О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2007 года N 727. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2016 года № 148
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.03.2016 № 148 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в  постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194 "Об утверждении типовых договоров на предоставляемые услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественной монополии" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 45, ст. 493) следующие изменения и дополнения:
в Типовом договоре на оказание услуг по присоединению к сети телекоммуникаций общего пользования сетей телекоммуникаций операторов связи на местном уровне, на внутризоновом и междугородном уровнях, на междугородном и международном уровнях и пропуска телефонного трафика (местного, внутризонового, междугородного, международного, с (на) сети сотовых операторов) для операторов связи, утвержденном указанным постановлением:
в заголовке и далее по тексту слова "телефонного трафика (местного, внутризонового, междугородного, международного, с (на) сети сотовых операторов) для операторов связи" заменить словами "присоединяющими операторами связи телефонного трафика с (на) сети присоединяемых операторов связи (местного, внутризонового, междугородного, международного, с (на) сети сотовых операторов, операторов IP-телефонии (Интернет-телефония)";
пункт 1 дополнить абзацем следующего содержания:
"телефонного трафика операторов IP-телефонии (Интернет-телефония).";
в пункте 7 слова "и телефонный трафик с (на) сети сотовых операторов связи" заменить словами ", телефонный трафик с (на) сети сотовых операторов связи и телефонный трафик операторов IP-телефонии (Интернет-телефония)";
в пункте 15 слова "10 (десять)" заменить словами "30 (тридцать)";
в подпункте 2) пункта 25 цифры "11" заменить цифрами "10";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Все другие взаимоотношения, не урегулированные договором, оговариваются отдельными договорами и (или) дополнительными соглашениями между Сторонами.";
в пункте 45 слова "местному, междугородному и международному трафику, и трафику с (на) сети сотовых операторов" заменить словами "местному, междугородному и международному телефонному трафику, телефонному трафику с (на) сети сотовых операторов и телефонному трафику операторов IP-телефонии (Интернет-телефония)";

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 22 тамыздағы N 727 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 наурыздағы № 148 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.03.2016 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Табиғи монополия саласына жататын, ұсынылатын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған үлгі шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., N 45, 493-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Байланыс операторлары үшін байланыс операторларының телекоммуникация желілерін жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желісіне жергілікті деңгейде, аймақішілік және қалааралық деңгейлерде, қалааралық және халықаралық деңгейлерде қосу және телефон трафигін (жергілікті, аймақішілік, қалааралық, халықаралық, ұялы операторлардың желісінен (-не) өткізу жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған үлгі шартта:
тақырыбында және одан әрі мәтін бойынша "телефон трафигін (жергілікті, аймақішілік, қалааралық, халықаралық, ұялы операторлардың желісінен (-не)" деген сөздер "қосатын байланыс операторларының телефон трафигін қосылатын байланыс операторларының (жергілікті, аймақішілік, қалааралық, халықаралық) желісінен (-не), ұялы операторлардың, ІР-телофония (Интернет-телефония) операторларының желісіне (-не)" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ұялы операторлардың желісінен (-не)" деген сөздерден кейін "ІР-телефония (Интернет-телефония) операторларының телефон трафигін" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтағы "және ұялы байланыс операторларының желісінен (-не) телефон трафигін" деген сөздер ", ұялы байланыс операторларының желісінен (-не) телефон трафигін және ІР-телефония (Интернет-телефония) операторларының телефон трафигін" деген сөздермен ауыстырылсын;
15-тармақтағы "10 (он)" деген сөздер "30 (отыз)" деген сөздермен ауыстырылсын;
25-тармақтың 2) тармақшасындағы "11" деген сандар "10" деген сандармен ауыстырылсын;
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Шартта реттелмеген басқа да барлық өзара қатынастар Тараптар арасында жеке шарттарда және (немесе) қосымша келісімдерде ескеріледі.";
45-тармақтағы "жергілікті, қалааралық және халықаралық трафик пен Тараптар желілерін пайдаланушылар генерациялайтын ұялы операторлардың желісінен (-не) трафик" деген сөздер "жергілікті, қалааралық және халықаралық телефон трафигі, Тараптар желілерін пайдаланушылар генерациялайтын ұялы операторлардың желісінен (-не) телефон трафигі және ІР-телефония (Интернет-телефония) операторларының телефон трафигі" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить приложениями согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Mинистр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 августа 2007 года N 727
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор
на предоставление услуг по подаче воды по
магистральным трубопроводам и (или) каналам
___________________________                "__" _________ 200_ г.
(место заключения договора)
_______________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии, предоставляющего
услугу по подаче воды по магистральным трубопроводам
и (или) каналам)
в лице _______________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании ____________________, именуемое в
дальнейшем услугодатель, с одной стороны, и __________________
______________________________________________________________,
(реквизиты потребителя, учредительные документы, свидетельство
о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
именуемый в дальнейшем потребитель, в лице ___________________,
(должность, Ф.И.О.)
с другой стороны, именуемые в дальнейшем Стороны, заключили
настоящий Типовой договор (далее - Договор) о нижеследующем.
1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
граница раздела балансовой принадлежности - линия раздела элементов системы магистрального трубопровода и (или) канала между владельцами по признаку собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления;
граница раздела эксплуатационной ответственности - линия раздела элементов системы магистрального трубопровода и (или) канала по признаку обязанностей (ответственности) за эксплуатацию элементов систем, устанавливаемая соглашением Сторон. При отсутствии такого соглашения граница эксплутационной ответственности устанавливается по границе балансовой принадлежности;
магистральный трубопровод и (или) канал - комплекс гидротехнических сооружений, предназначенный для подвода воды от водозабора до распределителей (подводам воды от магистрального трубопровода и (или) канала к группам водопользователей);
платежный документ - документ (счет, извещение, квитанция, счет-предупреждение, составленное на основании показаний приборов учета) Услугодателя, на основании которого производится оплата;
потребитель - физическое или юридическое лицо, пользующееся регулируемыми услугами (товарами, работами) субъекта естественной монополии;
предельный уровень тарифа - максимальная величина тарифа, утверждаемая на среднесрочный и долгосрочный периоды;
проверка приборов учета - совокупность операций, выполняемых представителем Услугодателя с целью обследования состояния приборов учета, определения и подтверждения соответствия техническим требованиям, снятия их показаний, а также наличия и целостности пломб;
прибор учета - техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета воды, разрешенное к применению в установленном законодательством порядке;

осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 22 тамыздағы
N 727 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 28 қарашадағы
1194 қаулысымен
бекітілген
Суды магистральдық құбыр жолдары және (немесе) арналар
арқылы беру жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған үлгі шарт
_______________________         200__ жылғы "____"  ___________
(шарттың жасалған орны)
бұдан әрі, Қызмет беруші деп аталатын ______________________________
_____________________________________________________________ атынан
(суды магистральдық құбыр жолдары және (немесе) арналар арқылы беру
жөніндегі қызметті ұсынатын табиғи монополия субъектісінің атауы)
____________________________________________ негізінде әрекет ететін
__________________________________________________ бір тараптан және
(лауазымы, Т.А.Ә.)
бұдан әрі тұтынушы деп аталатын ____________________________________
(тұтынушының деректемелері, құрылтай құжаттары, мемлекеттік тіркеу
туралы куәлік, берілген күні мен берген орган)
атынан______________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
екінші тараптан, бұдан әрі Тараптар деп аталатын мына төмендегілер туралы осы Үлгі шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты.
1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
теңгерімдік тиесілілігін бөлу шекарасы - жекеменшік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару белгісі бойынша иеленушілердің арасындағы магистральдық құбыр жолы және (немесе) арна жүйесінің элементтерін бөлу сызығы;
пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы - Тараптардың келісімімен белгіленетін жүйелер элементтерін пайдаланғаны үшін міндеттер (жауапкершілік) белгісі бойынша магистральдық құбыр жолы және (немесе) арна жүйесінің элементтерін бөлу сызығы. Осындай келісім болмаған жағдайда пайдалану жауапкершілігінің шекарасы теңгерімдік тиесілілігінің шекарасы бойынша белгіленеді;
магистральдық құбыр жолы және (немесе) арна - суды бас тоғаннан таратушыларға дейін (суды магистральдық құбыр жолынан және (немесе) арнадан су пайдаланушылар топтарына жеткізу) жеткізуге арналған гидротехникалық құрылыстар кешені;
төлем құжаты - оның негізінде төлем жүргізілетін қызмет берушінің құжаты (есептеу құралы көрсеткіштерінің негізінде жасалған шот, хабарлама, түбіртек, ескерту шоты);
тұтынушы - табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
тарифтің шекті деңгейі - орташа мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңге бекітілетін тарифтің ең жоғары шамасы;
есептеу құралдарын тексеру - есептеу құралдарының жай-күйін зерттеу, техникалық талаптарға сәйкес келетіндігін айқындау және растау, олардың көрсеткіштерін жазып алу, сондай-ақ пломбалардың болуы мен тұтастығын зерттеу мақсатында қызмет берушінің өкілі орындайтын операциялар жиынтығы;
есептеу құралы - заңнамада белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген суды коммерциялық есептеуге арналған техникалық құрылғы;

расчетный период - период, определенный в Договоре как период времени, равный одному календарному месяцу с 00-00 часов первого дня до 24-00 часов последнего дня месяца, за который производится расчет потребителем за услугу;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий;
услугодатель - юридическое или физическое лицо, предоставляющее (оказывающее) услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам.
2. Предмет Договора
2. В соответствии с условиями Договора услугодатель обязуется оказать потребителю услуги по подаче воды по магистральному трубопроводу и (или) каналу (далее - услуги),
____________________________________________________________,
(название магистрального трубопровода и (или) канала)
отвечающие следующим требованиям к качеству и в нижеприведенных объемах:
Требования
к качеству
услуги
Годовой объем, тыс. куб.м.
всего,
в т.ч.
I
квартал
II
квартал
III
квартал
IV
квартал
3. Потребитель обязуется принимать услуги и своевременно производить оплату в соответствии с условиями Договора, а также выполнять технические условия, предусмотренные настоящим Договором.
3. Условия предоставления услуг
4. Оказание услуг Потребителю производится на _____________ км
(наименование участка)
участка магистрального трубопровода и (или) канала.
5. Договор заключается с потребителем в индивидуальном порядке при наличии у него необходимого оборудования, присоединенного к системам магистрального трубопровода и (или) канала (далее - системы).
В случаях, предусмотренных законодательством, потребитель имеет право делегировать свои полномочия по заключению Договора третьему лицу.
6. Границами раздела эксплуатационной ответственности являются задвижки, установленные в начале отвода перед узлами учета.
7. Приостановление подачи услуг производится в случаях:
1) аварийной ситуации либо угрозы жизни и безопасности граждан;
2) самовольного присоединения к системам услугодателя;
3) отсутствия оплаты за услуги в течение двух месяцев, следующих за расчетным периодом;
4) неоднократного недопущения представителей услугодателя к приборам учета;
5) необходимости проведения дезинфекции трубопроводов;
6) в других случаях, предусмотренных законодательством и соглашением Сторон.
В случаях, указанных в подпунктах 3), 4) настоящего пункта, потребитель извещается не менее чем за месяц до прекращения подачи услуги.
8. В случае, оговоренном подпунктом 1) пункта 7 Договора, восстановление подачи услуг производится после устранения и ликвидации услугодателем возникших нарушений.

есеп айырысу кезеңі - қызмет көрсеткені үшін тұтынушымен есеп айырысу жүргізілетін айдың бірінші күнінің 00-00 сағатынан бастап соңғы күнінің 24-00 сағатына дейінгі бір күнтізбелік айға тең уақыт кезеңі ретінде Шартта айқындалған кезең;
уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
қызмет беруші - суды магистральдық құбырлар және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтерді ұсынатын (көрсететін) заңды немесе жеке тұлға.
2. Шарттың мәні
2. Шарттың талаптарына сәйкес қызмет беруші тұтынушыға сапаға қойылатын мынадай талаптарға жауап беретін және төменде келтірілген көлемдерде:
Қызметтің сапасына
қойылатын талаптар
Жылдық көлем, мың текше м.
Барлығы,
оның
ішінде
I
тоқсан
II
тоқсан
III
тоқсан
IV
тоқсан
____________________________________________________________________
(магистральдық құбыр жолының және (немесе) арнаның атауы)
магистральдық құбыр жолы және (немесе) арна арқылы суды беру жөнінде қызметтер көрсетуге (бұдан әрі - қызметтер) міндеттенеді.
3. Тұтынушы қызметті қабылдауға және Шарттың талаптарына сәйкес уақтылы төлем жасауға, сондай-ақ осы Шартта көзделген техникалық талаптарды орындауға міндеттенеді.
3. Қызметтер көрсетуді ұсыну шарттары
4. Тұтынушыға қызмет көрсету магистральдық құбыр жолының және/немесе арнаның____________________ км учаскесінде жүргізіледі.
(учаскенің атауы)
5. Шарт тұтынушымен онда магистральдық құбыр жолының және (немесе) арнаның жүйелеріне (бұдан әрі - жүйелер) қосылған қажетті жабдық болған кезде жеке тәртіппен жасалады.
Заңнамада көзделген жағдайларда тұтынушы Шартты жасасу жөніндегі өзінің өкілеттіктерін үшінші тұлғаға беруге құқығы бар.
6. Пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы есептеу тораптарының алдындағы бұрудың басында орнатылған ысырмалар болып табылады.
7. Қызметтер беруді тоқтату:
1) авариялық жағдайда не азаматтардың өміріне және қауіпсіздігіне қауіп төнген;
2) қызмет берушінің жүйелеріне өз бетімен қосылған;
3) есеп айырысу кезеңінен кейінгі екі айдың ішінде қызметтер көрсету үшін төлем жасалмаған;
4) қызмет берушінің өкілдерін есептеу құралдарына бірнеше рет жібермеген;
5) құбыр жолдарына дезинфекция жүргізу қажет болған жағдайларда;
6) заңнамада және Тараптардың келісімінде көзделген басқа да жағдайларда жүргізіледі.
Осы тармақтың 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда қызмет беруді тоқтатқанға дейін кемінде бір ай бұрын тұтынушы хабардар етіледі.
8. Шарттың 7-тармағының 1) тармақшасында қызметтер беруді қалпына келтіру ескерілген жағдайда, қызмет беруші туындаған бұзушылықтарды қалпына келтіргеннен кейін жүргізіледі.

В случае, оговоренном подпунктом 2) пункта 7 Договора, подключение потребителя производится после оплаты штрафа за незаконное подключение к системам услугодателя, выполнения технических условий на подключение к системам услугодателя и внесения платы за подключение.
В случае приостановления предоставления услуг потребителю за нарушения, предусмотренные подпунктом 3) пункта 7 Договора, подключение производится после погашения долга и внесения платы за подключение. Стоимость подключения согласовывается с уполномоченным органом.
Плата за первоначальное подключение не взимается.
4. Стоимость и порядок оплаты услуг
9. Оплата за предоставленные услуги по настоящему Договору производится по тарифам (ценам, ставкам сборов) или их предельным уровням, утвержденным уполномоченным органом.
10. Оплата производится потребителем ежемесячно за фактически предоставленное количество услуг на основании платежного документа в срок до 25 числа месяца, следующего за расчетным периодом, если иное не предусмотрено соглашением Сторон.
5. Учет отпуска и потребления услуг
11. Количество отпущенной услуги определяется по показаниям приборов учета, прошедшим поверку в установленном порядке. Приборы установлены на период с ___________ по _____________ на
_______________________________________________________________.
(наименование участка (трубопровода)
12. Подключение потребителя напрямую без приборов учета допускается временно с разрешения услугодателя. Количество отпущенной услуги в этом случае устанавливается услугодателем расчетным путем по нормам потребления.
13. При временном нарушении учета не по вине потребителя расчет за услуги производится по среднесуточному расходу предыдущего расчетного периода.
14. При обнаружении фактов нарушения учета объемов оказанной услуги по вине потребителя, услугодатель вправе произвести перерасчет объемов потребления услуги с момента проведения последней проверки до дня обнаружения, но не более двух месяцев, из расчета полной пропускной способности магистрального трубопровода и (или) канала до узла учета при действии его в течение 24 часов в сутки.
6. Права и обязанности Потребителя
15. Потребитель имеет право:
1) на получение услуг установленного качества, безопасных для его здоровья, не причиняющих вреда его имуществу и в количестве соответствующих условиям Договора;
2) обжаловать в уполномоченном органе и (или) в судебном порядке действия или бездействия Услугодателя, противоречащие законодательству;
3) участвовать в публичных слушаниях, проводимых для обсуждения проекта тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня на услуги;

Шарттың 7-тармағының 2) тармақшасында ескерілген жағдайда тұтынушыны қосу қызмет берушінің жүйелеріне заңсыз қосылғаны үшін айыппұл төленгеннен, қызмет беруші жүйелеріне қосылуға арналған техникалық талаптарды орындағаннан және қосылу үшін төлем жасағаннан кейін жүргізіледі.
Тұтынушыға Шарттың 7-тармағының 3) тармақшасында көзделген бұзушылықтар үшін қызметтер ұсынуды тоқтатқан жағдайда қосу борышты өтегеннен және қосу үшін ақы төлегеннен кейін жүргізіледі. Қосу құны уәкілетті органмен келісіледі.
Бастапқы қосқаны үшін ақы алынбайды.
4. Қызметтердің құны және оған ақы төлеу тәртібі
9. Осы Шарт бойынша ұсынылған қызметтер үшін ақы төлеу уәкілетті орган бекіткен тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) немесе олардың шекті деңгейлері бойынша жүргізіледі.
10. Ақы төлеуді тұтынушы, егер Тараптар келісімінде өзгеше көзделмесе, нақты ұсынылған қызметтердің мөлшері үшін ай сайын төлем құжатының негізінде есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың 25 күніне дейінгі мерзімде жүргізеді.
5. Қызметтерді босату мен тұтынуды есепке алу
11. Босатылған қызметтің мөлшері белгіленген тәртіппен тексеруден өткен есептеу құралының көрсеткіштері арқылы анықталады. Құралдар __________________________________________________________
(учаскенің (құбыр жолының) атауы)
___________ бастап___________ дейінгі кезеңге___________ орнатылған.
12. Тұтынушыны қызмет берушінің рұқсатымен есептеу құралдарынсыз уақытша тікелей қосуға жол беріледі. Мұндай жағдайда босатылған қызметтің мөлшерін Қызмет беруші тұтыну нормалары бойынша есеп айырысу жолымен белгілейді.
13. Тұтынушының кінәсі болмай есептеу уақытша бұзылған кезде қызметтер көрсеткені үшін есеп айырысу өткен есеп айырысу кезеңінің орташа тәуліктік шығысы бойынша жүргізіледі.
14. Тұтынушының кінәсінен көрсетілген қызметті есептеу көлемін бұзу фактілері анықталған жағдайда, қызмет беруші қызметті тұтыну көлемдеріне соңғы тексеру жүргізген сәттен бастап анықталған күнге дейін, бірақ екі айдан аспайтын, тәуліктің 24 сағаты ішінде ол жұмыс істеген кезде, құбыр жолының және (немесе) арнаның есептеу торабына дейін толық өткізу қабілеттігінің есебінен қайта есеп айырысу жүргізуге құқылы.
6. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
15. Тұтынушы:
1) белгіленген сападағы, оның денсаулығына қауіпсіз, оның мүлкіне зиян келтірмейтін және Шарттың талаптарына сәйкес қажетті мөлшерде қызметтерді алуға;
2) қызмет берушінің заңнамаға қайшы келетін әрекеттеріне немесе әрекетсіздігіне уәкілетті органға және (немесе) сот тәртібімен шағымдануға;
3) қызметтерге арналған тарифтің (бағаның, алым ставкасының) немесе оның шекті деңгейінің жобасын талқылау үшін өткізілетін жария тыңдауларға қатысуға;

4) требовать в установленном законодательном порядке от Услугодателя возмещения в полном объеме вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу вследствие ненадлежащего предоставления услуг, а также возмещения морального вреда;
5) требовать перерасчета стоимости услуг в случае предоставления услуги, не соответствующей требованиям, установленным государственными стандартами и иными нормативными правовыми актами;
6) не производить оплату за полученную услугу, если услугодателем в установленном порядке не выставлен счет;
7) расторгнуть Договор в одностороннем порядке при письменном уведомлении об этом услугодателя не позже, чем за месяц при условии полной оплаты предоставленной услуги.
16. Потребитель обязан:
1) не позднее 15 числа месяца, предшествующего месяцу подачи услуги, предоставлять услугодателю месячную заявку на оказание услуги;
2) не позднее, чем за 45 дней до начала отчетного квартала представлять услугодателю квартальную заявку на оказание услуги с разбивкой на планируемые месячные объемы;
3) не позднее 1 сентября текущего года предоставить услугодателю годовую заявку на оказание услуги на следующий календарный год;
4) письменно уведомлять услугодателя об отсутствии намерений потреблять услугу в предстоящий месячный, квартальный или годовой периоды не позднее сроков подачи месячной, квартальной или годовой заявок, указанных в подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта;
5) своевременно и в полном объеме производить оплату за предоставленные услуги в соответствии с условиями Договора;
6) выполнять технические требования, устанавливаемые услугодателем;
7) немедленно сообщать услугодателю о неисправностях в работе сооружений систем и приборов учета, возникших при пользовании услугами, а в случае повреждения сооружений систем - в местные органы по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, противопожарной службы, санитарно-эпидемиологической службы и службы охраны окружающей среды;
8) обеспечивать доступ представителей услугодателя к приборам учета для снятия показаний, контроля технического состояния и безопасности систем, приборов и оборудования;
9) соблюдать требования по технике безопасности при потреблении услуг;
10) постоянно контролировать исправность приборов учета, обеспечивать целостность и сохранность пломб на узлах учета, задвижках, отводных линиях и прочих устройствах, находящихся на его территории и опломбированных Услугодателем, обеспечивать сохранность, надлежащее техническое состояние и безопасность эксплуатируемых систем водоснабжения, находящихся в его ведении или на обслуживании;

4) қызмет берушіден қызметтер көрсетуді тиісінше ұсына алмау салдарынан өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне келтірілген зиянды толық көлемде өтеуді, сондай-ақ моральдық зиянды өтеуді заңнамада белгіленген тәртіппен талап етуге;
5) мемлекеттік стандарттарда және өзге де нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін қызметтерді ұсынған жағдайда қызметтердің құнын қайта есептеуді талап етуге;
6) егер қызмет беруші белгіленген тәртіппен шот бермесе, алынған қызмет үшін ақы төлеуді жүргізбеуге;
7) қызмет берушіні бұл туралы бір айдан кешіктірмей жазбаша хабардар еткен жағдайда ұсынылған қызметке толық ақы төлеген кезде Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқығы бар.
16. Тұтынушы:
1) қызметті беру айдың алдындағы айдың 15 күнінен кешіктірмей қызмет берушіге қызмет көрсетуге арналған айлық өтінім ұсынуға;
2) есептік тоқсан басталғанға дейін 45 күннен кешіктірмей жоспарланған айлық көлемдерге бөле отырып қызмет берушіге, қызмет көрсетуге тоқсандық өтінім ұсынуға;
3) ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен кешіктірмей қызмет берушіге келесі күнтізбелік жылға қызмет көрсетуге арналған жылдық өтінімді;
4) қызмет берушіні осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген айлық, тоқсандық немесе жылдық өтінімдерді беру мерзімдерінен кешіктірмей алдағы айлық, тоқсандық немесе жылдық кезеңде қызмет берушіге қызметті тұтыну ниеттерінің жоқтығы туралы жазбаша хабардар етуге;
5) Шарттың талаптарына сәйкес ұсынылған қызметтерге уақтылы және толық көлемде ақы төлеуге;
6) қызмет беруші белгілеген техникалық талаптарды орындауға;
7) қызмет берушіге қызметтерді пайдалану кезінде туындаған құрылыстың жүйелері мен есептеу құралдарының жұмысындағы ақаулар туралы, ал жүйелердің құрылыстары бұзылған кезде - төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі жергілікті органдарға, өртке қарсы қызметке, санитарлық-эпидемиологиялық қызметке және қоршаған ортаны қорғау қызметіне дереу хабарлауға;
8) қызмет беруші өкілдерінің көрсеткіштерді жазып алу, жүйелердің, құралдар мен жабдықтардың техникалық жай-күйін және қауіпсіздігін бақылау үшін есептеу құралдарына қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
9) қызметтерді тұтыну кезінде техника қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды сақтауға;
10) есептеу құралдарының дұрыстығын тұрақты бақылауға, есептеу тораптарындағы, ысырмалардағы, бұру желілеріндегі және оның аумағында орналасқан және Қызмет беруші пломба салған өзге құрылғылардағы пломбалардың тұтастығы мен сақталуын қамтамасыз етуге, оның қарамағындағы немесе қызмет көрсетудегі пайдаланылып отырған сумен жабдықтау жүйелерінің сақталуын, тиісінше техникалық жай-күйін және қауіпсіздігін қамтамасыз етуге;

11) извещать услугодателя обо всех ожидаемых изменениях объемов потребления услуги.
7. Права и обязанности услугодателя
17. Услугодатель имеет право:
1) устанавливать в соответствии с законодательством технические требования, обязательные для соблюдения Потребителем;
2) снижать тарифы (цены, ставки сборов) или их предельные уровни на услуги в период их действия в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
3) повышать в порядке, установленном уполномоченным органом, тарифы (цены, ставки сборов) или их предельные уровни на предоставляемые услуги для всех Потребителей в случае соответствующего изменения налогового законодательства Республики Казахстан, в результате которого увеличивается стоимость затрат услугодателя;
4) проводить техническое обслуживание и организовывать поверки приборов учета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) своевременно и в полном объеме получать оплату за предоставленные услуги;
6) беспрепятственного доступа своего представителя (при наличии служебного удостоверения) совместно с представителем Потребителя к водозаборному сооружению для проверки достоверности показаний приборов учета;
7) рассматривать возможность поставки дополнительных объемов услуги, свыше предусмотренных в пункте 2 Договора, если это не потребует строительства дополнительных мощностей магистрального трубопровода и (или) канала или его инфраструктуры.
18. Услугодатель обязан:
1) обеспечить качественное, своевременное и бесперебойное предоставление услуг потребителю в соответствии с условиями Договора;
2) приобретать и устанавливать приборы учета услуг в соответствии с условиями заключенных договоров;
3) вести учет и контроль качества и количества предоставляемых услуг, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений предоставления услуг;
4) снижать в порядке, установленном уполномоченным органом, тарифы (цены, ставки сборов) или их предельные уровни на предоставляемые услуги для всех Потребителей в случае соответствующего изменения налогового законодательства Республики Казахстан, в результате которого стоимость затрат услугодателя уменьшается, со дня введения в действие указанных изменений;
5) предоставлять потребителю платежный документ на оплату предоставляемых услуг в срок до 10 числа месяца, следующего за расчетным периодом;
6) уведомлять потребителей об изменении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
7) принять меры по восстановлению качества и объема предоставляемых услуг по обоснованным претензиям потребителя в течение 24 часов;

11) қызмет берушіні қызметті тұтыну көлемдерінің барлық болжанып отырған өзгерістері туралы хабардар етуге міндетті.
7. Қызмет берушінің құқықтары мен міндеттері
17. Қызмет беруші:
1) тұтынушы заңнамаға сәйкес сақтауға міндетті техникалық талаптарды белгілеуге;
2) қызметтерге арналған тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін олардың қолданысы кезеңінде уәкілетті орган бекіткен тәртіппен төмендетуге;
3) нәтижесінде қызмет беруші шығындарының құны өсетін, Қазақстан Республикасының салық заңнамасы тиісінше өзгерген жағдайда қызметтер ұсынуға арналған тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен көтеруге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен есептеу құралдарына техникалық қызмет көрсетуді жүргізуге және тексерулерді ұйымдастыруға;
5) ұсынылған қызметтер үшін уақтылы және толық көлемде ақы алуға;
6) есептеу құралдары көрсеткіштерінің дұрыстығын тексеру үшін өз өкілінің (куәлігі болған кезде) тұтынушының өкілімен бірлесіп бас тоғанның құрылысына қол жеткізуіне;
7) егер ол магистральдық құбыр жолының және (немесе) арнаның немесе оның инфрақұрылымының қосымша қуатын салуды талап етпесе, Шарттың 2-тармағында көзделгеннен артық қызметтің қосымша көлемдерін жеткізу мүмкіндігін қарауға құқығы бар.
18. Қызмет беруші:
1) Шарттың талаптарына сәйкес тұтынушыға қызметтерді сапалы, уақтылы және үздіксіз ұсынуды қамтамасыз етуге;
2) жасалған шарттардың талаптарына сәйкес қызметтердің есептеу құралдарын сатып алуға және орнатуға;
3) ұсынылатын қызметтердің есебін жүргізуге және сапасы мен мөлшерін бақылауға, қызметтер ұсынудың бұзушылықтарының алдын алу және жою жөнінде уақтылы шаралар қабылдауға;
4) нәтижесінде қызмет беруші шығындарының құны кемитін, Қазақстан Республикасының салық заңнамасы тиісінше өзгерген жағдайда, көрсетілген өзгерістер қолданысқа енгізілген күнінен бастап, ұсынылатын қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен төмендетуге;
5) тұтынушыға есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың 10 күніне дейінгі мерзімде ұсынылатын қызметтерге ақы төлеуге арналған төлем құжатын ұсынуға;
6) тұтынушыларды тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) немесе олардың шекті деңгейлерінің өзгеруі туралы оларды қолданысқа енгізгенге дейін отыз күннен кешіктірмей хабардар етуге;
7) тұтынушының негізделген талаптары бойынша ұсынылатын қызметтердің сапасы мен көлемін 24 сағаттың ішінде қалпына келтіру жөнінде шаралар қабылдауға;

8) предупреждать потребителя не позднее, чем за 24 часа о производстве планово-предупредительных и ремонтных работ на магистральных трубопроводах и (или) каналах, связанных с прекращением подачи услуги. При этом услугодатель обязуется не допускать перерыва в подаче услуги потребителю более 24 часов;
9) при осмотре систем, приборов учета, а также при снятии показаний приборов учета потребителя предъявлять служебное удостоверение;
10) уведомлять потребителя обо всех ожидаемых изменениях объемов оказания услуги.
8. Ограничения Сторон
19. Потребителю запрещается:
1) переоборудовать сооружения систем и приборов учета без согласования с услугодателем;
2) нарушать имеющиеся схемы учета услуг.
20. Услугодателю запрещается:
1) отказывать в предоставлении регулируемых услуг добросовестным потребителям в связи с неоплатой недобросовестными потребителями использованного объема услуг;
2) взимать за предоставленную услугу плату, превышающую установленную уполномоченным органом;
3) требовать от потребителя оплаты услуг без предоставления соответствующих платежных документов, а также предоплату за оказываемые услуги;
4) требовать оплаты предоставленных регулируемых услуг, не соответствующих требованиям качества регулируемых услуг, установленным государственными органами в пределах их компетенции.
21. Сторонам запрещается совершать действия, ограничивающие права Сторон, либо иным образом нарушающие законодательство Республики Казахстан.
9. Ответственность Сторон
22. Ответственность за надлежащее содержание оборудования возлагается на его собственника и определяется по границам раздела балансовой принадлежности.
23. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, предусмотренных Договором, виновная сторона возмещает другой стороне понесенные убытки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
24. В случае просрочки платы за предоставленные услуги потребитель, в соответствии с Договором (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 27 Договора), выплачивает неустойку в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан от суммы просроченной задолженности, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
В случае несвоевременного и некачественного предоставления услуги услугодатель, в соответствии с Договором выплачивает неустойку в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан от суммы неоказанной услуги, действующей на день уплаты этих сумм.
Установление размера неустойки производится при заключении Договора с потребителем. Началом срока начисления неустойки является 26 число месяца, следующего за расчетным периодом, если иное не оговорено соглашением Сторон.

8) тұтынушыны қызметті беруді тоқтатуға байланысты магистральдық құбыр жолдарында және (немесе) арналарда жоспарлы-ескерту және жөндеу жұмыстарын жүргізу туралы 24 сағат бұрын ескертуге міндетті. Бұл ретте қызмет беруші тұтынушыға қызметті беруде 24 сағаттан асатын үзілістерге жол бермеуге міндеттенеді;
9) тұтынушының жүйелерін, есептеу құралдарын қарау кезінде, сондай-ақ есептеу құралдарының көрсеткіштерін алған кезде қызметтік куәлігін көрсетуге;
10) тұтынушыны қызметті көрсету көлемдерінің барлық болжанып отырған өзгерістері туралы хабардар етуге міндетті.
8. Тараптарды шектеу
19. Тұтынушыға:
1) қызмет берушінің келісімінсіз жүйелер мен есептеу құралдарының құрылыстарын қайта жабдықтауға;
2) қызметтердің қолда бар есептеу схемасын бұзуға тыйым салынады.
20. Қызмет берушіге:
1) теріс пиғылды тұтынушылардың қызметтерді пайдаланған көлеміне ақы төлемеуіне байланысты адал тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудан бас тартуға;
2) ұсынылған қызмет үшін уәкілетті орган белгілегеннен артық ақы алуға;
3) тұтынушыдан тиісті төлем құжаттарын ұсынбай қызметтерге ақы төлеуді, сондай-ақ көрсетілетін қызметтер үшін алдын ала ақы төлеуді талап етуге;
4) мемлекеттік органдар өздерінің құзыреті шегінде белгілеген реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасына қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуді талап етуге тыйым салынады.
21. Тараптарға Тараптардың құқықтарын шектейтін не өзге де түрде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын әрекеттер жасауға тыйым салынады.
9. Тараптардың жауапкершілігі
22. Жабдықты тиісінше ұстау үшін жауапкершілік оның меншік иесіне жүктеледі және теңгерімдік тиесілілігін бөлу шекаралары бойынша айқындалады.
23. Шартта көзделген міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, кінәлі тарап екінші тарапқа келтірілген залалдың орнын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толтырады.
24. Ұсынылған қызметтер үшін төлемнің мерзімі өткен жағдайда, тұтынушы Шартқа сәйкес (Шарттың 27-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасынан аспайтын мөлшерде осы сомаларды төлеу күніне қолданылатын, әрбір мерзімі өткен күн үшін, бірақ негізгі борыштың сомасынан аспайтын тұрақсыздық айыбын төлейді.
Қызмет кешіктіріп және сапасыз ұсынылған жағдайда, қызмет беруші Шартқа сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасынан аспайтын мөлшерде көрсетілмеген қызметтің сомасынан осы сомаларды төлеу күніне қолданылатын тұрақсыздық айыбын төлейді.
Тұрақсыздық айыбының мөлшерін белгілеу тұтынушымен Шарт жасасқан кезде жүргізіледі. Тұрақсыздық айыбын есептеудің басталу мерзімі, егер Тараптардың келісімімен өзгеше ескерілмесе, есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың 26 күні болып табылады.

25. Если невозможность для услугодателя предоставить потребителю услугу наступила по вине других лиц, состоящих с услугодателем в договорных отношениях, ответственность перед потребителем несет услугодатель.
26. Уплата неустойки (пени) не освобождает Стороны от выполнения обязательств по Договору.
27. По соглашению Сторон возможна отсрочка по начислению пени потребителю, при его письменном обращении.
10. Форс-мажорные обстоятельства
28. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием форс-мажорных обстоятельств, то есть обстоятельств непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок и так далее, влекущих неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора.
В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы Стороны в течение пяти рабочих дней с даты их наступления уведомляют об этом с последующим вручением либо отправкой по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств форс-мажора, подтвержденных соответствующей уполномоченной организацией.
Обязательства Сторон по Договору могут быть приостановлены на срок действия обстоятельств непреодолимой силы, но только в той степени, в которой такие обстоятельства препятствуют исполнению обязательств Сторон по Договору.
В случае если обстоятельства непреодолимой силы будут длиться три и более месяца, каждая из Сторон вправе расторгнуть Договор при условии предварительного уведомления другой стороны не менее, чем за двадцать календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом Стороны обязуются в течение 30 календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.
11. Общие положения и разрешение споров
29. В своих правоотношениях Стороны руководствуются Договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
30. Договор вступает в силу с ______ (для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, Договор регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и вступает в силу с момента его регистрации).
Срок действия Договора для потребителей, осуществляющих предпринимательскую деятельность, является бессрочным, если иное не предусмотрено соглашением Сторон, а для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
31. Расторжение или изменение условий Договора производится по основаниям и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.

25. Егер қызмет беруші үшін тұтынушыға қызмет берушімен шарттық қатынастарда тұратын басқа тұлғалардың кінәсінен қызметті ұсынуы мүмкін болмаса, тұтынушы алдында қызмет беруші жауапты болады.
26. Тұрақсыздық айыбын (айыппұл) төлеу Тараптарды Шарт бойынша міндеттемелерді орындаудан босатпайды.
27. Тараптардың келісімі бойынша тұтынушыға ол жазбаша өтініш жасаған кезде, өсімпұл есептеу жөніндегі мерзім ұзартылуы мүмкін.
10. Форс-мажорлық мән-жайлар
28. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, егер бұл форс-мажорлық мән-жайлардың, яғни еңсерілмес күш мән-жайларының (табиғи апаттың немесе болжау немесе алдын алу мүмкін емес өзге де мән-жайлардың), сондай-ақ әскери іс-қимылдардың, ереуілдер мен шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамауға әкелетін басқа да жағдайлардың салдарынан болса, жауапкершіліктен босатылады.
Еңсерілмес күш мән-жайлары туындаған жағдайда, Тараптар олар туындаған күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде бір-бірін бұл туралы тиісті уәкілетті ұйым растаған форс-мажорлық мән-жайлардың басталған күні мен сипаттамасын нақтылайтын жазбаша түрдегі хабарламаны кейіннен бере отырып не почтамен жіберу арқылы хабардар етеді.
Тараптардың Шарт бойынша міндеттемелері еңсерілмес күш мән-жайларының әрекет ету мерзіміне, бірақ осындай жағдайлар Тараптардың Шарт бойынша міндеттемелерін орындауға кедергі келтіретін дәрежеде ғана тоқтатыла тұруы мүмкін.
Егер еңсерілмес күш мән-жайлары үш және одан да көп айға созылған жағдайда, Тараптардың әрқайсысы екінші тарапқа болжамды бұзу күніне дейін кемінде жиырма күнтізбелік күн бұрын алдын ала хабарлаған кезде Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте Тараптар 30 күнтізбелік күн ішінде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуларды жүргізуге міндеттенеді.
11. Жалпы ережелер және дауларды шешу
29. Тараптар өздерінің құқықтық қатынастарында Шартты және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
30. Шарт (мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер үшін Шарт Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі қазынашылығының аумақтық органдарында тіркеледі және ол тіркелген сәттен бастап күшіне енеді)_______________ бастап күшіне енеді.
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын тұтынушылар үшін Шарттың қолданыс мерзімі, егер Тараптардың келісімімен өзгеше көзделмесе, мерзімсіз болып табылады, ал мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
31. Шарттың талаптарын бұзу немесе өзгерту Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша және тәртіппен жүргізіледі.

32. При не достижении соглашения между Сторонами споры и разногласия разрешаются в судебном порядке.
33. Договор составляется в 2-х экземплярах на государственном и русском языках, хранящихся у Сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
34. По соглашению Сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими нормам Типового договора.
35. Неоговоренные Договором отношения между Сторонами регулируются в соответствии с действующим законодательством.
12. Реквизиты Сторон
Услугодатель :                               Потребитель :
___________________                      _________________
___________________                      _________________
___________________                      _________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 августа 2007 года N 727
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор
на предоставление телефонной (кабельной) канализации
в пользование операторам связи
___________________________        "__" _________200_ год
(место заключения договора)
_________________________________________________________
(наименование субъекта)
_________________________________________________________,
в дальнейшем - Арендодатель, в лице _____________________
_________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании _______________________________,
с одной стороны и _______________________________________,
(наименование потребителя услуг субъекта)
именуемый в дальнейшем Оператор, в лице _________________
______________________________, действующего на основании
(должность, Ф.И.О.)
______________________________, с другой стороны, именуемые в
дальнейшем Стороны, заключили настоящий Типовой договор (далее - Договор) о нижеследующем.
1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
наряд-допуск - письменное согласие Арендодателя на производство ремонтно-восстановительных работ кабеля связи, проложенного в телефонной (кабельной) канализации, предоставленной в пользование Оператору;
телефонная (кабельная) канализация - кабельная канализация, представляющая собой совокупность подземных трубопроводов и колодцев, предназначенных для прокладки, монтажа и технического обслуживания кабелей связи;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий.
2. Предмет Договора
2. Договор определяет взаимоотношения Сторон при предоставлении Арендодателем телефонной (кабельной) канализации в пользование Оператору для прокладки в ней кабелей связи и использовании ее в соответствии с Договором.

32. Тараптардың арасындағы келісімге қол жеткізбеген жағдайда, даулар мен келіспеушіліктер сот тәртібімен шешіледі.
33. Шарт Тараптарда сақталатын және бірдей заң күші бар мемлекеттік және орыс тілдерінде 2 данада жасалады.
34. Тараптардың келісімі бойынша Шарт үлгі Шарттың нормаларына қайшы келмейтін басқа талаптармен толықтырылуы мүмкін.
35. Шартта ескерілмеген Тараптар арасындағы қатынастар қолданыстағы заңнамаға сәйкес реттеледі.
11. Тараптардың деректемелері
Қызмет беруші:                     Тұтынушы:
____________________               _____________________
____________________               _____________________
____________________               _____________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 22 тамыздағы
N 727 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекітілген
Телефон (кәбілдік) кәрізін байланыс операторларына
пайдалануға беруге арналған үлгі шарт
_______________________       200__ жылғы "____"  ______________
(шарттың жасалған орны)
бұдан әрі, Жалға беруші деп аталатын ______________________________
_____________________________________________________________ атынан
(субъектінің атауы)
____________________________________________ негізінде әрекет ететін
__________________________________________________ бір тараптан және
(лауазымы, Т.А.Ә.)
бұдан әрі Оператор деп аталатын ____________________________________
(субъектінің қызметтерін
тұтынушының атауы)
атынан______________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
екінші тараптан, бұдан әрі Тараптар деп аталатын мына төмендегілер туралы осы Үлгі шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты.
1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
рұқсаттама-жүктелім - Оператордың пайдалануына берілген телефон (кәбілдік) кәрізінде салынған байланыс кәбіліне жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге Жалға берушінің жазбаша келісімі;
телефон (кәбілдік) кәрізі - байланыс кәбілдерін салуға, монтаждауға және оларға техникалық қызмет көрсетуге арналған жерасты құбыр жолдары мен құдықтарының жиынтығын білдіретін кәбілдік кәріз;
уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2. Шарттың мәні
2. Шарт Жалға беруші телефон (кәбілдік) кәрізін Операторға онда байланыс кәбілдерін салуға және оны Шартқа сәйкес пайдалануға берген кездегі Тараптардың өзара қарым-қатынастарын айқындайды.

3. Договор заключается с Оператором в индивидуальном порядке.
3. Условия предоставления в пользование телефонной
(кабельной) канализации
4. Арендодатель предоставляет в пользование телефонную (кабельную) канализацию в соответствии с нормативно-техническими актами и стандартами.
5. Оператор не в праве сдавать в пользование, предоставленную по Договору телефонную (кабельную) канализацию, третьим лицам.
6. Схема расположения каналов, в предоставляемой в пользование телефонной (кабельной) канализации, и их протяженность в канало/км указываются в Приложении к настоящему Договору, являющемся его неотъемлемой частью.
7. Кабель связи Оператора должен быть проложен в арендуемой части телефонной (кабельной) канализации в соответствии с техническими условиями, выданными Арендодателем Оператору.
8. При необходимости выполнения работ по докладке трубопровода телефонной (кабельной) канализации Оператор по согласованию с Арендодателем может оплатить последнему выполнение данных работ.
4. Обязанности Сторон
9. Арендодатель обязан:
1) в случае аварии на телефонной (кабельной) канализации, предоставленной Oпeратору в пользование, произошедшей не по вине Оператора, принять все необходимые меры по устранению причин аварий на основании двустороннего протокола о выявленных причинах аварий и нарушениях в работе телефонной (кабельной) канализации, подписанного уполномоченными представителями Сторон;
2) устранять все дефекты и повреждения телефонной (кабельной) канализации, предоставляемой в пользование Оператору, возникшие не по вине Оператора;
3) выдавать Оператору наряд - допуск на производство ремонтно-восстановительных работ кабеля связи, проложенного в телефонной (кабельной) канализации, предоставленной в пользование Оператору связи;
4) немедленно оповещать Оператора о любом повреждении, аварии, нанесенном телефонной (кабельной) канализации, в которой Оператору предоставлена возможность прокладки кабеля, и по возможности принимать меры по предотвращению угрозы дальнейшего разрушения или повреждения телефонной (кабельной) канализации;
5) выставлять счет Оператору на оплату услуг по предоставлению в пользование телефонной (кабельной) канализации до 25 числа отчетного месяца;
6) решать иные вопросы, возникающие в процессе эксплуатации Оператором телефонной (кабельной) канализации Арендодателя.
10. Оператор обязан:
1) производить любые работы в телефонной (кабельной) канализации, предоставляемой в пользование Оператору при наличии наряда-допуска;
2) своевременно вносить плату за услуги по пользованию телефонной (кабельной) канализацией согласно Договору;

3. Шарт Оператормен жеке тәртіппен жасалады.
3. Телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру шарттары
4. Жалға беруші телефон (кәбілдік) кәрізін нормативтік-техникалық актілерге және стандарттарға сәйкес пайдалануға береді.
5. Оператор Шарт бойынша берілген телефон (кәбілдік) кәрізін үшінші тұлғалардың пайдалануына беруге құқылы емес.
6. Телефон (кәбілдік) кәрізінің пайдалануға берілген арналарының орналасқан схемасы және олардың арна/км ұзақтығы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын оның қосымшасында көрсетіледі.
7. Оператордың байланыс кәбілі Жалға беруші Операторға берген техникалық шарттарға сәйкес телефон (кәбілдік) кәрізін жалға беретін бөлігінде салынуға тиіс.
8. Телефон (кәбілдік) кәрізінің құбыр жолын қосымша салу бойынша жұмыстарды орындау қажет болған жағдайда, Оператор Жалға берушінің келісімімен соңғыға осы жұмыстардың орындалуына ақы төлей алады.
4. Тараптардың міндеттері
9. Жалға беруші:
1) Оператордың кінәсінен емес болған, Операторға пайдалануға берілген телефон (кәбілдік) кәрізінде авария болған жағдайда, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған телефон (кәбілдік) кәрізі жұмысында анықталған авариялар мен бұзушылықтар туралы екіжақты хаттаманың негізінде авариялардың себептерін жою бойынша барлық қажетті шаралар қабылдауға;
2) Оператордың кінәсінен емес туындаған, Оператордың пайдалануына берілетін телефон (кәбілдік) кәрізінің барлық ақаулары мен зақымдануларын жоюға;
3) байланыс Операторының пайдалануына берілген телефон (кәбілдік) кәрізінде салынған байланыс кәбілін жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге Операторға рұқсаттама-жүктелім беруге;
4) Операторға кәбіл салу мүмкіндігі берілген телефон (кәбілдік) кәрізіне келтірілген кез келген зақымдану, авария туралы Операторды дереу хабардар етуге және мүмкіндігінше телефон (кәбілдік) кәрізінің одан арғы бұзылу немесе зақымдану қаупінің алдын алу жөнінде шаралар қабылдауға;
5) Операторға телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру жөніндегі қызметтерге ақы төлеуге есепті айдың 25 күніне дейін шот беруге;
6) Оператор Жалға берушінің телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалану процесінде туындаған өзге де мәселелерді шешуге міндетті.
10. Оператор:
1) рұқсаттама-жүктелім болған кезде Оператордың пайдалануына берілетін телефон (кәбілдік) кәрізінде кез келген жұмыстар жүргізуге;
2) Шартқа сәйкес телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалану бойынша қызметтерге уақтылы ақы төлеуге;

3) использовать телефонную (кабельную) канализацию, предоставляемую в пользование Оператору, в соответствии с ее назначением;
4) проводить ремонтно-восстановительные работы в телефонных колодцах только с письменного согласия Арендодателя;
5) немедленно оповещать Арендодателя о любом повреждении, аварии, нанесенном телефонной (кабельной) канализации, в которой Оператору предоставлена возможность прокладки кабеля, и по возможности принимать меры по предотвращению угрозы дальнейшего разрушения или повреждения телефонной (кабельной) канализации.
5. Порядок взаиморасчетов
11. Расчеты между Сторонами за регулируемые услуги по предоставлению телефонной (кабельной) канализации в пользование производятся в соответствии с тарифами (ценами, ставками сборов), утвержденными уполномоченным органом.
12. При отсутствии утвержденных уполномоченным органом тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги по предоставлению телефонной (кабельной) канализации в пользование, плата производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Стоимость дополнительных услуг к услугам по предоставлению телефонной (кабельной) канализации в пользование Оператору должна указываться в соответствующем приложении к Договору.
14. В случае изменения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги по предоставлению телефонной (кабельной) канализации, Арендодатель письменно уведомляет Оператора за 30 (тридцать) календарных дней до введения новых тарифов (цен, ставок сборов).
15. Если Оператор не дает согласия на продолжение пользования телефонной (кабельной) канализацией по измененным тарифам (ценам, ставкам сборов), он обязан уведомить об этом Арендодателя в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения уведомления об изменении тарифов.
В этом случае Арендодатель после получения письменного уведомления об отказе на продолжение пользование или его отсутствия вправе прекратить оказание услуги по предоставлению телефонной (кабельной) канализации в пользование.
16. Плата за услуги по предоставлению телефонной (кабельной) канализации в пользование производится Оператором ежемесячно, начиная с первого месяца получения услуг по предоставлению телефонной (кабельной) канализации в пользование, но не позднее 5 числа месяца следующего за отчетным на основании выставленного Арендодателем счета.
17. В случае просрочки Оператором сроков оплаты по Договору более трех месяцев Арендодатель вправе приостановить оказание услуг по Договору.
18. Финансовые взаимоотношения, не урегулированные до расторжения Договора, после его расторжения регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3) Оператордың пайдалануына берілген телефон (кәбілдік) кәрізін, оның мақсатына сәйкес пайдалануға;
4) Жалға берушінің жазбаша келісімімен ғана телефон құдықтарында жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге;
5) Операторға кәбіл салу мүмкіндігі берілген телефон (кәбілдік) кәрізіне келтірілген кез келген зақымдану, авария туралы Жалға берушіні дереу хабардар етуге және мүмкіндігінше телефон (кәбілдік) кәрізінің одан арғы бұзылу немесе зақымдану қаупінің алдын алу жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.
5. Өзара есеп айырысулар тәртібі
11. Телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін Тараптардың арасындағы есеп айырысулар уәкілетті орган бекіткен тарифтерге (бағаларға, алымдар ставкаларына) сәйкес жүргізіледі.
12. Телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге уәкілетті орган бекіткен тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) болмаған кезде, төлемақы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
13. Операторға телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру жөніндегі қызметтерге берілген қосымша қызметтердің құны Шарттың тиісті қосымшасында көрсетілуге тиіс.
14. Телефон (кәбілдік) кәрізін беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) өзгерген жағдайда, Жалға беруші Операторды жаңа тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) енгізілгенге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын жазбаша хабардар етеді.
15. Егер Оператор өзгерген тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) бойынша телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануды жалғастыруға келісім бермесе, ол бұл туралы Жалға берушіні тарифтердің өзгергені туралы хабарламаны алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күнінің ішінде хабардар етуге міндетті.
Мұндай жағдайда Жалға беруші пайдалануды жалғастырудан бас тарту туралы жазбаша хабарлама алғаннан кейін немесе ол болмағанда телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру жөніндегі қызметтер көрсетуді тоқтатуға құқылы.
16. Телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру жөніндегі қызметтерге ақы төлеуді Оператор Жалға беруші берген шоттың негізінде ай сайын телефон (кәбілдік) кәрізін пайдалануға беру жөніндегі қызметтерді алған айдың бірінші күнінен бастап, бірақ есептіден кейінгі айдың 5 күнінен кешіктірмей жүргізеді.
17. Оператор Шарт бойынша төлемді үш айдан астам мерзімге кешіктірген жағдайда, Жалға беруші Шарт бойынша қызметтер көрсетуді тоқтата тұруға құқылы.
18. Шартты бұзғанға дейін реттелмеген қаржылық өзара қарым-қатынастар, ол бұзылғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттеледі.

6. Ответственность Сторон
19. За неисполнение либо ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора Стороны несут ответственность, предусмотренную действующим законодательством Республики Казахстан.
20. В случае возникновения любых нарушений в работе телефонной (кабельной) канализации и (или) простоя не по вине Оператора, плата за период простоя не взимается.
21. В случае нарушения сроков оплаты в соответствии с Договором, Оператор уплачивает Арендодателю неустойку, исходя из 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
22. Если Оператором было нанесено повреждение телефонной канализации арендодателя, в результате чего Арендодатель понес убытки, Оператор возмещает полную стоимость прямых убытков.
23. Если Арендодателем было нанесено повреждение кабелю связи оператора в телефонной канализации, в результате чего Оператор понес убытки, Арендодатель возмещает полную стоимость прямых убытков.
24. Уплата неустойки (пени) и возмещение прямых убытков и расходов, в случае нарушения Сторонами любого из обязательств по Договору, не освобождает от обязанности надлежащим образом исполнить соответствующие обязательства по настоящему Договору.
7. Форс-мажор
25. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из Сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из Сторон в этом случае может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом ни одна из Сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
26. Если любое из таких обстоятельств непосредственно повлияет на исполнение обязательств в срок, установленный в Договоре, то этот срок продлевается на время действия соответствующего обстоятельства.
27. Сторона, для которой создалась невозможность исполнения обязательств по причине возникновения форс-мажора, не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента их наступления в письменной форме извещает другую Сторону.
28. Не уведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство, как на основание, освобождающее от ответственности по исполнению обязательства.
Сторона, ссылающаяся на форс-мажорные обстоятельства, предоставляет для их подтверждения документ компетентного государственного органа Республики Казахстан.

6. Тараптардың жауапкершілігі
19. Тараптар осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жауапкершілікте болады.
20. Телефон (кәбілдік) кәрізінің жұмысында Оператордың кінәсінсіз кез келген бұзушылықтар және (немесе) ол бос тұруы туындаған жағдайда, бос тұруы кезеңіне төлемақы алынбайды.
21. Шартқа сәйкес төлем мерзімдері бұзылған жағдайда, Оператор Жалға берушіге мерзімі өткен әрбір күн үшін осы сомаларды төлеу күні қолданылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1,5 есе қайта қаржыландыру ставкасына сүйене отырып, бірақ негізгі борыш сомасынан аспайтын тұрақсыздық айыбын төлейді.
22. Егер Оператор Жалға берушінің телефон кәрізіне нұқсан келтірсе, оның нәтижесінде Жалға беруші залал шексе, Оператор тікелей залалдардың толық құнын өтейді.
23. Егер Жалға беруші Оператордың телефон кәрізіндегі байланыс кабеліне нұқсан келтірсе, оның нәтижесінде Оператор залал шексе, Жалға беруші тікелей залалдардың толық құнын өтейді.
24. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелердің кез келгенін бұзған жағдайда, тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды) төлеу және тікелей залалдар мен шығыстарды өтеу осы Шарт бойынша тиісті міндеттемелерді тиісінше орындау міндетінен босатпайды.
7. Форс-мажор
25. Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, егер бұл еңсерілмес күш мән-жайларының салдарынан болып табылса, Тараптар жауапкершіліктен босатылады. Бұл жағдайда, Тараптардың бір де біреуі залалды өтеуге құқығы жоқ. Бұл жағдайда, Тараптардың кез келгенінің талабы бойынша өзара міндеттемелердің орындалуын айқындайтын комиссия құрылуы мүмкін. Бұл ретте Тараптардың бір де біреуі еңсерілмес күш мән-жайлары басталғанға дейін Шарт бойынша туындаған міндеттемелерден босатылмайды.
26. Егер осындай мән-жайлардың кез келгені Шартта белгіленген мерзімде міндеттемелерді орындауға тікелей әсер етсе, онда бұл мерзім тиісті мән-жайдың әрекет ету уақытына ұзартылады.
27. Форс-мажордың туындау себебі бойынша міндеттемелерін орындау мүмкін болмаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей екінші Тарапты жазбаша нысанда хабардар етуге міндетті.
28. Хабарламау немесе уақтылы хабарламау Тарапты міндеттемелерді орындау бойынша жауапкершіліктен босататын негіз ретінде жоғарыда көрсетілген кез келген мән-жайға сілтеме жасау құқығынан айырады.
Форс-мажор мән-жайларына сілтеме жасайтын Тарап оларды растайтын Қазақстан Республикасының құзыретті мемлекеттік органның құжатын ұсынады.

29. В случае продолжения форс-мажора более 3 месяцев Договор, может быть, расторгнут любой из Сторон с предварительным письменным уведомлением, направленным в адрес другой Стороны.
8. Срок действия, порядок изменения и расторжения Договора
30. Договор вступает в силу с "___" ________ 20__ года и может быть расторгнут по письменному уведомлению Оператора, направленному Арендодателю за 30 календарных дней до предполагаемого срока расторжения Договора. При этом все финансовые обязательства Сторон должны быть выполнены в полном объеме до даты расторжения Договора.
31. Арендодатель вправе расторгнуть Договор по решению суда в соответствии законодательством Республики Казахстан и в случае, предусмотренном в пункте 15 Договора.
32. Все изменения и дополнения, вносимые по договоренности Сторон в Договор, не должны противоречить положениям Договора, оформляются в виде дополнительного соглашения, подписываются уполномоченными представителями Сторон и скрепляются печатями Сторон.
9. Разрешение споров
33. Стороны предпринимают все усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
34. В случае недостижения согласия, все споры и разногласия по Договору разрешаются в судах по месту нахождения ответчика.
Стороны имеют право расторгнуть Договор в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
35. Отношения сторон, вытекающие из Договора и неурегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
36. Все уведомления и (или) сообщения, направляемые Сторонами друг другу по Договору, имеют силу и считаются доставленными, если они составлены в письменном виде, подписаны уполномоченными представителями Сторон и отправлены заказным письмом или курьерской службой или вручены по указанным в договоре адресам Сторон с отметкой об их получении.
37. Допускается направление уведомлений и (или) сообщений на факс с последующим направлением в порядке, указанном в пункте 36 Договора, если сообщение и (или) уведомление носят срочный характер (простои действия связи, профилактические работы, проведение восстановительных работ в случае возникновения аварийных ситуаций и т.д.).
38. Датой получения сообщения и (или) уведомления будет считаться дата его отправления по факсу или дата личного вручения сообщения и (или) уведомления Стороне - адресату. Сообщение и (или) уведомление будет считаться доставленным по получению, если это не указано в сообщении и (или) уведомлении.
39. Стороны незамедлительно уведомляют друг друга об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий Договора.

29. Форс-мажор 3 айдан астам жалғасқан жағдайда, Тараптардың кез келгені басқа Тараптың атына жолданған алдын ала жазбаша хабарламамен Шартты бұза алады.
8. Шарттың қолданылу мерзімі, оны өзгерту мен бұзу тәртібі
30. Шарт 20__ "__"_____ бастап күшіне енеді және Шартты бұзудың болжанып отырған мерзіміне дейін 30 күнтізбелік бұрын Жалға берушіге жолданған Оператордың жазбаша хабарламасы бойынша бұзылуы мүмкін. Бұл ретте Тараптардың барлық қаржылық міндеттемелері Шарттың бұзылатын күніне дейін толық көлемінде орындалуы тиіс.
31. Жалға беруші Шартты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес соттың шешімі бойынша және Шарттың 15-тармағында көзделген жағдайда бұзуға құқылы.
32. Тараптардың келісімі бойынша Шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар Шарттың ережесіне қайшы келмеуге тиіс, қосымша келісім түрінде ресімделеді, Тараптардың уәкілетті өкілдері қолдарын қояды және Тараптардың мөрлері басылады.
9. Дауларды шешу
33. Тараптар келіссөздер жолымен барлық дауларды реттеу үшін барлық күш-жігерін жұмсайды.
34. Келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, Шарт бойынша барлық даулар мен келіспеушіліктер жауапкердің орналасқан жері бойынша соттарда шешіледі.
Тараптар Шартты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бұзуға құқылы.
35. Шарттан туындайтын және онымен реттелмеген Тараптардың қарым-қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
36. Шарт бойынша Тараптар бір-біріне жолдайтын барлық хабарламалар және (немесе) хабарлар, егер олар жазбаша түрде жасалса, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойса және тапсырыс хатпен немесе курьерлік қызметпен жіберілсе немесе оларды алғандығы туралы белгімен Тараптардың шартта көрсетілген мекен-жайлары бойынша қолына берілсе, күшінде болады және жеткізілді деп саналады.
37. Хабарламаларды және (немесе) хабарларды, егер хабар және (немесе) хабарлама жедел шешім қабылдауды талап ететін шұғыл сипатта болса (байланыс әрекетінің тоқталуы, профилактикалық жұмыстар, авариялық жағдайлар туындаған жағдайда қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу және т.б.), Шарттың 36-тармағында көрсетілген тәртіппен кейіннен жолдай отырып, факс арқылы жіберуге жол беріледі.
38. Хабарламаны және (немесе) хабарды алынған күн болып факс арқылы жолданған күн немесе хабарламаны және (немесе) хабарды алушы Тарап - адресатқа жеке табыс еткен күн саналады. Егер хабарламада және (немесе) хабарда өзгеше көрсетілмесе, алуы бойынша хабарлама және (немесе) хабар жеткізілді деп есептеледі.
39. Тараптар бір-бірін өз атауының, заңды мекен-жайының, іс жүзінде орналасқан жерінің және Шарттың талаптарын орындауға қажетті өзге де деректемелерінің өзгергені туралы жедел хабардар етеді.

40. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у Сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
10. Реквизиты Сторон
Арендодатель :                                 Оператор :
_______________                           _________________
_______________                           _________________
_______________                           _________________

40. Шарт Тараптарда сақталатын және бірдей заң күші бар 2 данада жасалады.
10. Тараптардың деректемелері
Жалға беруші:                      Оператор:
____________________               _____________________
____________________               _____________________