О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 октября 2005 года N 1080. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2016 года № 148
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.03.2016 № 148 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194 "Об утверждении типовых договоров на предоставляемые услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественной монополии" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 45, ст. 493) следующее дополнение:
дополнить приложением согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 27 октября 2005 года N 1080
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор  на оказание услуг по присоединению
к сети телекоммуникаций общего пользования сетей
телекоммуникаций операторов связи на местном
уровне, на внутризоновом и междугородном уровнях,
на междугородном и международном уровнях и пропуска
телефонного трафика (местного, внутризонового,
междугородного, международного, с (на) сети сотовых
операторов) для операторов связи
"__" ________200_год
______________________________
(место заключения договора)
________________________________________________________________
(наименование субъекта, N лицензии, выданной уполномоченным
________________________________________________________________
органом
в лице__________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании_____________________, именуемого (ый)
в дальнейшем Присоединяющий оператор связи, с одной стороны, и
________________________________________________________________
(наименование субъекта, N лицензии, выданной уполномоченным
________________________________________________________________
органом)
в лице_________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании____________________, именуемого (ый) в дальнейшем Присоединяемый оператор связи, с другой стороны (далее - Стороны), заключили настоящий Типовой договор на оказание услуг по присоединению к сети телекоммуникаций общего пользования сетей телекоммуникаций операторов связи на местном уровне, на внутризоновом и междугородном уровнях, на междугородном и международном уровнях и пропуска телефонного трафика (местного, внутризонового, междугородного, международного, с (на) сети сотовых операторов) для операторов связи (далее - Договор) о нижеследующем.

Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194 қаулысына толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 27 қазандағы N 1080 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 наурыздағы № 148 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.03.2016 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Табиғи монополия саласына жататын, ұсынылатын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған үлгi шарттарды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 45, 493-құжат) мынадай толықтыру енгiзiлсiн:
осы қаулыға қосымшаға сәйкес қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкіметiнің
2005 жылғы 27 қазандағы
N 1080 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Байланыс операторлары үшiн байланыс операторларының
телекоммуникация желiлерiн жалпы пайдаланымдағы
телекоммуникация желісiне жергiлiктi деңгейде, аймақішілік
және қалааралық деңгейлерде, қалааралық және халықаралық
деңгейлерде қосу және телефон трафигiн (жергiлiкті,
аймақiшiлiк, қалааралық, халықаралық ұялы операторлардың
желiсiнен (-не) өткiзу жөнiндегі қызметтердi көрсетуге
арналған үлгі шарт
_______________________                 200__ жылғы "___"__________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi Қосатын байланыс операторы деп аталатын ___________
____________________________________________________________ атынан
(субъектiнің атауы, уәкiлеттi орган берген лицензияның N)
___________________________________________ негізiнде әрекет ететiн
_________________________________________________ бiр тараптан және
(лауазымы, Т.А.Ә.)
бұдан әрi Қосылатын байланыс операторы деп аталатын _______________
___________________________________________________________________
(субъектiнің атауы, уәкiлеттi орган берген лицензияның N)
атынан ____________________________________________________________
негізiнде әрекет ететiн ___________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
екiншi тараптан (бұдан әрi - Тараптар) мына төмендегілер туралы Байланыс операторлары үшiн байланыс операторларының телекоммуникация желiлерiн жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желiсiне жергілiкті деңгейде, аймақішілiк және қалааралық деңгейлерде, қалааралық және халықаралық деңгейлерде қосу және телефон трафигін (жергіліктi, аймақiшілiк, қалааралық, халықаралық, ұялы операторлардың желiсiнен (-не) өткiзу жөнiндегi қызметтердi көрсетуге арналған үлгi шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.

1. Предмет Договора
1. Настоящий Договор определяет взаимодействие Присоединяющего и Присоединяемого операторов связи, при оказании услуг присоединения сетей на местном, междугородном и международном уровнях и пропуска следующих видов телефонного трафика:
местного телефонного трафика;
внутризонового телефонного трафика;
междугородного телефонного трафика;
международного телефонного трафика;
с (на) сети сотовых операторов.
2. Условия присоединения сетей Сторон
2. Уровни присоединения сети Присоединяемого оператора связи к сети Присоединяющего оператора связи определяются условиями лицензии, выданной уполномоченным органом в области связи Присоединяемому оператору связи, и законодательством Республики Казахстан.
3. Пункты присоединения сетей Сторон, формат набора, сигнализация указаны в технических условиях на присоединение к сети телекоммуникаций общего пользования (далее - СТОП), выданных Присоединяющим оператором связи Присоединяемому оператору связи.
4. Технологически сопряженное оборудование сетей Сторон будет доступно для представителей обеих Сторон согласно установленному порядку каждой из Сторон.
5. При необходимости организации дополнительных пунктов присоединения Присоединяемый оператор связи подает письменную заявку Присоединяющему оператору связи и выполняет технические условия на подключение в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Присоединяемый оператор связи не менее чем за 4 (четыре) месяца уведомляет в письменном виде Присоединяющего оператора связи о расширении емкости различных элементов присоединяемой и присоединяющей сетей, необходимых для модернизации присоединения сетей Сторон.
По договоренности работы по расширению емкости сети могут быть выполнены одной из Сторон с дальнейшей компенсацией другой Стороной понесенной части затрат.
Стороны по Договору предоставляют услуги, равнозначные по качеству и своевременности их предоставления, в соответствии с техническими и эксплуатационными параметрами, как пользователям своей сети, так и пользователям другой Стороны.
3. Пропуск телефонного трафика
7. Стороны пропускают по своим сетям местный, междугородный, международный телефонный трафик и телефонный трафик с(на) сети сотовых операторов связи в соответствии с государственной (-ыми) лицензией (-ями) N, N____, выданной (-ыми) Присоединяемому оператору связи, и законодательством Республики Казахстан.
8. Исчисление продолжительности межсетевых телефонных соединений производится в единицах тарификации, установленных законодательством Республики Казахстан для каждого вида телефонного трафика.
Исчисление продолжительности межсетевых телефонных соединений начинается с момента поступления сигнала "ответ абонента" вызываемого номера терминала (телефонный аппарат, автоответчик, факсимильный аппарат, модем и т.д.).
Исчисление продолжительности межсетевых телефонных соединений заканчивается после получения сигнала "отбой" от любого из двух терминалов абонентов (телефонного аппарата, автоответчика, факсимильного аппарата, модема и т.д.).
Расчеты общей суммы соединений основываются на сумме продолжительности каждого соединения в установленных законодательством (если таковое отсутствует, то по дополнительному соглашению Сторон) единицах тарификации соединений, где каждый неполный интервал округляется до полного в большую сторону.

1. Шарттың мәні
1. Осы Шарт желiлердi жергілiктi, қалааралық және халықаралық деңгейлерде қосу және телефон трафигiнiң мынадай түрлерiн:
жергілікті телефон трафигін;
аймақiшілік телефон трафигiн;
қалааралық телефон трафигiн;
халықаралық телефон трафигiн;
ұялы операторлардың желiсiнен (-не) өткiзу қызметтерiн көрсеткен кездегi Қосатын және Қосылатын байланыс операторларының өзара iс-әрекетiн айқындайды.
2. Тараптардың желiлерiн қосу шарттары
2. Қосылатын байланыс операторының желiсiн Қосатын байланыс операторының желiсiне қосу деңгейлерi Қосылатын байланыс операторына байланыс саласындағы уәкiлетті орган берген лицензияның шарттарында және Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
3. Тараптардың желілерiн қосу пункттерi, терiм форматы, дабылнамасы Қосылатын байланыс операторына Қосатын байланыс операторы берген жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желiсiне (бұдан әрi - ЖПТЖ) қосуға арналған техникалық шарттарда көрсетiлген.
4. Тараптар желілерiнiң технологиялық жағынан ұштасқан жабдығы Тараптардың әрқайсысының белгiленген тәртiбiне сәйкес екi Тараптың өкiлдерi үшiн қол жетiмдi болады.
5. Қосудың қосымша пункттерiн ұйымдастыру қажет болған кезде, Қосылатын байланыс операторы Қосатын байланыс операторына жазбаша өтінiм бередi және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен қосуға арналған техникалық шарттарды орындайды.
6. Қосылатын байланыс операторы кемiнде 4 (төрт) ай бұрын Қосатын байланыс операторын Тараптардың желiлерiн қосуды жаңғыртуға қажеттi қосылатын және қосатын желілердiң әр түрлi элементтерiнiң сыйымдылығын кеңейту туралы жазбаша түрде хабардар етедi.
Уағдаластық бойынша желi сыйымдылығын кеңейту жөнiндегi жұмыстарды, жұмсалған шығындардың бөлiгiн кейiннен екiншi Тарап өтей отырып, Тараптардың бiрi орындауы мүмкiн.
Тараптар Шарт бойынша өз желiсiн пайдаланушыларға да, екiншi Tapaптың пайдаланушыларына да техникалық және пайдалану параметрлерiне сәйкес сапасы мен оларды ұсыну уақтылығы бойынша тең мәндi қызметтердi ұсынады.
3. Телефон трафигін өткiзу
7. Тараптар өздерiнiң желiлерi арқылы жергiлiктi, қалааралық, халықаралық телефон трафигiн және ұялы байланыс операторларының желiсiнен (-не) телефон трафигiн Қосылатын байланыс операторына берiлген N, N____ мемлекеттік лицензияға (-ларға) және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өткiзедi.
8. Желiаралық телефон қосылыстарының ұзақтығын есептеу Қазақстан Республикасының заңнамасында телефон трафигінің әрбiр түрi үшін белгiленген тарифтеу бiрлiктерiнде жүргiзiледi.
Желiаралық телефон қосылыстарының ұзақтығын есептеу шақырылатын терминал (телефон аппараты, автожауап қайтарушы, факсимильдi аппарат, модем және т.б.) нөмiрiнiң "абоненттің жауабы" деген дабылы түскен сәттен басталады.
Желiаралық телефон қосылыстарының ұзақтығын есептеу абоненттердiң кез келген екi терминалынан (телефон аппаратынан, автожауап қайтарушыдан, факсимильдi аппараттан, модемнен және т.б.) "тоқтату" деген дабыл алынғаннан кейiн аяқталады.
Қосылыстардың жалпы сомасының есеп айырысулары заңнамада белгiленген қосылыстар тарифтеуінің бiрлiктерiнде әрбiр қосылыс ұзақтығының сомасына (егер ондай болмаса, онда Тараптардың қосымша келiсiмi бойынша) негізделедi, мұнда әрбiр толық емес аралық үлкен жағына қарай толғанға дейiн дөңгелектенедi.

9. Стороны самостоятельно осуществляют учет трафика, выставление счетов-фактур и сбор оплаты с пользователей своих сетей.
10. Внедрение системы повременного учета местных телефонных соединений на сетях Сторон осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Стороны не вправе ограничивать или приостанавливать пропуск телефонного трафика от сети другой Стороны на телефоны экстренных служб, определенных Правительством Республики Казахстан на своих сетях. Плата за пропуск телефонного трафика в этих случаях не взимается.
4. Обязательства Сторон
12. Присоединяющий оператор связи обязан:
1) использовать подключение своей сети к сети Присоединяемого оператора связи для оказания услуг телекоммуникаций в соответствии с государственной (-ыми) лицензией (-ями) N, N _____, выданной (-ыми) Присоединяющему оператору связи уполномоченным органом в области связи, и действующими нормативными правовыми актами;
2) произвести присоединение сети Присоединяемого оператора связи к своей сети в срок не более 5 (пяти) рабочих дней, при наличии технической возможности, после выполнения в полном объеме технических условий на присоединение, выданных Присоединяющим оператором связи, при наличии актированного положительного результата тестирования присоединения и подписания сторонами настоящего Договора;
3) выдавать Присоединяемому оператору связи технические условия на новое присоединение сети Присоединяемого оператора связи или модернизацию пунктов присоединения по его письменной заявке в срок не более 30 (тридцати) календарных дней после получения заявки;
4) при аварийных отказах средств связи, которые могут повлечь за собой перебои в обеспечении услуг телекоммуникаций, затрагивающие интересы Присоединяемого оператора связи, незамедлительно информировать его об этом, а также принимать все меры по восстановлению связи;
5) при проведении плановых работ, которые могут повлечь перебои в обеспечении услуг телекоммуникаций Присоединяемого оператора связи, оповещать его об этом не менее, чем за 7 (семь) календарных дней до начала работ;
6) не вносить изменений в схему подключения сетей Сторон по данному Договору без письменного согласия Присоединяемого оператора связи;
7) производить отключение комплекса технических средств связи, обеспечивающего подключение сетей Сторон, в случаях и порядке, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан;
8) создавать, оборудовать, обслуживать и эксплуатировать свою сеть в соответствии со стандартами и нормами, установленными законодательством Республики Казахстан. В случае их отсутствия, руководствоваться стандартами и рекомендациями Международного союза электросвязи - сектор телекоммуникаций;

9. Тараптар трафиктiң есебiн, шот-фактураларды ұсынуды және өздерінің желiлерiн пайдаланушылардан төлем жинауды дербес жүзеге асырады.
10. Тараптардың желiлерiнде жергiлiктi телефон қосылыстарын уақытпен есептеу жүйесiн енгiзу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Тараптардың екiншi Тараптың желiсiнен Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған шұғыл қызметтердiң телефондарына телефон трафигін өз желiлерiнде шектеуге немесе тоқтатуға құқығы жоқ. Мұндай жағдайларда, телефон трафигiн өткiзгенi үшiн төлем алынбайды.
4. Тараптардың мiндеттемелерi
12. Қосатын байланыс операторы:
1) Қосатын байланыс операторына байланыс саласындағы уәкiлетті орган берген N, N____ мемлекеттiк лицензияға (-ларға) және қолданыстағы нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес телекоммуникация қызметтерiн көрсету үшiн Қосылатын байланыс операторының желiсiне өз желiсiн қосуды пайдалануға;
2) Қосылатын байланыс операторының желiсiн Қосатын байланыс операторы берген қосуға арналған техникалық шарттарды толық көлемде орындағаннан кейiн техникалық мүмкiндiк болған кезде қосуды тестiлеудiң актіленген оң нәтижесi болған және осы Шартқа Тараптар қол қойған кезде 5 (бec) жұмыс күннен аспайтын мерзiмде өз желiсiне қосуды жүргізуге;
3) Қосылатын байланыс операторына оның жазбаша өтінiмi бойынша Қосылатын байланыс операторы желiсiнiң жаңа қосылысына немесе қосу пункттерiн жаңғыртуға арналған техникалық шарттарды өтiнiм алынғаннан кейiн 30 (отыз) күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмде беруге;
4) Қосылатын байланыс операторының мүдделерiн қозғайтын телекоммуникация қызметтерiн қамтамасыз етуде iркiлiс туғызуы мүмкiн байланыс құралдарының авариялық бұзылулары болған кезде, оны бұл туралы жедел хабардар етуге, сондай-ақ байланысты қалпына келтiру жөнiндегі барлық шараларды қабылдауға;
5) Қосылатын байланыс операторының телекоммуникация қызметтерiн қамтамасыз етуде iркiлiс туғызуы мүмкiн жоспарлы жұмыстарды жүргiзген кезде оған бұл туралы жұмыстар басталғанға дейiн кемiнде 7 (жетi) күнтiзбелiк күн бұрын хабарлауға;
6) Қосылатын байланыс операторының жазбаша келiсiмiнсiз осы Шарт бойынша Тараптардың желiлерiн қосу схемасына өзгерiстер енгiзбеуге;
7) Тараптардың желiлерiн қосуды қамтамасыз ететiн техникалық байланыс құралдары кешенiн ажыратуды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртiппен жүргізуге;
8) өзiнiң желiсiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген стандарттар мен нормаларға сәйкес құруға, жабдықтауға, оған қызмет көрсетуге және пайдалануға. Олар болмаған жағдайда, Халықаралық электр байланысы одағының - телекоммуникация секторының стандарттары мен ұсынымдарын басшылыққа алуға;

9) в случае изменения нумерации и кодов, принципов набора, в течение 30 (тридцати) календарных дней до введения изменений оповестить Присоединяемого оператора связи;
10) своевременно осуществлять оплату полученных услуг по Договору.
13. Присоединяемый оператор связи обязан:
1) использовать подключение своей сети к сети Присоединяющего оператора связи для оказания услуг телекоммуникаций исключительно в соответствии с государственной (-ыми) лицензией (-ями) N, N____, выданной(-ыми) Присоединяемому оператору связи уполномоченным органом в области связи, и действующими нормативными правовыми актами;
2) создавать, оборудовать, обслуживать и эксплуатировать свою сеть в соответствии со стандартами и нормами, установленными законодательством Республики Казахстан. В случае их отсутствия, руководствоваться стандартами и рекомендациями Международного союза электросвязи - сектор телекоммуникаций;
3) при аварийных отказах средств связи Присоединяемого оператора связи, а также на сетях, присоединенных к сетям Присоединяемого оператора связи, которые могут повлечь перебои в обеспечении услуг телекоммуникаций, незамедлительно информировать об этом Присоединяющего оператора связи, и принимать все меры по скорейшему восстановлению связи;
4) при проведении плановых работ на сети Присоединяемого оператора связи, а также на сетях, присоединенных к ней, которые могут повлечь перебои в обеспечении услуг телекоммуникаций, затрагивающие интересы Присоединяющего оператора связи, оповещать последнего об этом не менее чем за 7 (семь) календарных дней до начала работ;
5) в случае модернизации сети Присоединяемого оператора связи, заранее в срок не менее чем за 4 (четыре) месяца оповещать об этом Присоединяющего оператора связи;
6) производить присоединение к своей сети других сетей телекоммуникаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) производить отключение комплекса технических средств связи, обеспечивающего подключение сетей Сторон, в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) в случае изменения нумерации и кодов, принципов набора, в течение 30 (тридцати) календарных дней до введения изменений оповестить Присоединяющего оператора связи;
9) своевременно осуществлять оплату полученных услуг по Договору.
5. Порядок взаиморасчетов
14. Расчеты между сторонами за предоставленные регулируемые услуги по пропуску телефонного трафика производятся в соответствии с тарифами (расчетными ставками), утвержденными уполномоченным органом в сфере естественной монополии.
При отсутствии утвержденных уполномоченным органом тарифов (расчетных ставок) на регулируемые услуги по пропуску телефонного трафика, взаиморасчеты производятся по тарифам, утвержденным Присоединяющим оператором связи.
Стоимость услуг, предоставляемых по Договору, может быть оформлена в виде приложения к Договору.

9) нөмiрлеу мен кодтар, терiм қағидаттары өзгерген жағдайда, өзгерiстер енгiзілгенге дейiн 30 (отыз) күнтiзбелiк күн iшiнде Қосылатын байланыс операторын хабардар етуге;
10) Шарт бойынша алынған қызметтерге ақы төлеудi уақтылы жүзеге асыруға мiндеттi.
13. Қосылатын байланыс операторы:
1) өзінің желiсiн тек Қосылатын байланыс операторына байланыс саласындағы уәкілеттi орган берген N, N____ мемлекеттiк лицензияға (-ларға) және қолданыстағы нормативтік құқықтық кесiмдерге сәйкес телекоммуникация қызметтерiн көрсету үшiн Қосатын байланыс операторының желiсiне қосуды пайдалануға;
2) өзінің желiсiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген стандарттар мен нормаларға сәйкес құруға, жабдықтауға, оған қызмет көрсетуге және пайдалануға. Олар болмаған жағдайда, Халықаралық электр байланысы одағының - телекоммуникация секторының стандарттары мен ұсынымдарын басшылыққа алуға;
3) телекоммуникация қызметтерiн қамтамасыз етуде iркiлiс туғызуы мүмкiн Қосылатын байланыс операторының байланыс құралдарында, сондай-ақ Қосылатын байланыс операторының желiлерiне қосылған желiлерде авариялық iстен шыққан кезде, бұл туралы Қосатын байланыс операторын жедел хабардар етуге және байланысты тез арада қалпына келтiру жөнiндегi барлық шараларды қабылдауға;
4) телекоммуникация қызметтерiн қамтамасыз етуде Қосатын байланыс операторының мүдделерiн қозғайтын iркiлiс туғызуы мүмкiн Қосылатын байланыс операторының желiсiнде, сондай-ақ оған қосылған желiлерде жоспарлы жұмыстар жүргiзген кезде, бұл туралы алғашқысына жұмыстар басталғанға дейiн кемiнде 7 (жетi) күнтізбелiк күн бұрын хабарлауға;
5) Қосылатын байланыс операторының желiсiн жаңғыртқан жағдайда, бұл туралы Қосатын байланыс операторына алдын ала кемiнде 4 (төрт) ай бұрын мерзiмде хабарлауға;
6) өзiнiң желiсiне телекоммуникацияның басқа да желiлерiн қосуды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізуге;
7) Тараптардың желiлерiн қосуды қамтамасыз ететiн техникалық байланыс құралдары кешенiн ажыратуды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртiппен жүргiзуге;
8) нөмiрлеу мен кодтар, терiм қағидаттары өзгерген жағдайда, өзгерiстер енгiзiлгенге дейiн 30 (отыз) күнтiзбелiк күн iшiнде Қосатын байланыс операторын хабардар етуге;
9) Шарт бойынша алынған қызметтерге ақы төлеудi уақтылы жүзеге асыруға мiндетті.
5. Өзара есеп айырысулар тәртiбi
14. Телефон трафигiн өткiзу жөнiнде ұсынылған реттелмелi қызметтер үшiн тараптардың арасындағы есеп айырысулар табиғи монополия саласындағы уәкiлетті орган бекiткен тарифтерге (есеп айырысу ставкаларына) сәйкес жүргiзiледi.
Телефон трафигін өткiзу жөніндегi реттелмелi қызметтерге арнап уәкiлеттi орган бекiткен тарифтер (есеп айырысу ставкалары) болмаған кезде, өзара есеп айырысулар Қосатын байланыс операторы бекiткен тарифтер бойынша жүргізіледi.
Шарт бойынша ұсынылатын қызметтердiң құны Шартқа қосымша түрiнде ресiмделуi мүмкiн.

15. В случае изменения тарифов (расчетных ставок) на услуги по присоединению и пропуска телефонного трафика или единицы тарификации межсетевых телефонных соединений, Присоединяющий оператор связи письменно уведомляет Присоединяемого оператора связи за 10 (десять) календарных дней до введения новых тарифов (расчетных ставок).
16. Если Присоединяемый оператор связи не дает согласие на продолжение пользования услугами по измененным тарифам, он обязан уведомить об этом Присоединяющего оператора связи в течение 10 (десяти) календарных дней с момента получения уведомления об изменении тарифов. В таком случае Присоединяющий оператор после получения письменного уведомления или его отсутствия в течение 10 (десяти) календарных дней, вправе прекратить пропуск соответствующего телефонного трафика от (на) сети Присоединяемого оператора связи, за исключением исходящего телефонного трафика на телефоны экстренных служб.
17. В последний рабочий день отчетного периода Стороны выставляют друг другу предварительные счета-фактуры за полученные услуги по настоящему Договору, оказанные в отчетном месяце. Стороны должны обменяться предварительными счетами-фактурами не позднее 7 (седьмого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, и данными по прошедшему за отчетный период трафику.
По результатам сверки объема предоставляемых услуг, Присоединяющий оператор связи составляет акт взаиморасчетов, который подписывается в двухстороннем порядке. На основании акта в срок до 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, выставляются счета-фактуры.
В случае наличия расхождений по данным трафика, свыше 2 %, Стороны принимают все меры для определения причины расхождений и действуют по правилам, принятым Сторонами.
18. Взаиморасчеты за пропуск телефонного трафика между Сторонами производятся на основе биллинговых данных сертифицированных и поверенных средств измерений Сторон.
В случае отсутствия у какой-либо из Сторон средств измерений по учету какого-либо вида исходящего и (или) входящего телефонного трафика, взаиморасчеты Сторон производятся по биллинговым данным сертифицированных и поверенных средств измерений по учету соответствующего вида и направления телефонного трафика другой Стороны. При этом данные учета телефонного трафика передаются заинтересованной Стороне до выставления предварительных счет-фактур безвозмездно.
19. Представленные финансовые документы по оплате могут быть опротестованы Сторонами в срок не более 5 (пяти) рабочих дней с момента их официальных поступлений.

15. Телефон трафигін қосу және өткiзу жөнiндегі қызметтерге арналған тарифтер (есеп айырысу ставкалары) немесе желiаралық телефон қосылыстары тарифтелуiнiң бiрлiктерi өзгерген жағдайда, Қосатын байланыс операторы Қосылатын байланыс операторын жаңа тарифтер (есеп айырысу ставкалары) енгізiлгенге дейiн 10 (он) күнтiзбелiк күн бұрын жазбаша түрде хабардар етедi.
16. Егер Қосылатын байланыс операторы өзгерген тарифтер бойынша қызметтердi пайдалануды жалғастыруға келiсiм бермесе, ол бұл туралы Қосатын байланыс операторын тарифтердiң өзгергенi туралы хабарламаны алған сәттен бастап 10 (он) күнтiзбелiк күн iшiнде хабардар етуге мiндетті. Мұндай жағдайда, Қосатын байланыс операторы жазбаша түрде хабарлама алғаннан кейiн немесе ол болмағанда 10 (он) күнтiзбелiк күн iшiнде шұғыл қызметтердiң телефондарына шығыс телефон трафигiн қоспағанда, Қосылатын байланыс операторының желiсiнен (-не) тиiстi телефон трафигін өткiзудi тоқтатуға құқылы.
17. Есептi кезеңнiң соңғы жұмыс күнi Тараптар бiр-бiрiне есептi айда көрсетiлген осы Шарт бойынша алынған қызметтер үшiн алдын ала берілетiн шот-фактураларды ұсынады. Тараптар есептi айдан кейiнгi айдың 7 (жетi) күнiнен кешiктiрмей алдын ала берiлетiн шот-фактуралармен және есептi кезеңде өткен трафик бойынша деректермен алмасуға тиiс.
Ұсынылатын қызметтердiң көлемiн салыстыру нәтижелерi бойынша Қосатын байланыс операторы өзара есеп айырысулар актiсiн жасайды, оған екi жақты тәртiппен қол қойылады. Актiнiң негiзiнде есептi айдан кейiнгi айдың 15 (он бec) күнiне дейiнгi мерзiмде шот-фактуралар ұсынылады.
Трафиктің деректерi бойынша 2%-дан асатын алшақтықтар болған жағдайда, Тараптар алшақтықтардың себептерiн айқындауға арналған барлық шараларды қабылдайды және Тараптар қабылдаған ережелер бойынша әрекет етедi.
18. Тараптардың арасында телефон трафигiн өткiзгенi үшiн өзара есеп айырысулар Тараптардың сертификатталған және сенiм бiлдірiлген өлшеу құралдарының биллингiлiк деректерiнiң негiзiнде жүргiзіледi.
Қандай да бiр Тарапта шығыс және (немесе) кiрiс телефон трафигiнiң қандай да бiр түрiн есепке алу жөнiндегi өлшем құралдары болмаған жағдайда, Тараптардың өзара есеп айырысулары екiнші Тараптың телефон трафигiнiң тиiстi түрi мен бағытын есепке алу жөнiндегi сертификатталған және сенiм бiлдiрген өлшем құралдарының биллингiлiк деректерi бойынша жүргізіледі. Бұл ретте телефон трафигiн есепке алу деректерi мүдделi Тарапқа алдын ала берiлетін шот-фактураларды өтеусiз ұсынғанға дейiн беріледi.
19. Төлем жөнiнде ұсынылған қаржылық құжаттарға Тараптар олар ресми түрде келiп түскен сәттен бастап 5 (бec) жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмде наразылық бiлдiре алады.

20. На основании утвержденного акта взаиморасчетов, Стороны выставляют друг другу корректировочные счета-фактуры к предварительным счетам-фактурам. Итоговые суммы по корректировочным и предварительным счетам-фактурам каждой из Сторон составляют суммы задолженностей Сторон друг перед другом за отчетный период по акту взаиморасчетов. При этом в акте взаиморасчетов определяется сторона-дебитор, которая оплачивает задолженность по указанному акту в течение 15 (пятнадцати) календарных дней, следующих после даты выставления корректировочного счета-фактуры. Корректировочные счета должны быть выставлены сторонами в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента подписания акта взаиморасчетов.
21. В случае нарушения сроков составления ежемесячного финансового баланса Сторон, указанных в настоящем разделе, Присоединяющий оператор связи, в срок до 30 числа месяца, следующего за отчетным, составляет предварительный акт взаиморасчетов на основании сумм по выставленным предварительным счетам за отчетный период, в котором определяется сторона-дебитор. Предварительный акт взаиморасчетов должен согласовываться и подписываться Присоединяемым оператором связи в срок не более 5 (пяти) рабочих дней с момента получения их от Присоединяющего оператора связи. Сторона-дебитор обязуется оплатить задолженность по предварительному акту взаиморасчетов в течение 10 (десяти) календарных дней, следующих после даты подписания Сторонами предварительного акта взаиморасчетов.
22. В случае неисполнения одной из Сторон пунктов 20 и 21 настоящего Договора, другая Сторона имеет право выставить счет на оплату услуг, согласно настоящему Договору, в одностороннем порядке на основании имеющихся у первой Стороны месячных расчетов за отчетный период. Сторона-дебитор обязана оплатить выставленный счет в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения счета.
23. Стороны обязаны вести учетные документы, необходимые для подтверждения точности всех взаиморасчетов за трехлетний период.
6. Ответственность Сторон
24. Стороны, в случае просрочки оплаты за предоставленные услуги, в соответствии с Договором, выплачивают неустойку, рассчитанную исходя из 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
Началом срока начисления неустойки является 26 число месяца, следующего за расчетным периодом, если иное не оговорено дополнительным соглашением Сторон.
25. В случае нарушений условий Договора, Стороны имеют право, предоставив другой Стороне письменное уведомление за 30 (тридцать) календарных дней, принять последовательно следующие меры:

20. Бекiтiлген өзара есеп айырысулар актісінің негізiнде Тараптар бір-бiрiне алдын ала берілетін шот-фактураларға түзету шот-фактураларын бередi. Тараптардың әрқайсысының түзету және алдын ала берілетін шот-фактуралары бойынша жиынтық сомалар өзара есеп-айырысулар актiсi бойынша есептi кезең iшiндегi Тараптардың бiр-бiрiнiң алдындағы берешектерінің сомасын құрайды. Бұл ретте өзара есеп айырысулар актісінде түзету шот-фактурасы ұсынылған күннен кейiн 15 (он бec) күнтізбелiк күн iшiнде көрсетілген акт бойынша берешектi төлейтiн дебитор тарап айқындалады. Түзету шоттарын Тараптар өзара есеп айырысулар актiсiне қол қойылған сәттен бастап 5 (бec) жұмыс күнi iшiнде ұсынуға тиiс.
21. Тараптардың осы бөлiмде көрсетілген ай сайынғы қаржы теңгерiмiн жасау мерзiмi бұзылған жағдайда, Қосатын байланыс операторы есептiден кейiнгі айдың 30-күнiне дейiнгі мерзiмде дебитор тарап айқындалатын есептi кезеңге алдын ала берілетін ұсынылған шоттар бойынша сомалардың негізiнде өзара есеп айырысулардың алдын ала актiсiн жасайды. Өзара есеп айырысулардың алдын ала актiсi оларды Қосатын байланыс операторынан алған сәттен бастап 5 (бec) жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмде Қосылатын байланыс операторымен келiсiлуi және ол оған қол қоюы тиiс. Дебитор тарап есеп айырысулардың алдын ала берілетiн актісі бойынша берешектi өзара есеп айырысулардың алдын ала берілетiн актiсiне Тараптар қол қойған күннен кейiн 10 (он) күнтiзбелiк күн iшiнде төлеуге мiндеттенедi.
22. Тараптардың бiрi осы Шарттың 20 және 21-тармақтарын орындамаған жағдайда, екiншi Тараптың eceпті кезең iшiнде бiрiншi Тарапта бір айлық есеп айырысулардың негiзiнде бір жақты тәртіппен, осы Шартқа сәйкес қызметтерге ақы төлеуге шот ұсынуға құқығы бар. Дебитор тарап шотты алған күннен бастап 15 (он бec) күнтізбелік күн iшiнде ұсынылған шотты төлеуге мiндеттi.
23. Тараптар үш жылдық кезеңдегi барлық өзара есеп айырысулардың дәлдiгiн растау үшiн қажеттi есеп құжаттарын жүргiзуге мiндетті.
6. Тараптардың жауапкершiлігі
24. Ұсынылған қызметтер үшiн төлем мерзiмi өткен жағдайда, Тараптар Шартқа сәйкес мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн осы сомаларды төлеу күнi қолданылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң 1,5 есе қайта қаржыландыру ставкасын негiзге ала отырып есептелген, бiрақ негiзгі борыш сомасынан аспайтын тұрақсыздық айыбын төлейдi.
Тұрақсыздық айыбын есептеу мерзiмiнiң басталуы, егер Тараптардың қосымша келiсiмiнде өзгеше айтылмаса, есеп айырысу кезеңiнен кейiнгi айдың 26-күнi болып табылады.
25. Шарттың талаптары бұзылған жағдайда, Тараптардың екiншi Тарапқа 30 (отыз) күнтiзбелiк күн бұрын жазбаша хабарлама берiп, дәйектi түрде мынадай шаралар қабылдауға құқығы бар:

1) предупредить о возможном ограничении в предоставлении услуг, предусмотренных Договором;
2) ограничить и (или) приостановить предоставление услуг, предусмотренных Договором, в случае неустранения другой Стороной допущенных нарушений, связанных с исполнением подпункта 11) пункта 12 и подпункта 9) пункта 13 Договора более 2 (двух) месяцев;
3) расторгнуть Договор в судебном порядке.
26. За неисполнение или ненадлежащее исполнение условий Договора Стороны несут ответственность согласно законодательству Республики Казахстан.
Уплата неустойки (пени) и возмещение убытков и расходов в случае нарушения Сторонами любого из обязательств по Договору не освобождают от обязанности надлежащим образом исполнить соответствующие обязательства по Договору.
7. Форс-мажор
27. Ни одна из Сторон не несет ответственности перед другой Стороной за какой бы то ни было ущерб или убытки, прямые или косвенные, вызванные любыми повреждениями или отказами систем связи или оборудования или за перерывы в предоставлении услуг, вызванные природными катаклизмами, бедствиями, общественными беспорядками или другими причинами, не зависящими от воли сторон.
28. Если любое из таких обстоятельств непосредственно повлияет на исполнение обязательств в срок, установленный в Договоре, то этот срок продлевается на время действия соответствующего обстоятельства.
Доказательством форс-мажора будут служить официальные документы уполномоченного органа Республики Казахстан, подтверждающие возникновения форс-мажора.
29. Сторона, для которой создалась невозможность исполнения обязательств по причине возникновения форс-мажора, обязана не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента их наступления в письменной форме уведомить другую Сторону. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство, как на основание, освобождающее от ответственности по исполнению обязательства. В случае продолжения форс-мажора более 4 (четырех) месяцев Договор может быть расторгнут любой из Сторон с предварительным письменным уведомлением, направленным в адрес другой Стороны.
30. Последующее восстановление присоединения сети оператора связи производится без дополнительной оплаты, кроме восстановительных работ, необходимых для обеспечения функционирования сети.
8. Срок действия, порядок изменения и
расторжения Договора
31. Договор вступает в силу с даты включения сети Присоединяемого оператора связи в эксплуатацию на основании положительного акта тестирования на соответствие техническим параметрам и действует бессрочно, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и Договором.

1) Шартта көзделген қызметтердi ұсынуда мүмкiн болатын шектеу туралы ескертуге;
2) екiнші Тарап Шарттың 12-тармағының 11) тармақшасын және 13-тармағының 9) тармақшасын орындауға байланысты жол берiлген бұзушылықтарды жоймаған жағдайда, Шартта көзделген қызметтердi ұсынуды 2 (екі) айдан астам шектеуге және (немесе) тоқтата тұруға;
3) Шартты сот тәртiбiмен бұзуға.
26. Шарттың талаптарын орындамаған немесе тиiсiнше орындамаған жағдайда, Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
Тараптар Шарт бойынша мiндеттемелердiң кез келгенiн бұзған жағдайда, тұрақсыздық айыбын (өсiмпұлды) төлеу және залалдар мен шығыстарды өтеу Шарт бойынша тиiстi мiндеттемелердi лайықты түрде орындау мiндетiнен босатпайды.
7. Форс-мажор
27. Тараптардың бiр де бipeуi екiншi Тараптың алдында байланыс жүйелерінің немесе жабдықтардың кез келген бүлiнуiнен немесе iстен шығуынан туындаған қандай да бiр тікелей немесе жанама зиян немесе залал үшін немесе табиғи катаклизмадан, апаттан, қоғамдық тәртiпсiздiктерден немесе тараптардың еркiне тәуелсiз басқа да себептерден пайда болған қызметтердi ұсынудағы үзiлiстер үшiн жауапты болмайды.
28. Егер осындай мән-жайлардың кез келгенi Шартта белгiленген мерзiмде мiндеттемелердi орындауға тiкелей әсер етсе, онда бұл мерзiм тиiсті мән-жайдың әрекет ету уақытына ұзартылады.
Қазақстан Республикасы уәкілетті органының форс-мажордың туындауын растайтын ресми құжаттары форс-мажордың дәлелдемесi болады.
29. Форс-мажор туындау себебiнен мiндеттемелерiн орындау мүмкiн болмай қалған Тарап олар туындаған сәттен бастап 15 (он бec) жұмыс күннен кешiктiрмей екiншi Тарапты жазбаша түрде хабардар етуге мiндеттi. Хабарламау немесе уақтылы хабардар етпеу Тарапты мiндеттемелердi орындау бойынша жауапкершiлiктен босататын негiзде ретiндегi жоғарыда көрсетiлген кез келген мән-жайға сiлтеме жасау құқығынан айырады. Форс-мажор 4 (төрт) айдан астамға созылған жағдайда, Шартты Тараптардың кез келгенi екінші Тараптың атына жiберiлген алдын ала жазбаша хабарламамен бұза алады.
30. Желiнің жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге қажеттi қалпына келтiру жұмыстарын қоспағанда, байланыс операторының желiсiн қосуды кейiннен қалпына келтiру қосымша ақы төлеусiз жүргiзіледi.
8. Шарттың қолданылу мерзiмi,
оны өзгерту мен бұзу тәртібі
31. Шарт Қосылатын байланыс операторының желiсi техникалық параметрлерге сәйкестiкке тестiлеудiң оң актiсi негiзiнде пайдалануға қосылған күнiнен бастап күшiне енедi және Қазақстан Республикасының заңнамасында және Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, мерзiмi шектелмей қолданылады.

32. Договор может быть расторгнут любой из Сторон в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом все финансовые обязательства Сторон должны быть выполнены в полном объеме до даты расторжения Договора.
33. Финансовые взаимоотношения, не урегулированные до расторжения Договора, после его расторжения регулируются законодательством Республики Казахстан.
34. В случае расторжения или прекращения действия Договора (в том числе по взаимному письменному согласию Сторон, решению уполномоченного органа в области связи) положения пунктов 33 и 48 Договора сохраняют силу и в дальнейшем после его расторжения или прекращения.
35. Все изменения и дополнения к Договору должны быть оформлены в виде дополнительного соглашения к Договору, подписанного уполномоченными представителями Сторон и скрепленного печатями Сторон.
9. Уведомления и сообщения
36. Все уведомления и (или) сообщения, направляемые Сторонами друг другу по Договору, имеют силу и считаются доставленными, если они составлены в письменном виде, подписаны уполномоченными  представителями Сторон и отправлены заказным письмом или курьерской службой или доставлены нарочным по указанным в договоре адресам Сторон с отметкой об их получении.
37. Допускается направление уведомлений и (или) сообщений на факс с последующим направлением в порядке, указанном в пункте 36 Договора, если сообщение и (или) уведомление носят срочный характер (простои действия связи, профилактические работы, проведение восстановительных работ в случае возникновения аварийных ситуаций и т.д.), требующий оперативного принятия решений.
38. Датой получения сообщения и (или) уведомления будет считаться дата его отправления по факсу или дата личного вручения сообщения и (или) уведомления Стороне - адресату. Сообщение и (или) уведомление будет считаться доставленным по получению, если это не указано в сообщении и (или) уведомлении.
39. Стороны обязуются незамедлительно уведомлять друг друга об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий Договора.
10. Дополнительные условия
40. Все другие взаимоотношения, не урегулированные Договором, за исключением взаимоотношений, возникающих в связи с предоставлением в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации и иных средств, технологически связанных с присоединением сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования, регулируемых типовым договором в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях, оговариваются отдельными договорами и (или) дополнительными соглашениями между Сторонами.

32. Шартты Тараптардың кез келгенi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұза алады. Бұл ретте Тараптардың барлық қаржылық мiндеттемелерi Шарттың бұзылатын күнiне дейiн толық көлемiнде орындалуы тиiс.
33. Шарт бұзылғанға дейiн реттелмеген өзара қаржылық өзара қарым-қатынастар, ол бұзылғаннан кейiн Қазақстан Республикасының заңнамасында реттеледi.
34. Шарт бұзылған немесе оның қолданылуы тоқтатылған (оның iшiнде Тараптардың өзара жазбаша келiсiмi, байланыс саласындағы уәкiлетті органның шешiмi бойынша) жағдайда, Шарттың 33 және 48-тармақтарының ережелерi оны бұзғаннан немесе тоқтатқаннан кейiн де алдағы уақытта күшiнде болады.
35. Шартқа енгізiлетін барлық өзгерiстер мен толықтырулар Тараптардың уәкілеттi өкiлдерi қол қойған және Тараптардың мөрлерiмен бекiтiлген Шартқа қосымша келiсiм түрiнде ресiмделуге тиiс.
9. Хабарламалар мен хабарлар
36. Шарт бойынша Тараптар бiр-бiрiне жолдайтын барлық хабарламалар және (немесе) хабарлар, егер олар жазбаша түрде жасалса, Тараптардың уәкiлетті өкілдерi қол қойса және тапсырыс хатпен немесе курьерлiк қызметпен жiберiлсе немесе оларды алғандығы туралы белгiмен Тараптардың шартта көрсетiлген мекен-жайлары бойынша қолына берілсе, күшінде болады және жеткiзiлдi деп саналады.
37. Хабарламаларды және (немесе) хабарларды, егер хабар және (немесе) хабарлама жедел шешiм қабылдауды талап ететiн шұғыл сипатта болса (байланыс әрекетінiң тоқталуы, алдын алу жұмыстары, авариялық жағдайлар туындаған жағдайда қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу және т.б.), Шарттың 36-тармағында көрсетiлген тәртiппен кейiннен жолдай отырып, факс арқылы жiберуге жол берiледi.
38. Хабардың және (немесе) хабарламаның факс арқылы жiберiлген күнi немесе хабардың және (немесе) хабарламаның адресат Тарапқа жеке тапсырылған күнi оның алынған күнi болып саналады. Хабар және (немесе) хабарлама, егер бұл хабарда және (немесе) хабарламада көрсетiлмесе, алу бойынша жеткiзiлген деп саналады.
39. Тараптар бiр-бiрiн өз атауының, заңды мекен-жайының, iс жүзiнде орналасқан жерiнiң және Шарттың талаптарын орындауға қажетті өзге де деректемелерiнiң өзгергенi туралы жедел хабардар етуге мiндеттенедi.
10. Қосымша шарттар
40. Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес үлгi шартпен реттелетiн телекоммуникация желiлерiн жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желiсiне қосумен технологиялық жағынан байланысты кәбiлдiк кәрiздер мен өзге де құралдарды мүлiктiк жалдауға (жалға) немесе пайдалануға беруге байланысты туындайтын өзара қарым-қатынастарды қоспағанда, Шартпен реттелмеген барлық басқа өзара қарым-қатынастар жеке шарттарда және (немесе) Тараптар арасындағы қосымша келiсiмдерде айтылады.

41. Индивидуальные условия взаимодействия Сторон, зависящие от категории сети Присоединяемого оператора связи, устанавливаются Сторонами в приложениях к Договору.
42. При необходимости подключения дополнительных сетевых ресурсов Присоединяемого оператора связи согласно Договору, Присоединяемый оператор связи подает письменную заявку Присоединяющему оператору связи. При наличии технической возможности у Присоединяющего оператора связи и отсутствии просроченной задолженности у Присоединяемого оператора связи перед Присоединяющим оператором связи, последний выделяет запрашиваемые ресурсы в соответствии с Договором. В этом случае Стороны составляют и подписывают в двухстороннем порядке дополнительное соглашение к Договору о количестве задействованных ресурсов. При необходимости в технические условия вносятся соответствующие изменения. В случае отсутствия технической возможности выделения ресурсов Присоединяющий оператор связи письменно информирует в срок не более 10 дней об этом Присоединяемого оператора связи и выдает Присоединяемому оператору связи технические условия на расширение емкости сети.
43. В случае отсутствия у Присоединяемого оператора связи собственного источника синхросигнала, Присоединяющий оператор связи при наличии технической возможности может, по письменному запросу Присоединяемого оператора связи, на возмездной основе, произвести подключение оборудования Присоединяемого оператора связи к системе тактовой сетевой синхронизации.
44. Стороны обязуются сотрудничать в вопросах расследования, принятия мер и предупреждения несанкционированных телефонных соединений.
45. Стороны на договорной основе могут оказывать друг другу услуги по учету и обработке данных по местному, междугородному и международному трафику, и трафику с (на) сети сотовых операторов, генерируемых пользователями сетей Сторон.
46. Стороны не несут ответственности за качество всех исходящих видов телефонного трафика с сети другой Стороны.
Стороны несут ответственность перед пользователями в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Заключительные положения
47. Споры и разногласия между Сторонами, возникшие в процессе выполнения условий Договора, разрешаются Сторонами посредством переговоров.
Если путем переговоров Стороны не могут достичь взаимного согласия, то споры и разногласия рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
48. Содержание Договора, а также всех приложений и дополнительных соглашений к нему является конфиденциальной информацией и не должно раскрываться (передаваться) третьим лицам, за исключением уполномоченного органа в области связи и уполномоченного органа в сфере естественной монополии, а также случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.

41. Тараптардың Қосылатын байланыс операторы желiсiнiң санатына тәуелдi өзара iс-әрекеттерiнiң жеке шарттарын Тараптар Шартқа қосымшаларда белгiлейдi.
42. Шартқа сәйкес Қосылатын байланыс операторының қосымша желілік ресурстарын қосу қажет болған кезде, Қосылатын байланыс операторы Қосатын байланыс операторына жазбаша өтінiм бередi. Қосатын байланыс операторында техникалық мүмкiндiк болған және Қосатын байланыс операторының алдында Қосылатын байланыс операторының мерзiмi өткен берешегі болмаған кезде, алдыңғысы сұратылған ресурстарды Шартқа сәйкес бөледi. Бұл жағдайда Тараптар Шартқа iске қосылған ресурстардың саны туралы қосымша келiсiмдi екi жақты тәртіппен жасайды және оған қол қояды. Қажет болған кезде, техникалық шарттарға тиiстi өзгерiстер енгiзiледi. Ресурстарды бөлудің техникалық мүмкiндігі болмаған жағдайда, Қосатын байланыс операторы бұл туралы Қосылатын байланыс операторын 10 күннен аспайтын мерзiмде жазбаша хабардар етедi және Қосылатын байланыс операторына желiнiң сыйымдылығын кеңейтуге арналған техникалық шарттарды бередi.
43. Қосылатын байланыс операторында синхродабылдың меншiктi көзi болмаған жағдайда, Қосатын байланыс операторы техникалық мүмкiндiгі болған кезде Қосылатын байланыс операторының жазбаша сұрауы бойынша өтеулi негiзде Қосылатын байланыс операторының жабдығын тактiлi желiлiк синхрондау жүйесiне қосуды жүргiзуi мүмкiн.
44. Тараптар рұқсат етілмеген телефон қосылыстарына тергеу жүргiзу, шара қабылдау және олардың алдын алу мәселелерiнде ынтымақтасуға мiндеттенедi.
45. Тараптар шарттық негiзде бiр-бiрiне жергiлiктi, қалааралық және халықаралық трафик пен Тараптар желiлерiн пайдаланушылар генерациялайтын ұялы операторлардың желiсiнен (-не) трафик бойынша деректердi есепке алу мен өңдеу жөнiнде қызметтер көрсете алады.
46. Тараптар екiншi Тараптың желiсiнен шығатын телефон трафигiнiң барлық түрлерiнiң сапасына жауапты болмайды.
Тараптар пайдаланушылардың алдында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
11. Қорытынды ережелер
47. Тараптардың арасында Шарттың талаптарын орындау процесiнде туындаған даулар мен келiспеушiлiктердi Тараптар келiссөздер арқылы шешедi.
Егер Тараптар келiссөздер жолымен өзара келiсiмге қол жеткiзе алмаса, онда даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қаралады.
48. Шарттың, сондай-ақ оған барлық қосымшалар мен қосымша келiсiмдердiң мазмұны құпия ақпарат болып табылады және байланыс саласындағы уәкiлеттi орган мен табиғи монополия саласындағы уәкiлеттi органды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, үшiншi тұлғаларға ашылмауға (берiлмеуге) тиiс.

49. Договор составлен в двух идентичных экземплярах, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон в соответствии с законодательством о языках Республики Казахстан.
50. Все приложения к Договору являются неотъемлемой частью Договора и имеют силу, если составлены в письменном виде, подписаны  уполномоченными представителями Сторон и скреплены печатями Сторон.
12. Юридические адреса Сторон
Присоединяющий оператор               Присоединяемый оператор
связи:                                связи:
_______________________               _______________________
Республика Казахстан                  Республика Казахстан
________, г.___________               __________, г._________
ул.____________,_______               ул.____________, ______
Подписи сторон:
Присоединяющий оператор               Присоединяемый оператор
связи:                                связи:
_______________________               _______________________
"__"____________ 200_ г.              "__"____________ 200_ г.
М.П.                                  М.П.

49. Шарт Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасына сәйкес Тараптардың әрқайсысына бiр данадан әрқайсысының бiрдей заң күшi бар бiрдей екi данада жасалған.
50. Шартқа барлық қосымшалар Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады және егер жазбаша түрде жасалса, Тараптардың уәкiлетті өкiлдерi қол қойса әрi Тараптардың мөрлерiмен бекiтiлсе күшiнде болады.
12. Тараптардың заңды мекен-жайлары
Қосатын байланыс операторы:      Қосылатын байланыс операторы:
___________________________      ___________________________
Қазақстан Республикасы           Қазақстан Республикасы
_________, _________ қаласы      _________, _________ қаласы
_________ көшесі __________      _________ көшесі __________
Тараптардың қолдары:             Тараптардың қолдары:
Қосатын байланыс операторы:      Қосылатын байланыс операторы:
___________________________      ___________________________
2005 жылғы "____"__________      2005 жылғы "____"__________
М.О.                             М.О.