Об утверждении Правил регулирования водных отношений между областями Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 января 2004 года N 21. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2023 года № 1245.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2023 № 1245.
В соответствии со статьей 36 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила регулирования водных отношений между областями Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 января 2004 года N 21
Правила
регулирования водных отношений между областями
Республики Казахстан
1. Настоящие Правила определяют порядок регулирования водных отношений между областями Республики Казахстан, в случаях, когда бассейн водного объекта расположен на территории двух и более областей, за исключением трансграничных вод.
2. Целью регулирования водных отношений между областями республики является принятие мер по распределению поверхностных водных ресурсов между областями для удовлетворения настоящих и перспективных потребностей в воде населения, отраслей экономики областей и сохранению экологической устойчивости окружающей среды в бассейне.
3. Регулирование водных отношений между областями республики осуществляется уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда (далее - уполномоченный орган) и его бассейновыми управлениями на основе утвержденных генеральных и бассейновых схем комплексного использования и охраны водных ресурсов и водохозяйственных балансов, путем определения лимитов потребления воды по областям, разработки и реализации мероприятий по рациональному использованию и охране водных ресурсов в бассейне с учетом предложений областных исполнительных органов.
4. В целях реализации мероприятий по восстановлению и охране водных объектов, решения возникших проблем в области использования и охраны водного фонда в бассейне между бассейновыми управлениями, местными исполнительными органами и другими субъектами, расположенными в пределах бассейна водного объекта заключаются бассейновые соглашения, в рамках которых создается бассейновый совет.
5. Бассейновые соглашения содержат намерения сторон по кооперации сил и средств, необходимых для решения проблемных вопросов и реализации конкретных водоохранных мероприятий, с указанием сроков их исполнения.

Қазақстан Республикасының облыстары арасындағы су қатынастарын реттеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 9 қаңтардағы N 21 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 1245 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1245 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегi Су кодексi 36-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiп отырған Қазақстан Республикасының облыстары арасындағы су қатынастарын реттеу ережесi бекiтілсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 9 қаңтардағы
N 21 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының облыстары арасындағы
су қатынастарын реттеу ережесi
1. Осы Ереже трансшекаралық суларды қоспағанда, су объектiсiнiң бассейнi екi немесе одан да кеп облыс аумағында орналасқан жағдайдағы Қазақстан Республикасының облыстары арасындағы су қатынастарын реттеу тәртiбiн айқындайды.
2. Республика облыстары арасындағы су қатынастарын реттеу мақсаты халықтың, облыстар экономикасы салаларының қазiргi және перспективалық қажеттерiн қанағаттандыру әрi бассейндегi қоршаған ортаның экологиялық орнықтылығын сақтау үшiн облыстар арасында жер бетi су ресурстарын бөлу жөнiнде шаралар қабылдау болып табылады.
3. Республика облыстары арасындағы су қатынастарын реттеудi су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) және оның бассейндiк басқармалары су ресурстары мен су шаруашылығы теңгерiмдерiн кешендi түрде пайдалану мен қорғаудың бекiтiлген басты және бассейндiк схемалары негiзiнде облыстар бойынша су тұтыну лимиттерiн белгiлеу облыстық атқарушы органдардың ұсыныстарын ескере отырып, бассейндегi су ресурстарын ұтымды пайдалану әрi қорғау жөнiндегi iс шаралар әзiрлеу және оларды iске асыру жолымен жүзеге асырады.
4. Су объектiлерiн қалпына келтiру әрi қорғау жөнiндегi iс-шараларды iске асыру, су объектiсiнiң бассейнi шегiнде орналасқан бассейндiк басқармалар, жергiлiктi атқарушы органдар мен басқа да субъектiлер арасында бассейндегi су қорын пайдалану мен қорғау саласында туындаған проблемаларды шешу мақсатында оның шеңберiнде бассейндiк кеңес құрылатын бассейндiк келiсiмдер жасалады.
5. Бассейндiк келiсiмдерде проблемалық мәселелердi шешу және оларды орындау мерзiмi көрсетiлiп, нақты су қорғау iс-шараларын iске асыру үшiн қажеттi күштер мен құралдарды бiрiктiру жөнiндегi тараптардың ниетi қамтылады.

6. Областные исполнительные органы при возникновении проблемных вопросов межобластного значения в области использования и охраны водного фонда в бассейне вносят их на рассмотрение соответствующего бассейнового совета.
7. Бассейновый совет, рассмотрев представленные проблемные вопросы, вырабатывает рекомендации по урегулированию водных отношений, на основе которых уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда и местными исполнительными органами предусматриваются мероприятия для решения возникших вопросов в ежегодно планируемых программах по развитию, восстановлению и охране водных объектов бассейна, научных и проектных разработках.

6. Облыстық атқарушы органдар бассейндегi су қорын пайдалану мен қорғау саласында облысаралық маңызы бар проблемалық мәселелер туындаған кезде оларды тиiстi бассейндік кеңестің қарауына енгiзедi.
7. Бассейндiк кеңес ұсынылған проблемалық мәселелердi қарап, су қатынастарын реттеу жөнiнде ұсынымдар әзiрлейдi, олардың негiзiнде су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкiлеттi орган және жергiлiктi атқарушы орган бассейннiң су объектiлерiн дамыту, қалуына келтiру және қорғау жөнiнде жыл сайын жоспарланатын бағдарламаларда, ғылыми және жобалық әзірлемелерде туындаған мәселелердi шешу үшiн iс-шаралар көздейді.