О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты республики Казахстан по вопросам адвокатуры"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2005 года N 1320
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам адвокатуры".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам адвокатуры
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовно-процессуальный  кодекс  Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 23, ст. 139; N 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., N 13, ст. 53;  Закон  Республики Казахстан от 22 ноября 2005 г., "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам прав интеллектуальной собственности", опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" 1 декабря 2005 г. и "Казахстанская правда" 26 ноября 2005 г.):
1) часть седьмую статьи 68 изложить в следующей редакции:
"7. Подозреваемый вправе:
1) знать все свои права, которые ему должны быть разъяснены в момент фактического задержания;
2) знать, в чем он подозревается;
3) самостоятельно или через своих родственников или доверенных лиц пригласить защитника, в случае если защитник не приглашен подозреваемым, его родственниками или доверенными лицами, следователь, дознаватель обязан обеспечить его участие в порядке, предусмотренном частью 3 статьи 71 настоящего Кодекса;
4) иметь свидание с избранным или назначенным защитником наедине и конфиденциально до начала допроса;
5) давать объяснения и показания только в присутствии защитника, за исключением случаев отказа подозреваемого от него;
6) получить копию постановления о возбуждении против него уголовного дела, копию протокола задержания и постановления о применении меры пресечения;

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне адвокатура мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 желтоқсандағы N 1320 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне адвокатура мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне
адвокатура мәселелерi бойынша өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қылмыстық iс жүргiзу  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., И 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5 22-құжат; N 23, 139-құжат; N 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., N 13, 53-құжат; 2005 жылғы 1 желтоқсандағы "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 26 қарашадағы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне зияткерлiк меншiк құқықтары мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 22 қарашадағы  Заңы ):
1) 68-баптың жетiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Сезiктi:
1) нақты ұстау сәтiнде оған түсiндiрiлуге тиiс өзiнiң барлық құқықтарын бiлуге;
2) өзiне не үшiн күдiк келтiрiлгенiн бiлуге;
3) өз бетiнше немесе өзiнiң туыстары немесе сенiм бiлдiрген адамдары арқылы қорғаушыны шақыруға, егер қорғаушыны сезiктi, оның туыстары немесе сенiм бiлдiрген адамдары шақырмаса, тергеушi, анықтаушы осы Кодекстiң 71-бабының 3-бөлiгiнде көзделген тәртiппен оның қатысуын қамтамасыз етуге мiндеттi;
4) жауап алу басталғанға дейiн сайланған немесе тағайындалған қорғаушымен оңаша және құпия жолығуға;
5) сезiктi одан бас тартқан жағдайларды қоспағанда, қорғаушының қатысуымен ғана түсiнiктеме мен жауап беруге;
6) өзiне қарсы қылмыстық iс қозғалғандығы туралы қаулының көшiрмесiн, ұстау хаттамасы мен бұлтартпау шарасын қолдану туралы қаулының көшiрмесiн алуға;

7) давать объяснения и показания по поводу имеющегося против него подозрения, отказаться от дачи объяснений и показаний;
8) представлять доказательства;
9)заявлять ходатайства и отводы;
10) давать показания и объяснения на родном языке или языке, которым владеет;
11) пользоваться бесплатной помощью переводчика;
12) участвовать в следственных действиях, проводимых по его ходатайству или ходатайству защитника либо законного представителя;
13) знакомиться с протоколами следственных действий, произведенных с его участием, и подавать замечания на протоколы;
14) приносить жалобы на действия и решения следователя, дознавателя, прокурора и суда.";
2) часть вторую статьи 69 изложить в следующей редакции:
"2. Обвиняемый вправе:
1) защищать свои права и законные интересы средствами и способами, не противоречащими закону, и иметь достаточное время и возможность для подготовки к защите;
2) знать, в чем он обвиняется, и получить копии постановлений о возбуждении уголовного дела, о привлечении его в качестве обвиняемого;
3) получить от органа уголовного преследования немедленное разъяснение принадлежащих ему прав;
4) уведомляться органом, ведущим уголовный процесс, о принятии процессуальных решений, затрагивающих его права и интересы;
5) получить копию постановления о применении меры пресечения;
6) давать объяснения и показания по предъявленному ему обвинению;
7) отказаться от дачи показаний;
8) представлять доказательства;
9) заявлять ходатайства и отводы;
10) давать показания и объясняться на родном языке или на языке, которым владеет;
11) пользоваться бесплатной помощью переводчика;
12) иметь защитника;
13) в случаях и в порядке, предусмотренных настоящим Кодексом, иметь свидания с защитником наедине и конфиденциально с момента, предшествующего его первому допросу;
14) участвовать в следственных действиях, проводимых по его ходатайству или по ходатайству его защитника либо законного представителя;
15) знакомиться с протоколами этих действий и подавать на них замечания;
16) ставить вопросы перед экспертом, знакомиться с постановлением о назначении экспертизы и заключением эксперта;
17) знакомиться по окончании расследования со всеми материалами дела и выписывать из него любые сведения и в любом объеме;
18) получить копии обвинительного заключения и приложений к нему;
19) приносить жалобы на действия и решения следователя, дознавателя прокурора и суда;
20) возражать против прекращения дела по нереабилитирующим основаниям;
21) требовать гласного судебного разбирательства.
Подсудимый имеет право:
1) участвовать в судебном разбирательстве дела в суде первой и апелляционной инстанции;

7) өзiне қарсы күдiкке байланысты түсiнiктеме мен жауап беруге, түсiнiктеме мен жауап беруден бас тартуға;
8) дәлел ұсынуға;
9) өтiнiш пен қарсылық мәлiмдеуге;
10) ана тiлiнде немесе өзi бiлетiн тiлде түсiнiктеме мен жауап беруге;
11) аудармашының тегiн көмегiн пайдалануға;
12) оның өтiнiшi немесе қорғаушының не заңды өкiлiнiң өтiнiшi бойынша жүргiзiлетiн тергеу әрекеттерiне қатысуға;
13) өзiнiң қатысуымен жүргiзiлген тергеу әрекеттерiнiң хаттамаларымен танысуға және хаттамаларға ескерту беруге;
14) тергеушiнiң, анықтаушының, прокурордың және соттың iс-әрекетi мен шешiмiне шағым беруге құқылы.";
2) 69-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Айыпталушы:
1) заңға қайшы келмейтiн құралдармен және тәсiлдермен өзiнiң құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауға және қорғануға дайындалу үшiн жеткiлiктi уақыты мен мүмкiндiгi болуға;
2) өзiнiң не үшiн айыпталғандығын бiлуге және қылмыстық iс қозғау, өзiн айыпталушы ретiнде тарту туралы қаулылардың көшiрмелерiн алуға;
3) қылмыстық iзге түсу органынан өзiне тиесiлi құқықтар туралы дереу түсiндiрме алуға;
4) қылмыстық процестi жүргiзушi органнан өзiнiң құқықтары мен мүдделерiн қозғайтын iс жүргiзу шешiмдерiн қабылдау туралы хабардар етiлуге;
5) бұлтартпау шараларын қолдану туралы қаулының көшiрмесiн алуға;
6) өзiне тағылған айып бойынша түсiнiктеме мен жауап беруге;
7) айғақ беруден бас тартуға;
8) дәлел ұсынуға;
9) өтiнiш пен қарсылық мәлiмдеуге;
10) ана тiлiнде немесе өзi бiлетiн тiлде жауап беруге және түсiнiсуге;
11) аудармашының тегiн көмегiн пайдалануға;
12) қорғаушысы болуға;
13) осы Кодексте көзделген жағдайларда және тәртiппен өзiнен алғашқы жауап алудың алдындағы кезден бастап қорғаушымен оңаша және құпия жолығуға;
14) өзiнiң өтiнiшi бойынша немесе өзiнiң қорғаушысының не заңды өкiлiнiң өтiнiшi бойынша жүргiзiлетiн тергеу әрекеттерiне қатысуға;
15) осы әрекеттердiң хаттамаларымен танысуға және оларға ескертулер беруге;
16) сарапшының алдына мәселелер қоюға, сараптама тағайындау туралы қаулымен және сарапшының қорытындысымен танысуға;
17) тергеу аяқталғаннан кейiн iстiң барлық материалдарымен танысуға және одан кез келген мәлiметтi кез келген көлемде көшiрiп алуға;
18) айыптау қорытындысының және оның қосымшаларының көшiрмелерiн алуға;
19) тергеушiнiң, анықтаушының, прокурордың және соттың iс-әрекетi мен шешiмiне шағым беруге;
20) ақтамайтын негiздер бойынша iстi қысқартуға қарсылық бiлдiруге;
21) жария сот талқылауын талап етуге құқылы.
Сотталушының:
1) бiрiншi және апелляциялық сатыдағы соттарда iстi соттың қарауына қатысуға;

2) пользоваться всеми правами стороны, а также правом на последнее слово.
Осужденный или оправданный имеют право:
1) знакомиться с протоколом судебного заседания и подавать на него замечания;
2) обжаловать приговор, постановления суда, постановления судьи и получать копии обжалуемых решений;
3) знать о принесенных по делу жалобах и протестах и подавать на них возражения;
4) участвовать в судебном рассмотрении заявленных жалоб и протестов.";
3) дополнить статью 70 частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Адвокат допускается к участию в уголовном деле в качестве защитника по предъявлению удостоверения адвоката и представлению ордера, удостоверяющего полномочия адвоката на ведение конкретного дела.";
4) в части 8 статьи 72 слова "документ, подтверждающий принадлежность к адвокатуре и ордер юридической консультации на право участия адвоката в данном деле, или приравненный к нему по значению документ;" заменить словами "удостоверение адвоката и ордер, удостоверяющий полномочия адвоката на ведение конкретного дела;";
5) в части первой статьи 73 слова "защитника либо адвоката, который мог быть назначен защитником" заменить словами "адвоката, назначенного защитником в порядке, установленном настоящим Кодексом";
6) в статье 74:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. С момента допуска к участию в деле защитник вправе:
1) иметь с подозреваемым и обвиняемым свидания наедине и конфиденциально, без ограничений их количества и продолжительности;
2) собирать и представлять предметы, документы и сведения, необходимые для оказания юридической помощи;
3) присутствовать при предъявлении обвинения, участвовать в допросе подозреваемого и обвиняемого, а также в иных следственных и процессуальных действиях, производимых с их участием или по их ходатайству, а также в следственных и процессуальных действиях, проводимых по ходатайству самого защитника;
4) заявлять отводы;
5) знакомиться с протоколом задержания, постановлением о применении меры пресечения, с протоколами следственных действий, произведенных с участием подозреваемого, обвиняемого или самого защитника, с документами, которые предъявлялись либо должны были предъявляться подозреваемому и обвиняемому, а по окончании дознания или предварительного следствия - со всеми материалами дела, выписывать из него любые сведения в любом объеме;
6) заявлять ходатайства;
7) участвовать в предварительном слушании дела, в судебном разбирательстве в суде любой инстанции, выступать в судебных прениях, участвовать в заседании суда при возобновлении дела по вновь открывшимся обстоятельствам;

2) тараптың барлық құқықтарын пайдалануға, сонымен бiрге ақырғы сөз құқығына да құқығы бар.
Сотталған немесе ақталған адамның:
1) сот отырысының хаттамасымен танысуға және оған ескертпелер беруге;
2) соттың үкiмiне, қаулысына, судьялардың қаулыларына шағымдануға және шағымдалған шешiмдердiң көшiрмесiн алуға;
3) iс бойынша келтiрiлген шағымдар мен қарсылықтар туралы бiлуге және оларға қарсылық беруге;
4) мәлiмделген шағымдар мен қарсылықтардың сотта қаралуына қатысуға құқығы бар.";
3) 70-бап мынадай мазмұндағы 3-1-бөлiкпен толықтырылсын:
"3-1. Адвокат адвокаттың куәлiгiн көрсетiп және адвокаттың нақты iстi жүргiзуге өкiлеттiгiн куәландыратын ордерiн ұсынған кезде қылмыстық iске қорғаушы ретiнде жiберiледi.";
4) 72-баптың 8-бөлiгiнде "адвокатурадан екендiгiн растайтын құжат пен заң консультациясының адвокатқа аталған iске қатысу құқығын бiлдiретiн ордерiн немесе маңызы бойынша онымен тең құжатты;" деген сөздер "адвокаттың куәлiгiн және адвокаттың нақты iстi жүргiзуге өкiлеттiгiн куәландыратын ордерiн;" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 73-баптың бiрiншi бөлiгiнде "қорғаушы болып тағайындала алатын қорғаушы не адвокат" деген сөздер "осы Кодексте белгiленген тәртiппен қорғаушы болып тағайындалған адвокат" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 74-бапта:
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қорғаушы iске қатысуға рұқсат етiлген сәттен бастап:
1) сезiктiмен және айыпталушымен олардың саны мен ұзақтығы шектелместен оңаша және құпия жолығуға;
2) заңгерлiк көмек көрсету үшiн қажеттi заттарды, құжаттар мен мәлiметтердi жинауға және ұсынуға;
3) айып тағылған кезде қатысуға, сезiктiден және айыпталушыдан жауап алу кезiнде, сондай-ақ олардың қатысуымен немесе олардың өтiнiшi бойынша жүргiзiлетiн өзге де тергеу және iс жүргiзу әрекеттерiне, сондай-ақ қорғаушының өз өтiнiшi бойынша жүргiзiлетiн тергеу және iс жүргiзу әрекеттерiне қатысуға;
4) қарсылықтар бiлдiруге;
5) ұстау хаттамасымен, бұлтартпау шараларын қолдану туралы қаулымен, сезiктiнiң, айыпталушының немесе қорғаушының өзiнiң қатысуымен жасалған тергеу әрекеттерiнiң хаттамаларымен, сезiктiге және айыпталушыға ұсынылған не ұсынылуы тиiс болатын құжаттармен, ал анықтау немесе алдын ала тергеу аяқталғаннан кейiн iстiң барлық материалдарымен танысуға, одан кез келген мәлiметтi кез келген көлемде үзiндi алуға;
6) өтiнiш бiлдiруге;
7) кез келген сатыдағы сотта iстi алдың ала тыңдауға, соттың талқылауына қатысуға, сот жарыссөздерiнде сөйлеуге, жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша iстi жаңарту кезiнде соттың отырысына қатысуға;

8) знакомиться с протоколом судебного заседания, удостоверяя это своей подписью на каждой странице протокола, и приносить на него замечания;
9) получать копии процессуальных документов и возражать против незаконных действий стороны и лица, ведущего уголовный процесс, требовать внесения этих возражений в процессуальные документы;
10) приносить жалобы на действия и решения дознавателя, следователя, прокурора и суда и участвовать в их рассмотрении;
11) использовать любые другие средства и способы защиты, не противоречащие закону.";
в части третьей:
слова "с разрешения следователя, дознавателя" исключить;
слова "может отвести вопросы защитника, но" исключить;";
7) в статье 97:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 97. Отвод защитника, представителя потерпевшего, гражданского истца или гражданского ответчика";
в части второй слова "об отстранении от участия в производстве по делу" заменить словами "об отводе";
8) часть третью статьи 101 изложить в следующей редакции:
"3. Председательствующий вправе:
1) запретить производство видео-, звукозаписи и иных способов запечатления допроса;
2) удалить из зала судебного заседания обвиняемого, представителей стороны защиты, за исключением адвоката.";
9) в статье 125:
в части третьей:
после слов "десяти дней" дополнить словом "бесплатно";
после слова "подзащитного" дополнить словами "письменное заключение или";
после слова "специальными" дополнить словами "(специальными научными)";
часть четвертую дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Такие сведения, а также предметы и документы, которые могут являться доказательствами, подлежат приобщению к материалам уголовного дела по заявленному ходатайству.";
10) часть вторую статьи 134 изложить в следующей редакции:
"2. Задержанный должен быть допрошен в соответствии с правилами настоящего Кодекса. До начала допроса задержанному по его просьбе обеспечивается свидание с защитником наедине и конфиденциально.";
11) часть пятую статьи 150 дополнить словами "потерпевший, которые должны быть извещены надлежащим образом о месте и времени проведения допроса.";
12) в статье 244:
в заголовке после слова "потерпевшего" дополнить словами "и защитника";
в части первой после слова "обвиняемый" дополнить словом ", защитник";
во втором предложении части пятой после слова "он выносит" дополнить словом "мотивированное";

8) сот отырысының хаттамасымен оның әрбiр бетiне өзiнiң қолын қоюымен куәландыра отырып танысуға және оған ескертпе енгiзуге;
9) iс жүргiзу құжаттарының көшiрмелерiн алуға және тарап пен қылмыстық iстi жүргiзушi адамның заңсыз әрекеттерiне қарсылық бiлдiруге, бұл қарсылықтарды iс жүргiзу құжаттарына енгiзудi талап етуге;
10) анықтаушының, тергеушiнiң, прокурордың және соттың әрекеттерi мен шешiмдерiне шағым енгiзуге және оларды қарауға қатысуға;
11) заңға қайшы келмейтiн кез келген басқа да қорғау құралдары мен тәсiлдерiн пайдалануға құқылы.";
үшiншi бөлiкте:
"тергеушiнiң, анықтаушының рұқсатымен" деген сөздер алып тасталсын;
"қорғаушының сұрақтарын қабылдамауына болады, бiрақ" деген сөздер алып тасталсын;
7) 97-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"97-бап. Қорғаушыға, жәбiрленушiге, азаматтық талапкердiң немесе азаматтық жауапкердiң өкiлiне қарсылық бiлдiру";
екiншi бөлiкте "өкiлiн" деген сөз "өкiлiне" деген сөзбен ауыстырылып, "iс бойынша iс жүргiзуге қатысудан шеттету туралы" деген сөздер "қарсылық бiлдiру туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 101-баптың үшiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Төрағалық етушi:
1) бейне, дыбыс жазуды жүргiзуге және жауап алуды сақтаудың өзге де әдiстерiн жүргiзуге тыйым салуға;
2) сот отырысы залынан адвокатты қоспағанда, айыпталушыны, қорғау тарабының өкiлдерiн шығарып жiберуге құқылы.";
9) 125-бапта:
үшiншi бөлiкте:
"көшiрмелерiн" деген сөзден кейiн "тегiн" деген сөзбен толықтырылсын;
"бiлiмi бар адамдардың" деген сөздерден кейiн "жазбаша қорытындысын немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
"арнаулы" деген сөзден кейiн "(арнаулы ғылыми)" деген сөздермен толықтырылсын;
төртiншi бөлiк мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Дәлел бола алатын мұндай мәлiметтер, сондай-ақ заттар мен құжаттар мәлiмделген өтiнiш жасау бойынша қылмыстық iс материалдарына тiркелуге жатады.";
10) 134-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ұсталған адамнан осы Кодекстiң ережелерiне сәйкес жауап алынуға тиiс. Ұсталған адамнан жауап алу басталғанға дейiн оның өтiнiшi бойынша қорғаушымен оңаша және құпия жолығу қамтамасыз етiледi.";
11) 150-баптың бесiншi бөлiгi "заңды өкiлдерi" деген сөздерден кейiн "жауап алу жүргiзу орны және уақыты туралы тиiсiнше хабарлануы тиiс жәбiрленушi" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 244-бапта:
тақырыпта "жәбiрленушiнiң" деген сөзден кейiн "және қорғаушының" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi бөлiкте "айыпталушының" деген сөзден кейiн ", қорғаушының" деген сөзбен толықтырылсын;
бесiншi бөлiктiң екiншi сөйлемiнде "қаулы" деген сөздiң алдынан "дәлелдi" деген сөзбен толықтырылсын;

13) в части первой статьи 275 слова "и пронумерованы" заменить словами ", пронумерованы и внесены в опись листов дела";
14) в статье 328:
в части третьей:
после слов "подробное содержание показаний;" дополнить словами "вопросы участвующих в допросе лиц, которые были отведены судом или на которые отказался отвечать допрашиваемый;";
дополнить вторым предложением следующего содержания:
"Показания записываются от первого лица и по возможности дословно, вопросы и ответы на них записываются в той последовательности, которая имела место при допросе.";
в части седьмой после слова "обязан" дополнить словом "письменно";
15) часть пятую статьи 455 дополнить предложением следующего содержания:
"В случаях оказания юридической помощи адвокатами бесплатно, оплата их труда производится в соответствии со статьей 72 настоящего Кодекса.";
16) часть первую статьи 460 после слова "жалобы," дополнить словами "в том числе адвокатами, ранее не принимавшими участие в деле,";
17) в статье 467:
в части первой:
третье предложение после слов "Участие прокурора" дополнить словами ", адвоката"; дополнить предложением следующего содержания:
"В случаях оказания юридической помощи адвокатами бесплатно, оплата их труда производится в соответствии со статьей 72 настоящего Кодекса.".
2. В Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1997 г. "Об адвокатской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 22, ст. 328; 2001 г., N 15-16, ст. 236; 2003 г., N 11, ст. 65; 2004 г., N 23, ст. 142):
в подпункте 2) пункта 3 статьи 14 после слова "запрашивать" дополнить словами "и получать".
3. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 г. "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 6, ст. 190; 2001 г., N 17-18, ст. 245; 2002 г., N 15, ст. 147; 2004 г., N 24, ст. 142,154):
в подпункте 1) пункта 1 статьи 17 слова "ордера юридической консультации на право участия адвоката в данном деле или приравненного к нему по значению документа" заменить словами "копии ордера, удостоверяющего полномочия адвоката на ведение конкретного дела".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

13) 275-баптың бiрiншi бөлiгiнде "және нөмiрленген" деген сөздер ", нөмiрленген және iс парақтарының тiзiмiне енгiзiлген" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 328-бапта:
үшiншi бөлiкте:
"айғақтардың егжей-тегжейлi мазмұны;" деген сөздерден кейiн "жауап алуға қатысып отырған адамдардың сот қарсылық бiлдiрген немесе жауап алынатын адам жауап беруден бас тартқан сұрақтары;" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Айғақтар бiрiншi жақтан және мүмкiндiгiнше сөзбе-сөз жазылады, ондағы сұрақтар мен жауаптар жауап алу кезiндегi ретi бойынша жазылады.";
жетiншi бөлiкте "туралы" деген сөзден кейiн "жазбаша" деген сөзбен толықтырылсын;
15) 455-баптың бесiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Адвокаттар тегiн заңгерлiк көмек көрсеткен жағдайда олардың еңбегiне ақы төлеу осы Кодекстiң 72-бабына сәйкес жүргiзiледi.";
16) 460-баптың бiрiншi бөлiгi "процеске қатысушылар" деген сөздерден кейiн ", соның iшiнде бұдан бұрын iске қатыспаған адвокаттар" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 467-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
үшiншi сөйлем "Прокурордың" деген сөзден кейiн ", адвокаттың" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Адвокаттар тегiн заңгерлiк көмек көрсеткен жағдайда олардың еңбегiне ақы төлеу осы Кодекстiң 72-бабына сәйкес жүргiзiледi.".
2. "Адвокаттық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 желтоқсандағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 22, 328-құжат; 2001 ж., N 15-16, 236-құжат; 2003 ж., N 11, 65-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
14-баптың 3-тармағының 2) тармақшасында "сұратуға" деген сөзден кейiн "және алуға" деген сөздермен толықтырылсын.
3. "Қылмыстың жасалуына сезiктiлер мен айыпталушыларды күзетте ұстаудың тәртiбi мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 30 наурыздағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 6, 190-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2004 ж., N 24, 142, 154-құжаттар):
17-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында "заң консультациясының осы iске адвокаттың қатысу құқығына берiлген ордерiн немесе маңызы бойынша онымен теңестiрiлген құжатты" деген сөздер "адвокаттың нақты iстi жүргiзуге өкiлеттiгiн куәландыратын ордерiнiң көшiрмесiн" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi