Об утверждении Правил определения целевых показателей качества окружающей среды
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2007 года № 448. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 475
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.06.2015 № 475 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 16 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения целевых показателей качества окружающей среды.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 июня 2007 года N 448
Правила определения
целевых показателей качества окружающей среды
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения целевых показателей качества окружающей среды (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года и определяют порядок установления целевых показателей качества окружающей среды.
2. Целевые показатели качества окружающей среды устанавливаются для отдельных территорий в случаях, когда необходимо определить для этих регионов и территорий порядок достижения требуемого качества окружающей среды на протяжении определенного времени.
3. Основанием для разработки целевых показателей качества окружающей среды являются:
1) анализ экологической ситуации в регионе;
2) перспективы существенного изменения производительных сил;
3) планы по формированию рекреационных зон, сельскохозяйственных объектов с дополнительными требованиями к качеству окружающей среды;
4) информация о превышении фоновых концентраций на объектах окружающей среды над принятыми нормативами качества окружающей среды.
4. Целевые показатели качества окружающей среды разрабатываются уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) в пределах их компетенции.
2. Порядок определения целевых
показателей качества окружающей среды
5. Целевые показатели качества окружающей среды устанавливаются по следующим компонентам:
1) загрязнения атмосферного воздуха;
2) загрязнения почвенного покрова;
3) загрязнения водных объектов;
4) уровень физических факторов окружающей среды.
6. Целевые показатели устанавливаются на срок, определяемый в процессе их разработки, но не более сроков, предусмотренных соответствующими документами Системы государственного планирования Республики Казахстан.

Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін айқындау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 1 маусымдағы N 448 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 475 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2015 № 475 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің  16-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін айқындау ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 1 маусымдағы
N 448 қаулысымен
бекітілген
Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін айқындау ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін айқындау ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексіне сәйкес әзірленді және қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері осы өңірлер мен аумақтар үшін белгілі бір уақыт бойына қоршаған ортаның талап етілетін сапасына қол жеткізудің тәртібін анықтау қажет болған жағдайларда жекелеген аумақтар үшін белгіленеді.
3. Мыналар қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу үшін негіз болып табылады:
1) өңірдегі экологиялық ахуалды талдау;
2) өндірістік күштерді едәуір өзгерту перспективалары;
3) қоршаған ортаның сапасына қойылатын қосымша талаптары бар рекреациялық аймақтарды, ауыл шаруашылығы объектілерін қалыптастыру жөніндегі жоспарлар;
4) қоршаған орта объектілеріндегі аялық шоғырланулардың қоршаған орта сапасының қабылданған нормативтерінен асып түсуі туралы ақпарат.
4. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары өз құзыреті шегінде әзірлейді.
2. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін айқындау тәртібі
5. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері мынадай құрамдас бөліктер арқылы белгіленеді:
1) атмосфералық ауаның ластануы;
2) топырақ жамылғысының ластануы;
3) су объектілерінің ластануы;
4) қоршаған ортаның физикалық факторларының деңгейі.
6. Нысаналы көрсеткіштер оларды әзірлеу процесінде айқындалған, бірақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің тиісті құжаттарында көзделген мерзімдерден аспайтын мерзімге белгіленеді.

Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 22.10.2013 № 1128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
7. Целевые показатели качества окружающей среды регулируют предельный уровень нормируемых параметров окружающей среды на определенный период времени с учетом необходимости постепенного улучшения качества окружающей среды.
8. Разработка целевых показателей качества окружающей среды включает следующие этапы:
1) анализ экологической ситуации;
2) изучение экономических возможностей по достижению нормативов качества окружающей среды;
3) определение критериев установления целевых показателей качества окружающей среды:
определение оснований для установления целевых показателей качества окружающей среды;
оценка риска для здоровья человека и ценных экологических систем;
определение необходимости установления целевых показателей;
4) формирование перечня и значений целевых показателей.
9. Оценка риска для здоровья человека и ценных экологических систем при разработке целевых показателей качества окружающей среды производится в соответствии с принятыми санитарно-гигиеническими нормативами, токсикологическими базами данных, материалами эпидемиологических исследований.
10. Разработанные целевые показатели качества окружающей среды оформляются в виде аналитической информации (отчета), содержащей следующие сведения:
1) общую социально-экономическую характеристику региона;
2) анализ развития производительных сил;
3) обоснование необходимости разработки целевых показателей качества окружающей среды;
4) анализ целевых показателей качества окружающей среды, устанавливавшихся в регионе ранее, и результатов их достижения;
5) анализ экологической ситуации, экологических рисков;
6) данные лабораторных исследований;
7) данные о предполагаемой ситуации и последствиях принятия целевых показателей качества окружающей среды;
8) таблицу целевых показателей качества окружающей среды;
9) комплекс мер по достижению целевых показателей;
10) не техническое резюме.
11. Целевые показатели качества окружающей среды устанавливаются в документах Системы государственного планирования Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 22.10.2013 № 1128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
12. Достижение целевых показателей качества окружающей среды должно быть:
1) достижимо в целом и поэтапно;
2) характеризоваться количественными и качественными параметрами;

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.10.2013 № 1128 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері қоршаған орта сапасын бірте-бірте жақсарту қажеттілігі ескеріле отырып, қоршаған ортаның нормаланатын параметрлерінің белгілі бір уақыт кезеңіне арналған шекті деңгейін реттейді.
8. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) экологиялық ахуалды талдау;
2) қоршаған орта сапасының нормативтеріне қол жеткізу жөніндегі экономикалық мүмкіндіктерді зерделеу;
3) қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін белгілеу өлшемдерін анықтау:
қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін белгілеуге арналған негіздерді айқындау;
адам денсаулығы мен құнды экологиялық жүйелер үшін қауіп-қатерді бағалау;
нысаналы көрсеткіштерді белгілеу қажеттілігін айқындау;
4) нысаналы көрсеткіштердің тізбесі мен маңыздарын қалыптастыру.
9. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу кезінде адам денсаулығы мен құнды экологиялық жүйелер үшін қауіп-қатерді бағалау қабылданған санитарлық-гигиеналық нормативтерге, токсикологиялық дерекқорға, эпидемиологиялық зерттеулердің материалдарына сәйкес жүргізіледі.
10. Әзірленген қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері мынадай мәліметтерді қамтитын талдау ақпараты (есеп) түрінде ресімделеді:
1) өңірдің жалпы әлеуметтік-экономикалық сипаттамасы;
2) өндірістік күштердің дамуын талдау;
3) қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу қажеттілігінің негіздемесі;
4) өңірде бұрын белгіленген қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін және оларға қол жеткізу нәтижелерін талдау;
5) экологиялық ахуалды, экологиялық қауіп-қатерлерді талдау;
6) зертханалық зерттеулердің деректері;
7) қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін қабылдаудың болжамды ахуалдары мен салдары туралы деректер;
8) қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерінің кестесі;
9) нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізу жөніндегі шаралар кешені;
10) техникалық емес түйіндеме.
11. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткiштерi Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында белгiленедi.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.10.2013 № 1128 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу:
1) тұтастай және кезең-кезеңімен қолжетімді;
2) сандық және сапалық параметрлермен сипатталуға;

3) контролируемо и проверяемо.

3) бақыланатын және тексерілетін болуға тиіс.