О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2004 года N 253
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета
и финансовой отчетности
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 г. "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 23; N 12, ст. 88; N 15-16, ст. 100; N 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 11-12, ст. 262; N 19, ст. 370; 1997 г., N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 10, ст. 123; 2003 г., N 15, ст. 139):
в статье 8:
в подпункте к) слово "учета," исключить;
дополнить подпунктами к-1) и к-2) следующего содержания:
"к-1) разрабатывает и утверждает обязательные для исполнения всеми финансовыми организациями нормативные правовые акты по вопросам бухгалтерского учета и систем автоматизации операций, совершаемых данными финансовыми организациями, а также осуществляет контроль за соблюдением организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций на основании лицензии Национального Банка Казахстана, требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и стандартов бухгалтерского учета;
к-2) осуществляет контроль за соблюдением финансовыми организациями требований, предъявляемых к системам автоматизации операций, совершаемых данными финансовыми организациями, в том числе путем проверок с привлечением работников уполномоченного органа;";
подпункт л-2) изложить в следующей редакции:
"л-2) устанавливает по согласованию с уполномоченным органом соответствующие международным стандартам перечень, формы, сроки и порядок представления финансовой отчетности финансовыми организациями, а также их аффилированными лицами в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;".

"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 1 наурыздағы N 253 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептілік мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлеріне бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік мәселелерi бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актілеріне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн:
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 наурыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 23-құжат; N 12, 88-құжат; N 15-16, 100-құжат; N 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 11-12, 262-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 10, 123-құжат; 2003 ж., N 15, 39-құжат):
8-бапта:
к) тармақшасында "есепке алу" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы к-1) және к-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"к-1) барлық қаржылық ұйымдар орындауға мiндеттi бухгалтерлiк есеп және осы қаржылық ұйымдар жасайтын операцияларды автоматтандырудың жүйелері мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi және бекiтедi, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкiнiң лицензиясы негiзінде банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептілiк туралы заңнамасының талаптарын және бухгалтерлiк есеп стандарттарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
к-2) қаржылық ұйымдардың жасайтын операцияларды автоматтандыру жүйелеріне қойылатын талаптарды осы қаржылық ұйымдардың сақтауын, оның iшiнде уәкілеттi органның қызметкерлерiн тарта отырып тексеру жолымен бақылауды жүзеге асырады;";
л-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"л-2) уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген жағдайларда қаржылық есептілiктiң халықаралық стандарттарға сай келетiн тiзбенi, нысандарын, қаржылық ұйымдардың, сондай-ақ олардың аффилиирленген тұлғаларының табыс ету мерзiмдерiн және тәртiбiн белгiлейдi;".

2. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5, ст. 31; N 10, ст. 51; N 11, ст. 56, 67; N 15, ст. 139):
1) в статье 54:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Соответствующие международным стандартам перечень и формы, а также сроки и порядок представления финансовой отчетности, включая финансовую отчетность на консолидированной основе, устанавливаются Национальным Банком по согласованию с уполномоченным органом.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Перечень, формы, сроки и порядок представления отчетности, включая отчетность на консолидированной основе, за исключением финансовой и статистической отчетности, устанавливаются уполномоченным органом.";
2) в статье 55 слова "уполномоченным органом и (или) Национальным Банком" заменить словами "Национальным Банком по согласованию с уполномоченным органом".
3. В Закон Республики Казахстан от 26 декабря 1995 г. "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 171; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 205; 1999 г., N 20, ст. 727; 2001 г., N 24, ст. 338; 2002 г., N 12, ст. 116; 2003 г., N 15, ст. 139):
в статье 3:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в финансовых организациях путем принятия нормативных правовых актов и методических рекомендаций к ним осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан, а в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, по согласованию с уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
пункт 5 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) проводит единую государственную политику по введению международных стандартов финансовой отчетности, а в отношении финансовых организаций совместно с Национальным Банком Республики Казахстан;";
абзац первый подпункта 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) для финансовых организаций:".

2. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнің Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 139-құжат):
1) 54-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлімi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шоғырландырылған негізде есеп берудi қоса алғандағы қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарға сай келетiн тiзбесi мен нысандарын, сондай-ақ табыс етiлу мерзiмдерi мен тәртібiн уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша Ұлттық Банк белгiлейді.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қаржылық және статистикалық есептiлiктi қоспағанда, шоғырландырылған негiзде есеп берудi қоса алғандағы есептiлiктiң тiзбесiн, нысандарын, табыс етiлу мерзiмдерi мен тәртiбiн уәкiлетті орган белгiлейдi.";
2) 55-бапта:
"уәкілеттi орган және (немесе) Ұлттық Банк" деген сөздер "уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша Ұлттық Банк" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 171-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 12, 116-құжат; 2003 ж., N 15, 139-құжат):
3-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қаржылық ұйымдарда бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру жүйесін реттеудi нормативтiк құқықтық актілердi және оларға әдiстемелiк нұсқаулықтарды қабылдау жолымен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi, ал Қазақстан Республикасының заң актілерiнде көзделген жағдайда қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкілеттi мемлекеттік органмен келiсiм бойынша жүзеге асырады.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) халықаралық қаржылық есеп беру стандарттарын енгiзу жөнiндегi, ал қаржылық ұйымдарға қатысты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесіп бiрыңғай мемлекеттiк саясатты жүргізеді;";
6-тармақтың 1) тармақшасының бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қаржылық ұйымдар үшін:".

4. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента, Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; 2003 г., N 21-22, ст. 160):
подпункт 8) пункта 2 статьи 41 изложить в следующей редакции:
"8) публиковать в средствах массовой информации финансовую отчетность в порядке, установленном Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом, и иную отчетность и информацию о своей деятельности в порядке, установленном уполномоченным органом, при этом не допускается публикация информации, содержащей гарантии или обещания доходов по взносам в накопительные пенсионные фонды, а также иных сведений, запрещенных законодательством Республики Казахстан к опубликованию;".
5. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 г. "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 22, ст. 406; 2003 г., N 11, ст. 56; N 12, ст. 85; N 15, ст. 139):
1) подпункты 11) и 20) статьи 43 исключить;
2) в статье 74:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Перечень, формы, сроки и порядок предоставления финансовой отчетности страховой (перестраховочной) организации и страхового брокера, включая финансовую отчетность на консолидированной основе, устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Перечень, формы, сроки и порядок предоставления отчетности, включая отчетность на консолидированной основе, за исключением финансовой и статистической отчетности, страховой (перестраховочной) организации и страхового брокера, устанавливаются уполномоченным органом.";
3) в статье 76 слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком по согласованию с уполномоченным органом".
6. В Закон Республики Казахстан от 24 июня 2002 г. "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, "О бухгалтерском учете" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 12, ст. 116):
статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня официального опубликования, за исключением пункта 5 статьи 1 настоящего Закона, вводимого в действие:
с 1 января 2003 года для отдельных организаций, определяемых в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;

4. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N  24, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; 2003 ж., N 21-22, 160-құжат):
41-баптың 2-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) бұқаралық ақпарат құралдарында уәкілеттi органмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тәртiппен қаржы есебiн және өзге есеп пен өз қызметi туралы өзге де ақпаратты жариялау, бұл ретте жинақтаушы зейнетақы қорларына жарналар бойынша табысы жөнiнде кепiлдiктер немесе уәделер орын алатын ақпараттарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен жариялануға тыйым салынған өзге де мәлiметтердi жариялауға рұқсат етілмейдi;".
5. "Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 85-құжат; N 15, 139-құжат):
1) 43-баптың 11) және 20) тармақшалары алынып тасталсын;
2) 74-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шоғырландырылған негізде қаржылық есептi қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерiнiң қаржы есебiнiң тiзбесiн, нысандарын, табыс ету мерзiмi мен тәртібiн уәкілеттi органмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейді.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қаржылық және статистикалық есептi қоспағанда, шоғырландырылған негiзде есептi қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерiнiң есептiң тiзбесiн, нысандарын, табыс етілу мерзiмдерi мен тәртiбiн уәкілеттi орган белгілейдi.";
3) 76-бапта "уәкілеттi мемлекеттiк орган" деген сөздер "уәкілеттi органмен келiсiм бойынша Ұлттық Банк" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бухгалтерлік есепке алу туралы" заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 24 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 12, 116-құжат):
2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң:
Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен анықталатын жекелеген ұйымдар үшiн 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап;

с 1 января 2005 года для акционерных обществ и национальных компаний;
с 1 января 2006 года для иных организаций.".
7. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 132):
в статье 9:
в пункте 1:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) устанавливает перечень, формы, сроки и порядок представления отчетности, за исключением финансовой и статистической отчетности, финансовыми организациями и их аффилированными лицами;";
подпункт 7) дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

акционерлiк қоғамдар мен ұлттық компаниялар үшін 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап;
өзге ұйымдар үшiн 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн осы Заңның 1-бабының 5-тармағын қоспағанда, ресми түрде жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.".
7. "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шiлдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 2003 ж., N 15, 132-құжат):
9-бапта:
1-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қаржы және статистикалық есептiлiктi қоспағанда, есептiлiктiң тiзбесiн, нысандарын, және қаржылық ұйымдар мен олардың аффилиирленген тұлғаларының табыс ету мерзiмдерi мен тәртiбiн белгілейдi;";
7) тармақша "Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң ресми түрде жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзіледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi