О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2004 года N 923
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2005 года N 649. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2009 года № 1411
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.09.2009 № 1411.
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2004 года N 923 "Об утверждении Правил реализации местными исполнительными органами областей, городов Астаны и Алматы гражданам Республики Казахстан жилья, построенного в рамках реализации Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 33, ст. 443) следующие изменения и дополнения:
в Правилах реализации местными исполнительными органами областей, городов Астаны и Алматы гражданам Республики Казахстан жилья, построенного в рамках реализации Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченные местные государственные органы по жилищно-коммунальным вопросам (далее - Уполномоченный орган) за четыре месяца до ввода жилья в эксплуатацию распространяют информацию о реализации жилья путем опубликования в средствах массовой информации, в том числе месте приема документов, дате завершения приема документов и в течение двух месяцев с даты опубликования осуществляют прием документов";
пункт 3 дополнить словами ", копии документов, удостоверяющих личность членов семьи, справку о составе семьи, справку с места работы с указанием стажа, в том числе стажа государственной службы, копию свидетельства о браке (в случае наличия такового), справку о наличии или отсутствии недвижимого имущества":
в пункте 4 слова "в течение 3 (трех) рабочих дней" заменить словами "за два месяца до ввода жилья в эксплуатацию";
в пункте 5:
слова "в течение 12 (двенадцати) рабочих дней" заменить словами "за месяц до сдачи жилья в эксплуатацию";
слова "в течение 2 (двух) рабочих дней после определения платежеспособности" исключить;
в пункте 6:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган после получения от заимодателей информации о гражданах, платежеспособность которых подтверждена, формирует единый список граждан с отражением данных, указанных в документах, предусмотренных в пункте 3 настоящих Правил, и принимает решение о реализации жилья на основании решения комиссии, созданной местным исполнительным органом под руководством акимов областей (городов, районов), в состав которой входят представители общественных организаций, средств массовой информации.";
дополнить абзацами третьим, четвертым, пятым, шестым и седьмым следующего содержания:
"При прочих равных условиях при вынесении заключения о реализации жилья молодым семьям предпочтение оказывается заявителям, имеющим наибольшее количество детей.
При прочих равных условиях при вынесении заключения о реализации жилья работникам государственных органов и учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работникам государственных предприятий социальной сферы и прочим заявителям предпочтение оказывается заявителям, имеющим наибольший стаж работы.
При прочих равных условиях при вынесении заключения о реализации жилья работникам государственных органов и учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работникам государственных предприятий социальной сферы предпочтение оказывается заявителям, супруг (супруга) которых также является работником названных организаций.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 1 қыркүйектегі N 923 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 29 маусымдағы N 649 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 19 қыркүйектегі N 1411 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.19. N 1411 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Облыстардың, Астана және Алматы қалалары жергілікті атқарушы органдарының Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде салынған тұрғын үйді Қазақстан Республикасының азаматтарына сату ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 1 қыркүйектегі N 923  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 33, 443-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Облыстардың, Астана және Алматы қалалары жергілікті атқарушы органдарының Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде салынған тұрғын үйді Қазақстан Республикасының азаматтарына сату ережесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тұрғын үй-коммуналдық мәселелер жөніндегі уәкілетті жергілікті мемлекеттік органдар (бұдан әрі - Уәкілетті орган) тұрғын үйді пайдалануға бергенге дейін төрт ай бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау жолымен тұрғын үйді сату, оның ішінде құжаттарды қабылдау орны, құжаттарды қабылдаудың аяқталу күні туралы ақпаратты таратады және жарияланған күнінен бастап екі айдың ішінде құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады.";
3-тармақта "өтініштер" деген сөзден кейін ", отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін, отбасы құрамы туралы анықтаманы, өтілін, оның ішінде мемлекеттік қызмет өтілін көрсете отырып, жұмыс орнынан анықтаманы, неке туралы куәліктің көшірмесін (ондай болған жағдайда), жылжымайтын мүліктің болуы немесе болмауы туралы анықтаманы" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта "3 (үш) жұмыс күні ішінде" деген сөздер "тұрғын үйді пайдалануға бергенге дейін екі ай бұрын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
"12 (он екі) жұмыс күні ішінде" деген сөздер "тұрғын үйді пайдалануға бергенге дейін бір ай бұрын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"төлем қабілеттілігін анықтағаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде" деген сөздер алынып тасталсын;
6-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Төлем қабілеттілігі расталған азаматтар туралы ақпаратты қарыз берушілерден алғаннан кейін уәкілетті орган осы Ереженің 3-тармағында көзделген құжаттарда көрсетілген деректерді көрсете отырып, азаматтардың бірыңғай тізімін жасайды және құрамына қоғамдық ұйымдар, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері кіретін, облыс әкімдерінің (қалалардың, аудандардың) басшылығымен жергілікті атқарушы орган құрған комиссия шешімінің негізінде тұрғын үй сату туралы шешім қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтармен толықтырылсын:
"Басқа да тең жағдайлар болғанда жас отбасыларына тұрғын үйді сату туралы қорытындыны шығару кезінде ең көп бала саны бар өтініш берушілерге артықшылық көрсетіледі.
Басқа да тең жағдайлар болғанда мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік органдар мен мекемелердің қызметкерлеріне, әлеуметтік сала мемлекеттік кәсіпорындарының қызметкерлеріне және басқа да өтініш берушілерге тұрғын үйді сату туралы қорытындыны шығару кезінде ең көп жұмыс өтілі бар өтініш берушілерге артықшылық көрсетіледі.
Басқа да тең жағдайлар болғанда мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік органдар мен мекемелердің қызметкерлеріне, әлеуметтік сала мемлекеттік кәсіпорындарының қызметкерлеріне тұрғын үйді сату туралы қорытындыны шығару кезінде зайыбы (жұбайы) да аталған ұйымдардың қызметкері болып табылатын өтініш берушілерге артықшылық көрсетіледі.

При вынесении заключения о реализации жилья также принимается во внимание текущая жилищная ситуация заявителя, а именно отсутствие жилья, необходимость улучшения жилищных условий в случае, если размер полезной занимаемой площади составляет менее 15 (пятнадцати) квадратных метров на одного человека и факты отчуждения жилья с 2004 года.
При этом заявления граждан, платежеспособность которых подтверждена заимодателем и рассмотрение которых было отложено при предыдущей реализации жилья в связи с ее завершением, рассматриваются в первоочередном порядке при условии повторного подтверждения платежеспособности.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации права собственности на жилье в установленном законодательством порядке заключает с гражданином Республики Казахстан договор купли-продажи жилья, цена которого определяется по официальному курсу тенге к доллару США, установленному Национальным банком Республики Казахстан на момент заключения договора.
После представления гражданином Республики Казахстан документа, подтверждающего уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним, Уполномоченный орган осуществляет государственную регистрацию права собственности на жилье за гражданином в установленном законодательством порядке, а гражданин вносит сумму первоначального взноса по реквизитам, указанным Уполномоченным органом.
После регистрации права собственности на жилье Уполномоченный орган передает оригиналы правоустанавливающих документов заимодателю.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Займодатель и собственник жилья заключают договоры банковского займа и ипотеки. Собственник жилья предоставляет Займодателю в залог, приобретенное жилье в качестве обеспечения исполнения обязательства по договору.
При этом договор банковского займа должен содержать условие об отсутствии у гражданина Республики Казахстан права досрочного погашения в течение трех лет.
В течение трех рабочих дней со дня получения свидетельства о государственной регистрации залога займодатель перечисляет сумму займа на счет, указанный Уполномоченным органом".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

Тұрғын үйді сату туралы қорытындыны шығарған кезде, сондай-ақ өтініш берушінің ағымдағы тұрғын үй жағдайы, атап айтқанда тұрғын үйінің жоқтығы, егер алып отырған пайдалы алаңның мөлшері бір адамға шаққанда кемінде 15 (он бес) шаршы метрден аз болған жағдайда тұрғын үй жағдайын жақсарту қажеттігі және 2004 жылдан бастап тұрғын үйді иеліктен шығару фактілері назарға алынады.
Бұл ретте төлем қабілеттілігін қарыз беруші растаған және олардың қаралуы бұрынғы тұрғын үйді сатуды аяқтаумен байланысты кейінге қалдырылған азаматтардың өтініштері төлем қабілеттілігін екінші рет растаған жағдайда бірінші кезектегі тәртіппен қаралады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Уәкілетті орган тұрғын үйге меншік құқығын мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының азаматымен шартты жасасу сәтіне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгілеген АҚШ долларына шаққандағы теңгенің ресми бағамы бойынша бағасы анықталатын тұрғын үйді сатып алу-сату шартын жасасады.
Қазақстан Республикасының азаматы бюджетке жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркегені үшін алынатын алым сомасын төлегенін растайтын құжатты ұсынғаннан кейін Уәкілетті орган заңнамада белгіленген тәртіппен азаматқа тұрғын үйге меншік құқығын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады, ал азамат Уәкілетті орган көрсеткен деректемелер бойынша бастапқы жарнаның сомасын енгізеді.
Тұрғын үйге меншік құқығын тіркегеннен кейін Уәкілетті орган қарыз берушіге құқығын белгілейтін құжаттардың түпнұсқаларын береді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қарыз беруші және тұрғын үй иесі банктік қарыз бен ипотека шарттарын жасасады. Тұрғын үй иесі шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде сатып алынған тұрғын үйді Қарыз берушіге кепілге береді.
Бұл ретте банктік қарыз шарты Қазақстан Республикасының азаматында үш жыл ішінде мерзімінен бұрын өтеу құқығының болмауы туралы шартты қамтуы тиіс.
Кепілді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алған күннен бастап үш жұмыс күнінің ішінде қарыз беруші Уәкілетті орган көрсеткен шотқа қарыз сомасын аударады".
2. Осы қаулы жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі