О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственном оборонном заказе"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2008 года N 310
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственном оборонном заказе".
Премьер-Министр
Республики Казахстан             К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан
"О государственном оборонном заказе"
Статья 1.  Внести в  Закон  Республики Казахстан от 19 января 2001 г. "О государственном оборонном заказе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 2; ст. 15, 2004 г., N 23, ст. 142) следующие изменения и дополнения:
1) статьи 1, 3, 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие понятия:
1) товары, работы и услуги военного назначения - вооружение, военная техника, и боеприпасы к ним, иные виды военной продукции, работы (в том числе научно-исследовательские и опытно-конструкторские), документация, результаты интеллектуальной творческой деятельности и информация военно-технического назначения;
2) заказчик оборонного заказа (далее - заказчик) - государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий заказы на разработку, исследование, производство, поставку товаров, работ и услуг военного и двойного назначения, приобретаемых для обеспечения военной безопасности государства;
3) исполнитель оборонного заказа (далее - исполнитель) - юридические лица, которые участвуют в выполнении оборонного заказа на основе договора, заключенного с заказчиком (другим исполнителем);
4) товары, работы и услуги двойного назначения (применения) - продукция и технологии, которые используются в гражданских целях, но могут вместе с тем быть использованы, либо в последующем перепрофилированы и использованы заказчиками оборонного заказа, как товары, работы, услуги военного назначения;
5) государственный оборонный заказ (далее - оборонный заказ) - перечень и объем товаров, работ и услуг военного и двойного назначения, приобретаемых для обеспечения военной безопасности государства, а также выполнения Республикой Казахстан международных обязательств по поддержанию мира и безопасности, утвержденный Правительством Республики Казахстан;

"Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 наурыздағы N 310 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан
Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы
1-бап.  "Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 2, 15-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1, 2, 4-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әскери мақсаттағы тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер - қару-жарақ, әскери-техника мен олардың оқ-дәрілері, әскери өнімнің өзге де түрлері, жұмыстар (оның ішінде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық), құжаттама, зияткерлік шығармашылық қызмет нәтижелері және әскери-техникалық мақсаттағы ақпарат;
2) қорғаныстық тапсырысқа тапсырыс беруші (бұдан әрі - тапсырыс беруші) - мемлекеттің әскери қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін сатып алынатын әскери және екіұдай мақсаттағы тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді жасауға, зерттеуге, өндіруге, жеткізуге арналған тапсырыстарды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
3) қорғаныстық тапсырысты орындаушы (бұдан әрі - орындаушы) - тапсырыс берушімен (басқа орындаушымен) жасалған шарт негізінде қорғаныстық тапсырысты орындауға қатысатын заңды тұлғалар;
4) екіұдай мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер - азаматтық мақсаттарда пайдаланылатын, бірақ сонымен бірге қорғаныстық тапсырысқа тапсырыс берушілер әскери мақсаттағы тауарлар, жұмыстар, қызметтер ретінде пайдалануы не кейіннен бейімдеуі және пайдалануы мүмкін өнімдер мен технологиялар;
5) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс (бұдан әрі - қорғаныстық тапсырыс) - мемлекеттің әскери қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін сатып алынатын әскери және екіұдай мақсаттағы тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің тізбесі мен көлемі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен бейбітшілік пен қауіпсіздікті қолдау бойынша халықаралық міндеттемелерді Қазақстан Республикасының орындауы;

6) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в области формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
7) уполномоченная организация - организация, определяемая для осуществления импорта товаров, работ и услуг военного и двойного назначения, предназначенных для обеспечения военной безопасности государства.
Статья 3. Состав оборонного заказа
1. В состав оборонного заказа включаются:
1) производство и поставка вооружения, военной и специальной техники, технических средств, боеприпасов и комплектующих к ним;
2) научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы по разработке опытных образцов, модернизации состоящих на оснащении Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований вооружения, военной техники и боеприпасов;
3) ремонт и модернизация вооружения и военной техники, утилизация, дезактивация и уничтожение снятых с оснащения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований вооружения, военной техники и боеприпасов;
4) строительство, реконструкция и техническое перевооружение военных объектов;
5) производство военной формы одежды, знаков различия и средств индивидуальной защиты для военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
2. Оборонный заказ должен содержать:
1) перечень (номенклатуру) и количество продукции, подлежащей поставкам, и сроки этих поставок;
2) прогнозируемую стоимость (цену) оборонного заказа в целом, а также по его разделам и отдельным этапам реализации;
3) перечень заказчиков;
4) перечень предполагаемых исполнителей.
Статья 4. Формирование и размещение оборонного заказа
1. Проект оборонного заказа одновременно разрабатывается и формируется уполномоченным органом по заявкам заказчиков, направленных на реализацию Государственных программ, а также с учетом международных договоров и обязательств Республики Казахстан, при формировании республиканского бюджета на соответствующий год, в пределах установленных расходов на эти цели.
2. Выбор исполнителей оборонного заказа производится при формировании оборонного заказа заказчиками по согласованию с уполномоченным органом из числа отечественных производителей и уполномоченных организаций.
3. В случае невозможности определения исполнителя оборонного заказа из числа отечественных производителей и уполномоченных организаций, исполнитель определяется заказчиком из числа иностранных компаний.";

6) уәкілетті орган - мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
7) уәкілетті ұйым - мемлекеттің әскери қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған әскери және екіұдай мақсаттағы тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтердің импортын жүзеге асыру үшін айқындалған ұйым.
2-бап. Қорғаныстық тапсырыстың құрамы
1. Қорғаныстық тапсырыстың құрамына:
1) қару-жарақты, әскери және арнайы техниканы, техникалық құралдарды, оқ-дәрілер мен оларды жинақтаушыларды өндіру және жеткізу;
2) Қарулы Күштерді, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарды жарақтандырудағы қару-жарақтың, әскери техниканың және оқ-дәрілердің тәжірибелік үлгілерін әзірлеу, жаңғырту жөніндегі ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар;
3) қару-жарақ пен әскери техниканы жөндеу және жаңғырту, Қарулы Күштер, басқа да әскерлер және әскери құрылымдарды жарақтандырудан алынып тасталған қару-жарақты, әскери техниканы және оқ-дәрілерді кәдеге жарату, дезактивациялау және жою;
4) әскери объектілерді салу, қайта жаңарту және техникалық қайта жарақтандыру;
5) Қарулы Күштер, басқа да әскерлер және әскери құрылымдардың әскери қызметкерлері үшін әскери киім нысанын, айырым белгілерін және жеке қорғану құралдарын шығару кіреді.
2. Қорғаныстық тапсырыс:
1) жеткізілуі тиіс өнімнің тізбесі (номенклатурасы) мен мөлшерін және осы жеткізілімдердің мерзімдерін;
2) қорғаныстық тапсырыстың тұтастай, сондай-ақ оның бөліктері мен оны өткізудің жекелеген кезеңдері бойынша болжамды құнын (бағасын);
3) тапсырыс берушілердің тізбесін;
4) болжамды орындаушылардың тізбесін қамтуы тиіс.
4-бап. Қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру және орналастыру
1. Қорғаныстық тапсырыстың жобасын уәкілетті орган тапсырыс берушілердің Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыруға бағытталған өтінімдері бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары мен міндеттемелерін ескере отырып, тиісті жылға арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде осы мақсатқа белгіленген шығыстар шегінде бір мезгілде әзірлейді және қалыптастырады.
2. Қорғаныстық тапсырысты орындаушыларды таңдау тапсырыс берушілердің қорғаныстық тапсырысты қалыптастыруы кезінде уәкілетті органмен келісім бойынша отандық өндірушілер мен уәкілетті ұйымдар қатарынан жүргізіледі.
3. Қорғаныстық тапсырысты орындаушыны отандық өндірушілер мен уәкілетті ұйымдар қатарынан анықтау мүмкін болмаған жағдайда орындаушыны тапсырыс беруші шетелдік компаниялардың ішінен анықтайды.";

4) в пункте 1 статьи 5:
слово "государственным" исключить;
после слова "ремонта" дополнить словом ", модернизации";
5) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Компетенция Правительства Республики Казахстан и
уполномоченного органа
1. Правительство Республики Казахстан:
1) в двухмесячный срок после принятия законодательного акта Республики Казахстан о республиканском бюджете, утверждает оборонный заказ в полном объеме, в пределах установленных расходов на эти цели;
2) утверждает Правила формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа Республики Казахстан;
3) определяет уполномоченную организацию.
2. Уполномоченный орган:
1) осуществляет руководство в области формирования, размещения и выполнения оборонного заказа;
2) разрабатывает Правила формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа Республики Казахстан;
3) формирует оборонный заказ Республики Казахстан, представляет его на утверждение в Правительство Республики Казахстан и доводит утвержденные задания до заказчиков и исполнителей;
4) осуществляет межотраслевую координацию и контроль по организации за выполнением заданий оборонного заказа.";
6) в статье 8:
в заголовке слово "государственных" исключить;
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Заказчики:";
подпункт 1) исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) определяют степень секретности сведений оборонного заказа в соответствии со сборником перечней сведений, подлежащих засекречиванию государственными органами Республики Казахстан;";
подпункт 3) исключить;
в подпункте 4) после слова "исполнителями" дополнить словами ", обеспечивают финансирование";
подпункт 8) исключить;
7) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Функции исполнителей при выполнении оборонного заказа
Исполнители:
1) представляют по запросам заказчиков и уполномоченного органа информацию о своей деятельности;
2) принимают участие в процессе размещения оборонного заказа, обеспечивают заключение договоров на выполнение оборонного заказа;
3) обеспечивают и осуществляют соответствие выполненных работ, услуг, поставку товаров по условиям договора;
4) обосновывают цену товаров, работ и услуг;
5) осуществляют импорт товаров, работ и услуг военного и двойного назначения, за исключением отечественных производителей.";

4) 5-баптың 1-тармағында:
"мемлекеттік" деген сөз алып тасталсын;
"жөндеудің" деген сөзден кейін ", жаңғыртудың" деген сөзбен толықтырылсын;
5) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және
уәкілетті органның құзыреті
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамалық актісі қабылданғаннан екі ай мерзімде осы мақсаттарға белгіленген шығыстар шегінде толық көлемде қорғаныстық тапсырысты бекітеді;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қорғаныстық тапсырысын қалыптастыру, орналастыру және орындау ережесін бекітеді;
3) уәкілетті ұйымды анықтайды.
2. Уәкілетті орган:
1) қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау саласындағы басшылықты жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қорғаныстық тапсырысын қалыптастыру, орналастыру және орындау ережесін әзірлейді;
3) Қазақстан Республикасының қорғаныстық тапсырысын қалыптастырады, оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынады және бекітілген тапсырмаларды тапсырыс берушілер мен орындаушыларға хабарлайды;
4) салааралық үйлестіруді және қорғаныстық тапсырыс тапсырмаларының орындалуын ұйымдастыру жөніндегі бақылауды жүзеге асырады.";
6) 8-бапта:
тақырыбындағы "Мемлекеттік" деген сөз алып тасталсын;
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Тапсырыс берушілер:";
1) тармақша алып тасталсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары құпияландыруға жататын мәліметтер тізбесінің жиынтығына сәйкес қорғаныстық тапсырыс мәліметтерінің құпиялылық деңгейін анықтайды;";
3) тармақша алып тасталсын;
4) тармақшадағы "шарттар жасасады" деген сөздерден кейін ", қаржыландыруды қамтамасыз етеді" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша алып тасталсын;
7) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Орындаушылардың қорғаныстық тапсырысты
орындау кезіндегі функциялары
Орындаушылар:
1) тапсырыс берушілер мен уәкілетті органның сұрау салуы бойынша өз қызметі туралы ақпаратты ұсынады;
2) қорғаныстық тапсырысты орналастыру процесіне қатысады, қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттардың жасалуын қамтамасыз етеді;
3) орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің, тауарлар жеткізудің шарт талаптары бойынша сәйкестігін қамтамасыз етеді және жүзеге асырады;
4) тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің бағасын негіздейді;
5) отандық өндірушілерді қоспағанда, әскери және екіұдай мақсаттағы тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің импортын жүзеге асырады.";

8) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Нарушение законодательства Республики Казахстан о
государственном оборонном заказе
Нарушение законодательства Республики Казахстан о государственном оборонном заказе влечет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

8) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қорғаныстық
тапсырыс туралы заңнамасын бұзу
Қазақстан Республикасының мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа әкеп соғады.".
2-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті