О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2004 года N 321
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2005 года N 356
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2004 года N 321 "Об утверждении Программы развития государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан на 2004-2006 годы" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 14, ст. 179) следующие изменения и дополнения:
в Программе развития государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан на 2004-2006 годы, утвержденной указанным постановлением:
в строке "Источник финансирования", раздела 1 "Паспорт Программы" слова "2005 год - 1614,8 млн. тенге, на 2006 год - 1384,8 млн. тенге" заменить словами "2005 год - 1692,14 млн. тенге, на 2006 год - 1170,652 млн. тенге";
в разделе 3 "Анализ современного состояния проблемы":
в заголовке подраздела 3.7 "Техническое обслуживание и сопровождение государственных эталонов" слова "Техническое обслуживание" заменить словом "Обслуживание";
дополнить подразделами 3.8 "Создание поверочной лаборатории" и 3.9 "Организация и проведение межлабораторных сличений" следующего содержания:
"3.8 Создание поверочной лаборатории
Согласно Закону средства измерений, используемые в сфере государственного метрологического надзора, подлежат обязательной поверке, при которой подтверждается соответствие поверяемого средства измерений установленным техническим требованиям и определяется его пригодность к дальнейшему применению.
В настоящее время остро стоит вопрос о качестве оказываемых аккредитованными юридическими лицами услуг по поверке средств измерений, применяемых при работах по обеспечению защиты жизни и здоровья граждан, в том числе в области медицины и обороны страны, при контроле состояния окружающей среды, при торгово-коммерческих операциях и расчетах между покупателем (потребителем) и продавцом (поставщиком, производителем, исполнителем), в том числе в сферах бытовых и коммунальных услуг, услуг связи и др.
Достоверность результатов измерений в указанных областях деятельности имеет социальное, экономическое и политическое значение для государства.
Изучение зарубежного опыта показывает, что поверку средств измерений, используемых в вышеуказанных отраслях, осуществляют государственные учреждения.

Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 16 наурыздағы N 321 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 356 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Қазақстан Республикасының өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесін дамытудың 2004 - 2006 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 16 наурыздағы N 321  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 14, 179-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесін дамытудың 2004 - 2006 жылдарға арналған бағдарламасында:
"Бағдарламаның паспорты" деген 1-бөлiмнiң "Қаржыландыру көзi" деген жолында "2005 жылға - 1614,8 млн. теңге, 2006 жылға - 1384,8 млн. теңге" деген сөздер "2005 жылға - 1692,14 млн. теңге, 2006 жылға - 1170,652 млн. теңге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Проблеманың қазiргi жай-күйiн талдау" деген 3-бөлiмде:
"Мемлекеттік эталондарға техникалық қызмет көрсету және оларды бiрге алып жүру" деген 3.7-кіші бөлiмнiң тақырыбындағы "техникалық қызмет" деген сөздер "қызмет" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы "Салыстырып тексеру зертханасын құру" деген 3.8 және "Зертханааралық салыстыруларды ұйымдастыру және жүргiзу" деген 3.9-кіші бөлiмдермен толықтырылсын:
"3.8 Салыстырып тексеру зертханасын құру
Заңға сәйкес мемлекеттік метрологиялық қадағалау саласында пайдаланылатын өлшем құралдары салыстырып тексерiлетiн өлшем құралының белгiленген техникалық талаптарға сәйкестігі расталатын және оның бұдан әрi қолдануға жарамдылығы анықталатын мiндетті салыстырып тексеруге жатады.
Қазiргi уақытта азаматтардың өмiрi мен денсаулығын қорғауды, соның iшiнде медицина және ел қорғанысы саласында қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстар кезiнде, қоршаған ортаның жай-күйiн бақылау кезiнде, сауда-коммерциялық операциялар және сатып алушы (тұтынушы) мен сатушы (жеткiзушi, өндiрушi, орындаушы) арасындағы, соның iшiнде тұрмыстық және коммуналдық қызметтер, байланыс қызметтерi және басқа салалардағы есептесулер кезiнде қолданылатын өлшем құралдарын салыстырып тексеру бойынша аккредиттелген заңды тұлғалар көрсететiн қызметтердiң сапасы туралы мәселе өзектi болып отыр.
Өлшемдер нәтижелерiнiң шынайылығы көрсетілген қызмет салаларында мемлекет үшiн әлеуметтiк, экономикалық және саяси маңызға ие.
Шет ел тәжiрибесiн зерделеу жоғарыда көрсетiлген салаларда пайдаланылатын өлшем құралдарын салыстырып тексерудi мемлекеттiк мекемелер жүзеге асыратынын көрсетедi.

3.9 Организация и проведение
межлабораторных сличений
Процедура поверки и калибровки средств измерений осуществляется метрологическими службами юридических и физических лиц, аккредитованных в установленном порядке.
Для обеспечения качества проводимых поверки и калибровки средств измерений необходимо проведение межлабораторных сличений среди аккредитованных поверочных и калибровочных лабораторий (центров).
Сличения являются одним из способов контроля и должны проводится с целью обеспечения единства и требуемой точности измерений в республике и подтверждения технической компетентности метрологических служб.";
в разделе 5 "Основные направления и механизм реализации Программы":
в абзаце первом подраздела 5.1 "Машиностроение, приборостроение, металлургия и другие производственные отрасли" слова "до 10 В" заменить словами "до 1 В";
в подразделе 5.2 "Топливно-энергетический комплекс":
слово "солемера" заменить словами "кондуктометра-солемера";
цифры "1 х 01 -3 " заменить цифрами "1 x 10 -3 ";
в абзаце шестом подраздела 5.4 "Контроль окружающей среды" слово "гигрометров" заменить словом "гигрометра";
в заголовке подраздела 5.7 "Техническое обслуживание и сопровождение государственных эталонов" слова "Техническое обслуживание" заменить словом "Обслуживание";
дополнить подразделами 5.8 "Создание поверочной лаборатории" и 5.9 "Организация и проведение межлабораторных сличений" следующего содержания:
"5.8 Создание поверочной лаборатории
Основным направлением является обеспечение поверкой всей измерительной техники, внесенной в номенклатурный перечень и используемой в областях деятельности, имеющих социальное, экономическое и политическое значение для государства.
Механизм реализации: необходимо приобретение поверочного и вспомогательного оборудования для создания поверочной лаборатории и организации поверочных работ.
5.9 Организация и проведение
межлабораторных сличений
Организация и проведение межлабораторных сличений результатов поверки и калибровки средств измерений потребует содержание штата сотрудников, обучение персонала, создание и разработку программного обеспечения для обработки результатов межлабораторных сравнительных сличений, создания и комплектования справочно-информационного фонда, приобретения 3 видов объектов сличения, услуг связи, командировочных и прочих расходов.";

3.9 Зертханааралық салыстыруларды ұйымдастыру
және жүргiзу
Өлшем құралдарын салыстырып тексеру және калибрлеу рәсiмiн белгiленген тәртiппен аккредиттелген заңды және жеке тұлғалардың метрологиялық қызметтерi жүзеге асырады.
Жүргiзілетiн өлшем құралдарын салыстырып тексеру және калибрлеу сапасын қамтамасыз ету үшін аккредиттелген салыстырып тексеру және калибрлеу зертханаларының (орталықтарының) арасында зертханааралық салыстырулар жүргiзу қажет.
Салыстырулар бақылау тәсiлдерiнiң бiрi болып табылады және республикада өлшемдердiң бiрлiгiн және талап етілетiн дәлдiктi қамтамасыз ету және метрологиялық қызметтердiң техникалық құзыреттілiгiн растау мақсатында жүргiзілуi тиiс.";
"Бағдарламаны iске асырудың негiзгi бағыттары мен тетiгi" деген 5-бөлiмде:
"Машина жасау, аспап жасау, металлургия және басқа да өндiрiстiк салалар" деген 5.1-кiшi бөлiмнiң бiрiншi абзацындағы "10 В-ға дейiнгi" деген сөздер "1 В-ға дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Отын-энергетикалық кешенi" деген 5.2-кiшi бөлiмде:
"тұз өлшеуішті" деген сөздер "тұз өлшеуiш кондуктометрдi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"1x01 -3 " деген сандар "1x10 -3 " деген сандармен ауыстырылсын;
"Қоршаған ортаны бақылау" деген 5.4-кiшi бөлiмнiң алтыншы абзацындағы "гигрометрлердi" деген сөз "гигрометрдi" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Мемлекеттік эталондарға техникалық қызмет көрсету және оларды бiрге алып жүру" деген 5.7-кiшi бөлiмнiң тақырыбындағы "техникалық қызмет" деген сөздер "қызмет" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы "Салыстырып тексеру зертханасын құру" деген 5.8 және "Зертханааралық салыстыруларды ұйымдастыру және жүргiзу" деген 5.9-кiшi бөлiмдермен толықтырылсын:
"5.8 Салыстырып тексеру зертханасын құру
Негiзгi бағыт номенклатуралық тiзбеге енгiзілген және мемлекет үшiн әлеуметтiк, экономикалық және саяси маңызы бар қызмет салаларында пайдаланылатын барлық өлшеуiш техниканы салыстырып тексерумен қамтамасыз ету болып табылады.
Iске асыру тетігі: салыстырып тексеру зертханасын құру және салыстырып тексеру жұмыстарын ұйымдастыру үшiн салыстырып тексеретін және көмекшi жабдықты сатып алу қажет.
5.9 Зертханааралық салыстыруларды ұйымдастыру
және жүргiзу
Өлшем құралдарын салыстырып тексеру және калибрлеу нәтижелерiн зертханааралық салыстыруларды ұйымдастыру және жүргiзу қызметкерлер штатын ұстауды, персоналды оқытуды, зертханааралық салыстырмалы салыстырулар нәтижелерiн өңдеуге арналған бағдарламалық қамтамасыз етудi жасауды және әзiрлеудi, анықтамалық-ақпараттық қор құруды және жиынтықтауды, салыстыру объектілерiнiң 3 түрін сатып алуды, байланыс қызметтерiн, iссапар және басқа шығыстарды талап етедi.";

в абзаце втором раздела 6 "Необходимые ресурсы и источники их финансирования" слова "2005 год - 1614,8 млн. тенге, на 2006 год - 1384,8 млн. тенге" заменить словами "2005 год - 1692,14 млн. тенге, на 2006 год - 1170,652 млн. тенге";
раздел 7 "Ожидаемый результат от реализации Программы" дополнить абзацами следующего содержания:
"создать поверочную лабораторию и организовать поверочные работы для средств измерений, используемых в отраслях деятельности, имеющих социальное, экономическое и политическое значение;
обеспечить качество проводимых аккредитованными лабораториями поверки, калибровки средств измерений.";
раздел 8 "План мероприятий по реализации Программы развития государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан на 2004-2006 годы" изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 апреля 2005 года N 356
8. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ
ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ РАЗВИТИЯ ГОСУДАРСТВЕННОЙ
СИСТЕМЫ ОБЕСПЕЧЕНИЯ ЕДИНСТВА ИЗМЕРЕНИЙ РЕСПУБЛИКИ
КАЗАХСТАН НА 2004-2006 ГОДЫ
N
п/п
Мероприятия
Форма
заверше-
ния
Ответ-
ствен-
ные
испол-
нители
Срок
испол-
нения
Предпола-
гаемые расходы
(млн.
тенге)
Источник
финанси-
рования
2
3
4
5
6
7
1
Приобрести или модернизировать
следующее обору-
дование:
1) модернизиро-
вать государст-
венный эталон
длины с целью
расширения диа-
пазона воспроиз-
ведения  и пере-
дачи размера единицы длины от
100 мм до 1000
мм;
2) приобрести
эталонный моно-
хроматический пирометр 1 раз-
ряда в диапазоне
от 800 до 1500  о С с доверительной
погрешностью от
2 до 6  о С при ве-
роятности 0,95;
3) создать госу-
дарственный пер-
вичный эталон избыточного дав-
ления в диапазо-
не от 0,05 до 10 МПа со сред-
ним квадратичес-
ким отклонением
результата изме-
рений 3 x 10 -6  при не исключенной
систематической
погрешности
2 х 10 -5 ;
4) создать госу-
дарственный эта-
лонный комплекс
единицы массы
(вторичный и ра-
бочие эталоны);
5) приобрести
государственный
первичный эталон
удельной элект-
рической прово-
димости (УЭП)
жидкостей с диа-
пазоном измере-
ний от 0,001 до
50 См/м со сред-
ним квадратичес-
ким отклонением
не более 5 х 10 -5 и не исключенной
систематической
погрешностью 0,15 %;
6) приобрести
эталонный кон-
дуктометр-соле-
мер 1-го разряда
с диапазоном из-
мерения относи-
тельной удельной
электрической
проводимости R
от 1 x l0 -4 до 100 См/м с относительной погрешностью
0, 1 ... 0,25 %;
7) приобрести государственный
вторичный эталон
единицы индук-
тивности в диа-
пазоне 1 x l0 -6  :
1 Гн со средним квадратическим отклонением
результата изме-
рений от 1 х 10 -5
до 30 х 10 -5  ста-
бильностью не менее 1 х 10 -5 ;

"Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздерi" деген 6-бөлiмнiң екiншi абзацында "2005 жылға 1614,8 млн. теңге, 2006 жылға 1384,8 млн. теңге" деген сөздер "2005 жылға 1692,14 млн. теңге, 2006 жылға 1170,652 млн. теңге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Бағдарламаны iске асырудан күтілетiн нәтиже" деген 7-бөлiм мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"салыстырып тексеру зертханасын құру және әлеуметтiк, экономикалық және саяси маңызы бар қызмет салаларында пайдаланылатын өлшем құралдары үшін салыстырып тексеру жұмыстарын ұйымдастыру;
аккредиттелген зертханалар жүргiзетiн өлшем құралдарын салыстырып тексеру, калибрлеу сапасын қамтамасыз ету.";
"Қазақстан Республикасының өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесiн дамытудың 2004 - 2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi іс-шаралар жоспары" деген 8-бөлiм осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 14 сәуірдегі
N 356 қаулысына
қосымша
8. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӨЛШЕМ БIРЛIГIН
ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ МЕМЛЕКЕТТIК ЖYЙЕСIН ДАМЫТУДЫҢ
2004 - 2006 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН БАҒДАРЛАМАСЫН
IСКЕ АСЫРУ ЖӨНIНДЕГI IС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
P/c
N
Іс-шара
Аяқталу
нысаны
Орын-
далуы-
на
жауап-
тылар
Орын-
далу
мерзiмi
Болжам-
ды
шығыс-
тар
(млн.
теңге)
Қаржы-
ландыру
көзі
1
2
3
4
5
6
7
1
Мына жабдықтарды
сатып алу немесе
жаңарту:
1) 100 мм-ден
1000 мм-ге дейiнгі
ұзындық бiрлiгiнiң
мөлшерiн беру және
жаңғырту ауқымын
кеңейту мақсатында
ұзындықтың мемле-
кеттік эталонын
жаңарту;
2) 0,95 ықтимал-
дық кезінде 2-ден
6 о С-ға дейiнгі
сенiмдi қателігі
бар 800-ден 1500 о
С-ға дейiнгі
ауқымдағы 1-раз-
рядты эталонды
монохроматикалық
пирометрдi сатып
алу;
3) 2х10 -5 ерекше
емес жүйелi қате-
лiк кезiнде 3х10 -6
өлшем нәтижелерi-
нiң орташа шаршы-
лық ауытқуы бар
0,05-тен 10
МПа-ға дейiнгi
ауқымда артық
қысымның мемлекет-
тік алғашқы
эталонын жасау;
4) салмақ
бiрлiгінiң мемле-
кеттік эталондық
кешенiн жасау
(екiншi және
жұмыс эталондары);
5) ерекше емес
жүйелiк қателiгi
0,15 %, орташа
шаршылық ауытқуы
5х10 -5 артық емес,
өлшем ауқымы
0,001-ден 50
См/м-ге дейiн
сұйықтықтардың
үлестi электр
өткiзгіштігінiң
(ҮЭӨ) мемлекеттік
алғашқы эталонын
сатып алу;
6) 0,1...0,25 %
салыстырмалы
қателігі, R салыс-
тырмалы үлестi
электр өткiзгiш-
тігі 1х10 -4 -тен 100См/м-ге дейiнгi
өлшем aуқымы бар
1-разрядты
эталондық тұз
өлшеуiш кондукто-
метрдi сатып алу;
7) тұрақтылығы
1х10 -5 кем емес,
өлшем нәтижесiнiң
орташа шаршылық
ауытқуы  1х10 -5
-тен 3х10 -5 -ке
дейiн, индуктив-
тілiгi 1х10 -6 -: 1
Гн ауқымындағы
бiрлiктің мемле-
кеттік екiншi
эталонын сатып
алу;

8) приобрести рабочие эталоны
0 и 1 разрядов
единиц молярной
доли и массовой
концентрации компонентов в
газовых средах;
9) приобрести
гигрометр отно-
сительной влаж-
ности 1-го раз-
ряда в диапазоне
измерений от
5 до 100 %, при
температуре от
минус 60 до плюс
60  о С абсолютная
погрешность от
0,2 до 0,5 %;
10) приобрести
установку высшей
точности для воспроизведения
единицы влажнос-
ти зерна и зер-
нопродуктов в
диапазоне от 5 до 45 % со сред-
ним квадратичес-
ким отклонением
результата изме-
рений 0,02 %;
11) дооснастить
эталон времени и
частоты цезиевым
стандартом вре-
мени и частоты,
приемником-синх-
ронизатором,
компаратором частоты;
12) приобрести
государственный
первичный эталон
электрического
напряжения 0,1-1
В в диапазоне
частот от 30 до
3000 МГц;
13) приобрести
государственный
первичный эталон
единицы темпера-
туры в диапазоне
от 0 до 2500  о С
со средним ква-
дратическим отк-
лонением резуль-
тата измерений не более 0,00005
- 1,4 о С, систе-
матическая пог-
решность не бо-
лее 0,00005 -
0,3 о С;
14) приобрести
государственный
первичный эталон
шкалы рН с диа-
пазоном измере-
ний 3,547 -
10,317;
15) приобрести
государственный
первичный эталон
электрического
сопротивления с
номинальным зна-
чением 1 Ом со
средним квадра-
тическим откло-
нением результа-
та измерений
3 х 10 -8 , при 10
независимых наб-
людениях систе-
матическая пог-
решность не бо-
лее 3 х 10 -7 ;
16) приобрести
государственный
первичный эталон
единицы электри-
ческой емкости с
номинальным зна-
чением 0,2 пФ со средним квад-
ратическим отк-
лонением резуль-
тата измерений
2 х 10 -7 , систематическая погрешность
5 x 10 -7 ;
17) приобрести
государственный
первичный эталон
единицы силы постоянного
электрического
тока, среднее
квадратическое
отклонение ре-
зультата измере-
ний 5 x 10 -8 при
номинальных зна-
чениях силы тока
1 х 10 -3 , 1А и
10 х 10  -3
2 х 10 -4 в диапазоне от
1 х 10 -16 до
1 х 10 -9 А при 10
независимых наблюдениях, не исключенные систематические погрешности не должны превышать
2 х 10 -7  при номинальных
значениях силы
постоянного
электрического
тока 1 х 10 -3
1 А и 25 х 10 -3 - 5 х 10 -4  в диапазоне от
1 х 10 -16 до
1 х 10 -9 А;
18) приобрести
государственный
первичный эталон
единицы силы пе-
ременного элект-
рического тока со средним квад-
ратическим отк-
лонением резуль-
тата измерений
1 х 10 -6
5 х 10 -6 в
диапазоне
1 х 10 -3  - 20  А
и системати-
ческой погреш-
ностью 1 х 10 -5
- 3 х 10 -4 ;
19) приобрести
государственный
первичный эталон
единицы кинема-
тической вязкос-
ти жидкостей в
диапазоне от 4,0 х 10 -7  до
1,0 x 10 -1 м 2 /с со средним квадратическим
отклонением результата измерений
1 х 10 -4 ;
20) приобрести
государственный
первичный эталон
единицы плотнос-
ти жидкости в диапазоне изме-
рений от 650 до
2000 кг/м 3 со
случайной пог-
решностью

8) газды орта-
ларда молярлы
үлес бiрлiктерi-
нің және
компоненттердiң
салмақтық
концентрациясының
0 және 1-разрядты
жұмыс эталондарын
сатып алу;
9) абсолюттiк
қателігі 0,2-ден
0,5 %-ға дейiн,
минус 60-тан плюс
60 о С-ға дейінгі
температура
кезiнде 5-тен
100 %-ға дейінгі
өлшем ауқымында
1-разрядты салыс-
тырмалы ылғалдылық
гигрометрін
сатып алу;
10) өлшем нәти-
жесiнiң орташа
шаршылық ауытқуы
0,02 %, 5-тен 45
%-ға дейiнгi
ауқымдағы астық
және астық
өнiмдерi ылғалды-
лығының бiрлігiн
жаңғыртуға
арналған жоғары
дәлдiктi қондырғы
сатып алу;
11) уақыт пен
жиiлiк эталонын
уақыт пен жиілiк
цезийлiк стандар-
тымен, қабылдағыш-
синхронизатормен,
жиiлiк компарато-
рымен одан әрi
жабдықтау;
12) 30-дан 3000
МГц-қа дейінгі
жиілiк ауқымында
0,1 - 1 В
электрлiк кернеулi
мемлекеттiк
алғашқы эталонды
сатып алу;
13) жүйелiк
қателігі 0,00005
- 0,3 о С-дан артық
емес, өлшем
нәтижесiнiң
орташа шаршылық
ауытқуы 0,00005 -
1,4 о С-дан артық
емес 0-ден 2500 о
-ға дейiнгi
ауқымдағы темпера-
тура бiрлiгiнiң
мемлекеттiк
алғашқы эталонын
сатып алу;
14) 3,547 -
10,317 өлшем
ауқымындағы pH
шәкiлінің мемле-
кеттік алғашқы
эталонын сатып
алу;
15) жүйелiк
қателiгi 3х10 -7
ден аспайтын, 10
тәуелсiз қадаға-
лау кезiнде 3х10 -8
өлшем нәтижесiнiң
орташа шаршылық
ауытқуы бар 1 Ом
номиналдық мәндi
электр қарсыласу-
ының мемлекеттiк
алғашқы эталонын
сатып алу;
16) жүйелiк
қателiгі 5х10 -7 ,
2x10 -7 өлшем
нәтижесiнің
орташа шаршылық
ауытқуы бар 0,2
пФ номиналдық
мәндi электр
сыйымдылық бiрлi-
гінiң мемлекеттiк
алғашқы эталонын
сатып алу;
17) тәуелсiз
қадағалаулар
кезiнде 1х10 -16
-дан 1х10 -9 А-ға
дейiнгі ауқымда
1х10 -3 , 1 А және
10x10 -3 - 2х10 -4
тоқ күшiнiң номи-
налдық мәнiнде
5х10 -8 А өлшем
нәтижесiнiң орташа
шаршылық ауытқуы
бар 1х10 -16 -дан
1х10 -9 -ға дейiнгі
ауқымда 1х10 -3 , 1
А және 25х10 -3  -
5x10 -4 тұрақты
электр тоғы күшi-
нiң номиналдық
мәнiнде жойылмаған
жүйелiк қателiгi 2х10 -7  А-дан аспауы қажет
тұрақты электр
тоғы бiрлiгiнiң
мемлекеттiк
алғашқы эталонын
сатып алу;
18) жүйелiк
қателігі 1х10 -5 -
3х10 -4 өлшем нәти-
жесінiң орташа
шаршылық ауытқуы
1х10 -3 - 20 А
ауқымында 1х10 -6
- 5x10 -6 ауыспалы
электр тоғының
күш бiрлiгiнiң
мемлекеттік
алғашқы эталонын
сатып алу;
19) 1х10 -4  өлшем
нәтижесiнiң орташа
шаршылық ауытқуы
бар 4,0х10 -7 -ден
1,0x10 -1 м 2 /с.ға
дейiнгi ауқымда
сұйықтықтардың
кинематикалық
тұтқырлық бiрлi-
гiнің мемлекеттік
алғашқы эталонын
сатып алу;
20) жүйелiк
қателігі 3х10 -6 ,

1,2 x 10 -6
систематической погрешностью
3 х 10 -6 ;
21) приобрести
государственный
первичный эталон
единицы показа-
теля преломления
с диапазоном из-
мерений 1,47-
1,94, значения
длин волн излу-
чений мкм 0,467;
0,480; 0,508;
0,633, случайной
погрешностью
1 x 10 -6
систематической погрешностью
2 x 10 -6 .
Информа-
ция
Прави-
тель-
ству
Респуб-
лики
Казах-
стан
МИТ
10
января и 10
июля
еже-
годно
2004 г. - 185
2005 г. - 302,75
2006 г.-
317,888
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
2
Осуществлять обслуживание и
сопровождение государственных
эталонов: 1) провести сли-
чения (поверки)
с межгосударст-
венными и между-
народными, а
также националь-
ными эталонами
единиц величин зарубежных стран;
2) обеспечить условия хранения и эксплуатации
приобретаемого
оборудования;
3) приобрести
расходные мате-
риалы  и вспомо-
гательные сред-
ства измерений
для модернизации
эталонов;
4) провести ре-
монт эталонов;
5) провести обс-
луживание этало-
нов;
6) содержать штат сотрудников
государственной
службы времени и
частоты;
7) обучить пер-
сонал с целью
постоянного по-
вышения квалифи-
кации;
8) обеспечить
сервисное обслу-
живание оборудо-
вания (путем
привлечения и
заключения дого-
воров с произво-
дителями госу-
дарственного эталона времени и частоты);
9) участвовать в международном
сотрудничестве
служб времени;
10) распростра-
нять  сигналы
времени по теле-
видению и радио-
станциям;
11) постоянно развивать эта-
лонный комплекс
(дооснащать, мо-
дернизировать).
Информа-
ция Пра-
витель-
ству
Респуб-
лики
Казах-
стан
МИТ
10
января
и 10
июля
еже-
годно
2004 г. -
70
2005 г. -
141,632
2006 г. -
137
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
3
Построить
Эталонный центр
в городе Астане.
Информа-
ция
Прави-
тельству
Респуб-
лики
Казах-
стан
МИТ
(со-
зыв);
аким
города
Астаны
10
января
и 10
июля
еже-
годно
2004 г.-
200
2005 г.-
1200
2006 г. -
699,193
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
4
Создать повероч-
ную лабораторию
и организовать
поверочные рабо-
ты для средств
измерений, используемых в
отраслях деяте-
льности, имеющих
социальное, эко-
номическое и по-
литическое зна-
чение.
Инфор-
мация
Прави-
тель-
ству
Респуб-
лики
Казах-
стан
МИТ
10
января
и 10
июля
еже-
годно
2005 г.-
41,5
2006 г.-
10
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
5
Организовать
проведение меж-
лабораторных сличений резуль-
татов поверки и
калибровки сред-
ств измерений.
Инфор-
мация
Прави-
тель-
ству
Респуб-
лики
Казах-
стан
МИТ
10
января
и 10
июля
еже-
годно
2005 г.-
6,258
2006 г. -
6,571
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
Итого: объем
бюджетных сред-
ств для реализа-
ции Программы
развития госу-
дарственной сис-
темы обеспечения
единства измере-
ний Республики
Казахстан на
2004-2006 годы.

1,2х10 -6 кездейсоқ
қателігі бар 650-
ден 2000 кг/м 3
өлшемдер ауқымын-
да сұйықтық тығыз-
дығы бiрлігінiң
мемлекеттiк
алғашқы эталонын
сатып алу;
21) жүйелiк
қателiгi 2х10 -6 ,
кездейсоқ қателігі
1х10 -6 , сәулелену толқындары ұзынды-
ғының мәндерi 0,467; 0,480; 0,508; 0,633 мкм, 1,47 - 1,94 өлшем-
дер ауқымындағы сынушылық көрсет-
кiшi бiрлiгінің
мемлекеттiк
алғашқы эталонын
сатып алу.
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ИСМ
Жыл
сайын
10
қаңтар
және 10
шілде
2004 ж.
- 185
2005 ж.
-
302,75
2006 ж.
-
317,888
Респуб-
ликалық
бюджет
2
Мемлекеттік
эталондарға
қызмет көрсетудi
және оларды бiрге
алып жүрудi
жүзеге асыру:
1) мемлекетара-
лық және халықаралық,
сондай-ақ шет
елдердiң шама
бiрлiктерiнiң
ұлттық эталонда-
рымен салыстырулар
(салыстырып тексе-
рулер) жүргiзу;
2) сатып алына-
тын жабдықтың
сақталу және
пайдалану шартта-
рын қамтамасыз
ету;
3) эталондарды
жаңарту үшiн
шығыс материалда-
рын және көмекшi
өлшем құралдарын
сатып алу;
4) эталондарды
жөндеуден өткiзу;
5) эталондарға
қызмет көрсетудi
жүргiзу;
6) уақыт пен
жиiлiк мемлекет-
тiк қызметiнiң
қызметкерлер
штатын ұстау;
7) білiктiлiгiн
тұрақты арттыру
мақсатында
персоналды оқыту;
8) жабдыққа
сервистік қызмет
көрсетудi (уақыт
пен жиiлiк мемле-
кеттік эталонын
өндiрушiлердi
тарту және олармен
келiсiм жасасу
жолымен)
қамтамасыз ету;
9) уақыт қызмет-
терінің халықара-
лық ынтымақтас-
тығына қатысу;
10) уақыт
дабылдарын
теледидар және
радиостанциялар
бойынша тарату;
11) эталондық
кешендi тұрақты
дамыту (әрi қарай
жабдықтау,
жаңарту).
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
ИСМ
Жыл
сайын
10
қаңтаp
және
10
шілде
2004 ж.
- 70
2005 ж.
-
141,632
2006 ж.
- 137
Респуб-
ликалық
бюджет
3
Астана қаласында
Эталондық орталық
салу.
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
ИСМ
(жинақ-тау);
Астана
қала-
сының
әкімі
Жыл
сайын
10
қаңтар
және
10
шiлде
2004 ж.
- 200
2005 ж.
- 1200
2006 ж.
- 699,163
Респуб-
ликалық
бюджет
4
Салыстырып тексеру
зертханасын құру
және әлеуметтiк,
экономикалық және
саяси маңызы бар
салаларда пайдала-
нылатын салыстырып
тексеру жұмыстарын
ұйымдастыру.
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
ИСМ
Жыл
сайын
10
қаңтар
және
10
шiлде
2005 ж.
- 41,5
2006 ж.
- 10
Респуб-
ликалық
бюджет
5
Өлшем құралдарын
салыстырып тексеру
және калибрлеу
нәтижелерiн
зертханааралық
салыстыруды жүргі-
зуді ұйымдастыру.
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
ИСМ
Жыл
сайын
10
қаңтар
және
10
шiлде
2005 ж.
- 6,258
2006 ж.
- 6,571
Респуб-
ликалық
бюджет
Жиыны: Қазақстан
Республикасының
өлшем бiрлiгiн
қамтамасыз ету
мемлекеттік жүйе-
сiн дамытудың
2004 - 2006
жылдарға арналған
бағдарламасын
iске асыруға
арналған бюджет
қаражатының көлемi.