О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Концепции перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию на 2006-2024 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2006 года N 981
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О Концепции перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию на 2006-2024 годы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О Концепции перехода Республики Казахстан
к устойчивому развитию на 2006-2024 годы
В целях реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года  ПОСТАНОВЛЯЮ :
1. Одобрить прилагаемую Концепцию перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию на 2006-2024 годы (далее - Концепция).
2. Правительству Республики Казахстан в трехмесячный срок разработать и утвердить план мероприятий на 2007-2009 годы по реализации Концепции.
3. Государственным органам Республики Казахстан в своей деятельности руководствоваться положениями Концепции.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Одобрена
Указом Президента
Республики Казахстан
от __ _____ 2006 года
N
Концепция
Перехода Республики Казахстан
к устойчивому развитию на
2006-2024 годы
Содержание
Введение
1.  Предпосылки и принципы перехода к устойчивому развитию
2.  Цель и задачи Концепции
3.  Концептуальные направления национальной повестки дня на
XXI век
3.1.  Стабильное политическое развитие
3.2.  Устойчивое развитие общества
3.3.  Устойчивый экономический прогресс
3.4.  Обеспечение экологической устойчивости
4.  Трансрегиональный экосистемный подход к формированию
локальных повесток дня на XXI век
5.  Миссия государства и институциональное обеспечение
6.  Понятия, используемые в Концепции
Введение
Республика Казахстан, являясь полноправным участником мирового сообщества, приняла на себя обязательства по выполнению задач, поставленных в "Повестке дня на XXI век" (Рио-де-Жанейро, 1992 г.) и декларациях Саммита Тысячелетия (Нью-Йорк, 2000 г.) и Всемирного Саммита по устойчивому развитию (Йоханнесбург, 2002 г.).
Республикой Казахстан принят ряд мер в направлении достижения устойчивого развития.
На глобальном уровне, с 1998 года Казахстан является членом и активным участником Комиссии по устойчивому развитию ООН, процессов "Окружающая среда для Европы" и "Окружающая среда и устойчивое развитие для Азии". С 2003 года Казахстан является также участником региональной евразийской сети Всемирного совета предпринимателей для устойчивого развития.
На региональном уровне Казахстан участвует в реализации Регионального плана действий по охране окружающей среды и подготовке Рамочной Конвенции по окружающей среде для устойчивого развития стран Центральной Азии, активно поддерживает процесс подготовки Центрально-Азиатской стратегии устойчивого развития (Субрегиональной Повестки-21).

"Қазақстан Республикасының 2006 - 2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 12 қазандағы N 981 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
"Қазақстан Республикасының 2006 - 2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентiнің
ЖАРЛЫҒЫ        Қазақстан Республикасының 2006 - 2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасы туралы
Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясын iске асыру мақсатында  ҚАУЛЫ ЕТЕМIН :
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының 2006 - 2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасы (бұдан әрi - Тұжырымдама) мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi үш ай мерзiмде Тұжырымдаманы iске асыру жөнiндегi 2007 - 2009 жылдарға арналған iс-шаралар жоспарын әзiрлесiн және бекiтсiн.
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары өз қызметiнде Тұжырымдаманың ережелерiн басшылыққа алсын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2006 жылғы "__"_______
N_____ Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының
2006 - 2024 жылдарға арналған
орнықты дамуға көшу
тұжырымдамасы
Астан, 2006
МАЗМҰНЫ
Кiрiспе
1. Орнықты дамуға көшудiң алғышарттары мен қағидаттары
2. Тұжырымдаманың мақсаты мен мiндеттерi
3. XXI ғасырға арналған ұлттық күн тәртiбiнiң тұжырымдамалық бағыттары
3.1. Тұрақты саяси даму
3.2. Қоғамның орнықты дамуы
3.3. Орнықты экономикалық прогресс
3.4. Экологиялық орнықтылықты қамтамасыз ету
4. XXI ғасырға арналған жергiлiктi күн тәртiптерiн қалыптастыруға трансөңiрлiк экожүйелiк көзқарас
5. Мемлекеттiң миссиясы және институционалдық қамтамасыз ету
6. Тұжырымдамада пайдаланылатын ұғымдар
Кiрiспе
Қазақстан Республикасы әлемдiк қоғамдастықтың толыққанды қатысушысы ретiнде "ХХI ғасырға арналған күн тәртiбiнде" (Рио-де-Жанейро, 1992 жыл) және Мыңжылдық Саммиттiң (Нью-Йорк, 2000 жыл) және Орнықты Даму жөнiндегi Әлемдiк Самиттiң (2002 жыл, Йоханнесбург) декларацияларында қойылған мiндеттердi орындау жөнiндегi мiндеттемелердi өзiне қабылдады.
Қазақстан Республикасы орнықты дамуға қол жеткiзу бағытында бiрқатар шаралар қолданды.
Жаhандық деңгейде 1998 жылдан бастап Қазақстан БҰҰ-ның Орнықты даму жөнiндегі комиссиясының, "Еуропа үшiн қоршаған орта" және "Азия үшiн қоршаған орта мен орнықты даму" үдерiстерiнiң мүшесi және белсендi қатысушысы болып табылады. 2003 жылдан бастап Қазақстан орнықты дамуға арналған Дүниежүзiлiк кәсiпкерлер кеңесiнiң өңiрлiк еуразиялық желiсiнiң қатысушысы болып табылады.
Өңiрлiк деңгейде Қазақстан қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-қимылдың өңiрлiк жоспарын iске асыруға және Орталық Азия елдерiнiң орнықты дамуына арналған қоршаған орта жөнiндегi Негiздемелiк конвенциясын дайындауға қатысады, Орталық Азия орнықты даму стратегиясын (Субөңiрлiк күн тәртiбi-21) дайындау үдерiсiн белсендi қолдайды.

На национальном уровне приняты Стратегия развития Казахстана до 2030 года, Стратегический план развития Республики Казахстан до 2010 года, Стратегия индустриально-инновационного развития до 2015 года, Концепция экологической безопасности Республики Казахстан до 2015 года, создан Совет по устойчивому развитию Республики Казахстан, АО "Фонд устойчивого развития "Қазына"", Евразийский банк развития.
Устойчивое развитие - это идеология Стратегии "Казахстан - 2030". В соответствии со Стратегией, будущее Казахстана связано с единством, сбалансированностью всех аспектов развития общества. Казахстан рассматривается как страна, добивающаяся устойчивого экономического роста, благополучия, здоровья и благоприятной окружающей среды для всех своих граждан. "Казахстан 2030 года должен стать чистой и зеленой страной, со свежим воздухом и прозрачной водой. Промышленные отходы и радиация больше не будут проникать в наши дома и сады. Наши дети и дети наших детей будут жить полноценной жизнью в здоровых условиях", - говорится в Стратегии "Казахстан - 2030".
Закономерно, что в Стратегии вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира, объявленной в Послании Президента страны народу Казахстана 1 марта 2006 года, поставлены новые задачи в области устойчивого развития. Это - необходимость устойчивого экономического роста, устойчивая энергетическая политика, переход к экологическим стандартам устойчивого развития общества, создание устойчивых бизнес-структур, устойчивая политика занятости, устойчивое развитие столицы Казахстана - города Астаны.
В настоящее время переход к устойчивому развитию становится для нашей страны объективной необходимостью и может стать основой национальной идеи, воплощением многовековой мечты казахского народа о процветании родного края, сохранении его природы, культуры, здоровья и благополучия каждого казахстанца.
Огромные ресурсы казахстанских недр, разнообразие природных условий, уникальные качества казахстанского народа с его стойкостью, одаренностью и толерантностью, открывают перед Республикой Казахстан возможность не только присоединиться к числу лидирующих мировых держав, но и стать первым примером "государства будущего", экологически-ориентированной страны, обеспечивающей сохранение и приумножение природного капитала в глобальном историческом масштабе.
Предлагаемая Концепция перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию определяет видение, цели и приоритеты государственной политики Республики Казахстан в области обеспечения устойчивого развития страны и позволит утвердить роль Казахстана на мировой арене как одного из лидеров устойчивого развития человеческой цивилизации, то есть обеспечить сбалансированное развитие политических, экономических, экологических и социальных аспектов, обеспечивая тем самым, высокое качество и передовые социальные стандарты жизни всех слоев населения страны.
Настоящая Концепция основывается на принятых в Республике Казахстан стратегических и концептуальных документах, не дублируя их, и вместе с тем, обеспечивая интегрирующий характер внедрения принципов устойчивого развития во все сферы общественной жизни.

Ұлттық деңгейде Қазақстанның 2030 жылға дейiн Даму стратегиясы, Қазақстан Республикасын дамытудың 2010 жылға дейiнгi стратегиялық жоспары, Индустриялық-инновациялық дамудың 2015 жылға дейiнгi стратегиясы, Қазақстан Республикасының экологиялық қауiпсiздiгiнiң 2015 жылға дейiнгi тұжырымдамасы қабылданды, Қазақстан Республикасының орнықты даму жөнiндегi кеңесi, "Қазына" орнықты даму қоры" АҚ, Еуразиялық даму банкi құрылды.
Орнықты даму "Қазақстан - 2030" стратегиясының идеологиясы. Стратегияға сәйкес Қазақстанның болашағы қоғам дамуының барлық аспектiлерiнiң бiрлiгiмен, теңгерiмдiлiгiмен байланысты. Қазақстан орнықты экономикалық өсуге, өзiнің барлық азаматтары үшiн әл-ауқатқа, денсаулыққа және қолайлы қоршаған ортаға қол жеткiзiп келе жатқан ел ретiнде қаралады. "Қазақстан - 2030" Стратегиясында: "2030 жылғы Қазақстан таза ауасы мен мөлдiр суы бар таза және жасыл ел болуға тиiс. Өнеркәсiптiк қалдықтар мен радиация ендi бiздiң үйлерiмiз бен бақтарымызға кiре алмайды. Бiздiң балаларымыз бен балаларымыздың балалары салауатты жағдайда толыққанды өмiр сүредi." деп жазылған.
Президенттiң 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауында жарияланған Қазақстанның әлемдегi бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елдiң қатарына кiру стратегиясында орнықты даму саласында жаңа мiндеттер қойылғаны заңды құбылыс. Бұл - орнықты экономикалық өсу қажеттiлiгi, орнықты энергетикалық саясат, қоғамның орнықты дамуының экологиялық стандарттарына көшу, орнықты бизнес-құрылымдар құру, орнықты жұмыспен қамту саясаты, Қазақстанның елордасы - Астана қаласының орнықты дамуы.
Қазiргi таңда орнықты дамуға көшу бiздiң елiмiз үшiн объективтiк қажеттiлiкке айналуда және ұлттық идеяның негiзi болуы мүмкiн, қазақ халқының туған жерiнiң өркендеуi, оның табиғатын, мәдениетiн, әрбiр қазақстандықтың денсаулығы мен әл-ауқатын қорғау туралы ғасырлар бойғы арманының iске асуы мүмкiн.
Қазақстанның жер қойнауының зор ресурстары, табиғи жағдайлардың алуан түрлiлiгi, Қазақстан халқының қайратты, дарынды және төзiмдi бiрегей қасиеттерi Қазақстан Республикасының алдында тек қана жетекшi әлемдiк державалардың қатарына қосылуға емес, сондай-ақ "болашақтың мемлекетi", табиғи капиталдың жаhандық тарихи көлемде сақталуы мен көбеюiн қамтамасыз ететiн экологиялық бағдарланған елдiң үлгiсi болуға мүмкiндiк бередi.
Ұсынылып отырған Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшу тұжырымдамасы оның орнықты дамуын қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк саясатының мақсаттары мен басымдықтарын айқындайды және Қазақстанның әлемдiк аренадағы адами өркениеттiң орнықты дамуының көшбасшыларының бiрi ретiндегi рөлiн бекiтуге, яғни, ел халқының барлық жiктерi өмiрiнiң жоғары сапасы мен озық әлеуметтiк стандарттарын қамтамасыз ете отырып, саяси, экономикалық, экологиялық және әлеуметтiк аспектiлердiң теңгерiмдi дамуын қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Осы Тұжырымдамада Қазақстан Республикасында қабылданған стратегиялық және тұжырымдамалық құжаттарды қайталай, сонымен бiрге тұрақты даму қағидаттарын қоғамдық өмiрдiң барлық салаларына енгiзудiң ықпалдастырушы сипатын қамтамасыз ете отырып, сол құжаттамаға негiзделедi.

Реализация настоящей Концепции, соответствующей целям, принципам и приоритетам Стратегии "Казахстан - 2030", рассчитана на период с 2006 по 2024 годы.
1. Предпосылки и принципы
перехода к устойчивому развитию
Устойчивое развитие страны - это совокупность условий, факторов, инструментов, обеспечивающих постоянное, от поколения к поколению, возрастание общественного богатства, природного капитала, культурного наследия и уровня жизни общества.
Страны мира в XXI веке, как и в предыдущие исторические периоды, находятся в постоянном взаимодействии, сотрудничестве и конкуренции друг с другом. По отношению к природе Земли, страны выступают в качестве элементов глобальной экологической системы. К настоящему историческому этапу, в связи с ростом численности человечества, возрастания его роли как мощнейшей геологической и космической силы, усиливаются как процессы глобализации, так и соревнования между странами мира за сферы влияния и ресурсы. Конкурентоспособность страны определяется ее способностью развиваться сбалансированно, избегая как внутренних, так и внешних конфликтов, обеспечивая при этом высокий международный авторитет, региональные лидирующие позиции, сохраняя культурную самобытность и постоянно повышая благосостояние граждан.
Устойчивое развитие, таким образом, неразрывно связано с конкурентоспособностью страны.
Основными составляющими устойчивого развития являются политическая, социальная, культурная, экономическая и экологическая устойчивость. При этом одной из главных задач, стоящих перед мировым сообществом в XXI столетии, является защита природы как универсальной ценности, обеспечивающей существование человечества в историческом контексте. С ростом технических возможностей человека, возрастает антропогенное давление, увеличиваются риски деградации природных систем, которая не только может оказаться необратимой, но и приведет общество к границам экологического кризиса.
Экология является универсальной доктриной, рассматривающей различные аспекты жизни общества через призму системного подхода, через понимание долгосрочных последствий принятия тех или иных решений. Фактически, экология есть учение об устойчивом развитии.
За счет международной конкуренции, судьба государств мира в XXI веке будет развиваться по одному из следующих сценариев: группа наиболее конкурентоспособных стран обеспечит свое устойчивое развитие на длительный период, неуклонно наращивая экономические возможности, природный потенциал и качество жизни населения; группа стран со средним уровнем конкурентоспособности будут развиваться за счет использования невозобновляемых природных ресурсов, конкурируя между собой и стремясь при этом к попаданию в группу лидеров устойчивого развития; группа стран с низким уровнем конкурентоспособности будет колебаться вокруг уровня стагнации, используя международную помощь для разрешения внутренних проблем и сохранения минимальных стандартов жизни населения.
При этом будет существовать и определенное расслоение среди группы лидеров, членов 50-ти наиболее конкурентоспособных и развитых государств. Лучшим среди них удастся решить важнейшую задачу по созданию справедливого общества, действующего в интересах каждого гражданина, и не только сохранять качество окружающей среды, но и стремиться к более полной гармонии с природой.
Судьба Республики Казахстан и ее позиция на мировой арене при этом имеют значительные особенности.
Республика Казахстан играет особую роль в обеспечении экологической стабильности Евразийского континента. Являясь политическим, культурным и экономическим мостом между Европой и Азией, Казахстан выполняет аналогичную связующую функцию для ландшафтных и экологических систем на континенте. Размеры территории Казахстана, разнообразие климатических условий, особенности водного баланса региона влекут за собой существенную зависимость ситуации на всей территории Евразии от экологической стабильности в Казахстане.
Политическая ситуация в Казахстане демонстрирует всему миру уникальный пример стабильности, межконфессионального согласия, укрепления демократии и общественных институтов в интересах всех общественных слоев. Безусловно, устойчивое политическое развитие Казахстана является необходимым условием устойчивого развития крупнейших центров мировой геополитики: России, Китая, Европы, США, исламского мира. Казахстан является для этих сил уникальным "центром равновесия". Политика Республики Казахстан не просто является многовекторной - она обеспечивает становление Казахстана как источника сбалансированных инициатив.
Казахстан концентрирует в себе квинтэссенцию наиболее сильных направлений современного развития: это светское социально-ориентированное государство, с евразийскими традициями "великой степи", с богатыми природными ресурсами, демократической политической системой, основанной на идеях толерантности, стабильности и открытости.
В этом качестве, Республика Казахстан не имеет себе равных с точки зрения возможного обретения ею статуса и функции государства - гаранта всемирного устойчивого развития.
При этом Казахстан сталкивается в своем развитии со значительными барьерами (угрозами), которые должны быть предотвращены в рамках реализации настоящей Концепции.
Среди отрицательных факторов необходимо назвать, в первую очередь, огромные территориальные ресурсы при относительно низкой плотности населения, при том, что среди соседних стран региона имеется значительный переизбыток трудовых ресурсов и дефицит территории.
Экономика страны в определенной степени зависит от сырьевого сектора, обрабатывающая промышленность только набирает темпы в своем развитии, доля применения высоких технологии низкая.
Имеет место существенный энергетический дисбаланс, когда страна экспортирует энергетические ресурсы непропорционально по сравнению с их внутренним использованием, при относительно низком показателе эффективности использования ресурсов (ЭИР). Очень велики потери полезной ценности в процессе функционирования экономики, выражающиеся в деградации природной среды, добыче невозобновляемых природных ресурсов, несбалансированности добывающих и перерабатывающих отраслей (рисунок 1).
В современном мире качество жизни людей определяется тремя основными составляющими: продолжительностью жизни, уровнем благосостояния и состоянием окружающей среды:
Качество жизни =
Продолжительность жизни х Благосостояние х Состояние
окружающей среды
В Республике Казахстан состояние здоровья населения, продолжительность и качество жизни людей существенно отстают от лучших современных образцов. Несмотря на высокий уровень грамотности населения, достаточный доступ к образовательным и информационным ресурсам, не всегда высоки позиции среднего и высшего образования, фундаментальной и прикладной науки. Имеет место существенный разрыв в экономическом и социальном положении регионов Казахстана. Правовое, экологическое, экономическое сознание масс требует своего становления, на основе глубоких исторических традиций, идеалах патриотизма, свободы, ответственности, уважения собственности и частной жизни.
Преодоление этих барьеров в Республике Казахстан должно быть осуществлено в исторически-короткие сроки, поскольку лидеры мирового сообщества продолжают развиваться высокими темпами, и Казахстану для достижения лидирующих позиций необходимо обеспечить ускорение темпов социально-экономического прогресса.
Для оценки и мониторинга устойчивого развития Республики Казахстан на предстоящий период должны быть использованы такие индикаторы устойчивого развития, как уровень жизни, качество среды, продолжительность жизни населения (входящие в итоговый показатель качества жизни). К числу основополагающих параметров устойчивого развития также относятся численность населения, суммарное потребление природных ресурсов страны, совокупный произведенный продукт, коэффициент экологической устойчивости (таблица 1).

"Қазақстан - 2030" стратегиясының мақсаттарына, қағидаттары мен басымдықтарына сәйкес келетiн осы Тұжырымдаманы iске асыру 2006 - 2024 жылдар кезеңiне арналған.
1. Орнықты дамуға көшудiң алғышарттары
мен қағидаттары
Елдiң орнықты дамуы - қоғамдық байлықтың, табиғи капиталдың, мәдени мұраның және қоғам өмiрi деңгейiне тұрақты, ұрпақтан ұрпаққа өсуiн қамтамасыз ететiн шарттардың, факторлардың, құралдардың жиынтығы.
XXI ғасырда әлем елдерi, алдыңғы тарихи кезеңдер сияқты тұрақты өзара iс-қимылда, ынтымақтастықта және бiр-бiрiмен бәсекелестiкте болады. Жер табиғатына қатысты, елдер жаhандық экологиялық жүйенiң элементi ретiнде танылды. Осы тарихи кезеңге, адамзат санының өсуiне байланысты оның қуатты геологиялық және ғарыштық күш ретiнде оның рөлiнiң артуына байланысты, жаhандану үдерiстерiнiң күшеюiмен қатар, әлем елдерi арасында ықпал ету аясы мен ресурстар үшiн жарыстар да күшейiп келедi. Елдiң бәсекеге қабiлеттiлiгi iшкi және сыртқы жанжалдардан аулақ бола отырып, бұл ретте жоғары халықаралық беделдi, өңiрлiк көшбасшылық ұстанымды қамтамасыз ете отырып, мәдени ерекшелiгiн сақтай отырып және азаматтарының әл-ауқатын тұрақты арттыра отырып, оның теңгерiмдi дамуға қабiлеттiлiгiмен анықталады.
Осылайша, орнықты даму елдiң бәсекеге қабiлеттiлiгiмен тығыз байланысты.
Орнықты дамудың негiзгi құрамдас бөлiктерi - саяси, әлеуметтiк, мәдени, экономикалық және экологиялық орнықтылық болып табылады. Бұл ретте, XXI ғасырда әлемдiк қоғамдастықтың алдында тұрған басты мiндеттердiң бiрi тарихи контексте адамзаттың тiршiлiк етуiн қамтамасыз ететiн әмбебап құндылық ретiнде табиғатты қорғау болып табылады. Адамның техникалық мүмкiндiктерiнiң артуымен антропогендiк қысым да өсiп келедi, ол қайтарымсыз болып қана қоймай, сонымен бiрге қоғамды экологиялық дағдарыс шекараларына да әкеледi.
Экология - қоғам өмiрiнiң әр түрлi аспектiлерiн жүйелi көзқарас призмасы арқылы белгiлi бiр шешiмдердi қабылдаудың ұзақ мерзiмдi салдарларын түсiну арқылы қарастыратын әмбебап доктрина. Iс жүзiнде, экология дегенiмiз орнықты даму туралы iлiм.
Халықаралық бәсекелестiк есебiнен XXI ғасырда әлем мемлекеттерiнiң тағдыры мынадай сценарийлердiң бiрi бойынша дамиды: бәсекеге барынша қабiлеттi елдер тобы халықтың экономикалық мүмкiндiктерiн, табиғи әлеуетiн және өмiр сүру сапасын бұлтартпай өсiре отырып, өзiнiң орнықты дамуын ұзақ мерзiмге қамтамасыз етедi; бәсекеге қабiлеттiлiгi орташа елдер тобы бiр-бiрiмен бәсекелесе және орнықты даму көшбасшыларының тобына түсуге ұмтыла отырып, қалпына келтiрiлмейтiн табиғи ресурстарды пайдалану есебiнен дамитын болады; бәсекеге қабiлеттiлiгi төмен елдер тобы iшкi проблемаларын шешу және халық өмiрiнiң ең аз стандарттарын сақтау үшiн халықаралық көмектi пайдалана отырып, стагнация деңгейiнiң төңiрегiнде ауытқып тұратын болады.
Бұл ретте, көшбасшылар топтары, бәсекеге барынша қабiлеттi және дамыған 50 мемлекеттiң мүшелерi арасында белгiлi бiр жiктелу де болады. Олардың арасындағы үздiктерi әрбiр азаматтың мүддесiне әрекет ететiн және тек қана қоршаған ортаны қорғау емес, табиғатпен неғұрлым толық үйлесiмдiкке ұмтылатын әдiл қоғам орнату жөнiндегi маңызды мiндеттердi шеше алады.
Қазақстан Республикасының тағдыры және оның әлемдiк аренадағы ұстанымы елеулi ерекшелiктерге ие.
Қазақстан Республикасы Еуразия құрлығының экологиялық тұрақтылығын қамтамасыз етуде ерекше рөл атқарады. Еуропа мен Азия арасында саяси, мәдени және экономикалық көпiр бола отырып, Қазақстан құрлықта ландшафттар мен экологиялық жүйелер үшiн ұқсас байланыстырушы функция атқарады. Қазақстан аумағының көлемi, климат жағдайларының әртүрлiлiгi, өңiрдiң су теңгерiмiнiң ерекшелiктерi Еуразияның барлық аумағындағы жағдайдың Қазақстанның экологиялық тұрақтылығына айтарлықтай тәуелдiлiгiне алып келедi.
Қазақстандағы саяси ахуал бүкiл әлемге тұрақтылықтың, конфессияаралық келiсiмнiң, барлық қоғамдық жiктердiң мүддесiнде демократияны және қоғамдық институттарды нығайтудың бiрегей үлгiсiн танытып отыр. Қазақстанның орнықты саяси дамуы әлемдiк геосаясаттың iрi орталықтарының: Ресейдiң, Қытайдың, Еуропаның, АҚШ-тың, ислам әлемiнiң орнықты дамуының мiндеттi шарты болып табылатыны сөзсiз. Қазақстан бұл күштер үшiн бiрегей "тепе-теңдiк орталығы" болып табылады. Қазақстан Республикасының саясаты көп векторлы ғана емес - ол Қазақстанның теңгерiмделген бастамалардың көзi ретiнде қалыптасуын қамтамасыз етедi.
Қазақстан қазiргi заманғы дамудың неғұрлым күштi бағыттарының квинтэссенциясын өзiне шоғырландырады: бұл "ұлы даланың" еуразиялық дәстүрi, бай табиғи ресурстары, төзiмдiлiк, тұрақтылық және ашықтық идеяларына негiзделген зайырлы әлеуметтiк бағдардағы мемлекет.
Осы тұрғыда Қазақстан Республикасына оның дүниежүзiлiк орнықты дамудың кепiлгер мемлекетінiң мәртебесi және функциясын ықтимал алу көзқарасынан алғанда өзiне теңдесi жоқ.
Бұл ретте Қазақстан өз дамуында осы Тұжырымдаманы iске асыру шеңберiнде болдырылмауы тиiс едәуiр кедергiлерге (қауiп-қатерге) кезiгедi.
Келеңсiз факторлардың iшiнен бiрiншi кезекте, халықтың төмен тығыздығы кезiнде зор аумақтық ресурстардың болуын айту қажет, бұл ретте өңiрлiк көршi елдер арасында еңбек ресурстарының едәуiр көптiгi және аумақ тапшылығы орын алуда.
Ел экономикасы белгiлi бiр дәрежеде шикiзат секторына тәуелдi, өңдеушi өнеркәсiп өз дамуында ендi ғана қарқын алып келедi, жоғары технологияларды қолдану үлесi төмен.
Ел энергетикалық ресурстарды iшкi пайдаланумен салыстырғанда ресурстарды пайдалану тиiмдiлігiнiң (РПТ) көрсеткiшi салыстырмалы төмен болған кезде оларды теңбе-тең экспорттамағанда айтарлықтай энергетикалық теңгерiмсiздiк орын алды. Табиғи ортаның құлдырауынан, қалпына келтiрiлмейтiн табиғи ресурстарды өндiруден, өндiру және қайта өңдеу салаларындағы теңгерiмсiздiктен көрiнетiн экономиканың жұмыс iстеу үдерiсiнде пайдалы құндылықтардың жоғалуы өте мол (1-сурет).
Қазiргi заманда адам өмiрiнiң сапасы үш негiзгi құрамдас бөлiктермен - айқындалады: өмiрдiң ұзақтығымен, әл-ауқатының деңгейiмен, қоршаған ортаның жай-күйiмен:
Өмiр сапасы = Өмiр ұзақтығы х Әл-ауқаты х Қоршаған ортаның жай-күйі
Қазақстан Республикасында халықтың денсаулық жағдайы, адамдардың өмiрiнiң ұзақтығы мен сапасы қазiргi заманғы озық үлгiлерден едәуiр артта қалып отыр. Халық сауаттылығының жоғары деңгейiне, бiлiм беру және ақпараттық ресурстарға жеткiлiктi қол жетiмдiлiгiне қарамастан, орта және жоғары бiлiмнiң, iргелi және қолданбалы ғылым ұстанымдары әрқашанда биiк емес. Қазақстан өңiрлерiнiң экономикалық және әлеуметтiк жағдайларында айтарлықтай алшақтық орын алған. Терең тарихи дәстүрлер, патриотизм, еркiндiк, жауапкершiлiк, меншiктi және жеке өмiрдi құрметтеу идеалдары негiзінде көпшiлiктiң құқықтық, экологиялық, экономикалық санасы қалыптастыруды қажет етедi.
Әлемдiк қоғамдастықтың көшбасшылары жоғары қарқынмен дамуын жалғастырғандықтан және Қазақстанға көшбасшы ұстанымдарға жету үшiн әлеуметтік-экономикалық прогрестiң қарқынын жеделдетудi қамтамасыз ету қажет болғандықтан, Қазақстан Республикасында осы кедергiлердi жеңу тарихи қысқа мерзiмде өтудi жүзеге асырылуы қажет.
Қазақстан Республикасының алдағы кезеңге арналған орнықты дамуын бағалау және мониторингтеу үшiн, өмiр сүру деңгейi, орта сапасы, халық өмiрiнiң ұзақтығы (өмiр сүру сапасының қорытынды көрсеткiшiне кiретiн) сияқты орнықты даму индикаторларын пайдалану қажет. Орнықты дамудың негiзiн қалаушы параметрлерiнiң қатарына сонымен бiрге халық саны, елдiң табиғи ресурстарын жиынтық тұтыну, жиынтық өндiрiлген өнiм, экологиялық орнықтылық коэффициентi (1-cypeт) жатады.

В настоящее время усредненный показатель эффективности использования ресурсов (ЭИР) всех производств, технологий и процессов по Казахстану равен 31 %, что больше среднемирового уровня (24 %), но меньше в 1,15 раза, чем в наиболее конкурентоспособных странах мира (Япония - 36 %, США - 34 %, Германия - 33 %).
Согласно проведенному анализу данных по 50-ти наиболее конкурентоспособным странам, более 50 % прироста ВВП обеспечивается за счет новых наукоемких производств. Доля малого и среднего бизнеса в ВВП должна находиться на уровне не ниже 40 %, доля в экспорте продукции перерабатывающей индустрии - на уровне 40 % от общего объема, доля в экспорте высокотехнологической продукции - 10-15 %. Доля завозимых продовольственных продуктов не должна превышать 30 %.
В ведущих конкурентоспособных странах соотношение доходов 10 % богатых и 10 % бедных групп населения складывается на уровне не выше, чем 8:1. Уровень безработицы не превышает 8-9 %. Доля от ВВП государственных ассигнований на науку находится на уровне не ниже 2 %, а минимальные затраты на образование - не ниже 8 % ВВП.
По индексу экологической устойчивости Йельского центра по экологическому законодательству и политике (Йельский университет) и Колумбийского центра международной информационной сети наук о земле (Колумбийский университет), основанному на расчете 76 параметров (включая показатели состояния экосистем, экологического стресса, экологических аспектов здоровья населения, социальных иинституциональных возможностей и международной активности государства), Республика Казахстан занимает 70 место с индексом 63,8, тогда как у лидеров - Новой Зеландии, Швеции и Финляндии, этот показатель достигает 87-88 баллов (таблица 2).
По индексу качества жизни Международного университета общества, природы и человека (Дубна, Россия), Казахстан занимает 78 место с коэффициентом 1,05, тогда как лидер рейтинга Норвегия имеет коэффициент 3,83 (таблица 3).
Положение Республики Казахстан среди основных стран мира по средней продолжительности предстоящей здоровой жизни и величине валового внутреннего продукта на душу населения иллюстрируется рисунком 2. Положение Республики Казахстан по соотношению средней продолжительности предстоящей здоровой жизни и индекса экологической стабильности иллюстрируется рисунком 3. Положение Республики Казахстан по индексу экологической стабильности и потреблению энергии на душу населения иллюстрируется рисунком 4. Таким образом, достигнутые успехи и планы по вхождению страны в состав 50 развитых государств мира требуют пересмотра существующего взгляда на развитие Казахстана.
Необходимо предпринять усилия по разработке и внедрению в практику национального норматива качества жизни, который призван установить государственные нормы и нормативы, обеспечивающие реализацию гарантированных  Конституцией  социально-экономических прав граждан, и одновременно служить ориентиром для оптимального расселения жителей страны и устойчивого развития государства.
Национальная политика во всех областях государственной и общественной жизни должна быть направлена на достижение именно этих целей устойчивого развития - неуклонный рост социально-экономического развития и качества жизни в стране.

Қазiргi уақытта Қазақстан бойынша барлық өндiрiстердiң, технологиялар және үдерiстердiң орташаландырылған РТП-ы 31 %-ға тең, бұл орташа әлемдiк деңгейден артық (24 %), бiрақ әлемнiң бәсекеге барынша қабiлеттi елдерiнен 1,15 есе аз (Жапония - 36 %, АҚШ - 34 %, Германия - 33 %).
Бәсекеге барынша қабiлеттi 50 ел бойынша өткiзiлген талдауға сәйкес ЖIӨ өсiмiнiң 50 %-ынан астамы жаңа ғылымды қажетсiнетiн өндiрiстер есебiнен қамтамасыз етiледi. ЖIӨ-дегi шағын және орта бизнестiң үлесi 40 %-дан төмен емес деңгейде, қайта өңдеу индустриясының өнiмінiң экспортындағы үлесi жалпы көлемнiң - 40 %-ы деңгейiнде, жоғары технологиялық өнiмнiң экспортындағы үлесi - 10-15 % болуы тиiс. Әкелiнетiн азық-түлiк өнiмдерiнiң үлесi 30 %-дан аспауға тиiс.
Бәсекеге қабiлеттi жетекшi елдерде халықтың байларының 10 %-ы мен кедейлерiнiң 10%-ы табыстарының арақатынасы 8:1-ден жоғары емес деңгейде қалыптасқан. Жұмыссыздық деңгейi 8-9 %-дан аспайды. ЖIӨ-ден ғылымға бөлiнетiн мемлекеттiк қаражаттың үлесi 2 %-дан төмен емес деңгейде, ал бiлiм беруге арналған ең аз шығындар - ЖIӨ-ның 8 %-ынан төмен емес.
76 параметрдiң есебiне негiзделген (экожүйе жай-күйiнiң, экологиялық күйзелiс, халық денсаулығының экологиялық аспектiлерi, мемлекеттiң әлеуметтік және институционалдық мүмкіндіктері және халықаралық белсендiлiгiнiң көрсеткiштерiн қоса алғанда) Йель экологиялық заңнама және саясат жөнiндегi орталығының (Йель университетi) және Жер туралы ғылымдардың халықаралық ақпараттық желiсiнiң Колумбия орталығының (Колумбия университетi) экологиялық орнықтылық индексi бойынша Қазақстан Республикасы 63,8 индексiмен 70-орында тұр, ал көшбасшыларда - Жаңа Зеландияда, Швеция мен Финляндияда бұл көрсеткiш 87-88 баллға жеткен (қосымшаны қараңыз).
Халықаралық қоғам, табиғат және адам университетiнiң (Дубна, Ресей) өмiр сүру сапасы индексi бойынша рейтинг көшбасшысы Норвегияда 3,83 коэффициент болса, Қазақстан 1,05 коэффициентпен 78-орында (3-кесте).
Алдағы салауатты өмiрдiң орташа ұзақтығы мен халықтың жан басына шаққандағы жиынтық iшкi өнiмнiң көлемi бойынша Қазақстан Республикасының әлемнiң негiзгi елдерiнiң арасындағы жағдайы 2-суретте бейнеленген. Алдағы салауатты өмiрдiң орташа ұзақтығы мен экологиялық тұрақтылық индексiнiң арақатынасы бойынша Қазақстан Республикасының жағдайы 3-суретте бейнеленген. Экологиялық тұрақтылық пен халықтың жан басына шаққандағы энергияны тұтыну индексi бойынша Қазақстан Республикасының жағдайы 4-суретте бейнеленген.
Осылайша, елдiң дамыған 50 мемлекеттiң құрамына кiруi бойынша қол жеткiзген жетiстiктерi мен жоспарлары Қазақстанның дамуына деген қалыптасқан көзқарасты қайта қарауды талап етедi.
Конституцияда кепiлдiк берiлген азаматтардың әлеуметтiк-экономикалық құқықтарын iске асыруды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк нормалар мен нормативтердi орнату үшiн танылған өмiр сүру сапасының ұлттық нормативтерiн әзiрлеу және практикаға енгiзу жөнiндегi күш-жiгердi қабылдау және сонымен бiр уақытта ел халқын оңтайлы орналастыру және мемлекеттi орнықты дамыту үшiн бағдар ретiнде қызмет етуi қажет.
Мемлекеттiк және қоғамдық өмiрдiң барлық салаларындағы ұлттық саясат орнықты дамудың нақты осы мақсаттарына - әлеуметтiк-экономикалық даму мен елдегi өмiр сүру сапасының қарқынды өсуiне бағытталуға тиiс.

Переход к устойчивому развитию для Республики Казахстан будет проходить на поэтапной основе для достижения установочных параметров перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию (таблица 4). К 2009 году должны быть подготовлены условия для претворения принципов устойчивого развития во все сферы общественной и политической деятельности, диверсификации экономики, осуществления технологического прорыва. На этом основании, к 2012 году обеспечивается вхождение Республики Казахстан в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира. К 2018 году Казахстан должен укрепить свое положение среди наиболее развитых стран, существенно сократив потери от нерационального использонания природных ресурсов и обеспечив высокий уровень экологической устойчивости страны. К 2024 году Республика Казахстан приобретет статус "государства устойчивого развития" и способствует дальнейшему прогрессу в устойчивом развитии евразийского континента. Общими принципами перехода к устойчивому развитию в Республике Казахстан являются:
вовлечение всего общества в процесс достижения устойчивого развития;
стабильное политическое развитие для достижения Республикой Казахстан статуса всемирного гаранта устойчивого развития;
межведомственная интеграция, системный подход к управлению государством, повышение эффективности прогнозирования, планирования и регулирования ключевых показателей развития;
экономический прогресс на базе существенного повышения вклада высоких технологий в экономику страны, повышение эффективности использования ресурсов;
обеспечение конкурентоспособности науки и образования;
улучшение состояния здоровья населения, демографических показателей на основе внедрения парадигмы здорового общества;
совершенствование охраны окружающей среды в качестве важнейшей ноосферной функции общества;
территориальное развитие на основе трансрегионального экосистемного подхода.
2. Цель и задачи Концепции
Целью Концепции является достижение баланса экономических, социальных и экологических аспектов развития Республики Казахстан как основы повышения качества жизни и обеспечения конкурентоспособности страны в долгосрочной перспективе.
Для достижения цели необходима реализация следующих задач в области устойчивого развития.
Задача 1. Повышение показателя эффективности использования ресурсов (ЭИР) до 37 % к 2012, 43 % к 2018 и 53 % к 2024 году.
Решение данной задачи соответствует реализации трех приоритетов Стратегии вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира:
первому приоритету: Успешная интеграция Казахстана в мировую экономику - основа качественного прорыва в экономическом развитии страны;
второму приоритету: Дальнейшая модернизация и диверсификация экономики Казахстана как фундамента устойчивого экономического роста;
четвертому приоритету: Развитие современного образования, непрерывное повышение квалификации и переквалификации кадров и дальнейшее процветание культуры народа Казахстана.
Реализация первой задачи будет основываться на:
диверсификации экономики, увеличении доли высокотехнологических и несырьевых отраслей;
усилении роли государства в регулировании основных макроэкономических параметров развития страны;
обеспечении технологического прорыва за счет приоритетного развития науки и образования с расширением разнообразия форм научных и образовательных организаций, повышением авторитета интеллектуальной элиты, государственной поддержкой инноваций, в том числе и в рамках кластерного развития отраслей экономики, кардинального обновления материально-технической базы и улучшения ресурсного обеспечения научно-образовательной сферы, повышения эффективности системы подготовки и переподготовки кадров и на этой основе достижение конкурентных позиций отечественных товаропроизводителей, развитие экспортного потенциала страны;
соблюдении баланса между добычей и экспортом природных ресурсов и иными отраслями;
создании эффективной инфраструктуры, реализации крупных программ дорожного строительства, формировании современных систем связи.
Динамика прогнозных показателей эффективности использования ресурсов (ЭИР), обеспечивающих устойчивое развитие и достижение конкурентоспособности, иллюстрируется рисунком 5.

Қазақстан Республикасы үшiн орнықты дамуға көшу Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшуiнiң белгiленген параметрлерiне қол жеткiзу үшiн кезең-кезеңдiк негiзде өтетiн болады (4-кесте). 2009 жылға қарай қоғамдық және саяси қызметтiң барлық салаларына орнықты даму қағидаттарын енгiзу, экономиканы әртараптандыру технологиялық серпiлiстi жүзеге асыру үшiн жағдай жасалуға тиiс. Осының негiзiнде, 2012 жылға қарай Қазақстан Республикасының әлемдегi бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елдiң қатарына кiруi қамтамасыз етiледi. 2018 жылға қарай Қазақстан табиғи ресурстарды ұтымды пайдаланбаудан болатын шығынды неғұрлым қысқартып және елдiң экологиялық орнықтылығының жоғары деңгейiн қамтамасыз ете отырып, барынша дамыған елдер арасында өз жағдайын нығайтуға тиiс. 2024 жылға қарай Қазақстан Республикасы "орнықты даму мемлекетi" мәртебесiн алады және еуразия құрлығының орнықты дамуындағы одан арғы прогреске ықпал етедi.
Қазақстан Республикасында орнықты дамуға көшудiң жалпы қағидаттары мыналар болып табылады:
орнықты дамуға қол жеткiзу үдерiсiне бүкiл қоғамды тарту;
Қазақстан Республикасының орнықты дамудың әлемдiк кепiлгерi мәртебесiне қол жеткiзуi үшiн тұрақты саяси даму;
ведомствоаралық ықпалдастық, мемлекеттi басқаруға деген жүйелік көзқарас, негiзгi даму көрсеткiштерiн болжау, жоспарлау және реттеу тиiмдiлiгiн арттыру;
ел экономикасына жоғары технологиялардың үлесiн айтарлықтай арттыру базасында экономикалық прогресс, ресурстарды пайдалану тиiмдiлiгiн арттыру;
ғылым және бiлiм берудiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету;
халықтың денсаулық жағдайын, салауатты қоғамның парадигмасын енгiзу негiзiнде демографиялық көрсеткiштердi жақсарту;
маңызды қоғамның ноосалалық функциясы ретiнде қоршаған ортаны қорғауды жетiлдiру;
трансөңiрлiк экожүйелiк көзқарас негiзiнде аумақтық даму.
2. Тұжырымдаманың мақсаты мен мiндеттерi
Тұжырымдаманың мақсаты өмiр сүру сапасын арттыру және елдiң ұзақ мерзiмдi перспективада бәсекеге қабiлеттiлiгiн қамтамасыз етудiң негiзi ретiнде Қазақстан Республикасының экономикалық, әлеуметтiк және экологиялық даму аспектiлерiнiң теңгерiмiне қол жеткiзу болып табылады.
Мақсатқа қол жеткiзу үшiн орнықты даму саласында мынадай мiндеттердi iске асыру қажет.
1-мiндет. Ресурстарды тиiмдi пайдалану (РТП) көрсеткiшiн 2012 жылға қарай 37 %-ға, 2018 жылға қарай 43 %-ға және 2024 жылға қарай 53 %-ға дейiн арттыру
Осы мiндеттi шешу Қазақстанның әлемдегi бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елдiң қатарына кiру стратегиясының үш басымдығын iске асыруға сәйкес келедi:
бiрiншi басымдық: Қазақстанның әлемдiк экономикаға табысты кiрiгуi - елдiң экономикалық дамуындағы сапалы серпiлiстiң негiзі
екiншi басымдық: Қазақстан экономикасын орнықты экономикалық өрлеудiң іргетасы ретiнде одан әрi түрлендiру мен әртараптандыру
төртiншi басымдық: қазiргi заманғы бiлiм берудi дамыту, кадрлардың бiлiктiлiгiн және оларды қайта бiлiктендiруді ұдайы арттыру және Қазақстан халқы мәдениетiнiң одан әрi өркендеуi.
Бiрiншi мiндеттi iске асыру:
экономиканы әртараптандыруға, жоғары технологиялық және шикiзат емес салалардың үлесiн ұлғайтуға мемлекеттiң елдi дамытудың негiзгi макроэкономикалық өлшемдерiн реттеудегi рөлiн күшейтуге;
ғылыми және бiлiм беру ұйымдары нысандарының алуан түрлiлiгiн кеңейтумен, зияткерлiк элитаның беделiн арттырумен, инновацияларды мемлекеттiк қолдаумен, оның iшiнде экономика салаларын кластерлік дамыту, материалдық-техникалық базаны түбегейлi жаңарту және ғылым-бiлiм беру саласын ресурстық қамтамасыз етудi жақсарту, кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесiнің тиiмдiлiгiн арттыру шеңберiнде қолдаумен ғылым мен бiлiм берудi басымдықпен дамыту есебiнен технологиялық серпiлiстi қамтамасыз етуге және осының негiзiнде отандық тауарөндiрушiлердiң бәсекелiк ұстанымға қол жеткiзуiне, елдiң экспорттық әлеуетiн дамытуға;
табиғи ресурстарды өндiру және экспорттау және өзге де салалар арасындағы теңгерiмдi сақтауға;
тиiмдi инфрақұрылымды құруға, iрi жол құрылысы бағдарламаларын iске асыруға, қазiргi заманғы байланыс жүйелерiн қалыптастыруға негiзделетiн болады.
Орнықты дамуды және бәсекеге қабiлеттiлiкке қол жеткiзудi қамтамасыз ететiн ресурстарды пайдалану тиiмдiлiгiнiң (РТП) болжамды көрсеткiштерiнiң серпiнi 5-суретте бейнеленген.

Задача 2. Увеличение средней продолжительности жизни населения до 68 лет к 2012 году, 70 лет к 2018 году, 73 лет к 2024 году, при поддержании показателя рождаемости на уровне не ниже 18-22 родившихся на 1000 населения.
Решение данной задачи соответствует реализации одного приоритета Стратегии вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира:
третьему приоритету: Современная социальная политика, защищающая наиболее "уязвимые" слои населения, и поддерживающая развитие экономики.
Реализация второй задачи устойчивого развития будет основываться на: мерах по снижению дорожного, бытового и производственного травматизма;
обеспечению 100 % населения доступом к питьевой воде, соответствующей оптимальным физиологическим критериям;
повышению уровня социальной безопасности и внедрения, культуры безопасного поведения;
стимулировании здоровых стандартов питания, ликвидации нутрициональных дефицитов (йод, селен и иные ценные микроэлементы);
создании экономических стимулов к укреплению семьи, деторождению, кардинальном улучшении системы родовспоможения, охраны материнства и детства;
борьбе с бедностью, достижению оптимального уровня индекса Джинни.
Динамика прогнозных показателей средней продолжительности предстоящей жизни в Республике Казахстан, обеспечивающих устойчивое развитие и рост качества жизни, иллюстрируется рисунком 6.
Задача 3. Увеличение индекса экологической устойчивости на 10 % к 2012 году, 15 % к 2018 году, 25 % к 2024 году.
Решение данной задачи соответствует реализации двух приоритетов Стратегии вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных  стран мира:
третьему приоритету: Современная социальная политика, защищающая наиболее "уязвимые" слои населения, и поддерживающая развитие экономики;
шестому приоритету: Реализация Стратегии национальной безопасности, адекватной современным угрозам и вызовам.
Реализация третьей задачи будет основываться на:
внедрении экосистемного трансрегионального принципа реализации программ устойчивого развития регионов Казахстана;
установлении целевых критериев устойчивого развития для всех крупных промышленных и энергетических объектов, с определением сроков и механизмов перехода на наилучшие доступные технологии;
внедрении более эффективного экономического механизма охраны окружающей среды, в том числе в целях продвижения стратегии более чистого производства;
развитии объектов альтернативной энергетики;
использовании основных положений и механизмов международных соглашений для привлечения средств на улучшение экологических параметров казахстанской промышленности "зеленые инвестиции";
очистке территории страны от "исторических загрязнений", стимулировании системы менеджмента отходов.
Динамика индекса экологической устойчивости иллюстрируется рисунком 7.
Задача 4. Обеспечение лидерства Республики Казахстан в реализации устойчивой внутренней и внешней политики.
Решение данной задачи соответствует реализации двух приоритетов (Стратегии вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира:
пятому приоритету: Дальнейшее развитие демократии и модернизация политической системы;
седьмому приоритету: Дальнейшая реализация сбалансированного и ответственного внешнеполитического курса, учитывающего интересы Казахстана и динамику регионального и мирового развития.
Реализация четвертой задачи будет основываться на:
консолидации политических сил вокруг идеи устойчивого развития;
поддержке создания в стране общественных движений, выражающих интересы исторически-единого казахстанского народа, в том числе будущих поколений;
объявлении стратегической программы Республики Казахстан по созданию в стране международной зоны устойчивого развития;

2-мiндет. 1000 халыққа кемiнде 18-22 жаңа туғандардан келетiн деңгейде ұстап тұрған кезде халық өмiрiнiң орташа ұзақтығын 2012 жылға қарай 68 жасқа, 2018 жылға қарай 70 жасқа, 2024 жылға қарай 73 жасқа дейiн ұлғайту.
Осы мiндеттi шешу Қазақстанның әлемдегi бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елдiң қатарына кiру стратегиясының бiр басымдығын iске асыруға сәйкес келедi:
үшiншi басымдық: Халықтың неғұрлым "әлжуаз" топтарын қорғайтын және экономиканың дамуына қолдау көрсететiн қазiргi заманғы әлеуметтiк саясат.
Орнықты дамудың екiншi мiндетiн iске асыру:
жол, тұрмыстық және өндiрiстiк жарақаттануды төмендету жөнiндегi шараларға;
оңтайлы физиологиялық өлшемдерге сәйкес келетiн ауыз суға халықтың 100 % қол жеткiзуiн қамтамасыз етуге;
әлеуметтiк қауiпсiздiк деңгейiн арттыруға және қауiпсiз мiнез-құлық мәдениетiн енгiзуге;
салауатты тамақтану стандарттарын ынталандыруға, нутриционалдық тапшылықты жоюға (йод, селен және өзге де бағалы микроэлементтер);
жанұяны нығайтуға, бала тууға экономикалық ынтаны құруға, бала тууға көмектесу, ана мен баланы қорғау жүйесiн түбегейлi жақсартуға;
кедейлiкпен күреске, Джинни индексiнiң оңтайлы деңгейiне қол жеткiзуге негiзделетiн болады.
Орнықты дамуды және өмiр сүру сапасының өсуiн қамтамасыз ететiн, Қазақстан Республикасы халқының болашақтағы өмiрiнiң орташа ұзақтығының болжамды көрсеткiштерiнiң серпіні 6-суретте бейнеленген.
3-мiндет. Экологиялық орнықтылық индексiн 2012 жылға қарай 10 %-ға, 2018 жылға қарай 15 %-ға, 2024 жылға қарай 25 %-ға дейiн ұлғайту.
Осы мiндеттi шешу Қазақстанның әлемдегi бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елдiң қатарына кiру стратегиясының екi басымдығын iске асыруға сәйкес келедi:
үшiншi басымдық: Халықтың неғұрлым "әлжуаз" топтарын қорғайтын және экономиканың дамуына қолдау көрсететiн қазiргi заманғы әлеуметтiк саясат;
алтыншы басымдық: Қазiргi заманғы қауiп-қатерлер мен қыр көрсетулерге бара-бар ұлттық қауiпсiздiк стратегиясын iске асыру
үшiншi мiндеттi iске асыру:
Қазақстан өңiрлерiнiң орнықты даму бағдарламаларын iске асырудың экожүйелiк трансөңiрлiк қағидатын енгiзуге;
үздiк қол жетiмдi технологияға көшу мерзiмi мен тетiгiн айқындай отырып, барлық iрi өнеркәсiптiк және энергетикалық объектiлер үшiн орнықты дамудың мақсатты өлшемдерiн белгiлеуге;
қоршаған ортаны қорғаудың неғұрлым тиiмдi экономикалық тетiгiн енгiзуге, оның iшiнде неғұрлым таза өндiрiстi жылжыту мақсатында балама энергетика объектiлерiн дамытуға;
"жасыл инвестициялар" қазақстандық өнеркәсiптiң экологиялық параметрлерiн жақсартуға қаражат тарту yшiн халықаралық келiсiмдердiң негiзгi ережелерi мен тетiктерiн қолдануға;
ел аумағын "тарихи ластанулардан" тазартуға, қалдықтар менеджментiнiң жүйесiн ынталандыруға негiзделетiн болады.
Экологиялық орнықтылық индексiнiң серпiнi 7-суретте бейнеленедi.
4-мiндет. Орнықты iшкi және сыртқы саясатты iске асыруда Қазақстан Республикасының көшбасшылығын қамтамасыз ету
Осы мiндеттi шешу Қазақстанның әлемдегi бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елдiң қатарына кiру стратегиясының екi басымдығын iске асыруға сәйкес келедi:
бесiншi басымдық: Демократияны одан әрi дамыту және саяси жүйенi жаңғырту;
жетiншi басымдық: Қазақстанның мүдделерiн және өңiрлiк әрi әлемдiк дамудың серпiнiн ескеретiн теңдестiрiлген және жауапты сыртқы саяси бағытты одан әрi iске асыру
төртiншi мiндеттi iске асыру:
орнықты даму идеясының төңiрегiне саяси күштердi шоғырландыруға;
елде тарихи бiртұтас қазақстан халқының, оның iшiнде болашақ ұрпақтың мүдделерiн бiлдiретiн қоғамдық қозғалыстарды құруға қолдау жасауға;
елде халықаралық орнықты даму аймағын құру жөнiндегi Қазақстан Республикасының стратегиялық бағдарламасын жария етуге;

обеспечении вступления Казахстана в ВТО, председательствования в ОБСЕ в 2009 году, проведении Всемирного саммита по устойчивому развитию в Астане в 2012 году;
развитии эффективного и ответственного местного самоуправления.
3. Концептуальные направления
национальной повестки дня на XXI век
3.1. Стабильное политическое развитие
Внутренняя политика . Устойчивое развитие внутриполитической ситуации в Республике Казахстан основывается на углублении процессов демократизации, укреплении политической системы в интересах всего казахстанского народа. При этом, в ходе государственного развития и применения демократических процедур, должны учитываться интересы как нынешнего поколения казахстанцев, так и предыдущих, и будущих поколений как представителей исторически-единого казахстанского народа.
Устойчивое развитие во внутренней политике Республики Казахстан обеспечивается путем:
совершенствования демократических процедур, последовательного расширения роли народовластия как механизма учета мнений большинства и меньшинства в принятии решений на всех уровнях государственной власти;
повышения роли Ассамблеи народов Казахстана в политической жизни страны;
сохранения культурных и политических традиций казахстанского общества, в первую очередь - уважения к старшим, заботы о подрастающем поколении;
формирования культуры политического оппонирования, укрепления конструктивной оппозиции как основы для конкуренции кадров и программ, выражения интересов всех общественных слоев и групп;
укрепления местного самоуправления, при сохранении единства и целостности государства.
Внешняя политика . Республика Казахстан имеет уникальные возможности и политическое положение для обретения особого положения в мире как региона стабильности и устойчивого развития. На примере и в условиях Республики Казахстан может быть отработана модель "государства будущего", где бы реализовывались принципы межконфессионального, межнационального, социального, политического, экономического и культурного равновесия.
Позиционирование Республики Казахстан в таком качестве, и обеспечение ее устойчивого развития за счет сбалансированной внешней политики, должно быть достигнуто путем:
объявления стратегической программы Республики Казахстан по созданию в стране международной зоны устойчивого развития;
формирования по примеру ВТО международной экологической организации (IEO) со штаб-квартирой в Астане;
проведения многовекторной, открытой и непредвзятой устойчивой внешней политики;
обеспечения председательствования Казахстана в ОБСЕ в 2009 году как трибуны для выражения позиции по вопросам устойчивого развития;
проведения в 2012 году саммита по устойчивому развитию в Астане с подписанием Декларации об учреждении международной зоны устойчивого развития в Казахстане.

Қазақстанның ДСҰ-ға кiруiне, 2009 жылы ОБСЕ-ге төрағалық етуiне, 2012 жылы Астанада Орнықты даму жөнiндегi дүниежүзiлiк саммиттi өткiзуге;
тиiмдi және жауапты жергiлiктi өзiн-өзi басқаруды дамытуға негiзделетiн болады.
3. XXI ғасырға арналған ұлттық күн тәртiбiнiң
тұжырымдамалық бағыттары 3.1. Тұрақты саяси даму
Iшкi саясат . Қазақстан Республикасындағы iшкi саяси ахуалдың орнықты дамуы бүкiл Қазақстан халқының мүддесiнде демократияландыру үдерiсiн тереңдетуге, саяси жүйенi нығайтуға негiзделген. Бұл ретте, мемлекеттiк даму және демократиялық рәсiмдердi қолдану барысында қазақстандықтардың қазiргi ұрпағымен қоса, алдыңғы және болашақ ұрпақтың мүдделерi де Қазақстан халқының тарихи бiртұтас өкiлдерi ретiнде ескерiлуге тиiс.
Қазақстан Республикасының iшкi саясатындағы орнықты даму мынадай жолдармен қамтамасыз етiледi:
демократиялық рәсiмдердi жетiлдiру, мемлекеттiк билiктiң барлық деңгейлерiнде шешiмдер қабылдауда көпшiлiк пен азшылық пiкiрiн ескеру тетiгi ретiнде халық билiгiнiң рөлiн дәйектi кеңейту;
Қазақстан халықтары Ассамблеясының елдiң саяси өмiрiндегi рөлiн арттыру;
қазақстандық қоғамның мәдени және саяси дәстүрлерiн, бiрiншi кезекте - үлкенге құрметтi, өскелең ұрпақ туралы қамқорлығын сақтау;
саяси оппоненттеу мәдениетiн қалыптастыру, кадрлар мен бағдарламалардың бәсекелестiгi үшiн негiз ретiнде сындарлы оппозицияны нығайту, барлық қоғамдық жiктер мен топтардың мүдделерiн бiлдiру;
мемлекеттiң бiрлiк және тұтастығын сақтай отырып, жергiлiктi өзiн-өзi басқаруды нығайту.
Сыртқы саясат . Қазақстан Республикасының әлемде тұрақтылық пен орнықты даму өңiрi ретiнде айрықша орын алуы үшiн бiрегей мүмкiндiктерi мен саяси жағдайы бар. Қазақстан Республикасының мысалында және жағдайында конфессияаралық, ұлтаралық, әлеуметтiк, саяси, экономикалық және мәдени тепе-теңдiк қағидаттары iске асырылатын "болашақ мемлекетi" моделi әзiрленуi мүмкiн.
Қазақстан Республикасының осы тұрғыда ұстанымдануына және оның орнықты дамуын теңгерiмдi iшкi саясат есебiнен қамтамасыз етуге мынадай жолдармен қол жеткiзiлуге тиiс:
елде орнықты дамудың халықаралық аймағын құру жөнiндегi Қазақстан Республикасының стратегиялық бағдарламасын жария ету;
ДСҰ мысалында Астанада штаб-пәтерi бар халықаралық экологиялық ұйымды (IЕО) құру;
көп векторлы, ашық және айқын орнықты iшкi саясатты жүргiзу; орнықты даму мәселелерi жөнiндегi ұстанымды бiлдiруге арналған трибуна ретiнде 2009 жылы ОБСЕ-де Қазақстанның төрағалық етуiн қамтамасыз ету;
Қазақстанда халықаралық орнықты даму аймағын құру туралы декларацияға қол қоя отырып, 2012 жылы Астанада орнықты даму жөнiнде саммит өткiзу.

3.2. Устойчивое развитие общества
Улучшение демографической ситуации. Устойчивое развитие казахстанского общества должно базироваться на формировании устойчивой демографической ситуации, характеризующейся повышением средней продолжительности жизни при пропорциональном росте рождаемости и сохранении доли трудоспособного населения в возрастной структуре.
Эти задачи будут достигнуты за счет:
снижения общей смертности населения по причинам бытового, производственного и дорожного травматизма, сердечно-сосудистых и онкологических заболеваний, болезней органов дыхания;
снижения младенческой и материнской смертности путем совершенствования мер по охране репродуктивного здоровья населения;
улучшения качества жизни населения пожилого возраста путем принятия специальных геронтологических программ;
стимулирования рождаемости через адекватную целям демографического роста социальную политику, включая образование и занятость, обеспечение жильем, систему социальных выплат;
реализации мер по предотвращению (снижению темпов роста) распространения ВИЧ/СПИДа;
организации непрерывного мониторинга демографической ситуации, с анализом результатов и подготовкой управленческих решений в разрезе регионов страны.
Оздоровление нации . Казахстанская нация для обеспечения устойчивого развития нуждается в радикальных мерах по оздоровлению. Меры по оздоровлению в целях устойчивого развития включают:
меры по ограничению курения, запрет на продажу табачных изделий в общих торговых залах, антитабачную компанию в средствах массовой информации, стимулирование отказа от курения в "группах влияния" - среди врачей, государственных служащих, работников образования;
меры по ограничению потребления алкоголя, в особенности - крепких напитков, запрет на рекламу спиртных напитков, ужесточение контроля за качеством спиртных напитков, личный пример авторитетных руководителей страны;
меры по борьбе с наркотиками, включая противодействие наркобизнесу, принудительное лечение больных наркоманией, активизацию работы по пропаганде непринятия наркотиков и формированию общественного антинаркотического иммунитета;
меры по улучшению стандартов питания, увеличения потребления натуральных соков на душу населения, пропаганду здорового питания, усиление контроля за качеством продуктов питания на рынке;
меры по повышению двигательной активности, в том числе расширение сети бесплатных спортивных и тренажерных залов, детских спортивных секций, стимулирование подвижности и здорового образа жизни через социальную рекламу;
меры по обеспечению широкого вовлечения молодежи к реализации проекта "Моя Родина - Казахстан", а также при организации активных видов экологического туризма в качестве гидов и экскурсоводов;
меры по обеспечению системного подхода в работе по внедрению принципов здорового образа жизни и формированию у граждан страны восприятия спорта и активных видов экологического туризма как новой идеологии повышения качества жизни казахстанцев.
Развитие здравоохранения . Для обеспечения устойчивого развития казахстанского общества необходимо совершенствование системы здравоохранения, в том числе:
создание в стране Центров высоких медицинских технологий с привлечением ведущих мировых специалистов;
развитие многополярной системы здравоохранения, включая европейскую аллопатическую и гомеопатическую школы, китайскую, индийскую и казахскую народную медицину;
постоянное повышение подушевого финансирования здравоохранения, поддержка добровольного медицинского страхования как одного из важных элементов экономической системы здравоохранения;
активное использование оздоровительных ресурсов природы Казахстана, включая создание сети санаторно-курортных учреждений международного уровня;
коренное улучшение системы охраны здоровья матери и ребенка, родовспоможения, с созданием комфортных условий, применением современных методик медицинской помощи беременным и родильницам.
Борьба с бедностью и предотвращение социального расслоения . В рамках мер по обеспечению устойчивого развития казахстанского общества, необходимо предпринять дальнейшие шаги по ликвидации бедности путем принятия комплекса взаимосвязанных мер, в особенности - в сельской местности. Эти результаты будут достигнуты путем:
вовлечения бизнес-сообщества в регионах страны в решение проблем бедности;
повышения эффективности системы социальной защиты населения, включая упрощение бюрократических процедур при получении социальных пособий, политики занятости.
Формирование гражданского общества . В Республике Казахстан должны приниматься меры по дальнейшему становлению гражданского общества, преимущественно путем:
развития местного самоуправления;
воспитания гражданского сознания населения, через деятельность патриотически-ориентированных политических партий, общественных движений;
возрождения массовых форм пионерского и бойскаутского движений;
расширения доступа населения к информации, развития электронного правительства.
Культура и информация . Устойчивое развитие культуры и информационной политики в казахстанском обществе будет обеспечено путем:
приоритетного создания и поддержки организаций культуры как на республиканском, так и на местном - в особенности, сельском уровне;
принятия мер по сохранению палеонтологических, археологических и архитектурных памятников Казахстана, имеющих всемирное значение;
пропаганды лучших достижений казахстанской культуры на международном уровне;
поддержку общезначимых направлений отечественной культуры, в первую очередь - народной и симфонической музыки, драматического театра, оперы и балета, изобразительного искусства;
повышения патриотической направленности и профессиональной культуры средств массовой информации;
создания казахстанского сегмента сети Интернет, не содержащего явлений, нарушающих принципы общественной свободы информации.

3.2. Қоғамның орнықты дамуы
Демографиялық ахуалды жақсарту . Қазақстандық қоғамды орнықты дамыту бала туудың тепе-тең өсуi мен жастық құрылымдағы еңбекке қабiлеттi халықтың үлесiн сақтау кезiнде өмiрдiң орташа ұзақтығының артуымен сипатталатын орнықты демографиялық ахуалды қалыптастыруға негiзделуге тиiс.
Бұл мiндеттерге:
тұрмыстық, өндiрiстiк және жол жарақаты себептерi, жүрек-қан тамырлары және онкологиялық аурулар, тыныс алу органдарының аурулары бойынша халықтың жалпы өлiм-жiтiмiн төмендету;
халықтың ұрпақты болу денсаулығын қорғау жөнiндегi шараларды жетiлдiру жолымен сәби мен ана өлiмiн төмендету;
арнайы геронтологиялық бағдарламалар қабылдау жолымен қартайған жастағы халықтың өмiр сүру сапасын жақсарту;
бiлiм беру мен еңбекпен қамтуды, тұрғын үймен қамтамасыз етудi, әлеуметтiк төлемдер жүйесiн қоса алғанда, демографиялық өсудiң мақсаттарына барабар әлеуметтiк саясат арқылы бала тууды ынталандыру;
АҚТҚ/ЖҚТБ-ның таралуын болдырмау (өcу қарқынын төмендету) жөнiндегi шараларды iске асыру;
ел өңiрлерi бөлiнiсiнде басқару шешiмдерiнiң нәтижелерiн талдаумен және дайындаумен демографиялық ахуалды үздiксiз мониторингтеудi ұйымдастыру есебiнен қол жеткiзiлетiн болады.
Ұлтты сауықтыру . Орнықты дамуды қамтамасыз ету үшiн қазақстандық ұлт сауықтыру жөнiндегi түбегейлi шараларды қажет етедi. Орнықты даму мақсатында сауықтыру жөнiндегi шаралар мыналарды қамтиды:
темекi шегудi шектеу жөнiндегi шаралар, жалпы сауда залдарында темекi бұйымдарын сатуға тыйым салу, бұқаралық ақпарат құралдарында темекiге қарсы науқандар, "әсер ету топтарында" - дәрiгерлер, мемлекеттiк қызметшiлер, бiлiм беру қызметкерлерi арасында темекi шегуден бас тартуды ынталандыру;
алкогольдi, әсiресе - күштi iшiмдiктердi қолдануды шектеу жөнiндегi шаралар, спирттi iшiмдiктердi жарнамалауға тыйым салу, спирттi iшiмдiктердiң сапасын бақылауды қатаңдату, беделдi ел басшыларының жеке үлгi көрсетуi;
есiрткi бизнесiне қарсы iс-қимылды, нашақорлықпен ауыратын адамдарды мәжбүрлеп емдеудi, есiрткiнi қабылдамауды насихаттау және есiрткiге қарсы қоғамдық иммунитеттi қалыптастыру жөнiндегi қоса алғанда, есiрткiге қарсы күрес жөнiндегi шаралар;
тамақтану стандарттарын жақсарту, халықтың жан басына шаққандағы табиғи шырындарды тұтынуды ұлғайту жөнiндегi шаралар, салауатты тамақтануды насихаттау, нарықтағы тамақ өнiмдерiнiң сапасын бақылауды күшейту;
қозғалыс белсендiлiгiн арттыру жөнiндегi шаралар, оның iшiнде тегiн спорт және тренажерлық залдардың, балалар спорт секцияларының желiсiн кеңейту, әлеуметтiк жарнама арқылы қозғалысты және салауатты өмiр салтын ынталандыру;
"Менiң Отаным - Қазақстан" жобасын iске асыруға, гидтер және экскурсия жүргiзушi ретiнде экологиялық туризмнiң белсендi тyрлерiн ұйымдастыру кезiнде жастарды кеңiнен тартуды қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар;
салауатты өмiр салтының қағидаттарын енгiзу және спорт пен экологиялық туризмнiң белсендi түрлерiн қазақстандықтардың өмiр сүру сапасын арттырудың жаңа идеологиясы ретiнде ел азаматтарының қабылдауын қалыптастыру жөнiндегi жұмысқа жүйелi көзқарасты қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар.
Денсаулық сақтауды дамыту . Қазақстандық қоғамды орнықты дамытуды қамтамасыз ету үшiн денсаулық сақтау жүйесiн жетiлдiру қажет, оның iшiнде:
елде үздiк әлемдiк мамандарды тарту арқылы жоғары медициналық технологиялар орталығын құру;
еуропалық аллопатиялық және гомеопатиялық мектептердi, қытай, үндi және қазақ халық медицинасын қоса алғанда, көп полярлы денсаулық сақтау жүйесiн дамыту;
денсаулық сақтауды жан басына шағып қаржыландыруды тұрақты арттыру, денсаулық сақтаудың экономикалық жүйесiнiң маңызды элементтерiнiң бiрi ретiнде ерiктi медициналық сақтандыруды қолдау;
халықаралық деңгейдегi санаториялық-курорттық мекемелер желiсiн құруды қоса алғанда, Қазақстан табиғатының сауықтыру ресурстарын белсендi пайдалану;
ыңғайлы жағдайлар жасап, жүктi әйелдер мен босанушыларға қазiргi заманғы медициналық көмек әдiстемелерiн қолдана отырып, ана мен бала денсаулығын қорғау, бала тууда көмек көрсету жүйесiн түбегейлi жақсарту.
Кедейлiкпен күрес және әлеуметтiк жiктелудi болдырмау . Қазақстандық қоғамды орнықты дамытуды қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар шеңберiнде, өзара байланысты шаралар кешенiн қабылдау жолымен кедейшiлiктi, әсiресе ауылдық жерлерде жою жөнiндегi бұдан арғы қадамдарды қолдану қажет. Бұл нәтижелерге мынадай жолдармен жетуге болады:
кедейлiк проблемасын шешуге ел өңiрлерiндегi бизнес-қоғамдастықтарды тарту;
әлеуметтiк жәрдемақыны алу кезiндегi бюрократтық рәсiмдердi оңайлатуды қоса алғанда, халықты әлеуметтiк қорғау жүйесiнiң, еңбекпен қамту саясатының тиiмдiлiгiн арттыру.
Азаматтық қоғамды қалыптастыру . Қазақстан Республикасында одан әрi азаматтық қоғам орнату жөнiндегi шаралар мынадай жолдармен басымдықпен қабылдануға тиiс:
жергiлiктi өзiн-өзi басқаруды дамыту;
патриоттыққа бағдарланған саяси партиялардың, қоғамдық қозғалыстардың қызметi арқылы халықтың азаматтық санасын тәрбиелеу;
бұқаралық пионерлiк және бойскауттық қозғалыстарды жаңарту;
халықтың ақпаратқа қол жеткiзуiн кеңейту, электрондық үкiметтi дамыту.
Мәдениет және ақпарат . Қазақстандық қоғамда мәдениеттi және ақпараттық саясатты орнықты дамыту мынадай жолдармен қамтамасыз етiлетiн болады:
республикалық және жергiлiктi, әсiресе ауылдық деңгейде мәдениет ұйымдарын басымдықпен құру және қолдау.
Қазақстанның әлемдiк мағынасы бар палеонтологиялық, археологиялық және сәулет ескерткiштерiн сақтау жөнiндегi шұғыл шараларды қабылдау;
халықаралық деңгейде қазақстандық мәдениеттiң озық жетiстiктерiн насихаттау;
отандық мәдениеттiң жалпы маңызы бар бағыттарын, бiрiншi кезекте - халықтық және симфониялық музыка, драма театры, опера және балет, бейнелеу өнерiн қолдау;
бұқаралық ақпарат құралдарының патриоттық бағыты мен кәсiптiк мәдениетiн арттыру;
ақпараттың қоғамдық еркiндiк қағидаттарын бұзатын құбылыстары жоқ Интернет желiсiнiң қазақстандық сегментiн құру.

3.3. Устойчивый экономический прогресс
Диверсификация, повышение показателя эффективности использования ресурсов, преодоление энергетического дисбаланса.  Несмотря на то, что экономика Республики Казахстан находится в стадии своего успешного ускоренного развития, основным фактором ее неустойчивости на текущем уровне является энергетический дисбаланс и низкий показатель эффективности использования ресурсов (ЭИР).
Преодоление данных факторов нестабильности для обеспечения устойчивого экономического развития Казахстана будет осуществлено путем:
структурной перестройки экономики, с постепенным снижением доли сырьевого сектора;
развития "технологий прорыва", опережающих зарубежные аналоги,на основе стимулирования науки и инноваций;
внедрения современных сельскохозяйственных технологий;
учета потерь национального богатства от нерационального природопользования путем ведения объединенных экономических и экологических национальных счетов;
внедрения современных научно-обоснованных подходов к природопользованию, включая экологичные методы использования земельных, водных, лесных, минеральных и других ресурсов;
повышения энергоэффективности отечественной экономики путем реализации специальных государственных программ, единой политики в области преодоления энергетических потерь;
технологического перевооружения экономики страны, стимулирования использования современных технологий и запрета на ввоз устаревших технологий и оборудования;
сокращения в структуре национальной экономики доли предприятий, эксплуатирующих природные ресурсы, развития наукоемких природосберегающих высокотехнологичных производств;
установления параметров обязательного использования извлеченных полезных ископаемых и добытых биологических ресурсов по отношению к их доле, экспортируемой без переработки, и объема отходов;
восстановления и использование ценных материалов, накопленных на полигонах размещения отходов;
внедрения систем обустройства сельскохозяйственных земель и ведении сельского хозяйства, адаптированных к природным ландшафтам, развитие экологически чистых сельскохозяйственных технологий, сохранение и восстановление естественного плодородия почв на землях сельско-хозяйственного назначения;
предотвращения и пресечения всех видов нелегального использования природных ресурсов, борьба с браконьерством и незаконным оборотом объектами и продукцией биологических ресурсов;
стимулирования внедрения ресурсосберегающих и безотходных технологий во всех сферах хозяйственной деятельности;
поддержки экологически эффективного производства энергии, включая использование возобновляемых источников и вторичного сырья;
запрета на нерациональное использование ресурсов, в том числе - на сжигание энергоресурсов на факелах;
снижения потерь энергии и сырья при транспортировке, в том числе за счет экологически обоснованной децентрализации производства энергии, оптимизации системы энергоснабжения мелких потребителей;
модернизации и развития экологически безопасных видов транспорта, транспортных коммуникаций и топлива, в том числе неуглеродного;
перехода к экологически безопасному общественному транспорту - основному виду передвижения в крупных городах;
развития экологически безопасных технологий реконструкции жилищно-коммунального комплекса и строительства нового жилья;
поддержки производства товаров, рассчитанных на максимально длительное использование.
Внедрение устойчивых технологий . Создание технического потенциала для обеспечения устойчивого развития республики напрямую связано с внедрением устойчивых - экологически чистых и экономически эффективных технологий в промышленности, сельском хозяйстве, энергетике, водоснабжении, управлении городским хозяйством и транспорте.
Такие технологии являются комплексными системами, сочетающими рентабельные и безопасные для окружающей среды производственные схемы, необходимые коммуникативные и информационные средства, а также новые механизмы управления и отчетности (экологический маркетинг и менеджмент, страхование, учет природоохранной деятельности, система рационального природопользования и др.).
Перспективной задачей развития индустрии Казахстана является реконструкция типов промышленных технологий в стратегически ориентированных направлениях - комплексности, малоотходности и максимальной замкнутости производственных систем с акцентом на устранение причин экологических нарушений. Устойчивая технологическая модель в отличие от обычной производственной схемы отличается: серийным производством, высокой скоростью, экономической эффективностью, централизованным контролем и стандартизацией, ориентированностью на человеческий фактор, гуманным отношением к окружающей среде, необходимостью повторной утилизации отходов и легкостью эксплуатации.
Для достижения задач устойчивого развития в производственной сфере необходимо:
создание системы национального энергетического планирования, базирующейся на использовании возобновляемых источников энергии и стратегий по чистой энергии, которые связывают доступные энергетические ресурсы и разработку технологических программ с национальной безопасностью и сценариями устойчивого развития.
внедрение новых моделей управления технологиями, в рамках которых экологическая реструктуризация и экологическая модернизация производства являются важными мерами превентивного характера.
разработка инструментария для принятия решений и формирования новой инфраструктуры с целью внедрения устойчивых технологий в практику хозяйственной деятельности: систему долгосрочного планирования, механизмы финансового регулирования, меры общественной поддержки, развитые инновационные структуры, условия для модернизации и трансформации инфраструктуры.
Образование и наука . Система образования и науки в Республике Казахстан будет соответствовать целям и принципам устойчивого развития. Совершенствование образования и науки в целях устойчивого развития должно осуществляться через:
создание в стране ряда элитных учебных заведений международного уровня и студенческих городков (кампусов);
обеспечение всеобщего среднего образования с профессиональной специализацией;
реформирование отечественной науки, с ориентацией как на собственные, так и зарубежные традиции, с поддержкой не только научных направлений, дающих немедленную отдачу, но и научного сообщества в целом, являющегося важнейшим элементом устойчивого развития общества;
стимулирование внедрения отечественных научных достижений в практику;
создание технологических институтов и обеспечения их финансировании для выполнения исследований и изысканий в области перспективных технологических разработок, с тем, чтобы целевые производственные схемы основывались на технологиях, адаптированных к местным условиям, технологиях реабилитации окружающей среды, а также технологиях, опирающихся на традиционные знания;
осуществление модернизации образования на научно-методическом уровне, создания принципиально - новых структур, связанных одновременно с учебным, научным и производственным процессами;
усовершенствования системы научного и технологического образования для повышения качества деятельности инженеров;
введения технологической подготовки в средней школе с целью развития у учащихся новых способностей и умений: проектировать, принимать решения и выполнять творческую работу, поддерживать высокий уровень инновации;
обеспечения модернизации национальной системы многоуровневого образования на основе приоритетов Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2010 года для повышения качества подготовки  человеческих ресурсов и удовлетворения потребностей личности и общества;
подготовки конкурентоспособной личности, готовой к активному участию в социальной, экономической и политической жизни страны;
обеспечения равного доступа к полноценному образованию разным категориям обучающихся, создания условий для обучения старшеклассников в соответствии с их индивидуальными способностями и намерениями относительно продолжения образования, самореализации и обретения своего места на рынке труда;
создания широких возможностей социализации учащихся, эффективной подготовки выпускников школ к освоению программ профессионального образования;
повышения качества и реальной конкурентоспособности национальной системы образования в международном образовательном пространстве;
совершенствования системы государственного управления научно-технологическим развитием;
принятия Государственной программы развития науки, предусматривающей создание ряда научных лабораторий открытого типа и вузовских лабораторий инженерного профиля по приоритетным научным направлениям;
совершенствования механизмов финансирования НИОКР, информационного обеспечения развития науки и др.;
технического перевооружения инфраструктуры образования и науки путем оснащения современными приборами, новым оборудованием, оргтехникой;
совершенствования нормативной правовой базы в области охраны интеллектуальной собственности, использования патентов, установления правовых отношений с иностранными и отечественными инвесторами, частными предприятиями при использовании результатов научных исследований;
проведения постоянного мониторинга кадрового потенциала республики с определением прогнозной потребности в специалистах высшей научной квалификации как на республиканском, так и на региональном уровнях;
разработки механизма целевого заказа на подготовку специалистов высшей научной квалификации по отдельным отраслям экономики, где заказчиками будут выступать организации реального сектора экономики.

3.3. Орнықты экономикалық прогресс
Әртараптандыру, ресурстарды пайдалану тиiмдiлiгiнiң көрсеткiшiн арттыру, энергетикалық теңгерiмсiздiктi жеңу , Қазақстан Республикасының экономикасы өзiнiң жедел табысты даму сатысында тұрғанына қарамастан, ағымдағы деңгейде оның тұрақсыздығының басты факторы энергетикалық теңгерiмсiздiк және ресурстарды пайдалану тиiмдiлiгi (РПТ) көрсеткiшiнiң төмендiгi болып табылады.
Қазақстанның экономикалық орнықты дамуын қамтамасыз ету үшiн осы тұрақсыздық факторларын мынадай жолмен жүзеге асырылады:
шикiзат секторының үлесiн бiртiндеп төмендете отырып, экономиканы құрылымдық қайта құру;
ғылым және-инновацияны ынталандыру негiзiнде шетелдiк аналогтардан - асып түсетiн "технологиялық серпiлiстi" дамыту;
қазiргi заманғы ауыл шаруашылығы технологияларын енгiзу;
бiрiктiрiлген ұлттық экономикалық және экологиялық есептердi жүргiзу жолымен табиғатты ұтымсыз пайдаланудан болатын ұлттық байлық шығындарын есепке алу;
жер, су, орман, минералдық және өзге де ресурстарды пайдаланудың экологиялық әдiстерiн қоса алғанда, табиғат пайдалануға деген қазiргi заманғы ғылыми негізделген көзқарасты енгiзу;
энергетикалық шығынды жеңу саласындағы арнайы мемлекеттiк бағдарламаларды, бiрыңғай саясатты iске асыру жолымен отандық экономиканың энергиялық тиiмдiлiгiн арттыру;
ел экономикасын технологиялық қайта қаруландыру, қазiргi заманғы технологияларды пайдалануды ынталандыру және ескiрген технологиялар мен жабдықтарды әкелуге тыйым салу;
ұлттық экономика құрылымындағы табиғи ресурстарды пайдаланатын өнеркәсiп үлесiн қысқарту ғылымды қажетсiнетiн, табиғатты сақтайтын жоғары технологиялық өндiрiстердi дамыту;
алынған пайдалы қазбаларды және өндiрiлген биологиялық ресурстарды мiндеттi пайдаланудың олардың қайта өңдеусiз экспортталатын үлесiне қатысты параметрлерiн және қалдықтар көлемiн айқындау;
қалдықтарды орналастыру полигондарда жинақталған бағалы материалдарды қалпына келтiру және пайдалану;
ауыл шаруашылығы жерлерiн жайластыру және табиғи ландшафтарға бейiмделген ауыл шаруашылығын жүргiзу жүйелерiн енгiзу, экологиялық таза ауыл шаруашылығы технологияларын дамыту, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердегi табиғи топырақ құнарлығын сақтау және қалпына келтiру;
табиғи ресурстарды заңсыз пайдаланудың барлық түрлерiн болдырмау және жолын кесу, қаскерлiкпен және биологиялық ресурстар объектiлерi мен өнiмдерiнiң заңсыз айналымына қарсы күрес;
шаруашылық қызметтiң барлық салаларына pecуpc үнемдейтiн және қалдықсыз технологияларды енгiзудi ынталандыру;
қалпына келтiрiлетiн көздердi және қайталама шикiзатты пайдалануды қоса алғанда, экологиялық тиiмдi энергия өндiрудi қолдау;
ресурстарды оңтайлы қолданбауға, оның iшiнде энергия ресурстарын факелдерде жағуға тыйым салу;
тасымалдау кезiнде, оның iшiнде энергия өндiрудi экологиялық негiзделген орталықсыздандыру есебiнен энергия мен шикiзаттың ысырабын төмендету, ұсақ тұтынушыларды энергиямен қамсыздандыру жүйесiн оңтайландыру;
экологиялық қауiпсiз көлiк, көлiктiк коммуникация мен отын түрлерiн, оның iшiнде көмiртектi емес түрлерi жаңғырту және дамыту;
iрi қалаларда негiзгi жол жүру түрiне - экологиялық қауiпсiз қоғамдық көлiкке көшу;
тұрмыстық-коммуналдық кешенiн қайта жаңартудың және жаңа тұрғын үйлердi салудың экологиялық қауiпсiз технологияларын дамыту;
ең ұзақ мерзiмдi пайдалануға есептелген тауар өндiрiсiн қолдау.
Орнықты технологияларды енгiзу . Республиканың орнықты дамуын қамтамсыз ету үшiн техникалық әлеует құру өнеркәсiпте, ауыл шаруашылығында, энергетикада, сумен жабдықтауда, қала шаруашылығын басқаруда және көлiкте орнықты - экологиялық таза және экономикалық жағынан тиiмдi технологияларды енгiзумен тiкелей байланысты.
Мұндай технологиялар қоршаған орта үшiн рентабельдi және қауiпсiз өндiрiстiк схемаларды, қажеттi коммуникативтiк және ақпараттық құралдарды, сондай-ақ басқару мен есеп берудiң жаңа тетiгiн (экологиялық маркетинг және менеджмент, сақтандыру, табиғат қорғау қызметiн есепке алу, ұтымды табиғат пайдалану жүйесi және басқалар) үйлестiретiн кешендi жүйелер болып табылады.
Қазақстан индустриясын дамытудың перспиктивалық мiндетi стратегиялық бағдарланған бағыттарда - кешендiлiкте, экологиялық бұзушылық себептерiн жоюға акцент жасай отырып, өндiрiстiк жүйенiң аз қалдықтылығында және ең үлкен тұйықтықта өндiрiстiк технология түрлерiн қалпына келтiру болып табылады. Орнықты технологиялық модель қалыпты өндiрiстiк схемадан: сериялық өндiрiсiмен, жоғары жылдамдығымен, экономикалық тиiмдiлiгiмен, орталықтандырылған бақылаумен және стандарттаумен, адами факторға бағдарлануымен, қоршаған ортаға iзгiлiк қарым-қатынасымен, қалдықтарды қайталама кәдеге жаратумен және пайдалану жеңiлдiгiмен ерекшеленедi.
Өндiрiстiк салада орнықты даму мiндеттерiне қол жеткiзу үшiн:
қол жетiмдi энергетикалық ресурстар мен технологиялық бағдарламаларды ұлттық қауiпсiздiкпен және орнықты даму сценарийлерiмен байланыстыратын қалпына келтiрiлетiн энергия көздерiн және таза энергия жөнiндегi стратегияларды пайдалануға негiзделген ұлттық энергетикалық жоспарлау жүйесiн құру;
олардың шеңберiнде өндiрiстi қайта құрылымдау және экологиялық түрлендiру ескертпелiк сипаттағы маңызды шаралар болып табылатын технологияларды басқарудың жаңа модельдерiн енгiзу;
шаруашылық қызмет практикасына орнықты технологияларды: ұзақ мерзiмдi жоспарлау жүйесiн, қаржылық реттеу тетiктерiн, қоғамдық қолдау шараларын, дамыған инновациялық құрылымдарды, инфрақұрылымды түрлендiру және трансформациялау үшiн жағдайды енгiзу мақсатында шешiмдер қабылдау және жаңа инфрақұрылымды қалыптастыру үшiн құралдар әзiрлеу қажет.
Бiлiм және ғылым . Қазақстан Республикасындағы бiлiм беру және ғылым жүйесi орнықты даму мақсаттары мен қағидаттарына сәйкес болады. Орнықты даму мақсатында бiлiм беру мен ғылымды жетiлдiру мыналар арқылы жүзеге асырылуға тиiс:
елiмiзде халықаралық деңгейдегi элиталы оқу мекемелерiн және студенттiк қалашықтар (кампустар) құру;
кәсiптiк мамандандырылған жалпыға ортақ орта бiлiмдi қамтамасыз ету;
қоғамның орнықты дамуының маңызды элементi болып табылатын, бiрден нәтиже беретiн тек қана ғылыми бағыттарды ғана емес, тұтастай-ғылыми қоғамдастықты да қолдай отырып, өзiнiң және шетелдiк дәстүрлерге де бағдарланған отандық ғылымды реформалау;
отандық ғылыми жетiстiктердi практикаға енгiзудi ынталандыру;
мақсатты өндiрiстiк схемалар жергiлiктi жағдайларға бейiмделген технологияларға, қоршаған ортаны оңалту технологияларына, сондай-ақ дәстүрлi бiлiмдерге сүйенетiн технологияларға негiзделуi үшiн перспективалы технологиялық әзiрлемелер саласында зерттеулер мен iздестiрулердi орындау үшiн технологиялық институттар құру және оларды қаржылық қамтамасыз ету;
ғылыми-әдiстемелiк деңгейде бiлiмдi түрлендiрудi жүзеге асыру, оқу, ғылым және өндiрiс үдерiстерiмен бiр мезгiлде байланысты қағидаттық жаңа құрылымдар құру;
инженерлер қызметiнiң сапасын арттыру үшiн ғылыми және технологиялық бiлiм жүйесiн жетiлдiру;
оқушылардың жобалау, шешiмдер қабылдау және шығармашылық жұмысты орындау инновацияның жоғары деңгейiн қолдау сияқты жаңа қабiлеттерi мен дағдыларын дамыту мақсатында орта мектепте технологиялық даярлықты енгiзу;
адами ресурстарды дайындау сапасын арттыру және тұлға мен қоғамның қажеттiлiктерiн қанағаттандыру үшiн Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейiнгi стратегиялық даму жоспарының басымдықтары негiзiнде көп деңгейлi бiлiм берудiң ұлттық жүйесiн түрлендiрудi қамтамасыз ету;
елдiң әлеуметтiк, экономикалық және саяси өмiрiне белсендi қатысуға дайын бәсекеге қабiлеттi тұлғаны дайындау;
әр түрлi санатты оқушылардың толыққанды бiлiм алуға тең қол жеткiзуiн қамтамасыз ету, жоғары сынып оқушыларын олардың жеке қабiлеттерi мен бiлiм алуды жалғастыруға қатысты ниеттерiне, еңбек нарығында өзiн-өзi iске асыруына және өз орнын табуына сәйкес оқыту үшiн жағдай жасау;
оқушыларды әлеуметтендiрудiң, мектеп түлектерiн кәсiптiк бiлiм беру бағдарламаларын меңгеруге тиiмдi дайындаудың кең мүмкiндiктерiн жасау;
халықаралық бiлiм беру кеңiстiгiндегi ұлттық бiлiм беру жүйесiнiң сапасы мен нақты бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру;
ғылыми-технологиялық дамуды мемлекеттiк басқару жүйесiн жетiлдiру;
басым ғылыми бағыттар бойынша бiрқатар ашық түрдегi ғылыми зертханалар мен инженерлiк бейiндегi жоғары оқу орындары зертханаларын құруды көздейтiн, Мемлекеттiк ғылымды дамыту бағдарламасын қабылдау;
ҒЗТКЖ қаржыландыру және ғылымды дамытуды ақпараттық қамтамасыз ету тетiктерiн жетiлдiру;
қазiргi заманғы аспаптармен, жаңа жабдықтармен, ұйымдастыру техникасымен жарақтандыру жолымен бiлiм беру және ғылым инфрақұрылымын техникалық қайта қаруландыру;
зияткерлiк меншiктi қорғау саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру, патенттердi пайдалану, шетелдiк және отандық инвесторлармен, жеке кәсiпорындармен ғылыми зерттеулер нәтижелерiн пайдалану кезiнде құқықтық қатынастар орнату;
республикалық және де өңiрлiк деңгейде жоғары ғылыми бiлiктi мамандарға болжамды қажеттiлiгiн айқындай отырып, республиканың кадрлық әлеуетiне тұрақты мониторинг жүргiзу;
экономиканың нақты секторының ұйымдары тапсырыс берушi болып табылатын экономиканың жекелеген салалары бойынша жоғары ғылыми бiлiктi мамандарды дайындауға мақсатты тапсырыс тетiгiн әзiрлеу.

внедрение международных стандартов в экологической сфере, в том числе - стимулирование использования стандартов ISO 14001:2004 на предприятиях и в органах государственного управления;
включение Казахстана в процесс международных усилий по сохранению климата и сокращению выбросов парниковых газов;
расширение перечня международных конвенций, ратифицированных Республикой Казахстан;
содействие участию Казахстана в международных трансграничных проектах, создание условий для привлечения международного финансирования проектов по охране окружающей среды.
4. Трансрегиональный экосистемный подход
к формированию локальных повесток дня на XXI век
В Республике Казахстан будет реализована инновационная политика по осуществлению устойчивого территориального развития в соответствии с экосистемным принципом.
Экосистемный принцип является наиболее адекватным подходом к обеспечению устойчивого развития на территориальном уровне. Устойчивое развитие на территориальном уровне в Республике Казахстан не может быть осуществлено только в рамках субъектов административно-территориального деления, поскольку природа, ее ресурсы и экосистемы в условиях Казахстана имеют выраженный трансрегиональный характер.
В связи с этим предполагается разработка Локальных повесток дня на XXI век для следующих восьми зон устойчивого экосистемного развития по бассейновому принципу: Арало-Сырдарьинская, Балхаш-Алакольская, Ертисская, Есильская, Жайык-Каспийская, Нура-Сарысуйская, Тобол-Торгайская, Шу-Таласская.
Формирование программ устойчивого территориального развития в соответствии с экосистемным принципом, на трансрегиональной основе, позволит:
обеспечить эффективное природопользование и сохранение природных ресурсов, основываясь на едином подходе к управлению территориями, относящимися к целостным экологическим системам;
преодолеть неэффективность существующей системы менеджмента природными ресурсами, ведомственную разобщенность и дублирование функций;
укрепить территориальную целостность Республики Казахстан и снизить расслоение в социально-экономическом положении регионов;
создать условия для развития экосистемного подхода в международных отношениях, углубления сотрудничества со странами-соседями в рамках совместной деятельности по сохранению транснациональных экологических систем.
При этом бассейновый принцип формирования повесток дня на XXI век и создания зон устойчивого развития не заменяет иных форм территориальной организации, таких, как административное деление страны, создание социально-предпринимательских корпораций, экономических кластеров. Вместе с тем, в рамках зон устойчивого развития будут активнее осуществляться интеграционные процессы на основе интересов охраны окружающей среды.
Фактически, на примере Республики Казахстан может быть отработан принципиально новый подход к территориальному устойчивому развитию на экосистемном уровне.

экологиялық салада халықаралық стандарттарды енгiзу, соның iшiнде - кәсiпорындарда және мемлекеттiк басқару органдарында ISO 14001:2004 стандарттарын пайдалануды ынталандыру;
климатты сақтау және парник газдарының шығарындыларын қысқарту жөнiндегi халықаралық күш-жiгер жасау үдерiсiне Қазақстанның қосылуы;
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық конвенцияларды кеңейту;
Қазақстанның халықаралық трансшекаралық жобаларға қатысуына жәрдемдесу, қоршаған ортаны қорғау саласындағы жобаларды халықаралық қаржыландыруды тарту үшiн жағдайлар жасау.
4. XXI ғасырға арналған жергiлiктi күн тәртiбiн қалыптастыруға деген трансөңiрлiк және экожүйелiк көзқарас
Қазақстан Республикасында экожүйелiк қағидаттарға сәйкес орнықты аумақтық дамуды жүзеге асыру жөнiндегi инновациялық саясат iске асырылатын болады.
Қазақстан Республикасында аумақтық деңгейде орнықты даму әкiмшiлiк-аумақтық бөлу субъектiлерi шеңберiнде ғана жүзеге асырылуы мүмкiн емес, өйткенi Қазақстан жағдайында табиғат, оның ресурстары және экожүйелерi айқын трансөңiрлiк сипатта болып табылады.
Осыған байланысты бассейндiк қағидат бойынша орнықты экожүйелiк дамудың мынадай: Арал-Сырдария, Балқаш-Алакөл, Ертіс, Есiл, Жайық-Каспий, Нұра-Сарысу, Тобыл-Торғай, Шу-Талас сегiз аймағы үшiн XXI ғасырға арналған Жергiлiктi күн тәртiбiн әзiрлеу ұйғарылып отыр.
Трансөңiрлiк негiзде, экожүйелiк қағидаттарға сәйкес орнықты аумақтық даму бағдарламаларын қалыптастыру мыналарға:
тұтастай экологиялық жүйелерге жататын аумақтарды басқаруға деген бiртұтас көзқарасқа негiзделе отырып, табиғатты тиiмдi пайдалануды және табиғат ресурстарын сақтауды қамтамасыз етуге;
қазiргi табиғи ресурстардың менеджментi жүйесiнiң тиiмсiздiгiн, ведомстволық бөлiнулер мен функциялардың қайталануын жеңуге;
Қазақстан Республикасының аумақтық тұтастығын нығайтуға және өңiрлердiң әлеуметтiк-экономикалық жағдайда жiктелуiн төмендетуге;
халықаралық қарым-қатынастарда экожүйелiк көзқарасты дамыту үшiн жағдайлар жасауға, трансұлттық экологиялық жүйенi сақтау жөнiндегi бiрлескен қызмет шеңберiнде көршiлес елдермен ынтымақтастықты тереңдетуге мүмкiндiк бередi.
Бұл ретте XXI ғасырға арналған күн тәртiбiн қалыптастырудың және орнықты даму аймақтарын құрудың бассейiндiк қағидаты елдiң әкiмшiлiк бөлiнуi, әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорацияларды құру, экономикалық кластерлердi жасау сияқты аумақтық ұйымдардың өзге де нысандарын алмастырмайды. Сонымен қатар орнықты даму аймақтары шеңберiнде қоршаған ортаны қорғау мүддесi негiзiнде ықпалдастық үдерiстерi белсендiрек жүзеге асырылатын болады.
Iс жүзiнде, Қазақстан Республикасының мысалында экожүйелiк деңгейде аумақтық орнықты дамуға қағидатты жаңа көзқарас әзiрленуi мүмкiн.

5. Миссия государства и институциональное обеспечение
При реализации Концепции перехода к устойчивому развитию наиболее важной задачей государства является обеспечение сохранности национальных интересов и своевременное выполнение принципов устойчивого развития, координация основных направлений устойчивого развития, а также предоставление возможности всем социальным группам быть активно вовлеченными в процессы устойчивого развития и использования результатов общих усилий.
Для успешной реализации Концепции, государство будет предпринимать ряд законодательных, экономических и организационных мер. Для того чтобы обеспечить стабильность и эффективность государственной политики с точки зрения устойчивого развития, основные направления устойчивого развития Казахстана должны быть интегрированы в отраслевые, секторальные и территориальные планы, программы и другие соответствующие документы.
Главная миссия государства с точки зрения устойчивости заключается в обеспечении лучших параметров качества жизни последующего поколения по сравнению с предыдущим поколением за счет:
проведения сбалансированной государственной политики для скоординированного развития различных отраслей экономики и секторов общества и преодоления межсекторальных и межведомственных барьеров законодательными и экономическими мерами;
предоставления каждому жителю страны, который способен и желает работать, возможность обеспечивать себе достойный уровень жизни своим трудом;
контроля и регулирования негативного влияния на окружающую среду.
Государство должно обеспечить сохранение природных ресурсов, их эффективное использование путем принятия адекватных законодательных и экономических мер.
Сохранение национальных интересов и управление культурными ценностями получит большую поддержку от государства. Это позволит сохранить и возродить ценное культурное наследие для будущих поколений. Успешное выполнение обязательств по устойчивому развитию может быть обеспечено только в том случае, если основные его компоненты и идеи полностью поддержаны всем обществом. Эффективное сотрудничество между государственными институтами, бизнес-сообществом и гражданским обществом будет основано на принципах равного партнерства.
Миссия государства по обеспечению устойчивого развития регионов заключается в гармонизации развития всех регионов для сокращения разницы между экономическим развитием и благосостоянием населения. Усиление и развитие самоуправления, поддержка реализации трансрегиональных повесток дня на XXI век, налаживание сотрудничества с различными группами и институтами общества так же являются важной задачей государства.
Институциональное обеспечение перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию должны составить Совет по устойчивому развитию, АО "Фонд устойчивого развития "Қазына"", Евразийский научно-образовательный центр технологий устойчивого инновационного развития и координационные центры устойчивого развития.
Совет по устойчивому развитию . Основным органом, обеспечивающим реализацию миссии государства в области перехода к устойчивому развитию является Совет по устойчивому развитию (СУР), который призван содействовать внедрению принципов устойчивого развития и положений настоящей концепции во все сферы государственной и общественной жизни.
АО "Фонд устойчивого развития "Қазына"" . АО "Фонд устойчивого развития "Қазына"" занимает важнейшую роль в обеспечении перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию. Многие задачи, которые обеспечивают достижения целей настоящей Концепции, требуют значительных инвестиций. Эти инвестиции должны обеспечиваться АО "Фонд устойчивого развития "Қазына"" во взаимодействии с Советом по устойчивому развитию.
Евразийский научно-образовательный центр технологии устойчивого инновационного развития . Евразийский научно-образовательный центр технологий устойчивого инновационного развития должен быть создан в Республике Казахстан для реализации следующих функций:
подготовки научной базы обеспечения устойчивого развития;
создания прорывных уникальных технологий (организационных, технических, информационных), превышающих по показателю эффективности зарубежные аналоги;
мониторинга процессов перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию;

5. Мемлекеттiң миссиясы және институционалдық
қамтамасыз ету
Орнықты дамуға көшу тұжырымдамасын iске асыру кезiнде мемлекеттiң неғұрлым маңызды мiндетi ұлттық мүдделердi сақтауды қамтамасыз ету және орнықты даму қағидаттарын уақтылы орындау, орнықты дамудың негiзгi бағыттарын үйлестiру, сондай-ақ барлық әлеуметтiк топтарға орнықты даму үдерiстерiне белсендi тартылуға және ортақ күш-жiгердiң нәтижелерiн пайдалануына мүмкiндiк беру болып табылады.
Тұжырымдаманы табысты iске асыру үшiн мемлекет бiрқатар заңнамалық, экономикалық және ұйымдастырушылық шараларды қабылдайтын болады. Орнықты даму тұрғысынан мемлекеттiк саясаттың тұрақтылығын және тиiмдiлiгiн қамтамасыз ету үшiн Қазақстанның орнықты дамуының негiзгi бағыттары салалық, секторалдық және аумақтық жоспарларға, бағдарламаларға және басқа да тиiстi құжаттарға бiрiктiрiлуi тиiс.
Орнықтылық тұрғысынан мемлекеттiң басты миссиясы мыналардың:
экономиканың әр түрлi салалары мен қоғам секторларын үйлесiмдi дамыту үшiн теңгерiмдi мемлекеттiк саясатты жүргiзу әрi сектораралық және ведомствоаралық кедергiлердi заңнамалық және экономикалық шаралармен жеңу;
елдiң жұмыс iстеуге қабiлеттi және жұмыс iстегiсi келетiн әрбiр тұрғынына, өз еңбегiмен өзiне тиiстi өмiр деңгейiн қамтамасыз ету мүмкiндiгiн ұсыну;
қоршаған ортаға келеңсiз әсерiн бақылау және реттеу есебiнен өткен ұрпақпен салыстырғанда кейiнгi ұрпақтың өмiр сүру сапасының үздiк параметрлерiн қамтамасыз етуде.
Мемлекет барабар заңнамалық және экономикалық шараларды қабылдау жолымен табиғи ресурстарды сақтауы, олардың тиiмдi пайдалануын қамтамасыз етуi тиiс.
Ұлттық мүдделердi сақтау және мәдени құндылықтарды басқару мемлекеттен үлкен қолдау алады. Бұл болашақ ұрпақ үшiн құнды мәдени мұраларды сақтауға және қайта жаңғыртуға мүмкiндiк бередi. Орнықты даму жөнiндегi мiндеттемелердiң табысты орындалуы, егер оның негiзгi құрауыштары мен идеяларын бүкiл қоғам болып қолдаған жағдайда ғана қамтамасыз етiлуi мүмкiн. Мемлекеттiк институттар, бизнес-қауымдастығы және азаматтық қоғам арасындағы тиiмдi ынтымақтастық тең серiктестiк қағидатында негiзделедi.
Мемлекеттiк өңiрлердi орнықты дамытуды қамтамасыз ету жөнiндегi миссиясы экологиялық даму мен халықтың әл-ауқаты арасындағы айырмашылықты қысқарту үшiн барлық өңiрлердiң дамуын үйлестiру болып табылады. Өзiн-өзi басқаруды күшейту және дамыту, XXI ғасырға арналған трансөңiрлiк күн тәртiбiн iске асыруды қолдау, қоғамның әр түрлi топтары мен институттарымен ынтымақтастықты жолға қою да мемлекеттiң маңызды мiндетi болып табылады.
Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшуiн институционалдық қамтамасыз етудi Орнықты даму жөнiндегi кеңес, "Қазына" орнықты даму қоры" АҚ, Еуразия орнықты инновациялық даму технологияларының ғылыми бiлiм беру орталығы және орнықты дамудың үйлестiру орталықтары алға қояды.
Орнықты даму жөнiндегi кеңес . Орнықты дамуға көшу саласында мемлекеттiң миссиясын iске асыруды қамтамасыз ететiн негiзгi орган орнықты даму қағидаттарының және осы тұжырымдаманың ережелерiнiң мемлекеттiк және қоғамдық өмiрдiң барлық салаларына енгiзiлуiне жәрдемдесуге тартылған Орнықты даму жөнiндегi кеңес (ОДК) болып табылады.
"Қазына" орнықты даму қоры . "Қазына" орнықты даму қоры" АҚ Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшуiн қамтамасыз етуде маңызды рөл атқарады. Осы Тұжырымдаманың мақсатына қол жеткiзудi қамтамасыз ететiн көптеген мiндеттер, қомақты инвестицияларды қажет етедi. Бұл инвестицияларды Орнықты даму жөнiндегi кеңеспен өзара iс-қимыл жасауда "Қазына" орнықты даму қоры" АҚ қамтамасыз етуi тиiс.
Еуразия орнықты инновациялық даму технологияларының ғылыми-бiлiм беру орталығы . Еуразия орнықты инновациялық даму технологиясының ғылыми-бiлiм беру орталығы Қазақстан Республикасында мынадай функцияларды iске асыру үшiн құрылуы тиiс:
орнықты дамуды қамтамасыз етудiң ғылыми базаны дайындау;
тиiмдiлiк көрсеткiшi бойынша шетелдiк аналогтардан асып түсетiн бiрегей серпiндi технологияларды (ұйымдастырушылық, техникалық, ақпараттық) құру;
Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшу үдерiстерiнiң мониторингi;

подготовки кадров в области устойчивого развития (2-3 тысячи специалистов новой формации до 2009 года).
Координационные центры устойчивого развития . Реализация целей и задач Концепции по ее ключевым направлениям будет осуществляться в том числе посредством создания негосударственных координационных центров по вопросам снижения загрязнения окружающей среды, производительности, энергосбережения и рационального использования энергоресурсов, химической безопасности и управления отходами, охраны здоровья и экопроектирования, устойчивых транспортных систем, сохранения культурного наследия, опустынивания и биоразнообразия, водных проблем и доступа к питьевой воде, демографии и миграции, продовольственной безопасности, образованию для устойчивого развития.
Главными функциями координационных центров будут являться поддержка достижения приоритетов устойчивого развития, содействие деятельности государственных и общественных организаций по выполнению решений в области устойчивого развития и институциональных структур устойчивого развития на региональном уровне.
Таблица 1. Индикаторы устойчивого развития
Интегральные параметры
1. Качество жизни
2. Индекс экологической устойчивости
3. Ожидаемая средняя продолжительность предстоящей жизни
(СППЖ)
4. Индекс человеческого развития
5. Индекс развития человеческого потенциала
6. Индекс бедности населения
7. Численность населения
8. Полная мощность или суммарное потребление природных
ресурсов страны
9. Полезная мощность или совокупный продукт
10. Потери мощности или неиспользованные резервы
11. Эффективность использования ресурсов (ЭИР)
Организационные индексы
12. Наличие национальной стратегии устойчивого развития (да,
нет)
13. Наличие Национального Совета по устойчивому развитию и
проектов устойчивого развития (да, нет)
14. Наличие информационной базы по устойчивому развитию
(да, нет)
15. Ратификация международных Конвенций, соглашении
(количество)
16. Число специалистов, получивших образование по устойчивому
развитию (количество человек)
Экономический рост
17. ВВП на душу населения, в тыс. долл.
18. Годовое потребление энергии, млн. кВт/час
19. Доля перерабатывающих отраслей, % к ВВП
20. Экспорт высокотехнологической продукции, в % к ВВП и % в
общем объеме экспорта
21. Экспорт перерабатывающих отраслей, в % к ВВП и % в общем
объеме экспорта
22. Доля завозимых продовольственных продуктов, % к ВВП
23. Уровень материалоемкости ВВП
24. Коэффициент обновления основного капитала
25. Внешний долг, в % от ВВП
26. Расходы на ООС, в % от ВВП
27. Количество предприятий, сертифицированных по стандарту
качества ISO 9001; общее количество и часть от общего
числа предприятий в процентах

орнықты даму саласында кадрларды (2009 жылға дейiн 2-3 мың жаңа формациялы мамандар) дайындау.
Орнықты дамуды үйлестiру орталықтары . Тұжырымдаманың мақсаттары мен мiндеттерiн оның негiзгi бағыттары бойынша iске асыру соның iшiнде қоршаған ортаның ластануын азайту, өнiмдiлiк, энергияны үнемдеу және энергия ресрустарын ұтымды пайдалану, қалдықтардың химиялық қауiпсiздiгi және оларды басқару, денсаулықты қорғау және экологиялық жоспарлау, орнықты көлiк жүйелерi, мәдени мұраны сақтау, шөлейттену және биоәртүрлiлiк, су проблемалары және ауыз суға қол жеткiзу, демография мен көшi-қон, азық-түлiк қауiпсiздiгi, орнықты даму үшiн бiлiм беру мәселелерi бойынша мемлекеттiк емес үйлестiру орталықтарын құру арқылы жүзеге асырылатын болады.
Үйлестiру орталықтарының басты функциялары орнықты даму басымдықтарына қол жеткiзудi қолдау, мемлекеттiк және қоғамдық ұйымдардың орнықты даму және орнықты дамудың институционалдық құрылымдары саласындағы шешiмдердi орындау жөнiндегi қызметiне өңiрлiк деңгейде жәрдемдесу.
1-кесте. Орнықты даму индикаторлары
Интегралды параметрлер
1. Өмiр сүру сапасы
2. Экологиялық орнықтылық индексi
3. Күтiлетiн алдағы болашақ өмiрдiң орташа ұзақтығы (АӨОҰ)
4. Адамзаттық даму индексi
5. Адамзаттық әлеуеттiң даму индексi
6. Халықтың кедейлiк индексi
7. Халық саны
8. Толық қуат немесе елдiң табиғи ресурстарын жиынтық тұтыну
9. Пайдалы қуат немесе жиынтық өнiм
10. Қуаттың ысырабы, немесе пайдаланылмаған резервтер
11. Ресурстарды пайдаланудың тиiмдiлiгi (РПТ)
Ұйымдастырушылық индекстерi
12. Ұлттық орнықты даму стратегиясының болуы (иә, жоқ)
13. Орнықты даму жөнiндегi ұлттық кеңестiң және орнықты даму жобаларының болуы (иә, жоқ)
14. Орнықты даму бойынша ақпараттық базасының болуы (иә, жоқ)
15. Халықаралық Конвенцияларды, келiсiмдердi ратификациялау (саны)
16. Орнықты даму бойынша бiлiм алған мамандар саны (адам саны) Экономикалық өсу
17. Халықтың жан басына шаққандағы ЖIӨ, мың долл.
18. Энергияны жылдық тұтыну, млн.кВт/сағ.
19. Қайта өңдейтiн салалардың үлесi, ЖIӨ-ге %
20. Жоғары технологиялы өнiмдердiң экспорты, ЖIӨ-ге %-бен және жалпы экспорт көлемiнде %-бен
21. Қайта өңдейтiн салалардың экспорты, ЖIӨ-ге %-бен және жалпы экспорт көлемiнде %-бен
22. Әкелiнетiн азық-түлiк өнiмдерiнiң үлесi, ЖIӨ-ге %
23. ЖIӨ материал сыйымдылығының деңгейi
24. Негiзгi капиталдың жаңару коэффициентi
25. Сыртқы борыш, ЖIӨ-нiң %-ы
26. ҚОҚ-ға жұмсалған шығыстар, ЖIӨ-нiң %-ы
27. ISO 9001 сапа стандарты бойынша сертификатталған кәсiпорындар саны; кәсiпорындардың жалпы саны және жалпы санының бiр бөлiгi пайызбен.

28. Количество предприятий, сертифицированных по стандарту
качества ISO 14001:2004; общее количество и часть от
общего числа предприятий в процентах
29. Количество предприятий, сертифицированных по стандарту
качества OHSAS 18001; общее количество и часть от общего
числа предприятий в процентах
30. Доля малого и среднего бизнеса в ВВП
31. Грузоемкость ВВП
32. Надежность транспортной системы
Энергетика
33. Уровень энергоемкости ВВП
34. Стоимость энергии
35. Энергопотребление населением
36. Объем возобновляемой энергии в общем энергопотреблении;
в %
37. Объем электричества, полученного из возобновляемых
источников энергии в общем потреблении электричества, в %
38. Уровень выбросов в атмосферу от объектов энергетики, тонн
в год
39. Доля потерь электроэнергии в сетях от общего потребления
электроэнергии, %
Социальное развитие
40. Уровень занятости населения; в % соотношении от
трудоспособного населения
41. Уровень безработицы в % соотношении от численности
экономически-активного населения
42. Уровень бедности количество людей в процентах находящихся
за чертой бедности (или имеющих доход ниже прожиточного
минимума)
43. Соотношение доходов 10 % богатых и 10 % бедных групп
населения
44. Соотношение минимальной и средней заработной платы
45. Средняя продолжительность предстоящей здоровой жизни
46. Темпы роста населения, в %
47. Естественный прирост
48. Доля прибывшего населения к убывшему (коэффициент
миграции), %
49. Уровень смертности, на 1000 жителей
50. Материнская смертность на 100000 детей, родившихся живыми
51. Младенческая смертность на 1000 детей, родившихся живыми
52. Уровень заболеваемости и смертности от туберкулеза и
ВИЧ/СПИДа
53. Уровень рождаемости
54. Пропорция населения постоянно снабжаемое безопасной
питьевой водой %
55. Ассигнования на образование и науку, доля ВВП в процентах
56. Транспортная доступность (суммарное количество перевозок
всех видов на душу населения)
57. Транспортная безопасность населения, количество фатальных
дорожно-транспортных происшествий (на 100000 пассажиров)
58. Соотношение уровня доходов городского и сельского
населения
Состояние окружающей среды
59. Валовый выброс загрязняющих веществ в атмосферу: общий
объем (тыс. тонн), на единицу территории (тыс. т/км 2 ), а
также на единицу ВВП (в общем и по отраслям хозяйственной
деятельности)
60. Эмиссия окисляющих соединений (SO 2 , NO x ), озоновые
прекурсоры (NO 2 , метан не содержащие летучие органические
соединения); общий объем (тыс. тонн) и на единицу
территории (км 2 ), а также на единицу ВВП (в общем и по
отраслям хозяйственной деятельности)

28. ISO 14001:2004 сапа стандарты бойынша сертификатталған кәсiпорындар саны; кәсiпорындардың жалпы саны және жалпы санының бiр бөлiгi пайызбен.
29. OHSAS 18001 сапа стандарты бойынша сертификатталған кәсiпорындар саны; кәсiпорындардың жалпы саны және жалпы санының бiр бөлiгi пайызбен.
30. Шағын және орташа бизнестiң ЖIӨ-дегi үлесi
31. ЖIӨ-нiң жүк сыйымдылығы
32. Көлiк жүйесiнiң сенiмдiлiгi
Энергетика
33. ЖIӨ-нiң энергия сыйымдылығы деңгейi
34. Энергия құны
35. Халықтың энергия тұтынуы
36. Жалпы энергия тұтынуда жаңғыртылатын энергия көлемi; %-бен
37. Жалпы электр тұтынуда жаңғыртылатын энергиядан алынған электр көлемi, %-бен
38. Энергетика объектiлерiнен атмосфераға шығарындылар деңгейi, жылына тонна
39. Электр энергиясын жалпы тұтынудан электр энергиясы торабындағы ысыраптың үлесi, %
Әлеуметтiк даму
40. Халықтың жұмыспен қамтылу деңгейi; еңбекке жарамды халықтың %-дық арақатынасында.
41. Жұмыссыздық деңгейi; халықтың экономикалық белсендi санының %-дық арақатынасында.
42. Кедейлiк деңгейi; кедейлiк шегiнде тұрған адамдардың пайыздық саны (немесе кiрiсi ең төмен күнкөрiс деңгейiнен төмен)
43. Халықтың 10 % бай және 10 % кедей топтары кiрiстерiнiң арақатынасы
44. Ең аз және орташа жалақының арақатынасы
45. Алдағы салауатты өмiрдiң орташа ұзақтығы
46. Халықтың өсу қарқыны, %-бен
47. Табиғи өсiм
48. Келген тұрғынның кеткенге үлесi (көшi-қон коэффициентi), %
49. 1000 тұрғынға өлiм-жiтiм деңгейi
50. Тiрi туған 100000 балаға ана өлiмi
51. Тiрi туған 1000 балаға сәби өлiмi
52. Туберкулезден және АҚТК-ЖҚТБ-ен ауыру және өлiм деңгейi
53. Туу деңгейi
54. Қауiпсiз ауыз сумен тұрақты қамтамасыз етiлетiн халық пропорциясы; %.
55. Бiлiм беру мен ғылымға қаржы бөлу, ЖIӨ үлесi %-бен
56. Көлiкке қол жетiмдiлiк (жан басына шаққанда барлық түрдегi тасымалдаудың жиынтық саны)
57. Халықтың көлiктiк қауiпсiздiгi, ауыр жол-көлiк оқиғасының саны (100000 жолаушыға).
58. Қала және ауыл халқының кiрiс деңгейiнiң арақатынасы
Қоршаған ортаның жай-күйi
59. Атмосфераға ластаушы заттардың жалпы шығарындысы: жалпы көлемi (мың, тонна), аумақтың бір бiрлiгiне (мың. T/KM ), сондай-ақ ЖIӨ-нiң бiр бiрлiгiне (жалпы және шаруашылық қызметтiң саласы бойынша)
60. Тотықтыратын қосылыстар эмиссиясы (SO 2 , NO x ), озондық прекурсорлар (NO 2 , құрамында ұшатын органикалық қосылыстары жоқ метан); жалпы көлемi (мың, тонна), аумақтың бір бiрлiгiне (км 2 ), сондай-ақ ЖIӨ-нiң бiр бiрлiгiне (жалпы және шаруашылық қызметтiң саласы бойынша)

61. Сброс загрязненных сточных вод, млн. м 3
62. Удельный сброс загрязненных сточных вод, м 3 /чел
63. Образование отходов на единицу валового регионального
продукта (ВРП), тонн/тыс. дол. США
64. Качество подземных вод; концентрация нитратов и аммиака
(мг/л)
65. Образование твердых бытовых отходов на душу населения,
тонн/чел
66. Доля утилизированных отходов в общем объеме образованных,
%
67. Площадь территории, подверженный процессам опустынивания,
тыс. км 2
68. Площадь особо охраняемых природных территорий, в тыс. га
и в % соотношении от общей территории
69. Площадь рекультивированных земель в тыс. га и в % от
общей территории земель, нуждающихся в рекультивации
70. Площадь эродированных земель в тыс. га и в % от площади
сельскохозяйственных земель
Региональное развитие
71. ВРП региона на душу населения, в тыс. долл.
72. Индекс физического объема продукции обрабатывающей
промышленности, в % к предыдущему периоду
73. Объем инвестиции в основной капитал обрабатывающей
промышленности
74. Объем экспорта продукции, в млн. долл.
75. Количество предприятий в регионе, внедривших
международные стандарты качества ISO 9001
76. Количество предприятий в регионе, внедривших
международные стандарты ISO 14000
77. Количество предприятий в регионе, внедривших
международные стандарты OHSAS 18000
78. Объем выпуска товаров, работ и услуг всеми субъектами
Малого и среднего бизнеса
79. Численность занятых в сфере малого предпринимательства
80. Ввод жилья, кв.м. общей площади

61. Ластанған ағынды сулар төгiндiсi, млн.м 3
62. Ластанған ағынды сулардың үлестiк төгiндiсi, м 2 /адам
63. Жалпы өңірлік өнiмнiң бiр бiрлiгiне қалдықтардың пайда болуы, тонна/мың, АҚШ дол.
64. Жер асты суларының сапасы; нитраттар мен аммиак концентрациясы (мг/л)
65. Халықтың жан басына шаққандағы қатты тұрмыстық қалдықтардың пайда болуы, тонна/адам
66. Жалпы пайда болған қалдықтардың кәдеге жарату үлесi, %
67. Шөлейттену үдерiсiне ұшыраған аумақтың алаңы, мың, км
68. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың алаңы, мың га және жалпы аумақтың %-дық арақатынасы.
69. Қайта қалпына келтiрiлген жерлер алаңы; мың га және қайта қалпына келтiрудi қажет ететiн жердiң жалпы аумағынан %-бен
70. Эрозияланған жерлердiң алаңы; мың га және ауыл шаруашылығы жерлерiнiң алаңынан %-бен
Өңiрлiк даму
71. Өңiрдiң жан басына шаққандағы ЖӨӨ, мың долл.
72. Өңдеушi өнеркәсiп өнiмiнiң физикалық көлемiнiң индексi, алдыңғы кезеңге %-бен
73. Өңдеушi өнеркәсiптiң негiзгi капиталына инвестициялар көлемi.
74. Өнiм экспортының көлемi, млн.долл.
75. ISO 9001 халықаралық сапа стандарттарын енгiзген өңiрдегi кәсiпорындар саны.
76. ISO 14000 халықаралық стандарт сапасын енгiзген аймақтағы кәсiпорындар саны.
77. OHSAS 18000 халықаралық сапа стандарттарын енгiзген өңiрдегi кәсiпорындар саны.
78. Барлық шағын және орта бизнес субъектiлерiнiң тауарлар шығару, жұмыстары және қызметтерiнiң көлемi
79. Шағын кәсiпкерлiк саласында айналысатындар саны
80. Тұрғын үйлердi iске қосу, жалпы алаңның ш.м.

81. Уровень безработицы
82. Индекс реальной заработной платы
83. Доля населения с доходами ниже прожиточного минимума, %,
и соотношение со средней общей численностью населения
страны
84. Выброс загрязняющих веществ в регионе; т/км 2  и
соотношение с национальным показателем
85. Площадь лесов в регионе; в %
Таблица 2. Рейтинг стран мира по индексу
экологической устойчивости Йельского центра
по экологическому законодательству и политике
(Йельский университет) и Колумбийского центра
международной информационной сети наук о земле
(Колумбийский университет) (2006 год)
N
Страна
Индекс экологической
стабильности
1
2
3
1.
Новая Зеландия

81. Жұмыссыздық деңгейi
82. Нақты жалақы индексi
83. Табысы ең төмен күнкөрiс деңгейiнен төмен халық үлесі, ел халқының жалпы орташа санының арақатынасы %-бен.
84. Өңiрдегi ластаушы заттардың шығарындысы; т/км және ұлттық көрсеткiшпен арақатынасы
85. Өңiрдегi орман алаңы; %-бен
2-кесте. Йель экологиялық заңнама және саясат жөнiндегi
орталығының (Йель университетi) және Жер туралы
ғылымдардың халықаралық ақпараттық желiсi Колумбиялық
орталығының (Колумбия университетi) экологиялық
орнықтылық индексi бойынша әлем елдерiнiң рейтингi
(2006 жыл)
Ел Экологиялық  тұрақтылық индексі
1
2
3
1.
Жаңа Зеландия

1,18
1,78
2,43
4,35
9,49
Рисунок 1.  Расчет показателя эффективности использования
ресурсов (ЭИР) Республики Казахстан, 2005 год
(см. бумажный вариант)
Рисунок 2 . Положение Казахстана среди основных стран мира по
средней продолжительности предстоящей здоровой
жизни (лет) и величине валового внутреннего
продукта на душу населения (тысяч долларов США,
по паритету покупательной способности)
(см. бумажный вариант)
Рисунок 3 . Положение Казахстана по соотношению средней
продолжительности предстоящей здоровой жизни и
индекса экологической стабильности
(см. бумажный вариант)
Рисунок 4.  Положение Казахстана по индексу экологической
стабильности и потреблению энергии (в
универсальных единицах) на душу населения
(см. бумажный вариант)
Рисунок 5.  Прогнозная динамика эффективности использования
ресурсов (ЭИР) Республики Казахстан в процессе
перехода к устойчивому развитию (%)
(см. бумажный вариант)
Рисунок 6.  Прогнозная динамика средней продолжительности
предстоящей жизни населения Республики Казахстан
в процессе перехода к устойчивому развитию
(см. бумажный вариант)
Рисунок 7.  Прогнозная динамика индекса экологической
устойчивости Республики Казахстан в процессе
перехода к устойчивому развитию (баллов)
(см. бумажный вариант)
6.   Понятия, используемые в Концепции
Устойчивое развитие - развитие, которое удовлетворяет потребности настоящего времени, но не ставит под угрозу способность будущих поколений удовлетворять свои собственные потребности;
мощность - мгновенная скорость изменения энергии объекта, в единицах которой выражаются свойства различных общественных и экономических процессов (ГВт);
эффективность использования ресурсов (ЭИР) - отношение полезной мощности всех производств и процессов (производства) к полной мощности (потреблению) за предыдущий период;
коэффициент (индекс) экологической устойчивости - показатель, рассчитываемый ежегодно по методике Йельского центра по экологическому законодательству и политике (Йельский университет) и Колумбийского центра международной информационной сети наук о земле (Колумбийский университет) и основанный на расчете 76 параметров и 16 критериев (включая показатели состояния экосистем, экологического стресса, экологических аспектов здоровья населения, социальных и институциональных возможностей и международной активности государства);
качество жизни - комплексный показатель, рассчитываемый по методике Международного университета общества, природы и человека (Дубна, Россия), равный произведению продолжительности жизни, показателя благосостояния населения и показателя состояния окружающей среды;
экосистемный (бассейновый) принцип - принцип районирования территории Республики Казахстан на 8 зон, в соответствии с организацией социально-экологических систем вокруг крупных водных бассейнов;
средняя продолжительность предстоящей здоровой жизни - ожидаемая средняя продолжительность жизни когорты, родившейся в текущем году, при условии сохранения повозрастных показателей смертности, с поправкой на время болезни (показатель ВОЗ).

1,18
1,78
2,43
4,35
9,49
1-сурет. Қазақстан Республикасының ресурстарды
пайдалану тиімділігі (РПТ) көрсеткішінің есебі, 2005 жыл.
(Қағаз мәтініне қараңыз)
2-сурет. Қазақстанның әлемнің негізгі елдері арасындағы
алдағы салауатты өмірінің (жыл) орташа ұзақтығы және халықтың жан
басына шаққандағы жалпы ішкі өнімінің көлемі бойынша жағдайы
(сатып алушылық қабілетінің тепе-теңдігі бойынша,
мың АҚШ доллары)
(Қағаз мәтініне қараңыз)
3-сурет. Алдағы салауатты өмірдің орташа ұзақтығы мен экологиялық
тұрақтылық индексінің арақатынасы бойынша Қазақстанның жағдайы
Кестені қағаз ретінде қараңыз
4-сурет. Қазақстанның жан басына шыққандағы экологиялық
тұрақтылық индексі және энергия тұтынуы (әмбебап бірліктерде)
бойынша жағдайы
(Қағаз мәтініне қараңыз)
5-сурет. Орнықты дамуға көшу үдерісінде Қазақстан Республикасының
ресурстарды пайдалану тиімділігінің (РПТ) болжамдық серпіні
(Қағаз мәтініне қараңыз)
6-сурет. Орнықты дамуға көшу үдерісінде Қазақстан Республикасы халқының алдағы өмірінің орташа ұзақтығының болжамдық серпіні
(Қағаз мәтініне қараңыз)
7-сурет. Орнықты дамуға көшу үдерісінде
Қазақстан Республикасының экологиялық орнықтылығы
индексінің болжамдық серпіні
(Қағаз мәтініне қараңыз)
Конвенцияда пайдаланылатын ұғымдар
Орнықты даму - осы заманғы қажеттiлiктi қанағаттандыратын, бiрақ болашақ ұрпақтың өз қажеттiлiгiн қанағаттандыру қабiлетiне қауiп төндiрмейтiн даму;
қуат - бiрлiгiнде әр түрлi қоғамдық және экономикалық үдерiстердiң қасиеттерi көрсетiлетiн объект энергиясы бiр сәтте өзгеретiн жылдамдық (ГВт);
ресурстарды пайдалану тиiмдiлiгi (РПТ) - барлық өндiрiстер мен үдерiстер (өндiрiстiң) пайдалы қуатының өткен кезеңдегi толық қуатқа (тұтынуға) арақатынасы;
экологиялық тұрақтылық коэффициентi (индексi) - Йель экологиялық заңнама және саясат жөнiндегi орталығы (Йель университет) және Жер туралы халықаралық ақпараттық желiсiнiң Колумбиялық орталығының (Колумбия университетi) әдiстемесi бойынша жыл сайын есептелетiн әрi 76 параметр және 16 өлшем есептемесiне негiзделген көрсеткiш (экожүйелер жай-күйiнiң, экологиялық күйзелiстiң, халық денсаулығының экологиялық аспектiлерiнiң, мемлекеттiң әлеуметтiк және институционалдық мүмкiндiктерi мен халықаралық белсендiлiгiнiң көрсеткiштерiн қоса алғанда);
өмiр сүру сапасы - Қоғам, табиғат және адам халықаралық университетiнiң (Ресей, Дубна) әдiстемесi бойынша есептелген, өмiр сүру ұзақтығын, халықтың әл-ауқатының көрсеткiшiн және қоршаған орта жай-күйiнiң көрсеткiшiн шығаруға тең кешендi көрсеткiш;
экожүйелiк (бассейндiк) қағидат - iрi су бассейндерiнiң айналасында әлеуметтiк-экологиялық жүйелер ұйымдастыруға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағын 8 аймаққа аудандастыру;
алдағы салауатты өмiрдiң орташа ұзақтығы - ағымдағы жылы туған, ауырған уақытына түзетулермен (ДДҰ көрсеткiшi), өлiм-жiтiмнiң жас бойынша көрсеткiштерiн сақтау шартымен шоғырланымның күтiлетiн орташа өмiр cүpу ұзақтығы.