О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной премии Республики Казахстан в области литературы, искусства и архитектуры"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2007 года N 445
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной премии Республики Казахстан в области литературы, искусства и архитектуры".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О Государственной премии Республики Казахстан
в области литературы, искусства и архитектуры
В целях совершенствования системы государственного премирования за достижения в области литературы, искусства и архитектуры  ПОСТАНОВЛЯЮ :
1. Учредить Государственную премию Республики Казахстан в области литературы, искусства и архитектуры (далее - Государственная премия).
2. Утвердить прилагаемое Положение о Государственной премии.
3. Правительству Республики Казахстан в месячный срок принять необходимые меры по реализации настоящего Указа.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от "__" _______ 2007 года
N
Положение
о Государственной премии Республики Казахстан
в области литературы, искусства и архитектуры
1. Государственная премия Республики Казахстан в области литературы, искусства и архитектуры (далее - Государственная премия) является формой государственного поощрения за лучшие работы в области литературы, искусства и архитектуры, признанные ценным вкладом в развитие отечественной культуры.
2. Государственная премия присуждается Президентом Республики Казахстан один раз в два года ко Дню Независимости Республики Казахстан в количестве трех номинаций, начиная с 2008 года.
Государственная премия вручается Президентом Республики Казахстан в торжественной обстановке.
3. Положение о Комиссии по государственным премиям Республики Казахстан в области литературы, искусства и архитектуры (далее - Комиссия) и ее состав утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Обеспечение деятельности Комиссии осуществляется Министерством культуры и информации Республики Казахстан.
4. На соискание Государственной премии могут выдвигаться работы одного автора или коллектива авторов, исполненные для публичного обращения не ранее, чем за пять лет и не позднее, чем за один год до окончания приема работ.
Работа на соискание Государственной премии выдвигается один раз.
Коллектив соискателей, выдвигаемый на Государственную премию, не должен превышать 3 человек.
Авторы работ, ранее удостоенных Государственной премии, могут выдвигать новые работы на соискание Государственной премии, но не ранее чем через пять лет.
Авторы работ на соискание Государственной премии посмертно не выдвигаются, за исключением тех, кто входит в состав коллектива авторов.

"Қазақстан Республикасының әдебиет, өнер және сәулет саласындағы мемлекеттік сыйлығы туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 1 маусымдағы N 445 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының әдебиет, өнер және сәулет саласындағы мемлекеттік сыйлығы туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының әдебиет , өнер және сәулет саласындағы мемлекеттік сыйлығы туралы
Әдебиет, өнер және сәулет саласындағы жетістіктері үшін мемлекеттік сыйлық беру жүйесін жетілдіру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасының әдебиет, өнер және сәулет саласындағы мемлекеттік сыйлығы (бұдан әрі - Мемлекеттік сыйлық) тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік сыйлық туралы ереже бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі бір ай мерзімде осы Жарлықты іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы "___"________
N_____ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының әдебиет, өнер және сәулет
саласындағы мемлекеттік сыйлығы туралы ереже
1. Қазақстан Республикасының әдебиет, өнер және сәулет саласындағы мемлекеттік сыйлығы (бұдан әрі - Мемлекеттік сыйлық) отандық мәдениетті дамытуға қосқан бағалы үлес деп танылған әдебиет, өнер және сәулет саласындағы үздік жұмыстар үшін мемлекеттік ынталандыру нысаны болып табылады.
2. Мемлекеттік сыйлықты Қазақстан Республикасының Президенті
2008 жылдан бастап екі жылда бір рет Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігі күніне үш номинация мөлшерінде береді.
Мемлекеттік сыйлықты Қазақстан Республикасының Президенті салтанатты жағдайда табыс етеді.
3. Қазақстан Республикасының әдебиет, өнер және сәулет саласындағы мемлекеттік сыйлықтары жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) туралы ережені және оның құрамын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Комиссия қызметін қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік сыйлықты алуға жұмыстарды қабылдау аяқталғанға дейін кемінде бес жыл бұрын және бір жылдан кешіктірмей көпшілік айналым үшін орындалған бір автордың немесе авторлар ұжымының жұмыстары ұсынылуы мүмкін.
Жұмыс Мемлекеттік сыйлық алуға бір рет ұсынылады.
Мемлекеттік сыйлыққа ұсынылатын алушылар ұжымы 3 адамнан аспауға тиіс.
Бұрын Мемлекеттік сыйлыққа ие болған жұмыстардың авторлары Мемлекеттік сыйлық алуға жаңа жұмыстарды, бірақ кемінде бес жылдан кейін ұсына алады.
Авторлар ұжымының құрамына кіретіндерді қоспағанда, жұмыстардың авторлары Мемлекеттік сыйлық алуға қайтыс болғаннан кейін ұсынылмайды.

5. Выдвижение работ на соискание Государственной премии производится государственными органами, творческими союзами и другими организациями Республики Казахстан.
6. Работы, выдвинутые на соискание Государственной премии, принимаются Комиссией до 1 февраля года присуждения премии.
Объявление о приеме и решение о предварительном отборе работ на соискание Государственной премии размещаются Комиссией в средствах массовой информации.
Комиссия по итогам рассмотрения работ с учетом общественного мнения до 1 октября года присуждения выносит решение по кандидатам на присуждение Государственной премии.
На основании рекомендации Комиссии Министерство культуры и информации Республики Казахстан до 1 ноября года присуждения вносит в Правительство Республики Казахстан проект решения Президента Республики Казахстан о присуждении Государственной премии.
Правительство Республики Казахстан до 20 ноября года присуждения Государственной премии представляет проект решения Президента Республики Казахстан о присуждении Государственной премии в Администрацию Президента Республики Казахстан.
7. Присуждение Государственной премии выражается в присвоении лицам, ее удостоенным, звания "Лауреат Государственной премии Республики Казахстан в области литературы, искусства и архитектуры", вручении диплома, нагрудного знака, удостоверения установленного образца и выплате денежного вознаграждения.
Размер денежного вознаграждения Государственной премии устанавливается Правительством Республики Казахстан в год их присуждения и в пределах сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на культуру.
При присуждении Государственной премии коллективу авторов денежная часть премии делится поровну между ними.
Образцы диплома, нагрудного знака и удостоверения к нему утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Расходы, связанные с изготовлением бланков дипломов, нагрудных знаков, удостоверений, рецензированием выдвинутых на соискание Государственной премии работ, организационно-техническим обеспечением деятельности Комиссии финансируются за счет средств Министерства культуры и информации Республики Казахстан.

5. Мемлекеттік сыйлық алуға жұмыстарды ұсынуды Қазақстан
Республикасының мемлекеттік органдары, шығармашылық одақтары мен басқа да ұйымдары жүргізеді.
6. Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарды Комиссия сыйлық берілетін жылдың 1 ақпанына дейін қабылдайды.
Мемлекеттік сыйлықты алуға жұмыстарды қабылдау туралы хабарландыру және алдын ала іріктеу туралы шешімді Комиссия бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырады.
Комиссия беретін жылдың 1 қазанына дейін қоғамдық пікірді ескере отырып, жұмыстарды қарау нәтижелері бойынша Мемлекеттік сыйлықты беруге кандидаттар жөнінде шешім шығарады.
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Комиссия ұсынымдарының негізінде беретін жылдың 1 қарашасына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Мемлекеттік сыйлық беру туралы шешімінің жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Қазақстан Республикасының Үкіметі Мемлекеттік сыйлықты беретін жылдың 20 қарашасына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Мемлекеттік сыйлықты беру туралы шешімінің жобасын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынады.
7. Мемлекеттік сыйлықты беру оған ие болған адамдарға "Қазақстан Республикасының әдебиет, өнер және сәулет саласындағы мемлекеттік сыйлығының лауреаты" атағын беруді, дипломды, кеуде белгісін, белгіленген үлгідегі куәлікті тапсыруды және ақшалай сыйақы төлеуді білдіреді.
Мемлекеттік сыйлықтың ақшалай сыйақысының мөлшерін олар берілетін жылы және республикалық бюджетте мәдениетке көзделген сома шегінде Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
Мемлекеттік сыйлық авторлар ұжымына берілген кезде сыйлықтың ақшалай бөлігі олардың арасында тең бөлінеді.
Дипломның, кеуде белгісінің және оған берілетін куәліктің үлгілерін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Дипломдардың бланкілерін, кеуде белгілерін, куәліктерді дайындауға, Мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған жұмыстарды рецензиялауға, Комиссия қызметін ұйымдық-техникалық қамтамасыз етуге байланысты шығыстар Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің қаражаты есебінен қаржыландырылады.