Об утверждении Правил осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, и перечня инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2004 года N 139. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года N 2270
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.12.2009 N 2270 (порядок введения в действие см. п. 3).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина;
2) перечень инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 февраля 2004 года N 139
Правила
осуществления ограничительных мероприятий,
в том числе карантина
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, (далее - Правила) направлены на предотвращение распространения инфекционных заболеваний и предусматривают особый режим хозяйственной и иной деятельности и жизни населения на отдельных объектах и территориях, где зарегистрированы случаи (эпидемии) инфекционных заболеваний, согласно перечню, утвержденному настоящим постановлением.
2. Порядок введения, осуществления и отмены ограничительных
мероприятий при угрозе завоза инфекционных заболеваний
из-за рубежа
2. В случае угрозы завоза инфекционных заболеваний из зарубежных стран в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан вводятся следующие ограничительные мероприятия:
1) временное прекращение пассажирского транспортного (авиационного, железнодорожного, водного и автомобильного) сообщения со странами, неблагополучными по инфекционным заболеваниям;
2) временное прекращение поездок граждан Республики Казахстан в туристических и деловых целях в страны, где отмечается эпидемиологическое неблагополучие по инфекционным заболеваниям;
3) временное закрытие Государственной границы Республики Казахстан с приграничными странами, где отмечается эпидемиологическое неблагополучие по инфекционным заболеваниям.
3. Ограничительные мероприятия по подпунктам 1) - 3) пункта 2 Правил вводятся и отменяются решением Правительства Республики Казахстан по предложению уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

Жұқпалы ауруларды шектеу iс-шараларын, оның iшiнде карантиндi жүзеге асыру ережесiн және жұқпалы аурулардың пайда болу және таралу қаупі төнген кезде шектеу iс-шаралары, оның ішiнде карантин енгізілетiн тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 5 ақпандағы N 139 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2270 Қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.30 № 2270 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Жұқпалы ауруларды шектеу iс-шараларын, оның iшiнде карантинді жүзеге асыру ережесi;
2) жұқпалы аурулардың пайда болу және таралу қаупi төнген кезде шектеу iс-шаралары, оның iшiнде карантин енгізілетін тiзбесi бекітілсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 5 ақпандағы
N 139 қаулысымен
бекiтiлген
Жұқпалы ауруларды шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жұқпалы ауруларды шектеу iс-шараларын, оның iшiнде карантиндi жүзеге асыру ережесi (бұдан әрi - Ереже) жұқпалы аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған және осы қаулымен бекiтiлген тiзбеге сәйкес жұқпалы аурулар жағдайлары (iндетi) тiркелген жекелеген объектілер мен аумақтарда халықтың шаруашылық және өзге қызметi мен өмiр сүруiнiң ерекше режимiн көздейдi.
2. Жұқпалы аурулардың шет елден әкелiну қаупi
төнген кезде шектеу іс-шараларын жүргізу, жүзеге асыру
және тоқтату тәртiбi
2. Жұқпалы аурулардың шет елдерден әкелiну қаупi төнген жағдайда Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде мынадай шектеу iс-шаралары енгiзiледi:
1) жұқпалы аурулар бойынша қолайсыз елдермен жолаушы көлiк (авиациялық, темiр жол, су және автомобиль) қатынасын уақытша тоқтату;
2) жұқпалы аурулар бойынша эпидемиологиялық қолайсыздық байқалатын елдерге Қазақстан Республикасы азаматтарының туристiк және iскерлiк мақсаттарда баруын уақытша тоқтату;
3) жұқпалы аурулар бойынша эпидемиологиялық қолайсыздық байқалатын шекаралас елдермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын уақытша жабу.
3. Ереженiң 2-тармағының 1) - 3) тармақшалары бойынша шектеу iс-шаралары халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органның ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен енгiзiледi және тоқтатылады.

3. Порядок введения, осуществления и отмены ограничительных
мероприятий при возникновении случаев (эпидемии) инфекционных
заболеваний на отдельных территориях Республики Казахстан
4. При возникновении случаев (эпидемии) инфекционных заболеваний, согласно перечню, утвержденному настоящим постановлением, на территории населенного пункта (аул, поселок, город) исполнительными органами, осуществляющими деятельность в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующих территориях, проводятся следующие ограничительные мероприятия:
1) отстранение от работы лиц, являющихся потенциальными источниками распространения инфекционных заболеваний, а также находившихся в контакте с инфекционными больными до получения отрицательных результатов лабораторного обследования;
2) обязательная госпитализация лиц, являющихся источниками инфекционных заболеваний;
3) провизорная госпитализация по эпидемическим показаниям лиц, контактировавших с больными инфекционными заболеваниями, на сроки инкубационного периода;
4) приостановление до устранения нарушений санитарных правил и гигиенических нормативов отдельных видов работ, эксплуатации действующих объектов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан .
Кроме того, одновременно проводятся санитарно- противоэпидемические (профилактические) мероприятия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан .
5. В случае возникновения крупных эпидемий инфекционных заболеваний на отдельных территориях области (городов республиканского значения, столицы), района (города областного значения) ограничительные мероприятия, в том числе карантин, проводятся в соответствии с Законом Республики Казахстан "О чрезвычайном положении".
4. Порядок введения, осуществления и отмены ограничительных
мероприятий при регистрации инфекционных заболеваний на
отдельных объектах
6. В случае регистрации случаев (эпидемии) инфекционных заболеваний согласно перечню, утвержденному настоящим постановлением, на отдельных объектах территориальными подразделениями уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и исполнительными органами, осуществляющими деятельность в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующих территориях, вводятся следующие ограничительные мероприятия:
1) запрещение приема новых детей и перевод детей в другие группы в дошкольных организациях;
2) запрещение кабинетной системы обучения в школах;
3) отстранение от работы лиц, являющихся потенциальными источниками распространения инфекционных заболеваний, а также находившихся в контакте с инфекционными больными, до получения отрицательных результатов лабораторного обследования;

3. Қазақстан Республикасының жекелеген аумақтарында жұқпалы
аурулар жағдайлары (iндетi) пайда болған кезде шектеу iс-шараларын жүргізу, жүзеге асыру және тоқтату тәртiбi
4. Елдi мекеннiң (ауыл, кент, қала) аумағында осы қаулымен бекiтiлген тiзбеге сәйкес жұқпалы аурулар жағдайлары (iндетi) туындаған кезде, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыратын атқарушы органдар тиiстi аумақтарда мынадай шектеу iс-шараларын жүргізедi:
1) жұқпалы аурулардың ықтимал таратушы көздерi болып табылатын, сондай-ақ жұқпалы аурулармен ауыратын науқастармен араласып жүрген адамдарды зертханалық тексерудің терiс нәтижелерi алынғанға дейiн жұмыстан шеттету;
2) жұқпалы аурулардың көздерi болып табылатын адамдарды мiндеттi түрде ауруханаға жатқызу;
3) жұқпалы аурулармен ауыратын науқастармен араласып жүрген адамдарды iндеттiк көрсетiмдерi бойынша инкубациялық кезең мерзімiне ауруханаға провизорлық жатқызу;
4) санитарлық ережелер мен гигиеналық нормативтердiң бұзылуы жойылғанға дейiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен жекелеген жұмыс түрлерiн, жұмыс iстеп тұрған объектiлердi пайдалануды тоқтата тұру.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен бiр уақытта санитарлық-эпидемияға қарсы (алдын aлу) iс-шаралары жүргізiледi.
5. Облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жекелеген аумақтарында жұқпалы аурулардың iрi iндетi туындаған жағдайда шектеу iс-шаралары, оның ішінде карантин "Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргiзіледi.
4. Жекелеген объектілерде жұқпалы аурулар тiркелген
кезде шектеу iс-шараларын енгізу, жүзеге асыру және
тоқтату тәртiбi
6. Осы қаулымен бекiтiлген тiзбеге сәйкес жұқпалы аурулар жағдайлары (iндетi) тiркелген жағдайда жекелеген объекттерде халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлетті органның аумақтық бөлiмшелерi мен тиiстi аумақтарда халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыратын атқарушы органдар мынадай шектеу iс-шараларын енгiзеді:
1) мектепке дейiнгi ұйымдарда жаңадан келген балаларды қабылдауға және балаларды басқа топтарға ауыстыруға тыйым салу;
2) мектептерде кабинеттiк оқыту жүйесiне тыйым салу;
3) жұқпалы аурулардың ықтимал таратушы көздерi болып табылатын, сондай-ақ жұқпалы аурулармен ауыратын науқастармен араласып жүрген адамдарды зертханалық тексерудiң терiс нәтижелерi алынғанға дейiн жұмыстан шеттету;

4) обязательная госпитализация больных и провизорная госпитализация по эпидемическим показаниям лиц, контактировавших с больными инфекционными заболеваниями, на сроки инкубационного периода;
5) запрещение перевода из отделения в отделение или выписки больных из стационара;
6) приостановление до устранения нарушений санитарных правил и гигиенических нормативов эксплуатации объекта или его структурного подразделения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Кроме того, одновременно проводятся санитарно- противоэпидемические (профилактические) мероприятия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан .
7. Карантин вводится на объектах, в которых производятся воспитание, обучение, проживание, отдых и лечение организованных контингентов населения (организации образования, лечебно- профилактические организации, лагеря труда и отдыха, летние оздоровительные организации).
8. Ограничительные мероприятия, в том числе карантин, на отдельных объектах вводятся и отменяются решением главного государственного санитарного врача соответствующей территории (на транспорте) или его заместителей.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 февраля 2004 года N 139
Перечень
инфекционных заболеваний, при угрозе
возникновения и распространения которых вводятся
ограничительные мероприятия, в том числе карантин
1. Чума
2. Холера
3. Желтая лихорадка
4. Тяжелый острый респираторный синдром
5. Вирусные геморрагические лихорадки, в том числе:
1) лихорадка Эбола
2) болезнь Марбурга
3) лихорадка Ласса
6. Вирусные гепатиты с фекально-оральным механизмом передачи
7. Тифо-паратифозные заболевания
8. Сальмонеллез
9. Дизентерия
10. Другие острые кишечные инфекции
11. Воздушно-капельные инфекции

4) жұқпалы аурулармен ауыратын науқастармен араласып жүрген адамдарды мiндеттi түрде ауруханаға жатқызу және iндеттiк көрсетiмдерi бойынша инкубациялық кезең мерзiмiне ауруханаға провизорлық жатқызу;
5) науқастарды бөлiмнен бөлiмге ауыстыруға немесе стационардан шығаруға тыйым салу;
6) санитарлық ережелер мен гигиеналық нормативтердiң бұзылуы жойылғанға дейiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен объектiнi немесе оның құрылымдық бөлiмшесiн пайдалануды тоқтата тұру.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен бiр уақытта санитарлық-эпидемияға қарсы (алдын алу) iс-шаралары жүргiзiледi.
7. Карантин халықтың ұйымдастырылған контингенттерi тәрбиеленетiн, оқитын, тұратын, демалатын және емделетiн объектiлерде (бiлiм беру ұйымдары, емдеу-алдын алу ұйымдары, еңбек және демалыс лагерлерi, жазғы сауықтыру ұйымдары) жүргiзiледi.
8. Шектеу iс-шаралары, оның iшiнде карантин жекелеген объектiлерде тиiстi аумақтың (көлiктегi) бас мемлекеттiк санитарлық дәрiгерiнiң немесе оның орынбасарларының шешімiмен енгiзiледi және тоқтатылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 5 ақпандағы
N 139 қаулысымен
бекітілген
Жұқпалы аурулар пайда болу және таралу қаупi төнген кезде шектеу iс-шаралары, оның iшiнде карантин енгiзiлетiн тiзбесi
1. Оба
2. Тырысқақ
3. Сары қызба
4. Ауыр жiтi респираторлық синдром
5. Вирусты геморрагиялық қызбалар, соның iшiнде:
1) Эбола қызбасы
2) Марбург ауруы
3) Ласса қызбасы
6. Фекальды-оральды жолмен берiлетiн қоздырғыш гепатиттер
7. Сүзек-қылау аурулары
8. Сальмонеллез
9. Дизентерия
10. Басқа да жіті iшек жұқпалы аурулары
11. Ауа-тамшы инфекциялары