Об утверждении Правил субсидирования ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их оборотных средств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2004 года N 257
В соответствии с Законом  Республики Казахстан от 5 декабря 2003 года "О республиканском бюджете на 2004 год", в целях государственной поддержки предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их оборотных средств.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 марта 2004 года N 257
Правила
субсидирования ставки вознаграждения (интереса) по кредитам,
выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке
сельскохозяйственной продукции на пополнение их оборотных средств
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом  Республики Казахстан от 5 декабря 2003 года "О республиканском бюджете на 2004 год" и определяют порядок и условия субсидирования ставки вознаграждения (интереса) (далее - Субсидирование) по кредитам (далее - Кредиты (Кредит), выдаваемым банками второго уровня (далее - Банки (Банк) предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции (далее - Заемщики) на пополнение их оборотных средств для производственных целей.
2. Субсидирование является мерой поддержки развития предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции и осуществляется для целей частичного удешевления суммы платежей, уплачиваемых Заемщиками Банкам в качестве вознаграждения по Кредитам.
3. Субсидирование осуществляется за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2004 год по подпрограмме 107 "Субсидирование ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции" программы 006 "Государственная поддержка развития сельского хозяйства" (далее - Средства) в общей сумме 830783000 (восемьсот тридцать миллионов семьсот восемьдесят три тысячи) тенге, в том числе:
1) до 255000000 (двухсот пятидесяти пяти миллионов) тенге предусматривается на погашение обязательств Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Администратор программы) по реализации бюджетной программы предыдущего года;

Екiншi деңгейдегi банктер ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындардың айналым қаражатын толықтыруға беретiн кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 1 наурыздағы N 257 қаулысы
"2004 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 желтоқсандағы Заңына сәйкес ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындарды мемлекеттiк қолдау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Екiншi деңгейдегi банктер ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындардың айналым қаражатын толықтыруға беретiн кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы ресми түрде жарияланған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2004 жылғы 1 наурыздағы
N 257 қаулысымен
бекiтiлген
Екiншi деңгейдегi банктер ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындардың айналым қаражатын толықтыруға беретiн кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "2004 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 желтоқсандағы Заңына сәйкес әзiрленген және өндiрiстiк мақсаттар үшiн екiншi деңгейдегi банктер (бұдан әрi - Банктер (Банк) ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындардың (бұдан әрi - Қарыз алушылар) айналым қаражатын толықтыруға беретiн кредиттер (бұдан әрi - Кредиттер (Кредит) бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау (бұдан әрi - Субсидиялау) тәртiбi мен шарттарын айқындайды.
2. Субсидиялау ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындардың дамуын қолдау шарасы болып табылады және Банктерге Қарыз алушылар Кредиттер бойынша сыйақы ретiнде төлейтiн төлемдер сомасын iшiнара арзандату мақсатында жүзеге асырылады.
3. Субсидиялау 2004 жылға арналған республикалық бюджетте 006 "Ауыл шаруашылығын дамытуды мемлекеттiк қолдау" бағдарламасының 107 "Екiншi деңгейдегi банктер ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындарға беретiн кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау" кiшi бағдарламасы бойынша көзделген жалпы сомасы 830783000 (сегіз жүз отыз миллион жеті жүз сексен үш мың) теңге қаражат (бұдан әрi - Қаражат) есебiнен жүзеге асырылады, соның iшiнде:
1) 255000000 (екi жүз елу бес миллион) теңгеге дейiнгiсi Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң (бұдан әрi - Бағдарлама әкiмшiсi) өткен жылғы бюджеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi мiндеттемелерiн өтеуге көзделедi;

2) не менее 575783000 (пятисот семидесяти пяти миллионов семисот восьмидесяти трех тысяч) тенге направляется на субсидирование сумм вознаграждения (интереса) начисленных с момента выдачи Кредитов Банками, определяемых Администратором программы в 2004 году в порядке, предусмотренном пунктами 5, 6 и 7 настоящих Правил. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 12 августа 2004 г. N 845  .
2. Порядок погашения обязательств Администратора программы
по реализации бюджетной программы предыдущего года
4. Погашение обязательств Администратора программы по реализации бюджетной программы предыдущего года осуществляется в соответствии с договорами на субсидирование, заключенными с Банками в 2003 году. При этом общая сумма Субсидирования, подлежащая выплате в 2004 году Банку, определяется как разница между установленной в 2003 году Администратором программы годовой суммой Субсидирования, подлежащей оплате Банку, и суммой Субсидирования, полученной Банком из средств республиканского бюджета на 2003 год.
3. Порядок субсидирования ставок вознаграждения
(интереса) банков, определяемых Администратором программы
в 2004 году
5. Средства для Субсидирования по Кредитам, выдаваемым Банками Заемщикам, Администратор программы распределяет по следующим подотраслям (лотам):
1) переработка мяса;
2) переработка молока;
3) переработка кожсырья и шерсти;
4) переработка плодов, ягод, овощей и производство плодоовощных консервов, детского питания;
5) переработка масличных культур и производство растительного масла;
6) переработка зерновых культур.
6. Для осуществления Субсидирования Администратор программы предварительно направляет приглашение всем Банкам и осуществляет отбор Банков, участвующих в реализации подпрограммы 107 "Субсидирование ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции" программы 006 "Государственная поддержка развития сельского хозяйства", в соответствии со следующими требованиями:
1) уровень ставки вознаграждения (интереса) по Кредиту, выдаваемому Заемщику, не должен превышать 17 (семнадцать) процентов годовых;
2) наличие сформированного портфеля заявок Заемщиков, включающего краткое описание Заемщика и проекта;
3) положительный опыт работы Банка с предприятиями по переработке сельскохозяйственной продукции;
4) отсутствие просроченной задолженности по кредитам, полученным ранее за счет средств республиканского бюджета;
5) соблюдение пруденциальных нормативов уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) в течение трех последних месяцев, предшествующих дате проведения отбора;

2) кемiнде 575783000 (бес жүз жетпіс бес миллион жеті жүз сексен үш мың) теңге осы Ереженiң 5, 6 және 7-тармақтарында көзделген тәртiппен 2004 жылы Бағдарлама әкiмшiсi айқындайтын Банктер Кредиттер берген сәттен бастап есептелген сыйақы (мүдде) сомасын субсидиялауға бағытталады. <*>
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004 жылғы 12 тамыздағы N 845 қаулысымен .
2. Бағдарлама әкімшісінің өткен жылғы бюджеттік бағдарламаны iске асыру жөнiндегi мiндеттемелерiн өтеу тәртiбi
4. Бағдарлама әкiмшiсiнiң өткен жылғы бюджеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi мiндеттемелерiн өтеу 2003 жылы Банктермен жасалған субсидиялауға арналған шарттарға сәйкес жүзеге асырылады. Бұл ретте 2004 жылы Банкке төлеуге жататын Субсидиялаудың жалпы сомасы 2003 жылы Бағдарлама әкiмшiсi белгiлеген, Банкке төлеуге жататын Субсидиялаудың жылдық сомасы мен Банк 2003 жылға арналған республикалық бюджеттiң қаражатынан алған Субсидиялаудың сомасы арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
3. 2004 жылы Бағдарлама әкімшісі айқындайтын банктердің
сыйақы (мүдде) ставкаларын субсидиялау тәртібі
5. Бағдарлама әкiмшiсi Қарыз алушыларға Банктер беретiн Кредиттер бойынша Субсидиялауға арналған Қаражатты мынадай:
1) ет өңдеу;
2) сүт өңдеу;
3) терi шикiзатын және жүн өңдеу;
4) жемiс-жидектердi, көкөнiстердi өңдеу және жемiс-көкөнiс консервiлерiн, балалар тағамдарын өндіру;
5) майлы дақылдарды өңдеу және өсiмдiк майын өндіру;
6) дәндi дақылдарды өңдеу iшкi салалары (лоттар) бойынша бөледi.
6. Бағдарлама әкiмшiсi Субсидиялауды жүзеге асыру үшiн алдын ала барлық Банктерге шақыру жiбередi және 006 "Ауыл шаруашылығын дамытуды мемлекеттік қолдау" бағдарламасының 107 "Екiншi деңгейдегі банктер ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтін кәсіпорындарға беретін кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау" кiшi бағдарламасын iске асыруға қатысушы Банктерді iрiктеудi мынадай талаптарға сәйкес жүзеге асырады:
1) Қарыз алушыға берiлетiн Кредит бойынша сыйақы (мүдде) ставкасының деңгейi жылдық 17 (он жетi) пайыздан аспауы тиiс;
2) Қарыз алушының және жобаның қысқаша сипаттамасын қамтитын Қарыз алушылар өтiнiмдерiнiң қалыптасқан портфелiнiң болуы;
3) Банктiң ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтін кәсiпорындармен оң жұмыс тәжiрибесi;
4) республикалық бюджеттiң қаражаты есебінен бұрын алынған кредиттер бойынша мерзiмi өткен берешектің болмауы;
5) iрiктеу өткiзiлетiн күннiң алдындағы соңғы үш ай iшiнде қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органның (бұдан әрi - Уәкiлеттi орган) пруденциалдық нормативтерiн сақтауы;

6) соблюдение установленных Уполномоченным органом лимитов минимального размера уставного и собственного капиталов;
7) наличие филиальной и/или корреспондентской сети.
Несоответствие указанным требованиям является основанием к недопущению Банков к участию в реализации бюджетной подпрограммы 107 "Субсидирование ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции" программы 006 "Государственная поддержка развития сельского хозяйства".
7. Для проверки соответствия Банка требованиям, указанным в подпунктах 4), 5), 6), 7) пункта 6 настоящих Правил, Администратор программы обращается с письменным запросом в Уполномоченный орган.
8. Порядок осуществления отбора Банков для участия в реализации подпрограммы 107 "Субсидирование ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции" программы 006 "Государственная поддержка развития сельского хозяйства", а также перечень Банков, определенных участниками в разрезе каждого лота, утверждаются Администратором программы.
9. Распределение Средств по лотам, а также доли каждого Банка в лоте производится Администратором программы по каждому лоту прямо пропорционально суммам вознаграждений по Кредитам, подлежащим выдаче Заемщикам, не отклоненным Администратором программы, как не соответствующим требованиям, указанным в пункте 10 настоящих Правил.
10. Банки самостоятельно определяют Заемщиков, исходя из следующих предъявляемых к ним требований:
1) резидент Республики Казахстан;
2) финансовая устойчивость Заемщика, отсутствие задолженностей по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, а также по ранее выданным Банком кредитам;
3) наличие обоснованного бизнес-проекта;
4) использование промышленной технологии и оборудования;
5) наличие и емкость рынков сбыта для предлагаемой к производству продукции;
6) закуп необходимого для производственных целей сельскохозяйственного сырья у отечественного товаропроизводителя.
11. Заемщику может предоставляться только один Кредит, по которому Банку (Банкам) будет осуществляться Субсидирование в соответствии с настоящими Правилами.
12. Сумма Субсидирования, предоставляемая из республиканского бюджета, составляет до 80 % ставки вознаграждения (интереса) по Кредиту, выданному сроком до двенадцати месяцев, сумма которого не должна превышать 150000000 (сто пятьдесят миллионов) тенге. При этом доля субсидируемой части процентной ставки Кредита должна быть равной для всех Заемщиков.

6) Уәкiлеттi орган белгiлеген жарғылық және меншiктi капиталдары ең төменгі мөлшерiнiң лимиттерін сақтауы;
7) филиалдық және/немесе корреспонденттік желiлердiң болуы.
Көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуi 006 "Ауыл шаруашылығын дамытуды мемлекеттік қолдау" бағдарламасының 107 "Екiншi деңгейдегi банктер ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдейтiн кәсiпорындарға беретiн кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау" кiшi бағдарламасын iске асыруға Банктердi қатыстырмауға негiз болып табылады.
7. Бағдарлама әкiмшiсi осы Ереженің 6-тармағының 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген талаптарға Банктің сәйкестiгiн тексеру үшiн жазбаша сұрау салумен Уәкiлеттi органға жүгiнедi.
8. 006 "Ауыл шаруашылығын дамытуды мемлекеттiк қолдау" бағдарламасының 107 "Екiншi деңгейдегi банктер ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындарға беретiн кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау" кiшi бағдарламасын iске асыруға қатысу үшiн Банктердi iрiктеудi жүзеге асырудың тәртiбiн, сондай-ақ әрбiр лот бөлiнiсiнде қатысушылар айқындаған Банктердiң тiзбесiн Бағдарлама әкiмшiсi бекiтедi.
9. Лоттар бойынша Қаражатты, сондай-ақ әрбiр Банктiң лоттағы үлесiн бөлудi Бағдарламаның әкiмшiсi осы Ереженiң 10-тармағында көрсетiлген талаптарға сәйкес келмейтiн ретiнде Бағдарламаның әкiмшiсi қабылдаған, әрбiр лот бойынша Қарыз алушыларға беруге жататын Кредиттер бойынша сыйақылардың сомасына тура үйлесiмдi түрде жүргiзедi.
10. Банкiлер Қарыз алушыларды оларға қойылатын мынадай талаптарды ескере отырып, дербес айқындайды:
1) Қазақстан Республикасының резидентi;
2) Қарыз алушының қаржылық тұрақтылығы, салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша, сондай-ақ Банк бұрын берген кредиттер бойынша берешегiнiң болмауы;
3) негiзделген бизнес-жобаның болуы;
4) өнеркәсiптік технологиялар мен жабдықтарды пайдалануы;
5) өндiрiске ұсынылатын өнiм үшiн өткiзу нарығының болуы және оның сыйымдылығы;
6) отандық тауар өндiрушiден өндiрiстiк мақсаттарға қажетті ауыл шаруашылығы шикiзатын сатып алуы.
11. Қарыз алушыға осы Ережеге сәйкес Банкке (Банктерге) Субсидиялау жүзеге асырылатын бiр ғана Кредит берiлуi мүмкiн.
12. Республикалық бюджеттен берiлетiн Субсидиялау сомасы он екi айға дейiн мерзiмге берiлген Кредит бойынша сыйақы (мүдде) ставкасының 80%-ына дейiнiн құрайды, оның сомасы 150000000 (бiр жүз елу миллион) теңгеден аспауы тиiс. Бұл ретте кредиттiң пайыздық ставкасының субсидияланатын бөлiгiнiң үлесi барлық Қарыз алушылар үшiн тең болуы тиiс.

13. По итогам отбора в течение 20 календарных дней со дня утверждения перечня Банков-участников Администратором программы Банки выдают Кредиты Заемщикам.
14. В течение 10 календарных дней после выдачи Банками кредитов Заемщикам между Администратором программы и Банками заключаются договора на Субсидирование, предусматривающие порядок и условия перечисления Средств, ответственность сторон, перечень Заемщиков и иные условия.
15. Выделение Средств Администратору программы для последующего перечисления их на расчетный счет Банка осуществляется в соответствии с Правилами финансовых процедур по исполнению бюджета и ведению форм отчетности (периодической и годовой) для государственных учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета, утвержденными постановлением  Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2002 года N 832.
16. Субсидирование перечисляется Банку Администратором программы в следующем порядке:
по вознаграждению, подлежащему начислению в 2004 году, - ежеквартально авансовым платежом;
по вознаграждению, подлежащему начислению в 2005 году, - в течение декабря 2004 года авансовым платежом.
17. Субсидирование выплачивается при предоставлении Банком Администратору программы заявки на перечисление средств из республиканского бюджета на расчетный счет Банка в соответствии с условиями Договора на Субсидирование между Администратором программы и Банками.
4. Заключительные положения
18. В случае досрочного прекращения Заемщиком обязательств по уплате вознаграждения (интереса) Банку или нарушения Заемщиком обязательств по кредитному договору, Банк обязан в течение пяти календарных дней информировать об этом Администратора программы. В этом случае Субсидирование прекращается с того момента, как Администратору программы стало известно о наступлении указанных обстоятельств.
19. Банки несут ответственность за нецелевое использование Средств, полученных в качестве Субсидирования, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
20. Ответственность перед Банками за неисполнение обязательств по своевременному и полному возврату Кредита, уплату вознаграждения по Кредиту несут Заемщики в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.

13. Iрiктеудiң қорытындысы бойынша Бағдарлама әкiмшiсi қатысушы Банктердiң тiзбесiн бекіткен күннен бастап 20 күнтізбелік күн iшiнде Банктер Қарыз алушыларға Кредиттер бередi.
14. Қарыз алушыларға Банктер кредиттердi бергеннен кейiн 10 күнтiзбелiк күн iшiнде Бағдарлама әкiмшiсi мен Банктер арасында Қаражат аудару тәртiбi мен шарттарын, тараптардың жауапкершiлiгiн, Қарыз алушылардың тiзбесiн және өзге де шарттарды көздейтін Субсидиялауға арналған шарттар жасалады.
15. Бағдарлама әкiмшiсiне Қаражат бөлу кейiннен оларды Банктiң есеп шотына аудару үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 25 шiлдедегi N 832 қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер үшiн бюджеттiң атқарылуы және есептiлiк нысандарын жүргiзу (мерзiмдiк және жылдық) жөнiндегi қаржылық рәсiмдердiң ережесiне сәйкес жүзеге асырылады.
16. Бағдарлама әкiмшiсi Субсидиялауды Банкке мынадай тәртiппен:
2004 жылы есептелуге жататын сыйақы бойынша - тоқсан сайын аванстық төлеммен;
2005 жылы есептелуге жататын сыйақы бойынша - 2004 жылдың желтоқсан айы iшiнде аванстық төлеммен аударады.
17. Субсидиялау Бағдарлама әкiмшiсi мен Банктер арасындағы Субсидиялауға арналған шарттың талаптарына сәйкес Банк Бағдарлама әкiмшiсiне республикалық бюджеттен Банктiң есеп шотына қаражат аударуға арналған өтiнiмнiң бағдарламасын ұсынған кезде төленедi.
4. Қорытынды ережелер
18. Қарыз алушы Банкке сыйақы (мүдде) төлеу жөнiндегi мiндеттемелерiн мерзiмiнен бұрын тоқтатқан немесе Қарыз алушы кредиттiк шарт бойынша мiндеттемелерiн бұзған жағдайда Банк бес күнтiзбелiк күн iшiнде Бағдарлама әкiмшiсiне осы туралы хабарлауға мiндеттi. Осы жағдайда Субсидиялау Бағдарлама әкiмшiсiне көрсетiлген жағдайлардың басталғаны туралы белгiлi болған сәттен бастап тоқтатылады.
19. Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне сәйкес Субсидиялау ретiнде алынған Қаражаттың мақсатсыз пайдаланылғаны үшiн Банктер жауап бередi.
20. Кредиттi уақтылы және толық қайтару, Кредит бойынша сыйақыны төлеу жөнiндегi мiндеттемелерiн орындамағаны үшiн Қарыз алушылар Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне сәйкес Банктердiң алдында жауап бередi.