Об утверждении Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Иорданского Хашимитского Королевства о сотрудничестве в области карантина и защиты растений
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года N 103
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Иорданского Хашимитского Королевства о сотрудничестве в области карантина и защиты растений, совершенное в городе Астане 8 августа 2007 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Иорданского Хашимитского Королевства о сотрудничестве в
области карантина и защиты растений
(Вступило в силу 1 июля 2008 года -
Бюллетень международных договоров РК, 2011 г., № 1, ст. 1)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Иорданского Хашимитского Королевства (далее - Стороны), с целью укрепления взаимного сотрудничества в области карантина и защиты растений, охраны территорий своих государств от заноса карантинных вредных организмов и уменьшения убытков, вызываемых их воздействием, а также осуществления взаимной торговли семенами, рассадой и товарами растительного происхождения, согласились о нижеследующем:
Статья 1
Перечень карантинных вредных организмов, т.е. вредителей, болезней растений и сорных растений, объявленных карантинными согласно принятым положениям в государствах Сторон, приведен в Приложениях к настоящему Соглашению.
Компетентные органы Сторон обязуются информировать друг друга о всех изменениях, вносимых в списки карантинных вредных организмов. Эти изменения становятся обязательными для исполнения по прошествии 60 дней после передачи их другой Стороне.
Статья 2
Компетентные органы Сторон обмениваются информацией о появлении и распространении карантинных вредных организмов на территориях государств Сторон, перечисленных в перечне карантинных вредных организмов.
Статья 3
Стороны обеспечивают соблюдение компетентными органами и организациями законодательства государства другой Стороны, касающегося карантина и защиты растений во время экспорта и транзита семян, рассады и других товаров растительного происхождения с территории государства одной Стороны на (через) территорию государства другой Стороны.
Пункты перемещения импортируемых, экспортируемых и транзитных товаров через государственную границу государств Сторон определяются в соответствии с законодательством государств Сторон.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Иордан Хашимит Корольдігінің Үкіметі арасындағы Өсімдіктердің карантині және оларды қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 ақпандағы N 103 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2007 жылғы 8 тамызда Астана қаласында жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Иордан Хашимит Корольдігінің Үкіметі арасындағы Өсімдіктердің карантині және оларды қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы келісім бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Иордан Хашимит
Корольдігінің Үкіметі арасындағы карантин және өсімдіктерді
қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы
КЕЛІСІМ
(2008 жылғы 1 шілдеде күшіне енді -
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары Бюллетені,
2011 ж., N 1, 1-құжат)
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Иордан Хашимит Корольдігінің Үкіметі (бұдан әрі - Тараптар) карантин және өсімдіктерді қорғау саласында өзара ынтымақтастықты нығайту, өз мемлекеттерінің аумақтарын карантиндік зиянды организмдер әкелінуінен қорғау және олардың келтіретін залалдарын азайту, сондай-ақ тұқымдарды, көшеттер мен өсімдік тектес тауарларды өзара саудалауды және айырбастауды жүзеге асыру мақсатында, мыналар туралы келісті:
1-бап
Тараптардың мемлекеттерінде қабылданған ережелерге сәйкес карантиндік деп жарияланған карантиндік зиянды организмдердің, яғни өсімдіктердің зиянкестері мен ауруларының және арам шөптердің тізбесі осы Келісімге қосымшада келтірілген.
Тараптардың құзыретті органдары карантиндік зиянды организмдердің тізімдеріне енгізілетін барлық өзгерістер туралы бірін біріне хабарлауға міндеттенеді. Бұл өзгерістер оларды екінші тарапқа бергеннен кейін 60 күн өткен соң орындау үшін міндетті болады.
2-бап
Тараптардың құзыретті органдары Тараптардың мемлекеттерінің аумақтарында карантиндік зиянды организмдердің тізімінде аталған карантиндік зиянды организмдердің пайда болуы және таралуы туралы ақпаратпен алмасады.
3-бап
Тараптар, бір Тараптың мемлекетінің аумағынан басқа Тараптың мемлекетінің аумағына (аумағы арқылы) тұқымдарды, көшетті және басқа да өсімдік тектес тауарларды экспорттау және транзиттеу кезінде құзыретті органдар мен ұйымдардың басқа Тараптың мемлекетінің өсімдіктерді қорғау және карантинге қатысты заңнамасын орындауын қамтамасыз етеді.
Тараптардың мемлекеттерінің шекарасы арқылы импортталатын, экспортталатын және транзиттелетін тауарлардың өтетін бекеттері Тараптардың мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес белгіленеді.

Статья 4
При экспорте подкарантинного материала должны применяться в качестве упаковочного материала стружки, бумаги, пластик и другие материалы, которые не могут быть переносчиками карантинных объектов и должны быть свободны от почвы. Стороны запрещают импорт почвы (исключая торф), живых окорененных растений с почвой, которые могут быть переносчиками карантинных вредных организмов.
Транспортные средства, используемые одной Стороной для перевозки подкарантинного материала на территорию государства другой Стороны, должны быть тщательно очищены и при необходимости обеззаражены.
Статья 5
Каждая партия подкарантинного материала, ввозимая с территории государства одной Стороны на /через/ территорию государства другой Стороны, должна сопровождаться импортным карантинным разрешением, выдаваемым компетентным органом государства Стороны-импортера и фитосанитарным сертификатом, выдаваемым компетентным органом Стороны-экспортера, который подтверждает, что ввозимый материал не содержит карантинных вредных организмов, рассматриваемых как карантинные в государстве Стороны-импортера.
Фитосанитарный сертификат, сопровождающий партию товаров, должен быть в оригинале и заполнен на казахском, русском и английском языках для казахстанской Стороны и на арабском, английском языках для иорданской Стороны. Фитосанитарные сертификаты действительны в течении 30 дней с даты выдачи. В случае вынужденного исправления/исправлений в фитосанитарных сертификатах он/они должны быть заверены печатью компетентного органа Стороны, выдавшего его/их.
Компетентные органы Сторон правомочны, определять дополнительные фитосанитарные условия для импорта отдельных партий товаров.
В случае реэкспорта растений и товаров растительного происхождения фитосанитарный сертификат для реэкспорта должен обязательно сопровождаться оригиналом фитосанитарного сертификата государства-производителя.
Статья 6
Компетентные органы Сторон имеют право произвести возврат экспортеру или обеззараживание подкарантинного материала за счет его владельца в случае обнаружения карантинных вредных организмов при фитосанитарном контроле в пограничном пункте государства экспортера или импортера, а при невозможности возврата или обеззараживания материала - на уничтожение по согласованию с его владельцем, о чем должны в каждом отдельном случае предварительно информировать компетентные органы другой Стороны.
Статья 7
Компетентные органы Сторон в случае необходимости по договоренности оказывают друг другу профессиональное, техническое содействие в области карантина и защиты растений.

4-бап
Карантинге жатқызылған материалдарды экспорттау кезінде жоңқалар, қағаз, пластик және карантиндік объектілерді таратушы бола алмайтын және топырақтан таза материалдар қолданылуы тиіс. Тараптар топырақты (шым тезекті қоспағанда), тамырланып өскен тірі өсімдіктерді топырағымен импорт жасауға тыйым салады.
Бір Тарап басқа Тараптың мемлекетінің аумағына карантинге жатқызылған материалды тасымалдау үшін пайдалынатын көлік құралдары мұқият тазартылған және қажет болған жағдайда залалсыздандырылған болуы тиіс.
5-бап
Бір Тараптың мемлекетінің аумағынан басқа Тараптың мемлекетінің аумағына (аумағы арқылы) әкелінетін карантинге жатқызылған материалдың әрбір партиясына импортшы Тараптың мемлекетінің құзыретті мемлекеттік органы беретін импорттық карантиндік рұқсаттама және импортшы Тараптың мемлекетінде карантиндік ретінде қаралатын карантиндік зиянды организмдер бұл материалда жоқ екендігін растап, экспортшы Тараптың құзыретті органы беретін фитосанитариялық сертификат қоса берілуі тиіс.
Тауарлардың партиясына фитосанитариялық сертификаттың түпнұсқасы қоса берілуі және қазақстандық Тарап үшін қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде және иордандық Тарап үшін араб және ағылшын тілдерінде толтырылуы тиіс. Фитосанитариялық сертификаттар берілген күнінен бастап 30 күн бойы күшін сақтайды. Фитосанитариялық сертификаттарда амалсыз түзету(лер) жазылған жағдайда ол(ар) Тараптың оны (оларды) берген құзыретті органының мөрімен куәлендірілуі тиіс.
Тараптардың құзыретті органдары тауарлардың жекелеген партияларын импорттау үшін қосымша фитосанитариялық шарттар белгілеуге құқылы.
Өсімдіктер мен өсімдік тектес тауарлар кері экспортталған жағдайда кері экспорттауға арналған фитосанитариялық сертификатқа мемлекет-өндірушінің фитосанитариялық сертификатының түпнұсқасы міндетті түрде қоса берілуі тиіс.
6-бап
Экспорттаушы немесе импорттаушы мемлекеттің шекаралық бекетіндегі фитосанитариялық тексеріс кезіндегі карантинге жатқызылған материалда карантиндік зиянды организмдер байқалған жағдайда экспортшыға қайтаруды немесе залалсыздандыруды оның иесінің есебінен жүргізуге, ал материалды қайтару немесе залалсыздандыру мүмкін болмағанда, басқа Тараптардың құзыретті органына әрбір жеке жағдайда алдын ала ақпарат беруі тиіс болып оның иесінің келісуі бойынша жоюға құқылы.
7-бап
Тараптардың құзыретті органдары қажет болған жағдайда келісім бойынша өсімдіктерді қорғау және карантин саласында бір-біріне кәсіптік, техникалық көмек көрсетеді.

Статья 8
С целью сотрудничества в области карантина и защиты растений компетентные органы Сторон обязуются:
1) обмениваться нормативными правовыми актами и другими положениями, касающимися карантина и защиты растений, в течение не более двух месяцев со дня их издания;
2) сообщать друг другу о профессиональных журналах, монографиях и важных публикациях в области карантина и защиты растений, выпущенных соответственно в их государствах;
3) сотрудничать в области фитосанитарной науки между научно-исследовательскими институтами и организациями карантина и защиты растений.
Статья 9
По предварительной договоренности организуется совместная проверка и лабораторное исследование партий растений и товаров и товаров растительного происхождения, представляющих наибольшую опасность в карантинном отношении во время ввоза и вывоза с территории государства одной Стороны на территорию государства другой Стороны. Каждая Сторона обеспечивает необходимое помещение и оборудование для проведения вышеупомянутых лабораторных проверок. Все расходы, связанные с командированием экспертов, берет на себя направляющая Сторона.
Статья 10
Компетентными органами Сторон обеспечивающими выполнение настоящего Соглашения являются:
- от казахстанской Стороны - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
- от иорданской стороны - Министерство сельского хозяйства Иорданского Хашимитского Королевства.
В целях выполнения настоящего Соглашения компетентные органы Сторон поддерживают связь через дипломатические каналы.
Все споры и разногласия относительно толкования положений настоящего Соглашения решаются путем взаимных переговоров и консультаций между Сторонами.
Статья 11
Положения настоящего Соглашения не затрагивают права и обязанности Сторон, вытекающие из других международных договоров, участниками которых они являются.
Статья 12
Настоящее Соглашение вступает в силу на тридцать первый день с даты получения последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящее Соглашение остается в силе до истечения шести месяцев со дня получения одной из Сторон по дипломатическим каналам письменного уведомления другой Стороны об ее намерении прекратить его действие.
Статья 13
По взаимной договоренности Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами и являются неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
Совершено в городе Астана 8 августа 2007 года в двух экземплярах, каждый на казахском, арабском, русском и английском языках.
В случае возникновения разногласий при толковании положений настоящего Соглашения, Стороны обращаются к тексту на английском языке.
За Правительство                        За Правительство
Республики Казахстан                  Иорданского Хашимитского
Королевства
Министр сельского хозяйства          Министр индустрии и торговли
Приложение 1
к Соглашению между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Иорданского Хашимитского Королевства о сотрудничестве в области карантина и защиты растений
от 8 августа 2007 года
Перечень
вредителей,возбудителей болезней растений и сорняков, отсутствующих
на территории Республики Казахстан, имеющие карантинное значение
А. Вредители растений
Anoplophora glabripennis Motschulsky
Callosobruchus analis L.
Spodoptera litura Fabr.
Liriomyza trifolii(Burg)
Premnotrypes spp.
Unaspis citri Comst.
Pantomorus leucoloma Boh.
Tetradacus citri Chen.
Pseudococcus citriculus Green.
Unaspis yanonensis Kuw.
Numonia pyrivorella Mats.
Spodoptera littoralis Boisd.
Diabrotica virgifera virgifera le Conte
Frankliniella occidentalis Perg.
Callosobruchus phaseoli Gyll.
Ceroplastes rusci L.
Epitrix tuberis Gentner
Epitrix cucumeris Harris
Phthorimaea operculella Zell.
Callosobrachus chinensis L.
Thrips palmi Karny.
Carposina niponensis Wlsghm.
Conotrachelus nenuphar Hb.
Ceratitis capitata Wied
Liriomisa sativae Blanch.
Pseudaulacaspis pentagona (Targ.)
Pectinophora gossypiella Saund.
Bemisia tabaci Gew.
Dialeurodes citri Rillcy
Phyllocnistis citrella Stainton
Pseudococcus gahani Green.
Liriovyza huidobrensis Blanch.
Rhagoletis pomonella Walsh.
Agrilus mali (Mats).
Popillia japonica (Newm ).
Geroplastes japonicus Green.
Leucaspis japonica Ckll.
Viteus vitifolli (Fitsch).
Callosobruchus maculatus F.
Dendroctonus micans (Kugelman).
Dendrolimus sibiricus Tschetw.
Monochamus urussovi Fisch.
Monochamus sutot L.
Monochamus galloprovincialis Oliv.
Monochamus saltuarius Gebl.
В. Болезни растений
Грибные
Glomerella gossypii (South) Edgerton
Didymella chrysanthemi (Tassi) Gar. et Gull.
Puccinia horiana P.Henn.
Angiosorus solani (Thirum et О Brier)
Diplodia macrospora (Earle)
Diplodia frumenti ( Ellet Ev)
Tilletia (Neovossia) indica Mitra
Cochliobolus carbonum R.Nelson
Synchytrium endobioticum (Schild.) Percival
Atropellis pinicola Zeller & Goodding
Atropellis piniphillf (Weir.) Lohman & Cash
Phymatotrichum omnivorum (Schear.) Guggar
Ceratoystis fagacearum (Bretz.) Hunt.
Phyiophihora fragariae Hickman.
Phomopsis helianthi (Munt-Wetetal)
Cochliobolus heterostrophus Drechsler
rasa T. (Helminthosporium maydis Nisicado et Miyake)
Бактериальные
Xanthomonas ampelina (Panagopoulus)
Erwinia stewartii (Smith.)
Clavibacter michiganehis subsp
sepedonicum (Spieckermann and Kotthoff) Davis et al.
Xanthomonas oryzae pv. oryzae (Ishiyama) Swings et al
Xanihomonas oryzae pv. oryzicola (Fang et al) Swings et al
Ralstonia solanacearum (Smith.) Yabuuchi et al
Erwinia amylovora (Curill.)
Clavibacter tritici (Carls et Vidav) Davis
Фитоплазменые и вирусные
Potato Andeam mottle comovirus
Potatj Andean latent timovirus
Potato T trichovirus
Grapevine flavescence doree phytoplasma
Peach latent mosaic viroid
Potato yellowing alfamovirus
Cherry rasp leaf virus
Peach rosette mosaic nepovirus
Plum poxpotyvirus
Нематодные
Globodera pallida (Stone) Mulvey et Stone
Globodera rostochiensis (Woll.) M. et. St.
Meloidogine chitwoodi Golden et al
Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer)
С. Сорные растения
Ambrosia trifida L.
Iva axillaris Pursh.
Ipomoea hederacea L.
Ipomoea lacunosa L.
Solanum carolinense L.
Solanum elaeagnifolium Cav.
Solanum triflorum Nutt.
Helianthus californicus DC.
Helianthus ciliaris DC.
Striga sp.sp
Cenchrus payciflorus Benth.
Bidens pilosa L.
Карантинные объекты, ограниченно распространенные
на территории Республики Казахстан
А. Вредители растений
Grapholitha molesta (Busck.)
Quadraspidiotus perniciosus (Comst.)
Trogoderma granarium (Ev.)
Pseudococcus comstocki Kuw.
Hyphantria cunea Drury.
Lymantria dispar L. (asian race).
Myiopardalis pardalina.
В. Сорные растения
Ambrosia artemisiifolia (L.)
Ambrosia psilostachya (D.C.)
Acroptilon repens (D.C.)
Solanum rostratum Dun.
Cuscuta sp.sp
Перечень
особо опасных вредных организмов

8-бап
Тараптардың құзыретті органдары өсімдіктерді қорғау және карантин саласындағы ынтымақтастық мақсатында:
1) өсімдіктерді қорғау және карантинге қатысты нормативтік құқықтық актілер және басқа да ережелер басылып шыққан күнінен бастап екі айдан асырмай олармен алмасып тұруға;
2) тиісінше өздерінің мемлекеттерінде өсімдіктерді қорғау және карантин саласында шығарылған кәсіби журналдар, монографиялар және маңызды жарияланымдар туралы бір-біріне хабар беріп тұруға;
3) ғылыми-зерттеу институттары мен өсімдіктерді қорғау және карантин ұйымдары арасындағы фитосанитария ғылыми саласында ынтымақтасуға міндеттенеді.
9-бап
Бір Тараптың мемлекетінің аумағынан басқа Тараптың мемлекетінің аумағына әкелу және әкету кезінде карантинге қатысты ең көп қауіп туғызатын өсімдіктер мен өсімдік тектес тауарлар партияларын бірлесіп тексеру және   лабораториялық зерттеу алдын ала уағдаластық бойынша ұйымдастырылады.   Әрбір Тарап жоғарыда аталған лабораториялық тексерістерді   өткізу үшін қажетті жай мен құрал-жабдықты қамтамасыз етеді. Сарапшыларды іссапарға жіберуге байланысты шығыстардың бәрін оларды жіберуші Тараптың өзі өтейді.
10-бап
Осы Келісімнің орындалуын қамтамасыз ететін Тараптардың құзыретті органдары:
- қазақстандық Тараптан - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
- иордандық Тараптан - Иордан Хашимит Корольдігінің Ауыл шаруашылығы министрлігі болып табылады.
Осы Келісімді орындау мақсатында Тараптардың құзыретті органдары дипломатиялық арналар арқылы байланыс жасап тұрады.
Осы Келісімнің ережелеріне түсінік беруге қатысты даулар мен қарама-қайшылықтардың бәрі Тараптардың арасындағы өзара келіссөздер мен консультациялар арқылы шешіледі.
11-бап
Осы Келісімнің ережелері Тараптар қатысушы болып табылатын басқа халықаралық келісім-шарттардан туындайтын олардың құқықтары мен міндеттерін қозғамайды.
12-бап
Осы Келісім, қажетті ішкі мемлекеттік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны алған күннен отыз бірінші күні күшіне енеді.
Осы Келісім Тараптардың біреуі басқа Тараптан дипломатиялық арналар бойынша осы Келісімнің күшін тоқтату ниеті туралы жазбаша хабар алған күннен бастап алты ай өткенге дейін өз күшінде қалады.
13-бап
Осы Келісімге Тараптардың өзара уағдаластығы бойынша осы Келісімнің бөлінбейтін бөліктері болып табылатын жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
2007 жылғы 8 тамызда Астана қаласында екі данада, әрбір дана қазақ, араб, орыс және ағылшын тілдерінде жасалды.
Осы Келісімнің ережелерін түсіндіру кезінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар ағылшын тіліндегі мәтінді басшылыққа алатын болады.
Қазақстан Республикасының                 Иордан Хашимит
Үкіметі үшін                         Корольдігінің
Үкіметі үшін
Ауыл шаруашылық министрі         Индустрия және сауда министрі
Ахметжан Есімов                         Сәлем Әл-Хазаиля
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен
Иордан Хашимит Корольдігі Үкіметі
арасындағы карантин және өсімдіктерді қорғау
саласындағы ынтымақтастық туралы
келісімге 2007 жылғы 8 тамыздағы 1-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында тіркелмеген
карантиндік маңызы бар зиянкестердің, өсімдіктер ауруларын
қоздырғыштардың және арамшөптердің тізбесі
А. Өсімдіктер зиянкестері
Anoplophora glabripennis Motschulsky
Callosobruchus analis L.
Spodoptera litura Fabr.
Liriomyza trifolii(Burg)
Premnotrypes spp.
Unaspis citri Comst.
Pantomorus leucoloma Boh.
Tetradacus citri Chen.
Pseudococcus citriculus Green.
Unaspis yanonensis Kuw.
Numonia pyrivorella Mats.
Spodoptera littoralis Boisd.
Diabrotica virgifera virgifera le Conte
Frankliniella occidentalis Perg.
Callosobruchus phaseoli Gyll.
Ceroplastes rusci L.
Epitrix tuberis Gentner
Epitrix cucumeris Harris
Phthorimaea operculella Zell.
Callosobrachus chinensis L.
Thrips palmi Karny.
Carposina niponensis Wlsghm.
Conotrachelus nenuphar Hb.
Ceratitis capitata Wied
Liriomisa sativae Blanch.
Pseudaulacaspis pentagona (Targ.)
Pectinophora gossypiella Saund.
Bemisia tabaci Gew.
Dialeurodes citri Rillcy
Phyllocnistis citrella Stainton
Pseudococcus gahani Green.
Liriovyza huidobrensis Blanch.
Rhagoletis pomonella Walsh.
Agrilus mali (Mats).
Popillia japonica (Newm ).
Geroplastes japonicus Green.
Leucaspis japonica Ckll.
Viteus vitifolli (Fitsch).
Callosobruchus maculatus F.
Dendroctonus micans (Kugelman).
Dendrolimus sibiricus Tschetw.
Monochamus urussovi Fisch.
Monochamus sutot L.
Monochamus galloprovincialis Oliv.
Monochamus saltuarius Gebl.
В. Өсімдіктер аурулары
Саңырауқұлақтар
Glomerella gossypii (South) Edgerton
Didymella chrysanthemi (Tassi) Gar. et Gull.
Puccinia horiana P.Henn.
Angiosorus solani (Thirum et О Brier)
Diplodia macrospora (Earle)
Diplodia frumenti ( Ellet Ev)
Tilletia (Neovossia) indica Mitra
Cochliobolus carbonum R.Nelson
Synchytrium endobioticum (Schild.) Percival
Atropellis pinicola Zeller & Goodding
Atropellis piniphillf (Weir.) Lohman & Cash
Phymatotrichum omnivorum (Schear.) Guggar
Ceratoystis fagacearum (Bretz.) Hunt.
Phyiophihora fragariae Hickman.
Phomopsis helianthi (Munt-Wetetal)
Cochliobolus heterostrophus Drechsler
rasa T. (Helminthosporium maydis Nisicado et Miyake)
Бактериялық
Xanthomonas ampelina (Panagopoulus)
Erwinia stewartii (Smith.)
Clavibacter michiganehis subsp
sepedonicum (Spieckermann and Kotthoff) Davis et al.
Xanthomonas oryzae pv. oryzae (Ishiyama) Swings et al
Xanihomonas oryzae pv. oryzicola (Fang et al) Swings et al
Ralstonia solanacearum (Smith.) Yabuuchi et al
Erwinia amylovora (Curill.)
Clavibacter tritici (Carls et Vidav) Davis
Фитоплазмалық және вирустық
Potato Andeam mottle comovirus
Potatj Andean latent timovirus
Potato T trichovirus
Grapevine flavescence doree phytoplasma
Peach latent mosaic viroid
Potato yellowing alfamovirus
Cherry rasp leaf virus
Peach rosette mosaic nepovirus
Plum poxpotyvirus
Нематодалдық
Globodera pallida (Stone) Mulvey et Stone
Globodera rostochiensis (Woll.) M. et. St.
Meloidogine chitwoodi Golden et al
Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer)
С. Арамшөптер
Ambrosia trifida L.
Iva axillaris Pursh.
Ipomoea hederacea L.
Ipomoea lacunosa L.
Solanum carolinense L.
Solanum elaeagnifolium Cav.
Solanum triflorum Nutt.
Helianthus californicus DC.
Helianthus ciliaris DC.
Striga sp.sp
Cenchrus payciflorus Benth.
Bidens pilosa L.
Қазақстан Республикасының аумағында
шектелу таралған карантиндік объектілер
А. Өсімдіктер зиянкестері
Grapholitha molesta (Busck.)
Quadraspidiotus perniciosus (Comst.)
Trogoderma granarium (Ev.)
Pseudococcus comstocki Kuw.
Hyphantria cunea Drury.
Lymantria dispar L. (asian race).
Myiopardalis pardalina.
В. Арамшөптер
Ambrosia artemisiifolia (L.)
Ambrosia psilostachya (D.C.)
Acroptilon repens (D.C.)
Solanum rostratum Dun.
Cuscuta sp.sp
Аса қауіпті зиянды зиянкестер тізімі

1. Вредители растений:
1) саранча (азиатская, марроканская и прус);
2) клоп-черепашка;
3) зерновая совка;
4) гессенская муха;
5) хлебный жук;
6) хлопковая совка;
7) паутинный клещ;
8) колорадский картофельный жук;
9) суслики;
10) мышевидные грызуны;
2. Болезни растений - ржавчина и септориоз зерновых культур.
Приложение 2
к Соглашению между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Иорданского Хашимитского Королевства о сотрудничестве
в области карантина и защиты растений от 8 августа 2007 года
Перечень
вредителей, возбудителей болезней растений и сорняков, отсутствующих
на территории Иорданского Хашимитского Королевства, имеющие
карантинное значение
Карантинные Насекомые и Клещи
1 Acleris variana
2 Acleris gloverana
3 Acrobasis pirivorella
4 Aculops fuchsiae
5 Adoxophyes orana
6 Aleurocanthus spiniferus
7 Aleurocanthus woglumi
8 Aleurocanthus destructor
9 Amauromyza maculosa
10 Anarsia lineatella
11 Anastrepha fraterculus
12 Anastrepha grandis
13 Anastrepha ludens
14 Anastrepha obliqua
15 Anastrepha serpentina
16 Anastrepha suspensa
17 Anthonomus pyri
18 Anthonomus bisignifer
19 Anthonomus eugenii
20 Anthonomus grandis
21 Aonidiella citrina
22 Araecerus fasciculatus
23 Bactrocera aquilions
24 Bactrocera correcta
25 Bactrocera cucumis
26 Bactrocera cucurbitae
27 Bactrocera diversa
28 Bactrocera dorsalis
29 Bactrocera minax
30 Bactrocera jarvisi
31 Bactrocera neoliumeralis
32 Bactrocera tau
33 Bactrocera musae
34 Bactrocera tryoni
35 Bactrocera tsuneonis
36 Bactrocera zonata
37 Cacoecimorpha pronupa
38 Carpophilus dimidiatus
39 Carposina niponesis
40 Castina licus
41 Ceratitis rosa
42 Ceratitis cosyra
43 Ceratitis quinaria
44 Chaetanaphothrips signipennis
45 Cicadulina mblia
46 Coccus viridis
47 Colapsis hypochlora
48 Colomerus vitis
49 Conotrachelus nenuphar
50 Corryra cephalonica
51 Cryptobalbes gnidiella
52 Cryptoletes ferrngineus
53 Cryptophlebia leucotreta
54 Cosmopolites minutus
55 Cydia funebrana
56 Cydia molesta
57 Cydia inopinata
58 Cydia packardi
59 Cydia prunivora
60 Dacus musae
61 Dacus dorsalis
62 Dermestes lardarius
63 Diaphorina citri
64 Diaprepes abbreviatus
65 Diatraea saccharalis
66 Eutetranychus lewisi
67 Ephestia vapidella
68 Epiphyas postvittana
69 Epitrix cucmeris
70 Epitrix tuberis
71 Epichoristodes acerbella
72 Eupoecilia ambiguella
73 Frankliniella occidentalis
74 Gonipterus scutellatus
75 Gonterus gibberrus
76 Hyphantria cunea
77 Hercinothrips bicinctus
78 Icerya aegyptica
79 Ips amitinus
80 Ips calligraphus
81 Ips confusus
82 Ips grandicollis
83 Ipy cembrae
84 Ips lecontei
85 Ips duplicatus
86 Ips sexdentatus
87 Ips pini
88 Ips plastographus
89 Ipsn tryptographus
90 Leptinotarsa decemlineata
91 Liriomyza sativae
92 Liriomyza trifolii
93 Margarodes prieskaensis
94 Margarodes vitis
95 Margarodes vredendalensis
96 Metamasius spp.
97 Monalonion spp.
98 Mycocentrospora cladosporoides
99 Nacoleia octasema
100 Necrobia rufipes
101 Naupactus xanthgraphus
102 Odioporus longicollis
103 Opogona sacchari
104 Oryctes boas
105 Otiorhynchus sulcatus
106 Parabemisia myricae
107 Paradalapis quinaria
108 Phorbia antiqua
109 Pissodes nipi
110 Pissodes nipiphilus
111 Pissodes nemoorensis
112 Pissodes strobi
113 Pissodes terminalis
114 Planococcus (= Pseudococcus) kenyae
115 Planococcus lilacinus
116 Popillia japonica
117 Prays endocarpa
118 Prostephanus truncatus
119 Premnotryes spp. (Andean)
120 Quadraspidiotus perniciosus
121 Rhagoletis cerasi
122 Rhagoletis cingulata
123 Rhagoletis copmleta
124 Rhagoletis fausta
125 Rhagoletis pomonella
126 Rhagoletis sauvis
127 Rhynchophorus palmarum
128 Rhynchophorus phoenicis
129 Scirtothrips aurantii
130 Scirtothrips citri
131 Spodoptera eridania
132 Spodoptera exempta
133 Spodoptera fruigperda
134 Tenebriodes mauritanicus
135 Thrips palmi
136 Toxoptera citricida
137 Unaspis citri
138 Unaspis уemenensis
Карантинные нематоды
1. Aphelenchoides besseyi
2. Aphelenchoides fragariae
3. Bursaaphelenchus xylophilus
4. Ditylenchus angustus
5. Globodera pallida
6. Globodera rostochiensis
7. Globodera tabacum
8. Heterodera avenae
9. Heterodera cruciferae
10. Heterodera glycines
11. Heterodera zaea
12. Hirshmaniella oryzae
13. Meloidogyne artiellia
14. Meloidogyne chitwoodi
15. Meloidoyne exigua
16. Meloidoyne hapla
17. Meloidogyne naasi
18. Nacobbus aberrans
19. Radopholus citrophillus
20. Radopholus similes
Карантинные грибковые болезни растений
Alternaria citri         Alternaria rot        Lemon, Oranges
Alternaria mali          Alternaria blotch of  Apples
apple
Alternaria gaisen        Black spot of         Japanese pear
Japanese pear
Anisogramma              Eastern blight of     Corylus
anomala                  filbert
Apiosporina pinocola     Black rot of prunus   Plum, cherry
Atropellis pinicola      Pine canker           Pine tree
Atropellis piniphila     Branch canker of      Pine trees
pine
Botrytis byssoidea       Onion neck rot        Onion
Botrytis narcissicola    Narcissus smoulder    Narcissus sp.
Botrytis squamosa        Neck rot of onion     Onion
Botrytis tulipae         Tulip fire            Tulip
Capnodium citri          Sooty mould           Lemon, oranges
Ceratocysitis            Oak wilt              Oak trees
fagacearum
Cercospora fuligena      Leaf mould            Tomato
Cercospora               Leaf spot             Eggplant
melongenae
Cercospora musea         Banana leaf spot      Banana
Cercospora nicotianae    Frogeye leaf spot     Tobacco
Chrysomyxa               Broom rust            Picea
arctostaphyli
Ciborinia camelliae      Flower blight of      Camillia
camwllia
Cladosporium fulvum      Tomato leaf mould     Tomato
Colletotrichum           Anthracnose           Olive
gloeosporioides
Cronartium               Stalactiform          Pine trees
coleosporioides          blister rust
Cronartium               Comandra blister      Pine trees
comandrae                rust
Cronartium               Sweet fern blister    Pine trees
comptoniae               rust
Cronartium fusiforme     southern fusiform     Pine trees
rust
Cronartium               Japanese white pine   Pine trees
himalayense              rust
Cronartium               Easter pine gall      Pine trees
quercuum                 rust
Cytospora mali           Diback of apple       Apple
Diaporthe helianthi      Twig blight           Sunflower
Diaoorthe                Sweet potat dry rot   Sweet potato
phaseolorum
Diaporthe vaccinii       Twig blight           Blueberry
Diplocarpon              Strawberry leaf       Strawberry
earlianum                scorch
Elsinoe ampelina         Grape anthracnose     Grapes
Elsinoe australis        Citrus scab           Citrus
Elsinoe phaseoli         Lima bean scab        Lima bean
Elsinoe piri             Pear anthracnose      Pear
Endocronartium           Western gall rust     pine trees
harknessii
eutypa armeniacae        Apricot gummosis      Apricot
Fusarium oxysporum       Chickpea wilt         Chickpea
f.sp. ciceris
Fusarium oxysporum       Banna wilt            Banna
f.sp. cubenes
Gloeosporium             Olive scab            Olive
olivatum
Gnomonia fragariae       Strawberry fruit      Strawberry
rot
Guignardia bidwellii     Grapes black rot      Grapes
Guignardia citricarpa    Citrus black spot     Citrus
Gymnosporangium          Quince rust           Quince, apple,
clavipes                                       juniper trees
Gymnosporangium          American hawthorn     Apple, juniper
globosum                 rust                  trees
Gymnosporangium          Cedar apple rust      Apple, juniper
yamadae                                        trees
Haplobasidium musae      Banana diamond        Banana
leaf spot
Helminthosporium         Net botch of barely   Barley
teres
Heterosporium            Leaf spot of spinach  Spinach
variable
Maerophomina             Charcoal root rot
phaseolina
Melampsora farlowii      Hemlock rust          Hemlock trees
Monilia fructicola       Brown rot             Apple, pear
Monilia laxa             Blossom blight        Banana
Mycosphaerella citri     Citrus rind blotch    Citrus
Mycosphaerella           Black leaf streak     Banana
fijinsis
Mycosphaerella           Leaf blight           Strawberry
fragariae
Mycosphaerella           Pine brown spot       Pine trees
gibsonii
Mycosphaerella           Needle cast of larch  Larch trees
laricisleptolepidis
Mycosphaerella           Cucumber black rot    Cucurbits
melonis
Mycosphaerella           Speckle disease of    Banana
musicola                 banana
Mycosphaerella           Canker of poplar      Poplar trees
populorum
Mycosphaerella           Peach leaf spot       Peach
prunipersicae
Mycosphaerella           Apple leaf spot       Apple, pear
sentina
Peronospora              Blue mould of         Tobacco
hyoscyami                tobacco
Peronospora maydis       Downy mildew          Corn
Peronospora              Downy mildew          Cabbage
parasitica
Peronospora              Philippen downy       Corn
philippinensis           mildew
Peronospora sorghi       Sprgum downy          Sorgum, corn
mildew
Phaeoramularia           Stem end rot          Capsicum
capsicicola
Phoma andina             Black blight          Potato
Phoma destructive        Phoma rot             Tomato, potato
Phomposis                Cucumber black root   Cucumber
sclerotioides            rot
Phomposis vexans         Fruit rot             Eggplant
Phomposis viticola       Dead-arm of           Grapes
grapevine
Phyllosticta solitaria   Blotch of Apple       Apple, pear
Phymatotrichopsis        Root rot of grapes    Grapes
omnivora
Physopella               Grapevine rust        Grapes
ampeiopsidis
Phytophthora capsici     Pepper root rot       Pepper
Phytophthora             Heart rot of          Avocado,
cinnamomi                pineapple             pineapple, peach
Phytophthora             Apple crown rot       Apple, soybean,
negasperma                                     crucifers
Plasmodiophora           Cabbage club rot      Brassicaceae
brassicae
Pleospora allii          Leaf blight           Onion, asparagus
Puccinia pitteiriana     Potato rust           Potato
Puccinia psidii          Guava rust            Guava
Pucciniastrum            Cherry spurce rust    Cherry
aereolatum
Scierotinia bulberum     Scierotinia disease   Tulip
of tulip
Sclerophthora            Downey mildew         Wheat, corn,
macrospora                                     sorgum
Seproria lycopersici     Tomato leaf spot      Tomato
Septoria tritici         Wheat leaf spot       Wheat
Spongospora              Powdery scab of       Potato
subterranea              potato
Stroma tinia             Onion white rot       Onion
cepivorum
Synchytrium              Wart of potato        Potato
endobioticcum
Tafrina bullata          Pear leaf blister     Pear
Thecaphora solani        Smut of potato        Potato
Thielaviopsis            Crown rot of banana   Banana
paradoxa
Tikketia indica          karnal bunt of wheat  Wheat
Urocysitis tritici       Flag smut of wheat    Wheat
Urocysitis cepulae       Onion smut            Onion
Uromyces fabae           Rust of board beans   Board beans
Ustaligo tritici         Common corn smut      Corn
Ustaligo tritici         Wheat smut            Wheat
Valsa mali               Apple tree dieback    Apple
Venturia carpophila      Stone fruit scab      Stone fruit
Venturia cerasi          Peach scab            peach
Карантинные бактерии
1. Calvibacter michiganense subsp. insidiosum
2. Calvibacter michiganense subsp. michiganense
3. Calvibacter michiganense subsp. nebraskense
4. Calvibacter michiganense subsp. sepedonicum
5. Curtobacteriumflaccumafaciens subsp. flaccumafaciens
6. Erwinia stewartii
7. Erwinia tracheiphila
8. Pseudomonas auruginosa
9. Pseudomonas caryophylli
10. Pseudomonas cepacia
11. Pseudomonas chicori
12. Pseudomonas solanacearum (Ralstonia solanacearum)
13. Pseudomonas syringae pv. persicae
14. Pseudomonas syringae pv. syringae
15. Pseudomonas syringae pv. tabaci
16. Rhadococcus fascians
17. Xanthomonas arboricola pv. corylina
18. Xanthomonas arboricola pv. pruni
19. Xanthomonas axonopodis pv. citri
20. Xanthomonas axonopodis pv. dieffenbachiae
21. Xanthomonas campestris pv. carotae
22. Xanthomonas campestris pv. juglandis
23. Xanthomonas fragariae
24. Xanthomonas oryzae pv. oryzae
25. Xanthomonas oryzae pv. oryzicola
26. Xanthomonas translucens pv. translucens
27. Xylella fastidiosa
28. Xylophilus ampelinus
Карантинные вирусные болезни растений
1. Andean potato latent tymovirus
2. Andean potato mottle comovirus
3. Apple chat fruit diseases
4. Apple green crinkle disease
5. Apple proliferation MLO
6. Apple rubbery wood MLO
7. Apricot ringpox disease
8. Apricot chlorotic leafroll MLO
9. Arracacha В virus, oca strain nepovirus
10. Artichoke italian latent nepovirus
11. Avocado sun blotch viroid
12. Banana bract mosaic disease
13. Banana bunchy top virus
14. Banana streak badnavirus
15. Barley stripe mosaic virus
16. Bean golden mosaic geminivirus
17. Bean yellow dwarf virus
18. Beet leaf curl rhabdovirus
19. Beet necrotic yellow vein furovirus
20. Blueberry leaf mottle nepovirus
21. Broad bean mottle bromovirus
22. Broccoli necrotic yellows rhabdovirus
23. Cherry little cherry disease
24. Cherry necrotic rusty mottle disease
25. Citrus concave gum disease
26. Citrus cristacortis disease
27. Citrus impietrature disease
28. Citrus leporosis rhabdovirus
29. Citrus lime witches broom MLO
30. Citrus tatter leaf capillovirus
31. Citrus tristeza closterovirus
32. Citrus enation disease
33. Cowpea aphid-borne mosaic virus
34. Cucumber green mottle mosaic tobamovirus
35. Grapevine chrome mosaic nepovirus
36. Grapevine flavescence doree
37. Grapevine italian latent virus
38. Grapevine line pattern ilarvirus
39. Grapevine yellows disease
40. Grapevine yellow speckle viroid
41. Lettuce infectious yellows virus
42. lucerne Australian latent nepovirus
43. Maize streak geminivirus
44. Maize dwarf mozaic potyvirus

1. Өсімдіктер зиянкестері:
1) шегіртке (азиялық, маррокалық және прус);
2) қандала-бақашық;
3) астықтың көбелегі,
4) гессен шыбыны;
5) астық қоңызы;
6) мақта көбелегі;
7) өрмекші кене;
8) колорадтық картоп қоңызы;
9) сарышұнақтар;
10) кеміргіштер.
2. Өсімдіктер аурулары - тат ауруы және дәнді дақылдардың септориозы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен
Иордан Хашимит Корольдігі Үкіметі
арасындағы карантин және өсімдіктерді қорғау
саласындағы ынтымақтастық туралы
келісімге 2007 жылғы 8 тамыздағы 2-қосымша
Иордан Хашимит Корольдігі аумағында тіркелмеген
карантиндік маңызы бар зиянкестердің, өсімдіктер ауруларын
қоздырғыштардың және арамшөптердің тізбесі
Карантиндік жәндіктер
1. Acleris variana
2. Acleris gloverana
3. Acrobasis pirivorella
4. Aculops fuchsiae
5. Adoxophyes orana
6. Aleurocanthus spiniferus
7. Aleurocanthus woglumi
8. Aleurocanthus destructor
9. Amauromyza maculosa
10. Anarsia lineatella
11. Anastrepha fraterculus
12. Anastrepha grandis
13. Anastrepha ludens
14. Anastrepha obliqua
15. Anastrepha serpentina
16. Anastrepha suspensa
17. Anthonomus pyri
18. Anthonomus bisignifer
19. Anthonomus eugenii
20. Anthonomus grandis
21. Aonidiella citrina
22. Araecerus fasciculatus
23. Bactrocera aquilions
24. Bactrocera correcta
25. Bactrocera cucumis
26. Bactrocera cucurbitae
27. Bactrocera diversa
28. Bactrocera dorsalis
29. Bactrocera minax
30. Bactrocera jarvisi
31. Bactrocera neoliumeralis
32. Bactrocera tau
33. Bactrocera musae
34. Bactrocera tryoni
35. Bactrocera tsuneonis
36. Bactrocera zonata
37. Cacoecimorpha pronupa
38. Carpophilus dimidiatus
39. Carposina niponesis
40. Castina licus
41. Ceratitis rosa
42. Ceratitis cosyra
43. Ceratitis quinaria
44. Chaetanaphothrips signipennis
45. Cicadulina mblia
46. Coccus viridis
47. Colapsis hypochlora
48. Colomerus vitis
49. Conotrachelus nenuphar
50. Corryra cephalonica
51. Cryptobalbes gnidiella
52. Cryptoletes ferrngineus
53. Cryptophlebia leucotreta
54. Cosmopolites minutus
55. Cydia funebrana
56. Cydia molesta
57. Cydia inopinata
58. Cydia packardi
59. Cydia prunivora
60. Dacus musae
61. Dacus dorsalis
62. Dermestes lardarius
63. Diaphorina citri
64. Diaprepes abbreviatus
65. Diatraea saccharalis
66. Eutetranychus lewisi
67. Ephestia vapidella
68. Epiphyas postvittana
69. Epitrix cucmeris
70. Epitrix tuberis
71. Epichoristodes acerbella
72. Eupoecilia ambiguella
73. Frankliniella occidentalis
74. Gonipterus scutellatus
75. Gonterus gibberrus
76. Hyphantria cunea
77. Hercinothrips bicinctus
78. Icerya aegyptica
79. Ips amitinus
80. Ips calligraphus
81. Ips confusus
82. Ips grandicollis
83. Ipy cembrae
84. Ips lecontei
85. Ips duplicatus
86. Ips sexdentatus
87. Ips pini
88. Ips plastographus
89. Ipsn tryptographus
90. Leptinotarsa decemlineata
91. Liriomyza sativae
92. Liriomyza trifolii
93. Margarodes prieskaensis
94. Margarodes vitis
95. Margarodes vredendalensis
96. Metamasius spp.
97. Monalonion spp.
98. Mycocentrospora cladosporoides
99. Nacoleia octasema
100. Necrobia rufipes
101. Naupactus xanthgraphus
102. Odioporus longicollis
103. Opogona sacchari
104. Oryctes boas
105. Otiorhynchus sulcatus
106. Parabemisia myricae
107. Paradalapis quinaria
108. Phorbia antiqua
109. Pissodes nipi
110. Pissodes nipiphilus
111. Pissodes nemoorensis
112. Pissodes strobi
113. Pissodes terminalis
114. Planococcus (= Pseudococcus) kenyae
115. Planococcus lilacinus
116. Popillia japonica
117. Prays endocarpa
118. Prostephanus truncatus
119. Premnotryes spp. (Andean)
120. Quadraspidiotus perniciosus
121. Rhagoletis cerasi
122. Rhagoletis cingulata
123. Rhagoletis copmleta
124. Rhagoletis fausta
125. Rhagoletis pomonella
126. Rhagoletis sauvis
127. Rhynchophorus palmarum
128. Rhynchophorus phoenicis
129. Scirtothrips aurantii
130. Scirtothrips citri
131. Spodoptera eridania
132. Spodoptera exempta
133. Spodoptera fruigperda
134. Tenebriodes mauritanicus
135. Thrips palmi
136. Toxoptera citricida
137. Unaspis citri
138. Unaspis уemenensis
Карантиндік нематодалар
1. Aphelenchoides besseyi
2. Aphelenchoides fragariae
3. Bursaaphelenchus xylophilus
4. Ditylenchus angustus
5. Globodera pallida
6. Globodera rostochiensis
7. Globodera tabacum
8. Heterodera avenae
9. Heterodera cruciferae
10. Heterodera glycines
11. Heterodera zaea
12. Hirshmaniella oryzae
13. Meloidogyne artiellia
14. Meloidogyne chitwoodi
15. Meloidoyne exigua
16. Meloidoyne hapla
17. Meloidogyne naasi
18. Nacobbus aberrans
19. Radopholus citrophillus
20. Radopholus similes
Өсімдіктердің карантиндік таз аурулары
Alternaria citri         Alternaria rot        Lemon, Oranges
Alternaria mali          Alternaria blotch of  Apples
apple
Alternaria gaisen        Black spot of         Japanese pear
Japanese pear
Anisogramma              Eastern blight of     Corylus
anomala                  filbert
Apiosporina pinocola     Black rot of prunus   Plum, cherry
Atropellis pinicola      Pine canker           Pine tree
Atropellis piniphila     Branch canker of      Pine trees
pine
Botrytis byssoidea       Onion neck rot        Onion
Botrytis narcissicola    Narcissus smoulder    Narcissus sp.
Botrytis squamosa        Neck rot of onion     Onion
Botrytis tulipae         Tulip fire            Tulip
Capnodium citri          Sooty mould           Lemon, oranges
Ceratocysitis            Oak wilt              Oak trees
fagacearum
Cercospora fuligena      Leaf mould            Tomato
Cercospora               Leaf spot             Eggplant
melongenae
Cercospora musea         Banana leaf spot      Banana
Cercospora nicotianae    Frogeye leaf spot     Tobacco
Chrysomyxa               Broom rust            Picea
arctostaphyli
Ciborinia camelliae      Flower blight of      Camillia
camwllia
Cladosporium fulvum      Tomato leaf mould     Tomato
Colletotrichum           Anthracnose           Olive
gloeosporioides
Cronartium               Stalactiform          Pine trees
coleosporioides          blister rust
Cronartium               Comandra blister      Pine trees
comandrae                rust
Cronartium               Sweet fern blister    Pine trees
comptoniae               rust
Cronartium fusiforme     southern fusiform     Pine trees
rust
Cronartium               Japanese white pine   Pine trees
himalayense              rust
Cronartium               Easter pine gall      Pine trees
quercuum                 rust
Cytospora mali           Diback of apple       Apple
Diaporthe helianthi      Twig blight           Sunflower
Diaoorthe                Sweet potat dry rot   Sweet potato
phaseolorum
Diaporthe vaccinii       Twig blight           Blueberry
Diplocarpon              Strawberry leaf       Strawberry
earlianum                scorch
Elsinoe ampelina         Grape anthracnose     Grapes
Elsinoe australis        Citrus scab           Citrus
Elsinoe phaseoli         Lima bean scab        Lima bean
Elsinoe piri             Pear anthracnose      Pear
Endocronartium           Western gall rust     pine trees
harknessii
eutypa armeniacae        Apricot gummosis      Apricot
Fusarium oxysporum       Chickpea wilt         Chickpea
f.sp. ciceris
Fusarium oxysporum       Banna wilt            Banna
f.sp. cubenes
Gloeosporium             Olive scab            Olive
olivatum
Gnomonia fragariae       Strawberry fruit      Strawberry
rot
Guignardia bidwellii     Grapes black rot      Grapes
Guignardia citricarpa    Citrus black spot     Citrus
Gymnosporangium          Quince rust           Quince, apple,
clavipes                                       juniper trees
Gymnosporangium          American hawthorn     Apple, juniper
globosum                 rust                  trees
Gymnosporangium          Cedar apple rust      Apple, juniper
yamadae                                        trees
Haplobasidium musae      Banana diamond        Banana
leaf spot
Helminthosporium         Net botch of barely   Barley
teres
Heterosporium            Leaf spot of spinach  Spinach
variable
Maerophomina             Charcoal root rot
phaseolina
Melampsora farlowii      Hemlock rust          Hemlock trees
Monilia fructicola       Brown rot             Apple, pear
Monilia laxa             Blossom blight        Banana
Mycosphaerella citri     Citrus rind blotch    Citrus
Mycosphaerella           Black leaf streak     Banana
fijinsis
Mycosphaerella           Leaf blight           Strawberry
fragariae
Mycosphaerella           Pine brown spot       Pine trees
gibsonii
Mycosphaerella           Needle cast of larch  Larch trees
laricisleptolepidis
Mycosphaerella           Cucumber black rot    Cucurbits
melonis
Mycosphaerella           Speckle disease of    Banana
musicola                 banana
Mycosphaerella           Canker of poplar      Poplar trees
populorum
Mycosphaerella           Peach leaf spot       Peach
prunipersicae
Mycosphaerella           Apple leaf spot       Apple, pear
sentina
Peronospora              Blue mould of         Tobacco
hyoscyami                tobacco
Peronospora maydis       Downy mildew          Corn
Peronospora              Downy mildew          Cabbage
parasitica
Peronospora              Philippen downy       Corn
philippinensis           mildew
Peronospora sorghi       Sprgum downy          Sorgum, corn
mildew
Phaeoramularia           Stem end rot          Capsicum
capsicicola
Phoma andina             Black blight          Potato
Phoma destructive        Phoma rot             Tomato, potato
Phomposis                Cucumber black root   Cucumber
sclerotioides            rot
Phomposis vexans         Fruit rot             Eggplant
Phomposis viticola       Dead-arm of           Grapes
grapevine
Phyllosticta solitaria   Blotch of Apple       Apple, pear
Phymatotrichopsis        Root rot of grapes    Grapes
omnivora
Physopella               Grapevine rust        Grapes
ampeiopsidis
Phytophthora capsici     Pepper root rot       Pepper
Phytophthora             Heart rot of          Avocado,
cinnamomi                pineapple             pineapple, peach
Phytophthora             Apple crown rot       Apple, soybean,
negasperma                                     crucifers
Plasmodiophora           Cabbage club rot      Brassicaceae
brassicae
Pleospora allii          Leaf blight           Onion, asparagus
Puccinia pitteiriana     Potato rust           Potato
Puccinia psidii          Guava rust            Guava
Pucciniastrum            Cherry spurce rust    Cherry
aereolatum
Scierotinia bulberum     Scierotinia disease   Tulip
of tulip
Sclerophthora            Downey mildew         Wheat, corn,
macrospora                                     sorgum
Seproria lycopersici     Tomato leaf spot      Tomato
Septoria tritici         Wheat leaf spot       Wheat
Spongospora              Powdery scab of       Potato
subterranea              potato
Stroma tinia             Onion white rot       Onion
cepivorum
Synchytrium              Wart of potato        Potato
endobioticcum
Tafrina bullata          Pear leaf blister     Pear
Thecaphora solani        Smut of potato        Potato
Thielaviopsis            Crown rot of banana   Banana
paradoxa
Tikketia indica          karnal bunt of wheat  Wheat
Urocysitis tritici       Flag smut of wheat    Wheat
Urocysitis cepulae       Onion smut            Onion
Uromyces fabae           Rust of board beans   Board beans
Ustaligo tritici         Common corn smut      Corn
Ustaligo tritici         Wheat smut            Wheat
Valsa mali               Apple tree dieback    Apple
Venturia carpophila      Stone fruit scab      Stone fruit
Venturia cerasi          Peach scab            peach
Карантиндік бактериялар
1. Calvibacter michiganense subsp. insidiosum
2. Calvibacter michiganense subsp. michiganense
3. Calvibacter michiganense subsp. nebraskense
4. Calvibacter michiganense subsp. sepedonicum
5. Curtobacteriumflaccumafaciens subsp. flaccumafaciens
6. Erwinia stewartii
7. Erwinia tracheiphila
8. Pseudomonas auruginosa
9. Pseudomonas caryophylli
10. Pseudomonas cepacia
11. Pseudomonas chicori
12. Pseudomonas solanacearum (Ralstonia solanacearum)
13. Pseudomonas syringae pv. persicae
14. Pseudomonas syringae pv. syringae
15. Pseudomonas syringae pv. tabaci
16. Rhadococcus fascians
17. Xanthomonas arboricola pv. corylina
18. Xanthomonas arboricola pv. pruni
19. Xanthomonas axonopodis pv. citri
20. Xanthomonas axonopodis pv. dieffenbachiae
21. Xanthomonas campestris pv. carotae
22. Xanthomonas campestris pv. juglandis
23. Xanthomonas fragariae
24. Xanthomonas oryzae pv. oryzae
25. Xanthomonas oryzae pv. oryzicola
26. Xanthomonas translucens pv. translucens
27. Xylella fastidiosa
28. Xylophilus ampelinus
Өсімдіктердің карантиндік вирус аурулары
1. Andean potato latent tymovirus
2. Andean potato mottle comovirus
3. Apple chat fruit diseases
4. Apple green crinkle disease
5. Apple proliferation MLO
6. Apple rubbery wood MLO
7. Apricot ringpox disease
8. Apricot chlorotic leafroll MLO
9. Arracacha В virus, oca strain nepovirus
10. Artichoke italian latent nepovirus
11. Avocado sun blotch viroid
12. Banana bract mosaic disease
13. Banana bunchy top virus
14. Banana streak badnavirus
15. Barley stripe mosaic virus
16. Bean golden mosaic geminivirus
17. Bean yellow dwarf virus
18. Beet leaf curl rhabdovirus
19. Beet necrotic yellow vein furovirus
20. Blueberry leaf mottle nepovirus
21. Broad bean mottle bromovirus
22. Broccoli necrotic yellows rhabdovirus
23. Cherry little cherry disease
24. Cherry necrotic rusty mottle disease
25. Citrus concave gum disease
26. Citrus cristacortis disease
27. Citrus impietrature disease
28. Citrus leporosis rhabdovirus
29. Citrus lime witches broom MLO
30. Citrus tatter leaf capillovirus
31. Citrus tristeza closterovirus
32. Citrus enation disease
33. Cowpea aphid-borne mosaic virus
34. Cucumber green mottle mosaic tobamovirus
35. Grapevine chrome mosaic nepovirus
36. Grapevine flavescence doree
37. Grapevine italian latent virus
38. Grapevine line pattern ilarvirus
39. Grapevine yellows disease
40. Grapevine yellow speckle viroid
41. Lettuce infectious yellows virus
42. lucerne Australian latent nepovirus
43. Maize streak geminivirus
44. Maize dwarf mozaic potyvirus

45. Olive latent 2 ourmiavirus
46. Olive latent ringspot nepovirus
47. Olive vein yellowing associated virus
48. Onion yellow dwarf potyvirus
49. Palm lethal yellowing MLO
50. Papaya bunchy top MLO
51. Papaya mosaic virus
52. Pea early browing tobravirus
53. Peach rosette mosaic nepovirus
54. Peach phony rickettsia
55. Peach rosette MLO
56. Peach X disease MLO
57. Peach yellow MLO
58. Pear decline MLO
59. Pepper mild tiger gemivirus
60. Plum american line pattern ilavirus
61. Potato purple-top wilt MLO
62. Potato stolbur MLO
63. Potato splind tuber viroid
64. Potato T virus
65. Potato virus S carlavirus
66. Potato yellow dwarf rhabdovirus
67. Potato yellow vine disease
68. Rose wilt virus
69. Satsuma dwarf nepovirus
70. Squash leaf curl geminivirus
71. Strawberry crinkle rhabdovirus
72. Strawberry latent С rhabdovirus
73. Strawberry vein banding caulimovirus
74. Strawberry witches broom MLO
75. Southern bean mosaic sobemovirus
76. Tobacco necrosis neurovirus
77. Tobacco Rattle tobravirus
78. Tobacco streak ilavirus
79. Tomato spotted wilt tospovirus
80. Tomato streak virus
81. Wheat streak mosaic rynovirus
Карантинные Сорняки
1. Arceuthobium abietinum
2. Arceuthobium americanum
3. Arceuthobium campylopodum
4. Arceuthobium douglasil
5. Arceuthobium laricis
6. Arceuthobium minutissimum
7. Arceuthobium occidentale
8. Arceuthobium pusillum
9. Arceuthobium spp.
10. Arceuthobium tsugense
11. Arceuthobium vaginatum
12. Carina indica
13. Cuscuta europaea
14. Eleocharis paulustris
15. Euphorbia prunifolia
16. Lagenaria siceraria
17. Nymphaea alba
18. Nymphaea coerulea
19. Reseda alba
20. Saocharum spontaneum
21. Stachys arvensis

45. Olive latent 2 ourmiavirus
46. Olive latent ringspot nepovirus
47. Olive vein yellowing associated virus
48. Onion yellow dwarf potyvirus
49. Palm lethal yellowing MLO
50. Papaya bunchy top MLO
51. Papaya mosaic virus
52. Pea early browing tobravirus
53. Peach rosette mosaic nepovirus
54. Peach phony rickettsia
55. Peach rosette MLO
56. Peach X disease MLO
57. Peach yellow MLO
58. Pear decline MLO
59. Pepper mild tiger gemivirus
60. Plum american line pattern ilavirus
61. Potato purple-top wilt MLO
62. Potato stolbur MLO
63. Potato splind tuber viroid
64. Potato T virus
65. Potato virus S carlavirus
66. Potato yellow dwarf rhabdovirus
67. Potato yellow vine disease
68. Rose wilt virus
69. Satsuma dwarf nepovirus
70. Squash leaf curl geminivirus
71. Strawberry crinkle rhabdovirus
72. Strawberry latent С rhabdovirus
73. Strawberry vein banding caulimovirus
74. Strawberry witches broom MLO
75. Southern bean mosaic sobemovirus
76. Tobacco necrosis neurovirus
77. Tobacco Rattle tobravirus
78. Tobacco streak ilavirus
79. Tomato spotted wilt tospovirus
80. Tomato streak virus
81. Wheat streak mosaic rynovirus
Карантиндік арамшөптер
1. Arceuthobium abietinum
2. Arceuthobium americanum
3. Arceuthobium campylopodum
4. Arceuthobium douglasil
5. Arceuthobium laricis
6. Arceuthobium minutissimum
7. Arceuthobium occidentale
8. Arceuthobium pusillum
9. Arceuthobium spp.
10. Arceuthobium tsugense
11. Arceuthobium vaginatum
12. Carina indica
13. Cuscuta europaea
14. Eleocharis paulustris
15. Euphorbia prunifolia
16. Lagenaria siceraria
17. Nymphaea alba
18. Nymphaea coerulea
19. Reseda alba
20. Saocharum spontaneum
21. Stachys arvensis
РҚАО-ның ескертуі.  Бұдан әрі араб және ағылшын тіліндегі мәтіндерді қағаз мәтінінен қараңыз.