О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Программой Развития Организации Объединенных Наций по проекту "Национальный план по интегрированному управлению водными ресурсами и водосбережению для Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2006 года N 978
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемое Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Программой Развития Организации Объединенных Наций по проекту "Национальный план по интегрированному управлению водными ресурсами и водосбережению для Республики Казахстан" (далее - Соглашение).
2. Уполномочить председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан Рябцева Анатолия Дмитриевича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан
Программа Развития Организации Объединенных Наций
(См. бумажный вариант) в сотрудничестве
с Комитетом по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан,
Глобальным водным партнерством,
Правительством Норвегии СОГЛАШЕНИЕ
МЕЖДУ ПРАВИТЕЛЬСТВОМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН И
ПРОГРАММОЙ РАЗВИТИЯ ОРГАНИЗАЦИИ ОБЪЕДИНЕННЫХ НАЦИЙ
ПО ПРОЕКТУ "НАЦИОНАЛЬНЫЙ ПЛАН ПО ИНТЕГРИРОВАННОМУ
УПРАВЛЕНИЮ ВОДНЫМИ РЕСУРСАМИ И ВОДОСБЕРЕЖЕНИЮ
ДЛЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН"
Проект: 00034289
Предложение: 00033156
Результаты Рамочной программы    UNDAF Результат 1: Снижение уровня
ООН по оказанию поддержки        бедности на государственном и
Казахстану в достижении целей    региональном уровнях
развития (UNDAF):
Ожидаемые национальные           СП Результат 2: Комплексный подход
результаты согласно Страновой    к устойчивому развитию вносится в
программы ПРООН (СП):            планирование государственного
развития и увязан с бедностью
Ожидаемый результат              Расширенное сотрудничество между
деятельности ПРООН:              правительством, донорами,
гражданским обществом и частным
сектором в области управления
водными ресурсами: принципы
управления водными ресурсами
внедрены в национальную политику
устойчивого развития
Основной исполнитель:            Комитет по водным ресурсам
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Ответственная сторона:           Комитет по водным ресурсам
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Другие ключевые партнеры:        Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан, Министерство
экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан, Министерство
международного развития
Великобритании (DFID)

Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы арасындағы "Су ресурстарын бiрiгiп басқару және Қазақстан Республикасы үшiн суды үнемдеу жөнiндегi ұлттық жоспар" жобасы бойынша келiсiмге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 11 қазандағы N 978 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы арасындағы "Су ресурстарын бiрiгiп басқару және Қазақстан Республикасы үшiн суды үнемдеу жөнiндегi ұлттық жоспар" жобасы бойынша келiсiм (бұдан әрi - Келiсiм) мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi Су ресурстары комитетiнiң төрағасы Анатолий Дмитриевич Рябцевке қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан Келiсiмге қол қоюға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Үкiметi
Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы
(Мемлекеттік тулардың суретін қағаз мәтіннен қараңыз)
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң
Су ресурстары комитетiмен,
Жаhандық су әрiптестiгiмен,
Норвегия Үкiметiмен
ынтымақтастықта
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҮКIМЕТI МЕН БIРIККЕН ҰЛТТАР ҰЙЫМЫНЫҢ ДАМУ БАҒДАРЛАМАСЫ АРАСЫНДАҒЫ "СУ РЕСУРСТАРЫН БIРIГIП БАСҚАРУ
ЖӘНЕ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШIН СУДЫ ҮНЕМДЕУ
ЖӨНIНДЕГI ҰЛТТЫҚ ЖОСПАР" ЖОБАСЫ БОЙЫНША
КЕЛIСIМ
Жоба:      00034289
Ұсыныс:    00033156
Қазақстанға даму             UNDAF 1 нәтиже: Мемлекеттiк және өңiрлiк
мақсаттарына қол жеткiзуге   деңгейлерде кедейшiлiк деңгейiн төмендету
қолдау көрсету жөнiндегi
БҰҰ-ның Негiздемелiк
бағдарламасының
нәтижелерi (UNDAF):
ЕБ 2 нәтиже: Тұрақты дамуға арналған кешендi
БҰҰДБ-нiң Елдiк              тәсiл мемлекеттiк дамуды жоспарлауға енгiзiледi
бағдарламасына (ЕБ) сәйкес   және кедейшiлiкпен байланысты
күтiлетiн ұлттық нәтижелер:
Үкiмет, донорлар, азаматтық қоғам және су
БҰҰДБ қызметiнiң күтiлетiн   ресурстарын басқару саласындағы жекеменшiк
нәтижесi                     секторы арасындағы кеңейтiлген ынтымақтастық:
су ресурстарын басқару қағидаттары ұлттық
тұрақты даму саясатына енгiзiлдi
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
Негiзгi орындаушы:           министрлiгiнiң Су ресурстары комитетi
Жауапты тарап:               Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлiгiнiң Су ресурстары комитетi
Басқа да негiзгi әрiптестер: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлiгi, Қазақстан Республикасы Экономика
және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi,
Ұлыбританияның Халықаралық даму министрлiгi
(DFID)

Период программы: 2005-2009
Компонент программы:
структура многолетнего
финансирования (MYFF), услуга
3.2: эффективное Управление
Водными Ресурсами
Название проекта:
национальный план по
интегрированному управлению
водными ресурсами и
водосбережению для Казахстана
Номер проекта: 00034289
Продолжительность проекта:
июнь, 2004 - июнь, 2007
Opганизация Управления:
NЕX - исполнение на
национальном уровне
Бюджет (доллары США)
Прямые затраты
1.329.560
Администрация от Программы
Развития Организации
Объединенных Наций
46.650
Общий бюджет:
1.726.210
Наличные:
Правительство Норвегии 1.085.000
Программа Развития Организации
Объединенных Наций
100.000
Министерство международного
развития Великобритании
86.210
Стокгольмский международный
институт воды
105.000
Всего наличных средств:
1.376.210
Натуральный вклад:
Правительство Республики Казахстан
30.000
Глобальное водное партнерство
320.000
Итого:
350.000
Раздел 1. Основные положения
Статья 1. Анализ ситуации
1. Концепция Интегрированного управления водными ресурсами (далее - ИУВР) обсуждалась на основных международных конференциях в 90-ые годы прошлого века и первые годы этого тысячелетия. Завершением явилась директива Всемирного саммита по устойчивому развитию (ВСУР) в 2002 году, в которой говорится, что все страны обязаны разработать далее планы ИУВР и водосбережения к 2005 году, с оказанием поддержки развивающимся странам. Глобальное водное партнерство (ГВП) признало, что достижение данной директивы может быть трудным, ввиду слабой осведомленности многих стран о процессе подготовки подобных планов. Поэтому ГВП оказывает поддержку в подготовке планов ИУВР и водосбережения, и опубликовало несколько руководящих и вспомогательных документов.
Содержание плана ИУВР и водосбережения должно быть широкомасштабным, охватывающим институциональные, финансовые и технологические изменения, план ИУВР и водосбережения должен внедрить принципы ИУВР и должен быть разработан до 4 квартала 2007 года. Казахстан подписался под директивой Всемирного саммита директиву ВСУР.
2. В 2003 году был принят новый Водный кодекс Казахстана, что являлось важным шагом на пути к достижению ИУВР по сравнению с прежним водным законодательством. Одним из принципов ИУВР, реализующимся в Казахстане, является принцип управления водными ресурсами на уровне речного бассейна. Основываясь на этих принципах, Комитет по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - КВР) готов подготовить первый Национальный план ИУВР и водосбережения (НПИУВР). Принимая во внимание тот факт, что речной бассейн является ключевой единицей управления водными ресурсами, впоследствии будут подготовлены Бассейновые планы ИУВР и водосбережения (БПИУВР) для восьми речных бассейнов Казахстана.

Бағдарлама кезеңі: 2005-2009
Бағдарламаның құрамдас бөліктері: Қаржыландырудың көпжылдық құрылымы (MYFF), 3.2 қызмет: Су ресурстарын тиімді басқару
Жобаның атауы: Су ресурстарын бірігіп басқару және Қазақстан үшін суды үнемдеу жөніндегі ұлттық жоспар
Жобаның нөмірі: 00034289
Жобаның ұзақтығы: 2004, маусым - 2007, маусым
Басқаруды ұйымдастыру: NEX - ұлттық деңгейде атқару
Бюджет (АҚШ доллары)
Тікелей шығындар              1.329.560
Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму бағдарламасынан Әкімшілік       46.650
Жалпы бюджет:             1.726.210
Қолма-қол ақша:
Норвегия Үкіметі              1.085.000
Біріккен Ұлттар Ұйымының
Даму бағдарламасы              100.000
Ұлыбританияның Халықаралық даму министрлігі                     86.210
Стокгольм Халықаралық су институты 105.000
Барлық қолма-қол қаражат: 1.376.210
Заттай салым:
Қазақстан Республикасының Үкіметі 30.000
Жаһандық су әріптестігі        320.000
Жиыны:                      350.000
1-бөлiм. Негiзгi ережелер 1-бап. Жағдайды талдау
1. Су ресурстарын бiрiккен басқару (СРИБ) тұжырымдамасы өткен ғасырдың 90-шы жылдары және осы мыңжылдықтың алғашқы жылдары негiзгi халықаралық конференцияларда талқыланды. 2002 жылғы Орнықты даму жөнiндегi дүниежүзiлiк саммиттiң (ОДДС) директивасы оның қорытындысы болып табылды, онда барлық елдердiң дамушы елдерге қолдау көрсете отырып, 2005 жылға қарай СРББ және суды үнемдеу жоспарларын әзiрлеуге мiндеттi екендiгi айтылды. Жаhандық су әрiптестiгi (ЖСӘ) көптеген елдердiң мұндай жоспарларды дайындау үдерiсi туралы жеткiлiксiз хабардар болмауына байланысты, осы директиваға қол жеткiзудiң қиын болуы мүмкiн екендiгiн мойындады. Сондықтан ЖСӘ СРББ және суды үнемдеу жоспарларын дайындауға қолдау көрсетедi және бiрнеше басшылық және көмекшi құжаттар жариялады.
СРББ және суды үнемдеу жоспарының мазмұны институционалдық, қаржылық және технологиялық өзгерiстердi қамтитын кең ауқымды болуға тиiс. СРББ және суды үнемдеу жоспары СРББ қағидаттарын енгiзуге тиiс және 2007 жылдың 4-тоқсанына дейiнгi белгiленген мерзiмде әзiрленуге тиiс. Қазақстан Дүниежүзiлiк Саммиттiң директивасы аясында ОДДС директивасына қол қойды.
2. 2003 жылы Қазақстанның жаңа Су кодексi қабылданды, бұл бұрынғы су заңнамасымен салыстырғанда, СРББ-ға қол жеткiзу жолындағы маңызды қадам болып табылды. Қазақстанда iске асырылып жатқан СРББ қағидаттарының бiрi өзен бассейнi деңгейiндегi су ресурстарын басқару қағидаты болып табылады. Осы қағидаттарды негiзге ала отырып, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Су ресурстары комитетi (СРК) СРББ және суды үнемдеу жөнiндегi бiрiншi ұлттық жоспарды дайындауға дайын. Су бассейнi су ресурстарын басқарудың басты бiрлiгi болып табылатындығы фактiсi назарға алына отырып, кейiннен Қазақстанның сегiз су бассейнiне арналған СРББ және суды үнемдеудiң бассейндiк жоспары (СРБББЖ) жоспарлары дайындалатын болады.

3. Концепция ИУВР является новой для Казахстана, и КВР нуждается в технической поддержке в подготовке НПИУВР. Такой подход, как ИУВР, направлен на более эффективное и рациональное по сравнению с традиционными подходами решение ключевых проблем водохозяйственного развития страны: вода для здоровья, для пищи, для энергии, для окружающей среды.
4. Другим главным принципом ИУВР является активная вовлеченность в процесс управления заинтересованных сторон. Ключевой аспект участия заинтересованных сторон в Казахстане - это учреждение бассейновых советов (БС) посредством внедрения положений, закрепленных в Водном кодексе. Привлечение негосударственных и общественных организаций к участию в процессе принятия решений является новой практикой для Казахстана. КВР, через бассейновые водохозяйственные управления (БВУ), несет ответственность за создание БС.
Учреждение БC будет являться компонентом внедрения положений НПИУПР. Проект окажет техническую поддержку КНР и БВУ в создании БС.
5. Цели развития тысячелетия (ЦРТ) были приняты для того, чтобы снизить недопустимым уровень бедности в мире. Вопрос водоснабжения подразумевается во всех 7 ЦРТ и их 11 задачах, делая достижение цели по водоснабжению наиважнейшим для выполнения всех остальных целей. Дальнейшим результатом ВСУР было включение вопроса санитарии в ЦРТ по водоснабжению (задача 10), поскольку было решено, что водоснабжение и санитария должны быть тесно связаны. Отчет Организации Объединенных Наций (ООН) по ЦРТ в Казахстане (2002) оценивает достижение задачи по водоснабжению и санитарии к крайнему сроку, 2015 году, как "вероятное". Следовательно, при эффективной поддержке Казахстан способен выполнить цель по водоснабжению и санитарии, которая способствует достижению остальных ЦРТ. Программа "Питьевая вода" на период 2002-2010 1 годов наметила семь главных приоритетов, основываясь на которых, КВР с помощью данного проекта завершит разработку Программы достижения ЦРТ по водоснабжению и санитарии для Казахстана. Остальные подобные правительственные инициативы - это Стратегия " Казахстан-2030 ", Концепция развития водного сектора экономики и водохозяйственной политики Республики Казахстан до 2010 года, Стратегия индустриально-инновационного развития Республики Казахстан и Водный кодекс 2003 года.
___________________________

3. СРББ тұжырымдамасы Қазақстан үшiн жаңа тұжырымдама болып табылады және СРК СРИБСЖ дайындауда техникалық қолдауды қажетсiнедi. СРББ сияқты тәсiл - дәстүрлi тәсiлдермен салыстырғанда неғұрлым тиiмдi әрi ұтымды тәсiл - елдiң су шаруашылығы дамуының: су денсаулық үшiн, тағам үшiн, энергия үшiн, қоршаған орта үшiн негiзгi проблемаларын шешуге бағытталған.
4. СРИБ-нiң екiншi басты қағидаты - басқару үдерiсiне мүдделi тараптардың белсендi тартылуы. Қазақстанда мүдделi тараптардың қатысуының негiзгi аспектiсi - бұл Су кодексiнде бекiтiлген ережелердi енгiзу арқылы Бассейндiк кеңестер (БК) құру. Шешiмдер қабылдау процесiне мемлекеттiк емес және қоғамдық ұйымдарды тарту Қазақстан үшiн жаңа тәжiрибе болып табылады. СРК, Бассейндiк су шаруашылығы басқармасы (БСБ) арқылы, БК құруға жауапты болады.
БК құру СРБББЖ ережелерiн енгiзудiң құрамдас бөлiгi болып табылады. Жоба БК құруда СРК мен БСБ-ға техникалық қолдау көрсетедi.
5. Мыңжылдықтың даму мақсаттары (МДМ) әлемдегi жол берiлмейтiн кедейшiлiк деңгейiн төмендету үшiн қабылданған болатын. Сумен жабдықтау мәселесi Сумен жабдықтау жөнiндегi мақсаттарға қол жеткiзудi қалған барлық мақсаттарды орындау үшiн аса маңызды ете отырып, 7 МДМ-да және олардың 11 мiндеттерiнiң барлығында ескерiледi. ОДДС-тiң одан арғы нәтижесi болып сумен жабдықтау жөнiндегi МДМ-ға санитария мәселесiн енгiзу болды (10 мiндет), өйткенi сумен жабдықтау мен санитария тығыз байланыста болуға тиiс деп шешiлдi. Бiрiккен Ұлттар Ұйымының (БҰҰ) Қазақстандағы МДМ бойынша есебi (2002) сумен жабдықтау және санитария жөнiндегi 10 мiндетке қол жеткiзудi ең соңғы мерзiмге, 2015 жылға "ықтимал" ретiнде бағалайды. Демек, тиiмдi қолдау кезiнде Қазақстан қалған МДМ-ларға қол жеткiзуге ықпал ететiн сумен жабдықтау және санитария мақсатын орындауға қабiлеттi. 2002-2010 1 жылдардағы кезеңге арналған "Ауыз cу" бағдарламасы басты жетi басымдықты айқындады, оларды негiзге ала отырып, СРК осы жобаның көмегiмен Қазақстанға арналған сумен жабдықтау және санитария жөнiндегi МДМ-ға қол жеткiзудiң стратегиясын әзiрлеудi аяқтайды. Қалған осыған ұқсас үкiметтiк бастамалар - "Қазақстан-2030" стратегиясы, Қазақстан Республикасы экономикасының су секторын дамытудың және су шаруашылығы саясатының 2010 жылға дейiнгi тұжырымдамасы, Қазақстан Республикасының индустриалық-инновациялық даму стратегиясы және 2003 жылғы Су кодексi.
6. ҚР СРБББЖ өңiрлiк тұрғыдан алғанда, Орталық Азияда бiрiншi болып табылады. Бұл сондай-ақ өңiрдегi сумен жабдықтау және санитария жөнiндегi МДМ-ға қол жеткiзудiң бiрiншi бағдарламасы болуы да мүмкiн. СРБББЖ-ны әзiрлеу мен бекiтудiң қазақстандық тәжiрибесiн, сондай-ақ сумен жабдықтау және санитария жөнiндегi МДМ-ға қол жеткiзу бағдарламасын кейiннен Орталық Азияның басқа да елдерi ескеруi мүмкiн.
_________________

1 Решение Правительства РК от 23 января 2002 года
6. С региональной точки зрения НПИУВР РК будет являться первым в Центральной Азии. Вероятно, что это будет также и первая программа достижения ЦРТ по водоснабжению и санитарии в регионе. Казахстанский опыт разработки и утверждения НПИУВР, а также программа достижения ЦРТ по водоснабжению и санитарии может быть в последующем учтен другими центрально-азиатскими странами.
Статья 2. Стратегия
1. Подписавшись под Йоханнесбургской декларацией, Правительство Казахстана взяло на себя обязательство по учреждению принципов ИУВР. Оно также взяло на себя обязательство по достижению целей развития тысячелетия, подписавшись под декларацией тысячелетия. Два этих обязательства связаны посредством цели 7 "Гарантировать устойчивость окружающей среды", в частности, задачи 10, "сократить вдвое долю людей, не имеющих постоянного доступа к чистой питьевой воде (теперь включая также санитарию) к 2015 году" и вносят свой вклад в задачу 9, "включить принципы устойчивого развития в национальные стратегии и программы и обратить вспять процесс утраты природных ресурсов".
2. В январе 2002 года Правительство Казахстана приняло решение утвердить Концепцию развития водного сектора экономики и водохозяйственной политики Республики Казахстан до 2010 года (далее - Концепция), с целью поддержки выполнения Стратегии развития Казахстана до 2030 2 года. Главная цель Концепции состоит в том, чтобы определить основные меры по сохранению и эффективному использованию водных ресурсов. Концепция используется, как основа для улучшения юридической базы в Казахстане, а также для развития водных программ и действий, схемы комплексного водопользования, инвестиционных проектов и других документов. Своими результатами проект будет способствовать осуществлению другой правительственной программы, Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы, Программы развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы, которые включают в себя компонент по водным ресурсам.
____________________________
2 Указ Президента РК "О последующих мерах внедрения Стратегии Развития Казахстана до 2030 года", одобрено 17 февраля 2000 года.
3. Предлагаемый проект поддержит усилия КВР и будет сосредоточен на достижении результатов, представленных ниже. Подробное описание структуры результатов и ресурсов проекта представлены в приложении 1, описание бюджета в приложении 2 и ежегодного рабочего плана проекта в приложении 3.
3.1. Результат 1 - разработаны национальный и бассейновые планы/стратегии ИУВР и водосбережения.
Данная стадия является первой по внедрению практики ИУВР в Казахстане, сначала на государственном уровне, затем на уровне речных бассейнов, национальный и бассейновые планы/стратегии ИУВР и водосбережения определяют и детально показывают, каким образом ИУВР станет единым подходом в управлении водными ресурсами по всей стране. Сам по себе факт разработки национального и бассейнового планов/стратегий ИУВР и водосбережения позволит повысить квалификацию технического персонала КВР, БВУ, КГН и его территориальных подразделений и других организаций, задействованных в области использования и охраны водного фонда.
За подготовку Национального плана основную ответственность несет КВР. Подготовив план, КВР представит его на утверждение в Правительство Казахстана. Далее ответственность за осуществление плана будет на Правительстве Казахстана, через КВР. Другие министерства также будут серьезно участвовать в этом, поскольку управление водными ресурсами касается всех аспектов жизни. К этим министерствам, в частности, относятся:
Министерство экономики и бюджетного планирования;
Министерство энергетики и минеральных ресурсов;
Министерство по чрезвычайным ситуациям;
Министерство финансов;
Министерство охраны окружающей среды;
Министерство здравоохранения;
Министерство иностранных дел.
НПИУВР опишет действия, необходимые на национальном уровне для осуществления ИУВР в Казахстане. Впоследствии в рамках проекта будут подготовлены бассейновые планы ИУВР и водосбережения (БПИУВР) для всех восьми речных бассейнов, которые будут являться документами БВУ, и будут содержать детальное описание работы по учреждению ИУВР на бассейновом уровне управления.
На первоначальной стадии проекта были подготовлены рабочие документы по ИУВР. Рабочие документы показали преимущества, существующие барьеры для разработки и осуществления НПИУВР, а также предлагают график выполнения работ. Основные этапы и график работ по разработке НПИУВР и БПИУВР представлены ниже.

1 ҚР Үкіметінің 2002 жылғы 23 қаңтардағы шешімі.
2-бап. Стратегия
1. Йоханнесбург декларациясына қол қоя отырып, Қазақстан Yкiметi СРББ қағидаттарын құру жөнiнде мiндеттеме алды. Ол сондай-ақ мыңжылдық декларациясына қол қоя отырып, мыңжылдықтың даму мақсаттарына қол жеткiзу жөнiнде мiндеттеме алды. Осы екi мiндеттеме "Қоршаған ортаның орнықтылығына кепiлдiк беру" 7-мақсаты, атап айтқанда, "2015 жылға таза ауыз суға (ендi санитарияны да қоса алғанда) тұрақты қол жеткiзе алмайтын адамдардың үлесiн екi есе азайту" 10-мiндетi арқылы байланысады және "ұлттық стратегиялар мен бағдарламаларға орнықты даму қағидаттарын енгiзу және табиғи ресурстарды жоғалту үдерiсiн керi бұру" 9-мiндетiне өз үлесiн қосады.
2. 2002 жылғы қаңтарда Қазақстан Үкiметi Қазақстанның 2030 2 жылға дейiнгi Даму стратегиясының орындалуын қолдау мақсатында Қазақстан Республикасы экономикасының су секторын дамытудың және су шаруашылығы саясатының 2010 жылға дейiнгi тұжырымдамасын (бұдан әрi - Тұжырымдама) бекiту шешiмiн қабылдады. Тұжырымдаманың басты мақсаты су ресурстарын сақтау және тиiмдi пайдалану жөнiндегi негiзгi шараларды айқындаудан тұрады. Тұжырымдама Қазақстандағы заңдық базаны жақсарту үшiн, сондай-ақ су бағдарламалары мен iс-қимылдарды, кешендi су пайдаланудың схемаларын, инвестициялық жобаларды және басқа да құжаттарды дамыту үшiн пайдаланылады. Өз нәтижелерiмен Жоба басқа үкiметтiк бағдарламаны, су ресурстары жөнiндегi құрамдас бөлiктердi қамтитын Қазақстан Республикасының 2003-2015 жылдарға арналған индустриалды-инновациялық стратегиясын, Елдiң минералдық-шикiзат кешенiнiң ресурстық базасын дамытудың 2003 - 2010 жылдарға арналған бағдарламасын жүзеге асыруға ықпал ететiн болады.
______________
2 "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму Стратегиясын енгізудің кейінгі шаралары туралы" ҚР Президентінің Жарлығы, 2000 жылғы 17 ақпанда мақұлданған.
3. Ұсынылып отырған жоба СРК-нiң күш-жiгерiн қолдайды және төменде келтiрiлген нәтижелерге қол жеткiзуге бағытталатын болады. Жобаның нәтижелерi мен ресурстары құрылымының егжей-тегжейлi сипаттамасы 1-қосымшада, бюджеттiң сипаттамасы 2-қосымшада және жобаның жыл сайынғы жұмыс жоспары 3-қосымшада берiлген.
3.1. 1-нәтиже - СРББ және суды үнемдеу жөнiндегi ұлттық және бассейндiк жоспарлар/стратегиялар әзiрлендi.
Осы кезең Қазақстанда СРББ практикасын алдымен мемлекеттiк деңгейде, содан кейiн өзен бассейндерi деңгейiнде алғаш енгiзу болып табылады. СРББ және суды үнемдеу жөнiндегi ұлттық және бассейндiк жоспарлар/стратегиялар СРББ қандай үлгiде бүкiл ел бойынша су ресурстарын басқаруда бiрден-бiр тәсiл болатынын айқындайды және егжей-тегжейлi көрсетедi. СРББ және суды үнемдеудiң ұлттық және бассейндiк жоспарларын/стратегияларын әзiрлеу фактiсiнiң өзi СРК, БСБ, ГЖПК және оның аумақтық бөлiмшелерi және су қорын пайдалану мен қорғау саласында әрекет ететiн басқа да ұйымдар техникалық персоналының бiлiктiлiгiн арттыруға мүмкiндiк бередi.
Ұлттық жоспарды дайындауға негiзгi жауапкершiлiктi СРК мойнына алады. СРК жоспарды дайындап, оны Қазақстан Үкiметiне бекiтуге ұсынады. Одан әрi жоспарды жүзеге асыру үшiн жауапкершiлiк СРК арқылы Қазақстан Үкiметiне жүктеледi. Су ресурстарын басқару өмiрдiң барлық аспектiлерiне қатысты болғандықтан, басқа министрлiктер де бұған шындап қатысады. Атап айтқанда бұл министрлiктерге мыналар жатады:
Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi
Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi
Төтенше жағдайлар министрлiгi
Қаржы министрлiгi
Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
Денсаулық сақтау министрлiгi
Сыртқы iстер министрлiгi.
СРБББЖ Қазақстанда СРББ-ны жүзеге асыру үшiн ұлттық деңгейде қажеттi iс-әрекеттердi сипаттайды. Кейiннен Жоба шеңберiнде барлық сегiз өзен бассейнiне арналған СРББ және суды үнемдеудiң бассейндiк жоспары (СРБББЖ) дайындалатын болады, бұлар БСБ құжаттары болып табылады және бассейндердiк басқару деңгейiнде СРББ құру жөнiндегi жұмыстың егжей-тегжейлi сипаттамасын қамтитын болады.
Жобаның бастапқы кезеңiнде СРББ жөнiндегi жұмыс құжаттары дайындалды. Жұмыс құжаттары СРББҰЖ-ны әзiрлеу мен жүзеге асырудың артықшылықтары мен кедергiлерiн көрсеттi, сондай-ақ жұмыстарды орындау кестесiн ұсынады. СРББҰЖ мен СРБББЖ әзiрлеу жөнiндегi жұмыстардың негiзгi кезеңдерi мен кестесi төменде ұсынылған.

3.1.1. Основные этапы подготовки НПИУВР:
1) описание существующей ситуации в управлении водными ресурсами, эффективности водопользования, методы принятия решений и уровень их реализации;
2) описание долгосрочной цели страны в секторе водных ресурсов: качество ресурсов, эффективность их использования, процесс принятия решений, и т.д;
3) план мероприятий, описывающий механизм перехода от современной к будущей ситуации, с указанием основных этапов, временных рамок, индикаторов перемен и т.д. - другими словами, "стратегия перехода".
3.1.2. График подготовки НПИУВР:
1) июнь-август 2005 года - был проведен ряд форумов с привлечением экспертов, правительственных учреждений и общественности для представления и обсуждения НПИУВР;
2) октябрь 2005 года - была разработана предварительная версия НПИУВР с тем, чтобы некоторые затраты на его осуществление могли быть уже включены в бюджет, который необходимо представлять в феврале 2006 года;
3) декабрь 2005 года - разработана первая редакция НПИУВР;
4) ноябрь 2005 года - была начата подготовка восьми БПИУВР, с той же последовательностью этапов, как и для НПИУВР;
5) март 2006 года - презентован НПИУВР на конференции глав министерств 4-го Всемирного водного форума в Мексике;
6) октябрь 2006 года - представление второй редакции НПИУВР заинтересованным министерствам и ведомствам.
7) октябрь 2007 г. - представление заключительной редакции НПИУВР в Правительство Республики Казахстан на утверждение;
8) июнь 2007 года - завершение разработки восьми БПИУВР, которые могут заменить практикуемые годовые отчеты БВУ.
3.1.3. Основные предпосылки реализации НПИУВР по завершению проекта:
1) потенциал КВР и БВУ - повышение потенциала будет осуществляться во время функционирования проекта и при последующих мерах, включенных в НПИУВР, которые необходимо будет осуществлять. НПИУВР также будет включать обоснование необходимости повышения статуса КВР и БВУ. Наращивание потенциала будет в основном заключаться в значительном увеличении штатной численности, тренингах для технического и управленческого звена, приобретении оборудования и увеличении бюджета;
2) потенциал других организаций - необходимо будет усилить потенциал организаций, работающих в области, связанной с водными ресурсами (охрана окружающей среды, здравоохранение, изучение и использование недр и др.);
3) утверждение и начало осуществления НПИУВР Правительством Казахстана - КВР не может осуществлять НПИУВР без поддержки Правительства, без координации деятельности между министерствами и другими правительственными организациями. В поддержку определенных этапов НПИУВР будет необходимо внести дополнения и изменения в Водный кодекс, и Правительство должно будет способствовать внесению таких поправок;

3.1.1. СРББҰЖ дайындаудың негiзгi кезеңдерi:
1) су ресурстарын басқарудағы қазiргi жағдайды, суды пайдаланудың тиiмдiлiгiн, шешiмдер қабылдау әдiстерiн және олардың iске асырылу деңгейiн сипаттау;
2) су ресурстары секторындағы елдiң ұзақ мерзiмдi мақсаттары: ресурстардың сапасын, оларды пайдаланудың тиiмділігiн, шешiмдер қабылдау үдерiсiн және т.б. сипаттау;
3) негізгi кезеңдердi, уақытша шеңберлердi, өзгеру көрсеткiштерiн және т.б. - басқаша айтқанда, "көшу стратегиясын көрсете отырып, қазiргi жағдайдан болашаққа өту тетiгiн сипаттайтын iс-шаралар жоспары.
3.1.2. СРББҰЖ дайындау кестесi:
1) 2005 жылғы маусым-тамыз - СРББҰЖ ұсыну және талқылау үшiн сарапшыларды, үкiметтiк мекемелердi және жұртшылықты тарта отырып, бiрқатар форумдар өткiзiледi;
2) 2005 жылғы қазан - оны жүзеге асыруға арналған 2006 жылғы ақпанда ұсынылуы қажет кейбiр шығындар бюджетке енгiзiлiп қоюы үшiн СРББҰЖ-ның алдын ала нұсқасы әзiрленді;
3) 2005 жылғы желтоқсан - СРББҰЖ-дың бiрiншi редакциясы әзiрлендi;
4) 2005 жылғы қараша - СРББҰЖ үшiн сияқты кезең дәйектiлiгiмен сегiз СРБББЖ дайындау басталды;
5) 2006 жылғы наурыз - Мексикадағы 4-шi Дүниежүзiлiк су форумы министрлiктер басшыларының конференциясында СРББҰЖ-ның тұсаукесерi.
6) 2006 жылғы қазан - СРББҰЖ-ның екiншi редакциясын мүдделi министрлiктер мен ведомстволарға ұсыну;
7) 2007 жылғы қазан - СРББҰЖ-ның қорытынды редакциясын Қазақстан Республикасының Үкiметiне бекiтуге ұсыну;
8) 2007 жылғы маусым - БСБ-ның практикадағы жылдық есебiн ауыстыра алатын сегiз СРБББЖ әзiрлеудi аяқтау.
3.1.3. Жоба аяқталғаннан кейiн СРББҰЖ-ны iске асырудың негiзгi алғы шарттары:
1) СРК және БСБ-нiң әлеуетi - әлеуеттi арттыру Жобаны қаржыландыру кезiнде және СРББҰЖ-ға енгiзiлген, жүзеге асыру қажет болатын кейiнгi шаралар кезiнде жүзеге асырылатын болады. СРББҰЖ сондай-ақ СРК және БСБ-нiң мәртебесiн арттыру қажеттiлiгiнiң негiздемесiн қамтитын болады. Әлеуеттiң арта түсуi негiзiнен штат санының айтарлықтай өсуiнен, техникалық және басқару буынына арналған тренингтерден, жабдық сатып алу мен бюджеттi ұлғайтудан көрiнедi;
2) басқа ұйымдардың әлеуетi - су ресурстарымен байланысты салаларда (қоршаған ортаны қорғау, денсаулық сақтау, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану және т.б.) жұмыс iстейтiн ұйымдардың әлеуетiн күшейту қажет болады;
3) Қазақстан Үкiметiнiң СРББҰЖ-ны бекiтуi және жүзеге асыруды бастауы - СРК Үкiметтiң қолдауынсыз, министрлiктердiң және басқа да үкiметтiк ұйымдардың арасындағы қызметтердiң үйлестірiлуiнсiз СРББҰЖ-ны жүзеге асыра алмайды. СРББҰЖ-ның белгiлi бiр кезеңдерiн қолдау үшiн Су кодексiне толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу қажет болады және Үкiмет мұндай түзетулердi енгiзуге ықпал етуге тиiс болады;

4) финансирование - НПИУВР не может осуществляться без должного финансирования со стороны государства.
3.2. Результат 2 - созданы бассейновые советы в восьми речных бассейнах Казахстана.
Два ключевых принципа ИУВР - это управление водными ресурсами на уровне речного бассейна и активное вовлечение заинтересованных сторон в управлении водными ресурсами. Общепризнано, что бассейновые советы (БС) или его эквивалент - это наиболее эффективный механизм представления интересов водопользователей на бассейновом уровне. Необходимость создания БС признана в Казахстане и закреплена Водным кодексом, статья 43.
Проект будет оказывать поддержку БВУ в создании БС. Балхаш-Алакольский и Нура-Сарысуский речные бассейны определены в качестве пилотных бассейнов для выявления лучшего подхода к мобилизации заинтересованных сторон, задействованных в образовании совета. Сами БВУ, КГН и другие заинтересованные организации внесут вклад во внедрение практики ИУВР в Казахстане, а также усилят свой организационный потенциал.
На подготовительной стадии проекта были подготовлены два рабочих документа по созданию БС. Они детально описывают, каким образом в Казахстане могут быть созданы БС и какие финансовые затраты они повлекут, а также предлагают график образования БС в восьми бассейнах. Основные этапы и график создания БС представлены ниже.
3.2.1. Основные этапы создания БС:
1) определение предварительного состава потенциальных членов БС (государственные и неправительственные организации), водопользователи, частные предприятия и др;
2) распространение основной информации по БС среди потенциальных членов;
3) организация визитов и встреч на районном уровне для информирования и проведения консультаций о роли, статусе и важности БС;
4) определение необходимости в бассейновом совете и местных представителей, которые могут помочь в учреждении и дальнейшем укреплении БС;
5) разработка механизмов мотивации и устойчивой работы для обеспечения эффективного функционирования БС;
6) консультации и отбор потенциальных членов БС;
7) подготовка и проведение первой встречи с потенциальными членами по учреждению БС;
8) последующие обсуждения учредительных документов БС с его членами;
9) первое заседание БС;
10) постоянное проведение тренингов и консультаций для членов БС на протяжении Проекта.
В дополнение, запланирована программа, направленная на информирование общественности о том, что такое БС и как он может повлиять на управление водными ресурсами и водопользователей. Эта программа предназначена для того, чтобы помочь привлечь потенциальных участников со стороны общественности и неправительственных организаций.
Создание БС является новой практикой для Казахстана. Несмотря на то, что существует международный опыт, процесс образования БС будет уникален для Казахстана. Поэтому, создание БС должно идти по принципу "обучения на практике".

4) қаржыландыру - СРББҰЖ-ны тиiстi қаржыландырусыз жүзеге асыру мүмкiн болмайды.
3.2. 2-нәтиже - Қазақстанның сегiз өзен бассейнiнде Бассейндiк кеңестер құрылған.
СРББ-нiң басты екi қағидаты - бұл өзен бассейнi деңгейiнде су ресурстарын басқару және су ресурстарын басқаруға мүдделi тараптардың белсендi тартылуы. Бассейндiк кеңестер (БК) немесе оның баламасы - бассейндiк деңгейде су пайдаланушылардың мүдделерiн бiлдiрудiң мейiлiнше тиiмдi тетiгi екендiгi жалпыға бiрдей белгiлi. БК-дi құру қажеттiлiгi Қазақстанда мойындаған және Су кодексiмен бекiтiлген, 43-бап.
Жоба БК құруда БСБ-ға қолдау көрсететiн болады. Балқаш-Алакөл және Нұра-Сарысу өзен бассейндерi Кеңестi құруға жұмылдырылған мүдделi тараптарды жұмылдыруға үздiк тәсiлдi анықтау үшiн пилоттық бассейндер ретiнде белгiлендi. БСБ, ГЖПК-нiң өздерi және басқа да мүдделi ұйымдар Қазақстанда СРББ практикасын енгiзуге үлес қосады, сондай-ақ өзiнiң ұйымдастырушылық әлеуетiн күшейтедi.
Жобаның дайындалу кезеңiнде БК құру жөнiнде екi Жұмыс құжаты дайындалды. Оларда Қазақстанда БК қандай үлгiде құрылуы мүмкiн екендiгi және олар қандай қаржылық шығындарға әкелетiнi жұмсалатындығы егжей-тегжейлi сипатталады, сондай-ақ сегiз бассейнде БК құрудың кестесi ұсынылады. БС құрудың негiзгi кезеңдерi мен кестесi төменде көрсетiлген.
3.2.1. БК құрудың негiзгi кезеңдерi:
1) БК ықтимал мүшелерiнiң алдын ала құрамын (мемлекеттiк және үкiметтiк емес ұйымдар, су пайдаланушылар, жеке кәсiпорындар және т.б.) белгiлеу;
2) ықтимал мүшелердiң арасында БК бойынша негiзгi ақпаратты тарату;
3) БК-нiң рөлi, мәртебесi мен маңыздылығы туралы хабардар ету және консультация жүргiзу үшiн аудандық деңгейде сапарлар мен кездесулер ұйымдастыру;
4) бассейндiк кеңесте жергiлiктi қажеттiлiктi және БК құруда және оларды одан әрi нығайтуда көмектесуi мүмкiн жергiлiктi өкiлдердi айқындау;
5) БК-нiң тиiмдi жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге себепшi болатын және тұрақты жұмыс iстеу тетiктерiн әзiрлеу;
6) БК-нiң ықтимал мүшелерiне консультация беру және оларды iрiктеу;
7) ықтимал мүшелермен БК құру бойынша алғашқы кездесудi дайындау және оны өткiзу;
8) БК-нiң құрылтай құжаттарын оның мүшелерiмен кейiннен талқылау;
9) БК-нiң бiрiншi отырысы;
10) Жоба бойында БК мүшелерiне арналған тренингтер мен консультацияларды ұдайы өткiзiп тұру.
Қосымша ретiнде, жұртшылықты БК деген не және ол су ресурстарын басқару мен су пайдаланушыларға қалай ықпал етуi мүмкiндiгi туралы хабардар етуге бағытталған бағдарлама жоспарланған. Бұл бағдарлама ықтимал қатысушыларға жұртшылық пен мемлекеттiк емес ұйымдар тарапынан көмек тарту үшiн арналған.
БК құру Қазақстан үшiн жаңа практика болып табылады. Халықаралық тәжiрибенiң болуына қарамастан, БК құру үдерiсi Қазақстан үшiн ерекше болады. Сондықтан, БК құру "тәжiрибе жүзiнде үйрену" қағидаты бойынша жүргiзiлуге тиiс.

3.2.2. График создания БС:
1) июнь 2005 года - прошла первая встреча заинтересованных сторон в Балхаш-Алакольском речном бассейне для обсуждения того, как учреждать БС;
2) сентябрь 2005 года - состоялось первое официальное заседание Балхаш-Алакольского БС;
3) конец 2006 года - намечены первые официальные встречи остальных шести БС;
4) Июль 2007 - официальное заседание Урало-Каспийского БС.
3.2.3. Основные предпосылки, необходимые для успешного функционирования БС:
1) активное участие БВУ и КВР - у БВУ нет определенности в отношении целей и необходимости создания БС. Опыт других стран показывает, что БС становятся самостоятельными организациями только при достаточном понимании участников преимуществ и выгод от их создания;
2) привлечение неправительственных организаций - существуют сложности в информировании общественности о БС и их значении для общества, что может затруднить привлечение общественности. Если БС станут еще одним государственным учреждением, они не будут иметь особого значения;
3) финансирование - стоимость поддержки БС не будет высокой. Однако определенные расходы будут, и их надо покрывать. В настоящее время есть мнение, что БС будут финансироваться из бюджетов БВУ, но эти бюджеты уже сейчас настолько малы, что БВУ не могут эффективно выполнять свои основные функции, не говоря уж о поддержке БС. Поскольку БС предусмотрены законом, Правительство несет ответственность за их образование и обеспечение их работы, значит, оно обязано утвердить дополнительное финансирование БС, через БВУ или каким-либо иным способом.
3.3. Результат 3 - разработана программа достижения ЦРТ по водоснабжению и санитарии.
Достижение ЦРТ является желаемым результатом для всех сторон: ПРООН, ГВП, Правительства Казахстана и других партнеров в водных инициативах. Первая проблема в достижении ЦРТ заключается в слабом организационном потенциале планирования крупных проектов, которые предполагают значительные финансовые вложения. ЦРТ по водоснабжению и санитарии - это, по существу, работа, связанная с инфраструктурой, поскольку для обеспечения людей водой необходимы конкретные инженерные и технические работы; но не менее важен такой компонент, как активное участие заинтересованных сторон и общественности.
Программа достижения ЦРТ по водоснабжению и санитарии (далее - Программа) - первый и наиболее существенный шаг в процессе достижения ЦРТ. В ней детально рассматриваются все аспекты достижения ЦРТ, механизмы финансирования и поэтапное выполнение задач в поставленные сроки. Подготовка программы также поможет усилить потенциал КВР, БВУ, КГН, создаваемых БС и других организаций.
Программа будет являться документом КВР. По завершении работы над программой КВР представит ее Правительству Казахстана для одобрения и принятия. Правительство Казахстана будет нести ответственность за ее осуществление, через КВР. Конкретные министерства, и государственные организации, как общенационального, так и местного значения, должны также активно привлекаться к осуществлению программы, поскольку они несут солидарную ответственность за водоснабжение и санитарию. Таковыми, в частности, являются: Комитет санитарно-эпидемиологического контроля при Министерстве здравоохранения, областные акиматы, Комитет геологии и недропользования (подземные воды).
На подготовительной стадии проекта были подготовлены два рабочих документа по разработке программы достижения ЦРТ. Документы описывают компоненты программы, которые необходимо рассмотреть, этапы в подготовке программы, а также приводят график подготовки программы. Общий план и график работ по подготовке программы приведены ниже.

3.2.2. БК құрудың кестесi:
1) 2005 жылғы маусым - Балқаш-Алакөл өзен бассейнiне мүдделi тараптардың БК құруды талқылауға арналған бiрiншi кездесуi өттi;
2) 2005 жылғы қыркүйек - Балқаш-Алакөл БК-нiң бiрiншi ресми отырысы болды;
3) 2006 жылдың аяғы - қалған алты БК-нiң бiрiншi ресми кездесулерi белгiлендi;
4) 2007 жылғы шiлде - Жайық-Каспий БК-нiң ресми отырысы.
3.2.3. БК-нiң табысты жұмыс iстеуi үшiн қажеттi негiзгi алғышарттар:
1) БСБ мен СРК-нiң белсендi қатысуы - БСБ-ның БК құру мақсаттары мен қажеттiлiгiне қатысты ұстанымы жоқ. Басқа елдердiң тәжiрибесi БК-нi құрудың артықшылықтары мен тиiмдiлiгiн оған қатысушылар жеткiлiктi түсiнгенде ғана оның дербес ұйым болатындығын көрсетедi;
2) үкiметтiк емес ұйымдарды тарту - БК және олардың қоғам үшiн маңызы туралы жұртшылыққа ақпарат беруде қиындықтар бар, бұл жұртшылықты тартуды қиындатуы мүмкiн. Егер БК тағы бiр мемлекеттiк мекеме болып қалыптасса, олар ерекше маңызға ие болмайды;
3) қаржыландыру - БК-нi қолдау құны жоғары болмайды. Алайда белгiлi бiр шығыстар болады, олардың орнын толтыру қажет. Қазiргi кезде БК БСБ бюджеттерiнен қаржыландырылатын болады деген пiкiр бар, бiрақ бұл бюджеттердiң қазiрдiң өзiнде аздығы сонша, БК-нi қолдауды айтпағанның өзiнде, БСБ өзiнiң негiзгi функцияларын тиiмдi орындай алмай отыр. БК заңмен көзделгендiктен, Үкiмет олардың құрылуы мен олардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге жауапты болады, яғни ол БК-нiң қосымша қаржыландырылуын БСБ арқылы немесе қандай да бiр өзге тәсiлмен бекiтуге мiндеттi.
3.3. 3-нәтиже Сумен жабдықтау және санитария жөнiндегi МДМ-ға қол жеткiзу бағдарламасы әзiрленген.
МДМ-ға қол жеткiзу барлық тараптар: БҰҰДБ, ЖСӘ, Қазақстан Yкiметi және су бастамашылығындағы басқа да әрiптестер үшiн қалаулы нәтиже болып табылады. МДМ-ға қол жеткiзудегi бiрiншi проблема айтарлықтай қаржы салымдарын көздейтiн iрi жобаларды жоспарлаудың әлсiз ұйымдық әлеуетiнде болып отыр. Сумен жабдықтау және санитария жөнiндегi МДМ - бұл, негiзiнде, инфрақұрылыммен байланысты жұмыс, өйткенi жұртшылықты сумен қамтамасыз ету үшiн нақты инженерлiк және техникалық жұмыстар қажет; дегенмен мүдделi тараптар мен жұртшылықтың белсендi қатысуы сияқты құрауыштың да маңыздылығы кем емес.
Сумен жабдықтау және санитария бойынша МДМ-ға қол жеткiзу бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) - МДМ-ға қол жеткiзу үдерiсiндегi алғашқы әрi аса маңызды қадам. Онда МДМ-ға қол жеткiзудiң барлық аспектiлерi, қаржыландыру тетiктерi және мiндеттердi белгiленген мерзiмде кезеңмен орындау егжей-тегжейлi қарастырылады. Бағдарламаны дайындау. сондай-ақ CPК, БСБ, ГЖПК, құрылатын БК және басқа да ұйымдардың әлеуетiн күшейтуге көмектеседi.
Бағдарлама СРК-тiң құжаты болып табылады. Бағдарламамен жұмыс аяқталғаннан кейiн СРК оны мақұлдау және қабылдау үшiн Қазақстан Yкiметiне ұсынады, бұдан кейiн Бағдарлама Yкiметтiң құжаты болады. Қазақстан Yкiметi оның СРК арқылы жүзеге асырылуына жауапты болады. Нақты министрлiктер мен жалпыұлттық та, сондай-ақ жергiлiкті маңызы бар мемлекеттік ұйымдар да Бағдарламаның жүзеге асырылуына белсендi түрде тартылуға тиiс, өйткенi олар сумен жабдықтауға және санитарияға ортақ жауап бередi. Мұндайлар, атап айтқанда: Денсаулық сақтау министрлiгi жанындағы Санитарлық-эпидемиологиялық бақылау комитетi, облыстық әкiмдiктер, Геология және жер қойнауын пайдалану комитетi (жерасты сулары) болып табылады.
Жобаның дайындық сатысында МДМ-ға қол жеткiзудiң бағдарламасын әзiрлеу бойынша екi жұмыс құжаты дайындалды. Құжаттарда бағдарламаның қаралуға қажеттi құрамдас бөлiктерi, бағдарламаны дайындаудағы кезеңдер сипатталады, сондай-ақ бағдарламаны дайындаудың кестесi келтiрiледi. Бағдарламаны дайындау жөнiндегi жұмыстардың жалпы жоспары мен кестесi төменде келтiрiлген.

3.3.1. В целом подход к решению задачи включает следующее:
оценить существующую ситуацию с водоснабжением и санитарией в городах и селах (по областям), а также определить проблемы организационного характера;
определить, что необходимо для достижения ЦРТ по водоснабжению и санитарии, в том числе прояснить вопросы организационного характера, в частности:
1) какая организация возьмет на себя полную ответственность за осуществление программы;
2) каковы потребности в наращивании потенциала различных организаций, задействованных в осуществлении ЦРТ, и каковы механизмы их решения;
3) каковы приоритеты и конкретные шаги при осуществлении действий (по областям);
4) каковы конкретные проекты;
5) расчет затрат;
6) финансовая оценка;
7) разработка индикаторов выполнения и основных этапов для оценки прогресса.
3.3.2. Основные этапы рабочего плана по разработке программы:
1) октябрь 2005 года - осуществлено количественное определение существующего доступа к водоснабжению и санитарии;
2) сентябрь 2005 года - определены планируемые показатели 2015 года;
3) октябрь 2005 года - осуществлена оценка потенциальных проектов для достижения ЦРТ и расчет затрат;
4) декабрь 2005 года - выбраны проекты для достижения ЦРТ;
5) февраль 2006 года - разработаны пакеты проектов для рассмотрения вопросов финансирования;
6) май 2006 года - определены пути финансирования ЦРТ по водоснабжению и санитарии;
7) май 2006 года - определены другие управленческие и административные аспекты;
8) октябрь 2006 года - предварительный вариант программы;
9) декабрь 2006 года - окончательный вариант программы.
Глобальный обзор по ЦРТ был проведен в сентябре 2005 года на заседании Генеральной ассамблеи ООН. Для Казахстана данная встреча была еще одной возможностью сообщить, что программа достижения ЦРТ по водоснабжению и санитарии находится на стадии разработки.
3.3.3. Основные предпосылки, необходимые для достижения ЦРТ:
1) финансирование - достижение ЦРТ по водоснабжению и санитарии подразумевают за собой немалые расходы. Однако посредством различных международных соглашений, правительства взяли на себя обязательство обеспечить доступ к чистой воде для населения, как и обязательства по достижению ЦРТ. В прошлом в Казахстане программы в области водоснабжения и санитарии получали недостаточное финансирование. Для того, чтобы достигнуть ЦРТ Казахстану необходимо предусмотреть достаточное финансирование;
2) участие Министерства экономики и бюджетного планирования - связано с вопросом финансирования, но здесь речь идет не только о капитальных затратах. Достижение ЦРТ должно иметь устойчивый характер; говоря об инфраструктуре, это означает достаточность денежных средств для максимальной эксплуатации систем. Это потребует перемен в финансировании водоснабжения и санитарии, в методиках расчета тарифов и взимания платежей. Это - ключевой элемент, который должен быть решен для осуществления программы;

3.3.1. Тұтастай алғанда мiндеттердi шешу тәсiлi мыналарды қамтиды:
қалалар мен ауылдардағы (облыстар бойынша) сумен жабдықтауға және санитарияға қатысты қазiргi жағдайды бағалау, сондай-ақ ұйымдастырушылық сипатындағы проблемаларды айқындау;
сумен жабдықтау және санитария жөнiндегi МДМ-ға қол жеткiзу үшiн не қажет екендiгiн анықтау, оның iшiнде ұйымдастыру сипатындағы мәселелердi айқындау, атап айтқанда:
1) бағдарламаның жүзеге асырылуы үшiн толық жауапкершiлiктi қандай ұйым алады;
2) МДМ-ны жүзеге асыруға жұмылдырылған әр түрлi ұйымдардың әлеуетiн арттырудың қажеттiлiгi қандай және оларды шешудiң қандай тетiктерi бар;
3) iс-қимылдарды жүзеге асыру кезiнде қандай басымдықтар мен нақты қадамдар бар (облыстар бойынша);
4) нақты жобалар қандай;
5) шығындардың есебi;
6) қаржылық бағалау;
7) прогрестi бағалау үшiн орындау көрсеткiштерiн және негiзгi кезеңдердi әзiрлеу.
3.3.2. Бағдарламаны әзiрлеу жөнiндегi жұмыс жоспарының негiзгi кезеңдерi:
1) 2005 жылғы қазан - сумен жабдықтауға және санитарияға елеулi қол жеткiзудi сандық тұрғыдан айқындау жүзеге асырылды;
2) 2005 жылғы қыркүйек - 2015 жылға жоспарланған көрсеткiштер айқындалды;
3) 2005 жылғы қазан - МДМ-ға қол жеткiзуге арналған ықтимал жобаларды бағалау және шығындарды есептеу жүзеге асырылды;
4) 2005 жылғы желтоқсан - МДМ-ға қол жеткізу үшін жобалар іріктірілдi;
5) 2006 жылғы ақпан - қаржыландыру мәселелерiн қарау үшiн жобалардың пакеттерi әзiрлендi;
6) 2006 жылғы мамыр - сумен жабдықтау және санитария жөнiндегi МДМ-ны қаржыландыру жолдары айқындалды;
7) 2006 жылғы мамыр - басқа да басқарушылық және әкiмшiлiк аспектiлер айқындалды;
8) 2006 жылғы қазан - бағдарламаның алдын ала нұсқасы;
9) 2006 жылғы желтоқсан - бағдарламаның түпкілікті нұсқасы.
МДМ бойынша жаhандық шолу 2005 жылғы қыркүйекте БҰҰ-ның Бас Ассамблеясының отырысында өткiзiледi. Қазақстан үшін бұл кездесу Сумен жабдықтау және санитария бойынша МДМ-ға қол жеткізу бағдарламасының әзiрлеу сатысында екендiгiн хабарлау мүмкiндiгi болады.
3.3.3. МДМ-ға қол жеткiзу үшiн қажеттi негізгі алғышарттар:
1) қаржыландыру - Сумен жабдықтау және санитария бойынша МДМ-ға қол жеткiзу көп шығысты қажет етедi. Алайда, әр түрлі халықаралық келiсiмдер арқылы, үкiметтер МДМ-ға қол жеткiзу жөнiндегі міндеттемелер сияқты, халық үшiн таза суға қол жеткiзудi қамтамасыз ету жөнінде міндеттеме алды. Бұрын Қазақстанда сумен жабдықтау және санитария саласында бағдарламалар жеткiлiксiз қаржыландырылып келдi. МДМ-ға қол жеткізу үшiн Қазақстанға жеткiлiктi қаржыландыруды көздеу қажет.
2) Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiнiң қатысуы -  қаржыландыру мәселесiмен байланысты, бiрақ мұнда әңгіме күрделi қаржы шығындары туралы ғана болып отырған жоқ. МДМ-ға қол жеткiзу тұрақты сипатта болуға тиiс; инфрақұрылым туралы айтқанда бұл жүйенi шексiз ұзақ уақыт пайдалану үшiн ақшалай қаражатты жеткiлiктiлiгiн білдiредi. Бұл cумен жабдықтауды және санитарияны қаржыландыруда, тарифтердi есептеу және төлемдердi өндiрiп алу әдiстемелерiне өзгерістер енгізуді талап етедi. Бұл - бағдарламаны жүзеге асыру үшiн шешiлуге тиiс басты элемент.

3) потенциал исполнительных органов - в сельской местности проекты по водоснабжению в основном осуществляются местными администрациями, а в городах - водоканалами. Их потенциал и способность осуществлять проекты подобного типа будет оценена проектом. Слабый существующий уровень потенциала может стать серьезным барьером при осуществлении программы ЦРТ по ВСС;
4) принятие ответственности Правительством Казахстана - КВР не может осуществить программу без значительной поддержки Правительства в вопросах финансирования и координации с другими местными или республиканскими государственными организациями. Достижение ЦРТ потребует солидарных усилий по всей стране, и Правительство должно будет предоставить значимую поддержку.
3.4. Результат 4 - укрепление сотрудничества и партнерства на региональном и национальном уровнях.
Основная проблема в области управления водными ресурсами в Казахстане и в центрально-азиатском регионе - это недостаток координации и сотрудничества среди различных министерств, организаций и стран, вовлеченных в управление водными ресурсами.
Проект будет способствовать улучшению координации между ведомствами в рамках реализуемых задач.
Проект также действует на региональном уровне, организуя обучение специалистов водного хозяйства из Казахстана и других стран региона, которое является одновременно и получением знаний, и обмен опытом. Проект также примет участие в региональных и международных мероприятиях ГВП, а также других конференциях, симпозиумах, круглых столах, семинарах и тренингах, посвященных теме управления водой.
Проект также координирует программы и проекты других донорских организаций и НПО во избежание ненужного дублирования действий. Это будет осуществляться посредством регулярных встреч с представителями различных организаций и распространения проектной информации среди них. Проект создал свой веб-сайт ( www.voda.kz ), чтобы способствовать распространению информации.
4. Взаимосвязь между результатами.
Четыре вышеперечисленные цели взаимосвязаны между собой. Достижение ЦРТ по водоснабжению и санитарии требует эффективного управления водными ресурсами, и по конкретным аспектам программы достижения ЦРТ по водоснабжению и санитарии будет ссылаться на НПИУВР. Образование БС - это средство усиления участия заинтересованных сторон в управлении водными ресурсами, что является одним из принципов ИУВР и, следовательно, БС будут создаваться, как внедрение принципов ИУВР в Казахстане параллельно с разработкой НПИУВР. При достижении любой из целей проекта, усиление сотрудничества и создание партнерств между различными задействованными организациями является одновременно необходимой предпосылкой и важным результатом.
Достижение трех основных целей проекта будет представлять новшество для всего региона, тем самым, делая Казахстан лидером в принятии практики ИУВР, обеспечении участия заинтересованных сторон в управлении водными ресурсами и достижении ЦРТ по водоснабжению и санитарии.
Бенефициарами проекта являются КВР, БВУ, КГН, водохозяйственные учреждения, правительственные и неправительственные заинтересованные стороны в водном секторе, ассоциации водопользователей (АВП) и другие местные организации.
Дополнительной особенностью проекта будет являться использование информационно-коммуникационных технологий в качестве средства сбора и обмена информацией и данных. Это возможно через создание национальной информационной сети по управлению водными ресурсами, которая, в конечном итоге, свяжет между собой все БВУ и Комитет по водным ресурсам. Эта информационная сеть будет способствовать организованному потоку информации между водохозяйственными организациями, а также интегрированному подходу к разработке водной политики. Необходимость создания национального информационно-аналитического центра по водному хозяйству (НИЦ ВХ) будет предусмотрена в НПИУВР. В реализацию положений НПИУВР, при создании и развитии НИЦ ВХ, будет предусматриваться его увязка с создаваемой в настоящее время Единой государственной системой мониторинга охраны окружающей среды и природных ресурсов Министерства охраны окружающей среды (ЕГСМ МООС), путем определения регламента обмена требуемой информацией между НИЦ ВХ и ЕГСМ МООС и другими ведомственными информационными системами и базами данных.

3) атқарушы органдардың әлеуетi - ауылдық жерлерде сумен жабдықтау жөнiндегi жобаларды негiзiнен жергілікті әкiмшiлiктер, ал қалаларда - Су арналары жүзеге асырады. Олардың мұндай жобаларды жүзеге асыру әлеуетi мен қабiлетiн Жоба бағалайтын болады. Әлеуеттің қазiргi әлсiз деңгейi МДМ-ның СЖС жөнiндегi бағдарламасын жүзеге асыру кезiнде айтарлықтай кедергi болуы мүмкiн.
4) Қазақстан Yкiметiнiң жауапкершiлiк алуы - СРК қаржыландыру және басқа да жергiлiктi немесе республикалық мемлекеттік ұйымдармен үйлестіру мәселелерiнде Үкiметтiң айтарлықтай қолдауынсыз бағдарламаны жүзеге асыра алмайды. МДМ-ға қол жеткiзу бүкiл ел бойынша бiрлескен күш-жiгердi талап етедi және Yкiмет маңызды қолдау көрсетуге тиiс болады.
3.4. 4-нәтиже - өңiрлiк және ұлттық деңгейлерде ынтымақтастық пен әрiптестiктi нығайту. Қазақстанда және Орталық Азия өңiрiнде су ресурстарын басқару саласындағы негiзгi проблема - бұл су ресурстарын басқаруға тартылған әр түрлi министрлiктердiң, ұйымдар мен елдердiң арасында үйлестiру мен ынтымақтастықтың жетiмсiздiгi.
Жоба iске асырылатын мiндеттердiң шеңберiнде ведомстволар арасындағы үйлестiрудi жақсартуға ықпал ететiн болады.
Жоба сондай-ақ Қазақстанның және өңiрдiң басқа да елдерiнiң су шаруашылығы мамандарын оқытуды ұйымдастыра отырып, өңiрлiк деңгейде қолданылады, бұл бiр мезгiлде бiлiм алу және тәжiрибе алмасу болып табылады. Жоба ЖСӘ-нiң өңiрлiк және халықаралық iс-шараларға да, сондай-ақ су басқару тақырыбына арналған басқа да конференцияларға, симпозиумдарға, дөңгелек үстелдерге, семинарларға, тренингiлерге және басқа да оқиғаларға қатысады.
Жоба қажетсiз қайталама iс-әрекеттердi болдырмау үшiн басқа да донорлық ұйымдар мен YЕҰ-ның бағдарламалары мен жобаларын да үйлестiредi. Бұл әртүрлi ұйымдардың өкiлдерiмен тұрақты кездесулер және олардың арасына жобалық ақпарат тарату арқылы жүзеге асырылатын болады. Жоба ақпараттың таралуына ықпал ету үшiн өзiнiң веб-сайтын ашты (www.voda.kz).
4. Нәтижелердiң арасындағы өзара байланыс
Жоғарыда санамаланған төрт мақсат өзара байланысты. Сумен жабдықтау және санитария жөнiндегi МДМ-ға қол жеткiзу су ресурстарын тиiмдi басқаруды талап етедi және МДМ-ға сумен жабдықтау және санитария бойынша қол жеткiзу бағдарламасы нақты мәселелер бойынша СРББҰЖ-ға сiлтеме жасайды. БК құру - бұл су ресурстарын басқаруда мүдделi тараптардың қатысуын күшейтудiң құралы, бұл СРББ қағидаттарының бiрi болып табылады, демек, БК Қазақстанда СРББ қағидаттарын енгiзу ретiнде СРББҰЖ әзiрлеумен қатар құрылады. Жобаның кез келген бiр мақсатына қол жеткiзу кезiндегi жұмылдырылған әр түрлi ұйымдардың арасындағы ынтымақтастықты күшейту және әрiптестiктер құру бiр мезгiлде қажеттi алғышарт әрi маңызды нәтиже болып табылады.
Жобаның негiзгi үш мақсатына қол жеткiзу Қазақстанды СРББ практикасын қабылдауда, мүдделi тараптардың су ресурстарын басқаруға қатысуында және сумен жабдықтау және санитария жөнiндегi МДМ-ға қол жеткiзуде көшбасшы ете отырып, сол арқылы бүкiл өңiр үшiн жаңалық болып табылады.
СРК, БСБ, ГЖПК, су шаруашылығы мекемелерi, су секторындағы мүдделi үкiметтiк және үкiметтiк емес тараптар, су пайдаланушылар қауымдастықтары (бұдан әрi - СПҚ) және басқа да жергiлiктi ұйымдар жобаның бенефициарлары болып табылады.
Ақпараттар мен деректердi жинау және алмасу құралдары ретiнде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану Жобаның қосымша ерекшелiгi болып табылады. Бұл су ресурстарын басқару жөнiндегi ұлттық ақпараттық желi құру арқылы мүмкiн болады, бұл ақыр аяғында, барлық БСБ-ларды және Су ресурстары жөнiндегi комитеттi өзара байланыстырады. Бұл ақпараттық желi су шаруашылығы ұйымдарының арасындағы ақпараттың ұйымдастырылған ағынына, сондай-ақ су саясатын әзiрлеуде бiрлескен тәсiлге ықпал ететiн болады. Су шаруашылығы жөнiндегi ұлттық-ақпараттық-талдау орталығын (СШ ҰАО) құру қажеттiгi СРББҰЖ-да көзделетiн болады. СРББҰЖ ережелерiн iске асыру үшiн СШ ҰАО-ны құру және дамыту кезiнде СШ ҰАО мен қазiргi кезде құрылып жатқан Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi қоршаған орта мен табиғи ресурстарды қорғаудың бiрыңғай мемлекеттiк мониторингi жүйесiнiң (Қоршағанортаминi БММЖ) және басқа да ведомстволық ақпараттық жүйелер мен дерекқорлардың арасында талап етiлетiн ақпарат алмасу регламентiн айқындау жолымен Қоршағанортаминi БММЖ-мен оның байланысы көзделетiн болады.

Проект охватывает основные области, являющиеся предметом рассмотрения программного документа ПРООН для стран на 2005-2009 годы, а именно 1) интеграция всестороннего подхода к устойчивому развитию в планирование национального развития, 2) укрепление национальных возможностей в достижении плановых показателей ЦРТ и мониторинге прогресса, 3) содействие устойчивому управлению природными ресурсами.
Статья 3. Схема управления
1. Схема управления проекта - исполнение на национальном уровне (далее - NEX). КВР является основным исполнителем, ответственным за достижение всех четырех запланированных результатов проекта. На стадии подготовки проекта заместитель председателя КВР был назначен национальным директором проекта.
В рамках подготовительной фазы проекта была создана группа реализации проекта (ГРП), состоящая из руководителя проекта, иностранного технического консультанта и финансового/административного ассистента. Во время реализации полномасштабного проекта в ГРП также войдут руководители трех рабочих групп экспертов. Офис ГРП находится в Алматы. Руководитель проекта несет ответственность за координацию проекта на рабочем уровне с другими существующими проектами по ИУВР в Казахстане и в Центральной Азии и отчитывается национальному директору проекта и старшему ассистенту по программам и проектам ПРООН в Казахстане.
С целью обеспечения участия соответствующих министерств в разработке и осуществлении НПИУВР, будет организована межведомственная рабочая группа (МРГ), которая будет нести ответственность за необходимую межведомственную координацию в достижении трех основных результатов проекта. Это означает (1) разработку НПИУВР и программы достижения ЦРТ по водоснабжению и санитарии, их должное финансирование, одобрение Правительства и мониторинг осуществления; (2) образование БС.
Рабочие группы экспертов (РГ) будут образованы по трем целям проекта. На исполнительском уровне, каждую РГ будет возглавлять один эксперт. Эти люди будут ответственны за руководство всеми задачами, необходимыми для эффективного достижения ожидаемых целей, включая контроль за работой подрядчиков. Они будут отчитываться руководителю проекта. На совещательном уровне, РГ возглавит представитель КВР (уровень заместителя председателя), который будет также модератором заседаний РГ. Это обеспечит значительное участие КВР в получении трех основных результатов.
Работы по проекту будут проводиться по контрактам на основе тендеров. Проект будет осуществляться в тесной координации и сотрудничестве со всеми важными правительственными учреждениями, местными общественными и неправительственными организациями, также как и с другими проектами в регионе.
Офис ПРООН в Казахстане примет активное участие в реализации проекта. ПРООН будет контролировать осуществление проекта и достижение запланированных результатов, обеспечит надлежащее расходование средств проекта. К тому же, ПРООН обеспечит техническую поддержку, которая включит в себя, но не ограничится, следующим: заключение контрактов с персоналом, экспертами и субподрядчиками проекта, закупка оборудования и так далее. Финансовые процедуры, отчетность и ревизии будут выполняться в соответствии с национальными требованиями и установленными правилами и процедурами ПРООН для выполнения проектов национального исполнения (NEX).

Жоба БҰҰДБ-ның елдер үшiн 2005-2009 жылдарға арналған Бағдарламалық құжатының қарастыратын мәнi болып табылатын негiзгi салаларды, атап айтқанда: 1) ұлттық дамуды жоспарлауда орнықты дамуға жан-жақты тәсiлдi бiрiктiрудi, 2) МДМ-ның жоспарлы көрсеткiштерiне қол жеткiзуде және прогрестi мониторингтеуде ұлттық мүмкiндiктердi күшейтудi, 3) табиғи ресурстарды орнықты басқаруға жәрдемдесудi қамтиды.
3-бап. Басқару схемасы
1. Жобаны басқару схемасы - ұлттық деңгейдегi атқару (бұдан әрi - NEX). СРК жобаның жоспарланған барлық төрт нәтижесiне қол жеткiзуге жауапты негiзгi атқарушы болып табылады. Жобаның дайындалу сатысында СРК төрағасының орынбасары Жобаның ұлттық директоры болып тағайындалды.
Жобаның дайындалу сатысы шеңберiнде Жобаның басшысынан, шетелдiк техникалық консультанттан және қаржы/әкiмшiлiк ассистентiнен тұратын Жобаны iске асыру тобы (ЖIТ) құрылды. Жобаны толық ауқымда iске асыру кезiнде ЖIТ-ке сарапшылардың үш жұмыс тобының жетекшiлерi де кiредi. ЖIТ-тiң кеңсесi Алматыда орналасқан. Жобаның басшысы жобаның Қазақстандағы және Орталық Азиядағы СРББ-лар бойынша бар басқа да жобалармен жұмыс деңгейiнде үйлестiруге жауапты болады және Жобаның ұлттық директорына және Қазақстандағы БҰҰДБ бағдарламалары мен жобалары жөнiндегi аға ассистентке есеп бередi.
Тиiстi министрлiктердiң СРББҰЖ-дi әзiрлеуге және оны жүзеге асыруға қатысуын қамтамасыз ету мақсатында Ведомствоаралық жұмыс тобы (ВЖТ) ұйымдастырылатын болады. ВЖТ Жобаның негiзгi үш нәтижесiне қол жеткiзуге қажеттi ведомоствоаралық үйлестiруге жауап бередi. Бұл (1) СРББҰЖ және МДМ-ға сумен жабдықтау мен бағдарлама бойынша қол жеткiзу бағдарламасын әзiрлеудi, олардың тиiстi қаржыландырылуын, Үкiметтiң мақұлдауы мен жүзеге асыру мониторингiн; (2) БК құруды бiлдiредi.
Сарапшылардың жұмыс топтары (ЖТ) жобаның үш мақсаты бойынша құрылатын болады. Әрбiр ЖТ-ны атқарушылық деңгейде бiр сарапшы басқарады. Бұл адамдар мердiгерлердiң жұмысын бақылауды қоса алғанда, күтiлетiн мақсаттарға тиiмдi қол жеткiзуге қажеттi барлық мiндеттерге басшылық жасауға жауапты болады. Олар Жобаның басшысына есеп бередi. ЖТ-ны кеңесшiлiк деңгейде ЖТ отырыстарының реттеушiсi де болып табылатын СРК өкiлi (Төраға орынбасарының деңгейi) басқарады. Бұл негiзгi үш нәтиженi алуда СРК-нiң айтарлықтай қатысуын қамтамасыз етедi.
Жоба бойынша жұмыстар тендерлер негiзiндегi келiсiм-шарттар бойынша жүргiзiлетiн болады. Жоба барлық маңызды үкiметтiк мекемелермен, жергiлiктi қоғамдық және үкiметтiк емес ұйымдармен, сондай-ақ өңiрдегi басқа да жобалармен тығыз үйлестiк пен ынтымақтастықта жүзеге асырылатын болады.
БҰҰДБ-ның Қазақстандағы кеңсесi Жобаны iске асыруға белсене қатысады. БҰҰДБ Жобаның жүзеге асырылуын және жоспарланған нәтижелерге қол жеткiзудi бақылайды және Жоба қаражатының тиiсiнше жұмсалуын қамтамасыз етедi. Оның үстiне, БҰҰДБ техникалық қолдауды қамтамасыз етедi, ол мыналарды қамтиды, бiрақ бұлармен шектелмейдi: Жобаның персоналымен, сарапшыларымен және қосалқы мердiгерлерiмен келiсiм-шарттар жасасу, жабдықтар сатып алу және тағы басқа. Ұлттық атқару жобаларын (NЕХ) орындау үшiн қаржы рәсiмдерi, есеп беру және тексерулер ұлттық талаптарға және БҰҰДБ-ның белгiленген ережелерi мен рәсiмдерiне сәйкес орындалады.
Осы жобалық құжатқа негiзгi халықаралық және ұлттық кеңесшi/сарапшылардың Техникалық мiндеттерi қоса тiркеледi.

2. Ответственность и роль каждого партнера:
1) КВР несет ответственность за НПИУВР и программу достижения ЦРТ по водоснабжению и санитарии. Правительство Казахстана несет окончательную ответственность за то, чтобы НПИУВР и программа достижения ЦРТ по водоснабжению и санитарии были утверждены и реализованы, что включает в себя должное финансирование и принятые на себя организационные меры по различным задействованным государственным организациям. КВР будет работать вместе с Правительством и министерствами над разработкой соответствующих поправок к законам для обеспечения необходимых инструментов управления;
2) Правительство Норвегии, принимая во внимание его историю в оказании помощи инициативам по сокращению бедности и программам по ИУВР, а также взятое обязательство по ускорению прогресса в достижении цели 2005 года в области управления водными ресурсами, как важного условия для достижения ЦРТ - обязуется предоставить дальнейшее финансирование проекту;
3) ГВП облегчит процесс консультаций со специалистами на региональном уровне, также поможет в консолидации многосторонних заинтересованных групп, обеспечит технический вклад в принципы ИУВР, организует рабочие сессии по усилению управленческого потенциала, и симпозиумы по планированию ИУВР на профессиональном и политическом уровне. ГВП будет направлять консультантов в их работе, и осуществлять координацию на различных этапах, ведущих к разработке Национального плана по интегрированному управлению водными ресурсами для Казахстана. Планируется, что каждый год ГВП будет предоставлять в проект свой план мероприятий международного и регионального характера, с целью совместного планирования некоторых мероприятий;
4) ПРООН будет оказывать поддержку Правительству Казахстана в координации усилий в достижении ЦРТ и применении принципов ИУВР в национальных планах и программах. ПРООН будет способствовать осуществлению проекта и созданию партнерств между заинтересованными сторонами. ПРООН также имеет достаточный опыт и возможности в управлении и осуществлении программ по наращиванию потенциала. Помощь в наращивании потенциала будет оказана путем проведения различных тренингов, также посредством сети по наращиванию потенциала (CAPNET), которая является программой ПРООН. Тренинги, программы и семинары с необходимой информацией будут предоставляться представителям КВР и БВУ на всех стадиях реализации проекта.
Стороны не могут односторонне менять структуру проекта, устанавливать или реорганизовывать группы экспертов, принимать на работу или увольнять персонал проекта. Группа экспертов будет работать только согласно установленному техническому заданию и рабочему плану.

2. Әрбiр әрiптестiң жауапкершiлiгi мен рөлi:
1) СРК СРББҰЖ мен сумен жабдықтау және санитария жөнiндегi МДМ-ға қол жеткiзу стратегиясы үшiн түпкiлiктi жауапкершiлiкте болады. Қазақстан Yкiметi СРББҰЖ мен сумен жабдықтау және санитария жөнiндегi МДМ-ға қол жеткiзу бағдарламасының бекiтiлiп, iске асырылуы үшiн түпкiлiктi жауапкершiлiкте болады, бұл тиiстi қаржыландыруды және жұмылдырылған әр түрлi мемлекеттiк ұйымдар бойынша ұйымдастыру шараларын қабылдауды қамтиды. СРК қажеттi басқару құралдарының болуын қамтамасыз ету үшiн заңдарға тиiстi түзетулердi әзiрлеуде Үкiметпен және министрлiктермен бiрге жұмыс iстейтiн болады.
2) Норвегия Үкiметi оның кедейшiлiктi азайту жөнiндегi бастамаларға және СРББ жөнiндегi бағдарламаларға көмек көрсетудегi тарихын, сондай-ақ МДМ-ға қол жеткiзудiң маңызды шарты ретiндегi су ресурстарын басқару саласындағы 2005 жылғы мақсаттарға қол жеткiзу прогресiн жеделдету бойынша алынған мiндеттемелердi назарға ала отырып - жобаға одан әрi қаржыландыру ұсынуға мiндеттенедi.
3) ЖСӘ қаржыгерлермен консультациялар жасасу және өңiрлiк деңгейде байланыс ұстау үдерiсiн жеңiлдетедi, сондай-ақ көпжақты мүдделi топтардың бiрiгуiне көмектеседi, СРББ қағидаттарына техникалық үлес қосуды қамтамасыз етедi, мүмкiндiктердi күшейту жөнiндегi жұмыс сессияларын және СРББ-ны жоспарлау бойынша кәсiптiк деңгейдегi симпозиумдар мен саяси деңгейдегi симпозиум ұйымдастырады. Олардың жұмысына ЖСӘ консультанттар жiберетiн және Қазақстан үшiн Су ресурстарын бiрлесiп басқару жөнiндегi ұлттық жоспарды әзiрлеуге әкелетiн әр түрлi кезеңдерде үйлестiрудi жүзеге асыратын болады. ЖСӘ кейбiр iс-шараларды бiрлесiп жоспарлау мақсатында жобаға жыл сайын халықаралық және өңiрлiк деңгейдегi iс-шаралардың жоспарын ұсынуы жоспарланып отыр.
4. БҰҰДБ МДМ-ға қол жеткiзудi және Ұлттық жоспарлар мен бағдарламаларда СРББ қағидаттарын қолдануды күшейтудi үйлестiруде Қазақстан Yкiметiне қолдау көрсетiп отырады. БҰҰДБ жобаның жүзеге асырылуына және мүдделi тараптардың арасында серiктестiктер құруға мүмкiндiк туғызады. БҰҰДБ-ның да әлеуеттi арттыру бойынша бағдарламаларды басқаруда және жүзеге асыруда жеткiлiктi тәжiрибесi мен мүмкiндiгi бар. Әлеуеттi арттырудағы көмек әртүрлi тренингтер өткiзу, сондай-ақ БҰҰДБ бағдарламасы болып табылатын әлеуеттi арттыру желiсi (CAPNET) арқылы көрсетiледi. СРК және БСБ өкiлдерiне арналып жобаны жүзеге асырудың барлық сатысында қажеттi ақпараттары бар тренингтер, бағдарламалар мен семинарлар өткiзiледi.
Тараптар жобаның құрылымын өзгертудi, сарапшылар топтарын бекiтудi немесе қайта ұйымдастыруды, жобаға жұмысқа қабылдауды немесе жоба қызметкерiн жұмыстан шығаруды бiржақты түрде жасай алмайды. Сарапшылар тобы тек белгiленген техникалық тапсырмаға және жұмыс жоспарына сәйкес қана жұмыс iстейтiн болады.

Статья 4. Мониторинг и оценка
1. Мониторинг проекта будет осуществлять офис ПРООН совместно с представителями КВР в соответствии с методиками ПРООН по мониторингу и оценке, для обеспечения эффективного и своевременного осуществления проекта. Другие партнеры будут также вовлечены.
2. Руководитель проекта подготовит детальный рабочий план, согласованный с партнерами проекта и одобренный Комитетом по управлению проектом (КУП). Этот план будет служить основой для планирования, координации и мониторинга.
ГРП и руководитель проекта, будут ответственны за своевременный сбор данных, поток информации и представление отчетов в соответствии с требованиями ПРООН к отчетности. ГРП несет ответственность за ежедневную работу по выполнению проекта в соответствии с согласованным рабочим планом.
3. КУП будет создан для мониторинга проекта. КУП будет включать представителей КВР, ГВП и ПРООН. Заседания КУП будут проходить минимум два раза в год с целью проведения оценки достигнутого прогресса проекта по запланированным результатам и представлению стратегических рекомендаций по выполнению проекта. Национальный директор проекта будет председательствовать на заседаниях КУП. Старший ассистент по программам и проектам ПРООН и другие привлеченные сотрудники ПРООН будут представлять ПРООН на КУП. Руководитель проекта несет ответственность за исполнение решений КУП, а также отчитывается на КУП по прогрессу в исполнении всех аспектов проекта.
4. Для контроля за прогрессом проекта в выполнении его запланированных задач будет применена совокупность индикаторов, показанных в таблице 4 индикаторов и рисков, приведенной в конце настоящей части. Мониторинг будет непрерывным, включая сбор данных и оценку выполнения проекта, и будет включать периодические встречи основного штата проекта для рассмотрения деятельности, выполнения и оценки необходимости регулирования процесса выполнения проекта. Штат проекта, временно привлеченные эксперты и другие субподрядчики помогут в сборе данных об индикаторах.
5. Квартальные отчеты о достигнутых результатах, отражающие все аспекты выполнения проекта, будут подготовлены руководителем проекта и предоставлены КУП для рассмотрения и рекомендаций.
6. Годовые доклады (ГД) по проекту будут подготовлены руководителем проекта и представлены КУП через ответственного партнера. В ГД, подготовленных в формате ПРООН, будет дана оценка выполнению проекта, статуса достижения задач проекта и их вклада в реализацию ожидаемых результатов.
Кроме того, будут каждый год будут предприниматься выезды штата ПРООН на места осуществления проекта. Заключительный отчет по проекту будет подготовлен для оценки прогресса в достижении намеченных результатов.

4-бап. Мониторинг және бағалау
1. Жоба мониторингiн жобаның тиiмдi әрi уақтылы орындалуын қамтамасыз етуге арналған мониторинг және бағалау бойынша БҰҰДБ әдiстемелерiне сәйкес СРК өкiлдерiмен бiрлесе отырып БҰҰДБ кеңсесi жүзеге асырады. Сондай-ақ басқа серiктестер де қатыстырылады.
2. Жоба жетекшiсi жоба серiктестерiмен келiсiлген және Жобаны басқару жөнiндегi комитет (ЖБК) мақұлдаған егжей-тегжейлi жұмыс жоспарын дайындайды. Бұл жоспар жоспарлаудың, үйлестiру мен мониторингтiң негiзi болады.
FCC мен Жобаның жетекшiсi БҰҰДБ-ның есептiлiкке қоятын талаптарына сәйкес уақтылы деректер жинау, ақпарат ағыны және есептердi ұсыну үшiн жауапкершiлiкте болады. FCC келiсiлген жұмыс жоспарына сәйкес жобаның орындалуы жөнiндегi күнделiктi жұмыс үшiн жауап бередi.
3. ЖБК Жоба мониторингi үшiн құрылады. ЖБК СРК, ҒСС және БҰҰДБ өкiлдерiн қамтиды. ЖБК отырыстары жоспарланған нәтижелер бойынша Жобаның қол жеткiзген прогресiн бағалауды жүргiзу және жобаның орындалуы бойынша стратегиялық ұсынымдар беру мақсатында кемiнде жылына екi рет өткiзiледi. Жобаның ұлттық директоры ЖБК отырыстарында төрағалық етедi. БҰҰДБ бағдарламалары мен жобалары бойынша аға ассистент және БҰҰДБ-ның тартылған басқа да қызметкерлерi ЖБК-да БҰҰДБ-ны бiлдiредi. Жобаның жетекшiсi ЖБК шешiмдерiнiң орындалуына жауап бередi, сондай-ақ Жобаның барлық аспектiлерiнiң орындалу прогресi бойынша ЖБК-ға есеп бередi.
4. Жобаның жоспарланған мiндеттерiнiң орындалуындағы оның прогресiн бақылау үшiн осы бөлiмнiң соңында келтiрiлген индикаторлар мен тәуекелдер кестесiнде көрсетiлген индикаторлардың жиынтығы қолданылатын болады. Мониторинг, деректер жинау мен жобаның орындалуын бағалауды қоса алғанда, үздiксiз болады және жобаның орындалу процесiн реттеу қызметiн қарау, орындау және бағалау үшiн Жобаның негiзгi штатының мерзiмдi кездесулерiн қамтиды. Жобаның штаты, уақытша тартылған сарапшылар мен басқа да қосалқы мердiгерлер индикаторлар туралы деректер жинауға көмектеседi.
5. Жобаның орындалуының барлық аспектiлерiн бейнелейтiн, қол жеткен нәтижелер туралы тоқсан сайынғы есептердi жобаның жетекшiсi дайындайды әрi оны қарау және ұсыным жасау үшiн ЖБК-ға ұсынады.
6. Жоба бойынша жыл сайынғы баяндамаларды (ЖБ) жобаның жетекшiсi дайындайды және жауапты серiктесi арқылы ЖБК-ға ұсынады. БҰҰДБ форматында дайындалған ЖБ-да жобаның орындалуына, жоба мiндеттерiне қол жеткiзу мәртебесiне және күтiлетiн нәтижелердi iске асыруға олардың қосқан үлестерiне баға берiледi.
Бұдан басқа, БҰҰДБ штатының жоба жүзеге асырылатын жерге жыл сайынғы шығуы жолға қойылады. Жоба бойынша түпкiлiктi есеп белгiленген нәтижелерге қол жеткiзу прогресiн бағалау үшiн дайындалатын болады.

7. Проект будет подвержен ежегодному аудиту, который будет проводиться правительственным представителем или независимым аудитором, нанятым ПРООН в согласовании с КВР.
8. Группы национальных и международных экспертов проведут оценку достижения результатов проекта на основе индикаторов. Руководитель проекта и ГРП ответственны за организацию этих оценок, включая договорные и отчетные обязательства.
Контроль будет выполняться в определенные этапы, которые указаны в календарном плане работы проекта по четырем результатам:
1) подготовка НПИУВР (октябрь 2005 года);
2) подготовка БПИУВР для восьми речных бассейнов (март 2007 года);
3) образование БС в Балхаш-Алакольском речном бассейне (июль 2005 года);
4) образование семи других БС (конец 2006 года с последующей поддержкой до 2007 года);
5) подготовка программы достижения ЦРТ по водоснабжению и санитарии (декабрь 2006 года).
9. Руководитель проекта будет представлять исполнительному агентству сведения о суммах, фактически использованных в ходе реализации Проекта.
Статья 5. Правовой контекст
1. Данный проектный документ является инструментом, о котором говорится в статье N 1 стандартного базового соглашения об оказании поддержки, между Правительством Республики Казахстан и Программой развития Организации Объединенных Наций, подписанного сторонами 4 октября 1994 года.
2. Проектный документ, разрабатываемый в рамках настоящего соглашения, может быть изменен решением постоянного представителя и с согласия других подписавших сторон на внесение изменений и дополнений.
Возможные изменения и дополнений указаны ниже:
1) ревизии проектного документа или дополнение любого рода приложений к данному документу;
2) изменения и дополнения к проектному документу, которые не влекут значительных изменений в краткосрочных целях, результатах работы или мероприятиях проекта, а вызваны перераспределением уже согласованных вкладов или возрастанием расходов в результате инфляции;
3) обязательные ежегодные поправки, которые изменяют установленное поэтапное разделение согласованных вкладов в проект, или отражают рост утвержденных проектных расходов в результате инфляции.
3. Настоящее Соглашение составляется в двух экземплярах на казахском и русском языках. Текст настоящего соглашения на этих языках имеет одинаковую силу, и вступает в силу с момента подписания.
4. Соглашение вступает в силу с момента подписания.
5. Совершено в городе Астана "__" _________2006 г.
За Республику Казахстан
За Программу Развития
Организации Объединенных Наций
Примечание:
Расшифровка аббревиатур
АВП    - ассоциация водопользователей
ВСС    - водоснабжение и санитария
ВСУР   - всемирный саммит по устойчивому развитию
БВУ    - бассейновое водохозяйственное управление
БПИУВР - бассейновый план ИУВР и водосбережения
БС     - бассейновый совет
ГВП    - глобальное водное партнерство
ГРП    - группа реализации проекта
ЕГСМ   - единая государственная система мониторинга охраны
МООС     окружающей среды и природных ресурсов Министерства
охраны окружающей среды
ГД     - годовой доклад
ID     - номер предложения проекта согласно требованиям
ПРООН
ММРВ   - министерство международного развития Великобритании
(DFID)
ИУВР   - интегрированное управление водными ресурсами
КВР    - комитет по водным ресурсам Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
КГН    - комитет геологии и недропользования Министерства
энергетики и минеральных ресурсов
КУП    - комитет по управлению проектом
МРГ    - межведомственная рабочая группа
MYFF   - структура многолетнего финансирования
NEX    - исполнение проектов на национальном уровне
НИЦ ВХ   национальный информационно-аналитический центр по
водному хозяйству
НПИУВР - национальный план ИУВР и водосбережения
НОРВ   - правительство Норвегии
ООН    - организации Объединенных Наций
ПРООН  - программа развития Организации Объединенных Наций в
Казахстане
РГ     - рабочая группа экспертов
СМИВ   - стокгольмский международный институт воды
СП     - страновая программа ПРООН
ЦРТ    - цели развития тысячелетия
UNDAF  - рамочная программа ООН по оказанию поддержки
Казахстану в достижении целей развития
Приложение 1
к Соглашению между Правительством Республики Казахстан и
Программой Развития Организации Объединенных Наций по проекту
"Национальный план по интегрированному управлению водными
ресурсами и водосбережению для Республики Казахстан"
Структура результатов и ресурсов
Запланированная Задача, указанная в структуре Государственных
результатов:
СП Задача 2: Комплексный подход к устойчивому развитию вводится в
государственное планирование развития и связывается с бедностью
Намеченный указатель, указанный в Структуре Результатов и
Ресурсов Государственной программы, включая основание и цель.
Указатель: Наличие государственной стратегии на достижение ЦРТ,
связанных с управлением водными ресурсами и использованием,
Национальный план ИУВР и водосбережения.
Основание: В 2002 году, на Всемирном Саммите по Устойчивому
Развитию Казахстан взял обязательство по подготовке планов ИУВР и
водосбережения к 2005 году. Первый принцип ИУВР, управление водой на
уровне речных бассейнов, уже применяется в Казахстане. В 2003 году,
был принят новый Водный Кодекс, что является важным шагом к
внедрению принципов ИУВР. Цель: К 2005 году, разработать проект
национального Плана ИУВР и водосбережения. К 2007 году, разработать
Бассейновые планы ИУВР и водосбережения для БВУ
Применимая Линия Обслуживания в Структуре многолетнего

7. Жоба үкiмет өкiлi немесе СРК-мен келiсе отырып, БҰҰДБ жалдаған тәуелсiз аудитор өткiзетiн жыл сайынғы аудитке түседi.
8. Ұлттық және халықаралық сарапшылар топтары индикаторлар негiзiнде жобаның нәтижелерiне қол жеткiзудi бағалауды жүргiзедi. Жобаның жетекшiсi мен FCC шарттық және есептiк мiндеттемелердi қоса алғанда, осы бағалауды ұйымдастыруға жауап бередi.
Бақылау төрт нәтиже бойынша Жоба жұмысының күнтiзбелiк жоспарында көрсетiлген белгiлi бiр кезеңдерде орындалатын болады:
1) СРББ ҰЖ-ны дайындау (2005 жылғы қазан);
2) Сегiз өзен бассейнi үшiн СРБББЖ-ны дайындау (2007 жылғы наурыз);
3) Балқаш-Алакөл өзен бассейнiнде БК құру (2005 жылғы шiлде);
4) басқа жетi БК құру (кейiннен 2007 жылға дейiн қолдаумен 2006 жылдың соңы);
5) Сумен жабдықтау және санитария бойынша МДМ-ға қол жеткiзу стратегиясын дайындау (2006 жылғы желтоқсан).
9. Жобаның жетекшiсi орындаушы агенттiкке Жобаны iске асыру барысында нақты пайдаланылған сома туралы мәлiметтердi ұсынатын болады.
5-бап. Құқықтық сипаты
1. Бұл жобалық құжат Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Даму бағдарламасы арасындағы, тараптар 1994 жылғы 4 қазанда қол қойған Қолдау көрсету туралы стандартты базалық келiсiмнiң N 1 бабында айтылатын құрал болып табылады.
2. Осы жобалық құжат Тұрақты өкiлдiң шешiмiмен және басқа да қол қойған тараптардың өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге келiсiм беруiмен өзгертiлуi мүмкiн. Ықтимал өзгерiстер мен толықтырулар төменде көрсетiлген:
1) жобалық құжатты тексеру немесе осы құжатқа кез келген түрдегi қосымшалардың толықтырылуы;
2) жұмыстың қысқа мерзiмдi мақсаттарына, нәтижелерiне немесе жобаның iс-шараларына айтарлықтай өзгерiс әкелмейтiн, бiрақ келiсiлiп қойылған салымдарды қайта бөлуден немесе инфляцияның нәтижесiнде шығыстардың өсуiнен болған жобалық құжатқа енгiзiлетiн түзетулер мен толықтырулар;
3) Жобаға келiсiлiп қойылған салымдарды кезең-кезеңмен белгiленген бөлудi өзгертетiн немесе инфляция нәтижесiнде бекiтiлген жобалық шығыстардың өсуiн көрсететiн жыл сайынғы мiндеттi түзетулер.
3. Осы Келiсiм екi данада, қазақ және орыс тiлдерiнде жасалады. Осы Келiсiмнiң осы тiлдердегi мәтiндерiнiң күшi бiрдей.
4. Келiсiм қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
5. 2006 жылғы "__" ______________ Астана қаласында жасалды.
Қазақстан Республикасы үшiн __________________________________________________ А.Д. Рябцев
Бiрiккен Ұлттар Ұйымының
Даму Бағдарламасы үшiн _______________________________________________________ Юрико Шоджи
Ескертпе:
Аббревиатуралар мен қысқарған сөздердiң толық жазылуы
СПҚ                                 - су пайдаланушылар қауымдастығы
СЖС                                 - сумен жабдықтау және санитария
ОДДС                                - орнықты даму жөнiндегі дүниежүзiлiк
саммит
БСБ                                   бассейндiк су шаруашылығы басқармасы
СРБББЖ                              - СРББ және суды үнемдеудiң бассейндiк
жоспары
БК                                  - бассейндiк кеңес
ЖСӘ                                 - жаһандық су әрiптестiгi
ЖIТ                                 - жобаны iске асыру тобы
Қоршағанортаминiнiң                 - Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң
БММЖ                                  Қоршаған орта мен ресурстарды
қорғаудың бiрыңғай мемлекеттiк
мониторинг жүйeci
ЖБ                                  - жылдық баяндама
ID                                  - БҰҰДБ талаптарына сәйкес жоба
ұсынысының нөмiрi
ҰХДМ (DFID)                         - Ұлыбританияның Халықаралық даму                                               министрлiгi
СРББ                                  су ресурстарын бiрiгiп басқару
СРК                                 - Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлiгiнiң Су
ресурстары комитетi
ГЖПК                                - Энергетика және минералдық ресурстар
министрлiгiнiң Геология және жер
қойнауын пайдалану комитетi
ЖБК                                 - жобаны басқару комитетi
ВЖТ                                 - ведомствоаралық жұмыс тобы
МYҒҒ                                - Көпжылдық қаржыландыру құрылымы
NEX                                 - жобаны ұлттық деңгейде атқару
СШ ҰТО                              - су шаруашылығы жөнiндегi ұлттық
ақпараттық-талдау орталығы
СРББСЖ                              - СРББ және суды үнемдеу ұлттық жоспары
НОРВ                                - Норвегия Yкiметi
БҰҰ                                 - Бiрiккен Ұлттар Ұйымы
БҰҰДБ                               - Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Қазақстандағы
даму бағдарламасы
СЖТ                                 - сарапшылардың жұмыс тобы
СХСИ                                - Стокгольм Халықаралық су институты
ЕБ                                  - БҰҰДБ елдiк бағдарламасы
МДМ                                 - Мыңжылдықтың даму мақсаттары
UNDAF                               - БҰҰ-ның Қазақстанға даму мақсаттарына
қол жеткiзуге қолдау көрсету жөнiндегi
негiздемелiк бағдарламасы
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы арасындағы "Су ресурстарын бірігіп басқару және Қазақстан Республикасы үшін суды үнемдеу жөніндегі ұлттық жоспар" жобасы бойынша келісімге 1-қосымша
Нәтижелер мен ресурстар құрылымы
Мемлекеттік нәтижелер құрылымында көрсетілген жоспарланған Міндет:
НҚ 2-міндет: Тұрақты дамуға деген кешенді көзқарас мемлекеттік дамуды жоспарлауға енгізіледі және кедейшілікпен байланыстырылады
Негіздеме мен мақсатты қоса алғанда, Мемлекеттік бағдарламаның Нәтижелері мен Ресурстарының құрылымында көрсетілген белгіленген көрсеткіш. Көрсеткіш:  Су ресурстарын басқару мен пайдалануға байланысты МДМ-ға қол жеткізудің мемлекеттік стратегиясының болуы, СРББ және су сақтаудың ұлттық жоспары.  Негіздеме:  2002 жылы, Орнықты даму жөніндегі Дүниежүзілік Саммитте, Қазақстан 2005 жылға қарай СРББ және су сақтау жоспарларын дайындауға міндеттеме алды. СРББ-нің бірінші қағидаты, өзен бассейндері деңгейіндегі суды басқару, Қазақстанда қазірдің өзінде қолданылып отыр. 2003 жылы СРББ қағидаттарын енгізудегі маңызды қадам болып табылатын жаңа Су Кодексі қабылданды.  Мақсат:  2005 жылға қарай СРББ және су үнемдеудің Ұлттық жоспарының жобасын жасау. 2007 жылға қарай БСБ-ға арналған СРББ және су үнемдеудің бассейндік жоспарларын әзірлеу.

- 6,300
Связь и
оборудо-
вание -
2000
Раздаточ-
ные
материалы
- 15,000
Разное -
2,250
Семинары/
Тренинг и
- 24,100
Оборудо-
вание -
9,0
Монито-
ринг -
5000
Аудит -
1,250
Местные
консуль-
танты -
29789
Местные
консуль-
танты -
20,752
Затраты
на
поездки
- 15,000
Админис-
тратив-
ный
персонал
- 5,718
Связь и
оборудо-
вание -
8,000
Разда-
точные -
16,000
Админис-
тратив-
ный
персонал
- 5,718
Разда-
точные
мате-
риалы -
10000
Разное -
3000
Семинары
/Тренинг
и -
11,750
Аренда -
2,350
Аудит -
1,000
Местные
18,200
Затраты
на
поездки
консуль-
танты -
5,000
Между-
народные
консуль-
танты -
113,214
Местные
консуль-
танты -
71,177
Субконт-
ракты -
34,475
Затраты
на
поездки -
93,884
Админист-
ративный
персонал.
- 24,394
Связь и
оборудо-
вание -
15,660
Раздаточ-
ные
материалы
- 35,105
Разное -
9,030
Семинары/
Тренинги
- 47,380
Оборудо-
вание -
34,790
Аренда -
8,775
Аудит -
3,250
Монито-
ринг -
5,500
Междуна-
родные
консуль-
танты -
25,870
Местные
консуль-
танты -
75,059
1.2.
Учреж-
дены
Бассей-
новые
Советы
в 8
речных
бассей-
нах
Респуб-
лики
Казах-
стан
1.3.
Разра-
ботана
Програм-
ма дости-
жения
ЦРТ по
водо-
снабже-
нию и
санита-
рии
1.4.
Поддерж-
ка в
укрепле-
нии
сотруд-
ничества
и парт-
нерство
на
регио-
нальном
и госу-
дарст-
венном
уровне
1.2.2.
Разработ-
ка плана
действий
по
созданию
пилотных
БС в 2-х
речных
бассейнах
1.2.3.
Разработ-
ка плана
действий
по
созданию
БС в
остав-
шихся, 6
речных
бассейнах
1.2.4.
Собрания
общест-
венности
по отбору
членов
БС в 8
речных
бассейнах
1.2.5.
Встречи
заинте-
ресован-
ных
сторон в
8 речных
бассейнах
1.2.6.
Семинар
/тренинг
по БС
1.2.7.
Встречи
рабочей
группы по
БС
1.2.8.
Первые
заседания
БС в
8 речных
бассейнах
1.2.9.
Заключи-
тельный
Нацио-
нальный
семинар
по БС
1.3.1.
Кампания
по
информи-
рованию
общест-
венности
по ЦРТ
социоло-
гические
исследо-
вания
доступа
к ВСС
1.3.3.
Техничес-
кое
исследо-
вание по
ВСС
1.3.4.
Опреде-
ление и
разработ-
ка
пакетов
проектов
ЦРТ по
ВСС
1.3.5.
Подготов-
ка
стратегии
финанси-
рования
ЦРТ по
ВСС
1.3.6.
Семинары/
Тренинги
по ЦРТ по
ВСС
1.3.7.
Заседание
Рабочей
группы
по ЦРТ
1.3.8.
Заключи-
тельный
Нацио-
нальный
семинар
по
Программе
1.4.1.
Участие в
регио-
нальных и
нацио-
нальных
семинарах
/конфе-
ренциях,
касающих-
ся
четырех
резуль-
татов
Проекта
1.4.2.
Конферен-
ции/
круглые
столы по
итогам
Проекта
для
нацио-
нальных
и регио-
нальных
партнеров
Разное -
2,500
Оборудо-
вание -
2,320
Аудит - 0
Между-
народные
консуль-
танты -
16,650
Местные
консуль-
танты -
5,000
Суб-конт-
ракты -
10,000
Затраты
на
поездки -
9,000
Связь -
400
Раздаточ-
ные
материалы
- 800
Разное -
4000
Оборудо-
вание -
5000
Аудит - 0
Между-
народные
консуль-
танты -
16,630
Местные
консуль-
танты -
4,360
Суб-конт-
ракты -
3,660
Затраты
на
поездки -
7,650
Связь -
110
Раздаточ-
ные
материалы
- 250
Разное -
2,275
Затраты на
поездки -
8,275
Аренда -
3,750
Админист-
ративный
персонал
- 7,695
Раздаточ-
ные
материалы
- 5,585
Разное -
6,870
Семинары/
Тренинги
- 11,530
Оборудо-
вание -
9,128
Аудит -
1,000
Между-
народные
консуль-
танты -
23,905
Местные
консуль-
танты -
22,795
Суб-конт-
ракты -
62,260
Затраты
на
поездки -
6,100
Аренда -
3,750
Админист-
ративный
персонал.
- 7,695
Раздаточ-
ные
материалы
- 5,910
Разное -
905
Семинары/
Тренинги
- 11,530
Аудит -
1,000
Суб-конт-
ракты -
1,400
Затраты
на
поездки -
7,100
Аренда -
3,750
Админист-
ративный
персонал.
- 7,695
Связь -
3,055
Раздаточ-
ные
материалы
- 1,625
Разное -
1,965
Семинары/
Тренинги
- 11,530
Оборудо-
вание -
905
Местный
штат -
1,900
Аудит -
1,000
Суб-конт-
ракты -
35,000
Затраты
на
поездки -
10,000
Админист-
ративный
персонал.
- 6,300
Связь -
2000
Раздаточ-
ные
материалы
- 20000
Разное -
2000
Семинары/
Тренинг и
- 24,100
Аренда -
3,675
Аудит -
1,250
Между-
народные
консуль-
танты -
10,000
Местные
консуль-
танты -
37,500
Затраты
на
поездки -
10,000
Админист-
ративный
персонал.
- 6,300
Связь -
2000
Раздаточ-
ные
материалы
- 20,000
Разное -
2000
Семинары/
Тренинги
- 24,100
Оборудо-
вание -
2,000
Аренда -
3,675
Аудит -
1,250
Админис-
тративный
персонал.
- 6,300
Связь -
7000
Раздаточ-
ные
материалы
- 6,000
Разное -
3,000
Аудит -
1,250
Семинары/
Тренинг и
- 24,100
Аренда -
3,675
Админис-
тратив-
ный
персо-
нал. -
5,718
Разда-
точные
мате-
риалы -
10,000
Разное
- 3,000
- 11,750
Семинары
/Тренинг
и
Аренда
- 2,250
Аудит -
1,000
Местные
консуль-
танты -
6,139
Админис-
тратив-
ный
персо-
нал. -
5,718
Суб-
контракты
- 58,156
Затраты
на
поездки -
42,600
Адм.
персонал.
- 19,713
Связь -
2,255
Раздаточ-
ные
материалы
- 36,115
Разное -
14,570
Семинары/
Тренинги
- 47,380
Оборудо-
вание -
11,448
Аренда -
9,775
Аудит -
3,250
Между-
народные
консуль-
танты -
50,555
Местные
консуль-
танты -
83,495
Суб-
контракты
- 72,260
Затраты
на
поездки -
30,100
Админис-
тративный
персонал.
- 19,713
Связь -
2,400
Раздаточ-
ные
материалы
- 36,710
Разное -
9,905
Семинары/
Тренинги
- 47,380
Оборудо-
вание -
7,000
Аренда -
9,675
Аудит -
3,250
Между-
народные
консуль-
танты -
16,630
Местные
консуль-
танты
- 10,499
Суб-
контракты
- 5,060
Затраты
на
поездки -
14,750
Админис-
тративный
персонал.
- 19,713
Семинары/
Тренинги
Связь-
12,165
Раздаточ-
ные
материалы
- 7,875
Разное -
10,240
- 47,380
Оборудо-
вание -
905
Местный
штат -
1,900
Аренда -
10,775
Аудит -
3,250
Приложение 2
к Соглашению между Правительством Республики Казахстан и
Программой Развития Организации Объединенных Наций по проекту
"Национальный план по интегрированному управлению водными
ресурсами и водосбережению для Республики Казахстан"
Бюджет Проекта: Национальный план по ИУВР и
водосбережению для Казахстана (доллары США)
Компоненты
Проекта
Норвегия ПРООН ММРВ СМИВ ГВП
(нату-
ральный
вклад)
КВР
(нату-
ральный
вклад)
Покупка
оборудования
и мебели
для работы
Проекта
10,000
10,000
Аренда офиса

- 6,300
Байланыс және құрал-жабдық - 2000
Таратылатын материалдар - 15,000
Әр түрлі - 2,250 Семинарлар/Тренингтер - 24,100
Құрал-жабдық - 9,000
Мониторинг- 5000
Аудит - 1,250
Жергілікті консультанттар - 29789
Қосалқы келісім- шарттар - 35,000
Сапарларға арналған шығындар - 10,000
Әкімшілік қызметкерлер - 6,300
Байланыс - 2000
Таратылатын материалдар - 20000
Әр түрлі - 2000
Семинарлар/Тренингтер - 24,100
Аренда - 3,675 Аудит - 1,250
Халықаралық консультанттар - 10,000
Жергілікті консультанттар - 37,500
Сапарларға арналған шығындар - 10,000
Әкімшілік қызметкерлер - 6,300
Байланыс - 2000 Таратылатын материалдар - 20,000
Әр түрлі - 2000
Семинарлар/Тренингтер - 24,100
Құрал-жабдық - 2,000
Аренда - 3,675
Аудит - 1,250
Әкімшілік қызметкерлер - 6,300
Байланыс - 7000
Таратылатын материалдар - 6,000
Әр түрлі - 3,000
Семинарлар/Тренингтер - 24,100
Аренда - 3,675
Аудит - 1,250
8,000
Таратылатын материалдар - 15,000
Әр түрлі - 3000
Семинарлар/ 11,750
Аренда - 1350
Аудит - 1,000 Мониторинг-500
Тренинг- Жергілікті консультанттар - 21,160
Сапарларға арналған шығындар - 16,000
Әкімшілік қызметкерлер - 5,718
Таратылатын материалдар - 10000
Әр түрлі - 3000
Семинарлар/Тренингтер - 11,750
Аренда - 2,350
Аудит - 1,000
Жергілікті консультанттар - 18,200
Сапарларға арналған шығындар - 5,000
Әкімшілік қызметкерлер - 5,718
Таратылатын материалдар - 10,000
Әр түрлі - 3,000
Семинарлар/Тренингтер - 11,750
Аренда - 2,250
Аудит - 1,000
Жергілікті консультанттар - 6,139
Әкімшілік қызметкерлер - 5,718
Байланыс - 2,000
Әр түрлі - 3,000
Семинарлар/Тренингтер - 11,750
Аренда - 3,675
Аудит - 100
қызметкерлер - 24,394
Байланыс және құрал-жабдық - 15,660
Таратылатын материалдар - 35,105
Әр түрлі - 9,030
Семинарлар/Тренингтер - 47,380
Құрал-жабдық - 34,790
Аренда - 8,775
Аудит - 3,250
Мониторинг - 5,500
Халықаралық консультанттар - 25,8700
Жергілікті консультанттар - 75,059 Қосалқы келісім-шарттар - 58,156
Сапарларға арналған шығындар - 42,600
Әкімшілік қызметкерлер - 19,713
Байланыс - 2,255
Таратылатын материалдар - 36,115
Әр түрлі - 14,570
Семинарлар/Тренингтер - 47,380
Құрал-жабдық - 11,448
Аренда - 9,775
Аудит - 3,250
Халықаралық консультанттар - 50,555
Жергілікті консультанттар - 83,495
Қосалқы келісім-шарттар - 72,260
Сапарларға арналған шығындар - 30,100
Әкімшілік қызметкерлер - 19,713
Байланыс - 2,400
Таратылатын материалдар - 36,710
Әр түрлі - 9,905
Семинарлар/Тренингтер - 47,380
Құрал-жабдық - 7,000
Аренда - 9,675
Аудит - 3,250
Халықаралық консультанттар - 16,630
Жергілікті консультанттар - 10,499
Қосалқы келісім-шарттар - 5,060
Сапарларға арналған шығындар 14,750
Әкімшілік  қызметкерлер - 19,713
Байланыс - 12,165
Таратылатын материалдар - 7,875
Әр түрлі - 10,240
Семинарлар/ Тренингтер - 47,380
Құрал-жабдық - 905
Жергілікті штат - 1,900
Аудит - 3,250
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы арасындағы "Су ресурстарын бірігіп басқару және Қазақстан Республикасы үшін суды үнемдеу жөніндегі ұлттық жоспар" жобасы бойынша келісімге 2-қосымша
Жоба бюджеті: СРББ және Қазақстан үшін суды үнемдеу жөніндегі мемлекеттік жоспар (АҚШ доллары)
Жобаның құрауыштары Норвегия БҰҰДБ ҰХДМ СХСИ ҒСС (заттай салым) СР  (заттай салым
Жобаның жұмысы үшін құрал-жабдық және жиһаз сатып алу
10,000
10,000
Кеңсені жалға алу

95,000
60,000
30,000
(приме-
чание
1)
Оборудование
(закупки
наборов для
определения
качества
воды,
вертушек и
так далее).
Информация о
закупленном
оборудовании
приведена в
приложении 1
настоящего
Проектного
документа
54,143
Публикации
(раздаточные
материалы, и
копии)
103,805
12,000
Связь
(телефон,
Интернет)
32,480
Разное и
непредвиден-
ные расходы
(включая
канцелярские)
43,545
Оплата
администра-
тивной
поддержки
(5 %)
46,650
Аудит
13,000
Итоговая
наличная
сумма
1,085,000
100,000
86,210
105,000
320,000
30,000
Общая сумма
бюджета
проекта
1,726,210 долларов США
Примечание 1:
Для проведения конференций и круглых столов Министерство
сельского хозяйства будет предоставлять конференц-зал в общей
сложности за весь период выполнения проекта 11 раз в среднем по 3 дня
(бюджетная программа 001-подпрограмма 001).
Для проведения семинаров и тренингов по созданию бассейновых
советов восемь бассейновых водохозяйственных управлений будут
предоставлять свои помещения в общей сложности 12 раз сроком на 2
дня каждое (бюджетная программа 001 - подпрограмма 002).
Приложение 3
к Соглашению между Правительством Республики Казахстан и
Программой Развития Организации Объединенных Наций по проекту
"Национальный план по интегрированному управлению водными
ресурсами и водосбережению для Республики Казахстан"
Годовой рабочий план (заметка: Планы уточняются на
ежегодной основе Исполнительным агентством)
Программа Развития Организации Объединенных Наций, Казахстан
Год: 2005

95,000
60,000
30,000 (1 қосымша)
Құрал-жабдық (судың сапасын анықтауға арналған жинақтарды, айналмалы құралдарды және басқаларды сатып алу). Сатып алынған құрал-жабдық туралы ақпарат осы Жобалық құжаттың 1-қосымшасында келтірілген.
54,143
Жарияланымдар (таратылатын материалдар және көшірмелер)
103,805
12,000
Байланыс (телефон, Интернет)
32,480
Әр түрлі және болжанбаған шығыстар (кеңсе тауарларын қоса алғанда)
43,545
Әкімшілік қолдауға ақы төлеу (5 %)
46,650
Аудит
13,000
Жиынтық қолма-қол сома
1,085,000
100,000
86,210
105,000
320,000
30,000
Жоба бюджетінің жалпы сомасы
1,726,210 АҚШ доллары
1-ескертпе:
Конференциялар және дөңгелек үстелдер өткізу үшін Ауыл шаруашылығы министрлігі жобаның барлық орындалу кезеңінде жалпы алғанда 3 күннен 11 рет конференц-залды ұсынып отырады (001 бюджеттік бағдарламасы - 001 кіші бағдарлама).
бассейндік кеңестер құру бойынша семинарлар мен тренингтер өткізу үшін сегіз бассейндік су шаруашылығы басқармалары жалпы алғанда әрқайсысы 2 күннен 12 рет өздерінің үй-жайларын ұсынып отырады (001 бюджеттік бағдарламасы - 002 кіші бағдарлама)
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы арасындағы "Су ресурстарын бірігіп басқару және Қазақстан Республикасы үшін суды үнемдеу жөніндегі ұлттық жоспар" жобасы бойынша келісімге 3-қосымша
Жыл сайынғы жұмыс Жоспары   (ескертпе:   Жоспарларды жыл сайынғы негізде Орындаушы агенттік нақтылайды).
Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы, Қазақстан: 2005  жыл

Номер Проекта: 0034289 План ID : 00033156
Название Проекта: Национальный план по ИУВР и водосбережению для
Казахстана
Проект.
ID
34289
Ожидае-
мые
резуль-
таты
Ключевые
действия
Период
От-
вет-
ст-
вен-
ный
пар-
тнер
Запланированный
бюджет
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Q1
Q2
Q3
Q4
фонд
донор
описание
бюджета
сумма
(долла-
ры США)
1. Под-
держка
разра-
ботки
Нацио-
нально-
го
Плана
ИУВР и
водо-
сбере-
жения,
а также
БПИУВР
1. Респуб-
ликанский
семинар по
Националь-
ному Плану
ИУВР
X
КВР
30000
НОРВ.
/ГВП
71200
Между-
народ-
ные
консуль-
танты
129,710
2. Тренинг
БВУ по
пользова-
нию набо-
рами
определе-
ния
качества
воды
X
КВР
30000
НОРВ.
/КВР
71300
Местные
консуль-
танты
69,755
3. План по
улучшению
информи-
рования по
водным
вопросам
X
30000
НОРВ.
72100
Субдого-
вора
98,431
4. Включе-
ние затрат
на ИУВР в
бюджет КВР
X
КВР
30000
НОРВ.
71600
Издержки
на
поездки
57,035
5. Подго-
товка
первой
редакции
НПИУВР
X
X
КВР
30000
НОРВ.
71300
Админис-
тратив-
ный штат
30,780
6. Подго-
товка
БПИУВР для
Балхаш-
Алаколь-
ского
бассейна
X
КВР
30000
НОРВ.
72400
Связь,
аудио-
видео
оборудо-
вание
8,460
7. Первый
семинар
по БПИУВР
X
КВР
30000
НОРВ./ГВП
74200
17,695
2. Об-
разова-
ние БС
в
восьми
речных
бассей-
нах
1. Привле-
чение и
выбор
членов
Балхаш-
Алаколь-
ского
Бассейно-
вого
Совета
X
КВР
30000
НОРВ.
72100
Симпо-
зиумы/
Тренинги
46,120
2. Офици-
альное
учреждение
и первое
заседание
Балхаш-
Алаколь-
ского БС
X
КВР
30000
НОРВ.
/КВР
72200
Оборудо-
вание
33,383
3. Семинар
по методо-
логии для
Балхаш-
Алаколь-
ского БС
X
КВР
30000
НОРВ.
73100
Аренда
15,000
4. Семинар
БВУ по
плану
работ по
созданию
БС в
остальных
речных
бассейнах
X
КВР
30000
НОРВ.
/КВР
74100
Аудит
4,000
5. Уста-
новление и
привлече-
ние заин-
тересован-
ных сторон
X
X
КВР
30000
НОРВ.
Итого
2005
521,379
6. Различ-
ные
семинары
по образо-
ванию БС
X
X
КВР
30000
НОРВ.
7. Офици-
альное
образова-
ние и
первые
заседания
Нура-Сары-
суйского
БС
X
X
КВР
3. Под-
готовка
Прог-
раммы
дости-
жения
ЦРТ по
водо-
снаб-
жению и
сани-
тарии
1. Кампа-
ния по
информи-
рованию
обществен-
ности о
ЦРТ
X
X
КВР
30000
НОРВ.
/ГВП
2. Техни-
ческое
исследова-
ние по
доступу к
водоснаб-
жению и
санитарии
X
X
X
КВР
30000
НОРВ.
3. Обще-
республи-
канское
социоло-
гическое
исследо-
вание
X
X
X
КВР
30000
НОРВ.
4. Опреде-
ление
потенци-
альных
проектов
по ЦРТ
X
X
КВР
30000
НОРВ.
5. Заклю-
чительный
отчет по
исследо-
ваниям
доступа к
воде и
санитарии
X
КВР
30000
НОРВ.
6. Респуб-
ликанский
семинар по
современ-
ному и
будущему
доступу
к воде и
санитарии
X
КВР
30000
НОРВ.
/ГВП
7. По
проектам
по ЦРТ -
определе-
ние
компонен-
тов и
работ
X
X
X
КВР
30000
НОРВ.
4.
Даль-
нейшее
сотруд-
ничест-
во и
укреп-
ление
парт-
нерств
на
регио-
нальном
и госу-
дарст-
венном
уровнях
1. Семина-
ры во
всех
бассейнах
по учреж-
дению БС
X
X
X
X
КВР
30000
НОРВ.

Жобаның нөмірі: 0034289  ID жоспары: 00033156
Жобаның атауы: СРББ және Қазақстан үшін суды үнемдеу жөніндегі ұлттық жоспар
Жоба. ID 34289 Күтілетін нәтижелер
Негізгі іс-әрекеттер
Кезең
Жауапты Серіктес
Жоспарланған бюджет
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Q1
Q2
Q3
Q4
қор
донор
бюджеттің сипаты
сома (АҚШ доллары)
1.     СРББ және Суды  үнемдеудің ұлттық жоспарын жасауға қолдау көрсету
1. СРББ Ұлттық Жоспары бойынша республикалық семинар
X
СРК
30000
НОРВ. /ғсс
71200 Халықаралық консультанттар
129,710
2. Судың сапасын анықтау құралдарының жиынтығын қолдану бойынша БСБ тренингі
X
СРК
30000
НОРВ./СРК
71300 Жергілікті консультанттар
69,755
3. Су мәселелері бойынша ақпараттандыруды жақсарту жөніндегі Жоспар
X
30000
НОРВ.
72100 Қосалқы шарттар
98,431
4. СРББ шығындарын СРК бюджетіне енгізу
X
СРК
30000
НОРВ.
71600 Сапарларға арналған шығындар
57,035
5. СРББ жөніндегі Ұлттық Жоспардың соңғы нұсқасын дайындау
X
X
СРК
30000
НОРВ.
71300 Әкімшілік штат
30,780
6. Балқаш-Алакөл бассейні үшін СРБББЖ дайындау
X
СРК
30000
НОРВ.
72400 Байланыс, аудио-бейне құрал-жабдық
8,460
7. СРББ БЖ бойынша бірінші семинар
X
СРК
30000
НОРВ,/ғсс
74200 Таратылатын материалдар 74500 Әр түрлі
17,695 11,010
2. Сегіз өзен бассейнінде БК-лер құру
1. Балқаш-Алакөл Бассейндік Кеңесіне мүшелер тарту және оларды іріктеу
X
СРК
30000
НОРВ.
72100 Симпозиумдар /Тренингтер
46,120
2. Балқаш-Алакөл БК-ні ресми құру және бірінші отырысы
X
СРК
30000
НОРВ. /СРК
72200 Құрал-жабдық
33,383
3. Балкаш-Алакөл БК-ге арналған әдіснама бойынша семинар
X
СРК
30000
НОРВ.
71400 Жобаның штаты
15,000
4. Қалған өзен бассейндерінде БК-лер құрудың жұмыс жоспары бойынша БСБ семинары
X
СРК
30000
НОРВ. /СРК
74100 Аудит
4,000
5. Мүдделі тараптарды анықтау және тарту
X
X
СРК
30000
НОРВ.
Барлығы 2005 521,379
6. БК    құру бойынша әр түрлі семинарлар
X
X
СРК
30000
НОРВ.
7. Қалған жеті БК-нің ресми құрылуы және бірінші отырыстары
X
X
СРК
3. Сумен жабдықтау және санитария бойынша МДМ-ға қол жеткізу бағдарламасын дайындау
1. МДМ жайлы жұртшылықты ақпараттандыру жөніндегі науқан
X
X
СРК
30000
НОРВ./ғсс
2. Сумен жабдықтауға және санитарияға қол жеткізу бойынша техникалық зерттеу
X
X
X
СРК
30000
НОРВ.
3. Жалпы республикалық әлеуметтік зерттеу
X
X
X
СРК
30000
НОРВ
4. МДМ бойынша әлеуетті жобаларды анықтау
X
X
СРК
30000
НОРВ.
5. Су мен санитарияға қол жеткізу зерттеулері бойынша қорытынды есеп
X
СРК
30000
НОРВ.
6. Су мен санитарияға қазіргі және болашақта қол жеткізу бойынша республикалық семинар
X
СРК
30000
НОРВ./ғсс
7. МДМ жөніндегі жобалар бойынша -құрамдас бөліктерін және жұмыстарды анықтау
X
X
X
СРК
30000
НОРВ.
4. Бұдан арғы ынтымақтастық пен серікестікті өңірлік және мемлекеттік деңгейде нығайту
1. БК құру жөніндегі барлық бассейндерде әр түрлі семинарлар өткізу
X
X
X
X
СРК
30000
НОРВ.

2. Обра-
зование
БС с
привлече-
нием всех
партнеров
во всех
речных
бассейнах
Казахстана
Х
Х
Х
Х
КВР
30000
НОРВ.
Годовой рабочий план (заметка: Планы уточняются на ежегодной
основе исполнительным агентством)
Программа Развития Организации Объединенных Наций, Казахстан
Год: 2006
Номер Проекта: 0034289 План ID: 00033156
Название проекта: Национальный План по ИУВР и Водосбережению для
Казахстана
Проект.
ID 34289
Ожидае-
мые
резуль-
таты
Ключевые действия
Период
От-
вет-
ст-
вен-
ный
Пар-
тнер
Запланированный
бюджет
Q1
Q2
Q3
Q4
фонд
донор
описание бюджета
сумма (доллары США)
1. Под-
держка
разра-
ботки
Нацио-
наль-
ного
Плана
ИУВР и
водо-
сбере-
жения,
а также
БПИУВР
1. Про-
цесс
одобрения
НПИУВР
X
X
X
КВР
30000
КВР
71200
Между-
народные
консуль-
танты
10,000
2. Приня-
тие
Нацио-
нального
плана
ИУВР и
одобрение
бюджета
X
КВР
30000
КВР
71300
Местные
консуль-
танты
92,079
3. Второй
семинар
по БПИУВР
X
КВР
30000
НОРВ.
72100
Субдого-
вора
44,200
4. Вклю-
чение
элементов
Плана по
ИУВР в
годовой
отчет
Балхаш-
Алаколь-
ского БВУ
X
КВР
30000
НОРВ./КВР
71600
Издержки
на
поездки
55,000
5. Опре-
деление
текущей
ситуации
по ИУВР
в семи
других
годовых
отчетах
БВУ
X
30000
НОРВ.
/КВР
74200
Админис-
тратив-
ный штат
25,200
6. Третий
семинар
по БПИУВР
X
КВР
/ГВП
30000
НОРВ.
/ГВП
72400
Связь,
аудио-
видео
обору-
дование
13,000
74200
Разда-
точные
мате-
риалы
61,000
2.
Обра-
зование
БС в
восьми
речных
бассей-
нах
1. Под-
держка
заседаний
БС.
X
X
X
X
КВР
30000
НОРВ.
74500
Разное
9,250
2. Рас-
простра-
нение
информа-
ции по
методо-
логии
образова-
ния БС
X
X
X
ГВП
30000
НОРВ.
/ГВП
72100
Симпо-
зиумы/
Тренинги
96,400
3.
Подго-
товка
Про-
граммы
дости-
жения
ЦРТ по
водос-
набже-
нию и
сани-
тарии
1. Разра-
ботка
пакетов
проектов
и Отчет
X
КВР
30000
НОРВ.
72200
Обору-
дование
11,000
2. Рес-
публикан-
ский
семинар по
проектам
ЦРТ -
компонен-
ты и
пакеты
X
КВР
30000
НОРВ.
73100
Аренда
14,700
3. Второй
Круглый
стол по
финанси-
рованию
ЦРТ по
ВСС
X
КВР
30000
НОРВ.
/ГВП
74100
Аудит
5,000
4.
Рабочий
документ
по финан-
сированию
ЦРТ по
ВСС
X
КВР
30000
НОРВ.
71600
Монито-
ринг
5,000
5. Пред-
варитель-
ный
вариант
Программы
достиже-
ния ЦРТ
по ВСС
X
КВР
30000
НОРВ.
Итого
2006
441,829
6. Респу-
бликан-
ский
семинар
по дости-
жению ЦРТ
по воде и
санитарии
X
КВР
30000
НОРВ.
/ГВП
7. Окон-
чательная
Программы
достиже-
ния ЦРТ
по ВСС
X
КВР
30000
НОРВ.
4. Даль-
нейшее
сотруд-
ничест-
во и
укреп-
ление
парт-
нерств
на
регио-
нальном
и госу-
дарст-
венном
уровнях
1. Засе-
дания
Круглых
столов по
страте-
гиям
финанси-
рования
X
КВР
30000
НОРВ.
/ГВП
2. Коор-
динация
БВУ, БС и
других
организа-
ций при
разработ-
ке
Программы
достиже-
ния ЦРТ
по ВСС
X
X
X
X
КВР

2. Қазақстанның барлық өзен бассейндеріндегі барлық серіктестерді қатыстыру арқылы БК құру
X
X
X
СРК
30000
НОРВ.
Жыл сайынғы жұмыс жоспары  (ескертпе: Жоспарларды жыл сайынғы негізде орындаушы агенттік   нақтылайды).
Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы, Қазақстан Жылы: 2005
Жобаның нөмірі: 0034289
ID жоспары: 00033156
Жобаның атауы: СРББ және Қазақстан үшін суды үнемдеу жөніндегі ұлттық жоспар
Жоба. ID 34289 Күтілетін нәтижелер
Негізгі іс-әрекеттер
Кезең
Жауапты Серіктес
Жоспарланған бюджет
Q1
Q2
Q3
Q4
қор
донор
бюджеттің сипаты
сома (АҚШ доллары)
1. СРББ және Су сақтаудың ұлттық жоспарын жасауды қолдау
1. СРББ ҰЖ мақұлдау процесі
X
X
СРК
30000
СРК
71200 Халықаралық консультанттар
10,000
2.  СРББ Ұлттық жоспарын  қабылдау және бюджетті мақұлдау
X
СРК
30000
СРК
71300 Жергілікті консультанттар
92,079
3. СРББ Бассейндік жоспарлары бойынша Екінші республикалық семинар
X
СРК
30000
НОРВ.
72100 Қосалқы шарттар
44,200
4. СРББ бойынша Жоспардың бөліктерін Балқаш-Алакөл БСБ-інің жылдық есебіне енгізу
X
СРК
30000
НОРВ. /СРК
71600 Сапарларға арналған шығындар
55,000
5. БСБ-ның басқа жеті жылдық есебіндегі СРББ бойынша ағымдағы жағдайды анықтау
X
30000
НОРВ. /СРК
74200 Әкімшілік штат
25,200
6. СРББ БЖ бойынша үшінші семинар
X
СРК/ҒСС
30000
НОРВ. /ғсс
72400 Байланыс, аудио-бейне құрал-жабдық
13,000
74200 Таратылатын материалдар
61,000
2. Сегіз өзен бассейнінде БК құру
1. БК және т.б. отырыстарын қолдауды жалғастыру
X
X
X
X
СРК
30000
НОРВ.
74500 Әр түрлі
9,250
2. БК құрудың әдістемесі бойынша ақпарат тарату
X
X
X
ғсс
30000
НОРВ.
/ғсс
72100 Симпозиумдар /Тренингтер
96,400
3. Сумен жабдықтау және санитария бойынша МДМ-ға 1
1. Жобалардың пакеттерін жасау және Есеп
X
СРК
30000
НОРВ.
72200 Құрал-жабдық
11,000
қол жеткізу
2. МДМ жобалары бойынша Республикалық семинар - құрауыштары мен пакеттері
X
СРК
30000
НОРВ.
71400 Жобаның штаты
14,700
бағдарламасын дайындау
3. СЖС бойынша МДМ-ны қаржыландыру жөніндегі Екінші Дөңгелек үстел
X
СРК
30000
НОРВ. /ғсс
74100 Аудит
5,000
4. СЖС бойынша МДМ-ға қол жеткізуді қаржыландырудың Жұмыс құжаты
X
СРК
30000
НОРВ.
71600 Мониторинг
5,000
5. СЖС бойынша МДМ-ға қол жеткізу бағдарламасының бастапқы нұсқасы
СРК
30000
НОРВ.
Барлығы
2006
441,829
6. СЖС МДМ-ға қол жеткізу бойынша Республикалық семинар
X
СРК
30000
НОРВ. /ҒСС
7. СЖС бойынша МДМ-ға қол жеткізудің түпкілікті бағдарламасы
X
СРК
30000
НОРВ.
4.      Әрі     қарайғы ынтымақтастық   пен серіктестікті    өңірлік және мемлекеттік деңгейденығайту
1. Қаржыландыру стратегиялары бойынша Дөңгелек үстел отырыстары
X
СРК
30000
НОРВ. /ғсс
2. СЖС бойынша МДМ-ға кол жеткізу Стратегиясын жасауда БСБ, БК және басқа да ұйымдарды үйлестіру
X
X
X
X
СРК

1. Под-
держка
разра-
ботки
Нацио-
нально-
го
Плана
ИУВР и
водо-
сбере-
жения,
а также
БПИУВР
1. Под-
держка
процесса
согласо-
вания
Плана
ИУВР
Х
Х
Х
Х
КВР
30000
КВР
71200
Между-
народ-
ные
кон-
суль-
танты
0,0
2. Эле-
менты
Бассей-
новых
Планов
ИУВР
включены
в
годовые
отчеты
БВУ по
всему
Казах-
стану
Х
КВР
30000
КВР
71300
Местные
кон-
суль-
танты
66,251
3. Про-
ведение
финаль-
ного
Нацио-
нального
форума
по ИУВР
Х
КВР/ГВП
30000
НОРВ.
/КВР
71600
Издерж-
ки на
поездки
36,000
74200
Адми-
нистра-
тивный
штат
22,872
2. Об-
разова-
ние БС
в
восьми
речных
бассей-
нах
1. Про-
должаю-
щаяся
поддерж-
ка
заседа-
ний БС
Х
Х
Х
Х
КВР
30000
НОРВ.
72400
Связь,
аудио-
видео
обору-
дование
10,000
2.
Создание
Урало-
Каспий-
ского БС
Х
Х
Х
КВР
30000
НОРВ.
3. Рас-
простра-
нение
информа-
ции по
методо-
логии
образо-
вания БС
Х
Х
ГВП
30000
НОРВ.
/ГВП
74200
Разда-
точные
мате-
риалы
74500
Разное
35,000
12,000
3. Под-
готовка
Про-
граммы
дости-
жения
ЦРТ по
водо-
снабже-
нию и
сани-
тарии
1. Под-
держка
процесса
утверж-
дения
програм-
мы ЦРТ
по ВСС
Х
X
X
КВР
30000
НОРВ.
/ГВП
72100
Симпо-
зиумы /Тре-
нинги
47,000
4. Даль-
нейшее
сотруд-
ничест-
во и
укреп-
ление
парт-
нерств
на
регио-
нальном
и госу-
дарст-
венном
уровнях
1. Рас-
простра-
нение
информа-
ции по
всем
компо-
нентам
проекта
X
X
X
X
КВР
/ГВП

1. СРББ және Суды үнемдеудің ұлттық жоспарын, сондай-ақ СРБББЖ-ны әзірлеуді қолдау
1. СРББ Жоспарларын мақұлдау процесін тұрақты қолдау
X
СРК
30000
СРК
71200 Халықаралық консультанттар
0,0
2. СРББ Бассейндік Жоспарлары бүкіл Қазақстандағы БСБ-ның жылдық есептерінің орнына жүреді
X
СРК
30000
СРК
71300 Жергілікті консультанттар
66,251
3. СРББ бойынша финалдық республикалық форум өткізу
X
X
СРК
30000
НОРВ.
72100 Қосалқы келісім-шарттар
0
X
СРК /ҒСС
30000
НОРВ. /СРК
71600 Сапарларға арналған шығындар
36,000
74200 Әкімшілік штат
22,872
2. Сегіз өзен бассейнінде БК-лер құру
1. БК отырыстарын қолдауды жалғастыру
X
X
X
X
СРК
30000
НОРВ.
72400 Байланыс, аудио-бейне құрал-жабдық
10,000
2. Жайық-Каспий БК құру
X
ҒСС
30000
НОРВ. /ҒСС
74200 Таратылатын материалдар
35,000
3. БК құрудың әдіснамалары бойынша ақпарат тарату
74500 Әр түрлі
12,000
3. Сумен жабдықтау және  санитария бойынша МДМ-ға  қол жеткізу Стратегиясын дайындау
1. СЖС бойынша МДМ бағдарламасын бекіту процесін қолдау
X
СРК
30000
НОРВ. /ҒСС
72100 Симпозиумдар /Тренингтер
47,000
4. Бұдан арғы ынтымақтастық   пен серіктестікті   өңірлік және мемлекеттік деңгейденығайту
1. Жобаның барлық құрауыштары бойынша ақпарат тарату
X
X
СРК/ҒСС

30000
НОРВ.
/ГВП
76100
Аренда
9,300
2. Заключи-
тельный
семинар
по всем
компо-
нентам
проекта
X
КВР
/ГВП
30000
НОРВ./ГВП
71600
Мони-
торинг
500
74100
Аудит
4,000
Итого
2007
242,923
Приложение 4
к Соглашению между Правительством Республики Казахстан и
Программой Развития Организации Объединенных Наций по проекту
"Национальный план по интегрированному управлению водными
ресурсами и водосбережению для Республики Казахстан"
Таблица индикаторов и рисков при осуществлении Проекта
Результат Главные
индикаторы
Основные риски
1
2
3
Результат 1:
НПИУВР и
БПИУВР
Завершение
разработки
предварительного
НПИУВР - декабрь
2005 года
Завершение работы
над национальным
руководством по
научным
принципам
ИУВР и
водосбережения в
Казахстане
Недостаточное участие
государственных
организаций, кроме КВР
Проведены форумы
заинтересованных
сторон - август
2005 года
Недостаточное участие
государственных
структур. Трудности в
установлении и
привлечении
заинтересованных сторон,
которые могут внести
эффективный вклад
Разработана
первая редакция
НПИУВР - декабрь
2005 года
Своевременное завершение
зависит прогресса в
работе над
предварительной версией
и от форумов
заинтересованных сторон
НПИУВР утвержден
Правительством
Казахстана -
2007 год
Недостаточное участие
государственных
организаций. План не
одобрен и не принят
Правительством
Презентация
НПИУВР на
конференции глав
министерств 4-го
Всемирного
Водного Форума в
Мехико - март
2006 года
Отсутствие широкого
вовлечения в подготовку
НПИУВР
Первоначальные
БПИУВР
разработаны -
ноябрь 2006 года
Недостаточный
технический потенциал
БВУ
Заключитель-
ные БПИУВР
разработаны
- апрель
2007 года
Недостаточный
технический
потенциал БВУ
Результат 2:
Образование
БС в восьми
речных
бассейнах
Казахстана
Встреча партнеров
по БС в
Балхаш-Алаколь-
ском БВУ - июнь
2005 года
Недостаточное участие
Балхаш-Алакольского БВУ
Недостаточный интерес со
стороны заинтересованных
сторон
Первая
официальная
встреча
Балхаш-Алаколь-
ского БС -
сентябрь 2005
года
Недостаточное участие
Балхаш-Алакольского БВУ
Недостаточный интерес со
стороны заинтересованных
сторон
Первые встречи
других семи БС -
до конца 2006
года
Недостаточное участие БВУ
Недостаточный интерес со
стороны заинтересованных
сторон
Результат 3:
Программа
достижения
ЦРТ по
водоснабже-
нию и
санитарии
Техническое исследование по определению существующего доступа к водоснабжению и санитарии и будущих планов завершено - сентябрь 2005 года
Недостаточное сотрудничество со стороны Акиматов и других источников информации
Необходимо активное вовлечение КВР
Результат 4:
Помощь в
укреплении
сотрудничес-
тва и
партнерских
отношений на
государст-
венном и
региональном
уровнях
Социологическое
исследование
по определению
существующего
доступа к
водоснабжению и
санитарии и
будущих нужд
водопользователей
завершено -
сентябрь 2005
года
Малый риск
О подготовке
Программы
достижения ЦРТ по
водоснабжению и
санитарии
заявлено на
Глобальном Обзоре
ЦРТ на заседании
Генеральной
Ассамблеи ООН,
специальной
сессии - сентябрь
2005 года
Недостаток
осведомленности
Правительства
и, следовательно,
представителей
Правительства в ООН
Завершение
определения
проектов, расчета
затрат,
установления
финансовых
потоков - май
2006 года
Малый риск для
завершения этой работы,
но качество материала
зависит от информации,
полученной при
техническом исследовании
Первоначальная
Программа
достижения ЦРТ
по водоснабжению
и санитарии -
октябрь 2006 года
Недостаточное
сотрудничество со
стороны Акиматов и
других источников
информации
Необходимо активное
вовлечение КВР
Недостаточная
заинтересованность
Акиматов
Окончательная
Программа
достижения ЦРТ
по водоснабжению
и санитарии -
декабрь 2006 года
Малый риск, но зависит
от своевременного
завершения разработки
предварительной версии
Программы
Проведены
различные
запланированные
тренинги
Малый риск
Принять участие в
региональных
конференциях и
других
мероприятиях,
сделаны
презентации
Малый риск
Приложение 5
к Соглашению между Правительством Республики Казахстан и
Программой Развития Организации Объединенных Наций по проекту
"Национальный план по интегрированному управлению водными
ресурсами и водосбережению для Республики Казахстан"
Информация о приобретенном оборудовании в рамках Проекта
Краткое описание оборудования для определения качества воды
компании Palintest Ltd. (Англия)
N
Наименование
Описание
1
2
3
1.
Фотометр 5000
Средство для точного анализа воды.
Состоит из передовых
полупроводниковых цифровых
стробоскопических,
колориметрических приборов -
фотометра Palintest 5000. Фотометры
Palintest совмещены с индикаторными
таблетками Palintest и кюветными
реактивами Tubetests. Таким
образом, при проведении большого
спектра анализа воды можно
применять инструментальные методы.
Технические данные (Мк 2)

30000
НОРВ. /ҒСС
76100 Жалға алу
9,300
2. Жобаның барлық құрауыштары бойынша қорытынды семинар
X
СРК/ҒСС
30000
НОРВ. /ҒСС
71600 Мониторинг
500
74100 Аудит
Барлығы 2007
242,923
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы арасындағы "Су ресурстарын бірігіп басқару және Қазақстан Республикасы үшін суды үнемдеу жөніндегі ұлттық жоспар" жобасы бойынша келісімге 4-қосымша
Жобаны жүзеге асыру кезіндегі индикаторлар мен тәуекелдер кестесі
Нәтиже Басты индикаторлар Негізгі тәуекелдер
1
2
3
1-нәтиже: СРББҰЖ және СРБББЖ
Алдын ала СРББЖ-ны әзірлеуді 2005 жылғы қазанға қарай аяқтау Қазақстандағы СРББ және Суды үнемдеудің ғылыми қағидаттары бойынша ұлттық басшылықпен жұмыс істеуді аяқтау
СРК-ден басқа, мемлекеттік ұйымдардың қатысуының жеткіліксіздігі
Мүдделі тараптардың форумдары өткізілді - 2005 жылғы тамыз
Мемлекеттік құрылымдардың қатысуының жеткіліксіздігі. Тиімді үлес қосуы мүмкін мүдделі тараптарды анықтау мен тартудағы қиындықтар
СРББҰЖ-ның бірінші редакциясы әзірленді 2005 жылғы желтоқсан
Уақтылы аяқтау алдын ала   жасалған нұсқамен жұмыстағы прогреске және мүдделі тараптардың форумдарына байланысты болады
СРББЖ-ны Қазақстан Үкіметі бекітті - 2006 жыл
Мемлекеттік ұйымдардың   қатысуының жеткіліксіздігі. Жоспар мақұлданған жоқ және Үкімет қабылдаған жоқ
Мехикодағы 4-ші Дүниежүзілік Су форумы министрліктері басшыларының конференциясында СРББҰЖ-ның тұсаукесері - 2006 жылғы наурыз
СРББҰЖ-ны дайындауға    көпшіліктің ауқымды қатыстырылмауы
Бастапқы СРББ БЖ әзірленді - 2006 жылғы маусым
БСБ-нің техникалық әлеуетінің жеткіліксіздігі
Түпкілікті СРББ БЖ әзірленді - 2007 жылғы сәуір
БСБ-нің техникалық әлеуетінің жеткіліксіздігі
2-нәтиже: Қазақстанның сегіз өзен бассейнінде БК құру
Балқаш-Алакөл БСБ-да БК бойынша серіктестердің кездесуі - 2005 жылғы маусым
Балқаш-Алакөл БСБ-нің  қатысуының жеткіліксіздігі Мүдделі тараптар жағынан қызығушылықтың жеткіліксіздігі
Балкаш-Алакөл БК-нің бірінші ресми кездесуі - 2005 жылғы қыркүйек
Балкаш-Алакөл БСБ-нің    қатысуының жеткіліксіздігі Мүдделі тараптардың жағынан қызығушылық танытудың жеткіліксіздігі
Басқа жеті БК-нің бірінші кездесулері - 2006 жылдың аяғына дейін
БСБ-лердің қатысуының жеткіліксіздігі Мүдделі тараптардың жағынан қызығушылықтың жеткіліксіздігі
3-нәтиже: Сумен жабдықтау және санитария бойынша МДМ-ға қол жеткізу стратегиясы
Сумен жабдықтауға және санитарияға қазіргі қол жеткізуді және болашақтағы жоспарларды айқындау жөніндегі техникалық зерттеу аяқталды - 2005 жылғы қыркүйек
Әкімдіктер мен басқа да ақпарат көздері тарапынан ынтымақтастықтың жеткіліксіздігі СРК-нің белсенді қатысуы қажет
Сумен жабдықтау және санитарияға қазіргі қол жеткізуді және су пайдаланушылардың болашақтағы мұқтаждықтарын айқындау жөніндегі әлеуметтік зерттеу аяқталды - 2005 жылғы қыркүйек
Тәуекел аз
Сумен жабдықтау және санитария бойынша МДМ-ға қол жеткізу стратегиясын дайындау туралы БҰҰ Бас Ассемблеясының отырысында, арнайы сессиясында, МДМ-ға Ғаламдық Шолуында айтылды - 2005 жылғы қыркүйек Жобаларды    айқындауды, шығындарды    есептеуді, қаржы ағындарын  белгілеуді аяқтау - 2006 жылғы мамыр
Үкіметтің, соған орай, БҰҰ-дағы Үкімет өкілдерінің хабардар болуының жеткіліксіздігі
Осы жұмысты аяқтауға   арналған аз тәуекел,    бірақ материалдың сапасы техникалық зерттеу барысында алынған ақпаратқа байланысты болады
Сумен жабдықтау және санитария бойынша МДМ-ға қол жеткізудің бастапқы стратегиясы - 2006 жылғы қазан
Әкімдіктер мен басқа да  ақпарат көздері тарапынан ынтымақтастықтың жеткіліксіздігі СРК-нің белсенді қатыстырылуы қажет Әкімдіктер қызығушылығының жеткіліксіздігі
Сумен жабдықтау және санитария бойынша МДМ-ға қол жеткізудің түпкілікті стратегиясы - 2006 жылғы желтоқсан
Тәуекел аз, бірақ Стратегияның алдын ала нұсқасын жасаудың уақтылы аяқталуына байланысты болады
4-нәтиже: Мемлекеттік және өңірлік деңгейлерде ынтымактастық пен серіктестік қарым-қатынастарын нығайтуға көмек көрсету
Жоспарланған әр түрлі тренингтер өткізілді
Тәуекел аз
Өңірлік конференцияларға және басқа да іс-шараларға қатысты, тұсаукесерлер жасалды
Тәуекел аз
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы арасындағы "Су ресурстарын бірігіп басқару және Қазақстан Республикасы үшін суды үнемдеу жөніндегі ұлттық жоспар" жобасы бойынша келісімге
5-қосымша
Жоба шеңберінде сатып алынған құрал-жабдық туралы ақпарат
Palintest Ltd. (Англия) компаниясының су сапасын анықтауға арналған құрал-жабдықтардың қысқаша сипаттамасы
№N
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
1
Фотометр 5000
Суды нақты талдау үшін. Palintest 5000 фотометрінің - жартылай желілі цифрлы стробоскопиялық, колориметриялық құрал-жабдықтарынан тұрады. Palintest фотометрлері Palintest индикаторлы таблеткаларымен және Тubetests кюветті реактивтерімен қосылған. Осыдан, суды кең спекторлы талдауды жүргізу барысында құрал-жабдықты әдістерді қолдануға болады.
Техникалық деректер (Мк 2)

Диапазон длины волны 390-660 нм
Рабочая длина волны  5 встроенных
фильтров 410,
490, 520, 570,
640 нм
Прохождение фильтра   + 20 нм
Дисплей              10 мм предел
чувствитель-
ности
Диапазон             0-100 %
коэффициент
пропускания
Разрешение           1 % прохождения
Энергопотребление    8 х 1.5v
батарей "М"
Автоматическое
отключение
после 6-8
секунд простоя
Размер               прибор
170 х 130 х 53мм
Вес                  прибор 550 г
Кюветы (РТ 515)      10 мл сосуд,
20 мм диаметр,
18 мм длина
пути
Система реактивов (индикаторные таблетки Palintest
и кюветные реактивы Tubetests)
2.
Aluminium 250 tests
Алюминий
3.
Ammonia
Аммиак
4.
Arsenic test strips
100 tests
Тест для определения мышьяка
5.
Boron 50 tests
Бор
6.
Bromine
Бром
7.
Chloride
Хлорид
8.
Chromium VI
Хром
9.
Colour/turbidity
Цвет
10.
Coperr
Медь
11.
Hardness 250 tests
Жесткость
12.
Sulphide 200 tests
Сульфид
13.
Iron MR
Железо MR
14.
Magnesium
Магний
15.
Manganese
Марганец
16.
Nickel 200 tests
Никель
17.
Nitrate 200 tests
Нитрат
18.
pH (Phenol Red)
рН (Фенол красный)
19.
Phenol (Phenoltest) 200 tests
Фенол
20.
Phosphate HR
Фосфат HR
21.
Рotassium
Калий
22.
QAC (Quatest) tablet
count kit 50 tests
Катионные детергенты
23.
Sulphate
Сульфат
24.
Zinc
Цинк
25.
Dissolved Oxygen
(20/vials) 30 tests starter pack
Растворенный кислород/20
26.
Dissolved Oxygen
(20/vials) 30 tests
refill pack
Растворенный кислород/20
27.
Photometer Vial Adaptor for D/O tests
Адаптер кювет
Бюджет:
N
Статья расходов
Сумма, USD
1
Приобретение оборудования
для определения качества
воды компании Palintest
Ltd. - Фотометр 5000 (с
системой реактивов) в
количестве 14 комплектов
Общая
стоимость
29 313,93
долларов США
Ожидаемые результаты: Поставка оборудования восьми БВУ, а также проведение тренинга для БВУ по определению качества воды (г. Астана, сентябрь 2005 г.)
График поставки: Февраль 2005 г. закупка оборудования - Фотометр 5000 с системой реактивов; Июль 2006 г. передача оборудования - Фотометр 5000 с системой реактивов всем БВУ.
ТЕХНИЧЕСКОЕ ЗАДАНИЕ
на приобретение измерительного прибора вертушки ГР-21М
Наименование организации:        ТОО "Су ДКСХ"
Место нахождения:                г. Шымкент
Подразделение:                   Управление Окружающей Средой для
Устойчивого Развития (УО&УР)
Название проекта:                "Национальный План по
интегрированному управлению
Водными Ресурсами и
Водосбережению в Казахстане".
Срок действия:                   С 1 марта по 1 августа 2006 года
Номер проекта:                   00034289
Обоснование
Проект развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) совместно с Глобальным Водным Партнерством (ГВП) разработали проектное предложение, нацеленное на содействие во внедрении методов интегрированного управления водными ресурсами (ИУВР) в Казахстане.
Цель данного подготовительного этапа это дальнейшая разработка проекта через разработку (а) полного проектного документа и (b) детального плана осуществления проекта.
Цель всего проекта - это помощь в разработке национального плана по интегрированному управлению водными ресурсами в Казахстане, усиление возможностей соответствующих партнеров на региональном и национальном уровнях, и поддержка интеграции водных вопросов в рамки соответствующих программ.
Цель

Толқын ұзындығының диапазоны    390-660 нм
Толқынның жұмыс ұзындығы 5 салынған фильтрлер 410, 490, 520, 570, 640 нм
Фильтрдің өтуі  + 20 нм
Дисплей 10 мм сезгіштік шек Диапазон 0-100% өткізу коэффициенті
Рұқсат 1 % өтуі
Энергия тұтыну 8 х 1.5v»"М"» батареясы 6-8 секундтан кейін автоматты өшу
Мөлшері   құрал 170 х 130 х 53 мм Салмағы   құрал 550 г
Кюветтер (РТ 515) 10 мл ыдыс, 20 мм диаметр, 18 мм жол ұзындығы
Реактивтер жүйесі (Palintest индикаторлы таблеткалары және Tubetests кюветті реактивтері)
2.
Aluminium 250 test
Алюминий
3.
Ammonia
Аммиак
4.
Arsenic test strips 100 test
Мышьякты анықтауға арналған тест
5.
Воron 50 tests
Бор
6.
Вromine
Бром
7
Сhloride
Хлорид
8.
Сhromium VI
Хром
9.
Соlour/turbidity
Түсі
10.
Сорреr
Мыс
11.
Наrdness 250 tests
Қаттылық
12.
Sulphide 200 tests
Сульфид
13.
Iron МR
Темір МК
14.
Маgnesium
Магний
15.
Маnganesе
Марганец
16.
Nickel 200 tests
Никель
17.
Nitrate 200 tests
Нитрат
18.
рН (Рhenol Red)
рН (қызыл фенол )
19.
Рhenol (Рhenoltest) 200 test
Фенол
20.
Рhosphate НR
НR Фосфаты
21.
Роtassium
Калий
22.
QАС (Quatest) tablet соunt кіt 50 tests
Катионды детергенттер
23
Sulphate
Сульфат
24.
Zinc
Мырыш
25.
Dissolved Oxygen (20/vials) 30 tests starter раск
Еріген оттегі/20
26.
Dissolved Охygen (20/vials) 30 tests refill раск
Еріген оттегі/20
27.
Рhotometer Vial Adaptor for D/О tests
Кювет адаптері
Бюджет:
№N
Шығыстар бабы
Сомасы, USD
1
Раlintest Ltd. (Англия) компаниясының су сапасын анықтауға арналған фотометр 5000 (реактивтер жүйесімен) құрал-жабдықтарын 14 толық жинағын алу
Жалпы құны
29 313,93
АҚШ доллары
Күтілетін нәтиже: Сегіз БСБ құрал-жабдықтарын жеткізу, сондай-ақ БСБ үшін су сапасын анықтау бойынша тренинг өткізу (Астана қаласы, 2005 жылғы қыркүйек)
Жеткізу кестесі: 2005 жылғы ақпан Фотометр 5000 құрал-жабдықтарын реактивтер жүйесімен сатып алу; 2006 жылғы шілде Фотометр 5000 құрал-жабдықтарын реактивтер жүйесімен барлық БСБ жеткізу.
ГР-21М айналмалы өлшеу құралын сатып алуға
ТЕХНИКАЛЫҚ ТАПСЫРМА
Ұйымның атауы:              "Су ДКСХ" ЖШС
Орналасқан жерi:           Шымкент қаласы
Бөлiмше:                    Тұрақты Даму үшiн қоршаған орта Басқармасы
Жобаның атауы:             "Қазақстандағы суды үнемдеу және су ресурстарын
бiрiгiп басқару жөнiндегi ұлттық жоспар"
Қолданылу мерзiмi:         2006 жылғы 1 наурыз - 1 тамыз
Жоба номерi:              0034289
Негiздеме
Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасының (БҰҰДБ) Жобасы Ғаламдық Су Серiктестiгiмен (ҒСС) бiрлесе отырып, Қазақстандағы су ресурстарын бiрiгiп басқару тәсiлдерiн енгiзуге бағытталған жобалық ұсыныс жасады.
Бұл дайындық кезеңiнiң мақсаты толық жобалық құжатты (а) және (в) жобаны iске асырудың егжей-тегжейлi жоспарын әзiрлеу арқылы жобаны одан әрi әзiрлеу.
Бүкiл жобаның мақсаты - бұл Қазақстан су ресурстарын бiрiгiп басқару жөнiндегi ұлттық жоспарды әзiрлеуге көмек, өңiрлiк және ұлттық деңгейлерде тиiстi серiктестердiң мүмкiндiктерiн күшейту және тиiстi бағдарламалар шеңберiнде су мәселелерiне бiрiгiп қолдау жасау.
Мақсаты

1. Приобретение измерительного прибора вертушки ГР-21М для Арало-Сырдарьинского БВУ, Ишимского БВУ, Нура-Сарысуского БВУ, Урало- Каспийского БВУ, Балхаш-Алакольского БВУ, Тобол-Тургайского БВУ, Шу- Таласского БВУ.
2. Основные требования к приобретаемым измерительным вертушкам ГР-21М:
а) полнота комплектности;
б) тарированная;
в) пригодная для измерения осредненного по времени значения скорости течения воды.
Бюджет:
N
Статья расходов
Сумма, KZ Т
1
Приобретение измерительных
приборов вертушек ГР-21М в
количестве 10 комплектов,
стоимость одного комплекта
108 000 тенге
1 080 000
Тенге
Итого
1 080 000
Тенге
Ожидаемые результаты: Поставка Арало-Сырдарьинскому БВУ - 2 комплекта, Ишимскому БВУ - 1 комплект, Нура-Сарысускому БВУ - 1 комплект, Урало-Каспийскому БВУ - 2 комплекта, Балхаш-Алакольскому БВУ - 2 комплекта, Тобол-Тургайскому БВУ - 1 комплект, Шу-Таласскому БВУ - 1 комплект, измерительных приборов вертушек ГР-21М в количестве 10 комплектов.
Субординация: Поставка всем БВУ 10 комплектов измерительных приборов вертушек ГР - 21М, будет вестись под контролем менеджера проекта и специалиста проекта по созданию Бассейновых Советов.
График поставки: Май 2006 г. - 5 комплектов; Июнь 2006 г. - 5 комплектов; Июль - передача измерительных приборов вертушек ГР-21М всем БВУ на тренинге.
Оплата гонорара: Согласно бюджета, предоплата 50 %, второй транш 30 % и окончательный расчет при представлении 10 комплектов измерительных приборов вертушек ГР-21М.

1. Арал-Сырдарья БСБ, Есiл БСБ, Нұра-Сарысу БСБ, Орал-Каспий БСБ, Балқаш-Алакөл БСБ, Тобыл-Торғай БСБ, Шу-Талас БСБ үшiн ГP-21M айналмалы өлшеу құралын алу.
2. ГP-21M өлшеу құралына қойылатын негiзгi талаптар:
а) жинақтың толықтылығы;
б) тарирленгендiгi;
в) су ағыны жылдамдығының уақыт бойынша орташа өлшеу үшiн жарамдығы
Бюджет
Шығыстар бабы
Сома, КZ Т
1
ГР-21М айналмалы өлшеу құралдарын 10 жинағын сатып алу, бір жинақтың құны 108 000 теңге
1 080 000 теңге
Күтiлетiн нәтижелер: Арал-Сырдарья БСБ - 2 жинақ, Есiл БСБ - 1 жинақ, Нұра-Сарысу БСБ - 1 жинақ, Орал-Каспий БСБ - 2 жинақ, Балқаш - Алакөл БСБ - 2 жинақ, Тобыл-Торғай БСБ - 1 жинақ, Шу-Талас БСБ - 1 жинақ, ГР-21М өлшеу құралдары 10 жинақ жеткiзу.
Субординация: Барлық БСБ ГP-21M айналмалы өлшеу құралдарының 10 жинағын жеткiзу, бұл жоба менеджерiнiң және Бассейндiк Кеңес құру бойынша жоба маманының бақылауымен жүргiзiледi.
Жеткiзу кестесi: 2006 жылғы мамыр - 5 жинақ; 2006 жылғы маусым - 5 жинақ; шiлде - барлық БСБ-ларға ГР-21М айналмалы өлшеу құралдарын тренинг кезiнде беру.
Қаламақыны төлеу: Бюджетке сәйкес, 50% алдын-ала төлем жүргiзу, екiншi транш 30% және ГР-21М айналмалы өлшеу құралының 10 жинағын ұсыну кезiнде түпкiлiктi есеп жүргiзу.