О внесении изменений и дополнения в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 18 июня 2004 года № 1 "О применении судами законодательства об ответственности за некоторые экологические преступления"
Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 22.
В связи с изменением законодательства Республики Казахстан пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан
постановляет :
1. Внести в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 18 июня 2004 года № 1 "О применении судами законодательства об ответственности за некоторые экологические преступления" следующие изменения и дополнение:
1) в пункте 3 слова "Законом Республики Казахстан "Об экологической экспертизе" заменить словами "главой седьмой Экологического кодекса Республики Казахстан";
2) пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При выяснении вопроса о том, является ли территория, в пределах которой совершено преступление, связанное с нарушением экологического законодательства, особо охраняемой природной территорией или территорией с чрезвычайной экологической ситуацией (часть вторая статьи 278 УК, часть вторая статьи 279 УК, часть вторая статьи 281 УК, часть вторая статьи 285 УК, часть вторая статьи 287 УК, часть первая статьи 288 УК, часть третья статьи 291 УК), следует исходить из положений Экологического кодекса Республики Казахстан и Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", устанавливающих и определяющих правовые, экономические, социальные и организационные основы деятельности особо охраняемых природных территорий.";
3) в пункте 13:
в абзаце первом слова ", морского зверя" исключить;
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Уголовная ответственность по статье 287 УК за такие действия наступает, если они совершены:
а) с причинением значительного ущерба;
б) с применением взрывчатых и химических веществ, электротока либо иных способов массового истребления водных животных и растений.
Иные случаи незаконной добычи водных животных или растений влекут административную ответственность.";
4) в пункте 16 после слова "причинение" дополнить словами "значительного или";
5) в абзаце первом пункта 22 слова "законодательства об охране окружающей среды" заменить словами "экологического законодательства";
6) в пункте 23:
в абзаце первом слова "статьей 86 Закона "Об охране окружающей среды", "№ 1186 от 12 сентября 2001 года "Отдельные вопросы возмещения вреда, причиненного вследствие нарушения законодательства об охране окружающей среды" заменить соответственно словами "статьями 321, 322 Экологического кодекса", "№ 441 от 31 мая 2007 года "Об утверждении базовых ставок для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан";
в абзаце втором "законодательства об охране окружающей среды" заменить словами "экологического законодательства";

"Соттардың кейбір экологиялық қылмыстар үшін жауаптылық жөніндегі заңнаманы қолдануы туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2004 жылғы 18 маусымдағы N 1 нормативтік қаулысына өзгерістер және толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2008 жылғы 22 желтоқсандағы N 22 Нормативтік қаулысы.
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы
қаулы етеді:
1. "Соттардың кейбір экологиялық қылмыстар үшін жауаптылық жөніндегі заңнаманы қолдануы туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2004 жылғы 18 маусымдағы N 1 нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер және толықтыру енгізілсін:
1) 3-тармақтағы "Экологиялық сараптама туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің жетінші тарауына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Шегінде экологиялық заңнаманы бұзумен байланысты қылмыс жасалған аумақ ерекше қорғалатын табиғи аумақ немесе төтенше экологиялық жағдай аумағына (ҚК-нің 278-бабының екінші бөлігі, ҚК-нің 279-бабының екінші бөлігі, ҚК-нің 281-бабының екінші бөлігі, ҚК-нің 285-бабының екінші бөлігі, ҚК-нің 287-бабының екінші бөлігі, ҚК-нің 288-бабының бірінші бөлігі, ҚК-нің 291-бабының үшінші бөлігі) жата ма деген мәселені анықтаған кезде Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің және "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ерекше қорғалатын табиғи аймақтар қызметінің құқықтық, экономикалық, әлеуметтік және ұйымдық негіздерін белгілейтін және анықтайтын ережелерін негізге алған жөн.";
3) 13-тармақта :
"теңіз аңдары" деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер әрекеттер:
а) елеулі залал келтіріле отырып;
б) жарылғыш және химиялық заттарды, электр тогын немесе су жануарлары мен өсімдіктерін жаппай жоятын өзге де әдістер қолданыла отырып жасалса, мұндай әрекеттер үшін ҚК-нің 287-бабы бойынша қылмыстық жауаптылық туындайды.
Су жануарларын немесе өсімдіктерін заңсыз олжалаудың өзге де жағдайлары әкімшілік жауаптылыққа әкеліп соғады.";
4) 16-тармақтағы "үлкен залал" деген сөздер "елеулі залал" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 22-тармақтағы "Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманы" деген сөздер "Экологиялық заңнаманы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 23-тармақта :
бірінші абзацтағы "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Заңның 86-бабына " және ""Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың бұзылу нәтижесінде келтірілген зиянның орнын толтырудың жеке мәселелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 12 қыркүйектегі N 1186 қаулысына " деген сөздер тиісінше "Экологиялық кодекстің 321 , 322-баптарына " және "Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 31 мамырдағы N 441 қаулысына " деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "Қоршаған ортаны қорғау жөнінде заңнаманы" деген сөздер "Экологиялық заңнаманы" деген сөздермен ауыстырылсын.

7) в пункте 27 слова "законодательства об охране окружающей среды" заменить словами "экологического законодательства";
8) в пункте 29 слова "законодательства об охране окружающей среды" заменить словами "экологического законодательства".
2. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, а также является общеобязательным и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
К. Мами
Судья Верховного Суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
Ж. Баишев

7) 27-тармақтағы "қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманы" деген сөздер "экологиялық заңнаманы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 29-тармақтағы "қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың" деген сөздер "экологиялық заңнаманың" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес, осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, сондай-ақ жалпыға бірдей міндетті болып табылады және ресми жарияланған күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Қ. Мәми
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы
Ж. Бәйішев