О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения безопасности дорожного движения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2007 года N 796
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения безопасности дорожного движения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
обеспечения безопасности дорожного движения
Статья 1. Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст.58; N 17-18, ст.72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8 ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N   12, ст. 72; 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20, 23; N 4, ст. 28, 33; N 5-6, ст. 37, 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 12, ст. 88; N 13, ст. 99;  Закон  Республики Казахстан от 6 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 17 июля 2007 года;  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития хлопковой отрасли", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 2 августа 2007 года;  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственных закупок", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 августа 2007 года;  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам охраны и использования историко-культурного наследия", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 августа 2007 года;  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования борьбы с коррупцией", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 августа 2007 года;  Закон  Республики Казахстан от 26 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 9 августа 2007 года;  Закон  Республики Казахстан от 26 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам упрощения таможенных и налоговых процедур", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 августа 2007 года;  Закон  Республики Казахстан от 27 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 августа 2007 года;  Закон  Республики Казахстан от 27 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам модернизации системы государственного управления", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 августа 2007 года;  Закон  Республики Казахстан от 27 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 августа 2007 года):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 қыркүйектегі N 796 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша
толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
1-бап . Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 37, 40-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; 2007 жылғы 2 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мақта саласын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 7 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік салып алу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 3 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 3 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 9 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 26 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 10 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кеден және салық рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 26 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 11 тамызда "Егемен Қазақстан" және"Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 10 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 15 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы):

1) дополнить статьей 34-1 следующего содержания:
"Статья 34-1. Особенности административной ответственности
владельцев транспортных средств
1. В случае фиксации административного правонарушения в области дорожного движения сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, к административной ответственности за административные правонарушения, предусмотренными статьями 462, 463-6 и 466 настоящего Кодекса привлекается владелец транспортного средства, если им не оспаривается налагаемое на него взыскание.
Если владелец автотранспортного средства оспаривает налагаемое на него административное взыскание, то в отношении него действуют общие основания привлечения к административной ответственности.
2. Владелец транспортного средства не подлежит административной ответственности за правонарушение, совершенное с участием этого транспортного средства, если будет установлено лицо, во владении которого оно находилось в момент фиксации правонарушения либо оно выбыло из его обладания в результате противоправных действий других лиц.
Примечания:
1. Владельцами транспортных средств, в статьях настоящего Кодекса, признаются физические лица, владеющие транспортным средством на праве частной собственности, а также физические лица, которым транспортные средства, принадлежащие юридическим лицам, переданы во временное владение и пользование.
2. Под сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами следует понимать технические средства и приборы наблюдения и фиксации правонарушений, прошедших метрологическую проверку, фото-, видеоаппаратура, фиксирующая факт и время совершения правонарушения, вид, марку, государственный регистрационный номерной знак, а также скорость и направление движения транспортного средства.";
2) часть третью статьи 51 дополнить словами ", в области обеспечения безопасности дорожного движения менее шести месяцев и более пяти лет, за управление транспортным средством в состоянии опьянения менее двух лет до пожизненного лишения права управления транспортными средствами.";
3) статью 58 изложить в следующей редакции:
"Статья 58. Проверка знаний правил дорожного движения
Водители транспортных средств, совершившие правонарушения, предусмотренные статьями 461 (частью седьмой), 461-1 (частью второй), 462 (частью четвертой), 463 (частью четвертой), 463-1 (частью третьей), 463-2 (частью четвертой), 463-3 (частью четвертой), 463-4 (частью четвертой), 463-5 (частью третьей), 463-7 (частью второй), 463-8 (частью второй), 464 (частью второй), 466-1 (частями четвертой и пятой) настоящего Кодекса, направляются на сдачу экзамена для проверки знания правил дорожного движения. Постановление о направлении на проверку знания правил дорожного движения выносится органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях, указанных в настоящей статье.";

1) мынадай мазмұндағы 34-1-баппен толықтырылсын:
"34-1-бап. Көлік құралдары иелерінің әкімшілік жауапкершілігінің ерекшеліктері
1. Жол қозғалысы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықты сертификатталған арнайы техникалық бақылау-өлшеу құралдары мен приборлары тіркеген жағдайда, егер өзіне тағылған жазаға дауласпаса, осы Кодекстің 462, 463-6 және 466-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін көлік құралының иесі әкімшілік жауапкершілікке тартылады.
Егер көлік құралы иесі оған тағылған әкімшілік жазаны дауласа оған әкімшілік жауапкершілікке тартудың жалпы негіздері әрекет етеді.
2. Егер құқық бұзушылық тіркелген сәтте көлік құралы иелігінде болған тұлға анықталса не басқа адамдардың құқыққа қарсы әрекеттерінің нәтижесінде ол оның иелігінен шыққан болса, осы көлік құралының қатысуымен жасалған құқық бұзушылық үшін көлік құралының иесі әкімшілік жауапкершілікке тартылмайды.
Ескерту:
1. Осы Кодекстің баптарында көлік құралдарының иелері болып жеке меншік құқығында көлік құралы бар жеке тұлғалар, сондай-ақ заңды тұлғаларға тиесілі көлік құралдары уақытша иелігіне және пайдалануға берілген адамдар танылады.
2. Сертификатталған арнайы техникалық бақылау-өлшеу құралдары мен приборлары деп метрологиялық тексеруден өткен, құқық бұзушылықтарды бақылау мен тіркеудің техникалық құралдары мен приборларын, құқық бұзушылықтың жасалу фактісі мен уақытын, көлік құралының түрін, маркасын, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін және де жылдамдығы мен қозғалыс бағытын анықтайтын фото, бейне аппаратураны түсіну қажет.";
2) 51-баптың үшінші бөлігі "екі жылдан аспауға" деген сөздерден кейін ", жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында алты айдан кем болмауға және бес жылдан аспауға, көлік құралын мас күйде басқарғаны үшін екі жылдан кем болмауға және көлік құралын басқару құқығынан өмір бойына айыруға дейін болуы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 58-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"58-бап. Жол жүрісі ережелерін білуді тексеру
Осы Кодекстің 461 (жетінші бөлігінде), 461-1 (екінші бөлігінде), 462 (төртінші бөлігінде), 463 (төртінші бөлігінде), 463-1 (үшінші бөлігінде), 463-2 (төртінші бөлігінде), 463-3 (төртінші бөлігінде), 463-4 (төртінші бөлігінде), 463-5 (үшінші бөлігінде), 463-7 (екінші бөлігінде), 463-8 (екінші бөлігінде), 464 (екінші бөлігінде), 466-1 (төртінші және бесінші бөліктерінде) баптарында көзделген құқық бұзушылықтар жасаған көлік құралдарының жүргізушілері жол жүрісі ережелерін білуін тексеру үшін емтихан тапсыруға жіберіледі. Жол жүрісі ережелерін білуін тексеруге жіберу туралы қаулыны осы бапта көрсетілген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті орган (лауазымды адам) шығарады.";

4) часть первую статьи 71-1 после слов "(частью третьей)" дополнить словами "и 468";
5)в статье 461:
в части первой:
в абзаце первом слова "регистрационными знаками" заменить словами "регистрационными номерными знаками (знаком)";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
в части второй:
в абзаце первом слова "регистрационных знаков" заменить словами "регистрационных номерных знаков (знака) или после запрещения его эксплуатации или не зарегистрированным в установленном порядке";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Установка на транспортном средстве заведомо подложных (поддельных) государственных регистрационных номерных знаков (знака) -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, ответственных за эксплуатацию транспортных средств, - пятидесяти, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.";
дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Управление транспортным средством с заведомо подложными (поддельными) государственными регистрационными номерными знаками (знаком) -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей и лишение права управления транспортными средствами на срок шесть месяцев.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором части пятой слова "от одного до двух" заменить словом "пятнадцати";
в абзаце втором части шестой слова "от пяти до семи" заменить словом "пятнадцати";
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"7. Действия, предусмотренные частями первой, четвертой и пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
6) дополнить статьей 461-1 следующего содержания:
"Статья 461-1. Пользование лицом при управлении транспортным
средством телефоном либо радиостанцией
1. Пользование лицом при управлении транспортным средством телефоном либо радиостанцией -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.

4) 71-1-баптың бірінші бөлігі "(үшінші бөлігі)" деген сөздерден кейін "және 468-бабында" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 461-бапта:
бірінші бөлігінде:
бірінші абзацта "тіркеу белгілері" деген сөздер "тіркеу нөмірлік белгілері (белгісі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөлігінде:
бірінші абзацта "тіркеу белгілері" деген сөздер "тіркеу нөмірлік белгілері (белгісі)" деген сөздермен ауыстырылсын, "жоқ" деген сөзден кейін "немесе пайдалануға тыйым салынғаннан кейін немесе белгіленген тәртіппен тіркелмеген" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Көлік құралына көрінеу жалған (жасанды) мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін (белгісін) орнату -
жеке тұлғаларға он бес айлық есептік көрсеткіш, көлік құралдарының пайдаланылуына жауапты лауазымды тұлғаларға - елу айлық есептік көрсеткіш, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз айлық есептік көрсеткіш, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-бөлікпен толықтырылсын:
"3-1. Көрінеу жалған (жасанды) мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері (белгісі) бар көлік құралын басқару -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға және алты ай мерзімге көлік құралын басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.";
төртінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
бесінші бөліктің екінші абзацындағы "айлық есептік көрсеткіштің бірден екіге дейінгі" деген сөздер "он бес айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөліктің екінші абзацындағы "айлық есептік көрсеткіштің бестен жетіге дейінгі" деген сөздер "он бес айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"7. Осы баптың бірінші, төртінші және бесінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
6) мынадай мазмұндағы 461-1-баппен толықтырылсын:
"461-1-бап. Көлік құралын басқару кезінде адамның телефонды не радиостанцияны пайдалануы
1. Көлік құралын басқару кезінде адамның телефонды не радиостанцияны пайдалануы -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
Примечание. Во время управления транспортным средством разрешается пользоваться телефоном либо радиостанцией посредством применения наушников или громкой связи.";
7) в статье 462:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
8) в статье 463:
заголовок и часть первую изложить в следующей редакции:
"Статья 463. Несоблюдение водителями транспортных средств
правил остановок маршрутных транспортных
средств, движения в жилых зонах, перевозки
пассажиров и грузов и другие грубые нарушения
правил дорожного движения
1. Несоблюдение водителями транспортных средств правил остановок маршрутных транспортных средств, движения в жилых зонах, перевозки пассажиров и грузов, пользования ремнями безопасности при движении на транспортных средствах, оборудованных ими, мотошлемами при управлении мотоциклами и перевозке на них пассажиров, буксировки транспортных средств, пользования осветительными приборами в темное время суток или в условиях недостаточной видимости, -
влекут штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
часть 1-1 исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.";
9) дополнить статьями 463-1, 463-2, 463-3, 463-4, 463-5, 463-6, 463-7 и 463-8 следующего содержания:
"Статья 463-1. Нарушение правил проезда перекрестков
1. Выезд на перекресток или пересечение проезжей части дороги в случае образовавшегося затора, который вынудил водителя остановиться, создав препятствие для движения транспортных средств в поперечном направлении, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Невыполнение требования правил дорожного движения уступить дорогу транспортному средству, пользующемуся преимущественным правом проезда перекрестков, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Көлік құралын басқару уақытында телефонды не радиостанцияны құлақшын немесе қатты дауысты байланыс арқылы пайдалануға рұқсат етіледі.";
7) 462-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
8) 463-бапта:
тақырып пен бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"463-бап. Көлік құралдарын жүргізушілердің маршруттық көлік құралдары аялдау, тұрғын аймақтарда қозғалу, жолаушылар мен жүктерді тасымалдау және жол қозғалысы ережелерін басқадай өрескел бұзуы
1. Көлік құралдарын жүргізушілердің маршруттық көлік құралдары аялдау, тұрғын аймақтарда қозғалу, жолаушылар мен жүктерді тасымалдау, қауіпсіздік белдіктерімен жабдықталған көлік құралдарымен жүру кезінде қауіпсіздік белдіктерін, мотоциклдерді жүргізу және онымен жолаушыларды тасымалдау кезінде мотошлемдерді пайдалану, көлік құралдарын сүйретуге алу, тәуліктің қараңғы уақытында немесе анық көрінбейтін ала-көлеңке кезде жарық беретін құралдарды пайдалану ережелерін бұзу, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
1-1-бөлік алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
9) мынадай мазмұндағы 463-1, 463-2, 463-3, 463-4, 463-5, 463-6, 463-7 және 463-8-баптармен толықтырылсын:
"463-1-бап. Қиылыстардан өту ережелерін бұзу
1. Жүргізушіні тоқтауға мәжбүр еткен көлік кептелісі пайда болған жағдайда көлденең бағыттағы көлік құралдарының қозғалысы үшін кедергі келтіріп, жол қиылысына шығу немесе жолдың жүру бөлігін кесіп өту, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жол жүрісі ережелерінің қиылыстан өтуде басымдық құқығын пайдаланатын көлік құралына жол беру талаптарын орындамау, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 463-2. Нарушение правил маневрирования
1. Невыполнение требования правил дорожного движения подать сигнал перед началом движения, перестроения, поворота, разворота или остановки -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Разворот или движение задним ходом в местах, где такие маневры запрещены, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей статьи 466-1 настоящего Кодекса, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
3. Невыполнение требования правил дорожного движения уступить дорогу транспортному средству, пользующемуся преимущественным правом движения, за исключением случаев, предусмотренных частью второй статьи 463-1 и статьей 463-5 настоящего Кодекса, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 463-3. Нарушение правил расположения транспортного
средства на проезжей части дороги, встречного
разъезда или обгона
1. Движение по пешеходным дорожкам, обочинам или тротуарам в нарушение правил дорожного движения -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
2. Нарушение правил расположения транспортного средства на проезжей части дороги, встречного разъезда или обгона без выезда на сторону проезжей части дороги, предназначенную для встречного движения, а равно пересечение организованной транспортной или пешей колонны либо занятие места в ней -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
3. Выезд на сторону проезжей части дороги, предназначенную для встречного движения, в случаях, если это запрещено правилами дорожного движения, -
влечет лишение права управление транспортными средствами на срок шесть месяцев.
4. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 463-4. Нарушение правил остановки или стоянки
транспортных средств
1. Нарушение правил остановки или стоянки транспортных средств, за исключением случаев, предусмотренные частями первой статьи 463 и первой статьи 466 настоящего Кодекса и частями второй - третьей настоящей статьи, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.

3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
463-2-бап. Маневр жасау ережелерін бұзу
1. Жол жүрісі ережелерінің қозғалу, қайта орналасу, бұрылу, кері бұрылу немесе тоқтау алдында сигнал беру талаптарын орындамау, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы Кодекстің 466-1-бабының үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мұндай маневрлар жасау тыйым салынған жерлерде кері бұрылу немесе артқа шегіну, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы Кодекстің 463-1-бабының екінші бөлігінде және 463-5-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, жол жүрісі ережелерінің қозғалыста басымдық құқығын пайдаланатын көлік құралына жол беру талаптарын орындамау, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
463-3-бап. Көлік құралын жолдың жүру бөлігінде орналастыру, қарама-қарсы жүріп өту немесе басып озу ережелерін бұзу
1. Жол жүрісі ережелерін бұза отырып, жаяу жүргіншілер жолымен, жол жиегімен немесе тротуармен қозғалу, -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Көлік құралын жолдың жүру бөлігіне орналастыру, жолдың жүру бөлігінің қарама-қарсы бағытта қозғалуға арналған жағына шықпай, қарама-қарсы жүріп өту немесе басып озу ережелерін бұзу, сол сияқты ұйымдасқан көліктік немесе жаяу колоннаны кесіп өту не одан орын алу, -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Егер жол жүрісі ережелерімен тыйым салынбаған жағдайда, жолдың жүру бөлігінің қарама-қарсы қозғалысына арналған жағына шығу, -
алты ай мерзімге көлік құралын басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
463-4-бап. Көлік құралдарының аялдау немесе оларды қою ережелерін бұзу
1. Осы Кодекстің 463-бабының бірінші және 466-бабының бірінші бөліктерінде және осы баптың екінші-үшінші бөліктерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, көлік құралдарының аялдау немесе оларды қою ережелерін бұзу, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Нарушение правил остановки или стоянки транспортных средств на тротуаре -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
3. Нарушение правил остановки или стоянки транспортных средств на проезжей части, повлекшее создание препятствий для движения других транспортных средств -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 463-5. Непредоставление преимущества в движении
транспортному средству с включенными
специальными световыми и звуковыми сигналами
1. Непредоставление преимущества в движении транспортному средству с одновременно включенными проблесковым маячком синего цвета и специальным звуковым сигналом -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
2. Непредоставление преимущества в движении транспортному средству, имеющему нанесенные на наружные поверхности специальные цветографические схемы, надписи и обозначения, с одновременно включенными проблесковым маячком синего цвета и специальным звуковым сигналом -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 463-6. Проезд на запрещающий сигнал светофора или на
запрещающий жест регулировщика
1. Проезд на запрещающий сигнал светофора или на запрещающий жест регулировщика, за исключением случаев, предусмотренных частью первой статьи 466 настоящего Кодекса, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного изыскания, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 463-7. Непредставление преимущества в движении
пешеходам или иным участникам дорожного движения
1. Невыполнение требований правил дорожного движения уступить дорогу пешеходам или иным участникам дорожного движения за исключением водителей транспортных средств, пользующихся преимуществом в движении, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.

2. Тротуарда көлік құралдарының аялдау немесе оларды қою ережелерін бұзу, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Басқа көлік құралдарының қозғалысы үшін кедергі келтіруге әкеп соқтырған, жолдың жүру бөлігінде көлік құралдарының аялдау немесе оларды қою ережелерін бұзу, -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
463-5-бап. Қозғалыста арнайы жарық және дыбыс сигналдары қосылған көлік құралына басымдық бермеу
1. Қозғалыста бір мезгілде көк түсті жарқырауық маяк және арнайы дыбыс сигналы қосылған қозғалыстағы көлік құралына басымдық бермеу, -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сыртқы жағында арнайы түсті-графикалық схемалар, жазулар және белгілер бар, бір мезгілде көк түсті жарқырауық маяк және арнайы дыбыс сигналы қосылған қозғалыстағы көлік құралына басымдық бермеу, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
463-6-бап. Бағдаршамның тыйым салатын сигналына немесе реттеушінің тыйым салатын қимылына өтіп кету
1. Осы Кодекстің 466-бабының бірінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, бағдаршамның тыйым салатын сигналына немесе реттеушінің тыйым салатын қимылына өтіп кету, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
463-7-бап. Қозғалыс барысында жаяу адамдарға немесе өзге жол қозғалысына қатысушыларға басымдық бермеу
1. Қозғалыс барысында басымдық құқығын пайдаланатын көлік құралдарының жүргізушілерін қоспағанда, жол қозғалыс ережесінің жаяу адамдарға немесе өзге жол қозғалысына қатысушыларға жол беру талаптарын орындамау, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер,  -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 463-8. Несоблюдение требований предписанных дорожными
знаками или разметкой проезжей части дороги
1. Несоблюдение требований, предписанных дорожными знаками или разметкой проезжей части дороги, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.";
10) в статье 464:
в заголовке после слов "приборами и" дополнить словом "(или)";
в части первой:
абзац первый после слов "приборами и" дополнить словом "(или)";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.";
11) дополнить статьей 464-1 следующего содержания:
"Статья 464-1. Нарушение правил установки на транспортном
средстве устройств для подачи специальных
световых или звуковых сигналов либо незаконное
нанесение специальных цветографических схем
автомобилей оперативных служб
1. Установка на передней части транспортного средства световых приборов с огнями красного цвета или световозвращающих приспособлений красного цвета, а равно световых приборов, цвет и режим работы которых не соответствуют требованиям Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц по обеспечению безопасности дорожного движения, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на должностных лиц, ответственных за эксплуатацию транспортных средств, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства - ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства - две тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией указанных приборов и приспособлений.
2. Установка на транспортном средстве без соответствующего разрешения устройств для подачи специальных световых или звуковых сигналов (за исключением охранной сигнализации), -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на должностных лиц, ответственных за эксплуатацию транспортных средств, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства - двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства - две тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией указанных устройств.

463-8-бап. Нұсқау жасайтын жол белгілерінің немесе жол бетіндегі белгілердің талаптарын сақтамауы
1. Осы тараудың басқа да баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, нұсқау жасайтын жол белгілерінің немесе жол бетіндегі белгілердің талаптарын сақтамауы, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
10) 464-бапта:
тақырыбындағы "құралдарын және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
бірінші бөлікте:
бірінші абзац "құралдарын және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
11) мынадай мазмұндағы 464-1-баппен толықтырылсын:
"464-1-бап. Арнайы жарық немесе дыбыс сигналдарын беруге арналған құрылғыларды көлік құралына орнату ережелерін бұзу немесе жедел қызметтердің автомобильдеріне арнайы түсті-графикалық схемаларды заңсыз жазу
1. Көлік құралының алдыңғы бөлігіне қызыл түсті оты бар жарық құралдарын немесе қызыл түсті жарық қайтаратын аспаптарды, сол сияқты түсі мен жұмыс режимдері Көлік құралдарын пайдалануға жіберу жөніндегі негізгі ережелер мен жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі лауазымды тұлғалар міндеттерінің талаптарына сәйкес келмейтін жарық құралдарын орнату, -
жеке тұлғаларға көрсетілген құралдар мен аспаптарды тәркілей отырып, жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға; көлік құралдарының пайдаланылуына жауапты лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - көрсетілген құралдар мен аспаптарды тәркілей отырып, айлық есептік көрсеткіштің жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға; ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - көрсетілген құралдар мен аспаптарды тәркілей отырып, екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Арнайы жарық немесе дыбыс сигналдарын беруге арналған құрылғыларды (күзет сигнализациясын қоспағанда) көлік құралына тиісті рұқсатсыз орнату, -
жеке тұлғаларға көрсетілген құрылғыларды тәркілей отырып, жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға; көлік құралдарының пайдаланылуына жауапты лауазымды тұлғаларға, жеке кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - көрсетілген құрылғыларды тәркілей отырып, екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға; ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - көрсетілген құрылғыларды тәркілей отырып, екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Незаконное нанесение на наружные поверхности транспортного средства специальных цветографических схем автомобилей оперативных служб -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на должностных лиц, ответственных за эксплуатацию транспортных средств, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства - двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства - две тысячи месячных расчетных показателей.";
12) статьи 465 и 466 изложить в следующей редакции:
"Статья 465. Нарушение участником дорожного движения правил
дорожного движения, повлекшее создание аварийной
обстановки
1. Нарушение участником дорожного движения правил дорожного движения, повлекшее создание аварийной обстановки, то есть вынудившее других участников движения резко изменить скорость, направление движения, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного изыскания, -
влечет лишение права управления транспортным средством на срок шесть месяцев.
Статья 466. Нарушение правил проезда железнодорожных переездов
1. Пересечение железнодорожного пути вне железнодорожного переезда, выезд на железнодорожный переезд при закрытом или закрывающемся шлагбауме либо при запрещающем сигнале светофора или дежурного по переезду, а равно остановка или стоянка на железнодорожном переезде, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение правил проезда через железнодорожные переезды, за исключением случаев, предусмотренных частью первой настоящей статьи, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частью первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного изыскания, -
влечет лишение права управления транспортным средством на срок шесть месяцев.";
13) дополнить статьей 466-1 следующего содержания:
"Статья 466-1. Нарушение правил движения по автомагистрали
1. Движение по автомагистрали на транспортном средстве, скорость которого по технической характеристике или по его состоянию менее 40 километров в час, а равно остановка транспортного средства на автомагистрали вне специальных площадок для стоянки -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Движение на грузовом автомобиле с разрешенной максимальной массой более 3,5 тонны по автомагистрали далее второй полосы -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.

3. Көлік құралының сыртқы жағына жедел қызметтер автомобильдерінің арнайы түсті-графикалық схемаларын заңсыз жазу, -
жеке тұлғаларға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға; көлік құралдарының пайдаланылуына жауапты лауазымды тұлғаларға, жеке кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға; ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
12) 465 және 466-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"465-бап. Жол қозғалысына қатысушының жол жүрісі ережелерін авариялық ахуал туғызуға әкеп соқтыратындай дәрежеде бұзуы
1. Жол қозғалысына қатысушының авариялық ахуал туғызуға әкеп соқтыратындай, яғни өзінен басқа қозғалысқа қатысушыларды қозғалыс жылдамдығын, бағытын күрт өзгертуге мәжбүр етіп, жол қозғалысы ережелерін бұзуы, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
алты ай мерзімге көлік құралын басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
466-бап. Темір жол өткелдерінен өту ережелерін бұзу
1. Темір жол өткелдерінен тыс жерден темір жолды кесіп өту, жабық тұрған немесе жабылып жатқан шлагбаумнан не бағдаршамның немесе өткел кезекшісінің тыйым салатын белгі берген кезінде темір жол өткелдерінен өту, сол сияқты темір жол өткеліне аялдау немесе тоқтау, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда темір жол өткелдері арқылы өту ережелерін бұзу, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
алты ай мерзімге көлік құралын басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.";
13) мынадай мазмұндағы 466-1-баппен толықтырылсын:
"466-1-бап. Автомагистраль бойынша қозғалу ережелерін бұзу
1. Техникалық сипаттамасы немесе жай-күйі бойынша жылдамдығы сағатына кем дегенде 40 километр болатын көлік құралының автомагистраль бойынша қозғалуы, сол сияқты автомагистральда тұруға арналған арнайы алаңдардан тыс жерде көлік құралын тоқтатып қою, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Рұқсат етілген ең жоғарғы салмағы 3,5 тоннадан асатын жүк автомобилімен автомагистраль бойынша екінші жолақтан әрі қозғалу, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Разворот или въезд транспортного средства в технологические разрывы разделительной полосы на автомагистрали либо движение задним ходом по автомагистрали -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
5. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
14) статью 467 изложить в следующей редакции:
"Статья 467. Управление транспортным средством водителем,
находящимся в состоянии опьянения, а равно
передача управления транспортным средством
лицу, находящемуся в состоянии опьянения
1. Управление транспортным средством водителем, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения, либо передача управления транспортным средством лицу, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения, -
влечет лишение права управления транспортным средством на срок два года.
2. Те же действия, повлекшие создание аварийной обстановки, -
влекут лишение права управления транспортным средством на срок три года.
3. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие причинение потерпевшему вреда здоровью, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния, или повреждение транспортных средств, грузов, дорожных и иных сооружений либо иного имущества, -
влекут лишение права управления транспортным средством на срок четыре года.
4. Действия, предусмотренные частью первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после истечения срока административного взыскания, -
влекут административный арест на десять суток и лишение права управления транспортным средством на срок пять лет.
5. Действия, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после истечения срока административного взыскания, -
влекут административный арест на пятнадцать суток и пожизненное лишение права управления транспортным средством.
6. Действия, предусмотренные частью первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные лицом, лишенным права управления транспортным средством, -
влекут административный арест на десять суток.
7. Действия, предусмотренные частью шестой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания лицом, лишенным права управления транспортным средством, -
влекут административный арест на пятнадцать суток.

3. Автомагистральда кері бұрылу не бөлу жолағының технологиялық айырықтарына көлік құралының кіруі немесе автомагистраль бойымен артқа шегіну, -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
14) 467-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"467-бап. Жүргізушінің мас күйінде көлік құралын басқаруы, сондай-ақ көлік құралын басқаруды мас күйдегі адамға беруі
1. Жүргізушінің алкогольмен, есірткімен немесе уытқұмарлықпен масаю күйінде көлік құралын басқаруы, не көлік құралын басқаруды алкогольмен, есірткімен, уытқымен масаю күйіндегі адамға беру, -
екі жылға көлік құралын басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
2. Авариялық ахуал туғызуға әкеп соқтырған нақ сол іс-әрекеттер, -
үш жылға көлік құралын басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, жәбірленушінің денсаулығына қылмыстық жазалау әрекетінің белгілері жоқ зақым келтіруге немесе көлік құралдарын, жүктерді, жол құрылыстары мен өзге де құрылыстарды немесе өзге мүлікті бүлдіруге әкеп соқтырған әрекеттер жасау, -
төрт жылға көлік құралын басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
он тәулікке әкімшілік қамауға және бес жыл мерзімге көлік құралын басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
он бес тәулікке әкімшілік қамауға және өмір бойы көлік құралын басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
6. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, көлік құралын басқару құқығынан айырылған адам жасаған іс-әрекеттер, -
он тәулікке әкімшілік қамауға әкеп соғады.
7. Осы баптың алтыншы бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде көлік құралын басқару құқығынан айырылған адам қайталап жасаған іс-әрекеттер, -
он бес тәулікке әкімшілік қамауға әкеп соғады.

8. Действия, предусмотренные частями первой, второй, третьей настоящей статьи, совершенные лицами, не имеющими права управления транспортными средствами, -
влекут административный арест на десять суток.
9. Действия, предусмотренные частью восьмой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года лицом, не имеющим права управления транспортным средством, -
влекут административный арест на пятнадцать суток.
Примечание. Нахождение водителя в состоянии опьянения (алкогольного, наркотического, токсикоманического) устанавливается в порядке, определенном частью третьей статьи 629 настоящего Кодекса.";
15) в статье 468:
в абзаце втором части первой:
слова "от трех до шести" заменить словом "десяти";
слово "или" заменить словом "и";
слова "от шести месяцев до одного года" заменить словами "девять месяцев";
в абзаце втором части второй:
слова "от пяти до десяти" заменить словом "пятнадцати";
слово "или" заменить словом "и";
слова "от шести месяцев до одного года" заменить словами "один год";
в абзаце втором части третьей слова "от пяти до пятнадцати" заменить словом "двадцати";
16) абзац второй статьи 469 изложить в следующей редакции:
"влечет лишение права управления транспортным средством на срок один год.";
17) в статье 470:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором части второй слова "от пяти до десяти" заменить словом "пятнадцати";
18) статье 471:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет лишение права управления транспортными средствами на срок один год.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет лишение права управления транспортными средствами на срок два года.";
19) в статье 484:
в части первой:
в абзаце первом:
слово "два" заменить словом "три";
цифры "468," исключить;
в абзаце втором:
слова "штраф в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей или" исключить;
слова "от трех до шести" заменить словом "шесть";
слова "от десяти до" исключить;
в части второй :
в абзаце первом:
слово "два" заменить словом "три";
после цифры "461," дополнить цифрами "461-1,";
после цифры "463," дополнить цифрами "463-1-463-8,";

8. Осы баптың бірінші, екінші, үшінші бөліктерінде көзделген, көлік құралын басқару құқығы жоқ адамдар жасаған іс-әрекеттер, -
он тәулікке әкімшілік қамауға әкеп соғады.
9. Осы баптың сегізінші бөлігінде көзделген, көлік құралын басқару құқығы жоқ адамның бір жыл ішінде қайталап жасаған іс-әрекеттері, -
он бес тәулікке әкімшілік қамауға әкеп соғады.
Ескерту. Жүргізушінің масаю (алкогольмен, есірткімен, уытқұмарлықпен) күйінде болуы осы Кодекстің 629-бабының үшінші бөлігінде белгіленген тәртіппен анықталады.";
15) 468-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
"айлық есептік көрсеткіштің үштен алтыға дейінгі" деген сөздер "он айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
"немесе алты айдан бір жылға дейінгі" деген сөздер "және алты ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
"айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі" деген сөздер "он бес айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
"немесе алты айдан бір жылға дейінгі" деген сөздер "және бір жыл" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацында "айлық есептік көрсеткіштің бестен он беске дейінгі" деген сөздер "жиырма айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 469-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бір жыл мерзімге көлік құралын басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.";
17) 470-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөліктің екінші абзацында "айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі" деген сөздер "он бес айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 471-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бір жыл мерзімге көлік құралдарын басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"екі жыл мерзімге көлік құралдарын басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.";
19) 484-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацта:
"468," деген сандар алынып тасталсын;
"бірнеше" деген сөз "үш және одан да көп" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе" деген сөздер алынып тасталсын;
"үш айдан алты айға дейінгі" деген сөздер "алты ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
"айлық есептік көрсеткіштің оннан отызға дейінгі" деген сөздер "отыз айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
бірінші абзацта:
"461," деген сандардан кейін "461-1," деген сандармен толықтырылсын;
"463," деген сандардан кейін "463-1-463-8," деген сандармен толықтырылсын;

после цифры "466," дополнить цифрами "466-1,";
цифры "468, 469," исключить;
в абзаце втором:
слова "штраф в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей или" исключить;
слова "от трех до шести" заменить словом "шесть";
20) в части первой статьи 541 слова "461 (частью третьей), 462 (частями второй и третьей), 463 (частью 1-1), 464 (частью второй), 465, 466, 467 (частями первой - третьей, пятой)," заменить словами "461 (частью 3-1), 464-1 (частями первой и второй), 466 (частью третьей), 467,";
21) в статье 543:
в части первой слова "461 (частями первой, второй, четвертой-шестой), 462 (частями первой и второй), 463 (частью первой), 464 (частью первой), 467 (частями четвертой, шестой)," заменить словами "461 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой и седьмой), 461-1, 462, 463, 463-1-463-8, 464, 464-1 (частью третьей), 465, 466 (частями первой и второй), 466-1,";
подпункты 6) и 7) части второй изложить в следующей редакции:
"6) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 461 (частями второй, третьей, шестой и седьмой), 461-1 (частью второй), 462 (частями третьей и четвертой), 463 (частями второй, третьей и четвертой), 463-1 (частью третьей), 463-2 (частью четвертой), 463-3 (частью четвертой), 463-4 (частью четвертой), 463-5 (частью третьей), 463-6 (частью второй), 463-7 (частью второй), 463-8 (частью второй), 464 (частью второй), 464-1 (частью третьей), 465 (частью второй), 466-1 (частями четвертой и пятой), 468 (частью третьей), 472-475, 485-487 настоящего Кодекса, - Председатель комитета, начальники управлений, отделов, отделений дорожной полиции органов внутренних дел и их заместители;
7) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами транспортных средств и перевозчиками на автомобильном транспорте и городском электротранспорте), 247, 461 (частями первой, четвертой и пятой), 461-1 (частью первой), 462 (частями первой и второй), 463 (частью первой), 463-1 (частями первой и второй), 463-2 (частями первой-третьей), 463-3 (частями первой-третьей), 463-4 (частями первой-третьей), 463-5 (частями первой и второй), 463-6 (частью первой), 463-7 (частью первой), 463-8 (частью первой), 464 (частью первой), 465 (частью первой), 466 (частями первой и второй), 466-1 (частями первой-третьей), 470, 473 (частью первой), 476, 485 (частью первой) (в отношении физических лиц) настоящего Кодекса, - сотрудники дорожной полиции, имеющие специальные звания;";

"466," деген сандардан кейін "466-1," деген сандармен толықтырылсын;
"468, 469," деген сандар алынып тасталсын;
"екі" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе" деген сөздер алынып тасталсын;
"үш айдан алты айға дейінгі" деген сөздер "алты ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 541-баптың бірінші бөлігінде "461 (үшінші бөлігінде), 462 (екінші және үшінші бөліктерінде), 463 (1-1-бөлігінде), 464 (екінші бөлігінде), 465, 466, 467 (бірінші-үшінші, бесінші бөліктерінде)," деген сөздер "461 (3-1-бөлігінде), 464-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 466 (үшінші бөлігінде), 467," деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 543-бапта:
бірінші бөлігінде "461 (бірінші, екінші, төртінші-алтыншы бөліктерінде), 462 (бірінші және екінші бөліктерінде), 463 (бірінші бөлігінде), 464 (бірінші бөлігінде), 467 (төртінші, алтыншы бөліктерінде)," деген сөздер "461 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 461-1, 462, 463, 463-1-463-8, 464, 464-1 (үшінші бөлігінде), 465, 466 (бірінші және екінші бөліктерінде), 466-1," деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің 6) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы Кодекстің 461 (екінші, үшінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 461-1 (екінші бөлігінде), 462 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 463 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 463-1 (үшінші бөлігінде), 463-2 (төртінші бөлігінде), 463-3 (төртінші бөлігінде), 463-4 (төртінші бөлігінде), 463-5 (үшінші бөлігінде), 463-6 (екінші бөлігінде), 463-7 (екінші бөлігінде), 463-8 (екінші бөлігінде), 464 (екінші бөлігінде), 464-1 (үшінші бөлігінде), 465 (екінші бөлігінде), 466-1 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 468 (үшінші бөлігінде), 472-475, 485-487-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін, - ішкі істер органдары Жол полициясы комитетінің төрағасы, басқармаларының, бөлімдерінің, бөлімшелерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары;
7) осы Кодекстің 175 (екінші бөлігінде) (көлік құралдарының иелері, автомобиль көлігімен және қалалық электр көлігімен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 247, 461 (бірінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 461-1 (бірінші бөлігінде), 462 (бірінші және екінші бөліктерінде), 463 (бірінші бөлігінде), 463-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 463-2 (бірінші-үшінші бөліктерінде), 463-3 (бірінші-үшінші бөліктерінде), 463-4 (бірінші-үшінші бөліктерінде), 463-5 (бірінші және екінші бөліктерінде), 463-6 (бірінші бөлігінде), 463-7 (бірінші бөлігінде), 463-8 (бірінші бөлігінде), 464 (бірінші бөлігінде), 465 (бірінші бөлігінде), 466 (бірінші және екінші бөліктерінде), 466-1 (бірінші-үшінші бөліктерінде), 470, 473 (бірінші бөлігінде), 476, 485 (бірінші бөлігінде) баптарында (жеке тұлғаларға қатысты) көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін, - арнайы шендері бар жол полициясының қызметкерлері;";

22) в части третьей статьи 584 слова "(за исключением права управления транспортными средствами)" исключить;
23) в части второй статьи 604:
в абзаце первом слова "наблюдения и фиксации правонарушения, прошедших метрологическую проверку" исключить;
в абзаце втором слова "наблюдения и фиксации правонарушения, прошедших метрологическую проверку, фото-, видеоаппаратуры, фиксирующих вид, время, скорость и направление движения транспортных средств" исключить;
24) статью 628:
дополнить частью 7-1 следующего содержания:
"7-1. Изъятое водительское удостоверение или удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения на право управления транспортным средством по постановлению о направлении на проверку знания правил дорожного движения, возвращается водителю в случае сдачи его владельцем экзамена для проверки знания правил дорожного движения.
При не сдачи экзамена для проверки знания правил дорожного движения в течение двух месяцев со дня получения постановления о направлении водителя на проверку знания правил дорожного движения лицом, направленным на сдачу экзамена, должностным лицом вынесшим постановление принимаются меры, предусмотренные законодательным актом в области безопасности дорожного движения.
Примечание: водительское удостоверение изымается без участия понятых.";
25) абзац первый части первой статьи 630 изложить в следующей редакции:
"1. При совершении нарушений, указанных в статьях:
283-285, 287, 289, 297, 298, 298-1, 302-306, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 451, 453, 457, 460, 461 (части вторая, третья и 3-1), 463 (часть вторая и третья) 467, 470 (части первая и вторая), 471 (часть вторая), 514 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 461-471), 524 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 461-471), настоящего Кодекса, уполномоченное должностное лицо, указанное в части второй настоящей статьи, вправе задерживать, доставлять и запрещать эксплуатацию транспортных средств, маломерных судов путем доставки их для временного хранения на специальные площадки или стоянки, в том числе с использованием другого транспортного средства (эвакуатора), маломерного судна до устранения причин задержания;
461 (части первая, четвертая-седьмая), 468, 469 настоящего Кодекса, уполномоченное должностное лицо, указанное в части второй настоящей статьи, вправе запрещать эксплуатацию транспортных средств путем изъятия государственных регистрационных номерных знаков до устранения причин запрета на эксплуатацию транспортного средства.";

22) 584-баптың үшінші бөлігінде "(көлік құралдарын басқару құқығын қоспағанда)" деген сөздер алынып тасталсын;
23) 604-баптың екінші бөлігінде:
бірінші абзацта "және құқық бұзушылықты байқау мен тіркеудің метрологиялық тексеруден өткен аспаптарының" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші абзацта "және құқық бұзушылықты байқау мен тіркеудің метрологиялық тексеруден өткен аспаптарының, көлік құралдарының түрін, жүру уақытын, жылдамдығы мен бағытын тіркейтін фото-, бейне аппаратуралардың деректері" деген сөздер алынып тасталсын;
24) 628-бап:
мынадай мазмұндағы 7-1-бөлікпен толықтырылсын:
"7-1. Иесі жол жүрісі ережелерін білуін тексеруге арналған емтиханды тапсырған жағдайда, жол жүрісі ережелерін білуін тексеруге жіберу туралы қаулы бойынша алынған жүргізуші куәлігі немесе көлік құралын жүргізуге құқық беретін жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәлік жүргізушіге қайтарылады.
Жол жүрісі ережелерін білуін тексеру үшін емтихан тапсыруға жіберілген адам жол жүрісі ережелерін білуін тексеруге жүргізушіні жіберу туралы қаулы күшіне енген күнінен бастап екі ай ішінде емтихан тапсыра алмаған жағдайда, қаулы шығарған лауазымды тұлға жол қозғалысы қауіпсіздігі саласындағы заңнамалық актіде көзделген шараларды қабылдайды.
Ескерту: жүргізуші куәлігі куәгерлердің қатысуынсыз алынады.";
25) 630-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің:
283-285, 287, 289, 297, 298, 298-1, 302-306, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 451, 453, 457, 460, 461 (екінші, үшінші және 3-1-бөліктерінде), 463 (екінші және үшінші бөліктерінде), 467, 470 (бірінші және екінші бөліктерінде), 471 (екінші бөлігінде), 514 (461-471-баптарында көзделген құқық бұзушылықтар бөлігінде), 524 (461-471-баптарында көзделген құқық бұзушылықтар бөлігінде) баптарында көзделген құқық бұзушылықтар жасалған кезде осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген уәкілетті лауазымды тұлға көлік құралын, шағын көлемді кемені ұстау себептері жойылғанға дейін оларды ұстауға, уақытша сақтау үшін арнаулы алаңдарға немесе тұрақтарға, оның ішінде басқа көлік құралын (эвакуаторды), шағын көлемді кемені пайдалана отырып жеткізу жолымен көлік құралдарын, шағын көлемді кемелерді жеткізуге және пайдалануға тыйым салуға құқылы;
осы Кодекстің 461 (бірінші, төртінші-жетінші бөліктерінде), 468, 469-баптарында көзделген құқық бұзушылықтар жасалған кезде, осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген уәкілетті лауазымды адам көлік құралын пайдалануға тыйым салу себептері жойылғанға дейін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін алып қою жолымен көлік құралдарын пайдалануға тыйым салуға құқылы.";

26) в абзаце втором подпункта 1) части первой статьи 636 слова "461 (часть третья), 462 (части вторая и третья), 463 (часть 1-1), 464 (часть вторая), 465, 466, 467 (части первая-третья, пятая), 468 (часть вторая), 469, 471 (части первая и вторая), 477 (часть третья), 484, 501, 518, 521, 524" заменить словами "464-1 (части первая и вторая), 466 (частью третьей), 467, 468 (части первая и вторая), 469, 471, 477 (частью третьей), 484, 501, 514 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 461-471), 518, 521, 524 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 461-471)";
27) в части пятой статьи 638:
слова "наблюдения и фиксации правонарушения, прошедших метрологическую проверку, фото-, видеоаппаратуры, позволяющие достоверно установить факт нарушения и личность нарушителя" исключить;
слова "в его отсутствие" заменить словами "в отсутствие нарушителя";
28) в статье 639:
абзац первый части первой после слов "совершения правонарушения" дополнить словами "и в случаях, предусмотренных пунктом 1-1 настоящей статьи";
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Протокол об административном правонарушении не составляется в случаях совершения административного правонарушения в области безопасности дорожного движения:
1) влекущего наложение административного взыскания в виде штрафа, если он не превышает размера десяти месячных расчетных показателей.
При наложении взыскания в виде штрафа, оно налагается и взимается уполномоченным на то должностным лицом на месте совершения административного правонарушения либо с платежной карты правонарушителя.
При взимании штрафа нарушителю выдается квитанция установленного образца, являющегося документом строгой финансовой отчетности.
Лицо, совершившее административное правонарушение, подтверждает свое согласие с наложенным взысканием добровольной выплатой штрафа и росписью на втором экземпляре платежного документа.
2) если административное правонарушение зафиксировано специальными техническими средствами, работающими в автоматическом режиме, штраф оформляется в виде предписания и надлежащим образом уведомляется о необходимости оплаты штрафа и показаниями технического средства или прибора лицу, в отношении которого наложен штраф.";
29) статью 650 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. При направлении водителя транспортного средства на сдачу экзамена для проверки знания правил дорожного движения выносится постановление о направлении на проверку знания правил дорожного движения, копия которого выдается лицу, направленному на сдачу экзамена.";

26) 636-баптың бірінші бөлігі 1) тармақшасының екінші абзацында "461 (үшінші бөлігі), 462 (екінші және үшінші бөліктері), 463 (1-1 бөлігі), 464 (екінші бөлігі), 465, 466, 467 (бірінші-үшінші, бесінші бөліктері), 468 (бірінші бөлігі), 469, 471 (бірінші және екінші бөліктерінде), 477 (үшінші бөлігі), 484, 501, 518, 521, 524" деген сөздер "464-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 466 (үшінші бөлігі), 467, 468 (бірінші және екінші бөліктерінде), 469, 471, 477 (үшінші бөлігі), 484, 501, 514 (461-471-баптарында көзделген құқық бұзушылықтар бөлігінде), 518, 521, 524 (461-471-баптарында көзделген құқық бұзушылықтар бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 638-баптың бесінші бөлігінде:
"құқық бұзу фактісін және құқық бұзушының жеке басын дұрыс анықтауға мүмкіндік беретін" деген сөздер алынып тасталсын;
"және метрологиялық тексеруден өткен құқық бұзушылықты бақылау мен тіркеу аспаптарының, фото-, бейне аппаратураның деректері" деген сөздер алынып тасталсын;
28) 639-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында "құқық бұзушылық жасау" деген сөздерден кейін "және осы баптың 1-1 бөлігінде көрсетілген жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Жол қозғалысы қауіпсіздігі саласында мынадай әкімшілік құқық бұзушылықтар жасалған жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалмайды:
1) айыппұл түрінде әкімшілік жаза қолдануға әкеп соғатын, егер айыппұл он айлық есептік көрсеткіштің мөлшерінен аспаса.
Айыппұл түріндегі жаза қолданылған кезде соған уәкілетті лауазымды тұлға әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде айыппұл салады және алады не оны құқық бұзушының төлем картасынан алады. Айыппұл салынған кезде құқық бұзушыға қатаң қаржылық есептегі құжат болып табылатын белгіленген үлгідегі түбіртек беріледі.
Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адам төлем құжатының екінші данасына қол қою арқылы өзіне қолданылған айыппұлды ерікті түрде төлеу жазасымен келісетінін растайды;
2) егер әкімшілік құқық бұзушылықты автоматты режимде жұмыс істейтін арнайы техникалық құралдар тіркесе, айыппұл ұйғарым түрінде ресімделеді және айыппұл салынған адамға айыппұл төлеу қажеттігі туралы тиісті түрде хабарланған хабарламамен бірге техникалық құралдың немесе аспаптың көрсеткіштері жіберіледі.";
29) 650-бап мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Көлік құралын жүргізушіні жол жүрісі ережелерін білуін тексеруге арналған емтиханды тапсыруға жіберген кезде жол жүрісі ережелерін білуін тексеруге жіберу туралы қаулы шығарылады, оның көшірмесі емтихан тапсыруға жіберілген адамға беріледі.";

30) в части первой статьи 707:
после слов "законную силу" дополнить словами ", вынесения предписания о необходимости уплаты штрафа";
дополнить словами ", выдавшего предписание о необходимости уплаты штрафа";
31) в статье 708:
в части первой после слов "о наложении штрафа" дополнить словами ", предписание о необходимости уплаты штрафа";
в части третей после слов "о наложении штрафа" дополнить словами ", предписания о необходимости уплаты штрафа";
в части четвертой после слов "о наложении штрафа" дополнить словами ", предписание о необходимости уплаты штрафа".
2. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1996 г. "О безопасности дорожного движения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 273; 2001 г., N 24, ст. 338; 2003 г., N 10, ст. 54; N 12, ст. 82; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 1, ст. 5; N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18):
1) абзац седьмой статьи 6 исключить;
2) пункт 2 статьи 10 исключить;
3) пункт 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"1. Основаниями прекращения действия права на управление транспортными средствами являются:
1) истечение установленного срока действия водительского удостоверения;
2) ухудшение здоровья водителя, препятствующее безопасному управлению транспортными средствами, подтвержденное медицинским заключением, а равно уклонение от исполнения направлений на прохождение медицинского освидетельствования для подтверждения годности к управлению транспортными средствами в течении двух месяцев со дня получения лицом решения о таком направлении.
Основаниями для направления на медицинское освидетельствование для подтверждения годности к управлению транспортными средствами являются явные психические расстройства и расстройства поведения, аномалии развития органа зрения, доброкачественные новообразования, с нарушением зрительных функций, врожденные аномалии или приобретенное отсутствие органа либо его части с нарушением функций пораженного органа, мешающим полноценному управлению транспортными средствами.
3) не сдача экзамена для проверки знания правил дорожного движения в течении двух месяцев со дня получения постановления о направлении водителя на проверку знания правил дорожного движения;
4) лишение права на управление транспортными средствами.
Прекращение действия права на управление транспортными средствами по основаниям, предусмотренными подпунктами 2) и 3) настоящего пункта осуществляется решением суда в порядке, предусмотренном гражданским процессуальным законодательством, по иску уполномоченного органа (должностного лица).
Право управления транспортным средством восстанавливается при прекращении такого права:
на основании, предусмотренного подпунктом 1) настоящего пункта - после сдачи экзамена для проверки знаний Правил дорожного движения и прохождения медицинского осмотра;
на основании, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта - по решению суда, если будет устранена причина ее прекращения;

30) 707-баптың бірінші бөлігінде:
"қаулы шығарған судьяға," деген сөздерден кейін "айыппұл төлеу қажеттігі туралы ұйғарым берген" деген сөздермен толықтырылсын;
"заңды күшіне енген" деген сөздерден кейін ", айыппұл төлеу қажеттігі туралы ұйғарымның шығарылған" деген сөздермен толықтырылсын;
31) 708-бапта:
бірінші бөлікте "айыппұл салу туралы қаулыны" деген сөздерден кейін ", айыппұл төлеу қажеттігі туралы ұйғарымды" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте "айыппұл салу туралы қаулы" деген сөздерден кейін ", айыппұл төлеу қажеттігі туралы ұйғарым" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлікте "айыппұл салу туралы қаулыны" деген сөздерден кейін ", айыппұл төлеу қажеттігі туралы ұйғарымды" деген сөздермен толықтырылсын.
2. "Жол жүрісі қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шілдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 14, 273-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; N 12, 82-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
1) 6-баптың жетінші абзацы алынып тасталсын;
2) 10-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
3) 16-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Көлік құралдарын басқаруға арналған құқықтың қолданысын тоқтатуға мыналар негіздеме болып табылады:
1) жүргізуші куәлігінің белгіленген қолданылу мерзімінің бітуі;
2) жүргізуші денсаулығының көлік құралдарын қауіпсіз басқаруға кедергі келтіретіндей нашарлап, оның медициналық қорытындымен расталуы, сондай-ақ көлік құралдарын басқаруға жарамдылығын растау үшін медициналық куәландырудан өтуге арналған жолдаманы тұлғаның осындай жолдама туралы шешімді алған күннен бастап екі ай ішінде орындаудан жалтаруы.
Көлік құралын жүргізуге жарамдылығын растау үшін медициналық куәландыруға жіберу үшін көрінеу психикалық бұзылулар мен мінез-құлықтың бұзылуы, көру органның кемістігі, көру функциясын бұзатын жаңадан пайда болған қатерсіз ісік түрлері, көлік құралын толыққанды жүргізуге кедергі келтіретін мүшенің туа біткен кемістігі немесе зақымдалған мүшенің қызметін бұза отырып, мүшенің немесе оның бір бөлігінің кейіннен жоқ болуы негіздемелер болып табылады;
3) көлік құралын жүргізушінің жол жүрісі ережелерін білуін тексеруге жіберу туралы шешім күшіне енген күннен бастап екі ай мерзім ішінде жол жүрісі ережелерін білуін тексеру емтиханын тапсыра алмауы;
4) көлік құралдарын басқару құқығынан айыру.
Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген негіздемелер бойынша көлік құралдарын жүргізу құқығының күшін тоқтату уәкілетті органның (лауазымды адамның) талабы бойынша азаматтық іс жүргізу заңнамасында көзделген тәртіппен сот шешімімен жүзеге асырылады.
Көлік құралын басқару құқығы мұндай құқық мынадай жағдайларда тоқтатылған кезде:
осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген негіздемелер бойынша - Жол жүрісі ережелерін білуін тексеру үшін емтихан тапсырғаннан кейін және медициналық тексеруден өткен соң;
осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген негіздемелер бойынша - егер тоқтатудың себептері жойылған болса, сот шешімі бойынша;

на основании, предусмотренного подпунктом 3) настоящего пункта - на общих основаниях в порядке, установленном статьей 15 настоящего Закона;
на основании, предусмотренного подпунктом 4) настоящего пункта, за исключением случаев лишения права управления транспортным средством пожизненно - после сдачи экзамена и истечении срока лишения права управления транспортным средством.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген негіздемелер бойынша - осы Заңның 15-бабында белгіленген тәртіппен жалпы негізде;
осы тармақтың 4) тармақшасында көзделген негіздемелер бойынша көлік құралын басқару құқығынан өмір бойына айыру жағдайларын қоспағанда - емтихан тапсырғаннан кейін және көлік құралын басқару құқығынан айыру мерзімі өткен соң қайта қалпына келтіріледі.".
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті