Об утверждении Плана по созданию и развитию пилотного республиканского фармацевтического кластера в городе Караганде
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2006 года N 1296
В целях устойчивого роста и диверсификации экономики Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План по созданию и развитию пилотного республиканского фармацевтического кластера в городе Караганде (далее - План).
2. Заинтересованным министерствам и ведомствам, акиму Карагандинской области:
1) обеспечить надлежащее и своевременное исполнение Плана;
2) один раз в полугодие, не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным полугодием, представлять в Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан аналитическую информацию о ходе реализации Плана.
3. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан представлять в Правительство Республики Казахстан один раз в полугодие, не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчетным полугодием, сводную информацию о выполнении Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2006 года N 1296
План
по созданию и развитию пилотного республиканского
фармацевтического кластера в городе Караганде
В последние годы наметился высокий темп роста внутреннего фармацевтического рынка, обусловленный высокими показателями роста всей экономики страны и развитием системы здравоохранения в республике.
В 2005 году объем казахстанского рынка лекарственных средств в ценах производителя составил 596 (пятьсот девяносто шесть) миллионов долларов США, из них произведено в Казахстане лишь на 40 (сорок) миллионов долларов США.
Фармацевтическая отрасль республики обладает высоким научно-производственным и кадровым потенциалом, необходимым для ее дальнейшего развития. Приоритетным направлением развития отечественной фармацевтической промышленности является создание новых безопасных и качественных лекарственных средств, конкурентоспособных на внутреннем и внешнем рынках.
За последние годы одним из перспективных регионов для развития фармацевтической отрасли является город Караганда. Однако имеющийся производственный и научный потенциал региона задействован не в полной мере, деятельность предприятий и научных центров по производству фармацевтической продукции не скоординирована.
На базе товарищества с ограниченной ответственностью "Карагандинский фармацевтический завод" освоено производство первого, применяемого в онкологической практике, отечественного лекарственного препарата "Арглабин".
Наличие в Караганде научно-исследовательских институтов: акционерного общества "Научно-производственный центр "Фитохимия" и республиканских государственных казенных предприятий "Карагандинский институт растениеводства и селекции", "Карагандинская государственная медицинская академия", является базой для создания новых лекарственных препаратов, а также коммерциализации научных разработок и подготовки высококвалифицированных кадров.
Присутствие в этом регионе производителей лекарственного растительного сырья, упаковочных и этикеточных материалов, перерабатывающего предприятия товарищества с ограниченной ответственностью "Карагандинский фармацевтический завод" в комплексе с имеющейся научной и производственной базой позволяет применить кластерный подход развития отрасли, в который могут быть вовлечены другие организации, участвующие в цепочке добавленных стоимостей.
Данный План направлен на формирование пилотного фармацевтического кластера и предусматривает реализацию комплекса мер по его созданию и развитию в городе Караганде.
N п/п
Мероприятие
Форма завершения
Ответ-
ствен-
ные за
испол-
нение
Срок
испол-
нения
Пред-
пола-
гаемые
расходы
(млн.
тенге)
Источ-
ники
финан-
сиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7

Қарағанды қаласында пилоттық республикалық фармацевтикалық кластер құру және оны дамыту жанiндегi жоспарды бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Үкiметiнің 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 1296 Қаулысы
Қазақстан Республикасы экономикасының орнықты өсуi және оны әртараптандыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қарағанды қаласында пилоттық республикалық фармацевтикалық кластер құру және оны дамыту жөнiндегi жоспар (бұдан әрi - Жоспар) бекітілсін.
2. Мүдделi министрлiктер мен ведомстволар, Қарағанды облысының әкiмi:
1) Жоспардың тиiсiнше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн;
2) жарты жылда бiр рет, есептi жарты жылдықтан кейiнгi айдың 10-күнiнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiне Жоспардың iске асырылу барысы туралы талдамалық ақпарат берсiн.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгi жарты жылда бiр рет, есептi жарты жылдықтан кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Үкiметiне Жоспардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат берсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2006 жылғы 28 желтоқсандағы
N 1296 қаулысымен
бекiтiлген
Қарағанды қаласында пилоттық республикалық
фармацевтикалық кластер құру және оны
дамыту жөнiндегi жоспар
Соңғы жылдары елдiң бүкiл экономикасы өсiмiнiң жоғары көрсеткiштерiне және республикадағы денсаулық сақтау жүйесiнiң дамуына негiзделген iшкi фармацевтикалық нарықтың жоғары өсу қарқыны байқалды.
2005 жылы қазақстандық дәрi-дәрмек заттары нарығының көлемi өндiрушi бағасында 596 (бec жүз тоқсан алты) миллион АҚШ долларын құрады, олардың iшiнде тек 40 (қырық) миллион АҚШ долларына ғана Қазақстанда өндiрiлген.
Республиканың фармацевтикалық саласы оның одан әрi дамуы үшiн қажеттi жоғары ғылыми-өндiрiстiк және кадрлық әлеуетке ие. Отандық фармацевтикалық өнеркәсiптiң дамуының басым бағыты iшкi және сыртқы нарықтарда бәсекеге қабiлеттi жаңа қауiпсiз және сапалы дәрiлiк заттарды жасау болып табылады.
Соңғы жылдары фармацевтикалық саланы дамыту үшiн перспективалық өңiрлердiң бiрi Қарағанды қаласы болып табылады. Алайда, өңiрдiң қолда бар өндiрiстiк және ғылыми әлеуетi толық мөлшерде әрекет жасап отырған жоқ, фармацевтикалық өнiмдердi өндiру жөнiндегi кәсiпорындардың және ғылыми орталықтардың қызметi үйлестiрiлмеген.
"Қарағанды фармацевтикалық зауыты" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгiнiң базасында онкологиялық практикада қолданылатын "Арглабин" бiрiншi отандық дәрiлiк препаратының өндiрiсi игерiлдi.
Қарағандыда мынадай ғылыми-зерттеу институттарының: "Фитохимия" ғылыми-өндiрiстiк орталығы" акционерлiк қоғамы және "Қарағанды өсiмдiк шаруашылығы және селекция институты", "Қарағанды мемлекеттiк медицина академиясы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорындары жаңа дәрiлiк препараттарды жасау, сондай-ақ ғылыми әзiрлемелердi коммерцияландыру және жоғары бiлiктi кадрлар даярлау үшiн база болып табылады.
Бұл өңiрде дәрiлiк өсiмдiк шикiзаттарын, буып-түю және этикеткалық материалдарды өндiрушiлердiң, өңдеушi кәсiпорын "Қарағанды фармацевтикалық зауыты" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгiнiң бар болуы қосылған құн тiзбегiне қатысушы басқа ұйымдар тартылуы мүмкiн саланы дамытудың кластерлiк тәсiлiн қолдануға мүмкiндiк бередi.
Осы Жоспар пилоттық фармацевтикалық кластердi қалыптастыруға бағытталған және оны Қарағанды қаласында құру және дамыту жөнiндегi шаралар кешенiн iске асыруды көздейдi
Р/с
N
Іс-шара
Аяқталу нысыны
Орындауға жауаптылар
Орындалу мерзімі
Болжамды шығыстар (млн. теңге)
Қаржыландыру көздері

1. Общесистемные меры
1
Подготовить
предложения по
совершенство-
ванию законода-
тельства
Республики
Казахстан по
вопросам развития
фармацевтической
и медицинской
промышленности
Предложения
в МИТ
МЗ,
МОН,
ФМИ
I
квар-
тал
2007
года
Не
тре-
буются
2
Подготовить
предложения по
стимулированию
привлечения
отечественных,
зарубежных
инвестиций
и новых
технологий в
фармацевтическую
отрасль
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ
(созыв),
МЗ,
МОН,
ФУРК,
ФМИ
II
квартал
2007
года
Не тре-
буются
3
Разработать
предложения по
определению тем
актуальных
маркетинговых
исследований,
направленных на
развитие
фармацевтической
и медицинской
промышленности
Предложения
в МИТ
МОН,
МЗ,
ЦМАИ,
ФМИ
I
квартал
2007
года
Не тре-
буются
4
Выработать
механизмы
внедрения резуль-
татов научно-
исследовательских
работ в сфере
новых
лекарственных
средств в
промышленное
производство
Предложения
в МИТ
МОН,
МЗ,
ФМИ,
ФУРК
II
квартал
2007
года
Не тре-
буются
5
Провести анализ
имеющихся
научных
разработок новых
лекарственных
средств для
внедрения в
промышленное
производство
Информация
в МИТ
МОН,
МЗ,
НПЦФ
10 июля
2007
года
Не тре-
буются
6
Подготовить
предложения по
внесению
изменений и
дополнений в
классификатор
специальностей и
учебные программы
высшего и
среднего
профессиональ-
ного образования
с учетом спроса
рынка труда в
фармацевтической
отрасли
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МОН
(созыв),
МЗ,
МТСЗН,
МИТ,
ФМИ
I
квартал
2007
года
Не тре-
буются
2. Создание и развитие фармацевтического кластера
7
Создать
координационный
совет по
созданию и
развитию
фармацевтичес-
кого кластера в
городе Караганде
Информация
в МИТ
АКО,
НПЦФ
10
января
2007
года
Не тре-
буются
8
Подготовить
список
организаций,
вовлеченных в
фармацевтический
кластер
Информация
в МИТ
АКО,
НПЦФ
10 июля
2007
года
Не тре-
буются
9
Проработать
вопрос по
комплектации
организаций
фармацевтичес-
кого кластера
современным
технологическим
оборудованием и
техникой путем
лизинга в части:
а) обеспечение
сбора заявок;
б) поиска
необходимого
оборудования;
в) заключения
договоров о
поставках
Информация
в МИТ
АКО,
ЦИТТ,
АО "БРК-
Лизинг"
10
января,
10 июля
ежегод-
но
Не тре-
буются
10
Подготовить
предложения по
финансированию
предприятий
фармацевтичес-
кого кластера
для сертификации
по системе
качества ISO
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МИТ
(созыв),
АКО,
ФУРК,
ФМИ
II
квартал
2007
года
Не тре-
буются
11
Подготовить
предложения о
принятии
комплекса мер
по вопросу
обеспечения
водой для
возделывания
лекарственного
растительного
сырья, созданию
и развитию
питомников
селекции и
семеноводства
лекарственных
культур
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МСХ (созыв),
АКО,
КС,
КНИИРС,
НПЦФ
II
квартал
2007
года
Не тре-
буются
12
Осуществлять
мониторинг
деятельности
кластера
Информация
в МИТ
АКО
10
января,
10 июля
ежегод-
но
Не тре-
буются
Примечание:
МЗ       - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИТ      - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
МОН      - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МСХ      - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТСЗН    - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
АКО      - акимат Карагандинской области
АО       - акционерное общество
БРК      - Банк Развития Казахстана
КНИИРС   - Карагандинский научно-исследовательский институт растениеводства и
селекции
КС       - координационный совет
КФИ      - частное учреждение "Казахстанский фармацевтический институт"
НПЦФ     - АО "Научно-производственный центр "Фитохимия"
ФМИ      - объединение юридических лиц "Ассоциация производителей
фармацевтической и медицинской продукции Казахстана "ФармМедИндустрия"
ФУРК     - АО "Фонд устойчивого развития "Қазына"
ЦИТТ     - АО "Центр инжиниринга и трансферта технологий"
ЦМАИ     - АО "Центр маркетингово-аналитических исследований"
ISO (International Organization for Standardization)  - Международная организация по стандартизации

1. Жалпы жүйелік шаралар
1.
Қазақстан Республикасының фармацевтикалық және медициналық өнеркәсiптi дамыту мәселелерi жөнiндегi заңнамасын жетiлдiру жөнiнде ұсыныс әзiрлеу
ИСМ-ге ұсыныс
ДСМ, БҒМ, ФМИ
2007 жылғы 1 тоқсан
Талап етілмейді
2.
Отандық, шетелдiк инвестицияларды және жаңа технологияларды фармацевтикалық салаға тартуды ынталандыру жөнiнде ұсыныс дайындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ИСМ (жинақтау), ДСМ, БҒМ, ҚОДҚ,
ФМИ
2007 жылғы 2 тоқсан
Талап етілмейді
3.
Фармацевтикалық және медициналық өнеркәсiптi дамытуға бағытталған өзектi маркетингтiк зерттеулердiң тақырыптарын айқындау жөнiнде ұсыныс әзiрлеу
ИСМ- ге ұсыныс
БҒМ, ДСМ, МТЗО, ФМИ
2007 жылғы 1 тоқсан
Талап етілмейді
4.
Өнеркәсiптiк өндiрiстегi жаңа дәрiлiк заттар саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерiн енгiзу тетiгiн әзiрлеу
ИСМ-ге ұсыныс
БҒМ, ДСМ, ФМИ, ҚОДҚ
2007 жылғы 2 тоқсан
Талап етілмейді
5.
Өнеркәсiптiк өндiрiске енгiзу үшiн жаңа дәрiлiк заттардың қолда бар ғылыми әзiрлемелерiн талдауды жүргізу
ИСМ-ге ақпарат
БҒМ, ДСМ, ФҒӨО
2007 жылғы 10 шілде
Талап етілмейді
6.
Фармацевтикалық саладағы еңбек нарығының сұранысын ескере отырып, мамандықтар жiктемесiне және жоғары және орта кәсiптiк бiлiм беру оқу бағдарламаларына өзгерiстермен толықтырулар енгiзу жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
БҒМ (жинақтау), ДСМ, Еңбекмині, ИСМ, ФМИ
2007 жылғы 1 тоқсан
Талап етілмейді
2. Фармацевтикалық кластерді құру және дамыту
7.
Қарағанды қаласында фармацевтикалық кластер    құру мен дамыту жөнiндегi үйлестiру кеңесiн құру
ИСМ-ге ақпарат
ҚОӘ, ФҒӨО
2007 жылғы 10 қаңтар
Талап етілмейді
8.
Фармацевтикалықкластерге    енгiзiлген ұйымдардың тiзiмiн дайындау
ИСМ-ге ақпарат
ҚОӘ, ФҒӨО
2007 жылғы 10 шілде
Талап етілмейді
9.
Фармацевтикалықкластер ұйымдарын қазiргi заманғы
технологиялық жабдықпен және техникамен жинақтау жөнiндегi мәселенi
лизинг жолымен мынадай бөлiктерде пысықтау:
а) өтiнiмдер жинауды қамтамасыз ету;
б) қажеттi жабдықты iздеу;
в) жеткiзiлiм дер туралы шарттар жасасу
ИСМ-ге ақпарат
ҚОӘ, ИТТО,
"ҚДБ- Лизинг" АҚ
Жыл сайын 10 қаңтар, 10 шілде
Талап етілмейді
10
Фармацевтикалық кластep кәсiпорындарын ISO сапа жүйесi
бойынша сертификаттау үшiн қаржыландыру жөнiнде ұсыныс дайындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ИСМ (жинақтау), ҚОӘ, ҚОДҚ, ФМИ
2007 жылғы 2 тоқсан
Талап етілмейді
11
Дәрілік өсімдік
шикізатын егу үшін сумен қамтамасыз ету, селекция питомниктерін және дәрiлiк дақылдардың тұқым шаруашылығын құру және дамыту мәселесi жөнiндегi шаралар кешенiн қабылдау туралы ұсыныс дайындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ (жинақтау), ҚОӘ, ҮК,
ҚОСҒЗИ, ФҒӨО
2007 жылғы 2 тоқсан
Талап етілмейді
12
Кластер қызметiнiң мониторингiн жүзеге асыру
ИСМ-ге ақпарат
ҚОӘ
Жыл сайын 10 қаңтар, 10 шілде
Талап етілмейді
Ескертпе :
ДСМ       - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi
ИСМ       - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгi
БҒМ       - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi
АШМ       - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi
Еңбекминi - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрлiгi
ҚОӘ       - Қарағанды облысының әкiмдiгi
АҚ        - акционерлiк қоғам
ҚДБ       - Қазақстанның Даму Банкi
ҚӨСҒЗИ    - Қарағанды өсімдік шаруашылығы және селекция
ғылыми-зерттеу институты
ҮК        - үйлестіру кеңесі
ҚФИ       - "Қазақстан фармацевтикалық институты" жеке мекемесі
ФҒӨО      - "Фитохимия" ғылыми-өндiрiстiк орталығы" АҚ
ФМИ       - "ФармМедИндустрия" Қазақстанның фармацевтикалық және
медициналық өнiмдерiн өндiрушілер қауымдастығы" заңды
тұлғалар бiрлестiгi
ҚОДҚ      - "Қазына" орнықты даму қоры" АҚ
ИТТО      - "Инжиниринг және технологиялар трансфертi орталығы" АҚ
МТЗО      - "Маркетингтiк және талдамалық зерттеулер орталығы" АҚ
ISO (International Organization for Standardization) - Стандарттау жөнiндегi Халықаралық ұйым