Об утверждении Положения о Полномочном представителе Республики Казахстан в Комиссии по экономическим вопросам при Экономическом совете Содружества Независимых Государств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 ноября 2006 года N 1071
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Полномочном представителе Республики Казахстан в Комиссии по экономическим вопросам при Экономическом совете Содружества Независимых Государств.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 ноября 2006 года N 1071
Положение
о Полномочном представителе Республики Казахстан в Комиссии по экономическим вопросам при Экономическом совете Содружества Независимых Государств
1. Общие положения
1. Полномочный представитель Республики Казахстан в Комиссии по экономическим вопросам при Экономическом совете Содружества Независимых Государств (далее - Полномочный представитель) является должностным лицом, назначаемым и освобождаемым от должности Премьер-Министром Республики Казахстан по представлению Министра иностранных дел Республики Казахстан.
Полномочный представитель в своей деятельности подотчетен Правительству Республики Казахстан и Министерству иностранных дел Республики Казахстан.
2. Полномочный представитель по должности приравнивается к советнику-посланнику загранучреждения Республики Казахстан.
3. На Полномочного представителя распространяются положения Закона Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан".
4. Полномочный представитель осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Уставом Содружества Независимых Государств (далее - СНГ), ратифицированным Законом Республики Казахстан от 20 апреля 1994 года, Положением об Экономическом совете СНГ , утвержденным решением глав государств - участников СНГ от 25 января 2000 года, Положением о Комиссии по экономическим вопросам при Экономическом совете СНГ, утвержденным решением Экономического совета СНГ от 10 марта 2000 года, Положением о дипломатическом и приравненном к нему представительстве Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 4 февраля 2004 года N 1287, регламентом работы Комиссии по экономическим вопросам при Экономическом совете СНГ, утвержденным решением Комиссии по экономическим вопросам при Экономическом совете СНГ (далее - Комиссия) от 22 марта 2000 года, настоящим Положением, международными договорами и иным законодательством Республики Казахстан, с учетом законодательства государства пребывания, общепризнанных принципов и норм международного права.

Қазақстан Республикасының Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы Экономикалық кеңесiнiң жанындағы Экономикалық мәселелер жөнiндегі комиссиясындағы Өкiлетті өкiлi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 9 қарашадағы N 1071 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiліп отырған Қазақстан Республикасының Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы Экономикалық кеңесiнiң жанындағы Экономикалық мәселелер жөнiндегi комиссиясындағы Өкiлетті өкiлi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 9 қарашадағы
N 1071 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы Экономикалық кеңесiнің жанындағы Экономикалық мәселелер жөнiндегi комиссиясындағы Өкiлеттi өкiлi туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы Экономикалық кеңесiнiң жанындағы Экономикалық мәселелер жөнiндегi комиссиясындағы Өкiлетті өкiлi (бұдан әрi - Өкiлетті өкiл) Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi тағайындайтын және қызметтен босататын лауазымды адам болып табылады.
Өкiлеттi өкiл өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне және Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiне есеп бередi.
2. Өкiлеттi өкiл лауазымы бойынша Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелерiнiң кеңесшi-уәкiлiне теңестiріледi.
3. Өкілетті өкiлге "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылы 7 наурыздағы Заңының ережелерi қолданылады.
4. Өкілетті өкiл өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына , Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 20 сәуiрдегi Заңымен ратификацияланған Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының (бұдан әрi - ТМД) Жарғысына, ТМД-ға қатысушы мемлекеттер басшыларының 2000 жылғы 25 қаңтардағы шешiмiмен бекiтiлген ТМД Экономикалық кеңесi туралы ережеге, ТМД Экономикалық кеңесiнің 2000 жылғы 10 наурыздағы шешiмiмен бекiтiлген ТМД Экономикалық кеңесi жанындағы Экономикалық мәселелер жөнiндегi комиссия туралы ережеге, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылы 4 ақпандағы N 1287 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының дипломатиялық және оған теңестiрiлген өкiлдiгi туралы ережеге , ТМД Экономикалық кеңесi жанындағы Экономикалық мәселелер жөнiндегi комиссияның 2000 жылғы 22 наурыздағы шешiмiмен бекітілген ТМД Экономикалық кеңесi жанындағы Экономикалық мәселелер жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - Комиссия) жұмысының регламентiне, осы Ережеге, халықаралық шарттарға және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасына сәйкес, болатын мемлекеттің заңнамасын, халықаралық құқықтың жалпыға бiрдей қағидаттары мен нормаларын ескере отырып жүзеге асырады.

2. Основные задачи, функции и права Полномочного
представителя
5. Основными задачами Полномочного представителя являются:
1) представительство Республики Казахстан;
2) реализация внешнеэкономического и внешнеполитического курса Республики Казахстан;
3) защита интересов Республики Казахстан;
4) участие в подготовке проектов решений с учетом позиции Республики Казахстан.
6. Полномочный представитель в установленном законодательством Республики Казахстан порядке осуществляет следующие функции:
1) выполнение поручений Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Министерства иностранных дел Республики Казахстан, а также согласованных с Министерством иностранных дел Республики Казахстан поручений и запросов других государственных органов Республики Казахстан;
2) анализ состояния и основных тенденций развития сотрудничества в экономической и социальной сферах в рамках СНГ;
3) информирование в установленном порядке Правительства Республики Казахстан и Министерства иностранных дел Республики Казахстан, иных заинтересованных государственных органов Республики Казахстан по вопросам деятельности Комиссии;
4) внесение в установленном порядке предложений по обеспечению участия Республики Казахстан в деятельности Комиссии и иных органов СНГ;
5) представление заинтересованным государственным органам Республики Казахстан предложений по вопросам отношений с Комиссией;
6) ведение переговоров и поддержание официальных контактов с должностными лицами Комиссии и иных органов СНГ;
7) содействие осуществлению целей и принципов, а также реализации решений в рамках сотрудничества Республики Казахстан с Комиссией и иными органами СНГ;
8) участие в заседаниях Комиссии и внесение согласованных в установленном порядке предложений от имени Правительства Республики Казахстан при принятии экономических и финансовых решений, отвечающих национальным интересам Республики Казахстан;
9) участие в голосовании Комиссии от Республики Казахстан по подготовленным проектам решений, написание письменных оговорок при несогласии с их отдельными положениями и выражение особого мнения Республики Казахстан;
10) информирование Комиссии о незаинтересованности Республики Казахстан в рассмотрении отдельных вопросов;
11) обеспечение всесторонней проработки проектов документов, подлежащих рассмотрению Комиссией, Экономическим советом, Советом глав правительств, Советом глав государств СНГ, и согласование позиций Республики Казахстан на этапах проработки документов с полномочными представителями государств-участников СНГ;

2. Өкiлетті өкiлдiң негізгі мiндеттерi, функциялары және құқықтары
5. Өкiлетті өкiлдiң негізгi мiндеттерi:
1) Қазақстан Республикасының өкiлдiгi;
2) Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық және сыртқы саяси бағытын iске асыру;
3) Қазақстан Республикасының мүдделерiн қорғау;
4) Қазақстан Республикасының ұстанымын ескере отырып, шешiмдердiң жобаларын дайындауға қатысу болып табылады.
6. Өкiлетті өкiл Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Yкiметінің, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгінiң тапсырмаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiмен келiсiлген Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарының тапсырмалары мен сұрауларын орындау;
2) ТМД шеңберiндегі экономикалық және әлеуметтік салалардағы ынтымақтастықты дамытудың жай-күйi мен негізгі үрдiстерiн талдау;
3) Комиссия қызметiнiң мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының Yкіметiн және Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiн, Қазақстан Республикасының өзге де мүдделi мемлекеттік органдарын белгiленген тәртiппен хабардаp ету;
4) Комиссияның және ТМД-ның өзге де органдарының қызметiне Қазақстан Республикасының қатысуын қамтамасыз ету жөнiнде белгiленген тәртiппен ұсыныстар енгізу;
5) Қазақстан Республикасының мүдделi мемлекеттiк органдарына Комиссиямен қарым-қатынас мәселелерi бойынша ұсыныстар беру;
6) Комиссияның және ТМД-ның өзге де органдарының лауазымды тұлғалармен келiссөздер жүргізу және ресми байланыстарды қолдау;
7) Қазақстан Республикасының Комиссиямен және ТМД-ның өзге де органдарымен ынтымақтастығы шеңберiнде мақсаттар мен қағидаттарды жүзеге асыруға, сондай-ақ шешiмдердi iске асыруға жәрдемдесу;
8) Комиссияның отырыстарына қатысу және Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерiне жауап беретiн экономикалық және қаржылық шешiмдердi қабылдау кезiнде белгiленген тәртіппен келiсiлген ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан енгізу;
9) дайындалған шешiм жобалары бойынша Қазақстан Республикасы атынан Комиссияда дауыс беруге қатысу, олардың жекелеген ережелерiмен келiспеген кезде жазбаша ескертпелер жазу және Қазақстан Республикасының ерекше пікірiн бiлдiру;
10) Қазақстан Республикасының жекелеген мәселелердi қарауға мүдделi еместігі туралы Комиссияны хабардар ету;
11) Комиссия, ТМД Экономикалық кеңесi, Үкiмет басшылары кеңесi, Мемлекет басшыларының кеңесi қарауға тиiс құжаттардың жобаларын жан-жақты пысықтауды қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының ұстанымын ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң өкiлетті өкiлдерiмен құжаттарды пысықтау кезеңдерiнде келiсу;

12) информирование Комиссии о переносе обсуждения любого проекта документа в ходе заседания Комиссии, в случае необходимости получения согласования с Правительством Республики Казахстан;
13) взаимодействие с членами Комиссии, Экономического совета СНГ и в установленном порядке с министерствами и ведомствами соответствующих государств по вопросам подготовки и реализации решений Совета глав государств, Совета глав правительств, Экономического совета СНГ, относящимся к экономической и социальной сферам;
14) выполнение других функций в соответствии с решениями уставных и иных органов СНГ и законодательством Республики Казахстан .
7. Полномочный представитель не вправе передавать кому бы то ни было свое право выражать интересы Республики Казахстан при обсуждении вопросов на заседаниях Комиссии и при голосовании.
8. Полномочный представитель по мере возникновения необходимости командируется в Республику Казахстан для осуществления взаимодействия с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан по вопросам подготовки материалов к заседаниям и реализации ранее принятых решений.
9. Полномочный представитель, в целях реализации основных задач и осуществления своих функций, в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеет право:
1) по согласованию с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан привлекать специалистов и экспертов для совместной проработки проектов документов, вносимых на рассмотрение заседаний Комиссии и Экономического совета СНГ;
2) запрашивать и получать от государственных органов и организаций Республики Казахстан документы и иные материалы, необходимые для решения вопросов, входящих в компетенцию Полномочного представителя;
3) запрашивать информацию у соответствующих заинтересованных государственных органов и организаций Республики Казахстан о выполнении принятых республикой на себя обязательств;
4) вносить на рассмотрение Правительства Республики Казахстан и Министерства иностранных дел Республики Казахстан предложения по внесению изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан в соответствии с принятыми решениями органов СНГ, а также по вопросам деятельности Полномочного представителя;
5) по приглашению принимать участие в мероприятиях интеграционных органов, созданных государствами-участниками СНГ;
6) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Полномочного
представителя
10. Полномочный представитель приступает к исполнению своих обязанностей с момента получения Исполнительным комитетом СНГ официального уведомления Министерства иностранных дел Республики Казахстан о его назначении.

12) Комиссияның отырысы барысында құжаттың кез келген жобасын талқылауды ауыстыру туралы Комиссияны хабардар ету, қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының Үкiметiнен келiсiм алу;
13) Комиссияның мүшелерiмен, ТМД Экономикалық кеңесiмен және экономикалық және әлеуметтік салаларға қатысты ТМД Мемлекет басшылары кеңесiнiң, Yкiмет басшылары кеңесiнiң, Экономикалық кеңестiң шешiмдерiн дайындау мен iске асыру мәселелерi бойынша тиiстi мемлекеттердің министрлiктерiмен және ведомстволарымен белгiленген тәртiппен өзара iс-қимыл жасау;
14) ТМД-ның жарғылық және өзге де органдарының шешімдерiне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да функцияларды орындау.
7. Өкiлетті өкiл Комиссияның отырысында мәселелердi талқылау кезiнде және дауыс беруде Қазақстан Республикасының мүдделерiн бiлдiру құқығын кiмге болса да беруге құқысыз.
8. Өкiлетті өкiл отырыстарға материалдарды дайындау және бұрын қабылданған шешiмдердi iске асыру мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының мүдделi мемлекеттік органдарымен өзара iс-қимылды жүзеге асыру үшiн қажеттілiк туындауына қарай Қазақстан Республикасына iссапарға жiберiледi.
9. Өкiлетті өкiлдiң Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес негiзгi міндеттерiн iске асыру және өз функцияларын жүзеге асыру мақсатында:
1) Қазақстан Республикасының мүдделi мемлекеттiк органдарымен келiсiм бойынша Комиссияның және ТМД Экономикалық кеңесiнiң отырыстарына қарауға енгiзiлетін құжаттардың жобаларын бiрлесiп пысықтау үшiн мамандар мен сарапшыларды тартуға;
2) Өкiлетті өкiлдің құзыретiне кiретiн мәселелердi шешу үшiн қажетті құжаттарды және өзге де материалдарды Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарынан сұратуға және алуға;
3) республиканың өзiне қабылдаған мiндеттемелерiн орындағаны туралы Қазақстан Республикасының тиiстi мүдделi мемлекеттік органдары мен ұйымдарынан ақпарат сұратуға;
4) ТМД органдары қабылдаған шешімдерге сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу жөнiнде, сондай-ақ Өкiлетті өкiл қызметiнiң мәселелерi жөнiнде Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң және Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгінің қарауына ұсыныстар енгізуге;
5) ТМД-ға қатысушы мемлекеттер құрған интеграциялық органдардың iс-шараларына шақыру бойынша қатысуға;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар жүзеге асыруға құқығы бар.
3. Өкiлетті өкiлдiң қызметiн ұйымдастыру
10. Өкілетті өкiл өз мiндеттерiн атқаруға ТМД Атқарушы комитетi Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнен оның тағайындалуы туралы ресми хабарлама алған сәттен бастап кiрiседi.

11. Полномочный представитель осуществляет свои функции на постоянной основе.
12. Полномочия Полномочного представителя прекращаются с даты официального уведомления Исполнительного комитета СНГ Министерством иностранных дел Республики Казахстан о его отзыве.
4. Обеспечение деятельности Полномочного
представителя
13. Финансирование и материально-техническое обеспечение деятельности Полномочного представителя осуществляются за счет средств республиканского бюджета.
14. Ежегодный план финансирования расходов по обеспечению деятельности Полномочного представителя утверждается Правительством Республики Казахстан.
15. Полномочный представитель располагается по местонахождению отделения Исполнительного комитета СНГ.
16. Порядок владения, пользования и распоряжения имуществом, закрепленным за Полномочным представителем, устанавливается законодательством Республики Казахстан .

11. Өкiлетті өкiл өз функцияларын тұрақты негiзде жүзеге асырады.
12. Өкiлеттi өкiл өкiлеттiгi ТМД Атқарушы комитетi Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнен оны қайтарып алу туралы ресми хабарлама алған күнiнен бастап тоқтатылады.
4. Өкiлеттi өкiлдiң қызметiн қамтамасыз ету
13. Өкiлетті өкiлдiң қызметiн қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
14. Өкiлеттi өкiлдiң қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi шығыстарды жыл сайынғы қаржыландыру жоспарын Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
15. Өкiлетті өкiл ТМД Атқарушы комитетiнiң бөлiмi орналасқан жерде тұрады.
16. Өкiлетті өкiлге бекiтiлген мүлiкті иеленудiң, пайдаланудың және билiк жүргiзудiң тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленедi.