Об утверждении Правил определения исторических затрат и стоимости геологической информации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2008 года N 351. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2011 года № 120.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.02.2011 № 120 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с  пунктом 3-1 статьи 69 Закона Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ: см.Z100291
1. Утвердить прилагаемые Правила определения исторических затрат и стоимости геологической информации.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан             К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 апреля 2008 года N 351
Правила
определения исторических затрат и стоимости
геологической информации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают порядок определения исторических затрат и стоимости геологической информации о недрах.
2. Исторические затраты - суммарные прошлые затраты, понесенные государством, на геологическое изучение контрактной территории и разведку месторождений.
3. Стоимость пакета геологической информации, находящейся в государственной собственности, определяется как часть суммы исторических затрат.
4. Исторические затраты определяются для всех видов полезных ископаемых, включая общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи.
5. Определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации о недрах выполняется уполномоченным органом по изучению и использованию недр (далее - уполномоченный орган).
2. Порядок определения исторических затрат и
стоимости геологической информации
6. Уполномоченный орган до объявления конкурса на предоставление права недропользования проводит инвентаризацию всех геологических исследований, выполненных в пределах участка недр, предоставляемого в недропользование (далее - участок недр). Данные инвентаризации должны отражать степень геологической изученности участка недр и фактические затраты на геологоразведочные работы. По данным инвентаризации составляются картограмма геологической изученности и инвентарная ведомость на основе которых осуществляется расчет исторических затрат.
7. Исторические затраты рассматриваются по каждому участку недр отдельно.

Тарихи шығындарды және геологиялық ақпараттың құнын айқындау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 16 сәуірдегі N 351 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 10 ақпандағы № 120 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.02.10 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы Заңы  69-бабының 3-1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ: Z100291 қараңыз
1. Қоса беріліп отырған Тарихи шығындарды және геологиялық ақпараттың құнын айқындау ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы»16 сәуірдегі
N 351 қаулысымен
бекітілген
Тарихи шығындарды және геологиялық ақпараттың
құнын айқындау ережесі 1. Жалпы ережелер
1.   Осы Ереже тарихи шығындарды және жер қойнауы туралы геологиялық ақпараттың құнын айқындау тәртібін белгілейді.
2. Тарихи шығындар - мемлекет келісім-шарттық аумақты геологиялық зерделеуге және кен орындарын барлауға жұмсаған бұрынғы жиынтық шығындар.
3. Мемлекет меншігіндегі геологиялық ақпарат пакетінің құны, тарихи шығындар сомасының бір бөлігі ретінде айқындалады.
4. Кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты сулары мен емдік балшықты қоса алғанда, тарихи шығындар барлық пайдалы қазбалардың түрлері үшін айқындалады.
5. Тарихи шығындардың мөлшерін, жер қойнауы туралы геологиялық ақпараттың құны мен оны алу шарттарын айқындауды жер қойнауын зерделеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) орындайды.
2. Тарихи шығындарды және геологиялық ақпараттың
құнын айқындау тәртібі
6. Уәкілетті орган жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурс жарияланғанға дейін, жер қойнауын пайдалануға берілетін жер қойнауы учаскесі (бұдан әрі - жер қойнауы учаскесі) шегінде орындалған барлық геологиялық зерттеулерге түгендеу жүргізеді. Түгендеудің деректері жер қойнауы учаскесінің геологиялық зерделеу дәрежесі мен геологиялық барлау жұмыстарының нақты шығындарын көрсетуге тиісті. Түгендеу деректері бойынша геологиялық зерделену картограммасы мен түгендеу ведомосі жасалады, осылардың негізінде тарихи шығындардың есебі жүзеге асырылады.
7. Тарихи шығындар әр жер қойнауы учаскесі бойынша жеке-жеке қаралады.

8. Исторические затраты по участку недр для проведения разведки или разведки и добычи, включают: региональные геолого-геофизические, поисковые и поисково-оценочные работы, пропорционально площади участка недр или приходящихся на него физических объемов, научные, опытно-методические, опытно-конструкторские и другие исследования, результаты которых связаны с изучением участка недр.
9. Исторические затраты по участку недр для проведения добычи включают: региональные геолого-геофизические исследования (выполненные в пределах площади поисково-оценочных работ), поисковые и поисково-оценочные работы, разведку, доразведку флангов и глубоких горизонтов, технологические исследования, исследования на безрудность промышленных площадок, гидрогеологические исследования для водоснабжения будущего добывающего предприятия, научно-исследовательские, опытно-методические, опытно-конструкторские и другие исследования, результаты которых связаны с изучением участка недр.
10. Из указанных в пунктах 8, 9 работ из расчета исторических затрат исключаются работы, не относящиеся к заявленному виду полезного ископаемого или проведенные не за счет средств государства.
11. Исторические затраты, суммируются по годам проведения работ (работы, выполненные до 1961 года, работы, выполненные в период с 1961 по 1990 годы и далее в пределах каждого последующего года), по видам работ. Основанием для пересчета затрат прошлых лет в цены 1996 года служат внутриотраслевые индексы изменения стоимости геологоразведочных работ, соответственно на нефть и газ, твердые полезные ископаемые и воду, геофизические и научно-исследовательские работы.
Для пересчета затрат до 1961 года в цены 1961-1990 годов, затраты уменьшаются в десять раз. Для пересчета затрат в тенге затраты в рублях 1961-1990 годов умножаются на коэффициент 0,002.
Пересчет затрат до 1961 года на проведенные геологоразведочные и другие работы в цены 1996 года (тенге) осуществляется по формуле:
Зпл х И91 х 0,002 х И96
Из96 = -------------------------
10
где: Из96 - исторические затраты в ценах 1996 года
Зпл - затраты прошлых лет
И91 - индекс изменения стоимости геологоразведочных работ
1991 года к ценам 1990 года
0,002 - коэффициент перевода в тенге
И96 - индекс изменения стоимости геологоразведочных работ
1996 года к ценам 1991 года.
Пересчет затрат с 1961 по 1990 годы в цены 1996 года осуществляется по формуле:
Из96 = Зпл х И91 х 0,002 х И96
Пересчет затрат с 1991 года в цены 1996 года осуществляется по формуле:

8. Барлау немесе барлау мен өндіруді жүргізуге арналған жер қойнауы учаскесі бойынша тарихи шығындар: жер қойнауы учаскесінің алаңына немесе оған сай келетін табиғи көлеміне барабар өңірлік геологиялық-геофизикалық, іздеу және іздеу-бағалау жұмыстарын, ғылыми, тәжірибелік-әдістемелік, тәжірибелік-конструкторлық және нәтижелері жер қойнауы учаскесін зерделеумен байланысты басқа да зерттеулерді қамтиды.
9. Өндіруді жүргізуге арналған жер қойнауы учаскесі бойынша тарихи шығындар: өңірлік геологиялық-геофизикалық (іздеу-бағалау жұмыстары алаңының шегінде орындалған), іздеу және іздеу-бағалау жұмыстарын, барлау, қапталдар мен терең горизонттарды жете барлауды, технологиялық зерттеулерді, өнеркәсіптік алаңдардың кенсіздігіне арналған зерттеу, өндіруші кәсіпорынды сумен жабдықтауға арналған гидрогеологиялық зерттеулерді, нәтижелері жер қойнауы учаскесін зерделеумен байланысты ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-әдістемелік, тәжірибелік-конструкторлық және басқа да зерттеулерді қамтиды.
10. Тарихи шығындарды есептеуден 8, 9-тармақтарда көрсетілген жұмыстардан, пайдалы қазбалардың мәлімделген түріне жатпайтын немесе мемлекеттің қаражатынсыз жүргізілген жұмыстар алынып тасталады.
11. Тарихи шығындар жұмыстардың жүргізілген жылдары бойынша (1961 жылға дейін орындалған жұмыстар, 1961-1990 жылдар кезеңінде орындалған жұмыстар және одан әрі әрбір келесі жыл шегінде) жұмыс түрлері бойынша жинақталады. Өткен жылдардың шығындарын 1996 жылғы бағаға қайта есептеуге, геологиялық барлау жұмыстары құнының, салаішілік индексінің өзгеруі тиісінше мұнай мен газға, қатты пайдалы қазбалар мен суға, геофизикалық және ғылыми-зерттеу жұмыстарына негіз болады.
1961 жылға дейінгі шығындарды 1961-1990 жылдардағы бағаға қайта есептеу үшін шығындар он есе азайтылады. Шығындарды теңгеге қайта есептеу үшін 1961-1990 жылдардағы рубль шығындары 0,002 коэффициентіне көбейтіледі.
1961 жылға дейін жүргізілген геологиялық барлау және басқа да жұмыстардың шығынын 1996 жылғы бағаға (теңге) қайта есептеу:
Тш96=  Өжшх И 91 х 0,002 х И96 ,
10
формуласы бойынша жүзеге асырылады:
мұнда: Тш 96 - 1996 жылғы бағадағы тарихи шығындар
Өжш - өткен жылдардың шығындары
И 91 - 1991 жылғы геологиялық барлау жұмыстары құнының 1990 жылғы бағаға өзгеру индексі
0,002 - теңгеге аудару коэффициенті
И 96 - 1996 жылғы геологиялық барлау жұмыстары құнының 1991 жылғы бағаға өзгеру индексі.
1961 жылдан 1990 жылға дейінгі шығындарды 1996 жылғы бағаға қайта есептеу мынадай:
Тш 96 = Өжш х И91 х 0,002 х И96 формуласы бойынша жүзеге асырылады
1991 жылдан бергі шығындарды 1996 жылғы бағаға қайта есептеу:

Из96 = Зпл х 0,002 х И96
Пересчет затрат с 1992 года в цены 1996 года осуществляется по формуле:
Из96 = Зпл х 0,002 : И(92-95) х И96,
где: И(92-95) - индексы изменения стоимости геологоразведочных
работ по годам (коэффициент 0,002 не применяется после
ввода национальной валюты).
Исторические затраты в ценах 1996 года переводятся в доллары США по курсу на 1 января 1997 года. Исторические затраты, понесенные государством после 1996 года, переводятся в доллары США по курсу на дату списания затрат по выполненным работам. При подготовке расчета исторических затрат, полученная стоимость затрат в долларах США переводится в национальную валюту по текущему курсу.
12. Для определения стоимости всей геологической информации применяются процентные ставки от суммы исторических затрат. Процентные ставки дифференцируются в зависимости от вида полезного ископаемого и предоставляемого права недропользования:
Углеводородное сырье:
разведка - 1 %, разведка и добыча - 2 %, добыча - 3 %.
Твердые полезные ископаемые (включая общераспространенные):
разведка - 1,5 %, разведка и добыча - 2 %, добыча - 2,5 %.
Подземные воды (включая лечебные грязи):
разведка - 1,5 %, разведка и добыча - 2,5 %, добыча - 4 %.
13. Для определения стоимости геологической информации, полученной не за счет средств государства, но находящейся в государственной собственности применяются процентные ставки, аналогичные указанным в пункте 12, от суммы затрат на геологоразведочные работы, в результате которых получена геологическая информация.

Тш 96 = Өжш х 0,002 х И96
1992 жылдан бергі шығындарды 1996 жылғы бағаға қайта есептеу:
Тш 96 = Өжш х 0,002: И(92-95) х И96, формуласы бойынша жүзеге асырылады
мұнда: И (92-95)- жылдар бойы өзгеріп тұрған геологиялық барлау жұмыстары құнының өзгеру индекстері (0,002 коэффициенті ұлттық валюта енгізілгеннен кейін қолданылмайды).
1996 жылғы бағадағы тарихи шығындар 1997 жылғы 1 қаңтардағы бағам бойынша АҚШ долларына аударылады. 1996 жылдан кейін мемлекет шеккен тарихи шығындар атқарылған жұмыстар бойынша шығындарды есептен шығару күнгі бағам бойынша АҚШ долларына аударылады. Тарихи шығындардың есебін даярлау кезінде АҚШ долларымен алынған шығынның құны ағымдағы бағам бойынша ұлттық валютаға аударылады.
12. Барлық геологиялық ақпараттың құнын айқындау үшін тарихи шығындар сомасынан проценттік ставка қолданылады. Проценттік ставкалар пайдалы қазбалардың түрі мен берілетін жер қойнауын пайдалану құқығына байланысты сараланады:
Көмірсутек шикізаты:
барлау - 1%, барлау және өндіру - 2%, өндіру - 3%.
Қатты пайдалы қазбалар (кең таралған пайдалы қазбаларды қоса алғанда):
барлау - 1,5%, барлау және өндіру - 2%, өндіру - 2,5%.
Жерасты сулары (емдік балшықты қоса алғанда): барлау - 1,5%,
барлау және өндіру - 2,5%, өндіру - 4%.
13. Мемлекеттің қаражатынсыз алынған, бірақ мемлекет меншігіндегі геологиялық ақпараттың құнын айқындау үшін нәтижесінде геологиялық ақпарат алынған геологиялық барлау жұмыстарына арналған шығындар сомасынан 12-тармақта көрсетілген ұқсас проценттік ставкалар қолданылады.