О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия экстремистской деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года N 406
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия экстремистской деятельности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия экстремистской деятельности
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, ст. 52; N 15-16, ст. 239; N 21-22, ст. 281; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 14, ст. 109; N 15, ст. 138; Закон Республики Казахстан от 10 марта 2004 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам финансового лизинга", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 16 марта 2004 г. и "Казахстанская правда" от 18 марта 2004 г.):
часть вторую статьи 28 после слова "организаций," дополнить словами "о признании иностранной или международной организации, осуществляющей экстремистскую деятельность на территории других государств, экстремистской,";
часть первую статьи 289 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) о признании иностранной или международной организации, осуществляющей экстремистскую деятельность на территории других государств, экстремистской.";
дополнить главой 36-2 и статьями 317-6, 317-7, 317-8 следующего содержания:
"Глава 36-2. Производство по заявлению о признании иностранной или международной организации, осуществляющей экстремистскую деятельность на территории других государств, экстремистской
Статья 317-6. Подача заявления
Заявление о признании иностранной или международной организации, осуществляющей экстремистскую деятельность на территории других государств, экстремистской подается органами прокуратуры в суд города Астаны.

"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне экстремистiк әрекетке қарсы iс-қимыл мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 406 қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкіметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне экстремистiк әрекетке қарсы iс-қимыл мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Pеспубликасының
Премьер-министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне экстремистiк әрекетке қарсы iс-қимыл мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шiлдедегi Азаматтық iс жүргiзу  кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж. N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат, 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 138-құжат; 2004 жылғы 16 наурызда "Егемен Қазақстан" және 2004 жылғы 18 наурызда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне қаржы лизингi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 10 наурыздағы  Заңы ):
28-баптың екiншi бөлiгi "дау айту туралы" деген сөздерден кейiн ", басқа мемлекеттердiң аумағында экстремистiк әрекеттi жүзеге асыратын шетелдiк немесе халықаралық ұйымды экстремистiк деп тану туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
289-баптың бiрiншi бөлiгi 10) тармақшадағы "iстер жатады" деген сөздердiң алдынан ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) басқа мемлекеттердiң аумағында экстремистiк әрекеттi жүзеге асыратын шетелдiк немесе халықаралық ұйымды экстремистiк деп тану туралы";
мынадай мазмұндағы 36-2 тараумен және 317-6, 317-7, 317-8-баптармен толықтырылсын:
"36-2-тарау. Басқа мемлекеттердiң аумағында экстремистiк әрекеттi жүзеге асыратын шетелдiк немесе халықаралық ұйымды экстремистiк деп тану туралы мәлiмдеме бойынша iс жүргiзу
317-6-бап. Мәлiмдеме беру
Басқа мемлекеттердiң аумағында экстремистiк әрекеттi жүзеге асыратын шетелдiк немесе халықаралық ұйымды экстремистiк деп тану туралы мәлiмдеменi Астана қаласының сотына прокуратура органдары бередi.

Статья 317-7. Содержание заявления
В заявлении должны быть изложены обстоятельства, подтверждающие факт осуществления иностранной или международной организацией на территории какого-либо государства деятельности, которая при условии ее осуществления на территории Республики Казахстан могла бы быть признана экстремистской деятельностью в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Доказательства, содержащиеся в заявлении органов прокуратуры о признании иностранной или международной организации экстремистской, могут включать в себя также и фактические данные, полученные от компетентных органов иностранных государств, в том числе судебные решения международных судов и судов иностранных государств.
Статья 317-8. Решение суда по заявлению
Решение суда служит основанием для включения сведений об иностранной или международной организации, осуществляющей экстремистскую деятельность на территории других государств, в систему специальных учетов уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов.
Органы прокуратуры освобождаются от уплаты судебных издержек, связанных с рассмотрением дела о признании иностранной или международной организации, осуществляющей экстремистскую деятельность на территории других государств, экстремистской.".
2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171):
статью 36 дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. Структурные подразделения (филиалы и представительства) иностранных и международных некоммерческих неправительственных объединений несут ответственность за нарушение законодательства в области общественных объединений как юридические лица.";
статью 344 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административных взысканий, предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи, -
влекут штраф на граждан - в размере до двухсот месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере до четырехсот месячных расчетных показателей, на собственника средства массовой информации - в размере до двухсот месячных расчетных показателей с лишением свидетельства о постановке на учет средства массовой информации или лицензии на предоставление услуг по трансляции телевизионных и звуковых (радиовещательных) программ, запрещение деятельности юридического лица.";
статью 374 изложить в следующей редакции:

317-7-бап. Мәлiмдеменiң мазмұны
Мәлiмдемеде шетелдiк немесе халықаралық ұйымның Қазақстан Республикасының аумағында оның жүзеге асырылуы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес экстремистiк әрекет деп танылуы мүмкiн болатын жағдайда қандай да бiр мемлекеттiң аумағында әрекеттi жүзеге асыру фактiсiн растайтын мән-жайлар жазылуға тиiс.
Шетелдiк немесе халықаралық ұйымды экстремистiк деп тану туралы прокуратура органдарының мәлiмдемесiнде қамтылған дәлелдемелер шет мемлекеттердiң құзыреттi органдарынан алынған нақты деректердi де, соның iшiнде халықаралық соттардың және шет мемлекеттер соттарының шешiмдерiн де қамтуы мүмкiн.
317-8-бап. Мәлiмдеме бойынша соттың шешiмi
Соттың шешiмi басқа мемлекеттердiң аумағында экстремистiк әрекеттi жүзеге асыратын шетелдiк немесе халықаралық ұйым туралы мәлiметтердi құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкiлеттi органның арнайы есепке алу жүйесiне қосу үшiн негiз болады.
Прокуратура органдары басқа мемлекеттердiң аумағында экстремистiк әрекеттi жүзеге асыратын шетелдiк немесе халықаралық-ұйымды экстремистiк деп тану туралы iстi қарауға байланысты сот шығындарын төлеуден босатылады.".
2. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат):
36-бап мынадай мазмұндағы бесiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"5. Шетелдiк және халықаралық коммерциялық емес үкiметтiк емес бiрлестiктердiң құрылымдық бөлiмшелерi (филиалдар мен өкiлдiктер) заңды тұлға ретiнде қоғамдық бiрлестiктер саласындағы заңдарды бұзғандары үшiн жауапкершiлiк көтередi.";
344-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде нақ сол iс-әрекеттердi қайталап жасауы, -
азаматтарға - айлық есептік көрсеткiштiң екі жүзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншiк иесiне - бұқаралық ақпарат құралын есепке қою туралы куәлiгін немесе теледидар және дыбыстық (радиохабарлар) бағдарламаларын тарату бойынша қызмет көрсету лицензиясын алып қоя отырып, айлық есептік көрсеткіштің екi жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға заңды тұлғаның қызметiне тыйым салуға әкеп соғады.";

"Статья 374. Нарушение законодательства об общественных объединениях
1. Совершение руководителями, членами общественного объединения либо общественным объединением действий, выходящих за пределы целей и задач, определенных уставами этих общественных объединений, -
влечет предупреждение или штраф на руководителей общественного объединения в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей, на членов общественных объединений штраф в размере до двадцати месячных расчетных показателей, штраф на общественное объединение в размере до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Совершение руководителями, членами общественного объединения либо общественным объединением действий, нарушающих законодательство Республики Казахстан об общественных объединениях, -
влечет штраф на руководителей общественного объединения в размере до ста месячных расчетных показателей, на членов общественного объединения штраф в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей, приостановление деятельности общественного объединения на срок от трех до шести месяцев.
3. Совершение тех же действий повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влечет штраф на руководителей общественного объединения в размере до ста пятидесяти месячных расчетных показателей, на членов общественных объединений штраф в размере до ста месячных расчетных показателей, приостановление деятельности общественного объединения на срок от трех до шести месяцев.
4. Совершение тех же действий повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью второй настоящей статьи, а равно неустранение нарушений, повлекших наложение административного взыскания, предусмотренного частью третьей настоящей статьи, -
влечет штраф на руководителей общественного объединения в размере до четырехсот месячных расчетных показателей, на членов общественных объединений штраф в размере до двухсот месячных расчетных показателей, запрещение деятельности общественного объединения.".
3. В Закон Республики Казахстан от 15 января 1992 г. "О свободе вероисповедания и религиозных объединениях" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 4, ст. 84; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1995 г., N 20, ст. 120, 121; 1997 г., N 13-14, ст. 205):
статью 4 дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"Запрещаются создание и деятельность религиозных объединений, цели и действия которых направлены на разжигание религиозной розни, а также разрушение личности человека, угрозу его здоровью и жизни.
Запрещаются пропаганда религиозного экстремизма, а также совершение действий, направленных на использование межконфессиональных различий в политических целях.".

374-бап мынадай редакцияда жазылсын:
" 374-бап. Қоғамдық бiрлестiктер туралы заңдарды бұзу
1. Қоғамдық бiрлестiк басшыларының, мүшелерiнiң не қоғамдық бiрлестiктiң осы қоғамдық бiрлестiктердiң жарғыларында белгiленген мақсаттар мен мiндеттерiнiң шегiнен шығып кеткен iс-әрекеттердi жасауы, -
қоғамдық бiрлестiктiң басшыларына ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға, қоғамдық бiрлестiктердің мүшелерiне айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, қоғамдық бiрлестiкке айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қоғамдық бiрлестiк басшыларының, мүшелерiнiң не қоғамдық бiрлестiктiң Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңдарын бұзатын iс-әрекеттер жасауы, -
қоғамдық бiрлестiктiң басшыларына айлық есептiк көрсеткiштiң бiр жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, қоғамдық бiрлестiктiң мүшелерiне айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, қоғамдық бiрлестiк қызметiн үш айдан алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде нақ сол iс-әрекеттердi қайталап жасау, -
қоғамдық бiрлестiктiң басшыларына айлық есептiк көрсеткiштiң бiр жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, қоғамдық бiрлестiктердiң мүшелерiне айлық есептiк көрсеткiштiң бiр жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, қоғамдық бiрлестiк қызметiн үш айдан алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруға әкеп соғады.
4. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде нақ сол iс-әрекеттердi қайталап жасау, сол сияқты осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жазаны қолдануға әкеп соққан бұзушылықтарды жоймау, -
қоғамдық бiрлестiктiң басшыларына айлық есептiк көрсеткiштiң төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, қоғамдық бiрлестiктердiң мүшелерiне айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, қоғамдық бiрлестiктiң қызметiне тыйым салуға әкеп соғады.".
3. "Дiни сенiм бостандығы және дiни бiрлестiктер туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 15 қаңтардағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 4, 84-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 20, 120, 121-құжаттар; 1997 ж., N 13-14, 205-құжат):
4-бап мынадай мазмұндағы төртiншi және бесiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Мақсаттары мен iс-әрекеттерi дiни алауыздықты қоздыруға, сондай-ақ адамның жеке басын бұзуға, оның денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiруге бағытталған дiни бiрлестiктi құруға және оның қызметiне тыйым салынады.
Дiни экстремизмдi насихаттауға, сондай-ақ саяси мақсаттарда конфессияаралық айырмашылықтарды пайдалануға бағытталған iс-әрекеттердi жасауға тыйым салынады.".

4. В Закон Республики Казахстан от 31 мая 1996 г. "Об общественных объединениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 234; 2000 г., N 3-4, ст. 63; 2001 г., N 24, ст. 338):
часть вторую статьи 5 изложить в следующей редакции:
"Запрещаются создание и деятельность общественных объединений, деятельность которых преследует экстремистские цели, а также создание не предусмотренных законодательством военизированных формирований.";
второе предложение части третьей статьи 23 изложить в следующей редакции:
"В случае неустранения общественным объединением нарушений, либо в случае повторного нарушения Конституции и законодательства Республики Казахстан органы прокуратуры, внутренних дел, а также граждане вправе обратиться в суд с заявлением о его ликвидации.".
5. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2002 г. "О политических партиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 16, ст. 153):
подпункт 3) пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3) публичного призыва и выступлений руководителей политической партии, направленных на осуществление экстремистской деятельности.".
6. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 2003 г. "О государственной правовой статистике и специальных учетах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 24, ст. 176):
пункт 3 статьи 12 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) лиц, привлеченных к ответственности за совершение экстремистской деятельности, и организаций, признанных судом экстремистскими.".
Президент
Республики Казахстан

4. "Қоғамдық бiрлестiктер туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 31 мамырдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 234-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат):
5-баптың екiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"Iс-әрекеттерi экстремистік мақсаттарды көздейтiн қоғамдық бiрлестiктердi құруға және олардың қызметiне, сондай-ақ заңдарда көзделмеген әскерилендiрiлген құралымдарды құруға тыйым салынады.";
23-баптың үшiншi бөлiгiнiң екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоғамдық бiрлестiк Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарының бұзылуын жоймаған жағдайда, не оларды қайта бұзған жағдайда прокуратура, iшкi iстер органдары, сондай-ақ азаматтар оны тарату туралы сотқа арыз берiп жүгiнуге құқылы.".
5. "Саяси партиялар туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 15 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 16, 153-құжат):
13-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) саяси партия басшыларының экстремистiк әрекеттi жүзеге асыруға бағытталған жария шақыруы мен сөйлеген сөздерi орын алған жағдайларда тоқтатыла тұруы мүмкiн.".
6. "Мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 22 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 24, 176-құжат):
12-баптың 3-тармағы 10) тармақшадағы "тексерулердi" деген сөзден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы  11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) экстремистiк әрекеттердi жасағаны үшiн жауапқа тартылған адамдарды және сот экстремистiк деп таныған ұйымдарды есепке алуды.".
Қазақстан Республикасының
Президентi