Об утверждении перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2005 года N 754. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 954.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2021 № 954.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 25.04.2015 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) исключен постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
1-1) исключен постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) исключен постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) исключен постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) перечень технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19 февраля 2008 года N 160 (вводится в действие с 1 января 2008 года); от 25.04.2015 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2005 года N 754
Правила
обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и
техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2005 года N 754
Сноска. Постановление дополнено Правилами - постановлением Правительства РК от 19 февраля 2008 года N 160 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Правила
предоставления в соответствии с индивидуальной программой
реабилитации социальных услуг индивидуального помощника для
инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении
и специалиста жестового языка для инвалидов
по слуху - тридцать часов в год
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2005 года N 754
Правила
обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2005 года N 754
Правила
предоставления санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2005 года № 754
Перечень технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам

Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 шілдедегі N 754 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 954 қаулысымен
Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесін бекіту туралы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2021 № 954 қаулысымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуiрдегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса беріліп отырған:
1) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен;
1-1) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен;
2) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен;
3) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен;
4) Мүгедектерге берілетін техникалық көмекшi (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүрiп-тұру құралдарының тiзбесi бекiтілсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.19. N 160 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі); 25.04.2015 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
2. Осы қаулы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзіледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2005 жылғы 20 шiлдедегі
N 754 қаулысымен
бекiтілген
Мүгедектердi протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекшi (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету ережесi
Ескерту. Ереже алып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 20 шілдедегі
N 754 қаулысымен
бекітілген
Жеке оңалту бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші
топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және
естімейтіндігі
бойынша мүгедектер үшін жылына отыз сағат ымдау тілі
маманының әлеуметтік қызметтерін көрсету ережесі
Ескерту. Ереже алып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметiнің
2005 жылғы 20 шілдедегі
N 754 қаулысымен
бекiтілген
Мүгедектердi арнаулы жүріп-тұру құралдарымен
қамтамасыз ету
ережесi
Ескерту. Ереже алып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметiнің
2005 жылғы 20 шілдедегі
N 754 қаулысымен
бекiтілген
Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделудi ұсыну ережесi
Ескерту. Ереже алып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 20 шiлдедегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесі

Сноска. Перечень в редакции постановления Правительства РК от 19.03.2021 № 157 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Протезно-ортопедические средства:
1) протез руки (протез плеча, протез предплечья, протез кисти) шинно-кожаный;
протез руки (протез плеча, протез предплечья, протез кисти) по новой технологии;
2) протез голени шинно-кожаный;
протез голени по новой технологии (модульный);
протез голени с силиконовым чехлом;
3) протез бедра шинно-кожаный;
протез бедра по новой технологии (модульный);
4) протез грудной железы;
5) аппарат, тутор;
6) трость: одноопорная, многоопорная;
7) костыль: локтевой одноопорный, локтевой многоопорный, подмышечный;
8) ходунки: для детей с детским церебральным параличом, ходунки (без шага, с шагом, на колесиках), ходунки с дополнительной опорой;
9) корсет, реклинатор, головодержатель;
10) бандаж, лечебный пояс, детские профилактические штанишки;
11) ортопедическая обувь и вкладные приспособления (башмачки, супинаторы, стельки);
12) обувь на аппарат;
13) приспособление для надевания рубашек;
14) приспособление для надевания колгот;
15) приспособление для надевания носков;
16) приспособление (крючок) для застегивания пуговиц;
17) захват активный;
18) захват для удержания посуды;
19) захват для открывания крышек;
20) захват для ключей.
2. Сурдотехнические средства:
1) слуховые аппараты;
2) ноутбук с веб-камерой;
3) многофункциональные сигнальные системы;
4) телефоны мобильные с текстовым сообщением и приемом передач;
5) часы для глухих и слабослышащих лиц;
6) речевые процессоры к кохлеарным имплантам;
7) голосообразующий аппарат.
3. Тифлотехнические средства:
1) тифлотрости;
2) читающие машины;
3) ноутбук с программным обеспечением экранного доступа с синтезом речи;
4) прибор для письма по системе Брайля;
5) грифель для письма по системе Брайля;
6) бумага для письма рельефно-точечным шрифтом;
7) телефоны мобильные со звуковым сообщением и диктофоном;
8) плейеры для воспроизведения звукозаписи;
9) часы для лиц с ослабленным зрением;
10) термометр с речевым выходом;
11) тонометр с речевым выходом;
12) глюкометр с речевым выходом с тест-полосками;
13) говорящий самоучитель брайлевского шрифта;
14) азбука разборная по Брайлю;
15) нитковдеватели, иглы швейные для инвалидов с нарушениями зрения.
4. Специальные средства передвижения:
1) кресло-коляска комнатная/прогулочная с ручным приводом базовая;
2) кресло-коляска прогулочная с рычажным приводом;

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.03.2021 № 157 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Протездiк-ортопедиялық құралдар:
1) шина-былғары қол протезi (иық протезi, білек протезi, саусақ протезi);
жаңа технология бойынша қол протезi (иық протезi, білек протезi, саусақ протезi);
2) шина-былғары жілiншiк протезi;
жаңа технология бойынша (модульдік) жіліншік протезі;
силикон қабы бар жіліншік протезі;
3) шина-былғары жамбас протезi;
жаңа технология бойынша (модульдік) жамбас протезі;
4) омырау бездерінiң протезi;
5) аппарат, тутор;
6) таяқ: бір тіреулі және көп тіреулі;
7) балдақ: бір тіреулі шынтақ, көп тіреулі шынтақ, қолтық асты;
8) жетек арба: сал ауруы бар балаларға арналған, жетек арба (қадамсыз, қадамдық, дөңгелекті), қосымша тіреуі бар жетек арбалар;
9) корсет, реклинатор, басұстағыш;
10) бандаж, емдік белбеу, балалардың профилактикалық шалбары;
11) ортопедиялық аяқкиім және қосымша құрылғылар (кебiстер, супинаторлар, ұлтарақтар);
12) аппаратқа арналған аяқкиім;
13) жейде киюге арналған құрылғы;
14) колготки киюге арналған құрылғы;
15) шұлық киюге арналған құрылғы;
16) түйме тағуға арналған құрылғы (ілмек);
17) белсенді қармауыш;
18) ыдыс-аяқты ұстауға арналған қармауыш;
19) қақпақтарды ашуға арналған қармауыш;
20) кілтке арналған қармауыш.
2. Сурдотехникалық құралдар:
1) есту аппараттары;
2) веб-камерасы бар ноутбук;
3) көп функциялы сигнал жүйелері;
4) мәтiндiк хабар беретін және хабарды қабылдайтын мобильді телефондар;
5) саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағаттар;
6) кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорлары;
7) дауыс шығаратын аппарат.
3. Тифлотехникалық құралдар:
1) тифлотаяқтар;
2) оқу машиналары;
3) сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбук;
4) Брайль жүйесі бойынша жазу құралы;
5) Брайль жүйесі бойынша жазу грифелi;
6) рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз;
7) дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар мобильді телефондар;
8) дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейерлер;
9) нашар көретін адамдарға арналған сағаттар;
10) сөз шығаратын термометр;
11) сөз шығаратын тонометр;
12) тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр;
13) Брайль қарпін өз бетінше үйренуге арналған сөйлейтін құрал;
14) алмалы-салмалы Брайль әліппесі;
15) көру қабілеті нашар мүгедектерге арналған ине сабақтағыштар, тігін инелері.
4. Арнаулы жүріп-тұру құралдары:
1) қол жетегі бар бөлмеде жүріп-тұруға/серуендеуге арналған базалы кресло-арба;
2) рычагты жетегі бар серуендеуге арналған кресло-арба;

3) кресло-коляски активного типа универсальная;
4) кресло-коляска с электроприводом (универсальная);
5) кресло-коляска многофункциональная (универсальная).
5. Обязательные гигиенические средства:
1) мочеприемники;
2) калоприемники;
3) подгузники;
4) впитывающие простыни (пеленки);
5) катетер (катетер одноразового использования для детей инвалидов с диагнозом Spina bifida);
6) паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы;
7) крем для защиты и ухода за кожей вокруг стомы;
8) порошок (пудра) абсорбирующий для защиты и ухода за кожей вокруг стомы;
9) нейтрализатор запаха;
10) очиститель для ухода и обработки кожи вокруг стомы или в области промежности;
11) кресло-стул с санитарным оснащением;
12) опорные откидные поручни для туалетных комнат;
13) поручни для ванных комнат.

3) белсенді түрдегі әмбебап кресло-арба;
4) электр жетегі бар (әмбебап) кресло-арба;
5) көп функциялы (әмбебап) кресло-арба.
5. Міндетті гигиеналық құралдар:
1) несеп қабылдағыштар;
2) нәжіс қабылдағыштар;
3) жөргектер;
4) сіңіргіш жаймалар (жаялықтар);
5) катетер (Spina bifida диагнозы бар мүгедек балаларға арналған бір рет қолданылатын катетер);
6) стоманың айналасындағы теріні қорғауға және тегістеуге арналған паста-герметик;
7) стоманың айналасындағы теріні қорғауға және күтуге арналған қорғаныш крем;
8) стоманың айналасындағы теріні қорғауға және күтуге арналған сіңіргіш ұнтақ (опа);
9) иісті бейтараптандырғыш;
10) стоманың айналасындағы немесе шат терісін тазалауға және күтуге арналған тазартқыш;
11) санитариялық құрылғысы бар кресло-орындық;
12) дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар;
13) жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар.