Об утверждении Правил выдачи разрешений на строительство нефтегазопроводов вне контрактной территории в пределах казахстанского участка дна Каспийского моря, определенного международными договорами Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2006 года № 625. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2012 года № 1474
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.11.2012 № 1474 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
В соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешений на строительство нефтегазопроводов вне контрактной территории в пределах казахстанского участка дна Каспийского моря, определенного международными договорами Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2006 года N 625
Правила выдачи разрешений на строительство нефтегазопроводов
вне контрактной территории в пределах казахстанского участка дна
Каспийского моря, определенного международными договорами
Республики Казахстан
1. Настоящие Правила регулируют порядок выдачи разрешений на строительство нефтегазопроводов вне контрактной территории в пределах казахстанского участка дна Каспийского моря (далее - казахстанский участок дна), определенного международными договорами Республики Казахстан, до береговой линии.
2. Казахстанский участок дна определяется в соответствии с  Протоколом к Соглашению между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о разграничении дна северной части Каспийского моря в целях осуществления суверенных прав на недропользование от 6 июля 1998 года, совершенным 13 мая 2002 года, и  Протоколом к Соглашению между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой о разграничении дна Каспийского моря между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой, совершенным 27 февраля 2003 года.
3. Недропользователь, заинтересованный в получении разрешения на строительство
нефтегазопровода вне контрактной территории в пределах казахстанского участка дна (далее - разрешение на строительство нефтегазопровода), подает в центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами (далее - уполномоченный орган) заявку, в которой указываются:

Каспий теңiзi түбiнiң Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында белгiленген қазақстандық учаскесi шегiнде келiсiм-шарт аумағынан тыс мұнай-газ құбырларын салуға рұқсат беру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 маусымдағы N 625 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 қарашадағы № 1474 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 2012.11.21 № 1474 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер  кодексiне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Каспий теңiзi түбiнiң Қазақстан Республикасының халықаралық шартында белгіленген қазақстандық учаскесі шегінде келісім-шарт аумағынан тыс мұнай-газ құбырларын салуға рұқсат беру ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2006 жылғы 30 маусымдағы
N 625 қаулысымен бекiтiлген
Каспий теңiзi түбiнiң Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында белгiленген қазақстандық учаскесi шегiнде келiсiм-шарт аумағынан тыс мұнай-газ құбырларын салуға рұқсат беру ережесi
1. Осы Ереже Каспий теңiзi түбiнiң Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында белгiленген қазақстандық учаскесi (бұдан әрi - қазақстандық түп учаскесi) шегiнде келiсiм-шарт аумағынан тыс, жағалау сызығына дейiн мұнай-газ құбырларын салуға рұқсат беру тәртiбiн реттейдi.
2. Қазақстандық түп учаскесi 2002 жылғы 13 мамырда жасалған 1998 жылғы 6 шiлдедегi Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы Жер қойнауын пайдалануға арналған егемендiк құқықтарды жүзеге асыру мақсатында Каспий теңiзiнiң солтүстiк бөлiгi түбiнiң ара-жiгiн ажырату туралы келісімге  Хаттамаға және 2003 жылғы 27 ақпанда жасалған Қазақстан Республикасы мен Әзiрбайжан Республикасының арасында Каспий теңiзi түбiн шектеу туралы Қазақстан Республикасы мен Әзiрбайжан Республикасының арасындағы келiсiмге  хаттамаға сәйкес айқындалады.
3. Қазақстанды түп учаскесi шегiнде келiсiм-шарт аумағынан тыс мұнай-газ құбырын салуға рұқсат (бұдан әрi - мұнай-газ құбырын салуға рұқсат) алуға мүдделi жер қойнауын пайдаланушы жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) беретiн өтiнiмде:

1) реквизиты недропользователя;
2) местоположение испрашиваемого участка дна с указанием географических координат
его внешних границ;
3) ширина охранной зоны;
4) площадь испрашиваемого участка дна.
К заявке прилагаются нотариально заверенная копия контракта на недропользование на казахстанском участке дна, технико-экономическое обоснование строительства нефтегазопровода и предварительная оценка его воздействия на окружающую среду.
4. На основании заявки уполномоченный орган создает комиссию по выбору участка дна для строительства нефтегазопровода из представителей уполномоченных государственных органов в области охраны окружающей среды, использования и охраны водного фонда, рыбного хозяйства, особо охраняемых природных территорий, по изучению и использованию недр, по чрезвычайным ситуациям, в сфере торгового мореплавания, нефтегазотранспортной инфраструктуры и осуществляющим внешнеполитическую деятельность, а также представителя недропользователя.
5. Выбор участка дна рассматривается комиссией в срок до 60 дней с даты поступления
заявки в уполномоченный орган.
6. В случае отсутствия предложений и замечаний членов комиссии по местоположению
испрашиваемого участка дна его выбор оформляется актом о выборе участка дна для
строительства нефтегазопровода, который подписывается всеми членами комиссии.
Местоположение испрашиваемого участка дна может быть изменено на основании
предложений и замечаний членов комиссии при условии согласия недропользователя.
При наличии у членов комиссии замечаний, которые не устранены недропользователем,
уполномоченным органом дается мотивированный отказ в выборе указанного участка дна для строительства нефтегазопровода.
7. Акт о выборе участка дна для строительства нефтегазопровода является основанием для проведения недропользователем изыскательских и проектных работ.
8. После проведения изыскательских и проектных работ недропользователь представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) проект строительства нефтегазопровода;
2) оценку его воздействия на окружающую среду;
3) положительное заключение государственной экологической экспертизы;
4) карту местоположения нефтегазопровода на казахстанском участке дна;
5) ведомость географических координат оси нефтегазопровода с указанием начальной,
поворотных, промежуточных (через каждые пять километров) и конечной точек;
6) схему профиля нефтегазопровода;
7) ведомость высотных отметок верха трубы нефтегазопровода в системе Балтийских
высот в начальной, поворотных, промежуточных (через каждые пять километров) и конечной точках оси нефтегазопровода.

1) жер қойнауын пайдаланушының деректемелерi;
2) сұралатын түп учаскесiнiң сыртқы шекараларының географиялық координаталары көрсетiле отырып, оның орналасқан жерi;
3) күзету аймағының енi;
4) сұралып отырған түп учаскесiнiң ауданы көрсетiледi.
Өтiнiмге қазақстандық түп учаскесiнде жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттың нотариалды куәландырылған көшiрмесi, мұнай-газ құбырын салудың техника-экономикалық негiздемесi және оның қоршаған ортаға әсерiнiң алдын ала бағасы қоса берiледi.
4. Өтiнiм негiзiнде уәкiлеттi орган қоршаған ортаны қорғау, су қорын пайдалану және қорғау, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы, жер қойнауын зерделеу және пайдалану жөніндегi, төтенше жағдайлар жөнiндегi, сауда мақсатында теңiзде жүзу, мұнай-газ көлігi инфрақұрылымы саласындағы және сыртқы саяси қызметтi жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың өкiлдерiнен, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының өкiлiнен мұнай-газ құбырын салу үшiн түп учаскесiн таңдау жөнiнде комиссия құрады.
5. Түп учаскесiн таңдауды комиссия уәкiлеттi органға өтiнiм түскен күнiнен бастап 60 күнге дейiнгi мерзiмде қарайды.
6. Комиссия мүшелерiнiң сұралып отырған түп учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша ұсыныстары мен ескертулерi болмаған жағдайда оны таңдау мұнай-газ құбырын салу үшiн түп учаскесiн таңдау туралы актiмен ресiмделедi, оған комиссия мүшелерiнiң барлығы қол қояды.
Сұралып отырған түп учаскесiнiң орналасқан жерi жер қойнауын пайдаланушының келiсу шартымен комиссия мүшелерiнiң ұсыныстары мен ескертулерi негiзiнде өзгертiлуi мүмкiн.
Комиссия мүшелерiнiң жер қойнауын пайдаланушы түзетпеген ескертулерi болған жағдайда, уәкiлеттi орган мұнай-газ құбырын салу үшiн көрсетiлген түп учаскесiн таңдаудан дәлелдi түрде бас тартады.
7. Мұнай-газ құбырын салу үшiн түп учаскесiн таңдау туралы акт жер қойнауын пайдаланушының iздестiру және жобалау жұмыстарын жүргiзуi үшiн негiздеме болып табылады.
8. Іздестiру және жобалау жұмыстары жүргiзiлгеннен кейiн жер қойнауын пайдаланушы уәкiлеттi органға мынадай құжаттарды қоса бередi:
1) мұнай-газ құбырын салудың жобасы;
2) оның қоршаған ортаға әсерiнiң бағасы;
3) мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындысы;
4) мұнай-газ құбырының қазақстандық түп учаскесiнде орналасқан жерiнiң картасы;
5) бастапқы, бұрылыс, аралық (әр бес километр сайын) және соңғы нүктелерiн көрсете отырып, мұнай-газ құбыры осiнiң географиялық координаталарының ведомосi;
6) мұнай-газ құбыры профилiнiң схемасы;
7) Балтық биiктiктерi жүйесiндегi мұнай-газ құбыры осiнiң бастапқы, бұрылыс, аралық (әр бес километр сайын) және соңғы нүктелерiндегi мұнай-газ құбырының жоғарғы шетiндегi жоғарғы белгiлерiнiң ведомосi.

9. Уполномоченный орган направляет копии документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил, на согласование в уполномоченные государственные органы в области охраны окружающей среды, использования и охраны водного фонда, рыбного хозяйства, особо охраняемых природных территорий, по изучению и использованию недр, по чрезвычайным ситуациям, в сфере торгового мореплавания, нефтегазотранспортной инфраструктуры и осуществляющим внешнеполитическую деятельность (далее - согласующие государственные органы).
По итогам рассмотрения документов местоположения нефтегазопровода согласующие государственные органы направляют свои заключения в уполномоченный орган, при этом срок рассмотрения и согласования не должен превышать 15 рабочих дней.
10. В случае отсутствия предложений и замечаний уполномоченный орган не позднее 30 дней с даты подачи заявления выдает разрешение на строительство нефтегазопровода, подписываемое руководителем уполномоченного органа или лицом, его замещающим, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
11. При наличии замечаний у уполномоченного органа и (или) согласующих государственных органов уполномоченный орган письменно уведомляет о них недропользователя.
При устранении замечаний, (о чем согласующий государственный орган направляет уполномоченному органу письменное подтверждение), недропользователю выдается разрешение на строительство нефтегазопровода в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
В случае неустранения недропользователем замечаний уполномоченным органом в установленный срок дается мотивированный отказ в выдаче разрешения на строительство нефтегазопровода.
12. Срок действия разрешения на строительство нефтегазопровода определяется уполномоченным органом с учетом испрашиваемого недропользователем срока и замечаний согласующих государственных органов, но не более чем на три года.
В указанный период на участок дна, на который выдано разрешение на строительство нефтегазопровода, не может быть выдано разрешение на строительство нефтегазопровода другому недропользователю.
13. Для учета местоположения существующих, строящихся и проектируемых на казахстанском участке дна нефтегазопроводов уполномоченным органом ведется дежурная карта.
Приложение
к Правилам выдачи разрешений на
строительство нефтегазопроводов вне
контрактной территории в пределах
казахстанского участка дна Каспийского моря,
определенного международными договорами
Республики Казахстан
Разрешение Регистрационный номер ________
Разрешение выдано
___________________________________________________________________________
(Ф.И.О. физического лица или наименование юридического лица)
___________________________________________________________________________
на строительство нефтегазопроводов вне контрактной территории в пределах
казахстанского участка дна ________________________________________________
Протяженность нефтегазопровода _______________________________ км.
Площадь участка _______________ гектаров.
Ширина охранной зоны __________________________________________ метров.
Срок действия разрешения ______________________________________
Основание выдачи разрешения _______________________________________________
___________________________________________________________________________
Орган, выдавший разрешение ________________________________________________
___________________________________________________________________________
Руководитель ____________________ Ф.И.О.
М.П.
Дата выдачи "___"______________ 20___ г.
Приложения:

9. Уәкiлеттi орган осы Ереженiң 8-тармағында көрсетiлген құжаттардың көшiрмелерiн қоршаған ортаны қорғау, су қорын пайдалану және қорғау, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы, жер қойнауын зерделеу және пайдалану жөнiндегi, төтенше жағдайлар жөнiндегi, сауда мақсатында теңiзде жүзу, мұнай-газ көлiгi инфрақұрылымы саласындағы және сыртқы саясат қызметiн жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органдарға (бұдан әрi - келiсетiн мемлекеттiк органдар) келiсуге жiбередi.
Мұнай-газ құбыры орналасқан жердiң құжаттарын қарау қорытындылары бойынша келiсетiн мемлекеттiк органдар уәкiлеттi органға өз қорытындыларын жiбередi, бұл ретте қарау және келiсу мерзiмi 15 жұмыс күнiнен аспауға тиiс.
10. Ұсыныстар мен ескертулер болмаған жағдайда уәкiлеттi орган өтiнiш берілген күнiнен бастап 30 күннен кешiктiрмей осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша мұнай-газ құбырын салуға рұқсат бередi, оған уәкiлеттi органның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға қол қояды.
11. Уәкiлеттi органның және (немесе) келiсетiн мемлекеттiк органдардың ескертулерi болған жағдайда уәкiлеттi орган жер қойнауын пайдаланушыға олар туралы жазбаша хабарлайды.
Ескертулер түзетiлген жағдайда (келiсетiн мемлекеттiк орган уәкiлеттi органға бұл туралы жазбаша растау жiбередi) жер қойнауын пайдаланушыға осы Ереженiң 10-тармағына сәйкес мұнай-газ құбырын салуға рұқсат бередi.
Жер қойнауын пайдаланушы ескертулердi түзетпеген жағдайда уәкiлеттi орган белгiленген мерзiмде мұнай-газ құбырын салуға рұқсат беруден дәлелдi түрде бас тартады.
12. Мұнай-газ құбырын салуға рұқсаттың қолданылу мерзiмiн уәкiлеттi орган жер қойнауын пайдаланушы сұрастыратын мерзiмдi және келiсетiн мемлекеттiк органдардың ескертулерiн ескере отырып, бiрақ үш жылдан аспайтындай етiп белгiлейдi.
Көрсетiлген кезеңде мұнай-газ құбырын салуға рұқсат берiлген түп учаскесiне басқа жер қойнауын пайдаланушыға мұнай-газ құбырын салуға рұқсат берiлмейдi.
13. Қазақстандық түп учаскесiнде бар, салынып жатқан және жобаланатын мұнай-газ құбырларының орналасқан жерiн есепке алу үшiн уәкiлеттi орган кезекшiлiк картасын жүргiзедi.
Каспий теңiзi түбiнiң Қазақстан Республикасының
халықаралық шарттарында белгiленген
қазақстандық учаскесi шегiнде келiсiм-шарт
аумағынан тыс мұнай-газ құбырларын салуға
рұқсат беру ережесiне қосымша
Рұқсат
Тіркеу номері ______
Рұқсат _________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты-жөнi немесе заңды тұлғаның атауы)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
қазақстандық түп учаскесiнiң шегiнде келiсiм-шарт аумағынан тыс
мұнай-газ құбырларын салуға берiлдi.
Мұнай-газ құбырының ұзындығы ________________________________ км.
Учаскенiң ауданы __________________________________ гектар.
Күзет аумағының енi _________________________________________ метр.
Рұқсаттың қолданылу мерзiмi ____________________________________
Рұқсат берудiң негiздемесi _____________________________________
________________________________________________________________
Рұқсат берген орган ____________________________________________
________________________________________________________________
Басшы _______________________________ Аты-жөнi
М.О.
Берiлген күнi 20________ жылғы "___" _________
Қосымшалар:

1. Карта местоположения нефтегазопровода
2. Схема профиля нефтегазопровода
3. Ведомость географических координат оси нефтегазопровода
4. Ведомость высотных отметок верха трубы нефтегазопровода в системе Балтийских высот

1. Мұнай-газ құбырының орналасқан жерiнiң картасы
2. Мұнай-газ құбыры профилiнiң схемасы
3. Мұнай-газ құбыры осiнiң географиялық координаталар ведомосi
4. Балтық биiктiктерi жүйесiндегi мұнай-газ құбырының жоғарғы
шетіндегі белгiлерiнiң ведомосi