Об утверждении Плана по созданию в городе Астане кластера медицинских услуг на базе новых центров
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2006 года N 719
В соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 222 "О Сетевом графике исполнения Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006 года и Программы Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План по созданию в городе Астане кластера медицинских услуг на базе новых центров (далее - План).
2. Заинтересованным государственным органам представлять в Министерство здравоохранения Республики Казахстан информацию о ходе реализации Плана один раз в полугодие, не позднее 5-го числа месяца, следующего за отчетным полугодием.
3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о выполнении Плана один раз в полугодие, не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчетным полугодием.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 июля 2006 года N 719
План
по созданию в городе Астане кластера
медицинских услуг на базе новых центров
Одним из эффективных путей инновационного "прорыва", позволяющих кардинально улучшить ситуацию в здравоохранении, является создание медицинского кластера в городе Астане. Задачами современного кластера медицинских услуг являются внедрение достижений медицинской науки, трансферт международных принципов больничного менеджмента, передовых медицинских технологий и стандартов в систему здравоохранения Республики Казахстан.
Основой медицинского кластера в городе Астане должны стать шесть вводимых объектов здравоохранения: Национальный научный центр материнства и детства на 500 коек, Республиканский детский реабилитационный центр на 300 коек, Республиканский диагностический центр на 500 посещений в смену, Научно-исследовательский институт скорой медицинской помощи на 240 коек со станцией скорой помощи, Республиканский научный центр нейрохирургии на 160 коек, Научный центр кардиохирургии на 180 коек (далее - центры).
Создание кластера медицинских услуг позволит Казахстану поднять на новый уровень качество медицинской помощи населению, интегрировать медицинскую науку и образование в международное пространство, подготовить медицинские кадры новой формации, что будет способствовать вхождению республики в число 50 наиболее конкурентоспособных стран мира.
N
п/п
Мероприятия
Форма
завер-
шения
Ответст-
венные
исполни-
тели
Срок испол-
нения
Предпо-
лагае-
мые
расходы
млн.
тенге
Источ-
ник
финан-
сиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7

Астана қаласында жаңа орталықтардың базасында медициналық қызметтер кластерін құру жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 шілдедегі N 719 Қаулысы
«     "Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына  Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасын орындаудың желілік кестесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 наурыздағы N 222  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Астана қаласында жаңа орталықтардың базасында медициналық қызметтер кластерін құру жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Мүдделі мемлекеттік органдар жарты жылда бір рет, есепті жарты жылдықтан кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі жарты жылда бір рет, есепті жарты жылдықтан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 31 шілдедегі
N 719 қаулысымен
бекітілген
Астана қаласында жаңа орталықтардың базасында медициналық қызметтер кластерін құру жөніндегі жоспар
Денсаулық сақтау ісіндегі ахуалды түбегейлі жақсартуға мүмкіндік беретін инновациялық»серпілістің тиімді жолдарының бірі Астана қаласында медициналық кластер құру болып табылады. Медициналық қызметтердің қазіргі заманғы кластерінің міндеттері Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесіне медицина ғылымының жетістіктерін, ауруханалық менеджменттің халықаралық қағидаттары трансфертін, алдыңғы қатарлы медициналық технологиялар мен стандарттарды енгізу болып табылады.
Астана қаласындағы медициналық кластердің негізі пайдалануға берілетін алты денсаулық сақтау объектісі болуы тиіс: 500 төсектік Ұлттық ана мен бала ғылыми орталығы, 300 төсектік Республикалық балаларды оңалту орталығы, ауысымда 500 адам қабылдайтын Республикалық диагностика орталығы, жедел жәрдем станциясы бар 240 төсектік Медициналық жедел жәрдем ғылыми-зерттеу институты, 160 төсектік Республикалық нейрохирургия ғылыми орталығы, 180 төсектік Кардиохирургия ғылыми орталығы (бұдан әрі - орталықтар).
Медициналық қызметтер кластерін құру республиканың әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіруін қамтамасыз ететін Қазақстанға халыққа көрсетілетін медициналық көмек сапасын жаңа деңгейге көтеруге, медицина ғылымы мен білім беруді халықаралық кеңістікке ықпалдастыруға, жаңа тұрпаттағы медицина кадрларын даярлауға мүмкіндік береді.
Р/с
N №
Іс-шаралар Аяқтау нысаны Орында-луына жауапты-  лар Орындалу мерзімі Болжамды шығыстар (млн. теңге) Қаржы-ландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7

1. Общесистемные мероприятия
1.
Обеспечить
разработку
проектно-
сметной
документации
и завершение
строительства
Центров,
государствен-
ный прием
объектов в
эксплуатацию
с функциони-
рующей
системой
инженерных
коммуникаций
(тепло-,
энерго-,
водоснабже-
ния),
строительство
дорожного
полотна,
озеленение и
благоустройс-
тво
территории:
Информация
в
Правитель-ство
МЗ
(созыв),
аким
г.
Астаны,
МФ
Рес-
публи-
канс-
кий
бюджет
Национальный
научный центр
материнства и
детства;
25
января
2007
года;
17832,0;
Республиканс-
кий детский
реабилитаци-
онный центр;
25
января
2007
года;
6530,7;
Научно-иссле-
довательский
институт
скорой
медицинской
помощи
со станцией
скорой
помощи;
25
января
2008
года;
6940,3;
Республиканс-
кий
научный центр
нейрохирургии;
25
января
2008
года;
7243,7;
Республиканс-
кий
диагностичес-
кий центр;
25
января
2008
года;
6154,2;
Научный центр
кардиохирур-
гии
25
января
2010
года
6,4*
2.
Разработать
предложения
по созданию
модели
единого
управления
кластером
медицинских
услуг на базе
центров
города Астаны
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
МЗ
(созыв),
МОН, МФ,
аким
г.
Астаны
25
июля
2007
года
Не
предпо-
лагаются
-
3.
Создать банк
данных
высококвали-
фицированных
специалистов
республики,
в том числе
прошедших
подготовку в
зарубежных
клиниках для
привлечения
их к работе в
центрах
Приказ МЗ
МЗ
IV
квар-
тал
2006
года
Не
предпо-
лагаются
-
4.
Провести
анализ
зарубежного
опыта
внедрения
достижений
медицинской
науки,
передовых
международных
принципов
больничного
менеджмента,
медицинских
технологий и
стандартов в
систему
здравоохране-
ния
Отчет в
Правитель-
ство
МЗ
25
января
2007
года
Не
предпо-
лагаются
-
2. Мероприятия по созданию и развитию кластера медицинских услуг
5.
Внести
предложения
по
подготовке и
переподго-
товке
медицинских
кадров на
базе центров
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
МЗ
(созыв),
МОН
25
января,
еже-
годно
Не
предпо-
лагаются
-
6.
Разработать
предложения
по
трансферту
международ-
ных
принципов
больничного
менеджмента,
передовых
медицинских
технологий и
стандартов,
используемых
в центрах в
систему
здравоохра-
нения
республики
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
МЗ
25
января,
ежегод-
но
Не
предпо-
лагаются
-
7.
Разработать
предложения
по внедрению
в
организации
медицинского
образования
республики
новых
технологий
до- и после-
дипломного
образования,
используемых
в центрах
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
МЗ
25
января,
ежегод-
но
Не
предпо-
лагаются
-
8.
Внести
предложения
по внедрению
передовых
методик
научных
исследова-
ний,
используемых
в центрах в
систему
здравоохра-
нения
республики
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
МЗ
(созыв),
МОН
25
января,
ежегод-
но
Не
предпо-
лагаются
-
9.
Проведение
конференций
с участием
международ-
ных
специалистов
по обмену
опытом
создания и
развития
медицинского
кластера
Приказ МЗ
МЗ
IV
квар-
тал,
ежегод-
но
Не
предпо-
лагаются
-
10.
Обеспечить
информацион-
ную
поддержку на
веб-сайте
Министерства
здравоохра-
нения
Республики
Казахстан
по основным
направлениям
деятельности
медицинского
кластера с
включением
следующих
тематических
блоков:
а) инновации
и внедрение
новых
технологий в
здравоохра-
нение;
б) кадровые
вопросы
(обучение,
трудоуст-
ройство и
другое)
Информация
в
Правитель-
ство
МЗ
25
июля
2007
года
Не
предпо-
лагаются
-
* на разработку технико-экономического обоснования
Примечание:
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан;
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан.

1. Жалпы жүйелік іс-шаралар
1.
Мынадай орталықтардың жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеуді және құрылысын аяқтауды, жұмыс істейтін инженерлік коммуникация жүйесі (жылумен, энергиямен, сумен жабдықтау) бар объектілерді пайдалануға мемлекеттік қабылдауды, жол салуды, аумақты көгалдандыру мен абаттандыруды қамтамасыз ету:
Ұлттық ана мен бала ғылыми орталығы;
Республикалық балаларды оңалту орталығы;
жедел жәрдем станциясы бар Медициналық жедел жәрдем ғылыми-зерттеу институты;
Республикалық нейрохирургия ғылыми орталығы;
Республикалық диагностика орталығы;
Кардиохирургия ғылыми орталығы
Үкіметке ақпарат
ДСМ (жинақтау), Астана қаласының әкімі, Қаржымині
2007 жылғы
25 қаңтар;
2007 жылғы
25 қаңтар;
2008 жылғы
25 қаңтар;
2008 жылғы
25 қаңтар;
2008 жылғы
25 қаңтар;
2010 жылғы
25 қаңтар
17832,0;
6530,7;
6940,3;
7243,7;
6154,2;
6,4*
Республикалық бюджет
2.
Астана қаласы орталықтарының базасында медициналық қызметтер кластерін бірыңғай басқару моделін құру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу
Үкіметке ұсыныстар
ДСМ (жинақтау), БҒМ, Қаржымині, Астана қаласының әкімі
2007 жылғы 25 шілде
Болжанбайды
-
3.
Орталықтардағы жұмысқа тарту үшін республиканың, оның ішінде шетелдік клиникаларда дайындықтан өткен жоғары білікті мамандарының деректер банкін құру
ДСМ-нің бұйрығы
ДСМ
2006 жылғы IV тоқсан
Болжанбайды
-
4.
Денсаулық сақтау жүйесіне медициналық ғылымның жетістіктерін, ауруханалық менеджменттің алдыңғы қатарлы халықаралық қағидаттарын, медициналық технологиялар мен стандарттарды енгізудің шетелдік тәжірибесіне талдау жүргізу
Үкіметке есеп
ДСМ
2007 жылғы 25 қаңтар
Болжанбайды
-
2. Медициналық қызметтер кластерін құру мен дамыту жөніндегі іс-шаралар
5.
Орталықтардың базасында медицина кадрларын даярлау мен қайта даярлау жөнінде ұсыныстар енгізу
Үкіметке ұсыныстар
ДСМ (жинақтау), БҒМ
Жыл сайын, 25 қаңтар
Болжанбайды
-
6.
Республиканың денсаулық сақтау жүйесіне орталықтарда пайдаланылатын ауруханалық менеджменттің халықаралық қағидаттарының, алдыңғы қатарлы медициналық технологиялар мен стандарттардың трансферті жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Үкіметке ұсыныстар
ДСМ
Жыл сайын, 25 қаңтар
Болжанбайды
-
7.
Республиканың медициналық білім беру ұйымдарына орталықтарда пайдаланылатын дипломға дейінгі және кейінгі жаңа технологияларды енгізу жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу
Үкіметке ұсыныстар
ДСМ
Жыл сайын, 25 қаңтар
Болжанбайды
-
8.
Республиканың денсаулық сақтау жүйесіне орталықтарда пайдаланылатын ғылыми зерттеулердің алдыңғы қатарлы әдістемелерін енгізу жөніндегі ұсыныстарды енгізу
Үкіметке ұсыныстар
ДСМ (жинақтау), БҒМ
Жыл сайын, 25 қаңтар
Болжанбайды
-
9.
Халықаралық мамандарды қатыстыра отырып, медициналық кластерді құру және дамыту тәжірибесімен алмасу жөніндегі конференциялар өткізу
ДСМ-нің бұйрығы
ДСМ
Жыл сайын IV тоқсан
Болжанбайды
-
10.
Медициналық кластер  қызметінің негізгі бағыттары бойынша мынадай тақырыптық блоктарды қамти отырып, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің веб-сайтында ақпараттық қолдауды қамтамасыз ету:
а) инновациялар мен денсаулық сақтау  ісіне жаңа технологияларды енгізу;
б) кадр мәселелері (оқыту, жұмысқа орналастыру және басқалар
Үкіметке ақпарат
ДСМ
2007 жылғы 25 шілде
Болжанбайды
-
*техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуге
Ескертпе:
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі;
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі;
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі.