Об утверждении Правил организации и проведения государственного контроля в области использования и охраны водного фонда
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2004 года N 144. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 2006 года N 1082.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.11.2006 № 1082.
В соответствии со статьей 49 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения государственного контроля в области использования и охраны водного фонда.
2. Комитету по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан совместно с Министерством охраны окружающей среды Республики Казахстан, Комитетом геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан, Комитетом санитарного надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан в трехмесячный срок разработать и утвердить инструкцию о порядке организации и проведения государственного контроля в области использования и охраны водного фонда, с формами актов, протоколов и предписаний, порядка их оформления и передачи материалов о правонарушениях правоохранительным органам.
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 апреля 1995 года N 600 "Об утверждении Положения о государственном контроле за использованием и охраной водных ресурсов" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 16, ст. 181);
2) пункт 40 Изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 августа 1996 года N 1031 "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 35, ст. 327).
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 февраля 2004 года N 144
Правила
организации и проведения государственного контроля
в области использования и охраны водного фонда
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок организации и проведения государственного контроля в области использования и охраны водного фонда.
2. Органами, осуществляющими в пределах своей компетенции государственный контроль в области использования и охраны водного фонда, являются:
уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда;
центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области охраны окружающей среды;
уполномоченный орган по использованию и охране недр;
уполномоченный государственный орган в области промышленной безопасности;
уполномоченный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
уполномоченный государственный орган в области ветеринарии;
государственный орган, осуществляющий фитосанитарный надзор;
местные исполнительные органы.

Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды ұйымдастыру әрi жүргiзу ережесiн бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 ақпандағы N 144 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.11.15. N 1082 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шiлдедегі Су кодексiнің  49-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасының Yкіметi қаулы етеді:
1. Қоса берiліп отырған Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру әрi жүргiзу ережесi бекiтілсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнің Су ресурстары жөнiндегі комитетi Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгімен, Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгінің Геология және жер қойнауын қорғау комитетінің, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Санитарлық қадағалау комитетiмен бiрлесiп, үш ай мерзiмде актiлер, хаттамалар мен нұсқамалар нысандарымен, оларды ресiмдеу әрi құқық бұзушылық туралы материалдарды құқық қорғау органдарына тапсырумен бipгe су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды ұйымдастыру әрi жүргiзу тәртiбi туралы нұсқаулықты әзiрлесiн және бекiтсiн.
3. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Су қорын пайдалану мен қорғауға мемлекеттік бақылау туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінiң 1995 жылғы 29 сәуiрдегi N 600  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1995 ж., N 16, 181-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгертулер енгiзу және күшi жойылған деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 20 тамыздағы N 1031  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешімдерiне енгiзiлетiн өзгертулердiң 40-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1996 ж., N 35, 327-құжат).
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы 6 ақпандағы
N 144 қаулысымен
бекітiлген
Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттiк
бақылауды ұйымдастыру әрi жүргізу
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды ұйымдастыру әрi жүргiзудiң тәртiбiн белгілейдi.
2. Мыналар:
су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкілеттi орган;
Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы;
жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлеттi орган;
өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган;
халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi орган;
ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган;
фитосанитарлық қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
жергiлiктi атқарушы органдар су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды өз құзыретi шегiнде жүзеге асырушы органдар болып табылады.

3. Уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда и его бассейновые водохозяйственные управления обеспечивают взаимодействие и координируют деятельность государственных органов, осуществляющих государственный контроль в области использования и охраны водного фонда.
4. Уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда и его бассейновые водохозяйственные управления осуществляют контроль за:
1) соблюдением границ водоохранных зон и полос, установленного режима хозяйственной деятельности на них и в особо охраняемых водных объектах;
2) выполнением условий и требований международных соглашений о трансграничных водах;
3) соблюдением установленных норм и правил, лимитов водопотребления и водоотведения по водным объектам, а также режима использования вод;
4) соблюдением правил эксплуатации водозаборных сооружений, водохозяйственных систем и водохранилищ;
5) правильностью ведения первичного учета количества забираемых из водных объектов и сбрасываемых в них вод, определения качества вод, наличием и состоянием оборудования и аппаратуры для учета потребления и сброса вод, соблюдением установленных сроков отчетности водопользователями и государственной аттестации этого оборудования и аппаратуры;
6) выполнением физическими и юридическими лицами условий и требований, установленных лицензиями и разрешениями на специальное водопользование, а также мероприятий по борьбе с вредным воздействием вод (наводнения, затопления, подтопления, разрушение берегов и другие вредные явления);
7) соблюдением установленного законодательством порядка предоставления в обособленное и совместное пользование водных объектов;
8) соблюдением установленного законодательством порядка ведения государственного мониторинга водных объектов и осуществления государственного учета поверхностных и подземных вод в части использования и охраны водных объектов;
9) наличием утвержденной в установленном порядке проектной документации и соответствием ей строительства, реконструкции, технического перевооружения объектов отраслей экономики и иной деятельности, связанной с использованием и охраной водных объектов, их водоохранных зон и полос;
10) недопущением самовольного использования водных объектов, самовольной застройки территорий водоохранных зон и полос водных объектов;
11) внедрением на предприятиях, учреждениях и в организациях достижений науки и техники и передового опыта в области рационального использования и охраны вод, мероприятий по снижению удельного водопотребления.
5. Центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, уполномоченный орган по использованию и охране недр, уполномоченный государственный орган в области промышленной безопасности, уполномоченный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, уполномоченный государственный орган в области ветеринарии, государственный орган, осуществляющий фитосанитарный надзор и местные исполнительные органы:
осуществляют государственный контроль в области использования и охраны водного фонда в соответствии со своей компетенцией;
организуют проверку и экспертизу изменения качественного и количественного состояния водного фонда;
принимают меры к устранению нарушений водного законодательства;
участвуют в подготовке нормативных правовых актов, касающихся вопросов в области использования и охраны водного фонда;
вносят в установленном порядке предложения об ограничении, приостановлении и запрещении сброса сточных вод в водные объекты, производимого с нарушением установленных требований, а также о прекращении деятельности отдельных производственных объектов, цехов и предприятий, отрицательно влияющей на состояние вод.

3. Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкілеттi орган және оның бассейндiк су шаруашылығы басқармалары су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың өзара iс-қимылын қамтамасыз етедi және олардың қызметiн үйлестiредi.
4. Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкілеттi орган және оның бассейндiк су шаруашылығы басқармалары:
1) су қорғау аймақтары мен белдеулерi шекарасының және ерекше қорғалатын су объектілерiнде белгiленген шаруашылық қызмет режимiнiң сақталуын;
2) трансшекаралық сулар туралы халықаралық келiсiмдер шарттары мен талаптарының орындалуын;
3) су объектiлерi бойынша белгiленген нормалар мен ережелердiң, су тұтыну мен су бөлу лимиттерiнiң, сондай-ақ су пайдалану режимiнiң сақталуын;
4) су жинау құрылыстарын, су шаруашылығы жүйелерi мен су қоймаларын пайдалану ережелерi сақталуын;
5) су объектiлерiнен алынатын әрі оларға ағызылатын су мөлшерiн бастапқы есепке алудың дұрыс жүргiзiлуiн, су сапасын анықтаудың, су тұтыну мен су ағызуды есепке алуға арналған жабдықтар мен аппаратураның болуы әрі олардың жай-күйiн, су пайдаланушылардың есептiліктiң және осы жабдықтар мен аппаратураны мемлекеттiк аттестаттаудың белгiленген мерзiмiн сақтауын;
6) жеке және заңды тұлғалардың арнайы су пайдалануға лицензиялар мен рұқсаттарда белгіленген шарттармен талаптарды, сондай-ақ судың зиянды әсерiне (cу тасқыны, су басуы, топан cу, жағалауды қиратуы және басқа да зиянды құбылыстар) қарсы күрес жөнiндегi іс-шараларды орындауын;
7) су объектiлерiн оқшау және бiрлесiп пайдалануға берудiң заңнамада белгiленген тәртiбiнiң сақталуын;
8) су объектiлерiнiң мемлекеттiк мониторингін жүргiзудiң заңнамада белгiленген тәртiбi сақталуын және су объектiлерiн пайдалану мен қорғау бөлiгiнде жер бетi және жер асты суларын мемлекеттiк есепке алудың жүзеге асырылуын;
9) белгiленген тәртiппен бекітілген жобалық құжаттаманың болуын әрi экономика салалары объектiлерiн, салу, қайта жаңарту, техникалық қайта жарақтандырудың және су объектiлерiн, оларды қорғау аймақтары және белдеулерiн пайдалану мен қорғаумен байланысты өзге де қызметтiң оларға сәйкес болуын;
10) су объектiлерiн өз бетiмен пайдалануға, су объектiлерiн қорғау аймақтары және белдеулерiнің аумақтарында өз бетiмен құрылыс салуға жол берілмеуiн;
11) суды ұтымды пайдалану мен қорғау саласындағы ғылым мен техника жетiстiктерiн, озық тәжiрибенi су тұтынудың үлесiн азайту жөнiндегi iс-шараларды кәсiпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда енгiзудi бақылауды жүзеге асырады.
5. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкілеттi орган, өнеркәсiптік қауіпсiздiк саласындағы уәкілеттi мемлекеттiк орган, халықтың санитарлық- эпидемиологиялық салуаттылығы саласындағы уәкілетті орган, ветеринария саласындағы уәкілеттi мемлекеттiк орган, фитосанитарлық қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган және жергiлiктi атқарушы органдар:
өз құзыретiне сәйкес су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
су қорының сапалық әрi сандық жай-күйiнiң өзгеруiн тексерудi және сараптама жүргізудi ұйымдастырады;
су заңнамасының бұзылуын жоюға шаралар қабылдайды;
су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мәселелерге қатысты нормативтiк құқықтық құжаттар дайындауға қатысады;
белгiленген талаптар бұзылып жүргiзiлген су объектiлерiне сарқынды суларды шектеу, тоқтата тұру және оған тыйым салу, сондай-ақ судың жай-күйiне терiс әсер ететiн жекелеген өндiрiстiк объектiлер, цехтар мен кәсiпорындар қызметiн тоқтату туралы белгіленген тәртiппен ұсыныстар енгiзедi.

2. Порядок организации и проведения государственного
контроля в области использования и охраны водного фонда
6. Государственный контроль производится путем проверок, которые подразделяются на плановые (запланированные и утвержденные уполномоченными органами) и внеплановые (назначаемые в соответствии создавшейся ситуацией, требующей немедленного реагирования по жалобам, обращениям и заявлениям).
Государственный контроль также осуществляется при разработке схем и проектов, связанных с использованием водных объектов, ведении государственных кадастров и мониторинга водного фонда.
Государственными органами, осуществляющими контроль, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке могут планироваться совместные комплексные проверки.
7. Процедура осуществления государственного контроля производится на основании издаваемого контролирующим органом предписания о проведении проверки и карточки учета проверок деятельности хозяйствующих субъектов по форме 1-П, которые до начала проверки регистрируются в Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан или его территориальных органах.
8. Выявленные нарушения водного законодательства оформляются актом и передаются органу, в компетенции которого находится рассмотрение данного вопроса.
9. Выявленные нарушения водного законодательства рассматриваются уполномоченными органами в соответствии с их функциями в порядке, определенном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
10. Решение государственных инспекторов по использованию и охране водного фонда о наложении административного взыскания может быть обжаловано в соответствии с пунктом 2 статьи 51 Водного кодекса Республики Казахстан.
11. Государственные инспектора по использованию и охране водного фонда следят за фактическим устранением нарушений водного законодательства.

2. Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттiк
бақылауды ұйымдастыру және жүргiзудiң тәртiбi
6. Мемлекеттiк бақылау тексеру жүргізу жолымен жүргiзiледi, ол жоспарлы (жоспарланған әрi уәкiлеттi орган бекіткен) және жоспардан тыс (туындаған жағдайға сәйкес тағайындалатын, шағым, арыз бен өтiнiш бойынша дереу ден қоюды талап ететiн) болып бөлiнедi.
Мемлекеттiк бақылау, сондай-ақ су объектілерiн пайдаланумен, мемлекеттік кадастрлар және су қоры мониторингiн жүргізумен байланысты схемалар мен жобалар әзiрлеу кезiнде жүзеге асырылады.
Бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бiрлескен кешендi тексерулер жоспарлауы мүмкін.
7. Мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру pәciмі олар тексеру басталғанға дейiн Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiнде немесе оның аумақтық органдарында тiркелетiн I-П нысаны бойынша шаруашылық жүргiзушi субъектiлер қызметін тексерудi жүргізу және тексерудi есепке алу карточкалары туралы бақылаушы орган шығаратын нұсқама негiзiнде жүргiзіледi.
8. Анықталған су заңнамасын бұзушылық актімен ресiмделедi және осы мәселенi қарау құзыретiне енетiн органға тапсырылады.
9. Анықталған су заңнамасын бұзушылықты уәкілеттi органдар олардың функциясына сәйкес Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексінде  белгiленген тәртiппен қарайды.
10. Су қорын пайдалану мен қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспектордың әкімшілiк шара қолдану туралы шешуiне Қазақстан Республикасының Су кодексі  51-бабының  2-тармағына сәйкес шағым берiлуi мүмкiн.
11. Су қорын пайдалану мен қорғау жөнiндегi мемлекеттік инспекторлар су заңнамасының бұзылуын нақты жоюды қадағалайды.