О Меморандуме об инвестиционной политике акционерного общества "Национальный инновационный фонд" на 2004-2007 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июня 2004 года N 615. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17 августа 2006 года N 776
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июня 2004 года N 615 утратило силу постановлением Правительства РК от 17 августа 2006 года N  776 .
Сноска. В заголовке и тексте цифры "2004-2005" заменены цифрами "2004-2007" - постановлением Правительства РК от 26 июля 2005 г.  N 776  .
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Рекомендовать общему собранию акционеров акционерного общества   "Национальный инновационный фонд" утвердить прилагаемый Меморандум об инвестиционной политике акционерного общества "Национальный инновационный фонд" на 2004-2007 годы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение к
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 июня 2004 года N 615
Меморандум об инвестиционной политике АО
"Национальный инновационный фонд"
на 2004-2007 годы  <*>
Сноска. В заголовке и тексте цифры "2004-2005" заменены цифрами "2004-2007" - постановлением Правительства РК от 26 июля 2005 г.  N 776  .
1. Общие положения
1. Настоящий Меморандум определяет основные приоритеты инвестиционной политики АО "Национальный инновационный фонд" (далее - Фонд) на 2004-2007 годы, содержит процедуры по осуществлению инвестиционной деятельности Фонда, мониторинг и анализ реализации финансируемых проектов, финансового состояния инвестированных компаний и венчурных фондов, принятие решения о выходе Фонда из инвестированных компаний и венчурных фондов, устанавливает качественные и количественные параметры и ограничения инвестиционной деятельности Фонда.  <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2005 г.  N 776  .
2. Инвестиционная политика Фонда, определяемая настоящим Меморандумом, может быть скорректирована с учетом результатов и новых направлений деятельности Фонда, а также изменений законодательства.
3. Целью деятельности Фонда являются повышение общей инновационной активности в стране, в том числе содействие развитию высокотехнологичных и наукоемких производств.
4. Задачи Фонда:
- создание венчурных фондов совместно с отечественными и иностранными инвесторами, участие в формировании механизмов и инфраструктуры венчурного финансирования инновационных проектов;
- финансирование прикладных научных исследований и опытно-конструкторских разработок (далее - НИОКР), направленных на создание новых технологий, товаров, работ и услуг, являющихся потенциально перспективными с точки зрения коммерческого эффекта;
- финансирование внедрения инноваций путем долевого неконтрольного участия в уставном капитале инвестируемых компаний;
- участие в создании специализированных субъектов инновационной деятельности (технопарков, технологических бизнес-инкубаторов);
- участие в формировании рынка научно-технической продукции;
- развитие международного сотрудничества в области "переноса, заимствования и наращивания инновационных технологий", их коммерциализации и внедрения.  <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2005 г.  N 776  .

"Ұлттық инновациялық қор" акционерлiк қоғамының 2004-2007 жылдарға арналған инвестициялық саясаты туралы меморандум туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 маусымдағы N 615 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006.08.17. N 776 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006.08.17. N 776 қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы мен мәтінге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. "Ұлттық инновациялық қор" акционерлiк қоғамы акционерлерiнiң жалпы жиналысына "Ұлттық инновациялық қор" акционерлiк қоғамының 2004-2007 жылдарға арналған инвестициялық саясаты туралы қоса берiлiп отырған меморандумды бекiту ұсынылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 3 маусымдағы
N 615 қаулысына
қосымша
"Ұлттық инновациялық қор" АҚ-тың 2004-2007 жылдарға
арналған инвестициялық саясаты туралы меморандум
Ескерту. Тақырыбы мен мәтінге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776 қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Меморандум "Ұлттық инновациялық қор" АҚ-тың (бұдан әрi - Қор) 2004-2007 жылдарға арналған инвестициялық саясатының негiзгi басымдықтарын айқындайды, қаржыландырылатын жобаларды iске асырудың мониторингi мен талдауын, инвестицияланған компаниялар мен венчурлiк қорлардың қаржы жағдайын, Қордың инвестициялық компаниялар мен венчурлiк қорлардан шығу туралы шешiм қабылдауын, Қордың инвестициялық қызметiн жүзеге асыру жөнiндегi рәсiмдерiн қамтиды, Қордың инвестициялық қызметiнiң сапалық және сандық параметрлерi мен шектеулерiн белгiлейдi.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776 қаулысымен.
2. Қордың осы Меморандум айқындаған инвестициялық саясаты Қор қызметiнiң нәтижелерiн және жаңа бағыттарын, сондай-ақ заңнамадағы өзгерiстердi ескере отырып түзетiлуi мүмкiн.
3. Қор қызметiнiң мақсаты елдегi жалпы инновациялық белсендiлiктi арттыру, оның iшiнде жоғары технологиялық және ғылымды қажетсiнетiн өндiрiстердi дамытуға ықпал ету болып табылады.
4. Қор мiндеттерi:
- отандық және шетелдiк инвесторлармен бiрлесiп венчурлiк қорлар құру, инновациялық жобаларды венчурлiк қаржыландырудың тетiктерi мен инфрақұрылымын қалыптастыруға қатысу;
- коммерциялық тиiмдiлiк тұрғысынан әлеуеттi перспективалы болып табылатын жаңа технологияларды, тауарларды, жұмыстар мен қызмет көрсетулердi құруға бағытталған қолданбалы ғылыми зерттеулер мен тәжiрибелiк-конструкторлық әзiрлемелердi (бұдан әрi - ҒЗТКӘ) қаржыландыру;
- инвестицияланатын компаниялардың жарғылық капиталына үлестiк бақылаусыз қатысу жолымен инновацияларды енгізуді қаржыландыру;
- инновациялық қызметтiң мамандандырылған субъектiлерiн (технопарктер, технологиялық бизнес-инкубаторлар) құруға қатысу;
- ғылыми-техникалық өнім рыногын қалыптастыруға қатысу;
- "инновациялық технологияларды көшіру, қарызға алу және өсіру", оларды коммерцияландыру және енгізу саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776  қаулысымен .

5. Термины и понятия, используемые в Меморандуме:
технологический бизнес-инкубатор - юридическое лицо или структурное подразделение технопарка, создаваемое для осуществления деятельности по предоставлению юридическим и физическим лицам правовых, организационных, информационных услуг для создания инновации, оформления заявок на получение охранных документов и подготовки инновационного проекта;
венчурное инвестирование - инвестирование, направленное на создание и/или коммерциализацию инноваций на этапах:
1) прикладных исследований, связанных с доведением идеи до создания пилотных образцов новой продукции и оценкой ее коммерческого потенциала;
2) начального серийного производства и первых продаж продукции;
3) раннего расширения производства и выхода на новые рынки сбыта продукции;
венчурный фонд - объединение капитала юридических и/или физических лиц, оформленное как с образованием, так и без образования юридического лица в целях осуществления венчурного инвестирования;
выход - завершающая стадия процесса венчурного финансирования, заключающаяся в продаже инвестором принадлежащего ему пакета акций/доли участия;
инвестиционный портфель - инвестиции Фонда, связанные с основными направлениями деятельности Фонда;
мониторинг - процесс сбора и обработки данных, составления отчетов о фактическом состоянии финансируемых Фондом проектов;
управляющая компания (управляющий) венчурного фонда - юридическое (физическое) лицо, ответственное за управление венчурным фондом;
управление венчурным фондом - деятельность по выбору и оценке объектов инвестиций, подготовке инвестиционных меморандумов и заключению сделок с инвестируемыми предприятиями, контролю за их деятельностью и обеспечению выхода из них.
Другие понятия, используемые в настоящем Меморандуме, применяются в том значении, в каком они используются в законодательстве Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2005 г.  N 776  .
2. Направления инвестирования
1. В рассматриваемый период (2004-2007 гг.) деятельность Фонда будет направлена на становление и создание системообразующих элементов инновационного процесса, включая создание финансовой инфраструктуры, участие в развитии научного потенциала, формирование инновационной инфрастуктуры, привлечение частного капитала в сферу высокотехнологичных и наукоемких производств.  <*>
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 26 июля 2005 г.  N 776 .
2. Основными направлениями деятельности Фонда являются инвестирование и привлечение инвестиций в создание венчурных фондов на территории Республики Казахстан, инвестирование в зарубежные венчурные фонды, в компании, реализующие инновационные проекты, в создание элементов национальной инновационной инфраструктуры (технопарков, технологических бизнес-инкубаторов), а также финансирование прикладных НИОКР.  <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2005 г.  N 776  .

5. Меморандумда қолданылатын терминдер мен ұғымдар:
технологиялық бизнес-инкубатор - инновациялар құру, қорғау құжаттарын алуға өтiнiмдi ресiмдеу және инновациялық жобаны дайындау үшiн заңды және жеке тұлғаларға құқықтық, ұйымдастырушылық, ақпараттық қызметтердi ұсыну жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру үшiн құрылатын заңды тұлға немесе технопарктiң құрылымдық бөлiмшесi;
венчурлiк инвестициялау - инновацияларды құруға және/немесе мынадай:
1) идеяларды жаңа өнімнің пилоттық үлгiлерiн құруға және оның коммерциялық әлеуетiн бағалауға дейiн жеткiзумен байланысты қолданбалы зерттеулер;
2) өнiмнiң бастапқы жаппай өндiрiсi мен бiрiншi сату;
3) өндiрiстi ерте ұлғайту және өнiмнiң өткiзудiң жаңа рыноктарына шығуы, кезеңдерiнде коммерцияландыруға бағытталған инвестициялау;
венчурлiк қор - венчурлiк инвестициялауды жүзеге асыру мақсатында заңды тұлға құрып та, құрмай да ресiмделген заңды және/немесе жеке тұлғалардың капиталын бiрiктiру;
шығу - инвестордың өзiне тиесiлi акциялардың пакетiн/қатысу үлесiн сатуда жасасатын венчурлiк қаржыландыру процесiнiң соңғы кезеңi;
инвестициялық қоржын - Қор қызметiнiң негiзгi бағыттарымен байланысты Қордың инвестициялары;
мониторинг - деректердi жинау және өтеу, Қор қаржыландыратын жобалардың нақты жай-күйi туралы есептердi құрастыру процесi;
венчурлiк қордың басқарушы компаниясы (басқарушысы) - венчурлiк қорды басқаруға жауапты заңды (жеке) тұлға;
венчурлiк қорды басқару - инвестиция объектiлерiн таңдау және бағалау, инвестициялық меморандумдарды дайындау және инвестицияланатын кәсiпорындармен мәмiлелер жасасу, олардың қызметiн бақылау және одан шығуды қамтамасыз ету жөнiндегi қызмет.
Осы Меморандумда пайдаланылатын басқа да ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасында қалай пайдаланылса, сондай мағынада қолданылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776  қаулысымен .
2. Инвестициялау бағыттары
1. Қаралып отырған кезеңде (2004 - 2007 жж.) Қор қызметi қаржы инфрақұрылымын құруды, ғылыми әлеуеттi дамытуға қатысуды, инновациялық инфрақұрылым құруды, жоғары технологиялық және ғылымды қажетсiнетiн өндiрiстер саласына жеке капиталды тартуды қоса алғанда, инновациялық процестiң жүйе құрушы элементтерiн қалыптастыру мен құруға бағытталатын болады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776  қаулысымен .
2. Инвестициялау және Қазақстан Республикасының аумағында венчурлiк қорлар құруға, шетелдiк венчурлiк қорларға инвестициялау, инновациялық жобаларды iске асырушы компанияларға, ұлттық инновациялық инфрақұрылым элементтерiн (технопарктер, технологиялық бизнес-инкубаторлар) құруға инвестициялар тарту, сондай-ақ қолданбалы ҒЗТКӘ-нi қаржыландыру Қор қызметiнiң негiзгi бағыттары болып табылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776  қаулысымен .

3. Основной формой инвестирования является неконтрольное участие в уставном капитале путем приобретения акций/доли участия при формировании или увеличении уставного капитала юридических лиц. Наряду с этим Фонд может осуществлять инвестирование в других формах, не запрещенных законодательством Республики Казахстан и настоящим Меморандумом.
4. Инвестиции в создание венчурных фондов на территории Республики Казахстан, инвестирование в зарубежные венчурные фонды.   Создание венчурных фондов с участием Фонда на территории Республики Казахстан будет способствовать привлечению частного капитала в инновационную деятельность, снижению их рисков, формированию механизма эффективного взаимодействия государства и частного предпринимательства в сфере коммерциализации инноваций.
Венчурные фонды, создаваемые с участием Фонда, вправе осуществлять финансирование инновационных проектов как определенного сектора экономики (специализированные венчурные фонды), так и различных секторов экономики (универсальные венчурные фонды).
Основные условия инвестирования в создаваемые венчурные фонды:
- инновационная направленность деятельности венчурных фондов;
- нацеленность создаваемого венчурного фонда на инвестирование в казахстанские предприятия;
- разделение рисков с другими инвесторами и ограничение ответственности;
- неконтрольное участие (не более 49% уставного капитала венчурного фонда);
- участие Фонда в принятии венчурным фондом решений по инвестированию, выбору управляющей компании, позволяющее осуществлять мониторинг и контроль за инвестированными Фондом средствами и реализацией инновационных проектов;
- прозрачность организационно-правовой формы венчурного фонда и наличие профессионального менеджмента;
- привлечение передового опыта в области венчурного финансирования;
- определенный временной горизонт участия Фонда в создаваемых венчурных фондах.
Условия инвестирования в зарубежные венчурные фонды будут определяться отдельными Договорами.
Участие Фонда в зарубежных венчурных фондах позволит в дальнейшем привлечь зарубежные инвестиции в венчурные фонды на территории Казахстана и обеспечит приобретение передового опыта достигнутого зарубежными венчурными фондами.  <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2005 г.  N 776  .
5. Инвестиции в компании, реализующие инновационные проекты.
Фонд осуществляет инвестиции в:
- новые и существующие компании на начальной стадии коммерциализации инновации (стадия стартового финансирования);
- компании, которым требуются дополнительные инвестиции для расширения объемов инновационной продукции (работ, услуг), выхода на международные рынки (стадии начального и/или быстрого расширения).
Основные условия инвестирования данного направления:
- инвестиционный проект соответствует приоритетам индустриально-инновационной политики Республики Казахстан и технологического развития;
- проект направлен на создание нового вида наукоемкой продукции (работ, услуг), либо повышение ее технического уровня, внедрение новых и совершенствование применяемых технологий;
- проект является коммерчески привлекательным (в том числе у инновации существует высокий потенциал роста рыночной ниши);
- наличие стратегического инвестора, участвующего в уставном капитале компании ликвидными материальными активами, задействованными в проекте;
- неконтрольное участие Фонда (не более 49% уставного капитала компании);
- участие Фонда в органах управления компанией, реализующей проект;
- четко обозначенный временной горизонт инвестиций в компанию и условия выхода из нее, при которых преимущественное право выкупа, как правило, принадлежат патентообладателю;
- поэтапное финансирование проекта;
- доля участия в уставном капитале компании в виде интеллектуальной собственности составляет не более 20 % от уставного капитала компании.
При этом доля участия в уставном капитале компании в виде интеллектуальной собственности определяется следующим образом:
до 20 % от уставного капитала компании при заключении договора об уступке патентообладателем компании охранного документа;
до 15 % от уставного капитала компании при представлении патентообладателем компании полной лицензии на право использования объекта интеллектуальной собственности;
до 10 % от уставного капитала компании при представлении патентоообладателем компании исключительной лицензии на право использования объекта интеллектуальной собственности.
Права на интеллектуальную собственность, вносимые в качестве доли в уставной капитал компании, должны быть удостоверены патентом.  <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2005 г.  N 776  .

3. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыру немесе ұлғайту кезiнде акцияларды/үлестiк қатысуды сатып алу жолымен жарғылық капиталға бақылаусыз қатысу инвестициялаудың негiзгi нысаны болып табылады. Сонымен қатар Қор инвестициялауды Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Меморандумда тыйым салынбаған басқа нысандарда да жүзеге асыра алады.
4. Қазақстан Республикасының аумағында венчурлiк қорлар құрудағы инвестициялар, шетелдiк венчурлiк қорларға инвестициялау. Қордың қатысуымен Қазақстан Республикасының аумағында венчурлiк қорлар құру инновациялық қызметке жеке капиталды тартуға, олардың тәуекелдерiн кемiтуге, инновацияларды коммерцияландыру саласында мемлекет пен жеке кәсiпкерлiктiң өзара тиiмдi iс-қимыл тетiгiнiң қалыптасуына ықпал ететiн болады.
Қордың қатысуымен құрылатын венчурлiк қорлар экономиканың белгiлi бiр секторындағыдай (мамандандырылған венчурлiк қорлар), экономиканың әр түрлi салаларында да (әмбебап венчурлiк қорлар) инновациялық жобаларды қаржыландыруды жүзеге асыра алады.
Құрылатын венчурлiк қорлардағы инвестициялаудың негiзгi шарттары:
- венчурлiк қорлар қызметiнiң инновациялық бағыттылығы;
- құрылатын венчурлiк қордың қазақстандық кәсiпорындарды инвестициялауға бағытталуы;
- тәуекелдердi басқа инвесторлармен бөлiсу және жауапкершiлiктi шектеу;
- бақылаусыз қатысу (венчурлiк қордың жарғылық капиталының 49%-нан көп емес);
- венчурлiк қордың инвестициялау, Қор инвестицияландырған қаражатқа мониторинг пен бақылауды жүзеге асыруға және инновациялық жобаларды iске асыруға мүмкiндiк беретiн басқарушы компанияны таңдау бойынша шешiм қабылдауына Қордың қатысуы;
- венчурлiк қордың ұйымдастыру-құқықтық нысанының ашықтығы және кәсiби менеджментiнiң болуы;
- венчурлiк қаржыландыру саласындағы озық тәжiрибенi тарту;
- құрылатын венчурлiк қорларға Қор қатысуының белгiлi бiр уақытша шегi.
Шетелдiк венчурлiк қорларға инвестициялау шарттары жекелеген Шарттармен айқындалатын болады.
Қордың шетелдiк венчурлiк қорларға қатысуы Қазақстан аумағындағы венчурлiк қорларға шетелдiк инвестицияларды бұдан әрi тартуға мүмкiндiк бередi және шетелдiк венчурлiк қорлар қол жеткiзген озық тәжiрибеге ие болуды қамтамасыз етедi.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776  қаулысымен .
5. Инновациялық жобаларды iске асырушы компанияларға инвестициялар.
Қор:
- инновацияны коммерцияландырудың бастапқы сатысында (бастапқы қаржыландыру сатысы) жаңа және жұмыс істейтiн компанияларға;
- инновациялық өнiм (жұмыстар, қызмет көрсетулер) көлемдерiн кеңейту, халықаралық рынокқа шығу үшiн (бастапқы және/немесе жедел кеңею сатылары) қосымша инвестицияларды қажет ететiн компанияларға инвестиция берудi жүзеге асырады.
Осы бағытты инвестициялаудың негiзгi шарттары:
- инвестициялық жоба Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық саясатының және технологиялық даму басымдықтарына сәйкес келедi;
- жоба ғылымды қажетсiнетiн өнiмнiң (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) жаңа түрiн құруға не оның техникалық деңгейiн арттыруға, жаңа технологияларды енгiзу мен қолданыстағыларды жетiлдiруге бағытталған;
- жоба коммерциялық жағынан тартымды (оның iшiнде инновацияның рыноктық орнының жоғары әлеуеттi өсуi бар) болып табылады;
- жобада әрекет ететiн, компанияның жарғылық капиталына өтiмдi материалдық активтермен қатысатын стратегиялық инвестордың болуы;
- Қордың бақылаусыз қатысуы (компанияның жарғылық капиталының 49%-нан көп емес);
- Қордың жобаны iске асырушы компаниялардың басқару органдарына қатысуы;
- компаниядағы инвестициялардың нақты белгiленген уақытша шегi және сатып алудың басым құқығы әдетте патент иесiнiң иелiгiнде болатын одан шығу шарттары;
- жобаны кезең-кезеңiмен қаржыландыру;
зияткерлiк меншiк түрiндегi компанияның жарғылық капиталына қатысу үлесi компанияның жарғылық капиталының 20%-ынан аспауға тиiс;
Бұл ретте зияткерлiк меншiк түрiндегi компанияның жарғылық капиталына қатысу үлесi мынадай түрде:
патент иесiнiң компанияға қорғау құжаттарынан шегiну туралы шарт жасасқан кезде компанияның жарғылық капиталының 20-на дейiн;
патент иесiнiң компанияға зияткерлiк меншiк объектiсiн қолдану құқығына толық лицензиясын ұсынған кезде компанияның жарғылық капиталының 15%-на дейiн;
патент иесiнiң компанияға зияткерлік меншiк объектiсiн қолдану құқығына айрықша лицензия ұсынған кезде компанияның жарғылық капиталының 10%-на дейiн болып айқындалады.
Компанияның жарғылық капиталындағы үлес ретiнде енгiзiлетiн зияткерлiк меншiк құқығына патентпен куәландырылуы тиiс.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776  қаулысымен .

6. Участие в создании специализированных субъектов инновационной деятельности (технопарков, технологических бизнес-инкубаторов).
Участие Фонда в создании специализированных субъектов инновационной деятельности должно обеспечить комплексность инновационного цикла, ускорение коммерциализации инноваций.
Указанные специализированные инновационные институты создаются преимущественно на базе научно-исследовательских институтов, высших учебных заведений, высокотехнологичных промышленных предприятий.
Участие Фонда в создании технопарков нацелено на развитие кооперации между научно-исследовательскими организациями и промышленностью, достижение комплексности обязательных структурных составляющих:
- лабораторной, опытно-конструкторской, производственной базы, обеспечивающей разработку и доведение инновационного продукта до полезной модели и изобретения;
- бизнес-инкубатора;
- сервисных предприятий и фирм, предоставляющих компаниям технопарка  информационные, юридические, патентные, лицензионные, инжиниринговые, маркетинговые, финансовые и другие услуги, не противоречащие целям и задачам деятельности технопарка.
Технологические бизнес-инкубаторы будут создаваться преимущественно на базе национальных и региональных технопарков, научно-исследовательских институтов, высших учебных заведений.
Технологические бизнес-инкубаторы будут выполнять следующие функции:
создание молодых технологических компаний;
обучение основам инновационного менеджмента.  <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2005 г.  N 776  .
7. Предоставление грантов на прикладные научно-исследовательские и опытно-конструкторские разработки.
Фондом финансируются прикладные НИОКР в приоритетных направлениях индустриально-инновационного развития через систему грантовых программ:
"малые гранты";
"предпроектные гранты" для подготовки полного комплекта документов (технико-экономическое обоснование, бизнес-план и др. документы)";
"большие гранты" для завершения исследования и доведения до полезной модели или изобретения и готовности к передаче в производство;
"гранты для патентования" необходимые для оформления патентов на результаты НИОКР за рубежом.
НИОКР должны быть направлены на:
- создание новых видов наукоемкой продукции;
- повышение технического уровня продукции;
- разработку новых и совершенствование применяемых технологий.
Отбор проектов прикладных НИОКР осуществляется путем проведения конкурса и на основе комплексной научно-технической и экономической экспертизы, оценки коммерциализируемости результатов НИОКР.
Оценка коммерческого потенциала включает оценку уровня конкурентных преимуществ продукта (технологии), возможность их длительного сохранения, наличие потенциального рынка (потребителей).
Финансирование предоставляется юридическим лицам на условиях, предусматривающих имущественные права Фонда на результаты НИОКР.  <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2005 г.  N 776  .

6. Инновациялық қызметтің мамандандырылған субъектiлерiн (технопарктердi, технологиялық бизнес-инкубаторларды) құруға қатысу.
Қордың инновациялық қызметтің мамандандырылған субъектiлерiн құруға қатысуы инновациялық кезеңнiң кешендiлiгiн, инновацияларды коммерцияландыруды жеделдетудi қамтамасыз етуi тиiс.
Көрсетiлген мамандандырылған инновациялық институттар негiзiнен ғылыми-зерттеу институттарының, жоғары оқу орындарының, жоғары технологиялық өнеркәсiптiк кәсiпорындардың базасында құрылады.
Қордың технопарктер құруға қатысуы ғылыми-зерттеу ұйымдары мен өнеркәсiп арасындағы кооперацияны дамытуға, мiндеттi құрылымның мыналарды құратын:
- инновациялық өнiмдi әзiрлеу мен оны пайдалы үлгi мен өнертабысқа дейiн жеткiзудi қамтамасыз ететiн зертханалық, тәжiрибелiк-конструкторлық, өндiрiстiк базаның;
- бизнес-инкубатордың;
- технопарк компанияларына ақпараттық, заңдық, патенттiк, лицензиялық, инжинирингтiк, маркетингтiк, қаржылық және технопарк қызметiнiң мақсаттары мен мiндеттерiне қайшы келмейтiн басқа да қызметтер көрсететiн сервистiк кәсiпорындар мен фирмалардың кешендiлiгiне қол жеткiзуге бағытталған.
Технологиялық бизнес-инкубаторлар ұлттық және өңiрлiк технопарктер, ғылыми-зерттеу институттары, жоғарғы оқу орындары негiзiнде басымдықпен құрылатын болады.
Технологиялық бизнес-инкубаторлар мынадай функцияларды атқаратын болады:
жас технологиялық компанияларды құру;
инновациялық менеджмент негiздерiн оқыту.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776  қаулысымен .
7. Қолданбалы ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық әзiрлемелерге гранттар беру.
Қор гранттық бағдарламалар жүйесi арқылы индустриялық-инновациялық дамудың басым бағыттарында мынадай қолданбалы ҒЗТКЖ-ны қаржыландырады:
шағын гранттар";
құжаттардың (техникалық-экономикалық негiздеме, бизнес-жоспар және басқа құжаттар) толық жиынтығын дайындау үшiн "жоба алдындағы гранттар";
зерттеулердi аяқтау және пайдалы үлгiге немесе өнертабысқа және өндiрiске беруге дайындығына дейiн жеткiзу үшiн "үлкен гранттар";
шетелде ҒЗТКЖ нәтижелерiне арналған патенттердi ресiмдеу үшiн қажеттi "патенттеуге арналған гранттар".
ҒЗТКӘ-лер:
- ғылымды қажетсiнетiн өнiмнiң жаңа түрлерiн құруға;
- өнiмнiң техникалық деңгейiн арттыруға;
- жаңа технологияларды әзiрлеу мен қолданыстағыларды жетiлдiруге бағытталуы тиiс.
Қолданбалы ҒЗТКӘ жобаларын iрiктеу кешендi ғылыми-техникалық және экономикалық сараптама, ҒЗТКӘ нәтижелерiнiң коммерцияланушылығын бағалау негiзiнде және конкурсты жүргiзу жолымен жүзеге асырылады.
Коммерциялық әлеуеттi бағалау өнiмнiң (технологияның), бәсекелiк артықшылықтары деңгейiн бағалауды, оларды ұзақ уақыт сақтау мүмкiндiгiн, әлеуеттi рыноктың (тұтынушылардың) болуын қамтиды.
Қаржыландыру заңды тұлғаларға Қордың ҒЗТКӘ нәтижелерiне мүлiктiк құқығын көздейтiн шарттарда берiледi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776  қаулысымен .

3. Источники инвестиций Фонда
1. Для осуществления инвестиций могут быть использованы следующие источники:
- уставный капитал Фонда;
- гранты, предоставляемые международными финансовыми организациями, зарубежными государствами и финансовыми институтами;
- доходы Фонда.
2. Основной формой получения доходов Фонда являются доходы при выходе Фонда из финансируемых проектов, представляющие собой разницу между первоначальной стоимостью инвестиций Фонда в инвестируемые компании и венчурные фонды и ее реализуемой стоимостью при выходе.
3. Другие доходы представляют собой доход от управления временно свободными денежными средствами Фонда, доходы в форме дивидендов, доходы от предоставления консалтинговых услуг, доходы от реализации имущественных прав на результаты НИОКР доходы от последующей коммерциализации продукции с использованием результатов НИОКР, профинансированных из средств Фонда.  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2005 г.  N 776  .
4. Порядок принятия решения об инвестировании
1. Принципы принятия решений об инвестировании:
- соответствие проекта индустриально-инновационной стратегии государства, целям и задачам Фонда;
- комплексность научно-технической и экономической экспертизы проекта;
- независимость экспертизы проекта;
- диверсификация инвестиционного портфеля и рисков Фонда;
- транспарентность.
2. Решение о финансировании инновационных проектов и проектов НИОКР принимается на основе результатов комплексной научно-технической и экономической экспертизы, порядок проведения которой утверждается Советом директоров Фонда. Такая экспертиза включает обязательную экспертизу независимыми внешними экспертами (экспертными организациями), а также заключение Экспертного совета - независимого внешнего органа Фонда. Экспертиза проектов (кроме НИОКР) осуществляется на договорной основе.
3. Для обеспечения транспарентности процесса рассмотрения проектов и принятия решения об инвестировании формируются Инвестиционный Комитет Фонда и Экспертный совет при Фонде.
4. Принятие решения об участии Фонда в создании и деятельности других организаций путем передачи активов в сумме, превышающих 2,5% от общего размера стоимости активов Фонда, осуществляется Советом Директоров Фонда.
5. Мониторинг инвестиционного портфеля
1. Фонд осуществляет непрерывный мониторинг управления венчурными фондами и компаниями, в уставном капитале которых участвует Фонд, а также реализации инновационных проектов и проектов НИОКР.

3. Қор инвестицияларының көздерi
1. Инвестицияларды жүзеге асыру үшiн мынадай көздер:
- Қордың жарғылық капиталы;
- халықаралық қаржы ұйымдары, шетел мемлекеттерi мен қаржы институттары беретiн гранттар;
- Қор кiрiстерi пайдаланылуы мүмкiн.
2. Қордың инвестицияланатын компаниялар мен венчурлiк қорларға инвестицияларының бастапқы құны мен одан шыққан кездегi өткiзу құнының арасындағы айырмашылықты бiлдiретiн, Қордың қаржыландырылатын жобалардан шығу кезiндегi кiрiстер Қордың пайда табуының негiзгi нысаны болып табылады.
3. Қордың уақытша бос ақша қаражатын басқарудан түскен кiрiсi, дивидендтер түрiндегi кiрiстерi, консалтингтiк қызмет көрсетулерден түскен кiрiстерi, ҒЗТКӘ нәтижесiндегi мүлiктiк құқықтарды iске асырудан түскен кiрiстерi, Қор қаражатынан қаржыландырылған ҒЗТКЖ нәтижелерiн қолдана отырып, кейiннен өнiмдi коммерцияландырудан түскен кiрiстер басқа кiрiстердi бiлдiредi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776  қаулысымен .
4. Инвестициялау туралы шешiм қабылдау тәртiбi
1. Инвестициялау туралы шешiм қабылдау қағидаттары:
- мемлекеттiң индустриялық-инновациялық стратегиясы жобасының Қор мақсаттары мен мiндеттерiне сәйкес келуi;
- жобаны ғылыми-техникалық және экономикалық сараптаудың кешендiлiгi;
- жобаны сараптаудың тәуелсiздiгi;
- Қордың инвестициялық қоржынын және тәуекелдерiн әртараптандыру;
- ашықтық.
2. Инновациялық жобаларды және ҒЗТКӘ жобаларын қаржыландыру туралы шешiм өткiзу тәртiбiн Қордың Директорлар кеңесi бекiтетiн кешендi ғылыми-техникалық және экономикалық сараптама нәтижелерiнiң негiзiнде қабылданады. Мұндай сараптама тәуелсiз сыртқы сарапшылардың (сараптама ұйымдарының) мiндеттi түрдегi сараптамасын, сондай-ақ Сараптама кеңесiнiң - Қордың тәуелсiз сыртқы органының қорытындысын қамтиды. Жобалардың сараптамасы (ҒЗТКЖ-дан басқа) келісiм-шарт негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776  қаулысымен .
3. Жобаларды қарау процесiнiң және инвестициялау туралы шешiм қабылдаудың ашықтығын қамтамасыз ету үшiн Қордың Инвестициялық Комитетi және Қор жанындағы Сараптама кеңесi құрылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776  қаулысымен .
4. Қордың активтерi құнының жалпы мөлшерiнiң 2,5%-нан аспайтын сомадағы активтердi беру жолымен оның ұйымдарды құруы және басқа да ұйымдардың қызметiне қатысуы туралы шешiмдi қабылдауды Қордың Директорлар Кеңесi жүзеге асырады.
5. Инвестициялық қоржын мониторингi
1. Қор жарғылық капиталына өзi қатысатын венчурлiк қорлар мен компанияларды басқарудың үздiксiз мониторингiн, сондай-ақ инновациялық жобалар мен ҒЗТКӘ жобаларын iске асыруды жүзеге асырады.

2. Цель мониторинга и анализа - обеспечение контроля над реализацией проектов, финансируемых Фондом, оценка эффективности управления проектами. В рамках мониторинга и анализа обеспечиваются:
- получение достоверной информации о реализации конкретного проекта, финансовом состоянии инвестированных компаний и венчурных фондов, текущем состоянии инвестиционного портфеля Фонда в целом;
- выявление тенденций их изменения и факторов, оказывающих влияние на реализацию проектов, финансовое положение инвестированных компаний и венчурных фондов, инвестиционный портфель Фонда в целом;
- подготовка предложений по минимизации рисков по конкретным проектам, взаимодействию с инвестированными компаниями и венчурными фондами, диверсификации рисков Фонда.
3. Для осуществления мониторинга юридические лица, финансирование которых осуществляется Фондом, предоставляют в Фонд отчеты о реализации инновационных проектов, проектов НИОКР, а также финансовую отчетность в порядке, утвержденном Советом Директоров Фонда.
6. Принятие решения о выходе из проинвестированных
компаний и венчурных фондов
1. Условия и сроки выхода предусматриваются в соответствующих соглашениях о сотрудничестве, заключаемых Фондом и другими участниками проектов.
2. По мере реализации проектов условия и сроки выхода могут корректироваться по соглашению сторон.
3. Решение о выходе Фонда принимается Правлением Фонда. В случае, когда первоначальная стоимость инвестиций превышала 2,5% от общего размера стоимости активов Фонда - Советом Директоров Фонда.
7. Управление рисками и диверсификация
инвестиционного портфеля
1. В целях обеспечения финансовой устойчивости и формирования сбалансированного инвестиционного портфеля Фондом используются следующие основные методы управления рисками: разделение рисков с частным капиталом, диверсификация, лимитирование, участие в управлении инвестируемыми фондами и компаниями, использование внутренней рейтинговой системы.
2. Разделение рисков с частным капиталом осуществляется путем неконтрольного участия Фонда в финансировании инновационных проектов и проектов создания венчурных фондов и элементов инновационной инфраструктуры.
3. Диверсификация инвестиционного портфеля Фонда предусматривает:
- диверсификацию по направлениям инвестирования (создание венчурных фондов, специализированных институтов инновационной системы, участие в уставном капитале компаний, реализующих инновационные проекты, финансирование НИОКР);
- отраслевую диверсификацию;
- распределение инвестиций в инновационные проекты по стадиям жизненного цикла проекта/компании и срокам окупаемости проектов.

2. Мониторинг пен талдау мақсаты - Қор қаржыландыратын жобалардың iске асырылуын бақылауды қамтамасыз ету, жобаларды басқарудың тиiмдiлiгiн бағалау. Мониторинг пен талдау шеңберiнде:
- нақты жобаның iске асырылуы, инвестицияланған компаниялар мен венчурлiк қорлардың қаржылық жай-күйi, Қордың тұтастай инвестициялық қоржынының ағымдағы жай-күйi туралы шынайы ақпарат алу;
- олардың өзгеру үрдiстерi және жобаларды iске асыруға, инвестицияланған компаниялар мен венчурлiк қорлардың қаржы жағдайына, тұтастай Қордың инвестициялық қоржынына ықпал ететiн факторларды айқындау;
- нақты жобалар бойынша тәуекелдердi ең аз мөлшерге келтiру, инвестицияланған компаниялармен және венчурлiк қорлармен өзара iс-қимыл, Қор тәуекелдерiн әртараптандыру жөнiндегi ұсыныстарды дайындау қамтамасыз етiледi.
3. Мониторингтi жүзеге асыру үшiн қаржыландыруды Қор жүзеге асыратын заңды тұлғалар Қорға инновациялық жобалардың, ҒЗТКӘ жобаларының iске асырылуы туралы есептi, сондай-ақ Қордың Директорлар Кеңесi бекiткен тәртiппен қаржылық есептiлiктi ұсынады.
6. Инвестицияланған компаниялар мен венчурлiк
қорлардан шығу туралы шешiмдердi қабылдау
1. Шығу шарттары мен мерзiмдерi Қор және жобалардың басқа да қатысушылары жасасқан ынтымақтастық туралы тиiстi келiсiмдерде көзделедi.
2. Жобалардың iске асуына қарай шығу шарттары мен мерзiмдерi тараптар келiсiмi бойынша түзетiлуi мүмкiн.
3. Қордың шығуы туралы шешiмдi Қор Басқармасы қабылдайды. Инвестициялардың бастапқы құны Қор активтерiнiң жалпы мөлшерi құнынан 2,5% асып кеткен жағдайда - Қордың Директорлар Кеңесi қабылдайды.
7. Тәуекелдердi басқару және
инвестициялық қоржынды әртараптандыру
1. Қаржылық тұрақтылықты және теңдестiрiлген инвестициялық қоржынды қалыптастыруды қамтамасыз ету мақсатында Қор тәуекелдердi басқарудың мынадай негiзгi әдiстерiн қолданады: тәуекелдердi жеке капиталмен бөлiсу, әртараптандыру, лимиттеу, инвестицияланатын қорлар мен компанияларды басқаруға қатысу, iшкi рейтингтiк жүйенi қолдану.
2. Тәуекелдердi жеке капиталмен бөлiсу Қордың инновациялық жобаларды, венчурлiк қорлар мен инновациялық инфрақұрылым элементтерiн құру жобаларын қаржыландыруға бақылаусыз қатысуы жолымен жүзеге асырылады.
3. Қордың Инвестициялық қоржынын әртараптандыру:
- инвестициялау бағыттары бойынша әртараптандыруды (венчурлiк қорлар, инновациялық жүйенiң мамандандырылған институттарын құру, инновациялық жобаларды iске асыратын компаниялардың жарғылық капиталына қатысу, ҒЗТКӘ-нi қаржыландыру);
- салалық әртараптандыруды;
- инновациялық жобаларға инвестицияларды жобаның/компанияның тіршілік ету кезеңi сатылары және жобаның өзiн-өзi ақтауы мерзiмдерi бойынша бөлудi көздейдi.

4. Фонд устанавливает следующие лимиты:
1) по направлениям инвестирования:
- инвестиции в создание венчурных фондов - не более 50% от величины собственного капитала Фонда;
- инвестиции в создание элементов национальной инновационной системы (технопарков, технополисов и др.) - не более 10%;
- участие в уставном капитале компаний, реализующих инновационные проекты, - не более 35%;
- финансирование прикладных НИОКР - не более 5%.
2) лимиты по инвестициям в один проект:
доля участия Фонда в создании венчурных фондов - не более 1320 млн.тенге;
доля участия Фонда в уставном капитале компаний, реализующих инновационные проекты - не более 658 млн. тенге;
доля участия Фонда в создании специализированного субъекта инновационной инфрастуктуры (технопарка, технологического бизнес-инкубатора) - не более 65,8 млн. тенге;
сумма грантов на прикладные НИОКР: предпроектные гранты - не более 650 тыс. тенге, малые гранты - не более 7,2 млн. тенге, гранты для патентования - не более 13,2 млн. тенге, большие гранты - не более 33 млн. тенге.
Доля участия Фонда в уставном капитале компаний, реализующих инновационные проекты, которые имеют стратегически важное значение для государства, может составлять более 658 млн. тенге при наличии соответствующего решения общего собрания акционеров Фонда, принятого по рекомендации Правительства Республики Казахстан.
3) В современных условиях в результате усиливающейся конкуренции в научно-технической сфере, наблюдается сокращение жизненного цикла наукоемких продуктов, что предъявляет требования к ограничению сроков окупаемости инновационных проектов, финансируемых Фондом. Срок выполнения прикладных НИОКР не должен превышать 18 месяцев.  <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2005 г.  N 776  .
8. Управление временно свободными денежными средствами
1. В целях управления временно свободными денежными средствами Фонд имеет право размещать свободные ресурсы в ликвидные активы, включая государственные и корпоративные ценные бумаги.
2. Стратегия управления временно свободными средствами Фонда утверждается Советом Директоров Фонда.
9. Ограничения инвестиционной деятельности
1. Фонд не имеет права:
1) выпускать иные виды ценных бумаг, кроме акций;
2) предоставлять займы;
3) предоставлять гарантии и поручительства по обязательствам третьих лиц;
4) принимать на себя обязательства, условия и порядок принятия которых, а также цели их оуществления противоречат уставу Фонда и законодательству Республики Казахстан.
2. Фонд не осуществляет инвестиции в производство алкогольной, табачной продукции, игорный бизнес.

4. Қор мынадай лимиттердi белгiлейдi:
1) инвестициялау бағыттары бойынша:
- венчурлiк қорларды құруға инвестициялар - Қордың өз капиталы көлемiнiң 50%-нан артық емес;
- ұлттық инновациялық жүйе (технопарктер, технополистер т.б.) элементтерiн құруға инвестициялар - 10%-дан артық емес;
- инновациялық жобаларды iске асырушы компаниялардың жарғылық капиталына қатысу - 35%-дан артық емес;
- қолданбалы ҒЗТКӘ-нi қаржыландыру - 5%-дан артық емес.
2) бiр жобаға инвестициялар бойынша лимиттер:
Қордың венчурлiк қорларды құруға қатысу үлесi - 1320 млн. теңгеден аспайды;
Қордың инновациялық жобаларды iске асыратын компаниялардың жарғылық капиталына қатысу үлесi - 658 млн. теңгеден аспайды;
Қордың инновациялық инфрақұрылымның мамандандырылған субъектiлерiн (технопарктi, технологиялық бизнес-инкубаторды) құруға қатысу үлесi - 65,8 млн.теңгеден аспайды;
қолданбалы ҒЗТКЖ-ға гранттар сомасы: жоба алдындағы гранттар - 650 мың теңгеден аспайды, кiшi гранттар - 7,2 млн. теңгеден аспайды, патенттеуге арналған гранттар - 13,2 млн. теңгеден аспайды, үлкен гранттар - 33 млн. теңгеден аспайды.
Мемлекет үшiн маңызды стратегиялық мәнi бар инновациялық жобаларды iске асыратын компаниялардың жарғылық капиталына Қордың қатысу үлесi Қор акционерлерiнiң жалпы жиналысының Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ұсынымы бойынша қабылданған тиiстi шешiмi болған кезде 658 млн.-нан астам теңгенi құрауы мүмкiн.
3) Қазiргi жағдайларда ғылыми-техникалық саладағы бәсекелестiктiң күшеюi нәтижесiнде ғылымды қажетсiнетiн өнiмдердiң тiршiлiк ету кезеңiнiң қысқаруы байқалады, бұл Қор қаржыландыратын инновациялық жобалардың өзiн-өзi ақтауы мерзiмдерiн шектеуге қойылатын талаптарды ұсынады.
Қолданбалы ҒЗТКӘ-нiң орындалу мерзiмi 18 айдан аспауы тиiс.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.26. N 776  қаулысымен .
8. Уақытша бос ақша қаражатын басқару
1. Уақытша бос ақша қаражатын басқару мақсатында Қор мемлекеттiк және корпоративтiк бағалы қағаздарды қоса алғанда, өтiмдi активтерге бос ресурстарды орналастыруға құқылы.
2. Қордың уақытша бос қаражатын басқару стратегиясын Қордың Директорлар Кеңесi бекiтедi.
9. Инвестициялық қызметке шектеулер
1. Қордың:
1) акциялардан басқа бағалы қағаздардың өзге де түрлерiн шығаруға;
2) заемдар ұсынуға;
3) үшiншi тұлғалардың мiндеттемелерi бойынша кепiл және кепiлдiк берудi ұсынуға;
4) шарттары мен қабылдау тәртiбi, сондай-ақ олардың мақсатын жүзеге асыруы Қордың жарғысына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетiн мiндеттемелердi өзiне алуға құқығы жоқ.
2. Қор алкоголдiк, темекi өнiмдерiн шығаруды, ойын бизнесiн инвестициялауды жүзеге асырмайды.

10. Взаимодействие с субъектами инновационной деятельности
1. Фонд нацелен на активное сотрудничество со всеми субъектами инновационной деятельности и обеспечение интеграции всех структурных элементов национальной инновационной системы.
2. Фонд будет активно использовать мировой опыт и возможности сотрудничества с международными организациями, организациями правительств иностранных государств, зарубежными финансовыми институтами. Это позволит внедрить эффективные механизмы формирования и деятельности венчурных фондов и элементов национальной инновационной системы, привлечь инвесторов и передовой менеджмент в области венчурного финансирования.
11. Взаимодействие с государственными органами
и институтами развития
1. Правительство Республики Казахстан, являясь акционером Фонда, определяет уполномоченный государственный орган по управлению государственным пакетом акций Фонда (далее - уполномоченный государственный орган).
2. Уполномоченный государственный орган:
- осуществляет функции управления государственным пакетом акций;
- представляет интересы государства по вопросам, отнесенным к компетенции общего собрания акционеров в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
- осуществляет координацию и участвует в процессе взаимодействия Фонда с государственными органами по вопросам правового, финансового и иного обеспечения его деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11.3. Фонд осуществляет взаимодействие с государственными институтами развития на всех этапах инвестиционной деятельности.
12. Отчетность
1. Порядок ведения бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности Фонда и предоставления финансовой отчетности устанавливается законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете.
2. Фонд ежегодно публикует в печатном издании годовую финансовую отчетность в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
3. Фонд представляет в уполномоченный государственный орган годовую финансовую отчетность после проведения аудита и утверждения ее общим собранием акционеров, не позднее 1 апреля.

10. Инновациялық қызмет субъектiлерiмен
өзара iс-қимыл
1. Қор инновациялық қызметтiң барлық субъектiлерiмен белсендi ынтымақтасуға және ұлттық инновациялық жүйе элементтерiнiң барлық құрылымдарының ықпалдасуын қамтамасыз етудi көздейдi.
2. Қор әлемдiк тәжiрибенi және халықаралық ұйымдармен, шетел мемлекеттерiнiң үкiмет ұйымдарымен, шетелдiк қаржы институттарымен ынтымақтасу мүмкiндiгiн белсендi пайдаланатын болады. Бұл венчурлiк қорлардың және ұлттық инновациялық жүйе элементтерiнiң қалыптасуының және қызметiнiң тиiмдi тетiктерiн енгiзуге, инвесторларды тартуға және венчурлiк қаржыландыру саласындағы озық менеджменттi енгiзуге мүмкiндiк бередi.
11. Мемлекеттiк ұйымдармен және
даму институттарымен өзара iс-қимыл
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi Қордың акционерi бола отырып, Қордың мемлекеттiк акциялар пакетiн басқару жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органды (бұдан әрi - уәкiлеттi мемлекеттiк орган) белгiлейдi.
2. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган:
- мемлекеттiк акциялар пакетiн басқару функцияларын жүзеге асырады;
- Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес акционерлердiң жалпы жиналысының құзырына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекет мүддесiн бiлдiредi;
- үлестiрудi жүзеге асырады және құқықтық, қаржылық және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның қызметiн өзге де қамтамасыз ету мәселелерi бойынша Қордың мемлекеттiк органдарымен өзара iс-қимыл процесiне қатысады.
3. Қор инвестициялық қызметтiң барлық кезеңдерiнде мемлекеттiк даму институттарымен өзара iс-қимылды жүзеге асырады.
12. Есептілік
1. Қордың қаржы-шаруашылық қызметiнiң бухгалтерлiк есебiн жүргiзу және қаржылық есептiлiктi ұсыну тәртiбi Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп туралы заңнамасымен белгiленедi.
2. Қор Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген мерзiмдерде жылдық қаржылық есептiлiгiн басылым беттерiнде жыл сайын жариялайды.
3. Қор аудит өткiзiп, оны акционерлердiң жалпы жиналысында бекiткеннен кейiн, уәкiлеттi мемлекеттiк органға 1 сәуiрден кешiктiрмей жылдық қаржылық есептiлiктi ұсынады.