Об утверждении Правил установления ширины запретных полос лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2004 года № 71. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 января 2015 года № 18-02/43.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления ширины запретных полос лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 января 2004 года № 71
Правила
установления ширины запретных полос лесов по берегам рек, озер,
водохранилищ, каналов и других водных объектов
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила установления ширины запретных полос лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов (далее - Правила) определяют порядок установления ширины запретных полос лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. К запретным полосам лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов (далее - запретные полосы) относится территория государственного лесного фонда, примыкающая к указанным водным объектам, на которой устанавливается заказной режим ограничения лесопользования с целью создания условий, направленных на сохранение и накопление водных ресурсов, предотвращение загрязнения, засорения и заиления водных объектов, а также сохранение среды обитания объектов животного мира.

Өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар мен басқа да су объектiлерi жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған белдеулерiнің енiн белгiлеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 23 қаңтардағы N 71 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 18-02/43 бұйрығы қараңыз.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2003 жылғы 8 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Орман кодексiне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар мен басқа да су объектiлерi жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған белдеулерi енiн белгiлеу ережесі бекiтілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2004 жылғы 23 қаңтардағы
N 71 қаулысымен
бекiтiлген
Өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар мен басқа да су объектiлерi жағалауларындағы ормандардың тыйым салу белдеулерiнің енiн белгiлеу ережесі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Осы Өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар мен басқа да су объектiлерi жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған белдеулерiнің енiн белгiлеу ережесі (бұдан әрі – Ереже) өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар мен басқа да су объектiлерi жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған белдеулерiнің енiн белгiлеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар мен басқа да су объектiлерi жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған белдеулерiне (бұдан әрі – тыйым салу белдеулері) осы су объектілеріне мемлекеттік орман қорының іргелес аумағы жатады, онда су ресурстарын сақтауға және жинауға, су объектілерінің ластануына, былғануына және батпақтануына жол бермеуге, сондай-ақ жануарлар дүниесі объектілерінің мекендеу ортасын сақтауға бағытталған жағдайлар жасау мақсатында орман пайдалануды шектеудің тапсырыстық режимі белгіленеді.

Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Ширина запретных полос, режим их использования устанавливаются при лесоустройстве, исходя из физико-географических, почвенных, гидрологических и других условий с учетом рыбохозяйственного значения и экологического состояния водных объектов лесоустроительными проектами, утверждаемыми уполномоченным органом в области лесного хозяйства.
4. На беспойменных реках или участках рек, не имеющих выраженной поймы, ширина запретных полос определяется по настоящим нормативам от уреза среднемноголетнего меженного уровня воды, а при расчлененности русла реки на протоки - от берега внешней протоки. При расчлененности реки на протоки, охватывающие высокоподнятое междуречье шириной более 1 километра, ширина запретных полос по берегам каждой протоки устанавливается такая же, как и по остальной части этой реки.
Вдоль рек с четко выраженной поймой ширина запретных полос слагается из ширины поймы и прилегающей к ней полосы, ширина которой определяется в соответствии с настоящими Правилами.
У истоков рек, по берегам которых выделяются запретные полосы, в их состав включается территория вокруг истока в радиусе, равном ширине запретной полосы, установленной по берегам этой реки.
Внешняя граница запретных полос при их установлении по возможности совмещается с естественными рубежами или с квартальными просеками, границами выделов, при этом граница не должна выходить за пределы водосборной площади рек, то есть в этом случае она проходит по границе водораздела.
5. Вокруг озер, русловых водохранилищ, каналов ширина запретных полос устанавливается равной полосам, выделенным вдоль впадающих в них или вытекающих из них рек.
В случаях, когда в озера, водохранилища или каналы впадают или вытекают несколько рек, ширина запретной полосы вдоль водохранилища, канала принимается по реке, имеющей наибольшую ее ширину. Внутренняя граница запретной полосы вдоль водохранилища, канала проходит по урезу воды при нормальном подпертом уровне, а вдоль озер - по урезу среднемноголетнего уровня воды.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
6. Минимальная ширина запретных полос по каждому берегу для малых рек (до 200 километров) и рек с простыми условиями хозяйствования и благоприятной экологической обстановкой устанавливается - 500 метров.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Тыйым салу белдеулерiнiң енi, оларды пайдалану режимi орман орналастыру кезiнде су объектiлерiнiң балық шаруашылығы маңызы мен экологиялық жай-күйi ескерiле отырып, физика-географиялық, топырақ гидрологиялық және басқа да шарттар басшылыққа алынып, орман шаруашылығы саласындағы уәкілеттi орган бекiтетiн орман орналастыру жобаларымен белгіленедi.
4. Жайылмасыз өзендерде немесе кәдімгідей жайылмасы жоқ өзендер учаскелерiнде тыйым салу белдеулерiнiң енi орташа көпжылдық межелi су деңгейiнiң мөлшерi бойынша, ал су арнасы сағаларға тармақтанып кетсе, сыртқы сағаның жағалауы бойынша осы нормативпен анықталады. Өзен енi 1 километрден астам жоғары көтерiлген өзен аралығын қамтитын сағаларға бөлiнiп кетсе, әрбiр сағаның жағалаулары бойынша тыйым салу белдеулердiң енi осы өзеннiң қалған бөлiгiнде қалай болса, дәл солай белгiленедi.
Анық білiнiп тұрған жайылмасы бар өзен бойында тыйым салу белдеулерінiң енi жайылманың енiнен және енi осы Ережеге сәйкес айқындалатын оған жанасқан белдеудiң енiнен тұрады.
Жағалауларында тыйым салу белдеулерi оқшау көрiнетiн өзендердiң басталар тұсында бұл белдеулердiң құрамына осы өзен жағалаулары бойынша белгiленген тыйым салу белдеуiнiң енiне тең радиуста өзеннiң басталар тұсындағы аумақ енгiзiледі.
Тыйым салу белдеуiнiң сыртқы шекарасын белгiлегенде ол мүмкiндiгiнше табиғи шептермен немесе орамдық орман жолдарымен, бөлiнiстер шекарасымен ұштастырылады, бұл ретте шекара өзеннiң су жинайтын алаңының шегiнен шығып кетпеуi тиiс, яғни бұл жағдайда ол су бөлетiн шекара бойымен өтедi.
5. Көлдер мен арналы су қоймаларының, каналдардың төңiрегiнде тыйым салу белдеулерiнiң енi оларға келiп құйылатын немесе олардан ағып шығатын өзендердің бойында бөлiнген белдеулерге тең белгіленедi.
Көлдерге, су қоймаларына немесе каналдарға бiрнеше өзен келiп құйылатын немесе ағып шығатын жағдайларда су қоймасы, канал бойындағы тыйым салу белдеуiнiң енi ең кең арналы өзен бойынша қабылданады. Су қоймасы, канал бойындағы тыйым салынған белдеуiнiң iшкi шекарасы судың бiрқалыпты толық деңгейiнiң мөлшерiмен, ал көлдер бойында – орташа көпжылдық су деңгейiнiң мөлшерiмен өтедi.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6. Шағын өзендер (200 километрге дейiн) және шаруашылық жүргiзудiң қарапайым жағдайлары қолданылатын және экологиялық жағдайы қолайлы өзендер үшiн әр жағалау бойынша тыйым салу белдеулерiнiң ең тар енi - 500 метр мөлшерде белгiленедi.

7. Для рек, водоемов и каналов, имеющих большое рыбохозяйственное значение, при напряженной экологической обстановке на водосборе, согласно следующему приложению, устанавливается ширина запретных полос в 1000 метров от каждого берега.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
8. Ширина запретных полос вдоль наливных водохранилищ, каналов и прочих озер устанавливается в следующих размерах:
1) при акватории водоема до 2 квадратных километров - 300 метров;
2) при акватории водоема свыше 2 квадратных километров - 500 метров.
Внутренняя граница запретной полосы для этих озер проходит по урезу среднемноголетнего уровня воды.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
9. Размеры и границы запретных полос, установленные настоящими Правилами, могут при необходимости уточняться при лесоустройстве.
Приложение
к Правилам установления ширины
запретных полос лесов по берегам
рек, озер, водохранилищ и других
водных объектов
Перечень
водоемов, для установления ширины запретных полос лесов
Сноска. Перечень в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Наименование водоемов
(рек, озер, водохранилищ и каналов)
Наименование водоемов, куда впадают реки
1
2
Реки
Урал
Кигач
Кушум
Чаган
Утва
Илек
Орь
Иртыш
Уба
Ульба
Черный Иртыш
Бухтарма
Курчум
Кальджир
Алкабек
Бельозек
Аккоба
Тополевка
Тобол
Ишим
Аягуз
Аксу
Каратал
Лепса
Или
Сыр-Дарья
Каспийское море
Каспийское море
Урал
Урал
Урал
Урал
Урал
Обь
Иртыш
Иртыш
Бухтарминское водохранилище
Бухтарминское водохранилище
Бухтарминское водохранилище
Черный Иртыш
Черный Иртыш
Черный Иртыш
Каба
Озеро Маркаколь
Иртыш
Иртыш
Озеро Балхаш
Озеро Балхаш
Озеро Балхаш
Озеро Балхаш
Озеро Балхаш
Аральское море
Озера, водохранилища и каналы
Озеро Маркаколь
Озеро Балхаш
Озеро Кошкарколь
Озеро Жаланашколь
Озеро Сасыколь
Бухтарминское
водохранилище
Усть-Каменогорское
водохранилище
Новошульбинское
водохранилище
Сергеевское водохранилище
Вячеславское водохранилище
Капшагайское водохранилище
Канал имени Сатпаева
Большой Алматинский канал

7. Су жинағыштағы экологиялық жағдай шиеленiскен кезде балық шаруашылығындағы маңызы зор өзендер, су қоймалары мен каналдар үшiн қоса берiліп отырған қосымшаға сәйкес тыйым салынған белдеулерiнiң енi әр жағалаудан 1000 метр мөлшерінде белгiленедi.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8. Қотармалы су қоймалары, каналдар мен басқа да көлдер бойындағы тыйым салу белдеулерінің енi мынадай мөлшерде белгiленедi:
1) су айдынының акваториясы 2 шаршы километрге дейiн болса – 300 метр;
2) су айдынының акваториясы 2 шаршы километрден асып кетсе – 500 метр.
Осы көлдер үшiн тыйым салынған белдеуiнiң iшкi шекарасы орташа көпжылдық су деңгейiнiң жырығы бойымен өтедi.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Осы Ережемен белгiленген тыйым салу белдеулерiнiң мөлшерi мен шекарасы қажет болған жағдайда орман орналастыру кезiнде нақтылануы мүмкін.
Өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдары
мен басқа да су объектiлерi
жағалауларындағы ормандардың тыйым
салынған белдеулерiнің енiн белгiлеу
ережесiне қосымша
Ормандардың тыйым салынған белдеулерiнiң енiн белгiлеуге
арналған су айдындарының тiзбесi
Ескерту. Тізім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Су айдындарының (өзендер, көлдер, су қоймалары мен каналдар) атауы
Өзендер келiп құйылатын су айдындарының атауы
1
2
Өзендер
_____________________________________________________________________
Жайық                                           Каспий теңiзi
Қиғаш                                           Каспий теңiзi
Көшім                                           Жайық
Шаған                                           Жайық
Утва                                            Жайық
Елек                                            Жайық
Өр                                              Жайық
Ертіс                                           Обь
Уба                                             Ертіс
Үлбі                                            Ертіс
Қара Ертіс                                      Бұқтырма су қоймасы
Бұқтырма                                        Бұқтырма су қоймасы
Күршім                                          Бұқтырма су қоймасы
Қалжыр                                          Қара Ертіс көлі
Алқабек                                         Қара Ертіс көлі
Белөзек                                         Қара Ертіс көлі
Аққоба                                          Қаба көлі
Тополевка                                       Марқакөл көлі
Тобыл                                           Ертіс көлі
Eсіл                                            Ертіс көлі
Аягөз                                           Балқаш көлі
Ақсу                                            Балқаш көлі
Қаратал                                         Балқаш көлі
Лепсі                                           Балқаш көлі
Іле                                             Балқаш көлі
Сырдария                                        Арал теңізі
_____________________________________________________________________
Көлдер, су қоймалары және каналдар
_____________________________________________________________________
Марқакөл көлі
Балқаш көлі
Қошқаркөл көлі
Жалаңашкөл көлі
Сасықкөл көлі
Бұқтырма су қоймасы
Өскемен су қоймасы
Новошульба су қоймасы
Сергеевка су қоймасы
Вячеслав су қоймасы
Қапшағай су қоймасы
Сәтбаев атындағы канал
Үлкен Алматы каналы
____________________________________________________________________