О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам субсидий, компенсационных и антидемпинговых мер"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2005 года N 296
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам субсидий, компенсационных и антидемпинговых мер".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
субсидий, компенсационных и антидемпинговых мер
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. "Об антидемпинговых мерах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 19, ст. 654):
1) по всему тексту слова "нормальной цены", "нормальная цена", "Нормальная цена", "нормальную цену", "нормальной ценой", "нормальной цене" заменить словами "нормальной стоимости", "нормальная стоимость", "нормальная стоимость", "нормальную стоимость", "нормальной стоимостью", "нормальной стоимости";
2) в статье 1:
подпункт 11) дополнить словами ", устанавливаемой на подобный товар при потреблении в экспортирующей стране";
в подпункте 12) слова "(более чем пятьдесят процентов)" исключить;
3) в статье 8:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В целях принятия решения о начале процедуры антидемпингового разбирательства и для определения достаточности доказательств уполномоченный орган изучает достоверность и точность сведений, представленных в заявлении.";
в пункте 4 слова "более пятидесяти процентов" заменить словами "большая часть";
4) в подпункте 1) статьи 10 слово "пяти" заменить словом "двух";
5) статью 12 дополнить пунктами 3-1 и 5 следующего содержания:
"3-1. Если уполномоченный орган согласно пункту 3 настоящей статьи направляет уведомление о начале антидемпингового разбирательства отдельному заинтересованному лицу, то он должен обеспечить доступность данного уведомления иным заинтересованным лицам, указанным в подпункте 7) статьи 1 настоящего Закона.";
"5. Полученные уполномоченным органом доказательства предоставляются всем заинтересованным лицам, участвующим в антидемпинговом разбирательстве, с учетом требований настоящего Закона к конфиденциальной информации.
При невозможности предоставления указанной информации уполномоченный орган предоставляет всем заинтересованным лицам возможность ознакомиться со всей неконфиденциальной информацией, используемой уполномоченным органом в антидемпинговом разбирательстве, для подготовки ими доводов на основе этой информации.";

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне субсидиялар, өтем және демпингке қарсы шаралар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 4 сәуірдегі N 296 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне субсидиялар, өтем және демпингке қарсы шаралар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық
актілерiне субсидиялар, өтем және демпингке қарсы
шаралар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн:
1. "Демпингке қарсы шаралар туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 19, 654-құжат):
1) бүкiл мәтiн бойынша "қалыпты бағасынан", "қалыпты баға", "қалыпты бағасын", "қалыпты бағаны", "қалыпты бағасы", "қалыпты бағасының", "қалыпты бағасына" деген сөздер "қалыпты құнынан", "қалыпты құн", "қалыпты құнын", "қалыпты құнды", "қалыпты құны", "қалыпты құнының", "қалыпты құнына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
11) тармақша "тауарды" деген сөзден кейiн "экспорттаушы елде тұтыну кезiнде осыған ұқсас тауарға белгiленетiн" деген сөздермен толықтырылсын;
12) тармақшадағы "(елу проценттен артық)" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 8-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Демпингке қарсы iсті қарау рәсiмiн бастау туралы шешiмдi қабылдау мақсатында және дәлелдемелердiң жеткiлiктiлiгiн айқындау үшiн уәкiлеттi орган өтiнiште ұсынылған мәлiметтердiң шынайылығы мен дәлдiгiн зерделейдi.";
4-тармақтағы "елу проценттен астамы" деген сөздер "көбiрек бөлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 10-баптың 1) тармақшасындағы "бec" деген сөз "екi" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 12-бап мынадай мазмұндағы 3-1 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Егер уәкiлеттi орган осы баптың 3-тармағына сәйкес жеке мүдделi тұлғаға демпингке қарсы iстiң басталғаны туралы хабарлама жiберсе, онда ол бұл хабарламаға осы Заңның 1-бабының 7) тармақшасында көрсетілген өзге мүдделi тұлғалардың қол жеткiзуiн қамтамасыз етуi тиiс.";
"5. Уәкілетті орган алған дәлелдемелер осы Заңның құпия ақпаратқа қойылатын талаптарын ескере отырып, демпингке қарсы iстi қарауға қатысатын барлық мүдделi тұлғаларға ұсынылады.
Көрсетiлген ақпаратты беру мүмкiн болмаған кезде уәкiлеттi орган барлық мүдделi тұлғаларға олар осы ақпарат негізiнде дәлелдi дайындауы үшiн демпингке қарсы iсті қарауда уәкiлеттi орган пайдаланатын барлық құпия емес ақпаратпен танысуға мүмкiндiк береді.";

6) в статье 24 слова "не может превышать девяти месяцев" заменить словами ", за исключением особых обстоятельств, перечень которых определяется уполномоченным органом, завершается в течение одного года, но не позднее, чем через восемнадцать месяцев";
7) в части первой пункта 1 статьи 25 после слова "орган" дополнить словами "в течение трех дней";
8) в статье 30:
пункт 1 после слов "направляет уведомление" дополнить словами "с обоснованиями предварительного определения о наличии демпинга и причинения им материального ущерба или угрозы его причинения и ссылками на факты и правовые нормы";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Учитывая требование настоящего Закона к конфиденциальной информации, уведомление о введении временных антидемпинговых мер содержит:
наименование поставщиков либо, если это практически невозможно, соответствующих стран-поставщиков;
описание товара, достаточное для таможенных целей;
установленную демпинговую разницу и обоснование методологии, использованной для установления и сопоставления экспортной цены и нормальной стоимости согласно главе 3 настоящего Закона;
мнения уполномоченного органа, относящиеся к установлению наличия ущерба в соответствии с главой 4 настоящего Закона;
основные доводы принятия временных антидемпинговых мер.";
в пункте 3:
слова "два месяца" заменить словами "шестьдесят дней";
слова "до шести месяцев" заменить словами ", не превышающий четырех месяцев, или по решению уполномоченного органа на основании заявлений отечественных производителей на период, не превышающий шести месяцев";
слова "до девяти" заменить словами "соответственно шесть и девять";
9) в статье 31:
в подпункте 2) пункта 2 слово "пяти" заменить словом "двух";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Уведомление о введении антидемпинговых мер публикуется в официальных изданиях и с учетом требований настоящего Закона к конфиденциальной информации содержит всю относящуюся к разбирательству информацию, касающуюся фактов и правовых норм для введения антидемпинговых пошлин, а также причины принятия или отклонения письменных доказательств и требований, представленных поставщиками и заинтересованными лицами в ходе антидемпингового разбирательства.".
2. В  Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 г. "О субсидиях и компенсационных мерах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20, ст. 732):
1) в пункте 3 статьи 7:
слова "случаев, предусмотренных" заменить словами "случая, предусмотренного";

6) 24-баптағы "тоғыз айдан аспауы керек" деген сөздер "тiзбесiн уәкiлеттi орган айқындайтын айрықша жағдайларды қоспағанда, бiр жыл iшiнде бiрақ он сегiз айдан кешiктiрмей аяқталады" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 25-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлігінде "орган" деген сөзден кейiн "үш күн iшiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 30-бапта:
1-тармақ "ресми органдарына" деген сөздерден кейiн "демпингтiң және оларға материалдық залал келтiрудiң немесе оны келтiру қаупiнiң болуы туралы алдын ала айқындаудың негіздемелерi мен фактiлерге және құқықтық нормаларға сiлтемелерi бap" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Заңның құпия ақпаратқа қойылатын талабын ескере отырып, демпингке қарсы уақытша шараларды енгiзу туралы хабарлама мыналарды қамтиды:
жеткiзушiлердiң атауын не, егер iс жүзiнде бұл мүмкiн болмаса, тиiстi жеткiзушi елдердi;
кеден мақсаттары үшiн жеткiлiктi тауардың сипаттамасын;
белгiленген демпингтiк айырманы және осы Заңның 3-тарауына сәйкес экспорттық баға мен қалыпты құнды белгілеу және салыстыру үшiн пайдаланылған әдiснаманың негiздемесiн;
осы Заңның 4-тарауына сәйкес залалдың болуын белгiлеуге қатысты уәкiлеттi органның пiкiрiн;
демпингке қарсы уақытша шараларды қолданудың негiзгi дәлелдерiн.";
3-тармақта:
"екi ай" деген сөздер "алпыс күн" деген сөздермен ауыстырылсын;
"алты айға дейiнгі мерзiмге" деген сөздер "төрт айдан аспайтын мерзiмге немесе уәкiлетті органның шешiмi бойынша отандық өндiрушiлердiң өтiнiштерi негiзiнде алты айдан аспайтын кезеңге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тоғыз айға дейiн" деген сөздер "тиiсiнше алты және тоғыз айға" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 31-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасындағы "бес" деген сөз "екi" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Демпингке қарсы шаралар енгiзу туралы хабарлама ресми басылымдарда жарияланады және осы Заңның құпия ақпаратқа қойылатын талаптарын ескере отырып, демпингке қарсы баждарды енгізу үшiн фактiлер мен құқықтық нормаларға қатысты iстi қарауға жататын барлық ақпаратты, сондай-ақ демпингке қарсы iстi қарау барысында жеткiзушiлер мен мүдделi тұлғалар ұсынған жазбаша дәлелдемелер мен талаптарды қабылдау немесе қабылдамау себептерiн қамтиды.".
2. "Субсидиялар және өтем шаралары туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 20, 732-құжат):
1) 7-баптың 3-тармағында:
"көзделген жағдайларды" деген сөздер "көзделген жағдайды" деген сөздермен ауыстырылсын;

слова "и в пункте 2 статьи 8 настоящего Закона" исключить;
2) статью 8 исключить;
3) в пункте 2 статьи 9 цифру ", 8" исключить;
4) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Проведение консультаций
1. Уполномоченный орган после принятия заявления и до начала разбирательства направляет иностранным государствам (союзам иностранных государств), товары которых могут быть предметом разбирательства, предложение о проведении консультаций с ним для уточнения ситуации по вопросам, указанным в пункте 3 статьи 16 настоящего Закона, и достижения согласованного решения.
2. На протяжении всего периода разбирательства иностранным государствам (союзам иностранных государств), товары которых являются предметом разбирательства, предоставляется возможность продолжать консультации с уполномоченным органом для уточнения фактических обстоятельств и достижения согласованного решения.
3. Проведение консультаций не должно препятствовать началу разбирательства, вынесению предварительных или окончательных заключений о наличии импорта товара, субсидируемого иностранным государством (союзом иностранных государств), и нанесении им материального ущерба или угрозы его нанесения, применению временных или окончательных компенсационных мер в соответствии с настоящим Законом.
4. Уполномоченный орган по просьбе иностранных государств (союза иностранных государств), товары которых являются предметом разбирательства, разрешает доступ к неконфиденциальной информации, используемой для начала или проведения разбирательства.";
5) пункт 1 статьи 21 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Уполномоченному органу необходимо принимать во внимание ходатайства заинтересованных лиц о продлении указанного месячного срока, и при достаточности оснований такое продление должно предоставляться в ходе разбирательства.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

"және осы Заңның 8-бабының 2-тармағында" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 8-бап алынып тасталсын;
3) 9-баптың 2-тармағындағы ", 8" деген сан алынып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Консультациялар жүргiзу
1. Уәкілеттi орган өтiнiштi қабылдағаннан кейiн және iстi қарау басталғанға дейiн тауарлары iстi қарау мәнi болып табылатын шет мемлекеттерге (шет мемлекеттердiң одақтарына) осы Заңның 16-бабының 3-тармағында көрсетiлген мәселелер бойынша жағдайды нақтылау және келiсiлген шешiмге қол жеткiзу үшiн онымен консультациялар жүргiзу туралы ұсыныс жiбередi.
2. Iстi қараудың барлық кезеңi iшiнде тауарлары iстi қарау мәнi болып табылатын шет мемлекетке (шет мемлекеттердiң одақтарына) нақты жағдайда нақтылау және келiсiлген шешiмге қол жеткiзу үшiн уәкiлеттi органмен консультацияларды жалғастыруға мүмкiндiк берiледi.
3. Консультациялар жүргiзу iстi қараудың басталуына, шет мемлекет (шет мемлекеттердiң одағы) субсидиялайтын тауар импортының және оларға материалдық залал келтiрудiң немесе оны келтiру қаупiнiң болуы туралы алдын ала немесе түпкiлiктi қорытындылар шығаруға, осы Заңға сәйкес уақытша немесе түпкiлiктi өтем шараларын қолдануға кедергi жасамауы тиiс.
4. Уәкілеттi орган тауарлары iстi қарау мәнi болып табылатын шет мемлекеттiң (шет мемлекеттер одағының) өтiнiшi бойынша iстi қарауды бастау немесе өткiзу үшiн пайдаланылатын құпия емес ақпаратқа қол жеткiзуге рұқсат етедi.";
5) 21-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Уәкiлеттi орган мүдделi тұлғалардың көрсетiлген бiр ай мерзiмдi ұзарту туралы өтiнiшiн назарға алуы қажет және негiздемелер жеткiлiктi болған кезде мұндай ұзарту ол iстi қарау барысында ұсынылуы тиiс.".
2-бап. Осы Заң ол ресми түрде жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті