О подписании Соглашения о формировании общего электроэнергетического рынка государств-участников Содружества Независимых Государств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2007 года N 410
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о формировании общего электроэнергетического рынка государств-участников Содружества Независимых Государств.
2. Уполномочить Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра экономики и бюджетного планирования Мусина Аслана Еспулаевича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение о формировании общего электроэнергетического рынка государств-участников Содружества Независимых Государств, разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 мая 2007года N 410
Проект
Соглашение
о формировании общего электроэнергетического рынка
государств-участников Содружества Независимых Государств
Государства-участники Содружества Независимых Государств в лице правительств, именуемые в дальнейшем Сторонами,
учитывая большое значение электроэнергетики для развития экономики, повышения благосостояния и уровня социального обеспечения населения своих государств,
в целях повышения энергетической безопасности государств-участников СНГ,
исходя из объективной потребности объединения усилий, направленных на формирование в СНГ правового пространства, позволяющего обеспечить добросовестную конкуренцию, создание условий для повышения эффективности и конкурентоспособности экономики и электроэнергетических отраслей государств-участников СНГ,
стремясь к дальнейшему развитию межгосударственного сотрудничества, росту объемов внешней торговли, использованию международного опыта и стандартов в сфере электроэнергетики,
руководствуясь  Договором об обеспечении параллельной работы электроэнергетических систем государств-участников Содружества Независимых Государств от 25 ноября 1998 года,
основываясь на Концепции формирования общего электроэнергетического рынка государств-участников Содружества Независимых Государств, утвержденной решением Совета глав правительств СНГ от 25 ноября 2005 года (далее - Концепция),
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения используются следующие определения:
общий электроэнергетический рынок государств-участников СНГ - система отношений между субъектами государств-участников настоящего Соглашения, связанная с куплей-продажей электроэнергии и сопутствующих услуг, действующая на основании общих правил и соответствующих договоров;
электрическая энергия - особого вида товар, характеризующийся одновременностью его производства и потребления и требующий постоянного и непрерывного поддержания его параметров в заданных пределах;
хозяйствующий субъект - юридическое лицо, осуществляющее в соответствии с национальным законодательством государства один или несколько видов деятельности, связанных с производством, передачей или распределением электрической энергии, а также ее куплей-продажей;
компетентный орган - орган, назначаемый каждой Стороной для координации работ, связанных с реализацией настоящего Соглашения.

Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыру туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 22 мамырдағы N 410 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыру туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Экономика және бюджеттік жоспарлау министрі Аслан Есболайұлы Мусинге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыру туралы келісімге қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 22 мамырдағы
N 410 қаулысымен
мақұлданды
Жоба
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыру туралы келісім
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің атынан үкіметтері,
өз мемлекеттерінің экономикасын дамыту, халқының әл-ауқатын және әлеуметтік қамсыздандыру деңгейін арттыру үшін электр энергетикасының зор маңызын ескере отырып,
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің энергетикалық қауіпсіздігін арттыру мақсатында,
ТМД-да адал бәсекелестікті қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін құқықтық кеңістік құруды қалыптастыруға, ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің экономикасы мен электр энергетикасы салаларының тиімділігі мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін жағдай жасауға бағытталған күш-жігерді біріктірудің объективті қажеттілігіне сүйене отырып,
мемлекетаралық ынтымақтастықты одан әрі дамытуға, сыртқы сауда көлемінің өсуіне, электр энергетикасы саласындағы халықаралық тәжірибе мен стандарттарды пайдалануға ұмтыла отырып,
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің электр энергетикасы жүйелерінің қосарлас жұмысын қамтамасыз ету туралы 1998 жылғы 25 қарашадағы шартты басшылыққа ала отырып,
ТМД Үкіметтері басшылары кеңесінің 2005 жылғы 25 қарашадағы шешімімен бекітілген Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыру тұжырымдамасын (бұдан әрі - Тұжырымдама) негізге ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімнің мақсаттары үшін мынадай анықтамалар пайдаланылады:
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығы - электр энергиясын және ілеспе қызметтерді сатып алу-сатуға байланысты, жалпы ережелер мен тиісті шарттардың негізінде әрекет ететін осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің субъектілері арасындағы қатынастар жүйесі;
электр энергиясы - оны өндіру мен тұтынудың бір мезгілділігін сипаттайтын және оның параметрлерін берілген шектерде тұрақты және үздіксіз ұстап тұруды талап ететін тауардың ерекше түрі;
шаруашылық жүргізуші субъект - мемлекеттің ұлттық заңнамасына сәйкес электр энергиясын өндіруге, беруге немесе таратуға, сондай-ақ оны сатып алу-сатуға байланысты қызметтің бір немесе бірнеше түрін жүзеге асыратын заңды тұлға;
құзыретті орган - осы Келісімді іске асыруға байланысты жұмыстарды үйлестіру үшін әрбір Тарап тағайындайтын орган.

Статья 2
Стороны считают приоритетным направлением развития межгосударственных отношений в области электроэнергетики создание общего электроэнергетического рынка государств-участников СНГ.
Статья 3
Общий электроэнергетический рынок государств-участников СНГ создается в целях формирования единого рыночного пространства в области электроэнергетики государств-участников Содружества, базирующегося на принципах равноправия, добросовестной конкуренции и взаимной выгоде.
Статья 4
Стороны признают, что создание общего электроэнергетического рынка направлено на повышение качества обслуживания и обеспечение надежности электроснабжения потребителей в государствах-участниках СНГ на основе использования экономических, технических и технологических преимуществ параллельной работы электроэнергетических систем.
Статья 5
Стороны согласились, что Концепция является основополагающим документом для разработки нормативно-правовых документов создаваемого общего электроэнергетического рынка государств-участников СНГ.
Статья 6
Стороны обеспечивают гармонизацию национального законодательства в области электроэнергетики, а также другие преобразования, необходимые для создания общего электроэнергетического рынка государств-участников СНГ в соответствии с Концепцией.
Статья 7
Стороны осуществляют поэтапное формирование общего электроэнергетического рынка государств-участников СНГ, обеспечивающее возможность постепенной адаптации экономики государств-участников Содружества к условиям развивающегося рынка, соблюдение мер по надежному обеспечению электроснабжения потребителей и улучшению экологических условий жизни в государствах-участниках СНГ.
Статья 8
Стороны содействуют созданию недискриминационных условий доступа хозяйствующих субъектов общего электроэнергетического рынка государств-участников СНГ к услугам субъектов Сторон, отнесенных к сфере естественной монополии, в соответствии с национальным законодательством Сторон.
Статья 9
Стороны принимают согласованные меры к созданию единого информационного пространства в государствах-участниках Содружества, обеспечивающего формирование и развитие общего электроэнергетического рынка государств-участников СНГ.
Статья 10
Для реализации настоящего Соглашения Стороны назначают компетентные органы, о чем информируют исполнительный комитет СНГ в течение трех месяцев после вступления в силу настоящего Соглашения.
Статья 11
Компетентные органы Сторон в течение 12 месяцев с момента вступления в силу настоящего Соглашения представляют в Исполнительный комитет Электроэнергетического Совета СНГ собственные планы-графики основных мероприятий, направленных на подготовку и вступление в общий электроэнергетический рынок государств-участников СНГ. Исполнительный комитет Электроэнергетического Совета СНГ на их основе подготавливает сводный план-график формирования общего электроэнергетического рынка государств-участников СНГ и представляет его на утверждение Электроэнергетическому Совету СНГ.

2-бап
Тараптар ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын құруды электр энергетикасы саласындағы мемлекетаралық қатынастарды дамытудың басым бағыты деп санайды.
3-бап
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығы тең құқықтық, адал бәсекелестік пен өзара пайда қағидаттарына негізделетін Достастыққа қатысушы мемлекеттердің электр энергетикасы саласындағы біртұтас нарықтық кеңістігін қалыптастыру мақсатында құрылады.
4-бап
Тараптар электр энергетикалық жүйелердің қосарлас жұмысының экономикалық, техникалық және технологиялық артықшылықтарын пайдалану негізінде ортақ электр энергетикалық нарық құрудың ТМД-ға қатысушы мемлекеттерде тұтынушыларға қызмет көрсетудің сапасын арттыруға және электрмен жабдықтаудың сенімділігін қамтамасыз етуге бағытталғанын мойындайды.
5-бап
Тараптар Тұжырымдаманың ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің құрылатын ортақ электр энергетикалық нарығының нормативтік-құқықтық құжаттарын әзірлеу үшін негіз құраушы құжат болып табылатынына келісті.
6-бап
Тараптар электр энергетикасы саласындағы ұлттық заңнаманың үйлесімділігін, сондай-ақ Тұжырымдамаға сәйкес ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын құруға қажетті басқа да түбегейлі өзгерістерді қамтамасыз етеді.
7-бап
Тараптар ТМД-га қатысушы мемлекеттер экономикасының дамушы нарықтың жағдайына біртіндеп бейімделу мүмкіндігін, ТМД-ға қатысушы мемлекеттердегі тұтынушыларды электрмен жабдықтауды сенімді қамтамасыз ету және өмірдің экологиялық жағдайын жақсарту жөніндегі шаралардың сақталуын қамтамасыз ететін ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын кезең-кезеңмен қалыптастыруды жүзеге асырады.
8-бап
Тараптар ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығы шаруашылық жүргізуші субъектілерінің Тараптардың ұлттық заңнамасына сәйкес табиғи монополиялар саласына жатқызылған Тараптар субъектілерінің қызметтеріне қол жетімділігінің кемсітпеушілік шарттарын жасауға жәрдемдеседі.
9-бап
Тараптар ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыру мен дамытуды қамтамасыз ететін ТМД-ға қатысушы мемлекеттерде бірыңғай ақпараттық кеңістік құруға келісілген шараларды қабылдайды.
10-бап
Осы Келісімді іске асыру үшін Тараптар құзыретті органдарды белгілейді, ол туралы осы Келісім күшіне енгеннен кейін үш ай ішінде ТМД-ның Атқарушы комитетін хабардар етеді.
11-бап
Тараптардың құзыретті органдары осы Келісім күшіне енген сәттен бастап 12 ай ішінде ТМД-ның Электр энергетикалық Кеңесінің Атқарушы комитетіне ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын дайындауға және оған кіруге бағытталған өздерінің негізгі іс-шараларының жоспар-кестелерін ұсынады. ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің Электр энергетикалық Кеңесінің Атқарушы комитеті олардың негізінде ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастырудың жиынтық жоспар-кестесін дайындайды және оны ТМД-ның Электр энергетикалық Кеңесіне бекітуге ұсынады.

Статья 12
Координация работы по созданию общего электроэнергетического рынка СНГ со стороны межправительственных органов возлагается на Электроэнергетический Совет СНГ.
Электроэнергетический Совет СНГ проводит регулярный мониторинг хода реализации государствами-участниками СНГ планов основных мероприятий, направленных на подготовку и вступление в общий электроэнергетический рынок государств-участников СНГ.
Статья 13
Компетентные органы Сторон информируют Электроэнергетический Совет СНГ об изменениях в национальном законодательстве, затрагивающих общий электроэнергетический рынок государств-участников СНГ, в течение месяца с даты их вступления в силу.
Статья 14
Спорные вопросы, связанные с применением или толкованием настоящего Соглашения, решаются путем консультаций и переговоров между заинтересованными Сторонами.
Статья 15
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязательств Сторон, вытекающих из других международных договоров, участниками которых они являются.
Статья 16
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты его подписания, а для государств, законодательство которых требует выполнения внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, - с даты сдачи на хранение депозитарию уведомления о выполнении упомянутых процедур. О необходимости проведения таких процедур Стороны сообщают депозитарию в течение трех месяцев с даты подписания настоящего Соглашения.
Статья 17
Настоящее Соглашение открыто для присоединения государств-участников СНГ, а также третьих государств, разделяющих его цели и принципы, путем передачи депозитарию документов о таком присоединении.
Присоединение третьих государств считается вступившим в силу, если ни одна из Сторон не выступит против такого присоединения в течение трех месяцев путем направления депозитарию соответствующего уведомления.
Статья 18
В настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения по взаимному согласию Сторон, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися его неотъемлемой частью. Изменения и дополнения вступают с силу в порядке, предусмотренном статьей 16 настоящего Соглашения.
Статья 19
Каждая Сторона может выйти из настоящего Соглашения, направив письменное уведомление об этом депозитарию не позднее чем за один год до даты выхода, выполнив все обязательства, возникшие по данному Соглашению.
Совершено в городе ________ _______ года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящее Соглашение, его заверенную копию.
За Правительство                   За Правительство
Азербайджанской Республики        Республики Молдова
За Правительство                  За Правительство
Республики Армения             Российской Федерации
За Правительство               За Правительство
Республики Беларусь            Республики Таджикистан
За Правительство               За Правительство
Грузии                         Туркменистана
За Правительство               За Правительство
Республики Казахстан           Республики Узбекистан
За Правительство               За Правительство
Кыргызской Республики          Украины

12-бап
ТМД-ның ортақ электр энергетикалық нарығын құру жөніндегі жұмысты үйлестіру үкіметаралық органдардың тарапынан ТМД-ның Электр энергетикалық Кеңесіне жүктеледі.
ТМД-ның Электр энергетикалық Кеңесі ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын дайындауға және оған кіруге бағытталған негізгі іс-шаралар жоспарларын ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің іске асыру барысына тұрақты мониторинг өткізеді.
13-бап
Тараптардың құзыретті органдары ТМД-ның Электр энергетикалық Кеңесін ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын қозғайтын ұлттық заңнамадағы өзгерістер туралы олар күшіне енген күнінен бастап бір ай ішінде хабардар етеді.
14-бап
Осы Келісімді қолдануға немесе түсіндіруге байланысты даулы мәселелер мүдделі Тараптар арасындағы консультациялар мен келіссөздер жолымен шешіледі.
15-бап
Осы Келісім Тараптардың олар қатысушысы болып табылатын басқа да халықаралық шарттардан туындайтын құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
16-бап
Осы Келісім оған қол қойылған күнінен бастап, ал заңнамасы оның күшіне енуі үшін қажет мемлекетішілік рәсімдердің орындалуын талап ететін мемлекеттер үшін аталған рәсімдердің орындалғандығы туралы хабарлама депозитарийге сақтауға берілген күннен бастап күшіне енеді. Осындай рәсімдерді өткізудің қажеттігі туралы Тараптар осы Келісімге қол қойылған күннен бастап үш ай ішінде депозитарийге хабарлайды.
17-бап
Осы Келісім ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің қосылуы, сондай-ақ мұндай қосылу туралы құжаттарды депозитарийге беру арқылы оның мақсаттары мен қағидаттарын бөлісетін үшінші мемлекеттердің қосылуы үшін ашық.
Үшінші мемлекеттердің қосылуы, егер Тараптардың бір де бірі тиісті хабарламаны депозитарийге жіберу жолымен үш айдың ішінде осындай қосылуға қарсы шықпаса, күшіне енген болып саналады.
18-бап
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісуі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін, олар оның ажырамас бөлігі болып табылатын жеке хаттамамен ресімделеді. Өзгерістер мен толықтырулар осы Келісімнің 16-бабында көзделген тәртіппен күшіне енеді.
19-бап
Тараптардың әрқайсысы шығатын күнге дейін бір жылдан кешіктірмей бұл туралы депозитарийге жазбаша хабарлама жібере отырып, осы Келісім бойынша туындаған барлық міндеттемелерді орындап, осы Келісімнен шыға алады.
________ жылғы ____________ қаласында орыс тіліндегі бір түпнұсқа данада жасалды. Түпнұсқа дана осы Келісімге қол қойған әр мемлекетке оның куәландырылған көшірмесін жіберетін Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетінде сақталады.
Әзірбайжан Республикасының      Молдова Республикасының
Үкіметі үшін                    Үкіметі үшін
Армения Республикасының         Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                    Үкіметі үшін
Беларусь Республикасының        Тәжікстан Республикасының
Үкіметі үшін                    Үкіметі үшін
Грузия                          Түркіменстан Үкіметі үшін
Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының       Өзбекстан Республикасының
Үкіметі үшін                    Үкіметі үшін
Қырғыз Республикасының          Украина Үкіметі үшін
Үкіметі үшін