О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2007 года № 754
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 октября 2008 года № 968
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2007 года № 754 "О Среднесрочной фискальной политике Правительства Республики Казахстан на 2008-2010 годы" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 32, ст. 355) следующие изменения и дополнения:
в Среднесрочной фискальной политике Правительства Республики Казахстан на 2008-2010 годы, утвержденной указанным постановлением:
в главе 1. "Анализ и прогноз социально-экономического положения Республики Казахстан":
таблицы 1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 3 к настоящему постановлению;
рисунок 1 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
в главе 2. "Цели и задачи фискальной политики":
в абзаце первом после слова "является" дополнить словами "обеспечение стабильности национальной экономики,";
в абзаце третьем слова ", высвободить финансовые ресурсы за счет их оптимизации для усиления социальной и инвестиционной составляющей бюджета" исключить;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"совершенствование налогового и гармонизация бухгалтерского законодательства в связи с переходом на международные стандарты финансовой отчетности;";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"обеспечение макроэкономической стабильности, недопущение резкого падения темпов роста экономики и усугубления кризиса финансовой системы";
в абзаце двадцать девятом главы 3. "Совершенствование бюджетной системы" слова "макроэкономический прогноз и основные параметры фискальной политики" заменить словами "прогноз социально-экономического развития и бюджетных параметров";
в главе 4. "Политика доходов":
абзац двенадцатый дополнить словами "(в целях снижения налоговой нагрузки на несырьевой сектор экономики предлагается последовательно, в течение трех лет вдвое против действующей уменьшить ставку корпоративного подоходного налога)";
абзац четырнадцатый исключить;
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"в рамках реформирования социального налога предлагается установить плоскую шкалу со ставкой 11 %;";
абзац шестнадцатый дополнить словами ", введение налога на добычу полезных ископаемых вместо роялти, изменение методологии исчисления рентного налога и налога на сверхприбыль";
абзац двадцатый изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 тамыздағы N 754 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 21 қазандағы N 968 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 - 2010 жылдарға арналған орта мерзімді фискалдық саясаты туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 тамыздағы N 754 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., N 32, 355-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 - 2010 жылдарға арналған орта мерзімді фискалдық саясатында:
"Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық жағдайын талдау және болжау" деген 1-тарауда:
1 және 2-кестелер осы қаулыға 1 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
1-сурет осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Орта мерзімді фискалдық саясаттың мақсаттары мен міндеттері" деген 2-тарауда:
мемлекеттік тілдегі мәтінде бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Орта мерзімді кезеңде фискалдық саясаттың негізгі мақсаты шығыстардың деңгейін ұлғайтпай оның тиімділігін арттыру есебінен мемлекеттің қаржылай мүмкіндіктерін кеңейтетін мемлекеттік басқарудың институционалдық негізін нығайту және жаңғырту жолымен ұлттық экономиканың тұрақтылығын қамтамасыз ету, елдің тұрақты экономикалық өсуіне ықпал ету болып табылады.";
үшінші абзацтағы ", бюджеттің әлеуметтік және инвестициялық құрамдауыштарын күшейту үшін қаржы ресурстарын оңтайландыру есебінен оларды босатуға" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарға өтуіне байланысты салық заңнамасын жетілдіру және бухгалтерлік заңнаманы үндестіру;";
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету, экономиканың өсу қарқынының күрт төмендеуі мен қаржылық жүйе дағдарысының шиеленісуін болдырмау.";
"Бюджет жүйесін жетілдіру" деген 3-тараудың жиырма тоғызыншы абзацындағы "макроэкономикалық болжам және фискалдық саясаттың  негізгі параметрлері" деген сөздер "әлеуметтік-экономикалық даму және бюджеттік параметрлер болжамы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Кірістер саясаты" деген 4-тарауда:
он екінші абзац "(экономиканың шикізат емес секторына салықтық жүктемені азайту мақсатында үш жыл ішінде корпоративтік табыс салығы ставкасын қолданыстағыға қарағанда екі есеге дәйектілікпен азайту болжанады)" деген сөздермен толықтырылсын;
он төртінші абзац алып тасталсын;
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"әлеуметтік салықты реформалау шеңберінде жайпақ шәкілді 11 % ставкамен белгілеу ұсынылады;";
он алтыншы абзац ", роялтидің орнына пайдалы қазбаларды өндіруге салық енгізу, ренталық салықты және үстеме пайдаға салынатын салықты есептеу әдіснамасын өзгерту" деген сөздермен толықтырылсын;
жиырмасыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"По корпоративному подоходному налогу в 2009 году условные потери в результате снижения ставки с 30 % до 20 % составят 348,7 млрд. тенге, в 2010 году со снижением ставки с 20 % до 17,5 % - 78,1 млрд. тенге.";
в абзаце двадцать первом слово "Также" заменить словами "В прогнозах ненефтяных доходов";
рисунок 4 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
в абзаце двадцать шестом цифры "7,3", заменить цифрами "7,2";
абзац двадцать седьмой изложить в следующей редакции:
"Уменьшение связано со снижением мировой цены на нефть со 105 долларов США за баррель в 2008 году до 60 долларов США за баррель в 2009-2010 годах. Прогнозируемые темпы роста ВВП превышают темпы роста доходов нефтяного сектора, несмотря на прогноз их увеличения в абсолютном выражении.";
дополнить абзацами двадцать восьмым и двадцать девятым следующего содержания:
"В 2008 и 2009 годах по поручению Главы государства для финансового обеспечения первоочередных мер Программы стабилизации экономики и финансовой системы будет выделено в виде целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан десять миллиардов долларов США.
Привлечение целевого трансферта в таком объеме окажет влияние на снижение общего объема накоплений фонда в долях от ВВП с 21,3 % в 2007 году до 16,3 % к ВВП в 2010 году.";
в главе 5. "Политика расходов":
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Проводимая в среднесрочном периоде политика расходов будет направлена на обеспечение социального благополучия казахстанцев, модернизацию экономики, а также полное выполнение государственных обязательств, в соответствии с долгосрочными и среднесрочными приоритетами социально-экономической политики, в прямой зависимости от планируемых результатов и с усилением социальной и инвестиционной составляющей бюджетов за счет улучшения качества отраслевого планирования и сокращения непродуктивных расходов.";
абзац второй исключить;
абзац шестьдесят шестой исключить;
в абзаце шестьдесят седьмом слова "разработан комплекс мер по внедрению системы "Зеленая Нефть" и" исключить;
в абзаце шестьдесят восьмом слова "Картахенского протокола по биобезопасности Конвенции ООН по биоразнообразию и" исключить;
в абзаце восьмидесятом слово "будут" исключить;
абзац девяносто шестой "В рамках задач по реализации "прорывных проектов" и в целях стимулирования инвестиционной активности в несырьевых отраслях экономики создан Казахстанско-китайский инвестиционный фонд в рамках проекта Фонда фондов. Осуществляется дальнейшее развитие Международного центра приграничного сотрудничества "Хоргос"." исключить;
абзац сто двадцать второй после слова "его переработки" дополнить предложением следующего содержания:
"Также созданы стабилизационные ресурсы зерна в объеме 600 тыс. тонн для регулирования внутреннего рынка и стабилизации цен на хлебобулочные изделия.";

"Корпорациялық табыс салығы бойынша шартты шығындар 2009 жылы ставканың 30 %-дан 20 %-ға дейін төмендеуі нәтижесінде 348,7 млрд. теңгені, 2010 жылы ставканы 20 %-дан 17,5 %-ға дейін төмендетуден 78,1 млрд. теңгені құрайды.";
жиырма бірінші абзацтағы "Сонымен қатар" деген сөздер "Мұнайға қатысты емес табыстардың болжамдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-сурет осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жиырма алтыншы абзацтағы "7,3" деген сандар "7,2" деген сандармен ауыстырылсын;
жиырма жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаю 2008 жылы әлемдік мұнай бағасының 2008 жылы 105 АҚШ долларынан 2009 - 2010 жылдары бір баррелінің 60 АҚШ долларына дейін төмендеуімен байланысты болып отыр. ЖІӨ-нің болжанып отырған өсу қарқыны олардың абсолютті мәнде ұлғаюы болжамына қарамастан, мұнайға қатысы емес сектор табыстарының өсу қарқынынан асып түседі.";
мынадай мазмұндағы жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"2008 және 2009 жылдары Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру бағдарламасының бірінші кезектегі шараларын қаражатпен қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферт түрінде он миллиард АҚШ доллары бөлінетін болады.
Нысаналы трансфертті осындай көлемде тарту қордың жинақталуының ЖІӨ үлесіндегі жалпы көлемінің 2007 жылғы 21,3 %-дан 2010 жылы ЖІӨ-ге қатысты 16,3 %-ға дейін төмендеуіне ықпалын тигізеді.";
"Шығыстар саясаты" деген 5-тарауда:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Орта мерзімді кезеңде жүргізілетін шығыстар саясаты қазақстандықтардың әлеуметтік әл-ауқатын қамтамасыз етуге, экономиканы жаңғыртуға, сондай-ақ әлеуметтік-экономикалық саясатты ұзақ мерзімді және орта мерзімді басымдықтарға сәйкес жоспарланатын нәтижелерге тікелей байланысты және салалық жоспарлау сапасын жақсарту және өнімсіз шығыстарды қысқарту есебінен бюджеттердің әлеуметтік және инвестициялық құрамдас бөліктерін күшейте отырып, мемлекеттік міндеттемелерді толық орындауға бағытталатын болады.";
екінші абзац алып тасталсын;
алпыс алтыншы абзац алып тасталсын;
алпыс жетінші абзацтағы "Жасыл мұнай" жүйесін енгізу бойынша шаралар кешені әзірленді және" деген сөздер алып тасталсын;
алпыс сегізінші абзацтағы "Картахен хаттамасы бойынша, биологиялық әралуандық бойынша БҰҰ Конвенциясына және" деген сөздер алып тасталсын;
сексенінші абзацтағы "енгізілетін болады" деген сөздер "енгізілді" деген сөзбен ауыстырылсын;
тоқсан алтыншы абзац "Серпінді жобаларды" іске асыру міндеттері шеңберінде және экономиканың шикізат емес салаларындағы инвестициялық белсенділікті ынталандыру мақсатында Қорлар қоры жобасының шеңберінде Қазақстан-Қытай инвестициялық қоры құрылды. "Қорғас" халықаралық шекаралық ынтымақтастық орталығын одан әрі дамыту жүзеге асырылады." алып тасталсын;
бір жүз жиырма екінші абзац "кепілдендіруі қажет" деген сөздерден кейін мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Сондай-ақ ішкі нарықты реттеу және нан-тоқаш өнімдерінің бағасын тұрақтандыру үшін 600 мың тонна көлемде тұрақты астық ресурстары құрылды.";

в абзаце сто пятьдесят третьем цифры "33,3" заменить цифрами "43,6";
рисунок 6 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
абзацы сто шестьдесят третий, сто шестьдесят четвертый, сто шестьдесят пятый, сто шестьдесят шестой:
"За счет увеличения уставного капитала АО "Национальный научно-технологический холдинг "Самгау":
будет увеличен объем финансирования проектов по приоритетным, рисковым и инициативным научно-исследовательским и опытно-конструкторским разработкам с проведением комплексной экспертизы;
дополнительные средства будут направлены на формирование и развитие электронных услуг государственных органов в рамках Государственной программы формирования "электронного правительства".
Доля расходов на приобретение финансовых активов в общем объеме расходов республиканского бюджета по программам развития составит в 2008 году - 20,3 %, в 2009 году - 19,2 %, в 2010 году - 18 %." исключить;
рисунок 7 исключить;
в абзаце сто шестьдесят седьмом:
цифры "571,7", "19,1" заменить соответственно цифрами "1075,7", "29,6";
слова "на начало 2008 года" исключить;
абзацы сто шестьдесят восьмой, сто шестьдесят девятый, сто семидесятый, сто семьдесят первый изложить в следующей редакции:
"В рамках задач по развитию экономики и ее ключевых отраслей, таких как нефтегазовый сектор, металлургия, химия, нефтехимия, инфраструктура в 2008 году создан новый государственный холдинг "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (далее - холдинг), который объединит государственные активы и станет локомотивом регионального и общестранового прорыва.
С целью стабилизации финансового сектора холдинг будет проводит работу с банками по развитию малого и среднего бизнеса, завершению строительства объектов в городах Астане и Алматы.
В рамках стабилизационной программы, предполагающей выделение десяти миллиардов долларов США из Национального фонда Республики Казахстан, пять миллиардов долларов США будут направлены на капитализацию холдинга для реализации вышеуказанных задач.
С целью улучшения качества активов банковского сектора и повышения доверия инвесторов к банковскому сектору в 2008 году будет создан Фонд стрессовых активов (далее - Фонд) как рыночной институт, обеспечивающий выполнение стабилизационной функции в качестве гаранта финансовой стабильности со стороны Правительства.";
дополнить абзацем сто семьдесят вторым следующего содержания:

бір жүз елу үшінші абзацтағы "33,3" деген сандар "43,6" деген сандармен ауыстырылсын;
6-сурет осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
бір жүз алпыс үшінші, бір жүз алпыс төртінші, бір жүз алпыс бесінші, бір жүз алпыс алтыншы абзацтар:
"Самғау" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту есебінен:
басымды, тәуекел және бастамашыл ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық әзірлеме жобалар бойынша қаржыландыру көлемі ұлғайтылатын болады;
қосымша қаражат есебінен "электрондық үкіметті" қалыптастырудың Мемлекеттік Бағдарламасы аясында мемлекеттік органдардың электрондық қызметін дамытуға және қалыптастыруға бағытталатын болады.
Даму бағдарламалары бойынша республикалық бюджет шығыстарының  жалпы көлемінде қаржы активтерін сатып алуға арналған шығыстардың үлесі 2008 жылы - 20,3 %, 2009 жылы - 19,2 %, 2010 жылы - 18 %-ды құрайды." алып тасталсын;
7-сурет алып тасталсын;
бір жүз алпыс жетінші абзацтағы:
"571,7", "19,1" деген сандар тиісінше "1075,7", "29,6" деген сандармен ауыстырылсын;
"2008 жылдың басында" деген сөздер алып тасталсын;
бір жүз алпыс сегізінші, бір жүз алпыс тоғызыншы, бір жүз жетпісінші, бір жүз жетпіс бірінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Экономика мен оның мұнай-газ секторы, металлургия, химия, мұнай-химия, инфрақұрылым сияқты түйінді салаларын дамыту жөніндегі міндеттер шеңберінде 2008 жылы мемлекеттік активтерді біріктіретін және өңірлік және елдің жалпы серпінінің локомотиві болатын "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" жаңа мемлекеттік холдингі (бұдан әрі - холдинг) құрылды.
Қаржы секторын тұрақтандыру мақсатында холдинг банктермен шағын және орта бизнесті дамыту, Астана және Алматы қалаларындағы объектілер құрылысын аяқтау жөніндегі жұмыстарды жүргізетін болады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан он миллиард АҚШ долларын бөлуді болжайтын тұрақтандыру бағдарламасының шеңберінде оның бес миллиард АҚШ доллары жоғарыда көрсетілген міндеттерді іске асыру үшін Холдингті капиталдандыруға жіберілетін болады.
Банк секторы активтерінің сапасын жақсарту және банк секторына инвесторлардың сенімін арттыру мақсатында 2008 жылы Үкімет тарапынан қаржылық тұрақтылықтың кепілі ретінде тұрақтандыру функцияларының орындалуын қамтамасыз ететін нарықтық институт ретінде Стрестік активтер қоры (бұдан әрі - Қор) құрылатын болады.";
мынадай мазмұндағы бір жүз жетпіс екінші абзацпен толықтырылсын:

"Для реализации Фондом своих функций за счет средств республиканского бюджета в 2008-2010 годах будет сформирован его уставной капитал, который превысит один миллиард долларов США.";
рисунок 8 исключить;
в абзаце сто семьдесят втором цифры "23,5" заменить цифрами "27,0";
таблицу 5 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
в главе 8. "Управление государственным, гарантированным государством и валовым внешним долгом":

"Қор өз функцияларын іске асыру үшін республикалық бюджет қаражаты есебінен 2008 - 2010 жылдары бір миллиард АҚШ долларынан асатын оның жарғылық капиталы қалыптастырылады.";
8-сурет алып тасталсын;
бір жүз жетпіс екінші абзацтағы "23,5" деген сандар "27,0" деген сандармен ауыстырылсын;
5-кесте осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген және жалпы сыртқы борышты басқару" деген 8-тарауда:

рисунки 11 и 12 исключить;
в абзаце двенадцатом слова "Заимствование Правительством будет осуществляться с целью финансирования дефицита республиканского бюджета с ограничением в размере не более 1 % от ВВП страны в среднегодовом значении за пятилетний период." исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 октября 2008 года № 968
Динамика изменения валового внутреннего продукта

11 және 12-суреттер алып тасталсын;
он екінші абзацтағы "Үкіметтің қарыз алуы орта мерзімді кезеңде бес жылдық кезең үшін орташа жылдық мәнде ЖІӨ-нің 1 %-ынан аспайтын мөлшерде шектей отырып республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру мақсатында жүзеге асырылады." деген сөздер алып тасталсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 21 қазандағы
N 968 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының жалпы ішкі өнімінің