Об утверждении базовых ставок для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2007 года N 441. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2023 года № 977.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 06.11.2023 № 977 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 12 Лесного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 11.02.2023 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые базовые ставки для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2001 года N 1186 "Отдельные вопросы возмещения вреда, причиненного вследствие нарушения законодательства об охране окружающей среды" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 32, ст. 422).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 мая 2007 года N 441
Базовые ставки для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан
1. За незаконную порубку и повреждение деревьев и кустарников до степени прекращения роста, хищение древесины физическими и юридическими лицами
N
п/
п
Наименования
древесных и
кустарниковых
пород

Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 31 мамырдағы N 441 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 қарашадағы № 977 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 06.11.2023 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Орман кодексінің 12-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.02.2023 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкалар бекітілсін.
2. "Қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың бұзылуы салдарынан келтірілген залалды өтеудің жекелеген мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 12 қыркүйектегі N 1186 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., N 32, 422-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он
күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 31 мамырдағы
N 441 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкалар
Ескерту. Базалық ставкаларға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.12.2020 № 834 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.02.2023 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Жеке және заңды тұлғалардың ағаштар мен бұталарды заңсыз кескені және олардың өсуін тоқтату дәрежесіне дейін зақымдағаны, сүрек ұрлағаны үшін
Р/
с
N
Сүрек және
бұта тұқым-
дастарының
атаулары
Айлық есептік көрсет-

3) незаконных порубок деревьев и кустарников, хищения древесины буреломных, ветровальных, поврежденных пожаром деревьев, применяются базовые ставки настоящего раздела;
4) незаконных порубок деревьев и кустарников, хищения древесины за пределами территории лесного фонда, применяются базовые ставки настоящего раздела.
2. За уничтожение или повреждение древесных и кустарниковых пород, сеянцев, саженцев, травянистой растительности, полезной для леса фауны, нарушений санитарных правил в лесах, правил рубок леса и незаконное возведение построек физическими и юридическими лицами
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции постановления Правительства РК от 11.02.2023 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.02.2023 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
N
п/п
Виды ущерба
Единица
измерения
Размер
возмещения
вреда в
месячных
расчетных
показателях
1
2
3
4
1
Уничтожение или повреждение
молодняка и подроста:
1) хвойных пород
2) лиственных пород
3) хвойных пород в предновогодний
период (ноябрь-декабрь)
за 1 штуку
за 1 штуку
за 1 штуку
2,0
1,0
15,0
2
Повреждение несомкнувшихся лесных
культур
за 1 штуку
5,0
3
Самовольная выкопка деревьев и
кустарников высотой до 1 м *
за 1 штуку
10,0
4
Уничтожение или повреждение
объектов селекционно-семеновод-
ческого и селекционно-генетиче-
ского назначения:
1) плюсовых деревьев
2) архивов клонов плюсовых
деревьев, географических культур,
испытательных культур популяций
и гибридов, деревьев и кустарни-
ков на лесосеменных плантациях
3) деревьев и кустарников на
постоянных лесосеменных участках
4) деревьев и кустарников в
плюсовых насаждениях
за 1 штуку
за 1 штуку
за 1 штуку
за 1 штуку

3) ағаштар мен бұталарды заңсыз кескен, дауыл қопарған, жел құлатқан
сүректерді, өрт зақымдаған ағаштарды ұрлау жағдайларында осы бөлімнің базалық ставкалары қолданылады;
4) орман қорының аумағынан тыс жерлерде ағаштар мен бұталарды
заңсыз кесу, сүрек ұрлау жағдайларында осы бөлімнің базалық ставкалары қолданылады.
2. Жеке және заңды тұлғалардың ағаш және бұта тұқымдастарын, екпелерді, көшеттерді, орман фаунасы үшін пайдалы шөп өсімдіктерін жойғаны немесе зақымдағаны, ормандағы санитарлық ережелерді, ағаш кесу ережелерін бұзғаны және заңсыз құрылыстар тұрғызғаны үшін
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.02.2023 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 2-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.02.2023 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/
с
N
Зиянның түрлері
Өлшем
бірлігі
Айлық
есептік
көрсет-
кіш-
термен
алғанда
залалды
өтеу
мөлшері
1
2
3
4
1
Жас шыбықтар мен өскіндерді
жою немесе зақымдау:
1) қылқан жапырақты
тұқымдастар
2) жапырақты тұқымдастар
3) жаңа жыл алдындағы
кезеңде (қараша-желтоқсан)
қылқан жапырақты тұқымдастар
1 дана
үшін
1 дана
үшін
1 дана
үшін
2,0
1,0
15,0
2
Майыспаған орман дақылдарын
зақымдау
1 дана
үшін
5,0
3
Биіктігі 1 м дейінгі ағаштар
мен бұталарды өз бетімен
қазып алу*
1 дана
үшін
10,0
4
Мынадай селекциялық-тұқымдық
және селекциялық-гендік
мақсаттағы объектілерді
жою немесе зақымдау:
1) артықшылығы бар ағаштарды
2) ағаш тұқымдас
плантациялардағы қосынды
ағаштар, географиялық
дақылдар, популяциялар мен
будандардың сынақ дақылдары,
ағаштар мен бұталар
клондарының мұрағаттары
3) тұрақты орман тұқымдастары
учаскелеріндегі ағаштар мен
бұталар
4) артықшылығы бар екпелер-
дегі ағаштар мен бұталар
1 дана
үшін
1 дана
үшін
1 дана
үшін
1 дана
үшін

3. За незаконное добывание, заготовку, повреждение или уничтожение растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, на землях всех категорий физическими и юридическими лицами
Сноска. Раздел 3 - в редакции постановления Правительства РК от 11.02.2023 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п\п
Группа растений и вид повреждений
Размер возмещения вреда в месячных расчетных показателях
1
За каждый экземпляр дерева, кустарника, лианы

3. Жеке және заңды тұлғалардың жердің барлық санаттарында Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді заңсыз өндіргені, дайындағаны, зақымдағаны немесе жойғаны үшін
Ескерту. 3-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.02.2023 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с
Өсімдіктер тобы мен
зақымның түрі
Айлық есептік
көрсеткіштермен алғанда
залалды өтеу
мөлшері
1
Ағаштың, бұтаның, лиананың әрбір данасы үшін:

1) иски к физическим и юридическим лицам за причиненный вред, предусмотренный в настоящих базовых ставках для исчисления размера вреда, причиненного нарушением лесного законодательства на территории государственного лесного фонда, исчисляются и предъявляются государственными лесовладельцами либо территориальными органами уполномоченного органа в области лесного хозяйства;
2) государственные лесовладельцы, территориальные органы уполномоченного органа в области лесного хозяйства и структурные подразделения местного исполнительного органа, осуществляющие функции в сфере регулирования вопросов содержания и защиты зеленых насаждений, ежеквартально, не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, направляют налоговым органам по месту своей регистрации сведения по суммам, взысканным в бюджет за причиненный вред, предусмотренный в настоящих базовых ставках для исчисления размера вреда, причиненного нарушением лесного законодательства;
3) иски к физическим и юридическим лицам за причиненный вред, предусмотренный в настоящих базовых ставках для исчисления размера вреда вне государственного лесного фонда, причиненного нарушением лесного законодательства, исчисляются и предъявляются структурным подразделением местного исполнительного органа, осуществляющим функции в сфере регулирования вопросов содержания и защиты зеленых насаждений.

1) мемлекеттік орман қоры аумағында орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған осы базалық ставкаларда көзделген залал келтіргені үшін жеке және заңды тұлғаларға талап-арыздарды мемлекеттік орман иеленушілер не орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары есептейді және ұсынады;
2) мемлекеттік орман иеленушілер, орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары және жергілікті атқарушы органның жасыл екпелерді ұстау және қорғау мәселелерін реттеу саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелері тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-і күнінен кешіктірмей өзі тіркелген жердегі салық органдарына орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған осы базалық ставкаларда көзделген залал келтіргені үшін бюджетке өндіріп алынған сомалар бойынша мәліметтер жібереді;
3) мемлекеттік орман қорынан тыс жерде орман заңнамасын бұзудан келтірілген залал мөлшерін есептеу үшін осы базалық ставкаларда көзделген залал келтіргені үшін жеке және заңды тұлғаларға талап-арыздарды жергілікті атқарушы органның жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау мәселелерін реттеу саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі есептейді және ұсынады.