Об утверждении Программы дальнейшего развития уголовно-исполнительной системы Республики Казахстан на 2007-2009 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2007 года N 673
В соответствии с Программой Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года N 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года", Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемую Программу дальнейшего развития уголовно-исполнительной системы Республики Казахстан на 2007-2009 годы (далее - Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан:
1) принять меры по реализации Программы;
2) ежегодно, к 10 января и 10 июля, по итогам полугодия представлять в Министерство юстиции Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан, ежегодно к 15 января и 15 июля, по итогам полугодия представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 августа 2007 года N 673
ПРОГРАММА
дальнейшего развития уголовно-исполнительной системы
Республики Казахстан на 2007-2009 годы
Астана, 2007 год
Содержание
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ современного состояния уголовно-исполнительной системы
4. Цель и задачи Программы
5. Основные направления развития и механизм реализации Программы
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
8. План мероприятий по реализации Программы
1. Паспорт Программы
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.01.2009 N 34 .
Наименование           Программа дальнейшего развития
уголовно-исполнительной системы Республики
Казахстан на 2007-2009 годы
Основание для          Программа Правительства Республики Казахстан
разработки            на 2007-2009 годы, утвержденная Указом
Президента Республики Казахстан от 6 апреля
2007 года N 310 "О дальнейших мерах по
реализации Стратегии развития Казахстана до
2030 года"
План мероприятий по исполнению
Общенационального плана основных направлений
(мероприятий) по реализации ежегодных
2005-2007 годов посланий Главы государства
народу Казахстана и Программы Правительства
Республики Казахстан на 2007-2009 годы,
утвержденный постановлением Правительства
Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года
N 319
Ответственный за       Министерство юстиции Республики Казахстан
разработку
Цель                   Повышение эффективности работы
уголовно-исполнительной системы
Задачи                 Совершенствование организации управления УИС
и улучшение условий содержания лиц в
учреждениях УИС
Повышение эффективности исполнения уголовных
наказаний, обеспечение трудозанятости
осужденных, создание условий для социальной
реабилитации лиц, освобожденных из мест
лишения свободы
Повышение эффективности мер
уголовно-правового воздействия, не связанных
с изоляцией осужденных от общества
Укрепление кадрового состава,
совершенствование системы профессиональной
подготовки сотрудников, повышение правовой и
социальной защищенности персонала учреждений
УИС, снижение количества коррупционных
правонарушений среди сотрудников УИС
Источники              Средства республиканского бюджета на срок с
финансирования        2007 по 2009 годы в сумме 11 млрд. 466 млн.
309 тыс. тенге
Ожидаемые              Повышение эффективности работы УИС, в том
результаты            числе в части организации оперативной и
режимной работы, снижения уровня и рецидива
преступности, смертности в местах лишения
свободы
Увеличение количества занятых трудом
осужденных
Создание условий для социальной реабилитации
лиц, освобожденных из мест лишения свободы
Повышение эффективности исполнения
альтернативных мер наказания. Снижение
повторной преступности среди осужденных к
наказаниям, не связанным с лишением свободы
Улучшение качественного состава сотрудников
УИС, создание условий для снижения
коррупционных проявлений среди сотрудников УИС
Сроки реализации       2007-2009 годы

Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 тамыздағы N 673 Қаулысы
"Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар:
1) Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне жыл сайын, жарты жылдық қорытындылары бойынша 10 қаңтар мен 10 шілдеге қарай Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі жыл сайын, жарты жылдық қорытындылары бойынша 15 қаңтар мен 15 шілдеге қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 6 тамыздағы
N 673 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған
БАҒДАРЛАМАСЫ
Астана, 2007 жыл
Мазмұны
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Қылмыстық-атқару жүйесінің қазіргі жай-күйін талдау
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
5. Дамытудың негізгі бағыттары және Бағдарламаны іске асыру  тетігі
6. Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы                    Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару
жүйесін одан әрі дамытудың 2007-2009
жылдарға арналған бағдарламасы
Әзірлеу үшін            "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму
негіздеме                стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі
шаралары туралы" Қазақстан Республикасы
Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310
Жарлығымен бекітілген Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2007-2009
жылдарға арналған бағдарламасы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007
жылғы 20 сәуірдегі N 319 қаулысымен
бекітілген Мемлекет басшысының 2005 - 2007
жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы
жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі
бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық
жоспарын және Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған
бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар
жоспары
Әзірлеуге жауапты       Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Мақсаты                  Қылмыстық-атқару жүйесі жұмысының
тиімділігін арттыру
Міндеттері               ҚАЖ-ды басқарудың ұйымдастырылуын
жетілдіру және ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын
адамдардың жағдайын жақсарту
Қылмыстық жазаларды орындау тиімділігін
арттыру, сотталғандардың еңбекпен
қамтылуын қамтамасыз ету, бас
бостандығынан айыру орындарынан босатылған
адамдарды әлеуметтік оңалту үшін жағдай
жасау
Сотталғандарды қоғамнан оқшаулауға
байланысты емес қылмыстық-құқықтық ықпал
ету шараларының тиімділігін арттыру
Кадр құрамын нығайту, қызметкерлердің
кәсіби даярлығын жетілдіру, ҚАЖ мекемелері
қызметкерлерінің құқықтық және әлеуметтік
қорғалуын арттыру, ҚАЖ қызметкерлерінің
арасында сыбайлас жемқорлық құқық
бұзушылық санын төмендету
Қаржыландыру көздері     2007 жылдан бастап 2009 жылға дейін 11
млрд. 466 млн. 309 мың теңге сомасындағы
республикалық бюджет қаражаты
Күтілетін нәтижелер      ҚАЖ жұмысының тиімділігін арттыру, оның
ішінде жедел және режимдік жұмысты
ұйымдастыру, бас бостандығынан айыру
орындарында қылмыстың деңгейі мен
қайталануын, өлімді төмендету бөлігінде
тиімділігін арттыру
Еңбекпен қамтылған сотталғандар санын
көбейту Бас бостандығынан айыру
орындарынан босатылған адамдарды
әлеуметтік оңалту үшін жағдай жасау
Жазалаудың балама шараларын орындау
тиімділігін арттыру. Бас бостандығынан
айыруға байланысты емес жазаларға
сотталғандар арасында қайталама қылмысты
төмендету
ҚАЖ қызметкерлерінің сапалық құрамын
жақсарту, ҚАЖ қызметкерлері арасында
сыбайлас жемқорлық көріністерін төмендету
үшін жағдай жасау
Іске асыру мерзімі       2007-2009 жылдар
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.22. N 34 Қаулысымен.

2. Введение
Программа развития уголовно-исполнительной системы Республики Казахстан на 2007-2009 годы (далее - Программа) разработана во исполнение Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года N 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года" и пункта 195 Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденного постановлением Правительства от 20 апреля 2007 года N 319.
За последнее десятилетие в рамках совершенствования УИС в Республике Казахстан реализован ряд программ, преемственность между которыми позволила поэтапно решить ряд приоритетных вопросов и достичь определенных положительных результатов. Так, значительно расширены права осужденных, стала более эффективной социальная и правовая их защищенность, законодательно закреплена прогрессивная система отбывания наказаний, укрепляется материально-техническая база ИУ и СИ, снижена плотность тюремного населения.
Разрешение проблем, связанных с эффективной реализацией уголовно-исполнительной политики, имеет существенное значение для государства и общества, поскольку влияет как на общую криминогенную ситуацию в стране, так и на уровень криминализации общества в целом, то есть на качество и уровень защищенности законных прав и интересов граждан. Таким образом, вопросы организации эффективной системы исполнения уголовных наказаний, должной организации деятельности уполномоченного государственного органа и действенной системы адаптации лиц, освобожденных из мест лишения свободы, имеют особую актуальность.
В связи с этим реализация комплекса задач по дальнейшему развитию уголовно-исполнительной системы невозможна без постоянной государственной поддержки, взаимодействия с иными государственными органами и активного сотрудничества с международными организациями, что и обусловливает необходимость разработки Программы, мероприятия по реализации которой должны способствовать эффективному решению проблем и приоритетов, характерных для данного этапа развития общества, с соблюдением принципа преемственности по отношению к ранее принятым программным документам в сфере исполнения наказаний с применением международного опыта и передовой практики иностранных государств в данной области.

2. Кіріспе
Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 қаулысымен бекітілген Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарының 195-тармағын орындау үшін әзірленді.
Соңғы он жыл ішінде Қазақстан Республикасында ҚАЖ-ды жетілдіру аясында бірқатар бағдарламалар іске асырылды, олардың арасындағы сабақтастық бірқатар басым мәселелерді кезең-кезеңмен шешуге және белгілі бір оң нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік берді. Осылайша, сотталғандардың құқықтары едәуір кеңейген, олардың әлеуметтік және құқықтық қорғалуы анағұрлым тиімді бола түсті, жазаны өтеудің ілгерілеу жүйесі заңды түрде бекітілді, ТМ мен ТИ-дың материалдық-техникалық базасы нығайтылуда, түрме тұрғындарының тығыздығы төмендеді.
Қылмыстық-атқару саясатын тиімді іске асыруға байланысты проблемаларды шешудің мемлекет пен қоғам үшін елеулі маңызы бар, өйткені ол елдегі жалпы криминогендік жағдайға да, тұтастай алғанда қоғамның криминалдану деңгейіне де, яғни азаматтардың заңды құқықтары мен мүдделерінің қорғалу сапасы мен деңгейіне әсер етеді. Осылайша, қылмыстық жазаларды атқарудың тиімді жүйесін ұйымдастыру, уәкілетті мемлекеттік органның қызметі мен бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды оңалтудың пәрменді жүйесін тиісінше ұйымдастыру мәселелері ерекше кекейкесті болмақ.
Осыған байланысты, қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі дамыту жөніндегі міндеттер кешенін іске асыру мемлекеттің тұрақты қолдауынсыз, өзге де мемлекеттік органдармен өзара әрекет пен халықаралық ұйымдармен белсенді ынтымақтастық жасаусыз мүмкін емес, ол Бағдарламаны әзірлеу қажеттілігін негіздейді, оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар халықаралық тәжірибені және шетелдік мемлекеттердің осы саладағы озық практикасын қолдана отырып жазаны орындау саласында бұрын қолданылған бағдарламаларға қатысы жағынан сабақтастық қағидатын сақтай отырып, қоғам дамуының осы кезеңде тән проблемалар мен басымдықтардың тиімді шешімін табуға ықпал етуі тиіс.

3. Анализ современного состояния уголовно-исполнительной системы
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.01.2009 N 34 .
С введением в действие с 1998 года Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан структура и содержание исполнения и отбытия наказаний в государстве принципиально изменились, тем самым создана национальная модель исполнения наказаний.
В связи с этим в ведомственные нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность ИУ и СИ, внесены поправки, направленные на усиление гарантий соблюдения законности при исполнении наказаний, правовую и социальную защищенность осужденных, снижение количества ограничений и запретов, расширение оснований для досрочного освобождения.
Реализация предыдущих программных документов позволила значительно улучшить условия содержания осужденных.
Совместно с международными правозащитными организациями проведена работа по ознакомлению персонала ИУ и СИ с международными нормами и стандартами, касающимися условий содержания заключенных в учреждениях пенитенциарных систем зарубежных стран.
Принятие в 2003 году Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный и Уголовно-исполнительный кодексы Республики Казахстан", направленного на гуманизацию наказаний лиц, совершивших преступления небольшой и средней тяжести, а также подписание Главой государства актов об амнистии к отдельным категориям осужденных позволили снизить численность лиц, содержащихся в учреждениях УИС.
Так, если 2002 году в учреждениях УИС содержалось 76707 осужденных, подозреваемых и обвиняемых, то 2006 году их число составило 51685.
В результате проводимой государством политики гуманизации изменился криминогенный состав осужденных.
На сегодня в ИУ за совершение тяжких преступлений отбывает наказание 52 процента осужденных от их общей численности, за совершение особо тяжких преступлений - 32 процента. При этом, доля лиц, отбывающих наказание за совершение умышленного убийства, составляет 22 процента, разбоя - 14 процентов, умышленного причинения тяжкого вреда здоровью - 9 процентов, грабежа - 8 процентов.
Между тем, несмотря на определенные успехи, достигнутые Республикой Казахстан в сфере реализации уголовно-исполнительной политики, все еще остаются неразрешенные проблемы, негативно влияющие на ее эффективность.
Большинство зданий и сооружений учреждений УИС, построенных в начале-середине прошлого века, а отдельные - в 18 и 19 веках, находятся в ветхом, зачастую аварийном состоянии, не отвечают санитарным, техническим требованиям, а также требованиям международных стандартов.
В неудовлетворительном состоянии находятся инженерные и технические средства охраны, в связи с чем не обеспечивается надлежащая безопасность учреждений УИС.
Также необходима модернизация охранной службы, как это имеет место в зарубежных пенитенциарных системах, путем частичной замены охранников системами видеонаблюдения.
Географическое расположение учреждений УИС, во-первых, не в полной мере способствует проводимой гуманизации уголовной политики в стране, во-вторых, не соответствует требованиям международных стандартов и действующему национальному законодательству. Так, согласно статье 68 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, осужденные к лишению свободы должны отбывать наказание на территории области, на которой они проживали до ареста или были осуждены. Между тем, далеко не во всех областях есть все виды колоний, что влечет увеличение расходования бюджетных средств на перевозку осужденных к месту отбывания наказания, судебные заседания апелляционной инстанции, а также обеспечение безопасности при их перевозке. При этом в наиболее ущемленном положении оказываются женщины и несовершеннолетние, поскольку в стране имеются всего четыре воспитательные колонии и три колонии общего режима, где содержатся женщины.
Кроме того, серьезную проблему представляют лица, осужденные за преступления экстремистского и террористического характера. Находясь в местах лишения свободы, они продолжают свою преступную деятельность, распространяя идеи религиозного экстремизма и терроризма и оказывая отрицательное воздействие на других осужденных.
В связи с этим возникает необходимость оптимизации ИУ как по видам режима, так и по месту их дислокации, а также организации работы УИС на региональном уровне.
Имеющие место проблемы по комплексному оперативному реагированию органов УИС на всей территории соответствующего региона (с густорасположенными ИУ) негативно отражается на организации работы УИС в целом. Территориальными управлениями УИС не обеспечивается должный контроль за санитарно-эпидемиологическим состоянием в подведомственных учреждениях.
Отсутствие современной многоуровневой системы учета подозреваемых, обвиняемых и осужденных, а также неравномерно распределенная нагрузка, в целом затрудняют работу по эффективной организации исполнения уголовных наказаний и содержания под стражей.
Отмечается слабая организация воспитательной работы, обусловленная недостаточно разработанными механизмами индивидуально-воспитательного воздействия. Несмотря на то, что лишенные свободы остаются гражданами Республики Казахстан и жителями своей страны, местные исполнительные органы не принимают участия в работе по возвращению оступившихся граждан в общество: в не достаточной мере оказывается содействие учреждениям УИС в вопросах содержания осужденных, в трудоустройстве лиц, осужденных к наказаниям, не связанным с лишением свободы, а также отбывшим наказание в виде лишения свободы.

3. Қылмыстық-атқару жүйесінің қазіргі жай-күйін талдау
Қылмыстық-атқару кодексін 1998 жылдан бастап қолданысқа енгізумен мемлекетімізде жазаны өткерудің құрылымы және мазмұны қағидатты түрде өзгерді, сөйтіп жазаларды орындаудың ұлттық моделі жасалды.
Осыған байланысты ТМ мен ТИ қызметін регламенттейтін ведомстволық актілерге жазаларды орындау кезінде заңдылықты сақтау кепілдігін күшейтуге, сотталғандарды құқықтық және әлеуметтік қорғауға, шектеулер мен тыйымдар санын төмендетуге, мерзімінен бұрын босатуға негіздерді кеңейтуге бағытталған түзетулер енгізілді.
Алдыңғы бағдарламалық құжаттарды іске асыру сотталғандарды ұстау жағдайларын едәуір жақсартуға мүмкіндік берді.
Халықаралық құқық қорғау ұйымдарымен бірлесіп, шет елдердің пенитенциарлық мекемелерінде қамаудағыларды ұстау жағдайларына қатысты халықаралық нормалармен және стандарттармен ТМ мен ТИ қызметкерлерін таныстыру бойынша жұмыс жүргізілді.
2003 жылы онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстар жасаған адамдарды жазалауды ізгілендіруге бағытталған "Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық іс жүргізу және Қылмыстық-атқару кодекстеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қабылдау, сондай-ақ Мемлекет Басшысы жекелеген санаттағы сотталғандарға рақымшылық жасау туралы актілерге қол қоюы ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын сотталғандар санын төмендетуге мүмкіндік берді.
Осылайша, егер 2002 жылы ҚАЖ мекемелерінде 76707 сотталған, сезікті мен айыпталушы ұсталса, ал 2006 жылы олардың саны 51685-ті құрады.
Мемлекеттің ізгілендіру саясатын жүргізуі нәтижесінде сотталғандардың криминогендік құрамы өзгерді.
Бүгіндері ТМ-де аса ауыр қылмыстар жасағаны үшін сотталғандардың жалпы санының 52 пайызы, аса ауыр қылмыстар жасағаны үшін 32 пайызы жазасын өтеуде. Бұл ретте, қасақана кісі өлтіргені үшін жазасын өтеп жүрген адамдардың үлесі 22 пайызды, қарақшылық жасағаны - 14 пайызды, денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтіргені - 9 пайызды, тонау жасағаны - 8 пайызды құрайды.
Дегенмен, Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару саясатын іске асыру аясында қол жеткізген белгілі бір жетістіктеріне қарамастан оның тиімділігіне әсер ететін шешілмеген проблемалар әлі де болса қалып отыр.
Өткен ғасырдың басы мен ортасында, ал кейбірі - 18 және 19 ғасырларда салынған қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің ғимараттары мен құрылыстарының көпшілігі ескірген, көбінесе апатты жағдайда тұр, санитарлық және техникалық талаптарға, сондай-ақ халықаралық стандарттарға сай келмейді.
Инженерлік және техникалық күзет құралдары қанағаттанғысыз күйде, осыған орай ҚАЖ мекемелерінің тиісінше қауіпсіздігі қамтамасыз етілмей тұр.
Сондай-ақ, күзет қызметін шетелдік пенитенциарлық жүйелердегідей күзетшілерді бейнебайқау жүйелерімен ішінара алмастыру жолымен жаңғырту қажет.
Мекемелердің жағрафиялық жағынан орналасуы, біріншіден, елде жүргізіліп жатқан қылмыстық саясатты ізгілендіруге толық ықпал етпейді, екіншіден, халықаралық стандарттар мен қолданыстағы ұлттық заңнамаға сәйкес келмейді. Осылайша, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 68-бабына сәйкес бас бостандығынан айыруға сотталған адамдар жазаны қамалғанға дейін өздері тұрған немесе өздері сотталған облыстың түзеу мекемелерінде өтеуі тиіс. Дегенмен, облыстардың бәрінде бірдей колонияның барлық түрлері жоқ, ол сотталғандарды жазаны өтеу орындарына, соттың апелляциялық сатысының отырыстарына тасымалдауға, сондай-ақ оларды тасымалдау кезіндегі қауіпсіздікті қамтамасыз етуге арналған бюджет қаражатын жұмсауды арттыруға әкеп соғады. Бұл ретте, әйелдер мен кәмелетке толмағандар неғұрлым кемсітілген жағдайда қалып отыр, себебі, елімізде әйелдер ұсталатын бар болғаны төрт тәрбиелеу колониясы мен үш жалпы режимдегі колония бар.
Бұдан басқа, экстремистік және террористік сипаттағы қылмыстары үшін сотталған адамдар елеулі проблемалар туғызуда. Бас бостандығынан айыру орындарында бола тұра, олар діни экстремистік және террористік идеяларын таратып, басқа сотталғандарға теріс ықпал көрсетіп өздерінің қылмыстық әрекеттерін жалғастыруда.
Осыған байланысты ТМ режім түрі, сондай-ақ олардың орналасуы бойынша ҚАЖ-дың жұмысын өңірлік деңгейде ұйымдастыруды оңтайландыру қажеттігі туындайды.
Тиісті өңірдің барлық (ТМ тығыз орналасқан) аумағында орын алып отырған ҚАЖ органдарына кешенді жедел ден қою жөніндегі проблемалар, тұтастай алғанда, қылмыстық-атқару жүйесі жұмысын ұйымдастыруда теріс көрініс табады. ҚАЖ аумақтық басқармалары ведомстволық бағынысты мекемелердің санитарлық-эпидемиологиялық жай-күйіне тиісті бақылау жасауды қамтамасыз ете алмауда.
Сезіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды есепке алудың көп салалы заманауи жүйесінің болмауы, басқаруды бірдей бөлінбеген жүктеме, тұтастай алғанда қылмыстық жазаларды орындау мен қамауда ұстауды тиімді ұйымдастыру жөніндегі жұмысты қиындатып отыр.
Жеке-тәрбиелік ықпал ету тетіктері жеткілікті түрде әзірленбегендіктен, тәрбие жұмысын босаң ұйымдастыру байқалуда. Бас бостандығынан айырылғандар Қазақстан Республикасының азаматтары және өз елінің тұрғындары болып қала беретініне қарамастан, жергілікті атқарушы органдар жаза басқан азаматтарды қоғамға қайтару жөніндегі жұмысқа қатыспай отыр: ҚАЖ мекемелеріне сотталғандарды ұстау мәселелерінде, бас бостандығынан айыруға байланысты емес жазаларға сотталған, сондай-ақ бас бостандығынан айыруды өтеген адамдарды еңбекке орналастыруда жеткілікті түрде жәрдем көрсетпейді.

Низкая занятость осужденных (39,1 процент от трудоспособных осужденных) общественно-полезным трудом не способствует поддержанию порядка в ИУ и в целом негативно влияет на достижение поставленных перед учреждениями УИС задач.
В системе сложилась сложная ситуация по исполнению наказаний, не связанных с изоляцией осужденных от общества. Между тем, в связи с проводимой государством гуманизацией уголовной политики, число лиц, осужденных к наказаниям, не связанным с лишением свободы, с каждым годом будет только увеличиваться.
Отсутствуют система адаптации осужденных, освобожденных из мест лишения свободы, служба пробации, которая могла бы функционировать на базе уголовно-исполнительных инспекций и охватывать, наряду с исполнением уголовных наказаний и иных мер уголовно-правового воздействия, не связанных с лишением свободы, осуществление полномочий по социальному исследованию правонарушителей на досудебной стадии уголовного процесса с предоставлением отчета социального исследования в суд.
Применение служб пробации в организации исполнения наказаний, не связанных с лишением свободы, и постпенитенциарного контроля за осужденными давно и успешно используется в странах Америки, Западной Европы и Японии. Вследствие широкого развития этих служб доля наказаний, не связанных с лишением свободы, в общей структуре наказаний занимает значительную часть - от 70 процентов в Швеции и Англии, до 90 процентов в Японии, тогда как в Казахстане этот показатель составляет 52 процента.
Экономия репрессий приводит к значительной экономии бюджетных средств, так как содержание одного осужденного под пробационным контролем примерно в десять раз дешевле содержания в тюремных учреждениях.
Кроме того, существуют проблемы кадрового обеспечения УИС. Большинство ИУ находятся вне областных центров и городов, что в свою очередь приводит к трудностям с качественным комплектованием сотрудниками, которое также усугубляется повышенным воздействием криминальной субкультуры, риском заболеть различными инфекционными заболеваниями, низкой заработной платой (в среднем около 32 тысяч тенге), отсутствием собственной реабилитационно-оздоровительной системы, практической невозможностью разрешить жилищную проблему и непрестижностью профессии.
В результате из-за отсутствия должного кадрового обеспечения зачастую на работу принимаются граждане с недостаточным уровнем профессиональной подготовки в данной сфере. Соответственно непрофессионализм и отсутствие стимула в работе приводят к большой текучести кадров в УИС, созданная же система подготовки кадров необходимой квалификации в УИС не в полной мере отвечает повышающимся требованиям к казахстанским организациям образования.
Открытым остается вопрос по охране учреждений УИС.
Решение вышеперечисленных проблем определяет основные направления дальнейшего развития УИС.

Сотталғандардың қоғамдық-пайдалы еңбекпен айналысу төмендігі (еңбекке жарамды сотталғандардың 39,1 пайызы) түзеу мекемелерінде тәртіптің төмендеуіне ықпал етпейді және жалпы алғанда ҚАЖ мекемелерінің алдында тұрған мәселелерді шешуде кері әсер етуде. Жүйеде сотталғандарды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларды атқару бойынша күрделі жағдай қалыптасты. Дегенмен, мемлекет жүргізіп отырған қылмыстық саясатты ізгілендіруге байланысты бас бостандығынан айыруға байланысты емес жазаларға сотталған адамдардың саны тек арта түспек.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған сотталғандарды бейімдеу жүйесі, сондай-ақ қылмыстық-атқару инспекцияларының базасында жұмыс істейтін және бас бостандығынан айыруға байланысты емес қылмыстық жазаларды атқарумен қатар, аталған оңалту жүйесін, сондай-ақ сотқа әлеуметтік зерттеу есебін бере отырып қылмыстық процестің сотқа дейінгі сатысында құқық бұзушыларды әлеуметтік зерттеу жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыра алатын пробация қызметі жоқ.
Қоғамнан оқшауламай жазаларды атқаратын ұйымдарда пробация қызметін және сотталғандарға постпенитенциарлық бақылау жасауды қолдану Америка, Батыс Еуропа және Жапония елдерінде көптен бері және табысты түрде пайдаланылып келеді. Бұл қызметтердің кеңінен дамуы салдарынан бас бостандығынан айыруға байланысты емес жазалардың үлесі, жазалардың жалпы құрылымында елеулі бөлігін Швецияда, Англияда - 70 пайыздан, Жапонияда 90 пайызға дейін алады, ал Қазақстанда бұл көрсеткіш 52 пайызды құрайды.
Репрессияны үнемдеу бюджет қаражатын едәуір үнемдеуге әкеледі, өйткені сотталғанды пробациялық бақылау арқылы ұстау шамамен түрме мекемелеріндегі ұстаудан 10 есе арзанға түспек.
Бұдан басқа, ҚАЖ-ды кадрлық қамтамасыз ету проблемалары орын алуда. ТМ-нің көпшілігі облыс орталықтарынан және үлкен қалалардан тысқары орналасқан, ол өз кезегінде жүйені сапалы қызметкерлермен толықтыру қиындығына әкеп соғады, ол криминалдық субмәдениеттің әсер ету, түрлі жұқпалы аурулармен науқастану қаупімен, мекеме қызметкерлері жалақысының төмендігімен (орта есеппен 32 мың теңге шамасында), өз оңалту-сауықтыру жүйесінің болмауымен, іс жүзінде тұрғын үй және кәсібінің беделді болмау проблемасының шешім таппауымен шиеленісе түседі.
Соның нәтижесінде тиісті кадрлық қамтамасыз етудің жоқтығынан көбінесе жұмысқа осы саладағы кәсіптік даярлығының деңгейі жеткіліксіз азаматтар қабылданады. Тиісінше, кәсіпқойлығының төмендігі мен жұмысқа ынтасының болмауы ҚАЖ-да кадрдың көп тұрақтамауына әкеп соғады, ҚАЖ-да құрылған кадрлардың қажетті біліктілігін даярлау жүйесі қазақстандық білім беру ұйымдарының арта түскен талаптарына толық сай келмейді.
ҚАЖ-дың мекемелерін күзету мәселесі ашық күйінде қалып отыр.
Жоғарыда аталған проблемаларды шешу ҚАЖ-ды одан әрі дамытудың негізгі бағыттарын айқындайды.
Ескерту. 3-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.22. N 34 Қаулысымен.

проработать вопрос оплаты труда сотрудникам УИС в части установления надбавок за сложность и особые условия труда в размере 20 процентов от должностного оклада контролерскому составу учреждений УИС, лицам, не имеющим специальных званий - 30 процентов от должностного оклада, а также введения в УИС выплаты подъемных пособий сотрудникам УИС при перемещении по службе из одного региона республики в другой, денежной компенсации для оплаты расходов на содержание жилища и коммунальных услуг;
разработать комплекс мероприятий по снижению коррупции среди сотрудников УИС;
в рамках повышения уровня технического обеспечения служб собственной безопасности УИС, принять меры по внедрению в их работу современных информационных технологий;
преобразовать Костанайский юридический институт Комитета УИС в Академию УИС, ориентированную на подготовку юристов, педагогов, психологов пенитенциарной направленности, и прежде всего научно-педагогических кадров для учебных заведений УИС;
провести капитальный и текущий ремонт объектов высшего учебного заведения УИС.
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.01.2009 N 34 .
Реализация мероприятий Программы, требующих финансовых затрат, предусмотрена за счет средств республиканского бюджета в период с 2007-2009 годы в сумме 11 млрд. 466 млн. 309 тыс. тенге, в том числе по годам:
2007 год - 3 млрд. 154 млн. 241 тыс. тенге;
2008 год - 4 млрд. 277 млн. 27 тыс. тенге;
2009 год - 4 млрд. 35 млн. 41 тыс. тенге.
Суммы расходов являются предварительными и будут уточняться Республиканской бюджетной комиссией при формировании проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
По результатам реализации Программы ожидаются:
повышение эффективности работы УИС, в том числе в части организации оперативной и режимной работы, снижения уровня и рецидива преступности, смертности в местах лишения свободы;
увеличение количества занятых трудом осужденных;
создание условий для социальной реабилитации лиц, освобожденных из мест лишения свободы;
повышение эффективности исполнения альтернативных мер наказания. Снижение повторной преступности среди осужденных к наказаниям, не связанным с лишением свободы;
улучшение качественного состава сотрудников УИС, создание условий для снижения коррупционных проявлений среди сотрудников УИС.

ҚАЖ қызметкерлерін еңбекақы төлеу мәселесін күрделі және ерекше еңбек жағдайлары үшін ҚАЖ мекемелерінің бақылаушылар құрамына - лауазымдық жалақының 20 пайызы, арнайы атағы жоқ адамдарға - лауазымдық жалақының 30 пайызы көлемінде үстемақы белгілеу, сондай-ақ ҚАЖ қызметкерлеріне республиканың бір өңірінен екіншісіне қызмет бабы бойынша ауысуы кезінде көтермелеу өтемақысын төлеу, тұрғын үй және коммуналдық қызметтерді ұстау шығындарын төлеу үшін ақшалай өтемақы төлеу бөлігінде пысықтау;
ҚАЖ қызметкерлері арасында сыбайлас жемқорлықты төмендету бойынша іс-шаралар кешенін әзірлеу;
ҚАЖ өз қауіпсіздігі қызметтерін техникалық қамтамасыз ету деңгейін арттыру шеңберінде олардың жұмысына заманауи ақпараттық технологияларды енгізу бойынша шаралар қабылдау;
ҚАЖ комитетінің Қостанай заң институтын пенитенциарлық бағыттағы заңгерлер, педагогтар, психологтар, ең алдымен ҚАЖ оқу орындары үшін ғылыми-педагогикалық кадр даярлауға бағытталған ҚАЖ Академиясы етіп қайта құру;
ҚАЖ комитеті жоғарғы оқу орны объектілеріне күрделі және ағымдағы жөндеу жүргізу.
Ескерту. 5-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.22. N 34 Қаулысымен.
6. Қажетті ресурстар мен оларды каржыландыру көздері
Қаржылық шығындарды қажет ететін Бағдарлама іс-шараларын іске асыру республикалық бюджет қаражаты есебінен 2007 - 2009 жылдар кезеңінде 11 млрд. 466 млн. 309 мың теңге сомасында көзделген, оның ішінде жылдар бойынша:
2007 жылы - 3 млрд. 154 млн. 241 мың теңге;
2008 жылы - 4 млрд. 277 млн. 27 мың теңге;
2009 жылы - 4 млрд. 35 млн. 41 мың мың теңге.
Шығыстар сомасы алдын ала болып табылады және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын қалыптастыру кезінде Республикалық бюджет комиссиясы нақтылайтын болады.
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.22. N 34 Қаулысымен.
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
Бағдарламаны іске асыру нәтижелері бойынша:
ҚАЖ жұмысының тиімділігін арттыру, оның ішінде жедел және режимдік жұмысты ұйымдастыру, бас бостандығынан айыру орындарында қылмыстың деңгейі мен қайталануын, өлімді төмендету бөлігінде тиімділігін арттыру;
еңбекпен қамтылған сотталғандар санын көбейту;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әлеуметтік оңалту үшін жағдай жасау;
жазалаудың балама шараларын орындау тиімділігін арттыру. Бас бостандығынан айыруға байланысты емес жазаларға сотталғандар арасында қайталама қылмысты төмендету;
ҚАЖ қызметкерлерінің сапалық құрамын жақсарту, ҚАЖ қызметкерлері арасында сыбайлас жемқорлық көріністерін төмендету үшін жағдай жасау күтіледі.

115,0
713,745
РБ
-/-
исправительной
колонии-поселения
ЛА-155/12 в
поселке Заречный
под исправительную
колонию строгого
режима с лимитом
наполнения 1500
мест;
2009 год
904,7
РБ
СИ в городе
Алматы с лимитом
наполнения 1500
мест;
2007,
2008,
2009
годы
200,0
1418,14
300,0
РБ
-/-
-/-
СИ в городе
Шымкенте с
лимитом наполне-
ния 1000 мест
2007,
2008
годы
200,0
454,780
РБ
-/-
9
Проведение
капитального
ремонта инженер-
ных заграждений,
оснащение новыми
техническими
средствами
охраны 31 ИУ
Акты
ввода в
эксплуатаци
МЮ

115,0
713,745
РБ
-/-
Заречный кентіндегі ЛА-155/12 түзеу қоныс колониясын 1500 орындық толтыру лимиті бар қатаң режимдегі түзеу колониясы етіп;
2009 жыл
904,7
РБ
Алматы қаласындағы 1500 орындық толтыру лимиті бар ТИ;
2007,
2008,
2009 жылдар
200,0
1418,14
300,0
РБ
-/-
-/-
Шымкент қаласындағы 1000 орындық толтыру лимиті бар ТИ қайта жаңартуды аяқтау
2007, 2008 жылдар
200,0
454,780
РБ
-/-
9
Инженерлік
қоршауларға
күрделі жөндеу
жүргізу, 31ТМ
жаңа инженерлік-
техникалық күзет
құралдарымен
жарақтандыру
Пайдалану- ға беру актісі
Әділет- мині

2008,
2009
годы
161,531
157,339
РБ
-/-
10
Приобретение
коммунально-
бытового
оборудования для
государственных
учреждений УИС
Акт
ввода вэксплуата-
цию
МЮ
2008,
2009
годы
68,882
62,507
РБ
-/-
11
Приобретение
автотранспорта для
государственных
учреждений УИС
Акты
ввода вэксплуата-
цию
МЮ
2008,
2009
годы
61,710
77,581
РБ
-/-
12
Приобретение
медицинского
оборудования для
государственных
учреждений УИС
Акт
приема вэксплуата-
цию
МЮ
2008,
2009
годы
13,970
44,250
РБ
-/-
13
Внесение
предложений по
организации служб
санитарно-эпиде-
миологического
надзора при
территориальных
органах УИС и
Комитете УИС
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЮ
1
полу-
годие
2007
года
-
-
Повышение эффективности исполнения уголовных наказаний,
обеспечение трудозанятости осужденных, создание условий для
социальной реабилитации лиц, освобожденных из мест лишения
свободы
14
Разработка
проекта Закона
Республики
Казахстан, преду-
сматривающего
дальнейшее
совершенствование
порядка и условий
отбывания
наказаний с
учетом положений
международных
актов, определяю-
щих основные
принципы и
порядок обращения
с осужденными,
повышение их
правовой и
социальной
защищенности
Проект Закона Республики Казахстан
МЮ
3
квар-
тал
2008
года
-
-
15
Обеспечение
учреждений УИС
современными
системами
видеонаблюдения
Акт
приема вэксплуата-
цию
МЮ
2007,
2009
годы
141,288
156,142
РБ
-/-
16
Разработка и
реализация
мероприятий по
совершенствованию
оперативной
работы в
учреждениях УИС
План
мероприятий,
информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЮ (созыв),
МВД, КНБ
(по согласо-
ванию),
АБЭКП (по
согласованию)
Еже-
годно,
май
2007-
2009
годы
-
-
17
Выработка
предложений по
вопросу содержа-
ния лиц, осужден-
ных за экстремизм
и терроризм
отдельно от
других лиц,
содержащихся в
учреждениях УИС
Предложения
в СПП
МЮ, ГП
(по согласо-
ванию),
КНБ (по
согласованию)
3
квар-
тал
2007
года
-
-
18
(Исключена - постановлением Правительства РК от 22.01.2009 N 34 )
19
Выработка
предложения по
изменению
организационно-
правовой формы
республиканских
государственных
предприятий
"Енбек" УИС
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЮ (созыв),
МИТ, МФ,
МЭБП
3
квар-
тал
2007
года
-
-
20
Внесение
предложений по
переоснащению
производственных
мощностей пред-
приятий ИУ УИС
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЮ (созыв),
МИТ, МЭБП
1
полу-
годие
2007
года
-
-
21
Разработка пред-
ложений по вопросу
внеконкурсного
осуществления
государственных
закупок товаров,
работ и услуг,
производимых
предприятиями УИС
Предложения в МФ
МЮ, МФ
1
полу-
годие
2007
года
-
-
22
Образование во
всех акиматах
областей, городов
Астаны и Алматы
консультативно-
совещательных
органов по
содействию
деятельности
учреждений,
исполняющих
уголовные наказа-
ния и иные меры
уголовно-правово-
го воздействия,
а также по
организации
социальной и иной
помощи лицам,
отбывшим уголов-
ные наказания
Постанов-
ления
акиматов и
маслихатов,
информация
в МЮ
Акиматы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
2
квар-
тал
2007
года
-
-

2008,
2009 жылдар
161,531
157,339
РБ
-/-
10
Мемлекеттік ҚАЖ мекемелері үшін коммуналдық-тұрмыстық жабдықтар сатып алу
Пайдалану- ға беру актісі
Әділет- мині
2008, 2009 жылдар
68,882
62,507
РБ
-/-
11
Мемлекеттік ҚАЖ мекемелері үшін автокөлік сатып алу
Пайдалану-ға беру актілері
Әділет- мині
2008, 2009 жылдар
61,710
77,581
РБ
-/-
12
Мемлекеттік ҚАЖ мекемелері үшін медициналық жабдықтар сатып алу
Пайдалану-ға қабылдау актісі
Әділет- мині
2008, 2009 жылдар
13,970
44,250
РБ
-/-
13
ҚАЖ аумақтық
органдарында және
ҚАЖ комитетінде
санитарлық-эпиде-
миологиялық
қызметтер құруды
ұйымдастыру
бойынша ұсыныстар
енгізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
Әділет- мині
2007 жылдың 1 жарты-
жылдығы
-
-
Қылмыстық жазаларды орындау тиімділігін арттыру, сотталғандардың еңбекпен қамтылуын қамтамасыз ету, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әлеуметтік оңалту үшін жағдай жасау
14
Сотталғандармен
қарым-қатынастың
негізгі қағидаттары мен
тәртібін
айқындайтын
халықаралық
актілер
ережелерін ескере
отырып, жазаларды
өтеу тәртібі мен
жағдайларын одан
әрі жетілдіруді,
олардың құқықтық
және әлеуметтік
қорғалуын
арттыруды
көздейтін
Қазақстан
Республикасы
Заңының жобасын
әзірлеу
Қазақстан Республи- касы Заңының жобасы
Әділет- мині
2008 жылғы 3-тоқ- сан
15
ҚАЖ мекемелерін қазіргі заманғы бейне бақылау жүйесімен қамтамасыз ету
Пайдалану-
ға қабылдау актісі
Әділет- мині
2007,
2009
жылдар
141,288
156,142
РБ -/- -/-
16
ҚАЖ мекемелерінде
жедел жұмысты
жетілдіру жөнінде
іс-шаралар
әзірлеу және іске
асыру
Іс-шаралар
жоспары,
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Әділет- мині
(жинақ-
тау),
ІІМ, ҰҚК (келісім бойын- ша), ЭСЖКА
(келісім
бойынша)
Жыл сайын 2007- 2009 жылдар, мамыр
-
-
17
Экстремизм мен
терроризм үшін
сотталған
адамдарды ҚАЖ
мекемелерінде
ұсталатын басқа
адамдардан бөлек
ұстау мәселесі
бойынша ұсыныстар
әзірлеу
ҚСК-ге
ұсыныстар
Әділет- мині, БП (келісім
бойын- ша), ҰҚК (келісім бойынша)
2007 жылғы 3-тоқ- сан
-
-
18
(Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.22. N 34 Қаулысымен)
19
ҚАЖ-дың "Еңбек"
республикалық
мемлекеттік
кәсіпорындарының
ұйымдық-құқықтық
нысанын өзгерту
жөнінде ұсыныстар
әзірлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
Әділет- мині
(жинақ- тау),
ИСМ,
Қаржыми- ні, ЭБЖМ
2007 жылғы 3-тоқ- сан
-
-
20
ҚАЖТМ өндірістік
қуаттарын қайта
жарақтандыру
бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республи- касының Үкіметіне ұсыныстар
Әділет- мині (жинақ- тау), ИСМ, ЭБЖМ
2007 жылдың 1 жарты-
жылдығы
-
-
21
ҚАЖ кәсіпорындары
өндіретін
тауарларды,
жұмыстарды және
қызметтерді
мемлекеттік сатып
алуды конкурстан
тыс жүзеге асыру
мәселесі бойынша
ұсыныстар әзірлеу
Қаржымині-не ұсыныстар
Әділет- мині, Қаржы- мині
2007 жылдың 1 жарты-
жылдығы
-
-
22
Облыстар, Астана
және Алматы
қалаларының барлық
әкімдіктерінде
қылмыстық
жазаларды және
өзгеде қылмыстық-
құқықтық ықпал ету
шараларын орын-
дайтын мекемелер-
дің қызметтеріне
жәрдемдесуі
жөнінде, сондай-ақ
қылмыстық жазаны
өткеріп жатқан
адамдарға
әлеуметтік және
өзгеде көмек
көрсетуді
ұйымдастыру
жөнінде консульта-
циялық-кеңесші
органдар құру
Әкімдіктержәне мәслихат- тар қаулысы, Әділет- миніне ақпарат
Облыс- тар, Астана және Алматы қалала- рының әкімдік- тері
2007 жылғы 2-тоқ- сан

22-1
Образование при
местных исполни-
тельных органах
районов (города
областного и
республиканского
значения, столицы)
консультативно-
совещательных
органов по
содействию дея-
тельности учреждений, исполняющих
уголовные наказа-
ния и иные меры
уголовно-правово-
го воздействия, а
также по организации социальной и
иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания
Постанов-
ления
местных
исполни-
тельных
органов
районов
(города
областного
и республи-
канского
значения,
столицы) и
решения
маслихатов
Акиматы
районов
областей,
города респуб-
ликанского
значения,
столицы,
городов
областного
значения
Май
2009
года
-
-
Информация
в МЮ
Акиматы
областей,
городов Астаны
и Алматы
Июнь
2009
года
22-2
Активизация
деятельности
консультативно-
совещательных
органов по
содействию дея-
тельности учреждений, исполняющих
уголовные наказа-
ния и иные меры
уголовно-правово-
го воздействия, а
также по организации социальной и
иной помощи лицам, отбывшим уголовные
наказания
Семинары,
совещания
МЮ, местные
исполнительные
органы
областей
(города рес-
публиканского
значения,
столицы),
районов
(города
областного
значения)
2008-
2009
годы
-
-
22-3
Разработка и
утверждение
критериев оценки
деятельности
консультативно-
совещательных
органов по
содействию дея-
тельности учреждений, исполняющих
уголовные наказа-
ния и иные меры
уголовно-правово-
го воздействия, а
также по  организации социальной и
иной помощи  лицам, отбывшим уголовные
наказания
Приказ МЮ
МЮ, акиматы
областей,
городов Астаны
и Алматы
1
квар-
тал
2009
года
-
-
23
Совершенствование
воспитательной
работы с осужден-
ными по подготов-
ке их к
освобождению
Семинары,
совещания
МЮ
2007-
2009
годы
-
-
24
(Исключена - постановлением Правительства РК от 22.01.2009 N 34 )
25
Выделение
местными
исполнительными
органами зданий
в Акмолинской,
Актюбинской,
Алматинской,
Восточно-
Казахстанской,
Жамбылской,
Западно-
Казахстанской,
Карагандинской,
Костанайской,
Кызылординской,
Северо-
Казахстанской,
Южно-
Казахстанской
областях, в
городах Астане и
Алматы для
создания центров
по реабилитации
лиц, освобожден-
ных из мест
лишения свободы
Информация
в МЮ
Акиматы
Акмолинской,
Актюбинской,
Алматинской,
Восточно-
Казахстанской,
Жамбылской,
Западно-
Казахстанской,
Карагандинской,
Костанайской,
Кызылординской,
Северо-
Казахстанской,
Южно-
Казахстанской
областей,
городов
Астаны и
Алматы
2007
год
-
-
26
(Исключена - постановлением Правительства РК от 22.01.2009 N 34 )
Повышение эффективности мер уголовно-правового воздействия,
не связанных с изоляцией осужденных от общества
27
Внесение предло-
жения о расшире-
нии функций
уголовно-исполни-
тельных инспекций
с увеличением их
штатной числен-
ности на 1183
единицы и созда-
нии на их базе
службы пробации
Предложения
в МВК
МЮ
2
квар-
тал
2007
года
-
-
28
Разработка новой
инструкции по
исполнению
наказаний и иных
мер уголовно-
правового воздей-
ствия, не связан-
ных с лишением
свободы
Приказ МЮ
МЮ
4
квар-
тал
2009
года
-
-
Укрепление кадрового состава, совершенствование системы
профессиональной подготовки сотрудников, повышение правовой
и социальной защищенности персонала учреждений УИС, снижение
количества коррупционных правонарушений среди сотрудников УИС
29
Внесение
предложений по
обучению, повыше-
нию квалификации
сотрудников УИС в
странах ближнего
и дальнего
зарубежья
Предложения
в АДГС
МЮ
3
квар-
тал
2007
года
-
-
30
Выработка
предложений по
установлению
надбавок за
сложность и
особые условия
труда в размере
20 процентов от
должностного
оклада контролер-
скому составу
учреждений УИС,
а также лицам, не
имеющим специаль-
ных званий - 30
процентов
Предложения
в МВК
МЮ
3
квар-
тал
2007
года
-
-
31
Внесение
предложений по
решению проблем
социальной
защищенности
сотрудников УИС
Предложения
в МВК
МЮ
3
квар-
тал
2007
года
-
-
32
Разработка и
реализация комп-
лекса мер по
борьбе с корруп-
цией среди
сотрудников УИС
Приказ МЮ
МЮ,
заинтересован-
ные государ-
ственные
органы
2007-
2009
годы
-
-
33
Техническое
переоснащение
служб собственной
безопасности УИС
Акт
приема в
эксплуатацию
МЮ
2007,
2008
годы

22-1
Аудандардың (облыстық және республикалық маңызы бар қала, астана) жергілікті атқарушы органдарының жанынан қылмыстық жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын мекемелердің қызметіне жәрдемдесу жөнінде, сондай-ақ қылмыстық жазаны өткеріп жатқан адамдарға әлеуметтік және өзге де көмек көрсетуді ұйымдастыру жөнінде консультативтік-кеңесші органдар құру
Аудандардың (облыстық және республикалық маңызы бар қала, астана) жергілікті атқарушы органдарының қаулысы, мәслихаттардың шешімі
Әділетминіне
ақпарат
Облыс аудандарының және республикалық маңызы бар қаланың, астаның, облыстық маңызы бар қалалардың әкімдіктері
Облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2009 жылғы мамыр
2009 жылғы маусым
-
-
22-2
Қылмыстық жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын мекемелердің қызметіне жәрдемдесу жөнінде, сондай-ақ қылмыстық жазаны өткеріп жатқан адамдарға әлеуметтік және өзге де көмек көрсетуді ұйымдастыру жөнінде консультативтік-кеңесші органдардың қызметін жандандыру
Семинарлар, кеңестер
Әділетмині, облыстардың (республикалық маңызы бар қала, астана) аудандардың (облыстық маңызы бар қала) жергілікті атқарушы органдары
2009
жыл
-
-
22-3
Қылмыстық жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын мекемелердің қызметіне жәрдемдесу жөнінде, сондай-ақ қылмыстық жазаны өткеріп жатқан адамдарға әлеуметтік және өзге де көмек көрсетуді ұйымдастыру жөнінде консультативтік-кеңесші органдардың қызметін бағалау өлшемін әзірлеу және бекіту
Әділетминінің бұйрығы
Әділетмині облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2009 жылғы 1-тоқсан
-
-
23
Сотталғандарды
босатуға дайындау
бойынша олармен
тәрбие жұмысын
жетілдіру
Семинар- лар, кеңестер
Әділет- мині
2007-
2009
жылдар
-
24
(Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.22. N 34 Қаулысымен)
25
Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарында, Астана және Алматы қалаларында
бас бостандығынан
айыру орындарынан
босатылған
адамдарды оңалту
бойынша орталықтар
құру үшін жергілікті атқарушы
органдардың
ғимараттар бөлуі
Әділет- миніне ақпарат
Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақ- стан, Жамбыл, Батыс Қазақ- стан, Қараған- ды, Қостан- ай, Қызылор- да, Солтүс- тік Қазақ- стан, Оңтүстік Қазақ- стан облыс- тарының, Астана және Алматы қалала- рының әкімдік- тері
2007 жыл
-
26
(Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.22. N 34 Қаулысымен)
Сотталғандарды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларының тиімділігін арттыру
27
Қылмыстық-атқару
инспекцияларының
штат санын 1183
бірлікке ұлғайта
отырып, олардың
функцияларын
кеңейту және
олардың базасында
пробация қызметін
құру жөнінде
ұсыныстар енгізу
ВАК-қа
ұсыныстар
енгізу
Әділет- мині
2007
жылғы
2-тоқ-
сан
28
Қоғамнан
оқшаулауға
байланысты емес
жазаларды және
өзгеде
қылмыстық-құқықтық
ықпал ету
шараларын орындау
жөнінде жаңа
нұсқаулық әзірлеу
Әділет-
минінің
бұйрығы
Әділет- мині
2009
жылғы
4
тоқсан
-
Кадр құрамын нығайту, қызметкерлердің кәсіби даярлық жүйесін жетілдіру, ҚАЖ мекемелері персоналының құқықтық және әлеуметтік қорғалуын арттыру, ҚАЖ қызметкерлерінің арасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық санын төмендету
29
ҚАЖ қызметкерлерін
таяу және алыс
шетелдерде оқыту,
біліктілігін
арттыру жөнінде
ұсыныстар енгізу
МҚА-ға
ұсыныс
Әділет-
мині
2007 жылғы
3 тоқсан
-
-
30
ҚАЖ қызметкерлері-
нің еңбек ақы
төлеу жүйесіне
күрделі және
ерекше еңбек
жағдайлары үшін
ҚАЖ мекемелерінің
бақылаушылар құра-
мына - лауазымдық
жалақының 20
пайызы, арнайы
атағы жоқ
адамдарға - 30
пайызы көлемінде
үстем ақы
белгілеу жөнінде
ұсыныстар әзірлеу
ВАК-қа ұсыныс
Әділет- мині
2007 жылғы
3 тоқсан
-
-
31
ҚАЖ қызметкерлер-
інің әлеуметтік
қорғалу проблема-
ларын шешу жөнінде
ұсыныстар енгізу
ВАК-қа ұсыныс
Әділет- мині
2007 жылғы
3 тоқсан
-
32
ҚАЖ кызметкерлерінің
арасында сыбайлас
жемқорлыққа қарсы
күрес жөніндегі
шаралар кешенін
әзірлеу және іске
асыру
Әділет-
минінің
бұйрығы
Әділет-
мині,
мүдделі
мемлекет-
тік
органдар
2007- 2009 жылдар
-
33
ҚАЖ өз қауіпсіздігі
қызметтерін
техникалық қайта
жарақтандыру
Пайдалану-
ға
қабылдау
актісі
Әділет-
мині
2007, 2008
жылдар

3154,241
4277,027
4035,041
РБ
-/-
-/-
Всего:
2007-
2009
годы
11466,309
РБ
Примечание : расшифровка аббревиатур:
ВС    - Верховный Суд Республики Казахстан
ГП    - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
КНБ   - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МЮ    - Министерство юстиции Республики Казахстан
МВД   - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МИД   - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИТ   - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
МЗ    - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МОН   - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЭБП  - Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
АДГС  - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АБЭКП - Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция)
АИС   - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи
РБ    - Республиканский бюджет
МВК   - Межведомственная комиссия по проведению административной реформы
УИС   - уголовно-исполнительная система органов юстиции Республики Казахстан
ИУ    - исправительные учреждения
СИ    - следственные изоляторы

3154,241
4277,027
4035,041
РБ
-/-
-/-
Барлығы
2007- 2009 жылдар
11466,309
РБ
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖС             - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты
БП             - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
ҰҚК            - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Әділетмині     - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ІІМ            - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
СІМ            - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ИСМ            - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда
министрлігі
ДСМ            - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
БҒМ            - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Қаржымині      - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ЭБЖМ           - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі
МҚА              Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі
ЭСЖҚА          - Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы
полициясы)
АБА            - Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және
байланыс агенттігі
РБ             - Республикалық бюджет
ҚСК            - Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы
Құқықтық саясат жөніндегі кеңес
ВАК            - Әкімшілік реформа жүргізу жөніндегі
ведомствоаралық комиссия
ҚАЖ            - Қазақстан Республикасы әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
ТМ             - түзеу мекемелері
ТИ             - тергеу изоляторлары