О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам уголовно-исполнительной системы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2006 года N 672
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам уголовно-исполнительной системы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
уголовно-исполнительной системы
Статья 1 . Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный  кодекс  Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г, N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45):
в статье 70:
части первую и вторую изложить в следующей редакции:
"1. Лицо, отбывающее исправительные работы, ограничение по военной службе, ограничение свободы, содержание в дисциплинарной воинской части или лишение свободы, за правопослушное поведение, добросовестное отношение к труду (обучению), активное участие в работе самодеятельных организаций и в воспитательных мероприятиях, принятие мер по возмещению ущерба, причиненного государству и здоровью, имуществу потерпевшего, чем заслуживающее государственного снисхождения и не нуждающееся в полном отбытии назначенного судом наказания, может быть судом освобождено условно-досрочно от отбывания назначенного судом наказания. При этом лицо может быть полностью или частично освобождено от отбывания дополнительного вида наказания.
2. На лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания, в течение оставшейся неотбытой части наказания возлагаются обязанности, перечень которых устанавливается законом. Суд может возложить на лицо, освобожденное условно-досрочно, исполнение и других обязанностей, способствующих его исправлению: пройти курс лечения от алкоголизма, наркомании, токсикомании, заболеваний, передающихся половым путем, осуществлять материальную поддержку семьи.";
в части третьей слова ", а также трех четвертей срока наказания, назначенного лицу ранее условно-досрочно освобождавшемуся, если условно-досрочное освобождение было отменено по основаниям, предусмотренным частью седьмой настоящей статьи" исключить;
в части шестой слова "уполномоченным на то специализированным государственным органом" заменить словами "органами внутренних дел";
в части седьмой:
в подпункте а):
слова "нарушение общественного порядка" заменить словами "неоднократно административное правонарушение, либо правонарушение, за которое на него был наложен административный арест";
после слов "возложенных на него" дополнить словами "законом и";
часть восьмую после слова "помилования" дополнить словами ", совершившему в период отбывания наказания умышленное преступление, а также ранее условно-досрочно освобождавшемуся".

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне қылмыстық-атқару жүйесi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 13 шілдедегі N 672 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне қылмыстық-атқару жүйесi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне
қылмыстық-атқару жүйесi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы"
1-бап.  Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Қылмыстық  Кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; 14, 58-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат):
1) 70-бапта:
бiрiншi және екiншi бөлiктер мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Түзеу жұмыстарын, әскери қызмет бойынша шектеу, бас бостандығын шектеу, тәртiптiк әскери бөлiмде ұстау немесе бас бостандығынан айыру жазасын өтеп жүрген адам құқық ұстанушылық мiнез-құлқы, еңбекке (оқуға) адал қарағаны, өздiгiнен қызмет ету ұйымдарының жұмысына және тәрбиелiк iс-шараларға белсендi қатысқаны, жәбiрленушiнiң денсаулығына, мүлкiне келтiрген залалды немесе мемлекетке келтiрген материалдық залалды өтеу бойынша сотталғанның шаралар қабылдағаны үшiн, сөйтiп, мемлекеттiк кешiрiмге лайық болып, сот тағайындаған жазаны толық өтеудi қажет етпейдi деп танылса, сот тағайындаған жазадан мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылуы мүмкiн. Бұл орайда адам қосымша жаза түрiн өтеуден толық немесе iшiнара босатылуы мүмкiн.
2. Жазасын өтеуден мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылған адамдарға қалған жазасының өтелмеген бөлiгi iшiнде тiзбесi заңмен белгiленетiн мiндеттер жүктеледi. Сот, бас бостандығын шектеуге сотталған адамға оның түзелуiне ықпал ететiн басқа да мiндеттердi орындауды: алкогольге салынудан, нашақорлықтан, уытқұмарлықтан, жыныс жолдары арқылы жұғатын аурулардан емделу курсынан өтудi, отбасын материалдық қолдауды жүзеге асыруды жүктей алады.";
үшiншi бөлiктегi "тағайындалған жаза мерзiмiнiң кемiнде төрттен үшiн, сондай-ақ бұрын жазадан мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылған адамға, егер мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босату осы баптың жетiншi бөлiгiнде көзделген негiздер бойынша жойылған болса," деген сөздер алып тасталсын;
алтыншы бөлiктегi "оған" деген сөз алып тасталсын "мамандандырылған уәкiлеттi мемлекеттiк орган" деген сөздер "iшкi iстер органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетiншi бөлiкте:
а) тармақшасында:
"қоғамдық тәртiптi бұзса" деген сөздер "бiрнеше мәрте әкiмшiлiк құқық бұзушылық не сол үшiн оған әкiмшiлiк қамау қолданылған құқық бұзушылық жасаса" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сот жүктеген" деген сөздердiң алдынан "заң және" деген сөздермен толықтырылсын;
сегiзiншi бөлiк "ауыстырылған" деген сөзден кейiн "жазасын өтеу кезеңiнде қасақана қылмыс жасаған, сондай-ақ бұрын мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылған" деген сөздермен толықтырылсын;

2. В  Уголовно-процессуальный  кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 23, ст. 139; N 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., N 13, ст. 53; N 21-22, ст. 87; N 24, ст. 123; 2006 г., N 5-6, ст. 31):
1) в статье 152:
в заголовке слова "и обвиняемых" заменить словами ", обвиняемых и подсудимых";
части первую и вторую после слов "обвиняемого,", "прокурора" дополнить словами "подсудимого,", ", судьи" соответственно;
2) в части девятой статьи 153 слова "или сообщение об этом решении" исключить;
3) в статье 455:
часть вторую после слов "рассматриваются судом" дополнить словами "в месячный срок";
дополнить частью 6-1 следующего содержания:
"6-1. При рассмотрении вопроса об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания учитывается мнение потерпевшего либо его представителя. В случае невозможности личного участия потерпевшего либо его представителя в суде, могут быть рассмотрены письменные объяснения и ходатайства, извещенного за один месяц до судебного заседания потерпевшего по почте заказным письмом с уведомлением. При надлежащем уведомлении потерпевшего и отсутствии с его стороны каких-либо письменных заявлений и ходатайств, а также в случае, если ущерб нанесен интересам государства, по вопросу о соблюдении прав потерпевшего или государства в обязательном порядке заслушивается прокурор.".
3. В  Уголовно-исполнительный  кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 337; 2000 г., N 6, ст. 141; N 8, ст. 189; N 18, ст. 339; 2001 г., N 8, ст. 53; N 17-18, ст. 245; N 24, ст. 338; 2002 г., N 23-24, ст. 192; 2004 г. N 5, ст. 22; N 23, ст. 139, 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 13, ст. 53):
1) в части десятой статьи 10 слова ", ограничению свободы" исключить;
2) в части первой статьи 11 слова ", ограничения свободы" исключить;
3) в статье 14:
части четвертую и пятую изложить в следующей редакции:
"4. Наказания в виде привлечения к общественным работам, исправительных работ, ограничения свободы исполняются уголовно-исполнительными инспекциями по месту жительства осужденного.
5. Наказания в виде ареста, лишения свободы и смертной казни исполняются учреждениями уголовно-исполнительной системы.";
части шестую и восьмую исключить;

2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық iс жүргiзу  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат, N 23, 139-құжат; N 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 21-22, 87-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 5-6, 31-құжат):
1) 152-бапта:
тақырыптағы "мен айыпталушыларды" деген сөздер ", айыпталушылар және сотталушылар" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi және екiншi бөлiктерi "айыпталушыны", "прокурордың" деген сөздерден кейiн тиiсiнше ", сотталушыны", ", судьяның" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 153-баптың тоғызыншы бөлiгiнде "немесе осы шешiм туралы хабар" деген сөздер алып тасталсын;
3) 455-баптың екiншi бөлiгi "орындайтын органның ұсынуы бойынша" деген сөздерден кейiн "бiр айлық мерзiмде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-бөлiкпен толықтырылсын:
"6.1. Жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босату туралы мәселенi қарау кезiнде жәбiрленуiшiнiң не оның өкiлiнiң пiкiрi ескерiледi. Жәбiрленушiнiң не оның өкiлiнiң жеке қатысуы мүмкiн болмаған жағдайда, жәбiрленуiшiнiң сот отырысына дейiнгi бiр ай бұрын хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта бойынша хабардар еткен жазбаша түсiнiп сотта қаралуы мүмкiн. Жәбiрленушi тиiстi түрде хабардар еткен және оның тарапынан қандай да бiр жазбаша өтiнiштер болмаған жағдайда, сондай-ақ, егер, жәбiрленуiшiнiң немесе мемлекеттiң құқықтарының сақталуы туралы мәселе бойынша мемлекет мүдделерiне залал келтiрiлсе, мiндеттi тәртiппен прокурор тыңдалады.".
3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 24, 337-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; N 8, 189-құжат; N 18, 339-құжат; 2001 ж., N 8, 63-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 23-24, 192-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139, 142-құжаттар; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат):
1) 10-баптың оныншы бөлiгiндегi ", бас бостандығын шектеуге" деген сөздер алып тасталсын;
2) 11-баптың бiрiншi бөлiгiндегi ", бас бостандығын шектеу" деген сөздер алып тасталсын;
3) 14-бапта:
төртiншi және бесiншi бөлiктер мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қоғамдық жұмыстарға тарту, түзеу жұмыстары, бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаларды сотталғанның тұрғылықты жерi бойынша қылмыстық-атқару инспекциялары атқарады.
Қамау, бас бостандығынан айыру және өлiм жазасы түрiндегi жазаларды қылмыстық-атқару жүйесiнiң мекемелерi атқарады.";
алтыншы және сегiзiншi бөлiктер алып тасталсын;

4) в части четвертой статьи 16:
слова "ограничению свободы," исключить;
слова "открытой формой туберкулеза" заменить словами "туберкулезом";
слова "ВИЧ/СПИД-инфицированным осужденным" заменить словами "осужденным, больным СПИД";
5) в части первой статьи 18 слово "восьми" заменить словом "четырнадцати";
6) в статье 24:
часть первую после слова "исправительных работ" дополнить словами ", ограничения свободы";
в части второй слова "ограничения свободы," исключить;
абзац четвертый части третьей изложить в следующей редакции:
"проводит первоначальные мероприятия по розыску осужденных, вносят в суд представление об объявлении в розыск, в отношении осужденных, скрывшихся от отбывания наказания;";
дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Скрывшимся от отбывания наказания считается осужденный, местонахождение которого в течение более трех дней не установлено.";
7) в статье 25:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Требования приговора суда о лишении права занимать определенные должности обязательны для администрации государственных учреждений и органов местного самоуправления. Требования приговора суда о лишении права заниматься определенной деятельностью обязательны для организации по месту работы осужденного.";
в части второй слова "внести в трудовую книжку осужденного запись о том, на каком основании, на какой срок и какую должность он лишен права занимать или какого рода деятельностью лишен права заниматься;" исключить;
8) в статье 28 слова "работы и его" заменить словами "работы и жительства и их";
9) абзац пятый части третьей статьи 30 изложить в следующей редакции:
"проводит первоначальные мероприятия по розыску осужденных, вносит в суд представление об объявлении в розыск, в отношении осужденных, скрывшихся от отбывания наказания;";
10) в абзаце восьмом части третьей статьи 36 слова "готовят и передают в соответствующую службу материалы об" заменить словами "проводят первоначальные мероприятия по розыску осужденных, вносят в суд представление об объявлении в розыск, в отношении осужденных, скрывшихся от отбывания наказания";
11) статью 41 изложить в следующей редакции;
"Статья 41. Меры поощрения, применяемые к лицам, отбывающим
наказание в виде исправительных работ
Осужденные, активно участвующие в воспитательных мероприятиях и принимающие меры по возмещению ущерба, причиненного здоровью, имуществу потерпевшего и государству, чем заслужили государственное снисхождение, и не нуждающиеся в полном отбытии назначенного судом наказания, могут быть судом условно-досрочно освобождены в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.";

4) 16-баптың төртiншi бөлiгiнде:
"Бас бостандығын шектеуге," деген сөздер алып тасталсын;
"туберкулездiң ашық түрiмен" деген сөздер "туберкулезбен" деген сөзбен ауыстырылсын;
"ВИЧ/СПИД жұқтырған" деген сөздер "СПИД-пен ауыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 18-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "сегiз" деген сөз "он төрт" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 24-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "түзеу жұмыстары" деген сөздерден кейiн ", бас бостандығын шектеу" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктегi "Бас бостандығын шектеу," деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктiң төртiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"сотталғандарды iздестiру бойынша бастапқы iс-шараларды жүргiзедi, жазаны өтеуден жасырынған адамдарға қатысты iздестiрудi жариялау туралы ұсынымды сотқа енгiзедi;";
мынадай мазмұндағы 3-1-бөлiкпен толықтырылсын:
"3-1. Тұратын жерi үш күннен астам уақыт iшiнде анықталмаған сотталған жазаны өтеуден жасырынған деп танылады.";
7) 25-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Белгiлi бiр лауазымдарда болу құқығынан айыру туралы сот үкiмiнiң талаптары мемлекеттiк мекемелер мен жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының әкiмшiлiктерi үшiн мiндеттi. Белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру туралы сот үкiмiнiң талаптары сотталғанның жұмыс орнындағы ұйым үшiн мiндеттi.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацының екiншi сөйлемi алып тасталсын;
8) 28-бапта:
"жұмыс орны, оның" деген сөздер "жұмыс пен тұрғылықты орны, олардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 30-баптың үшiншi бөлiгiнiң бесiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"сотталғандарды iздестіру бойынша бастапқы іс-шараларды жүргiзедi, жазаны өтеуден жасырынған адамдарға қатысты iздестiрудi жариялау туралы ұсынымды сотқа енгiзедi;";
10) 36-баптың үшiншi бөлiгiнiң жетiншi абзацындағы "сотталғандар туралы материалдарды әзiрлеп, тиiстi қызметке бередi" деген сөздер "сотталғандарды iздестiру бойынша бастапқы iс-шараларды жүргiзедi, жазаны өтеуден жасырынған адамдарға қатысты iздестiрудi жариялау туралы ұсынымды сотқа енгiзедi" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 41-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бап. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны өтеушi адамдарға
қолданылатын көтермелеу шаралары
Тәрбиелiк iс-шараларға белсендi қатысқан және жәбiрленушiнiң денсаулығына, мүлкiне келтiрген залалды өтеу бойынша шаралар қабылдаған және мемлекеттiк кешiрiмге лайық болған, және сот тағайындаған жазаны толық өтеудi қажет етпейдi деп танылған сотталғандарды сот осы Кодексте көзделген тәртiппен мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатуы мүмкiн.";

12) в статье 46:
в части первой:
в абзаце втором:
слово "режимные" исключить;
после слова "инспекций," дополнить словами "вытекающие из порядка и условий отбывания наказания,";
в абзацах третьем, пятом и шестом слова "администрации", "администрацией", "администрацию" исключить;
в абзаце пятом слово "инспекции" заменить словом "инспекцией";
в абзаце шестом слова "уголовно-исполнительной инспекцией" заменить словами "уголовно-исполнительную инспекцию";
в абзаце седьмом слова "установленного образца" исключить;
в части второй слово "администрации" исключить;
13) в части второй статьи 47 и в части первой статей 48, 49:
слово "администрацией" исключить;
слово "инспекции" заменить словом "инспекцией";
14) часть вторую статьи 49 изложить в следующей редакции:
"2. Осужденные, активно участвующие в воспитательных мероприятиях и принимающие меры по возмещению ущерба, причиненного здоровью, имуществу потерпевшего и государству, чем заслужили государственное снисхождение, и не нуждающиеся в полном отбытии назначенного судом наказания, могут быть судом условно-досрочно освобождены в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом."
15) в статье 50:
в части первой:
слово "администрацией" исключить;
слово "инспекции" заменить словом "инспекцией";
в части второй:
слово "администрация" исключить;
слово "инспекции" заменить словом "инспекция";
16) часть третью статьи 51 исключить;
17) статью 52 изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Злостное уклонение от отбывания наказания в виде ограничения свободы и нарушение порядка и условий отбывания наказания в виде ограничения свободы
1. Нарушением порядка и условий отбывания наказания является нарушение установленного графика пребывания по месту жительства, работы или учебы, уклонение от исполнения возложенных на него судом обязанностей, а также нарушение общественного порядка, за которое на осужденного налагалось административное взыскание, при условии, что каждое последующее нарушение совершено после наложения взыскания за предыдущее.
2. Злостным уклонением от отбывания наказания в виде ограничения свободы является: несвоевременное, без уважительных причин, возвращение из отпуска или места проведения отдыха в выходные и праздничные дни, отказ от выполнения законных требований сотрудников уголовно-исполнительной инспекции, а также самовольное оставление места проживания, работы или учебы.

12) 46-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"режимдiк" деген сөз алып тасталсын;
"инспекцияларының" деген сөзден кейiн "жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарынан туындайтын" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi, бесiншi және алтыншы абзацтардағы "әкiмшiлiгiнiң", "әкiмшiлiгi" деген сөздер алып тасталсын;
бесiншi абзацтағы "инспекциясының" деген сөз "инспекциясы" деген сөзбен ауыстырылсын;
алтыншы абзацтағы "қылмыстық-атқару инспекциясы" деген сөздер "қылмыстық-атқару инспекциясын" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетiншi абзацтағы "белгiленген үлгiдегi" деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктегi "әкiмшiлiгiнiң" деген сөз алып тасталсын;
13) 47-баптың екiншi бөлiгiндегi және 48, 49-баптардың бiрiншi бөлiктерiндегi "әкiмшiлiгiнiң", "әкiмшiлiгi", "әкiмшiлiгi" деген сөздер алып тасталсын;
"инспекциясы", "инспекциясының", "инспекциясының" деген сөздер тиiсiнше "инспекциясының", "инспекциясы", "инспекциясы" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 49-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тәрбиелiк iс-шараларға белсендi қатысқан және жәбiрленушiнiң денсаулығына, мүлкiне келтiрген залалды өтеу бойынша шаралар қабылдаған және мемлекеттiк кешiрiмге лайық болған, және сот тағайындаған жазаны толық өтеудi қажет етпейдi деп танылған сотталғандарды сот осы Кодексте көзделген тәртiппен мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатуы мүмкiн.";
15) 50-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"әкiмшiлiгi" деген сөз алып тасталсын;
"инспекциясының" деген сөз "инспекциясы" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
"әкiмшiлiгi" деген сөз алып тасталсын;
"инспекциясының" деген сөз "инспекциясы" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 51-баптың үшiншi бөлiгi алып тасталсын;
17) 52-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеуден
қасақана жалтару және бас бостандығын шектеу
түрiндегi жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын бұзу
1. Жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын бұзу, тұрғылықты, жұмыс немесе оқу орны бойынша белгiленген келу кестесiн бұзу, сондай-ақ қоғамдық тәртiптi бұзу, кейiн әрбiр бұзушылық алдыңғысына жаза тағайындалғаннан кейiн жасалған жағдайда сотталушыға әкiмшiлiк жаза қолданылғаны үшiн сот жүктеген мiндеттердi орындаудан бас тарту болып табылады.
2. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеуден қасақана жалтару мыналар болып табылады: демалысын немесе демалыс және мереке күндерiн өткiзген орыннан дәлелсiз себептермен дер кезiнде келмеу, қылмыстық-атқару инспекциясы қызметкерлерiнiң заңды талаптарын орындаудан бас тарту, сондай-ақ тұрғылықты, жұмыс немесе оқу орындарынан өз бетiнше кетiп қалу.

3. В отношении осужденных, самовольно оставивших место проживания, работы или учебы, уголовно-исполнительная инспекция проводит первоначальные розыскные мероприятия и вносит в суд представление об объявлении в розыск.";
18) часть пятую статьи 56 дополнить словами "в порядке, определяемом уполномоченным органом";
19) в статье 69:
в части третьей слова "сроком не свыше семи лет" исключить;
в части четвертой слова "лица, осужденные за преступления, совершенные по неосторожности, к лишению свободы на срок свыше семи лет и" исключить;
20) в статье 71:
в части второй:
слова "открытой формой туберкулеза" заменить словами "туберкулезом";
слова "больных СПИДом и ВИЧ-инфицированных" исключить;
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"7. При направлении к месту отбывания наказания или переводе осужденного из одного места отбывания наказания в другое, деньги, имеющиеся на его лицевом счете, перечисляются на депозитный счет осужденного в учреждении, куда он направлен либо переведен.";
21) в абзаце втором части второй статьи 73:
слова "а осужденными" заменить словами "не менее одной второй срока наказания -";
слова "или ранее условно-досрочно освобождавшимися" заменить словами ", а ранее условно-досрочно освобождавшимися";
22) в статье 75:
первое предложение части второй после слова "свободы" дополнить словами ", за исключением лиц, указанных в части пятой настоящей статьи";
в части четвертой после слова "принудительное" дополнить словами "и обязательное";
часть пятую дополнить предложением вторым следующего содержания:
"В лечебно-профилактических учреждениях (больницах, специальных психиатрических и противотуберкулезных больницах), осужденные мужчины содержатся вместе, независимо от вида режима, определенного судом. В противотуберкулезных больницах и исправительных учреждениях на правах лечебных раздельное содержание осужденных определяется медицинскими показаниями.";
23) в статье 83:
часть вторую дополнить словами ", за исключением лиц, указанных в части четвертой настоящей статьи";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"4. Беременные женщины, женщины, имеющие при себе детей, а также инвалиды I и II групп и осужденные, содержащиеся в лечебных исправительных учреждениях могут приобретать продукты питания и предметы первой необходимости за счет средств, имеющихся на их лицевых счетах без ограничения.";
часть пятую исключить;

3. Тұрғылықты, жұмыс немесе оқу орындарынан өз бетiнше кетiп қалған сотталғандарға қатысты қылмыстық-атқару инспекциясы бастапқы iздестiру iс-шараларын жүргiзедi және iздеу жариялау туралы ұсынымды сотқа енгiзедi.";
18) 56-баптың бесiншi бөлiгi "алып қоюды" деген сөздерден кейiн "уәкiлеттi орган белгiлейтiн тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 69-бапта:
үшiншi бөлiктегi "жетi жылдан аспайтын мерзiмге" деген сөздер алып тасталсын;
төртiншi бөлiктегi "абайсызда жасаған қылмысы үшiн жетi жылдан астам мерзiмге бас бостандығынан айыруға сотталған адамдар және" деген сөздер алып тасталсын;
20) 71-бапта:
екiншi бөлiкте:
"туберкулездiң ашық түрiмен" деген сөздер "туберкулезбен" деген сөзбен ауыстырылсын;
"СПИД-пен ауыратындар және ВИЧ жұқтырғандар" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жетiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"7. Сотталғанды жазаны өтеу орнына жiберу немесе жазасын өтеудiң бiр орнынан басқасына ауыстыру кезiнде оның жеке шотындағы ақшалары сотталған жiберiлген не ауыстырылған мекеменiң депозиттiк шотына аударылады.";
21) 73-баптың екiншi бөлiгiнде:
"ал сотталғандар" деген сөздер "жаза мерзiмiнiң кемiнде екiден бiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
"немесе бас бостандығын айыруды өтеуден шартты мерзiмiнен бұрын босатылған" деген сөздер ", ал бас бостандығын айыруды өтеуден шартты мерзiмiнен бұрын босатылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 75-бапта:
екiншi бөлiктiң бiрiншi сөйлемi "өмip бойы" деген сөздердiң алдынан ", осы баптың бесiншi бөлiгiнде көрсетiлген адамдарды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
төртiншi бөлiктегi "мәжбүрлеп" деген сөзден кейiн "және мiндеттi" деген сөздермен толықтырылсын;
бесiншi бөлiк мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Емдеу-алдын-алу мекемелерiнде (ауруханаларда, арнайы психиатриялық және туберкулезге қарсы емдеу ауруханаларында) сотталған ер адамдар сот белгiлеген режим түрiне қарамастан бiрге ұсталады. Туберкулезге қарсы емдеу ауруханаларында және емдеу құқығы бар түзеу мекемелерiнде сотталғандарды бөлек ұстау медициналық көрсеткiштермен айқындалады.";
23) 83-бапта:
екiншi бөлiктегi "Сотталғандардың" деген сөз "Осы баптың 4-тармағында көрсетiлген адамдардан басқа сотталғандардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
4. Жүктi әйелдер, жанында балалары бар әйелдер, сондай-ақ емдеу түзеу мекемелерiнде ұсталатын I және II топтағы мүгедектер мен сотталғандар азық-түлiк пен бiрiншi кезекте қажеттi бұйымдарын өздерiнiң жеке шоттарындағы қаражаттың есебiнен шектеусiз ала алады.";
бесiншi бөлiк алып тасталсын;

24) в части третьей статьи 84 слова "краткосрочное или длительное свидание - телефонным разговором," исключить;
25) часть вторую статьи 86 дополнить словами "в порядке, определяемом уполномоченным органом";
26) последнее предложение части первой статьи 87 исключить;
27) в части второй статьи 91:
слова "в открытой форме" исключить;
слова "и больных СПИДом и ВИЧ-инфицированных" исключить;
28) в части третьей статьи 93:
слова "больным СПИДом и ВИЧ-инфицированным;" исключить;
слова "в открытой форме" исключить;
29) в статье 95:
в части третьей слова ", не имеющие заработной платы по независящим от них причинам," исключить;
части четвертую и шестую исключить;
30) в статье 97:
в части первой:
слова "Лечебно-профилактическая и санитарно-профилактическая" заменить словами "Проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий и медицинская";
слова "и Правилами внутреннего распорядка исправительных учреждений" исключить;
в части второй:
слово "туберкулезные" заменить словом "противотуберкулезные";
после слов "медицинские части" дополнить словом ", медпункты";
слова "открытой формой туберкулеза" заменить словом "туберкулезом";
слова ", осуществляющие принудительное лечение" исключить;
31) статью 103 изложить в следующей редакции:
"Статья 103. Удержания из доходов осужденных к лишению свободы
Удержания из заработной платы, пенсии, пособий и иных доходов осужденных сумм по исполнительным листам или другим исполнительным документам производится в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
В исправительных учреждениях на лицевой счет осужденных после удержаний зачисляется не менее 50 процентов начисленных им заработной платы, пенсий или иных доходов.";
32) часть первую статьи 107 после слова "создаются" дополнить словами "на добровольной основе";
33) в статье 109:
в части первой:
абзац шестой исключить;
абзац восьмой после слов "праздничные дни" дополнить словами ", за исключением беременных женщин, женщин, имеющих при себе детей, а также инвалидов I и II групп и осужденных, содержащихся в лечебных исправительных учреждениях";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"4. Осужденные, за правопослушное поведение, добросовестное отношение к труду (обучению), активное участие в работе самодеятельных организаций и в воспитательных мероприятиях, принятие мер по возмещению ущерба, причиненного государству и здоровью, имуществу потерпевшего, чем заслуживающее государственного снисхождения и не нуждающиеся в полном отбытии назначенного судом наказания, может быть судом освобождено условно-досрочно от отбывания назначенного судом наказания, а также представлены к замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания.";

24) 84-баптың үшiншi бөлiгiндегi ", қысқа мерзiмдi немесе ұзақ кездесудi - телефон арқылы сөйлесумен" деген сөздер алып тасталсын;
25) 86-баптың екiншi бөлiгiндегi "цензура" деген сөзден кейiн "уәкiлеттi орган белгiлейтiн тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
26) 87-баптың бiрiншi бөлiгiндегi соңғы сөйлем алып тасталсын;
27) 91-баптың екiншi бөлiгiнде:
"ашық түрдегi" деген сөздер алып тасталсын;
"СПИД-пен ауыратындар және ВИЧ жұқтырғандар" деген сөздер алып тасталсын;
28) 93-баптың үшiншi бөлiгiнде:
"ашық түрдегi" деген сөздер алып тасталсын;
"СПИД-пен ауыратындар және ВИЧ жұқтырғандар" деген сөздер алып тасталсын;
29) 95-бапта:
үшiншi бөлiктегi "Өзiне қатыссыз себептер бойынша жалақы алмайтын" деген сөздер алып тасталсын;
төртiншi және алтыншы бөлiктер алып тасталсын;
30) 97-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"емдеу-профилактикалық және санитариялық-профилактикалық" деген сөздер "санитариялық-iндетке қарсы (профилактикалық) iс-шаралар жүргiзу және медициналық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"заңдары мен түзеу мекемелерiнiң Iшкi тәртiп ережелерiне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
"медициналық бөлiмдер" деген сөздерден кейiн ", медициналық пункттер" деген сөздермен толықтырылсын;
"туберкулез" деген сөз "туберкулезге қарсы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"туберкулездiң ашық түрiмен" деген сөздер "туберкулезбен" деген сөзбен ауыстырылсын;
"мәжбүрлеп емдеудi жүзеге асыратын" деген сөздер алып тасталсын;
31) 103-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"103-бап. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың кiрiсiнен
ұстап қалу
1. Сотталғандардың жалақысынан, зейнетақысынан және басқа да кiрiстерiнен атқару парақтары және басқа да атқару құжаттары бойынша сома ұстап қалу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен жүргiзiледi.
2. Түзеу мекемелерiнде сотталғандардың жеке шотына ұстап қалғаннан кейiн оларға тағайындалған жалақының, зейнетақының және өзге де кiрiстердiң кемiнде 50 пайызы аударылады.";
32) 107-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "құрылады" деген сөздiң алдынан "ерiктi негiзде" деген сөздермен толықтырылсын;
33) 109-бапта:
бiрiншi бөлiктiң алтыншы абзацы алып тасталсын;
сегiзiншi абзацтағы "мереке күндерi" деген сөздерден кейiн "жүктi әйелдердi, жанында балалары бар әйелдердi, сондай-ақ емдеу түзеу мекемелерiнде ұсталатын I және II топтағы мүгедектер мен сотталғандарды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
төртiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жақсы мiнез-құлқы, еңбекке, оқуға адал қарағаны, өздiгiнен қызмет ету ұйымдарының жұмысына және тәрбиелiк iс-шараларға белсендi қатысқаны үшiн, сотталған жәбiрленушiнiң денсаулығына, мүлкiне келтiрген залалды немесе мемлекетке келтiрген материалдық залалды өтеу бойынша шаралар қабылдаған жағдайда және сот тағайындаған жазаны толық өтеудi қажет етпейтiн сотталғандарды сот жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатуы, сондай-ақ жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жұмсақ түрiмен ауыстыруға ұсынуы мүмкiн.";

34) в части третьей статьи 110 слово "шести" заменить словом "трех";
35) в статье 112:
в части первой после слов "назначенного судом;" дополнить словами "нарушение правил внутреннего распорядка лечебно-профилактического учреждения;";
в части второй слово "года" заменить словами "шести месяцев";
в части третьей:
после слов "мужчин в" дополнить словами "штрафной изолятор,";
слова ", помещение в штрафной изолятор" исключить;
36) часть четвертую статьи 113 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Водворение в штрафной изолятор, перевод осужденных в помещение камерного типа или одиночные камеры производится после медицинского освидетельствования на предмет возможности их содержания в штрафном изоляторе, помещении камерного типа или одиночной камере.";
37) в статье 114:
часть вторую дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"получать необходимую медицинскую помощь;";
часть четвертую после слова "системы" дополнить словами ", а также лечебно-профилактические учреждения органов здравоохранения";
38) в части третьей статьи 116 слова "две трети", "шести" заменить словами "половину", "трех" соответственно;
39) части первую и вторую статей 117, 119, 121, 129:
после слов "проживают в общежитиях" дополнить словами "или в запираемых помещениях";
после слов "в размере" дополнить словом "до";
40) в части третьей статей 117, 119 слова "района дислокации исправительного учреждения" заменить словами "границ территории, прилегающей к учреждению";
41) в части первой статьи 124 слова "В колониях-поселениях для осужденных за преступления, совершенные по неосторожности, отбывают наказание лица, осужденные к лишению свободы на срок не свыше семи лет" заменить словами "В колониях-поселениях отбывают наказания лица, осужденные за преступления, совершенные по неосторожности";
42) в статье 125:
в части первой:
в абзаце втором:
после слов "передвижения в пределах" дополнить словом "территории";
слова "трудового распорядка" заменить словами "распорядка исправительного";
слова "вне колонии-поселения, но в пределах территории соответствующего административно-территориального образования" заменить словами "в пределах границ территории, прилегающей к исправительному учреждению";
в абзаце третьем слова "колонии-поселения или за ее пределами" заменить словами ", прилегающей к исправительному учреждению, либо в пределах населенного пункта, где располагается колония-поселение";
в части второй:
слова "в общежитие" заменить словами "на территорию колонии-поселения";
слова "в общежитии" исключить;
в части третьей второе предложение изложить в следующей редакции:
"Прием осужденных на работу, увольнение с работы и перевод на другую работу может осуществляться работодателем с разрешения администрации колонии-поселения.";

34) 110-баптың үшiншi бөлiгiндегi "алты" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;
35) 112-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "сот тағайындаған мiндеттi емделуден жалтару;" деген сөздерден кейiн "емдеу-алдын алу мекемесiнiң iшкi тәртiп ережесiн бұзу;" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктегi "Бiр жыл" деген сөздер "Алты ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiкте:
", айып оқшаулау орнына орналастыру" деген сөздер алып тасталсын "сотталған еркектердi" деген сөздерден кейiн "айып изоляторына," деген сөздермен толықтырылсын;
36) 113-баптың төртiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Сотталғандарды айып изоляторына көшiру, камералық үлгідей үй-жайға немесе жалғыз адамдық камераларға ауыстыру, оларды айып изоляторында, камералық үлгiдегi үй-жайда немесе жалғыз адам ұстау мүмкiндiгiне жасалған медициналық куәландырудан кейін жүргізіледі.";
37) 114-бапта:
екiншi бөлiк мынадай мазмұндағы бесiншi абзацпен толықтырылсын:
"қажеттi медициналық көмек алуға;";
төртiншi бөлiктегi "жүйесiнiң" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ денсаулық сақтау органдарының емдеу-алдын алу мекемелерiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
38) 116-баптың үшiншi бөлiгiндегi "үштен екiсiн", "алты" деген сөздер тиiсiнше "жартысын", "үш" деген сөздермен ауыстырылсын;
39) 117, 119, 121, 129-баптардың бiрiншi және екiншi бөлiктерi:
"жатақханаларда" деген сөзден кейiн "немесе жабылатын үй-жайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
"көрсеткiш" деген сөздер "көрсеткiшке дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
40) 117, 119-баптардың үшiншi бөлiгiндегi "түзеу мекемесi орналасқан ауданның шегiнде" деген сөздер "мекемеге іргелес аумақтардың шекараларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
41) 124-бапта:
тақырыпта:
"Колония-қоныстар" деген сөздер "Қоныс-колониялары" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiкте:
"Абайсызда жасаған қылмыстары үшiн сотталғандарға арналған колония-қоныстарда бас бостандығынан айыруға жетi жылдан аспайтын мерзiмге сотталғандар жазасын өтейдi" деген сөздер "Қоныс-колонияларында абайсызда жасаған қылмыстары үшiн сотталған адамдар жазасын өтейдi" деген сөздермен ауыстырылсын;
42) 125-бапта:
тақырыпта:
"Колония-қоныстарда" деген сөздер "Қоныс-колонияларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiкте:
екiншi абзацта:
"колония-қоныс шегiнде" деген сөздер "қоныс-колониясы аумағының шегiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"еңбек тәртiбi" деген сөздер "түзеу тәртiбi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"колония-қоныстан тыс жерге қадағалаусыз, бiрақ олардың орындайтын жұмысының сипаты бойынша не оқуына байланысты қажет болса, тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық құрылым аумағының шегiнде" деген сөздер "қоныс-колониясы әкiмшiлiгінiң рұқсатымен олардың орындайтын жұмысының сипаты бойынша не оқуына байланысты қажет болса, түзеу мекемесiне iргелес аумақ шекарасының шегiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацтағы "колония-қоныстың аумағында немесе одан тыс жерде" деген сөздер "қоныс-колониясының аумағында, не қоныс-колониясы орналасқан елдi мекен шегiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
"жатақханаларға" деген сөз "қоныс-колониясының аумағына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жатақханада" деген сөз алып тасталсын;
үшiншi бөлiкте:
"Сотталғандарды басқа жұмысқа, оның iшiнде басқа жерге ауыстыруды колония-қоныс әкiмшiлiгiнiң келiсiмi бойынша өздерi жұмыс iстейтiн кәсiпорынның әкiмшiлiгi жүзеге асыра алады" деген сөздер "Сотталғандарды жұмысқа қабылдауды, жұмыстан шығаруды және басқа жұмысқа ауыстыруды жұмыс берудi әкiмшiлiктiң келiсiмiмен жүзеге асыра алады" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Администрация колонии-поселения трудоустраивает осужденных на предприятии исправительного учреждения. При отсутствии такой возможности, осужденный может быть, с разрешения администрации, трудоустроен в организациях независимо от форм собственности, расположенных за пределами колонии-поселения, но в пределах соответствующей области (города республиканского значения, столицы), где располагается колония-поселение на основании договоров между ее администрацией и работодателем, и при условии обеспечения их надлежащего надзора. Осужденные могут заниматься индивидуальной трудовой деятельностью.
Администрация колонии-поселения обязана отозвать осужденного с рабочего объекта в следующих случаях:
при его освобождении;
при введении чрезвычайного или военного положения;
в случаях нарушения осужденным установленного порядка отбывания наказания;
неисполнении работодателем обязательств по договору.";
43) части четвертую и пятую статьи 127, часть четвертую статьи 129 после слов "в размере" дополнить словом "до";
44) абзац четвертый части второй статьи 134 исключить;
45) абзац седьмой статьи 168 изложить в следующей редакции:
"инвалидность или болезнь осужденного заболеванием, предусмотренным перечнем, утверждаемым уполномоченным органом уголовно-исполнительной системы по согласованию с уполномоченным органом в сфере здравоохранения;";
46) в части девятой статьи 169:
слово "постановление" заменить словом "ходатайство";
после слов "видом наказания" дополнить словами ", которое в установленном законом порядке направляется прокурору для последующего внесения в суд.";
47) в части первой статьи 177 слова ", ограничения свободы" исключить;
48) дополнить статьями 178-1, 178-2 следующего содержания:
"Статья 178-1. Контроль за поведением лица, освобожденного
условно-досрочно
1. Контроль за поведением лица, освобожденного условно-досрочно от отбывания наказания, осуществляется органами внутренних дел по месту жительства освобожденного, в порядке определяемом Министром внутренних дел, а в отношении военнослужащих-командованием воинских частей и учреждений (далее - уполномоченный орган).
2. Органы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, осуществляют персональный учет лиц, освобожденных условно-досрочно, в течение оставшейся неотбытой части наказания, контролируют исполнение возложенных на них обязанностей.
3. В случае уклонения условно-досрочно освобожденного от контроля уполномоченный орган проводит первоначальные мероприятия по установлению его места нахождения и причин уклонения.

мынадай мазмұндағы 3-1-бөлiкпен толықтырылсын:
"3-1. Қоныс-колониясының әкiмшiлiгi сотталғандарды түзеу мекемесiнiң кәсiпорындарына жұмысқа орналастырады. Ондай мүмкiндiк болмаған жағдайда сотталған әкiмшiлiктiң рұқсатымен қоныс-колониясының шегiнен тыс, бiрақ қоныс колониясы орналасқан тиiстi облыс (республикалық маңызы бap қала, астана) шегiнде орналасқан түрлi меншiк нысанындағы ұйымдарға әкiмшiлiк пен жұмыс берушi арасындағы шарттардың негiзiнде және сотталғандарды тиiсiнше қадағалауды қамтамасыз ету жағдайында еңбекке орналастырылуы мүмкiн. Сотталғандар жеке еңбек қызметiмен айналыса алады.
Қоныс-колониясының әкiмшiлiгi мынадай жағдайларда:
оны босату кезінде;
төтенше немесе әскери жағдай енгiзiлген кезде;
сотталғанның жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн бұзған жағдайында;
жұмыс берушi шарт бойынша мiндеттемелерiн орындамағанда сотталғандарды жұмыс объектiсiнен шақыртып алуға мiндеттi.";
43) 127-баптың төртiншi және бесiншi бөлiктерi және 129-баптың төртiншi бөлiгiнде "көрсеткiш" деген сөздер "көрсеткiшке дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
44) 134-баптың екiншi бөлiгiнiң төртiншi абзацы алып тасталсын;
45) 168-баптың жетiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"сотталғанның мүгедектiгi немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша қылмыстық-атқару жүйесiнiң уәкiлетті органы бекiткен тiзбеде көзделген аурумен сырқаттануы;";
46) 169-баптың тоғызыншы бөлiгiнде:
"қаулы" деген сөз "заңда белгiленген тәртiппен прокурорға кейiннен сотқа енгiзуi үшiн жiберiлетiн қолдаухат" деген сөздермен ауыстырылсын;
47) 177-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "Бас бостандығын шектеу" деген сөздер алып тасталсын;
48) мынадай мазмұндағы 178-1, 178-2-баптармен толықтырылсын:
"178-1-бап. Мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылған
адамның жүрiс-тұрысын бақылау
1. Мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылған адамның жүрiс-тұрысын бақылауды Iшкi iстер министрi белгiлейтiн тәртiппен босатылғанның тұратын жеpi бойынша iшкi iстер органдары, ал әскери қызметшiлерге қатысты - әскери бөлiмдер мен мекемелердiң командованиесi (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) жүзеге асырады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген органдар мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылғандарды қалған жазасының өтелмеген бөлiгi iшiнде жеке есепке алуды жүзеге асырады, оларға жүктелген мiндеттердiң орындалуын бақылайды
3. Мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылған бақылаудан жалтарған жағдайда уәкiлеттi орган оның тұратын жерiн және жалтару себептерiн анықтау бойынша бастапқы iс-шараларды жүргiзедi.

4. Злостным уклонением от исполнения обязанностей, лицом, освобожденным условно-досрочно, является неисполнение им без уважительной причины более двух раз одной из обязанностей, перечисленных в статье 178-2 настоящего Кодекса.
5. Если в течение оставшейся неотбытой части наказания лицо, к которому было применено условно-досрочное освобождение, совершило неоднократно административное правонарушение, либо правонарушение, за которое на него был наложен административный арест, или злостно уклонилось от исполнения обязанностей, уполномоченный орган вносит в суд представление об отмене условно-досрочного освобождения и исполнении оставшейся неотбытой части наказания.
Статья 178-2. Обязанности лиц, освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
1. Лица, освобожденные условно-досрочно от отбывания наказания по месту жительства обязаны:
1) в установленном порядке пройти регистрацию в органах внутренних дел по месту жительства;
2) не покидать место жительства в определенное органами внутренних дел время;
3) не менять постоянного места жительства, работы и учебы без письменного уведомления органов внутренних дел;
4) не посещать определенные органами внутренних дел места, в свободное от работы и учебы время;
5) не выезжать в другие местности без письменного разрешения органов внутренних дел;
6) принимать меры по возмещению ущерба, причиненного здоровью, имуществу потерпевшего или материального ущерба государству;
7) по требованию органов внутренних дел представлять объяснения и иные документы, необходимые для осуществления контроля за поведением условно-досрочно освобожденного;
8) являться по вызову в органы внутренних дел. При неявке без уважительных причин условно-досрочно освобожденный может быть подвергнут приводу;
9) в установленном законодательством порядке ежеквартально представлять в налоговый орган по месту жительства декларацию о доходах и иные сведения об имуществе, являющемся объектом налогообложения, в том числе находящемся за пределами Республики Казахстан, о чем представляется справка в орган внутренних дел.
2. Обязанности военнослужащих, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания, устанавливаются законодательными актами о воинской службе и нормативными правовыми актами Министерства обороны.";
49) дополнить статьей 180-1 следующего содержания:
"Статья 180-1. Освобождение из учреждения
уголовно-исполнительной системы лиц, больных
заразной формой туберкулеза, представляющей
опасность для окружающих
1. Если освобождаемый из учреждения уголовно-исполнительной системы, больной заразной формой туберкулеза, представляющей опасность для окружающих, в период отбывания наказания не прошел полный курс лечения, он подлежит принудительному лечению после освобождения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4. Мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылған адамның осы Кодекстiң 178-2-бабында жазылған мiндеттердiң бiрiн дәлелсiз себеппен кемiнде екi рет орындамауы оның мiндеттердi орындаудан қасақана жалтаруы болып табылады.
5. Егер, мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босату қолданылған адам қалған жазасының өтелмеген бөлiгi iшiнде бiрнеше мәрте әкiмшiлiк құқық бұзушылық не сол үшiн оған әкiмшiлiк қамау қолданылған құқық бұзушылық жасаса немесе мiндеттердi орындаудан қасақана жалтарса, уәкiлеттi орган мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатудың күшiн жою және қалған жазасының өтелмеген бөлiгiн атқару туралы сотқа ұсыным енгiзедi.
178-2-бап. Мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылған
адамдардың мiндеттерi
1. Мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылған адамдар тұратын жерi бойынша:
1) белгiленген тәртiппен тұратын жерi бойынша iшкi iстер органдарында тiркеуден өтуге;
2) iшкi iстер органдары белгiлеген уақытта тұратын жерiнен кетпеуге;
3) iшкi iстер органдарын жазбаша хабардар етпей тұрғылықты, жұмыс және оқу орнын ауыстырмауға;
4) жұмыстан және оқудан бос уақытта iшкi iстер органдары белгiлеген жерлерге бармауға;
5) iшкi iстер органдарының жазбаша рұқсатынсыз басқа жерлерге шықпауға;
6) жәбiрленушiнiң денсаулығына, мүлкiне келтiрген залалды немесе мемлекетке келтiрген материалдық залалды өтеу бойынша шаралар қабылдауға;
7) iшкi iстер органдарының талабы бойынша мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылғанның жүрiс-тұрысын бақылауды жүзеге асыруға қажеттi түсiнiк және өзге де құжаттарды беруге;
8) iшкi iстер органдарына шақырту бойынша келуге мiндеттi. Дәлелдi себептерсiз келмеген кезде, мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылған күштеп әкелiнуi мүмкiн;
9) заңнамада белгiленген тәртiппен тоқсан сайын тұратын жері бойынша салық органына кiрiстерi туралы декларация және салық салу объектiсi болып табылатын, соның iшiнде Қазақстан Республикасының тыс жерлердегi мүлкi туралы өзге де мәлiметтер беруге мiндеттi, бұл туралы iшкi iстер органына анықтама ұсынылады.
2. Жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылған әскери қызметшiлердiң мiндеттерi әскери қызмет туралы заңнамалық актiлермен және Қорғаныс министрлiгiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi.";
49) мынадай мазмұндағы 180-1-баппен толықтырылсын:
"180-1-бап. Қоршаған ортасына қауiп туғызатын, туберкулездiң
жұқпалы түрiмен ауыратын адамдарды
қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерiнен босату
1. Eгep қоршаған ортасына қауiп туғызатын, туберкулездiң жұқпалы түрiмен ауыратын, қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерiнен босатылған жазаны өтеу кезеңiнде емдеудiң толық курсын өтпесе, ол босатылғаннан кейiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мәжбүрлеп емделуге жатады.

2. Администрация учреждения уголовно-исполнительной системы не позднее чем за месяц до окончания срока наказания в отношении лиц, указанных в части первой настоящей статьи, направляет в суд по месту нахождения учреждения представление о назначении принудительного лечения в соответствии с законодательством.
3. Извещения об освобождении из учреждений уголовно-исполнительной системы лиц, больных заразной формой туберкулеза, в отношении которых решением суда установлено принудительное лечение, направляются в специализированные противотуберкулезные лечебно-профилактические организации и органы внутренних дел по месту нахождения учреждения.".
4. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., NN 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22, N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45;  Закон  Республики Казахстан от 5 июня 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам создания регионального фискального центра города Алматы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 9 июня 2006 г. и "Казахстанская правда" 10 июня 2006 г.):
1) в части первой статьи 35 после слов "внутренних дел," дополнить словами "уголовно-исполнительной системы,";
2) в статье 543:
в части первой слова "367 (за совершение правонарушений в следственных изоляторах)," исключить;
подпункт 10) части второй исключить;
3) часть вторую статьи 576-2 дополнить словами ", следственных изоляторов".
5. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 8, ст. 45);
подпункт 5) части первой статьи 171 и часть первую статьи 172 дополнить словами "и Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан".

2. Қылмыстық-атқару жүйесi мекемесiнiң әкiмшiлiгi осы баптың бiрiншi тармағында көрсетiлген адамдарға қатысты жазалау мерзiмi аяқталуға бiр ай қалғанда, заңнамаға сәйкес мәжбүрлеп емдеудi тағайындау туралы ұсынысты мекеменiң орналасқан жерi бойынша сотқа жiбередi.
3. Сот шешiмiмен мәжбүрлеп емдеу белгiленген, туберкулездiң жұқпалы түрiмен науқастанатын адамдарды қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерiнен босату туралы хабарлама мекеменiң орналасқан жерi бойынша мамандандырылған туберкулезге қарсы емдеу алдын-алу ұйымы мен iшкi iстер органдарына жiберiледi.";
4. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат;  N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; 2006 жылғы 9 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 10 маусымда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Алматы қаласының өңiрлiк қаржы орталығын құру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 маусымдағы Заңы):
1) 35-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "iшкi iстер" деген сөздерден кейiн ", қылмыстың-атқару жүйесi" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 543-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "367 (тергеу изоляторларында құқық бұзушылық жасағаны үшiн)," деген сандар мен сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктiң 10) тармақшасы алып тасталсын;
3) 576-2 баптың екiншi бөлiгiндегi "түзеу мекемелерiнiң" деген сөздерден кейiн ", тергеу изоляторларының" деген сөздермен толықтырылсын.
5. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Салық кодексiне) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 173-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат):
171-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 5) тармақшасы және 172-баптың бiрiншi бөлiгi "және Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексiнде" деген сөздермен толықтырылсын.

6. В  Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1996 г. "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 13, ст. 272; 2002 г., N 18, ст. 158; 2005 г., N 13, ст. 53); в подпункте в) статьи 2 слова "или условно-досрочного освобождения от отбывания наказания" исключить.
7.  Закон  Республики Казахстан от 30 июня 1998 г. "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 13, ст. 195; N 24, ст. 436; 1999 г., N 23, ст. 922; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 11, ст. 67; 2004 г., N 24, ст. 153):
в пункте 2 статьи 60 слова "с лиц, отбывающих наказание в исправительных учреждениях, а также" исключить.
8. В  Закон  Республики Казахстан от 10 декабря 1999 г. "О принудительном лечении граждан, больных заразной формой туберкулеза" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1071):
в статье 3:
часть вторую пункта 1 дополнить словами "либо врачебной комиссии при администрации учреждения уголовно-исполнительной системы";
в пункте 2 слово "здравоохранения," исключить.
9. В  Закон  Республики Казахстан от 18 марта 2002 г. "Об органах юстиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 67; "Казахстанская правда" от 22 марта 2002 года N 062-063 Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 67; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 3, ст. 22;  Закон  Республики Казахстан от 5 июня 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам создания регионального фискального центра города Алматы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 9 июня 2006 г. и "Казахстанская правда" 10 июня 2006 г.):
1) в статье 3:
в подпункте 6) слова "органах и учреждениях, исполняющих уголовные наказания" заменить словами "уголовно-исполнительной системе органов юстиции Республики Казахстан";
в подпункте 6-2):
слово "соблюдения" исключить;
слова "учреждениях уголовно-исполнительной системы" заменить словами "уголовно-исполнительной системе органов юстиции Республики Казахстан";
2) в пункте 1 статьи 5:
абзац четвертый подпункта 1) после слова "органы" дополнить словами "и учреждения";
в подпункте 2) слова "(организации) уголовно-исполнительной системы" исключить;

6. "Бас бостандығын айыру орындарынан босатылған адамдарды әкiмшiлiк қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 13, 272-құжат; 2002 ж., N 18, 158-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат):
2-баптың "в" тармағындағы "немесе жазаны өтеуден шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатылғаннан" деген сөздер алып тасталсын.
7. "Атқарушылық іс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 маусымдағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 13, 195-құжат, N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 23, 922-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 24, 153-құжат):
60-бапта:
2-тapмақта "түзеу мекемелерінде жазасын өтеп жүрген адамдардан, сондай-ақ" деген сөздер алып тасталсын.
8. "Туберкулездiң жұқпалы түрiмен ауыратын азаматтарды мәжбүрлеп емдеу туралы" 1999 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1071-құжат):
3-бапта:
1-тармақтың екiншi абзацындағы "денсаулық сақтау органдарының" деген сөздерден кейiн "не қылмыстық-атқару жүйесi мекемесiнiң әкiмшiлiгi жанындағы дәрiгерлiк комиссияның" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта "денсаулық сақтау ұйымы" деген сөздер "ұйым" деген сөзбен ауыстырылсын.
9. "Әдiлет органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 18 наурыздағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 6, 67-құжат, 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 154-құжат; 2005 ж. N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; 2006 жылғы 9 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 10 маусымда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Алматы қаласының өңiрлiк қаржы орталығын құру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 маусымдағы Заңы):
1) 3-бапта:
6) тармақшада "қылмыстық жаза атқару органдары мен мекемелерiнде" деген сөздер "Қазақстан Республикасы әдiлет органдарының қылмыстық-атқару жүйесiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-2) тармақшада:
"қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерiндегi" деген сөздер "Қазақстан Республикасы әдiлет органдарының қылмыстық-атқару жүйесiндегi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мүдделерiнiң сақталуын" деген сөздер "мүдделерiн" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 1-тармағында:
1) тармақшаның төртiншi абзацы "органдарынан" деген сөзден кейiн "және мекемелерiнен" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "қылмыстық-атқару жүйесiнiң мекемелерiнен (ұйымдарынан)" деген сөздер "мекемелерден" деген сөзбен ауыстырылсын;

3) часть первую статьи 10 изложить в следующей редакции:
"Уголовно-исполнительная система органов юстиции Республики Казахстан (далее - уголовно-исполнительная система) - система органов и учреждений, осуществляющих исполнительные и распорядительные функции по обеспечению исполнения уголовных наказаний и содержания под стражей в следственных изоляторах подозреваемых и обвиняемых, а также организаций, обеспечивающих жизнедеятельность органов и учреждений уголовно-исполнительной системы.";
4) в подпункте 6) статьи 20:
слова "охрану органов и учреждений уголовно-исполнительной системы," и ", конвоирование" исключить;
слово "них" заменить словами "учреждениях уголовно-исполнительной системы";
5) в статье 23:
в пункте 1:
в подпункте 6) слова ", исполняющих уголовные наказания" заменить словами "уголовно-исполнительной системы";
6) в статье 24-1:
в заголовке и в тексте слова "органов (учреждений)", "органах и учреждениях" исключить;
слова "уголовно-исполнительной системы" заменить словами "уголовно-исполнительной системе";
7) в статьях 25 и 29-3 слова "органов (учреждений)" исключить;
8) в статье 25-1:
слова "органов (учреждений)", "органах, (учреждениях)" исключить;
в подпункте 2) слово "системы" заменить словом "системе";
9) в заголовке и тексте статьи 25-2:
слова "органы (учреждения)", "органах (учреждениях)", "органов (учреждений)" исключить;
слова "уголовно-исполнительной системы" заменить словами "уголовно-исполнительную систему";
в пункте 2 слово "системы" заменить словом "системе";
10) в статьях 25-3, 26, 26-1, 27, 28-1, 28-2, 29-1, 29-2:
в заголовке и в тексте слова "органах (учреждениях)", "органов (учреждений)" исключить:
11) в статьях 25-3, 26-1 в заголовке слово "системы" заменить словом "системе":
12) в статье 25-4:
в заголовке слова "органах (учреждениях) уголовно-исполнительной системы" заменить словами "уголовно-исполнительной системе";
слова "органов (учреждений)" исключить;
13) в части второй пункта 6 статьи 26 слова "их присвоения устанавливаются нормативными правовыми актами" заменить словами "награждения ими определяется Президентом Республики Казахстан.";

3) 10-баптың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Әдiлет органдарының қылмыстық-атқару жүйесi (бұдан әрi - қылмыстық-атқару жүйесi) - қылмыстық жазаның атқарылуын және тергеу изоляторларында сезiктiлер мен айыпталушылардың қамауда ұсталуын қамтамасыз ету жөнiндегi атқарушы және өкiмшi функцияларды жүзеге асыратын органдар мен мекемелердiң, сондай-ақ қылмыстық-атқару жүйесi органдары мен мекемелерiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiн ұйымдардың жүйесi.";
4) 20-баптың 6) тармақшасында:
"қылмыстық-атқару жүйесiнiң органдары мен мекемелерiн күзету, олардағы" деген сөздер "қылмыстық-атқару жүйесiнiң мекемелерiндегi" деген сөздермен ауыстырылсын;
", күзетпен алып жүру" деген сөздер алып тасталсын;
5) 23-бапта:
1-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қылмыстық-атқару жүйесiндегi заңдылық пен құқықтық тәртiптi қамтамасыз ету және сезiктiлер мен айыпталушыларды тергеу изоляторларында қамауда ұстау;";
6) 24-1-бапта:
тақырыпта және мәтiн бойынша "органдары (мекемелерi)", "органдарының (мекемелерiнiң)" деген сөздер алып тасталсын;
"қылмыстық-атқару жүйесiнiң органдары мен мекемелерiнде" деген сөздер "қылмыстық-атқару жүйесiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 25 және 29-3-баптарда "органдарының (мекемелерiнiң)" деген сөздер алып тасталсын;
8) 25-1-бапта:
"органдарының (мекемелерiнiң)", "органдарында (мекемелерiнде)" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақшада "жүйесi" деген сөз "жүйесiнде" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 25-2-баптың тақырыбында және 1, 5, 6 және 7-тармақтарында:
"органдарына (мекемелерiне)" деген сөздер алып тасталсын;
"Қылмыстық-атқару жүйесiнiң" деген сөздер "Қылмыстық-атқару жүйесiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"органдарына (мекемелерiне)" деген сөздер алып тасталсын;
"жүйесi" деген сөз "жүйесiнде" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта "органдарының (мекемелерiнiң)" деген сөздер алып тасталсын;
10) 25-3, 26-1-баптарда:
тақырыпта және мәтiн бойынша "органдарындағы (мекемелерiндегi)" деген сөздер алып тасталсын;
тақырыптағы "жүйесi" деген сөз "жүйесiндегi" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 25-4-бапта:
тақырыптағы "Қылмыстық-атқару жүйесi" деген сөздер "Қылмыстық-атқару жүйесiндегi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мәтiн бойынша "органдарындағы (мекемелерiндегi)" деген сөздер алып тасталсын;
12) 26, 27, 28-1, 28-2, 29-1, 29-2-баптарының тақырыбында және мәтiнi бойынша "органдарының (мекемелерiнiң)" деген сөздер алып тасталсын;
13) 26-баптың 6-тармағының екiншi абзацындағы "оларды беру тәртiбi нормативтiк құқықтық актiлермен белгiленедi." деген сөздер "олармен марапаттау тәртiбiн Қазақстан Республикасының Президентi айқындайды." деген сөздермен ауыстырылсын;

14) дополнить статьей 26-2 следующего содержания:
"Статья 26-2. Взыскания, применяемые к сотрудникам
уголовно-исполнительной системы
1. На сотрудников уголовно-исполнительной системы могут налагаться следующие дисциплинарные взыскания:
1) замечание;
2) выговор:
3) строгий выговор;
4) предупреждение о неполном служебном соответствии;
5) освобождение от занимаемой должности;
6) понижение в специальном звании на одну ступень;
7) увольнение из уголовно-исполнительной системы.
2. Дисциплинарное взыскание на сотрудников уголовно-исполнительной системы налагается не позднее одного месяца со дня обнаружения проступка и шести месяцев со дня совершения проступка.";
15) статью 28-2 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Сотрудники уголовно-исполнительной системы в целях обеспечения выполнения задач в сфере уголовно-исполнительной деятельности могут быть прикомандированы к государственным органам и международным организациям с оставлением в кадрах уголовно-исполнительной системы в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.";
16) статью 29-1 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Сотрудникам уголовно-исполнительной системы за время очередных, краткосрочных, дополнительных отпусков, отпусков по болезни, по беременности и родам, включая время, предоставленное на проезд к месту проведения отпуска и обратно, денежное довольствие выплачивается в размере, получаемом ими ко дню убытия в отпуск по занимаемой должности.";
17) в статьях 29-4, 29-5:
в заголовке и по тексту слова "органов (учреждений)", "органах (учреждениях)" исключить;
18) в пункте 1 статьи 29-5 и пункте 2 статьи 29-4 слово "системы" заменить словом "системе";
19) в абзаце первом пункта 1 статей 31, 32 слова "служб", "органов юстиции" исключить;
20) подпункт 4) пункта 1 статьи 31 исключить;
21) в статье 32:
в подпункте 3) пункта 1 слова ", на охраняемые сотрудниками уголовно-исполнительной системы объекты" исключить;
в пункте 3 слова "работник органа юстиции" заменить словами "сотрудник уголовно-исполнительной системы";
в пунктах 4, 5 слова "органов (учреждений)" исключить;
22) подпункт 2) статьи 33 после слова "денег" дополнить словами "подозреваемых, обвиняемых,";
23) пункте 2 статьи 34:
слова "охране учреждений уголовно-исполнительной системы, а также" исключить;

14) мынадай мазмұндағы 26-2-баппен толықтырылсын:
"26-2-бап. Қылмыстық-атқару жүйесiнiң қызметкерлерiне
қолданылатын жазалар
1. Қылмыстық-атқару жүйесiнiң қызметкерлерiне мынадай тәртiптiк жазалар қолданылуы мүмкiн:
1) ескерту;
2) сөгiс;
3) қатаң сөгiс;
4) қызметiне толық сәйкес еместiгi туралы ескерту;
5) атқаратын лауазымынан босату;
6) арнайы атағын бiр саты төмендету;
7) қылмыстық-атқару жүйесiнен шығару.
2. Қылмыстық-атқару жүйесiнiң қызметкерлерiне қолданылатын тәртiптiк жаза терiс қылық анықталған күннен бастап бiр айдан және терiс қылық жасалған күннен бастап алты айдан кешiктiрiлмей қолданылады.";
15) 28-2-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қылмыстық-атқару жүйесiнiң қызметкерлерi қылмыстық-атқару қызметі саласындағы мiндеттердi орындауды қамтамасыз ету мақсатында iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен қылмыстық-атқару жүйесiнiң кадрында қалдырылып, мемлекеттiк органдар мен халықаралық ұйымдарға iссапарға жiберiлуi мүмкін.".
16) 29-1-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қылмыстық-атқару жүйесi қызметкерлерiне кезектi, қысқа мерзiмдi, қосымша демалыстарының, науқастануы бойынша, жүктi болу мен бала тууына байланысты демалыстарының уақытында демалысын өткiзу орнына бapу және қайту жолына кететiн уақыты есептелiнiп, олардың лауазымы бойынша демалысқа шығу күнiне алынатын көлемде ақшалай үлес төленедi.";
17) 29-4, 29-5-баптарда:
тақырыпта және мәтiн бойынша "органдарының (мекемелерiнiң)" деген сөздер алып тасталсын;
1, 2-тармақтарда "жүйесi" деген сөз "жүйесiндегi" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 31-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "болса," деген сөздерден кейiн "сотталған кәмелетке толмағандарды, әйелдердi және түрмеде, тергеу изоляторларында ұсталатын адамдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 31, 32-баптардың 1-тармағының бiрiншi абзацындағы "Әдiлет органдарының", "қызметтерiнiң" деген сөздер алып тасталсын;
20) 31-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы алып тасталсын;
21) 32-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасында ", қылмыстық-атқару жүйесiнiң қызметкерлерi күзететiн объектiлерге" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақта "Әдiлет органының қызметкерi" деген сөздер "Қылмыстық-атқару жүйесiнiң қызметкерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4, 5-тармақтарда "органдарының (мекемелерiнiң)" деген сөздер алып тасталсын;
22) 33-баптың 2) тармақшасы "сотталғандардың" деген сөздiң алдынан "сезiктiлердiң, айыпталушылардың," деген сөздермен толықтырылсын;
23) 34-баптың 2-тармағында:
"қылмыстық-атқару жүйесiнiң мекемелерiн күзету, сондай-ақ" деген сөздер алып тасталсын;

цифры "2007" заменить цифрами "2009".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением абзаца второго подпунктов 4), 21), 23), подпункта 20) пункта 9 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 июля 2007 года.
Президент
Республики Казахстан

"2007" деген сандар "2009" деген сандармен ауыстырылсын;
2-бап.  Осы Заң 2007 жылғы 1 шiлдеден бастап қолданысқа енгiзiлетiн осы Заңның 1-бабының 9-тармағы 4), 21), 23) тармақшаларының екiншi абзацын, 20) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi