О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке пересечения казахстанско-российской государственной границы жителями приграничных территорий Республики Казахстан и Российской Федерации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 февраля 2007 года N 134
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке пересечения казахстанско-российской государственной границы жителями приграничных территорий Республики Казахстан и Российской Федерации".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О ратификации Соглашения между Правительством
Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации
о порядке пересечения казахстанско-российской государственной границы
жителями приграничных территорий Республики Казахстан и Российской Федерации
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке пересечения казахстанско-российской государственной границы жителями приграничных территорий Республики Казахстан и Российской Федерации, совершенное в городе Уральске 3 октября 2006 года.
Президент
Республики Казахстан
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации о порядке пересечения
казахстанско-российской государственной границы жителями
приграничных территорий Республики Казахстан и Российской Федерации
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
учитывая исторически сложившиеся добрососедские отношения,
признавая необходимость сохранения и развития хозяйственных, культурных и других традиционных связей между населением приграничных территорий Республики Казахстан и Российской Федерации,
учитывая положения статьи 7 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве приграничных областей Республики Казахстан и Российской Федерации от 26 января 1995 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Понятия, используемые в настоящем Соглашении, означают следующее:
"приграничные территории" - административно-территориальные единицы Республики Казахстан и Российской Федерации, непосредственно примыкающие к казахстанско-российской государственной границе, указанные в  приложении N 1 к настоящему Соглашению;
"жители приграничных территорий" - граждане Республики Казахстан и Российской Федерации, постоянно проживающие на приграничных территориях;

"Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының шекара маңындағы аумақтары тұрғындарының Қазақстан-Ресей мемлекеттiк шекарасын кесiп өту тәртiбi туралы келiсiмдi ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 ақпандағы N 134 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
"Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының шекара маңындағы аумақтары тұрғындарының Қазақстан-Ресей мемлекеттiк шекарасын кесiп өту тәртiбi туралы келiсiмдi ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының шекара маңындағы аумақтары тұрғындарының Қазақстан-Ресей мемлекеттiк шекарасын кесiп өту тәртiбi туралы келiсiмдi ратификациялау туралы
2006 жылғы 3 қазанда Орал қаласында жасалған Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының шекара маңындағы аумақтары тұрғындарының Қазақстан-Ресей мемлекеттiк шекарасын кесiп өту тәртiбi туралы келiсiм ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының шекара маңындағы аумақтары тұрғындарының Қазақстан-Ресей мемлекеттiк шекарасын кесiп өту тәртiбi туралы
КЕЛIСIМ
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi,
тарихи қалыптасқан тату көршiлiк қатынастарды ескере отырып,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының шекара маңындағы аумақтары тұрғындарының арасындағы шаруашылық, мәдени және басқа да дәстүрлi байланыстарды сақтау мен дамытудың қажеттiлiгiн тани отырып,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының шекаралас облыстарының ынтымақтастығы туралы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы 1995 жылғы 26 қаңтардағы келiсiмнiң 7-бабының ережелерiн ескере отырып,
төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Осы Келiсiмде пайдаланылатын ұғымдар мыналарды бiлдiредi:
"шекара маңындағы аумақтар" - осы Келiсiмге 1-қосымшада көрсетiлген, Қазақстан-Ресей мемлекеттiк шекарасына тiкелей жанасатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерi;
"шекара маңындағы аумақтардың тұрғындары" - шекара маңындағы аумақтарда тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының азаматтары;

"граница" - казахстанско-российская государственная граница, установленная  Договором между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о казахстанско-российской государственной границе от 18 января 2005 года;
"места пересечения границы" - места на казахстанско-российской государственной границе, которые установлены для ее пересечения жителями приграничных территорий на условиях настоящего Соглашения и которые могут быть специально оборудованы;
"пограничные представители государств Сторон" - должностные лица, назначенные в соответствии с  Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о деятельности пограничных представителей от 9 января 2004 года.
Статья 2
Жители приграничных территорий государства одной Стороны, въезжающие на приграничные территории государства другой Стороны сроком до 3 суток, а также выезжающие обратно, могут пересекать границу в местах пересечения границы, указанных в  приложении   N 2 к настоящему Соглашению, и обязаны соблюдать при этом законодательство государства временного пребывания, а также условия настоящего Соглашения.
Прекращение пересечения границы в указанных местах (завершение сообщения через границу) осуществляется по договоренности Сторон.
Статья 3
Организация режима пропуска жителей приграничных территорий в местах пересечения границы возлагается на пограничные ведомства государств Сторон.
Статья 4
При эпидемиях, эпизоотиях, стихийных бедствиях или других непредвиденных обстоятельствах и чрезвычайных ситуациях пограничные представители государств Сторон могут временно приостановить пересечение границы жителями приграничных территорий.
Пограничные представители государств Сторон не позднее 24 часов до введения и отмены временных ограничений уведомляют друг друга об этом.
Статья 5
Жители приграничных территорий, если иное не предусмотрено договоренностями пограничных представителей государств Сторон, пересекают границу в любое время суток пешком, на велосипедах или гужевом транспорте.
Жители приграничных территорий государства одной Стороны, въезжающие на приграничные территории государства другой Стороны, а также выезжающие в том же месте пересечения границы обратно, могут без регистрации перемещать через границу принадлежащие им легковые автомобили, мотоциклы и мопеды на срок, определенный статьей 2 настоящего Соглашения.
Жители приграничных территорий могут перемещать через границу товары, предназначенные для личных, семейных, домашних и иных не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности нужд в количестве, не превышающем предусмотренные законодательством государства каждой из Сторон норм ввоза (вывоза) товаров без уплаты таможенных пошлин и налогов.

"шекара" - 2005 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей федерациясы арасындағы Қазақстан-Ресей мемлекеттiк шекарасы туралы шартта белгiленген Қазақстан-Ресей мемлекеттiк шекарасы;
"шекараны кесiп өту орындары" - шекара маңындағы аумақтардың тұрғындары осы Келiсiмнiң шарттарында оны кесiп өтуi үшiн белгiленген Қазақстан-Ресей мемлекеттiк шекарасындағы орындар және олар арнайы жабдықталуы мүмкiн;
"Тараптар мемлекеттерiнiң шекара өкiлдерi" - Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы шекара өкiлдердiң қызметi туралы 2004 жылғы 9 қаңтардағы келiсiмге сәйкес тағайындалған лауазымды тұлғалар.
2-бап
Екiншi Тарап мемлекетiнiң шекара маңындағы аумағына үш тәулiкке дейiнгi мерзiмге келетiн, сондай-ақ керi қарай кететiн бiр Тарап мемлекетiнiң шекара маңындағы аумағының тұрғындары осы Келiсiмге 2-қосымшада көрсетiлген шекараны кесiп өту орындарында шекараны кесiп өте алады және бұл ретте уақытша келген мемлекеттiң заңнамасын, сондай-ақ осы Келiсiмнiң шарттарын сақтауға мiндеттi.
Көрсетiлген орындарда шекараны кесiп өтудiң тоқтатылуы (шекара арқылы қатынастардың аяқталуы) Тараптардың уағдаластығы бойынша жүзеге асырылады.
3-бап
Шекараны кесiп өту орындарында шекара маңындағы аумақтардың тұрғындарын өткiзу режiмiн ұйымдастыру Тараптар мемлекеттерiнiң шекара ведомстволарына жүктеледi.
4-бап
Жұқпалы iндеттер, жануарлар iндеттерi, дүлей зiлзалалар немесе басқа да күтпеген жағдаяттар мен төтенше жағдайлар кезiнде Тараптар мемлекеттерiнiң шекара өкiлдерi шекара маңындағы аумақтар тұрғындарының шекараны кесiп өтуiн уақытша тоқтата тұруы мүмкін.
Тараптар мемлекеттерiнiң шекара өкiлдерi уақытша шектеулердi енгiзгенге және олардың күшi жойылғанға дейiн кемiнде 24 сағат бұрын бiр-бiрiн хабардар етедi.
5-бап
Шекара маңындағы аумақтардың тұрғындары, егер Тараптар мемлекеттерiнiң шекара өкiлдерi уағдаластықтарында өзгеше көзделмесе, тәулiктiң кез келген уақытында жаяу, велосипедтермен немесе жегiн көлiгiмен шекараны кесiп өтедi.
Екiншi Тарап мемлекетiнiң шекара маңындағы аумағына келетiн, сондай-ақ шекараны кесiп өткен сол жерден керi қайтатын бiр Тарап мемлекетiнiң шекара маңындағы аумағының тұрғындары өздерiне тиесiлi жеңiл автомобильдердi, мотоциклдердi және мопедтердi осы Келiсiмнiң 2-бабында белгiленген мерзiмде шекара арқылы тiркеусiз өткiзе алады.
Шекара маңындағы аумақтардың тұрғындары жеке басының, отбасының, үй шаруашылығының және кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асырумен байланысты емес өзге де мұқтаждарына арналған тауарларды әрбiр Тарап мемлекетiнiң заңнамасында көзделген тауарларды кеден баждары мен салықтарды төлеусiз әкелу (әкету) нормаларынан аспайтын мөлшерде шекара арқылы өткiзе алады.

При намерении жителей приграничных территорий ввезти (вывезти) товары, которые предназначены для производственной или иной коммерческой деятельности либо ввоз (вывоз) которых запрещен или требует наличия разрешительных документов соответствующих органов государств Сторон, их следование через места пересечения границы не допускается. Такие жители обязаны пересекать границу в пунктах пропуска, предусмотренных  Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о пунктах пропуска через казахстанско-российскую государственную границу от 23 декабря 1998 года.
Пограничные представители государств Сторон совместно с администрациями приграничных территорий по мере необходимости обмениваются перечнями товаров, ввоз (вывоз) которых запрещен либо требует наличия разрешительных документов соответствующих органов государств Сторон, для заблаговременного информирования жителей приграничных территорий.
Статья 6
Жители приграничных территорий пересекают границу в местах пересечения границы, установленных настоящим Соглашением, на основании документов, указанных в  приложении N 3 к настоящему Соглашению.
Статья 7
В случае если в период пребывания жителя приграничной территории государства одной Стороны на территории государства другой Стороны документы, указанные в приложении N 3 к настоящему Соглашению, были утрачены или повреждены, то такой житель обязан незамедлительно уведомить об этом органы внутренних дел государства пребывания.
В таком случае органы внутренних дел государства пребывания после установления личности выдают указанному жителю справку об утрате документов, что является основанием для возвращения на территорию государства проживания через пункты пропуска, установленные на границе.
Статья 8
Жители приграничных территорий, пересекающие границу на условиях настоящего Соглашения, обязаны соблюдать законодательство государства Стороны пребывания.
Пограничные представители государств Сторон принимают меры по организации приема (передачи) жителей приграничных территорий, задержанных за совершение административных правонарушений на приграничных территориях государств Сторон или нарушивших правила пересечения границы. При этом сбор и оформление доказательств правонарушений осуществляются в соответствии с законодательством государства Стороны, на территории которого совершено правонарушение.
В случае выявления нарушений жителями приграничных территорий требований таможенного законодательства государств Сторон в части перемещения товаров через границу пограничные власти государств Сторон незамедлительно информируют о таких фактах таможенные органы государства Стороны, на территории которого совершено правонарушение. При этом лицо, совершившее правонарушение, несет ответственность в соответствии с законодательством того государства Стороны, на территории которого совершено правонарушение.

Шекара маңындағы аумақтар тұрғындарының өндiрiстiк немесе өзге де коммерциялық қызметке арналған не әкелуге (әкетуге) тыйым салынған немесе Тараптар мемлекеттерiнiң тиiстi органдарының рұқсат беретiн құжаттарының болуы талап етiлетiн тауарларды әкелуге (әкетуге) ниетi болған жағдайда, оларды шекараны кесiп өту орындары арқылы жүруiне жол берiлмейдi. Мұндай тұрғындар Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Қазақстан-Ресей мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерi туралы 1998 жылғы 23 желтоқсандағы келiсiмде көзделген өткiзу пункттерiнде шекараны кесiп өтуге мiндеттi.
Тараптар мемлекеттерiнiң шекара өкiлдерi шекара маңындағы аумақтардың әкiмшiлiктерiмен бiрлесiп, шекара маңындағы аумақтар тұрғындарын алдын-ала хабардар ету үшiн әкелуге (әкетуге) тыйым салынған не Тараптар мемлекеттерiнiң тиiстi органдарының рұқсат беретiн құжаттарының болуы талап етiлетiн тауарлардың тiзбесiмен қажеттiлiгiне қарай алмасады.
6-бап
Шекара маңындағы аумақтардың тұрғындары осы Келiсiмге 3-қосымшада көрсетiлген құжаттардың негiзiнде, осы Келiсiмде белгiленген шекараны кесiп өту орындарында шекараны кесiп өтедi.
7-бап
Егер бiр Тарап мемлекетiнiң шекара маңындағы аумақ тұрғынының екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағында болуы кезеңiнде осы Келiсiмге 3-қосымшада көрсетiлген құжаттары жоғалған немесе бүлiнген жағдайда, мұндай тұрғын бұл туралы барған мемлекетiнiң iшкi iстер органдарына кiдiрiссiз хабарлауға мiндеттi.
Мұндай жағдайда барған мемлекеттiң iшкi iстер органдары жеке басын анықтағаннан кейiн, көрсетiлген тұрғынға құжаттарын жоғалтқаны туралы анықтама бередi, анықтама шекарада белгiленген өткiзу пункттерi арқылы тұратын мемлекетiнiң аумағына оралу үшiн негiз болып табылады.
8-бап
Осы Келiсiмнiң шарттары негiзiнде шекараны кесiп өтетiн шекара маңындағы аумақтардың тұрғындары барған Тарап мемлекетiнiң заңнамасын сақтауға мiндеттi.
Тараптар мемлекеттерiнiң шекара өкiлдерi Тараптар мемлекеттерiнiң шекара маңындағы аумақтарында әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жасағаны немесе шекараны кесiп өту ережесiн бұзғаны үшiн ұсталған шекара маңындағы аумақтардың тұрғындарын қабылдауды (берудi) ұйымдастыру жөнiнде шаралар қабылдайды. Бұл ретте құқық бұзу дәлелдемелерiн жинау мен ресiмдеу аумағында құқық бұзушылық жасалған Тарап мемлекетiнiң заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шекара маңындағы аумақтардың тұрғындары шекара арқылы тауарларды өткiзу бөлiгiнде Тараптар мемлекеттерiнiң кедендiк заңнамасының талаптарын бұзғаны айқындалған жағдайда, Тараптар мемлекеттерiнiң шекаралық билiктерi мұндай фактiлер туралы аумағында құқық бұзушылық жасалған Тарап мемлекетiнiң кеден органдарына жедел хабарлайды. Бұл ретте құқық бұзушылық жасаған адам, аумағында құқық бұзушылық жасалған Тарап мемлекетiнiң заңнамасына сәйкес жауап бередi.

1. Удостоверение личности гражданина Республики Казахстан и заверенная органами юстиции либо акимами сельских приграничных округов выписка из книги регистрации граждан (книги учета жильцов), удостоверяющая его проживание в населенном пункте приграничной территории.
2. Паспорт гражданина Республики Казахстан и заверенная органами юстиции либо акимами сельских приграничных округов выписка из книги регистрации граждан (книги учета жильцов), удостоверяющая его проживание в населенном пункте приграничной территории.
3. Свидетельство о рождении (для детей до 16 лет). При следовании несовершеннолетних лиц без сопровождения их законных представителей наличие нотариально оформленного согласия указанных представителей на выезд несовершеннолетних лиц обязательно.
Для граждан Российской Федерации
1. Паспорт гражданина Российской Федерации (при наличии отметки о регистрации проживания в населенном пункте приграничной территории).
2. Паспорт гражданина Российской Федерации, удостоверяющий личность гражданина Российской Федерации за пределами Российской Федерации, и заверенная органами регистрационного учета граждан Российской Федерации выписка из домовой книги, удостоверяющая его проживание в населенном пункте приграничной территории.
3. Свидетельство о рождении (для детей до 14 лет) с указанием принадлежности к гражданству Российской Федерации. При следовании несовершеннолетних лиц без сопровождения их законных представителей наличие нотариально оформленного согласия указанных представителей на выезд несовершеннолетних лиц обязательно.

1. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгi және шекара маңындағы аумақтың елдi мекенiнде тұратындығын куәландыратын, әдiлет органдары немесе ауылдық шекара маңы округтерiнiң әкiмдерi куәландырған азаматтарды тiркеу кiтабынан (тұрғындарды есепке алу кiтабынан) үзiндi көшiрме.
2. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты және оның шекара маңындағы аумақтың елдi мекенiнде тұратындығын куәландыратын, әдiлет органдары немесе ауылдық шекара маңы округтерiнiң әкiмдерi куәландырған азаматтарды тiркеу кiтабынан (тұрғындарды есепке алу кiтабынан) үзiндi көшiрме.
3. Тууы туралы куәлiк (16 жасқа дейiнгi балалар үшiн). Кәмелетке толмаған адамдардың заңды өкiлдерiнiң бiрге жүруiнсiз жол жүруi кезiнде аталған өкiлдердiң кәмелетке толмаған адамдардың жол жүруiне нотариалды түрде ресiмделген келiсiмдерiнiң болуы мiндеттi.
Ресей федерациясының азаматтары үшiн
1. Ресей Федерациясы азаматының паспорты (шекаралық аумақтың елдi мекенiнде тұратындығын тiркеу туралы белгi болған жағдайда).
2. Ресей Федерациясынан тысқары жерлерде Ресей Федерациясы азаматының жеке басын куәландыратын Ресей азаматының паспорты және Ресей Федерациясының тiркеу есебiне алу органдары оның шекара маңындағы елдi мекенiнде тұратындығын куәландыратын үй кітапшасынан үзiндi көшiрме.
3. Ресей Федерациясының азаматтығына қатыстылығы көрсетілген тууы туралы куәлiк (14 жасқа дейiнгi балалар үшiн). Кәмелеттік жасқа толмаған адамдардың заңды өкiлдерiнiң бiрге жүруiнсіз жол жүруі кезiнде кәмелетке толмаған адамдардың жол жүруіне көрсетiлген өкiлдердiң нотариалды түрде ресiмделген келісімдерінің болуы мiндеттi.