдер немесе киiмге керек-жарақтар (биялайлардан, қолғаптардан және митенкiлерден басқа), үлбiрек тек сыртқы әрлеу болып табылатын жағдайлардан басқа (43.03 немесе 43.04 тауар позициясы);
(в) тордан жасалған дайын бұйымдар (56.08 тауар позициясы);
(г) 64-топтың бұйымдары;
(д) 65-топтағы бас киiмдер және олардың бөлiктерi;
(е) қамшылар, өрiм талдар немесе 66.02 тауар позициясының басқа бұйымдары;

(ж) запонки, браслеты или прочая бижутерия (товарная позиция 71.17);
(з) детали или отделка упряжи, такие как стремена, удила, металлическая фурнитура и пряжки для конской сбруи, представленные отдельно (в основном раздел XV);
(и) струны, кожа для барабанов или аналогичные изделия или прочие части музыкальных инструментов (товарная позиция 92.09);
(к) изделия группы 94 (например, мебель, лампы и осветительное оборудование);
(л) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортивный инвентарь); или
(м) пуговицы, кнопки, застежки-защелки, формы для пуговиц или прочие части этих изделий, заготовки для пуговиц товарной позиции 96.06.
2.- (А) В дополнение к положениям примечания 1, в товарную позицию 42.02 не включаются:
(а) сумки, изготовленные из листов пластмассы, с напечатанными изображениями или без них, с ручками, не предназначенные для длительного использования (товарная позиция 39.23);
(б) изделия из материалов для плетения (товарная позиция 46.02).
(Б) Изделия товарных позиций 42.02 и 42.03, имеющие части из драгоценного металла или металла, плакированного драгоценным металлом, из природного или культивированного жемчуга, драгоценных или полудрагоценных камней (приемных, искусственных или реконструированных), включаются в данные товарные позиции, даже если такие части представляют собой более чем незначительные отделочные детали или небольшие украшения, при условии, что это не изменяет основного характера изделия. В противном случае указанные изделия включаются в группу 71.
3.- В товарной позиции 42.03 термин "предметы одежды и принадлежности к одежде" означает, inter alia, перчатки, рукавицы и митенки (включая спортивные или защитные), фартуки и другую защитную одежду, подтяжки, пояса, патронташи и напульсники, кроме ремешков для часов (товарная позиция 91.13).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
42.01       4201.00 Изделия шорно-седельные и упряжь для
любых животных (включая постромки,
поводья, наколенники, намордники, попоны,
переметные сумы, собачьи попоны и
аналогичные изделия), изготовленные
из любого материала.
-------------------------------------------------------------------
Раздел VIII
Группа 42
42.02/03
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
42.02             Саквояжи, чемоданы, дамские
сумки-чемоданчики, кейсы для деловых бумаг,
портфели, школьные ранцы, футляры для
очков, биноклей, фотоаппаратов,
музыкальных инструментов, ружей,
кобура и аналогичные чехлы; сумки
дорожные, сумки-термосы для пищевых
продуктов или напитков, сумочки для
косметики, рюкзаки, дамские сумки, сумки
хозяйственные, портмоне, кошельки,
футляры для географических карт,
портсигары, кисеты, сумки для рабочего
инструмента, сумки спортивные, футляры
для бутылок, шкатулки для ювелирных
изделий, пудреницы, футляры для режущих
предметов и аналогичные изделия из
натуральной или композиционной кожи,
из листов пластмассы, текстильных
материалов, вулканизованных волокон
или картона или полностью или
преимущественно покрытые такими
материалами или бумагой:
- саквояжи, чемоданы, дамские
сумки-чемоданчики, кейсы для деловых
бумаг, портфели, школьные ранцы и
аналогичные изделия:

(ж) жеңiлгектер, бiлезiктер немесе өзге бижутерия (71.17 тауар позициясы);
(з) ат-сайманның, үзеңгiлер, ауыздық, металдық фурнитура және ат-тұрман айылбастары секiлдi жеке ұсынылған детальдары мен әрлеулерi (негiзiнен XV тарау);
(и) шектер, барабандарға арналған былғары және музыка асапаптарының ұқсас бұйымдары мен өзге бөлiктерi (92.09 тауар позициясы);
(к) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиhаз, лампалар және жарықтандыру жабдықтары);
(л) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорттық мүкәммәл); немесе
(м) түймелер, түймешiктер, iлгек-iлмектер, түймелерге арналған нысандар және осы бұйымдардың өзге бөлiктерi, 96.06 тауар позициясының түймелерi үшiн дайындалған нәрселер.
2.- (А) 1 ескерту ережелерiне қосымша ретiнде, 42.02 тауар позициясына енгiзiлмейтiндер:
(а) пластмасса табақтарынан жасалған, таңбаланып басылған бейнесi бар немесе бейнесiз, ұстайтын сабы бар, ұзақ қолдануға арналмаған сөмкелер (39.23 тауар позициясы);
(б) өруге арналған материалдардан жасалған бұйымдар (46.02 тауар позициясы);
(Б) Қымбат металмен жалатылған, қымбат металдың немесе металдың бөлiктерi бар, табиғи немесе өсiрiлген iнжудiң, қымбат немесе жартылай қымбат тастардың бөлiктерi бар 42.02 және 42.03 тауар позициясының бұйымдары, бұндай бөлiктер өздiгiнен аз-маз әрлеу детальдары немесе шағын әшекей болып табылғанның өзiнде, бұйымның негiзгi сипатын өзгертпеген жағдайда осы тауар позицияларына енгiзiледi. Олай болмаған жағдайда көрсетiлген бұйымдар 71-топқа енгiзiледi.
3.- 42.03 тауар позициясында "киiм заттары және киiм керек-жарақтары" терминi inter alia, сағатқа арналған белдiкшелерден басқа (91.13 тауар позициясы) биялайлар, қолғаптар және митенкiлер (спорттық немесе қорғаныс заттарды қоса алғанда), алжапқыштар және басқа да қорғаныс киiмдерiн, қатайтқыштарды, белбеулердi, оқшантай белдiктердi және напульсниктердi бiлдiредi.
VІІІ бөлiм
42-топ
42.01/02 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
42.01              Кез-келген материалдардан жасалған, кез-келген
жануapлap үшiн ер-тұрмандар және өзге бұйымдар
(жанқайыстарды, тiзгiндердi, тiзеқаптарды,
тұмылдырықтарды, аттардың жапқыштарын, артпалы
қапшықтарды, иттердiң жапқыштарын және ұқсас
бұйымдарды қоса алғанда).
42.02              Жол сандықтар, шабадандар, әйелдердiң шағын
сөмке-шабадандары, iс қағаздарға арналған
кейстер, портфельдер, арқаға асатын мектеп
сөмкелер, көзiлдiрiктерге, дүрбiлерге,
фотоаппараттарға, музыкалық аспаптарға,
мылтықтарға арналған футлярлар, кобура және
ұқсас қаптар (чехол); жол сөмкелерi,
азық-түлiктерге немесе сусындарға арналған
термос-сөмкелер, косметикаға арналған сөмкелер,
рюкзактар, әйел сөмкелер, шаруашылыққа
арналған сөмкелер, портмоне, әмияндар,
географиялық карталарға арналған футлярлар,
портсигарлар, кисеттер, жұмысшы аспаптарына
арналған сөмкелер, спорттық; сөмкелер, шишаларға
арналған футлярлар, зергерлiк бұйымдарға
арналған қобдишалар, опа салғыштар, кескiш
заттарға арналған футлярлар және табиғи немесе
композициялық былғарыдан, пластмасса
табақтарынан, тоқымалық материалдардан,
вулканданған талшықтардан немесе картоннан
жасалған, не болмаса тұтастай немесе жартылай
сондай материалдармен немесе қағазбен жабылған
ұқсас бұйымдар:
VIII бөлiм
42-топ
42.02/04
Тауар     YЖ
позициясы коды
- жол сандықтар, шабадандар, әйелдердiң шағын
сөмке-шабадандары, iс-қағаздарға арналған
кейстер, портфельдер, арқаға асатын мектеп
сөмкелерi және ұқсас бұйымдар:

4202.11  -- с лицевой поверхностью из натуральной
кожи, композиционной кожи или из лаковой
кожи
4202.12  -- с лицевой поверхностью из пластмассы
или текстильных материалов
4202.19  -- прочие
- сумки дамские с плечевым ремнем или
без плечевого ремня, включая сумки
без ручек:
4202.21  -- с лицевой поверхностью из натуральной
кожи, композиционной кожи или из
лаковой кожи
4202.22  -- с лицевой поверхностью из листов
пластмассы или текстильных материалов
4202.29  -- прочие
- изделия, обычно носимые в кармане или
в дамской сумке:
4202.31  -- с лицевой поверхностью из натуральной
кожи, композиционной кожи или из
лаковой кожи
4202.32  -- с лицевой поверхностью из листов
пластмассы или текстильных материалов
4202.39  -- прочие
- прочие:
4202.91  -- с лицевой поверхностью из натуральной
кожи, композиционной кожи или из
лаковой кожи
4202.92  -- с лицевой поверхностью из листов
пластмассы или текстильных материалов
4202.99  -- прочие
42.03             Предметы одежды и принадлежности к
одежде, из натуральной кожи или
композиционной кожи:
4203.10  - предметы одежды
- перчатки, рукавицы и митенки:
4203.21  -- специально предназначенные для
спортивных целей
4203.29  -- прочие
4203.30  - пояса, ремни, портупеи и патронташи
4203.40  - прочие принадлежности к одежде
-------------------------------------------------------------------
Раздел VIII
Группа 42
42.04/06
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
42.04       4204.00 Изделия из натуральной кожи или
композиционной кожи, используемые
в машинах или механических устройствах
или для прочих технических целей.
42.05       4205.00 Прочие изделия из натуральной кожи или
композиционной кожи.
42.06             Изделия из кишок (кроме волокна из
фиброина шелкопряда); синюги, пузырей
или сухожилий:
4206.10  - кетгут
4206.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел VIII
Группа 43
43.01
Группа 43
Натуральный и искусственный мех; изделия из него
Примечания:
1.- Во всей Номенклатуре термин "натуральный мех", кроме невыделанных меховых шкурок товарной позиции 43.01, применяется к дубленым или выделанным шкурам всех животных с волосяным или шерстным покровом.
2.- В данную группу не включаются:
(а) шкурки птичьи или их части, с перьями или пухом (товарная позиция 05.05 или 67.01);
(б) необработанные шкуры с волосяным или шерстным покровом группы 41 (см. примечание 1в к указанной группе);
(в) перчатки; рукавицы и митенки, кожаные с натуральным или искусственным мехом (товарная позиция 42.03);
(г) изделия группы 64;
(д) головные уборы или их части группы 65; или
(е) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортивный инвентарь).

4202.11  -- беткi жағы табиғи былғарыдан, композициялық
былғарыдан немесе сырланған былғарыдан жасалған
4202.12  -- беткi жағы пластмассадан немесе тоқыма
материалдарынан жасалған
4202.19  - өзгелерi
- иыққа iлетiн белдiгi бар немесе иыққа iлетiн
белдiксiз әйел сөмкелер, ұстайтын сабы жоқ
сөмкелердi қоса алғанда:
4202.21  -- беткi жағы табиғи былғарыдан, композициялық
былғарыдан немесе сырланған былғарыдан жасалған
4202.22  -- беткi жағы пластмассадан немесе тоқыма
материалдарынан жасалған
4202.29  - өзгелерi
-- әдетте қалтада немесе әйел сөмкесiне салып
жүретiн бұйымдар:
4202.31  -- беткi жағы табиғи былғарыдан, композициялық
былғарыдан немесе сырланған былғарыдан жасалған
4202.32  -- беткi жағы пластмассадан немесе тоқыма
материалдарынан жасалған
4202.39  -- өзгелерi
- өзгелерi:
4202.91  -- бетке жағы табиғи былғарыдан, композициялық
былғарыдан немесе сырланған былғарыдан жасалған
4202.92  -- беткi жағы пластмассадан немесе тоқыма
материалдарынан жасалған
4202.99  - өзгелерi
42.03              Табиғи былғарыдан немесе композициялық
былғарыдан жасалған киiм заттары және киім
керек-жарақтары:
4203.10  - киiм заттары:
- биялайлар, қолғаптар және митенкiлер:
4203.21  -- спорттық мақсаттарға арнайы арналған
4203.29  -- өзгелерi
4203.30  - белбеулер, белдiктер, портупеялар және оқшантай
белдiктер
4203.40  - киiмге арналған өзге керек-жарақтар
42.04     4204.00  Машиналарда немесе механикалық құрылғыларда
немесе өзге техникалық мақсаттарда қолданылатын,
табиғи былғары немесе композициялық былғарыдан
жасалған бұйымдар.
VIII бөлiм
42-топ
42.05/06
Тауар     YЖ
позициясы коды
42.05     4205.00  Табиғи немесе композициялық былғарыдан
жасалған басқа бұйымдар.
42.06              Iшектерден, (жiбек иiрiм фиброиндерiнен алынған
талшықтардан басқа) көкбауырлардан,
қуықтардан немесе сiңiрлерден жасалған бұйымдар:
4206.10  - кетгут
4206.90  - өзгелерi
VIII бөлiм
43-топ
43.01 1
43-топ
Табиғи және жасанды үлбiрек; одан жасалған бұйымдар
Ескерту:
1.- Тұтас Номенклатурада "табиғи үлбiрек" терминi 43.01 тауар позициясындағы иленген үлбiрек терiлерден басқа, барлық жануарлардың жүнi бар немесе жүнi жоқ иленген терiлерiне қолданылады.
2.- Осы топқа енгiзiлмейтiндер:
(а) құстардың терiлерi мен олардың бөлiктерi, қауырсындарымен нeмece түбiтiмен; (05.05 немесе 67.01 тауар позициясы);
(б) 41-топтың түгi немесе жүнi бар өңделмеген терiлер (осы топқа 1в ескертуiне қараңыз)
(в) былғарыдан жасалған табиғи немесе жасанды үлбiрегi бар биялайлар, қолғаптар және митенкiлер (42.03 тауар позициясы);
(г) 64-топтық бұйымдары;
(д) 65-топтың бас киiмдерi немесе олардың бөлiктерi;
(е) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорттық мүкәммәл).

3.- В товарную позицию 43.03 включаются выделанные меховые шкурки и их части, соединенные с другими материалами, и выделанные меховые шкурки и их части, сшитые вместе в виде одежды или ее частей или принадлежностей, или в виде других изделий.
4.- Предметы одежды и принадлежности к одежде (за исключением упомянутых выше в примечании 2), имеющие подкладку из натурального или искусственного меха, или у которых натуральный или искусственный мех прикреплен с наружной стороны, кроме случаев, когда мех является только отделкой, включаются в товарную позицию 43.03 или 43.04, в зависимости от конкретного случая.
5.- Во всей Номенклатуре термин "искусственный мех" означает любую имитацию натурального меха из шерсти, волоса или других волокон, наклеенных или нашитых на кожу, ткань или другие материалы, кроме тканых или вязаных имитаций натурального меха (в основном, товарная позиция 58.01 или 60.01).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
43.01             Сырье пушно-меховое (включая головы,
хвосты, лапы и прочие части или обрезки,
пригодные для изготовления меховых
изделий), кроме необработанных шкур
товарной позиции 41.01, 41.02 или 41.03:
4301.10  - норки, целые, не имеющие или имеющие
голову, хвост или лапы
4310.30  - ягнят следующих пород: астраханской,
курдючной, каракульской, персидской и
аналогичных пород, а также ягнят
индийской, китайской, монгольской или
тибетской пород, целые, не имеющие или
имеющие голову, хвост или лапы
4301.60  - лисицы, целые, не имеющие или имеющие
голову, хвост или лапы
4301.70  - тюленя, целые, не имеющие или имеющие
голову, хвост или лапы
4301.80  - шкурки прочие, целые, не имеющие или
имеющие голову, хвост или лапы
4301.90  - головы, хвосты, лапы и прочие части
или обрезки шкурок, пригодные для
изготовления меховых изделий
-------------------------------------------------------------------
Раздел VIII
Группа 43
43.02/04
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
43.02             Дубленые или выделанные меховые шкурки
(включая головы, хвосты, лапы и прочие
части или лоскут), несобранные или
собранные (без добавления других
материалов), кроме указанных в товарной
позиции 43.03:
- шкурки целые, не имеющие или имеющие
голову, хвост или лапы, несобранные:
4302.11  -- норки
4302.13  -- ягнят следующих пород: астраханской,
курдючной, каракульской, персидской и
аналогичных пород, а также ягнят
индийской, китайской, монгольской или
тибетской пород

3.- 43.03 тауар позициясына басқа материалдармен бiрiктiрiлген иленген үлбiректiк терiлер және олардың бөлiктерi, киiм түрiнде немесе оның бөлiгi немесе керек-жарағы ретiнде онымен бiрге тiгiлген басқа бұйым түрiнде тiгiлген, иленген үлбiректiк терiлер және олардың бөлiктерi енгiзiлмейдi.
4.- Табиғи немесе жасанды үлбiрек астары бар, немесе табиғи не жасанды үлбiректерi сырт жағына бекiтiлген киiм заттары және киімге арналған керек-жарақтар (жоғарыда 2 ескертуде айтылғандардан басқа), үлбiрек тек әрлеу болып табылатын жағдайлардан басқа, нақты жағдайға байланысты 43.03 немесе 43.04 тауар позицияларына енгiзiледi.
5.- Тұтас Номенклатурада "жасанды үлбiрек" терминi табиғи үлбiректiң маталған немесе тоқылған имитацияларынан басқа (негiзiнен 58.01 немесе 60.01 тауар позициясы), былғарыға, матаға немесе басқа материалдарға жапсырылып, жүннен, түктен немесе өзге талшықтардан табиғи үлбiректiң кез-келген имитациясын бiлдiредi.
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
43.01              Терi-үлбiректiк шикiзаты (үлбiректiк бұйымдарды
дайындауға жарамды бастарды, құйрықтарды,
аяқтарды және басқа бөлiктер немесе қиықтарды
қоса алғанда), 41.01, 41.02 немесе 41.03 тауар
позициясындағы өңделмеген терiлерден басқа:
VIII бөлiм
42-топ
42.01/04
Тауар     YЖ
позициясы коды
4301.10  - бүтiн, басы, құйрығы немесе аяғы бар не жоқ
қаракүзендердiң
4301.30  - бүтiн, басы, құйрығы немесе аяғы бар не жоқ
мына тұқымдас қозылардың: астрахандық, майлық,
қаракөлдiк, парсы және ұқсас тұқымдардың, сонымен
қатар үндi, қытай, монғол немесе тибет
қозыларының
4301.60  - бүтiн, басы, құйрығы немесе аяғы бар не жоқ
түлкiлердiң
4301.70  - бүтiн, басы, құйрығы немесе аяғы бар не жоқ
итбалықтардың
4301.80  - бүтiн, басы, құйрығы немесе аяғы бар не жоқ
өзге терiлер
4301.90  - үлбiрек бұйымдарды жасауға жарамды терiлердiң
бастары құйрықтары және өзге бөлiктерi немесе
қиықтары
43.02              Иленген, жинақталмаған немесе жинақталған
(басқа материалдардың қосылуысыз) үлбiректiк
терiлер (бастарды, құйрықтарды, аяқтарды және
өзге бөлiктер мен қиқымдарды қоса алғанда),
43.03 тауар позициясында көрсетiлгеннен басқа:
- бүтiн, басы, құйрығы немесе аяғы жоқ,
жинақталмаған терiлер:
4302.11  -- қаракүзендердің
4302.13  - бүтiн, басы, құйрығы немесе аяғы бар не жоқ
мына тұқымдас қозылардың: астрахандық, майлық,
қаракөлдiк, парсы және ұқсас тұқымдардың, сонымен
қатар үндi, қытай, монғол немесе тибет
қозыларының

4302.19  -- прочие
4302.20  - головы, хвосты, лапы и прочие части или
лоскут, несобранные
4302.30  - шкурки целые и их части или лоскут,
собранные
43.03             Предметы одежды, принадлежности к одежде
и прочие изделия, из натурального меха:
4303.10  - предметы одежды и принадлежности
к одежде
4303.90  - прочие
43.04      4304.00  Мех искусственный и изделия из него
-------------------------------------------------------------------
Раздел IX
Группа 44
Примечания
Раздел IX
Древесина и изделия из нее; Древесный уголь;
Пробка и изделия из нее; Изделия из соломы,
альфы или из прочих материалов для плетения;
Корзиночные и другие плетеные изделия
Группа 44
Древесина и изделия из нее; древесный уголь
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) древесная щепа, древесная стружка, древесина измельченная или в виде древесной массы или порошка, используемые главным образом в парфюмерии, фармации или в качестве инсектицида, фунгицида или для аналогичных целей (товарная позиция 12.11);
(б) бамбук или прочие материалы древесной природы, используемые главным образом для плетения, необработанные, расщепленные или нерасщепленные, распиленные или не распиленные вдоль или разрезанные или не разрезанные по длине (товарная позиция 14.01);
(в) древесная щепа, древесная стружка, древесина в виде древесной массы или порошка, используемые главным образом для крашения или дубления (товарная позиция 14.04);
(г) активированный древесный уголь (товарная позиция 38.02);
(д) изделия товарной позиции 42.02;
(е) товары группы 46;
(ж) обувь или ее части группы 64;
(з) товары группы 66 (например, зонты и трости и их части);
(и) товары товарной позиции 68.08;
(к) бижутерия товарной позиции 71.17;
(л) товары раздела XVI или XVII (например, части машин, корпуса, футляры, кабины машин и аппаратов и детали для колес);
(м) товары раздела XVIII (например, корпуса часов и музыкальные инструменты и их части);
(н) части огнестрельного оружия (товарная позиция 93.05);
(о) изделия группы 94 (например, мебель, лампы и осветительное оборудование, сборные строительные конструкции);
(п) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортивный инвентарь);
(р) изделия группы 96 (например, курительные трубки и их части, пуговицы, карандаши), за исключением деревянных корпусов и ручек для изделий товарной позиции 96.03; или
(с) изделия группы 97 (например, произведения искусства).
2.- В данной группе термин "прессованная древесина" означает древесину, подвергнутую химической или физической обработке, придающей уже соединенным слоям древесины дополнительную прочность связи, в результате чего она приобретает повышенную плотность или твердость вместе с улучшением механической прочности, или сопротивления к химическому или электрическому воздействию.

4302.19  -- өзгелерi
4302.20  - жинақталмаған бастар, құйрықтар, аяқтар және
басқа бөлiктер немесе қиқымдар
4302.30  - жинақталған тұтас терiлер және олардың
бөлiктерi немесе қиқымдары
43.03              Табиғи үлбiректен жасалған киiм заттары, киiмге
керек-жарақтар және өзге бұйымдар:
4303.10  - киiм заттары және киiмге керек-жарақтар
4303.90  - өзгелерi
43.04              Жасанды үлбiрек және олардан жасалған бұйымдар.
IX бөлiм
44-топ
Ескертулер 1
IX тарау
Сүрек және одан жасалған бұйымдар; сүректік көмір;
қасаң және одан жасалған бұйымдар; өру үшін сабаннан,
альфадан немесе өзге материалдардан жасалған бұйымдар;
себеттік және басқа өрілген бұйымдар 44-топ
Cүрек және одан жасалған бұйымдар; сүректiк көмiр
Ескерту:
1.- Осы топқа eнгiзiлмейтiндер:
(а) сүректiк жоңқа, сүректiк жаңқа, негiзiнен парфюмерияда, фармацияда немесе инсектицид, фунгицид ретiнде не болмаса ұқсас мақсаттарда қолданылатын сүректiк масса немесе ұнтақ түрiнде ұсатылған сүрек (12.11 тауар позициясы);
(б) бамбук немесе негiзiнен өру үшiн қолданылатын, өңделмеген, ыдыраған немесе ыдырамаған, ен бойына араланған немесе араланбанған немесе ұзынынан араланған немесе араланбанған өзге сүректiк материалдар (14.01 тауар позициясы);
(в) сүректiк жоңқа, сүректiк жаңқа, негiзiнен бояу немесе илеу үшiн қолданылатын сүректiк масса немесе ұнтақ түрiндегi сүрек (14.04 тауар позициясы);
(г) активтендiрiлген сүректiк көмiр (38.02 тауар позициясы);
(д) 42.02 тауар позициясының бұйымдары;
(е) 46-топтың тауарлары;
(ж) 64-топтағы аяқ киiм немесе оның бөлiктерi;
(з) 66-топтың тауарлары (мысалы, қолшатыр, таяқ және олардың бөлiктерi);
(и) 68.08 тауар позициясының тауарлары;
(к) 71.17 тауар позициясының бижутериясы;
(л) ХVI немесе ХVII бөлiмдердiң тауарлары (мысалы, машиналардың бөлiктерi, корпустар, футлярлар, машиналардың және аппараттардың кабиналары, дөңгелектерге арналған детальдар);
(м) XVIII бөлiмнiң тауарлары (мысалы, сағаттардың корпустары мен музыкалық аспаптар және олардың бөлiктерi);
(н) оқпен атылатын қару-жарақтың бөлiктерi (93.05 тауар позициясы);
(о) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиhаз, лампалар және жарықтандыру жабдықтары жинақталған құрылыс конструкциялары);
(п) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорттық мүкәммәл);
ф) 96-топтың бұйымдары (мысалы, тартатын трубкалар және олардың бөлiктерi, түймелер, қарындаштар), 96.03 тауар позициясындағы ағаш корпустар мен қаламдардан басқа; немесе
(с) 97-топтың бұйымдары (мысалы, өнер туындылары).
IX бөлiм
44-топ
Ескертулер 2
2.- Осы топтағы "нығыздалған сүрек" терминi, сүректiң қосылған қабатына, байланыстың қосымша берiктілігін беретiн химиялық немесе физикалық өңдеуге ұшыраған сүректi бiлдiредi, соның нәтижесiнде ол механикалық берiктiлiк немесе химиялық не электрлiк әсер етуге кедергiсi жақсарғанмен бiрге жоғарғы берiктiлiкке немесе қаттылыққа жетедi.

3.- В товарные позиции 44.14-44.21 включаются изделия соответствующего описания из древесностружечных или аналогичных плит, древесноволокнистых плит, слоистой или прессованной древесины аналогично изделиям из древесины.
4.- Изделиям товарной позиции 44.10, 44.11 или 44.12 может быть придан профиль, характерный для изделий товарной позиции 44.09, они могут быть изогнуты, гофрированы, перфорированы, разрезаны или сформированы по форме, отличной от квадратной или прямоугольной, или подвергнуты любой другой обработке при условии, что это не придает им свойств изделий других товарных позиций.
Раздел IX
Группа 44
44.01/03
5.- В товарную позицию 44.17 не включаются инструменты, у которых лезвие, рабочая кромка, рабочая поверхность или другая рабочая часть выполнены из материалов, перечисленных в примечании 1 к группе 82.
6.- При условии соблюдения положений примечания 1 выше и если контекст не требует иного, термин "древесина" в товарных позициях данной группы относится также к бамбуку и другим материалам древесной природы.
Примечание к субпозициям:
1.- В субпозициях 4403.41-4403.49, 4407.24-4407.29, 4408.31-4408.39 и 4412.13-4412.99 термин "древесина тропических пород" означает древесину следующих пород:
митрагина прилистниковая, кайя иворензис, афрормозия (виды), брахистегия (виды), фрагрэа душистая, карапа гвианская, или крабовое дерево, aningre, туррэантус африканский, лофира крылатая, balau, бальза, гварея пахучая с бледно-розовой древесиной, гварея пахучая с розовато-коричневой древесиной, приория копаифера, цедрела (виды), пиптадения африканская, шорея (виды), ловоа (виды), афзелия, терминалия иворенская, кордия Гоэлда, сырное дерево, fuma, кратоксилон древовидный, иломба, или пикнантус анголезский, феба пористая, паратекома, хлорофора высокая, или африканское тиковое дерево, бразильский копал, диера тонкоребристая, кариниана легалис, jongkong, дриабаланопс ароматный, или камфорное дерево, коомпассия, двукрылоплодник (виды), энтандрофрагма Кандолля, цистантера макоцветная, koto, шорея с бледно-красной древесиной, терминалия пышная, кордия (виды), плантимисциум (виды), махогониевое, или красное, дерево, мимузопс Геккеля, квалеа (один из видов), мансония высокая, тарриетия (виды), шорея бакау, хопея (виды), интсия Бейкера, merpauh, анизоптера (виды), moabi, тарриетия полезная, триплохитон твердосмольный, аукумея Клайна, onzabili, orey, ovengkol, озиго, или пахилобус бутнеров, птерокарпус гибонский, драконтомелум дао, палисандр Гватемала, палисандр Пара, палисандр Рио, бразильское розовое дерево, эуксилофора парэнзис, pau marfim, альстония конгензис, тетрамериста оголенная, вохизия гондурасская, гонистилюс Варбурга, энтандрофрагма цилиндрическая, бомбакопсис, псевдосиндора болотная, энтандрофрагма полезная, sucupira, suren, тик, или джатовое дерево, tauari, энтандрофрагма ангольская, госсвейлеродендрон бальзамный, вирола суринамская, древесина различных видов шореи, парашореи и пентакме, заболонная древесина шореи всех видов, парашорея, шорея фагуцина.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
44.01             Древесина топливная в виде бревен,
поленьев, сучьев, вязанок хвороста или
в аналогичных видах; щепа или стружка
древесная; опилки и древесные отходы и
скрап, неагломерированные или
агломерированные в виде бревен, брикетов,
гранул или в аналогичных видах:

3.- 44.14-44.21 тауар позицияларына сипаттауларға сәйкес келетiн, сүрекжаңқадан немесе ұқсас плиталардан, сүректалшықтық плиталарға, қабатталған немесе нығыздалған сүрекке немесе сүректен жасалған ұқсас бұйымдар енгiзiледi.
4.- 44.10, 44.11 немесе 44.12 тауар позицияларының бұйымдарына 44.09 тауар позициясының бұйымдарына тән профиль берiлуi мүмкiн. Оларға басқа тауар позицияларының бұйымдарының қасиеттерi берiлмеген жағдайда, олар иiлген, гофiрленген, перфорланған, кесiлген немесе шаршы немесе тiк бұрыш нысандары бойынша қалыптастырылып; немесе кез-келген басқа өңдеуге ұшырауы мүмкiн.
5.- 44.17 тауар позициясына жүздерi, жұмыс жиектерi, жұмыс беттері немесе басқа жұмыс бөлiктерi 82 топтағы 1 ескертуде аталған материалдардан жасалған құралдар енгiзiлмейдi.
6.- 1 ескертудегi ережелер сақталған жағдайда және конткест өзгенi талап етпесе, осы топтың тауар позициясындағы "сүрек" терминi, бамбукке және сүрек тектес басқа материалдарға да қатысты.
Субпозицияларға ескерту:
1.-4403.41-4403.49, 4407.24-4407.29, 4408.31-4408.39 және 4412.13-4412.99 субпозицияларында "тропикалық тұқымдар сүрегі" терминi мына тұқымдардың сүректерiн бiлдiредi:
бөбекшi  жапырақ  митрагина, кайя иворензис, афрормозия (түрлерi), брахистегия (түрлерi), жұпар иiсті фрагрэра, гвиандық крапа, немесе шаян ағашы, aningte, африкалық туррэантус, қанатты лофира, balau бальза, бозғылт-қызғылт сүректi иiстi гварея, қызғылт-қоңыр сүректi иiстi гварея, приория копаифера, цедрела (түрлерi), африкалық пиптадения, шорея (түрлерi), ловоа (түрлерi), афзелия, иворендiк терминалия, Гоэлда кордиясы, сыр ағашы, fumа, сүректi кратоксилон, иломба, немесе анголездiк пикнантус, кеуекті феба, паратекома, биiк хлорофора, немесе африкалық тик ағашы, бразилиялық копал, жiңiшке қабырғалы диера, кариниана легалис, jongkong, ароматты дриабаланопс, немесе камфорлық ағаш, коомпассия, қосқанатты жемiстiк (түрлерi), Кандоллдың энтандрофрагмасы, көкнәр гүлдiк цистантера, koto, бозғылт-қызыл сүректi шорея, үлпiлдек терминалия, корлия (түрлерi), плантимисниум (түрлерi), махогондық, немесе қызы ағаш, ағаш, Геккелдiң мимузопсы, квалеа (түрлерiнiң бiрi), биiк маносния, тарриетия (түрлерi), шорея бакау хопея (түрлерi), Бейкер интсиясы, merpauh, анизотептера (түрлерi), moabi, пайдалы тарриетия, қатты шайырлы триплохитон, Клайннiң аукумеясы, onzabili, оrеу ovengkol, озиго, немесе бутнерлер пахилобусы, гибондық птерокарпус, драконтомелум доа, палисандр Гватемала, палисандар Пара, палисандр Рио, бразильдiк қызғылт ағаш, эуксилофора парэнзис, pau marfim, альстония конгензис, жалаңашталған тетрамериста, гондурастық вохизия,
IХ бөлiм
44-топ
44.01/03
Варбург гонистилюсi, цилиндрлiк энтандрофрагма, бомбакопсис, шалшықтық псевдосиндора, пайдалы энтандрофрагма, sucspira, suren, тик немесе джат ағашы, tauarі, анголдық энтандрофрагма, бальзамдық госсвейлеродендрон, суринамдық вирола, шорея, парашорея және пинтакмелердiң түрлi түрлерiнiң сүректерi, шорея, парашорея, фагуцин шореясының жұқа сүрекқабаттары.
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
44.03              Бөрене, шөркелер, бұтақтар, шөпшек бумалары
және ұқсас түрлердегi отындық сүрек; сүректiк
жоңқа немесе жаңқа бөрене, брикет, түйiршiк
немесе ұқсас түрлерде агромерленбеген немесе
агломерленген, үгiндiлер және сүректiк қалдықтар
немесе сынықтар:

4401.10  - древесина топливная в виде бревен,
поленьев, сучьев, вязанок хвороста
или в аналогичных вилах
- щепа или стружка древесная:
4401.21  -- хвойных пород
4401.22  -- лиственных пород
4401.30  - опилки и древесные отходы и скрап,
неагломерированные или агломерированные
в виде бревен, брикетов, гранул или в
аналогичных видах
44.02       4402.00 Уголь древесный (включая уголь,
полученный из скорлупы или орехов),
агломерированный или неагломерированный.
44.03             Лесоматериалы необработанные, с удаленной
или неудаленной корой или заболонью или
грубо брусованные или небрусованные:
4403.10  - обработанные краской, травителями,
креозотом или другими консервантами
4403.20  - из хвойных пород прочие
- прочие из древесины тропических пород,
указанных в примечании 1 к субпозициям
данной группы:
4403.41  -- шорея с темно-красной древесиной,
шорея с бледно-красной древесиной
и шорея бакау
4403.49  -- прочие
- прочие:
4403.91  -- из дуба ( Quercus spp. )
4403.92  -- из бука ( Fagus sрр. )
4403.99  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел IX
Группа 44
44.04/09
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
44.04             Древесина бондарная; бревна расколотые;
сваи, колья и столбы из дерева,
заостренные, но не распиленные вдоль;
лесоматериалы, грубо обтесанные, но не
обточенные, не изогнутые или не
обработанные другим способом, используемые
для производства тростей, зонтов, ручек
для инструментов или аналогичных изделий;
древесина лущеная и аналогичная:
4404.10  - хвойных пород
4404.20  - лиственных пород
44.05      4405.00  Шерсть древесная или тонкая стружка;
мука древесная.
44.06             Шпалы деревянные для железнодорожных
или трамвайных путей:
4406.10  - непропитанные
4406.90  - прочие
44.07             Лесоматериалы, распиленные или расколотые
вдоль, разделенные на слои или лущеные,
строганые или нестроганые, шлифованные
или нешлифованные, имеюшие или не имеющие
торцевые соединения, толщиной более 6 мм:
4407.10  - хвойные
- из древесины тропических пород,
указанных в примечании 1 к субпозициям
данной группы:
4407.24  -- вирола суринамская, махогониевое дерево
( Swietenia spp. ), феба пористая и бальза
4407.25  -- шорея с темно-красной древесиной,
шорея с бледно-красной древесиной
и шорея бакау
4407.26  -- древесина различных видов шореи,
парашореи, пентакме, заболонная
древесина шореи всех видов, парашорея,
шорея фагуцина и другие вилы шореи
и фрагрэа душистая

4401.10  - бөренелер, шөрелер, бұтақтар, шөпшек бумалары
және ұқсас түрлердегi отындық сүрек:
- сүректiк жоңқа немесе жаңқа:
4401.21  -- қылқан жапырақта тұқымдардың
4401.22  -- жапырақты тұқымдардың
4401.30  - бөренелер, брикеттер, түйiршiктер немесе ұқсас
түрлерде агломерленген немесе агломерленбеген
үгiндiлер мен сүректiк қалдықтар және сынықтар
44.02     4402.00  Агломерленген немесе агломерленбеген сүректiк
көмiр (әкқабықтардан немесе жаңғақтардан
алынған көмiрдi қоса алғанда).
44.03              Өңделмеген, қабығы мен жұқа сүрекқабаты алынған
не алынбаған немесе долбар кесiлген немесе
кесiлмеген ағаш материалдар:
4403.10  - бояумен уландырғыштармен қреозотпен немесе
басқа консерванттармен өңделген
4403.20  - өзге қылқан жапырақты тұқымдардан алынған
- осы топ субпозицияларына 1 ескертуде
көрсетiлген өзге тропикалық тұқымдардың
сүректерiнен:
4403.41  - қара-қызыл сүректi шорея, бозғылт-қызыл сүректi
шорея, және бакау шорея
4403.49  -- өзгелерi
- өзгелерi:
4403.91  -- еменнен алынған (Quercus sрр.)
4403.92  -- шамшаттан алынған (Fagus spp.)
4403.99  - өзгелерi
IX бөлiм
44-топ
44.04/08 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
44.04              Күбiлiк сүрек; уатылған бөренелер; ағаштан
жасалған, ұшталған, бiрақ ен бойына араланбанған
қадалар, қазықтар және бағаналар; долбар
жонылған, бiрақ қырылмаған, иiлмеген немесе
басқа әдiспен өңделмеген таяқтар, қолшатырлар,
acпаптap үшiн саптар немece ұқсас бұйымдарды
өндiру үшiн қолданылатын ағаш материалдары;
аршылған немесе ұқсас сүректер:
4401.10  - қылқан жапырақты тұқымдардан алынған
4401.20  - жапырақты тұқымдардан алынған
44.05     4405.20  Сүректік жүн немесе жiңiшке жаңғақ; сүректiк ұн.
44.06              Темiр жол немесе трамвай жолдарына арналған
ағаш шпалдар:
4406.10  - сiңдiрiлген
4404.20  - өзгелерi
44.07              Ен бойына араланған немесе уатылған, қабаттарға
бөлiнген немесе аршылған, сүргiленген немесе
сүргiленбеген, тегiстелген немесе тегiстелмеген,
қалыңдығы 6 мм астам жанама қосылыстары бар
немесе жоқ ағаш материалдары:
4407.10  - қылқан жапырақтылар
- осы топтың субпозициясына 1 ескертуде
көрсетiлген тропикалық тұқымдас сүректерден
4407.24  - суринамдық вирола, махогондық ағаш, кеуектi
феба және бальза
4407.25  - қара қызыл сүректi шорея, бозғылт-қызыл сүректi
шорея және бакау шорея
4407.26  -- шореяның парашореяның, пентакменнiң түрлi
түрлерiнiң сүрегi, шореяның барлық түрлi
түрлерiнiң жұқа сүрекқабаты, парашорея, фагуцина
шорея және шореяның өзге түрлерi мен жұпар иiстi
фрагрэа

4407.29  -- прочие
- прочие:
4407.91  -- из дуба ( Quercus spp. )
4407.92  -- из бука ( Fagus spp. )
4407.99  -- прочие
44.08             Листы для облицовки (включая полученные
разделением слоистой древесины), для
клееной фанеры или для другой аналогичной
слоистой древесины и прочие лесоматериалы,
распиленные вдоль, разделенные на слои
или лущеные, строганые или нестроганые,
шлифованные или нешлифованные, имеющие
или не имеющие торцевые cоединения,
толщиной не более 6 мм:
4408.10  - хвойных пород
- из древесины тропических пород,
указанных в примечании 1 к субпозициям
данной группы:
4408.31  -- шорея с темно-красной древесиной,
шорея с бледно-красной древесиной
и шорея бакау
4408.39  -- прочие
4408.90  - прочие
44.09             Пиломатериалы (включая планки и фриз
для паркетного покрытия пола,
несобранные) в виде профилированного
погонажа (с гребнями, пазами,
шпунтованные, со стесанными краями, с
соединением в виде полукруглой калевки,
фасонные, закругленные или аналогичные)
по любой из кромок, торцов или плоскостей,
строганые или нестроганые, шлифованные
или нешлифованные, имеющие или не имеющие
торцевые соединения:
4409.10  -- хвойные
4409.20  -- лиственные
-------------------------------------------------------------------
Раздел IX
Группа 44
44.10/12 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
44.10             Плиты древесностружечные и аналогичные
плиты (например, плиты с ориентированной
стружкой и вафельные плиты) из древесины
или других одревесневших материалов,
пропитанные или не пропитанные смолами
или другими органическими связующими
веществами:
- плиты с ориентированной стружкой
и вафельные плиты из древесины:
4410.21  -- необработанные или без дальнейшей
обработки, кроме шлифования
4410.29  -- прочие
- прочие из древесины:
4410.31  -- необработанные или без дальнейшей
обработки, кроме шлифования
4410.32  -- с поверхностью, покрытой бумагой,
пропитанной меламиновой смолой
4410.33  -- с поверхностью, покрытой декоративной
слоистой пластмассой
4410.39  -- прочие
4410.90  - прочие
44.11             Плиты древесноволокнистые из древесины
или других одревесневших материалов с
добавлением или без добавления смол
или других органических веществ:
- плиты древесноволокнистые, имеющие
плотность более 0,8 г/см 3 :
4410.11  -- без механической обработки или
облицовки
4411.19  -- прочие
- плиты древесноволокнистые, имеющие
плотность более 0,5 г/см 3 , но не более
0,8 г/см 3 :
4411.21  -- без механической обработки или
облицовки

4407.29  -- өзгелерi
- өзгелерi:
4407.91  - еменнен алынған (Quercus sрр.)
4407.92  - шамшаттан алынған (Fagus sрр.)
4407.99  - өзгелерi
44.08              Қапанамаға (қабатты сүректi бөлу арқылы
алынғандарды қоса алғанда), жапсырылған фанер
немесе өзге ұқсас қабатты сүректерге арналған
табақтар және ен бойына араланған қабаттарға
бөлiнген немесе аршылған сүргiленген немесе
сүргiленбенген тегiстелген немесе тегiстелмеген,
қалыңдығы 6 мм аспайтын жанама қосылыстары
бар немесе жоқ ағаш материалдары:
IX бөлiм
44-топ
44.08/11 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
4408.10  - қылқан жапырақты тұқымдардан
- осы топтың субпозициясына 1 ескертуде
көрсетiлген тропикалық тұқымдас сүректерден
4408.31  -- қара-қызыл сүректi шорея, бозғылт-қызыл
сүректi шорея және бакау шорея
4408.39  -- өзгелерi
4408.90  - өзгелерi
44.09              Жиектерi, жандары немесе жазықтығы бойынша
профилденген погонаж түрiндегi (адырлары,
кертпелерi бар, шпунтталған, жиектерi жұқаланған,
жартылай дөңгелек калевка түрiндегi, фасондық,
дөңгеленген немесе соған ұқсас), сүргiленген
немесе сүргiленбенген, тегiстелген немесе
тегiстелмеген жанама қосылыстары бар немесе жоқ
кесiлмелi материалдар (жинақталмаған, еденнiң
паркеттiк жабынына арналған жұкатақтайшалар және
фриз):
4409.10  - қылқан жапырақты
4409.20  - жапырақты
44.10              Сүректен немесе басқа сүректелген материалдардан
алынған, шайыр немесе басқа органикалық
байланыстырғыш заттар сiңдiрiлген немесе
сiңдiрiлмеген сүрекжаңқалық плиталар және ұқсас
плиталар (мысалы, салынған жаңқасы бар плиталар
және вафельдiк плиталар):
- салынған жаңқасы бар плиталар және сүректен
алынған вафельдiк плиталар:
4410.21  -- өңделмеген немесе тегiстеуден басқа одан әрi
өңдеусiз
4412.29  -- өзгелерi:
- сүректен алынған өзгелерi:
4410.31  -- өңделмеген немесе тегiстеуден басқа одан арғы
өңдеусiз,
4410.32  -- үстiңгi қабаты қағазбен жабылған, меламиндiк
шайыр сiңдiрiлген
4410.33  -- үстiңгi жағы декоративтi қабатталған
пластмассамен жабылған
4410.39  -- өзгелерi
4410.90  - өзгелерi
44.11              Шайыр немесе басқа органикалық заттар қосылған
немесе қосылмаған, сүректен немесе басқа
сүректенген материалдардан алынған
сүректалшықтық плиталар:
IХ бөлiм
44-топ
44.11/04
Тауар     YЖ
позициясы коды
- тығыздығы 0,8 г/см сүректалшықтық плиталар:
4411.11  - механикалық өңдеусiз немесе қаптаусыз
4411.19  - өзгелерi
- тығыздығы 0,5 г/см-ден артық, бiрақ
0,8 г/см-ден аспайтын сүректалшықтық плиталар
4411.21  - механикалық өңдеусiз немесе қаптаусыз

4411.29  -- прочие
- плиты древесноволокнистые, имеющие
плотность более 0,35 г/см 3 ,
но не более 0,5 г/см 3 :
4411.31  -- без механической обработки или
облицовки
4411.39  -- прочие
- прочие:
4411.91  -- без механической обработки или
облицовки
4411.99  -- прочие
44.12             Фанера клееная, панели фанерованные и
аналогичные материалы из слоистой древесины:
- фанера клееная, состоящая исключительно
из листов древесины, толщина каждого
из которых не более 6 мм:
4412.13  -- имеющая, по крайней мере, один наружный
слой из древесины тропических пород,
указанных в примечании 1 к субпозициям
данной группы
4412.14  -- прочая, имеющая, по крайней мере,
один наружный слой из древесины
лиственных пород
4412.19  -- прочие
- прочие, имеющие, по крайней мере, один
наружный слой из древесины лиственных
пород:
4412.22  -- имеющие, по крайней мере, один слой
из древесины тропических пород,
указанных в примечании 1 к субпозициям
данной группы
4412.23  -- прочие, содержащие, по крайней мере,
один слой из древесностружечной плиты
-------------------------------------------------------------------
Раздел IX
Группа 44
44.12 2 /21
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
4412.29  -- прочие
- прочие:
4412.92  -- имеющие, по крайней мере, один слой
из древесины тропических пород,
указанных в примечании 1 к субпозициям
данной группы
4412.93  -- прочие, содержащие, по крайней мере,
один слой из древесностружечной плиты
4412.99  -- прочие
44.13      4413.00  Древесина прессованная в виде блоков,
плит, брусьев или профилированных форм.
44.14      4414.00  Рамы деревянные для картин, фотографий,
зеркал или аналогичных предметов.
44.15             Ящики, коробки, упаковочные клети или
корзины, барабаны и аналогичная тара из
древесины; кабельные барабаны деревянные;
паллеты, поддоны и прочие погрузочные
щиты, деревянные; обечайки деревянные:
4415.10  - ящики, коробки, упаковочные клети или
корзины, барабаны и аналогичная тара;
кабельные барабаны
4415.20  - паллеты, поддоны и прочие погрузочные
щиты; обечайки
44.16      4416.00  Бочки, бочонки, чаны, кадки и прочие
бондарные изделия и их части,
из древесины, включая клепку.
44.17      4417.00  Инструменты, корпуса и ручки для
инструментов, из древесины, деревянные
части и ручки метел или щеток;
деревянные сапожные колодки и растяжки
для обуви.
44.18             Изделия столярные и плотницкие,
деревянные, строительные, включая
ячеистые деревянные панели, паркет
щитовой в сборе, гонт и дранку
кровельные:

4411.29  - өзгелерi
- тығыздығы 0,35 г/см-ден артық, бiрақ
0,5 г/см-ден аспайтын сүректалшықтық плиталар:
4411.31  -- механикалық өңдеусiз немесе қаптаусыз
4411.39  -- өзгелерi
- өзгелерi:
4411.91  -- механикалық өңдеусiз немесе қаптаусыз
4411.99  -- өзгелерi
44.12              Қабатталған сүректен алынған жапсырылған
фанер, фанерленген панельдер және ұқсас
материалдар:
- әрқайсысының қалыңдығы 6 мм-ден асатын, тек
қана сүрек табақтарынан тұратын жапсырылған
фанер:
4412.13  осы топтың субпозицияларына 1 ескертуде
көрсетiлген тропикалық тұқымдар сүректерiнен ең
болмағанда бір сыртқы қабаты бар
4412.14  - жапырақты тұқымдар сүректерiнен ең болмағанда
бiр сыртқы қабаты бар өзгелерi
4412.19  -- өзгелерi
- жапырақты тұқымдар сүректерiнен ең болмағанда
бiр сыртқы қабаты бар өзгелерi:
4412.22  -- осы топтың субпозицияларына 1 ескертуде
көрсетiлген тропикалық тұқымдар сүректерiнен ең
болмағанда бiр сыртқы қабаты бар
4412.23  -- сүрекжоңқа плиталардан ең болмағанда бiр
қабаты бар өзгелерi
4412.29  -- өзгелерi:
- өзгелерi:
4412.92  осы топтың субпозицияларына 1 ескертуде
көрсетiлген тропикалық тұқымдар сүректерiнен ең
болмағанда бiр сыртқы қабаты бар
4412.93  -- сүреқжоңқа плиталардан ең болмағанда бiр
қабаты бар өзгелерi
4412.99  - өзгелерi
44.13     4413.00  Блоктар, плиталар, бiлеулер немесе профильденген
нысандар түрiнде нығыздалған сүрек.
44.14     4414.00  Суреттер, фотосуреттер, айналар немесе ұқсас
заттарға арналған ағаш рамалар.
IX бөлім
44-топ
44.15/21
Тауар     YЖ
позициясы коды
44.15              Сүректен жасалған жәшiктер, қораптар, клеттер
немесе корзиналар, барабандар және ұқсас
ыдыс-қаптар: ағаштан жасалған кабельдiк
барабандар; паллеттер, табандықтар, және ағаштан
жасалған жүк-артқыш қалқандар; ағаш ернеушелер:
4415.10  - жәшiктер, қораптар, орамдық клеттер немесе
корзиналар, барабандар және сүректен жасалған
ұқсас ыдыс-қаптар; кабельдiк барабандар
4415.20  - паллеттер, табандықтар және ағаштан жасалған
жүк артқыш қалқандар; ернеушелер
44.16     4416.00  Сүректен жасалған күбiлер, күбiшелер, кеспектер,
кадкалар және күбiлiк бұйымдар және клепкаларды
қоса алғанда олардың бөлiктерi.
44.17     4417.00  Сүректен жасалған аспаптар, аспаптарға арналған
корпустар мен саптар. Сыпырғыштардың немесе
щеткалардың ағаш саптары және бөлiктерi;
ағаштан жасалған етiкшілiк қалыптар және аяқ
киiмге арналған созғыштар.
44.18              Ағаштан жасалған ұялы панельдердi, жинақталған
қалқандық паркеттi, жабынтақтаны және жабындық
қиынды ағаштарды қоса алғанда ағаштан жасалған,
құрылыстық, балташылық бұйымдар:

4418.10  - окна, балконные двери и их рамы
4418.20  - двери и их рамы и пороги
4418.30  - паркет щитовой
4418.40  - опалубка для бетонирования
4418.50  - гонт и дранка кровельные
4418.90  - прочие
44.19      4419.00  Принадлежности столовые и кухонные,
деревянные.
44.20             Изделия деревянные мозаичные и
инкрустированные; шкатулки и коробки
для ювелирных или ножевых и аналогичных
изделий, деревянные; статуэтки и прочие
декоративные изделия, деревянные;
деревянные предметы мебели, не указанные
в группе 94:
4420.10  - статуэтки и прочие декоративные
изделия, деревянные
4420.90  - прочие
44.21             Изделия деревянные прочие:
4421.10  - вешалки для одежды
4421.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел IX
Группа 45
45.01/04
Группа 45
Пробка и изделия из нее
Примечание:
1.- В данную группу не включаются:
(а) обувь или части обуви группы 64;
(б) головные уборы или их части группы 65; или
(в) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортивный инвентарь).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
45.01             Пробка натуральная, необработанная или
прошедшая первичную обработку; отходы
пробки; измельченная, гранулированная
или молотая пробка:
4501.10  - пробка натуральная, необработанная
или прошедшая первичную обработку
4501.90  - прочая
45.02      4502.00  Пробка натуральная, с удаленным наружным
слоем или начерно обрезанная, или в виде
прямоугольных (включая квадратные)
блоков, плит, листов или полос (включая
заготовки для изготовления пробок или
заглушек, имеющие острые кромки).
45.03             Изделия из натуральной пробки:
4503.10  - пробки и заглушки
4503.90  - прочие
45.04             Пробка агломерированная (со связующим
веществом или без него) и изделия из нее:
4504.10  - блоки, плиты, листы и полосы;
плитки любой формы; цельные цилиндры,
включая диски
4504.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел IX
Группа 46
46.01/02
Группа 46
Изделия из соломы, альфы или прочих материалов
для плетения; корзиночные изделия и
плетеные изделия
Примечания:
1.- В данной группе термин "материалы для плетения" означает материалы, находящиеся в виде или состоянии, пригодном для плетения, переплетения или аналогичных процессов; к этим материалам относятся солома, ивовые прутья, бамбук, тростник, камыш, полоски древесины, полосы прочих растительных материалов (например, полосы коры, узкие листья и рафия или полосы, вырезанные из широких листьев), натуральные текстильные волокна, не подвергнутые прядению, мононить и полоса или лента и аналогичные формы из пластмасс и полосы или ленты из бумаги, но не полосы или ленты из натуральной кожи или композиционной, кожи, войлока, или фетра, или нетканых материалов, человеческий волос, конский волос, текстильная ровница или пряжа, или мононить и плоская нить и аналогичные нити группы 54.
2.- В данную группу не включаются:

4418.10  - терезелер, балкондық есiктер және олардың
рамалары
4418.20  - есiктер және рамалары және табалдырықтары
4418.30  - қалқандық паркет
4418.40  - бетондауға арналған қалыптар
4418.50  - жабынтақта және жабындық қиынды ағаштар
4418.90  - өзгелерi
44.19     4419.00  Ағаштан жасалған асханалық және асүйлiк
керек-жарақтар.
44.20              Таскестелiк және ойып безендiрiлген бұйымдар;
ағаштан жасалған зергерлiк және пышақтық немесе
ұқсас бұйымдарға арналған қобдишалар және
қораптар; ағаштан жасалған статуэткалар және
басқа декоративтiк бұйымдар, 94-топ
көрсетiлмеген ағаштан жасалған жиhаздық заттар:
4420.10  ағаштан жасалған статуэткалар және басқа
декоративтiк бұйымдар
4420.90  - өзгелерi
44.21              Ағаштан жасалған басқа бұйымдар:
4421.10  - киiм iлуге арналған iлгiштер
4421.90  - өзгелерi
IX бөлiм
45-топ
45.01/04
45-топ
Тығын және одан жасалған бұйымдар
Ескерту:
1.- Осы топқа енгiзiлмейтiндер:
(а) 64-топтың аяқ киiмдерi немесе аяқ киiмдердiң бөлiктерi;
(б) 65-топтың бас киiмдерi немесе олардың бөлiктерi; немесе
(в) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорттық мүкәммәл).
Тауар     YЖ
позициясы коды
45.01              Өңделмеген немесе алғашқы өңдеуден өткен
табиғи тығын; тығынның қалдықтары;
ұсақталған, түйiршiктенген немесе батырылған
тығын:
4501.10  - өңделмеген немесе алғашқы өңдеуден өткен табиғи
тығын
4501.90  - өзгелерi
45.02     4502.00  Сыртқы қабаты алынып тасталған немесе кесiлген,
тiкбұрышты (шаршылықты қоса алғанда) блоктар,
плиталар, табақтар немесе жолақтар түрiндегi
табиғи тығын (үшкiр жиектерi бар тығындар мен
бiтеуiштердi әзiрлеу үшiн қолданылатын
дайындауларды қоса алғанда).
45.03              Табиғи тығыннан жасалған бұйымдар:
4503.10  - тығындар мен бiтеуiштер
4503.90  - өзгелерi
45.04              Агломерленген тығын (байланыстырғыш заттекпен
немесе онсыз) және одан жасалған бұйымдар:
4504.10  - блоктар, плиталар, табақтар және жолақтар;
кез-келген нысандағы плиткалар; дискiлердi қоса
алғанда тұтас цилиндрлер
4504.90  - өзгелерi
IX бөлiм
46-топ
46.01 1
46-топ
Өруге арналған сабаннан, альфадан және өзге
материалдардан жасалған бұйымдар; корзиналық
бұйымдар және өрiлген бұйымдар
Ескерту:
1.- Осы топтағы "өруге арналған материалдар" терминi өруге, қайта өруге немесе ұқсас процестер үшiн жарамды түрдегi немесе жағдайдағы материалдарды бiлдiредi; бұл материалдарға табиғи былғарыдан немесе композициялық былғарыдан, киiзден, не фетрден, не болмаса тоқымалық емес материалдардан алынған жолақтарды немесе ленталардан басқа, адамның шашын, аттың шашын тоқымалық созбаларды немесе иiрiмжiптi, не моножiптi және 54-топтағы ұқсас жiптердi қоспағанда, сабан, тал шыбықтары, бамбук, таяқ, қамыс, сүректiң жолақтары, өзге өсiмдiктер материалдарының жолақтары (мысалы, қабықтың жолақтары, тар жапырақтар және рафия немесе ендi жапырақтардан ойылған жолақтар), иiрiлуге ұшырамаған табиғи тоқымалық талшықтар, моножiп немесе жолақ және лента немесе пластмассадан алынған ұқсас нысандар, қағаздан алынған жолақтар немесе ленталар жатады.
2.- Осы топқа енгiзiлмейтiндер:

(а) настенные покрытия товарной позиции 48.14;
(б) бечевки, веревки, канаты или тросы, плетеные или неплетеные (товарная позиция 56.07);
(в) обувь или головные уборы или их части группы 64 или 65;
(г) транспортные средства или кузова для транспортных средств из материалов для плетения (группа 87); или
(д) изделия группы 94 (например, мебель, лампы и осветительное оборудование).
3.- В товарной позиции 46.01 термин "материалы для плетения, плетеные и аналогичные изделия из материалов для плетения, связанные в параллельные пряди" означает материалы для плетения, плетеные и аналогичные изделия из материалов для плетения, расположенные рядами и связанные вместе, в форме листов, независимо от того, используются или нет для их соединения текстильные материалы, подвергнутые прядению.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
46.01             Плетеные и аналогичные изделия из
материалов для плетения, соединенные
или не соединенные в полосы или ленты;
материалы для плетения, плетеные и
аналогичные изделия из материалов для
плетения, связанные в параллельные
пряди или сотканные, в виде листов,
законченные или незаконченные
(например, коврики, циновки, ширмы):
4601.20  - коврики, циновки и ширмы из растительных
материалов
- прочие:
4601.91  -- из растительных материалов
4601.99  -- прочие
46.02             Корзиночные, плетеные и другие изделия,
изготовленные непосредственно по форме из
материалов для плетения или из товаров
товарной позиции 46.01; изделия из люфы:
4602.10  - из растительных материалов
4602.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел X
Группа 47
47.01/06 1
Раздел X
Масса из древисины или из других волокнистых
целлюлозных материалов; Регенерируемые бумага или картон
(макулатура и отходы)
Группа 47
Масса из древесины или из других волокнистых
целлюлозных материалов; регенерируемые бумага
или картон (макулатура и отходы)
Примечание:
1.- В товарной позиции 47.02 термин "целлюлоза древесная, растворимые сорта" означает древесную целлюлозу с содержанием 92 мас.% или более нерастворимой фракции для натронной или сульфатной целлюлозы или 88 мас.% или более - для сульфитной целлюлозы после выдержки в течение 1 часа в растворе каустической соды с содержанием 18% гидроксида натрия (NaOH) при температуре 20 о С, и с содержанием золы не более 0,15 мас.% для сульфитной целлюлозы.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

(а) 48.14 тауар позициясының қабырғаға iлетiн жабындары;
(б) өрiлген немесе өрiлмеген жiңiшке арқандар, арқандар немесе тростар (56.07 тауар позициясы);
(в) 64- немесе 65-топтың аяқ киiмдерi немесе бас киiмдерi немесе олардың бөлiктерi:
(г) өруге арналған материалдардан жасалған көлiк құралдары немесе көлiк құралдарының кузовтары (87-топ); немесе
(д) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиhаз, лампа және жарықтандырғыш жабдықтар).
3.-46.01 тауар позициясындағы "өруге арналған материалдар, паралелль иiрiмдер болып қосылған өруге арналған материалдардан жасалған өрiлген және соған ұқсас бұйымдар" терминi, иiруге ұшыраған тоқымалық материалдар оларды қосу үшiн қолданылатыны немесе қолданылмайтынына қарамастан табақ нысанында қатар-қатар орналасқан және бiрiктiрiлген өруге арналған материалдарды, өруге арналған материалдардан жасалған өрiлген және соған ұқсас бұйымдарды бiлдiредi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
46.01              Жолақтар немесе ленталар болып бiрiктiрiлген
немесе бiрiктiрiлмеген өруге арналған
материалдардан жасалған өрiлген және соған
ұқcac бұйымдар; өpугe арналған материалдар,
параллель иiрiмдер болып қосылған немесе
табақтар түрiнде тоқылған бiтiрiлген немесе
бiтiрiлмеген, өрiлген және соған ұқсас бұйымдар
(мысалы, кiлемшелер, шилер, кермe шымылдықтар):
4601.20  - өсiмдiктер материалдарынан жасалған кiлемшелер,
шилер және керме шымылдықтар
- өзгелерi:
4601.91  - өсiмдiктер материалдарынан
4601.99  - өзгелерi
IX бөлiм
46-топ
46.01/02
Тауар     YЖ коды
позициясы
46.02              Нысан бойынша тiкелей өруге арналған
материалдардан немесе 46.01 тауар позициясының
тауарларынан жасалған корзиналық, өрiлген және
басқа бұйымдар; люфтен жасалған бұйымдар:
4602.10  - өсiмдiктер материалдарынан
4602.90  - өзгелерi
Х тарау
47-топ
47.01/06 1
Сүректен немесе басқа да талшықты целлюлоздық материалдар массасы; қайта өңделетін қағаз немесе картон (макулатура және қалдықтар); қағаз, картон және олардан жасалған бұйымдар 47-топ
Сүректен немесе басқа да талшықты целлюлоздық материалдар массасы; қайта өңделетiн қағаз немесе картон
(макулатура және қалдықтар)
Ескерту:
1.- 47.02 тауар позициясындағы "сүректi целлюлоза, ерiтiлетiн сорттары" терминi сульфатты целлюлозаны құрамындағы күлi 0,15 мас%-тен аспайтын және 20 о С температурада құрамындағы сутегi натрий (NаОН) 18% каустиктi сода ерiтiндiсiнде 1 сағат ұстағаннан кейiн сульфатты целлюлоза үшiн - немесе мейiлiнше ерiмейтiн фракциялар натронды немесе сульфатты целлюлозалар немесе 88 мас% немесе көп құрамында 92 мас% сүректi целлюлозаны бiлдiредi.
Тауар     YЖ коды
позициясы

47.01      4701.00  Древесная масса.
47.02      4702.00  Целлюлоза древесная, растворимые сорта.
47.03             Целлюлоза древесная, натронная или
сульфатная, кроме растворимых сортов:
- небеленая:
4703.11  -- из хвойных пород
4703.19  -- из лиственных пород
- полубеленая или беленая:
4703.21  -- из хвойных пород
4703.29  -- из лиственных пород
47.04             Целлюлоза древесная, сульфитная, кроме
растворимых сортов:
- небеленая:
4704.11  -- из хвойных пород
4704.19  -- из лиственных пород
- полубеленая или беленая:
4704.21  -- из хвойных пород
4704.29  -- из лиственных пород
47.05      4705.00  Древесная масса, полученная сочетанием
механических и химических способов
варки.
47.06             Масса волокнистая, полученная из
регенерируемых бумаги или картона
(макулатуры и отходов) или из других
волокнистых целлюлозных материалов:
4706.10  - масса из хлопкового линта
-------------------------------------------------------------------
Раздел X
Группа 47
47.06 2 /07
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
4706.20  - масса волокнистая, полученная из
регенерируемых бумаги или картона
(макулатуры и отходов)
- прочая:
4706.91  -- древесная
4706.92  -- целлюлозная
4706.93  -- полуцеллюлозная
47.07             Регенерируемые бумага или картон
(макулатура и отходы):
4707.10  - небеленые крафт-бумага или крафт-картон
или гофрированные бумага или картон
4707.20  - бумага или картон прочие, полученные в
основном из беленой целлюлозы, не
окрашенные в массе
4707.30  - бумага или картон, полученные в основном
из древесной массы (например, газеты,
журналы и аналогичная печатная продукция)
4707.90  - прочие, включая неотсортированные
макулатуру и отходы
-------------------------------------------------------------------
Раздел X
Группа 48
Примечания 1
Группа 48
Бумага и картон; изделия из бумажной массы,
бумаги или картона
Примечания:
1.- В данной группе, если в тексте не оговорено иное, термин "бумага" распространяется на картон (независимо от толщины или массы 1 м 2 ).
2.- В данную группу не включаются:
(а) изделия группы 30;
(б) фольга для тиснения товарной позиции 32.12;
(в) ароматизированная бумага или бумага, пропитанная или с покрытием косметическими средствами (группа 33);
(г) бумага или целлюлозная вата, пропитанные или с покрытием мылом или моющими средствами (товарная позиция 34.01) или полирующими веществами, кремами или аналогичными средствами (товарная позиция 34.05);
(д) сенсибилизированная бумага или картон товарных позиций 37.01-37.04;

47.01     4701.00  Сүректi масса.
47.02     4702.00  Сүректі целлюлоза, ерiтiлетiн сорттары.
47.03              Сүректі целлюлоза, ерiтiлетін сорттарынан басқа,
натронды немесе сульфатты
- ағартылмаған:
4703.11  - қылқан тұқымдарынан алынған
4703.19  - жапырақтылар тұқымдарынан алынған
- жартылай ағартылған немесе ағартылған
4703.21  - қылқан тұқымдарынан алынған
4703.29  - жапырақты тұқымдарынан алынған
47.04              ерiтiлетiн сорттарынан басқа сүректi, сульфатты
целлюлоза:
- ағартылмаған:
4704.11  - қылқан тұқымдарынан алынған
4704.19  - жапырақтылар тұқымдарынан алынған
- жартылай ағартылған немесе ағартылмаған
4703.21  - қылқан тұқымдарынан алынған
4703.29  - жапырақты тұқымдарынан алынған
47.05     4705.00  Пiсiрудiң механикалық және химиялық тәсiлдерiн
қиюластырудан алынған сүректi масса.
47.06              Қайта өңделетiн қағаздан немесе картоннан
(макулатура мен қалдықтардан) немесе басқа да
талшықты целлюлоздық материалдардан алынған
талшықты масса:
Х тарау
47-топ
47.06 2 /90
Тауар     YЖ коды
позициясы
4706.10   - мақта линтiнен алынған масса
4706.20   - қайта өңделетiн қағаздан немесе картоннан
(макулатура мен қалдықтардан) алынған талшықты
масса
-- басқалар:
4706.91  -- сүрек
4706.92  -- целлюлозды
4706.93  -- жартылай целлюлозды
47.07              Қайта өңделетiн қағаз немесе картон (макулатура
және қалдықтар)
4707.10  - ағартылмаған крафт-қағаз немесе краф-картон
немесе толқындалған қағаз немесе картон
4707.20  - негiзiнен ағартылған целлюлозалардан алынған
массасы боялмаған қағаз немесе өзге де картон
4707.30  - сүректi мacca негiзiнде алынған қағаз немесе
картон (мысалы, газеттер, журналдар және ұқсас
баспа өнiмдерi)
4707.90  - iрiктелмеген макулатуралар мен қалдықтарды қоса
алғанда, өзгелерi
X тарау
48-топ
Ecкертулер 1
48-топ
Қағаз және картон; қағаз массасынан,
қағаздан немесе картоннан алынған бұйымдар
Ескерту:
1.- Аталған топта, егер мәтiнде "қағаз" терминi өзгедей түсiндiрiлмесе, (қалыңдығына немесе массасына 1м 2 қарамастан) картонға да таратылады.
2.- Аталған топқа:
(а) 30-тобының бұйымдары;
(б) 32.12 тауар позициясын мәнерлеу үшiн фольга;
(в) хош иiстендiрiлген қағаз немесе иiс сiңдiрiлген немесе косметикалық заттармен қапталған қағаз (33-топ);
(г) сiңдiрiлген немесе сабынмен немесе жуу құралдарымен (34.01 тауар позициясы) немесе жылтырату заттарымен, кремдермен немесе ұқсас заттармен (34.05 тауар позициясы) қапталған қағаз немесе целлюлозды мақта;
(д) 37.01-37.04 тауар позициялары жарықсезгiш қағаз немесе картон;

(е) бумага, пропитанная диагностическими или лабораторными реагентами (товарная позиция 38.22);
(ж) листовая слоистая пластмасса с бумажным наполнением, или один слой бумаги или картона, покрытый слоем пластмассы, если последний составляет более половины всей толщины материала, или изделия из таких материалов, исключая настенные покрытия товарной позиции 48.14 (группа 39);
(з) изделия товарной позиции 42.02 (например, дорожные принадлежности);
(и) изделия группы 46 (изделия из материалов для плетения);
(к) бумажная пряжа или текстильные изделия из нее (раздел ХI);
(л) изделия группы 64 или 65;
(м) абразивная бумага или картон (товарная позиция 68.05) или слюда на бумажной или картонной основе (товарная позиция 68.14) (однако бумага и картон, покрытые слюдяным порошком, входят в данную группу);
(н) металлическая фольга на бумажной или картонной основе (раздел XV);
(о) изделия товарной позиции 92.09; или
(п) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортивный инвентарь) или группы 96 (например, пуговицы).
3.- При условии соблюдения положений примечания 7 к данной группе, в товарные позиции 48.01-48.05 включаются бумага и картон, подвергнутые каландрированию, суперкаландрированию, лощению или аналогичной отделке, с нанесенными водяными знаками или поверхностной проклейкой, а также бумага, картон, целлюлозная вата и полотно из целлюлозных волокон, окрашенные или отделанные под мрамор по всей массе любыми способами. За исключением особо оговоренных в товарной позиции 48.03 случаев, в эти товарные позиции не включают бумагу, картон, целлюлозную вату или полотно из целлюлозных волокон, прошедшие иную обработку.
4.- В данной группе термин "газетная бумага" означает бумагу немелованную, используемую для печатания газет, с содержанием от общей массы волокна не менее 65% древесных волокон, полученных механическим или химико-механическим способом, не проклеенную или очень слабо проклеенную, имеющую шероховатость поверхности по каждой стороне, измеренную аппаратом Parker Print Surf (1 MПa), превышающую 2,5 мкм (микрона), с массой 1 м 2 не менее 40 г, но не более 65 г.
5.- В товарной позиции 48.02 термины "бумага и картон, используемые для письма, печати или других графических целей" и "неперфорированные карты и неперфорированные бумажные ленты" означают бумагу и картон, изготовленные главным образом из беленой массы или массы, полученной механическим или химико-механическим способом, и удовлетворяющие любому из следующих критериев:
Для бумаги или картона с массой 1 м 2 не более 150 г:
(а) содержание волокон, полученных механическим или химико-механическим способом, 10% или более, и
1. масса 1 м 2 не более 80 г, или

(e) диагностикалық немесе лабораториялық реагент (38.22 тауар позициясы) сiңген қағаз;
(ж) қағазбен толтырылған қабатты парақ пластмасса немесе бiр қабаты қағаз немесе картон пластмасс қабатымен жабылған, 48.14 (39-тобы) тауар позициясындағы қабырға жабатындарды қоспағанда, егер соңғысы материалдың барлық қалыңдығының жартысынан көбiк құраса, немесе мұндай материалдардан жасалған бұйымдар:
(з) 42.02 тауар позициясының (мысалы, жол жабдықтары) бұйымдары;
(и) 46-топ бұйымдары (тоқуға арналған материалдардан жасалған бұйымдар);
(к) қағаз жiп немесе олардан жасалған тоқыма бұйымдары (ХI тарау);
(л) 64 немесе 65-топтарының бұйымдары;
(м) түрпiленген қағаз немесе картон (68.05 тауар позициясы) немесе қағаз немесе картон негiзiндегi слюда (қабатас) (68.14 тауар позициясы) (алайда, слюдалық ұнтақпен жабылған қағаз және картон осы топқа кiредi);
(н) қағаз немесе картон негiзiндегi металл фольга (ХҮ тарау);
(о) 92.09 тауар позициясының бұйымдары; немесе
(п) 95-тобының (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорттық заттар) немесе 96-топтарындағы (мысалы, түймелер) бұйымдары енгiзiлмейдi.
3.- Аталған топқа 7-ескертудiң ережелерi сақталған жағдайда, 48.01-48.05 тауар позициясына сулану белгiсiмен немесе бетiнен клей жағылып жылтыратылған немесе ұқсас өңдеумен кәмшаттауға, суперкәмшаттауға ұшыраған қағаз және картон, сондай-ақ кез келген тәсiлмен барлық масса бойынша мраморға ұқсастырылып боялған немесе өңделген целлюлоз талшықтарынан жасалған полотно және целлюлоз мақтасы, қағаз, картон кiредi. 48.03 тауар позициясында ерекше келiсiлгендердi қоспағанда, бұл тауар позициясына өзге де өңдеуден өткен қағаз, картон, целлюлоз мақтасы немесе целлюлоз талшығынан жасалған полотна кiрмейдi.
X тарау
48-топ
Ескертулер 2
4.- Осы топта "газет қағазы" терминi, құрамында механикалық немесе химия-механикалық тәсiлмен алынған, желiмделген немесе өте аз желiмделген, әрбiр парағының беткi жағы бұдырлы болып келген, Parker Print Surf (1МПа) аппаратында өлшенген, 2,5 мкм (микрон) асатын, массасы 40 г. кем емес 1м 2 бiрақ 65 г. аспайтын талшықтың жалпы массасынан 65% кем емес сүргiлiк талшығы бар баспа газетi үшiн пайдаланылатын борланбаған қағазды бiлдiредi.
5.- 48.02 тауар позициясындағы "хат, баспа немесе басқа  графикалық мақсат үшiн пайдаланылатын қағаз және картон" және "перфорацияланбаған карталар және перфорацияланған қағаз ленталар" терминi механикалық немесе химия-механикалық тәсiлмен алынған ағартылған масса немесе массадан басты негiзде жасалған, және мынадай өлшемдердiң кез келгенiн қанағаттандыратын қағазды және картонды бiлдiредi:
Массасы 150 г. аспайтын 1м 2 қағаз немесе картон үшiн:
(а) механикалық немесе химико-механикалық тәсiлмен алынған талшық құрамы 10% немесе одан да көп, және
1. массасы 80 г. аспайтын 1 м 2 , немесе

2. окрашенные в массе; или
Раздел X
Группа 48
Примечания 2
(б) зольность более 8%, и
1. масса 1 м 2 не более 80 г, или
2. окрашенные в массе; или
(в) зольность более 3% и белизна 60% или более; или
(г) зольность более 3%, но не более 8%, белизна менее 60% и индекс продавливания менее или равен 2,5 кПа*м 2 /г; или
(д) зольность 3% или менее, белизна 60 % или более и индекс продавливания менее или равен 2,5 кПа*м 2 /г.
Для бумаги или картона с массой 1 м 2 более 150 г:
(а) окрашенные в массе; или
(б) белизна 60% или более, и
1. толщина 225 мкм (микрон) или менее, или
2. толщина более 225 мкм (микрон), но не более 508 мкм (микрон) и зольность более 3%; или
(в) белизна менее 60%, толщина 254 мкм (микрон) или менее и зольность более 8%.
В товарную позицию 48.02, однако, не включаются фильтровальные бумага или картон (включая бумагу для пакетиков для заваривания чая) или бумага-основа или картон-основа для кровельного картона.
6.- В данной группе термин "крафт-бумага и крафт-картон" означает бумагу и картон с содержанием от общей массы волокна не менее 80% волокон, полученных химическим сульфатным или натронным способом.
7.- За исключением особо оговоренных в товарных позициях случаев, бумага, картон, целлюлозная вата и полотно из целлюлозных волокон, которые могут включаться в две или более товарные позиции с 48.01 по 48.11, включаются в товарную позицию, последнюю в порядке возрастания кодов среди названных товарных позиций.
8.- В товарные позиции 48.01 и 48.03-48.09 включаются только бумага, картон, целлюлозная вата и полотно из целлюлозных волокон:
(а) в полосах или лентах, или рулонах шириной более 36 см; или
(б) в прямоугольных (включая квадратные) листах, у которых одна сторона более 36 см, а другая - более 15 см в развернутом виде.
9.- В товарной позиции 48.14 термин "обои и аналогичные настенные покрытия" означает только:
(а) бумагу в рулонах шириной не менее 45 см и не более 160 см, предназначенную для декорирования стен или потолков:
(i) с зернистым тиснением, с рельефным рисунком, с окрашенной поверхностью, печатным рисунком или с поверхностью, декорированной иным способом (например, с текстильным ворсом), покрытую или не покрытую прозрачным защитным слоем пластмассы;
(ii) с шероховатой поверхностью, образуемой присутствием частиц древесины, соломы и т.д.;
(iii) с покрытием с лицевой стороны пластмассой, причем этот слой имеет зернистое тиснение, рельефный рисунок, окрашен, с печатным рисунком или декорирован иначе; или
(iv) покрытую с лицевой стороны материалом для плетения, соединенным или не соединенным в параллельные пряди, или тканым или нетканым;
(б) бордюры и фризы из бумаги, обработанные вышеуказанными способами, в рулонах или не в рулонах, пригодные для декорирования стен или потолков;
(в) настенные покрытия из бумаги, изготовленные из нескольких панелей, в рулонах или листах, с печатными изображениями, образующими вместе пейзаж, картину или узор на стене.

2. боялған массада; немесе
(б) күлдiк 8% артық, және
1 массасы 80 г. аспайтын 1 м 2 , немесе
2. боялған массада; немесе
(в) күлдiк 3% астам және ағартқыш 60 % немесе артық; немесе
(г) күлдiк 3% астам бiрақ 8% аспайтын, ағартқыш кемiнде 60 %
және таптау индексi кемiнде немесе 2,5 кПа м 2 /г тең; немесе
(д) күлдiк 3% немесе аз, ағартқыш 60% немесе көп және таптау
индексi кемiнде немесе 2,5 кПа M 2 /г тең; немесе
массасы 150 г. 1 м 2 көп қағаз немесе картон үшiн:
(а) боялған массада; немесе
(б) ағартылуы 60 % немесе одан да көп, және
1. қалыңдығы 225 мкм (микрон) немесе аз, немесе
2. қалыңдығы 225 мкм (микрон), бiрақ 508 мкм (микрон) көп
емес және күлi 3% көп; немесе
(в) ағартылуы 60% аз, қалыңдығы 254 мкм (микрон) немесе аз
және күлi 8 % көп.
Алайда 48.02 тауар позициясына жабын картондарына арналған қағаз-негiздегi немесе картон-негiздегi сүзгiш қағаз немесе картон (шай шығару үшiн пакеттерге арналған қағаздарды қоса) енгiзiлмейдi.
6.- Аталған топта "краф-қағаз және краф-картон" терминi химиялық сульфат немесе натрон тәсiлiмен алынған, талшықтың жалпы массасының 80 % кем емес талшықты құрайтын қағазды және картонды бiлдiредi.
7.- Тауар позицияларында ерекше келiсiлгендердi қоспағанда, 48.01-ден 48.11-ге дейiнгi екi немесе одан да көп тауар позицияларына енгiзiлуi мүмкiн болатын қағаз, картон, целюллоз мақтасы және целюллоз талшығынан жасалған полотно аталған тауар позицияларының iшiнде кодтардың өсу тәртiбiндегi соңғы тауар позициясына енгiзiледi.
8.- 48.01 және 48.03-48.09 тауар позицияларына тек қағаз, картон, целлюлоз мақтасы және мынадай целюллоз талшығынан жасалған полотно енгiзiледi:
Х тарау
48-топ
Ескертулер 3
(а) жолақтарда немесе ленталарда немесе енi 36 см көп орамдарда; немесе
(б) бiр жақ бетi 36 см көп ал екiншi жағы - жазылған күйде 15 см көп төрт бұрышты (квадраттарды қоса) парақтарда.
9.- 48.14 тауар позициясындағы "түсқағаз және ұқсас қабырға жабындылары" терминi тек:
(а) қабырғаларды немесе төбенi сәндеуге арналған енi 45 см кем емес және 160 см артық болмайтын:
(i) түйiршiктi өрнектелген, бедерлi суретпен, үстiңгi бетi боялған, баспа суретiмен немесе үстiңгi бетi өзге тәсiлдермен сәндендiрiлген (мысалы, тоқыма түктерiмен), қорғаныс қабаты мөлдiр пластмассамен жабылған немесе жабылмаған;
(іі) сүргi, сабын және т.б. бөлшектерiнiң болуынан пайда болған үстiңгi бeтi бұдырлы;
(ііі) оң жақ бетi пластмассамен жабылған, бұл қабат түйiршiктi өрнектелген, бедерлi суретпен, баспа суретiмен өзге сәндендiрiлген болады; немесе
(iv) оң жақ бетi тоқуға, параллель тоқуда бiрiктiрiлген немесе бiрiктiрiлмеген немесе мата немесе мата емес материалдармен жабылған орамдағы қағазды;
(б) қабырға немесе төбелердi сәндеуге арналған орамдардағы немесе орамдардағы емес жоғарыда көрсетiлген тәсiлдермен өңделген қағаздан жасалған ернеулер мен әшекей бедерлердi;
(в) баспалы бейнелеумен, қабырғада суреттi немесе оюды, бiрге пейзажды құрайтын Орамдардағы немесе парақтардағы бiрнеше панельден дайындалған, қағаздан жасалған қабырға жабындыларын ғана бiлдiредi.

Изделия на основе из бумаги или картона, пригодные для использования в качестве как покрытий для пола, так и настенных покрытий, включаются в товарную позицию 48.15.
10.- В товарную позицию 48.20 не включаются отдельные листы или карты, нарезанные по размеру, напечатанные или ненапечатанные, тисненые или нетисненые, перфорированные или неперфорированные.
11.- В товарную позицию 48.23 включаются, inter alia , перфорированная бумага или картонные перфокарты для жаккардовых или аналогичных машин и бумажные кружева.
Раздел X
Группа 48
Примечания 3

Қабырға жабындылары және, сондай-ақ еденге, арналған жабынды ретiнде де пайдалану үшiн жарамды қағаз немесе кapтон негiзiнде жасалған бұйымдар 48.15 тауар позициясына кiредi.
10.- 48.20 тауар позициясына басылған немесе басылмаған өрнектелген немесе өрнектелмеген, перфорацияланған немесе перфорацияланбаған, мөлшер бойынша кесiлген жеке парақтар немесе карталар кiрмейдi.
11.- 48.23 тауар позициясына жаккардолық немесе ұқсас машина және қағаз шiлтер үшiн перфорацияланған қағаз немесе картонды перфокарттар inter alia кіреді.

12.- За исключением изделий, включаемых в товарную позицию 48.14 или 48.21, бумага, картон, целлюлозная вата и изделия из них с напечатанными узорами, рисунками или изображениями, которые соответствуют основному назначению изделий, включаются в группу 49.
Примечания к субпозициям:
1.- В субпозициях 4804.11 и 4804.19 термин "крафт-лайнер" означает отделанные или лощенные машинным способом бумагу и картон, представленные в рулонах, с содержанием от общей массы волокна не менее 80% древесных волокон, полученных химическим сульфатным или натронным способом. Масса 1 м 2 таких изделий превышает 115 г и минимальное сопротивление продавливанию по Мюллену соответствует значениям нижеследующей таблицы. При иных значениях массы 1 м 2 сопротивление продавливанию определяется путем линейной интерполяции или экстраполяции.
Масса                    Минимальное сопротивление
г/м 2                    продавливанию по Мюллену, кПа

12.- 48.14 немесе 48.21 тауар позициясына кiретiн бұйымдарды қоспағанда, бұйымның негiзгi тағайындалуына сәйкес келетiн басылған оюлары, суреттерi және бейнелерi бар қағаз, картон, целлюлоз мақтасы және олардан жасалған бұйымдар 49-топқа енгiзiледi.
Субпозицияларға ескерту:
1.- 48.04.11 және 48.04.19 субпозицияларындағы "краф-дайнер" терминi рулондарда берiлетiн, талшықтың жалпы массасының кемiнде 80 %-ын химиялық сульфат немесе натрон тәсiлiмен алынған сүрек талшықтары құрайтын машина тәсiлiмен әрленген немесе жылтыратылған қағазды және картонды бiлдiредi. Мұндай бұйымдардың 1 м 2 массасы 115 г. асады және Мюллен бойынша басылудың ең аз кедергiсi төмендегi кестенiң мәндерiне
X тарау
48-топ
Ескертулер 4
сәйкес келедi. 1 м 2 массаның өзге мәндерiнде басу кедергiсi желiлiк интерполяция немесе экстраполяция жолымен анықталады.
Macca          Мюллен бойынша басылудың ең аз кедергiсi, кПа
г/м 2
___________       _____________________________________________

115                                 393
125                                 417
200                                 637
300                                 824
400                                 961
2.- В субпозициях 4804.21 и 4804.29 термин "крафт-бумага мешочная" означает бумагу машинной отделки, представленную в рулонах, с содержанием от общей массы волокна не менее 80% волокон, полученных химическим сульфатным или натронным способом, масса 1 м 2 этой бумаги составляет не менее 60 г и не более 115 г; эта бумага должна удовлетворять одному из нижеприведенных условий:
(а) иметь индекс продавливания по Мюллену не менее 3,7 кПа*м 2 /г, коэффициент растяжения в поперечном направлении более 4,5%, в продольном направлении - более 2%;
(б) иметь минимальное сопротивление раздиранию и прочность на разрыв, соответствующие величинам, указанным в нижеприведенной таблице, а при других значениях массы 1 м 2 они определяются методом линейной интерполяции:
-------------------------------------------------------------------
Масса!   Минимальное сопротивление  !  Минимальная прочность на
г/м 2 !       раздиранию, мН         !        разрыв, кН/м
!-------------------------------------------------------------
! В продольном ! В продольном  ! В поперечном  ! В продольном
! направлении  ! и поперечном  ! направлении   ! и поперечном
!              ! направлении   !               ! направлении
-------------------------------------------------------------------

115                                393
125                                417
200                                637
300                                824
400                                961
2.- 4804.21 және 4804.29 субпозицияларындағы "крафт-қапшықтық қағаз" терминi талшықтың жалпы массасының кемiнде 80 % талшығы бар орамды құрайтын, химиялық сульфат немесе натрон тәсілімен алынған, машиналық әрлеу қағазын бiлдiредi, бұл қағаздың 1 м 2 -ның массасы кемiнде 60 г. және 115 г.-ды құрайды; бұл қағаз төменде келтiрiлген шарттардың бiрiн қанағаттандыруы тиiс:
(а) Мюллен бойынша кемiнде 3,7 кПа M 2 /г басу индексiнiң, созылу коэффициентiнiң көлденең бағытта 4,5 % астам, ұзындық бағытта - 2 % астам болуы;
(б) төменде келтiрiлген кестеде көрсетiлген шамаға сәйкес келетiн сыпырылу мен үзiлуге төзiмдiлiкке ең аз кедергiсiнiң болуы, ал 1 м 2 массаның басқа мәндерiнде олар желiлiк интерполяция әдiсiмен анықталады:
___________________________________________________________________
Масса |Сыпырылуға ең аз кедергі, мН |Үзілуге ең аз кедергі, кН/м
г/м2  |___________________________________________________________
|   Ұзындық  | Ұзындық және   | Көлденең   | Ұзындық және
|  бағытында |   көлденең     | бағытында  |  көлденең
|            |  бағыттарда    |            | бағыттарда
___________________________________________________________________

60        700           1,510             1,9             6
70        830           1,790             2,3            7,2
80        965           2,070             2,8            8,3
100      1,230           2,635             3,7           10,6
115      1,425           3,060             4,4           12,3
-------------------------------------------------------------------
3.- В субпозиции 4805.11 термин "бумага для гофрирования из полуцеллюлозы" означает бумагу в рулонах, в которой не менее 65% от общей массы волокна составляют небеленые волокна лиственной древесины, полученные полухимическим способом, сопротивление раздавливанию этой бумаги, измеренное по методу СМТ 30 (Corrugated Medium Test при 30-минутной выдержке), превышает 1,8 Н*м 2 /г при относительной влажности 50% и температуре 23 о С.
Раздел Х
Группа 48
48.01/02 1

60        700          1,510            1,9            6
70        830          1,790            2,3           7,2
80        965          2,070            2,8           8,3
100      1,230          2,635            3,7           10,6
115      1,425          3,060            4,4           12,3
___________________________________________________________________
3.- 4805.11 субпозициясындағы "жартылай целлюлозадан жасалған гофрлауға арналған қағаз" терминi талшықтың жалпы массасының 65 %-нан кем емес мөлшерiн жартылай химиялық тәсiлмен алынған жапырақты сүректiң ағартылмаған талшығы құрайтын орамдардағы қағазды бiлдiредi, бұл қағаздың СТМ 30 (30 минуттық ұстау кездегі Corrugated Medium Test) әдiсi бойынша өлшенген басылу кедергiсi 50 % тиiстi ылғалдылық пен 23 о С температура кезiнде 1,8 Нм 2 /г асады.

4.- В субпозицию 4805.12 включается бумага в рулонах, изготовленная главным образом из соломенной целлюлозы, полученной полухимическим способом, с массой 1 м 2 130 г или более, сопротивление раздавливанию этой бумаги, измеренное по методу СМТ 30 (Corrugated Medium Test при 30-минутной выдержке), превышает 1,4 Н*м 2 /г при относительной влажности 50% и температуре 23 о С.
5.- Субпозиции 4805.24 и 4805.25 включают бумагу и картон, полученные полностью или преимущественно из массы, полученной из регенерируемых бумаги или картона (макулатуры и отходов). Тест-лайнер может также иметь поверхностный слой из окрашенной бумаги или бумаги, полученной из беленой или небеленой нерегенерированной массы. Такие изделия имеют индекс продавливания по Мюллену не менее 2 кПа*м 2 /г.
6.- В субпозиции 4805.30 термин "бумага оберточная сульфитная" означает лощенную машинным способом бумагу, с содержанием от общей массы волокна более 40% древесных волокон, полученных химическим сульфитным способом, с содержанием золы не более 8% и индексом продавливания по Мюллену не менее 1,47 кПа*м 2 /г.
7.- В субпозиции 4810.22 термин "бумага мелованная легковесная" означает бумагу, мелованную с двух сторон, общая масса 1 м 2 которой не превышает 72 г, причем масса 1 м 2 покрывного слоя на каждой поверхности не должна превышать 15 г, и не менее 50% от общей массы волокна составляют древесные волокна, полученные механическим способом.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
48.01      4801.00  Бумага газетная в рулонах или листах.
48.02             Бумага и картон немелованные,
используемые для письма, печати или
других графических целей, и
неперфорированные карты и
неперфорированные бумажные ленты, в
рулонах или прямоугольных (включая
квадратные) листах любого размера, кроме
бумаги товарной позиции 48.01 или 48.03;
бумага и картон ручного отлива:
4802.10  - бумага и картон ручного отлива
4802.20  - бумага и картон, используемые как
основа для фото-, тепло- или
электрочувствительных бумаги или картона
4802.30  - бумага - основа для копировальной бумаги
4802.40  - бумага - основа для обоев
- бумага и картон прочие, не содержащие
волокон, полученных механическим
или химико-механическим способом, или
с содержанием таких волокон не более
10% от общей массы волокна:
4802.54  -- с массой 1 м 2 менее 40 г
4802.55  -- с массой 1 м 2 от 40 до 150 г в рулонах
4802.56  -- с массой 1 м 2 от 40 до 150 г в листах
с размером одной стороны не более
435 мм, а другой - не более 297 мм
в развернутом виде

4.- 4805.12 субпозициясына жартылай химиялық тәсiлмен алынған 1 м 2 -ның массасы 130 г. немесе одан да көп болатын, негiзiнен сабанды целлюлозадан дайындалған орамдардағы қағаз енгiзiледi, бұл қағаздың СТМ 30 (30 минуттық ұстау кездегi Corrugated Medium Test) әдiсi бойынша өлшенген басылу кедергiсi 50 % тиiстi ылғалдылық пен 23 о С температура кезiнде 1,4 Нм 2 /г асады.
X тарау
48-топ
48.01/02 1
5.- 4805.24 және 4805.25 субпозициялары толығымен немесе негiзiнен қайта өңделген қағаздар мен картоннан (макулатура мен қалдықтардан) алынған қағаз бен картонды қамтиды. Тест-лайнердiң сол сияқты боялған қағаздан немесе ағартылған немесе ағартылмаған қайта өңдеу массасынан алынған үстiңгi қабатының болуы мүмкiн. Мұндай бұйымдардың кемiнде 2 кПа м 2 /г Мюллен бойынша басу индексi болады.
6.- 4805.30 субпозициясындағы "сулъфитты орам қағазы" терминi талшықтың жалпы массасының 40 % астамын құрамында 8 % аспайтын күлi және кемiнде 1,47 кПа м 2 /г Мюллен бойынша қысу индексi бар химиялық сульфит тәсiлiмен алынған сүректi талшық құрайтын машиналық тәсiлмен жылтыратылған қағазды бiлдiредi.
7.- 4810.22 субпозициясындағы "жеңiлсалмақты борланған қағаз" терминi 1 м 2 -ның жалпы массасы 72 г. аспайтын, әрi әрбiр үстiңгi бетiндегi жабу қабатының 1 м 2 -ның жалпы массасы 15 г. аспауы тиiс болатын және талшықтың жалпы массасының кем дегенде 50 % механикалық тәсiлмен алынған сүрек талшығы құрайтын екi жағынан да борланған қағазды бiлдiредi.
Тауар     YЖ коды
позициясы
48.01     4801.00  Орамдағы немесе парақтардағы газеттiк қағаз.
Хат, баспа немесе басқа графикалық мақсаттар
үшiн пайдаланылатын борланбаған қағаз және
картон, және орамдағы немесе кез келген
мөлшердегi төртбұрышты (шаршыны қоса алғанда)
парақтардағы перфорацияланбаған карталар және
перфорацияланбаған қағаз ленталар, 48.01 немесе
48.03 тауар позициясындағы қағаздардан басқа;
қолдан құйылған қағаз және картон:
4802.10  - қолдан құйылған қағаз және картон:
4802.20  қағаз бен картоннын фото-, жылу- немесе электр
сезгiштiгi үшiн негiз ретiнде пайдаланылатын
қағаз немесе картон
4802.30  - қағаз - көшiрме қағазы үшiн негiз
4802.40  - қағаз - түсқағаз үшiн негiз
- механикалық немесе химия-механикалық тәсiлмен
алынған немесе талшықтың жалпы массасының 10 %
аспайтын бөлiгiн осындай талшық құрайтын
талшықтарды қамтымайтын өзге де қағаз және
картон:
4802.54  -- 1 м 2 массасы 40 г. жетпейтiн
4802.55  -- 1 м 2 массасы 150 г. дейінгі орамдарда
Х тарау
48-топ
48.02/04 1
Тауар     YЖ коды
позициясы
4802.56  -- массасы 1 м 2 40-тан 150 г. дейiн парақта бiр
бетiнiң мөлшерi 435 мм көп емес, ал екiншi бетi
жазылған күйiнде 297 мм көп емес

4802.57  -- прочие с массой 1 м 2 от 40 до 150 г
4802.58  -- с массой 1 м 2 более 150 г
- бумага и картон прочие, с содержанием
волокон, полученных механическим или
химико-механическим способом, более 10%
от общей массы волокна:
4802.61  -- в рулонах
4802.62  -- в листах с размером одной стороны не
более 435 мм, а другой - не более
297 мм в развернутом виде
-------------------------------------------------------------------
Раздел Х
Группа 48
48.02 2 /05 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
4802.69  -- прочие
48.03      4803.01  Бумажные туалетные салфетки или салфетки
для лица, полотенца или пеленки и другие
виды бумаги хозяйственно-бытового или
санитарно-гигиенического назначения,
целлюлозная вата и полотно из целлюлозных
волокон, крепированные или некрепированные,
гофрированные или негофрированные,
тисненые или нетисненые, перфорированные
или неперфорированные, с окрашенной или
неокрашенной поверхностью, напечатанные
или ненапечатанные, в рулонах или
листах.
48.04             Крафт-бумага и крафт-картон немелованные,
в рулонах или листах, кроме указанных в
товарной позиции 48.02 или 48.03:
- крафт-лайнер:
4804.11  -- небеленый
4804.19  -- прочий
- крафт-бумага мешочная:
4804.21  -- небеленая
4804.29  -- прочая
- крафт-бумага и крафт-картон прочие,
с массой 1 м 2 150 г или менее:
4804.31  -- небеленые
4804.39  -- прочие
- крафт-бумага и крафт-картон прочие,
с массой 1 м 2 более 150 г, но менее
225 г:
4804.41  -- небеленые
4804.42  -- беленые равномерно по всей массе
и в которых более 95% от обшей
массы волокна составляют древесные
волокна, полученные химическим
способом
4804.49  -- прочие
- крафт-бумага и крафт-картон прочие,
с массой 1 м 2 225 г или более:
4804.51  -- небеленые
4804.52  -- беленые равномерно по всей массе,
и в которых более 95% от общей
массы волокна составляют древесные
волокна, полученные химическим
способом
4804.59  -- прочие
48.05             Бумага и картон немелованные прочие,
в рулонах или листах, без дальнейшей
обработки или обработанные как это
указано в примечании 3 к данной группе:
- бумага для гофрирования:
4805.11  -- бумага для гофрирования из
полуцеллюлозы
4805.12  -- бумага для гофрирования из соломенной
массы
4805.19  -- прочая
- тест-лайнер (регенерированный картон
для плоских слоев гофрированного
картона):
4805.24  -- с массой 1 м 2 150 г или менее
4805.25  -- с массой 1 м 2 более 150 г
-------------------------------------------------------------------
Раздел X
Группа 48
48.05 2 /10 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

4802.57  -- өзгелерi 1 м 2 массасы 40-тан 150 г. дейiн
4802.58  -- 1 м 2 массасы 150 г көп
- механикалық немесе химия-механикалық тәсiлмен
алынған немесе талшықтың жалпы массасының 10 %
аспайтын бөлiгiн осындай талшық құрайтын
талшықтарды қамтымайтын өзге де қағаз және
картон:
4802.61  -- орамдардағы
4802.62  -- бiр бетiнiң мөлшерi 435 мм аспайтын, ал
екiншiсi жазылған түрiнде 297 мм аспайтын
парақтағы
4802.69  -- өзгелерi
48.03     4803.00  Крепирлерленген немесе крепирленбеген,
гофрленген немесе гофрленбеген, батырылып
бедерленген немесе батырылып бедерленбеген,
перфорацияланған немесе перфорацияланбаған,
үстiңгi бетi боялған немесе боялмаған, басылған
немесе басылмаған орамдардағы немесе
парақтардағы туалеттік қағаз сулық немесе бет
сүртуге арналған сулық, сүлгi немесе жаялықтар
және шаруашылық-тұрмыстық немесе
санитарлық-гигиеналық мақсаттардағы қағаздың
басқа түрлерi, целлюлоз мақта және целлюлоз
талшығынан жасалған полотно;
48.04              48.02 немесе 48.03 тауар позициясында
көрсетiлгендерден басқа, орамдардағы немесе
парақтардағы краф-қағаз және борланбаған
краф-картон:
- краф-лайнер:
4804.11  -- ағартылмаған
4804.19  -- өзгелерi
- қапшықты краф-қағаз:
4804.21  -- ағартылмаған
4804.29  -- өзгелерi
- 1 м 2 массасы 150 г немесе аз краф-қағаз және
басқа краф-картон
4804.31  -- ағартылмаған
4804.39  -- өзгелерi
- 1 м 2 массасы 150 г бiрақ 225 г. аз краф-қағаз
және басқа краф-картон
4804.41  -- ағартылмаған
4804.42  -- барлық массасы бойынша тең ағартылған және
талшықтың жалпы массасының 95% астамы химиялық
тәсiлмен алынған сүректі талшық құрайтын
X тарау
48-топ
48.04/07
Тауар     YЖ коды
позициясы
4804.49  -- өзгелерi
- 1 м 2 массасы 225 г. немесе артық краф-қағаз
және басқа краф-картон
4804.51  -- ағартылмаған
4804.52  -- барлық массасы бойынша тең ағартылған және
талшықтың жалпы массасының 95% астамы химиялық
тәсiлмен алынған сүректi талшық құрайтын
4804.59  -- өзгелерi
48.05              Одан әрi өңделмеген немесе аталған топқа 3
ескертуде көрсетiлгендей өңделген орамдардағы
немесе парақтардағы борланбаған өзге де қағаз
және картон:
- гофрлеуге арналған қағаз:
4805.11  -- жартылай целлюлоздан жасалған гофрлеуге
арналған қағаз
4805.12  -- сабан массасынан алынған гофрлеуге арналған
қағаз
4805.19  -- өзгелерi
- тест-лайнер (гофрленген картонның тегiс
қабатына арналған регенерленген картон):
4805.24  -- массасы 1 м 2 150 г. немесе аз
4805.25  -- массасы 1 м 2 150 г. артық

4805.30  - бумага оберточная сульфитная
4805.40  - бумага и картон фильтровальные
4805.50  - бумага-основа и картон-основа для
кровельного картона
- прочие:
4805.91  -- с массой 1 м 2 150 г или менее
4805.92  -- с массой 1 м 2 более 150 г,
но менее 225 г
4805.93  -- с массой 1 м 2 225 г или более
48.06             Пергамент растительный, бумага
жиронепроницаемая, калька и пергамин
и прочая лощеная прозрачная или
полупрозрачная бумага, в рулонах или
листах:
4806.10  - пергамент растительный
4806.20  - бумага жиронепроницаемая
4806.30  - калька
4806.40  - пергамин и прочая лощеная прозрачная
или полупрозрачная бумага
48.07      4807.00  Бумага и картон многослойные
(изготовленные путем склеивания с
помощью адгезива плоских слоев бумаги
или картона) без поверхностного покрытия
или пропитки, армированные или
неармированные, в рулонах или листах.
48.08             Бумага и картон гофрированные (оклеенные
или не оклеенные гладкими наружными
листами), крепированные, тисненые или
перфорированные, в рулонах или листах,
кроме указанных в товарной позиции 48.03:
4808.10  - бумага и картон гофрированные,
перфорированные или неперфорированные
4808.20  - крафт-бумага мешочная, крепированная
или гофрированная, тисненая или
нетисненая, перфорированная или
неперфорированная
4808.30  - крафт-бумага прочая, крепированная
или гофрированная, тисненая или
нетисненая, перфорированная или
неперфорированная
4808.90  - прочие
48.09             Бумага копировальная,
самокопировальная и прочая
копировальная или переводная бумага
(включая покрытую или пропитанную
бумагу для трафаретов копировальных
аппаратов или офсетных пластин),
напечатанная или ненапечатанная, в
рулонах или листах:
4809.10  - бумага копировальная или аналогичная ей
4809.20  - бумага самокопировальная
4809.90  - прочая
48.10             Бумага и картон, покрытые с одной или
с обеих сторон каолином (китайской
глиной) или другими неорганическими
веществами, с использованием связующего
вещества или без него, и без какого-либо
другого покрытия, с окрашенной или
неокрашенной, декорированной или
недекорированной поверхностью,
напечатанные или ненапечатанные, в
рулонах или прямоугольных (включая
квадратные) листах любого размера:
- бумага и картон, используемые для
письма, печати или других графических
целей, не содержащие волокон,
полученных механическим или
химико-механическим способом, или с
содержанием таких волокон не более 10%
от общей массы волокна:
-------------------------------------------------------------------
Раздел X
Группа 48
48.10 2 /13 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
4810.13  -- в рулонах
4810.14  -- в листах с размером одной стороны не
более 435 мм, а другой - не более 297 мм
в развернутом виде

4805.30  - сульфатты орам қағазы
4805.40  - сүзiлген қағаз және картон
4805.50  - кровелдi картонға арналған негiзi қағаз және
негiзi картон
- өзгелерi
4805.91  -- 1 м 2 массасы 150 г. немесе аз
4805.92  -- 1 м 2 массасы 150 г. артық бiрақ 225 г. кем
4805.93  -- 1 м2 массасы 225 г. немесе артық
48.06              Орамдардағы немесе парақтардағы өсiмдiк
пергаментi, май өткiзбейтiн қағаз, калька және
пергамин және өзге де жылтыр мөлдiрлi немесе
жартылай жылтыр қағаз:
4806.10  - өсiмдiктi пергамент
4806.20  - май өткiзбейтiн қағаз
4806.30  - калька
4806.40  - мықты жылтыр мөлдiрлi немесе жартылай жылтыр
қағаз
48.07     4807.00  үстiңгi бетi қапталмаған немесе сiңдiрiлген,
арматураланған немесе арматураланбаған,
орамдардағы немесе парақтардағы көп қабатты
(тегiс қабат қағазды немесе картонды адгезивтiң
көмегiмен желiмдей жолымен дайындалған) қағаз
және картон.
Х тарау
48-топ
48.08/10 1
Тауар     YЖ коды
позициясы
48.08              48.03 тауар позициясында көрсетiлгендерден бacқa
орамдардағы немесе парақтардағы гофрленген
(желiмделген немесе желiмделмеген сыртқы парағы
тегiстелген), бекiтiлген, сығылған немесе
перфарацияланған қағаз және картон:
4808.10  - гофрленген, перфарацияланған немесе
перфарацияланбаған қағаз және картон
4808.20  - қапшықты, бекiтiлген немесе гофрленген,
сығылған немесе сығылмаған, перфарацияланған
немесе перфарацияланбаған крафт-қағаз
4808.90  - өзгелерi
48.10              Орамдардағы немесе кез келген мөлшердегi
төртбұрышты парақтағы бiр немесе екi жағынан
каолинмен (қытай балшығы) немесе басқа да
органикалық емес заттармен жабылған,
байланыстырғыш заттарды пайдалана отырып
немесе оларсыз, және боялған немесе боялмаған
әшекейленген немесе әшекейленбеген бетi бар
қандай да бiр басқа жабындысыз басылған немесе
басылмаған қағаз және картон
- хат, баспа немесе басқа да графикалық мақсаттар
үшiн пайдаланылатын, механикалық немесе
химия-механикалық тәсiлмен алынған немесе мұндай
талшық талшықтың жалпы массасының 10 % аспайтын
талшықты құрайтын қағаз және картон:
4810.13  -- орамдарда
4810.14  -- бiр жақ бетiнiң жазылған түрдегi мөлшерi 435
мм-ден, ал екiншiсi 297 мм-ден аспайтын
парақтардағы

4810.19  -- прочие
- бумага и картон, используемые для письма,
печати или других графических целей, с
содержанием волокон, полученных
механическим или химико-механическим
способом, более 10% от общей массы волокна:
4810.22  -- бумага мелованная легковесная
4810.29  -- прочие
- крафт-бумага и крафт-картон, кроме
используемых для письма, печати или других
графических целей:
4810.31  -- беленые равномерно по всей массе
и в которых более 95% от общей массы
волокна составляют древесные волокна,
полученные химическим способом,
с массой 1 м 2 150 г или менее
4810.32  -- беленые равномерно по всей массе и
в которых более 95% от общей массы
волокна составляют древесные волокна,
полученные химическим способом,
с массой 1 м 2 более 150 г
4810.39  -- прочие
- бумага и картон прочие:
4810.92  -- многослойные
4810.99  -- прочие
48.11             Бумага, картон, целлюлозная вата и
полотно из целлюлозных волокон,
с покрытием, пропитанные, ламинированные,
с окрашенной или декорированной
поверхностью или напечатанные,
в рулонах или прямоугольных (включая
квадратные) листах любого размера,
кроме товаров товарной позиции
48.03, 48.09 или 48.10:
4811.10  - бумага и картон гудронированные,
битуминизированные или асфальтированные
- бумага и картон гуммированные или
клейкие:
4811.41  -- самоклеящиеся
4811.49  -- прочие
- бумага и картон с покрытием, пропиткой или
ламинированные пластмассой (за исключением
клеев):
4811.51  -- беленые, с массой 1 м 2 более 150 г
4811.59  -- прочие
4811.60  - бумага и картон с покрытием или
пропиткой из воска, парафина, стеарина,
масла или глицерина
4811.90  - бумага, картон, целлюлозная вата и
полотно из целлюлозных волокон, прочие
48.12      4812.00  Блоки, плиты и пластины фильтровальные,
из бумажной массы.
48.13             Бумага папиросная, нарезанная или не
нарезанная по размеру или в фирме
книжечек или трубок:
4813.10  - в форме книжечек или трубок
-------------------------------------------------------------------
Раздел X
Группа 48
48.13 2 /18 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
4813.20  - в рулонах шириной не более 5 см
4813.90  - прочая
48.14             Обои и аналогичные настенные покрытия;
бумага прозрачная для окон:
4814.10  - бумага с вкраплениями
4814.20  - обои и аналогичные настенные покрытия,
состоящие из бумаги, покрытой с лицевой
стороны зернистым, тисненым, окрашенным,
с отпечатанным рисунком или иным способом
декорированным слоем пластмассы
4814.30  - обои и аналогичные настенные покрытия,
состоящие из бумаги, покрытой с лицевой
стороны плетеным материалом, связанным
или не связанным в параллельные пряди,
или тканым или нетканым

4810.19  -- өзгелерi
- хат, баспа немесе басқа да графикалық мақсаттар
үшiн пайдаланылатын, механикалық немесе
химия-механикалық тәсiлмен алынған немесе мұндай
талшық талшықтың жалпы массасының 10 % аспайтын
талшықты құрайтын қағаз және картон:
4810.22  -- жеңiл салмақты борланған қағаз
4810.29  -- өзгелерi
- хат, баспа немесе басқа да графикалық мақсаттар
үшiн пайдаланылатындардан басқа, крафт-қағаз және
крафт-картон
4810.31  -- барлық массасы бойынша тең ағартылған және
талшықтың жалпы массасының 95% астамы химиялық
тәсiлмен алынған 1 м 2 массасы 150 г астам сүректi
талшық құрайтын
X тарау
48-топ
48.10/14 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
4810.32  -- барлық массасы бойынша тең ағартылған және
талшықтың жалпы массасының 95% астамы химиялық
тәсiлмен алынған 1 м 2 массасы 150 г астам сүректi
талшық құрайтын
4810.39  -- өзгелерi
- қағаз және картоннан басқалары:
4810.92  -- көп қабатты
4810.99  -- өзгелері
48.11              48.03, 48.09 немесе 48.10 тауар
позицияларындағыдан басқа, орамдардағы немесе
кез келген мөлшердегi төртбұрышты (шаршыны
қоса алғанда) парақтардағы, жабындысы бар,
сiңiрiлген, ламинацияланған, боялған немесе
әшекейленген целлюлоз талшықтарынан жасалған
қағаз, картон, целлюлоз мақтасы және полотно:
4811.10  - гудрондалған, битумдалған немесе асфальтталған
қағаз және картон
- гуммирланған немесе желiмделген қағаз және
картон:
4811.41  -- өздiгiнен желiмделетiн
4811.49  -- өзгелерi
- жабындысы, сiңiрмесi бар немесе пластмассамен
ламинацияланған (желiмдi қоспағанда) қағаз және
картон:
4811.51  -- ағартылған, 1 м 2 массасы 150 г. артық
4811.59  -- өзгелері
4811.60  - жабылған немесе талшық, парафин, стеарин, май
немесе глиценин сiңiрiлген қағаз және картон
4811.90  - целлюлоз мақтасы және целлюлоз талшығынан
жасалған полотно, басқа да қағаз, картон
48.12     4812.00  Қағаз массасынан жасалған блоктар, плиталар
және сүзу пластиналары.
48.13              Кiтапшалар немесе түтiктер мөлшерi немесе
нысаны бойынша кесiлген немесе кесiлмеген
папирос қағазы:
4813.10  - кiтапша немесе түтiкше нысандағы
4813.20  - енi 5 см аспайтын орамдағы
4813.90  - өзгелерi
48.14              Тұсқағаз және ұқсас қабырға жабындылары;
терезеге арналған мөлдiр қағаз:
4814.10  - дағы бар қағаз
4814.20  - қағаздан жасалған, он жақ бетi бүршiктi,
батырылған бедерлi, боялған, басып салынған
суреттерi бар немесе өзге тәсiлмен пластмас
қабатымен әшекейленген тұсқағаз және ұқсас
қабырға жабындылары
X тарау
48-топ
48.14/04 1
Тауар     YЖ коды
позициясы
4814.30  - қағаздан жасалған, беткi жағы параллель
жiптермен байланған немесе байланбаған немесе
мата немесе мата емес материалдармен өрілген
тұсқағаз және ұқсас қабырға жабындылары

4814.90  - прочие
48.15      4815.00  Покрытия для пола на основе из бумаги
или картона, нарезанные или не
нарезанные по размеру.
48.16             Бумага копировальная, самокопировальная
и прочая копировальная или переводная
бумага (кроме бумаги товарной позиции
48.09), трафареты для копировальных
аппаратов и офсетные пластины из бумаги,
упакованные или не упакованные в коробки:
4816.10  - бумага копировальная или аналогичная ей
4816.20  - бумага самокопировальная
4816.30  - трафареты для копировальных аппаратов
4816.90  - прочие
48.17             Конверты, карточки для писем, почтовые
открытки без рисунков и карточки для
переписки, из бумаги или картона;
коробки, сумки, футляры и компендиумы,
из бумаги или картона, содержащие
наборы бумажных канцелярских
принадлежностей:
4817.10  - конверты
4817.20  - карточки для писем, почтовые открытки
без рисунков и карточки для переписки
4817.30  - коробки, сумки, футляры и компендиумы,
из бумаги или картона, содержащие наборы
бумажных канцелярских принадлежностей
48.18             Бумага туалетная и аналогичная бумага,
целлюлозная вата или полотно из
целлюлозных волокон хозяйственно-бытового
или санитарно-гигиенического назначения,
в рулонах шириной не более 36 см или
разрезанные по размеру или форме; носовые
платки, косметические салфетки,
полотенца, скатерти, салфетки, детские
пеленки, тампоны, простыни и аналогичные
изделия хозяйственно-бытового,
санитарно-гигиенического или медицинского
назначения, предметы одежды и
принадлежности к одежде, из бумажной
массы, бумаги, целлюлозной ваты или
полотна из целлюлозных волокон:
4818.10  - бумага туалетная
4818.20  - платки носовые, косметические салфетки
или салфетки для лица и полотенца
4818.30  - скатерти и салфетки
-------------------------------------------------------------------
Раздел X
Группа 48
48.18 2 /22
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
4818.40  - гигиенические женские прокладки и
тампоны, детские пеленки и подгузники
и аналогичные санитарно-гигиенические
изделия
4818.50  - предметы одежды и принадлежности
к одежде
4818.90  - прочие
48.19             Большие картонные коробки, ящики,
коробки, мешки, пакеты и другая
упаковочная тара, из бумаги, картона,
целлюлозной ваты или полотна из
целлюлозных волокон; коробки для
картотек, лотки для писем и аналогичные
изделия, из бумаги или картона,
используемые в учреждениях, магазинах
или в аналогичных целях:

4814.90  - өзгелерi
48.15     4815.00  Мөлшерi бойынша кесiлген немесе кесiлмеген қағаз
немесе картонның негiзiндегi еденге арналған
жабындылар.
48.16              Қораптарға салынған немесе салынбаған көшiру,
өздiгiнен көшiру және өзге де көшiру қағазы
немесе аудару қағазы (48.09 тауар позициясындағы
қағаздардан басқа), көшiру аппараттарына
арналған трафареттер және қағаздан жасалған
офсеттік пластиналар:
4816.10  - көшiру немесе оған ұқсас қағаздар
4816.20  - өздiгiнен көшiру қағаздары
4816.30  - көшiру аппараттарына арналған трафареттер
4816.90  - өзгелері
48.17              Қағаздан немесе картоннан жасалған конверттер,
хатқа арналған кәртiшкелер, суретсiз почталық
открыткалар мен хат жазысуға арналған
кәртiшкелер; қағаздан немесе картоннан жасалған
қағаз кеңсе керек-жарақтарының жиынтығын
құрайтын қораптар, сөмкелер, футлярлар мен
компендиумдар:
4817.10  - конверттер
4817.20  - хатқа арналған кәртiшкелер, суретi жоқ
открыткалар мен хат жазысуға арналған кәртiшкелер
4817.30  - кеңсе керек-жарақтарының жиынтығын құрайтын,
қағаздан немесе картоннан жасалған қораптар,
сөмкелер, футлярлар мен компендиумдар
X тарау
48-топ
48.18/19
Тауар     YЖ коды
позициясы
48.18              Енi 36 аспайтын орамдардағы немесе мөлшерi
немесе нысаны бойынша кесiлген
шаруашылық-тұрмыстық немесе
санитарлық-гигиеникалық мақсаттарға арналған
целлюлоз талшықтарынан жасалған дәретхана қағазы
және ұқсас қағаздар, целлюлоз мақтасы немесе
полотно; бет орамалдары, косметикалық
салфеткалар, сүлгiлер, дастархандар, майлықтар,
бала жаялықтары, тампондар, ақжаймалар және
шаруашылық-тұрмысының немесе
санитарлық-гигиеникалық немесе медициналық
мақсаттарға арналған ұқсас бұйымдар, қағаз
массасынан, қағаздан, целлюлоз мақтасынан немесе
целлюлоз талшықтарынан жасалған полотнодан
жасалған киiм заттары мен киiм керек-жарақтары:
4818.10  - дәретхана қағазы
- бет орамалдар, косметикалық сулықтар немесе
бетке арналған сулық және сүлгi
4818.30  - дастархан және майлықтар
4818.40  - әйелдердiң гигиеникалық прокладкалары және
тампондары, бала жаялықтары және подгузниктер
және ұқсас санитарлық-гигиеникалық бұйымдар
4818.50  - киiм зарары және киiмге керек-жарақтар
4818.90  - өзгелерi
48.19              Қағаздан, картоннан, целлюлоз мақтасынан немесе
целлюлоз талшықтарынан жасалған полотнодан
жасалған үлкен картон қораптар, жәшiктер,
қораптар, қапшықтар, пакеттер және басқа да орам
ыдыстары мекемелерде, дүкендерде немесе ұқсас
мақсаттарда пайдаланылатын қағаздан немесе
картоннан жасалған картотектерге арналған
қораптар, хаттарға арналған лотоктар және ұқсас
бұйымдар:

4819.10  - большие картонные коробки, ящики и
коробки, из гофрированной бумаги или
гофрированного картона
4819.20  - большие картонные коробки, ящики и
коробки, складывающиеся, из
негофрированной бумаги или
негофрированного картона
4819.30  - мешки и пакеты с шириной у основания
40 см или более
4819.40  - мешки и пакеты прочие, включая кули
4819.50  - прочие упаковки, включая конверты
для грампластинок
4819.60  - коробки для картотек, лотки для писем,
ящики для хранения документов и
аналогичные изделия, используемые в
учреждениях, магазинах или в
аналогичных целях
48.20             Журналы регистрационные, бухгалтерские
книги, записные книжки, книги заказов,
квитанционные книжки, блокноты для
писем, памятных записок, дневники и
аналогичные изделия, тетради, блокноты
с промокательной бумагой, съемные
переплеты (для отрывных листов или
другие), папки, скоросшиватели,
самокопировальные деловые бланки,
полистно проложенные копировальные
наборы и прочие канцелярские товары,
из бумаги или картона; альбомы для
образцов или для коллекций и обложки
для книг, из бумаги или картона:
4820.10  - журналы регистрационные, бухгалтерские
книги, записные книжки, книги заказов,
квитанционные книжки, блокноты для
писем, памятных записок, дневники и
аналогичные изделия
4820.20  - тетради
4820.30  - переплеты съемные
(кроме обложек для книг), папки и
скоросшиватели
4820.40  - самокопировальные деловые бланки и
полистно проложенные копировальные
наборы
4820.50  - альбомы для образцов или коллекций
4820.90  - прочие
48.21             Ярлыки и этикетки всех видов, из бумаги
или картона, напечатанные или
ненапечатанные:
4821.10  - напечатанные
4821.90  - прочие
48.22             Бобины, катушки, шпули и аналогичные
держатели, из бумажной массы, бумаги
или картона (перфорированные или
неперфорированные, армированные или
неармированные):
4822.10  - используемые для намотки текстильных
нитей
4822.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел X
Группа 48
48.23
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
48.23             Бумага, картон, целлюлозная вата и
полотно из целлюлозных волокон, прочие,
нарезанные по размеру или форме;
изделия из бумажной массы, бумаги,
картона, целлюлозной ваты или
полотна из целлюлозных волокон, прочие:
- бумага гуммированная или клейкая,
в полосах или лентах, или рулонах:

4819.10  - гофрленген қағаздан немесе гофрленген картоннан
жасалған үлкен картон қораптар, жәшiктер және
қораптар
4819.20  - гофрленбеген қағаздан немесе гофрленбеген
картоннан жасалған жиналмалы үлкен картон
қораптар, жәшiктер және қораптар
4819.30  - енi 40 см немесе одан да көп негiздегi
қапшықтар және пакеттер
4819.40  - кулидi қоса алғанда, өзге де қапшықтар және
пакеттер
4819.50  - грампластинкаларға арналған конверттерді қоса
алғанда, өзге де орамдар
Х тарау
48-топ
48.19/22
Тауар     YЖ коды
позициясы
4819.60  - картотекке арналған қораптар, хаттарға арналған
лотоктар, мекемелерде, дүкендерде немесе ұқсас
мақсаттарда құжаттарды сақтауға арналған жәшiктер
және ұқсас бұйымдар
48.20              Қағаздан немесе картоннан жасалған тiркеу
журналдары, бухгалтерлiк кiтаптар, қойын
кiтаптары, тапсырыс кiтаптары, түбiртек
кiтаптары, хаттарға, естелiк жазбаға арналған
блокноттар, күнделiктер және ұқсас бұйымдар,
дәптерлер, сорғыш қағазы, алынбалы қаптауышы
бар блокноттар, (жұлынбалы парақтарға және
басқаларға арналған) блокноттар, папкалар, құжат
тiгiлетiн папкалар, өздiгiнен көшiру ic
бланкiлерi, парақтап салынған көшiру жиынтығы
және басқа да кеңсе тауарлары; қағаздардан
немесе картоннан жасалған үлгiге арналған немесе
топтамаға арналған альбомдар және кiтаптарға
арналған мұқабалар:
4820.10  - тiркеу журналдары, бухгалтерлiк кiтаптар, қойын
кiтаптар, тапсырыс кiтаптары, түбiртек кiтаптары,
хаттарға, естелiк жазбаға арналған блокноттар,
күнделiктер және ұқcac бұйымдар
4820.20  - дәптерлер
4820.30  - алынбалы мұқабалар (кiтапқа арналған тыстан
басқа), папкалар және құжаттар тiгiлетiн папкалар
4820.40  - өздiгiнен көшiру iс бланкiлерi, парақтап
салынған көшiру жиынтығы
4820.50  - үлгiге немесе топтамаға арналған альбомдар
4820.90  - басқалар
48.21              Басылған немесе басылмаған қағаздан немесе
картоннан жасалған жапсырмалардың және
этикеткалардың барлық түрлерi:
4821.10  - басылған
4821.90  - өзгелерi
48.22              Қағаз массасынан жасалған орауыш, катушкалар,
шпулалар және ұқсас ұстатқыштар, қағаздар немесе
картондар (перфорацияланған немесе
перфорацияланбаған, арматураланган немесе
арматураланбаған):
4822.10  - техникалық жiптi орау үшiн пайдаланылатын
4822.90  - басқалар
Х тарау
48-топ
48.23
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
48.23              Мөлшерi немесе нысаны бойынша кесiлген қағаз,
картон, целлюлоз мақтасы және өзге де целлюлоз
талшықтарынан жасалған полотно; қағаз массасынан
жасалған бұйымдар, қағаздар, картондар, целлюлоз
мақтасы немесе целлюлоз талшықтарынан жасалған
полотно, өзгелерi:
Жолақ немесе лента түрiндегi немесе орамдағы
гуммирленген немесе желiмделген қағаз:

4823.12  -- самоклеящаяся
4823.19  -- прочая
4823.20  - бумага и картон фильтровальные
4823.40  - бумага разграфленная для регистрирующих
приборов, в рулонах, листах и дисках
4823.60  - подносы, блюда, тарелки, чашки и
аналогичные изделия, из бумаги
или картона
4823.70  - изделия из бумажной массы, литые или
прессованные
4823.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел X
Группа 49
49.01/02
Группа 49
Печатные книги, газеты, репродукции и другие изделия
полиграфической промышленности; рукописи, машинописные
тексты и планы
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) фотографические негативы или позитивы на прозрачной основе (группа 37);
(б) рельефные географические карты, планы или глобусы, отпечатанные или неотпачетанные (товарная позиция 90.23);
(в) игральные карты или прочие товары группы 95; или
(г) подлинники гравюр, эстампов или литографий (товарная позиция 97.02), марки почтовые или марки госпошлин, знаки почтовой оплаты, включая первого дня гашения, почтовые канцелярские принадлежности или аналогичные предметы товарной позиции 97.04, антиквариат возрастом более 100 лет или прочие изделия группы 97.
2.- В группе 49 термин "печатный" распространяется также на материалы, воспроизведенные на множительных машинах, полученные с помощью вычислительной машины, а также путем тиснения, фотографирования, фотокопирования, термокопирования или машинописи.
3.- Газеты, журналы и другие периодические издания в переплетах, за исключением бумажных, и подшивки газет, журналов или других периодических изданий количеством более одного экземпляра под одной обложкой включаются в товарную позицию 49.01, независимо от наличия в них рекламного материала.
4.- В товарную позицию 49.01 также включаются:
(а) сборники печатных репродукций, например, произведений искусства или рисунков с пояснительным текстом, с пронумерованными страницами в форме, удобной для брошюровки в один или несколько томов;
(б) иллюстрированные приложения, сопровождающие и дополняющие переплетенные тома; и
(в) печатные части книг или брошюр в виде подобранных или отдельных листов или сигнатур, составляющих все произведение или его часть и предназначенных для переплета.
Однако репродукции картин или иллюстрации без пояснительного текста в форме сигнатур или отдельных листов включаются в товарную позицию 49.11.
5.- При условии соблюдения положений примечания 3 к данной группе, в товарную позицию 49.01 не включаются публикации, которые, по существу, посвящены рекламе (например, брошюры, проспекты, листовки, торговые каталоги, ежегодники, публикуемые торговыми ассоциациями, туристические проспекты). Подобные публикации включаются в товарную позицию 49.11.
6.- В товарной позиции 49.03 термин "книги-картинки детские" означает книги для детей, в которых основной интерес представляют картинки, а текст является вспомогательным.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

4823.12  -- өздiгiнен желiмделетiн
4823.19  -- өзгелерi
4823.20  - сүзiлген қағаз және картон
4823.40  - орамдағы, парақтағы және дискідегi аспаптарды
тiркеу үшiн бағандарға бөлiнген қағаздар
4823.60  - қағаздан немесе картоннан жасалған поднос,
тостаған, тәрелке, кесе және ұқсас бұйымдар
4823.70  - қағаз массасынан жасалған, құйылған немесе
нығыздалған бұйымдар
4823.90  - өзгелерi
X тарау
49-топ
Ескертулер
49-топ
Баспа кiтаптары, газеттер, репродукциялар және полиграфиялық өндiрiстiң басқа да бұйымдары; қолжазбалар, машинамен жазылған мәтiндер және жоспарлар
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) мөлдiр негiздегi фотографиялық негативтер немесе позитивтер (37-топ);
(б) басылған немесе басылмаған рельефтiк географиялық карталар, жоспарлар немесе глобустар, (90.23 тауар позициясы);
(в) ойын карталары немесе 95-топтың басқа да тауарлары; немесе
(г) гравюралардың эстамптардың немесе литографиялардың
түпнұсқалары, (97.02 тауар позициясы), почталық маркалар немесе мембаждардың маркалары, төлеудiң бiрiншi күнiн қоса алғанда, почталық төлем белгiлерi, почталық кеңселiк керек-жарақтар немесе 97.04 тауар позициясының ұқсас заттары, 100 жылдан аса жастағы антиквариат немесе 97-топтың басқа да бұйымдары енгiзiлмейдi.
2.- 49-топтағы "баспа" терминi есептеу машиналардың көмегiмен алынған көбейту машиналарына, сондай-ақ өнерлеу, фотоға түсiру фотокөшiру, термокөшiру немесе машинамен жазу жолымен жасалған материалдарға да таратылады.
3.- Қағазбен түптелгендердi қоспағанда, түптелген газеттер, журналдар мен мерзiмдi басылымдар және бiр мұқабаға бiрден астам саны бiрiктiрiлген газеттердiң, журналдардың немесе басқа да мерзiмдiк басылымдардың тiгiндiлерi оларда жарнамалық материалдардың бар-жоқтығына қарамастан 49.01 тауар позициясына енгiзiледi.
4.- 49.01 тауар позициясына сондай-ақ:
(а) репродукцияның басылым жинақтары, мысалы, түсiндiрме мәтiнi бар, бiр немесе бiрнеше томдардағы брошюровка үшiн ыңғайлы нысанда нөмiрленген беттерiмен өнер шығармалары немесе суреттер:
(б) мұқабаланған томдарға iлесiп жүретiн және оларды толықтыратын безендiрiлген қосымшалар; және
(в) бүкiл шығарманы немесе оның бөлiгiн құрайтын және түптеу үшiн арналған iрiктелген немесе жеке парақтар немесе сигнатур түрiндегi және кiтаптардың немесе брошюралардың баспалық бөлiктерi де енгiзiледi.
Алайда түсiндiрме мәтiнi жоқ сигнатура немесе бөлек парақтар нысанындағы суреттердiң немесе иллюстрациялардың репродукциялары 49.11 тауар позициясына енгiзiледi.
5. - Аталған топқа 3 ескертудiң ережелерi сақталған жағдайда 49.01 тауар позициясына мәнi бойынша жарнамаға арналған (мысалы, брошюралар, проспектiлер, үндеухаттар, сауда каталогтары, жылнамалар, сауда қауымдасықтармен басылған, туристiк проспектiлер) жариялымдар енгiзiлмейдi. Осыған ұқсас жариялымдар 49.11 тауар позициясына енгiзiледi.
6. - 49.03 тауар позициясындағы "балалар кiтаптары-суреттерi" терминi негiзгi мүддесiн суреттер бiлдiретiн, ал мәтiнi қосалқы болып табылатын балаларға арналған кiтаптарды бiлдiредi.
Х тарау
49-топ
49.01/07
Тауар     YЖ коды
позициясы

49.01             Печатные книги, брошюры, листовки и
аналогичные печатные материалы,
сброшюрованные или в виде отдельных
листов:
4901.10  - в виде отдельных листов, сфальцованные
или несфальцованные
- прочие:
4901.91  -- словари и энциклопедии и их серийные
выпуски
4901.99  -- прочие
49.02             Газеты, журналы и прочие периодические
издания, иллюстрированные или
неиллюстрированные, содержащие или
не содержащие рекламный материал:
4902.10  - издаваемые не менее четырех раз
в неделю
4902.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел X
Группа 49
49.03/11
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
49.03      4903.00  Книги-картинки, книги для рисования
или для раскрашивания, детские.
49.04      4904.00  Ноты, печатные или рукописные, в
переплете или непереплетенные,
иллюстрированные или неиллюстрированные.
49.05             Карты географические и гидрографические
или аналогичные карты всех видов,
включая атласы, настенные карты,
топографические планы и глобусы,
отпечатанные:
4905.10  - глобусы
- прочие:
4905.91  -- в виде книг
4905.99  -- прочие
49.06      4906.00  Планы и чертежи для архитектурных,
инженерных, промышленных, коммерческих,
топографических или аналогичных целей,
представляющие собой оригиналы,
выполненные от руки; тексты рукописные;
фоторепродукции на сенсибилизированной
бумаге и подкопирочные экземпляры
вышепоименованных товаров.
49.07      4907.00  Почтовые марки, марки госпошлин или
аналогичные марки, негашеные, текущего
или нового выпуска в стране, в которой
они имеют или будут иметь признанную
номинальную стоимость; гербовая бумага;
банкноты; чековые книжки; акции,
облигации или боны и аналогичные виды
ценных бумаг.
49.08             Картинки переводные (декалькомания):
4908.10  - картинки переводные (декалькомания),
способные стекловаться
4908.90  - прочие
49.09      4909.00  Открытки почтовые печатные или
иллюстрированные; карточки с
напечатанными поздравлениями, посланиями
или сообщениями, иллюстрированные или
неиллюстрированные, с конвертами или без
конвертов, с украшениями или без
украшений.
49.10      4910.00  Печатные календари всех видов, включая
отрывные.
49.11             Прочая печатная продукция, включая
печатные репродукции и фотографии:
4911.10  - материалы рекламные торговые,
товарные каталоги и аналогичная
продукция
- прочая:
4911.91  -- репродукции, чертежи и фотографии
4911.99  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Примечания 1
Раздел XI
Текстильные материалы и текстильные изделия
Примечания:
1.- В данный раздел не включаются:

49.01              Баспа кiтаптары, брошюралар, брошюраланған
немесе бөлек парақтар түрiндегi үнқағаздар және
ұқсас баспа материалдары:
4901.10  - жеке парақ түрiндегi фальцтелген немесе
фальцтелмеген
- өзгелерi
4901.91  -- сөздiктер және энциклопедиялар және олардың
шығарылу сериясы
4901.99  - өзгелерi
49.02              Суреттi немесе суретсiз, жарнамалық
материалдары бар немесе жоқ газеттер,
журналдар және басқа да мерзiмдi басылымдар:
4902.10  - аптасына кемiнде төрт рет шығарылатын
4902.90  - өзгелерi
49.03     4903.00  Балалардың сурет кiтабы, сурет салуға арналған
немесе бояуға арналған кiтаптар.
49.04     4904.00  Басылған немесе қолжазба, мұқабаланған немесе
мұқабаланбаған, безендiрiлген немесе
безендiрiлмеген ноталар
49.05              Атластарды қоса алғанда, басылған
географиялық және гидрографикалық карталар
немесе барлық түрдегi ұқсас карталар, қабырғаға
iлiнетін карталар, топографиялық жоспарлар және
глобустар:
4905.10  -глобустар
- өзгелерi
4905.91  -- кiтап түрiнде
4905.99  -- өзгелерi
49.06     4906.00  Сәулет, инженерлiк, өнеркәсiптiк, коммерциялық,
топографиялық немесе ұқсас мақсаттарға арналған
түпнұсқаны бiлдіретiн, қолмен орындалған
жоспарлар мен сызбалар; қолжазба мәтiндерi;
сенсибилизациялы қағаздағы фоторепродукциялар
және жоғарыда аталған тауарлардың көшірiлген
даналары.
49.07     4907.00  Олардың атаулы құны бар немесе болады деп
танылған елде жойылмаған, ағымдағы немесе
жаңадан шығарылған почталық маркалар, мембаж
маркалары немесе ұқсас маркалар; елтаңбалы
қағаздар, банкноттар; түбiртек кiтаптар;
акциялар, облигациялар немесе бондар және құнды
қағаздардың ұқсас түрлерi.
X тарау
49-топ
49.08/11
Тауар     YЖ коды
позициясы
49.08              Аудару суреттерi (декалькомания):
4908.10  - стекловациялауға қабiлеттi аудару суреттерi
(декалькомания),
4908.90  - өзгелерi
49.09     4909.00  Басылған немесе суретпен безендiрiлген почталық
открыткалар; құттықтаулар, сәлемдемелер немесе
хабарлаулар басылған, суретпен безендiрiлген
немесе суретпен безендiрiлмеген, конвертi бар
немесе конвертсiз, әшекейленген немесе
әшекейленбеген кәртәшкелер.
49.10     4910.00  Жыртпалыны қоса алғанда, басылған
календарьлардың барлық түрлерi.
49.11              Баспа репродукцияларын және фотографияларды қоса
алғанда басқа да баспа өнiмдерi:
4911.10  - жарнама саудасының материалдары, тауар каталогi
және ұксас өнiмдер
- өзгелерi
4911.91  -- репродукциялар, сызбалар және фотографиялар
4911.99  -- басқалар
XІ Тарау
Ескертулер
ХI-тарау
Тоқыма материалдары мен тоқыма бұйымдары
Ескертулер:
1. Аталған бөлiмге:

(а) щетина или волос животных для изготовления щеток (товарная позиция 05.02); конский волос или его отходы (товарная позиция 05.03);
(б) человеческий волос или изделия из него (товарная позиция 05.01, 67.03 или 67.04), кроме фильтровальной ткани, обычно используемой в прессах для отжима масла или для аналогичных целей (товарная позиция 59.11);
(в) хлопковый линт или другие материалы растительного происхождения группы 14;
(г) асбест товарной позиции 25.24 или изделия из него или других материалов товарной позиции 68.12 или 68.13;
(д) изделия товарной позиции 30.05 или 30.06 (например, вата, марля, перевязочный материал и аналогичные изделия для медицинских, хирургических, стоматологических или ветеринарных целей, стерильные хирургические шовные материалы); нити для чистки межзубных промежутков (зубной шелк) в индивидуальной упаковке для розничной продажи товарной позиции 33.06;
(е) сенсибилизированные текстильные материалы товарных позиций 37.01-37.04;
(ж) мононити с поперечным сечением размером более 1 мм или плоские нити или аналогичные формы (например, искусственная соломка) шириной более 5 мм из пластмассы (группа 39), или плетеные изделия, или ткани, или другие корзиночные или плетеные изделия из мононитей или плоских нитей (группа 46);
(з) ткани, трикотажные полотна машинного или ручного вязания, войлок или фетр или нетканые материалы, пропитанные, с покрытием или дублированные пластмассой, или изделия из них группы 39;
(и) ткани, трикотажные полотна машинного или ручного вязания, войлок или фетр или нетканые материалы, пропитанные, с покрытием или дублированные резиной, или изделия из них группы 40;
(к) шкуры с волосяным или шерстным покровом (группа 41 или 43) или изделия из натурального меха, искусственный мех или изделия из него товарной починим 43.03 или 43.04;
(л) изделия из текстильных материалов товарной позиции 42.01 или 42.02;
(м) товары или изделия группы 48 (например, целлюлозная вата);
(н) обувь или ее части, гетры или гамаши или аналогичные изделия группы 64;
(о) сетки для волос или головные уборы или их части группы 65;
(п) товары группы 67;
(р) текстильные материалы с абразивным покрытием (товарная позиция 68.05), а также углеродные волокна или изделия из них товарной позиции 68.15;
(с) стекловолокно или изделия из него, кроме вышивок стеклянной нитью с видимым фоном (группа 70);
(т) изделия группы 94 (например, мебель, постельные принадлежности, лампы и осветительное оборудование);
(у) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортинвентарь и сетки);
(ф) изделия группы 96 (например, щетки, дорожные наборы для шитья, застежки "молнии" и ленты для пишущих машинок); или
(х) изделия группы 97.

(а) щеткаларды жасауға арналған қылшықтар немесе жануарлардың қылы (05.02 тауар позициясы); жылқының жалы немесе оның қалдықтары (05.03 тауар позициясы);
(б) әдетте май сығу үшiн немесе оған ұқсас мақсаттар үшiн (59.11 тауар позициясы) престерде пайдаланылатын фильтрленген маталардан басқа, адам шашы немесе олардан жасалған бұйымдар (05.01, 67.03 немесе 67.04 тауар позициясы);
(в) мақта линтi немесе 14 топтағы өсiмдiктер тегiнiң басқа да материалдары;
(г) 25.24 тауар позициясындағы асбест немесе олардан немесе 68.12 немесе 68.13 тауар позициясындағы басқа да материалдардан жасалған бұйымдар;
(д) 30.05 немесе 30.06 тауар позициясындағы бұйымдар (мысалы, мақта, дәке, байлама материалы және медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринарлық мақсаттарға арналған оларға ұқсас бұйымдар, стерильдi хирургиялық тiгiс материалдары); 33.06 тауар позициясының бөлшек сауда үшiн жеке орамдағы тiс аралық қуыстарды тазалауға арналған жiптер (тiс жiбегi);
e) 37.01-37.04 тауар позициясындағы сенсибилизорлық тоқыма материалдары;
ж) мөлшерi 1мм-ден асатын көлденең кесiлген даражiптер немесе жалпақ жiптер немесе енi 5 мм-ден асатын пластмассадан жасалған оған ұқсас нысандар (мысалы, жасанды сабан ) (39-топ) немесе өрме бұйымдар, немесе маталар, немесе басқа да кәрзеңке немесе даражiптерден немесе жалпақ жiптерден жасалған өрме бұйымдар (46-топ);
з) маталар, машинамен немесе қолмен iлiп тоқылған тоқыма жаймалар, киiз немесе фетр немесе пластмассамен қатырмаланған немесе жабылған, өңделген мата емес материалдар, немесе олардан жасалған 39-топтың бұйымдары;
и) маталар, машинамен немесе қолмен iлiп тоқылған тоқыма жаймалар, киiз немесе фетр немесе резинадан қатырмаланған немесе жабылған, өңделген мата емес материалдар, немесе олардан жасалған 39-топтың бұйымдары;
к) қылмен немесе жүнмен жабылған терiлер (41 немесе 43-топ) немесе табиғи үлбiрден жасалған бұйымдар, жасанды үлбiр немесе 43.03 немесе 43.04 тауар позициясындағы олардан жасалған бұйымдар;
л) 42.01 немесе 42.02 тауар позициясындағы тоқыма материалдарынан жасалған бұйымдар;
м) 48 топтың тауарлары немесе бұйымдары (мысалы, целлюлоза мақтасы);
н) аяқ-киiм немесе оның бөлiктерi, гетры немесе ғамаштар немесе 64-топтың оларға ұқсас бұйымдары;
о) шашқа арналған торлар немесе бас киiмдер немесе олардың 65-топтағы бөлiктерi;
п) 67-топтың тауарлары;
XI тарау
Ескертулер 2
р) абразивтi жабындысы бар тоқыма материалдары (68.05 тауар позициясы), сондай-ақ көмiрқышқыл талшықтары немесе 68.15 тауар позициясындағы олардан жасалған бұйымдар;
с) шынылы талшықтар немесе көрнектi фонмен қоса шынылы жiптен жасалған кестелерден басқа, олардан жасалған бұйымдар (70-топ);
т) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиhаз, төсек жабдықтары, шамдар және жарық құралдары);
у) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорт мүкәммалы және торлар);
ф) 96-топтың бұйымдары (мысалы, щеткалар, тігу үшiн жол жиынтығы, "сыдырма" түймелеу және басатын машинкаларға арналған ленталар); немесе
х) 97-топтың тауарлары енгiзiлмейдi.

2.- (А) Товары, включенные в группы 50-55 или в товарную позицию 58.09 или 59.02 и состоящие из смеси двух или более текстильных материалов, должны классифицироваться по тому текстильному материалу, который преобладает по массе по сравнению с любым другим текстильным материалом в данном товаре.
Если ни один из текстильных материалов не преобладает по массе, то такие товары должны классифицироваться по тому текстильному материалу, который включается в товарную позицию, последнюю в порядке возрастания кодов среди рассматриваемых товарных позиций.
(Б) При применении вышеприведенного правила:
(а) позументная нить из конского волоса (товарная позиция 51.10) и металлизированная нить (товарная позиция 56.05) должны рассматриваться как единый текстильный материал, масса которого принимается как сумма масс его компонентов; при классификации тканей металлическая нить должна рассматриваться как текстильный материал;
Раздел XI
Примечания 2
(б) при выборе подходящей товарной позиции сначала определяется группа, а затем соответствующая товарная позиция внутри этой группы, не принимая во внимание материалы, которые в данную группу не включаются;
(в) в тех случаях, когда обе группы, 54 и 55, связаны с любой другой группой, они должны рассматриваться как единая группа;
(г) когда в группу или товарную позицию входят товары из различных текстильных материалов, такие материалы должны рассматриваться как единый текстильный материал.
(В) Положения, содержащиеся выше, в примечаниях 2А и 2Б, применяются также при классификации пряжи, упоминаемой ниже в примечании 3 (А, Б), 4 (А, Б), 5 или 6.
3.- (А) В пределах этого раздела при условии соблюдения исключений, оговоренных ниже, в примечании 3Б, нити (одиночные, многокруточные (крученые) или однокруточные), описанные далее, следует рассматривать как "бечевки, веревки, канаты и тросы":
(а) из шелковых нитей или шелковых отходов, линейной плотности более 20 000 дтекс;
(б) из химических нитей (включая нити из двух или более мононитей группы 54) линейной плотности более 10 000 дтекс;
(в) из пеньковых или льняных волокон:
(i) лощеные, линейной плотности 1429 дтекс или более; или
(ii) нелощеные, линейной плотности более 20 000 дтекс;
(г) из волокон кокосового ореха в три или более сложений;
(д) из других растительных волокон линейной плотности более 20 000 дтекс; или
(е) армированные металлической нитью.
(Б) Исключения:
(а) пряжа из шерсти или других волокон животного происхождения и бумажная пряжа, кроме пряжи, армированной металлической нитью;

2.(А) 50-55 топтарға немесе 58.09 немесе 59.02 тауар позициясына енгiзiлген және екi немесе одан да көп тоқыма материалдардың қоспасынан тұратын тауарлар, осы тауардағы кез келген басқа тоқыма материалымен салыстырғанда массасы басым сол тоқыма материалдар бойынша жiктелуi мүмкiн.
Егер де тоқыма материалдардың бiр де бipeуi массасы жағынан басым болмаса, онда осындай тауарлар қарастырылатын тауарлар позицияларының арасында кодтардың өсуi тәртiбiнде тауар позициясына соңғы болып енгiзiлетiн тоқыма материалы бойынша жiктелуi мүмкiн.
(Б) Жоғарыда келтiрiлген ережелердi қолдану кезiнде:
(а) жылқының жалынан жасалған зер жiбi (51.10 тауар позициясы) және металданған жiп (56.05 тауар позициясы) оның массасы оның бөлiктерi массаларының сомасы ретiнде қабылданатын бiрыңғай тоқыма материалы ретiнде қарастырылуы керек; маталарды жiктеу кезiнде металданған жiп тоқыма материалы ретiнде қаралуы керек;
(б) жақын тауар позициясын таңдау кезiнде бiрiншiден тобы анықталады, содан кейiн аталған топқа қосылмайтын материалдарды назарға алынбастан осы топтың iшiндегi тиiстi тауар позициясы анықталады;
(в) екi, 54 және 55 топтың топтары кез келген басқа топпен байланысты болған жағдайларда олар бiрыңғай топ ретiнде қаралуы керек;
(г) топқа немесе тауар позициясына әр түрлi тоқыма материалдарынан тауарлар енген жағдайда осындай материалдар бiрыңғай тоқыма материалы ретiнде қарастырылуы керек.
(В) Жоғарыда, 2А және 2 Б ескертулерiнде берiлген ережелер төменде 3 (А, Б), 4(А, Б), 5 және 6 ескертуiнде айтылған иiрiмжiптердi жiктеу кезiнде қолданылады.
3. (А) Осы тарау шегiнде төменде, 3Б ескертуiнде айтылған ерекшелiктердi сақтау шартында одан әрi сипатталған:
(а) 20 000 дтекстен асатын сызықтық тығыздықтағы жiбек жіптер мен жiбек қалдықтарынан;
(б) 10 000 дтекстен асатын сызықтық тығыздықтағы химиялық жiптерден (54-топтың екi немесе одан да көп даражiптерден жасалған жiптердi қоса алғанда);
(в) мынадай:
(i) 1429 дтекс немесе одан да көп сызықтық тығыздықта жылтыратылған;
XІ тарау
Ескертулер 3
(іі) 20 000 дтекстен асатын сызықтық тығыздықтағы жылтыратылмаған пенка және зығыр талшықтарынан;
г) үш немесе одан да көп кoкoc жаңғағының қосындысынан жасалған талшықтардан;
д) 20 000 дтекстен асатын сызықтық тығыздықтағы басқа да өсiмдiк талшықтарынан;
e) металданған жiппен жiптелген жасалған (жалаң, көп есiлген (есiлген), немесе бiр рет есiлген) жiптердi "қамшы, арқан, трос" ретiнде қарастыру керек.
(Ә) Ерекшелiк ретiнде
(а) жүннен жасалған немесе басқа да жануар талшықтарынан жасалған иiрiмжiптер және металданған жiппен жiптелген иiрiмжiптерден басқа, қағаз иiрiмжiбi;

(б) жгут химических нитей группы 55 и комплексная нить без крутки или с круткой менее 5 кр/м группы 54;
(в) волокно из фиброина шелкопряда товарной позиции 50.06 и мононити группы 54;
(г) металлизированные нити товарной позиции 56.05; пряжа, армированная металлической нитью, включается в соответствии с примечанием 3 А (е), приведенным выше; и
(д) пряжа синель, позументная нить и фасонная петлистая пряжа товарной позиции 56.06.
4.- (А) В группах 50, 51, 52, 54 и 55 при условии соблюдения исключений, оговоренных ниже, в примечании 4Б, термин "расфасованная для розничной продажи" означает пряжу (однониточную, многокруточную (крученую) или однокруточную):
(а) на картонных пластинах, катушках, патронах или на аналогичных носителях, массой не более (включая массу носителя):
(i) 85 г - для шелковых нитей, шелковых отходов или химических нитей; или
(ii) 125 г - для прочей пряжи;
(б) в клубках, пасмах или мотках, массой не более:
(i) 85 г - для химических нитей линейной плотности менее 3000 дтекс, шелковых нитей или шелковых отходов;
(ii) 125 г - для прочей пряжи линейной плотности менее 2000 дтекс; или
(iii) 500 г - для прочей пряжи;
(в) в пасмах или мотках, включающих несколько меньших пасм или мотков, разделенных нитями, которые делают их независимыми друг от друга, причем каждая из этих меньших пасм или мотков массой не более:
(i) 85 г - для шелковых нитей, шелковых отходов или химических нитей; или
(ii) 125 г - для прочей пряжи.
(Б) Исключения:
(а) однониточная пряжа из любого текстильного материала, кроме:
(i) однониточной неотбеленной пряжи из шерсти или тонкого волоса животных; и
(ii) однониточной пряжи из шерсти или тонкого волоса животных, отбеленной, окрашенной или напечатанной, линейной плотности более 5000 дтекс;
Раздел XI
Примечания 3
(б) многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа, неотбеленная:
(i) из шелковых нитей или шелковых отходов, расфасованная; или
(ii) из другого текстильного материала, кроме пряжи из шерсти или тонкого волоса животных, в пасмах или мотках;
(в) многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа из шелковых нитей или шелковых отходов, отбеленная, окрашенная или напечатанная, линейной плотности 133 дтекс или менее; и
(г) однониточная, многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа из любого текстильного материала:
(i) в пасмах или мотках крестовой намотки; или
(ii) намотанная на носителях или другим способом, указывающим на ее использование в текстильной промышленности (например, в початках, на крутильных патронах и шпулях, в конических бобинах или на веретенах или в форме коконов для вышивальных машин).
5.- В товарных позициях 52.04, 54.01 и 55.08 термин "нитки швейные" означает многокруточную (крученую) или однокруточную пряжу:
(а) расфасованную на носители (например, шпули, патроны) массой (включая массу носителя) не более 1000 г;
(б) аппретированную для использования в качестве швейных ниток; и
(в) с конечной правой круткой.
6.- В данном разделе термин "пряжа высокой прочности" означает пряжу с относительной разрывной нагрузкой, измеряемой в сН/текс (сантиньютонах на текс), превышающей:
- однониточная пряжа из найлона или других полиамидов или полиэфиров.............................................60 сН/текс;
- многокруточная (крученая) или однокруточная нить из найлона или других полиамидов или полиэфиров...................53 сН/текс;
- однониточная, многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа из вискозного волокна............................27 сН/текс.
7.- В данном разделе термин "готовые" означает:
(а) разрезанные, но не в форме квадратов или прямоугольников;
(б) представленные в завершенном виде, пригодные для использования (или требующие только разделения путем разрезания разделяющих нитей) и не требующие сшивания или другой обработки (например, салфетки, полотенца, скатерти, шарфы, одеяла);
(в) подрубленные или с подогнутыми кромками или с узелковой бахромой по любому из краев, но исключая тканые изделия, у которых резаные края предохранены от осыпания обметкой или другим простым способом;
(г) разрезанные по заданному размеру и подвергнутые обработке края путем выдергивания нитей;
(д) сшитые, склеенные или соединенные другим способом (кроме штучных изделий, состоящих из двух или более полотнищ идентичного материала, сшитых край в край, и штучных изделий, состоящих из двух или более текстильных материалов, соединенных слоями, с мягким слоем или без него);
(е) вязанные машинным или ручным способом по форме, представленные в виде отдельных изделий или в виде нескольких соединенных изделий.
8.- В группы 50-60:

(ә) 55 топтағы химиялық жiптің ширақжiбi және иiрiлмеген немесе 54-топтың 5кр/м-ден кем емес иiрiлген жиынтық жiп;
(б) 50.06 тауар позициясындағы жiбек құртының фиброинынан жасалған талшық немесе 54 топтың даражiптерi;
(в) 56.05 тауар позициясындағы металданған жiптер; металданған жiппен жiптелген иiрiмжiп жоғарыда келтiрiлген 3 А (e) ескертуiне сәйкес енгiзiледi; және
(г) 56.06 тауар позициясындағы синель иiрiмжiбi, зер жiбi және фасонды iлмектегiш иiрiмжiп.
4.(А) 50, 51, 52, 54 және 55 топтарында төменде, 4Ә ескертуiнде айтылған ерекшелiктi сақтау шартымен "бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған" терминi:
(а) картон, пластина орауыштарындағы, патрондардағы немесе
(i) жiбек жiптер, жiбек қалдықтар немесе химиялық жiптер үшiн - 85г; немесе
(ii) өзге де иiрiмжiптер үшiн - 125г аспайтын салмақта ұқсас тасымалдаушыларда (тасымалдаушының салмағын қоса алғанда);
(б) (i) 3000 дтекстен кем сызықтық тығыздықтағы химиялық жiптер, жiбек жiптер немесе жiбек қалдықтар үшiн - 85г;
(іі) 2000 дтекстен сызықтык тығыздықтағы өзге де иiрiмжiптер үшiн - 125г;
(iii) өзге де иiрiмжiптер үшiн - 500г аспайтын салмақтағы шүйкелерде, келептерде немесе жөргемдерде:
(в) бiрнеше келептердi немесе жөргемдердi қосатын, жiптермен бөлiнген, оларды бiр-бiрiнен тәуелсiз ететiн әрi осы кiшi келептердiң немесе жөргемдердiң әрқайсысының массасы:
(i) - жiбек жiптер, жiбек қалдықтары немесе химиялық жiптер үшiн - 85г;
(іі) өзге де жiптер үшiн - 125 г аспайтын келептерде немесе жөргемдерде алынған
(бiржiптi, көп есiлген (есiлген) немесе бiр рет есiлген) иiрiмжiптi бiлдiредi.
(Б) Ерекшелiк ретiнде:
(а) (i) жүннен немесе жануардың жұқа қылынан жасалған бiржiптi ағартылмаған иiрiмжiптерден; және
(іі) 5000 дтекстен астам сызықтық тығыздықтағы ағартылған, боялған немесе басылған жануардың жүнiнен немесе жұқа қылынан жасалған бiржiптi
XI тарау
Eскертулер 4
иiрiмжiптен басқа, кез келген тоқыма материалынан жасалған бiржiптi иiрiмжiп;
(б) (i) жiбек жiптерден немесе жiбек қалдықтарынан жасалған, өлшенiп салынған; немесе
(ii) келептерде немесе жөргемдерде жануардың жүнiнен немесе жұқа қылынан жасалған иiрiмжiптерден басқа, басқа да тоқыма материалдарынан жасалған көп есiлген (есiлген) немесе бiр рет есiлген, ағартылмаған иiрiмжiп;
(в) 133 дтекстеп сызықтық тығыздықтағы ағартылған, боялған немесе басылған жiбек жiптерден немесе жiбек қалдықтарынан жасалған көп есiлген (есiлген) немесе бiр рет есiлген иірімжіп;
(г) (i) келептерде немесе жөргемдерде оралған; немесе
(іі) тасымалдаушыларда оралған немесе оның тоқыма өнеркәсiбiнде пайдаланылғанынан сiлтейтiн басқа да әдiспен оралған (мысалы собақта, дөңгеленетiн шөлмектер мен патрондарда, жылқы иiршiктерiнде немесе ұршықтарда немесе кестелеу машинасы үшiн пiллә нысанында) кез келген тоқыма материалдарынан жасалған көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған иiрiмжiп.
5. 52.04, 54.01 және 55.08 тауар позицияларындағы "тiгiн жiптерi" терминi:
(а) массасы 1000г аспайтын (тасымалдаушыны қоса алғанда) тасымалдауға бөлшектенген (мысалы, шөлмектер, патрондар);
б) тiгiн жiптерi ретiнде пайдалану үшiн аппреттелген;
в) соңғы оңқай ширатымдағы көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған иiрiмжiптi бiлдiредi.
6. Осы тарауда "жоғары берiктiк иiрiмжiбi" терминi үзу жүктемесiмен Н/тексте (тексте сантиньютонда) өлшенетiн:
- найлоннан немесе басқа да полиамидтерден немесе полиэфирден
жасалған бiржiптi иiрiмжiптep - 60сН/текстен;
- найлоннан немесе басқа да полиамидтерден немесе полиэфирден
жасалған көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет
ширатылған жiп - 53 сН/текстен;
- вискоза талшығынан жасалған бiржiптi, көп ширатылған
(ширатылған) немесе бiр рет ширатылған иiрiмжiп -
27сНтекстен асатын иiрiмжiптi бiлдiредi.
7. Осы тарауда "дайын" терминi:
(а) кесiлген, бiрақ квадрат немесе төртбұрыш түрiнде емес;
(б) аяқталған түрiнде ұсынылған, пайдалану үшiн жарамды (немесе айыру жiптерiн кесу жолымен тек айыруды талап ететiн) және тiгудi немесе басқа да өңдеудi талап етпейтiн (мысалы, майлықтар, орамалдар, дастархандар, шарфтар, көрпелер);
(в) тегiстелген немесе бүгiлген кенерелердi немесе кез келген шектерiнiң түйiндi шашақтарды бiрақ шеттерi шет торлауының сетiнуiнен сақталған;
(г) тапсырылған өлшем бойынша кесiлгендi және жiптердi жұлу жолымен өңдеуге бүктелген шеттердi;
(д) тiгiлген, желiмделген немесе басқа да әдiспен құрастырылған (бiртектi материалдардың екi немесе одан да көп жаймаларынан жасалған, шет шетiне келтiрiлiп тiгiлген дара бұйымдардан және жұмсақ қабаты бар немесе жоқ
XI тарау
Ескертулер 5
қабаттармен бiрiктiрiлген екi немесе тоқыма материалдарынан тұратын дара бұйымдардан бacқa);
(е) жеке бұйымдар немесе бiрнеше бiрiккен бұйымдар түрiнде ұсынылған нысан бойынша машина немесе қол әдiсiмен тоқылғанды бiлдiредi.
8. 50-60- топтарда:

(а) в группы 50-55 и 60 и, если в контексте не оговорено иное, в группы 56-59 не включаются товары, являющиеся готовыми согласно вышеприведенному примечанию 7; и
(б) в группы 50-55 и 60 не включаются товары групп 56-59.
9.- Ткани групп 50-55 включают ткани, состоящие из слоев параллельных текстильных нитей, расположенных один над другим под острыми или прямыми углами. Эти слои скреплены в местах пересечения нитей клеящим веществом или термосоединением.
10.- Эластичные изделия, состоящие из текстильных материалов в сочетании с резиновыми нитями, включаются в данный раздел.
11.- В этом разделе термин "пропитанный" означает также обработку методом погружения.
12.- В данном разделе термин "полиамиды" распространяется и на "арамиды".
13.- Если в контексте не оговорено иное, предметы одежды из текстильных материалов, относящиеся к различным товарным позициям, должны включаться в соответствующие товарные позиции, даже если они представлены в наборах для розничной продажи. В настоящем примечании термин "предметы одежды из текстильных материалов" означает предметы одежды, поименованные в товарных позициях 61.01-61.14 и 62.01-62.11.
Раздел XI
Примечания 4
Примечания к субпозициям:
1.- В данном разделе и, где применимо, во всей Номенклатуре нижеприведенные термины означают:
(а) Эластомерная нить:
комплексная нить, включая мононить, из синтетического текстильного материала, иная, чем текстурированная нить, которая не разрывается при растяжении в 3 раза по сравнению с ее первоначальной длиной и которая при растяжении в 2 раза по сравнению с первоначальной длиной за период в 5 минут возвращается до длины, не более чем в 1,5 раза превышающей ее первоначальную длину.
(б) Неотбеленная пряжа:
(i) имеющая натуральный цвет образующих ее волокон и не подвергнутая отбеливанию, крашению (в массе или не в массе) или печатанию; или
(ii) имеющая неопределенный цвет ("суровая пряжа"), изготовленная из расщипанного сырья.
Такая пряжа может быть обработана бесцветным аппретом или нестойким красителем (исчезающим после простой промывки с мылом), а в случае химических волокон - обработана в массе матирующим средством (например, диоксидом титана).
(в) Отбеленная пряжа:
(i) прошедшая процесс отбеливания, изготовленная из отбеленных волокон или, если в контексте не оговорено иное, окрашенная в белый цвет (в массе или не в массе) или обработанная белым аппретом;
(ii) состоящая из смеси неотбеленных и отбеленных волокон; или
(iii) многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа, состоящая из неотбеленных и отбеленных нитей.
(г) Цветная (окрашенная или напечатанная) пряжа:
(i) окрашенная (в массе или не в массе) в цвет, кроме белого или нестойкого цвета, или напечатанная или изготовленная из окрашенных или напечатанных волокон;
(ii) состоящая из смеси окрашенных волокон различных цветов или из смеси неотбеленных или отбеленных волокон с окрашенными волокнами (пряжа из двухцветной ровницы или меланжевая пряжа) или напечатанная пряжа в один или несколько цветов через промежутки для создания впечатления точек;
(iii) полученная из напечатанных ленты или ровницы; или
(iv) многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа, состоящая из неотбеленной или отбеленной пряжи и окрашенной пряжи. Вышеуказанные определения применимы также, при внесении соответствующих изменений, по отношению к мононитям и плоским или аналогичным нитям группы 54.
(д) Ткани неотбеленные:
изготовленные из неотбеленной пряжи и не подвергнутые отбеливанию, крашению или печатанию. Такие ткани могут быть подвергнуты бесцветному аппретированию или крашению нестойкими красителями.
(е) Ткани отбеленные:
(i) отбеленные или, если в контексте не оговорено иное, окрашенные в белый цвет или обработанные белым аппретом, в куске;
(ii) изготовленные из отбеленной пряжи; или
(iii) изготовленные из неотбеленной и отбеленной пряжи.
(ж) Ткани окрашенные:
(i) ткани гладкокрашеные, кроме окрашенных в белый цвет (если в контексте не оговорено иное), или подвергнутые цветному аппретированию, кроме белого цвета (если в контексте не оговорено иное), в куске; или
(ii) изготовленные из однотонной окрашенной пряжи.
Раздел XI
Примечания 5
(з) Ткани из пряжи различных цветов (кроме напечатанных тканей):
(i) изготовленные из пряжи различных цветов или пряжи различных оттенков одного цвета (кроме натурального цвета составляющих ее волокон);
(ii) изготовленные из неотбеленной или отбеленной пряжи и окрашенной пряжи; или
(iii) изготовленные из двухцветной или меланжевой пряжи.
(Во всех случаях нити, образующие кромку или конец полотна, не принимаются во внимание).
(и) Ткани напечатанные:
ткани, напечатанные в куске, независимо от того, изготовлены они из пряжи различных цветов или нет.
(К напечатанным тканям относятся также ткани с рисунком, нанесенным, например, кистью или пульверизатором, при помощи трафарета, методом флокирования или методом батик).
Мерсеризация не влияет на классификацию пряжи или тканей в соответствии с вышеуказанными определениями.

(а) 50-55 және 60 топтарға және, егер де контексте басқа айтылмаса, 56-59 топтарға жоғарыда келтiрiлген 7 ескертуге сәйкес дайын болып табылатын тауарлар енгiзiлмейдi; және
(б) 50-55 және 60-топтарға 56-59-топтардың тауарлары енгiзiлмейдi.
9. 50-55 топтардың маталарына өткiр және тiке бұрыштарда бiр бiрiнiң үстiнде орналасқан, параллель тоқыма жiптерiнiң қабатынан тұратын маталар енедi. Осы қабаттар айқаспа жiптердiң орнында желiмдiргiш заттармен және термоқосумен бекiтiлген.
10. Резина жiптерiн тұтастырғанда тоқыма материалдардан тұратын эластика бұйымдары.
11. Осы тарауда "өңделген" терминi сондай-ақ батыру әдiсiмен өңдеудi бiлдiредi.
12. Аталған тарауда "полимидтер" терминi "арамидтерге" де таратылады.
13. Егер де контексте өзге айтылмаса әр түрлi тауар позицияларына жататын тоқыма материалдарынан жасалған киiм заттары, бөлшек сауда үшiн жиынтықта ұсынылса да тиiстi тауар позицияларына енгiзiлуi керек. Осы ескертудегi "тоқыма материалдарынан тiгiлген киiм заттары" терминi 61.01-61.14 және 62.01-62.11 тауар позициясында аталған киiм заттарын бiлдiредi.
Субпозицияға ескертулер:
1. Осы тарауда және қолданылуы тиiс жерлерде, төменде келтiрiлген терминде барлық Номенклатурада төмендегiлердi бiлдiредi:
(а) Эластомер жiптерi:
синтетикалық тоқыма материалынан жасалған даражiптi қоса алғанда, жиынтық жiп, оның бастапқы ұзындығымен салыстырғанда 3 есе созу кезiнде және бастапқы ұзындықпен салыстырғанда 2 есе созу кезiнде үзiлмейтiн, 5 минут iшiнде оның бастапқы ұзындығынан 1,5 есе аспайтын ұзындыққа қайта оралатын текстелген жiптен өзге жiп.
(б) (i) оның талшығын құрайтын табиғи түсi бар және ағартуға, бояуға (салмақта немесе салмақта емес) немесе басуға жатпаған; немесе
(іі) жұлынған шикiзаттан әзiрленген, белгiсiз түсi бар ("сұрыптық иiрiмжiп") ағартылмаған иiрiмжiп.
Осындай иiрiмжiп түссiз аппретпен немесе (сабынмен жай жуудан кейiн кететiн) тұрақсыз бояғышпен өңделуi мүмкiн, химиялық талшықтар кезiнде - массада түстейтiн затпен өңделедi (мысалы, титан диоксидi).
(в) (i) ағарту процесiнен өткен, ағартылған талшықтардан жасалған немесе, егер де басқасы контексте айтылмаса ақ түске боялған (массада немесе массада емес) немесе ақ аппретпен өңделген;
(ii) ағартылмаған немесе ағартылған талшықтардың қоспасынан тұратын;
(iii) ағартылмаған және ағартылған иiрiмжiптерден тұратын көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған иiрiмжiптен тұратын ағартылған иiрiмжiп.
XІ тарау
Ескертулер 6
(г) (i) ақ немесе тұрақсыз түстен басқа түске боялған (массада немесе массада емес), немесе басылған немесе боялған немесе басылған талшықтардан жасалған;
(ii) әр түрлi түске боялған талшықтардан немесе ағартылмаған немесе боялған талшықтармен (екiтүстi созбадан жасалған иiрiмжiп немесе меланжды иiрiмжiп) бiрге ағартылған талшықтардың қоспасынан тұратын немесе әсер нүктелерiн құру үшiн аралықтар арқылы бiр немесе бiрнеше түске басылған иiрiмжiптен;
(iii) басылған лентадан немесе созбадан алынған; немесе
(iv) ағартылмаған немесе ағартылған иiрiмжiптен және боялған иiрiмжiптен тұратын көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған иiрiмжiптен тұратын түстi (боялған немесе басылған) иiрiмжiп.
Жоғарыда көрсетiлген анықтамалар сондай-ақ 54-топтың даражiптерiне және жалпақ немесе ұқсас жiптерiне қатысты тиiстi өзгертулердi енгiзу кезiнде қолданылады.
(д) ағартылмаған иiрiмжiптерден жасалған және ағартуға, бояуға немесе басуға жатпаған ағартылмаған маталар. Осындай маталар түссiз аппреттелуi немесе тұрақсыз бояғышпен боялуы мүмкiн.
(е) (i) ағартылған немесе басқасы контексте айтылмаса ақ түске боялған немесе ақ аппретке өңделген:
(ii) ағартылған иiрiмжiптен жасалған; немесе
(ііi) ағартылмаған немесе ағартылған иiрiмжiптен жасалған ағартылған маталар.
(ж) (i) ақ түске боялғаннан (eгep де басқасы контексте айтылмаса) басқа бiртегiс боялған маталар немесе ақ түстен басқа түстi аппреттеуге жатқан (eгep де басқасы контексте айтылмаса); немесе
(ii) бiр өңдi боялған иiрiмжiптен жасалған боялған маталар.
(3) (i) түрлi түстi иiрiмжіптен немесе бiр түстi әр түрлi реңктегi иiрiмжiптен (оның талшықтарын құратын табиғи түстен басқа);
(іі) ағартылмаған немесе ағартылған иiрiмжiптен және боялған иiрiмжiптен жасалған; немесе
(ііi) екі түстi немесе меланжды иiрiмжiптен жасалған түрлi түстi иiрiмжiптерден әзiрленген маталар (басылған маталардан басқа).
(Барлық жағдайларда жаймалардың жиектерiн немесе ұштарын құратын жiптер назарға алынбайды).
(и) Басылған маталар:
олар түрлi түстi иiрiмжiптен жасалған жасалмағанына қарамастан асамда басылған маталар.
(Басылған маталарға сондай-ақ мысалы, трафареттiң көмегiмен, флокирлеу немесе батик әдiсiмен қылқаламмен немесе пульверизатормен салынған суреттерi бар маталар жатады).
Мерсерлеу жоғарыда керсетiлген анықтамаларға сәйкес иiрiмжiптердi немесе маталарды жiктеуге әсер етпейдi.

Определения, изложенные выше в примечаниях к субпозициям 1д-1и, при внесении соответствующих изменений, применимы по отношению к трикотажным полотнам машинного или ручного вязания.
(к) Ткани полотняного переплетения:
ткани, в структуре которых каждая уточная нить проходит поочередно над и под последовательными нитями основы и каждая нить основы проходит поочередно над и под последовательными уточными нитями.
2.- (А) Изделия групп 56-63, содержащие два или более текстильных материала, рассматриваются как изделия, состоящие целиком из того текстильного материала, который согласно примечанию 2 к настоящему разделу должен быть выбран для отнесения изделия, состоящего из тех же текстильных материалов, к группам 50-55 или товарной позиции 58.09.
(Б) При использовании вышеприведенного правила:
(а) где применимо, принимается в расчет лишь часть, определяющая классификацию в соответствии с Основным правилом 3 интерпретации;
(б) во внимание не принимается фоновая ткань, если текстильное изделие состоит из фоновой ткани и имеет ворсовую или петельную поверхность;
(в) в случае вышивок товарной позиции 58.10 и изделий из них во внимание принимается только фоновая ткань. Однако вышивка без видимого фона и изделия из нее должны классифицироваться только по вышивальным нитям.
Раздел XI
Группа 50
50.01/07
Группа 50
Шелк
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
50.01      5001.00  Коконы шелкопряда, пригодные для
разматывания.
50.02      5002.00  Шелк-сырец (некрученый).
50.03             Отходы шелковые (включая коконы,
не пригодные для разматывания, отходы
коконной нити и расщипанное сырье):
5003.10  - не подвергнутые кардо- или
гребнечесанию
5003.90  - прочие
50.04      5004.00  Нить шелковая (исключая пряжу из
шелковых отходов), не расфасованная
для розничной продажи.
50.05      5005.00  Пряжа из шелковых отходов, не
расфасованная для розничной продажи.
50.06      5006.00  Нить шелковая и пряжа из шелковых
отходов, расфасованные для розничной
продажи; волокно из фиброина шелкопряда.
50.07             Ткани из шелковых нитей или из шелковых
отходов:
5007.10  - ткани из шелкового гребенного очеса
5007.20  - ткани прочие, содержащие 85 мас.%
или более шелковых нитей или
шелковых отходов, кроме шелкового
гребенного очеса
5007.90  - ткани прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 51
51.01/05
Группа 51
Шерсть, тонкий или грубый волос животных;
пряжа и ткань из конского волоса
Примечание:
1.- Во всей Номенклатуре:
(а) термин "шерсть" означает шерсть овец или ягнят;
(б) термин "тонкий волос животных" означает волос альпаки, ламы, викуньи, верблюда, яка, ангорских, тибетских, кашмирских или аналогичных коз (за исключением обычных коз), кролика (включая ангорского), зайца, бобра, нутрии или ондатры;

Жоғарыда, 1д-1и субпозицияларында берiлген ескертулерде айтылған анықтамалар, тиiстi өзгертулердi енгiзу кезiнде машинамен немесе қолмен тоқылған тоқыма жаймаларына қатысты қолданылады.
(к) жаймалы өрiмдер маталары:
ХI тарау
Ескepтулер 7
құрылымында әрбiр арқаулық жiп кезекпен немесе негiздiң бiрiздiлiк жiптерiмен өтетiн және әрбiр жiп кезекпен және бiрiздi арқаулық жiптермен өтетiн құрылымындағы маталар.
2. (А) Екi немесе бiрнеше тоқыма материалдарынан тұратын 56-63 топтардың бұйымдары, осы бөлімнің 2 ескертуiне сәйкес сол тоқыма материалдарынан тұратын бұйымдарды 50-55-топтарына немесе 58.09 тауар позициясына апару үшiн қажалуы мүмкiн сол тоқыма материалынан тұтас тұратын бұйымдар ретiнде қарастырылады.
(Б) Жоғарыда келтiрiлген ережелердi пайдалану кезiнде:
(а) қолданылатын жерде, 3 интерпретацияның Негiзгi ережелерiне сәйкес жiктеудi анықтайтын бөлiгi ғана есепке алынады;
(б) егер де тоқыма бұйымы фондық матадан тұратын және түктi немесе өлмелi бетi бар болса фон матасы назарға алынбайды;
(в) 58.10 тауар позициясының кестелерi кезiнде және олардан жасалған бұйымдар кезiнде назарға тек фондық мата алынады. Бiрақ кестелеу көрнекi фонсыз және оларда жасалған бұйымдар тек кестелеу жiптерi бойынша жiктелуi керек.
ХI-тарау
50-топ
50.01.07
50-топ
Жiбек
Тауар     YЖ
позициясы коды
50.01     5001.00  Тарқатуға жарамды жiбек құртының пiлләлерi
50.02     5002.00  тазартылмаған жiбек (ширатылмаған)
50.03              Жiбек қалдықтары (тарқатуға жарамсыз пiлләлердi,
пiллә жiптерi мен ыдыратылған шикiзатты қоса
алғанда):
5003.10  - кардтық немесе тарақпен белiмге ұшырамаған;
5003.90  - өзгелерi
50.04     5004.00  Бөлшек сауда үшiн өлшеп салынбаған жiбек жiбi
(жiбек қалдықтарынан жасалған иiрiмжiптi
қоспағанда)
50.05     5005.00  Бөлшек сауда үшiн өлшеп салынбаған жiбек
қалдықтарынан жасалған иiрiмжiп
50.06     5006.00  Бөлшек сауда үшiн өлшеп салынған, жiбек
қалдықтарынан жасалған жiбек жiбi және иiрiмжiп;
жiбек құртының фиброинынан жасалған талшық;
50.07              Жiбек жiптерден немесе жiбек қалдықтарынан
әзiрленген маталар:
5007.10  - жiбек тарақтау қалдығынан жасалған маталар
5007.20  - жiбек тарақтау қалдығынан басқа, құрамында
85 мас.% немесе одан да көп жiбек жiптерi немесе
жiбек қалдықтары бар өзге де маталар
5007.90  - өзге маталар
ХI тарау
51-топ
51.01/03
51-топ
Жүн жануарлардың биязы немесе қылшықты қылы;
жылқының қылынан жасалған иiрiмжiп пен мата
Ескерту:
1. Бүкiл Номенклатурада:
(а) "жүн" терминi қойдың немесе қозының жүнiн білдіреді;
(ә) "жануарлардың биязы қылы" терминi алпактың, ламаның, викуньның, түйенiң, қодастың ангор, тибет, кашемир немесе осыларға ұқсас ешкiлердiң (жай ешкiлердi қоспағанда), үй қоянының (ангорды қоса алғанда), қоянның, камшаттың, сазқұндыздың немесе ондатраның қылын бiлдiредi;

(в) термин "грубый волос животных" означает волос животных, не упомянутых выше, за исключением волоса и щетины, используемых для производства щеток (товарная позиция 05.02), и конского волоса (товарная позиция 05.03).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
51.01             Шерсть, не подвергнутая кардо- или
гребнечесанию:
- немытая, включая шерсть, мытую в руне:
5101.11  -- шерсть стриженая
5101.19  -- прочая
- мытая, некарбонизованная:
5101.21  -- шерсть стриженая
5101.29  -- прочая
5101.30  - карбонизованная
51.02             Волос животных, тонкий или грубый, не
подвергнутый кардо- или гребнечесанию:
- тонкий волос животных:
5102.11  -- кашмирских коз
5102.19  -- прочий
5102.20  - грубый волос животных
51.03             Отходы шерсти или тонкого или грубого
волоса животных, включая прядильные
отходы, но исключая расщипанное сырье:
5103.10  - очесы шерсти или тонкого волоса
животных
5103.20  - отходы шерсти или тонкого волоса
животных прочие
5103.30  - отходы грубого волоса животных
51.04      5104.00  Расщипанное сырье из шерсти или
тонкого или грубого волоса животных.
51.05             Шерсть и тонкий или грубый волос
животных, подвергнутые кардо- или
гребнечесанию (включая шерсть,
подвергнутую гребнечесанию, в отрезках):
5105.10  - шерсть, подвегнутая кардочесанию
- гребенная лента шерстяная и прочая
шерсть, подвергнутая гребнечесанию:
5105.21  -- шерсть, подвергнутая гребнечесанию,
в отрезках
5105.29  -- прочая
- тонкий волос животных, подвергнутый
кардо- или гребнечесанию:
5105.31  -- кашмирских коз
5105.39  -- прочий
5105.40  - грубый волос животных, подвергнутый
кардо- или гребнечесанию
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 51
51.06/13
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
51.06             Пряжа шерстяная аппаратного прядения,
не расфасованная для розничной продажи:
5106.10  - с содержанием шерсти 85 мас.% или более
5106.20  - с содержанием шерсти менее 85 мас.%
51.07             Пряжа шерстяная гребенного прядения,
не расфасованная для розничной продажи:
5107.10  - с содержанием шерсти 85 мас.% или
более
5107.20  - с содержанием шерсти менее 85 мас.%
51.08             Пряжа из тонкого волоса животных
(аппаратного или гребенного прядения),
не расфасованная для розничной продажи:
5108.10  - аппаратного прядения

(б) "жануарлардың қылшықты қылы" терминi щеткаларды (05.02 тауар позициясы) немесе жылқы қылын (05.03 тауар позициясы) өндiру үшiн пайдаланатын қылдар мен қылшықтарды қоспағанда, жоғарыда аталмаған жануарлардың қылын бiлдiредi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
51.01              Кардтық немесе тарақпен тарауға ұшырамаған жүн:
- рунада жуылған жүндi қоса алғанда, жуылмаған
5101.11  Қырқылған
5101.19  - өзгелерi
- жуылған, карбониздаланбаған:
5101.21  - қырқылған жүн
5101.30  карбониздалған
51.02              Кардтық немесе тарақпен тарауға ұшырамаған,
биязы немесе қылшықты, жануарлардың қылы
- жануарлардың биязы қылы:
5102.11  - кашмир ешкiлерiнiң
5102.19  - өзгелерi
5102.20  - жануарлардың қылшықты қылы
51.03              Жүннiң немесе иiру қалдықтарын қоса алғанда,
бiрақ ыдыратылған шикiзатты қоспағанда
жануарлардың биязы немесе қылшықты қылы:
5103.10  - жүннiң немесе жануарлардың биязы қылының
қыл-қыбыры
5103.20  Жүннiң немесе жануарлардың биязы қылының
қалдықтары өзгелерi
5103.30  Жануарлардың қылшықты қылының қалдықтары
XI тарау
51-топ
51.04/10
Тауар     YЖ
позициясы коды
51.04     5104.00  Жүннен немесе жануарлардың биязы немесе
қылшықты қылынан ыдыратылған шикiзат
51.05              Жүн немесе кардтық немесе тарақпен тарауға
ұшыраған (кесiндiлерде, тарауға ұшыраған
жүндердi қоса алғанда) жануарлардың биязы
немесе қылшықты қылы
5105.10  - кардтық тарауға ұшыраған жүн
- жүндi тарақ таспасы және тарақпен тарауға
ұшыраған өзге де жүн:
5105.21  - кескiндiлерде, тарауға ұшыраған жүн
5105.29  - өзгелерi
- кардтық немесе тарақпен тарауға ұшыраған
жануарлардың биязы қылы:
5105.31  - кашмир ешкiлерiнiң
5105.39  - өзгелерi
5105.40  - кардтық немесе тарақпен тарауға ұшыраған
жануарлардың қылшықты қылы
51.06              Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынбаған,
аппаттық иірудің жүндік иірімжібі:
5106.10  - құрамында 85Mac.% немесе одан да көп жүнi бар
5106.20  - құрамы 85 мac.% кем жүнi бар
51.07              Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынбаған тарақпен
иірудің жүндік иірімжібі:
5107.10  Құрамында 85 мac.% немесе одан да көп жүнi бар
5107.20  Құрамында 85 мac.% кем жүнi бар
51.08              Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынбаған
(аппараттық немесе тарақпен иiру) жануарлардың
биязы қылынан жасалған иiрiмжіп:
5108.10  - аппараттық иiру

5108.20  - гребенного прядения
51.09             Пряжа из шерсти или тонкого волоса
животных, расфасованная для
розничной продажи:
5109.10  - с содержанием шерсти или тонкого
волоса животных 85 мас.% или более
5109.90  - прочая
51.10      5110.00  Пряжа из грубого волоса животных или
конского волоса (включая позументную
нить из конского волоса), расфасованная
или не расфасованная для розничной
продажи.
51.11             Ткани из шерстяной пряжи аппаратного
прядения или пряжи аппаратного прядения
из тонкого волоса животных:
- с содержанием шерсти или тонкого
волоса животных 85 мас.% или более:
5111.11  -- с поверхностной плотностью не более
300 г/м 2
5111.19  -- прочие
5111.20  - прочие, смешанные в основном или
исключительно с химическими нитями
5111.30  - прочие, смешанные в основном или
исключительно с химическими волокнами
5111.90  - прочие
51.12             Ткани из шерстной пряжи гребенного
прядения или пряжи гребенного прядения
из тонкого волоса животных:
- с содержанием шерсти или тонкого
волоса животных 85 мас.% или более:
5112.11  -- с поверхностной плотностью не более
200 г/м 2
5112.19  -- прочие
5112.20  - прочие, смешанные в основном или
исключительно с химическими нитями
5112.30  - прочие, смешанные в основном или
исключительно с химическими волокнами
5112.90  - прочие
51.13      5113.00  Ткани из грубого волоса животных или
конского волоса.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 52
52.01/05 1
Группа 52
Хлопок
Примечание к субпозициям:
1.- В субпозициях 5209.42 и 5211.42 термин "деним, или джинсовая ткань" означает ткани из пряжи различных цветов с трех- или четырехниточным саржевым переплетением, включая ломаную саржу, с основными нитями одного цвета, образующими лицевую поверхность, и с уточными нитями, неотбеленными, отбеленными, окрашенными в серый цвет или в более светлые тона по сравнению с основными нитями.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
52.01      5201.00  Волокно хлопковое, не подвергнутое
кардо- или гребнечесанию.
52.02             Отходы хлопкового волокна (включая
прядильные отходы и расщипанное сырье):
5202.10  - отходы прядильные (включая путанку)
- прочие:
5202.91  -- сырье расщипанное
5202.99  -- прочие
52.03      5203.00  Волокно хлопковое, подвергнутое кардо-
или гребнечесанию.
52.04             Нитки хлопчатобумажные швейные,
расфасованные или не расфасованные
для розничной продажи:
- не расфасованные для розничной продажи:
5204.11  -- содержащие хлопковых волокон
85 мас.% или более

5108.20  - тарақпен иiру
51.09              Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған жануарлардың
жүнiнен немесе биязы қылынан жасалған иiрiмжiп:
5109.10  - құрамында 85 мac.% немесе одан да көп
жануарлардың жүнi немесе биязы қылы бар
5109.20  - өзгелерi
51.10     5110.00  Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған немесе
өлшенiп оралмаған, (жылқы қылынан жасалған зер
жiбiн қоса алғанда)
жануарлардың қылшықты қылынан немесе жылқы
қылынан жасалған иiрiмжiп
XI тарау
51-топ
51.11/13
Тауар     YЖ
позициясы коды
51.11              Аппараттық иiрудiң жүндiк иiрiмжiбiнен немесе
жануарлардың биязы қылынан аппараттық иiру
иiрiмжiбiнен жасалған маталар:
- құрамында 85 мас.% немесе одан да көп
жануарлардың жүнi немесе биязы қылы бар
5111.11  - 300г/м2 аспайтын беттiқ тығыздығымен
5111.19  - өзгелерi
5111.20  Негiзiнен немесе тек химиялық жiптермен
араласқан өзгелерi
5111.30  Негiзiнен немесе тек химиялық талшықтармен
араласқан өзгелерi
5111.90  - өзгелерi
51.12              Тарақпен тараудағы жүндiк иiрiмжiптен немесе
тарақпен тараудағы жануарлардың биязы қылынан
алынған иiрiмжіптен жасалған маталар:
- құрамында 85 мac % немесе одан да көп
жануарлардың жүнi немесе биязы қылы бар:
5112.11  - 200г/м2 аспайтын беттiк тығыздықтағы
5112.19  - өзгелерi
5112.20  - негiзiнен немесе тек химиялық жiптермен
араласқан өзгелерi
5112.30  - негiзiнен немесе тек химиялық талшықтармен
араласқан өзгелерi
5112.90  - өзгелерi
51.13     5113.00  Жануарлардың қылшықты қылынан немесе жылқы
қылынан жасалған маталар.
ХI-тарау
52-топ
52.01/05 1
52-топ
Мақта
Субпозицияларға ескертулер:
1. 5209.42 және 5211.42 субпозицияларда "деним немесе джинсалық мата" терминi негiзгi жiптермен салыстырғанда сыртқы бетiн құрайтын, бiр түстi негізгі жіптермен және ағартылмаған, ағартылған cұp түске немесе неғұрлым ақшыл реңге боялған арқаулық жiптермен бiрге сынық саржаны қоса алғанда, үш немесе төртжiптi саржалы өрiмнен тұратын түрлi түстi иiрiмжiптерден жасалған маталарды бiлдiредi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
52.01     5201.00  Кардтық немесе тарақпен тарауға ұшырамаған
мақта талшығы
52.02              Мақта талшығының қалдықтары (иiру қалдықтары
мен ыдыратылған шикiзаттарды қоса алғанда):
5202.10  - иiру қалдықтары (шатастырманы қоса алғанда)
- өзгелерi
5202.91  - ыдыратылған шикiзаттар
5202.99  - өзгелерi
52.03     5203.00  Кардтық немесе тарақпен тарауға ұшыраған мақта
талшығы
52.04              Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған немесе өлшенiп
салынбаған, мақта тiгiн жiптерi:
- бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынбаған:
5204.11  - құрамында 85мас.% немесе одан да көп мақта
талшықтары бар

5204.19  -- прочие
5204.20  - расфасованные для розничной продажи
52.05             Пряжа хлопчатобумажная (кроме швейных
ниток), содержащая хлопковых волокон
85 мас.% или более, не расфасованная
для розничной продажи:
- пряжа однониточная из волокон, не
подвергнутых гребнечесанию:
5205.11  -- линейной плотности 714,29 дтекс или
более (не выше 14 метрического
номера)
5205.12  -- линейной плотности менее 714,29 дтекс,
но не менее 232,56 дтекс (выше 14
метрического номера, но не выше 43
метрического номера)
5205.13  -- линейной плотности менее 232,56 дтекс,
но не менее 192,31 дтекс (выше 43
метрического номера, но не выше 52
метрического номера)
5205.14  -- линейной плотности менее 192,31 дтекс,
но не менее 125 дтекс (выше 52
метрического номера, но не выше 80
метрического номера)
5205.15  -- линейной плотности менее 125 дтекс
(выше 80 метрического номера)
- пряжа однониточная из волокон,
подвергнутых гребнечесанию:
5205.21  -- линейной плотности 714,29 дтекс или
более (не выше 14 метрического номера)
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 52
52.05 2
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
5205.22  -- линейной плотности менее 714,29 дтекс,
но не менее 232,56 дтекс (выше 14
метрического номера, но не выше 43
метрического номера)
5205.23  -- линейной плотности менее 232,56 дтекс,
но не менее 192,31 дтекс (выше 43
метрического номера, но не выше 52
метрического номера)
5205.24  -- линейной плотности менее 192,31 дтекс,
но не менее 125 дтекс (выше 52
метрического номера, но не выше 80
метрического номера)
5205.26  -- линейной плотности менее 125 дтекс,
но не менее 106,38 дтекс (выше 80
метрического номера, но не выше 94
метрического номера)
5205.27  -- линейной плотности менее 106,38 дтекс,
но не менее 83,33 дтекс (выше 94
метрического номера, но не выше
120 метрического номера)
5205.28  -- линейной плотности менее 83,33 дтекс
(выше 120 метрического номера)
- многокруточная (крученая) или
однокруточная пряжа из волокон, не
подвергнутых гребнечесанию:
5205.31  -- линейной плотности для однониточной
пряжи 714,29 дтекс или более (не
выше 14 метрического номера для
однониточной пряжи)
5205.32  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 714,29 дтекс, но не
менее 232,56 дтекс (выше 14
метрического номера, но не выше
43 метрического номера для
однониточной пряжи)
5205.33  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 232,56 дтекс, но не
менее 192,31 дтекс (выше 43
метрического номера, но не выше
52 метрического номера для
однониточной пряжи)
5205.34  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 192,31 дтекс, но не
менее 125 дтекс (выше 52 метрического
номера, но не выше 80 метрического
номера для однониточной пряжи)
5205.35  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 125 дтекс (выше 80
метрического номера для однониточной
пряжи);
- многокруточная (крученая) или
однокруточная пряжа из волокон,
подвергнутых гребнечесанию:
5205.41  -- линейной плотности для однониточной
пряжи 714,29 дтекс или более
(не выше 14 метрического номера для
однониточной пряжи)
5205.42  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 714,29 дтекс, но не
менее 232,56 дтекс (выше 14 метрического
номера, но не выше 43 метрического
номера для однониточной пряжи)
5205.43  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 232,56 дтекс, но не менее
192,31 дтекс (выше 43 метрического
номера, но не выше 52 метрического
номера для однониточной пряжи)
5205.44  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 192,31 дтекс, но
не менее 125 дтекс (выше 52
метрического номера, но не выше 80
метрического номера для однониточной
пряжи)
5205.46  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 125 дтекс, но не менее
106,38 дтекс (выше 80 метрического
номера, но не выше 94 метрического
номера для однониточной пряжи)
5205.47  -- линейной плотности для однониточной

5204.19  - өзгелерi
5204.20  - бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған
52.05              Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынбаған, құрамында
85 мас.% немесе одан да көп мақта талшықтары бар
мақта иiрiмжiбi (тiгiн жiптерiнен басқа):
- тарақпен тарауға ұшырамаған талшықтан жасалған
бiржiптi иiрiмжiп
5205.11  714.29 дтекс немесе одан асатын сызықтық
тығыздықтағы (14 метрлiк нөмiрден аспайтын)
5205.12  - 714,29 дтекстен аспайтын, бiрақ 232,56 дтекстен
кем емес сызықтық тығыздықтағы (14 метрлiк
нөмiрден жоғары, бiрақ 43 метрлiк нөмiрден
аспайтын)
5205.13  - 232,56 дтекстен аспайтын бiрақ 192,31 дтекстен
кем емес сызықтық тығыздықтағы (43 метрлiк
нөмiрден жоғары, бiрақ 52 метрлiк нөмiрден
аспайтын)
ХІ-тарау
52-топ
52.05 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
5205.14  - 192,31 дтекстен аспайтын, бiрақ 125 дтекстен
кем емес сызықтық тығыздықтағы (52 метрлiк
нөмiрден жоғары, бiрақ 80 метрлiк нөмiрден
аспайтын)
5205.15  - 125 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы
(80метрлiк нөмiрден жоғары)
- тарақпен тарауға ұшыраған талшықтардан жасалған
бiржіптi иiрiмжiп:
5205.21  - 714 29 дтекстегі немесе одан да көп сызықтық
тығыздықтағы (14 метрлiк нөмiрден аспайтын)
5205.22  - 714,29 дтекстен аспайтын, бiрақ 232,56
дтекстен кем емес сызықтық тығыздықтағы
(14 метрлiк нөмiрден жоғары, бiрақ 43 метрлiк
нөмiрден аспайтын)
5205.23  - 232.56 дтекстен аспайтын, бiрақ 191,31
дтекстен кем емес сызықтық тығыздықтағы
(43 метрлiк нөмiрден жоғары, бiрақ 52 метрлiк
немiрден аспайтын)
5205.24  - 192,31 дтекстен аспайтын, бiрақ 125 дтекстен
кем емес сызықтық тығыздықтағы (52 метрлiк
нөмiрден жоғары, бiрақ 80 метрлiк аспайтын)
5205.26  - 125 дтекстен аспайтын, бiрақ 106,38 дтекстен
кем емес сызықтық тығыздықтағы (80 метрлiк
нөмiрден жоғары бiрақ 94 метрлiк нөмiрден
аспайтын)
5205.27  - 106,38 дтекстен аспайтын, бiрақ 83,33 дтекстен
кем емес сызықтық тығыздықтағы (94 метрлiк
нөмiрден жоғары, бiрақ 120 метрлiк нөмiрден
аспайтын)
5205.28  - 83,33 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы
(120 метрлiк нөмiрден жоғары)
- тарақпен тарауға ұшырамаған, талшықтардан
жасалған көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр
рет ширатылған иiрiмжiп:
5205.31  - бiржiптi иiрiмжiп үшiн сызықтық тығыздығы
714,29 дтекс немесе одан да көп (бiржiптi
иiрiмжiп үшiн 14 метрлiк нөмiрден аспайтын)
5205.32  Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 714,29 дтекстен аспайтын
сызықтық тығыздықтағы, бiрақ 232,56 дтекстен кем
емес (бiржіптi иiрiмжiп үшiн 14 метрлiк нөмiрден
жоғары, бiрақ 43 метрлiк нөмiрден аспайтын)
5205.33  - Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 232,56 дтекстен
аспайтын сызықтық тығыздықтағы, бiрақ 192,31
дтекстен кем емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 43
метрлiк нөмiрден жоғары бiрақ 52 метрлiк
нөмiрден аспайтын)
5205.34  - Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 192,31 дтекстен аспайтын
сызықтық тығыздықтағы, бiрақ 125 дтекстен кем
емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 52 метрлiк нөмiрден
жоғары, бірақ 80 метрлiк нөмiрден аспайтын)
XІ-тарау
52-топ
52.05/06 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
5205.35  - Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 125 дтекстен аспайтын
сызықтық тығыздықтағы (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 80
метрлiк нөмiрден жоғары)
- тарақпен тарауға ұшыраған талшықтардан жасалған
көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет
ширатылған
5205.41  Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 714,29 дтекстегi немесе
одан да көп сызықтық тығыздықтағы (бiржiптi
иiрiмжiп үшiн 14 метрлiк нөмiрден аспайтын)
5205.42  - Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 714,29 дтекстен
аспайтын сызықтық тығыздықтағы, бірақ
232,56 дтекстен кем емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн
14 метрлiк нөмiрден жоғары, бiрақ 43 метрлiк
нөмiрден аспайтын)
5205.43  - Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 232,56 дтекстен аспайтын
сызықтық тығыздықтағы бiрақ 192,31 дтекстен кем
емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 43 метрлiк нөмiрден
жоғары бiрақ 52 метрлiк нөмiрден аспайтын)
5205.44  - Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 192,31 дтекстен аспайтын
сызықтық тығыздықтағы, бiрақ 125 дтекстен кем
емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 52 метрлiк нөмiрден
жоғары, бiрақ 80 метрлiк нөмiрден аспайтын)
5205.46  - Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 125 дтекстен аспайтын

пряжи менее 106,38 дтекс, но не
менее 83,33 дтекс (выше 94 метрического
номера, но не выше 120 метрического
номера для однониточной пряжи)
5205.48  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 83,33 дтекс (выше 120
метрического номера для однониточной
пряжи)
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 52
52.06 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
52.06             Пряжа хлопчатобумажная (кроме швейных
ниток), содержащая менее 85 мас.%
хлопковых волокон, не расфасованная для
розничной продажи:
- пряжа однониточная из волокон, не
подвергнутых гребнечесанию:
5206.11  -- линейной плотности 714,29 дтекс или
более (не выше 14 метрического номера)
5206.12  -- линейной плотности менее 714,29 дтекс,
но не менее 232,56 дтекс (выше 14
метрического номера, но не выше 43
метрического номера)
5206.13  -- линейной плотности менее 232,56 дтекс,
но не менее 192,31 дтекс (выше 43
метрического номера, но не выше 52
метрического номера)
5206.14  -- линейной плотности менее 192,31 дтекс,
но не менее 125 дтекс (выше 52
метрического номера, но не выше 80
метрического номера)
5206.15  -- линейной плотности менее 125 дтекс
(выше 80 метрического номера)
- пряжа однониточная из волокон,
подвергнутых гребнечесанию:
5206.21  -- линейной плотности 714,29 дтекс или
более (не выше 14 метрического номера)
5206.22  -- линейной плотности менее 714,29 дтекс,
но не менее 232,56 дтекс (выше 14
метрического номера, но не выше 43
метрического номера)
5206.23  -- линейной плотности менее 232,56 дтекс,
но не менее 192,31 дтекс (выше 43
метрического номера, но не выше 52
метрического номера)
5206.24  -- линейной плотности менее 192,31 дтекс,
но не менее 125 дтекс (выше 52
метрического номера, но не выше 80
метрического номера)
5206.25  -- линейной плотности менее 125 дтекс
(выше 80 метрического номера)
- многокруточная (крученая) или
однокруточная пряжа из волокон, не
подвергнутых гребнечесанию:
5206.31  -- линейной плотности для однониточной
пряжи 714,29 дтекс или более
(не выше 14 метрического номера для
однониточной пряжи)
5206.32  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 714,29 дтекс, но не менее
232,56 дтекс (выше 14 метрического
номера, но не выше 43 метрического
номера для однониточной пряжи)
5206.33  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 232,56 дтекс, но не менее
192,31 дтекс (выше 43 метрического
номера, но не выше 52 метрического
номера для однониточной пряжи)
5206.34  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 192,31 дтекс, но
не менее 125 дтекс (выше 52
метрического номера, но не выше 80
метрического номера для однониточной
пряжи)
5206.35  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 125 дтекс (выше 80
метрического номера для однониточной
пряжи)
- многокруточная (крученая) или
однокруточная пряжа из волокон,
подвергнутых гребнечесанию:
5206.41  -- линейной плотности для однониточной
пряжи 714,29 дтекс или более
(не выше 14 метрического номера для
однониточной пряжи)
5206.42  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 714,29 дтекс, но не
менее 232,56 дтекс (выше 14
метрического номера, но не выше 43
метрического номера для однониточной
пряжи)
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 52
52.06 2 /08
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
5206.43  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 232,56 дтекс, но не менее
192,31 дтекс (выше 43 метрического
номера, но не выше 52 метрического
номера для однониточной пряжи)
5206.44  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 192,31 дтекс, но не менее
125 дтекс (выше 52 метрического
номера, но не выше 80 метрического
номера для однониточной пряжи)
5206.45  -- линейной плотности для однониточной
пряжи менее 125 дтекс (выше 80
метрического номера для однониточной
пряжи)

сызықтық тығыздықтағы, бiрақ 106,38 дтекстен кем
емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 80 метрлiк нөмiрден
жоғары, бiрақ 94 метрлiк нөмiрден аспайтын)
5205.47  - Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 106,38 дтекстен аспайтын
сызықтық тығыздықтағы, бiрақ 83,33 дтекстен кем
емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 94 метрлiк нөмiрден
жоғары, бiрақ 120 метрлiк нөмiрден аспайтын)
5205.48  - Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 83,33 дтекстен аспайтын
сызықтық тығыздықтағы (бiржiптi иiрiмжiп үшiн
120 метрлiк нөмiрден жоғары)
52.06              Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынбаған, құрамы
85 мас.% аспайтын мақта талшықтары бар мақта
иiрiмжiбi (тiгiн жiптерiнен басқа):
- тарақпен тарауға ұшырамаған талшықтардан
жасалған бiржiптi иiрiмжiп
5206.11  714.29 дтекс немесе одан да көп сызықтық
тығыздықтағы (14 метр нөмiрден аспайтын)
5206.12  - 714,29 дтекстен аспайтын, бiрақ 232,56
дтекстен кем емес сызықтық тығыздықтағы (14 метр
нөмiрден жоғары, бiрақ 43 метр нөмiрден аспайтын)
5206.13  - 232,56 дтекстен аспайтын, бiрақ 192,31
дтекстен кем емес сызықтық тығыздықтағы (43 метр
нөмiрден жоғары, бiрақ 52 метр нөмiрден аспайтын)
XІ-тарау
52-топ
52.06
Тауар     YЖ
позициясы коды
5206.14  - 192,31 дтекстен аспайтын, бiрақ 125 дтекстен
кем емес сызықтық тығыздықтағы (52 метр нөмiрден
жоғары бiрақ 80 метр нөмiрден аспайтын)
5206.15  - 125 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы
(80 метр нөмiрден жоғары)
- тарақпен тарауға ұшыраған талшықтардан жасалған
бiржiптi иiрiмжiп:
5206.21  - 714,29 дтекс немесе одан да көп сызықтық
тығыздықтағы (14 метр нөмiрден аспайтын)
5206.22  - 714,29 дтекстен аспайтын, бiрақ 232,56
дтекстен кем емес сызықтық тығыздықтағы (14 метр
нөмiрден жоғары, бiрақ 43 метр нөмiрден аспайтын)
5206.23  - 232,56 дтекстен аспайтын, бiрақ 192,31
дтекстен кем емес сызықтық тығыздықтағы (43 метр
нөмiрден жоғары бiрақ 52 метр нөмiрден аспайтын)
5206.24  - 192,31 дтекстен аспайтын, бiрақ 125 дтекстен
кем eмec сызықтық тығыздықтағы (52 метр нөмiрден
жоғары бiрақ 80 метр нөмiрден аспайтын)
5206.25  - 125 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы
(80 метр нөмiрден жоғары)
- тарақпен тарауға ұшырамаған талшықшалардан
жасалған көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр
рет ширатылған иiрiмжiп
5206.31  - Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 714,29 дтекс немесе
одан да көп сызықтық тығыздықтағы (бiржiптi
иiрiмжiп үшiн 14 метр нөмiрден аспайтын)
5206.32  - Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 714,29 дтекстен
аспайтын, бiрақ 232,56 дтекстен кем емес сызықтық
тығыздықтағы (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 14 метр
нөмiрден жоғары, бipaқ 43 метр нөмiрден аспайтын)
5206.33  - Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 232.56 дтекстен аспайтын
бiрақ 192,31 дтекстен кем емес сызықтық
тығыздықтағы (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 43 метр
нөмiрден жоғары, бiрақ 52 метр нөмiрден аспайтын)
5206.35  - бiржiптi иiрiмжiп үшiн 125 дтекстен аспайтын
сызықтық тығыздықтағы (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 80
метрлiк нөмiрден жоғары)
- тарақпен тарауға ұшыраған, талшықтардан
жасалған көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр
рет ширатылған иiрiмжiп:
5206.41  - бiржiптi иiрiмжiп үшiн 714.29 дтекс немесе
одан да көп сызықтық тығыздықтағы (бiржiптi
иiрiмжiп үшiн 14 метр нөмiрден аспайтын)
ХI-тарау
52-топ
52.06/08 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
5206.42  - Бiржiптi иiрiмжiп үшiн 714,29 дтекстен
аспайтын, бiрақ 232,56 дтекстен кем емес
сызықтық тығыздықтағы (бiржiптi иiрiмжiп үшiн
14 метр нөмiрден жоғары бiрақ 43 метр нөмiрден
аспайтын)
5206.43  - бiржiптi иiрiмжiп үшiн 232,56 дтекстен
аспайтын, бiрақ 192,31 дтекстен кем емес сызықтық
тығыздықтағы (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 43 метр
нөмiрден жоғары, бiрақ 52 метр нөмiрден
аспайтын)
5206.44  - бiржiптi иiрiмжiп үшiн 192,31 дтекстен
аспайтын, бiрақ 125 дтекстен кем емес сызықтық
тығыздықтағы (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 52 метр
нөмiрден жоғары, бiрақ 80 метр нөмiрден аспайтын)
5206.45  - бiржiптi иiрiмжiп үшiн 125 дтекстен аспайтын
сызықтық тығыздықтағы (бiржiптi иiрiмжiп үшiн
80 метр нөмiрден жоғары)

52.07             Пряжа хлопчатобумажная (кроме швейных
ниток), расфасованная для розничной
продажи:
5207.10  - содержащая 85 мас.% или более
хлопковых волокон
5207.90  - прочая
52.08             Ткани хлопчатобумажные, содержащие
85 мас.% или более хлопковых волокон,
с поверхностной плотностью не более
200 г/м 2 :
- неотбеленные:
5208.11  -- полотняного переплетения, с
поверхностной плотностью не более
100 г/м 2
5208.12  -- полотняного переплетения, с
поверхностной плотностью более
100 г/м 2
5208.13  -- 3- или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную
саржу
5208.19  -- ткани прочие
- отбеленные:
5208.21  -- полотняного переплетения, с
поверхностью плотностью не более
100 г/м 2
5208.22  -- полотняного переплетения, с
поверхностной плотностью более 100 г/м 2
5208.23  -- 3- или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу
5208.29  -- ткани прочие
- окрашенные:
5208.31  -- полотняного переплетения, с
поверхностной плотностью не более
100 г/м 2
5208.32  -- полотняного переплетения, с
поверхностной плотностью более 100
г/м 2
5208.33  -- 3- или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную
саржу
5208.39  -- ткани прочие
- из пряжи различных цветов:
5208.41  -- полотняного переплетения, с
поверхностной плотностью не более
100 г/м 2
5208.42  -- полотняного переплетения, с
поверхностной плотностью более
100 г/м 2
5208.43  -- 3- или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу
5208.49  -- ткани прочие
- напечатанные:
5208.51  -- полотняного переплетения, с
поверхностной плотностью не более
100 г/м 2
5208.52  -- полотняного переплетения, с
поверхностной плотностью более 100 г/м 2
5208.53  -- 3- или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу
5208.59  -- ткани прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 52
52.09/10 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
52.09             Ткани хлопчатобумажные, содержащие
85 мас.% или более хлопковых волокон,
с поверхностной плотностью более 200 г/м 2 :
- неотбеленные:
5209.11  -- полотняного переплетения
5209.12  -- 3- или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу
5209.19  -- ткани прочие
- отбеленные:
5204.21  -- полотняного переплетения
5209.22  -- 3- или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу
5209.29  -- ткани прочие
- окрашенные:
5209.31  -- полотняного переплетения
5209.32  -- 3- или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу

52.07              Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған, мақта
иiрiмжiбi (тiгiн жiптерiнен басқа)
5207.10  - құрамында 85мас.% немесе одан да көп мақта
талшықтары бар
5207.90  - өзгелерi
52.08              200г/м аспайтын беттiк тығыздығымен, құрамында
85 мac% немесе одан да көп мақта талшықтары бар
мақта маталары:
- ағартылмаған:
5208.11  - 100г/м2 аспайтын беттiк тығыздықтағы жаймалық
өрiм
5208.12  - 100г/м 2 астам беттiк тығыздықтағы жаймалық өрiм
5208.13  - керi саржаны қоса алғанда, 3 немесе 4-жiптiк
саржалы өрiм
5208.19  - өзге маталар
- ағартылған
5208.21  - 100 г/м аспайтын беттiк тығыздықтағы жаймалық
өрiм
5208.22  - 100г/м астам беттiк тығыздықтағы жаймалық өрiм
5208.23  - керi саржаны қоса алғанда, 3 немесе 4-жiптік
саржалы өрiм
5208.29  - өзге маталар
- боялған:
5208.31  - 100г/м2 аспайтын беттiк тығыздықтағы саржалы
өрiм
5208.32  - 100г/м астам беттiк тығыздықтағы жаймалық өрiм
5208.33  - керi саржаны қоса алғанда, 3 немесе 4-жiптiк
саржалы өрiм
5208.39  - өзге де маталар
- түрлi түстi иiрiмжiптерден
XІ-тарау
52-топ
52.08/09
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
5208.41  - 100г/м2 аспайтын беттiк тығыздықтағы саржалы
өрiм
5208.42  - 100г/м2 астам беттiк тығыздықтағы саржалы өрiм
5208.43  - керi саржаны қоса алғанда, 3 немесе 4-жiптiк
саржалы өрiм
5208.49  - өзге де маталар
- басылған
5208.51  - 100г/м2 аспайтын беттiк тығыздықтағы саржалы
өрiм
5208.52  - 100г/м2 астам беттiк тығыздықтағы саржалы өрiм
5208.53  - керi саржаны қоса алғанда, 3 немесе 4-жiптiк
саржалы өрiм
5208.59  өзге де маталар
52.09              200г/м2 беттiк тығыздықтағы құрамында 85мас.%
немесе одан да көп мақта талшықтары бар мақта
маталары
- ағартылмаған
5209.11  - жаймалық өрiм
5209.12  Керi саржаны қоса алғанда, 3 немесе 4-жiптiк
саржалық өрiм
5209.19  - өзге де маталар
- ағартылған
5209.21  - жаймалық өрiм
5209.22  Керi саржаны қоса алғанда, 3 немесе 4-жiптiк
саржалық өрiм
5209.29  - өзге де маталар
- боялған
5209.31  - жаймалық өрiм
5209.32  Керi саржаны қоса алғанда, 3 немесе 4-жiптiк
саржалық өрiм

5209.39  -- ткани прочие
- из пряжи различных цветов:
5209.41  -- полотняного переплетения
5209.42  -- деним, или джинсовая ткань
5209.43  -- ткани прочие 3- или 4-ниточного
саржевого переплетения, включая
обратную саржу
5209.49  -- ткани прочие
- напечатанные:
5209.51  -- полотняного переплетения
5209.52  -- 3- или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу
5209.59  -- ткани прочие
52.10             Ткани хлопчатобумажные, содержащие менее
85 мас.% хлопковых волокон, смешанные в
основном или исключительно с химическими
волокнами, с поверхностной плотностью
не более 200 г/м 2 :
- неотбеленные:
5210.11  -- полотняного переплетения
5210.12  -- 3- или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу
5210.19  -- ткани прочие
- отбеленные:
5210.21  -- полотняного переплетения
5210.22  -- 3- или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу
5210.29  -- ткани прочие
- окрашенные:
5210.31  -- полотняного переплетения
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 52
52.10 2 /11
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
5210.32  -- 3-или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу
5210.39  -- ткани прочие
- из пряжи различных цветов:
5210.41  -- полотняного переплетения
5210.42  -- 3-или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу
5210.49  -- ткани прочие
- напечатанные:
5210.51  -- полотняного переплетения
5210.52  -- 3-или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу
5210.59  -- ткани прочие
52.11             Ткани хлопчатобумажные, содержащие менее
85 мас.% хлопковых волокон, смешанные
в основном или исключительно с химическими
волокнами, с поверхностной плотностью
более 200 г/м 2 :
- неотбеленные:
5211.11  -- полотняного переплетения
5211.12  -- 3-или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу
5211.19  -- ткани прочие
- отбеленные:
5211.21  -- полотняного переплетения
5211.22  -- 3- или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу
5211.29  -- ткани прочие
- окрашенные:
5211.31  -- полотняного переплетения
5211.32  -- 3- или 4-ниточного саржевого
переплетении, включая обратную саржу
5211.39  -- ткани прочие
- из пряжи различных цветов:
5211.41  -- полотняного переплетения
5211.42  -- деним, или джинсовая ткань
5211.43  -- ткани прочие 3- или 4-ниточного
саржевого переплетения, включая
обратную саржу
5211.49  -- ткани прочие
- напечатанные:
5211.51  -- полотняного переплетения

5209.39  - өзге де маталар
- түрлi түстi иiрiмжiптерден
5209.41  - жаймалық өрiм
5209.42  - деним, немесе джинсалық мақта
5209.43  Кepi саржаны қоса алғанда, 3 немесе 4-жiптiк
саржалық өрiмдегi өзге де маталар
5209.49  - өзге де маталар
- басылған
5209.51  - жаймалық өрiм
5209.52  - керi саржаны қоса алғанда, 3 немесе 4-жiптiк
саржалық өрiм
5209.59  - өзге де маталар
ХI-тарау
52-топ
52.10/11 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
52.10              200г/м2 аспайтын беттiк тығыздықтағы негiзiнен
немесе тек химиялық талшықтармен араласқан,
құрамында 85мас.% кем мақта талшықтары бар
мақта маталары:
- ағартылмаған
5210.11  - жаймалық өрiм
5210.12  - керi саржаны қоса алғанда, 3 немесе 4-жiптiк
саржалық өрiмдер
5210.19  - өзге де маталар
- ағартылған
5210.21  - жаймалық өрiм
5210.22  - керi саржаны қоса алғанда, 3 немесе 4-жiптiк
саржалық өрiм
5210.29  - өзге де маталар
- боялған
5210.31  - жаймалық өрiм
5210.32  - керi саржаны қоса алғанда 3 немесе 4-жiптiк
саржалық өрiм
5210.39  - өзге де маталар
- түрлi түстi иiрiмжiптерден
5210.41  - жаймалық өрiм
5210.42  - керi саржаны қоса алғанда 3 немесе 4-жiптiк
саржалық өрiм
5210.49  - өзге де маталар
- басылған
5210.51  - жаймалық өрiм
5210.52  - керi саржаны қоса алғанда 3 немесе 4-жіптiк
саржалық өрiм
5210.59  - өзге де маталар
52.11              200г/м астам беттiк тығыздықтағы негiзiнен
немесе тек химиялық талшықтармен араласқан,
құрамында 85 мас% кем мақта талшықтары бар
мақта маталары:
- ағартылмаған:
5211.11  - жаймалық өрiм
5211.12  - керi саржаны қоса алғанда 3 немесе 4-жіптiк
саржалық өрiм
5211.19  - өзге де маталар
- ағартылған:
5211.21  - жаймалық өрiм
5211.22  - керi саржаны қоса алғанда 3 немесе 4-жіптiк
саржалық өрiм
5211.29  - өзге де маталар
- боялған
5211.31  - жаймалық өрiм
ХI-тарау
52-топ
52.11/12
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
5211.32  - керi саржаны қоса алғанда 3 немесе 4-жiптiк
саржалық өрiм
5211.39  - өзге де маталар
- түрлi түстi иiрiмжiптерден:
5211.41  - жаймалық өрiм
5211.42  - деним, немесе джинсалық мата
5211.43  - керi саржаны қоса алғанда 3 немесе 4-жiптiк
саржалық өрiм
5211.49  - өзге де маталар
- басылған:
5211.51  - жаймалық өрiм

5211.52  -- 3- или 4-ниточного саржевого
переплетения, включая обратную саржу
5211.59  -- ткани прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 52
52.12
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
52.12             Ткани хлопчатобумажные прочие:
- с поверхностной плотностью не более
200 г/м 2 :
5212.11  -- неотбеленные
5212.12  -- отбеленные
5212.13  -- окрашенные
5212.14  -- из пряжи различных цветов
5212.15  -- напечатанные
- с поверхностной плотностью более 200 г/м 2 :
5212.21  -- неотбеленные
5212.22  -- отбеленные
5212.23  -- окрашенные
5212.24  -- из пряжи различных цветов
5212.25  -- напечатанные
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 53
53.01/05
Группа 53
Прочие растительные текстильные волокна;
бумажная пряжа и ткани из бумажной пряжи
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
53.01             Лен-сырец или лен обработанный, но не
подвергнутый прядению; очесы и отходы
льна (включая прядильные отходы и
расщипанное сырье):
5301.10  - лен-сырец или лен-моченец
- лен мятый, трепаный, чесаный или
обработанный каким-либо другим способом,
но не подвергнутый прядению:
5301.21  -- мятый или трепаный
5301.29  -- прочий
5301.30  - очесы и отходы льна
53.02             Пенька (Cannabis sativa L.) , сырец или
обработанная, но не подвергнутая
прядению; очесы и отходы пеньки (включая
прядильные отходы и расщипанное сырье):
5302.10  - пенька-сырец или пенька моченая
5302.90  - прочие
53.03             Джутовое волокно и другие текстильные
лубяные волокна (кроме льна, пеньки и
рами), в виде сырца или обработанные,
но не подвергнутые прядению; очесы и
отходы этих волокон (включая прядильные
отходы или расщипанное сырье):
5303.10  - джутовое волокно и другие текстильные
лубяные волокна, в виде сырца или
после мочки
5303.90  - прочие
53.04             Волокно сизаля и другие текстильные
волокна растений рода Agave , в виде
сырца или обработанные, но не
подвергнутые прядению; очесы и отходы
этих волокон (включая прядильные отходы
и расщипанное сырье):
5304.10  - сизаль и другие текстильные волокна
растений рода Agave , в виде сырца
5304.90  - прочие
53.05             Волокно кокосового ореха, абаки
(манильской пеньки, или Musa textilis
Nee ), рами и другие растительные
текстильные волокна, в другом месте
не поименованные или не включенные,
в виде сырца или обработанные, но не
подвергнутые прядению; очесы и отходы этих
волокон (включая прядильные отходы и
расщипанное сырье):
- волокно кокосового ореха:

5211.52  - керi саржаны қоса алғанда 3 немесе 4-жіптік
саржалық өрiм
5211.59  - өзге де маталар
52.12              Өзге де мақта маталары:
- 200г/м2 аспайтын беттiк тығыздықтағы:
5212.11  - ағартылмаған
5212.12  - ағартылған
5212.13  - боялған
5212.14  - түрлi түстi иiрiмжiптерден
5212.15  - басылған
- 200г/м астам беттiк тығыздықтағы:
5212.21  - ағартылмаған
5212.22  - ағартылған
5212.23  - боялған
5212.24  - түрлi түстi иiрiмжiптерден
5212.25  - басылған
ХІ-тарау
53-топ
53.01/05 1
53-топ
Өзге де өсiмдiк тоқыма талшықтары; қағаз иiрiмжiбi
және қағаз иiрiмжiбiнен жасалған маталар
Тауар     YЖ
позициясы коды
53.01              Шикiзатты зығыр немесе өңделген, бірақ иiруге
ұшырамаған зығыр; зығырдың қыл-қыбыры мен
қалдықтары (иiру қалдықтары мен жұлынған
шикiзатты қоса алғанда):
5301.10  - өңделмеген зығыр немесе суланған зығыр
- жапырылған, түтiлген, таралған немесе кез
келген басқа әдiспен өңделген, бiрақ иiруге
ұшырамаған зығыр:
5301.21  - жапырылған немесе түтiлген
5301.29  - өзгелерi
5301.30  - зығырдың қыл-қыбыры мен қалдықтары
53.02              Пенька (Cannabis sativa L). шикiзат немесе
өңделген, бiрақ иiруге ұшырамаған; пеньканың
қыл-қыбырлары мен қалдықтары (иiру
қалдықтары мен ыдыратылған шикiзатты қоса
алғанда):
5302.10  - өңделмеген пенька немесе суланған пенька
5302.90  - өзгелерi
53.03              Кендiрлiк талшық және шикiзат түрiнде немесе
өңделген, бiрақ иiруге ұшырамаған басқа да
тоқыма қабықтық талшықтар (зығырдан, пенькадан
және рамнан басқа); осы талшықтардың
қыл-қыбырлары мен қалдықтары:
5303.10  - джуттық талшық немесе шикiзат түрiнде немесе
суланғаннан кейiнгi басқа да тоқыма қабықтық
талшықтар
5303.90  - өзгелерi
53.04.             Сизаль талшығы және шикiзат түрiндегi немесе
өңделген, бiрақ иiруге ұшырамаған Agave түрiндегi
өсiмдiктердiң басқа да тоқыма талшықтары:
5304.10  - сизаль және шикiзат түрiнде, Agave түрiндегi
өсiмдiктердiң басқа да тоқыма талшықтары
5304.90  - өзгелерi
53.05              Кокос жаңғағының, абака (манильская пеньканың,
немесе Musa textilis Nее), рамның талшықтары
және шикiзат түрiнде немесе өңделген, бiрақ
иiруге ұшырамаған, басқа орында аталмаған немесе
енгiзiлмеген басқа да өсiмдiк тоқыма талшықтары;
осы талшықтардың қыл-қыбырлары мен қалдықтары
(иiру қалдықтары мен ыдыратылған шикiзатты қоса
алғанда):
ХI-тарау
53-топ
53.05/11
Тауар     YЖ
позициясы коды
- кокос жаңғағының талшығы:

5305.11  -- сырец
5305.19  -- прочее
- волокно абаки:
5305.21  -- сырец
5305.29  -- прочее
5305.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 53
53.06/11
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
53.06             Пряжа льняная:
5306.10  - однониточная
5306.20  - многокруточная (крученая) или
однокруточная
53.07             Пряжа из джутовых волокон или других
текстильных лубяных волокон товарной
позиции 53.03:
5307.10  - однониточная
5307.20  - многокруточная (крученая) или
однокруточная
53.08             Пряжа из других растительных текстильных
волокон; пряжа бумажная:
5308.10  - пряжа из волокон кокосового ореха
5308.20  - пряжа пеньковая
5308.90  - прочая
53.09             Ткани льняные:
- содержащие 85 мас.% или более
льняных волокон:
5309.11  -- неотбеленные или отбеленные
5309.19  -- прочие
- содержащие менее 85 мас.% льняных
волокон:
5309.21  -- неотбеленные или отбеленные
5309.29  -- прочие
53.10             Ткани из джутовых волокон или других
текстильных лубяных волокон товарной
позиции 53.03:
5310.10  - неотбеленные
5310.90  - прочие
53.11      5311.00  Ткани из прочих растительных текстильных
волокон; ткани из бумажной пряжи.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 54
54.01/02 1
Группа 54
Химические нити
Примечания:
1.- Во всей Номенклатуре термин "химические волокна" означает волокна и нити из органических полимеров, полученные одним из двух промышленных способов:
(а) полимеризацией органических мономеров, такие как полиамиды, полиэфиры, полиуретаны или производные поливинила; или
(б) химическим превращением природных органических полимеров (например, целлюлозы, казеина, протеинов или морских водорослей), такие как вискозное, ацетатное, медноаммиачное или альгинатное волокно.
Термины "синтетические" и "искусственные", применяемые по отношению к волокнам, означают: синтетические - волокна, указанные в пункте (а); искусственные - волокна, указанные в пункте (б).
Термины "химические", "синтетические" и "искусственные" имеют те же значения применительно к "текстильным материалам".
2.- В товарные позиции 54.02 и 54.03 не включается жгут синтетических или искусственных нитей группы 55.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
54.01             Нитки швейные из химических нитей,
расфасованные или не расфасованные
для розничной продажи:

5305.11  - шикiзат
5305.19  - өзгелерi
- абака талшығы:
5305.21  - шикiзат
5305.29  - өзгелерi
5305.90  - өзгелерi
53.06              Зығыр иiрiмжiбi:
5306.10  - бiржiптi
5306.20  - көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет
ширатылған
53.07              Джуттық талшықтардан немесе 53.03 тауар
позициясындағы басқа да тоқыма қабықтық
талшықтардан жасалған иiрiмжiп:
5307.10  - бiржіптi
5307.20  - көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет
ширатылған
53.08              Басқа да өсiмдiк тоқыма талшықтарынан жасалған
иiрiмжiп; қағаз иiрiмжiбi:
5308.10  - кoкoc жаңғағының талшығынан жасалған иiрiмжіп
5308.20  - пенька иiрiмжiбi
5308.90  - өзгелерi
53.09              Зығыр маталары:
- құрамында 85мас% немесе одан да көп зығыр
талшықтары бар.
5309.11  - ағартылмаған немесе ағартылған
5309.19  - өзгелерi
- құрамында 85мас% кем зығыр талшықтары бар:
5309.21  - ағартылмаған немесе ағартылған
5309.29  - өзгелерi
53.10              Джуттық талшықтардан немесе 53.03 тауар
позициясындағы басқа да тоқыма қабықтық
талшықтардан жасалған маталар:
1531.10  - ағартылмаған
5310.90  - өзгелерi
53.11     5311.00  Өзге де өсiмдiк тоқыма талшықтарынан жасалған
маталар; қағаз иiрiмжiбiнен жасалған маталар.
ХІ-тарау
54-топ
54.01/02 1
54-топ
Химиялық жiптер
Ескертулер:
1. Барлық Номенклатурада: "химиялық талшықтар" терминi екi өнеркәсiп әдiсiнiң бiрiмен:
(а) полиамидтер, полиэфирлер, полиуретандар немесе өндiрiстi поливинил сияқты органикалық мономерлердi полимеризациялау;
(б) вискоза, ацетат, аммикаты-мыс, альгинат талшығы сияқты табиғи органикалық полимерлердi (мысалы, целлюлоза, казеин, протеин немесе теңiз балдырлары) химиялық айналдыру әдiсiмен алынған, органикалық полимерлерден жасалған талшықтар мен жiптердi бiлдiредi.
Талшықтарға қатысты қолданылатын "синтетикалық" және "жасанды" терминдерi (а) тармақшасында көрсетiлген синтетикалық талшықтарды; (б) тармағында көрсетiлген жасанды талшықтарды бiлдiредi.
"Химиялық", "синтетикалық" және "жасанды" терминдерi "тоқыма материалдарына" қолданылатын сол мағыналарды бiлдiредi.
2. 54.02 және 54.03 тауар позицияларына 55-топтың синтетикалық немесе жасанды жiптерiнiң ширақжiбi енгiзiлмейдi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
54.01              Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған немесе
өлшенiп салынбаған химиялық жiптерден жасалған
тiгiн жiптерi:

5401.10  - из синтетических нитей
5401.20  - из искусственных нитей
54.02             Нити комплексные синтетические (кроме
швейных ниток), не расфасованные для
розничной продажи, включая синтетические
мононити линейной плотности менее
67 дтекс:
5402.10  - нити высокой прочности из найлона
или других полиамидов
5402.20  - нити высокой прочности полиэфирные
- текстурированные нити:
5402.31  -- найлоновые или из других полиамидов,
линейной плотности одиночной нити
не более 50 текс
5402.32  -- найлоновые или из других полиамидов,
линейной плотности одиночной нити
более 50 текс
5402.33  -- полиэфирные
5402.39  -- прочие
- нити прочие одиночные, некрученые
или с круткой не более 50 кр/м:
5402.41  -- найлоновые или из других полиамидов
5402.42  -- полиэфирные, частично ориентированные
5402.43  -- полиэфирные прочие
5402.49  -- прочие
- нити прочие одиночные, с круткой
более 50 кр/м:
5402.51  -- найлоновые или из других полиамидов
5402.52  -- полиэфирные
5402.59  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 54
54.02 2 /07 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- нити прочие многокруточные (крученые)
или однокруточные:
5402.61  -- найлоновые или из других полиамидов
5402.62  -- полиэфирные
5402.69  -- прочие
54.03             Нити комплексные искусственные (кроме
швейных ниток), не расфасованные для
розничной продажи, включая искусственные
мононити линейной плотности менее
67 дтекс:
5403.10  - нити высокой прочности вискозные
5403.20  - текстурированные нити
- нити одиночные прочие:
5403.31  -- вискозные некрученые или с круткой
не более 120 кр/м
5403.32  -- вискозные с круткой более 120 кр/м
5403.33  -- из ацетилцеллюлозы
5403.39  -- прочие
- нити многокруточные (крученые) или
однокруточные, прочие:
5403.41  -- вискозные
5403.42  -- из ацетилцеллюлозы
5403.49  -- прочие
54.04             Мононити синтетические линейной
плотности 67 дтекс или более и с
размером поперечного сечения не более
1 мм; плоские и аналогичные нити
(например, искусственная соломка) из
синтетических текстильных материалов
с шириной не более 5 мм:
5404.10  - мононити
5404.90  - прочие
54.05      5405.00  Мононити искусственные линейной
плотности 67 дтекс или более и с
размером поперечного сечения не более
1 мм; плоские и аналогичные нити
(например, искусственная соломка) из
искусственных текстильных материалов
с шириной не более 5 мм.
54.06             Нити комплексные химические (кроме
швейных ниток), расфасованные для
розничной продажи:

5401.10  - синтетикалық жiптерден
5401.20  - жасанды жiптерден
54.02              67 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы
синтетикалық даражiптердi қоса алғанда, бөлшек
caудa үшiн өлшенiп салынбаған кешендi
синтетитикалық жiптер (тiгiн жiптерiнен басқа):
5402.10  - найлоннан немесе басқа да полиамидтерден
жасалған жоғары берiктiктегi жiптер
5402.20  - жоғары берiктiктегi полиэфир жiптерi
- текстурленген жiптер:
5402.31  - 50 дтекстен аспайтын жалаң жiптiң сызықтық
тығыздықтағы найлоннан немесе басқа да
полиамидтерден
5402.32  - 50 дтекстен асатын жалаң жiптiң сызықтық
тығыздықтағы найлоннан немесе басқа да
полиамидтерден
5402.23  - полиэфир
5402.39  - өзгелерi
- ширатылмаған немесе 50кр/м аспайтын ширатпадағы
өзге де жалаң жiптер:
5402.41 - найлон немесе басқа да полиамидтерден
ХІ-тарау
54-топ
54.02/05
Тауар     YЖ
позициясы коды
5402.42  - полиэфир, атап айтқанда бағдарланған
5402.43  - өзге де полиэфир
5402.49  - өзгелерi
- 50кр/м астам ширатылған өзге де жалаң жiптер:
5402.51  - найлоннан немесе басқа да полиамидтерден
5402.52  - полиэфир
5402.59  - өзгелерi
- өзге де көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр
рет ширатылған жiптер
5402.61  - найлоннан немесе басқа да полиамидтерден
5402.62  - полиэфир
5402.69  - өзгелерi
54.03              67 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы
жасанды даражiптердi қоса алғанда, бөлшек сауда
үшiн өлшенiп салынбаған, кешендi жасанды жiптер
(тiгiн жiптерiнен басқа)
5403.10  - жоғары берiктiктегi вискоза жiптерi
5403.20  - текстурленген жiптер
- өзге де жалаң жiптер:
5403.31  - ширатылмаған немесе 120кр/м аспайтын
ширатпадағы вискоза
5403.32  - 120 кр/м астам ширатпадағы вискоза
5403.33  - ацетилцеллюлозадан
5403.39  - өзгелерi
- көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет
ширатылған жiптер, өзгелерi:
5403.41  - вискоза
5403.42  - ацетилцеллюлозадан
5403.49  - өзгелерi
54.04              67 дтекс немесе одан да көп сызықтық
тығыздықғағы және мөлшерi 1 мм аспайтын
көлденең кесудегi синтетикалық даражiптер; енi
5мм аспайтын синтетикалық тоқыма материалдардан
жасалған жалпақ және оған ұқсас жiптер (мысалы,
жасанды соломка)
5404.10  - даражiптер
5404.90  - өзгелерi
54.05     5405.00  67 дтекс немесе одан да көп сызықтық
тығыздықтағы мөлшерi 1мм аспайтын көлденең
кесiлген жасанды даражiптер; енi 5мм аспайтын
жасанды тоқыма материалдарынан жасалған
жалпақ және оған ұқсас жiптер (мысалы, жасанды
соломка)
ХI-тарау
54-топ
54.06/07 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
54.06              Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған кешендi
химиялық жiптер (тiгiн жiптерiнен бacқa):

5406.10  - нити синтетические комплексные
5406.20  - нити искусственные комплексные
54.07             Ткани из синтетических комплексных
нитей, включая ткани, изготавливаемые
из материалов товарной позиции 54.04:
5407.10  - ткани, изготавливаемые из нитей
высокой прочности из найлона или
других полиамидов или полиэфиров
5407.20  - ткани, изготавливаемые из плоских
или аналогичных нитей
5407.30  - ткани, упомянутые в примечании
9 к разделу XI
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 54
54.07 2 /08 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- ткани прочие, содержащие 85 мас.%
или более нитей из найлона или
других полиамидов:
5407.41  -- неотбеленные или отбеленные
5407.42  -- окрашенные
5407.43  -- из нитей различных цветов
5407.44  -- напечатанные
- ткани прочие, содержащие 85 мас.%
или более текстурированных полиэфирных
нитей:
5407.51  -- неотбеленные или отбеленные
5407.52  -- окрашенные
5407.53  -- из нитей различных цветов
5407.54  -- напечатанные
- ткани прочие, содержащие 85 мас.% или
более полиэфирных нитей:
5407.61  -- содержащие 85 мас.% или более
нетекстурированных полиэфирных нитей
5407.69  -- прочие
- ткани прочие, содержащие 85 мас.% или
более синтетических нитей:
5407.71  -- неотбеленные или отбеленные
5407.72  -- окрашенные
5407.73  -- из нитей различных цветов
5407.74  -- напечатанные
- ткани прочие, содержащие менее
85 мас.% синтетических нитей, смешанные
в основном или исключительно с хлопковыми
волокнами:
5407.81  -- неотбеленные или отбеленные
5407.82  -- окрашенные
5407.83  -- из нитей различных цветов
5407.84  -- напечатанные
- ткани прочие:
5407.91  -- неотбеленные или отбеленные
5407.92  -- окрашенные
5407.93  -- из нитей различных цветов
5407.94  -- напечатанные
54.08             Ткани из искусственных комплексных
нитей, включая ткани, изготавливаемые
из материалов товарной позиции 54.05:
5408.10  - ткани из вискозных нитей высокой
прочности
- ткани прочие, содержащие 85 мас.% или
более искусственных нитей или
плоских или аналогичных нитей:
5408.21  -- неотбеленные или отбеленные
5408.22  -- окрашенные
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 54
54.08 2
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
5408.23  -- из нитей различных цветов
5408.24  -- напечатанные
- ткани прочие:

5406.10  - синтетикалық кешендi жiптер
5406.20  - жасанды кешендi жiптер
54.07              54.04 тауар позициясындағы материалдардан
жасалған маталарды қоса алғанда, синтетикалық
кешендi жiптерден жасалған маталар:
5407.10  - найлоннан немесе басқа да полиамидтер мен
полиэфирден жасалған жоғары берiктiктегi
жiптерден жасалған маталар
5407.20  - жалпақ немесе оған ұқсас жiптерден жасалған
маталар
5407.30  - ХI-бөлiмге берiлген 9-ескертуде айтылған
маталар
- құрамында 85мас.% немесе одан да көп найлон
немесе басқа да полиамидтер бар басқа да
материалдар:
5407.41  - ағартылмаған және ағартылған
5407.42  - боялған
5407.43  - түрлi түстi жiптерден
5407.44  - басылған
- құрамында 85 мac% немесе одан да көп
текстурленген полиэфир жiптерi бар басқа да
жiптер:
5407.51  - ағартылмаған немесе ағартылған
5407.52  - боялған
5407.53  - түрлi түстi жiптерден
5407.54  - басылған
- құрамында 85 мac% немесе одан да кеп полиэфир
жiптер бар өзге де маталар:
5407.61  - құрамында 85 мас% немесе одан да көп
текстурленбеген полиэфир жiптерi бар
5407.69  -- өзгелерi
- құрамында 85 мас% немесе одан да көп
синтетикалық жiптер бар өзге де маталар:
5407.71  -- ағартылмаған немесе ағартылған
5407.72  -- боялған
5407.73  -- түрлi түстi жiптерден
5407.74  - басылған
- негiзiнен немесе тек мақта талшықтарымен
араласқан, құрамында 85 мас% аспайтын
синтетикалық жiптер бар өзге де маталар:
5407.81  -- ағартылмаған немесе ағартылған
5407.82  -- боялған
5407.83  -- түрлi түстi жiптерден
5407.84  -- басылған
- өзге де маталар
ХІ-тарау
54-топ
54.07/08
Тауар     YЖ
позициясы коды
5407.91  -- ағартылмаған немесе ағартылған
5407.92  -- боялған
5407.93  -- түрлi түстi жiптерден
5407.94  -- басылған
54.08              54.05 тауар позициясындағы материалдардан
жасалған маталарды қоса алғанда, жасанды
кешендi жiптерден жасалған маталар:
5408.10  - жоғары берiктiктегi вискоза жiптерiнен
жасалған маталар
- құрамында 85 мас% немесе одан да көп жасанды
жiптер немесе жалпақ немесе оған ұқсас жiптер бар
өзге де маталар:
5408.21  -- ағартылмаған немесе ағартылған
5408.22  -- боялған
5408.23  -- түрлi түстi жiптерден
5408.24  -- басылған
- өзге де маталар:

5408.31  -- неотбеленные или отбеленные
5408.32  -- окрашенные
5408.33  -- из нитей различных цветов
5408.34  -- напечатанные
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 55
55.01/06 1
Группа 55
Химические волокна
Примечание:
1.- В товарные позиции 55.01 и 55.02 включается только жгут химических нитей, состоящий из параллельных нитей одинаковой длины, равной длине жгута, имеющего следующие характеристики:
(а) длина жгута - более 2 м;
(б) крутка - менее 5 кр/м;
(в) линейная плотность элементарной нити - менее 67 дтекс;
(г) только для жгута синтетических нитей: жгут должен быть вытянут, после чего его способность к растяжению не превышает 100% его длины;
(д) общая линейная плотность жгута - более 20 000 дтекс.
Жгут длиной не более 2 м должен включаться в товарную позицию 55.03 или 55.04.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
55.01             Жгут синтетических нитей:
5501.10  - найлоновый или из прочих полиамидов
5501.20  - полиэфирный
5501.30  - акриловый или модакриловый
5501.90  - прочий
55.02      5502.00  Жгут искусственных нитей.
55.03             Волокна синтетические, не подвергнутые
кардо-, гребнечесанию или другой
подготовке для прядения:
5503.10  - найлоновые или из прочих полиамидов
5503.20  - полиэфирные
5503.30  - акриловые или модакриловые
5503.40  - полипропиленовые
5503.90  - прочие
55.04             Волокна искусственные, не подвергнутые
кардо-, гребнечесанию или другой
подготовке для прядения:
5504.10  - вискозные
5504.90  - прочие
55.05             Отходы химических волокон (включая
гребенные очесы, прядильные отходы и
расщипанное сырье):
5505.10  - синтетических волокон
5505.20  - искусственных волокон
55.06             Волокна синтетические, подвергнутые
кардо-, гребнечесанию или другой
подготовке для прядения:
5506.10  - найлоновые или из прочих полимидов
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 55
55.06 2 /09 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
5506.20  - полиэфирные
5506.30  - акриловые или модакриловые
5506.90  - прочие
55.07     5507.00  Волокна искусственные, подвергнутые
кардо-, гребнечесанию или другой
подготовке для прядения.
55.08             Нитки швейные из химических волокон,
расфасованные или не расфасованные
для розничной продажи:

5408.31  -- ағартылған немесе ағартылмаған
5408.32  -- боялған
5408.33  -- түрлi түстi жiптерден
5408.34  -- басылған
ХІ-тарау
55-топ
55.01/06 1
55-топ
Химиялық талшықтар
Ескертулер:
1.- 55.01 және 55.02 тауар позициясына тек жгут ұзындығына тең бiрдей ұзындықтағы мынадай сипаттағы параллель жiптерден тұратын химиялық жiптердiң жгуттары ғана кiредi:
(а) жгуттың ұзындығы - 2 м-ден артық;
(б) крутка - 5 кр/м кем;
(в) қарапайым жiптiң сызықтық тығыздығы - 67 дтекс-тен кем;
(г) тек синтетикалық жiптердiң жгуты үшiн: жгут созылған болуы қажет, содан кейiн оның созылмалық қасиетi оның ұзындығынан 100% аспайды;
(д) жгуттың жалпы сызықтық тығыздығы - 20 000 дтекс-тен артық.
Ұзындығы 2 м аспайтын жгут 55.03 немесе 55.04 тауар позициясына қосылуы тиіс.
Тауар     YЖ
позициясы коды
55.01              Синтетикалық жiптердiң жгуты:
5501.10  - найлон немесе басқа да полиамиттерден
5501.20  - полиэфирлi
5501.30  - акрилдi немесе модакрилдi
5501.90  - өзгелерi
55.02     5502.00  Жасанды Жiптердiң жгуты.
55.03              Кардтық, тарақпен тарауға немесе иiру үшiн басқа
дайындықтарға ұшырамаған синтетикалық талшықтар:
5503.10  - найлонды немесе басқа полиамидтерден жасалған
5503.20  - полиэфирлi
5503.30  - акрилдi немесе модокрилдi
5503.40  - полипропилдендi
5503.90  - өзгелерi
55.04              Кардтық, тарақпен тарауға немесе иiру үшiн басқа
дайындықтарға ұшырамаған жасанды талшықтар:
5504.10  - вискозды
5504.90  - өзгелерi
55.05              Химиялық талшықтардың қалдықтары (тарақтау
қалдықтарын, иiру қалдықтары және түтiлген
шикiзаттарды қоса алғанда):
5505.10  - синтетикалық талшықтардың
5505.20  - жасанды талшықтардың
55.06              Кардтық, тарақпен тарауға немесе иiру үшiн басқа
дайындықтарға ұшырамаған синтетикалық талшықтаp:
ХІ-тарау
55-топ
55.06/09 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
5506.10  - найлонды немесе басқа полиамидтерден жасалған
5506.20  - полиэфирлi
5506.30  - акрилдi немесе модокрилдi
5506.90  - өзгелерi
55.07     5507.00  Кардтық, тарақпен тарауға немесе иiру үшiн басқа
дайындықтарға ұшырамаған жасанды талшықтар:
55.08              Химиялық талшықтардан жасалған тiгiн жiптерi,
бөлшек саудада сату үшiн өлшеп оралған немесе
өлшеп оралмаған

5508.10  - из синтетических волокон
5508.20  - из искусственных волокон
55.09             Пряжа из синтетических волокон (кроме
швейных ниток), не расфасованная для
розничной продажи:
- содержащая 85 мас.% или более волокон
из найлона или прочих полиамидов:
5509.11  -- однониточная пряжа
5509.12  -- многокруточная (крученая) или
однокруточная пряжа
- содержащая 85 мас.% или более
полиэфирных волокон:
5509.21  -- однониточная пряжа
5509.22  -- многокруточная (крученая) или
однокруточная пряжа
- содержащая 85 мас.% или более
акриловых или модакриловых волокон:
5509.31  -- однониточная пряжа
5509.32  -- многокруточная (крученая) или
однокруточная пряжа
- пряжа прочая, содержащая 85 мас.% или
более синтетических волокон:
5509.41  -- однониточная пряжа
5509.42  -- многокруточная (крученая) или
однокруточная пряжа
- пряжа прочая из полиэфирных волокон:
5509.51  -- смешанная в основном или исключительно
с искусственными волокнами
5509.52  -- смешанная в основном или исключительно
с шерстью или с тонким волосом животных
5509.53  -- смешанная в основном или исключительно
с хлопковыми волокнами
5509.59  -- прочая
- пряжа прочая из акриловых или
модакриловых волокон:
5509.61  -- смешанная в основном или исключительно
с шерстью или с тонким волосом животных
5509.62  -- смешанная в основном или исключительно
с хлопковыми волокнами
5509.69  -- прочая
- пряжа прочая:
5509.91  -- смешанная в основном или исключительно
с шерстью или с тонким волосом животных
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 55
55.09 2 /13 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
5509.92  -- смешанная в основном или исключительно
с хлопковыми волокнами
5509.99  -- прочая
55.10             Пряжа из искусственных волокон (кроме
швейных ниток), не расфасованная для
розничной продажи:
- содержащая 85 мас.% или более
искусственных волокон:
5510.11  -- однониточная пряжа
5510.12  -- многокруточная (крученая) или
однокруточная пряжа
5510.20  - пряжа прочая, смешанная в основном
или исключительно с шерстью или с тонким
волосом животных
5510.30  - пряжа прочая, смешанная в основном или
исключительно с хлопковыми волокнами
5510.90  - пряжа прочая
55.11             Пряжа из химических волокон (кроме
швейных ниток), расфасованная для
розничной продажи:
5511.10  - из синтетических волокон, содержащая
85 мас.% или более этих волокон
5511.20  - из синтетических волокон, содержащая
менее 85 мас.% этих волокон

5508.10  - синтетикалық талшықтардан жасалғандар
5508.20  - жасанды талшықтардан жасалғандар
55.09              Синтетикалық талшықтардан жасалған иiрiмжiп
(тiгiн жiбiнен басқа), бөлшек саудада сату үшiн
өлшеп оралмаған:
- 85 мас.% немесе одан артық найлоннан немесе
өзге де полиамидтерден жасалған талшықтарды
құрайтындар:
5509.11  -- бiртiндi иiрiмжiп
5509.12  -- көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет
ширатылған иiрiмжiп
- 85 мас.% немесе одан артық полиэфирлi
талшықтарды құрайтындар:
5509.21  -- бiр тiндi иiрiмжiп
5509.22  -- көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет
ширатылған иiрiмжiп 85 мас.% немесе одан артық
акрилдi немесе модакрилдi талшықтарды
құрайтындар:
5509.31  -- бiр тiндi иiрiмжiп
5509.32  -- көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет
ширатылған иiрiмжiп
- 85 мас % немесе одан артық синтетикалық
талшықтарды құрайтын, өзге де иiрiмжiптер:
5509.41  -- бiр тiндi иiрiмжiп
5509.42  -- көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет
ширатылған иiрiмжiп
Полиэфирлi талшықтардан жасалған өзге де
иiрiмжiптер:
5509.51  -- негiзiнен немесе тек қана жасанды талшықтармен
араласқан
5509.52  -- негiзiнен немесе тек қана жүнмен немесе
жануарлардың жiңiшке қылымен араласқан
5509.53  -- негiзiнен немесе тек қана мақта талшықтарымен
араласқан
5509.59  - өзгелерi
- акриловты немесе модакриловты талшықтардан
жасалған өзге иiрiмжiптер:
XІ-тарау
55-топ
55.09/12
Тауар     YЖ
позициясы коды
5509.61  -- негізiнен немесе тек қана жүнмен немесе
жануарлардың жiңiшке қылымен араласқан
5509.62  -- негiзiнен немесе тек қана мақта талшықтарымен
араласқан
5509.69  -- өзгелерi
-- өзге де иiрiмжiптер
5509.91  -- негiзiнен немесе тек қана жүнмен немесе
жануарлардың жiңiшке қылымен араласқан
5509.92  -- негiзiнен немесе тек қана мақта талшықтарымен
араласқан
5509.99  -- өзгелерi
55.10              Жасанды талшықтардан жасалған иірiмжiптер
(тiгiн жiбiнен басқа), бөлшек саудада сату үшiн
өлшеп оралмаған:
- 85 мac.% немесе одан артық жасанды талшықтарды
құрайтындар:
5510.11  - бiр тiндi иiрiмжіп
5510.12  -- көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет
ширатылған иiрiмжiп
5510.20  - негiзiнен немесе тек қана жүнмен немесе
жануарлардың жiңiшке қылымен араласқан
5510.30  - негiзiнен немесе тек қана мақта талшықтарымен
араласқан
5510.90  - өзге де иiрiмжiптер
55.11              Химиялық талшықтардан жасалған иiрiмжiптер
(тiгiн жiбiнен басқа), бөлшек саудада сату үшiн
өлшеп оралмаған:
5511.10  - 85 мас.% немесе одан артық осы талшықтарды
құрайтын синтетикалық талшықтардан
5511.20  - 85 мас % кем осы талшықтарды құрайтын
синтетикалық талшықтардан

5511.30  - из искусственных волокон
55.12             Ткани из синтетических волокон,
содержащие 85 мас.% или более
этих волокон:
- содержащие 85 мас.% или более
полиэфирных волокон:
5512.11  -- неотбеленные или отбеленные
5512.19  -- прочие
- содержащие 85 мас.% или более
акриловых или модакриловых волокон:
5512.21  -- неотбеленные или отбеленные
5512.29  -- прочие
- прочие:
5512.91  -- неотбеленные или отбеленные
5512.99  -- прочие
55.13             Ткани из синтетических волокон,
содержащие менее 85 мас.% этих
волокон, смешанные в основном или
исключительно с хлопковыми волокнами,
имеющие поверхностную плотность не
более 170 г/м 2 :
- неотбеленные или отбеленные:
5513.11  -- из полиэфирных волокон, полотняного
переплетения
5513.12  -- из полиэфирных волокон, 3- или
4-ниточного саржевого переплетения,
включая обратную саржу
5513.13  -- ткани прочие из полиэфирных волокон
5513.19  -- ткани прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 55
55.13 2 /14 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- окрашенные:
5513.21  -- из полиэфирных волокон, полотняного
переплетения
5513.22  -- из полиэфирных волокон, 3- или
4-ниточного саржевого переплетения,
включая обратную саржу
5513.23  -- ткани прочие из полиэфирных волокон
5513.29  - ткани прочие
- из пряжи различных цветов:
5513.31  -- из полиэфирных волокон, полотняного
переплетения
5513.32  -- из полиэфирных волокон, 3- или
4-ниточного саржевого переплетения,
включая обратную саржу
5513.33  -- ткани из полиэфирных волокон прочие
5513.39  -- ткани прочие
- напечатанные:
5513.41  -- из полиэфирных волокон, полотняного
переплетения
5513.42  -- из полиэфирных волокон, 3- или
4-ниточного саржевого переплетения,
включая обратную саржу
5513.43  -- ткани из полиэфирных волокон прочие
5513.49  -- ткани прочие
55.14             Ткани из синтетических волокон,
содержащие менее 85 мас.% этих волокон,
смешанные в основном или исключительно с
хлопковыми волокнами, имеющие
поверхностную плотность более 170 г/м 2 :
- неотбеленные или отбеленные:
5514.11  -- из полиэфирных волокон, полотняного
переплетения
5514.12  -- из полиэфирных волокон, 3- или
4-ниточного саржевого переплетения,
включая обратную саржу
5514.13  -- ткани из полиэфирных волокон прочие
5514.19  -- ткани прочие
- окрашенные:
5514.21  -- из полиэфирных волокон, полотняного
переплетения
5514.22  -- из полиэфирных волокон, 3- или
4-ниточного саржевого переплетения,
включая обратную саржу

5511.30  - жасанды талшықтардан
55.12              85 мас.% немесе одан артық осы талшықтарды
құрайтын синтетикалық талшықтардан жасалған
маталар:
85 мас.% немесе одан артық полиэфирлi талшықтарды
құрайтындар:
5512.11  -- ағартылған немесе ағартылмаған
5512.19  -- өзгелерi
5512.21  - 85 мас.% немесе одан артық акрилдi немесе
модакрилдi талшықтарды құрайтындар:
5512.29  -- ағартылған немесе ағартылмаған
5512.91  -- өзгелерi
- өзгелерi:
-- ағартылған немесе ағартылмаған
XI-тарау
55-топ
55.12/14 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
5512.99  -- өзгелерi
55.13              85 мас% кем осы талшықтарды құрайтын
синтетикалық талшықтардан жасалған, негiзiнен
немесе тек қана мақта талшықтарымен араласқан,
170 г/м 2 аспайтын үстiңгi тығыздығы бар маталар:
- ағартылған немесе ағартылмаған
5513.11  -- жаймалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
жасалғандар
5513.12  -- қайтарма саржаны қоса алғандағы, 3 немесе 4
жiптi саржалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
5513.13  -- полиэфирлi талшықтардан жасалған өзге де
маталар
5513.19  -- өзге де маталар
-- боялған:
5513.21  -- жаймалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
жасалғандар
5513.22  -- қайтарма саржаны қоса алғандағы, 3 немесе 4
жiптi саржалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
5513.23  -- полиэфирлi талшықтардан жасалған өзге де
маталар
5513.29  -- өзге де маталар
- түрлi-түстi иiрiмжіптерден жасалғандар
5513.31  -- жаймалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
жасалғандар
5513.32  -- қайтарма саржаны қоса алғандағы, 3 немесе 4
жiптi саржалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
5513.33  -- полиэфирлi талшықтардан жасалған өзге де
маталар
5513.39  -- өзге де маталар
- басылғандар:
5513.41  жаймалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
жасалғандар
5513.42  -- қайтарма саржаны қоса алғандағы, 3 немесе 4
жiптi саржалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
5513.43  -- полиэфирлi талшықтардан жасалған өзге де
маталар
5513.49  -- өзге де маталар
55.14              85 мас% кем осы талшықтарды құрайтын
синтетикалық талшықтардан жасалған, негiзiнен
немесе тек қана мақта талшықтарымен араласқан,
170 г/м 2 артық үстiңгi тығыздығы бар маталар:
- ағартылған немесе ағартылмаған
5514.11  -- жаймалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
жасалғандар
5514.12  -- қайтарма саржаны қоса алғандағы, 3 немесе 4
жiптi саржалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
5514.13  -- полиэфирлi талшықтардан жасалған өзге де
маталар
5514.19  -- өзге де маталар
- боялғандар.
ХІ-тарау
55-топ
55.14/16 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
5514.21  -- жаймайлық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
жасалғандар
5514.22  -- қайтарма саржаны қоса алғандағы, 3 немесе 4
жiпті саржалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан

5514.23  -- ткани из полиэфирных волокон прочие
5514.29  -- ткани прочие
- из пряжи различных цветов:
5514.31  -- из полиэфирных волокон, полотняного
переплетения
5514.32  -- из полиэфирных волокон, 3- или
4-ниточного саржевого переплетения,
включая обратную саржу
5514.33  -- ткани из полиэфирных волокон прочие
5514.39  -- ткани прочие
- напечатанные:
5514.41  -- из полиэфирных волокон, полотняного
переплетения
5514.42  -- из полиэфирных волокон, 3- или
4-ниточного саржевого переплетения,
включая обратную саржу
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 55
55.14 2 /16 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
5514.43  -- ткани из полиэфирных волокон прочие
5514.49  -- ткани прочие
55.15             Ткани из синтетических волокон прочие:
- из полиэфирных волокон:
5515.11  -- смешанные в основном или исключительно
с вискозными волокнами
5515.12  -- смешанные в основном или исключительно
с химическими нитями
5515.13  -- смешанные в основном или исключительно
с шерстью или с тонким волосом животных
5515.19  -- прочие
- из акриловых или модакриловых волокон:
5515.21  -- смешанные в основном или исключительно
с химическими нитями
5515.22  -- смешанные в основном или исключительно
с шерстью или с тонким волосом животных
5515.29  -- прочие
- ткани прочие:
5515.91  -- смешанные в основном или исключительно
с химическими нитями
5515.92  -- смешанные в основном или исключительно
с шерстью или с тонким волосом животных
5515.99  -- прочие
55.16             Ткани из искусственных волокон:
- содержащие 85 мас.% или более
искусственных волокон:
5516.11  -- неотбеленные или отбеленные
5516.12  -- окрашенные
5516.13  -- из пряжи различных цветов
5516.14  -- напечатанные
- содержащие менее 85 мас.% искусственных
волокон, смешанные в основном или
исключительно с химическими нитями:
5516.21  -- неотбеленные или отбеленные
5516.22  -- окрашенные
5516.23  -- из пряжи различных цветов
5516.24  -- напечатанные
- содержащие менее 85 мас.% искусственных
волокон, смешанные в основном или
исключительно с шерстью или с тонким
волосом животных:
5516.31  -- неотбеленные или отбеленные
5516.32  -- окрашенные
5516.33  -- из пряжи различных цветов
5516.34  -- напечатанные
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 55
55.16 2
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- содержащие менее 85 мас.% искусственных
волокон, смешанные в основном или
исключительно с хлопковыми волокнами:

5514.23  -- полиэфирлi талшықтардан жасалған өзге де
маталар
5514.29  -- өзге де маталар
- түрлi-түстi иiрiмжiптерден жасалғандар:
5514.31  -- жаймалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
жасалғандар
5514.32  -- қайтарма саржаны қоса алғандағы, 3 немесе 4
жiптi саржалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
5514.33  -- полиэфирлi талшықтардан жасалған өзге де
маталар
5514.39  -- өзге де маталар
- басылғандар:
5514.41  -- жаймалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
жасалғандар
5514.42  -- қайтарма саржаны қоса алғандағы, 3 немесе 4
жiптi саржалық өрiмдi полиэфирлi талшықтардан
5514.43  -- полиэфирлi талшықтардан жасалған өзге де
маталар
5514.49  -- өзге де маталар
55.15              Синтетикалық талшықтардан жасалған өзге де
маталар:
Полиэфирлi талшықтардан жасалғандар:
5515.11  -- негiзiнен немесе тек қана вискоз талшықтарымен
араласқан
5515.12  -- негiзiнен немесе тек қана химиялық жiптермен
араласқан
5515.13  -- негiзiнен немесе тек қана жүнмен немесе
жануарлардың жiңiшке қылымен араласкан
5515.19  - өзгелерi
-- акрилдi немесе модакрилдi талшықтардан
жасалғандар
5515.21  -- негiзiнен немесе тек қана химиялық жiптермен
араласқан
5515.22  -- негiзiнен немесе тек қана жүнмен немесе
жануарлардың жiңiшке қылымен араласқан
5515.29  -- өзгелерi
- өзге де маталар
5515.91  -- негiзiнен немесе тек қана химиялық жiптермен
араласқан
5515.92  -- негiзiнен немесе тек қана жүнмен немесе
жануарлардың жiңiшке қылымен араласқан
5515.99  -- өзгелерi
55.16              Жасанды талшықтардан жасалған маталар:
ХІ-тарау
55-топ
55.16 2
Тауар     YЖ
позициясы коды
- 85 мас.% немесе одан артық жасанды талшықтарды
құрайтындар:
5516.11  -- ағартылған немесе ағартылмаған
5516.12  -- боялғандар
5516.13  -- түрлi түстi иiрiмжiптерден жасалғандар
5516.14  -- басылғандар
- 85 мас.% кем негiзiнен немесе тек қана химиялық
жiптермен араласқан жасанды талшықтарды
құрайтындар:
5516.21  -- ағартылған немесе ағартылмаған
5516.22  -- боялғандар
5516.23  -- түрлi түстi иiрiмжiптерден жасалғандар
5516.24  -- басылғандар
- 85 мас.% кем негiзiнен немесе тек қана жүнмен
немесе жануардың жiңiшке қылымен араласқан
жасанды талшықтарды құрайтындар:
5516.31  -- ағартылған немесе ағартылмаған
5516.32  -- боялғандар
5516.33  -- түрлi түстi иiрiмжiптерден жасалғандар
5516.34  -- басылғандар
- 85 мас% кем негiзiнен немесе тек қанa мақта
талшықтарымен араласқан жасанды талшықтарды
құрайтындар:

5516.41  --  неотбеленные или отбеленные
5516.42  -- окрашенные
5516.43  -- из пряжи различных цветов
5516.44  -- напечатанные
- прочие:
5516.91  -- неотбеленные или отбеленные
5516.92  -- окрашенные
5516.93  -- из пряжи различных цветов
5516.94  -- напечатанные
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 56
56.01
Группа 56
Вата, войлок или фетр и нетканые материалы;
специальная пряжа; бечевки, веревки, канаты и
тросы и изделия из них
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) вата, войлок или фетр или нетканые материалы, пропитанные или с покрытием веществами или препаратами (например, парфюмерными или косметическими средствами группы 33, мылом или моющими средствами товарной позиции 34.01, полирующими средствами, кремами или аналогичными средствами товарной позиции 34.05, мягчителями тканей товарной позиции 38.09), где текстильный материал является просто основой;
(б) текстильные изделия товарной позиции 58.11;
(в) природный или искусственный абразивный порошок или зерно на основе из войлока или фетра или нетканого материала (товарная позиция 68.05);
(г) агломерированная или регенерированная слюда на основе из войлока или фетра или нетканого материала (товарная позиция 68.14); или
(д) металлическая фольга на основе из войлока или фетра или нетканых материалов (раздел XV).
2.- Термин "войлок или фетр" означает в том числе иглопробивной войлок или фетр и материалы, состоящие из холста текстильных волокон, сцепление между которыми усиливается пробивкой иглами с использованием волокон холста.
3.- В товарные позиции 56.02 и 56.03 включаются, соответственно, войлок или фетр и нетканые материалы, пропитанные, с покрытием или дублированные пластмассой или резиной, независимо от структуры последних (плотной или пористой).
В товарную позицию 56.03 также входят нетканые материалы, в которых пластмасса или резина образуют связующее вещество.
В товарные позиции 56.02 и 56.03 однако не включаются:
(а) войлок или фетр, пропитанный, с покрытием или дублированный пластмассой или резиной, содержащий не более 50 мас.% текстильного материала, или войлок или фетр, полностью заделанный внутрь пластмассы или резины (группа 39 или 40);
(б) нетканые материалы, полностью заделанные внутрь пластмассы или резины или полностью покрытые такими материалами с двух сторон при условии, что такое покрытие или оболочка могут быть различимы невооруженным глазом, не принимая во внимание какое-либо связанное с этим изменение цвета (группа 39 или 40); или
(в) плиты, листы или полосы или ленты из пористой пластмассы или пористой резины, соединенные с войлоком или фетром или неткаными материалами, где текстильный материал добавлен для армирования (группа 39 или 40).

5516.41  -- ағартылған немесе ағартылмаған
5516.42  -- боялғандар
5516.43  -- түрлi түстi иiрiмжiптерден жасалғандар
5516.44  -- басылғандар
- өзгелерi
5516.91  -- ағартылған немесе ағартылмаған
5516.92  -- боялғандар
5516.93  -- түрлi түстi иiрiмжiптерден жасалғандар
5516.94  -- басылғандар
ХІ-тарау
56-топ
Ескертулер
56-топ
Мақта, киiз немесе фетр және тоқыма емес материалдар;
арнайы иiрiмжiптер; жiңiшке жетек арқандар, арқандар,
жуан арқандар мен тростар және олардан жасалған бұйымдар
Ескертулер:
1.- Аталған топқа:
(а) сiңiрiлген немесе түстi заттармен немесе препараттармен (мысалы, 33 топтың парфюмерлiк немесе косметикалық заттарымен, 34.01 тауар позициясының сабын немесе жуғыш құралдарымен, 34.05 тауар позициясының жылтыратқыш құралдарымен, кремдер немесе ұқсас құралдарымен 38.09 тауар позициясының мата жұмсартқыштарымен) жабылған мақта, киiз немесе фетр және тоқыма емес материалдар, мұнда тоқыма материалы жай негiз болып табылады;
(б) 58.11 тауар позициясының тоқыма бұйымдары;
(в) киiз немесе фетр немесе тоқыма емес материал негiзiндегi табиғи немесе жасанды абразивтi ұнтақ немесе түйiршiк (68.05 тауар позициясы);
(г) киiз немесе фетр және тоқыма емес материал негiзiндегi кесектендiрiлген немесе қалпына келтiрiлген слюда (68.14 тауар позициясы), немесе
(д) киiз немесе фетр және тоқыма емес материалдар негiзiндегi металл фольга (ХY бөлiм) енгiзiлмейдi.
2.- "Киiз немесе фетр" терминi ине өтетiн киiздi немесе фетр және олардың арасындағы iлiктiру жайғақ талшықтарын пайдалана отырып инемек тесумен күшейетiн тоқыма талшықтарының жайғақтарынан тұратын материалдарды да бiлдiредi.
3.- 56.02 және 56.03 тауар позицияларына тиiсiнше сiңiрiлген, үстi жабылған немесе олардың құрылымына қарамастан (тығыз немесе кеуектi) пластмассамен немесе резеңкемен қатырмаланған киiз немесе фетр және тоқыма емес материалдар енгiзiледi.
56.03 тауар позициясына пластмасса немесе резеңке байланыстыратын заттарды құрайтын тоқыма емес материалдар да кiредi.
Алайда, 56.02 және 56.03 тауар позицияларына мыналар енгiзiлмейдi:
(а) сiңiрiлген, үстi жабылған немесе 50 мас.% аспайтын тоқыма материалын құрайтын пластмассамен немесе резеңкемен қатырмаланған киiз немесе фетр немесе толығымен пластмассаның немесе резеңкенiң iшiне бекiтiлген киiз немесе фетр (39 немесе 40-топ);
(б) толығымен пластмассаның немесе резеңкенiң iшiне бекiтiлген немесе қандай да бiр осындай өзгерiске байланысты түсiнiң өзгергендiгiне көңiл аудармастан, мұндай жабынғылар немесе қабықтар жай көзге әртүрлi болып көрiнуi мүмкiн болған жағдайда толығымен екi жағынан да мұндай материалдармен жабылған тоқыма емес материалдар (39 немесе 40-топ); немесе
(в) киiзбен немесе фетрмен немесе тоқыма емес материалдармен бiрiктiрiлген, кеуектi пластмассадан немесе кеуектi резеңкеден жасалған тақталар, табақтар немесе жолақтар немесе таспалар, мұнда тоқыма материл арматуралау үшiн қосылған (39 немесе 40-топ).
ХІ-тарау
56-топ
56.01/03 1

4.- В товарную позицию 56.04 не включаются текстильная пряжа или плоские нити или аналогичные нити товарной позиции 54.04 или 54.05, в которых пропитка или покрытие не могут быть видны невооруженным глазом (обычно группы 50-55); при этом не принимается во внимание какое-либо связанное с этим изменение цвета.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
56.01             Вата из текстильных материалов и
изделия из нее; текстильные волокна,
не превышающие по длине 5 мм (пух),
текстильная пыль и узелки:
5601.10  - женские гигиенические прокладки и
тампоны гигиенические, детские пеленки
и подгузники и аналогичные
санитарно-гигиенические изделия из ваты
- вата; прочие изделия из ваты:
5601.21  -- из хлопковых волокон
5601.22  -- из химических волокон
5601.29  -- прочие
5601.30  - пух и пыль текстильные и узелки
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 56
56.02/07 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
56.02             Войлок или фетр, пропитанные или
непропитанные, с покрытием или без
покрытия, дублированные или
недублированные:
5602.10  - войлок или фетр иглопробивные и
волокнистые вязально-прошивные полотна
- войлок или фетр прочие, непропитанные,
без покрытия или недублированные:
5602.21  -- из шерсти или тонкого волоса животных
5602.29  -- из прочих текстильных материалов
5602.90  - прочие
56.03             Нетканые материалы, пропитанные или
непропитанные, с покрытием или без
покрытия, дублированные или недублированные:
- из химических нитей:
5603.11  -- с поверхностной плотностью не
более 25 г/м 2
5603.12  -- с поверхностной плотностью более
25 г/м 2 , но не более 70 г/м 2
5603.13  -- с поверхностной плотностью более
70 г/м 2 , но не более 150 г/м 2
5603.14  -- с поверхностной плотностью более
150 г/м 2
- прочие:
5603.91  -- с поверхностной плотностью не
более 25 г/м 2
5603.92  -- с поверхностной плотностью более
25 г/м 2 , но не более 70 г/м 2
5603.93  -- с поверхностной плотностью более
70 г/м 2 , но не более 150 г/м 2
5603.94  -- с поверхностной плотностью более
150 г/м 2
56.04             Резиновые нить и шнур, с текстильным
покрытием; текстильные нити, плоские
нити и аналогичные нити товарной
позиции 54.04 или 54.05, пропитанные,
с покрытием или имеющие оболочку из
резины или пластмассы:
5604.10  - резиновые нить и шнур, с текстильным
покрытием

4.- 56.04 тауар позициясына тоқыма иiрiмжiптерi немесе жалпақ жiптер немесе сiңiру немесе жабынғы жай көзге көрiнбеуi мүмкiн 54.04 немесе 54.05 тауар позициясының ұқсас жiптерi (әдетте 50-55-топтары); бұл ретте кейiннен болатын түр-түстiң қандай да бiр өзгеруi назарға алынбайды.
Тауар     YЖ
позициясы коды
56.01              Тоқыма материалдардан жасалған мақта және одан
жасалған бұйымдар; ұзындығы бойынша 5 мм-ден
аспайтын тоқыма талшықтары (түбiт), тоқыма
шаңы және түйiндер:
5601.10  - мақтадан жасалған әйелдердiң гигиеналық
прокладкалары және гигиеналық тампондары, балалар
жаялықтары және подгузниктер және
санитарлық-гигиеналық ұқсас бұйымдар:
- мынадай мақта: мақтадан жасалған өзге де
бұйымдар:
5601.21  -- мақта талшықтарынан жасалған
5601.22  -- химиялық талшықтардан жасалған
5601.29  -- өзгелерi
5601.30  - тоқыма түбiтi және шаңы және түйiндер
56.02              Сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген, жабылған немесе
жабынғысыз, қатырмаланған немесе қатырмаланбаған
киiз немесе фетр:
5602.10  - ине өтетiн киiз немесе фетр және
тоқылып-тiгiлген талшықты жайма
- сiңiрiлмеген, жабылмаған немесе қатырмаланбаған
өзге де киiз немесе мықты:
5602.21  -- жүннен немесе жануарлардың жiңiшке қылынан
жасалғандар
5602.29  -- өзге де тоқыма материалдарынан
5602.90  - өзгелерi
56.03              Сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген, жабылған немесе
жабынғысыз, қатырмаланған немесе қатырмаланбаған
тоқыма емес материалдар:
- мынадай химиялық жiптерден жасалған:
5603.12  -- үстiңгi тығыздығы 25 г/м 2 аспайтын
5603.12  -- үстiңгi тығыздығы 25 г/м 2 астам, бiрақ 70 г/м 2
аспайтын
5603.13  -- үстiңгi тығыздығы 70 г/м 2 астам, бiрақ 150
г/м 2 аспайтын
5603.14  -- үстiңгi тығыздығы 150 г/м 2 артық
- өзгелерi:
5603.91  -- үстiңгi тығыздығы 25 г/м 2 аспайтындар
XІ-тарау
56-топ
56.03/07
Тауар     YЖ
позициясы коды
5603.92  -- үстiңгi тығыздығы 25 г/м 2 астам, бiрақ 70 г/м 2
аспайтын
5603.93  -- үстiңгi тығыздығы 70 г/м 2 астам, бiрақ 150
г/м 2 аспайтын
5603.94  -- үстiңгi тығыздығы 150 г/м артық
56.04              Тоқыма жабындысы бар резеңке жiп және бау
тоқыма жiптер, жалпақ жiптер және 54.04 немесе
54.05 тауар позициясының жабылған немесе
резеңкеден немесе пластмассадан жабығы бар ұқсас
жiптерi:
5604.10  - тоқыма жабындысы бар резеңке жiп және бау

5604.20  - нити высокой прочности полиэфирные,
найлоновые или из прочих полиамидов
или вискозные, пропитанные или с
покрытием
5604.90  - прочие
56.05      5605.00  Нить металлизированная, позументная
или непозументная, являющаяся
текстильной нитью или плоской нитью или
аналогичной нитью товарной позиции
54.04 или 54.05, комбинированная
с металлом в виде нити, полосы или
ленты или порошка, или покрытая металлом.
56.06      5606.00  Нить позументная и плоская и аналогичная
нить товарной позиции 54.04 или 54.05,
позументная (кроме входящей в товарную
позицию 56.05 и позументной нити из
конского волоса); пряжа синель (включая
флокированную синель); фасонная
петлистая пряжа.
56.07             Бечевки, веревки, канаты и тросы,
плетеные или неплетеные, или в оплетке
или без оплетки, и пропитанные или
непропитанные, с покрытием или без
покрытия, в оболочке или без оболочки из
резины или пластмассы:
5607.10  - из джутовых волокон или прочих
текстильных лубяных волокон товарной
позиции 53.03
- из сизаля или прочих текстильных волокон
растений рода Agave :
5607.21  -- упаковочная бечевка или шпагат
5607.29  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 56
56.07 2 /09
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- из полиэтилена или полипропилена:
5607.41  -- упаковочная бечевка или шпагат
5607.49  -- прочие
5607.50  - из прочих синтетических волокон
5607.90  - прочие
56.08             Сетки и сети, плетеные из бечевок,
веревок или канатов; готовые рыболовные
сети и другие готовые сети из текстильных
материалов:
- из химических текстильных материалов:
5608.11  -- готовые сети рыболовные
5608.19  -- прочие
5608.90  - прочие
56.09     5609.00  Изделия из нитей или пряжи, плоских или
аналогичных нитей товарной позиции
54.04 или 54.05, бечевок, веревок,
канатов или тросов, в другом месте не
поименованные или не включенные.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 57
57.01/03 1
Группа 57
Ковры и прочие текстильные напольные покрытия
Примечания:
1.- В данной группе термин "ковры и прочие текстильные напольные покрытия" означает напольные покрытия, в которых текстильные материалы служат лицевой поверхностью изделия в процессе его эксплуатации, и включает изделия, имеющие характеристики текстильных напольных покрытий, но предназначенные для использования в других целях.
2.- В данную группу не включаются каркасные подложки напольных покрытий.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

5604.20  - полиэфирлi, найлонды немесе өзге полиамидтерден
немесе вискозды, сiңiрiлген немесе жабылған аса
төзiмдi жiптер
5604.90  - өзгелерi
56.05     5605.00  Тоқыма жiп немесе жалпақ жiп немесе 54.04 немесе
54.05 тауар позициясының жiп, жолақ немесе таспа
немесе ұнтақ түрiнде металл мен бiрiктiрiлген,
немесе металлмен қапталған ұқсас жiптерi болып
табылатын металдандырылған, жалатылған,
оқалы немесе оқалы емес жiп.
56.06     5606.00  Оқалы жiп және жалпақ және 54.04 немесе 54.05
тауар позициясының оқалы (54.05 тауар
позициясына енетiндерден және жылқы қылынан
жасалған оқалы жiптерден басқа) жiптерi;
шашақты иiрiмжiп (флокирлi шашақжiптi қоса);
фасонды iлмектi иiрiмжiп.
56.07              Өрiлген немесе өрiлмеген, немесе өрмедегi немесе
өрмесiз, және сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген,
жабылған немесе жабылмаған, резеңкеден немесе
пластмассадан жасалған, қапталған немесе
қапталмаған жетек арқандар, жiптер, арқандар
және тростар:
5607.10  - 53.03 тауар позициясының кендiр талшығынан
немесе өзге де тоқыма қабықтық талшығынан
жасалғандар
- сизаль немесе Аgavе тектес өсiмдiктердiң өзге
де тоқыма талшықтарынан жасалғандар.
5607.21  -- орамдық жетек арқан немесе шпагат
5607.29  -- өзгелерi
- полиэтиленнен немесе полипропиленнен
жасалғандар:
5607.41  -- орамдық жетек арқан немесе шпагат
5607.49  -- өзгелерi
5607.50  - өзге де синтетикалық талшықтардан жасалғандар
5607.90  - өзгелерi
XІ-тарау
56-топ
56.08/09
Тауар     YЖ
позициясы коды
56.08              Жедел арқандардан, жiптерден, арқандардан
өрiлген торлар және аулар; тоқыма
материалдарынан жасалған дайын балық аулайтын
аулар және басқа да дайын аулар:
5608.11  - химиялық тоқыма материалдарынан жасағандар:
5608.19  -- балық аулауға арналған дайын аулар
5608.90  -- өзгелерi
- өзгелерi
56.09     5609.00  Жiптерден немесе иiрiмжiптерден, 54.05 немесе
54.05 тауар позициясының жалпақ немесе ұқсас
жiптерiнен, жетек арқандардан, жiптерден,
арқандардан немесе тростардан жасалған, басқа
жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген бұйымдар.
ХІ-тарау
57-топ
57.01/02 1
57-топ
Кiлемдер және өзге де еденге төселетiн тоқыма бұйымдар
Ескертулер:
1. -Аталған топта "кiлемдер және өзге де еденге төселетiн тоқыма бұйымдар" терминi пайдалану процесiнде тоқыма материалдары бұйымның беткi жағында болатын еденге төселетiн бұйымдарды бiлдiредi және тоқыма еденге төселетiндердiң сипаты бар, бірақ басқа мақсаттарға пайдалану үшiн арналған бұйымдар енгiзiледi.
2. -Аталған топқа еден төсенiштерiнiң қаңқалық тағандары енгiзiлмейдi.
Тауар     YЖ
позициясы коды

57.01             Узелковые ковры и прочие текстильные
напольные покрытия, готовые или неготовые:
5701.10  - из шерсти или тонкого волоса животных
5701.90  - из прочих текстильных материалов
57.02             Тканые ковры и прочие текстильные напольные
покрытия, нетафтинговые или
нефлокированные, готовые или неготовые,
включая "килим", "сумах", "кермани" и
аналогичные ковры ручной работы:
5702.10  - ковры "килим", "сумах", "кермани" и
аналогичные ковры ручной работы
5702.20  - напольные покрытия из волокон кокосового
ореха
- прочие ворсовые, неготовые:
5702.31  -- из шерсти или тонкого волоса животных
5702.32  -- из химических текстильных материалов
5702.39  -- из прочих текстильных материалов
- прочие ворсовые, готовые:
5702.41  -- из шерсти или тонкого волоса животных
5702.42  -- из химических текстильных материалов
5702.49  -- из прочих текстильных материалов
- прочие безворсовые, неготовые:
5702.51  -- из шерсти или тонкого волоса животных
5702.52  -- из химических текстильных материалов
5702.59  -- из прочих текстильных материалов
- прочие безворсовые, готовые:
5702.91  -- из шерсти или тонкого волоса животных
5702.92  -- из химических текстильных материалов
5702.99  -- из прочих текстильных материалов
57.03             Ковры и прочие текстильные напольные
покрытия тафтинговые, готовые или неготовые:
5703.10  - из шерсти или тонкого волоса животных
5703.20  - из найлона или прочих полиамидов
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 57
57.03 2 /05
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
5703.30  - из прочих химических текстильных материалов
5703.90  - из прочих текстильных материалов
57.04             Ковры и прочие текстильные напольные
покрытия из войлока, нетафтинговые или
нефлокированные, готовые или неготовые:
5704.10  - в виде пластин максимальной площадью 0,3 м 2
5704.90  - прочие
57.05     5705.00  Ковры и текстильные напольные покрытия
прочие, готовые или неготовые.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 58
58.01 1
Группа 58
Специальные ткани; тафтинговые текстильные
материалы; кружева; гобелены; отделочные
материалы; вышивки
Примечания:
1.- В данную группу не включаются текстильные материалы, указанные в примечании 1 к группе 59, пропитанные, с покрытием или дублированные, или другие изделия группы 59.
2.- В товарную позицию 58.01 включаются также ткани с уточным ворсом, у которых ворсообразующие нити еще не обрезаны и на этой стадии у них нет еще стоячего ворса.
3.- Для изделий товарной позиции 58.03 термин "ткань перевивочного переплетения" означает ткань с основой, полностью или частично состоящей из стоячих или фоновых нитей и из пересекающих или перевивочных нитей, которые пересекают стоячие или фоновые нити, делая пол-оборота, полный оборот или более для образования петель, через которые проходят уточные нити.
4.- Товарная позиция 58.04 не включает сетчатые полотна, плетеные из бечевок, веревок или канатов товарной позиции 56.08.
5.- В товарной позиции 58.06 под термином "узкие ткани" понимаются:
(а) ткани шириной не более 30 см, сотканные или отрезанные от более широких полотен, с кромками (ткаными, приклеенными или полученными другими способами) на обоих краях;
(б) ткани трубчатые с шириной плоскости не более 30 см; и
(в) косые бейки с подвернутыми краями шириной в развернутом виде не более 30 см.

57.01              Дайын және дайын емес түйiншектi кiлемдер және
өзге де еденге төселетiн тоқыма бұйымдар:
5701.10  - жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан
жасалғандар
5701.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
57.02              "Килим", "сумах", "кермани" және осы сияқты қол
жұмысының кiлемдерiн қоса алғанда тафтинктік
емес немесе флокирленбеген, дайын немесе дайын
емес тоқылған кiлемдер және өзге де еденге
төселетiн токыма бұйымдар:
5702.10  - "килим", "сумах", "кермани" және осы сияқты қол
жұмысының кiлемдерi
5702.20  - кокoc жаңғағының талшықтарынан жасалған еден
төсенiштерi
- өзге дайын емес түктiлер:
5702.31  -- жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан
жасалғандар
5702.32  -- химиялық тоқыма материалдардан жасалғандар
5702.39  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- өзге дайын түктiлер:
5702.41  -- жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан
жасалғандар
5702.42  -- химиялық тоқыма материалдардан жасалғандар
5702.49  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- өзге дайын емес түктi еместер
5702.51  -- жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан
жасалғандар
5702.52  -- химиялық тоқыма материалдардан жасалғандар
5702.59  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- өзге дайын түктi еместер
ХI-тарау
57-топ
57.02 2 /05
Тауар     YЖ
позициясы коды
5702.91  -- жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан
жасалғандар
5702.92  -- химиялық тоқыма материалдардан жасалғандар
5702.99  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
57.03              Дайын және дайын емес кiлемдер және тафтинктік
өзге де еден төсенiштерi:
5703.10  - жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан
жасалғандар
5703.20  - найлоннан және өзге полиамидтардан жасалғандар
5703.30  - өзге химиялық тоқыма материалдардан жасалғандар
5703.90  - өзге тоқыма материалдардан
57.04              Тафтинктiк емес немесе флокирленбеген, дайын
немесе дайын емес киiзден жасалған кiлемдер және
өзге де еденге төселетiн тоқыма бұйымдар:
5704.10  Ең көп көлемi 0,3 м 2 пластиналар түрiндегiлер
5704.90  - өзгелерi
57.05     5705.00  Өзге де, дайын немесе дайын емес кiлемдер және
еденге төселетiн тоқыма бұйымдар.
ХІ-тарау
58-топ
58.01 1
58-топ
Арнайы маталар; тафтинктiк тоқыма материалдары;
шiлтерлер; гобелендер; әрлеу материалдары; кестелер
Ескертулер:
1. -Аталған топқа 59-топқа арналған 1-шi ескертуде көрсетiлген сiңiрiлген, жабындысы бар немесе иленген тоқыма материалдары немесе 59-топтың басқа бұйымдары енгiзiлмейдi.
2. -58.01 тауар позициясына түк құрайтын жiптерi әлi кесiлмеген және осы кезеңде әлi тұрыңқы түктерi жоқ арқаулық түгi бар маталар да енгiзiледi.
3. -58.03 тауар позициясының бұйымдары үшiн "шырмалы өрiм матасы" терминi толығымен немесе iшiнара тұрыңқы немесе фон жiптерден және жарты бұрылыс, толық немесе олар арқылы арқаулық жiптер өтетiн iлмектер жасау үшін одан да көп бұрылыс жасай отырып тұрыңкы немесе фон жiптерге айқасатын айқаспа немесе шырмалы жiптерден тұратын негiзi бар матаны бiлдiредi.
4. -58.04 тауар позициясына 56.08 тауар позициясының бечевкадан, жiптерден немесе арқандардан тоқылған тор жаймалары енгiзілмейдi.
5. -58.06 тауар позициясында "енсiз маталар" терминi:
(а) енi 30 см аспайтын, екi тоқылған немесе неғұрлым ендi жаймалардан кесiлген, екi шетiнен де кенерелерi (тоқылған, желiмделген немесе басқа тәсiлдермен жасалған) бар маталар;
(б) жалпақтығының енi 30 см аспайтын түтiктi маталар; және
(в) енi жазылған түрiнде 30 см аспайтын шетi қайырылған қисыл бейкалар.

Узкие ткани с тканой бахромой включаются в товарную позицию 58.08.
6.- В товарной позиции 58.10 под термином "вышивка" понимаются, inter alia , вышивки металлической или стеклянной нитью на видимой текстильной основе и вышитые аппликации из блесток, бисера или декоративные украшения из текстильных или других материалов. В данную товарную позицию не включаются вышитые иглой гобелены (товарная позиция 58.05).
7.- В дополнение к изделиям товарной позиции 58.09 в данную группу включаются также изделия, изготовленные из металлических нитей и используемые для украшения одежды, в качестве мебельных тканей или для аналогичных целей.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
58.01             Ткани ворсовые и ткани из синели, кроме
тканей товарной позиции 58.02 или 58.06:
5801.10  - из шерсти или тонкого волоса животных
- из хлопчатобумажной пряжи:
5801.21  -- ткани с неразрезным уточным ворсом
5801.22  -- вельвет-корд с разрезным ворсом
5801.23  -- ткани с уточным ворсом прочие
5801.24  -- ткани с основным неразрезным ворсом, эпингле
5801.25  -- ткани с основным разрезным ворсом
5801.26  -- ткани из синели
- из химических нитей:
5801.31  -- ткани с неразрезным уточным ворсом
5801.32  -- вельвет-корд с разрезным ворсом
5801.33  -- ткани с уточным ворсом прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 58
58.01 2 /06
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
5801.34  -- ткани с основным неразрезным ворсом, эпингле
5801.35  -- ткани с основным разрезным ворсом
5801.36  -- ткани из синели
5801.90  - из прочих текстильных материалов
58.02             Ткани махровые полотенечные и аналогичные
махровые ткани, кроме узких тканей товарной
позиции 58.06; тафтинговые текстильные
материалы, кроме изделий товарной позиции
57.03:
- ткани махровые полотенечные и аналогичные
махровые ткани из хлопчатобумажной пряжи:
5802.11  -- неотбеленные
5802.19  -- прочие
5802.20  - ткани махровые полотенечные и аналогичные
махровые ткани из прочих текстильных
материалов
5802.30  - тафтинговые текстильные материалы
58.03             Ткани перевивочного переплетения, кроме
узких тканей товарной позиции 58.06:
5803.10  - из хлопчатобумажной пряжи
5803.90  - из прочих текстильных материалов
58.04             Тюль и прочие сетчатые полотна, за
исключением тканых полотен, трикотажных
полотен машинного или ручного вязания;
кружева в куске, в лентах или в виде
отдельных орнаментов, кроме полотен

Тоқылған шашағы бар енсiз маталар 58.08 тауар позициясына енгiзiледi.
6. -58.10 тауар позициясында "кесте" терминi inter аliа, көрiнетiн тоқыма негiзде металл немесе шыны жiптермен кестеленген кестелердi және жылтырақтардан, майда моншақтардан тiгiлген жапсырмаларды немесе тоқыма немесе басқа материалдардан жасалған сәндiк әшекейлердi бiлдiредi. Аталған тауар позициясына инемен тiгiлген гобелендер (58.05 тауар позициясы) енгiзiлмейдi.
7. - Аталған топқа 58.09 тауар позициясының бұйымдарына қосымша металл жiптерден дайындалған және киiмдердi әшекейлеу үшiн, жиhаздық маталар ретiнде немесе ұқсас мақсаттар үшiн пайдаланылатын бұйымдар да енгiзiледi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
58.01              58.02 немесе 58.06 тауар позициясының
маталарынан басқа түктi маталар және
шашақжіптерден жасалған маталар:
5801.10  - жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан
жасалғандар
- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
ХІ-тарау
58-топ
57.01 2 /04 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
5801.21  -- кесiлмеген арқаулық түгi бар маталар
5801.22  -- кесiлген түгi бар шибарқыт-корд
5801.23  -- арқаулық түгi бар басқа маталар
5801.24  -- негiзгi кесiлмеген түгi бар маталар, эпингле
5801.25  -- негiзгi кесiлген түгi бар маталар
5801.26  -- шашақжiптерден жасалған маталар
- химиялық жiптерден жасалғандар:
5301.31  -- кесiлмеген арқаулық сүтi бар маталар
5801.32  -- кесiлген түгi бар шибарқыт-корд
5801.33  -- арқаулық түгi бар басқа маталар
5801.34  -- негiзгi кесiлмеген түгi бар маталар, эпингле
5801.35  -- негiзгi кесiлген түгi бар маталар
5801.36  -- шашақжiптерден жасалған маталар
5801.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
58.02              58.06 тауар позициясының енсiз маталарынан басқа
ұзынтүктi сүлгiлiк маталар және ұқсас ұзынтүктi
маталар; 57.03 тауар позициясының бұйымдарынан
басқа тафтингтiк тоқыма материалдар:
- ұзынтүктi сүлгiлiк маталар және ұқсас мақта
иiрiмжiптерден жасалған ұзынтүктi маталар:
5802.11  -- ағартылмағандар
5802.19  -- өзгелерi
5802.20  - ұзынтүктi сүлгiлiк маталар және ұқсас басқа
тоқыма материалдардан жасалған ұзынтүктi маталар:
5802.30  Тафтингтiк тоқыма материалдар
58.03              58.06 тауар позициясының енсiз маталарынан басқа
қайта есiлген өрiм маталары
5803.10  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
5803.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
58.04              Мата жаймаларды, машинамен және қолмен
тоқылған тоқыма жаймаларды қоспағанда селдiр
перде және өзге сорлы жаймалар;

товарных позиций 60.02-60.06:
5804.10 - тюль и прочие сетчатые полотна
- кружева машинного вязания:
5804.21 -- из химических нитей
5804.29 -- из прочих текстильных материалов
5804.30 - кружева ручного вязания
58.05      5805.00 Тканые вручную гобелены типа гобеленов
бельгийских, обьюссонских, бовэ и
аналогичных гобеленов и гобелены,
вышитые иглой (например, гладью,
крестом), готовые или неготовые.
58.06             Узкие ткани, кроме изделий товарной
позиции 58.07; узкие ткани безуточные,
скрепленные склеиванием (болдюк):
5806.10 - ворсовые ткани (включая махровые полотенечные
и аналогичные махровые ткани) и ткани из
синели
5806.20 - ткани прочие, содержащие 5 мас.% или более
эластомерных или резиновых нитей
- ткани прочие:
5806.31 -- из хлопчатобумажной пряжи
5806.32 -- из химических нитей
5806.39 -- из прочих текстильных материалов
5806.40 - ткани безуточные, скрепленные склеиванием
(болдюк)
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 58
58.07/11
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
58.07             Ярлыки, эмблемы и аналогичные изделия из
текстильных материалов, в кусках, в лентах
или выкроенные по форме или размеру, но не
вышитые:
5807.10  - тканые
5807.90  - прочие
58.08             Тесьма, плетеная в куске; отделочные
материалы без вышивки в куске, кроме
трикотажных машинного или ручного вязания;
кисточки, помпоны и аналогичные изделия:
5808.10  - тесьма, плетеная в куске
5808.90  - прочие
58.09     5809.00  Ткани из металлических нитей и ткани из
металлизированной нити товарной позиции
56.05, используемые в одежде, в качестве
мебельной ткани или для аналогичных целей,
в другом месте не поименованные или не
включенные.
58.10             Вышивки в куске, в лентах или в виде
отдельных орнаментов:
5810.10  - вышивки без видимой грунтовой основы
- вышивки прочие:
5810.91  -- из хлопчатобумажной пряжи
5810.92  -- из химических нитей
5810.99  -- из прочих текстильных материалов
58.11     5811.00  Стеганые текстильные материалы в куске,
состоящие из одного или нескольких слоев
текстильных материалов, соединенных с
мягким слоем прошиванием или другим
способом, кроме вышивок товарной позиции
58.10.
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 59
Примечания
Группа 59
Текстильные материалы, пропитанные, с покрытием
или дублированные; текстильные изделия
технического назначения
Примечания:
1.- Если в контексте не оговорено иное, то в данной группе термин "текстильные материалы" относится только к тканям групп 50-55 и товарных позиций 58.03 и 58.06, плетеной тесьме и отделочным материалам в куске товарной позиции 58.08 и полотну трикотажному машинного или ручного вязания товарных позиций 60.02-60.06.
2.- В товарную позицию 59.03 включаются:
(а) текстильные материалы, пропитанные, с покрытием или дублированные пластмассами, любой поверхностной плотности и любой природы пластмасс (плотной или пористой), кроме:
(1) материалов, у которых пропитка или покрытие не видны невооруженным глазом (обычно группы 50-55, 58 или 60); при этом не принимается во внимание какое-либо последующее изменение в цвете;
(2) изделий, которые нельзя без излома согнуть вручную вокруг цилиндра диаметром 7 мм при температуре 15-30 о С (обычно группа 39);

60.02-60.06 тауар позициясының жаймаларынан
басқа тiлiктерден таспалардан немесе жеке ою-
өрнектер түрiмдегi шiлтерлер:
5804.10  - селдiр перде және өзге торлы жаймалар
- машинамен iлiптоқу шiлтерлерi
5804.21  -- химиялық жiптерден жасалғандар
5804.29  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
XI-тарау
58-топ
57.04 2 /10
Тауар     YЖ
позициясы коды
5804.30  - қолмен тоқылған шiлтерлер
58.05     5805.00  Қолмен тоқылған бельгия, обьюссон, бове
гобелендерi және ұқсас гобелендер тұрпатты
қолмен тоқылған гобелендер және дайын немесе
дайын емес инемен кестеленген (мысалы, бiртегiс,
корсет түрiнде) гобелендер
58.06              58.07 тауар позициясының бұйымдарынан басқа
енсiз маталар; арқаусыз, желiмдеумен бекiтiлген
енсiз маталар (болдюк):
5806.10  түктi маталар (ұзынтүктi сүлгiлiк және ұқсас
ұзынтүктi маталарды қoca алғанда) және
шашақжiптерден жасалған маталар
5806.20  - 5 мас. % немесе одан да көп эластомер немесе
резеңке жiптердi құрайтын өзге маталар
- өзге маталар:
5806.31  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
5806.32  -- химиялық жiптерден жасалғандар
5806.39  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
5806.40  - арқаусыз, желiмдеумен бекiтiлген енсiз маталар
(болдюк)
58.07              Тiлiктердегi, таспалардағы немесе нысан немесе
көлемі бойынша пiшiмделген, бірақ кестеленбеген
жапсырмалар, эмблемалар және ұқсас тоқыма
материалдардан жасалған бұйымдар:
5807.10  - тоқылған
5807.90  - өзгелерi
58.08              Бөлiктер болып өрiлген ызба; машинамен немесе
көлмен тоқылған тоқымалардан басқа кестеленбеген
бөлiктердегi әрлеу материалдары; қылқаламдар,
бумашашақтар және ұқсас бұйымдар:
- Бөлiктер болып өрілген ызба
- өзгелерi
58.09     5809.00  Металл жiптерден жасалған маталар және 56.05
тауар позициясының жиhаздық мата ретiнде киiмге
немесе ұқсас мақсаттарға қолданылатын, басқа
жерлерде аталмаған немесе енгiзiлмеген
металлдандырылған жiптен жасалған маталар
58.10              Бөлiк түрiндегi, таспа түрiндегi немесе жеке
ою-өрнектер түрiндегi кестелер:
5810.10  - көрiнбейтiн тегiстелген негiздiң кестелерi
- өзге кестелер:
5810.91  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
5810.92  -- химиялық жiптерден жасалғандар
ХІ-тарау
58-топ
57.10 2 /11
Тауар     YЖ
позициясы коды
5810.99  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
58.11     5811.00  58.10 тауар позициясының кестелерiнен басқа
тоқыма материалдарының жұмсақ қабатты тiгу
немесе басқа жолмен бiрiктірiлген бiр немесе
бiрнеше қабаттарынан тұратын сырылған тоқыма
материалдар
ХІ-тарау
59-топ
Ескертулер 1
59-топ
Сiңiрiлген, жабындысы бар немесе қатырмаланған
тоқыма материалдары; техникалық мақсаттағы тоқыма
бұйымдары
Ескертулер:
1. -Егер контексте өзгеше айтылмаса аталған топта "тоқыма материалдары" терминi 50-55-топтардың және 58.03 және 58.06 тауар позициясының маталарына, 58.08 тауар позициясының өрiлген ызбасына және бөлiктердегi әрлеу материалдарына және 60.02-60.06 тауар позициясының машина және қолмен тоқылған тоқыма жаймасына ғана қатысты.
2. -59.03 тауар позициясына мыналар енгiзiледi:
(а) Мыналардан:
(1) сiңiрiлгенi немесе жабындысы жай көзбен көрiнбейтiн материалдардан (әдетте 50-55 немесе 60 топтар) бұл ретте кейiннен болатын түр-түстiң қандай-да бiр өзгеруi назарға алынбайды;
(2) 15-30 0 С температурада 7 мм диаметрге қолмен цилиндрдi айналдырып сындырмай майыстыруға болмайтын бұйымдардан (әдетте 39 топ);

(3) изделий, в которых текстильный материал полностью заделан внутрь пластмассы или полностью покрыт пластмассой с двух сторон, при условии, что такое покрытие видно невооруженным глазом; при этом не принимается во внимание какое-либо последующее изменение в цвете (группа 39);
(4) материалов, частично покрытых пластмассами, и с рисунками, полученными в результате такой обработки (обычно группы 50-55, 58 или 60);
(5) плит, листов или полос или лент из пористой пластмассы в сочетании с текстильным материалом, причем текстильный материал служит только для армирования (группа 39); или
(6) текстильных изделий товарной позиции 58.11;
(б) материалы, изготовленные из нитей, плоских или аналогичных нитей, пропитанных, с покрытием или с оболочкой из пластмасс товарной позиции 56.04.
3.- В товарной позиции 59.05 под термином "настенные покрытия из текстильных материалов" понимаются изделия в рулонах, шириной не менее 45 см, предназначенные для отделки стен или потолка и состоящие из текстильного материала, закрепленного на подложке, или обработанного с изнаночной стороны (пропитанного или с нанесенным слоем для приклеивания).
В данную товарную позицию, однако, не включаются настенные покрытия, состоящие из текстильного пуха или пыли, закрепленных непосредственно на бумажной (товарная позиция 48.14) или текстильной (обычно товарная позиция 59.07) основе.
4.- В товарной позиции 59.06 термин "текстильные материалы прорезиненные" означает:
(а) текстильные материалы, пропитанные, с покрытием или дублированные резиной:
(i) с поверхностной плотностью не более 1500 г/м 2 ; или
(ii) с поверхностной плотностью более 1500 г/м 2 и содержащие более 50 мас.% текстильного материала;
(б) материалы из нитей, плоских или аналогичных нитей, пропитанных, с покрытием или с оболочкой из резины товарной позиции 56.04; и
(в) материалы из параллельных текстильных нитей, агломерированных резиной, независимо от их поверхностной плотности.
Данная товарная позиция, однако, не включает плиты, листы или полосы или ленты пористой резины в сочетании с текстильными материалами, в которых текстильный материал служит только для армирования (группа 40), или текстильные изделия товарной позиции 58.11.
5.- В товарную позицию 59.07 не включаются:
(а) материалы, в которых пропитка или покрытие не видны невооруженным глазом (обычно группы 50-55, 58 или 60); при этом не принимается по внимание какое-либо последующее изменение цвета;
(б) разрисованные материалы с узорами (кроме расписанных холстов, являющихся театральными декорациями, задниками для художественных студий или аналогичных);
Раздел XI
Группа 59
59.01/02 2
(в) материалы, частично покрытые пухом, пылью, порошкообразной пробкой или аналогичные, и с рисунками, полученными при такой обработке; однако материалы с имитацией ворса включаются в данную товарную позицию;
(г) материалы, обработанные составами на основе крахмала или аналогичных веществ;

(3) тоқыма материалы толығымен пластмассаның iшiне салынған немесе мұндай жабынды жай көзбен көрiнетiн болатын шартпен толығымен екi жағынан да пластмассамен жабылған болатын бұйымдар; бұл peттe кейiннен болатын түр-түстiң қандай да бiр өзгеруi назарға алынбайды (39 топ);
(4) жартылай пластмассамен жабылған және осындай өңдеудiң нәтижесiнде алынған суретi бар материалдардан (әдетте 50-55, 58 немесе 60 топтар);
(5) тоқыма материалмен үйлескен кеуектi пластмассалардан жасалған, және де тоқыма материалы тек бекемдеуге ғана арналған тақталардан, табақтардан немесе жолақтардан немесе таспалардан (39 топ); немесе
(6) 58.11 тауар позициясының тоқыма бұйымдарынан басқа сiңiрiлген, жабындысы бар немесе кез-келген бестiк тығыздықтағы пластмассалармен және пластмассалардың кез-келген түрiмен (тығыз немесе кеуектi) қатырмаланған тоқыма материалдар;
(б) тегiс жiптерден немесе 56.04 тауар позициясының ұқсас сiңдiрiлген, жабындысы бар немесе пластмасс қабығы бар жiптерден дайындалған материалдар.
3. -59.05 тауар позициясында "тоқыма материалдарынан жасалған қабырға жабындылары" терминi қабырғаларды немесе төбелердi әрлеуге арналған тоқыма материалдардан тұратын енi 45 см аспайтын тағанға бекiтiлген немесе терiс жағынан өңделген (сіңiрiлген немесе жабыстыру үшiн жағылған қабаты бар) орамдардағы бұйымдарды бiлдiредi.
Алайда, аталған тауар позициясына тоқыма түбiттен немесе тiкелей қағаз (48.14 тауар позициясы) немесе тоқыма (әдетте 59.07 тауар позициясы) негізге бекiтiлген шаңнан тұратын қабырға жабындылары енгiзiлмейдi.
4. - 59.06 тауар позициясында "резеңкеленген тоқыма материалдары" терминi:
(а) сiңдiрiлген, жабындысы бар немесе резеңкемен қатырмаланған:
(i) беткi тығыздығы 1500 г/м 2 асатын; немесе
XІ-тарау
59-топ
Ескертулер 2
(ii) беткi тығыздығы 1500 г/м 2 асатын және 50 мас.% артық тоқыма материалдарын құрайтын тоқыма материалдарды;
(б) тегiс жiптерден немесе 56.04 тауар позициясының ұқсас сiңдiрiлген, жабындысы бар немесе резеңке қабығы бар жiптерден дайындалған материалдарды; және
(в) олардың беткi тығыздығына қарамастан қатарлас тоқыма жiптерден, агломерленген резеңкеден жасалған материалдарды бiлдiредi.
Алайда, аталған тауар позициясына тоқыма материалы тек бекемдеуге ғана арналған тоқыма материалдармен үйлескен кеуекті резеңке тақталар, табақтар немесе жолақтар немесе таспалар (40 топ) немесе 58.11 топтың тоқыма материалдары енгiзiлмейдi.
5.- 59.07 тауар позициясына мыналар енгiзiледi:
(а) сiңiрiлгенi немесе жабындысы жай көзбен көрiнбейтiн материалдар (әдепте 50-55 немесе 60 топтар) бұл ретте кейiннен болатын түр-түстiң қандай-да бiр өзгеруi назарға алынбайды:
(б) өрнектерi бар суреттеп әшекейленген материалдар (театрлық сәндемелер, көркем сурет студиялары немесе ұқсастар үшiн түп қалқа болып табылатын безелген кенептерден басқа);
(в) iшiнара мамықпен, шаңмен, ұнтақ тәрiздi тозбен жабындықталған немесе ұқсас және осындай өңдеу кезiнде алынған суреттерi бар материалдар; алайда түк имитациясы бар материалдар аталған тауар позициясына енгiзiледi;
(г) крахмалдың немесе ұқсас заттардың негiзiнде құрамдармен өңделген материалдар;

(д) фанерованная древесина на подложке из текстильных материалов (товарная позиция 44.08);
(е) природный или искусственный абразивный порошок или зерно на подложке из текстильных материалов (товарная позиция 68.05);
(ж) агломерированная или регенерированная слюда на подложке из текстильных материалов (товарная позиция 68.14); или
(з) металлическая фольга на подложке из текстильных материалов (раздел XV).
6.- В товарную позицию 59.10 не включаются:
(а) приводной и конвейерный бельтинг из текстильного материала толщиной менее 3 мм; или
(б) ленты конвейерные или ремни приводные, или бельтинг из текстильного материала, пропитанного, с покрытием или дублированного резиной, либо из текстильных пряжи или корда, пропитанных, с покрытием или с оболочкой из резины (товарная позиция 40.10).
7.- В товарную позицию 59.11 включаются следующие товары, которые не включаются ни в какие другие товарные позиции раздела XI:
(а) текстильные изделия в куске, разрезанные до нужной длины или просто нарезанные в виде прямоугольников, включая квадраты, кроме изделий товарных позиций 59.08-59.10, а именно:
(i) текстильные материалы, войлок или фетр и ткани с войлочной подкладкой, с покрытием или дублированные резиной, кожей или другим материалом, обычно применяемые для игольчатых лент, и аналогичные материалы, используемые для прочих технических целей, включая узкие вельветовые ткани, пропитанные резиной, для покрытия ткацких навоев;
(ii) ситоткань;
(iii) ткани фильтровальные, используемые в прессах для отжима масла или для аналогичных целей, из текстильного материала или человеческого волоса;
(iv) плоские ткани с многочисленными основными или уточными нитями, валяные или неваляные, пропитанные или непропитанные, или с покрытием или без покрытия, используемые в машиностроении или для других технических целей;
(v) текстильные материалы, армированные металлом, используемые для технических целей;
(vi) шнуры, тесьма и аналогичные изделия с покрытием или без покрытия, пропитанные или непропитанные или армированные или не армированные металлом, используемые в промышленности как упаковочные или прокладочные материалы;
(б) текстильные изделия (кроме изделий товарных позиций 59.08-59.10), используемые для технических целей (например, текстильные материалы и войлок или фетр, бесконечные или с соединительными приспособлениями, применяемые в бумагоделательных   или аналогичных машинах (например, для целлюлозы или асбестоцемента), прокладки, уплотнения, полировальные диски и другие части машин).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

(д) тоқыма материалдардан жасалған тағанды шере тақтайланған сүрек (44.08 тауар позициясы);
(е) тоқыма материалдардан жасалған тағанды табиғи немесе жасанды абразивтi ұнтақ немесе дән (68.06 тауар позициясы);
(ж) тоқыма материалдардан жасалған тағанды агломерленген немесе регенерацияланған слюда (68.14 тауар позициясы); немесе
(з) тоқыма материалдардан жасалған тағанды металл фольга (ХY-бөлiм).
6.- 59.10 тауар позициясына мыналар енгiзiлмейдi:
(а) 3 мм кем емес қалыңдықтағы тоқыма материалдардан жасалған қозғалтқыш және конвейерлiк бельтинг; немесе
(б) сiңiрiлген, жабындысы бар немесе резеңкемен қатырмаланған тоқыма материалдан не сiңiрiлген, жабындысы бар немесе резеңке қабығы бар тоқыма иiрiмжiптен немесе кордтан жасалған конвейерлiк таспалар және козғалтатын ременьдер, немесе бельтингтер (40.10 тауар позициясы).
7.- 59.11 тауар позициясына ХI бөлiмнiң басқа ешқандай тауар позицияларына енгiзiлмейтiн мынадай тауарлар енгiзiледi:
(а) 59.08-59.10 тауар позициясының бұйымдарынан басқа, қажет ұзындыққа дейiн кесiлген немесе квадраттарды қоса алғанда жәй тiкбұрыштар түрінде кесiлген бөлiктердегi тоқыма бұйымдар, атап айтсақ:
(i) әдетте инелi таспаларға қолданылатын жабындысы бар немесе резеңкемен, былғарымен немесе басқа материалмен қатырмаланған тоқыма материалдар, киiз немесе фетр және киiз астарлы маталар және тоқыма ұршықтарды жабындылауға арналған резеңкемен сiңiрiлген енсiз шибарқыт
XI-тарау
59-топ
59.01/03 1
маталарды қоса алғанда басқа да техникалық мақсаттарда қолданылатын ұқсас материалдар:
(іі) елекмата:
(iii) тоқыма материалдан немесе адам шаштарынан жасалған май сығуға немесе ұқсас мақсаттарға арналған сыққыштарда пайдаланылатын сүзгiш маталар;
(iv) машина жасауда немесе басқа техникалық мақсаттарда пайдаланылатын басылған немесе басылмаған, сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген немесе жабындысы бар немесе жабындысы жоқ, көптеген негiзгi немесе арқаулық жiптерi бар жазық маталар;
(v) техникалық мақсаттарда пайдаланылатын металлмен арматураланған тоқыма материалдар;
(vi) өндiрiсте орамдық немесе астарлық материалдар ретiнде пайдаланылатын жабындысы бар немесе жабындысы жоқ, сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген немесе металлмен арматураланған немесе арматураланбаған баулар, ызбалар және ұқсас бұйымдар;
(б) техникалық мақсаттарда пайдаланылатын тоқыма бұйымдар (59.08-59.10 тауар позициясының бұйымдарынан басқа) (мысалы, шексiз немесе бiрiктiргiш құралдары бap қағаз жасайтын немесе ұқсас машиналарда (мысалы целлюлоза немесе асбестцементке арналған) қолданылатын тоқыма материалдар және киiз немесе фетр, қымтағыш төселгiштер, жылтыратқыш дисктер және машинаның басқа да бөлiктерi).
Тауар     YЖ
позициясы коды

59.01              Текстильные материалы, просмоленные или
накрахмаленные, используемые для
изготовления книжных переплетов или
аналогичных целей; калька; загрунтованный
холст для живописи; бортовка и аналогичные
жесткие текстильные материалы для каркасов
шляп:
5901.10  - текстильные материалы, просмоленные или
накрахмаленные, используемые для изготовления
книжных переплетов или аналогичных целей
5901.90  - прочие
59.02             Материалы кордные для шин из найлоновых
или прочих полиамидных, полиэфирных или
вискозных нитей высокой прочности:
5902.10  - из найлоновых или прочих полиамидных нитей
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 59
59.02 2 /10
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
5902.20  - из полиэфирных нитей
5902.90  - прочие
59.03             Текстильные материалы, пропитанные, с
покрытием или дублированные пластмассами,
кроме материалов товарной позиции 59.02:
5903.10  - поливинилхлоридом
5903.20  - полиуретаном
5903.90  - прочие
59.04             Линолеум, выкроенный или не выкроенный по
форме; напольные покрытия на текстильной
основе, выкроенные или не выкроенные по
форме :
5904.10  - линолеум
5904.90  - прочие
59.05     5905.00  Настенные покрытия из текстильных
материалов.
59.06             Текстильные материалы прорезиненные, кроме
материалов товарной позиции 59.02:
5906.10  - клейкие ленты шириной не более 20 см
- прочие:
5906.91  -- трикотажные машинного или ручного вязания
5906.99  -- прочие
59.07     5907.00  Текстильные материалы, иным способом
пропитанные или покрытые; расписанные
холсты, являющиеся театральными
декорациями, задниками для художественных
студий, или аналогичные.
59.08     5908.00  Текстильные фитили, тканые, плетеные или
трикотажные для ламп, керосинок, зажигалок,
свечей или аналогичных изделий; калильные
сетки для газовых фонарей и трубчатое
трикотажное полотно для калильных сеток
газовых фонарей, пропитанное или
непропитанное.
59.09     5909.00  Текстильные шланги и аналогичные
текстильные трубки с подкладкой, обшивкой
или с принадлежностями из других материалов
или без них.
59.10     5910.00  Ленты конвейерные или ремни приводные, или
бельтинг, из текстильных материалов,
пропитанных или непропитанных, с покрытием
или без покрытия, дублированных или
недублированных пластмассами или
армированных металлом или прочим материалом.
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 59
59.11
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
59.11             Текстильные материалы и изделия для
технических целей, упомянутые в примечании
7 к данной группе:

59.01              Кiтап түптеулерiн дайындауға немесе ұқсас
мақсаттарда пайдаланылатын шайырланған немесе
крахмалданған тоқыма материалдар; калька;
кескiндемеге арналған тегiстелген кенеп; қатырғы
және қалпақтардың қаңқасына арналған ұқсас қатты
тоқыма материалдар:
5901.10  Кiтап түптеулерiн дайындауға немесе ұқсас
мақсаттарда пайдаланылатын шайырланған немесе
крахмалданған тоқыма материалдар
5901.90  - өзгелерi
59.02              Жоғары берiктiктегi найлон немесе өзге
полиамидті, полиэфирлi немесе вискозалық
жiптерден жасалған шиналарға арналған кордтық
материалдар:
5902.10  - найлон немесе өзге полиамидтi жiптерден
5902.20  - полиэфирлi жiптерден
5902.90  - өзгелерi
59.03              59.02 тауар позициясының материалдарынан басқа
сiңірiлген жабындысы бар немесе пластмассалармен
қатырмаланған тоқыма материалдар:
XI-тарау
59-топ
59.03 2 /11 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
5903.10  - поливинилхлоридпен
5903.20  - полиуретанмен
5903.90  - өзгелерi
59.04              нысан бойынша пiшiлген немесе пiшiлмеген
линолеум; тоқымалық негiздегi нысан бойынша
пiшiлген немесе пiшiлмеген еден төсенiштерi:
5904.10  - линолеум
5904.90  - өзгелерi
59.05     5905.00  Тоқыма материалдардан жасалған қабырға
жабындылары.
59.06              59.02 тауар позициясының материалдарынан басқа
резеңкеленген тоқыма материалдары:
5906.10  - енi 20 см. аспайтын жабысқақ таспалар
- өзгелерi:
5906.91  -- Машинамен немесе қолымен тоқылған
5906.99  -- өзгелерi
59.07     5907.00  Өзге тәсiлдермен сiңiрiлген немесе жабындыланған
тоқыма материалдар; театрлық сәндемелер, көркем
сурет студиялары немесе ұқсастар үшiн түп қалқа
болып табылатын безелген кенептер.
59.08     5908.00  Шамдарға, жермайлықтарға, тұтатқыштарға, май
шамдарға немесе ұқсас бұйымдарға арналған
тоқылған, өрiлген тоқыма немесе трикотаж
бiлтелер; газ фонарларына арналған калильдi
торлар және сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген газ
фонарларының калильдi торларына арналған
түтiктi трикотаж жайма.
59.09     5909.00  Басқа материалдардан жасалған астары, қаптамасы
немесе жабдықтары бар немесе оларсыз тоқыма
шлангтер және ұқсас тоқыма түтiктер.
59.10     5910.00  Сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген, жабындысы бар
немесе жабындысы жоқ, пластмассамен
қатырмаланған немесе қатырмаланбаған немесе
металлмен немесе өзге материалмен арматураланған
тоқыма материалдардан конвейерлiк таспалар және
қозғалтатын ременьдер, немесе бельтингтер.
59.11              Аталған топқа арналған 7 ескертуде келтiрiлген
техникалық мақсаттарға арналған тоқыма
материалдар мен бұйымдар
XІ-тарау
59-топ
59.11 2
Тауар     YЖ
позициясы коды

5911.10  - текстильные материалы, войлок или фетр и
ткани с войлочной подкладкой, с покрытием или
дублированные резиной, кожей или другим
материалом, применяемые для игольчатой ленты,
и аналогичные материалы, используемые для
прочих технических целей, включая узкие
ткани, изготовленные из вельвета,
пропитанного резиной, для покрытия ткацких
навоев
5911.20  - ситоткань в готовом или неготовом виде
- текстильные материалы и войлок или фетр,
бесконечные или с соединительными
приспособлениями, применяемые в
бумагоделательных или аналогичных машинах
(например, для целлюлозы или асбестоцемента):
5911.31  -- с поверхностной плотностью менее 650 г/м 2
5911.32  -- с поверхностной плотностью 650 г/м 2 или более
5911.40  - ткани фильтровальные, используемые в прессах
для отжима масла или для аналогичных целей,
включая ткани, изготовленные из человеческого
волоса
5911.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 60
60.01/04 1
Группа 60
Трикотажные полотна
машинного или ручного вязания
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) кружева ручного вязания товарной позиции 58.04;
(б) ярлыки, эмблемы или аналогичные изделия, трикотажные машинного или ручного вязания товарной позиции 58.07; или
(в) трикотажные полотна машинного или ручного вязания, пропитанные, с покрытием или дублированные группы 59. Однако трикотажные ворсовые полотна машинного или ручного вязания, пропитанные, с покрытием или дублированные, включаются в товарную позицию 60.01.
2.- В данную группу включаются также полотна, изготовленные из металлической нити и используемые в одежде, как мебельные ткани или для аналогичных целей.
3.- Во всей Номенклатуре любая ссылка на "трикотажные" изделия включает ссылку на вязально-прошивные изделия, в которых цепные стежки образованы текстильной нитью.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
60.01             Ворсовые полотна, трикотажные машинного или
ручного вязания, включая длинноворсовые
полотна и махровые полотна:
6001.10  - длинноворсовые полотна
- полотна с петельным ворсом:
6001.21  -- из хлопчатобумажной пряжи
6001.22  -- из химических нитей
6001.29  -- из прочих текстильных материалов
- прочие:
6001.91  -- из хлопчатобумажной пряжи
6001.92  -- из химических нитей
6001.99  -- из прочих текстильных материалов
60.02             Трикотажные полотна машинного или ручного
вязания шириной не более 30 см, содержащие
5 мас.% или более эластомерных или
резиновых нитей, кроме полотен товарной
позиции 60.01:

5911.10  - инелi таспаларға қолданылатын жабындысы бар
немесе резеңкемен, былғарымен немесе басқа
материалмен қатырмаланған тоқыма материалдар,
киiз немесе фетр және киiз астарлы маталар және
тоқыма ұршықтарды жабындылауға арналған
резеңкемен сiңiрiлген енсiз шибарқыттан жасалған
маталарды қоса алғанда басқа да техникалық
мақсаттарда қолданылатын ұқсас материалдар
5911.20  - дайын немесе дайын емес түрдегi елекмата
- шексiз немесе бiрiктiргiш құралдары бар қағаз
жасайтын немесе ұқсас машиналарда (мысалы,
целлюлоза немесе асбестцементке арналған)
қолданылатын тоқыма материалдар
5911.31  -- беткi тығыздығы 650 г/м 2 кем болатын
5911.32  -- беткi тығыздығы 650 г/м 2 кем немесе одан да
көп болатын
5911.40  - адам шаштарынан жасалған маталарды қоса алғанда
май сығуға немece ұқсас мақсаттарға арналған
сыққыштарда пайдаланылатын сүзгiш маталар
5911.90  - өзгелерi
ХІ-тарау
60-топ
60.01/03 1
60-топ
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж жаймалар
Ескepтулер:
1.- Аталған топқа мыналар енгiзiлмейдi:
(а) 58.04 тауар позициясының қолмен тоқылған шiлтерлерi:
(б) 58.07 тауар позициясының машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж жапсырмалары, эмблемалары және ұқсас бұйымдары; немесе
(в) 59 топтың машинамен немесе қолмен тоқылған сiңiрiлген, жабындысы бар немесе қатырмаланған трикотаж жаймалары. Бiрақ, машинамен немесе қолмен тоқылған сiңiрiлген жабындысы бар немесе қатырмаланған түктi трикотаж жаймалар 60.01 тауар позициясына енгiзiледi.
2.- Аталған топқа металл жiптерден дайындалған және киiмдерде жиhаздық маталар ретiнде немесе ұқсас мақсаттар үшiн пайдаланылатын жаймалар да енгiзiледi.
3.- Номенклатураның бар жерiнде "трикотаж" бұйымдарға жасалған кез-келген сiлтемеге тiзбек инешаншымдары тоқыма жiптен құралған тоқыма-тiгу бұйымдарына сiлтеме енедi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
60.01              Ұзынтүктi жаймалар мен түктi жаймаларды қоса
алғанда машинамен немесе қолмен тоқылған түктi
трикотаж жаймалар
6001.10  - ұзынтүктi жаймалар
- iлмектi түгi бар жаймалар
6001.21  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6001.22  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6001.29  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- өзгелерi:
6001.91  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6001.92  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6001.99  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
60.02              60.01 тауар позициясының жаймаларынан басқа енi
30 см аспайтын, 5 мас.% немесе одан да көп
эластомерлi немесе резеңке жiптердi құрайтын
машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж
жаймалар

6002.40  - содержащие 5 мас.% или более эластомерных
нитей, но не содержащие резиновых нитей
6002.90  - прочие
60.03             Трикотажные полотна машинного или ручного
вязания шириной не более 30 см, кроме
трикотажных полотен товарной позиции 60.01
или 60.02:
6003.10  - из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6003.20  - из хлопчатобумажной пряжи
6003.30  - из синтетических нитей
6003.40  - из искусственных нитей
6003.90  - прочие
60.04             Трикотажные полотна машинного или ручного
вязания шириной более 30 см, содержащие
5 мас.% или более эластомерных или
резиновых нитей, кроме полотен товарной
позиции 60.01:
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 60
60.04 2 /06
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
6004.10  - содержащие 5 мас.% или более эластомерных
нитей, но не содержащие резиновых нитей
6004.90  - прочие
60.05             Полотна основовязаные (включая вязаные
на трикотажных машинах для изготовления
галунов), кроме трикотажных полотен
товарных позиций 60.01-60.04:
6005.10  - из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
- из хлопчатобумажной пряжи:
6005.21  -- неотбеленные или oтбеленные
6005.22  -- окрашенные
6005.23  -- из пряжи различных цветов
6005.24  -- напечатанные
- из синтетических нитей:
6005.31  -- неотбеленные или отбеленные
6005.32  -- окрашенные
6005.33  -- из пряжи различных цветов
6005.34  -- напечатанные
- из искусственных нитей:
6005.41  -- неотбеленные или отбеленные
6005.42  -- окрашенные
6005.43  -- из пряжи различных цветов
6005.44  -- напечатанные
6005.90  - прочие
60.06             Трикотажные полотна машинного или ручного
вязания прочие:
6006.10  - из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
- из хлопчатобумажной пряжи:
6006.21  -- неотбеленные или отбеленные
6006.22  -- окрашенные
6006.23  -- из пряжи различных цветов
6006.24  -- напечатанные
- из синтетических нитей:
6006.31  -- неотбеленные или отбеленные
6006.32  -- окрашенные
6006.33  -- из пряжи различных цветов
6006.34  -- напечатанные
- из искусственных нитей:
6006.41  -- неотбеленные или отбеленные
6006.42  -- окрашенные
6006.43  -- из пряжи различных цветов
6006.44  -- напечатанные
6006.90  -  прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 61
Примечания
Группа 61
Предметы одежды и принадлежности
к одежде трикотажные машинного или ручного вязания
Примечания:
1.- В данную группу включаются только готовые трикотажные изделия машинного или ручного вязания.
2.- В эту группу не включаются:

6002.40  - 5 мас.% немесе одан да көп эластомерлi жiптердi
құрайтын, бiрақ резеңке жiптерi жоқ
6002.90  - өзгелерi
60.03.             60.03 немесе 60.02 тауар позицияларының трикотаж
жаймаларынан басқа енi 30 см аспайтын машинамен
немесе қолмен тоқылған трикотаж жаймалар
ХI-тарау
60-топ
60.03 2 /06 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
6003.10  жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасырғандар
6003.20  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6003.30  - синтетикалық жiптерден жасалғандар
6003.40  - жасанды жiптерден жасалғандар
6003.90  - өзгелерi
60.04              60.01 тауар позициясының жаймаларынан басқа енi
30 см аспайтын, 5 мас % немесе одан да көп
эластомерлi немесе резеңке жiптердi құрайтын
машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж
жаймалар
6004.10  - 5 мас.% немесе одан да көп эластомерлi жiптердi
құрайтын, бiрақ резеңке жiптерi жоқ
6004.90  - өзгелерi
60.05              60.01-60.04 тауар позициясының трикотаж
жаймаларынан басқа желiжiптiк жаймалар (оқалар
дайындауға арналған трикотаждық машиналарда
тоқылғандарды қоса алғанда)
6005.10  - жүндік иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6005.21  -- ағартылмағандар немесе ағартылғандар
6005.22  -- боялғандар
6005.23  -- әртүрлi түстi иiрiмжiптерден жасалғандар
6005.24  -- басылғандар
- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6005.31  -- ағартылмағандар немесе ағартылғандар
6005.32  -- боялғандар
6005.33  -- әртүрлi түстi иiрiмжiптерден жасалғандар
6005.34  -- басылғандар
- жасанды жiптерден жасалғандар
6005.41  -- ағартылмағандар немесе ағартылғандар
6005.42  -- боялғандар
6005.43  -- әртүрлi түстi иiрiмжiптерден жасалғандар
6005.44  -- басылғандар
6005.90  - өзгелерi
60.06              Өзге машинамен немесе қолмен тоқылған
трикотаж жаймалар
6006.10  - жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6006.21  -- ағартылмағандар немесе ағартылғандар
6006.22  -- боялғандар
6006.23  -- әртүрлi түстi иiрiмжiптерден жасалғандар
6006.24  -- басылғандар
ХI-тарау
60-топ
60.06 2
Тауар     YЖ
позициясы коды
- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6006.31  -- ағартылмағандар немесе ағартылғандар
6006.32  -- боялғандар
6006.33  -- әртүрлi түстi иiрiмжiптерден жасалғандар
6006.34  -- басылғандар
- жасанды жiптерден жасалғандар
6006.41  -- ағартылмағандар немесе ағартылғандар
6006.42  -- боялғандар
6006.43  -- әртүрлi түстi иiрiмжiптерден жасалғандар
6006.44  -- басылғандар
6006.90  - өзгелерi
ХI-тарау
61-топ
Ескертулер 1
61-топ
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж
киімдер және киiмдердiң керек-жарақтары
Ескертулер:
1.- Аталған топқа тек дайын машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж бұйымдар ғана енгiзiледi.
2.- Бұл топқа мыналар енгiзiлмейдi:

(а) изделия товарной позиции 62.12;
(б) одежда, бывшая в употреблении, или прочие изделия, бывшие в употреблении, товарной позиции 63.09; или
(в) ортопедические приспособления, хирургические ремни, бандажи или аналогичные изделия (товарная позиция 90.21).
3.- В товарных позициях 61.03 и 61.04:
(а) Термин "костюм" означает набор одежды, составленный из двух или трех предметов, изготовленных с лицевой стороны из идентичного полотна, и включающий:
- один пиджак или жакет, лицевая сторона которых, за исключением рукавов, состоит из четырех или более деталей, предназначенные для верхней части тела, возможно со строгим жилетом в качестве дополнения, полочки которого выполнены из того же материала, что и лицевая сторона других компонентов набора, а спинка выполнена из того же материала, что и подкладка пиджака или жакета; и
- один предмет одежды, предназначенный для нижней части тела и представляющий собой брюки, бриджи или шорты (кроме купальных), юбку или юбку-брюки без лямок или нагрудников.
Все компоненты "костюма" должны быть выполнены из полотна одинаковых переплетения, цвета и состава; они также должны быть единого фасона и соответствующего или совместимого размера. Однако эти компоненты могут иметь кант (полоску материала, втачанную в шов) из другого материала.
Если несколько отдельных предметов одежды, предназначенных для нижней части тела (например, две пары брюк или брюки и шорты, или юбка или юбка-брюки и брюки), представлены вместе, то компонентом костюма, предназначенным для нижней части тела, должна быть одна пара брюк или, в случае костюмов женских или для девочек, - юбка или юбка-брюки, прочие предметы одежды классифицируются отдельно.
Термин "костюм мужской" означает следующие наборы предметов одежды независимо от того, удовлетворяют они или нет всем вышеуказанным условиям:
- утренний костюм, состоящий из однотонного пиджака (визитки) с закругленными внизу полами и полосатых брюк;
- вечерний костюм (фрак) обычно из черного материала, у которого пиджак относительно короткий спереди, не застегивается и имеет узкие полы, укороченные спереди до бедер, и свисающие сзади фалдами;
- костюм, в котором смокинг-пиджак того же фасона, что и обычные пиджаки (при этом сорочка, возможно, остается более открытой спереди), но имеющий лацканы из блестящего натурального или искусственного шелка.
(б) Термин "комплект" означает набор одежды (кроме костюмов и изделий товарной позиции 61.07, 61.08 или 61.09), состоящий из нескольких предметов, изготовленных из идентичного полотна, предназначенный для розничной продажи и включающий:
- один предмет одежды, предназначенный для верхней части тела, за исключением пуловеров, которые могут быть вторым предметом одежды для верхней части тела в случае комплектов-двоек, и жилетов, которые также могут быть вторым предметом одежды для верхней части тела; и
- один или два различных предмета одежды, предназначенные для нижней части тела и представляющие собой брюки, комбинезоны  с нагрудниками и лямками, бриджи, шорты (кроме купальных), юбку или юбку-брюки.

(а) 62.12 тауар позициясының бұйымдары;
(б) пайдаланылуда болған киiмдер немесе 63.09 тауар позициясының пайдаланылуда болған өзге бұйымдары; немесе
(в) ортопедиялық керек-жарақтар, хирургиялық ременьдер, тартпалар немесе ұқсас бұйымдар (90.21 тауар позициясы).
3.- 61.03 және 61.04 тауар позицияларында:
(а) "Костюм" терминi беткi жағы ұқсас жаймалардан жасалған екi немесе үш заттан құралатын және мыналарды енгiзетiн киiмнiң жинағын бiлдiредi:
- жеңдерiн қоспағанда беткi жақтары дененiң жоғарғы бөлiгiне арналған төрт немесе одан да көп детальдардан тұратын, толықтыру ретiнде алдыңғы бойы жинақтың басқа құрам бөлiктерiнiң беткi жағы тiгiлген материалдан жасалған, ал арқасы пенжак немесе жекеттің астары тігілген материалдан тiгiлген келiстi көкiрекшесi болуы мүмкiн бiр пенжак немесе жекет; және
- дененiң төменгi бөлiгiне арналған және шалбар, бриджи немесе шорты (сулық денежабымдардан басқа), юбка немесе баусыз немесе көкiрекшесiз юбка-шалбар түрiндегi киiмнiң бiр заты.
"Костюмнiң" барлық құрамбөлiктерi өрiмi, түсi және құрамы бiрдей жаймалардан тiгiлген болуы керек; олар сондай-aқ бiр фасондағы және сәйкес немесе бiрдей мөлшерде болулары керек. Алайда бұл құрамбөлiктердiң шеттiктерi (материалдың тiгiсiне қондырып тiгiлген жолағы) басқа материалдан жасалуы мүмкін.
Егер киiмнен дененiң төменгi бөлiгiне арналған бiрнеше жеке заттары (мысалы, шалбардың екi пары немесе шалбар мен шорты немесе, юбка немесе юбка-шалбар және шалбар) бiрге берiлсе, онда костюмнiң дененiң төменгi бөлiгiне арналған құрамбөлiгi шалбарлардың бiр пары немесе әйелдер немесе қыздарға арналған костюмдер жағдайында юбка немесе юбка-шалбар болуы қажет, киiмнiң өзге заттары жеке жiктеледi.
"Ер адамдар костюмы" терминi олар жоғарыда көрсетiлген барлық талаптарға сай, сай емесiне қарамастан киiмнiң мынадай заттарының жинағын бiлдiредi:
- төменгi жағы дөңгелектенген етектi бiр реңдi пенжактан және жолақты шалбардан тұратын таңғы костюм;
басқалармен салыстырғанда пенжагiнiң алдыңғы жағы қысқа, түймеленбейтiн және тар етектi, алдыңғы жағынан санға дейiн қысқартылған және артқы жағынан фалда түрiнде салбырап тұратын әдетте қара материалдан тiгiлген кешкi костюм (фрак);
- смокинг-пенжагы қарапайым пенжактар сияқты фасондағы (бұл ретте жеңде алдыңғы жағынан барынша ашық қалдырылады), бірақ жылтырақ табиғи немесе жасанды жiбектен жасалған лацкандары бар костюм.
ХІ-тарау
61-топ
Ескертулер 2
(б) "Жиынтық" терминi ұқсас жаймалардан дайындалған бiрнеше заттардан тұратын, бөлшек саудаға арналған және мыналар енгiзiлетiн киiмнiң жинағын (61.07, 61.08 немесе 61.09 тауар позициясының костюмдерi мен бұйымдарынан басқа) бiлдiредi:
- бұлар да дененiң жоғарғы жағына арналған екiншi зат бола алатын екi заттық жиынтық жағдайларында дененiң жоғарғы жағына арналған екiншi зат болатын полуверлердi және көкiрекшенi қоспағанда киiмнен дененiң жоғарғы жағына арналған бір заты; және
- киiмнiң шалбар, көкiрекшесi және бауы бap нымшашалбар, бриджи, шорты (сулық денежабымдардан басқа), юбка немесе юбка-шалбар түрiндегi дененiң төменгi жағына арналған бiр немесе екi әртүрлі заты.

Все компоненты комплекта должны быть из полотна одинаковых переплетения, вида, цвета и состава; они также должны быть соответствующего или совместимого размера. Термин "комплект" не относится к спортивным или лыжным костюмам товарной позиции 61.12.
4.- В товарные позиции 61.05 и 61.06 не включается одежда с карманами ниже талии, с эластичным поясом или другими средствами затягивания на нижней части одежды или одежда, имеющая плотность вязки в среднем менее 10 петель на 1 линейный сантиметр в каждом направлении, рассчитанную на площади размером не менее 10 см х 10 см. В товарную позицию 61.05 не включается одежда без рукавов.
Раздел XI
Группа 61
61.01/02 1
5.- Товарная позиция 61.09 не включает одежду с продернутым шнуром, эластичным поясом или с другими средствами затягивания на нижней части одежды.
6.- В товарной позиции 61.11:
(а) термин "детская одежда и принадлежности к детской одежде" означает изделия для детей ростом не более 86 см; он также распространяется на детские пеленки;
(б) изделия, которые на первый взгляд могут быть включены как в товарную позицию 61.11, так и в другие товарные позиции данной группы, должны включаться в товарную позицию 61.11.
7.- В товарной позиции 61.12 термин "лыжные костюмы" означает одежду или наборы предметов одежды, которые по внешнему виду и фактуре материала можно идентифицировать как предназначенные главным образом для катания на лыжах (беговых или горных). Они состоят из:
(а) "лыжного комбинезона", то есть из одного предмета одежды, предназначенного для верхней и нижней частей тела; в дополнение к рукавам и воротнику лыжный комбинезон может иметь карманы или штрипки; или
(б) "лыжного комплекта", то есть набора одежды, составленного из двух или трех предметов одежды, предназначенного для розничной продажи и включающего:
- один предмет одежды, такой как куртка с капюшоном, ветровка, штормовка или аналогичное изделие с застежкой "молнией", возможно с дополнительной безрукавкой, и
- одну пару брюк, которые могут быть выше или не выше талии, одну пару бриджей или один комбинезон с нагрудником и лямками.
"Лыжный комплект" может также состоять из комбинезона, аналогичного тому, который упомянут выше в пункте (а), и стеганой безрукавки, надеваемой на комбинезон.
Все компоненты "лыжного комплекта" должны быть выполнены из полотна одинаковых переплетения, вида и состава, одного или разных цветов; они также должны быть соответствующего или совместимого размера.
8.- Предметы одежды, которые на первый взгляд могут быть включены как в товарную позицию 61.13, так и в другие товарные позиции этой группы, за исключением товарной позиции 61.11, включаются в товарную позицию 61.13.
9.- Предметы одежды этой группы, предназначенные для застегивания спереди слева направо, должны рассматриваться как одежда мужская или для мальчиков, а предметы одежды, предназначенные для застегивания спереди справа налево, - как одежда женская или для девочек. Эти правила не применяются, если покрой одежды однозначно указывает, что она предназначена для одного или другого пола.
Предметы одежды, которые не могут быть однозначно отнесены к одежде мужской или для мальчиков или к одежде женской или для девочек, должны относиться к товарным позициям, включающим одежду женскую или для девочек.
10.- Изделия данной группы могут быть изготовлены из металлической нити.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
61.01             Пальто, полупальто, накидки, плащи, куртки
(включая лыжные), ветровки, штормовки и
аналогичные изделия трикотажные машинного
или ручного вязания, мужские или для
мальчиков, кроме изделий товарной позиции
61.03:

Жиынтықтың барлық құрамбөлiктерi өрiмi, түсi және құрамы бірдей жаймалардан тiгiлген болуы керек; олар сондай-ақ сәйкес немесе бiрдей мөлшерде болулары керек. "Жиынтық" терминiнiң 61.12 тауар позициясының спорт немесе шаңғы костюмдарына қатысы жоқ.
4.- 61.06 және 61.06 тауар позицияларына белден, төмен қалталары бар, киiмнiң төменгі бөлігінде созылмалы белдiктерi немесе тартып байлаудың басқа құралдары бар киiмдер немесе орташа алғанда 10 см х 10 см кем болмайтын көлемдi аумаққа есептелген әрбiр бағытта 1 сызбалық сантиметрге 10 iлмектен кем болмайтын тоқу тығыздығы бар киiмдер. 61.05 тауар позициясына жеңi жоқ киiмдер енгiзiлмейді.
5.- 61.09 тауар позициясына тартылатын баулы, киiмнiң төменгi бөлiгiнде созылмалы белдiктерi немесе тартып байлаудың басқа құралдары бар киiмдер енгiзiлмейді.
6.- 61.11 тауар позициясында:
(а) "балалар киiмi және балалар киiмiнiң керек-жарақтары" терминi бойы 86 см аспайтын балаларға арналған бұйымдарды бiлдiредi: ол балалар жаялықтарына да таратылады:
(б) бiр қарағанда аталған топтың 61.11 тауар позициясына да басқа тауар позицияларына да енгiзiлуi мүмкiн бұйымдар 61.11 тауар позициясына енгiзiлуi керек.
7.- 61.12 тауар позициясында "шаңғы костюмдары" терминi сыртқы түрi мен материалының фактурасы бойынша басты түрде шаңғымен (жүгiру немесе тау) сырғанау үшiн арналған киiм ретiнде үйлестiруге болатын киiмдi немесе киiм заттарының жиынтығын бiлдiредi. Олар мыналардан тұрады:
(а) "шаңғылық кобинезоннан", яғни дененiң жоғарғы және төменгi бөлiктерiне арналған киiмнiң бiр затынан; жеңдерi мен жағасына қосымша шаңғылық комбинезонның қалталары немесе балақбаулары болуы мүмкiн; немесе
(б) "шаңғы жиынтығынан", яғни киiмнiң екi немесе үш затынан тұратын, бөлшек саудаға арналған және мыналар енгiзiлетiн киiм жиынтығынан:
- "сыдырма" түймелiгi бар, қосымша жеңсiз киiмi болуы мүмкiн капюшоны бар күртеше, жұқа күрте, қалың күрте немесе ұқсас бұйымдар сияқты киiмнiң бiр заты, және
- белден жоғары немесе жоғары емес болатын шалбардың бiр пары, бриджидiң бiр пары немесе көкiрекшесi мен баулары бap комбинезон.
ХІ-тарау
61-топ
61.01/02 1
"Шаңғы жиынтығының" барлық құрамбөлiктерi өрiмi, түрi және құрамы бiрдей, бiр немесе әр түстi жаймалардан тiгiлген болуы керек: олар сондай-ақ бiр фасондағы және сәйкес немесе бiрдей мөлшерде болулары керек.
8.- 61.11 тауар позициясын қоспағанда бiр қарағанда осы топтың 61.13 тауар позициясына да басқа тауар позицияларына да енгiзiлуi мүмкiн киiм заттары 61.13 тауар позициясына енгiзiледi.
9.- Осы топтың алдыңғы жағынан солдан оңға қарай түймелеуге арналған киiм заттары ер адамдар немесе ұл балаларға арналған киiм ретiнде қаралуы, ал алдыңғы жағынан оннан солға қарай түймелеуге арналған киiм заттары әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған киiм ретiнде қаралуы тиiс. Егер киiмнің пiшiмiнен бiр немесе басқа жынысқа арналғандығы көрiнiп тұрса бұл ереже қолданылмайды.
Ер адамдар немесе ұл балаларға арналған киiмдерге немесе әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған киiмдерге тiкелей жатқызылмайтын киiм заттары әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған киiмдер енетiн тауар позициясына жатқызылуы тиiс.
10.- Аталған топтың бұйымдары металл жiптерден дайындалуы мүмкiн.
Тауар     YЖ
позициясы коды
61.01              61.03 тауар позициясы бұйымдарынан басқа
машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, ер
адамдар немесе ұл балаларға арналған пәлте,
қысқа пәлте, желбейлер, жадағайлар, күртешелер
(шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер,
қалың күртелер және ұқсас бұйымдар:

6101.10  - из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6101.20  - из хлопчатобумажной пряжи
6101.30  - из химических нитей
6101.90  - из прочих текстильных материалов
61.02             Пальто, полупальто, накидки, плащи, куртки
(включая лыжные), ветровки, штормовки и
аналогичные изделия трикотажные машинного
или ручного вязания, женские или для
девочек, кроме изделий товарной позиции
61.04:
6102.10  - из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6102.20  - из хлопчатобумажной пряжи
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 61
61.02 2 /04 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
6102.30  - из химических нитей
6102.90  - из прочих текстильных материалов
61.03             Костюмы, комплекты, пиджаки, блайзеры,
брюки, комбинезоны с нагрудниками и
лямками, бриджи и шорты (кроме купальных)
трикотажные машинного или ручного вязания,
мужские или для мальчиков:
- костюмы:
6103.11  -- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6103.12  -- из синтетических нитей
6103.19  -- из прочих текстильных материалов
- комплекты:
6103.21  -- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6103.22  -- из хлопчатобумажной пряжи
6103.23  -- из синтетических нитей
6103.29  -- из прочих текстильных материалов
- пиджаки и блайзеры:
6103.31  -- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6103.32  -- из хлопчатобумажной пряжи
6103.33  -- из синтетических нитей
6103.39  -- из прочих текстильных материалов
- брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками,
бриджи и шорты:
6103.41  -- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6103.42  -- из хлопчатобумажной пряжи
6103.43  -- из синтетических нитей
6103.49  -- из текстильных материалов
61.04             Костюмы, комплекты, жакеты, блайзеры,
платья, юбки, юбки-брюки, брюки,
комбинезоны с нагрудниками и лямками,
бриджи и шорты (кроме купальных)
трикотажные машинного или ручного
вязания, женские или для девочек:
- костюмы:
6104.11  -- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6104.12  -- из хлопчатобумажной пряжи
6104.13  -- из синтетических нитей

6101.10  жүндек иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6101.20  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6101.30  - химиялық жiптерден жасалғандар
6101.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
61.02              61.04 тауар позициясы бұйымдарынан басқа
машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, әйел
адамдар немесе қыз балаларға арналған пәлте,
қысқа пәлте, желбейлер, жадағайлар, күртешелер
(шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер,
қалың күртелеp және ұқсас бұйымдар:
6102.10  жүндік иірiмжіптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6102.20  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6102.30  - химиялық жіптерден жасалғандар
6102.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
ХІ-тарау
61-топ
61.03/04 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
61.03              Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, ер
адамдар немесе ұл балаларға арналған костюмдер
жиынтықтар, пенжактар, блайзерлер, шалбарлар,
көкірекшесі және бауы бар нымшашалбарлар,
бриджилер және шортылар (сулық денежабымдардан
басқа):
- костюмдер:
6103.11  -- жүндік иірімжіптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6103.12  -- синтетикалық жіптерден жасалғандар
6103.19  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- жиынтықтар
6103.21  -- жүндiк иірімжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6103.22  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6103.23  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6103.29  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- пенжактар мен блайзерлер:
6103.31  -- жүндік иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6103.32  -- мақта иiрiмжіптерден жасалғандар
6103.33  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6103.39  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- шалбарлаp, көкiрекшесi және бауы бар
нымшашалбарлар, бриджилер және шортылар
6103.41  жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6103.42  -- мақта иірімжіптерден жасалғандар
6103.43  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6103.49  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
61.04              Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, әйел
адамдар немесе қыз балаларға арналған костюмдер,
жиынтықтар, жекеттер, блайзерлер, көйлектер,
юбкалар, юбка-шалбарлар, шалбарлар, көкiрекшесi
және бауы бар нымшашалбарлар, бриджилер және
шортылар (сулық денежабымдардан басқа):
- костюмдер:
6104.11  -- жүндік иiрiмжіптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6104.12  -- мақта иірімжіптерден жасалғандар
6104.13  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар

6104.19  -- из прочих текстильных материалов
- комплекты:
6104.21  -- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6104.22  -- из хлопчатобумажной пряжи
6104.23  -- из синтетических нитей
6104.29  -- из прочих текстильных материалов
- жакеты и блайзеры:
6104.31  -- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6104.32  -- из хлопчатобумажной пряжи
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 61
61.04 2 /07 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
6104.33  -- из синтетических нитей
6104.39  -- из прочих текстильных материалов
- платья:
6104.41  -- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6104.42  -- из хлопчатобумажной пряжи
6104.43  -- из синтетических нитей
6104.44  -- из искусственных нитей
6104.49  -- из прочих текстильных материалов
- юбки и юбки-брюки:
6104.51  -- шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса
животных
6104.52  -- из хлопчатобумажной пряжи
6104.53  -- из синтетических нитей
6104.59  -- из прочих текстильных материалов
- брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками,
бриджи и шорты:
6104.61  -- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6104.62  -- из хлопчатобумажной пряжи
6104.63  -- из синтетических нитей
6104.69  -- из прочих текстильных материалов
61.05             Рубашки трикотажные машинного или ручного
вязания, мужские или для мальчиков:
6105.10  - из хлопчатобумажной пряжи
6105.20  - из химических нитей
6105.90  - из прочих текстильных материалов
61.06             Блузки, блузы и блузоны трикотажные
машинного или ручного вязания, женские
или для девочек:
6106.10  - из хлопчатобумажной пряжи
6106.20  - из химических нитей
6106.90  - из прочих текстильных материалов
61.07             Кальсоны, трусы, ночные сорочки, пижамы,
купальные халаты, домашние халаты и
аналогичные изделия трикотажные машинного
или ручного вязания, мужские или для
мальчиков:
- кальсоны и трусы:
6107.11  -- из хлопчатобумажной пряжи
6107.12  -- из химических нитей
6107.19  -- из прочих текстильных материалов
- ночные сорочки и пижамы:
6107.21  -- из хлопчатобумажной пряжи
6107.22  -- из химических нитей

6104.19  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- жиынтықтар:
ХІ-тарау
61-топ
61.04 2 /06
Тауар     YЖ
позициясы коды
6104.21  -- жүндік иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6104.22  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6104.23  -- синтетикалық жіптерден жасалғандар
6104.29  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- жекеттер мен блайзерлер:
6104.31  -- жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжіптен жасалғандар
6104.32  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6104.33  -- синтетикалық жіптерден жасалғандар
6104.39  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- көйлектер:
6104.41  -- жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжіптен жасалғандар
6104.42  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6104.43  -- синтетикалық жіптерден жасалғандар
6104.44  -- жасанды жiптерден жасалғандар
6104.49  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- юбкалap және юбка-шалбарлар:
6104.51  -- жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжіптен жасалғандар
6104.52  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6104.53  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6104.59  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- шалбарлар, көкiрекшесi және бауы бар
нымшашалбарлар, бриджилер және шортылар:
6104.61  -- жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжіптен жасалғандар
6104.62  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6104.63  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6104.69  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
61.05              Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, ер
адамдар немесе ұл балаларға арналған жейделер:
6105.10  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6105.20  - химиялық жiптерден жасалғандар
6105.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
61.06              Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж,
әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған әйел
жейдесi, блузалар және блузондар:
6106.10  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6106.20  - химиялық жiптерден жасалғандар
6106.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
ХI-тарау
61-топ
61.07/10 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
61.07              Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, ер
адамдар немесе ұл балаларға арналған дамбалдар,
трусилер, түнгi жейде, пижамалар, сулық халаттар,
үй халаттары және ұқсас бұйымдар:
- дамбалдар мен трусилер:
6107.11  -- мақта иiрiмжіптерден жасалғандар
6107.12  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6107.19  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- түнгі жейделер мен пижамалар:
6107.21  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6107.22  -- химиялық жiптерден жасалғандар

6107.29  -- из прочих текстильных материалов
- прочие:
6107.91  -- из хлопчатобумажной пряжи
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 61
61.07 2 /12 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
6107.92  -- из химических нитей
6107.99  -- из прочих текстильных материалов
61.08             Комбинации, нижние юбки, трусы, панталоны,
ночные сорочки, пижамы, пеньюары, купальные
халаты, домашние халаты и аналогичные
изделия трикотажные машинного или ручного
вязания, женские или для девочек:
- комбинации и нижние юбки:
6108.11  -- из химических нитей
6108.19  -- из прочих текстильных материалов
- трусы и панталоны:
6108.21  -- из хлопчатобумажной пряжи
6108.22  -- из химических нитей
6108.29  -- из прочих текстильных материалов
- ночные сорочки и пижамы:
6108.31  -- из хлопчатобумажной пряжи
6108.32  -- из химических нитей
6108.39  -- из прочих текстильных материалов
- прочие:
6108.91  -- из хлопчатобумажной пряжи
6108.92  -- из химических нитей
6108.99  -- из прочих текстильных материалов
61.09             Майки, фуфайки с рукавами и прочие нательные
фуфайки трикотажные машинного или ручного
вязания:
6109.10  - из хлопчатобумажной пряжи
6109.90  - из прочих текстильных материалов
61.10             Свитеры, пуловеры, кардиганы, жилеты и
аналогичные изделия трикотажные машинного
или ручного вязания:
- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных:
6110.11  -- из шерстяной пряжи
6110.12  -- из пряжи из тонкого волоса кашмирской козы
6110.19  -- прочие
6110.20  - из хлопчатобумажной пряжи
6110.30  - из химических нитей
6110.90  - из прочих текстильных материалов
61.11             Детская одежда и принадлежности к детской
одежде трикотажные машинного или ручного
вязания:
6111.10  - из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6111.20  - из хлопчатобумажной пряжи
6111.30  - из синтетических нитей
6111.90  - из прочих текстильных материалов
61.12             Костюмы спортивные, лыжные и купальные
трикотажные машинного или ручного вязания:
- костюмы спортивные:
6112.11  -- из хлопчатобумажной пряжи
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 61
61.12 2 /16
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
6112.12  -- из синтетических нитей
6112.19  -- из прочих текстильных материалов

6107.29  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- өзгелері:
6107.91  -- мақта иiрiмжіптерден жасалғандар
6107.92  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6107.99  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
61.08              Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж,
әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған
iшкөйлектер, iшкi юбка, трусилер, панталондар,
түнгі жейделер, пижамалар, пеньюарлар, сулық
халаттар, үй халаттары және ұқсас бұйымдар:
- iшкөйлектер мен iшкi юбкалар:
6108.13  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6308.19  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- трусилер және панталондар:
6108.21  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6108.22  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6108.29  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- түнгi жейделер мен пижамалар:
6108.31  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6108.32  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6108.39  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- өзгелерi:
6108.91  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6108.92  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6108.99  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
61.09              Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж
майкiлер, жеңi бар фуфайкiлер және өзге де iштен
киетiн фуфайлiлер:
6109.10  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6109.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
61.10              Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж
свитерлер, полуверлер, кардигандар, желеттер
және ұқсас бұйымдар:
ХI-тарау
61-топ
61.10 2 /14
Тауар     YЖ
позициясы коды
- жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжіптен жасалғандар:
6110.11  -- жүндiк иiрiмжiптен жасалғандар
6110.12  -- кашмир ешкiсiнiң жұқа қылынан жасалған
иiрiмжiптен жасалғандар
6110.19  -- өзгелерi
6110.20  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6110.30  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6110.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
61.11              Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж
(балалар киiмi және балалар киiмiнiң
керек-жарақтары):
6111.10  - жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжіптен жасалғандар
6111.20  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6111.30  - синтетикалық жiптерден жасалғандар
6111.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
61.12              Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж
спорт, шаңғы және сулық денежабым костюмдерi
- спорт костюмдерi:
6112.11  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6112.12  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6112.19  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар

6112.20  - лыжные костюмы
- купальные костюмы мужские или для мальчиков:
6112.31  -- из синтетических нитей
6112.39  -- из прочих текстильных материалов
- купальные костюмы женские или для девочек:
6112.41  -- из синтетических нитей
6112.49  -- из прочих текстильных материалов
61.13     6113.00  Предметы одежды из трикотажного полотна
машинного или ручного вязания товарной
позиции 59.03, 59.06 или 59.07.
61.14             Предметы одежды прочие трикотажные
машинного или ручного вязания:
6114.10  - из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6114.20  - из хлопчатобумажной пряжи
6114.30  - из химических нитей
6114.90  - из прочих текстильных материалов
61.15             Колготы, чулки, гольфы, носки и подследники
и прочие чулочно-носочные изделия, включая
чулки для больных с варикозным расширением
вен и обувь без подошв, трикотажные
машинного или ручного вязания:
- колготы:
6115.11  -- из синтетических нитей, линейной плотности
одиночной нити менее 6,7 текса
6115.12  -- из синтетических нитей, линейной плотности
одиночной нити 6,7 текса или более
6115.19  -- из прочих текстильных материалов
6115.20  - чулки или гольфы женские из нитей линейной
плотности одиночной нити менее 6,7 текса
- прочие:
6115.91  -- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6115.92  -- из хлопчатобумажной пряжи
6115.93  -- из синтетических нитей
6115.99  -- из прочих текстильных материалов
61.16             Перчатки, рукавицы и митенки трикотажные
машинного или ручного вязания:
6116.10  -  пропитанные или покрытые пластмассой или
резиной
-  прочие:
6116.91  -- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6116.92  -- из хлопчатобумажной пряжи
6116.93  -- из синтетических нитей
6116.99  -- из прочих текстильных материалов
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 61
61.17
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
61.17             Принадлежности к одежде трикотажные
машинного или ручного вязания готовые
прочие; части одежды или принадлежностей
к одежде трикотажные машинного или ручного
вязания:
6117.10  - шали, шарфы, кашне, мантильи, вуали и
аналогичные изделия
6117.20  - галстуки, галстуки-бабочки и шейные платки

6112.20  - шаңғы костюмдерi
- ер адамдар немесе ұл балаларға арналған сулық
денежабым костюмдерi
6112.31  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6112.39  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған
сулық денежабым костюмдерi
6112.41  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6112.49  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
61.13     6113.00  Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж
жаймасынан жасалған 59.03. 59.06 немесе 59.07
тауар позициясының киім заттары
61.14              Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж
жаймасынан жасалған басқа киiм заттары:
6114.10  - жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжіптен жасалғандар
6114.20  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6114.30  - химиялық жiптерден жасалғандар
6114.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
ХI-тарау
61-топ
61.15/17
Тауар     YЖ
позициясы коды
61.15              Күре тамырлары ұлғаюмен зардап шегетiндерге
арналған шұлықтарды қоса алғанда машинамен
немесе қолмен тоқылған трикотаж колготкалар,
шұлықтар, қысқа шұлықтар, ұйықтар және аяқ
басына киетiндер, басқа да шұлықтық-ұйықтық
бұйымдар және ұлтансыз аяқ киiм:
- колготкалар:
6115.11  -- жалаң жiптің кемiнде 6.7 текс болатын
сызықтық тығыздықтағы синтетикалық жiптерден
жасалғандар
6115.12  -- жалаң жiптің кемiнде 6.7 текс немесе одан
да көп болатын сызықтық тығыздықтағы
синтетикалық жiптерден жасалғандар
6115.19  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
6115.20  -- жалаң жiптің кемiнде 6.7 текс болатын
сызықтық тығыздықтағы жіптерден жасалған
әйелдердің шұлықтары мен қысқа шұлықтары
- өзгелерi:
6115.91  -- жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжіптен жасалғандар
6115.92  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6115.93  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6115.99  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
61.16              Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж
биялайлар, қолғаптар және митенкалар:
6116.10  - сiңiрiлген немесе пластмассамен немесе
резеңкемен жабынғыланғандар
- өзгелерi:
6116.91  -- жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжіптен жасалғандар
6116.92  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6116.93  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6116.99  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
61.17              Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж
өзге дайын киiмнiң керек-жарақтары; машинамен
немесе қолмен тоқылған трикотаж киiм бөлiктерi
немесе киiмге керек-жарақтар:
6111.10  - шәлiлер, бөкебайлар, мойынорамалдар,
мантильдер, бетперделер және ұқсас бұйымдар
6111.20  - галстуктер, галстук-көбелектер және мойын
орамалдары

6117.80  - принадлежности прочие
6117.90  - части
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 62
Примечания
Группа 62
Предметы одежды и принадлежности к одежде,
кроме трикотажных машинного или ручного вязания
Примечания:
1.- В данную группу включаются только готовые изделия из любого текстильного материала, кроме ваты, исключая изделия трикотажные машинного или ручного вязания (кроме относящихся к товарной позиции 62.12).
2.- В данную группу не включаются:
(а) одежда, бывшая в употреблении, или прочие изделия, бывшие в употреблении товарной позиции 63.09; или
(б) ортопедические приспособления, хирургические ремни, бандажи или аналогичные изделия (товарная позиция 90.21).
3.- В товарных позициях 62.03 и 62.04:
(а) Термин "костюм" означает набор одежды, составленный из двух или трех предметов, изготовленных с лицевой стороны из идентичного материала и включающий:
- один пиджак или жакет, лицевая сторона которых, за исключением рукавов, состоит из четырех или более деталей, предназначенные для верхней части тела, возможно со строгим жилетом в качестве дополнения, полочки которого выполнены из того же материала, что и лицевая сторона других компонентов набора, а спинка выполнена из того же материала, что и подкладка пиджака или жакета; и
- один предмет одежды, предназначенный для нижней части тела и представляющий собой брюки, бриджи или шорты (кроме купальных), юбку или юбку-брюки без лямок или нагрудников.
Все компоненты "костюма" должны быть выполнены из материала одинаковых переплетения, цвета и состава; они также должны быть единого фасона и соответствующего или совместимого размера. Однако эти компоненты могут иметь кант (полоску материала, втачанную в шов) из другого материала.
Если несколько отдельных предметов одежды, предназначенных для нижней части тела (например, две пары брюк или брюки и шорты, или юбка или юбка-брюки и брюки), представлены вместе, то компонентом костюма, предназначенным для нижней части тела, должна быть одна пара брюк или, в случае костюмов женских или для девочек, - юбка или юбка-брюки, прочие предметы одежды классифицируются отдельно.
Термин "костюм мужской" означает следующие наборы предметов одежды независимо от того, удовлетворяют они или нет всем вышеуказанным условиям:
- утренний костюм, состоящий из однотонного пиджака (визитки) с закругленными внизу полами и полосатых брюк;
- вечерний костюм (фрак) обычно из черного материала, у которого пиджак относительно короткий спереди, не застегивается и имеет узкие полы, укороченные спереди до бедер, и свисающие сзади фалдами;
- костюм, в котором смокинг - пиджак того же фасона, что и обычные пиджаки (при этом сорочка, возможно, остается более открытой спереди), но имеющий лацканы из блестящего натурального или искусственного шелка.

6117.80  - өзге керек-жарақтар
6117.90  - бөлiктерi
ХІ-тарау
62-топ
Ескертулер 1
62-топ
Киiм заттары және машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж киiмiнен басқа киiмдердiң керек-жарақтары
Ескертулер:
1.-Аталған топқа мақтадан басқа, машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж бұйымдарды қоспағанда (62.12 тауар позициясына жататындарды қоспағанда), кез-келген тоқыма материалдан жасалған дайын бұйымдар ғана енгiзiледі;
2.-Аталған топқа мыналар енгiзiлмейдi:
(а) пайдалануда болған киімдер, немесе 63.09 тауар позициясының тұтынуда болған өзге бұйымдары: немесе
(б) ортопедиялық керек-жарақтар, хирургиялық ременьдер, тартпалар немесе ұқсас бұйымдар (90.21 тауар позициясы).
3.-61.03 және 61.04 тауар позицияларында:
(а) "Костюм" терминi беткi жағы ұқсас материалдардан жасалған екi немесе үш заттардан құралатын және мыналарды енгiзетiн киiмнiң жинағын бiлдiредi:
жеңдерiн қоспағанда беткi жақтары дененiң жоғарғы бөлiгiне арналған төрт немесе одан да көп детальдардан тұратын, толықтыру ретiнде алдыңғы бойы жинақтың бacқa құрамбөлiктерiнiң беткi жағы тiгiлген материалдан жасалған, ал арқасы пенжак немесе жекеттiң астары тiгiлген материалдан тiгiлген келiстi көкiрекшесi болуы мүмкiн бiр пенжак немесе жекет: және
дененiң төменгi бөлiгiне арналған және шалбар, бриджи немесе шорты (сулық денежабымдардан басқа), юбка немесе баусыз немесе көкiрекшесiз юбка-шалбар түрiндегi киiмнiң бiр заты.
"Костюмнiң" барлық құрамбөлiктерi өрiмi, түсi және құрамы бiрдей жаймалардан тiгiлген болуы керек: олар сондай-ақ бiр фасондағы және сәйкес немесе бiрдей мөлшерде болулары керек. Алайда
бұл құрамбөлiктердiң шеттiктерi (материалдың тiгiсiне қондырып
тiгiлген жолағы) басқа материалдан жасалуы мүмкiн.
Егер киiмнiң дененiң төменгi бөлiгiне арналған бiрнеше жеке заттары (мысалы, шалбардың екi пары немесе шалбар мен шорты, немесе юбка немесе юбка-шалбар және шалбар) бiрге берiлсе, онда костюмнiң дененiң төменгі бөлiгiне арналған құрамбөлiгi шалбарлардын бiр пары немесе әйелдер немесе қыздарға арналған костюмдер жағдайында юбка немесе юбка-шалбар болуы қажет, киiмнiң өзге заттары жеке жiктеледi.
"Ep адамдар костюмы" терминi олар жоғарыда көрсетiлгeн барлық
талаптарға сай, сай емесiне қарамастан киiмнiң мынадай заттарының жинағын бiлдiредi:
төменгi жағы дөңгелектенген етектi бiр реңдi пенжактан және жолақты шалбардан тұратын таңғы костюм;
басқалармен салыстырғанда пенжагiнiң алдыңғы жағы қысқа, түймеленбейтiн және тар етекті, алдыңғы жағынан санға дейiн қысқартылған және артқы жағынан фалда түрiнде салбырап тұратын әдетте қара материалдан тiгiлген кешкi костюм (фрак):
ХІ-тарау
62-топ
Ескертулер 2
смокинг-пенжагы қарапайым пенжактар сияқты фасондағы (бұл ретте жейде алдыңғы жағынан барынша ашық қалдырылады), бiрақ жылтырақ табиғи немесе жасанды жiбектен жасалған лацкандары бар костюм.
(б) "Жиынтық" терминi ұқсас материалдардан дайындалған бірнеше
заттардан тұратын, бөлшек саудаға арналған және мыналар енгiзiлетiн

(б) Термин "комплект" означает набор одежды (кроме костюмов и изделий товарной позиции 62.07 или 62.08), состоящий из нескольких предметов, изготовленных из идентичного материала, предназначенный для розничной продажи и включающий:
- один предмет одежды, предназначенный для верхней части тела, за исключением жилетов, которые также могут быть вторым предметом одежды для верхней части тела; и
- один или два различных предмета одежды, предназначенных для нижней части тела и представляющих собой брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи, шорты (кроме купальных), юбку или юбку-брюки.
Все компоненты комплекта должны быть из материала одинаковых переплетения, вида, цвета и состава; они также должны быть соответствующего или совместимого размера. Термин "комплект" не относится к спортивным или лыжным костюмам товарной позиции 62.11.
4.- В товарной позиции 62.09:
(а) термин "детская одежда и принадлежности к детской одежде" означает изделия для детей ростом не более 86 см; он также распространяется на детские пеленки;
Раздел XI
Группа 62
62.01
(б) изделия, которые на первый взгляд могут быть включены как в товарную позицию 62.09, так и в другие товарные позиции данной группы, должны включаться в товарную позицию 62.09.
5.- Предметы одежды, которые на первый взгляд могут быть включены как в товарную позицию 62.10, так и в другие товарные позиции данной группы, кроме товарной позиции 62.09, должны включаться в товарную позицию 62.10.
6.- В товарной позиции 62.11 термин "лыжные костюмы" означает одежду или наборы предметов одежды, которые по внешнему виду и фактуре материала можно идентифицировать как предназначенные главным образом для катания на лыжах (беговых или горных). Они состоят из:
(а) "лыжного комбинезона", то есть из одного предмета одежды, предназначенного для верхней и нижней частей тела; в дополнение к рукавам и воротнику лыжный комбинезон может иметь карманы или штрипки; или
(б) "лыжного комплекта", то есть набора одежды, составленного из двух или трех предметов, предназначенного для розничной продажи и включающего:
- один предмет одежды, такой как куртка с капюшоном, ветровка, штормовка или аналогичное изделие с застежкой "молнией", возможно, с дополнительной безрукавкой, и
- одну пару брюк, которые могут быть выше или не выше талии, одну пару бриджей или один комбинезон с нагрудником и лямками.
"Лыжный комплект" может также состоять из комбинезона, аналогичного тому, который упомянут выше в пункте (а), и стеганой безрукавки, надеваемой на комбинезон.
Все компоненты "лыжного комплекта" должны быть выполнены из материала одинаковых переплетения, вида и состава, одного или разных цветов; они также должны быть соответствующего или совместимого размера.
7.- Шарфы и изделия, аналогичные шарфам, квадратные или приблизительно квадратные, у которых ни одна из сторон не имеет длину более 60 см, должны быть классифицированы как платки (товарная позиция 62.13). Платки, у которых длина любой из сторон более 60 см, должны включаться в товарную позицию 62.14.
8.- Предметы одежды данной группы, предназначенные для застегивания спереди слева направо, должны рассматриваться как одежда мужская или для мальчиков, а предметы одежды, предназначенные для застегивания спереди справа налево, - как одежда женская или для девочек. Эти правила не применяются, если покрой одежды однозначно указывает, что она предназначена для одного или другого пола.
Предметы одежды, которые не могут быть однозначно отнесены к одежде мужской или для мальчиков или к одежде женской или для девочек, должны относиться к товарным позициям, включающим одежду женскую или для девочек.
9.- Изделия данной группы могут быть изготовлены из металлической нити.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
62.01             Пальто, полупальто, накидки, плащи, куртки
(включая лыжные), ветровки, штормовки и
аналогичные изделия мужские или для
мальчиков, кроме изделий товарной позиции
62.03:
- пальто, полупальто, накидки, плащи и
аналогичные изделия:

киiмнің жинағын (62.07 немесе 62.08 тауар позициясының костюмдерi мен бұйымдарынан басқа) бiлдiреді:
- бұлар да дененiң жоғарғы жағына арналған екiншi зат бола алатын көкiрекшенi қоспағанда киiмнiң дененің жоғарғы жағына арналған бір заты: және
- киiмнiң шалбар, көкiрекшесi және бауы бар нымшашалбар, бриджи, шорты (сулық денежабымдардан басқа), юбка немесе юбка-шалбар түрiндегi дененiң төменгi жағына арналған бір немесе екi әртүрлi заты.
Жиынтықтың барлық құрамбөлiктерi өрiмi, түсi және құрамы бiрдей материалдардан тiгiлген болуы керек: олар сондай-ақ сәйкес немесе бiрдей мөлшерде болулары керек. "Жиынтық" терминiнiң 62.11 тауар позициясының спорт немесе шаңғы костюмдарына қатысы жоқ.
4.- 62.09 тауар позициясында:
(а) "балалар киiмi және балалар киiмiнiң керек-жарақтары" терминi бойы 86 см аспайтын балаларға арналған бұйымдарды бiлдiредi: ол балалар жаялықтарына да таратылады:
(б) бiр қарағанда аталған топтың 62.09 тауар позициясына да басқа тауар позицияларына да енгiзiлуi мүмкiн бұйымдар 62.09 тауар позициясына енгiзiлуi керек.
5.- 62.09 тауар позициясын қоспағанда бiр қарағанда осы топтың 62.10 тауар позициясына да басқа тауар позицияларына да енгiзiлуi мүмкiн киiм заттары 62.10 тауар позициясына енгiзiледi.
6.- 62.11 тауар позициясында "шаңғы костюмдары" терминi сыртқы түрі мен материалының фактурасы бойынша басты түрде шаңғымен (жүгiру немесе тау) сырғанау үшiн арналған киім ретiнде үйлестiруге болатын киiмдi немесе киiм заттарының жиынтығын бiлдiредi. Олар мыналардан тұрады:
(а) "шаңғылық кобинезонан", яғни дененiң жоғарғы және төменгі бөлiктерiне арналған киiмнiң бiр затынан; жеңдерi мен жағасына қосымша шаңғылық комбинезонның қалталары немесе балақбаулары болуы мүмкiн: немесе
(б) "шаңғы жиынтығынан", яғни киiмнiң екi немесе үш затынан тұратын, бөлшек саудаға арналған және мыналар енгiзiлетiн киiм жиынтығынан:
- "сыдырма" түймелiгi бap, қосымша жеңсiз киiмi болуы мүмкін капюшоны бар күртеше, жұқа күрте, қалың күрте немесе ұқсас бұйымдар сияқты киiмнiң бiр заты, және
- белден жоғары немесе жоғары емес болатын шалбардың бiр пары, бриджидiң бiр пары немесе көкiрекшесi мен баулары бар комбинезон.
"Шаңғы жиынтығының" барлық құрамбөлiктерi өрiмi, түрi және құрамы бiрдей, бiр немесе әр түстi материалдардан тiгiлген болуы керек; олар сондай-ақ бiр фасондағы және сәйкес немесе бірдей мөлшерде болулары керек.
7.- шаршы немесе шаршыға жақын қай жағы болмасын 60 см артық.
XІ-тарау
62-топ
62.01/02 1
ұзындықта болмайтын бөкебайлар және бөкебайларға ұқсас бұйымдар орамалдар ретiнде жiктелуi тиiс (62.13 тауар позициясы). Жақтарының кез-келгенi 60 см артық орамалдар 62.14 тауар позициясына енгiзiлуi тиiс.
8.- Аталған топтың алдыңғы жағынан солдан оңға қарай түймелеуге арналған киiм заттары ер адамдар немесе ұл балаларға арналған киiм ретiнде қаралуы, ал алдыңғы жағынан оңнан солға қарай түймелеуге арналған киiм заттары әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған киiм ретiнде қаралуы тиiс. Егер киiмнiң пiшiмiнен бiр немесе басқа жынысқа арналғандығы көрiнiп тұрса бұл ереже қолданылмайды.
9.- Аталған топтың бұйымдары металл жiптерден дайындалуы мүмкiн.
Ер адамдар немесе ұл балаларға арналған киiмдерге немесе әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған киiмдерге тiкелей жатқызылмайтын киiм заттары әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған киiмдер енетiн тауар позициясына жатқызылуы тиiс.
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
62.01              62.03 тауар позициясы бұйымдарынан басқа ер
адамдар немесе ұл балаларға арналған пәлте, қысқа
пәлте, желбейлер, жадағайлар, күртешелер
(шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер,
қалың күртелер және ұқсас бұйымдар:
пәлте, қысқа пәлте, желбейлер, жадағайлар және
ұқсас бұйымдар:

6206.20  - из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6206.30  - из хлопчатобумажной пряжи
6206.40  - из химических нитей
6206.90  - из прочих текстильных материалов
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 62
62.07/10 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
62.07             Майки и нательные фуфайки прочие, кальсоны,
трусы, ночные сорочки, пижамы, купальные
халаты, домашние халаты и аналогичные
изделия мужские или для мальчиков:
- кальсоны и трусы:
6207.11  -- из хлопчатобумажной пряжи
6207.19  -- из прочих текстильных материалов
- ночные сорочки и пижамы:
6207.21  -- из хлопчатобумажной пряжи
6207.22  -- из химических нитей
6207.29  -- из прочих текстильных материалов
- прочие:
6207.91  -- из хлопчатобумажной пряжи
6207.92  -- из химических нитей
6207.99  -- из прочих текстильных материалов
62.08             Майки и нательные фуфайки прочие,
комбинации, нижние юбки, трусы, панталоны,
ночные сорочки, пижамы, пеньюары, купальные
халаты, домашние халаты и аналогичные
изделия женские или для девочек:
- комбинации и нижние юбки:
6208.11  -- из химических нитей
6208.19  -- из прочих текстильных материалов
- ночные сорочки и пижамы:
6208.21  -- из хлопчатобумажной пряжи
6208.22  -- из химических нитей
6208.29  -- из прочих текстильных материалов
- прочие:
6208.91  -- из хлопчатобумажной пряжи
6208.92  -- из химических нитей
6208.99  -- из прочих текстильных материалов
62.09             Детская одежда и принадлежности к детской
одежде:
6209.10  - из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6209.20  - из хлопчатобумажной пряжи
6209.30  - из синтетических нитей
6209.90  - из прочих текстильных материалов
62.10             Предметы одежды, изготовленные из
материалов товарной позиции 56.02, 56.03,
59.03, 59.06 или 59.07:
6210.10  - из материалов товарной позиции 56.02 или 56.03
6210.20  - предметы одежды прочие, типа указанных в
субпозициях 6201.11-6201.19
6210.30  - предметы одежды прочие, типа указанных в
субпозицпях 6202.11-6202.19
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 62
62.10 2 /15
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
6210.40  - предметы одежды прочие мужские или для
мальчиков
6210.50  - предметы одежды прочие женские или для девочек
62.11             Костюмы спортивные, лыжные и купальные;
предметы одежды прочие:
- купальные костюмы:

6206.20  - жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6206.30  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6206.40  - химиялық жiптерден жасалғандар
6106.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
62.07              Ер адамдар немесе ұл балаларға арналған майкiлер
және өзге де iштен киетiн фуфайкiлер, дамбалдар,
трусилер, түнгi жейде, пижамалар, сулық халаттар,
үй халаттары және ұқсас бұйымдар:
- дамбалдар мен трусилер:
6207.11  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6207.19  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- түнгi жейделер мен пижамалар:
6207.21  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6207.22  - химиялық жiптерден жасалғандар
6207.29  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- өзгелерi:
6207.91  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6207.92  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6207.99  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
62.08              Әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған
майкiлер және өзге де iштен киетiн фуфайкiлер,
iшкөйлектер, iшкi юбка, трусилер, панталондар,
түнгi жейделер, пижамалаp, пеньюарлар, сулық
халаттар, үй халаттары және ұқсас бұйымдар:
- iшкөйлектер мен iшкi юбкалар:
6208.11 -- химиялық жiптерден жасалғандар
6208.19  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- түнгi жейделер мен пижамалар:
6208.21  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6208.22  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6208.29  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- өзгелерi:
6208.91  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
ХІ-тарау
62-топ
62.08 2 /11
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
6208.92  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6208.99  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
62.09              Балалар киiмi және балалар киiмiнiң керек-
жарақтары:
6209.10  - жүндік иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6209.20  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6209.30  - синтетикалық жiптерден жасалғандар
6209.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
62.10              56.02. 56.03. 59.03, 59.06 немесе 59.07 тауар
позициясының материалдарынан жасалған киiм
заттары:
6210.10  - 56.02 немесе 56.03 тауар позициясының
материалдарынан жасалғандар
6210.20  - 6201.11 - 6202.19 субпозицияларда көрсетiлген
түрдегi өзге киiм заттары
6210.30  6201.11 - 6202.19 субпозицияларда көрсетiлген
түрдегi өзге киiм заттары
6210.40  - ер адамдар немесе ұл балаларға арналған өзге
киiм заттары
6210.50  - әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған өзге
киiм заттары
61.11     6110.11  Спорт шаңғы және сулық денежабым костюмдерi;
өзге киiм заттары
- сулық денежабым костюмдерi:

6211.11  -- мужские или для мальчиков
6211.12  -- женские или для девочек
6211.20  - лыжные костюмы
- предметы одежды прочие мужские или для
мальчиков:
6211.31  -- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6211.32  -- из хлопчатобумажной пряжи
6211.33  -- из химических нитей
6211.39  -- из прочих текстильных материалов
- предметы одежды прочие женские или для
девочек:
6211.41  -- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6211.42  -- из хлопчатобумажной пряжи
6211.43  -- из химических нитей
6211.49  -- из прочих текстильных материалов
62.12             Бюстгальтеры, пояса, корсеты, подтяжки,
подвязки и аналогичные изделия и их части
трикотажные машинного или ручного вязания
или нетрикотажные:
6212.10  - бюстгальтеры
6212.20  - пояса и пояса-трусы
6212.30  - грации
6212.90  - прочие
62.13             Платки:
6213.10  - из шелковых нитей или пряжи из шелковых
отходов
6213.20  - из хлопчатобумажной пряжи
6213.90  - из прочих текстильных материалов
62.14             Шали, шарфы, кашне, мантильи, вуали и
аналогичные изделия:
6214.10  - из шелковых нитей или пряжи из шелковых
отходов
6214.20  - из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6214.30  - из синтетических нитей
6214.40  - из искусственных нитей
6214.90  - из прочих текстильных материалов
62.15             Галстуки, галстуки-бабочки и шейные платки:
6215.10  - из шелковых нитей или пряжи из шелковых
отходов
6215.20  - из химических нитей
6215.90  - из прочих текстильных материалов
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 62
62.16/17
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
62.16     6216.00  Перчатки, рукавицы и митенки.
62.17             Принадлежности к одежде готовые прочие;
части одежды или принадлежностей к одежде,
кроме включенных в товарную позицию 62.12:
6217.10  - принадлежности
6217.90  - части
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 63
63.01/02 1
Группа 63
Прочие готовые текстильные изделия; наборы;
одежда и текстильные изделия, бывшие
в употреблении; тряпье
Примечания:
1.- В подгруппу 1 включаются только готовые изделия из любого текстильного материала.
2.- В подгруппу 1 не включаются:
(а) товары групп 56-62; или
(б) одежда, бывшая в употреблении, или прочие изделия, бывшие в употреблении, товарной позиции 63.09.

6211.11  -- ер адамдар немесе ұл балаларға арналған
6211.12  -- әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған
6211.20  - шаңғы костюмдерi
- ер адамдар немесе ұл балаларға арналған өзге
киiм заттары
6211.31  -- жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6211.32  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6211.33  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6211.39  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған өзге
киiм заттары
6211.41  - жүндік иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6211.42  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6211.43  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6211 49  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
XІ-тарау
62-топ
62.12/17
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
62.12              Тосқаптар, белдiктер, корсеттер, иықбаулар,
байламжiптер және ұқсас бұйымдар және олардың
машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж немесе
трикотаж емес бөлiктерi:
6212.10  - төсқаптар
6212.20  - белдiктер және белдiк-трусилер
6212.30  - грациялар
6212.90  - өзгелері
62.13              Орамалдар:
6213.10  - жiбек жiптерден немесе жiбек қалдықтардан
жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6213.20  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6213.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалған
62.14              Шәлiлер, бөкебайлар, мойынорамалдар, мантильдер,
бетперделер және ұқсас бұйымдар:
6214.10  жібек жiптерден немесе жiбек қалдықтардан
жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6214.20  - жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6214.30  - синтетикалық жiптерден жасалғандар
6214.40  - жасанды жiптерден жасалғандар
6214.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
62.15              Галстуктер, галстук-көбелектер және мойын
орамалдары:
6215.10  - жiбек  жiптерден немесе жiбек қалдықтардан
жасалған иiрiмжiптен жасалғандар
6215.20  - химиялық жiптерден жасалғандар
6215.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
62.16     6216.00  Биялайлар, қолғаптар және митенкалар.
6217.              Дайын өзге киiм керек-жарақтары; 62.12 тауар
позициясына енгiзiлгендердi қоспағанда киiмнiң
бөлiктерi немесе киiм керек-жарақтары:
6217.10  - керек-жарақтар
6217.90  - бөлiктері
ХІ-тapaу
63-топ
63.01/02 1
63 топ
Өзге де дайын тоқыма бұйымдары; жиынтықтар; киiм жәнe бұрын пайдалануда болған тоқыма бұйымдары; ескi-құсқылар
Ескертулер:
1.- 1 кiшi топқа кез-келген тоқыма материалдарынан жасалған дайын бұйымдар ғана енгiзiледi.
2.- 1 кiшi топқа мыналар енгізілмейді:
(а) 56-62 топтардың тауарлары; немесе
(б) бұрын пайдалануда болған киiмдер, немесе 63.09 тауар позициясының бұрын пайдалануда болған өзге бұйымдары.

3.- В товарную позицию 63.09 включаются только следующие товары:
(а) изделия из текстильных материалов:
(i) одежда и принадлежности к одежде и их части;
(ii) одеяла и пледы дорожные;
(iii) белье постельное, столовое, туалетное и кухонное;
(iv) декоративные изделия, исключая ковры товарных позиций 57.01-57.05 и тканые вручную гобелены товарной позиции 58.05;
(б) обувь и головные уборы из любого материала, кроме асбеста.
Для включения в данную товарную позицию изделия, упомянутые выше, должны отвечать двум следующим требованиям:
(i) должны иметь признаки значительного износа, и
(ii) должны поставляться навалом или в тюках, в мешках или аналогичной упаковке.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
I. Готовые текстильные изделия прочие
63.01             Одеяла и пледы дорожные:
6301.10  - одеяла электрические
6301.20  - одеяла (кроме электрических) и пледы дорожные
из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого
волоса животных
6301.30  - одеяла (кроме электрических)и пледы дорожные
из хлопчатобумажной пряжи
6301.40  - одеяла (кроме электрических) и пледы дорожные
из синтетических нитей
6301.90  - одеяла и пледы дорожные прочие
63.02             Белье постельное, столовое, туалетное и
кухонное:
6302.10  - белье постельное трикотажное машинного или
ручного вязания
- белье постельное напечатанное прочее:
6302.21  -- из хлопчатобумажной пряжи
6302.22  -- из химических нитей
6302.29  -- из прочих текстильных материалов
- белье постельное прочее:
6302.31  -- из хлопчатобумажной пряжи
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 63
63.02 2 /05 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
6302.32  -- из химических нитей
6302.39  -- из прочих текстильных материалов
6302.40  - белье столовое трикотажное машинного или
ручного вязания
- белье столовое прочее:
6302.51  -- из хлопчатобумажной пряжи
6302.52  -- из льняной пряжи
6302.53  -- из химических нитей
6302.59  -- из прочих текстильных материалов
6302.60  - белье туалетное и кухонное из махровых
полотенечных тканей или аналогичных тканых
махровых материалов, из хлопчатобумажной
пряжи
- прочее:
6302.91  -- из хлопчатобумажной пряжи
6302.92  -- из льняной пряжи
6302.93  -- из химических нитей
6302.99  -- из прочих текстильных материалов
63.03             Занавеси (включая портьеры) и внутренние
шторы; ламбрекены или подзоры для кроватей:
- трикотажные машинного или ручного вязания:

3.- 63.09 тауар позициясына тек мынадай тауарлар ғана енгiзiледi:
(а) тоқыма материалдарынан жасалған бұйымдар:
(i) киiм және киiмнiң керек-жарақтары және олардың бөлiктерi;
(ii) көрпелер және жол жамылғылары;
(iіі) төсек, асхана, туалет және ас үй жаймалары;
(vi) 57.01-57.05 тауар позициясының кiлемдерiн және 58.05 тауар позициясының қолмен тоқылған гобелендерiн қоспағанда сәндiк бұйымдар;
(б) асбестан басқа кез-келген материалдан жасалған аяқ-киiмдер мен бас киiмдер.
Жоғарыда аталған бұйымдарды нақты тауар позициясына енгiзу үшiн мынадай екi талаптарға жауап беруi тиiс:
(i) айтарлықтай тозу белгiлерi болуы қажет, және
(ii) көп немесе тендермен, қаптарда немесе ұқсас орамда жеткiзiлуi тиiс.
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
I. Өзге дайын тоқыма бұйымдары
63.01              Көрпелер және жол жамылғылары:
6301.10  - электрлi көрпелер
6301.20  - жүндiк иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа
қылынан жасалған иiрiмжiптен жасалған көрпелер
мен жол жамылғылары (электрлiлерден басқа)
6301.30  - мақта иiрiмжiптерден жасалған көрпелер мен жол
жамылғылары (электрлiлерден басқа)
6301.40  - синтетикалық жiптерден жасалған көрпелер мен
жол жамылғылары (электрлiлерден басқа)
6303.90  - басқа көрпелер мен жол жамылғылары
63.02              Төсек, асхана, туалет және ас үй жаймалары:
6302.10  - машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж төсек
жаймасы
- басылған өзге төсек жаймалары:
6302.21  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6302.22  -- химиялық жiптерден жасалғандар
ХI-тарау
63-топ
63.02 2 /05 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
6302.29  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- өзге төсек жаймалары:
6302.31  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6302.32  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6302.39  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
6302.40  - машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж
асхана жаймасы
- өзге асхана жаймалары:
6302.51  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6302.52  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6302.53  -- зығыр иiрiмжiптерден жасалғандар
6302.59  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
6302.60  - ұзынтүктi сүлгiлiк маталардан немесе ұқсас
тоқылған ұзынтүктi материалдардан жасалған мақта,
иiрiмжiптерден жасалған туалет және ас үй
жаймалары
- өзгелерi:
6302.91  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6302.92  -- химиялық жiптерден жасалғандар
6302.93  -- зығыр иiрiмжiптерден жасалғандар
6302.99  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
63.03              Шымылдықтар (портьерлердi қоса алғанда) және
iшкi перделер; ламбрекендер немесе төсектерге
арналған көмкерме әдiптep:
- машинамен немесе қолмен тоқылған трикотажды:

6303.11  -- из хлопчатобумажной пряжи
6303.12  -- из синтетических нитей
6303.19  -- из прочих текстильных материалов
- прочие:
6303.91  -- из хлопчатобумажной пряжи
6303.92  -- из синтетических нитей
6303.99  -- из прочих текстильных материалов
63.04             Изделия декоративные прочие, кроме изделий
товарной позиции 94.04:
- покрывала постельные:
6304.11  -- трикотажные машинного или ручного вязания
6304.19  -- прочие
- прочие:
6304.91  -- трикотажные машинного или ручного вязания
6304.92  -- нетрикотажные из хлопчатобумажной пряжи
6304.93  -- нетрикотажные из синтетических нитей
6304.99  -- нетрикотажные из прочих текстильных
материалов
63.05             Мешки и пакеты упаковочные:
6305.10  - из пряжи из джутовых или прочих текстильных
лубяных волокон товарной позиции 53.03
6305.20  - из хлопчатобумажной пряжи
--------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 63
63.05 2 /09
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- из химических текстильных материалов:
6305.32  -- гибкие промежуточные контейнеры большой
емкости
6305.33  -- из полос или лент или аналогичных форм из
полиэтилена или полипропилена прочие
6305.39  -- прочие
6305.90  - из прочих текстильных материалов
63.06             Брезенты, навесы, тенты; палатки; паруса для
лодок, досок для виндсерфинга или сухопутных
транспортных средств; снаряжение для
кемпинга:
- брезенты, навесы и тенты:
6306.11  -- из хлопчатобумажной пряжи
6306.12  -- из синтетических нитей
6306.19  -- из прочих текстильных материалов
- палатки:
6306.21  -- из хлопчатобумажной пряжи
6306.22  -- из синтетических нитей
6306.29  -- из прочих текстильных материалов
- паруса:
6306.31  -- из синтетических нитей
6306.39  -- из прочих текстильных материалов
- матрацы надувные:
6306.41  -- из хлопчатобумажной пряжи
6306.49  -- из прочих текстильных материалов
- прочие:
6306.91  -- из хлопчатобумажной пряжи
6306.99  -- из прочих текстильных материалов
63.07             Готовые изделия прочие, включая выкройки
одежды:
6307.10  - тряпки для мытья полов, посуды, удаления пыли
и аналогичные протирочные материалы
6307.20  - жилеты и пояса спасательные
6307.90  - прочие
II. Наборы
63.08     6308.00  Наборы, состоящие из тканей и пряжи или
нитей с принадлежностями или без них, для
изготовления ковров, гобеленов, вышитых
скатертей или салфеток или аналогичных
текстильных изделий, упакованные для
розничной продажи.
III. Одежда и текстильные изделия,
бывшие в употреблении; тряпье
63.09     6309.00  Одежда и прочие изделия, бывшие в
употреблении.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XI
Группа 63
63.10
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
63.10             Тряпье, использованное или новое, куски
бечевок, веревок, канатов и тросов и изделия
из бечевок, веревок, канатов или тросов, из
текстильных материалов, бывшие в
употреблении:
6310.10  - сортированные
6310.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XII
Группа 64
Примечания
Раздел XII
Обувь, головные уборы, зонты, солнцезащитные зонты,
трости, трости-сиденья, хлысты, кнуты и их части;
Обработанные перья и изделия из них; Искусственные
цветы; Изделия из человеческого волоса
Группа 64
Обувь, гетры и аналогичные изделия; их части
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) одноразовые чехлы для ступней ног или обуви из недолговечного материала (например, бумаги, пленки из пластмасс) без прикрепляемых подошв. Эти товары классифицируются в соответствии с составляющим их материалом;
(б) обувь из текстильного материала, без внешней подошвы, приклеенной, пришитой или прикрепленной к верху обуви другим способом (раздел XI);

6303.11  -- мақта иiрiмжіптерден жасалғандар
6303.12  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6303.19  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- өзгелерi:
6303.91  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6303.92  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6303.99  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
63.04              94.04 тауар позициясының бұйымдарынан басқа
сәндiк өзге бұйымдар:
Төсек жапқыштары:
6304.11  -- машинамен немесе қолмен тоқылған трикотажды
6304.19  -- өзгелерi
- өзгелерi:
6304.91  -- машинамен немесе қолмен тоқылған трикотажды
6304.92  -- мақта иiрiмжiптерден жасалған трикотаж еместер
6304.93  -- синтетикалық жiптерден жасалған трикотаж
еместер
6304.99  -- өзге тоқыма материалдардан жасалған трикотаж
еместер
63.05              Қаптауға арналған қаптар мен пакеттер:
ХІ-тарау
63-топ
63.05 2 /08
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
6305.10  - кендiр немесе 53.03 тауар позициясының өзге
тоқыма қабықтық талшықтарынан жасалған
иiрiмжiптерден жасалғандар
6305.20  - мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
- химиялық тоқыма материалдардан жасалғандар:
6305.32  -- үлкен ыдыстың иiлмелi аралық контейнерлерi
6305.33  -- жолақтардан немесе таспалардан немесе ұқсас
нысанда дайындалған полиэтилендерден немесе
полипропиленнен жасалған өзгелерi
6305.39  -- өзгелерi
6305.90  - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
63.06              Брезенттер, өрелер, тенттер; шатырлар;
қайықтарға, виндсерфингтерге арналған
тақтайларға немесе құрлықтағы көлiк құралдарына
арналған желкендер; кемпингке арналған
керек-жарақтар:
- брезенттер, өрелер, тенттер:
6306.11  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6306.12  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6306.19  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- шатырлар:
6306.21  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6306.22  -- синтетикалық жiптерден жасалғандар
6306.29  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- желкендер:
6306.31  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6306.39  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- үрленетін матрацтаp:
6306.4l  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6306.49  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
- өзгелерi:
6306.91  -- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
6306.99  -- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
63.07              Киiмнiң пiшiмiн қоса алғанда өзге дайын бұйымдар
6307.10  - еден, ыдыс-аяқ жууға, шаң сүртуге арналған
шүберектер және ұқсас сүрткiш материалдар
6307.20  - кұтқару белдiктерi мен кеудешелерi
6307.90  - өзгелерi
ІІ. Жиынтықтар
63.08     6308.00  Матадан және иiрiмжiптерден немесе жiптерден
тұратын керек-жарақтары бар немесе оларсыз,
кiлемдер, гобелендер, кестеленген дастарқандар
немесе салфеткалар немесе ұқсас тоқыма бұйымдарын
дайындау үшiн арналған, бөлшек саудаға арнап
оралған жиынтықтар.
ХІ-тарау
63-топ
63.09
Тауар     ҮЖ
позициясы коды     III. Киім және бұрын пайдалануда болған тоқыма
бұйымдары; ескі-құсқылар
63.09.    6309.00  Киім және бұрын пайдалануда болған өзге
бұйымдар
XІІ-тарау
64-топ
Ескертулер 1
ХІІ тарау Аяқ-киім, бас киімдер, қол шатырлар, күннен қорғайтын
күн шатырлары, таяқтар, таяқ-орындықтар, шыбыртқылар,
қамшылар және олардың бөліктері; өңделген қауырсындар
және олардан жасалған бұйымдар; жасанды гүлдер; адамның
шашынан жасалған бұйымдар 64-топ Аяқ-киiм, гетралар және ұқсас бұйымдар; олардың бөлiктерi
Ескертулер:
1.- Аталған топқа:
(а) жасалған аяқтың басына арналған немесе ұзаққа жарамсыз материалдардан (мысалы қағаздан, пластмассадан жасалған қабыршықтан) жасалған бекiтiлетiн табансыз аяқ киiмдер үшiн бiр жолғы қаптар. Бұл тауарлар оларды құрайтын материалдарға сәйкес топтастырылады;
(б) тоқыма материалдан жасалған, аяқ киiмнiң үстiне желiмделген, тiгiлген немесе басқа тәсiлмен бекiтiлген сыртқы табаны жоқ аяқ киiм (ХІ тарау);

(в) обувь, бывшая в употреблении, товарной позиции 63.09;
(г) изделия из асбеста (товарная позиция 68.12);
(д) ортопедическая обувь или другие ортопедические приспособления, или их части (товарная позиция 90.21); или
(е) игрушечная обувь или ботинки с прикрепленными к ним ледовыми или роликовыми коньками; защитные щитки для голени или аналогичные спортивные защитные принадлежности (группа 95).
2.- В товарной позиции 64.06 термин "части" не включает нагели, протекторы, петли, крючки, пряжки, украшения, тесьму, шнурки, помпоны или прочие отделочные детали (которые входят в соответствующие товарные позиции) или пуговицы или другие товары товарной позиции 96.06.
3.- В данной группе:
(а) термины "резина" и "пластмасса" означают также ткани или другие текстильные материалы с наружным слоем резины или пластмассы, видимым невооруженным глазом; при этом не принимается во внимание какое-либо последующее изменение в цвете; и
(б) термин "кожа" относится к изделиям товарных позиций 41.07, 41.12-41.14.
4.- При условии соблюдения положений примечания 3 к данной группе:
(а) материалом для верха обуви считается материал, имеющий наибольшую площадь наружной поверхности, без учета аксессуаров или усилительных деталей, таких как штафирки, окантовка, декоративные детали, пряжки, петли, блочки или аналогичные приспособления;
(б) основным материалом, из которого изготовлена подошва обуви, считается материал, имеющий наибольшую площадь поверхности, контактирующей с грунтом, без учета аксессуаров или усилительных деталей, таких как шипы, обводки, гвозди, протекторы или аналогичные элементы.
Примечание к субпозициям:
1.- В субпозициях 6402.12, 6402.19, 6403.12, 6403.19 и 6404.11 термин "спортивная обувь" означает только:
(а) обувь, предназначенную для занятия спортом и имеющую шипы, штифты, стопоры, зажимы, обводки и аналогичные приспособления или имеющую приспособления для крепления шипов, штифтов, стопоров, зажимов, обводок или аналогичных приспособлений;
(б) ботинки для коньков, лыжные ботинки и беговую лыжную обувь, ботинки для сноуборда, обувь для спортивной борьбы, бокса и велоспорта.
Раздел XII
Группа 64
64.01/03
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
64.01             Водонепроницаемая обувь на подошве и с
верхом из резины или пластмассы, верх
которой не крепится к подошве и не
соединяется с ней ни ниточным, ни
шпилечным, ни гвоздевым, ни винтовым, ни
заклепочным, ни каким-либо другим
аналогичным способом:

(в) 63.09 тауар позициясының бұрын пайдаланылған аяқ киiмдерi;
(г) асбестен жасалған бұйымдар (68.12 тауар позициясы);
(д) ортопедиялық аяқ киiм немесе басқа да ортопедиялық құралдар, немесе олардың бөлiктерi (90.21 тауар позициясы); немесе
(e) ойыншық аяқ киiмдер немесе оларға мұзда тебетiн немесе доңғалақты конькилер бекiтiлген бәтеңкелер: жiлiншiкке арналған қорғаныс қалқаншалары немесе ұқсас спорттық қорғаныс құралдары (95-топ) енгiзiлмейдi.
2.- 64.06 тауар позициясындағы "бөлшектер" терминiне нагелдер, протекторлар, түймелiктер, iлгектер, қапсырмалар, әшекейлер, ызбалар, баулар, бумашашақтар немесе өзге де безендiру детальдары (тиiстi тауар позицияларына енетiндер) немесе түймелер немесе 96.06 тауар позициясының басқа тауарлары енгiзiлмейдi.
3.- Аталған топта:
(а) "резеңке" және "пластмасса" терминдерi жай көзге көрiнетiн сыртқы резеңке немесе пластмасса қабаты бар маталарды немесе басқа тоқыма материалдарын да бiлдiредi, бұл ретте кейiннен болатын түр-түстiң қандай да бiр өзгеруi назарға алынбайды: және
(б) "былғары" терминi 41.07. 41.12-41.14 тауар позицияларының бұйымдарына жатады.
4.- Осы топқа 3-ескертудегi ереженi сақтау шарты жағдайында:
(а) аяқ киiмнiң үстiне арналған материалдар ретiнде штафиркалар, жиектер, сәндiк детальдар, қапсырмалар, iлгектер, блочкалар немесе ұқсас құралдар сияқты аксессуарларды немесе күшейткiш детальдарды ескерместен, сыртқы бетiнiң аумағы мейiлiнше көп материалдар саналады;
(б) бұдырлар, жиектер, шегелер, протекторлар немесе ұқсас элементтер сияқты аксессуарларды немесе күшейткiш детальдарды ескерместен, үстiңгi бетiнiң мейiлiнше көп аумағын алатын грунтпен беттестiрiлген материалдар аяқ киiмнiң табаны дайындалған негiзгi материал болып саналады.
ХIІ-тарау
64-топ
64.01/03 1
Субпозицияға ескерту:
1.- 6402.12, 6402.19, 6403.12, 6403.19 және 6404.11 субпозицияларындағы "спорттық аяқ киiм" терминi тек мыналарды бiлдiредi:
(а) спортпен айналысу үшiн көзделген және бұдырлары, штифтары табандары, қысқыштары, жиектерi және ұқсас құралдары бар немесе бекiтуге арналған бұдырлары, штифтары табандары, қысқыштары, жиектерi немесе ұқcac құралдары бар аяқ киiмдерді;
(б) конькиге арналған бәтеңкелердi, шаңғы бәтеңкелерін және шаңғымен жүгiруге арналған аяқ киiмдердi, сноубордқа арналған бәтеңкелердi, спорттық күрестерге, бокстерге және велоспортқа арналған аяқ киiмдердi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
64.01              Ұлтанды және жiппен де, түйреуiшпен де, шегемен
де, бұрандамен де, бекiткiшпен де, қандай да
болмасын басқа да ұқсас тәсiлдермен ұлтанға
бекітілмейтін және онымен бiрiкпейтiн резеңке
немесе пластмассадан жасалған үстi бар су
өткiзбейтiн аяқ киiм:

6401.10  - обувь с защитным металлическим подноском
- прочая обувь:
6401.91  -- закрывающая колено
6401.92  -- закрывающая лодыжку, но не закрывающая колено
6401.99  -- прочая
64.02             Прочая обувь на подошве и с верхом из резины
или пластмассы:
- спортивная обувь:
6402.12  -- лыжные ботинки, беговая лыжная обувь и
ботинки для сноуборда
6402.19  -- прочая
6402.20  - обувь с верхом из ремешков или полосок,
прикрепленных к подошве штифтами
6402.30  - обувь с защитным металлическим подноском
прочая
- обувь прочая:
6402.91  -- закрывающая лодыжку
6402.99  -- прочая
64.03             Обувь на подошве из резины, пластмассы,
натуральной или композиционной кожи и с
верхом из натуральной кожи:
- спортивная обувь:
6403.12 -- лыжные ботинки, беговая лыжная обувь и
ботинки для сноуборда
6403.19 -- прочая
6403.20 - обувь на подошве из натуральной кожи и верхом
из ремешков из натуральной кожи, проходящих
через подъем и охватывающих большой палец
стопы
6403.30 - обувь на основании или платформе из дерева,
без внутренней стельки или без защитного
металлического подноска
6403.40 - обувь с защитным металлическим подноском
прочая
- обувь на подошве из натуральной кожи прочая:
6403.51 -- закрывающая лодыжку
6403.59 -- прочая
- прочая обувь:
6403.91 -- закрывающая лодыжку
6403.99 -- прочая
--------------------------------------------------------------------
Раздел XII
Группа 64
64.04/06
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
64.04             Обувь на подошве из резины, пластмассы,
натуральной или композиционной кожи и с
верхом из текстильных материалов:
- обувь на подошве из резины или пластмассы:
6404.11   -- спортивная обувь; обувь для тенниса,
баскетбола, гимнастики, тренировочная и
аналогичная обувь
6404.19   -- прочая
6404.20   - обувь на подошве из натуральной или
композиционной кожи
64.05             Обувь прочая:
6405.10   - с верхом из натуральной или композиционной
кожи
6405.20   - с верхом из текстильных материалов
6405.90   - прочая
64.06             Части обуви (включая верх обуви с
прикрепленной или неприкрепленной основной
стелькой); вкладные стельки, подпяточники и
аналогичные изделия; гетры, гамаши и
аналогичные изделия, и их части:
6406.10   - верх обуви и его части, за исключением
задников и жестких внутренних и промежуточных
деталей

6401.10  - қорғанысты металл астыңғы арқауы бар аяқ киiм
- мынадай өзге де аяқ киiмдер:
6401.91  -- тiзенi жабатын
6401.92  -- балтырды жабатын бiрақ тiзенi жаппайтын
6401.99  -- өзгелерi
64.02              Ұлтанды және резеңкеден немесе пластмассадан
жасалған үстi бар өзге де аяқ киiмдер:
- мынадай спорттық аяқ киiмдер:
6402.12  -- шаңғы бәтеңкелерi, шаңғымен жүгiруге арналған
аяқ киiмдер, сноубордқа арналған бәтеңкелер
6402.19  -- өзгелерi
6402.20  - баулардан немесе жолақтармен жасалған үстi бар
және ол ұлтанына штифтармен бекiтiлген аяқ
киiмдер
6402.30  - өзге де қорғанысты металл астыңғы арқауы бар
аяқ киім
- мынадай өзге де аяқ киiмдер:
6402.91  -- балтырды жабатын
6402.99  -- өзгелерi
64.03              Ұлтаны резеңкеден, пластмассадан, табиғи немесе
композициялық былғарыдан жасалған және табиғи
былғарыдан жасалған үстi бар аяқ киiм:
- мынадай спорттық аяқ киiмдер:
XIІ-Tapaу
64-топ
64.03 2 /06 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
6403.12  -- шаңғы бәтеңкелерi, шаңғымен жүгiруге арналған
аяқ киiмдер, сноубордқа арналған бәтеңкелер
6403.19  -- өзгелерi
6403.20  табиғи былғарыдан жасалған ұлтанды және аяқ
алқымы арқылы ететiн және табанның үлкен
башпайын қамтитын табиғи былғарыдан жасалған
баулардан жасалған үстi бap аяқ киiм
6403.30  - негiзiндегi немесе ағаштан жасалған
платформадағы, iшкi ұлтарағы жоқ немесе астыңғы
арқауында металл қорғанысы жоқ аяқ киім
6403.40  - өзге де қорғанысты металл астыңғы арқауы бар
аяқ киім
- мынадай табиғи былғарыдан жасалған ұлтанды өзге
де аяқ киiмдер:
6403.51  -- балтырды жабатын
6403.59  -- өзгелерi
- мынадай өзге де аяқ киiмдер:
6403.91  -- балтырды жабатын
6403.99  -- өзгелерi
64.04              Резеңке, пластмасса, табиғи немесе композициялық
былғары ұлтанды және үстi тоқыма материалдардан
жасалған аяқ киiм:
- мынадай резеңке немесе пластмасса ұлтанды аяқ
киiмдер:
6404.11  спорттық аяқ киiм; тенниске, баскетболға,
гимнастикаға арналған аяқ-киiмдер, жаттығу және
ұқсас аяқ киiмдер
6404.19  -- өзгелерi
6404.20  - табиғи немесе композициялық былғары ұлтанды аяқ
киiмдер
64.05              Өзге де аяқ киiмдер:
6405.10  үстi табиғи немесе композициялық былғарыдан
тiгілген аяқ киiм
6405.20  - үстi тоқыма материалдарынан тiгiлгендер
6405.90  - өзгелерi
64.06              Аяқ киiм бөлiктерi (бекiтiлген немесе
бекiтiлмеген негiзгi ұлтарағы бар аяқ киiмнiң
үстiн қоса алғанда); алмалы салмалы ұлтарақ, өкше
астының ұлтарағы және ұқсас бұйымдар; гетралар,
гамаштар және ұқсас бұйымдар, және олардың
бөлiктерi:
6406.10  - сiрiлерiн және iшкi қатты және аралық
детальдарды қоспағанда аяқ киiмнiң үстi және
оның бөлiктерi

6406.20   - подошвы и каблуки из резины или пластмассы
- прочие:
6406.91   -- из дерева
6406.99   -- из прочих материалов
--------------------------------------------------------------------
Раздел XII
Группа 65
65.01/07
Группа 65
Головные уборы и их части
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) головные уборы, бывшие в употреблении, товарной позиции 63.09;
(б) головные уборы из асбеста (товарная позиция 68.12); или
(в) шляпы для кукол, другие игрушечные головные уборы или карнавальные изделия группы 95.
2.- В товарную позицию 65.02 не включаются шитые шляпные полуфабрикаты, кроме шляпных полуфабрикатов, выполненных стачиванием полос по спирали.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
65.01    6501.00  Шляпные формы, шляпные заготовки и колпаки
из фетра, неформованные, без полей; плоские
и цилиндрические заготовки (включая с
продольным разрезом) из фетра.
65.02     6502.00  Шляпные полуфабрикаты, плетеные или
изготовленные путем соединения полос из
любого материала, неформованные, без полей,
без подкладки и без отделки.
65.03     6503.00  Шляпы и прочие головные уборы фетровые,
изготовленные из шляпных заготовок,
колпаков или плоских заготовок товарной
позиции 65.01, с подкладкой или без
подкладки или с отделкой или без отделки.
65.04     6504.00  Шляпы и прочие головные уборы, плетеные или
изготовленные путем соединения полос из
любого материала, с подкладкой или без
подкладки, с отделкой или без отделки.
65.05             Шляпы и прочие головные уборы трикотажные
машинного или ручного вязания, или
изготовленные из цельного куска (но не из
полос) кружева, фетра или прочего
текстильного материала, с подкладкой или
без подкладки или с отделкой или без
отделки; сетки для волос из любого
материала, с подкладкой или без подкладки
или с отделкой или без отделки:
6505.10  - сетки для волос
6505.90  - прочие
65.06             Головные уборы прочие, с подкладкой или без
подкладки или с отделкой или без отделки:
6506.10  - защитные головные уборы
- прочие:
6506.91  -- из резины или пластмассы
6506.92  -- из натурального меха
6506.99  -- из прочих материалов
65.07     6507.00  Ленты, подкладки, чехлы, основы, каркасы,
козырьки и завязки для головных уборов.
--------------------------------------------------------------------
Раздел XII
Группа 66
66.01/03
Группа 66
Зонты, солнцезащитные зонты, трости, трости-сиденья,
хлысты, кнуты для верховой езды и их части
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:

6406.20  резеңкеден немесе Пластмассадан жасалған табан
және өкше
XІІ-тарaу
64-топ
64.06 2
Тауар     YЖ
позициясы коды
- мынадай өзгелерi:
6406.91  -- ағаштан жасалғандар
6406.99  -- басқа да материалдардан жасалғандар
ХIІ-тарау
65-топ
65.01/05 1
65-топ Бас киiмдер және олардың бөлiктерi
Ескертулер:
1.- Аталған топқа мыналар енгiзiлмейдi:
(а) 63.09 тауар позициясының бұрын пайдаланылған бас киiмдерi;
(б) асбестен жасалған бас киiмдер (68.12 тауар позициясы); немесе
(в) қуыршақтарға арналған қалпақтар, 95-топтың басқа да ойыншық бас киiмдерi немесе карнавал бұйымдары.
2.- 65.02 тауар позициясына спираль бойынша жолақ қайып тiгiлiп орындалған қалпақтық жартылай фабрикаттардан басқа, тiгiлген қалпақтық жартылай фабрикаттар енгiзiлмейдi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
65.01     6501.00  Фетрден тігілген, қалыпсыз, жиексіз қалпақ
қалыптары, қалпақ дайындамалары және қалпақтар;
фетрден жасалған тегiс және цилиндрлi
дайындамалар (ұзынынан тiлiнгендердi қоса).
65.02     6502.00  Өрiлген немесе кез келген материалдың
жолақтарын қосу жолымен дайындалған,
қалыптанбаған, жиексiз, астарсыз және өңделмеген
қалпақтық жартылай фабрикаттар.
65.03     6503.00  65.01 тауар позициясының қалпақ дайындамаларынан,
қалпақтарынан немесе тегiс дайындамаларынан
жасалған, астарлы немесе астарсыз немесе өңделген
немесе өңделмеген фетр қалпақтар және өзге де
бас киiмдер.
65.04     6504.00  Өрiлген немесе кез келген материалдың жолақтарын
қосу жолымен дайындалған, астарлы немесе
астарсыз, өңделген немесе өңделмеген қалпақтар
және өзге де бас киiмдер.
65.05              Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж,
немесе шiлтердiң, фетрдiң немесе басқа да тоқыма
материалдарының тұтас (бiрақ жолақтардан
жасалған емес) құрақтарынан дайындалған, астарлы
немесе астарсыз немесе өңделген немесе
өңделмеген қалпақтар және өзге де бас киiмдер;
кез келген материалдан жасалған шашқа арналған,
астарланған немесе астарланбаған немесе өңделген
немесе өңделмеген торлар:
ХIІ-тарау
65-топ
65.05 2 /07
Тауар     YЖ
позициясы коды
6505.10  - шашқа арналған торлар
6505.90  - өзгелерi
65.06              Астарлы немесе астарсыз немесе өңделген немесе
өңделмеген өзге де бас киiмдер:
6506.10  - қорғаныс бас киiмдерi
- мынадай өзгелерi:
6506.91  -- резеңкеден немесе пластмассадан жасалғандар
6506.92  -- табиғи былғарыдан жасалғандар
6506.99  -- өзге де материалдардан жасалғандар
65.07     6507.00  Бас киiмдерге арналған ленталар, астарлар,
қаптар, негiздер, қаңқалар, күнқағарлар және
байлаулар.
ХІІ-тарау
66-топ
66.01/03
66-топ Қолшатырлар, күннен қорғайтын қолшатырлар, таяқтар,
таяқ-орындықтар, бишiктер, атқа мiнiп жүруге арналған
қамшылар және олардың бөлiктерi
Ескертулер:
1.- Аталған топқа мыналар енгiзiлмейдi:

(а) мерные трости или аналогичные изделия (товарная позиция 90.17);
(б) трости с огнестрельным оружием, с вкладной шпагой, залитые свинцом или аналогичные изделия (группа 93); или
(в) товары группы 95 (например, игрушечные зонтики, игрушечные солнцезащитные зонтики).
2.- В товарную позицию 66.03 не включаются части, отделочные детали или принадлежности из текстильных материалов, а также чехлы, кисточки, ремни, футляры для зонтов или аналогичные предметы из любых материалов. Такие товары, представленные вместе с изделиями товарной позиции 66.01 или 66.02, но не прикрепленные к ним, классифицируются отдельно и не рассматриваются как составные части этих изделий.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
66.01             Зонты и солнцезащитные зонты (включая
зонты-трости, садовые зонты и аналогичные
зонты):
6601.10  - садовые зонты или аналогичные зонты
- прочие:
6601.91  -- имеющие раздвижной стержень
6601.99  -- прочие
66.02     6602.00  Трости, трости-сиденья, хлысты, кнуты для
верховой езды и аналогичные изделия.
66.03             Части, отделочные детали и принадлежности
для изделий товарной позиции 66.01 или
66.02:
6603.10  - ручки и набалдашники
6603.20  - каркасы зонтов, включая каркасы,
установленные на стержнях (палках)
6603.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XII
Группа 67
67.01/04 1
Группа 67
Обработанные перья и пух и изделия из перьев или пуха;
искусственные цветы; изделия из человеческого волоса
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) фильтровальные ткани из человеческого волоса (товарная позиция 59.11);
(б) кружева, вышивки или другие текстильные материалы с растительным орнаментом (раздел XI);
(в) обувь (группа 64);
(г) головные уборы или сетки для волос (группа 65);
(д) игрушки, спортивный инвентарь или карнавальные изделия (группа 95); или
(е) метелки из перьев, пуховки для пудры или сита волосяные (группа 96).
2.- В товарную позицию 67.01 не включаются:
(а) изделия, в которых перья или пух используются только как наполнители или набивочные материалы (например, постельные принадлежности товарной позиции 94.04);
(б) предметы одежды или принадлежности к одежде, в которых перья или пух используются только для отделки или набивки; или
(в) цветы или листья искусственные или их части или готовые изделия товарной позиции 67.02.
3.- В товарную позицию 67.02 не включаются:
(а) изделия из стекла (группа 70); или
(б) цветы, листья или плоды искусственные из керамики, камня, металла, дерева или других материалов в виде цельного изделия, полученного путем отливки, ковки, резьбы, штамповки или другим способом, или состоящие из частей, скрепленных любым способом, кроме переплетения, склеивания, сборки или аналогичных способов.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

(а) өлшем таяқтары немесе ұқсас бұйымдар (90.17 тауар позициясы);
(б) қорғасын құйылған атыс қаруы, салынбалы сапысы бар, таяқтар немесе ұқсас бұйымдар (93-топ); немесе
(в) 96-топтың тауарлары (мысалы, ойыншық қолшатырлар, ойыншық күннен қорғайтын қолшатырлар).
2.- 66.03 тауар позициясына тоқыма материалдарынан жасалған бөлiктер, әшекейлеу детальдары немесе керек-жарақтар, сондай-ақ қол шатырларға арналған қаптар, шашақшалар, тартпалар, футлярлар немесе кез келген материалдардан жасалған ұқсас заттар енгiзiлмейдi. Мұндай, 66.01 немесе 66.02 тауар позициясының бұйымдарымен бiрге ұсынылған, бiрақ оларға бекiтiлмеген тауарлар жеке топтастырылады және осы бұйымдардың құрамдық бөлiгi ретiнде қаралмайды.
Тауар     YЖ
позициясы коды
66.01              Қолшатырлар, күннен қорғайтын қолшатырлар
(қол шатыр-таяқтарды, бақ зонттарын және ұқсас
бұйымдарды қоса):
6601.10  - бақ зонттары және ұқсас бұйымдар
- мынадай өзгелерi:
6601.91  -- жазылмалы өзегi бар
6601.99  -- өзгелерi
66.02     6602.00  Таяқтар, таяқ-орындық, бишiктер, атқа мiнiп
жүруге арналған қамшылар және ұқсас бұйымдар.
66.03              66.01 немесе 66.02 тауар позициясының
бұйымдарына арналған бөлiктер, әрлеу детальдары
және керек-жарақтар:
6603.10  - тұтқалары және ұстайтын жерлерi
6603.20  - өзектерге (таяқтарға) орнатылған қанқаларды
қоса алғанда көл шатырлардың қаңқасы
6603.90  - өзгелерi
XІІ-тарау
67-топ
67.01/02 1
67-топ Өңделген қауырсындар мен мамық және қауырсындардан
немесе мамықтан жасалған бұйымдар; жасанды гүлдер;
адамның шашынан жасалған бұйымдар
Ескертулер:
1.- Аталған топқа мыналар енгiзiлмейдi:
(а) адам шашынан жасалған сүзгiш маталар (59.11 тауар позициясы);
(б) өсiмдiк ою-өрнегi бар шiлтерлер, кестелер немесе басқа да тоқыма материалдары (XІ бөлiм);
(в) аяқ киiмдер (64-топ);
(г) бас киiмдер немесе шашқа арналған торлар (65-топ);
(д) ойыншықтар, импорттық құралдар немесе карнавалдық бұйымдар (95-топ); немесе
(е) қауырсыннан жасалған сыпырғыштар, опалауға арналған мамықтар немесе шаш сүзгiлер (96-топ).
2.- 67.01 тауар позициясына мыналар енгiзiлмейдi:
(а) қауырсындар немесе мамықтар тек толтырғыш ретiнде ғана пайдаланылатын бұйымдар немесе айшықтау материалдары (мысалы, 94.04 тауар позициясының төсектiк керек-жарақтары);
(б) қауырсындар немесе мамықтар тек өңдеу немесе баспасуреттеу үшiн ғана пайдаланылатын киiм заттары немесе киiмдердiң керек-жарақтары; немесе
(в) жасанды гүлдер немесе жапырақтар немесе олардың бөлшектерi немесе 67.02 тауар позициясының дайын бұйымдары.
3.- 67.02 тауар позициясына мыналар енгiзiлмейдi:
(а) шыныдан жасалған бұйымдар (70-топ); немесе
(б) қыштан, тастан, металдан, ағаштан немесе басқа материалдардан құю, соғу, бұрғылау, қалыптау немесе өзге жолымен алынған тұтас бұйымдар түрiндегi немесе қайталап өруден, желiмдеуден, жинақтаудан немесе ұқсас тәсiлдерден басқа кез келген тәсiлмен жабыстырылған бөлшектерден тұратын жасанды гүлдер, жапырақтар немесе жемiстер.
Тауар     YЖ
позициясы коды

67.01     6701.00  Шкурки и прочие части птиц, покрытые
перьями или пухом, перья, части перьев,
пух и изделия из этих материалов (кроме
изделий товарной позиции 05.05 и
обработанных стволов и стержней перьев).
67.02             Цветы, листья и плоды искусственные и их
части; изделия из искусственных цветов,
листьев или плодов:
6702.10  - из пластмассы
6702.90  - из прочих материалов
67.03     6703.00  Человеческие волосы, расчесанные,
прореженные, обесцвеченные или обработанные
иным способом; шерсть или прочий волос
животных или прочие текстильные материалы,
подготовленные для производства париков или
аналогичных изделий.
67.04             Парики, бороды накладные, брови и ресницы,
накладки и аналогичные изделия из
человеческого волоса или волоса животных
или из текстильных материалов; изделия из
человеческого волоса, в другом месте не
поименованные или не включенные:
- из синтетических текстильных материалов:
6704.11  -- парики завершенные
6704.19  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XII
Группа 67
67.04 2
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
6702.20  - из человеческого волоса
6704.90  - из прочих материалов
-------------------------------------------------------------------
Раздел XIII
Группа 68
68.01/02 1
Раздел XIII
Изделия из камня, гипса, цемента,
асбеста, слюды или аналогичных материалов;
Керамические изделия; Стекло и изделия из него
Группа 68
Изделия из камня, гипса, цемента, асбеста,
слюды или аналогичных материалов
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) товары группы 25;
(б) бумага и картон с пропиткой или с покрытием товарной позиции 48.10 или 48.11 (например, бумага и картон, покрытые порошком слюды или графита, битумизированные или асфальтированные);
(в) текстильные ткани с пропиткой или с покрытием групп 56 или 59 (например, ткань, покрытая порошком слюды, битумизированная или асфальтированная);
(г) изделия группы 71;
(д) инструменты или их части группы 82;
(е) камни литографские товарной позиции 84.42;
(ж) изоляторы электрические (товарная позиция 85.46) или арматура из изоляционных материалов товарной позиции 85.47;
(з) боры зубные (товарная позиция 90.18);
(и) изделия группы 91 (например, часы, не предназначенные для ношения с собой или на себе, и корпуса для них);
(к) изделия группы 94 (например, мебель, лампы и осветительное оборудование, сборные строительные конструкции);
(л) изделия группы 95 (например, игрушки, игры и спортивный инвентарь);
(м) изделия товарной позиции 96.02, изготовленные из материалов, указанных в примечании 2б к группе 96, или изделия товарных позиций 96.06 (например, пуговицы), 96.09 (например, грифели карандашей) или 96.10 (например, грифельные доски); или
(н) изделия группы 97 (например, произведения искусства).

67.01     6701.00  Құстардың терiлерi және қауырсындармен немесе
түбiтпен, мамықпен жабылған өзге де бөлiктерi,
қауырсындар, қауырсындарының бөлiктерi, түбiт
және осы материалдардан жасалған бұйымдар
(05.05 тауар позициясының бұйымдарынан және
өңделген дiңдiлiк пен қауырсын өзегiнен басқа).
67.02              Жасанды гүлдер, жапырақтар және жемiстер және
олардың бөлiктерi: жасанды гүлдерден,
жапырақтардан немесе жемiстерден жасалған
бұйымдар:
ХІІ-тарау
65-топ
65.02 2 /04
Тауар     YЖ
позициясы коды
6702.10  - пластмассадан жасалғандар
6702.90  - өзге де материалдардан жасалғандар
67.03     6703.00  Таралған, сиретiлген, түсi кетiрiлген немесе
өзге де тәсiлмен өңделген адам шаштары; жүн
немесе өзге де жануар шаштары немесе париктер
немесе ұқсас бұйымдар жасауға арналған өзге де
тоқыма материалдары.
67.04              Адам шаштарынан немесе жануарлар шаштарынан
немесе тоқыма материалдарынан жасалған
париктер, жапсырмалы сақалдар, қастар және
кiрпiктер, жапсырмалар және ұқсас бұйымдар;
басқа жерлерде аталмаған немесе енгiзiлмеген адам
шаштарынан жасалған бұйымдар;
- мынадай синтетикалық тоқыма материалдарынан
жасалғандар:
6704.11  -- жасалынып бiткен париктер
6704.19  -- өзгелерi
6704.20  - адам шашынан жасалған
6704.90  - өзге де материалдардан жасалған
ХIІІ-тарау
68-топ
Ескертулер
ХIІІ бөлiм Тастан, гипстен, цементтен, асбестен, слюдадан
немесе ұқсас материалдардан жасалған бұйымдар;
керамикалық бұйымдар; шыны және одан жасалған
бұйымдар 68-топ Тастан, гипстен, цементтен, асбесттен, слюдадан
немесе ұқсас материалдардан жасалған бұйымдар
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) 25-топтың тауарлары;
(б) 48.10 немесе 48.11 тауар позициясының сiңiрiндiсi бар немесе жағындысы бар қағаз немесе кapтон (мысалы слюда немесе графит ұнтағы жағылған, битумдалған немесе асфальтталған қағаз бен картон);
(в) 56 немесе 59 топтарының сiңiрiндiсi бар немесе жағындысы бар тоқыма маталар (мысалы, слюда ұнтағы жағылған, битумдалған немесе асфальтталған мата);
(г) 71-топтың бұйымдары;
(д) 82-топтың аспаптары немесе олардың бөлiктерi;
(е) 84.42 тауар позициясының литографиялық тастары;
(ж) электр оқшаулағыштары (85.46 тауар позициясы) немесе 85.47 тауар позициясының оқшаулағыш материалдардан жасалған арматурасы;
(з) тiс боры (90.18 тауар позициясы);
(и) 91-топтың бұйымдары (мысалы, өзiмен немесе тағып алып жүруге арналмаған сағаттар және олардың корпустары);
(к) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиhаз, шамдар және жарықтандырғыш құралдар, құрама құрылыс конструкциялары);
(л) 95-топтың бұйымдары (мысалы ойыншықтар, ойындар және спорт мүкәммалы);
(м) 96-топтың 2б ескертуiнде көрсетiлген материалдардан дайындалған бұйымдар немесе 96.06 (мысалы, түймелер), 96.09 (мысалы, қарындаштардың грифельдерi) немесе 96.10 (мысалы, грифель тақтайлар) тауар позицияларының бұйымдары; немесе
(н) 97-топтың бұйымдары (мысалы өнер шығармалары).

2.- В товарной позиции 68.02 термин "камень, обработанный для памятников или строительства" означает не только камень различных видов товарных позиций 25.15 или 25.16, но и все другие виды природного камня (например, кварцит, кремень, доломит и стеатит),
обработанные аналогичным образом, за исключением сланца.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
68.01     6802.00  Брусчатка, бордюрные камни и плиты для
мощения из природного камня (кроме сланца).
68.02             Камень, обработанный (кроме сланца) для
памятников или строительства, и изделия из
него, кроме товаров товарной позиции
68.01; кубики для мозаики и аналогичные
изделия из природного камня (включая
сланец) на основе или без основы; гранулы,
крошка и порошок из природного камня
(включая сланец), искусственно окрашенные:
6802.10  - плитки, кубики и аналогичные изделия,
прямоугольной или непрямоугольной (включая
квадратную) формы, наибольшая грань которых
может быть вписана в квадрат со стороной
размером менее 7 см; гранулы, крошка и
порошок, искусственно окрашенные
--------------------------------------------------------------------
Раздел XIII
Группа 68
68.02 2 /06
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- камни прочие для памятников или строительства
и изделия из них, тесаные или пиленые,
с плоской или ровной поверхностью:
6802.21  -- мрамор, травертин и алебастр
6802.22  -- известняки прочие
6802.23  -- гранит
6802.29  -- камни прочие
- прочие:
6802.91  -- мрамор, травертин и алебастр
6802.92  -- известняки прочие
6802.93  -- гранит
6802.99  -- камни прочие
68.03     6803.00  Сланец обработанный и изделия из сланца или
из агломерированного сланца.
68.04             Жернова, камни точильные, круги
шлифовальные и аналогичные изделия без
каркаса, предназначенные для шлифовки,
заточки, полировки, подгонки или резания,
камни для ручной заточки или полировки и их
части из природного камня, из
агломерированных природных или
искусственных абразивов или из керамики,
в сборе с деталями из других материалов или
без этих деталей:
6804.10  - жернова и камни точильные для шлифовки,
заточки или измельчения
- прочие жернова, камни точильные, круги
шлифовальные и аналогичные изделия:
6804.21  -- из агломерированных синтетических или
природных алмазов
6804.22  -- из прочих агломерированных абразивов или
из керамики

2.- 68.02 тауар позициясындағы "ескерткiштер немесе құрылыс үшiн өңделген тас" терминi 25.15 немесе 25.16 тауар позицияларындағы әр түрдегi тастарды ғана емес, сланецтi қоспағанда, ұқсас үлгiде өңделген табиғи тастың барлық басқа түрлерiн (мысалы кварцит, кремень, доломит және стеатит) бiлдiредi.
XIІІ-таpaу
68-топ
68.01/04 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
68.01     6801.00  Төсемтас, жиектастық тастар және табиғи тастан
(сланецтен басқа) өруге арналған плиталар
68.02              68.01 тауар позициясының тауарларынан басқа,
ескерткiштер немесе құрылыс үшiн өңделген тас
(сланецтен басқa) және одан жасалған бұйымдар;
табиғи тастан (сланецтен басқа) жасалған
мозайкаға арналған табандағы немесе табансыз
кубиктер немесе ұқсас бұйымдар; табиғи тастан
(сланецтi қоса алғанда) жасалған, қолдан                            сырланған түйiршiктер, үгінділер және ұнтақ:
6802.10  - барынша үлкен қыры 7 см-ден кем емес мөлшерлi
жағымен шаршыға кiрiгетiн тiк бұрыш немесе тiк
бұрыш емес нысандағы (шаршылықты қоса алғанда)
плиткалар, кубиктер және ұқсас бұйымдар; қолдан
сырланған түйiршiктер, үгiндiлер және ұнтақ
- ескерткiштерге немесе құрылысқа арналған
қырланған немесе кесiлген, жазық немесе тегiс
беттi өзге де тастар:
6802.21  -- мәрмәр, травертин және алебастр
6802.22  -- өзге де әктастар
6802.33  -- гранит
6802.29  -- өзге де тастар
- өзгелерi:
6802.91  -- мәрмәр травертин және алебастр
6802.92  -- өзге де әктастар
6302.93  -- гранит
6802.99  -- өзге де тастар
68.03     6803.00  Өңделген сланец және сланецтен немесе
агломериялацияланған сланецтен жасалған
бұйымдар
68.04              Тегiстеуге, қайрауға, жалтыратуға, икемдеуге
немесе кесуге арналған диiрмен тас, қайрақ
тастар, тегiстеу шеңберлерi мен ұқсас қаңқасыз
бұйымдар, басқа материалдардан жасалған
бөлшектермен жиынтықтағы немесе бұл бөлшектерсiз
қолдан қайрауға немесе жалтыратуға арналған
тастар және олардың табиғи тастан,
агломериялацияланған табиғи немесе абразивтерден
немесе қыштан жасалған бөлiктерi:
6804.10  - тегiстеуге, қайрауға немесе уатуға арналған
диiрмен тастар мен қайрақ тастар
ХІІІ-тарау
68-топ
68.04 2 /08
Тауар     YЖ
позициясы коды
- өзге де диiрмен тастар, қайрақ тастар, тегiстеу
шеңберлерi мен ұқсас бұйымдар:
6804.21  -- агломериялацияланған синтетикалық немесе
табиғи алмаздардан жасалған
6804.22  -- өзге де агломериялацияланған абразивтерден
немесе қыштан жасалған

6804.23  -- из природного камня
6804.30  - камни для ручной заточки или полировки
68.05             Природный или искусственный абразивный
порошок или зерно на тканой, бумажной,
картонной или иной основе, разрезанной или
сшитой, или обработанной другим способом
для получения определенной формы, или
необработанной:
6805.10  - только на тканой текстильной основе
6805.20  - только на бумажной или картонной основе
6805.30  - на основе из других материалов
68.06             Шлаковата, минеральная силикатная вата и
аналогичные минеральные ваты; вермикулит
расслоенный, глины вспученные, шлак
вспененный и аналогичные вспученные
минеральные продукты; смеси и изделия из
теплоизоляционных, звукоизоляционных или
звукопоглощающих минеральных материалов,
кроме изделий товарной позиции 68.11 или
68.12 или группы 69:
6806.10  - шлаковата, минеральная силикатная вата и
аналогичные минеральные ваты (включая их
смеси), навалом, в листах или рулонах
6806.20  - вермикулит расслоенный, глины вспученные,
шлак вспененный и прочие вспученные
минеральные продукты (включая их смеси)
6806.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XIII
Группа 68
68.07/12
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
68.07             Изделия из асфальта или аналогичных
материалов (например, из нефтяного битума
или каменноугольного пека):
- в рулонах
- прочие
68.08     6808.00  Панели, плиты, плитки, блоки и аналогичные
изделия из растительных волокон, соломы или
стружки, щепы, частиц, опилок или других
древесных отходов, агломерированных с
цементом, гипсом или прочими минеральными
связующими веществами.
68.09             Изделия из гипса или смесей на его основе:
- плиты, листы, панели, плитки и аналогичные
изделия, без орнамента:
6809.11  -- покрытые или армированные только бумагой или
картоном
6809.19  -- прочие
6809.90  -- изделия прочие
68.10             Изделия из цемента, бетона или
искусственного камня, неармированные или
армированные:
- черепица, плиты, кирпичи и аналогичные
изделия:
6810.11  -- строительные блоки и кирпичи
6810.19  -- прочие
- прочие изделия:
6810.91  -- сборные строительные блоки для
строительства, включая жилищное
6810.99  -- прочие
68.11             Изделия из асбоцемента, из цемента с
волокнами целлюлозы или из аналогичных
материалов:
6811.10  - гофрированные листы
6811.20  - листы, панели, плитки прочие и аналогичные
изделия
6811.30  - трубы, трубки и фитинги к ним

6804.23  -- табиғи тастан жасалған
6804.30  - қолмен қайрауға немесе жалтыратуға арналған
тастар
68.05              Бөлiнген немесе тiгiлген немесе белгiлi бiр
нысан алу үшiн басқа тәсiлмен өңделген немесе
өңделмеген мата, қағаз, картон немесе өзге де
негiздегi табиғи немесе жасанды абразивтiк ұнтақ
немесе дән:
6805.10  - тек тоқыма мата негiздегi ғана
6305.20  - тек қағаз немесе картон негiздегi ғана
6805.30  - басқа материалдардан жасалған негiздегi
68.06              Шлакватасы, минералдық силикат вата және ұқсас
минерал ваталар; қатпарланған вермикулит,
iсiнген балшықтар, көбiктi шлак пен ұқсас
ісіңкі минералдық өнiмдер; 68.11 немесе 68.12
тауар позицияларының немесе 69-тобының
бұйымдарынан басқа, жылуоқшаулағыш,
дыбысоқшаулағыш немесе дыбыс жұтқыш минералдық
материалдардан жасалған қоспалар мен бұйымдар:
6806.10  - төкпелi, беттердегi немесе рулондардағы
шлакватасы, минералдық силикат вата және ұқсас
минерал ваталар (олардың қоспаларын қоса алғанда)
6806.20  - қатпарланған вермикулит, iсiнген балшықтар,
көбiктi шлак пен өзге де iсiнiңкi минералдық
өнiмдер (олардың қоспаларын қоса алғанда)
6806.90  - өзгелерi
68.07              Асфальттан немесе ұқсас бұйымдардан (мысалы,
мұнай битумынан немесе таскөмiр пiспесiнен
жасалған):
6807.10  - рулондардағы
6807.90  өзгелерi
68.08     6808.00  Панельдер, тақталар, тақташалар, блоктар және
цементпен, гипспен немесе өзге де минералдық
байланыстырғыш заттаpмен агломериалацияланған
өсiмдiк талшықтарынан, сабаннан немесе
жаңқалардан, жоңқалардан, бөлшектерден немесе
үгiндiлерден немесе басқа да ағаш қалдықтарынан
жасалған ұқсас бұйымдар.
ХІІІ-тарау
68-топ
68.09/12
Тауар     YЖ
позициясы коды
68.09              Гипстен немесе оның негiзiндегi қоспалардан
жасалған бұйымдар:
- тақталар, беттер, панелдер, тақташалар және
өрнексiз ұқсас бұйымдар:
6809.11  -- қағазбен немесе картонмен жабылған немесе
арматураланған
6809.19  -- өзгелерi
6809.90  - өзге де бұйымдар
68.10              Цементтен, бетоннан немесе жасанды тастан
жасалған арматураланбаған немесе арматураланған
бұйымдар:
- жабынқыш, тақталар, кiрпiштер және ұқсас
бұйымдар:
6810.11  -- құрылыс блоктары мен кiрпiштер
6810.19  -- өзгелерi
- өзге де бұйымдар:
6810.91  -- тұрғын үйлiктi қоса алғанда құрылысқа арналған
құрама құрылыс блоктары
6810.99  -- өзгелерi
68.11              Асбоцементтен, целлюлоза талшықтары бар
цементтен немесе ұқсас материалдардан жасалған
бұйымдар:
6811.10  - гофрленген беттер
6811.20  - беттер, панельдер, өзге де тақташалар және
ұқсас бұйымдар
6811.30  - түтiктер, түтiктер және олардың фитингтерi

6811.90  - прочие изделия
68.12             Волокно асбестовое обработанное; смеси на
основе асбеста или асбеста и карбоната
магния; изделия из этих смесей или из
асбеста (например, нити, ткани, одежда,
головные уборы, обувь, прокладки),
армированные или неармированные, кроме
товаров товарной позиции 68.11 или 68.13:
6812.50  - одежда, принадлежности одежды, обувь и
головные уборы
6812.60  - бумага, толстый картон и войлок, или фетр
6812.70  - листы или рулоны из прессованного асбеста
6812.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XIII
Группа 68
68.13/15
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
68.13             Фрикционные материалы и изделия из них
(например, листы, рулоны, ленты, сегменты,
диски, шайбы, прокладки) несмонтированные,
используемые для тормозов, сцеплений или
аналогичных устройств, на основе асбеста,
других минеральных веществ или целлюлозы,
совместно с текстилем или другими
материалами либо без них:
6813.10  - накладки тормозных колодок
6813.90  - прочие
68.14             Слюда обработанная и изделия из нее,
включая агломерированную или
регенерированную слюду, на бумажной,
картонной или другой основе или без нее:
6814.10  - пластины, листы и ленты из агломерированной
или регенерированной слюды, на основе или без
нее
6814.90  - прочие
68.15               Изделия из камня или других минеральных
веществ (включая углеродные волокна,
изделия из углеродных волокон и изделия
из торфа), в другом месте не
поименованные или не включенные:
6815.10  - изделия из графита или прочих углеродистых
материалов, не используемые в электротехнике
6815.20  - изделия из торфа
- прочие изделия:
6815.91  -- содержащие магнезит, доломит или хромит
6815.99  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XIII
Группа 69
69.01/03 1
Группа 69
Керамические изделия
Примечания:
1.- В данную группу включаются только керамические изделия, подвергнутые обжигу после формовки. В товарные позиции 69.04-69.14 включаются только те изделия, которые не включаются в товарные позиции 69.01-69.03.
2.- В данную группу не включаются:
(а) товары товарной позиции 28.44;
(б) изделия товарной позиции 68.04;
(в) изделия группы 71 (например, бижутерия);
(г) металлокерамика товарной позиции 81.13;
(д) изделия группы 82;
(е) изоляторы электрические (товарная позиция 85.46) или арматура из изоляционных материалов товарной позиции 85.47;
(ж) зубы искусственные (товарная позиция 90.21);
(з) изделия группы 91 (например, часы, не предназначенные для ношения с собой или на себе, и корпуса для них);
(и) изделия группы 94 (например, мебель, лампы и осветительное оборудование, сборные строительные конструкции);
(к) изделия группы 95 (например, игрушки, игры и спортивный инвентарь);

6811.90  - өзге де бұйымдар
68.12              Өңделген асбест талшықтар; асбесттiң немесе
асбест пен магний карбонатының негiзiндегi
қоспалар; осы қоспалардан немесе асбесттен
жасалған 68.11 немесе 68.13 тауар позициясының
тауарларынан басқа арматураланған немесе
арматураланбаған бұйымдар (мысалы, жiптер,
маталар, киiмдер, бас киiмдер, аяқ киiм,
аратөсемдер):
6812.50  - киiмдер, киiмдердiң керек-жарақтары, аяқ киiм
және бас киiмдер
6812.60  - қағаз, қалың картон және киiз, немесе фетр
6812.70  - нығыздалған асбесттен жасалған беттер немесе
рулондар
6812.90  - өзгелерi
ХІІІ-тарау
68-топ
68.013/15
Тауар     YЖ
позициясы коды
68.13              Құрастырылмаған, тежегiштер, iлiнiспелер немесе
ұқсас құрылғылар үшiн пайдаланылатын, тоқыма
немесе басқа да материалдармен бiрлесiп немесе
оларсыз асбесттiң, басқа да минералдық заттардың
немесе целлюлозаның негiзiндегi фрикциялық
материалдар және олардан жасалған бұйымдар:
6813.10  - тежегiш қалыптардың жапсырмалары
6813.90  - өзгелерi
68.14              Қағаз, картон немесе басқа негiздегi немесе
онысыз, агломериалацияланған немесе қайта
өңделген слюданы қоса алғанда, өңделген слюда
және одан жасалған бұйымдар:
6814.10  агломериалацияланған немесе қайта өңделген
слюдадан жасалған, негiздегi немесе онысыз
пластиналар, беттер және таспалар
6814.90  - өзгелерi
68.15              Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген тастан
немесе басқа минералдық заттардан жасалған
бұйымдар (көмiртегi талшықтарын, көмiртегi
талшықтарынан жасалған бұйымдар мен торфтан
жасалған бұйымдарды қоса алғанда):
6815.10  - графиттан немесе электротехникада
пайдаланылмайтын өзге де көміртегілік
материалдардан жасалған бұйымдар
6815.20  - торфтан жасалған бұйымдар
- өзге де бұйымдар:
6815.91  -- магнезитi, доломитi немесе хромитi барлар
6815.99  -- өзгелерi
ХIII-таpау
69-топ
69.01/02 1
69-топ Қыш бұйымдар
Ескерту:
1.- Аталған топқа тек пiшiнделгеннен кейiн күйдiруге ұшыраған қыш бұйымдар ғана енгiзiледi. 69.04-69.14 тауар позицияларына тек 69.01-69.03 тауар позицияларына енгiзiлмейтiн бұйымдар ғана кiредi.
2.- Аталған топқа:
(а) 28.44 тауар позициясының тауарлары;
(б) 68.04 тауар позициясынын бұйымдары;
(в) 71-топтың бұйымдары (мысалы бижутерия);
(г) 81.13 тауар позициясының металл қышы;
(д) 82-топтың бұйымдары;
(e) электр оқшаулағыштары (85.46 тауар позициясы) немесе 85.47 тауар позициясының оқшаулағыш материалдарынан жасалған арматура;
(ж) жасанды тiстер (90.21) тауар позициясы;
(з) 91-топтың бұйымдары (мысалы, өзiмен немесе тағып алып жүруге арналмаған сағаттар және олардың корпустары);
(и) 94-топтың бұйымдары (мысалы жиhаз, шамдар және жарықтандырғыш құралдар, құрама, құрылыс конструкциялары);
(к) 95-топтың бұйымдары (мысалы ойыншықтар, ойындар және спорт мүкәммалы);

(л) изделия товарных позиций 96.06 (например, пуговицы) или 96.14 (например, курительные трубки); или
(м) изделия группы 97 (например, произведения искусства).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
I. Изделия из кремнеземистой каменной
муки или из аналогичных кремнеземистых
пород и огнеупорные изделия
69.01     6901.00  Кирпичи, блоки, плитки и другие
керамические изделия из кремнеземистой
каменной муки (например, из кизельгура,
триполита или диатомита) или из аналогичных
кремнеземистых пород.
69.02             Кирпичи огнеупорные, блоки, плитки и
аналогичные огнеупорные керамические
строительные материалы, кроме изделий из
кремнеземистой каменной муки или
аналогичных кремнеземистых пород:
6902.10  - содержащие более 50 мас.% элементов Mg, Ca
или Сr, взятых отдельно или вместе, в
пересчете на MgO, CaO или Cr 2 О 3
6902.20  - содержащие более 50 мас.% глинозема (Al 2 O 3 ),
кремнезема (SiO 2 ) или смеси или соединения
этих продуктов
6902.90  - прочие
69.03               Прочие огнеупорные керамические изделия
(например, реторты, тигли, муфели,
насадки, заглушки, подпорки, пробирные
чашки, трубы, трубки, кожухи, прутки,
стержни), кроме изделий из кремнеземистой
каменной муки или аналогичных
кремнеземистых пород:
6903.10  - содержащие более 50 мас.% графита или
других форм углерода, или смеси этих
продуктов
--------------------------------------------------------------------
Раздел XIII
Группа 69
69.03 2 /09
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
6903.20  - содержащие более 50 мас.% глинозема (Al 2 O 3 )
или смеси или соединения глинозема с
кремнеземом (SiO 2 )
6903.90  - прочие
II. Прочие керамические изделия
69.04             Кирпич строительный, блоки для полов,
плитки, несущие или облицовочные, и
аналогичные изделия из керамики:
6904.10  - кирпич строительный
6904.90  - прочие
69.05             Черепица, дефлекторы, зонты над дымовыми
трубами, части дымоходов, архитектурные
украшения и прочие строительные детали из
керамики:
6905.10  - черепица
6905.90  - прочие
69.06     6906.00  Трубы керамические, трубопроводы
изоляционные, водоотводы и фитинги труб.
69.07             Плиты для мощения, плитки облицовочные
для полов, печей, каминов или стен
керамические неглазурованные; кубики
керамические неглазурованные для
мозаичных работ и аналогичные изделия,
на основе или без нее:
6907.10  - плитки, кубики и аналогичные изделия
прямоугольной или другой формы, наибольшая
грань которых может быть вписана в квадрат со
стороной менее 7 см
6907.90  - прочие
69.08             Плиты для мощения, плитки облицовочные для
полов, печей, каминов или стен керамические
глазурованные; кубики керамические
глазурованные для мозаичных работ и
аналогичные изделия, на основе или без нее:

(л) 96.06 (мысалы түймелер) немесе 96.14 (мысалы темекi шегу түтiкшелерi) тауар позицияларының бұйымдары; немесе
(м) 97-топтың бұйымдары (мысалы өнер шығармалары).
Тауар     YЖ
позициясы коды
I. Кремнеземдік тас ұнынан немесе ұқсас
кремнеземдік жыныстардан жасалған бұйымдар және
отқа төзімді бұйымдар
69.01     6901.00  Кремнеземдiк тас ұнынан (мысалы, кизельгурдан,
триполиттен немесе диатомиттен) жасалған немесе
ұқсас кремнеземдiк жыныстардан жасалған
кiрпiштер, блоктар, тақташалар және басқа да қыш
бұйымдары.
69.02              Кремнеземдiк тас ұнынан немесе ұқсас
кремнеземдiк жыныстардан жасалған бұйымдардан
басқа отқа төзiмдi кiрпiштер, блоктар,
тақташалар және ұқсас отқа төзiмдi қыш құрылыс
материалдары:
XIII-тарау
69-топ
69.02 2 /07 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
6902.10  - MgO, СаО немесе Сr 2 O 3 қайта есептегенде жеке
немесе бiрге алынған Mg, Са немесе Сr
элементтерiнiң 50 мас.% астамын қамтитын
6902.20  - балшық-топырақтың (Аl 2 О 3 ), кремнеземнiң (SiO 2 )
немесе осы өнiмдер қоспаларының немесе
қосылыстарының 50 мас.% астамын қамтитын
6902.90  - өзгелерi
69.03              Кремнеземдiк тас ұнынан немесе ұқсас
кремнеземдiк жыныстардан басқа өзге де отқа
төзімді қыш бұйымдары (мысалы, реторттар,
тиглдер, муфелдер, саптамалаp, бұқтырмалар,
тiреуiштер, сынамалау тостағандары, түтiктер,
түтiкшелер, қаптамалар, шыбықтар, өзектер):
6903.10  - графиттiң немесе басқа да көмiртегi
нысандарының немесе осы өнiмдердiң қоспаларының
50 мас.% астамын қамтитын
6903.20  балшық-топырақтың (Аl 2 О 3 ) немесе
балшық-топырақтың кремнеземмен (SiO 2 ) қоспасының
50 мас.% астамын қамтитын
6903.90  - өзгелерi
ІІ. Өзге де қыш бұйымдар
69.04              Құрылыс кiрпiштерi, еденге арналған блоктар,
көтерiп тұратын немесе қаптамалық тақташалар
және қыштан жасалған ұқсас бұйымдар:
6904.10  - құрылыс кiрпiшi
6904.90  - өзгелерi
69.05              Жабынқыш, дефлекторлар, түтін шығу тұрбаларының
үстiндегi зонттар, түтiнжүргiштердiң бөлiктерi,
архитектуралық әшекейлер және қыштан жасалатын
өзге де құрылыс бөлшектерi:
6905.10  - жабынқыш
6905.90  - өзгелерi
69.06     6906.00  Қыш түтiктер, оқшауланған құбыр желiлерi, су
бұрғышытар және түтiктердiң фитингтерi
69.07              Өруге арналған тақталар, еденге, пештерге,
каминдерге немесе зертасталған қыш қабырғаларға
арналған қаптама тақташалар; таскестелiк
жұмыстарға арналған зертасталған қыш кубиктер
және негiздегi немесе онысыз ұқсас бұйымдар:
XІІІ-тарау
69-топ
69.08 2 /14
Тауар     YЖ
позициясы коды

6908.10  - плитки, кубики и аналогичные изделия
прямоугольной или другой формы, наибольшая
грань которых может быть вписана в квадрат со
стороной менее 7 см
6908.90  - прочие
69.09             Изделия керамические для лабораторных,
химических или других технических целей;
керамические желоба, чаны и аналогичные
резервуары, используемые в сельском
хозяйстве; керамические горшки, сосуды и
аналогичные изделия, используемые для
транспортировки или упаковки товаров:
- изделия керамические для лабораторных,
химических или других технических целей:
6909.11  -- из фарфора
6909.12  -- изделия, имеющие эквивалент твердости 9 или
более по шкале Мооса
6909.19  -- прочие
6909.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XIII
Группа 69
69.10/14
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
69.10             Раковины, умывальники, консоли раковин,
ванны, биде, унитазы, сливные бачки,
писсуары и аналогичные санитарно-технические
изделия из керамики:
6910.10  - из фарфора
6910.90  - прочие
69.11             Посуда столовая, кухонная и прочие
хозяйственные и туалетные изделия из
фарфора:
6911.10  - посуда столовая и кухонная
6911.90  - прочая
69.12     6912.00  Посуда столовая, кухонная и прочие
хозяйственные и туалетные изделия из
керамики, кроме фарфора.
69.13             Статуэтки и прочие декоративные изделия из
керамики:
6913.10  - из фарфора
6913.90  - прочие
69.14             Прочие керамические изделия:
6914.10  - из фарфора
6914.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XIII
Группа 70
70.01/02 1
Группа 70
Стекло и изделия из него
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) товары товарной позиции 32.07 (например, стекловидные эмали и глазури, стекловидная фритта, прочее стекло в порошке, гранулах или хлопьях);
(б) изделия группы 71 (например, бижутерия);
(в) кабели волоконно-оптические товарной позиции 85.44, изоляторы электрические (товарная позиция 85.46) или арматура из изоляционных материалов товарной позиции 85.47;
(г) волокна оптические, оптически обработанные оптические элементы, шприцы для подкожных инъекций, искусственные глаза, термометры, барометры, гидрометры или другие изделия группы 90;
(д) лампы или осветительное оборудование, световые вывески, световые таблички с именем или названием, или адресом или аналогичные изделия, имеющие встроенный источник света, или их части товарной позиции 94.05;

6908.10  - тақташалар, кубиктер және ең үлкен қырлары бiр
жағы 7 мм-ге жетпейтiн шаршыға кiрiгуi мүмкiн
тiкбұрыш немесе басқа нысандағы ұқсас бұйымдар
6908.90  - өзгелерi
69.09              Зертханалық, химиялық немесе басқа да техникалық
мақсаттарға арналған қыш бұйымдар; қыш науалар,
кеспектер және ауыл шаруашылығында
пайдаланылатын ұқсас ыдыстар; қыш құмыралар,
ыдыстар және тауарларды тасымалдау немесе
буып-түю үшiн пайдаланылатын ұқсас бұйымдар:
- зертханалық, химиялық немесе басқа да
техникалық мақсаттарға арналған қыш бұйымдар:
6909.11  -- фарфордан
6909.12  -- Моос шкаласы бойынша 9 немесе одан да көп
қаттылық эквивалентi бар бұйымдар
6909.19  -- өзгелерi
6909.90  - өзгелерi
69.10              Раковиналар, қолжуғыштар, раковиналардың
аспалары, ванналар, биде, унитаздар, ағызу
бәктерi, писсуарлар және қыштан жасалған ұқсас
санитарлық-техникалық бұйымдар:
6910.10  - фарфордан
6910.90  - өзгелерi
69.11              Асхана, асүй ыдыстары және фарфордан жасалған
өзге де шаруашылық және туалет бұйымдары:
6911.10  асхана және ас үй ыдыстары
6911.90  - өзгелерi
69.12     6912.00  асхана, асүй ыдыстары және фарфордан басқа,
қыштан жасалған өзге де шаруашылық және туалет
бұйымдары:
69.13              Статуэткалар және қыштан жасалған өзге де
әсемдiк бұйымдар:
6913.10  - фарфордан
6913.90  - өзгелерi
69.14              Өзге де қыш бұйымдар:
6914.10  - фарфордан
6914.90  - өзгелерi
ХIII-тарау
70-топ
Ескертулер
70-топ Шыны және одан жасалған бұйымдар
Ескерту:
1.- Аталған топқа:
(а) 32.07 тауар позициясының тауарлары (мысалы, шыны түрiндегi эмальдар және зертастар, шыны түрiндегі фритта, ұнтақтағы, түйiршiктегi немесе үлпектегi өзге де шыны);
(б) 71-топтың бұйымдары (мысалы, бижутерия);
(в) 85.44 тауар позициясының талшық-оптикалық кабелдерi, электр оқшаулағыштары (85.46 тауар позициясы) немесе 85.47 тауар позициясының оқшаулағыш материалдарынан жасалған арматура;
(г) оптикалық талшықтар, оптикалық өңделген оптикалық элементтер, терi асты инъекцияларына арналған шприцтер, жасанды көздер, термометрлер, барометрлер, гидрометрлер немесе 90-топтың басқа дa бұйымдары;
(д) шамдар немесе жарықтандырғыш жабдықтар, жарықтық маңдайша жазулары, аты немесе атауы немесе мекен-жайы жазылған жарықтық табличкалар немесе кiрiктiрiлген жарық көзi немесе олардың бөлiктерi бар 94.05 тауар позициясының ұқсас бұйымдары;

(е) игрушки, игры, спортивный инвентарь, новогодние елочные украшения или другие товары группы 95 (за исключением стеклянных глаз без механизмов для кукол или прочих изделий группы 95); или
(ж) пуговицы, вакуумные сосуды в собранном виде, распылители или аналогичные пульверизаторы или другие изделия группы 96.
2.- В товарных позициях 70.03, 70.04 и 70.05:
(а) стекло не считается "обработанным", каким бы процессам оно ни подвергалось до отжига;
(б) обрезка стекла по форме не меняет его классификации как листового стекла;
(в) термин "поглощающий, отражающий или неотражающий слой" означает микроскопически тонкое покрытие металлом или химическим соединением (например, оксидом металла), которое поглощает, например, инфракрасное излучение или улучшает способность стекла к
отражению, при этом сохраняя степень его прозрачности или пропускания; или которое препятствует отражению света от поверхности стекла.
3.- Изделия, включаемые в товарную позицию 70.06, включаются в нее и тогда, когда они имеют характер готовых изделий.
4.- В товарной позиции 70.19 термин "стекловата" означает:
(а) вату минеральную с содержанием оксида кремния (SiO 2 ) не менее 60 мас.%;
(б) вату минеральную с содержанием оксида кремния (SiO 2 ) менее 60 мас.%, оксида щелочного металла (К 2 О или Na 2 O) более 5 мас.% или оксида бора (B 2 O 3 ) более 2 мас.%.
Другие виды минеральной ваты включаются в товарную позицию 68.06.
5.- Во всей Номенклатуре термин "стекло" означает плавленный кварц и другие плавленные кремнеземы.
Примечание к субпозициям:
1.- В субпозициях 7013.21, 7013.31 и 7013.91 термин "свинцовый хрусталь" означает только стекло с содержанием монооксида свинца (РbО) не менее 24 мас.%.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
70.01     7001.00  Бой стеклянный, скрап и прочие отходы
стекла; стекло в блоках.
70.02             Стекло в форме шаров (кроме микросфер
товарной позиции 70.18), прутков или трубок,
необработанное:
7002.10  - шары
7002.20  - прутки
--------------------------------------------------------------------
Раздел XIII
Группа 70
70.02 2 /07
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- трубки:
7002.31  -- из плавленого кварца или других плавленых
кремнеземов
7002.32  -- из прочего стекла с коэффициентом линейного
расширения не более 5 х 10 -6 на К в
интервале температур от О о С до 300 о С

(e) ойыншықтар, ойындар, спорт мүкәммалы, жаңа жылдық шырша әшекейлерi немесе 95-топтың басқа да тауарлары (қуыршақтарға арналған тетiктерсiз шыны көздердi немесе 95-топтың өзге де бұйымдарын қоспағанда); немесе
(ж) түймелер, құрастырылған түрдегi вакуум ыдыстары, тозаңдатқыштар немесе ұқсас бүрiккiштер немесе 96-топтың өзге де бұйымдары.
2.- 70.03, 70.04 және 70.05 тауар позицияларында:
(а) оның жасытуға дейiн қандай процеске ұшырағандығына қарамастан, шыны "өңделген" болып саналмайды;
(б) шыны кесiндiсi нысаны бойынша өзiнiң беттiк шыны ретiндегi жiктелуiн өзгертпейдi;
(в) "жұтқыш, шағылыстырғыш немесе шағылыстырмайтын қабат" терминi мысалы, инфрақызыл сәуленi жұтатын немесе бұл орайда оның жылтырлық немесе өткiзгiштiк дәрежесiн сақтай отырып шынының шағылысу қабiлетiн жақсартатын; немесе шыны бетiнен жарықтың шағылысуына кедергi келтiретін металмен немесе химиялық қосылыспен (мысалы, металл оксидiмен) микроскопиялық жұқа қаптауды бiлдiредi.
3.- 70.06 тауар позициясына енгiзiлетiн бұйымдар оған олардың дайын бұйымдар сипаты болған кезде енгізiледi.
4.- 70.19 тауар позициясындағы "шынымақта" терминi:
(а) құрамында 60 мас.% кем емес кремний оксидi (SiO 2 ) бар минералды ватаны;
(б) құрамында 60 мас.% кем емес кремний оксидi (SiO 2 ), 5 мас.% астам сiлтiлiк металл оксидi (K 2 O немесе N 2 О) немесе 2 мас.% астам бор оксидi бар минералды ватаны бiлдiредi.
Минералды ватаның басқа түрлерi 68.06 тауар позициясына енгiзiледi.
5.- Бүкіл Номенклатурада "шыны" терминi қорытылған кварц пен басқа да қорытылған кремнеземдi бiлдiредi.
XIII-тарау
70-топ
70.01/04
Субпозицияларға ескерту:
1.- 7013.21, 7013.31 және 7013.91 субпозицияларындағы "қорғасын хрусталы" терминi тек құрамында 24 мас.% кем емес қорғасын монооксидi (PbO) бар шыныны ғана бiлдiредi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
70.01     7001.00  Шыны сынықтары, жиындылары және шынының
өзге де қалдықтары; блоктардағы шыны
70.02              Шар (70.18 тауар позициясының микросфераларынан
басқа), шыбықтар немесе түтікшелер нысанындағы,
өңделмеген шыны:
7002.10  - шарлар
7002.20  - шыбықтар
- түтiкшелер:
7002.31  -- қорытылған кварцтан немесе басқа да қорытылған
кремнеземдерден жасалған
7002.32  0 0 С-ден 300 0 С-ге дейiнгi температуралар аралығында
К-ға 5x10 -6 аспайтын желiлік кеңею коэффициентi
бар өзге де шыныдан жасалған

7002.39  -- прочие
70.03             Стекло литое и прокатное, листовое или
профилированное, имеющее или не имеющее
поглощающий, отражающий или неотражающий
слой, но не обработанное каким-либо иным
способом:
- листы неармированные:
7003.12  -- окрашенные в массе (тонированные в объеме),
глушеные, накладные или имеющие поглощающий,
отражающий или неотражающий слой
7003.19  -- прочие
7003.20  - листы армированные
7003.30  - профили
70.04             Стекло тянутое и выдувное, в листах,
имеющее или не имеющее поглощающий,
отражающий или неотражающий слой, но не
обработанное каким-либо иным способом:
7004.20  - стекло, окрашенное в массе (тонированное в
объеме), глушеное, накладное или имеющее
поглощающий, отражающий или неотражающий слой
7004.90  - прочее стекло
70.05             Стекло термически полированное и стекло со
шлифованной или полированной поверхностью,
в листах, имеющее или не имеющее
поглощающий, отражающий или неотражающий
слой, но не обработанное иным способом:
7005.10  - стекло неармированное, имеющее поглощающий,
отражающий или неотражающий слой
- неармированное стекло прочее:
7005.21  -- окрашенное в массе (тонированное в объеме),
глушеное, накладное или только
шлифованное
7005.29  -- прочее
7005.30  - стекло армированное
70.06     7006.00  Стекло товарных позиций 70.03, 70.04 или
70.05, гнутое, граненое, гравированное,
сверленое, эмалированное или обработанное
иным способом, но не вставленное в раму или
не комбинированное с другими материалами.
70.07             Стекло безопасное, включая стекло
упрочненное (закаленное) или многослойное:
- стекло упрочненное (закаленное) безопасное:
7007.11  -- размером  и форматом, позволяющими
использовать его на средствах наземного,
воздушного и водного транспорта или для
ракетно-космических систем
7007.19  - прочее
- стекло многослойное безопасное:
7007.21  -- размером и форматом, позволяющими
использовать его на средствах наземного,
воздушного и водного транспорта или для
ракетно-космических систем
7007.29  -- прочее
--------------------------------------------------------------------
Раздел XIII
Группа 70
70.08/13 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
70.08     7008.00   Многослойные изолирующие изделия из стекла.
70.09              Зеркала стеклянные, в рамах или без рам,
включая зеркала заднего обзора:
7009.10   - зеркала заднего обзора для транспортных
средств
- прочие:
7009.91   -- без рам
7009.92   -- в рамах
70.10              Бутыли, бутылки, флаконы, кувшины, горшки,
банки, ампулы и прочие стеклянные емкости
для хранения, транспортировки или упаковки
товаров; банки для консервирования
стеклянные; предохранительные пробки из
стекла, пробки, крышки и прочие
аналогичные стеклянные изделия:

7002.39  -- өзгелерi
70.03              Құйылған және прокаттық, табақтар түрiндегi
немесе пiшiнделген жұту, шағылыстыратын немесе
шағылыстырмайтын қабаты бар немесе жоқ, алайда
қандай да бiр өзге тәсiлмен өңделмеген шыны:
- арматураланбаған беттер:
7003.12  -- ауқымы боялған (көлемi күңгiрттелген),
сөндiрiлген, жапсырмалы немесе жарықты жұтатын,
шағылыстыратын немесе шағылыстырмайтын қабаты бар
7003.19  -- өзгелерi
7003.20  - арматураланған беттep
7003.30  - профильлер
70.04              Созылған және үрленген, табақтар түрiндегi, жұту
шағылыстыратын немесе шағылыстырмайтын қабаты
бар немесе жоқ, алайда қандай да бiр өзге
тәсiлмен өңделмеген шыны:
7004.20  - ауқымы боялған (көлемi күңгiрттелген),
сөндiрiлген, жапсырмалы немесе жарықты жұтатын,
шағылыстыратын немесе шағылыстырмайтын қабаты
бар шыны
7004.90  - өзге де шыны
ХІІІ-тарау
70-топ
70.05/09
Тауар     YЖ
позициясы коды
70.05              Термикалық жалтыратылған шыны және бетi
тегiстелген немесе жалтыратылған, табақтар
түрiндегi жұтатын, шағылыстыратын немесе
шағылыстырмайтын қабаты бар немесе жоқ, алайда
қандай да бiр өзге тәсiлмен өңделмеген шыны:
7005.10  - жұтатын, шағылыстыратын немесе
шағылыстырмайтын қабаты бар арматураланбаған шыны
- мынадай өзге де арматураланбаған шыны:
7005.21  -- ауқымы боялған (көлемi күңгiрттелген),
сөндiрiлген, жапсырмалы немесе тек тегiстелген
7005.29  -- өзгелерi
7005.30  - арматураланған шыны
70.06     7006.00  Иiлген, қырланған, қырналған, тесiлген,
эмалданған немесе өзге де тәсiлмен өңделген,
бiрақ рамаға салынбаған немесе басқа
материалдармен қиыстырылмаған 70.3, 70.04 немесе
70.05 тауар позицияларындағы шыны
70.07              Нығыздалған (шыңдалған) немесе көп қабaтты
қауiпсiз шыны:
- мынадай нығыздалған (шыңдалған) қауiпсiз шыны:
7007.11  -- оны жердегi, әуе және су көлiгiнде немесе
зымырандық-ғарыштық жүйелер үшiн пайдалануға
мүмкiндiк беретiн мөлшерлi және пiшiндi
7007.19  -- өзгелерi
- мынадай көп қабатты қауiпсiз шыны:
7007.21  -- оны жердегi, әуе және су көлiгiнде немесе
зымырандық-ғарыштық жүйелер үшiн пайдалануға
мүмкiндiк беретiн мөлшерлi және пiшiндi
7007.29  -- өзгелерi
70.08     7008.00  Шыныдан жасалған көп қабатты оқшаулағыш бұйымдар
70.09              Артқы жақты шолу айналарын қоса алғанда,
рамаларға салынған немесе рамаларсыз шыны
айналар:
7009.10  көлiк құралдарына арналған артқы жақты шолу
айналары
- мынадай өзгелерi:
7009.91  -- рамасыз
7009.92  -- рамаларға салынған
ХIІІ-тарау
70-топ
70.10/14
Тауар     YЖ коды
позициясы
70.10              Бутылдар, бөтелкелер, құтылар, күбiлер,
құмыралар, банкiлер, ампулалар және тауарларды
сақтауға, тасымалдауға және қaттауға арналған
өзге де шыны ыдыстар; шыныдан жасалған
сақтандырғыш тығындар, қақпақтар және өзге де
ұқсас шыны бұйымдары:

7010.10   - ампулы
7010.20   - пробки, крышки и прочие аналогичные изделия
7010.90   - прочие
70.11              Баллоны стеклянные (включая колбы и
трубки), открытые, их стеклянные части,
без фитингов, для электрических ламп,
электронно-лучевых трубок или аналогичных
изделий:
7011.10   - для электрического осветительного
оборудования
7011.20   - для электронно-лучевых трубок
7011.90   - прочие
70.12     7012.00   Стеклянные колбы для термосов или для
других вакуумных сосудов.
70.13              Посуда столовая и кухонная, стеклянная,
принадлежности туалетные и канцелярские,
стеклянные изделия для домашнего убранства
или аналогичных целей (кроме изделий
товарной позиции 70.10 или 70.18):
7013.10   - из стеклокерамики
- сосуды для питья, кроме изготовленных из
стеклокерамики:
7013.21   -- из свинцового хрусталя
7013.29   -- прочие
- посуда столовая (кроме сосудов для питья)
или кухонная, кроме изготовленной из
стеклокерамики:
7013.31   -- из свинцового хрусталя
7013.32   -- из стекла, имеющего коэффициент линейного
расширения не более 5 х 10 -6 на К в интервале
температур от 0 о С до 300 о С
7013.39   -- прочая
--------------------------------------------------------------------
Раздел XIII
Группа 70
70.13 2 /19 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- изделия из стекла прочие:
7013.91  -- из свинцового хрусталя
7013.99  -- прочие
70.14     7014.00  Стеклянные изделия для сигнальных устройств
и оптические элементы из стекла (кроме
включенных в товарную позицию 70.15) без
оптической обработки.
70.15             Стекла для часов и аналогичные стекла,
стекла для корректирующих или не
корректирующих зрение очков, изогнутые,
вогнутые с углублением или подобные стекла,
оптически не обработанные; полые стеклянные
сферы и их сегменты для изготовления
указанных стекол:
7015.10  - стекла для корректирующих зрение очков
7015.90  - прочие
70.16             Блоки для мощения, плиты, кирпич, плитки и
прочие изделия из прессованного или литого
стекла, армированные или неармированные,
используемые в строительстве; кубики
стеклянные и прочие небольшие стеклянные
формы, на основе или без основы, для
мозаичных или аналогичных декоративных
работ; витражи и аналогичные изделия;
ячеистое или пеностекло в форме блоков,
панелей, плит, в виде оболочек или других
форм:
7016.10  - кубики стеклянные и прочие небольшие
стеклянные формы, на основе или без основы,
для мозаичных или аналогичных декоративных
работ
7016.90  - прочие

7010.10  - ампулалар
7010.20  - тығындар, қақпақтар және өзге де ұқсас бұйымдар
7010.90  - өзгелерi
70.11              Ашық шыны баллондар (колбалар мен түтiкшелердi
қоса алғанда) жәнe электр лампаларына,
электронды-сәулелiк түтiкшелерге немесе ұқсас
бұйымдарға арналған фитингтерсiз олардың шыны
бөлiктерi:
7011.10  - электрмен жарықтандыру жабдықтары үшiн
7011.20  - электронды-сәулелiк түтiкшелер үшiн
7011.90  - өзгелерi
70.12     7012.00  Термостарға немесе басқа да вакуумдық
ыдыстарға арналған шыны колбалар
70.13              Асханалық және асүйлiк шыны ыдыстар, туалет
және кеңсе керек-жарақтары, үй жасауларына
немесе ұқсас мақсаттарға арналған шыны
бұйымдар (70.10 немесе 70.18 тауар
позицияларының бұйымдарынан басқа):
7013.10  - шынықышынан жасалған
- шынықышынан дайындалғандардан басқа iшуге
арналған ыдыстар:
7013.21  -- қорғасын хрусталiнен жасалған
7013.29  -- өзгелерi
- шынықышынан дайындалғандардан басқа, асханалық
(iшуге арналған ыдыстардан басқа) немесе асүйлiк
ыдыстар:
7013.31  -- қорғасын хрусталiнен жасалған
7013.32  -- 0 о C-ден 300 о С-ге дейiнгi температуралар
аралығында К-ға 5x10 -6 аспайтын желiлiк кеңею
коэффициентi бар шыныдан жасалған
7013.39  -- өзгелерi
- шыныдан жасалған өзге де бұйымдар:
7013.91  -- қорғасын хрусталiнен жасалған
7013.99  -- өзгелерi
70.14     7014.00  Белгi беру құрылғыларына арналған шыны бұйымдары
және оптикалық өңделмеген шыныдан жасалған
оптикалық элементтер (70.15 тауар позициясына
енгiзiлгендерден басқа)
ХIIІ-тарау
70-топ
70.15/18 1
Тауар     YЖ коды
позициясы
70.15              Сағаттарға арналған шынылар, көрудi түзететiн
немесе түзетпейтiн көзiлдiрiктерге арналып
иiлген, ойық етiлiп майыстырылған шынылар немесе
оптикалық өңделмеген ұқсас шынылар; қуыс шыны
сфералар мен олардың көрсетiлген шыныларды
дайындауға арналған сегменттерi:
7015.10  - көрудi түзететiн көзiлдiрiктерге арналған
шынылар
7015.90  - өзгелерi
70.16              Өруге арналған блоктар, плиталар, кiрпiш,
тақташалар және құрылыста пайдаланылатын
арматураланған немесе арматураланбаған,
престелген немесе құйылған шыныдан жасалған өзге
де бұйымдар; мозайкалық немесе ұқсас әсемдеу
жұмыстарына арналған негiзi бар немесе негiзсiз
шыны кубиктер және өзге де шағын шыны нысандар;
әшекей әйнектер және ұқсас бұйымдар; қабық
түрiндегi немесе басқа нысандағы блоктар,
панелдер, плиталар нысанындағы ұяшықты немесе
көбiктi шыны:
7016.10  - мозайкалық немесе ұқсас әсемдеу жұмыстарына
арналған негiзi бар немесе негiзсiз шыны кубиктер
және өзге де шағын шыны нысандары
7016.90  - өзгелерi

70.17             Посуда стеклянная для лабораторных,
гигиенических или фармацевтических целей,
градуированная или неградуированная,
калиброванная или некалиброванная:
7017.10  - из плавленого кварца или других плавленых
кремнеземов
7017.20  - из прочего стекла, имеющего коэффициент
линейного расширения не более 5 х 10 -6 на К
в интервале температур от 0 о С до 300 о С
7017.90  - прочая
70.18             Бусины стеклянные, изделия, имитирующие
жемчуг, драгоценные или полудрагоценные
камни и аналогичные небольшие формы из
стекла, изделия из них, кроме бижутерии;
стеклянные глаза, кроме протезов; статуэтки
и прочие декоративные изделия из стекла,
обработанные паяльной лампой, кроме
бижутерии; микросферы стеклянные диаметром
не более 1 мм:
7018.10  - бусины стеклянные, изделия, имитирующие
жемчуг, драгоценные или полудрагоценные камни
и аналогичные небольшие формы из стекла
7018.20  - микросферы стеклянные диаметром не более 1 мм
7018.90  - прочие
70.19             Стекловолокно (включая стекловату) и
изделия из него (например, пряжа, ткани):
- ленты, ровница, пряжа и штапелированное
волокно:
7019.11  -- штапелированное волокно длиной не более 50
мм
7019.12  -- ровница
7019.19  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XIII
Группа 70
70.19 2 /20
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- тонкие ткани (вуали), холсты, маты, матрацы,
плиты и прочие нетканые материалы:
7019.31  -- маты
7019.32  -- тонкие ткани (вуали)
7019.39  -- прочие
7019.40  - ткани из ровницы
- ткани прочие:
7019.51  -- шириной не более 30 см
7019.52  -- шириной более 30 см, полотняного
переплетения, с поверхностной плотностью
менее 250 г/м 2 , из нитей линейной
плотности не более 136 текс на одиночную
нить
7019.59  -- прочие
7019.90  - прочие
70.20     7020.00  Изделия из стекла прочие.
--------------------------------------------------------------------
Раздел XIV
Группа 71
Примечания 1
Раздел XIV
Жемчуг природный или культивированый, драгоценные или полудрагоценные камни, драгоценные металлы, металлы, плакированные драгоценными металлами, и изделия из них; Бижутерия; Монеты
Группа 71
Жемчуг природный или культивированый, драгоценные или полудрагоценные камни, драгоценные металлы, металлы, плакированные драгоценными металлами, и изделия из них; бижутерия; монеты
Примечания:
1.- При условии соблюдения положений примечания 1а к разделу VI и указанных ниже исключений в данную группу включаются все изделия, состоящие полностью или частично:
(а) из природного или культивированного жемчуга или из драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных); или
(б) из драгоценных металлов или металлов, плакированных драгоценными металлами.
2.- (а) В товарные позиции 71.13, 71.14 и 71.15 не включаются изделия, в которых драгоценный металл или металл, плакированный драгоценным металлом, присутствует только в качестве второстепенных составляющих, таких как мелкая фурнитура или второстепенная отделка (например, монограммы, ободки и окантовки), и положения пункта (б)
примечания 1 не распространяются на эти изделия (*) .

70.17              Зертханалық, гигиеналық немесе фармацевтикалық
мақсаттарға арналған градуирленген немесе
градуирленбеген, калибрленген немесе
калибрленбеген шыны ыдыстар:
7017.10  - қорытылған кварцтан немесе басқа да қорытылған
кремнеземдерден жасалған
7017.20  - 0 о C-ден 300 о С-ге дейiнгi температуралар
аралығында К-ға 5х10 -6 аспайтын желiлiк кеңею
коэффициентi бар өзге де шыныдан жасалған
7017.90  - өзгелерi
70.18              Шыны моншақтар, iнжуге ұқсатылған бұйымдар,
қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы
тастар және шыныдан жасалған ұқсас шағын
нысандар, бижутерийден басқа олардан жасалған
бұйымдар; протездерден басқа шыны көздер;
статуэткалар және бижутерийден басқа дәнекерлеу
лампасымен өңделген шыныдан жасалған әсемдеу
бұйымдары; диаметрi 1 мм аспайтын шыны
микросфералар:
ХIII-тарау
70-топ
70.18 2 /20
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
7018.10  - шыны моншақтар, iнжуге ұқсатылған бұйымдар,
қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы
тастар және шыныдан жасалған ұқсас шағын нысандар
7018.20  - диаметрi 1 мм аспайтын шыны микросфералар
7018.90  - өзгелерi
70.19              Шыны талшық (шыныватаны қоса алғанда) және
одан жасалған бұйымдар (мысалы, иiрiмжiп мата):
- таспалар, созба, иiрiмжiп және штапелденген
талшық:
7019.11  -- ұзындығы 50 мм аспайтын штапелденген талшық
7019.12  -- созба
7039.19  -- өзгелерi
- жұқа маталар (бетперделер), жайғақтар,
бойралар, матрацтар, плиталар және өзге де мата
емес материалдар:
7019.31  -- бойралар
7019.32  -- жұқа маталар (бетперделер)
7019.39  -- өзгелерi
7019.40  - созбадан жасалған маталар
- өзге де маталар:
7019.51  -- енi 30 см аспайтын
7019.52  -- желiлiк тығыздығы бiр қабат жiпке 136 текстен
аспайтын жiптен тоқылған беттiк тығыздығы 250
г/м 2 -ден аз жаймалық өрiмдi енi 30 см аспайтын
7019.59  --өзгелерi
7019.90  - өзгелерi
70.20     7020.00  Өзге де шыныдан жасалған бұйымдар
ХIY-тарау
71-топ
Ескертулер 1
ХIY бөлiм
Табиғи немесе қопсытылған інжу, қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар, қымбат бағалы металл жалатылған металдар және олардан жасалған бұйымдар; бижутерия; тиындар 71-топ
Табиғи немесе қопсытылған iнжу, қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар, қымбат бағалы металдар, қымбат бағалы металдар, жалатылған металдар және олардан жасалған бұйымдар; бижутерия; тиындар
Ескертулер:
1.- Аталған топқа YІ бөлiмге 1-қосымшаның ережелерi және төменде көрсетiлген ерекшелiктер сақталған жағдайда аталған топқа толығымен немесе iшiнара:
(а) табиғи немесе қопсытылған iнжудан жасалған немесе қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастардан жасалған (табиғи, жасанды немесе өзгертiлген); немесе
(б) қымбат бағалы металдар жалатылған, қымбат бағалы металдардан немесе металдардан жасалған барлық бұйымдар енгiзiледi.
2.- (а) 71.13, 71.14 және 71.15 тауар позицияларына қымбат бағалы металл немесе қымбат бағалы металл жалатылған металл ұсақ фурнитура немесе екiншi дәрежедегi әрлеу сияқты (мысалы, монограммалар, тоғыншалар және шеттiктеулер) тек екiншi дәрежелi құрамдастар ретiнде ғана қатысатын бұйымдар енгiзiлмейдi, және 1-қосымшаның (б) бөлiмiндегi ережелер осы бұйымдарға таратылмайды. (*)
___________________________
(*) осы ескертудегi сызылған бөлiк мәтінге қатысы жоғын көрсетедi

(б) В товарную позицию 71.16 не включаются изделия, содержащие драгоценные металлы или металлы, плакированные драгоценными металлами (кроме мелких составных частей).
3.- В данную группу не включаются:
(а) амальгамы драгоценных металлов или драгоценные металлы в коллоидном состоянии (товарная позиция 28.43);
(б) стерильные материалы для наложения хирургических швов, материалы для пломбирования зубов или другие товары группы 30;
(в) товары группы 32 (например, глянцы);
(г) катализаторы на носителях (товарная позиция 38.15);
(д) изделия товарной позиции 42.02 или 42.03 (см. примечание 2Б к группе 42);
(е) изделия товарной позиции 43.03 или 43.04;
(ж) товары раздела XI (текстильные материалы и текстильные изделия);
(з) обувь, головные уборы или прочие изделия группы 64 или 65;
(и) зонты, трости или прочие изделия группы 66;
(к) абразивные материалы товарной позиции 68.04 или 68.05 или группы 82, содержащие крошку или порошок драгоценных или полудрагоценных камней (природных или искусственных); изделия, включаемые в группу 82, с рабочей частью из драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных); механизмы, механические устройства, электротовары, или их части, раздела XVI. Однако изделия и их части, состоящие полностью из драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных), включаются в данную группу, за исключением незакрепленных обработанных сапфиров и алмазов для игл звукоснимателей (товарная позиция 85.22);
(л) изделия группы 90, 91 или 92 (научные приборы, часы всех видов, музыкальные инструменты);
(м) оружие или его части (группа 93);
(н) изделия, указанные в примечании 2 к группе 95;
(о) изделия группы 96, в соответствии с примечанием 4 к группе 96; или
___________________________________
(*) подчеркнутая часть данного замечания представляет собой текст, не обязательный к применению
Раздел XIV
Группа 71
Примечания 2
(п) подлинники скульптур или статуэток (товарная позиция 97.03), предметы коллекционирования (товарная позиция 97.05) или антиквариат возрастом более ста лет (товарная позиция 97.06), кроме природного или культивированного жемчуга или драгоценных или полудрагоценных камней.
4.- (а) Термин "драгоценный металл" означает серебро, золото и платину.
(б) Термин "платина" означает платину, иридий, осмий, палладий, родий и рутений.
(в) Термин "драгоценные или полудрагоценные камни" не распространяется на материалы, указанные в примечании 2б к группе 96.

(б) 71.16 тауар позициясына қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы металдар жалатылған металдардан тұратын бұйымдар енгiзiлмейдi (ұсақ құрамды бөлiктерден басқа).
3.- Аталған топқа:
(а) қымбат бағалы металдардың амальгамдары немесе коллоидтық күйдегi қымбат бағалы металдар (28.43 тауар позициясы);
(б) хирургиялық тiгiстер салуға арналған стерильдiк материалдар, тiстердi пломбалау үшiн арналған материалдар немесе 30-топтың басқа да тауарлары;
(в) 32-топтың тауарлары (мысалы, жалтырақтар);
(г) тасымалдаушылардағы катализаторлар (38.15 тауар позициясы);
(д) 42.02 немесе 42.03 тауар позициясындағы бұйымдар (42-топтың 2Б-қосымшасын қараңыз);
(е) 43.03 немесе 43.04 тауар позициясындағы бұйымдар;
(ж) XІ бөлiмдегi тауарлар (тоқыма материалдар мен тоқыма бұйымдар);
ХIҮ-тарау
71-топ
Ескертулер 2
(з) аяқ-киiм, бас киiм немесе 64 немесе 65-топтың өзге де бұйымдары;
(и) қол шатырлары, таяқтар немесе 66-топтың өзге де бұйымдары;
(к) 68.04 немесе 68.05 тауарлық позициясындағы құрамында қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастардың түйiрлерi немесе ұнтақтары бар жемiрлiк материалдар (табиғи немесе жасанды); жұмыс бөлiгі қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастардан (табиғи, жасанды немесе өзгертiлген) тұратын 82-топқа енгізiлген бұйымдар; XYI бөлiмнiң механизмдері, механикалық құрылғылары, электр тауарлары, немесе олардың бөлiктерi. Алайда аталған топқа дыбыс түсiру инелерiне арналған үшiн өңделген жақұтпен және алмаспен бекiтiлгендердi (85.22 тауар позициясы) қоспағанда, толығымен қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастардан (табиғи, жасанды немесе өзгертілген) тұратын бұйымдар мен олардың бөлiктерi аталған топқа енгiзiледi;
(л) 90, 91 немесе 92-топтың бұйымдары (ғылыми жабдықтар, барлық түрдегі сағаттар, музыка аспаптары);
(м) қару-жарақтар немесе оның бөлiктерi (93-топ);
(н) 95-топқа 2-ескертуде көрсетiлген бұйымдары;
(о) 96-топқа 4-ескертуге сәйкес жасалған, 96-топтың бұйымдары; немесе;
(п) табиғи немесе қопсытылған iнжудан немесе қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастардан басқа мүсiндердiң немесе мүсiншелердiң түпнұсқалары (97.03 тауар позициясы), коллекциялау заттары (97.05 тауар позициясы) немесе жас шамасы жүз жылдан асатын антиквариат (97.06 тауар позициясы) енгізiлмейдi.
4.- (а) "Қымбат бағалы металл" терминi күмiс, алтын және платинаны бiлдiредi.
(б) "Платина" терминi платинаны, иридийдi, осмийдi, палладийдi, родийдi және рутенийдi бiлдiредi.
(н) "Қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар" терминi 96-топқа 2б-ескертуде көрсетiлгeн материалдарға таратылмайды.

5.- В данной группе любой сплав (включая агломерированную смесь и интерметаллическое соединение), содержащий драгоценный  металл, следует считать сплавом драгоценного металла, если его доля в сплаве составляет не менее 2 мас.%. Сплавы драгоценных металлов следует классифицировать согласно следующим правилам:
(а) сплав, содержащий 2 мас.% или более платины, - как сплав платины;
(б) сплав, содержащий 2 мас.% или более золота, но без платины или содержащий ее менее 2 мас.%, - как сплав золота;
(в) прочие сплавы, содержащие 2 мас.% или более серебра, - как сплавы серебра.
6.- Если в контексте не оговорено иное, всякая ссылка в Номенклатуре на драгоценные металлы или на любой конкретный драгоценный металл включает в себя ссылку на сплавы драгоценных металлов или конкретного металла в соответствии с правилами, указанными выше в примечании 5. Однако это не относится к металлам, плакированным драгоценными металлами, недрагоценным металлам или неметаллам, покрытым драгоценными металлами гальваническим способом.
7.- Во всей Номенклатуре термин "металл, плакированный драгоценным металлом" означает материал, изготовленный на основе металла, на одну или более поверхностей которого путем напайки, сварки, горячей прокатки или аналогичным механическим способом
нанесено покрытие из драгоценного металла. Если в контексте не оговорено иное, этот термин означает также недрагоценный металл, инкрустированный драгоценным металлом.
8.- При условии соблюдения положений примечания 1а к разделу VI товары, соответствующие описанию товарной позиции 71.12, должны включаться в эту товарную позицию и ни в какую другую товарную позицию Номенклатуры.
9.- В товарной позиции 71.13 термин "ювелирные изделия" означает:
(а) любые мелкие предметы личного украшения (с драгоценными камнями или без них) (например, кольца, браслеты, ожерелья, брошки, серьги, цепочки для часов, брелки, кулоны, булавки для галстука, запонки, религиозные или другие медали и знаки); и
(б) изделия для личного пользования, обычно носимые в карманах, дамской сумочке или на теле (например, портсигары, пудреницы, кошельки с цепочкой, коробочки для таблеток).
10.- В товарной позиции 71.14 термин "изделия золотых или серебряных дел мастеров" означает украшения, посуду, туалетные приборы, курительные принадлежности и другие изделия для домашнего обихода, учреждений или предметы религиозного назначения.

5.- Аталған топта қымбат бағалы металдан тұратын кез келген қорытпаны (агломерияцияланған қоспаны немесе интерметалды қосылысты қоса алғанда), егер оның қорытпадағы үлесi 2 мас.% кем болмаса қымбат бағалы металдың қорытпасы деп санау қажет. Қымбат бағалы металдардың қорытпаларын мына ережелер бойынша:
(а) құрамында 2 мас.% немесе одан да көп платинасы бар қорытпаларды - платина қорытпасы ретінде;
(б) құрамында 2 мас.% немесе одан да көп алтыны бар, бiрақ платинасыз нeмece құрамында 2 мас.% аз платинасы бар қорытпаны - алтынның қорытпасы ретiнде;
(в) құрамында 2 мас.% немесе одан да кеп күмiсi бар өзге де қорытпаларды - күмiс қорытпалары ретiнде жiктеу қажет.
6.- Егер мәтiнде өзгеше келiсiлмесе, жоғарыда 5-ескертуде көрсетiлген ережелерге сәйкес Номенклатурадағы кез келген қымбат бағалы металдарға немесе кез келген нақты қымбат бағалы металға сiлтеме қымбат бағалы металдардың қорытпаларына немесе нақты металға сiлтеменi қамтиды. Алайда
ХIҮ-тарау
71-топ
Ескертулер 3
бұл қымбат бағалы металл жалатылған металдарға, қымбат бағалы емес металдарға немесе қымбат бағалы металл гальвандау тәсiлiмен жалатылған метал еместерге жатпайды.
7.- Бүкіл Номенклатурада "қымбат бағалы металл жалатылған металл" терминi бiр немесе одан астам бетiне дәнекерлеу, пiсiру, ыстық прокаттау жолдарымен немесе ұқсас механикалық тәсiлдермен қымбат бағалы металдардан жабынды жағылған металдың негiзiнде дайындалған материалды бiлдiредi. Егер мәтiнде өзгеше келiсiлмесе, бұл термин қымбат бағалы металмен безендiрiлген қымбат бағалы емес металды да бiлдiредi.
8.- YI бөлiмге 1a-ескертуiнiң ережелерi сақталған жағдайда, 71.12 тауар позициясының сипаттамасына сәйкес тауарлар Номенклатураның ешқандай басқа тауар позициясына емес, осы тауар позициясына енгiзiледi.
9.- 71.13 тауар позициясындағы "зергерлiк бұйымдар" терминi:
(а) жеке әшекейлердiң кез келген ұсақ заттары (қымбат бағалы тастармен немесе оларсыз) (мысалы, сақиналар, бiлезiктер, алқалар, таналар, сырғалар, сағатқа арналған шынжырлар, брелоктар, кулондар, галстукке арналған iлгектер, запонкалар, дiни немесе басқа да медальдар мен белгілер); және
(б) әдетте қалтада, әйелдер сөмкесiнде немесе денеде (мысалы, портсигарлар, опа салғыштар, шынжырлы әмияндар, таблеткаларға арналған қорапшалар) алып жүретін жеке пайдалануға арналған бұйымдарды бiлдiредi.
10.- 71.14 тауар позициясындағы "шеберлердiң алтын немесе күмiс iстерi бұйымдары" терминi әшекейлердi, ыдысты, жуыну құралдарын, темекi шегу керек-жарақтарын және үй тiршiлiгiне, мекемелерге арналған басқа да бұйымдарды немесе дiни мақсаттағы заттарды бiлдiрдi.

11.- B товарной позиции 71.17 термин "бижутерия" означает ювелирные изделия, определение которых дано выше, в примечании 9а к данной группе (кроме пуговиц или других изделий товарной позиции 96.06 или гребней, заколок и шпилек для волос товарной позиции 96.15), без природного или культивированного жемчуга, драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных), без драгоценных металлов или металлов, плакированных драгоценными металлами (не считая гальванических покрытий или второстепенных деталей из драгоценных металлов или из металлов, плакированных драгоценными металлами).
Примечания к субпозициям:
1.- В субпозициях 7106.10, 7108.11, 7110.11, 7110.21, 7110.31 и 7110.41 термин "порошок" и выражение "в виде порошка" означают продукты, 90 мас.% которых или более просеивается через сито с размером ячейки 0,5 мм.
2.- Несмотря на положения примечания 4б к данной группе в субпозициях 7110.11 и 7110.19 термин "платина" не означает иридий, осмий, палладий, родий или рутений.
3.- В товарной позиции 71.10 каждый сплав классифицируется по тому металлу, который преобладает по массе, будь то платина, палладий, родий, иридий, осмий или рутений.
Раздел XIV
Группа 71
71.01/06 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
I. Жемчуг природный или культивированный,
и драгоценные или полудрагоценные камни
71.01               Жемчуг природный или культивированный,
обработанный или необработанный,
сортированный или несортированный, но
ненанизанный, неоправленный и
незакрепленный; природный или
культивированный жемчуг, временно нанизанный
для удобства транспортировки:
7101.10  - жемчуг природный
- жемчуг культивированный:
7101.21  -- необработанный
7101.22  -- обработанный
71.02             Алмазы обработанные или необработанные, но
неоправленные или незакрепленные:
7102.10  - несортированные
- промышленные:
7102.21  -- необработанные или просто распиленные,
расколотые или подвергнутые черновой
обработке
7102.29  -- прочие
- непромышленные:
7102.31  -- необработанные или просто распиленные,
расколотые или подвергнутые черновой
обработке
7102.39  -- прочие
71.03             Драгоценные (кроме алмазов) и
полудрагоценные камни, обработанные или
необработанные, сортированные или
несортированные, но ненанизанные,
неоправленные и незакрепленные;
несортированные драгоценные камни (кроме
алмазов) и полудрагоценные камни, временно
нанизанные для удобства транспортировки:

11.- 71.17 тауар позициясындағы "бижутерия" терминi осы топқа 9a-ескертуiнде (96.06 тауар позициясындағы түймелерден немесе басқа да бұйымдардан немесе 96.15 тауар позициясындағы тарақтардан, шашқа қыстыратын түйреуіштерден және бiзөкшелерден басқа) анықтамасы жоғарыда берiлген, табиғи немесе қопсытылған iнжусiз, қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастарсыз (табиғи, жасанды немесе өзгертілген), қымбат бағалы металдарсыз немесе қымбат бағалы металдар жалатылған металдарсыз (гальванды қаптағыштарды немесе қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы металдар жалатылған металдардан жасалатын екiншi дәрежедегi бөлшектердi санамағанда) зергерлiк бұйымдарды бiлдiреді.
Субпозицияларға ескертулер:
1.- 7106.10, 7108.11, 7110.11, 7110.21, 7110.31 және 7110.41 субпозициялардағы "ұнтақ" терминi және "ұнтақ түрiндегі" деген ұғым массасының 90 мас.% немесе одан да көбi ұяшығының мөлшерi 0,5 мм елеуiш арқылы еленетiн өнiмдердi бiлдiредi.
2.- Аталған топқа 4б-ескертудiң ережелерiне қарамаған, 7110.11 және 7110.19 субпозициялардағы "платина" терминi иридийдi, осмийдi, родийдi немесе рутенийдi бiлдiрмейдi.
3.- 71.10 тауар позициясында платина, родий, иридий, осмий немесе рутений болсын, әр қорытпа массасы жағынан басым болатын металл бойынша жiктеледi.
XIY-тарау
71-топ
71.01/04 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
I. Табиғи немесе қопсытылған інжу және қымбат
бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар
71.01              Өңделген немесе өңделмеген сортталған немесе
сортталмаған бiрақ өткiзiлмеген, түзетiлмеген
және бекiтiлмеген табиғи немесе қопсытылған
iнжу; тасымалдау қолайлығы үшiн уақытша
тiзбектелген табиғи немесе қопсытылған iнжу:
7101.10  - табиғи iнжу
- қопсытылған iнжу
7101.21  -- өңделмеген
7101.22  -- өңделген
71.02              Өңделмеген немесе өңделген, бiрақ түзетiлмеген
немесе бекiтiлмеген алмастар:
7102.10  - сортталмаған
- өнеркәсiптiк:
7102.21  -- өңделмеген немесе жай араланған, уатылған
немесе алғашқы өңдеуге ұшыраған
7102.29  -- өзгелерi
-- өнеркәсiптiк:
7102.31  -- өңделмеген немесе жай араланған, уатылған
немесе алғашқы өңдеуге ұшыраған
7102.39  -- өзгелерi
71.03              Өңделген немесе өңделмеген, сортталған немесе
сортталмаған бiрақ өткiзiлмеген түзетiлмеген
және бекітілмеген қымбат бағалы (алмастардан
бacқa) және жартылай қымбат бағалы тастар;
сортталмаған қымбат бағалы (алмастардан басқа)
тастар және тасымалдау қолайлығы үшiн
уақытша тiзбектелген жартылай қымбат бағалы
тастар:

7103.10  - необработанные или просто распиленные или
подвергнутые черновой обработке
- обработанные другими способами:
7103.91  -- рубины, сапфиры и изумруды
7103.99  -- прочие
71.04             Драгоценные или полудрагоценные камни,
искусственные или реконструированные,
обработанные или необработанные,
сортированные или несортированные, но
ненанизанные, неоправленные и
незакрепленные; несортированные
искусственные или реконструированные
драгоценные или полудрагоценные камни,
временно нанизанные для удобства
транспортировки:
7104.10  - кварц пьезоэлектрический
7104.20  - прочие, необработанные или просто распиленные
или подвергнутые черновой обработке
7104.90  - прочие
71.05             Крошка и порошок из природных или
искусственных драгоценных или
полудрагоценных камней:
7105.10  - из алмазов
7105.90  - прочие
II. Драгоценные металлы; металлы,
плакированные драгоценными металлами
71.06             Серебро (включая серебро с гальваническим
покрытием из золота или платины),
необработанное или полуобработанное, или в
виде порошка:
7106.10  - порошок
--------------------------------------------------------------------
Раздел XIV
Группа 71
71.06 2 /12
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- прочее:
7106.91  -- в необработанном виде
7106.92  -- в полуобработанном виде
71.07     7107.00  Металлы недрагоценные, плакированные
серебром, полуобработанные.
71.08             Золото (включая золото с гальваническим
покрытием из платины) необработанное или
полуобработанное, или в виде порошка:
- не используемое для чеканки монет:
7108.11  -- порошок
7108.12  -- в прочих необработанных формах
7108.13  - в прочих полуобработанных формах
7108.20  - используемое для чеканки монет
71.09     7109.00  Металлы недрагоценные или серебро,
плакированные золотом, необработанные или
полуобработанные.
71.10             Платина необработанная или полуобработанная,
или в виде порошка:
- платина:
7110.11  -- необработанная или в виде порошка
7110.19  -- прочая
- палладий:
7110.21  -- необработанный или в виде порошка
7110.29  -- прочий
- родий:
7110.31  -- необработанный или в виде порошка
7110.39  -- прочий
- иридий, осмий и рутений:
7110.41  -- необработанные или в виде порошка
7110.49  -- прочие
71.11     7111.00  Металлы недрагоценные, серебро или золото,
плакированные платиной, необработанные или
полуобработанные.
71.12             Отходы и лом драгоценных металлов или
металлов, плакированных драгоценными
металлами; прочие отходы и лом, содержащие
драгоценный металл или соединения
драгоценных металлов, используемые главным
образом для извлечения драгоценных металлов:

7103.10  - өңделмеген немесе жай араланған уатылған немесе
алғашқы өңдеуге ұшыраған
- басқа да тәсiлдермен өңделген:
7103.91  -- лағылдар, жақұттар және зүміреттер
7103.99  -- өзгелерi
71.04              Жасанды немесе өзгертiлген, өңделген немесе
өңделмеген, сортталған немесе сортталмаған, бiрақ
өткiзiлмеген, түзетiлмеген және бекiтiлмеген
қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы
тастар; тасымалдау қолайлығы үшiн уақытша
тiзбектелген жасанды немесе өзгертiлген қымбат
бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар:
7104.10  - пьезоэлектрленген кварц
XIҮ-тарау
71-топ
71.04 2 /10
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
7104.20  - өңделмеген немесе жай араланған, уатылған
немесе алғашқы өңдеуге ұшыраған өзгелерi
7104.90  - өзгелерi
71.05              Табиғи немесе жасанды қымбат бағалы немесе
жартылай қымбат бағалы тастардан алынған
түйiр мен ұнтақ
7105.10  - алмастардан
7105.90  - өзгелерi
II. Қымбат бағалы металдар; қымбат бағалы
металдар жалатылған металдар
71.06              Өңделген немесе жартылай өңделген, немесе ұнтақ
түрдегi күмiс (алтыннан немесе платинадан
алынған гальванды қаптамасы бар күмiстi қоса
алғанда):
7106.10  - ұнтақ
- өзгелерi:
7106.91  -- өңделмеген түрде
7106.92  -- жартылай өңделген түрде
71.07     7107.00  Қымбат бағалы емес, күмiспен жалатылған,
жартылай өңделген металдар
71.08              Өңделмеген немесе жартылай өңделген, немесе
ұнтақ түрдегi алтын (платинадан алынған
гальванды қаптамасы бар алтынды қоса алғанда):
- тиындарды шарпу үшiн пайдаланылмайтын
7108.11  -- ұнтақ
7108.12  -- өзге де өңделмеген нысандарда
7108.13  -- өзге же жартылай өңделген нысандарда
7108.20  - тиындарды шарпу үшiн пайдаланылатын
71.09     7109.00  Қымбат бағалы емес металдар немесе алтын
жалатылған, өңделмеген немесе жартылай
өңделген күмiс
71.10              Өңделмеген немесе жартылай өңделген, немесе
ұнтақ түрдегi платина:
- платина:
7110.11  -- өңделмеген немесе ұнтақ түрдегi
7110.19  -- өзгелерi
- палладий:
7110.21  -- өңделмеген немесе ұнтақ түрдегi
7110.29  -- өзгелерi
- родий
7110.31  -- өңделмеген немесе ұнтақ түрдегi
7110.39  -- өзгелерi
- иридий, осмий және рутений:
7110.41  -- өңделмеген немесе ұнтақ түрдегi
7110.49  -- өзгелерi
ХIY-тарау
71-топ
71.11/14 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
71.11     7111.00  Платина жалатылған, өңделмеген немесе жартылай
өңделген қымбат бағалы емес металдар, күмiс
нeмece алтын
71.12              Қымбат бағалы металдардың қалдықтары мен
сынықтары немесе қымбат бағалы металдар
жалатылған металдар; негiзiнен қымбат бағалы
металдарды шығару үшiн пайдаланылатын, қымбат
бағалы металдардан немесе қымбат бағалы
металдардың қорытпаларынан тұратын өзге де
қалдықтар мен сынықтар:

7112.30  - зола, содержащая драгоценный металл или
соединения драгоценного металла
- прочие:
7112.91  -- золота, включая металл, плакированный
золотом, но исключая отходы, содержащие
другие драгоценные металлы
7112.92  -- платины, включая металл, плакированный
платиной, но исключая отходы, содержащие
другие драгоценные металлы
7112.99  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XIV
Группа 71
71.13/18
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
III. Ювелирные изделия, изделия золотых и
серебрянных дел мастеров и другие изделия
71.13             Ювелирные изделия и их части из драгоценных
металлов или металлов, плакированных
драгоценными металлами:
- из драгоценных металлов, имеющих или не
имеющих гальванического покрытия,
плакированных или не плакированных
драгоценными металлами:
7113.11  -- из серебра, имеющего или не имеющего
гальванического покрытия, плакированного или
не плакированного другими драгоценными
металлами
7113.19  -- из прочих драгоценных металлов, имеющих или
не имеющих гальванического покрытия,
плакированных или не плакированных
драгоценными металлами
7113.20  - из недрагоценных металлов, плакированных
драгоценными металлами
71.14             Изделия золотых или серебряных дел мастеров
и их части из драгоценных металлов или
металлов, плакированных драгоценными
металлами:
- из драгоценных металлов, имеющих или не
имеющих гальванического покрытия,
плакированных или не плакированных
драгоценными металлами:
7114.11  -- из серебра, имеющего или не имеющего
гальванического покрытия, плакированного или
не плакированного другими драгоценными
металлами
7114.19  -- из прочих драгоценных металлов, имеющих или
не имеющих гальванического покрытия,
плакированных или не плакированных
драгоценными металлами
7114.20  - из недрагоценных металлов, плакированных
драгоценными металлами
71.15             Прочие изделия из драгоценных металлов или
металлов, плакированных драгоценными
металлами:
7115.10  - катализаторы в форме проволочной сетки или
решетки из платины
7115.90  - прочие
71.16             Изделия из природного или культивированного
жемчуга, драгоценных или полудрагоценных
камней (природных, искусственных или
реконструированных):
7116.10  - из природного или культивированного жемчуга
7116.20  - из драгоценных или полудрагоценных камней
(природных, искусственных или
реконструированных)
71.17             Бижутерия:
- из недрагоценных металлов, имеющих или не
имеющих гальванического покрытия из
драгоценных металлов:
7117.11  -- запонки и заколки

7112.30  - қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы
металдардың қосылыстарынан тұратын күл
- өзгелерi:
7112.91  -- алтын жалатылған металды қоса алғанда, бiрақ
басқа да қымбат бағалы металдарды құрайтын
қалдықтарды алып тастағанда, отындар
7112.92  -- платинамен жалатылған металды қоса алғанда,
бірақ басқа да қымбат бағалы металдардың
қалдықтарын қоспағанда, платиналар
7112.99  -- өзгелерi
III. Зергерлік бұйымдар, шеберлердің алтын және
күміс іскерлік бұйымдары және басқа да бұйымдар
71.13              Зергерлiк бұйымдар және қымбат бағалы
металдардан немесе қымбат бағалы металдар
жалатылған металдардан жасалған олардың
бөліктелерi:
- гальванды қаптамалары бар немесе жоқ, қымбат
бағалы металдар жалатылған немесе жалатылмаған,
қымбат бағалы металдардан жасалған:
7113.11  -- гальванды қаптамалары бар немесе жоқ, басқа да
қымбат бағалы металдармен жалатылған немесе
жалатылмаған, күмiстен жасалған
7113.19  -- гальванды қаптамалары бар немесе жоқ, басқа да
қымбат бағалы металдар жалатылған немесе
жалатылмаған, өзге де қымбат бағалы металдардан
жасалған
7113.20  - қымбат бағалы металдар жалатылған, қымбат
бағалы емес металдардан жасалған
71.14              Шеберлердiң алтын немесе күмiс iскерлiк
бұйымдары және қымбат бағалы металдардан
немесе қымбат бағалы металдар жалатылған
металдардан жасалған олардың бөлiктерi:
ХIY-тарау
71-топ
71.14 2 /14
Тауар     YЖ коды
позициясы
- гальванды қаптамалары бар немесе жоқ, қымбат
бағалы металдар жалатылған немесе жалатылмаған
қымбат бағалы металдардан жасалған:
7114.11  -- гальванды қаптамалары бар немесе жоқ, басқа да
қымбат бағалы металдар жалатылған немесе
жалатылмаған күмiстен жасалған
7114.19  -- гальванды қаптамалары бар немесе жоқ, басқа да
қымбат бағалы металдар жалатылған немесе
жалатылмаған өзге де қымбат бағалы металдардан
жасалған
7114.20  - қымбат бағалы металдар жалатылған қымбат бағалы
емес металдардан жасалған
71.15              Қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы
металдар жалатылған металдардан жасалған өзге де
бұйымдар:
7115.10  - сым торы нысандағы катализаторлар немесе
платинадан жасалған шiлтерлер
7115.90  - өзгелерi
71.16              Taбиғи немесе қопсытылған iнжудан, қымбат бағалы
немесе, жартылай қымбат бағалы тастардан
жасалған бұйымдар (табиғи, жасанды немесе
өзгертілген)
71.17              Бижутерия:
7117.11  - қымбат бағалы емес металдардан жасалған, қымбат
бағалы металдардан жасалған гальванды қаптамалары
бар немесе жоқ:
7117.11  -- запонкалар және түйреуіштер

7117.19  -- прочие
7117.90  - прочие
71.18             Монеты:
7118.10  - монеты (кроме золотых), не являющиеся
законным платежным средством
7118.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Примечания
Раздел XV
Недрагоценные металлы и изделия из них
Примечания:
1.- В данный раздел не включаются:
(а) готовые краски, чернила или другие изделия на основе металлических чешуек или порошка (товарные позиции 32.07-32.10, 32.12, 32.13 или 32.15);
(б) ферроцерий или пирофорные сплавы прочие (товарная позиция 36.06);
(в) головные уборы или их части товарной позиции 65.06 или 65.07;
(г) каркасы зонтов или другие изделия товарной позиции 66.03;
(д) товары группы 71 (например, сплавы драгоценных металлов, недрагоценные металлы, плакированные драгоценными металлами, бижутерия);
(е) изделия раздела XVI (машины, оборудование, механические устройства и электротовары);
(ж) собранные звенья железнодорожных или трамвайных путей (товарная позиции 86.08) или другие изделия раздела XVII (транспортные средства, суда и лодки, летательные аппараты);
(з) приборы или аппаратура раздела XVIII, в том числе пружины для всех видов часов;
(и) свинцовая дробь для боеприпасов (товарная позиция 93.06) или другие изделия раздела XIX (оружие и боеприпасы);
(к) изделия группы 94 (например, мебель, основы матрацные, лампы и осветительное оборудование, световые вывески, сборные строительные конструкции);
(л) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортивный инвентарь);
(м) ручные сита, пуговицы, ручки для письма, держатели для карандашей, перья для авторучек или прочие изделия группы 96 (разные готовые изделия); или
(н) изделия группы 97 (например, произведения искусства).
2.- Во всей Номенклатуре термин "части общего назначения" означает:
(а) изделия товарной позиции 73.07, 73.12, 73.15, 73.17 или 73.18 и аналогичные изделия из прочих недрагоценных металлов;
(б) пружины, рессоры и листы для них из недрагоценных металлов, кроме пружин для часов всех видов (товарная позиция 91.14); и
(в) изделия товарных позиций 83.01, 83.02, 83.08, 83.10, а также рамы и зеркала из недрагоценных металлов товарной позиции 83.06.
В группах 73-76 и 78-82 (за исключением товарной позиции 73.15) ссылки на части товаров не включают в себя ссылки на части общего назначения, определенные выше.

7117.19  -- өзгелерi
7117.90  -- өзгелерi
71.18              Тиындар:
7118.10  - заңды төлем құралы ретінде саналмайтын тиындар
(алтын тиындардан басқа)
7118.90  - өзгелерi
ХҮ-тарау
Ескертулер 1
ХҮ бөлiм
Қымбат бағалы емес металдар және олардан
жасалатын бұйымдар
Ескертулер:
1.- Аталған бөлiмге:
(а) металл қабыршықтары немесе ұнтақ негiзiнде жасалған дайын бояулар, сиялар немесе басқа да бұйымдар (32.07-32.10, 32.12, 32.13 немесе 32.15 тауар позициялар);
(б) ферроцерий немесе өзге де пирофор қорытпалары (36.06 тауар позициясы);
(в) 65.06  немесе 65.07 тауар позициясындағы бас киiмдер немесе олардың бөлiктерi;
(г) 66.03 тауар позициясындағы қолшатырлардың қанқасы немесе басқа да бұйымдар;
(д) 71-топтың тауарлары (мысалы қымбат бағалы металдардың қорытпалары қымбат бағалы металдар жалатылған қымбат бағалы емес металдар, бижутерия);
(e) ХYI бөлiмнің бұйымдары (машиналар, жабдықтар, механикалық құрылғылар және электр тауарлары);
(ж) темiр жол немесе трамвай жолдарының жинақтық бөлшектерi (86.08 тауар позициясы) немесе ХҮII бөлiмнiң басқа да бұйымдары (көлiк құралдары, кемелер және қайықтар, ұшу аппараттары);
(з) ХҮIII бөлiмнің приборлары немесе аппаратурасы, соның ішінде сағаттардың барлық түрлерiне арналған серiппелер;
(и) оқ-дәрiлерге арналған қорғасын бытырлары (93.06 тауар позициясы) немесе XIX бөлiмнiң басқа да бұйымдары;
(к) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиhаз, матрацтық негiздер, шамдар мен жарықтандыру жабдықтары жарықтық маңдайша жазулары, жиналмалы құрылыс конструкциялары);
(л) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорт мүкәммалы);
(м) 96-топтың қол елеуіштерi, түймелер, жазуға арналған қаламдар, қаламсаптарға арналған ұстауыштар, қаламдарға арналған қауырсындар немесе 96-топтың өзге де бұйымдары (әр түрлi дайын бұйымдар); немесе
(н) 97-топтың бұйымдары (мысалы, өнер шығармалары) енгiзiлмейдi.
2.- Бүкiл Номенклатурадағы "жалпы мақсаттардағы бөлiктер" терминi:
(а) 73.07, 73.12, 73.15, 73.17 немесе 73.18 тауар позициясындағы бұйымдарды және өзге де қымбат бағалы емес металдардан жасалған ұқсас бұйымдарды;
(б) сағаттардың барлық түрлерiне арналған серiппелерден басқа, қымбат бағалы емес металдардан жасалған серiппелердi, рессорлар мен оларға арналған тақташаларды (91.14 тауар позициясы); және
(и) 83.01, 83.02, 83.08, 83.10 тауар позициясындағы бұйымдарды, сондай-ақ 83.06 тауар позициясындағы қымбат бағалы металдардан жасалған кәсектер мен айналарды бiлдiрдi.
ХY-тарау
Ескертулер 2
73-76 және 78-82-топтардағы (73.15 тауар позициясындағы тауарлардан басқа) тауарлардың бөлiктерiне сiлтемелер жоғарыда айқындалған жалпы мақсаттағы бөлiктерге сiлтемелердi қамтымайды.

При условии соблюдения положений предыдущего абзаца и примечания 1 к группе 83 изделия, включаемые в группу 82 или 83, исключаются из групп 72-76 и 78-81.
3.- Во всей Номенклатуре термин "недрагоценные металлы" означает: черные металлы (железо, чугун и сталь), медь, никель, алюминий, свинец, цинк, олово, вольфрам, молибден, тантал, магний, кобальт, висмут, кадмий, титан, цирконий, сурьма, марганец, бериллий, хром, германий, ванадий, галлий, гафний, индий, ниобий (колумбий), рений и таллий.
4.- Во всей Номенклатуре термин "металлокерамика" означает материалы, состоящие из гетерогенной смеси микроскопических металлических и керамических компонентов. Этот термин также относится к спеченным карбидам металлов (карбиды металлов, спеченные с металлом).
5.- Классификация сплавов (кроме ферросплавов и лигатур, указанных в группах 72 и 74):
(а) сплав недрагоценных металлов классифицируется как сплав того металла, содержание которого по массе превосходит содержание любого другого металла;
(б) сплав недрагоценных металлов, включаемых в данный раздел, и элементов, не входящих в данный раздел, классифицируется как сплав недрагоценных металлов данного раздела, если масса соответствующих металлов равняется или превосходит общую массу других элементов в этом сплаве;
(в) в данном разделе термин "сплавы" относится к спеченным смесям металлических порошков, гетерогенным однородным смесям, полученным сплавлением (кроме металлокерамики), и интерметаллическим соединениям.
Раздел XV
Группа 72
Примечания 1
6.- Если в контексте не оговорено иное, любая ссылка в Номенклатуре на тот или, иной недрагоценный металл включает ссылку на сплавы, которые в соответствии с вышеуказанным примечанием 5 должны классифицироваться как сплавы этого металла.
7.- Классификация композиционных изделий:
изделия из недрагоценного металла (в том числе из смешанных материалов, рассматриваемых, согласно Основным правилам интерпретации Номенклатуры, как изделия из недрагоценного металла), содержащие два или более металла, классифицируются как изделия из
того недрагоценного металла, который преобладает по массе, за исключением тех случаев, когда есть специальная оговорка.
Для целей данного примечания:
(а) черные металлы разных видов следует рассматривать как один и тот же металл;
(б) согласно примечанию 5 к данному разделу, сплав классифицируется по одному металлу;
(в) металлокерамика, включаемая в товарную позицию 81.13, классифицируется как единый недрагоценный металл.
8.- В данном разделе следующие термины означают:
(а) "отходы и лом" - металлические отходы и лом, полученные в процессе производства или механической обработки металлов, а также металлические изделия, окончательно не пригодные для использования в том качестве, для которого они предназначены, вследствие поломки, разрезов, износа или других причин;

Алдыңғы абзацтың және 83-топқа 1-ескертудiң ережелерi сақталған жағдайда, 82 немесе 83-топқа енгiзiлген бұйымдар, 72-76 және 78-81-топтарынан шығарылады.
3.- Бүкіл Номенклатурадағы "қымбат бағалы емес материалдар" терминi қара металдарды (темiр, шойын және болат), мыс, никель алюминий, қорғасын, мырыш, қалайы, вольфрам, молибден, тантал, магний, кобальт, висмут, кадмий, титан, цирконий, сүрме, марганец, бериллий, хром, германий, ванадий, галлий, гафний, индий, ниобий (колумбий), рений және талий металдарын бiлдiредi.
4.- Бүкiл Номенклатурадағы "қыш металы" терминi микроскопиялық металл және қыш құрамдас бөлiктерiнiң геторогендiк қоспасынан тұратын материалдарды бiлдiредi. Бұл термин сондай-ақ пiскен карбид металдарына да жатады (металмен пiскен карбид металдары).
5.- Қорытпалардың жiктелуi (72 және 74-топтарда көрсетiлген ферроқорытпалардан және лигатурдан басқа):
(а) қымбат бағалы емес металдардың қорытпасы массасы бойынша мөлшерi кез келген басқа металдың мөлшерiнен асып түсетiн металдардың қорытпалары сияқты жiктеледi;
(б) аталған бөлiмге енгiзiлген қымбат бағалы емес металдардың және аталған бөлiмге енбейтiн элементтердiң қорытпалары, егер тиiстi металдардың массасы осы қорытпадағы басқа элементтердiң жалпы массасына тең болса немесе асып түссе, онда аталған бөлiмнiң қымбат бағалы емес металдарының қорытпалары сияқты жiктеледi;
(в) аталған бөлiмдегi "қорытпалар" терминi ерiту (қыш металдардан басқа), және интерметалдық қосылыстар жолдарымен алынған металл ұнтақтарының пiскен қорытпаларына, геторогендiк бiртектiлi қорытпаларына және интерметалдық қосылыстарға жатады.
6.- Егер мәтiнде өзгеше келiсiлмесе, Номенклатурадағы қандай да бiр қымбат бағалы емес металға кез келген сiлтеме жоғарыда көрсетiлген 5-ескертуге сәйкес осы металдың қорытпасы ретiнде жiктелуге тиiс болатын қорытпаларға сiлтемелердi қамтиды.
7.- Композициялық бұйымдардың жiктелуi:
екi немесе одан да көп металды қамтитын қымбат бағалы емес металдардан жасалған бұйымдар (соның iшiнде Номенклатураны интерпретациялаудың негiзгi ережелерiне сәйкес қымбат бағалы емес металдан жасалған бұйымдар ретiнде жiктелетiн аралас металдардан жасалған), арнайы келiсiм болатын жағдайларды қоспағанда, массасы бойынша басым қымбат бағалы емес металдан жасалған бұйымдар ретiнде жiктеледi.
Аталған ескертелердiң мақсаттары үшiн:
(а) әр түрлi қара металдарды нақ сол металл ретiнде қарастыру қажет;
(б) қорытпа, аталған бөлiмнiң 5-ескертуiне сәйкес бiр металл бойынша жiктеледi;
(в) 81.13 тауар позициясына енгiзiлетiн қыш металы, бiрыңғай қымбат бағыты емес металл ретiнде жiктеледi.
8.- Аталған бөлiмдегi мына терминдер:
ХҮ-тарау
Ескертулер 3
(а) "қалдықтар мен сынықтар" - өндiрiс немесе металдарды механикалық өңдеу процесiнде алынған металдық қалдықтар мен сынықтар, сондай-ақ сыну, кесілу, тозу немесе басқа да себептерінің салдарынан өздерiнiң тиiстiлi сапасында пайдалану үшiн мүлдем жарамсыз металл бұйымдарын;

(б) "порошки" - изделия, 90 мас.% которых или более просеивается через сито с размером ячейки 1 мм.
Группа72
Черные металлы
Примечания:
1.- В данной группе, а в случае примечаний 1г, 1д и 1е - во всей Номенклатуре нижеприведенные термины означают:
(а) "передельный чугун" - сплав железа с углеродом, не пригодный для ковки, содержащий более 2 мас.% углерода и который может содержать один или более других элементов в следующих пределах:
- хрома не более 10 мас.%,
- марганца не более 6 мас.%,
- фосфора не более 3 мас.%,
- кремния не более 8 мас.%,
- других элементов в целом не более 10 мас.%;
(б) "зеркальный чугун (шпигель)" - сплав железа с углеродом, содержащий более 6 мас.%, но не более 30 мас.% марганца, а по другим компонентам - соответствующий условиям, указанным выше, в пункте (а) данного примечания;
(в) "ферросплавы" - сплавы в виде чушек, болванок, кусков или других первичных форм, полученных в результате непрерывного литья, а также в форме гранул или порошков, агломерированных или неагломерированных, обычно применяемые как добавки при производстве других сплавов или в качестве раскислителей, десульфураторов или для других аналогичных целей в черной металлургии и обычно не пригодные для ковки, содержащие 4 мас.% или более железа и один или более из приведенных ниже элементов в следующих соотношениях:
- хрома более 10 мас.%,
Раздел XV
Группа 72
Примечания 2
- марганца более 30 мас.%,
- фосфора более 3 мас.%,
- кремния более 8 мас.%,
- других элементов в сумме более 10 мас.%, исключая углерод, при условии содержания меди не более 10 мас.%;
(г) "сталь" - сплавы на основе железа, кроме упомянутых в товарной позиции 72.03, которые (за исключением определенных видов, изготовляемых в форме отливок) обладают ковкостью и содержат 2 мас.% или менее углерода. Хромистые стали, однако, могут содержать более высокий процент углерода;
(д) "коррозионностойкая сталь" - легированная сталь, содержащая 1,2 мас.% или менее углерода и 10,5 мас.% или более хрома при наличии других элементов или без них;
(е) "другие виды легированных сталей" - стали, не подпадающие под определение коррозионностойкой стали и содержащие один или более из приведенных ниже элементов в следующих соотношениях:
- алюминия 0,3 мас.% или более,
- бора 0,0008 мас.% или более,
- хрома 0,3 мас.% или более,
- кобальта 0,3 мас.% или более,
- меди 0,4 мас.% или более,
- свинца 0,4 мас.% или более,

(б) "ұнтақтар" - бұйымдардың 90 мас.% немесе одан да көбi ұяшықтары 1 мм мөлшерiндегi елеуiш арқылы еленетiн бұйымдарды білдiреді.
ХY-тарау
72-топ
Ескертулер 1
72-топ
Қара металдар
Ескертулер:
1.- Аталған топта, ал 1г, 1д, және 1е-ескертулерi жағдайында - бүкіл Номенклатура бойынша төменде келтiрiлген терминдер мыналарды бiлдiредi:
(а) "қолданбалы шойын" - соққылауға жарамайтын, құрамында 2 мас. % астам көмiртегi бар және мынадай шектердегi бiр немесе одан да көп басқа элементтердi қамтуы мүмкiн темiрдiң көмiртегiмен қорытпасы:
- 10 мас. % аспайтын хром,
- 6 мас. % аспайтын марганец,
- 3 мас. % аспайтын фосфор,
- 8 мас. % аспайтын кремний,
- тұтастай алғанда 10 мас. % аспайтын басқа да элементтер;
(б) "жалтыр шойын (шпигель)" - құрамында 6 мас. % астам, бiрақ 30 мас. % аспайтын марганец бар, ал басқа компоненттер бойынша жоғарыда аталған ескертудiң (а) тармағындағы шарттарға сәйкес келетiн темiр мен көміртегiнiң қорытпасы;
(в) "ферроқорытпалар" - үздiксiз құю нәтижесiнде алынған, құйымдар, дөңбектер, кесектер немесе басқа да бастапқы нысандар, сондай-ақ агломерацияланған немесе агломерацияланбаған, әдетте басқа қорытпаларды өңдеу кезiнде қоспа ретiнде немесе қышқылдаушылар, дисульфаторлар ретінде немесе қара металлургияда басқа да ұқсас мақсаттар үшін пайдаланылатын және әдетте соққылауға жарамсыз құрамында 4 мас. % немесе одан да көп темiр мен мынадай қатынастардағы төменде келтірiлген элементтердiң бiрi немесе одан да көбi бар түйiршiктер немесе ұнтақтар нысанындағы қорытпалар:
- 10 мас. % одан да көп хром,
- 6 мас. % одан да көп марганец,
- 3 мас. % одан да көп фосфор,
- 8 мас. % одан да көп кремний,
- 10 мас. % аспайтын мыс мөлшерiнiң болуы шартымен көмiртегiн қоспағанда, 10 мас. % аспайтын сомадағы басқа да элементтер;
(г) "болат" - соғылғыштық қасиетi бар және құрамында 2 мас. % немесе одан аз көмiртегi бар, 72.03 тауар позициясында аталғандардан басқа темiр негiзiндегi қорытпалар, (құймалар нысанында дайындалатын, жекелеген түрлерiн қоспағанда). Алайда хромды болаттардың құрамында көмiртегiнiң жоғарырақ пайызы болуы мүмкiн;
(д) "коррозияға төзiмді болат" - құрамында 12 мас. % немесе одан да аз көмiртегi және басқа элементтер болған жағдайда немесе оларсыз 10,5 мас. % немесе одан да көп хромы бар легирленген болат;
(e) "легирленген болаттың басқа да түрлері" - коррозияға төзiмдi болат айқындамасына жатпайтын және құрамында төменде келтiрiлген мынадай қатынастардағы элементтерi бар болаттар:
- 0,3 мас. % немесе одан да көп алюминий,
- 0,0008 мас. % немесе одан да көп хром,
- 0,3 мас. % немесе одан да көп кобальт,
XҮ-тарау
72-топ
Ескертулер 2
- 0,4 мас. % немесе одан да көп мыс,
- 0,4 мас. % немесе одан да көп қорғасын,

- марганца 1,65 мас.% или более,
- молибдена 0,08 мас.% или более,
- никеля 0,3 мас.% или более,
- ниобия 0,06 мас.% или более,
- кремния 0,6 мас.% или более,
- титана 0,05 мас.% или более,
- вольфрама 0,3 мас.% или более,
- ванадия 0,1 мас.% или более,
- циркония 0,05 мас.% или более,
- других элементов (кроме серы, фосфора, углерода и азота), взятых отдельно, 0,1 мас.% или более;
(ж) "слитки черных металлов для переплавки (шихтовые слитки)" - изделия, грубо отлитые в форме слитков без литейной прибыли или литников или в форме чушек, имеющие явные поверхностные дефекты и отличающиеся по химическому составу от передельного чугуна, зеркального чугуна или ферросплавов;
(з) "гранулы" - изделия, менее 90 мас.% которых просеивается через сито с размером ячейки 1 мм и 90 мас.% которых или более просеивается через сито с размером ячейки 5 мм;
(и) "полуфабрикаты" - изделия сплошного сечения, полученные в результате непрерывной разливки, не подвергнутые или подвергнутые первичной горячей прокатке; и прочие изделия сплошного сечения, которые не подвергались иной обработке, кроме первичной горячей прокатки или грубой формовки путем ковки, включая заготовки для уголков, фасонных или специальных профилей.
Эти изделия в рулонах не поставляются;
Раздел XV
Группа 72
Примечания 3
(к) "плоский прокат" - катаные изделия сплошного прямоугольного (кроме квадратного) сечения, которые не подпадают под определение вышеуказанного пункта (и) и выпускаются в следующем виде:
- рулоны с последовательно намотанными слоями, или
- листы, которые при толщине менее 4,75 мм имеют ширину, по крайней мере в 10 раз превышающую толщину, а при толщине 4,75 мм или более имеют ширину, которая превышает 150 мм и составляет по крайней мере две толщины.
В плоский прокат включаются изделия с рельефной поверхностью, полученной в результате прокатки (например, имеющие борозды, выступы, клетки, ромбы), или изделия перфорированные, гофрированные или полированные, при условии, что при этом они не приобрели свойств изделий, включаемых в другие товарные позиции.
Плоский прокат, имеющий форму, отличную от прямоугольной или квадратной, любого размера, классифицируется как изделие с шириной 600 мм или более при условии, что при этом оно не имеет свойств изделий других товарных позиций;
(л) "прутки горячекатаные в бухтах свободной мотки" - горячекатаные изделия в свободно смотанных бухтах, имеющие сплошное поперечное сечение в форме кругов, круговых сегментов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), треугольников или других выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", у которых две противоположные стороны представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Эти изделия могут иметь выемки, выступы, борозды или другие деформации, полученные в процессе прокатки (арматурные стержни);
(м) "прочие прутки" - изделия, которые не подпадают ни под одно из выше приведенных определений в пунктах (и), (к) или (л) или под определение проволоки, имеющие одинаковое сплошное поперечное сечение по всей длине в форме кругов, круговых сегментов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), треугольников или других выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и  "видоизмененные" прямоугольники", у которых две противоположные  стороны представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные).
Эти изделия могут:
- иметь выемки, выступы, борозды или другие деформации, полученные в процессе прокатки (арматурные стержни);
- быть скрученными после прокатки;
(н) "уголки, фасонные и специальные профили" - изделия,  имеющие одинаковое сплошное поперечное сечение по всей длине, которые не подпадают ни под одно из определений в пунктах (и), (к), (л) или (м) или под определение проволоки.

- 1,65 мас. % немесе одан да көп марганец,
- 0,08 мас. % немесе одан да көп молибден,
- 0,3 мас. % немесе одан да көп никель,
- 0,06 мас. % немесе одан да көп ниобиян,
- 0,6 мас. % немece астам кремнийдiң,
- 0,05 мас. % немесе одан да көп титанның,
- 0,3 мас. % немесе одан да көп вольфрам,
- 0,1 мас. % немесе одан да көп ванадий,
- 0,05 мас. % немесе одан да көп цирконий,
- жеке алынған, 0,1 мас. % немесе одан да көп басқа да элементтер (күкiрттен, фосфордан, көмiртегiнен және азоттан басқа);
(ж) "қайта қорытуға арналған қара металдардың құймалары (шикiқұрамды құймалар)" - құю асымынсыз құймалар немесе литниктер нысанында немесе құйымдар нысанында тұрпайы құйылған, айқын көрiнетiн беттiк ақаулары бар және химиялық құрамы бойынша қолданбалы шойыннан, жалтырақ шойыннан немесе ферроқорытпалардан ерекшеленетiн бұйымдар;
(з) "түйіршiктер" - ұяшығының мөлшерi 1 мм елек арқылы өткiзiлетiн 90 мас. %-тен кем және ұяшығының мөлшерi 5 мм елек арқылы өткiзiлетiн 90 мас. %-тен асатын бұйымдар;
(и) "жартылай фабрикаттар" - үздiксiз құю нәтижесiнде алынған, алғашқы ыстықтай илектеуге ұшырамаған немесе ұшыраған тұтас қималы бұйымдар; және бұрыштықтарға арналған дайындамаларды, фасондық немесе арнайы профильдердi қоса алғанда, бастапқы ыстықтай басылғаннан немесе соғу жолмен тұрпайы пiшiндеуден басқа өзгедей өңдеуге ұшырамаған тұтас қимадағы өзге де бұйымдар.
Бұл бұйымдар рулондармен жеткiзiлмейдi;
(к) "тегiс илек" - жоғарыда көрсетiлген (и) тармағының айқындамасына жатпайтын және мынадай:
- жүйелi оралған қабаттардағы рулондар, немесе
- қалыңдығы 4,75 мм кезiнде аз дегенде қалыңдығынан 10 есе асатын енi бар, ал қалыңдығы 4,75 мм немесе одан астам кезiнде 150 мм асатын және кем дегенде екi қалыңдықтан тұратын енi бар беттер түрiнде шығарылатын тұтас тік бұрышты (шаршыдан басқа) жаншылған бұйымдар.
Тегіс илекке илектеу нәтижесiнде алынған рельефті бетi бар (мысалы, атыздары, шығыңқылары, клеткалары, ромбтары бар) бұйымдар немесе олардың бұл жағдайда басқа тауар позицияларына енгiзiлетiн бұйымдардың қасиеттерiн қабылдамауы шартымен перфорирленген, гофрирленген немесе жалтыратылған бұйымдар енгiзіледi.
Кез келген мөлшердегi тiк бұрыш немесе шаршыдан ерекшеленетiн нысаны бар тегiс илек, бұл жағдайда оның басқа тауар позициялар бұйымдарының қасиеттерiн иеленбеуi шартымен, енi 600 мм немесе одан да астам енi бар бұйым ретінде жiктеледi;
(л) "еркiн оралған орамдардағы ыстық жаншылған шыбықтар" - шеңберлер, сопақшалар, тік бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы ұшбұрыштар немесе басқа да дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертілген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегі тұрақты тұтас көлденең қимасы бар еркiн оралған орамдардағы ыстық жаншылған бұйымдар. Бұл бұйымдарда илектеу процесiнде алынған ойыстар, шығыңқылар, атыздар немесе басқа да деформациялар (арматуралық өзектер) болуы мүмкiн;
XҮ-тарау
72-топ
Ескертулер 3
(м) "өзге де шыбықтар" - жоғарыда келтiрiлген (и), (к) және (л) тармақтарындағы айқындамалардың бiр де бiреуiне жатпайтын немесе бүкіл ұзындығы бойынша шеңберлер, шеңберлiк сегменттер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе басқа да дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған eкeуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi бiрдей тұтас көлденең қимасы бар сымдардың айқындамасына жатпайтын бұйымдар.
Бұл бұйымдарда:
- илектеу процесiнде алынған ойыстар, шығыңқылар, атыздар немесе басқа да деформациялар (арматуралық өзектер) болуы;
- илектегеннен кейiн бұратылуы мүмкiн;
(н) "бұрыштықтар, пiшiндiк және арнайы профильдер" - бүкiл ұзындығы бойынша бiрдей тұтас қимасы бар, (и), (к), (л) және (м) тармақтарындағы айқындамалардың бiр де бiреуiне немесе сым айқындамасына жатпайтын бұйымдар.

В данную группу не включаются изделия товарной позиции 73.01 или 73.02;
(о) "проволока" - холоднодеформированные изделия в бухтах, имеющие любое одинаковое, по всей длине сплошное поперечное сечение, которые не подпадают под определение плоского проката;
(п) "прутки пустотелые для буровых работ" - пустотелые прутки любого поперечного сечения, пригодные для буровых работ, максимальный внешний размер поперечного сечения которых более 15 мм, но не более 52 мм, а максимальный внутренний размер не превышает 1/2 максимального внешнего размера. Полые прутки из черных металлов, не соответствующие этому определению, включаются в товарную позицию 73.04.
2.- Черные металлы, плакированные другим черным металлом, классифицируются как изделия из того черного металла, масса которого преобладает.
3.- Изделия из черных металлов, полученные методом электролитического осаждения, литья под давлением или спеканием, классифицируются по их форме, составу и внешнему виду в товарных позициях данной группы, предусмотренных для аналогичных горячекатанных изделий.
Раздел XV
Группа 72
Примечания 4
Примечания к субпозициям:
1.- В данной группе нижеприведенные термины означают:
(а) "легированный передельный чугун" - чугун, содержащий один или более из приведенных ниже элементов в следующих соотношениях:
- хрома более 0,2 мас.%,
- меди более 0,3 мас.%,
- никеля более 0,3 мас.%,
- любого из следующих элементов более 0,1 мас.%: алюминия, молибдена, титана, вольфрама, ванадия;
(б) "нелегированная автоматная сталь" - нелегированная сталь, содержащая один или более из приведенных ниже элементов в следующих соотношениях:
- серы 0,08 мас.% или более,
- свинца 0,1 мас.% или более,
- селена более 0,05 мас.%,
- теллура более 0,01 мас.%,
- висмута более 0,05 мас.%;
(в) "кремнистая электротехническая сталь" - легированные стали, содержащие не менее 0,6 мас.%, но не более 6 мас.% кремния и не более 0,08 мас.% углерода. Они могут также содержать не более 1 мас.% алюминия, но не должны содержать какой-либо другой элемент в соотношениях, которые могли бы придать данной стали свойства другого вида легированной стали;
(г) "быстрорежущая сталь" - легированные стали, содержащие по крайней мере два из трех следующих элементов - молибден, вольфрам и ванадий - с их общим содержанием 7 мас.% или более, с содержанием углерода 0,6 мас.% или более и хрома - от 3 до 6 мас.%, содержащие или не содержащие другие элементы;
(д) "кремнемарганцовистая сталь" - легированные стали, содержащие:
- не более 0,7 мас.% углерода,

Аталған топқа 73.01 немесе 73.02 тауар позициясының бұйымдары енгiзiлмейдi.
(о) "сым" - тегiс илек айқындамасына жатпайтын, бүкiл ұзындығы бойынша кез келген бiрдей тұтас қимасы бар, суық деформацияланған орамдардағы бұйымдар;
(п) "бұрғылау жұмыстарына арналған бос денелi шыбықтар" - көлденең қимасының ең үлкен сыртқы мөлшерi 15 мм астам, бiрақ 52 мм аспайтын, ал ең үлкен iшкi мөлшерi ең үлкен сыртқы мөлшерiнiң 1 / 2 аспайтын бұрғылау жұмыстары үшiн жарамды кез келген көлденең қимадағы бос денелi шыбықтар. Бұл айқындамаға сәйкес келмейтiн қара металдардан жасалған бос шыбықтар 73.04 тауар позициясына енгiзiледi.
2.- Басқа қара металмен қапталған қара металдар массасы басым қара металдан жасалған бұйым ретiнде жiктеледi.
3.- Электролиттiк тұндыру қысыммен немесе күйежентектеумен құю әдiсiмен алынатын қара металдардан жасалған бұйымдар аталған топтың ұқсас ыстық жаншылған бұйымдары үшiн көзделген тауар позицияларында олардың нысаны, құрамы және сыртқы түрi бойынша жiктеледi.
Субпозицияларға ескертулер:
1.- Аталған топта төменде келтiрiлген терминдер мыналарды бiлдiредi:
(а) "легирленген қолданбалы шойын" - құрамында төменде келтiрiлген элементтердiң бiр немесе одан да астамы бар мынадай қатынастардағы шойын:
ХY-тарау
72-топ
Ескертулер 4
- 0,2 мас. % астам хром,
- 0,3 мас. % астам мыс,
- 0,3 мас. % астам никель,
- кез келген мынадай элементтердiң 0,1 мас. % астамы: алюминий, молибден, титан, вольфрам, ванадий;
(б) "легирленбеген автоматты болат" - құрамында төменде келтiрiлген элементтердiң бiр немесе одан да астамы бар мынадай қатынастардағы легирленбеген болат:
- 0,08 мас. % немесе одан да көп күкiрт,
- 0,1 мас. % немесе одан да көп қорғасын,
- 0,05 мас. % астам селен,
- 0,01 мас. % астам теллур,,
- 0,05 мас. % астам висмут;
(в) "кремнийлi электротехникалық болат" - құрамында 0,6 мас. % кем емес, бiрақ 6 мас. % аспайтын кремний және 0,08 мас. % аспайтын көмiртегi бар легирленген болаттар. Сондай-ақ олардың құрамында 1 мас. % аспайтын алюминийдiң болуы, бiрақ аталған болатқа легирленген болаттың басқа түрiнiң қасиеттерiн бере алатын қатынастардағы қандай да бiр басқа элемент болмауы тиiс;
(г) "жылдам кескiш болат" - құрамында 0,6 мас. % немесе одан да көп көмiртегi және 3-тен 6-ға дейiн мас. % хромы бар олардың жалпы мөлшерi 7 мас. % немесе одан да көп мынадай элементтердің - молибденнiң, вольфрамның және ванадийдiң ең болмағанда үштен екiсiнен тұратын басқа да элементтердi құрайтын немесе құрамайтын легирленген болаттар;
(д) "кремнийлi марганецтi болат" - құрамында:
- 0,7 мас. % аспайтын көмiртегi,

- 0,5 мас.% или более, но не более 1,9 мас.% марганца, и
- 0,6 мас.% или более, но не более 2,3 мас.% кремния, но не содержащая других элементов в соотношениях, которые могли бы придать стали свойства другого вида легированной стали.
2.- При включении ферросплавов в субпозиции товарной позиции 72.02 следует соблюдать следующее правило:
ферросплав рассматривается как двойной сплав и включается в соответствующую субпозицию (если такая имеется), если только один из легирующих элементов сплава превышает минимальное процентное содержание, установленное в примечании 1в к данной группе; аналогичным образом, он считается тройным или четвертным, если, соответственно, два или три легирующих элемента сплава превышают установленное для них минимальное процентное содержание.
В случае применения этого правила по отношению к неперечисленным "другим элементам", упомянутым в примечании 1в к данной группе, содержание каждого элемента должно превышать 10 мас.%.
Раздел XV
Группа 72
72.01/04 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
I. Первичные продукты;
продукты в форме гранул или порошка
72.01             Чугун передельный и зеркальный в чушках,
болванках или прочих первичных формах:
7201.10  - чугун передельный нелегированный, содержащий
0,5 мас.% или менее фосфора
7201.20  - чугун передельный нелегированный,
содержащий более 0,5 мас.% фосфора
7201.50  - чугун передельный легированный; чугун
зеркальный
72.02             Ферросплавы:
- ферромарганец:
7202.11  -- содержащий более 2 мас.% углерода
7202.19  -- прочий
- ферросилиций:
7202.21  -- содержащий более 55 мас.% кремния
7202.29  -- прочий
7202.30  - ферросиликомарганец
- феррохром:
7202.41  -- содержащий более 4 мас.% углерода
7202.49  -- прочий
7202.50  - ферросиликохром
7202.60  - ферроникель
7202.70  - ферромолибден
7202.80  - ферровольфрам и ферросиликовольфрам
- прочие:
7202.91  -- ферротитан и ферросиликотитан
7202.92  -- феррованадий
7202.93  -- феррониобий
7202.99  -- прочие
72.03             Продукты прямого восстановления железной
руды и прочее губчатое железо в кусках,
окатышах или аналогичных формах; железо с
минимальным содержанием основного элемента
99,94 мас.% в кусках, окатышах или
аналогичных формах:
7203.10  - продукты прямого восстановления железной руды
7203.90  - прочие
72.04             Отходы и лом черных металлов; слитки черных
металлов для переплавки (шихтовые слитки):
7204.10  - отходы и лом литейного чугуна
- отходы и лом легированной стали:

- 0,5 мас. % немесе одан да көп, бiрақ 1,9 мас. % аспайтын марганец, және
- 0,6 мас. % немесе одан да көп, бiрақ 2,3 мас. % аспайтын кремний бар, бiрақ аталған болатқа легирленген болаттың басқа түрiнiң қасиеттерiн бере алатын қатынастардағы басқа элементтер болмайтын легирленген болаттар;
2.- Ферроқорытпаларды 72.02 тауар позициясының субпозициясына енгiзген жағдайда, мынадай ереженi сақтау қажет: егер қорытпаның тек бiр легиреушi элементi аталған топқа 1в ескертуде белгiленген ең аз пайыздық құрамнан асатын болса, ферроқорытпа қосарлы қорытпа ретінде қарастырылады және тиiстi субпозицияға (егер ондай болса) енгiзiледi; егер тиiсiнше қорытпаның екi немесе үш легирленген элементi олар үшiн белгiленген ең аз пайыздық құрамнан асса, ол ұқсас үлгiде үшiншi немесе төртiншi болып саналады.
Бұл epeжe аталған топқа 1в ескертуде аталған санамаланбаған "басқа элементтерге" қатысы бойынша қолданылған жағдайда, кез келген элементтiң мөлшерi 10 мас. % асуы тиiс.
ХY-тарау
72-топ
72.01/04 1
Тауар     YЖ коды
позициясы
I. Алғашқы өнімдер: түйіршіктер немесе ұнтақтар
нысанындағы өнімдер
72.01              Құйымдар, дөңбектер немесе өзге де алғашқы
нысандардағы қолданбалы және жалтыр шойындар:
7201.10  - құрамында 0,5 мас. % немесе одан да аз фосфоры
бар қолданбалы легирленбеген шойын
7201.20  - құрамында 0,5 мас. % астам фосфоры бар
қолданбалы легирленбеген шойын
7201.50  - қолданбалы легирленген шойын; жалтыр шойын
72.02              Ферроқорытпалар:
- ферромарганец:
7202.11  -- құрамында 2 мас. % астам көмiртегi бар
7202.19  -- өзгелерi
Ферросилиций:
7202.21  -- құрамында 55 мас. % астам кремнийi бар
7202.29  -- өзгелерi
7202.30  - ферросиликомарганец
- мынадай феррохром:
7202.41  -- құрамында 4 мас.% астам көмiртегi бар
7202.49  -- өзгелерi
7202.50  - ферросиликохром
7202.60  - ферроникель
7202.70  - ферромолибден
- өзгелерi:
7202.80  ферровольфрам және ферросиликовольфрам
- өзгелерi
7202.91  -- ферротитан және ферросиликотитан
7202.92  -- феррованадий
7202.93  -- феррониобий
7202.99  -- өзгелерi
72.03              Темiр кеннiң тiкелей қалпына келтiру өнiмдері
және кесектер, шекемтастар түрiндегi немесе ұқсас
нысандардағы өзге де кеуек темiрi; құрамында
99, 94 мас. % кесектер, шекемтастар түрiндегi
немесе ұқсас нысандардағы ең аз негiзгi элементiн
құрайтын темiр:
7203.10  - темiр кеннің тiкелей қалпына келтiру өнiмдерi
7203.90  - өзгелерi
72.04              Қара металдардың қалдықтары мен сынықтары
қайта балқытуға арналған қара металдардың
құйма металдары (шикi құрамды құйма металдар):
7204.30  - құйылған шойынның қалдықтары мен сынықтары
- легирленген болаттың қалдықтары мен сынықтары:
XIII-тарау
72-топ
72.04 2 /08 1
Тауар     YЖ коды
позициясы

7204.21  -- коррозионностойкой стали
7204.29  -- прочей
--------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 72
72.04 2 /08 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
7204.30  - отходы и лом черных металлов, покрытых слоем
олова
- отходы и лом прочие:
7204.41  -- токарная стружка, обрезки, обломки, отходы
фрезерного производства, опилки, отходы
и обрезки и штамповки, пакетированные или
непакетированные
7204.49  -- прочие
7204.50  - слитки для переплавки (шихтовые слитки)
72.05             Гранулы и порошки из передельного и
зеркального чугуна, черных металлов:
- гранулы
- порошки:
7205.21  -- из легированной стали
7205.29  -- прочие
II. Железо и нелегированная сталь
72.06             Железо и нелегированная сталь в слитках или
прочих первичных формах (кроме железа
товарной позиции 72.03):
7206.10  - слитки
7206.90  - прочие
72.07             Полуфабрикаты из железа или нелегированной
стали:
- содержащие менее 0,25 мас.% углерода:
7207.11  -- прямоугольного (включая квадратное)
поперечного сечения шириной менее двойной
толщины
7207.12  -- прочие, прямоугольного (кроме квадратного)
поперечного сечения
7207.19  -- прочие
7207.20  - содержащие 0,25 мас.% или более углерода
72.08             Прокат плоский из железа или нелегированной
стали шириной 600 мм или более,
горячекатаный, неплакированный, без
гальванического или другого покрытия:
7208.10  - в рулонах, без дальнейшей обработки, кроме
горячей прокатки, с рельефным рисунком
- в рулонах, без дальнейшей обработки, кроме
горячей прокатки, протравленный, прочий:
7208.25  -- толщиной 4,75 мм или более
7208.26  -- толщиной 3 мм или более, но менее 4,75 мм
7208.27  -- толщиной менее 3 мм
- в рулонах, без дальнейшей обработки, кроме
горячей прокатки, прочий:
7208.36  -- толщиной более 10 мм
7208.37  -- толщиной 4,75 мм или более, но не более 10 мм
7208.38  -- толщиной 3 мм или более, но менее 4,75 мм
7208.39  -- толщиной менее 3 мм
--------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 72
72.08 2 /10
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
7208.40  - не в рулонах, без дальнейшей обработки,
кроме горячей прокатки, с рельефным
рисунком
- не в рулонах, без дальнейшей обработки, кроме
горячей прокатки, прочий:
7208.51  -- толщиной более 10 мм
7208.52  -- толщиной 4,75 мм или более, но не более 10 мм

7204.21  -- коррозияға төзiмдi болаттар
7204.29  -- өзгелерi
7204.30  - қалайы қабатымен жабылған қара металдардың
қалдықтары мен сынықтары
- өзге де қалдықтар мен сынықтар:
7204.41  -- дестеленген немесе дестеленбеген токарь
жоңқасы, қиындылар, сынықтар, жонғылау
өндiрiстiң қалдықтары, үгiндiлер, қиындылардың
және қалыптаудың қалдықтары
7204.49  -- өзгелерi
7204.50  қайта балқытуға арналған құйма металдар
(шикi құрамды құйма металдар)
72.05              Қара металдардан, қолданбалы және жалтыр
шойыннан жасалған түйiршiктер және ұнтақтар:
7205.10  - түйiршiктер
- мынадай ұнтақтар:
7205.21  -- легирленген болаттан жасалған
7205.29  -- өзгелерi
II. Темір және легирленген болат
72.06              Құйма металдар түрдегi немесе өзге де алғашқы
нысандардағы темiр және легирленген болат (72.03
тауар позициясындағы темiрден басқа):
7206.10  - құйма металдар
7206.90  - өзгелерi
72.07              Темiрден немесе легирленген құйма металдардан
жасалған жартылай фабрикаттар:
- құрамында 0,25 мас. % кем көмiртегi бар:
7207.11  -- енi екi жуандығынан кем емес тiкбұрышты
(төртбұрышты) көлденең қима
7207.12  -- тікбұрышты (төртбұрышты) көлденең қима,
өзгелерi
7207.19  -- өзгелерi
7207.20  - құрамында 0,25 мас. % немесе одан да көп
көмiртегi бар
72.08              Енi 600 мм немесе одан да көп, ыстықтай
басылған, жалатылмаған, гальвандалған немесе
басқа да қаптамаларсыз, темiрден немесе
легирленген болаттан жасалған тегiс илек:
7208.10  - орамдарда соңғы өңдеуге ұшырамаған, ыстықтай
басылғаннан басқа, бедерлi сурет салынған
- орамдарда, соңғы өңдеуге ұшырамаған, ыстықтай
басылғаннан басқа, дәрiленген, өзгелерi:
7208.25  -- жуандығы 4,75 мм немесе одан да көп
7208.26  -- жуандығы 3 мм немесе одан да көп, бiрақ
4,75 мм аз
ХIII-тарау
72-топ
72.08 2 /10 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
7208.27  -- жуандығы 3 мм аз
- орамдарда, соңғы өңдеуге ұшырамаған, ыстықтай
басылғаннан басқа, өзгелерi:
7208.36  -- жуандығы 10 мм астам
7208.37  -- жуандығы 4,75 мм немесе одан да көп, бiрақ
10 мм аспайтын
7208.38  -- жуандығы 3 мм немесе одан да көп, бiрақ 4,75
мм аз
7208.39  -- жуандығы 3 мм аз
7208.40  - орамдарда емес, соңғы өңдеуге ұшырамаған,
ыстықтай басылғаннан басқа, бедерлi сурет
салынған
- орамдарда емес, соңғы өңдеуге ұшырамаған,
ыстықтай басылғаннан басқа, дәрiленген, өзгелерi:
7208.51  -- жуандығы 10 мм астам
7208.52  -- жуандығы 4,75 мм немесе одан да көп, бiрақ
10 мм аспайтын

7208.53  -- толщиной 3 мм или более, но менее 4,75 мм
7208.54  -- толщиной менее 3 мм
7208.90  - прочий
72.09             Прокат плоский из железа или нелегированной
стали шириной 600 мм или более,
холоднокатаный (обжатый в холодном
состоянии), неплакированный, без
гальванического или другого покрытия:
- в рулонах, без дальнейшей обработки, кроме
холодной прокатки (обжатия в холодном
состоянии):
7209.15  -- толщиной 3 мм или более
7209.16  -- толщиной более 1 мм, но менее 3 мм
7209.17  -- толщиной 0,5 мм или более, но не более 1 мм
7209.18  -- толщиной менее 0,5 мм
- не в рулонах, без дальнейшей обработки, кроме
холодной прокатки (обжатия в холодном
состоянии):
7209.25  -- толщиной 3 мм или более
7209.26  -- толщиной более 1 мм, но менее 3 мм
7209.27  -- толщиной 0,5 мм или более, но не более 1 мм
7209.28  -- толщиной менее 0,5 мм
7209.90  - прочий
72.10             Прокат плоский из железа или нелегированной
стали шириной 600 мм или более,
плакированный, с гальваническим или другим
покрытием:
- с гальваническим или другим покрытием оловом:
7210.11  -- толщиной 0,5 мм или более
7210.12  -- толщиной менее 0,5 мм
7210.20  - с гальваническим или другим покрытием
свинцом, включая свинцово-оловянный сплав
7210.30  - электролитически оцинкованный
- оцинкованный иным способом:
7210.41  -- гофрированный
7210.49  -- прочий
7210.50  - с гальваническим или другим покрытием
оксидами хрома или хромом и оксидами хрома
- с гальваническим или другим покрытием
алюминием:
7210.61  -- с гальваническим или другим покрытием
алюминиево-цинковыми сплавами
7210.69  -- прочий
7210.70  - окрашенный, лакированный или покрытый
пластмассой
7210.90  - прочий
--------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 72
72.11/15 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
72.11             Проект плоский из железа или нелегированной
стали шириной менее 600 мм, неплакированный,
без гальванического или другого покрытия:
- бeз дальнейшей обработки, кроме горячей
прокатки:
7211.13   -- прокатанный по четырем граням или в
прямоугольном закрытом калибре, шириной
более 150 мм и толщиной не менее 4 мм,
не в рулонах и без рельефного рисунка
7211.14   -- толщиной 4,75 мм или более, прочий
7211.19   -- прочий
- без дальнейшей обработки, кроме холодной
прокатки (обжатия в холодном состоянии):
7211.23   -- содержащий менее 0,25 мас.% углерода
7211.29   -- прочий
7211.90   - прочий
72.12              Прокат плоский из железа или нелегированной
стали шириной менее 600 мм, плакированный,
с гальваническим или другим покрытием:

7208.53  -- жуандығы 3 мм немесе одан да көп, бiрақ 4,75
мм кем
7208.54  -- жуандығы 3 мм кем
7208.90  - өзгелерi
72.09              Енi 600 мм немесе одан да көп, суықтай басылған
(суық күйiнде қысылған), жалатылмаған, гальванды
немесе басқа да қаптамаларсыз, темiрден немесе
легирленген болаттан жасалған тегіс илек:
- орамдарда, соңғы өңдеуге ұшырамаған, суықтай
басылғаннан басқа (суық күйiнде қысылған):
7209.15  -- жуандығы 3 мм немесе одан да көп
7209.16  -- жуандығы 1 мм астам, бiрақ 3 мм аз
7209.17  -- жуандығы 0,5 мм немесе одан да көп, бiрақ 1 мм
кем емес
7209.18  -- жуандығы 0,5 мм кем
- орамдарда емес, соңғы өңдеуге ұшырамаған,
суықтай басылғаннан бacқa (суық күйiнде
қысылған):
7209.25  -- жуандығы 3 мм немесе одан да көп
7209.26  -- жуандығы 1 мм астам, бiрақ 3 мм аз
7209.27  -- жуандығы 0,5 мм немесе одан да көп, бiрақ 1 мм
кем емес
7209.28  -- жуандығы 0,5 мм аз
7209.90  - өзгелері
72.10              Енi 600 мм немесе одан да көп, ыстықтай иленген,
жалатылмаған, гальванды немесе басқа да
қаптамаларсыз, темiрден немесе легирленген
болаттан жасалған тегiс илек:
- гальванды немесе басқа да қалайымен қапталған:
ХII-Tapaу
72-топ
72.10 2 /12
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
7210.11  -- жуандығы 0,5 мм немесе одан да көп
7210.12  -- жуандығы 0,5 мм аз
7210.20  - қорғасын-қалайы қорытпаларын қоса алғанда,
гальванды немесе басқа да қорғасынмен қапталған
7210.30  - электролиттiк мырышталған
- мырышталған тәсiлмен:
7210.41  -- бүктелген
7210.49  -- өзгелерi
7210.50  - гальванды немесе басқа да хром оксидтермен
немесе хроммен және хром оксидтермен қапталған
- гальванды немесе басқа да алюминиймен
қапталған:
7210.61  -- галванды немесе басқа да алюминий мырыш
қорытпаларымен қапталған
7210.69  -- өзгелерi
7210.70  - боялған, лакталған немесе пластмассамен
қапталған
7210.90  - өзгелерi
72.11              Енi 600 мм немесе одан да көп жалатылмаған,
гальванды немесе басқа да қаптамаларсыз,
темiрден немесе легирленген болаттан жасалған
тегiс илек:
- соңғы өңдеуге ұшырамаған, ыстықтай басылғаннан
басқа:
7211.13  -- төрт жағы қапталған немесе тiкбұрышты жабық
мөлшерлегiште, енi 150 мм астам және жуандығы 4
мм кем емес, орамдарда емес және бедерлi сурет
салынбаған
7211.14  -- жуандығы 4,75 мм немесе одан да көп, өзгелерi
7211.19  -- өзгелерi
- суықтай басылғаннан басқа (суық күйiнде
қысылған), соңғы өңдеуге ұшырамаған:
7211.23  -- құрамында 0,25 мас. % кем көмiртегi бар
7211.29  -- өзгелерi
7211.90  - өзгелерi
72.12              Енi 600 мм немесе одан да көп, жалатылған,
гальванды немесе басқа да қаптамаларсыз,
темiрден немесе легирленген болаттан жасалған
тегiс илек:

7212.10   - с гальваническим или другим покрытием оловом
7212.20   - электролитически оцинкованный
7212.30   - оцинкованный иным способом
7212.40   - окрашенный, лакированный или покрытый
пластмассой
7212.50   - покрытый иным способом
7212.60   - плакированный
72.13              Прутки горячекатаные в свободно смотанных
бухтах из железа или нелегированной стали:
7213.10   - имеющие выемки, выступы, борозды или другие
деформации, полученные в процессе прокатки
7213.20   - из автоматной стали прочие
- прочие:
7213.91   -- круглого сечения диаметром менее 14 мм
7213.99   -- прочие
72.14              Прутки из железа или нелегированной стали,
без дальнейшей обработки, кроме ковки,
горячей прокатки, горячего волочения или
горячего экструдирования, включая прутки,
скрученные после прокатки, прочие:
7214.10   - кованые
7214.20   - имеющие выемки, выступы, борозды или другие
деформации, полученные в процессе прокатки
или скрученные после прокатки
7214.30   - из автоматной стали прочие
- прочие:
7214.91   -- прямоугольного (кроме квадратного)
поперечного сечения
7214.99   -- прочие
72.15              Прутки прочие из железа или нелегированной
стали:
7215.10   - из автоматной стали, без дальнейшей
обработки, кроме холодной деформации или
отделки в холодном состоянии
--------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 72
72.15 2 /19 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
7215.50  - без дальнейшей обработки, кроме холодной
деформации или отделки в холодном состоянии,
прочие
7215.90  - прочие
72.16             Уголки, фасонные и специальные профили из
железа или нелегированной стали:
7216.10  - швеллеры, двутавры или широкополочные
двутавры, без дальнейшей обработки, кроме
горячей прокатки, горячего волочения или
экструдирования, высотой менее 80 мм
- неравнобокие угловые профили или тавровые
профили, без дальнейшей обработки, кроме
горячей прокатки, горячего волочения или
экструдирования, высотой менее 80 мм:
7216.21  -- неравнобокие угловые профили
7216.22  -- тавровые профили
- швеллеры, двутавры или широкополочные
двутавры, без дальнейшей обработки, кроме
горячей прокатки, горячего волочения или
экструдирования, высотой 80 мм или более:
7216.31  -- швеллеры
7216.32  -- двутавры
7216.33  -- широкополочные двутавры
7216.40  - неравнобокие угловые профили или тавровые
профили, без дальнейшей обработки, кроме
горячей прокатки, горячего волочения или
экструдирования, высотой 80 мм или более

7212.10  - гальванды немесе басқа да қалайымен қапталған
7212.20  - электрмен мырышталған
7212.30  - өзге де тәсiлмен мырышталған
7212.40  - боялған, лакталған немесе пластмассамен
қапталған
7212.50  - өзге де тәсiлмен қапталған
7212.60  - жалатылған
XIII-тарау
72 топ
72.13 2 /16 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
72.13              Темiрден немесе легирленбеген болаттан жасалған
бос оралған бумалардағы ыстықтай басылған
шыбықтар
7213.10  - илектеу процесiнде алынған, қуыстары,
кертештерi, атыздары немесе басқа да
деформациялары бар
7213.20  - өзге де автомат болаттан алынған
- өзгелерi:
7213.91  -- диаметрi 14 мм аз дөңгелек қима
7213.99  - өзгелерi
72.14              Басылғаннан кейiн бұралған шыбықтардан басқа,
соққылаудан, ыстықтай басылғаннан, ыстықтай
созудан немесе ыстықтай экструдталғаннан басқа,
темiрден немесе легирленбеген болаттан жасалған
өзге де шыбықтар:
7214.10  - соғылған
7214.20  - илектеу процесiнде алынған немесе басылғаннан
кейiн бұралған, қуыстары, кертештерi, атыздары
немесе басқа да деформациялары бар
7214.30  - өзге де автомат болаттан жасалған
- өзгелерi:
7214.91  -- тiкбұрышты (төртбұрышты) көлденең қимадағы
7214.99  -- өзгелерi
72.15              Темiрден немесе легирленген болаттан жасалған
өзге де шыбықтар:
7215.10  - суық деформациядан немесе суық күйдегі әрлеуден
басқа, соңғы өңдеуге ұшырамаған, автомат
болатынан жасалған
7215.50  - өзгелерi, суық деформациядан немесе суық
күйдегі әрлеуден басқа, соңғы өңдеуге ұшырамаған
7215.90  - өзгелерi
72.16              Темір немесе легирленген болаттан жасалған
бұрыштар, фасондық немесе арнайы профильдер:
7216.10  - ұзындығы 80 мм аз, ыстықтай басылғаннан,
ыстықтай созудан немесе экструдталғаннан басқа,
соңғы өңдеуге ұшырамаған, швеллерлер, қоставрлар
немесе кең сөрешік қоставрлар
- ұзындығы 80 мм аз, ыстықтай басылғаннан,
ыстықтай созудан немесе экструдталғаннан басқа,
соңғы өңдеуге ұшырамаған жандары тең емес
бұрышты профильдер немесе тавр профильдерi
7216.21  -- жандары тең емес бұрышты профильдер
7216.22  -- тавр профильдерi
XIII-тарау
72-топ
72.16 2 /19 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
-- ұзындығы 80 мм жетпейтiн ыстықтай
басылғаннан, ыстықтай, созудан немесе
экструдталғаннан басқа, соңғы өңдеуге ұшырамаған,
швеллерлер, қоставрлар немесе кең сөрешiк
қоставрлар
7216.31  -- швеллерлер
7216.32  -- қоставрлар
7216.33  -- кең сөрешiк таврлар
7216.40  -- ұзындығы 80 мм аз, ыстықтай басылғаннан,
ыстықтай созудан немесе экструдталғаннан басқа,
соңғы өңдеуге ұшырамаған, жандары тең емес
бұрышты профильдер немесе тавр профильдерi

7216.50  - уголки, фасонные и специальные профили, без
дальнейшей обработки, кроме горячей прокатки,
горячего волочения или экструдирования, прочие
- уголки, фасонные и специальные профили, без
дальнейшей обработки, кроме холодной
деформации или отделки в холодном состоянии:
7216.61  -- полученные из плоского проката
7216.69  -- прочие
- прочие:
7216.91  -- холоднодеформированные или отделанные в
холодном состоянии, полученные из плоского
проката
7216.99  -- прочие
72.17             Проволока из железа или нелегированной
стали:
7217.10  - без гальванического или другого покрытия,
полированная или неполированная
7217.20  - оцинкованная
7217.30  - с гальваническим или другим покрытием прочими
недрагоценными металлами
7217.90  - прочая
III. Коррозионностойкая сталь
72.18             Сталь коррозионностойкая в слитках или
прочих первичных формах; полуфабрикаты из
коррозионностойкой стали:
7218.10  - слитки и прочие первичные формы
- прочая:
7218.91  -- прямоугольного (кроме квадратного)
поперечного сечения
7218.99  -- прочая
72.19             Прокат плоский из коррозионностойкой стали,
шириной 600 мм или более:
- без дальнейшей обработки, кроме горячей
прокатки, в рулонах:
7219.11  -- толщиной более 10 мм
--------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 72
72.19 2 /24 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
7219.12 -- толщиной 4,75 мм или более, но не более 10
мм
7219.13  -- толщиной 3 мм или более, но менее 4,75 мм
7219.14  -- толщиной менее 3 мм
- без дальнейшей обработки, кроме горячей
прокатки, не в рулонах:
7219.21  -- толщиной более 10 мм
7219.22  -- толщиной 4,75 мм или более, но не более 10
мм
7219.23  -- толщиной 3 мм или более, но менее 4,75 мм
7219.24  -- толщиной менее 3 мм
- без дальнейшей обработки, кроме холодной
прокатки (обжатия в холодном состоянии):
7219.31  -- толщиной 4,75 мм или более
7219.32  -- толщиной 3 мм или более, но менее 4,75 мм
7219.33  -- толщиной более 1 мм, но менее 3 мм
7219.34  -- толщиной 0,5 мм или более, но не более 1 мм
7219.35  -- толщиной менее 0,5 мм
7219.90  - прочий
72.20             Прокат плоский из коррозионностойкой стали,
шириной менее 600 мм:
- без дальнейшей обработки, кроме горячей
прокатки:
7220.11  -- толщиной 4,75 мм или более
7220.12  -- толщиной менее 4,75 мм
7220.20  - без дальнейшей обработки, кроме холодной
прокатки (обжатия в холодном состоянии)
7220.90  - прочий
72.21     7221.00  Прутки горячекатаные, в свободно смотанных
бухтах, из коррозионностойкой стали.

7216.50  - өзгелерi, ыстықтай басылғаннан, ыстықтай
созудан немесе экструдталғаннан басқа бұрыштар,
фасондық немесе арнайы профильдер
- суық деформациядан немесе суық күйдегi әрлеуден
басқа, бұрыштар, фасондық немесе арнайы
профильдер
7216.61  -- тегiс илектен жасалған
7216.69  -- өзгелерi
- өзгелерi
7216.91  -- тегiс басылғаннан жасалған, суық
деформацияланған немесе суық күйiнде таза
өңделген
7216.99  -- өзгелері
72.17              Темiрден немесе легирленген болаттан жасалған
сым:
7217.10  - жалтыратылған немесе жалтыратылмаған, гальванды
емес немесе басқа да қаптамада
7217.20  - мырышталған
7217.30  - өзге де қымбат бағалы емес металдармен
гальванды немесе басқа да қаптамада
7217.90  - өзгелерi
III. Коррозияға төзімді болат
72.18              Құйма металдардағы немесе өзге де алғашқы
нысандардағы коррозияға төзiмдi болат;
коррозияға төзiмдi болаттан жасалған жартылай
фабрикаттар:
7218.10  - құйма металдар және өзге де алғашқы нысандар
- өзгелерi:
7218.91  -- тiкбұрышты (төртбұрышты) көлденең қимадағы
7218.99  -- өзгелерi
72.19              Енi 600 мм немесе одан да көп, коррозияға төзiмдi
болаттан жасалған тегiс илек орамдағы, ыстықтай
басылғаннан басқа, соңғы өңдеуге ұшырамаған
XIII-тарау
72-топ
72.19 2 /22 1
Тауар     YЖ коды
позициясы
7219.11  -- жуандығы 10 мм астам
7219.12  -- жуандығы 4,75 мм немесе одан да көп, бiрақ 10
мм кем емес
7219.13  -- жуандығы 13 мм немесе одан да көп, бiрақ 4,75
мм кем емес
7219.14  -- жуандығы 3 мм аз
- орамдағы, ыстықтай басылғаннан басқа, соңғы
өңдеуге ұшырамаған
7219.21  -- жуандығы 10 мм астам
7219.22  -- жуандығы 4,75 мм немесе одан да көп, бiрақ 10
мм кем емес
7219.23  -- жуандығы 3 мм немесе одан да көп, бiрақ 4,75
мм кем емес
7219.24  -- жуандығы 3 мм аз
- суық басылғаннан басқа (суық күйiнде сығылған),
соңғы өңдеуге ұшырамаған:
7219.31  -- жуандығы 4,75 мм немесе одан да көп
7219.32  -- жуандығы 3 мм немесе одан да көп, бiрақ 4,75
мм кем емес
7219.33  -- жуандығы 1 мм астам, бiрақ 3 мм кем емес
7219.34  -- жуандығы 0,5 мм немесе одан да көп, бiрақ 1 мм
кем емес
7219.35  -- жуандығы 0,5 мм аз
7219.20  - өзгелерi
72.20              Енi 600 мм аз, коррозияға төзiмдi болаттан
жасалған тегiс илек:
- ыстықтай басылғаннан басқа, соңғы өңдеуге
ұшырамаған:
7220.11  -- жуандығы 4,75 мм немесе одан да көп
7220.12  -- жуандығы 4,75 мм аз
7220.20  - суықтай басылғаннан басқа (суық күйiнде
сығылған), соңғы өңдеуге ұшырамаған
7220.90  - өзгелерi
72.21     7221.00  Коррозияға төзiмдi болаттан жасалған, еркiн
орағыш орамдарда, ыстықтай басылған шыбықтар

72.22             Прутки из коррозионностойкий стали прочие;
уголки, фасонные и специальные профили из
коррозионностойкой стали:
- прутки без дальнейшей обработки, кроме
горячей прокатки, горячего волочения или
экструдирования:
7222.11  -- круглого сечения
7222.19  -- прочие
7222.20  - прутки, без дальнейшей обработки, кроме
холодной деформации или отделки в холодном
состоянии
7222.30  - прутки прочие
7222.40  - уголки, фасонные и специальные профили
72.23     7223.00  Проволока из коррозионностойкой стали.
IV. Легированная сталь прочая;
прутки пустотелые для буровых работ
из легированной или нелегированной стали
72.24             Сталь легированная в слитках или других
первичных формах прочая; полуфабрикаты из
прочих легированных сталей:
--------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 72
72.24 2 /28 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
------------------------------------------------------------------
7224.10  - слитки и первичные формы прочие
7224.90  - прочая
72.25             Прокат плоский из прочих легированных
сталей, шириной 600 мм или более:
- из стали кремнистой электротехнической:
7225.11  -- текстурированной с ориентированным зерном
7225.19  -- прочей
7225.20  - из стали быстрорежущей
7225.30  - без дальнейшей обработки, кроме горячей
прокатки, в рулонах, прочий
7225.40  - без дальнейшей обработки, кроме горячей
прокатки, не в рулонах, прочий
7225.50  - без дальнейшей обработки, кроме холодной
прокатки (обжатия в холодном состоянии),
прочий
- прочий:
7225.91  -- электролитически оцинкованный
7225.92  -- оцинкованный иным способом
7225.99  -- прочий
72.26             Прокат плоский из прочих легированных
сталей, шириной менее 600 мм:
- из стали кремнистой электротехнической:
7226.11  -- текстурированной с ориентированным зерном;
7226.19  -- прочей
7226.20  - из стали быстрорежущей
- прочий:
7226.91  -- без дальнейшей обработки, кроме горячей
прокатки
7226.92  -- без дальнейшей обработки, кроме холодной
прокатки (обжатия в холодном состоянии)
7226.93  -- электролитически оцинкованный
7226.94  -- оцинкованный иным способом
7226.99  -- прочий
72.27             Прутки горячекатаные, в свободно смотанных
бухтах, из прочих легированных сталей:
7227.10  - из стали быстрорежущей
7227.20  - из стали кремнемарганцовистой
7227.90  - прочие
72.28             Прутки из прочих легированных сталей прочие;
уголки, фасонные и специальные профили, из
прочих легированных сталей; прутки
пустотелые для буровых работ из
легированной или нелегированной стали:

72.22              Өзге де коррозияға төзiмдi болаттардан жасалған
шыбықтар; бұрыштар, фасондық және арнайы
профильдер:
- ыстықтай илетуден, ыстықтай созудан немесе
экструдтаудан басқа, соңғы өңдеуге ұшырамаған
шыбықтар:
7222.11  -- дөңгелек қима
7222.19  -- өзгелерi
ХIII-тарау
72-топ
72.08 2 /10 1
Тауар     YЖ коды
позициясы
7222.20  - суықтай деформациядан немесе суық күйдегі таза
өңдеуден басқа, соңғы өңдеуге ұшырамаған
шыбықтар
7222.40  - фасондық және арнайы профильдегі бұрыштар
72.23     7223.00  Коррозияға төзiмдi болаттан жасалған сым
IY. Өзге де легирленген болат;
Легирленген немесе легирленбеген болаттан
жасалған бұрғылау жұмыстарына арналған қуыс
шыбықтар
72.24              Құйма металдардағы немесе өзгедегi басқа да
алғашқы нысандардағы легирленген болат; өзге де
легирленген болаттан жасалған жартылай
фабрикаттар:
7224.10  - қима металдар және өзге де алғашқы нысандар
7224.90  - өзгелері
72.25              Енi 600 мм немесе одан да көп, өзге де
легирленген болаттардан жасалған тeгiс илек:
- кремннйлi электротехникалық болаттан жасалған
7225.11  -- бағдарланған микротүйiршiктермен
текстураланған
7225.19  -- өзгелерi
7225.20  - жылдам кескіш болаттан жасалған
7225.30  - өзгелерi, ыстықтай басылғаннан басқа,
орамдарда, соңғы өңдеуге ұшырамаған
7225.40  - өзгелерi, ыстықтай басылғаннан басқа орамдарда
емес, соңғы өңдеуге ұшырамаған
7225.50  - өзгелерi, суықтай басылғаннан (суық күйiнде
сығылғай) басқа, соңғы өңдеуге ұшырамаған
- өзгелерi:
7225.91  -- электрмен мырышталған
7225.92  -- өзге де тәсiлмен мырышталған
7225.99  -- өзгелерi
72.26              Енi 600 мм аз, өзге де легирленген болаттардан
жасалған тегiс илек
- кремнийлi электротехникалық болаттардан
жасалған:
7226.11  -- бағдарланған микротүйiршiктермен
текстураланған
7226.19  -- өзгелерi
7226.20  - жылдам кескiш болаттан жасалған
- өзгелерi:
7226.91  - ыстықтай басылғаннан басқа, соңғы өңдеуге
ұшырамаған
7226.92  - суықтай басылғаннан (суық күйiнде қысылған)
басқа, соңғы өңдеуге ұшырамаған
7226.93  -- электрмен мырышталған
7226.94  -- өзге де тәсiлмен мырышталған
ХIII-тарау
72-топ
72.26 2 /29
Тауар     YЖ коды
позициясы
7226.99  -- өзгелерi
72.27              Өзге де легирленген болаттардан жасалған, еркiн
орағыш бумаларда, ыстықтай басылған шыбықтар:
7227.10  - жылдам кескiш болаттан жасалған
7227.20  - кремний марганецтi болаттан жасалған
7227.90  - өзгелерi
72.28              Өзге де легирленген болаттан жасалған өзге де
шыбықтар; өзге де легирленген болаттардан
жасалған бұрыштар, фасондық және арнайы
профильдер:

7228.10  - прутки из быстрорежущей стали
7228.20  - прутки из кремнемарганцовистой стали
7228.30  - прутки прочие, без дальнейшей обработки,
кроме горячей прокатки, горячего волочения или
экструдирования
7228.40  - прутки, без дальнейшей обработки, кроме ковки,
прочие
7228.50  - прутки, без дальнейшей обработки, кроме
холодной деформации или отделки в холодном
состоянии, прочие:
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 72
72.28 2 /29
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
------------------------------------------------------------------
7228.60  - прутки прочие
7228.70  - уголки, фасонные и специальные профили
7228.80  - прутки пустотелые для буровых работ
72.29             Проволока из прочих легированых сталей:
7229.10  - из стали быстрорежущей
7229.20  - из стали кремнемарганцовистой
7229.90  - прочая
--------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 73
73.01/04 1
Группа 73
Изделия из черных металлов
Примечания:
1.- В данной группе термин "чугунное литье" означает изделия, полученные путем литья, в которых железо преобладает по массе над каждым из других элементов в сплаве, и которые по химическому составу не соответствуют определению стали, данному в примечании 1г
к группе 72.
2.- В данной группе термин "проволока" означает горяче- или холоднодеформированные изделия любой формы поперечного сечения, размер которого не превышает 16 мм.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
------------------------------------------------------------------
73.01             Конструкции шпунтовые из черных металлов,
сверленые или несверленые, перфорированные
или неперфорированные, монолитные или
изготовленные из сборных элементов; уголки,
фасонные и специальные профили сварные, из
черных металлов:
7301.10  - конструкции шпунтовые
7301.20  - уголки, фасонные и специальные профили
73.02             Изделия из черных металлов, используемые для
железнодорожных или трамвайных путей:
рельсы, контррельсы и зубчатые рельсы,
переводные рельсы, крестовины глухого
пересечения, переводные штанги и прочие
поперечные соединения, шпалы, стыковые
накладки и подкладки, клинья, опорные
плиты, крюковые рельсовые болты, подушки и
растяжки, станины, поперечины и прочие
детали, предназначенные для соединения или
крепления рельсов:
7302.10  - рельсы
7302.30  - рельсы переводные, крестовины глухого
пересечения, переводные штанги и прочие
поперечные соединения

7228.10  - болаттан жасалған жылдам кескiш шыбықтар
7228.20  - кремний марганецтi болаттан жасалған шыбықтар
7228.30  - ыстықтай басылғаннан, ыстықтай тартудан немесе
экструдталғаннан басқа, соңғы өңдеуге ұшырамаған,
өзге де шыбықтар
7228.40  - өзгелерi, соққылаудан басқа, соңғы өңдеуге
ұшырамаған шыбықтар
7228.50  - өзгелерi, суықтай деформациядан немесе суық
күйiнде таза өңделгеннен басқа, соңғы өңдеуге
ұшырамаған:
7228.60  - өзге де шыбықтар
7228.70  - бұрыштар, фасондық немесе арнайы профильдер
7228.80  - бұрғылау жұмыстарға арналған қуыс шыбықтар
72.29              Өзге де легирленген болаттан жасалған сым:
7229.10  - жылдам кескiш болаттан жасалған
7229.20  - кремний марганецтi болаттан жасалған
7229.90  - өзгелерi
XIII-тарау
73-топ
73.01/03
73-топ
Қара металдардан жасалған бұйымдар
Ескертулер:
1.- Атанған топтағы "шойын құйындысы" терминi онда темiр массасы бойынша қорытпадағы басқа элементтердiң әрқайсысынан басым болатын және олар химиялық құрамы бойынша 72-топқа 1г-ескертудегi берiлген болаттың айқындамасына сәйкес келмейтiн құю жолымен алынған бұйымды бiлдiредi.
2.- Аталған топтағы "сым" терминi мөлшерi 16 мм аспайтын көлденең қиманың кез келген нысанындағы ыстық-суық деформациялған бұйымдарды бiлдiредi.
Тауар     YЖ коды
позициясы
73.01.             Қара металдардан жасалған, бұрғыланған немесе
бұрғыланбаған, перфорацияланған немесе
перфорацияланбаған, монолиттелген немесе
құрастырылған элементтерден жасалған шпунтталған
құрылымдар; қара металдардан жасалған бұрыштар,
фасондық және арнайы пісiрiлген профильдер:
7301.10  - шпунтталған құрылымдар
7301.20  - бұрыштар, фасондық және арнайы профильдер
73.02              Темiр жол немесе трамвай жолдары үшiн
пайдаланылатын, қара металдардан жасалған
бұйымдар; рельстердi бiріктiру немесе бекiту үшiн
арналған рельстер, жанама рельстер және тiстi
рельстер, ауыстырылатын рельстер, рельстер, қатаң
қиылысу айқастырмалар, ауыстырылатын штангалар
және өзге де көлденең қосылғыштар, шпалдар,
түйiспе жапсырмалар және төсемдер, сыналар,
тipeк тақталар, iлмектi рельс бұрандамалары,
төсемдер мен кергiштер, тұғырлар, жақтаулар және
өзге де бөлшектер:
7302.10  - рельстер
7302.10  - ауыстырылатын рельстер, рельстер, қатаң қиылысу
айқастырмалар, ауыстырылатын штангалар және өзге
де көлденең қосылғыштар

7302.40  - накладки стыковые и подкладки опорные
7302.90  - прочие
73.03     7303.00  Трубы, трубки и профили полые, из чугунного
литья.
73.04             Трубы, трубки и профили полые, бесшовные, из
черных металлов (кроме чугунного литья);
7304.10  - трубы для нефте- и газопроводов
- трубы обсадные, насосно-компрессорные и
бурильные для бурения нефтяных или газовых
скважин:
7304.21  -- трубы бурильные
7304.29  -- прочие
- прочие, круглого сечения из железа или
нелегированной стали:
7304.31  -- холоднотянутые или холоднокатаные (обжатые
в холодном состоянии)
7304.39  -- прочие
- прочие, круглого сечения из
коррозионностойкой стали:
7304.41  -- холоднотянутые или холоднокатаные (обжатые
в холодном состоянии)
7304.49  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 73
73.04 2 /07 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
------------------------------------------------------------------
- круглого сечения из прочей легированной
стали:
7304.51  -- холоднотянутые или холоднокатаные (обжатые
в холодном состоянии)
7304.59  -- прочие
7304.90  -  прочие
73.05             Трубы и трубки прочие (например, сварные,
клепаные или соединенные аналогичным
способом), с круглым сечением, внешний
диаметр которых более 406,4 мм, из черных
металлов:
- трубы для нефте- и газопроводов:
7305.11  -- прямошовные, изготовленные методом дуговой
сварки под флюсом
7305.12  -- прочие сварные прямошовные
7305.19  -- прочие
7305.20  -- трубы обсадные, используемые при бурении
нефтяных или газовых скважин
- прочие сварные:
7305.31  -- сварные прямошовные
7305.39  -- прочие
7305.90  - прочие
73.06             Трубы, трубки и профили полые прочие
(например, с открытым швом или сварные,
клепаные или соединенные аналогичным
способом), из черных металлов:
7306.10  - трубы для нефте- и газопроводов
7306.20  - трубы обсадные и насосно-компрессорные,
используемые при бурении нефтяных или газовых
скважин
7306.30  - прочие сварные, круглого сечения, из железа
или нелегированной стали
7306.40  - прочие сварные, круглого сечения, из
коррозионностойкой стали
7306.50  - прочие сварные, круглого сечения, из прочей
легированной стали
7306.60  - прочие сварные, некруглого сечения
7306.90  - прочие
73.07             Фитинги для труб или трубок (например,
соединения, колена, сгоны), из черных
металлов:
- фитинги литые:
7307.11  -- из нековкого чугуна

7302.40  - түйiспе жапсырмалар және тірек төсемдер
7302.90  - өзгелерi
73.03     7303.00  Шойынды құю арқылы жасалған түтiктер, түтiкшелер
және қуыс профильдер
ХIII-тарау
73-топ
73.04/06 1
Тауар     ҮЖ коды
позициясы
73.04              Жiксiз, қара металдардан жасалған түтiктер,
түтiкшелер және қуыс профильдер (шойынды
құюдан басқа):
7304.10  - мұнай және газ құбырларына арналған түтiктер
- мұнай немесе газ скважиналарын бұрғылауға
арналған, айналдыра салынатын және сорғылы
компрессорлары жiксiз құбырлар
7304.21  - бұрғылау түтіктерi
7304.29  -- өзгелерi
- темiрден немесе легирленген болаттан жасалған
дөңгелек қиманың, өзгелерi:
7304.31  -- суықтай тартылған немесе суықтай басылған
(суық күйiнде жаншылған)
7304.39  -- өзгелерi
- коррозияға төзiмдi болаттан жасалған дөңгелек
қиманың, өзгелерi:
7304.41  -- суықтай тартылған немесе суықтай басылған
(суық күйiнде жаншылған)
7304.49  -- өзгелерi
- өзге де легирленген болаттан жасалған дөңгелек
қиманың өзгелерi
7304.51  -- суықтай тартылған немесе суықтай басылған
(суық күйiнде жаншылған)
7304.59  -- өзгелері
7304.90  - өзгелерi
73.05              Дөңгелек қималы, сыртқы диаметрi 406,4 мм
астам, қара металдардан жасалған түтіктер мен
өзге де түтiкшелер (мысалы, пiсiрiлген,
шегеленген немесе ұқсас тәсiлмен бiрiктiрiлген):
- мұнай және газ түтіктерiне арналған түтiктер
7305.11  -- тiк жiктi, флюспен доғалық дәнекерлеу әдiсiмен
дайындалған
7305.12  -- өзге де дәнекерленген тiк жiктiлер
7305.19  -- өзгелерi
7305.20  - мұнай немесе газ ұңғымасын бұрғылау үшiн
пайдаланылатын айналдыра отырғызылғандар
- өзге де дәнекерленген:
7305.31  -- түзу жiктi дәнекерленген
7305.39  -- өзгелерi
7305.90  -- өзгелерi
73.06              Қара металдардан жасалған түтiктер, түтiкшелер
және өзге де қуыс профильдер (мысалы, жiгі ашық
немесе дәнекерленген, шегеленген немесе ұқсас
тәсiлмен бiрiктiрiлген):
7306.10  - мұнай және газ құбырларына арналған түтiктер
ХIII-тарау
73-топ
73.06 2 /08 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
7306.20  - мұнай немесе газ скважиналарын бұрғылауға
арналған айналдыра салынатын және сорғылы
компрессорлы құбырлар
7306.30  - темiрден немесе легирленген болаттан жасалған,
дөңгелек жүктi, дәнекерленген, өзгелерi
7306.40  - коррозияға төзiмдi болаттан жасалған, дөңгелек
қималы, дәнекерленген, өзгелерi
7306.50  - өзге де легирленген болаттан жасалған, дөңгелек
жiктi, дәнекерленген, өзгелерi
7306.60  - дөңгелек жiксiз, дәнекерленген, өзгелерi
7306.90  - өзгелерi
73.07              Қаpa металдардан жасалған, түтiктерге немесе
түтікшелерге арналған фитингілер:
- құйылған фитингілер:
7307.11  -- соғылмаған шойыннан жасалған

7307.19  -- прочие
- прочие, из коррозионностойкой стали:
7307.21  -- фланцы
7307.22  -- колена, отводы и сгоны, снабженные резьбой
7307.23  -- фитинги для сварки встык
7307.29  -- прочие
- прочие:
7307.91  -- фланцы
7307.92  -- колена, отводы и сгоны, снабженные резьбой
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 73
73.07 2 /14 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
7307.93  -- фитинги для сварки встык
7307.99  -- прочие
73.08             Металлоконструкция из черных металлов (кроме
сборных строительных конструкций товарной
позиции 94.06) и их части (например, мосты
и их секции, ворота шлюзов, башни,
решетчатые мачты, перекрытия для крыш,
строительные фермы, двери и окна и их рамы,
пороги для дверей, жалюзи, балюстрады,
опоры и колонны); листы, прутки, уголки,
фасонные профили, трубы и аналогичные
изделия, из черных металлов,
предназначенные для использования в
металлоконструкциях:
7308.10  - мосты и секции мостов
7308.20  - башни и решетчатые мачты
7308.30  - двери, окна и их рамы и пороги для дверей
7308.40  - оборудование для металлических строительных
лесов, опалубок, подпорных стенок или шахтной
крепи
7308.90  - прочие
73.09     7309.00  Резервуары, цистерны, баки и аналогичные
емкости, из черных металлов, для любых
веществ (кроме сжатого или сжиженного газа)
вместимостью более 300 л, с облицовкой или
теплоизоляцией или без них, но без
механического или теплотехнического
оборудования.
73.10             Цистерны, бочки, барабаны, канистры, ящики
и аналогичные емкости, из черных металлов,
для любых веществ (кроме сжатого или
сжиженного газа) вместимостью не более
300 л, с облицовкой или теплоизоляцией или
без них, но без механического или
теплотехнического оборудования:
7310.10  - вместимостью 50 л или более
- вместимостью менее 50 л:
7310.21  -- банки консервные, закрываемые пайкой или
отбортовкой
7310.29  -- прочие
73.11     7311.00  Емкости для сжатого или сжиженного газа, из
черных металлов.
73.12             Скрученная проволока, тросы, канаты,
плетеные шнуры, стропы и аналогичные
изделия, из черных металлов, без
электрической изоляции:
7312.10  - скрученная проволока, тросы и канаты
7312.90  - прочие
73.13     7313.00  Проволока колючая из черных металлов;
скрученная обручная сталь или одинарная
плоская проволока, колючая или неколючая,
свободно скрученная двойная проволока для
ограждений, из черных металлов.

7307.19  -- өзгелерi
- коррозияға төзiмдi болаттан жасалған өзгелерi
7307.21  -- фланцтар
7307.22  -- бұрандалармен жабдықталған иiндер, қайтарулар
және айдауыштар
7307.23  -- қыспақтарды пiсiруге арналған фитингілер
7307.29  -- өзгелерi
- өзгелерi:
7307.91  -- фланцтар
7307.92  -- бұрандалармен жабдықталған иiндер, қайтарулар
және айдауыштар
7307.93  -- қыспақтарды пiсiруге арналған фитингілер
7307.99  -- өзгелерi
73.08              Қара металдардан жасалған металл құрылымдары
(94.06 тауар позициясындағы құрастырылатын
құрылыс құрылымдарынан басқа) және олардың
бөлiктерi (мысалы, көпiрлер мен олардың
бөлiктерi, шлюз қақпалары, ферма құрылыстары,
есiктер мен терезелер және олардың рамалары,
есiктерге арналған табалдырықтар, жалюздар,
балюстрадалар, тіреуiштер және колонналар);
қара металдардан жасалған, металл құрылымында
пайдалану үшiн арналған беттер, шыбықтар,
фасондық профильдер, түтiктер және ұқсас
бұйымдар:
7308.10  - көпiрлер және көпiрдiң бөлiктерi
7308.20  - мұнаралар және торланған мұнаралар
7308.30  - есiктер, терезелер және олардың рамалары және
есiктерге арналған табалдырықтар
XIII-тарау
73-топ
73.08 2 /14 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
7308.40  - металдық құрылыс ағаштар, қалыптар, тipeуіш
қабырғалар немесе шахта бекiтпелер үшiн арналған
жабдық
7308.90  - өзгелерi
73.09              Қара металдардан жасалған, сыйымдылығы 300 л
астам қапталған немесе термоизоляцияланған
немесе онысыз механикалық немесе теплотехникалық
құрал-жабдықсыз кез келген заттарға (қысылған
немесе сұйылтылған газдан басқа) арналған
резервуарлар, цистерналар, бактар және ұқсас
ыдыстар
73.10              Қара металдардан жасалған, сыйымдылығы 300 л
астам қаптамасымен немесе жылуоқшаулағышпен
немесе оларсыз, бiрақ механикалық немесе жалу
техникалық жабдықтарсыз кез келген заттарға
(қысылған немесе сұйылтылған газдан басқа)
арналған цистерналар, күбiлер, атанақтар,
канистрлар, жәшiктер және ұқсас ыдыстар:
7310.10  - сыйымдылығы 50 л немесе одан да көп
- сыйымдылығы 50 л аз:
7310.21  -- дәнекерлеу немесе көмкеру арқылы жабылатын
консерв, банкілеp
7310.29  -- өзгелерi
73.11     7311.00  Қара металдардан жасалған, қысылған немесе
сұйылтылған газға арналған сыйымдылықтар
73.12              Қара металдардан жасалған, электрлiк оқшаулаусыз
иiрiлген сым, тростар, арқан-жiптер, өрме баулар,
ілмектер және ұқсас бұйымдар:
7312.10  - иiрiлген сымдар, тростар және арқан-жiптер
7312.90  - өзгелерi
73.13     7313.00  Қара металдардан жасалған тiкенекті сым;
тiкенектi немесе тiкенектi емес, иiрiлген
құрсаулық болат немесе жалаң қабатты жалпақ сым,
қара металдардан жасалған, қоршауға арналған бос
иiрiлген қос сым

73.14             Металлическая ткань (включая бесконечные
ленты), решетки, сетки и ограждения из
проволоки, из черных металлов;
просечно-вытяжной лист из черных металлов:
- плетеная ткань:
7314.12  -- бесконечные ленты из коррозионностойкой
стали для машин
--------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 73
73.14 2 /18 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
7314.13  -- бесконечные ленты для машин прочие
7314.14  -- плетеная ткань из коррозионностойкой стали
7314.19  -- прочая
7314.20  - решетки, сетки и ограждения, спаренные в
местах пересечения, из проволоки с
максимальным размером поперечного сечения
3 мм или более, с ячейками размером 100 см 2
или более
- решетки, сетки и ограждения, сваренные
в местах пересечения, прочие:
7314.31  -- оцинкованные
7314.39  -- прочие
- ткани, решетки, сетки и ограждения прочие:
7314.41  -- оцинкованные
7314.42  -- покрытые пластмассой
7314.49  -- прочие
7314.50  - просечно-вытяжной лист
73.15             Цепи и их части, из черных металлов:
- цепи шарнирные и их части:
7315.11  -- цепи роликовые
7315.12  -- цепи прочие
7315.19  -- части
7315.20  - цепи противоскольжения
- цепи прочие:
7315.81  -- цепи плоскозвенные с распоркой
7315.82  -- прочие, со сварными звеньями
7315.89  -- прочие
7315.90  - части прочие
73.16     7316.00  Якоря, кошки и их части, из черных металлов.
73.17     7317.00  Гвозди, кнопки, чертежные кнопки, рифленые
гвозди, скобы (кроме включенных в товарную
позицию 83.05) и аналогичные изделия, из
черных металлов, с головками или без
головок из других материалов, кроме изделий
с медными головками.
73.18             Винты, болты, гайки, глухари, ввертные
крюки, заклепки, шпонки, шплинты, шайбы
(включая пружинные) и аналогичные изделия,
из черных металлов:
- изделия, снабженные резьбой:
7318.11  -- глухари
7318.12  -- шурупы для дерева прочие
7318.13  -- крюки и кольца ввертные
7318.14  -- винты самонарезающие
7318.15  -- винты и болты прочие, в комплекте с гайками
или шайбами или без них
7318.16  -- гайки
7318.19  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 73
73.18 2 /22
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
------------------------------------------------------------------
- изделия без резьбы:
7318.21  -- шайбы пружинные и шайбы стопорные прочие
7318.22  -- шайбы прочие
7318.23  -- заклепки

73.14              Қара металдардан жасалатын, металл матасы (шексiз
таспаларды қоса алғанда), керегеторлар, торлар
және сымнан жасалған қоршаулар; қара металдардан
жасалған қималап шығаратын беттер:
ХІІІ-тарау
73-топ
73.14 2 /17
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
- өрме мата:
7314.12  -- машиналарға арналған коррозияға төзiмдi
болаттан жасалған шексiз таспалар
7314.13  -- өзге де машиналарға арналған шексiз таспалар
7314.14  -- өзге де коррозияға төзiмдi болаттан жасалған
өрме мата
7314.19  -- өзгелерi
7314.20  - ұяшықтардың көлемi 100 см 2 немесе одан да көп,
қиылысқан жерде дәнекерленген сымнан жасалған,
көлденең қимасының максималдiк көлемi 3 мм
немесе одан да көп керегеторлар, торлар, және
қоршаулар
- өзге де қиылысқан жерде дәнекерленген сымнан
жасалған керегеторлар, торлар, және қоршаулар
7314.31  -- мырышталған
7314.39  -- өзгелерi
- өзге де маталар, керегеторлар, торлар және
қоршаулар:
7314 41  -- мырышталған
7314.42  -- пластмассамен қапталған
7314.49  -- өзгелерi
7314.50  - қималап шығарылған бет
73.15              Қара металдардан жасалған шынжырлар және олардың
бөлiктерi:
- шарнирлы шынжырлар мен олардың бөлiктерi
7315.11  -- роликті шынжырлар
7315.12  -- өзге де шынжырлар
7315.19  -- бөлiктер
7315.20  - сырғанауға қарсы шынжырлар
- өзге де шынжырлар:
7315.81  -- кергiшпен жалпақ буынды шынжырлар
7315.82  -- дәнекерленген буындармен, өзгелерi
7315.89  -- өзгелерi
7315.90  - өзге де бөлiктер
73.16     7316.00  Зәкiрлер, темiр табандар және қара металдардан
жасалған олардың бөлiктерi
73.17     7317.00  Қара металдардан жасалған шегелер, кнопкалар,
сызу кнопкалары, қатпарланған шегелер, қысқыштар
(83.05 тауар позициясына енгізiлгендерден
басқа), және мысты басы бар бұйымдардан басқа,
басқа материалдардан жасалған басы бар немесе
жоқ, ұқсас бұйымдар
XIII-тарау
73 топ
73.18/21 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
73.18              Қара металдардан жасалған бұрамалар,
бұрандамалар, сомындар, глухарлар, бұрама
iлмектер, тойтарма шегелер, сыналар, шплинттер,
шайбалар (серіппелiлердi қоса алғанда) және ұқсас
бұйымдар:
- бұрандамен жабдықталған бұйымдар:
7318.11  -- глухарлар
7318.12  -- өзге де ағашқа арналған бұрама шегелер
7318.13  -- вверт iлмектер және балдақтар
7318.14  -- өздiгiнен қиылған бұрамалар
7318.15  -- сомындармен немесе шайбалармен жинақталған
немесе оларсыз, өзге де бұрамалар мен
бұрандамалар
7318.16  -- сомындар
7318.19  -- өзгелерi
- бұрандамасыз бұйымдар:
7318.21  -- серiппелi шайбалар және өзге де тоқтатқыш
шайбалар
7318.22  -- өзге де шайбалар
7318.23  -- тойтарма шегелер

7318.24  -- шпонки и шплинты
7318.29  -- прочие
73.19             Иглы швейные, спицы вязальные, шила,
крючки вязальные, иглы деккерные и
аналогичные изделия, для ручной работы,
из черных металлов; английские и прочие
булавки, из черных металлов, в других
товарных позициях не поименованные или не
включенные:
7319.10  - иглы швейные, штопальные или вышивальные
7319.20  - булавки английские
7319.30  - булавки прочие
7319.90  - прочие
73.20             Пружины, рессоры и листы для них, из черных
металлов:
7320.10  - рессоры листовые и листы для них
7320.20  - пружины винтовые
7320.90  - прочие
73.21             Печи отопительные, печи отопительно-варочные
и печи для приготовления пищи (включая печи
с вспомогательными котлами центрального
отопления), фритюрницы, жаровни, горелки для
плит, подогреватели для разогрева пищи и
аналогичные бытовые устройства
неэлектрические, и их части, из черных
металлов:
- устройства для приготовления и подогрева пищи:
7321.11  -- только на газовом или на газовом и других
видах топлива
7321.12  -- на жидком топливе
7321.13  -- на твердом топливе
- прочие устройства:
7321.81  -- только на газовом или на газовом и других
видах топлива
7321.82  -- на жидком топливе
7321.83  -- на твердом топливе
7321.90  - части
73.22             Радиаторы для центрального отопления с
неэлектрическим нагревом и их части, из
черных металлов; воздухонагреватели и
распределительные устройства для подачи
горячего воздуха (включая устройства для
подачи также свежего или
кондиционированного воздуха)
с неэлектрическим нагревом, оборудованные
встроенным вентилятором или воздуходувкой с
приводом от двигателя и их части, из черных
металлов:
- радиаторы и их части:
7322.11  -- из чугунного литья
7322.19  -- прочие
7322.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 73
73.23/26
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
73.23               Изделия столовые, кухонные или прочие
изделия для бытовых нужд и их части, из
черных металлов; "шерсть" из черных
металлов; мочалки для чистки кухонной
посуды, подушечки для чистки или полировки,
перчатки и аналогичные изделия, из черных
металлов:
7323.10  - "шерсть" из черных металлов; мочалки для
чистки кухонной посуды, подушечки для чистки
или полировки, перчатки и аналогичные изделия
- прочие:
7323.91  -- из чугунного литья, неэмалированные
7323.92  -- из чугунного литья, эмалированные
7323.93  -- из коррозионностойкой стали

7318.24  -- сыналар мен шплинттер
7318.29  -- өзгелерi
73.19              Қара металдардан жасалған, қолөнерiне арналған
тiгiн инелер, тоқу сымдар, бiздер, тоқу iлгектер,
деккер инелерi және ұқсас бұйымдар; қара
металдардан жасалған, басқа жерде аталмаған
немесе енгiзiлмеген ағылшын және өзге де
түйрегiштер
7319.10  - тiгiн, торлайтын немесе кестелейтiн инелер
7319.20  - ағылшын түйрегiштерi
7319.30  - өзге де түйрегiштер
7319.90  - өзге де түйрегiштер
73.20              Қара металдардан жасалған, серіппелер,
серiппегiштер және оларға арналған беттер:
7320.10  - бет серiппегiштерi және оларға арналған беттер
73620.20 - бұрама серiппелер
7320.90  - өзгелерi
73.21              Қара металдардан жасалған жылытатын пештер,
жалату-пiсiру пештерi және тамақ пiсiруге
арналған пештер (орталық жылытудың қосымша
қазандарының пештерiн қоса алғанда),
фритюрницалар, жаровнялар, тақтаға арналған
шiлтерлер, тамақты жылытуға арналған жылытқыштар
және ұқсас тұрмыстық электрлiк емес құрылғылар,
және олардың бөлiктерi:
XIII-тарау
73-топ
73.21 2 /23
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
- тамақты дайындауға және жылытуға арналған
құрылғылар:
7321.11  --
7321.12  -- сұйық отында
7321.13  -- қатты отында
- өзге де құрылғылар:
7321.81  - газда ғана немесе газ және басқа да отын
түрлерiнде
7321.82  -- cұйық отында
7321.83  -- қатты отында
7321.90  - бөлiктер
73.22              Қара металдардан жасалған электрлiк емес
қыздырумен орталық жылытуға арналған
радиаторлар; қара металдардан жасалған, ыстық
суды беруге арналған (сондай-ақ таза немесе
кондицияланған ауаны беруге арналған
құрылғыларды қоса алғанда), электрлiк немесе
қыздырғыштармен, қозғалтқыш жетегiнiң
кiрiстiрiлген желдеткiшпен немесе ауаүрлегiшпен
жабдықталған су қыздырғыштары мен үлестiрiлім
құрылғылары және oлapдың бөлiктерi:
- радиаторлар және олардың бөлiктерi:
7322.11  -- шойынды құю арқылы жасалған
7322.19  -- өзгелерi
7322.90  - өзгелерi
73.23              Қара металдардан жасалған, тұрмыстық жағдайларға
арналған асхана бұйымдары, ас үй немесе өзге де
бұйымдар; қара металдардан жасалған "жүн"; қара
металдардан жасалған, ас үй ыдыстарын жууға
арналған жөке, тазалауға немесе жалтыратуға
арналған жөкешiктер, қолғаптар және ұқсас
бұйымдар:
7323.10  - қара металдардан жасалған "жүн"; ас үй
ыдыстарын жууға арналған жөке, тазалауға немесе
жалтыратуға арналған жөкешiктер, қолғаптар және
ұқсас бұйымдар
- өзгелерi:
7323.91   -- кіреукеленбеген, шойынды құю арқылы жасалған
7323.92   - кіреукеленген, шойынды құю арқылы жасалған
7323.93   -- коррозияға төзiмдi болаттан жасалған

7323.94  -- из черных металлов (кроме чугунного литья),
эмалированные
7323.99  -- прочие
73.24             Оборудование санитарно-техническое и его
части, из черных металлов:
7324.10  - раковины и умывальники из коррозионностойкой
стали
- ванны:
7324.21  -- из чугунного литья, неэмалированные или
эмалированные
7324.29  -- прочие
7324.90  - прочее, включая части
73.25             Изделия литые прочие из черных металлов:
7325.10  - из нековкого чугуна
- прочие:
7325.91  -- шары перемалывающие и аналогичные изделия
для мельниц
7325.99  -- прочие
73.26             Изделия прочие из черных металлов:
- кованые или штампованные, но без дальнейшей
обработки:
7326.11  -- шары перемалывающие и аналогичные изделии для
мельниц
7326.19  -- прочие
7326.20  - изделия из проволоки, изготовленной из
черных металлов
7326.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 74
Примечание 1
Группа 74
Медь и изделия из нее
Примечание:
1.- Употребляемые в данной группе термины означают:
(а) Медь рафинированная - металл, содержащий не менее 99,85 мас.% меди, или металл, содержащий не менее 97,5 мас.% меди, при условии, что содержание по массе любого из других элементов не превышает пределов, указанных в следующей таблице:
Другие элементы
________________________________________
Элемент          !  Предельное
!  содержание,
!  мас. %
----------------------------------------
Ag           серебро         0,25
As           мышьяк           0,5
Cd           кадмий           1,3
Cr           хром             1,4
Mg           магний           0,8
Pb           свинец           1,5
S            сера             0,7
Sn           олово            0,8
Те           теллур           0,8
Zn           цинк             1,0
Zr           цирконий         0,3
---------------------------------------
Прочие элементы*              0,3
(для каждого из них)
---------------------------------------
* К прочим элементам относятся,
например, Al, Be, Со, Fe, Mn, Ni, Si
---------------------------------------
(б) Медные сплавы - металлические сплавы, кроме нерафинированной меди, в которых медь превосходит по массе любой другой элемент при условии, что:
(i) содержание по массе, по крайней мере, одного из других элементов превосходит предел, указанный в вышеприведенной таблице; или
(ii) общее содержание других элементов превышает 2,5 мас.%.
(в) Лигатуры - сплавы, содержащие среди других элементов более 10 мас.% меди, не пригодные для деформирования в холодном состоянии и используемые, в основном, в качестве добавок при производстве других сплавов или в качестве раскислителей,
десульфураторов или для других аналогичных целей в металлургии цветных металлов. Однако фосфид меди (фосфористая медь), содержащий более 15 мас. % фосфора, включается в товарную позицию 28.48.
(г) Прутки - катаные, прессованные, тянутые или кованые изделия, не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям тех же форм и размеров, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
Заготовки для производства проволоки и прокатки, концы которых сведены на конус или обработаны каким-либо иным способом для облегчения их ввода в агрегат для дальнейшей обработки, например, для волочения проволоки (заготовка для проволоки) или для производства труб, относятся, однако, к необработанной меди, включаемом в товарную позицию 74.03.
Раздел XV
Группа 74
Примечание 2
(д) Профили - катаные, прессованные, тянутые, кованые или формованные изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение и не соответствующие определениям прутков, проволоки, плит, листов, полос или лент, фольги, труб или трубок. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям той же формы, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(е) Проволока - катаные, прессованные или тянутые изделия в бухтах и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие стороны - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины.

7323.94   -- кіреукеленбеген, қара металдардан жасалған
(шойынды құюдан басқа)
7323.99   -- өзгелерi
XIII-тарау
73-топ
73.24/26
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
73.24              Қара металдардан жасалған санитарлық-техникалық
жабдық және оның бөлiктерi
7324.10  - коррозияға төзiмдi болаттан жасалған қаяулар
және қолжуғыштар
- ванналар:
7324.21  -- кiреукеленбеген немесе кiреукеленген, шойынды
құю арқылы жасалған
7324.29  -- өзгелерi
7324.90  - бөлiктердi қоса алғанда өзгелерi
73.25              Қара металдардан жасалған өзге де құйылған
бұйымдар:
7325.10  - соққыланбаған шойыннан жасалған
- өзгелерi:
7325.91  -- қайта ұнтақталғыш шарлар және диірмендерге
арналған ұқсас бұйымдар
7325.99  -- өзгелерi
73.26              Қара металдардан жасалған өзге де бұйымдар:
- соққыланған немесе қалыпталған, бiрақ соңғы
өңдеуге ұшырамаған:
7326.11  -- қайта ұнтақталғыш шарлар және диiрмендерге
арналған ұқсас бұйымдар
7326.19  -- өзгелерi
7326.20  - қара металдардан дайындалған, сымнан жасалған
бұйымдар
7326.90  - өзгелерi
XIII-тарау
74-топ
Ескертулер 1
74-топ       Мыс және одан жасалған бұйымдар
Ескерту:
1.- Аталған топта қолданылатын терминдер мыналарды бiлдiредi:
(а) Тазартылған мыс - кез келген басқа элементтердiң массасы бойынша құрамы мына кестеде көрсетiлген шектеулерден аспаған жағдайда құрамында 99,85 мac.% кем емес мысы бар металл немесе
құрамында 97.5 мас. % кем емес мысы бар металл.
Басқа да элементтер
----------------------------------------------
Элемент                мас.%. шектеулi
құрамы
----------------------------------------------
Ag                күмiс         0,25
As                күшән         0,5
Cd                кадмий        1,3
Сr                xром          1,4
Mg                магний        0,8
Pb                қорғасын      1,5
S                 күкірт        0,7
Sn                қалайы        0,8
Те                теллур        0,8
Zn                мырыш         1,0
Zr                цирконий      0,3
Өзге де элементтер* (олардың    0,3
әрқайсысына арналған)
----------------------------------------------
* Мысалы Al, Be, Co, Fe, Мn, Ni, Si өзге де
элементтерге жатады
----------------------------------------------
(б) Мыс қорытпалары - тазаланбаған мыстан басқа, металл қорытпалары, мыс массасы бойынша кез келген басқа да элементтен мынадай жағдайда асады, егер:
(i) массасы бойынша құрамы
(ii) басқа да элементтердiң жалпы құрамы 2,5 мас.% асады.
(в) Лигатурлар - суықтай күйiнде деформацияға жарамсыз және негiзiнде басқа да қорытпаларды өндiруде қоспалар ретiнде немесе қышқылсыздар, күкiртсiздендiргiштер ретiнде немесе түсті металдар металлургиясында басқа да ұқсас мақсаттар үшiн пайдаланылатын, басқа да элементтердің iшiнде 10 мас.% астам мысты құрайтын қорытпалар. Алайда 28.48 тауар позициясына 15 мас.% астам фосфор құрайтын мыс фосфиды (фосфорлы мыс) енгiзiледi.
(г) Шыбықтар - орамдарға бүктелмеген, бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың eкі қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi тұрақты тұтас көлденең қимасы бар тартылған, престелген, тартылған немесе құйма бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш бұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрі өзгертiлген тiкбұрыштыларды" қoca алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады. Аталған термин олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтарын кетiргеннен басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандар мен мөлшерлердегi құйылған немесе бiрiктiрiлген бұйымдарға да жатады.
XIII-тарау
74-топ
Ескертулер 2
(д) Профильдер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бүкiл ұзындығы бойынша тұрақты түрдегi тұтас көлденең қимасы бар және шыбықтардың, сымдардың, плиталардың, беттердiң, жолақтардың немесе таспалардың, фольганың және кұбырлардың немесе түтiкшелердiң айқындамаларына сәйкес келмейтiн тартылған, престелген, тартылған құйылған немесе пiшiнделген бұйымдар. Аталған термин олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтарын кетiргеннен басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандағы құйылған немесе бiрiктiрiлген бұйымдарға да жатады.
(e) Сым - бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi тұрақты тұтас көлденең қимасы бар тартылған, престелген, немесе орамдарға тартылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш бұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкіл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiкбұрыштыларды" қoca алғанда) көлденең қимасы бap мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады.

Однако в товарной позиции 74.14 термин "проволока" означает только изделия, свернутые или не свернутые в бухты, и с любой формой поперечного сечения, размер которого не превышает 6 мм.
(ж) Плиты, листы, полосы или ленты и фольга - плоские изделия (кроме необработанных изделий, включаемых в товарную позицию 74.03), свернутые или не свернутые в рулоны и имеющие сплошное прямоугольное (кроме квадратного) поперечное сечение, со скругленными или нескругленными углами (включая "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные), с постоянной толщиной, имеющие:
- прямоугольную (включая квадратную) форму с толщиной, не  превышающей 0,1 ширины;
- форму, отличную от прямоугольной или квадратной, любого размера при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий, включаемых в другие товарные позиции.
В товарные позиции 74.09 и 74.10 включаются, inter alia , плиты, листы, полосы или ленты и фольга, имеющие рельефную поверхность (например, борозды, выступы, клетки, ромбы), а также изделия, перфорированные, гофрированные, полированные или имеющие покрытие, при условии, что при этом они не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(з) Трубы и трубки - полые изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное поперечное сечение только с одной замкнутой полостью по всей длине изделия в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников и имеющие постоянную толщину стенки. Изделия с поперечным сечением в форме прямоугольника (включая квадрат) равностороннего треугольника или правильного выпуклого многоугольника со скругленными углами по всей их длине также должны относиться к трубам и трубкам при условии, что их внутреннее и наружное поперечные сечения концентричны и имеют одну и ту же форму и ориентацию. Трубы и трубки, имеющие вышеуказанные поперечные сечения, могут быть полированы, иметь покрытие, изогнуты, снабжены резьбой, просверлены, сужены, расширены, сведены на конус или иметь на концах фланцы, манжеты или кольца.
Примечание к субпозициям:
1.- Употребляемые в данной группе термины имеют следующие значения:
(а) Сплавы на основе меди и цинка (латуни) - сплавы меди и цинка, содержащие или не содержащие другие элементы. Если другие элементы присутствуют, то:
- цинк по массе должен превышать каждый из этих других элементов;
- при наличии никеля его содержание не должно превышать 5 мас. % (см. медно-никелево-цинковые сплавы (нейзильберы)); и
- при наличии олова его содержание не должно превышать 3 мас.% (см. медно-оловянные сплавы (бронзы)).
(б) Сплавы на основе меди и олова (бронзы) - сплавы меди и олова, содержащие или не содержащие другие элементы. При наличии других элементов содержание по массе олова превосходит содержание по массе каждого из этих элементов, за исключением того случая, когда при содержании олова 3 мас.% или более содержание по массе цинка может превосходить содержание по массе олова, но оно должно составлять менее 10 мас.%.
Раздел XV
Группа 74
74.01/07
(в) Сплавы на основе меди, никеля и цинка (нейзильберы) - сплавы меди, никеля и цинка, содержащие или не содержащие другие элементы. Содержание никеля при этом составляет 5 мас.% или более (см. медно-цинковые сплавы (латуни)).
(г) Сплавы на основе меди и никеля - сплавы меди и никеля, содержащие или не содержащие другие элементы, но в любом случае с содержанием не более 1 мас.% цинка. При наличии других элементов содержание по массе никеля превосходит содержание по массе каждого из этих элементов.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

Алайда 74.14 тауар позициясындағы "сым" терминi бумаларға бүктелген немесе бүктелмеген, және тұтас көлденең қимасы 6 мм аспайтын әр түрлі нысандағы бұйымдарды бiлдiредi.
(ж) Плиталар, беттер, жолақтар немесе таспалар мен фольга - рулондарға бүктелген немесе бүктелмеген және дөңгелектенген немесе дөңгелектелмеген бұрыштары бар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалғaн екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "түрi өзгертілген тікбұрыштарды" қоса алғанда) тұтас тiк бұрышты (шаршыдан басқа) көлденең қималы.
- енiнiң 0,1 аспайтын қалыңдықтағы тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда) нысаны;
- олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен кез келген мөлшердегi тік бұрышты немесе шаршыдан ерекшеленетiн нысаны бар тұрақты қалыңдықтағы жұқа бұйымдар (74.03 тауар позициясының өңделмеген бұйымдарынан басқа).
XIII-тарау
74-топ
Ескертулер 3
74.09 және 74.10 тауар позициясына рельефтiк бетi бар (мысалы, атыздар, шығынқылар, клеткалар, ромбтар) inter alia, плиталар, беттер, жолақтар немесе таспалар, сондай-ақ олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен перфорирленген, гофрирленген, жалтыратылған немесе қаптамасы бар бұйымдар енгiзiледi.
(а) Түтіктер мен түтiкшелер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша бiр тұйық қуысы ғана бар бос шеңберлер, сопақша, тiкбұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы және қабырғасының тұрақты қалыңдығы бар бос бұйымдар. Бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша шеңберленген бұрыштары болуы мүмкiн, және егер олардың iшкi және сыртқы көлденең қималары бiрiктiрiлсе және бiрдей нысаны мен бағдары болса түтіктep мен түтiкшелерге жатқызылуы тиiс тікбұрыштар (шаршыны қoca алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы көлденең қималы бұйымдар. Жоғарыда көрсетiлгендей көлденең қималары бар түтiктер мен түтiкшелердiң жалтыратылуы, жабындысының болуы, иiлген болуы, бұрандамен жабдықталуы, тесiлуi, жiңiшкеленуi, конусқа бiрiктiрiлуi немесе шеттерiнде фланецтер, манжеттер немесе сақиналар болуы мүмкiн.
Субпозицияларға ескерту:
1. - Аталған топта қолданылатын терминдер мынадай мағыналары
бар:
(а) Мыс және мырыш (жез) негізiндегi қорытпалар - Басқа да элементтер құрайтын немесе құрамайтын мыс және мырыш қорытпалары. Егер басқа да элементтер қолданса, онда:
- мырыш массасы бойынша кез келген аталған басқа да элементтерден асуға тиiс;
- никель болған жағдайда, оның құрамы 5 мас.% аспауы тиiс (мыс-никель-мырыш қорытпаларын (нейзильберлер) қараңыз); және
- қалайы болған жағдайда, оның құрамы 3 мас. % аспауы тиiс (мыс-қалайы қорытпаларын (қоланы) қараңыз).
(б) Мыс және қалайы (қола) негізiндегi қорытпалар - басқа да элементтердi құрайтын немесе құрамайтын мыс және қалайы қорытпалары.
(в) Мыс, никель және мырыш (нейзильберлер) негiзiндегi қорытпалар - басқа да элементтердi құрайтын немесе құрамайтын мыс, никель және мырыш қорытпалары. Бұл ретте никельдiң құрамы 5 мас. % немесе одан да көп (мыспен мырыштың қорытпаларын (жездер) қараңыз).
(г) Мыс және никель негiзiндегi қорытпалар - басқа да элементтердi құрайтын немесе құрамайтын, бiрақ әр кезде 1 мас. % кем емес мырышты құрайтын мыс және никель қорытпалары. Басқа да элементтердiң бар-жоқтығы кезiнде, никельдiң массасы бойынша құрамы кез келген аталған элементтердiң массасы бойынша құрамынан асады.
XIII-тарау
74-топ
74.01/08 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды

74.01             Штейн медный; медь цементационная (медь
осажденная):
7401.10  - штейн медный
7401.20  - медь цементационная (медь осажденная)
74.02     7402.00  Медь нерафинированная; медные аноды для
электролитического рафинирования.
74.03             Медь рафинированная и сплавы медные
необработанные:
- медь рафинированная:
7403.11  -- катоды и секции катодов
7403.12  -- заготовки для изготовления проволоки
7403.13  -- заготовки для прокатки
7403.19  -- прочая
- сплавы медные:
7403.21  -- сплавы на основе меди и цинка (латуни)
7403.22  -- сплавы на основе меди и олова (бронзы)
7403.23  -- сплавы на основе меди и никеля (купроникели)
или меди, никеля и цинка (нейзильберы)
7403.29  -- прочие медные сплавы (кроме лигатур товарной
позиции 74.05)
74.04     7404.00  Отходы и лом медные.
74.05     7405.00  Лигатуры на основе меди.
74.06             Порошки и чешуйки медные:
7406.10  - порошки неслоистой структуры
7406.20  - порошки слоистой структуры; чешуйки
74.07             Прутки и профили медные:
7407.10  - из рафинированной меди
- из медных сплавов:
7407.21  -- из сплавов на основе меди и цинка (латуни)
7407.22  -- из сплавов на основе меди и никеля
(купроникеля) или сплавов на основе меди,
никеля и цинка (нейзильбера)
7407.29  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 74
74.08/11
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
74.08             Проволока медная:
- из рафинированной меди:
7408.11   -- с максимальным размером поперечного сечения
более 6 мм
7408.19   -- прочая
- из медных сплавов:
7408.21   -- из сплавов на основе меди и цинка (латуни)
7408.22   -- из сплавов на основе меди и никеля
(купроникеля) или сплавов на основе меди,
никеля и цинка (нейзильбера)
7408.29   -- прочая
74.09             Плиты, листы и полосы или ленты медные,
толщиной более 0,15 мм:
- из рафинированной меди:
7409.11   -- рулонах
7409.19   -- прочие
- из сплавов на основе меди и цинка (латуни):
7409.21   -- в рулонах
7409.29   -- прочие
- из сплавов на основе меди и олова (бронзы):
7409.31   -- в рулонах
7409.39   -- прочие
7409.40   -- из сплавов на основе меди и никеля
(купроникеля) или сплавов на основе меди,
никеля и цинка (нейзильбера)
7409.90   - из прочих медных сплавов
74.10             Фольга медная (без основы или на основе из
бумаги, картона, пластмасс или аналогичных
материалов), толщиной (не считая основы) не
более 0,15 мм:
- без основы:

74.01              Мысты штейн; көмiртектендiрiлген мыс (шөгiлген
мыстан басқа):
7401.10  - мысты штейн
7401.20  - көмiртектендiрiлген мыс (шөгiлген мыстан басқа)
74.02     7402.00  Тазартылмаған мыс; электрлiк тазартуға арналған
мыс анодтары.
74.03              Тазартылған мыс және өңделмеген мыс қорытпалары:
- тазартылған мыс:
7403.11  -- катодтар мен катод секциялары
7403.12  -- сымды дайындауға арнаған дайындамалар
7403.13  -- илектеуте арналған дайындамалар
7403.19  -- өзгелерi
- мыс қорытпалары:
7403.21  - мыс және мырыш (жез) негiзiнде жасалған
қорытпалар
7403.22  - мыс және қалайы (қола) негiзiнде жасалған
қорытпалар
7403.23  - мыс және никель (купроникель) немесе мыс,
никель және мырыш (нейзильбер) негiзiнде жасалған
қорытпалар
7403.29  - өзге де мыс қорытпалары (74.05 тауар
позициясындағы лигатурдан басқа)
74.04     7404.00  Қалдықтар және мыс сынықтары.
74.05     7405.00  Мыс негiзiнде жасалған лигатурлар.
74.06              Мыс ұнтақтары мен қабыршықтары:
7406.10  - қабатталмаған құрылымдағы ұнтақтар
7406.20  - қабатталған құрылымдағы ұнтақтap; қабыршықтар
74.07              Мыс шыбықтар және профильдер:
7406.20  - тазартылған мыстан жасалған
- мыс қорытпалардан жасалған:
7407.21  -- мыс және мырыш (жез) негiзiндегi қорытпалардан
жасалған
7407.22  - мыс және никель (купроникель) негiзiндегi
қорытпалардан немесе мыс, никель және мырыш
(неизильбер) негiзiндегi қорытпалардан жасалған
7407.29  -- өзгелерi
74.08              Мыстан жасалған сым:
- тазартылған мыстан жасалған:
7408.11  -- көлденең қимасының ең көп мөлшерi 6 мм астам
7408.19  -- өзгелерi
- мыс қорытпалардан жасалған:
7408.21  -- мыс және мырыш (жез) негiзiндегi қорытпалардан
жасалған
XIII-тарау
74-топ
74.08 2 /12
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
7408.22  -- мыс және никель (купроникель) негiзiндегi
қорытпалардан немесе мыс, никель және мырыш
(нейзильбер) негiзiндегi қорытпалардан жасалған
7408.29  -- өзгелерi
74.09              Енi 0,15 мм астам тақталар, беттер және жолақтар
немесе мыстан жасалған таспалар:
- тазартылған мыстан жасалған:
7409.11  -- орамдарда
7409.19  -- өзгелерi
- мыс және мырыш (жез) негiзiндегi қорытпалардан
жасалған
7409.21  -- орамдарда
7409.29  -- өзгелерi
- мыс және қалайы (қола) негiзiндегi
қорытпалардан жасалған:
7409.31  -- орамдарда
7409.39  -- өзгелерi
7409.40  - мыс және никель (купроникель) негiзiндегi
қорытпалардан немесе мыс, никель және мырыш
(нейзильбер) негiзiндегi қорытпалардан жасалған
7409.90  - өзге де мыс қорытпалардан жасалған
74.10              Енi 0,15 мм көп емес (негiзiн есептемегенде) мыс
фольгасы (негiзсiз жасалған немесе қағаз, картон,
пластмасс немесе ұқсас материалдар негiзiнде
жасалған):
- негiзсiз жасалған:

7410.11   -- из рафинированной меди
7410.12   -- из медных сплавов
- с основой:
7410.21   -- из рафинированной меди
7410.22   -- из медных сплавов
74.11             Трубы и трубки медные:
7411.10   - из рафинированной меди
- из медных сплавов:
7411.21   -- из сплавов на основе меди и цинка (латуни)
7411.22   -- из сплавов на основе меди и никеля
(купроникеля) или сплавов на основе меди,
никеля и цинка (нейзильбера)
7411.29   -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 74
74.12/18
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
74.12             Фитинги медные для труб или трубок
(например, муфты, колена, фланцы):
7412.10  - из рафинированной меди
7412.20  - из медных сплавов
74.13      7413.00  Скрученная проволока, тросы, плетеные
шнуры и аналогичные изделия из меди
без электрической изоляции.
74.14             Ткань (включая бесконечную ленту),
решетки и сетки из медной проволоки;
просечно-вытяжной лист медный:
7414.20  - ткань
7414.90  - прочие
74.15             Гвозди, кнопки, кнопки чертежные,
скобы (кроме относящихся к товарной
позиции 83.05) и аналогичные изделия
из меди или из черных металлов
с медными головками; винты, болты,
гайки, глухари, ввертные крюки,
заклепки, шпонки, шплинты, шайбы
(включая пружинные) и аналогичные
изделия из меди:
7415.10  - гвозди и кнопки, кнопки чертежные,
скобы и аналогичные изделия
- изделия без резьбы прочие:
7415.21  -- шайбы (включая пружинные шайбы)
7415.29  -- прочие
- изделия с резьбой прочие:
7415.33  -- винты; болты и гайки
7415.39  -- прочие
74.16      7416.00  Пружины медные.
74.17      7417.00  Приборы бытовые для приготовления
или подогрева пищи, неэлектрические
и их части, медные.
74.18             Изделия столовые, кухонные или прочие
изделия для бытовых нужд и их части,
из меди; мочалки для чистки кухонной
посуды, подушечки для чистки или
полировки, перчатки и аналогичные
изделия из меди; оборудование
санитарно-техническое и его части,
из меди:
- изделия столовые, кухонные или прочие
изделия для бытовых нужд и их части;
мочалки для чистки кухонной посуды,
подушечки для чистки или полировки,
перчатки и аналогичные изделия:
7418.11  -- мочалки для чистки кухонной посуды,
подушечки для чистки или полировки,
перчатки и аналогичные изделия

7410.11  -- тазартылған мыстан жасалған
7410.12  -- мыс қорытпалардан жасалған
- негiзiмен жасалған:
7410.21  -- тазартылған мыстан жасалған
7410.22  -- мыс қорытпалардан жасалған
74.11              Мыстан жасалған түтiктер және түтiкшелер:
7411.10  - тазартылған мыстан жасалған
- мыс қорытпалардан жасалған
7411.21  -- мыс және мырыш (жез) негiзiндегi
қорытпалардан жасалған
7411.22  - мыс және никель (купроникель) негiзiндегi
қорытпалардан немесе мыс, никель және мырыш
(нейзильбер) негiзiндегi қорытпалардан жасалған:
7411.29  -- өзгелерi
74.12              Түтiктерге немесе түтiкшелерге арналған мыс
фитинглерi (мысалы, жалғастырғыштар, иiндер,
ернемектер):
7412.10  - тазартылған мыстан жасалған
7412.20  - мыс қорытпалардан жасалған
XIII-тарау
74-топ
74.13/18 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
74.13     7413.00  Электрлiк оқшалаусыз мыстан жасалған иiрiлген
мыс, тростар, өрме баулар және ұқсас бұйымдар.
74.14              Мыс сымнан жасалған мата (шексiз таспаны қоса
алғанда), керегеторлар және торлар; мыстан
қималап шығарылған беттер:
7414.20  - мата
7414.90  - өзгелері
74.15              Мыстан жасалған, шегелер, кнопкалар, сызба
кнопкалары, қапсырма шегелер (83.05 тауар
позициясына жататындардан басқа) және мыстан
жасалған немесе мыс бастиектермен қара
металдардан жасалған ұқсас бұйымдар; мыстан
жасалған бұрамалар, бұрандамалар, сомындар,
глухарлар, ввет iлмектер, тойтармалар,
кiлтектер, сiргелер, тығырықтар (серiппелiнi
қоса алғанда) және мыстан жасалған ұқсас
бұйымдар:
7415.10  - шегелер мен кнопкалар, сызба кнопкалары,
қапсырма шегелер және ұқсас бұйымдар
- өзге де бұрандасыз бұйымдар
7415.21  -- тығырықтар (серiппелiнi қоса алғанда)
7415.29  -- өзгелерi
- өзге де бұрандасымен бұйымдар
7415.33  -- бұрамалар; бұрандамалар мен сомындар
7415.39  -- өзгелерi
74.16     7416.00  Мыс серiппелер.
74.17     7417.00  Электрлiк емес, тамақ дайындауға немесе жылытуға
арналған тұрмыстық аспаптаp және мыстан жасалған
олардың бөлiктерi.
74.18              Мыстан жасалған, тұрмыстық жағдайларға арналған
асхана бұйымдары, ас үй немесе өзге де бұйымдар;
мыстан жасалған ас үй ыдыстарын жууға арналған
жөке, тазалауға немесе жалтыратуға арналған
жөкешiктер, колғаптар және ұқсас бұйымдар;
мыстан жасалған санитарлық-техникалық жабдық
және оның бөлiктерi:
- тұрмыcтық жағдайларға арналған асхана
бұйымдары, ас үй немесе өзге де бұйымдар; ас үй
ыдыстарын жууға арналған жөке, тазалауға немесе
жалтыратуға арналған жөкешiктер, қолғаптар және
ұқсас бұйымдар:
7418.11  -- ас үй ыдыстарын жууға арналған жөке, тазалауға
немесе жалтыратуға арналған жөкешiктер, қолғаптар
және ұқсас бұйымдар

7418.19  -- прочие
7418.20  - оборудование санитарно-техническое
и его части
-------------------------------------------------------------------
Раздел ХV
Группа 74
74.19
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
74.19             Изделия из меди прочие:
7419.10  - цепи и их части
- прочие:
7419.91  -- литые, фасонные, штампованные или
кованые, но не подвергнутые дальнейшей
обработке
7419.99  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел ХV
Группа 75
Примечание
Группа 75
Никель и изделия из него
Примечание:
1.- Употребляемые в данной группе термины означают:
(а) Прутки - катаные, прессованные, тянутые или кованые изделия, не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям тех же форм и размеров, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины) при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(б) Профили - катаные, прессованные, тянутые, кованые или формованные изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение и не соответствующие определениям прутков, проволоки, плит, листов, полос или лент, фольги, труб или трубок. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям той же формы, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(в) Проволока - катаные, прессованные или тянутые изделия в бухтах и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины.

7418.19  - өзгелері
XIII-тарау
74-топ
74.18 2 /19
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
7418.20  - санитарлық-техникалық жабдық және оның
бөлiктерi
74.19              Өзге де мыстан жасалған бұйымдар:
7419.91  - шыңжырлар және олардың бөлiктерi
- өзгелерi:
7419.91  -- құйылған, фасондалған, қалыпталған немесе
соғылған, бiрақ соңғы өңдеуге ұшырамаған
7419.99  -- өзгелерi
XIII-тарау
75-топ
Ескертулер 1
75-топ
Никель және одан жасалған бұйымдар
Ескерту:
1. - Аталған топта қолданылатын терминдер мыналарды білдіреді:
(а) Шыбықтар - орамдарға бүктелмеген, бүкіл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тікбұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар(олардың екі қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуі ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi тұрақты тұтас көлденең қимасы бар тартылған, престелген, тартылған немесе құйма бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш
бұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның
бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiкбұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады. Аталған термин олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерін жай кесуден және қабыршақтарын
кетiргеннен басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандар мен мөлшерлердегi құйылған немесе бiрiктiрiлген бұйымдарға да жатады.
(б) Профильдер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және
бүкiл ұзындығы бойынша тұрақты түрдегi тұтас көлденең қимасы бар және шыбықтардың, сымдардың, плиталардың, беттердiң, жолақтардың немесе таспалардың фольганың және құбырлардың немесе түтiкшелердiң айқындамаларына сәйкес келмейтiн тартылған, престелген, тартылған,
құйылған немесе пiшiнделген бұйымдар. Аталған термин олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындағаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтарын кетiргеннен басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандағы құйылған немесе бiріктiрiлген бұйымдарға да жатады.
(в) Сым - бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi тұрақты тұтас көлденең қимасы бар тартылған, престелген, немесе орамдарға тартылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда) үш бұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкіл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тік бұрышты ("түрi өзгертiлген тiкбұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады.
(г) Плиталар, беттер, жолақтар немесе таспалар мен фольга - рулондарға бүктелген немесе бүктелмеген және дөңгелектенген немесе дөңгелектелмеген бұрыштары бар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) тұтас тiк бұрышты (шаршыдан басқа) көлденең қималы:
XIII-тарау
75-топ
Ескертулер 2
- енiнiң 0.1 аспайтын қалыңдықтағы тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда) нысаны;

(г) Плиты, листы, полосы или ленты и фольга - плоские изделия (кроме необработанных изделий товарной позиции 75.02), свернутые или не свернутые в рулоны и имеющие сплошное прямоугольное (кроме квадратного) поперечное сечение, со скругленными или нескругленными углами (включая "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие стороны - прямолинейные, равные по длине и параллельные), с постоянной толщиной, имеющие:
- прямоугольную (включая квадратную) форму с толщиной, не превышающей 0,1 ширины;
- форму, отличную от прямоугольной или квадратной, любого размера при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
В товарную позицию 75.06 включаются, inter aliа , плиты, листы полосы или ленты и фольга, имеющие рельефную поверхность (например, борозды, выступы, клетки, ромбы), а также изделия, перфорированные, гофрированные, полированные или имеющие покрытие, при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(д) Трубы и трубки - полые изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное поперечное сечение только с одной замкнутой полостью по всей длине изделия в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников и имеющие постоянную толщину стенки. Изделия с поперечным сечением в форме прямоугольника (включая квадрат), равностороннего треугольника или правильного выпуклого многоугольника со скругленными углами по всей их длине также должны быть отнесены к трубам и трубкам при условии, что их внутреннее и наружное поперечные сечения концентричны и имеют одну и ту же форму и ориентацию. Трубы и трубки, имеющие вышеуказанные поперечные сечения, могут быть полированы, иметь покрытие, изогнуты, снабжены резьбой, просверлены, сужены, расширены, сведены на конус или иметь на концах фланцы, манжеты или кольца.
Раздел ХV
Группа 75
75.01/05 1
Примечания к субпозициям:
1.- Употребляемые в данной группе термины означают:
(а) Никель нелегированный - металл, содержащий суммарно не менее 99 мас.% никеля с кобальтом, при условии, что:
(i) содержание кобальта не более 1,5 мас.%; и
(ii) содержание любых других элементов не превышает пределов, указанных в следующей таблице:
Другие элементы
-------------------------------------------------------------------
Элемент                !     Предельное
!  содержание, мас.%
-------------------------------------------------------------------

- олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен кез келген мөлшердегi тiк бұрышты немесе шаршыдан ерекшеленетiн нысаны бap тұрақты калыңдықтағы жұқа бұйымдар (75.02 тауар позициясының өңделмеген бұйымдарынан басқа).
75.06 тауар позициясына рельефтiк бетi бар (мысалы, атыздар, шығыңқылар, клеткалар, ромбтар) inter alia, плиталар, беттер, жолақтар немесе таспалар, сондай-ақ олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен перфорирленген, гофрирленген, жалтыратылған немесе қаптамасы бар бұйымдар енгiзiледi.
(д) Түтiктер мен түтiкшелер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша бiр тұйық қуысы ғана бар бос шеңберлер, сопақша, тiкбұрыштар (шаршыны қoca алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы және қабырғасының тұрақты калыңдығы бар бос бұйымдар. Бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша шеңберленген бұрыштары болуы мүмкiн, және егер олардың iшкi және сыртқы көлденең қималары бiрiктiрiлсе және бiрдей нысаны мен бағдары болса, түтiктер мен түтiкшелерге жатқызылуы тиiс тiкбұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы көлденең қималы бұйымдар. Жоғарыда көрсетiлгендей көлденең қималары бар түтiктер мен түтікшелердiң жалтыратылуы, жабындысының болуы, иiлген болуы, бұрандамен жабдықталуы, тесiлуi жiңiшкеленуi, конусқа бiрiктiрiлуi немесе шеттерiнде фланецтер, манжеттер немесе сақиналар болуы мүмкiн.
Субпозицияларға ескерту:
1. - Аталған топта пайдаланылатын терминдер мынаны бiлдiредi:
(а) Легирленбеген никель: -
(i) кобальттың мөлшерi 1,5 мас.; және
(ii) кез келген басқа элементтердiң мөлшерi мына таблицада көрсетiлген шектерден аспауы шартымен қосқанда никель мен кобальттың 99 мас. % кем емес мөлшерiнен тұратын металл.
Басқа элементтер
------------------------------------------------------
Элемент                       Шектi мөлшері. мас.5%
------------------------------------------------------

Fе                   !железо                !         0,5
О                    !кислород              !         0,4
-------------------------------------------------------------------
Прочие элементы (для каждого из них)        !         0,3
-------------------------------------------------------------------
(б) Никелевые сплавы - металлические сплавы, в которых содержание по массе никеля превышает содержание по массе любого из других элементов, при условии, что:
(i) содержание кобальта составляет более 1,5 мас.%;
(ii) содержание по массе, по крайней мере, одного из других элементов должно быть больше, чем предельное значение, указанное в таблице; или
(iii) общее содержание элементов, кроме никеля и кобальта, составляет более 1 мас.%
2.- Несмотря на положения примечания 1в к данной группе, в рамках субпозиции 7508.10 термин "проволока" означает только изделия, свернутые или не свернутые в бухты, и с любой формой поперечного сечения, размер которого не превышает 6 мм.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
75.01             Штейн никелевый, агломераты оксидов
никеля и другие промежуточные продукты
металлургии никеля:
7501.10  - штейн никелевый
7501.20  - агломераты оксидов никеля и другие
промежуточные продукты металлургии никеля
75.02             Никель необработанный:
7502.10  - никель нелегированный
7502.20  - сплавы никелевые
75.03      7503.00  Отходы и лом никелевые.
75.04      7504.00  Порошки и чешуйки никелевые.
75.05             Прутки, профили и проволока никелевые:
- прутки и профили:
7505.11  -- из никеля нелегированного
7505.12  -- из никелевых сплавов
-------------------------------------------------------------------
Раздел ХV
Группа 75
75.05 2 /08
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- проволока:
7505.21  -- из никеля нелегированного
7305.22  -- из никелевых сплавов
75.06             Плиты, листы, полосы или ленты и фольга
никелевые:
7506.10  - из никеля нелегированного
7506.20  - из никелевых сплавов
75.07             Трубы, трубки и фитинги для них
(например, муфты, колена, фланцы)
никелевые:
- трубы и трубки:
7507.11  -- из никеля нелегированного
7507.12  -- из никелевых сплавов
7507.20  - фитинги для труб или трубок
75.08             Изделия из никеля прочие:
7508.10  - ткань, решетки и сетки из никелевой
проволоки

Ғе             темiр          0,5
О              оттегi         0,4
------------------------------------------------------
Өзге де элементтер (әрқайсысы 0,3
үшiн)
------------------------------------------------------
XIII-тарау
75-топ
75.01/07
(б) Никель қорытпалары:
(і) кобальттың мөлшерi 1.5 мас. %;
(ii) ең болмағанда элементтердiң бiрiнiң массасы бойынша мөлшерi кестеде көрсетiлген шектi мәннен артық болуы; немесе
(iii) никель мен кобальттан басқа элементтердiң жалпы мөлшерi 1 мас. % астам болуы шартымен, оларда никельдiң массасы бойынша мөлшерi кез келген басқа элементтердiң массасы бойынша мөлшерiнен асатын металл қорытпалары.
2. - Аталған топқа 1в-ескертудегi ережелерге қарамастан, 7508.10 субпозициясындағы шеңберiндегi "сым" терминi тек орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және мөлшерi 6 мм аспайтын көлденең қиманың кез келген нысанындағы бұйымдарды ғана бiлдiредi.
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
75.01              Никельдi штейн, никельдiң оксид агломераттары
және никель металлургиясының баcқa да арадағы
өнiмдерi:
7501.10  - никельдi штейн
7501.20  - никельдiң оксид агломераттары және никель
металлургиясының басқа да арадағы өнiмдерi
75.02               Өңделмеген никель:
7502.10  - легирленген никель
7502.20  - никель қорытпалары
75.03     7503.00  Никельдi қалдықтар мен сынықтар
75.04     7504.00  Никельдi ұнтақтар мен қабыршықтар
75.05              Никельдi шыбықтар, профильдер және сым:
- шыбықтар мен профильдер
7505.11  -- легiрленген никельден жасалған
7505.12  -- никельдi қорытпалардан жасалған
- сым:
7505.21  -- легiрленген никельден жасалған
7505.22  -- никельдi қорытпалардан жасалған
75.06              Никельдi тақталар, беттер, жолақтар немесе
таспалар:
- түтiктер мен түтiкшелер:
7507.11  -- легирленген никельден жасалған
7507.12  -- никельдi қорытпалардан жасалған
75.07              Никельдi түтiктер, түтiкшелер және оларға
арналған фитинглер (мысалы, жалғастырғыштар,
иiндер, ернемектер):
- түтiктер мен түтiкшелер:
7507.11  -- легирленген никельден жасалған
7507.12  -- никельдi қорытпалардан жасалған
7507.20  - түтiктер мен түтiкшелерге арналған фитинглер
XIII-тарау
75-топ
75.08/09
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
75.08              Өзге де никельден жасалған бұйымдар:
7508.10  - никельді сымнан жасалған мата, керегеторлар
және торлар

7508.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 76
Примечание
Группа 76
Алюминий и изделия из него
Примечание:
1.- Употребляемые в данной группе термины означают:
(а) Прутки - катаные, прессованные, тянутые или кованые изделия, не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям тех же форм и размеров, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(б) Профили - катаные, прессованные, тянутые, кованые или формованные изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение и не соответствующие определениям прутков, проволоки, плит, листов, полос или лент, фольги, труб или трубок. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям той же формы, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что при этом они не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(в) Проволока - катаные, прессованные или тянутые изделия в бухтах и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины.

7508.90  - өзгелері
XIII-тарау
75-топ
Ескертулер 1
76-топ
Алюминий және одан жасалған бұйымдар
Ескерту:
1. - Аталған топта қолданылатын терминдер мыналарды бiлдiредi:
(а) Шыбықтар - орамдарға бүктелмеген, бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тік бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған eкeyi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түpi өзгертілген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi тұрақты тұтас көлденең қимасы бар тартылған, престелген, тартылған немесе құйма бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда),  үшбұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiкбұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады. Аталғaн термин олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтарын кетiргеннен басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандар мен мөлшерлердегi құйылған немесе бiрiктiрiлген бұйымдарға да жатады.
(б) Профильдер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бүкіл ұзындығы бойынша тұрақты түрдегi тұтас көлденең қимасы бар және шыбықтардың, сымдардың, плиталардың, беттердiң, жолақтардың немесе таспалардың, фольганың және құбырлардың немесе түтікшелердiң айқындамаларына сәйкес келмейтiн тартылған, престелген, тартылған, құйылған немесе пiшiнделген бұйымдар. Аталған термин олардың бұл
орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтарын кетiргеннен басқа) өңдеуге ұшыраған
сондай нысандағы құйылған немесе бiрiктiрiлген бұйымдарға да жатады.
(в) Сым - бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қoca алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес
доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегі тұрақты тұтас көлденең
қимасы бар тартылған, престелген, немесе орамдарға тартылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш бұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы
бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiкбұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең химиясы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады.
(г) Плиталар, беттер, жолақтар немесе таспалар мен фольга - рулондарға бүктелген немесе бүктелмеген және дөңгелектелген немесе дөнгелектелмеген бұрыштары бар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес.
XIII-тарау
76-топ
Ескертулер 2
доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) тұтас тiк бұрышты (шаршыдан басқа) көлденең қималы:
- енiнiң 0.1 аспайтын қалыңдықтағы тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда) нысаны;

(г) Плиты, листы, полосы или ленты и фольга - плоские изделия (кроме необработанных изделий товарной позиции 76.01), свернутые или не свернутые в рулоны и имеющие сплошное прямоугольное (кроме квадратного) поперечное сечение, со скругленными или нескругленными углами (включая "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные), с постоянной толщиной, имеющие:
- прямоугольную (включая квадратную) форму с толщиной, не превышающей 0,1 ширины;
- форму, отличную от прямоугольной или квадратной, любого размера, при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
В товарные позиции 76.06 и 76.07 включаются, inter alia , плиты, листы, полосы или ленты и фольга, имеющие рельефную поверхность (например, борозды, выступы, клетки, ромбы), а также изделия, перфорированные, гофрированные, полированные или имеющие покрытие, при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(д) Трубы и трубки - полые изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное поперечное сечение только с одной замкнутой полостью по всей длине изделия в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников и имеющие постоянную толщину стенки. Изделия с поперечным сечением в форме прямоугольника (включая квадрат), равностороннего треугольника или правильного выпуклого многоугольника, со скругленными углами по всей их длине также должны быть отнесены к трубам и трубкам при условии, что их внутреннее и наружное поперечные сечения концентричны и имеют ту же форму и ориентацию. Трубы и трубки, имеющие вышеуказанные поперечные сечения, могут быть полированы, иметь покрытие, изогнуты, снабжены резьбой, просверлены, сужены, расширены, сведены на конус или иметь на концах фланцы, манжеты или кольца.
Раздал XV
Группа 76
76.01/05 1
Примечания к субпозициям:
1.- Употребляемые в данной группе термины означают:
(а) Алюминий нелегированный - металл, содержащий не менее 99 мас.% алюминия, при условии, что содержание по массе любого из других элементов не превышает пределов, указанных в следующей таблице:
Другие элементы
-------------------------------------------------------------------
Элемент          !   Предельное содержание, мас.%
-------------------------------------------------------------------
Fe+Si          !(железо плюс   !                1,0
!кремний)       !
-------------------------------------------------------------------

- олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен кез келген мөлшердегi тiк бұрышты немесе шаршыдан ерекшеленетiн нысаны бар тұрақты қалыңдықтағы жұқа бұйымдар (76.01 тауар позициясының өңделмеген бұйымдарынан басқа).
76.06 және 76.07 тауар позициясына рельефтiк бетi бар (мысалы, атыздар, шығыңқылар, клеткалар, ромбтар) inter а1iа, плиталар, беттер, жолақтар немесе таспалар, сондай-ақ олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен перфорирленген, гофрирленген, жалтыратылған немесе қаптамасы бар бұйымдар енгiзiледi.
(д) Түтiктер мен түтiкшелер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша бiр тұйық қуысы ғана бар бос шеңберлер, сопақша, тiкбұрыштар (шаршыны қoca алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы және қабырғасының тұрақты қалыңдығы бар бос бұйымдар. Бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша шеңберленген бұрыштары болуы мүмкiн, және егер олардың iшкi және сыртқы көлденең қималары бiрiктiрiлсе және бiрдей нысаны мен бағдары болса түтiктер мен түтiкшелерге жатқызылуы тиiс тiкбұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы көлденең қималы бұйымдар. Жоғарыда көрсетiлгендей көлденең қималары бар түтiктер мен түтiкшелердiң жалтыратылуы, жабындысының болуы, иiлген болуы, бұрандамен жабдықталуы, тесiлуi, жiңiшкеленуi, конусқа бiрiктiрiлуi немесе шеттерiнде фланецтер, манжеттер немесе сақиналар болyы мүмкiн.
Субпозицияларға ескерту:
1. - Аталған топта пайдаланылатын терминдер мынаны бiлдiредi:
(а) Легирленбеген алюминий - кез келген басқа элементтердiң массасы бойынша құрамы мына кестеде көрсетiлген шектерден аспауы шартымен, құрамында алюминийдiң кемiнде 99 мас. % мөлшерi бар металл.
Басқа элементтер
-------------------------------------------------------------
Элемент                            Шекті мөлшері.мас.%
-------------------------------------------------------------
Fe+SI          (темір плюс кремний)      1,0
-------------------------------------------------------------

Прочие элементы (1) (для каждого !                0,1 (2)
из них)                        !
-------------------------------------------------------------------
(1) К прочим элементам относятся, например, хром, медь, магний,
марганец, никель и цинк (Сr, Сu, Mg, Mn, Ni, Zn)
(2) Содержание меди допускается в количествах более 0,1, но не
более 0,2 мас.% при условии, что содержание хрома или марганца
при этом не более 0,05 мас.%
-------------------------------------------------------------------
(б) Алюминиевые сплавы - металлические сплавы, в которых содержание по массе алюминия превышает содержание по массе любого из других элементов, содержащихся в сплаве, при условии, что:
(i) содержание по массе, по крайней мере, одного из других элементов или железа с кремнием, взятых вместе, будет превышать предельное содержание по массе, указанное в таблице; или
(ii) общее содержание других элементов составляет более 1 мас.%.
2.- Несмотря на положения примечания 1в к данной группе, в рамках субпозиции 7616.91 термин "проволока" означает только изделия, свернутые или не свернутые в бухты, и с любой формой поперечного сечения, размер которого не превышает 6 мм.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
76.01             Алюминий необработанный:
7601.10  - алюминий нелегированный
7601.20  - сплавы алюминиевые
76.02      7602.00  Отходы и лом алюминиевые.
76.03             Порошки и чешуйки алюминиевые:
7603.10  - порошки неслоистой структуры
7603.20  - порошки слоистой структуры; чешуйки
76.04             Прутки и профили алюминиевые:
7604.10  - из алюминия нелегированного
- из алюминиевых сплавов:
7604.21  -- профили полые
7604.29  -- прочие
76.05             Проволока алюминиевая:
- из алюминия нелегированного:
7605.11  -- с максимальным размером поперечного
сечения более 7 мм
7605.19  -- прочая
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 76
76.05 2 /11
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- из алюминиевых сплавов:
7605.21  -- с максимальным размером поперечного
сечения более 7 мм
7605.29  -- прочая
76.06             Плиты, листы, полосы или ленты
алюминиевые толщиной более 0,2 мм:
- прямоугольные (включая квадратные):
7606.11  -- из алюминия нелегированного
7606.12  -- из алюминиевых сплавов
- прочие:
7606.91  -- из алюминия нелегированного

Өзге де элементтер (1)                         0,1 (2)
(әрқайсысы үшін)
-------------------------------------------------------------
(1) Өзге элементтерге, мысалы, хром, мыс, магний, марганец,
никель және мырыш (Cr, Cu, Mg, Mn, Ni, Zn) жатады
-------------------------------------------------------------
(2) Мыстың мөлшері, бұл ретте хромның  немесе марганец
мөлшерінің 0.05 мас.% болуы шартымен 0.1 бірақ 0.2 мас.%
аспайтын мөлшерде бола алады
-------------------------------------------------------------
XIII-тарау
76-топ
76.01/06
(б) Алюминий қорытпалары:
(i) ең болмағанда элементтердің бiрiнiң немесе бiрге алғанда кремнийлi темiрдiң массасы бойынша мөлшерi кестеде көрсетiлген шектi мөлшерден артық болуы шартымен; немесе
(ii) басқа элементтердiң мөлшерi 1 мас. % артық болуы шартымен никель мен кобальттан басқа элементтердiң жалпы мөлшерi астам болуы шартымен, оларда алюминийдiң массасы бойынша мөлшерi кез келген басқа элементтердiң массасы бойынша мөлшерiнен асатын металл қорытпалары.
2. - Аталған топқа 1в-ескертудегi ережелерге қарамастан, 7508.10 субпозициясындағы шеңберiндегi "сым" терминi тек орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және мөлшерi 6 мм аспайтын көлденең қиманың кез келген нысанындағы бұйымдарды ғана бiлдiредi.
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
76.01              Өңделмеген алюминий.
7601.10  - легирленбеген алюминий
7601.20  - алюминий қорытпалары
76.02     7602.00  Алюминий қылдақтары мен сынықтары.
76.03              Алюминий қылдақтары мен сынықтары.
7603.10  - қабатталмаған құрылымдағы ұнтақтар
7603.20  - қабатталған құрылымдағы ұнтақтар; қабыршықтар
76.04              Алюминий шыбықтары мен профильдерi:
7604.10  - легирленген алюминийдан жасалған
- алюминий қорытпаларынан жасалған
7604.21  -- қуыс профильдер
7604.29  -- өзгелерi
76.05              Алюминий сымы:
- легирленбеген алюминийдан жасалған
7605.11  -- көлденең қимасының ең көп мөлшерi 7 мм астам
7605.19  -- өзгелерi
- алюминий қорытпаларынан жасалған
7605.21  -- көлденең қимасының ең көп мөлшерi 7 мм астам
7605.29  -- өзгелерi
76.06              Енi 0,2 мм астам алюминийдан жасалған тақталар,
беттер, жолақтар немесе таспалар:
- тiкбұрышты (төртбұрышты қоса алғанда):
7606.11  -- легирленбеген алюминийдан жасалған
7606.12  -- алюминий қорытпаларынан жасалған
- өзгелерi:
7606.91  -- легирленбеген алюминийдан жасалған

7606.92  -- из алюминиевых сплавов
76.07             Фольга алюминиевая (без основы или на
основе из бумаги, картона, пластмассы
или аналогичных материалов) толщиной
(не считая основы) не более 0,2 мм:
- без основы:
7607.11  -- катаная, но без дальнейшей обработки
7607.19  -- прочая
7607.20  - с основой
76.08             Трубы и трубки алюминиевые:
7608.10  - из алюминия нелегированного
7608.20  - из алюминиевых сплавов
76.09      7609.00  Фитинги для труб или трубок алюминиевые
(например, муфты, колена, фланцы).
76.10             Металлоконструкции алюминиевые
(кроме сборных строительных
металлоконструкций товарной позиции 94.06)
и их части (например, мосты и их секции,
башни, решетчатые мачты, перекрытия
для крыш, строительные фермы, двери,
окна и их рамы, пороги для дверей,
балюстрады, опоры и колонны); листы,
прутки, профили, трубы и аналогичные
изделия алюминиевые, предназначенные
для использования в металлоконструкциях:
7610.10  - двери, окна и их рамы, пороги для дверей
7610.90  - прочие
76.11      7611.00  Резервуары, цистерны, баки и
аналогичные алюминиевые емкости для
любых веществ (кроме сжатого или
сжиженного газа) вместимостью более
300 л, с облицовкой или с термоизоляцией
или без них, но без механического или
теплотехнического оборудования.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 76
76.12/16
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
76.12             Бочки, барабаны, банки, ящики и
аналогичные емкости (включая жесткие
или деформируемые трубчатые емкости)
алюминиевые для любых веществ (кроме
сжатого или сжиженного газа)
вместимостью не более 300 л,
с облицовкой или с термоизоляцией или
без них, но без механического или
теплотехнического оборудования:
7612.10  - емкости деформируемые трубчатые
7612.90  - прочие
76.13      7613.00  Емкости для сжатого или сжиженного газа
алюминиевые.
76.14             Скрученная проволока, тросы, плетеные
шнуры и аналогичные изделия из алюминия
без электрической изоляции:
7614.10  - со стальным сердечником
7614.90  - прочие
76.15             Изделия столовые, кухонные или прочие
изделия для бытовых нужд и их части
из алюминия; мочалки для чистки кухонной
посуды, подушечки для чистки или
полировки, перчатки и аналогичные
изделия из алюминия; оборудование
санитарно-техническое и его части
из алюминия:
- изделия столовые, кухонные или прочие
изделия для бытовых нужд и их части;
мочалки для чистки кухонной посуды,
подушечки для чистки или полировки,
перчатки и аналогичные изделия:

7606.92  - алюминий қорытпаларынан жасалған
ХIII-тарау
76-топ
76.07/12 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
76.07              Енi (негiзiн есепке алмағанда) 0,2 мм алюминий
жұқалтары (қағаздан, картоннан, пластмассадан
немесе ұқсас материалдардан жасалған негiзсiз
немесе негiзiмен):
- негiзсiз:
7607.11  -- тартылған бiрақ соңғы өңдеуге ұшырамаған
7607.19  -- өзгелерi
7607.20  - негiзiмен
76.08              Алюминийдан жасалған түтiктер мен түтiкшелер:
7608.10  - легирленбеген алюминийдан жасалған
7608.20  - легирленбеген алюминийдан жасалған
76.09     7609.00  Алюминий түтіктерге немесе түтiкшелерге арналған
фитинглер (мысалы, жалғастырғыштар, иiндер,
ернемектер).
76.10              Алюминий металл құрылымдары (94.06 тауар
позициясындағы құрастырылатын құрылыс металл
құрылымдарынан басқа) және олардың бөлiктерi
(мысалы, көпiрлер және олардың бөлiктерi,
мұнаралар, керегеторлы дiңгектер, шатырларға
арналған аражабындар, құрылыс фермалар, есiктер,
терезелер және олардың рамалары, есiктерге
арналған табалдырықтар, балюстрадалар, тiректер
және колонналар);  металл  құрылымдарда
пайдалануға арналған алюминийдан жасалған
беттер, шыбықтар, профильдер, түтіктер және
ұқсас бұйымдар
7610.10  - есiктер, терезелер және олардың рамалары,
есiктерге арналған табалдырықтар
7610.90  - өзгелерi
76.11     7611.00  Әрбiр заттарға арналған (қысылған немесе
сұйылтылған газдан басқа), сыйымдылығы 300 л
астам, қаптамасымен немесе жылуоқшаулағышпен
немесе оларсыз, бiрақ механикалық немесе жалу
техникалық жабдықтарсыз резервуарлар,
цистерналар, бактар және алюминийдан жасалған
ұқсас сыйымдылықтар.
76.12              Әрбiр заттарға арналған (қысылған немесе
сұйылтылған газдан басқа), сыйымдылығы 300 л
астам қаптамасымен немесе жылуоқшаулағышпен
немесе оларсыз, бiрақ механикалық немесе жалу
техникалық жабдықтарсыз күбiлер, атанақтар,
банкiлер, жәшiктер және алюминийдан жасалған
ұқсас сыйымдылықтар (қатаңды немесе
деформацияланған түтiк түрiндегi сыйымдылықтарды
қоса алғанда):
7612.10  - деформацияланған түтiк түрiндегi сыйымдылықтар
ХIIІ-тарау
76-топ
76.12 2 /16
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
7612.90  - өзгелерi
76.13     7613.00  Қысылған немесе сұйылтылған газдарға арналған
алюминий сыйымдылықтар.
76.14              Электрлiк оқшаулаусыз алюминийдан
жасалған иiрiлген сым, тростар, өрме баулар және
ұқсас бұйымдар:
7614.10  - болат өзегiмен
7614.90  - өзгелерi
76.15              Алюминийдан жасалған асхана, ас үй бұйымдары
немесе тұрмыстық жағдайларға арналған өзге де
бұйымдар және олардан бөлiктерi; алюминийдан
жасалған, ac үй ыдыстарын жууға арналған жөке,
тазалауға немесе жалтыратуға арналған жөкешiктер,
қолғаптар және ұқсас бұйымдар; алюминийдан
жасалған санитарлық-техникалық жабдық және оның
бөлiктерi:
- асхана, ас үй бұйымдары немесе тұрмыстық
жағдайларға арналған өзге де бұйымдар және
олардың бөлiктерi; ас үй ыдыстарын жууға
арналған жөке, тазалауға немесе жалтыратуға
арналған жөкешiктер, қолғаптар және ұқсас
бұйымдар

7615.11  -- мочалки для чистки кухонной посуды,
подушечки для чистки или полировки,
перчатки и аналогичные изделия
7615.19  -- прочие
7615.20  - оборудование санитарно-техническое
и его части
76.16             Прочие изделия из алюминия:
7616.10  - гвозди, кнопки, скобы (кроме указанных
в товарной позиции 83.05), винты,
болты, гайки, ввертные крюки,
заклепки, шпонки, шплинты, шайбы и
аналогичные изделия
- прочие:
7616.91  -- ткань, решетки, сетки и ограждения
из алюминиевой проволоки
7616.99  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 77
Группа 77
(Зарезервирована для использования в
Гармонизированной системе в будущем)
Раздел XV
Группа 78
Примечание
Группа 78
Свинец и изделия из него
Примечание:
1.- Употребляемые в данной группе термины означают:
(а) Прутки - катаные, прессованные, тянутые или кованные изделия, не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям тех же форм и размеров, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(б) Профили - катаные, прессованные, тянутые, кованые или формованные изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение и не соответствующие определениям прутков, проволоки, плит, листов, полос или лент, фольги и труб или трубок. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям той же формы, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(в) Проволока - катаные, прессованные или тянутые изделия в бухтах и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины.

7615.11  -- ас үй ыдыстарын жууға арналған жөке, тазалауға
немесе жалтыратуға арналған жөкешiктер, қолғаптар
және ұқсас бұйымдар
7615.19  -- өзгелерi
7615.20  санитарлық-техникалық жабдық және оның бөлiктерi
76.16              Өзге де алюминийдан жасалған бұйымдар:
7616.10  Шегелер, кнопкалар, қапсырма шегелер (83.05 тауар
позициясына енгiзiлгендерден басқа) бұрамалар,
бұрандамалар, сомындар, ввepт iлмектер,
тойтармалар, кiлтектep сiргелер, тығырықтар және
ұқсас бұйымдар
- өзгелерi
7616.91  -- алюминий сымнан жасалған мата, керегеторлар,
торлар және қоршаулар
7616.99  -- өзгелерi
ХҮ-тарау
77-топ
77-топ
(Үйлестірілген жүйеде болашақта пайдалану үшін резервтелген)
ХҮ-тарау
78-топ
Ескертулер 1
78-топ
Қорғасын және одан жасалатын бұйымдар
Ескерту:
1. - Аталған топта қолданылатын терминдер мыналарды бiлдiредi:
(а) Шыбықтар - орамдарға бүктелмеген бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тік сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi тұрақты тұтас көлденең қимасы бар созылған, престелген, тартылған немесе құйма бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш бұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiкбұрыштыларды" қoca алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады. Аталған термин олардың бұл орайда басқа тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейін (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтарын кетіргеннен басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандар мен мөлшерлердегi құйылған немесе бiрiктiрiлген бұйымдарға да жатады.
(б) Профильдер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бүкiл ұзындығы бойынша тұрақты түрдегi тұтас көлденең қимасы бар және шыбықтардың, сымдардың, плиталардың, беттердiң, жолақтардың немесе  таспалардың, фольганың және құбырлардың немесе түтiкшелердiң айқындамаларына сәйкес келмейтiн созылған, престелген, тартылған, құйылған немесе пішiнделген бұйымдар. Аталған термин олардың бұл орайда басқа тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтарын кетiргеннен басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандағы құйылған немесе бiрiктiрiлген бұйымдарға да жатады.
(в) Сым - бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес
доғаларды, ал қалған eкeyi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi тұрақты тұтас көлденең қимасы бар созылған  престелген, немесе орамдарға тартылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), ұш бұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiкбұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады.
(г) Плиталар, беттер, жолақтар немесе таспалар мен фольга - рулондарға бүктелген немесе бүктелмеген және дөңгелектелген немесе дөңгелектелмеген бұрыштары бар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) тұтас тік бұрышты (шаршыдан басқа) көлденең қималы:
ХY-тарау
78-топ
Ескертулер 2
- енiнiң 0,1 аспайтын қалыңдықтағы тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда) нысаны:

(г) Плиты, листы, полосы или ленты и фольга - плоские изделия (кроме необработанных изделий товарной позиции 78.01), свернутые или не свернутые в рулоны и имеющие сплошное прямоугольное (кроме квадратного) поперечное сечение, со скругленными или нескругленными углами (включая "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные), с постоянной толщиной, имеющие:
- прямоугольную (включая квадратную) форму с толщиной, не превышающей 0,1 ширины;
- форму, отличную от прямоугольной или квадратной, любого размера при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
В товарную позицию 78.04 включаются, inter alia , плиты, листы, полосы или ленты и фольга, имеющие рельефную поверхность (например, борозды, выступы, клетки, ромбы), а также изделия, перфорированные, гофрированные, полированные или имеющие покрытие, при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(д) Трубы и трубки - полые изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное поперечное сечение только с одной замкнутой полостью по всей длине изделия в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников и имеющие постоянную толщину стенки. Изделия с поперечным сечением в форме прямоугольника (включая квадрат), равностороннего треугольника или правильного выпуклого многоугольника, которые могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия, также должны быть отнесены к трубам и трубкам, если их внутреннее и наружное поперечные сечения концентричны и имеют одну и ту же форму и ориентацию. Трубы и трубки, имеющие вышеуказанные поперечные сечения, могут быть полированы, иметь покрытие, изогнуты, снабжены резьбой, просверлены, сужены, расширены, сведены на конус или иметь на концах фланцы, манжеты или кольца.
Раздел XV
Группа 78
78.01/06
Примечание к субпозициям:
1.- В данной группе термин "рафинированный свинец" означает металл, содержащий не менее 99,9 мас.% свинца, при этом содержание по массе любого другого элемента не превышает пределов, указанных в следующей таблице:
Другие элементы
-------------------------------------------------------------------
Элемент                    !     Предельное
! содержание, мас.%
-------------------------------------------------------------------
Ag         !      серебро          !       0,020

- олардың бұл орайда бacқa тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен кез келген мөлшердегi тiк бұрышты немесе шаршыдан ерекшеленетiн нысаны бар тұрақты қалыңдықтағы жұқа бұйымдар (78.01 тауар позициясының өңделмеген бұйымдарынан басқа).
78.04 тауар позициясына рельефтік бетi бар (мысалы, атыздар, шығыңқылар, клеткалар, ромбтар) inter alia, плиталар, беттер, жолақтар немесе таспалар, сондай-ақ олардың бұл орайда бacқa тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен перфорирленген, гофрирленген, жалтыратылған немесе қаптамасы бар бұйымдар енгiзiледi.
(д) Түтiктер мен түтiкшелер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша бiр тұйық қуысы ғана бар бос шеңберлер, сопақша, тiкбұрыштар (шаршыны қoca алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы және қабырғасының тұрақты қалыңдығы бар бoc бұйымдар. Бұйымның бүкіл ұзындығы бойынша шеңберленген бұрыштары болуы мүмкiн, және егер олардың iшкi және сыртқы көлденең қималары бiрiктiрiлсе және бiрдей нысаны мен бағдары болса, түтіктер мен түтiкшелерге жатқызылуы тиiс тiкбұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы көлденең қималы бұйымдар. Жоғарыда көрсетiлгендей көлденең қималары бар түтiктер мен түтікшелердiң жалтыратылуы, жабындысының болуы, иiлген болуы, бұрандамен жабдықталуы, тесiлуi, жiңiшкеленуi, конусқа бiрiктiрiлуi немесе шеттерiнде фланецтер, манжеттер немесе сақиналар болуы мүмкiн.
Субпозицияларға ескертпе:
1. - Аталған топтағы "аршылған қорғасын" терминi құрамында кемiнде 99,9 мac.% қорғасын бар металды бiлдiредi, бұл ретте кез келген элементтің массасы бойынша мөлшерi мына кестеде көрсетiлген шектерден аспайды:
Басқа элементтер
-----------------------------------------------------------
Элемент                              Шектiк мөлшерi, мас%
-----------------------------------------------------------
Ag                  күміс                 0.020

As         !      мышьяк           !       0,005
Вi         !      висмут           !       0,050
Са         !      кальций          !       0,002
Cd         !      кадмий           !       0,002
Сu         !      медь             !       0,080
Fe         !      железо           !       0,002
S          !      сера             !       0,002
Sb         !      сурьма           !       0,005
Sn         !      олово            !       0,005
Zn         !      цинк             !       0,002
-------------------------------------------------------------------
Прочие (например, Те), для каждого из них     !       0,001
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
78.01             Свинец необработанный:
7801.10  - свинец рафинированный
- прочий:
7801.91  -- содержащий сурьму в качестве элемента,
преобладающего по массе среди других
элементов
7801.99  -- прочий
78.02      7802.00  Отходы и лом свинцовые.
78.03      7803.00  Прутки, профили и проволока свинцовые.
78.04             Плиты, листы, полосы или ленты
и фольга свинцовые; порошки и
чешуйки свинцовые:
- плиты, листы, полосы или ленты и фольга:
7804.11  -- листы, полосы или ленты и фольга
толщиной (не считая основы) не
более 0,2 мм
7804.19  -- прочие
7804.20  - порошки и чешуйки
78.05      7805.00  Трубы, трубки и фитинги для них
(например, муфты, колена, фланцы)
свинцовые
78.06      7806.00  Прочие изделия из свинца.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 79
Примечание
Группа 79
Цинк и изделия из него
Примечание:
1.- Употребляемые в данной группе термины означают:
(а) Прутки - катаные, прессованные, тянутые или кованые изделия, не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям тех же форм и размеров, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(б) Профили - катаные, прессованные, тянутые, кованые или формованные изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине поперечное сечение и не соответствующие определениям прутков, проволоки, плит, листов, полос или лент, фольги, труб или трубок. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям той же формы, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(в) Проволока - катаные, прессованные или тянутые изделия в бухтах и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "водоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины.

As                  мышьяк                0.005
Bi                  висмут                0.050
Ca                  кальций               0.002
Cd                  кадмий                0.002
Cu                  мыс                   0.080
Fe                  темiр                 0.002
S                   күкірт                0.002
Sb                  сурьма                0.005
Sn                  қалайы                0.005
Zn                  мырыш                 0.002
Әрқайсысы үшiн өзгелерi(мысалы, Те)       0.001
-----------------------------------------------------------
ХY-тарау
78-топ
78.01/06
Тaуap     ҮЖ
позициясы коды
78.01              Өңделмеген қорғасын
7801.10  - аршылған қорғасын
- өзгелері:
7801.91  -- құрамында басқа элементтердiң арасында массасы
бойынша артық болатын элемент ретiнде cypьмa бар
7801.99  -- өзгелерi
78.02     7802.00  Қорғасынның қалдықтары және сынықтары
78.03     7803.00  Қорғасын шыбықтар, профильдер және сымдар
78.04              Қорғасын плиталар, беттер, жолақтар немесе
таспалар және фольга; қорғасын ұнтақтары және
қабыршықтары:
- плиталар, беттер, жолақтар немесе таспалар
және фольга:
7804.11  -- қалыңдығы (негiзiн есептемегенде) 0.2 мм
аспайтын беттер, жолақтар немесе таспалар және
фольга
7804.19  -- өзгелерi
7804.20  - ұнтақтар мен қабыршықтар
78.05     7805.00  Қорғасын түтiктер, түтiкшелep жәнe оларға
арналған фитингтер (мысалы, муфталар,
иiндер, фланецтер)
78.06     7806.00  Қорғасыннан жасалған өзге де бұйымдар
ХҮ-тарау
79-топ
Ескертулер 1
79-топ
Мырыш және одан жасалатын бұйымдар
Ескерту:
1. - Аталған топта қолданылатын терминдер мыналарды бiлдiредi:
(а) Шыбықтар - орамдарға бүктелмеген, бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тікбұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы, үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көпбұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты, және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi тұрақты тұтас көлденең қимасы бар созылған, престелген, тартылған немесе құйма бұйымдар. Тік бұрышты (шаршыны қoca алғанда), үш бұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiкбұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың калыңдығы олардың енiнен 0,1 асады. Аталған термин олардың бұл орайда басқа тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтарын кетіргеннен басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандар мен мөлшерлердегi құйылған немесе бiрiктiрiлген бұйымдарға да жатады.
(б) Профильдер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және
бүкiл ұзындығы бойынша тұрақты түрдегi тұтас көлденең қимасы бар және шыбықтардың, сымдардың, плиталардың, беттердiң, жолақтардың немесе таспалардың, фольганың және құбырлардың немесе түтiкшелердiң айқындамаларына сәйкес келмейтiн созылған, престелген, тартылған, құйылған немесе пiшiнделген бұйымдар. Аталған термин олардың бұл орайда басқа тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтарын кетiргеннен басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандағы құйылған немесе бiрiктiрiлген бұйымдарға да жатады.
(в) Сым - бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көпбұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тік сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi тұрақты тұтас көлденең қимасы бар созылған, престелген, немесе орамдарға тартылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қoca алғанда), үш бұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түpi өзгертiлген тiкбұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады.
(г) Плиталар, беттер, жолақтар немесе таспалар мен фольга - рулондарға бүктелген немесе бүктелмеген және дөнгелектенген немесе дөңгелектелмеген бұрыштары бар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қoca алғанда) тұтac тiк бұрышты (шаршыдан басқа) көлденең қималы:
ХҮ-тарау
79-топ
Ескертулер 2
- енiнiң 0.1 аспайтын қалыңдықтағы тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда) нысаны;
- олардың бұл орайда басқа тауар позициялардың бұйымдарына тән

(г) Плиты, листы, полосы или ленты и фольга - плоские изделия (кроме необработанных изделий товарной позиции 79.01), свернутые или не свернутые в рулоны и имеющие сплошное прямоугольное (кроме квадратного) поперечное сечение со скругленными или нескругленными углами (включая "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные), с постоянной толщиной, имеющие:
- прямоугольную (включая квадратную) форму с толщиной, не превышающей 0,1 ширины;
- форму, отличную от прямоугольной или квадратной, любого размера при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
В товарную позицию 79.05 включаются, inter alia , плиты, листы, полосы или ленты и фольга, имеющие рельефную поверхность (например, борозды, выступы, клетки, ромбы), а также изделия, перфорированные, гофрированные, полированные или имеющие покрытие, при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(д) Трубы и трубки - полые изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное поперечное сечение только с одной замкнутой полостью по всей длине изделия в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников и имеющие постоянную толщину стенки. Изделия с поперечным сечением в форме прямоугольника (включая квадрат), равностороннего треугольника или правильного выпуклого многоугольника, которые могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия, также должны быть отнесены к трубам и трубкам, если их внутреннее и наружное поперечные сечения концентричны и имеют одну и ту же форму и ориентацию. Трубы и трубки, имеющие вышеуказанные поперечные сечения, могут быть полированы, иметь покрытие, изогнуты, снабжены резьбой, просверлены, сужены, расширены, сведены на конус или иметь на концах фланцы, манжеты или кольца.
Раздел XV
Группа 79
79.01/07
Примечание к субпозициям:
1.- Употребляемые в данной группе термины означают:
(а) Цинк нелегированный - металл, содержащий не менее 97,5 мас.% цинка.
(б) Цинковые сплавы - металлические сплавы, в которых содержание по массе цинка превышает содержание по массе любого другого элемента, содержащегося в сплаве, но при этом общее содержание всех других элементов составляет более 2,5 мас.%.
(в) Цинковая пыль - пыль, получаемая конденсацией паров цинка и состоящая из сферических частиц меньшего размера, чем частицы цинковых порошков. Не менее 80 мас.% частиц цинковой пыли проходят через сито с ячейками 63 мкм (микрона). Цинковая пыль должна содержать не менее 85 мас.% металлического цинка.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен кез келген мөлшердегi тiк бұрышты немесе шаршыдан ерекшеленетiн нысаны бар тұрақты калыңдықтағы жұқа бұйымдар (79.01 тауар позициясының өңделмеген бұйымдарынан бacқa).
79.05 тауар позициясына рельефтiк бетi бар (мысалы, атыздар, шығыңқылар, клеткалар, ромбтар) inter а1iа, плиталар, беттер, жолақтар немесе таспалар, сондай-ақ олардың бұл орайда басқа тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен перфорирленген, гофрирленген: жалтыратылған немесе қаптамасы бар бұйымдар енгiзiледi.
(д) Түтiктер мен түтiкшелер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бұйымның бүкіл ұзындығы бойынша бiр тұйық қуысы ғана бар бoc шеңберлер, сопақша, тiкбұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көпбұрыштар нысанындағы және қабырғасын тұрақты қалыңдығы бар бос бұйымдар. Бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша шеңберленген бұрыштары болуы мүмкiн, және егер олардың iшкi және сыртқы көлденең қималары бiрiктiрiлсе және бiрдей нысаны мен бағдары болса, түтiктер мен түтiкшелерге жатқызылуы тиiс тiкбұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көпбұрыштар нысанындағы көлденең қималы бұйымдар. Жоғарыда көрсетiлгендей көлденең қималары бар түтiктер мен түтiкшелердiң жалтыратылуы, жабындысынын болуы, иiлген болуы, бұрандамен жабдықталуы, тесiлуi, жiңiшкеленуi, конусқа бiрiктiрiлуi немесе шеттерiнде фланецтер, манжеттер немесе сақиналар болуы мүмкiн.
Субпозицияларға ескерту:
1. - Аталған топта қолданылатын терминдер мынаны бiлдiреді:
(а) Легирленбеген мырыш - құрамында кемiнде 97,5 мас.% мырыш бар металл.
(б) Мырыш қортпалары - ондағы мырыштың массасы бойынша мөлшерi қорытпадағы кез келген элементтiң массасы бойынша мөлшерiнен асатын, бiрақ бұл peтте барлық басқа элементтердiң мөлшерi 2.5 мас.% астамды құрайтын металл қорытпалары.
(в) Мырыш тозаңы - мырыш буының конденсациясымен алынатын және мырыш ұнтақтарының бөлшектерiмен салыстырғанда аз мөлшердегi сфералық бөлшектерден тұратын тозаң. Мырыш тозаңының 80 мас.% кем емес бөлшектерi 63 мкм (микрона) ұяшықтары бар електен өтедi. Мырыш тозаңының құрамында металл мырышының кемiнде 85 мас.% болуы тиiс
ХY-тарау
79-топ
79.01/07
Тayap     ҮЖ
позициясы коды

79.01             Цинк необработанный:
- цинк нелегированный:
7901.11  -- содержащий 99,99 мас.% или более цинка
7901.12  -- содержащий менее 99.99 мас.% цинка
7901.20  - сплавы цинковые
79.02      7902.00  Отходы и лом цинковые.
79.03             Пыль, порошки и чешуйки цинковые:
7903.10  - пыль цинковая
7903.90  - прочие
79.04      7904.00  Прутки, профили и проволока цинковые.
79.05      7905.00  Плиты, листы, полосы или ленты и
фольга цинковые.
79.06      7906.00  Трубы, трубки и фитинги для них
(например, муфты, колена, фланцы)
цинковые.
79.07      7907.00  Прочие изделия из цинка.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 80
Примечание
Группа 80
Олово и изделия из него
Примечание:
1.- Употребляемые в данной группе термины означают:
(a) Прутки - катаные, прессованные, тянутые или кованые изделия, не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям тех же форм и размеров, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(б) Профили - катаные, прессованные, тянутые, кованые или формованные изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение и не соответствующие определениям прутков, проволоки, плит, листов, полос или лент, фольги, труб или трубок. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям той же формы, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(в) Проволока - катаные, прессованные или тянутые изделия в бухтах и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины.

79.01              Өңделмеген мырыш
- легирленбеген мырыш
7901.11  - құрамында мырыштың 99,99 немесе одан да көп
мас % бар
7901.12  - құрамында 99,99 мас %-дан аз мырыш бар
7901.20  - мырыш қорытпалары
79.02     7902.00  Мырыштың қалдықтары және сынықтары
79.03              Мырыш тозаңы, ұнтақтары және қабыршықтары
7903.10  - мырыш тозаңы
7903.90  - өзгелерi
79.04     7904.00  Мырыш шыбықтар, профильдер және сымдар
79.05     7905.00  Мырыш плиталар, беттер, жолақтар немесе
таспалар және фольга
79.06     7906.00  Мырыш түтiктер, түтiкшелер және оларға арналған
фитингтер (мысалы, муфталар, иiндер, фланецтер)
79.07     7907.00  Мырыштан жасалған өзге де бұйымдар
ХҮ-тарау
80-тoп
Ескертулер 1
80-топ
Қалайы және одан жасалатын бұйымдар
Ескерту:
1. - Аталған топта қолданылатын терминдер мыналарды бiлдiредi:
(а) Шыбықтар - орамдарға бүктелмеген, бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiкбұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көпбұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi тұрақты тұтас көлденең қимасы бар созылған, престелген, тартылған немесе құйма бұйымдар. Тiкбұрышты (шаршыны қоса алғанда), үшбұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiкбұрышты ("түрi өзгертiлген тiкбұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0.1 асады. Аталған термин олардың бұл орайда бacқa тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтарын кетiргеннен басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандар мен мөлшерлердегi құйылған немесе бiрiктiрiлген бұйымдарға да жатады.
(б) Профильдер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бүкiл ұзындығы бойынша тұрақты түрдегi тұтас көлденең қимасы бар және шыбықтардың, сымдардың, плиталардың, беттердiң, жолақтардың немесе таспалардың, фольганың және құбырлардың немесе түтiкшелердiң айқындамаларына сәйкес келмейтiн созылған, престелген, тартылған, құйылған немесе пiшiнделген бұйымдар. Аталған термин олардың бұл орайда бacқa тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтарын кетiргеннен басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандағы құйылған немесе бiрiктiрiлген бұйымдарға да жатады.
(в) Сым - бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көпбұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертілген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi тұрақты тұтас көлденең қимасы бар созылған, престелген, немесе орамдарға тартылған бұйымдар, тікбұрышты (шаршыны қоса алғанда), үшбұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiкбұрышты ("түрi өзгертiлген тiкбұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады.
(г) Плиталар, беттер, жолақтар немесе таспалар мен фольга - рулондарға бүктелген немесе бүктелмеген және дөңгелектенген немесе
дөңгелектелмеген бұрыштары бар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) тұтас тiкбұрышты (шаршыдан басқа) көлденең қималы:
ХY-тарау
79-топ
Ескертулер 2
- енiнiң 0,1 аспайтын қалыңдықтағы тікбұрышты (шаршыны қоса алғанда) нысаны:

(г) Плиты, листы, полосы или ленты и фольга - плоские изделия (кроме необработанных изделий товарной позиции 80.01), свернутые или не свернутые в рулоны и имеющие сплошное прямоугольное (кроме квадратного) поперечное сечение, со скругленными или нескругленными углами (включая "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные), с постоянной толщиной, имеющие:
- прямоугольную (включая квадратную) форму с толщиной, не превышающей 0,1 ширины;
- форму, отличную от прямоугольной или квадратной, любого размера, но при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
В товарные позиции 80.04 и 80.05 включаются, inter alia , плиты, листы, полосы или ленты и фольга, имеющие рельефную поверхность (например, борозды, выступы, клетки, ромбы), а также изделия, перфорированные, гофрированные, полированные или имеющие покрытие, при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
(д) Трубы и трубки - полые изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное поперечное сечение только с одной замкнутой полостью по всей длине изделия в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников и имеющие постоянную толщину стенки. Изделия с поперечным сечением в форме прямоугольника (включая квадраты), равностороннего треугольника или правильного выпуклого многоугольника, со скругленными углами по всей длине также должны быть отнесены к трубам и трубкам при условии, что их внутренние и внешние поперечные сечения концентричны и имеют ту же форму и ориентацию. Трубы и трубки, имеющие вышеуказанные поперечные сечения, могут быть полированы, иметь покрытие, изогнуты, снабжены резьбой, просверлены, сужены, расширены, сведены на конус или иметь на концах фланцы, манжеты или кольца.
Раздел ХV
Группа 80
80.01/07
Примечание к субпозициям:
1.- Употребляемые в данной группе термины означают:
(а) Олово нелегированное - металл, содержащий не менее 99 мас.% олова, при условии, что содержание по массе висмута или меди не превышает пределов, указанных в следующей таблице:
Другие элементы
-------------------------------------------------------------------
Элемент         !   Предельное содержание, мас.%
-------------------------------------------------------------------
Bi          ! висмут       !               0,1

- олардың бұл орайда басқа тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен кез келген мөлшердегi тікбұрышты немесе шаршыдан ерекшеленетiн нысаны бар тұрақты қалыңдықтағы жұқа бұйымдар (80.01 тауар позициясының өңделмеген бұйымдарынан басқа).
80.04 және 80.05 тауар позициясына рельефтiк бетi бар (мысалы, атыздар, шығыңқылар, клеткалар, ромбтар) inter аliа, плиталар, беттер, жолақтар немесе таспалар, сондай-ақ олардың бұл орайда басқа тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен перфорирленген, гофрирленген, жалтыратылған немесе қаптамасы бар бұйымдар енгiзiледi.
(д) Түтiктер мен түтiкшелер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша бiр тұйық қуысы ғана бар бос шеңберлер, сопақша тiкбұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көпбұрыштар нысанындағы және қабырғасының тұрақты қалыңдығы бар бос бұйымдар. Бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша шеңберленген бұрыштары болуы мүмкiн, және егер олардан iшкi және сыртқы көлденең қималары бiрiктiрiлсе және бiрдей нысаны мен бағдары болса, түтiктер мен түтiкшелерге жатқызылуы тиiс тiкбұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көпбұрыштар нысанындағы көлденең қималы бұйымдар. Жоғарыда көрсетiлгендей көлденең қималары бар түтiктер мен түтiкшелердiң жалтыратылуы жабындысының болуы, иiлген болуы, бұрандамен жабдықталуы, тесiлуi, жiңiшкеленуi, конусқа бiрiктiрiлуi немесе шеттерiнде фланецтер, манжеттер немесе сақиналар болуы мүмкiн.
Субпозицияларға ескерту:
1. - Аталған топта қолданылатын терминдер мынаны бiлдiредi:
(а) Легирленбеген қалайы - массасы бойынша висмуттың немесе мыстың мөлшерi мына кестеде көрсетiлген шектерден аспауы шартымен, құрамында кемiнде 99.9 мac% қалайы бар металл
Басқа элементтер
----------------------------------------
Элемент                  Шектi мөлшерi,
мас %
----------------------------------------
Bi         висмут           0.1

Сu          ! медь         !               0,4
-------------------------------------------------------------------
(б) Оловянные сплавы - металлические сплавы, в которых содержание по массе олова превышает содержание по массе любого другого элемента, при условии, что:
(i) общее содержание других элементов составляет более 1 мас.%; или
(ii) содержание по массе висмута или меди равно или превышает предельное содержание по массе, указанное в таблице.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
80.01             Олово необработанное:
8001.10  - олово нелегированное
8001.20  - сплавы оловянные
80.02      8002.00  Отходы и лом оловянные.
80.03      8003.00  Прутки, профили и проволока оловянные.
80.04      8004.00  Плиты, листы, полосы или ленты оловянные
толщиной более 0,2 мм.
80.05      8005.00  Фольга оловянная (без основы или на
основе из бумаги, картона, пластмассы
или аналогичных материалов) толщиной
(не считая основы) не более 0,2 мм;
порошки и чешуйки оловянные.
80.06      8006.00  Трубы, трубки и фитинги для них
(например, муфты, колена, фланцы)
оловянные.
80.07      8007.00  Изделия из олова прочие.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 81
81.01/04
Группа 81
Прочие недрагоценные металлы; металлокерамика;
изделия из них
Примечание к субпозициям:
1.- Примечание 1 к группе 74, в котором определяются термины: "прутки", "профили", "проволока", а также "плиты, листы, полосы или ленты и фольга", при внесении соответствующих изменений, относится и к данной группе.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
81.01             Вольфрам и изделия из него, включая
отходы и лом:
8101.10  - порошки
- прочие:
8101.94  -- вольфрам необработанный, включая
прутки, изготовленные простым спеканием
8101.95  -- прутки, кроме изготовленных простым
спеканием, профили, плиты, листы,
полосы или ленты и фольга
8101.96  -- проволока
8101.97  -- отходы и лом
8101.99  -- прочие
81.02             Молибден и изделия из него, включая
отходы и лом:
8102.10  - порошки
- прочие:
8102.94  -- молибден необработанный, включая
прутки, изготовленные простым спеканием
8102.95  -- прутки, кроме изготовленных простым
спеканием, профили, плиты, листы,
полосы или ленты и фольга
8102.96  -- проволока
8102.97  -- отходы и лом
8102.99  -- прочие
81.03             Тантал и изделия из него, включая
отходы и лом:

Cu          мыс             0.4
----------------------------------------
ХY-тарау
79-топ
79.01/07
(б) Қалайы қорытпалар - оларда:
(i) басқа элементтердiң жалпы мөлшерi 1 мас% астам; немесе
(ii) массасы бойынша висмуттың немесе мыстың мөлшерi кестеде көрсетiлген массаға тең немесе одан асуы шартымен, массасы бойынша қалайының мөлшерi массасы бойынша кез келген элементтiң мөлшерiнен асатын металл қорытпалар.
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
80.01              Өңделмеген қалайы
8001.10  - легирленбеген қалайы
8001.20  - қалайы қорытпалар
80.02     8002.00  Қалайының қалдықтары мен сынықтары
80.03     8003.00  Қалайы шыбықтар, профильдер және сымдар
80.04     8004.00  Қалыңдығы 0,2 мм астам қалайы плиталар, беттер,
жолақтар немесе таспалар
80.05     8005.00  Қалыңдығы 0.2 мм аспайтын (негiзiн
есептемегенде) қалайы фольга (негiзсiз немесе
қағаздан, картоннан, пластмассадан немесе ұқсас
материалдардан жасалған негiзiмен); қалайы
ұнтақтар мен қабыршықтар.
80.06     8006.00  Қалайы түтiктер, түтiкшелер және оларға арналған
фитингтер (мысалы, муфталар, иiндер, фланецтер)
80.07     8007.00  Қалайыдан жасалған өзге де бұйымдар
ХҮ-тарау
81-топ
81.01/03
81-топ
Өзге де қымбат бағалы емес металдар; металл қышы;
олардан жасалатын бұйымдар
Субпозицияларға ескерту:
1. - "Шыбықтар", "профильдер", "сым", сондай-ақ "плиталар, бeттep, жолақтар немесе таспалар және фольга" терминдерi  айқындалатын 74-топқа 1-ескерту тиiстi өзгерiстер енгiзу кезiнде аталған топқа жатады
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
81.01              Вольфрам және қалдықтары мен сынықтарын қоса
алғанда, одан жасалатын бұйымдар:
8101.10  - ұнтақтар
- өзгелерi:
8101.94  -- қарапайым бiрiктiру арқылы дайындалған
шыбықтарды қoca алғанда, өңделмеген вольфрам
8101.95  -- қарапайым бiрiктiру арқылы дайындалғандардан
басқа шыбықтар, профильдер, плиталар, беттер,
жолақтар немесе таспалар және фольга
810l.96  -- сым
8101.97  -- қалдықтар мен сынықтар
8101.99  -- өзгелерi
81.02              Молибден және қалдықтары мен сынықтарын қоса
алғанда, одан жасалатын бұйымдар:
8102.10  - ұнтақтар
- өзгелерi:
8102.94  -- қарапайым бiрiктiру арқылы дайындалған
шыбықтарды қоса алғанда, өңделмеген молибден
8102.95  -- қарапайым бiрiктiру арқылы дайындалғандардан
басқа шыбықтар, профильдер, плиталар, беттер,
жолақтар немесе таспалар және фольга
8102.96  -- сым
8102.97  -- қалдықтар мен сынықтар
8102.99  -- өзгелерi
81.03              Тантал және қалдықтары мен сынықтарын қоса
алғанда, одан жасалатын бұйымдар:

8103.20  - тантал необработанный, включая прутки,
изготовленные простым спеканием; порошки
8103.30  - отходы и лом
8103.90  - прочие
81.04             Магний и изделия из него, включая
отходы и лом:
- магний необработанный:
8104.11  -- содержащий не менее 99,8 мас.% магния
8104.19  -- прочий
8104.20  - отходы и лом
8104.30  - опилки, стружка и гранулы,
отсортированные по размеру, порошки
8104.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 81
81.05/12 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
81.05             Штейн кобальтовый и прочие промежуточные
продукты металлургии кобальта; кобальт и
изделия из него, включая отходы и лом:
8105.20  - штейн кобальтовый и прочие промежуточные
продукты металлургии кобальта; кобальт
необработанный; порошки
8105.30  - отходы и лом
8105.90  - прочие
81.06      8106.00  Висмут и изделия из него, включая
отходы и лом.
81.07             Кадмий и изделия из него, включая
отходы и лом:
8107.20  - кадмий необработанный; порошки
8107.30  - отходы и лом
8107.90  - прочие
81.08             Титан и изделия из него, включая отходы
и лом:
8108.20  - титан необработанный; порошки
8108.30  - отходы и лом
8108.90  - прочие
81.09             Цирконий и изделия из него, включая
отходы и лом:
8109.20  - цирконий необработанный; порошки
8109.30  - отходы и лом
8109.90  - прочие
81.10             Сурьма и изделия из нее, включая
отходы и лом:
8110.10  - сурьма необработанная; порошки
8110.20  - отходы и лом
8110.90  - прочие
81.11      8111.00  Марганец и изделия из него, включая
отходы и лом.
81.12             Бериллий, хром, германий, ванадий,
галлий, гафний, индий, ниобий
(колумбий), рений, таллий и изделия
из них, включая отходы и лом:
- бериллий:
8112.12  -- необработанный; порошки
8112.13  -- отходы и лом
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 81
81.12 2 /13
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8112.19  -- прочий
- хром:
8112.21  -- необработанный; порошки
8112.22  -- отходы и лом
8112.29  -- прочий
8112.30  - германий
8112.40  - ванадий
- таллий:
8112.51  -- необработанный; порошки
8112.52  -- отходы и лом
8112.59  -- прочий
- прочие:
8112.92  -- необработанные; отходы и лом; порошки
8112.99  -- прочие
81.13      8113.00  Металлокерамика и изделия из нее,
включая отходы и лом.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 82
82.01/02 1
Группа 82
Инструменты, приспособления, ножевые изделия,
ложки и вилки из недрагоценных металлов;
их части из недрагоценных металлов
Примечания:
1.- Помимо паяльных ламп, переносных горнов, шлифовальных кругов с опорными конструкциями, маникюрных и педикюрных наборов и изделий, включаемых в товарную позицию 82.09, в данную группу включаются только изделия с лезвием, режущей кромкой, с рабочей поверхностью или другой рабочей частью из:
(а) недрагоценных металлов;
(б) карбидов металлов или металлокерамики;
(в) драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных), на подложке из недрагоценного металла, карбида металла или металлокерамики; или
(г) абразивных материалов на подложке из недрагоценного металла при условии, что изделия имеют режущие зубья, канавки, борозды и аналогичные рабочие части из недрагоценного металла, которые сохраняют свои свойства и функции после нанесения абразивного материала.
2.- Изготовленные из недрагоценных металлов части изделий данной группы включаются вместе с изделиями, к которым они относятся, за исключением особо поименованных частей, а также приспособлений для крепления рабочих инструментов для ручных инструментов (товарная позиция 84.66). Однако части общего назначения, как указано в примечании 2 к разделу XV, в данную группу не включаются.

8103.20  - қарапайым бiрiктiру арқылы дайындалған
шыбықтарды қоса алғанда, өңделмеген тантал
8103.30  - қалдықтар мен сынықтар
8103.90  - өзгелерi
ХҮ-тарау
81-топ
81.04/11
Тayap     ҮЖ
позициясы коды
81.04              Магний және қалдықтары мен сынықтарын қоса
алғанда, одан жасалатын бұйымдар:
- өңделмеген магний:
8104.11  -- құрамында кемiнде 99,8 мас% магний бар
8104.19  -- өзгелерi
8104.20  - қалдықтар мен сынықтар
8104.30  - мөлшерi бойынша сортталған үгiндiлер, қиқымдар
және түйiршiктер; ұнтақтар
8104.90  - өзгелерi
81.05              Кобальтты штейн және кобальт металлургиясының
өзге де аралық өнiмдерi: кобальт және қалдықтары
мен сынықтарын қоса алғанда, одан жасалатын
бұйымдар:
8105.20  - кобальтты штейн және кобальт металлургиясының
өзге де аралық өнiмдерi; өңделмеген кобальт;
ұнтақтар
8105.30  - қалдықтар мен сынықтар
8105.90  - өзгелерi
81.06     8106.00  Висмут және қалдықтары мен сынықтарын қоса
алғанда, одан жасалатын бұйымдар:
81.07              Кадмий және қалдықтары мен сынықтарын қоса
алғанда, одан жасалатын бұйымдар:
8107.20  - өңделмеген кадмий; ұнтақтар
8107.30  - қалдықтар мен сынықтар
8107.90  - өзгелерi
81.08              Титан және қалдықтары мен сынықтарын қоса
алғанда, одан жасалатын бұйымдар:
8108.20  - өңделмеген титан; ұнтақтар
8108.30  - қалдықтар мен сынықтар
8108.90  - өзгелер;
81.09              Цирконий және қалдықтары мен сынықтарын қоса
алғанда, одан жасалатын бұйымдар:
8109.20  - өңделмеген цирконий; ұнтақтар
8109.30  - қалдықтар мен сынықтар
8109.90  - өзгелерi
81.10              Сурьма және қалдықтары мен сынықтарын қоса
алғанда, одан жасалатын бұйымдар:
8110.20  - өңделмеген сурьма; ұнтақтар
8110.30  - қалдықтар мен сынықтар
8110.90  - өзгелерi
81.11     8111.00  Марганец және қалдықтары мен сынықтарын қоса
алғанда, одан жасалатын бұйымдар
ХҮ-тарау
81-топ
81.12/13
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
81.12              Бериллий, хром, германий, ванадий, галий, гафний,
индий, ниобий (колумбий), рений, таллий және
қалдықтары мен сынықтарын қоса алғанда, олардан
жасалатын бұйымдар:
- бериллий:
8112.12  -- өңделмеген; ұнтақтар
8112.13  -- қалдықтар мен сынықтар
8112.19  -- өзгелерi
- хром:
8112.21  -- өңделмеген; ұнтақтар
8112.22  -- қалдықтар мен сынықтар
8112.29  -- өзгелерi
8112.30  - германий
8112.40  - ванадий
- таллий:
8112.51  -- өңделмеген; ұнтақтар
8112.52  -- қалдықтар мен сынықтар
8112.59  -- өзгелерi
- өзгелерi:
8112.92  -- өңделмеген; қалдықтар мен сынықтар; ұнтақтар
8112.99  -- өзгелерi
81.13     8113.00  Металл қышы және қалдықтары мен сынықтарын
қоса алғанда, одан жасалатын бұйымдар
ХҮ-тарау
82-топ
82.01 1
82-топ
Қымбат бағалы емес металдардан жасалған құрал-жабдықтар,
керек-жарақтар, пышақ бұйымдары, қасықтар және шанышқылар;
олардың қымбат бағалы емес металдардан жасалған бөлiктерi
Ескерту:
1. - 82.09 тауар позициясына енгiзiлетiн тiреу конструкциялары бар дәнекерлеу лампаларынан, көшпелi горндардан, тегiстеу шеңберлерiнен, маникюр және педикюр жиынтықтары мен бұйымдарынан басқа, аталған топқа:
(а) қымбат бағалы емес металдардан;
(б) металдардың немесе металл қышының карбидтерiнен;
(в) қымбат бағалы емес металдан, металдың немесе металл қышының карбидiнен жасалған тағандағы қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы (табиғи, жасанды немесе қайта жаңартылған) тастардан; немесе
(г) бұйымдардың өз қасиеттерi мен функцияларын абразивтік материалдар жаққаннан кейiн сақтайтын қымбат бағалы емес металдан жасалған кеспелi тiстерiнiң, ойыстарының, атыздарының және ұқсас жұмыс бөлiктерiнiң болуы шартымен, қымбат бағалы емес металдан жасалған тағандағы абразивтiк материалдардан жасалған ұстарасы, кеспелi шетi бар, жұмыстық бетi немесе басқа да жұмыстық бөлiгi бар бұйымдар ғана енгiзiледi.
2. - Ерекше аталған бөлiктердi, сондай-ақ қол аспаптарына арналған жұмыс аспаптарын бекiтуге арналған құрылғыларды (84.66 тауар позициясы) қоспағанда, аталған топ бұйымдарының қымбат бағалы  емес металдардан дайындалған бөлiктерi өздерi жатқызылатын бұйымдармен бiрге енгiзiледi. Алайда ХY бөлiмнiң 2-ескертуiнде көрсетiлгендей жалпы мақсаттағы бөлiктер аталған топқа енгiзiлмейдi.

Головки, лезвия и режущие пластины электробритв и электрических машинок для стрижки волос включаются в товарную позицию 85.10.
3.- Наборы, состоящие из одного или более ножей, включаемых в товарную позицию 82.11, и по крайней мере равного числа других изделий товарной позиции 82.15, включаются в товарную позицию 82.15.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
82.01             Инструменты ручные: лопаты штыковые и
совковые, мотыги, кирки, тяпки,
вилы и грабли; топоры, секачи и
аналогичные рубящие инструменты;
секаторы всех видов; косы, серпы, ножи
для измельчения сена, ножницы садовые,
клинья для раскалывания древесины и
прочие инструменты, используемые в
сельском хозяйстве, садоводстве или
лесном хозяйстве:
8201.10  - лопаты штыковые и совковые
8201.20  - вилы
8201.30  - мотыги, кирки, тяпки и грабли
8201.40  - топоры, секачи и аналогичные рубящие
инструменты
8201.50  - секаторы и аналогичные ножницы для
работы одной рукой (включая ножницы
для разделки птицы)
8201.60  - ножницы для подрезки живой изгороди,
секаторы и аналогичные ножницы
для работы двумя руками
8201.90  - инструменты ручные прочие, используемые
в сельском хозяйств, садоводстве или
лесном хозяйстве
82.02             Пилы ручные; полотна для пил всех
типов (включая полотна для продольной
резки, для прорезывания пазов или
беззубые):
8202.10  - пилы ручные
8202.20  - полотна для ленточных пил
- полотна для циркулярных пил (включая
полотна для пил продольной резки или
для прорезывания пазов):
8202.31  -- с рабочей частью из стали
8202.39  -- прочие, включая части
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 82
82.02 2 /06
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8202.40  - полотна для цепных пил
- полотна для пил прочие:
8202.91  -- прямолинейные полотна для пил
по металлу
8202.99  -- прочие
82.03             Напильники, надфили, рашпили, клещи
(включая кусачки), плоскогубцы,
пассатижи, пинцеты, щипчики, ножницы
для резки металла, устройства
трубоотрезные, ножницы болторезные,
пробойники и аналогичные ручные
инструменты:
8203.10  - напильники, надфили, рашпили и
аналогичные инструменты
8203.20  - клещи (включая кусачки), плоскогубцы,
пассатижи, пинцеты, щипчики и
аналогичные инструменты
8203.30  - ножницы для резки металла и аналогичные
инструменты
8203.40  - устройства трубоотрезные, ножницы
болторезные, пробойники и аналогичные
инструменты

Электр ұстаралары мен шаш қиюға арналған электр машинкаларының бастиектepі, ұстаралары және кесетiн пластиналары 85.10 тауар позициясына енгiзiледi.
3. - 82.11 тауар позициясына енгiзiлетiн бiр немесе одан да көп пышақтардан және ең болмағанда 82.15 тауар позициясының басқа бұйымдарының тең санынан тұратын жиынтықтар 82.15 тауар позициясына енгiзiледi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
82.01              Қол аспаптары: үшкiр және жалпақ күректер,
кетпендер, қайлалар, тяпкалар, айырлар және
тырмалары; балталар, шапқыштар және соған ұқсас
шабатын құралдар; секаторлардың барлық түрлерi;
шалғылар, орақтар, шөп шабатын машиналарға
арналған пышақтар, бaқ қайшылары, ағаш жаруға
арналған сыналар және ауыл шаруашылығында,
бағбаншылықта немесе орман шаруашылығында
пайдаланылатын басқа да аспаптар
ХҮ-тарау
82-топ
82.01 1 /03
Тауар     YЖ
позициясы коды
8201.10  - үшкiр және жалпақ күpeктep
8201.20  - айырлар
8201.30  - кетпендер, қайлалар, тяпкалар және тырмалар
8201.40  - балталар, шапқыштар және соған ұқсас шабатын
құралдар
8201.50  - секаторлар және бiр қолмен жұмыс iстеуге
арналған ұқсас қайшылар (құстың жүнiн қырқуға
арналған қайшыны қоса алғанда)
8201.60  - тал-шiлiктердi қырқуға арналған қайшылар,
секторлар және екi қолмен жұмыс iстеуге
арналған
8201.70  - ауыл шаруашылығында, бағбаншылықта немесе
орман шаруашылығында пайдаланылатын басқа да
аспаптар
82.02              Қол аралар; аралардың барлық үлгiсiне арналған
табақтарды (көлденеңiнен кесуге арналған,
паздарды кесiп шығуға арналған немесе тiссiз
табақтарды қоса алғанда):
8202.10  - қол аралары
8202.20  - барлық аралардың үлгiсіне арналған табақтар
- циркулярлық араларға арналған табақтар (араның
көлденеңiнен кесуге арналған немесе паздарды
кесiп шығуға арналған табақтарды қоса алғанда)
8202.31  -- болаттан жасалған жұмыс бөлiгiмен
8202.39  -- бөлiктердi қоса алғанда, өзгелерi
8202.40  - шынжырлы араларға арналған табақтар
- өзге де араларға арналған табақтар:
8202.91  -- металл бойынша араларға арналған тура сызықты
табақтар
8202.99  - өзгелерi
82.03              Егеулер, надфильдер, рашпильдер, қысқыштар
(тiстеуiктердi қоса алғанда), жалпақауыздар,
пассатиждер, пинцеттер, шымшуырлар, металл
кескiш қайшылар, құбыр кескiш қондырғылар, болт
кескiш қайшылар, тескiштер және осындай  қол
аспаптары:
8203.10  - егеулер, надфильдер, рашпильдер және соған
ұқсас аспаптар
8203.20  - қысқыштар (тiстеуіктердi қoca алғанда),
жалпақауыздар, пассатиждер, пинцеттер, шымшуырлар
және соған ұқсас аспаптар
8203.30  - металл кескiш қайшылар және соған ұқсас
аспаптар
8203.40  - құбыр кескiш қондырғылар, болт кескiш қайшылар,
кескiштер және соған ұқсас аспаптар
ХҮ-тарау
82-топ
82.04/07 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды

82.04             Ключи гаечные ручные (включая гаечные
ключи с торсиометрами, но исключая
воротки); сменные головки для гаечных
ключей, с ручками или без них:
- ключи гаечные ручные:
8204.11  -- неразводные
8204.12  -- разводные
8204.20  - головки для гаечных ключей сменные,
с ручками или без них
82.05             Инструменты ручные (включая алмазные
стеклорезы), в другом месте не
поименованные или не включенные; лампы
паяльные; тиски, зажимы и аналогичные
изделия, кроме принадлежностей и
частей станков; наковальни; горны
переносные; шлифовальные круги с
опорными конструкциями, с ручным или
ножным приводом:
8205.10  - инструменты для сверления, нарезания
наружной или внутренней резьбы
8205.20  - молотки и кувалды
8205.30  - рубанки, долота, стамески и аналогичные
режущие инструменты для обработки
древесины
8205.40  - отвертки
- инструменты ручные прочие
(включая алмазные стеклорезы):
8205.51  -- инструменты бытовые
8205.59  -- прочие
8205.60  - лампы паяльные
8205.70  - тиски, зажимы и аналогичные изделия
8205.80  - наковальни; горны переносные; круги
шлифовальные с опорными конструкциями,
с ручным или ножным приводом
8205.90  - наборы изделий из двух или более
вышеупомянутых субпозиций
82.06      8206.00  Инструменты из двух или более товарных
позиций 82.02-82.05, в наборах,
предназначенных для розничной продажи.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 82
82.07/12 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
82.07             Сменные рабочие инструменты для ручных
инструментов, с механическим приводом
или без него или для станков (например,
для прессования, штамповки, вырубки,
нарезания резьбы, сверления,
растачивания, протягивания,
фрезерования, токарной обработки или
завинчивания), включая фильеры для
волочения или экструдирования металла,
инструменты для бурения скальных пород
или грунтов:
- инструменты для бурения скальных
пород или грунтов:
8207.13  -- с рабочей частью из металлокерамики
8207.19  -- прочие, включая части
8207.20  - фильеры для волочения или
экструдирования металла
8207.30  - инструменты для прессования,
штамповки или вырубки
8207.40  - инструменты для нарезания внутренней
или наружной резьбы
8207.50  - инструменты для сверления, кроме
инструментов для бурения скальных
пород
8207.60  - инструменты для растачивания и
протягивания
8207.70  - инструменты для фрезерования
8207.80  - инструменты для токарной
обработки
8207.90  - инструменты сменные прочие

82.04              Гайкалар қол кiлттерi (торсио-метрлермен
гайкалық кiлттердi қоса алғанда, бiрақ
мойыншаларды шығарып тастағандағы); сабы бар
немесе оларсыз, гайкалық кiлттергe арналған
ауыспалы бастар
- гайкалар қол кiлттерi:
8204.11  -- айырылыспайтын
8204.12  -- айырылысатын
8204.20  - сабы бар немесе оларсыз, гайкалық кiлттерге
арналған ауыспалы бастар
82.05              Басқа жерде аты аталмаған немесе енгiзiлмеген қол
аспаптары (алмас әйнек кескiштердi қоса алғанда):
дәнекерлеу лампалары; станоктардың
керек-жарақтары мен бөлiктерiнен баcқa,
қысқыштар, қыспалар мен осындай бұйымдар;
төстер; тасымал ошақтар; қолды ұста көрiктерi,
тiрек рамалары немесе аяқ жетегi бар абразивтi
дөңгелектер
8205.10  - iшкi немесе сыртқы ойманы бұрғылауға, кесуге
арналған аспаптар
8205.20  - балғалар мен кувалдалар
8205.30  - ағашты өңдеуге арналған сүргiлер, қашаулар,
стамескалар және соған ұқсас кескiш аспаптар
8205.40  - бұрауыштар
- өзгеде қол аспаптары (алмас әйнек кескiштердi
қоса алғанда):
8205.51  -- тұрмыстық аспаптар
8205.59  -- өзгелерi
8205.60  - дәнекерлеу лампалары
8205.70  - қысқыштар, қыспалар және соған ұқсас аспаптар
8205.80  - төстер; тасымал ошақтар; қолды ұста көрiктерi,
тiрек рамалары немесе аяқ жетегi бар абразивтi
дөңгелектер
8205.90  - жоғарыда көрсетiлген субпозициясының екi немесе
одан да көп бұйымдардың жиынтықтары
82.06              82.02-ден 82.05-ке дейiнгi тауар позициясындағы
екi немесе одан жиынтықты бөлшек саудаға арналған
аспаптар
82.07              Металды созып шыңдау немесе сығып шығару
аспабын, жартасы жыныстарды немесе топырақтарды
бұрғылау аспабын қоса алғанда, механикалық
жетегi бар немесе жоқ станоктарға арналған
ауыспалы қол аспаптары (мысалы, престеу,
штамптау, шауып алу, резьба кесу, бұрғылау,
кеңейту, тiгу, фрезерлеу, токарьлiк өңдеу
немесе бұрап кiргiзу үшін)
XҮ-тарау
82-топ
82.07 2 /11
Тауар     YЖ
позициясы коды
- жартасы жыныстарды немесе топырақтарды
бұрғылауға арналған аспаптар:
8207.13  -- металлокерамикадан жасалған жұмыс бөлiгiмен
8207.19  -- бөлiктердi қоса алғанда, өзгелерi
8207.20  - металды созып шыңдау немесе сығып шығаруға
арналған аспаптар
8207.30  - престеу штамптау немесе шауып алуға арналған
аспаптар
8207.40  - iшкi немесе сыртқы ойманы бұрғылауға, кесуге
арналған аспаптар
8207.50  - жартасты жыныстарды бұрғылауға арналған
аспаптардан басқа, бұрғылауға арналған аспаптар
8207.60  - кеңейтуге және тігуге арналған аспаптар
8207.70  - фрезерлеуге арналған аспаптар
8207.80  - токарьлiк өңдеуге арналған аспаптар
8207.90  - өзге де ауыспалы аспаптар

82.08             Ножи и режущие лезвия для машин или
механических приспособлений:
8208.10  - для обработки металла
8208.20  - для обработки древесины
8208.30  - для кухонных приборов или для машин,
используемых в пищевой промышленности
8208.40  - для машин, применяемых в сельском
хозяйстве, садоводстве или лесном
хозяйстве
8208.90  - прочие
82.09      8209.00  Пластины, бруски, наконечники и
аналогичные изделия для инструментов,
не установленные на них,
из металлокерамики.
82.10      8210.00  Устройства ручные механические массой
10 кг или менее для приготовления,
обработки или подачи пищи или напитков.
82.11             Ножи с режущими лезвиями, пилообразными
или нет (включая ножи для обрезки
деревьев), кроме ножей товарной
позиции 82.08, и лезвия для них:
8211.10  - наборы различных изделий
- прочие:
8211.91  -- столовые ножи с фиксированными
лезвиями
8211.92  -- прочие ножи с фиксированными лезвиями
8211.93  -- ножи с нефиксированными лезвиями
8211.94  -- лезвия
8211.95  -- рукоятки из недрагоценных металлов
82.12             Бритвы и лезвия для них (включая
полосовые заготовки для лезвий):
8212.10  - бритвы
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 82
82.12 2 /15
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8212.20  - лезвия для безопасных бритв, включая
полосовые заготовки для лезвий
8212.90  - прочие части
82.13      8213.00  Ножницы, портновские ножницы и
аналогичные ножницы, и лезвия для них.
82.14             Изделия режущие прочие (например,
машинки для стрижки волос, специальные
ножи для мясников или специальные
кухонные ножи и сечки, ножи для бумаги);
маникюрные или педикюрные наборы и
инструменты (включая пилки для ногтей):
8214.10  - ножи для бумаги, вскрытия конвертов
и подчистки текстов, точилки для
карандашей и лезвия для них
8214.20  - наборы и инструменты маникюрные или
педикюрные (включая пилки для ногтей)
8214.90  - прочие
82.15             Ложки, вилки, половники, шумовники,
лопаточки для тортов, ножи для рыбы,
масла, щипцы для сахара и аналогичные
кухонные или столовые приборы:
8215.10  - наборы кухонных или столовых приборов,
содержащие по крайней мере одно
изделие, покрытое драгоценным
металлом гальваническим способом
8215.20  - наборы кухонных или столовых приборов
прочие
- прочие:
8215.91  -- покрытые драгоценным металлом
гальваническим способом
8215.99  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 83
83.01/03
Группа 83
Прочие изделия из недрагоценных металлов
Примечания:
1.- В данной группе части изделий, изготовленные из недрагоценных металлов, должны включаться в те же товарные позиции, что и изделия, в состав которых они входят. Однако изделия из черных металлов товарных позиций 73.12, 73.15, 73.17, 73.18 или 73.20 или аналогичные изделия из других недрагоценных металлов (группы 74-76 и 78-81) не должны рассматриваться в качестве частей изделий, включаемых в эту группу.
2.- В товарной позиции 83.02 термин "мебельные колеса" означает мебельные колеса или ролики диаметром (включая шину, в соответствующих случаях) не более 75 мм или те же колеса или ролики диаметром (включая шину, в соответствующих случаях) более 75 мм при условии, что ширина колеса или шины, насаженной на него, составляет менее 30 мм.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
83.01             Замки висячие и врезные (действующие
с помощью ключа, кодовой комбинации или
электрические), из недрагоценных
металлов; задвижки и рамки с задвижками,
объединенные с замками, из недрагоценных
металлов; ключи для любых вышеуказанных
изделий, из недрагоценных металлов:

82.08              Машиналарға немесе механикалық құрал-жабдықтарға
арналған пышақтар мен кесу тiлгiштерi:
8208.10  - металды өңдеуге арналған
8208.20  - ағашты өңдеуге арналған
8208.30  - тамақ өнеркәсiбiнде пайдаланылатын, ас үй
аспаптары үшiн немесе машиналар үшiн
8208.40  - ауыл шаруашылығында, бағбаншылықта немесе
орман шаруашылығында пайдаланылатын, машиналар
үшiн
8208.90  - өзгелерi
82.09     8209.00  Аспапқа орнатылмаған, оған арналған, металды
қыштан жасалған пластиналар, қайрақтар, ұштар
және ұқсас бұйымдар
82.10              Тамақ пен сусындарды әзiрлеуге, өңдеуге немесе
беруге арналған, массасы 10 кг немесе одан аз
қолмен басқарылатын механикалық қол қондырғылар.
82.11              82.08 тауар позициясындағы жiктелген пышақтардан
басқа, кескiш, ара тектec ұстараның жүздерi жоқ
пышақтар (ағаш кесуге арналған пышақтарды қоса
алғанда) және оларға арналған жүздер:
8211.10  - әр түрлi бұйымдардың жиынтықтары
- өзгелерi:
8211.91  -- жүздерi орнықтырылған асханалық пышақтар
8211.92  -- жүздерi орнықтырылған өзге де пышақтар
8211.93  -- жүздерде орнықтырылмаған пышақтар
8211.94  -- жүздер
ХY-тарау
82-топ
82.11/15
Тауар     YЖ
позициясы коды
8211.95  -- қымбат бағалы емес металдардан жасалғaн саптар
82.12               Оларға арналған ұстаралар және ұстараның жүздерi
(жүздерiне арналған дайындамаларды қоса алғанда)
8212.10  - ұстаралар
8212.20  - жүздерге арналған тiлiнген дайындамыларды қоса
алғанда, қауiпсiз ұсталарға арналған жүздер
8212.90  - өзге де бөлiктер
82.13     8213.00  Киiм пiшуге арналған қайшылар және осындай
қайшылар мен оларға арналған жүздер.
82.14              Өзге кесетiн бұйымдар (мысалы, шаш алатын
машинкалар, қасапшылар үшiн арнайы пышақтар
және шаппалар, қағаздар үшiн пышақтар): маникюр
немесе педикюр жинақтары және құралдары (тырнақ
егегiштi қоса алғанда):
8214.10  - қағаздар үшiн, конверттердi ашуға және
мәтiндердi тазартуға арналған пышақтар, қаламдар
үшiн  ұштағыштар және олар үшiн жүздер
8214.20  - маникюр немесе педикюр жинақтары және
құралдары (тырнақ егегiштi қoca алғанда)
8214.90  - өзгелерi
82.15              Қасық, айыр, палаулықтар, шуылдақтар, тортқа
арналған күрекшелер, балықтың, майдың
пышақтары, қант тiстеуiктерi және ұқсас ас үйлiк
және асханалық аспаптар
8215.10  - қымбат бағалы металдармен гальвандық тәсiлмен
жабылған, ең болмағанда бiр бұйымды құрайтын ас
үйлік және асханалық аспаптардың жиынтықтары
8215.20  - өзгe де ас үйлiк және асханалық аспаптардың
жиынтықтары
- өзгелері:
8215.91  -- қымбат бағалы металдармен гальвандық тәсiлмен
жабылған
8215.99  -- өзгелерi
ХҮ-тарау
83-топ
83.01/02
83-топ
Қымбат бағалы емес металдардан жасалған
өзге де бұйымдар
Тауар     YЖ
позициясы коды
83.01              Қымбат бағалы емес металдардан жасалған
аспалы және ойық құлыптар (кiлттiң, кодтық
комбинацияның көмегiмен жұмыс iстейтiн немесе
электрлiк); ысырмалы тиектер жәнe қымбат бағалы
емес металдардан жасалған құлыптармен
бiрiктiрiлетiн ысырмалы тиектi рамкалар:
жоғарыда көрсетiлген қымбат бағалы емес
металдардан жасалған кез келген бұйымдарға
арналған кiлттер:

8301.10  - замки висячие
8301.20  - замки, предназначенные для установки
в моторных транспортных средствах
8301.30  - замки, предназначенные для установки
в мебели
8301.40  - замки прочие
8301.50  - задвижки и рамки с задвижками,
объединенные с замками
8301.60  - части
8301.70  - ключи, поставляемые отдельно
83.02             Крепежная арматура, фурнитура и
аналогичные изделия из недрагоценных
металлов, используемые для мебели,
дверей, лестниц, окон, штор, в салонах
транспортных средств, шорных изделий,
чемоданов, ящиков, шкатулок или
аналогичных изделий; вешалки для шляп,
крючки для шляп, кронштейны и аналогичные
изделия из недрагоценных металлов;
мебельные колеса с крепежными
приспособлениями из недрагоценных
металлов; автоматические устройства из
недрагоценных металлов для закрывания
дверей:
8302.10  - шарниры
8302.20  - мебельные колеса
8302.30  - крепежная арматура, фурнитура и
аналогичные детали для моторных
транспортных средств прочие
- крепежная арматура, фурнитура и
аналогичные детали прочие:
8302.41  -- применяемые в зданиях
8302.42  -- прочие, применяемые для мебели
8302.49  -- прочие
8302.50  - вешалки для шляп, крючки для шляп,
кронштейны и аналогичные изделия
8302.60  - автоматические устройства для
закрывания дверей
83.03      8303.00  Несгораемые шкафы, сейфы и двери и
запирающиеся ящики для безопасного
хранения ценностей в банковских
хранилищах, ящики, специально
предназначенные для хранении денег и
документов, и аналогичные изделия,
бронированные или усиленные,
из недрагоценных металлов.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XV
Группа 83
83.04/10
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
83.04      8304.00  Шкафы для досье, шкафы для картотек,
лотки для бумаг, подставки для бумаг,
лотки для ручек, подставки для печатей
и аналогичное конторское или канцелярское
оборудование, из недрагоценных металлов,
кроме конторской мебели товарной позиции
94.03.
83.05             Фурнитура для скоросшивателей или папок,
канцелярские зажимы и скрепки, индексные
карточные указатели и аналогичные
канцелярские изделия, из недрагоценных
металлов; проволочные скобы в блоках
(например, для канцелярских целей,
обивки мебели, упаковки), из
недрагоценных металлов:
8305.10  - фурнитура для скоросшивателей или
папок
8305.20  - проволочные скобы в блоках
8305.90  - прочие, включая части
83.06             Колокола, гонги и аналогичные изделия
неэлектрические, из недрагоценных
металлов; статуэтки и другие украшения
из недрагоценных металлов; рамы для
фотографий, картин или аналогичные
рамы, из недрагоценных металлов;
зеркала из недрагоценных металлов:

8301.10  - аспалы құлыптар
8301.20  - моторлы көлiк құралдарына орнатуға арналған
құлыптар
8301.30  - жиhазға орнатуға арналған құлыптар
8301.40  - өзге де құлыптар
8301.50  - ысырмалы тиектер және құлыптармен бiрiктірiлген
ысырмалы тиектi рамкалар
8301.60  - бөлiктерi
8301.70  - жеке жеткiзiлетiн кiлттер
83.02              Жиhазға, есiктерге, баспалдақтарға, терезелерге,
перделерге, көлiк құралдарының салондарына,
ер-тұрман бұйымдарына, шабадандарға, жәшiктерге,
қобдишаларға немесе ұқсас бұйымдарға
пайдаланылатын қымбат бағалы емес металдардан
жасалған бекiту арматурасы, фурнитура және
ұқсас бұйымдары; қымбат бағалы емес металдардан
жасалған бекiту керек-жарақтарымен қоса жиhаз
дөңгелектерi; қымбат бағалы емес металдардан
жасалған есiктердi жабуға арналған автоматты
қондырғылар:
8302.10  - шарнирлер
8302.20  - жиhаз дөңгелектерi
8302.30  - моторлы көлiк құралдарына арналған бекiту
арматурасы, фурнитура және өзге де ұқсас
бөлшектер
- бекiту арматурасы, фурнитура және өзге де ұқсас
бөлшектер:
8302.41  -- ғимараттарда қолданылатын
8302.42  -- жиhазға қолданылатын өзгелерi
8302.49  -- өзгелерi
8302.50  - қалпақтарға арналған iлгiштер, қалпақтарға
арналған iлмектер, кронштейндер және ұқсас
бұйымдар
8302.60  - есiктердi жабуға арналған автоматты қондырғылар
ХҮ-тарау
83-топ
83.03/07
Тауар     YЖ
позициясы коды
83.03     8303.00  Жанбайтын шкафтар, сейфтер және есiктер мен
банк қоймаларындағы құндылықтарды қауiпсiз
сақтауға арналған жабылатын жәшiктер, ақша мен
құжаттарды сақтауға арнайы арналған жәшiктер
және қымбат бағалы емес металдармен брондалған
немесе күшейтiлген ұқсас бұйымдар
83.04     8304.00  94.03 тауар позициясының контор жиhаздарынан
басқа қымбат бағалы емес металдардан жасалған iс
қағаздарына арналған шкафтар, картотекаларғa
арналған шкафтар, қағаздарға арналған
науашалар, қағаздарға арналған тағандар,
қаламдарға арналған науашалар, мөрлерге
арналған тағандар және ұқсас контор немесе кеңсе
жабдықтары
83.05              Қымбат бағалы емес металдардан жасалған құжат
тiккiштерге немесе папкаларға арналған
фурнитура, кеңсе қышқыштары мен қыстырғыштар,
индекстiк кәртiшке көрсеткiштерi және өзге де
кеңсе бұйымдары; блоктардағы, қымбат бағалы емес
металдардан жасалған сым қапсырмалар (мысалы,
кеңсе мақсаттары, жиhазды қаптау, қаттау үшiн
арналған):
8305.10  - құжат тiккiштерге немесе папкаларға арналған
фурнитура
8305.20  - блоктардағы сым қапсырмалар
8305.90  - бөлiктерiн қосқанда, өзгелерi
83.06              Қымбат бағалы емес металдардан жасалған
қоңыраулар, гонгтар және электрлi емес ұқсас
бұйымдар; қымбат бағалы емес металдардан
жасалған статуэткалар және басқа да әшекейлер;
фотосуреттерге, картиналарға арналған қымбат
бағалы емес металдардан жасалған рамалар;
қымбат бағалы емес металдардан жасалған айналар:

8306.10  - колокола, гонги и аналогичные изделия
- статуэтки и другие украшения:
8306.21  -- покрытые драгоценным металлом
гальваническим способом
8306.29  -- прочие
8306.30  - рамы для фотографий, картин или
аналогичные рамы; зеркала
83.07             Трубы гибкие из недрагоценных
металлов, с фитингами или без них:
8307.10  - из черных металлов
8307.90  - из прочих недрагоценных металлов
83.08             Застежки, рамы с застежками, пряжки,
пряжки-застежки, крючки, колечки,
блочки и аналогичные изделия, из
недрагоценных металлов, используемые
для одежды, обуви, тентов, сумок,
дорожных принадлежностей или других
готовых изделий; заклепки трубчатые
или раздвоенные, из недрагоценных
металлов; бусины и блестки из
недрагоценных металлов:
8308.10  - крючки, колечки и блочки
8308.20  - заклепки трубчатые или раздвоенные
8308.90  - прочие, включая части
83.09             Пробки, колпачки и крышки (включая
крончатые колпачки, завинчивающиеся
колпачки и пробки с устройством для
разливки), закупорочные крышки для
бутылок, пробки нарезные, оболочки
пробок, герметизирующие и прочие
упаковочные принадлежности, из
недрагоценных металлов:
8309.10  - крончатые колпачки
8309.90  - прочие
83.10      8310.00  Таблички с указателями, наименованиями,
адресами и аналогичные таблички,
номера, буквы и прочие символы из
недрагоценных металлов, кроме изделий
товарной позиции 94.05.
-------------------------------------------------------------------
Раздел ХV
Группа 83
83.11
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
83.11             Проволока, прутки, трубы, пластины,
электроды и аналогичные изделия, из
недрагоценных металлов или из карбидов
металлов, с покрытием или с сердечником
из флюсовых материалов, используемые
для низкотемпературной пайки,
высокотемпературной пайки, сварки или
осаждения металлов или карбидов металлов;
проволока и прутки из спеченного порошка
недрагоценных металлов, используемые для
металлизации распылением:
8311.10  - электроды из недрагоценных металлов
с покрытием, используемые для дуговой
электросварки
8311.20  - проволока из недрагоценных металлов
с сердечником, используемая для дуговой
электросварки
8311.30  - прутки с покрытием и проволока
с сердечником, используемые для
низкотемпературной пайки,
высокотемпературной пайки или для
газовой сварки, из недрагоценных
металлов

8306.10  - қоңыраулар, гонгтар және ұқсас бұйымдар
- статуэткалар және басқа да әшекейлер:
8306.21  -- гальвандық тәсiлмен қымбат бағалы металмен
жабылған
8306.29  -- өзгелерi
8306.30  - фотосуреттерге, картиналарға арналған рамалар
немесе өзге де рамалар; айналар
83.07              Фитингтерi бар немесе оларсыз, қымбат бағалы
емес металдардан жасалған иiлгiш түтіктер:
8307.10  - қара металдардан жасалған
8307.90  - өзге де қымбат бағалы емес металдардан жасалған
ХҮ-тарау
83-топ
83.08/11 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
83. 08             Қымбат бағалы емес металдардан жасалған, киiм,
аяқ киiм, тенттер, сөмкелер, жол керек-жарақтары
немесе басқа да дайын бұйымдар үшiн
пайдаланылатын iлгектер, iлгектi рамалар,
айылбастар, айылбас-iлгектер, iлмешектер,
сақиналар, блочкалар және ұқсас бұйымдар;
қымбат бағалы емес металдардан жасалған
түтiкшелi немесе қосарланған шегеншелер; қымбат
бағалы емес металдардан жасалған моншақтар мен
жылтырақтар:
8308.10  - iлмешектер, сақиналар және блочкалар
8308.20  - түтiкшелi немесе қосарланған шегеншелер
8308.90  - бөлiктерiн қосқанда, өзгелерi
83.09              Шөлмектерге арналған тығындар, қалпақшалар
мен қақпақтар (кроналы тығындарды, бұралып
ашылатын қалпақшаларды және құюға арналған
бөлiмi бар тығындарды қоса алғанда), шөлмектерге
арналған бекiткiш қақпақтар, ойылған тығындар,
тығындардың қабықтары, қымбат бағалы емес
металдардан жасалған нығыздаушы және өзге де
буып-түю керек-жарақтары
8309.10  - кроналы қалпақшалар
8309.90  - өзгелерi
83.10     8310.00  94.05 тауар позициясының бұйымдарынан басқа,
көрсеткiштер, атаулар, мекен-жайлар жазылған
қымбат бағалы емес металдардан жасалған
табличкалар және ұқсас табличкалар, нөмiрлер
және өзге де нышандар
83.11              Қымбат бағалы емес металдардан немесе
металдардың карбидтерiнен жасалған жабындысы
немесе флюстi материалдардан жасалған өзегi бар,
металдарды немесе металдардың карбидтерiн
төменгi температурада дәнекерлеу, жоғары
температурада дәнекерлеу, пiсiру немесе шөктіру
үшiн пайдаланылатын сым. шыбықтар, түтiктер,
пластиналар, электродтар және ұқсас бұйымдар;
қымбат бағалы емес металдардың күйежентектелген
ұнтағынан жасалған тозаңдатумен металдандыру
үшiн пайдаланылатын сым және шыбықтар:
8311.10  - жабындылы қымбат бағалы емес металдардан
жасалған, доғалық электрмен пiсiру үшiн
пайдаланылатын электродтар
8311.20  - доғалық электрмен пiсiру үшiн пайдаланылатын,
қымбат бағалы емес металдардан жасалған өзектi
сым
ХҮ-тарау
83-топ
83.11
Тауар     YЖ
позициясы коды
8311.30  - қымбат бағалы емес металдардан жасалған,
төменгi температурада дәнекерлеу, жоғары
температурада дәнекерлеу немесе газбен пiсiру
үшiн пайдаланылатын жабындылы шыбықтар мен
өзектi сым

8311.90  - прочие, включая части
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Примечания
Раздел XVI
Машины, оборудования и механизмы;
Электротехническое оборудование; их части;
Звукозаписывающая и звуковоспроизводящая аппаратура,
аппаратура для записи и воспроизведения телевизионного
изображения и звука, их части и принадлежности
Примечания:
1.- В данный раздел не включаются:
(а) конвейерные ленты или приводные ремни, или бельтинг из пластмасс группы 39 или из вулканизованной резины (товарная позиция 40.10); устройства или другие изделия, используемые в машинах или механических или электрических устройствах или для других технических целей, изготовленные из вулканизованной резины, кроме твердой резины (товарная позиция 40.16);
(б) изделия из натуральной кожи или композиционной кожи (товарная позиция 42.04) или из меха (товарная позиция 43.03), используемые в машинах или механических устройствах или для технических целей;
(в) бобины, катушки, шпули, конусы, сердечники, гильзы или аналогичные носители из любых материалов (например, группа 39, 40, 44 или 48 или раздел XV);
(г) перфокарты для жаккардовых или аналогичных машин (например, группа 39 или 48 или раздел XV);
(д) конвейерные ленты или приводные ремни из текстильных материалов (товарная позиция 59.10) или другие текстильные изделия для технических целей (товарная позиция 59.11);
(е) драгоценные или полудрагоценные камни (природные, искусственные или реконструированные) товарных позиций 71.02-71.04 или изделия, полностью выполненные из вышеупомянутых камней товарной позиции 71.16, кроме незакрепленных обработанных сапфиров и алмазов для игл звукоснимателей (товарная позиция 85.22);
(ж) части общего назначения, описанные в примечании 2 к разделу XV, из недрагоценного металла (раздел XV) или аналогичные товары из пластмасс (группа 39);
(з) трубы бурильные (товарная позиция 73.04);
(и) бесконечные ленты из металлической проволоки или полосы (раздел XV);
(к) изделия группы 82 или 83;
(л) изделия раздела XVII;
(м) изделия группы 90;
(н) часы всех видов или другие изделия группы 91;
(о) сменные рабочие инструменты товарной позиции 82.07 или щетки, являющиеся частями машин (товарная позиция 96.03); аналогичные сменные инструменты, классифицируемые в соответствии с материалом, из которого изготовлена их рабочая часть (например, в группе 40, 42, 43, 45 или 59 или в товарной позиции 68.04 или 69.09);
(п) изделия группы 95; или

8311.90  - бөлiктерiн қоса алғанда, өзгелерi
XYІ-тарау
Ескертулер 1
ХYІ бөлiм Машиналар, жабдықтар және тетіктер;
электротехникалық жабдықтар; олардың бөліктері;
дыбыс жазғыш және дыбыс шығарғыш аппараттар,
телевизиялық бейнені және дыбысты жазуға және
шығаруға арналған аппараттар, олардың бөліктері
мен керек-жарақтары
Ескерту:
1. - Аталған топқа мыналар енгiзiлмейдi:
(а) 39-топтағы пластмассалардан немесе вулкандалған резеңкеден (40.10 тауар позициясы) жасалған конвейер таспалары немесе жеткiзу ремендерi немесе бельтинг: хатты резеңкеден (40.16 тауар позициясы) басқа вулкандалған резеңкеден дайындалған машиналарда немесе механикалық немесе электр қондырғыларында немесе басқа да техникалық мақсаттар үшiн пайдаланылатын қондырғылар немесе басқа да бұйымдар;
(б) машиналарда немесе механикалық қондырғыларда немесе басқа да техникалық мақсаттар үшiн пайдаланылатын табиғи былғарыдан немесе қиыстырылған былғарыдан (42.04 тауар позициясы) немесе үлбiрден (43.03 тауар позициясы) жасалған бұйымдар;
(в) кез келген материалдардан (мысалы, 39, 40, 44 немесе 48-топ немесе XY бөлiм) жасалған бобиналар, катушкалар, шпулдер, конустар, өзектер, гильзалар немесе ұқсас тасығыштар;
(г) жаккард немесе ұқсас машиналарға арналған перфокарталар (мысалы, 39 немесе 48-топ немесе ХҮ бөлiм);
(д) тоқыма материалдардан жасалған контейнер таспалары немесе жеткiзу ремендерi (59.10 тауар позициясы) немесе техникалық мақсаттарға арналған басқа да тоқыма бұйымдар (59.11 тауар позициясы);
(e) 71.02-71.04 тауар позицияларының қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастары (табиғи, жасанды немесе қайта жөнделген немесе дыбыс түсiргiштердiң инелерiне арналған бекiтiлмеген өңделген сапфирлер мен алмаздардан (85.22 тауар позициясы) басқа, толығымен 71.16 тауар позициясының жоғарыда аталған тастарынан орындалған бұйымдар;
(ж) ХY бөлiмнiң 2-ескертуiнде сипатталған қымбат бағалы емес металдан (ХҮ бөлiм) жасалған жалпы мақсаттағы бөлiктер немесе пластмассадан жасалған ұқсас тауарлар (39-топ);
(з) бұрғылау түтiктерi (73.04 тауар позициясы);
(и) металл сымнан жасалған шексiз таспалар немесе жолақтар (ХY бөлiм);
(к) 82 немесе 83-топтың бұйымдары;
(и) ХҮІІ бөлiмнiң бұйымдары;
(м) 90-топтың бұйымдары;
(н) барлық түрдегi сағаттар немесе 91-топтың басқа да бұйымдары;
(о) 82.07 тауар позициясының ауысымдық жұмыс аспаптары немесе машиналардың (96.03 тауар позициясы) бөлiктерi болып табылатын щеткалар; олардың жұмыс бөлiгi дайындалатын материалға сәйкес жiктелетiн ұқсас ауысымдық аспаптар (мысалы, 40, 42, 43, 45 немесе 59-топтағы немесе 68.04 немесе 69.09 тауар позициясындағы);
XYІ-тарау
Ескертулер 2
(п) 95-топтың бұйымдары; немесе

(р) ленты для пишущих машинок или аналогичные ленты в катушках или в кассетах или без них (классифицируются в соответствии с материалом, из которого они изготовлены, или в товарной позиции 96.12, если они пропитаны чернилами или обработаны иным способом для получения отпечатков).
2.- При условии соблюдения положений примечания 1 к данному разделу, примечания 1 к группе 84 и примечания 1 к группе 85, части машин (кроме частей изделий товарной позиции 84.84, 85.44, 85.45, 85.46 или 85.47) должны классифицироваться согласно следующим правилам:
(а) Части, которые являются товарами, включенными в какую-либо из товарных позиций групп 84 и 85 (кроме товарных позиций 84.09, 84.31, 84.48, 84.66, 84.73, 84.85, 85.03, 85.22, 85.29, 85.38 и 85.48), во всех случаях должны классифицироваться в предусмотренных для них товарных позициях.
(б) Другие части, предназначенные для использования исключительно или главным образом с одним типом машин или с рядом машин той же товарной позиции (включая машины товарной позиции 84.79 или 85.43), должны классифицироваться вместе с этими машинами или в товарной позиции 84.09, 84.31, 84.48, 84.66, 84.73, 85.03, 85.22, 85.29 или 85.38 соответственно. Однако части, которые равно пригодны для использования главным образом с товарами товарных позиций 85.17 и 85.25-85.28, классифицируются в товарной позиции 85.17.
(в) Все прочие части классифицируются в товарной позиции 84.09, 84.31, 84.48, 84.66, 84.73, 85.03, 85.22, 85.29 или 85.38 соответственно или, помимо этого, в товарной позиции 84.85 или 85.48.
Раздел XVI
Группа 84
Примечания 1
3.- Комбинированные машины, состоящие из двух или более машин, соединенных вместе для образования единого целого, и другие машины, предназначенные для выполнения двух или более взаимодополняющих или не связанных между собой функций, должны классифицироваться как состоящие только из того компонента или являющиеся той машиной, которая выполняет основную функцию, если в контексте не оговорено иное.
4.- Если машина (включая комбинацию машин) состоит из отдельных компонентов (независимо от того, расположены они отдельно или соединены трубопроводами, трансмиссионными устройствами, электрическими кабелями или другими устройствами), предназначенных для совместного выполнения четко определенной функции, охваченной одной из товарных позиций группы 84 или 85, то она классифицируется в товарной позиции, соответствующей этой определенной функции.
5.- В данных примечаниях термин "машина" означает любую машину, оборудование, механизм, агрегат, установку, аппарат или устройство, входящее в товарные позиции группы 84 или 85.
Группа 84
Реакторы ядерные, котлы, оборудование и
механические устройства; их части
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) жернова, точильные камни или другие изделия группы 68;
(б) оборудование или устройства (например, насосы) из керамических материалов и керамические части машин или устройств из любого материала (группа 69);

(р) жазу машинкаларына арналған таспалар немесе катушкалардағы немесе кассеталардағы немесе оларсыз таспалар (өздерi дайындалған материалға немесе егер олар таңба алу үшiн сия сiңiрiлген немесе өзге де тәсiлмен өңделген болса, 96.12 тауар позициясына сәйкес жiктеледi).
2. - Аталған бөлiмге 1-ескертудiң, 84-топқа 1-ескертудiң және 85-топқа 1-ескертудiң ережелерi сақталған жағдайда, машиналардың бөлiктерi (84.84, 85.44, 85.45, 85.46 немесе 85.47 тауар позициясы бұйымдарының бөлiктерiнен басқа) мына ережелерге сәйкес жiктелуi тиiс:
(а) 84 және 85 тауар позицияларының қандай да бiрiне енгiзiлген тауарлар болып табылатын бөлiктер (84.09, 84.31, 84.48, 84.66, 84.73, 84.85, 85.03, 85.22, 85.29, 85.38 және 85.48 тауар позицияларынан басқа) барлық жағдайларда олар үшiн көзделетiн тауар позицияларда жiктелуi тиіс.
(б) тек қана немесе негiзiнен машинаның бiр түрiмен немесе сол тауар позициясының машиналарымен (84.79 немесе 85.43 тауар позициясының машиналарын қоса алғанда) қатар пайдалану үшiн арналған басқа бөлiктер осы машиналармен немесе тиiсiнше 84.09, 84.31, 84.48, 84.66, 84.73, 85.03, 85.22, 85.29 немесе 85.38 тауар позициясының машиналарымен бiрге жiктелуi тиiс.
Алайда, негiзiнен 85.17 және 85.25-85.28 тауар позицияларының тауарларымен пайдалану үшiн бiрдей жарамды бөлiктер 85.17 тауар позициясында жiктеледі.
(в) Басқа өзге де бөлiктер тиiсiнше 84.09, 84.31, 84.48, 84.66, 84.73, 85.03, 85.22, 85.29 немесе 85.38 тауар позицияларында немесе бұдан басқа 84.85 немесе 85.48 тауар позициясында жiктеледi.
3. - Бір тұтас бүтiн құру үшiн бiрге бiрiктiрiлген екi немесе одан да көп машиналардан тұратын, екi немесе одан да көп өзара толықтыратын немесе бiр-бiрiмен байланысы жоқ функцияларды орындауға арналған қиыстырылған машиналар сол құрамдас бөлiктен ғана тұратын немесе егер мәтiнде өзгедей келiсiлмесе, негiзгi функцияны атқаратын машина болып табылатын машина ретінде жiктелуi тиіс.
4. - Егер машина (машиналардың комбинациясын қоса алғанда) 84 немесе 35 топтың тауар позицияларының бiрiмен қамтылған анық айқындалған функцияларды бiрлесiп орындауға арналған жекелеген құрамдас бөлiктерден (олардың жеке орналасқанына немесе құбыр желiлерiмен, трансмиссиялық құрылғылармен электр кабельдерiмен немесе бacқa құрылғылармен біріктірілгендігіне қарамастан) тұрса, онда ол осы белгiлi бiр функцияға сәйкес келетiн тауар позицияда жiктеледi.
5. - Аталған ескертулердегi "машина" терминi 84 немесе 85 топтың тауар позицияларына кiретiн кез келген машинаны, жабдықты, тетiктi, агрегатты, қондырғыны, аппаратты немесе құрылғыны бiлдiредi.
ХҮІ-тарау
84-топ
Ескертулер 1
84-топ
Ядролық реакторлар, қазандар, жабдықтар мен
механикалық құрылғылар; олардың бөлiктерi
Ескерту:
1. - Аталған топқа мыналар енгiзiлмейдi:
(а) диiрмен тастар, қайрақ тастар немесе 68-топтың басқа да бұйымдары;
(б) қыш материалдардан жасалған жабдықтар немесе құрылғылар (мысалы насостар) және машиналардың қыш бөлiктерi немесе кез келген материалдан жасалған құрылғылар (69-топ);

(в) лабораторная стеклянная посуда (товарная позиция 70.17); оборудование, устройства или другие изделия для технических целей или их части из стекла (товарная позиция 70.19 или 70.20);
(г) изделия, включаемые в товарную позицию 73.21 или 73.22, или аналогичные изделия из других недрагоценных металлов (группы 74-76 или 78-81);
(д) электромеханические бытовые машины товарной позиции 85.09, цифровые камеры товарной позиции 85.25; или
(е) щетки ручные механические для уборки полов, без двигателя (товарная позиция 96.03).
2.- При условии соблюдения положений примечания 3 к разделу XVI машины или устройства, которые отвечают описанию в одной или более товарных позициях 84.01-84.24 и в то же самое время описанию в одной или более товарных позициях 84.25-84.80, включаются в соответствующие товарные позиции первой упомянутой группы товарных позиций, а не второй.
Однако в товарную позицию 84.19 не включаются:
(а) оборудование для проращивания семян, инкубаторы или брудеры (товарная позиция 84.36);
(б) машины для увлажнения зерна (товарная позиция 84.37);
(в) диффузионные аппараты для извлечения сахаросодержащего сока (товарная позиция 84.38);
(г) оборудование для термообработки текстильной пряжи, тканей или готовых текстильных изделий (товарная позиция 84.51); или
(д) оборудование или агрегаты для механической обработки, при которой изменение температуры, даже если оно необходимо, является вспомогательным процессом.
В товарную позицию 84.22 не включаются:
(а) швейные машины для зашивания мешков или аналогичной тары (товарная позиция 84.52); или
(б) конторское оборудование товарной позиции 84.72.
В товарную позицию 84.24 не включаются:
краскоструйные печатные машины (товарная позиция 84.43 или 84.71).
3.- Станок для обработки любого материала, который отвечает описанию товарной позиции 84.56 и одновременно описанию товарной позиции 84.57-84.61, 84.64 или 84.65, включается в товарную позицию 84.56.
Раздел XVI
Группа 84
Примечания 2
4.- В товарную позицию 84.57 включаются только металлообрабатывающие станки, иные, чем токарные (включая станки токарные многоцелевые), которые могут выполнять, различные типы операций обработки путем или:
(а) автоматической замены инструмента из инструментального магазина или подобного устройства в соответствии с программой обработки (обрабатывающие центры);
(б) автоматического применения одновременно или последовательно различных обрабатывающих головок, работающих при неподвижной заготовке (агрегатные станки однопозиционные); или
(в) автоматического перемещения заготовки к различным обрабатывающим головкам (станки многопозиционные агрегатные).
5.- (А) В товарной позиции 84.71 термин "вычислительные машины" означает:
(а) цифровые машины, способные:
(1) хранить программу или программы обработки и по меньшей мере информацию, необходимую для выполнения программы;
(2) являться свободно перепрограммируемыми в соответствии с требованиями пользователя;
(3) выполнять арифметические вычисления, определяемые пользователем; и
(4) выполнять без вмешательства человека программу обработки, требующую от вычислительной машины изменения действий путем принятия логических решений в процессе обработки;
(б) аналоговые машины, способные имитировать математические модели и включающие в себя по меньшей мере аналоговые элементы, элементы управления и программирующие элементы;
(в) аналого-цифровые гибридные машины, состоящие из цифровой машины с аналоговыми элементами или из аналоговой машины с цифровыми элементами.
(Б) Вычислительные машины могут быть выполнены в виде систем, состоящих из различного числа отдельных блоков. С учетом положений, изложенных ниже, в примечании 5Д, блок должен рассматриваться как часть законченной системы, если он удовлетворяет всем следующим условиям:
(а) исключительно или главным образом используется в вычислительной системе;
(б) обладает возможностью подключения к центральному блоку обработки данных или непосредственно, или через один или несколько других блоков; и
(в) способен принимать или представлять информацию в такой форме (коды или сигналы), которая может быть использована системой.

(в) зертханалық шыны ыдыс (70.17 тауар позициясы); техникалық мақсаттарға арналған жабдықтар, құрылғылар немесе басқа да бұйымдар немесе олардың шыныдан жасалған бөлiктерi (70.19 немесе 70.20 тауар позициясы);
(г) 73.21 немесе 73.22 тауар позициясына енгiзiлетiн бұйымдар немесе басқа да қымбат бағалы емес металдардан жасалған ұқсас бұйымдар (74-76 немесе 78-81 топтар);
(д) 85.09 тауар позициясының электромеханикалық тұрмыстық заттары; 85.25 тауар позициясының сандық камералары; немесе
(е) еден жинауға арналған двигательсiз механикалық қол шеткалары (96.03 тауар позициясы).
2. - ХYI бөлiмге 3-ескертудiң ережелерi сақталған жағдайда. 84.01-84.24 тауар позицияларының бiрiндегi немесе одан да көбiндегi сипаттамаға және сонымен бiр мезгiлде 84.25-84.80 тауар позицияларының бiрiндегi немесе одан да көбiндегi сипаттамаға жауап беретiн машиналар немесе құрылғылар тауар позициялардың екiншi емес, бiрiншi аталған топтың тиiстi тауар позицияларына енгiзiледi.
Алайда 84.19 тауар позициясына мыналар енгiзiлмейдi:
(а) дәндердi өсiруге арналған жабдықтар, инкубаторлар немесе брудерлер (84.36 тауар позициясы);
(б) астықты ылғалдатуға арналған машина (84.37 тауар позициясы);
(в) қант құрамды шырынды ұсатуға арналған диффузиялық аппараттар (84.38 тауар позициясы);
(г) тоқыма иiрiмжiптердi, маталарды немесе дайын тоқыма бұйымдарын термоөңдеуге арналған жабдықтар (84.51 тауар позициясы); немесе
(д) оның кезiнде тiптi ол қажет болған жағдайдың өзiнде температураның өзгеруi қосалқы процесс болып табылатын механикалық өңдеуге арналған жабдықтар немесе агрегаттар.
84.22 тауар позициясына мыналар енгiзiлмейдi:
(а) қапшықтарды немесе ұқсас ыдыстарды тiгуге арналған тiгiн машиналары (84.52 тауар позициясы); немесе
(б) 84.72 тауар позициясының кеңсе жабдықтары.
84.24 тауар позициясына мыналар енгiзiлмейдi:
бояу ағынды басу машиналары (84.43 немесе 84.71 тауар позициясы).
3. - 84.56 тауар позициясының сипаттамасына және бiр мезгiлде 84.57-84.61, 84.64 немесе 84.65 тауар позициясының сипаттамасына жауап беретiн  кез келген материалды өңдеуге арналған станок 84.56 тауар позициясына енгiзiледi.
ХYІ-тарау
84-топ
Ескертулер 2
4. - 84.57 тауар позициясына:
(а) аспап дүкенiнен алынған аспапты немесе ұқсас құрылғыны өңдеу бағдарламасына (өңдеу орталықтары) сәйкес автоматты түрде ауыстыру;
(б) жылжымайтын дайындама (бiр позициялы агрегаттық станоктар) жағдайында жұмыс iстейтiн әр түрлi өңдеушi бастиектердi бiр мезгiлде немесе жүйелi автоматты түрде қолдану; немесе
(в) дайындамаларды әр түрлi өңдеушi бастиектерге (бip позициялы агрегаттық станоктар) автоматты түрде ауыстыру жолымен өңдеу операцияларының әр түрiн орындай алатын токарь станоктарынан (көп мақсатты токарь станоктарын қоса алғанда) өзге металл өңдеуші станоктар ғана енгiзiледi.
5. - (А) 84.71 тауар позициясындағы "есептеу машиналары" терминi:
(а) мыналарға:
1) бағдарламаны немесе өңдеу бағдарламаларын және кем дегенде бағдарламаны орындау үшiн қажеттi ақпараттарды сақтауға;
2) пайдаланушының талаптарына сәйкес еркiн қайта бағдарламанатын болып табылуға;
3) пайдаланушы айқындайтын арифметикалық есептердi орындауға; және
4) адамның араласуынсыз есептеу машинасынан өңдеу процессiнде логикалық шешiмдер қабылдау жолымен әрекеттердi өзгертудi талап ететiн өңдеу бағдарламасын орындауға қабiлеттi сандық машиналарды;
(б) математикалық моделдерге елiктеуге қабiлеттi және кем дегенде ұқсас элементтердi, басқару элементтерi мен бағдарламалаушы элементтердi қамтитын ұқсас машиналарды;
(в) ұқсас элементтерi бap сандық машинадан немесе сандық элементтерi бар ұқсас машинадан тұратын ұқсас-сандық будан машиналарды бiлдiредi.
(Б) Есептеу машиналары әр түрлi жекелеген блоктардан тұратын жүйелер түрiнде орындалуы мүмкiн. Блок төменде 5Д ескертуде жазылған ережелер ескерiле отырып, егер ол мынадай шарттарды қанағаттандырса аяқталған жүйенiң бөлiгi ретiнде қарастырылуы тиiс:
(а) тек қана немесе негiзiнен есептеу жүйесiнде пайдаланылады;
(б) деректердi өңдеудiң орталық блогына немесе тiкелей немесе бiреуден кейiн немесе бiрнеше блоктарға қосылу мүмкiндiгiне ие болады; және
(в) жүйе пайдалана алатындай нысанда (кодтар немесе сигналдар) ақпарат қабылдауға немесе беруге қабiлеттi.

(В) Отдельно представленные блоки вычислительных машин включаются в товарную позицию 84.71.
(Г) Принтеры, клавиатура, X - Y координатные устройства ввода и блоки хранения данных на дисках, которые удовлетворяют условиям, изложенным выше в примечаниях 5Б(б) и 5Б(в), во всех случаях должны рассматриваться как блоки товарной позиции 84.71.
(Д) Машины, выполняющие специфические функции, отличные от обработки информации, и содержащие в своем составе или работающие совместно с вычислительными машинами, включаются в товарные позиции в соответствии с их специфическими функциями или при невозможности этого - в остаточные товарные позиции ("Прочие").
6.- В товарную позицию 84.82, inter alia , включаются полированные стальные шарики, максимальный и минимальный диаметр которых не отличается от номинального диаметра более чем на 1% или более чем на 0,05 мм, в зависимости от того, что является меньшим. Другие стальные шарики включаются в товарную позицию 73.26.
7.- Машина, которая используется более чем для одной цели, при классификации должна рассматриваться так, как если бы ее основное назначение являлось единственным.
При условии соблюдения положений примечания 2 к данной группе и примечания 3 к разделу XVI машина, основное назначение которой не описано ни в одной товарной позиции, или машина, в которой ни одно из ее назначений не является основным, классифицируется в товарной позиции 84.79, если в контексте не оговорено иное. В товарную позицию 84.79 включают также машины для изготовления веревок или тросов (например, машины для свивания) из металлической проволоки, текстильной пряжи или из других материалов или из комбинации таких материалов.
8.- В товарной позиции 84.70 термин "карманные" применяется лишь к устройствам, размеры которых не превышают 170 х 100 х 45 мм.
Примечания к субпозициям:
1.- В субпозиции 8471.49 термин "системы" означает вычислительные машины, чьи блоки удовлетворяют требованиям, изложенным в примечании 5Б к группе 84, и которые включают в себя по меньшей мере центральный блок обработки данных, один блок ввода (например, клавиатура или сканер) и один блок вывода (например, дисплей или принтер).
Раздел XVI
Группа 84
84.01/06 1
2.- В субпозицию 8482.40 включаются только подшипники с цилиндрическими роликами, диаметр которых не превышает 5 мм, а их длина составляет по меньшей мере три диаметра.
Концы роликов могут быть скруглены.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

(В) Есептеу машиналарының жеке ұсынылған блоктары 84.71 тауар позициясына енгiзiледi.
(Г) Жоғарыда 5Б(б) және 5Б(в) ескертулерде жазылған шарттарды қанағаттандыратын принтерлер, клавиатура, X - Y координаттық енгiзу құрылғылары мен деректердi дискiлерде сақтау блоктары барлық жағдайларда 84.71 тауар позициясының блоктары ретiнде қарастырылуы тиiс.
ХҮI-тарау
84-топ
84.01
(Д) Ақпараттар өңдеуден ерекшеленетiн бейiндiк функцияларды атқаратын және өз құрамында есептеу машиналарын қамтитын немесе олармен бiрлесiп жұмыс iстейтiн машиналар өздерiнiң бейiндік функцияларына сәйкес тауар позицияларға немесе ол мүмкiн болмайтын жағдайда - қалдық тауар позицияларына ("Өзгелерi") енгізiледi.
6. - 84.82, inter alia тауар позициясына қайсысының кiшi болатындығына қарай ең үлкен және ең кiшi диаметрi номиналдық диаметрден 1% астам немесе 0,05 мм астам ерекшеленетiн жылтыратылған болат шариктер енгiзiледi. Басқа болат шариктер 73.26 тауар позициясына енгiзiледі.
7. - Бiрден астам мақсаттарға пайдаланылатын машина жiктеу кезiнде, егер оның негiзгi тағайындалуы жалғыз болатындай қарастырылуы тиiс.
Аталған топқа 2-ескертудiң және ХYІ бөлiмге 3-ескертудiң ережелерi сақталған жағдайда, негiзгi тағайындалуы бiр де бiр тауар позицияда сипатталмаған машина немесе оның тағайындалуларының бiр де бiрi негiзгi болып табылмайтын машина, егер мәтiнде өзгедей келiсiлмесе, 84.79 тауар позициясында жiктеледi. 84.79 тауар позициясына металл сымнан, тоқыма иiрiмжiптен немесе басқа да материалдардан немесе осындай материалдардың қиысуларынан жiптер немесе тростар дайындауға арналған машиналар да (мысалы, иiруге арналған машиналар) енгiзiледi.
8. - 84.70 тауар позициясындағы "қалталық" терминi мөлшерлерi 170х100х45 мм аспайтын құрылғыларға ғана қолданылады.
Субпозицияларға ескертулер:
1 - 8471.49 субпозициясындағы "жүйелер" терминi блоктары 84-топқа 5Б ескертуде жазылған талаптарды қанағаттандыратын және кем дегенде деректер өңдеудiң орталық блогын, бiр енгiзу блогын (мысалы, клавиатура немесе сканер) және бiр шығару блогын (мысалы, дисплей немесе принтер) қамтитын есептеу машиналарын бiлдiредi.
2 - 8482.40 субпозициясына диаметрi 5 мм аспайтын, ал олардың ұзындығы кем дегенде үш диаметрдi құрайтын цилиндр роликтерi бар подшипниктер ғана енгiзiледi. Роликтердiң шеттерi дөңгелектелген болуы мүмкін.
Тауар     YЖ
позициясы коды

84.01             Реакторы ядерные; тепловыделяющие элементы
(твэлы), не облученные для ядерных
реакторов; оборудование и устройства для
разделения изотопов:
8401.10  - реакторы ядерные
8401.20  - оборудование и устройства для разделения
изотопов, их части
8401.30  - тепловыделяющие элементы (твэлы), не
облученные
8401.40  - части ядерных реакторов
84.02             Котлы паровые или другие паропроизводящие
котлы (кроме водяных котлов центрального
отопления, способные также производить пар
низкого давления); водяные котлы с
пароперегревателем:
- котлы паровые или другие перепроизводящие
котлы:
8402.11  -- котлы водотрубные производительностью более
45 т пара в час
8402.12  -- котлы водотрубные производительностью не
более 45 т пара в час
8402.19  -- паропроизводящие котлы прочие, включая
комбинированные
8402.20  - котлы с пароперегревателем
8402.90  - части
84.03             Котлы нейтрального отопления, кроме котлов
товарной позиции 84.02:
8403.10  - котлы
8403.90  - части
84.04             Вспомогательное оборудование для
использования с котлами товарной позиции
84.02 или 84.03 (например, экономайзеры,
пароперегреватели, сажеудалители, газовые
рекуператоры); конденсаторы для пароводяных
или других паровых силовых установок:
8404.10  - вспомогательное оборудование для
использования с котлами товарной позиции 84.02
или 84.03
8404.20  - конденсаторы для пароводяных или других
паросиловых установок
8404.90  - части
84.05             Газогенераторы или генераторы водяного газа
с очистительными установками или без них;
газогенераторы ацетиленовые и аналогичные
газогенераторы с очистительными установками
или без них:
8405.10  - газогенераторы или генераторы водяного газа
с очистительными установками или без них;
газогенераторы ацетиленовые и аналогичные
газогенераторы с очистительными установками
или без них
8405.90  - части
84.06             Турбины на водяном паре и турбины паровые
прочие:
8406.10  - турбины для силовых судовых установок
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.06 2 /11 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- турбины прочие:
8406.81  -- мощностью более 40 МВт
8406.82  -- мощностью не более 40 МВт
8406.90  - части
84.07             Двигатели внутреннего сгорания с искровым
зажиганием, с вращающимся или
возвратно-поступательным движением поршня:
8407.10  - двигатели авиационные
- двигатели для силовых судовых установок:
8407.21  -- подвесные

84.01              Ядролық реакторлар: ядролық реакторлар үшiн
сәулеленбеген жылу бөлгiш элементтер (твэлдер);
изотоптарды бөлуге арналған жабдықтар мен
қондырғылар:
8401.10  - ядролық реакторлар
8401.20  - изотоптарды бөлуге арналған жабдықтар мен
қондырғылар, олардың бөлiктерi
8401.30 - сәулеленбеген жылу бөлгiш элементтер (твэлдер)
8401.40 - ядролық реакторлардың бөлiктерi
ХYІ-тарау
84-топ
84.02/06
Тауар     YЖ
позициясы коды
84.02              Бу қазандары немесе басқа да бу өндiретiн
қазандар (төменгi қысымдағы бу өндiруге де
қабiлеттi орталық жылыту жүйесiнiң су
қазандарынан басқа); бу қыздырғышы бар cу
қазандары:
- бу қазандары немесе басқа да бу өндiретiн
қазандар
8402.11  -- өндiргiштiгi сағатына 45 т астам су түтiктi
қазандар
8402.12  -- өндiргiштiгi сағатына 45 т аспайтын су түтiктi
қазандар
8402.19  -- қиыстырылғандарды қoca алғанда, өзге де бу
өндiретiн қазандар
8402.20  - бу қыздырғышы бар қазандар
8402.90  - бөлiктерi
84.03              84.02 тауар позициясының қазандарынан басқа
орталық жылу қазандары:
8403.10  - қазандар
8403.90  - бөлiктерi
84.04              84.02 немесе 84.03 тауар позициясының
қазандарымен бiрге пайдалануға арналған
қосалқы жабдықтар (мысалы, экономайзерлер, бу
қыздырғыштар, күйе кетіргiштер, газ
рекуператорлары); бу-су немесе басқа да бу
күштiк қондырғыларға арналған конденсаторлар:
8404.10  - 84.02 немесе 84.03 тауар позициясының
қазандарымен бiрге пайдалануға арналған қосалқы
жабдықтар
8404.20  бу-cу немесе басқа да бу-күштiк қондырғыларға
арнаған конденсаторлар
8404.90  - бөлiктерi
84.05              Газогенераторлар немесе тазалау қондырғылары
бар немесе оларсыз су газы генераторлары;
ацетилендiк газогенераторлар және тазалау
қондырғылары бар немесе оларсыз ұқсас газ
генераторлары:
8405.10  - газогенераторлар немесе тазалау қондырғылары
бар немесе оларсыз су газы генераторлары;
ацетилендiк газогенераторлар және тазалау
қондырғылары бар немесе оларсыз ұқсас газ
генераторлары
8405.90  - бөлiктерi
84.06              Су буы турбиналары және өзге де бу турбиналары:
8406.10  - күш кеме қондырғыларына арналған турбиналар
- өзге де турбиналар
8406.81  -- қуаты 40 МВт астам
8406.82  -- қуаты 40 МВт аспайтын
8406.90  - бөлiктерi
ХYI-тарау
84-топ
84.07/10
Тауар     YЖ
позициясы коды
84.07              Айналмалы немесе қайталап түсетiн қозғалысты
поршеньдi ұшқындап от алатын iштен жану
двигaтeльдерi:
8407.10  - авиациялық двигательдер
- кемелердiң күштiк қондырғыларына арналған
двигательдеp:
8407.21  -- аспалы

8407.29  -- прочие
- двигатели с возвратно-поступательным
движением поршня, применяемые для приведения
в движение транспортных средств группы 87:
8407.31  -- с рабочим объемом цилиндров двигателя не
более 50 см 3
8407.32  -- с рабочим объемом цилиндров двигателя более
50 см 3 , но не более 250 см 3
8407.33  -- с рабочим объемом цилиндров двигателя более
250 см 3 , но не более 1000 см 3
8407.34  -- с рабочим объемом цилиндров двигателя более
1000 см 3
8407.90  - двигатели прочие
84.08             Двигатели внутреннего сгорания поршневые с
воспламенением от сжатия (дизели или
полудизели):
8408.10  - двигатели для силовых судовых установок
8408.20  - двигатели, используемые для приведения в
движение транспортных средств группы 87
8408.90  - двигатели прочие
84.09             Части, предназначенные исключительно или
главным образом для двигателей товарной
позиции 84.07 или 84.08:
8409.10  - для авиационных двигателей
- прочие:
8409.91  -- предназначенные исключительно или главным
образом для поршневых двигателей
внутреннего сгорания с искровым зажиганием
8409.99  -- прочие
84.10             Гидротурбины, колеса водяные и регуляторы
к ним:
- гидравлические турбины и водяные колеса:
8410.11  -- мощностью не более 1000 кВт
8410.12  -- мощностью более 1000 кВт, но не более 10000
кВт
8410.13  -- мощностью более 10000 кВт
8410.90  - части, включая регуляторы
84.11             Двигатели турбореактивные и турбовинтовые,
газовые турбины прочие:
- двигатели турбореактивные:
8411.11  -- тягой не более 25 кН
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.11 2 /13
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8411.12  -- тягой более 25 кН
- двигатели турбовинтовые:
8411.21  -- мощностью не более 1100 кВт
8411.22  -- мощностью более 1100 кВт
- турбины газовые прочие:
8411.81  -- мощностью не более 5000 кВт
8411.82  -- мощностью более 5000 кВт
- части:
8411.91  -- турбореактивных и турбовинтовых двигателей
8411.99  -- прочие
84.12             Двигатели и силовые установки прочие:
8412.10  - двигатели реактивные, кроме турбореактивных
- силовые установки и двигатели гидравлические:
8412.21  -- линейного действия (цилиндры)
8412.29  -- прочие
- силовые установки и двигатели пневматические:
8412.31  -- линейного действия (цилиндры)
8412.39  -- прочие
8412.80  - прочие
8412.90  - части
84.13             Насосы жидкостные с расходомерами или без
них; подъемники жидкостей:
- насосы, имеющие расходомеры или
предусматривающие их установку:

8407.29  -- өзгелерi
- 87-топтың көлiк құралдарын қозғалысқа келтiру
үшiн қолданылатын қайталап түсетiн қозғалысты
поршеньдi мынадай двигательдер:
8407.31  - двигателi цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 50 см 3
аспайтын
8407.32  -- двигателi цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 50 см 3
астам бiрақ 250 см 3 аспайтын
8407.33  -- двигателi цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 250 см
астам бiрақ 1000 см 3 аспайтын
8407.34  -- двигателi цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 1000 см
астам
8407.90  - өзге де двигательдер
84.08              Қысымнан жалын шығаратын поршендi iштен жану
двигательдерi (дизельдер немесe жартылай
дизельдер):
8408.10  - күш кеме қондырғыларына арналған двигательдер
8408.20  - 87-топтың көлiк құралдарын қозғалысқа келтiру
үшiн пайдаланылатын двигательдер
8408.90  - өзге де двигательдер
84.09              Тек қана және негiзiнен 84.07 немесе 84.08 тауар
позициясының двигательдерiне арналған бөлiктер:
8409.10  - авиациялық двигательдер үшiн
- өзгелерi:
8409.91  -- тек қана немесе негiзiнен ұшқындап от алатын
поршендi iштен жану двигательдерiне арналған
8409.99  -- өзгелерi
84.10              Гидротурбиналар, су дөңгелектерi мен олардың
реттеуiштерi:
- мынадай гидравликалық турбиналаp және су
дөңгелектерi:
8410.11  -- қуаты 1000 кВт аспайтын
8410.12  -- қуаты 1000 кВт астам, бiрақ 10 000 кВт
аспайтын
8410.13  -- қуаты 10 000 кВт астам
8410.90  - реттеуiштердi қоса алғанда, бөлiктерi
ХҮІ-тарау
84-топ
84.11/13 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
84.11              Турбореактивтiк және турбовинттік двигательдер,
өзге дe газ турбиналары:
- турбореактивтiк двигательдер:
8411.11  -- тартым күшi 25 кН аспайтын
8411.12  -- тартым күшi 25 кН астам
- турбовинттiк двигательдер:
8411.21  -- қуаты 1100 кВт аспайтын
8411.22  -- қуаты 1100 кВт астам
- өзге де газ турбиналары:
8411.81  -- қуаты 5000 кВт аспайтын
8411.82  -- қуаты 5000 кВт астам
- мыналардың бөлiктерi:
8411.91  -- турбореактивтiк және турбовинттiк
двигательдердiң
8411.99  -- өзгелер
84.12              Өзге де двигательдер мен күш қондырғылары:
8412.10  - турбореактивтiктерден басқа реактивтi
двигательдер
- мынадай күш қондырғылары мен гидравликалық
двигательдер:
8412.21  -- сызықтық қолданыстағы (цилиндрлер)
8412.29  -- өзгелерi
- мынадай күш қондырғылары мен пневматикалық
двигательдер:
8412.31  -- сызықтық қолданыстағы (цилиндрлер)
8412.39  -- өзгелерi
8412.80  - өзгелерi
8412.90  - бөлiктерi
84.13              Шығысөлшегiштерi бар немесе оларсыз сұйықты
насостар: сұйықты көтергiштер:
- шығысөлшегiштерi бар немесе оларды орнату
көзделетiн насостар;

8413.11  -- насосы для горюче-смазочных материалов,
используемые на заправочных станциях и в
гаражах
8413.19  -- прочие
8413.20  - насосы ручные, кроме насосов субпозиции
8413.11 или 8413.19
8413.30  - насосы топливные, масляные или для
охлаждающей жидкости для двигателей
внутреннего сгорания
8413.40  - бетононасосы
8413.50  - насосы объемные возвратно-поступательные
прочие
8413.60  - насосы объемные роторные прочие
8413.70  - насосы центробежные прочие
- насосы прочие; подъемники жидкостей:
8413.81  -- насосы
8413.82  -- подъемники жидкостей
- части:
8413.91  -- насосов
8413.92  -- подъемников жидкостей
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.14/17 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
84.14             Насосы воздушные или вакуумные, воздушные
или газовые компрессоры и вентиляторы;
вентиляционные или рециркуляционные вытяжные
колпаки или шкафы с вентилятором,
с фильтрами или без фильтров:
8414.10  - насосы вакуумные
8414.20  - насосы ручные или ножные пневматические
8414.30  - компрессоры, используемые в холодильном
оборудовании
8414.40  - компрессоры воздушные на колесных шасси,
буксируемые
- вентиляторы:
8414.51  -- настольные, настенные, напольные,
потолочные, для крыш или для окон со
встроенным электрическим двигателем
мощностью не более 125 Вт
8414.59  -- прочие
8414.60  - колпаки или шкафы вытяжные, наибольший
горизонтальный размер которых не более 120 см
8414.80  - прочие
8414.90  - части
84.15             Установки для кондиционирования воздуха,
оборудованные вентилятором с двигателем и
приборами для изменения температуры и
влажности воздуха, включая кондиционеры,
в которых влажность не может регулироваться
отдельно:
8415.10  - оконного или настенного типа, в едином
корпусе или "сплит-системы"
8415.20  - используемые для людей в моторных
транспортных средствах
- прочие:
8415.81  -- со встроенной холодильной установкой и
клапаном, для переключения цикла
охлаждение/нагрев (реверсивные тепловые
насосы)
8415.82  -- прочие со встроенной холодильной установкой
8415.83  -- без встроенной холодильной установки
8415.90  - части
84.16             Горелки топочные для жидкого топлива,
распыленного твердого топлива или для газа;
топки механические, включая их механические
колосниковые решетки, механические
золоудалители и аналогичные устройства:
8416.10  - горелки топочные для жидкого топлива
8416.20  - горелки топочные прочие, включая
комбинированные

8413.11  -- жанар май құю станциялары мен гараждарда
пайдаланылатын жанар-жағар май материалдарына
арналған насостар
8413.19  -- өзгелерi
8413.20  - 8413.11 немесе 8413.19 субпозицияларының
насостарынан басқа қол насостары
8413.30  - отындық, май немесе iштен жану двигательдерi
үшiн суыту сұйығына арналған насостар
8413.40  - бетон насостары
8413.50  - өзге де көлемдi үдемелi-қайтпалы насостар
8413.60  - өзге де көлемдi роторлы насостар
8413.70  - өзге де центрден тепкiш нacocтap
- өзге де насостар; мынадай сұйықты көтергiштер:
8413.32  -- насостар
8413.82  -- сұйықты көтергіштер
ХҮІ-тарау
84-топ
84.13 2 /16 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
- мынадай бөлiктер:
8413.91  -- насостардың
8413.92  -- сұйықты көтергiштердiң
84.14              Ауа немесе вакуумды насостар, ауа немесе газ
компрессорлары мен желдеткiштерi: желдеткiш
немесе рециркуляциялық сору қалпақтары немесе
желдеткiштi, сүзгiлi немесе сүзгiсiз шкафтар:
8414.10  - вакуумды насостар
8414.20  - пневматикалық қол немесе аяқ насостары
8414.30  - тоңазыту жабдықтарында пайдаланылатын
компрессорлар
8414.40  - дөңгелектi шассилерге орнатылған тiркемелі
компрессорлар
- мынадай желдеткiштер:
8414.51  -- қуаты 125 Bт аспайтын электр двигателi
орнатылған үстелдiк, қабырғалық, едендiк,
төбелiк, шатырларға немесе терезелерге арналған
8414.59  -- өзгелерi
8414.60  ең үлкен көлденең мөлшерi 120 cм аспайтын
қалпақтар немесе тартпалы шкафтар
8414.80  - өзгелерi
8414.90  - бөлiктерi
84.15              Ылғалдылығы жеке реттелмейтiн кондиционерлердi
қоса алғанда, ауаның температурасы мен
ылғалдылығын өзгертуге арналған двигателi мен
приборлары бар желдеткiштермен жабдықталған
ауаны тазалауға арналған қондырғылар:
8415.10  - терезелiк немесе қабырғалық түрдегi, бiрыңғай
корпуста немесе "сплит-жүйеде"
8415.20  - моторлы көлiк құралдарындағы адамдар үшiн
пайдаланылатын
- өзгелерi:
8415.81  -- тоңазыту қондырғысы мен тоңазыту/жылыту циклын
қосуға арналған клапан орнатылған (реверсивтiк
жылу насостары)
8415.82  -- тоңазыту қондырғысы орнатылған өзгелерi
8415.83  -- тоңазыту қондырғысы орнатылмаған
8415.90  - бөлiктерi
84.16              Сұйық отынға арналған, ыдыратылған қатты отынға
немесе газға арналған жағу шiлтерлерi: олардың
механикалық торларын, механикалық күл
аластағыштарды және осыған ұқсас құрылғыларды
қоса алғанда, механикалық отындар
8416.10  - сұйық отынға арналған жағу шiлтерлерi
ХҮІ-таpау
84-топ
84.16 2 /18
Тауар     YЖ
позициясы коды
8416.20  қиыстырылғандарды қоса алғанда, өзге де жағу
шiлтерлерi

8416.30  - топки механические, включая их механические
колосниковые решетки, механические
золоудалители и аналогичные устройства
8416.90  - части
84.17             Горны и печи промышленные или лабораторные,
включая мусоросжигательные печи,
неэлектрические:
8417.10  - горны и печи для обжига, плавки или иной
термообработки руд, пиритных руд или металлов
8417.20  - печи хлебопекарные, включая печи кондитерские
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.17 2 /19 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8417.80   - прочие
8417.90   - части
84.18             Холодильники, морозильники и прочее
холодильное или морозильное оборудование
электрическое или других типов; тепловые
насосы, кроме установок для
кондиционирования воздуха товарной позиции
84.15:
8418.10   - комбинированные холодильники-морозильники
с раздельными наружными дверьми
- холодильники бытовые:
8418.21   -- компрессионные
8418.22   -- абсорбционные электрические
8418.29   -- прочие
8418.30   - морозильники типа "ларь", емкостью не более
800 л
8418.40   - морозильные шкафы вертикального типа,
емкостью не более 900 л
8418.50   - холодильные или морозильные камеры, шкафы,
витрины, прилавки и аналогичная мебель со
встроенным холодильным или морозильным
оборудованием, прочие
- оборудование холодильное или морозильное
прочее; тепловые насосы:
8418.61   -- компрессионного типа с конденсатором в
качестве теплообменника
8418.69   -- прочее
- части:
8418.91   -- мебель для встраивания
холодильно-морозильного оборудования
8418.99   -- прочие
84.19               Машины, оборудование промышленное или
лабораторное с электрическим или
неэлектрическим нагревом (исключая печи,
камеры и другое оборудование товарной
позиции 85.14) для обработки материалов в
процессе с изменением температуры, таком
как нагрев, варка, жарение, дистилляция,
ректификация, стерилизация, пастеризация,
пропаривание, сушка, выпаривание,
конденсирование или охлаждение, за
исключением машин и оборудования,
используемых в бытовых целях;
водонагреватели безынерционные или тепловые
водяные аккумуляторы, неэлектрические:
- безынерционные водонагреватели или тепловые
водяные аккумуляторы, неэлектрические:
8419.11  -- безынерционные газовые водонагреватели
8419.19  -- прочие
8419.20  - стерилизаторы медицинские, хирургические или
лабораторные
- сушилки:
8419.31  -- для сельскохозяйственной продукции
8419.32  -- для древесины, целлюлозы, бумаги или картона

8416.30  - олардың механикалық торларын, механикалық күл
аластағыштарды және осыған ұқсас құрылғыларды
қоса алғанда, механикалық отындар
8416.90  - бөлiктерi
84.17              Қоқыс жағатын, электрлiк емес пештердi қoca
алғанда, өнеркәсiптiк немесе зертханалық
көрiктер мен пештер:
8417.10  - кендердi, пириттiк кендердi немесе металдарды
күйдiруге, балқытуға немесе өзгелей термоөңдеуге
арналған көрiктер мен пештер
8417.20  - кондитерлік пештердi қоса алғанда, нан пiсiру
пештерi
8417.80  - өзгелерi
8417.90  - бөлiктерi
84.18              Электрлiк немесе басқа да түрлердегi
тоңазытқыштар, мұздатқыштар және өзге де
тоңазыту немесе мұздату жабдықтары: 84.15 тауар
позициясының ауаны тазалауға арналған
қондырғыларынан басқа жылу насостары:
8418.10  - бөлек сыртқы есiктерi бар қиыстырылған
тоңазытқыш-мұздатқыштар
- мынадай тұрмыстық тоңазытқыштар:
8418.21  -- компрессорлық
8418.22  -- абсорбииялық электрлiк
8418.29  -- өзгелерi
8418.30  сыйымдылығы 800 л аспайтын "ларь" түрiндегi
мұздатқыштар
8418.40  - сыйымдылығы 900 литрден аспайтын тiк үлгiдегi
мұздатқыш шкафтар
8418.50  - тоңазытқыш немесе мұздатқыш камералар, шкафтар,
жайма сөрелер, сөрелер және тоңазытқыш немесе
мұздатқыш жабдықтар орнатылған өзге де ұқсас
жиhаздар
- мынадай өзге де тоңазытқыш немесе мұздатқыш
жабдықтар; жылу насостары:
8418.61  -- жылу алмастырғыш ретiнде конденсаторы бар
компрессор үлгiсiндегi
8418.69  -- өзгелерi
- мынадай бөліктерi:
8418.91  -- тоңазыту-мұздату жабдықтарын орнатуға арналған
жиhаз
8418.99  -- өзгелерi
ХҮІ-тарау
84-топ
84.19/21 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
84.19              Тұрмыстық мақсатта пайдаланылатын машиналар мен
жабдықтарды қоспағанда, температураны өзгертудi
жылыту, пiсiру, қуыру, тазарту, тазалау,
зарарсыздандыру, пастеризациялау, буландыру,
кептiру, бумен өңдеу, конденсациялау немесе
салқындату ретiнде пайдаланылатын материалдар
процестерiн өңдеуге арнаған электрмен
жылытылатын немесе электрмен жылытылмайтын
өнеркәсiптiк немесе зертханалық жабдықтар (85.14
тауар позициясының пештерiн, камераларын және
басқа да жабдықтарын қоспағанда); инерттік емес
су жылытқыштар немесе жылу беретiн электрi емес
су аккумуляторлары:
- мынадай инерттiк емес су жылытқыштар немесе
жылу беретiн электрi емес су аккумуляторлары:
8419.11  -- инерттiк емес газды су жылытқыштары
8419.19  -- өзгелерi
8419.20  - медициналық, хирургиялық немесе зертханалық
зарарсыздандырғыштар
- мынадай кептiргiштер:
8419.31  -- ауыл шаруашылығы өнiмдерiне арналған
8419.32  сүрекке, целлюлозаға, қағазға немесе картонға
арналған

8419.39  -- прочие
8419.40  - аппараты для дистилляции или ректификации
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.19 2 /22 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8419.50  - теплообменники
8419.60  - машины для сжижения воздуха или газов
- машины, агрегаты и оборудование прочие:
8419.81  -- для приготовления горячих напитков или
приготовления или подогрева пищи
8419.89  -- прочие
8419.90  - части
84.20              Каландры или другие валковые машины, кроме
машин для обработки металла или стекла, и
валки для них:
8420.10  - каландры или другие валковые машины
- части:
8420.91  -- валки
8420.99  -- прочие
84.21             Центрифуги, включая  центробежные сушилки;
оборудование и устройства для фильтрования
или очистки жидкостей или газов:
- центрифуги, включая центробежные сушилки:
8421.11  -- сепараторы молочные
8421.12  -- сушилки для белья
8421.19  -- прочие
- оборудование для фильтрования или очистки
жидкостей:
8421.21  -- для фильтрования или очистки воды
8421.22  -- для фильтрования или очистки напитков, кроме
воды
8421.23  -- для фильтрования масла или топлива в
двигателях внутреннего сгорания
8421.29  -- прочее
- оборудование для фильтрования или очистки
газов:
8421.31  -- воздушные фильтры для двигателей внутреннего
сгорания
8421.39  -- прочее
- части:
8421.91  -- центрифуг, включая центробежные сушилки
8421.99  -- прочие
84.22             Машины посудомоечные; оборудование для
мойки или сушки бутылок или других
емкостей; оборудование для заполнения,
закупорки бутылок, банок, закрывания
ящиков, мешков или других емкостей, для
опечатывания или их этикетирования;
оборудование для герметичной укупорки
колпачками или крышками бутылок,
банок, туб и аналогичных емкостей;
оборудование для упаковки или обертки
(включая оборудование, обертывающее товар
с термоусадкой упаковочного материала)
прочее; оборудование для газирования
напитков:
- посудомоечные машины:
8422.11  -- бытовые
8422.19  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.22 2 /25 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8422.20  - оборудование для мойки или сушки бутылок или
других емкостей
8422.30  - оборудование для заполнения, закупорки
бутылок, банок, закрывания ящиков, мешков или
других емкостей, для опечатывания их или
этикетирования; оборудование для герметичной
укупорки колпачками или крышками бутылок,
банок, туб и аналогичных емкостей;
оборудование для газирования напитков

8419.39  -- өзгелерi
8419.40  - тазартуға немесе тазалауға арналған аппараттар
8419.50  - жылу алмастырғыштар
8419.60  - ауаны немесе газдарды сұйылтуға арналған
машиналар
- өзге де машиналар, агрегаттар және жабдықтар:
8419.81  -- ыстық сусындар дайындауға немесе тамақ
дайындауға немесе жылытуға арналған
8419.89  -- өзгелерi
8419.90  - бөлiктерi
84.20              Металл немесе шыны өңдеуге арналған машиналардан
басқа, каландрлар немесе басқа да бiлiктi
машиналар, және оларға арналған бiлiктер:
8420.10  - каландрлар немесе басқа да бiлiктi машиналар
- мыналардың бөлiктерi:
8420.91  -- бiлiктердiң
8420.99  -- өзгелерi
84.21              Ортадан тепкіш кептiргiштердi қоса алғанда,
центрфугалар; сұйықтарды немесе газдарды сүзуге
немесе тазалауғa арналған жабдықтар мен
қондырғылар:
ХYІ-тарау
84-топ
84.21 2 /22 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
- ортадан тепкiш кептiргiштердi қоса алғанда,
ценатрфугалар:
8421.11  -- сүт сепараторлары
8421.12  -- төсек-орынға арналған кептiргiштер
8421.19  -- өзгелерi
- сұйықтарды немесе газдарды сүзуге немесе
тазалауға арналған жабдықтар:
8421.21  - суды сүзуге немесе тазалауға арналған
8421.22  -- судан басқа сусындарды сүзуге немесе тазалауға
арналған
8421.23  -- iштен жану двигательдерiндегi майды немесе
отынды сүзуге арналған
8421.29  -- өзгелерi
- мынадай газдарды сүзуге немесе тазалауға
арналған жабдықтар:
8421.31  -- іштен жану двигательдерiне арналған ауа
сүзгiлерi
8421.39  -- өзгелерi
- мыналардың бөлiктерi:
8421.91  -- ортадан тепкiш кептiргiштердi қоса алғанда,
центрифугалардың
8421.99  -- өзгелерi
84.22              Ыдыс жуатын машиналар; бөтелкелердi немесе
басқа ыдыстарды жууға немесе кептiруге арналған
жабдықтар, бөтелкелердi, шыны сауыттарды
толтыруға, тығындауға, жәшiктердi, қаптарды
немесе басқа ыдыстарды жабуға, оларға сүргi
салуға немесе жапсырма желiмдеуге арналған
жабдықтар; бөтелкелердi, шыны сауыттарды,
губтарды және осыған ұқсас ыдыстарды
қалпақшалармен немесе қақпақпен бiтеп
тығындауға арналған жабдықтар; буып-түюге
немесе opaуғa арналған өзге де жабдықтар (жылу
ұстағыш материалдармен тауар орайтын
жабдықтарды қоса алғанда); сусындарға газ
араластыруға арналған жабдықтар:
- мынадай ыдыс жуатын машиналар:
8422.11  -- тұрмыстық
8422.19  -- өзгелерi
8422.20  - бөтелкелердi немесе басқа ыдыстарды жууға
немесе кептiруге арналған жабдықтар
ХYІ-тарау
84-топ
84.22 2 /24 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
8422.30  - бөтелкелердi, шыны сауыттарды толтыруға,
тығындауға, жәшiктердi, қаптарды немесе басқа
ыдыстарды жабуға, оларға сүргi салуға немесе
жапсырма желiмдеуге арналған жабдықтар;
бөтелкелердi, шыны сауыттарды тубтарды және
осыған ұқсас ыдыстарды қалпақшалармен немесе
қақпақпен бiтеп тығындауға арналған жабдықтар;
сусындарға газ араластыруға арнаған жабдықтар

8422.40  - оборудование для упаковки или обертки
(включая оборудование, обертывающее товар с
термоусадкой упаковочного материала) прочее
8422.90  - части
84.23             Оборудование для взвешивания (кроме весов
чувствительностью 0,05 г или выше), включая
счетные или контрольные машины, приводимые
в действие силой тяжести взвешиваемого
груза; разновесы для весов всех типов:
8423.10  - весы для взвешивания людей, включая грудных
детей; весы бытовые
8423.20  - весы для непрерывного взвешивания изделий на
конвейерах
8423.30  - весы, отрегулированные на постоянную массу,
и весы, загружающие груз определенной массы
в емкость или контейнер, включая весы
бункерные
- оборудование для взвешивания прочее:
8423.81  -- с максимальной массой взвешивания не более
30 кг
8423.82  -- с максимальной массой взвешивания более 30
кг, но не более 5000 кг
8423.89  -- прочее
8423.90  - разновесы для весов всех типов; части
оборудования для взвешивания
84.24             Механические устройства (с ручным
управлением или без него) для метания,
разбрызгивания или распыления жидкостей или
порошков; огнетушители заряженные или
незаряженные; пульверизаторы и аналогичные
устройства; пароструйные или пескоструйные
и аналогичные метательные устройства:
8424.10  - огнетушители заряженные или незаряженные
8424.20  - пульверизаторы и аналогичные устройства
8424.30  - машины пароструйные или пескоструйные и
aналогичные метательные устройства
- устройства прочие:
8424.81  -- для сельского хозяйства или садоводства
8424.89  -- прочие
8424.90  - части
84.25             Тали подъемные и подъемники, кроме скиповых
подъемников; лебедки и кабестаны; домкраты:
8425.10  -- тали подъемные и подъемники (кроме скиповых
подъемников или подъемников, используемых
для подъема транспортных средств):
8425.11  -- с приводом от электрического двигателя
8425.19  -- прочие
8425.20  - лебедки шахтных подъемных установок
надшахтного размещения; лебедки, специально
предназначенные для подземных работ
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.25 2 /28 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- лебедки прочие; кабестаны:
8425.31  -- с приводом от электрического двигателя
8425.39  -- прочие
- домкраты; подъемники для поднятия
транспортных средств:
8425.41  -- стационарные гаражные подъемники
8425.42  -- домкраты и подъемники гидравлические прочие
8425.49  -- прочие
84.26             Судовые деррик-краны; краны подъемные,
включая кабель-краны; фермы подъемные
подвижные, погрузчики портальные и тележки,
оснащенные подъемным краном:
- краны мостовые, козловые, портальные, фермы
подъемные подвижные и погрузчики портальные:

8422.40  - буып-түюге немесе орауға арналған өзге де
жабдықтар (жылу ұстағыш материалдармен тауар
орайтын жабдықтарды қоса алғанда)
8422.90  - бөлiктерi
84.23              Өлшенетiн жүктi ауырлық күшiмен қозғалысқа
келтiретiн есептеу немесе бақылау машиналарын
қоса алғанда, өлшеуге арналған жабдықтар
(сезiмталдығы 005 г немесе одан да жоғары
таразылардан басқа); барлық түрдегi таразыларға
арналған теңдестiргiштер:
8423.20  - емшектегi балаларды қоса алғанда, адамдарды
өлшеуге арналған таразылар; тұрмыстық таразылар
8423.20  - конвейердегi бұйымдарды үздiксiз өлшеуге
арналған таразылар
8423.30  - тұрақты массаға реттелген таразылар және
бункерлiк таразыларды қоса алғанда, белгiлi бiр
массадағы жүктi ыдысқа немесе контейнерге
салатын таразылар
- өлшеуге арналған мынадай өзге де таразылар:
8423.81  -- ең көп өлшеу массасы 30 кг аспайтын
8423.82  -- ең көп өлшеу массасы 30 кг астам, бiрақ
5000 кг аспайтын
8423.89  -- өзгелерi
8423.90  - барлық түрдегi таразыларға арналған
теңдестiргiштер; өлшеуге арналған жабдықтар
84.24              Сұйықтарды немесе ұнтақтарды лақтыруға,
шашыратуға немесе тозаңдатуға арналған
механикалық құрылғылар (қолмен басқару тетiгi
бар немесе онысыз); толтырылған немесе
толтырылмаған от сөндiргiштер; пульверизаторлар
және соған ұқсас құрылғылар; бу немесе құм
себелейтiн және осыларға ұқсас лақтыру
құрылғылары:
8424.10  - толтырылған немесе толтырылмаған от
сөндiргiштер
8424.20  - пульверизаторлар және соған ұқсас құрылғылар
8424.30  бу немесе құм себелейтiн және осыларға ұқсас
лақтыру құрылғылары
- мынадай өзге де құрылғылар:
XYІ-тарау
84-топ
84.24 2 /26
Тауар     YЖ
позициясы коды
8424.81  -- ауыл шаруашылығына немесе бағбандыққа арналған
8424.89  -- өзгелерi
8424.90  - бөлiктерi
84.25              Скиптi көтергiштерден басқа, көтергiш тальдар
және көтергiштер; лебедкалар және кабестандар;
домкраттар:
- мынадай көтергiш тальдар және көтергiштер
(скиптi көтергiштер немесе көлiк құралдарын
көтеру үшiн пайдаланылатын көтергiштерден басқа)
8425.11  -- электр двигателiнен жеткiзгiшi бар
8425.19  -- өзгелерi
8425.20  - шахтаның үстiне орналастырылатын шахтaлық
көтеру қондырғыларының лебедкалары: жер асты
жұмыстарына арнайы арналған лебедкалар
- өзге де лебедкалар; мынадай кабестандар:
8425.31  -- электр двигателiнен жеткiзгiшiмен
8425.39  -- өзгелерi
- домкраттар; мынадай көлiк құралдарын көтеруге
арналған көтергiштер:
8425.41  -- стационарлық гараж көтергiштерi
8425.20  -- өзге де гидравликалық домкраттар мен
көтергiштер
8425.20  -- өзгелерi
84.26              Кеменiң деррик-крандары; кабель крандарды қоса
алғанда, көтергiш крандар; көтергiш кранмен
жарақталған көтергiш жылжымалы фермалар,
портальды жүк тиегiштер мен тiркемелер:
- мынадай көпiрлiк, тағандық, портальдық крандар,
көтергіш жылжымалы фермалар және портальды
тиегiштер:

8426.11  -- краны мостовые на неподвижных опорах
8426.12  -- фермы подъемные подвижные на колесном ходу
и погрузчики портальные
8426.19  -- прочие
8426.20  - краны башенные
8426.30  - краны портальные или стреловые на опоре
- механизмы самоходные прочие:
8426.41  -- на колесном ходу
8426.49  -- прочие
- механизмы прочие:
8426.91  -- предназначенные для монтажа на дорожных
автотранспортных средствах
8426.99  -- прочие
84.27             Автопогрузчики с вилочным захватом; прочие
погрузчики, оснащенные подъемным или
погрузочно-разгрузочным оборудованием:
8427.10  - погрузчики самоходные с приводом от
электрического двигателя
8427.20  - погрузчики самоходные прочие
8427.90  - погрузчики прочие
84.28             Машины и устройства для подъема,
перемещения, погрузки или разгрузки
(например, лифты, эскалаторы, конвейеры,
канатные дороги) прочие:
8428.10  - лифты и подъемники скиповые
8428.20  - пневматические подъемники и конвейеры
- элеваторы и конвейеры непрерывного действия
для товаров или материалов прочие:
8428.31  -- специально предназначенные для подземных
работ
8428.32  -- ковшовые прочие
8428.33  -- ленточные прочие
8428.39  -- прочие
8428.40  - эскалаторы и движущиеся пешеходные дорожки
8428.50  - толкатели шахтных вагонеток, механизмы для
перемещения локомотивов или вагонов,
вагоноопрокидыватели и аналогичное
оборудование для манипулирования
железнодорожными вагонами
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.28 2 /31 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8428.60  - канатные пассажирские и грузовые дороги,
лыжные подъемники; тяговые механизмы для
фуникулеров
8428.90  - оборудование прочее
84.29             Бульдозеры с неповоротным и поворотным
отвалом, грейдеры, планировщики, скреперы,
механические лопаты, экскаваторы,
одноковшовые погрузчики, трамбовочные
машины и дорожные катки, самоходные:
- бульдозеры с неповоротным и поворотным
отвалом:
8429.11  -- гусеничные
8429.19  -- прочие
8429.20  - грейдеры и планировщики
8429.30  - скреперы
8429.40  - машины трамбовочные и катки дорожные
- лопаты механические, экскаваторы и
одноковшовые погрузчики:
8429.51  -- погрузчики одноковшовые фронтальные
8429.52  -- машины полноповоротные
8429.59  -- прочие
84.30             Машины и механизмы прочие для перемещения,
планировки, профилирования, разработки,
трамбования, уплотнения, выемки или бурения
грунта, полезных ископаемых или руд;
оборудование для забивки и извлечения свай;
снегоочистители плужные и роторные:

8426.11  -- жылжымайтын тiректерге орнатылған көпiрлiк
крандар
8426.12  -- дөңгелекпен жүретiн жылжымалы көтергiш
фермалар және портальды тиегiштер
8426.19  -- өзгелерi
8426.20  - мұнаралы крандар
8426.30  - портальды немесе тiректерге орнатылған жебелi
крандар
- мынадай өзге де өздiгiнен жүретiн тетiктер:
8426.41  -- дөңгелекпен жүретiн
8426.49  -- өзгелерi
- мынадай өзге де тетiктер:
8426.91  -- жол автокөлік құралдарына орнатуға арналған
8426.99  -- өзгелерi
ХІ-тарау
84-топ
84.27/29
Тауар     YЖ
позициясы коды
84.27              Ашалы қысқышы бар автотиеуiштер; көтергiш нeмece
тиеу-түсiру жабдықтарымен жарақтандырылған өзге
тиеуiштер:
8427.10  - электр двигателiнен жеткiзгiшi бар өздiгiнен
жүретiн тиегiштер
8427.20  - өздiгiнен жүретiн өзге де тиегiштер
8427.90  - өзге де тиегiштер
84.28              Жүк көтеруге, тасымалдауға, тиеуге немесе
түсiруге арналған машиналар мен құрылғылар
(мысалы, лифтiлер, эскалаторлар, конвейерлер,
аспалы жолдар), өзгелерi:
8428.10  - лифтiлер мен скиптi көтергiштер
8428.20  - пневматикалық көтергiштер мен конвейерлер
- тауарларға немесе материалдарға арналған
үздiксiз әрекеттегi мынадай элеваторлар мен
конвейерлер:
8428.31  -- арнайы жер асты жұмыстарына арнаған
8428.32  -- өзге де шөмiштiлер
8428.33  -- өзге де ленталылар
8428.39  -- өзгелерi
8428.40  - эскалаторлар мен жаяу адамдарға арнaлғaн
қозғалмалы жолдар
8428.50  -- шахта вагонеткаларын итергiштер,
локомотивтердi немесе вагондарды қозғалтуға
арналған тетiктер, вагон аударғыштар және темiр
жол вагондарына түрлi амал-әрекеттер жасауға
арналған ұқсас жабдықтар
8428.60  - жолаушылар және жүк тасымалдауға арналған
аспалы жолдар, шаңғы көтергiштерi; фуникулерлерге
арналған тарту тетiктерi
8428.90  - өзге де жабдықтар
84.29              Бұрылмайтын немесе бұрылатын күрегi бар
өздiгінен жүретiн бульдозерлер, грейдерлер,
жоспарлаушылар, скреперлер,
механикалық-күректер, экскаваторлар, бiр шөмiштi
тиегiштер, тегiстейтiн машиналар, жол аунақтары:
- мынадай бұрылмайтын немесе бұрылатын күрегi
бар бульдозерлер
8429.11  -- шынжыр табанды
8429.19  -- өзгелерi
8429.20  - грейдерлер және жоспарлаушылар
8429.30  - скреперлер
8429.40  - тегiстейтiн машиналар мен жол аунақтары
- мынадай механикалық күректер, экскаваторлар
және бiр шөмiштi тиегiштер:
8429.51  -- бiр шөмiштi фронтальды тиегiштер
8429.52  -- толық бұрылатын машиналар
ХYІ-тарау
84-топ
84.29 2 /31 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
8429.59  -- өзгелерi
84.30              Топырақты, пайдалы қазбаларды немесе кендi
араластыруға, жоспарлауға, профильдеуге,
игеруге, нығыздауға, тығыздауға, қазып алуға
немесе бұрғылауға арналған машиналар мен өзге
де тетiктер; тiреуiштер қағуға және суырып алуға
арналған жабдықтар; соқалы және роторлы қар
тазартқыштар:

8430.10  - оборудование для забивки и извлечения свай
8430.20  - снегоочистители плужные и роторные
- врубовые машины для добычи угля или горных
пород и машины туннелепроходческие:
8430.31  -- самоходные
8430.39  -- прочие
- бурильные или проходческие машины прочие:
8430.41  -- самоходные
8430.49  -- прочие
8430.50  - машины и механизмы самоходные прочие
- машины и механизмы несамоходные прочие:
8430.61  -- машины и механизмы для трамбования или
уплотнения
8430.69  -- прочие
84.31             Части, предназначенные исключительно или в
основном для оборудования товарных позиций
84.25-84.30:
8431.10  - машин или механизмов товарной позиции 84.25
8431.20  - машин или механизмов товарной позиции 84.27
- машин или механизмов товарной позиции 84.28:
8431.31  -- лифтов, скиповых подъемников или эскалаторов
8431.39  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.31 2 /34
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- машин или механизмов товарной позиции 84.26,
84.29 или 84.30:
8431.41  -- ковши, грейферы, захваты и черпаки
8431.42  -- отвалы бульдозеров неповоротные или
поворотные части бурильных или проходческих
машин субпозиции 8430.41 или 8430.49
8431.49  -- прочие
84.32             Машины сельскохозяйственные, садовые или
лесохозяйственные для подготовки и
обработки почвы; катки для газонов или
спортплощадок:
8432.10  - плуги
- бороны, рыхлители, культиваторы, полольники
и мотыги:
8432.21  -- бороны дисковые
8432.29  -- прочие
8432.30  - сеялки, сажалки и машины рассадопосадочные
8432.40  - разбрасыватели и распределители органических
и минеральных удобрений
8432.80  - машины прочие
8432.90  - части
84.33             Машины или механизмы для уборки или
обмолота сельскохозяйственных культур,
включая пресс-подборщики, прессы для
упаковки в кипы соломы или сена;
сенокосилки или газонокосилки; машины для
очистки, сортировки или калибровки яиц,
плодов или других сельскохозяйственных
продуктов, кроме машин товарной позиции
84.37:
- косилки для газонов, парков или спортплощадок:
8433.11  -- моторные с режущей частью, вращающейся в
горизонтальной плоскости
8433.19  -- прочие
8433.20  - косилки, включая монтируемые на тракторах,
прочие
8433.30  - машины для заготовки сена прочие

8430.10  - тiреуiштер қағуға және суырып алуға арналған
жабдықтар
8430.20  - соқалы және роторлы қap тазартқыштар
- мынадай көмiр немесе тау жыныстарын өндiруге
арналған үнгiлеу машиналары және туннель қазу
машиналары:
8430.31  -- өздiгiнен жүретiн
8430.39  -- өзгелерi
- мынадай өзге де бұрғылау немесе үңгiлеу
машиналары:
8430.41  -- өздiгiнен жүретiн
8430.49  -- өзгелерi
8430.50  - өзге де өздiгiнен жүретiн машиналар мен
тетiктер
- мынадай өзге де өздiгiнен жүрмейтiн машиналар
мен тетiктер:
8430.61  -- нығыздауға немесе тығыздауға арналған
машиналар мен тетiктер
8430.69  -- өзгелерi
84.31              Тек қана немесе негiзiнен 84.25-84.30 тауар
позицияларының жабдықтарына арналған бөлiктер:
8431.10  - 84.25 тауар позициясының машиналарының немесе
тетiктерiнiң
8431.20  - 84.27 тауар позициясының машиналарының немесе
тетiктерiнiң
- 84.25 тауар позициясынан мынадай машиналарының
немесе тетiктерiнiң:
8431.31  -- лифтiлердiң, скиптi көтергiштердiң немесе
эскалаторлардың
8431.39  -- өзгелерi
- 84.26, 84.29 немесе 84.30 тауар позициясының
машиналарының немесе тетiктерiнiң:
8431.41  -- шөмiштер, трейферлер, қармап алғыштар және
ожаулар
8431.42  -- бульдозерлердiң бұрылмайтын немесе бұрылатын
күректерi
XҮI-тарау
84-топ
84.31 2 /33 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
8431.43  -- 8430.41 немесе 8430.49 субпозицияларының
бұрғылау немесе үңгілеу машиналарының бөлiктерi
8431.49  -- өзгелерi
84.32              Жердi дайындауға және өңдеуге арналған ауыл
шаруашылығы, бау-бақша немесе орман шаруашылығы
машиналары: көгалдар мен спорт-алаңдарына
арналған аунақтар:
8432.10  - соқалар
- мынадай тырмалар, қопсытқыштар, культиваторлар,
отағыштар және кетпендер:
8432.21  -- дискiлi тырмалар
8432.29  - өзгелерi
8432.30  - тұқым сепкiштер, отырғызғыштар және көшет
отырғызғыш машиналар
8432.40  - органикалық және минералдық тыңайтқыштарды
шашқыштар мен бөлгiштер
8432.80  - өзге де машиналар
8432.90  - бөлiктерi
84.33              Сабанды немесе пiшендi дестелерге буып-түюге
арналған тайлағыш престер мен престердi қоса
алғанда, ауылшаруашылығы дақылдарын жинауға
немесе бастыруға арналған машиналар немесе
механизмдер; пiшен орақтары немесе көгал
орақтары:
84.37 тауар позициясының машиналарынан басқа
жұмыртқаны, жемiс өнiмдерiн немесе басқа да ауыл
шаруашылығы өнiмдерiн тазалауға, сорттауға немесе
сұрыптауға арналған машиналар:
- көгалдарға, парктерге немесе спорт алаңдарына
арналған мынадай орақтар:
8433.11  -- көлденең жазықтықта айналатын кескiш бөлiгi
бар моторлы
8433.19  -- өзгелерi
8433.20  - тракторларға орнатылатындарды қоса алғанда,
өзге де орақтар
8433.30  - пiшен дайындауға арналған өзге де машиналар

8433.40  - прессы для упаковки в кипы соломы или сена,
включая пресс-подборщики
- машины для уборки урожая прочие; машины или
механизмы для обмолота:
8433.51  -- комбайны зерноуборочные
8133.52  -- машины или механизмы для обмолота прочие
8433.53  -- машины для уборки клубней или корнеплодов
8433.59  -- прочие
8433.60  - машины для очистки, copтировки или калибровки
яиц, плодов или других сельскохозяйственных
продуктов
8433.90  - части
84.34             Установки и аппараты доильные, оборудование
для обработки и переработки молока:
8434.10  - установки и аппараты доильные
8434.20  - оборудование для обработки и переработки
молока
8434.90  - части
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.35/38
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
--------------------------------------------------------------------
84.35             Прессы, дробилки и аналогичное оборудование
для виноделия, производства сидра,
фруктовых соков или аналогичных напитков:
8435.10  - оборудование
8435.90  - части
84.36             Оборудование для сельского хозяйства,
садоводства, лесного хозяйства,
птицеводства или пчеловодства, включая
оборудование для проращивания семян с
механическими или нагревательными
устройствами, прочее; инкубаторы для
птицеводства и брудеры:
8436.10  - машины и механизмы для приготовления кормов
для животных
- оборудование для птицеводства; инкубаторы и
брудеры:
8436.21  -- инкубаторы и брудеры
8436.29  -- прочие
8436.80  - оборудование прочее
- части:
8436.91  -- оборудования для птицеводства или
инкубаторов и брудеров
8436.99  -- прочие
84.37             Машины для очистки, сортировки или
калибровки семян, зерна или сухих бобовых
культур; оборудование для мукомольной
промышленности или для обработки зерновых
или сухих бобовых культур, кроме
оборудования, используемого на
сельскохозяйственных фермах:
8437.10  - машины для очистки, сортировки или калибровки
семян, зерна или сухих бобовых культур
8437.80  - оборудование прочее
8437.90  - части
84.38             Оборудование для промышленного
приготовления или производства пищевых
продуктов или напитков, в другом месте
данной группы не поименованное или не
включенное, кроме оборудования для
экстрагирования или приготовления животных
или нелетучих растительных жиров или масел:
8438.10  - оборудование для производства хлебобулочных
изделий, макарон, спагетти или аналогичной
продукции

8433.40  - тайлағыш престерді қocа алғанда, сабанды немесе
пiшенді дестеге буып-түюге арналған пәстер
- астық жинауға арналған өзге де машиналар
бастыруға арналған мынадай машиналар мен
тетiктер:
8433.51  -- астық жинағыш комбайндар
8433.52  -- бастыруға арналған өзге де машиналар мен
тетiктер
8433.53  -- түйнектердi немесе тамыр-жемiстi өсiмдiктердi
жинауға арналған машиналар
8433.59  -- өзгелерi
XYІ-тарау
84-топ
84.33 2 /37
Тауар     YЖ
позициясы коды
8433.60  - жұмыртқаны жемiс өнiмдерiн немесе басқа да ауыл
шаруашылығы өнiмдерiн тазалауға, сорттауға немесе
сұрыптауға арналған машиналар
8433.90  - бөлiктерi
84.34              Сауын қондырғылары мен аппараттары, сүт өңдеуге
және қайта өңдеуге арналған жабдықтар
8434.10  - сауын қондырғылары мен аппараттары
8434.20  - сүт өңдеуге және қайта өңдеуге арналған
жабдықтар
8434.90  - бөлiктерi
84.35              Шарап жасауға, сидра, жемiс шырындарын және
осыған ұқсас сусындар өндiру үшiн
пайдаланылатын сыққыштар, ұнтақтаушылар және
осыған ұқсас машиналар:
8435.10  - жабдықтар
8435.90  - бөлiктерi
84.36              Ауыл шаруашылығына, бағбандыққа, орман
шаруашылығына және омарташылықка арналған
жабдықтар, соның iшiнде механикалық немесе
жылытқыш құрылғылары бар тұқым өсiруге арналған
жабдықтар, өзгелерi; құс шаруашылығына арналған
инкубаторлар мен брудерлер:
8436.10  - жануарлар үшiн азық дайындауға арналған
машиналар мен тетiктер
- мынадай құс шаруашылығына арналған жабдықтар:
инкубаторлар және брудерлер:
8436.23  -- инкубаторлар және брудерлер
8436.29  -- өзгелерi
8436.80  - өзге де жабдықтар
- мынадай бөлiктерi:
8436.91  -- құс шаруашылығына арналған жабдықтардың немесе
инкубаторлар мен брудерлердiң
8436.99  -- өзгелерi
84.37              Тұқымды, астықты және құрғақ бұршақ дәнді
дақылдарды тазалауға, сұрыптауға немесе iрiктеуге
арналған машиналар; ұн тарту өнеркәсiбiне
арналған жабдықтар немесе ауыл шаруашылығы
фермаларында пайдаланылатын жабдықтардан
басқа, дәндi немесе құрғақ бұршақ дәндi
дақылдарды өңдеуге арналған басқа да жабдықтар
8437.10  - тұқымды, астықты және құрғақ бұршақ дәндi
дақылдарды тазалуға, сұрыптауға немесе iрiктеуге
арналған машиналар
8437.80  - өзге де жабдықтар
8437.90  - бөлiктерi
ХVІ-тарау
84-топ
84.38/41 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
84.38              Мал немесе ұшпайтын өсiмдiк майларын немесе сары
май бөлiп алуға немесе жасауға арналған
жабдықтардан басқа, азық-түлiк өнiмдерiн немесе
сусындарды өнеркәсiптiк жолмен жасауға немесе
өндiруге арналған, аталған топтың басқа жерiнде
аталмаған немесе енгiзiлмеген жабдықтар
8438.10  - нан бөлке бұйымдарын, макарондар, спагетти
немесе осыған ұқсас өнiмдердi өндiруге арналған
жабдықтар

8438.20  - оборудование для кондитерской промышленности,
производства какао-порошка или шоколада
8438.30  - оборудование для сахарной промышленности
8438.40  - оборудование для пивоваренной промышленности
8438.50  - оборудование для переработки мяса или птицы
8438.60  - оборудование для переработки плодов, орехов
или овощей
8438.80  - оборудование прочее
8438.90  - части
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.39/42
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
84.39             Оборудование для производства массы из
волокнистых целлюлозных материалов или для
изготовления или отделки бумаги или картона:
8439.10  - оборудование для производства массы из
волокнистых целлюлозных материалов
8439.20  - оборудование для изготовления бумаги или
картона
8439.30  - оборудование для отделки бумаги или картона
- части:
8439.91  -- оборудования для производства массы из
волокнистых целлюлозных материалов
8439.99  -- прочие
84.40             Оборудование переплетное, включая машины
для сшивания книжных блоков:
8440.10  - оборудование
8440.90  - части
84.41             Оборудование для производства изделий из
бумажной массы, бумаги или картона, включая
резательные машины всех типов, прочее:
8441.10  - машины резательные
8441.20  - машины для изготовления пакетов, мешков или
конвертов
8441.30  - машины для изготовления карточных коробок,
коробок, ящиков, труб, барабанов или
аналогичных емкостей способами, отличными от
формования
8441.40  - машины для формования изделий из бумажной
массы, бумаги или картона
8441.80  - оборудование прочее
8441.90  - части
84.42             Машины, аппаратура и оснастка (кроме
станков товарных позиций 84.56-84.65) для
шрифтоотливки или набора шрифта, для
подготовки или изготовления печатных
блоков, пластин, цилиндров или других
типографских элементов; типографские
шрифты, блоки, пластины, цилиндры и другие
типографские элементы; блоки, пластины,
цилиндры и литографские камни,
подготовленные для печатных целей
(например, обточенные, шлифованные или
полированные):
8442.10  - фотонаборные машины
8442.20  - машины, аппаратура и оснастка для набора
шрифта иными способами, с литейным
устройством или без него
8442.30  - машины, аппаратура и оснастка прочие
8442.40  - части к вышеупомянутым машинам, аппаратуре
или оснастке
8442.50  - типографские шрифты, блоки, пластины,
цилиндры и другие типографские элементы;
блоки, пластины, цилиндры и литографские
камни, подготовленные для печатных целей
(например, обточенные, шлифованные или
полированные)
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.43/45
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

8438.20  - кондитер өнеркәсiбiне, какао ұнтағын немесе
шоколад өндiруге арналған жабдықтар
8438.30  - қант өнеркәсiбiне арналған жабдықтар
8438.40  - сыра қайнату өнеркәсiбiне арналған жабдықтар
8438.50  - еттi немесе құс етiн қайта өңдеуге арналған
жабдықтар
8438.60  - жемiс тұқымдарын, жаңғақтарды немесе
көкөнiстердi қайта өңдеуге арналған жабдықтар
8438.80  - өзге де жабдықтар
8438.90  - бөлiктерi
84.39              Талшықты целлюлоза материалдарынан масса
өндiруге немесе қағаз немесе қатырма қағаз
дайындауға және өңдеуге арналған жабдықтар:
8439.10  - талшықты целлюлоза материалдарынан масса
өндiруге арналған жабдықтар
8439.20  - қағаз немесе қатырма қағаз дайындауға арналған
жабдықтар
8439.30  - қағаз немесе қатырма қағазды өңдеуге арналған
жабдықтар
- мыналардың бөлiктерi:
8439.91  - талшықты целлюлоза материалдарынан масса
өндiруге арналған жабдықтардың
8439.99  -- өзгелерi
84.40              Кiтап блоктарын тiгуге арналған машиналарды қоса
алғанда, кiтап түптейтiн жабдықтар:
8440.10  - жабдықтар
8440.90  - бөлiктерi
84.41              Барлық үлгiдегi кесетiн машиналарды, өзгелepдi
қоса алғанда, қағаз массасынан, қағаздан немесе
қатырма қағаздан бұйымдар жасауға арналған
жабдықтар:
8441.10  - кесетiн машиналар
8441.20  - пакеттер, қапшықтар немесе конверттер
дайындауға арналған машиналар
ХYI-тарау
84-топ
84.41 2 /43 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
8441.30  - пiшiндеуден ерекшеленетiн тәсiлдермен қатырма
қағаз қораптарын, қораптарды, жәшiктердi,
түтiктердi, барабандарды немесе осыған ұқсас
ыдыстарды дайындауға арналған машиналар
8441.40  - қағаз массасынан, қағаздан немесе қатырма
қағаздан жасалған бұйымдарды пiшiндеуге арналған
машиналар
8441.80  - өзге де жабдықтар
8441.90  - бөлiктерi
84.42              Қарiп құюға немесе қарiп теруге, баспа блоктарын,
пластиналар, цилиндрлер және басқа да баспахана
элементтерiн әзiрлеуге немесе жасауға арналған
(8456-8465 тауар позицияларында көрсетiлген
станоктардан басқа) машиналар, аппаратура мен
жабдықтар; баспахана қарiптерi, блоктары,
пластиналар, цилиндрлер және басқа да баспахана
элементтерi; блоктар, пластиналар, цилиндрлер
және баспа мақсаттары үшiн жасалған
литографиялық тастар (мысалы, қайралған,
тегiстелген немесе ажарланған):
8442.10  - фототеру машиналары
8442.20  - өзге тәсiлдермен қарiп теруге арналған құю
құрылғысы бар немесе онысыз машиналар, аппаратура
мен жабдықтар
8442.30  - өзге де машиналар, аппаратура мен жабдықтар
8442.40  - жоғарыда аталған машиналардың, аппаратура мен
жабдықтардың бөлiктерi
8442.50  баспахана қарiптерi, блоктары, пластиналар,
цилиндрлер және басқа да баспахана элементтерi;
блоктар, пластиналар, цилиндрлер және баспа
мақсаттары үшiн жасалған литографиялық тастар
(мысалы, қайралған, тегiстелген немесе
ажарланған)

84.43             Машины печатные, используемые для печати
посредством типографских шрифтов, блоков,
пластин, цилиндров и других типографских
элементов товарной позиции 84.42;
краскоструйные печатные машины, кроме
входящих в товарную позицию 84.71;
вспомогательные машины, используемые в
процессе печати:
- машины для офсетной печати:
8443.11  -- рулонные
8443.12  -- листовые, конторские (форматом листа не
более 22 х 36 см)
8443.19  -- прочие
- машины для типографской высокой печати, за
исключением флексографических:
8443.21  -- рулонные
8443.29  -- прочие
8443.30  - машины для флексографической печати
8443.40  - машины для глубокой печати
- машины печатные прочие:
8443.51  -- машины печатные краскоструйные
8443.59  -- прочие
8443.60  - оборудование вспомогательное
8443.90  - части
84.44     8444.00  Машины для экструдирования, вытягивания,
текстурирования или резания искусственных
текстильных материалов.
84.45             Машины для подготовки текстильных волокон;
прядильные, тростильные или крутильные
машины и другое оборудование для
изготовления текстильной пряжи;
кокономотальные или мотальные (включая
уточномотальные) текстильные машины и
машины, подготавливающие текстильную пряжу
для использования ее на машинах товарной
позиции 84.46 или 84.47:
- машины для подготовки текстильных волокон:
8445.11  -- чесальные
8445.12  -- гребнечесальные
8445.13  -- ленточные или ровничные
8445.19  -- прочие
8445.20  - прядильные текстильные машины
8445.30  - тростильные или крутильные текстильные машины
8445.40  - мотальные текстильные машины (включая
уточномотальные) или кокономотальные машины
8445.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.46/48 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
84.46             Станки ткацкие:
8446.10  - для изготовления тканей шириной не более 30 см
- челночные для изготовления тканей шириной
более 30 см:
8446.21  -- с приводом от двигателя
8446.29  -- прочие
8446.30  - бесчелочные для изготовления тканей шириной
более 30 см
84.47             Машины трикотажные, вязально-прошивные,
для получения позументной нити, тюля,
кружев, вышивания, плетения тесьмы или
сетей и тафтинговые машины:
- машины кругловязальные:
8447.11  -- с цилиндром диаметром не более 165 мм
8447.12  -- с цилиндром диаметром более 165 мм
8447.20  - машины плосковязальные; вязально-прошивные
машины
8447.90  - прочие
84.48             Оборудование вспомогательное для
использования с машинами товарной позиции
84.44, 84.45, 84.46 или 84.47 (например,
ремизоподьемные каретки, жаккардовые
машины, автоматические механизмы останова,
механизмы смены челноков); части и
принадлежности, предназначенные
исключительно или в основном для машин
данной товарной позиции или товарной
позиции 84.44, 84.45, 84.46 или 84.47
(например, веретена и рогульки, игольчатая
гарнитура, гребни, фильеры, челноки,
ремизки и ремизные рамы, трикотажные иглы):
- оборудование вспомогательное для машин
товарной позиции 84.44, 84.45, 84.46 или
84.47:

84.43              Баспаханалық қарiптердiң, блоктардың
пластиналардың, цилиндрлердiң және 84.42 тауар
позициясының басқа да баспаханалық элементтердің
көмегiмен басу пайдаланылатын баспа машиналары;
84.71 тауар позициясына кiретiндерден басқа бояу
себетiн баспа машиналары; басу процесiнде
пайдаланылатын қосалқы машиналар:
- мынадай офсеттiк басуға арналған машиналар:
8443.11  -- рулонды
8443.12  -- парақты, кеңселiк (парағының пiшiнi 22x36 см
аспайтын)
8443.19  -- өзгелерi
ХYI-тарау
84-топ
84.43 2 /46
Тауар     YЖ
позициясы коды
- флексографикалықтарды қоспағанда, мынадай
жоғары баспаханалық басуға арналған машиналар:
8443.21  -- рулонды
8443.29  -- өзгелерi
8443.30  - флексографикалық басуға арналған машиналар
8443.40  - терең басуға арналған машиналар
- мынадай өзге де баспа машиналары:
8443.51  -- бояу себетiн баспа машиналары
8443.59  -- өзгелерi
8443.60  - қосалқы жабдықтар
8443.90  - бөлiктерi
84.44     8444.00  Жасанды, тоқыма материалдарды эктрудациялауға,
созуға, тоқуға, бояуға және қиюға арналған
машиналар
84.45              Тоқыма талшықтарын дайындауға арналған
машиналар; жiп иiру, есу немесе орау машиналары
және тоқыма жіп жасауға арналған басқа да
жабдықтар; пiллә орау немесе орау машиналары
(арнайы орау машиналарын қоса алғанда) және
84.46 және 84.47 тауар позицияларында көрсетiлген
машиналарда пайдалану үшiн тоқыма жiп әзiрлейтiн
машиналар
- мынадай тоқыма талшықтарын дайындауға арналған
машиналар:
8445.11  -- тарайтын
8445.12  -- тарақпен тарайтын
8445.13  -- таспалы немесе созбалы
8445.19  -- өзгелерi
8445.20  - жiп иiру тоқыма машиналары
8445.30  - есу немесе орау тоқыма машиналары
8445.40  - орау машиналары (арнайы орау машиналарын қoca
алғанда) немесе пiллә орау машиналары
8445.90  - өзгелерi
84.46              Тоқыма станоктары:
8446.10  - енi 30 см аспайтын мата дайындауға арналған
- енi 30 см астам мата дайындауға арналған
мынадай қайықтылар:
8446.21  -- двигательден жеткiзгiшiмен
8446.29  -- өзгелерi
8446.30  - енi 30 см астам мата дайындауға арналған
қайықсыздар
ХҮІ-тарау
84-топ
84.47/48 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
84.47              Трикотаж, тоқу-тiгу, зер жiптерiн, торғын,
шiлтер, кесте тоқу үшiн қолданылатын, кесте
тiгетiн, заттың жиектерiн немесе жапсарларын
әдiптеу үшiн пайдаланылатын машиналар және
тафтингтiк машиналар:
- мынадай шеңберлi тоқу машиналары:
8447.11  -- диаметрi 165 мм аспайтын цилиндрлi
8447.12  -- диаметрi 165 мм астам цилиндрлi
8447.20  - жұқа тоқитын машиналар; тоқу-тігу машиналары
8447.90  - өзгелерi
84.48              84.44, 84.45, 84.46 немесе 84.47 тауар
позицияларының машиналарымен бiрге
пайдалануға арналған қосалқы жабдықтар (мысалы,
ремизо көтергiш күймешелер, жаккард машиналары,
автоматты түрде тоқтату тетiктерi, қайықшаларды
ауыстыру тетiктерi); тек қана немесе негiзiнен
аталған тауар позициялардың немесе 84.44, 84.45,
84.46 немесе 84.47 тауар позицияларының
машиналарына арналған бөлiктер мен
керек-жарақтар (мысалы, ұршықтар мен мүйiзшелер,
инелi гарнитура, тарақтар, фильерлер,
қайықшалар, ремизқалар немесе ремиздiк рамалар,
трикотаж инелерi):
- 84.44, 84.45, 84.46 немесе 84.47 тауар
позицияларының машиналарына арналған мынадай
қосалқы жабдықтар:

8448.11  -- ремизоподъемные каретки и жаккардовые
машины; механизмы для уменьшения числа карт,
копировальные, картонасекательные или
картосшивательные машины для использования
совместно с упомянутыми машинами
8448.19  -- прочие
8448.20  - части и принадлежности к машинам товарной
позиции 84.44 или их вспомогательным
устройствам
- части и принадлежности к машинам товарной
позиции 84.45 или их вспомогательным
устройствам:
8448.31  -- гарнитура игольчатая
8448.32  -- машин для подготовки текстильных волокон,
кроме игольчатой гарнитуры
8448.33  -- веретена, рогульки, кольца и бегунки
8448.39  -- прочие
- части и принадлежности к ткацким станкам
или их вспомогательным устройствам:
8448.41  -- челноки
8448.42  -- берда, ремизки и ремизные рамы для ткацких
станков
8448.49  -- прочие
- части и принадлежности к машинам товарной
позиции 84.47 или их вспомогательным
устройствам:
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.48 2 /52 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
------------------------------------------------------------------
8448.51  -- платины, иглы и другие элементы, служащие
для образования петель, швов, стежков,
переплетения
8448.59  -- прочие
84.49     8449.00  Оборудование для производства или
отделки войлока или фетра или нетканых
материалов в куске или в крое, включая
оборудование для производства фетровых
шляп; болваны для изготовления шляп.
84.50             Машины стиральные, бытовые или для
прачечных, включая машины, оснащенные
отжимным устройством:
- машины емкостью не более 10 кг сухого белья:
8450.11  -- полностью автоматические машины
8450.12  -- машины со встроенным центробежным отжимным
устройством прочие
8450.19  -- прочие
8450.20  - машины емкостью более 10 кг сухого белья
8450.90  - части
84.51               Оборудование (кроме машин товарной позиции
84.50) для промывки, чистки, отжима, сушки,
глажения, прессования (включая прессы для
термофиксации материалов), беления,
крашения, аппретиривания, отделки,
нанесения покрытия или пропитки пряжи,
тканей или готовых текстильных изделий и
машины для нанесения пасты на тканую или
другую основу, используемые в производстве
напольных покрытий, таких как линолеум;
машины для наматывания, разматывания,
складывания, резки или прокалывания
текстильных тканей:
8451.10  - машины для сухой чистки
- машины сушильные:
8451.21  -- емкостью не более 10 кг сухого белья
8451.29  -- прочие
8451.30  - гладильные машины и прессы (включая прессы
для термофиксации материалов)

8448.11  ремизо көтергiш күймешелер мен жаккард
машиналары; карталардың санын азайтуға арналған
тетiктер, аталған машиналармен бiрге пайдалануға
арналған көшiру карта ойғыш немесе карта тiккiш
машиналар
8448.19  -- өзгелерi
8448.20  - 84.44 тауар позициясы машиналарының немесе
олардың қосалқы құрылғыларының бөлiктерi мен
керек-жарақтары
- 84.45 тауар позициясы машиналарының немесе
олардың қосалқы құрылғыларының мынадай бөлiктерi
мен керек-жарақтары:
8448.31  -- инелi гарнитура
8448.32  -- инелi гарнитурадан басқа, тоқыма талшықтарды
дайындауға арналған машиналардың
8448.33  -- ұршықтар, мүйiзшелер, сақиналар және
жүгiртпелер
8448.39  -- өзгелерi
ХYI-тарау
84-топ
84.48 2 /51 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
- тоқыма станоктары мен олардың қосалқы
құрылғыларының мынадай бөлiктерi мен
керек-жарақтары:
8448.41  -- қайықшалар
8448.42  -- тоқыма станоктарына арналған бердолар,
ремизкалар мен ремиздiк рамалар
8448.49  -- өзгелерi
- 84.44 тауар позициясы машиналарының немесе
олардың қосалқы құрылғыларының мынадай бөлiктерi
мен керек-жарақтары:
8448.51  -- платиналар, инелер және iлгектер, тiгiстер,
көктеулер, өрiмдер жасау үшiн қызмет ететiн
басқа да элементтер
8448.59  -- өзгелерi
84.49     8449.00  Бөлек ораммен немесе пiшумен шұға, киiз және
фетр немесе тоқылмаған материалдар өндiру немесе
әрлеу үшiн қолданылатын жабдықтар, соның
iшiнде фетр қалпақтар, қалпaқтар жасауға
арналған қалып шығаруға арналған жабдықтар
84.50              Сығу құрылғысымен жарақтандырылған машиналарды
қоса алғанда, тұрмыстық немесе кiр жуатын
орындарға арналған кiр жуғыш машиналар:
- 10 кг астам құрғақ кiр сыятын мынадай
машиналар:
8450.11  -- толығымен автоматты машиналар
8450.12  -- ортадан тепкiш сығу құрылғылары орнатылған
өзге де машиналар
8450.19  -- өзгелерi
8450.20  - 10 кг астам құрғақ кiр сыятын машиналар
8450.90  - бөлiктерi
84.51              Жiптердi, маталарды немесе дайын тоқыма
бұйымдарын жууға, тазалауға, сығуға, кептiруге,
үтiктеуге, нығыздауға (материалдарды қыздыруға
арналған престердi қоса алғанда), ағартуға,
бояуға, өңдеуге, әрлеуге, жылтыратуға немесе
сiңдiруге арналған жабдықтар (84.50 тауар
позициясында көрсетiлген машиналардан басқа)
немесе линолеум секiлдi еден жамылғыларын
өндiруде пайдаланылатын тоқыма немесе басқа да
негiзiне паста жағатын машиналар; тоқыма
маталарды орайтын, тарқататын, жинайтын, кесетiн
немесе тесетiн машиналар:
8451.10  - құрғақ тазалауға арналған машиналар
- мынадай кептiру машиналары:
ХҮІ-тарау
84-топ
84.51 2 /55 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
8451.21  -- 10 кг астам құрғақ кiр сыятын
8451.29  -- өзгелерi
8451.30  - үтiктеу машиналары мен престер (материалдарды
термобекiтуге арналған престердi қоса алғанда)

8451.40  - машины для промывки, беления или крашения
8451.50  - машины для наматывания, разматывания,
складывания, резки или прокалывания
текстильных тканей
8451.80  - оборудование прочее
8451.90  - части
84.52             Машины швейные, кроме машин для сшивания
книжных блоков товарной позиции 84.40;
мебель, основания и футляры,
предназначенные специально для швейных
машин; иглы для швейных машин:
8452.10  - швейные машины бытовые
- швейные машины прочие:
8452.21  -- автоматические
8452.29  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.52 2 /56
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8452.30  - иглы для швейных машин
8452.40  - мебель, основания и футляры, предназначенные
специально для швейных машин, и их части
8452.90  - части швейных машин прочие
84.53             Оборудование для подготовки, дубления или
обработки шкур или кож или для изготовления
или ремонта обуви или прочих изделий из
шкур или кож, кроме швейных машин:
8453.10  - оборудование для подготовки, дубления или
обработки шкур или кож
8453.20  - оборудование для изготовления или ремонта
обуви
8453.80  - оборудование прочее
8453.90  - части
84.54             Конвертеры, литейные ковши, изложницы и
машины литейные, используемые в металлургии
или литейном производстве:
8454.10  - конвертеры
8454.20  - изложницы и ковши
8454.30  - машины литейные
8454.90  - части
84.55             Станы металлопрокатные и валки для них:
8455.10  - трубопрокатные станы
- станы прокатные прочие:
8455.21  -- горячей прокатки или комбинированные станы
горячей и холодной прокатки
8455.22  -- холодной прокатки
8455.30  - валки для прокатных станов
8455.90  - части прочие
84.56             Станки для обработки любых материалов путем
удаления материала с помощью лазерного или
другого светового или фотонного луча,
ультразвуковых, злектроразрядных,
электрохимических, электронно-лучевых,
ионно-лучевых или плазменно-дуговых
процессов:
8456.10  - работающие с использованием процессов
лазерного или другого светового или фотонного
излучения
8456.20  - работающие с использованием ультразвуковых
процессов
8456.30  - работающие с использованием электроразрядных
процессов
- прочие:
8456.91  -- для сухого травления рисунка на
полупроводниковых материалах
8456.99  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.57/60 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

8451.40  - жууға, ағартуға немесе бояуға арналған
машиналар
8451.50  - тоқыма маталарды орайтын, тарқататын, жинайтын,
кесетiн немесе тесетiн машиналар
8451.80  - өзге де жабдықтар
8451.90  - бөлiктерi
84.52              84.40 тауар позициясының кiтап блоктарын тiгуге
арналған кiтаптардан басқа, тiгiн машиналары;
тiгiн машиналары үшiн әдейi арналған жиhаз, негiз
және футлярлар; тiгiн машиналарына арналған
инелер:
8452.10  - тұрмыстық тiгiн машиналары
- өзге де мынадай тiгiн машиналары:
8452.21  -- автоматы
8452.29  -- өзгелерi
8452.30  - тiгiн машиналарына арналған инелер
8452.40  - тiгiн машиналары үшiн әдейi арналған жиhаз,
негiз және футлярлар және олардың бөлiктерi
8452.90  - тiгiн машиналарының өзге де бөлiктерi
84.53              Тiгiн машиналарынан басқа, терi немесе былғары
дайындауға, илеуге немесе өңдеуге арналған немесе
терiден немесе былғарыдан аяқ киiм немесе басқа
бұйымдар жасауға немесе жөндеуге арналған
жабдықтар
8453.10  - терi немесе былғары дайындауға, илеуге немесе
өңдеуге арналған жабдықтар
8453.20  - аяқ киiм дайындауға немесе өңдеуге арналған
жабдықтар
8453.80  - өзге де жабдықтар
8453.90  - бөлiктерi
84.54              Металлургияда немесе құю өндiрiсiнде
пайдаланылатын конвертерлер, құю шөмiштерi,
текшелеп құйғыштар және құю машиналары:
8454.10  - конвертерлер
8454.20  - текшелеп құйғыштар және шөмiштер
8454.30  - құю машиналары
8454.90  - бөлiктерi
84.55              Металл прокаттау орнақтары мен оларға арналған
бiлiкшелер:
8455.10  - түтiк прокаттау орнақтары
- мынадай өзге де прокаттау орнақтары:
ХҮІ-тарау
84-топ
84.55 2 /59 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
8455.21  -- ыстықтай прокаттау немесе ыстықтай және
суықтай прокаттаудың қиыстырылған орнақтары
8455.22  -- суықтай прокаттау
8455.30  - прокаттау орнақтарына арналған бiлiкшелер
8455.90  - өзге де бөлiктерi
84.56              Лазер немесе басқа да жарық немесе фотонды
сәуленiң, ультрадыбыстық, электроразрядтық,
электрохимиялық, электронды-сәулелiк, ионды
сәулелiк немесе плазмалық-доғалық процестердiң
көмегiмен материалды алып тастау жолымен кез
келген материалдарды өңдеуге арналған станоктар:
8456.10  - лазер  немесе басқа да жарық  немесе  фотонды
сәуленiң процестерiн пайдалана отырып жұмыс
iстейтiн
8456.20  - ультрадыбыс процестерiн пайдалана отырып жұмыс
iстейтiн
8456.30  - электроразрядтық процестердi пайдалана отырып
жұмыс iстейтiн
- мынадай өзгелерi:
8456.91  -- жартылай өткiзгiш материалдардағы суреттi
құрғақ күйдiруге арналған
8456.99  -- өзгелерi

84.57             Центры обрабатывающие, станки агрегатные
однопозиционные и многопозиционные, для
обработки металла:
8457.10  - центры обрабатывающие
8457.20  - станки агрегатные однопозиционные
8457.30  - станки агрегатные многопозиционные
84.58             Станки токарные (включая станки токарные
многоцелевые) металлорежущие:
- горизонтальные:
8458.11  -- с числовым программным управлением
8458.19  -- прочие
- станки токарные прочие:
8458.91  -- с числовым программным управлением
8458.99  -- прочие
84.59             Станки металлорежущие (включая агрегатные
станки линейного построения) для сверления,
растачивания, фрезерования, нарезания
наружной или внутренней резьбы путем
удаления металла, кроме токарных станков
(включая станки токарные многоцелевые)
товарной позиции 84.58:
8459.10 - станки агрегатные линейного построения
- станки сверлильные прочие:
8459.21 -- с числовым программным управлением
8459.29 -- прочие
- станки расточно-фрезерные прочие:
8459.31 -- с числовым программным управлением
8459.39 -- прочие
8459.40 - станки расточные прочие
- станки консольно-фрезерные:
8459.51 - с числовым программным управлением
8459.59 -- прочие
- станки фрезерные прочие:
8459.61 -- с числовым программным управлением
8459.69 -- прочие
8459.70 - станки резьбонарезные прочие
84.60             Станки обдирочно-шлифовальные, заточные,
шлифовальные, хонинговальные, притирочные,
полировальные и для выполнения других
операций чистовой обработки металлов или
металлокерамики при помощи шлифовальных
камней, абразивов или полирующих средств,
кроме зуборезных, зубошлифовальных или
зубоотделочных станков товарной позиции
84.61:
- станки плоскошлифовальные с точностью
позиционирования по любой оси не ниже
0,01 мм:
8460.11  -- с числовым программным управлением
8460.19  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.60 2 /62
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
------------------------------------------------------------------
- станки шлифовальные с точностью
позиционирования по любой оси не ниже 0,01
мм, прочие:
8460.21  -- с числовым программным управлением
8460.29  -- прочие
- станки заточные (для режущих инструментов):
8460.31  -- с числовым программным управлением
8460.39  -- прочие
8460.40  - станки хонинговальные или доводочные
8460.90  - прочие
84.61               Станки продольнострогальные,
поперечнострогальные, долбежные, протяжные,
зуборезные, зубошлифовальные или
зубоотделочные, пильные, отрезные и другие
станки для обработки металлов или
металлокерамики посредством удаления
материала, в других местах не поименованные
или не включенные:

84.57              Өңдеу орталықтары, металл өңдеуге арналған бiр
тұғырлы және көп тұғырлы агрегат станоктары
8457.10  - өңдеу орталықтары
8457.20  - бiр тұғырлы агрегат станоктары
8457.30  - көп тұғырлы агрегат станоктары
84.58              Металл кесетін токарьлық станоктар (көп
мақсатты токарьлық станоктарды қoca алғанда):
- мынадай көлденең:
8458.11  -- сандық бағдарламамен басқарылатын
8458.19  -- өзгелерi
- өзге де токарьлық станоктар:
8458.91  -- сандық бағдарламамен басқарылатын
8458.99  -- өзгелерi
84.59              84.58 тауар позициясында көрсетiлген токарьлық
станоктардан (көп мақсатты токарьлық станоктарды
қоса алғанда) басқа, металды ойып алу жолымен
бұрғылауға, қашап өңдеуге, жоңғылауға, сыртқы
немесе iшкi бұрандалар салуға арналған металл
кесетiн станоктар (желiлiк құрылысты агрегат
станоктарын қoca алғанда):
8459.10  - желiлiк құрылысты агрегат станоктары
- мынадай өзге де бұрғылау станоктары:
8459.21  -- сандық бағдарламамен басқарылатын
ХYI-тарау
84-топ
84.59 2 /61
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
8459.29  -- өзгелерi
- мынадай өзге де қашап өңдеу-жоңғылау
станоктары:
8459.31  -- сандық бағдарламамен басқарылатын
8459.39  -- өзгелерi
8459.40  - өзге де қашап өңдеу станоктары
- мынадай консальды-жоңғылау станоктары:
8459.51  -- сандық бағдарламамен басқарылатын
8459.59  -- өзгелерi
- мынадай өзге де жоңғылау станоктары:
8459.61  -- сандық бағдарламамен басқарылатын
8459.69  -- өзгелерi
8459.70  - өзге де бұранда кесу станоктары
84.60              Сыдыра ажарлау, қайрау, тегiстеу, хонингтеу,
ысқылау, жылтырату станоктары және 84.61 тауар
позициясында көрсетiлген тiс кесу, тiс тегiстеу
немесе тiс өңдеу станоктарынан басқа, металдар
мен металл- қыш материалдарды тегістеу
тастарының, абразивтердiң немесе жылтыратқыш
құралдардың көмегiмен басқа да тазалап өңдеу
операцияларын жасауға арналған станоктар:
- кез келген осы бойынша 0,01 мм кем емес
позициялау дәлдiгi бар жұқалап тегiстейтiн
станоктар:
8460.11  -- сандық бағдарламамен басқарылатын
8460.19  -- өзгелерi
- кез келген осы бойынша 0,01 мм кем емес
позициялау дәлдiгi бар тегiстейтiн станоктар:
8460.21  -- сандық бағдарламамен басқарылатын
8460.29  -- өзгелерi
- мынадай қайрау станоктары (кесетiн аспаптарға
арналған):
8460.31  -- сандық бағдарламамен басқарылатын
8460.39  -- өзгелерi
8460.40  - хонинговальды немесе жетiлдiретiн станоктар
8460.90  - өзгелерi
84.61              Бойлап сүргiлеу, көлденең сүргiлеу, уату, созу,
тiс кесу, тiс тегiстеу немесе тiс өңдеу, аралау,
кесу станоктары және материалды алып тастау
жолымен металды немесе қыш металдарды өңдеуге
арналған басқа жерде аталмаған немесе
енгiзiлмеген басқа да станоктар

8461.20  - станки поперечнострогальные или долбежные
8461.30  - станки протяжные
8461.40  - станки зуборезные, зубошлифовальные или
зубоотделочные
8461.50  - станки пильные или отрезные
8461.90  - прочие
84.62             Станки (включая прессы) для обработки
металлов объемной штамповкой, ковкой или
штамповкой; станки для обработки металлов
(включая прессы) гибочные, кромкогибочные,
правильные, отрезные, пробивные или
вырубные; прессы для обработки металлов или
карбидов металлов, не поименованные выше:
8462.10  - ковочные или штамповочные машины (включая
прессы) и молоты
- машины гибочные, кромкогибочные, правильные
(включая прессы):
8462.21  -- с числовым программным управлением
8462.29  -- прочие
- механические ножницы (включая прессы), кроме
комбинированных пробивных и высечных:
8462.31  -- с числовым программным управлением
8462.39  -- прочие
- машины пробивные или вырубные (включая
прессы), в том числе комбинированные
пробивные и высечные:
8462.41  -- с числовым программным управлением
8462.49  -- прочие
- прочие:
8462.91  -- прессы гидравлические
8462.99  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.63/66
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
84.63             Станки для обработки металлов или
металлокерамики без удаления материала
прочие:
8463.10  - станки для волочения прутков, труб, профилей,
проволоки или аналогичных изделий
8463.20  - станки резьбонакатные
8463.30  - машины для изготовления изделий из проволоки
8463.90  - прочие
84.64             Станки для обработки камня, керамики,
бетона, асбоцемента или аналогичных
минеральных материалов или для холодной
обработки стекла:
8464.10  - станки пильные
8464.20  - станки шлифовальные или полировальные
8464.90  - прочие
84.65             Станки (включая машины для сборки с помощью
гвоздей, скоб, клея или другими способами)
для обработки дерева, пробки, кости,
эбонита, твердых пластмасс или аналогичных
твердых материалов:
8465.10  - станки, способные выполнять различные
операции по металлической обработке без смены
инструмента между этими операциями
- прочие:
8465.91  -- пилы механические
8465.92  -- станки строгальные, фрезерные или
строгально-калевочные
8465.93  -- станки шлифовальные, пескошлифовальные или
полировальные
8465.94  -- машины гибочные или сборочные
8465.95  -- станки сверлильные или долбежные
8465.96  -- станки рубильные, дробильные или лущильные
8465.99  -- прочие

8461.20  - көлденең сүргiлеу немесе уату станоктары
8461.30  - созу станоктары
8461.40  - тiс кесу, тiс тегiстеу немесе тiс өңдеу
станоктары
8461.50  - аралау немесе кесу станоктары
8461.90  - өзгелерi
ХҮІ-тарау
84-топ
84.62/65 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
84.62              Металдарды көлемдi қалыптау, соғу немесе
қалыптау арқылы өңдеуге арналған станоктар
(престердi қоса алғанда); ию, көмкеру, түзеу,
кесу, есу немесе шабу станоктары престердi қоса
алғанда); жоғарыда аталмаған, металл немесе
металл карбидiн өңдеуге арналған басқа да
престер:
8462.10  - соғу немесе қалыптау (престердi қоса алғанда)
машиналар мен балғалар
- мынадай ию, көмкеру, түзеу машиналары
(престердi қоса алғанда):
8462.21  -- сандық бағдарламамен басқарылатын
8462.29  -- өзгелерi
- тесетiн және шығаратын қиыстырылғандардан
басқа, механикалық қайшылар (престердi қоса
алғанда):
8462.31  -- сандық бағдарламамен басқарылатын
8462.39  -- өзгелерi
8462.41  - мынадай тесетiн немесе шабатын машиналар
(престердi қоса алғанда), оның iшiнде тесетiн
және шығаратын қиыстырылғандар:
-- сандық бағдарламамен басқарылатын
8462.49  -- өзгелерi
- мынадай өзгелерi:
8462.91  -- гидравликалық престер
8462.99  -- өзгелерi
84.63              Материалды алып тастамастан металдарды немесе
металл қышты өңдеуге арналған өзге де станоктар:
8463.10  - темiр, шыбықтарды, түтiктердi,
профильдердi, сымдарды немесе осыған ұқсас
бұйымдарды созуға арналған станоктар
8463.20  - бұранда салу станоктары
8463.30  - сымнан бұйымдар дайындауға арналған машиналар
8463.90  - өзгелерi
84.64
8464.10  - аралау станоктары
8464.20  - тегiстеу немесе ажарлау станоктары
8464.90  - өзгелерi
84.65              Ағаш, тығын, сүйек, эбонит, қатты пластмассалар
немесе осыған ұқсас қатты материалдар өңдеуге
арналған станоктар (шегелердiң, қапсырмалардың,
желiмнiң көмегiмен немесе басқа тәсiлдермен
жинауға арналған машиналарды қоса алғанда):
8465.10  - осы операциялардың арасында аспап ауыстырмастан
механикалық өңдеу бойынша әртүрлi операциялар
орындауға қабiлеттi станоктар
- мынадай өзгелерi:
ХҮІ-тарау
84-топ
84.65 2 /67 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
8465.91  -- механикалық аралар
8465.92  -- сүргiлеу, фрезерлеу немесе сүргiлеу-шыңдау
станоктары
8465.93  -- тегiстеу, құммен тегістеу немесе ажарлау
станоктары
8465.94  -- ию немесе жинау машиналары
8465.95  -- бұрғылау немесе уату станоктары
8465.96  -- шабу, ұсату немесе аршу станоктары
8465.99  -- өзгелерi

84.66             Части и принадлежности, предназначенные
исключительно или в основном для
оборудования товарных позиций 84.56-84.65,
включая приспособления для крепления
инструмента или деталей, самораскрывающиеся
резьбонарезные головки, делительные головки
и другие специальные приспособления к
станкам; приспособления для крепления
рабочих инструментов для всех типов ручных
инструментов:
8466.10  - приспособления для крепления инструмента и
самораскрывающиеся резьбонарезные головки
8466.20  - приспособления для крепления обрабатываемых
деталей
8466.30  - делительные головки и другие специальные
приспособления к станкам
- прочие:
8466.91  -- к станкам товарной позиции 84.64
8466.92  -- к станкам товарной позиции 84.65
8466.93  -- к станкам товарных позиций 84.56-84.61
8466.94  -- к станкам товарной позиции 84.62 или 84.63
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.67/70 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
84.67             Инструменты ручные пневматические,
гидравлические или со встроенным
электрическим или неэлектрическим
двигателем:
- пневматические:
8467.11  -- вращательного действия (включая
комбинированные вращательно-ударного
действия)
8467.19  -- прочие
- со встроенным электрическим двигателем:
8467.21  -- дрели всех типов
8467.22  -- пилы
8467.29  -- прочие
-  инструменты прочие:
8467.81  -- пилы цепные
8467.89  -- прочие
- части:
8467.91  -- пил цепных
8467.92  -- пневматических инструментов
8467.99  -- прочие
84.68             Оборудование и аппараты для
низкотемпературной пайки,
высокотемпературной пайки или сварки,
пригодные или не пригодные для резки, кроме
машин и аппаратов товарной позиции 85.15;
машины и аппараты для поверхностной
термообработки, работающие на газе:
8468.10  - горелки газовые с дутьем, ручные
8468.20  - оборудование и аппараты, работающие на газе,
прочие
8468.80  - оборудование и аппараты прочие
8468.90  - части
84.69             Машинки пишущие, кроме принтеров товарной
позиции 84.71; устройства для обработки
текстов:
- машинки пишущие автоматические и
устройства для обработки текстов:
8469.11  -- устройства для обработки текстов
8469.12  -- машинки пишущие автоматические
8469.20  - машинки пишущие электрические прочие
8469.30  - машинки пишущие неэлектрические прочие
84.70             Машины счетные и карманные машины для
записи, воспроизведении и визуального
представления данных с вычислительными
функциями; бухгалтерские машины, почтовые
маркировочные машины, аппараты билетные и
другие аналогичные машины со счетными
устройствами; аппараты кассовые:

84.66              Аспаптарды немесе бөлшектердi бекітуге арналған
құрылғыларды, өздiгiнен ашылатын бұранда кесу
бастиектерiн, бөлу бас тиектерiн және
станоктардың басқа да арнайы құрылғыларын
қоса алғанда, тек қана немесе негiзiнен
84.56-84.65 тауар позицияларының жабдықтарына
арналған бөлiктер мен керек-жарақтар; қол
аспаптарының барлық түрлерiне арналған жұмыс
аспаптарын бекiту құрылғылары:
8466.10  - аспаптарды бeкiтугe арналған құрылғылар мен
өздігінен ашылатын бұранда кесу бастиектерi
8466.20  - өңделетiн бөлшектердi бекiтуге арналған
құрылғылар
8466.30  - бөлу бас тиектерi және станоктардың басқа да
арнайы құрылғылары
- мынадай өзгелерi:
8466.91  -- 84.64 тауар позициясының станоктарына
8466.92  - 84.65 тауар позициясының станоктарына
8466.93  - 84.56-84.61 тауар позицияларының станоктарына
8466.94  - 84.62-84.63 тауар позицияларының станоктарына
84.67              Пневматикалық, гидравликалық немесе электрлi
немесе электрсiз двигательдер орнатылған қол
аспаптары:
- мынадай пневматикалық:
8467.11  -- айналма қозғалысты (айналма-соққыш қозғалысты
қиыстырылғандарды қoca алғанда)
8467.19  -- өзгелерi
- мынадай электр двигателi орнатылған:
8467.21  -- барлық түрдегi бұрғылар
8467.22  -- аралар
8467.29  -- өзгелерi
- өзге де аспаптар:
8467.81  -- тiзбектi аралар
8467.89  -- өзгелерi
- мыналардың бөлiктерi:
8467.91  -- тiзбектi аралардың
8467.92  -- пневматикалық аспаптардың
ХҮІ-тарау
84-топ
84.67 2 /70
Тауар     YЖ
позициясы коды
8467.99  -- өзгелерi
84.68              85.15 тауар позициясының машиналары мен
аппараттарынан басқа, төменгi температурада
дәнекерлеуге, жоғары температурада дәнекерлеуге
немесе пісіруге арналған, кесу үшiн жарамды
немесе жарамсыз жабдықтар мен аппараттар;
үстiнен термоөңдеуге арналған, газбен жұмыс
iстейтiн машиналар мен аппараттар:
8468.10  - үрлемелi газбен жұмыс iстейтiн қол бiлтелерi
8468.20  - газбен жұмыс iстейтiн өзге де жабдықтар мен
аппараттар
8468.80  - өзге де жабдықтар мен аппараттар
8468.90  - бөлiктерi
84.69              84.71 тауар позициясының принтерлерiнен басқа,
жазу машинкалары; мәтiндердi өңдеуге арналған
құрылғылар:
- мынадай автоматты жазу машинкалары мен
мәтiндердi өңдеуге арналған құрылғылар:
8469.11  -- мәтiндердi өңдеуге арналған құрылғылар
8469.12  -- автоматты жазу машинкалары
8469.20  - өзге де электрмен жұмыс iстейтiн жазу
машинкалары
8469.30  - өзге де электрсіз жұмыс iстейтiн жазу
машинкалары
84.70              Есептеу машиналары мен жазуға, дыбысын шығаруға
және деректердi көзбен көрсетуге арналған
есептеу функциялары бар қалта машиналары;
бухгалтерлiк машиналар, почталық маркiлеу
машиналары, билет аппараттары мен есептеу
құрылғылары бар басқа да ұқсас машиналар; касса
аппараттары:

8470.10  - калькуляторы электронные, способные работать
без внешнего источника питания, и карманные
машины для записи, воспроизведения и
визуального представления данных с
вычислительными функциями
- машины счетные электронные прочие:
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.70 2 /72
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8470.21  -- со встроенным печатающим устройством
8470.29  -- прочие
8470.30  - машины счетные прочие
8470.40  - машины бухгалтерские
8470.50  - аппараты кассовые
8470.90  - прочие
84.71             Вычислительные машины и их блоки; магнитные
или оптические считывающие устройства,
машины для переноса данных на носители
информации в кодированной форме и машины
для обработки подобной информации, в другом
месте не поименованные или не включенные:
8471.10  - машины вычислительные аналоговые или гибридные
8471.30  - машины вычислительные цифровые портативные
массой не более 10 кг, состоящие, по крайней
мере, из центрального блока обработки
данных, клавиатуры и дисплея
- машины вычислительные цифровые прочие:
8471.41  -- содержащие в одном корпусе, по крайней мере,
центральный блок обработки данных и
устройство ввода и вывода, объединенные или
нет
8471.49  - поставляемые в виде систем прочие
8471.50  - цифровые блоки обработки данных, отличные от
описанных в субпозиции 8471.41 или 8471.49,
содержащие или не содержащие в одном корпусе
одно или два из следующих устройств:
запоминающие устройства, устройства ввода,
устройства вывода
8471.60  - устройства ввода или вывода, содержащие или
не содержащие в одном корпусе запоминающие
устройства
8471.70  - устройства запоминающие
8471.80  - устройства вычислительных машин прочие
8471.90  - прочие
84.72             Оборудование конторское (например,
гектографические или трафаретные
множительные аппараты, машины
адресовальные, автоматические устройства
для выдачи банкнот, машины для сортировки,
подсчета или упаковки монет, машинки для
заточки карандашей, перфорационные машины
или машины для скрепления скобами) прочее:
8472.10  - машины копировально-множительные
8472.20  - машины адресовальные и для выдавливания
адресных клише
8472.30  - машины для сортировки или складывания, или
укладки в конверты, или перевязывания
почтовой корреспонденции, машины для
вскрытия, закрывания или запечатывания
почтовой корреспонденции и машины для
наклеивания или гашения почтовых марок
8472.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.73/75
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
84.73             Части и принадлежности (кроме футляров,
чехлов для транспортировки и аналогичных
изделий), предназначенные исключительно или
в основном для машин товарных позиций
84.69-84.72:
8473.10 - части и принадлежности машин товарной позиции
84.69
- части и принадлежности машин товарной позиции

8470.10  - сыртқы жұмыс iстеуге қабiлеттi жазуға, дыбысын
шығаруға және деректердi көзбен көрсетуге
арналған есептеу функциялары бар қалта машиналары
- мынадай өзге де есептеу машиналары:
8470.21  -- жазу құрылғысы орнатылған
8470.29  -- өзгелерi
8470.30  - өзге де есептеу машиналары
8470.40  - бухгалтерлiк машиналар
8470.50  - кассалық аппараттары
8470.90  - өзгелерi
ХYI-тарау
84-топ
84.71 2 /72 1
Таyap     YЖ
позициясы коды
84.71              Есептеу машиналары және олардың блоктары;
магниттiк немесе оптикалық санағыш құрылғылар,
деректердi кодталған нысандағы ақпарат
тасымалдағыштарына және осыған ұқсас ақпаратты
өңдеуге арналған машиналарға тасымалдауға
арналған басқа жерде аталмаған және енгiзiлмеген
машиналар
8471.10  - ұқсас немесе аралас есептеу машиналары
8471.30  - ең болмағанда орталық деректер өңдеу блогынан,
клавиатура мен дисплейден тұратын массасы 10 кг
аспайтын сандық есептеу машиналары
- мынадай өзге де сандық есептеу машиналары:
8473.41  -- бiр корпуста ең болмағанда орталық деректер
өңдеу блогы мен бiрiктiрiлген немесе
бiрiктiрiлмеген енгiзу және шығару құрылғылары
болатын
8471.49  -- жүйелер түрiнде жеткiзiлетiн өзге де
8471.50  - 8471.41 немесе 8471.49 субпозицияларында
сипатталғандардан өзгеше, бiр корпуста мынадай
құрылғылардың: есте сақтау құрылғысының, енгiзу
құрылғысының, шығару құрылғысының бipeyi немесе
екеуi болатын деректер өңдеудiң санды блоктары
8471.60  - бiр корпуста есте сақтау құрылғысын қамтитын
немесе қамтымайтын енгiзу немесе
шығару құрылғылары
8471.70  - есте сақтау құрылғылары
8473.80  - есептеу машиналарының өзге де құрылғылары
8471.90  - өзгелерi
84.72              Өзге де кеңсе жабдықтары (мысалы, гектографиялық
немесе трафереттік көбейту аппараттары, жөнелту
машиналары, банкноттарды беруге арналған
автоматты құрылғылар, монеталарды сорттауға,
есептеуге немесе буып-түюге арналған машиналар,
қарындаштарды ұштауға арналған машинкалар,
перфорациялық машиналар немесе қапсырмалармен
бекiтуге арналған машиналар):
8472.10  - көшiру-көбейту машиналары
8472.20  - жөнелту машиналары мен адрестiк клишелердi ойып
жазуға арналған машиналар
8472.30  - сорттауға немесе қаттауға немесе конверттерге
салуға, немесе почта хат-хабарларын байлауға
арналған машиналар, почта хат-хабарларын ашуға,
жабуға немесе мөр басуға арналған машиналар және
почта маркаларын желiмдеуге немесе аластауға
арналған машиналар
ХYI-тарау
84-топ
84.72 2 /74
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
8472.90  - өзгелерi
84.73              Тек қана немесе негiзiнен 84.69-84.72 тауар
позицияларының машиналарына арналған бөлiктер
мен керек-жарақтар (тасымалдауға арналған
футлярлардан, қалтамалардан және осыған ұқсас
бұйымдардан басқа):
8473.10  - 84.69 тауар позициясы машиналарының бөлiктерi
мен керек-жарақтары

84.70:
8473.21 -- машин счетных электронных субпозиции
8470.10, 8470.21 или 8470.29
8473.29 -- прочие
8473.30 - части и принадлежности машин товарной позиции
84.71
8473.40 - части и принадлежности машин токарной позиции
84.72
8473.50 - части и принадлежности, в равной степени
предназначенные для машин, входящих в две или
более товарные позиции 84.69-84.72
84.74             Оборудование для сортировки, грохочения,
сепарации, промывки, измельчении,
размалывания, смешивания или
перемешивания грунта, камня, руд или
других минеральных ископаемых в твердом
(в том числе порошкообразном или
пастообразном) состоянии; оборудование
для агломерации, формовки или отливки
твердого минерального топлива,
керамических составов, незатвердевшего
цемента, гипсовых материалов или других
минеральных продуктов в порошкообразном
или пастообразном состоянии; машины
формовочные для изготовления литейных
форм из песка:
8474.10  - машины для сортировки, грохочения,
сепарации или промывки
8474.20  - машины для дробления или измельчения
- машины для смешивания или перемешивания:
8474.31  -- бетономешалки или растворосмесители
8474.32  - машины для смешивания минеральных веществ
с битумом
8474.39  -- прочие
8474.80  - машины прочие
8474.90  - части
84.75             Машины для сборки электрических или
электронных ламп, трубок или
электронно-лучевых трубок или
газоразрядных ламп в стеклянных колбах;
машины для изготовления или горячей
обработки стекла или изделий из стекла:
8475.10  - машины для сборки электрических или
электронных ламп, трубок или электронно-
лучевых трубок или газоразрядных ламп в
стеклянных колбах
- машины для изготовления или горячей
обработки стекла или изделий из стекла:
8475.21  -- машины для изготовление оптического волокна
и его заготовок
8475.29  -- прочие
8475.90  - части
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.76/79 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
84.76             Автоматы торговые (например, для продажи
почтовых марок, сигарет, продовольственных
товаров или напитков), включая автоматы для
размена банкнот и монет:
- автоматы для продажи напитков:
8476.21  -- с встроенными нагревающими или охлаждающими
устройствами
8476.29  -- прочие
- машины прочие:
8476.81  -- с встроенными нагревающими или охлаждающими
устройствами
8476.89  -- прочие
8476.90  - части
84.77             Оборудование для обработки резины или
пластмасс и для производства продукции из
этих материалов, в другом месте данной
группы не поименованное или не включенное:

- 84.70 тауар позициясы машиналарының мынадай;
бөлiктерi мен керек-жарақтары:
8473.21  -- 8470.10, 8470.21 немесе 8470.29
субпозицияларының электронды есептеу
машиналарының
8473.29  -- өзгелерi
8473.30  - 84.71 тауар позициясы машиналарының бөлiктерi
мен керек-жарақтары
8473.40  - 84.72 тауар позициясы машиналарының бөлiктерi
мен керек-жарақтары
8473.50  - 84.69-84.72 тауар позицияларының екеуiне немесе
одан да көбiне кiретiн машиналарға тең дәрежеде
арналған бөлiктер мен керек-жарақтар
84.74              Қатты күйiндегi топырақты, тасты, қатты күйдегi
(оның iшiнде ұнтақ немесе қоймалжың) руданы
немесе басқа да минералдық қазбаларды сорттау,
елеу, айыру, шаю, ұсақтау, ұнтақтау, қосу немесе
араластыруға арналған жабдықтар; қатты
минералдық отынды, қыш құрамды, қатпаған
цементтi, гипстi материалдарды немесе ұнтақ және
қоймалжың күйдегi басқа да минералдық өнiмдердi
агломерациялауға, қалыптауға немесе құюға
арналған жабдықтар, құмнан құю қалыптарын
жасауға арналған қалыптау машиналары:
8474.10  - сорттау, елеу, айыру, шаюға арналған машиналар
8474.20  - уатуға немесе ұсақтауға арналған машиналар
- мынадай қосуға немесе араластыруға арналған
машиналар:
8474.31  -- бетон араластырғыштар немесе ерiтiндi
қосқыштар
8474.32  - минералдық заттарды битуммен қосуға
арналған машиналар
8474.39  -- өзгелерi
8474.80  - өзге де машиналар
8474.90  - бөлiктерi
ХYI-тарау
84-топ
84.75/77 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
84.75              Электp немесе электрондық шамдарды, түтікшелердi
немесе электрондық-сәулелiк түтiкшелердi немесе
шыны қолбалардағы газды-разрядты шамдарды
құрастыруға арналған машиналар; шыныны немесе
шыны бұйымдарын жасауға немесе ыстықтай өңдеуге
арналған машиналар:
8475.10  - электр немесе электрондық шамдарды,
түтiкшелердi немесе электрондық-сәулелiк
түтiкшелердi немесе шыны қолбалардағы
газды-разрядты шамдарды құрастыруға арналған
машиналар
- шыныны немесе шыны бұйымдарын жасауға немесе
ыстықтай өңдеуге арналған мынадай машиналар:
8475.21  -- оптикалық талшықты немесе оның дайындамаларын
дайындауға арналған машиналар
8475.29  -- өзгелерi
8475.90  - бөлiктерi
84.76              Банкноттар мен монеталарды айыруға арналған
автоматтарды қoca алғанда, сауда автоматтары
(мысалы, почта маркаларын, сигареттердi, азық-
түлiк тауарлары мен сусындарды сатуға арналған):
- сусындар сатуға арналған мынадай автоматтар:
8476.21  -- жылытатын немесе салқындататын құрылғылар
орнатылған
8476.29  -- өзгелерi
- мынадай өзге де машиналар
8476.81  - жылытатын немесе салқындататын құрылғылар
орнатылған
8476.89  -- өзгелерi
8476.90  - бөлiктерi
84.77              Резеңкенi немесе пластмассаны өңдеуге немесе осы
материалдардан өнiм шығаруға арналған аталған
топтың басқа жерiнде аталмаған және енгiзiлмеген                    жабдықтар:

8477.10  - машины инжекционно-литьевые
8477.20  - экструдеры
8477.30  - машины выдувного литья
8477.40  - машины для вакуумного литья и прочие
термоформовочные машины
- машины для литья или формования любым другим
способом прочие:
8477.51  -- для литья или восстановления протектора
пневматических шин или для литья или другого
вида формования камер пневматических шин
8477.59  -- прочие
8477.80  - оборудование прочее
8477.90  - части
84.78             Оборудование для подготовки или
приготовления табака, в другом месте данной
группы не поименованное или не включенное:
8478.10  - оборудование
8478.90  - части
84.79             Машины и механические устройства, имеющие
индивидуальные функции, в другом месте
данной группы не поименованные или не
включенные:
8479.10  - оборудование для общественных работ,
строительства или других аналогичных работ
8479.20  - оборудование для экстрагирования или
приготовления животных или нелетучих
растительных жиров или масел
8479.30  - прессы для изготовления древесностружечных
или древесноволокнистых плит или плит из
других волокнистых материалов и прочие машины
для обработки древесины или пробки
8479.40  - машины для изготовления веревок или тросов
8479.50  - промышленные роботы, в другом месте не
поименованные или не включенные
8479.60  - воздухоохладители испарительного типа
- машины и механические приспособления прочие:
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.79 2 /82
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8479.81  -- для обработки металлов, включая машины для
намотки электропровода на катушки
8479.82  -- для смешивания, перемешивания, дробления,
размалывания, грохочения, просеивания,
гомогенизации, эмульгирования или
размешивания
8479.89  -- прочие
8479.90  - части
84.80             Опоки для металлолитейного производства;
литейные поддоны; модели литейные; формы
для литья металлов (кроме изложниц),
карбидов металлов, стекла, минеральных
материалов, резины или пластмасс:
8480.10  - опоки для металлолитейного производства
8480.20  - литейные поддоны
8480.30  - модели литейные
- формы для литья металлов или карбидов
металлов:
8480.41  -- для литья выдуванием или под давлением
8480.49  -- прочие
8480.50  - формы для отливки стекла
8480.60  - формы для литья минеральных материалов
- формы для литья резины или пластмасс:
8480.71  -- для литья выдуванием или под давлением
8880.79  -- прочие

8477.10  - инжекциялық-құю машиналары
8477.20  - эктрудерлер
8477.30  - үрлеп құю машиналары
8477.40  - вакуумдық құюға арналған машиналар мен өзге де
термоқалыптау машиналары
- кез келген басқа тәсiлмен құюға немесе
қалыптауға арналған өзге де мынадай машиналар:
ХYI-тарау
84-топ
84.77 2 /80 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
8477.51  -- пневматикалық шиналардың бұдырларын құю
немесе қалпына келтiруге немесе құюға немесе
пневматикалық шиналар камераларын қалыптаудың
басқа да түрiне арналған
8477.59  -- өзгелерi
8477.80  - өзге де жабдықтар
8477.90  - өзге де жабдықтар
84.78              Темекi дайындауға және жасауға арналған аталған
топтың басқа жерiнде аталмаған және енгiзiлмеген
жабдықтар:
8478.10  - жабдықтар
8478.90 - бөлiктерi
84.79              Аталған топтың басқа жерiнде аталмаған және
енгiзiлмеген дербес функциялары бар машиналар
және механикалық құрылғылар:
8479.10  - қоғамдық жұмыстарға құрылысқа немесе басқа да
ұқсас жұмыстарға арналған жабдықтар
8479.20  - жануарлардың немесе ұшпайтын өсiмдiк майларын
немесе сарымайларды бөлуге немесе дайындауға
арналған жабдықтар
8479.30  - cүpeк жаңқаларынан немесе сүрек талшықтарынан
плиталар немесе басқа да талшықты материалдардан
плиталар дайындауға арналған престер және
сүректердi немесе тығындарды өңдеуге арналған
өзге де машиналар
8479.40  - жiптep немесе тростар дайындауға арналған
машиналар
8479.50  - аталған топтың басқа жерiнде аталмаған және
енгiзiлмеген өнеркәсiптiк роботтар
8479.60  - буландыру түрiндегi ауа салқындатқыштар
- мынадай өзге де машиналар мен механикалық
құрылғылар:
8479.81   -- электр өткiзгiштердi катушкаларға орауға
арналаған машиналарды қоса алғанда, металдарды
өңдеуге арналған
8479.82  -- қосуға, араластыруға, уатуға, ұнтақтауға,
елеуге, електен өткiзуге, ұсатуға, эмульгирлеуге
немесе араластыруға арналған
8479.89  -- өзгелерi
8479.90  - бөлiктерi
84.80              Металл құю өндiрiсiне арналған oпoктap; құю
табандықтары құю; модельдерi; металдарды,
металдардың карбидтерін, шыныны, минералдық
материалдарды, резеңке мен пластмассаны құюға
арналған нысандар (құйма қалыптардан басқа):
ХҮІ-тарау
84-топ
84.80 2 /82
Тауар     YЖ
позициясы коды
8480.10  - металл құю өндiрiсiне арналған опоктар
8480.20  - құю табандықтары
8480.30  - құю модельдерi
- металдарды, металдардың карбидтерiн құюға
арналған мынадай нысандар:
8480.41  -- үрлеп немесе қысыммен құюға арналған
8480.49  -- өзгелерi
8480.50  - шыны құюға арналған нысандар
8480.60  - минералдық материалдар құюға арналған нысандар
- резеңке немесе пластмасса құюға арналған
мынадай нысандар:
8480.71  -- үрлеп немесе қысыммен құюға арналған
8480.79  -- өзгелерi

84.81               Краны, клапаны, вентили и аналогичная
арматура для трубопроводов, котлов,
резервуаров, цистерн, баков или аналогичных
емкостей, включая редукционные и
терморегулируемые клапаны:
8481.10  - клапаны редукционные для регулировки давления
8481.20  - клапаны для маслогидравлических или
пневматических трансмиссий
8481.30  - клапаны обратные (невозвратные)
8481.40  - клапаны предохранительные или разгрузочные
8481.80  - арматура прочая
8481.90  - части
84.82             Подшипники шариковые или роликовые:
8482.10  - подшипники шариковые
8482.20  - подшипники роликовые конические, включая
внутренние конические кольца с сепаратором
и роликами в сборе
8482.30  - подшипники роликовые сферические
8482.40  - подшипники роликовые игольчатые
8482.50  - подшипники с цилиндрическими роликами прочие
8482.80  - подшипники, включая комбинированные
шарико-роликовые прочие
- части:
8482.91  -- шарики, игольчатые ролики и ролики
8482.99  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 84
84.83/85
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
84.83             Валы трансмиссионные (включая кулачковые и
коленчатые) и кривошипы; корпуса
подшипников и подшипники скольжения для
валов; шестерни и зубчатые передачи;
шариковые или роликовые винтовые передачи;
коробки передач и другие вариаторы
скорости, включая гидротрансформаторы;
маховики и шкивы, включая блоки шкивов;
муфты и устройства для соединения валов
(включая универсальные шарниры):
8483.10  - валы трансмиссионные (включая кулачковые и
коленчатые) и кривошипы
8483.20  - корпуса подшипников с встроенными шариковыми
или роликовыми подшипниками
8483.30  - корпуса подшипников без встроенных шариковых
или роликовых подшипников; подшипники
скольжения для валов
8483.40  - зубчатые передачи, кроме зубчатых колес,
цепных звездочек и других отдельно
поставляемых элементов передач; шариковые или
роликовые винтовые передачи; коробки передач
и другие вариаторы скорости, включая
гидротрансформаторы
8483.50  - маховики и шкивы, включая блоки шкивов
8483.60  - муфты и устройства для соединения валов
(включая универсальные шарниры)
8483.90  - зубчатые колеса, цепные звездочки и другие
элементы передач, представленные отдельно;
части
84.84               Прокладки и аналогичные соединительные
элементы из листового металла в сочетании
с другим материалом или состоящие из двух
или более слоев металла; наборы или
комплекты прокладок и аналогичных
соединительных элементов, различных по
составу, упакованные в пакеты, конверты
или аналогичную упаковку; механические
уплотнения:

84.81              Редукциялық немесе термореттегiш клапандарды
қоса алғанда, құбырларға, қазандықтар
резервуарларға, цистерналарға, бактарға немесе
осыған ұқсас ыдыстарға арналған шүмектi
клапандар шұралар және осыған ұқсас арматура:
8481.10  - қысымды реттеуге арналған редукциялық клапандар
8481.20  - майлы гидравликалық немесе пневматикалық
трансмиссияларға арналған клапандар
8481.30  - керi клапандар (қайтарымсыз)
8481.40  - сақтандырғыш немесе жеңiлдету клапандары
8481.80  - өзге де арматура
8481.90  - бөлiктерi
84.82              Шариктi немесе роликтi подшипниктер:
8482.10  - шариктi подшипниктер
8482.20  - жиынтықтағы сепараторлы және роликтi iшкi конус
сақиналарын қоса алғанда, роликтi конус
подшипниктер
8482.30  - сфералық роликті подшипниктер
8482.40  - инелi роликтi подшипниктер
8482.50  - цилиндр роликтерi бар өзге де подшипниктер
8482.80  - шариктi-роликтi қиыстырылғандарды қоса алғанда,
өзге де подшипниктер
- мынадай бөлiктерi:
8482.91  -- шариктер, инелi роликтер және роликтер
8482.99  -- өзгелерi
ХҮІ-тарау
84-топ
84.83/84 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
84.83              Трансмиссиялық бiлiктер (жұдырық және иiндiлердi
қоса алғанда) және қос иiндер; подшипниктердiң
корпустары мен бiлiктерге арналған сырғанау
подшипниктерi; шестерналар мен тiстi берiлiстер;
шариктi немесе роликтi бұрама берiлiстер;
гидротранформаторларды қоса алғанда, берiлiс
қораптары мен басқа да жылдамдық өзгерткiштер;
шкивтердiң блоктарын қоса алғанда, тегершiктер
мен шкивтер; жалғастырғыштар мен бiлiктердi
бiрiктiруге арналған құрылғылар (әмбебап
шарнирлердi қоса алғанда):
8483.10  - трансмиссиялық бiлiктер (жұдырық және
иiндiлердi қоса алғанда) және қос иiндер
8483.20  - шариктi немесе роликтi подшипниктер орнатылған
подшипниктердiң корпустары
8483.30  - шариктi немесе роликтi подшипниктер
орнатылмаған подшипниктердiң корпустары;
бiлiктерге арналған сырғанау подшипниктерi
8483.40  - тiстi дөңгелектерден, тiзбектi жұлдызшалардан
және берiлiстердiң басқа да жеке жеткiзiлетiн
элементтерден басқа, тiстi берiлiстер; шариктi
немесе роликтi бұрама берiлiстер;
гидротрансформаторларды қоса алғанда, берiлiс
қораптары мен басқа да жылдамдық өзгерткiштер
8483.50  - шкивтердiң блоктарын қоса алғанда, тегершiктер
мен шкивтер
8483.60  - жалғастырғыштар мен бiлiктердi бiрiктiруге
арналған құрылғылар (әмбебап шарнирлердi қоса
алғанда)
8483.90  - тiстi дөңгелектер, тiзбектi жұлдызшалар және
жеке жеткiзiлетiн басқа да берiлiс элементтерi
84.84              Басқа материалмен қосылған немесе металдың екi
немесе одан да көп қабаттарынан тұратын беттiк
металдан жасалған төсемдер мен осыған ұқсас
бiрiктiргiш элементтер; төсемдердiң және
пакеттерге, конверттерге немесе осыған ұқсас
бумаларға салынған ұқсасбiрiктiру элементтерiнiң
жиынтықтары немесе комплектілерi; механикалық
нығыздағыштар:

8484.10  - прокладки и аналогичные соединительные
элементы из листового металла в сочетании с
другим материалом или состоящие из двух или
более слоев металла
8484.20  - механические уплотнения
8484.90  - прочие
84.85             Части оборудования, не имеющие
электрических соединений, изоляторов,
контактов, катушек или других электрических
деталей, в другом месте данной группы не
поименованные или не включенные:
8485.10  - винты для судов и их лопасти
8485.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 85
Примечания
Группа 85
Электрические машины и оборудование, их части;
звукозаписывающая и звуковоспроизводящая аппаратура,
аппаратура для записи и воспроизведения телевизионного
изображения и звука, их части и принадлежности
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) одеяла, матрацы, подушки, грелки для ног, с электроподогревом или аналогичные изделия; одежда, обувь или наушники или другие предметы с электроподогревом, используемые
человеком;
(б) стеклянные изделия товарной позиции 70.11; или
(в) мебель с электроподогревом группы 94.
2.- В товарные позиции 85.01-85.04 не включаются товары товарной позиции 85.11, 85.12, 85.40, 85.41 или 85.42.
Однако ртутно-дуговые выпрямители с металлическими  резервуарами включаются в товарную позицию 85.04.
3.- В товарную позицию 85.09 включаются только следующие виды электромеханических машин, обычно используемых в домашнем обиходе:
(а) пылесосы, включая пылесосы для сухой и влажной уборки, полотеры, измельчители продуктов, миксеры, соковыжималки для фруктов и овощей, имеющие любую массу;
(б) другие машины массой не более 20 кг.
Однако данная товарная позиция не включает вентиляторы или вентиляционные или рециркуляционные вытяжные шкафы с вентилятором, с фильтрами или без фильтров (товарная позиция 84.14), центробежные сушилки для белья (товарная позиция 84.21), посудомоечные машины (товарная позиция 84.22), бытовые стиральные машины (товарная позиция 84.50), валковые или другие гладильные машины (товарная позиция 84.20 или 84.51), швейные машины (товарная позиция 84.52), электрические ножницы (товарная позиция 84.67) или электронагревательные приборы (товарная позиция 85.16).
4.- В товарной позиции 85.34 термин "схемы печатные" означает схемы, выполненные путем формирования на изолирующей подложке при помощи любого процесса печать (например, гальванизацией, травлением) или при помощи "пленочной" технологии проводников, контактов или других печатных элементов (например, индуктивностей, резисторов, емкостей), отдельных или соединенных в определенном порядке, за исключением элементов, которые способны создавать, выпрямлять, модулировать или усиливать электрический сигнал (например, полупроводниковых элементов).
Термин "схемы печатные" не включает в себя схемы, объединенные с элементами, отличными от тех, которые получены в процессе печатания, а также отдельные дискретные резисторы, конденсаторы или индуктивности. Однако печатные схемы могут быть оборудованы соединительными элементами, изготовленными по иной, чем печатная, технологии.

8484.10  - басқа материалмен қосылған немесе металдың екi
немесе одан да көп қабаттарынан тұратын беттiк
металдан жасалған төсемдер мен осыған ұқсас
бiрiктiргiш элементтер
ХYI-тарау
84-топ
84.84 2 /85
Тауар     YЖ
позициясы коды
8484.20  - механикалық нығыздағыштар
8484.90  - өзгелерi
84.85              Электр қосылыстары, оқшаулағыштары,
контакталары, катушкалары немесе басқа да
электр бөлшектерi жоқ, аталған топтың басқа
жерiнде аталмаған немесе енгiзiлмеген
жабдықтардың бөлiктepi:
8485.10  - кемелерге арналған бұрамалар мен олардың
қалақтары
8485.90  - өзгелерi
ХҮI-тарау
85-топ
Ескертулер 1
85-топ
Электр машинкалары мен жабдықтар, олардың бөлiктepi;
дыбыс жазатын және дыбыс шығаратын аппаратуралар, теледидар
бейнелері мен дыбысын жазуға және жаңғыртуға арналған аппаратуралар, олардың бөлiктерi мен керек-жарақтары
Ескертулер:
1. - Аталған топқа:
(а) электрмен жылытылатын көрпелер, матрацтар, жастықтар,
аяққа арналған грелкалар немесе ұқсас бұйымдар; адам пайдаланатын
электрмен жылытылатын киiмдер, аяқ киiмдер немесе құлаққаптар
немесе басқа да заттар;
(б) 70.11 тауар позициясының шыны бұйымдары; немесе
(в) 94-топтың электрмен жылытылатын жиhаздары енгiзiлмейдi.
2. - 85.01-85.04 тауар позицияларына 85.11, 85.12, 85.40, 85.41 немесе 85.42 тауар позицияларының тауарлары енгiзiлмейдi.
Алайда, металл резервуарлары бар сынаптық-доғалық түзеткiштер
85.04 тауар позициясына енгізіледі.
3. - 85.09 тауар позициясына әдетте, үй тұрмысында
пайдаланылатын электромеханикалық машиналардың тек мынадай түрлерi ғана енгiзiледi:
(а) құрғақ және дымқыл жиыстыруға арналған шаңсорғыштарды қоса алғанда, шаңсорғыштар, еден жуғыштар, кез келген массадағы азық-түлiктi ұсатқыштар, ет кескiштер, жидектерi және көкөнiстерге арналған шырын сыққыштар;
(б) массасы 20 кг аспайтын өзге де машиналар.
Алайда, аталған тауар позициясы желдеткiштi, сүзгiлi немесе сүзгiсiз желдеткiштердi немесе желдеткіштік немесе қайта айналдырғышты сору шкафтарын (84.14 тауар позициясы), кiрге арналған ортадан тепкiш кетпіргiштердi (84.21 тауар позициясы), тұрмыстық кiр жуу машиналарын (84.50 тауар позициясы), ыдыс жуатын машиналарды (84.22 тауар позициясы), бiлiкті немесе басқа да үтіктеу  машиналарын (84.20 немесе 84.51 тауарлар позициялары), тігін машиналарын (84.52 тауар позициясы), электр қайшыларын (84.67 тауар позициясы) немесе электр жылыту құрылғыларын (85.16 тауар позициясы) қамтымайды.
4. - 85.34 тауар позициясындағы "баспалық сызбалар" терминi кез келген баспа процесiнiң (мысалы, гальвандау, зарарсыздандыру) көмегiмен немесе электр сигналдарын жасауға, түзетуге, модульдеуге немесе күшейтуге қабiлеттi элементтердi (мысалы, жартылай өткiзгiш элементтерiн) қоспағанда,  өткiзгiштердің, байланыстардың немесе жеке немесе белгiлi бiр тәртіппен бiрiктiрiлген басқа да баспа элементтерiнiң "пленкалы" технологиясының (мысалы, индукциялық, резисторлар, ыдыстар) көмегiмен оқшауланған тағанда қалыптастыру жолымен орындалған сызбаларды бiлдiредi.
"Баспалық сызбалары" терминi басу процесiнде алынғандардан ерекшелiнетiн элементтермен бiрiктiрiлген сызбаларды, сондай-ақ жекелеген дискреттi резисторларды, конденсаторларды немесе индуктивтiлiктi қамтымайды.
ХYI-тарау
85-топ
Ескертулер 2
Алайда, баспалық сызбалар баспа технологиясынан өзгеше технология бойынша дайындалған бiрiктiру элементтерiмен жабдықталуы мүмкiн.

Тонко- или толстопленочные схемы, в которых использованы пассивные и активные элементы, полученные в ходе того же технологического процесса, включаются в товарную позицию 85.42.
5.- В товарных позициях 85.41 и 85.42:
(А) "Диоды, транзисторы и аналогичные полупроводниковые приборы" означают полупроводниковые приборы, работа которых основана на изменении их сопротивления под действием электрического поля.
(Б) "Схемы электронные интегральные и микросборки":
(а) монолитные интегральные схемы, в которых элементы (диоды, транзисторы, резисторы, емкости, межэлементные соединения и т.д.) выполняются, главным образом, в объеме и на поверхности полупроводникового материала (например, легированного кремния) и
неразрывно связаны между собой;
(б) гибридные интегральные схемы, в которых пассивные элементы (резисторы, емкости, межэлементные соединения и т.д.), выполненные при помощи процессов тонко- или толстопленочной технологии, и активные элементы (диоды, транзисторы, микросхемы),
полученные при помощи процессов полупроводниковой технологии, соединяются в единое неразрывное целое на одной изолирующей подложке (стекле, керамике и т.д.). Такие схемы могут также включать дискретные компоненты;
(в) микросборки типа сформованного блока, микромодуля или аналогичных типов, состоящие из дискретных, активных или активных и пассивных компонентов, подобранных и соединенных между собой.
При классификации изделий, поименованных в данном примечании, товарные позиции 85.41 и 85.42 имеют преимущество перед любой другой товарной позицией Номенклатуры, которая может включать эти изделия в соответствии, в частности, с их функцией.
Раздел XVI
Группа 85
85.01/02 1
6.- Грампластинки, ленты и прочие носители информации товарной позиции 85.23 или 85.24, представленные вместе с аппаратурой, для которой они предназначены, включаются в эти товарные позиции.
Это примечание не применяется к таким носителям в случае, если они представлены вместе с товарами, отличными от аппаратуры, для которой они предназначены.
7.- В товарной позиции 85.48 "отработавшие первичные элементы, отработавшие первичные батареи и отработавшие электрические аккумуляторы" включают устройства как непригодные к своему назначению вследствие повреждений, изношенности или по другим причинам, так и те, которые невозможно перезарядить.
Примечания к субпозициям:
1.- Субпозиции 8519.92 и 8527.12 включают только кассетные плейеры со встроенным усилителем, без встроенного громкоговорителя, способные работать без внешнего источника электропитания, с размерами, не превышающими 170 х 100 х 45 мм.
2.- В субпозиции 8542.10 термин "интеллектуальные карточки" означает карточки, которые имеют встроенную электронную интегральную схему (микропроцессор) любого типа в виде кристалла и которые могут иметь или не иметь магнитную полоску.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

Сол технологиялық процестiң барысында алынған пассивтiк және белсендi элементтер пайдаланылатын жұқа немесе қалың пленкалы сызбалар 85.42 тауар позициясына енгізiледi.
5. - 85.41 және 85.42 тауар позицияларында:
(А) "Диодтар, транзисторлар және ұқсас жартылай өткiзгiш приборлар" жұмысы электр алаңының әсерiмен олардың кедергiсiнiң өзгеруiне негізделетiн жартылай өткiзгiштi приборларды бiлдiредi.
(Б) "Электронды интегральды сызбалар және микрожиынтықтар":
(а) онда элементтер (диодтар, транзисторлар, резисторлар, ыдыстар, элементаралық қосылыстар және т.б.), негізiнен жартылай өткiзгiштi материалдың (мысалы, легирленген кремнийдiң) көлемiнде және бетiнде орындалатын және өзара ажырамайтын байланыста болатын монолиттi интегралды сызбалар;
(б) онда жұқа немесе қалың пленкалы технология процестерiнiң  көмегiмен орындалған пассивтi элементтер (резисторлар, ыдыстар, элементаралық қосылыстар және т.б.) мен жартылай өткiзгiштi технология процестерiнiң көмегiмен алынған белсендi элементтер (диодтар, транзисторлар, микросызбалар) бiр оқшауланған тағанда (шыныда, керамикада және т.б.) бiр ажырамайтын бүтiнге қосылатын гибридтi интегралдық сызбалар. Мұндай сызбалар дискреттi бөлiктердi де қамтуы мүмкiн;
(в) жасалған блок, микромодуль түрiндегi немесе iрiктелген және өзара қосылған дискреттiк, белсендi немесе белсендi және пассивтiк бөлiктерден тұратын ұқсас түрдегi микрожиынтықтар.
Осы ескертуде аталған бұйымдарды жiктеу кезiнде 85.41 және 85.42 тауар позицияларының өздерiнiң функциясына сәйкес осы бұйымдарды қамтуы мүмкiн Номенклатураның кез келген тауар позициясының алдында басымдығы болады.
6. - 85.23 немесе 85.24 тауар позицияларындағы өздерi арналған: аппаратураларымен бiрге ұсынылатын грампластинкалар, таспалар және басқа да ақпарат тасығыштар осы тауар позицияларына кiредi.
Егер олар өздерi арналатын аппаратуралардан өзгеше тауарлармен бiрге ұсынылса, бұл ескерту ондай тасығыштарға қолданылмайды.
7. - 85.48 тауар позициясындағы "тозған бастапқы элементтер, тозған бастапқы батереялар және тозған электр аккумуляторлары" қайта зарядтау мүмкін болмайтын сияқты бүлiнудiң, тозудың салдарынан немесе басқа да себептер бойынша өз тиiстiлiгiне жарамсыз қондырғыларды қамтиды.
Субпозицияларға ескертулер:
1. - 8519.92 және 8527.12 субпозицияларына көлемi 170х100х45 мм аспайтын сыртқы электр беру көздерінсiз жұмыс iстеуге қабiлеттi дауыс ұлғайтқыш орнатылмаған, күшейткiш құрылғылары бар кассеталы плейерлар ғана енгiзiледi.
2. - 8542.10 субпозициясындағы "санаткерлiк кәртішкелер" терминi кристалл түрдегi кез келген үлгiдегi электронды интегральды сызбасы (микропроцессор) ар және магниттiк жолағының болуы мүмкiн немесе болатын кәртішкелердi бiлдiреді.
ХҮI-тарау
85-топ
85.01/04 1
Тауар     YЖ
позициясы коды

85.01             Двигатели и генераторы электрические(кроме
электрогенераторных установок):
8501.10 - двигатели мощностью не более 37,5 Вт
8501.20  - универсальные двигатели переменного/
постоянного тока мощностью более 37,5 Вт
- двигатели постоянного тока прочие, генераторы
постоянного тока:
8501.31  -- мощностью не более 750 Вт
8501.32  -- мощностью более 750 Вт, но не более 75 кВт
8501.33  -- мощностью более 75 кВт, но не более 375 кВт
8501.34  -- мощностью более 375 кВт
8501.40  - двигатели переменного тока однофазные прочие
- двигатели переменного тока многофазные
прочие:
8501.51  -- мощностью не более 750 Вт
8501.52  -- мощностью более 750 Вт, но не более 75 кВт
8501.53  -- мощностью более 75 кВт
- генераторы переменного тока (синхронные
генераторы):
8501.61  -- мощностью не более 75 кВА
8501.62  -- мощностью более 75 кВА, но не более 375 кВА
8501.63  -- мощностью более 375 кВА, но не более 750 кВА
8501.64  -- мощностью более 750 кВА
85.02             Электрогенераторные установки и вращающиеся
электрические преобразователи:
- установки электрогенераторные с поршневым
двигателем внутреннего сгорания с
воспламенением от сжатия (дизелем или
полудизелем):
8502.11  -- мощностью не более 75 кВА
8502.12  -- мощностью более 75 кВА, но не более 375 кВА
8502.13  -- мощностью более 375 кВА
8502.20  - установки электрогенераторные с поршневым
двигателем внутреннего сгорания с искровым
зажиганием
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 85
85.02 2 /06 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- электрогенераторные установки прочие:
8502.31  -- ветроэнергетические
8502.39  -- прочие
8502.40  - электрические вращающиеся преобразователи
85.03     8503.00  Части, предназначенные исключительно или
в основном для машин товарной позиции 85.01
или 85.02.
85.04             Трансформаторы электрические, статические
электрические преобразователи (например,
выпрямителя), катушки индуктивности и
дроссели:
8504.10  - балластные элементы для разрядных ламп или
трубок
- трансформаторы с жидким диэлектриком:
8504.21  -- мощностью не более 650 кВА
8504.22  -- мощностью более 650 кВА, но не более
10 000 кВА
8504.23  -- мощностью более 10 000 кВА
- трансформаторы прочие:
8504.31  -- мощностью не более 1 кВА
8504.32  -- мощностью более 1 кВА, но не более 16 кВА
8504.33  -- мощностью более 16 кВА, но не более 500 кВА
8504.34  -- мощностью более 500 кВА
8504.40  - преобразователи статические

85.01              Электр двигателдерi және генераторлары
(электргенераторлық қондырғылардан басқа):
8501.10  - қуаттылығы 37,5 Вт аспайтын двигатель
8501.20  - қуаттылығы 37,5 Вт астам ауыспалы/тұрақты тоқ
әмбебап двигательдерi
- өзге де тұрақты тоқ двигательдерi; тұрақты тоқ
генераторлары
8501.31  -- қуаттылығы 750 Вт аспайтын
8501.32  -- қуаттылығы 750 Вт астам, бiрақ 75 кВт аспайтын
8501.33  -- қуаттылығы 75 кВт астам, бiрақ 375 кВт
аспайтын
8501.34  -- қуаттылығы 375 кВт астам
8501.40  - өзге де бiр фазалы ауыспалы тоқ двигательдерi
- өзге де көп фазалы ауыспалы тоқ двигательдерi
8501.51  -- қуаттылығы 750 Bт астам
8501.52  -- қуаттылығы 750 Вт астам, бiрақ 75 кВт аспайтын
8501.53  -- қуаттылығы 75 кВт астам
- ауыспалы тоқ генераторлары (синхронды
генератор):
8501.61  - қуаттылығы 75 кВА аспайтын
8501.62  -- қуаттылығы 75 кВА астам, бiрақ 375 кВА
аспайтын
8501.63  -- қуаттылығы 375 кВА астам, бiрақ 750 кВА
аспайтын
8501.64  -- қуаттылығы 705 кВА астам
85.02              Электрогенераторлық қондырғы және айналмалы
электрлi өзгерткiш:
- iшкi жылуы қысымнан балқитын (дизель немесе
жартылай дизель) поршендi двигательдерi бар
электргенераторлы қондырғылар:
8502.11  - қуаттылығы 75 кВА аспайтын
8502.12  -- қуаттылығы 75 кВА астам, бiрақ 375 кВА
аспайтын
8502.13  -- қуаттылығы 375 кВА астам
8502.20  - iшкi жылуы ұшқынмен оталу поршендi
двигательдерi бар электргенераторлы қондырғылар:
- өзге де электргенераторлы қондырғылар:
8502.31  -- жел энергиясымен
8502.39  -- өзге де
8502.40  - айналмалы электр өзгерткiш
85.03     8503.00  Негiзiнен 85.01 немесе 85.02 тауар позициясының
тек машиналары үшiн көзделген бөлшектер
85.04              Электр трансформаторлары, статтық электр
өзгерткiштерi (мысалы, түзеткiштер), индуктивтi
және дроселдi катушкалар:
8504.10  - қуаттандырылатын лампа немесе түтiк үшiн
балласты элементтер
- сұйық диэлектригi бар трансформаторлар:
8504.21  - қуаттылығы 650 кВА аспайтын
ХҮI-тарау
85-топ
85.04 2 /07
Тауар     YЖ
позициясы коды
8504.22  -- қуаттылығы 650 кВА астам, бiрақ 10 000 кВА
аспайтын
8504.23  -- қуаттылығы 10 000 кВА астам
- өзге де трансформаторлар:
8504.31  - қуаттылығы 1 кВА аспайтын
8504.32  -- қуаттылығы 1 кВА астам, бiрақ 16 кВА аспайтын
8504.33  -- қуаттылығы 16 кВА астам, бiрақ 500 кВА
аспайтын
8504.34  -- қуаттылығы 500 кВА астам
8504.40  - статтық өзгерткiш

8504.50  - катушки индуктивности и дроссели прочие
8504.90  - части
85.05             Электромагниты; постоянные магниты
и изделия, предназначенные для превращения
в постоянные магниты после намагничивания;
электромагнитные или с постоянными
магнитами зажимные патроны, захваты и
аналогичные фиксирующие устройства;
электромагнитные сцепления, муфты и
тормоза; электромагнитные подъемные
головки:
- магниты постоянные и изделия, предназначенные
для превращения в постоянные магниты после
намагничивания:
8505.11  -- металлические
8505.19  -- прочие
8505.20  - электромагнитные сцепления, муфты и тормоза
8505.30  - электромагнитные подъемные головки
8505.90  - прочие, включая части
85.06               Первичные элементы и первичные батареи:
8506.10  - диоксид-марганцевые
8506.30  - оксид-ртутные
8506.40  - оксид-серебряные
8506.50  - литиевые
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 85
85.06 2 /11 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8506.60   - воздушно-цинковые
8506.80   - первичные элементы и первичные батареи прочие
8506.90   - части
85.07              Аккумуляторы электрические, включая
сепараторы для них, прямоугольной (в том
числе квадратной) или иной формы:
8507.10   - свинцовые, используемые для запуска
поршневых двигателей
8507.20   - аккумуляторы свинцовые прочие
8507.30   - кадмий-никелевые
8507.40   - железо-никелевые
8507.80   - аккумуляторы прочие
8507.90   - части
[85.08]
85.09              Машины электромеханические бытовые со
встроенными электродвигателями:
8509.10   - пылесосы, включая пылесосы для сухой и
влажной уборки
8509.20   - полотеры
8509.30   - утилизаторы кухонных отходов
8509.40   - измельчители пищевых продуктов и миксеры;
соковыжималки для фруктов или овощей
8509.80   - приборы прочие
8509.90   - части
85.10              Электробритвы, машинки для стрижки волос
и приспособления для удаления волос со
встроенным электродвигателем:
8510.10   - электробритвы
8510.20   - машинки для стрижки волос
8510.30   - приспособления для удаления волос
8510.90   - части
85.11              Электрооборудование для зажигания или
пуска двигателей внутреннего сгорания с
воспламенением от искры или от сжатия
горючей смеси (например, магнето, катушки
зажигания, свечи зажигания, свечи
накаливания, стартеры); генераторы
(например, постоянного и переменного тока)
и прерыватели, типа используемых вместе
с такими двигателями:
8511.10  - свечи зажигания

8504.50  - өзге де индуктивтi және дросселдi катушкалар
8504.90  - бөлшектер
85.05              Электрмагниттер; тұрақты магниттер және
магниттелгеннен кейiн тұрақты магнитке
ауыстыру үшiн көзделген бұйымдар; электр
магниттi немесе тұрақты магниттерi бар қысым
патрондары, қысқыштар және ұқсас бекiту
қондырғылары; электр магниттi ажыратқыштар,
муфтылар және тежегiштөр; электр магниттi
көтергiш басшалар:
- магниттелгеннен кейін тұрақты магнитке ауыстыру
үшiн көзделген тұрақты магниттер және бұйымдар:
8505.11  -- металдалған
8505.19  --өзге де
8505.20  - электрмагнитті ажыратқыштар, муфтылар және
тежегiштер
8505.30  - электрмагниттi көтергiш басшалар
8505.90  - бөлшектерді қоса алғанда, өзгелері
85.06              Алғашқы элементтер және алғашқы батареялар:
8506.10  - марганцевтi-диоксид
8506.30  - сынапты-оксид
8506.40  - күміс-оксиді
8506.50  - литилiк
8506.60  - ауалы-мырышты
8506.80  - өзге де алғашқы элементтер және алғашқы
батареялар
8506.90  - бөлшектерi
85.07              Оларға төрт бұрышты (оның iшiнде шаршылы) немесе
өзге де нысандағы сепараторларды қоса алғанда,
электр аккумуляторлары:
8507.10  - поршендi двигатель үшiн пайдаланылатын қорғасын
8507.20  - өзге де қорғасынды аккумуляторлар
8507.30  - никелдi-кадмий
8507.40  - никельдi-темiр
8507.80  - өзге де аккумуляторлар
8507.90  - бөлшектерi
ХҮІ-тарау
85-топ
85.09/12 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
[85.08}
85.09              Қосылған электр двигательдерi бар тұрмыстық
электромеханикалық машиналар:
8509. 10 - құрғақ және ылғалды жинауға арналған
шаңсорғыштарды қоса алғанда, шаңсорғыштар
8509.20  - еден сүрткiштер
8509.30  - асханалық қалдықтарға арналған
зарарсыздандырғыштар
8509.40  - тамақ өнiмдерiн ұсатқыштар және миксерлер;
жемiс-жидек немесе көкөнiстерге арналған шырын
сыққыштар
8509.80  өзге де құралдар
8509.90  - бөлшектерi
85.10              Электрұстара, шаш қиюға арналған машинка және
қосылған электрдвигательдерi бар шаш алуға
арналған құрылғылар:
8510.10  - электрұстаралар
8510.20  - шаш қиюға арналған машинкалар
8510.30  - шаш алуға арналған құрылғылар
8510.90  - бөлшектерi
85.11              Ұшқыннан немесе жанғыш қоспаның қысымынан
от алатын (мысалы, магнето, тұтану катушкасы,
тұтану свечасы, қызу свечасы, стартерлер) іштен
жану двигательдерiн тұтатуға немесе от алдыруға
арналған электр жабдықтapы; осындай
двигательдермен бiрге пайдаланылатын үлгiдегі
генераторлар (мысалы, тұрақты және ауыспалы
тоқтың) және ажыратқыштар:
8511.10  - тұтату свечалары

8511.20  - магнето разных типов; магнитные маховики
8511.30  - распределители; катушки зажигания
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 85
85.11 2 /15 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8511.40  - стартеры и стартер-генераторы
8511.50  - генераторы прочие
8511.80  - оборудование прочее
8511.90  - части
85.12             Оборудование электроосветительное или
сигнализационное (кроме изделий товарной
позиции 85.39), стеклоочистители,
антиобледенители и противозапотеватели,
используемые на велосипедах или моторных
транспортных средствах:
8512.10  - приборы освещения или визуальной
сигнализации, используемые на велосипедах
8512.20  - приборы освещения или визуальной сигнализации
прочие
8512.30  - приборы звуковой сигнализации
8512.40  - стеклоочистители, антиобледенители
и противозапотеватели
8512.90  - части
85.13             Фонари портативные электрические,
работающие от собственного источника
энергии (например, батарей сухих элементов,
аккумуляторов, магнето), кроме
осветительного оборудования товарной
позиции 85.12:
8513.10  - фонари
8513.90  - части
85.14             Печи и камеры промышленные или лабораторные
электрические (включая действующие на
основе явления индукции или диэлектрических
потерь); промышленное или лабораторное
оборудование для термической обработки
материалов с помощью явления индукции или
диэлектрических потерь:
8514.10  - печи и камеры сопротивления
8514.20  - печи и камеры, действующие на основе явления
индукции или диэлектрических потерь
8514.30  - печи и камеры прочие
8514.40  - оборудование для термический обработки
материалов с помощью явления индукции или
диэлектрических потерь прочее
8514.90  - части
85.15             Машины и аппараты для электрической (в том
числе с электрическим нагревом газа),
лазерной или другой световой или фотонной,
ультразвуковой, электронно-лучевой,
магнитно-импульсной или плазменно-дуговой
низкотемпературной пайки,
высокотемпературной пайки или сварки
независимо от того, могут ли они выполнить
операции резания или нет; машины и аппараты
электрические для горячего напыления
металлов или металлокерамики:
- машины и аппараты для высокотемпературной
пайки или низкотемпературной пайки:
8515.11  -- паяльники и пистолеты паяльные для
низкотемпературной пайки
8515.19  -- прочие
- машины и аппараты для сварки металлов
сопротивлением:

8511.20  - әртүрлi үлгiдегi магнето; магниттi маховиктер
8511.30  - бөлгiштер; тұтату катушкасы
8511.40  - стартерлер және стартер-генераторлар
8511.50  - өзге де генераторлар
8511.80  - өзге де жабдықтар
8511.90  - бөлшектерi
85.12              Электрмен жарықтандыру немесе дабыл беру
жабдықтары (85.39 тауар позициясындағы
ұйымдардан бacқa), шыны тазартқыштар,
велосипедтерде немесе моторлы көлік құралдарында
пайдаланылатын күңгiрттенуге қарсы және булануға
қарсы заттар:
8512.10  - велосипедтерде пайдаланылатын жарықтандыру
немесе көзбен көрiп дабыл беру құралдары
8512.20  - өзге де жарықтандыру немесе көзбен көрiп дабыл
беру құралдары
ХYI-тарау
85-топ
85.12 2 /15 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
8512.30  - дыбысты дабыл беру құралдары
8512.40  - шыны тазартқыш, күңгiрттенуге қарсы және
булануға қарсы заттар
8512.90  - бөлшектерi
85.13              85.12 тауар позициясындағы жарықтандырғыш
жабдықтардан басқа, өзiнiң жеке энергия
көздерiнен (мысалы, құрғақ элементтер батареясы,
аккумуляторлар, магнето) жұмыс iстейтiн ықшам
электр шамдары:
8513.10  - шамдар
8513.90  - бөлшектерi
85.14              Өнеркәсiптiк немесе зертханалық (индукциялар
немесе диэлектрлiк шығындар құбылыстары
негiзiнде жұмыс iстейтiндердi қоса алғанда)
электр пештерi мен камералары; индукциялар
немесе диэлектрлiк шығындар құбылыстары
көмегiмен материалдарды термикалық өңдеуге
арналған өнеркәсiптiк немесе зертханалық
жабдықтар:
8514.10  - кедергi пештерi мен камералары
8514.20  - индукциялар немесе диэлектрлiк шығындар
құбылыстары негiзiнде жұмыс iстейтiн электр
пештерi мен камералары
8514.30  - өзге де пештер мен камералар
8514.40  - индукциялар немесе диэлектрлiк шығындар
құбылыстарының көмегімен материалдарды
термикалық өңдеуге арналған өнеркәсiптiк немесе
зертханалық өзге де жабдықтар
8514.90  - бөлшектерi
85.15              Кесу операцияларын орындай алатындығы мен
орындай алмайтындығына қарамастан, электрлi (оның
iшiнде электрмен жылытылған газ), лазерлi немесе
басқа жарықтық немесе фотонды, ультродыбысты,
электронды-сәулелi, магниттi-импулстiк немесе
плазмалы-иiлмелi төменгi температурада
дәнекерлеуге, жоғары температурада дәнекерлеуге
немесе пiсiруге арналған машиналар мен
аппараттар; металдарды немесе металл қышты
ыстықтай тозаңдатуға арналған электр машиналары
мен аппараттар:
- жоғары температурадағы дәнекерлеуге немесе
төменгi температурадағы дәнекерлеуге арналған
машиналар мен аппараттар:
8515.11  -- төменгi температурада дәнекерлеуге арналған
дәнекерлегiштер және дәнекерлегiш пистолеттер
8515.19  -- өзгелерi
ХҮI-тарау
85-топ
85.15 2 /16
Тауар     YЖ
позициясы коды
- металл кедергiлерiн пiсiруге арналған
машиналар мен аппараттар:

8515.21  -- автоматические или полуавтоматические
8515.29  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел ХVI
Группа 85
85.15 2 /17 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- машины  и аппараты для дуговой  (включая
плазменно-дуговую) сварки металлов:
8515.31  -- автоматические или полуавтоматические
8515.39  -- прочие
8515.80  - машины и аппараты прочие
8515.90  - части
85.16             Электрические водонагреватели
безынерционные или аккумулирующие,
электронагреватели погружные;
электрооборудование обогрева пространства
и обогрева грунта, электротермические
аппараты для ухода за волосами (например,
сушилки для волос, бигуди, щипцы для
горячей завивки) и сушилки для рук;
электроутюги; прочие бытовое
электронагревательные приборы;
электрические нагревательные сопротивления,
кроме указанных в товарной позиции 85.45:
8516.10  - электрические водонагреватели безынерционные
или аккумулирующие и электронагреватели
погружные
- электроприборы обогрева пространства и
обогрева грунта:
8516.21  -- радиаторы теплоаккумулирующие
8516.29  -- прочие
- аппараты электротермические для завивки и
сушки волос или электросушители для рук:
8516.31  -- электросушители для волос
8516.32  -- электроприборы для парикмахерских целей
прочие
8516.33  -- электросушители для рук
8516.40  - электроутюги
8516.50  - печи микроволновые
8516.60  - печи прочие; электроплиты, электроплитки,
варочные электрокотлы; грили и ростеры
- приборы электронагревательные прочие:
8516.71  -- для приготовления кофе или чая
8516.72  -- тостеры
8516.79  -- прочие
8516.80  - электрические сопротивления нагревательные
8516.90  - части
85.17             Аппараты электрические телефонные или
телеграфные для проводной связи, включая
телефонные аппараты с беспроводной трубкой
и аппараты для систем проводной связи на
несущей частоте или для цифровых проводных
систем связи; видеофоны:
- телефонные аппараты; видеофоны:
8517.11  -- телефонные аппараты для проводной связи с
беспроводной трубкой
8517.19  -- прочие
- факсимильные аппараты и телепринтеры:
8517.21  -- факсимильные аппараты
8517.22  -- телепринтеры
8517.30  - коммутаторы для телефонной или телеграфной
связи
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 85
85.17 2 /20 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

8515.21  -- автоматты немесе жартылай автоматты
8515.29  -- өзгелерi
- металдарды иiп пiсiруге (плазмалы-иiлмелiнi
қоса алғанда) арналған машиналар және аппараттар:
8515.31  -- автоматты немесе жартылай автоматты
8515.39  -- өзгелерi
8515.80  - өзге де машиналар және аппараттар
8515.90  - бөлшектерi
85.16              Инерциясыз немесе аккумуляторлаушы электрлi су
жылытқыштары, сүңгімелi электр жылытқыштар;
кеңiстiктi жылытуға және топырақты жылытуға
арналған электр жабдықтары, шашты күтуге арналған
электротермикалық аппараттар (мысалы, шаш
кептiргiштерi, бигуди, ыстық бұйралауға арналған
қысқыштар) және қолды кептiруге арналған
кептiргiштер, электр үтiктерi; өзге де тұрмыстық
электрлi жылыту құралдары; 85.45 тауар
позициясында көрсетiлгендерден басқа, электрлi
жылыту кедергiлерi:
8516.10  - инерциясыз немесе аккумуляторлаушы электрлi су
жылытқыштары, сүңгiмелi электр жылытқыштар
- кеңiстiктi жылытуға және топырақты жылытуға
арналған электр жабдықтары:
8516.21  -- жылуды аккумуляторлаушы радиаторлар
8516.29  -- өзгелерi
- шашты бұйралауға және кептiруге арналған
электротермикалық аппараттар немесе қолға
арналған кептiргiштер:
8516.31  -- шашқа арналған электро кептiргiштер
8516.32  -- шаштараздық мақсаттарға арналған өзге де
электр құралдары
8516.33  -- қолға арналған электр кептiргiштер
8516.40  - электр үтiктерi
8516.50  - қысқа толқынды пеш
8516.60  - өзге де пештер; электр плиталар,
электрплиткалар, ас пiсiретiн электр қазандары;
грилдер және ростерлер
- өзге де электрлi жылыту құралдары:
8516.71  -- кофе немесе шай дайындауға арналған
8516.72  -- тосторлар
8516.79  -- өзгелерi
8516.80  - қыздырғыш электр кедергiлерi
8516.90  - бөлшектерi
ХYI-тарау
85-топ
85.17/18
Тауар     YЖ
позициясы коды
85.17              Сымсыз трубкалары бар телефон аппараттары мен
тасымалдаушы жиiлiктегi сымды байланыс жүйесiне
немесе сымды сандық байланыс жүйесiне арналған
аппараттарды қоса алғанда, сымды байланысқа
арналған электр телефонды немесе телеграфты
аппараттар:
- телефон аппараттары; бейнефондар:
8517.11  -- сымсыз трубкасы бар сымды байланысқа арналған
телефон аппараттары
8517.19  -- өзгелерi
- факсты аппараттар мен телепринтерлер:
8517.21  -- факсты аппараттар
8517.22  -- телепринтерлер
8517.30  - телефон немесе телеграф байланыстарына арналған
коммутаторлар

8517.50  - аппараты для систем проводной связи на
несущей частоте или для цифровых проводных
систем связи прочие
8517.80  - устройства прочие
8517.90  - части
85.18             Микрофоны и подставки для них;
громкоговорители, смонтированные или
несмонтированные в корпусах; наушники и
телефоны головные, объединенные или не
объединенные с микрофоном, и комплекты,
состоящие из микрофона и одного или более
громкоговорителей; электрические усилители
звуковой частоты; электрические
звукоусилительные комплекты:
8518.10  - микрофоны и подставки для них
- громкоговорители, смонтированные или не
смонтированные в корпусах:
8518.21  -- громкоговорители одиночные, смонтированные
в корпусах
8518.22  -- комплекты громкоговорителей, смонтированных
в одном корпусе
8518.29  -- прочие
8518.30  - наушники и телефоны головные, объединенные
или не объединенные с микрофоном, и
комплекты, состоящие из микрофона и одного
или более громкоговорителей
8518.40  - электрические усилители звуковой частоты
8518.50  - электрические звукоусилительные комплекты
8518.90  - части
85.19               Устройства злектропроигрывающие (деки),
проигрыватели грампластинок, кассетные
плейеры и другая звуковоспроизводящая
аппаратура, не имеющая звукозаписывающих
устройств:
8519.10  - проигрыватели грампластинок, включаемые
монетой или жетоном
- проигрыватели грампластинок прочие:
8519.21  -- без громкоговорителя
8519.29  -- прочие
- устройства электропроигрывающие (деки):
8519.31  -- с механизмом автоматической смены
грампластинок
8519.39  -- прочие
8519.40  - устройства воспроизведения звука для
трансляции по радио
- аппаратура для воспроизведения звука прочая:
8519.92  -- карманные кассетные плейеры
8519.93  -- кассетного типа прочая
8519.99  -- прочая
85.20             Магнитофоны и прочая звукозаписывающая
аппаратура, включающая или не включающая
звуковоспроизводящие устройства:
8520.10  - диктофоны, не способные работать без внешнего
источника энергии
8520.20  - автоответчики телефонные
- магнитофоны прочие, включающие устройства
воспроизведения звука:
8520.32  -- с цифровой записью звука
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 85
85.20 2 /24
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8520.33  -- кассетного типа прочие
8520.39  -- прочие
8520.90  - прочие
85.21             Аппаратура видеозаписывающая или
видеовоспроизводящая, совмещенная или не
совмещенная с видеотюнером:
8521.10  - на магнитной ленте

8517.50  - өзге де сандық сымды, байланыс жүйелерiне
арналған немесе тасымалдаушы жиiлiктегi сымдық
байланыс жүйесiне арналған аппараттар
8517.80  - өзге де құрылғылар
8517.90  - бөлшектерi
85.18              Микрофондар және оларға арналған тағандар;
корпусқа орнатылған немесе орнатылмаған дауыс
ұлғайтқыштар; микрофонмен бiрiктірілген немесе
бiрiктiрiлмеген құлақка киетiн және басқа
киiлетiн телефондар және бiр немесе одан да көп
дауыс ұлғайтқышты микрофоннан тұратын жиынтықтар;
дыбыс жиiлiгiн электронды ұлғайтқыш; электрлi
дыбыс ұлғайтқыш жиынтықтары:
8518.10  - Микрофондар және оларға арналған тағандар
- корпусқа орнатылған немесе орнатылмаған дауыс
ұлғайтқыштар:
8518.21  -- корпусқа орнатылған дара дауыс ұлғайтқыштар
8571.22  -- бiр корпусқа орнатылған дауыс ұлғайтқыш
жиынтықтары
8518.29  -- өзгелер
8518.30  - микрофонмен бiріктірiлген немесе бiрiктрiлмеген
құлаққа киетiн және басқа киiлетiн телефондар
және бiр немесе одан да көп дауыс ұлғайтқышты
микрофоннан тұратын жиынтықтар
8518.40  - дыбыс жиiлiгiн электронды ұлғайтқыштар
8518.50  - электрлi дыбыс ұлғайтқыш жиынтықтары
8518.90  - бөлшектерi
XYI-тарау
85-топ
85.19/23 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
85.19              Электройнатқыштар (деки), грампластинкаларды
ойнату жабдықтары, кассеталы плейерлер және
басқа да дыбыс жазу құрылғылары жоқ дыбыс
шығарғыш аппаратуралар:
8519.10  - монетамен немесе жетонмен қосылатын
грампластинка ойнатқыштар:
- өзге де грампластинка ойнатқыштар
8519.21  -- дауыс ұлғайтқышсыз
8519.29  -- өзгелерi
- электройнатқыш құрылғылары (деки):
8519.31  -- грампластинкаларды автоматты түрде ауыстыру
механизмi бар
8519.39  -- өзгелерi
8519.40  - радиомен хабарлауға арналған дыбыс шығару
құрылғылары
- дыбыс шығаруға арналған өзге де аппаратура
8519.92  -- қалталы кассеталы плейерлер
8519.93  -- өзге де кассета түрлерi
8519.99  -- өзгелерi
85.20              Магнитафондар және өзге де дыбыс шығару
қондырғылары қосылған немесе қосылмаған
дыбыс жазу аппаратуралары:
8520.10  - сыртқы энергия көздерiнсiз жұмыс iстемейтiн
диктофондар
8520.20  - автоматты түрде жауап бергіш телефондар
- дыбыс шығару құрылғыларын қосатын өзге де
магнитофондар
8520.32  -- дыбысты сандық жазуымен
8520.33  -- өзге де кассета түрлерi
8520.39  -- өзгелерi
8520.90  - өзгелерi
85.21              Бейнетюнермен қосарланған немесе қосарланбаған
бейнежазу немесе бейнешығару аппаратуралары:
8521.10  - магнит таспасына арналған

8521.90  - прочая
85.22             Части и принадлежности, пригодные к
использованию исключительно или в основном
с аппаратурой товарных позиций 85.19-85.21:
8522.10  - звукосниматели
8522.90  - прочие
85.23             Носители готовые, незаписанные, для записи
звука или аналогичной записи других
явлений, кроме изделий группы 37:
- ленты магнитные:
8523.11  -- шириной не более 4 мм
8523.12  -- шириной более 4 мм, но не более 6,5 мм
8523.13  -- шириной более 6,5 мм
8523.20  - диски магнитные
8523.30  - карточки, содержащие магнитную полоску
8523.90  - прочие
85.24             Грампластинки, ленты и другие носители для
записи звука или аналогичных записей,
записанные, включая матрицы и формы для
изготовления грампластинок, кроме изделий
группы 37:
8524.10  - грампластинки
- диски для лазерных считывающих систем:
8524.31  -- для воспроизведения явлений, отличных от
звука или изображения
8524.32  -- только для воспроизведения звука
8524.39  -- прочие
8524.40  - магнитные ленты для воспроизведения явлений,
отличных от звука или изображения
- магнитные ленты прочие:
8524.51  -- шириной не более 4 мм
8524.52  -- шириной более 4 мм, но не более 6,5 мм
8524.53  -- шириной более 6,5 мм
8524.60  - карточки, содержащие магнитную полоску
- прочие:
8524.91  -- для воспроизведения явлений, отличных от
звука или изображения
8524.99  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 85
85.25/27
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
85.25             Аппаратура передающая для радиотелефонной,
радиотелеграфной связи, радиовещания или
телевидения, включающая или не включающая
в себя приемную, звукозаписывающую или
воспроизводящую аппаратуру; телевизионные
камеры; видеокамеры покадрового изображения
и записывающие видеокамеры прочие; цифровые
камеры:
8525.10  - аппаратура передающая
8525.20  - аппаратура передающая, включающая в себя
приемное устройство
8525.30  - камеры телевизионные
8525.40  - видеокамеры покадрового изображения и
записывающие видеокамеры прочие; цифровые
камеры
85.26             Аппаратура радиолокационная,
радионавигационная и радиоаппаратура
дистанционного управления:
8526.10  - аппаратура радиолокационная
- прочая:
8526.91  -- аппаратура радионавигационная
8526.92  -- радиоаппаратура дистанционного управления
85.27             Аппаратура приемная для радиотелефонной,
радиотелеграфной связи или радиовещания,
совмещенная или не совмещенная в одном
корпусе со звукозаписывающей или
звуковоспроизводящей аппаратурой или часами:
- широковещательные радиоприемники, способные
работать без внешнего источника питания,
включая приемники, способные принимать также
радиотелефонные или радиотелеграфные сигналы:

8521.90  - өзгелерi
85.22              Пайдалануға тек немесе негiзiнен 85.19-85.21
тауар позицияларындағы аппаратурасымен жарамды
бөлшектер мен керек-жарақтар:
8522.10  - дыбыс түсiргiштер
8522.90  - өзгелерi
85.23              37-топтың бұйымдарынан басқа, дыбыс жазбасын
жазуға немесе басқа да ұқсас құбылыстарды жазуға
арналған дайын тасығыштар:
- магнит таспалары:
8523.11  -- ені 44 мм аспайтын
ХҮІ-тарау
85-топ
85.23 2 /26 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
8523.12  -- енi 4 мм астам, бiрақ 6,5 мм аспайтын
8523.13  - енi 6,5 мм аспайтын
8523.20  - магнит дискілері
8523.30  - магнит жолақтарын құрайтын карточкалар
8523.90  - өзгелер
85.24              37-топтың бұйымдарынан басқа,
грампластинкаларды дайындауға арналған
матрицалар мен нысандарды қоса алғанда,
грампластинкалар, таспалар және басқа да
тасығыштар:
8524.10  - грампластинкалар
- лазерлi санау жүйесiне арналған дискілер:
8524.31  -- дыбыстан немесе бейнеден ерекшелiнетiн
құбылыстарды жаңғыртуға арналған
8524.32  -- тек дыбысты жаңғыртуға арналған
8524.39  -- өзгелерi
8524.40  - дыбыстан немесе бейнеден ерекшелiнетiн
құбылысты жаңғыртуға арналған магнит таспалары
- өзге де магнит таспалары:
8524.51  -- енi 44 мм аспайтын
8524.52  -- енi 4 мм астам, бiрақ 6,5 мм аспайтын
8524.53  -- енi 6,5 мм аспайтын
8524.60  - магнит жолақтарын құрайтын кәртiшкелер
- өзгелерi:
8524.91  -- дыбыстан немесе бейнеден ерекшелiнетiн
құбылыстарды жаңғыртуға арналған
8524.99  -- өзгелерi
85.25              Қабылдау, дыбыс жазу немесе дыбыс шығару
аппаратурасын қамтитын немесе қамтымайтын
радиотелефондық, радиотелеграфтық байланыстарға
арналған берушi аппаратура; телевизия камералары;
кадр бойынша бейнелейтiн бейнекамералары және
өзге де жазу бейнекамералары; сандық камералар:
8525.10  - беру аппаратуралары
8525.20  - өзiнде қабылдау құрылғылары бар беру
аппаратуралары
8525.30  - телевизиялық камералар
8525.40  - кадр бойынша бейнелейтiн бейнекамералары және
өзге де жазу бейнекамералары
85.26              Радиолокациялы, радионавигациялы аппаратура
және алыстан басқару радиоаппаратурасы:
8526.10  - радиолокациялы аппаратура
- өзгелерi:
8526.91  -- радионавигациялы аппаратура
ХҮІ-тарау
85-топ
85.26 2 /28 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
8526.92  -- алыстан басқару радиоаппаратурасы
85.27              Дыбыс жазу немесе дыбыс шығару аппаратурасымен
немесе сағаттармен бiр корпусқа бірiктiрiлген
немесе бiрiктiрiлмеген радиотелефондық,
радиотелеграфтық  байланысқа немесе
радиохабарлар таратуға арналған аппаратура:
- радиотелефондық немесе радиотелеграфтық
дабылдарды қабылдауға қабiлеттi қабылдағыштарды
қоса алғанда, сыртқы тоқ көздерiнсiз жұмыс
iстеуге қабiлеттi, кең ауқымды хабар тарату
радиоқабылдағыштары:

8527.12  -- карманные кассетные плейеры с
радиоприемником
8527.13  -- аппаратура, совмещенная со
звукозаписывающими или воспроизводящими
устройствами, прочая
8527.19  -- прочие
- широковещательные радиоприемники, способные
работать только от внешнего источника
питания, используемые в моторных транспортных
средствах, включая приемники, способные также
принимать радиотелефонные или
радиотелеграфные сигналы:
8527.21  -- совмещенные с устройством для записи или
воспроизведения звука
8527.29  -- прочие
- широковещательные радиоприемники, включая
приемники, способные также принимать
радиотелефонные или радиотелеграфные
сигналы, прочие:
8527.31  -- совмещенные с устройством для записи или
воспроизведения звука
8527.32  -- не совмещенные с устройством для записи или
воспроизведения звука, но совмещенные с
часами
8527.39  -- прочие
8527.90  -- аппаратура прочая
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 85
85.28/32 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
85.28             Аппаратура приемная для телевизионной связи,
совмещенная или не совмещенная с
радиовещательным приемником или аппаратурой,
записывающей или воспроизводящей звук или
изображение; видеомониторы и видеопроекторы:
- аппаратура приемная для телевизионной связи,
совмещенная или не совмещенная с
радиовещательным приемником или аппаратурой,
записывающей или воспроизводящей звук или
изображение:
8528.12  -- цветного изображения
8528.13  -- черно-белого или другого монохромного
изображения
- видеомониторы:
8528.21  -- цветного изображения
8528.22  -- черно-белого или другого монохромного
изображения
8528.30  - видеопроекторы
85.29             Части, предназначенные исключительно или в
основном для аппаратуры товарных позиций
85.25-85.28:
8529.10  - антенны и антенные отражатели всех типов;
части, используемые вместе с этими изделиями
8529.90  - прочие
85.30             Электрические устройства сигнализации,
обеспечения безопасности и/или управления
движением для железных дорог, трамвайных
путей, автомобильных дорог, внутренних
водных путей, площадок для парковки,
портовых сооружений или аэродромов (кроме
оборудования товарной позиции 86.08):
8530.10  - оборудование для железнодорожных или
трамвайных путей
8530.80  - оборудование прочее
8530.90  - части
85.31             Электрооборудование звуковое или визуальное
сигнализационное (например, звонки, сирены,
индикаторные панели, устройства
сигнализационные охранные или устройства для
подачи пожарного сигнала), кроме
оборудования товарной позиции 85.12 или
85.30:

8527.12  -- радиоқабылдағышы бар қалталы кассеталы
плейерлер
8527.13  -- дыбыс жазу немесе шығару құрылғылары бар
аппаратура, өзгелерi
8527.19  -- өзгелерi
- қабылдағыштарды қоса алғанда, моторлы көлiк
құралдарында пайдаланылатын тек сыртқы тоқ
көздерiнен жұмыс iстеуге қабiлеттi, сондай-ақ
радиотелефон немесе радиотелеграф дабылдарын
қабылдауға қабiлеттi кең ауқымды хабар беру радио
қабылдағыштары:
8527.21  - жазуға немесе дыбыс шығаруға арналған
құрылғыларымен бiрiктiрiлген
8527.29  -- өзгелерi
- қабылдағыштарды қоса алғанда, сол сияқты
радиотелефондық немесе радиотелеграфтық
дабылдарды қабылдауға қабiлеттi кең ауқымды хабар
бepу радио қабылдағыштары, өзгелерi:
8527.31  -- жазуға немесе дыбыс шығаруға арналған
құрылғыларымен бiрiктiрiлген
8527.32  -- жазуға немесе дыбыс шығаруға арналған
құрылғыларымен бiрiктiрiлмеген, бiрақ
бөлшектермен бiрiктiрiлген
8527.39  -- өзгелерi
8527.90   - өзге де аппаратура
85.28              Радио хабарларын тарату қабылдағыштарымен немесе
дыбысты немесе бейненi жазатын немесе қайта
жаңғыртатын қабылдау аппаратурасымен
бiрiктiрiлген немесе бiрiктiрiлмеген теледидар
байланыстарына арналған аппаратура;
бейнемониторлар мен бейнепроекторлар:
ХҮI-тарау
85-топ
85.28 2 /32 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
- Радио хабарларын тарату қабылдағыштарымен
немесе дыбысты немесе бейненi жазатын немесе
қайта жаңғыртатын қабылдау аппаратурасымен
бiрiктiрiлген немесе бiрiктiрiлмеген теледидар
байланыстарына арналған аппаратура:
8528.12  -- түрлi-түстi бейнелеу
8528.13  -- қара-ақ немесе басқа бiртүстi бейнелеу
- бейнемониторлар:
8528.21  -- түрлi-түстi бейнелеу
8528.22  -- қара-ақ немесе басқа бiртүстi бейнелеу
8528.30  - бейнепроекторлар:
85.29              Тек немесе негiзiнен 85.25-85.28 тауар
позицияларының аппаратуралары үшiн арналған
бөлшектер:
8529.10  - антенналар және осы бұйымдармен бiрге
пайдаланылатын  барлық түрдегi бейнелеу
антенналары
8529.90  - өзгелерi
85.30              Темiр жол, трамвай жолдары, автомобиль жолдары,
ішкi су жолдары, тұраққа арналған алаңқай,
порттық құрылыстар немесе (86.06 тауар
позициясының жабдықтарынан басқа) әуе
айлақтары үшiн қауiпсiздiктi және/немесе
қозғалысты басқаруды қамтамасыз етуге арналған
электрлi дабыл беру құрылғылары:
8530.10  - темiр жол, трамвай жолдарына арналған жабдықтар
8530.80  - өзге де жабдықтар
8530.90  - бөлшектерi
85.31              85.12 немесе 85.30 тауар позицияларындағы
жабдықтардан басқа, (мысалы, қоңырау,сирена,
көрсеткiш панельдерi, күзет дабылының құрылғылары
немесе өртке қарсы дабыл беруге арналған
құрылғылар) дыбыстық немесе көзбен көрiп дабыл
берудiң электр жабдықтары:

8531.10  - устройства сигнализационные охранные или
устройства для подачи пожарного сигнала и
аналогичные устройства
8531.20  - панели индикаторные, включающие в себя
устройства на жидких кристаллах или на
светодиодах
8531.80  - устройства прочие
8531.90  - части
85.32             Конденсаторы электрические постоянные,
переменные или подстроечные:
8532.10  - конденсаторы постоянной емкости для
электрических цепей с частотой 50/60 Гц и
рассчитанные на реактивную мощность не менее
0,5 кВА (конденсаторы силовые)
- конденсаторы постоянной емкости прочие:
8532.21  -- танталовые
8532.22  -- алюминиевые электролитические
8532.23  -- керамические однослойные
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 85
85.32 2 /36 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8532.24  -- керамические многослойные
8532.25  -- с бумажным или пластмассовым диэлектриком
8532.29  -- прочие
8532.30  - конденсаторы переменной емкости или
подстроечные
8532.90  - части
85.33             Резисторы электрические (включая реостаты
и потенциометры), кроме нагревательных
элементов:
8533.10  - резисторы постоянные угольные, композитные
или пленочные
- резисторы постоянные прочие:
8533.21  -- мощностью не более 20 Вт
8533.29  -- прочие
- резисторы переменные проволочные, включая
реостаты и потенциометры:
8533.31  -- мощностью не более 20 Вт
8533.39  -- прочие
8533.40  - резисторы переменные прочие, включая реостаты
и потенциометры
8533.90  - части
85.34     8534.00  Схемы печатные.
85.35             Аппаратура электрическая для коммутации
или защиты электрических цепей или для
подсоединений к электрическим цепям или в
электрических цепях (например, выключатели,
переключатели, прерыватели, плавкие
предохранители, молниеотводы, ограничители
напряжения, гасители скачков напряжения,
соединительные коробки, токоприемники,
токосъемники) на напряжение более 1000 В:
8535.10  - предохранители плавкие
- выключатели автоматические:
8535.21  -- на напряжение менее 72,5 кВ
8535.29  -- прочие
8535.30  - разъединители и прерыватели
8535.40  - молниеотводы, ограничители напряжения и
гасители скачков напряжения
8535.90  - прочие
85.36             Аппаратура электрическая для коммутации или
защиты электрических цепей или для
подсоединений к электрическим цепям или в
электрических цепях (например, выключатели,
переключатели, прерыватели, реле, плавкие
предохранители, гасители колебаний,
штепсельные вилки и розетки, патроны для
электроламп, соединительные коробки) на
напряжение не более 1000 В:

8531.10  - күзет дабылының құрылғылары немесе өртке
қарсы дабыл беруге арналған құрылғылар және ұқсас
құрылғылар
8531.20  - сұйық кристалл немесе сәуледиодтарындағы
құрылғылары бар көрсеткiш панелдер
8531.80  - өзге де құрылғылар
8531.90  - бөлшектерi
85.32              Тұрақты, ауыспалы немесе жанастырылған электр
конденсаторлары:
ХҮІ-тарау
85-топ
85.32 2 /35 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
8532.10  - 50/60 Гц жиiлiктегi электр тiзбектерiне
арналған және 0,5 кВА кем емес реактивтi қуатқа
есептелген (қуатты конденсаторлар) тұрақты ыдыс
конденсаторлары
- өзге де тұрақты ыдыс конденсаторлары:
8532.21  -- танталды
8532.22  -- алюминдi электролиттi
8532.23  -- бiр қабатты қыш
8532.24  -- көп қабатты қыш
8532.25  -- қағаз немесе пластмасса диэлектриктi
8532.29  -- өзгелерi
8532.30  - ауыспалы немесе жанастырылған электр
конденсаторлары
8532.90  - бөлшектерi
85.33              Қыздыру элементтерiнен басқа (реостаттар мен
потенциометрлердi қоса алғанда), электрлi
резисторлар:
8533.10  - бұрышты, композиттi нeмece пленкалы тұрақты
резисторлар
- өзге де тұрақты резисторлар:
8533.21  -- қуаты 20 BT аспайтын
8533.29  -- өзгелерi
- реостаттар және потенциометрлердi қоса, сымды
ауыспалы резисторлар:
8533.31  -- қуаты 20 Вт аспайтын
8533.39  -- өзгелерi
8533.40  - реостаттар және потенциометрлердi қоса алғанда,
өзге де сымды ауыспалы резисторлар:
8533.90  -- өзгелерi
85.34     8534.00  Баспалық сызбалар.
85.35              Коммутацияға немесе электр тiзбектерiн қорғауға
немесе электр тiзбектерiне қосуға немесе электр
тізбектерiндегi 1000 В астам кернеуге арналған
электр аппаратуралары (мысалы, ажыратқыштар,
ауыстырып-қосқыштар, үзгiштер, сақтандырғыш
қабы, жайтартқыш кернеудi шектеушi, кернеудiң
секiруiн тоқтатқыш, үйлестiру қораптары, тоқ
қабылдағыштар, тоқ алушылар):
8535.10  - балқымалы сақтандырғыштар
- автоматты сөндiргiштер:
8535.21  -- 72,5 кВ аз кернеуге
8535.29  -- өзгелерi
8535.30  - ажыратқыштар және үзгiштер
8535.40  - жайтартқыштар, кернеудi шектегiштер, кернеудiң
секiруiн тоқтатқыштар
XYI-тарау
85-топ
85.36 2 /38
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
8535.90  - өзгелерi
85.36              Коммутацияға немесе электр тiзбектерiн қорғауға
немесе электр тiзбектерiне қосуға немесе электр
тiзбектерiндегi 1000 В астам кернеуге арналған
электр аппаратуралары (мысалы, ажыратқыштар,
ауыстырып-қосқыштар, үзгiштер, реле,
сақтандырғыш қабы, ауытқуды сөндiргiш, аша
вилкалар және розеткалар, электр лампаларына
арналған патрондар, үйлестiру қораптары):

8536.10  - предохранители плавкие
8536.20  - выключатели автоматические
8536.30  - устройства для защиты электрических цепей
прочие
- реле:
8536.41  -- на напряжение не более 60 В
8536.49  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 85
85.36 2 /39
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8536.50  - переключатели прочие
- патроны для ламп, штепсели и розетки:
8536.61  -- патроны для ламп
8536.69  -- прочие
8536.90  - устройства прочие
85.37             Пульты, панели, консоли, столы,
распределительные щиты и основания для
электрической аппаратуры прочие,
оборудованные двумя или более устройствами
товарной позиции 85.35 или 85.36 для
управления или распределения электрического
тока, в том числе включающие в себя приборы
или устройства группы 90 и цифровые
аппараты управления, кроме коммутационных
устройств товарной позиции 85.17:
8537.10  - на напряжение не более 1000 В
8537.20  - на напряжение более 1000 В
85.38             Части, предназначенные исключительно или в
основном для аппаратуры товарной позиции
85.35, 85.36 или 85.37:
8538.10  - пульты, панели, консоли, столы,
распределительные щиты и основания прочие для
изделий товарной позиции 85.37, нo не
укомплектованные соответствующей аппаратурой
8538.90  - прочие
85.39             Лампы накаливания электрические или
газоразрядные, включая лампы герметичные
направленного света, а также
ультрафиолетовые или инфракрасные лампы;
дуговые лампы:
8539.10  - лампы герметичные направленного света
- лампы накаливания прочие, за исключением
ламп ультрафиолетового или инфракрасного
излучения:
8539.21  -- галогенные с вольфрамовой нитью
8539.22  -- прочие, мощностью не более 200 Вт и на
напряжение более 100 В
8539.29  -- прочие
-  лампы газоразрядные, зa исключением ламп
ультрафиолетового излучения:
8539.31  -- люминесцентные с термокатодом
8539.32  -- ртутные или натриевые лампы; лампы
металлогалогенные
8539.39  -- прочие
- лампы ультрафиолетового или инфракрасного
излучения; дуговые лампы:
8539.41  -- дуговые лампы
8539.49  -- прочие
8539.90  - части
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 85
85.40/41
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
85.40             Лампы и трубки электронные с термокатодом,
холодным катодом или фотокатодом (например,
вакуумные или паро- или газонаполненные
лампы и трубки, ртутные дуговые
выпрямительные лампы и трубки и электронно-
лучевые трубки, телевизионные трубки
передающие):
- трубки телевизионные электронно-лучевые,
включая электронно-лучевые трубки для
видеомониторов:

8536.10  - балқымалы сақтандырғыштар
8536.20  - автоматты сөндiргіштер:
8536.30  - электр тiзбектерiн қорғауға арналған өзге де
құрылғылар
- реле:
8536.41  -- 60 В аспайтын кернеу
8536.49  -- өзгелерi
8536.50  - өзге де ауыстырып-қосқыштар
- лампаға арналған патрондар, штепсельдер және
розеткалар:
8536.61  -- лампаға арналған патрондар
8536.69  -- өзгелерi
8536.90  - өзге де құрылғылар
85.37              85.17 тауар позициясының коммутациялық
қондырғыларынан басқа, электр тогын, оның
iшiнде 90-топтың құралдарын немесе құрылғыларын
және басқарудың сандық аппараттарын қамтитын
басқаруға немесе бөлуге арналған 85.35 немесе
85.36 тауар позицияларының екi немесе одан да
көп құрылғылармен жабдықталған пульттер,
панелдер, консолдер, столдар, бөлу қалқандары
және электр аппаратураларына арналған өзге де
негiздер:
8537.10  - 1000B аспайтын кернеуге
8537.20  - 1000В аспайтын кернеуге
85.38              Тек немесе негiзiнен 85.35, 85.36 немесе 85.37
тауар позицияларының аппаратураларына арналған
бөлшектер:
8538.10  - 85.37 тауар позициясының бұйымдарына арналған,
бiрақ тиiстi аппаратурамен толықтырылмаған
пульттер, панелдер, консолдер, столдар, бөлу
қалқандары және өзге де негiздер
8538.90  - өзгелерi
ХҮІ-тарау
85-топ
85.39/40 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
85.39              Герметикалық бағытты жарық лампаларын қоса
алғанда, электрмен немесе газбен зарядталатын:
қыздыру лампалары, сондай-ақ ультракүлгiн
немесе инфрақызыл лампалар; доғалы лампалар:
8539.10  - герметикалық бағытты жарық лампалары
- ультракүлгiн немесе инфрақызыл лампалар; доғалы
лампаларды қоспағанда, басқа да қыздыру
лампалары:
8539.21  -- вольфрам жiптi галогендi
8539.22  -- кернеуi 200 Вт аспайтын және кернеуi 100 В
аспайтын өзгелерi
8539.29  -- өзгелерi
- ультракүлгiн сәуле бөлу лампаларын қоспағанда,
газбен разрядталатын лампалар:
8539.31  -- термокатты люминесценттi
8539.32  -- сынапты немесе натрилi лампалар;
металлогалогендi лампалар
8539.39  -- өзгелерi
- ультракүлгiн немесе инфрақызыл лампалар; доғалы
лампалар:
8539.41  -- доғалы лампалар
8539.49  -- өзгелерi
8539.90  - бөлшектерi
85.40              Термокатодты, салқын катодты немесе фотокатодты
лампалар мен  электр  түтiктерi (мысалы,
вакуумды немесе бу немесе газ толтырылған
лампалар және түтіктep, сынапты доғалы түзету
лампалары мен түтiктерi және электр-сәулелi
түтiктер, таратушы телевизиялық түтiктер):
- бейне мониторларға арналған электр-сәулелi
түтiктердi қоса алғанда, электр-сәулелi
телевизиялық түтiктер:

8540.11  -- цветного изображения
8540.12  -- черно-белого или другого монохромного
изображения
8540.20  - трубки телевизионные передающие;
преобразователи электронно-оптические и
усилители яркости изображения; трубки
фотокатодные прочие
8540.40  - трубки дисплеев для вывода данных/графики,
цветные, с шагом точек люминофора на экране
менее 0,4 мм
8540.50  - трубки дисплеев для вывода данных/графики,
черно-белые или другие монохромные
8540.60  - трубки электронно-лучевые прочие
- Трубки микроволновые (например, магнетроны,
клистроны, лампы бегущей волны, лампы
обратной волны), исключая лампы с управляющей
сеткой:
8540.71  -- магнетроны
8540.72  -- клистроны
8540.79  -- прочие
- электронные лампы и трубки прочие:
8540.81  -- электронные лампы и трубки приемные или
усилительные
8540.89  -- прочие
- части:
8540.91  -- трубок электронно-лучевых
8540.99  -- прочие
85.41             Диоды, транзисторы и аналогичные
полупроводниковые приборы;
фоточувствительные полупроводниковые
приборы, включая фотогальванические
элементы, собранные или не собранные в
модули, вмонтированные или не
вмонтированные в панели;
светоизлучающие диоды; пьезоэлектрические
кристаллы в сборе:
8541.10  - диоды, кроме фотодиодов или светоизлучающих
диодов
- транзисторы, кроме фототранзисторов:
8541.21  -- мощностью рассеивания менее 1 Вт
8541.29  -- прочие
8541.30  - тиристоры, динисторы и тринисторы, кроме
фоточувствительных приборов
8541.40  - приборы полупроводниковые фоточувствительные,
включая фотогальванические элементы,
собранные или не собранные в модули,
вмонтированные или не вмонтированные в
панели; светоизлучающие диоды
8541.50  - приборы полупроводниковые прочие
8541.60  - кристаллы пьезоэлектрические собранные
8541.90  - части
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 85
85.42/44 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
85.42             Схемы электронные интегральные и
микросборки:
8542.10  - карточки с электронными интегральными схемами
("интеллектуальные" карточки)
- схемы интегральные монолитные:
8542.21  -- цифровые
8542.29  -- прочие
8542.60  - гибридные интегральные микросхемы
8542.70  - электронные микросборки
8542.90  - части
85.43             Машины электрические и аппаратура, имеющие
индивидуальные функции, в другом месте
данной группы не поименованные или не
включенные:
- ускорители частиц:
8543.11  -- установки ионной имплантации для легирования
полупроводниковых материалов

8540.11  -- түрлi-түстi бейнелеу
8540.12  -- қара-ақ немесе басқа бiртүстi бейнелеу
8540.20  - таратушы телевизиялық түтiктер; электронды-
оптикалық қайта өзгерткiштер мен бейне айқындығын
күшейткiштер; өзге де фотокатод түтiктерi
8540.40  - графика деректерiн шығаруға арналған,
түрлi-түстi, экрандағы люминофор нүктелерiнiң
қадамы 0,4 мм аз дисплейлер түтiктерi
8540.50  - графика деректерiн шығаруға арналған, ақ-қара
немесе басқа да монохромды дисплейлер түтiктерi
8540.60  -- өзге де электронды-сәулелi түтiктер
ХYI-тарау
85-топ
85.40 2 /43 1
Тауаp     YЖ
позициясы коды
8540.71  -- магнетрондар
8540.72  -- клистрондар
8540.79  -- өзгелері
- электр лампалары және өзге де түтіктер:
8540.81  -- электр лампалары және өзге де түтіктер:
8540.81  -- электр лампалары және қабылдау немесe
күшейткiш түтіктер
8540.89  -- өзгелері
- бөлшектер
8540.91  -- электр-сәулелі түтік
8540.99  -- өзгелерi
85.41              Диодтар, транзисторлар және ұқсас
жартылай өткізгішті құралдар; модульдерге
жиналған немесе жиналмаған, панелге қосылған
немесе қосылмаған фотогальванды элементтерді
қоса алғанда, фото сезгіш жартылай өткізгішті
құралдар; жиынтықтағы пьезэлектр кристалдары:
8541.10  - фотодиодтар немесе жарық шығарғыш диодтардан
басқа, диодтар
8541.21  -- тарату қуаттылығы 1 Вт аз
8541.29  -- өзгелеpі
8541.30  - Фотосезгіш құралдардан басқа, тиристоpлар,
динисторлар және тринисторлар
8541.40  - модульдерге жиналған немесе жиналмаған,
панельге қосылған немесе қосылмаған фотогальванды
элементтерді қоса алғанда, фото сезгіш жартылай
өткізгішті құралдар; жарық шығарушы диодтар
8541.50  - өзге де жартылай өткізгішті құралдар
8541.60  - жиналған пьезэлектрлі кристалдар
8941.90  - бөлшектерi
85.42              Электронды интегралды сызбалар және
микрожиынтықтар:
8542.10  - электронды интегралды сызбалары бар кәртішкелер
("интеллектуалды" кәртішкелеp)
- интегральды монолитті сызбалар:
8642.21  -- сандық
8542.29  өзгелер
8542.60  - гибридті интегральді микросызбалар
8542.70  - электронды микрожақшалар
8642.90  - бөлшектеpi
85.43              Аталған топтың басқа жерінде аталмаған немесе
енгізiлмеген жеке Функциялары бар электр
машиналары мен аппаратура:
- жиіліктеpді жеделдеткіштер:
ХҮI-тарау
85-топ
85.43 2 /44
Тауар     YЖ
позициясы коды
8543.11  -- жартылай өткiзгiш материалдарды легирлеуге
арналған иондық имплантация қондырғылары

8543.19  -- прочие
8543.20  - генераторы сигналов
8543.30  - машины и аппаратура для гальванопокрытия,
электролиза или электрофореза
8543.40  - электрические охранные генераторы
- прочие машины и аппаратура:
8543.81  -- карточки и бирки с нанесенными специальными
метками, действие которых основано на
приближении
8543.89  -- прочие
8543.90  - части
85.44             Провода изолированные (включая эмалированные
или анодированные), кабели (включая
коаксиальные) и другие изолированные
электрические проводники с соединительными
приспособлениями или без них; кабели
волоконно-оптические, составленные из
волокон с индивидуальными оболочками,
независимо от того, находятся они или нет в
сборе с электропроводниками или
соединительными приспособлениями:
- провода обмоточные:
8544.11  -- медные
8544.19  -- прочие
8544.20  - кабели коаксиальные и другие коаксиальные
электрические проводники
8544.30  - комплекты проводов для свечей зажигания и
комплекты проводов прочие, используемые в
моторных транспортных средствах, самолетах
или судах
- проводники электрические на напряжение не
более 80 В прочие:
8544.41  -- оснащенные соединительными приспособлениями
8544.49  -- прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVI
Группа 85
85.44 2 /48
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- проводники электрические на напряжение более
80 В, но не более 1000 В прочие:
8544.51  -- оснащенные соединительными приспособлениями
8544.59  -- прочие
8544.60  - проводники электрические на напряжение более
1000 В прочие
8544.70  - кабели волоконно-оптические
85.45             Электроды угольные, угольные щетки, угли для
ламп или батареек и изделия из графита или
других видов углерода с металлом или без
металла, прочие, применяемые в
электротехнике:
- электроды:
8545.11  -- используемые в печах
8545.19  -- прочие
8545.20  - щетки
8545.90  - прочие
85.46             Изоляторы электрические из любых материалов:
8546.10  - стеклянные
8546.20  - керамические
8546.90  - прочие
85.47             Арматура изолирующая для электрических
машин, устройств или оборудования,
изготовленная полностью из изоляционных
материалов, не считая некоторых
металлических компонентов (например,
резьбовых патронов), вмонтированных при
формовке исключительно с целью сборки,
кроме изоляторов товарной позиции 85.46;
трубки для электропроводки и соединительные
детали для них, из недрагоценных металлов,
облицованные изоляционным материалом:

8543.19  -- өзгелерi
8543.20  - дабыл беру генераторлары
8543.30  - гальванмен жабуға, электролизге немесе
электрофорезге арналған машиналар мен аппаратура
8543.40  - күзеттік электр генераторлары
- өзге де машиналар мен аппаратура:
8543.81  -- әсерi жақындауға негiзделетiн, арнайы белгiлер
соғылған кәртішкелер мен жапсырмалар
8543.89  -- өзгелерi
8543.90  - бөлшектерi
85.44              Оқшауланған сым (эмалданғандарын немесе
анодталғандарын қоса алғанда), кабельдер
(коаксиальдыларды қоса алғанда) және қосу
құрылғылары бар немесе оларсыз басқа да
оқшауланған электр өткiзгiштерi; олардың электр
өткiзгiштерiмен немесе қосу құрылғыларымен
жиынтықта болу-болмауына қарамастан, жеке
қабықтары бар талшықтардан құрастырылған
талшықты-оптикалық кабельдер:
- оралған сымдар:
8544.11  -- мыс
8544.19  -- өзгелерi
8544.20  - кокасиальды кабель және басқа да кокасиальды
электр өткiзгiштерi
8544.30  - моторлы көлiк құралдарында, ұшақтарда немесе
кемелерде пайдаланылатын тұтату свечаларына
арналған өткiзгiштер жиынтығы және өзге де
өткізгіштер жиынтығы
- кернеуi 80 В аспайтын электр өткiзгiштер,
өзгелерi:
8544.41  -- қосу құрылғыларымен жарақтандырылған
8544.49  -- өзгелерi
8544.50  - кернеуi 80 В асатын, бiрақ 1000 В аспайтын
электр өткiзгiштер
8544.51  -- қосушы құрылғылармен жабдықталған
8544.59  -- өзгелерi
8544.60  - 1000 В астам кернеуге арналған өзге де электр
өткiзгiштер
8544.70  - талшықты-оптикалық кабельдеp
ХYI-тарау
85-топ
85.45/48
Тауар     YЖ
позициясы коды
85.45              Көмiрлi электрод, көмiрлi щеткалар, шамға немесе
батареяларға арналған көмiрлер және графиттен
немесе электротехникада қолданылатын металды
немесе металсыз көмiртегiнiң басқа да түрлерiнен
жасалған бұйымдар:
- электродтар:
8545.11  -- пештерде қолданылатын
8545.19  -- өзгелерi
8545.20  - щеткалар
8545.90  - өзгелерi
85.46              Кез келген материалдардан жасалған электр
оқшаулағыштар
8546.10  - шыны
8546.20  - қышты
8546.90  - өзгелерi
85.47              85.46 тауар позициясының оқшаулағыштарынан
басқа, құю кезiнде тек жинау мақсатында
қосылатын кейбiр металл бөлiктерiн (мысалы,
бұрандалы патрондар) санамағанда, толығымен
оқшаулаулы материалдардан дайындалған электр
машиналарына құрылғылар мен жабдықтарға арналған
оқшаулауғыш арматура; оқшаулаушы материалдармен
қапталған, қымбат бағалы емес металдардан
жасалған электр өткiзгiштерi мен оларға арналған
бiрiктiрушi бөлшектер:

8547.10  - арматура изолирующая из керамики
8547.20  - арматура изолирующая из пластмасс
8547.90  - прочая
85.48             Отходы и лом первичных элементов, первичных
батарей и электрических аккумуляторов;
отработавшие первичные элементы,
отработавшие первичные батареи и
отработавшие электрические аккумуляторы;
электрические части оборудования или
аппаратуры, в другом месте данной группы не
поименованные или ие включенные:
8548.10  - отходы и лом первичных элементов, первичных
батарей и электрических аккумуляторов;
отработавшие первичные элементы, отработавшие
первичные батареи и отработавшие электрические
аккумуляторы
8547.90  - прочие
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVII
Примечания
Раздел XVII
Средства наземного транспорта, летательные аппараты,
плавучие средства и относящиеся к транспорту
устройства и оборудование
Примечания:
1.- В данный раздел не включаются изделия товарной позиции 95.01, 95.03 или 95.08, а также сани-бобслей, тобогганы или аналогичные изделия товарной позиции 95.06.
2.- Термины "части" и "части и принадлежности" не применяются в отношении следующих изделий независимо от того, могут ли они быть идентифицированы как предназначенные для товаров данного раздела:
(а) соединений, шайб, прокладок и аналогичных изделий из любого материала (классифицируемых в соответствии с материалом, из которого они изготовлены, или в товарной позиции 84.84) или других изделий из вулканизованной резины, кроме твердой резины (товарная позиция 40.16);
(б) частей общего назначения из недрагоценных металлов (раздел XV) в соответствии с примечанием 2 к разделу XV или аналогичных товаров из пластмасс (группа 39);
(в) изделий группы 82 (инструменты);
(г) изделий товарной позиции 83.06;
(д) машин и оборудования товарных позиций 84.01-84.79 или их частей; изделий товарной позиции 84.81 или 84.82 или, если они являются составными частями двигателей или силовых установок, изделий товарной позиции 84.83;
(е) электрических машин или оборудования (группа 85);
(ж) изделий группы 90;
(з) изделий группы 91;
(и) оружия (группа 93);
(к) ламп или осветительного оборудования товарной позиции 94.05; или
(л) щеток, используемых как части в транспортных средствах (товарная позиция 96.03).
3.- В группах 86-88 термины "части" и "принадлежности" не применяются к частям или принадлежностям, которые не используются исключительно или в основном с изделиями этих групп. Части и принадлежности, которые можно отнести к двум или нескольким товарным позициям этих групп, должны включаться в ту товарную позицию, которая соответствует основному использованию этих частей или принадлежностей.
4.- В данном разделе:
(а) транспортные средства, специально сконструированные для передвижения как по дорогам, так и по рельсам, включаются в соответствующую товарную позицию группы 87;
(б) автомобили-амфибии включаются в соответствующую товарную позицию группы 87;
(в) летательные аппараты, специально сконструированные таким образом, что они могут применяться в качестве дорожных транспортных средств, включаются в соответствующую товарную позицию группы 88.
5.- Транспортные средства на воздушной подушке должны включаться в данном разделе в те группы, транспортным средствам которых они больше соответствуют, а именно:
(а) в группу 86, если они предназначены для движения по направляющему пути (поезда на воздушной подушке);
(б) в группу 87, если они предназначены для движения только по суше или по суше и по воде;
(в) в группу 89, если они предназначены для движения по воде, независимо от того, могут ли они приземляться на берегу или приставать к причалу, а также передвигаться по льду.
Части и принадлежности к транспортным средствам на воздушной подушке должны классифицироваться таким же образом, как и части и принадлежности транспортных средств товарной позиции, в которую включаются данные транспортные средства на воздушной подушке в соответствии с вышеизложенными примечаниями.
Путевое оборудование и его устройства для поездов на воздушной подушке должны классифицироваться как оборудование и устройства железнодорожной сети, а сигнальное оборудование, устройства для обеспечения безопасности и управления движением на таких системах - как сигнальное оборудование, устройства для обеспечения безопасности или управления движением на железных дорогах.
Раздел XVII
Группа 86
86.01/04
Группа 86
Железнодорожные локомотивы или моторные вагоны трамвая,
подвижной состав и их части; путевое оборудование и
устройства для железных дорог или трамвайных путей
и их части; механическое (включая электромеханическое)
сигнальное оборудование всех видов
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:

8547.10  - қыштан жасалған оқшаулаушы арматура
8547.20  - пластмассадан жасалған оқшаулаушы арматура
8547.90  - өзгелерi
85.48              Бастапқы элементтердiң, бастапқы батареялар мен
электр аккумуляторларының қалдықтары мен
сынықтары; тозығы жеткен бастапқы элементтер,
бастапқы батареялар мен тозығы жеткен электр
аккумуляторлары; аталған топтың басқа жерiнде
аталмаған немесе енгiзiлмеген жабдықтар мен
аппаратураның электр бөлiктерi:
8548.10  - бастапқы элементтердiң, бастапқы батареялар мен
электр аккумуляторларының қалдықтары мен
сынықтары; тозығы жеткен бастапқы элементтер,
бастапқы батареялар мен тозығы жеткен электр
аккумуляторлары
8548.90  - өзгелерi
ХҮІ-тарау
Ескертулер 1
ХYII бөлiм
Жермен жүретін көлік құралдары, ұшу аппараттары, жүзетін құралдар және көлікке қатысты құрылғылар мен жабдықтар
Ескертулер:
1.- Аталған бөлiмге 95.01, 95.03 немесе 95.08 тауар позициясының бұйымдары, сондай-ақ сани-бобслей, тобоггандар немесе 95.06 тауар позициясының ұқсас бұйымдары енгiзiлмейдi.
2.- "Бөлiктер" және "бөлiктер мен керек-жарақтар" терминдерi олардың аталған бөлiмнiң тауарлары үшiн арналғаны ретiнде бiрдейлендiрiлуінiң мүмкiн болатындығына-болмайтындығына қарамастан, мынадай бұйымдарға қатысты қолданылмайды:
(а) қосылыстар, шайбалар, төсегiштер және кез келген материалдардан немесе қатты резеңкеден басқа (40.16 тауар позициясы), вулканизацияланған резеңкеден жасалған басқа бұйымдардан жасалған ұқсас бұйымдар (жасалған материалдармен сәйкес жiктелетiн, немесе 84.84 тауар позициясындағы);
(б) ХҮ бөлiмнiң 2-ескертуiне сәйкес, қымбат бағалы емес металдардан жасалған жалпы қолданылатын бөлшектер немесе пластмассадан жасалған ұқсас тауарлар (39-топ);
(в) 82-топтың бұйымдары (аспаптар);
(г) 83.06 тауар позициясының бұйымдары;
(д) 84.01-84.79 тауар позицияларының машиналары мен жабдықтары; егер олар 84.83 тауар позициясы бұйымдарының, қозғалтқышының немесе қуатты қондырғысының құрама бөлшектерi болып табылса, 84.81 немесе 84.82 тауар позициясының бұйымдары немесе;
(е) электр машиналары мен жабдықтары (85-топ);
(ж) 90-топтың бұйымдары;
(з) 91-топтың бұйымдары;
(и) қарулар (93-топ);
(к) 94.05 тауар позициясының шамдары немесе жарықтандыру
жабдықтары; немесе
(л) көлiк құралдарында бөлiк ретiнде пайдаланылатын щеткалар (96.03 тауар позициясы).
3.- 86-88-топтардағы "бөлiктер" және "керек-жарақтар" терминдерi тек қана немесе негiзiнен осы топтың бұйымдарымен
пайдаланылмайтын бөлiктерге немесе керек-жарақтарға қолданылмайды. Осы топтың екi немесе бiрнеше тауар позицияларына жатқызуға болатын бөлiктер мен керек-жарақтар ocы бөлiктер мен керек-жарақтардың негiзгi пайдаланылуына сәйкес келетiн тауар позициясына eнгізілуі тиiс.
4.- Аталған бөлiмде:
(а) жолдармен де рельспен де жүруге арналып арнайы құрылыстырылған көлiк құралдары 87-топтың тиiстi тауар позициясына
енгiзiледi;
(б) амфибия-автомобильдер 87-топтың тиiстi тауар позициясына енгiзiледi;
ХҮІІ-тарау
Ескертулер 2
(в) жол-көлік құралдары ретiнде қолданылатындай үлгіде арнайы құрастырылған ұшу аппаpаттары 88В-топтың тиісті тауар позициясына енгізіледі.
5.- Ауа тағанындағы көлік құралдары аталған бөлiмде өздері көбірек сәйкес келетін көлік құралдарына,атап айтқанда:
(а) егер олар бағыттаушы жол бойынша жүруге арналса, 86-топқа;
(б) егер олар тек құрғақта немесе құрғақта және суда жүруге арналса, 87-топқа;
(в) егер олар өздерiнің жағаға қонатындығына немeсе қайраңға тоқтайтындығына, сондай-ақ мұзбен жүре алатындығына қаpамастан, суда жүруге арналса, 89-топқа енгізілуі тиіс.
Ауа тағанындағы көлік құралдарының бөлiктері мен керек-жарақтары жоғарыда жазылған ескеpтулерге сәйкес аталған ауа тағанындағы көлік құралдары енгізілетін тауар позициясының бөліктері мен керек-жарақтары сияқты үлгіде жіктелуі тиіс.
Ауа тағанындағы поездаpға арналған жол жабдықтары мен оның  қондырғылары темір жол желісінің жабдықтары мен қондырғылары сияқты, ал осындай жүйелердегі дабыл беру жабдығы, қозғалыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мен басқаруға арналған қондырғылар - темір жолдардағы дабыл беру жабдығы, қозғалыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мен басқаруға арналған қондырғылар сияқты жіктелуі тиіс.
XYII-тарау
86-топ
Ескертулер 1
86-топ
Темiр жол локомотивтерi немесе трамвайдың моторлы вагондары,
жылжымалы құрам және олардың бөлiктерi; жол жабдықтары мен
темiр жолдарға немесе трамвай жолдарына арналған құрылғылар және олардың бөлiктерi; барлық түрдегi механикалық (электромеханикалықты қоса алғанда) белгi беру жабдықтары
Ескертулер:
1.- Аталған топқа:

(а) железнодорожные или трамвайные шпалы из дерева или бетона или бетонные секции направляющего пути для поездов на воздушной подушке (товарная позиция 44.06 или 68.10);
(б) изделия из черных металлов, используемые для железнодорожных или трамвайных путей товарной позиции 73.02; или
(в) электрические устройства сигнализации, устройства для обеспечения безопасности или управления движением товарной позиции 85.30.
2.- В товарную позицию 86.07, inter alia , включаются:
(а) оси, колеса, колесные пары (ходовая часть), металлические колесные бандажи, обода и ступицы и другие детали колес;
(б) рамы, подрамники, тележки и ходовые балансирные тележки;
(в) осевые буксы; тормозные механизмы;
(г) буфера для подвижного состава; крюки и другие сцепные устройства, а также межвагонные соединения;
(д) кузова.
3.- При условии соблюдения положений примечания 1 в товарную позицию 86.08, inter alia , включаются:
(а) собранное путевое полотно, поворотные круги, тупиковые упоры, габаритные ворота;
(б) семафоры, механические сигнальные диски, механические устройства управления движением на переездах, механизмы для управления сигналами и стрелками и прочее механическое (включая электромеханическое) сигнальное оборудование, устройства для обеспечения безопасности или управления движением независимо от того, оснащены они электрическим освещением или нет, для железных дорог, трамвайных путей, дорог, внутренних водных путей, парковочных сооружений, портов или аэродромов.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
86.01             Железнодорожные локомотивы, с питанием от
внешнего источника электроэнергии, или
аккумуляторные:
8601.10  - с питанием от внешнего источника
электроэнергии
8601.20  - с питанием от электрических аккумуляторов
86.02             Железнодорожные локомотивы прочие;
локомотивные тендеры:
8602.10  - локомотивы дизель-электрические
8602.90  - прочие
86.03             Моторные железнодорожные или трамвайные
вагоны пассажирские, товарные или багажные,
открытые платформы, кроме входящих в
товарную позицию 86.04:
8603.10  - с питанием от внешнего источника
электроэнергии
8603.90  - прочие
86.04     8604.00  Транспортные средства самоходные или
несамоходные, предназначенные для ремонта
или технического обслуживания
железнодорожных или трамвайных путей
(например, вагоны-мастерские, краны,
шпалоподбивочные машины, путерихтовочные
машины, контрольно-измерительные вагоны и
транспортные средства для осмотра пути).
-------------------------------------------------------------------
Раздел ХVII
Группа 86
86.05/09
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

(а) ағаштан немесе бетоннан жасалған темiр жол немесе трамвай шпалдары немесе ауа тағанындағы поездарға арналған жолдарды бағыттайтын бетондық секциялар (44.06 немесе 68.10 тауар позициялары);
(б) 73.02 тауар позициясының темiр жол немесе трамвай жолдары үшiн пайдаланылатын, қара металдардан жасалған бұйымдар; немесе
(в) 85.30 тауар позициясының сигнал берудiң электр құрылғылары, қауiпсiздiктi қамтамасыз ету немесе қозғалысты басқаруға арналған құpылғылаp енгізілмейдi.
2.- 86.07 тауар позициясына, inter alia:
(а) осьтар, дөңгелектер, қос доңғалақтар (жүрiс бөлшегi), металды доңғалақтар бандаждар, құрсаулар және күпшектер және доңғалақтың басқа да бөлшектерi;
(б) рамалар, подрамниктер, арбашықтар және қозғалғыш теңгеру арбашықтар;
(в) осьті букстар; тежегiш механизмдер;
(г) жылжымалы құрамға арналған буферлар; iлмектер және басқа да арнайы құрылғылар, сондай-ақ вагондарды қосқыштар;
(д) шанақтар енгізiледi.
3.- 1-ескертудегi ережелер сақталған жағдайда 86.08 тауар позициясына, inter а1iа:
(а) жиналған жол төсемi, бұрылыс айналымдар, тұйық тiреулер, габариттiк қақпалар;
(б) семафорлар, механикалық  сигнал  беру  дискілерi, өтпелердегi қозғалысты басқаратын механикалық құрылғылар, сигналдар мен стрелкаларды басқаруға арналған механизмдер және өзге де механикалық (электр механикалықты қоса алғанда) сигнал беретін жабдықтар, олардың электр жарығымен жабдықталғандығына немесе жабдықталмағандығына қарамастан, темiр жолдарға, трамвай жолдарына, жолдарға, iшкi су жолдарына, көлiк тұрақтарына, кемежайларға немесе аэроалаңдарға арналған қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге немесе қозғалысты басқаруға арналған құрылғылар енгiзiледi.
XYII-тарау
86-топ
86.01/07 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
86.01              Электрқуатының сыртқы көзiнен қоректенетiн,
немесе аккумуляторлық темiр жол локомотивтерi:
8601.10  - электрқуатының сыртқы көзiнен қоректенетiн
8601.20  - электр аккумуляторларынан қоректенетiн
86.02              Өзге де темiр жол локомотивтерi; локомотивтiк
тендерлер:
8602.10  - дизельдi-электр локомотивтерi
8602.90  - өзгелерi
86.03              86.04 тауар позициясына енгiзiлгендерден басқа,
жолаушы, тауар немесе жол жүгiн таситын
моторлы темiр жол немесе трамвай вагондары,
ашық платформалар;
8603.10  - электр қуатының сыртқы көзiнен қоректенетiн
8603.90  - өзгелерi
86.04     8604.00  Өздiгiнен жүретiн немесе өздігiнен жүрмейтiн,
темiр жол немесе трамвай жолдарын жөндеу
немесе техникалық қамтамасыз ету үшiн
пайдаланылатын техникалық құралдар (мысалы,
шеберхана вагондары, крандар, шпалұрғыш
машиналар, жол түзеткiш машиналар, бақылау-
өлшегiш вагондары және жолдарды тексеруге
арналған көлiк құралдары).

86.05     8605.00  Вагоны железнодорожные или трамвайные,
пассажирские несамоходные; вагоны
багажные, почтовые и прочие специальные
железнодорожные или трамвайные,
несамоходные (кроме входящих в товарную
позицию 86.04).
86.06             Вагоны железнодорожные или трамвайные,
грузовые несамоходные:
8606.10  - вагоны-цистерны всех типов
8606.20  - вагоны термоизолированные, рефрижераторные,
кроме входящих в субпозицию 8606.10
8606.30  - вагоны саморазгружающиеся, кроме входящих
в субпозицию 8606.10 или 8606.20
- прочие:
8606.91  -- крытые и закрывающиеся
8606.92  -- открытые, с несъемными бортами
высотой более 60 см
8606.99  -- прочие
86.07             Части железнодорожных локомотивов или
моторных вагонов трамвая или подвижного
состава:
- тележки, ходовые балансирные тележки, оси
и колеса, и их части:
8607.11  -- тележки и ходовые балансирные тележки,
ведущие
8607.12  -- тележки и ходовые балансирные тележки,
прочие
8607.19  -- прочие, включая части
- тормозные устройства и их части:
8607.21  -- пневматические тормоза и их части
8607.29  -- прочие
8607.30  - крюки и прочие сцепные устройства, буфера,
их части
- прочие:
8607.91  -- локомотивов
8607.99  -- прочие
86.08     8608.00  Путевое оборудование и устройства для
железнодорожных или трамвайных путей;
механическое (включая
электромеханическое) сигнальное
оборудование, устройства для обеспечения
безопасности или управления движением на
железных дорогах, трамвайных путях,
дорогах, внутренних водных путях,
парковочных сооружениях, портах или
аэродромах; части упомянутых устройств
и оборудования.
86.09     8609.00  Контейнеры (включая емкости для перевозки
жидкостей или газов), специально
предназначенные и оборудованные для
перевозки одним или несколькими видами
транспорта.
--------------------------------------------------------------------
Раздел XVII
Группа 87
87.01/03 1
Группа 87
Средства наземного транспорта, кроме железнодорожного
или трамвайного подвижного состава, и их части
и принадлежности
Примечания:
1.- В данную группу не включается железнодорожный или трамвайный подвижной состав, предназначенный для передвижения только по рельсам.
2.- В данной группе термин "тракторы" означает транспортные средства, предназначенные в основном для буксировки или толкания других транспортных средств, устройств или грузов, независимо от того, имеют они или нет дополнительные приспособления, в сочетании с основным назначением трактора, для перевозки инструментов, семян, удобрений или других грузов.
Механизмы и рабочие инструменты, сконструированные для установки на тракторах товарной позиции 87.01 в качестве сменного оборудования, относятся к соответствующим товарным позициям, даже если они представляются вместе с тракторами, независимо от того, установлены они на тракторах или нет,

86.05     8605.00  Өздiгiнен жүрмейтiн жолаушылардың темiр жол
немесе трамвай вагондары өздiгiнен жүрмейтiн
(86.04 тауар позициясына енгiзiлгендерден басқа)
жол жүгiн, почта таситын және өзге де арнайы
темiр жол немесе трамвай вагондары.
86.06              Жүк таситын өздiгiнен жүретiн темiр жол немесе
трамвай вагондары:
8606.10  - барлық түрдегi цистерна вагондары
8606.20  - 8606.10 субпозициясына енгiзiлгендерден басқа,
термооқшаулаушы, тоңазытқыштық вагондар
8606.30  - 8606.10 немесе 8606.20 субпозициясына
енгiзiлгендерден басқа, өздiгiнен түсiргiш
вагондар
- өзгелерi:
8606.91  -- жабық және жабылатын
8606.99  -- өзгелерi
86.07              Темiр жол локомотивтерiнiң немесе трамвайдың
моторлы вагондарының немесе жылжымалы
құрамның бөлiктерi:
- арбашықтар, қозғалғыш теңгеру арбашықтар,
осьтap және доңғалақтар, және олардың бөлшектерi:
8607.11  -- бастайтын арбашықтар және қозғалғыш теңгеру
арбашықтар
XYIІ-тарау
86-топ
86.07 2 /09
Тауар     YЖ
позициясы коды
8607.12  - өзге де арбашықтар, қозғалғыш теңгеру
арбашықтар
8607.19  -- бөлшектердi қоса алғанда, өзгелерi
- тежегiш құрылғылар және олардың бөлшектерi:
8607.21  - пневматикалық тежегiштер және олардың
бөлшектерi
8607.29  -- өзгелерi
8607.30  - iлмектер және өзге де тiркесетiн құрылғылар,
буферлар, олардың бөлшектерi
- өзгелерi:
8607.91  -- локомотивтердiң
8607.99  -- өзгелерi
86.08     8608.00  Темiр жол немесе трамвай жолдарына арналған
жол жабдықтары мен құрылғылары; механикалық
(электр механикалықты  қоса алғанда) сигнал беру
жабдықтары, темiр жолдарға, трамвай жолдарына,
жолдарға, iшкi су жолдарына, көлiк тұрақтарына,
кемежайларға немесе аэроалаңдарға арналған электр
қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету немесе қозғалысты
басқару құрылғылары; келтiрiлген құрылғылардың
және жабдықтардың бөлшектерi.
86.09     8609.00  Көлiктiң бiр немесе бiрнеше түрiмен тасымалдауға
арналған арнайы жабдықталған контейнерлер (сұйық
жүктерді немесе газдарды тасымалдауға арналған
ыдыстарды қоса алғанда).
ХYII-тарау
87-топ
87.01/03 1
87-топ
Темiр жол немесе трамвай жылжымалы құрамдарынан басқа,
жермен жүретiн көлiк құралдары және олардың бөлiктері мен керек-жарақтары
Ескертулер:
1.- Аталған топқа тек рельспен жүруге арналған темiр жол
немесе трамвай жылжымалы құрамы енгiзiлмейдi.
2.- Аталған топтағы "тракторлар" терминi оларда трактордың негiзгi тағайындалуымен үйлесетiн қосымша құрылғыларының бар-жоқтығына қарамастан, негiзiнен басқа көлiк құралдарын
сүйретуге немесе итеруге, аспаптарды, тұқымдарды, тыңайтқыштарды немесе басқа жүктердi тасымалдауға арналған көлiк құралдарын бiлдiредi.
87.01 тауар позициясының тракторларына ауыстыру жабдығы ретiнде орнату үшiн құрастырылған механизмдер мен жұмыс аспаптары, тiптен егер олардың тракторларға орнатылғандығына қарамастан, тракторлармен бiрге ұсынылса, тиiстi тауар позицияларына жатқызылады.

3.- Автомобильные шасси с кабиной включаются в товарные позиции 87.02-87.04, а не в товарную позицию 87.06.
4.- В товарную позицию 87.12 включаются все двухколесные детские велосипеды. Прочие детские велосипеды включаются в товарную позицию 95.01.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
87.01             Тракторы (кроме тракторов товарной
позиции 87.09):
8701.10  - тракторы, управляемые рядом идущим
водителем
8701.20  - тракторы колесные для полуприцепов
8701.30  - тракторы гусеничные
8701.90  - прочие
87.02             Моторные транспортные средства,
предназначенные для перевозки 10 человек
или более, включая водителя:
8702.10  - с поршневым двигателем внутреннего
сгорания с воспламенением от сжатия
(дизелем или полудизелем)
8702.90  - прочие
87.03             Автомобили легковые и прочие моторные
транспортные средства, предназначенные
главным образом для перевозки людей
(кроме моторных транспортных средств
товарной позиции 87.02), включая
грузо-пассажирские автомобили-фургоны
и гоночные автомобили:
8703.10  - транспортные средства, специально
предназначенные для движения по снегу;
автомобили для перевозки игроков
в гольф и аналогичные транспортные
средства
- транспортные средства с двигателем
внутреннего сгорания с искровым
зажиганием с возвратно-поступательным
движением поршня прочие:
8703.21  -- с рабочим объемом цилиндров двигателя
не более 1000 см 3
8703.22  -- с рабочим объемом цилиндров двигателя
более 1000 см 3 , но не более 1500 см 3
8703.23  -- с рабочим объемом цилиндров двигателя
более 1500 см 3 , но не более 3000 см 3
8703.24  -- с рабочим объемом цилиндров двигателя
более 3000 см 3
-------------------------------------------------------------------
Раздел ХVII
Группа 87
87.03 2 /08 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- транспортные средства с поршневым
двигателем внутреннего сгорания с
воспламенением от сжатия (дизелем или
полудизелем) прочие:
8703.31  -- с рабочим объемом цилиндров двигателя
не более 1500 см 3
8703.32  -- с рабочим объемом цилиндров двигателя
более 1500 см 3 , но не более 2500 см 3
8703.33  -- с рабочим объемом цилиндров двигателя
более 2500 см 3
8703.90  - прочие
87.04             Моторные транспортные средства для
перевозки грузов:
8704.10  - автомобили-самосвалы, предназначенные
для эксплуатации в условиях бездорожья
- прочие, с поршневым двигателем
внутреннего сгорания с воспламенением
от сжатия (дизелем или полудизелем):
8704.21  -- с полной массой транспортного
средства не более 5 т
8704.22  -- с полной массой транспортного средства
более 5 т, но не более 20 т
8704.23  -- с полной массой транспортного средства
более 20 т
- прочие, с поршневым двигателем
внутреннего сгорания с искровым
зажиганием:
8704.31  -- с полной массой транспортного средства
не более 5 т
8704.32  -- с полной массой транспортного
средства более 5 т

3.- Кабинасы бар автомобиль шассиi 87.06 тауар позициясына емес, 87.02-87.04 тауар позициясына енгiзiледi.
4.- 87.12 тауар позициясына барлық қос доңғалақты балалар велосипедi енгiзiледi. Балалардың өзге велосипедтерi 95.01 тауар позициясына енгiзiледi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
87.01              Тракторлар (87.09 тауар позициясының
тракторларынан басқа):
8701.10  - қатар жүретін жүргiзушi басқаратын тракторлар
8701.20  - жартылай тiркемеге арналған доңғалақты
тракторлар
8701.30  - шынжыр табанды тракторлар
8701.90  - өзгелерi
87.02              Жүргiзушiнi қоса алғанда, 10 немесе одан да көп
адамды тасымалдауға арналған моторлы көлiк
құралдары:
8702.10  - iштен жану двигателiмен, қысыммен тұтанатын
(дизельмен немесе жартылай дизельмен)
8702.90  - өзгелерi
87.03              Негiзiнен адамдарды тacуға арналған жеңiл
автомобильдер және басқа да моторлы көлiк
құралдары (87.02 тауар позициясының моторлы
көлiк құралдарынан басқа) жолаушы-жүк
автомобиль-фургондары және жарысқа қатысатын
автомобильдердi қоса алғанда:
XVII-тарау
87-топ
87.03 2 /04
Тауар     YЖ
позициясы коды
8703.10  - арнайы қармен жүруге арналған көлiк құралдары;
ойыншыларды гольфқа тасуға арналған
автомобильдер және ұқсас көлiк құралдары
- ұшқыннан от алатын, поршеннiң қайтпалы-түспелi
қозғалысты iштен жану двигателi бар өзге де
көлiк құралдары:
8703.21  - двигатель цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 1000 см 3
аспайтын
8703.22  -- двигатель цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 1000 см 3
астам, бiрақ 1500 см 3 аспайтын
8703.23  -- двигатель цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 1500 см 3
астам, бiрақ 3000 см 3 аспайтын
8703.24  -- двигатель цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 500 см 3
астам
- поршеннiң қайтпалы-түспелi қозғалысты
қысыммен тұтанатын (дизельмен немесе жартылай
дизельмен) iштен жану двигателi бар өзге де көлiк
құралдары:
8703.31  -- двигатель цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi
1500 см 3 аспайтын
8703.32  -- цилиндрлер қозғалтқыштың жұмыс көлемi
1500 см 3 астам, бiрақ 2500 см 3 аспайтын
8703.33  -- цилиндрлер қозғалтқыштың жұмыс көлемi
2500 см 3 астам
8703.90  - өзгелерi
87.04              Жүк тасуға арналған моторлы көлiк құралдары:
8704.10  - жолдар бұзылған жағдайда пайдалануға арналған
өзi аударғыш автомобильдер
- қысыммен тұтанатын (дизельмен немесе жартылай
дизельмен) поршеннің қайтпалы-түспелi қозғалысы
бар өзгелерi:
8704.21  -- көлiк құралдардың толық массасы 5 T аспайтын
8704.22  -- көлiк құралдардың толық массасы 5 T астам,
бiрақ 20 т аспайтын
8704.23  -- көлiк құралдардың толық массасы 20 т астам
-- iштен жану двигателiмен, ұшқындық оталуымен
8704.31  -- көлiк құралдың толық массасы 5 т аспайтын
8704.32  -- көлiк құралдың толық массасы 5 T астам

8704.90  - прочие
87.05             Моторные транспортные средства
специального назначения, кроме
используемых для перевозки пассажиров
или грузов (например, автомобили грузовые
аварийные, автокраны, пожарные
транспортные средства, автобетономешалки,
автомобили для уборки дорог,
поливомоечные автомобили, автомастерские,
автомобили с рентгеновскими установками):
8705.10  - автокраны
8705.20  - автобуровые
8705.30  - транспортные средства пожарные
8705.40  - автобетономешалки
8705.90  - прочие
87.06      8706.00  Шасси с установленными двигателями
для моторных транспортных средств
товарных позиций 87.01-87.05.
87.07             Кузова (включая кабины) для моторных
транспортных средств товарных позиций
87.01-87.05:
8707.10  - кузова для транспортных средств
товарной позиции 87.03
8707.90  - прочие
87.08             Части и принадлежности моторных
транспортных средств товарных позиций
87.01-87.05:
8708.10  - бамперы и их части
- части и принадлежности кузовов
(включая кабины) прочие:
8708.21  -- ремни безопасности
8708.29  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVII
Группа 87
87.08 2 /12
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- тормоза, тормоза с сервоусилителем,
их части:
8708.31  -- накладки тормозные смонтированные
8708.39  -- прочие
8708.40  - коробки передач
8708.50  - мосты ведущие с дифференциалом в
сборе или отдельно от других элементов
трансмиссии
8708.60  - мосты неведущие и их части
8708.70  - колеса ходовые, их части и принадлежности
8708.80  - амортизаторы подвески
- части и принадлежности прочие:
8708.91  -- радиаторы
8708.92  -- глушители и выхлопные трубы
8708.93  -- сцепление в сборе и его части
8708.94  -- рулевые колеса, рулевые колонки
и картеры рулевых механизмов
8708.99  -- прочие
87.09             Транспортные средства промышленного
назначения, самоходные, не оборудованные
подъемными или погрузочными устройствами,
используемые на заводах, складах,
в портах или аэропортах для перевозки
грузов на короткие расстояния; тракторы,
используемые на платформах железнодорожных
станций; части вышеназванных транспортных
средств:
- транспортные средства:
8709.11  -- электрические
8709.19  -- прочие
8709.90  - части
87.10      8710.00  Танки и прочие боевые самоходные
бронированные транспортные средства,
с вооружением или без вооружения,
и их части.
87.11             Мотоциклы (включая мопеды) и велосипеды
с установленным вспомогательным
двигателем, с колясками или без них;
коляски:
8711.10  - с двигателем внутреннего сгорания
с возвратно-поступательным движением
поршня рабочим объемом цилиндров
двигателя не более 50 см 3
8711.20  - с двигателем внутреннего сгорания
с возвратно-поступательным
движением поршня рабочим объемом
цилиндров двигателя более 50 см 3 ,
но не более 250 см 3
8711.30  - с двигателем внутреннего сгорания
с возвратно-поступательным движением
поршня рабочим объемом цилиндров
двигателя более 250 см 3 , но не более
500 см 3
8711.40  - с двигателем внутреннего сгорания с
возвратно-поступательным движением
поршня рабочим объемом цилиндров
двигателя более 500 см 3 , но не более
800 см 3
8711.50  - с двигателем внутреннего сгорания
с возвратно-поступательным
движением поршня рабочим объемом
цилиндров двигателя более 800 см 3

8704.90  - өзгелерi
ХҮII-тарау
87-топ
87.05/08 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
87.05              Арнайы мақсаттағы моторлы көлiк құралдары,
жолаушыларды немесе жүктерді тасымалдау үшiн
пайдаланылатындардан басқа (мысалы, авариялық
жүк автомобильдерi, автокрандар, өрт
сөндiру көлiк құралдары,
автобетонараластырғыштар, жол тазалауға
арналған автомобильдер, су себетiн және жуатын
машиналар, автошеберханалар, рентген
қондырғылары бар автомобильдер):
8705.10  - aвтокpaндap
8705.20  - автобұрғылау
8705.30  - өрт сөндiру көлік құралдары
8705.40  - автобетонараластырғыштар
8705.90  - өзгелерi
87.06     8706.00  87.01-87.05 тауар позициясының моторлы көлiк
құралдарына арналған двигательдер орнатылған
шассилер.
87.07              87.01-87.05 тауар позициясының моторлы көлiк
құралдарына арналған кузовтар (кабиналарды
қоса алғанда);
8707.10  - 87.03 тауар позициясының көлiк құралдарына
арналған кузовтар
8707.90  - өзгелерi
87.08              Бөлiктер жәнe 87.01-87.05 тауар позициясының
моторлы көлiк құралдарының керек-жарақтары:
8708.10  - бамперлер және олардың бөлiктерi
- бөлiктер және өзге де кузовтардың (кабиналарды
қоса алғанда) керек-жарақтары:
8708.21  -- қауiпсiздiк белдiгi
8708.29  -- өзгелерi
- тежегiштер, сервокүшейткiшi бар тежегiштер,
олардың бөлiктерi:
8708.31  -- тежегiш құрастырылған жапсырмалар
8708.39  -- өзгелерi
8708.50
8708.60  - берiлiс қораптар
8708.70  - бастайтын көпiрлер және олардың бөлiктерi
- жүрiс доңғалақтары, олардың бөлiктерi мен
керек-жарақтары
8708.80  - аспа бәсеңдеткiштерi
- өзге де бөлiктер мен керек-жарақтар:
8708.91  -- радиаторлар
8708.92  -- сөндiргiштер және пайдаланылған түтiктер
8708.93  -- жинақталған iлiнiсу және оның бөлiктерi
ХYII-тарау
87-топ
87.08 2 /13 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
8708.94  - руль доңғалақтары, руль бағанасы және руль
механизмдердiң картерлары
8708.99  -- өзгелерi
87.09              Зауыттарда, қоймаларда, айлақтарда немесе
әуежайларда жүктердi шағын қашықтықтарға
тасымалдау үшiн пайдаланылатын, көтергiш немесе
тиегiш қондырғылармен жабдықталмаған өндiрiске
арналған, өздiгiнен жүретiн көлiк құралдары;
темiр жол платформаларында пайдаланылатын
сүйретпелер; жоғарыда аталған көлiк құралдарының
бөлшектерi:
- көлiк құралдары:
8709.11  -- электр
8709.19  -- өзгелерi
8709.90  - бөлiктер
87.10     8710.00  Қару-жарағы бар немесе жоқ танкiлер мен басқа
да өздiгiнен жүретiн әскери бронемашиналар және
олардың бөлшектерi.
87.11              Орнатылған көмекшi двигательдерi, арбасы бар
немесе жоқ мотоциклдер (мопедтердi қоса алғанда)
мен велосипедтер; арбалар:
8711.10  - двигатель цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 50 см 3
аспайтын поршеннiң қайтпалы-түспелi қозғалысты
iштен жану двигателiмен
8711.20  - двигатель цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 50 см 3
астам, бiрақ 250 см 3 аспайтын поршеннiң
қайтпалы-түспелi қозғалысты iштен жану
двигателiмен
8711.30  - двигатель цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 250 см 3
астам, бiрақ 500 см 3 аспайтын поршеннiң
қайтпалы-түспелi қозғалысты iштен жану
двигателiмен
8711.40  - двигатель цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 500 см 3
астам, бiрақ 800 см 3 аспайтын поршеннің
қайтпалы-түспелi қозғалысты iштен жану
двигателiмен
8711.50  - двигатель цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 800 см 3
аспайтын поршеннiң қайтпалы-түспелi қозғалысты
iштен жану двигателiмен

8711.90  - прочие
87.12      8712.00  Велосипеды двухколесные и прочие
велосипеды (включая трехколесные
велосипеды для доставки грузов) без
двигателя.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVII
Группа 87
87.13/16
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
87.13             Коляска для людей, не способных
передвигаться, оснащенные или не
оснащенные двигателем или другими
механическими устройствами для
передвижения:
8713.10  - без механических устройств для
передвижения
8713.90  - прочие
87.14             Части и принадлежности к транспортным
средствам товарных позиций 87.11-87.13:
- мотоциклов (включая мопеды):
8714.11  -- седла
8714.19  -- прочие
8714.20  - колясок для людей, не способных
передвигаться
- прочие
8714.91  -- рамы и вилки, их части
8714.92  -- ободья и спицы
8714.93  -- ступицы, кроме тормозных ступиц
свободного хода и втулочных
тормозов, цепные звездочки обгонных
муфт
8714.94  - тормоза, включая тормозные ступицы
свободного хода и втулочные тормоза,
их части:
8714.95  -- седла
8714.96  -- педали и кривошипный механизм,
их части
8714.99  -- прочие
87.15      8715.00  Коляски детские и их части.
87.16             Прицепы и полуприцепы; прочие
несамоходные транспортные средства;
их части
8716.10  - прицепы и полуприцепы типа
"дом-автоприцеп", для проживания или
для автотуристов
8716.20  - прицепы и полуприцепы самозагружающиеся
или саморазгружающиеся для сельского
хозяйства
- прицепы и полуприцепы для
транспортировки грузов, прочие:
8716.31  -- прицепы-цистерны и полуприцепы-цистерны
8716.39  -- прочие
8716.40  - прицепы и полуприцепы прочие
8716.80  - транспортные средства прочие
8716.90  - части
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVII
Группа 88
88.01/05 1
Группа 88
Летательные аппараты, космические аппараты,
и их части
Примечание к субпозициям:
1.- В субпозициях 8802.11-8802.40 термин "масса пустого снаряженного аппарата" означает массу аппарата в состоянии готовности к вылету за вычетом массы экипажа, топлива и оборудования, за исключением постоянно установленного оборудования.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
88.01             Аэростаты и дирижабли; планеры,
дельтапланы и другие безмоторные
летательные аппараты:
8801.10  - планеры и дельтапланы
8801.90  - прочие
88.02             Летательные аппараты прочие (например,
вертолеты, самолеты); космические
аппараты (включая спутники)
и суборбитальные и космические
ракеты-носители:
- вертолеты:
8802.11  -- с массой пустого снаряженного аппарата
не более 2000 кг
8802.12  -- с массой пустого снаряженного аппарата
более 2000 кг

8711.90  - өзгелерi
87.12     8712.00  Двигателi жоқ, екi дөңгелектi велосипедтер және
велосипедтердiң бacқa да түрлерi (үш дөңгелектi
жүк таситын велосипедтердi қоса алғанда).
87.13              Двигетельмен немесе басқа да қозғау тетiктерiмен
жарақталған немесе жарақталмаған мүгедектер
арбалары:
8713.10  - тасымалдауға арналған механикалық
қондырғыларсыз
XҮII-тарау
87-топ
87.13 2 /16
Тауар     YЖ
позициясы коды
8713.90  - өзгелерi
87.14              87.11-87.13 тауар позициясының көлiк құралдарына
арналған бөлшектер мен керек-жарақтар:
- мотоциклдердiң (мопедтердi қоса алғанда):
8714.11  -- орындықтар
8714.19  -- өзгелерi
8714.20  - мүгедектерге арналған арбалар
- өзгелерi:
8714.91  -- рамалар мен вилкалар, олардың бөлшектерi
8714.92  -- құрсаулар мен шарбақтар
8714.93  -- еркiн жүрудiң тежеуiш күпшектерiнен және
тежегiш төлкелерiнен басқа төлкелер, озбалы
жалғастырғыштардың шынжырлы жұлдызшалары
8714.94  -- еркiн жүрудің тежегiш күпшектерiнен және төлке
тежегiштерден басқа, тежегiштер, олардың
бөлшектерi
8714.95  -- орындықтар
8714.96  -- педальдар және айналмақшы механизм. Олардың
бөлшектерi
8714.99  -- өзгелерi
87.15     8715.00  Балаларға арналған арбалар және олардың
бөлшектерi.
87.16              Тiркемелер мен жартылай тiркемелер; басқа да
өздiгiнен жүрмейтiн көлiк құралдары олардың
бөлшектерi:
8716.10  - тұруға арналған немесе автотуристерге арналған
"үй-автотiркемелер" түрiндегi тiркемелер мен
жартылай тiркемелер
8716.20  - өздiгiнен жүк тиейтiн немесе ауыл шаруашылығына
арналған өздiгiнен жүк түсiретiн тiркемелер мен
жартылай тiркемелер
- жүктердi тасымалдауға арналған тiркемелер және
жартылай тiркемелер, өзгелерi:
8716.31  -- тiркемелер-цистерналар және жартылай
тiркемелер-цистерналар
8716.39  -- өзгелерi
8716.40  -- өзге де тiркемелер мен жартылай тiркемелер
8716.80  - өзге де көлiк құралдары
8716.90  - бөлшектер
88-топ
ХYII-тарау
88.01/04
88-топ Ұшу аппараттары, ғарыш аппараттары, және олардың бөлшектерi
Субпозицияға ескерту:
1.- 8802.11-8802.40 субпозициялардағы "бос жабдықталған аппараттың массасы" терминi экипаждың отынның және жабдықтардың массасын алып тастағанда, тұрақты бекiтiлген жабдықтардан басқа, ұшуға дайын күйiндегi аппараттың массасын бiлдiредi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
88.01              Аэростаттар мен дирижабльдер; планерлар,
дельтапландар және басқа да моторсыз ұшу
аппараттары:
8801.10  - планерлар мен дельтапландар
8801.90  - өзгелерi
88.02              Өзге де ұшу аппараттары (мысалы, тiкұшақтар,
ұшақтар); космос аппараттары (спутниктердi қоса
алғанда) және суборбиталық пен космос
зымыран-тасығыштар:
- тiкұшақтар:
8802.11  -- бос жабдықталған аппараттың массасы 2000 кг
аспайтын
8802.12  -- боc жабдықталған аппараттың массасы 2000 кг
астам

8802.20  - самолеты и прочие летательные
аппараты, с массой пустого снаряженного
аппарата не более 2000 кг
8802.30  - самолеты и прочие летательные аппараты,
с массой пустого снаряженного аппарата
более 2000 кг, но не более 15 000 кг
8802.40  - самолеты и прочие летательные аппараты,
с массой пустого снаряженного аппарата
более 15 000 кг
8802.60  - космические аппараты (включая спутники)
и суборбитальные и космические
ракеты-носители
88.03             Части летательных аппаратов товарной
позиции 88.01 или 88.02:
8803.10  - воздушные винты и несущие винты и их
части
8803.20  - шасси и их части
8803.30  - части самолетов и вертолетов прочие
8803.90  - прочие
88.04      8804.00  Парашюты (включая управляемые парашюты
и парапланы) и ротошюты; их части и
принадлежности.
88.05             Стартовое оборудование для летательных
аппаратов; палубные тормозные или
аналогичные устройства; наземные
тренажеры для летного состава; их части:
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVII
Группа 88
88.05 2
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
8805.10  - стартовое оборудование для летательных
аппаратов и их части; палубные тормозные
или аналогичные устройства и их части
- наземные тренажеры для летного состава
и их части:
8805.21  -- имитаторы воздушного боя и их части
8805.29  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVII
Группа 89
89.01/06
Группа 89
Суда, лодки и плавучие конструкции
Примечание:
1.- Корпуса плавучих средств, плавучие средства недостроенные или неукомплектованные, собранные, несобранные или разобранные, а также плавучие средства укомплектованные, но несобранные или разобранные включаются в товарную позицию 89.06, если они не имеют основных характеристик плавучих средств конкретного типа.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
89.01             Суда круизные, экскурсионные, паромы,
грузовые суда, баржи и аналогичные
плавучие средства для перевозки
пассажиров или грузов:
8901.10  - суда круизные, экскурсионные и
аналогичные плавучие средства,
предназначенные в основном для
перевозки пассажиров; паромы всех типов
8901.20  - танкеры
8901.30  - суда рефрижераторные, кроме входящих
в субпозицию 8901.20
8901.90  - грузовые и грузопассажирские плавучие
средства прочие
89.02      8902.00  Суда рыболовные; плавучие базы и прочие
суда для переработки и консервирования
рыбных продуктов.

8802.20  - ұшақтар және бос жабдықталған аппараттың
массасы 2000 кг аспайтын өзге де ұшу аппараттары
8802.30  - ұшақтар және бос жабдықталған аппараттың
массасы 2000 кг астам, бiрақ 15 000 кг аспайтын
өзге де ұшу аппараттары
8802.40  - ұшақтар және бос жабдықтаған аппараттың
массасы 15 000 кг астам өзге де ұшу аппараттары
8802.60  - космос аппараттары (спутниктердi қоса алғанда)
және суборбиталық пен космос зымыран-тасығыштар
88.03              88.01 немесе 88.02 тауар позициясының ұшу
аппараттардың бөлшектерi:
8303.10  - ауа винттерi және көтергiш винттер мен олардың
бөлшектерi
8803.20  - шасси және олардың бөлшектерi
8803.30  - өзге дe ұшақтардың және тiкұшақтардың
бөлшектерi
8803.90  - өзгелерi
88.04     8804.00  Парашюттер (басқарылатын парашюттер мен
парапландар) және ротошюттер; олардың бөлiктерi
мен керек-жарақтары.
ХҮІІ-тарау
8-топ
88.05
Тауар     YЖ
позициясы коды
88.05              Ұшу аппараттарына арналған бастапқы аппараттар;
палубалы тежегiш немесе ұқсас қондырғылар; жазғы
құрамға арналған жердегi тренажерлар; олардың
бөлшектерi:
8805.10  - ұшу аппараттарға арналған бастапқы жабдықтар
және олардың бөлшектерi; палубалы тежегiш немесе
ұқсас қондырғылар және олардың бөлiктерi
- жазғы құрамға арналған жердегi тренажерлар және
олардың бөлшектерi:
8805.21  -- әуе ұрысының ұқсатқыштары және олардың
бөлiктерi
8805.29  -- өзгелерi
XҮII-тарау
89-топ
88.01/05 1
89-топ Кемелер, қайықтар және жүзу құралдары
Ескерту:
1.- Жүзу құралдарының корпустары, салып бiтпеген немесе жиынтықталмаған, жиналған, жиналмаған немесе бөлшектелген жүзу құралдары, сондай-ақ жиынтықталған, бiрақ жиналмағандар, егер олар нақты түрдегi жүзу құралдарының негiзгi сипаттамалары болмаса, онда бөлшектелгендерi 89.06 тауар позициясына енгiзiледi.
Тауар     YЖ
позициясы коды
89.01              Круизға, экскурсияға арналған кемелер, паромдар,
жүктi кемелер, баржалар және жолаушыларды
немесе жүктердi тасымалдауға арналған ұқсас жүзу
құралдары:
8901.10  - круизға, экскурсияғa арналған кемелер және
негiзiнен жолаушыларды тасымалдауға арналған
ұқcac жүзу құралдары; барлық түрдегi паромдар
8901.20  - танкерлар
8901.30  - 8901.20 субпозициясына енгiзiлгендерден басқа,
тоңазытқыш кемелер
8901.90  - өзге де жүк және жолаушы-жүк жүзу құралдары
89.02     8902.00  Балық аулауға арналған кемелер; жүзбелi базалар
және балық өнiмдерiн қайта өңдеуге және
консервілеуге арналған өзге де кемелер.

89.03             Яхты и прочие плавучие средства для
отдыха или спорта; гребные лодки и каноэ:
8903.10  - надувные
- прочие:
8903.91  -- суда парусные с вспомогательным
двигателем или без него
8903.92  -- лодки моторные и катера, кроме
лодок с подвесным двигателем
8903.99  -- прочие
89.04      8904.00  Буксиры и суда-толкачи.
89.05             Плавучие маяки, пожарные суда,
земснаряды, плавучие краны и прочие
плавучие средства, для которых
судоходные качества являются
второстепенными по сравнению с их
основной функцией; доки плавучие;
плавучие или работающие под водой
буровые или эксплуатационные платформы:
8905.10  - земснаряды
8905.20  - плавучие или работающие под водой
буровые или эксплуатационные платформы
8905.90  - прочие
89.06             Суда прочие, включая военные корабли
и спасательные суда, кроме гребных
лодок:
8906.10  - военные корабли
8906.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVII
Группа 89
89.07/08
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
89.07             Плавучие конструкции прочие (например,
плоты, плавучие баки, кессоны,
дебаркадеры, буи и бакены):
8907.10  - плоты надувные
8907.90  - прочие
89.08      8908.00  Суда и прочие плавучие конструкции,
предназначенные на слом.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVIII
Группа 90
Примечания
Раздел XVIII
Инструменты и аппараты оптические, фотографические,
кинематографические, измерительные, контрольные,
прецизионные, медицинские или хирургические;
Часы всех видов; Музыкальные инструменты;
их части и принадлежности
Группа 90
Инструменты и аппараты оптические, фотографические,
кинематографические, измерительные, контрольные,
прецизионные, медицинские или хирургические;
их части и принадлежности
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) изделия, используемые в машинах, приспособлениях или для других технических целей, изготовленные из вулканизованной резины, кроме твердой резины (товарная позиция 40.16), натуральной или композиционной кожи (товарная позиция 42.04) или текстильного материала (товарная позиция 59.11);
(б) поддерживающие ремни или иные поддерживающие изделия из текстильных материалов, целенаправленное воздействие которых на поддерживаемый или фиксируемый орган осуществляется только за счет их эластичности (например, бандажи для беременных женщин, грудные бандажи, бандажи для живота, фиксаторы суставов или мускулов) (раздел XI);

89.03              Яхталар және демалуға немесе спортқа арналған
өзге де жүзу құралдары; еспелi қайықтар және
каноэ:
8903.10  - үрлемелi
- өзгелерi:
8903.91  қосымша двигателi бар немесе жоқ желкендi
кемелер
8903.92  - аспалы двигателi бар қайықтан басқа моторлы
қайықтар мен катерлер
8903.99  -- өзгелерi
89.04     8904.00  Буксирлар және кеме-итергiштер.
89.05              Жүзбелi маяктар, от сөндiру кемелерi, жер
снарядтары, жүзбелi крандар және жүзбелi
мiндеттерi олардың негiзгi функцияларымен
салыстырғанда екiншi дәрежеде болып табылатын
өзге де жүзу құралдары; жүзбелi доктар; жүзбелi
немесе судың астында жұмыс iстейтiн бұрғылау
немесе пайдаланылатын платформалар:
8905.10  - жер снарядтары
ХYІІ-тарау
88-топ
88.05 2 /08
Тауар     YЖ
позициясы коды
8905.20  - жүзбелi доктар; жүзбелi немесе судың астында
жұмыс iстейтiн бұрғылау немесе пайдаланылатын
платформалар
8905.90  - өзгелерi
89.06              Еспелi қайықтардан басқа, соғыс кемелердi және
құтқарушы кемелердi қоса алғанда өзге де кемелер:
8906.10  - соғыс кемелерi
8906.90  - өзгелерi
89.07              Өзге дe жүзу құралдары (мысалы, салдар, жүзбелi
бактар, кессондар, дебаркадерлар, буи және
бакендер):
8907.10  - үрлемелi салдар
8907.90  - өзгелерi
89.08     8908.00  Кемелер және бұзуға арналған өзге де жүзу
құралдары.
ХҮII-тарау
90-топ
Ескертулер 1
ХҮІІІ бөлiм Оптикалық, фотографиялық, кинемотографиялық,
өлшеу, бақылау, дәл өлшеу, медициналық немесе
хирургиялық құрал-жабдықтар мен аппараттар;
барлық түрдегі сағаттар; музыкалық аспаптар;
олардың бөліктері мен керек жарақтары 90-топ Оптикалық, фотографиялық, кинемотографиялық,
өлшеу, бақылау, дәл өлшеу, медициналық немесе
хирургиялық құрал-жабдықтар мен аппараттар;
олардың бөліктері мен керек жарақтары
Ескертулер:
1.- Аталған топқа:
(а) қатты резеңкеден (40.16 тауар позициясы), табиғи немесе композициялық былғарыдан (42.04 тауар позициясы) немесе тоқыма материалынан (59.11 тауар позициясы) басқа, вулканизацияланған резеңкеден дайындалған, машиналарда, құралдарда немесе басқа да техникалық мақсаттарда пайдаланылатын бұйымдар;
(б) олардың ұстаушы бекiтушi органға мақсатты әсерi тек олардың иiлгiштiгі есебiнен ғана жүзеге асырылатын тоқыма материалдарынан жасалған ұстаушы белдiктер немесе өзге де ұстаушы бұйымдар (мысалы, жүктi әйелдерге арналған бандаждар, кеуде бандаждары, қарындарға арналған бандаждар, буындардың немесе бұлшық еттердiң бекiткiштерi) (XI бөлiм);

(в) огнеупорные изделия товарной позиции 69.03; изделия керамические для лабораторных, химических или других технических целей товарной позиции 69.09;
(г) оптически необработанные стеклянные зеркала товарной позиции 70.09 или зеркала из недрагоценных или драгоценных металлов, не являющиеся оптическими элементами (товарная позиция 83.06 или группа 71);
(д) товары товарной позиции 70.07, 70.08, 70.11, 70.14, 70.15 или 70.17;
(е) части общего назначения, указанные в примечании 2 к разделу XV, из недрагоценных металлов (раздел XV) или аналогичные товары из пластмасс (группа 39);
(ж) насосы с измерительными приборами товарной позиции 84.13; счетное или контрольное оборудование, приводимое в действие силой тяжести взвешиваемого груза, или поставляемые отдельно разновесы для весов (товарная позиция 84.23); подъемное или погрузочно-разгрузочное оборудование (товарные позиции 84.25-84.28); машины всех видов для резки бумаги и картона (товарная позиция 84.41); приспособления для регулирования положения обрабатываемых деталей или инструмента на станках товарной позиции 84.66, включая приспособления с оптическими элементами для считывания показаний приборов (например, "оптические" делительные головки), но за исключением тех устройств, которые сами по себе являются исключительно оптическими приборами (например, юстировочные телескопы); счетные машины (товарная позиция 84.70); клапаны и другая арматура (товарная позиция 84.81);
(з) прожекторы или фары, используемые на велосипедах или моторных транспортных средствах (товарная позиция 85.12); портативные электрические фонари товарной позиции 85.13; кинематографические аппараты для записи, воспроизведения или повторной записи звука (товарная позиция 85.19 или 85.20); звуковые головки (товарная позиция 85.22); видеокамеры покадрового изображения, записывающие камеры прочие и цифровые камеры (товарная позиция 85.25); радиолокационная аппаратура, радионавигационная аппаратура или радиоаппаратура дистанционного управления (товарная позиция 85.26); цифровые аппараты управления товарной позиции 85.37; лампы герметичные направленного света товарной позиции 85.39; волоконно-оптические кабели товарной позиции 85.44;
(и) прожекторы или фары товарной позиции 94.05;
(к) изделия группы 95;
(л) емкости для измерения объема, классифицируемые по материалу, из которого они изготовлены; или
(м) катушки, бобины или аналогичные носители (которые должны классифицироваться по материалу, из которого они изготовлены, например, в товарной позиции 39.23 или в разделе XV).

(в) 69.03 тауар позициясының отқа төзiмдi бұйымдары; зертханалық, химиялық немесе басқа да техникалық мақсаттарға арналған 69.09 тауар позициясының қыш бұйымдары;
(г) 70.09 тауар позициясының оптикалық өңделмеген шыны айналары немесе оптикалық элементтер болып табылмайтын қымбат бағалы емес немесе қымбат бағалы материалдардан жасалған айналар (83.06 тауар позициясы немесе 71-топ);
(д) 70.07, 70.08, 70.11, 70.14, 70.15 немесе 70.17 тауар позицияларының тауарлары;
(е) ХY бөлiмге 2-ескертуде көрсетiлген қымбат бағалы материалдардан жасалған жалпы мақсаттағы бөлiктер (ХҮ бөлiм) немесе пластмассадан жасалған ұқсас тауарлар (39-топ);
(ж) 84.13 тауар позициясының өлшеу құралдары бар сорғыштары; өлшенетiн жүктiң ауырлық күшін iске қосатын есептеу немесе бақылау жабдықтары немесе таразыларға арналған жеке жеткiзiлетiн теңдестiргiштер (84.23 тауар позициясы); көтерушi немесе тиеп-түсiргiш жабдықтары (84.25-84.28 тауар позициялары); қағаз бен картонды кесуге арналған машиналардың барлық түрлерi (84.41 тауар позициясы); құралдардың көрсеткiштерiн есептеуге арналған оптикалық элементтерi бар құрылғыларды қоса алғанда (мысалы, "оптикалық" бөлгiш бастиектер), бiрақ өз бетiмен оптикалық құралдар ғана болып табылатын қондырғыларды (мысалы, юстирлық телескоптар) қоспағанда,
ХҮIII-тарау
90-топ
Ескертулер 2
84.66 тауар позициясының станоктарында өңделетiн бөлшектердiң, немесе аспаптардың қалпын реттеуге арналған құрылғылар; есептеу машиналары (84.70 тауар позициясы); клапандар және басқа да арматуралар (84.81 тауар позициясы);
(з) велосипедтерде немесе моторлы көлiк құралдарында (85.12 тауар позициясы) пайдаланылатын прожекторлар мен шамдар; 85.13 тауар позициясының шағын электршамдары; жазуға, дыбысты шығаруға немесе қайта жазуға арналған кинемотографикалық аппараттар (85.19 немесе 85.20 тауар позициялары); дыбыстық бастиектер (85.22 тауар позициясы); кадрлық бейнелеу бейнекамералары, өзге де жазғыш камералар және цифрлық камералар (85.25 тауар позициясы); радиолакациялық аппаратура, радионавигациялық аппаратура немесе алыстан басқарылатын радиоаппаратура (85.26 тауар позициясы); 85.37 тауар позициясының цифрлық басқару аппараттары 85.39 тауар позициясының бағытты сәулелiк герметикалық лампалары: 85.44 тауар позициясының талшықтық-оптикалық кабельдерi;
(и) 94.05 тауар позициясының прожекторлары немесе шамдары;
(к) 95-топтың бұйымдары;
(л) олар дайындалатын материал бойынша жiктелетiн көлемдi өлшеуге арналған ыдыстар; немесе
(м) катушкалар, бобинадар немесе ұқсас тасығыштар (өздерi дайындалған материал бойынша жiктелуi тиiс болатын, мысалы, 39.23 тауар позициясында немесе ХҮ бөлiмде) енгізiлмейдi.

2.- При условии соблюдения положений примечания 1 части и принадлежности к машинам, аппаратам, инструментам или изделиям, включаемым в настоящую группу, должны классифицироваться согласно следующим правилам:
(а) части и принадлежности, являющиеся товарами, включаемыми в одну из товарных позиций данной группы или группы 84, 85 или 91 (кроме товарной позиции 84.85, 85.48 или 90.33), во всех случаях включаются в соответствующие товарные позиции;
Раздел XVIII
Группа 90
90.01/02 1
(б) прочие части и принадлежности, предназначенное для использования исключительно или в основном в определенном виде машин, инструментов или аппаратов или в нескольких машинах, инструментах или аппаратах, включаемых в одну товарную позицию (в том числе машины, инструменты или аппараты товарной позиции 90.10, 90.13 или 90.31), включаются вместе с этими машинами, инструментами или аппаратами;
(в) все прочие части и принадлежности включаются в товарную позицию 90.33.
3.- Положения примечания 4 к разделу XVI относятся также и к данной группе.
4.- В товарную позицию 90.05 не включаются телескопические прицелы для оружия, телескопические перископы для подводных лодок или танков или зрительные трубы, устанавливаемые на машинах, устройствах, приборах или аппаратах, включаемых в данную группу или раздел XVI; такие телескопические прицелы и зрительные трубы включаются в товарную позицию 90.13.
5.- Измерительные или контрольные оптические приборы, устройства или машины, которые, если бы не данное примечание, можно было бы включать как в товарную позицию 90.13, так и в товарную позицию 90.31, включаются в товарную позицию 90.31.
6.- В товарной позиции 90.21 термин "приспособления ортопедические" означает приспособления для:
- предотвращения или коррекции телесных деформаций; или
- поддержки или фиксации частей тела после болезни, операции или повреждения.
К ортопедическим приспособлениям относятся обувь и специальные стельки, изготовленные для коррекции ортопедических состояний, при условии, что они или (1) изготовлены по меркам на заказ, или (2) массового производства, представленные одним предметом, а не парами и разработаны так, чтобы одинаково подходить для любой ноги.
7.- В товарную позицию 90.32 включаются только:
(а) приборы и устройства для автоматического регулирования расхода, уровня, давления или других переменных параметров жидкостей или газов или для автоматического регулирования температуры, независимо от того, основано или нет их действие на электрическом явлении, изменяющемся в соответствии с параметром, подлежащим автоматическому регулированию, которые сконструированы для того, чтобы приводить этот параметр к требуемой величине и удерживать его, стабилизируя от возмущений, постоянно или периодически измеряя действительную величину; и
(б) автоматические регуляторы электрических величин и приборы или устройства для автоматического регулирования неэлектрических величин, действие которых основано на электрическом явлении, изменяющемся в зависимости от параметра, подлежащего автоматическому регулированию, которые сконструированы для того, чтобы приводить этот параметр к требуемой величине и удерживать его, стабилизируя от возмущений постоянно или переодически измеряя действительную величину.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

2.- 1-ескертудiң ережелерiн сақтаған жағдайда, осы топқа енгiзiлген машиналардың, аппараттардың, аспаптардың немесе бұйымдардың бөлiктерi мен керек-жарақтары мына ережелерге сәйкес жiктелуi тиiс:
(а) аталған топтың немесе 84, 85 немесе 91-топтардың тауар позицияларының бiрiне (84.85, 85.48 немесе 90.33 тауар позицияларынан басқа) енгiзiлген тауарлар болып табылатын бөлiктер мен керек-жарақтар барлық жағдайларда тиiстi тауар позицияларына енгiзiледi;
(б) тек қана немесе негiзiнен машиналардың, аспаптардың немесе аппараттардың белгiлi бiр түрiнде немесе бiр тауар позициясына енгiзiлетiн бiрнеше машиналарда, аспаптарда немесе аппараттарда пайдалануға арналған өзге де бөлiктер мен керек-жарақтар (оның iшiнде 90.10, 90.13 немесе 90.31 тауар позицияларының машиналары, аспаптары немесе аппараттары) осы машиналармен, аспаптармен немесе аппараттармен бiрге енгiзiледi;
(в) өзге де барлық бөліктер мен керек-жарақтар 90.33 тауар позициясына енгiзiледi.
3.- ХYI бөлiмге 4-ескертудiң ережелерi де аталған топқа жатқызылады.
4.- 90.05 тауар позициясына қару-жараққа арналған телескопиялық нысаналар, сүңгуiр қайықтарға немесе танктерге арналған телескопиялық перископтар немесе аталған топқа немесе ХYI бөлiмге енгiзілетiн машиналарға, қондырғыларға, аспаптарға немесе аппараттарға орнатылатын көру түтіктері;
ХҮIIІ-тарау
90-топ
90.01 1
мұндай телескопиялық нысаналар мен көру түтіктерi 90.13 тауар позициясына енгiзiледi.
5.- Егер аталған ескертудi 90.13 тауар позициясына да, 90.31 тауар позициясына да енгiзу мүмкiн болса, өлшеулiк немесе бақылаулық оптикалық құралдар, қондырғылар немесе машиналар 90.31 тауар позициясына енгiзiледі.
6.- 90.21 тауар позициясының "ортопедиялық құралдар" терминi:
- дене деформацияларының алдын алуға немесе түзетуге; немесе
- науқастан, операциядан немесе зақымданудан кейiн дене бөлiктерiн ұстауға немесе бекiтуге арнаған құралдарды бiлдiредi.
Ортопедиялық құралдарға, олардың немесе (1) тапсырысқа арналған өлшемдерi бойынша дайындалуы немесе (2) жаппай өндiруге арналып, қос-қостап емес, бiр затпен берiлуi және кез келген аяққа бiрдей келетiндей болып әзiрленуi шартымен, ортопедиялық жай-күйлердi түзету үшiн дайындалатын аяқ-киiмдер мен арнайы ұлтарақтар жатады.
7.- 90.82 тауар позициясына тек:
(а) сұйықтар мен газдардың шығыстарын, деңгейiн, қысымын немесе басқа да ауыспалы параметрлерiн автоматты түрде реттеуге арналған немесе олардың әрекетi бұл параметрдi талап ететiн өлшемге келтiру және оның өзгерiстерiн тұрақтандыра отырып, шын мәнiндегi шамасын тұрақты түрде немесе кезең-кезеңiмен өлшей отырып ұстау үшiн құрастырылатын автоматты түрде реттеуге жататын параметрге сәйкес өзгерiп тұратын электр құбылыстарына негiзделiнетiндігiне немесе негiзделмейтiндiгiне қарамастан, температураны автоматты түрде реттеуге арналған құралдар мен қондырғылар; және
(б) олардың әрекетi бұл параметрдi талап етiлетiн өлшемге келтiру және оны өзгерiстерiн тұрақтандыра отырып, шын мәнiндегi шамасын тұрақты түрде немесе кезең-кезеңiмен өлшей отырып ұстау үшін құрастырылатын автоматты түрде реттеуге жататын параметрге қарай өзгерiп тұратын электр құбылысына негiзделетiн электрлiк емес шамаларды автоматты түрде реттеуге арналған электр шамалардың автоматты реттегiштерi мен құралдары немесе қондырғылары ғана енгiзiледi.
Тауар     YЖ
позициясы коды

90.01             Волокна оптические и жгуты
волоконно-оптические; кабели
волоконно-оптические, кроме указанных
в товарной позиции 85.44; листы и
пластины из поляризационного материала;
линзы (включая контактные), призмы,
зеркала и прочие оптические элементы,
из любого материала, неоправленные,
кроме таких элементов из оптически не
обработанного стекла:
9001.10  - волокна оптические, жгуты и кабели
волоконно-оптические
9001.20  - листы и пластины из поляризационного
материала
9001.30  - линзы контактные
9001.40  - линзы для очков из стекла
9001.50  - линзы для очков из прочих материалов
9001.90  - прочие
90.02             Линзы, призмы, зеркала и прочие
оптические элементы, из любого
материала, в сборе, являющиеся частями
инструментов и приборов или
приспособлениями для них, кроме таких
элементов из оптически не обработанного
стекла:
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVIII
Группа 90
90.02 2 /06 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- объективы:
9002.11  -- для камер, проекторов или фотоувеличителей
или оборудования для проецирования с
уменьшением
9002.19  -- прочие
9002.20  - фильтры
9002.90  - прочие
90.03             Оправы и арматура для очков, защитных
очков или аналогичных оптических
приборов, и их части:
- оправы и арматура:
9003.11  -- из пластмасс
9003.19  -- из других материалов
9003.90  - части
90.04             Очки, защитные очки и аналогичные
оптические приборы, корректирующие,
защитные или прочие:
9004.10  - очки солнцезащитные
9004.90  - прочие
90.05             Бинокли, монокуляры, прочие зрительные
трубы и их арматура; прочие
астрономические приборы и арматура для
них, кроме радиоастрономических приборов
9005.10  - бинокли
9005.80  - приборы прочие
9005.90  - части и принадлежности (включая арматуру)
90.06             Фотокамеры (кроме кинокамер);
фотовспышки и лампы-вспышки, кроме
газоразрядных ламп товарной позиции 85.39:
9006.10  - фотокамеры, используемые для подготовки
печатных пластин или цилиндров
9006.20  - фотокамеры, используемые для фиксации
изображения документов на пленки для
микрофильмирования, микрофиши или
другие микроносители
9006.30  - фотокамеры, специально предназначенные
для подводной съемки, аэрофотосъемки
или для медицинского или хирургического
обследования внутренних органов;
камеры, позволяющие проводить сличение,
для судебных или криминалистических
целей

90.01              Оптикалық талшықтар мен талшықты-оптикалық
бұраулар; 85.44 тауар позициясында
көрсетiлгендерден басқа, талшықты-оптикалық
кабельдер; поляризацияланған материалдардан
жасалған беттер мен пластиналар; линзалар
(контакттi линзаларды қоса алғанда), призмалар,
шынылар және кез келген материалдардан жасалған,
оптикалық жағынан өңделмеген шыныдан жасалған
элементтерден басқа, қасекiленбеген өзге де
оптикалық элементтер:
ХҮІII-тарау
90-топ
90.01 2 /06 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
9001.10  - оптикалық талшықтар және талшықты-оптикалық
бұраулар мен кабельдер
9001.20  - поляризацияланған материалдардан жасалған
беттер мен пластиналар
9001.30  - контактілi линзалар
9001.40  - шыныдан жасалған көзiлдiрiк линзалары
9001.50  - өзге де материалдардан жасалған
көзiлдiрiктерге арналған линзалар
9001.90  - өзгелерi
90.02              Кез келген материалдардан жасалған көзiлдiрiк
линзалары, призмалары, айна және басқа оптикалық
элементтерi, құралдар және приборлардың
бөлiктерi немесе соларға бейiмделген құралдар,
оптикалық өңделмеген шынылардан жасалған:
- объективтер:
9002.11  - камералар, проекторлар немесе фотоүлкейткiштер
немесе жабдықтар үшiн
9002.19  -- өзгелерi
9002.20  - фильтрлер
9002.90  - өзгелерi
90.03              Көзiлдiрiктерге, қорғаушы көзiлдiрiктерге немесе
ұқсас оптикалық аспаптарға арналған қасекiлер
мен арматуралар, және олардың бөлiктерi:
- қасекiлер мен арматуралар
9003.11  -- пластмассадан жасалған
9003.19  -- басқа материалдардан жасалған
9003.90  - бөлiктер
90.04              Көзiлдiрiктер, қорғаушы көзiлдiрiктер мен
түзетушi, қорғаушы немесе басқа да осындай
оптикалық құралдар:
9004.10  - күннен қорғайтын көзiлдiрiктер
9004.90  - өзгелерi
90.05              Дүрбілер, монокулярлар, өзге де көзбен көру
түтiктерi және олардың арматуралары;
радиоастрономиялық приборлардан басқа, өзге де
астрономиялық және оларға арналған арматура:
9005.10  - бинокльдер
9005.80  - өзге де приборлар
9005.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар (арматураны қоса
алғанда)
90.06              Фотокамералар (кинокамераларды қоса алғанда);
85.39 тауар позициясының газразрыбты шамдардан
басқа, фотожарқылдар мен жарқыл шамдар:
ХҮIIІ-тарау
90-топ
90.06 2 /08 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
9006.10  - баспа пластиналарды немесе цилиндрлердi
дайындау үшiн пайдаланылатын фотокамералар
9006.20  - микрофильмдерге, микрофиштерге немесе басқа да
микротасығыштарға арналған құжаттардың
бейнелерiн таспаға көшiру үшiн пайдаланылатын
фотокамералар
9006.30  - су астында түсiруге, аэрофототүсiруге немесе
iшкi органдарды медициналық немесе хирургиялық
тексеруге арналған фотокамералар; сот немесе
криминалистика мақсаттары үшiн салыстыру
жүргiзуге мүмкiндiк беретiн камералар

9006.40  - фотокамеры с моментальным получением
готового снимка
- фотокамеры прочие:
9006.51  -- зеркальные, для пленки шириной
не более 35 мм
9006.52  -- прочие, для катушечной пленки шириной
менее 35 мм
9006.53  -- прочие, для катушечной пленки шириной
35 мм
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVIII
Группа 90
90.06 2 /09 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
9006.59  -- прочие
- фотовспышки и лампы-вспышки:
9006.61  -- разрядные (электронные) фотовспышки
9006.62  -- лампы-вспышки, в том числе в форме
куба и аналогичные изделия
9006.69  -- прочие
- части и принадлежности:
9006.91  -- для фотокамер
9006.99  -- прочие
90.07             Кинокамеры и кинопроекторы,
содержащие или не содержащие
звукозаписывающие или
звуковоспроизводящие устройства:
- кинокамеры:
9007.11  -- для пленки шириной менее 16 мм
или для пленки 2 х 8 мм
9007.19  -- прочие
9007.20  - кинопроекторы
- части и принадлежности:
9007.91  -- для кинокамер
9007.92  -- для кинопроекторов
90.08             Проекторы изображений, кроме
кинематографических; фотоувеличители
и оборудование для проецирования
изображений с уменьшением (кроме
кинематографического):
9008.10  - проекторы для слайдов
9008.20  - устройства для считывания микрофильмов,
микрофиш или прочих микроносителей,
способные или не способные производить
копии
9008.30  - проекторы изображений прочие
9008.40  - фотоувеличители и оборудование для
проецирования изображений с уменьшением
(кроме кинематографического)
9008.90  - части и принадлежности
90.09             Фотокопировальные машины с встроенной
оптической системой или контактного
типа и термокопировальные машины:
- машины электростатические
фотокопировальные:
9009.11  -- работающие посредством воспроизведения
исходного изображения непосредственно
на копии (прямой процесс)
9009.12  -- работающие посредством воспроизведения
исходного изображения на копии через
промежуточный носитель (непрямой
процесс)
- машины фотокопировальные прочие:
9009.21  -- с встроенной оптической системой
9009.22  -- контактного типа
9009.30  - машины термокопировальные
- части и принадлежности:
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVIII
Группа 90
90.09 2 /13
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
9009.91  -- устройства автоматической подачи
документов

9006.40  - түсiргенде бiрден дайын сурет шығаратын
фотокамералар
- өзге де фотокамералар:
9006.51  -- енi 35 мм аспайтын таспаға арналған, айналы
9006.52  -- енi 35 мм аз катушка түрiндегi таспаға
арналған, өзгелерi
9006.53  - енi 35 мм катушка түрiндегi таспаға арналған,
өзгелерi
9006.59  -- өзгелерi
- фотожарқылдар және жарқыл шамдар:
9006.61  -- разрядтық (электр) фотожарқылдар
9006.62  -- жарқыл шамдар, соның iшiнде куб түрiндегi және
ұқсас бұйымдар
9006.69  -- өзгелерi
- бөлiктер мен керек-жарақтар:
9006.91  -- фотокамералар үшiн
9006.99  -- өзгелерi
90.07              Дыбыс жазатын немесе дыбыс шығаратын құрылғылары
бар немесе жоқ кинокамералар мен
кинопроекторлар:
- кинокамералар:
9007.11  -- енi 16 мм аз таспа үшiн немесе 2 x 8 мм таспа
үшiн
9007.19  -- өзгелерi
9007.20  - кинопроекторлар
- бөлiктер мен керек-жарақтар:
9007.91  - кинокамералар үшiн
9007.92  -- кинопроекторлар үшiн
90.08              Киномотографиялықтардан басқа, бейнелеу
проекторлары; фотоүлкейткiштер және көрiнiстердi
кiшiрейтiп көрсетуге арналған жабдық
(киномотографиялықтардан басқа):
9008.10  - слайдтар үшiн проекторлар
ХҮIIІ-тарау
90-топ
90.08 2 /10 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
9008.20  - көшiрмелерiн шығаруға мүмкiндiгi бар немесе
жоқ, микрофильмдердi, микрофиштердi немесе
басқа да микротасығыштарды қарап оқуға
арналған құрылғылар
9008.30  - өзге де бейнелеу проекторлары
9008.40  - фотоүлкейткiштер және көрiнiстердi кiшiрейтiп
көрсетуге арналған (киномотографиялықтардан
басқа) жабдық
9008.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар
90.09              Оптикалық жүйесi бар немесе контактiлi үлгiдегi
фотокөшiру машиналары және термокөшiру
машиналары:
- электростатистикалық фотокөшiру машиналары
9009.11  --
9009.12  --
- өзге де фотокөшiру машиналары:
9009.21  -- орнатылған оптикалық жүйесiмен
9009.22  -- контактiлi түрдегi
9009.30  - термокөшiру машиналары
- бөлiктер мен керек-жарақтар:
9009.91  -- құжаттардың автоматтық түрде беріп тұратын
құрылғылары

9009.92  -- устройства подачи бумаги
9009.93  -- сортировщики
9009.99  -- прочие
90.10             Аппаратура и оборудование для
фотолабораторий (включая кинолаборатории)
(включая аппаратуру для проецирования
или нанесения рисунка маски на
сенсибилизированные полупроводниковые
материалы), в другом месте данной группы
не поименованные или не включенные;
негатоскопы; экраны проекционные:
9010.10  - аппаратура и оборудование для
автоматического проявления фотопленок
(включая кинопленки) или фотобумаги
в рулонах или для автоматической
печати на фотобумагу в рулонах
- аппаратура для проецирования или
нанесения рисунка маски на
сенсибилизированные полупроводниковые
материалы:
9010.41  -- аппаратура для непосредственного
нанесения рисунка на полупроводниковые
пластины
9010.42  -- установки совмещения и пошагового
экспонирования
9010.49  -- прочая
9010.50  - аппаратура и оборудование для
фотолабораторий (включая
кинолаборатории), прочие; негатоскопы
9010.60  - экраны проекционные
9010.90  - части и принадлежности
90.11             Микроскопы оптические сложные, включая
микроскопы для микрофотосъемки,
микрокиносъемки или микропроецирования:
9011.10  - микроскопы стереоскопические
9011.20  - микроскопы для микрофотографии,
микрокиносъемки или микропроецирования,
прочие
9011.80  - микроскопы прочие
9011.90  - части и принадлежности
90.12             Микроскопы, кроме оптических; аппараты
дифракционные:
9012.10  - микроскопы, кроме оптических микроскопов;
аппараты дифракционные
9012.90  - части и принадлежности
90.13             Устройства на жидких кристаллах, кроме
изделий, более точно описанных в других
товарных позициях; лазеры, кроме
лазерных диодов; приборы и инструменты
оптические прочие, в другом месте
данной группы не поименованные или
не включенные:
9013.10  - прицелы телескопические для установки
на оружии; перископы; трубы зрительные,
изготовленные как части машин,
инструментов, приборов или аппаратуры
данной группы или раздела XVI
9013.20  - лазеры, кроме лазерных диодов
9013.80  - устройства, приборы и инструменты прочие
9013.90  - части и принадлежности
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVIII
Группа 90
90.14/18 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
90.14             Компасы для определения направления;
навигационные приборы и инструменты
прочие:
9014.10  - компасы для определения направления
9014.20  - приборы и инструменты для аэронавигации
или космической навигации (кроме
компасов)

9009.92  -- қағаздарды берiп тұратын құрылғылар
9009.93  -- сорттаушылар
9009.99  -- өзгелерi
90.10              Фотозертханаларға (кинозертханаларды қоса
алғанда) арналған, осы топтың басқа жерiнде
аталмаған немесе енгiзiлмеген аппаратура мен
жабдықтар (сенсибилизацияланған
жартылай-өткiзгiш проекциялау немесе түсiруге
арналған аппаратураны қоса алғанда);
негетоскоптар; проекциялық экрандар
9010.10  - фототаспаларды (кинотаспаларлы қоca алғанда)
автоматтық түрде шығаруға арналған аппаратура мен
жабдықтар немесе орамдағы фотоқағаздар немесе
орамдағы фотоқағаздарға автоматты түрде түсiруге
арналған
- сенсибилизацияланған жартылай өткiзгіш
проекциялау немесе түсiруге арналған аппаратура:
9010.41  -- жартылай өткiзгiш пластиналарға суреттi
тiкелей түсiруге арналған аппаратура
9010.42  --
9010.49  -- өзгелерi
9010.50  - фотозертханаларға арналған аппаратура мен
жабдықтар (кинозертханаларлы қоса алғанда),
өзгелерi; негатоскоптар
ХҮIIІ-тарау
90-топ
90.10 2 /15 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
9010.60  - проекциялық экрандар
9010.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар
90.11              Микрофототүсiруге, микрокинотүсiруге немесе
микропроекциялауға арналған микроскоптарды
қоса алғанда, күрделi оптикалық микроскоптар:
9011.10  - стериоскопиялық микроскоптар
9011.20  - өзгелерi, микрофототүсiруге, микрокинотүсiруге
немесе микропроекциялауға арналған микроскоптар
9011.80  - өзге де микроскоптар
9011.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар
90.12              Оптикалықтардан басқа, микроскоптар;
дифракциялық аппараттар:
9012.10  - оптикалық микроскоптардан басқа, микроскоптар;
дифракциялық аппараттар
9012.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар
90.13              Басқа тауар позициясының мейiлiнше дәл
сипатталған бұйымдардан басқa, сұйық
кристалдардағы қондырғылар; лазерлi диодтардан
басқа, лазерлер; осы топтың басқа жерiнде
аталмаған немесе енгiзiлмеген, басқа да
оптикалық приборлар мен құралдар:
9013.10  - қару-жарақтарға қондырғылар ретiнде арналған
телескопиялық нысаналар; перископтар; аталған
топтағы немесе ХYI бөлiмдегi машиналардың,
приборлардың немесе аппараттардың бөлiктерi
ретiнде дайындалған көру түтіктерi
9013.20  - лазерлi диодтардан басқа, лазерлер
9013.80  - қондырғылар, приборлар және өзге де құралдар
9013.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар
90.14              Бағытты айқындауға арналған компастар,
навигациялық приборлар мен құралдар және
басқа да құралдар:
9014.10  - бағытты айқындауға арналған компастар
9014.20  - аэронавигацияға немесе космос навигациясына
арналған приборлар мен құралдар

9014.80  - приборы и инструменты прочие
9014.90  - части и принадлежности
90.15             Приборы и инструменты геодезические или
топографические (включая
фотограмметрические), гидрографические,
океанографические, гидрологические,
метеорологические или геофизические,
кроме компасов; дальномеры:
9015.10  - дальномеры
9015.20  - теодолиты и тахеометры
9015.30  - нивелиры
9015.40  - фотограмметрические геодезические или
топографические инструменты и приборы
9015.80  - приборы и инструменты прочие
9015.90  - части и принадлежности
90.16      9016.00  Весы чувствительностью 0,05 г или выше,
с разновесями или без них.
90.17             Инструменты для черчения, разметки и
математических расчетов (например,
чертежные машины, пантографы,
транспортиры, чертежные наборы,
логарифмические линейки, дисковые
калькуляторы); инструменты ручные для
измерения линейных размеров (например,
измерительные стержни и рулетки,
микрометры, кронциркули), в другом месте
данной группы не поименованные или не
включенные:
9017.10  - столы и машины чертежные, автоматические
или неавтоматические
9017.20  - инструменты для черчения, разметки или
математических расчетов, прочие
9017.30  - микрометры, кронциркули, штангенциркули
и калибры
9017.80  - инструменты прочие
9017.90  - части и принадлежности
90.18             Приборы и устройства, применяемые
в медицине, хирургии, стоматологии или
ветеринарии, включая сцинтиграфическую
аппаратуру, аппаратура электромедицинская
прочая и приборы для исследования зрения:
- аппаратура электродиагностическая
(включая аппаратуру для функциональных
диагностических исследований или для
контроля физиологических параметров):
9018.11  -- электрокардиографы
9018.12  -- аппаратура ультразвукового сканирования
9018.13  -- магнитно-резонансные томографы
9018.14  -- сцинтиграфическая аппаратура
9018.19  -- прочая
-------------------------------------------------------------------
Раздел ХVIII
Группа 90
90.18 2 /21
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
9018.20  - аппаратура, основанная на использовании
ультрафиолетового или инфракрасного
излучения
- шприцы, иглы, катетеры, канюли и
аналогичные инструменты:
9018.31  -- шприцы, с иглами или без игл
9018.32  -- иглы трубчатые металлические и иглы
для наложения швов
9018.39  -- прочие
- приборы и устройства стоматологические,
прочие:
9018.41  -- бормашины, совмещенные или не
совмещенные на едином основании
с прочим стоматологическим оборудованием
9018.49  -- прочие

9014.80  - өзге де приборлар мен құралдар
9014.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар
90.15              Компостарды қоспағанда, топографиялық
(фотограмметриялықты қоса алғанда),
гидрографиялық, мұхиттық-гpaфиялық,
гидрологиялық, метереологиялық немесе
геофизикалық аспаптар мен құралдар; қашықтық
өлшегiштер:
9015.10  - қашықтық өлшегiштер
9015.20  - теодолиттер мен тахеометрлер
ХYIII-тарау
90-топ
90.15 2 /18 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
9015.30  - нивелирлер
9015.40  - фотограмметриялықты, геодезиялықты немесе
типографиялық аспаптар мен құралдар
9015.80  - өзге де аспаптар мен құралдар
9015.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар
90.16     9016.00  Әр түрлi таразылары бар немесе оларсыз
сезiмталдығы 0,05 г немесе одан астам таразылар
90.17              Сызуға, белгiлеуге және математикалық есептерге
арналған құралдар (мысалы, сызу машиналары,
пантографтар, транспортирлер, сызу жиынтықтары,
логарифмиялық сызғыштар, дискiсi бар
калькуляторлар); аталған топтың басқа жерiнде
аталмаған немесе енгiзiлмеген, сызықтық
мөлшерлердi өлшеуге арналған қол құралдары
(мысалы, өлшеу стерженьдер мен
рулеткалар, микрометрлер, кронциркульдер):
9017.10  - автоматтандырылған немесе автоматтандырылмаған,
сызу үстелдерi мен машиналар
9017.20  - өзге де сызуға, белгiлеуге және математикалық
есептерге арналған құралдар
9017.30  - микрометрлер, кронциркульдер,
штангенциркульдер және калибрлар
9017.80  - өзге де құралдар
9017.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар
90.18              Сцинтигрифиялық аппаратураны, электромедициналық
аппаратураны қоса алғанда, медицинада,
хирургияда, стомотологияда немесе мал
дәрiгерлiгiнде қолданылатын аспаптар мен
құралдар, өзгелерi және көздiң қарашығын
зерттеуге арналған аспаптар:
- электродиагностикалық аппаратурасы
(функционалды диагностикалық зерттеулерге
арналған немесе физиологиялық параметрлердi
бақылауға арналған аппаратураны қоса алғанда):
9018.11  -- электрокардиографтар
9018.12  -- ультрадыбысты сканерлеуге арналған
аппаратура
9018.13  -- магниттiк-резонанстық томографтар
9018.14  -- сцинтиграфиялық аппаратура
9018.19  -- өзгелерi
9018.20  - ультракүлгiн немесе инфрақызыл сәулелердi
пайдалану үшiн негiзделген аппаратура
- шприцтер, инелер, катетерлер және ұқсас
құралдар:
9018.31  -- инесi бар немесе инесiз шприцтер
9018.39  -- өзгелерi
XYIII-тарау
90-топ
90.18 2 /21 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
- стоматологиялық приборлар мен қондырғылар,
өзгелерi;
9018.41  -- өзге де стоматологиялық жабдықтармен бiрыңғай
негiзiнде қатар қолданатын немесе қатар
қолданбайтын бор машиналары
9018.49  -- өзгелерi

9018.50  - инструменты и устройства
офтальмологические, прочие
9018.90  - инструменты и оборудование, прочие
90.19             Устройства для механотерапии; аппараты
массажные; аппаратура для психологических
тестов для определения способностей;
аппаратура для озоновой, кислородной
и аэрозольной терапии, искусственного
дыхания или прочая терапевтическая
дыхательная аппаратура:
9019.10  - устройства для механотерапии; аппараты
массажные; аппаратура для психологических
тестов для определения способностей
9019.20  - аппаратура для озоновой, кислородной,
аэрозольной терапии, искусственного
дыхания или прочая терапевтическая
дыхательная аппаратура
90.20      9020.00  Оборудование дыхательное прочее и
газовые маски, кроме защитных масок
без механических деталей и сменных
фильтров.
90.21             Приспособления ортопедические, включая
костыли, хирургические ремни и бандажи;
шины и прочие приспособления для лечения
переломов; части тела искусственные;
аппараты слуховые и прочие приспособления,
которые носятся на себе, с собой или
имплантируются в тело для компенсации
дефекта органа или его неработоспособности:
9021.10  - приспособления ортопедические или
для лечения переломов
- зубы искусственные и стоматологические
соединительные детали:
9021.21  -- зубы искусственные
9021.29  -- прочие
- части тела искусственные, прочие:
9021.31  - суставы искусственные
9021.39  -- прочие
9021.40  - аппараты слуховые, кроме частей
и принадлежностей
9021.50  - кардиостимуляторы, кроме частей и
принадлежностей
9021.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVIII
Группа 90
90.22/26 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
90.22             Аппаратура, основанная на использовании
рентгеновского, альфа-, бета- или
гамма-излучений, предназначенная или
не предназначенная для медицинского,
хирургического, стоматологического или
ветеринарного использования, включая
аппаратуру рентгенографическую или
радиотерапевтическую, рентгеновские
трубки и прочие генераторы рентгеновского
излучения, генераторы высокого напряжения,
щиты и пульты управления, экраны, столы,
кресла и аналогичные изделия для
обследования или лечения:
- аппаратура, основанная на действии
рентгеновского излучения, предназначенная
или не предназначенная для медицинского,
хирургического, стоматологического или
ветеринарного использования, включая
аппаратуру рентгенографическую или
радиотерапевтическую:
9022.12  -- компьютерные томографы

9018.50  - офтальмологиялық құралдар мен қондырғылар,
өзгелерi
9018.90  - құралдар мен қондырғылар, өзгелерi
90.19              Механикалық терапияға арналған аппаратура;
массаждың аппараттар; кәсiптiк жарамдылығын
психологиялық тексеруге арналған аппаратура;
озонмен, оттегімен және аэрозольмен және
аэрозольмен емдеуге, қолдан тыныс алдыруға
арналған аппаратура немесе басқа да терапевтiк
тыныс алу аппаратурасы:
9019.10  - механикалық терапияға арналған аппаратура;
массаждық аппараттар; кәсiптiк жарамдылығын
психологиялық тексеруге арналған аппаратура
9019.20  - озонмен, оттегiмен және аэрозольмен және
аэрозольмен емдеуге, қолдан тыныс алдыруға
арналған аппаратура немесе басқа да терапевтiк
тыныс алу-аппаратурасы
90.20     9020.00  Механикалық тетiктерi мен ауыстырмалы сүзгiлерi
жоқ тыныс алу басқа да құралдар және қорғау
маскалардан басқа, газ маскалары.
90.21              Балдақтарды, хирургиялық белдiктердi және
бандаждарды қоса алғанда, бейiмделген
ортопедиялық құралдар; сынықтарды емдеуге
арналған таңғыш қалақтар және басқа да
бейiмделген құралдар; жасанды дене мүшелерi;
жетiлмеген органды немесе оның кемiстiгін өтеу
үшiн жүретін өзiмен алып жүретiн немесе денеге
салынатын, есту және басқа да аппараттар:
902l.10  - ортопедиялыққа немесе сынықтарды емдеуге
арналған құралдар
- жасанды тiстер және стоматологиялық бiрiктiргiш
бөлшектерi:
9021.21  -- жасанды тicтep
9021.29  -- өзгелерi
- жасанды дене мүшелерi, өзгелерi:
9021.31  -- жасанды буындар
9021.39  -- өзгелерi
9021.40  - бөлiктер мен керек-жарақтардан басқа, есту
аппараттары
ХҮIIІ-тарау
90-топ
90.21 2 /23
Тауар     YЖ
позициясы коды
9021.50  бөлiктер мен керек-жарақтардан басқа,
жүрекширатқыштар
9021.90  - өзгелерi
90.22              Рентгенографиялық немесе радиотерапевтiк
аппаратураны, рентгендiк түтiктердi және басқа да
рентгендiк сәулелену генераторларын, кернеуi
жоғары қысымды генераторларды, басқару
қалқандары мен пульттерiн, экрандарды тексеруге
немесе емдеуге арналған столдарды, креслоларды
қоса алғанда, рентгендiк, альфа-, бета- немесе
гамма- сәулеленудi пайдалануға негiзделген,
медициналық, хирургиялық, стоматологиялық
немесе малдәрiгерлiк пайдалану үшiн арналған
немесе арналмаған аппаратура:
- рентгенографиялық немесе радиотерапевтiк
аппаратураны қоса алғанда, рентгендiк сәулеленудi
пайдалануға негiзделген, медициналық,
хирургиялық, стоматологиялық немесе
малдәрiгерлiк пайдалану үшiн арналған немесе
арналмаған аппаратура:
9022.12  -- компьютерлiк томографтар

9022.13  -- для использования в стоматологии,
прочая
9022.14  -- для медицинского, хирургического или
ветеринарного использования, прочая
9022.19  -- прочая
- аппаратура, основанная на использовании
альфа-, бета-, или гамма-излучения,
предназначенная или не предназначенная
для медицинского, хирургического,
стоматологического или ветеринарного
использования, включая аппаратуру
рентгенографическую или
радиотерапевтическую:
9022.21  -- аппаратура для медицинского,
хирургического, стоматологического
или ветеринарного использования
9022.29  -- для другого использования
9022.30  - трубки рентгеновские
9022.90  - прочая, включая части и принадлежности
90.23      9023.00  Приборы, аппаратура и модели,
предназначенные для демонстрационных
целей (например, при обучении или
экспонировании), не пригодные для
другого использования.
90.24             Машины и устройства для испытаний на
твердость, прочность, сжатие, упругость
или другие механические свойства
материалов (например, металлов,
древесины, текстильных материалов,
бумаги, пластмасс):
9024.10  - машины и устройства для испытаний
металлов
9024.80  - машины и устройства прочие
9024.90  - части и принадлежности
90.25             Ареометры и аналогичные приборы,
действующие при погружении в жидкость,
термометры, пирометры, барометры,
гигрометры и психрометры, с записывающим
устройством или без записывающего
устройства, и любые комбинации этих
приборов
- термометры и пирометры, не объединенные
с другими приборами:
9025.11  -- жидкостные, прямого считывания
9025.19  -- прочие
9025.80  - приборы измерительные прочие
9025.90  - части и принадлежности
90.26             Приборы и аппаратура для измерения
или контроля расхода, уровня, давления
или других переменных характеристик
жидкостей или газов (например,
расходомеры, указатели уровни, манометры,
тепломеры), кроме приборов и аппаратуры
товарной позиции 90.14, 90.15, 90.28
или 90.32:
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVIII
Группа 90
90.26 2 /30 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
9026.10  - для измерения или контроля расхода
или уровня жидкостей
9026.20  - для измерения или контроля давления
9026.80  - приборы или аппаратура, прочие
9026.90  - части и принадлежности
90.27             Приборы и аппаратура для физического или
химического анализа (например,
поляриметры, рефрактометры, спектрометры,
газо- или дымоанализатора); приборы и
аппаратура для измерения или контроля
вязкости, пористости, расширения,
поверхностного натяжения или аналогичные;
приборы и аппараты для измерения или
контроля количества тепла, звука или
света (включая экспонометры); микротомы:

9022.13  -- стоматологияда пайдалану үшiн, өзгелерi
9022.14  -- медициналық, хирургиялық, стоматологиялық
немесе малдәрiгерлiк пайдалану үшiн
9022.19  -- өзгелерi
- рентгенографиялық немесе радиотерапевтік
аппаратураны қоса алғанда, рентгендiк альфа-,
бета- немесе гамма- сәулеленудi пайдалануға
негiзделген, медициналық, хирургиялық,
стоматологиялық немесе малдәрiгерлiк пайдалану
үшiн арналған немесе арналмаған аппаратура:
9022.21  -- медициналық, хирургиялық, стоматологиялық
немесе малдәрiгерлiк пайдалану үшiн арналған
аппаратура
9022.29  -- басқа да пайдалануға арналған
9022.30  - рентгендiк түтіктер
9022.90  - бөлiктер мен керек-жарақтарды қоса алғанда,
өзгелерi
90.23     9023.00  Көрсету мақсатына арналған (мысалы, үйрету
немесе экспонаттау кезiнде), басқадай пайдалануға
жарамсыз аспаптар, аппаратуралар және модельдер.
ХҮIIІ-тарау
90-топ
90.24/27 1
Тауар     YЖ
позициясы коды
90.24              Материалдардың (мысалы, металдар, ағаш, тоқыма
материалдары, қағаздар, пластмассалар)
қаттылығын, берiктiгiн, созылуын және қысылуын,
икемдiлiгiн немесе басқа да механикалық
қасиеттерiн сынауға арналған машиналар мен
аспаптар:
9024.10  - металдарды сынауға арналған машиналар мен
аспаптар
9024.80  - өзге де машиналар мен аспаптар
9024.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар
90.25              Жазатын қондырғылары бар немесе жазатын
қондырғылары жоқ, сұйыққа батырған кезде жұмыс
iстейтiн ареометрлер мен осындай аспаптар,
термометрлер, пирометрлер, барометрлер,
гигрометрлер және психрометрлер, осы аспаптардың
кез келген комбинациялары:
- басқа да приборлармен бiрiкпеген, термометрлер
мен пирометрлер
9025.11  -- сұйықтай,
9025.19  -- өзгелерi
9025.80  - өзге де өлшеу приборлары
9025.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар
90.26              90.14, 90.15, 90.28 немесе 90.32 тауар
позициясының аспаптар мен аппаратурадан басқа,
сұйық пен газдың шығынын, деңгейiн, қысымын
немесе басқа да өзгермелi сипаттамаларын өлшеуге
немесе бақылауға арналған аспаптар немесе
аппаратуралар (мысалы, шығынды өлшегiштер,
деңгейдi көрсеткiштер, монометрлер, жылу
өлшегiштер):
9026.10  - сұйықтардың шығынын немесе деңгейiн өлшеуге
немесе бақылауға арналған
9026.20  - қысымды өлшеуге немесе бақылауға арналған
9026.80  - аспаптар мен аппаратура, өзгелерi
9026.90  - бөліктер мен керек-жарақтар
90.27              Физикалық немесе химиялық талдауға арналған
аспаптар мен аппаратура (мысалы,
поляриметрлер, рефрактометрлер, спектрометрлер,
газ және түтін талдағыштар); тұтқырлығын,
кеуектiлiгін, кеңейтiлуiн, бетінің созылуын
немесе осындайларды өлшеуге немесе бақылауға
арналған аспаптар мен аппаратуралар; жылудың,
дыбыстың немесе жарықтың мөлшерiн өлшеуге немесе
бақылауға арналған аспаптар мен аппараттар
(экспонометрлердi қоса алғанда); микротомдар:
ХҮIIІ-тарау
90-топ
90.27 2 /30 1
Тауар     YЖ
позициясы коды

9027.10  - газо- или дымоанализаторы
9027.20  - хроматографы и приборы для электрофореза
9027.30  - спектрометры, спектрофотометры и
спектрографы, основанные на действии
оптического излучения (ультрафиолетового,
видимой части спектра, инфракрасного)
9027.40  - экспонометры
9027.50  - приборы и аппаратура, основанные на
действии оптического излучения
(ультрафиолетового, видимой части спектра,
инфракрасного), прочие
9027.80  - приборы и аппаратура прочие
9027.90  - микротомы; части и принадлежности
90.28             Счетчики подачи или производства газа,
жидкости или электроэнергии, включая
калибрующие:
9028.10  - счетчики газа
9028.20  - счетчики жидкости
9028.30  - счетчики электроэнергии
9028.90  - части и принадлежности
90.29             Счетчики числа оборотов, счетчики
количества продукции, таксометры,
счетчики пройденного расстояния в милях,
шагомеры и аналогичные приборы;
спидометры и тахометры, кроме приборов
и инструментов товарной позиции 90.14
или 90.15; стробоскопы:
9029.10  - счетчики числа оборотов, счетчики
количества продукции, таксометры,
счетчики пройденного расстояния в
милях, шагомеры и аналогичные приборы
9029.20  - спидометры и тахометры; стробоскопы
9029.90  - части и принадлежности
90.30             Осциллоскопы, анализаторы спектра,
прочие приборы и аппаратура для
измерения или контроля электрических
величин, кроме измерительных приборов
товарной позиции 40.28; приборы и
аппаратура для обнаружения или измерения
альфа-, бета-, гамма-, рентгеновского,
космического или прочих ионизирующих
излучений:
9030.10  - приборы и аппаратура для обнаружения
или измерения ионизирующих излучений
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVIII
Группа 90
90.30 2 /33
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
9030.20  - осциллоскопы и осциллографы
электронно-лучевые
- приборы и аппаратура для измерения или
контроля напряжения, силы тока,
сопротивления или мощности, без
записывающего устройства, прочие:
9030.31  -- приборы измерительные универсальные
9030.39  -- прочие
9030.40  - приборы и аппаратура, специально
предназначенные для телекоммуникаций,
прочие (например, измерители перекрестных
помех, коэффициентов усиления,
коэффициентов искажения, псофометры)
- приборы и аппаратура прочие:
9030.82  -- для измерений или проверки
полупроводниковых пластин или приборов
9030.83  -- с записывающими устройствами, прочие
9030.89  -- прочие
9030.90  - части и принадлежности

9027.10  - газ бен бу талдағыштар
9027.20  - электрофорезге арналған хроматографтар мен
аспаптар
9027.30  - оптикалық сәулелендiру әсерiне негiзделген
спектрометрлер, спектрофотометрлер және
спектрографтар (ультракүлгiн, спектрдiң
көрiнетiн бөлігі, инфрақызыл)
9027.40  - экспонометрлер
9027.50  - оптикалық сәулелендiру әсерiне негiзделген
приборлар мен аппаратура (ультракүлгiн,
спектрдің көрiнетiн бөлігi, инфрақызыл), өзгелерi
9027.80  - өзге де аспаптар мен аппаратура
9027.90  - микротомдар, бөлiктер мен керек-жарақтар
90.28              Калибрлеушiлердi қоса алғанда, газды, сұйықты
немесе электр энергиясын беру немесе өндiру
есептеуiштерi:
9028.10  - газ есептеуіштерi
9028.20  - сұйықты есептеуiштерi
9028.30  - электр қуатын есептеуіштер
9028.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар
90.29              Айналымын есептейтiн есептеуiштер, өнiмнiң
мөлшерiн есептейтiн есептеуiштер, таксометрлер,
мильде өткен аралықты өлшейтiн есептеуiштер,
қадам өлшеуiштер және ұқсас аспаптар; 90.14
немесе 90.15 тауар позициясының аспаптар мен
құралдардан басқа, спидометрлер мен тахометрлер;
стробоксоптар:
9029.10  - айналымын есептейтiн есептеуiштер, өнiмнiң
мөлшерiн есептейтiн есептеуiштер, таксометрлер,
мильде өткен аралықты өлшейтiн есептеуiштер,
қадам өлшеуiштер және ұқсас аспаптар
9029.20  - спидометрлер мен тахометрлер; стробоксоптар
9029.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар
90.30              90.28 тауар позициясының өлшеу аспаптарынан
басқа, электрдiң шамаларын өлшеуге немесе
бақылауға арналған осциллоскоптар, спектp
талдаушылар, өзге де аспаптар мен аппаратуралар;
альфа-, бетта-, гамма-, ренттендiк, ғарыштық
немесе өзге де иондаушы сәулелерді аңғару мен
өлшеуге арналған аспаптар мен аппаратуралар:
9030.10  - иондаушы сәулелердi аңғару мен өлшеуге арналған
аспаптар мен аппаратуралар
9030.20  - электр-сәулелерлi осциллоскоптар мен
осциллографтар
XYIII-тарау
90-топ
90.30 2 /33
Тауар     YЖ
позициясы коды
- жазатын құрылғылары жоқ, кернеудi, тоқ күшiн,
кедергiнi немесе қуатты өлшеуге немесе бақылауға
арналған аспаптар мен аппаратура, өзгелерi:
9030.31  -- өлшеу универсалды аспаптар
9030.40  - арнайы телекоммуникациялар үшiн арналған
аспаптар мен аппаратура, өзгелерi (мысалы,
айқасқан кедергiлердiң, күшейткiш
коэффиценттердiң, бұрмалау коэффициенттердiң,
псофометрлердiң өлшеуiштерi)
- өзге де аспаптар мен аппаратура:
9030.82  -- жартылай өткiзгiш пластиналарды немесе
аспаптарды өлшеуге немесе тексеруге арналған
9030.83  -- жазатын құрылғылары бар, өзгелерi
9030.89  -- өзгелерi
9030.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар

90.31             Измерительные или контрольные приборы,
устройства и машины, в другом месте
данной группы не поименованные или не
включенные; проекторы профильные:
9031.10  - машины балансировочные для механических
частей
9031.20  - стенды испытательные
9031.30  - проекторы профильные
- оптические приборы и устройства прочие:
9031.41  -- для проверки полупроводниковых пластин
или устройств или для проверки
фотомасок или фотошаблонов, используемых
в производстве полупроводниковых
приборов
9031.49  -- прочие
9031.80  - приборы, устройства и машины прочие
9031.90  - части и принадлежности
90.32             Приборы и устройства для автоматического
регулирования или управления:
9032.10  - термостаты
9032.20  - маностаты
- приборы и устройства прочие:
9032.81  -- гидравлические или пневматические
9032.89  -- прочие
9032.90  - части и принадлежности
90.33     9033.00  Части и принадлежности (в другом месте
данной группы не поименованные или
не включенные) к машинам, приборам,
инструментам или аппаратуре группы 90.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVIII
Группа 91
91.01
Группа 91
Часы всех видов и их части
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) стекла для часов всех видов или гири (классифицируемые по материалу, из которого они изготовлены);
(б) цепочки для часов (товарная позиция 71.13 или 71.17 в зависимости ог конкретного случая);
(в) части общего назначения, указанные в примечании 2 к разделу XV, из недрагоценных металлов (раздел XV) или аналогичные изделия из пластмасс (группа 39) или драгоценных металлов или других металлов, плакированных драгоценными металлами (обычно товарная позиция 71.15); однако пружины для часов классифицируются как части часов всех видов (товарная позиция 91.14);
(г) шарики для шарикоподшипников (товарная позиция 73.26 или 84.82 в зависимости от конкретного случая);
(д) изделия товарной позиции 84.12, сконструированные для работы без анкерного механизма;
(е) подшипники шариковые (товарная позиция 84.82); или
(ж) изделия группы 85, еще не собранные вместе или с другими компонентами в часовые механизмы или в изделия, предназначенные для использования исключительно или главным образом как части таких механизмов (группа 85).
2.- В товарную позицию 91.01 включаются только часы для ношения на себе или с собой с корпусом, изготовленным полностью из драгоценного металла или металла, плакированного драгоценным металлом, или из тех же материалов в сочетании с природным или культивированным жемчугом, драгоценными или полудрагоценными камнями (природными, искусственными или реконструированными), товарных позиций 71.01-71.04. Часы, предназначенные для ношения на себе или с собой, с корпусами из недрагоценных металлов, инкрустированные драгоценными металлами, включаются в товарную позицию 91.02.

90.31              Аталған топтың басқа жерінде аталмаған немесе
енгiзiлмеген өлшеуге немесе бақылауға арналған
аспаптар, қондырғылар және машиналар; профильдiк
проекторлар:
9031.10  механикалық бөлiктерге арналған баланстық
машиналар
9031.20  - сынақ стендтерi
9031.30  - профильдiк проекторлар
- оптикалық құралдар мен өзге де құрылғылар
9031.41  - жартылай өткiзгiш аспаптарының өндiрiсiнде
пайдаланылатын, жартылай өткiзгiш пластиналарды
тексеруге арналған немесе  фотомаскаларды  немесе
фотошаблондарды тексеруге арналған
9031.49  -- өзгелерi
9031.80  - аспаптар, құрылғылар және өзге де машиналар
9031.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар
90.32              Автоматты түрдегi немесе басқаруға арналған
аспаптар мен құрылғылар:
9032.10  - термостаттар
9032.20  - маностаттар
- өзге де аспаптар мен құрылғылар:
9032.81  -- гидравликалық немесе пневматикалық
9032.89  -- өзгелерi
9032.90  - бөлiктер мен керек-жарақтар
90.33     9033.00  90-топтағы машиналарға, аспаптарға, құралдарға
немесе аппаратураға бөлшектер мен керек-жарақтар
(осы топтың басқа жерінде аталмаған немесе
енгiзiлмеген).
ХҮІІІ-тарау
91-топ
Ескертулер1
91-топ
Барлық түрдегi сағаттар және олардың бөлiктерi
Ескертулер:
1.- Аталған топқа:
(а) барлық түрдегі сағаттарға арналған әйнектер немесе гирлер (олар дайындалған материалдар бойынша жіктелетін);
(б) сағаттарға арналған шынжырлаp (нақты жағдайға қарай 71.13 нeмесе 71.17 тауар позициясы);
(в) ХҮ бөлімнің 2-ескертуде көрсетілген, қымбат бағалы емес  металдардан (XY бөлiм) жасалған жалпы мақсаттардағы бөлiктер немесе пластмассадан жасалған (39-топ) немесе қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы металдар жалатылған басқа да металдардан (әдетте 71.15 тауар позициясы) жасалған ұқсас бұйымдар; алайда сағаттарға арналған серіппелер, барлық түрдегі сағаттардың бөліктері ретінде жіктеледі (91.14 тауар позициясы);
(г) шарикті подшипниктерге арналған шариктеp (нақты жағадайға қарай 73.26 немесе 84.82 тауаp позициялары);
(д) анкерлі тетіксіз жұмыс істеу үшін құрастырылған, 84.12 тауар позициясының бұйымдары;
(е) шарикті подшипниктер (84.82 тауар позициясы); немесе
(ж) бiрге немece басқа құрамдас бөліктермен бірге сағат тетiктеріне әлi жиналмаған 85-топтың бұйымдары немесe тек қана негізінен осындай тетіктердің  бөлiктеpі (85-тoп) ретiнде пайдалануға арналған бұйымдар.
2.- 91.01 тауар позициясына толығымен қымбат бағалы металдан немесе қымбат бағалы металл жалатылған металдан, немесе табиғи немесе 71.01-71.04 тауар позицияларындағы қопсытылған iнжумен,
қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастармен (табиғи, жасанды немесе өзгертілген) үйлестірілген сол материалдардан дайындалған тағуға немесе өзімен бірге алып жүруге арналған сағаттар ғана енгізіледі. Қымбат бағалы металдармен әсемделген қымбат бағалы емес металдардан жасалған корпусы бар, тағуға немесе өзімен бірге алып жүруге арналған сағаттар 91.02 тауаp позициясына енгізіледі.

3.- В данной группе термин "часовые механизмы для часов, предназначенных для ношения на себе или с собой" означает устройства, работа которых регулируется системой, баланс-спираль, кварцевым осциллятором или любой другой системой, определяющей интервалы времени, с индикатором или с системой, в которую может быть установлен механический индикатор. Толщина таких часовых механизмов должна быть не более 12 мм, а их ширина, длина или диаметр не более 50 мм.
4.- Часовые механизмы и другие части, предназначенные для использования в часах любого вида и прочих изделиях (например, прецизионных инструментах), включаются в данную группу, кроме случаев, указанных в примечании 1.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

3.- Аталған топтағы "тағуға немесe өзiмен бiрге алып жүруге арналған, сағаттарға арналған сағат тетiктерi" термині жұмысы баланс-спираль жүйесiмен, кварцті осциллятормен немесе уақыт аралығын айқындайтын индикаторы немeсе оған механикалық индикатоp орнатылуы мүмкін жүйесi бар кез келген басқа жүйемен реттелетін  құрылғыны білдіреді. Мұндай  сағаттардың тетіктерiнің қалыңдығы    12 мм аспауы, ал енi, ұзындығы немесе диаметрi 50 мм аспауы тиіс.
4.- Сағат тетіктері мен  кез келген  түрдегі сағаттарда және өзге де бұйымдарда (мысалы, прецизионды аспаптарда) пайдалануға арналған басқа да бөлiктер 1-ескертуде көрсетілген жағдайлардан басқа, аталған топқа енгізіледі.
XYIII-тарау
91-топ
91.01/04
Тауар     YЖ
позициясы коды

91.01             Часы наручные, карманные и прочие,
предназначенные для ношения на себе
или с собой, включая секундомеры,
с корпусом, изготовленным из
драгоценного металла или из металла,
плакированного драгоценным металлом:
- часы наручные, приводимые в действие
электричеством, имеющие или не имеющие
встроенного секундомера:
9101.11  -- только с механической индикацией
9101.12  -- только с оптико-электронной индикацией
9101.19  -- прочие
- часы наручные прочие, имеющие или
не имеющие встроенного секундомера:
9101.21  -- с автоматическим подзаводом
9101.29  -- прочие
- прочие:
9101.91  -- приводимые в действие электричеством
9101.99  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVIII
Группа 91
91.02/07
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
91.02             Часы наручные, карманные и прочие,
предназначенные для ношения на себе
или с собой, включая секундомеры, кроме
часов и секундомеров товарной позиции
91.01:
- часы наручные, приводимые в действие
электричеством, имеющие или не имеющие
встроенного секундомера:
9102.11  -- только с механической индикацией
9102.12  -- только с оптико-электронной индикацией
9102.19  -- прочие
- часы наручные прочие, имеющие или
не имеющие встроенного секундомера:
9102.21  -- с автоматическим подзаводом
9102.29  -- прочие
- прочие
9102.91  -- приводимые в действие электричеством
9102.99  -- прочие
91.03             Часы, не предназначенные для ношения
на себе или с собой, с часовыми
механизмами для часов, предназначенных
для ношения на себе или с собой, кроме
часов товарной позиции 91.04:
9103.10  - приводимые в действие электричеством
9103.90  - прочие
91.04      9104.00  Часы, устанавливаемые на приборных досках,
и аналогичные часы для наземных
транспортных средств, летательных
аппаратов, космических аппаратов или
судов.
91.05             Часы, не предназначенные для ношения
на себе или с собой, прочие:
- будильники:
9105.11  -- приводимые в действие электричеством
9105.19  -- прочие
- часы настенные:
9105.21  -- приводимые в действие электричеством
9105.29  -- прочие
- прочие:
9105.91  -- приводимые в действие электричеством
9105.99  -- прочие
91.06             Аппаратура для регистрации времени
суток и аппаратура для измерения,
регистрации или индикации каким-либо
способом интервалов времени, с любым
часовым механизмом или синхронным
двигателем (например, регистраторы
времени, устройства записи времени:
9106.10  - регистраторы времени, устройства
записи времени

91.01              Қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы
металл жалатылған металдардан дайындалған
корпусы бар секундомерлердi қоса алғанда, тағуға
немесе өзiмен бipгe алып жүруге арналған
қол, қалта немесе өзге де сағаттар:
- мынадай электр арқылы қозғалысқа келтiрiлетiн,
орнатылған секундомерi бар немесе жоқ қол
сағаттары:
9101.11  -- тек механикалық индикациясымен
9101.12  -- тек оптикалық-электрондық индикациясымен
9101.19  -- өзгелерi
- мынадай орнатылған секундомерi бар немесе жоқ
өзге де қол сағаттары:
9101.21  - автоматты түрде жүргізілетін
9101.29  -- өзгелерi
- өзгелерi
9101.91  -- электр арқылы iске қосылатын
9101.99  -- өзгелерi
91.02              91.01 тауар позициясының сағаттар мен
секундомерлерден басқа, секундомерлердi қоса
алғанда, тағуға немесе өзiмен бiрге алып жүруге
арналған қол, қалта немесе өзге де сағаттар:
- мынадай электр арқылы iске қосылатын,
бекiтiлген секундомерi бар немесе жоқ қол
сағаттары:
9102.11  -- механикалық индикациясымен ғана
9102.12  -- оптикалық-электрондық индикациясымен ғана
9102.19  -- өзгелерi
- мынадай бекiтiлген секундомерi бар немесе жоқ
өзге де қол сағаттары:
9102.21  -- автоматты түрде жүргiзуiмен
9102.29  -- өзгелерi
- өзгелерi
-- электр арқылы iске қосылатын
-- өзгелерi
91.03              91.04 тауар позициясының сағаттардан басқа,
тағуға немесе өзiмен бiрге алып жүруге арналған,
сағаттарға арналған сағат тетiктерiмен, тағуға
немесе өзiмен бiрге алып жүруге арналмаған
сағаттар:
9103.10  - электр арқылы iске қосылатын
9103.90  - өзгелерi
91.04     9104.00  Приборлы тақталарда орнатылатын сағаттар, және
жерде жүретiн көлiк құралдарына, ұшу
аппараттарына, ғарыш аппараттарына немесе
кемелерге арналған ұқсас сағаттар.
ХYIII-тарау
91-топ
91.05/09
Тауар     YЖ
позициясы коды
91.05              Тағуға немесе өзiмен бiрге алып жүруге
арналмаған сағаттар; өзгелері
- мынадай будильниктер:
9105.11  -- электр арқылы іске қосылатын
9105.19  -- өзгелері
- мынадай қабырғаға ілуге арналған сағаттар:
9105.21  -- электр арқылы іске қосылатын
9105.29  -- өзгелері
- өзгелері:
9105.91  -- Электр арқылы іске қосылатын
9105.99  - өзгелері:
91.06              Тәулiк уақыттарын тiркеуге арналған аппаратура
және қандай да біp тәсiлмен уақыт аралықтарын
өлшеуге, тiркеуге немесе индукциялауға арналған
кез келген сағаттық тетiгi немесe синхронды
двигателi бар аппаратура (мысалы, уақыт
тiркегіштері, уақытты жазу құрылғылары):
9106.10  - уақыт тіркегіштері, уақытты жазу құрылғылар

9106.20  - счетчики времени парковки
9106.90  - прочие
91.07      9107.00  Временные переключатели с часовым
механизмом любого вида или с синхронным
двигателем.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVIII
Группа 91
91.08/13
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
91.08             Механизмы часовые для часов,
предназначенных для ношения на себе
или с собой, укомплектованные и собранные:
- приводимые в действие электричеством:
9108.11  -- только с механической индикацией
или устройством, позволяющим
устанавливать механический индикатор
9108.12  -- только с оптико-электронной индикацией
9108.19  -- прочие
9108.20  - с автоматическим подзаводом
9108.90  - прочие
91.09             Механизмы часовые для часов,
не предназначенных для ношения на себе
или с собой, укомплектованные
и собранные:
- приводимые в действие электричеством:
9109.11  -- для будильников
9109.19  -- прочие
9109.90  - прочие
91.10             Укомплектованные механизмы часовые,
несобранные или частично собранные
(комплекты часовых механизмов);
механизмы часовые неукомплектованные,
собранные; механизмы часовые,
предварительно грубо собранные:
- для часов, предназначенных для
ношения на себе или с собой:
9110.11  -- укомплектованные механизмы часовые,
несобранные или частично собранные
(комплекты часовых механизмов)
9110.12  -- механизмы часовые неукомплектованные,
собранные
9110.19  -- механизмы часовые, предварительно
грубо собранные
9110.90  - прочие
91.11             Корпуса для часов, предназначенных
для ношения на себе или с собой,
и их части:
9111.10  - корпуса из драгоценного металла или
металла, плакированного драгоценным
металлом
9111.20  - корпуса из недрагоценного металла,
в том числе позолоченные или
посеребренные гальваническим способом
9111.80  - корпуса прочие
9111.90  - части
91.12             Корпуса для часов, не предназначенных
для ношения на себе или с собой,
и аналогичные корпуса для прочих
изделий данной группы, и их части:
9112.20  - корпуса
9112.90  - части
91.13             Ремешки, ленты и браслеты для часов,
предназначенных для ношения на себе
или с собой, и их части:
9113.10  - из драгоценного металла или металла,
плакированного драгоценным металлом
9113.20  - из недрагоценного металла, в том числе
позолоченные или посеребренные
гальваническим способом
9113.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVIII
Группа 91
91.14
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

9106.20  - тұру уақытының есептегіштері
9106.90  - өзгелерi
91.07     9107.00  Кез келген түрдегi сағаттық тетігi бар немесе
синхрондық двигателi бар уақытты
айырып-қосқыштар.
91.08              Тағуға немесе өзiмен бірге алып жүруге арналған,
құрастырылған және жинақталған, сағаттарға
арналған сағат тетiктері:
- мынадай электр арқылы іске қосылатын:
9108.11  -- механикалық индикаторды бекiтуге мүмкіншілік
беретiн, механикалық индикациясымен немесе
құрылығымен ғана
9108.12  -- оптикалық-электрондық индикациясымен ғана
9108.19  -- өзгелерi
9108.20  - автоматты түрде жүргізілетін
9108.90  - өзгелерi
91.09              Тағуға немеce өзiмен бірге алып жүруге
арналмаған, құрастырылған және жинақталған,
сағаттарға арналған сағат тетіктері:
- мынадай электр арқылы іске қосылатын:
9109.11  -- будильниктер үшін
9109.19  -- өзгелерi
9109.90  - өзгелері
XYIII-тарау
91-топ
91.10/14
Тауар     YЖ
позициясы коды     Жинақталған немесе iшінара жинақталған (сағат
тетiктерiнiң жиынтықтары) құрастырылған сағат
тетiктерi; жинақталған, құрастырылмаған сағат
тетiктерi;алдын ала долбармен жинақталған сағат
тетіктері:
- мынадай тағуға немесе өзiмен бiрге алып жүруге
арналған сағаттар үшiн:
9110.11  -- жинақталған немесе iшiнара жинақталған (сағат
тетiктердiң жиынтықтары) құрастырылған сағат
тетiктерi
9110.12  -- жинақталған, құрастырылмаған сағат тетiктерi
9110.19  -- алдын ала iрi жинақталған сағат тетiктерi
9110.90  - өзгелерi
91.11              Тағуға немесе өзiмен бiрге алып жүруге арналған,
сағаттарға арналған корпустар және олардың
бөлiктepi:
9111.10  - қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы
металл жалатылған металдардан жасалған корпустар
9111.20  - қымбат бағалы емес металдардан жасалған, соның
iшiнде гальвандық тәсiлмен, алтын немесе күмiс
жалатылған корпустар
9111.80  - өзге де корпустар
9111.90  - бөлiктер
91.12              Тағуға немесе өзiмен бiрге алып жүруге
арналмаған, сағаттарға арналған корпустар, және
аталған топтың өзге де бұйымдарына арналған
ұқсас корпустар, және олардың бөлiктерi:
9112.20  - корпустар
9112.90  - бөлiктер
91.13              Тағуға немесе өзiмен бiрге алып жүруге арналған,
сағаттарға арналған баулар, таспалар мен
бiлезiктер, және олардың бөліктері:
9113.10  - қымбат бағалы металдан немесе қымбат бағалы
металл жалатылған металдан жасалған
9113.20  - қымбат бағалы eмec металдан, соның iшінде
гальвандық тәсілмен, алтын немесе күмiс
жалатылған
9113.90  - өзгелерi

91.14             Части часов всех видов прочие:
9114.10  - пружины, включая волосковые
9114.20  - камни
9114.30  - циферблаты
9114.40  - платины и мосты
9114.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVIII
Гpyппa 92
92.01/06
Группа 92
Инструменты музыкальные;
их части и принадлежности
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) части общего назначения из недрагоценных металлов (раздел XV), указанные в примечании 2 к разделу XV, или аналогичные товары из пластмасс (группа 39);
(б) микрофоны, усилители, громкоговорители, головные телефоны, переключатели, стробоскопы и прочие вспомогательные устройства, аппаратура или оборудование группы 85 или 90, предназначенные для использования совместно с инструментами, включаемыми в данную группу, но не объединенные с ними или не установленные в одном корпусе с этими инструментами;
(в) игрушечные инструменты и аппаратура (товарная позиция 95.03);
(г) щетки для чистки музыкальных инструментов (товарная позиция 96.03); или
(д) предметы для коллекционирования или антиквариат (товарная позиция 97.05 или 97.06).
2.- Смычки и палочки и аналогичные приспособления, используемые для игры на музыкальных инструментах товарной позиции 92.02 или 92.06, представленные с такими инструментами в необходимом количестве и, очевидно, предназначенные для использования с ними, включаются в те же товарные позиции, что и соответствующие инструменты.
Карты, диски и валики товарной позиции 92.09, представленные вместе с музыкальными инструментами, считаются самостоятельными изделиями, не являющимися составными частями указанных инструментов.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
92.01             Фортепиано, включая автоматические;
клавесины и прочие клавишные струнные
инструменты:
9201.10  - пианино
9201.20  - рояли
9201.90  - прочие
92.02             Инструменты музыкальные струнные прочие
(например, гитары, скрипки, арфы):
9202.10  - смычковые
9202.90  - прочие
92.03      9203.00  Органы клавишные с трубами; фисгармонии
и аналогичные клавишные инструменты с
металлическими язычками.
92.04             Аккордеоны и аналогичные инструменты;
гармоники губные:
9204.10  - аккордеоны и аналогичные инструменты
9204.20  - гармоники губные
92.05             Инструменты музыкальные духовые прочие
(например, кларнеты, трубы, волынки):
9205.10  - инструменты духовые "медные"
9205.90  - прочие
92.06      9206.00  Инструменты музыкальные ударные
(например, барабаны, ксилофоны,
тарелки, кастаньеты, маракасы).
-------------------------------------------------------------------
Раздел XVIII
Группа 92
92.07/09
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

91.14              Өзге де барлық түрдегi сағаттардың бөлiктерi:
9114.10  - түктілердi қоса алғанда, серiппелер
9114.20  - тастар
9114.30  - циферблаттар
9114.40  - платиналар мен көпiрлер
9114.90  - өзгелерi
ХYIII-тарау
92-топ
92.01/04 1
92-топ
Музыка аспаптары; олардың бөлшектері мен керек-жарақтары
Ескертулер:
1.- Аталған топқа:
(a) ХY бөлімнiң 2-ескертуде көрсетілген, қымбат бағалы емес
металдардан жасалған жалпы мақсаттағы бөлiктеp (ХY бөлiм), немесе
пластмассадан жасалған ұқсас тауарлар (39-топ);
(б) аталған топқа енгізілген, аспаптармен бipге пайдалануға арналған, бiрақ олармен бiріктірiлмеген немесе осы аспаптармен бiр
корпусқа орнатылмаған микрофондары, күшейткіштері, дыбысүдеткiштерi, бас телефондары, айырып-қосқыштары, стробоскаптары
және өзге де қосалқы құрылғылар, аппаратура немесе 85 немесе 90-топтың жабдықтары;
(в) ойыншық аспаптары мен аппаратура (95.03 тауар позициясы);
(г) музыка аспаптарын тазалауға арналған щеткалар (96.03 тауар позициясы); немесе
(д) коллекциялауға арнаған заттаp (97.05 немесе 97.06 тауаp позициялары) немесе антиквариатқа  енгізілмейді
2.- 92.02 немесе 92.06 тауаp позициясының музыка аспаптарында
ойнау үшін пайдаланылатын, осы аспаптарымен бірге қажетті мөлшердегі ұсынылатын және олармен бірге пайдалануға арналған, ысқылар мен таяқтар және ұқсас керек-жарақтар тиісті аспаптар сияқты тауар позицияларына енгізіледі.
Музыка аспаптарымен бірге ұсынылатын 92.06 тауаp позициясының карталары, дискілері және валиктері, көрсетілген аспаптардың құрамдас бөліктері болып табылмайтын  дербес бұйымдар
болып саналады.
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
92.01              Автоматтыларды қоса алғанда, фортепияно;
клавесиндер және өзге де клавишалық ішекті
аспаптар:
9201.10  - пианино
9201.20  - рояльдаp
9201.90  - өзгелері
92.02              Өзге де ішекті музыка аспаптары (мысалы,
гитаралар, скрипкалар, арфалар):
9202.10  - ысқы
9202.90  - өзгелері
92.03     9203.00  Tpубалары баp клавишалық  органдар;
фисгармониялаp мен металды тiлшiктері бар ұқсас
клавишалық аспаптар.
92.04              Аккордеондар мен ұқсас аспаптар; ерінді
гармоникалар:
ХҮIII-тарау
92-топ
92.04 2 /09
Тауар     YЖ
позициясы коды
9204.10  - аккордеондар мен ұқсас аспаптар
9204.20  - ерiндi гармоникалар
92.05              Өзге де рухани музыка аспаптары (мысалы,
кларнеттер, трубалар, волынкалар):
9205.10  - "мысты" рухани аспаптар
9205.90  - өзгелерi
92.06     9206.00  Соқпалы музыка аспаптары (мысалы, барабандар,
ксилофондар, табақтар, кастаньеттер, маракастар).

92.07             Музыкальные инструменты, у которых звук
производится или должен быть усилен
электрическим способом (например,
органы, гитары, аккордеоны):
9207.10  - инструменты клавишные, кроме
аккордеонов
9207.90  - прочие
92.08             Шкатулки музыкальные, органы
ярмарочные, шарманки механические,
птицы поющие механические, пилы
музыкальные и инструменты музыкальные,
в другом месте данной группы не
поименованные или не включенные,
прочие; манки всех видов; свистки,
горны и духовые сигнальные инструменты
прочие:
9208.10  - шкатулки музыкальные
9208.90  - прочие
92.09             Части (например, механизмы для музыкальных
шкатулок) и принадлежности
музыкальных инструментов (например,
карты, диски и валики для механических
инструментов); метрономы, камертоны,
трубы с фиксированной высотой звука
всех видов:
9209.10  - метрономы, камертоны и трубы
с фиксированной высотой звука
9209.20  - механизмы музыкальных шкатулок
9209.30  - струны музыкальных инструментов
- прочие:
9209.91  -- части и принадлежности фортепиано
9209.92  -- части и принадлежности музыкальных
инструментов товарной позиции 92.02
9209.93  -- части и принадлежности музыкальных
инструментов товарной позиции 92.03
9209.94  -- части и принадлежности музыкальных
инструментов товарной позиции 92.07
9209.99  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XIX
Группа 93
93.01/03
Раздел XIX
Оружие и боеприпасы; Их части и принадлежности
Группа 93
Оружие и боеприпасы; их части и принадлежности
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) товары группы 36 (например, ударные капсюли, детонаторы, сигнальные ракеты);
(б) части общего назначения из недрагоценных металлов, указанные в примечании 2 к разделу XV, или аналогичные части из пластмасс (группа 39);
(в) боевые самоходные бронированные транспортные средства (товарная позиция 87.10);
(г) телескопические прицелы или прочие оптические устройства, пригодные для использования с оружием, если они не установлены на огнестрельном оружии или не представлены с огнестрельным оружием, на котором они должны быть установлены (группа 90);
(д) луки, стрелы, фехтовальные рапиры или игрушечное оружие (группа 95); или
(е) предметы для коллекционирования или антиквариат (товарная позиция 97.05 или 97.06).
2.- В товарной позиции 93.06 ссылка на "части" не распространяются на радио- и радиолокационную аппаратуру товарной позиции 85.26.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
93.01             Оружие военного образца, кроме
револьверов, пистолетов и оружия
товарной позиции 93.07:
- оружие артиллерийское (например, пушки,
гаубицы и минометы):

92.07              Оларда дыбыс электр тәсiлiмен орындауы немесе
күшейтiлуi тиiстi музыкалық аспаптар (мысалы,
органдар, гитаралар, аккордеондар):
9207.10  - аккордеондардан басқа, клавишалық аспаптар
9207.90  - өзгелерi
92.08              Аталған топтың басқа жерiнде айтылмаған және
немесе енгiзiлмеген өзге де музыкалық
қобдишалар, жәрмеңкелік органдар, механикалық
шарманкалар, механикалық сазды құстар, музыкалық
аралар және музыка аспаптары; барлық түрдегi
манкалар; өзге де ысқырықтар, горндар және
үрмелi белгi бepу асаптары:
9208.10  - музыкалық шкатулкалар
9208.90  - өзгелерi
92.09              Музыка аспаптардың бөлiктepi (мысалы, музыкалық
қобдишаларға арналған тетiктep) мен
керек-жарақтары (мысалы, карталар, дискiлер
және  механикалық аспаптарға арналған
бiлiкшелер); метрономдар, камертондар, барлық
түрдегi жоғарғы дыбысы белгiленген түтiктер:
9209.10  - метрономдар, камертондар, барлық түрдегi
жоғарғы дыбысы белгiленген түтіктер
9209.20  - музыкалық шкатулкалардың механизмдерi
9209.30  - музыка аспаптарының iшектерi
- өзгелерi:
9209.91  -- фортепианоның бөлiктерi мен керек-жарақтары
9209.92  -- 92.02 тауар позициясының музыка аспаптарының
бөлiктерi мен керек-жарақтары
9209.93  -- 92.03 тауар позициясының музыка аспаптарының
бөлiктерi мен керек-жарақтары
9209.94  -- 92.07 тауар позициясының музыка аспаптарының
бөлiктерi мен керек-жарақтары
9209.99  -- өзгелерi
ХІХ-тарау
93-топ
93.01
ХІХ тарау
Қару-жарақ пен оқ-дәрілер; олардың бөлшектері мен керек-жарақтары 93-топ
Қара-жарақ пен оқ-дәрілер; олардың бөлшектері мен керек-жарақтары
Ескертулер:
1.- Аталған топқа:
(а) 36-топтың тауарлары (мысалы, соқпалы капсулдар,
детонаторлар, белгі беру зымырандары);
(б) XY бөлімде 2-ескертуде көрсетілген, қымбат бағалы емес металдардан жасалған жалпы мақсаттағы бөлiктер, немесе пластмассадан жасалған ұқсас бөлiктер (39-топ);
(в) әскери өздігінен жүретін брондалған көлік құралдары (87.10 тауар позициясы);
(г) егер олар атыс қаруына орнатылмаса немесe олаp opнатылуы тиіс болатын атыс қаруымен ұсынылмаса, қарумен бiрге пайдалану үшiн жарамды телескопиялық нысаналар немесе өзге да оптикалық құрылғылар;
(д) садақтар, жебелер, қылыштасуға арналған рапиралар немесе ойыншық қарулаp (95-топ); немеce
(e) коллекциялауға арналған  заттар (97.05 немесe 97.06 тауар позициялары) немесe антиквариатқа енгізілмейді.
2.- 93.06 тауар позициясының "бөлiктеpгe" сілтеме 85.26 тауар позициясының радио- және радиолокациялық аппаратураға сілтеме таратылмайды.
Таyap     ҮЖ
позициясы коды
93.01              93.07 тауар позициясының револьверден,
тапаншалардан және қарулардан басқа, әскери
үлгідегі қарулар:
- мынадай артиллериялық қаруы (мысалы,
зеңбіректер, гаубицалар және минометтер):

9301.11  -- самоходное
9301.19  -- прочее
9301.20  - ракетные пусковые установки; огнеметы;
гранатометы; торпедные аппараты и
аналогичные пусковые установки
9301.90  - прочее
93.02      9302.00  Револьверы и пистолеты, кроме входящих
в товарную позицию 93.03 или 93.04.
93.03             Оружие огнестрельное прочее и аналогичные
устройства, действующие посредством
использования заряда взрывчатого вещества
(например, спортивное гладкоствольное и
нарезное оружие, огнестрельное оружие,
заряжаемое с дула, ракетницы и прочие
устройства для пуска только сигнальных
ракет, пистолеты и револьверы для
стрельбы холостыми патронами, пистолеты
с выскакивающим стержнем для "гуманного"
забоя животных, линеметы):
9303.10  - оружие огнестрельное, заряжаемое с дула
9303.20  - оружие гладкоствольное спортивное,
охотничье или для стрельбы по мишеням
прочее, включая комбинированное оружие
с гладкими и нарезными стволами
9303.30  - оружие нарезное спортивное, охотничье
или для стрельбы по мишеням, прочее
9303.90  - прочее
-------------------------------------------------------------------
Раздел XIX
Группа 93
93.04/07
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
93.04      9304.00  Оружие прочее (например, пружинные,
пневматические или газовые ружья и
пистолеты, дубинки), кроме указанного
в товарной позиции 93.07.
93.05             Части и принадлежности изделий товарной
позиций 93.01-93.04:
9305.10  - револьверов или пистолетов
- гладкоствольного или нарезного
оружия товарной позиции 93.03:
9305.21  -- стволы гладкоствольного оружия
9305.29  -- прочие
- прочие:
9305.91  -- для оружия военного образца товарной
позиции 93.01
9305.99  -- прочие
93.06             Бомбы, гранаты, торпеды, мины, ракеты
и аналогичные средства для ведения
боевых действий и их части; патроны,
прочие боеприпасы, снаряды и их части,
включая дробь и пыжи для патронов:
9306.10  - патроны для клепального или аналогичного
инструмента или для пистолетов с
выскакивающим стержнем для "гуманного"
забоя животных и их части
- патроны для гладкоствольного оружия и
их части; пульки для пневматического
оружия:
9306.21  -- патроны
9306.29  -- прочие
9306.30  - патроны прочие и их части
9306.90  - прочие
93.07      9307.00  Мечи, сабли, шпаги, палаши, штыки,
пики и аналогичное оружие, части
перечисленного оружия, ножны и чехлы
к нему
-------------------------------------------------------------------
Раздел XX
Группа 94
Примечания
Раздел XX
Разные промышленные товары
Группа 94
Мебель; постельные принадлежности, матрацы, основы матрацные,
диванные подушки и аналогичные набивные принадлежности мебели;
лампы и осветительное оборудование, в другом месте
не поименованные или не включенные; световые вывески,
световые таблички с именем или названием, или адресом и
аналогичные изделия; сборные строительные конструкции
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:

9301.11  -- өздігінен жүретін
9301.19  -- өзгелерi
9301.20  - зымырандық іске қосу қондырғылары; отты
қарулар; гpaнатометтар; торпеда аппараттары және
ұқсас iске қосу қондырғылары
9301.90  - өзгелерi
XIX-тарау
93-топ
93.02/06 1
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
93.02              9302.00  93.03 немесе 93.04 тауар позициясына
енгiзiлетiндерден басқа, револьвер мен
тапаншалар.
93.03              Өзге де атыс қаруы және жарылғыш заттар,
зарядтың пайдалану арқылы жұмыс iстейтiн
оқ-қарулар (мысалы, спорттық тегiс ұңғылы және
иiр ойық спорт қаруы, ауызынан оқталатын атыс
қаруы, тек белгi беру зымырандарын iске қосуға
арналған, ракетницалар мен өзге де құрылғылар,
бос патрондармен атуға арналған тапаншалар мен
револьверлер, жануарларды "iзгiлiкті" өлтiруге
арналған ырғып шығатын сырығы бар тапаншалар,
линеметтер):
9303.10  - ауызынан оқталатын, атыс қаруы
9303.20  - тегiс және кесiмдi ұңғысы бар қиыстырылған
қаруды қоса алғанда тегiс ұңғылы, спорттық,
аңшылық немесе нысана бойынша атуға арналған қару
9303.30  - тегiс ұңғылы, спорттық, аңшылық немесе нысана
бойынша атуға арналған қару
9303.90  - өзгелерi
93.04     9304.00  93.07 тауар позициясында көрсетiлгендерден
басқа, өзге де қару (мысалы, серiппелi,
пневматикалық немесе газ мылтығы және
пистолеттер, жуан таяқтар).
93.05              93.01-93.04 тауар позицияларындағы бұйымдардың
бөлiктepi мен керек-жарақтары:
9305.l0  - револьверлердiң немесе пистолеттердiң
- мынадай 93.03 тауар позициясының тегiс стволды
немесе иiр ойықты қару-жарақтардың:
9305.21  -- тегiс стволды қару-жарақтардың ұңғылары
9305.29  -- өзгелерi
- өзгелерi:
9305.91  -- 93.01 тауар позициясының әскери нұсқадағы
қару-жарақтарға арналған
9305.99  -- өзгелерi
93.06              Әскери қимылдарды жүргiзуге арналған бомбалар,
гранаттар, торпедалар, миналар, зымырандар және
ұқсас заттары патрондарға арналған бытыраларды
және тығындарды қоса алғанда, патрондар, өзге де
оқ-дәрiлер, снарядтар және олардың бөлiктерi:
9306.10  - тойтарғыш немесе ұқсас құралдарға арналған
немесе жануарларды "iзгіліктi" өлтiруге арналған
ырғып шығатын сырығы бар мылтықтарға арналған
патрондар және олардың бөлiктерi
XIX-таpaу
93-топ
93.06 2 /07
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
- мынадай тегіс стволды қару-жарақтарға арналған
патрондар; пневматикалық қару-жарақтарға
арналған оқтар:
9306.21  -- патрондаp
9306.29  - өзгелерi
9306.30  - өзге де патрондар және олардың бөліктері
9306.90  - өзгелері
93.07     9307.00  Семсерлер, қылыштар, сапылаp, найзалap, сүңгілер
және ұқсас қару-жарақтар, атап айтқанда
қару-жарақтардың бөліктері, олардың қынаптары
мен қаптары.
XIX-тарау
94-топ
Ескертулер
XX тарау
Әр түрлі өнеркәсіп тауарлары
94-топ
Жиhаз; төсек орын керек-жарақтары, матрацтар, матрацтың негiздерi, диван жастықтары және жиhаздардың осындай қаптама керек-жарақтары басқа жерде аталмаған шамдар және жарықтандырғыш жабдықтар; жарық көрсеткiштер; таблолар және осындай бұйымдар, жинақталатын құрылыс кұрылғылары
Ескертулер:
1.- Аталған топқа:

(а) надувные или водяные матрацы, подушки или диванные подушки позиции 39, 40 или 63;
(б) зеркала, предназначенные для установки на пол или землю (например, зеркала на подвижной раме (псише - вращающиеся зеркала)) товарной позиции 70.09;
(в) изделия группы 71;
(г) части общего назначения, указанные в примечании 2 к разделу XV, из недрагоценных металлов (раздел XV) или аналогичные изделия из пластмасс группа 39), или сейфы товарной позиции 83.03;
(д) мебель, специально сконструированная как части холодильного или морозильного оборудования товарной позиции 84.18; мебель, специально сконструированная для швейных машин (товарная позиция 84.52);
(е) лампы или осветительное оборудование группы 85;
(ж) мебель, специально сконструированная как части аппаратуры товарной позиции 85.18 (товарная позиция 85.18), товарных позиций 85.19-85.21 (товарная позиция 85.22) или товарных позиций 85.25-85.28 (товарная позиция 85.29);
(з) изделия товарной позиции 87.14;
(и) стоматологические кресла со встроенным стоматологическим оборудованием товарной позиции 90.18 или стоматологическими плевательницами (товарная позиция 90.18);
(к) изделия группы 91 (например, часы и корпуса часов, не предназначенных для ношения с собой или на себе); или
(л) игрушечная мебель или игрушечные лампы или игрушечное осветительное оборудование (товарная позиция 95.03), бильярдные столы или другая мебель, специально предназначенная для игр (товарная позиция 95.04), изделия для фокусов или украшений (кроме электрических гирлянд), таких как китайские фонарики (товарная позиция 95.05).
2.- Изделия (кроме их частей) товарных позиций 94.01-94.03 включаются в данные товарные позиции только в том случае, если они предназначены для установки на пол или на землю.
Однако нижеперечисленные изделия включаются в указанные выше товарные позиции даже в тех случаях, если они предназначены для подвешивания, закрепления на стене или установки одно на другое:
(а) шкафы посудные и книжные, другая мебель с полками и секционная мебель;
(б) мебель для сидения и кровати.
3.- (а) В товарных позициях 94.01-94.03 ссылки на части товаров не включают в себя ссылки на листы или пластины (вырезанные или не вырезанные по форме, но не соединенные с другими частями) из стекла (включая зеркала), мрамора или других камней или из прочих материалов, указанных в группе 68 или 69.
(б) Изделия товарной позиции 94.04, представленные отдельно, не должны включаться в товарную позицию 94.01, 94.02 или 94.03 как части товаров.

(а) үрлеп немесе сумен толтырмалы матрацтар, 39, 40 немесе 63-топтардың жастықтары немесе диван жастықтары;
(б) 70.09 тауар позициясының еденге немесе жерге орнатуға арналған айналар (мысалы, жылжымалы рамада орнатылған айналар (псише - айналмалы айналар));
(в) 71-топтың бұйымдары;
(г) ХY бөлiмнiң 2-ескертуiнде көрсетiлген, қымбат бағалы емес металдардан жасалған (XY бөлiм) немесе пластмассадан жасалған ұқсас бұйымдар (39-топ) жалпы қолданыстағы бөлiктер, немесе 83.03
тауар позициясының сейфтері;
(д) 84.18 тауар позициясының мұздатқыш немесе тоңазытқыш жабдықтың бөлiктерi ретiнде арнайы құрастырылған жиhаз; тiгiн машиналарға арналған арнайы құрастырылған жиhаз (84.52 тауар
позициясы);
(e) 85-топтың шамдары мен жарықтандырғыш жабдықтар;
(ж) 85.18 тауар позициясының (85.18 тауар позициясы), 85.19-85.21 тауар позицияларының (85.22 тауар позициясы) немесе 85.25-85.28 тауар позицияларының (85.29 тауар позициясы) аппаратурасының бөлiктерi ретінде арнайы құрастырылған жиhаз;
(з) 87.14 тауар позициясының бұйымдары;
(и) 90.18 тауар позициясының стоматологиялық жабдықтары немесе стомотологиялық түкiргіштер (90.18 тауар позициясы) орнатылған стоматологиялық креслолар;
(к) 91-топтың бұйымдары (мысалы, тағуға немесе өзiмен бiрге алып жүруге арналған, сағаттар мен сағаттардың корпустары); немесе
(л) ойыншық жиhазы немесе ойыншық шамдары немесе ойыншық жарықтандырғыш жабдықтары (95.03 тауар позициясы), бильярд үстелдерi немесе ойындарға әдейілеп арналған басқа да жиhаз (95.04 тауар позициясы), қытай шамдары сияқты (95.05 тауар позициясы), фокустар мен әшекейлер жасауға арналған бұйымдар (электр тiзбектерден басқа) енгiзiлмейдi.
2.- 94.01-94.03 тауар позициясының бұйымдары (олардың бөлiктерiнен басқа) еденге немесе жерге арналған болса, олар сонда ғана аталған топқа енгiзiледi.)
ХIХ-тарау
94-топ
94.01
Алайда төменде айтылған бұйымдар iлуге, қабырғаға шегелеп қоюға немесе бiрiнiң үстiне бiрiн бекiтуге арналған болса да, олар:
(а) ыдыс-аяқ пен кiтап шкафтары сөрелерi бар басқа да жиhаз және секциялық жиhаз;
(б) отыруға арналған жиhаз және төсектер жоғарыда көрсетiлген тауар позицияларына енгiзiледi.
3.- (а) 94.01-94.03 тауар позицияларындағы тауарлар бөлiктерiне сiлтемелер, шишадан (айналарды қоса алғанда), мәрмәрдан немесе басқа да тастардан немесе 68 немесе 69-топта көрсетiлген өзге де материалдардан жасалған, беттерге мен пластиналарға (нысан бойынша кесiлген немесе кесiлмеген, бiрақ басқа бөлiктермен бiрiктiрiлмеген) сiлтемелердi қамтымайды.
(б) жеке ұсынылатын 94.04 тауар позициясының бұйымдары, 94.01, 94.02  немесе 94.03 тауар позицияларына тауарлардың бөлiктерi ретiнде енгiзiлмеуi тиiс.

4.- В товарной позиции 94.06 термин "сборные строительные конструкции" означает строения, полностью изготовленные на предприятии или поставляемые как совокупность представленных вместе элементов, собираемых на месте, например: жилые или производственные помещения, конторы, школы, магазины, навесы, гаражи или аналогичные строения.
Раздел XX
Группа 94
94.01/04 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
94.01             Мебель для сидения (кроме указанной в
товарной позиции 94.02),
трансформируемая или не трансформируемая
в кровати, и ее части:
9401.10  - сиденья типа используемых в средствах
воздушного транспорта
9401.20  - сиденья типа используемых в моторных
транспортных средствах
9401.30  - мебель для сидения вращающаяся с
регулирующими высоту приспособлениями
9401.40  - мебель для сидения, кроме дачной или
походной, трансформируемая в кровати
9401.50  - мебель для сидения из тростника, лозы,
бамбука или аналогичных материалов
- мебель для сидения с деревянным
каркасом прочая:
9401.61  -- мебель обитая
9401.69  -- прочая
- мебель для сидения с металлическим
каркасом прочая:
9401.71  -- обитая
9401.79  -- прочая
9401.80  - мебель для сидения прочая
9401.90  - части
94.02             Мебель медицинская, хирургическая,
стоматологическая или ветеринарная
(например, операционные столы, столы
для осмотра, больничные койки с
механическими приспособлениями,
стоматологические кресла); парикмахерские
кресла и аналогичные кресла с
приспособлениями для вращения и
одновременно для наклона и подъема;
части вышеупомянутых изделий:
9402.10  - стоматологические, парикмахерские или
аналогичные кресла и части к ним
9402.90  - прочая
94.03             Мебель прочая и ее части:
9403.10  - мебель металлическая типа
используемой в учреждениях
9403.20  - мебель металлическая прочая
9403.30  - мебель деревянная типа используемой
в учреждениях
9403.40  - мебель деревянная типа кухонной
9403.50  - мебель деревянная типа спальной
9403.60  - мебель деревянная прочая
9403.70  - мебель из пластмассы
9403.80  - мебель из прочих материалов, включая
тростник, лозу, бамбук или аналогичные
материалы
9403.90  - части
94.04             Основы матрацные; принадлежности
постельные и аналогичные изделия
меблировки (например, матрацы, стеганые
одеяла, стеганые одеяла пуховые,
диванные подушки, пуфы и подушки) с
пружинами или набитые любыми материалами
или состоящие из пористой резины или
пластмассы, с покрытием или без
покрытия:

4.- 94.06 тауар позициясының "жиналмалы құрылыс
конструкциялар" терминi кәсiпорындарда толығымен дайындалған немесе бiрге берiлген, жергiлiктi жерде жиналған элементтердiң жиынтығы ретінде жеткiзiлетiн құрылысты бiлдiредi, мысалы: тұрғын үй немесе өндiрiстiк үй-жайлар, кеңселер, мектептер, дүкендер, жаппалар, гараждар немесе ұқсас құрылыстар.
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
94.01              Төсектерге өзгеретiн немесе өзгермейтiн, отыруға
арналған жиhаз (94.02 тауар позициясында
көрсетiлгендерден басқа) және оның бөлiктерi:
9401.10  - әуе көлік құралдарында пайдаланылатын үлгідегі
орындықтар
9401.20  - моторлы көлiк құралдарында пайдаланылатын
үлгiдегi орындықтар
9401.30  - айналмалы қондырғылардың биiктiгін реттейтiн
отыруға арналған жиhаз
9401.40  - саяжайды немесе серуендiктi қоспағанда,
төсекке өзгеретiн, отыруға арналған жиhаз
- қамыстан, шыбықтардан, бамбуктан немесе ұқсас
материалдардан жасалған отыруға арналған жиhаз
- өзге де ағаш тiрегi бар отыруға арналған жиhаз:
9401.50  -- қапталған жиhаз
9401.61  -- өзгелерi
9401.69  - мынадай өзге де металл тiрегi бар отыруға
арналған жиhаз:
9401.71  -- қапталған
9401.79  -- өзгелерi
9401.80  - өзге де отыруға арналған жиhаз
9401.90  - бөлiктер
XIX-тарау
94-топ
94.02/04
Тауар     YЖ
позициясы коды
Медициналық, хирургиялық, стоматологиялық,
немесе мал дәрiгерлiк жиhаз (мысалы, операцияға
арналған үстелдер, қарауға арналған үстелдер,
механикалық қондырғылары бар ауруханалық
төсектерi, стоматологиялық креслолар);
шаштараздық креслолар және айналуға және бiр
уақыттa еңкею мен көтеруге арналған,
қондырғылары бар ұқсас креслолар; жоғарыда
ескерiлген бұйымдардың бөлiктерi:
9402.10  - стоматологиялық шаштараздық немесе ұқсас
креслолар және олардың бөлiктерi
9402.90  - өзгелерi
94.03              Өзге де жиhаз және оның бөлiктерi:
9403.10  - мекемелерде пайдаланылатын үлгiдегi металл
жиhазы
9403.20  - өзге де металл жиhазы
9403.30  - мекемелерде пайдаланылатын үлгiдегi ағаш
жиhазы
9403.40  - асхана үлгiдегi ағаш жиhазы
9403.50  - ұйықтайтын бөлме үлгiдегі ағаш жиhазы
9403.60  - өзге де ағаш жиhазы
9403.70  - пластмассадан жасалған жиhаз
9403.80  - қамыстан, шыбықтардан, бамбуктан немесе ұқсас
материалдарды қоса алғанда өзге де материалдардан
жасалған жиhаз
9403.90  - бөлiктер
94.04              Матрац негiздерi; серiппелерi бар немесе кез
келген материалдармен толтырылған немесе ұсақ
саңылаулы резеңкеден немесе пластмассадан
тұратын, жапқышы бар немесе жапқышсыз, төсек-
орынның керек-жарақтары және жиhаздық ұқсас
бұйымдар (мысалы, матрацтар, сырылған көрпелер,
мамық сырылған көрпелер, диван жастықтары,
пұфтар мен жастықтар):

9404.10  - основы матрацные
-------------------------------------------------------------------
Раздел XX
Группа 94
94.04 2 /06
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- матрацы:
9404.21  -- из пористой резины или пластмассы,
с покрытием или без покрытия
9404.29  -- из прочих материалов
9404.30  - мешки спальные
9404.90  - прочие
94.05             Лампы и осветительное оборудование,
включая прожекторы, лампы
узконаправленного света, фары и их
части, в другом месте не поименованные
или не включенные; световые вывески,
световые таблички с именем или
названием, или адресом и аналогичные
изделия, имеющие встроенный источник
света, и их части, в другом месте не
поименованные или не включенные:
9405.10  - люстры и прочее электрическое
осветительное оборудование, подвесное
или настенное, кроме осветительного
оборудования типа используемого для
освещения открытых общественных
мест или транспортных магистралей
9405.20  - лампы электрические настольные,
напольные или прикроватные
9405.30  - наборы осветительного оборудования
типа используемого для украшения
новогодних елок
9405.40  - лампы электрические и осветительное
оборудование, прочие
9405.50  - неэлектрические лампы и осветительное
оборудование
9405.60  - световые вывески, световые таблички
с именем или названием, или адресом
и аналогичные изделия
- части:
9405.91  -- из стекла
9405.92  -- из пластмассы
9405.99  -- прочие
94.06      9406.00  Сборные строительные конструкции.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XX
Группа 95
95.01/02 1
Группа 95
Игрушки, игры и спортивный инвентарь;
их части и принадлежности
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) свечи елочные (товарная позиция 34.06);
(б) фейерверки или прочие пиротехнические изделия товарной позиции 36.04;
(в) пряжа, мононити, шнуры или струны или аналогичные изделия для рыбной ловли, имеющие заданную длину, но не изготовленные в виде лески для рыбной ловли, входящие в группу 39, товарную позицию 42.06 или раздел XI;
(г) спортивные сумки или другие изделия товарной позиции 42.02, 43.03 или 43.04;
(д) спортивная одежда или маскарадные костюмы из текстильных материалов группы 61 или 62;
(е) текстильные флаги или флагдуки, или паруса для лодок, досок для виндсерфинга или для сухопутных транспортных средств, группы 63;
(ж) спортивная обувь (кроме конькобежных ботинок с прикрепленными ледовыми или роликовыми коньками) группы 64 или спортивные головные уборы группы 65;

9404.10  - матрацтық негiздерi
- мынадай матрацтар
9404.21  -- ұсақ саңылаулы резеңкеден немесе пластмассадан
тұратын, жапқышы бар немесе жапқышсыз
9404.29  -- өзге де материалдардан
9404.30  - ұйықтайтын бөлменің қаптары
9404.90  - өзгелерi
XIX-тарау
94-топ
94.05/06
Tаyap     ҮЖ
позициясы коды
94.05              Басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген,
прожекторларды, жарықты тікбағыттайтын шамдарды,
фарларды және олардың бөліктерін қоса алғанда,
шамдар мен жарықтандырғыш жабдықтар; жарық
көрсеткіштері, атауы бар немесе атымен, немесе
мекен-жайымен жарық табличкалары және жарық
көздері орнатылған ұқсас бұйымдар, және басқа
жерде аталмаған немесе енгізілмеген, олардың
бөліктері:
9405.10  - люстралар және аспалы немесе қабырғаға
қыстыратын, ашық қоғамдық орындарды немесе көлік
магистральды жарықтандыру үшін пайдаланылатын
үлгідегі жарықтандырғыш жабдықтардан басқа, өзге
де электр жарықтандырғыш жабдықтар
9409.20  - үстелге, еденге немесе төсектің жанына қоятын
электр шамдары
9405.30  - жаңа жылғы шыршалардың әшекейлері үшін
пайдаланылатын үлгідегі жарықтандырғыш
жабдықтардың жиынтықтары
9405.40  - электр шамдары мен жарықтандырғыш жабдықтар,
өзгелері
9405.50  - электрсіз шамдар мен жарықтандырғыш жабдықтар
9405.60  - жарық көрсеткіштері, атауы бар немесе атымен,
немесе мекен-жайымен жарық табличкалары және
ұқсас бұйымдар
- мынадай бөліктер
9405.91  - шыныдан жасалған
9405.92  - пластмассадан жасалған
9405.99  - өзгелері
94.06     9406.00  Жиналатын құрылыс конструкциялары
XIX-тарау
95-топ
Ескертулер
95-топ
Ойыншықтар, ойындар және спорт мүкәммалы; олардың
бөлшектері мен керек-жарақтары
Ескертулер:
1.- Аталған топқа:
(а) шырша балауыздары (34.06 тауар позициясы);
(б) фейерверктер немесе 36.04 тауар позициясының өзге де пиротехникалық бұйымдар;
(в) иiрiмжiп, даражiптер, баулар немесе iшектер немесе бекiткен ұзындығы бар, бiрақ балық аулауға арналған қармақ жiбiнiң түрiнде дайындалмаған, 39-топқа, 42.06 тауар позициясына немесе XI бөлiмге кiретiн, балық аулауға арналған ұқсас бұйымдар;
(г) спорт дорбалары немесе 42.02, 43.03 немесе 43.04 тауар позициясының басқа да бұйымдары;
(д) 61 немесе 62-топтардың тоқыма материалдардан жасалған маскарад костюмдерi;
(e) 63-топтың тоқыма жалаулар немесе флагдуктар, қайықтарға арналған  желкендер, винсерфингке немесе құрлықтағы жолды көлiк құралдарына арналған тақтайлар;
(ж) 64-топтың спорттық аяқ-киiмi (мұзды немесе роликтi конькилерi бекiтiлген коньки бәтеңкелерден басқа) немесе 65-топтың спорт бас киiмдерi;

(з) трости, хлысты, кнуты для верховой езды или аналогичные изделия (товарная позиция 66.02) или их части (товарная позиция 66.03);
(и) неустановленные глаза стеклянные для кукол или прочих игрушек товарной позиции 70.18;
(к) части общего назначения, указанные в примечании 2 к разделу XV, из недрагоценных металлов (раздел XV) или аналогичные изделия из пластмассы (группа 39);
(л) колокола, гонги или аналогичные изделия товарной позиции 83.06;
(м) насосы жидкостные (товарная позиция 84.13), оборудование и устройства для фильтрования или очистки жидкостей или газов (товарная позиция 84.21), электрические двигатели (товарная позиция 85.01), электрические трансформаторы (товарная позиция 85.04) или радиоаппаратура дистанционного управления (товарная позиция 85.26);
(н) спортивные транспортные средства (кроме саней для бобслея, тобогганов и аналогичных изделий) раздела XVII;
(о) детские двухколесные велосипеды (товарная позиция 87.12);
(п) спортивные суда, такие как каноэ и скифы (группа 89) или средства для приведения их в движение (изготовленные из древесины относятся к группе 44);
(р) очки, защитные очки или аналогичные изделия для спорта или игр на открытом воздухе (товарная позиция 90.04);
(с) манки или свистки (товарная позиция 92.08);
(т) оружие или прочие изделия группы 93;
(у) электрогирлянды всех типов (товарная позиция 94.05); или
(ф) струны для ракеток, палатки или другое снаряжение для кемпинга, или перчатки, рукавицы и митенки (классифицируемые по материалу, из которого они изготовлены).
2.- В данную группу включаются изделия, в которых природный или культивированный жемчуг, драгоценные или полудрагоценные камни (природные, искусственные или реконструированные), драгоценные металлы или недрагоценные металлы, плакированные драгоценными металлами, являются лишь незначительной составляющей.
3.- При условии соблюдения положений примечания 1 к данной группе части и принадлежности, предназначенные исключительно или в основном для использования вместе с товарами данной группы, должны классифицироваться с этими товарами.
4.- В товарную позицию 95.03 не включаются товары, которые в соответствии с их назначением, формой или материалом, из которого они изготовлены, возможно идентифицировать как предназначенные исключительно для животных, например "игрушки для домашних животных" (классифицируются в их собственных соответствующих позициях).
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------

(з) атқа салт мiнiп жүруге арналған тросттар, шыбықтар, қамшылар немесе ұқсас бұйымдар (66.02 тауар позициясы) немесе олардың бөлiктерi (66.03 тауарлық позициясы);
(и) қуыршақтарға немесе 70.18 тауар позициясының өзге де ойыншықтарға арналған бекiтiлмеген шиша көздер;
(л) XY бөлiмнiң 2-ескертуiнде көрсетiлген, қымбат бағалы емес металдардан жасалған (ХY бөлiм) жалпы қолданыстағы бөлiктер немесе пластмассадан жасалған ұқсас бұйымдар (39-топ);
(л) қоңыраулар, гонгтар немесе 83.06 тауар позициясының ұқсас бұйымдары:
(м) сұйық насостар (84.01 тауар позициясы), сұйықтықтар мен газдарды  фильтрлеуге немесе тазалауға арналған жабдықтар (84.21 тауар позициясы), электр двигательдерi (85.01 тауар позициясы), электр трансформаторлары (85.04 тауар позициясы) немесе қашықтан басқаратын радиоаппаратура (85.26 тауар позициясы);
(о) балалардың қос дөңгелектi велосипедтері (87.12 тауар позициясы);
(п) каноэ мен скифтер сияқты, спорт кемелерi (89-топ) немесе оларды іске қосатын құралдар (ағаштан жасалғандар 44-топқа жатады);
(p) көзiлдiрiктер, қорғаушы көзiлдiрiктер немесе спортқа немесе ашық  ауадағы ойындарға арналған ұқсас бұйымдар (90.04 тауар позициясы);
(c) манкiлер мен ысқырықтар (92.08 тауар позициясы);
(т) қару-жарақтар мен 93-топтың өзге де бұйымдары;
(у) барлық түрдегi электр тiзбектерi (94.05 тауар позициясы); немесе
XIX-тарау
95-топ
95.01/03 1
(ф) paкеталарға арналған iшектер, палаткалар немесе кемпингке арналған басқа да құралдар, немесе перчаткалар, қолғаптар және митенклер (дайындалған материалдар бойынша жіктелетiн) енгiзілмейдi.
2.- Аталған топқа онда табиғи немесе қопсытылған iнжу, қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар (табиғи, жасанды немесе өзгерген), қымбат бағалы металдар немесе қымбат бағалы металл жалатылған қымбат бағалы емес металдар тек елеусiз құрамдас бөліктерi болып табылатын бұйымдар енгiзiледi.
3.- Аталған топқа 1-ескертудiң ережелерi сақталған жағдайда тек қана немесе негiзiнен аталған топтың тауарларымен бiрге пайдалануға арналған бөлiктер мен керек-жарақтар осы тауарлармен бiрге жiктелуi тиiс.
4.- 95.03 тауар позициясына өздерiнiң тиiстiлігiне, нысанына немесе дайындалған материалына сәйкес тек жануарларға арналып бiрдейлендiрiлуі мүмкiн болатын тауарлар енгiзілмейдi, мысалы "үй жануарларына арналған ойыншықтар" (өздерiнiң тиiсті позициаларында жiктеледi).
Тауар     ҮЖ
позициясы коды

95.01      9501.00  Игрушки на колесах для катания детей
(например, трехколесные велосипеды,
самокаты, педальные автомобили);
коляски для кукол.
95.02             Куклы, изображающие только людей:
9502.10  - куклы, одетые или неодетые
-------------------------------------------------------------------
Раздел ХХ
Группа 95
95.02 2 /06 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- части и принадлежности:
9502.91  -- одежда и ее принадлежности, обувь
и головные уборы
9502.99  -- прочие
95.03             Игрушки прочие; модели в уменьшенном
размере ("в масштабе") и аналогичные
модели для развлечений, действующие
или недействующие; головоломки всех
видов:
9503.10  - поезда электрические, включая рельсы,
светофоры и их прочие принадлежности
9503.20  - наборы элементов для сборки моделей
в уменьшенном размере ("в масштабе"),
действующие или недействующие модели,
кроме изделий субпозиции 9503.10
9503.30  - наборы конструкторские и игрушки для
конструирования прочие
- игрушки, изображающие животных или
других существ, кроме людей:
9503.41  -- набивные
9503.49  -- прочие
9503.50  - инструменты и устройства музыкальные
игрушечные
9503.60  - головоломки
9503.70  - игрушки в наборах или комплектах прочие
9503.80  - игрушки и модели, имеющие встроенный
двигатель, прочие
9503.90  - прочие
95.04             Товары для развлечения, настольные или
комнатные игры, включая столы для игры
в пинбол, бильярд, специальные столы
для игр в казино и автоматическое
оборудование для кегельбана:
9504.10  - видеоигры с использованием
телевизионного приемника
9504.20  - изделия и принадлежности для бильярда
9504.30  - игры прочие, приводимые в действие
при помощи монет, банкнот (бумажных
денежных знаков), жетонов или
аналогичных изделий, кроме оборудования
для кегельбана
9504.40  - карты игральные
9504.90  - прочие
95.05             Изделия для праздников, карнавалов или
прочие изделия для увеселения, включая
предметы для показа фокусов и шуток:
9505.10  - товары для новогодних и рождественских
праздников
9505.90  - прочие
95.06             Инвентарь и оборудование для занятий
общей физкультурой, гимнастикой,
легкой атлетикой, прочими видами спорта
(включая настольный теннис) или для игр
на открытом воздухе, в другом месте
данной группы не поименованные или не
включенные; бассейны плавательные
и бассейны для детей:
- лыжи и прочий инвентарь для занятий
лыжным спортом:

95.01     9501.00  Балаларды қыдыртуға арналған дөңгелектерi бар
ойыншықтар (мысалы, үш дөңгелектi велосипедтер,
самокаттар, педальдi автомобильдер);
қуыршақтарға арналған арбалар.
95.02              Адамдарды ғана бейнелейтiн қуыршақтар:
9502.10  - киiнген немесе киiнбеген қуыршақтар
- бөлшектер мен керек-жарақтар:
9502.91  -- киiмдер мен оның керек-жарақтары, аяқ-киiмдер
мен бас киiмдер
9502.99  -- өзгелерi
95.03              Өзге де ойыншықтар; кiшiрейтiп көрсететiн
көлемдегi ("масштабта") модельдер және iске
қосылған немесе iске қосылмаған, ойын-сауыққа
арналған ұқсас модельдер; барлық түрдегi бас
қатырғыштар:
9503.10  - рельстердi қоса алғанда, электр поездары,
бағдаршамдар және олардың өзге де керек-жарақтары
9503.20  - iске қосылған немесе iске қосылмаған, 9503.10
субпозиясының бұйымдардан басқа, кiшiрейтiп
көрсететiн көлемдегі("масштабта") модельдерді
жинастыруға арналған элементтердiң жиынтықтары
9503.30  - конструкторлық жиынтықтар және өзге де
құрастыруға арналған ойыншықтар
- мынадай, адамдардан басқа, жануарларды немесе
басқа да жәндiктердi бейнелейтiн ойыншықтар:
9503.41  -- толтырылған
9503.49  -- өзгелерi
9503.50  - аспаптар мен музыкалық ойыншық құрылғылар
ХIХ-тарау
95-топ
95.03 2 /06 1
Тауар      YЖ
позициясы коды
9503.60  - бас қатырғыштар
9503.70  - өзге де жиынтықтардағы немесе жинақтардағы
ойыншықтар
9503.80  - орнатылған двигателi бар, ойыншықтар мен
модельдер, өзгелерi
9503.90  - өзгелерi
95.04              Пинбол, бильярд ойындарына арналған үстелдердi,
казино ойынына арналған арнаулы үстелдердi және
кегельбанға арналған автоматтандырылған жабдықты
қоса алғанда, ойын-сауыққа арналған тауарлар,
үстелдi немесе бөлмелi ойындар:
9504.10  - телевизиондық қабылдағышты пайдалануымен
бейнеойындар
9504.20  - бильярдқа арналған бұйымдар мен керек-жарақтар
9504.30  - кегельбанға арналған жабдықтардан басқа,
тиындар, банкнот (қағазды ақша белгiлерi), жетон
немесе ұқсас бұйымдар арқылы іске қосылатын өзге
де ойындар
9504.40  - ойын карталары
9504.90  - өзгелері
95.05              Фокустар мен әзiлдердi көpceтуге арналған
заттарды қоса алғанда, мерекелерге,
карнавалдарға арналған бұйымдар немесе көңiл
көтеруге арналған өзге де бұйымдар:
9505.10  - жаңа жылғы және рождестволық мейрамдарға
арналған тауарлар
9505.90  - өзгелерi
95.06              Аталған топтың басқа жерiнде аталмаған немесе
енгiзiлмеген, жалпы дене шынықтырумен,
гимнастикамен, жеңiл атлетикамен, өзге де спорт
түрлерімен немесе ашық ауада ойнауға арналған
(үстел теннисiн қоса алғанда) шұғылдануға
арналған немесе ашық ауада ойындарға арналған
мүкәммал мен жабдықтары; жүзу бассейндерi және
балаларға арналған бассейндер:
- мынадай шаңғылар және шаңғы спортымен
шұғылдануға арналған өзге де мүкәммал:

9506.11  -- лыжи
9506.12  -- крепления для лыж
9506.19  -- прочие
- лыжи водные, доски для серфинга и
виндсерфинга, инвентарь для занятий
водными видами спорта прочий:
9506.21  -- доски для виндсерфинга
9506.29  -- прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел ХХ
Группа 95
95.06 2 /08
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
- клюшки для гольфа и принадлежности
для игр в гольф прочие:
9506.31  -- клюшки, комплекты
9506.32  -- мячи
9506.39  -- прочие
9506.40  - инвентарь и оборудование для настольного
тенниса
- ракетки для тенниса, бадминтона или
аналогичные ракетки со струнами
или без струн:
9506.51  -- ракетки для тенниса, со струнами
или без струн
9506.59  -- прочие
- мячи, кроме мячей для гольфа и шариков
для настольного тенниса:
9506.61  -- мячи для тенниса
9506.62  -- мячи надувные
9506.69  -- прочие
9506.70  - ледовые коньки и роликовые коньки,
включая конькобежные ботинки с
прикрепленными коньками
- прочие:
9506.91  -- инвентарь и оборудование для занятий
общей физкультурой, гимнастикой или
атлетикой
9506.99  -- прочие
95.07             Удочки рыболовные, крючки рыболовные и
прочие снасти для рыбной ловли с
использованием лесы; сачки для рыб,
сачки для бабочек и аналогичные сачки;
приманки в виде муляжей птиц (кроме
указанных в товарной позиции 92.08 или
97.05) и аналогичные принадлежности
для охоты или стрельбы:
9507.10  - удочки рыболовные
9507.20  - крючки рыболовные, с поводками
или без поводков
9507.30  - катушки с леской для рыбной ловли
9507.90  - прочие
95.08             Карусели, качели, тиры и прочие
аттракционы; цирки передвижные и
зверинцы передвижные; театры передвижные:
9508.10  - цирки передвижные и зверинцы передвижные
9508.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XX
Группа 96
96.01
Группа 96
Разные готовые изделия
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) карандаши для косметических или гигиенических целей (группа 33);
(б) изделия группы 66 (например, части зонтов или тростей);
(в) бижутерия (товарная позиция 71.17);
(г) части общего назначения, указанные в примечании 2 к разделу XV, из недрагоценных металлов (раздел XV) или аналогичные изделия из пластмасс (группа 39);
(д) ножевые или прочие изделия группы 82 с рукоятками или другими частями из резных или литых материалов; однако рукоятки или другие части этих товаров, представленные отдельно, включаются в товарную позицию 96.01 или 96.02;

9506.11  -- шаңғылар
9506.19  -- өзгелерi
- мынадай су шаңғылары, серфингке және
виндсерфингке арналған тақтайлар, өзге де су
спорты түрлерiмен шұғылдануға арналған мүкәммал
9506.21  -- виндсерфингке арналған тақтайлар
9506.29  -- өзгелерi
ХIХ-тарау
95-топ
95.06 2 /08
Тауар     YЖ
позициясы коды
- мынадай гольфқа арналған клюшкалар және гольф
ойындарына арналған өзге де керек-жарақтар:
9506.31  -- клюшкалар, жинақтар
9506.32  -- доптар
9506.39  -- өзгелерi
9506.40  - үстелдi тенниске арналған мүкәммал мeн
жабдықтар
9506.51  - мынадай тенниске, бадминтонға арналған
ракеткалар немесе iшектерiмен немесе iшексiз
ұқсас ракеткалар:
-- iшегiмен немесе iшексiз, тенниске арналған
ракеткалар
9506.59  -- өзгелерi
- мынадай гольфқа арналған доптардан және үстел
теннисiне арналған кiшкене шарлардан басқа,
доптар:
9506.61  -- тенниске арналған доптар
9506.62  -- үрлемелi доптар
9506.69  -- өзгелерi
9506.70  - бекiтiлген конькилерi бар коньки бәтеңкелерiн
қоса алғанда, мұз конькилерi мен ролик конькилерi
- өзгелерi
9506.91  -- жалпы дене шынықтырумен, гимнастикамен немесе
атлетикамен шұғылдануға арналған мүкәммалы мен
жабдықтар
9506.99  -- өзгелерi
95.07              Балық аулау қармақтары, қармақ бауды пайдалану
арқылы балық аулауға арналған күршектер мен
басқа да құралдар; балық аулау торлары, көбелек
аулайтын торлар және осындай торлар; құс
пiшіндерi түрiндегi алдауыштар (92.08 немесе
97.05 тауар позициясында көрсетiлгендерден
басқа) және аңшылық пен нысана атуға арналған
басқа да керек-жарақтар.
9507.10  Балық аулау қармақтары
9507.20  - қармақ баулары бар немесе қармақ бауларсыз,
балық аулау күршектерi
9507.30  - балық аулауға арналған, қармақ бауы бар
катушкалар
9507.90  - өзгелерi
95.08              Әткеншектер, алтыбақандар, тирлер және өзге де
аттракциондар; жылжымалы цирктер және жылжымалы
айуанханалар; жылжымалы театрлар:
9508.10  - жылжымалы цирктер және жылжымалы айуанханалар
9508.90  - өзгелерi
XIX-тарау
96-топ
Eскеpтулер
96-топ
Әр түрлi дайын бұйымдар
Ескертулер:
1.- Аталған топқа:
(а) косметикалық немесе гигиеналық мақсаттарға арналған қаламдар (33-топ);
(б) 66-топтың бұйымдары (мысалы, қолшатырлардың немесе таяқтардың бөлiктерi);
(в) бижутерия (71.17 тауар позициясы);
(г) ХҮ бөлiмнiң 2-ескертуiнде көрсетілген, қымбат бағалы емес металдардан жасалған (XY бөлiм) жалпы қолданыстағы бөлiктер немесе пластмассадан жасалған ұқсас бұйымдар (39-топ);
(д) 82-топтың, сабымен немесе оюланған немесе құйылған материалдардан жасалған басқа бөлiктерi бар пышақты немесе өзге де бұйымдар; алайда осы тауарлардың бөлек көрсетiлген саптары мен басқа да бөлiктерi, 96.01 немесе 96.02 тауар позициясына енгiзiледi;

(е) изделия группы 90 (например, оправы для очков (товарная позиция 90.03), рейсфедеры (товарная позиция 90.17), щетки, предназначенные для использования в стоматологии или для терапевтических, хирургических или ветеринарных целей (товарная позиция 90.18);
(ж) изделия группы 91 (например, корпуса для часов всех видов);
(з) музыкальные инструменты или части их принадлежности (группа 92);
(и) изделия группы 93 (оружие и его части);
(к) изделия группы 94 (например, мебель, лампы и осветительное оборудование);
(л) изделия группы 95 (игрушки, игры, спортивный инвентарь); или
(м) произведения искусства, предметы коллекционирования или антиквариат (группа 97).
2.- В товарной позиции 96.02 термин "материалы растительного или минерального происхождения, пригодные для резьбы" означает:
(а) твердые семена, зерна, орехи, скорлупу орехов и аналогичные материалы растительного происхождения, используемые для резьбы (например, "корозо" и "дум");
(б) янтарь и сепиолит, природные и агломерированные, гагат и минеральные вещества, аналогичные гагату.
3.- В товарной позиции 96.03 термин "узлы и пучки, подготовленные для изготовления метел или щеточных изделий" означает неоправленные узлы и пучки из шерсти животных, растительных волокон или прочих материалов, готовые без переувязки к изготовлению метел или щеток или же требующие незначительной доработки, такой как подравнивание и подрезание по определенной форме сверху для подготовки их к сборке.
4.- В данную группу включаются изделия (кроме указанных в товарных позициях 96.01-96.06 или 96.15) независимо от того, состоят ли они полностью или частично из драгоценных металлов или металлов, плакированных драгоценными металлами, из природного или культивированного жемчуга, драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных). Однако товарные позиции 96.01-96.06 и 96.15 включают изделия, в которых природный или культивированный жемчуг, драгоценные или полудрагоценные камни (природные, искусственные или реконструированные), драгоценные металлы или металлы, плакированные драгоценными металлами, являются только незначительной составляющей.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
96.01             Обработанные и пригодные для резьбы
кость слоновая, кость, панцирь черепахи,
рог, рога оленьи, кораллы, перламутр,
прочие материалы животного происхождения
и изделия из этих материалов (включая
изделия, полученные путем формовки):

(e) 90-топтың бұйымдары (мысалы, көзiлдiрiктердiң оправалары (90.03 тауар позициясы)), стоматологияда пайдалану үшiн арналған немесе терапевтiк, хирургиялық немесе мар дәрiгерлiк мақсаттарға арналған (90.18 тауар позициясы) рейсфедерлер (90.17 тауар позициясы), щеткалар;
(ж) 91-топтың бұйымдары (мысалы, барлық түрдегi сағаттарға арналған корпустар);
(з) музыка аспаптары немесе бөлiктерi немесе олардың керек-жарақтары (92-топ);
(и) 93-топтың бұйымдары (қару-жарақтар мен олардың бөлiктерi);
(к) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиhаз, шамдар және жарықтандырғыш жабдықтар);
(л) 95-топтың бұйымдары (ойыншықтар, ойындар, спорт мүкәммалы); немесе
(м) өнер шығармалары, коллекциондық заттар немесе антиквариат (97-топ) енгiзiлмейдi.
2.- 96.02 тауар позициясының "оюлау үшiн жарамды, өсiмдiктерден немесе минералдардан алынатын материалдар" терминi мыналарды бiлдiредi:
(а) қатты тұқымдар, дәндер, жаңғақтар, жаңғақтардың қабықтары және оюлау үшiн пайдаланылатын, өсiмдiктерден алынатын ұқсас материалдар (мысалы, "корозо" және "дум");
(б) табиғи және агломерацияланған янтарь мен сепиолит, гагатқа ұқсас, гагат пен минералды заттар.
3.- 96.03 тауар позициясының "сыпырғыштарды немесе щетка" бұйымдарын дайындауға арналған түйiндер мен будалар" терминi сыпырғыштарды немесе щеткаларды дайындауға қайта байлаусыз дайын болатын немесе белгiлi бiр нысан бойынша оларды жинауға дайындау үшiн үстiнен тегiстеу мен кесу сияқты аздаған өңдеудi талап ететiн жануарлардың жүнiнен, өсiмдiк талшықтарынан немесе өзге де материалдардан жасалған түзетілмеген түйiндер мен бумаларды бiлдiредi.
XIX-тарау
96-топ
96.01/03 1
4.- Аталған топқа олардың толығымен немесе iшiнара қымбат бағалы емес металдарды немесе қымбат бағалы металл жалатылған металдардан табиғи немесе қопсытылған iнжуден, қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастардан (табиғи, жасанды немесе өзгертiлген) тұратындығына қарамастан бұйымдар енгізiледi (96.01-96.06 немесе 96.15 тауар позициясында көрсетiлгендерден басқа). Алайда, 96.01-96.06 және 96.15 тауар позициялары табиғи немесе қопсытылған iнжу, қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар (табиғи, жасанды немесе өзгерiлген), қымбат бағалы металдар немесе қымбат бағалы металл жалатылған металдар тек аз ғана құрамдас болып табылатын бұйымдарды қамтиды.
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
96.01              Өңделген және кесу үшiн жарамды пiл сүйегi,
сүйек, тасбақаның тас қабығы, мүйiз, бұғының
мүйiзi, коралдар, маржандар, жануарлардан
алынатын өзге де материалдар және осы
материалдардан жасалған бұйымдар (қалыпқа
келтiру жолымен алынған бұйымдарды қоса
алғанда):

9601.10  - кость слоновая обработанная и изделия
из нее
9601.90  - прочие
-------------------------------------------------------------------
Раздел XX
Группа 96
96.02/07
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
96.02      9602.00  Обработанные материалы растительного
или минерального происхождения,
пригодные для резьбы, и изделия из
них; изделия формованные или резные
из воска, стеарина, натуральных смол
или натурального каучука или модельных
паст, и прочие формованные или резные
изделия, в другом месте не
поименованные или не включенные;
желатин обработанный, незатвердевший
(кроме желатина товарной позиции 35.03)
и изделия из незатвердевшего желатина.
96.03             Метлы, щетки (включая щетки, являющиеся
частями механизмов, приборов или
транспортных средств), щетки ручные
механические без двигателей для уборки
полов, швабры и метелки из перьев для
смахивания пыля; узлы и пучки,
подготовленные для изготовления метел
или щеточных изделий; подушечки и
валики малярные для краски; резиновые
швабры (кроме резиновых валиков для
удаления влаги):
9603.10  - метлы и щетки, состоящие из веток
или других растительных материалов,
связанных вместе, с рукоятками или
без рукояток
- щетки зубные, помазки для бритья,
щетки для волос, щеточки для ногтей,
щеточки для ресниц и прочие щеточки
индивидуального пользования, в том
числе являющиеся частями приспособлений
(приборов):
9603.21  -- щетки зубные, включая щетки для зубных
протезов
9603.29  -- прочие
9603.30  - кисти художественные, кисточки для
письма и аналогичные кисточки для
нанесения косметики
9603.40  - кисти для нанесения красок, темперы,
лаков или аналогичные кисти (кроме
указанных в субпозиции 9603.30);
подушечки и валики малярные для
краски
9603.50  - щетки, являющиеся частями механизмов,
приборов или транспортных средств,
прочие
9603.90  - прочие
96.04      9604.00  Сита и решета ручные.
96.05      9605.00  Наборы дорожные, используемые для личной
гигиены, шитья или для чистки одежды или
обуви.
96.06             Пуговицы, кнопки, застежки-защелки,
формы для пуговиц и прочие части этих
изделий; заготовки для пуговиц:
9606.10  - кнопки, застежки-защелки и их части
- пуговицы:
9606.21  -- пластмассовые, без текстильного покрытия
9606.22  -- из недрагоценного металла, без
текстильного покрытия
9606.29  -- прочие

9601.10  - өңделген пiл сүйегi және одан жасалған бұйымдар
9601.90  - өзгелерi
96.02     9602.00  Кесу үшін жарамды, өсiмдiктен немесе минералдан
шыққан өңделген материалдар, және олардан
жасалған бұйымдар; балауыздан, cтeapиннан,
табиғи шайырлардан немесе табиғи каучуктан
немесе модельдi пасталардан жасалған қалыпқа
келтiрiлген немесе оюланған бұйымдар, және басқа
жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген, өзге де
қалыпқа келтiрiлген немесе оюланған; өңделген,
қатпаған желатин (35.03 тауар позициясының
желатиннен басқа) және қатпаған желатиннен
жасалған бұйымдар.
96.03              Сыпырғыштар, щеткалар (механизмдердiң,
аспаптардың немесе көлiк құралдардың бөлiктерi
болып табылатын щеткаларды қоса алғанда),
едендi жинауға арналған двигательсіз механикалық
қол щеткалары, швабралар және шаңды қағуға
арналған қауырсыннан жасалған сыпырғылар;
сыпырғыштарды немесе щетка бұйымдарын жасау үшiн
дайындалған түйіндер мен будалар; сырлауға
арналған жастықшалар мен бiлiкшелер; резеңкелi
швабралар (ылғалды алуға арналған резеңкелi
бiлiкшелерден басқа):
XIX-тарау
96-топ
96.03 2 /07 1
Taуap     ҮЖ
позициясы коды
9603.10  - шыбықтардан немесе басқа да табиғи
материалдардан жасалған, бiрiктiрiп байланған,
сабымен немесе сабы жоқ сыпырғыштар мен щеткалар
- мынадай тіс щеткалары, қырынуға арналған
жаққыштар, шашқа арналған щеткалар, тырнаққа
арналған щеткалар, кiрпiкке арналған щеткалар
және соның iшiнде құралдардың (аспаптардың)
бөлiктерi болып табылатын, жеке пайдаланыстағы
өзге де щеткалар:
9603.21  - тiс протездерiне арналған щеткаларды қоса
алғанда, тiк щеткалары
9603.29  -- өзгелерi
9603.30  - безендiру қылқаламдары, жазуға арналған
қылқаламдар және косметиканы жағуға арналған өзге
де қылқаламдар
9603.40  - бояуларды, темперлердi, лактарды жағуға
арналған қылқаламдар немесе ұқсас қылқаламдар
(9603.30 субпозициясында көрсетiлгендерден
басқа); бояуға арналған малярлы жастықшалар мен
валиктар
9603.50  - механизмнiң, аспаптардың немесе көлiк
құралдардың бөлiктерi болып табылатын щеткалар,
өзгелерi
9603.60  - өзгелерi
96.04     9604.00  Елеуіштер мен қол електерi.
96.05     9605.00  Жеке гигиена үшiн пайдаланылатын тiгуге немесе
киімдер мен аяқ-киiмдердi тазалауға арналған жол
жиынтықтары.
96.06              Түймелер, батырмалар, түймелеу-iлмектерi,
түймелеуге арналған қалыптар және осы
бұйымдардың өзге де бөлiктepi; түймелерге
арналған дайындамалар:
9606.10  - батырмалар, түймелеу-iлмектерi және олардың
бөлiктерi
- түймелер:
9606.21  -- тоқыма жабындысы жоқ, пластмассадан
9606.22  -- тоқыма жабындысы жоқ, қымбат бағалы емес
металдан жасалған
9606.29  -- өзгелерi

9606.30  - формы для пуговиц и прочие части
пуговиц; заготовки для пуговиц
96.07             Застежки "молнии" и их части:
- застежки "молнии":
9607.11  -- с зубцами из недрагоценного металла
9607.19  -- прочие
9607.20  - части
-------------------------------------------------------------------
Раздел ХХ
Группа 96
96.08/13 1
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
96.08             Ручки шариковые; ручки и маркеры с
с наконечником из фетра и прочих пористых
материалов; авторучки чернильные,
стилографы и ручки прочие; перья
копировальные; карандаши с выталкиваемым
или скользящим стержнем; держатели для
перьев, держатели для карандашей и
аналогичные держатели; части (включая
колпачки и зажимы) изделий, перечисленных
выше, кроме изделий товарной позиции 96.09:
9608.10  - ручки шариковые
9608.20  - ручки и маркеры с наконечниками
из фетра и прочих пористых
материалов
- авторучки чернильные, стилографы и ручки
прочие:
9608.31  -- ручки чертежные для туши
9608.39  -- прочие
9608.40  - карандаши с выталкиваемым или
скользящим стержнем
9608.50  - наборы, состоящие из двух или более
изделий, указанных в вышеприведенных
субпозициях
9608.60  - стержни для шариковых ручек,
состоящие из шарикового наконечника и
чернильного баллончика
- прочие:
9608.91  -- перья для ручек и перьевые насадки
9608.99  -- прочие
96.09             Карандаши простые (кроме указанных
в товарной позиции 96.08), карандаши
цветные, грифели карандашей, пастели,
карандаши угольные, мелки для письма
или рисования и мелки для портных:
9609.10  - карандаши простые и цветные,
с грифелями в твердой оболочке
9609.20  - грифели карандашей, черные или цветные
9609.90  - прочие
96.10      9610.00  Доски грифельные для письма или
рисования, в рамах или без рам.
90.11      9011.00  Штемпели для датирования, опечатывания
или нумераторы, и аналогичные
приспособления (включая устройства для
печатания или тиснения этикеток),
предназначенные для ручной работы;
компостеры ручные, верстатки ручные
наборные и комплекты ручные печатные,
включающие в себя такие верстатки.
96.12             Ленты для пишущих машинок или аналогичные
ленты, пропитанные чернилами или
обработанные иным способом,
предназначенные для получения
отпечатков, в катушках, кассетах или
без них; подушки штемпельные,
пропитанные или не пропитанные
чернилами, в коробках или без коробок:
9012.10  - ленты

9606.30  - түймелерге арналған қалыптар және түймелердiң
өзге де бөлiктерi; түймелерге арналған
дайындамалар
96.07              "Сыдырма" түймелерi мен олардың бөлiктерi:
- сыдырма түймелерi:
XIX-тарау
96-топ
96.07 2 /10
Тауар     YЖ
позициясы коды
9607.11  -- қымбат бағалы емес металдардан жасалған
тiстерi бар
9607.19  -- өзгелерi
9607.20  - бөлiктер
96.08              Шариктi қаламсаптар; фетрден және кеуектiлiк
материалдардан жасалған ұшы бар қаламсаптар мен
маркерлер; сия қаламсаптары, стилографтар мен
өзге де қаламсаптар; көшiргiш қауырсындары;
итеретiн немесе сырғыйтын стерженi бар қаламдар;
қауырсындарға арналған ұстағыштар; 96.09 тауар
позициясының бұйымдардан басқа, жоғарыда
айтылған бұйымдардың бөлiктерi (қақпақтарын
және қысқыштарын қоса алғанда):
9608.10  - шариктi қаламсаптар
9608.20  - фетрден және өзге де кеуектiлiк материалдардан
жасалған ұшы бар қаламсаптар мен маркерлер
- мынадай сия қаламсаптар, стилографтар және
өзге де қаламсаптар:
9608.31  -- тушқа арналған сызу қаламсаптары
9608.39  -- өзгелерi
9608.40  - итеретiн немесе сырғыйтын стерженi бap қаламдар
9608.50  - бiр немесе одан да көп бұйымдардан тұратын,
жоғарыда келтiрiлген субпозицияларда көрсетiлген
пiшiндер
9608.60  - шариктi қаламсаптарға арналған, шариктi ұшынан
және сия балоннан тұратын стержендер
9608.91  -- қаламсаптарға арналған қауырсындар және
қауырсынды саптамалар
9608.99  - өзгелері
96.09              Жай қаламдар (96.08 тауар позициясында
көрсетiлгендерден басқа), түрлi-түстi қаламдар,
қаламдардың грифельдерi, пастелдер, көмiр
қаламдары, жазуға немесе сурет салуға арналған
борлар және тiгiншiлерге арналған борлар:
9609.10  - қатты қабықтағы грифельдерi бар, жай және
түрлi-түстi қаламдар
9609.20  - қара немесе түрлi-түстi, қаламдардың
грифельдерi
9609.90  - өзгелерi
96.10     9610.00  Рамадағы немесе рамасыз, жазуға немесе сурет
салуға арналған грифельмен жазатын тақта.
ХІХ-тарау
96-топ
96.11/15
Тауар     YЖ
позициясы коды
96.11     9611.00  Күндердi белгiлеуге, белгi қоюға немесе
нөмiрлеуге арналған мөрлер, және қол жұмыстарына
арналған, ұқсас құрылғылар (басуға немесе
этикеткалар салуға арналған құрылғыларды қоса
алғанда); қол компостерлерi, жинақталған қол
верстаткалары және өздерiне сондай вестаткаларды
енгiзетiн, баспа қол жиынтықтары.
96.12              Сияға сiңдiрілген немесе өзге де тәсiлмен
өңделген, белгiнi қою үшiн арналған,
катушкаларда, кассеталарда немесе оларсыз, жазу
машинкаларына арналған таспалар немесе ұқсас
таспалар; сияға, сіңдірiлген немесе сiңдiрiлмеген
қорапшада немесе қорапшасыз, мөр жастықшалары:
9612.10  - таспалар

9612.20  - подушки штемпельные
96.13             Зажигалки сигаретные и прочие зажигалки,
включая механические или электрические,
и части к ним, кроме кремней и фитилей:
9613.10  - зажигалки карманные газовые, не
подлежащие повторной заправке
9613.20  - зажигалки карманные газовые,
подлежащие повторной заправке
-------------------------------------------------------------------
Раздел XX
Группа 96
96.13 2 /18
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
9613.80  - прочие зажигалки
9613.90  - части
96.14             Трубки курительные (включая
чашеобразные части), мундштуки
для сигар или сигарет, и их части:
9614.20  - трубки и чашеобразные части
9614.90  - прочие
96.15             Расчески, гребни для волос и
аналогичные предметы; шпильки для
волос, зажимы для завивки, бигуди и
аналогичные предметы, кроме указанных
в товарной позиции 85.16, и их части:
- расчески, гребни для волос и
аналогичные предметы:
9615.11  -- эбонитовые или пластмассовые
9615.19  -- прочие
9615.90  - прочие
96.16             Распылители ароматических веществ и
аналогичные распылители для
гигиенических целей, их насадки и
головки; пуховки и подушечки для
нанесения косметических или туалетных
средств:
9616.10  - распылители ароматических веществ и
аналогичные распылители для
гигиенических целей, их насадки
и головки
9616.20  - пуховки и подушечки для нанесения
косметических или туалетных средств
96.17      9617.00  Термосы и вакуумные сосуды прочие
в собранном виде; их части, кроме
стеклянных колб.
96.18      9618.00  Манекены для портных и прочие
манекены; манекены-автоматы и
движущиеся предметы для оформления
витрин прочие.
-------------------------------------------------------------------
Раздел XXI
Группа 97
97.01/04
Раздел XXI
Произведения искусства,
предметы коллекционирования и антиквариат
Группа 97
Произведения искусства, предметы коллекционирования
и антиквариат
Примечания:
1.- В данную группу не включаются:
(а) марки почтовые или марки госпошлин негашеные, почтовые канцелярские принадлежности (гербовая бумага) или аналогичные изделия товарной позиции 49.07;
(б) театральные декорации, задники для художественных студий или аналогичные предметы из расписанного холста (товарная позиция 59.07), за исключением тех, которые могут быть включены в товарную позицию 97.06; или
(в) жемчуг, природный или культивированный, или драгоценные или полудрагоценные камни (товарные позиции 71.01-71.03).
2.- В товарной позиции 97.02 термин "подлинники гравюр, эстампов и литографий" означает оттиски черно-белые или цветные, выполненные автором с одной или нескольких досок вручную, независимо от используемой автором техники или материала, за исключением механического или фотомеханического способа.

9612.20  - мөр жастықшалары
96.13              Механикалық немесе электрлiк оттықтарды қоса
алғанда, темекі оттықтар және өзге де оттықтар,
және шақпақ тастар мен бiлтелердi қоспағанда,
олардың бөлiктерi:
9613.10  - екiншi рет қайта құюға жарамайтын, газды
қалталы оттықтар
9613.20  - екiншi рет қайта құюға жарайтын, газды қалталы
оттықтар
9613.80  - өзге де оттықтар
9613.90  - бөлiктер
96.14              Шылым түтікшелерi (тостақан тәріздi бөлiктерiн
қоса алғанда), сигарларға немесе темекiге
арналған мундштуктар, және олардың бөлiктepi:
9614.20  - түтікшелер мен тостақан тәрiздi бөлiктер
9614.90  - өзгелерi
96.15              Тарақтар, шашқа арналған тарақтар және ұқсас
заттар; шашқа арналған түйреуiштер, бұйралауға
арналған қысқыштар, 85.16 тауар позициясында
көрсетiлгендерден басқа, бигудилар мен ұқсас
заттар, және олардың бөлiктерi:
- мынадай тарақтар, шашқа арналған тарақтар және
ұқсас заттар:
9615.11  -- эбониттi немесе пластмассалы
9615.19  -- өзгелерi
9615.90  - өзгелерi
XIX-тарау
96-топ
96.16/18
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
96.16              Гигиеналық мақсаттарға арналған хош иiстi
заттардың тозаңдатқыштар мен ұқсас
тозаңдатқыштар, олардың қондырғылары мен
бастиектерi; косметикалық немесе жуыну заттарды
жағуға арналған мамықшалар мен жастықшалар:
9616.10  - гигиеналық мақсаттарға арналған хош иiстi
заттардың тозаңдатқыштары мен ұқсас
тозаңдатқыштар, олардың қондырғылары мен
бастиектерi
9616.20  косметикалық немесе жуыну заттарды жағуға
арналған мамықшалар мен жастықшалар
96.17     9617.00  Термостар және жинақталған түрдегi өзге де
вакуумдық ыдыстар; шиша колбадан басқа, олардың
бөлiктерi
96.18     9618.00  Тiгiншiлерге арналған манекендер және өзге де
манекендер; манекен-автоматтар және витриналарды
безендiруге арналған өзге де жылжымалы заттар
XXI-тарау
97-топ
Ескертулер
XXI тарау
Өнер туындылары коллекциялау мен антиквариат мүліктері
97-топ
Өнер туындылары, коллекциялау мен антиквариат мүлiктерi
Ескертулер:
1.- Аталған топқа:
(а) почта маркалары немесе өтелмеген мемлекеттік баждың маркалары, почталық кеңсе керек-жарақтары (елтаңбалы қағаз) немесе 49.07 тауар позициясының ұқсас бұйымдары;
(б) театрлық сахна декорациялары, шығармашылық студияларға арналған сiрiлер немесе 97.06 тауар позициясына енгiзілуге мүмкiн болғандардан басқа, безендiрiлген кенептен жасалған ұқсас заттар (59.07 тауар позициясы); немесе
(в) табиғи немесе қопсытылған iнжу, немесе қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар (71.01-71.03 тауар позициясы) енгiзiлмейдi.
2.- 97.02 тауар позициясына "гравюрлардың, эстамптардың және литографиялардың түпнұсқалары" терминi автормен бiр немесе одан да
көп тақтайларда қолмен жасалған, автормен пайдаланылатын техникаға немесе материалға байланысы жоқ, механикалық немесе фотомеханикалық тәсiлдерден басқа, қара-ақ немесе түрлi-түстi таңбаларды бiлдiреді.

3.- В товарную позицию 97.03 не включаются репродукции крупносерийного производства или изделия ремесленного производства коммерческого характера, даже если эти товары нарисованы или созданы художниками.
4.- (а) При условии соблюдения положений вышеуказанных примечаний 1-3 изделия данной группы включаются именно в данную группу, а не в какую-либо иную группу Номенклатуры.
(б) К товарной позиции 97.06 не относятся товары, включаемые в предыдущие товарные позиции данной группы.
5.- Рамы для картин, рисунков, пастелей, коллажей или других декоративных изображений, гравюр, эстампов или литографий должны быть отнесены к тем же позициям, что и сами произведения искусства в том случае, если характер и стоимость рам соответствуют этим произведениям. Рамы, характер и стоимость которых не соответствуют произведениям искусства, перечисленным в данном примечании, должны классифицироваться отдельно.
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
97.01             Картины, рисунки и пастели, выполненные
полностью от руки, кроме рисунков,
указанных в товарной позиции 49.06,
и прочих готовых изделий, разрисованных
или декорированных от руки; коллажи и
аналогичные декоративные изображения:
9701.10  - картины, рисунки и пастели
9701.90  - прочие
97.02      9702.00  Подлинники гравюр, эстампов и литографий.
97.03      9703.00  Подлинники скульптур и статуэток из
любых материалов.
97.04      9704.00  Марки почтовые или марки госпошлин,
знаки почтовой оплаты гашеные,
в том числе первого дня гашения, почтовые
канцелярские принадлежности (гербовая
бумага) и аналогичные предметы,
использованные или неиспользованные, за
исключением товаров товарной позиции 49.07.
-------------------------------------------------------------------
Раздел ХХI
Группа 97
97.05/06
-------------------------------------------------------------------
Товарная!  Код ГС  !
позиция !          !
-------------------------------------------------------------------
97.05      9705.00  Коллекции и предметы
коллекционирования по зоологии, ботанике,
минералогии, анатомии, истории,
археологии, палеонтологии, этнографии
или нумизматике.
97.06      9706.00  Антиквариат возрастом более 100 лет.
-------------------------------------------------------------------
* * *
Группа 98
(Зарезервирована для специального использования
участниками конвенции)
Группа 99
(Зарезервирована для специального использования
участниками конвенции)

3.- 97.03 тауар позициясына iрi сериялық өндiрiстiң көшiрмелерi немесе осы тауарлар суретшiмен салынған немесе шығарылған болса да, коммерциялық сипаттағы қолөнерлiк өндiрiстің
бұйымдары енгізiлмейдi.
4.- (а) Жоғарыда көрсетiлген 1-3-ескертулердiң ережелерi сақталған жағдайда, аталған топтың бұйымдары Номенклатураның қандай да бiр өзге тобына енгiзiлмей, тек қана аталған топқа енгiзiледi.
(б) 97.06 тауар позициясына аталған топтың алғашқы тауар
позицияларына енгiзiлген тауарлар енгiзiлмейдi.
5.- Егер рамалардың сипаты мен құны осы шығармаларға сәйкес болған жағдайда картиналарға, суреттерге, пастельдерге, коллаждарға немесе басқа да декоративтік бейнелеулерге, гравюрларға, эстамптарға немесе литографияларға арналған рамалар тиiстi позицияларға жатады.
Аталған ескертулерде айтылған өнер шығармаларына сәйкес келмейтiн рамалар, сипаттар мен құндар, жеке жiктелуi тиiс.
ХХI- тарау
97-топ
97.01/06
Тауар     ҮЖ
позициясы коды
97.01              49.06 тауар позициясында көрсетiлген
суреттерден басқа, толығынан қолдан жасалған
картиналар, суреттер және пастельдер, және
қолдан безендiрілген немесе декорацияланған,
өзге де дайын бұйымдар; коллаждар және ұқсас
декоративтiк бейнелеулер:
9701.10  - картиналар, суреттер және пастельдер
9701.90  - өзгелерi
97.02     9702.00  Гравюрлардың, эстамптардың және литографиялардың
түпнұсқалары.
97.03     9703.00  Мүсiндердiң және кез келген материалдардан
жасалған мүсiншелердiң түпнұсқалары.
97.04     9704.00  Почта маркалары немесе мемлекеттiк баждың
маркалары, өтелген почта төлеу белгілерi,
почталық кеңсе керек-жарақтары (елтаңбалы
қағаз) және пайдаланған немесе пайдаланбаған,
49.07 тауар позициясының тауарларынан басқа,
ұқсас заттар.
97.05     9705.00  Коллекциялар және зоология, ботаника,
минерология, анатомия, тарих, археология,
палеонтология, этнография немесе нумизматика
жөнiндегi коллекциялау заттары.
97.06     9706.00  Көнелiгi 100 жылдан асатын антиквариат.