О некоторых вопросах независимых директоров акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2006 года N 1286. Утратило силу - постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1354.
Сноска. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2006 года N 1286 утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года  N 1354 .
В целях реализации  постановления  Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 222 "О Сетевом графике исполнения Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006 года и Программы Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1)  квалификационные требования , предъявляемые к кандидатам на должность независимых директоров акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству;
2)  правила  отбора независимых директоров акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству;
3)  правила  оценки эффективности деятельности независимых директоров акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2006 года N 1286
Квалификационные требования, предъявляемые
к кандидатам на должность независимых директоров
акционерных обществ, контрольные пакеты акций
которых принадлежат государству
1. Квалификационные требования, предъявляемые к кандидатам на должность независимых директоров акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежит государству, включают:
1) соответствие статусу независимого директора в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
2) наличие высшего образования предпочтительно в области, соответствующей основной деятельности акционерного общества;
3) наличие опыта руководящей работы (руководитель юридического лица или его заместители, член совета директоров акционерного общества) не менее 5 лет предпочтительно в области, соответствующей основной деятельности акционерного общества.
2. В качестве независимого директора не может быть предложено лицо:
1) являвшееся руководителем другого юридического лица более одного года до принятия решения о признании юридического лица банкротом;

Акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың тәуелсiз директорларының кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 26 желтоқсандағы N 1286 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоксандағы N 1354 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.12.29.  N 1354  Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын орындаудың желiлiк кестесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 31 наурыздағы N 222  қаулысын  iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған:
1) акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың тәуелсiз директорлары лауазымына кандидаттарға қойылатын бiлiктiлiк талаптары;
2) акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың тәуелсiз директорларын iрiктеу ережесi;
3) акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың тәуелсiз директорлары қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
мiндетiн атқарушы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 26 желтоқсандағы
N 1286 қаулысымен
бекiтiлген
Акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың тәуелсiз директорлары лауазымына кандидаттарға қойылатын бiлiктiлiк талаптары
1. Акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың тәуелсiз директорлары лауазымына кандидаттарға қойылатын бiлiктiлiк талаптары:
1) тәуелсiз директор мәртебесiнiң "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келуiн;
2) акционерлiк қоғамның негiзгi қызметiне артықшылықпен сәйкес келетiн салаларда жоғары бiлiмiнiң болуын;
3) акционерлiк қоғамның негiзгi қызметiне артықшылықпен сәйкес келетiн салаларда кемiнде 5 жыл басшылық (заңды тұлғаның басшысы немесе оның орынбасарлары, акционерлiк қоғам директорлары кеңесiнiң мүшесi) жұмыс тәжiрибесiнiң болуын қамтиды.
2. Тәуелсiз директор ретiнде:
1) заңды тұлғаны банкрот деп тану туралы шешiм қабылданғанға дейiн бiр жылдан аса басқа заңды тұлғаның басшысы болып табылған;

2) имеющее непогашенную или неснятую в установленном законом порядке судимость.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2006 года N 1286
Правила отбора независимых директоров акционерных обществ,
контрольные пакеты акций которых принадлежат государству
1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбора независимых директоров акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству (далее - Правила), определяют порядок отбора независимых директоров акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству (далее - независимый директор) на конкурсной основе.
2. В Правилах используются следующие понятия:
исполнительный орган - государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций акционерного общества;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции реализационные и контрольно-надзорные функции в сфере управления объектами республиканской собственности, приватизации и государственного мониторинга собственности, в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение.
3. Конкурс проводится в целях отбора независимого директора в соответствии с квалификационными требованиями, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
2. Организация конкурса
4. Конкурс проводится конкурсной комиссией, состав которой формируется и утверждается исполнительным органом.
5. Конкурсная комиссия является коллегиальным органом. Количество членов конкурсной комиссии должно составлять нечетное число.
6. В состав конкурсной комиссии обязательно включаются первый руководитель исполнительного органа или его заместитель, представители уполномоченного органа и иных государственных органов, представленных в Советах директоров соответствующих акционерных обществ.
Подготовку необходимых документов, материалов и оформление протокола заседания комиссии осуществляет секретарь комиссии, который не является членом комиссии.
7. Председателем конкурсной комиссии является лицо по должности не ниже заместителя первого руководителя исполнительного органа, который руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях комиссии, планирует работу и осуществляет общий контроль за реализацией ее решений.
8. Заместителем председателя конкурсной комиссии является представитель уполномоченного органа по должности не ниже заместителя первого руководителя уполномоченного органа.
9. Заседание конкурсной комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов конкурсной комиссии и при обязательном участии председателя конкурсной комиссии. Решение конкурсной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов конкурсной комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель конкурсной комиссии.

2) заңда белгiленген тәртiппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар адам ұсыныла алмайды.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 26 желтоқсандағы
N 1286 қаулысымен
бекiтiлген
Акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың тәуелсiз директорларын iрiктеу ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың тәуелсiз директорларын iрiктеу ережесi (бұдан әрi - Ереже) акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың тәуелсiз директорларын (бұдан әрi - тәуелсiз директор) конкурстық негiзде iрiктеу тәртiбiн айқындайды.
2. Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
атқарушы орган - акционерлiк қоғам акцияларының мемлекеттiк пакетiн иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
уәкiлеттi орган - өз құзыретiнiң шегiнде республикалық меншiк, жекешелендiру объектiлерiн басқару және экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншiктiң мемлекеттiк мониторингi саласында iске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.
3. Конкурс Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн бiлiктiлiк талаптарына сәйкес тәуелсiз директорды iрiктеу мақсатында өткiзiледi.
2. Конкурсты ұйымдастыру
4. Конкурсты құрамын атқарушы орган қалыптастыратын және бекiтетiн конкурстық комиссия өткiзедi.
5. Конкурстық комиссия алқалы орган болып табылады. Конкурстық комиссия мүшелерiнiң саны тақ санды құрауы тиiс.
6. Конкурстық комиссияның құрамына атқарушы органның бiрiншi басшысы немесе оның орынбасары, уәкiлеттi органның және тиiстi акционерлiк қоғамдар директорларының кеңесiнде ұсынылған өзге де мемлекеттiк органдардың өкiлдерi мiндеттi түрде енгiзiледi.
Қажеттi құжаттарды, материалдарды дайындау және комиссия отырыстарының хаттамасын ресiмдеудi комиссия мүшесi болып табылмайтын комиссия хатшысы жүзеге асырады.
7. Атқарушы органның бiрiншi басшысының орынбасарынан төмен емес лауазымдағы тұлға конкурстық комиссияның төрағасы болып табылады, ол оның қызметiне басшылық жасайды, комиссияның отырыстарында төрағалық етедi, жұмысын жоспарлайды және оның шешiмдерiнiң iске асырылуы үшiн жалпы бақылауды жүзеге асырады.
8. Уәкiлеттi органның бiрiншi басшысының орынбасарынан төмен емес лауазымдағы уәкiлеттi органның өкiлi конкурстық комиссия төрағасының орынбасары болып табылады.
9. Конкурстық комиссияның отырысы конкурстық комиссия мүшелерiнiң жалпы санының кемiнде үштен екiсiнiң қатысуы шартымен және конкурстық комиссия төрағасы мiндеттi түрде қатысқан кезде өткiзiледi. Конкурстық комиссияның шешiмi ашық дауыс берумен қабылданады және егер қатысып отырған конкурстық комиссия мүшелерiнiң жалпы санының көпшiлiгi оған дауыс берсе қабылданды деп есептеледi. Дауыстар тең болған жағдайда, конкурстық комиссия төрағасы дауыс берген шешiм қабылданды деп есептеледi.

10. В случае несогласия с решением конкурсной комиссии, любой член конкурсной комиссии имеет право на особое мнение, которое должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу заседания конкурсной комиссии. В случае отсутствия какого-либо члена конкурсной комиссии по производственной или другой причине, в протоколе заседания конкурсной комиссии указывается причина его отсутствия и ссылка на документ, подтверждающий данный факт.
11. В случае если в назначенный день и время заседание конкурсной комиссии по вскрытию конвертов с конкурсными заявками не состоялось по причине отсутствия кворума, секретарь конкурсной комиссии обеспечивает сохранность представленных на конкурс конвертов с конкурсными заявками и объявляет о дате и времени проведения вскрытия конвертов, но не позднее 3-х рабочих дней от объявленного срока. При этом, вновь поданные заявки не принимаются.
12. Если на участие в конкурсе представил конкурсную заявку один кандидат, соответствующий квалификационным требованиям, либо конкурсные заявки не поступили или были отозваны, то конкурсная комиссия признает конкурс несостоявшимся и принимает решение о проведении повторного конкурса.
13. Информация о предстоящем конкурсе размещается исполнительным органом в периодических печатных изданиях распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и на своем web-сайте.
14. Информация или приглашение о предстоящем конкурсе должна содержать в себе сведения о дате, времени и месте проведения конкурса, квалификационные требования, ставку вознаграждения независимого директора.
15. Срок предоставления конкурсной заявки не должен превышать 30 календарных дней с момента размещения информации о конкурсе.
3. Проведение конкурса
16. Конкурс состоит из следующих этапов:
1) вскрытие конвертов с конкурсными заявками;
2) квалификационная оценка кандидатов, подтвердивших свое участие в конкурсе;
3) проведение собеседования с кандидатами и отбор независимого директора, а также кандидатов в резерв;
4) подведение итогов конкурса.
17. Конкурсная заявка, представляемая кандидатом для участия в конкурсе, должна содержать:
1) заявление кандидата;
2) копию документа, удостоверяющего личность кандидата;
3) надлежащим образом заверенные копии документов об образовании, а также ученой степени, лицензий и/или патентов, свидетельств, сертификатов при   их наличии;
4) резюме кандидата.
18. Кандидат запечатывает оригинал конкурсной заявки в конверт, пометив его: "Оригинал". На этом конверте должны быть указаны фамилия, имя, отчество, адрес и телефонный номер кандидата. После этого конверт запечатывается во внешний конверт.
Внутренний и внешний конверты должны:

10. Конкурстық комиссия шешiмiмен келiспеген жағдайда, конкурстық комиссияның кез-келген мүшесiнiң айрықша пiкiрге құқығы бар, ол жазбаша түрде баяндалуы және конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қоса тiркелуi тиiс. Конкурстық комиссияның қандай да бiр мүшесi өндiрiстiк немесе басқалай себеппен болмаған жағдайда, конкурстық комиссия отырысының хаттамасында оның болмау себебi мен осы фактiнi растайтын құжатқа сiлтеме көрсетiледi.
11. Егер белгiленген күнi мен уақытында конкурстық өтiнiмдерi бар конверттердi ашу жөнiндегi конкурстық комиссияның отырысы кворумның болмауы себебiнен өтпеген жағдайда, конкурстық комиссияның хатшысы конкурсқа ұсынылған конкурстық өтiнiмдерi бар конверттердiң сақталуын қамтамасыз етедi және хабарлаған мерзiмнен 3 жұмыс күнiнен кешiктiрмей конверттердi ашу күнi мен уақытын хабарлайды. Бұл ретте, қайта берiлген өтiнiмдер қабылданбайды.
12. Егер конкурсқа қатысуға бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келетiн бiр кандидат конкурстық өтiнiм берген болса, не конкурстық өтiнiмдер түспеген болса немесе керi қайтарылып алынса, онда конкурстық комиссия конкурсты өткiзiлмедi деп таниды және қайта конкурс өткiзу туралы шешiм қабылдайды.
13. Алдағы болатын конкурс туралы ақпаратты атқарушы орган Қазақстан Республикасының барлық аумағына таралатын мерзiмдi баспа басылымдарында және өз web-сайтында орналастырады.
14. Алдағы болатын конкурс туралы ақпарат немесе шақыру конкурс өткiзiлетiн күнi, уақыты мен орны, бiлiктiлiк талаптары, тәуелсiз директордың сыйақы ставкасы туралы мәлiметтердi қамтуы тиiс.
15. Конкурстық өтiнiмдер беру мерзiмi конкурс туралы ақпарат орналастырылған сәттен бастап 30 күнтiзбелiк күннен аспауы тиiс.
3. Конкурсты өткiзу
16. Конкурс мынадай кезеңдерден тұрады:
1) конкурстық өтiнiмдерi бар конверттердi ашу;
2) өздерiнiң конкурсқа қатысуын растаған кандидаттардың бiлiктiлiгiн бағалау;
3) кандидаттармен әңгiмелесу өткiзу және тәуелсiз директорды, сондай-ақ кандидаттарды резервке iрiктеу;
4) конкурс нәтижелерiн шығару.
17. Кандидаттың конкурсқа қатысуы үшiн ұсынатын конкурстық өтiнiмi:
1) кандидаттың өтiнiшiн;
2) кандидаттың жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесiн;
3) бiлiмi, сондай-ақ ғылыми дәрежесi туралы құжаттардың, олар болған кезде лицензиялардың және/немесе патенттердiң, куәлiктердiң, сертификаттардың тиiстi үлгiде куәландырылған көшiрмелерiн;
4) кандидаттың түйiндемесiн қамтуы тиiс.
18. Кандидат конкурстық өтiнiмнiң түпнұсқасын "Түпнұсқа" деген белгi қойып, оны конвертке салып мөрлейдi. Бұл конвертте кандидаттың тегi, аты, әкесiнiң аты, мекен-жайы және телефон нөмiрi көрсетiлуi тиiс. Содан соң конверт сыртқы конвертке салынып мөрленедi.
Iшкi және сыртқы конверттер:

1) быть адресованы исполнительному органу по адресу, указанному в приглашении или информации в периодических печатных изданиях и на web-сайте;
2) содержать слова "Конкурс независимого директора - члена совета директоров акционерного общества" и "Не вскрывать до ______" (дата и время вскрытия конвертов, указанных в приглашении или информации в периодических печатных изданиях и на web-сайте).
19. Конкурсная заявка направляется на государственном, русском, и при необходимости, на иных языках.
20. Конкурсная комиссия вскрывает оригинал конверта с представленными конкурсными заявками в месте и во время, указанные в приглашениях или информации в периодических печатных изданиях и на web-сайте.
21. По итогам процедуры вскрытия конвертов с конкурсными заявками секретарем конкурсной комиссии составляется протокол вскрытия, который подписывается членами конкурсной комиссии и секретарем.
22. Конкурсная комиссия в течение пяти рабочих дней после даты вскрытия конвертов с конкурсными заявками проводит оценку соответствия кандидата квалификационным требованиям независимых директоров.
23. По результатам оценки кандидатов на предмет соответствия квалификационным требованиям, конкурсная комиссия определяет кандидатов, соответствующих квалификационным требованиям, которым направляется приглашение на собеседование с указанием даты, времени и места его проведения.
4. Подведение итогов конкурса
24. По результатам проведенного собеседования конкурсная комиссия в течение десяти рабочих дней отбирает независимого директора, а также определяет двух кандидатов в резерв.
25. Решение конкурсной комиссии оформляется протоколом, который подписывается членами конкурсной комиссии и секретарем, и направляется всем кандидатам, представившим конкурсные заявки.
26. Решение конкурсной комиссии может быть обжаловано кандидатами в судебном порядке.
5. Формирование резерва
27. По итогам собеседования конкурсная комиссия из числа участников конкурса определяет кандидатов для зачисления в резерв.
28. Секретарем конкурсной комиссии оформляется протокол о зачислении кандидата в резерв, который подписывается им и членами конкурсной комиссии.
29. Зачисление кандидата в резерв производится с его согласия.
30. Протокол о зачислении кандидата в резерв должен содержать следующую информацию:
название акционерного общества, в конкурсе на должность независимого директора которого кандидат принимал участие;
фамилию, имя, отчество кандидата, зачисленного в резерв;
дату рождения, образование, специальность по образованию кандидата, зачисленного в резерв;
место работы кандидата, зачисленного в резерв (организация, занимаемая должность, с какого времени в должности);
дату зачисления в резерв.
Протокол о зачислении кандидата в резерв направляется конкурсной комиссией уполномоченному органу.

1) шақыруда немесе мерзiмдi баспа басылымдарында және web-сайттағы ақпаратта көрсетiлген мекен-жай бойынша атқарушы органға бағытталуы;
2) "Акционерлiк қоғамның директорлар кеңесiне мүше тәуелсiз директордың конкурсы" және "дейiн ашуға болмайды" (шақыруда немесе мерзiмдi баспа басылымдарында және web-сайттағы ақпаратта көрсетiлген конверттi ашу күнi мен уақыты) деген сөздердi қамтуы тиiс.
19. Конкурстық өтiнiм мемлекеттiк, орыс және қажет болған кезде өзге де тiлдерде жiберiледi.
20. Конкурстық комиссия шақыруларда немесе мерзiмдi баспа басылымдарында және web-сайттағы ақпаратта көрсетiлген орында және уақытында ұсынылған конкурстық өтiнiмдер бар конверттiң түпнұсқасын ашады.
21. Конкурстық өтiнiмдер бар конверттердi ашу рәсiмiнiң қорытындылары бойынша конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссия мүшелерi мен оның хатшысы қол қоятын ашу хаттамасын жасайды.
22. Конкурстық комиссия бес жұмыс күнi iшiнде конкурстық өтiнiмдер бар конверттердi ашу күнiнен кейiн кандидаттың тәуелсiз директорлардың бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келуiн бағалауды жүргiзедi.
23. Конкурстық комиссия кандидаттардың бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгi мәнiне бағалау нәтижелерi бойынша әңгiмелесу күнiн, уақытын және оны жүргiзу орнын көрсете отырып шақыру жiберiлетiн біліктiлiк талаптарына сәйкес келетiн кандидаттарды iрiктеудi айқындайды.
4. Конкурс қорытындыларын шығару
24. Жүргiзiлген әңгiмелесудiң нәтижелерi бойынша конкурстық комиссия он жұмыс күнi iшiнде тәуелсiз директорды iрiктейдi, сондай-ақ резервке екi кандидатты белгiлейдi.
25. Конкурстық комиссияның шешiмi конкурстық комиссия мүшелерi мен оның хатшысы қол қоятын хаттамамен ресiмделедi және конкурстық өтiнiмдер берген барлық кандидаттарға жiберiледi.
26. Кандидаттар конкурстық комиссияның шешiмiне сот тәртiбiмен шағымдана алады.
5. Резервтi қалыптастыру
27. Конкурстық комиссия әңгiмелесу қорытындылары бойынша конкурсқа қатысушылар iшiнен резервке алу үшiн кандидаттарды айқындайды.
28. Конкурстық комиссияның хатшысы кандидатты резервке алу туралы өзi және конкурстық комиссияның мүшелерi қол қоятын хаттаманы ресiмдейдi.
29. Кандидатты резервке алу оның келiсiмiмен жүргiзiледi.
30. Кандидатты резервке алу туралы хаттама мынадай ақпаратты:
тәуелсiз директор лауазымына кандидат конкурсқа қатысқан акционерлiк қоғамның атауын;
резервке алынған кандидаттың тегiн, атын, әкесiнiң атын;
резервке алынған кандидаттың туған күнiн, бiлiмiн, бiлiмi бойынша мамандығын;
резервке алынған кандидаттың жұмыс орнын (ұйымын, атқарып отырған лауазымын, лауазымда қай уақыттан берi);
резервке алынған күнiн қамтуы тиiс.
Кандидатты резервке алу туралы хаттаманы конкурстық комиссия уәкiлеттi органға жiбередi.

31. Уполномоченный орган оформляет единый список кандидатов на должность независимых директоров, зачисленных в резерв, который действителен для всех акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
32. Резерв кандидатов соответствующего акционерного общества действителен в течение одного года с даты его утверждения конкурсной комиссией.
33. Кандидаты, зачисленные в резерв приглашаются конкурсной комиссией для участия на общих основаниях в последующих конкурсах.
Приложение
к Правилам отбора независимых директоров
акционерных обществ, контрольный пакет
акций которых принадлежит государству
Список зачисленных в резерв
кандидатов на должность независимых директоров
акционерных обществ, контрольный пакет акций
которых принадлежит государству
N
п/п
Акционер-
ное
общество
Фамилия,
имя,
отчество
кандидата,
зачислен-
ного в
резерв
Дата
рождения,
образова-
ние,
специаль-
ность по
образова-
нию
Место
работы
(органи-
зация,
занимае-
мая
долж-
ность, с
какого
времени
в долж-
ности)
Дата
зачис-
ления в
резерв
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2006 года N 1286
Правила оценки эффективности деятельности
независимых директоров акционерных обществ,
контрольные пакеты акций, которых принадлежат государству
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оценки эффективности деятельности независимых директоров акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству (далее - Правила), определяют порядок осуществления и использования результатов оценки эффективности деятельности независимых директоров акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству (далее - независимый директор).
2. В Правилах используются следующие понятия:
исполнительный орган - государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций акционерного общества;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции реализационные и контрольно-надзорные функции в сфере управления объектами республиканской собственности, приватизации и государственного мониторинга собственности, в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение.
2. Организация деятельности по оценке
эффективности деятельности независимого директора
3. Оценка эффективности деятельности независимого директора проводится ежегодно по итогам его деятельности комиссией, состав которой формируется и утверждается исполнительным органом.
4. Комиссия является коллегиальным органом. Количество членов конкурсной комиссии должно составлять нечетное число.

31. Уәкілеттi орган осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi барлық акционерлiк қоғамдар үшiн жарамды резервке алынған тәуелсiз директорлар лауазымына кандидаттардың бiрыңғай тiзiмiн ресiмдейдi.
32. Тиiстi акционерлiк қоғамның кандидаттар резервi оны конкурстық комиссия бекiткен күнiнен бастап бiр жыл бойы жарамды.
33. Конкурстық комиссия резервке алынған кандидаттарды кейiнгi конкурстарға жалпы негiздерде қатысу үшiн шақырады.
Акцияларының бақылау пакеттерi
мемлекетке тиесiлi акционерлiк
қоғамдардың тәуелсiз директорларын
iрiктеу ережесiне қосымша
Акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың тәуелсiз директорлары лауазымына резервке алынған кандидаттардың тiзiмi
P/c
N
Акционерлiкқоғам
Резервке алынған кандидаттың тегi, аты, әкесiнiң аты
Туған күнi, бiлiмi, бiлiмi бойынша мамандығы
Жұмыс орны (ұйымы, атқарып отырған лауазымы, лауазымда қай уақыттан берi
Резервке алынған күнi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 26 желтоқсандағы
N 1286 қаулысымен
бекiтiлген
Акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың тәуелсiз директорлары қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың тәуелсiз директорлары қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау ережесi (бұдан әрi - Ереже) акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың тәуелсiз директорлары (бұдан әрi - тәуелсiз директор) қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелерiн жүзеге асыру және пайдалану тәртiбiн белгiлейдi.
2. Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
атқарушы орган - акционерлiк қоғам акцияларының мемлекеттiк пакетiн иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
уәкiлеттi орган - өз құзыретiнiң шегiнде республикалық меншiк, жекешелендiру объектiлерiн басқару және экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншiктiң мемлекеттiк мониторингi саласында iске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.
2. Тәуелсiз директор қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау жөнiндегi қызметтi ұйымдастыру
3. Тәуелсiз директор қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалауды оның қызметiнiң қорытындылары бойынша құрамын атқарушы орган қалыптастыратын және бекiтетiн комиссия жыл сайын жүргiзедi.
4. Комиссия алқалы орган болып табылады. Конкурстық комиссия мүшелерiнiң саны тақ санды құрауы тиiс.

5. В состав комиссии обязательно включаются первый руководитель исполнительного органа или его заместитель, представители уполномоченного органа и иных государственных органов, представленных в Советах директоров соответствующих акционерных обществ и/или члены Совета директоров соответствующих акционерных обществ.
6. Председателем комиссии является лицо по должности не ниже заместителя первого руководителя исполнительного органа, который руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях комиссии, планирует работу и осуществляет общий контроль за реализацией ее решений.
7. Заместителем председателя конкурсной комиссии является представитель уполномоченного органа по должности не ниже заместителя первого руководителя уполномоченного органа.
8. Подготовку повестки дня комиссии, необходимых документов, материалов и оформление протокола заседания комиссии осуществляет секретарь комиссии, который не является членом комиссии.
9. Заседание комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов комиссии. В заседании принимает участие независимый директор, оценка эффективности деятельности которого производится комиссией.
10. Председатель комиссии определяет дату проведения заседания комиссии.
11. Секретарь направляет приглашение членам комиссии, независимому директору для участия в заседании комиссии.
3. Порядок осуществления оценки
эффективности деятельности независимого директора
12. Оценка эффективности деятельности независимого директора предполагает:
рассмотрение годового отчета независимого директора о достижении задач, поставленных акционером перед независимым директором;
подведение итогов эффективности деятельности оценки независимого директора по бальной системе.
13. Годовой отчет независимого директора должен включать следующую информацию:
сведения о вопросах, подготовленных независимым директором на заседания Совета директоров Общества, об их реализации и достигнутых результатах;
влияние инициатив независимого директора на текущую деятельность Общества;
выводы и предложения по совершенствованию деятельности Общества.
14. При осуществлении оценки эффективности деятельности независимого директора рассматриваются результаты мониторинга Общества, проводимые уполномоченным органом.
15. По результатам рассмотрения отчета и результатов мониторинга Общества комиссией проводится обсуждение эффективности деятельности независимого директора.
16. Оценка эффективности деятельности независимого директора осуществляется по бальной системе (не более 2 баллов по каждому показателю согласно приложению к настоящим Правилам).

5. Комиссияның құрамына атқарушы органның бiрiншi басшысы немесе оның орынбасары, уәкiлеттi органның және тиiстi акционерлiк қоғамдардың директорлар кеңесiнде ұсынылған өзге де мемлекеттiк органдардың өкiлдерi және/немесе тиiстi акционерлiк қоғамдар директорлары кеңесiнiң мүшелерi мiндеттi түрде енгiзiледi.
6. Комиссия төрағасы лауазымы бойынша атқарушы органның бiрiншi басшысының орынбасарынан төмен емес тұлға болып табылады, ол оның қызметiне басшылық етедi, комиссия отырыстарында төрағалық етедi, жұмысын жоспарлайды және оның шешiмдерiнiң iске асырылуы үшiн жалпы бақылауды жүзеге асырады.
7. Лауазымы бойынша уәкiлеттi органның бiрiншi басшысының орынбасарынан төмен емес уәкiлеттi органның өкiлi конкурстық комиссия төрағасының орынбасары болып табылады.
8. Комиссияның күн тәртiбiн, қажеттi құжаттарды, материалдарды дайындауды және комиссия отырысының хаттамасын ресiмдеудi комиссия мүшесi болып табылмайтын комиссия хатшысы жүзеге асырады.
9. Комиссия отырысы комиссия мүшелерiнiң жалпы санының кемiнде үштен екiсi болған жағдайда өткiзiледi. Отырысқа қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалауды комиссия жүргiзетiн тәуелсiз директор қатысады.
10. Комиссия төрағасы комиссия отырысын өткiзу күнiн белгiлейдi.
11. Хатшы комиссия отырысына қатысу үшiн комиссия мүшелерiне, тәуелсiз директорға шақыру қағазын жiбередi.
3. Тәуелсiз директор қызметiнiң тиiмділігiн бағалауды жүзеге асыру тәртiбi
12. Тәуелсiз директор қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау:
акционердiң тәуелсiз директордың алдына қойған мiндеттерiне қол жеткiзуi туралы тәуелсiз директордың жылдық есебiн қарауын;
баллдық жүйе бойынша тәуелсiз директор қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау қорытындыларын шығаруын көздейдi.
13. Тәуелсiз директордың жылдық есебi:
Қоғам Директорлары кеңесiнiң отырыстарына тәуелсiз директордың дайындаған мәселелерi туралы, олардың iске асырылуы мен қол жеткiзiлген нәтижелерi туралы мәлiметтердi;
Қоғамның ағымдағы қызметiне тәуелсiз директор бастамаларының әсерлерiн;
Қоғам қызметiн жетiлдiру жөнiндегi қорытындылар мен ұсыныстарды қамтиды.
14. Тәуелсiз директор қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалауды жүзеге асыру кезiнде уәкiлеттi орган жүргiзетiн Қоғамның мониторингi нәтижелерi қаралады.
15. Қоғам есептерi мен мониторингi нәтижелерiн қарау нәтижелерi бойынша комиссия тәуелсiз директор қызметiнiң тиiмдiлiгiн талқылауды жүргiзедi.
16. Тәуелсiз директор қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау баллдық (осы ережеге қосымшаға сәйкес әрбiр көрсеткiш бойынша 2 баллдан кем емес) жүйе бойынша жүзеге асырылады.

17. Эффективность деятельности независимого директора определяется из общего количества баллов в следующем порядке:
8-6 баллов - независимый директор добросовестно исполняет свои обязанности в Совете директоров Общества в интересах Общества и ее акционеров, выражает свое мнение своевременно с конкретными предложениями по его достижению, Оценка деятельности независимого директора является положительной;
5-3 баллов - независимый директор исполняет свои обязанности в Совете директоров Общества в интересах Общества и ее акционеров, выражает свое мнение своевременно, но без конкретных предложений по его достижению. Оценка деятельности независимого директора является удовлетворительной;
0-2 баллов - независимый директор ненадлежаще исполняет возложенные на него обязанности. Оценка деятельности независимого директора является неудовлетворительной.
18. По итогам обсуждения эффективности деятельности независимого директора, заполняется лист оценки эффективности деятельности независимого директора согласно приложению к настоящим Правилам.
19. По итогам заседания составляется протокол заседания комиссии, который подписывается членами комиссии и секретарем.
20. В случае несогласия с решением комиссии, любой член комиссии имеет право на особое мнение, которое должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу заседания комиссии. В случае отсутствия какого-либо члена комиссии по производственной или другой причине, в протоколе заседания комиссии указывается причина его отсутствия и ссылка на документ, подтверждающий данный факт.
4. Заключительные положения
21. Оценка эффективности деятельности в отношении независимых директоров Обществ осуществляется ежегодно.
22. Результат оценки эффективности деятельности независимого директора направляется общему собранию акционеров или единственному акционеру Общества и уполномоченному органу.
23. По результатам оценки эффективности деятельности независимого директора общее собрание акционеров или единственный акционер Общества может принять решение о досрочном прекращении полномочии независимого директора.
Приложение
к Правилам оценки эффективности
деятельности независимых директоров
акционерных обществ, контрольные пакеты
акций которых принадлежат государству
Лист оценки эффективности деятельности
независимого директора за 20__ год
Ф.И.О. ___________________
Организация ______________
N
п/п
Показатели
Комментарии
Балл
1
2
3
4
1.
Деятельность Общес-
тва по направлению,
которое курирует
независимый дирек-
тор или возглавля-
емый им комитет
Достигнут положи-
тельный результат
(предложение
выражено незави-
симым директором
своевременно с
конкретным
решением по его
реализации)
2
Достигнут удов-
летворительный
результат
(предложение
выражено
независимым
директором
своевременно, но
без конкретных
путей решения по
его реализации)
1
Результат
деятельности
Общества остался
на прежнем уровне
или произошло
ухудшение (неза-
висимый директор
не предпринимал
необходимых мер
по решению проб-
лемных вопросов)
0
2.
Участие независимо-
го директора в
обсуждении вопро-
сов, выносимых на
Совет директоров
Общества
Принятие Советом
директоров нова-
торских предло-
жений, высказан-
ных независимым
директором по
вопросам, выно-
симым на Совет
директоров, по-
служили достиже-
нию поставленных
целей
2
Предложения неза-
висимого директо-
ра не носили в
себе принципиаль-
но новых путей
решения по вопро-
сам, выносимым
на Совет дирек-
торов Общества
1
Независимый
директор не
принимал участие
в обсуждении
вопросов, выно-
симых на Совет
директоров
Общества
0
3.
Подготовка незави-
симым директором
дополнительных
материалов по
вопросам, выносимым
на Совет директо-
ров Общества, в
ходе обсуждения
которых возникла
их необходимость
Материалы,
подготовленные
независимым
директором, были
качественными,
представлены в
полном объеме, с
конкретными
обоснованиями
для принятия
верного решения
по рассматри-
ваемым вопросам
2
Материалы, подго-
товленные незави-
симым директором,
не были достаточ-
но обоснованными
для принятия
решения
1
Материалы
независимым
директором были
подготовлены
некачественно
или не были
представлены ни
по одному вопросу
0
4.
Инициативы незави-
симого директора,
впоследствии
оказавшиеся
эффективными для
Общества
От реализации
инициативных
предложений
независимого
директора Общес-
тво получило или
получит опреде-
ленные выгоды
2
От реализации
инициативных
предложений неза-
висимого директо-
ра Общество не
получило или не
получит опреде-
ленных выгод
1
Инициативных
предложений от
независимого
директора в
течение года не
поступало или
реализация
инициативных
предложений
независимого
директора
отрицательно
повлияла на
деятельность
Общества
0
Итого
Председатель комиссии          ______________
подпись
Члены комиссии                 ______________
подпись
Секретарь комиссии             ______________
подпись

17. Тәуелсiз директор қызметiнiң тиiмділігi мынадай тәртiппен баллдың жалпы санынан айқындалады:
8 - 6 балл - тәуелсiз директор Қоғам директорларының кеңесiнде өз мiндеттерiн Қоғамның және оның акционерлерiнiң мүддесi үшiн адал орындайды, өз пiкiрiн оған қол жеткiзу жөнiнде нақты ұсыныстарымен уақтылы бiлдiредi. Тәуелсiз директор қызметiнiң бағасы оң болып табылады.
5 - 3 балл - тәуелсiз директор Қоғам директорларының кеңесiнде өз мiндеттерiн Қоғамның және оның акционерлерiнiң мүддесi үшiн орындайды, өз пiкiрiн уақтылы, бiрақ оған қол жеткiзу жөнiнде нақты ұсыныстарсыз бiлдiредi. Тәуелсiз директор қызметiнiң бағасы қанағаттанарлық болып табылады.
0 - 2 балл - тәуелсiз директор өзiне жүктелген мiндеттердi тиiсiнше орындамайды. Тәуелсiз директор қызметiн бағалау қанағаттанарлықсыз болып табылады.
18. Тәуелсiз директор қызметiнiң тиiмдiлiгiн талқылау қорытындылары бойынша осы Ережеге қосымшаға сәйкес тәуелсiз директор қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау парағы толтырылады.
19. Отырыс қорытындылары бойынша комиссия мүшелерi және оның хатшысы қол қоятын комиссия отырысының хаттамасы жасалады.
20. Комиссияның қайсы бiр мүшесi комиссия шешiмiмен келiспеген жағдайда ерекше пiкiрге құқығы бар, ол жазбаша түрде баяндалуы және комиссия отырысының хаттамасына қоса тiгiлуi тиiс. Комиссияның қандай да болмасын мүшесi өндiрiстiк немесе басқа себептер бойынша болмаған жағдайда, комиссия отырысының хаттамасында оның болмау себебi мен осы фактiнi растайтын құжатқа сiлтеме көрсетiледi.
4. Қорытынды ережелер
21. Қоғамның тәуелсiз директорларына қатысты қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау жыл сайын жүзеге асырылады.
22. Тәуелсiз директор қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау нәтижесi акционерлердiң жалпы жиналысына немесе Қоғамның жалғыз акционерiне және уәкiлеттi органға жiберiледi.
23. Тәуелсiз директор қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелерi бойынша акционерлердiң жалпы жиналысы немесе Қоғамның жалғыз акционерi тәуелсiз директордың өкiлеттiгiн мерзiмiнен бұрын тоқтату туралы шешiм қабылдай алады.
Акцияларының бақылау пакеттерi
мемлекетке тиесiлi акционерлiк
қоғамдардың тәуелсiз директорлары
қызметiнiң тиiмдiлiгiн
бағалау ережесiне қосымша
Тәуелсiз директордың 20__жылғы
қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау парағы
Т.А.Ә. ____________
Ұйым _______________
Р/с
N
Көрсеткіштер
Түсініктеме
Балл
1
2
3
4
1.
Қоғамның тәуелсiз директор немесе олар басқаратын комитет жетекшiлiк ететiн бағыт бойынша қызметi
Оң нәтижеге қол жеткiзiлдi (тәуелсiз директор ұсынысты оны iске асыру жөнiндегi нақты шешiммен уақтылы бiлдiрдi)
2
Қанағаттанарлық нәтижеге қол жеткiзiлдi (тәуелсiз директор ұсынысты уақтылы, бiрақ оны iске асыру бойынша шешудiң нақты жолдарынсыз бiлдiрдi)
1
Қоғам қызметiнiң нәтижесi бұрынғы деңгейде қалды немесе нашарлады (тәуелсiз директор проблемалық мәселелердi шешу жөнiнде қажеттi шаралар қабылдамады
0
2.
Тәуелсiз директордың Қоғамның Директорлар кеңесiне шығарылатын мәселелердi талқылауға қатысуы
Директорлар кеңесiне енгiзiлетiн мәселелер бойынша тәуелсiз директор айтқан жаңашылдық ұсыныстарды Директорлар кеңесiнiң қабылдауы қойылған мақсаттарға қол жеткiзуге себеп болды
2
Тәуелсiз директордың ұсынысы Қоғамның Директорлар кеңесiне енгiзiлетiн мәселелер бойынша шешiмi өзiнде қағидатты жаңа жолдарға ие болған жоқ
1
Тәуелсiз директор Қоғамның Директорлар кеңесiне енгiзiлетiн мәселелердi талқылауғa қатысқан жоқ
0
3
Тәуелсiз директордың Қоғамның Директорлар кеңесiне енгiзiлетiн мәселелер бойынша, оларды талқылау барысында, оның қажеттiлiгi туындаған қосымша материалдарды дайындауы
Тәуелсiз директордың дайындаған материалдары қаралатын мәселелер  бойынша дұрыс шешiм қабылдау үшiн нақты негiздемелерi бар сапалы, толық көлемде болды
2
Тәуелсiз директордың дайындаған материалдары шешiм қабылдау үшiн негіздемесi жеткiлiксiз болды
1
Тәуелсiз директор материалдарды сапасыз дайындады немесе бiрде бiр мәселе бойынша ұсынған жоқ
0
4.
Тәуелсiз директордың Қоғам үшiн салдары тиiмдi болған бастамасы
Тәуелсiз директордың бастамашыл ұсыныстарын iске асырудан Қоғам белгiлi бiр пайда алды немесе алады
2
Тәуелсiз директордың бастамашыл ұсыныстарын iске асырудан Қоғам белгiлi бiр пайда алмады немесе алмайды
1
Жыл бойы тәуелсiз директордан бастамашыл ұсыныстар түскен жоқ немесе  тәуелсiз директордың бастамашыл ұсыныстарын iске асыру Қоғамның қызметiне терiс әсер еттi
0
Жиыны
Комиссия төрағасы                      ____________
қолы
Комиссия мүшелерi                      ____________
қолы
Комиссия хатшысы                       ____________
қолы