Об утверждении перечня видов заболеваний, при которых может устанавливаться срок временной нетрудоспособности более двух месяцев
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2007 года N 1171. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2015 года № 609
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.08.2015 № 609 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со  статьей 15 Трудового Кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемый перечень видов заболеваний, при которых может устанавливаться срок временной нетрудоспособности более двух месяцев.
2. Признать утратившим силу  постановление Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2000 года N 1213 "Об утверждении перечня видов заболеваний, при которых может устанавливаться срок временной нетрудоспособности более двух месяцев".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 декабря 2007 года N 1171
Перечень
видов заболеваний, при которых может устанавливаться срок
временной нетрудоспособности более двух месяцев
1. Брюшной тиф и паратифы, осложненные пенетрацией кишечника и кишечным кровотечением
2. Сальмонеллезная септицемия
3. Ботулизм, осложненная форма
4. Амебиаз, осложненная форма
5. Туберкулез органов дыхания, подтвержденный бактериологически и гистологически
6. Туберкулез органов дыхания, не подтвержденный бактериологически и гистологически
7. Туберкулез других органов
8. Милиарный туберкулез
9. Чума
10. Туляремия
11. Сибирская язва, легочная форма
12. Бруцеллез, острый и подострый тяжелой степени, хронический в стадии декомпенсации
13. Сап и мелиоидоз, осложненная форма
14. Лептоспироз с поражением почек
15. Лепра (болезнь Гасена)
16. Листериоз, осложненная форма
17. Дифтерия, токсическая форма
18. Менингококковая инфекция
19. Стрептококковая септицемия
20. Другая септицемия
21. Сыпной тиф, осложненный миокардитом
22. Острый полиомиелит
23. Медленные вирусные инфекции центральной нервной системы
24. Бешенство
25. Комариный вирусный энцефалит
26. Клещевой вирусный энцефалит
27. Другие вирусные энцефалиты, не классифицированные в других рубриках
28. Неуточненные вирусные энцефалиты
29. Вирусный менингит
30. Другие вирусные инфекции центральной нервной системы, не классифицированные в других рубриках

Екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленуі мүмкін ауру түрлерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылы 4 желтоқсандағы N 1171 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 тамыздағы № 609 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.08.2015 № 609 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізiледі).
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің  15-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленуі мүмкін ауру түрлерінің тізбесі бекітілсін.
2. "Еңбекке уақытша жарамсыздықтың екі айдан артық мерзімі белгіленуі мүмкін ауру түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 7 тамыздағы N 1213  қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 4 желтоқсандағы
N 1171 қаулысымен
бекітілген
Екі айдан артық мерзімі еңбекке уақытша жарамсыздықтың
белгіленуі мүмкін ауру түрлерінің
тізбесі
1. Ішектің пенетрациясымен және ішектен қан кетумен асқынған іш сүзегі мен паратифтер
2. Сальмонеллездік септицемия
3. Ботулизм, асқынған түрі
4. Амебиаз, асқынған түрі
5. Бактериологиялық және гистологиялық расталған тыныс алу органдарының туберкулезі
6. Бактериологиялық және гистологиялық расталмаған тыныс алу органдарының туберкулезі
7. Басқа органдардың туберкулезі
8. Милиарлық туберкулез
9. Оба
10. Туляремия
11. Күйдіргі, өкпелік түрі
12. Декомпенсация сатысындағы созылмалы жіті және ауыр дәрежедегі жітілеу бруцеллез
13. Маңқа және мелиоидоз, асқынған түрі
14. Бүйректі зақымдайтын лептоспироз
15. Алапес (Гасен ауруы)
16. Листериоз, асқынған түрі
17. Дифтерия, уыттық түрі
18. Менингококктық жұқпа
19. Стрептококктық септицемия
20. Басқа септицемия
21. Миокардитпен асқынған бөртпе сүзегі
22. Жіті полиомиелит
23. Орталық нерв жүйесінің баяу вирустық жұқпалары
24. Құтыру
25. Вирустық маса энцефалиті
26. Вирустық кене энцефалиті
27. Басқа айдарларда жіктелмеген, басқа да вирустық энцефалиттер
28. Анықталмаған вирустық энцефалиттер
29. Вирустық менингит
30. Орталық нерв жүйесінің басқа айдарларда жіктелмеген, басқа да вирустық жұқпалары

31. Вирусная инфекция центральной нервной системы
32. Геморрагическая лихорадка, осложненная почечным синдромом
33. Герпетический менингит
34. Герпетический энцефалит
35. Вирусный гепатит А, тяжелой степени
36. Вирусный гепатит В, тяжелой степени
37. Вирусный гепатит неуточненный с комой
38. Болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ)
39. Эпидемический паротит, осложненный менингитом
40. Кандидозный менингит
41. Кандидозная септицемия
42. Малярия, вызванная Plasmodium falciparum, осложненная форма
43. Малярия, вызванная Plasmodium vivax, осложненная форма
44. Малярия, вызванная Plasmodium Malariae, осложненная форма
45. Лейшманиоз, висцеральная форма
46. Токсоплазмозный менингоэнцефалит
47. Токсоплазмоз с поражением других органов
48. Эхинококкоз
49. Цистицеркоз
50. Злокачественное новообразование губы
51. Злокачественное новообразование языка
52. Злокачественное новообразование десны
53. Злокачественное новообразование дна полости рта
54. Злокачественное новообразование неба
55. Злокачественное новообразование других и неуточненных отделов рта
56. Злокачественное новообразование околоушной слюнной железы
57. Злокачественное новообразование других и неуточненных больших слюнных желез
58. Злокачественное новообразование миндалины
59. Злокачественное новообразование ротоглотки
60. Злокачественное новообразование носоглотки
61. Злокачественное новообразование грушевидного синуса
62. Злокачественное новообразование нижней части глотки
63. Злокачественное заболевание других и неточно обозначенных локализации губы, полости рта и глотки
64. Злокачественное новообразование пищевода
65. Злокачественное новообразование желудка
66. Злокачественное новообразование тонкого кишечника
67. Злокачественное новообразование ободочной кишки
68. Злокачественное новообразование ректосигмоидного соединения
69. Злокачественное новообразование прямой кишки
70. Злокачественное новообразование заднего прохода и анального канала
71. Злокачественное новообразование печени и внутрипеченочных желчных протоков
72. Злокачественное новообразование желчного пузыря
73. Злокачественное новообразование других и неуточненных частей желчевыводящих путей
74. Злокачественное новообразование поджелудочной железы
75. Злокачественное новообразование других и неточно обозначенных локализаций органов пищеварения
76. Злокачественное новообразование полости носа и среднего уха
77. Злокачественное новообразование придаточных пазух
78. Злокачественное новообразование гортани и трахеи
79. Злокачественное новообразование бронхов и легкого
80. Злокачественное новообразование вилочковой железы

31. Орталық нерв жүйесінің вирустық жұқпасы
32. Бүйрек синдромымен асқынған геморрагикалық безгек
33. Герпетикалық менингит
34. Герпетикалық энцефалит
35. Ауыр дәрежедегі А вирустық гепатиті
36. Ауыр дәрежедегі В вирустық гепатиті
37. Комамен анықталмаған вирустық гепатит
38. Адамның иммун тапшылығы вирусы (АИТВ) туғызатын ауру
39. Менингитпен асқынған эпидемиялық паротит
40. Кандидоздық менингит
41. Кандидоздық септицемия
42. Рlasmodium falciparum тудыратын безгек, асқынған түрі
43. Рlasmodium vivax тудыратын безгек, асқынған түрі
44. Рlasmodium malarіаe тудыратын безгек, асқынған түрі
45. Лейшманиоз, висцеральдық түрі
46. Токсоплазмалық менингоэнцефалит
47. Басқа органдарды зақымдайтын токсоплазмоз
48. Экинококкоз
49. Цистицеркоз
50. Еріннің қатерлі ісігі
51. Тілдің қатерлі ісігі
52. Қызыл иектің қатерлі ісігі
53. Ауыз қуысының қатерлі ісігі
54. Таңдайдың қатерлі ісігі
55. Ауыздың басқа да және анықталмаған бөлігінің қатерлі ісігі
56. Құлақ маңы сілекей безінің қатерлі ісігі
57. Басқа да және анықталмаған үлкен сілекей бездерінің қатерлі ісіктері
58. Бадамша бездің қатерлі ісігі
59. Ауыз-жұтқыншақтың қатерлі ісігі
60. Мұрын-жұтқыншақтың қатерлі ісігі
61. Алмұрт тәрізді синустың қатерлі ісігі
62. Жұтқыншақтың төменгі бөлігінің қатерлі ісігі
63. Еріннің, ауыз қуысы мен жұтқыншақтың басқа және таралуы дәл белгіленбеген қатерлі аурулары
64. Өңештің қатерлі ісігі
65. Асқазанның қатерлі ісігі
66. Ащы ішектің қатерлі ісігі
67. Тоқ ішектің қатерлі ісігі
68. Ректосигмоидтық қосылыстың қатерлі ісігі
69. Тік ішектің қатерлі ісігі
70. Анус пен анус каналының қатерлі ісігі
71. Бауыр мен бауырішілік өт жолдарының қатерлі ісігі
72. Өт қабының қатерлі ісігі
73. Өт шығару жолдарының басқа да және анықталмаған бөліктерінің қатерлі ісігі
74. Ұйқы безінің қатерлі ісігі
75. Ас қорыту органдарының басқа да және таралуы дәл белгіленбеген қатерлі ісігі
76. Мұрын мен орта құлақ қуысының қатерлі ісігі
77. Қосымша қуыстардың қатерлі ісігі
78. Көмей мен кеңірдектің қатерлі ісігі
79. Бронх пен өкпенің қатерлі ісігі
80. Айырша бездің қатерлі ісігі

81. Злокачественное новообразование сердца, средостения и плевры
82. Злокачественное новообразование других и неточно обозначенных локализаций органов дыхания и внутригрудных органов
83. Злокачественное новообразование костей и суставных хрящей
84. Злокачественная меланома кожи
85. Другие злокачественные новообразования кожи
86. Мезотелиома
87. Саркома Капоши
88. Злокачественное новообразование периферических нервов и вегетативной нервной системы
89. Злокачественное новообразование забрюшинного пространства и брюшины
90. Злокачественное новообразование других типов соединительной и мягких тканей
91. Злокачественное новообразование молочной железы
92. Злокачественное новообразование вульвы
93. Злокачественное новообразование влагалища
94. Злокачественное новообразование матки
95. Злокачественное новообразование яичника
96. Злокачественное новообразование плаценты
97. Злокачественное новообразование мужских половых органов
98. Злокачественное новообразование почки и почечной лоханки
99. Злокачественное новообразование мочеточника и мочевого пузыря
100. Злокачественное новообразование глаза и придаточного аппарата
101. Злокачественное новообразование головного мозга и мозговых оболочек
102. Злокачественное новообразование спинного мозга, черепных нервов и отделов центральной нервной системы
103. Злокачественное новообразование щитовидной железы
104. Злокачественное новообразование надпочечника
105. Злокачественное новообразование других эндокринных желез и родственных структур
106. Злокачественное новообразование других и неточно обозначенных локализаций
107. Вторичное и неуточненное злокачественное новообразование лимфатических узлов
108. Вторичное злокачественное новообразование органов дыхания и пищеварения
109. Вторичное злокачественное новообразование других локализаций
110. Болезнь Ходжкина (лимфогранулематоз)
111. Фолликулярная неходжкинская лимфома
112. Диффузная неходжкинская лимфома
113. Периферические и кожные т-клеточные лимфомы
114. Другие и неуточненные типы неходжкинской лимфомы, лимфосаркома
115. Злокачественные иммуннопролиферативные болезни
116. Множественная миелома и злокачественные плазмоклеточные новообразования
117. Лимфолейкоз
118. Миелолейкоз
119. Моноцитарный лейкоз
120. Другие лейкозы уточненного клеточного типа
121. Лейкоз неуточненного клеточного типа
122. Другие и неуточненные злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
123. Злокачественные новообразования самостоятельных (первичных) множественных локализаций
124. Карцинома in situ полости рта, пищевода и желудка

81. Жүректің, көкірек орта мен өкпе қабының қатерлі ісігі
82. Тыныс алу органдары мен кеуденің ішкі органдарының басқа да және таралуы дәл белгіленбеген қатерлі ісігі
83. Сүйектің және буын шеміршектерінің қатерлі ісігі
84. Терінің қатерлі меланомасы
85. Терінің басқа да қатерлі ісіктері
86. Мезотелиома
87. Капоша саркомасы
88. Шеткі нервтер мен вегетативтік нерв жүйесінің қатерлі ісігі
89. Ішперде асты кеңістігі мен ішперденің қатерлі ісігі
90. Дәнекер және жұмсақ тіндердің басқа да үлгілерінің қатерлі ісігі
91. Сүт безінің қатерлі ісігі
92. Сарпайдың қатерлі ісігі
93. Қынаптың қатерлі ісігі
94. Жатырдың қатерлі ісігі
95. Анабездің қатерлі ісігі
96. Плацентаның қатерлі ісігі
97. Ер адамдардың жыныс мүшелерінің қатерлі ісігі
98. Бүйректің, бүйрек түбекшесінің қатерлі ісігі
99. Зәр жолының, зәр қабының қатерлі ісігі
100. Көздің және оның қосалқы аппаратының қатерлі ісігі
101. Мидың және ми қабықтарының қатерлі ісігі
102. Жұлынның, бас сүйегі нервтерінің және орталық нерв жүйесі бөліктерінің қатерлі ісігі
103. Қалқанша бездің қатерлі ісігі
104. Бүйрек үсті безінің қатерлі ісігі
105. Басқа да эндокриндік бездер мен ұқсас құрылымдардың қатерлі ісігі
106. Басқа да дәл белгіленбеген және орналасулардың қатерлі ісігі
107. Лимфалық түйіндердің екінші және анықталмаған қатерлі ісігі
108. Тыныс алу және ас қорыту органдарының екінші қатерлі ісігі
109. Басқа орналасулардың екінші қатерлі ісігі
110. Ходжкин ауруы (лимфогранулематоз)
111. Фолликулярлық ходжкиндік емес лимфома
112. Диффуздық ходжкиндік емес лимфома
113. Шеткі және терілік т-клеткалық лимфомалар
114. Ходжкиндік емес басқа да және анықталмаған лимфоманың үлгілері, лимфосаркома
115. Қатерлі иммунопролиферативтік аурулар
116. Көпше миелома және қатерлі плазмоклеткалық ісіктер
117. Лимфолейкоз
118. Миелолейкоз
119. Моноцитарлық лейкоз
120. Анықталған жасушалық үлгідегі басқа да лейкоздар
121. Анықталмаған жасушалық үлгідегі лейкоз
122. Лимфоидтық, қан жасаушы және оларға ұқсас тіндердің анықталмаған және басқа да қатерлі ісіктері
123. Дербес (бірінші) көпше орналасулардың қатерлі ісігі
124. Ауыз қуысының, өңештің және асқазанның in situ карциномасы

125. Карцинома in situ других и неуточненных органов пищеварения
126. Карцинома in situ среднего уха и органов дыхания
127. Карцинома in situ кожи
128. Карцинома in situ молочной железы
129. Карцинома шейки матки
130. Карцинома in situ других и неуточненных половых органов
131. Карцинома in situ других и неуточненных локализаций
132. Доброкачественное новообразование рта, глотки, слюнных желез
133. Доброкачественное новообразование ободочной кишки, прямой кишки и анального отверстия
134. Доброкачественное новообразование среднего уха и органов дыхания
135. Доброкачественное новообразование костей и суставных хрящей
136. Доброкачественное новообразование молочной железы
137. Доброкачественное новообразование яичника
138. Доброкачественное новообразование мужских половых органов
139. Доброкачественное новообразование глаза и его придаточного аппарата
140. Доброкачественное новообразование головного мозга и других отделов центральной нервной системы
141. Доброкачественное новообразование щитовидной железы
142. Феохромоцитома и другие нейроэндокринные опухоли
143. Витамин В12- и фолиеводефицитные анемии
144. Гемолитические анемии
145. Апластические анемии
146. Нарушения свертываемости крови, пурпура и другие геморрагические состояния
147. Агранулоцитоз
148. Болезни селезенки
149. Эссенциальный тромбоцитоз
150. Метгемоглобинемия
151. Гистиоцитоз
152. Комбинированные иммунодефициты
153. Саркоидоз
154. Гипотиреоз
155. Нетоксический зоб IV-V степени с синдромом сдавления органов шеи
156. Тиреотоксикоз (гипертиреоз)
157. Тиреодит
158. Сахарный диабет
159. Гипопаратиреоз, гиперпаратиреоз
160. Гиперфункция гипофиза
161. Гипофункция и другие нарушения функции гипофиза
162. Синдром Иценко-Кушинга
163. Адреногенитальные расстройства
164. Надпочечниковая недостаточность
165. Гиперальдостеронизм
166. Другие нарушения функции надпочечников
167. Абсцесс вилочковой железы
168. Стойкая гиперплазия вилочковой железы
169. Карциноидный синдром
170. Амилоидоз
171. Шизофрения
172. Менингит, осложненный
173. Энцефалит, миелит и энцефаломиелит с грубыми неврологическими расстройствами
174. Внутричерепной и внутрипозвоночный абсцесс и гранулема с грубыми неврологическими расстройствами
175. Отдаленные последствия воспалительных болезней центральной нервной системы с выраженным неврологическим синдромом
176. Болезнь Паркинсона, вторичный паркинсонизм
177. Другие экстрапирамидные и двигательные нарушения с выраженными функциональными нарушениями
178. Рассеянный склероз
179. Эпилепсия с изменением личности
180. Поражения плечевого сплетения с грубыми нарушениями функции

125. Басқа да және анықталмаған ас қорыту органдарының in situ карциномасы
126. Орта құлақ пен тыныс органдарының in situ карциномасы
127. Терінің in situ карциномасы
128. Сүт безінің in situ карциномасы
129. Жатыр мойнының карциномасы
130. Басқа да және анықталмаған жыныс органдарының in situ карциномасы
131. Басқа да және анықталмаған орналасулардың in situ карциномасы
132. Ауыздың, жұтқыншақтың, сілекей бездерінің қатерсіз ісігі
133. Тоқ ішектің, тік ішектің және анустың қатерсіз ісігі
134. Орта құлақтың және тыныс алу органдарының қатерсіз ісігі
135. Сүйектердің және буын шеміршектерінің қатерсіз ісігі
136. Сүт безінің қатерсіз ісігі
137. Анабездің қатерсіз ісігі
138. Ер адамдардың жыныс органдарының қатерсіз ісігі
139. Көздің және оның қосалқы аппаратының қатерсіз ісігі
140. Мидың және орталық нерв жүйесінің басқа да бөліктерінің қатерсіз ісігі
141. Қалқанша бездің қатерсіз ісігі
142. Феохромоцитома және басқа нейроэндокриндік ісіктер
143. В 12 витамині және фолиев тапшылығы анемиясы
144. Гемолитикалық анемиялар
145. Апластикалық анемиялар
146. Қанның ұйығыштығының бұзылуы, пурпура және басқа геморрагикалық жағдайлар
147. Агранулоцитоз
148. Көкбауыр аурулары
149. Эссенциалдық тромбоцитоз
150. Метгемоглобинемия
151. Гистиоцитоз
152. Құрама иммун тапшылығы
153. Саркоидоз
154. Гипотиреоз
155. Мойын органдарын қысу синдромымен IV-V дәрежедегі уытты емес зоб
156. Тиреотоксикоз (гипертиреоз)
157. Тиреодит
158. Қантты диабет
159. Гипопаратиреоз, гиперпаратиреоз
160. Гипофиздің гиперфункциясы
161. Гипофункция және гипофиз функцияларының басқа да бұзылулары
162. Иценко-Кушинг синдромы
163. Адреногенитальдық бұзылулар
164. Бүйрек үсті безі функциясының жеткіліксіздігі
165. Гиперальдостеронизм
166. Бүйрек үсті безі функцияларының басқа да бұзылулары
167. Айырша бездің абсцесі
168. Айырша бездің тұрақты гиперплазиясы
169. Карциноидтық синдром
170. Амилоидоз
171. Шизофрения
172. Асқынған менингит
173. Өрескел неврологиялық бұзылуымен энцефалит, миелит және энцефаломиелит
174. Өрескел неврологиялық бұзылуымен бас сүйек ішіндегі және омыртқа ішіндегі абцесс пен гранулема
175. Айқын неврологиялық синдромы бар орталық нерв жүйесінің қабыну аурулары салдарынан болған зардаптары
176. Паркинсон ауруы, екінші паркинсонизм
177. Айқын функционалдық бұзылулары бар басқа да экстрапирамидтік және қимылдық бұзылулар
178. Жаңғалақтық склероз
179. Ес-түсінен айырылатын қояншық
180. Функцияларының өрескел бұзылулары бар иық тұтасуларының зақымдануы

181. Сдавления нервных корешков и сплетений при болезнях классифицированных в других рубриках
182. Мононевропатия верхней конечности
183. Мононевропатия нижней конечности
184. Наследственная и идиопатическая невропатии
185. Воспалительная полиневропатия
186. Другие полиневропатии
187. Полиневропатия при болезнях, классифицированных в других рубриках
188. Myasthenia gravis и другие нарушения нервно-мышечного синапса
189. Другие миастении, с частыми кризами, в стадии декомпенсации
190. Детский церебральный паралич
191. Гемиплегия
192. Параплегия и тетраплегия
193. Другие паралитические синдромы
194. Гидроцефалия
195. Токсическая энцефалопатия
196. Другие поражения головного мозга
197. Другие болезни спинного мозга
198. Другие острые конъюнктивиты
199. Глазной пемфигоид
200. Склерит
201. Язва роговицы, гнойная форма
202. Интерстициальный и глубокий кератит
203. Слипчивая лейкома
204. Буллезная кератопатия
205. Кератит, обусловленный вирусом простого герпеса, и кератоконъюнктивит
206. Кератит и кератоконъюнктивит при других инфекционных и паразитарных болезнях, классифицированных в других рубриках
207. Другие иридоциклиты
208. Другие уточненные болезни радужной оболочки и цилиарного тела
209. Афакия
210. Хориоретинальное воспаление
211. Кровоизлияния и разрыв сосудистой оболочки глаза
212. Отслойка и разрывы сетчатки
213. Окклюзии сосудов сетчатки
214. Ретинальные кровоизлияния
215. Глаукома вторичная вследствие воспалительного заболевания глаза
216. Кровоизлияние в стекловидное тело
217. Эндофтальмит
218. Неврит зрительного нерва
219. Ретробульбарный неврит и болезнь, классифицированная в других рубриках
220. Мастоидит и другие болезни сосцевидного отростка
211. Холестеатома среднего уха
222. Нарушение вестибулярной функции и синдром головокружения
223. Ревматическая лихорадка с вовлечением сердца
224. Ревматическая хорея
225. Ревматический миокардит
226. Хронический ревматический перикардит
227. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением почек с почечной недостаточностью
228. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением сердца и почек
229. Острый инфаркт миокарда
230. Повторный инфаркт миокарда
231. Некоторые текущие осложнения острого инфаркта миокарда
232. Хроническая ишемическая болезнь сердца (перенесенный в прошлом инфаркт миокарда)
233. Аневризма сердца
234. Легочная эмболия
235. Аневризма легочной артерии
236. Острый перикардит
237. Острый и подострый эндокардит
238. Острый миокардит
239. Кардиомиопатия
240. Сердечная недостаточность
241. Субарахноидальное кровоизлияние

181. Басқа айдарларда жіктелген аурулар кезіндегі нерв түбіршектері мен тұтасуларының қысылуы
182. Қолдың мононевропатиясы
183. Аяқтың мононевропатиясы
184. Тұқым қуалайтын және идиопатиялық невропатия
185. Қабынған полиневропатия
186. Басқа да полиневропатиялар
187. Басқа айдарларда жіктелген аурулар кезіндегі полиневропатия
188. Myasthenia gravis және нервтік-бұлшық еттік синапстың басқа да бұзылулары
189. Декомпенсация сатысында жиі кризі бар басқа да миастениялар
190. Балалардың церебралдық параличі
191. Гемиплегия
192. Параплегия мен тетраплегия
193. Басқа да параличтік синдромдар
194. Гидроцефалия
195. Уыттық энцефалопатия
196. Мидың басқа да зақымданулары
197. Жұлынның басқа да аурулары
198. Басқа жіті конъюнктивиттер
199. Көз пемфигоиды
200. Склерит
201. Көз мөлдір қабығының жарасы, іріңді түрі
202. Интерстициалдық және терең кератит
203. Жабысқақ лейкома
204. Буллездік кератопатия
205. Қарапайым ұшықтың вирусы негізіндегі кератит және кератоконъюнктивит
206. Басқа айдарларда жіктелген, басқа да жұқпалы және паразитарлық аурулар кезіндегі кератит пен кератоконъюнктивит
207. Басқа да иридоциклиттер
208. Нұрлы қабықтың және цилиарлық дененің басқа да анықталған аурулары
209. Афакия
210. Хориоретинальдық қабыну
211. Қан құйылу және көздің қан тамыры қабығының жарылуы
212. Торқабықтың ажырауы және оның жарылуы
213. Торқабық қан тамырларының бітелуі
214. Ретинальдық қан құйылу
215. Көздің қабынып ауруы салдарынан болған қайталама глаукома
216. Шыны тәріздес денеге қан құйылу
217. Эндофтальмит
218. Көру нервісінің невриті
219. Ретробульбарлық неврит және басқа айдарларда жіктелген ауру
220. Мастоидит және емізік тәрізді өсіндінің басқа да аурулары
221. Орта құлақтың холестеатомасы
222. Вестибулярлық функцияның бұзылулары және бас айналу синдромы
223. Жүрекке әсер ететін ревматикалық қызба
224. Ревматикалық хорея
225. Ревматикалық миокардит
226. Созылмалы ревматикалық перикардит
227. Бүйрек функциясының жеткіліксіздігі бар бүйректі басым зақымдайтын гипертензиялық (гипертониялық) ауру
228. Жүрек пен бүйректерді басым зақымдайтын гипертензиялық (гипертониялық) ауру
229. Миокардтың жіті инфарктісі
230. Миокардтың қайталама инфарктісі
231. Миокардтың жіті инфарктісінің кейбір ағымдағы асқынулары
232. Жүректің (бұрын миокардтың инфарктісі болған) созылмалы ишемиялық ауруы
233. Жүректің аневризмасы
234. Өкпе эмболиясы
235. Өкпе артериясының аневризмасы
236. Жіті перикардит
237. Жіті және жітілеу эндокардит
238. Жіті миокардит
239. Кардиомиопатия
240. Жүрек функциясының жеткіліксіздігі
241. Субарахноидалдық қан құйылу

242. Внутримозговое кровоизлияние
243. Инфаркт мозга, не включая малые формы
244. Аневризма и расслоение аорты
245. Другие формы аневризмы
246. Другие болезни периферических сосудов (синдром Лериша)
247. Эмболия и тромбоз артерий
248. Бронхоэктатическая болезнь
249. Абсцесс легкого и средостения
250. Другие болезни пищевода (послеожоговые стриктуры)
251. Односторонняя или неуточненная паховая грыжа с непроходимостью, с гангреной, осложненная свищами
252. Пупочная грыжа с гангреной, осложненная свищами
253. Грыжа передней брюшной стенки с непроходимостью без гангрены, осложненная свищами
254. Грыжа передней брюшной стенки с гангреной, осложненная свищами
255. Диафрагмальная грыжа (параэзофагеальная) с непроходимостью без гангрены, осложненная свищами
256. Диафрагмальная грыжа с непроходимостью, с гангреной, осложненная свищами
257. Болезнь Крона
258. Язвенный колит
259. Острые сосудистые болезни кишечника
260. Перитонит, осложненный свищами
261. Поражения брюшины при инфекционных болезнях, классифицированных в других рубриках
262. Токсическое поражение печени
263. Печеночная недостаточность, неклассифицированная в других рубриках
264. Хронический гепатит, не классифицированный в других рубриках
265. Цирроз печени
266. Желчнокаменная болезнь (холелитиаз), осложненная естественным, искусственным желчным свищом
267. Острый панкреатит, осложненный забрюшиной флегмоной и панкреонекрозом
268. Генерализованный пустулезный псориаз
269. Псориаз артропатический
270. Токсический эпидермальный некролиз (Лайелла)
271. Серопозитивный ревматоидный артрит
272. Коксартроз (артроз тазобедренного сустава)
273. Узелковый полиартериит и родственные состояния
274. Системная красная волчанка
275. Дерматополимиозит
276. Другие системные поражения соединительной ткани
277. Анкилозирующий спондилит
278. Остеомиелит
279. Туберкулез костей
280. Поражения межпозвоночного диска шейного отдела с миелопатией с выраженными неврологическими расстройствами
281. Поражения межпозвоночных дисков поясничного и других отделов с миелопатией с выраженным корешковым синдромом
282. Острый нефритический синдром
283. Быстро прогрессирующий нефритический синдром
284. Нефротический синдром
285. Острая почечная недостаточность
286. Хроническая почечная недостаточность
287. Эндометриоз
288. Медицинская помощь матери при других установленных или предполагаемых патологических состояниях плода
289. Плацентарные нарушения
290. Ложные схватки (угрозы прерывания беременности)
291. Другие болезни матери, классифицированные в других рубриках, но осложняющие беременность, роды и послеродовой период

242. Миға қан құйылу
243. Шағын түрлерін қоспағанда, ми инфарктісі
244. Қолқаның аневризмасы және шарбылануы
245. Аневризманың басқа түрлері
246. Шеткі қан тамырларының басқа аурулары (Лериш синдромы)
247. Артерияның эмболиясы және тромбозы
248. Бронхоэктатикалық ауру
249. Өкпенің және көкірек ортаның абсцесі
250. Өңештің басқа аурулары (күйгеннен кейінгі тарылулар)
251. Жыланкөзбен асқынған гангренасы бар, түйнектелген бір жақты немесе анықталмаған шап жарығы
252. Жыланкөзбен асқынған гангренасы бар кіндіктің жарығы
253. Жыланкөзбен асқынған іштің алдыңғы қабырғасының гангренасыз түйнектелген жарық
254. Жыланкөзбен асқынған іштің алдыңғы қабырғасының жарығы
255. Жыланкөзбен асқынған, гангренасыз түйнектелген диафрагмалық (параэзофагеальдық) жарық
256. Жыланкөзбен асқынған, гангренасы бар, түйнектелген
диафрагмалық жарық
257. Крон ауруы
258. Жаралы колит
259. Ішектің жіті қантамырлық аурулары
260. Жыланкөзбен асқынған перитонит
261. Басқа айдарларда жіктелген жүқпалы аурулар кезіндегі ішперденің зақымдануы
262. Бауырдың уытты зақымдануы
263. Басқа айдарларда жіктелмеген бауыр функциясының жеткіліксіздігі
264. Басқа айдарларда жіктелмеген созылмалы гепатит
265. Бауырдың циррозы
266. Табиғи, жасанды өт жыланкөзбен асқынған өттегі тас ауруы (холелитиаз)
267. Ішперде флегмонасымен және панкреонекрозбен асқынған жіті панкреатит
268. Денеге жайылған пустулездік псориаз
269. Артропатикалық псориаз
270. Уыттық эпидермалдық некролиз (Лайелла)
271. Серопозитивтік ревматоидтық артрит
272. Коксартроз (ұршық буынының артрозы)
273. Түйінді полиартериит және сол тектес жағдайлар
274. Жүйелі қызыл жегі
275. Дерматополимиозит
276. Дәнекер тіндердің басқа да жүйелі зақымдануы
277. Шорбуындаушы спондилит
278. Остеомиелит
279. Сүйек туберкулезі
280. Айқын неврологиялық бұзылумен миелопатиялы мойын бөлігі омыртқааралық дискісінің зақымдануы
281. Бел және айқын түбіршекті синдромы бар миелопатиялы басқа да бөліктер мен омыртқааралық дискілердің зақымдануы
282. Жіті нефриттік синдром
283. Жедел өршитін нефриттік синдром
284. Нефроздық синдром
285. Бүйрек функциясының жіті жеткіліксіздігі
286. Бүйрек функциясының созылмалы жеткіліксіздігі
287. Эндометриоз
288. Ұрықтың белгіленген немесе болжалды патологиялық басқа жағдайлары кезінде анаға көрсетілетін медициналық көмек
289. Плаценталық бұзылулар
290. Жалған толғақтар (түсік тастау қауіптері)
291. Басқа айдарларда жіктелген, бірақ ананың жүктілігін, босануын және босанғаннан кейінгі кезеңін асқындыратын басқа да аурулар

292. Синдром Тернера
293. Другие аномалии половых хромосом, женский фенотип, не классифицированные в других рубриках
294. Другие аномалии половых хромосом, мужской фенотип, не классифицированные в других рубриках
295. Другие аномалии хромосом, не классифицированные в других рубриках
296. Переломы черепа и лицевых костей
297. Перелом свода и основания черепа
298. Перелом дна глазницы
299. Перелом скуловой кости, верхней и нижней челюсти
300. Множественный перелом костей черепа и лицевых костей
301. Травма зрительного нерва и зрительных проводящих путей
302. Травма глазодвигательного нерва
303. Травма блокового нерва
304. Травма тройничного нерва
305. Травма отводящего нерва
306. Травма лицевого нерва
307. Травма слухового нерва
308. Травма добавочного нерва
309. Травма других черепных нервов
310. Травма глаза и глазницы
311. Рваная рана глаза с выпадением или потерей внутриглазной ткани
312. Проникающая рана глазницы с наличием инородного тела или без него
313. Отрыв глазного яблока
314. Внутричерепная травма
315. Травматический отек головного мозга
316. Очаговая и диффузная травмы головного мозга
317. Эпидуральное кровоизлияние (травматическое)
318. Субдуральное травматическое кровоизлияние
319. Внутричерепная травма с продолжительным коматозным состоянием
320. Размозжение головы
321. Травматическая ампутация части головы
322. Травматический разрыв барабанной перепонки
323. Множественные травмы головы
324. Открытая рана, затрагивающая гортань, трахею, щитовидную железу, глотку и шейную часть пищевода
325. Перелом шейного отдела позвоночника
326. Травматический разрыв межпозвоночного диска на уровне шеи
327. Вывих шейного позвонка
328. Множественные вывихи на уровне шеи
329. Травма нервов и спинного мозга на уровне шеи
330. Травма позвоночной артерии
331. Травма нескольких кровеносных сосудов на уровне шеи
332. Перелом грудного позвонка
333. Множественные переломы грудного отдела позвоночника
334. Травматический разрыв межпозвоночного диска в грудном отделе
335. Вывих другого и неуточненного отдела грудной клетки
336. Травма нервов и спинного мозга в грудном отделе
337. Травма грудного отдела аорты и сердца
338. Травма других и неуточненных органов грудной полости
339. Размозжение грудной клетки и травматическая ампутация части грудной клетки
340. Множественные травмы грудной клетки
341. Открытая рана живота, нижней части спины и таза
342. Перелом пояснично-крестцового отдела позвоночника и костей таза

292. Тернер синдромы
293. Басқа айдарларда жіктелмеген, жыныс хромосомаларының, әйелдер фенотипінің басқа да аномалиялары
294. Басқа айдарларда жіктелмеген, жыныс хромосомаларының, ер адамдар фенотипінің басқа да аномалиялары
295. Басқа айдарларда жіктелмеген, хромосомалардың басқа да аномалиялары
296. Бас сүйектің және бет сүйектерінің сынуы
297. Бас сүйек күмбезінің және негізінің сынуы
298. Көз ұясы түбінің сынуы
299. Бет сүйегінің, жоғары және төменгі жақ сүйектерінің сынуы
300. Бас сүйегі мен бет сүйектерінің көп жерден сынуы
301. Көру нервісінің және көру жолдарының жарақаты
302. Көзді қимылдататын нервтің жарақаты
303. Бөгет нервінің жарақаты
304. Үш тармақты нервтің жарақаты
305. Алшақтатқыш нервтің жарақаты
306. Бет нервісінің жарақаты
307. Есту нервісінің жарақаты
308. Қосымша нервтің жарақаты
309. Бас сүйектің басқа да нервтерінің жарақаты
310. Көз бен көз ұясының жарақаты
311. Көз ішіндегі еттің ояндауымен немесе жоғалуымен көздің жырық жарақаты
312. Бөгде затпен немесе онсыз, көз ұясының терең жарасы
313. Көз алмасының түсуі
314. Бас сүйектің ішіндегі жарақат
315. Мидың жарақатты ісігі
316. Мидың ошақтық және диффузиялық жарақаты
317. Эпидуральдық қан құйылу (травматикалық)
318. Субдуральдық жарақатты қан құйылу
319. Ұзаққа созылған ес-түссіз жағдаймен бас сүйектің ішіндегі жарақат
320. Бастың мылжалануы
321. Бастың бөлігін травматикалық отау
322. Дабыл жарғағының травматикалық жарылуы
323. Бастың көп жерден жарақаттануы
324. Көмейге, кеңірдекке, қалқанша безге, жұтқыншаққа және өңештің мойындық бөлігіне тиетін ашық жарақат
325. Омыртқаның мойындық бөлігінің сынуы
326. Мойын деңгейіндегі омыртқааралық дискінің травматикалық жарылуы
327. Мойын омыртқаның шығуы
328. Мойын деңгейіндегі көп жерден шығулар
329. Нервтердің және мойын деңгейіндегі жұлынның жарақаты
330. Омыртқа артериясының жарақаты
331. Мойын деңгейіндегі бірнеше қан тамырының жарақаты
332. Кеуде омыртқаның сынуы
333. Омыртқаның кеуде тұсындағы көп жерден сынуы
334. Кеуде бөлігіндегі омыртқааралық дискінің травматикалық жарылуы
335. Көкірек қуысының басқа және анықталмаған бөлігінің орнынан тайып шығуы
336. Кеуде бөлігіндегі нервтер мен жұлынның жарақаты
337. Қолқаның кеуделік бөлігі мен жүректің жарақаты
338. Көкірек қуысының басқа және анықталмаған органдарының жарақаты
339. Көкірек қуысының мылжалануы және көкірек қуысының бір бөлігін травматикалық отау
340. Көкірек қуысының көп жерден жарақаттануы
341. Іштің, арқаның төменгі бөлігінің және санның ашық жарақаты
342. Омыртқаның бел-құйымшақ бөлігінің және жамбас сүйектерінің сынуы

343. Травматический разрыв межпозвоночного диска в пояснично-крестцовом отделе
344. Вывих поясничного позвонка
345. Вывих крестцово-подвздошного сустава и крестцово-копчикового соединения
346. Травматический разрыв лобкового симфиза (лонного сочленения)
347. Травма нервов и поясничного отдела спинного мозга на уровне живота, нижней части спины и таза
348. Травма брюшной части аорты
349. Травма подвздошных кровеносных сосудов
350. Травма нескольких кровеносных сосудов на уровне живота, нижней части спины и таза
351. Травма органов брюшной полости и тазовых органов
352. Размозжение и травматическая ампутация части живота, нижней части спины и таза
353. Другие и неуточненные травмы живота и нижней части спины и таза
354. Перелом на уровне плечевого пояса и плеча
355. Вывих плечевого сустава, осложненный
356. Травма нервов, мышц и сухожилия на уровне плечевого пояса и плеча
357. Размозжение плечевого пояса и плеча
358. Травматическая ампутация плечевого пояса и плеча
359. Перелом костей предплечья
360. Вывих головки лучевой кости
361. Вывих в локтевом суставе неуточненный, осложненный
362. Травма нервов, мышц и сухожилия на уровне предплечья
363. Размозжение предплечья
364. Травматическая ампутация предплечья
365. Перелом ладьевидной кости кисти и костей запястья
366. Множественный перелом пястных костей и пальцев кисти
367. Травма нервов, мышц и сухожилия на уровне запястья и кисти
368. Размозжение запястья и кисти
369. Травматическая ампутация запястья и кисти
370. Другие и неуточненные травмы запястья и кисти, осложненные
371. Перелом бедренной кости
372. Вывих бедра, осложненный
373. Вывих, растяжение и перенапряжение капсульно-связочного аппарата, тазобедренного сустава, осложненный
374. Травма нервов, мышцы и сухожилия в области тазобедренного сустава и бедра, осложненная
375. Размозжение в области тазобедренного сустава и бедра
376. Травматическая ампутация в области тазобедренного сустава и бедра
377. Перелом костей голени, включая голеностопный сустав
378. Вывих надколенника, оперированный
379. Вывих коленного сустава, осложненный
380. Растяжение, разрыв и перенапряжение (передней) (задней) крестообразной связки
381. Травма нервов на уровне голени
382. Травма подколенной артерии
383. Травма пяточного (ахиллового) сухожилия
384. Размозжение голени
385. Травматическая ампутация голени
386. Перелом пяточной и таранной костей
387. Перелом других костей предплюсны
388. Перелом костей плюсны

343. Бел-құйымшақ бөлігіндегі омыртқааралық дискінің травматикалық жарылуы
344. Бел омыртқаның шығуы
345. Құйымшақ-мықын буынының және құйымшақ қосылысының шығуы
346. Қасаға жігінің травматикалық жарылуы (қасағаның мүшеленуі)
347. Іштің, арқа мен жамбастың төменгі бөлігінің деңгейіндегі нервтердің және жұлынның белдік бөлігінің жарақаты
348. Қолқаның іш бөлігінің жарақаты
349. Мықын қан тамырларының жарақаты
350. Іштің, арқа мен жамбастың төменгі бөлігінің деңгейіндегі бірнеше қан тамырларынын жарақаты
351. Ішперде қуысы органдары мен жамбас органдарының жарақаты
352. Іш бөлігінің, арқа мен жамбастың төменгі бөлігінің мылжалануы және оларды травматикалық отау
353. Іштің және арқа мен жамбастың төменгі бөлігінің анықталмаған және басқа да жарақаттары
354. Иық белдеуі мен иықтың деңгейіндегі сыну
355. Иық буынының шығуы, асқынған
356. Иық белдеуі мен иықтың деңгейіндегі нервтердің, бұлшық еттердің және сіңірлердің жарақаты
357. Иық белдеуі мен иықтың мылжалануы
358. Иық белдеуі мен иықты травматикалық отау
359. Білек сүйектерінің сынуы
360. Кәрі жілік басының шығуы
361. Шынтақ буынындағы анықталмаған шығу, асқынған
362. Білек деңгейіндегі нервтердің, бұлшық еттердің және сіңірлердің жарақаты
363. Білектің мылжалануы
364. Білекті травматикалық отау
365. Қол басының қайық тәріздес сүйегінің және білек сүйектерінің сынуы
366. Алақан сүйектері мен қолдың басы саусақтарының көп жерден сынуы
367. Білек пен қолдың басы деңгейіндегі нервтердің, бұлшық еттер мен сіңірлердің жарақаты
368. Білек пен қол басының мылжалануы
369. Білек пен қолдың басын травматикалық отау
370. Білек пен қол басының басқа да және анықталмаған жарақаттары, асқынған
371. Ортан жіліктің сынуы
372. Жамбастың шығуы, асқынған
373. Қаптамалы-байламалық аппаратының, ұршық буынының шығуы, созылуы және оған артық күш тусуі, асқынған
374. Ұршық буын мен жамбастың аумағындағы нервтердің, бұлшық еттер мен сіңірлердің жарақаты, асқынған
375. Ұршық буын мен жамбастың аумағының мылжалануы
376. Ұршық буын мен жамбастың аумағын травматикалық отау
377. Тобық буынын қоса алғандағы, сирақ сүйектерінің сынуы
378. Тізе тобығының шығуы, операция жасалған
379. Тізе буынының шығуы, асқынған
380. Крест тәріздес байланыстың (алдыңғы) (артқы) созылуы, жарылуы және оларға артық күш түсу
381. Сирақ деңгейіндегі нервтердің жарақаты
382. Тізе асты артериясының жарақаты
383. Өкше (ахиллдік) сіңірінің жарақаты
384. Сирақтың мылжалануы
385. Сирақты травматикалық отау
386. Өкше және топай сүйектерінің сынуы
387. Табанның басқа сүйектерінің сынуы
388. Табан сүйектерінің сынуы

389. Множественные переломы стопы
390. Вывих голеностопного сустава, осложненный
391. Разрыв связок на уровне голеностопного сустава и стопы после оперативного лечения
392. Травма нервов, мышцы и сухожилия на уровне голеностопного сустава и стопы
393. Размозжение голеностопного сустава и стопы
394. Травматическая ампутация на уровне голеностопного сустава и стопы
395. Переломы, захватывающие несколько областей тела
396. Вывихи, растяжения и перенапряжение капсульно-связочного аппарата суставов, захватывающие несколько областей тела
397. Размозжения, захватывающие несколько областей тела
398. Травматические ампутации, захватывающие несколько областей тела
399. Травмы головного мозга и черепных нервов в сочетании с травмами спинного мозга и других нервов на уровне шеи
400. Травмы нервов и спинного мозга с вовлечением нескольких областей тела
401. Травмы мышц и сухожилий с вовлечением нескольких областей тела
402. Травмы органов грудной клетки в сочетании с травмами органов брюшной полости и таза
403. Перелом позвоночника
404. Другие травмы позвоночника и туловища на неуточненном уровне
405. Перелом верхней конечности на неуточненном уровне
406. Другие травмы верхней конечности на неуточненном уровне
407. Перелом нижней конечности на неуточненном уровне
408. Травматическая ампутация нижней конечности на неуточненном уровне
409. Размозжение и травматическая ампутация неуточненной области тела
410. Термические и химические ожоги головы и шеи
411. Термические и химические ожоги туловища
412. Термические и химические ожоги области плечевого пояса и верхней конечности, исключая запястье и кисть, третьей степени
413. Термический ожог запястья и кисти, третьей степени
414. Химический ожог запястья и кисти, третьей степени
415. Термический ожог области тазобедренного сустава и нижней конечности, исключая голеностопный сустав и стопу, третьей степени
416. Химический ожог области тазобедренного сустава и нижней конечности, исключая голеностопный сустав и стопу, третьей степени
417. Термический ожог области голеностопного сустава и стопы, третьей степени
418. Химический ожог области голеностопного сустава и стопы, третьей степени
419. Термический ожог, ведущий к разрыву и разрушению глазного яблока
420. Термический ожог других частей глаза и его придаточного аппарата
421. Химический ожог роговицы и конъюнктивального мешка второй и третьей степени
422. Химический ожог, ведущий к разрыву и разрушению глазного яблока
423. Химический ожог других частей глаза и его придаточного аппарата, осложненный
424. Термические и химические ожоги дыхательных путей

389. Табанның көп жерден сынуы
390. Тобық буынының шығуы, асқынған
391. Операциялық емдеуден кейінгі тобық буыны мен табан деңгейіндегі байламдардың ажырауы
392. Тобық буыны мен табан деңгейіндегі нервтердің, бұлшық еттер мен сіңірлердің жарақаты
393. Тобық буыны мен табанның мылжалануы
394. Тобық буыны мен табан деңгейінде травматикалық отау
395. Дененің бірнеше бөлігін қамтитын сынықтар
396. Дененің бірнеше бөлігін қамтитын қабықтық-байланыстық
аппаратының шығуы, созылуы және оларға артық күш түсуі
397. Дененің бірнеше бөлігін қамтитын мылжаланулар
398. Дененің бірнеше бөлігін қамтитын травматикалық отау
399. Жұлынның мойын деңгейіндегі және басқа да нервтердің жарақаттарымен үйлескен мидың және бас сүйек нервтерінің жарақаттары
400. Дененің бірнеше бөлігіне әсер еткен нервтер мен жұлынның жарақаттары
401. Дененің бірнеше бөлігіне әсер еткен бұлшық еттер мен сіңірлердің жарақаттары
402. Іш қуысы мен жамбас органдарының жарақаттарымен ұштасқан кеуде органдарының жарақаттары
403. Омыртқаның сынуы
404. Омыртқаның және дененің анықталмаған деңгейдегі басқа да жарақаттары
405. Қолдың анықталмаған деңгейдегі сынуы
406. Қолдың анықталмаған деңгейдегі басқа да жарақаттары
407. Аяқтың анықталмаған деңгейдегі сынуы
408. Аяқты анықталмаған деңгейде травматикалық отау
409. Дененің анықталмаған бөлігінің мылжалануы және оны травматикалық отау
410. Бас пен мойынның термиялық және химиялық күюі
411. Дененің термиялық және химиялық күюі
412. Білек пен қол басының үшінші дәрежедегі күйігін қоспағанда, иық белдеуі мен қол аумағының термиялық және химиялық күюі
413. Білек пен қол басының үшінші дәрежедегі термиялық күйігі
414. Білек пен қол басының үшінші дәрежедегі химиялық күйігі
415. Тобық буыны мен табанды қоспағандағы, ұршық буын мен аяқ аумағындағы үшінші дәрежедегі термиялық күйігі
416. Тобық буыны мен табанды коспағандағы, ұршық буын мен аяқ аумағындағы үшінші дәрежедегі химиялық күйігі
417. Тобық буын мен табан аумағының үшінші дәрежедегі термиялық күйігі
418. Тобық буын мен табан аумағының үшінші дәрежедегі химиялық күйігі
419. Көз алмасының жарылуына және бұзылуына алып келетін термиялық күйік
420. Көздің басқа бөліктері мен оның қосалқы аппаратының термиялық күйігі
421. Көздің мөлдір қабығы мен конъюнктивтік қабының екінші және үшінші дәрежедегі химиялық күйігі
422. Көз алмасының жарылуына және бұзылуына алып келетін химиялық күйік
423. Көздің басқа бөліктері мен оның қосалқы аппаратының химиялық күйігі, асқынған
424. Тыныс жолдарының термиялық және химиялық күйіктері

425. Термические и химические ожоги других внутренних органов
426. Термические ожоги нескольких областей тела с указанием хотя бы на один ожог третьей степени
427. Химические ожоги нескольких областей тела с указанием хотя бы на один ожог третьей степени
428. Термический ожог третьей степени неуточненной локализации (больше 20 % площади тела)
429. Химический ожог третьей степени неуточненной локализации (больше 20 % площади тела)
430. Отморожение с некрозом тканей, захватывающее несколько областей тела
431. Отморожение головы и шеи неуточненное третьей степени
432. Токсическое действие органических растворителей
433. Токсическое действие галогенопроизводных алифатических и ароматических углеводородов

425. Басқа ішкі органдардың термиялық және химиялық күйіктері
426. Дененің бірнеше бөлігінің ең болмаса бір үшінші дәреже көрсетілген термиялық күйігі
427. Дененің бірнеше бөлігінің ең болмаса бір үшінші дәреже көрсетілген химиялық күйігі
428. Анықталмаған орналасудың (дене аумағының 20%-дан астамы) үшінші дәрежедегі термиялық күйігі
429. Анықталмаған орналасудың (дене аумағының 20%-дан астамы) үшінші дәрежедегі химиялық күйігі
430. Тіндердің өлі еттенуімен дененің бірқатар аумағын қамтитын үсу
431. Бас пен мойынның үшінші дәрежедегі анықталмаған үсігі
432. Органикалық еріткіштердің уытты әсері
433. Галоген өндіруші алифатикалық және хош иісті көмірсутектердің уытты әсері