О внесении изменений и дополнений в постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 30 сентября 1971 года N 7 "О судебной практике по делам об установлении отцовства и факта признания отцовства" (с изменениями, внесенными постановлением Пленума N 3 от 29 марта 1983 года)
Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 18 июня 2004 года N 6. Утратило силу нормативным постановлением Верховного Суда Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 16
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 29.11.2018 № 16.
В связи с изменением законодательства Республики Казахстан пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан
постановляет:
1. Внести в постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР N 7 от 30 сентября 1971 года "О судебной практике по делам об установлении отцовства и факта признания отцовства" следующие изменения и дополнения:
1) в наименовании слова "Постановление Пленума Верховного суда Казахской ССР" заменить словами "нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан";
2) преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях правильного и единообразного применения в судебной практике норм Закона Республики Казахстан "О браке и семье" (далее - Закон), пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан
постановляет:";
3) пункт 1 изложить в следующей редакции: "1. Обратить внимание судов на необходимость строгого выполнения правовых норм, регулирующих вопросы об установлении отцовства и факта признания отцовства.";
4) в пункте 2:
подпункт а) изложить в следующей редакции: "а) в соответствии со статьей 47 Закона, иск об установлении отцовства может быть предъявлен обоими родителями: как матерью, так и отцом ребенка, опекуном, или лицом, на иждивении которого находится ребенок, а также самим ребенком по достижении им совершеннолетия.
Судам следует принимать во внимание доказательства, с достоверностью подтверждающие происхождение ребенка от конкретного лица (совместное проживание, ведение общего хозяйства до рождения ребенка, совместное воспитание либо содержание ими ребенка, заключения экспертиз и др.).
Эти обстоятельства должны быть установлены с использованием средств доказывания, перечисленных в части 2 статьи 64 ГПК - объяснения сторон и третьих лиц, показания свидетелей, письменные либо вещественные доказательства, заключения экспертов.";
в подпункте б) слова "ст. 55 КоБС" заменить словами "пункту 4 статьи 46 Закона", после слов "смерти матери" дополнить словами ", лишения ее родительских прав, признания недееспособной", после слов "актов гражданского состояния" дополнить словами "с согласия органа опеки и попечительства,";

Қазақ ССР Жоғарғы Соты Пленумының "Әке болуды анықтау және әке болуды тану фактілері жөніндегі сот тәжірибесі туралы" 1971 жылғы 30 қыркүйектегі N 7 қаулысына (Пленумның 1983 жылғы 29 наурыздағы N 3 қаулысымен енгізілген өзгерістерімен бірге) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2004 жылғы 18 маусымдағы N 6 Нормативтік қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 16 нормативтік қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 29.11.2018 № 16 нормативтік қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы қаулы етеді:
1. Қазақ ССР Жоғарғы Соты Пленумының "Әке болуды анықтау және әке болуды тану фактілері жөніндегі сот тәжірибесі туралы" 1971 жылғы 30 қыркүйектегі N 7 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) қаулының атауындағы "Қазақ ССР Жоғарғы Соты Пленумының қаулысы" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) нормаларын сот тәжірибесінде дұрыс және біркелкі қолдану мақсатында Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы қаулы етеді:";
3) 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әке болуды анықтау және әке болуды тану фактілері жөніндегі мәселелерді реттейтін құқықтық нормалардың қатаң орындалу қажеттілігіне соттардың назары аударылсын.";
4) 2-тармақта:
а) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"а) Заңның 47-бабына сәйкес әке болуды анықтау жөніндегі талап арызды екі ата-ана: анасы, сондай-ақ баланың әкесі, қорғаншы немесе баланы асырап отырған адам, сондай-ақ баланың кәмелет жасына толуына байланысты оның өзі ұсынуы мүмкін.
Соттар баланың нақты адамнан туу тегін анық растайтын дәлелдемелерге (бірге тұру, бала туғанға дейін ортақ шаруашылық жүргізу, өздерінің балаларын бірге тәрбиелеуі немесе олардың баланы асырауы, сарапшылардың қорытындысы және басқалар) назар аударуы қажет.
Осы мән-жайлар, АІЖК-нің 64-бабының 2-бөлігінде көрсетілген - тараптар мен үшінші жақтың түсініктемелері, куәгерлердің айғақтары, жазбаша немесе заттай дәлелдемелер, сарапшылардың қорытындылары сияқты дәлелдеу құралдары пайдаланыла отырып анықталуға тиіс.";
б) тармақшада "НОтК-нің 55-бабы" деген сөз "Заңның 46-бабының 4-тармақшасы" деген сөздермен ауыстырылсын, "анасы қайтыс болған" деген сөздерден кейін "оны ата-ана құқықтарынан айыру, әрекетке қабілетсіз деп тану" деген сөздермен толықтырылсын, "азаматтық хал актілері" деген сөздерден кейін "қорғаншы және қамқоршы органдардың келісімімен" деген сөздермен толықтырылсын;

в подпункте в) в абзаце первом слова "ст. 49 КоБС" заменить словами "пункту 2 статьи 46 Закона", слова "ст. 53 КоБС" заменить словами " статья 49 Закона", в абзаце втором слова "ст. 54 КоБС" заменить словами " статья 50 Закона";
в подпункте г) слова "ст. 52 КоБС" заменить словами " статьи 51 Закона", слова "ст. 77 КоБС" заменить словами " статьей 125 Закона";
подпункт д) изложить в следующей редакции:
"д) в случае смерти лица, которое признавало себя отцом ребенка, но не состояло в браке с матерью ребенка, факт признания им отцовства может быть установлен в судебном порядке по правилам, установленным гражданским процессуальным законодательством, в порядке особого производства (статьи 291 -295 ГПК).
Указанный факт может быть установлен судом как в случае, когда ребенок находился на иждивении лица к моменту его смерти, так и ранее, если это лицо признавало себя его отцом.
Такой факт, с учетом конкретных обстоятельств, может быть установлен судом также в отношении ребенка, родившегося после смерти лица, которое в период беременности матери признавало себя отцом будущего ребенка.";
в подпункте е) слова "в том числе и на детей, родившихся до введения в действие Основ, судам следует взыскивать алименты на содержание детей, родившихся после 1 октября 1968 года и в отношении которых установлено отцовство" - исключить, слова "ст.77 КоБС" заменить словами " статьи 125 Закона", слова "на содержание детей, которые родились до 1 октября 1968 года, алименты могут быть взысканы при наличии оснований, указанных в статье 89 КоБС, в твердой денежной сумме" исключить;
5) в пункте 3 после слов "место рождения" дополнить словом "национальность".
2. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, а также является общеобязательным и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
Судья Верховного Суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания

в) тармақшаның бірінші абзацында "НОтК-нің 49-бабы" деген сөздер "Заңның 46-бабының 2-тармағы" деген сөздермен ауыстырылсын, "НОтК-нің 53-бабы" деген сөздер "Заңның 49-бабы" деген сөздермен ауыстырылсын, екінші абзацтағы "НОтК-нің 54-бабы" деген сөздер "Заңның 50-бабы" деген сөздермен ауыстырылсын;
г) тармақшада "НОтК-нің 52-бабы" деген сөздер "Заңның 51-бабы" деген сөздермен ауыстырылсын, "НОтК-нің 77-бабы" деген сөздер "Заңның 125-бабы" деген сөздермен ауыстырылсын;
д) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"д) өзін баланың әкесімін деп мойындайтын, бірақ баланың анасымен некеде тұрмаған адам қайтыс болған жағдайда, оның әке екенін тану фактісі азаматтық іс жүргізу заңдарында белгіленген ережелер бойынша ерекше іс жүргізу тәртібімен (АІЖК-нің 291-295-баптары) сот арқылы анықталуы мүмкін.
Осы көрсетілген факт, бала асырап отырған адам қайтыс болған сәтте және одан бұрын да оның асырауында болған жағдайда, егер осы адам өзін оның әкесімін деп мойындаса, сот арқылы анықталуы мүмкін.
Мұндай факт, нақтылы мән-жай ескеріле отырып, сондай-ақ ананың жүктілігі кезінде өзін болашақ баланың әкесімін деп мойындаған адам қайтыс болғаннан кейін туылған балаға қатысты да сот арқылы анықталуы мүмкін.";
е) тармақшада "сонымен қатар Негіздер күшіне енгізілгенге дейін туылған балаларға да, 1968 жылдың 1 қазанынан кейін туылған және әкелік анықталған балаларды асырау үшін де соттар алимент өндірулері қажет" деген сөздер алынып тасталсын, "НОтК-нің 77-бабы" деген сөз "Заңның 125-бабы" деген сөздермен ауыстырылсын, "1968 жылдың 1 қазанына дейін туылған балаларды асырау үшін алимент НОтК-нің 89-бабында көрсетілген негіздер болған жағдайда ғана нақты ақшалай сомада өндірілуі мүмкін" деген сөздер алынып тасталсын;
5) 3-тармақтағы "туылған жері" деген сөздерден кейін "ұлты" деген сөзбен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, сондай-ақ жалпыға міндетті болып табылады әрі ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы