О заключении Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сохранении специализации предприятий и организаций, участвующих в производстве продукции военного назначения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2003 года N 1334
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сохранении специализации предприятий и организаций, участвующих в производстве продукции военного назначения.
2. Уполномочить Министра индустрии и торговли Республики Казахстан Джаксыбекова Адильбека Рыскельдиновича заключить от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сохранении специализации предприятий и организаций, участвующих в производстве продукции военного назначения, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сохранении специализации предприятий
и организаций, участвующих в производстве продукции
военного назначения
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
признавая необходимость поддержания и развития сотрудничества в области изготовления продукции военного назначения на базе сложившейся производственной и научно-технической кооперации,
руководствуясь взаимным стремлением к развитию интеграции оборонных отраслей промышленности государств Сторон на долговременной основе,
исходя из Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Республикой Казахстан и Российской Федерацией от 25 мая 1992 года,
учитывая Декларацию о расширении и углублении казахстанско-российского сотрудничества от 20 января 1995 года и Декларацию о вечной дружбе и сотрудничестве, ориентированном в XXI столетие, от 6 июля 1998 года,
основываясь на Договоре между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о военном сотрудничестве от 28 марта 1994 года, Соглашении между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о военно-техническом сотрудничестве от 28 марта 1994 года и Соглашении между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о контроле за качеством продукции, поставляемой для Вооруженных Сил Республики Казахстан и Вооруженных Сил Российской Федерации, от 26 января 1996 года,

Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Әскери мақсаттағы өнімдердi өндiруге қатысатын кәсіпорындар мен ұйымдардың мамандануын сақтау туралы келiсiм жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 29 желтоқсандағы N 1334 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Әскери мақсаттағы өнiмдердi өндiруге қатысатын кәсiпорындар мен ұйымдардың мамандануын сақтау туралы келiсiмнiң жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрi Әдiлбек Рыскелдiұлы Жақсыбековке қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасы Үкiметi атынан Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында Әскери мақсаттағы өнімдердi өндiруге қатысатын кәсiпорындар мен ұйымдардың мамандануын сақтау туралы келiсiм жасасуға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында Әскери мақсаттағы өнiмдердi өндiруге қатысатын кәсіпорындар мен ұйымдардың мамандануын сақтау туралы
Келісім
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi,
қалыптасқан өндiрiстiк және ғылыми-техникалық кооперация базасында әскери мақсаттағы өнімдердi дайындау саласындағы ынтымақтастықты қолдау және дамыту қажеттігiн тани отырып,
ұзақ уақыт негiзінде Тараптар мемлекеттерінің өнеркәсiбi қорғаныс салаларының ықпалдасуын дамытуға өзара ұмтылысты басшылыққа ала отырып,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Достық, ынтымақтастық және өзара көмек туралы 1992 жылғы 25 мамырдағы шарттан көрiне отырып,
Қазақстан-ресей ынтымақтастығын кеңейту және тереңдету туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы декларацияны және XXI жүз жылдыққа бағдарланған мәңгiлiк достық пен ынтымақтастық туралы 1998 жылғы 6 шілдедегi декларацияны ескере отырып,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Әскери ынтымақтастық туралы 1994 жылғы 28 наурыздағы шартты , Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Әскери-техникалық ынтымақтастық туралы 1994 жылғы 28 наурыздағы келiсiмдi және Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi мен Ресей Федерациясының Қарулы Күштерi үшiн жеткiзiлетiн өнiмдердің сапасын бақылау туралы 1996 жылғы 26 қаңтардағы келiсiмдi негiзге ала отырып,

в развитие Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о производственной и научно-технической кооперации предприятий оборонных отраслей промышленности от 28 марта 1994 года
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Стороны способствуют сохранению сложившейся производственной и научно-технической специализации предприятий и организаций, участвующих в разработке, производстве и испытаниях вооружения и военной техники, оказании услуг военного назначения и поставках необходимых для этого материалов, полуфабрикатов, комплектующих изделий, учебного и вспомогательного имущества в соответствии с приложениями 1 (для служебного пользования) и 2 (для служебного пользования) (далее - приложения), являющимися неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
Выполнение мероприятий, связанных с реализацией настоящего Соглашения, Стороны возлагают на уполномоченные органы:
с Казахстанской стороны - на Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан;
с Российской стороны - на Министерство промышленности, науки и технологий Российской Федерации, Российское авиационно-космическое агентство, Российское агентство по боеприпасам, Российское агентство по обычным вооружениям, Российское агентство по системам управления и Российское агентство по судостроению.
В случае изменения официального наименования или реорганизации уполномоченных органов Стороны незамедлительно уведомят об этом друг друга по дипломатическим каналам и будут считать это уведомление неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 2
Стороны способствуют сохранению специализации предприятий и организаций, указанных в приложениях к настоящему Соглашению, независимо от изменения их организационно-правовой формы и формы собственности, на срок действия настоящего Соглашения, или на срок, согласованный дополнительным решением.
Статья 3
Установление порядка и сроков снятия с производства продукции, выпускаемой предприятиями и организациями государств Сторон, указанными в приложениях к настоящему Соглашению, изменение состава предприятий и организаций осуществляются по согласованию уполномоченных органов Сторон в соответствии с национальными законодательствами государств Сторон, а при необходимости - по согласованию с другими заинтересованными центральными органами исполнительной власти обоих государств.
Статья 4
Стороны согласились, что поставки материалов, полуфабрикатов, комплектующих изделий, учебного и вспомогательного имущества, услуги технологического и научно-технического характера, необходимые для производства продукции военного назначения, осуществляются на основе договоров (контрактов), заключенных хозяйствующими субъектами Сторон, в порядке, установленном Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о производственной и научно-технической кооперации предприятий оборонных отраслей промышленности от 28 марта 1994 года.

Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Өнеркәсiптiң қорғаныс салалары кәсiпорындарының өндiрiстiк және ғылыми-техникалық кооперациясы туралы 1994 жылғы 28 наурыздағы келiсiмдi дамытуға,
мына төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Тараптар осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiктерi болып табылатын 1 (қызмет бабында пайдалану үшiн) және 2-қосымшаларға (қызмет бабында пайдалану үшiн) (бұдан әрi - қосымшалар) сәйкес қару-жарақ пен әскери техниканы әзiрлеуге, өндiруге және сынауға, әскери мақсаттағы қызметтердi көрсетуге және осы үшiн қажеттi материалдар, шала өнiмдер, жинақтауыш бұйымдар, жаттығу және көмекші мүлiк беруге қатысатын кәсiпорындар мен ұйымдардың қалыптасқан өндiрiстiк және ғылыми-техникалық мамандануын сақтауға ықпал етедi.
Тараптар осы Келiсiмдi iскe асыруға байланысты iс-шаралардың орындалуын мынадай уәкiлеттi органдарға:
Қазақстан тарапынан - Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігінде;
Ресей тарапынан - Ресей Федерациясының Өнеркәсіп, ғылым және технологиялар министрлiгiне, Ресей Авиация-ғарыш агенттiгіне, Ресей Оқ-дәрiлер жөнiндегi агенттiгiне, Ресей Кәдiмгi қару-жарақ жөнiндегi агенттiгiне, Ресей Басқару жүйелерi жөнiндегi агенттiгiне және Ресей Кеме жасау жөнiндегі агенттiгіне жүктейдi.
Тараптар уәкiлеттi органдардың ресми атауы өзгерген немесе қайта ұйымдастырылған жағдайда, бұл туралы бiр-бiрiн дипломатиялық арналар арқылы дереу хабардар етедi және бұл хабарламаны осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi деп санайтын болады.
2-бап
Тараптар осы Келiсiмнiң қолданылатын мерзiмiне немесе қосымша шешiммен келiсілген мерзiмге, олардың ұйымдық-құқықтық нысанының және меншiк нысанының өзгеруiне қарамастан, осы Келiсiмге қосымшаларда көрсетiлген кәсiпорындар мен ұйымдардың мамандануын сақтауға ықпал етедi.
3-бап
Осы Келiсiмге қосымшаларда көрсетiлген Тараптар мемлекеттерiнiң кәсіпорындары мен ұйымдары шығаратын өнiмдердi өндiрiстен алу тәртiбi мен мерзiмiн белгiлеу, кәсiпорындар мен ұйымдардың құрамын өзгерту Тараптардың уәкiлеттi органдарының келiсiмi бойынша, Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамаларына сәйкес, ал қажет болған жағдайда - екi мемлекеттiң атқарушы билiгінің басқа да мүдделi орталық органдарының келiсiмi бойынша жүзеге асырылады.
4-бап
Тараптар әскери мақсаттағы өнімдердi өндiруге қажеттi материалдарды, шала өнiмдердi, жинақтаушы бұйымдарды, жаттығу және көмекшi мүлiктi, технологиялық және ғылыми-техникалық сипаттағы қызмет көрсетулердi жеткiзу Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы өнеркәсiптің қорғаныс салалары кәсiпорындарының өндiрiстiк және ғылыми-техникалық кооперациясы туралы 1994 жылғы 28 наурыздағы келiсімде белгiленген тәртіппен Тараптардың шаруашылық жүргiзушi субъектілерiмен жасалған шарттар (келiсiм-шарттар) негiзiнде жүзеге асырылатындығымен келiстi.

Статья 5
Решение об участии предприятий и организаций государств Сторон, указанных в приложениях к настоящему Соглашению, в совместных разработках и производстве новых образцов вооружения и военной техники будет приниматься в порядке, предусмотренном национальными законодательствами государств Сторон.
Статья 6
Стороны подтверждают, что представительства Министерства обороны Республики Казахстан и Министерства обороны Российской Федерации, действующие на предприятиях и в организациях оборонной промышленности государств Сторон, будут осуществлять на этих предприятиях и в организациях приемку поставляемой продукции военного назначения на договорной основе в соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о контроле за качеством продукции, поставляемой для Вооруженных Сил Республики Казахстан и Вооруженных Сил Российской Федерации от 26 января 1996 года, и в соответствии с действующей нормативно-технической документацией.
Статья 7
Стороны не будут продавать или передавать третьей стороне, в том числе иностранным физическим и юридическим лицам и международным организациям, материалы, полуфабрикаты, комплектующие изделия, документацию и информацию, полученные в рамках настоящего Соглашения, без предварительного письменного согласия поставляющей Стороны.
Статья 8
Стороны осуществляют обмен информацией по вопросам, касающимся разработки, производства, испытаний и сервисного сопровождения продукции военного назначения, оказания услуг военного назначения в объеме, необходимом для выполнения совместных работ, в соответствии с законодательством своего государства, а также международными договорами, участниками которых являются государства Сторон.
Статья 9
По согласованию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, оформленные в виде Протоколов, являющихся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 10
Споры, по толкованию и применению положений настоящего Соглашения, решаются путем переговоров уполномоченных органов Сторон, а при необходимости - с привлечением других заинтересованных центральных органов исполнительной власти обоих государств.
В случае, когда споры не могут быть урегулированы уполномоченными органами Сторон, они будут решаться путем переговоров между Сторонами.
Все спорные вопросы, связанные с взаимными поставками материалов, полуфабрикатов, комплектующих изделий, учебного и вспомогательного имущества, необходимых для производства продукции военного назначения, которые могут возникнуть между предприятиями и организациями государств Сторон, указанными в Приложениях к настоящему Соглашению, будут решаться на условиях, предусмотренных договорами (контрактами), заключенными хозяйствующими субъектами Сторон в рамках настоящего Соглашения.

5-бап
Осы Келiсiмге қосымшаларда көрсетiлген, Тараптардың кәсiпорындары мен ұйымдарының қару-жарақтың және әскери техниканың жаңа үлгілерін бiрлесе әзiрлеуге және өндiруге қатысуы туралы шешiм Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамасында көзделген тәртiппен қабылданатын болады.
6-бап
Тараптар мемлекеттерiнің қорғаныс өнеркәсiбi кәсiпорындары мен ұйымдарында әрекет ететiн Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi мен Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлiгi өкілдiктерi Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi мен Ресей Федерациясының Қарулы Күштерi үшiн жеткiзiлетiн өнiмдердің сапасын бақылау туралы 1996 жылғы 26 қаңтардағы келiсiмге және қолданыстағы нормативтiк-техникалық құжаттамаға сәйкес шарттық негiзде әскери мақсаттағы жеткiзiлетiн өнiмдердi қабылдау осы кәсiпорындар мен ұйымдарда жүзеге асыратынын Тараптар қуаттайды.
7-бап
Тараптар жеткiзушi Тараптың алдын ала жазбаша келiсiмiнсiз, осы Келiсiмнің шеңберiнде алынған материалдарды, шала өнімдердi, жинақтаушы бұйымдарды, құжаттаманы және ақпаратты үшiншi тарапқа, оның iшiнде шетелдiк жеке және заңды тұлғаларға және халықаралық ұйымдарға сатпайды немесе бермейдi.
8-бап
Тараптар өз мемлекетiнің заңнамасына, сондай-ақ Тараптардың мемлекеттерi қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес бiрлескен жұмыстарды орындауға қажетті көлемде әскери мақсаттағы өнiмдердi әзiрлеуге, өндiруге, сынауға және сервистiк алып жүруге, әскери мақсаттағы қызметтердi көрсетуге қатысты мәселелер бойынша ақпарат алмасуды жүзеге асырады.
9-бап
Осы Келiсiмге Тараптардың келiсiмi бойынша осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын Хаттамалар түрiнде ресiмделген өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлуi мүмкiн.
10-бап
Осы Келiсiмнің ережелерiн түсiндiру және қолдану жөніндегi қайшылықтар Тараптардың уәкiлеттi органдарының келiссөздерi жолымен, ал қажет болған жағдайда - екi мемлекеттiң атқарушы билiгiнiң басқа да мүдделi орталық органдарын тарта отырып шешiлетiн болады.
Тараптардың уәкiлеттi органдары қайшылықтарды реттей алмаған жағдайда, олар Тараптар арасындағы келiссөздер жолымен шешілетiн болады.
Осы Келiсiмге қосымшаларда көрсетiлген Тараптар мемлекеттерiнiң кәсiпорындары мен ұйымдары арасында туындауы мүмкiн әскери мақсаттағы өнімдердi өндiруге қажеттi материалдарды, шала өнiмдердi, жинақтауыш бұйымдарды, жаттығу және көмекшi мүлiктi өзара жеткiзуге байланысты барлық қайшылықты мәселелер осы Келiсiмнiң шеңберiнде Тараптардың шаруашылық жүргiзушi субъектілерiмен жасалған шарттарда (келiсiм-шарттарда) көзделген талаптарда шешілетiн болады.