Об утверждении Плана развития закрытого акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2004-2006 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2004 года N 697
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) План развития закрытого акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2004-2006 годы;
2) важнейшие показатели закрытого акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2004 год.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Мынбаева С.М.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 июня 2004 года N 697
План развития
закрытого акционерного общества
"Национальные информационные технологии"
на 2004-2006 годы
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах
развития национальной компании
1. Введение
Закрытое акционерное общество "Национальные информационные технологии" (далее - Общество) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2000 года N 492 "О развитии единого информационного пространства в Республике Казахстан и создании закрытого акционерного общества "Национальные информационные технологии" со 100 % долей участия государства в уставном капитале как уполномоченная организация по созданию и организации взаимодействия государственных информационных систем. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2004 года N 44 "О Национальном операторе в сфере информатизации" Общество определено Национальным оператором в сфере информатизации.
1. Миссия
Миссия Общества - способствовать формированию и развитию национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан, используя современные информационные технологии.
Основным предметом деятельности Общества является проведение работ, связанных с формированием, развитием и обслуживанием национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан, обеспечение интеграции государственных информационных ресурсов.
Основными функциями Общества, как Национального оператора, являются:
обеспечение взаимодействия государственных информационных систем, их интегрируемость в мировые информационные системы и информационные ресурсы;
осуществление сопровождения и эксплуатации межведомственных государственных информационных систем;
обеспечение организации технических условий для доступа физических и юридических лиц к общедоступным государственным информационным ресурсам с целью удовлетворения их информационных потребностей;
осуществление технического обеспечения ведения государственного регистра информационных ресурсов и информационных систем.

"Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлiк қоғамын дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 24 маусымдағы N 697 қаулысы
"Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) "Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлiк қоғамын дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған жоспары;
2) "Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлiк қоғамының 2004 жылға арналған маңызды көрсеткiштерi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары С.М.Мыңбаевқа жүктелсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 24 маусымдағы
N 697 қаулысымен
бекітілген
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлiк
қоғамын дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған
Жоспары
1. Бөлім. Ұлттық компанияның жай-күйi және дамытудың перспективалары туралы баяндама
1. Кiрiспе
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Қоғам) жарғылық капиталында мемлекеттiң 100% қатысу үлесімен мемлекеттік ақпараттық жүйелердi құру және олардың өзара іс-қимылын ұйымдастыру жөнiндегi уәкiлеттi ұйым ретiнде "Қазақстан Республикасында бірыңғай ақпараттық кеңiстікті дамыту және "Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 4 сәуiрдегi N 492  қаулысына сәйкес құрылды. "Ақпараттандыру саласындағы Ұлттық оператор туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 16 қаңтардағы N 44  қаулысына сәйкес Қоғам ақпараттандыру саласындағы Ұлттық оператор болып анықталды.
1. Миссиясы
Қоғамның миссиясы - қазiргі заманғы ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамытуға жәрдемдесу.
Қоғам қызметiнiң негiзгi мәнi Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыруға, дамытуға және қызмет көрсетуге, байланысты жұмыстарды жүргiзу, мемлекеттiк ақпараттық ресурстардың бiрiктірiлуiн қамтамасыз ету болып табылады.
Ұлттық оператор ретінде Қоғамның негізгі қызметi болып табылады:
мемлекеттiк ақпараттық жүйелердің өзара iс-қимылын қамтамасыз ету, олардың әлемдiк ақпараттық жүйелерге және ақпараттық ресурстарға бiрiктiрiлуi;
ведомствоаралық мемлекеттiк ақпараттық жүйелердi пайдалануды және сүйемелдеудi жүзеге асыру;
мемлекеттiк ақпараттық ресурстарға жалпы өтуге олардың ақпараттық талабын қанағаттандыру мақсатында жеке және заңды тұлғалар үшiн техникалық жағдайының ұйымдастыруын қамтамасыз ету;
мемлекеттiк ақпараттық жүйелер мен ақпараттық ресурстарының тiзiмiн жүргiзуiнiң техникалық қамтамасыз етуiн жүзеге асыру.

2. Краткая история создания
Общество перерегистрировано в Управлении юстиции города Астаны 23 мая 2001 года, номер государственной регистрации юридического лица 9922-1901-АО. Адрес: Республика Казахстан, 473000, г. Астана, район Сары-арка, ул. Пушкина 110а. Дата первичной государственной регистрации 3.07.2000 г.
Объявленный уставный капитал 610 млн. тенге.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2000 года N 1501 "О вопросах информатизации государственных органов" Общество было реорганизовано путем присоединения к нему закрытого акционерного общества "Центр межбанковских "и финансовых телекоммуникаций".
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2003 года N 724 права владения и пользования государственным пакетом акций Общества осуществляются Агентством Республики Казахстан по информатизации и связи.
3. Структура управления компании
До 12 октября 2003 года действовала следующая структура Общества:
(См. бумажный вариант)
В целях эффективного и качественного выполнения поставленных задач, реализации функций и полномочий Национального оператора, с октября 2003 года введена новая структура Общества:
(См. бумажный вариант)
В новую структуру Общества входят следующие подразделения:
1) центральный аппарат;
2) производственные департаменты;
3) Алматинский филиал;
4) региональные центры.
Центральный аппарат представляет собой административный блок управления, который осуществляет общее руководство Обществом, разрабатывает стратегию, перспективные и текущие планы развития, представляет интересы Общества при взаимодействии с государственными органами, негосударственными структурами и международными организациями.
В рамках текущей деятельности подразделения центрального аппарата осуществляют сопровождение договоров, заключенных в рамках реализации Государственной программы формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан,
а также договоров по техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем государственных органов Подразделениями центрального аппарата обеспечивается предоставление финансовой и производственной отчетности акционерам, Совету директоров и другим контролирующим органам, а также материально-техническое снабжение Общества, подбор персонала.
Для обеспечения функций Национального оператора в составе Общества созданы следующие производственные подразделения: департамент сервисного сопровождения информационных систем, департамент сервисного системно-технического обслуживания, департамент разработки и управления проектами, департамент методологии и мониторинга информационных ресурсов, Алматинский филиал и 15 региональных центров.
Алматинский филиал осуществлял предоставление телекоммуникационных услуг на базе сети передачи данных "БанкНет". Начиная с 2003 года в связи с уходом основных клиентов и практическим сворачиванием сети "БанкНет", работы филиала переориентированы на развитие сервисного системно-технического обслуживания и работы по управлению проектами. Предоставление телекоммуникационных услуг ограничивается Интернет-услугами и Bloomberg (Национальному Банку Республики Казахстан) до введения в эксплуатацию единой транспортной среды государственных органов.
Региональные центры в настоящее время осуществляют сервисное системно-техническое обслуживание и ремонт компьютерного, сетевого и периферийного оборудования, а также сопровождение и администрирование информационных систем областных налоговых комитетов.

2. Құрылуының қысқаша тарихы
Қоғам Астана қаласының Әдiлет басқармасында 2001 жылғы 23 мамырда қайта тiркелген, заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу нөмерi 9922-1901-АО.
Мекен-жайы: Қазақстан Республикасы, 473000, Астана қ., Сарыарқа ауданы, Пушкин көшесi, 110 а. Бастапқы мемлекеттiк тiркеу күнi 3.07.2000 ж. Жарияланған жарғылық капиталы 610 млн. теңге.
"Мемлекеттiк органдарды ақпараттандыру мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінiң 2000 жылғы 5 қазандағы N 1501 қаулысымен Қоғам, оған "Банкаралық және қаржылық телекоммуникациялар орталығы" жабық акционерлік қоғамын қосу жолымен қайта ұйымдастырылды.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 22 шілдедегi N 724  қаулысына сәйкес Қоғам акцияларының мемлекеттiк пакеттерін иелену және пайдалану құқығы Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігімен жүзеге асады.
3. Компанияның басқару құрылымы
Қоғамның келесi құрылымы 2003 жылғы 12 қазанға дейiн жұмыс iстедi:
(қағаз мәтінінен қараңыз)
2003 жылғы қазаннан бастап Қоғам алға қойған міндетін тиімді және сапалы орындау, Ұлттық оператордың функциялары мен өкілеттіктерін іске асыру мақсатында Қоғамға жаңа құрылым енгізді:
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Қоғамның жаңа құрылымына келесі бөлімшелер кіреді:
1) орталық аппарат;
2) өндірістік департаменттер;
3) Алматы филиалы;
4) аймақтық орталықтар
Орталық аппарат әкiмшiлiк блок екенiн көрсетiп, Қоғамда жалпы басшылықты жүзеге асырады, стратегияны, перспективалық және ағымды даму жоспарын әзiрлейдi, Қоғам мемлекеттiк органдармен, мемлекеттік емес құрылымдармен және халықаралық ұйымдармен өзара iс-қимыл жасаған кезде өзiнiң мүддесiн көрсетедi.
Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру және дамытудың мемлекеттік бағдарламасын iске асыру шеңберiнде жасасқан орталық аппарат бөлiмшелерiнiң ағымды қызмет аясы шеңберiнде, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерiне техникалық қызмет көрсету мен сүйемелдеудi жүзеге асырады. Орталық аппараттың бөлiмшелерi акционерлерге, Директорлар кеңесiне және басқа да бақылаушы органдарға қаржылық және өндiрiстiк есеп берудi, сондай-ақ Қоғамды материалды-техникалық жабдықтау, персоналды таңдауды қамтамасыз етедi.
Ұлттық оператордың функциясын қамтамасыз ету үшiн Қоғамның құрамында мынадай өндiрiстiк бөлiмшелер құрылды: ақпараттық жүйелердi сервистiк сүйемелдеу департаментi, сервистік жүйелi-техникалық қызмет көрсету департаментi, жобаларды басқару және әзiрлеу департаментi, ақпараттық ресурстар мониторингі және методологиялар департаментi, Алматы филиалы және 15 аймақтық орталықтар.
Алматы филиалы "БанкНет" мәлiметтерiн желi базасында беру телекоммуникациялық қызметтер көрсетудi жүзеге асырды. 2003 жылдан бастап негiзгi клиенттердiң кетуiмен және "БанкНет" желiсiнiң жұмысын iс жүзiнде тоқтатуына байланысты, Алматы филиалы дамуға бағытталған сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсетудi және жобаларды басқару бойынша жүзеге асырады. Bloomberg (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiсiне) көрсетiлген телекоммуникациялық Интернет-қызметтерi мемлекеттiк органдарда бiрыңғай көлiк ортасын пайдалануы енгенше шектелетiн болады.
Аймақтық орталықтар осы уақытта сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсету жүзеге асырады және компьютерлiк, желiлiк және периферийлiк жабдықтарды жөндейдi, сондай-ақ облыстық салық комитеттерiнiң ақпараттық жүйелерiн басқарады және сүйемелдейдi.

Списочная численность на 1 сентября 2003 года составила 269 сотрудников.
В целях выполнения запланированных объемов работ планируется увеличение списочной численности сотрудников до 337 единиц в 2004 году, до 345 единиц в 2005 году и до 354 единиц в 2006 году.
4. Структура центрального аппарата
Структура центрального аппарата Общества представлена следующим образом:
(См. бумажный вариант)
5. Обоснование выбранной модели управления
Модель управления Общества построена на основе линейно-дивизионной модели,       которая является динамичной, максимально открытой, профессионально управляемой и ориентированной на долгосрочное сотрудничество с заказчиками.
В cooтветствии с действующим законодательством и Уставом Общества исполнительным органом является Правление, состав которого утверждается Советом директоров. Общее руководство деятельностью Общества осуществляет Председатель Правления (Президент), который обеспечивает проведение государственной политики в информатизации, сочетая принципы единоначалия и коллегиальности управления.
Структура выбранной модели управления компании ориентирована на выполнение поставленных перед Обществом задач.
2. Анализ информатизации государственных органов
1. Анализ расходов на информатизацию государственных органов.
По данным проведенного Обществом анализа расходов на информатизацию государственных органов за 2000-2002 годы, на мероприятия по информатизации государственных органов Республики Казахстан из республиканского бюджета было направлено 24,3 млрд. тенге.
Из общей суммы этих расходов 21,4 млрд. тенге (88%) освоено шестью администраторами бюджетных программ. Текущие расходы на информатизацию государственных органов за этот период составили 8,2 млрд. тенге, расходы на программы развития - 16 млрд тенге.
Разработка и внедрение информационных систем в отчетный период осуществлялась в соответствии с отраслевыми программами и Государственной программой формирования и развития национальной информационной инфраструктуры, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 16 марта 2001 года N 573 (далее - Государственная программа).
Администратором республиканских бюджетных программ в рамках Государственной программы является Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи. Государственная программа предусматривает реализацию семи подпрограмм (мониторинг состояния информационных ресурсов, создание стандартов электронного обмена данными, внедрение электронной коммерции, аукционов и тендеров, создание информационной инфраструктуры государственных органов, интеграция государственных информационных систем, создание государственных баз данных, мониторинг социально-экономического развития). Отчет о ходе реализации Государственной программы был подготовлен Обществом по состоянию на 1 ноября 2003 года, рассмотрен и принят к сведению на заседании Комиссии по координации работ по формированию и развитию национальной информационной инфраструктуры и деятельности по основным направлениям обеспечения информационной безопасности Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года (протокол N 17-52/И-693).
В целом информационные системы государственных органов (действующие и планируемые) можно классифицировать по их назначению в следующем порядке (рисунок 1):

2003 жылғы 1 қыркүйекке қызметкерлердiң тiзiмдiк саны 269 құрады.
Жоспарланған ауқымды жұмыстарды орындау мақсатында қызметкерлердiң тiзiмдiк санын 2004 жылы 337-ге дейiн, 2005 жылы 345-ке дейiн, 2006 жылы 354-ке дейiн өсiру жоспарлануда.
4. Орталық аппараттың құрылымы
Қоғам орталық аппаратының құрылымы мынадай үлгіде ұсынылған:
(қағаз мәтінінен қараңыз)
5. Басқаруға таңдап алынған моделдiң негiздемесi
Қоғамның басқару үлгісi жылдам, барынша ашық, кәсiби басқарылатын және тапсырыс берушiмен ұзақ мерзiмдi ынтымақтастыққа бағытталған желiлi-дивизиондық негiзiнде құрылған. Қолданыстағы заңнамаға және Қоғамның Жарғысына сәйкес Қоғамның атқарушы органы Басқарма болып табылады, оның құрамын Директорлар кеңесi бекiтедi. Қоғамның қызметiне жалпы басшылықты Басқарма төрағасы (Президент) жүзеге асырады, ол басқарудың дара басшылық пен алқалылық қағидаттарымен ұштастыра отырып, ақпараттандыруда мемлекеттiк саясатты жүргiзудi қамтамасыз етедi.
Таңдап алған компанияны басқару құрылымының моделi қоғамның алдына қойылған мiндеттердi орындауға бағытталған.
2. Мемлекеттік органдардың ақпараттандырылуын талдау
1. Мемлекеттік органдарды ақпараттандырудың
шығыстарын талдау
Қоғаммен жүргізiлген осы деректер бойынша 2000-2002 жылдарға мемлекеттік органдарды ақпараттандырудың шығыстарын талдау, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын ақпараттандыру бойынша іс-шарасына республикалық бюджеттен 24,3 млрд. теңге жолданды.
Жалпы бұл шығыстар сомасынан 21,4 млрд. теңге (88%) бюджеттік бағдарламаның алты әкiмгерлерiмен игерiлген. Мемлекеттiк органдарды ақпараттандыруға ағымды шығыстар осы кезеңге 8,2 млрд. теңгенi, даму бағдарламасына шығыстар 16 млрд. теңгенi құрады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 16 наурыздағы N 573  Жарлығымен бекiтiлген ақпараттық жүйелердi әзiрлеу және ендiру есептi кезеңде қалыптасқан бағдарлама (бұдан әрі - Мемлекеттiк бағдарлама) және ұлттық ақпараттық инфрақұрылымның дамуы салалы бағдарламалармен және Мемлекеттік бағдарламаларға сәйкес жүзеге асырылған.
Республикалық бюджеттiк бағдарламаның әкiмгерi Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттігi болып табылады. Мемлекеттiк бағдарлама жетi бағдарламаға жататын iске асыруын көздейдi (ақпараттық ресурстар жағдайы мониторингі, электрондық деректер алмасу стандартын құру, электрондық коммерция енгiзу, аукциондар және тендерлер, мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымдарын құру, мемлекеттік ақпараттық жүйелердi бiрiктiру, мемлекеттiк дерекқор құру, әлеуметтiк-экономикалық даму мониторингі). 2003 жылғы қарашаның 1-дегі жағдайы бойынша Қоғаммен Мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру барысы туралы есебi дайындалып, Қазақстан Республикасының ақпараттар қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету негізгi бағытының қызметi және ұлттық ақпараттық инфрақұрылымды дамыту мен әзiрлеу, қалыптасу бойынша Комиссияның тарапына мәжілiсiнде қаралып және 2003 жылғы желтоқсанның 4-де қабылданды (хаттама N 17-52/И-693).
Жалпы мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерін (iс-әрекеттегi және жобадағы) олардың мақсаты бойынша келесi тәртiпте жiктеуге болады (1 сурет):

1) общегосударственные системы;
2) государственные базы данных;
3) финансовые системы;
4) отраслевые системы экономики;
5) системы социальной сферы;
6) системы правовой и правоохранительной информации;
7) системы обеспечения административно-управленческой деятельности государственных органов;
8) обеспечивающие системы.
Рисунок 1.
(См. бумажный вариант)
Анализ показывает, что за отчетный период в целом ряде государственных органов произошел переход от разработки локальных задач к созданию интегрированных распределенных многоуровневых информационных систем. Разработка в основном осуществляется с применением современных информационных технологий Базы данных создаются с использованием современных СУБД (Oracle, Informix, Microsoft SQL Server, Lotus Notes). Наряду с этим имеют место действующие локальные задачи или комплексы задач, реализованные на инструментальных средствах старого поколения.
Наиболее крупными действующими информационными системами являются информационная система налогового комитета, казначейства, государственного центра по выплате пенсии, таможенного Агентства. Работают ряд информационных систем, таких как "Планирование республиканского бюджета", "Управление кадрами государственной службы (ИСУК)", "Управление госсобственностью", "Система выдачи удостоверений и паспортов" и др. На стадии разработки находится целый ряд информационных систем, в том числе проекты в рамках Государственной программы, информационные системы по земельному кадастру, Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, АИС "Сайлау" и др.
Вместе с тем в эксплуатации преобладают задачи и комплексы задач, решаемые на уровне персональных компьютеров.
Сопровождение информационных систем в ряде государственных органах осуществляется подведомственными предприятиями: РГП "ЦИФС" Министерства финансов Республики Казахстан, РГП "ИПЦ" Министерства внутренних дел Республики Казахстан, НПЦ "Зем" Агентства Республики Казахстан по земельным ресурсам, РГКП "ГЦВП" Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан.
Услуги по сопровождению информационных систем государственных органов, не имеющих собственных подведомственных предприятий, на данном этапе осуществляются коммерческими, частными IТ-компаниями.
2. Основные клиенты Общества
В соответствии с миссией Общества, по мере реализации Государственной программы формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан предполагается, что основными клиентами Общества станут государственные структуры и ведомства. В дальнейшем Общество планирует представлять более полный спектр комплексных информационных услуг на основе защищенной единой транспортной среды государственных органов.

1) жалпымемлекеттiк жүйелер;
2) мемлекеттiк дерекқорлар;
3) қаржылық жүйелер;
4) экономика саласының жүйелері;
5) әлеуметтiк саланың жүйелерi;
6) құқық және құқыққорғау ақпараттарының жүйелері;
7) мемлекеттiк органдардың әкiмшiлiк-басшылық қызметiн қамтамасыз ету жүйелерi;
8) қамтамасыз ету жүйелерi.
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Талдау көрсеткендей есептi кезеңде жалпы қатардағы мемлекеттiк органдарда жергiлiктi мәселелердi әзiрлеуден бiрiктiрiп үлестiрiлген көп деңгейлi ақпараттық жүйелерге өттi. Негізiнен әзiрлеу жаңазаманғы ақпараттық технологияларды қолданудан бастап жүзеге асады. Дерекқор жаңазаманғы ДББЖ-ны қолдану арқылы құрылды (Оrасlе, Infomix, Microsoft, SOL Server, Lotus Notes ).
Бұлармен қатар жергілiктi мәселелер немесе кешендi мәселелер кейiнгі уақыттағы iске асырылған көне аспаптық құралдарда орын алады.
Iс-әрекеттегі ең iрi ақпараттық жүйелер салық комитетiнiң ақпараттық жүйесi, қазынашы, Кеден агенттігінiң зейнетақы төлеу бойынша мемлекеттiк орталығы болып табылады. Ақпараттық жүйелер қатарында мынадай жүйелер жұмыс iстейдi олар "Республикалық бюджетті жоспарлау", "Мемлекеттiк қызметтегi кадрларды басқару (КБАЖ)", "Мемлекеттiк меншiктi басқару", "Жеке куәлiк және төлқұжат беру жүйелерi" және басқалар. Әзiрлеу сатысында түгелдей қатарда ақпараттық жүйелер жатыр оның iшiнде Мемлекеттiк бағдарламалар шеңберiндегі жобалар, жер кадастры бойынша ақпараттық жүйелер, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылық министрлiгi, ААЖ "Сайлау" және басқалар.
Онымен қатар персоналдық компьютер деңгейiнде шешiлетiн пайдаланудан асып түсетiн мәселелер мен кешендi мәселелер.
Кейбiр мемлекеттiк органдарда ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу ведомстваға жататын мекемелермен жүзеге асады: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi РМК "ҚЖАО", Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi РМК "АТО", Қазақстан Республикасының жер ресурстары жөнiндегi ҒӨО "Жер", Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігінiң РМҚК "ЗТМО".
Мемлекеттiк органдардың ведомстваға жататын мекемесi болмағандықтан ақпаратттық жүйелердi сүйемелдеу бойынша қызметi, осы кезеңде коммерциялы жеке IT-компаниясымен жүзеге асады.
2. Қоғамның негiзгi клиенттерi
Қоғамның миссиясына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастырудың және дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын iске асыруына орай, Қоғамның негiзгi клиенттерi мемлекеттiк құрылымдар мен ведомствалар болады деп топшылайды. Болашақта Қоғам мемлекеттiк органдардың қорғалған бiрыңғай көлiктiк орта қызметi негiзiнде кешендiк ақпараттық қызмет көрсетулердiң барынша толық спектрiн ұсынатын болады.

3. Анализ производственно-финансовой деятельности
Общества за 2002-2003 годы
Анализ производственной деятельности
В рамках реализации Государственной программы в 2002 году между Комитетом по связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Обществом были заключены договора на общую сумму 218,4 млн. тенге.
В течение 2002 года в рамках Государственной программы согласно отчетам выполнены следующие объемы работ:
по созданию единой системы электронного документооборота (осуществлялось управление проектом ЕСЭДО) на сумму 5,7 млн. тенге;
по созданию информационной инфраструктуры государственных органов (разработано техническое задание и создан Web-сайт Правительства Республики Казахстан с организацией удаленного доступа на 15,4 млн. тенге; создан справочник и сайт официальных электронных адресов Республики Казахстан и разработаны правила получения электронных адресов и использования государственных символов и государственной информации в Интернет на 6,2 млн. тенге, разработаны технические задания на создание системы электронных архивов государственных органов и для центра идентификации ключей на 7,7 млн. тенге) на общую сумму 29,3 млн. тенге;
по мониторингу информационно-телекоммуникационных ресурсов государственных органов (созданы два основных модуля второй очереди информационной системы "Государственный регистр информационно-телекоммуникационных ресурсов") на сумму 19,3 млн. тенге;
по созданию системы электронной коммерции, аукционов и тендеров (проведены научно-исследовательские работы для организации центра электронной коммерции и разработано соответствующее техническое задание) на сумму 11,7 млн. тенге;
по сопровождению информационной инфраструктуры государственных органов (осуществлялось сопровождение Государственного регистра информационно-телекоммуникационных ресурсов государственных органов и обслуживание сегмента Интернет "KZ") на сумму 6,7 млн. тенге;
по государственной базе данных "Физические лица" (разработана концепция, техническое задание на создание и функционирование Государственной базы данных "Физические лица", проект единого регистрационного кода для физических лиц Республики Казахстан и правила их ведения) на сумму 5,5 млн. тенге.
Разработан пакет нормативных документов, регламентирующих порядок передачи и хранения документации и кодов информационно-телекоммуникационных систем государственных органов.
Кроме того, в течение 2002 года в рамках долгосрочного договора с Министерством государственных доходов Республики Казахстан Обществом осуществлялись работы и оказывались услуги по сервисному обслуживанию технических средств, администрированию и сопровождению информационных систем центрального аппарата и территориальных подразделений Налогового Комитета. Практически во всех областных налоговых комитетах было организовано и проведено обучение государственных служащих по курсам "Компьютерное оборудование" и "Работа с офисными приложениями" более 1000 специалистов. В целом объем выполненных работ по Налоговому Комитету составил 231,2 млн. тенге.

3. Қоғамның 2002-2003 жылдарға арналған
өндiрiстiк-қаржылық қызметiн талдау
Өндiрiстiң қызметiн талдау
Қоғам Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастырудың және дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру шеңберiнде 2002 жылы Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі комитетi мен Қоғам арасында жалпы сомасы 218,4 млн. теңгеге шарттар жасалды.
2002 жыл бойы Мемлекеттiк бағдарламалар шеңберінде қорытынды есебi бойынша келесi көлемдегi жұмыстар орындалды:
электронды құжаттар айналымының бiрыңғай жүйесін құру бойынша (ЭҚА БЖ жобаларды басқару жүзеге асты) 5,7 млн. теңге сомасында;
мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылым жүйесін құру бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Web-сайт Үкіметі құрылған қашықтан кiру 15,4 млн. теңге сомасында ұйымдастырылып техникалық тапсырмасы әзiрленді;
Қазақстан Республикасында ресми электрондық сайт пен анықтама құрылды және электрондық адрестер мен мемлекеттiк рәсiмдердi пайдалану және Интернет-кеңiстiкте мемлекеттiк ақпараттарды 6,2 млн. теңге көлемiнде алу ережесi әзiрленген; мемлекеттiк органдарда электрондық мұрағаттардың жүйесiн құру және кілттердiң идентификация орталығы үшiн 7,7 млн. теңге көлемiнде) 29,3 жалпы сомасында техникалық тапсырма әзiрленген;
мемлекеттiк органдардың ақпараттық телекоммуникациялық ресурстарының мониторингi жүйесін құру бойынша 19,3 млн. теңге сомасына екiншi кезектегi "Ақпараттық телекоммуникациялық ресурстарының мемлекеттік тiзiмдерi" ақпараттық жүйесiнiң екi негізгі үлгісi құрылды;
электрондық коммерция, аукциондар мен тендерлер өткiзу жүйесiн құру бойынша 11,7 млн. теңгеге электрондық коммерция орталығын ұйымдастыру үшiн ғылыми-зерттеу жұмыстары жүргiзiлдi және тиiстi техникалық тапсырмалар әзiрлендi;
6,7 млн. теңгеге мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымын сүйемелдеу бойынша (мемлекеттiк органдардың телекоммуникациялық ресурстарының Мемлекеттiк тiзімін сүйемелдеу және "КZ" Интернет сегментiне қызмет көрсету) жүзеге асырылды;
5,5 млн. теңгеге "Жеке тұлғалар" мемлекеттiк дерекқорлар бойынша "Жеке тұлғалар" мемлекеттiк дерекқорын құру мен қалыптастыру тұжырымдамасы, техникалық тапсырмасы, Қазақстан Республикасының жеке тұлғалары үшiн бiрыңғай тiркеу коды және оларды жүргізу ережелерi әзiрлендi.
Мемлекеттiк органдардың ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелерiнiң құжаттамалары мен кодтарын сақтау және беру тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құжаттар пакетi әзiрлендi.
Бұдан басқа, 2002 жыл iшiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Кiрiс министрлiгімен жасалған ұзақмерзiмдi шарттар шеңберiнде Қоғам Салық комитетінің орталық аппараты мен аумақтық бөлiмшелерiнiң ақпараттық жүйелерiн әкiмшiлiктендiру және сүйемелдеу, техникалық құралдарға сервистік қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды жүзеге асырды. Барлық облыстық Салық комитеттерiнде мемлекеттiк қызметшiлердi "Компьютерлiк жабдықтар" және "Офистiк қосымшалармен жұмыс" курстары бойынша оқыту ұйымдастырылды және 1000 астам маман оқудан өттi. Жалпы алғанда, Салық комитетi бойынша орындалған жұмыстар көлемi 231,2 млн. теңгені құрады.

Во втором полугодии 2002 года по договору с Агентством таможенного контроля Республики Казахстан были выполнены работы по техническому обслуживанию компьютерного, периферийного и сетевого оборудования на сумму 6,2 млн тенге.
Обществом оказывались телекоммуникационные услуги 400 клиентам (юридическим и физическим лицам). Телекоммуникационное оборудование Общества морально устарело и не обновлялось последние 3-4 года. По этой причине за 2002 год от услуг отказались основные клиенты и было расторгнуто 84 договора. Среди них основные потребители - Национальный Банк Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, РГКП "Государственный центр по выплате пенсий", ИВЦ Агентства Республики Казахстан по статистике и другие. Они создали собственные сети передачи данных и перешли к другим провайдерам, предоставляющим услуги на основе новых технологий. В настоящее время сеть передачи данных "БанкНет" практически не существует и спектр услуг ограничивается Интернетом и электронной почтой.
Проводились работы по монтажу структурированной кабельной сети в 13-ти филиалах Национального Банка Республики Казахстан. Объем выполненных монтажных работ со стоимостью поставленного Национальному Банку оборудования составил 15,8 млн. тенге.
В течение первого полугодия 2003 года согласно отчетам было продолжено выполнение мероприятий по договорам в рамках Государственной программы, заключенным в 2002 году, на общую сумму 140,3 млн. тенге, в том числе:
завершено внедрение и инсталляция первой очереди единой системы электронного документооборота в 8-ми государственных органах на сумму 37 млн тенге;
поставлено необходимое лицензионное базовое программное обеспечение на сумму 34 млн. тенге;
проведены научно-исследовательские работы по созданию второй очереди Единой системы Электронного Документооборота государственных органов (далее - ЕС ЭДО) на сумму 22 млн. тенге;
организован учебный процесс и проведено соответствующее обучение более 80-ти государственных служащих ЕС ЭДО на сумму 7,6 млн. тенге;
осуществлялось управление проектом ЕС ЭДО на сумму 2,2 млн. тенге;
выполнялось обслуживание технических средств, установленных в Администрации Президента РК и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан на сумму 0,8 млн. тенге;
обучено 40 специалистов государственных органов по курсу "Ведение Государственного регистра информационно-телекоммуникационных ресурсов" на сумму 1,3 млн. тенге;
завершены работы по разработке второй очереди системы "Государственный регистр информационно-телекоммуникационных ресурсов" на сумму 11,7 млн. тенге.
В 2003 году осуществлялось выполнение работ по обязательствам долгосрочного договора с Министерством финансов Республики Казахстан на техническое обслуживание оборудования и сопровождение информационных систем.
В рамках мероприятий Государственной программы выполнялись следующие работы:
по сопровождению информационной инфраструктуры государственных органов осуществлялось наполнение и систематизация данных Государственного регистра информационно-телекоммуникационных ресурсов на основании предоставляемой информации государственных органов;
по созданию государственной базы данных "Физические лица" осуществлялось управление проектом и обслуживание технических средств, используемых для создания проекта;
по созданию единой системы электронного документооборота государственных органов (ЕС ЭДО) продолжалось выполнение технического обслуживания вычислительных средств, внедряемых по данной программе, управление проектом, начаты установка серверов в государственных органах для электронного документооборота и внедрение программного продукта ЕСЭДО в 12-ти государственных органах, проводилось обучение по курсам пользователей государственных служащих и системных администраторов Lotus/Domino;
по созданию информационной инфраструктуры государственных органов осуществлялось сопровождение Web-сайта Правительства РК, а также техническое обслуживание аппаратно-программных комплексов;
по системе мониторинга состояния информационно-телекоммуникационных ресурсов продолжалось техническое обслуживание средств системы  мониторинга, начата разработка дополнительных модулей программного обеспечения регистра информационно-
телекоммуникационных ресурсов.
В целях реального участия Общества в управлении проектами Государственной программы в октябре 2003 года проведена работа по заключению тройственных соглашений с Агентством Республики Казахстан по информатизации и связи и его подрядчиками.
Анализ финансовой деятельности Общества

2002 жылдың екiншi жарты жылдығында Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігiмен шарт бойынша 6,2 млн теңге сомасына компьютерлерге, периферийлiк және желiлiк жабдықтарға техникалық қызмет көрсету жөнiндегi жұмыстар орындалған еді.
Қоғам 400 клиентке (заңды және жеке тұлғаларға) телекоммуникациялық қызметтер көрсеттi. Қоғамның телекоммуникациялық құралдары моралды ескiрдi және соңғы 3-4 жылда жаңартылған жоқ. Бұл ретте 2002 жыл iшiнде телекоммуникациялық қызметтер көрсетуден негiзгi клиенттер бас тартты және тұтастай алғанда жыл iшiнде 84 шарт бұзылды. Олардың арасында қызметтердiң негізгi тұтынушылары - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, РМҚК "Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталығы", Қазақстан Республикасы Статистика жөнiндегi агенттiгiнiң АЕО-ғы және басқалар. Олар деректердi беру үшiн өз телекоммуникациялық меншік желiлерiн құрды немесе басқа провайдерлердің қызметтерін жаңа негіздегі технологияларын пайдаланады. Қазiргі уақытта "Банкнет" дерек беру желiсi iс жүзінде жоқ және Интернет және электрондық пошта қызметi спекторымен шектеледi.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң 13 филиалында құрылымданған кабелдік желiлердi монтаждау жөнiндегі жұмыстар жүргiзiлдi. Орындалған монтаждау жұмыстарының көлемi Ұлттық банкке орнатылған жабдықтардың құнын қосқанда 15,8 млн. теңгенi құрады.
2003 жылдың бiрiншi жарты жылдығы ішiнде Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiнде 2002 жылы жалпы сомасы 140,3 млн. теңгеге жасалған шарттар бойынша iс-шараларды орындау өз жалғасын тапқан болатын, оның iшiнде:
37 млн теңгеге 8 мемлекеттiк органмен электрондық құжат алмасудың бiрыңғай жүйесiнiң бiрiншi кезегiн енгiзу және инсталляциялау аяқталды;
34 млн. теңгеге қажеттi лицензияланған базалық бағдарламалық қамтамасыз етулер жеткiзiлдi;
Электронды құжаттар айналымы бiрыңғай жүйесiнiң екiншi кезегiн жасау бойынша (бұдан әрi - ЭҚА БЖ) 22 млн. теңгеге ғылыми-зерттеу жұмыстары жүргiзiлдi;
7,6 млн. теңгеге оқу процесi ұйымдастырылды және 80 астам мемлекеттік қызметшiлердi ЭҚА БЖ тиiстi оқыту жүргізiлдi;
2,2 млн. теңгеге ЭҚА БЖ жобасын басқару жүзеге асырылды;
0,8 млн. теңгеге ҚР Президенті Әкiмшiлiгінде және ҚР Премьер-Министрі Кеңсесiнде орнатылған техникалық құралдарға қызмет көрсетiлдi;
"Ақпараттық телекоммуникациялық ресурстардың Мемлекеттiк тiзiмiн жүргiзу" курсы бойынша 1,3 млн. теңгеге мемлекеттiк органдардан 40 маман оқытылды;
11,7 млн. теңгеге "Ақпараттық телекоммуникациялық ресурстардың Мемлекеттiк тiзiмi" жүйесiнің екiншi кезегiн әзiрлеу бойынша жұмыстар аяқталды.
2003 жылы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және ақпараттық жүйелердi сүйемелдеуге ұзақ мерзiмдi шарт мiндеттемесi бойынша жұмыстарды атқару жүзеге асырылды.
Мемлекеттiк бағдарламалардың iс-шаралар шеңберiнде мынадай жұмыстар орындалды:
мемлекеттік органдардың ақпараттық инфрақұрылымын сүйемелдеу бойынша ақпараттық-телекоммуникациялық ресурстардың Мемлекеттiк тiзiмiнiң деректерiн толықтыру және жүйелеу мемлекеттік органдар ұсынған ақпараттар негiзiнде жүзеге асырылады;
"Жеке тұлғалар" мемлекеттiк дерекқорын құру бойынша пайдаланылатын жобаны құру үшін, жобаны басқару және техникалық құралдарға қызмет көрсету жүзеге асырылды;
осы бағдарлама бойынша енгізілетін жобаны басқару мемлекеттік органдардың электронды құжаттар айналымының бiрыңғай жүйесiн (ЭҚА БЖ) құру бойынша есептеу құралдарына техникалық қызмет көрсетудi орындау жалғасты, 12 мемлекеттік органдарында ЭҚА БЖ бағдарламалық өнiмдi ендiру және электрондық құжаттар айналымы үшін мемлекеттiк органдарында серверлер орнатыла бастады, пайдаланушы мемлекеттiк қызметшілердi және Lotus/Domino жүйелiк әкiмшiлерiн курстар бойынша оқыту жүргізiлдi;
мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымын құру бойынша Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң Web-сайты сүйемелденуi жүзеге асырылды, сондай-ақ аппаратты-бағдарламалық кешендерге техникалық қызмет көрсету жүргiзiлдi;
ақпараттық-телекоммуникациялық ресурстардың жай-күйiнiң мониторингі жүйесі бойынша мониторинг жүйесі құралдарына техникалық қызмет көрсету жалғасып жатыр, ақпараттық-телекоммуникациялық ресурстар тiзiмi бағдарламалық қамтамасыз етуiнiң қосымша модулдерiн әзiрлеу басталды.
Қоғамның нақты қатысуы мақсатында Мемлекеттiк бағдарламалар жобаларын басқаруда 2003 жылдың қазанында Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттігі ақпараттандыру және байланыс және оның мердігерлерімен үш жақты келiсiм жасасқаны бойынша жұмыстар жүргіздi.
Қоғамның қаржылық қызметiн талдау

В установленном порядке план Общества на 2002 год утвержден решением общего собранием акционеров от 22 января 2002 года, протокол N 6.
По итогам деятельности за 2002 год доход, полученный Обществом, составил 558 млн. тенге (с учетом НДС - 647 млн. тенге), при плане 1405,3 млн. тенге, что составило 39,7%. В тоже время по сравнению с 2001 годом рост составил 15% (было 485,2 млн. тенге).
Доходы от основной деятельности составили 449,6 млн тенге при плане 1394,4 млн тенге, выполнение плана составило 32,2%. В том числе:
по выполнению Государственной программы - 69,1 млн. тенге;
от технического обслуживания компьютерного, периферийного и сетевого оборудования Налогового Комитета Министерства финансов РК - 199,3 млн. тенге;
по телекоммуникационным услугам - 158,7 млн. тенге;
по другим направлениям производственной деятельности - 22,5 млн. тенге.
Доходы от неосновной деятельности составили 108,4 млн. тенге при плане 10,8 млн. тенге (в том числе за счет дохода от уценки в сумме 96,5 млн. тенге).
Причинами неисполнения доходной части бюджета Общества являются снижение объемов телекоммуникационных услуг и невыполнение мероприятий, предусмотренных бюджетными программами, несвоевременное принятие мер по замене морально и физически устаревшего оборудования, которое не обеспечило достаточной скорости передачи данных, требуемых заказчиками. Кроме того, действующие тарифы на предоставление телекоммуникационных услуг не приводились в соответствие к меняющимся условиям рынка. Все это привело к оттоку основных клиентов к другим провайдерам. Участие Общества в открытых конкурсах не принесло результатов ввиду относительно высокой себестоимости предлагаемых работ и услуг.
За 2002 год Обществом произведено расходов на сумму 871,6 млн. тенге при плане
1 392,2 млн. тенге ("экономия" расходов составила 520,6 млн. тенге).
Структура расходов сложилась следующим образом:
себестоимость работ и услуг составила 446,9 млн. тенге;
расходы периода составили 132,6 млн. тенге;
расходы, связанные с неосновной деятельностью, составили 292,1 млн. тенге.
По сравнению с 2001 годом расходы 2002 года увеличились на 388 млн. тенге. Увеличились расходы на оплату труда на 33,2% в связи с ростом численности работников Общества, затраты на услуги сторонних организаций на 109,1 млн. тенге, административно- хозяйственные расходы на 48,2% за счет роста затрат на служебные командировки, услуги связи и по аренде служебных помещений. Кроме того, увеличение расходов в 2002 году на 79,9% по сравнению с 2001 годом связано с включением затрат (провизии) по списанию (на сумму 96,8 млн. тенге) и расходов по уценке основных средств и нематериальных активов (на сумму 193,4 млн. тенге). При приеме-передачи склада в Алматинском филиале была выявлена недостача основных средств в сумме 179 тыс. тенге на 07.10.02 г. Факт недостачи по сумме был отражен по итогам инвентаризации 2002 года.

Белгiлеген тәртіпте Қоғамның жоспары 2002 жылға жалпы акционерлер жиналысының шешімімен 2002 жылғы қаңтардың 22-де бекітiлген, N 6 хаттама.
2002 жыл iшiндегі қызмет қорытындысы бойынша Қоғамның алған кiрiсi жоспарланған 1405,3 млн. теңгеден 558 млн. теңгенi (ҚҚС есепке алса  - 647 млн. теңге) құрады, бұл дегенiмiз 39,7%. Әйтсе де 2001 жылмен салыстырғанда өсiм 15% (485,2 млн. теңге болған) құрады.
Негiзгі қызметтен кiріс жоспарланған 1 394,4 млн. теңгеден 449,6 млн. теңгенi құрады, жоспардың орындалуы 32,2% құрады. Оның iшiнде:
Мемлекеттiк бағдарламаны орындау бойынша - 69,1 млн. теңге;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң компьютерлік, периферийлік және желілік жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуден - 199,3 млн. теңге;
телекоммуникациялық қызмет көрсетулер бойынша 158,7 млн. теңге;
өндiрістiк қызметтiң басқа бағыттары бойынша - 22,5 млн. теңге.
Негізгi емес қызметтен кiрiстер 108,4 млн. теңгенi құрады, жоспарланғаны - 10,8 млн. теңге (оның iшiнде бағаның арзандауынан түскен кірістер есебінен 96,5 млн. теңге).
Қоғам бюджетiнiң кiрiс бөлiгiнiң орындалмау себептерi телекоммуникациялық қызмет көрсетулер көлемiнiң азаюы және бюджеттік бағдарламаларда көзделген шаралардың орындалмауы болып табылады.
Дер кезінде ауыстыру бойынша шара қолданбағандықтан моральдық және физикалық ескiрген жабдықтар деректерiн беру жылдамдығы айтарлықтай тапсырушының талабын қамтамасыз ете алмады. Бұдан басқа, телекоммуникациялық қызмет көрсетулердің қолданыстағы тарифтері рыноктағы өзгермелі жағдайларға сәйкес келтірілмеді. Осылардың барлығы клиенттердің басқа провайдерлерге кетуіне әкелiп соқтырды. Қоғамның ашық конкурстарға қатысуы ұсынылатын жұмыстар мен қызмет көрсетулердiң өзiндік құнының салыстырмалы жоғарылығы жағдайында еш нәтиже бермедi.
2002 жыл iшiнде Қоғам жоспарланған 1 392,2 млн. теңгеден 871,6.млн. теңге сомасына шығыстар жүргізді (шығыстарды "үнемдеу" 520,6 млн. теңгенi құрады).
Шығыстар құрылымы былайша қалыптасты:
қызмет және жұмыстың өзіндік құны 446,9 млн.теңгені құрады;
кезең шығыстары 132,6 млн.теңгенi құрады;
негізгі емес қызметтерге байланысты шығыстар 292,1 млн.теңгенi құрады.
2001 жылмен салыстырғанда 2002 жылғы шығыстар 388 млн. теңгеге артты. Қоғамның жұмысшылар санының артуына байланысты еңбекақы төлеуге жұмсалған шығыстар 33,2% артты, сырттан келген ұйымдардың қызмет көрсетулерiне шығындар 109,1 млн. теңгеге, қызметтiк iссапарларға, байланыс және қызметтік ғимараттарды жалдау қызметтеріне шығындардың артуы есебінен әкімшілік-шаруашылық шығыстар 48,2% артты. Бұдан басқа, 2001 жылмен салыстырғанда 2002 жылғы шығыстардың 79,9% артуы есептен шығару (96,8 млн.теңге) бойынша шығындардың (провизия) енгізiлуiмен және негізгi құралдар мен материалдық емес активтерді арзандатумен (193,4 млн. теңге сомасына) байланысты.
Алматы филиалындағы қойманы қабылдау-табыстау кезiнде 07.10.02 жылға 179 мың теңге сомасында негiзгi қаражаттың жеткiлiксiздiгi анықталды. Қызметтiк тексеру жүргізілген жоқ және де жетiспеушiлiктердiң сомасы шығыстарға енгізілген жоқ. Сома бойынша жеткiліксiздiк фактiсi 2002 жылғы түгендеу қорытындылары бойынша көрiнiс тапты.

По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2002 год Обществом получен отрицательный финансовый результат 313,6 млн. тенге, в том числе:
по результатам хозяйственной деятельности на сумму 119,9 млн. тенге;
создание провизии по списанию основных средств и нематериальных активов на сумму 96,8 млн. тенге;
по результатам уценки основных средств и нематериальных активов на сумму 96,9 млн. тенге.
В 2002 году фактически уплачено в бюджет налогов и других платежей на общую сумму 71,2 млн. тенге.
План Общества на 2003 год утвержден Советом директоров от 21 апреля 2003 года, протокол N 11.
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 8 месяцев 2003 года получено доходов на сумму 287,7 млн тенге, при плане 478,4 млн. тенге (60% плана). Доходы от основной деятельности составили 283,3 млн тенге, от неосновной деятельности - 4,4 млн. тенге.
За 8 месяцев 2003 года Обществом произведено расходов на сумму 380,8 млн. тенге. Структура расходов сложилась следующим образом:
себестоимость работ и услуг составила 286,8 млн. тенге;
расходы периода составили 93,1 млн. тенге;
расходы, связанные с неосновной деятельностью - 0,9 млн. тенге.
За 8 месяцев 2003 года Обществом получен убыток в размере 93,1 млн. тенге.
Для стабилизации финансовой ситуации Общество разработало план мероприятий и планирует обеспечить в полном объеме принятые обязательства по реализации мероприятий Государственной программы. Дополнительные объемы работ предусматривается получить по разработке технического задания на создание мультисервисной транспортной среды для государственных органов, по проведению комплексного анализа затрат за прошедшие три года на информатизацию и определению эффективности действующих информационных систем государственных органов с целью выработки единых подходов к функционированию информационной инфраструктуры, по разработке единых нормативов обеспеченности аппаратно-техническими средствами и нормативов стоимости, необходимых при планировании средств на их закупку с учетом типов, классов оборудования.
От мероприятий по реализации бюджетных программ в 2003 году получено доходов на сумму 197,2 млн. тенге, от работ по договору с Министерством финансов Республики Казахстан - 184,1 млн. тенге. По телекоммуникационным услугам - 45,5 млн. тенге. Общая сумма доходов в 2003 году составила 443,7 млн. тенге.
Одновременно Общество предусматривало оптимизацию расходов по всем направлениям, в том числе уменьшились расходы за счет оптимизации затрат по себестоимости на 14,6 млн. тенге, расходов периода на 14,2 млн. тенге. С учетом принятых мер в 2003 году расходы составили 539,3 млн. тенге.

2002 жыл үшiн қаржы-шаруашылық қызметтің қорытындысы бойынша Қоғаммен 313,6 млн.теңгеге терiс қаржылық нәтиже алынды, оның ішінде:
шаруашылық қызмет нәтижелерi бойынша 119,9 млн. теңге сомасына;
негізгi қаражат пен материалдық емес активтердi есептен шығару үшiн провизия жасауға 96,8 млн. теңге сомасына;
негізгi қаражат пен материалдық емес активтердi арзандау нәтижелері бойынша 96,9 млн. теңге сомасына;
2002 жылы бюджетке нақты салықтар мен басқада төлемдер 71,2 млн.теңге сома көлемiнде төлендi.
2003 жылға арналған Қоғамның Жоспары 2003 жылы 21 сәуiрде N 11 хаттамасында Директорлар кеңесiмен бекiтілдi.
2003 жылдың 8 айы iшiнде қаржы-шаруашылық қызметтiң қорытындысы бойынша 287,7 млн. теңге сомасына кiрiстер алынды, жоспардағысы 478,4 млн. теңге (жоспардың 60%).
Негізгi қызметтен кiрiстер 283,3 млн. теңгенi, негiзгi емес қызметтен - 4,4 млн. теңгенi құрады.
2003 жылдың 8 айы iшiнде Қоғам 380,8 млн. теңге сомасына шығын жүргізді.
Шығыстар құрылымы былайша қалыптасты:
жұмыстар мен қызмет көрсетулердiң өзiндiк құны 286,8 млн. теңгенi құрады;
кезеңнiң шығыстары 93,1 млн. теңгенi құрады;
негiзгi емес қызметпен байланысты шығыстар 0,9 млн. теңгенi құрады.
2003 жылдың 8 айы ішiнде Қоғам 93,1 теңге мөлшерiнде залал шектi.
Қаржылық жағдайды тұрақтандыру үшін Қоғам iс-шаралар жоспарын жасаған және Мемлекеттiк бағдарламасының iс-шараларын iске асыру жөніндегі қабылдаған мiндеттемелерiн толық көлемде қамтамасыз етудi жоспарлайды. Мемлекеттiк органдар үшiн мультисервистiк көлiктiк ортаны құруға техникалық тапсырма әзiрлеу бойынша қосымша жұмыс көлемiн алу, өткен үш жылда ақпаратқа арналған шығынды кешендi талдау жүргізу бойынша және ақпараттық инфрақұрылымның жұмыс жасауына бірыңғай көзқарас қалыптастыру мақсатында іс-әрекеттегі мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерінің тиiмдiлігін анықтау, типтiк, кластық жабдықтарды ескере отырып оларды сатып алуға арналған қаражатты жоспарлаған кезде қажеттi құнның нормативтерін және аппаратты-техникалық құралдармен қамтамасыз етудiң бiрыңғай нормативтерін әзiрлеу бойынша көзделуде.
Бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру бойынша шаралардан 2003 жылы 197,2 млн. теңге сомасында, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгімен шарт бойынша жұмыстардан 184,1 млн. теңге сомасында табыс алынды. Телекоммуникациялық қызметтер бойынша - 45,5 млн.теңге. Жалпы 2003 жылы кiрiстердiң сомасы 443,7 млн. теңгенi құрады.
Сонымен бiрге, Қоғам барлық бағыттар бойынша шығыстарды оңтайландыруды, оның iшiнде арналарды жалдауға кететін шығындарды 14,6 млн. теңгеге, кезеңнің шығыстарын 14,2 млн. теңгеге оңтайландыру есебiнен шығыстарды азайтуды көздейді.
Қабылданатын шаралардың есебiнен 2003 жылы болжалды шығыстар 539,3 млн. теңгенi құрады.

За 2003 год уплачено в бюджет налогов и других платежей на общую сумму 92,6 млн. тенге.
По итогам 2003 года получен убыток в сумме 95,6 млн.тенге.
В связи с убыточной деятельностью Обществом по итогам 2003 года не было произведено начислений и выплат дивидендов на государственный пакет акций, запланированных в размере 6,6 млн. тенге.
4. План развития на 2004-2006 годы
1. Цели и задачи (стратегические и на 2004 год)
В настоящее время имеется разобщенность между ведомственными информационными системами, в ряде государственных органов имеет место раздельное планирование работ по информатизации по подразделениям, в результате чего появляются отдельные не взаимосвязанные программные продукты. Сказывается отсутствие единой сети передачи данных, незавершенность интегрирующих межведомственных баз данных, неподготовленность нормативной базы, отсутствие необходимых классификаторов т.д.
Основной целью Общества на планируемый период является обеспечение формирования инфраструктуры е-правительства, интеграции информационных ресурсов государственных органов.
Электронное правительство (далее - е-правительство) - это сетевая инфраструктура органов государственной власти, обеспечивающая реализацию большинства функций государственного управления, в первую очередь ориентированная на взаимодействие государственного аппарата с институтами гражданского общества, бизнесом и населением, на основе новых информационно-коммуникационных технологий.
Инфраструктура е-правительства состоит из двух взаимосвязанных (интегрированных, но функционально самостоятельных) контуров (рисунок 2):
Рисунок 2
(См.бумажный вариант)
- внутренний (служебный) контур - государственная информационная инфраструктура (государственная корпоративная информационная сеть);
- внешний (публичный, открытый) контур - публичная информационная инфраструктура, обеспечивающая взаимодействие государства с гражданами и организациями.
Во внутренний контур входят функциональные информационные системы государственных органов, внутриправительственные бизнес-процессы, включая электронный документооборот и защищенный правительственный Интранет (единая телекоммуникационная среда) с единым выходом государственных служащих в Интернет и с единым шлюзом для взаимодействия с населением и бизнес-структурами.
Внешний контур составляют информационные системы, обслуживающие бизнес-процессы взаимодействия населения и бизнес-структур с правительством через единый шлюз (Web-портал Правительства Республики Казахстан, Регистр населения, "Юридические лица", Регистр недвижимости, Регистр транспорта, Удостоверяющий центр, обеспечивающий идентификацию граждан и бизнес-структур при взаимодействии с е-правительством).
Одним из основных функциональных элементов е-правительства являются процедуры идентификации и подтверждения личности субъектов обмена информации. Необходимо развить государственный регистр населения до системы национальной идентификационной системы с переходом на удостоверения личности, основанные на микрочиповых электронных карточках, в которых будет содержаться личная информация, водительское удостоверение, медицинская карточка, платежная карточка и т.д. Данная система должна стать ядром инфраструктуры е-правительства, вокруг которой должны развиваться и другие системы, одновременно интегрируясь с ней.
Одним из важных направлений е-правительства является создание и развитие Удостоверяющего центра, который будет способствовать развитию сначала электронного документооборота, далее электронной коммерции и в целом национальной идентификационной системы.
Этапы развития е-правительства сопровождаются становлением и развитием правительственного портала - важнейшей составляющей инфраструктуры е-правительства. Сервисы портала - это его функциональные возможности, удовлетворяющие ту или иную потребность населения и бизнес-структур.
Для реализации инфраструктуры е-правительства необходимо разработать стандарты данных, межведомственного обмена информацией, метаданных, информационной безопасности.
Реализация инфраструктуры е-правительства позволит обеспечить:
услуги для населения (поиск работы, заполнение и подача налоговых деклараций, удаленный доступ к лицевым счетам налогоплательщиков, социальное обеспечение и социальная защита населения, регистрация по месту жительства оформление персональных документов, обеспечение доступа к государственной информации, подача заявлений на поступление в высшие учебные заведения, постановка на учет транспортных средств, получение свидетельств о рождении и вступлении в брак, подача заявления в полицию и другие надзорные органы, услуги в области охраны здоровья и др.);
услуги для бизнес-сообщества (оформление и подача отчетности по НДС, оформление и подача корпоративной налоговой отчетности, регистрация юридических лиц, оформление и подача таможенных деклараций, подготовка и подача отчетов для статистических организаций, участие в государственных закупках, оформление разрешений и сертификатов соответствия требованиям охраны окружающей среды и др.).
Для перехода к эффективному внедрению электронных государственных услуг планируется разработать самостоятельную программу по внедрению е-правительства и план ее поэтапной реализации.
Е-правительство, как единый организм, должно иметь по аналогии с министерствами и ведомствами свой вычислительный центр, эксплуатирующий, развивающий и поддерживающий в рабочем состоянии его базовую инфраструктуру. Планируется, что таким центром должно стать ЗАО "Национальные информационные технологии", как Национальный оператор в сфере информатизации.
Задача построения инфраструктуры е-правительства не простая. Требуются решения по оптимизации бизнес-процессов правительства. При выборе технических решений требуется тщательный анализ рынка поставщиков товаров, так как, технические решения стремительно меняются и имеют короткий срок жизни.
Принимая во внимание мировой опыт построения инфраструктуры е-правительства, учитывая состояние информационных систем государственных органов и начатых работ, реализацию концепции е-правительства планируется осуществлять поэтапно со сроком не менее 3 лет.

2003 жылы бюджетке салықтар мен басқада төлемдер 92,6 млн.теңге сома көлемiнде төлендi.
2003 жылғы қорытынды бойынша 95,6 млн.теңге сомасында залал алып отыр.
Қоғамның шығынды қызметіне байланысты 2003 жылдың қорытындысы бойынша жоспарланған 6,6 млн. теңге көлемiнде акциялардың мемлекеттік пакетiне дивидендтер саналмайды және төленбейді.
4. 2004-2006 жылдарға арналған даму жоспары
1. Мақсаттар мен мiндеттер
(2004 жылға арналған және стратегиялық)
Қоғамның негiзгі мақсаты ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру және Қазақстан Республикасының ақпараттық ресурстарының бiрiгуi және электрондық үкiметтің тұжырымдамасын iске асыруы болып табылады.
Қазiргi таңда ведомствоаралық ақпараттық жүйелерде әртүрлi қатынас орын алып отыр, солармен қатар мемлекеттiк органдарда ақпараттандыру, бөлiмшелер бойынша бөлек жоспарлау орын алып, нәтижесiнде бөлек байланысы жоқ бағдарламалық өнiмдер шығады. Бiрыңғай деректер беру желiсiнiң жоқтығы, ведомствоаралық деректер базасы бiрігіп аяқталмауы, нормативтiк базаның дайын болмауы, қажеттi жiктеулер жоқтығы т.б. көрiнедi.
Қоғамның жоспарланған мерзiмдегi негізгi мақсаты е-үкiметтiң инфрақұрылымының қалыптастырылуын қамтамасыз ету, мемлекеттiк органдардың ақпараттық ресурстарын бiрiктiру болып табылады.
Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымдардың тұтастығын қалыптастыру үшiн бiрыңғай қорғалған мультисервистiк көлiктiк ортаны құрумен қоса, электрондық үкiметтiң әзiрлеуiмен iске асырылуы жоспарлануда.
Электрондық үкiметтiң - бұл инфрақұрылымдық желiсi, мемлекеттiк басқарудың барлық қызметтерiн iске асыруды қамтамасыз етушi, бiрiншi кезекте мемлекеттiк аппараттың азаматтық қоғаммен, бизнеспен және тұрғындармен жаңа ақпараттық-коммуникациялық технология негiзiнде өзара iс-қимылға бағытталған.
Электронды үкiметтiң инфрақұрылымы екi өзара байланысты (бiрiктiрiлген, бiрақ өз алдына бөлек қызметтi) нұсқадан тұрады (2 сурет):
- iшкi (қызметтiк) нұсқа-мемлекеттiк ақпараттық инфрақұрылым (мемлекеттiк корпоративтiк ақпараттық желi);
- сыртқы (жарияланған, ашық) нұсқа - жарияланған ақпараттық инфрақұрылым, мемлекеттiң азаматтары және ұйымдарымен өзара iс-қимылын қамтамасыз етедi.
Iшкi нұсқаға жұмыс жасайтын мемлекеттiк органдардың ақпараттық, жүйесi, iшкi үкiметтiк бизнес - үрдiстер, электрондық құжаттар айналымымен және үкiметтік қорғалған Интернет (бiрыңғай телекоммуникациялық орта) Интернетке мемлекеттiк қызметшiлер үшiн бiр ғана шығатын жолмен және бiр ғана шлюзбен тұрғындар мен бизнес-құрылымдар үшiн өзара iс-қимылдары кiредi.
Сыртқы нұсқа ақпараттық жүйелер, бизнес-үрдiстерге қызмет көрсететiн тұрғындардың және бизнес-құрылымдардың өзара iс-қимылдары үкiметпен бiр ғана шлюз арқылы (Қазақстан Республикасының WEB-порталы, Тұрғындар тiзiмi, "Заңды тұлғалар", Жылжымайтын мүлiк тiзiмi, Көлiк тiзiмi, Куәландыратын орталық, e-үкiметпен өзара iс-қимыл кезiнде азаматтар мен бизнес-құрылымдарын идентификациялауды қамтамасыздандыруды құрайды).
Э-үкiметтiң ең негізгi қызметтiк элементтерiнiң бiрi ақпарат алмасу субъектілерiнiң жеке тұлғасын идентификациялау және нақтылау процедуралары болып табылады. Тұрғындардың мемлекеттiк тiзiмiн ұлттық идентификациялық жүйеге жеткiзу арқылы жеке куәлiкке негізгі микрочиптiк электрондық карточкаларда оның iшiнде жеке ақпараттың болуы, көлiк жүргiзу куәлігі, медициналық карточкасы, төлем карточкасы және т.б. дамыту қажет. Осы жүйе электрондық үкiметтiң инфрақұрылымдық ұйытқысы болуы керек, айналасында басқа да жүйелер бiр мезгілде және онымен бiрiге отырып, дамуы тиiс.
Э-үкiметтің ең маңызды бағытының бiрi куәландыратын орталықты құру және дамыту болып табылады, ол алғашқыда, электрондық құжаттар айналымын, ары қарай электрондық коммерцияны және тұтастай ұлттық идентификациялық жүйенi дамытуға мүмкiндiк бередi.
Э-үкiметтiң даму кезеңi э-үкiметтiң маңызды инфрақұрылымын құрайтын-үкiметтік порталдың құрылуы және дамуымен сүйемелденедi. Порталдың сервисi - бұл оның қызметтік мүмкiншiлігі, тұрғындардың және бизнес құрылымның осы немесе өзге де сұранымын қанағаттандырушы.
Э-үкiметтiң инфрақұрылымын iске асыру үшiн мәлiметтердiң стандарттарын, ведомствоаралық ақпарат алмасу, ақпараттық қауiпсiздiк әдiстемелiк деректер әзiрлеу қажет.
Электрондық үкiметтің инфрақұрылымын iске асыруды қамтамасыз ете алады:
тұрғындар үшiн қызметтер (жұмыс iздеу, салық декларациясын толтыру және беру), салық төлеушiлердiң жеке шотына алыстан қол жеткiзу, тұрғындарды әлеуметтiк қорғау және қамтамасыз ету, тұратын жерi бойынша тiркеу, дербестiк құжаттарды рәсiмдеу, мемлекеттiк ақпаратқа кiруiн қамтамасыз ету, жоғарғы оқу орнына түсуiне арыз беру, көлiк құралдарын есепке қою, тууы туралы және неке куәлігін алу, полицияға және басқа да бақылау органдарына арыз беру, денсаулық сақтау саласындағы қызметтер және т.б.);
бизнес-қоғамдастығы үшiн қызметтер (ҮҚС бойынша есебiн беру және рәсiмдеу, корпоративтi салық есебiн беру және рәсiмдеу, заңды тұлғаларды тiркеу, кедендiк декларацияны беру және рәсiмдеу статистикалық ұйымдар үшiн есеп дайындау және беру, мемлекеттiк сатып алуға қатысу, табиғаттық ортаны қорғау талаптары бойынша сертификаттар және рұқсаттарды ресiмдеу және т.б.)
2-сурет
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Мемлекеттiк электрондық қызметтi тиiмдi ендiруге көшу үшiн электрондық үкiметтi ендiру бойынша өз алдына бағдарламаны әзiрлеу және оның кезең-кезеңмен iске асыру жоспарлануда.
E-үкiмет, бiртұтас организм, ұқсастық бойынша министрлiктермен және ведомстволармен өзiнiң есептеу орталығы, барлық оның жұмыс iстейтiн жағдайында пайдаланушы, дамушы және қолдаушы базалық инфрақұрылымы болуы тиiс. Ондай орталық "Ұлттық ақпараттық технологиялар" ЖАҚ, ақпараттандыру саласында Ұлттық оператор ретiнде болып тұруы жоспарлануда.
Э-үкiметтiң инфрақұрылымын құру мiндетi қарапайым емес. Үкiметтiң бизнес процестерiн оңтайландыру бойынша шешiмiн талап етедi. Техникалық шешiм таңдаған кезде тауар жеткiзушiлердiң рыногiн түбегейлi талдауды талап етедi, неге десеңiз техникалық шешiм өте тез ауысады және өмiрi қысқа мерзiмде болады.
Әлемдiк тәжiрибенi назарыңызға қабылдай отырып э-үкiмет инфрақұрылымының құрылуын, мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерiнiң жай-күйiн ескере отырып және Э-үкiметтiң басталған жұмысының тұжырымдамасын iске асыру кезең-кезеңмен 3 жылдан кем емес мерзiмде жүзеге асыру.
Электрондық үкiметтiң тұжырымдамасын iске асыру, басталған жұмыстарды ескере отырып кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын болады.

Работы по данной теме начаты Обществом в 4-м квартале 2003 года проведено обследование существующих телекоммуникационных сетей и информационной инфраструктуры Республики Казахстан, разрабатывается техническое задание на создание мультисервисной транспортной среды с организацией виртуальных сетей (VPN) для каждого государственного органа.
Отработаны основные проектные решения. Ориентир взят на достижения последних лет в этой области, а именно на канальном уровне на технологию DWDM (уплотненное спектральное мультиплексирование) и технологию МПЛС (быстрой коммутации пакетов в многопротокольных сетях на основе использования меток). Кроме того, выставлено требование поддержки оборудованием стандарта IPv6, обеспечивающего новые возможности маршрутизации, информационной защите и настройке сетей. Реализация этих решений позволит получить на магистральных каналах скорость до 1.6 Тбит в сек., повысить уровень информационной безопасности, реализовать каждому госоргану его виртуальную сеть, связывающую все его подразделения на трех уровнях, обеспечить защищенный выход в Интернет и сети общего пользования всех государственных служащих.
Рисунок 3.  Единая транспортная среда для государственных органов
Республики Казахстан
Топология магистральной IP сети
(См. бумажный вариант)
В течение 2004-2006 годов планируется разработка проекта и построение, обслуживание телекоммуникационной сети с центральным узлом в г.Астана, региональными узлами во всех областных, районных центрах страны. При этом предусматриваются вопросы резервирования оборудования и каналов связи, обеспечение отказоустойчивости сети, резервное энергообеспечение, организация взаимодействия с сетью телекоммуникаций общего пользования, а также вопросы защиты от несанкционированного доступа и обеспечения имформационно-технической безопасности сети.
2. Выбор путей достижения поставленных задач
Формирование и совершенствование нормативной правовой базы национальной информационной инфраструктуры
Республики Казахстан
Развитие информационной инфраструктуры Республики Казахстан требует совершенствования нормативной правовой базы. В этих целях планируется принять участие в разработке ряда проектов нормативных правовых актов в сфере информатизации, регулирующих:
деятельность удостоверяющего центра;
правоотношения в сфере электронной коммерции;
регламент деятельности ЕС ЭДО;
поэтапное приведение казахстанского законодательства в сфере информатизации к международным стандартам.
В настоящее время в Республике Казахстан начата работа по разработке и утверждению национальных стандартов в области информационных технологий и обеспечения информационной безопасности, в результате чего возникают проблемы с совместимостью, интеграцией и т.д.

Қоғаммен осы тақырыптағы жұмыстар 2003 жылдың 4 тоқсанында басталған:
Қазақстан Республикасының қолдағы бар телекоммуникациялық желiлерi мен ақпараттық инфрақұрылымдарына зерттеу жүргізiледi және әрбiр мемлекеттiк орган үшiн виртуалды (VPN) желiлер ұйымдастырумен мультисервистiк көлiктiк орта құруға техникалық есеп әзiрленедi.
3-сурет. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары үшін бірыңғай көліктік орта. ІР желісі жолының топологиясы
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Негiзгi жобалық шешiм, жұмыспен өтелдi. Соңғы жылдары бұл саладағы жетiстiкке бағыт алынған, ал атаулы арна деңгейiнде DWDM технологияда (тығыз спектралдық мультиплексир) және МПЛС технологияда (көпхаттамалық желiде белгiнi пайдалану негiзiнде жедел коммутациялар пакетiнде). Одан басқа желiлердi қамтамасыз ететiн жаңа мүмкiндiктер ақпараттандыру қорғауында және желiлердi күйге келтiруде Ipv6 стандарты жабдығын қолдау талабы қойылған. Бұл шешiмдер iске асыру желiлiк арналарда секундына жылдамдығы 1.6 Тбит алуы мүмкiн, ақпараттық қауiпсiздiктiң деңгейiн көтеру, әрбiр мемлекеттiк органдарды оның виртуалды желiсiн iске асыру, барлық байланыстыратын оның бөлiмшелерi үш жақты деңгейде Интернетке қорғалған шығу және барлық мемлекеттiк органдардың қызметшiлерiн жалпы желiнi пайдалануды қамтамасыз ету.
2004-2006 жылдар iшiнде орталық торабы Астана қ. болатын, елдiң барлық облыстық, аудандық орталықтарында аймақтық тораптармен телекоммуникациялық желi жобасын әзiрлеу және құру, қызмет көрсету жоспарланып отыр. Бұл ретте құрал-жабдықтар мен байланыс арналарын резервтеу мәселелерi, жұмыс iстемей қалушылықты болдырмауды қамтамасыз ету, резервтiк энергиямен қамтамасыз ету, жалпы пайдаланудағы телекоммуникация желiсiмен өзара iс-қимылды ұйымдастыру мәселелерi, сондай-ақ рұқсат етілмеген қол жеткiзу мен желiнiң ақпараттық-техникалық қауiпсiздігін қамтамасыз ету мәселелерi көзделуде.
2. Алға қойылған мiндеттерге жетудiң жолдарын таңдау
Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфроқұрылымының нормативтiк құқықтық базасын қалыптастыру және жетiлдiру
Қазақстан Республикасының ақпараттық инфроқұрылымын дамыту нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiрудi талап етедi. Осы мақсатта ақпараттандыру саласында бiр қатар нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын әзiрлеуге қатысу жоспарлануда, реттеушiлiк:
куәландырушы орталықтың қызметiн;
электрондық коммерция саласындағы құқықтық қатынастарды;
ЭҚА БЖ қызметiнiң регламентiн;
ақпараттандыру саласындағы қазақстандық заңнаманы халықаралық стандарттарға келтiру.
Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасының ақпараттық технологиялар және ақпараттық қауіпсiздiктi қамтамасыз ету саласында ұлттық стандарттарды әзiрлеу және бекiту жұмыстары басталды, осының нәтижесiнде үйлесiмдiлiк пен интеграциялық және бұдан басқа мәселелер туындайды.

В целях улучшения стандартизации по информационным технологиям при Обществе организован технический комитет ТК-34 по информатизации (приказ Госстандарта РК N 274 от 27 июня 2001 года). Членами технического комитета являются 22 организации, в том числе 4 государственных органа (Агентство по информатизации и связи РК, Национальный Банк РК и др.). В прогнозируемом периоде предполагается принять участие в разработке стандартов в области информационных технологий и обеспечения информационной безопасности.
Для качественного выполнения работ по управлению проектами планируется проведение работ по получению сертификатов качества ISO-9001, которые предусматривают высокие требования к процедурам документирования и контроля обоснованности управленческих решений
Формирование профессионального
высококвалифицированного коллектива
Необходимым условием реализации поставленных задач является формирование работоспособного коллектива из числа высококвалифицированных и профессионально подготовленных специалистов.
В этих целях планируется регулярно проводить обучение своих специалистов в ведущих учебных центрах страны, ближнего и дальнего зарубежья с обязательным получением международных сертификатов. Обучение, переподготовка и повышение квалификации сотрудников Общества и обмен опыта с другими странами - это основные пути профессионального развития персонала и улучшения его качественных характеристик.
Налаживание партнерских отношений с ведущими
производителями программного и аппаратного обеспечения
Одним из перспективных направлений в развитии Общества является налаживание партнерских отношений с ведущими производителями программного и аппаратного обеспечения. Такие отношения позволят Обществу:
предлагать для реализации комплексные решения;
использовать опыт передовых международных IT-компаний;
повышать уровень специалистов Общества и пользователей информационных систем.
3. Динамика развития производства продукции
В 2004 году одним из основных источников получения доходов является реализация бюджетных программ в рамках Государственной программы, администратором которых является Агентство Республики Казахстан по связи и информатизации. В рамках Государственной программы по основным направлениям деятельности Общества (выполнение работ по управлению проектами, разработка проектов нормативно-методических документов в области информатизации, мониторинг информационных ресурсов, проведение работ по обеспечению работ по безопасности, создание и обслуживание единой мультисервисной транспортной среды государственных органов) планируется выполнение объемов работ на общую сумму 265,3 млн.тенге.

Ақпараттық технологиялар бойынша стандарттауды жақсарту мақсатында Қоғам жанынан ақпараттандыру бойынша TК-34 техникалық комитет ұйымдастырылған (ҚР Мемстандарттың 2001 жылғы 27 маусымдағы N 274 бұйрығы). Техника Комитетiнiң мүшелерi болып 22 ұйым, соның iшiнде 4 мемлекеттiк орган (ҚР Ақпараттандыру және байланыс агенттiгi, ҚР Ұлттық Банкi және басқалар) табылады. Болжалынған кезеңде ақпараттық технологиялар және ақпараттық технологиялардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласында стандарттарды әзiрлеуге қатысу топшылануда.
Жобаларды басқару бойынша сапалы жұмыстар атқару үшiн сапалы ISO-9001 сертификатын алу жөнiнде жұмыстарды жүргiзу, құжаттарды ресiмдеу және негiзделген басқармалық шешiмiнiң бақылауында жоғарғы талапта көзделетiнi жоспарлануда..
Кәсiби жоғары білiктi ұжымды қалыптастыру
Алға қойылған мiндеттердi iске асыруға қажеттi жағдай жоғары бiлiктi және кәсiби дайын мамандар арасынан жұмыс iстеуге қабiлеттi ұжым қалыптастыру болып табылады.
Осы мақсатта халықаралық сертификаттарды мiндеттi алуымен алыс және жақын шетелдердiң жетекшi оқыту орталықтарында өз мамандарын тұрақты оқыту жүргiзiлуi жоспарлануда. Қоғамның қызметкерлерiн қайта даярлау мен бiлiктiлiктi жоғарылату және басқа елдердiң тәжiрибесiн алмасу - бұл персоналдың кәсiби дамуының және оның сапалық мiнездемелерiн жақсартудың негiзгi жолдары.
Бағдарламалық және аппараттың қамтамасыз етудiң жетекшi өндiрушiлерімен серiктестiк қатынастар орнату
Қоғам дамуының перспективалық бағыттарының бiрi болып бағдарламалық және аппараттық қамтамасыз етудiң жетекшi өндiрушiлерiмен серiктестiк қатынастар орнату болып табылады. Мұндай қатынастар Қоғамға:
iске асыру үшiн кешендiк шешiмдер ұсынуға;
жетекшi халықаралық IT-компаниялардың тәжiрибесiн пайдалануға;
Қоғам мамандарының деңгейiн жоғарылатуға және ақпараттық жүйелердi пайдаланушыларға мүмкiндiк бередi.
3. Өнiм өндiрiсiнiң даму динамикасы
2004 жылы Мемлекеттiк бағдарламалар шеңберiнде бюджеттiк бағдарламаларды iске асыруда бiрден-бiр негiзгi табыс алу көзi болып Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi болып табылады. Мемлекеттiк бағдарламалар шеңберiнде Қоғамның негiзгi бағыттағы қызметi бойынша (жобаларды басқару және әзiрлеу, ақпараттық салада нормативтi-әдiстемелi құжаттар әзiрлеу, ақпараттық ресурстардың мониторингi, мемлекеттiк органдар үшiн бiрыңғай мультсервистiк көлiктiк орта құру және қызмет көрсету) жұмыс көлемiн 265,3 млн. теңге сомасында орындалуын жоспарлап отыр.

По сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем государственных органов планируется выполнение работ и оказание услуг на общую сумму 246 млн.тенге. По телекоммуникационным услугам планируется оказать услуг на общую сумму 45 млн. тенге.
Таким образом, общий доход Общества за 2004 год планируется в сумме 560,8 млн. тенге.
Динамика изменения объемов оказываемых работ и услуг (доходов от основной деятельности) на 2004-2006 годы прогнозируется следующая:
2004 год - 556,3 млн. тенге, по отношению к 2003 году рост составит 17,4%. 2005 год - 664,7 млн. тенге, в том числе: телекоммуникационные услуги - 55 млн. тенге, по сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем - 261,4 млн. тенге, мероприятия Государственной программы - 348,3 млн. тенге. По отношению к 2004 году рост составит 19,4%.
2006 год - 747,9 млн. тенге, в том числе: телекоммуникационные услуги - 70 млн. тенге, по сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем - 262,4 млн. тенге, мероприятия Государственной программы - 415,5 млн. тенге. По отношению к 2005 году рост составит 12,5%.
Структура себестоимости
Общие расходы Общества в 2004 году составят 553,4 млн. тенге, в 2005 году - 595,6 млн. тенге, в 2006 году - 653,98 млн. тенге.
Основными статьями производственной себестоимости являются заработная плата с учетом социального налога, аренда каналов связи, амортизационные отчисления, аренда помещений и прочих расходов, связанных с выполнением работ и оказанием услуг. Аналогично складывается структура расходов периода.
Структура планируемой полной себестоимости по основной деятельности за период 2004- 2006 годы представлена следующим образом:
___________________________________________________________________
Годы  |Производственная |Уд.вес  |Расходы      |Уд. вес
|себестоимость    |(%)     |периода      |(%)
|(млн.тенге)      |        |(млн.тенге)  !
-------------------------------------------------------------------
2004           463,7          83,8          87,7        15,8
2005           502,6          84,4          89,6        15,0
2006           564,7          86,3          93,7        14,2
____________________________________________________________________
Социальная политика
Наряду с решением производственных задач, Общество в 2004-2006 годах планирует развитие социальной сферы и предполагает:
финансирование спортивных и культурных мероприятий для работников Общества и их детей;
медицинское страхование каждого работника;
формирование жилищного фонда Общества;
выплату ежегодных премий за выслугу лет;
организацию и оплату летнего отдыха детей работников;
благотворительную и спонсорскуго помощь.
Мероприятия по охране окружающей среды
и технике безопасности труда
Работа сотрудников Общества непосредственно связана с компьютерным, телекоммуникационным оборудованием и прочей оргтехникой, которые являются источником целого ряда неблагоприятных физических факторов воздействия на функциональное состояние и здоровье пользователей. Установлено, что пользователи персональных компьютеров подвержены стрессам в значительно большей степени, чем работники других профессий. К числу факторов, ухудшающих состояние здоровья пользователей компьютерной техники, следует отнести:
электромагнитное и электростатическое поля;
акустический шум;
изменение ионного состава воздуха и параметров микроклимата в помещении и другие факторы.
В целях предотвращения возникновения вышеуказанных неблагоприятных последствий для здоровья своих работников Общество планирует:
провести поэтапную замену устаревшей компьютерной техники на современные, с малым уровнем излучения;
строго придерживаться санитарно-гигиенических требований и требований к организации труда работников;
особое внимание обращать на состояние освещенности рабочих мест, параметрам мебели и характеристикам помещения, а также на наличие защитного заземления в помещениях, где будет расположена компьютерная техника.
При этом Общество руководствуется нормативными документами в области охраны труда и соблюдения техники безопасности.

Сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсету және мемлекеттiк органдарда ақпараттық жүйенi сүйемелдеу, жұмыс пен қызмет көрсету жалпы 246 млн. теңге сомасында орындалуы жоспарланып отыр. Телекоммуникациялық қызметтер бойынша жалпы 45 млн. теңге сомасында қызмет көрсету жоспарланып отыр.
Осы тұрғыда, Қоғамның 2004 жылға жалпы табысы 556,3 млн. теңге сомасында жоспарланып отыр.
Қоғам 2004-2006 ж.ж. көрсетiлетiн жұмыстар мен қызмет көлемдерiнiң мынадай өзгерiс динамикасын болжауда:
2004 жыл - 556,3 млн. теңге, 2003 жылға қарағанда өсу 17,4% құрайды;
2005 жыл - 664,7 млн. теңге, оның iшiнде телекоммуникациялық қызмет - 55 млн.теңге, сервистiк жүйелi техникалық қызмет көрсету және ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу бойынша 261,4 млн.теңге, Мемлекеттiк бағдарламалар iс-шарасы - 348,3 млн. теңге. 2004 жылға қарағанда өсу 19,4% құрайды;
2006 жыл - 747,9 млн. теңге, оның iшiнде телекоммуникациялық қызмет - 70 млн. теңге, сервистiк жүйелi техникалық қызмет көрсету және ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу бойынша 262,4 млн.теңге, Мемлекеттiк бағдарламалар iс-шарасы - 415,5 млн. теңге. 2005 жылға қарағанда өсу 12,5% құрайды.
Өзiндiк құнның құрылымы
2004 жылы Қоғамның жалпы шығысы 553,4 млн.теңге, 2005 жылы - 595,6 млн. теңге, 2006 жылы - 653,9 млн. теңгенi құрайды.
Өндiрiстiк өзiндiк құнның негiзгi бабы әлеуметтiк салықты есепке ала отырып еңбек ақы төлеу, байланыс арнасының арендасы, амортизациялық аударымдар, үй-жай арендасы және жұмысты атқару мен қызмет көрсету басқада шығыстар болып табылады. Кезеңнiң қайталайтын құрылым шығыстары жиналады.
2004-2006 жылдардағы кезең үшін негізгі қызмет бойынша жоспарланып отырған толық өзiндiк құнның құрылымы мынадай түрде берiп отыр:
__________________________________________________________________
Жылдар |Өндірістік өзiндiк|Үлес сал.|Кезең шығыстары|Үлес салмағы
| құн (млн. теңге) |мағы (%) | (млн. теңге)  |     (%)
__________________________________________________________________
2004          463,7          83,8         87,7         15,8
2005          502,6          84,4         89,6         15,0
2006          564,7          86,3         93,7         14,2
__________________________________________________________________
Әлеуметтiк саясат
Өндiрiстiк мiндеттермен қатар Қоғам 2004-2006 жылдары әлеуметтiк саланы дамытуды жоспарлап отыр және мыналарды топшылауда:
Қоғамның қызметкерлерi және олардың балалары үшiн спорт және мәдени iс-шараларды қаржыландыруды;
әрбiр қызметкердi медициналық сақтандыру;
қызметкерлерге тұрғын-үй жағдайларын қалыптастыру;
еңбек сiңiрген жылдары үшiн жыл сайынғы сыйлықақылар төлеу;
қызметкерлер балаларының жазғы демалысын ұйымдастыру және төлеудi;
қайырымдылық және демеушiлiк көмек берудi.
Қоршаған ортаны қорғау және еңбектiң
қауiпсiздiк техникасы бойынша iс-шаралар
Қоғам қызметкерлерiнiң жұмысы компьютерлiк, телекоммуникациялық және өзге де ұйымдастыру техникасымен тiкелей байланысты, олар пайдаланушылардың функционалдық жағдайы мен денсаулығына әсер ететiн бiрқатар қолайсыз физикалық факторлардың көзi болып табылады. Дербес компьютерлердi пайдаланушылар басқа кәсiптiң қызметкерлерiне қарағанда стрестерге анағұрлым жоғары дәрежеде ұшырайтындығы анықталған.
Компьютерлiк техниканы пайдаланушылардың денсаулық жағдайын нашарлататын факторлар қатарына мыналарды жатқызған жөн:
электромагниттiк және электростатикалық өрiстi;
акустикалық шуды;
үй-жайдың iшiндегі ауаның иондық құрамы мен микроклиматтың өзгерiсiн және басқа да факторларды.
Өзiнiң қызметкерлерiнiң денсаулығы үшiн жоғарыда аталған қолайсыз салдарларды болдырмау мақсатында Қоғам мыналарды жоспарлап отыр:
кезең-кезеңiмен ескiрген компьютерлiк техниканы сәуле шашу деңгейi төмен қазiргiге ауыстыруды жүргiзудi;
санитарлық-гигиеналық талаптарды және еңбектi ұйымдастырудың талаптарын қатаң ұстануды;
жұмыс орындарының жарықтандырылуына, жиһаз өлшемдерi мен үй-жайлардың сипаттамаларына, сондай-ақ компьютерлiк техника орналастырылатын үй-жайларда қорғаныш жерге қосудың болуына айрықша назар аударуды.
Бұл ретте Қоғам еңбектi қорғау және қауiпсiздiк техникасын сақтау саласындағы нормативтiк құжаттарды басшылыққа алады.

4. Ценовая и тарифная политика и ее обоснование
В настоящее время в сфере информатизации Казахстана недостаточно разработаны механизмы ценообразования на программные продукты и сопутствующие услуги (обучение, внедрение, сопровождение и т.д.). Политика Общества направлена на формирование конкурентоспособных цен и тарифов на предоставляемые работы и услуги.
В целях выработки единых подходов к формированию бюджетов информатизации государственных органов Обществом по заказу уполномоченного органа планируется осуществить разработку нормативов в области информатизации (по сопровождению, техническому обслуживанию, внедрению и т.д.).
Стоимость работ на установку, внедрение и сопровождение программных продуктов определяется на основании затрат трудоемкости по их выполнению и стоимости человеко-часа, которая включает фонд заработной платы специалистов, выполняющих эти работы, стоимость расходных материалов, процентные ставки накладных и общих и административных расходов к заработной плате специалистов и рентабельность.
Тарифы на телекоммуникационные услуги подразделяются на единовременные (разовые), к которым относятся такие услуги как: регистрация пользователя, инсталляция порта, модема, обучение клиентов, представление IP-входа и др. и ежемесячные - такие как: абонентская плата за аренду 1-го выделенного порта, плата за трафик, время работы с электронной почтой, плата за прием и передачу информации, абонентская плата за аренду почтового ящика и др.
Тарифы на абонентскую плату за аренду 1-го выделенного порта дифференцируются в зависимости от скорости передачи информации.
5. Финансовые результаты и отношения с бюджетом
Ежегодный рост объемов услуг позволяет прогнозировать следующие финансовые показатели Общества на 2004-2006 годы, отраженные в приложении 2.
По прогнозу в 2004 году сумма чистого дохода составит 5 229 тыс. тенге, в 2005 году - 51 878 тыс. тенге, в 2006 году - 67 185 тыс. тенге.
В течение 2004-2006 годов Обществом в бюджет республики планируется направить:
В 2004 году всего 93,8 млн. тенге, в том числе:
НДС - 28,1 млн. тенге;
социальный налог - 25,6 млн. тенге;
корпоративный подоходный налог - 2,2 млн. тенге;

4. Баға мен тарифтiк саясат және оның негiздемесi
Қазiргi уақытта Қазақстанның ақпараттандыру саласында бағдарламалық өнiмдер мен ілеспелi қызмет көрсетулерге (оқыту, енгiзу, сүйемелдеу және т.б.) баға қалыптастыру тетiктерi жеткiлiксiз өңделген. Қоғамның саясаты ұсынылып отырған жұмыстар мен қызмет көрсетулерге бәсекелестiкке қабiлеттi баға мен тарифтер қалыптастыруға бағытталған.
Бұл ретте бағалар мен тарифтер өзiне сатып алынатын компьютерлер, принтерлер, желілiк жабдықтардың және басқа да құрылғылардың, бағдарламалық өнiмдердiң немесе оларды пайдалануға лицензиялар құнын, бағдарламалық кешендердi орнату, енгізу, бейiмдеу, зерттеу және сүйемелдеу шығындарын және т.б. кiргiзедi.
Мемлекеттiк органдарды ақпараттандыру бюджеттерiн қалыптастыруға бiрыңғай көзқарастар пысықтау мақсатында Қоғаммен ақпараттандыру саласында (сүйемелдеу, техникалық қызмет көрсету, енгiзу және т.б. бойынша) нормативтер әзiрлеудi жүзеге асыру жоспарланып отыр.
Бағдарламалық өнiмдердi орнату, енгізу және сүйемелдеу жұмыстарының құны олардың орындалуы және адам-сағат құны бойынша шығындардың еңбек сыйымдылығы негізiнде айқындалады, ол осы жұмыстарды орындаған мамандарға еңбекке ақы төлеу қорын, шығыс материалдарының құнын, мамандардың еңбек ақысын төлеуге үстеме мен жалпы және әкiмшiлiк шығыстардың проценттiк ставкаларын және рентабельділiктi енгiзедi.
Телекоммуникациялық қызмет көрсетулерге тарифтер бiр реттiкке (бip жолғы), оларға мынадай қызмет көрсетулер кiредi: пайдаланушыны тiркеу, портты, модемдi инсталяциялау, клиенттердi оқыту, IР-кiрудi ұсыну және басқалар және ай сайынғыларға - мынадай: 1-шi бөлiнген портты жалдағаны үшiн абоненттік төлем ақы, трафик үшiн төлем ақы, электрондық почтамен жұмыс iстеу уақыты, ақпаратты қабылдау және беру үшiн төлем ақы почта жәшiгiн жалдағаны үшiн абоненттiк төлем ақы және басқалар, бөлiнедi.
1-шi бөлiнген портты жалдағаны үшiн абоненттiк төлем ақыға тарифтер ақпаратты беру жылдамдығына байланысты дифференцияланады.
5. Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қатынастар
Жыл сайынғы қызмет көрсетулер көлемдерiнiң өсуi Қоғамның 2004-2006 жылдарға мынадай қаржылық нәтижелерiн болжауға мүмкiндiк бередi, 2-қосымшада көрсетiлген.
Болжам бойынша 2004 жылы таза табыстың сомасы 5 229 мың теңгенi, 2005 жылы - 51879 мың теңгенi, 2006 жылы - 67185 мың теңгенi құрайды.
2004-2006 жылдардың iшiнде Қоғаммен республика бюджетiне:
2004 жылы барлығы 93,8 млн. теңге, соның iшiнде:
ҚҚС - 28,1 млн. теңге;
әлеуметтiк салық - 25,6 млн. теңге;
корпоративтiк табыс салығы - 2,2 млн. теңге;

индивидуальный подоходный налог - 20,5 млн. тенге;
прочие - 17,4 млн. тенге.
В 2005 году всего 139,2 млн. тенге, в том числе:
НДС - 39,8 млн. тенге;
социальный налог - 33,5 млн. тенге;
корпоративный подоходный налог - 22,2 млн. тенге;
индивидуальный подоходный налог - 26,6 млн. тенге;
прочие - 17,1 млн. тенге.
В 2006 году всего 153,2 млн. тенге, в том числе:
НДС - 44,8 млн тенге;
социальный налог - 34,7 млн. тенге;
корпоративный подоходный налог - 28,8 млн. тенге;
индивидуальный подоходный налог - 27,5 млн. тенге;
прочие - 17,4 млн. тенге.
Перечисления дивидендов на государственный пакет акций в 2004 году Общество не планирует.
В соответствии с п. 13.1 и п. 13.2 Устава Общества, для покрытия убытков связанных с осуществлением деятельности, Общество должно создать резервный капитал в размере не менее 15 процентов от объявленного уставного капитала (91,5 млн. тенге). В настоящее время фактически сформированный резервный капитал Общества составляет 45,3 млн.тенге.
Поэтому, в 2004 году на пополнение резервного капитала Общество планирует отчислить полученный чистый доход в сумме 5,2 млн.тенге.
В 2005 году Общество планирует от финансово-хозяйственной деятельности получить чистый доход в размере 51,9 млн. тенге, из которого на пополнение резервного капитала будет отчислено 41,0 млн. тенге, на социальные нужды - 1,1 млн. тенге, выплачено дивидендов на государственный пакет акций в сумме 4,9 млн. тенге.
В 2006 году Общество планирует получить чистый доход 67,2 млн тенге, из которых 6,7 млн. тенге будет отчислено на социальные нужды Общества, выплачено дивидендов на государственный пакет акций в сумме 30,2 млн. тенге.
Раздел 2. Инвестиционный план развития национальной компании
1. Инвестиционная политика и ее обоснование
Инвестиционная политика ориентирована на обеспечение развития основных направлений деятельности Общества:
сопровождение и администрирование информационных систем, созданных в рамках Государственной программы формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан;
сервисное сопровождение информационных систем государственных органов;
сервисное системно-техническое обслуживание вычислительно-телекоммуникационного оборудования государственных органов;
обучение и повышение квалификации специалистов различных уровней, в том числе подготовка пользователей системы электронного документооборота и прикладных информационных систем;
оказание телекоммуникационных услуг.
Для обеспечения вышеуказанных направлений деятельности планируются создание основного и региональных сервис-центров, организация серверных помещений для функционирования межведомственных государственных баз данных.

жеке тұлғалардан алынатын табыс салығы - 20,5 млн. теңге;
басқадай - 17,4 млн. теңге.
2005 жылы барлығы 139,2 млн. теңге, соның iшiнде:
ҚҚС - 39,8 млн. теңге;
әлеуметтiк салық - 33,5 млн. теңге;
корпоративтiк табыс салығы - 22,2 млн. теңге;
жеке тұлғалардан алынатын табыс салығы - 26,6 млн. теңге;
басқадай - 17,1 млн. теңге.
2006 жылы барлығы 153,2 млн. теңге, соның iшiнде:
ҚҚС - 44,8 млн. теңге;
әлеуметтiк салық - 34,7 млн. теңге;
корпоративтік табыс салығы - 28,8 млн. теңге;
жеке тұлғалардан алынатын табыс салығы - 27,5 млн. теңге;
басқадай - 17,4 млн. теңге жiберу жоспарланып отыр.
2004 ж. Қоғам акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендтер аударуды жоспарлап отырған жоқ.
Қоғам Жарғысының 13.1 т және 13.2 т сәйкес қызметтi жүзеге асырумен байланысты залалдарды жабу үшiн Қоғам оның жарияланған жарғылық капиталының 15 процентiнен кем емес жарияланған жарғылық капиталының (91,5 млн. теңге) мөлшерiнде резервтiк капитал құруы тиiс. Қазiргі уақытта Қоғамның нақты қалыптасқан резервтiк капиталы 45,3 млн. теңгенi құрайды.
Сондықтан Қоғам 2004 жылы резервтiк капиталдың толығуына алынған таза табыстан 5,2 млн. теңге сомасында бөлудi жоспарлап отыр.
2005 жылы Қоғам қаржылық-шаруашылық қызметтен 51,9 млн. теңге мөлшерiнде таза табыс алуды жоспарлап отыр, одан резервтiк капиталды толықтыруға 41,0 млн. теңге; әлеуметтiк қажеттiлiктерге - 1.1 млн. теңге бөлiнедi, акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендтер 4,9 млн. теңге сомасында төленді.
2006 жылы Қоғам 67,2 млн. теңге таза табыс алуды жоспарлап отыр, оның iшiнен 6,7 млн. теңге Қоғамның әлеуметтiк қажеттiлiктерiне бөлiнедi; 30,2 млн. теңге сомада акциялардың мемлекеттік пакетiне дивидендтер.
2-бөлiм. Ұлттық компанияның инвестициялық даму жоспары
1. Инвестициялық саясат және оның негiздемесi
Қоғамның инвестициялық саясаты оның алдына қойылған мiндеттердi орындауды қамтамасыз етуге бағытталған.
Мемлекеттiк бағдарламалар шеңберiнде құрылған Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамытудың ақпараттық жүйелерiн әкiмшiлiктендiру және сүйемелдеу;
мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерiн сервистiк сүйемелдеу;
мемлекеттiк органдардың есептегіш-телекоммуникациялық жабдықтарына сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсету;
әртүрлi деңгейдегі мамандарды оқыту және жетiлдiру, оның iшiнде электрондық құжаттар айналымы және қолданбалы ақпараттық жүйелердi пайдаланушыларды дайындау;
телекоммуникациялық қызмет көрсету.
Жоғарыда көрсетiлген қызмет бағыттары үшiн негізгi және аймақтық сервис-орталықтар құру, ведомствоаралық мемлекеттiк дерекқорлар үшiн серверлiк үй-жай ұйымдастыру жоспарлануда.

2. Инвестиционная программа
Перечень инвестиционных проектов Общества на 2004-2006 годы
(млн. тенге)
___________________________________________________________________
Наименование       |2004  |2005  | 2006  | Источник
|год   |год   | год   | финансирования
-------------------------------------------------------------------
1             |  2   |  3   |   4   |       5
-------------------------------------------------------------------
Создание основного и     19,2   29,8   48,0   Собственные
региональных сервис-                          средства
центров для обеспечения
системно-технического
обслуживания и
сопровождения
информационных систем
Организация серверных     2,1                  Собственные
помещений для                                  средства
функционирования
межведомственных
государственных
баз данных
Модернизация                      6,2           Собственные
оборудования для                                средства
оказания теле-
коммуникационных
услуг
Всего                      21,3  36,0  48,0
____________________________________________________________________
Необходимость инвестиций:
1. Создание основного и региональных сервис-центров для обеспечения системно-технического обслуживания и сопровождения информационных систем связано с необходимостью выполнения основных задач Общества. Основной и региональные сервис-центры будут созданы на базе уже имеющихся региональных подразделений Общества (по всей территории Казахстана). В результате будет обеспечено качественное предоставление услуг государственным органам и расширение спектра услуг для обеспечения функционирования информационной инфраструктуры государственных органов (техническое обслуживание, сопровождение и администрирование информационных систем, обучение, повышение квалификации государственных служащих в области информационных технологий).
Срок реализации проекта 2004-2006 годы, общая стоимость - 97 млн. тенге (включает стоимость технического оборудования, программного обеспечения).
2. Организация серверных помещений планируется для размещения серверного оборудования, используемого при создании информационных проектов Государственной программы формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан.
Срок реализации проекта - 2004 год, общая стоимость - 2,1 млн. тенге (включает стоимость технических средств, электромонтажных работ).
3. Модернизация оборудования для оказания телекоммуникационных услуг предполагает техническое перевооружение телекоммуникационного оборудования с учетом новых технологий. Осуществление проекта обеспечит качественное предоставление телекоммуникационных услуг (Интернет, электронная почта) и, соответственно, привлечение большего числа клиентов.

2. Инвестициялық бағдарлама
Қоғамның 2004-2006 жылдарға арналған инвестициялық жобаларының тізбесі
(млн.теңге)
__________________________________________________________________
Атауы         |2004 жыл|2005 жыл|2006 жыл|Қаржыландыру
|        |        |        |    көзi
__________________________________________________________________
1               2         3         4         5
__________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелердi       19,2     29,8      48,0     Меншiктi
сүйемелдеу және жүйелi-                                қаражат
техникалық қызмет көрсе.
тудi қамтамасыз ету үшiн
негізгi және аймақтық
орталықтар құру
Мемлекеттiк ведомство.      2,1                        Меншiктi
аралық дерекқорларының                                 қаражат
жұмыс жасауы үшiн сервер.
лiк үй-жай ұйымдастыру
Барлығы                     21,3    36,0      48,0
__________________________________________________________________
Инвестициялардың қажеттiлiгi:
1. Қоғамның негізгі мiндетiн атқарудың қажеттiлiгiне байланысты ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу мен жүйелi-техникалық қызмет көрсетудi қамтамасыз ету үшiн негiзгi және аймақтық сервис-орталықтарын құру. Негiзгi және аймақтық сервис-орталықтары Қоғамның аймақтық бөлiмшелерiнде бар базасында құрылатын болады (Қазақстанның барлық аймақтары бойынша). Нәтижесiнде мемлекеттiк органдарға сапалы қызметтер көрсету және мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымның жұмыс iстеуi үшiн кеңейтiлген спектр қызметтi қамтамасыз ету (техникалық қамтамасыз ету, ақпараттық жүйелердi әкiмшiлiктендiру және сүйемелдеу, оқыту, ақпараттық технологиялар саласында мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлігін жоғарлату қамтамасыз етiлетiн болады).
Жобаның iске асырылу мерзiмi - 2004-2006 жылдары, жалпы құны - 97 млн. теңге (техникалық құралдар мен бағдарламалық қамтамасыз етудiң құнын қосады).
2. Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын дамыту және Мемлекеттiк бағдарламалар қалыптасуының ақпараттық жобасын құрған кезде пайдаланатын серверлiк құралдарды орналастыру үшiн серверлiк үй-жай ұйымдастыру жоспарлануда.
Жобаның iске асырылу мерзiмi - 2004-жылы, жалпы құны - 2,1 млн. теңге (техникалық жабдықтар мен электрқұрастырушылық жұмыстар құнын қосады).
3. Телекоммуникациялық қызмет көрсету үшін телекоммуникациялық жабдықтарды жаңа технологияларды есепке ала отырып алдын-ала техникалық қайта жаңғыртып жабдықтарды жетiлдiру. Жобаны жүзеге асыру телекоммуникациялық қызметтi сапалы ұсынуды қамтамасыз етедi (Интернет, электрондық пошта) және сәйкес көп сандық клиенттердi тартады.

Срок реализации проекта - 2005 год, общая стоимость - 6,2 млн. тенге (включает стоимость телекоммуникационного оборудования).
Раздел 3. Прогноз важнейших показателей развития
Прогноз важнейших показателей развития Общества приведен в приложениях:
1. Форма 1 - НК "Прогноз важнейших показателей развития на 2004-2006 годы";
2. Форма 2 - НК "Прогноз доходов и расходов на 2004 год";
3. Форма 3 - НК "Прогноз движения денежных потоков в 2004 году";
4. Форма 4 - НК "Прогноз расходов на 2004 год";
5. Форма 5 - НК "Перечень инвестиционных проектов, планируемых к реализации в 2004- 2006 годах".
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 июня 2004 года N 697
Прогноз важнейших показателей развития на 2004 год
по ЗАО "Национальные информационные технологии"
___________________________________________________________________
N  |          Показатели             | Един.    |   2004 г.
п/п |                                 | измер.   |   прогноз
-------------------------------------------------------------------
А  |             Б                   |    1     |     5
------------------------------------------------------------------
1.  Объем произведенной продукции
(работ, услуг) - всего:            тыс. тенге     556334
1.1  в том числе по видам                   "
телекоммуникационные услуги                        45000
техобслуживание и сопровождение
компьютерного, сетевого и
периферийного оборудования                        246044
работы по Государственной
программе                                         265290
прочие                                                 0
2.  Экспорт всего:                         "
2.1  в т.ч. в страны СНГ                    "
2.2  дальнее зарубежье                      "
2.3  корпоративный подоходный налог         "
3.  Импорт всего:
3.1  в т.ч. страны СНГ                      "
3.2  дальнее зарубежье                      "
3.3  по видам продукции:                    "
4.  Инвестиции** в основной капитал
за счет всех источников
финансирования - всего:            тыс. тенге      21300
4.1  за счет заемных средств                "
4.1.1  в т.ч. средств государственного
бюджета                              "
4.2    за счет собственных средств          "           21300
5.   Доходы, всего                         "          560834
6.   Расходы, всего                        "          553364
7.   Доход от основной деятельности        "          556334
8.   Себестоимость реализованной
готовой продукции (товаров, работ,
услуг):                               "          463662

Жобаның iске асырылуы - 2005 жыл, жалпы құны - 6,2 млн. теңге (телекоммуникациялық жабдықтардың құнын қосады).
3-бөлiм. Дамудың маңызды көрсеткiштерiн болжау
Қоғам дамуының маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы қосымшаларда келтiрiлген:
1. "2004-2006 жылдарға арналған дамудың маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы" 1-HК нысаны
2. "2004 жылға арналған кiрiстер мен шығыстар болжамы" 2-НК нысаны
3. "2004 жылғы ақша ағыны қозғалысының болжамы" 3-НК нысаны
4. "2004 жылға арналған шығыстар болжамы" 4-HК нысаны
5. "2004-2006 жылдары iске асырылуға жоспарланған инвестициялық жобалардың тiзiмi" 5-HК нысаны
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 24 маусымдағы
N 697 қаулысымен
бекітілген
Ұлттық ақпараттық технологиялар ЖАҚ бойынша 2004-2006 жылдарға арналған негiзгi көрсеткiштердiң болжамы
___________________________________________________________________
N р/с|                Көрсеткіштер          |  Өлшем   |2004 жыл
|                                      |  бiрлiгі |болжам
___________________________________________________________________
А                       Б                       1          5
___________________________________________________________________
1.    Өндiрілген өнімнiң (жұмыстың, қызмет
көрсетудің) көлемi-барлығы:             мың теңге   556334
1.1   оның ішінде түрлерi бойынша                "
Телекоммуникациялық қызметтер                       45000
ілеспе компьютерлiк желілерге және
түкпiр жабдықтарға техникалық қызмет
көрсету                                             246044
Мемлекеттік бағдарлама бойынша жұмыстар             265290
басқада                                             0
2.    Экспорт барлығы:                           "
2.1    оның ішiнде ТМД елдерi                    "
2.2    алыс шетелдер                             "
2.3   корпоративтік табыс салығы                 "
3.    Импорт-барлығы:
3.1   оның ішінде ТМД елдерi                     "
3.2   алыс шетелдер                              "
3.3   өнімдердің түрлері бойынша                 "
4.    Қаржыландырудың барлық көздерінің
есебiнен негізгі капиталға инвестиция
жұмсау-барлығы                          мың теңге   21300
4.1    ішкі заемдар есебiнен                     "
4.1.1 Оның ішінде мемлекеттік бюджет қаражаты    "
4.2   өз қаражаты есебінен                       "        21300
5.    Барлық табыс                               "        560834
6.    Барлық шығыс                               "        553364
7.    Негізгі қызметтен түсетін табыс            "        556334
8.    Сатылған өнiмнiң (тауарлардың, жұмыстың,
қызмет көрсетудің) өзiндiк құны            "        463662

9.   Валовый доход                         "           92672
10.   Расходы периода, всего                "           87702
10.1  общие и административные расходы      "           87202
10.2  расходы по реализации готовой
продукции (товаров, работ, услуг)     "             500
11    Расходы от неосновной деятельности    "            2000
12    Налогооблагаемый доход                "            7470
13    Корпоративный подоходный налог        "            2241
14    Чистый доход (убыток)                 "            5229
15    Дивиденды, всего                      "
15.1  в т.ч. на государственный пакет
акций                             тыс. тенге
16    Нормативы отчислений от прибыли*      %
17    Рентабельность деятельности           "               1
18    Расходы на амортизацию
нематериальных активов и
основных средств                  тыс. тенге      82029
19    Численность работников компании,
всего                                чел.           337
19.1  Численность сотрудников
центрального аппарата                 "              44
20    Фонд заработной платы             тыс.тенге      170845
21    Среднемесячная заработная плата
работников, в целом по компании     тенге         42247
21.1  в том числе работников
центрального аппарата               тенге         71185
22    Тарифы (цены) на единицу            тенге
продукции (работ, услуг)          за единицу
22.1  изменение тарифов (цен)
к предыдущему периоду                 %
23    Кредиторская задолженность        тыс. тенге      25000
24    Дебиторская задолженность             "           15000
____________________________________________________________________
Приложение 2
Прогноз важнейших показателей развития на 2004 год
по ЗАО "Национальные информационные технологии"
Форма 1НК
___________________________________________________________________
N |                     |Един.|2002 г.|2003 г.|2003 г. в| 2004 г.
п/п|   Показатели        |измер|отчет  |оценка |% к 2002 | прогноз
|                     |     |       |       |г.       |
___________________________________________________________________
А           Б              1      2        3       4        5
--------------------------------------------------------------------
1  Объем произведенной
продукции (работ,     тыс.
услуг) - всего:       тенге  449572 473865     105     556334
1.1 в том числе по видам:   "
телекоммуникационные
услуги                       158740  47883      30      45000
техобслуживание и
сопровождение компью-
терного, сетевого и
периферийного

9.    Жалпы табыс                                "        92672
10.   Кезең шығыстары, барлығы                   "        87702
10.1   Әкiмшілiк және жалпы әкімшілік шығыстар   "        87702
10.2  Сатылған өнiмнiң (тауарлардың, жұмыстың,
қызмет көрсетудің) шығыстары:              "        500
11.   Негізгі емес қызметтен шығыс               "        2000
12.   Салық салынатын табыс                      "        7470
13.   Корпоративтік табыс салығы                 "        2241
14.   Таза табыс (зиян)                          "        5229
15.   Дивидендтер, барлығы                       "
15.1  Оның ішінде акцияның мемлекеттік
пакеттеріне дивидендтер                 мың теңге
16.   Пайдадан жасалатын аударымдар
нормативтері                               %
17.   Қызмет тиiмдiлiгі                          "        1
18.   Негізгі құралдар мен материалдық емес
активтердің амортизациясына шығыстар    мың теңге   82029
19.   Компания қызметкерлерiнiң саны,
барлығы                                 адам        337
19.1  Орталық аппарат қызметкерлерiнiң саны      "        44
20.   Еңбек ақы қоры                          мың теңге   170845
21.   Жалпы компания бойынша қызметкерлердің  теңге       42247
орташа еңбек ақысы
20.1  оның iшiнде орталық аппарат             теңге       71185
қызметкерлерiнің
22.   Өнім (жұмыстар, қызмет көрсету)         бірлік
бірлігінің тарифы (бағасы)              үшін теңге
22.1  өткен кезеңге алғанда тарифтердің          %
(бағалардың) өзгеруі
23.   Кредиторлық берешек                     мың теңге   25000
24.   Дебиторлық берешек                          "       15000
___________________________________________________________________
2-Қосымша
Ұлттық ақпараттық технологиялар ЖАҚ бойынша 2004-2006 жылдарға арналған негiзгi көрсеткiштердiң болжамы
1 НК/ нысаны
___________________________________________________________________
N |                     |Өлшем|2002 жыл|2003 жыл|2003 жыл | 2004
р/с|   Көрсеткіштер      |бір. | есеп   |бағалау |2002 жыл.| жыл
|                     |лігі |        |        |ға % пен |болжам
___________________________________________________________________
А           Б              1      2        3         4        5
___________________________________________________________________
1.    Өндiрілген өнімнiң  мың    449572  473865     105     556334
(жұмыстың, қызмет   теңге
көрсетудің) көлемi -
барлығы:
1.1   оның ішінде түрлерi   "
бойынша
Телекоммуникациялық
қызметтер                   158740  47883     30      45000
ілеспе компьютерлiк
желілерге және
түкпiр жабдықтарға
техникалық қызмет

оборудования                 199267  183531     92     246044
работы по
Государственной
программе                    69056   237917    345     265290
прочие                       22509     4534     20          0
2  Экспорт всего:          "
2.1  в т.ч. в страны СНГ    "
2.2  дальнее зарубежье
2.3  корпоративный
подоходный налог       "
3  Импорт всего:
3.1  в т ч. страны СНГ      "
3.2  дальнее зарубежье      "
3.3  по видам продукции     "
4   Инвестиции**
в основной капитал
за счет всех
источников
финансирования -     тыс.
всего:               тенге  32074   5150      16      21300
4.1  за счет заемных
средств                "
4.1.1 в т.ч. средств
государственного
бюджета               "
4.2   за счет
собственных средств   "    32074   5150      16      21300
5.   Доходы, всего         "   557910  480247    86      560834
6.   Расходы, всего        "   871572  518416    59      553364
7.   Доход от основной
деятельности          "   449572  473865    105     556334
8.   Себестоимость
реализованной
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг)                "   446872  391240     88     463662
9.   Валовый доход         "     2700   82625   3060      92672
10.   Расходы периода,
всего                 "   132604  125439     95      87702
10.1  общие и
административные
расходы               "   130119  125372     96      87202
10.2  расходы по реализации "     2485     67       3       500
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг)
11.   расходы от неосновной
деятельности          "     292096  1737      1       2000
12.   налогооблагаемый
доход                 "                               7470
13.   Корпоративный
подоходный налог      "               0               2241
14.   Чистый доход (убыток) "    -313661 -38169             5229
15.   дивиденды, всего      "
15.1  в т.ч. на            тыс.
государственный     тенге
пакет акций
16.   Нормативы отчислений  %
от прибыли*
17.   Рентабельность        "             -7                1
деятельности
18.   Расходы по
амортизации
нематериальных
активов и основных  тыс.
средств             тенге  72405   79473     110      82029
19.   Численность
работников
компании, всего     чел.     231     269     116        337
19.1  Численность
сотрудников
центрального
аппарата              "       40      44     110         44
20.   Фонд заработной     тыс.   146114  170845    117     170845
платы               тенге
21    Среднемесячная      тенге   52711   52926    100      42247
заработная плата
работников, в целом
по компании
21.1  в том числе         тенге   62909   75619     120     71185
работников
центрального
аппарата
22    Тарифы (цены)       тенге
на единицу          за
продукции           единицу
(работ. услуг)

көрсету                     199267  183531    92      246044
Мемлекеттік бағдар.
лама бойынша
жұмыстар                    69056   237917    345     265290
басқада                     22509   4534      20      0
2.    Экспорт барлығы:      "
2.1    оның ішiнде ТМД
елдерi               "
2.2    алыс шетелдер        "
2.3   корпоративтік
табыс салығы          "
3.    Импорт-барлығы:
3.1   оның ішінде ТМД
елдерi                "
3.2   алыс шетелдер         "
3.3   өнімдердің түрлері
бойынша               "
4.    Қаржыландырудың     мың     32074   5150      16      21300
барлық көздерінің   теңге
есебiнен негізгі
капиталға инвести.
ция жұмсау-барлығы
4.1    ішкі заемдар
есебiнен             "
4.1.1 Оның ішінде мемле.
кеттік бюджет
қаражаты              "
4.2   өз қаражаты есебінен  "     32074   5150      16      21300
5.    Барлық табыс          "     557910  480247    86      560834
6.    Барлық шығыс          "     871572  518416    59      553364
7.    Негізгі қызметтен
түсетін табыс         "     449572  473865    105     556334
8.    Сатылған өнiмнiң      "     446872  391240    88      463662
(тауарлардың,
жұмыстың, қызмет
көрсетудің) өзiндiк
құны
9.    Жалпы табыс           "     2700    82625     3060    92672
10.   Кезең шығыстары,
барлығы               "     132604  125439    95      87702
10.1   Әкiмшілiк және
жалпы әкімшілік
шығыстар             "     130119   125372   96      87702
10.2  Сатылған өнiмнiң      "     2485     67       3       500
(тауарлардың,
жұмыстың, қызмет
көрсетудің) шығыстары
11.   Негізгі емес
қызметтен шығыс       "     292096  1737      1       2000
12.   Салық салынатын табыс "                               7470
13.   Корпоративтік табыс
салығы                "             0                 2241
14.   Таза табыс (зиян)     "     -313661 -38169            5229
15.   Дивидендтер, барлығы  "
15.1  Оның ішінде акция.  мың
ның мемлекеттік     теңге
пакеттеріне
дивидендтер
16.   Пайдадан жасалатын    %
аударымдар
нормативтері
17.   Қызмет тиiмдiлiгі     "             -7                1
18.   Негізгі құралдар    мың     72405   79473     110     82029
мен материалдық     теңге
емес активтердің
амортизациясына
шығыстар
19.   Компания қызметкер.
лерiнiң саны,
барлығы             адам    231     269       116     337
19.1  Орталық аппарат
қызметкерлерiнiң
саны                  "     40      44        110     44
20.   Еңбек ақы қоры      мың     146114  170845    117     170845
теңге
21.   Жалпы компания      теңге   52711   52926     100     42247
бойынша қызметкер.
лердің орташа
еңбек ақысы
21.1  оның iшiнде орталық теңге   62909   75619     120     71185
аппарат қызметкер.
лерiнің
22.   Өнім (жұмыстар,     бірлік
қызмет көрсету)     үшін
бірлігінің тарифы   теңге
(бағасы)

22.1  изменение тарифов
(цен) к предыдущему
периоду                %
23    Кредиторская        тыс.
задолженность       тенге   142238  75750     53      25000
24    Дебиторская            "     32803  15899     48      15000
задолженность
___________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
___________________________________________________________________
N |                     |2005 г. | 2006 г.|2006 г. в |2006 г. в %
п/п|   Показатели        |прогноз | прогноз|% к 2002г.|к 2003 г.
___________________________________________________________________
А           Б                6       7          8         9
___________________________________________________________________
1  Объем произведенной
продукции (работ,
услуг) - всего:        664758   747926     166        158
1.1 в том числе по видам:
телекоммуникационные
услуги                 55000    70000      44         146
техобслуживание и
сопровождение компью-
терного, сетевого и
периферийного
оборудования           261410   262400     132        143
работы по
Государственной
программе              348348   415526     602        175
прочие                   0        0          0          0
2  Экспорт, всего:
2.1  в т.ч. в страны СНГ
2.2  дальнее зарубежье
2.3  корпоративный
подоходный налог
3  Импорт, всего:
3.1  в т ч. страны СНГ
3.2  дальнее зарубежье
3.3  по видам продукции
4   Инвестиции**
в основной капитал
за счет всех
источников
финансирования -
всего:                 36000    48000     150         932
4.1  за счет заемных
средств
4.1.1 в т.ч. средств
государственного
бюджета
4.2   за счет
собственных средств   36000    48000      150        932
5.   Доходы, всего         669758   749926     134        156
6.   Расходы, всего        595646   653948     75         126
7.   Доход от основной
деятельности          664758   734926     163        155
8.   Себестоимость
реализованной
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг):               502579   564727     126        144
9.   Валовый доход         162179   170199     6304       206
10.   Расходы периода,
всего                  89567    93721       71        75
10.1  общие и
административные
расходы                88067    89221      69         71
10.2  расходы по реализации   1500     2000      80     в 30 pаз
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг)
11.   расходы от неосновной
деятельности          2500      2500       1          144
12.   налогооблагаемый
доход                 74112    95978
13.   Корпоративный
подоходный налог      22234    28793       0
14.   Чистый доход (убыток) 51878    67185       0

22.1  өткен кезеңге
алғанда тарифтердің   %
(бағалардың) өзгеруі
23.   Кредиторлық берешек мың     142238  75750     53      25000
теңге
24.   Дебиторлық берешек    "     32803   15899     48      15000
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
N |                     |2005 жыл|2006 жыл|2006 жыл  |2006 жыл
р/с|   Көрсеткіштер      | болжам | болжам |2002 жылға|2003 жылға
|                     |        |        |  %-бен   |  %-бен
___________________________________________________________________
А           Б                6       7          8         9
___________________________________________________________________
1.    Өндiрілген өнімнiң   664758   747926     166        158
(жұмыстың, қызмет
көрсетудің) көлемi-
барлығы:
1.1   оның ішінде түрлерi   "
бойынша
Телекоммуникациялық
қызметтер            55000    70000      44         146
ілеспе компьютерлiк
желілерге және
түкпiр жабдықтарға
техникалық қызмет
көрсету              261410   262400     132        143
Мемлекеттік бағдар.
лама бойынша
жұмыстар             348348   415526     602        175
басқада              0        0          0          0
2.    Экспорт барлығы:
2.1    оның ішiнде ТМД
елдерi
2.2    алыс шетелдер
2.3   корпоративтік
табыс салығы
3.    Импорт-барлығы:
3.1   оның ішінде ТМД
елдерi
3.2   алыс шетелдер
3.3   өнімдердің түрлері
бойынша
4.    Қаржыландырудың      36000    48000      150        932
барлық көздерінің
есебiнен негізгі
капиталға инвести.
ция жұмсау-барлығы
4.1    ішкі заемдар
есебiнен
4.1.1 Оның ішінде мемле.
кеттік бюджет
қаражаты
4.2   өз қаражаты есебінен 36000    48000      150        932
5.    Барлық табыс         669758   749926     134        156
6.    Барлық шығыс         595646   653948     75         126
7.    Негізгі қызметтен    664758   747926     163        155
түсетін табыс
8.    Сатылған өнiмнiң     502579   564727     127        144
(тауарлардың,
жұмыстың, қызмет
көрсетудің) өзiндiк
құны
9.    Жалпы табыс          162179   183199     6162       206
10.   Кезең шығыстары,     89567    93721      71         75
барлығы
10.1   Әкiмшілiк және      88067    89221      69         71
жалпы әкімшілік
шығыстар
10.2  Сатылған өнiмнiң     1500     2000       80         30 peт
(тауарлардың,
жұмыстың, қызмет
көрсетудің) шығыстары
11.   Негізгі емес         2500     2500       1          144
қызметтен шығыс
12.   Салық салынатын      74112    95978
табыс
13.   Корпоративтік табыс  22234    28793      0
салығы
14.   Таза табыс (зиян)    51878    67185      0

15.   дивиденды, всего
15.1  в т.ч. на             4885     30233
государственный
пакет акций
16.   Нормативы отчислений
от прибыли*
17.   Рентабельность            9       10        0          0
деятельности
18.   Расходы на
амортизацию
нематериальных
активов и основных
средств              86349    92109      127        116
19.   Численность
работников
компании, всего        345      354      153        132
19.1  Численность
сотрудников
центрального
аппарата                44       44      110        100
20.   Фонд заработной     177195   183567      126        107
платы
21    Среднемесячная       42801    43213       82         82
заработная плата
работников, в
целом по компании
21.1  в том числе          71185    71185      113         94
работников
центрального
аппарата
22    Тарифы (цены)
на единицу
продукции
(работ услуг)
22.1  изменение тарифов
(цен) к предыдущему
периоду
23    Кредиторская
задолженность        22000    20000       14         26
24    Дебиторская          15000    15000       46         94
задолженность
___________________________________________________________________
Приложение 3
Прогноз доходов и расходов на 2004 год
по ЗАО "Национальные информационные технологии"
форма 2 НК
тыс. тенге
____________________________________________________________________
N |  Наименование    |2002 г.|2003   |   2004г. (прогноз)
п/п|  показателей     |отчет  |оценка |--------------------------
|                  |       |       |1 квартал |1 полугодие
--------------------------------------------------------------------
А |        Б         |   1   |   2   |    3     |    4
--------------------------------------------------------------------
1  Доход от основной
деятельности      449571,8 473865,1  158811,7    291318,6
2  Себестоимость
реализованной
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг)            446872,0 391240,4  128196,3    238782,7
3  Валовой доход
(стр.1-стр.2)       2699,8  82624,7   30615,4     52535,9
4  Расходы периода,
в том числе       132604,0 125438,7   26508,6     46760,6
4.1. общие и
административные
расходы          130119,0  125372,2   26383,6     46510,6
4.2. расходы по
реализации
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг)             2485,0      66,5     125,0       250,0
4.3  расходы в виде
вознаграждения
5   Доход (убыток)
от основной
деятельности
(стр.3 - стр.4)  -129904,2   -42814,0    4106,8      5775,3
6   Доход (убыток)
от неосновной
деятельности     -183757,1     4644,5     625,0      1250,0
7   Доход (убыток)
от обычной
деятельности
до налого-
обложения
(стр.5 +(-)
стр.6)           -313661,3   -38169,5    4731,8      7025,3
8   Корпоративный
подоходный
налог                                    1419,5      2107,6
9   Доход (убыток)
от обычной
деятельности
после налого-
обложения
(стр.7 - стр.8)  -313661,3   -38169,5    3312,3      4917,7
10   Доходы (убытки)
от чрезвычайных
ситуаций и
прекращенных
операций
11   Чистый доход
(убыток)
(стр. 9 +(-)
стр.10)          -313661,3   -38169,5    3312,3      4917,7
___________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
___________________________________________________________________

15.   Дивидендтер, барлығы
15.1  Оның ішінде акция.   4885     30233
ның мемлекеттік
пакеттеріне
дивидендтер
16.   Пайдадан жасалатын   1086     6718
аударымдар
нормативтері
17.   Қызмет тиiмдiлiгі    9        10         0          0
18.   Негізгі құралдар     86349    92109      127        116
мен материалдық
емес активтердің
амортизациясына
шығыстар
19.   Компания қызметкер.  345      354        153        132
лерiнiң саны,
барлығы
19.1  Орталық аппарат      44       44         110        100
қызметкерлерiнiң
саны
20.   Еңбек ақы қоры       177195   183567     126        107
21    Жалпы компания       42801    43213      82         82
бойынша қызметкер.
лердің орташа
еңбек ақысы
21.1  оның iшiнде орталық  71185    71185      113        94
аппарат қызметкер.
лерiнің
22.   Өнім (жұмыстар,
қызмет көрсету)
бірлігінің тарифы
(бағасы)
22.1  өткен кезеңге
алғанда тарифтердің
23.   Кредиторлық берешек  22000    20000      14         26
24.   Дебиторлық берешек   15000    15000      46         94
___________________________________________________________________
3-Қосымша
Ұлттық ақпараттық технологиялар ЖАҚ бойынша 2004-2006 жылдарға арналған табысы мен шығысының болжамы
2 НК/ нысаны
мың теңге
___________________________________________________________________
N |   Көрсеткіштер   |2002 жыл | 2003 жыл |   2004 жыл (болжам)
|       атауы      | есеп    | бағалау  |________________________
|                  |         |          |1 тоқсан |1 жарты жылдық
___________________________________________________________________
А |          Б       |    1    |    2     |    3    |      4
___________________________________________________________________
1   Негізгі қызметтен  449571,8  473865,1   158811,7   291318,6
түсетін табыс
2   Сатылған өнімнің   446872,0  391240,4   128196,3   238782,7
(тауарлардың,
жұмыстың,
қызмет көрсету.
лердің) өзіндік
бағасы
3   Жалпы табыс        2699,8    82624,7    30615,4    52535,9
(1 жол - 2 жол)
4   Кезең шығыстары,   132604,0  125438,7   26508,6    46760,6
оның ішінде
4.1  жалпы және        130119,0  125372,2   26383,6    46510,6
әкімшілік
шығыстары
4.2  Сатылған өнімнің  2485,0    66,5      125,0       250,0
(тауарлардың,
жұмыстың,
қызмет көрсету.
лердің) шығыстары
4.3  шығыстар сыйақы
түрінде
5   Негізгі қызметтен  -129904,2 -42814,0   4106,8      5775,3
түсетін табыс
(зиян)(3 жол -
4 жол)
6   Негізгі емес       -183757,1 4644,5     625,0      1250,0
қызметтен түсетін
табыс (зиян)
7   Әдеттегі қызметтен -313661,3  -38169,5  4731,8     7025,3
түсетін табыс
(зиян)
(5 жол +(-) 6 жол)
8   Корпоративтік                           1419,5     2107,6
табыс салығы
9   Салық салудан      -313661,3 -38169,5   3312,3     4917,7
кейінгі әдеттегі
қызметтен түсетін
табыс (зиян)
(7 жол - 8 жол)
10  Төтенше жағдай.
лардан түсетін
табыс (зиян)
және тоқтатылған
операциялар
11  Таза табыс         -313661,3 -38169,5   3312,3      4917,8
(зиян)(9 жол +
(-) 10 жол)
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________

N |      2004 год (прогноз)    |   2003 г. в %   |   2004 г. в %
п/п|----------------------------| к  2002 г.      |   к 2003 г.
|   9 месяцев  |   год       |                 |
___________________________________________________________________
А  |     5        |      6      |       7         |     8
___________________________________________________________________
1      423825,6        556334,0        105,4           117,4
2      351191,5        463662,0         87,6           118,5

р/б|      2004 жыл (болжам)     |   2003 жыл      |   2004 жыл
N |----------------------------|  2002 жылға     | 2003 жылға
|   9 ай       |   жыл       |    %-бен        |   %-бен
___________________________________________________________________
А  |     5        |      6      |       7         |     8
___________________________________________________________________
1      423825,6       556 334,0        105,4           117,4
2      351191,5        463662,0         87,6           108,0

3       72634,1         92672,0         30,6             1,1
4       67435,8         87702,0         94,6            69,9
4.1.    67060,8         87202,0         96,4            69,6
4.2.      375,0           500,0          2,7           751,9
4.3.
5        5198,3          4970,0         33,0
6        1875,0          2500,0                         53,8
7        7073,3          7470,0         12,2
8        2122,0          2241,0
9        4951,3          5229,0         12,2
10
11       4951,3          5229,0         12,2
___________________________________________________________________
Приложение 4
Прогноз движения денежных потоков в 2004 год
по ЗАО "Национальные информационные технологии"
форма 3 НК
тыс тенге
____________________________________________________________________

3       72634,1         92672,0         30,6             1,1
4       67435,8         87702,0         94,6            69,9
4.1.    67060,8         87202,0         96,4            69,6
4.2.      375,0           500,0          2,7           751,9
4.3.
5        5198,3          4970,0         33,0               -
6        1875,0          2500,0                         53,8
7        7073,3          7470,0         12,2               -
8        2122,0          2241,0
9        4951,03         5229,0         12,2               -
10
11       4951,03         5229,0         12,2
___________________________________________________________________
4-Қосымша
Ұлттық ақпараттық технологиялар ЖАҚ бойынша
2004 жылға арналған қаражат қозғалысының болжамы
3 НК/ нысаны
мың теңге
___________________________________________________________________

N  |    Наименование       |2002 г.  | 2003   |2004г.(прогноз)
п/п |    показателей        |отчет    |оценка  |--------------------
|                       |         |        |   1 квартал
--------------------------------------------------------------------
А |          Б            |    1    |   2    |       3
--------------------------------------------------------------------
I.  Движение денег от
операционной
деятельности
I.1. поступление денег         543864,1   607006,0    161273,9
1.1  доход от реализации       461711,6  536575,8     160880,1
готовой продукции
(товаров, работ, услуг)
1.2  авансы полученные          68770,3   62890,2
1.3  вознаграждения              9331,5    6040,0
1.4  дивиденды
1.5  роялти
1.6  прочие поступления          4050,7    1500,0       393,8
I.2. Выбытие денег:            596583,1  588183,7     134786,7
2.1  по счетам поставщиков     341494,0  236517,3     59425,0
и подрядчиков
2.2  авансы выданные            40776,6   64912,4
2.3  по заработной плате       109939,0  170845,0     42711,3
2.4  в фонды социального        11956,7   17084,5      4271,1
страхования и
пенсионного обеспечения
2.5  по налогам                 71286,4   91439,5      27648,3
2.6  выплата вознаграждений
2.7  прочие выплаты             21130,6   7385,0         731,0
I.3. Увеличение (+)/           -52719,1  18822,3       26487,2
уменьшение (-) денег
в результате
операционной деятельности
II.  Движение денег от
инвестиционной
деятельности
II.1 Поступление денег
1.1  доход от выбытия
нематериальных
1.2  доход от выбытия
основных средств
1.3. доход от выбытия
других долгосрочных
активов
1.4  доход от выбытия
финансовых инвестиций
1.5  доход от получения
займов, предоставленных
другим юридическим
лицам
1.6  прочие поступления
II.2. Выбытие денег:           32073,6   4425,5       4800,0
2.1   приобретение             1104,9    2653,8       1250,0
нематериальных активов
2.2   приобретение             30968,7   3320,6       3550,0
основных средств
2.3   приобретение других
долгосрочных
2.4   приобретение
финансовых инвестиций
2.5   предоставление
займов другим
юридическим лицам
2.6   прочие выплаты
II.3.  Увеличение (+)/        -32073,6  -4425,5       -4800,0
уменьшение (-) денег
в результате
инвестиционной
деятельности
III.   Движение денежных
средств от
финансовой
деятельности
III.1. Поступление денег:
1.1    от выпуска акций
и других ценных
бумаг
1.2    получение
банковских займов
1.3    прочие поступления
III.2. Выбытие денег

N      | Көрсеткіштер атауы  | 2002 жыл|2003 жыл |2004 жыл (болжам)
|                     |  есеп   | бағалау |_________________
|                     |         |         |    1 тоқсан
___________________________________________________________________
А      |      Б              |    1    |    2    |       3
___________________________________________________________________
I.     Операциялық қызметтен
ақшалай қаражаттың
қозғалысы
I.1.   Ақшалай қаражаттың      543864,1  607006,0     161273,9
түсуі
1.1    сатылған дайын          461711,6  536575,8     160880,1
өнімнен (тауарлардан,
жұмыстардан, қызмет
көрсетулерден)
түсетін табыс
1.2    алынған аванстар        68770,3   62890,2
1.3    сыйақы                  9331,5    6040,0
1.4    дивидендтер
1.5    роялти
1.6    басқада түсімдер        4050,7    1500,0       393,8
I.2.   Ақшалай қаражаттары.    596583,1  588183,7     134786,7
ның кетуі:
2.1    жеткізушілер мен        341494,0  236517,3     59425,0
мердігерлердің
шоттары бойынша
2.2    берілген аванстар       40776,6   64912,4
2.3    жалақы бойынша          109939,0  170845,0     42711,3
2.4    әлеуметтік сақтандыру   11956,7   17084,5      4271,1
және зейнетақымен
қамтамасыз ету
қорларына
2.5     салықтар бойынша       71286,4   91439,5      27648,3
2.6     сыйақы төлемі
2.7     басқа да төлемдер      21130,6   7385,0       731,0
I.3.   Операциялық қызмет      -52719,1  18822,3       26487,2
нәтижесінде ақшалай
қаражаттың көбеюі
(+)/ азаюы (-)
II.    Инвестициялық қызмет.
тен түсетін ақшалай
қаражаттың қозғалысы
II.1   Ақша қаражатының
түсуі
1.1    материалдық емес
ұсталудан түсетін
табыс
1.2    негізгі құралдардан
ұсталатын түсетін табыс
1.3    басқа да ұзақ
мерзімді активтер
ұсталудан табыс
1.4    Қаржылық инвестиция.
лардан ұсталатын
табыс
1.5    Басқа да заңды тұлға.
ларға берілетін
займдарды алудан
түсетін табыс
1.6    басқа да түсімдер
II.2.  Ақшалай қаражаттың      32073,6   4425,5       4800,0
ұсталуы
2.1    материалдық емес        1104,9    2653,8       1250,0
активтерді сатып алу
2.2    негізгі құралдарды      30968,7   3320,6       3550,0
сатып алу
2.3    басқа да ұзақ мер.
зімді сатып алу
2.4    қаржылық инвестиция.
ларды сатып алу
2.5    басқа да заңды
тұлғаларға займды
беру
2.6    басқа да төлемдер
II.3.  Инвестициялық қызмет    -32073,6  -4425,5      -4800,0
нәтижесінде ақшалай
қаражаттың көбеюі
(+)/ азаюы (-)
III.   Қаржылық қызметтен
ақшалай қызмет.
тің қозғалысы
III.1. Ақшалай қаражаттың
түсуі
1.1    акциялар және басқа
да бағалы қағаздары
шығарудан
1.2    банктік заемдар алу
1.3    басқа да түсімдер
III.2. Ақшалай қаражаттың
ұсталуы

2.1    погашение банковских
займов
2.2    приобретение
собственных акций
2.3    выплата дивидендов
2.4    прочие выплаты
III.3. Увеличение (+)/
уменьшение (-)
денег в результате
финансовой
деятельности
Итого: Увеличение (+)/  -84792,7  14396,8      21173,1
уменьшение (-) денег
Деньги на начало        220956,1   136163,5    37640,1
периода
Деньги на конец         136163,5   150560,3    58813,2
периода
___________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
___________________________________________________________________

2.1    банктік заемдарды
өтеу
2.2    меншікті акцияларды
сатып алу
2.3    дивидендтерді төлеу
2.4    басқа да төлемдер
III.3. Қаржылық қызметтің
нәтижесінде ақшалай
қаражаттың көбеюі
(+)/ азаюы (-)
Барлығы: ақшалай       -84792,7  14396,8      21173,2
қаражаттың көбеюі
(+)/ азаюы (-)
Кезеңнің басындағы     220956,1   136163,5    37640,1
қаражаты
Кезеңнің аяғындағы     136163,5   150560,3    58813,2
қаражаты
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________

N    |        2004 г. (прогноз)         | 2003 г.в %  |2004 г. в
п/п   |----------------------------------| к 2002 г.   |% к 2003г.
|1 полу-    |9 месяцев |   год     |             |
|годие      |          |           |             |
___________________________________________________________________
А      |    4      |   5      |    6      |     7       |    8
___________________________________________________________________
І
І.1      322547,7    483821,6   645095,4      111,6         106,3

N      |        2004 ж. (болжам)          |2003 жыл     |2004 жыл
|----------------------------------|2002 жылға   |2003 жылға
|1 жарты    |   9 ай   |   жыл     | %-бен       |%-бен
|жылдық     |          |           |             |
___________________________________________________________________
А      |    4      |   5      |    6      |     7       |    8
___________________________________________________________________
І
І.1      322 547,7   483821,6   64095,4      111,6     106,3

75280,1     112920,2   150560,3       61,6        110,6
117626,3    176439,5   235252,7      110,6        156,3
___________________________________________________________________
Приложение 5
Прогноз расходов на 2004 год
по ЗАО "Национальные информационные технологии"
форма 4 НК
тыс. тенге
____________________________________________________________________
N  |    Наименование       |2002 г.  | 2003   |2004г.(прогноз)
п/п |    показателей        |отчет    |оценка  |-----------------
|                       |         |        |   1 квартал
--------------------------------------------------------------------
А |          Б            |    1    |   2    |       3
-------------------------------------------------------------------
Всего                   132603,9 125438,8      22763,0
1     Общие и административ-  130118,9 125372,3      22638,0
ные расходы, всего
1.1   Материалы                 3741,3   3509,8        179,7
1.2   Оплата труда работников  46886,2  45153,1       9396,5
1.3   Отчисления от оплаты      8647,8  10522,7       1409,5
труда
1.4   Амортизация основных     29349,7  31183,7       1784,1
средств и нематериальных
активов
1.5   Обслуживание и ремонт      136,0                 875,0
основных средств и
нематериальных активов
1.6   Коммунальные расходы       757,9    817,5        662,7
1.7   Командировочные           1510,0   1624,2        728,3
расходы, всего
1.7.1 в пределах                1510,0   1624,2        728,3
установленных норм
1.7.2 сверх норм
1.8   представительские расходы  465,4      5,9        252,7
1.9   Расходы на повышение       301,5     10          710,4
квалификации работников
1.10  Расходы на содержание
Совета директоров
1.11  расходы по налогам        3411,3      2963        840,2
1.12  Канцелярские и                       350,6        163,3
типографские работы
1.13  услуги связи              4027,2    4620,5       1235,4
1.14  расходы по содержанию               1808,1        607,5
1.15  Консультационные          3144,3     119,2       3029,8
(аудиторские) и
информационные услуги
1.16  Банковские услуги         2288,8    2752,2        688,1
1.17  расходы на страхование
1.18  судебные издержки
1.19  Штрафы, пени и неустойки   204,0     115,3
за нарушение условий
договора
1.20  Штрафы и пени за
сокрытие (занижение)
дохода
1.21  Убытки от хищений,
сверхнормативные потери,
порча, недостача ТМЗ
1.22  Расходы по аренде        10869,0   14974,0        710,0
1.23  Расходы на социальную                               0,0
сферу
1.24  расходы по созданию       5294,6                    0,0
резервов по сомнительным
требованиям

75280,1     112920,2   150560,3      61,6       110,6
117626,3    176439,5   2355252,7     110,6      156,3
___________________________________________________________________
5-Қосымша
Ұлттық ақпараттық технологиялар ЖАҚ бойынша
2004 жылға арналған шығысының болжамы
4 НК/ нысаны
мың теңге
___________________________________________________________________
N  |      Көрсеткіштер        |2002 ж. | 2003 ж. |2004 ж.(болжам)
р/с |        атауы             |  есеп  | бағалау |_______________
|                          |        |         | 1 тоқсан
____________________________________________________________________
А    |           Б              |   1    |    2    |     3
____________________________________________________________________
Барлығы                    132603,9  125438,8     22763,0
1     Әкімшілік және жалпы       130118,9  125372,3     22638,0
шығыстары, барлығы
1.1   Материалдар                3741,3    3509,8       179,7
1.2   Қызметкерлердің еңбек      46886,2   45153,1      9396,5
ақысы
1.3   Еңбекақыдан аударым        8647,8    10522,7      1409,5
1.4   Негізгі құралдар мен       29349,7   31183,7      1784,1
материалдық емес актив.
тердің амортизациясы
1.5   Негізгі құралдар мен       136,0     0,0          875,0
материалдық емес
активтерге қызмет
көрсету және жөндеу
1.6   Коммуналдық шығыстар       757,9     817,5        662,7
1.7   Іссапар шығыстары, барлығы 1510,0    1624,2       728,3
1.7.1 белгіленген норма          1510,0    1624,2       728,3
шегінде
1.7.2 нормадан тыс
1.8   Өкілдік шығыстар           465,4     5,9          252,7
1.9   Қызметкерлердің білікті.   301,5     10           710,4
лігін арттыруға
жұмсалатын шығыстар
1.10  Директорлар кеңесін
ұстауға жұмсалатын
шығыстар
1.11  Салықтар бойынша шығыстар  3411,3    2963         840,2
1.12  Кеңсе және баспахана                 350,6        163,3
жұмыстары
1.13  Байланыс қызметі           4027,2    4620,5       1235,4
1.14  Көлікті күту және жалдау             1808,1       607,5
бойынша шығыстар
1.15  Консультациялық (аудитор.  3144,3    119,2        3029,8
лық) және ақпараттық
қызмет
1.16  Банк көрсететін қызмет     2288,8    2752,2       688,1
1.17  Сақтандыру шығыстары
1.18  Сот шығыны
1.19  Шарт талаптарын бұзғаны    204,0     115,3
үшін айыппұл, өсімақы
және тұрақсыздық айыбы
1.20  Табысты жасырғаны
(кеміткені) үшін айыппұл
және өсімақы
1.21  Ұрлықтан келген залал,
нормативтен тыс ысырап,
бүліну, ТМЗ жетіспеушілігі
1.22  Жалдау бойынша шығыстар    10869,0   14974,0      710,0
1.23  Әлеуметтік сала шығыстары
1.24  Күмәнді борыштар жөнінде   5294,6
резервтер құру жөніндегі
шығыстар

1.25  На проведение праздничных,                        537,5
культурно-массовых и
спортивных мероприятий
1.26  Благотворительная
помощь
1.27  Прочие расходы            9083,9    4842,5        239,9
2     Расходы по реализации     2485,0      66,5        125,0
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг), всего
2.1   Материалы                  454,8
2.2   Оплата труда работников
2.3   Отчисления от оплаты
труда
2.4   Амортизация основных
средств и нематериальных
активов
2.5   Ремонт и обслуживание
основных средств и
нематериальных активов
2.6   Коммунальные расходы
2.7   Командировочные расходы,
всего
2.7.1 в пределах установленных
норм
2.7.2 сверх норм
2.8   Расходы по погрузке,
транспортировке и
хранению
2.9   Расходы на маркетинг       1094,0     66,5        125,0
2.10  расходы по аренде
2.11  Расходы на социальную
сферу
2.12  Прочие расходы              936,2
3     Расходы в виде
вознаграждения, всего

1.25  Мерекелік, мәдени-бұқара.            537,5
лық спорттық іс-
шараларды және жүргізуге
1.26  Қайырымдылық көмек
1.27  Басқада шығыстар           9083,9    4842,5       239,9
2     Дайын өнімнің сату бойынша 2485,0    66,5         125,0
(тауарларды, жұмыстарды,
қызмет көрсетулердің
шығыстары)
2.1   Материалдар                454,8
2.2   Қызметкерлердің еңбек
ақысы
2.3   Еңбекақыдан аударым
2.4   Негізгі құралдар мен
материалдық емес
активтердің амортизациясы
2.5   Негізгі құралдар мен мате.
риалдық емес активтерге
қызмет көрсету және жөндеу
2.6   Коммуналдық шығыстар
2.7   Іссапар шығыстары, барлығы
2.7.1 белгіленген норма
шеңберінде
2.7.2 нормадан тыс
2.8   Тиеу, тасымалдау және
сақтау бойынша шығыстар
2.9   Маркетинг шығыстары        1094,0    66,5         125,0
2.10  Жалдау бойынша шығыстар
2.11  Әлеуметтік сала
шығыстары
2.12  Басқада шығыстар           936,2
3     Сыйақы түріндегі шығыстар,
барлығы

3.1   Расходы по вознаграждению
(процентам) по займам
банков
3.2   Расходы по вознаграждению
(процентам) по займам
поставщиков
3.3   Расходы по вознаграждению
(процентам) по аренде
3.4   Прочие расходы*
4     Расходы по неосновной     292095,8 1736,6         500,0
деятельности
____________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
____________________________________________________________________

3.1   Банктердің сыйақы
бойынша (пайыздар)
займдар бойынша
шығыстар
3.2   Жеткізушілердің сыйақы
бойынша (пайыздар)
бойынша шығыстар
3.3   Жалдау бойынша сыйақы
бойынша (пайыздар)
бойынша шығыстар
3.4   Басқада шығыстар
4     Негізгі емес қызметтен     292095,8  1736,6       500,0
түсетін шығыс
____________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
____________________________________________________________________

N    |         2004 г. (прогноз)        |2003 г. в %|  2004 г. в %
|__________________________________| к 2002 г. |  к 2003 г.
|  1 полу-   | 9 месяцев |   год   |           |
|  годие     |           |         |           |
____________________________________________________________________
А      |      4     |      5    |    6    |    7      |    8 ____________________________________________________________________

N    |         2004 ж. (болжам)         | 2003 жыл  |  2004 жыл
|__________________________________| 2002 жылға|  2003 жылға
|  1 жарты   |     9 ай  |   жыл   |  %-бен    |   %-бен
|  жылдық    |           |         |           |
____________________________________________________________________
А      |      4     |      5    |    6    |    7      |    8 ____________________________________________________________________

42526,0      62289,0    87702,0      94,6       69,9
1         42276,0      61914,0    87202,0      96,4       69,6
1.1       359,4        539,1      718,8        93,8       20,5
1.2       18793,0      28189,4    37585,9      96,3       83,2
1.3       2819,0       4228,4     5637,9       121,7      53,6
1.4       3568,3       5352,4     7136,5       106,2      22,9
1.5       1750,0       2625,0     3500,0         0,0
1.6       1325,4       1988,0     2650,7       107,9      324,2
1.7       1456,5       2184,8     2913,0       107,6      179,3
1.7.1     1456,5       2184,8     2913,0       107,6      179,3
1.7.2                                0,0
1.8       505,5        758,2      1010,9       1,3       в 171 раз
1.9       1420,8       2131,2     2841,6       3,3       в 284 pаза
1.10                                 0,0
1.11      1680,5       2520,7     3361,0       86,9       113,4
1.12      326,6        489,9      653,2                   186,3
1.13      2470,8       3706,1     4941,5       114,7      106,9
1.14      1215,0       1822,5     2430,0                  134,4
1.15      3059,6       3089,4     3119,2       3,8        в 26 раз
1.16      1376,1       2064,2     2752,2       120,2      100,0
1.17
1.18
1.19                                           56,5
1.20
1.21
1.22      1420,0       2130,0     2840,0       137,8      19,0
1.23         0,0          0,0        0,0
1.24         0,0          0,0        0,0
1.25      1075,0       1612,5     2150,0
1.26
1.27      479,8        719,7      959,6        53,3       19,8
2         250,0        375,0      500,0        2,7        751,9
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
2.7
2.7.1
2.7.2
2.8
2.9       250,0        375,0      500,0         6,1       751,9
2.10
2.11

42526,0      62289,0    87702,0      94,6       69,9
1         42276,0      61914,0    87202,0      96,4       69,6
1.1       359,4        539,1      718,8        93,8       20,5
1.2       18793,0      28189,4    37585,9      96,3       83,2
1.3       2819,0       4228,4     5637,9       121,7      53,6
1.4       3568,3       5352,4     7136,5       106,2      22,9
1.5       1750,0       2625,0     3500,0
1.6       1325,3       1988,0     2650,7       107,9      324,2
1.7       1456,5       2184,8     2913,0       107,6      179,3
1.7.1     1456,5       2184,8     2913,0       107,6      179,3
1.7.2
1.8       505,5        758,2      1010,9       1,3        171 рет
1.9       1420,8       2131,2     2841,6       3,3        284 peт
1.10
1.11      1680,5       2520,7     3361,0       86,9       113,4
1.12      326,6        489,9      653,2                   186,3
1.13      2470,8       3706,1     4941,5       114,7      106,9
1.14      1215,3       1822,0     2430,0                  134,4
1.15      3059,6       3089,4     3119,2       3,8        26 рет
1.16      1376,1       2064,2     2752,2       120,2      100,0
1.17
1.18
1.19                                           56,5
1.20
1.21
1.22      1420,0       2130,0     2840,0       137,8      19,0
1.23
1.24
1.25      1075,0       1612,5     2150,0
1.26
1.27      479,8        719,7      959,6        53,3       19,8
2         250,0        375,0      500,0        2,7        751,9
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
2.7
2.7.1
2.7.2
2.8
2.9       250,0        375,0      500,0         6,1       751,9
2.10
2.11

2.12
3
3.1
3.2
3.3
3.4
4         1000,0       1500,0     2000,0        0,6       115,2
____________________________________________________________________
* - при превышении 10% от совокупных расходов необходимо обоснование.
Приложение 6
Перечень инвестиционных проектов
ЗАО "Национальные информационные технологии",
планируемых к реализации в 2004-2006 годах
форма 5-НК
___________________________________________________________________
N |   Наименование    | Период     |  Общая      |Источники
п/п|    проекта        | реализации |  стоимость  |финансирования
|                   |            | тыс.тенге   |
-------------------------------------------------------------------

2.12
3
3.1
3.2
3.3
3.4
4         1000,0       1500,0     2000,0        0,6       115,2
____________________________________________________________________
6-Қосымша
Ұлттық ақпараттық технологиялар ЖАҚ
2004-2006 жылдарға арналып сатуға жоспарлап отырған инвестициялық жобаның тізбесі
5 НК/ нысаны
___________________________________________________________________
Р/N |    Жобаның атауы  |    Сату    |Жалпы бағасы,| Қаржыландыру
|                   |  мерзімі   | мың теңге   |     көзі
___________________________________________________________________

1    Создание основного    2004-2006     97000       Собственные
и региональных                                  средства
сервис-центров для
обеспечения системно-
технического
обслуживания и
сопровождения
информационных
систем
в том числе
приобретение                        74000
технического
оборудования
приобретение ПО                     23000
2    Организация               2004       2100       Собственные
серверных помещений                             средства
для функционирования
межведомственных
баз данных
приобретение                         2100
технического
оборудования
3    Модернизация              2005       6200       Собственные
оборудования для                                средства
оказания
телекоммуникационных
услуг
приобретение
технического
оборудования                         6200
Итого:                              105300
___________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
___________________________________________________________________
N |   Наименование |         финансирование по годам:
п/п|   проекта      |---------------------------------------------
|                |освоено |2004 год |2005 год |2006 год |остаток
|                |на 01.  |(прогноз)|(прогноз)|(прогноз)|на 01.
|                |01.04г. |         |         |         |01.07г.
-------------------------------------------------------------------
1   Создание                   19200    29800      48000
основного и
региональных
сервис-центров
для обеспечения
системно-
технического
обслуживания и
сопровождения
информационных
систем
в том числе
приобретение                14200    21800    38000
технического
оборудования
приобретение ПО              5000     8000    10000
2   Организация                  2100               0
серверных
помещений
для
функционирования
межведомственных
баз данных
приобретение                 2100
технического
оборудования
3   Модернизация                          6200
оборудования для
оказания
телекоммуникацион-
ных услуг
приобретение                          6200
технического
оборудования
Итого:                       21300   36000    48000
___________________________________________________________________
Председатель Правления

1    Жүйелік-техникалық      2004-2006   97000     Меншікті бюджет
қызмет көрсету мен
ақпараттық жүйені
қолдауды қамтамасыз
ету үшін негізгі
және аймақтық мінсіз
қызмет орталықтарын
құру
оның ішінде
техникалық құрал-                   74000
жабдықтармен қамту
бағдарламаны қамту                  23000
2    Ведомствоаралық мем.     2004       2100      Меншікті бюджет
лекеттік мәліметтер
негізгі қызметтері
үшін оңтайлы орындар
ұйымдастыру
техникалық құрал-                   2100
жабдықтармен қамту
3    Телекоммуникациялық      2005       6200      Меншікті бюджет
қызмет көрсету үшін
жабдықтарды жетілдіру
техникалық құрал-                   6200
жабдықтармен қамту
Жиыны                               105300
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
N |  Жобаның атауы  |   жыл бойынша   |     қаржыландыру:
п/п|                 |                 |
|                 |_________________|___________________________
|                 |игеріл. |2004 жыл|2005 жыл|2006 жыл| қалдық
|                 |ген     |(болжам)|(болжам)|(болжам)|01.01.07
|                 |01.01.04|        |        |        |жылға
|                 | жылға  |        |        |        |
___________________________________________________________________
1  Жүйелік-техникалық            19200    29800    48000
қызмет көрсету мен
ақпараттық жүйені
қолдауды қамтамасыз
ету үшін негізгі
және аймақтық мінсіз
қызмет орталықтарын
құру
оның ішінде
техникалық құрал-             14200    21800    10000
жабдықтармен қамту
бағдарламаны қамту            5000
2  Ведомствоаралық мем.          2100
лекеттік мәліметтер
негізгі қызметтері
үшін оңтайлы орындар
ұйымдастыру
техникалық құрал-             2100
жабдықтармен қамту
3  Телекоммуникациялық                    6200
қызмет көрсету үшін
жабдықтарды жетілдіру
техникалық құрал-                      6200
жабдықтармен қамту
Жиыны                         21300    36000    48000
___________________________________________________________________