Об утверждении норм снабжения продовольствием, кормами, оборудованием и столово-кухонной посудой Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан на мирное время
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2005 года N 1281. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2018 года № 772
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.11.2018 № 772.
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 353.
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления Правительства РК от 11.11.2013 № 1204 (вводится в действие с 01.01.2014).
В соответствии с подпунктом 11) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" и в целях обоснованного истребования и использования продовольствия в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые нормы снабжения продовольствием, оборудованием и столово-кухонной посудой Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан на мирное время.
2. Осуществлять закуп оборудования и столово-кухонной посуды поэтапно в пределах выделенных средств из республиканского бюджета на соответствующий год.
3. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.

Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарын азық-түлiкпен, азықпен, жабдықпен және асханалық-ас үйлік ыдыспен жабдықтаудың бейбiт уақытқа арналған нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 1281 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 16 қарашадағы № 772 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 16.11.2018 № 772 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 353 бұйрығы.
Ескерту. Қаулының атауы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.11.2013 N 1204 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштерi туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 7 қаңтардағы Заңы 7-бабының 11) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында азық-түлiкті негiздi түрде талап ету және пайдалану мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлерi мен әскери құрылымдарын азық-түлiкпен, жабдықпен және асханалық-ас үйлiк ыдыспен жабдықтаудың бейбiт уақытқа арналған нормалары бекiтiлсiн.
2. Жабдықты және асханалық-ас үйлiк ыдысты сатып алу республикалық бюджеттен тиiстi жылға арналып бөлiнген қаражат шегiнде кезең-кезеңмен жүзеге асырылсын.
3. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.

3) военнообязанных призванных на воинские сборы, студентов
военных кафедр, проходящих военную подготовку, курсантов военных
учебных заведений (военных факультетов), в период прохождения сборов
(стажировки), а также военнослужащих, прибывших в эти части,
подразделения в командировку;
4) музыкальных воспитанников штатных военных оркестров, в
которых военнослужащие срочной службы обеспечиваются продовольствием
по данной норме;
5) военнослужащих срочной службы, а также призывников,
направляемых на воинские сборы для поступления в военные учебные
заведения, со дня прибытия до дня зачисления в военные учебные
заведения или отказа в приеме;
6) военнослужащих при несении вахты на маяках;
7) военнослужащих во время несения боевого дежурства;
8) военнослужащих во время участия в полевых выходах;
9) военнослужащих при несении службы в суточном наряде;
10) военнослужащих при несении службы в карауле;
11) военнослужащих при сопровождении воинских и специальных
грузов (воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к
месту приемки этих грузов или возвращении после сдачи.
Дополнительный паек к основным нормам
"Обеспечение питьевой водой"
п/п
Наименования продуктов
В день
на 1 человека
1.
Вода питьевая бутилированная (миллилитров)

3) әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, әскери даярлаудан өтетін әскери кафедралардың студенттерi, әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – жиындардан (тағылымдамадан) өту кезеңінде, сондай-ақ осы бөлiмдерге, бөлiмшелерге iссапарға келген әскери қызметшілер;
4) штаттық әскери оркестрлердiң музыкант тәрбиеленушiлерi, оларда мерзiмдi қызмет әскери қызметшілерi осы норма бойынша азық-түлiкпен қамтамасыз етiледі;
5) мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ әскери оқу орындарына түсу үшін әскери жиындарға жіберілетін әскерге шақырушылар, әскери оқу орындарына келген күннен бастап қабылданған немесе қабылдаудан бас тартқан күнге дейін жабдықталады;
6) әскери қызметшілер – маяктардағы вахтаны өткерген кезде;
7) әскери қызметшілер – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
8) әскери қызметшілер – далалық шығуларға қатысқан уақытта;
9) әскери қызметшілер – тәуліктік нарядта қызмет өткерген кезде;
10) әскери қызметшілер – қарауылда қызмет өткерген кезде;
11) әскери қызметшiлер – әскери және арнайы жүктерге (әскери эшелондарға) iлесiп жүру және оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда жабдықталады.
"Ауыз сумен қамтамасыз ету"
негiзгi нормаларына қосымша азық үлесі
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
күніне
1.
Бөтелкедегі ауыз су (миллилитр)

200
По данной норме за счет государства снабжать:
1) военнослужащих срочной службы и курсантов высших и средних
учебных заведений (военных факультетов) в праздничные дни и в дни
празднования образования соответствующих органов, учреждений и
частей, определенные в соответствии с законодательством Республики
Казахстан, и в дни принятия военной присяги;
2) военнообязанных, призванных на воинские сборы и ранее не
принимавших военную присягу, в дни принятия военной присяги.
Дополнительно выдавать за счет государства военнослужащим
Республиканской гвардии в праздничные дни и в дни празднования
образования части: печенье – 20 г, конфеты – 30 г, дрожжи
хлебопекарные прессованные – 0,3 г, масло подсолнечное – 5 г,
сахар-песок – 10 г.
Дополнительный паек к основным нормам
"При несении службы в карауле"
п/п
Наименования продуктов
г/день
на 1 человека
1.
Хлеб пшеничный из обогащенной муки 1 сорта

200
Осы норма бойынша мемлекет есебiнен:
1) мерзiмдi қызмет әскери қызметшілері мен жоғары және орта оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған мереке күндері және тиісті органдардың, мекемелер мен бөлімдердің құрылғанын мерекелеген күндері және әскери ант қабылдаған күндері;
2) әскери жиындарға шақырылған және бұрын әскери ант қабылдамаған әскери міндеттілер – әскери ант қабылдаған күндері жабдықталады.
Мемлекет есебiнен Республикалық ұланның әскери қызметшiлерiне мереке күндерi және бөлiмнiң құрылғанын мерекелеген күндерi қосымша 20 г печенье, 30 г кәмпит, 0,3 г наубайханалық тығыздалған ашытқы, 5 г күнбағыс майы, 10 г құмшекер беріледі.
"Қарауылда қызмет өткерген кездегi"
негiзгi нормаларға қосымша азық үлесі
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1.
1-сұрыпты құнарландырылған бидай ұнынан пісірілген нан

200
41.
Фрукты сушеные (изюм, курага, чернослив)
20
42.
Сок плодово-ягодный (миллилитров)
100
43.
Поливитаминный препарат, драже (декабрь-май)
1
* при невозможности их выдачи заменять согласно норм.
1. По данной норме в частях и подразделениях Пограничной службы
за счет государства снабжать:
1) военнослужащих срочной службы, за исключением получающих
продовольствие по другим нормам;
2) военнослужащих, в независимости от их ведомственной
принадлежности, отбывающих наказание на гауптвахте;

200
41.
Кептiрiлген жемiс (мейіз, өрік қағы, қара өрік)
20
42.
Жемiс-жидек шырыны (миллилитр)
100
43.
Поливитаминдi препарат, драже (желтоқсан-мамыр)
1
* оларды беру мүмкін болмаған кезде нормаға сәйкес ауыстырылады.
1. Осы норма бойынша мемлекет есебінен Шекара қызметінің бөлімдері мен бөлімшелеріндегі:
1) басқа нормалар бойынша азық-түлік алатындарды қоспағанда, мерзімді қызмет әскери қызметшілері;
2) ведомстволық тиесілігіне қарамастан, гауптвахтада жазасын өтейтін әскери қызметшілер;

3) военнообязанных призванных на воинские сборы, студентов
военных кафедр проходящих военную подготовку, курсантов военных
учебных заведений (военных факультетов) в период прохождения сборов
(стажировки), а также военнослужащих, прибывших в эти части,
подразделения в командировку;
4) музыкальных воспитанников штатных военных оркестров, в
которых военнослужащие срочной службы обеспечиваются продовольствием
по данной норме;

3) әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, әскери даярлаудан өтетін әскери кафедралардың студенттерi, әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – жиындардан (тағылымдамадан) өту кезеңінде, сондай-ақ осы бөлiмдерге, бөлiмшелерге iссапарға келген әскери қызметшілер;
4) штаттық әскери оркестрлердiң музыкант тәрбиеленушiлерi, олардағы мерзiмдi қызмет әскери қызметшілерi осы норма бойынша азық-түлiкпен қамтамасыз етiледі;

5) военнослужащих, при несении вахты на маяках;
6) военнослужащих во время несения боевого дежурства;
7) военнослужащих во время участия в полевых выходах (выходов в
море);
8) военнослужащих при несении службы в суточном наряде;
9) военнослужащих при несении службы в карауле;
10) военнослужащих при сопровождении воинских и специальных грузов при их
перевозке и в пути следования к месту приемки этих грузов или
возвращении после сдачи.

5) әскери қызметшілер – маяктарда вахтаны өткеру кезінде;
6) әскери қызметшілер – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
7) әскери қызметшілер – далалық шығуларға (теңізге шығуларға) қатысқан уақытта;
8) әскери қызметшілер – тәуліктік нарядта қызмет өткерген кезде;
9) әскери қызметшілер – қарауылда қызмет өткерген кезде;
10) әскери қызметшiлер – әскери және арнайы жүктерге (әскери эшелондарға) iлесiп жүру және оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда;

200
46.
Фрукты сушеные (изюм, курага, чернослив)
20
47.
Сок плодово-ягодный (миллилитров)
90
48.
Поливитаминный препарат, драже (декабрь-май)
1
По данной норме за счет государства снабжать:
1) инженерно-технический состав, постоянно работающих на
аэродромах, полигонах, технических и стартовых позициях, допущенных к
обслуживанию авиационной техники и обеспечению полетов, на период
подготовки и выполнения полетов;

200
46.
Кептiрiлген жемiс (мейіз, өрік қағы, қара өрік)
20
47.
Жемiс-жидек шырыны (миллилитр)
90
48.
Поливитаминдi препарат, драже (желтоқсан-мамыр)
1
Осы норма бойынша мемлекет есебiнен:
1) авиациялық техникаға қызмет көрсетуге және ұшуларды қамтамасыз етуге жіберілген әуеайлақтарда, полигондарда, техникалық және ұшыру бекіністерінде тұрақты жұмыс iстейтiн инженерлік-техникалық құрам – ұшуларды дайындау және орындау кезеңінде;

2) военнообязанных призванных на воинские сборы, курсантов
военных учебных заведений (военных факультетов) проходящих стажировку
в авиационных частях на инженерно-технических должностях в период
прохождения сборов (стажировки);
3) военнослужащих инженерно-технического состава во время
несения боевого дежурства;
4) военнослужащих инженерно-технического состава во время
участия в полевых выходах;
5) военнослужащих инженерно-технического состава при несении
службы в суточном наряде;

2) әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, авиациялық бөлiмдерде инженерлік-техникалық лауазымдарда тағылымдамадан өтетін әскери оқу орындарының (әскери факультетінің) курсанттары – жиындардан (тағылымдамадан) өту кезеңiнде;
3) инженерлiк-техникалық құрамның әскери қызметшiлерi – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
4) инженерлiк-техникалық құрамның әскери қызметшiлерi – далалық шығуларға қатысқан уақытта;
5) инженерлiк-техникалық құрамның әскери қызметшiлерi – тәуліктік нарядта қызмет өткерген кезде;

200
47.
Фрукты сушеные (изюм, курага, чернослив)
20
48.
Сок плодово-ягодный (миллилитров)
90
49.
Поливитаминный препарат, драже (декабрь-май)
1
* при невозможности их выдачи заменять согласно норм.
1. По данной норме за счет государства снабжать при прохождении
службы (осуществлении работ) на высоте 1500 метров над уровнем моря и
выше:
1) военнослужащих срочной службы, курсантов, проходящих
стажировку (практику) на пограничных заставах, комендатурах, постах,
контрольно-пропускных пунктах, в подразделениях и пунктах наведения
противовоздушной обороны, дислоцирующихся на высоте 1500 метров и
выше, а также военнослужащих, прибывших в эти части, подразделения в
командировку;
2) военнослужащих во время несения боевого дежурства;
3) военнослужащих во время участия в полевых выходах;
4) военнослужащих при несении службы в суточном наряде;
5) военнослужащих при несении службы в карауле;

200
47.
Кептiрiлген жемiс (мейіз, өрік қағы, қара өрік)
20
48.
Жемiс-жидек шырыны (миллилитр)
90
49.
Поливитаминдi препарат, драже (желтоқсан-мамыр)
1
* оларды беру мүмкін болмаған кезде нормаға сәйкес ауыстырылады.
1. Осы норма бойынша мемлекет есебiнен теңіз деңгейiнен 1500 метр және одан жоғары биіктікте қызмет өткеру (жұмыстарды жүзеге асыру) кезінде мыналар жабдықталады:
1) 1500 метр және одан жоғары биiктiкте орналасқан шекара заставаларындағы, комендатуралардағы, бекеттердегі, бақылау-өткiзу пункттерiндегі, әуе шабуылына қарсы қорғанысты бағыттау бөлiмшелерi мен пункттерiндегi мерзiмдi қызмет әскери қызметшiлерi, тағылымдамадан (тәжiрибеден) өтетін курсанттар, сондай-ақ осы бөлiмдерге, бөлiмшелерге iссапарға келген әскери қызметшiлер;
2) әскери қызметшілер – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
3) әскери қызметшілер – далалық шығуларға қатысқан уақытта;
4) әскери қызметшілер – тәуліктік нарядта қызмет өткерген кезде;
5) әскери қызметшілер – қарауылда қызмет өткерген кезде;

6) в местностях на высоте 3000 метров и выше над уровнем моря
дополнительно к данной норме за счет государства выдавать на одного
человека в сутки молоко коровье – 100 г или другие молочные продукты
в переводе на это же количество молока, сыр сычужный твердый – 30 г,
кофе натуральный – 1 г, джем плодово-ягодный – 25 г.
Норма 7
"Паек для Аэромобильных войск"
п/п
Наименования продуктов
г/день
на 1 человека
1
2
3
1.
Хлеб пшеничный из муки 2 сорта

6) осы нормаға қосымша мемлекет есебiнен теңiз деңгейiнен 3000 метр және одан жоғары биiктіктегі жергілікті жерлерде бiр адамға тәулiгiне 100 г сиыр сүтi немесе сүттiң осы мөлшерiне ауыстырылған сүт өнiмдерi, 30 г мәйектi қатты ірімшiк, 1 г табиғи кофе, 25 г жемiс-жидек джемi беріледі.
7-норма
"Аэроұтқыр әскерлерiне арналған азық үлесі"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1
2
3
1.
2-сұрыпты бидай ұнынан пісірілген нан

1) военнослужащих срочной службы;
2) военнообязанных призванных на воинские сборы, студентов
военных кафедр проходящих военную подготовку, курсантов военных
учебных заведений (военных факультетов), в период прохождения сборов
(стажировки), воинская служба которых связана с совершением прыжков с
парашютом, снабжать в дни совершения прыжков;
3) военнослужащих во время несения боевого дежурства;
4) военнослужащих во время участия в полевых выходах (выходах в
море);

1) мерзімді қызмет әскери қызметшілері;
2) әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, әскери даярлаудан өтетін әскери кафедралардың студенттерi, әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – жиындардан (тағылымдамадан) өту кезеңінде, әскери қызметi парашютпен секiрумен байланысты секiру жасаған күндерi жабдықталады;
3) әскери қызметшілер – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
4) әскери қызметшілер – далалық шығуларға (теңізге шығуларға) қатысқан уақытта;

1) военнослужащих летного состава, входящих в штатные расчеты
экипажей летательных аппаратов, в том числе дублеров;
2) военнослужащих летного состава, не входящих в штатные
расчеты экипажей летательных аппаратов, но совершающих полеты по
планам боевой и учебной подготовки боевого дежурства и испытаний
авиационной техники и имущества в воздухе, которым определена норма
налета часов не менее нормы, установленной для штатных экипажей
соответствующих типов летательных аппаратов.
Военнослужащих, указанных в настоящем подпункте, имеющих норму
налета часов меньше нормы, установленной для штатных экипажей
соответствующих типов летательных аппаратов, обеспечивать по данной
норме;
3) курсантов военных учебных заведений, готовящих летчиков и
штурманов – со дня начала практических полетов в соответствии с
учебными планами до дня их выпуска (в том числе в период прохождения
летной практики и стажировки в других воинских частях);
4) переменный летный состав в период прохождения переподготовки
и переучивания в авиационных частях (подразделениях), военных учебных
заведениях, на курсах и в центрах;
5) слушателей (магистрантов) военных академий (университетов)
из числа летного состава в период прохождения летной практики и
стажировки со дня начала и до дня окончания полетов;
6) военнослужащих бортовых переводчиков, бортпроводников,
входящих в штатные расчеты экипажей летательных аппаратов –
постоянно, а не входящих в штатные расчеты экипажей – в дни полетов;
7) военнослужащих, не относящихся к летному составу, но
участвующих в полетах на летательных аппаратах по планам боевой и
учебной подготовки и в испытаниях авиационной техники и имущества в
воздухе (летчики-методисты, инженеры и техники авиационных частей
научно-испытательных и научно-исследовательских учреждений
(полигонов), центров боевого применения и переучивания летного
состава и другие военные специалисты, не входящие в штатный расчет
экипажей испытательных аппаратов, но участвующие в полетах в качестве
бортовых инженеров (техников), инструкторов, испытателей или
исследователей, инструкторы, инструкторы-парашютисты-испытатели
катапультных установок, инструкторы-испытатели парашютов, в том числе
инструкторы и тренеры парашютных звеньев воздушно-десантных войск),
личный состав летающей лаборатории операционно-реанимационных
самолетов-лабораторий, старших офицеров (по воздушным пунктам
управления) и курсантов авиационных школ по подготовке воздушных
стрелков-радистов и воздушных стрелков - в дни полетов (совершения
прыжков с парашютом), а также первых руководителей государственных
органов и их заместителей, участвующих в полетах по планам служебной
деятельности;

1) ұшу аппараттары экипаждарының штаттық есептоптарына кiретiн ұшқыштар құрамының әскери қызметшiлерi, оның iшiнде дублерлар;
2) ұшу аппараттары экипаждарының штаттық есептоптарына кiрмейтiн, бiрақ жауынгерлiк кезекшiлiктi жауынгерлiк және оқу-жаттығу даярлығы жоспары бойынша ұшуларды және авиациялық техника мен мүлiктi әуеде сынауды орындайтын, оларға ұшу аппараттарының типтерiне сәйкес ұшу сағатының нормасы штаттық экипаждар үшiн белгiленген нормадан кем емес айқындалған ұшқыштар құрамының әскери қызметшiлерi.
Осы норма бойынша ұшу аппараттары тиiстi типтерінің штаттық экипаждары үшiн белгіленген нормадан аз ұшу сағаттарының нормалары бар осы тармақшада көрсетілген әскери қызметшілер қамтамасыз етіледі;
3) ұшқыштар мен штурмандарды даярлайтын әскери оқу орындарының курсанттары – оқу жоспарларына сәйкес практикалық ұшулар басталған күннен бастап олар бiтiрiп шыққан күнге дейiн (оның iшiнде ұшу тәжiрибелерiнен өткен және басқа да әскери бөлiмдерде тағылымдамадан өткен кезеңде);
4) ауыспалы ұшқыштар құрамы – авиациялық бөлiмдерде (бөлiмшелерде), әскери оқу орындарында, курстарда және орталықтарда қайта даярлаудан және қайта оқытудан өткен кезеңде;
5) ұшқыштар құрамы қатарынан әскери академиялардың (университеттердің) тыңдаушылары (магистрантары) – ұшу тәжiрибесi мен тағылымдамадан өту кезеңiнде ұшулар басталған күннен бастап және аяқталған күнге дейiн;
6) борттық аудармашы, борттық жолсерiктер, ұшу аппараттары экипажының штаттық есептоптарына кiретiн әскери қызметшiлер – ұдайы, ал экипаждың штаттық есептоптарына кiрмейтiндер – ұшу күндерi;
7) ұшқыштар құрамына жатпайтын, бiрақ ұшу аппараттарының жауынгерлiк және оқу-жаттығу даярлығы жоспарлары бойынша ұшуларға және авиациялық техника мен мүлiктi әуеде сынауға қатысатын әскери қызметшілер (ғылыми-сынау және ғылыми-зерттеу мекемелерi (полигондары) авиация бөлiмдерiнiң, сынау аппараттары экипаждарының штаттық есептоптарына кiрмейтiн, бiрақ ұшуларға қатысатын борттық инженерлер (техниктер), нұсқаушылар, сынаушылар немесе катапульттеу құрылғыларының зерттеушілері, нұсқаушылары, нұсқаушы-парашютші-сынаушылары, парашюттердің нұсқаушы-сынаушылары, оның ішінде әуе-десанттық әскерлері парашют буындарының нұсқаушылары мен жаттықтырушылары ретінде ұшуларға қатысатын ұшқыштар құрамын жауынгерлiк қолдану және қайта даярлау орталықтарының ұшқыш-әдіскерлері, инженерлері мен техниктері) операциялық-реанимациялық ұшақ-зертханалар ұшатын зертханаларының жеке құрамы, аға офицерлерi (әуедегі басқару пунктi жөніндегі) және әуе атқыш-радистерi және әуе атқыштарын даярлау жөнiндегi авиация мектептерiнiң курсанттары – ұшу (парашютпен секiру) күндерi, сондай-ақ қызметтік іс-қимыл жоспарлары бойынша ұшуларға қатысатын мемлекеттік органдардың бірінші басшылары мен олардың орынбасарларын;

200
48.
Фрукты сушеные (изюм, курага, чернослив)
20
49.
Сок плодово-ягодный (миллилитров)
90
50.
Поливитаминный препарат, драже (декабрь-май)
1
По данной норме за счет государства снабжать (за исключением
лиц, получающих продовольствие по другим нормам):
1) военнослужащих, проходящих службу на надводных кораблях и
судах обеспечения;
2) военнослужащих, надводных кораблей и судов обеспечения в
случае осуществления мероприятий при штормовой готовности в местах
базирования, во время выходов в море и нахождении в иностранных
портах, связанных с визитами в эти порты.
Военнослужащие на надводных кораблях и судах обеспечения в
период плавания (походов) за пределами территориальных вод Республики
Казахстан (в портах иностранных государств) со дня выхода из базы,
порта Республики Казахстан, участвующий в экспедициях по переводу
надводных кораблей и судов обеспечения внешними морскими путями из
одного морского бассейна в другой, в период нахождения в пути
дополнительно выдавать экстракта плодово-ягодного – 3 г и молока
концентрированного (или сгущенного) – 30 г;
3) военнослужащих, капитанов-наставников, механиков-наставников
и лоцманов групп судов обеспечения не входящих в штатные экипажи,
военнообязанных призванных на воинские сборы, студентов военных
кафедр проходящих военную подготовку, курсантов военных учебных
заведений (военные факультетов), со дня явки на корабль, судно;
4) военнослужащих морской пехоты и экипажей бронетанковой
техники, оборудованной специальными плавучими средствами в дни
выходов в море.
Дни и количество личного состава, выходящего в море,
объявляются приказом командира воинской части;
5) военнослужащих морских частей во время выполнения
гидрографических работ в море;
6) лиц, терпящих бедствие на море и принятых на борт корабля
(судна), экипаж которого обеспечивается продовольствием по данной
норме, до доставки в порт или на базу;
7) военнослужащих во время несения боевого дежурства;
8) военнослужащих при несении службы в суточном наряде;
9) военнослужащих при несении службы в карауле;
10) военнослужащих при сопровождении воинских и специальных
грузов (воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к
месту приемки этих грузов или возвращении после сдачи;

200
48.
Кептiрiлген жемiс (мейіз, өрік қағы, қара өрік)
20
49.
Жемiс-жидек шырыны (миллилитр)
90
50.
Поливитаминдi препарат, драже (желтоқсан-мамыр)
1
Осы норма бойынша мемлекет есебiнен (басқа нормалар бойынша азық-түлiк алатын адамдардан басқа):
1) суүстi корабльдері мен қамтамасыз ету кемелерiнде қызмет өткеретін әскери қызметшілер;
2) суүсті корабльдері мен қамтамасыз ету кемелеріндегі әскери қызметшілер – орналасу орындарында дауылға әзірлік кезіндегі іс-шараларды жүзеге асырған жағдайда, теңізге шыққан және шетел айлақтарына баруға байланысты осы айлақтарда болған уақытта.
Суүсті корабльдері мен қамтамасыз ету кемелеріндегі әскери қызметшілер Қазақстан Республикасының аумақтық суларынан тыс жерде жүзген (шыққан) кезеңде (шетел мемлекеттерінің айлақтарында), Қазақстан Республикасының базасынан, айлағынан шыққан күннен бастап, суүсті корабльдері мен қамтамасыз ету кемелерін сыртқы теңіз жолдарымен бір бассейннен басқасына ауыстыру жөніндегі экспедицияларға қатысатын жеке құрам жол жүруде болған кезеңде қосымша 3 г жеміс-жидек сығындысы мен 30 г қоюландырылған (немесе қаймағы алынбаған) сүт беріледі;
3) штаттық экипаждарға кiрмейтiн қамтамасыз ету кемелері топтарының әскери қызметшілері, капитан-тәлімгерлері, механик-тәлімгерлері мен лоцмандары, әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, әскери даярлаудан өтетін әскери кафедралардың студенттерi, әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – кемеге келген күннен бастап;
4) арнайы жүзу құралдарымен жабдықталған теңіз жаяу әскерлері мен броньды танк техникасы экипаждарының әскери қызметшілері – теңізге шыққан күндері.
Теңізге шығатын күндер мен жеке құрамның саны әскери бөлім командирінің бұйрығымен жарияланады;
5) теңіз бөлімдерінің әскери қызметшілері – теңізде гидрографиялық жұмыстарды орындау уақытында;
6) теңізде апатқа ұшыраған немесе корабль (кеме) бортына алынған адамдар – экипаж осы норма бойынша айлаққа немесе базаға жеткізілгенге дейін азық-түлікпен қамтамасыз етіледі;
7) әскери қызметшілер – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
8) әскери қызметшілер – тәуліктік нарядты өткерген уақытта;
9) әскери қызметшілер – қарауылдағы қызметті өткерген кезде;
10) әскери қызметшiлер – әскери және арнайы жүктерге (әскери эшелондарға) iлесiп жүру және оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда жабдықталады;

11) военнослужащих водолазов, совершающих водолазные спуски под
воду, принимающих участие в работах, связанных с личным пребыванием в
компрессорной камере (водолазной барокамере) под давлением,
дополнительно выдавать мясо говядины первой категории – 130 г, сыр
сычужный – 15 г, масло коровье, доля животного жира не менее 72,5 % –
30 г, молоко концентрированное (или сгущенное) – 40 г;
12) военнослужащим, водолазам-глубоководникам ежедневно
выдавать сахар-песок – 30 г, печенья – 70 г, фруктов свежих или соков
плодовых и ягодных – 150 г, экстракта плодово-ягодного – 2 г и 1
яйцо.
Норма 14
"Общий лечебный паек"
№ п/п
Наименования продуктов
г/день
на 1 человека
1
2
3
1.
Хлеб пшеничный из муки 2 сорта

11) суасты сүңгулерін жасайтын, қысымды компрессорлық камерада (сүңгуiр барокамерада) дербес болуына байланысты жұмыстарға қатысатын әскери қызметші сүңгуiрлерге қосымша 130 г бiрiншi санатты сиыр еті, 15 г мәйектi ірімшiк, 30 г сары май, жануар майының үлесі кемінде 72,5 %, 40 г қоюландырылған (немесе қаймағы алынбаған) сүт беріледі;
12) тереңге сүңгитiн әскери қызметші сүнгуiрлерге күн сайын 30 г құмшекер, 70 г печенье, 150 г жаңа пiскен жемiстер немесе жемiс және жидек шырыны, 2 г жемiс-жидек сығындысы және 1 жұмыртқа беріледі.
14-норма
"Жалпы емдiк азық үлесі"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1
2
3
1.
2-сұрыпты бидай ұнынан пісірілген нан

1. По данной норме за счет государства снабжать больных,
находящихся на излечении или обследовании в военно-медицинских и
медицинских учреждениях (военные госпитали, лазареты, клиники,
стационарные и другие изоляторы), военнослужащих летного состава,
находящихся на медицинском обследовании в отделениях врачебной
экспертизы летного состава.
2. Дополнительно к данной норме за счет государства выдавать
больным, находящимся на излечении и на обследовании в военных
госпиталях и лазаретах на одного человека в сутки: мясо свежее – 45
г, колбаса и копчености – 25 г, молоко коровье – 200 г, сыр – 20 г,
творог – 50 г, консервы овощные закусочные – 15 г и компот
консервированный – 50 г.
3. Детям грудного возраста, находящимся на излечении в
военно-медицинских учреждениях и содержащимся на искусственном
кормлении, разрешается взамен лечебного пайка выдавать: молоко
коровье – 1500 г, масло коровье – 50 г, рис – 20 г, сахар-песок – 100
г и фрукты сушенные – 20 г на одного ребенка в сутки.
4. Матерей, находящихся в военно-медицинских учреждениях на
стационарном положении при больных детях, снабжать питанием по
лечебному пайку бесплатно только в случаях, когда мать кормит ребенка
собственным грудным молоком.
5. Военнослужащие, находящиеся на излечении в гражданских
лечебных учреждениях, снабжаются питанием по действующим нормам
данного лечебного учреждения бесплатно наравне со всеми больными.

1. Осы норма бойынша мемлекет есебiнен әскери-медициналық және медициналық мекемелерде (әскери госпитальдарда, лазареттерде, емханаларда, стационарлық және басқа да изоляторларда) емделуде немесе тексерiлуде болатын науқастанғандар, ұшқыштар құрамын дәрiгерлiк сараптау бөлiмшелерiнде медициналық тексерiлуде болатын ұшқыштар құрамының әскери қызметшiлерi жабдықталады.
2. Осы нормаға қосымша мемлекет есебiнен әскери госпитальдар мен лазареттерде емделуде және тексерілуде болатын науқастанғандарға – тәулiгiне бiр адамға 45 г жас ет, 25 г шұжық және ысталған тағамдар, 200 г сиыр сүті, 20 г ірімшiк, 50 г сүзбе, 15 г көкөнiс консервілерi және 50 г консервіленген компот беріледі.
3. Әскери-медициналық мекемелерде емделуде болатын және жасанды тамақтандырылатын нәрестелерге емдiк үлес орнына тәулiгiне бір нәрестеге 1500 г сиыр сүтi, 50 г сары май, 20 г күрiш, 100 г құмшекер және 20 г кептiрілген жемiс беруге рұқсат етіледi.
4. Әскери-медициналық мекемелерде науқастанған балалар жанында стационарлық жағдайда болатын аналар, егер нәрестені тек өз сүтiмен тамақтандырған жағдайларда емдік үлес бойынша тағаммен тегін жабдықталады.
5. Азаматтық емдеу мекемелерiнде емделуде болатын әскери қызметшілер осы емдеу мекемесi қолданып жүрген нормалар бойынша барлық науқастанғандармен тең тағаммен тегін жабдықталады.

6. Передача продуктов или денег гражданским лечебным
учреждениям на питание находящихся в них на излечении военнослужащим
запрещается.
7. Замену продуктов по нормам лечебного пайка производить в
соответствии с назначенными больным диетами по нормам замены.
8. Для больных по назначению врача и медицинским показаниям к
энтаральному питанию, данную норму заменять стандартными,
полуэлементными или модульными смесями, либо смесями направленного
действия. Выбор вида смеси и длительность питания ею осуществляется в
соответствии с медицинскими показаниями. Объем смеси на одного
больного не должен превышать 2000 миллилитров в сутки при условии
содержания в данном объеме 2000 ккал энергии и белка – 70 г.
Норма 15
"Лечебный паек для ожоговых больных"
№ п/п
Наименования продуктов
г/день
на 1 человека
1
2
3
1.
Хлеб пшеничный из муки 2 сорта

6. Азаматтық емдеу мекемелерiнде емделуде болатын әскери қызметшiлерді тамақтандыруға азық-түлiк немесе ақша беруге тыйым салынады.
7. Емдiк үлес нормалары бойынша азық-түлiктi ауыстыру науқастанғандарға тағайындалған ауыстыру нормалары бойынша ем-дәмдерге сәйкес жүргiзіледі.
8. Науқастанғандарға дәрігердің тағайындауы және энтеральдық тамақтандыруға медициналық көрсеткіштер бойынша науқастанғандар үшін осы норма стандартты, жартылай элементті және модульдік қоспалармен немесе мақсатты бағытталған әсер ететін қоспаларымен ауыстырылады. Қоспа түрін таңдау және онымен тамақтандыру ұзақтығы медициналық көрсеткіштерге сәйкес жүзеге асырылады. Бір науқастанғанға арналған қоспа мөлшері осы мөлшерде 2000 ккал қуат және 70 г белок болған жағдайда тәулігіне 2000 миллилитрден аспауға тиіс.
15-норма
"Күйiк шалған науқастанғандарға арналған емдiк азық үлесі"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1
2
3
1.
2-сұрыпты бидай ұнынан пісірілген нан

Чай черный высшего сорта (пакетированный 1,5 г)
4,5
8.
Сахар (пакетированный по 10 г)
80
1. По данной норме за счет государства снабжать, когда не
представляется возможным готовить горячую пищу из продуктов основных
пайков:
1) военнослужащих в пути следования, в полевых условиях, на
учениях, маневрах, полигонах, подразделениях, расположенных отдельно
от своей воинской части, в районах стихийных бедствий и катастроф, в
условиях чрезвычайного положения, при вооруженных конфликтах, в
миротворческих операциях;
2) военнослужащих, назначенных в состав караулов (команд), для
охраны, обороны и сопровождения воинских и специальных грузов
(воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к месту
приемки этих грузов в возвращении после их сдачи;
3) военнослужащих срочной службы и курсантов военных учебных
заведении (военный факультет) в пути следования их в отпуска,
командировки, к новому месту службы, уволенных в запас до места
жительства;
4) граждан, призванных на срочную действительную военную
службу, военнообязанных и проходящих военную подготовку студентов,
призванных на сборы (стажировку), со дня издания приказа
соответствующего начальника об убытии из местного органа военного
управления к месту прохождения воинской службы, сборов (стажировки);
5) военнослужащих срочной службы, а также призывников,
направляемых на воинские сборы для поступления в военные учебные
заведения, со дня отправки до дня зачисления и в случае отказа в
приеме, в период, необходимый для проезда от военного учебного
заведения до постоянного места жительства.

Жоғары сұрыпты қара шай (1,5 г пакеттелген)
4,5
8.
Қант (10 г пакеттелген)
80
1. Осы норма бойынша мемлекет есебінен негiзгi азық-түлік үлестерінен ыстық тағам әзiрлеу мүмкiн болмағанда мыналар жабдықталады:
1) әскери қызметшілер – жол жүруде, далалық жағдайларда, оқу-жаттығуларда, маневр жасауда, полигондарда, өз әскери бөлімінен жеке орналасқан бөлімшелерде, зілзалалар және апаттар аудандарында, төтенше жағдайларда, қарулы жанжалдарда, бітімгершілік операцияларында;
2) қарауылдар (командалар) құрамына тағайындалған әскери қызметшiлер, оның iшiнде әскери және арнайы жүктерді (әскери эшелондарды) күзету, қорғау және оларға iлесiп жүру үшін оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда;
3) мерзімді қызмет әскери қызметшілері мен әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – олар демалысқа, іссапарға, жаңа қызмет орнына, запасқа шығарылғандар – тұрғылықты жеріне дейін жол жүргенде;
4) міндетті әскери қызметке шақырылған азаматтар, жиынға (тағылымдамаға) шақырылған әскери міндеттілер мен әскери даярлықтан өтетін студенттер – жергілікті әскери басқару органынан әскери қызмет өткеру, жиындардан (тағылымдамадан) өту жеріне бару туралы тиісті бастықтың бұйрығы шыққан күннен бастап;
5) әскери оқу орындарына түсу үшін әскери жиындарға жіберілетін мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ әскерге шақырылушылар – оқуға қабылданғанға дейін және қабылдаудан бас тартқан жағдайда әскери оқу орнынан тұрғылықты жеріне жеткенге дейін жол жүру үшін қажетті кезеңде.

2. Непрерывное питание по данному рациону не должно превышать
семи суток.
3. Дополнительно для мелких команд в случаях отрыва от мест
постоянной дислокации на срок свыше трех суток, при ведении боевых
действии и приравненных к ним (проведение пограничных операций,
поисков, привлечение сил на усиление охраны государственной границы
на угрожаемом направлении, несение боевого дежурства) комплектуется
разогревателем портативным – 1 комплект, вскрывателем консервов и
упаковки – 1 штука, спичками водоветроустойчивыми – 6 штук,
салфетками бумажными – 3 штуки, средствами для обеззараживания воды –
6 штук, ложками пластмассовыми – 3 штуки.
Норма 20
"Индивидуальный рацион питания для Аэромобильных войск"
№ п/п
Наименования продуктов
г/день на 1 человека
1.

2. Осы рацион бойынша үзбей тамақтандыру жеті тәуліктен аспауға тиіс.
3. Жауынгерлiк және оларға теңестірілген іс-қимылдарды жүргізу (шекаралық операцияларын, iздестiруді жүргiзу, қауіпті бағыттарда Мемлекеттiк шекараның күзетiн күшейтуге күштердi тарту, жауынгерлiк кезекшілікті атқару) кезінде мерзімі үш тәулiктен асатын тұрақты орналасқан жерiнен кеткен жағдайларда шағын командалар үшін қосымша 1 жиынтық портативті қыздырғышпен, 1 дана консервіні және қорапты ашқышпен, 6 дана желге, суға төзімді сіріңкемен, 3 дана қағаз майлықпен, 6 дана суды зарарсыздандыруға арналған құралдармен, 3 дана пластмассадан жасалған қасықпен жабдықталады.
20-норма
"Аэроұтқыр әскерлеріне арналған жеке тамақтандыру рационы"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1.

1. По данной норме за счет государства снабжать, когда не
представляется возможным готовить горячую пищу из продуктов основных
пайков:
1) военнослужащих снабжающихся по норме 7, в пути следования, в
полевых условиях, на учениях, маневрах, полигонах, подразделениях,
расположенных отдельно от своей воинской части, в районах стихийных
бедствий и катастроф, в условиях чрезвычайного положения, при
вооруженных конфликтах, в миротворческих операциях;
2) военнослужащих срочной службы аэромобильных войск, частей
специального назначения и десантных подразделений в пути следования;
3) военнослужащих имеющих право на бесплатное обеспечение
питанием по норме 6, курсантов, проходящих стажировку (практику) на
пограничных заставах, комендатурах, постах, контрольно-пропускных
пунктах, воинских частях и подразделениях дислоцирующихся на высоте
1500 метров и выше, а также военнослужащих, прибывших в эти части,
подразделения в командировку, когда не представляется возможным
готовить горячую пищу из продуктов основных пайков.
2. Непрерывное питание по данному рациону не должно превышать
семь суток.

1. Осы норма бойынша мемлекет есебінен негiзгi азық-түлік үлесінен ыстық тағам әзiрлеу мүмкiн болмағанда мыналар жабдықталады:
1) 7-норма бойынша жабдықталатын әскери қызметшілер – жол жүруде, далалық жағдайларда, оқу-жаттығуларда, маневр жасауда, полигондарда, өз әскери бөлімінен жеке орналасқан бөлімшелерде, зілзала және апаттар аудандарында, төтенше жағдайларда, қарулы жанжалдарда, бітімгершілік операцияларында;
2) аэроұтқыр әскерлерінің, арнайы мақсаттағы бөлімдерінің және десанттық бөлімшелердің мерзімді қызмет әскери қызметшілері – жол жүруде;
3) 6-норма бойынша тегін тамақтанумен қамтамасыз етілуге құқығы бар әскери қызметшілер, шекара заставаларында, комендатураларда, бекеттерде, бақылау-өткізу пункттерінде, 1500 метр және одан да жоғары биіктікте орналасқан әскери бөлімдер мен бөлімшелерде тағылымдамадан (тәжірибеден) өтетін курсанттар, сондай-ақ осы бөлімдерге, бөлімшелерге іссапарға келген әскери қызметшілер – негізгі үлестен ыстық тағам дайындау мүмкін болмағанда.
2. Осы рацион бойынша үзбей тамақтандыру жеті тәуліктен аспауға тиіс.

1. Бортовыми пайками за счет государства снабжать личный состав
экипажей самолетов и вертолетов.
2. Бортовые пайки в полете выдают личному составу экипажей
самолетов: каждому члену экипажа самолета при беспосадочных полетах
продолжительностью свыше четырех часов – один паек, свыше восьми
часов – два пайка, свыше двенадцати часов – три пайка и так далее.
3. При беспрерывных полетах продолжительностью 4-5 часов
каждому члену экипажа самолета (вертолета) выдается один бортовой
паек, экипаж в этом случае с довольствия в столовой не снимается.

1. Борттық үлеспен мемлекет есебiнен ұшақтар мен тiкұшақтар экипаждарының жеке құрамы жабдықталады.
2. Ұшуда борттық үлес ұшақтар экипаждарының жеке құрамына беріледi: ұшақтар экипажының әрбір мүшесiне – ұзақтығы төрт сағаттан асатын қонусыз ұшуларда – бiр азық үлесі, сегіз сағаттан асатын – екi азық үлесi, он екі сағаттан асатын – үш азық үлесi және сол сияқты.
3. Ұзақтығы 4-5 сағат үздіксіз ұшу кезiнде ұшақ (тiкұшақ) экипажының әрбір мүшесiне бiр борттық азық үлесi берiледi, экипаж бұл жағдайда асханалық азық үлесiнен алынбайды.

4. При полетах (для вертолетов в отрыве от мест постоянной
дислокации) продолжительностью свыше восьми часов на личный состав
экипажей, получивший бортовые пайки, продукты по нормам основного
летного пайка на очередные приемы пищи, совпадающие по времени с
полетом, в столовую не выписываются и пища не готовится.
5. Каждый член экипажа снабжается бортовыми пайками исходя из
расчета первого приема пищи в полете через 4-5 часов после
предыдущего приема пищи. Если экипаж принял пищу за два часа до
начала полета, первый паек может быть израсходован через 2-3 часа
после начала полета.
Норма 23
"Бортовой рацион питания для экипажей кораблей и катеров"
№ п/п
Наименования продуктов
г/день
на 1 человека
1.

4. Ұзақтығы сегiз сағаттан асатын ұшу кезiнде (тұрақты орналасу орындарынан шалғайдағы тiкұшақтар үшiн) борттық азық үлесiн алған экипаждың жеке құрамына ұшу уақыттары тура келгенде негiзгi ұшқыш үлесiнiң нормалары бойынша кезектi ас қабылдауға азық-түлiк алғандарға асханаға қағаз берілмейді және тағам дайындалмайды.
5. Экипаждың әрбір мүшесi ұшу кезінде алдынғы ас қабылдаудан кейін 4-5 сағат өткен соң бірінші ас қабылдау есебіне сүйене отырып, борттық азық үлесімен жабдықталады. Егер экипаж ұшу алдында екi сағат бұрын ас қабылдаса, бiрiншi азық үлесi ұшу басталғаннан кейiн 2-3 сағаттан соң жұмсалуы мүмкiн.
23-норма
"Корабльдер мен катерлердiң экипаждарына
арналған борттық тамақтандыру рационы"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1.

100
6.
Масло коровье, доля животного жира не менее 72,5 %
40
7.
Сахар-песок
60
8.
Чай черный высшего сорта
1
По данной норме обеспечиваются лица, сопровождаемые в
специально оборудованные помещения, а также освобожденные из-под
стражи, следующие к месту жительства или работы.
Освобожденных из-под стражи разрешается взамен пайка
обеспечивать деньгами на путь следования в размере стоимости
продуктов, входящих в состав пайка.
При следовании к месту жительства освобожденных женщин с детьми
паек выдается и на детей в виде набора продуктов по письменному
назначению врача, исходя из стоимости продуктов, входящих в норму
довольствия детей.
Норма 26
кормления штатных животных воинских частей и учреждений "Для
кормления штатных животных воинских частей и учреждений"
Виды животных
Количество на одного животного в сутки, г.
овес
сено
соль
Верховые и вьючные лошади

100
6.
Сары май, жануар майының үлесі кемінде 72,5 %
40
7.
Құмшекер
60
8.
Жоғары сұрыпты қара шай
1
Осы норма бойынша арнайы жабдықталған үй-жайларға дейін ілесіп жүретін, сондай-ақ қамаудан босатылған, тұрғылықты жеріне немесе жұмыс орнына баратын адамдар қамтамасыз етiледi.
Қамаудан босатылғандарды азық үлесi орнына азық үлесі құрамына кiретiн азық-түлiк құнының мөлшерiнде жол жүруде ақшамен қамтамасыз етуге рұқсат етіледi.
Қамаудан босатылған балалы әйелдерге және балаларға азық үлесі тұрғылықты жеріне барған кезде дәрiгердiң жазбаша тағайындауы бойынша балалардың үлес нормасына кiретiн азық-түлiк құнына сүйене отырып беріледi.
26-норма
"Әскери бөлiмдер мен мекемелердiң штаттық жануарларын
азықтандыруға арналған" әскери бөлiмдер мен мекемелердiң
штаттық жануарларын азықтандыру
Жануарлар түрлерi
Бір тәулiкте бiр жануарға арналған мөлшер, г
сұлы
шөп
тұз
Мiнетін және жүк арту аттары

1) при содержании в пунктах приема лошадей, полученных от
поставщиков, и при перевозках их наземным и водным транспортом: сено
– 13 кг, солому – 1,5 кг, а в период с 1 октября по 1 апреля при
перевозках на расстояние свыше 1000 км – сена – 15 кг, соломы – 1,5
кг;
2) для штатных лошадей конноспортивных команд: сена – 6 кг,
овса – 5 кг, отрубей пшеничных – 1 кг, кукурузы дробленой – 1 кг,
муки травяной – 1 кг, мелассы-патоки – 0,5 кг, льняного семени – 0,05
кг, подкормки витаминно-минеральной – 0,5 кг, соли – 0,05 кг.
3. Дополнительно к данным нормам выдавать на одну лошадь в
сутки:
1) в осенне-зимний период корнеплодов (свекла, морковь) – 1 кг;
2) для штатных лошадей конноспортивных команд в период
подготовки и проведения – 0,5 кг подкормки витаминно-минеральной;
3) для лошадей, поступивших от поставщиков в воинские части на
восполнение не комплекта, в течение первых трех месяцев пребывания в
войсках – 1 кг сена;
4) для больных лошадей в период пребывания в
лечебно-ветеринарных учреждениях – 3 кг корнеплодов и 1 кг отрубей;
5) для обозных лошадей при работах на лесозаготовках с 1
октября по 1 апреля – 1 кг овса;
6) в местностях на высоте 1000 м и выше над уровнем моря – 1,5
кг овса;
7) прикусочным лошадям – 1,5 кг сена.
Увеличение индивидуальных фуражных норм для отдельных лошадей
производится за счет уменьшения некоторым лошадям суточной дачи в
пределах общего количества фуража, причитающегося части в сутки по
установленным нормам.
При установлении индивидуальной фуражной нормы принимается во
внимание рост, живой вес, рабочая нагрузка, упитанность и темперамент
лошади.
Увеличенная индивидуальная фуражная норма устанавливается в
следующих пределах:
для верховых и обозных лошадей весом более 400 кг суточная дача
овса повышается до 300 г на каждые 25 кг веса;
для артиллерийских лошадей весом более 500 кг суточная дача
овса повышается до 500 г на каждые 50 кг веса.
Лошадям, напряженно работающим, суточная дача овса в
зависимости от интенсивности и продолжительности работы увеличивается
от 500 г до 1 кг. Максимальная дача овса при самой напряженной работе
лошади не должна превышать 8 кг в сутки.
Уменьшение индивидуальной фуражной нормы устанавливается в
следующих случаях:
для верховых и обозных лошадей весом менее 400 кг суточная дача
овса снижается на 300 г на каждые недостающие 25 кг веса, причем
недостающий вес менее 25 кг в расчет не принимается;
для артиллерийских лошадей весом менее 500 кг суточная дача
овса снижается на 500 г на каждые недостающие 50 кг веса, причем
недостающий вес менее 50 кг в расчет не принимается.
Лошадям, находящимся на пастбищах, в зависимости от качества
пастбища и упитанности лошадей суточная дача овса может быть снижена
на одну треть, сено на одну вторую.
Молодым ремонтным лошадям в течение первых трех месяцев
пребывания в войсках выдается дополнительно сверх установленной
суточной фуражной нормы по 1 кг сена в сутки. К зерновому корму
молодые лошади приучаются постепенно, начиная с суточной дачи 2 кг в
день с прибавлением через каждые три дня по 500 г зерна.
Больным лошадям, требующим специального кормления, ветеринарным
врачом назначается диетическое кормление. Диетическое кормление
производится за счет фуража, причитающегося части на текущее
довольствие списочной численности конского состава по установленным
нормам. Фураж для диетического кормления подготавливается путем
дробления, плющения, дрожжевания, омолаживания.
Норма 27
"Для кормления служебных собак"
№ п/п
Наименования продуктов
Взрослые собаки
Щенки до 6-ти месячного возраста
1.
Крупа овсяная, пшено

1) жеткiзушiлерден алынған жылқыларды қабылдау пункттерiнде ұстау кезiнде және оларды жерүстi және су көлiгiмен тасымалдаған кезде: шөп – 13 кг, сабан – 1,5 кг, ал 1 қазаннан 1 сәуiрге дейiнгi кезеңде тасымалдау 1000 шақырымнан асатын қашықтыққа – шөп 15 кг, сабан – 1,5 кг;
2) ат спорты командаларының штаттық жылқылары үшiн: шөп – 6 кг, сұлы – 5 кг, бидай кебегi – 1 кг, ұсақталған жүгерi – 1 кг, шөп ұны – 1 кг, сірне – 0,5 кг, зығыр дәнi – 0,05 кг, витаминді-минералды қоспалар – 0,5 кг, тұз – 0,05 кг.
3. Осы нормаларға қосымша бір тәулiкте бiр жылқыға мыналар беріледі:
1) күзгі-қысқы кезеңде тамыржемiстер (қызылша, сәбіз) – 1 кг;
2) даярлық және өткiзу кезеңiнде ат спорты командаларының штаттық жылқылары үшiн 0,5 кг витаминді-минералды қоспалар;
3) әскери бөлiмдерге жасақтауды толтыру үшiн жеткізушілерден келiп түскен жылқылар үшiн әскерлерде болған алғашқы үш айда – 1 кг шөп;
4) емдеу-ветеринарлық мекемелерде болған ауру жылқылар үшiн – 3 кг тамыржемiстер және 1 кг кебек;
5) 1 қазаннан 1 сәуiрге дейiн ағаш дайындау жұмысы кезінде жүк арту жылқылары үшiн – 1 кг сұлы;
6) теңiз деңгейiнен 1000 м және одан биiк жерлерде – 1,5 кг сұлы;
7) тiстемi бұзылған жылқылар үшiн – 1,5 кг шөп.
Жеке жылқылар үшін жеке жем-шөп нормаларын арттыру белгіленген нормалар бойынша бір тәулікте бөлімге тиесілі жалпы жем-шөп мөлшері шегінде кейбір жылқылардың тәуліктік үлесін азайту есебінен жүргізіледі.
Жеке жем-шөп нормасын белгілеу кезінде жылқының бойына, таза салмағына, жұмыс жүктемесіне, күйлілігі мен жігерлігіне назар аударылады.
Жеке жем-шөп нормасын арттыру мынадай шектерде белгіленеді:
салмағы 400 кг артық мінетін және жегетін жылқылар үшін әрбір 25 кг салмаққа сұлыны тәуліктік беру 300 г дейін арттырылады;
салмағы 500 кг артық артиллериялық аттар үшін әрбір 50 кг салмаққа сұлыны тәуліктік беру 500 г дейін арттырылады.
Қарқынды жұмыста пайдаланылатын жылқыларға жұмыс қарқындылығы мен ұзақтығына байланысты бір тәулікте сұлы беру 500 г – 1 кг дейін арттырылады. Барынша қарқынды жұмыс кезінде барынша сұлы беру бір тәулікте 8 кг аспауға тиіс.
Жеке жем-шөп нормасын азайту мынадай жағдайларда белгіленеді:
салмағы кемінде 400 кг мінетін және жегетін жылқылар үшін сұлыны тәуліктік беру әрбір 25 кг салмаққа 300 г дейін азайтылады, бірақ жетіспейтін салмағы 25 кг аз болса есепке алынбайды;
салмағы кемінде 500 кг артиллериялық аттар үшін сұлыны тәуліктік беру әрбір 50 кг салмаққа 500 г дейін азайтылады, бірақ жетіспейтін салмағы 50 кг аз болса есепке алынбайды.
Жайылымдағы жылқыларға жайылым сапасына және жылқының күйлілігіне байланысты сұлыны тәуліктік беру үштен бір бөлікке, шөп екіден бір бөлікке азайтылады.
Жас жөндеу жылқыларына әскерлерде болған алғашқы үш ай ішінде белгіленген тәуліктік жем-шөп нормасына қосымша бір тәулікте 1 кг шөп беріледі. Жас жылқылар жем азығына күніне 2 кг тәуліктік беруден бастап, әрбір үш күн сайын 500 г жем қосумен біртіндеп үйретіледі.
Арнайы азықтандыруды талап ететін ауру жылқыларға диеталық азықтандыруды ветеринарлық дәрігер тағайындайды. Диеталық азықтандыру белгіленген нормалар бойынша ат құрамы сандық тізімінің сол бөлімдегі ағымдағы үлесінің жем-шөбі есебінен жүргізіледі. Диеталық азықтандыру ұнтақтау, езу, ашыту, жақсарту жолымен дайындалады.
27-норма
"Қызметтiк иттердi азықтандыруға арналған"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
Ересек иттер
6 айға дейiнгi күшiктер
1.
Сұлы жармасы, тары

2. Для больных и ослабленных собак по заключениям специалистов
ветеринарной службы разрешается выдавать вместо 200 г крупы овсяной
такое же количество риса.
3. По заключениям специалистов ветеринарной службы разрешается
дополнительно к данной норме выдавать на одну собаку в сутки:
1) для больных и ослабленных собак – 500 г коровьего молока;
2) для племенных собак 50 г мяса первой категории или 150 г
мясных субпродуктов второй категории;
3) для щенных сук – 100 г мяса первой категории или 250 г
мясных субпродуктов второй категории;
4) для кормящих сук (до отъема щенков) в питомниках – 100 г
мяса первой категории или 250 г мясных субпродуктов второй категории,
а также 500 г коровьего молока, 10 г минеральных пищевых добавок;
5) для собак, охраняющих вредные для их здоровья объекты – 500
г коровьего молока;
6) для взрослого поголовья собак в зимний период: крупа пшено –
100 г, мясо первой категории или конина – 100 г, или мясные
субпродукты второй категории – 200 г;
7) для собак службы "Арыстан" Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан дополнительно выдавать 100 г мяса
первой категории.
4. В условиях транспортировки при нахождении в пути более
двенадцати часов и в случаях, когда предоставление собакам горячей
пищи по данной норме невозможно, следует выдавать сухие корма из
расчета:
Категория
собак
Количество корма в зависимости от веса собаки и возраста щенка на одну голову (грамм/сутки)
собаки
весом до 20 кг
собаки
весом до 30 кг
собаки
весом до 40 кг
собаки
весом свыше 40 кг
щенки от

2. Ауру және әлсіреген иттер үшiн ветеринарлық қызмет мамандарының қорытындылары бойынша 200 г сұлы жармасы орнына осындай мөлшерде күрiш беруге рұқсат етiледi.
3. Осы нормаға қосымша ветеринарлық қызмет мамандарының қорытындылары бойынша бір тәулiкте бiр итке:
1) ауру және әлсіз иттер үшiн – 500 г сиыр сүтін;
2) асыл тұқымды иттер үшiн – 50 гр біріншi санатты ет немесе 150 г екiншi санатты қосалқы ет өнімдерін;
3) күшiктеген ұрғашы иттер үшiн – 100 г бірiншi санатты ет немесе 250 г екiншi санатты қосымша ет өнiмдерiн;
4) күшiктерiн емiзетiн ұрғашы иттер үшiн (күшiктерiн бөлiп алғанша) питомниктерде – 100 г бірiншi санатты ет немесе 250 г екiншi санатты қосымша ет өнiмдерiн, сондай-ақ 500 г сиыр сүтін, 10 г азықтық минералды қоспалар;
5) денсаулықтарына зиянды объектілердi күзететiн иттер үшiн – 500 г сиыр сүтін;
6) қысқы кезеңде үлкен иттердің әрбір басы үшiн: тары жармасы – 100 г, біріншi санатты ет немесе жылқы еті – 100 г немесе екiншi санатты қосалқы ет өнімдері – 200 г;
7) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi "Арыстан" қызметiнiң иттерi үшiн қосымша 100 г бірiншi санатты ет беруге рұқсат етіледі.
4. Он екі сағаттан астам жолда тасымалдау кезiнде және иттерге осы норма бойынша ыстық тағам беру мүмкiн болмаған жағдайларда құрғақ азық мынадай есеппен берілуге тиіс:
Иттер санаты
Иттiң салмағы мен күшіктің жасына байланысты азық мөлшерi бір басқа (грамм/тәулік)
салмағы 20 кг дейінгі иттер
салмағы 30 кг дейінгі иттер
салмағы 40 кг дейінгі
салмағы 40 кг жоғары

2) мясо первой категории или конину – с месячного возраста,
начиная с 20 г, с еженедельным увеличением на 15 г;
3) молоко – с двухнедельного возраста, начиная со 150
миллилитров, с еженедельным увеличением на 25 миллилитров;
4) творог – с месячного возраста, начиная с 20 г, с
еженедельным увеличением на 15 г.
6. На подстилку выдавать для взрослой собаки 800 г и для щенков
400 г соломы в сутки.
7. В зимнее время (в период отопительного сезона,
установленного для конкретного региона) норма довольствия для
взрослых служебных и племенных собак, щенков, содержащихся в вольерах
открытого типа, увеличивается на 20 %.
Норма 28
Выход печеного формового хлеба для хлебопекарен гарнизонов и

2) бірiншi санатты ет немесе жылқы етi – бiр айлық жасынан 20 г бастап, апта сайын 15 г арттырумен;
3) сүт екі апталық жасынан 150 миллилитрден бастап, апта сайын 25 миллилитрге арттырумен;
4) сүзбе – бір айлық жасынан 20 г бастап, апта сайын 15 г арттырумен беріледі.
6. Төсенiшке бір тәулiкте ересек итке 800 г және күшiк үшiн 400 г сабан берiледі.
7. Қысқы уақытта (нақты өңір үшін белгіленген жылыту маусымы кезеңінде) ашық типті вольерлердегі ересек қызметтік және асыл тұқымды иттер, күшіктер үшін жабдықталым нормасы 20 %-ға арттырылады.
28-норма

1. По данной норме 31 обеспечиваются военнослужащие срочной
службы воинских частей, соединений, учреждений, военных учебных
заведений, учебных центров и полигонов, а также личный состав
военнослужащих контрактной службы, находящийся на учебе.
2. Потребность в посуде определяется в соответствии с
фактическим наличием 4, 6 и 10-местных столов, линий
самообслуживания, установленных в солдатских и матросских столовых, с
учетом фактического количества питающихся, а также на подвижные
станции связи в зависимости от численности экипажей, но применительно
к 4 или 6-местным столам соответственно. Не допускается использование
в одной столовой посуды различных видов.
3. В столовых с количеством питающихся более 300 человек для
приготовления кипятка для чая взамен кипятильников электрических
разрешается использовать специально выделенные для этой цели котлы
пищеварочные.
4. Для хранения в вещевом мешке и использования только в
полевых условиях дополнительно к норме из расчета на каждого
военнослужащего выдается:
ложка столовая – 1 штука;
кружка эмалированная – 1 штука.
5. При нецелесообразности получения хлеба с хлебозаводов
(хлебопекарен) воинским частям выдаются мини-хлебопекарни,
хлебопекарни производительностью 350 – 700 кг в смену.
6. При проведении реконструкции, капитального ремонта помещений
и в других случаях когда организация питания личного состава
подразделений и воинских частей в штатных столовых невозможна или
нецелесообразна, продовольственным управлениям довольствующего органа
на каждое региональное командование выдается по одному комплекту
мобильного пункта питания МПП-480 и по 5 – 10 комплектов мобильных
пунктов питания МПП-140 или кухни КП-130 (125).

1. Осы 31-норма бойынша әскери бөлімдердің, құрамалардың, мекемелердің, әскери оқу орындарының, оқу-жаттығу орталықтары мен полигондардың мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ оқуда болатын келісімшарт қызметі әскери қызметшілерінің жеке құрамы қамтамасыз етіледі.
2. Ыдысқа қажеттілік тамақтанатын адамдардың нақты санын ескере отырып, 4, 6 және 10 орынды үстелдердің, сарбаздар мен матростар асханаларында орнатылған өзіне-өзі қызмет көрсету желілерінің нақты болуына сәйкес, сондай-ақ экипаждар санына байланысты, бірақ тиісінше 4 немесе 6 орынды үстелдерге қатысты жылжымалы байланыс станцияларына айқындалады. Бір асханада әртүрлі ыдысты пайдалануға жол берілмейді.
3. 300-ден астам адам тамақтанатын асханаларда шай қайнатуға арналған электр қайнатқыштың орнына осы мақсатқа арнайы бөлінген ас пісіретін қазандарды пайдалануға рұқсат етіледі.
4. Зат салатын қапшықта сақтау және тек далалық жағдайда пайдалану үшін нормаға қосымша әрбір әскери қызметшіге есебінен мыналар беріледі:
ас қасық – 1 дана;
эмальданған кружка – 1 дана.
5. Нан зауыттарынан (наубайханалардан) нан алу мақсатқа сәйкес болмаған кезде әскери бөлімдерге ауысымына өнімділігі 350-700 кг шағын наубайханалар, наубайханалар беріледі.
6. Үй-жайларды қайта жаңарту, күрделі жөндеу жүргізу кезінде және бөлімшелер мен әскери бөлімдердің жеке құрамын штаттық асханаларда тамақтандыруды ұйымдастыру мүмкін болмаған немесе мақсатқа сәйкес болмаған басқа да жағдайларда жабдықталым органының азық-түлік басқармасы әрбір өңірлік қолбасшылыққа МТП-480 мобильді тамақтандыру пунктінің бір жиынтығын және МТП-140 мобильді тамақтандыру пунктінің 5-10 жиынтығын немесе КП-130 (125) ас үйлерін береді.

2. На каюту военнослужащих, проходящих военную службу по
контракту, и лиц гражданского персонала, на надводных и подводных
кораблях и судах обеспечения выдаются один графин или кувшин
стеклянный и два стакана стеклянных, а на каждую кают-компанию
надводных и подводных кораблей и судов обеспечения по одному
холодильнику бытовому электрическому сверх количества, установленного
раздела 3 нормой 32.
3. Для надводных кораблей и судов обеспечения взамен одного
бачка (кастрюли) для первого блюда и одного бачка (кастрюли) для
второго блюда разрешается выдавать один судок из трех кастрюль.

2. Суасты және суүсті корабльдері мен қамтамасыз ету кемелерінде келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің және азаматтық персонал адамдары каютасына бір шыны графин немесе құмыра және екі шыны стақан, ал суүсті және суасты корабльдері мен қамтамасыз ету кемелерінің әрбір кают-компаниясына 32-норманың 3-бөлімінде белгіленген саннан астам бір тұрмыстық электр тоңазытқыштан беріледі.
3. Суүсті корабльдері мен қамтамасыз ету кемелері үшін бірінші тағамға арналған бір бактың (кастрөлдің) және екінші тағамға арналған бір күбішенің (кастрөлдің) орнына үш кастрөлден тұратын бір ыдыс беруге рұқсат етіледі.

4. Вновь строящиеся корабли и суда обеспечения технологическим
и холодильным оборудованием постоянного и переменного тока для
установки его на объектах продовольственной службы (камбузы,
провизионные кладовые, кают-компании) обеспечиваются
судостроительными (судоремонтными) организациями согласно
проектно-сметной документации.
Норма 33
обеспечения столово-кухонной посудой, оборудованием и
инвентарем офицерских столовых и столовых летного и
инженерно-технического состава авиации

4. Жаңадан салынатын корабльдер мен қамтамасыз ету кемелерін тұрақты және ауыспалы токты технологиялық және тоңазытқыш жабдығымен оны азық-түлік қызметі объектілерінде (камбуздарда, провизиялық қоймаларда, кают-компанияларда) орнату үшін кеме жасаушы (кеме жөндеуші) ұйымдар жобалау-сметалық құжаттамаларға сәйкес қамтамасыз етеді.
33-норма
Офицерлер асханаларын және авиацияның ұшқыштар мен
инженерлік-техникалық құрамының асханаларын
асханалық-ас үйлік ыдыспен, жабдықпен және мүкәммалмен
қамтамасыз ету

1. Для хранения в вещевом мешке и использования в полевых
условиях курсантам (слушателям военных учебных заведений, не имеющим
воинских званий офицеров), лицам, обучающимся в Республиканской
военной школе "Жас улан", Кадетском корпусе и военно-музыкальном
училище дополнительно к норме из расчета на одного человека на весь
срок обучения выдаются набор столовых приборов - 1 комплект (при его
отсутствии, ложка столовая - 1 штук), кружка складная из нержавеющей
стали (кружка эмалированная) - 1 штук.
2. На период прохождения сборов в полевых условиях
дополнительно к норме из расчета на 100 человек выдаются:
тарелки глубокие (миски) алюминиевые, пластмассовые - 100 штук;
тарелки мелкие алюминиевые (пластмассовые) - 200 штук;
кружки эмалированные - 200 штук;
ложки столовые алюминиевые - 100 штук;
ложки чайные алюминиевые - 100 штук;
ножи столовые из нержавеющей стали - 100 штук;
вилки столовые из нержавеющей стали - 100 штук;
клеенка настольная - 0,6 м на одно посадочное место.
3. Оздоровительным лагерям численностью 200 мест и более для
обеспечения туристских походов дополнительно к норме разрешается
выдавать:
тарелки глубокие (миски) алюминиевые, пластмассовые - 40 штук;
ложки столовые алюминиевые - 40 штук;
ведра эмалированные с крышками - 5 штук.
Норма 35
обеспечения столово-кухонной посудой, оборудованием и
инвентарем военных (военно-морских) госпиталей, военных
(военно-морских) лазаретов (далее именуются: военные
(военно-морские) госпитали - военными госпиталями, военные
(военно-морские) лазареты - лазаретами), отдельных медицинских
батальонов (рот, отрядов), войсковых и корабельных лазаретов

1. Курсанттарға (офицерлер әскери атағы жоқ әскери оқу орындарының тыңдаушыларына), "Жас ұлан" республикалық әскери мектебінде, Кадет корпусында және әскери музыкалық училищеде оқитын адамдарға зат қапшығында сақтау және далалық жағдайларда пайдалану үшін барлық оқыту мерзіміне нормаға қосымша бір адамға есебінен асхана аспаптарының жинағы – 1 жиынтық (ол болмаған кезде ас қасық – 1 дана), тот баспайтын болаттан жасалған жиналмалы кружка (эмальданған кружка) – 1 дана беріледі.
2. Далалық жағдайларда жиындардан өту кезеңінде нормаға қосымша 100 адамға есебінен мыналар беріледі:
алюминийден, пластмассадан жасалған шұңғыл тостақ (тостақ) - 100 дана;
алюминийден (пластмассадан) жасалған шағын тостақ - 200 дана;
эмальданған кружка - 200 дана;
алюминийден жасалған ас қасық - 100 дана;
алюминийден жасалған шай қасық - 100 дана;
тот баспайтын болаттан жасалған ас пышағы - 100 дана;
тот баспайтын болаттан жасалған ас шанышқысы - 100 дана;
үстелге төселетін клеенка - 0,6 м бір отыратын орынға.
3. Саны 200 және одан көп орынды сауықтыру лагерьлеріне туристік жорықтарды қамтамасыз ету үшін нормаға қосымша мыналарды беруге рұқсат етіледі:
алюминийден, пластмассадан жасалған шұңғыл тостақ (тостақ) - 40 дана;
алюминийден жасалған ас қасық - 40 дана;
қақпағы бар эмальданған шелек - 5 дана.
35-норма
Әскери (әскери-теңіз) госпитальдарды, әскери (әскери-теңіз)
лазареттерді (бұдан әрі: әскери (әскери-теңіз) госпитальдары –
әскери госпитальдар, әскери (әскери-теңіз) лазареттері –
лазареттер деп аталады), жеке медициналық батальондарды
(роталарды, жасақтарды), әскери және корабльдік лазареттерді
асханалық-ас үйлік ыдыспен, жабдықпен және мүкәммалмен
қамтамасыз ету

1. Дополнительно выдается на лазарет медицинского пункта
воинской части и организации, штук:
электрокипятильник - 1;
таз - 2.
2. Дополнительно выдается на каждое медицинское отделение
санатория, штук:
холодильник бытовой электрический - 1;
кипятильник электрический до 100 л - 1.
3. Дополнительно выдается на каждый двух и трехкомнатный
номер-люкс госпиталя, штук: тарелка мелкая фарфоровая, или тарелка
термостойкая - 7;
тарелка десертная фарфоровая, или тарелка термостойкая - 6;
тарелка пирожковая фарфоровая, или тарелка термостойкая - 6;
сахарница фарфоровая - 1;
чайник для заварки чая фарфоровый, или термостойкий - 1;
чашка с блюдцем чайная фарфоровая, или чашка термостойкая - 6;
приборы столовые (ложка столовая, ложка чайная, вилка, нож из
нержавеющей стали), комплектов - 6;
консервовскрыватель - 1;
прибор для специй - 1;
электрочайник или самовар - 1;
холодильник бытовой электрический - 1;
полотно скатертное льняное, м - 6;
салфетка льняная - 8;
4. Дополнительно выдается на медицинское отделение госпиталя,
штук:
кастрюля 6 л - 4;
котел наплитный 20 – 40 л - 2;
ведро эмалированное с крышкой - 3 (на 25 коек);
ведро оцинкованное - 2;
таз - 2;
нож хлеборезный - 1;
консервовскрыватель - 1;
черпак 0,4 л из нержавеющей стали - 2;
чумичка 0,6 л - 1;
чумичка 0,25 л - 1;
поднос - 1;
чайник 5 л - 1;
чайник для заварки чая фарфоровый - 1;
судок индивидуальный комбинированный - 10;
ящик для хлеба - 1;
весы настольные - 2;
кипятильник электрический до 100 л/ч - 1;
холодильник бытовой электрический - 2;
тележка для подвоза пищи и сбора использованной посуды - 1;
бак для пищевых отходов - 1;
плита электрическая бытовая 4-х конф. - 1;
ванна для мытья посуды трехсекционная - 1;
стеллаж для хранения столовой посуды - 1;
фляга для молока 25 – 38 л - 1;
доска для разделки продуктов - 1;
термобокс - 1 (на 20 коек);
гастроемкость для 1 блюда соответствующего объема - 1 (на 20
коек);
гастроемкость для 2 блюда соответствующего объема - 1 (на 20
коек);
гастроемкость для 3 блюда соответствующего объема - 1 (на 20
коек);
гастроемкость для холодной закуски соответствующего объема - 1
(на 20 коек);
гастроемкость для гастрономических продуктов соответствующего
объема - 1 (на 20 коек);

1. Әскери бөлім мен ұйымның медициналық пункт лазаретіне қосымша беріледі, дана:
электр су қайнатқыш - 1;
леген - 2.
2. Санаторийдің әрбір медициналық бөлімшесіне қосымша беріледі, дана:
тұрмыстық электр тоңазытқыш - 1;
100 литрге дейінгі электр су қайнатқыш - 1.
3. Госпитальдің екі және үш бөлмелі люкс-нөмірлерінің әрқайсысына қосымша беріледі, дана:
шағын фарфор тостақ немесе ыстыққа төзімді тостақ - 7;
десертке арналған фарфор тостақ немесе ыстыққа төзімді тостақ - 6;
бәлішке арналған фарфор тостақ немесе ыстыққа төзімді тостақ - 6;
қант салатын фарфор ыдыс - 1;
шай демдейтін фарфор немесе ыстыққа төзімді шайнек - 1;
шайға арналған табақшасы бар фарфор чашка немесе ыстыққа төзімді чашка - 6;
асханалық аспаптар (ас қасық, шай қасық, шанышқы, тот баспайтын болаттан жасалған пышақ), жиынтық – 6;
консерві ашқыш - 1;
дәмдеуіштерге арналған аспап - 1;
электр шайнек немесе самауыр - 1;
тұрмыстық электр тоңазытқыш - 6;
зығырдан тігілген дастархан матасы, м - 6;
зығырдан тігілген майлық - 8.
4. Госпитальдің медициналық бөлімшесіне қосымша беріледі, дана:
6 л кастрөл - 4;
20-40 л плитаға қойылатын қазан - 2;
қақпағы бар эмальданған шелек - 3 (25 төсекке);
мырышталған шелек - 2;
леген - 2;
нан турауға арналған пышақ - 1;
консерві ашқыш - 1;
0,4 л тот баспайтын болаттан жасалған ожау - 2;
0,6 л шөміш - 1;
0,25 л шөміш - 1;
табақша - 1;
5 л шайнек - 1;
шай демдеуге арналған фарфор шайнек - 1;
дербес аралас ыдыс - 10;
нанға арналған жәшік - 1;
үстелге қойылатын таразы - 2;
100 л/сағ дейінгі электр су қайнатқыш - 1;
тұрмыстық электр тоңазытқыш - 2;
тағамды әкелуге және пайдаланылған ыдысты жинауға арналған арба - 1;
ас қалдықтарына арналған бак - 1;
4 конфорлы тұрмыстық электр плита - 1;
үш секциялы ыдыс жууға арналған ванна - 1;
асхана ыдысын сақтауға арналған сөре - 1;
сүтке арналған 25-38 л құты - 1;
азық-түлікті бөлшектеуге арналған тақтай - 1;
жылу боксы - 1 (20 кереуетке);
1-ші тағамға арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке);
2-ші тағамға арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке);
3-ші тағамға арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке);
салқын жеңіл дәмге арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке);
гастрономиялық азық-түлікке арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке).

5. Дополнительно выдается на каждый однокомнатный номер-люкс
военного госпиталя центрального подчинения один холодильник бытовой
электрический.
6. Для корабельных лазаретов кастрюли (бачки), ложки
разливательные, приборы для специй выдается из расчета один предмет
на шесть человек.
7. Кухонная посуда, инвентарь и оборудование по разделам 2 и 3
планируется и выдается лазаретам, самостоятельно готовящим пищу.
Холодильник бытовой электрический выдается на каждый лазарет
независимо от наличия возможностей приготовления пищи.

5. Орталық бағыныстағы әскери госпитальдің бір бөлмелі люкс-нөмірінің әрқайсысына бір тұрмыстық электр тоңазытқыш қосымша беріледі.
6. Корабльдік лазареттер үшін кастрөлдер (бөшкелер), ас құятын қасықтар, дәмдеуіштерге арналған аспаптар алты адамға бір зат есебінен беріледі.
7. 2 және 3-бөлімдер бойынша ас үйлік ыдыс, мүкәммал мен жабдық жоспарланады және өздері тағам даярлайтын лазареттерге беріледі. Тұрмыстық электр тоңазытқыш тағам даярлау мүмкіндігінің болуына қарамастан әрбір лазаретке беріледі.

Бидон для воды 10 – 20 л (термос ТВН - 12)
1
на караул
14
Приспособление для приготовления пищи на печке в вагоне** (комплект)
1
на 5 человек
15
Ящик металлический для укладки и транспортирования посуды**
1
на караул
* выдаются при отсутствии наборов столовых приборов;
** могут изготавливаться силами воинской части.
Примечание:
1. По норме 39 обеспечивается личный состав караулов (команд)
по охране, обороне и сопровождению воинских грузов, находящихся в
пути следования от трех суток и более.
2. Выдача посуды с продовольственного склада в пользование
караулов производится на основании приказа командира воинской части
(начальника организации).
3. На каждый караул могут выдаваться кухни переносные или
кухонные наборы.
При отсутствии одноразовой посуды разрешается выдавать на
каждого питающегося:
тарелка глубокая алюминиевая или пластмассовая - 1 штук,
тарелка мелкая алюминиевая или пластмассовая - 1 штук,
кружка складная из нержавеющей стали (кружка эмалированная) - 1
штук.
Норма 40
обеспечения столово-кухонной посудой и инвентарем
подразделений (команд), отправляемых эшелонами
п/п
Наименование
Количество предметов, штук, на вагон для перевозки личного состава
Эшелонам с кухнями (не в составе воинской части)
1
Тарелка глубокая (миска) алюминиевая или пластмассовая или из нержавеющей стали
1 (на 1 человека)
2
Тарелка мелкая алюминиевая, или пластмассовая, или из н/стали
1 (на 1 человека)
3

Су құятын 10 – 20 л бидон (ТВН-12 термосы)
1
қарауылға
14
Вагонда пеште тамақ пісіруге арналған керек-жарақ (жиынтық)**
1
5 адамға
15
Ыдыс жинауға және тасымалдауға арналған металл жәшік **
1
қарауылға
* асханалық аспаптар жинақтары болмаған кезде беріледі;
** әскери бөлімнің күшімен жасалуы мүмкін.
Ескертпе:
1. 39-норма бойынша үш тәулік және одан артық жол жүретін әскери жүкті күзету, қорғау және ілесіп жүру жөніндегі қарауылдардың (командалардың) жеке құрамы қамтамасыз етіледі.
2. Азық-түлік қоймасынан қарауылдың пайдалануына ыдыс беру әскери бөлім командирінің (ұйым бастығының) бұйрығы негізінде жүргізіледі.
3. Әрбір қарауылға жылжымалы ас үйлер немесе ас үй жинақтары берілуі мүмкін.
Бір рет пайдаланылатын ыдыс болмаған кезде әрбір тамақтанушыға мыналарды беруге рұқсат етіледі:
алюминийден немесе пластмассадан жасалған шұңғыл тостақ
- 1 дана;
алюминийден немесе пластмассадан жасалған шағын тостақ
- 1 дана;
тот баспайтын болаттан жасалған жиналмалы кружка (эмальданған кружка)
- 1 дана.
40-норма
Эшелондармен жіберілетін бөлімшелерді (командаларды)
асханалық-ас үйлік ыдыспен және мүкәммалмен қамтамасыз ету
Р/с
Атауы
Жеке құрамды тасымалдауға арналған вагондарға заттар саны, дана
1
2
3
Ас үйлері бар эшелондарға (әскери бөлімнің құрамында емес)
1
Алюминийден немесе пластмассадан немесе тот баспайтын болаттан жасалған шұңғыл тостақ (табақша)
1 (1 адамға)
2
Алюминийден немесе пластмассадан немесе тот баспайтын болаттан жасалған шағын тостақ
1 (1 адамға)
3

3. При количестве собак от 50 до 100 выдается шкаф -
морозильная камера объемом 500 - 750 л.
4. В ветеринарные лазареты воинских частей выдаются: плита
электрическая – 1 штук, котел электрический – 1 штук.
Норма 44
снабжение оборудованием и инвентарем продовольственных складов
и раздаточных кладовых воинских частей (кораблей)
№ п/п
Наименование предмета
Количество предметов на раздаточную кладовую
Количество предметов, штук, на продовольственном складе при количестве питающихся, человек
до 40

3. Иттің саны 50-100-ге дейін болған кезде сыйымдылығы 500 – 750 л шкаф – тоңазытқыш камера беріледі.
4. Әскери бөлімдердің ветеринарлық лазареттеріне электр плитасы – 1 дана, электр қазан – 1 дана беріледі.
44-норма
Әскери бөлімдердің (корабльдердің) азық-түлік қоймаларын және
тарату қоймаларын жабдықпен және мүкәммалмен жабдықтау
Р/с
Атауы
Тарату қоймасына берілетін заттар саны
Тамақтанатын адамдардың мынадай санына байланысты азық-түлік қоймасындағы заттар саны, дана
40-қа дейін

174
Нож хозяйственный
1
175
Морозильный ларь (шкаф)
8
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2005 года N 1281
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Приложение 5 к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 декабря 1994 года N 1474-53.
2. Нормы обеспечения продовольствием и столово-кухонным оборудованием для воинских частей, учебных заведений, учреждений пограничных войск Республики Казахстан, утвержденные постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 января 1995 года N 43-3.
3. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 19 мая 2000 года N 762 "Об утверждении норм по видам тылового обеспечения" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 23 ст. 265).
4. Нормы 1-9 раздела 2 норм материально-технического обеспечения Республиканской гвардии Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2001 года N 1673 "Некоторые вопросы реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона, от 5 декабря 1995 года N 2671 "О Республиканской гвардии".

174
Шаруашылық пышағы
1
175
Мұздатқыш ларь (шкаф)
8
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 23 желтоқсандағы
N 1281 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған
кейбір шешімдерінің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 28 желтоқсандағы N 1474-53 қаулысына 5-қосымша.
2. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 12 қаңтардағы N 43-3 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы шекара әскерлерiнiң әскери бөлiмдерiн, оқу орындарын, мекемелерiн азық-түлiкпен және асханалық-ас үйлiк жабдықпен қамтамасыз ету нормалары.
3. "Тылдық қамтамасыз ету түрлерi бойынша нормаларды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 19 мамырдағы N 762 қаулысы 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 23, 265-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Президентiнің "Республикалық ұлан туралы" 1995 жылғы 5 желтоқсандағы N 2671 заң күшi бар Жарлығын іске асырудың кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 24 желтоқсандағы N 1673 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Республикалық ұланын материалдық-техникалық қамтамасыз ету нормаларының 2-бөлiмiнiң 1-9 нормалары.