О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Диверсификация казахстанских ресурсов для прямых иностранных инвестиций и совершенствование программ по развитию секторальных инвестиций"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 января 2009 года № 36
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Диверсификация казахстанских ресурсов для прямых иностранных инвестиций и совершенствование программ по развитию секторальных инвестиций".
2. Уполномочить Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Орынбаева Ербола Турмахановича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Диверсификация казахстанских ресурсов для прямых иностранных инвестиций и совершенствование программ по развитию секторальных инвестиций", разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 января 2009 года № 36
проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Организацией
экономического сотрудничества и развития о реализации проекта
"Диверсификация казахстанских ресурсов для прямых иностранных
инвестиций и совершенствование программ по развитию
секторальных инвестиций"
Принимая во внимание, что
Организация экономического сотрудничества и развития (далее - ОЭСР) реализует проект "Диверсификация казахстанских ресурсов для прямых иностранных инвестиций и совершенствование программ по развитию секторальных инвестиций" (далее - проект) в качестве части Программы Работ и Бюджета Директората ОЭСР по финансам и делам предпринимательства в качестве международной организации, исполняющей работу;
Правительство Республики Казахстан соглашается финансировать первую фазу проекта.
Вклад Европейской Комиссии (далее - ЕК) также предусмотрен для финансирования проекта согласно статье 2 настоящего Соглашения.
Правительство Республики Казахстан в лице Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан (далее - МЭБП РК) и ОЭСР, далее именуемые Сторонами, согласились о нижеследующем:

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Тікелей шетелдік инвестициялар үшін қазақстандық ресурстарды әртараптандыру және секторалдық инвестицияларды дамыту бойынша бағдарламаларды жетілдіру" жобасын іске асыру туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 22 қаңтардағы N 36 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Тікелей шетелдік инвестициялар үшін қазақстандық ресурстарды әртараптандыру және секторалдық инвестицияларды дамыту бойынша бағдарламаларды жетілдіру" жобасын іске асыру туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Ербол Тұрмаханұлы Орынбаевқа Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Тікелей шетелдік инвестициялар үшін қазақстандық ресурстарды әртараптандыру және секторалдық инвестицияларды дамыту бойынша бағдарламаларды жетілдіру" жобасын іске асыру туралы келісімге қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 22 қаңтардағы
N 36 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Тікелей шетелдік инвестициялар үшін қазақстандық ресурстарды әртараптандыру және секторалдық инвестицияларды дамыту бойынша бағдарламаларды жетілдіру" жобасын іске асыру туралы келісім
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі - ЭЫДҰ) ЭЫДҰ-ның Қаржы және кәсіпкерлік істері директоратының Жұмыстар және Бюджет бағдарламасының бір бөлігі ретінде "Тікелей шетелдік инвестициялар үшін қазақстандық ресурстарды әртараптандыру және секторалдық инвестицияларды дамыту бойынша бағдарламаларды жетілдіру" жобасын (бұдан әрі - жоба) іске асыруға және жоғарыда аталған жобаны орындаушысы болуына ниет етіп отырған.
Қазақстан Республикасының Үкіметі жобаның бірінші фазасын қаржыландыруға келісетінін.
Еуропалық комиссияның (бұдан әрі - ЕК) салымы осы келісімнің 2-бабына сәйкес жобаны қаржыландыру үшін көзделгенін.
Ескере отырып,
Бұдан әрі тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі (бұдан әрі - ЭБЖМ) мен ЭЫДҰ төмендегілер туралы келіседі:

1. Цель, задачи проекта
1.1. Целью проекта является диверсификация казахстанских ресурсов для прямых иностранных инвестиций и укрепление отраслевой конкурентоспособности.
1.2. Фазы проекта. Проект состоит из трех фаз:
1. Выбор отрасли и анализ;
2. Конкретные реформы для целевого сектора и их реализация;
3. Структурная реформа и механизмы устойчивой реформы.
2. Бюджет и ресурсы
2.1. Правительство Республики Казахстан вносит вклад в первую фазу проекта в виде гранта в размере 1,8 млн. евро. ОЭСР намеревается заключить с ЕК отдельное соглашение о гранте на финансирование второй и третьей фаз проекта. Следовательно, реализация последних двух фаз проекта будет осуществлена при условии подписания такого соглашения между ОЭСР и ЕК.
2.2. Реализация проекта предполагается в 3 фазы, при этом: фаза 1 со сроком реализации 18 месяцев предполагается за счет Правительства Республики Казахстан в сумме 1,8 млн. евро. Финансирование фаз 2 и 3 с общим сроком реализации 18 месяцев предполагается за счет ЕК.
2.3. Бюджет реализации проекта предполагается в следующем виде:
евро
Фаза
Общий бюджет
ЕК
Правительство
Республики
Казахстан
Фаза 1
1 800 000
1 800 000
Фаза 2 и 3
2 000 000
2 000 000
Итого
3 800 000
2 000 000
1 800 000
2.4. Любые средства, не истраченные и не освоенные в конце фазы 1, будут доступны для финансирования следующей фазы проекта, в дополнение к запланированному бюджету.
3. Процедуры по осуществлению мероприятий
3.1. ОЭСР несет ответственность за выполнение проекта согласно приложенному и совместно одобренному Сторонами техническому предложению.
3.2. ОЭСР представляет в МЭБП РК ежеквартальный содержательный отчет, включающий описание проделанной работы в рамках такого вклада в форме сжатого отчета, а также финальный содержательный отчет по окончанию первой фазы проекта. ОЭСР также представит в МЭБП РК окончательный отчет о расходах в евро по такому вкладу, заверенный и подписанный руководителем отдела бухгалтерского учета ОЭСР, с приложением выписок из банковского счета, подтверждающих получение средств. Указанные отчеты представляются в течение трех месяцев, следующих за отчетным периодом.
4. Механизм финансирования
4.1. Правительство Республики Казахстан осуществляет свой вклад в проект в соответствии со статьей 2 настоящего Соглашения. Вклад Европейской Комиссии осуществляется также согласно статье 2 настоящего Соглашения.
4.2. Вклад Правительства Республики Казахстан составляет общую сумму 1 800 000 евро для целей финансирования первой фазы проекта на период 18 месяцев.
4.3. Вклад, предполагаемый со стороны ЕК, составляет 2 000 000 евро для целей финансирования второй и третьей фаз проекта на период 18 месяцев.

1. Жобаның мақсаты, міндеттері
1.1. Тікелей шетелдік инвестицияларға арналған қазақстандық ресурстарды әртараптандыру және салалық бәсекеге қабілеттілікті нығайту Жобаның мақсаты болып табылады.
1.2. Жобаның фазалары. Жоба үш фазадан тұратын болады:
1. Саланы іріктеу және талдау;
2. Мақсатты секторға арналған нақты реформалар және оларды іске асыру;
3. Құрылымдық реформа және орнықты реформа тетіктері.
2. Бюджет және ресурстар
2.1. Қазақстан Республикасының Үкіметі жобаның бірінші фазасына грант түрінде 1,8 мөлшерінде үлес қосады. ЭЫДҰ ЕК-мен жобаның екінші және үшінші фазаларын қаржыландыруға арналған грант туралы жеке келісім жасауға ниеттеніп отыр. Жобаның соңғы екі фазасын іске асыру ЭЫДҰ мен ЕК арасындағы келісімнің мәні болып табылады.
2.2. Жобаны 3 фазада іске асыру көзделіп отыр, бұл ретте:
Іске асырылу мерзімі 18 ай болатын 1-фазаға Қазақстан Республикасы Үкіметінің есебінен 1,8 млн. евро сомасында көзделіп отыр;
Жалпы іске асырылу мерзімі 18 ай және құны 2 млн. евро болатын 2 және 3-фаза ЕК есебінен көзделіп отыр.
2.3. Жобаны іске асыру бюджеті мынадай түрде көзделіп отыр:
евро
Фаза
Жалпы бюджет
ЕК
Қазақстан Республикасының Үкіметі
1-фаза
1 800 000
1 800 000
2 және 3-фаза
2 000 000
2 000 000
Барлығы
3 800 000
2 000 000
1 800 000
2.4. 1-фазаның соңында жұмсалмаған және игерілмеген кез келген қаражат жоспарланған бюджетке толықтыру ретінде Жобаның келесі фазасын қаржыландыру үшін қолжетімді болады.
3. Іс-шараларды жүзеге асыру рәсімі
3.1. ЭЫДҰ бірлесіп мақұлданған техникалық ұсынысқа сәйкес жобаның орындалуына жауапты болады.
3.2. ЭЫДҰ ҚР ЭБЖМ-ге салым шеңберінде атқарылған жұмысты сипаттауды қамтитын тоқсан сайынғы мазмұнды есепті, сондай-ақ жобаның бірінші фазасы аяқталуы бойынша шешуші мазмұнды есепті қысқаша құжат түрінде береді. ЭЫДҰ ҚР ЭБЖМ-ге қаражатты алуды растайтын банк шотының көшірмесін қоса бере отырып ЭЫДҰ бухгалтерлік есеп бөлімі басшысының растаған және қолы қойылған осындай үлес бойынша салым шеңберіндегі шығыстар туралы түпкілікті есеп береді. Аталған есептер есепті кезең аяқталғаннан кейін үш ай ішінде беріледі.
4. Қаржыландыру тетігі
4.1. Қазақстан Республикасының Үкіметі өз салымын осы Келісімнің 2-бабына сәйкес жүзеге асырады. Еуропалық комиссияның салымы да осы Келісімнің 2-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
4.2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің салымы 18 ай кезеңге арналған Жобаның 1-фазасын қаржыландыру мақсаты үшін жалпы сомасы 1 800 000 евроны құрайды.
4.3. ЕК тарапынан көзделетін салым жобаның 18 ай кезеңге арналған екінші және үшінші фазаларын қаржыландыру мақсаты үшін 2 000 000 евроны құрайды.

4.4. Специальный счет. Правительство Республики Казахстан соглашается внести сумму вклада в казахстанских тенге, эквивалентную сумме 1 800 000 евро, в полном объеме на счет ОЭСР после подписания настоящего Соглашения и получения счета на оплату от ОЭСР.
4.5. ОЭСР управляет вкладом и отчитывается по нему в соответствии с общепринятыми международными принципами бухгалтерского учета и финансовыми правилами и нормами и другими применимыми правилами, процедурами и процессами, которые предусматривают сбор за администрирование гранта, который в настоящее время составляет и 3.5 % от предполагаемой суммы.
5. Общие положения
5.1. Использование результатов проекта. ОЭСР предоставляет Правительству Республики Казахстан неисключительную безотзывную и действующую во всем мире лицензию на использование, копирование и распространение окончательного отчета по первой фазе проекта для любой правительственной некоммерческой цели. Правительство Республики Казахстан должно всегда надлежащим образом подтверждать авторское право ОЭСР и в надлежащих случаях включать в публикацию соответствующее уведомление. Вместе с тем, ОЭСР сохраняет право первой публикации отчета на любом языке и в любом СМИ. Права на результаты работы в рамках проекта, включая отчет, принадлежат ОЭСР.
5.2. Подтверждение. Согласно правилам ОЭСР и правилам публикации, окончательный отчет будет включать оговорку о вкладе Правительства Республики Казахстан в проект, и символ Правительства Республики Казахстан будет размещен на оборотной стороне обложки публикации или публикации рядом с вышеупомянутым подтверждением.
5.3. Информация. Правительство Республики Казахстан и ОЭСР должны предоставлять друг другу взаимное содействие и обеспечивать необходимой информацией для выполнения данного проекта.
5.4. Любая переписка Сторон будет адресована:
в МЭБП РК:
010000 Казахстан, г. Астана, ул. Орынбор, 8 "Дом министерств" Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан, факс: + 7 (7172) 74-38-24
в ОЭСР:
2 rue Andrе pascal
75775 Paris Cedex 16
France
5.5. По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются отдельными письменными протоколами и являются неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
6. Арбитраж
Любой спор, разногласие или претензия, возникающие из или связанные с толкованием, применением или исполнением настоящего Соглашения, включая его действительность, юридическую силу или прекращение, которые невозможно урегулировать мирным путем, будут разрешены в арбитраже в соответствии с арбитражными правилами Постоянной Палаты Третейского Суда в Гааге с участием международных организаций и государств, действующими на дату настоящего соглашения. Количество арбитров - три, которые будут назначены в соответствии с вышеуказанными правилами.
Дело будет рассматриваться в Париже, Франция, и все процессы и документы ведутся на английском языке.

4.4. Арнайы шот. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан теңгесімен салым сомасын осы Келісімге қол қойылғаннан кейін және ЭЫДҰ-ден ақы төлеу шотын алғаннан кейін толық көлемде енгізуге келіседі.
4.5. ЭЫДҰ жалпыға бірдей қабылданған бухгалтерлік есептің халықаралық қағидаттар мен қаржылық ережелерге, нормаларға және қазіргі уақытта болжамды соманың 3,5 %-ын құрайтын әкімшілік грантқа алымды көздейтін басқа да қолданылатын ережелерге, рәсімдерге және процестерге сәйкес салымды басқарады және ол бойынша есеп береді.
5. Жалпы ережелер
5.1. Жобаның нәтижелерін пайдалану. ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне кез келген үкіметтік коммерциялық мақсат үшін Жобаның бірінші фазасы бойынша шешуші есепті пайдалануға, көшіруге және таратуға арналған бүкіл дүние жүзінде қолданылатын ерекше емес өтеусіз және қолданыстағы лицензияны береді. Қазақстан Республикасының Үкіметі әрқашан ЭЫДҰ-ның авторлық құқығын тиісінше түрде растауы тиіс және тиісті жағдайларда жарияланымға тиісті хабарлама енгізуі тиіс, ЭЫДҰ есептің кез келген тілде және кез келген БАҚ-та бірінші жариялау құқығын сақтайды. Жобаның шеңберінде жұмыстың, оның ішінде, есепті қоса алғанда, нәтижелер ЭЫДҰ-ға тиесілі.
5.2. Растау. ЭЫДҰ ережелеріне және жарияланымдар ережелеріне сәйкес шешуші есеп Қазақстан Республикасы Үкіметінің жобаға салым туралы ескертпені және Қазақстан Республикасы Үкіметінің логосын жарияланымның бірінші бетінің кері келесі жағында немесе жоғарыда аталған растаудың қасында қойылады.
5.3. Ақпарат. Қазақстан Республикасының Үкіметі және ЭЫДҰ бірін-біріне өзара жәрдем көрсетуі және осы жобаны орындау үшін қажетті ақпаратпен қамтамасыз етуі тиіс.
5.4. Тараптардың кез келген хат алмасуы:
ҚР ЭБЖМ-ге:
010000 Қазақстан, Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8 "Министрліктер үйі" Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі, факсі: + 7 (7172) 74-38-24
ОЭСР-ге:
_______ ТО:ОЕСD
2 rue Andre pascal
75775 Paris Сеdех 16
France жіберілетін болады.
5.5. Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімге жеке жазбаша хаттамалармен ресімделетін және осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
6. Төрелік
Осы Келісімнің пәрменділігін, заңдық күшін немесе тоқтатылуын қоса алғанда, оны түсіндіруден, қолданудан немесе орындаудан туындайтын немесе оған қатысты бейбіт жолмен реттеуге мүмкін болмайтын кез келген дау, келіспеушілік немесе талаптар осы Келісім күшіне енген сәтте жұмыс істеп тұрған халықаралық ұйымдар мен мемлекеттердің қатысуымен Гаагадағы Аралық соттың Тұрақты палатасының төрелік ережелеріне сәйкес төрелік сотта шешілетін болады. Төрешінің саны - үшеу, олар жоғарыда аталған ережелерге сәйкес тағайындалады.
Іс Франция, Парижде қаралады және барлық процестер мен құжаттар ағылшын тілінде жүргізіледі.

7. Настоящее Соглашение вступает в силу с даты подписания и заключается сроком на 36 месяцев или до полного выполнения сторонами своих обязательств в рамках данного Соглашения, в зависимости от того, что наступит раньше.
Совершено в городе ____________ "___"__________ 2009 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, английском и русском языках.
В случае возникновения разногласий при толковании положений настоящего Соглашения Стороны будут обращаться к тексту на английском языке.
За Правительство                За Организацию экономического
Республики Казахстан             сотрудничества и развития
Приложение
к Соглашению между Правительством
Республики Казахстан и
Организацией экономического
сотрудничества и развития
о реализации проекта "Диверсификация
казахстанских ресурсов
для прямых иностранных инвестиций
и совершенствование программ
по развитию секторальных инвестиций"
Техническое предложение
Сводная информация
Экономика Казахстана (реальный ВВП) демонстрировала рост в среднем на 10 % с 2001 года - один из самых высоких показателей в мире. Однако экономические показатели Казахстана в основном связаны с высоким уровнем производства и экспорта нефти и газа. Долгосрочная стратегическая цель страны состоит в продвижении экономической диверсификации и снижении зависимости Казахстана от нефтяного сектора.
Несмотря на значительный экономический роста и увеличения прямых иностранных инвестиций (ПИИ), остаются некоторые вызовы развития экономики:
Экономическая диверсификация: казахстанская экономика сильно зависит от своих энергетических ресурсов (экспорт. нефтяных и топливных продуктов составляет 63 % странового экспорта) и ПИИ в этом секторе (46 % ПИИ идут в нефтегазовый сектор и лишь 0.03 % в сельское хозяйство).
Конкурентоспособность несырьевого сектора: Включая существенные временные задержки при экспорте и импорте, значительные пробелы в навыках в сферах обслуживания и ограниченные технические стандарты.
Неравенство доходов: общий уровень бедности остается достаточно высоким (16-17 %) и превышает 25 % в некоторых сельских местностях, хотя ВВП на душу населения по оценкам возрос на 75 % с 2000 г. 1
____________________
1 Европейская Комиссия: Отношения ЕС с Казахстаном - Обзор:
http://ec.europa.eu/comm/external_relations/kazakhstan/intro/index/htm
Примечание: Черта бедности по определению ОЭСД и Европейского Союза: 60 % от эквивалента среднего национального семейного дохода
Для того чтобы найти решения этих проблем, Организация экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) рекомендует создание и реализацию на краткосрочном и долгосрочном этапе специфического отраслевого подхода нацеленного на поиск ответов на следующие вопросы:
Где и как диверсифицировать источники ПИИ?
Какие секторы являются/могут быть наиболее конкурентоспособными?
Каким будет эффект на экономику?
На какие региональные географические рынки должен быть сделан акцент?
Как увеличить инвестиции и торговлю в определенных отраслях?
Каковы требования конечных потребителей в этих отраслях и последствия для индустрии/снабжения?
Насколько привлекательны и конкурентоспособны данные отрасли?
Рекомендуемое позиционирование для привлечения инвестиций и торговли в выбранные отрасли?
Главные барьеры и пути их устранения?
Шаги, которые необходимо предпринять для привлечения инвестиций и торговли?
Как увеличить занятость населения и снизить неравенство доходов путем долгосрочных структурных реформ?

7. Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және 36 ай немесе алғашқы болып орындалуына қарай тараптар осы келісім шеңберінде өз міндеттемелерін толық орындағанға дейінгі мерзімге жасалады.
2009 жылғы "__" қаласында, әрбірі қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде екі түпнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің ережелерін талқылау кезінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар ағылшын тіліндегі мәтінге жүгінетін болады.
Қазақстан Республикасының         Экономикалық ынтымақтастық
Үкіметі үшін                      және даму ұйымы үшін
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
арасындағы "Секторлық инвестицияларды дамыту
бойынша бағдарламаларды жетілдіру мен тікелей
шетелдік инвестициялар үшін қазақстандық
ресурстарды диверсификациялау" жобасын іске
асыру туралы келісімге қосымша
Техникалық ұсыныс
Жиынтық ақпарат
Қазақстан экономикасы (нақты ЖІӨ) 2001 жылдан бастап - әлемдегі ең жоғары орташа көрсеткіштердің бірі 10 % өсімді көрсетті. Алайда Қазақстанның экономикалық көрсеткіштері, негізінен мұнай мен газды жоғары деңгейде өндіру мен олардың экспортына байланысты. Елдің ұзақ мерзімді стратегиялық мақсаты Қазақстанды экономикалық әртараптандыруды ілгерілетуден және оны мұнай секторына тәуелділігін азайтудан тұрады.
Айтарлықтай экономикалық өсу мен тікелей шетелдік инвестициялардың (ТШИ) ұлғаюынан басқа бірнеше проблемалар қалып отыр:
Экономикалық әртараптандыру: Қазақстан экономикасы өзінің энергетикалық ресурстарына (мұнай мен отын өнімдерінің экспорты елдің экспорттың 63 %-ын құрайды) және осы сектордағы ТШИ-ға (ТШИ-дің 46 % мұнай секторына және 0,03 %-ы ғана ауыл шаруашылығына кетеді) өте тәуелді.
Мұнай секторының бәсекеге қабілеттілігі: Экспорт пен импорт кезінде біршама уақытша іркілістерді қосқанда, қызмет көрсету салаларындағы дағдылардағы айтарлықтай олқылықтар және шектелген техникалық стандарттар.
Кірістердің тең болмауы: кедейшіліктің жалпы деңгейі жоғары күйде қалып отыр (16-17 %) және жан басына шаққанда ЖІӨ бағалау бойынша 2000 жылдан бастап 75 %-ға өссе де кейбір ауылдық жерлерде ол 25 %-дан асады 1 .
Бұл проблемаларды шешу үшін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (ЭЫДҰ) төмендегідей сұрақтарға жауап іздеуге бағытталған ерекше салалық ұстаным жасауды және қысқа мерзімді әрі ұзақ мерзімді кезеңде іске асыруды ұсынады.
ТШИ көздерін қайда және қалай әртараптандыру керек?
Қандай секторлар бәсекеге қабілетті болып табылады/барынша қабілетті болуы мүмкін?
Экономикаға әсері қандай болады?
Қандай өңірлік географиялық нарықтарға акцент жасалуы тиіс?
Белгілі бір салаларда инвестицияларды және сауданы қалай ұлғайтуға болады?
Осы салалардағы түпкілікті тұтынушылардың талаптары мен индустрия/жабдықтау үшін салдары қандай?
Бұл салалар қаншалықты тартымды әрі бәсекеге қабілетті?
Іріктелген салаларға инвестициялар тарту және сауда-саттық үшін ұсынылатын ұстанымдау?
Басты кедергілер және оларды жою жолдары?
Инвестициялар тартуға және сауда-саттыққа қажетті қадамдар?
Ұзақ мерзімді құрылымдық реформалар арқылы халықтың жұмыспен қамтылуын қалай ұлғайтуға және табыстың тең болмауын қалай азайтуға болады?

Для ответа на данные вопросы, ОЭСР предлагает трехфазный подход, рассчитанный на 3 года (2009-2011).
Данный проект предполагает 2 отдельных этапа: первый этап будет финансироваться Республикой Казахстан и покроет Фазу 1, описанную ниже. Период реализации первого этапа покрывает 2009 и 2010 г.г. (1.5 года).
Второй этап реализации, возможно, будет финансироваться Европейской Комиссией и покроет Фазы 2 и 3, описанные ниже. Период реализации второго этапа покрывает 2010 и 2011 г.г. (1.5 года).
Фаза 1 (2009-2010 г.г.) нацелена на определение приоритетов и специфических отраслевых источников конкурентоспособности, а также определенных политических барьеров. ОЭСР будет максимально использовать собственный интеллектуальный капитал и методологии, для того чтобы расположить по приоритетам отрасли, оценить местные возможности, смоделировать возможное воздействие на экономику и определить путем тщательного отраслевого подхода определенные политические барьеры. Правительство Казахстана уже определило отрасли роста, известные, как кластеры, сосредоточенные в первую очередь на пищевой промышленности. Следующими перспективными отраслями для рассмотрения могут стать информационные и коммуникативные технологии, металлургия, биотехнологии, экология и что более важно, производство молока. В данной фазе будет представлен анализ потребностей. В целях диверсификации географических источников ПИИ, будет также включен обзор основных политических вызовов Центральной Азии.
Фаза 2 (2009-2010 г.г.) нацелена на усиление отраслевой конкурентоспособности путем устранения определенных политических барьеров, фокусирующихся на краткосрочных результатах. ОЭСР будет работать с правительством, частным сектором, другими международными организациями и гражданским обществом по устранению определенных отраслевых политических барьеров, максимально используя индустриальную и политическую экспертизу, для того, чтобы сфокусироваться на наиболее практических и эффективных мерах. Основываясь на недавнем отчете ОЭСР по Казахстану 2 , особый акцент будет сделан на человеческом капитале и реформе профессионального образования для достижения соответствия требованиям частного сектора. Схожий акцент будет сделан на развитии базы данных по ПИИ и программам редактирования (если потребуется).
_____________________
2 См. Последний отчет ОЭСД по образованию в Казахстане (февраль 2008 г.):
http://www.oecd.org/document/10/0,3343,en_2649_39263238_38864842_1_1_1_1,00.html
Фаза 3 (2010 - 2011) нацелена на внедрение механизмов по проведению устойчивой реформы. Из опыта ОЭСР, для достижения устойчивости необходимо 3 условия: внедрение политических рабочих групп, постоянно работающих над устранением любых политических и административных барьеров, конкурентные кластеры, имеющие связь с научным сообществом для постоянного продвижения инвестиций, инноваций и человеческого капитала для обеспечения гарантии того, что местные ресурсы доступны в достаточном количестве и качестве для соответствия определенным отраслевым требованиям.
Управление развития частного сектора ОЭСР имеет опыт осуществления подобных программ на развивающихся рынках с высоким уровнем успеха - например, в регионах Ближнего Востока и Юго-Восточной Европы. ОЭСР также работает в Центральной Азии по оценке эффективности политики развития частного сектора, и будет максимально использовать свой местный опыт и экспертизу в данном проекте.
Ключевыми принципами, которые приведут к реализации данной инициативы, являются:
Четкие связи с Национальным Планом Развития и приоритетами Казахстана по обеспечению устойчивости.
Тесные связи с ключевыми заинтересованными сторонами Казахстана, включая частный сектор, для проведения реформ.
Координация с действиями доноров по данному вопросу, во избежание накладок и совпадений;
Практический подход с последовательной реализацией, основанной на "пилотных" программах и поддержке заинтересованных сторон, для достижения реальных результатов.
Содержание

Бұл сұрақтарға жауап беру үшін ЭЫДҰ 3 жылға арналған (2009 - 2011 ж.ж.) үш фазалы тәсіл ұсынып отыр.
Бұл жоба жекелеген 2 кезеңді көздеп отыр: бірінші кезеңді Қазақстан Республикасы қаржыландырады және төменде сипатталған 1-фазаны жабады. Бірінші кезеңді іске асыру кезеңі 2009 және 2010 ж.ж. (1,5 жыл) жабады.
Іске асырудың екінші кезеңін Еуропалық комиссия қаржыландыруы мүмкін және төменде сипатталған 2 және 3-фазаларды жабады. Екінші кезеңді іске асыру кезеңі 2009 және 2010 ж.ж. (1,5 жыл) жабады.
1-фаза (2009 - 2010 ж.ж.) бәсекеге қабілеттіліктің басымдықтарын және ерекше салалық көздерін, сондай-ақ белгілі бір саяси кедергілерді айқындауға бағытталған.
ЭЫДҰ өзінің зияткерлік капиталы мен әдіснамаларын саланы басымдықтар бойынша белгілеу, жергілікті мүмкіндіктерді бағалау, экономикаға ықтимал әсерін моделдеу және белгілі бір саяси кедергілерді мұқият салалық тәсіл арқылы айқындау үшін барынша пайдаланады. Қазақстан Үкіметі өсудің, бірінші кезекте тамақ өнеркәсібіне бағытталған кластер сияқты танымал саласын айқындады. Қарау үшін ақпараттық және коммуникативтік технологиялар, металлургия, биотехнология, экология және сүт өндірісі келесі перспективалы салалар болуы мүмкін. Бұл фазада қажеттілікке талдау берілетін болады. ТШИ-дің географиялық көздерін әртараптандыру мақсатында Орталық Азияның негізгі саяси қыр көрсетулерді шолу да қосылатын болады.
2-фаза (2009 - 2010 ж.ж.) салалық бәсекеге қабілетті қысқа мерзімді нәтижелерге шоғырланатын белгілі саяси кедергілерді жою жолымен күшейтуге бағытталған.
ЭЫДҰ барынша практикалы және тиімді шараларға шоғырландыру үшін индустриялық және саяси сараптаманы барынша пайдалана отырып, белгілі бір салалық саяси кедергілерді жою бойынша үкіметпен, жеке меншік сектормен, басқа да халықаралық ұйымдармен және азаматтық қоғаммен жұмыс жасайды. ЭЫДҰ-ның Қазақстан жөніндегі таяудағы есебін 2 негізге алып, жеке меншік сектордың талаптарының сәйкестігіне қол жеткізу үшін адами капиталға және кәсіптік білім беру реформасына ерекше акцент жасалады. Мұндай акцент ТШИ және редакциялау бағдарламалары (егер талап етілсе) бойынша дерекқорды дамытуға да жасалады.
3-фаза (2010 - 2011 ж.ж.) орнықты реформа жүргізу тетіктерін енгізуге бағытталған. ЭЫДҰ тәжірибесі қараса орнықтылыққа қол жеткізу үшін 3 шарт қажет: кез келген саяси және әкімшілік кедергілерді жоюмен тұрақты жұмыс жасайтын саяси жұмыс топтарын енгізу, белгілі бір салалық талаптарға сай келу үшін жергілікті ресурстар жеткілікті сандық және сапалық түрде қол жетімді болуы үшін кепілдік қамтамасыз ету үшін инвестицияларды, инновацияларды және адами капиталды тұрақты ілгерілету үшін ғылым қоғамымен байланысы бар бәсекелі кластерлер.
ЭЫДҰ жеке меншікті дамыту басқармасының табыс деңгейі жоғары, дамушы нарықтарға - мысалы, Таяу Шығыс және Оңтүстік Шығыс Еуропаға арналған мұндай бағдарламаларды жүзеге асыру тәжірибесі бар. ЭЫДҰ Орталық Азияда жеке меншік секторды дамыту саясатының тиімділігін бағалау бойынша да жұмыс істеуде және өзінің жергілікті тәжірибесін әрі осы жобадағы сараптамасын барынша пайдаланатын болады.
Бұл бастаманы іске асыруға алып келетін түйінді қағидаттар:
Орнықтылықты қамтамасыз ету бойынша Ұлттық даму жоспары мен Қазақстанның басымдықтарының нақты байланысы;
Реформалар жүргізу үшін жеке меншік секторды қоса алғанда, Қазақстанның мүдделі тараптарымен тығыз байланыс;
Қосарлануы мен қайталануын болдырмау үшін осы мәселе бойынша донорлардың іс-қимылымен үйлестіру;
Кейіннен іске асыра отырып, нақты нәтижелерге қол жеткізу үшін "пилоттық" бағдарламаларға және мүдделі тараптарды қолдауға негізделген практикалық тәсіл болып табылады.
1 Еуропалық Комиссия: ЕО-тың Қазақстанмен қарымқатынасу - Шолу:
http://ec.europa. eu/comm/external_relations/kazakhstan/intro/undex/htm
Ескертпе: ЭЫДҰ мен Еуропалық Ұйымның айқындауы бойынша кедейшілік деңгейі: орташа ұлттық отбасылық табыстың баламалы 60%-ы
2 Қараңыз. ЭЫДҰ-ның Қазақстандағы білім беру бойынша соңғы есебі (2008 жыл ақпан):
http:/www.oecd.org/document/10/0,3343,en 2649 39263238 38864842 1 1 1 1,00.html
Мазмұны

1. Контекст цели
1.1 Контекст
1.2 Основные вопросы и цели
1.2.1 Общая цель
1.2.2 Специфические цели
1.3 Общие результаты
1.4 Возможная совместная деятельность с другими инициативами
2. Детальное описание методологии
2.1 Методология Проекта
2.2 Фаза I: Выбор отрасли и анализ
2.2.1 Фаза I - Этап 1: Определение и расстановка приоритетов по ключевым отраслям потенциально высокого роста
2.2.2 Фаза I - Этап 2: Определение рыночной динамики и последствий
2.2.3 Фаза I - Этап 3: Выявление определенных отраслевых факторов успеха и политических барьеров
2.2.4 Фаза I - Этап 4: Разработка стратегии развития частного сектора для Казахстана
2.3 Фаза II: Определенные отраслевые реформы и их реализация
2.3.1 Методология Фазы II
2.3.2 Пример разработки Фазы II Этап 2: Сокращение административных барьеров для инвестиций в новые предприятия
2.4 Фаза III: Структурная реформа и механизмы для устойчивой реформы
2.4.1 Фаза III - Этап 1: Рабочие группы по промышленной и отраслевой политике
2.4.2 Фаза III - Этап 2: Конкурентные кластеры и научное сообщество
2.4.3 Фаза III - Этап 3: Человеческий капитал и наращивание потенциала
2.5 Мониторинг и оценка
2.5.1 Индекс развития частного сектора ОЭСР
2.6 Координация и организация Проекта
2.6.1 Команда по реализации Проекта
2.6.2 Координационная команда
3. Срок реализации и план мероприятий
3.1 Срок реализации
3.2 На первый год
3.3 На следующие годы
4 Ожидаемые результаты
4.1 Ожидаемое воздействие на целевые группы
4.2 Публикации и другие результаты
4.3 Кратко- и долго-срочные воздействия
4.3.1 Финансовый аспект
4.3.2 Институциональный уровень
4.3.3 Политический уровень
4.4 Отчетность
4.5 Годовой бюджет
1. Контекст и цели
1.1. Казахстан провозгласил независимость в 1991 году и добился успехов после развала Советского Союза в создании стабильной политической обстановки, гармоничных межэтнических отношений и устойчивого экономического роста.
Экономическая стабильность может быть отнесена к его богатым нефтяным и газовым запасам (на западе страны и побережье Каспийского моря) и значительным вливаниям иностранных прямых инвестиций, привлеченным в эту отрасль, а также высокому уровню общественного согласия, поддерживаемому руководством страны.
В экономическом плане, Казахстан лидирует в Центральной Азии. В 2000-2005 г.г. экономический рост (реальный ВВП) составлял в среднем 10 %, один из самых высоких показателей в мире. Высокий уровень ожидается в 2006 г. (10.6 % 3 ). Доход на душу населения превысил $ 3000 на конец 2005 г., на 75 % выше, чем в 2000 г.
Экономические показатели Казахстана связаны с высокой добычей и экспортом нефтяных и газовых ресурсов (например, добыча нефти: 1.1 млн. баррелей сырой нефти в день, с перспективой увеличения данного показателя втрое в течение следующих 10 лет, 80 % экспортируется). Показатели устойчивого высокого роста связаны со значительными прямыми иностранными инвестициями (ПИИ) (совокупный приток ПИИ достиг $ 24 млрд. в 1989-2005 г.г.; приток ПИИ достиг рекордных $ 5.4 млрд. в 2004 г. 4 ).
_________________
3 Оценка ЕБРР в Переходном отчете 2007
4 Переходный отчет ЕБРР 2007
Таблица 1. Основные макроэкономические индикаторы
Страна
Население
(млн.)
ВВП,
2005 г.
($ млрд.)
ВВП на
душу нас.
2005 г.
($)
Рост
ВВП (%)
2005 г.
Инфляция
(%) 2006 г.
(приблизи-
тельная)
Баланс
текущего
счета
($ млн.)
2005 г.
Казахстан

1. Түпмәтін және мақсаттар
1.1. Түпмәтін
1.2. Негізгі мәселелер мен мақсаттар
1.2.1. Жалпы мақсат
1.2.2. Ерекше мақсаттар
1.3. Жалпы нәтижелер
1.4. Басқа бастамалармен ықтимал бірлескен қызмет
2 Іс-шаралар мен әдіснаманың егжей-тегжейлі сипаттамасы
2.1. Жобаның әдіснамасы
2.2. I-ші фаза Саланы таңдау және талдау
2.2.1. Әлеуетті жоғарғы өсудің маңызды салалары бойынша басымдылықтарды анықтау және орналастыру
2.2.2. І Фаза 2-кезең: Нарықтық серпін мен салдарды айқындау
2.2.3. І-фаза - 3-кезең: Табыстың белгілі салалық факторларын және саяси кедергілерді анықтау
2.2.4. І фаза - 4-кезең Қазақстан үшін жеке секторды дамыту стратегиясын әзірлеу
2.3. II фаза салалық реформаларды және оны іске асыруды айқындау
2.3.1. II фазаның әдіснамасы
2.3.2. II фаза: 2-қадамның әзірлемесінің мысалы: Жаңа объектілер құрылысын инвестициялау үшін әкімшілік кедергілерді қысқарту
2.4. III Фаза: Реформаның құрылымы мен тұрақты реформа үшін тетіктер
2.4.1. III Фаза 1-кезең: өнеркәсіптік және салалық саясат бойынша жұмыс топтары
2.4.2. Фаза III - 2-кезең: Бәсекелестік кластерлері және ғылыми қоғам
2.4.3. Фаза III - 3-кезең: Адами капитал және әлеуетті арттыру
2.5. Мониторинг және бағалау
2.5.1. Жеке меншік секторы ЭЫДҰ даму индексі
2.6. Жобаны үйлестіру және ұйымдастыру
2.6.1. Жобаны іске асыру жөніндегі команда
2.6.2. Үйлестіру командасы
3 Іске асыру мерзімі және іс-шаралар жоспары
3.1. Іске асыру мерзімі
3.2. Бірінші жылға
3.3. Келесі жылдарға
4 Күтілетін нәтижелер
4.1. Нысаналы топтарға арналған күтілетін әсерлер
4.2. Жарияланымдар мен басқа да нәтижелер
4.3. Қысқа-және ұзақ мерзімді әсерлер
4.3.1. Қаржылық қырлары
4.3.2. Институционалдық деңгей
4.3.3. Саяси деңгей
4.4. Есептілік
4.5. Жылдық бюджет
1. Түпмәтін және мақсаттар
1.1. Түпмәтін
Қазақстан 1991 жылы тәуелсіздігін жариялады және Кеңес Одағы ыдырағаннан кейін тұрақты саяси жағдай, үйлесімді этника аралық қатынастарды және орнықты экономикалық өсуді қалыптастыруда табыстарға қол жеткізді.
Экономикалық орнықтылық оның бай мұнай және газ қорларына (елдің батысында және Каспий теңізінің жағалауында) және осы салаға тартылған шетелдің тікелей инвестициялар құюмен, сондай-ақ ел басшылығы қолдап отырған қоғамдық келісімнің жоғары деңгейімен байланысты болуы мүмкін.
Экономикалық тұрғыдан алғанда Қазақстан Орталық Азияның көшбасшысы. 2000 - 2005 ж.ж. экономикалық өсу (нақты ЖІӨ) орташа алғанда 10 %-ды құрады, бұл әлемдегі ең жоғары көрсеткіштердің бірі. 2006 ж. жоғары деңгей күтілуде (10.6 %). Жан басына шаққандағы табыс 2005 ж. аяғында $ 3000 астам болды, бұл 2000 ж. салыстырғанда 75 % жоғары.
Қазақстанның экономикалық көрсеткіштері мұнай және газ ресурстарының жоғары өндірісімен және экспортымен байланысты (мысалы, мұнай өндіру: күніне 1.1 млн. баррел шикі мұнай, келесі 10 жылда осы көрсеткішті үш есе өсіру перспективасымен, 80 % экспортталады). Тұрақты жоғары өсу көрсеткіштері тікелей шетел инвестицияларының (ТШИ) елеулі болуымен байланысты болып отыр (1989 - 2005 ж.ж. ТШИ жалпы құйылуы $ 24 млрд. жетті; 2004 ж. ТШИ құйылуы рекордтық $ 5.4 млрд.жетті 3 ).
1-кесте. Негізгі макроэкономикалық индикаторлар
Ел
Халқы (млн.)
ЖІӨ, 2005 ж. ($ млрд.)
ЖІӨ жан басына шаққанда 2005 ж. ($)
ЖІӨ өсуі (%) 2005 ж.
Инфляция (%) 2006 ж. (шамамен)
Ағымдағы шот теңгерімі ($ млн.) 2005 ж.
Қазақстан

15.1
56.1
3714
9.7
9
486
Источник: Переходный отчет ЕБРР за 2007 г.; Европейская комиссия; Агентство "Информационный отдел "Экономист".
Иностранные инвестиции
Прямые иностранные инвестиции стабильно увеличивались с начала 1990-х. К 2002 году, ЕС впервые опередил США по ПИИ в Казахстан. Данная лидирующая позиция была подтверждена в 2003 г. с результатом в 39 % (из стран ЕС) от общего объема ПИИ, в основном из Великобритании, Италии, Нидерландов - расположений штаб-квартир ведущих нефтяных компаний. На протяжении последних шести лет Казахстан демонстрирует беспрецедентный рост ПИИ (с $ 1.8 млрд. в 1999 г. до $ 5.4 млрд. в 2004 г.). Текущие уровни ПИИ в Казахстане в переводе на соотношение ПИИ/ВВП - 7 %, один из самых высоких коэффициентов в мире. Большинство ПИИ идут в нефтяную отрасль и сектор природного газа, включая широкий спектр мероприятий, обеспечивающих нефтяной и газовый секторы, такие как транспорт, услуги, инфраструктурное и инженерное оборудование (ПИИ ЕС в данных секторах составляют 80-90 %; меньший приток инвестиций ЕС в несырьевой сектор, включающий банковское дело, сельское хозяйство и металлургию).
Таблица 2. Прямые иностранные инвестиции
Приток ПИИ ($)
Общий
приток
инвес-
тиций
(млн. $)
Общий
приток
инвестиций
на душу
населения
Приток ПИИ
на душу
населения
($)

15.1
56.1
3714
9.7
9
-486
Көз: ЕҚДБ 2007 ж. өтпелі есебі; Еуропа комиссиясы; Economist Intelligence Unit агенттігі.
Шетел инвестициялары
1990-жылдардың басынан бастап тікелей шетелдік инвестициялар тұрақты өсті. 2002 жылға қарай ЕО Қазақстанға ТШИ бойынша алғаш рет АҚШ-ты басып озды. Осы жетекші ұстаным 2003 жылы ТШИ жалпы көлемінен 39 % нәтижемен, негізінен жетекші мұнай компанияларының штаб-пәтерлерінің орналасуынан - Ұлыбританиядан, Италиядан, Нидерландыдан, (ЕО елдерінен) дәлелденді. Соңғы алты жыл бойы Қазақстан ТШИ-дің теңдесі жоқ өсуін көрсетіп келеді. (1999 ж. $ 1.8 млрд. бастап 2004 ж $ 5.4 млрд.). Қазақстанда ТШИ ағымдағы деңгейі ТШИ/ЖІӨ қатынасына аударғанда - 7 %, бұл әлемдегі ең жоғары коэффициенттердің бірі. ТШИ көпшілігі көлік, қызмет көрсету, инфрақұрылымдық және инженерлік жабдықтар сияқты мұнай және газ секторларын қамтамасыз ететін іс-шаралардың кең ауқымын қамтитын мұнай саласы мен табиғи газ секторына беріледі. (ТШИ ЕО осы секторларда 80-90 % құрайды; банк ісін, ауыл шаруашылығы мен металлургияны қоса алғанда ЕО инвестициялар ағыны аз).
2-кесте. Тікелей шетелдік инвестициялар
ТШИ ағыны ($)
Инвестициялардың жалпы ағыны (млн. $)
Жан басына шаққандағы инвестициялардың жалпы ағыны
Жан басына шаққандағы ТШИ ағыны ($)

Торговля с остальными странами Центральной Азии остается низкой, с показателями экспорта и импорта, всего 3 % и 2 %, соответственно. Основными факторами, сдерживающими межрегиональную торговлю, являются: схожая структура, основанная на товарах широкого потребления, ограничивающая торговлю политика, высокие тарифные и нетарифные барьеры в торговле, высокие расходы на транспортировку, неразвитая инфраструктура и международные барьеры.
Основными партнерами Казахстана являются: Швейцария, Италия, Российская Федерация, Китай, Франция, Украина, США. Казахстан не является членом ВТО, но переговоры по вступлению начаты.
1.2. Основные вопросы и цели
1.2.1. Общая цель
Долгосрочная политическая цель состоит в продвижении экономической диверсификации и снижении зависимости Казахстана от нефтяного сектора.
За последние десять лет были предприняты несколько процессов реформирования, ознаменовавших переход от централизованно-планируемой экономики к более свободной рыночной системе:
Создание сектора финансовых услуг
Внедрение персональной пенсионной системы
Приватизация энергетической индустрии
Реформы государственной службы
Децентрализация в целях усиления автономии местных исполнительных органов и 14 административных провинций
Создание Национального нефтяного стабилизационного фонда (> $4 млрд. сбережений от доходов).
Трехлетний план Правительства, презентованный в январе 2007 года и последовавшие речи президента охватывают несколько сфер приоритетных для реформ, но не представляют больших изменений в политической ориентации последних лет:
1. Административные реформы, для сокращения количества государственных служащих.
2. Формулировка политики в области конкуренции.
3. Развитие промышленной инфраструктуры для снижения дефицита электроэнергии.
4. Улучшение систем образования, науки и здравоохранения.
Несмотря на значительный экономический рост и увеличение прямых иностранных инвестиций, все еще остаются несколько вызовов развитию:
Диверсификация экономики: экономика Казахстана в большой степени зависит от своих энергетических ресурсов (нефтяные и топливные продукты составляют 63 % экспорта страны) и ПИИ в данный сектор (46 % ПИИ направлены в нефтяной и газовый секторы и лишь 0.03 % - в сельское хозяйство).
Конкурентоспособность несырьевого экспорта: Включая существенные временные задержки при экспорте и импорте, значительные пробелы в навыках в сферах обслуживания и ограниченные технические стандарты.
Неравенство доходов: общий уровень бедности остается достаточно высоким (16-17 %) и превышает 25 % в некоторых сельских местностях, хотя ВВП на душу населения по оценкам возрос на 75 % с 2000 г.
Основной вопрос - как диверсифицировать экономику и усовершенствовать бизнес-климат для поощрения инвестиций и торговли в других отраслях, помимо энергетики. Правительство Казахстана уже определило отрасли роста, известные, как кластеры, сосредоточенные в первую очередь на пищевой промышленности 5 . Другими отраслями могут стать металлургия, биотехнологии и экологические науки.
____________________
5 ЕС поддерживал два из семи пилотных кластера в 2005-2006 гг. по нефтегазовому, машинному и продовольственной промышленностям
Для того чтобы найти решения этих проблем, ОЭСР рекомендует создание и реализацию на краткосрочном и долгосрочном этапе специфического отраслевого подхода нацеленного на поиск ответов на следующие вопросы:
Где и как диверсифицировать источники ПИИ?
Какие секторы являются/могут быть наиболее конкурентоспособными?
Каким будет эффект на экономику?
Как увеличить инвестиции и торговлю в определенных отраслях?
Каковы требования конечных потребителей в этих отраслях и последствия для индустрии/снабжения?
Что способствует спросу со стороны инвесторов?
Насколько привлекательны и конкурентоспособны данные отрасли?
Рекомендуемое позиционирование для привлечения инвестиций и торговли в выбранные отрасли?
Главные барьеры и пути их устранения?
Шаги, которые необходимо предпринять для привлечения инвестиций и торговли?
Как увеличить занятость населения и снизить неравенство доходов путем долгосрочных структурных реформ?
1.2.2. Специфические цели
Специфические цели данного Проекта:

Орталық Азияның басқа елдерімен сауда экспорт пен импорттың тиісінше 3 % және 2 % болуымен төмен болып қалуда. Өңіраралық сауданы тежейтін негізгі факторлар: сауданы шектейтін жаппай тұтыну тауарларына негізделген ұқсас құрылымдар, саясат, саудадағы жоғары тарифтік және тарифтік емес кедергілер, тасымалдаудың жоғары шығыстары, дамымаған инфрақұрылым және халықаралық кедергілер болып табылады.
Швейцария, Италия, Ресей Федерациясы, Қытай, Франция, Украина, АҚШ Қазақстанның негізгі серіктестері болып табылады. Қазақстан ДСҰ-ға мүше емес, дегенмен де оған кіру бойынша келіссөздер басталды.
__________________
3 ЕҚДБ 2007 ж. Өтпелі есебінде
1.2 Негізгі мәселелер мен мақсаттар
1.2.1 Жалпы мақсат
Ұзақмерзімді саяси мақсат экономикалық әртараптандыруды ілгерілету және Қазақстанның мұнай секторынан тәуелділігін төмендету болып табылады.
Соңғы он жылда орталықтандырылған-жоспарлы экономикадан барынша еркін нарықтық жүйеге көшуді білдіретін реформалау үшін бірнеше үдерістер жасалды:
Қаржы қызметі секторын құру;
Жеке зейнетақы жүйесін енгізу;
Энергетика индустриясын жекелендіру;
Мемлекеттік қызмет реформасы;
Жергілікті атқарушы органдар мен 14 әкімшілік провинцияның автономиясын күшейту мақсатында орталықсыздандыру;
Ұлттық мұнай тұрақтандыру қорын құру (> $ 4 млрд. кірістерден жинақтар).
Үкіметтің 2007 жылдың қаңтарында таныстырылған Үшжылдық жоспары және Президенттің одан кейінгі сөздері реформалар үшін басым болып табылатын бірнеше салаларды қамтиды, алайда соңғы жылдардың саяси бағдарында үлкен өзгерістерді білдірмейді:
1. Мемлекеттік қызметшілердің санын қысқарту үшін әкімшілік реформалар;
2. Бәсекелестік саласында саясатты қалыптастыру;
3. Электр энергиясының тапшылығын төмендету үшін өнеркәсіп инфрақұрылымын дамыту;
Білім беру, ғылым және денсаулық сақтау жүйелерін жақсарту.
Елеулі экономикалық өсу мен тікелей шетелдік инвестициялардың ұлғаюына қарамастан дамуға бірнеше қолайсыздықтар сақталып отыр:
Экономиканы әртараптандыру: Қазақстанның экономикасы көп жағдайда өзінің энергетикалық ресурстарына тәуелді болып қалуда (мұнай және отын өнімдері ел экспортының 63 % құрайды) және осы секторға ТШИ (ТШИ 46 % мұнай және газ секторларына және небары 0.03 % - ауылшаруашылығына бағытталып отыр).
Шикізат емес экспорттың бәсекеге қабілеттілігі: Экспорт және импорт кезіндегі уақытша елеулі іркілістерді қоса алғанда қызмет көрсету салаларындағы машықтың маңызды олқылықтары және шектеулі техникалық стандарттар (Бекітілу үстінде).
Кірістердің теңсіздігі: бағалар бойынша жан басына шаққандағы ЖІӨ 2000 жылдан бастап 75 %-ға өскенменен, кедейлік деңгейі жеткілікті жоғары (16-17 %) болып қалады және кейбір ауылдық жерлерде 25 %-дан асады.
Негізгі мәселе - экономиканы қалай әртараптандыруға болады және энергетикадан тысқары басқа салаларда инвестициялар мен сауданы көтермелеу үшін бизнес-климатты қалай жетілдіруге болады. Қазақстан Үкіметі кластерлер ретінде белгілі, бірінші кезекте тамақ өнеркәсібіне шоғырланған өсу салаларын анықтады. Басқа салалар металлургия, биотехнология және экологиялық ғылымдар бола алады.
Бұл мәселелердің шешімін табу үшін ОЕҚД мынадай сұрақтардың жауаптарын табуға бағытталған ерекшелікті салалық тәсілдер құруға және қысқа және ұзақ мерзімді кезеңде іске асыруды ұсынады:
ТШИ көздерін қайда және қалай әртараптандыруға болады?
Қандай секторлар анағұрлым бәсекеге қабілетті болып табылады/бола алады?
Экономикаға қандай әсері тиеді?
Белгілі салалардағы инвестициялар мен сауданы қалай ұлғайтуға болады?
Осы салалардың түпкі тұтынушыларының талаптары және индустрия/жабдықтау үшін экономикалық салдары қандай?
Инвесторлар тарапынан сұранысқа не ықпал етеді.
Осы салалар қаншалықты тартымды және бәсекеге қабілетті?
Таңдаулы салаларға инвестициялар мен сауданы тарту үшін ұсынылатын позиция?
Бас кедергілер және оларды жою жолдары?
Инвестициялар мен сауда тарту үшін қабылдануы қажет қадамдар?
Ұзақ мерзімді құрылымдық реформалар жолымен халықтың жұмыспен қамтылуын және кірістер теңсіздігін қалай ұлғайтуға болады ?
1.2.2 Ерекше мақсаттар
Осы жобаның ерекше мақсаттары:

1) Выявление, расстановка приоритетов и определение динамик рынка, создание ключевых факторов успеха в 4-6 отраслях страны, с вытекающим из этого учреждением и реализацией государственной стратегии развития частного сектора.
2) Способствование систематическому сокращению определенных промышленных барьеров, препятствующих торговле и инвестициям, как внутри Региона, так и между Регионом и ЕС; с вытекающим из этого созданием и развитием специфических планов мероприятий и механизмов структурных реформ.
1.3. Обзор результатов
Результаты будут нацелены на поиск ответов на ключевые вопросы, определенных в разделе "Цели", в 3 фазы:
Фаза 1: Приоритизация
сектора и     \  Фаза 2: Устранение \ Фаза 3: Внедрение
идентификация   /     барьеров        /    механизмов
барьеров                             устойчивой реформы
Ключевые результаты
Список приоритетных   Подробный план      Создание рабочих групп по
отраслей              мероприятий по      индустриальной политике
отраслям
Спрос и значение      Осуществление 1-2   Развитие конкурентных
поставок по отраслям  политических        кластеров по отраслям
рекомендаций на
Определенные          каждую отрасль для  Осуществление
отраслевые источники  устранения барьеров структурной реформы в
конкурентоспособности                     области человеческого
База данных по ПИИ  капитала и наращивания
Специфические         и программа         потенциала
отраслевые барьеры    редактирования
Региональные          Поощрение
политические барьеры  инвестиций
Дорожная карта
реализации высокого
уровня
1.4. Возможная совместная деятельность с другими инициативами
ОЭСР будет направлять свои усилия совместно с ЕБРР, Организацией Объединенных Наций по промышленному развитию, Всемирным банком и НПО, ведущими работу над инициативами дополняющими данную.
Детальное описание мероприятий и методологии
2.1. Методология проекта
Подход данного проекта основан как на нисходящем анализе и обзоре определенных отраслей, так и на восходящем исследовании местных возможностей и обратной связи частного сектора, включая вовлечение кластеров и СПК.
Ниже приведены примеры 4 методологий, использованных в другом регионе, которые будут использованы в ходе первой фазы Проекта.
Методология
Использование лучшей практики ОЭСР и инновационных инструментов
Индекс    Определение индекса установления приоритетов Сектора,
установления покрывающего 32 сектора более чем 15 видах
приоритетов
Сектора   Сосредоточение на проведение анализа привлекательности
рынков и выгод для страны
Обзор     Проведение опроса более 1000 компаний в разрезе 4-х
возможности  секторов
страны     Более 30 вопросов для сбора информации о
производительности, пробелах в навыках и данных о
барьерах непосредственно от компаний
Модель    Создание модели стратегии доходности фирм на основе
стратегии    существующих рычагах политики и цен
Составление сценариев, проведение анализа
чувствительности, а также проведение анализа trade-off
(с целю выбора компромиссного решения) чтобы оценить
наиболее чувствительную стоимость и область политики
Первичное и  Проводимое вторичное исследование промышленности,
Вторичное  включая обзоры изучения рыночной конъюнктуры,
Исследование статистику страны, международную торговлю и статистику
ПИИ
Проведение встреч с фокус групп, интервью с научным
сообществом, экспертами и фирмами для сверки
результатов полученных после приведения опроса

1) Басымдылықтарды анықтау, орналастыру және нарық серпіндерін айқындау жеке секторды дамытудың мемлекеттік стратегиясын құрудан және іске асырудан туындайтын елдің 4-6 салаларындағы табыстың маңызды факторларын құру.
2) Өңір ішінде де, сондай-ақ Өңірмен ЕО аралығындағы да саудаға және инвестицияға кедергі келтіретін нақты өнеркәсіптік кедергілерді жүйелі түрде қысқартуға ықпал ету; құрылымдық реформалардың іс-шаралары мен тетіктерінің құру мен дамытудан туындайтын.
1.3. Нәтижелер шолуы
Нәтижелер 3-фазада "Мақсаттар" бөлімінде айқындалған маңызды мәселелерге жауаптар табуға бағытталатын болады:
1 Фаза: Секторды >       2 Фаза:>        3 Фаза Тұрақты >
приоритизациялау мен    Кедергілерді жою  реформа механизмдерін
кедергілерді                              ендіру
идентификациялау
Маңызды нәтижелер
Басым салалардың тізімі
Салалар бойынша іс-шаралардың толық жоспары
Индустриалық саясат бойынша жұмыс топтарын құру
Салалар бойынша жеткізулердің сұранысы мен мәні
Бәсекеге қабілеттіліктің салалық көздері
Ерекше салалық кедергілер
Өңірлік саяси кедергілер
Биік деңгейді іске асырудың жол картасы
Кедергілерді жою үшін әрбір салаға 1-2 саяси ұсынымдардың жүзеге асыруы
ТШИ бойынша деректер базасы және редакциялау бағдарламасы
Инвестицияларды көтермелеу
Салалар бойынша бәсекелестік кластерлерін дамыту
Адами капитал мен әлеуетті өсіру саласында құрылымдық реформаны жүзеге асыру
1.4. Басқа бастамалармен ықтимал бірлескен қызмет
ЕЫДҚ деректі толықтыратын бастамалармен жұмысты жүргізетін ЕҚДБ-мен, Өнеркәсіпті дамыту жөніндегі Бірлескен Ұлттар Ұйымымен, Дүниежүзілік Банкпен және ҮЕҰ-мен бірлесіп өз күшін бағыттайтын болады.
2. Іс-шаралар мен әдіснаманың егжей-тегжейлі сипаттамасы.
2.1. Жобаның әдіснамасы.
Осы Жобаның тәсілі кластерлер мен ӘКК тартуды қоса алғанда, жеке сектордың кері байланысы мен жергілікті мүмкіндіктерін шығатын зерттеулеріндегідей белгілі салалардың түсетін талдауы мен шолуына да негізделген.
Төменде Жобаның бірінші фазасының барысында қолданылатын басқа өңірде қолданылған 4 әдіснаманың мысалы келтірілген.
Methodology
ЭЫДҰ ең жақсы іс-тәжірибесін және инновациялық құралдарды
пайдалану
_______________________________________________________________
Сектордың басымдылықтарын орналастыру индексі
15 кескіннен астам 32 секторды қамтитын сектордың басымдылықтарын орналастыру индексін анықтау
Елдің мүмкіндігінің шолуы
4 секторлар кескінінде 1 000 аса компаниялардан сұрақ-жауап алу компаниялардан тікелей жұмыс дағдысындағы қиындықтар мен қиындықтар туралы мәліметтер, өнімділік туралы ақпарат жинақтау үшін 30 аса сауалдар
Стратегияның моделі
қолданыстағы саясат пен баға тетіктер негізінде фирмалардың табыстық стратегиясының моделін жасау
Сценарийлерді жасау, сезімталдық талдауын жасау, сонымен бірге саясат облысы және мейлінше  сезімталдық құнды бағалау үшін trade-off (келісімдік шешімді таңдау мақсатымен) талдауын өткізу.
бірінші және екінші деңгейдегі зерттеу
нарық конъюнктурасын зерделеу шолуын, елдің статистикасын, ПИИ халықаралық сауда мен статистикасын қоса алғанда, өнеркәсіптің екінші кезектегі зерттеуін өткізу
Сұрақ-жауап өткізгеннен соң алынған нәтижелерді тексеру үшін фирмалармен және сарапшылармен, ғылыми қоғамдастықпен сұхбат, фокус топтармен кездестірулер өткізу.
PSD_WB Project_SEEIC               OECD Private Sector Development 5
presentation_Paris_121107

2.2. Фаза I: Выбор отрасли и анализ
2.2.1. Фаза I - Этап 1: Определение и расстановка приоритетов по ключевым отраслям потенциально высокого роста.
Проект начинается с первоначального определения всех важных отраслей в стране (напр. производство молока, переработка мяса, металлургия, биотехнологии и экологические науки и т.д.), начиная с текущей структуры конкурентных преимуществ, выявляемых при помощи информации о торговле и инвестициях.
В целях концентрации на отраслях с наибольшим потенциалом роста в стране, отрасли будут расставляться по приоритетам согласно максимальному соответствию определенным критериям, включая следующие:
Потенциал побочных эффектов - те факторы, которые максимизируют местные побочные эффекты (напр. путем стимулирования местной распределительной сети или поощряю одновременное трудоустройство в других отраслях) являются более привлекательными инвестициями, чем те, что производят небольшой остаточный эффект на экономику страны, помимо их первоначальных инвестиций и создания рабочих мест.
Потенциал конкурентных преимуществ - расстановка приоритетов по отраслям сфокусирует внимание на тех отраслях, по которым страна имеет преимущество по отношению к другим странам, например, отрасли, которые могут выиграть за счет профессиональных качеств, определяющие успех на рынке, приобретенных в стране или получить выгоду вследствие доступа к основным рынкам Центральной Азии.
Мероприятия
Рамочная программа по расстановке приоритетов по отраслям - разработанный ОЭСР инструмент, основанный на данных национальных статистических служб и ОЭСР. Ниже приведены результаты для различных регионов/стран. Данный инструмент способствует расстановке существующих отраслей по приоритетам, а также является стратегической рамочной программой, позволяющей определить новые отрасли.
Методология
Иллюстрация результатов
Индекс приоритизации секторов ОЭСР
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант
"Кабинетное" исследование - обзор соответствующих индустриальных отчетов, стратегий по привлечению инвестиций, опросов, исследований и обзоров (МВФ, Всемирный банк, Еврокомиссия, ОЭСР, ЮНКТАД, Организация Объединенных Наций по промышленному развитию, Программа развития ООН (ПРООН), ЕБРР и т.д.) и анализ существующих ПИИ и информации о торговле для определения отраслей потенциального роста.
Опрос инвесторов - используя информацию, собранную в ходе Мероприятия 1, создать детальный вопросник для нынешних и будущих инвесторов для того, чтобы определить отрасли и индустрии, привлекаемые в страну. Опрос также включит в себя вопросы по динамикам рынка каждой отрасли, и будет представлен в Фазе I Этап 2.
Интервью с экспертами и правительственными работниками - по завершении опроса, будут проведены миссии в Казахстан для подтверждения информации, полученной в ходе опроса. Это будет достигнуто путем проведения встреч и интервью с представителями следующих ключевых заинтересованных сторон:

2.2. І-ші фаза Саланы таңдау және талдау
2.2.1. 1-фаза - 1-кезең: Әлеуетті жоғарғы өсудің маңызды салалары бойынша басымдылықтарды анықтау және орналастыру.
Жоба сауда және инвестициялар туралы ақпараттың көмегімен анықталатын бәсекелі артықшылықтардың ағымдағы құрылымынан бастай отырып, елдегі барлық маңызды салалардың бастапқы анықтаудан (мысалы, сүт өндірісі, ет өңдеу, металлургия, биотехнология және экологиялық ғылымдар және т.б.) басталады.
Елегі өсудің ең үлкен әлеуеті бар салаларына шоғырландыру мақсатында салалар белгілі өлшемдердің барынша сәйкес келуіне сәйкес басымдықтар бойынша орнына қойылады.
Қосымша әсерлердің әлеуеті - жергілікті қосымша әсерлерді барынша ұлғайтатын факторлар (мысалы, жергілікті бөліп тұратын желіге ынталандыру немесе басқа салалардағы бір уақыттағы жұмысқа орналастыруды көтермелеу жолымен) олардың бастапқы инвестициялары мен жұмыс орындарын құруынан басқа ел экономикасын кішкентай қалдық әсерін шығаратындарға қарағанда анағұрлым тартымды инвестициялар болып табылады.
Бәсекелестік артықшылықтарының әлеуеті - салалар бойынша басымдықтарды орналастырып қою мысалы, Орталық Азияның негізгі нарығына қол жеткізу салдарынан пайда алатын немесе елде алған нарықтағы табыстарын айқындайтын кәсіби сапасы есебінен ұтатын салалар сияқты басқа елдерге қарағанда елдің артықшылығы болатын салаларға назар фокусталады.
Іс-шаралар
Салалар бойынша басымдықтарды орналастыру бойынша негіздемелік бағдарламасы - ұлттық статистикалық қызметтер мен ЭЫҰД деректеріне негізделген ЭЫҰД әзірлеген құрал. Төменде әртүрлі өңірлерге/елдерге арналған нәтижелер көрсетілген. Осы құрал басымдықтар бойынша бар салаларды орналастыруға ықпал етеді, сондай-ақ жаңа салаларды айқындауға мүмкіндік беретін стратегиялық негіздемелік бағдарлама болып табылады.
Methodology
ЭЫДҰ секторлары приоритизациясының индексі
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
"Кабинеттік" зерттеу - тиісті индустриальды есептерге, инвестицияларды, сұрауларды, зерттеулерді және шолуларды тарту бойынша стратегияларға (ХВҚ, Дүниежүзілік банк, Еурокомиссия, ЭЫДҰ, ЮНКТАД, өнеркәсіптік дамыту бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымы, БҰҰ (БҰҰ (БҰҰДБ), ЕҚДБ, және т.б. шолу және бар ТШИ мен әлеуетті өсу салаларды айқындауға арналған сауда туралы ақпараттарға талдау.
Инвесторларға сұрау жүргізу - 1-іс-шара барысында жиналған ақпараттарды пайдалана отырып елге тартылатын салалар мен индустрияны айқындау үшін қазіргі және келешектегі инвесторлар үшін егжей-тегжейлі сауалнама жасау. Сұрау әрбір саланың нарық динамикасы бойынша мәселелерді қамтиды және 3-кезеңнің I Фазасында ұсынылатын болады.
Сарапшылар мен үкімет қызметкерлерімен сұхбат - сұрау жүргізу аяқталғаннан кейін сұрау барысында алынған ақпараттарды растау үшін Қазақстанда миссия жүргізілетін болады. Бұған мынадай негізгі мүдделі тараптар өкілдерімен кездесу және сұхбат жүргізу жолымен қол жеткізуге болады:

1. Администрация Президента.
2. Канцелярия Премьер-министра и аппарат вице-премьера.
3. Министерство индустрии и торговли (см. письмо за подписью министра МИТ РК о поддержке инициативы ОЭСР).
4. Центр развития торговой политики.
5. Министерство экономики и бюджетного планирования.
6. Антимонопольное агентство.
7. Фонд "Самрук-Казына".
8. Центр поддержки инвестиций "Казинвест".
9. Бизнес ассоциации, такие как Форум предпринимателей Казахстана, Совет иностранных инвесторов, торгово-промышленная палата и отраслевые эксперты Казахстана.
Предварительный SWOT-анализ - свод всей собранной информации в предварительный SWOT-анализ (Сильные и Слабые стороны, Возможности и Угрозы) потенциала для каждой отрасли в Казахстане, принимая в учет сферы перечисленные выше. Общий отчет будет представлен в виде SWOT-анализа, в котором будут определены от четырех до шести отраслей, в которых Казахстан потенциально может преуспеть.
2.2.2. Фаза I - Этап 2: Определение рыночной динамики и последствий
Второй этап Фазы I будет сосредоточен на определении динамик рынка за каждой из 4-6 отраслей, определенных на этапе 1 Фазы I. Для определения динамик рынка исследование рассмотрит факторы, как спроса, так и предложения:
Спрос
Размер и рост отрасли - определить настоящий и потенциальный размер каждой отрасли, а также возможности будущего роста, в частности количество и размер других компаний уже работающих в данной отрасли, а также рост в прошлом и приблизительный рост в будущем, например при открытии новых рынков.
Анализ видов потребителей и их требований - подразделить рынок каждой отрасли на отдельные группы потребителей, имеющих схожие характеристики; определить факторы, необходимые для выполнения отраслями, чтобы кластеры потребляли товар, произведенный этими отраслями (напр. заводы по производству молочной продукции требуют от поставщиков выполнения определенных стандартов). В итоге определить, какой из рынков потребителей наиболее прибыльный.
Ценообразование и маржа - рассмотреть, как различные ценовые структуры воздействуют на спрос на продукцию, произведенную каждой отраслью.
Предложение
Анализ цепи добавления стоимости - идентифицировать и инспектировать систему мероприятий, объектов, информации и ресурсов в каждой индустрии, занятой в процессе переработки сырья в готовую продукцию, затем распространении и реализации этой продукции (напр. сырье -> транспортировка -> промежуточный продукт -> готовый продукт -> брендинг -> реализация) и проанализировать эту цепь добавления стоимости для определения добавленной стоимости на каждом этапе.
Международная конкурентная среда - определить международные конкурентные динамики, включая бенчмаркинг ресурсов, производительности и качества предлагаемых продуктов/услуг.
Мероприятия
"Кабинетное" исследование - обзор существующих индустриальных отчетов, исследований и опросов по четырем-шести отобранным отраслям, оценка каждой отрасли на основании определенной ранее приоритизации, и анализ информации полученной в ходе опроса, проведенного в ходе Фазы I Этап 1 для определения динамик спроса и предложения в выбранных отраслях.
Интервью с экспертами и экспертная оценка - осуществить миссии в Казахстан, включая представителей Министерства индустрии и торговли и других ключевых партнеров (см. список на стр. 11) для проведения анализа структуры цены и общей конкурентной позиции Казахстана в отобранных отраслях.
Разработка базы данных - объединить всю информацию в обширную онлайн-базу данных по диапазону важных факторов выбора местоположения, включая стоимость и качество данных бизнес среды и рекомендаций инвесторов. Общий отчет будет опубликован на основании базы данных, подробно разъясняя рыночные динамики спроса и предложения каждой отрасли.
Обзор местных возможностей - Опросы и фокус-группы компаний в различных отобранных отраслях, сбор информации по вопросам производительности, человеческого капитала и политическим барьерам.
При проведении анализа спроса и предложения мы будем использовать знания в других отраслях - см. Приложение I.
Пример анализа спроса и предложения определенной отрасли другого региона: Аутсорсинг бизнес-процесса в Юго-Восточной Европе
Аутсорсинг бизнес-процесса (ВРО) подразумевает передачу менеджмент и реализацию определенных сегментов всех бизнес функций внешнему поставщику услуг. Данные функции могут включать в себя бухгалтерию и финансы, трудовые ресурсы (кадры), call-центры и т.д. Мировой рынок ВРО развивается очень быстро, меняются требования потребителей, что влияет на структуры индустрии. Основные "двигатели" принятия ВРО стоимость, работа и стабильность; однако, в то время как ВРО может понизить затраты и улучшить производительность, этот инструмент также известен как стратегический инструмент для преобразования процесса и бизнеса. Другие "двигатели" для потребителей включают поддерживающий рост, поиск новых ниш инноваций и оценку лучших практик. Более мягкие факторы, такие как географическая и культурная близость с клиентами и правительственные субсидии также является важными критериями отбора. Смены поведений потребителей аутсорсинга ведут поставщиков ВРО к разработке более полных, интегрированных услуг, принося определенный опыт в данной индустрии и позволяя расширить свое присутствие на новых территориях. ВРО все больше становится стратегическим бизнес решением, вовлекающим межфункциональные группы (сотрудники разных подразделений компании) и топ-менеджмент.
Преимущества ВРО
Юго-Восточная Европа - Страны имеющие основу для конкуренции
Использование конкурентоспособности стоимости рабочей силы в
услугах
Относительное сравнение среднемесячной стоимости рабочей силы в
услугах (2005)
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант

1. Президент әкімшілігі.
2. Премьер-Министр Кеңсесі және вице-премьер аппараты.
3. Индустрия және сауда министрлігі (ЭЫДҰ бастамасын қолдау туралы ҚР ИСМ министрінің қолы қойылған хатын қараңыз).
4. Сауда саясатын дамыту орталығы.
5. Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі.
6. Монополияға қарсы агенттік.
7. "Самұрық-Қазына" Қоры.
8. "Қазинвест" инвестицияларды қолдау орталығы.
9. Қазақстанның кәсіпкерлерінің форумы, шетел инвесторларының кеңесі, Қазақстанның сауда-өнеркәсіп палатасы мен салалық сарапшылары.
Алдын ала SWOT-талдау - жоғарыда көрсетілген салаларды есепке ала отырып Қазақстандағы әрбір салаға арналған әлеуетті алдын ала SWOT-талдауға (күшті және әлсіз тараптар, Мүмкіндіктер мен Тәуекелдер) жиналған барлық ақпараттардың жинағы. Жалпы есеп Қазақстан әлеуетті үлгере алатын төрттен алтыға дейінгі сала айқындалатын SWOT-талдау түрінде берілетін болады.
2.2.2. Фаза I - Кезең 2: Нарықтық серпін мен салдарды айқындау
I Фазаның екінші кезеңі I фазаның 1-кезеңінде айқындалған 4-6 саланың әрбір саласы үшін нарық серпінін айқындауға бағытталған. Нарық серпінін айқындау үшін зерттеу сұрау сияқты және ұсыныс ретінде де факторларды қарайды:
Сұрау
Салалардың мөлшері және өсуі - әрбір саланың қазіргі және әлеуетті мөлшерін, сондай-ақ келешектегі өсу мүмкіндігін, оның ішінде осы саладағы қазірдің өзінде жұмыс істеп жатқан басқа компаниялардың саны мен мөлшерін, оның ішінде бұрынғы өсуін және жаңа нарықтардың ашылуы кезінде келешектегі болжамды өсуін айқындау.
Тұтынушылар түрлеріне және олардың талаптарына талдау - әрбір саланың нарығын ұқсас сипаттары бар тұтынушылардың жекелеген топтарына бөлу; осы салалар өндірген тауарларды кластерлер тұтыну үшін салалармен орындау үшін қажетті факторларды айқындау (мысалы. Сүт өнімдерін өндіру бойынша зауыт жеткізушіден белгілі бір стандарттарды орындауды талап етеді); нәтижесінде тұтынушылар нарықтарынан қайсысының едәуір тиімділігін айқындау.
Баға белгілеу және маржа - құрылымдардың әртүрлі бағалары әрбір сала өндірген өнімге арналған сұрауға қалай әсер ететінін қарау.
Ұсыныс
Қосылған құнның тізбегіне талдау - шикі затты дайын өнімге қайта өңдеу процесіндегі әрбір индустрияда іс-шаралар, объектілер, ақпараттар мен ресурстар жүйесін біріздендіру және инспекциялау, одан кейін осы өнімдерді тарату және іске асыру (мысалы. Шикі зат—>тасымалдау—>аралық өнім—>дайын өнім—>брендинг—>іске асыру) және осы әрбір кезеңде қосылған құнды айқындау үшін қосылған құн тізбегін қайта талдау.
Халықаралық бәсекелестік орта - ресурстар бенчмаркингін, ұсынылатын өнімдер/қызметтер өнімділігі мен сапасын қоса алғанда халықаралық бәсекелестік серпінді айқындау.
Іс-шаралар
"Кабинеттік" зерттеу - бар индустриальды есептерге, таңдалып алынған төрттен-алты салалар бойынша зерттеулер мен сұрауларға шолу, бұрын айқындалған басымдық негізінде әрбір саланы бағалау және сұрау серпіні мен таңдалып алынған салаларда ұсыныстарды айқындау үшін I фазаның 1-кезеңі барысында жүргізілген сұрау жүргізу барысында алынған ақпараттарға талдау.
Сарапшылармен сұхбат және сараптамалық бағалау - таңдалынып алынған салаларда бағалар құрылымы мен Қазақстанның жалпы бәсекелік ұстанымына талдау жүргізу үшін Индустрия және сауда министрлігін және басқа да маңызды әріптестерді (тізімді 11-беттен қараңыз) қоса отырып миссияны Қазақстанда жүзеге асыру.
Деректер қорын әзірлеу - барлық ақпараттарды, бизнес орта деректерінің құны мен санын және инвесторлардың ұсыныстарын қоса отырып орналасқан жерін таңдаудың маңызды факторлары диапазоны бойынша кеңейтілген онлайн-деректер базасына біріктіру. Жалпы есеп сұраудың нарықтық серпіні мен әрбір саланың ұсыныстарын толық түсіндіре отырып деректер қоры негізінде жарияланатын болады.
Жергілікті мүмкіндіктерге шолу - әртүрлі таңдалынып алынған салалардағы компаниялардың сұраулары мен фокус-топтары, Адами капитал мен саяси кедергілер өнімділігі мәселелері бойынша ақпараттарды жинау.
Сұрау мен ұсыныстарға талдау жүргізу кезінде біз басқа салалардағы білімді пайдаланамыз - І-қосымшадан қараңыз.
Басқа өңірлер айқындалған салаларын сұрауды және ұсыныстарды талдау мысалы: бизнес-процесінің Аутсорсингі Оңтүстік Батыс Еуропада
Бизнес-процесінің Аутсорсингі (ВРО) менеджмент пен белгілі бір сегменттерді іске асырудың барлық бизнес функцияларын сыртқы қызмет берушілерге беру дегенді білдіреді. Осы функциялар бухгалтерия мен қаржыны, еңбек ресурстарын (кадрларды), саll-орталықтарын және т.б. қамтиды. Әлемдік ВРО нарық өте жылдам дамиды, тұтынушылардың талаптары өзгереді, ол индустрия құрылымына әсер етеді. ВРО қабылдаудың негізгі "қозғалтқышы" құн, жұмыс және тұрақтылық; алайда ВРО ретінде шығындарды азайта алады және өнімділігін ұлғайтады, осы құрал сондай-ақ процесс пен бизнесті қайта құруға арналған стратегиялық құрал ретінде танымал. Тұтынушыларға арналған басқа да "қозғалтқыштар" қолдау табатын өсуді, инновацияның жаңа тауашасын іздеуді және үздік практикаларды бағалауды қамтиды. Клиенттер мен географиялық және мәдени жақындық сияқты едәуір жұмсақ факторлар мен үкіметтік субсидиялар сондай-ақ таңдаудың маңызды өлшемдері болып табылады. Аутсорсинг тұтынушыларының мінез құлқын өзгертуін осы индустрияға айқындалған тәжірибе әкеле отырып және жаңа аумақтарда өзінің қатысуын кеңейтуге мүмкіндік бере отырып едәуір толық, кіріктірілген қызметті әзірлеуге ВРО жеткізушілері жүргізеді. ВРО функционалдық топтар (компаниялардың әр түрлі бөлімшелерінің қызметкерлері) мен топ менеджмент тартатын барынша стратегиялық бизнес шешім болуда.
Преимущества BPО
Оңтүстік - Шығыс Еуропа - бәсекеге қабілеттілік үшін негіздемесі бар елдер
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)

2.2.3. Фаза I - Этап 3: Выявление определенных отраслевых факторов успеха и политических барьеров.
Простого поощрения отрасли недостаточно. Для того чтобы страна преуспела в четырех-шести отобранных отраслях, необходимо обеспечить среду, способствующую развитию данных отраслей.
Для того чтобы быть уверенным в том, что эти отрасли с наибольшим потенциалом роста созданы в Казахстане, Фаза I Этап 3 фокусируется на определении ключевых факторов успеха (КФУ) в каждой отрасли, особенно:
Нормы и стандарты продукции - для того, чтобы иметь возможность экспортировать продукцию, особенно в пищевой промышленности, нормы и стандарты продукции должны быть гармонизированы с международными стандартами и со стандартами ЕК.
Межграничная торговля - является достаточно тяжелой, поскольку требуется много времени, а также большое количество документов для импорта и экспорта. Казахстан занимает последнюю позицию в отчете всемирного банка Doing Business report за 2008 год. 6
____________________
6 Всемирный Банк (2007): Doing Business 2008, Казахстан.
Административные барьеры для инвестиций в создание нового предприятия - многие новые инвесторы в Казахстане сталкиваются со значительными административными барьерами при создании новых предприятий. Это особенно проблематично для высокотехнологичной и других индустрии имеющих короткий жизненный цикл продукции.
Человеческие ресурсы - Казахстану необходимо убедиться в том, что он способен обеспечить квалифицированными кадрами, отвечающими требованиям инвесторов, особенно в отраслях движимых знанием и навыками. Данный момент был выделен в недавнем отчете ОЭСР по образованию в Казахстане как важная проблема, требующая решения.
Географическая диверсификация ПИИ - Важно добавить региональное измерение к этому этапу для того, чтобы диверсифицировать географические источники ПИИ. Казахстан воспринимается как доступ в более широкий Центрально-азиатский регион. Будет также проведен обзор и ознакомление с основными политиками, препятствующими ПИИ на региональном уровне в ходе двух региональных рабочих групп. Рабочие группы сфокусируются на наиболее критичных политических барьеров для определенных отраслей. Полученные результаты будут использованы в дальнейшем для продвижения Казахстана как ключевого направления ПИИ в отрасль и возможной "точки входа" в регион.
Мероприятия
Интервью экспертов - опрос экспертов ОЭСР и специалистов по внешней торговле и инвестициям для определения участков сдерживающих рост в отобранных отраслях страны.
Передовая международная практика - определение передовой международной практики лучших действующих компаний в каждой отрасли и проведение интервью с этими компаниями для определения ключевых факторов успеха (по их мнению).

2.2.3. І-фаза - 3-кезең: Табыстың белгілі салалық факторларын және саяси кедергілерді анықтау
Саланы қарапайым көтермелеу жеткіліксіз. Ел таңдаулы төрт-алты салада үлгеруі үшін осы салалардың дамуына ықпал ететін орта қамтамасыз ету керек.
Өсудің барынша әлеуеті бар осы салалар Қазақстанда құрылғандығына сенімді болу үшін І-фаза 3-кезең әрбір саладағы табыстың маңызды факторы (ТМФ) анықтауға фокусталады, әсіресе:
Өнімнің нормалары мен стандарттары - өнімді, әсіресе, тамақ өнеркәсібін экспорттауға мүмкіндік алу үшін өнімнің нормалары мен стандарттары халықаралық стандарттармен және ЕО стандарттарымен үйлескен болуы тиіс.
Шекарааралық сауда - өте ауыр болып табылады, өйткені, көп уақытты талап етеді, сондай-ақ импорт пен экспорт үшін құжаттарының саны көп. Қазақстан 2008 жылы Doing Business reporтің дүниежүзілік банкінің есебінде соңғы көзқарасқа ие. 4
Жаңа кәсіпорын құруға инвестициялар үшін әкімшілік кедергілер - Қазақстандағы көптеген жаңа инвесторлар жаңа кәсіпорындар құруы кезінде едәуір әкімшілік кедергілермен кездеседі. Бұл әсіресе, өнімнің қысқа тіршілік айналымдары басқа да индустриялары мен жоғары технологиялары үшін бұл әсіресе проблемалы.
Адам ресурстары - Қазақстанға әсіресе, білімі мен дағдысымен қозғалатын салаларда инвесторлардың талаптарына сай келетін білікті кадрлармен қамтамасыз етуге қабілетті екеніне көз жеткізуі керек. Осы жағдай ЕЫДҚ жақында берілген есебінде Қазақстандағы білім беру шешімді талап ететін маңызды проблема деп белгіленді.
ТШИ-дың географиялық әртараптануы - ТШИ-дың географиялық көздерін әртараптандыру үшін бұл кезеңге өңірлік өлшемдер қосу қажет. Қазақстан Орталық азиялық өңірге барынша кең жол ретінде қабылданады. Сонымен бірге, екі өңірлік жұмыс топтарының барысында өңірлік деңгейде ТШИ кедергі келтіретін негізгі саясатшыларға шолу жасалып, танысу өткізіледі. Жұмыс топтары белгілі салаларға арналған өте сынды саяси кедергілерге фокустеледі. Алған нәтижелер ТҚШ-ның маңызды бағыты ретінде Қазақстанның салаға және өңірге кірудің мүмкін "кіру нүктесіне" алға жылжуы үшін одан әрі қолданылатын болады.
Іс-шаралар
Сарапшылар сұхбаты - елдің таңдаулы салаларындағы өсуді тежеп тұратын учаскелерді айқындау үшін ЕЫҚД сарапшылары мен сыртқы сауда мен инвестиция бойынша мамандардан сұрау.
Озық халықаралық тәжірибе - әрбір саладағы үздік жұмыс істейтін компаниялардың озық халықаралық тәжірибесін анықтау және өткізу, жетістіктің маңызды факторын анықтау үшін осы компаниялармен сұхбаттар жүргізу (олардың пікірі бойынша).

Полный SWOT-анализ - дальнейшее развитие результатов предварительного SWOT-анализа, проведенного в ходе Фазы I Этап 1 для создания полного SWOT-анализа каждой индустрии и динамик рынка этих индустрий. Итоговый отчет будет опубликован на основании SWOT-анализа, определяющего ключевые факторы успеха для каждой отрасли, определенной в Фазе I Этап 1. Фаза II будет сосредоточена на реализации этих факторов.
Рабочие группы - определение общих политических барьеров для отрасли на региональном уровне через региональные рабочие группы.
2.2.4. Фаза I - Этап 4: Разработка стратегии развития частного сектора для Казахстана
Для того, чтобы определенные отрасли имели наибольший эффект на экономику необходимо объединить ключевые факторы успеха для каждой отрасли и поощрение инвестиций в эти отрасли в государственную стратегию продвижения инвестиций.
Мероприятия
Государственная стратегия продвижения инвестиций - основываясь на приоритизации отраслей по росту, анализу отраслевых динамик, SWOT-анализе и ключевых факторах успеха, определить стратегию по привлечению инвестиций в Казахстан.
Политическая поддержка - провести широкие консультации и достигнуть консенсуса по вопросу стратегии продвижения инвестиций с частным и государственным секторами.
Связь Стратегии с мероприятиями по продвижению инвестиций - усовершенствовать мероприятия по продвижению инвестиций, нацелив их на отрасли с наибольшим потенциалом будущего роста.
2.3. Фаза II: Конкретные реформы для целевого сектора и их реализация
По Фазе I "Рамки для Разработки Инвестиционной Стратегии", мы определили и проанализировали Ключевые Факторы Успеха (KSF) для приоритетных секторов. Мы также определили критические отрицательные факторы, которые ограничивают конкурентоспособность Казахстана, и основные барьеры для Прямых Иностранных Инвестиций (FDI) в этих секторах.
Фаза II гарантирует должное изучение вопросов, связанных с отрицательными факторами, и сокращение барьеров для ПИИ через разработку и выполнение Планов действий.
Полный ССВУ-анализ (SWOT), проведенный в рамках Фазы I, Шага 3, определит область и цели программ (которые приведут к формулировке Плана действий), которые будут конкретно решаться на уровне Фазы II.
2.3.1. Методология Фазы II
Цель Фазы II состоит в сокращении барьеров, которые препятствуют прямым частным инвестициям (ПЧИ) и, в частности, ПИИ (FDI) в отобранные приоритетные сектора, идентифицированные по Фазе I, что будет достигнуто за счет проведения следующих шагов:
Перевода инвестиционной стратегии в Планы действий по конкретным секторам (по одному для каждого от четырех или шести отобранных секторов).
Структуры Планов действий, чтобы сформировать ряд скоординированных инициатив, которые идентифицируют приоритеты, определяют промежуточные и заключительные цели и назначают ответственных за каждую инициативу в пределах министерства и АО "Казына" (см. раздел ниже с примером одного потенциального приоритета - сокращение административных барьеров для инвестиций в строительство новых объектов нулевого цикла).
Фокус вначале на пилотных инициативах, которые могли бы быть растиражированы при поддержке ключевых партнеров ('чемпионов').
Установление механизмов консультирования частного сектора по поводу инициатив, определенных выше так, чтобы инициативы учитывали действительные потребности инвесторов.
Установление системы координации с текущими программами технической помощи через создание синергии (совместные действия), при этом важно чтобы, приоритеты, указанные в Планах действий, получили должное внимание и решение.
Проведение регулярных тренингов посредством миссий, обзоров и семинаров с приведением примеров лучшего опыта и успешных практик, и определенного политического опыта, по необходимости.

Толық SWОТ-талдау - әрбір индустрияның және осы индустриялар нарығының серпініне толық SWOТ талдау жүргізу үшін 1-фаза І-кезең барысында өткізілген алдын ала SWОТ талдау нәтижелерін одан әрі дамыту. Қорытынды есеп 1-фаза І-кезеңде айқындалған әрбір сала үшін жетістіктің маңызды факторын айқындайтын SWOТ талдау негізінде жарияланатын болады.
Жұмыс топтары - өңірлік жұмыс топтары арқылы өңірлік деңгейдегі салалар үшін жалпы саяси кедергілерді анықтау.
_____________________________________
4 Дүниежүзілік банк (2007): Doing Business 2008, Қазақстан
2.2.4. 1-фаза - 4-кезең Қазақстан үшін жеке секторды дамыту стратегиясын әзірлеу.
Айқындалған салалардың экономикаға барынша әсері болу үшін әрбір сала үшін жетістіктің маңызды факторларын біріктіру және осы саладағы инвестицияларды инвестицияларды жылжытудың мемлекеттік стратегиясына көтермелеу қажет.
Іс-шаралар
Инвестициялардың жылжытудың мемлекеттік стратегиясы - салалардың өсу, салалық серпіндерді талдау, SWOТ талдау мен жетістіктің маңызды факторлары бойынша басымдануын негізге ала отырып, Қазақстанға инвестиция тарту жөніндегі стратегияны айқындау;
Саяси қолдау - кең консультациялар өткізу және жеке және мемлекеттік секторлармен жылжыту стратегиясының мәселесі бойынша консенсусқа жету
Инвестицияларды жылжыту бойынша іс-шаралармен Стратегияның байланысы - болашақ өсудің барынша әлеуетімен оларды салаларға бағыттай отырып, инвестицияларды жылжыту бойынша іс-шараларды жетілдіру.
2.3. ІІ-фаза Нысаналы сектор мен оларды іске асыру үшін нақты реформалар
"Инвестициялық Стратегияны Әзірлеу шеңберлері" фазасы бойынша біз басым секторлар үшін Жетістіктің Маңызды Факторларын (КSF) айқындадық және талдадық. Біз сондай-ақ Қазақстанның бәсекеге қабілеттігін шектейтін сынды теріс факторларды және осы секторлардағы Тікелей Шетелдік Инвестициялар(FDІ) үшін негізгі кедергілерді айқындадық.
II-ші фаза теріс факторларға байланысты мәселелерді тиісінше зерделеуді және Іс-қимылдар жоспарын әзірлеу және орындау арқылы ТҚШ үшін кедергілерді қысқарту.
І-фаза 3-қадам шеңберінде өткізілген толық ССВУ-талдау (SWOТ) II-фазаның деңгейінде нақты бағдарламалардың саласы мен мақсаттарын (Іс-қимылдар жоспарын тұжырымдауға алып келетін) айқындайды.
2.3.1. II- фазаның әдіснамасы
ІІ-ші фазаның мақсаты тікелей жеке инвестицияларға (ТЖИ) және атап айтқанда, ТҚШ (ҒDІ) нысанасы фаза бойынша І-фаза бойынша біріздендірілген таңдаулы басым секторларға кедергі келтіретін кедергілерді қысқартудан тұрады, бұған мынадай қадамдар жүргізу есебінен қол жеткізіледі:
Нақты секторлар бойынша Іс-қимылдар жоспарына инвестициялық стратегияны аудару (төрт немесе алты таңдаулы секторлардың әрбірі бойынша).
Басымдықтарды біріздендіретін, аралық және қорытынды мақсаттар анықтайтын және министрлік және "Қазына" АҚ шеңберінде әрбір бастамаға жауаптыны тағайындайтын бірқатар шоғырландырылған бастамаларды қалыптастыру үшін Іс-қимылдар жоспарының құрылымы.
Маңызды әріптестерді (жүлдегерлер) қолдау кезінде көбейтілген болуы мүмкін пилоттық бастамалардың басында фокус жанында көбейткен пилоттық әрекеттерге фокус.
Басымдықтар инвесторлардың шын мәніндегі мұқтаждықтарын ескеретіндей етіп бастамалар жөнінде жеке секторға кеңес беру тетіктерін белгілеу.
Синергия құру арқылы техникалық көмектің ағымдағы бағдарламаларымен үйлестіру жүйесін орнату (бірлескен әрекет), бұл ретте, Іс-қимылдар жоспарында көрсетілген басымдықтар тиісті назар мен шешім алуы маңызды.
Үздік тәжірибелер мен табысты жетістіктердің және қажетіне қарай белгілі саяси тәжірибелердің мысалын келтіре отырып, миссииялар, шолулар және семинарлар арқылы тұрақты тренингтер өткізу.

Обзор результатов Фазы 1 и 2
• Определение 4-6 отраслей
промышленности с наибольшим
потенциалом в стране.
• Разработка эффективной
стратегии для повышения
инвестирования в целевые
области роста.
• Страна определила
стратегию
бизнес климата
• Преодолеть ключевые
барьеры к инвестициям и
торговле в Казахстане
Фаза I
Выбор сектора и анализ
Идентифицировать,
приотеризовать и определить >
рыночную динамику, а также
создать ключевые факторы
успеха для 3-6 секторов.
Фаза II
Укрепление отраслевых
специфических источников
конкурентоспособности в
Казахстане для улучшения
бизнес-климата
Удалить барьеры, которые
препятствуют развитию
отдельных секторов.
Имплементация
Фаза имплементации последует после разработки Стратегии способствования привлечению больших объемов инвестиций (ССИ) с разработкой конкретных действий по ее имплементации, нацеленными на увеличение объемов инвестиций и торговли в Казахстане. Эта фаза предложит Правительству РК помощь в реализации ССИ.
В ходе осуществления этой фазы PSD ОЭСР сконцентрирует помощь и имплементацию на одном приоритетном секторе, который будет идентифицирован Стратегией.
Конкретно, в пределах отобранного сектора, ОЭСР предлагает охватить следующие области:
Создание Базы данных местных и иностранных компаний (База данных по ПИИ);
Определение необходимых профессиональных трудовых ресурсов, и повышения уровня их квалификации (анализ пробелов в навыках трудовых ресурсов) по выбранному сектору;
Позиционирование Казахстана как места назначения для миссий инвесторов из выбранных стран;
Создание рабочих групп, призванных разработать политику для конкретного сектора, с учетом его нужд для решения вопроса существующих барьеров в секторе, включая процессы по изменению политики со временем;
Развитие конкурентоспособных кластеров и наращивание их потенциала путем вовлечения гражданского общества и проведение исследований.
Использование подхода, основанного на принципе проведения пилотных проектов и постепенной проектной реализации, чтобы гарантировать выполнение поставленных целей и задач.
Применительно ко всем секторам, будет обеспечено наращивание потенциала государственных ведомств, таких как, к примеру, АО "Казына" и Центр Содействия Инвестициям "Казинвест".
Выполнение упомянутых выше областей потребует выполнения следующих действий:
Создание Базы данных по ПИИ.
Создание Базы данных по ПИИ потребует следующих действий:

1 және 2 Фазаның нәтижелерінің Шолуы
Елде ең үлкен мүмкіндігі бар 4-6   Өсімнің мақсатты облыстарына
өндіріс салаларын анықтау.         инвестициялауды жоғарылату
Ел бизнес-ахуалдың стратегиясын    үшін тиімді стратегияны әзірлеу.
анықталды                          Қазақстанда инвестицияда және
саудадағы шешуші кедергілерден
өту.
___________________________        _____________________________
|         І Фаза           |       |           ІІ Фаза          |
|  Секторды және талдауды  |       |      Бизнес-ахуал үшін     |
|        таңдауы           |       |     Қазақстанда салалық    |
|Сәйкестендіру, приотерите-|       |    спецификалық бәсекеге   |
|   ттеу және нарықтық     |       |   қабілеттіліктің көздерін |
|   динамиканы анықтау,    |-----> |           нығайту          |--->
|   сонымен бірге 3-6      |       |  Жеке секторлардың дамуына |
|    секторлар үшін        |       | бөгет жасайтын кедергілерді|
|табыстылықтың факторларын |       |             жою.           |
|         жасау            |       |                            |
---------------------------         ----------------------------
Имплементация
Имплементация фазасы Қазақстанда инвестициялар және сауда көлемін ұлғайтуға бағытталған оның имплементациясы бойынша нақты іс-шаралар әзірлеумен, (ССИ) инвестициялардың үлкен көлемін тартуға жәрдем жасайтын Стратегияны әзірлеген соң жүретін болады.
Бұл фазаны жүзеге асыру барысында РSD ЭЫДҰ Стратегиямен идентифицирленген бір басым бағытта имплементация және жәрдемді топтастырады.
Нақты, таңдалған сектор шеңберінде, ЭЫДҰ келесі салаларды қамтуды ұсынып отыр:
Жергілікті және шетелдік компаниялардың мәліметтер Базасын жасау (ПИИ бойынша мәліметтер Базасы).
Қажетті кәсіптік еңбектік ресурстарды анықтау және таңдалған сектор бойынша олардың біліктілік деңгейін жоғарылату (жаңа еңбек ресурстарында кемшіліктерді талдау).
Таңдалған елдер ішінен инвесторлар миссиясы үшін Қазақстанның белгіленген орын ретінде мүддесін білдіруі.
Секторда бар кедергілер сұрақтарын шешу үшін оның қажеттіліктерін ескере отырып, саясаттың уақыт ағымына байланысты өзгеруі бойынша рәсімдерін қоса алғанда, нақты сектор үшін саясат әзірлеуге қабілетті жұмыс тобын жасау.
Бәсекеге қабілетті кластерлерді дамыту және азаматтық қоғамды қатыстыру жолымен олардың әлеуетін жоғарылату және зерттеулер өткізу.
Белгіленген мақсаттарды және міндеттерді орындауға кепіл беру үшін пилоттық жобаларды өткізу және ақырындап проектілерді іске асыруға қағидасына негізделген амалын пайдалану.
Барлық секторларға пайдалануға жатады, мемлекеттік ведомстволардың әлеуетін жоғарылату қамтамасыз етілетін болады, мысалыға, "Қазына" АҚ  және "Қазинвест" Инвестицияларға Жәрдемдесу Орталығы сияқты.
Жоғарыда аталған салаларды орындау келесі жұмыстарды орындауды қажет етеді:
ТШИ бойынша мәліметтер Базасын жасау.
ТШИ бойынша мәліметтер Базасын жасау келесі жұмыстарды қажет етеді:

1. Определить структуру и содержание базы данных.
2. Сбор данных от местных и зарубежных инвесторов.
3. Построение базы данных.
4. Ввод данных местных и зарубежных инвесторов в базу данных.
5. Обновление и поддержание базы данных.
6. Запуск базы данных по ПИИ.
Повышение профессиональной квалификации кадров (навыков) в выбранном секторе промышленности в Казахстане
Повышение профессиональной квалификации кадров (навыков) в выбранном секторе промышленности в Казахстане потребует следующих действий:
1. Оценку уровня профессионализма кадров в секторе через проведение интервью с местными и зарубежными инвесторами и со студентами языковых университетов Алматы и Астаны;
2. Подготовку предложений и рекомендаций для Министерства индустрии и торговли и Министерства образования по вопросу развития и промоутинга выбранного сектора через реформу в сфере HR (человеческих ресурсов);
3. Подготовку Справочника практических рекомендаций с конкретными действиями/шагами, нацеленными на улучшение ситуации в выбранном секторе Казахстана.
Продвижение выбранного сектора через миссии инвесторов, которые будут организованы ОЭСР, АО "Казына" и потенциально "Казинвестом".
Позиционирование Казахстана как места назначения для четырех стран по выбранным отраслям индустрии
Миссии инвесторов будут организованы следующим образом:
1. Выбор компаний, которые поедут в вышеупомянутые страны.
2. Выбор представителей от государственного сектора, которые должны рекламировать и продвинуть Казахстан во время миссий.
Подготовка комплекта презентаций для участников.
3. Организация событий типа бизнес для бизнеса с заинтересованными компаниями в вышеупомянутых странах.
4. Контроль/прослеживание числа и уровня контактов через АО "Казына" и "Казинвест".
Решение вопроса касательно конкретных барьеров в ключевых секторах
Членами Рабочих групп будут представители частного сектора, правительственных чиновников и участников ОЭСР. Рабочие группы проведут следующие действия:
1. Фокус на секторах, идентифицированных по Фазе 1, рекомендации приоритетных мер и действий Правительству Казахстана.
2. Разработка Рабочего плана для разработки и осуществления этих действий.
3. Усиление лучших методов ОЭСР, критерии и инструменты для реализации самых релевантных политик.
Развитие конкурентоспособного потенциала кластеров
Эта часть документа ставит своей целью рассмотреть и определить стратегию касательно кластеров, с особым вниманием к сектору, и на вопросе практической имплементации в дополнение к уже существующим идентифицированным потенциальным секторам роста, известных как "кластеры". В данной части документа будет также рассмотрен вопрос развития виртуальных сетей исследования, деятельность которых будет сосредоточена на вопросах промышленности и конкурентоспособности.
Наращивание потенциала кластерных групп потребует выполнения следующих действий:
Картографии текущих сильных и слабых сторон кластерных групп в стране:
Обзор компаний и правительственных чиновников, вовлеченных в организацию и участие в программы развития кластерных групп.
Проведение анализа существующих пробелов, основанного на изучении лучшего опыта ОЭСР и кластерных групп в Казахстане.
Развитие стратегии и дорожной карты развития для решения вопроса устранения имеющихся пробелов
Адаптация к существующим планам имплементации.
Наращивание потенциала АО "Казына" и "Казинвест"
Поддержка инвестиционного стимулирования повлечет за собой выполнение следующих мер и действий по оценке кадров:

1. Мәліметтер базасының құрылымы мен мазмұнын анықтау.
2. Жергілікті және шетелдік инвесторлардан мәліметтер жинақтау.
3. Мәліметтер базасының құрылысы.
4. Жергілікті және шетелдік инвесторлардың мәліметтерін мәліметтер базасына енгізу.
5. Мәліметтер базасын жаңарту және қолдау.
6. ПИИ бойынша мәліметтер базасын іске қосу.
Қазақстанда таңдалған өнеркәсіп секторында кадрлардың кәсіптік біліктілігін (дағдысын) жоғарылату.
Қазақстанда таңдалған өнеркәсіп секторында кадрлардың кәсіптік біліктілігін (дағдысын) жоғарылату келесі жұмыстарды қажет етеді:
1. Секторда кадрлардың кәсіптілігі деңгейін бағалауды жергілікті және шетелдік инвесторлармен және Алматы мен Астана университеттерінің тіл мамандығы студенттерімен интервью өткізу арқылы.
2. НR сферасында (адамзат ресурстары) реформа арқылы таңдалған секторды дамыту мен промоутинг сұрағы бойынша Индустрия және сауда министрлігі және Білім министрлігі үшін ұсыныстар мен рекомендацияларды дайындау.
3. Қазақстанда таңдалған секторда жағдайларды жақсартуға бағытталған, нақты іс-әрекеттер/қадамдармен, іс-тәжірибелік рекомендациялар Анықтамасын дайындау.
Таңдалған секторды жүргізу инвесторлар миссиялары арқылы ұйымдастырылуы ЭЫДҰ, "Қазына" АҚ және "Қазинвестпен" ықтимал болады.
Таңдалған индустрия салалары бойынша төрт ел үшін белгіленген орын ретінде Қазақстанның позиция білдіруі.
Инвесторлардың миссиялары келесідей болып ұйымдастырылатын болады:
1. Жоғарыда аталған елдерге баратын компаниялардың таңдауы.
2. Қазақстанды миссия уақтысында жарнамалауға және алға ілгерілетуге міндетті Мемлекеттік сектордан өкілдер таңдау.
3. Қатысушылар үшін презентация комплектісін дайындау.
4. Жоғарыда аталған елдерде мүдделі компаниялармен Организация событий типа бизнес для бизнеса с заинтересованными компаниями в вышеупомянутых странах.
Контроль/прослеживание числа и уровня контактов через АО "Казына" и "Казинвест".
Шешуші секторларда нақты кедергілерге қатысты сұрақтың шешімі.
Жұмыс тобының, үкіметтік чиновниктер және ЭЫДҰ қатысушылары мүшелері болып жеке сектор өкілдері болады Жұмыс топтары келесі жұмыстарды өткізеді:
1. Фаза бойынша идентифицирленген секторларда фокус, үкіметке басым шаралар және іс-әрекеттер рекомендациялары.
2. Осы іс-әрекеттерді жасау мен жүзеге асыру үшін Жұмыс жоспарын әзірлеу.
3. ЭЫДҰ ең жақсы әдістерін күшейту, нағыз релеванттық саясаттарды жүзеге асыру үшін белгілер мен құралдар.
Кластерлердің бәсекеге қабілетті әлеуетін дамыту
Құжаттың бұл бөлігі кластерлерге қатысты стратегияны қарастырып анықтауды, секторға ерекше көңіл бөлумен "кластерлер" атауымен танымал қолданыстағы идентифицирленген өсім секторларына қосымша іс-тәжірибелік имплементация сұрағын да өз мақсаты етіп қояды.
Кластерлік топтардың әлеуетін өсіру келесі іс-әрекеттерді орындауды қажет етеді:
Елдегі ағымдағы күшті және әлсіз тараптардың кластерлік топтарының картографиялары.
Кластерлік топтарды дамыту бағдарламаларына қатысуға және ұйымдастыруға қатыстырылған компаниялар және үкіметтік чиновниктер шолуы.
Қазақстандағы кластерлік топтар мен ЭЫДҰ ең жақсы тәжірибесін зерттеуге негізделген бар кемшіліктердің талдауын өткізу.
Бар кемшіліктерді жою сұрағын шешу үшін стратегия және дамыту жол картасын дамыту.
Қолданыстағы имплементация жоспарларына бейімделу.
"Қазына" жүргізу саласында өткізілетін сол жұмысқа жәрдем ететін АҚ және "Қазинвест" әлеуетін өсіру.
Инвестициялық ынталандыруды қолдау кадрларды бағалау бойынша келесі шаралар мен іс-әрекеттерді орындау жағдайына алып келеді:

1. Установление критериев и рекрутинг соответствующего персонала с его обучением.
2. Определение соответствующих ключевых показателей производительности, чтобы осуществлять слежение и способствовать той работе, которая будет проводиться в плане продвижения инвестиций.
2.4. Фаза III: Структурная реформа и механизмы устойчивой реформы.
В целях гарантирования того, что реформы на долгосрочный период с 2010 г. будут устойчивы и внедрены, необходимы три основных блока:
Политическая
^ реформа  ^
|          |
|          |
V          V
Человеческий  <---->  Потенциал
потенциал          кластерных групп
Реформа в области политики: Проведение реформ проходит на непрерывной основе через создание рабочих групп по определению политики для конкретного сектора с решением вопроса устранения барьеров в секторе, включая процессы по корректировке политики со временем.
Развитие конкурентоспособного потенциала кластерных групп: Вовлечение гражданского общества и НИОКР, обеспечение конкурентоспособности через дальнейшее развитие экономических кластерных групп на региональном уровне.
Людской потенциал: Внедрение изменений через наращивание потенциала агентств по содействию инвестициям.
Эта фаза включает 3 взаимосвязанных стандартных блока. Они должны рассматриваться и выполняться параллельно:
Поддержка реформы на уровне сектора.
Вовлечение гражданского общества и НИОКР через кластеры.
Наращивание человеческого капитала на региональном уровне.
2.4.1. Фаза III - Шаг 1: Поддержка реформы на уровне сектора
Контекст
Чтобы способствовать реализации реформы, необходимо дальнейшее вовлечение лиц, принимающих политические решения. ОЭСР рекомендует осуществить рекомендации для сектора через создание рабочих групп, для каждого конкретного сектора, которые будут решать вопрос устранения барьеров, существующих в ключевых секторах экономики.
ОЭСР имеет большой опыт работы с правительством и частным сектором в плане способствования реализации реформы. Например, ОЭСР в настоящее время решает вопрос содействия инвестициям на общем уровне и развития человеческого капитала для Западно-Балканских стран, государств Ближнего Востока и Северной Африки через работу с высокопоставленными политиками и частным сектором.
Ожидаемые результаты и выгоды
Полученные результаты будут представлены в форме конкретной политики, которая будет передана в Парламент на рассмотрение, или через соответствующие правительственные каналы на уровне страны.
Ожидаемый результат должен позволить секторам совместно конкурировать более эффективно на региональном, европейском и глобальном уровне.
Главные действия
Создание рабочих групп
Рабочие группы будут состоять из представителей частного сектора, правительственных чиновников и членов-участников ОЭСР.
Рабочая группа сосредоточится на 4 секторах проекта первоначально и даст рекомендации касательно действий правительству в привязке к Повестке Дня Региональной Встречи на уровне министров ОЭСР.
ОЭСР будет работать со странами, чтобы связать рабочие группы по секторам с любыми существующими инициативами, включая рабочие группы по развитию человеческого капитала и текущего содействия инвестициям.
Определение общих областей работы
Как только группы будут созданы, команда из представителей партнеров будут работать с ОЭСР, чтобы приоритезировать страны и региональные приоритеты.
Для каждой определенной области будет разработан рабочий план для разработки и осуществления дополнительной политики на уровне страны.
Команда усилит лучший опыт и практики ОЭСР и инструменты, чтобы осуществить самую лучшую политику для выбранных секторов.
Пример осуществления конкретных инициатив и политики по секторам
Для восточноевропейской страны ОЭСР осуществила конкретные политики для сектора - аутсорсинг бизнес-процессов. Ниже приводится пример колл-центров, где были предложены двусторонние действия:
Для решения вопроса объема доступных ресурсов, по результатам проекта были укреплены связи между министерством просвещения и экономики под прямым надзором со стороны высшего органа власти страны.
Для решения вопроса отсутствия качества и нехватки понимания проблемы - необходимо было развить связи между университетами и компаниями, включая интернатуры и кафедральные курсы, чтобы помочь адаптировать теоретические учебные планы и учесть практические требования компаний.
Как решить проблемы с пробелами в навыках
Пример "call" центра
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант
Составление и осуществление политики
Как только области работы точно определены в деталях, основной работой рабочей группы будет разработка проектов политики и инициатив, которые будут осуществлены:
В плане координации на региональном уровне - если необходимо, например, человеческий капитал и пограничные процедуры.
На уровне страны - реализация в краткосрочном периоде.
Обратная связь по вопросу реализации проекта
Группа начнет с пилотной инициативы, которая будет разработана и осуществляться с целью мониторинга и слежения за достигнутыми результатами, включая вопрос обучения кадров до перехода к другим инициативам.
Будет установлена приборная доска с основными показателями, чтобы отмечать прогресс. Например, по таможенным процедурам - будет проведен мониторинг числа дней, потребовавшихся на передачу товаров (к примеру, вид товара - одежда) на предмет соответствия требованиям ОЭСР.
2.4.2. Фаза III - Шаг 2: Конкурентоспособные кластеры и наука
Контекст
Создание конкурентоспособных кластеров или "полюс de competitivitee" является ключевым фактором в способствовании конкурентности и внедрению инновационных технологий. Казахстан осуществил внедрение некоторых форм свободных экономических зон или кластеров, но они все еще нуждаются в укреплении.
Конкурентоспособный кластер - это ассоциация компаний, центров исследования и образовательных учреждений, работающих в партнерстве и в соответствии с общей стратегией развития, с целью осуществления совместных действий в выполнении инновационных проектов в интересах одного или более рынков.
Существуют пять факторов успеха для каждого кластера конкурентоспособности:

1. оны оқытумен тиісті персоналдың рекрутингі мен талаптар белгілеуді бекіту;
2. инвестицияларды анықтауды іске асыру үшін тиісті шешуші өндірістік көрсеткіштерді анықтау.
2.4 III Фаза: Құрылымдық реформа және тұрақты реформа механизмі
Қазақстандағы реформалар 2010 жылдан бастап, ұзақмерзімді болуына кепіл болу үшін келесі 3 блок қажет:
Саяси реформа
адамзат әлеуеті                  кластерлік топтар әлеуеті
Саясат саласындағы реформа: Реформаларды өткізу үздіксіз негізде, уақыты келе саясатты өзгерту бойынша процестерді қоса алғанда, секторда кедергілерді жою сұрағын шешумен нақты секторға саясатты анықтау бойынша жұмыс топтарын құру арқылы өтуде.
Класмтерлік топтардың//'роlе de соmреtіtіvіteе' бәсекеге қабілетті әлеуетін дамыту: Азаматтық қоғам және НИОКР қатыстыру, аймақтық деңгейде экономикалық кластерлік топтарды/"роlеs de соmреtіtіvіteе" бұдан әрі дамыту арқылы бәсекеге қабілеттілікті қамтамасыз ету.
Адамзат әлеуеті: Инвестицияларға жәрдем жасау бойынша агенттіктер әлеуетін өсіру арқылы өзгерістер енгізу.
Бұл фаза өзара байланысты стандарты 3 блокты қамтиды. Олардың қарастырылуы мен орындалуы қатар жүруі қажет:
Реформаны қолдау сектор деңгейінде.
Азаматтық қоғам мен НИОКР -ды тарту кластерлер арқылы.
Адамзат капиталын өсіру аймақтық деңгейде.
2.4.1 III Фаза - 1 Қадам: Реформаны қолдау сектор деңгейінде.
Контекст
Реформаны жүзеге асыруға жәрдем ету үшін бұдан әрі саяси шешімдер қабылдайтын тұлғаларды тарту қажет. ЭЫДҰ экономиканың шешуші секторларында бар кедергілерді жою сұрағын шешетін әрбір нақты сектор  үшін, жұмыс топтарын құру арқылы сектор үшін рекомендацияларды іске асыруды ұсынып отыр.
ЭЫДҰ реформаны жүзеге асыруға жәрдем ету бойынша үкіметтік және жеке сектормен жұмыс жасауда үлкен тәжірибесі бар. Мысалыға, ЭЫДҰ қазіргі уақытта жалпы деңгейде инвестицияларға жәрдемдесу және Батыс-Балкан, Таяу Шығыс және жоғары қызметтегі саясаткерлер және жеке сектормен Солтүстік Африка елдері үшін адамзат капиталын дамыту сұрағын шешуде.
Күтілетін нәтижелер мен тиімділіктер.
Алынған нәтижелер кейінгіде Парламентке қарастыруға беріледі немесе елдің деңгейінде тиісті үкіметтік жолдар арқылы, нақты саясат нысанында ұсынылатын болады.
Күтілетін нәтиже секторларға аймақтық, еуропалық және ғаламдық деңгейде бірлесе бәсекелесуге мүмкіндік беруі тиіс.
Басты іс-әрекеттер.
Жұмыс топтарын құру.
Жұмыс топтары жеке сектор, үкіметтік чиновниктер мен ЭЫДҰ мүше қатысушыларынан тұратын болады.
Жұмыс тобы алғашқыда жобаның 4 секторларында жұмылдырылатын болады және ЭЫДҰ министрлер деңгейінде Аймақтық Кездесулер Күн тәртібіне байланысты үкіметке іс-қимылдарға қатысты рекомендациялар береді.
ЭЫДҰ адамзат капиталын дамыту мен ағымдағы инвестицияларға қолдау бойынша жұмыс топтарын қоса алғанда, кез-келген бар бастамалармен секторлар бойынша жұмыс топтарын байланыстыру үшін елдермен жұмыс жасайтын болады.
Жұмыстың жалпы облыстарын анықтау.
Топтар құрыла салысымен, елдің және аймақтық басымдықтарды бастамалау үшін өкілдерден тұратын команда ЭЫДҰ жұмыс жасайтын болады.
Әрбір белгілі облыс үшін ел деңгейінде қосымша саясатты әзірлеу мен жүзеге асыру үшін жұмыс жоспары әзірленетін болады.
Команда таңдалған секторлар үшін ең тиімді саясатты жүзеге асыру үшін ЭЫДҰ ең жақсы тәжірибесі мен іс-тәжірибесін және құралдарын күшейтетін болады.
Нақты бастамалар мен секторлар бойынша саясатты жүзеге асыру
мысалы
Шығысеуропалық ел үшін ЭЫДҰ сектор үшін нақты саясатты жүзеге асырды - бизнес процестердің аутсорсингі. Төменде екіжақты іс-шаралар ұсынылған колл-центрлер мысалы келтіріледі:
Қолжетімді ресурстар сұрағын шешу үшін жобаның нәтижелері бойынша елдің жоғарғы басқару органы тарапынан тікелей бақылаумен білім беру және экономика министрлігі арасындағы байланыс нығайтылған болатын.
Сапаның болмауы және түсіністіктің болмауы мәселелері сұрағын шешу үшін - теориялық оқу жоспарларын бейімдеуге көмектесуге және компаниялардың іс-тәжірибелік талаптарын ескеру үшін интернатура және кафедралық курстарды қоса алғанда университеттер мен компаниялар арасындағы байланыстарды дамыту қажет болған.
Жұмыс дағдысындағы қиындықтармен мәселелердің шешілуі
(суретті қағаз мәтінінен қараңыз)
Саясатты құрастыру мен жүзеге асыру
Егжей-тегжейлі жұмыстың облыстары дәл анықталған соң жұмыс тобының негізгі жұмысы болып, жүзеге асырылатын бастамалық және саясат жобаларын әзірлеу болады:
Аймақтық деңгейде координациялау бойынша - қажет болғанда, мысалы адамзат капиталы және шекаралық рәсімдер.
Ел деңгейінде - қысқамерзімді кезеңде жүзеге асыру.
Жобаны жүзеге асыру сұрағы бойынша қайта байланыс
Топ басқа бастамаларға ауысуға дейін, кадрларды оқыту сұрағын қоса алғанда, мониторинг және қол жеткізген нәтижелерге бақылау жүргізу мақсатымен, әзірленетін және жүзеге асырылатын пилоттық бастамадан бастайтын болады.
Негізгі көрсеткіштермен процесті белгілеу үшін приборлық тақташа орналыстырылатын болады. Мысалыға, кедендік рәсімдер бойынша - ЭЫДҰ талаптарға сәйкестілік затына (мысалыға, тауар түрі - киім) тауарлар өткізуге қажет болған, күндер саны мониторингі өткізілетін болады.
2.4.2 III Фаза - 2 Қадам: Бәсекеге қабілетті кластерлер және ғылым
Контекст
Бәсекеге қабілетті кластерлер немесе "полюс de соmреtіtіvіteе" бәсекеге қабілеттілікке жәрдем етуде және инновациялық технологияларды енгізуде шешуші фактор болып табылады. Қазақстан кейбір арнайы экономикалық аймақтар немесе кластерлер формаларын енгізуді жүзеге асырды, бірақ олар әлі де нығайтуды қажет етеді.
Бәсекеге қабілетті кластер - бұл бір немесе бұдан да көп нарықтар қызығушылықтарында инновациялық жобаларды орындауда біріккен іс-шараларды жүзеге асыру мақсатында жалпы дамыту стратегиясымен сәйкес әріптестікте жұмыс жасайтын компаниялар ассоциациясы, зерттеулер орталығы және білім беру мекемелері.
Әрбір бәсекеге қабілеттілік кластер үшін табыстылықтың бес факторы бар:

1. Осуществление общей стратегии экономического развития, которая соответствует общей стратегии развития региона;
2. Создание партнерства между игроками по конкретным проектам.
3. Фокусирование на технологиях для рынков с высоким потенциалом роста.
4. Достижение достаточной критической массы, чтобы приобрести вес на международной арене.
5. Способствование диалогу с гражданским обществом, включая ключевых партнеров.
Через создание сети крупнейших игроков, стоящих на передовой линии внедрения инновационных технологий, будут достигнуты конечные цели новой политики - создание материальных благ и рабочих мест на уровне областей.
Кластеры воздействуют на конкурентоспособность тремя способами:
В первую очередь, через повышение производительности компаний, базирующихся в области.
Во-вторых, осуществляя руководство направлением и темпом внедрения инновационных технологий; и, в-третьих, через стимулирование формирования новых форм бизнеса в пределах кластера.
Географическая, культурная и институциональная близость обеспечивают компаниям возможность получить особый доступ ко многим ресурсам, устанавливать более тесные взаимоотношения друг с другом, получать лучшую информацию, включая сильные стимулы и другие преимущества, которые трудно выявить, будучи на расстоянии друг от друга.
Правительства могут стимулировать создание кластеров и поддержать их рост через соответствующую политику:
Политику по более эффективной организации и поставке услуг (кластеры обеспечивают лучшие организационные рамки для предоставления государственных услуг, которые будут учитывать потребности индустрии).
Политика, которая ставит своей целью привлечение инвестиций в кластеры (например, инвестиционные стратегии, чтобы помочь менее ориентируемым на науку и исследования участникам кластера принять новые технологии и стать более инновационными).
Политика по увеличению сети кластеров, и обучение.
Политика, которая повышает трудовые ресурсы кластера.
Эта инициатива вовлекает развитие "Pole de competitivitee", включая местные и международные компании, академические круги и исследовательские учреждения, неправительственные организации, профсоюзы, чтобы воздействовать на совместные усилия, укрепляя такие модели как французскую модель "pole de competitivitee".
Ожидаемые результаты и выгоды
Модуль стремится определить кластерную стратегию, с особым вниманием на сектор и на практическую реализацию, она изучит развитие виртуальных исследовательских сетей с фокусом на проблемах, существующих в отрасли промышленности и на вопросах конкурентоспособности отрасли.

1. Аймақтың дамуының жалпы стратегиясына сәйкес келетін экономикалық даму жалпы стратегиясын жүзеге асыру;
2. Нақты жобалар бойынша ойыншылар арасында әріптестік құру;
3. Жоғары өсім әлеуеті бар нарықтар үшін технологияларға фокусировка жасау;
4. Халықаралық аренада беделге ие болу үшін жеткілікті критикалық массаға қол жеткізу;
5. Шешуші әріптестерді қоса алғанда азаматтық қоғаммен диалог жасауға жәрдем ету.
Инновациялық технологияны өндірудің алдағы желісінде тұратын, ойыншылардың үлкен торабын құра отырып, жаңа саясаттың ақырғы мақсаттарына қол жеткізіледі - облыстар деңгейінде материалдық игіліктер мен жұмыс орындары пайда болады.
Кластерлер бәсекеге қабілеттілікке үш тәсілмен арқылы әсер етеді:
Бірінші кезекте, облыста негізделетін компаниялардың өнімділігін жоғарылату арқылы.
Екіншіден, инновациялық технологияларды өндірудің қарқыны бағдарлауды басқаруды жүзеге асыру арқылы; үшіншіден кластерлер шеңберінде бизнестің жаңа формаларын жасаумен ынталандыру арқылы.
Жағырафиялық, культуралық және институционалдық жақындық компанияларға көптеген ресурстарға ерекше мүмкіндікті қамтамасыз етеді, бір-бірімен тығыз қарым-қатынас жасауға, жақсы ақпаратты алуға, бір-бірінен қашықтықта болғандықтан айқындау қиынға түсетін күшті стимул мен басқа артықшылықтарды қоса алғанда.
Үкіметтер кластерлер жасауды ынталандыра алады және тиісті саясат арқылы олардың өсіміне жәрдем жасайды:
Тиімді ұйымдастыру арқылы және қызметтерді жеткізумен (кластерлер индустрияның қажеттіліктерін есепке алатын мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін ең жақсы ұйымдастырушылық шеңберді қамтамасыз етеді).
Кластерлерге инвестицияларды тартуды өз мақсаты етіп қоятын, саясат (мысалыға, ғылымға төмен бағыттыларға жәрдем ету үшін және кластердің қатысушыларына зерттеулер жаңа технологиялар қабылдап және бұдан әрі инновацияланған болу).
Кластерлер торабын жоғарылату бойынша саясат және оқыту.
Кластердің еңбек ресурстарын жоғарылататын саясат.
Бұл бастама жергілікті және халықаралық компанияларды қоса алғанда, "роlе de соmреtіtіvіteе" француз моделі сияқты моделдерді нығайтып біріккен күш жұмсауларға ықпал ету үшін академиялық топтар мен зерттеу мекемелерін, үкіметтік емес ұйымдарды, кәсіподақтарды дамытуға жағдай туғызады.
Күтілген нәтижелер мен тиімділіктер.
Модуль секторға және практикалық іске асыруға ерекше көңіл аударып, кластерлік стратегияны айқындауға ұмтылады, ол өнеркәсіп секторындағы проблемаларға және саланың бәсекеге қабілеттілік мәселелеріне жиынтықтап ауаны зерттеу желілерін дамытуды зерделейді.

В краткосрочной перспективе: в фокусе внимания будет вопрос дальнейшего повышения конкурентоспособности 4-6 выбранных секторов путем предложения иностранным и местным инвесторам, а также гражданскому обществу осуществлять свою деятельность с учетом роста этих секторов.
В долгосрочной перспективе: в центре внимания будет вопрос устойчивости и реализации инициативы на основе лучшего опыта таких стран ОЭСР как Франция или Германия.
Основные действия
Данная инициатива вовлекает 4 основные действия:
Картография текущих сильных и слабых сторон кластерных программ в регионе
Обзор компаний и правительственных чиновников, вовлеченных в создание и участвующих в кластерной программе
Идентификация имеющегося опыта.
Проведение анализа имеющихся пробелов, основанного на лучшем опыте ОЭСР, критериях и успешном опыте молодых развивающихся стран.
Развитие стратегии и дорожной карты развития для устранения имеющихся пробелов.
Их адаптация с учетом уровня развития страны и к существующим планам имплементации.
2.4.3. Фаза III - Шаг 3: Решение вопроса человеческого капитала
Контекст
Человеческий капитал может оказать главное влияние на рост и конкурентоспособность конкретного сектора.
Например, для сферы услуг по аутсорсингу бизнес-процессов - это основная трудность для сектора, растущего на более чем 25 % ежегодно на глобальном уровне.
Ожидаемые результаты и бенефиты
Начальный шаг этой инициативы должен сосредоточиться на том, чтобы осуществить пилотный проект. Результаты для Казахстана будут получены в форме организационных изменений на межминистерском уровне, и в создание нового органа, который сконцентрирует свою деятельность на решении вопроса кадрового дефицита, развитии ключевых инструментов для устранения имеющихся пробелов в краткосрочной и долгосрочной перспективе.
Ожидаемый результат - способность координировать спрос и предложение на квалифицированные трудовые ресурсы, речь идет о роли Министерства образования, о необходимости подготовки профессиональных кадров, о потребностях секторов экономики, а также о введении краткосрочных инициатив на уровне сектора в партнерстве с частным сектором для поддержания роста секторов в целом.
Резюме по ожидаемым результатам:
Идентификация пробелов в области квалифицированных кадров для конкретного сектора в каждой стране и рекомендации касательно путей устранения установленных пробелов.
Развитие необходимых квалифицированных кадров.
Учиться сотрудничать и работать совместно.
Привлечение частного сектора и гражданского общества.
Лучший опыт правительства Британии и Ирландии
Оба правительства были пионерами в оказании содействия решению вопроса спроса на квалифицированные трудовые ресурсы с вопросом качества трудовых ресурсов и предложению на уровне сектора.
Правительство Британии, к примеру, создало при премьер-министре стратегический отдел, который занимался вопросами наличия необходимых квалифицированных кадров и пробелами в трудовых ресурсах и экономическими потребностями сектора.
Успех данного подхода основан как на изменении в структуре, способствующей осуществлению реформы, так и на использовании инструментов и методов для идентификации вопросов касательно квалифицированных кадров, например, потребность в обучении и профессиональное образование с особым вниманием к университетам.
Основные действия
Необходимо обратиться к четырем следующим областям:
Институциональное развитие: Создание координационной группы по вопросам развития человеческого капитала при каждом правительстве с привлечением министерства образования, труда, экономики и IPAs.
Развитие инструментов для анализа пробелов в сфере подготовки квалифицированных кадров и их нехватки
Тестирование инструментов путем проведения анализа пробелов с профессиональными кадрами в приоритетных областях через реализацию пилотных проектов;
Наращивание местного потенциала, способного выполнить эту работу.
Режим рынка труда
Способность рынка труда способствовать вхождению новых людей на рынок (интернатуры) и развитие квалифицированных кадров через сотрудничество государственного и частного сектора.
Связать гибкость рынка труда с развитием соответствующих профессиональных кадров через обучение взрослых.
Механизм диалога между государством, частным сектором и гражданским обществом.
Последовательность вышеупомянутых блоков будет следующая:
Составление проекта организации и модели, которая бы решила вопрос пробелов в человеческом капитале.
Этот шаг вовлекает несколько действий:
Идентификация наиболее соответствующей модели, основанной на лучшем опыте и местном обучении через обзор с правительствами и ключевыми партнерами.
Составление модели и утверждение первоначального проекта через проведение семинаров с правительственными чиновниками на уровне страны.
Презентация и завершение инициативы с участием соответствующих правительственных чиновников, чтобы инициировать пилотную фазу.
Разработка инструментов для анализа пробелов с профессиональными кадрами.
Разработка механизма трудового режима.
Вовлечение гражданского общества и установление диалога.
Этот шаг вовлекает несколько действий:
Идентификация наиболее соответствующей модели, основанной на лучшем опыте и местном обучении через обзор с правительствами и ключевыми партнерами.
Составление модели и утверждение первоначального проекта через проведение семинаров с правительственными чиновниками на уровне страны.
Презентация и завершение инициативы с участием соответствующих правительственных чиновников, чтобы инициировать пилотную фазу.
Разработка инструментов для анализа пробелов с профессиональными кадрами.
Разработка механизма трудового режима.
Вовлечение гражданского общества и установление диалога
Этот шаг вовлекает министерства, желающие стать участниками пилотного проекта.
Осуществление пилотного проекта
Второй шаг вовлекает осуществление пилотного проекта после действий, перечисленных ниже:
Идентификация размера и организационной структуры отдела.
Роли и обязанности.
Ключевые процессы.
Ключевые показатели производительности.
Главные инструменты и методы, которые будут использоваться.
Расширение реализации проекта
Заключительная фаза включает распространение результатов пилотных проектов, основанных на обучении, через адаптацию модели, в которой нуждаются различные сектора, и существующие структуры.

Қысқа мерзімді перспективада, назар алдында шетелдік және жергілікті инвесторларға ұсыныс жасау жолымен кейінгіде 4-6 таңдалған секторлар бәсекеге қабілеттілігін жоғарылату, сонымен бірге азаматтық қоғамға сол секторлардың өсімінің есебімен өз қызмет аясын жүзеге асыру.
Ұзақмерзімді перспективада: ерекше назарда Франция немесе Германия сияқты ЭЫДҰ елдері ең жақсы тәжірибесі негізінде бастаманы жүзеге асыру мен тұрақтылығы сұрағы болады.
Негізгі іс-әрекеттер
Берілген бастама 4 негізгі іс-әрекетті қамтиды:
Аймақтағы кластерлік бағдарламалардың ағымдағы күшті және әлсіз жақтарының картографиясы.
Кластерлік бағдарламада әзірлеуге және қатысуға қатыстырылған компаниялар және үкіметтік чиновниктер шолуы.
Бар тәжірибенің идентификациясы.
Жас дамушы елдердің табысты тәжірибесінде және ЭЫДҰ ең жақсы тәжірибесіне негізделген бар кемшіліктердің талдауын өткізу.
Бар кемшіліктерді жою үшін стратегия мен жол картасын дамыту.
Олардың елдің даму деңгейінің есебімен және бар имплементация жоспарларына бейімделуі.
2.4.3. III Фаза - 3 Қадам: адамзат капиталы сұрағын шешу
Контекст
Адамзат капиталы нақты сектордың өсіміне және бәсекеге қабілеттілігіне басты ықпал етуі мүмкін.
Мысалыға, бизнес-процестердің аутсорсингі бойынша қызмет сферасы үшін - бұл ғаламдық деңгейде жылсайын 25 % астам өсіп отыратын сектор үшін негізгі қиындық.
Күтілетін нәтижелер мен бенефиттер.
Бұл бастаманың бастапқы қадамы пилоттық жобаны жүзеге асыру үшін жұмылдыруы қажет. Қазақстан үшін нәтижелер министерствоаралық деңгейде ұйымдастырушылық өзгерістер нысанында және қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді перспективада бар кемшіліктерді жою үшін шешуші тетіктерді дамыту, кадрлық дефицит сұрағын шешуде өз қызметін жұмылдыратын жаңа органды жасау мен алынатын болады.
Күтілетін нәтиже - маманданған еңбек ресурстарына сұраныс пен ұсынысты координациялауға қабілетті, кәсіби кадрларды даярлау қажеттігі туралы, экономика секторларының қажеттігі туралы, сонымен қатар жалпы секторлардың өсімін қолдау үшін жеке сектормен әріптестікте сектор деңгейінде қысқа мерзімді бастамаларды енгізу туралы, мәселе Білім министрлігінің рөлі туралы болып отыр.
Күтілетін нәтижелер бойынша Резюме:
Белгіленген кемшіліктерді жою жолдары жөнінде рекомендациялар мен әрбір елде нақты сектор үшін маманданған кадрлар облысындағы кемшіліктерді идентификациялау.
Қажетті маманданған кадрларды дамыту.
Ынтымақтастыққа және бірлесе жұмыс жасауға оқытылу.
Жеке сектор мен азаматтық қоғамды Тарту.
Британия және Ирландия үкіметтерінің ең жақсы тәжірибесі.
Екі үкіметте сектор деңгейінде ұсыныс пен еңбек ресурстарының сапасының сұрағымен маманданған еңбек ресурстарына сұраныс сұрағын шешуге жәрдем жасауда пионер болған. Британия үкіметі мысалыға премьер-министрдің қасында сектордың экономикалық қажеттіліктері мен еңбек ресурстарында кемшіліктері және маманданған кадрлардың болуы сұрақтарымен айналысатын стратегиялық бөлім құрады. Берілген амалдың табыстылығы реформаны жүзеге асыруға жәрдем ететін, құрылымда өзгерістерге, маманданған кадрларға қатысты сұрақтарды идентификациялау үшін, мысалы, университеттерге ерекше көңіл бөлумен кәсіби білім беру мен оқытудағы мұқтаждық тетіктер мен тәсілдерді пайдалануда да.
Негізгі іс-әрекеттер.
Келесі төрт облыстарға қажет:
Институционалдық даму: Білім беру, еңбек, экономика министрліктерін және IPAs тартумен әрбір үкіметте адамзат капиталын дамыту сұрақтары бойынша координациялық топты құру.
Маманданған кадрларды даярлау және олардың жетіспеушілігі сферасында кемшіліктерді талдау үшін тетіктерді дамыту.
Пилоттық жобаларды жүзеге асыру арқылы басым облыстарда кәсіби кадрлармен кемшіліктерді талдауды өткізу жолымен құралдарды тестілеу;
Осы жұмысты орындауға қабілетті жергілікті әлеуетті өсіру.
Еңбек нарығының режимі
Еңбек нарығының нарыққа жаңа адамдардың кіруіне жәрдем ететін (интернатура) және мемлекеттік және жеке сектордың ынтымақтастығы арқылы маманданған кадрларды дамытуға қабілеттілігі.
Ересектерді оқыту арқылы тиісті маманданған кадрларды дамытумен еңбек нарығының икемділігін байланыстыру.
Мемлекет пен жеке сектормен, және азаматтық қоғам арасындағы диалогтың механизмі.
Жоғарыда аталған блоктардың реттілігі келесідей болады: Адамзат капиталында кемшіліктер сұрағын шешуі мүмкін болатын ұйымның жобасы мен моделін жасау.
Бұл қадам бірнеше іс-әрекеттерге жағдай туғызады:
Шешуші әріптестер арқылы және үкіметтермен шолу арқылы ең жақсы тәжірибе мен жергілікті оқытуға негізделген ең тиімді модельді идентификациялау;
Елдің деңгейінде үкіметтік чиновниктер мен семинарлар өткізу арқылы бастапқы жобаны бекіту мен моделді жасау;
Профессионал кадрлармен болған олқылықтарды талдау үшін инструменттерді әзірлеу;
Еңбек тәртібінің механизмін әзірлеу;
Азаматтық қоғамды қатыстыру және диалогты құру.
Осы қадам бірнеше әрекетті қатыстырады:
Ең жақсы тәжірибеге және негізгі серіктестіктер мен үкіметтермен шолу арқылы орнындағы оқытуға негізделген ықтималды сәйкес модельді идентификациялау;
Модельді құру және мемлекет деңгейінде үкіметтік чиновниктерімен семинарлар өткізу арқылы бастапқы жобаны бекіту;
Пилоттық фазаны бастама жасау үшін сәйкес үкіметтік чиновниктердің қатысуымен бастаманы аяқтау және ұсыну;
Профессионал кадрлармен болған олқылықтарды талдау үшін инструменттерді әзірлеу;
Еңбек тәртібінің механизмін әзірлеу;
Азаматтық қоғамды қатыстыру және диалогты құру.
Осы қадам пилоттық жобаның қатысушысы болайын деген министрліктерді қатыстырады.
Пилоттық жобаны іске асыру
Екінші қадам астыда аталып өткен іс-әрекеттерден кейін пилоттық жобаның іске асырылуын қатыстырады:
Бөлімнің көлемін және ұйымдастыру құрылымын идентификациялау;
Рөлдер мен міндеттер;
Негізгі процестер;
Өндірістіктің негізгі көрсеткіштер;
Қолданылатын әдістер мен басты инструменттер
Жобаның іске асыруын кеңейту
Қорытынды фаза үлгінің адаптациялауы арқылы құрылымдар мен түрлі секторларға қажет болатын оқуға негізделген пилоттық жобалардың салдарларының таратуын енгізеді.

2.5. Контроль и Оценка
2.5.1. Структура Развития Частного сектора (СНХС) ОЭСР/Индекс Инвестиционной Реформы
Индекс СНХС (и связанная с этим Стратегия развития бизнес климата и индекс инвестиционной реформы) является инструментом для оценки и отчета о прогрессе по семи ключевым показателям реформы инвестиционной политики (инвестиционная политика и ее продвижение, налоговая политика, борьба с коррупцией, политика о конкуренции, торговая политика, регуляторная реформа и человеческий капитал). Индекс СНХС позволяет хозяйствующим субъектам области сравнить свой прогресс с прогрессом своих конкурентов в данной области и дает им направление касательно того, как изменить к лучшему каждый аспект политики, учитывая лучший опыт стран ОЭСР. Проект использует СНХС как инструмент мониторинга принятия и имплементации рекомендаций в рамках утвержденной политики, установленной в течение Фазы II.
Действия
Первая оценка - проведение первой оценки выполнения рекомендаций политики, установленной в течение Фазы II на основе информации, собранной из вторичных источников, экспертных центров, данных, предоставленных международными организациями, и т.д.
Вторая оценка - проведение второй оценки выполнения рекомендаций политики, установленной в течение Фазы II, через исследование, проведенное местными консультантами, интервью с местными экспертами, сбор данных от правительства и частного сектора, и т.д.
Трехсторонний обзор - проведение трехстороннего обзора через структурированный диалог и обзор результатов между ОЭСР, частным сектором и Правительством Республики Казахстан.
Заключительная оценка - консолидация информации, собранной при первой и второй оценке и трехстороннем обзоре в синтез уровня реформы, проведенной при осуществлении рекомендаций политики, установленной в течение Фазы II.

2.5. Бақылау мен бағалау
2.5.1. ЭЫДҰ-ның жеке сектордың дамуының құрылымы СНСХ/инвестициялық реформаның индексі.
СНСХ-ның индексі (және соған байланысты Бизнес климаттың даму стратегиясы және инвестициялық реформаның индексі) инвестициялық саясаты (инвестициялық саясат және оның алға басуы, салық саясаты, жемқорлықпен күресу, бәсекелестік туралы саясаты, сауда саясаты, реттеу реформасы және адам капиталы) реформасының жеті негізгі көрсеткіштерінің ілгерілігінің бағалауы мен есебінің тетігі болады.
СНСХ-ның индексі облыстың шаруакер субъектілерге осы саладағы өз бәсекешілерімен өз ілгерілігін салыстыруға мүмкіндік береді және ЭЫДҰ мемлекеттерінің ең жақсы тәжірибесін ескере отырып, саясаттың әрбір көрінісін қай жолмен жақсарту керек екендігі туралы бағыт береді. Жоба СНСХ-ны екінші Фаза аралығында орнатылған бекітілген саясатының шеңберінде қабылдау мониторингінің және кепілдемені орындау құралы ретінде қолданады.
Әрекеттер
Бірінші баға - екінші деректерден, сарапшылық орталықтардан, халықаралық ұйымдар берген мәліметтерден жиналған ақпарат негізінде екінші Фаза аралығында орнатылған саясаттың кепілдемелерін орындау бойынша бірінші бағалауын өткізу.
Екінші баға - жергілікті консультанттармен өткізілген зерттеулер, жергілікті сарапшылармен өткізілген сұхбат, үкімет пен жеке сектордан жиналған деректер және т.б. арқылы екінші Фаза аралығында орнатылған саясаттың кепілдемелерін орындау бойынша екінші бағалауын өткізу.
Үшжақты шолу - құрылымды диалог және ЭЫДҰ, жеке сектор мен ҚР Үкіметі арасындағы қорытындыларын шолу арқылы үшжақты шолу өткізу.
Қорытынды баға - реформаны синтездеу үшін бірінші мен екінші бағалау және үшжақты шолу арқылы жиналған екінші Фаза аралығында орнатылған саясаттың кепілдемелерін іске асыруында ақпаратты топтастыру.

2.6. Проектная координация и организация
Проект получит внешнюю помощь со стороны ГРП, которая имеет дело непосредственно с управлением проекта, Координационной группы Совещательного комитета и Инвестиционного форума.
2.6.1. Группа реализации проекта
Проект извлечет пользу от помощи технических экспертов ОЭСР и внешних консультантов, специализирующихся в каждой из тематических областей. Проект также получит пользу от помощи со стороны сети местных консультантов, созданной подразделением СНХС ОЭСР, которая включает помощь в сборе информации и данных, установлении связи с местными партнерами (правительством и организациями частного сектора).
Подразделение СНХС ОЭСР будет держать национальные власти и Комиссию ЕС в курсе обо всем что делается и вовлекать их в деятельность, в частности, официальных представителей DG Relex и Aidco. ГРП учтет потребности и нужды национальных властей по материально-правовым и организационным вопросам с целью установления права собственности на программу и ее выполнение.

2.6. Жобаны үйлестіру және ұйымдастыру.
Жоба Кеңестік комитеті және Инвестициялық форумның Координациялық тобынан, жобаның тікелей басқаруына қатысатын ГРП жағынан сыртқы көмек алады.
2.6.1. Жобаны іске асыру жөніндегі команда.
Жоба ЭЫДҰ және тақырыптық облыстардың әрбірінде сыртқы консультанттардан, техникалық сарапшыларының көмегінен пайда алады. Сонымен қатар жоба жергілікті әріптестермен байланыс орнатуда (жеке сектордың ұйымдарымен және үкіметпен) ақпараттар мен мәліметтер жинауда жәрдем беруді қосатын ЭЫДҰ, СНХС бөлімшесімен жасалған жергілікті консультанттар торабы тарапынан берілген жәрдемнен пайда табады.
ЭЫДҰ, СНХС бөлімшесі ұлттық билік пен ЕО Комиссиясын болып жатқан жағдайлар жөнінде хабардар етіп отырады және оларды жеке алғанда DG Relex и Аіdсо ресми өкілдерін қызметтілікке тартады. ГРП бағдарламаға жекеменшік құқығын орнату мақсатымен материалды-құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтар бойынша ұлттық биліктің қажеттіліктері мен мұқтаждықтарын есепке алады.

2.6.2. Группа координации проекта (РКП)
Неофициальная группа координации проекта отвечает за координацию усилий ОЭСР и органа, представляющего Республику Казахстан, который состоит из представителей каждой стороны. ЕС будет включен в ГКП, чтобы быть информированным о ходе реализации Фазы 1. ГКП проведет свои заседания после завершения каждой вехи, обрисованной в общих чертах в Проекте, приблизительно через каждые четыре месяца. ГКП поможет в координировании действий в рамках Проекта ОЭСР. Представитель Республики Казахстан возглавит ГКП по Фазе I, а представитель Европейской Комиссии ЕС возглавит ГКП по Фазам II и III.
3 - Продолжительность и план действий
1.1.1 Продолжительность
Продолжительность мероприятия составит 36 месяцев.
1.2. Год 1
Год 1
Семестp 1
Семестр 2
Деятельность
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Исполнительный
орган
Проектный этап
(веха) 1:
Схема отраслевой
приоритетности
ОЭСР PSD и
группой местных
консультантов
для сбора данных
Проектный этап
(веха) 2:
Отраслевая динамика
и последствия
ОЭСР PSD и
группой местных
консультантов
для сбора данных
для местного
исследования
возможностей
Проектный этап
(веха) 3:
Разработка
стратегии сектором
ОЭСР PSD
Проектный этап
(веха) 4:
Резюме стратегии
ОЭСР PSD
1.3. На последующие года

2.6.2. Жобаны координациялау тобы (ЖКТ)
Жобаны координациялаудың ресми емес тобы тараптардың әрқайсысының өкілдерінен тұратын, Қазақстан Республикасын таныстыратын органның және ЭЫДҰ күш жұмсау координациясы үшін жауап береді. ЕО 1 Фазаны жүзеге асыру барысы туралы ақпараттанған болуы үшін ГКП-ға қосылатын болады. ГКП өз отырыстарын шамамен әрбір төрт ай сайын Жобада жалпылай суреттелген әрбір белгіленгеннің аяғынан соң өткізеді. ГКП ЭЫДҰ Жобасының шеңберінде іс-әрекеттерді координациялауда жәрдемдеседі. Қазақстан Республикасының өкілі I Фаза бойынша ГКП-ны басшылығына алады, ал Еуропалық Комиссияның ЕО өкілі ГКП-ны II және III Фаза бойынша басшылығына алады.
3. - Ұзақтығы мен іс-шаралар жоспары
3.1. Ұзақтығы
Іс-шаралардың ұзақтығы 36 айды құрайды.
1 Жыл
1 Жыл
1 Семестр
2 Семестр
Қызметтілік
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Орындаушы орган
Жобалық этап (веха) 1: салалық басымдылық құрылымы
ЭЫДҰ РSD және мәліметтер жинау үшін жергілікті консультанттар тобымен
Жобалық этап (веха) 2: салалық динамика және салдарлар
ЭЫДҰ РSD және мәліметтер жинау үшін жергілікті консультанттар тобымен мүмкіндіктерді жергілікті зерттеу
Жобалық этап (веха) 3: сектордың стратегияны әзірлеуі
ЭЫДҰ РSD
Жобалық этап (веха) 4: стратегияның резюмесі
ЭЫДҰ РSD
3.2. Келесі жылдарға

На последующие года (год 2-3):
Деятельность
Год 2
Год 3
Исполни-
тельный
орган
Семестры
1
2
1
2
Проектный этап (веха) 5: Фаза
реализации, сфокусированная на
особых стратегиях для секторов,
включая базу данных ПИИ
...
...
...
ОЭСР PSD
Проектный этап (веха) 6:
Заключительный отчет
...
...
ОЭСР PSD
2. Ожидаемые результаты
Результаты, полученные в рамках реализации программы, могут внести вклад в увеличение объемов инвестиций, в конкурентоспособность страны и развитие частного сектора в Казахстане, который также охватывается, через проектирование и выполнение реформ по улучшению делового климата.
Если говорить более конкретно, то проект будет служить основой политике и действий с целью:
Приоритезации секторов с учетом стратегических целей и задач развития страны с фокусом на новых/существующих наиболее конкурентоспособных секторах, как с точки зрения выгоды для страны, так и с точки зрения привлекательности рынка.
Увеличения объемов инвестиций и торговли в конкретных секторах путем устранения конкретных барьеров, существующих в этих секторах.
Увеличения занятости и сокращения неравенства в доходах через долгосрочную структурную реформу и механизмы по закреплению продолжающейся реформы.
2.2. Публикации и другая продукция
Итоговый опубликованный отчет в соответствии с правилами и процедурами ОЭСР относительно публикации документов, в конце Фазы I и Фазы 3, консолидация всей информации и ключевых результатов.
Создание Национальной стратегии содействия инвестициям и соответствующих планов действий для конкретных секторов, на основе критериев приоритетности секторов для роста, анализа динамики сектора, анализа SWOT и KSFs.
База данных ПИИ и программа взаимосвязи.
Конкретные меры содействия привлечению инвестиций в отобранные сектора.
Точный перечень документации, выпускаемой в соответствии с ТЗ Фазы II и III, будет описан подробно в отчете по Фазе I.
2.3. Краткосрочное и долгосрочное воздействие
2.3.1. Финансирование
Программа ОЭСР Конкурентоспособности Евразии станет партнером Республики Казахстан и Европейской Комиссии по данной инициативе. Фаза 1 будет профинансирована Республикой Казахстан согласно подписанному соглашению о выделении гранта между ОЭСР и Республикой Казахстан, а Фазы 2 и 3 потенциально будут профинансированы ЕС согласно подписанию соглашения о выделении гранта между ЕС и ОЭСР. Выполнение Фаз 2 и 3 ОЭСР будет зависеть от доступности финансирования из других источников. Другие и дальнейшие источники финансирования после окончания Проекта: возможно, они включат другие международные организации и двусторонние организации, такие как GTZ, ЮСАИД и т.д.
2.3.2. Институциональный уровень
Программа ОЭСР Конкурентоспособности Евразии объединяет представителей правительств стран Среднеазиатского региона для сотрудничества на регулярной основе в рамках деятельности по содействию привлечению инвестиций. Программа способствует укреплению и повышению регионального потенциала в инвестиционной политике и ее продвижению, чтобы показать деловой потенциал и повысить объемы инвестиций и торговли в регионе. Она также организует и проводит выездные миссии в различные страны ОЭСР, сотрудничает в области разработки материалов по содействию инвестициям для региона. Эта Программа ОЭСР по вопросу Конкурентоспособности Евразии получит поддержку и будет усилена, чтобы гарантировать продолжение и выполнение стратегии конкурентоспособности и способствования притоку инвестиций в регион.
2.3.3. На уровне принятия политических решений
Казахстанская стратегия содействия инвестиционным проектам и программы, идентифицированные по Фазе II, вовлекут улучшение политики, особенно в областях Инвестиционной политики и стимулирования, налоговой политики, борьбы с коррупцией, торговой политики, регуляторной реформы и человеческого капитала. Реформа политики и выполнение будут оценены через процесс Индексации СНХС.
2.4. Отчетность
2.4.1. Фаза I. Отчет
Отчет Фазы I будет выпущен после завершения Фазы I. В нем подробно будет описана проведенная работа и полученные результаты по Фазе I Проекта.
2.4.2. Отчет по Фазе II
Отчет по Фазе II будет выпущен после завершения Фазы I. В нем подробно будет описана проведенная работа и полученные результаты по Фазе I Проекта.
2.4.3. Заключительный отчет

Келесі жылдарға (2-3 жыл):
Қызмет
2 жыл
3 жыл
Орындаушы орган
Семестрлер
1
2
1
2
Жобалық этап (веха) 5: ТШИ дерекқорын қосқанда секторларға арналған стратегияларды іске асыру фазасы
ОЭСР РSD
Жобалық этап (веха) 6: Қорытынды есеп
ОЭСР РSD
4. Күтілетін нәтижелер
Бағдарламаны жүзеге асыру шеңберінде алынған нәтижелер, іскерлік ахуалды жақсарту бойынша реформаларды орындау және проектілеу арқылы да қамтылатын Қазақстанда жеке секторды дамыту мен елдің бәсекеге қабілеттілігіне инвестициялардың көлемін ұлғайтуда үлесін қосуы мүмкін.
Егер нақтылап айтар болсақ, жоба саясаттың және іс-әрекеттердің негізі болып келесі мақсаттармен:
Елдің стратегиялық мақсаттарымен міндеттерін есепке ала отырып елге пайдалылық көзқарасынан, тап солай нарық тартымдылығы көзқарасынан да жаңа және қолданыстағы ең бәсекеге қабілетті секторларға фокуспен Приоритезациялар;
Осы секторларда бар, нақты секторларда нақты кедергілерді жою жолымен инвестициялар мен сауда көлемін ұлғайту;
Реформаның ұзақтығын бекіту бойынша механизмдер мен ұзақмерзімді құрылымдық реформа арқылы табыстарда теңсіздікті қысқарту және жұмыспен қамтуды жоғарылату.
4.1. Баспаға басу және басқа өнімдер
Құжаттардың I және 3 Фазаның аяғында, барлық ақпараттың және шешуші нәтижелердің консолидациясын жария ету жөніндегі ЭЫДҰ рәсімдері ережелерімен сәйкес жиынтық баспаға басылған есеп;
SWOТ и КSFs талдамасы, сектордың динамикасын талдау, өсім үшін секторлардың басымдылығы талаптары негізінде Нақты секторлар үшін тиісті іс-әрекеттер жоспары мен инвестицияларға жәрдем беру Ұлттық стратегиясының жасау.
ПИИ мәліметтер базасын және өзара байланыс бағдарламасы
Таңдаулы секторларға инвестицияларды тартуға жәрдемдесу бойынша нақты шаралар.
ТЗ мен II және III фазаға сәйкес құжаттаманың шығарылатын нақты тізімі I Фаза бойынша есепте толығымен баяндалатын болады.
4.2. Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді ықпал етулер.
4.2.1. Қаржыландыру.
Еуразияның Бәсекеге қабілеттілік ЭЫДҰ бағдарламасы берілген бастама бойынша және Еуропалық Комиссияның әріптесі болады. 1 Фаза Қазақстан Республикасы және ЭЫДҰ арасында грант бөлу туралы қол қойылған келісімге сәйкес Қазақстан Республикасымен қосымша қаражаттандырылатын болады, ал 2 және 3 Фазалар ЕО және ЭЫДҰ арасында грант бөлу туралы келісімге қол қоюға сәйкес ЕО қосымша қаражаттандырылуы ықтимал. 2 және 3 Фазаларды орындау ЭЫДҰ басқа көздерден қаржыландыру мүмкіндігіне тәуелді болады. Жобаның аяқталуынан кейінгі басқа да және мұнан кейінгі қаржыландыру көздері: олар GTZ, ЮСАИД сияқты және т.б. халықаралық ұйымдар мен екіжақты ұйымдарды қосуы ықтимал.
4.2.2. Институционалдық деңгей
Еуразияның Бәсекеге қабілеттілігі ЭЫДҰ бағдарламасы инвестицияларды тартуға жәрдем беру бойынша қызметтілік шеңберінде жүйелі негізде ынтымақтастық үшін Ортаазиялық аймақ елдері Үкіметінің өкілдерін біріктіреді. Бағдарлама аймақта инвестициялар және сауда көлемін жоғарылату мен нығайтуға ықпал етеді. Ол сонымен бірге ЭЫДҰ әртүрлі елдеріне көшпелі миссияларды ұйымдастырады және өткізеді, аймақ үшін инвестицияларға жәрдем беру бойынша материалдарды әзірлеу облысында ынтымақтастық қызметте болады. ЭЫДҰ Еуразияның Бәсекеге қабілеттілігі сұрағы бойынша бұл бағдарламасы аймаққа инвестициялардың құйылуына жәрдем ету мен бәсекеге қабілеттілік стратегиясын орындау мен жалғасуына кепілдік беру үшін қолдау тауып күшейтілетін болады.
4.2.2. Саяси шешімдер қабылдау деңгейінде
II Фаза бойынша сәйкестендірілген Қазақстандық инвестициялық жобалар мен бағдарламаларға жәрдем беру стратегиялары, адамзат капиталы мен жүйелі реформа, сауда саясатты, жемқорлықпен күрес, салық саясатында, айрықша Инвестициялық саясат және ынталандыру облыстарында саясатты жақсартуға жағдай туғызады. Саясатты реформалау және орындау СНХС индексациясы рәсімі арқылы бағаланатын болады.
4.2.3. Есептілік
4.2.4.1 Фаза. Есеп
І Фазаның Есебі I Фаза аяқталған соң шығарылады. Онда Жобаның I Фазасы бойынша өткізілген жұмыстар мен алынған нәтижелер жан-жақты баяндалады.
ІІ Фаза бойынша есеп
II Фаза бойынша есеп I Фаза аяқталған соң шығарылатын болады. Онда Жобаның I Фазасы бойынша өткізілген жұмыстар мен алынған нәтижелер жан-жақты баяндалады.
4.2.5. Қорытынды есеп

Заключительный отчет будет представлен в течение 6 месяцев с момента завершения Фазы 3. Проект этого заключительного отчета должен быть представлен Республике Казахстан и Европейской Комиссии за месяц вперед до конца вышеупомянутого крайнего срока. Заключительный отчет должен по возможности отразить комментарии, сделанные о проекте отчета этими двумя партнерами. Если никакие комментарии не будут получены в течение 30 дней, то отчет можно считать одобренным. В рамках этого Заключительного отчета ОЭСР должна также сделать ряд рекомендаций о возможных будущих действиях на региональном и национальном уровне обоими правительствами и международным сообществом.
Бюджет для Фазы проекта - вклад Республики Казахстан
Заголовок
Единица
наиме-
нования
Цена
за
еди-
ницу
(Евро)
# единиц
наимено-
вания
Общая
стои-
мость
(Евро)
Итого
Заголовок I: ОБСЕ IС
Управление проектами и
оценка персонала

Қорытынды есеп 3 Фаза аяқталған сәттен бастап 6 ай ішінде ұсынылатын болады. Бұл қорытынды есептің жобасы Қазақстан Республикасы және Еуропалық Комиссиясына жоғарыда аталған шекті мерзімге дейін бір ай алдында ұсынылуы қажет. Қорытынды есеп мүмкіндігінше осы екі әріптестермен жоба жөнінде жасалған түсіндірмелерді білдіруі қажет. Егер 30 күн ішінде ешбір түсіндірмелер болмаса, есепті мақұлданды деп санауға болады. Осы қорытынды есеп шеңберінде ЭЫДҰ екі үкіметтік және халықаралық қоғамдастықтармен аймақтық және ұлттық деңгейде болашақта болуы мүмкін бірқатар түсіндірмелерді жасауы қажет.
1 ЖОБАНЫҢ ФАЗАСЫ ҮШІН БЮДЖЕТ - Қазақстан Республикасының үлесі
жинақ
Аталым
Аталым бірлігі
бірлік үшін (Еуро)
Аталым бірлігі
Жалпы құны (Еуро)
І Аталым: ОБСЕ ІС Управления проектами и оценка персонала

Общий бюджет для Фазы I Проекта, который будет профинансирован Республикой Казахстан, составляет 1 800 000 ЕВРО.
Полный бюджет для Фаз II и III проекта, которые должны быть потенциально профинансированы Европейской Комиссией, составляет 2 000 000 ЕВРО.
4.2. Рамки для сотрудничества между ОЭСР и Республикой Казахстан ОЭСР и Республика Казахстан вступят в соглашение о выделении гранта в соответствии с правовыми рамками, регулирующими этот тип работы.
Приложение I
Примеры исследований, проведенных в конкретных секторах
Юго-Восточной Европы
Автомобильный сектор
Глобальная индустрия по автомобильной сборке - это развитая индустрия, которая в последние годы характеризовалась медленным ростом. В последние годы возник спрос на стильные предметы, он появился как важный двигатель потребительского спроса, потребительских требований, которые переместились от требований к надежной работе автомобиля к требованию устанавливать большое количество каких-то особенных приборов и стильных штучек (к примеру, стерео системы и навигационные приборы) по более низким ценам. Кроме того, характеристики транспортного средства становятся аналогичными на глобальном уровне. Эти факторы привели к возникновению на рынке изготовителей оригинального оборудования и приборов (OEMs), которые реорганизовали свои портфолио транспортных средств вокруг создания единой глобальной платформы продукта, которая делится индивидуальными компонентами, модулями и системами и фокусируется больше на дизайне, управлении маркой и отношениях с клиентами. OEMs уменьшают затраты за счет аутсорсинга разработки, изготовления и сборки многих автомобильных частей внешним поставщикам, оживлением индустрии и передачей ответственности за большую часть дизайна, инжиниринга и управления цепочкой поставок в цепи поставок автомобилей. Смысл сказанного, то что сотрудничество с поставщиками компонентов - теперь один из ключевых факторов успеха для OEMs, который дает Западным Балканам уникальную возможность роста.
Пример результатов, который подчеркивает ценовое преимущество региона:
Преимущества производства автомобильных компонентов
Юго-Восточная Европа - ценовое и относительное преимущества
Индекс операционной стоимости, Сектор производства
автомобильных компонентов, 2005
Страны на Западных Балканах и Восточной Европе
(включает стоимость рабочей силы, стоимость недвижимости
и коммунальных услуг)
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант
Информация и коммуникационная технология
Глобальные движущие силы рынка информации и коммуникационных технологий (IСТ) в индустрии характеризуются конвергенцией, особенно в телекоммуникациях, увеличивая спрос на инновационные продукты и услуги, и постепенным аутсорсингом ИТ-услуг. Потребители все больше и больше требуют инновационных продуктов и услуг с высоким уровнем интеграции функций и услуг, и улучшенных возможностей (особенно, скорость, мобильность и дизайн), предоставленных по более низким ценам. Сектор ИКТ продукции и услуг ответил на этот спрос постоянным обеспечением новых и инновационных продуктов и услуг за счет слияния телекоммуникационной и ИТ-сегментов отраслей индустрии, увеличив финансирование, ассигнованное на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы (НИОКР) и проведя аутсорсинг каких-то сегментов производства в развивающиеся страны, где имеются квалифицированный кадры, но стоимость труда дешевле.
Текстиль и предметы одежды
Исследование текстильного производства и швейной промышленности показывает, что глобальный рынок одежды развивается быстро, и что постоянно изменяющиеся требования клиента влияют на структуру промышленности. Потребители тратят большую долю своих денег на другие товары помимо одежды и деятельность, и все более и более требуют большего выбора продуктов по более низким ценам. Розничные продавцы и производители одежды ответили на спрос аутсорсингом деталей одежды и перенесли свое производство в страны, где дешевый труд, расширили ассортимент предлагаемой продукции, увеличили циклы и скорость поставки продукции на рынок, регулируя бизнес-модели с целью сокращения затрат и рисков. Эта меняющаяся динамика рынка привела к новым вызовам, с которыми столкнулись изготовители одежды, включая трудности управления инвентарными запасами, потребность уменьшить время выполнения заказа продукта и увеличивая ценовое давление. Изготовители теперь должны оказывать все больше и больше услуг с добавленной стоимостью, чтобы справиться с этими трудностями, включая сотрудничество с розничными продавцами по разработке новых изделий, планирование, прогноз и пополнение ресурсов.
Textile & garment advantage
Юго-Восточная Европа может диверсифицироваться через
ценовое преимущества и преимущества в скорости
Западные Балканы могли бы быть местом расположения производства
оффшорной продукции для лидирующих стран ЕС по розничной продаже
одежд из-за близкого географического расположения к рынку ЕС, низкое
стоимость труда и ноу-хау в предприятиях, особенно в секторе одежд.
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант

Қазақстан Республикасымен қосымша қаражаттандырылатын I жобаның Фазасы үшін жалпы бюджет 1 800 000 ЕУРО құрайды.
Еуропалық Комиссиямен қосымша қаражаттандырылуы қажет болатын II және III жобаның Фазасы үшін толық бюджет 2 000 000 ЕУРО құрайды.
5. Қазақстан Республикасы және ЭЫДҰ арасында ынтымақтастық Шеңбері үшін.
ЭЫДҰ және Қазақстан Республикасы осы жұмыс түрін реттейтін құқықтық шеңберге сәйкес гранттар бөлу туралы келісімге түсетін болады.
I Қосымша
Нақты секторларда өткізілген зерттеулер мысалдары Оңтүстік-шығыс Еуропа
Автомобильжинау бойынша ғаламдық индустрия бұл - соңғы жылдары төмен өсіммен сипатталған дамыған индустрия. Соңғы жылдары стильдік заттарға сұраныс артты, ол стильдік заттарға (мысалы, стерео жүйелер және навигациялық приборлар) мейлінше төмен бағада және ерекше бір приборлардың үлкен көлемін орнату талабына автомобильдің тиянақты жұмыс жасауынан ауысып кеткен тұтынушылар талаптары маңызды қозғалтқыш ретінде пайда болды. Мұнан бөлек транспорт құралдарының сипаттамасы ғаламдық деңгейде ұқсастықта болып отыр. Бұл факторлар қызметтермен қарым-қатынаста және марканы басқаруда, дизайнына ерекше назар бөлінуде және модульдерімен және жүйелерімен индивидуалды компоненттермен бөлінетін, өнімнің платформасының бірыңғай платформасын жасау айналасында транспорт құралдарының өз портфолиясын қайта құраған (ОЕМs) ерекше жабдықтар мен приборлар жасаушылар нарығында пайда болуына алып келді.
Айтылғанның мәні құрамдас бөліктерді жабдықтаушылармен ынтымақтастық - Батыс Балканға ерекше өсім мүмкіндігін беретін, ОЕМs-тің табыстылығының шешуші факторының бірі болып отыр.
Аймақтың бағалық басымдылығын көрсететін нәтижелер мысалы:
Automotive components advantage
Оңтүстік-Шығыс Еуропа - бағалық және
біршама артықшылықтар
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Ақпарат және коммуникациялық технология
Индустриядағы ақпарат және коммуникациялық технологиялардың (ІСТ) ғаламдық қозғалтқыш күштері конвергенциямен, әсіресе телекоммуникацияда инновациялық өнімдер мен қызметтерге сұранысты жоғарылату және АТ-қызметтерін біртіндеп аутсорсингтеумен сипатталады. Тұтынушылар көбінесе функциялары мен қызметтерінің интеграциясының жоғары деңгейімен инновациялық өнімдерді (әсіресе, жылдамдық, мобильдік және дизайн) жақсартылған мүмкіндіктерді мейлінше төмен бағада берілуін талап етуде. АКТ өнімдер және қызметтер секторы бұл сұранысқа индустрия салаларының АТ және телекоммуникациялық сегменттерінің бірігуі есебімен жаңа инновациялық өнімдер мен қызметтерді әрдайым қамтамасыз етумен, ғылыми-зерттеушілік және тәжірибелі конструкторлық жұмыстарға (ҒЗТКЖ) бөлінген қаражаттарды көбейтіп және білікті кадрлары бар бірақ еңбек құны төмен, дамушы елдерге қандай бір өндіріс сегменттерінің аутсорсингін өткізіп жауабын берді.
Текстиль және киім заттары
Текстиль өндірісін және тігін өнекәсібін зерттеу ғаламдық киім нарқы жылдам қарқынмен дамуын және клиенттің әрдайым өзгеріп отыратын талаптары өнеркәсіптің құрылымына әсер ететінін көрсетті. Тұтынушылар өз ақшаларының үлкен бөлігін киім мен қызметтен басқа тауарларға және мейлінше төмен бағада өнімдердің үлкен таңдауына әрдайым талап қоюда. Жекелей сатушылар және киім өндірушілері сұранысқа киім бөліктерінің аутсорсингімен жауап қайтарды және өз өндірістерін еңбек құны төмен елдерге ауыстырды, ұсынылатын өнімдердің ассортиментін ұлғайтты, шығындар мен тәуекелдерді азайту мақсатымен бизнес-модельдерді реттеп нарыққа өнімдердің жеткізілу жылдамдығы мен топтамасын ұлғайтты. Нарықтың бұл өзгеріп отыратын динамикасы бағалық басымдылықты көтеріп және өнім тапсырысын орындау мерзімін азайту қажеттілігі, инвентарлық қорды басқару қиындықтарын қоса алғанда киім даярлаушылар тап болған жаңа қиындықтарға әкелді. Даярлаушылар жаңа бұйымдарды жасау бойынша жекелей сатушылармен ынтымақтастықты, жоспарлауды, жорамал және қорларды толтыруды қоса алғанда, ендігі кезекте осы қиындықтардан өту үшін қосымша құнымен қызметтерді көп-көптеп жасауы қажет.
Оңтүстік-Шығыс Еуропа бағалық басымдылық пен шапшаңдық
басымдылығы арқылы әртараптана алады
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)