Об утверждении Программы развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций в Республике Казахстан на 2005-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2004 года N 1305. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года N 302
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.04.2010 № 302.
В целях реализации пункта 4.4 Плана мероприятий по реализации Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденного  постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 715, Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций в Республике Казахстан на 2005-2014 годы (далее - Программа).
2. Заинтересованным министерствам, акимам областей, городов Астаны и Алматы совместно с Министерством индустрии и торговли Республики Казахстан:
обеспечить надлежащее и своевременное исполнение мероприятий, предусмотренных Программой;
один раз в полугодие, не позднее 5-го числа месяца, следующего за отчетным полугодием, представлять в Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан аналитическую информацию о ходе реализации мероприятий Программы.
3. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан представлять Правительству Республики Казахстан один раз в полугодие, не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчетным полугодием, сводную информацию о выполнении мероприятий Программы.
4. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан осуществлять координацию деятельности местных исполнительных органов Республики Казахстан по выполнению Программы.
5. Контроль за исполнение настоящего постановления возложить на Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 декабря 2004 года N 1305
Программа
развития промышленности строительных материалов,
изделий и конструкций в Республике Казахстан
на 2005-2014 годы
1. Паспорт Программы
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19 июня 2007 г. N  514 .
Наименование            Программа развития промышленности
строительных материалов, изделий и
конструкций в Республике Казахстан на
2005-2014 годы

Қазақстан Республикасында құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсiбiн дамытудың 2005-2014 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 13 желтоқсандағы N 1305 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 302 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.04.14 № 302 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметінiң 2004 жылғы 28 маусымдағы N 715 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарының 4.4-тармағын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсiбiн дамытудың 2005-2014 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Мүдделi министрлiктер, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда  министрлiгiмен бiрлесіп:
Бағдарламада көзделген iс-шаралардың тиiсiнше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн;
жарты жылда бiр рет, есептi жарты жылдықтан кейiнгi айдың 5-күнiнен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгіне Бағдарлама iс-шараларының iске асырылу барысы туралы талдамалық ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгi жарты жылда бiр рет, есептi жарты жылдықтан кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Үкiметiне Бағдарлама iс-шараларының орындалуы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгi Қазақстан Республикасы жергiлiктi атқарушы органдарының Бағдарламаны орындау жөнiндегi қызметін үйлестірудi жүзеге асырсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 13 желтоқсандағы
N 1305 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында құрылыс материалдары,
бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсібін дамытудың
2005-2014 жылдарға арналған
БАҒДАРЛАМАСЫ
Астана, 2004 жыл
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы            Қазақстан Республикасында құрылыс материалдары,
бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсiбiн дамытудың
2005-2014 жылдарға арналған бағдарламасы
Бағдарламаны     Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы
әзiрлеу үшiн     28 маусымдағы N 715  қаулысымен бекiтiлген
негiздеме        Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын
дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк
бағдарламасын iске асыру жөнiндегi іс-шаралар

Основание для           Пункт 4.4 Плана мероприятий по реализации
разработки              Государственной программы развития
жилищного строительства в Республике
Казахстан  на 2005-2007 годы, утвержденного
постановлением Правительства Республики
Казахстан от 28 июня 2004 года N 715
Основной                Министерство индустрии и торговли
разработчик             Республики Казахстан
Цель                    Обеспечение инновационного развития
промышленности строительных материалов,
изделий и конструкций Республики Казахстан
Задачи                  Определение основных мер, стимулирующих
развитие отрасли;
определение форм и методов государственной
поддержки развития отрасли;
создание новых производств по получению
современных высококачественных
конкурентоспособных и
экспортоориентированных строительных
материалов, изделий и конструкций.
Необходимые ресурсы     Финансовое обеспечение реализации
и источники             инвестиционных проектов осуществляется
финансирования          за счет собственных средств предприятий,
иностранных и отечественных инвесторов
государственных институтов развития.
Финансовое обеспечение научно-технической
части Программы осуществляется в рамках
государственного заказа в пределах средств,
предусмотренных администратору Программы в
республиканском бюджете.
Финансирование Программы в части проведения
научно-исследовательских работ будет
осуществляться за счет республиканского
бюджета, объем затрат составляет 100 млн.
тенге, в том числе по годам:
в 2006 году - 47 млн. тенге,
в 2007 году - 53 млн. тенге.
Финансирование инвестиционных проектов будет
осуществляться за счет собственных средств
предприятий, средств иностранных и
отечественных инвесторов, кредитов.
Объем финансирования Программы на первом
этапе (2005-2007 годы) составит 50,3 млрд.
тенге; на втором этапе (2008-2010 годы)
составит 206,1 млрд. тенге.
Ожидаемый результат     На первом этапе реализация Программы
позволит (2005-2007 годы):
снизить объем импорта строительных
материалов на 380 млн. долл. США и
сократить ежегодный отток валютных средств
в среднем на 120-170 млн. дол. США;
за счет внедрения прогрессивных технологий
уменьшить материалоемкость, энергоемкость и
трудоемкость производств и снизить
себестоимость продукции;
создать базу для дальнейшего наращивания
производственного потенциала отрасли в
республике.
На втором этапе (2008-2010 годы):
достигнуть обеспечения основными видами
продукции промышленности строительных
материалов, изделий и конструкций до
80-90% от объема потребности строительства;
расширить ассортимент эффективных и
экологически чистых строительных
материалов, изделий и конструкций.

жоспарының 4.4-тармағы
Негізгі          Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда
әзiрлеушi        министрлігі
Мақсаты          Қазақстан Республикасының құрылыс материалдары,
бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсiбiн
инновациялық дамытуды қамтамасыз ету.
Мiндеттерi       Саланы дамытуды ынталандыратын негізгi шараларды
айқындау;
саланы дамытуды мемлекеттiк қолдаудың нысандары
мен әдiстерiн айқындау;
қазiргi жоғары технологиялық, бәсекеге қабiлеттi
және экспортқа бағдарланған құрылыс материалдарын,
бұйымдары мен құрастырмаларын алу бойынша жаңа
өндiрiстердi құру.
Қажетті          Инвестициялық жобаларды iске асыруды қаржылық
ресурстар мен    қамтамасыз ету кәсiпорындардың өз, шетелдiк және
оларды           отандық инвесторлардың, мемлекеттiк даму
қаржыландыру     институттарының қаражаттары есебiнен жүзеге
көздерi          асырылады.
Бағдарламаның ғылыми-техникалық бөлігін қаржылық
қамтамасыз ету мемлекеттік тапсырыс шеңберiнде
республикалық бюджетте Бағдарлама әкімшісі көздеген
қаражат шегiнде жүзеге асырылады. Бағдарламаны
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу бөлігін
қаржыландыру республикалық бюджеттің есебінен
жүзеге асырылады, шығындардың көлемі 100 млн.
теңгені, оның ішінде жылдар бойынша: 2006 жылы -
47 млн. теңгені, 2007 жылы - 53 млн. теңгені
құрайды;
Инвестициялық жобаларды қаржыландыру
кәсіпорындардың өз қаражаты, шетелдік және отандық
инвесторлардың қаражаты, кредиттер есебінен жүзеге
асырылады. Бағдарламаны қаржыландыру көлемі
бірінші кезеңде (2005 - 2007 жылдары) 50,3 млрд.
теңгені; екінші кезеңде (2008 - 2010 жылдары)
206,1 млрд. теңгені құрайды.
Күтілетiн нәтиже   Бағдарламаны iске асыру бiрiншi кезеңде
(2005-2007 жылдар) мыналарға:
құрылыс материалдары импортының көлемiн 380 млн.
АҚШ долларына төмендетуге және валюталық қаржының
кетуiн жыл сайын орта есеппен 120-170 млн. АҚШ
долларына төмендетуге;
ілгерiндi технологияларды енгiзу есебiнен
материалды, энергияны және еңбекті қажетсiнетiн
өндiрiстердi азайтуға және өнiмнiң өзiндiк құнын
төмендетуге;
республикадағы салалардың өндiрiстiк әлеуетiн
одан әрi өсiруге арналған базаны құруға мүмкiндiк
бередi.
Екiншi кезеңде (2008-2010 жылдар):
құрылыс материалдары, бұйымдары мен
құрастырмалары өнеркәсiбi өнiмiнiң негiзгі
түрлерiмен құрылыстың тұтыну көлемiнен 80-90%-ға
дейiн қамтамасыз етуге қол жеткізуге;
тиiмдi және экологиялық таза құрылыс
материалдарының, бұйымдары мен құрастырмаларының
ассортиментiн ұлғайтуға;

На третьем этапе (2011-2014 годы):
освоить экспортоориентированные
производства и увеличить выпуск
конкурентоспособных на внешнем рынке
строительных материалов на 60 %;
достигнуть ввода в эксплуатацию
высокотехнологических и наукоемких
производств;
создать до 12000 дополнительных новых рабочих
мест и повысить занятость населения.
увеличить реальное поступление налогов.
Сроки реализации        2005-2014 годы, 1 этап - 2005-2007 годы,
2 этап - 2008-2010 годы, 3 этап - 2011-
2014 годы.
2. Введение
Программа разработана в соответствии с пунктом 4.4 Плана мероприятий по реализации Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденного  постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 715.
Жилищное строительство, наряду с развитием гражданского, промышленного и специального строительства, признано одним из приоритетных направлений  Стратегии развития Казахстана до 2030 года и является одной из наиболее важных задач общенационального характера.
Основной целью Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной   Указом Президента Республики Казахстан от 11 июня 2004 года N 1388, является комплексное решение проблемы развития жилищного строительства, обеспечивающее доступность жилья широким слоям населения. Также предусматривается принятие мер, направленных на снижение стоимости строительства жилья, дальнейшее развитие производства эффективных, экологически чистых строительных материалов и внедрение новых технологий, развитие индивидуального жилищного строительства и строительство жилья за счет частных инвестиций.
В результате реализации Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, при ежегодном темпе роста ввода в эксплуатацию жилых домов, за три года будет построено более 12 млн. кв. метров общей площади жилья, в том числе в 2005 году - более 3 млн. кв. метров, в 2006 году - более 4 млн. кв. метров, в 2007 году - более 5 млн. кв. метров. На реализацию Государственной Программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы из государственного бюджета выделяется 150,0 млрд. тенге, в том числе: в 2005 году - 60,5 млрд. тенге, в 2006 году - 63,7 млрд. тенге, в 2007 году - 25,8 млрд. тенге. Кроме того, будет осуществлено реинвестирование в 2007 году 42 млрд. тенге, предоставляемых в кредит в 2005 году.
Современные требования к качеству строительства промышленных и гражданских зданий и сооружений предопределяют применение новых и эффективных строительных материалов, соответствующих мировым стандартам.
Однако, отечественная промышленность строительных материалов не в полной мере удовлетворяет потребности строительного производства.

Үшiншi кезеңде (2011-2014 жылдар):
экспортқа бағдарланған өндiрiстi игеруге және
сыртқы рыноктарда бәсекеге қабiлетті құрылыс
материалдарын шығаруды 60%-ға дейiн ұлғайтуға;
жоғары технологиялық және ғылымды қажетсінетін
өндірістерді пайдалануға беруге қол жеткізуге;
12000-ға дейін қосымша жұмыс орнын құруға және
халықты жұмыспен қамтуды жоғарлатуға.
салықтардың нақты түсiмiн ұлғайтуға мүмкiндiк
бередi.
Iске асыру       2005-2014 жылдар, 1-кезең 2005-2007 жылдар, 2-кезең
мерзiмi          2008-2010 жылдар, үшiншi кезең - 2011-2014 жылдар
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.06.19. N  514 қаулысымен.
2. Кiрiспе
Бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкiметінiң 2004 жылғы 28 маусымдағы N 715  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегі iс-шаралар жоспарының 4.4-тармағына сәйкес әзiрлендi.
Тұрғын үй құрылысы азаматтық, өнеркәсiптiк және арнайы құрылыстың дамуымен қатар, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгі даму стратегиясының басым бағыттарының бiрi болып танылды және жалпы ұлттық сипаттағы барынша маңызды мiндеттердiң бiрi болып табылады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 11 маусымдағы N 1388  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасының негiзгi мақсаты халықтың қалың жiгiнiң тұрғын үйге қолжетiмдiлігі қамтамасыз ететiн тұрғын үй құрылысын дамыту проблемаларын кешендi шешу болып табылады. Сондай-ақ тұрғын үй құрылысының құнын төмендетуге, тиiмдi, экологиялық таза құрылыс  материалдарын өндiрудi одан әрi дамытуға және жаңа технологиялар енгiзуге, жеке тұрғын үй құрылысын дамытуға әрi жеке инвестицияларды тарту есебiнен тұрғын үй салуға бағытталған шаралар қабылдау көзделiп отыр.
Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру нәтижесiнде тұрғын үйлердi пайдалануға берудi жыл сайын өсiру қарқыны кезiнде үш жыл iшiнде жалпы алаңы 12 млн. шаршы метрден астам, оның iшiнде 2005 жылы - 3 млн. шаршы метрден астам, 2006 жылы - 4 млн. шаршы метрден астам, 2007 жылы - 5 млн. шаршы метрден астам тұрғын үй салынатын болады. Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын iске асыруға мемлекеттiк бюджеттен 150,0 млрд. теңге, оның iшiнде: 2005 жылы - 60,5 млрд. теңге, 2006 жылы - 63,7 млрд. теңге, 2007 жылы - 25,8 млрд. теңге бөлiнетiн болады. Бұдан басқа, 2005 жылы кредитке берiлетiн 42 млрд. теңгенi 2007 жылы қайта инвестициялау жүзеге асырылатын болады.
Өнеркәсiптiк және азаматтық үйлер мен ғимараттар құрылысының сапасына қойылатын қазiргi заманғы талаптар әлемдiк стандарттарға сәйкес келетiн жаңа және тиiмдi құрылыс материалдарын қолдануды алдын ала айқындайды.
Дегенмен, құрылыс материалдарының отандық өнеркәсiбi құрылыс өндiрiсiнiң қажеттілігін толық көлемде қанағаттандырмай отыр.

Уровень материально-технической базы отрасли не отвечает современным требованиям. Изношенность основных фондов большинства предприятий составляет 60-70%. Производство ведется по устаревшим технологиям с высоким уровнем энергопотребления, без соблюдения экологических требований. Отдельные виды продукции являются неконкурентоспособными.
Необходимость разработки указанной Программы обусловлена тем, что одним из основных направлений стратегического развития Казахстана является экономический рост на основе эффективного использования научно-технического потенциала республики и поэтапного замещения в валовом национальном продукте сырьевой составляющей на высокотехнологическую экспортоориентированную продукцию.
Все эти факторы обусловили разработку указанной долгосрочной Программы, направленной на создание условий для развития отечественной промышленности строительных материалов, повышения их конкурентоспособности, как на внутреннем, так и внешнем рынках.
Ранее для стабилизации работы предприятий промышленности строительных материалов была разработана Программа "Структурная перестройка производственной базы строительства на 1996-2000 годы", утвержденная  постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 1996 года N 1366, в связи с финансовыми сложностями реализация Программы практически сорвана.
Заинтересованность иностранных фирм в экспорте строительных материалов в Казахстан, ограниченность собственных финансовых возможностей отечественных предприятий, большие объемы капиталовложений и длительные сроки окупаемости не стимулировали привлечение инвестиций на развитие предприятий строительных материалов.
3. Анализ современного состояния промышленности
строительных материалов, изделий и конструкций
3.1. Общие данные
Промышленность строительных материалов является крупной составляющей экономики любой страны. Являясь основной материальной базой для строительства, она существенно влияет на темпы роста в других отраслях экономики и социальное состояние общества в целом. В Казахстане, в ее состав входят около 600 предприятий, при этом лишь 30 из них являются крупными, а 100 - средними. Всего в стройиндустрии Казахстана занято 268 тыс. человек (4 % от общего числа занятых), из них в отрасли производства строительных материалов 63753 человек. В большинстве развитых стран доля стройиндустрии в общей занятости варьируется от 5 до 7 %.
Промышленность строительных материалов - это комплексная отрасль, включающая порядка 20 самостоятельных отраслей, многие из которых насчитывают в своем составе несколько производств, при этом каждая отрасль образует свой рынок, который функционирует самостоятельно, образуя в совокупности общий рынок строительных материалов.
Основной предпосылкой формирования рынка строительных материалов являются высокие темпы строительства и наличие ресурсов для производства строительных материалов. Также немаловажное влияние на развитие отрасли оказывают потребности населения в строительных материалах для строительства жилья и других необходимых в быту домохозяйства построек для их периодического восстановления, ремонта, реконструкции, а также потребности народнохозяйственного комплекса в строительных материалах для строительства предприятий, офисов, производственных комплексов и ремонта жилых зданий государственного и общественного фонда, административных, культурно-бытовых зданий, промышленных и гидротехнических сооружений.
В Казахстане данная отрасль не отличается особой разветвленностью, многие товары, такие как санитарно-технические изделия, стекло листовое, многие виды лакокрасочных изделий, теплоизоляционных изделий и прочие не выпускаются отечественными производителями.
Низкими темпами осуществляется перевооружение предприятий по производству цемента, теплоизоляционных, стеновых, кровельных отделочных материалов и других изделий. Не развито собственное машиностроение, практически нет заводов по производству грузоподъемных машин, подъемно-транспортных механизмов, строительных машин и технологического оборудования.
На сегодняшний день отечественная промышленность строительных материалов способна удовлетворять лишь часть потребностей строительного комплекса Казахстана, и как следствие существенную долю на рынке занимает импортная продукция, не допуская дефицита практически по всем видам строительных материалов.
Даже, несмотря на то, что в последние годы в Казахстане появились производства по выпуску керамической плитки, пластмассовых труб, металлочерепицы, столярных изделий из пластика, сухих смесей и другой продукции, практически вся продукция отрасли стройматериалов Казахстана неконкурентоспособна на внешнем рынке (за исключением асбеста).
Технический уровень большинства предприятий отрасли значительно отстает от требований передовых зарубежных технологий. Основные причины этого - недостаток инвестиций, высокий износ (до 55 %), медленное обновление основных фондов и нехватка квалифицированных кадров.

Құрылыстың материалдық-техникалық базасының деңгейi қазiргі заманғы талаптарға жауап бермейдi. Көптеген кәсiпорындардың негізгі қорының тозуы 60-70%-ды құрайды. Өндiрiс энергияны жоғары деңгейде тұтына отырып, экологиялық талаптарды сақтамастан, ескiрген технологиялар бойынша жүргізiлуде. Өнiмдердiң жекелеген түрлерi бәсекеге қабiлетсiз болып отыр.
Республиканың ғылыми-техникалық әлеуетiн тиiмдi пайдалану негiзiнде экономикалық өсу және ұлттық жалпы өнiмдегi шикiзатты құрайтын жоғары технологиялық экспортқа бағдарланған өнiмге кезең-кезеңмен алмастыру Қазақстанның стратегиялық дамуының негiзгi бағыттарының бiрi болып табылатыны Бағдарламаны әзiрлеудiң қажеттілігіне себепшi болды.
Осы факторлардың барлығы отандық құрылыс материалдары өнеркәсiбiн дамыту, iшкi және сыртқы рыноктарда да олардың бәсекеге қабiлетiн арттыру үшін жағдай жасауға бағытталған, көрсетілген ұзақ мерзiмдi Бағдарламаны әзiрлеуге себепшi болды.
Бұрын құрылыс материалдарының өнеркәсiбi кәсiпорындарының жұмысын тұрақтандыру үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 11 қарашадағы N 1366  қаулысымен бекiтiлген "Құрылыстың өндiрiстiк базасын құрылымдық қайта құрудың 1996-2000 жылдарға арналған" бағдарламасы әзiрленген болатын, қаржылық қиындықтарға байланысты Бағдарлама іс жүзiнде iске асырылмады.
Қазақстандағы құрылыс материалдарының экспортына шетелдiк фирмалардың қызығушылығы, отандық кәсiпорындардың өз қаржылық мүмкiндiктерiнiң шектелуі, капитал салымы көлемiнiң үлкен болуы және өтемдiлiктiң ұзақ мерзiмге созылуы құрылыс материалдары кәсiпорындарын дамытуға арналған инвестицияларды тартуға ынталандырмады.
3. Құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары
өнеркәсiбiнiң қазiргі жай-күйiн талдау
3.1. Жалпы деректер
Құрылыс материалдарының өнеркәсiбi кез келген ел экономикасының iрi құрамдасы болып табылады. Құрылыс үшiн негізгі материалдық база болып табылатын ол экономиканың басқа да салаларындағы және қоғамның тұтастай әлеуметтiк жай-күйiнiң өсiм қарқынына айтарлықтай әсерiн тигiзедi. Қазақстанда оның құрамына 600-ге тарта кәсiпорын кiредi, бұл ретте олардың 30-ы iрi, ал 100-i орташа болып табылады. Қазақстанның барлық құрылыс индустриясында 268 мың адам (жалпы жұмыспен қамтылғандардың 4%-ы) жұмыспен қамтылған, олардың iшiнде құрылыс материалдары өндiрiсiнiң саласында 63753 адам. Дамыған елдердiң көпшiлiгінде құрылыс индустриясының үлесi 5-тен 7% аралығында.
Құрылыс материалдарының өнеркәсiбi дегеніміз - 20-ға таяу дербес салаларды қамтитын, олардың көпшiлiгінiң өз құрамында бiрнеше өндiрiстерi болады, бұл ретте жиынтығында құрылыс материалдарының жалпы рыногын құра отырып, әрбiр сала дербес жұмыс iстейтiн өз рыногын құрады.
Құрылыстың жоғары қарқыны мен құрылыс материалдарының өндiрiсi үшiн ресурстардың болуы құрылыс материалдарының рыногын қалыптастырудың негізгі алғышарты болып табылады. Сондай-ақ саланың дамуына тұрғын үй құрылысы үшiн және басқа да оларды кезеңдiк қалпына келтiру, жөндеу, қайта жаңғырту үшiн тұрмыста үй шаруашылығы құрылыстарына қажетті құрылыс материалдарына тұрғындардың қажеттiлiгi, сондай-ақ халық шаруашылығы кешенiнiң кәсiпорындар, офистер, өндiрiстiк кешендер салу әрi мемлекеттік және қоғамдық қордың тұрғын ғимараттарын, әкiмшiлiк, мәдени-тұрмыстық ғимараттарды, өнеркәсiптiк және гидротехникалық құрылыстарды жөндеу үшiн құрылыс материалдарына қажеттiлiгi саланың дамуына айтарлықтай әсер етедi.
Қазақстанда бұл сала айрықша көп тармақтылықпен ерекшеленбейдi, отандық өндiрушiлер санитарлық-техникалық бұйымдарды, табақ шыны сияқты тауарларды, лакты сырлық бұйымдардың, жылу оқшаулағыш бұйымдардың көптеген түрлерi мен өзгелерiн шығармайды.
Цемент, жылу оқшаулағыш, қабырғалық, жабындық әрлеу материалдары мен басқа да бұйымдарды өндiру жөніндегі кәсiпорындарды қайта жарақтандыру төменгi қарқынмен жүзеге асырылуда. Меншiктi машина жасау дамымаған, iс жүзiнде жүк көтеру машиналарын, көтеру-тасымалдау тетiктерiн, құрылыс машиналары мен технологиялық жабдықтарды өндiру жөніндегі зауыттар жоқ.
Бүгінде құрылыс материалдарының отандық өнеркәсiбi Қазақстанның құрылыс кешенiнiң бiр бөлiгін ғана қанағаттандыруға қабiлеттi, соның әсерiнен рыноктың басым бөлiгiн iс жүзiнде құрылыс материалдарының барлық түрлерi бойынша зәрулiктi болдырмайтын импорттық өнiм иеленедi.
Тiптi, Қазақстанда соңғы жылдары қыш тақталар, пластмассалық құбырлар, металл жабынқыштар, пластиктен жасалған ұсталық бұйымдар, құрғақ қоспалар және басқа да өнiмдер шығару жөніндегі өндiрiс пайда болғанымен, iс жүзiнде Қазақстанның құрылыс материалдары саласының барлық өнiмдері сыртқы рынокта бәсекеге қабiлетсiз (асбесттi қоспағанда). Саланың көптеген кәсiпорындарының техникалық деңгейi озық шетелдiк технологиялардың талаптарынан бiршама артта қалып қойған. Мұның негiзгi себептерi - инвестициялардың жеткiлiксiздiгi, тозудың жоғарылығы (55%-ға дейiн), негiзгi қорларды жаңартудың баяулығы мен бiлiктi мамандардың жеткiлiксiздiгi.

3.2. Анализ внутреннего рынка строительных материалов
Одной из специфических особенностей рынка строительных материалов является "единство" потребителя, для большинства подотраслей рынка - это строительные организации. В строительстве потребляется свыше 75-80 % продукции строительных материалов, более 95 % стеновых материалов, 90 % изделий из строительного бетона, 85 % асбестоцементных изделий, 95 % сборного железобетона. В виду этого на развитие рынка основных видов строительных материалов влияют объемы строительства и развития строительной индустрии, а с учетом динамики изменения объемов строительства происходит его формирование.
Строительная отрасль в Казахстане демонстрирует в последние годы интенсивный рост - более 20 % в год. При этом активно развиваются практически все сектора строительства: промышленное, жилищное, дорожное строительство.
Кроме капитального строительства, продукция рынка строительных материалов предназначена для удовлетворения потребностей практически всех отраслей народного хозяйства: горнодобывающая промышленность, сельское хозяйство, обрабатывающая промышленность, производство и распределение электроэнергии, газа и воды, транспорт и связь. Индивидуальное жилищное строительство домашних хозяйств также является одним из важных потребителей строительных материалов.
Тенденции в промышленности строительных материалов определяются, прежде всего, мерой инвестиционной активности в экономике республики, темпами реформирования отраслей и изменением структуры капитальных вложений. Развитие ипотечного кредитования, а также принятие Государственной программы развития жилищного строительства, будут способствовать притоку капитала в отрасль стройматериалов.
Следующим отличием данной отрасли является недостаточная развитость единого рынка и рыночного пространства, функционирование локальных рынков строительных материалов в регионах, а также неравномерное и несбалансированное территориальное распределение предприятий, вызванное привязкой к разрабатываемым источникам сырья. При значительных капитальных вложениях на строительство объектов в 2003 году, наибольший объем импорта строительных материалов приходится на Западные регионы Казахстана, а также Акмолинскую и Алматинскую области, где недостаточно развито или вообще отсутствует производство некоторых видов строительных материалов, таких как цемент, кирпич строительный, керамические и огнеупорные изделия, асбестоцементные и минераловатные изделия, нерудные материалы и другие.
Следует отметить, что промышленность строительных материалов является одной из наиболее энергоемких, материалоемких, а также грузоемких отраслей: более 20 % в структуре затрат отрасли составляют топливно-энергетические ресурсы; объем перевозок продукции и сырья разными видами транспорта составляет 30 % от общегосударственных грузоперевозок; объем горных работ в отрасли превышает аналогичные объемы в черной и цветной металлургии; расход сырья составляет обычно 1-2 весовых единицы на единицу продукции. Например, для производства 1 тонны цемента необходимо до 1,2-2,2 тонн известняка и 0,3-0,8 тонн добавок, для 1 тонны извести - 2 тонны известняка, для 1 тонны строительного гипса - 1,25 тонн гипсового камня и т.д. Основная масса строительных материалов отличается значительной транспортоемкостью, и их перевозка на значительные расстояния нерентабельна.
В настоящее время тарифное и ценовое давление предприятий-монополистов (увеличение цены на газ, топливо, бензин, электроэнергию и рост тарифов на перевозки) создает дополнительные трудности при прогнозировании экономической обстановки в отрасли. При этом рост цен на грузоперевозки, связанный в основном с ростом цен на нефтепродукты, снижает потребительский спрос на продукцию, повышает себестоимость и цену стройматериалов, снижает их конкурентоспособность и ведет к увеличению импорта.

3.2. Құрылыс материалдарының iшкi рыногын талдау
Тұтынушылардың "бiрлiгі" құрылыс материалдары рыногының айрықша ерекшелiктерiнiң бiрi болып табылады, рыноктардың кiшi салаларының көпшілігі үшiн - бұл құрылыс ұйымдары. Құрылыста 75-80%-дан астам құрылыс материалдары, 95%-дан астам қабырғалық материалдар, 90% құрылыс бетондарынан жасаған бұйымдар, 85% асбестцементті бұйымдар, 95% жиналмалы темiр бетондар тұтынылады. Осыған орай құрылыс материалдарының негізгі түрлерінің рыногын дамытуға құрылыстың көлемi мен құрылыс индустриясының дамуы әсер етедi, ал құрылыс көлемдерін өзгертудің серпiнi оны қалыптастырады.
Қазақстандағы құрылыс саласы соңғы жылдары жылына 20%-дан астам қарқынды өсiмдi көрсетiп отыр. Бұл ретте құрылыстың барлық секторлары: өнеркәсіптік, тұрғын үй, жол құрылысы белсендi дамуда.
Күрделi құрылыстан басқа, құрылыс материалдары рыногының өнiмдерi мынадай халық шаруашылығының барлық салаларының қажеттiлігін қанағаттандыруға арналған: тау-кен өндiру өнеркәсiбi, ауыл шаруашылығы, өңдеушi өнеркәсiп, электр энергиясын, газ бен суды өндiру мен оны бөлу, көлiк пен байланыс. Үй шаруашылығының жеке тұрғын үй құрылысы да құрылыс материалдарының маңызды тұтынушыларының бiрi болып табылады.
Құрылыс материалдары саласы өнеркәсiбiндегi үрдiс ең алдымен республиканың экономикасындағы инвестициялық белсендiлiкпен, саланы реформалаудың қарқынымен және капитал салымдары құрылымындағы өзгерiстермен айқындалады. Ипотекалық кредит берудiң дамуы, сондай-ақ Тұрғын үй құрылысын дамытудың мемлекеттiк бағдарламасының қабылдануы да құрылыс материалдары саласындағы капитал ағынына ықпал ететiн болады.
Осы саланың келесi ерекшелiгiне бiрыңғай рынок пен рыноктық кеңiстiктiң, өңiрлердегi құрылыс материалдарының жергілiктi рыноктарының жеткіліксiз дамуы, сондай-ақ әзiрленетiн шикiзат көздерiне бекiтiлген кәсiпорындардың бiркелкi емес және тепе-тең емес аумақтық бөлiнуi жатады. 2003 жылы құрылыс объектiлерiне айтарлықтай капитал салымдары кезiнде құрылыс материалдары рыногының басым көлемi Қазақстанның Батыс өңiрлерiнiң, сондай-ақ цемент, құрылыс кiрпiшi, қыш және отқа төзiмдi бұйымдар, асбестцементтi пен минералданған бұйымдар, рудалық емес материалдар және тағы басқалар сияқты құрылыс материалдарының кейбiр түрлерiнiң өндiрiсi жеткiлiктi түрде дамымаған немесе мүлде жоқ Ақмола мен Алматы облысының иелігінде қалып отыр.
Құрылыс материалдарының өнеркәсiбi мейiлiнше көп энергияны, материалдарды қажетсiнетiн, сондай-ақ жүктi қажетсiнетiн сала болып табылады: саланың құрылым шығындарында 20%-дан астамын отын-энергетикалық ресурстар құрайды; көлiктiң әр түрлерiмен өнiм мен шикiзатты тасымалдау көлемi жалпы мемлекеттiк жүк тасымалының 30%-ын құрайды; саладағы тау-кен жұмыстарының көлемi қара және түстi металлургияның соған ұқсас көлемiнен асып түседi; шикiзат шығындары, әдетте, өнiмнiң бiрлiгiне 1-2 салмақ бiрлiгін құрайды. Мысалы, 1 тонна цемент өндiрiсi үшiн 1,2-2,2 тоннаға дейiн әктас және 0,3-0,8 тоннаға дейiн қоспалар, 1 тонна әк үшiн - 2 тонна әктас, 1 тонна құрылыс гипсi үшiн - 1,25 гипс тасы және т.б. қажет. Құрылыс материалдарының негiзгi массасы айтарлықтай көлiктi қажетсiнумен ерекшеленедi, ал оларды алысқа тасымалдау пайдалы емес.
Қазiргi кезде монополист кәсiпорындардың тарифтiк және бағалық қысымы (газға, отынға, бензинге, электр энергиясына бағаның ұлғаюы және тасымалға тарифтердiң өсiмi) саладағы экономикалық жағдайды болжау кезiнде қосымша қиындықтар туғызады. Бұл ретте негiзiнен мұнай өнiмдерiне деген бағаның өсiмiне байланысты жүк тасымалы өнiмге тұтынушылық сұранысты төмендетедi, құрылыс материалдарының өзiндiк құны мен бағасын арттырады, олардың бәсекеге қабiлетiн төмендетедi және импорттың өсiмiне алып келедi.

Сезонность спроса на строительные материалы важна при рассмотрении данного рынка. Так как строительство зависит от атмосферных и климатических условий и действие этих факторов не позволяет осуществлять строительство объектов круглогодично, строительным периодом является лето, часть весны и осени. Для условий Казахстана этот период составляет 7-8 месяцев. Следовательно, спрос на строительные материалы характеризуется сезонностью. Однако с появлением новых технологий в строительстве, повышением требований к срокам строительства сезонность спроса на строительные материалы немного сглаживается.
Среди особенностей рынка можно также выделить неразвитость инфраструктуры, включая сырьевые биржи, многочисленные фирмы, занимающиеся посредническою деятельностью, маркетинговые, консалтинговые, аудиторские организации, а также денежно-кредитная система и банки, система страхования хозяйственных рисков и многое другое. Рыночная инфраструктура улавливает сигналы, идущие от потребителей, обеспечивает восприятие этих импульсов производителями и адекватную реакцию на них, связывает производителей и потребителей в единый хозяйственный процесс. Можно утверждать, что инфраструктура рынка строительных материалов в Казахстане еще не сформировалась, а для обеспечения высокой конкурентоспособности отечественных строительных материалов она крайне необходима.
Период 1996-2003 годов прошел при активной экспансии зарубежных поставщиков товаров, работ и услуг. Несмотря на начавшееся с 1998 года оживление отечественного производства, до настоящего времени отмечается рост импорта строительных материалов, что свидетельствует о растущем спросе на строительные материалы и изделия (см. таблицу 1).
Таблица 1. Объемы производства и импорта основных
строительных материалов, млн. тенге
____________________________________________________________________
Наименование      !1999 год!2000 год!2001 год!2002 год!2003 год
-------------------------------------------------------------------
Выпуск основных
видов строительных
материалов, изде-
лий и конструкций       15160    18420     22000    57452    68458
Импорт основных
строительных
материалов              23946    21630     52545    81200   132063
------------------------------------------------------------------
Меры, принимаемые в последние годы в рамках развития жилищного строительства, повлияли на рост объемов производства основных видов строительных материалов, изделий и конструкции, в 2003 году по сравнению с аналогичным периодом 2002 года составил в среднем 48,4 %. Однако нарастающий импорт строительных материалов, обусловленный увеличением объемов строительства, сдерживает использование производственных мощностей предприятий, которые фактически загружены на 10-25 %.
В целом, мощности строительного комплекса используются далеко не полностью и его возможности сдерживаются, в основном, из-за ограниченности средств у предприятий для модернизации производств и отсутствия льготных долгосрочных кредитов на освоение высоких технологий в производстве строительных материалов, изделий и конструкций (см. таблицу 2).
Таблица 2. Производство основных видов строительных материалов,
изделий и конструкций в 2003 году
____________________________________________________________________
Наименование      ! Единицы     !  Производство !Отчетный период

Осы рынокты қараған кезде құрылыс материалдарына деген маусымдық сұраныстың да маңызы бар. Мәселен, құрылыс атмосфералық және климаттық жағдайларға байланысты болады және бұл факторлардың әрекетi объектiлердi жыл бойы салуды жүзеге асыруға мүмкіндік бермейді, жаз, көктемнiң бір бөлiгі мен күз құрылыс салу кезеңi болып табылады. Қазақстан жағдайында бұл кезең 7-8 ай болып отыр. Осыған орай құрылыс материалдарына сұраныс маусымдықпен сипатталады. Алайда, құрылыстағы жаңа технологиялардың пайда болуы, құрылыс мерзiмiне талаптардың өсуi құрылыс материалдарына сұраныстың маусымдылығын біршама жеңiлдетедi.
Рынок ерекшелiгiнiң арасында шикiзат биржалары, делдалдық қызметпен айналысатын көптеген фирмалар, маркетингтік, консалтингтік, аудиторлық ұйымдар, сондай-ақ ақшалай-кредиттік жүйе мен банктерді, шаруашылық тәуекелдердi сақтандыру жүйелері мен тағы басқаларын қоса алғанда, инфрақұрылымдардың дамымағанын да бөлiп айтуға болады. Рыноктың инфрақұрылым тұтынушылардан түсетін көңіл-күйді қалыс жібермейді, өндірушілерге осы реңктi қабылдауын және оларға бара-бар әсерiн қамтамасыз етедi, өндірушілер мен тұтынушыларды бiрыңғай шаруашылық процестермен байланыстырады. Қазақстанда құрылыс материалдары инфрақұрылымның әлi қалыптаспаған деп айтуға болады, ал отандық құрылыс материалдарының жоғары бәсекеге қабілеттілiгін қамтамасыз ету өте қажет.
1996-2003 жылдар кезеңi шетелдiк тауарларды, жұмыстар мен қызметтер көрсетудi жеткiзушілердiң белсендi экспансиясы жағдайында өтті. Отандық өндiрiстiң 1998 жылдан бастап жандана бастағанына қарамастан, осы күнге дейiн құрылыс материалдары мен бұйымдарына сұранымның өскендiгін дәлелдейтiн құрылыс материалдары импортының өскені байқалып отыр (1-кестенi қараңыз).
1-кесте. Негізгі құрылыс материалдары өндiрiсiнiң және
импортының көлемi, млн. теңге
__________________________________________________________________
Атауы          |1999 жыл|2000 жыл|2001 жыл|2002 жыл|2003 жыл
__________________________________________________________________
Құрылыс материалда-
рының, бұйымдары
мен құрастырмала-
рының негiзгi
түрлерiн шығару       15 160   18 420   22 000   57 452   68 458
Негiзгі құрылыс
материалдарының
импорты               23 946   21 630   52545,4   8 200   132 063
__________________________________________________________________
Соңғы жылдары тұрғын үй құрылысын дамыту шеңберiнде қолданылған шаралар құрылыс материалдарының, бұйымдары мен құрастырмаларының негізгі түрлерiн өндiру көлемiнiң артуына әсер етті, 2003 жылы 2002 жылдың осыған ұқсас кезеңiмен салыстырғанда орта есеппен 48,8%-ды құрады. Бiрақ, құрылыс көлемiнiң артуына алғышарт жасаған құрылыс материалдары импортының өсуi кәсіпорындардың өндiрiстiк қуатын пайдалануды әлi де тоқтатып тұр, оның 10-25%-ы нақты пайдаланылып отыр.
Тұтастай алғанда, құрылыс кешенiнiң қуаты толығымен пайдаланылмайды, негізiнен өндiрiстi жаңғыртуға арналған кәсiпорындардың айналым қаражатының шектелуiнен әрi құрылыс материалдарының, бұйымдары мен құрастырмаларының өндiрiсiнде жоғары сапалы технологияларды игеру үшiн жеңiлдiктi ұзақ мерзiмдi кредиттердiң болмауынан оның мүмкiндiктерi шектелiп отыр (2-кестеге қараңыз).
2-кесте. 2003 жылы құрылыс материалдарының, бұйымдар
мен құрастырмалардың негiзгі түрлерiн өндiру
__________________________________________________________________

продукции         ! измерения   !  за 2003 год  !в % к 2002 году
--------------------------------------------------------------------
1          !       2     !        3      !        4
-------------------------------------------------------------------
Мрамор и камень
известняковый          тыс.куб.м            69,4            84,4
Гранит, песчаник
и прочий камень        тыс.куб.м          1464,2           114,4
Известняк и гипс        тыс.тонн          7352,5           109,8
Пески природные        тыс.куб.м            2412           112,6
Нерудные материалы     тыс.куб.м         12271,8           137,4
Лесоматериалы          тыс.куб.м           263,6           114,2
Окна, двери
и прочие,
деревянные              тыс.кв.м           375,6           119,5
Краски и лаки
на основе полимеров         Тонн           10552           183,6
Трубы, трубки
и шланги из пластмасс       Тонн          5472,3           256,3
Двери, окна
из пластмасс                Тонн            6873             112
Плитки и плиты
керамические            тыс.кв.м           680,3           121,1
Кирпичи строительные,
из керамики            тыс.куб.м           286,2            76,1
Цемент                  тыс.тонн          2569,7           120,7
Известь                 тыс.тонн           789,6           111,1
Силикатный и
шлаковый кирпич         тыс.тонн           527,5           151,4
Сборные
железобетонные
конструкции            тыс. тонн          1542,1             167
Товарный бетон         тыс.куб.м          4043,7           115,3
Шифер из асбоцемента    тыс.кв.м          9438,5           142,3
Трубы и фитинги
из асбоцемента              Тонн            5839           237,1
Камень для
строительства               Тонн           28081            79,8
Изделия кровельные
(рубероид)              тыс.кв.м           16277             130
Шлаковата и вата
минеральная                 Тонн            8009           137,1
Раковины и мойки
из черных металлов        тыс.шт.            6,5            70,7
Ванны из черных
металлов                  тыс.шт.           42,3           285,8
Металлоконструкции
сборные                     Тонн           84246           153,1
___________________________________________________________________
Таблица 3. Импорт и потребность основных видов
строительных материалов в 2003 году
____________________________________________________________________
N !      Наименование     ! Стоимость   !  Импорт   ! Общая
п/п!                       ! импорта,    !           ! потребность
!                       ! тыс.долл.   !           !
!                       ! США         !           !
--------------------------------------------------------------------
1  Пески природные

Өнiмнiң атауы    |  Өлшем бiрлiгі  |  2003   |  2002 жылға
|                 |  жылғы  | есептi кезең
|                 | өндiрiс |    %-да
__________________________________________________________________
Мәрмәр және әктасты
тас                    мың текше метр       69,4     84,4
Гранит, құмтас және
басқа да тастар        мың текше метр     1464,2     114,4
Әктас және гипс          мың тонна        7352,5     109,8
Табиғи құм             мың текше метр       2412     112,6
Рудалық емес
материалдар            мың текше метр    12271,8     137,4
Ағаш материалдар       мың текше метр      263,6     114,2
Терезелер, есiктер
және басқа да ағаш
бұйымдар               мың шаршы метр      375,6     119,5
Полимерлер негiзiн-
дегi бояулар, лактар        тонна          10552     183,6
Пластмассадан жа-
салған құбырлар,
түтiктер және
шлангтер                    тонна         5472,3     256,3
Пластмассадан жасал-
ған есiктер,
терезелер                   тонна           6873       112
Керамика тақтайшалар
және тақталар          мың шаршы метр      680,3     121,1
Керамикадан жасалған
құрылыстық кiрпiш      мың текше метр      286,2      76,1
Цемент                   мың тонна        2569,7     120,7
Әк                       мың тонна         789,6     111,1
Силикат және қож
кiрпiш                   мың тонна         527,5      51,4
Жиналмалы құрылыстық
құрастырмалар            мың тонна        1542,1       167
Тауарлық бетон         мың текше метр     4043,7     115,3
Асбоцеметтен жасалған
шифер                  мың шаршы метр     9438,5     142,3
Асбоцеметтен жасалған
құбырлар мен
фитингтер                   тонна           5839     237,1
Құрылысқа арналған тас      тонна          28081      79,8
Жабынды (рубероид)
бұйымдар               мың шаршы метр      16277       130
Қожмақта және
минералды мақта             тонна           8009     137,1
Қара металдан
жасалған раковиналар
мен жуғыштар             мың дана            6,5      70,7
Қара металдан
жасалған ванналар        мың дана           42,3     285,8
Жиналмалы металл
құрастырмалар               тонна          84246     153,1
__________________________________________________________________
3-кесте. Құрылыс материалдарының негізгі түрлерiнiң
2003 жылғы импорты және қажеттілiгі
__________________________________________________________________
P/c |                              |Импорттың| Импорт |  Жалпы
N  |           Атауы              |  құны,  |        | қажеттілік
|                              | мың АҚШ |        |
|                              | доллары |        |
__________________________________________________________________
1    Табиғи құм және басқалар,

и прочие, тыс. тонн         1599,9          252          2500
2  Нерудные материалы,
тыс. тонн                   1251,1        234,5         12350
3  Цемент, тыс. тонн          18920,6        480,9          3035
4  Известь, тыс. тонн          1578,6           23           812
5  Гипс, ангидрит,
тыс. тонн                   1758,9         22,3          7313
6  Штукатурка, шпатлевки,
грунтовки, тыс. тонн          9038         23,5            55
7  Кирпич керамический,
тыс. шт.                    5243,2      43824,4        195000
8  Краски, лаки и
растворы, тыс. тонн        38063,9           35          44,5
9  Плиты и плитки
керамические,
тыс. кв. м                 32140,3       8526,3          9202
10  Шифер, тыс. кв. м             6256           94         11721
11  Линолеум, тыс. кв. м        6697,1       3930,7          3931
12  Шлаковата, минеральная
силикатная вата, тонн       9657,4        23340         31240
13  Гранит, мрамор, камни
пиленые, тыс. тонн          4330,8            8            39
14  Конструкции строительные
из бетона, т                4810,4        72250          1542
15  Материалы кровельные,
тыс. кв. м                  3678,2       5297,6         21575
16  Раковины, умывальники
из фарфора, тонн            7409,4         7610          7610
17  Стекло, тыс. кв. м           12568       5583,5          5583
18  Гипсокартон, тыс. кв. м     7937,6       5378,1          5400
19  Плиты из древесины,
прочие, тыс. куб. м        25534,5         99,9           100
20  Прутки горячекатаные
(арматура), тыс. тонн      62645,1        233,7           234
21  Силикатный и шлаковый
кирпич, тыс. тонн              -            -           527,5
22  Раковины из черных
металлов, тыс. шт.             -            -             6,6
23  Ванны из черных
металлов, тыс. шт.            2092           36            44
24  Радиаторы и их части,
тыс. тонн                     7383          7,5           7,5
25  Плиты из древесины,
отделанные пластиком
или бумагой, тыс. куб. м       496         99,9           100
26  Блоки из облегченного
бетона, тыс. тонн           1145,4         20,5            21
27  Трубы, трубки и шланги
и их фитинги из
пластмасс, тыс. тонн       29906,5           13          18,5
____________________________________________________________________
Основные производственные мощности промышленности стройматериалов расположены в восточных, южных и центральных областях республики. Диспропорции в территориальном размещении в условиях высоких тарифов вызывают большие финансовые издержки по доставке продукции и сырья. Удельный вес транспортных расходов в цене реализации при поставке на значительные расстояния достигает 55-65 %, что вызывает значительную дифференциацию цен по областям республики (см. таблицу 4).
Таблица 4. Средние цены на отдельные виды
строительных материалов в 2003 году
___________________________________________________________________
Наименование  !      Наименование областей, городов
строительных  !--------------------------------------------------
материалов    ! Атырау-!Западно-!Мангис-! Южно-   !Астана!Алматы
! ская   !Казах-  !тауская! Казах-  !      !
!        !станская!       ! станская!      !
-------------------------------------------------------------------

мың тонна                        1599,9     252      2500
2    Рудалық емес материалдар,
мың тонна                        1251,1   234,5     12350
3    Цемент, мың тонна               18920,6   480,9      3035
4    Әк, мың тонна                    1578,6      23       812
5    Гипс, ангидрит, мың тонна        1758,9    22,3      7313
6    Сылақ, тығыздағыштар,
бiтегiштер, мың тонна              9038    23,5        55
7    Керамикалық кiрпіш, мың дана     5243,2 43824,4    195000
8    Бояулар, лактар мен ерi-
тінділер, мың тонна             38063,9      35      44,5
9    Қыштық тақталар және
тақтайшалар, мың шаршы метр     32140,3  8526,3      9202
10   Шифер, мың шаршы метр              6256      94     11721
11   Линолеум, мың шаршы метр         6697,1  3930,7      3931
12   Қожмақта, минералды, силикатты
мақта, тонна                     9657,4   23340     31240
13   Гранит, мәрмәркесілген тастар,
мың тонна                        4330,8       8        39
14   Бетоннан жасалған жиналмалы
құрылыстық құрастырмалар,
тонна                            4810,4   72250      1542
15   Жабынды материалдар, мың шаршы
метр                             3678,2  5297,6     21575
16   Фарфордан жасалған раковиналар,
қолжуғыштар, тонна               7409,4    7610      7610
17   Шыны, мың шаршы метр              12568  5583,5      5583
18   Гипс-картон, мың шаршы метр      7937,6  5378,1      5400
19   Ағаштан жасалған тақталар,
басқалар, мың текше метр        25534,5    99,9       100
20   Ыстықтай басылған шыбықшалар
(арматура), мың тонна           62645,1   233,7       234
21   Силикат және қож кірпiш,
мың тонна                           -        -      527,5
22   Қара металдан жасалған
раковиналар мен жуғыштар,
мың дана                            -        -        6,6
23   Қара металдан жасалған
ванналар, мың дана                 2092      36        44
24   Радиаторлар және оның
бөлiктерi, мың тонна               7383     7,5       7,5
25   Пластикпен немесе қағазбен
әрленген ағаштан жасалған
тақталар, мың текше метр            494    99,9       100
26   Жеңіл бетоннан жасалған
блоктар, мың тонна               1145,4    20,5        21
27   Пластмассадан жасалған
құбырлар, түтіктер және
шлангтер мен олардың
фитингтерi, мың тонна           29906,5      13      18,5
__________________________________________________________________
Құрылыс материалдары өнеркәсiбiнiң негізгі өндірiстік қуаттары республиканың шығыс, оңтүстiк және орталық облыстарында орналасқан. Аумақтық орналастырудағы сәйкессiздiктер жоғары тарифтiк жағдайларда өнiмдер мен шикiзаттарды жеткiзу бойынша көп қаржы шығынына алып келедi. Едәуiр қашықтыққа жеткiзген кезде сату бағасындағы көлiк шығыстарының үлес салмағы 55-65%-ға жетедi, бұл республиканың облыстары бойынша бағаның едәуiр саралануына алып келедi (4-кестенi қараңыз).
4-кесте. Құрылыс материалдарының жекелеген түрлерiне
арналған 2003 жылғы орташа бағалар
___________________________________________________________________
Құрылыс     |      Облыстардың, қалалардың атауы
материалдарының |__________________________________________________
атауы       |Атырау| Батыс   |Маңғыстау|Оңтүстiк |Астана|Алматы
|      |Қазақстан|         |Қазақстан|      |
___________________________________________________________________

Цемент, тг./тонн   7537,0  8330,0   9628,0   6087,0  4918,0  7393,0
Кирпич
керамический,
тг./шт.              11,0     9,9     15,6      7,4    28,9    13,5
Кирпич силикатный
и шлаковый, тг./шт.  13,7    12,9     21,4      8,0    12,9    15,9
Бетон товарный,
тг/ куб.м         10946,0  6527,0  14726,0   5365,0  6687,0  4010,0
Щебень,
тг./куб.м          2146,0  2239,0   2012,0    519,0  1166,0   676,0
Песок
строительный,
тг./куб.м          1756,0   756,0   2623,0    947,0   776,0   467,0
Плитка
керамическая,
тг./кв.м           1613,0   852,0   1139,0    725,0   934,0  1596,0
Блоки стен
подвала,
тг./куб.м          7133,0 10154,0  32735,0   9343,0  5406,0  5437,0
Стекло оконное,
тг./кв.м            393,0   506,0    988,0    393,0   632,0   697,0
--------------------------------------------------------------------
3.3. Потенциал развития сопутствующих отраслей
Определяя место данной отрасли в национальной экономике, необходимо выявить ее взаимосвязи с другими отраслями промышленности. Хотя на практике взаимосвязи между отраслями гораздо шире и сложнее, представление их в упрощенном виде позволяет проследить основные процессы, влияющие на развитие отрасли производства строительных материалов, ее родственные и поддерживающие отрасли. Так, сырьевой базой рассматриваемой отрасли является горнодобывающая промышленность, однако такие нерудные строительные материалы как щебень, песок, известняк и прочие, не подвергаются обработке и сразу потребляются. Химическая промышленность и металлургия также могут являться поставщиками сырья для производства некоторых видов строительных материалов. Далее готовая продукция может напрямую попасть на потребительский рынок (строительные организации), но зачастую строительные материалы реализуются через торговых посредников.
Производители могут выступать и в качестве покупателей, т.к. для производства многих видов строительных изделий необходимы различные строительные материалы в качестве компонентов, например для производства шифера, железобетонных изделий требуется цемент и т.д. Предприятия промышленности строительных материалов потребляют свыше 20 % продукции самой отрасли, из нее 75 % составляет внутриотраслевой оборот. В отрасли потребляется около 35 % производимого цемента и около 30 % продукции других подотраслей, в основном асбеста и нерудных строительных материалов.
Важно сформировать взаимосвязь с поддерживающими отраслями, без которых существование отрасли производства строительных материалов невозможно (технологии и оборудование, транспортировка, электроэнергия, рабочая сила, капитал). Если раньше такие услуги как аудит, консалтинг и страхование не являлись жизненно важными для отрасли, то сейчас обеспечение конкурентоспособности отрасли невозможно без такой инфраструктуры. Изучение цепочки добавленных стоимостей по отдельным подотраслям промышленности строительных материалов, степени ее интегрированности может указать на наличие тех или иных проблем и причины их возникновения.
Промышленность строительных материалов, изделий и конструкций является той сферой производства, которая определяет потенциал строительной отрасли в целом.
При этом следует отметить имеющийся потенциал возможности интенсивного развития отрасли.
Так, к сильным сторонам, гарантирующим развитие отрасли, относятся:
наличие научно-технического потенциала в лице специализированных научно-
исследовательских институтов и организаций;

Цемент тг/тонна  7537,0  8330,0    9628,0     6087,0  4918,0 7393,0
Қыш кiрпiш
тг/дана           11,0     9,9      15,6        7,4    28,9   13,5
Силикат және қож
кiрпiш тг/дана     13,7    12,9     21,38          8    12,9  15,89
Тауарлық бетон
тг/текше метр   10946,0  6527,0   14726,0     5365,0  6687,0 4010,0
Қиыршықтас
тг/текше метр    2146,0  2239,0    2010,0      519,0  1166,0  676,0
Құрылыстық құм
тг/текше метр    1756,0   756,0    2623,0      947,0   776,0  467,0
Қыш тақта
тг/шаршы метр    1613,0   852,0    1139,0      725,0   934,0 1596,0
Жертөле қабыр-
ғасының
блоктары
тг/текше метр    7133,0 10154,0   32735,0     9343,0  5406,0 5437,0
Терезе шынысы
тг/шаршы метр     393,0   506,0     988,0      393,0   632,0  697,0
___________________________________________________________________
3.3. Жанама салаларды дамытудың әлеуетi
Ұлттық экономикадағы осы саланың орнын анықтай отырып, оның өнеркәсiптiң басқа салаларымен өзара байланысын айқындау қажет. Iс жүзiнде салалар арасындағы өзара байланыс анағұрлым кең және күрделi, оларды оңайлатылған түрде ұсыну құрылыс материалдары өндiрiсiнiң салаларын, оның ұқсас және көмекшi салаларын дамытуға әсер ететiн негiзгi процестердi қадағалауға мүмкiндiк бередi. Мәселен, қаралып отырған саланың шикiзаттық базасы тау-кен өндiру өнеркәсiбi болып табылады, бiрақ қиыршықтас, құм, әктас және өзгелер сияқты рудалық емес құрылыс материалдары өңдеуге ұшырамайды және бiрден тұтынылады. Химиялық өнеркәсiп және металлургия да құрылыс материалдарының кейбiр түрлерiн өндiру үшiн шикiзат жеткізушілер болып табылуы мүмкiн. Одан әрi дайын өнiм тұтынушы рынокқа (құрылыс ұйымдарына) тiкелей түсуi мүмкiн, бiрақ көбiнесе құрылыс материалдары сауда делдалдары арқылы сатылады.
Өндiрушiлер сатып алушылар ретінде де қатысуы мүмкiн, яғни құрылыс заттарының көптеген түрлерiн өндiру үшiн компонент ретiнде әртүрлi құрылыс материалдары қажет, мысалы шифр, темiрбетон бұйымдары үшін цемент қажет және т.б. Құрылыс материалдары өнеркәсiбiнiң кәсiпорындары саланың өзiнен 20%-дан астам өнiмдi тұтынады, оның 75%-ы сала iшiндегі айналымды құрайды. Салада 35%-ға жуық өндiрілетiн цемент және 30%-ға жуық басқа да кiшi салалардың өнiмдерi, негiзiнен асбест және рудалық емес құрылыс материалдары тұтынылады.
Көмекшi салалармен өзара байланысты қалыптастырудың маңызы зор, оларсыз (технологиялар және жабдықтар, тасымалдау, электр энергиясы, жұмыс күшi, капитал) құрылыс материалдары өндiрiсiнiң саласы болуы мүмкiн емес. Егер бұрын мұндай аудит, консалтинг және сақтандыру сияқты қызметтер көрсету сала үшін қажет емес болса, дәл қазiр бәсекеге қабілетті саланы мұндай инфрақұрылымдарсыз қамтамасыз ету мүмкiн емес. Құрылыс материалдары өнеркәсiбiнiң жекелеген кiшi салалары бойынша қосымша құн тiзбектемесiн, оның ықпалдастырылу деңгейiн зерделеу сондай немесе өзге проблемалардың бар екендiгін және олардың туындау себептерiн көрсетуi мүмкiн.
Құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсiбi құрылыс саласының тұтастай әлеуетiн айқындайтын өндiрiс саласы болып табылады.
Бұл орайда саланың қарқынды даму мүмкiндiгiнiң қолда бар әлеуетiн атап өткен жөн.
Сонымен, саланың дамуына кепiлдiк беретiн күштi тараптарға мыналар жатады:
мамандандырылған ғылыми-зерттеу институттары және ұйымдар түрінде ғылыми-техникалық әлеуеттiң болуы;

наличие емкого рынка потребления продукции и его увеличение в связи с принятием Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы;
наличие институтов развития, открывающих доступ заинтересованным предприятиям к инвестиционным ресурсам;
осознанная государственная политика по поддержке развития отрасли;
наличие достаточной сырьевой базы, позволяющей формирование региональных структур и подотраслей для выпуска широкой номенклатуры материалов, изделий и конструкций.
Анализ состояния промышленности строительных материалов, изделий и конструкций показывает, что разрыв производственно-экономических связей, резкое сужение внутреннего рынка и снижение потребительского спроса, многократное уменьшение инвестиций в капитальное строительство, повышение цен на энергоресурсы и услуги привели к экономическому спаду, банкротству и ликвидации многих предприятий отрасли. Спад в промышленности строительных материалов привел к тому, что в 1999 году выпуск продукции составил всего 7,1 % от уровня 1990 года. Трудностями переходного времени эффективно воспользовались зарубежные фирмы и компании, занявшие пустующие ниши на рынке республики.
Тем не менее, тот факт, что по ряду позиций материальной базы строительного комплекса в 1999 году спад производства прекратился, а по некоторым из них наметился рост, свидетельствует о том, что часть предприятий отрасли начинает адаптироваться к условиям рынка.
3.4. Основные факторы, сдерживающие развитие отрасли
Структура отрасли имеет ярко выраженную сырьевую или около сырьевую направленность, в республике недостаточно предприятий, производящих продукцию высокой степени переработки и соответствующую современным требованиям строительного комплекса. Основными статьями экспорта являются асбест и нерудные строительные материалы, в то время как осуществляется импорт в значительных количествах листового стекла, стеновых материалов, современных кровельных материалов, изделий из керамики и сантехнических изделий.
Большинство предприятий, производящих строительные материалы, это средние или малые и как следствие у них существуют серьезные проблемы с финансированием проектов по модернизации (либо организации) производства. Проблемы возникают как в части недостаточной обеспеченностью собственными оборотными средствами, так и в обеспечении лизинговых операций.
Небольшие предприятия не могут быть конкурентоспособны, как на внутреннем, так и внешнем рынках, так как предприятия, находящиеся внутри одной производственной цепи, поставляют продукцию по рыночным ценам, тем самым, делая производителей находящихся в сегменте с более высокой добавленной стоимостью менее конкурентоспособными, чем предприятия, занимающиеся добычей сырья или первичной его переработкой.
Недостаточная квалификация менеджеров не позволяет предприятиям отрасли эффективно использовать производственные ресурсы.
Существует серьезная нехватка информации, как у предприятий отрасли, так и у основных потребителей конечной продукции. Предприятия отрасли нуждаются в информации о современных тенденциях развития отрасли на мировом, региональном и национальном уровне, также существует необходимость в маркетинговых исследованиях по разным видам продуктов (отечественный и региональный рынки). Строительные организации нуждаются в информации об отечественных производителях строительных материалов с указанием цен и тарифов на перевозки к основным центрам строительной активности.
На сегодняшний день инновационная работа внутри предприятий практически не ведется. При этом в республике практически отсутствуют специальные научно-исследовательские институты, занимающиеся разработкой новых способов получения строительных материалов и изысканием возможных путей модернизации существующих производственных линий.
Сложившаяся ситуация без прямого вмешательства государства в среднесрочной перспективе приведет к неконкурентоспособности продукции отечественных предприятий на внутреннем рынке.
Таким образом, к слабым сторонам промышленности строительных материалов, изделий и конструкций, имеющим отраслевые специфические особенности, можно отнести:
низкий технический уровень оснащенности производств;
недостаточность оборотных средств предприятий и накоплений для модернизации и технического перевооружения производств;
высокая себестоимость производства продукции;
слабое развитие нормативно-информационного обеспечения, особенно в части информации о наличии сырья и процедурах по внедрению новых стандартов качества;
наличие территориальных диспропорций в размещении производств;
недостаточность инвестиций для развития новых импортозамещающих и экспортоориентированных производств;
высокую зависимость предприятий от доступности и стоимости транспортных услуг;
острую нехватку специалистов и низкий количественный уровень их подготовки в республике.
Все это свидетельствует, что при существующем уровне технической и технологической оснащенности большинства предприятий, организация выпуска соответствующих мировым стандартам отечественных строительных материалов не представляется возможным.
Практика многих развитых стран (США, Япония и другие) показывает, что одним из эффективных мер выхода из экономического кризиса является развитие и привлечение научно-технических достижений в промышленное производство. Научно-технический прогресс в отечественной промышленности строительных материалов в основном основывается на зарубежных научно-технических разработках и закупках импортного технологического оборудования. Это требует концентрации усилий на приоритетных направлениях развития отрасли на базе новейших разработок отраслевой науки и зарубежных технологий, опыта передовых предприятий.

Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын қабылдауға байланысты өнiмдердi тұтынатын сыйымды рыноктың болуы және оның артуы;
инвестициялық ресурстарға мүдделі кәсiпорындардың қол жеткiзуiне мүмкiндiк ашатын даму институттарының болуы;
саланың дамуын қолдау жөніндегі мемлекеттік саясатты жете түсiну;
өңiрлiк құрылымдарды қалыптастыруға мүмкiндiк беретiн жеткiлiкті шикiзат базасының және материалдардың, бұйымдар мен құрастырмалардың көптеген номенклатурасын шығаруға арналған кiшi салалардың болуы.
Құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсiбiнiң жай-күйін талдау, өндiрiстiк-экономикалық байланыстардың үзiлуi, iшкi рыноктың күрт тарылуы және тұтынушы сұранымының төмендеуi, күрделi құрылысқа инвестициялардың бiрнеше есе азаюы, энергия ресурстары мен қызметтер көрсетуге бағаның артуы саланың көптеген кәсiпорындарын экономикалық құлдырауға, банкротқа ұшырауға әрі таратуға алып келгендігін көрсетедi. Құрылыс материалдары өнеркәсiбiнiң құлдырауы 1990 жылғы деңгейден 1999 жылы өнiмдердi шығару не бары 7,1%-ды құрауына алып келдi. Өтпелi кезеңнiң қиындықтарын республиканың рыногында бос қалған орындарды иемденген шетелдiк фирмалар мен компаниялар ұтымды пайдаланды.
Сонымен бiрге, құрылыс кешенiнiң материалдық базасының бiрқатар позициясы бойынша 1999 жылы өндiрiстiң құлдырауы тоқтағаны анық, ал олардың iшiнен кейбiреулерiнiң өркендеуi сала кәсiпорындарының бiраз бөлiгі рыноктық жағдайларға бейiмделе бастағандығын айғақтайды.
3.4. Саланың дамуын тежейтiн негiзгi факторлар
Саланың құрылымы айқын шикiзаттық немесе шикiзатқа жуық бағыттарға ие, республикада қайта өңдеудiң жоғарғы дәрежесiнде және құрылыс кешенiнiң қазiргі заманғы талаптарына сәйкес өнiмдер өндiретiн кәсiпорындар жеткiлiксiз. Экспорттың негізгі материалдары асбест және рудалық емес құрылыс материалдары болып табылады, сонымен қатар табақты шынының, қабырғалық материалдардың, қазiргi шатырлық материалдардың, қыштан жасалған бұйымдардың және сантехникалық бұйымдардың импорты жүзеге асырылуда.
Құрылыс материалдарын өндiретiн кәсiпорындардың көпшiлiгi орта немесе шағын және осының салдарынан оларда өндiрiстi жаңғырту (не ұйымдастыру) жөніндегі жобаларды қаржыландырумен байланысты елеулi проблемалар бар. Проблемалар өзiндiк айналымдық қаражатпен жеткiлiктi қамтамасыз етілмеуi бөлiгiнде де, сондай-ақ лизингтiк операцияларды қамтамасыз етуде де туындауда.
Шағын кәсiпорындар iшкi және сыртқы рыноктарда да бәсекеге қабiлетсiз, өйткенi бiр өндiрiстiк тiзбектiң iшiнде тұрған кәсiпорын өнiмдi рынок бағасымен шығарады, осылайша анағұрлым жоғары қосымша құны бар сегментте тұрған өндiрушiлердi шикiзат алумен немесе оны алғашқы қайта өңдеумен айналысатын кәсiпорындарға қарағанда бәсекеге қабiлетсiз етедi.
Менеджердiң жеткiлiксiз білiктілігі сала кәсiпорындарына өндiрiстiк ресурстарды тиiмдi пайдалануға мүмкiндiк бермейдi.
Сала кәсiпорындарында да, соңғы өнiмдi негізгі тұтынушыларда да айтарлықтай ақпарат жеткiлiксiздiгі сезiледi. Сала кәсiпорындары саланы әлемдiк, өңiрлiк және ұлттық деңгейде дамытудың қазiргi заманғы үрдiстерi туралы ақпаратқа мұқтаж, өнiмнiң әртүрлi түрлерi бойынша маркетингтiк зерттеулер қажеттілiгi бар (отандық және өңiрлiк рыноктар). Құрылыс ұйымдары құрылыс белсендiлiгінiң негізгi орталықтарына тасымалдаудың бағалары мен тарифтерi көрсетiлген құрылыс материалдарының отандық өндiрушiлерi туралы ақпаратқа мұқтаж.
Бүгінгі күнi кәсiпорын iшiнде инновациялық жұмыс iс жүзiнде жүргізілмейдi. Осы ретте, республикада құрылыс материалдарын алудың және қолданыстағы өндiрiстiк желiлердi жаңғыртудың жолдарын iздестiрудiң жаңа тәсiлдерiн әзiрлеумен айналысатын арнайы ғылыми-зерттеу институттары iс жүзiнде жоқ.
Қалыптасқан жағдай орташа жедел перспективадағы мемлекеттiң тiкелей араласуынсыз iшкi рыноктағы отандық кәсiпорындардың бәсекеге қабiлетсiздiгіне әкеледi.
Осылайша, салалық өзгеше ерекшелiктерi бар құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсiбiнiң әлсiз жақтарына мыналар:
өндiрiстердi жарақтандырудың техникалық төменгi деңгейi;
кәсiпорындардың айналым қаражатының және өндiрiстердi жаңғырту мен техникалық қайта жарақтандыру үшiн қорланудың жеткілiксiздiгi;
өнiмдi өндiрудiң жоғарғы өзiндiк құны;
нормативтік-ақпараттық қамтамасыз етудiң нашар дамуы, әсiресе шикiзаттың бары және жаңа сапа стандарттарын енгiзу жөнiндегі рәсiмдер туралы ақпарат бөлiгінде;
өндiрiстердi орналастыруда аумақтық сәйкессіздіктердің болуы;
жаңа импорт алмастыратын және экспортқа бағдарланған өндiрiстердi дамыту үшiн инвестициялардың жеткілiксiз болуы;
кәсiпорындардың көлiктік қызметтер көрсетуге қол жеткізуге және құнына жоғары тәуелдiлiгi;
мамандардың аса жетіспеушілiгi және оларды республикада дайындаудың сандық деңгейiнiң төмендiгі жатады.
Бұның бәрi көпшiлiк кәсiпорындарды техникалық және технологиялық жарақтандырудың қазiргі деңгейi қазiргі әлемдiк стандарттарға сәйкес келетін отандық құрылыс материалдарын шығаруды ұйымдастыру мүмкiн болмай отырғандығын куәландырып отыр.
Көптеген дамыған елдердiң (АҚШ, Жапония және басқалар) практикасы экономикалық дағдарыстан шығудың тиiмдi шараларының бiрi ретiнде өнеркәсiптiк өндiрiске ғылыми-техникалық жетiстіктердi тарту және оларды дамыту екендігін көрсетiп отыр. Отандық құрылыс материалдары өнеркәсiбiндегі ғылыми-техникалық прогресс, негізiнен шетелдiк ғылыми-техникалық әзірлемелерге және импорттық технологиялық жабдықтар сатып алуға негiзделген. Бұл саланы дамытудың басым бағыттарындағы жаңа салалық ғылыми зерттеулер және шетелдiк технологиялар, алдыңғы қатарлы кәсiпорындардың тәжiрибелерi базасында күш-жiгердi шоғырландыруды талап етедi.

В период 1993-1996 годы отечественными научно-исследовательскими институтами (Каз ГАСА, ЗАО "НИИстромпроект", РГП "КазНИИССА", ИХИ НАН) выполнялись научно-технические программы научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ. На основе результатов выполнения НИОКР разработаны "Комплексная программа" по модернизации и реконструкции базы стройиндустрии и целевые программы: "Неопорбетон", "Волластонит", "Полимерные строительные материалы" и т.д. Однако недостаточность финансовых средств не позволяет широкое внедрение в производство результатов НИОКР.
Поэтому, весьма актуальными являются разработка мер, направленных на интенсивное развитие промышленности строительных материалов, технологическое обновление производств, повышение качества строительной продукции, ориентированной на экспорт и развитие наукоемких производств.
3.5. Минерально-сырьевая база Казахстана для производства строительных
материалов, изделий и конструкций
Одним из основных вопросов развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций, развития местного материального производства является уточнение запасов месторождений основных видов сырья и проведение корректировки кадастра месторождений в регионах. Мониторинг минерально-сырьевой базы Казахстана свидетельствует о наличии достаточного количества эксплуатируемых месторождений основных видов сырья для производства строительных материалов, изделий и конструкций, в том числе и для продукции высокой степени переработки, соответствующих современным требованиям строительного комплекса. Однако количество резервных, не вовлеченных в разработку месторождений по сравнению с эксплуатируемыми в настоящее время превалирует, что свидетельствует о недостаточном использовании сырьевой базы и создает предпосылки для ее экстенсивного развития.
Одним из приоритетных направлений расширения сырьевой базы стройиндустрии является вовлечение в производство отходов промышленности.
Таблица 5. Минерально-сырьевая база Казахстана для
производства строительных материалов,
изделий и конструкций
___________________________________________________________________
N ! Сырьевые    ! Количество      ! Запасы (включая балансовые
п/п! материалы   ! месторождений   ! и забалансовые) тыс.куб. м
!             !-------------------------------------------------
!             !Всего!эксп-!ре-  !  Всего, ! эксплуа- ! резервные
!             !в т.ч!луа- !зер- !  в т.ч  ! тируемые !
!             !     !тиру-!вные !         !          !
!             !     !емые !     !         !          !
--------------------------------------------------------------------
1 !     2       !  3  !  4  !  5  !    6    !     7    !     8
--------------------------------------------------------------------
1  Строительный
камень         241    76   165  3576239,5  1656557,3  1919682,2
2  Строительный
песок          186    61   125  1654088,4  685199,32   968889,1
3  Облицовочный
камень          61    37    24   86382,24   45971,51   40410,73
4  Гипс и

1993-1996 жылдар кезеңінде отандық ғылыми-зерттеу институттары (ҚазМСҚА, "ҚұрылысматериалҒЗЖИ" ЖАҚ-ы, "(ҚазҒЗСТҚСИ" PMК, ҒҰА ХИ) ғылыми-зерттеу және тәжірибе-конструкторлық жұмыстардың ғылыми-техникалық бағдарламаларын орындады. ҒЗТКЖ-ды орындау нәтижелерінің негізiнде құрылыс индустриясының базасын жаңғырту және қайта жаңарту жөнiндегi "Кешендi бағдарлама" мен мақсатты бағдарламалар: "Неопорбетон", "Волластонит", "Полимерлi құрылыс материалдары" және т.б. әзiрлендi. Алайда, қаржылық қаражаттың жеткіліксіз болуы ҒЗТКЖ нәтижелерiн өндiрiске кеңiнен енгiзуге мүмкіндік бермейді.
Сондықтан, құрылыс материалдары өнеркәсiбiн қарқынды дамытуға, өндiрiсті технологиялық жаңартуға, экспортқа бағдарланған құрылыс өнімдерінің сапасын дамытуға және ғылымды қажетсiнетiн өндiрiсті дамытуға бағытталған шараларды әзiрлеу барынша өзектi болып отыр.
3.5. Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен құрастырмаларының өндiрiсiне арналған Қазақстанның минералдық-шикiзат базасы
Шикiзаттың негізгі түрлерiнiң кен орындарын нақтылау және өңiрлерде кен орындары кадастрының түзету жасау құрылыс материалдарының, бұйымдары мен құрастырмаларының өнеркәсiбiн дамытудың, жергілiктi материалдық өндiрiстi дамытудың негiзгi мәселелерiнiң бiрi болып табылады. Қазақстанның минералдық-шикiзат базасына мониторинг жүргiзу құрылыс материалдарының, бұйымдары мен құрастырмаларының өндiрiсiне, оның iшiнде құрылыс кешенiнiң қазiргi талаптарына сәйкес келетiн жоғары дәрежеде қайта өңделетiн өнiмдерге арналған шикiзаттың негізгі түрлерiнiң пайдаланылатын кен орындарының жеткілiкті мөлшерде екендігін дәлелдейдi. Бiрақ, қазiргi уақытта пайдаланылатын кен орындарымен салыстырғанда резервтегі, өңделмеген кен орындарының саны басым болып отыр, бұл шикiзат базасын жеткілiксiз пайдаланып отырғанымызды дәлелдейдi және аса қарқынды дамуға алғышарт жасайды.
Құрылыс индустриясының шикiзат базасын кеңейтудің басым бағыттарының бiрi өнеркәсiптiң қалдықтарын өндiрiске тарту болып табылады.
5-кесте. Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен
құрастырмаларының өндiрiсiне арналған Қазақстанның
минералдық-шикiзат базасы
___________________________________________________________________
P/c|  Шикiзат   |  Кен орындарының, |   Қордағы (баланстағыларды
N |материалдары|       саны        |    және баланста жоқтарды
|            |___________________|қоса алғанда), мың текше метр
|            |Бар- |пай- |резерв-|____________________________
|            |лығы,|дала-|тегілер|Барлығы,   |пайдала-|резерв-
|            |оның |ныла-|       |оның ішінде|нылатын-|тегілер
|            |ішін-|тын- |       |           | дар    |
|            | де  |дар  |       |           |        |
___________________________________________________________________
1    Құрылыс тасы  241   76     165   3576239,5  1656557,3 1919682,2
2    Құрылыс құмы  186   61     125   1654088,4  685199,32 968889,1
3    Қаптағыш тас   61   37      24    86382,24   45971,51  40410,73
4    Ғаныш және

ангидрит        19     6    13   271282,0   175757,0    92525,0
5  Глины
тугоплавкие      8     2     6   71724,04   18227,04    53497,0
6  Перлитовое
сырье            3     -     3    22531,4       -       22531,4
7  Волластонит
и полевой
шпат            23     3    20   471617,4     3944,2   467673,2
8  Цементное
сырье           45    17    28  4813236,3  2369902,3    2443334
9  Асбест          12     1    11  1514695,1   696838,0   817857,1
10  Песчано-
гравийная
смесь          283    94   189  2596091,7   870185,3  1725906,4
11  Кирпичное
сырье          869    43   826  1310637,5   272430,4  1038207,1
____________________________________________________________________
Таблица 6. Минерально-сырьевая база Казахстана для производства
строительных материалов, изделий и конструкций
в разрезе областей
___________________________________________________________________
N !  Область    ! Количество      ! Запасы (включая балансовые
п/п!             ! месторождений   ! и забалансовые) тыс.куб. м
!             !-------------------------------------------------
!             !Всего!эксп-!ре-  !  Всего, ! эксплуа- ! резервные
!             !в т.ч!луа- !зер- !  в т.ч  ! тируемые !
!             !     !тиру-!вные !         !          !
!             !     !емые !     !         !          !
--------------------------------------------------------------------
1 !     2       !  3  !  4  !  5  !    6    !     7    !     8
--------------------------------------------------------------------
1. Строительный камень
-------------------------------------------------------------------
1  Актюбинская     17    8     9    261858,5   169004,5   92854,0
2  Атырауская       1    1     -      1872,0     1872,0      -
3  Мангистауская   10    6     4    167155,7   125790,7   41365,0
4  Костанайская    15    7     8    855823,9   700419,9  155404,0
5  СКО             15    4    11    284832,4    42310,4  242522,0
6  Акмолинская     25   12    13    339344,9    68942,9  270402,0
7  Карагандинская  51   17    34    530764,9   288054,1  242710,8
8  Павлодарская    15    9     6    209862,6   147595,6   62267,0
9  ВКО             36    7    29    181416,0     5723,6  175692,4
10  Алматинская     19    3    16    188282,0    95041,0   93241,0
11  Кзыл-Ординская   5    -     5    158116,0       -     158116,0
12  Жамбылская      21    2    19    224980,6    11802,6  213178,0
13  ЮКО             11    -    11    168930,0       -     168930,0
___________________________________________________________________
Всего по РК    241   76   165   3576239,5  1656557,3 1919682,2
____________________________________________________________________

андригит       19    6      13    271282,0   175757,0   92525,0
5    Баяу балқи-
тын балшық      8    2       6    71724,04   18227,04   53497,0
6    Перлитті
шикізат         3    -       3     22531,4       -      22531,4
7    Волластонит
және дала
шпаты          23    3      20    471617,4     3944,2  467673,2
8    Цементі
шикізат        45   17      28   4813236,3  2369902,3   2443334
9    Асбест         12    1      11   1514695,1   696838,0  817857,1
10   Малтатас-
құмды қоспа   283   94     189   2596091,7   870185,3 1725906,4
11   Кірпіштік
шикізат       869   43     826   1310637,5   272430,4 1038207,1
___________________________________________________________________
6-кесте. Облыстар шегiнде құрылыс материалдарының,
бұйымдары мен құрастырмаларының өндiрiсiне арналған
Қазақстанның минералдық-шикiзат базасы
___________________________________________________________________
P/c|  Облыс     |  Кен орындарының, |   Қордағы (баланстағыларды
N |            |       саны        |    және баланста жоқтарды
|            |___________________|қоса алғанда), мың текше метр
|            |Бар- |пай- |резерв-|____________________________
|            |лығы,|дала-|тегілер|Барлығы,   |пайдала-|резерв-
|            |оның |ныла-|       |оның ішінде|нылатын-|тегілер
|            |ішін-|тын- |       |           | дар    |
|            | де  |дар  |       |           |        |
___________________________________________________________________
1        2         3    4       5         6         7        8
___________________________________________________________________
1. Құрылыс тасы
1    Ақтөбе        17    8       9     261858,5    169004,5  92854,0
2    Атырау         1    1       -       1872,0      1872,0    -
3    Маңғыстау     10    6       4     167155,7    125790,7  41365,0
4    Қостанай      15    7       8     855823,9    700419,9 155404,0
5    Солтүстік
Қазақстан     15    4      11     284832,4     42310,4 242522,0
6    Ақмола        25   12      13     339344,9     68942,9 270402,0
7    Қарағанды     51   17      34     530764,9    288054,1 242710,8
8    Павлодар      15    9       6     209862,6    147595,6  62267,0
9    Шығыс
Қазақстан     36    7      29     181416,0      5723,6 175692,4
10   Алматы        19    3      16     188282,0     95041,0  93241,0
11   Қызылорда      5    -       5     158116,0        -    158116,0
12   Жамбыл        21    2      19     224980,6     11802,6 213178,0
13   Оңтүстік      11    -      11     168930,0        -    168930,0
Қазақстан
ҚР бойынша
БАРЛЫҒЫ           241   76     165    3576239,5   1656557,3 19196
82,2

2. Строительный песок
--------------------------------------------------------------------
1  Актюбинская     22   10    12    167493,8    77930,0   89563,8
2  Атырауская       7    1     6     41802,9      612,9   41190,0
3  Мангистауская    7    5     2    12075,86    8320,86    3755,0
4  Костанайская    20    7    13    322935,8   131808,8  191127,0
5  СКО             13    3    10    111344,9    42130,9   69214,0
6  Акмолинская      3    1     2     16078,0     5189,0   10889,0
22   11    11     47259,5    16189,5   31070,0
7  Карагандинская  13    4     9     48210,5     9925,5   38285,0
8  Павлодарская     6    2     4     25074,7     3197,7   21877,0
9  ВКО             19    5    14     93052,4    26104,2   66948,2
10  Алматинская     13    4     9   321748,87  185945,87  135803,0
11  Кзыл-Ординская   8    2     6    98264,14   60050,04   38214,1
12  Жамбылская      11    1    10    201554,6    12079,6  189475,0
13  ЮКО             12    4    10   132891,25   98819,25   34072,0
14  ЗКО             10    3     7     14301,2     6895,2    7406,0
-------------------------------------------------------------------
ВСЕГО по РК    186   61   125   1654088,4  685199,32  968889,1
-------------------------------------------------------------------
3. Облицовочный камень
-------------------------------------------------------------------
1  Актюбинская      2    1     1      2332,7      263,7    2069,0
2  Костанайская     1    1     -     1890,72    1890,72       -
3  Акмолинская      2    -     2      4047,5       -       4047,5
3    1     2      9686,4     1443,4    8243,0
4  Карагандинская  10    6     4     9109,68    4188,18    4921,5
6  Павлодарская     2    2     -      104,27     104,27       -
7  ВКО              5    4     1     7170,97    6726,87     444,1
8  Алматинская     18   11     7    18791,38    13069,3   5722,08
9  Жамбылская      15   10     5    28157,69   15813,14  12344,55
10  ЮКО              4    2     2     5090,94    2471,94   2619,00
------------------------------------------------------------------
ВСЕГО по РК     61   37    24    86382,24   45971,51  40410,73
------------------------------------------------------------------
4. Гипс и ангидрит
------------------------------------------------------------------
1  Актюбинская      3    1     2     23235,0     8098,0   15137,0
2  Атырауская       4    -     4     52023,0        -     52023,0
3  Карагандинская   5    1     4      8723,0      481,0    8242,0
4  Алматинская      1    -     1      4028,0        -      4028,0

2. Құрылыс құмы
1    Ақтөбе        22   10      12     167493,8     77930,0  89563,8
2    Атырау         7    1       6      41802,9       612,9  41190,0
3    Маңғыстау      7    5       2     12075,86     8320,86   3755,0
4    Қостанай      20    7      13     322935,8    131808,8 191127,0
5    Солтүстік
Қазақстан     13    3      10     111344,9     42130,9  69214,0
6    Ақмола         3    1       2      16078,0      5189,0  10889,0
22   11      11      47259,5     16189,5  31070,0
7    Қарағанды     13    4       9      48210,5      9925,5  38285,0
8    Павлодар       6    2       4      25074,7      3197,7  21877,0
9    Шығыс
Қазақстан     19    5      14      93052,4     26104,2  66948,2
10   Алматы        13    4       9    321748,87   185945,87 135803,0
11   Қызылорда      8    2       6     98264,14    60050,04  38214,1
12   Жамбыл        11    1      10     201554,6     12079,6 189475,0
13   Оңтүстік
Қазақстан     12    4      10    132891,25    98819,25  34072,0
14   Батыс
Қазақстан     10    3       7      14301,2      6895,2   7406,0
ҚР бойынша
БАРЛЫҒЫ           186   61     125    1654088,4   685199,32 968889,1
3. Қаптағыш тас
1    Ақтөбе         2    1       1       2332,7       263,7   2069,0
2    Қостанай       1    1       -      1890,72     1890,72      -
4    Ақмола         2    -       2       4047,5         -     4047,5
3    1       2       9686,4      1443,4   8243,0
5    Қарағанды     10    6       4      9109,68     4188,18   4921,5
6    Павлодар       2    2       -       104,27      104,27      -
7    Шығыс
Қазақстан      5    4       1      7170,97     6726,87    444,1
8    Алматы        18   11       7     18791,38     13069,3  5722,08
9    Жамбыл        15   10       5     28157,69    15813,14 12344,55
10   Оңтүстік
Қазақстан      4    2       2      5090,94     2471,94  2619,00
ҚР бойынша
БАЛЫҒЫ             61   37      24     86382,24    45971,51 40410,73
4. Ғаныш және ангидрит
1    Ақтөбе         3    1       2      23235,0      8098,0  15137,0
2    Атырау         4    -       4      52023,0         -    52023,0
3    Қарағанды      5    1       4       8723,0       481,0   8242,0
4    Алматы         1    -       1       4028,0         -     4028,0

5  Жамбылская       1    1     -     49708,0    49708,0       -
6  ЮКО              3    2     1    111963,0   111473,0     490,0
7  ЗКО              2    1     1     21602,0     5997,0   15605,0
-------------------------------------------------------------------
ВСЕГО по РК     19    6    13    271282,0   175757,0   92525,0
____________________________________________________________________
5. Глины тугоплавкие
--------------------------------------------------------------------
1  Актюбинская      1    -     1      2015,0       -       2015,0
2  Акмолинская      2    -     2     15402,0       -      15402,0
3  Карагандинская   1    1     -      105,44    105,44       -
4  ВКО              2    -     2     24594,0       -      24594,0
5  Алматинская      1    -     1     11486,0       -      11486,0
6  ЮКО              1    1     -     18121,6   18121,6       -
--------------------------------------------------------------------
ВСЕГО по РК      8    2     6    71724,04  18227,04    53497,0
____________________________________________________________________                                                  6. Перлитовое сырье
--------------------------------------------------------------------
1  Акмолинская      1    -     1      1992,0      -        1992,0
2  ВКО              2    -     2     20539,4      -       20539,4
--------------------------------------------------------------------
ВСЕГО по РК      3    -     3     22531,4              22531,4
____________________________________________________________________
7. Волластонит и полевой шпат
--------------------------------------------------------------------
1  Актюбинская      1    -     1        44,0      -          44,0
2  Акмолинская      1    -     1         7,0      -           7,0
3  Карагандинская   5    -     5     42180,2      -       42180,2
4  ВКО             11    1    10    425527,2     99,2    425428,0
5  Алматинская      3    1     2        11,0                 11,0
6  Жамбылская       1    -     1         3,0      -           3,0
7  ЮКО              1    1     -      3845,0   3845,0          -
--------------------------------------------------------------------
ВСЕГО по РК     23    3    20    471617,4   3944,2    467673,2
____________________________________________________________________
8. Цементное сырье
--------------------------------------------------------------------
1  Костанайская     7    2     5    900910,0  268684,0   632226,0
2  СКО              3    -     3    344766,0      -      344766,0
3  Карагандинская   5    3     2   1545989,0 1288058,0   260930,0
4  Павлодарская     5    2     3    418538,0   96159,0   322379,0
5  ВКО             10    6     4    337146,9  184224,3   152922,6
6  Алматинская      2    -     2     49846,0      -       49846,0

5    Жамбыл         1    1       -      49708,0     49708,0      -
6    Оңтүстік
Қазақстан      3    2       1     111963,0    111473,0    490,0
7    Батыс
Қазақстан      2    1       1      21602,0      5997,0  15605,0
ҚР бойынша
БАРЛЫҒЫ            19    6      13     271282,0    175757,0  92525,0
5. Баяу балқитын балшық
1    Ақтөбе         1    -       1       2015,0         -     2015,0
2    Ақмола         2    -       2      15402,0         -    15402,0
3    Қарағанды      1    1       -       105,44      105,44      -
4    Шығыс
Қазақстан      2    -       2      24594,0         -    24594,0
5    Алматы         1    -       1      11486,0         -    11486,0
6    Оңтүстік
Қазақстан      1    1       -      18121,6     18121,6      -
ҚР бойынша
БАРЛЫҒЫ             8    2       6     71724,04    18227,04  53497,0
6. Перлитті шикізат
1    Ақмола         1    -       1       1992,0         -     1992,0
2    Шығыс
Қазақстан      2    -       2      20539,4         -    20539,4
ҚР бойынша
БАРЛЫҒЫ             3    -       3      22531,4              22531,4
7. Волластонит және дала шпаты
1    Ақтөбе         1    -       1         44,0         -       44,0
2    Ақмола         1    -       1          7,0         -        7,0
3    Қарағанды      5    -       5      42180,2         -    42180,2
4    Шығыс
Қазақстан     11    1      10     425527,2        99,2 425428,0
5    Алматы         3    1       2         11,0                 11,0
6    Жамбыл         1    -       1          3,0         -        3,0
7    Оңтүстік
Қазақстан      1    1       -       3845,0      3845,0      -
ҚР бойынша
БАРЛЫҒЫ            23    3      20     471617,4      3944,2 467673,2
8. Цементті шикізат
1    Қостанай       7    2       5     900910,0    268684,0 632226,0
2    Солтүстік
Қазақстан      3    -       3     344766,0         -   344766,0
3    Қарағанды      5    3       2    1545989,0   1288058,0 260930,0
4    Павлодар       5    2       3     418538,0     96159,0 322379,0
5    Шығыс
Қазақстан     10    6       4     337146,9    184224,3 152922,6
6    Алматы         2    -       2      49846,0         -    49846,0

7  Жамбылская       2    1     1    274863,0   44348,0   230515,0
8  ЮКО              7    3     4    584503,3  516968,3    67535,0
9  ЗКО              4    -     4    308632,0      -      308632,0
--------------------------------------------------------------------
ВСЕГО по РК     45   17    28   4813236,3 2369902,3    2443334
____________________________________________________________________
9. Асбест
--------------------------------------------------------------------
1  Актюбинская      8    -     8     1276,33      -       1276,33
2  Костанайская     1    1     -    696838,0   696838,0       -
3  Карагандинская   3    -     3    816580,8      -      816580,8
--------------------------------------------------------------------
ВСЕГО по РК     12    1    11   1514695,1   696838,0  817857,1
____________________________________________________________________
10. Песчано-гравийная смесь
--------------------------------------------------------------------
1  Актюбинская      6    1     5     27919,3    11559,3   16360,0
2  Атырауская       9    5     4     10931,8     3310,8    7621,0
3  Мангистауская   23   12    11    90511,14   26491,14   64020,0
4  Костанайская     2    1     1     25564,5    17219,5    8345,0
5  СКО              2    -     2     11275,0        -     11275,0
6  Акмолинская     14    7     7     97202,7    48393,7   48809,0
7  Карагандинская  20    4    16    291736,9    27788,8  263948,1
8  Павлодарская     9    5     4    146098,0    53372,0   92726,0
9  ВКО             81    9    72    374221,6   115627,3  258594,3
10  Алматинская     43   16    27    610615,2   160873,2    449742
11  Кзыл-Ординская   8    1     7    161584,4    53058,4  108526,0
12  Жамбылская      26   11    15   190715,61  105073,61   85642,0
13  ЮКО             23   14     9    292648,2    95576,2  197072,0
14  ЗКО             17    8     9    265067,4   151841,4  113226,0
--------------------------------------------------------------------
ВСЕГО по РК    283   94   189   2596091,7   870185,3 1725906,4
____________________________________________________________________
11. Кирпичное сырье
--------------------------------------------------------------------
1  Актюбинская     29    2    27     49766,4    11494,0   38272,4
2  Атырауская      23    1    22     50333,0     1741,2   48591,8
3  Мангистауская    6    5     1    32302,76   23721,76    8581,0
4  Костанайская   189    3   186    162021,0     6592,0  155429,0
5  CKO            102    -   102     74527,0       -      74527,0
6  Акмолинская     36    1    35     31716,0     2951,0   28766,0

7    Жамбыл         2    1       1     274863,0     44348,0 230515,0
8    Оңтүстік
Қазақстан      7    3       4     584503,3    516968,3  67535,0
Батыс
Қазақстан      4    -       4     308632,0         -   308632,0
ҚР бойынша
БАРЛЫҒЫ            45   17      28    4813236,3   2369902,3  2443334
9. Асбест
1    Ақтөбе         8    -       8      1276,33         -    1276,33
2    Қостанай       1    1       -     696838,0    696838,0      -
3    Қарағанды      3    -       3     816580,8         -   816580,8
ҚР бойынша
БАРЛЫҒЫ            12    1      11    1514695,1    696838,0 817857,1
10. Малтатас-құмды қоспа
1    Ақтөбе         6    1       5      27919,3     11559,3  16360,0
2    Атырау         9    5       4      10931,8      3310,8   7621,0
3    Маңғыстау     23   12      11     90511,14    26491,14  64020,0
4    Қостанай       2    1       1      25564,5     17219,5   8345,0
5    Солтүстік
Қазақстан      2    -       2      11275,0         -    11275,0
6    Ақмола        14    7       7      97202,7     48393,7  48809,0
7    Қарағанды     20    4      16     291736,9     27788,8 263948,1
8    Павлодар       9    5       4     146098,0     53372,0  92726,0
9    Шығыс
Қазақстан     81    9      72     374221,6    115627,3 258594,3
10   Алматы        43   16      27     610615,2    160873,2   449742
11   Қызылорда      8    1       7     161584,4     53058,4 108526,0
12   Жамбыл        26   11      15    190715,61   105073,61  85642,0
13   Оңтүстік
Қазақстан     23   14       9     292648,2     95576,2 197072,0
14   Батыс
Қазақстан     17    8       9     265067,4    151841,4 113226,0
ҚР бойынша
БАРЛЫҒЫ           283   94     189    2596091,7    870185,3 172590
6,4
11. Кірпіштік шикізат
1    Ақтөбе        29    2      27      49766,4     11494,0  38272,4
2    Атырау        23    1      22      50333,0      1741,2  48591,8
3    Маңғыстау      6    5       1     32302,76    23721,76   8581,0
4    Қостанай     189    3     186     162021,0      6592,0 155429,0
5    Солтүстік
Қазақстан    102    -     102      74527,0         -    74527,0
6    Ақмола        36    1      35      31716,0      2951,0  28766,0

90    1    89     79729,5      696,5   79034,0
7  Карагандинская  53    4    49    109322,7    13433,7   95889,0
8  Павлодарская    40    2    38    138603,0   113967,0   24636,0
9  ВКО             69    3    66    212015,3    62154,3  149861,0
10  Алматинская     58    6    52    133316,6    21822,9  111493,7
11  Кзыл-Ординская  29    1    28     34948,2     3092,2   31856,0
12  Жамбылская      34    1    33     55400,4      450,4   54950,0
13  ЮКО             36    2    34    83703,95    6826,95   76877,0
14  ЗКО             75   11    64    62929,74    3486,54   59443,2
--------------------------------------------------------------------
ВСЕГО по РК    869   43   826   1310637,5   272430,4 1038207,1
____________________________________________________________________
4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является обеспечение инновационного развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций Республики Казахстан.
Для достижения цели намечается решение следующих задач:
определение основных мер, стимулирующих развитие отрасли;
определение форм и методов государственной поддержки развития отрасли;
создание новых производств по получению современных высококачественных, конкурентоспособных и экспортоориентированных строительных материалов, изделий и конструкций.
5. Основные направления и механизмы реализации Программы
5.1. Определение основных мер, стимулирующих развитие отрасли
Сноска. Подраздел 5.1. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19 июня 2007 г. N  514 .
Для развития базы стройиндустрии предпринять следующие действия:
на первом этапе (2005-2007 годы)
проводить анализ уровня действующих ставок таможенных и защитных (при наличии) пошлин по перечню наиболее перспективных видов продукции отрасли;
проводить анализ распределения продукции строительной отрасли отечественного производства по группам товаров с учетом степени чувствительности;
принять меры по уточнению запасов месторождений основных видов сырья и проведению корректировки кадастра месторождений в регионах, проведению мониторинга предприятий строительных материалов, изделий и конструкций и подготовка предложений для рационального размещения производительных сил с учетом региональных условий;
гарантировать научно-техническое обеспечение разработки нормативно-методических документов по освоению месторождений сырья и переработке отходов промышленности для производства строительных материалов, изделий и конструкций;
создать Технический комитет по стандартизации в области строительных материалов, изделий и конструкций для разработки государственных стандартов и проведения работ по стандартизации на межотраслевом уровне;
выработать стандарты, стимулирующие использование современных строительных материалов, что позволит повысить качество строительных работ, снизить последующие издержки по ремонтам и послужит стимулом для предприятий отрасли для активизации работ по модернизации производственных линий, обеспечению гармонизации отечественных стандартов с международными;
совершенствовать систему лицензирования деятельности субъектов, выполняющих работы по производству строительных материалов, сокращение перечня лицензируемых видов деятельности, отмена процедуры технического аудита и выдачи бессрочных лицензий;
обеспечить рациональное размещение объектов производственных мощностей с учетом расположения месторождений сырья и рынков потребления выпускаемой ими продукции, позволяющих снизить издержки производства, транспортные расходы, увеличить производительность и рентабельность производств;

90    1      89      79729,5       696,5  79034,0
7    Қарағанды     53    4      49     109322,7     13433,7  95889,0
8    Павлодар      40    2      38     138603,0    113967,0  24636,0
9    Шығыс
Қазақстан     69    3      66     212015,3     62154,3 149861,0
10   Алматы        58    6      52     133316,6     21822,9 111493,7
11   Қызылорда     29    1      28      34948,2      3092,2  31856,0
12   Жамбыл        34    1      33      55400,4       450,4  54950,0
13   Оңтүстік
Қазақстан     36    2      34     83703,95     6826,95  76877,0
14   Батыс
Қазақстан     75   11      64     62929,74     3486,54  59443,2
ҚР бойынша
БАРЛЫҒЫ           869   43     826    1310637,5    272430,4 103820
7,1
___________________________________________________________________
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның негiзгi мақсаты Қазақстан Республикасының құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалар өнеркәсiбiнiң инновациялық дамуын қамтамасыз ету болып табылады.
Мақсатқа жету үшiн мынадай міндеттердi шешу көзделiп отыр:
саланы дамытуды ынталандыратын негізгі шараларды айқындау;
саланы дамытуды мемлекеттік қолдаудың нысандары мен әдiстерiн айқындау;
қазiргі жоғары технологиялық, бәсекеге қабiлеттi және экспортқа бағдарланған құрылыс материалдарын, бұйымдары мен құрастырмаларын алу бойынша жаңа өндiрiстердi құру.
5. Бағдарламаны iске асырудың негізгі бағыттары мен тетiктерi
5.1. Саланы дамытуды ынталандыратын негізгі шараларды айқындау
Ескерту. 5-1-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.06.19. N  514 қаулысымен.
Құрылыс индустриясының базасын дамыту үшiн мынадай iс-қимылдар қабылдау:
бiрiншi кезеңде (2005-2007 жылдар):
сала өнiмiнiң барынша перспективалы түрлерiнiң тiзбесi бойынша қолданыстағы кедендiк ставкалар мен қорғау баждарының (бap болған кезде) деңгейiне талдау жүргізу;
сезiмталдық деңгейiн ескере отырып, тауарлардың топтары бойынша отандық өндiрiс салаларының құрылыс өнiмдерiн бөлуге талдау жүргiзу;
негiзгi шикiзат түрлерiнiң кен орындары қорларын нақтылау және өңiрлердегі кен орындарының кадастрына түзету жүргiзу, құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары кәсiпорындарына мониторинг жүргізу және өңiрлiк жағдайларды ескере отырып, өндiрiстік қуатты тиiмдi орналастыру үшiн ұсыныстар дайындау жөнiнде шаралар қабылдану;
құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары өндiрiсi үшiн шикiзат кен орындарын игеру және өндiрiс қалдықтарын қайта өңдеу жөнiндегi нормативтiк-әдiстемелiк құжаттар әзiрлемелерiн ғылыми-техникалық қамтамасыз етуге кепiлдiк беру;
салааралық деңгейде стандарттау жөнiндегi мемлекеттiк стандарттарды әзiрлеу мен жұмыстарды жүргізу үшiн құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары саласында Стандарттау жөніндегі техникалық комитет құру;
қазiргі құрылыс материалдарын пайдалануды ынталандыратын стандарттарды iрiктеу, бұл құрылыс жұмысының сапасын арттыруға, жөндеу жөнiнде кейiнгі шығындарды төмендетуге мүмкiндiк бередi және өндiрiстiк желiлердi жаңғырту жөніндегі жұмыстарды жандандыру үшiн сала кәсiпорындарын ынталандыруға, отандық стандарттарды халықаралық стандарттармен үйлестiрудi қамтамасыз етуге алғышарт жасайды;
құрылыс материалдарын өндiру жөніндегі жұмыстарды орындайтын субъектілердiң қызметiн лицензиялаудың жүйесiн жетiлдiру, лицензияланатын қызмет түрлерiнiң тiзбесiн қысқарту, техникалық аудит және мерзiмсiз лицензиялар беру рәсiмдерiн алып тастау;
шикiзаттың кен орындарының орналасуын және өндiрiс шығындарын, көлiктiк шығыстарды төмендетудi, өнiмдiлiктi және өндiрiстiң пайдалылығын арттыруға мүмкiндiк беретiн, олар шығаратын өнiмнiң тұтыну рыноктарын ескере отырып, өндiрiстік қуат объектiлерiн орналастыруды қамтамасыз ету;

на втором этапе (2008-2010 годы)
сформировать экономические условия и регуляторы, стимулирующие новые организационно-правовые формы хозяйствования, внедрения конкурентоспособных и высокотехнологических процессов, содействующих использованию в производственных процессах отходов производств, обеспечивающих приоритетность безотходных технологий.
обеспечить внедрение новых технологий, в том числе посредством проведения обширной информационной работы АО "Центр инжиниринга и трансферта технологий";
на третьем этапе (2011-2014 годы)
развивать научную базу отрасли с привлечением действующих самостоятельных научно-исследовательских институтов и научно-производственных центров, а также соответствующие подразделения высших учебных заведений, определив одним из приоритетов в их деятельности решение проблем утилизации накопленных в республике промышленных и бытовых отходов для выпуска строительных материалов, создав предпосылки улучшения экологической среды проживания населения и устойчивого развития территорий;
принять меры по подготовке кадров для промышленности строительных материалов, включая курсы повышения квалификации менеджеров высшего и среднего звена, с привлечением иностранных специалистов и консалтинговых компаний;
определить создание условий для объединения нескольких предприятий, находящихся внутри одной производственной цепи (укрупнения и слияния), для стимулирования движения продукции внутри цепи по специальным (низким) ценам, которые приводят к повышению конкурентоспособности высокотехнологичного продукта с высокой добавленной стоимостью, находящегося в конце производственной цепи.
5.2. Определение форм и методов государственной поддержки развития отрасли
Для осуществления государственной поддержки развития отрасли необходимо:
на первом этапе (2005-2007 годы)
определить перечень крупных стратегических проектов, требующих непосредственного участия государства с принятием адресных мер, предусматривающих привлечение институтов развития;
проводить работу по привлечению акционерных обществ путем проведения специализированной акции по приоритетной поддержке проектов в сфере производства строительных материалов, ориентированных на повышение конкурентоспособности отечественных производителей;
на втором этапе (2008-2010 годы)
обеспечить благоприятную среду для развития деловой активности посредством оптимизации системы нормативных и правовых актов, упрощения административного регулирования, в том числе на местном уровне, предоставления инвестиционных льгот, консультативной помощи и информационного обеспечения;
разработать систему преференций и гарантий, предоставляемых предприятиям, организующим выпуск новых, современных строительных материалов;
предоставление льготного периода адаптации в части снижения налогового бремени.

екiншi кезеңде (2008-2010 жылдар):
шаруашылық жүргізудің жаңа ұйымдық-құқықтық нысандарын, бәсекеге қабілетті және жоғары технологиялық процестерді енгізуді ынталандыратын, өндірістің қалдықтарын өндірістік процестерде пайдалануға жәрдемдесетін, қалдықсыз технологиялардың басымдығын қамтамасыз ететін экономикалық жағдайлар мен реттеуіштер қалыптастыру;
жаңа технологиялар енгiзудi, оның iшiнде "Инжиниринг және технологиялар трансфертi орталығы" АҚ-пен кең көлемдi ақпараттық жұмыстарды жүргiзу арқылы қамтамасыз ету;
үшiншi кезеңде (2011-2014 жылдар):
құрылыс материалдарын шығару үшін республикада жиналып қалған өндірістік және тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жарату проблемаларын шешуді олардың қызметіндегі басымдықтардың бірі деп белгілеп, халық тұратын экологиялық ортаны жақсартуға және аумақты орнықты дамытуға алғышарттар жасай отырып, жұмыс істеп тұрған дербес ғылыми-зерттеу институттарын және ғылыми-өндірістік орталықтарды, сондай-ақ жоғары оқу орындарының тиісті бөлімшелерін тарта отырып, саланың ғылыми базасын дамыту;
шетелдiк мамандар мен консалтингтік компанияларды тарта отырып, жоғары және орта буын менеджерлерiнiң білiктiлiктiлiгін арттыру курсын қоса алғанда, құрылыс материалдарының өнеркәсiбi үшiн кадрларды даярлау жөнiнде шаралар қабылдау;
арнайы (төменгі) бағалар бойынша тiзбек iшiндегi өнiмнiң жылжуын ынталандыруға арналған бiр өндiрiстiк тiзбек iшiндегi бiрнеше кәсiпорындарды бiрiктiру (iрiлендiру және қосу) үшiн жағдай жасауды айқындау, бұл өндiрiстiк тiзбектiң аяғындағы жоғары қосылған құны бар жоғары технологиялық өнiмнiң бәсекеге қабілетін арттыруға алып келедi.
5.2. Саланы дамытуды мемлекеттік қолдаудың нысандары мен әдiстерiн айқындау
Саланы дамытуды мемлекеттiк қолдауды жүзеге асыру үшiн мыналар қажет:
бiрiншi кезеңде (2005-2007 жылдар):
атаулы шараларды қабылдай отырып, тiкелей мемлекеттiң қатысуын талап ететiн, даму институттарын тартуды көздейтiн iрi стратегиялық жобалардың тiзбесiн анықтау;
отандық өнiм өндiрушiлердiң бәсекеге қабiлетiн арттыруға бағытталған құрылыс материалдарының өндiрiсi саласындағы жобаларды басымдықпен қолдау бойынша мамандандырылған акциялар өткiзу арқылы акционерлiк қоғамдарды тарту жөнiнде жұмыстар жүргiзу;
екiншi кезеңде (2008-2010 жылдар):
нормативтiк және құқықтық кесiмдердiң жүйесiн оңтайландыру, әкiмшiлiк реттеудi, оның iшiнде жергiлiктi деңгейде оңайлату, инвестициялық жеңiлдiктер мен артықшылықтар ұсыну, консультациялық көмек пен ақпараттық қамтамасыз ету арқылы iскерлiк белсенділікті дамыту үшiн қолайлы ортаны қамтамасыз ету;
жаңа, қазiргi заманғы құрылыс материалдарын шығаруды ұйымдастыратын кәсiпорындарға ұсынатын артықшылықтар мен кепiлдердiң жүйесiн әзiрлеу;
салық ауыртпалығын төмендету бөлігінде бейiмделудiң жеңілдiк кезеңiн беру.

5.3. Создание новых производств по получению современных
высокотехнологичных, конкурентоспособных и
экспортоориентированных строительных материалов,
изделий и конструкций
Сноска. Подраздел 5.3. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19 июня 2007 г. N  514 .
Приоритетными в инновационной и инвестиционной сферах по отдельным видам продукции промышленности строительных материалов, являются:
на первом этапе (2005-2007 годы)
В производстве стеновых материалов
модернизация существующих производств и строительство новых заводов по производству керамических стеновых материалов в Западном, Центральном и Южном регионах;
организация производств по выпуску теплоэффективных ограждающих конструкций на основе современных утеплителей, пористой керамики, изделий из гипса и ячеистых бетонов.
В производстве отделочных материалов
развитие производства высокоэффективных отделочных материалов и предметов домоустройства, гипсокартонных листов, древесно-стружечных плит, различных мастик, клеев, шпаклевок, красок, керамической плитки, санитарно-технических изделий, напольных покрытий линолеума;
внедрение высокопроизводительного оборудования (модулей) для выпуска сухих строительных смесей с активными химическими и минеральными добавками (мел, отходы мраморного производства).
На втором этапе (2008-2010 годы)
В производстве высокомарочного цемента
строительство новых цементных заводов в Западном, Южном, Восточном, Северном регионах;
осуществление на действующем предприятии акционерного общества "Central Asia Cement" модернизации и технического перевооружения производства цемента с внедрением прогрессивных технологий, обеспечивающих соблюдение международных стандартов по экологии.
В производстве строительного стекла
строительство заводов по производству листового, архитектурного, полированного стекла в Актюбинской, Кызылординской и Восточно-Казахстанской областях.
В производстве теплоизоляционных материалов
строительство новых заводов по производству высокоэффективных видов теплоизоляционных материалов на основе стекловолокна, вспученных вермикулитов, базальтов, пеностекла и других.
В производстве кровельных, гидроизоляционных и полимерных
строительных материалов
организовать производство битумно-полимерных, эластомерных материалов на основе атмосферных каучуков, полимерных мастичных составов;
расширить производство экологических чистых пенопластов, пластмассовых и стеклопластиковых труб и фасонных изделий, изоляционных материалов.
В производстве металлопроката
организовать выпуск качественных арматурных изделий для монолитных и сборных железобетонных конструкций из черных металлов (проволока, пруток, сетка и т.п.).
В реформировании предприятий домостроения
внедрить высокопроизводительные технологические линии по выпуску строительных конструкций, обеспечивающих снижение трудозатрат и повышающих качество и конкурентоспособность продукции.

5.3. Қазiргі жоғары технологиялық, бәсекеге қабiлеттi және экспортқа бағдарланған құрылыс материалдарын, бұйымдары мен құрастырмаларын алу бойынша жаңа өндiрiстердi құру
Ескерту. 5-3-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.06.19. N  514 қаулысымен.
Құрылыс материалдарының өнеркәсiбi өнiмдерiнiң жекелеген түрлерi бойынша инновациялық және инвестициялық салаларда мыналар басым болып табылады:
бiрiншi кезеңде (2005-2007 жылдар):
қабырғалық материалдар өндiрiсiнде:
қолданыстағы өндiрiстердi жаңғырту және Батыс, Орталық және Оңтүстiк өңiрлерде қыш қабырғалық материалдар өндiрiсi жөнiнде жаңа зауыттар салу;
қазiргi жылытқыштар, кеуектi қыштар, ғаныш пен кеуек бетоннан жасалған бұйымдар негізiнде жылуға тиiмдi қоршау құрастырмаларын шығару жөнiндегi өндiрiстi ұйымдастыру.
әрлеу материалдарының өндiрiсiнде:
жоғары тиiмдi әрлеу материалдары, және үй құрылысының заттары, гипс-картонды табақтар, ағаш жаңқалы тақталар, әртүрлi мастикалар, желiмдер, тығыздағыштар, сырлар, қыш тақталар, санитарлық техникалық бұйымдар, еден жабындары, линолеум өндiрiсiн дамыту;
активтi химиялық және минералдық қоспалары (бор, мәрмәр өндiрiсiнiң қалдықтары) бар құрғақ құрылыс қоспаларын шығару үшiн жоғары өнiмдi жабдықтар (модульдер) енгiзу.
екiншi кезеңде (2008-2010 жылдар):
Жоғары маркалы цемент өндірісінде
Батыс, Оңтүстік, Шығыс, Солтүстік өңірлерде жаңа цемент зауыттарын салу;
"Сеntrаl Аsіа Сеmеnt" акционерлік қоғамының жұмыс істеп тұрған кәсіпорнында экология бойынша халықаралық стандарттардың сақталуын қамтамасыз ететін прогрессивтік технологияларын енгізе отырып, цемент өндірісін жаңғыртуды және техникалық қайта жарақтандыруды жүзеге асыру.
Құрылыс шынысы өндірісінде
Ақтөбе, Қызылорда және Шығыс Қазақстан облыстарында парақты, сәулеттік, жылтыратылған шыны шығаратын зауыттар салу.
Жылу оқшаулағыш материалдар өндірісінде
шыны талшық, ісінген вермикулиттер, базальттар, көбікшынылар және басқалар негізінде жылу оқшаулағыш материалдардың тиімділігі жоғары түрлерін шығаратын жаңа зауыттар салу.
шатырлық, гидрооқшаулағыш және полимерлi
құрылыс материалдары өндiрiсiнде:
атмосфералық каучуктар, полимерлi мастикалық құрамдар негiзiнде битумды-полимерлi, эластомерлi материалдар өндiрiсiн ұйымдастыру;
экологиялық таза пенопласттар, пластмасса және шыны пластика құбырлар және фасонды бұйымдар, оқшаулағыш материалдар өндiрiсiн кеңейту.
металл прокат өндiрiсiнде:
қара металдардан жасалған тұтасқұймалы және жиналмалы темiрбетон құрастырмалар үшiн сапалы арматуралы бұйымдар (сым, шыбықша, тор және т.с.с.) шығаруды ұйымдастыру.
үй құрылысы кәсiпорындарын реформалауда:
еңбек шығындарын азайтуды және өнімдердің сапасы мен бәсекеге қабілетін арттыруды қамтамасыз ететін құрылыс құрастырмаларын шығару жөніндегі жоғары өнімді технологиялық желілерді енгізу.

На третьем этапе (2011-2014 годы)
осуществить ввод в эксплуатацию высокотехнологичных, наукоемких производств, ориентированных на выпуск экспортной продукции таких как:
волластонит, вспученный вермикулит, каолин, инженерные оборудования для домоустройства.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19 июня 2007 г. N  514 .
Финансирование Программы осуществляется за счет средств республиканского бюджета, собственных средств предприятий, инвестиций и других источников.
Финансирование Программы в части проведения научно-исследовательских работ будет осуществляться за счет республиканского бюджета, объем затрат составляет 100 млн. тенге, в том числе по годам: в 2006 году - 47 млн. тенге, в 2007 году - 53 млн. тенге.
Объемы расходов средств республиканского бюджета на 2006-2007 годы будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий финансовый год.
Финансирование инвестиционных проектов будет осуществляться за счет собственных средств предприятий, средств иностранных и отечественных инвесторов, кредитов. Объем финансирования Программы на первом этапе (2005-2007 годы) составит 50,3 млрд. тенге; на втором этапе (2008-2010 годы) составит 206,1 млрд. тенге.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19 июня 2007 г. N  514 .
Развитие экономики Казахстана позволяет сделать оптимистичный прогноз развития отечественной строительной индустрии.
Внедрение новых технологий и высокопроизводительного оборудования направлено на уменьшение материалоемкости, энергоемкости и трудоемкости продукции, увеличение ассортимента и улучшение качества строительных материалов.
Одним из главных ожидаемых результатов должно стать насыщение строительных рынков доступными по цене, по качеству и надежности строительными материалами, изделиями и предметами домоустройства.
Реализация Программы позволит  на первом этапе (2005-2007 годы) :
снизить объем импорта строительных материалов на 380 млн. долл. США;
сократить ежегодный отток валютных средств в среднем на 120-170 млн. дол. США;
за счет внедрения прогрессивных технологий уменьшить материалоемкость, энергоемкость и трудоемкость производств на 25-30 % и снизить себестоимость продукции;
создать базу для дальнейшего наращивания производственного потенциала отрасли в республике.
Будут созданы новые производственные мощности:
по гипсокартону - 24 млн. кв. м в год;
по нерудным материалам - 2 млн. куб. м в год;
по краскам и лакам - 1 млн. тонн в год;
по теплоизоляционным материалам - 500 тыс.куб.м;
по напольным покрытиям - 14 млн.кв.м в год;
по стеклопластиковым трубам - 700 км. в год;
по стеновым материалам - 309 млн.усл.шт. в год
по ячеистым блокам - 300 тыс.куб.м в год

үшiншi кезеңде (2011-2014 жылдар)
волластонит, iсiнген вермикулит, каолин және үй құрылысына арналған инженерлiк жабдықтар сияқты экспортты өнiмдер шығаруға бағдарланған жоғары технологиялық, ғылымды қажетсiнетiн өндiрiстердi пайдалануға берудi жүзеге асыру.
6. Қажетті ресурстар мен қаржыландыру көздерi
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.06.19. N  514 қаулысымен.
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық бюджет, кәсiпорындардың өз қаражаты, инвестициялар және басқа көздер қаражаты есебiнен және шегiнде жүзеге асырылады.
Бағдарламаны ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу бөлігін қаржыландыру республикалық бюджеттің есебінен жүзеге асырылады, шығындардың көлемі 100 млн. теңгені, оның ішінде жылдар бойынша: 2006 жылы - 47 млн. теңгені, 2007 жылы - 53 млн. теңгені құрайды.
2006-2007 жылдарға арналған республикалық бюджет қаражаты шығыстарының көлемi тиiстi қаржы жылына арналған "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нақтыланатын болады.
Инвестициялық жобаларды қаржыландыру кәсіпорындардың өз қаражаты, шетелдік және отандық инвесторлардың қаражаты, кредиттер есебінен жүзеге асырылады. Бағдарламаны қаржыландыру көлемі бірінші кезеңде (2005-2007 жылдары) 50,3 млрд. теңгені; екінші кезеңде (2008-2010 жылдары) 206,1 млрд. теңгені құрайды.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтиже
Ескерту. 7-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.06.19. N  514 қаулысымен.
Қазақстан экономикасын дамыту отандық құрылыс индустриясын дамытудың ілгерлемелi болжамын жасауға мүмкiндiк бередi.
Жаңа технологиялар және жоғары өндiрушi жабдықтар енгiзу материалды көп қажетсiнетiн, энергияны көп қажетсiнетiн және еңбектi көп қажетсiнетiн өнiмдердi азайтуға бағытталған, құрылыс материалдарының ассортиментiн кеңейту және сапасын жақсарту көзделiп отыр.
Құрылыс рыногын бағасы бойынша, сапасы мен сенiмділігі бойынша қолжетiмдi құрылыс материалдарымен, бұйымдарымен және үй құрылысы заттарымен толықтыру ең басты күтілетiн нәтижелердiң бiрi болуға тиiс.
Бағдарламаны іске асыру  бiрiншi кезеңiнде (2005-2007 жылдары):
құрылыс материалдары импортының көлемiн 380 млн. АҚШ долл. төмендетуге;
валюта қаражатының жыл сайынғы жылыстауын 120-170 млн. АҚШ долл. қысқартуға;
прогрессивтiк технологияларды енгiзу есебiнен материалды қажетсiнетiн, энергияны қажетсiнетiн және еңбектi қажетсiнетiн өндiрiсті 25-30%-ға қысқартуға және өнiмнiң өзiндiк құнын төмендетуге;
республикада саланың өндiрiстiк әлеуетiн одан әрi өсiру үшiн база құруға мүмкiндiк бередi.
Мынадай жаңа өндiрiстiк қуаттар құрылатын болады:
гипсокартон бойынша - жылына 24 млн. шаршы метр;
рудалық емес материалдар бойынша - жылына 2 млн. текше метр;
сырлар мен лактар бойынша - жылына 1 млн. тонна;
жылу оқшаулағыш материалдар бойынша - жылына 500 мың текше метр;
еден жабындары бойынша - жылына 14 млн. текше метр;
шыныпластик құбырлар бойынша - жылына 700 км;
қабырғалық материалдар бойынша - жылына 309 млн. шартты дана;
кеуекті блоктар бойынша - жылына 300 мың текше метр;

на втором этапе намечено (2008-2010 годы) :
достигнуть к 2010 году обеспечения основными видами продукции промышленности строительных материалов, изделий и конструкций до 80-90 % от объема потребности строительства;
освоить экспортоориентированные производства и увеличить выпуск конкурентоспособных на внешнем рынке строительных материалов на 60 %;
расширить ассортимент эффективных и экологически чистых строительных материалов, изделий и конструкций;
создать и увеличить производственные мощности:
по высококачественному цементу - 5,7 млн. тонн в год;
по строительному листовому стеклу - 27 млн. кв. м в год;
по изделиям из ячеистого бетона - 1 млн. куб. м;
по сортовому металлопрокату - 700 тыс. тонн в год;
на третьем этапе намечено (2011-2014 годы)
осуществить ввод в эксплуатацию высокотехнологичных, наукоемких производств, ориентированных на выпуск экспортной продукции таких как:
волластонит, вспученный вермикулит, каолин, инженерные оборудования для домоустройства.
К концу 2014 года создать до 12000 дополнительных рабочих мест и повысить занятость населения;
увеличить реальное поступление налогов.
Мультипликативный эффект от реализации Программы даст возможность обеспечить рост сферы услуг и смежных отраслей экономики - машиностроение, металлургическая и химическая промышленности (технологическое оборудование, черный и цветной металл, химическое сырье для производства строительных материалов и изделий), повысить уровень занятости трудовых ресурсов, доходы населения и, в конечном счете, совокупный платежеспособный спрос.
8. План мероприятий по реализации Программы развития
промышленности строительных материалов, изделий и конструкций
в Республике Казахстан на 2005-2007 годы (I этап)
и 2008-2010 годы (II этап)
Сноска. Раздел 8 в редакции постановления Правительства РК от 19 июня 2007 г. N  514 .
N
п/
п
Мероприятие
Форма
завершения
Ответст-
венные за
исполнение
Срок
испол-
нения
Пред-
пола-
гаемые
расходы
(млн.
тенге)
Источники
финанси-
рования
1
2
3
4
5
6
7
на 2005-2007 годы (I этап)
1. Основные меры, стимулирующие развитие отрасли
1
Провести анализ
уровня дейст-
вующих ставок
таможенных
пошлин и защит-
ных ставок на
товары, произ-
водимые пред-
приятиями
отрасли, и
внести предло-
жения по
совершенствова-
нию мер защиты
отечественных
производителей
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ
II
квар-
тал
2005
года
Не
предпо-
лагаются
2
Провести анализ
распределения
товаров, произ-
водимых пред-
приятиями
отрасли строи-
тельных мате-
риалов, по
уровням чувст-
вительности
при проведении
переговоров
по вступлению
Республики
Казахстан в
ВТО и внести
предложения
по перегруппи-
ровке
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ
I
квар-
тал
2005
года
Не
предпо-
лагаются
3
Провести
исследования и
выполнить комп-
лексную оценку
сырьевой базы
промышленности
строительных
материалов
Республики
Казахстан
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ
(созыв),
МЭМР
2006-
2007
годы
30,0
в том
числе:
2006
год -

екiншi кезеңде (2008 - 2010 жылдары):
2010 жылға қарай құрылыс қажеттілігінiң көлемiнен 80-90%-ға дейiн құрылыс материалдары, бұйымдар және құрастырмалар өндiрiсi өнiмiнiң негiзгi түрiмен қамтамасыз етуге қол жеткiзу;
экспортқа бағдарланған өндiрiстi игеру және сыртқы рынокта бәсекеге қабiлеттi құрылыс материалдарын шығаруды 60%-ға арттыру;
тиiмдi және экологиялық таза құрылыс материалдары, бұйымдар мен құрастырмалардың ассортиментiн кеңейту;
мынадай өндірістік қуаттарды құру және ұлғайту:
жоғары сапалы цемент бойынша - жылына 5,7 млн. тонна;
құрылыстық парақты шыны бойынша - жылына 27 млн. шаршы метр;
кеуек бетоннан жасалған бұйымдар бойынша - жылына 1 млн. текше метр;
сұрыптық металл илегі бойынша - жылына 700 мың тонна;
үшінші кезеңде (2011-2014 жылдар):
волластонит, iсiнген вермикулит, каолин және үй құрылысына арналған инженерлiк жабдықтар сияқты экспортты өнiмдер шығаруға бағдарланған жоғары технологиялық, ғылымды қажетсiнетiн өндiрiстердi пайдалануға берудi жүзеге асыру;
2014 жылдың аяғында 12 000-ға дейiн қосымша жұмыс орнын құру және халықтың жұмыспен қамтылуын арттыру;
нақты салықтың түсуiн арттыру жоспарланып отыр.
Бағдарламаны iске асырудан мультипликативтi тиiмдiлiк қызметтер көрсету аясының және экономиканың аралас салалары - машина жасау, металлургия және химия өнеркәсiбiнiң (технологиялық жабдық, қара және түстi металл, құрылыс материалдары мен бұйымдар өндiрiсi үшiн химиялық шикiзат) өсуiн қамтамасыз етуге, еңбек ресурстарын қамтудың деңгейiн, халықтың табысы және нәтижесiнде жиынтықты төлемге қабiлеттi сұранысты арттыруға мүмкiндiк бередi.
8. Қазақстан Республикасында құрылыс материалдары,
бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсібін дамытудың
2005 - 2007 жылдарға (I кезең) және 2008 - 2010
жылдарға (II кезең) арналған бағдарламасын іске асыру
жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.06.19. N  514 қаулысымен.
Р/с
N
Іс-шара Аяқталу
нысаны
Орында-
луына
жауаптылар
Орындалу
мерзімі
Болжам-
ды
шығыс-
тар,
(млн.
теңге)
Қаржы-
лан-
дыру
көзі
1
2
3
4
5
6
7
2005 - 2007 жылдарға (I кезең)
1. Саланы дамытуды ынталандыратын негізгі шаралар
1
Саланың
кәсіпорындары
өндіретін
тауарларға
қолданыстағы
кедендік
баждардың
ставкалары
мен қорғау
ставкалары
деңгейіне
талдау
жүргізу және
отандық өнді-
рушілерді
қорғау
шараларын
жетілдіру
жөнінде
ұсыныстар
енгізу
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
ИСМ
2005
жылғы
I тоқсан
Болжан-
байды
2
Қазақстан
Республика-
сының ДСҰ-ға
кіруі жөнінде
келіссөздер
жүргізу
кезінде
сезімталдық
деңгейі
бойынша
құрылыс
материалдары
саласының
кәсіпорындары
өндіретін
тауарларды
бөлуге талдау
жүргізу және
қайта топтау
бойынша
ұсыныстар
енгізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне ақпарат
ИСМ
2005 жылғы
I тоқсан
Болжан-
байды
3
Қазақстан
Республика-
сының құрылыс
материалдары
өнеркәсібінің
шикізат
базасына
зерттеулер
жүргізу
және кешенді
бағалауды
орындау
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ИСМ (жинақтау),
ЭМРМ
2006-2007 жылдар
30,0 оның ішінде:
2006
жылы -

19,0;
2007
год -
11,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
4
Организовать
научно-техни-
ческое обеспе-
чение разработ-
ки стандартов,
нормативно-
технических и
методических
документов
для новых
производств
строительных
материалов,
изделий и
конструкций
Проекты
нормативно-
технических
актов
МИТ
2006-
2007
годы
30,0
в том
числе:
2006
год -
12,0;
2007
год -
18,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
5
Провести
комплексные
исследования и
опытно-конс-
трукторские
работы по
выпуску хими-
ческих добавок
для сухих
строительных
смесей бетонов,
растворов и
красителей
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ
2006-
2007
годы
40,0
в том
числе:
2006
год -
16,0;
2007
год -
24,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
6
Создать
Технический
комитет по
стандартизации
в области
строительных
материалов,
изделий и
конструкций
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ
I
квар-
тал
2005
года
Не
предпо-
лагаются
7
Принять меры по
совершенствова-
нию системы
лицензирования
деятельности
субъектов,
выполняющих
работы по
производству
строительных
материалов,
изделий и
конструкций,
сокращению
перечня
лицензируемых
видов деятель-
ности, отмене
процедуры
технического
аудита, выдаче
бессрочных
лицензий
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ
I
квар-
тал
2005
года
Не
предпо-
лагаются
8
Провести анализ
потребностей в
обеспечении
отрасли
специалистами
среднего
специального и
высшего
образования и
внести предло-
жения по созда-
нию обучающих
программ для
переквалифика-
ции безработных
по соответст-
вующим
специальностям
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ
(созыв),
МТСЗН,
МОН
IV
квар-
тал
2005
года
Не
предпо-
лагаются
2. Формы и методы государственной поддержки развития отрасли
9
Принять меры по
ускоренному
рассмотрению и
продвижению
крупных систе-
мообразующих
проектов
в сфере
производства
строительных
материалов,
изделий и
конструкций
Информация
в МИТ
АО "Фонд
устойчи-
вого
развития
"Қазына"
Еже-
квар-
таль-
но до
2010
года
Не
предпо-
лагаются
10
Обеспечить
приоритетное
рассмотрение
проектов по
производству
строительных
материалов,
изделий и
конструкций и
провести
информационную
работу среди
предприятий
малого и сред-
него бизнеса,
ассоциаций и
объединений
предпринимате-
лей, включая
разработку и
проведение
специализиро-
ванных программ
обучения пред-
принимателей
по подготовке
и реализации
проектов
Информация
в МИТ
АО "Фонд
поддержки
малого
предпри-
ниматель-
ства"
Еже-
годно
Не
предпо-
лагаются
11
Организовать и
провести
конкурс отбора
проектов по
основным зада-
ниям раздела I
плана мероприя-
тий Программы
Приказ
админист-
ратора
Программы
МИТ
I
квар-
тал
2006
года
Не
предпо-
лагаются
12
Разработать и
утвердить
региональные
программы
развития
промышленности
строительных
материалов,
изделий и
конструкций на
2005-2014 годы
Решения
маслихатов
областей,
городов
Астаны
Алматы
Акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
I
квар-
тал

19,0;
2007
жылы -
11,0
Респуб-
ликалық бюджет
4
Құрылыс
материалда-
рының,
бұйымдары мен
құрастырма-
ларының жаңа
өндірістері
үшін
стандарттар,
нормативтік-
техникалық
және
әдістемелік құжаттар әзірлеуді ғылыми-техни-калық қамта-
масыз етуді
ұйымдастыру
Норматив-
тік-
техни-
калық ак-
тілердің
жобалары
ИСМ
2006-2007
жылдар
30,0
оның
ішінде:
2006
жылы
- 12,0;
2007
жылы -
18,0
Респуб-
ликалық бюджет
5
Құрғақ құрылыс
қоспалары,
бетондар,
ерітінділер
және бояулар
үшін химиялық
қоспалар
шығару бойынша
кешенді зерт-
теулер және
тәжірибелік-
конструктор-
лық жұмыстар
жүргізу
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ИСМ
2006-2007
жылдар
40,0
оның
ішінде:
2006
жылы -
16,0;
2007
жылы - 24,0
Респуб-
ликалық бюджет
6
Құрылыс
материалдары,
бұйымдары
мен құрастыр-
малары
саласындағы
стандарттау
жөнінде
техникалық
комитет құру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
ИСМ
2005 жылғы
I тоқсан
Болжан-
байды
7
Құрылыс
материалда-
рын, бұйым-
дары мен
құрастырма-
ларын шығару
бойынша
жұмыстарды
орындайтын
субъектілер-
дің қызметін
лицензиялау
жүйесін
жетілдіру,
лицензиялана-
тын қызмет
түрлерінің
тізбесін
қысқарту, техникалық аудит, мерзімсіз
лицензиялар
беру рәсімдерін
алып тастау
жөнінде
шаралар
қабылдау
Қазақстан Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
ИСМ
2005
жылғы
I тоқсан
Болжан-
байды
8
Саланы орташа
арнайы және
жоғары
білімді
мамандармен
қамтамасыз
етуде қажет-
тілікке
талдау
жүргізу және
тиісті маман-
дықтар
бойынша
жұмыссыздар-
дың қайтадан
біліктілігін
арттыру үшін
оқу бағдарла-
маларын жасау
жөнінде ұсы-
ныстар енгізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
ИСМ
(жинақтау),
Еңбекмині,
БҒМ
2005
жылғы
IV тоқсан
Болжан-
байды
2. Саланы дамытуды мемлекеттік қолдаудың нысандары мен
әдістері
9
Құрылыс мате-
риалдарын,
бұйымдары мен
құрастырма-
ларын жасау
саласында ірі
жүйе құраушы
жобаларды
жедел қарау
және жылжыту
жөнінде шара-
лар қабылдау
ИСМ-ге ақпарат
"Қазына"
орнықты даму қоры»
АҚ
Тоқсан
сайын
2010 жылға
дейін
Болжан-
байды
10
Құрылыс мате-
риалдарын,
бұйымдары мен
құрастырма-
ларын жасау
бойынша жоба-
ларды басым
түрде қарауды
қамтамасыз
ету және
кәсіпкерлерді
жобаларды
дайындау мен
іске асыру
бойынша
оқытудың
мамандан-
дырылған
бағдарлама-
ларын әзірлеу
мен өткізуді
қоса алғанда,
шағын және
орта бизнес
кәсіпорында-
ры, кәсіп-
керлер
қауымдастық-
тары мен бір-
лестіктері
арасында
ақпараттық
жұмыс жүргізу
ИСМ-ге
ақпарат
"Шағын
кәсіпкер-
лікті
қолдау
қоры" АҚ
Жыл сайын
Болжан-
байды
11
Бағдарламаның
іс-шаралар
жоспары
I бөлімінің
негізгі
тапсырмалары
бойынша жоба-
ларды іріктеу
конкурсын ұй-
ымдастыру
және өткізу
Бағдарла-
ма әкім-
шісінің
бұйрығы
ИСМ
2006
жылғы
I тоқсан
Болжан-
байды
12
Құрылыс
материалдары,
бұйымдары мен
құрастырма-
лары өнеркә-
сібін дамыту-
дың 2005-2014
жылдарға
арналған
өңірлік бағ-
дарламаларын
әзірлеу және
бекіту
Облыстар,
Астана,
Алматы
қалалары
мәслихат-
тарының
шешімдері
Облыстар-
дың, Астана
және Алматы
қалаларының
әкімдері

2005
года
Не
предпо-
лагаются
13
Проводить пос-
тоянный монито-
ринг реализации
проектов в
области произ-
водства строи-
тельных мате-
риалов, изделий
и конструкций
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ
(созыв),
акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
Июль,
январь
еже-
годно
Не
предпо-
лагаются
3. Новые производства по получению современных
высокотехнологичных, конкурентоспособных и
экспортоориентированных строительных материалов,
изделий и конструкций
14
Организация
производства
теплоизоляцион-
ных плит
"Страмит"
проектной
мощностью
500 тыс. кв. м
в год
Информация
в МИТ
Аким
Костанай-
ской
области,
инициатор
проекта
"АО
"Caspian
Engineer-
ing Group"
2007
год
1300,0
Кредиты
банков,
инвести-
ции,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
15
Строительство
завода по
выпуску
керамического
кирпича,
проектной
мощностью 30
млн. шт в год
Информация
в МИТ
Аким ЗКО,
инициатор
проекта
ТОО "Buil-
ding
materials
company"
2005-
2007
годы
584,8
Кредиты
банков,
инвести-
ции,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
16
Организация
производства
облицовочного
керамического
кирпича, проек-
тной мощностью
20 млн. шт. в
год
Информация
в МИТ
Аким
Костанай-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Тобол
Керамик"
2005-
2007
годы
804,0
Кредиты
банков,
инвести-
ции,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
17
Строительство
завода по
производству
керамического
кирпича,
проектной
мощностью 20
млн. шт. в год
Информация
в МИТ
Аким
Караган-
динской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Осакаров-
ский
кирпичный
завод"
2005-
2007
годы
272,0
Кредиты
банков,
инвести-
ции,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
18
Строительство
завода по
производству
керамического
кирпича,
проектной
мощностью 30
млн. шт. в год
Информация
в МИТ
Аким
Кызылор-
динской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Мелиора-
тор"
2005-
2007
годы
276,0
Кредиты
банков,
инвести-
ции,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
19
Организация
производства по
выпуску лицево-
го керамическо-
го кирпича,
проектной
мощностью 20
млн. шт в год
Информация
в МИТ
Аким
Алматин-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Изоблок
Капшагай
Строй"
2005-
2007
годы
495,8
Кредиты
банков,
инвести-
ции,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
20
Реконструкция
цеха по
производству
керамического
кирпича,
проектной
мощностью 24
млн. шт в год
Информация
в МИТ
Аким ВКО,
инициатор
проекта
ТОО
"Восток-
Росс-
Комплект"
2005-
2007
годы
1292,0
Кредиты
банков,
инвести-
ции,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
21
Организация
производства
лицевого
керамического
кирпича,
проектной
мощностью 30
млн. шт в год
Информация
в МИТ
Аким
г. Астаны,
инициатор
проекта
ТОО
"Астана-
Брик"
2006
год
1080,0
Кредиты
банков,
инвести-
ции,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
22
Строительство
завода по вы-
пуску лицевого
керамического
кирпича,
проектной
мощностью 10
млн. шт в год
Информация
в МИТ
Аким
Атырауской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Ерлан"
2006
год

2005
жылғы
I тоқсан
Болжан-
байды
13
Құрылыс
материалда-
рын, бұйым-
дары мен
құрастырма-
ларын жасау
саласындағы
жобалардың
іске асырылу-
ына тұрақты
мониторинг
жүргізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
ИСМ
(жинақтау),
облыстар-
дың, Астана және
Алматы
қалаларының
әкімдері
Жыл сайын шілде, қаңтар
Болжан-
байды
3. Қазіргі заманғы жоғары технологиялық, бәсекеге қабілетті және экспортқа бағдарланған құрылыс
материалдарын, бұйымдары мен құрастырмаларын алу бойынша
жаңа өндірістер
14
Жылына жобалы
қуаты 500 мың
шаршы м
"Страмит"
жылу
оқшаулағыш
тақта
шығаруды
ұйымдастыру
ИСМ-ге
ақпарат
Қостанай
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Caspian
Enginnering
Group" АҚ
2007 жыл
1300,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
инвести-
циялар,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
15
Жылына жобалы
қуаты 30
млн. дана
қыш кірпіш
шығаратын
зауыт салу
ИСМ-ге
ақпарат
БҚО әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Bilding
materials
company"
ЖШС
2005-2007
жылдар
584,8
Банктер-
дің
кредит-
тері,
инвести-
циялар
кәсіп-
орындар-дың өз қаражаты
16
Жылына жобалы
қуаты 20 млн. дана
қаптағыш қыш кірпіш
шығаруды ұйымдастыру
ИСМ-ге ақпарат
Қостанай
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Тобыл
Керамик"
ЖШС
2005-2007
жылдар
804,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
инвес-
тиция-
лар,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
17
Жылына
жобалық қуаты
20 млн.дана
қыш кірпіш
шығаратын
зауыт салу
ИСМ-ге
ақпарат
Қарағанды
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Осакаровка
кірпіш зау-
ыты" ЖШС
2005-2007
жылдар
272,0
Банктер-
дің кре-
диттері,
инвести-
циялар,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
18
Жылына жобалық
қуаты 30 млн.
дана беттік
қыш кірпіш
шығаратын
зауыт салу
ИСМ-ге ақпарат
Қызылорда
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Мелиоратор"
ЖШС
2005-2007
жылдар
276,0
Банктер-
дің
кредит-
тері
инвести-
циялар,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
19
Жылына
жобалық
қуаты 20 млн.
дана беттік
қыш кірпіш
шығаратын
өндірісті
ұйымдастыру
ИСМ-ге
ақпарат
Алматы
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Изоблок
Қапшағай
Құрылыс"
ЖШС
2005-2007
жылдар
495,8
Банктер-
дің
кредит-
тері,
инвести-
циялар,
кәсіп-
орындар-
дың өз қаражаты
20
Жылына жобалық қуаты 24 млн. дана
қыш кірпіш
шығаратын
цехты қайта
жаңарту
ИСМ-ге ақпарат
ШҚО әкімі, жобаның
бастамашысы"Восток-
Росс-Комп-
лект" ЖШС
2005-2007 жылдар
1292,0
Банктер-дің кредит-
тері,
инвести-циялар, кәсіп-
орындар-дың өз қаражаты
21
Жылына
жобалық
қуаты 30 млн.
дана беттік
қыш кірпіш
шығаруды
ұйымдастыру
ИСМ-ге
ақпарат
Астана
қаласының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Астана-
Брик" ЖШС
2006 жыл
1080,0
Банктер-дің кредит-
тері, кәсіп-
орындар-дың өз қаражаты
22
Жылына
жобалық  қуаты 10 млн.
дана беттік
қыш кірпіш
шығаратын
зауыт салу
ИСМ-ге
ақпарат
Атырау
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Ерлан" ЖШС
2006 жыл

128,3
Собствен-
ные
средства
предприя-
тий
23
Строительство
завода по
производству
силикатного
кирпича,
проектной
мощностью 25
млн. шт в год
Информация
в МИТ
Аким
Акмолин-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО СП
"Интегра"
2007
год
250,0
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
24
Организация
производства
облицовочного
и забутовочного
кирпича проект-
ной мощностью
20 млн. шт в
год, керамичес-
ких поризован-
ных блоков
50 тыс. куб. м
в год
Информация
в МИТ
Аким
Акмолин-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Синергия",
АО "БРК"
2007
год
1170,0
Собствен-
ные
средства
предприя-
тий,
средства
институ-
тов
развития
25
Строительство
кирпичного
завода, проек-
тной мощностью
30 млн. шт в
год
Информация
в МИТ
Аким
Караган-
динской
области,
инициатор
проекта
АО МФ
"Уралдом-
норемонт"
2007
год
804,0
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
26
Строительство
кирпичного
завода, проект-
ной мощностью
10 млн. шт в
год
Информация
в МИТ
Аким
Алматин-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Жартас"
2005-
2006
годы
27,6
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
27
Строительство
кирпичного
завода,
проектной
мощностью 30
млн. шт в год
Информация
в МИТ
Аким
Жамбылской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"КСМ-
курылыс"
2006
год
414,0
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
28
Организация
производства по
выпуску красно-
го кирпича,
тротуарной
брусчатки,
полиэтиленовых
труб
Информация
в МИТ
Аким
Атырауской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Гимарат"
2005-
2006
годы
58,0
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
29
Организация
производства
пенобетонных
блоков, проект-
ной мощностью
120 тыс. куб.
м в год
Информация
в МИТ
Аким
Атырауской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Феникс
ИСА"
2005-
2006
годы
1768,9
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
30
Организация
производства
пенобетонных
блоков, проект-
ной мощностью
12 тыс. куб. м
в год
Информация
в МИТ
Аким
Павлодар-
ской
области,
инициатор
проекта
ИП
"Фурсов"
2005-
2006
годы
8,5
Кредиты
банков
31
Производство
керамзитовых
кирпичей и
блоков, проект-
ной мощностью
40 млн. шт в
год
Информация
в МИТ
Аким
Алматин-
ской
области,
ТОО
"Стройде-
таль",
АО "НИФ"
2007
год
351,0
Средства
институ-
тов
развития,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
32
Выпуск клееной
древесины,
клееного окон-
ного бруса и
дверей, евро-
окон, проектной
мощностью
10 тыс. куб. м
в год
Информация
в МИТ
Аким
Павлодар-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Павлодар-
ский
дерево-
обрабаты-
вающий
завод"
2005-
2006
годы
107,5
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
33
Организация
производства
ламинированной
древесноволок-
нистой плиты,
проектной
мощностью
10 млн. кв. м
в год
Информация
в МИТ
Аким ВКО,
инициатор
проекта
ТОО
"Иртыш-
трансойл"
2005-
2006
годы
50,0
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
34
Производство
столярных изде-
лий из высоко-
качественной
древесины
Информация
в МИТ
Аким
г. Астаны,
инициатор
проекта
ТОО
"SHEBER
SC. KZ"
2005-
2006
годы

128,3
Кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
23
Жылына
жобалық
қуаты 25 млн.
дана силикат
кірпіш
шығаратын
зауыт салу
ИСМ-ге
ақпарат
Ақмола
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Интегра"
БК ЖШС
2007 жыл
250,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
24
Жылына
жобалық
қуаты 20 млн.
дана қаптағыш
және таспен
толтырылған
кірпіш, жылы-
на жобалық
қуаты 50 мың
текше м
кесілген қыш
кірпіш шыға-
руды
ұйымдастыру
ИСМ-ге ақпарат
Ақмола
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Синергия"
ЖШС,»"ҚДБ"
АҚ
2007 жыл
1170,0
Кәсіп-
орындар-
дың өз
қаража-
ты, даму
институт
-тарының
қаражаты
25
Жылына
жобалық
қуаты 30 млн.
дана кірпіш
зауытын салу
ИСМ-ге ақпарат
Қарағанды
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Оралдомна-
жөндеу" ЖШС
2007 жыл
804,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орын-
дардың
өз қара-
жаты
26
Жылына
жобалық қуаты
10 млн. дана
кірпіш
зауытын салу
ИСМ-ге
ақпарат
Алматы
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Жартас"
ЖШС
2005-2006
жылдар
27,6
Банктер-
дің кре-
диттері,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
27
Жылына
жобалық қуаты
30 млн. дана
кірпіш
зауытын салу
ИСМ-ге
ақпарат
Жамбыл
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"КСМ-құры-
лыс"»ЖШС
2006 жыл
414,0
Банктер-
дің кре-
диттері,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
28
Қызыл кірпіш,
тротуарлық
төсем, поли-
этиленді құ-
бырлар шыға-
ратын өнді-
рісті ұйым-
дастыру
ИСМ-ге
ақпарат
Атырау облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Ғимарат"
ЖШС
2005-2006 жылдар
58,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орындар-
дың өз қаражаты
29
Жылына
жобалық
қуаты 120 мың
текше м
көбікбетон
блоктар
шығаруды
ұйымдастыру
ИСМ-ге ақпарат
Атырау
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Феникс
ИСА"»ЖШС
2005-2006
жылдар
1768,9
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
30
Жылына
жобалық
қуаты 12 мың
текше м
көбікбетон
блоктар
шығаруды
ұйымдастыру
ИСМ-ге ақпарат
Павлодар
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Фурсов" ЖК
2005-2006 жылдар
8,5
Банктер-
дің
кредит-
тері
31
Жылына
жобалық
қуаты 40 млн.
дана керамзитті
кірпіш және
блоктар
шығару
ИСМ-ге ақпарат
Алматы
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Құрылыс-
бөлшек" ЖШС,
"ҰИҚ"»АҚ
2007 жыл
351,0
Даму
инсти-
тутта-
рының
қаража-
ты, кә-
сіпорын-
дардың
өз қаражаты
32
Жылына
жобалық
қуаты 10 мың
текше м
желімделген
ағаш, желім-
делген тере-
зелік білеу-
лер және
есіктер,
еуротерезелер
шығару
ИСМ-ге ақпарат
Павлодар
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
»"Павлодар
ағаш өңдеу
зауыты" ЖШС
2005-2006
жылдар
107,5
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
33
Жылына жобалық
қуаты 10 млн.
шаршы м
ламинатталған
ағаш талшықты
тақталар
шығаруды
ұйымдастыру
ИСМ-ге акпарат
ШҚО әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Ертіс-
трансойл"
ЖШС
2005-2006
жылдар
50,0
Банктер-дің кредит-
тері,
кәсіп-
орын-
дардың өз қаражаты
34
Жоғары сапалы
сүректен
жасалған
ұсталық
бұйымдар
шығару
ИСМ-ге
ақпарат
Астана қаласының әкімі, жобаның бастамашысы»"SНЕВЕR
SС. КZ" ЖШС
2005-2006 жылдар

312,6
Собствен-
ные
средства
предприя-
тий
60
Строительство
завод по
производству
морских метал-
локонструкций
Информация
в МИТ
Аким
Мангистау-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Keppel
Kazakhstan"
2005
год
5520,0
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
61
Организация
выпуска сталь-
ных радиаторов
проектной
мощностью 12
тыс. шт в год
Информация
в МИТ
Аким
Караган-
динской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Сантех-
пром"
2005-
2006
годы
6,9
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
62
Строительство
электродного
завода
Информация
в МИТ
Аким
Алматин-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Жартас"
2005
год
24,8
Кредиты
банков,
инвести-
ции
63
Организация
производства по
добыче мрамор-
ного бута и
дальнейшей
переработке в
мраморную муку
(микрокальцит),
проектной
мощностью 55
тыс. куб. м в
год
Информация
в МИТ
Аким
Алматин-
ской
области,
инициаторы
проекта
ТОО
"Мрамор
Тас",
ТОО
"Mointain
Mineral"
2005-
2006
годы
96,0
Кредиты
банков,
инвести-
ции
64
Производство
товарного
брикетированно-
го гипса
Информация
в МИТ
Аким ВКО,
инициатор
проекта
АО
"Казцинк"
2005
год
532,0
Кредиты
банков,
инвести-
ции
65
Строительство
дробильно-
сортировочного
завода по
выпуску
фракционного
щебня, проект-
ной мощностью
2 млн. куб. м
в год
Информация
в МИТ
Аким
Мангистау-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Мырзабек-
Алтын Тас
групп"
2005
год
552,0
Средства
институ-
тов
развития,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
66
Строительство
завода по
производству
щебня различных
фракций
Информация
в МИТ
Аким
Кызылор-
динской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"КазПром-
Кызылорда"
2006
год
138,0
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
67
Увеличение
производства
щебеночной и
песчаной смеси,
проектной
мощностью 310
тыс. куб. м в
год, реконст-
рукция техноло-
гической линии
для выпуска
щебня
повышенной
кубовидности,
проектной
мощностью
60 тыс. куб. м
в год
Информация
в МИТ
Аким
Костанай-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Костанай-
щебень"
2005
год
56,6
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
68
Запуск линии
по выпуску
щебня
Информация
в МИТ
Аким
Акмолин-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО "МуСа-
Импекс"
2005-
2006
годы
9,9
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
69
Строительство
завода по
производству
товарного
бетона
Информация
в МИТ
Аким
Атырауской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Атырау-
бетон"
2005
год
345,0
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
70
Организация
производства
товарного бето-
на, проектной
мощностью
35 тыс. куб. м
в год
Информация
в МИТ
Аким
Атырауской
области,
инициатор
проекта
АО
"Атырау-
Недвижи-
мость"
2005
год
193,2
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
71
Строительство
завода по
производству
бетонной смеси
Информация
в МИТ
Аким
Атырауской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Казком-
сервис"
2005
год
55,2
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
72
Строительство
бетоносмеси-
тельного цеха
Информация
в МИТ
Аким
Атырауской
области,
инициатор
проекта
ТОО "ЖБИ"
2005
год

312,6
Кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
60
Теңіз металл
құрастырма-
ларын
шығаратын
зауыт салу
ИСМ-ге
ақпарат
Маңғыстау
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Keppel
Kazakhstan"
ЖШС
2005 жыл
5520,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
61
Жылына
жобалық
қуаты 12 мың
дана болат
радиаторлар
шығаруды
ұйымдастыру
ИСМ-ге
ақпарат
Қарағанды
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Сантех-
өнеркәсіп"
ЖШС
2005-2007
жылдар
6,9
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
62
Электрод
зауытын салу
ИСМ-ге
ақпарат
Алматы
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Жартас" ЖШС
2005 жыл
24,8
Банктер-
дің
кредит-
тері,
инвес-
тициялар
63
Жылына
жобалық қуаты
55 мың текше
м мәрмәр
бутты шығару
және мәрмәр
ұн (микро-
кальцит) етіп
одан әрі
қайта өңдеу
жөніндегі
өндірісті
ұйымдастыру
ИСМ-ге
ақпарат
Алматы
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"МраморТас"
ЖШС,
"Mointain
Mineral" ЖШС
2005-2006
жылдар
96,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
инвес-
тициялар
64
Тауарлық
брикеттелген
гипс өндірісі
ИСМ-ге
ақпарат
ШҚО әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Қазмырыш"
АҚ
2005 жыл
532,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
инвес-
тициялар
65
Жылына
жобалық
қуаты 2 млн.
текше м қатты
қиыршықтас
шығаратын
ұсақтау-
сұрыптау
зауытын салу
ИСМ-ге
ақпарат
Маңғыстау
облысының әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Мырзабек-
АлтынТас-
групп" ЖШС
2005 жыл
552,0
Даму
инсти-
туттары-
ның қа-
ражаты,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
66
Қаттылығы әр
түрлі
қиыршықтас
шығаратын
зауыт салу
ИСМ-ге
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"ҚазӨнер-
кәсіпҚызыл-
орда" ЖШС
2006 жыл
138,0
Банктер-
дің кре-
диттері,
кәсіп-
орын-
дардың
өз
қаражаты
67
Жылына
жобалық
қуаты 310 мың
текше м
қиыршықтас
пен құм
қоспасын шы-
ғаруды ұлғай-
ту, жылына
жобалық қуаты
60 мың текше
м куб тәріз-
ді қиыршықтас
шығару үшін
технологиялық
желіні қайта
жаңарту
ИСМ-ге
ақпарат
Қостанай
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Қостанай-
қиыршықтас"
ЖШС
2005 жыл
56,6
Банктер-
дің кре-
диттері,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаража-
ты, ин-
вести-
циялар
68
Қиыршықтас
шығару
жөніндегі
желіні іске
қосу
ИСМ-ге ақпарат
Ақмола
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"МуСА-Импе-
кс" ЖШС
2005-2006 жылдар
9,9
Банктер-
дің кре-
диттері, кәсіп-
орындар-
дың өз қаражаты
69
Тауарлық
бетон
шығаратын
зауыт салу
ИСМ-ге ақпарат
Атырау
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Атырау-
бетон" ЖШС
2005 жыл
345,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
70
Жылына
жобалық
қуаты 35 мың
текше м
тауарлық
бетон шыға-
руды ұйым-
дастыру
ИСМ-ге ақпарат
Атырау
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Атырау-
жылжымайтын
-мүлік" АҚ
2005 жыл
193,2
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орын-
дардың
өз қара-
жаты
71
Бетон
қоспасын
шығаратын
зауыт салу
ИСМ-ге
ақпарат
Атырау
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Қазкомсер-
вис"
ЖШС
2005 жыл
55,2
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
72
Бетон
араластыратын
цех салу
ИСМ-ге
ақпарат
Атырау
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"ЖБИ" ЖШС
2005 жыл

1095,9
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
84
Строительство
завода по
производству
огнеупоров,
проектной
мощностью 10
тыс. тонн в год
Информация
в МИТ
Аким
Караган-
динской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Еркин-
огнеупор"
2008-
2010
годы
276,0
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
85
Организация
выпуска допол-
нительной
номенклатуры
изделий из
ячеистого бето-
на, проектной
мощностью 138
тыс. куб. м в
год
Информация
в МИТ
Аким
г. Астаны,
инициатор
проекта
ТОО
"Экотон+"
2008-
2010
годы
2414,1
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
86
Организация
производства
пенобетонных
блоков, проект-
ной мощностью
110 тыс. куб.
м в год
Информация
в МИТ
Аким
ВКО,
инициатор
проекта
ТОО
"Сауле"
2008-
2010
годы
680,0
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
87
Организация
производства
керамических
плиток проект-
ной мощностью
2 млн. кв. м в
год
Информация
в МИТ
Аким ЮКО
IV
квар-
тал
2008
года
355,0
Кредиты
банков,
инвести-
ции
88
Организация
производства
керамической
плитки, проект-
ной мощностью
8 млн. кв. м в
год
Информация
в МИТ
Аким
Алматин-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Еврокера-
мика"
IV
квар-
тал
2008
года
390,0
Собствен-
ные
средства
предприя-
тий
89
Организация
производства
древесно-стру-
жечных и
ламинированных
плит, проектной
мощностью 60
тыс. куб. м в
год
Информация
в МИТ
Аким ВКО,
инициатор
проекта
ТОО
"Шыгыс-
Агаш KZ"
2008-
2010
годы
4080,0
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
90
Организация
производства
цементно-стру-
жечных плит,
проектной
мощностью 50
тыс. куб. м в
год
Информация
в МИТ
Аким
Жамбылской
области
2008-
2010
годы
2312,0
Кредиты
банков,
инвести-
ции
91
Строительство
завода по
производству
керамического
кирпича,
проектной
мощностью
60 млн. шт в
год
Информация
в МИТ
Аким
Акмолин-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО "ENKI"
IV
квар-
тал
2008
года
3200,0
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
92
Организация
производства
тонкодисперсно-
го мела,
проектной
мощностью 100
тыс. тонн в год
Информация
в МИТ
Аким
Мангистау-
ской
области
2008-
2010
годы
378,8
Кредиты
банков,
инвести-
ции
93
Организация
производства
тонкодисперсно-
го мела
проектной
мощностью 50
тыс. тонн в год
Информация
в МИТ
Аким
Актюбин-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО "Наис"
2008-
2010
годы
900,0
Кредиты
банков,
средства
институ-
тов
развития
94
Организация
производства
кровельных
битумно-поли-
мерных и гидро-
изоляционных
материалов,
проектной
мощностью 2
млн. кв. м в
год
Информация
в МИТ
Аким ВКО
2008-
2010
годы
34,0
Кредиты
банков,
инвести-
ции
95
Расширение
производства
полиэтиленовых
труб
Информация
в МИТ
Аким
Кызылор-
динской
области,
инициатор
проекта
ТОО "Куат"
2008-
2009
годы
207,9
Собствен-
ные
средства
предприя-
тий
96
Организация
производства
сортового
металлопроката
проектной
мощностью 400
тыс. тонн в год
Информация
в МИТ
Аким
Караган-
динской
области,
инициатор
проекта
АО
"Миттал
Стил
Темиртау"
2008-
2010
годы

1095,9
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
84
Жылына жобалық қуаты 10 мың тонна отқа берік заттар шығаратын зауыт салу
ИСМ-ге ақпарат
Қарағанды
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Еркін-отқа
берік"»ЖШС
2008-2010
жылдар
276,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орын-
дардың
өз қара-
жаты
85
Жылына
жобалық қуаты 138 мың текше
м кеуек
бетоннан жасалған бұйымдардың
қосымша
номенклатура-
сын шығаруды ұйымдастыру
ИСМ-ге
ақпарат
Астана
қаласының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Экотон+"
ЖШС
2008-2010
жылдар
2414,1
Банктер-
дің
кредит
тері,
кәсіп-
орын-
дардың
өз қара-
жаты
86
Жылына жобалық қуаты 110 мың текше
м көбікбетон блоктар шыға-
руды ұйымдас-
тыру
ИСМ-ге
ақпарат
ШҚО әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Сәуле" ЖШС
2008-2010
жылдар
680,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
87
Жылына
жобалық қуаты
2 млн. шаршы
м қыш тақта
шығаруды
ұйымдастыру
ИСМ-ге
ақпарат
ОҚО әкімі
2008
жылғы
IV тоқсан
355,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
инвести-
циялар
88
Жылына жобалық қуаты 8 млн. шаршы м қыш тақта шығаруды ұйымдастыру
ИСМ-ге ақпарат
Алматы
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Еурокера-
мика" ЖШС
2008
жылғы
IV тоқсан
390,0
Кәсіп-
орындар-дың өз қаражаты
89
Жылына жобалық қуаты 60 мың текше м ағаш
жаңқалы және
ламинирленген
тақта шығару-
ды ұйымдастыру
ИСМ-ге
ақпарат
ШҚО әкімі, жобаның
бастамашысы"Шығыс-Ағаш КZ" ЖШС
2008-2010 жылдар
4080,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орын-
дардың
өз қара-
жаты
90
Жылына жобалық қуаты 50 мың текше
м цементті
жаңқалы тақта
шығаруды
ұйымдастыру
ИСМ-ге
ақпарат
Жамбыл
облысының
әкімі
2008-2010 жылдар
2312,0
Банктер-дің кредит-
тері,
инвес-
тициялар
91
Жылына жобалық қуаты 60 млн.
дана қыш
кірпіш
шығаратын
зауыт салу
ИСМ-ге
ақпарат
Ақмола
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы "ENKI" ЖШС
2008 жылғы IV тоқсан
3200,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орын-
дардың
өз қара-
жаты
92
Жылына жобалық қуаты
100 мың
тонна жұқа-
дисперсті бор шығаруды ұйымдастыру
ИСМ-ге
ақпарат
Маңғыстау
облысының
әкімі
2008-2010
жылдар
378,8
Банктер-
дің кредит-
тері,
инвес-
тициялар
93
Жылына жобалық қуаты 50 мың тонна жұқа-
дисперсті
бор шығаруды
ұйымдастыру
ИСМ-ге ақпарат
Ақтөбе
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Наис" ЖШС
2008-2010 жылдар
900,0
Банктер-
дің кредит-
тері,
даму ин-
ститут-
тарының қаражаты
94
Жылына
жобалық
қуаты 2 млн. шаршы м шатырлық битумды-поли-мерлі және гидрооқшаула-
ғыш материал-
дар шығаруды ұйымдастыру
ИСМ-ге
ақпарат
ШҚО әкімі
2008-2010
жылдар
34,0
Банктер-
дің
кредит-
тері,
инвести-
циялар
95
Полиэтиленді құбырлар шығаруды қеңейту
ИСМ-ге
ақпарат
Қызылорда
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Қуат" ЖШС
2008-2009
жылдар
207,9
Кәсіп-
орындар-
дың өз қаражаты
96
Жылына
жобалық қуаты
400 мың тонна
сұрыпты
металл илегін
шығаруды
ұиымдастыру
ИСМ-ге
ақпарат
Қарағанды
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Миттал
Стил Темір-
тау"»АҚ
2008-2010
жылдар

4276,8
Кредиты
банков,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
122
Строительство
завода по
производству
керамогранитной
плитки проект-
ной мощностью
2 млн. кв. м в
год
Информация
в МИТ
Аким
Алматин-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Гранита
Плюс"
2008-
2009
годы
136,0
Собствен-
ные
средства
предприя-
тий
123
Создание
комплекса
индустриального
домостроения
из ячеистого
бетона
Информация
в МИТ
Аким
Алматин-
ской
области,
инициатор
проекта
ТОО
"Корпорация
Аэроазия"
2008-
2009
годы
1244,4
Собствен-
ные
средства
предприя-
тий
124
Организация
производства
сортового
проката проект-
ной мощностью
500 тыс. тонн
Информация
в МИТ
Аким
Костанай-
ской
области,
инициатор
проекта
СП АО
"Caspian
Engineer-
ing
Group" -
ООО
"ЕвразХол-
динг"
2008-
2010
годы
8800
Собствен-
ные
средства
предприя-
тий
125
Строительство
завода по
производству
бетонных и
железобетонных
изделий и
конструкций,
проектной
мощностью 139
тыс. куб. м в
год
Информация
в МИТ
Аким
г. Астаны,
инициатор
проекта
ТОО "АБК
Максат"
IV
квар-
тал
2008
года
2000,0
Кредиты
банков,
средства
институ-
тов
развития
126
Запуск
простаивающей
линии производ-
ства цемента
сухим способом
мощностью 1500
тыс. тонн в год
Информация
в МИТ
Аким
Караган-
динской
области,
инициатор
проекта
АО
"Central
Asia
Cement"
IV
квар-
тал
2008
года
4200,0
Кредиты
банков,
инвести-
ции,
собствен-
ные
средства
предприя-
тий
Итого :
206186,0
кредитов
банков,
инвестиций,
собственные
средства
предприятий
206186,0
Примечание: расшифровка аббревиатур
МИТ - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
ВКО - Восточно-Казахстанская область
ЮКО - Южно-Казахстанская область
ЗКО - Западно-Казахстанская область
СП - совместное предприятие
ТОО - товарищество с ограниченной ответственностью
АО "ФУР "Қазына" - акционерное общество "Фонд устойчивого развития
Қазына"
АО "ИФК" - акционерное общество "Инвестиционный фонд Казахстана"
АО "БРК" - акционерное общество "Банк Развития Казахстана"
АО "НИФ" - акционерное общество "Национальный инновационный фонд"

4276,8
Банктер-
дің
кредит-
тері,
кәсіп-
орын-
дардың
өз
қаражаты
122
Жылына
жобалық
қуаты 2 млн.
шаршы м
қышгранитті
тақтайшалар
шығаратын
зауыт салу
ИСМ-ге ақпарат
Алматы
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Гранита
Плюс"»ЖШС
2008-2009
жылдар
136,0
Кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
123
Кеуек
бетоннан
жасалған
индустриялық
үй құрылысы-
ның кешенін
салу
ИСМ-ге ақпарат
Алматы
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Аэроазия
корпорация-
сы" ЖШС
2008-2009 жылдар
1244,4
Кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
124
Жылына
жобалық қуаты 500 мың тонна
сұрыптық илек
шығаруды
ұйымдастыру
ИСМ-ге ақпарат
Қостанай
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Caspian
Engineering
Grup" БК АҚ
"Евразия
Холдинг" ЖШҚ
2008-2010
жылдар
8800
Кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
125
Жылына жобалық қуаты 139 мың текше
м бетон және темірбетон бұйымдары мен
құрастырмала-рын шығаратын
зауыт салу
ИСМ-ге
ақпарат
Астана
қаласының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"АБК
Мақсат" ЖШС
2008 жылғы IV тоқсан
2000,0
Банктер-
дің кредит-
тері,
даму
инсти-
туттары-
ның
қаражаты
126
Жылына қуаты
1500 мың
тонна цементті
құрғақ әдіс-
пен шығаратын
тоқтап тұрған
желіні іске
қосу
ИСМ-ге
ақпарат
Қарағанды
облысының
әкімі,
жобаның
бастамашысы
"Сеntral
Аsіа Сеmеnt" ЖШС
2008
жылғы
IV тоқсан
4200,0
Банктер-дің кре-
диттері,
кәсіп-
орындар-
дың өз
қаражаты
Жиыны:
206186,0
банктердің
кредиттері,
инвестиция-
лар,
кәсіпорындар-
дың өз
қаражаты
206186,0
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы
ИСМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі
ШҚО - Шығыс Қазақстан облысы
ОҚО - Оңтүстік Қазақстан облысы
БҚО - Батыс Қазақстан облысы
БК  - бірлескен кәсіпорын
ЖШС - жауапкершілігі шектеулі серіктестік
"Қазына" ОДҚ" АҚ - "Қазына"»орнықты даму қоры" акционерлік қоғамы
"ҚИҚ" АҚ - "Қазақстан инвестициялық қоры" акционерлік қоғамы
"ҚДБ" АҚ - "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы
"ҰИҚ"»АҚ - "Ұлттық инновациялық қор" акционерлік қоғамы