О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам выборного законодательства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2003 года N 1178
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам выборного законодательства".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам выборного законодательства
Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, ст. 52; N 15-16, ст. 239; N 21-22, ст. 281; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 14, ст. 109; N 15, ст. 138):
часть первую статьи 273 дополнить абзацем следующего содержания:
"Заявление об обжаловании решения избирательной комиссии о необходимости исправления в списках избирателей должно быть рассмотрено в день поступления.";
часть первую статьи 274 изложить в следующей редакции:
"1. Решение суда, которым заявление признано обоснованным, является основанием для восстановления нарушенного избирательного права.".
2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139):
1) в статье 99 слова "пяти", "десяти", "двадцати" и "тридцати" заменить соответственно словами "десяти", "пятнадцати", "двадцати пяти" и "тридцати пяти";
2) дополнить статьями 99-1 и 102-1 следующего содержания:
"Статья 99-1. Воспрепятствование праву вести предвыборную
агитацию
Воспрепятствование кандидатам на выборные должности, их доверенным лицам в процессе реализации ими права вести предвыборную агитацию, -
влечет штраф на граждан в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц в размере - от двадцати пяти до тридцати пяти месячных расчетных показателей.";

"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне сайлау заңы мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 26 қарашадағы N 1178 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне сайлау заңы мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжілісiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне
сайлау заңы мәселелерi бойынша
толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шiлдедегi Азаматтық iс жүргiзу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 138-құжат):
273-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Сайлаушылардың тiзiмдерiн түзету қажеттігi туралы сайлау комиссиясының шешiмiне шағым жасау туралы өтiнiш келiп түскен күнi қаралуға тиiс.";
274-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өтiнiш негiздi деп танылған сот шешiмi бұзылған сайлау құқығын қалпына келтiру үшiн негiз болып табылады.".
2. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар):
1) 99-бапта "бестен онға", "жиырмадан отызға" деген сөздер тиiсiнше "оннан он беске", "жиырма бестен отыз беске" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 99-1 және 102-1-баптармен толықтырылсын:
"99-1-бап. Сайлау алдындағы үгiт жүргiзу құқығына кедергi келтiру
Сайланбалы лауазымдарға кандидаттарға, олардың сенiм бiлдiрген aдaмдapына олардың сайлау алдындағы үгіт жүргізу құқығын іске асыру процесінде кедергi келтiру, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жиырма бестен отыз беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

"Статья 102-1. Представление неверных сведений об избирателях
для составления списков избирателей
Представление должностными лицами государственных органов недостоверных данных об избирателях, -
влечет штраф в размере - от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
3) в статье 103:
слова "десяти" и "двадцати" заменить соответственно словами "пятнадцати" и "двадцати пяти";
4) в статье 105 слова "десяти", "двадцати пяти" и "пятидесяти" заменить соответственно словами "двадцати", "тридцати" и "шестидесяти пяти";
5) в статье 107 слова "пяти" и "десяти" заменить соответственно словами "десяти" и "пятнадцати";
6) в статье 108 слова "десяти" и "пятидесяти" заменить соответственно словами "пятнадцати" и "пятидесяти пяти";
7) дополнить статьями 108-1, 109-1, 110-1 следующего содержания:
"Статья 108-1. Финансирование избирательной кампании помимо
избирательных фондов
Оказание финансовой или иной материальной поддержки кандидатам, политическим партиям, выдвинувшим партийные списки, помимо их избирательных фондов, -
влечет штраф на граждан в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на юридических лиц в размере - от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
"Статья 109-1. Оказание юридическими и физическими лицами
услуг кандидатам, политическим партиям без
их письменного согласия
Оказание юридическими и физическими лицами услуг кандидатам, политическим партиям в связи с их предвыборной деятельностью без их письменного согласия, -
влечет штраф на граждан в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
"Статья 110-1. Нарушение условий проведения опроса
общественного мнения, связанного с выборами
1. Нарушение предусмотренного законодательством Республики Казахстан о выборах порядка публикаций результатов опросов общественного мнения, прогнозов результатов выборов, иных исследований, связанных с выборами, -
влечет штраф на граждан в размере до пятнадцати, на юридических лиц - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
2. Проведение опроса общественного мнения в день выборов в помещении для голосования и в пункте для голосования, -
влечет штраф на граждан в размере от пяти до десяти, на юридических лиц - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.".
Президент
Республики Казахстан

"102-1-бап. Сайлаушылардың тiзiмдерiн жасау үшiн сайлаушылар туралы дұрыс емес мәлiметтер беру
Мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғаларының сайлаушылар туралы дұрыс емес мәлiметтер беруi, -
айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 103-бапта:
"оннан жиырмаға" деген сөздер тиiсiнше "он бестен жиырма беске" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 105-бапта "оннан жиырма беске", "жиырма бестен елуге" деген сөздер тиiсiнше "жиырмадан отызға", "отыздан алпыс беске" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 107-бапта "бестен онға" деген сөздер тиiсiнше "оннан он беске" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 108-бапта "онға" және "елуге" деген сөздер тиiсiнше "он беске" және "елу беске" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) мынадай мазмұндағы 108-1, 109-1, 110-1-баптармен толықтырылсын:
"108-1-бап. Сайлау науқанын сайлау қорларынан басқа қаржыландыру
Кандидаттарға, партиялық тiзiмдердi ұсынған саяси партияларға олардың сайлау қорларынан басқа қаржылық немесе өзге материалдық қолдау көрсету, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
"109-1-бап. Заңды және жеке тұлғалардың кандидаттарға, саяси партияларға олардың жазбаша келiсiмiнсiз қызмет көpceтуi
Заңды және жеке тұлғалардың кандидаттарға, саяси партияларға олардың сайлау алдындағы қызметiне байланысты олардың жазбаша келiсiмiнсiз қызмет көрсетуi, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
"110-1-бап. Сайлауға байланысты қоғамдық пiкiр сұрауды жүргiзу шарттарын бұзу
1. Қазақстан Республикасының сайлау туралы заңдарында көзделген қоғамдық пiкiрдi сұрау нәтижелерiн, сайлау нәтижелерi болжамдарын, сайлауға байланысты өзге де зерттеулердi жариялау тәртiбiн бұзу, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң он беске дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сайлау күнi дауыс беруге арналған үй-жайда және дауыс беруге арналған пунктте қоғамдық пiкiр сұрауды жүргiзу, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.".
Қазақстан Республикасының
Президентi