О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 20 июня 2007 года № 348"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2008 года № 1119
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 20 июня 2007 года № 348".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента
Республики Казахстан от 20 июня 2007 года № 348
В целях развития конкурентоспособной системы науки, обеспечивающей эффективную выработку, а также поддержку и использование новых знаний ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 20 июня 2007 года № 348 "О Государственной программе развития науки Республики Казахстан на 2007-2012 годы" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст. 228) следующие изменения и дополнения:
в Государственной программе развития науки Республики Казахстан на 2007-2012 годы, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе "1. Паспорт Программы":
в подразделе "Необходимые ресурсы и источники их финансирования":
цифры "43386,2", "24133,7" заменить соответственно цифрами "42204,9", "22952,4";
в разделе "5. Основные направления и механизмы реализации Программы":
подраздел "5.1. Совершенствование системы управления научно-технической сферой":
абзац четырнадцатый дополнить предложением следующего содержания:
"На всех уровнях проведения экспертизы предусматривается привлечение общественных объединений ученых.";
дополнить абзацами двадцать восьмым, двадцать девятым, тридцатым, тридцать первым, тридцать вторым, тридцать третьим и тридцать четвертым следующего содержания:
"Ключевыми параметрами науки, характеризующих сферу научной деятельности как отрасль, должны быть:
1. Новизна. Характеризуется получением открытий и изобретений мирового уровня, подтвержденной международными патентами или патентами других стран, наряду с первоначальным патентом Республики Казахстан.
2. Значимость. Подтверждается реализацией полученных результатов (международный уровень, внутри страны на уровне отраслей экономики или на уровне отдельных предприятий и регионов).

"Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 маусымдағы N 348 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 1 желтоқсандағы N 1119 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 маусымдағы  N 348 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 маусымдағы
N 348 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Жаңа білімдерді тиімді тұжырымдауды, сондай-ақ қолдауды және пайдалануды қамтамасыз ететін бәсекеге қабілетті ғылыми жүйені дамыту мақсатында Қ АУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының ғылымын дамытудың 2007 - 2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 маусымдағы N 348 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., N 20, 228-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының ғылымын дамытудың 2007 - 2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында:
"1. Бағдарламаның паспорты" деген бөлімде:
"Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері" деген кіші бөлімде:
"43386,2", "24133,7" деген цифрлар тиісінше "42204,9", "22952,4" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"5. Бағдарламаның негізгі бағыттары және оны іске асырудың тетіктері" деген бөлімде:
"5.1. Ғылыми-техникалық саланы басқару жүйесін жетілдіру" деген кіші бөлімде:
он төртінші абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Сараптама жүргізудің барлық деңгейлерінде ғалымдардың қоғамдық бірлестіктерін тарту көзделеді.";
мынадай мазмұндағы жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші және отыз төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"Ғылыми қызмет саласын сала ретінде сипаттайтын ғылымның негізгі параметрлері мынадай болуы тиіс:
1. Жаңалығы. Қазақстан Республикасының алғашқы патентімен қатар халықаралық патенттермен немесе басқа елдердің патенттерімен расталған жаңалықтар мен өнертабыстар алумен сипатталады;
2. Маңыздылығы. Алынған нәтижелерді іске асырумен расталады (халықаралық деңгей, елдің ішінде экономика салалары деңгейінде немесе жекелеген кәсіпорындар мен аймақтар деңгейінде).

3. Эффективность. Оценивается получением социально значимых результатов или экономического эффекта (соотношение полученного дохода от вложенных средств на исследования).
4. Оснащенность. Структура научной отрасли в целом и научных организаций в частности, должна в полной мере обеспечивать эффективное выполнение исследований по приоритетным научным направлениям.
5. Обеспеченность. Кадровая - за счет формирования научных центров (школ) и финансовая - наряду с финансированием НИОКР, включающая систему мотивационной оплаты труда научных работников и молодых ученых.
Разрабатываемые и реализуемые научные программы должны оцениваться по этим ключевым параметрам, при этом, их количественная оценка устанавливается в каждой программе в отдельности, с учетом вида исследований (фундаментальные, прикладные, опытно-конструкторские, поисковые и др.) и направления науки (гуманитарные, естественные, технические и др.).";
подраздел "5.2. Модернизация научно-технической инфраструктуры":
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Развитие физической инфраструктуры науки в рамках выделяемых средств на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, а также за счет привлечения внебюджетных средств, должен быть форсированным.";
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"Развитие инфраструктуры и совершенствование материально-технической базы научных организаций, выполняющих научно-исследовательские, опытно-конструкторские и внедренческие работы необходимо проводить с учетом системы многоуровневой подготовки кадров, способных доводить идею до технологии, технологию до опытного образца продукции, опытное производство - до промышленного производства.";
дополнить абзацами шестнадцатым, семнадцатым, восемнадцатым, девятнадцатым и двадцатым следующего содержания:
"Будут разработаны механизмы продвижения инноваций от научной идеи через научно-технические разработки к новым технологиям и опытным образцам продукции и промышленному производству.
Основными направлениями деятельности по укреплению связи науки с производством должны стать:
изучение и активное формирование спроса на научную продукцию со стороны производства и разработка соответствующих этому спросу предложений со стороны науки;
освоение технологий операционного менеджмента, включающего технологии управления всем производственным процессом от научных разработок до выпуска готовой продукции;
организационное объединение в современных формах научных, инновационных и производственных подразделений, позволяющих сократить цикл от технической идеи до ее воплощения в продукцию, в том числе в форме технологических бизнес-инкубаторов.";
подраздел 5.3. "Подготовка высококвалифицированных научных и инженерных кадров и их стимулирование к исследовательской деятельности":
дополнить пунктом следующего содержания:

3. Тиімділігі. Әлеуметтік маңызды нәтижелер немесе экономикалық әсер алумен бағаланады (зерттеулерге салынған қаражаттан алынған кірістің арақатынасы).
4. Жабдықталуы. Тұтастай алғанда ғылым саласы және жеке алғанда ғылыми ұйымдар құрылымы басым ғылыми бағыттар бойынша зерттеулердің тиімді орындалуын толығымен қамтамасыз етуі тиіс.
5. Қамтамасыз етілуі. Кадрлық - ғылыми орталықтарды (мектептерді) қалыптастыру есебінен және қаржылық - ғылыми қызметкерлер мен жас ғалымдарға дәлелді түрде еңбекақы төлеу жүйесін қамтитын ҒЗТКЖ қаржыландырумен бірге.
Әзірленіп жатқан және іске асырылып жатқан ғылыми бағдарламалар осы негізгі параметрлермен бағалануы тиіс, бұл ретте олардың сандық бағалануы әрбір бағдарлама бойынша жекелей, зерттеу түрін (іргелі, қолданбалы, тәжірибелік-конструкторлық, ізденістік және т.б.) және ғылымның бағытын (гуманитарлық, табиғи, техникалық және т.б.) ескеру арқылы анықталады.";
"5.2. Ғылыми-техникалық инфрақұрылымды жаңғырту" деген кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға бөлінетін қаражат, сондай-ақ бюджеттен тыс қаражатты тарту есебінен ғылымның физикалық инфрақұрылымын дамыту екпінді болуы қажет.";
мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және енгізу жұмыстарын орындайтын ғылыми ұйымдардың инфрақұрылымын дамыту мен материалдық-техникалық базасын жетілдіруді идеяларды технологияға дейін, технологияны өнімнің тәжірибелік үлгісіне дейін, тәжірибелік өндірісті - өнеркәсіптік өндіріске дейін жеткізуге қабілетті көп деңгейлі кадрлар даярлау жүйесін ескере отырып жүргізу қажет.";
мынадай мазмұндағы он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтармен толықтырылсын:
"Ғылыми идеядан ғылыми-техникалық әзірлемелер арқылы жаңа технологиялар мен өнімнің тәжірибелік үлгілеріне және өнеркәсіптік өндіріске инновацияларды алға жылжыту тетіктері әзірленетін болады.
Ғылымның өндіріспен байланысын нығайту жөніндегі қызметтің негізгі бағыттары мынадай болуы тиіс:
өндіріс тарапынан ғылыми өнімге деген сұранысты зерделеу және белсенді қалыптастыру және ғылым тарапынан осы сұранысқа деген сәйкес ұсыныстарды әзірлеу;
ғылыми әзірлемелерден бастап даяр өнім шығаруға дейінгі барлық өндірістік процесті басқару технологиясын қамтитын операциялық технологияларды игеру;
техникалық идеялардан бастап оны өнімге жеткізуге дейінгі циклді қысқартуға мүмкіндік беретін ғылыми, инновациялық және өндірістік бөлімшелерді қазіргі заманғы нысанда, соның ішінде технологиялық бизнес-инкубаторлар нысанында ұйымдастырушылық біріктіру.";
"5.3. Жоғары білікті ғылыми және инженерлік кадрларды даярлау және оларды зерттеу қызметіне ынталандыру" деген кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы тармақпен толықтырылсын:

"2-1. Развития научных центров и научных школ в рамках финансируемых научно-технических программ.";
дополнить абзацами девятым, десятым, одиннадцатым, двенадцатым и тринадцатым следующего содержания:
"Повышение престижа труда ученого и инженера необходимо осуществлять путем:
обеспечения взаимосвязи уровня подготовки научных кадров высшей квалификации по номенклатуре и объему с потребностями реализации приоритетных направлений развития науки, технологий и техники;
совершенствования контрактной формы найма научных работников, в области подготовки квалифицированных научных и инженерных кадров высшей квалификации;
совершенствования законодательной базы, регламентирующей повышение статуса, социальных гарантий и увеличение уровня доходов научных работников;
создания правовых условий и экономических условий для развития рынка интеллектуальной собственности, а также рынка научных разработок.";
подраздел 5.4. "Совершенствование системы финансирования научно-технической сферы":
дополнить абзацем двадцать седьмым следующего содержания:
"Для привлечения прямых заказов на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ от зарубежных компаний необходимо определить перечень перспективных отечественных научных организаций, которые достигнут конкурентоспособного уровня путем получения международного стандарта надлежащей научной и лабораторной практики.";
подраздел 5.5. "Совершенствование нормативной правовой базы научно-технической деятельности":
дополнить абзацем двадцать четвертым следующего содержания:
"создание нормативной правовой базы, обеспечивающей механизм привлечения в страну ученых-соотечественников и зарубежных ученых;";
в разделе "6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования":
цифры "43386,2", "24133,7" заменить соответственно цифрами "42204,9", "22952,4";
по всему тексту слова "АО "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук", АО "Фонд устойчивого развития "Қазына" заменить словами "АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
по всему тексту слово "Самғау" заменить словом "Парасат".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев

"2-1. Ғылыми орталықтар мен ғылыми мектептерді қаржыландырылатын ғылыми-техникалық бағдарламалар шеңберінде дамыту.";
мынадай мазмұндағы тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші және он үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"Ғалым мен инженер еңбегінің беделін арттыруды мынадай жолдармен жүзеге асыру қажет:
номенклатурасы және көлемі бойынша біліктілігі жоғары ғылыми кадрларды даярлау деңгейін ғылымды, технологиялар мен техниканы дамытудың басым бағыттарын іске асыру қажеттіліктерімен өзара байланыстыруды қамтамасыз ету;
біліктілігі жоғары мамандандырылған ғылыми және инженерлік кадрларды даярлау саласында ғылыми қызметкерлерді жалдаудың келісім-шарттық нысанын жетілдіру;
ғылыми қызметкерлердің мәртебесін, әлеуметтік кепілдіктерін арттыруды және кіріс деңгейін ұлғайтуды регламенттейтін заңнамалық базаны жетілдіру;
зияткерлік меншік нарығын, сондай-ақ ғылыми әзірлемелер нарығын дамыту үшін құқықтық жағдайлар мен экономикалық жағдайлар жасау.";
"5.4. Ғылыми-техникалық саланы қаржыландыру жүйесін жетілдіру" деген кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы жиырма жетінші абзацпен толықтырылсын:
"Шетелдік компаниялардан ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуге арналған тікелей тапсырыстарды тарту үшін тиісті ғылыми және зертханалық практиканың халықаралық стандарттарын алу жолымен бәсекеге қабілетті деңгейге дейін жететін отандық перспективалы ғылыми ұйымдардың тізбесін айқындау қажет.";
"5.5. Ғылыми-техникалық қызметтің нормативтік құқықтық базасын жетілдіру" деген кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы жиырма төртінші абзацпен толықтырылсын:
"отандас ғалымдар мен шетелдік ғалымдарды елге тарту тетігін қамтамасыз ететін нормативтік құқықтық база жасау;";
"6. Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері" деген бөлімде:
"43386,2", "24133,7" деген цифрлар тиісінше "42204,9", "22952,4" деген цифрлармен ауыстырылсын;
бүкіл мәтіндегі "Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі" АҚ, "Қазына" орнықты даму қоры" АҚ" деген сөздер "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ" деген сөздермен ауыстырылсын;
бүкіл мәтіндегі "Самғау" деген сөз "Парасат" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                         Н.Назарбаев