О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Казахстан и Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам упрощения процедур расследования уголовных дел и декриминализации некоторых составов преступлений"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2004 года N 70
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Казахстан и Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам упрощения процедур расследования уголовных дел и декриминализации некоторых составов преступлений".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении дополнений и изменений в Уголовный,
Уголовно-процессуальный кодексы Республики Казахстан и
Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
по вопросам упрощения процедур расследования уголовных дел
и декриминализации некоторых составов преступлений
Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142):
1) часть третью статьи 48 дополнить предложением следующего содержания:
"Лицам, впервые совершившим преступления, за исключением тяжких преступлений против личности и особо тяжких преступлений, достигшим к моменту вынесения приговора шестидесятилетнего возраста, лишение свободы не назначается.";
2) дополнить статьей 60-1 следующего содержания:
"Статья 60-1. Назначение наказания в случае заключения акта
о согласии с объемом предъявленного обвинения
При заключении акта между прокурором и обвиняемым о согласии последнего с объемом предъявленного обвинения, суд не вправе назначить более строгое наказание, чем предложено прокурором. При совершении тяжкого и особо тяжкого преступления против личности заключение соглашения о согласии с объемом предъявленного обвинения не применяется.";
3) статью 62 дополнить частью 3-1 следующего содержания:

"Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық iс жүргiзу кодекстерiне және Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне қылмыстық iстердi тергеу рәсiмдерiн жеңiлдету және қылмыстардың кейбiр құрамдарын қылмыстық сипаттан арылту мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 23 қаңтардағы N 70 қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық iс жүргiзу кодекстерiне және Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне қылмыстық iстердi тергеу рәсiмдерiн жеңiлдету және қылмыстардың кейбiр құрамдарын қылмыстық сипаттан арылту мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы "Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық
iс жүргiзу кодекстерiне және Қазақстан Республикасының
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне қылмыстық iстердi тергеу рәсiмдерiн жеңiлдету және қылмыстардың кейбiр құрамдарын қылмыстық сипаттан арылту мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
1. Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Қылмыстық  кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат):
1) 48-баптың үшiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Бiрiншi рет қылмыс жасаған адамдарға, жеке адамға қарсы ауыр қылмыстар мен аса ауыр қылмыстарды қоспағанда, үкiм шығарған сәтте алпыс жасқа толса, бас бостандығынан айыру тағайындалмайды.";
2) мынадай мазмұндағы 60-1-баппен толықтырылсын:
"60-1-бап. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы акт жасалған жағдайда жаза тағайындау.
Айыпталушының тағылған айып көлемiмен келiсуi туралы прокурор мен екеуiнiң арасында акт жасалған жағдайда, соттың прокурор ұсынған жазадан қатаң жаза тағайындауға құқы жоқ. Жеке адамға қарсы ауыр және аса ауыр қылмыс жасаған кезде тағылған айып көлемiмен келiсу туралы келiсiм жасалмайды.";
3) 62-бап мынадай мазмұндағы 3-1-бөлiкпен толықтырылсын:

"3-1. Время содержания под домашним арестом до вступления приговора в законную силу засчитывается в срок наказания в виде лишения свободы, ареста из расчета два дня за один день, в виде ограничения свободы - один день за один день, исправительных работ и ограничения по военной службе - один день за два дня, а в срок наказания в виде привлечения к общественным работам из расчета - один день содержания под домашним арестом за два часа общественных работ.";
4) в статье 79:
подпункт д) части первой исключить;
часть шестую исключить;
5) статью 81 изложить в следующей редакции:
"Статья 81. Освобождение несовершеннолетних от уголовной
ответственности и наказания
1. Несовершеннолетний, совершивший преступление небольшой тяжести либо впервые совершивший преступление средней тяжести, может быть освобожден судом от уголовной ответственности, если установлено, что его исправление возможно без привлечения к уголовной ответственности. При этом к нему могут быть применены принудительные меры воспитательного воздействия, предусмотренные статьей 82 настоящего Кодекса.
2. Несовершеннолетний, впервые осужденный за совершение преступления небольшой или средней тяжести, может быть освобожден судом от наказания, если будет признано, что его исправление может быть достигнуто путем применения принудительных мер воспитательного воздействия, предусмотренных статьей 82 настоящего Кодекса.";
6) в статье 84:
в подпункте а) слово "трети" заменить словом "четвертой";
в подпункте б) слово "половины" заменить словами "одной трети";
в подпункте в):
слова "двух третей" заменить словом "половины";
дополнить словами "не сопряженное с посягательством на жизнь человека";
дополнить подпунктом г) следующего содержания:
"г) не менее двух третей наказания, назначенного судом за особо тяжкое преступление, сопряженное с посягательством на жизнь человека.";
7)в статье 104:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"наказывается ограничением свободы на срок до трех лет либо арестом до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"наказывается ограничением свободы на срок до пяти лет либо лишением свободы на тот же срок";
8) статью 106 исключить;
9) статью 108 изложить в следующей редакции:
"Статья 108. Причинение вреда здоровью в состоянии аффекта
Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, совершенное в состоянии внезапно возникшего сильного душевного волнения (аффекта), вызванного насилием, издевательством или тяжким оскорблением со стороны потерпевшего, либо иными противоправными или аморальными действиями (бездействием) потерпевшего, а равно длительной психотравмирующей ситуацией, возникшей в связи с систематическим противоправным или аморальным поведением потерпевшего, -
наказывается ограничением свободы на срок до двух лет или арестом на срок от трех до шести месяцев, или лишением свободы на срок до двух лет.";

"3-1. Үкiм заңды күшiне енгенге дейiн үйiнде қамап ұстау бас бостандығынан айыру, қамау түрiндегi жаза мерзiмiнiң бiр күнiне екi күн, бас бостандығын шектеу түрiнде ұстауға - бiр күнiне бiр күн, түзеу жұмыстары мен әскери қызмет бойынша шектеуге - екi күнiне бiр күн, ал қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазалау мерзiмiне - қоғамдық жұмыстардың екi сағаты үйден шығуға тыйым салуда ұсталған бiр күн есебiмен есептеледi.";
4) 79-баптағы бiрiншi бөлiктiң д) тармақшасы алынып тасталсын;
алтыншы бөлiгi алынып тасталсын;
5) 81-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"81-бап. Кәмелетке толмағандарды қылмыстық жауаптылық пен жазадан босату.
1. Бiрiншi рет кiшiгiрiм немесе орташа ауырлықтағы қылмыс жасаған кәмелетке толмаған адам, егер оны түзеу қылмыстық жауаптылыққа тартусыз мүмкiн деп белгiленсе сот оны қылмыстық жауаптылықтан босатуы мүмкiн. Бұл ретте оған осы Кодекстiң 82-бабында көзделген тәрбиелiк әсерi бар мәжбүрлеу шаралары қолданылуы мүмкiн.
2. Бiрiншi рет кiшiгiрiм немесе орташа ауырлықтағы қылмыс жасағаны үшiн сотталған кәмелетке толмаған адам, егер оны түзеуге осы Кодекстiң 82-бабында көзделген тәрбиелiк әсерi бар мәжбүрлеу шараларын қолдану жолымен қол жеткiзуге болады деп танылса, сот оны жазадан босатуы мүмкін.";
6) 84-бапта:
а) тармағында "үштен" деген сөз "төрттен" деген сөзбен ауыстырылсын;
б) тармағында "жартысын" деген сөз "үштен бiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) тармағында:
"үштен екiсiн" деген сөздер "жартысын" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аса ауыр қылмысы" деген сөздердiң алдында "адам өмiрiне қол сұғумен ұштаспаған" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы г) тармағымен толықтырылсын:
"г) адам өмiрiне қол сұғумен ұштасқан аса ауыр қылмысы үшiн сот тағайындаған жазаның кем дегенде үштен екiсiн";
7) 104-бапта:
бiрiншi бөлiктегі екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеу немесе алты айға дейiн қамауға не үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады";
екiншi бөлiктегi екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бec жылға дейiнгі мерзiмге бас бостандығын шектеуге немесе сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады";
8) 106-бап алынып тасталсын;
9) 108-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"108-бап. Денсаулыққа жан күйзелiсi (аффект) жағдайында зиян келтiру
Денсаулыққа кенеттен пайда болған жан күйзелiсi (аффект) жағдайында жасалған, жәбiрленушiнiң тарапынан зорлық жасауға, қорлауға немесе ауыр тiл тигiзуге, не жәбiрленушiнi өзге құқыққа қарсы немесе моральға жат әрекеттерiне (әрекетсiздiгiне) байланысты, сол сияқты жәбiрленушiнiң ұдайы құқыққа қарсы немесе моральға жат мiнез-құлқына байланысты туындаған ұзаққа созылған психикалық зақым келтiретiн жағдайда қасақана орташа ауырлықтағы зиян келтiру, -
екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге немесе үш айдан алты айға дейiнгi мерзiмге қамауға, немесе екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";

10) часть третью статьи 111 исключить;
11) статью 115 изложить в следующей редакции:
"Статья 115. Заражение венерической болезнью
Заражение венерической болезнью двух и более лиц либо заведомо несовершеннолетнего лицом, знавшим о наличии у него этой болезни, повлекшее тяжкие последствия, -
наказывается штрафом в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев либо лишением свободы на срок до двух лет.";
12) статью 154 исключить;
13) статью 168 изложить в следующей редакции:
"Статья 168. Насильственный захват власти или насильственное
удержание власти либо осуществление
представителями иностранного государства или
иностранной организации полномочий, входящих в
компетенцию уполномоченных органов и должностных
лиц Республики Казахстан
1. Действия, направленные на насильственный захват власти или насильственное удержание власти в нарушение Конституции Республики Казахстан, а равно направленные на насильственное изменение конституционного строя Республики Казахстан, -
наказываются лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет.
2. Осуществление представителями иностранного государства или иностранной организации полномочий, находящихся в компетенции уполномоченных органов и должностных лиц Республики Казахстан, -
наказывается штрафом в размере от одной до пяти тысяч месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от десяти месяцев до одного года либо лишением свободы на срок до семи лет.";
14) в статье 175:
в части первой после слов "до двух лет," дополнить словами "либо ограничением свободы на срок до трех лет,";
в части второй слова "от двух" исключить;
15) в части второй статьи 177 слова "от двух" исключить;
16) в части третьей статьи 182 слова "от двух" исключить;
17) в части третьей статьи 183 слова "от трех" исключить;
18) абзац второй части второй статьи 185 изложить в следующей редакции:
"наказывается ограничением свободы на срок до пяти лет либо лишением свободы на тот же срок.";
19) статью 186 изложить в следующей редакции:
"Статья 186. Нарушение вещных прав на землю
1. Незаконное проникновение на чужой земельный участок, повлекшее причинение существенного вреда правам или охраняемым законом интересам граждан или организаций либо охраняемым законом интересам общества или государства, совершенное с применением насилия либо с угрозой его применения, или группой лиц, или сопровождавшееся незаконным обыском, а равно незаконный захват чужого земельного участка, -
наказываются штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо арестом на срок от двух до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет.

10) 111-баптың үшiншi бөлiмi алынып тасталсын;
11) 115-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"115-бап. Жыныстық ауруды жұқтыру
Өзiнде жыныстық ауруы бар екендiгiн бiлген адамның eкi немесе одан да көп адамға не көрiнеу кәмелетке толмаған адамға жұқтыруы,-
бес жүз айлық есептiк көрсеткiштен мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан жетi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
12) 154-бап алынып тасталсын;
13) 168-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"168-бап. Өкіметтi күшпен басып алу немесе өкiметті күшпен ұстап тұру не шетел мемлекетінiң, шетел ұйымның немесе олардың өкiлдерiнiң Қазақстан Республикасының уәкiлетті органдары мен лауазымды адамдарының құзырына енетін өкілеттіктерді жүзеге асыруы
1. Қазақстан Республикасының Конституциясын бұзып өкiметтi күшпен басып алуға нeмece өкiметті күшпен ұстап тұруға бағытталған, сол сияқты Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысын күштеп өзгертуге бағытталған iс әрекеттер,-
он жылдан он бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Шетел мемлекетiнiң, шетелдік ұйымның немесе олардың өкiлдерiнiң Қазақстан Республикасының, оның уәкiлеттi органдарының немесе лауазымды адамдарының құзыретiндегi өкiлеттiктердi жүзеге асыруы,-
бiр мың айлық есептiк көрсеткiштен бес мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға не жетi жылға дейiнгі мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
14) 175-бапта:
бiрiншi бөлiгi "екi жылға дейiнгi" деген сөздерден кейiн "немесе үш жылға дейiн бас бостандығынан шектеуге," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiгiнде "eкі жылдан" деген сөздер алынып тасталсын;
15) 177-баптың екiншi бөлiгiнде "екi жылдан" деген сөздер алынып тасталсын;
16) 182-баптың үшiншi бөлiгiнде "екi жылдан" деген сөздер алынып тасталсын;
17) 183-баптың үшiншi бөлігінде "үш жылдан" деген сөздер алынып тасталсын;
18) 185-баптың екiншi бөлiгiнде екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бec жылға дейiн бас бостандығын шектеуге немесе сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
19) 186-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"186-бап. Жерге заттай құқықтарды бұзу
1. Азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтарына немесе заңмен қорғалатын мүдделерiне не қоғамның немесе мемлекеттiң заңмен қорғалатын мүдделеріне елеулi зиян келтіруге әкеп соққан, күш қолдану арқылы не күш қолданумен қорқыту арқылы немесе адамдар тобымен, немесе заңсыз тiнтумен ұласып жасалған бөтен жер учаскесiне заңсыз кiрiп кету, сол сияқты бөтеннiң жер учаскесiн заңсыз басып алу,-
екi жүзден бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға не екi айдан төрт айға дейiн қамауға алуға немесе екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные лицом с использованием своего служебного положения, -
наказываются штрафом в размере от пятисот до восьмисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок от двух до пяти лет, либо арестом на срок от четырех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет.";
20) в статье 187:
часть первую после слов "до двух лет" дополнить словами "или ограничением свободы на тот же срок.";
часть вторую после слова "месяцев" дополнить словами ", либо ограничением свободы на срок до четырех лет,";
21) в части второй статьи 193 слова "от двух" исключить;
22) в части второй статьи 196 слова "от двух" исключить;
23) в части второй статьи 208 дополнить словами "повлекшее причинение значительного ущерба";
24) в статье 209:
в части первой после слов "до пяти месяцев" дополнить словами "с конфискацией имущества либо без таковой";
в части второй слова "от двух" и "или без таковой" исключить;
25) в статье 242 после слов "до двух лет," дополнить словами "либо ограничением свободы на срок до четырех лет,";
26) в статье 257:
в части первой после слов "до одного года," дополнить словами "либо ограничением свободы на срок до трех лет,";
в части второй слова "лишением свободы на срок до пяти лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до пяти лет или лишением свободы на тот же срок.";
27) абзац второй части второй статьи 275 изложить в следующей редакции:
"наказывается ограничением свободы на срок до пяти лет либо лишением свободы на тот же срок.";
28) в части третьей статьи 281 слова "от двух" исключить;
29) в части третьей статьи 282 слова "от двух" исключить;
30) в части третьей статьи 283 слова "от двух" исключить;
31) в части третьей статьи 285 слова "от двух" исключить;
32) в части второй статьи 286 слова "от двух" исключить;
33) часть первую статьи 299 после слов "семи месяцев," дополнить словами "либо ограничением свободы на срок до трех лет,";

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінде көзделген, адамның өзiнiң қызмет бабын пайдаланып жасаған әрекеттерi,-
бес жүз айлық есептiк көрсеткiштен сегiз жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан сегiз айға дейiнгi кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға нe екi жылдан бес жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не төрт айдан алты айға дейiнгi мерзiмге қамауға, не үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
20) 187-бапта:
бiрiншi бөлiгi "бас бостандығынан айыруға" деген сөздерден кейiн "немесе сол мерзiмге бас бостандығын шектеуге" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiгi "қамауға," деген сөзден кейiн "не төрт жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге," деген сөздермен толықтырылсын;
21) 193-баптың екiншi бөлiгiндегi "екi жылдан" деген сөздер алынып тасталсын;
22) 196-баптың екiншi бөлiгiндегi "екi жылдан" деген сөздер алынып тасталсын;
23) 208-баптың екiншi бөлiгі "Акциздiк алымның" деген сөздердiң алдында "Едәуiр залал келтiруге әкеп соққан" деген сөздермен толықтырылсын;
24) 209-бапта:
бiрiншi бөлiгінiң екiншi абзацы "айыппұл салуға" деген сөздерден кейiн "мүлкi тәркiленiп немесе онсыз" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiгінде "екi жылдан" және "немесе онсыз" деген сөздер алынып тасталсын;
25) 242-баптың екiншi бөлiгi "түзеу жұмыстарына," деген сөздерден кейiн ", не төрт жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеу," деген сөздермен толықтырылсын;
26) 257-бапта:
бiрiншi бөлiгi "түзеу жұмыстарына," деген сөздерден кейiн "не үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеу" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiгiнде "бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер "бec жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге немесе сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 275-баптың екiншi бөлiгiндегi екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бec жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге немесе сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
28) 281-баптың үшiншi бөлiгiнде "екi жылдан" деген сөздер алынып тасталсын;
29) 282-баптың үшiншi бөлiгiнде "екi жылдан" деген сөздер алынып тасталсын;
30) 283-баптың үшiншi бөлiгiнде "екi жылдан" деген сөздер алынып тасталсын;
31) 285-баптың үшiнші бөлiгiнде "екі жылдан" деген сөздер алынып тасталсын;
32) 286-баптың екiншi бөлiгiнде "екi жылдан" деген сөздер алынып тасталсын;
33) 299-баптың бiрiншi бөлiгi "айыппұл салуға," деген сөздерден кейiн "не үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге," деген сөздермен толықтырылсын;

34) примечание к статье 312 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. К должностным лицам, применительно к настоящей статье, относятся должностные лица, указанные в примечании к статье 307 настоящего Кодекса, а также должностные лица иностранных государств.";
35) часть первую статьи 370 после слова "наказывается" дополнить словами "ограничением по военной службе на срок до двух лет, либо арестом на срок до шести месяцев, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо";
36) в части первой статьи 372 слово "двух" заменить словом "пяти";
37) в части первой статьи 375 слова "от одного года" исключить;
38) часть первую статьи 380 дополнить словами "либо повлекшие существенное нарушение прав и законных интересов военнослужащих (граждан) или организаций";
39) в части второй статьи 391 слова "от двух" исключить.
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 18, ст. 142):
1) статью 7 дополнить подпунктами 44) и 45) следующего содержания:
"44) задержание подозреваемого - мера процессуального принуждения, применяемая органом дознания, дознавателем, следователем или прокурором на срок не более 72 часов с момента фактического задержания лица по подозрению в совершении преступления;
45) момент фактического задержания - момент производимого в порядке, установленном настоящим Кодексом, фактического лишения свободы передвижения лица, подозреваемого в совершении преступления.";
2) в части первой статьи 33 цифру "112" исключить;
3) в подпункте 5) части первой статьи 37 слова ", за примирением потерпевшего с подозреваемым или обвиняемым в случаях, предусмотренных частью первой статьи 67 Уголовного кодекса Республики Казахстан" исключить;
4) в части первой статьи 38 слова "прекратить уголовное дело с освобождением лица от уголовной ответственности в связи с примирением потерпевшего с подозреваемым или обвиняемым в случаях, предусмотренных статьей 67 Уголовного кодекса Республики Казахстан" заменить словами "не возбуждать уголовное дело, а возбужденное уголовное дело прекратить с освобождением лица от уголовной ответственности в связи с примирением потерпевшего с подозреваемым или обвиняемым в случаях, предусмотренных частью второй статьи 67 Уголовного кодекса Республики Казахстан";

34) 312-баптың ескертуi мынадай мазмұндағы 3-бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы бапта қолданылатын лауазымды адамдарға осы Кодекстiң 307-бабының ескертуiнде көрсетiлген лауазымды адамдар, сондай-ақ шет мемлекеттердiң лауазымды адамдары жатады";
35) 370-баптың бiрiншi бөлiгi "жазаланады" деген сөзден кейiн "екi жылға дейiнгi мерзiмге әскери қызметi бойынша шектеуге, не алты айға дейiнгi мерзiмге қамауға, не екi жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына, не" деген сөздермен толықтырылсын;
36) 372-баптың бiрiншi бөлiгіндегi "екiден" деген сөз "бестен" деген сөзбен ауыстырылсын;
37) 375-баптың бiрiншi бөлiгiнде "бiр жылдан" деген сөздер алынып тасталсын;
38) 380-баптың бiрiншi бөлiгi "әскери қызметшiлердiң (азаматтардың) немесе ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн елеулi түрде бұзуға әкеп соғуы" деген сөздермен толықтырылсын;
39) 391-баптың екiншi бөлiгiнде "екi жылдан" деген сөздер алынып тасталсын.
2. 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Қылмыстық iс жүргiзу кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж. N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат):
1) 7-бап мынадай мазмұндағы 44) және 45)-тармақтармен толықтырылсын:
"44) сезiктiнi ұстау - қылмыс жасады деген сезiк бойынша анықтау органының, анықтаушының, тергеушiнiң немесе прокурордың адамды нақты ұстау сәтiнен кемiнде 72 сағат мерзiмге қолданатын процессуалдық мәжбiрлеу шарасы;
45) нақты ұстау сәтi - қылмыстың жасалуына сезiктi адамды осы Кодекспен белгiленген тәртiпте жүргiзiлетiн жүрiп-тұру бостандығынан нақты айыру сәтi.";
2) 33-баптың бiрiншi бөлiгiнде "112" деген сан алынып тасталсын;
3) 37-баптың бiрiншi бөлiгiндегi 5-тармақта ", Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 67-бабының бiрiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларда, жәбiрленушiнiң күдiктiмен немесе айыпталушымен татуласуы" деген сөздер алынып тасталсын;
4) 38-баптың бiрiншi бөлiгiнде "жәбiрленушiнiң сезiктiмен немесе айыпталушымен ымыраласуына байланысты Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 67-бабында көзделген жағдайларда адамды қылмыстық жауаптылықтан босата қылмыстық iстi қысқартуға" деген сөздер "қылмыстық iс қозғамауға, ал қозғалған қылмыстық iстi Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексi 67-бабының 2-бөлiгiнде көзделген жағдайларда жәбiрленушiнiң сезiктiмен немесе айыпталушымен ымыраласуына байланысты адамды қылмыстық жауаптылықтан босата отырып, тоқтатуға" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) в части первой статьи 39 цифры "5, 7, 8" исключить;
6) часть четвертую статьи 48 изложить в следующей редакции:
"4. При соединении нескольких уголовных дел срок производства по ним определяется по уголовному делу, имеющему наиболее длительный срок предварительного расследования. При этом срок производства по остальным уголовным делам поглощается наиболее длительным сроком и дополнительно не учитывается. Если по одному из соединенных дел в качестве меры пресечения применен арест либо домашний арест, срок следствия исчисляется со дня возбуждения дела, по которому применены указанные меры пресечения.
При соединении в одно производство нескольких уголовных дел срок проведения предварительного слушания по ним исчисляется со дня поступления в суд последнего дела.";
7) часть шестую статьи 49 изложить в следующей редакции:
"6. Срок производства по выделенному делу исчисляется с момента возбуждения основного уголовного дела.";
8) в части третьей статьи 72 слова "в течение длительного (не менее пяти суток) срока" заменить словами "в течение сорока восьми часов";
9) в статье 75:
в части пятой слово "рассматривается" заменить словами "может рассматриваться";
в части шестой после слов "иметь представителя" дополнить словами "получать имущество, изъятое у него органом уголовного преследования в качестве средства доказывания или представленное им самим, а также принадлежащее ему имущество, изъятое у лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние, получать принадлежащие ему подлинники документов; примириться с подозреваемым, обвиняемым в случаях, предусмотренных законом;";
10) часть пятую статьи 109 изложить в следующей редакции:
"5. Постановление судьи, вынесенное в соответствии с правилами настоящей статьи, в течение трех суток с момента его оглашения может быть обжаловано лицами, указанными в части первой настоящей статьи, а также опротестовано прокурором в областной и приравненный к нему суд через суд, судья которого вынес постановление, за исключением случаев рассмотрения жалоб на нарушение закона при дознании или предварительном следствии. По истечении срока для обжалования дело с жалобой, протестом направляется в областной или приравненный к нему суд с извещением об этом лиц, указанных в части первой настоящей статьи, и прокурора. Судья областного или приравненного к нему суда с соблюдением правил и сроков, предусмотренных частями третьей и четвертой настоящей статьи, рассматривает жалобу, протест и выносит одно из следующих решений: об оставлении жалобы, протеста без удовлетворения и оставлении постановления судьи городского (районного) суда без изменения; об удовлетворении жалобы, протеста и отмене постановления городского (районного) суда.";

5) 39-баптың бiрiншi бөлiгінде ", 5,7,8" деген сандар алынып тасталсын;
6) 48-баптың төртiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бiрнеше қылмыстық iс бiрiктiрiлген жағдайда олар бойынша өндiрiс алдын ала тергеу мерзiмi неғұрлым ұзақ қылмыстық iс бойынша анықталады. Бұл ретте қалған қылмыстық iстер бойынша өндiрiс мерзiмi неғұрлым ұзақ мерзiммен ауыстырылады және қосымша ескерiлмейдi. Егер бiрiктiрiлген iстердiң бipeуi бойынша жолын кесу шарасы ретiнде қамауға алу немесе үйiнде қамауда ұстау қолданылса, тергеу мерзiмi аталған жолын кесу шаралары қолданылған iс қозғалған күннен бастап есептеледi.
Бiрнеше қылмыстар бiр өндiрiске бiрiктiрiлген жағдайда олар бойынша алдын ала тыңдауды өткiзу мерзiмi сотқа соңғы iс түскен күннен бастап есептеледi.";
7) 49-баптың алтыншы бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бөлектелген iс бойынша iс жүргізудiң мерзiмi негiзгi қылмыстық iс қозғалған кезден бастап есептеледi.";
8) 72-баптың үшiншi бөлiгiнде "ұзақ мерзiм (кемiнде бес тәулiк)" деген сөздер "қырық сегiз сағат" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 75-бапта:
бесiншi бөлiктегi "қаралады" деген сөз "қаралуы мүмкiн" деген сөзбен ауыстырылсын;
алтыншы бөлiгi "өкiлi болуына" деген сөздерден кейiн "одан дәлелдеу құралы ретiнде қылмыстық қудалау органы алған немесе өзi берген мүлікті, сондай-ақ қылмыстық заңмен тыйым салынған әрекеттi жасаған адамнан алынған оған тиiстi мүлiктi алуға, оған тиiстi құжаттардың түпнұсқауларын алуға; заңмен көзделген жағдайларда сезiктiмен, айыпталушымен ымыраласуға;" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 109-баптың бесiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы баптың ережелерiне сәйкес шығарылған сот қаулысына оны жариялаған сәттен бастап үш тәулiк iшiнде осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген адамдар шағым беруi, сондай-ақ анықтау немесе алдын ала тергеу кезiнде заңның бұзылғандығына шағымдарды қарау жағдайларын қоспағанда, прокурор қаулыны шығарған судья қызмет ететiн сот арқылы облыстық және оған теңестiрiлген сотқа наразылық бiлдiруi мүмкiн. Шағымдану мерзiмi өткеннен кейiн iс шағыммен, наразылықпен қоса бұл туралы осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген адамдарға және прокурорға хабарлау арқылы облыстық және оған теңестiрiлген сотқа жiберiледі. Облыстық немесе оған теңестiрiлген соттың судьясы осы баптың үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде көзделген ережелер мен мерзiмдердi сақтай отырып, шағымды, наразылықты қарайды және мына шешiмдердiң бiрiн шығарады: шағымды, наразылықты қанағатсыз қалдыру және қалалық (аудандық) сот судьясының қаулысын өзгерiссiз қалдыру; шағымды, наразылықты қанағаттандыру және қалалық (аудандық) сот қаулысының күшiн жою.";

11) часть третью статьи 116 дополнить предложением следующего содержания:
"Показания, данные подозреваемым, обвиняемым в ходе его предварительного допроса в качестве свидетеля, не могут быть признаны в качестве доказательств и положены в основу обвинения.";
12) в части первой статьи 134 слова "после доставления задержанного в орган дознания или в орган предварительного следствия" заменить словами "с момента фактического задержания";
13) статью 152 дополнить частью следующего содержания:
"Перемещение (этапирование) подозреваемого, обвиняемого, в отношении которого в качестве меры пресечения применен арест, из одного следственного изолятора в другой следственный изолятор для проведения следственных действий осуществляется по постановлению прокурора либо по постановлению дознавателя, следователя, санкционированному прокурором";
14) статью 153 дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. В случае выдачи Республике Казахстан иностранным государством разыскиваемого лица, срок ареста исчисляется со дня его прибытия на территорию Республики Казахстан. При этом, время содержания под стражей лица в порядке экстрадиционного ареста на территорию иностранного государства в случае его выдачи, засчитывается при назначении наказания в общий срок содержания под стражей.";
15) часть первую статьи 161 дополнить частью следующего содержания:
"В случаях, предусмотренных частью третьей статьи 232 настоящего Кодекса, наложение ареста на имущество может быть произведено без санкции прокурора, но с последующим направлением ему в течение двадцати четырех часов сообщения о произведенном аресте на имущество.";
16) часть первую статьи 162 после слова "имущественного" дополнить словами "и морального";
17) статью 188 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. При передаче сообщения или заявления о преступлении по подследственности или подсудности, предметы и документы, обнаруженные при осмотре места происшествия, местности или помещения, либо представленные организациями, должностными лицами или гражданами, передаются в порядке, предусмотренном частью пятой статьи 223 настоящего Кодекса.";
18) в статье 192:
в части второй:
цифры "142" заменить словами "142 (частью второй)";
слова "145 (частями второй и третьей)" заменить словами "145 (частью третьей)";
слова "186 (частью третьей)" заменить словами "186 (частью второй)";
слова "188 (частью второй)," исключить;
слова "262 (частью второй)," исключить;
слова "266 (частью второй)," исключить;
слова "296 (частями второй и третьей)," исключить;

11) 116-баптың үшiншi бөлiгі мынандай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Куә ретiнде алдын-ала жауап алу барысында сезiктiнiң, айыпталушының берген көрсетулерi дәлел ретiнде танылмайды және айыптау негiзiне алынбайды";
12) 134-баптың бiрiншi бөлiгiнде "Ұсталған адамды анықтау органына немесе алдын ала тергеу органына әкелгеннен кейiн" деген сөздер "Нақты ұстау сәтiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 152-бап мынадай мазмұндағы бөлiммен толықтырылсын:
"Бұлтартпау шарасы ретiнде қамауға алу қолданылған сезiктiнi, айыпталушыны тергеу iс-әрекеттерiн жүргiзу үшiн бiр тергеу изоляторынан басқа тергеу изоляторына ауыстыру (этаптау) прокурордың қаулысы бойынша немесе прокурор санкцияландырған анықтаушының, тергеушiнiң қаулысы бойынша жүзеге асырылады.";
14) 153-бап мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Шет мемлекет Қазақстан Республикасына iздестiрудегi адамды берген жағдайда қамауға алу мерзiмi оның Қазақстан Республикасының аумағына келген күнiнен бастап есептеледi. Бұл ретте адамды шет мемлекеттiң аумағында экстрадициялық қамау тәртiбiмен қамауда ұстау уақыты оны берген жағдайда жазаны тағайындау кезiнде жалпы қамауда ұстау мерзiмiне есептеледi.";
15) 161-баптың бірінші бөлiгi мынадай мазмұндағы бөлiммен толықтырылсын:
"Осы Кодекстiң 232-бабының үшiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларда мүлiкке тыйым салу прокурордың санкциясынсыз, бiрақ, жиырма төрт сағаттың iшiнде оған мүлiкке тыйым салу жүргiзiлгенi туралы хабарлама жiберу арқылы жүзеге асырылады.";
16) 162-баптың бiрiншi бөлiгi "мүлiктiк" деген сөзден кейiн "және моральдық" сөздермен толықтырылсын:
"5. Қылмыстық iс қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылған кезде тергеу алдындағы тексеру барысында табылған заттар мен құжаттар туралы мәселе осы Кодекстiң 121-бабындағы үшiншi бөлiмнiң ережелерi бойынша шешiледi.";
17) 188-бап мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"4. Қылмыс туралы хабарды немесе арызды тергелуiне немесе сотталуына қарай беру кезiнде оқиға болған жердi немесе үй-жайды қарау кезiнде табылған, не ұйымдар, лауазымды адамдар не азаматтар берген заттар мен құжаттар осы Кодекстiң 223-бабының бесiншi бөлiгiнде көзделген тәртiпте берiледi.";
18) 192-бапта:
екiншi бөлiгiнде:
"142" деген сан "142 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"145 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер "145 (үшiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"186 (үшiншi бөлiгiнде) деген сөздер "186 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"188 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алынып тасталсын;
"262 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алынып тасталсын;
"266 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алынып тасталсын;
"296 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)," деген сөздер алынып тасталсын;

цифры "319-322" заменить словами "319, 320 (частью второй), 321, 322";
слова "327 (частями второй и третьей)," заменить словами "327 (частью третьей)";
после слов "По делам о преступлениях, предусмотренных статьями 176 (частью второй и третьей)" дополнить словами "209 (частями второй и третьей)";
после цифры "218" дополнить цифрой "224";
слова "223 (частью второй)" исключить;
в части третьей:
после слов "По уголовным делам о преступлениях, предусмотренных статьями" дополнить словами "176 (частями второй и третьей)";
цифры "191-205" заменить цифрами "191-197, 199-205";
после цифры "207" дополнить словами "209 (частями второй и третьей)";
после слова "222 (частью второй)" дополнить цифрой "224";
слова "223 (частью второй)," исключить;
в части четвертой:
слова "176 (частями второй и третьей)" исключить;
слова "209 (частями второй и третьей)" исключить;
цифру "224" исключить;
цифру "227" исключить;
дополнить частью 4-2 следующего содержания:
"4-2. По уголовным делам о преступлениях, предусмотренных статьей 227 Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие производится органом внутренних дел, финансовой полиции или национальной безопасности, возбудившим уголовное дело.";
19) часть четвертую статьи 223 дополнить частью следующего содержания:
"Вещественные доказательства, являющиеся наркотическими средствами или психотропными веществами либо прекурсорами после проведения судебной экспертизы, если они не могут быть переданы в соответствующие организации для использования по назначению или реализации, должны быть запечатлены средствами фотографической или видеосъемки и уничтожены, за исключением образцов, достаточных для производства повторных и дополнительных экспертных исследований.";
20) в части второй статьи 280 слово "удостоверяющие" заменить словом "подтверждающие";
21) в статье 285:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. По делам об очевидных преступлениях и преступлениях, указанных в частях второй - девятой настоящей статьи, производство предварительного следствия не обязательно, и материалы дознания являются основанием для рассмотрения дела в суде. Очевидным признается преступление, исполнитель которого застигнут при совершении преступления или непосредственно после его совершения или когда очевидцы, в том числе потерпевшие, прямо укажут на данное лицо как на совершившее преступление, либо когда на этом лице или на его одежде, вещах, при нем или в его жилище будут обнаружены явные следы преступления, дающие основание полагать, что он является исполнителем (участником) преступления. Расследование дел об очевидных преступлениях, за исключением тяжких преступлений против личности и особо тяжких преступлений, а также преступлений, совершенных несовершеннолетними и лицами, которые в силу своих физических и психических недостатков не могут сами осуществить свое право на защиту и совокупности преступлений, когда одно преступление или более, совершенное одним и тем же лицом, не является очевидным, производится по правилам настоящей статьи.";
в части второй:
цифру "106" исключить;

"319-322" деген сандар "319, 320 (екiншi бөлiгiнде), 321, 322" деген сөздермен ауыстырылсын;
"327 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)," деген сөздер "327 (үшiншi бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"176-баптың (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде) көзделген қылмыстар туралы iстер бойынша" деген сөздерден кейiн "209 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"218" деген саннан кейiн "224" деген санмен толықтырылсын;
"223 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздер алынып тасталсын;
үшiншi бөлiгiнде:
"Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiнiң" деген сөздерден кейiн "176" (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде) деген сөздермен толықтырылсын;
"191-205" деген сандар (191-197, 199-205)" деген сандармен ауыстырылсын;
"207" деген саннан кейiн "209 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"222 (екiншi бөлігінде)" деген сөздерден кейiн "224" деген санмен толықтырылсын;
"223 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алынып тасталсын;
төртiншi бөлiгiнде:
"176 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер алынып тасталсын;
"209 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер алынып тасталсын;
"224" деген сан алынып тасталсын;
"227" деген сан алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-2 бөлiкпен толықтырылсын:
"4-2. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 227-бабында көзделген қылмыстар туралы қылмыстық iстер бойынша алдын ала тергеудi қылмыстық iстi қозғаған iшкi iстер, қаржы полициясы немесе ұлттық қауiпсiздiк органдары жүргiзедi.";
19) 223-баптың төртiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Есiрткi құралдары немесе психотроптық заттар не прекурсорлар болып табылатын заттай дәлелдерге сот сараптамаларын жүргiзгеннен кейiн, егер оларды мақсаты бойынша пайдалану немесе өткiзу үшiн тиiстi ұйымдарға беру мүмкін болмаса, қайта және қосымша сараптамалық зерттеулер жүргiзу үшiн жеткiлiктi үлгiлерiнен басқасы фотосурет немесе бейнежазба құралдарымен түсiріп алынып, жойылуы тиiс.";
20) 280-баптың екiншi бөлiгiнде "куәландыратын" деген сөз "растайтын" деген сөзбен ауыстырылсын;
21) 285-бапта:
бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Көрiнеу қылмыстар туралы және осы баптың екiншi, үшiншi, төртiншi, бесiншi, алтыншы, жетiншi, сегiзiншi және тоғызыншы бөлiктерiнде көрсетiлген қылмыстар туралы iстер бойынша алдын ала тергеу жүргізу мiндеттi емес және анықтау материалдары iстi сотта қарауға негiз болып табылады. Орындаушысы оны жасағаннан кейiн ұсталған немесе куәгерлер, оның iшiнде жәбiрленушi осы адамды қылмыс орындаушысы ретiнде көрсетсе, не сол адамда, оның киiмiнде, өзiмен бiрге немесе оның тұратын жерiнде қылмыстың орындаушысы (оған қатысушы) деп ойлауға негiз беретiн қылмыс iздерi табылса, қылмыс көрiнеу деп танылады. Жеке тұлғаларға қарсы ауыр және аса ауыр қылмыстары, сондай-ақ кәмелетке толмағандар, дене және психикалық кемiстiктерiне байланысты өзiнiң қорғану құқығын жүзеге асыра алмайтын адамдар жасаған қылмыстар және бiр адам жасаған бiр немесе одан да көп қылмыстар жиынтығы көрiнеу қылмыс болып табылмайды, көрiнеу қылмыстар туралы iстердi тергеу осы баптың ережелерi бойынша және айыпталушы өз кiнәсiн толық; көлемде мойындағанда жүргiзiледi.";
екiншi бөлiгiнде:
"106" деген сан алынып тасталсын;

после слов "141 (частью первой)," дополнить словами "142 (частью первой),";
слова "145 (частью первой)" заменить словами "145 (частями первой и второй)";
слова "186 (частями первой и второй)" заменить словами "186 (частью первой)";
после слов "187 (частью первой)," дополнить словами "188 (частью второй)";
слова "262 (частью первой)" заменить цифрой "262";
слова "266 (частями первой и третьей)" заменить цифрой "266";
слова "296 (частью первой)" заменить цифрой "296";
после цифры "317," дополнить словами "320 (частью первой),";
слова "327 (частью первой)" заменить словами "327 (частями первой и второй)";
в части третью после слов "222 (частью первой)" дополнить цифрой "223";
в части 8-1 слова "223 (частью первой)" исключить;
22) в подпункте 1) части второй статьи 315 после слова "небольшой" дополнить словами "и средней";
23) в статье 322:
в части второй слово "шести" заменить словом "четырех";
в части третьей слова "двенадцати месяцев" заменить словами "шести месяцев, а по делам об особо тяжких преступлениях до двенадцати месяцев";
часть пятую исключить;
24) часть первую статьи 363 после слова "делам" дополнить словами "об очевидных преступлениях и";
25) в части пятой статьи 448 цифры "444" заменить цифрами "423-1";
26) в подпункте 1) части второй статьи 459 цифры "446" заменить цифрами "423-3";
27) раздел двенадцатый дополнить главой 53-1 следующего содержания:
"Глава 53-1. Производство по уголовным делам, по которым заключен акт о согласии с объемом предъявленного обвинения
Статья 504-1. Акт о согласии с объемом предъявленного
обвинения
1. Акт о согласии с объемом предъявленного обвинения является договором между прокурором и обвиняемым, при котором обвиняемый соглашается с объемом предъявленного обвинения и осуществляет сотрудничество с органами уголовного преследования взамен на смягчение наказания.
2. Акт о согласии с объемом предъявленного обвинения составляется в письменной форме с обязательным участием защитника обвиняемого.
3. Акт о согласии с объемом предъявленного обвинения может быть заключен прокурором, по инициативе органов уголовного преследования или виновного лица либо его защитника, не позднее десяти суток с момента допроса виновного в качестве подозреваемого, при этом прокурор наряду с заключением указанного акта предъявляет виновному лицу (обвиняемому) соответствующее обвинение (новое обвинение).

"141 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздерден кейiн "(142 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"145 (бiрiншi бөлiгiнде), 175 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "145 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 175 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"185 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "185 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде) деген сөздермен ауыстырылсын;
"186 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер "186 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"187 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздерден кейiн "188 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"262 (бiрiншi бөлiгінде)" деген сөздер "262" деген санмен ауыстырылсын;
"266 (бiрiншi және үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер "266" деген санмен ауыстырылсын;
"296 (бiрiншi бөлiгінде)" деген сөздер" "296" деген санмен ауыстырылсын;
"317," деген саннан кейiн "320 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"327 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "327 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiгiндегi "222 (бiрiншi бөлiгінде)" деген сөздерден кейiн "223" деген санымен толықтырылсын;
8-1-бөлiгiндегi "223 (бiрiншi бөлiгi)" деген сөздер алынып тасталсын;
22) 315-баптың екiншi бөлiгiндегi 1) тармақшада "ауырлығы шағын" деген сөздерден кейiн "және орташа" деген сөздермен толықтырылсын;
23) 322-бапта:
екiншi бөлiгiнде "алты" деген сөз "төрт" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiгiнде "он екi айға дейiн" деген сөздер "алты айға дейiн, ал аса ауыр қылмыстар туралы iстер бойынша он екi айға дейiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi бөлiгi алынып тасталсын;
24) 363-баптың бiрiншi бөлiгiнде "Ауыр емес" деген сөздердiң алдында "Көрiнеу қылмыстар туралы және" деген сөздермен толықтырылсын;
25) 448-баптың бесiншi бөлiгiнде "444" саны "423-1" санымен ауыстырылсын;
26) 459-баптың екiншi бөлiгі 1) тармақшасындағы "446" деген сан "423-3" санмен ауыстырылсын;
27) он екiншi бөлiм мынадай мазмұндағы 53-1-тараумен толықтырылсын:
"53-1. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы акт жасалған қылмыстық iстер бойынша өндiрiс
504-1-бап. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы акт
1. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы акт прокурор мен айыпталушының арасындағы келiсiм болып табылады, ол бойынша айыпталушы тағылған айыппен келiсiп, жазаны жеңiлдету үшiн қылмыстық қудалау органдарымен ынтымақтастықты жүзеге асырады.
2. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы акт мiндеттi түрде айыпталушының қорғаушысының қатысуымен жазбаша түрде жасалады.
3. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы актiнi қылмыстық қудалау органының не кiнәлi адамның немесе оның қорғаушысының бастамасымен кiнәлiден сезiктi ретiнде жауап алған кезден бастап он тәулiктен кешiктiрмей жасайды, прокурор бұл ретте актiнi жасай отырып, кiнәлi адамға (айыпталушыға) тиiстi айып (жаңа айып) тағады.

4. Суд не вправе инициировать и участвовать в переговорах о согласии с объемом предъявленного обвинения, а также выходить за пределы предъявленного обвинения и назначать более строгое наказание, чем предусмотрено актом о согласии с объемом предъявленного обвинения. Суд обязан установить, заключен ли акт о согласии с объемом предъявленного обвинения в соответствии с законом, в добровольном порядке, в присутствии защитника, и имеются ли достаточные доказательства, подтверждающие обвинение. В зависимости от этих обстоятельств суд может принять или отклонить акт о согласии с объемом предъявленного обвинения.
5. В случае заключения акта о согласии с объемом предъявленного обвинения расследование уголовного дела производится в порядке, предусмотренном статьей 285 настоящего Кодекса, при этом следователь, дознаватель после возбуждения уголовного дела вправе ограничиться протоколом процессуального действия, зафиксировавшим совершение преступления; справкой исследования криминалиста или заключение эксперта; справкой о стоимости похищенного имущества или нанесенного ущерба; принятием мер по возмещению ущерба; справкой с психоневрологического диспансера; истребованием справки о наличии или отсутствии у виновного лица судимости, которая должна быть представлена суду и получением от виновного, потерпевших, очевидцев показаний. Избрание меры пресечения, производство следственных действий и иных мероприятий при расследовании очевидного преступления осуществляется в соответствии с общими положениями настоящего Кодекса".
Статья 504-2. Условия инициирования и заключения акта о
согласии с объемом предъявленного обвинения
1. Акт о согласии с объемом предъявленного обвинения может быть заключен при наличии следующих оснований:
а) добровольное изъявление желания обвиняемого на заключение акта о согласии с объемом предъявленного обвинения;
б) признание обвиняемым своей вины в полном объеме, в том числе и по исковым требованиям;
в) добровольное изъявление желания обвиняемого на производство досудебного и судебного разбирательства в сокращенном порядке;
г) в случае совершения преступления группой лиц - добровольное желание обвиняемого содействовать осуществлению уголовного преследования в отношении других участников преступления.
2. В случае заключения акта о согласии с объемом предъявленного обвинения обвиняемый имеет все процессуальные права, закрепленные за ним настоящим Кодексом и в том числе право:
а) отказаться от акта о согласии с объемом предъявленного обвинения;
б) пользоваться презумпцией невиновности до тех пор, пока его вина не будет доказана в законном порядке с обеспечением всех необходимых гарантий его защиты.

4. Соттың тағылған айыптың көлемiмен келiсу туралы келiссөздi ұсынуға және қатысуға, сондай-ақ тағылған айыптың шегiнен шығуға және тағылған айып көлемiмен келiсу туралы актiде көзделген жазадан қатаң жаза тағайындауға құқы жоқ. Сот тағылған айыптың көлемiмен келiсу туралы акт заңға сәйкес, ерiктi түрде, қорғаушының қатысуымен жасалғандығын, айыбын растайтын дәлелдердiң жеткiлiктiлiгiн анықтауға мiндеттi. Осы жағдайларға байланысты сот тағылған айыптың көлемiмен келiсiм туралы актiнi қабылдауы мүмкiн немесе қабылдамайды.
5. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы акт жасалған жағдайда қылмыстық iстi тергеу осы Кодекстiң 285-бабында көрсетiлген тәртiппен жүргiзiледi, бұл ретте тергеушi, анықтаушы қылмыстық iс қозғалғаннан кейiн қылмыстың жасалуын бекiткен iс жүргiзу әрекеттерiнiң хаттамаларымен, криминалистiк зерттеу анықтамаларымен немесе сарапшының қорытындысымен, келтiрiлген залалдың немесе ұрланған мүлiктiң құны туралы анықтамамен, келтiрiлген залалды өтеу жөнiнде шаралар қабылдаумен; психоневрологиялық диспансердiң анықтамасымен, кiнәлi адамның бұрын сотталғандығы туралы сотқа ұсынылуы тиiс анықтама талап етумен; кiнәлiден, жәбiрленушiден, куәгерлерден көрсетулер алумен шектелуге құқылы. Куәгерлер көрген қылмыстарды тергеу кезiнде бұлтартпау шарасын таңдау тергеу амалдарының және өзге де iс-шараларының өндiрiсi осы Кодекстiң жалпы ережелерiне сәйкес жүзеге асырылады.
504-2-бап. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы актiнi ұсыну мен оны жасасудың шарттары
1. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы акт мына жағдайларда:
а) айыпталушының тағылған айып көлемiмен келiсу туралы актiнi жасауға өз еркiмен тiлек бiлдiргенде;
б) айыпталушының өз кiнәсiн толық көлемде, соның iшiнде талап ету шарттары бойынша мойындауы;
в) айыпталушының соттың iстi қысқартылған тәртiпте қарауына дейiн немесе сотта өз еркiмен тiлек бiлдiргенде;
г) топ болып қылмыс жасаған жағдайда - айыпталушының басқа қылмысқа қатысушыларға байланысты қылмыстық қудалауды жүзеге асыруға көмек көрсетуге өз еркімен тiлек бiлдiргенде жасалады.
2. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы акт жасалған жағдайда айыпталушы осы Кодекспен бекiтiлген барлық процессуалдық құқыққа ие, оның iшiнде:
а) тағылған айып көлемiмен келiсу туралы актiден бас тартуға;
б) оны қорғаудың барлық қажеттi кепiлдiктерiмен қамтамасыз ете отырып, заңды түрде оның кiнәсi дәлелденгенге дейiн кiнәсiздiк презумпциясын пайдалануға құқылы.

3. При заключении соглашения о согласии с объемом предъявленного обвинения прокурор при участии защитника разъясняет обвиняемому все интересующие последнего по делу вопросы, в том числе:
а) максимальное наказание, в случае заключения с обвиняемым акта о согласии с объемом предъявленного обвинения;
б) обязанность обвиняемого, в случае заключения акта о согласии с объемом предъявленного обвинения, что он даст правдивые показания об инкриминируемом ему преступлении, и что эти показания могут быть использованы в другом процессе против него за заведомо ложный донос в отношении других лиц;
в) что, если будет назначено условное наказание и подсудимый нарушит соответствующие условия, он будет отбывать реальное наказание;
г) что суд принимает решение о возмещении подсудимым причиненного потерпевшему ущерба, а также судебных издержек;
д) что, если акт будет утвержден, подсудимый, а также потерпевший смогут обжаловать приговор только в отношении назначенного наказания и нарушения процедурных норм;
е) что в результате заключения акта о согласии с объемом предъявленного обвинения он лишается права на рассмотрение дела по полной процедуре.
4. Защитник свидетельствует в письменной форме, что договор между прокурором и обвиняемым о согласии последнего с объемом предъявленного обвинения был заключен с его участием и, что предусмотренный настоящей статьей порядок заключения акта был соблюден и признание обвиняемым своей вины является следствием их предварительной конфиденциальной договоренности.
5. Перед направлением дела с актом о согласии с объемом предъявленного обвинения в суд обвиняемому и его защитнику предъявляются для ознакомления материалы дела в соответствии с требованиями настоящего Кодекса, а также вручается копия обвинительного заключения.
Статья 504-3. Рассмотрение судом уголовного дела,
по которому заключен акт о согласии с объемом
предъявленного обвинения
1. Назначение к слушанию дел по акту о согласии с объемом предъявленного обвинения осуществляется в 10-ти дневный срок со дня получения материалов дела и начинается с соблюдением положений главы 41 настоящего Кодекса.
2. Рассмотрение судом дела с актом о согласии с объемом предъявленного обвинения производится с соблюдением требований статьи 363 настоящего Кодекса, при этом составляется протокол, в котором должны быть отражены следующие моменты:
а) добровольно ли подсудимый заключил акт о согласии с объемом предъявленного обвинения;
б) имеется ли свидетельство защитника о добровольности заключения акта обвиняемым;
в) соответствует ли позиция защитника позиции обвиняемого, при этом у обвиняемого уточняется, понимает ли он, о чем идет речь;
г) имел ли обвиняемый возможность ознакомиться с актом о признании вины и обсудить его со своим защитником в отношении своей позиции до подписания соглашения;
д) представляет ли настоящий акт полное выражение договоренности между потерпевшим, подсудимым и прокурором;
е) признает ли подсудимый свою вину в полном объеме и по собственному желанию;
ж) ознакомился ли подсудимый с материалами и собранными доказательствами по делу;
з) предупрежден ли подсудимый о необходимости дачи правдивых показаний и об уголовной ответственности за заведомо ложный донос в отношении других лиц;
и) получил ли он постановление о привлечении в качестве обвиняемого и обвинительное заключение и обсуждал ли их со своим защитником.

3. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы келiсiмдi жасаған кезде прокурор қорғаушының қатысуымен айыпталушыға iс бойынша оны қызықтыратын барлық сұрақтарға, оның iшiнде мыналарға:
а) тағылған айып көлемiмен келiсу туралы айыпталушымен актi жасалған жағдайда прокурордың соттан сұрайтын ең үлкен жазасы;
б) тағылған айып көлемiмен келiсу туралы акт жасасқан жағдайда, өзiне тағылған қылмыс туралы тек шындық жауаптар беретiндiгi туралы және басқа адамдарға қатысты көрiнеу жалған ақпараты үшiн бұл жауаптар басқа процесте өзiне қарсы пайдаланылуы мүмкiн екендiгi туралы айыпкердiң мiндеттерi;
в) егер шартты жаза тағайындалып, сотталушы тиiстi шарттарды бұзса, оның нақты жаза өтейтiнi;
г) соттың жәбiрленушiге келтiрiлген залалды қайтару, сондай-ақ сот шығындарын төлеу туралы шешiм қабылдайтындығы;
д) егер акт бекiтiлсе, сотталушы, сондай-ақ жәбiрленушi тағайындалған жаза мен рәсiмдеу нормаларының бұзылуына байланысты ғана үкiмге шағымдануына алатындығы;
e) тағылған айып көлемiмен келiсу туралы акт жасаудың нәтижесiнде ол iстi толық рәсiм бойынша қарау құқығынан айрылатыны туралы түсiндiредi.
4. Қорғаушы прокурор мен айыпталушының арасындағы айыпкердiң тағылған айып көлемiмен келiсуi туралы келiсiм өзiнiң қатысуымен жасалғаны туралы, осы баппен көзделген акт жасау тәртiбi сақталғаны және айыпталушының өзiнiң кiнәсiн мойындауы олардың алдын ала құпия келiсiмiнiң нәтижесi екенiн жазбаша куәландырады.
5. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы актiмен бiрге iстi сотқа жiберер алдында осы Кодекстiң талаптарына сәйкес айыпталушы мен оның қорғаушысына танысу үшiн iс материалдары, сондай-ақ айыптау қорытындысы ұсынылады.
504-3-бап. Соттың тағылған айып көлеммен келiсу туралы акт жасалған қылмыстық iстi қарауы
1. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы акт бойынша iстi қарау iс материалдарын алған күннен бастап 10 күн iшiнде жүйеге асырылады және осы Кодекстiң 41-тарауының ережелерiн сақтай отырып басталады.
2. Соттың тағылған айып көлемiмен келiсу туралы aктici бар iстердi қарауы осы Кодекстiң 363-бабының талаптарын сақтай отырып жүргiзiледi, бұл ретте хаттама толтырылады, онда мыналар көрсетiлуi тиiс:
а) сотталушы тағылған айып көлемiмен келiсу туралы актiнi өз еркiмен жасады ма;
б) қорғаушының актiнi айыпталушы өз еркiмен жасағандығы туралы куәлiгі бар ма;
в) қорғаушының позициясы айыпталушының позициясымен сәйкес келе ме, бұл ретте айыпталушыдан мәселенiң мәнiсiн түсуi нақтыланады;
г) келiсiмге қол қойғанға дейiн айыпталушының кiнәсiн мойындау туралы актiмен танысуға және оны өзiнiң қорғаушысымен талқылауға мүмкiндiгi болды ма;
д) осы акт жәбiрленушiнiң, сотталушының және прокурордың арасындағы толық келiсiмдi бiлдiре ме;
e) сотталушы өзiнiң кiнәсiн толық көлемде және өз еркiмен мойындай ма;
ж) сотталушы iс бойынша материалдармен және жиналған дәлелдермен танысты ма;
з) сотталушыға шын жауап беру қажет екендiгi және басқа адамдарға қатысты жалған ақпарат бергенi үшiн қылмыстық жауаптылыққа тартылатыны туралы ескертiлдi ме;
и) ол айыпталушы ретiнде жауапқа тарту туралы қаулы мен айыптау қорытындысын алды ма және оны өзiнiң қорғаушысымен талқылады ма.

3. В случае несоблюдения требований части 2 настоящей статьи суд своим постановлением отклоняет акт о согласии с объемом предъявленного обвинения. В случае соблюдения требований части второй настоящей статьи, суд выясняет у подсудимого, поддерживает ли он свою позицию относительно акта о согласии с объемом предъявленного обвинения. Если подсудимый поддерживает данный акт, суд принимает к судебному производству акт о согласии с объемом предъявленного обвинения, при этом в случаях и в порядке, предусмотренных статьей 303 настоящего Кодекса, суд вправе по своей инициативе либо по ходатайству сторон направить дело на дополнительное расследование. Если подсудимый не поддерживает акт о признании вины, он вправе отказаться от своих показаний в отношении вменяемого ему в вину преступления, в этом случае суд, выносит решение о рассмотрении дела по обычной процедуре.
4. В случаях, когда суд не принимает акт о согласии с объемом предъявленного обвинения, он выносит постановление об отклонении соглашения, которое может быть опротестовано прокурором в вышестоящий суд в течение 24 часов после получения копии данного постановления. В тех случаях, когда прокурор поддерживает постановление суда об отклонении акта о согласии с объемом предъявленного обвинения, суд вправе незамедлительно приступить к рассмотрению дела по обычной процедуре.
5. Решения суда заносятся в протокол в виде постановлений.
Статья 504-4. Постановление приговора в случае заключения
акта о согласии с объемом предъявленного
обвинения
1. Приговор, вынесенный судом по делам с актом о согласии с объемом предъявленного обвинения, постановляется в порядке, установленном настоящим Кодексом, с отступлениями, предусмотренными настоящей статьей.
2. Вводная и описательно-мотивировочная части приговора должна содержать, помимо предусмотренных статьями 378-379 настоящего Кодекса сведений, указание о рассмотрении дела в порядке заключения акта и согласии с объемом предъявленного обвинения.
3. Резолютивная часть приговора должна содержать сведения, предусмотренные положениями статьи 380 настоящего Кодекса.
4. При постановлении приговора суд должен решить также вопросы, предусмотренные статьями 383 и 385 настоящего Кодекса.
5. Приговор, постановленный в порядке, установленном настоящей статьей, может быть обжалован в апелляционном порядке только в отношении процессуальных ошибок и установленной меры наказания.".
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; 2003 г., N 21-22, ст. 160):

3. Осы баптың екiншi бөлiгiнiң талаптары сақталмаған жағдайда сот өзiнiң қаулысымен тағылған айып көлемiмен келiсу туралы актiден бас тартады. Осы баптың екiншi бөлiгінiң талаптары сақталған жағдайда coт сотталушыдан тағылған айып көлемiмен келiсу туралы актiге қатысты өзiнiң позициясын қолдайтындығын сұрайды. Егер сотталушы осы актiнi қолдаса, сот сот өндiрiсiне тағылған айып көлемiмен келiсу туралы актiнi қабылдайды, бұл ретте осы Кодекстiң 303-бабымен көзделген жағдайлар мен тәртiпте сот өз бастамасымен немесе тараптардың өтiнiшiмен iстi қосымша тергеуге жiберуге құқылы. Егер сотталушы кiнәсiн мойындау туралы актiнi қолдамаса, ол өзiн кiнәлап отырған қылмыс жөнiндегi жауабынан бас тартуға құқылы, бұл жағдайда сот iстi әдеттегi рәсiм бойынша қарау туралы шешiм шығарады.
4. Сот тағылған айып көлемiмен келiсу туралы актiнi қабылдамаған жағдайда, ол келiсiмнен бас тарту туралы қаулы шығарады, ол туралы прокурор осы қаулының көшiрмесiн алғаннан кейiн 24 сағат iшiнде жоғары тұрған сотқа шағым бере алады. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы актiден бас тарту туралы соттың қаулысын прокурор қолдаған жағдайда сот істi дереу әдеттегi рәсiммен қарауға құқылы.
5. Соттың шешiмi хаттамаға қаулы ретiнде енгiзiледi.
504-4-бап. Тағылған айып көлемімен келiсу туралы акт жасаған жағдайдағы үкiм қаулысы
1. Тағылған айып көлемiмен келiсу туралы iстер бойынша соттың шығарған үкiмi осы Кодекспен белгiленген тәртiпте, осы баптарға шегiнiс жасала отырып, қаулы етiледi.
2. Үкiмнiң кiрiспе және сипаттау-дәлелдеу бөлiгi осы Кодекстiң 378-379-баптарында көзделген мәлiметтерден басқа, iстi тағылған айып көлемiмен келiсу және акт жасасу тәртiбiнде қарау туралы нұсқама болуы тиiс.
3. Үкiмнiң резолюция бөлiгiнде осы Кодекстiң 380-бабындағы ережелермен көзделген мәлiметтер болуы тиiс.
4. Yкiмдi қаулы ету кезiнде сот осы Кодекстiң 383 және 385-баптарында көзделген мәселелердi шешуге тиiс.
5. Осы баппен белгiленген тәртiпте қаулы етiлген үкiмге апелляциялық тәртiппен тек рәсiмдiк қателер мен белгiленген жазалау шарасына қатысты шағымдануға болады.".
3. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; 2003 ж., N 21-22, 160-құжат):

1) в части первой статьи 55:
союз "а" заменить словами "за правонарушения против личности, а также";
2) во втором предложении части второй статьи 63 слова "тридцати" и "сорока пяти" заменить соответственно словами "сорока пяти" и "девяноста";
3) часть третью статьи 69 после слов "административном правонарушении" дополнить словами ", а также при совершении административного правонарушения в области финансов и бюджета, посягающие на охраняемые законом интересы общества и государства;
4) дополнить главой 9-1 следующего содержания:
"Глава 9-1. Административные правонарушения, посягающие на личность
Статья 79-1. Побои
Нанесение побоев или совершение иных насильственных действий, причинивших физическую боль, но не повлекших последствий, предусмотренных статьей 105 Уголовного кодекса Республики Казахстан, -
влечет штраф в размере от двадцати до ста месячных расчетных показателей либо арест до тридцати суток.
Статья 79-2. Причинение вреда здоровью в состоянии аффекта
Умышленное причинение средней тяжести вреда здоровью, совершенное в состоянии внезапно возникшего сильного душевного волнения (аффекта), вызванного насилием, издевательством или тяжким оскорблением со стороны потерпевшего, либо иными противоправными или аморальными действиями (бездействием) потерпевшего, а равно длительной психотравмирующей ситуацией, возникшей в связи с систематическим противоправным или аморальным поведением потерпевшего, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей либо арест до тридцати суток.
Статья 79-3. Причинение средней тяжести вреда здоровью по
неосторожности
Причинение средней тяжести вреда здоровью по неосторожности, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до ста пятидесяти месячных расчетных показателей либо арест до тридцати суток.
Статья 79-4. Заражение венерической болезнью
Заражение другого лица венерической болезнью лицом, знавшим о наличии у него этой болезни, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого наказания, -
влечет штраф от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей либо арест до тридцати суток.";
5) статью 84 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Совершение должностным лицом деяний, предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи, если эти деяния причинили вред правам и законным интересам граждан, -
влечет штраф в размере от двадцати до двухсот месячных расчетных показателей.";
6) статью 137 изложить в следующей редакции:
"Статья 137. Занятие предпринимательской или иной
деятельностью без соответствующей регистрации
или лицензии, специального разрешения,
квалификационного аттестата (свидетельства) либо
с нарушением условий лицензирования

1) 55-баптың бiрiншi бөлiгiндегi:
"ал" шылауы "жеке адамға қарсы құқық бұзушылығы үшiн, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын.
2) 63-баптың екiншi бөлiгіндегi "отыз" және "қырық бec" сөздерi тиiсiнше "қырық бec" және "тоқсан" сөздерiмен ауыстырылсын;
3) 69-баптың үшiншi бөлiгiндегi "әкiмшiлiк құқық бұзушылық" деген сөздерден кейiн "сондай-ақ қоғам мен мемлекеттiң заңмен қорғалатын мүддесiне қол сұғатын қаржы және бюджет саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық" деген сөздермен толықтырылсын;
4) мынадай мазмұндағы 9-1 тараумен толықтырылсын:
"9-1-тарау. Жеке адамға қол сұғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар
79-1-бап. Ұрып-соғу
Тән ауруын келтiрген, бiрақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 105-бабында көзделген зардаптарға әкеп соқпаған ұрып-соғу немесе өзге күш қолдану әрекеттерiн жасау, -
жиырмадан жүзге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не отыз тәулiкке дейiн қамауға жазаланады.
79-2-бап. Денсаулыққа жан күйзелiсi (аффект) жағдайында зиян келтiру
Денсаулыққа кенеттен болған жан күйзелiсi (аффект) жағдайында жасалған, жәбiрленушiнiң зорлық жасауға, қорлауға немесе ауыр тiл тигiзуге, не жәбiрленушiнi өзге құқыққа қарсы немесе моральға жат әрекеттерiне (әрекетсiздiгiне) байланысты, сол сияқты жәбiрленушiнiң ұдайы құқыққа қарсы немесе моральға жат мiнез-құлқына байланысты туындаған ұзаққа созылған психикалық зақым келтiретiн жағдайда қасақана орташа ауырлықтағы зиян келтiру, -
елуден екi жүзге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға немесе отыз тәулiкке қамауға жазаланады.
79-3-бап. Денсаулыққа абайсызда орташа ауырлықтағы зиян келтiру
Денсаулыққа абайсызда орташа ауырлықтағы зиян келтiру,-
елуден жүз елуге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға немесе отыз тәулiкке қамауға жазаланады.
79-4. Жыныстық ауруды жұқтыру
Өзiнде жыныстық ауру бар екендiгiн бiлген адамның оны басқа адамға жұқтыруы, егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын жаза белгiлерi болмаса,-
елуден екi жүзеге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiне айыппұл салынады немесе отыз тәулiкке қамауға жазаланады";
5) 84-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген әрекеттердi лауазымды адам жасаса, егер бұл әрекеттер азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерiне зиян келтiрсе,-
жиырмадан екi жүзге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады";
6) 137-бап мынадай редакцияда жазылсын:
137-бап. Тиiстi тiркеусiз немесе лицензиясыз, арнайы рұқсатсыз, бiлiктiлiк аттестатынсыз (куәлігінсiз) кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен не лицензиялау шарттарын бұзумен айналысу

1. Занятие предпринимательской или иной деятельностью без регистрации или без лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) в случаях, когда разрешение, лицензия, квалификационный аттестат (свидетельство) обязательны либо с нарушением условий лицензирования, если это деяние не содержит признаков уголовно наказуемого деяния,
влечет штраф на граждан в размере до двадцати, на должностных лиц в размере до сорока, на юридических лиц - в размере до пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, являющихся непосредственными объектами правонарушений, либо без таковой, и (или) доходов, полученных от осуществления деятельности, в отношении которой установлен лицензионный порядок, и приостановлением действия лицензии.
2. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи,
влекут штраф на граждан в размере до пятидесяти, на должностных лиц - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц - в размере до семисот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, явившихся непосредственным объектом правонарушения и (или) доходов, полученных от осуществления деятельности, в отношении которой установлен лицензионный порядок, и лишением лицензии.";
7) статью 159 изложить в следующей редакции:
"Статья 159. Обман потребителей
1. Обмеривание, обвешивание, обсчет, введение в заблуждение относительно потребительских свойств или качеств товара (услуг) или иной обман потребителей индивидуальными предпринимателями или организациями, осуществляющими торговую деятельность и оказание услуг, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на граждан в размере до трех, на индивидуальных предпринимателей и на должностных лиц - в размере от пяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Те же деяния, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф на граждан в размере от двадцати до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей и на должностных лиц - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, с лишением лицензии на определенный вид деятельности и приостановлением или запрещением деятельности на срок до трех лет.";
8) в статье 356:
в заголовке статьи после слова "невыполнение" дополнить словом "постановлений";
часть третью:
после слова "предписаний," дополнить словом "постановлений,";
слова "до пятнадцати" заменить словами "от десяти до двадцати пяти";

1. Тiркеусiз немесе лицензиясыз, арнайы рұқсатсыз, бiлiктiлiк аттестатынсыз (куәлiгiнсiз), мұндай рұқсат, лицензия, бiлiктiлiк аттестаты (куәлiгi) мiндеттi болған жағдайларда кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен не лицензиялау шарттарын бұзумен айналысу, егер бұл әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса,-
құқық бұзушылықтың тiкелей объектiлерi болып табылатын тауарларды және (немесе) оған қатысты лицензиялық тәртiп белгiленген iс-әрекеттi жүзеге асырудан алынған кiрiстердi тәркiлеп не онсыз және лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрып, азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде қайталап жасалынған нақ сол iс-әрекеттер,- құқық бұзушылықтың тiкелей объектiлерi болып табылатын тауарларды және (немесе) оған қатысты лицензиялық тәртiп белгiленген iс-әрекеттi жүзеге асырудан алынған кiрiстерi тәркiленiп және лицензиядан айыра отырып, азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерде, заңды тұлғаларға жетi жүзге дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады;
7) 159-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"159-бап. Тұтынушыларды алдау
1. Сауда қызметi мен қызмет көрсетудi жүзеге асыратын жеке кәсiпкерлердiң немесе ұйымдардың кем өлшеуi, кем тартуы, кем санауы, тауардың (қызмет көрсетудiң) тұтынушылық қасиеттерi немесе сапасына қатысты шатастыруы немесе тұтынушыларды өзгедей алдауы, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын әрекеттердiң белгiлерi болмаса, азаматтарға - үш айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде, жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға бестен жиырмаға дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған дәл сол әрекеттер,-
үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айырып және қызметiн тоқтата немесе тыйым сала отырып, азаматтарға - жиырмадан елуге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш, жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - елуден жүзге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
8) 356-бапта:
баптың атауы "кедергi келтiру," деген сөздерден кейiн "қаулыларын" деген сөзбен толықтырылсын;
үшiншi бөлiгiнде:
"нұсқауларды" деген сөзден кейiн "қаулыларды" деген сөзбен толықтырылсын;
"он беске дейiнгi" деген сөздер "оннан жиырма беске дейiнгi" сөздермен ауыстырылсын;

9) в части первой статьи 541:
после слов "предусмотренных статьями" дополнить цифрами "79-1, 79-2, 79-3, 79-4";
после цифры "158," дополнить словами "159 (части второй)";
10) в статье 543:
в части первой после цифры "159" дополнить словами "(частью первой)";
в подпункте 2) части второй после цифры "159" дополнить словами "(частью первой)";
11) в части первой статьи 570-1 после цифры "159" дополнить словами "(частью первой)";
12) часть первую статьи 618 дополнить подпунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) осмотр;
9) медицинское освидетельствование физического лица на состояние алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения.";
13) в статье 620:
в подпункте 9) слова "и финансовой полиции" исключить;
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) должностными лицами органов финансовой полиции - при совершении правонарушений в сфере предпринимательской деятельности, торговли и финансов, налогообложения, посягающих на установленный порядок управления и институты государственной власти, коррупционных правонарушений в соответствии с подведомственностью дел об административных правонарушениях.";
14) часть вторую статьи 625 изложить в следующей редакции:
"2. Привод производится органами внутренних дел и финансовой полиции на основании определения судьи, органа (должностного лица), рассматривающего дело об административном правонарушении в порядке, установленном соответственно Министерством внутренних дел и Агентством финансовой полиции Республики Казахстан по делам об административных правонарушениях, рассматриваемых органами финансовой полиции.";
15) дополнить статьями 627-1 и 627-2 следующего содержания:
"Статья 627-1. Осмотр
С целью выявления следов административного правонарушения, иных материальных объектов, а также обстоятельств, имеющих значение для составления протокола об административном правонарушении, уполномоченное должностное лицо вправе, в пределах своих полномочий, произвести осмотр местности, предметов, документов, живых лиц.
Статья 627-2. Общие правила производства осмотра
1. Осмотр, как правило, производится безотлагательно, когда возникла необходимость. О производстве осмотра составляется протокол.
2. Осмотр производится с участием понятых. В исключительных случаях (в труднодоступной местности, при отсутствии надлежащих средств сообщения или когда в силу других объективных причин нет возможности для привлечения граждан в качестве понятых) осмотр может проводиться без участия понятых, но с применением при этом технических средств фиксации его хода и результатов.

9) 541-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"осы Кодекстiң" деген сөздерден кейiн "79-1, 79-2, 79-3, 79-4" деген сандармен толықтырылсын";
"158" санынан кейiн "159 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын";
10) 543-бапта:
бiрiншi бөлiгiнде "159" саны "бiрiншi бөлiгi" деген сөздермен толықтырылсын";
екiншi бөлiгiндегі 2) тармақта "159" санынан кейiн "бiрiншi бөлiгiнде" деген сөздермен толықтырылсын";
11) 570-1-баптың бiрiншi бөлiгiнде "159" санынан кейiн "бiрiншi бөлiгінде" деген сөздермен толықтырылсын";
12) 618-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) тексеру;
9) жеке адамның алкогольмен, есiрткiмен және уытқұмарлықпен масаю күйiн медициналық куәландыру.";
13) 620-бапта:
9) тармақшада "мен қаржы полициясы" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) басқару және мемлекеттiк билiк институттарының белгiленген тәртібiне қол сұғатын кәсiпкерлiк, сауда және қаржы, салық салу саласындағы құқық бұзушылықтар, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасалған жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердiң ведомстволылығына сәйкес - қаржы полициясы органдарының лауазымды адамдары;";
14) 625-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Алып келудi қаржы полициясы органдары қарайтын әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша тиiсiнше Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi мен Қаржы полициясы агенттiгi белгiлеген тәртiппен әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарап жатқан соттың, органның (лауазымды адамның) ұйғарымы негiзiнде iшкi iстер және қаржы полициясы органдары жүргiзедi.";
15) мынадай мазмұндағы 627-1 және 627-2-баптармен толықтырылсын:
627-1-бап. Тексеру
Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың iздерiн, өзге де материалдық объектiлердi, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтыру кезiнде жағдайларды анықтау мақсатында уәкiлеттi лауазымды адам өз өкiлеттiгі шегiнде сол жердi, заттарды, құжаттарды, тiрi қалған адамдарды тeкcepугe құқылы.
627-2-бап. Тексеру жүргiзудiң жалпы ережелерi
1. Тексеру, әдетте, қажет болған кезде дереу жүргiзiледi. Тексеру жүргiзiлгенi туралы хаттама толтырылады.
2. Тексеру куәгерлердiң қатысуымен жүргiзiледi. Ерекше жағдайларда ғана (бару қиындық тудыратын жерлерде, қажеттi байланыс құралдары болмаса немесе объективтi себептерге байланысты азаматтарды куәгер ретiнде тарту үшiн мүмкiндiк болмаған кезде) тексеру куәгердiң қатысуынсыз, бiрақ бұл ретте оның барысы мен нәтижелерiн техникалық бекiту құралдарын қолдана отырып, жүргiзiледi.

3. При необходимости осмотр проводится с участием правонарушителя, потерпевшего, свидетелей, а также специалиста.
4. Осмотр обнаруженных следов и иных материальных объектов осуществляется на месте административного правонарушения. Если же для осмотра требуется дополнительное время или осмотр на месте обнаружения значительно затруднен, объекты могут быть изъяты и в упакованном, опечатанном виде, без повреждений доставлены в другое, удобное для осмотра место.
5. Все обнаруженное и изъятое при осмотре должно быть предъявлено понятым, другим участникам осмотра, о чем делается отметка в протоколе.
6. Изъятию подлежат только те объекты, которые могут иметь отношение к делу. Изъятые объекты упаковываются, опечатываются и заверяются подписями уполномоченного должностного лица и понятых.
7. Лица, участвующие в осмотре, вправе обращать внимание уполномоченного должностного лица на все, что, по их мнению, может способствовать выяснению обстоятельств дела.
8. В необходимых случаях при осмотре производятся измерения, составляются планы и схемы осматриваемых объектов, а также фотографирование и запечатление иными средствами, о чем делается отметка в протоколе, к которому приобщаются указанные материалы";
16) в статье 636:
в подпункте 1) части первой:
в абзаце втором:
после слова "(статьи" дополнить цифрами "79-1 - 79-4";
после цифры "136," дополнить словами "159 (частью второй)";
в абзаце двадцать втором:
после цифры "172" дополнить цифрой "177";
после цифры "188" дополнить цифрой "356";
абзац двадцать шестой после цифры "158," дополнить словами "159 (частью второй)";
дополнить абзацем сорок первым следующего содержания:
"счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета и ревизионных комиссий маслихатов (статьи 177, 356).";
17) статью 638 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. В случае, когда требуется проведение экспертизы, протокол об административном правонарушении составляется в течение суток с момента получения заключения экспертизы.".
Президент
Республики Казахстан

3. Қажет болған жағдайда тексеру құқық бұзушының, жәбiрленушiнiң, куәгерлердiң, сондай-ақ маманның қатысуымен жүргiзiледi.
4. Табылған iздер мен өзге де материалдық объектiлердi тексеру әкiмшiлiк құқық бұзушылық болған жерде жүргiзiледi. Егер тексеруге қосымша уақыт қажет болса немесе тексеру жүргiзiлетiн жерде елеулi қиындық туындайтын болса, объектiлер алынып, қатталады және мөр басылып, тексеруге қолайлы жерге бүлiнбей жеткiзiлуi мүмкiн.
5. Тексеру кезiнде табылған және алынған заттар куәгерлерге, басқа да тексеруге қатысушыларға көрсетiлуi тиiс, бұл жөнiнде хаттамаға белгi қойылады.
6. Алып қоюға тек қана iске қатысы бар объектiлер жатады. Алынған объектiлер қатталады, мөрленедi және уәкiлеттi лауазымды адам мен куәгерлердiң қолдарымен куәландырылады.
7. Тексеруге қатысушы адамдар олардың пiкірiнше iстiң мән-жайын анықтауға ықпал етуi мүмкiн нәрсеге уәкiлеттi лауазымды адамның назарын аударуға құқылы.
8. Қажет болған жағдайларда тексеру кезiнде тексерiлетiн объектiлер өлшенедi, жоспарлары мен сызбалары жасалады, сондай-ақ суретке түсiрiлiп, басқа да құралдармен жазылып алынады, бұл туралы хаттамаға белгi жасалады, оған аталған материалдар қоса тiркеледi.";
16) 636-бапта:
бiрiншi бөлiгiндегi 1-тармақта:
екiншi абзацта:
"iшкi iстер органдарының" деген сөздерден кейiн "79-1 - 79-4," деген сандармен толықтырылсын;
"136," деген саннан кейiн "159 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
жиырма екiншi абзацта:
"172" деген саннан кейiн "177" деген санмен толықтырылсын;
"188" деген саннан кейiн "356" деген санмен толықтырылсын;
жиырма алтыншы абзац "158" санынан кейiн "159 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы қырық бiрiншi абзацпен толықтырылсын:
"Республикалық бюджеттiң орындалуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi мен мәслихаттардың ревизиялық комиссияларының (177, 356-баптар).";
17) 638-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"3. Сараптама жүргiзу қажет болған жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама сараптау қорытындысы алынған сәттен бастап бiр тәулiк iшiнде толтырылады.".
Қазақстан Республикасының
Президентi