Об утверждении Правил определения доли имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) юридического лица или консорциума на дату реализации акций (долей участия)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2009 года № 332. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.04.2018 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 197 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения доли имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) юридического лица или консорциума на дату реализации акций (долей участия).
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 марта 2009 года № 332
Правила
определения доли имущества лиц (лица), являющихся (являющегося)
недропользователями (недропользователем), в стоимости уставного
(акционерного) капитала или акций (долей участия) юридического
лица или консорциума на дату реализации акций (долей участия)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения доли имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) юридического лица или консорциума на дату реализации акций (долей участия) (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 197 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Настоящие Правила устанавливают порядок определения доли имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), (далее - недропользователи (недропользователь) Республики Казахстан), в стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) юридического лица или консорциума на дату реализации акций (долей участия).

Акцияларды (қатысу үлестерін) өткізу күніне заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталы немесе акциялары (қатысу үлестері) құнында жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын (табылған) тұлғалардың (тұлғаның) мүлкінің үлесін айқындау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 наурыздағы N 332 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 208 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 20.04.2018 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 197-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Акцияларды (қатысу үлестерін) өткізу күніне заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталы немесе акциялары (қатысу үлестері) құнында жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын (табылған) тұлғалардың (тұлғаның) мүлкінің үлесін айқындау ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 16 наурыздағы
N 332 қаулысымен
бекітілген
Акцияларды (қатысу үлестерін) өткізу күніне заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталы немесе акциялары (қатысу үлестері) құнында жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын (табылған) тұлғалардың (тұлғаның) мүлкінің үлесін айқындау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Акцияларды (қатысу үлестерін) өткізу күніне заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталы немесе акциялары (қатысу үлестері) құнында жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын (табылған) тұлғалардың (тұлғаның) мүлкінің үлесін айқындау ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 197-бабына сәйкес әзірленді.
Осы Ереже акцияларды өткізу күніне заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталы немесе акциялары (қатысу үлестері) құнында жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) (бұдан әрі - Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдаланушылары (жер қойнауын пайдаланушысы) болып табылатын (табылған) тұлғалардың (тұлғаның) мүлкінің үлесін айқындау тәртібін белгілейді.

2. Настоящие Правила применяются лицами (резидентами и нерезидентами) при реализации акций (долей участия) юридического лица или консорциума, владеющего акциями (долями участия) недропользователей (недропользователя) Республики Казахстан.
2. Порядок определения доли
3. Доля имущества недропользователей (недропользователя) в стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) юридического лица на дату реализации акций (долей участия) определяется как отношение суммы стоимостей (стоимости) имущества недропользователей (недропользователя) Республики Казахстан, акциями (долями участия), которых (которого) владеет юридическое лицо, акции (доли участия), которых (которого) реализуются к общей стоимости активов такого юридического лица.
4. Для целей настоящих Правил стоимостью имущества недропользователя Республики Казахстан (в зависимости от его организационно-правовой формы) признается балансовая стоимость:
доли участия в таком недропользователе Республики Казахстан, которой владеет юридическое лицо, акции (доли участия) которого реализуются;
акций, выпущенных таким недропользователем Республики Казахстан, которыми владеет юридическое лицо, акции (доли участия) которого реализуются.
Общей стоимостью активов юридического лица, акции (доли участия) которого реализуются, признается сумма балансовых стоимостей всех активов такого юридического лица.
5. Доля имущества недропользователей (недропользователя) в стоимости долей участия консорциума на дату реализации долей участия определяется как отношение суммы стоимостей (стоимости) имущества недропользователей (недропользователя) Республики Казахстан, акциями (долями участия) которых владеют участники консорциума, доли участия в котором реализуются, к сумме общих стоимостей активов таких участников.
Стоимость имущества недропользователя Республики Казахстан и общая стоимость активов каждого участника консорциума определяется в порядке, установленном пунктом 4 настоящих Правил.
6. Для целей пунктов 4 и 5 настоящих Правил балансовая стоимость определяется на основе данных отдельной финансовой отчетности юридического лица, акции (доли участия) которого реализуются, или участников консорциума, доли участия в котором реализуются, составленной и утвержденной в соответствии с требованиями законодательства государства, в котором создано такое юридическое лицо или консорциум:
1) на дату передачи права собственности на акции (доли участия)
покупателю;
2) при отсутствии отдельной финансовой отчетности на дату передачи права собственности на акции (доли участия) покупателю - на последнюю отчетную дату, предшествующую дате передачи права собственности на акции (доли участия) покупателю.

2. Осы Ережені Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдаланушыларының (жер қойнауын пайдаланушысының) акцияларын (қатысу үлестерін) иеленетін адамдар (резиденттер мен резидент еместер) заңды тұлғаның немесе консорциумның акцияларын (қатысу үлестерін) өткізу кезінде қолданады.
2. Үлесті айқындау тәртібі
3. Акцияларды (қатысу үлестерін) өткізу күніне заңды тұлғаның жарғылық (акционерлік) капиталы немесе акциялары (қатысу үлестері) құнында жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) мүлкінің үлесі акциялары (қатысу үлестері) өткізілетін заңды тұлға акцияларын (қатысу үлестерін) иеленетін Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдаланушылары (жер қойнауын пайдаланушысы) мүлкінің құны сомасының осындай заңды тұлға активтерінің жалпы құнына қатынасы ретінде айқындалады.
4. Осы Ереженің мақсаты үшін Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдаланушысы мүлкінің құны деп (оның ұйымдастыру-құқықтық нысанына байланысты):
акциялары (қатысу үлестері) өткізілетін заңды тұлға иеленетін осындай Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдаланушысындағы қатысу үлесінің;
акциялары (қатысу үлестері) өткізілетін заңды тұлға иеленетін осындай Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдаланушысы шығарған акциялардың баланстық құны танылады.
Акциялары (қатысу үлестері) өткізілетін заңды тұлға активтерінің жалпы құны деп осындай заңды тұлғаның барлық активтерінің баланстық құнының сомасы танылады.
5. Қатысу үлесін өткізу күніне консорциумның қатысу үлесінің құнындағы жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) мүлкінің үлесі акцияларын (қатысу үлестерін) қатысу үлесі өткізілетін консорциумға қатысушылар иеленетін Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдаланушылары (жер қойнауын пайдаланушысы) мүлкінің құны сомасының осындай қатысушылар активтерінің жалпы құнының сомасына қатысты ретінде айқындалады.
Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдаланушысы мүлкінің құны және консорциумның әрбір қатысушысы активтерінің жалпы құны осы Ереженің 4-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалады.
6. Осы Ереженің 4 және 5-тармақтарының мақсаттары үшін баланстық құн акциялары (қатысу үлестері) өткізілетін заңды тұлғаның немесе қатысу үлестері өткізілетін консорциумға қатысушылардың:
1) акцияларға (қатысу үлестеріне) меншік құқығын сатып алушыға беру күніне;
2) сатып алушыға акцияларға (қатысу үлестеріне) меншік құқығын беру күніне жеке қаржылық есептілік болмаған кезде - сатып алушыға акцияларға (қатысу үлестеріне) меншік құқығын беру күнінің алдындағы соңғы есепті күнге осындай заңды тұлға немесе консорциум құрылған мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес жасалған және бекітілген жеке қаржылық есептілігі деректерінің негізінде айқындалады.

7. В ходе налоговой проверки в соответствии с законодательством Республики Казахстан налоговый орган вправе запросить копию аудиторского отчета по аудиту отдельной финансовой отчетности юридического лица или участников консорциума, акции (доли участия) которого (которых) реализуются, при условии, что такой аудит осуществлялся.

7. Салықтық тексеру барысында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық органы осындай аудит жүзеге асырылған кезде акциялары (қатысу үлестері) өткізілетін заңды тұлғаның немесе консорциумға қатысушылардың жеке қаржылық есептілігінің аудиті бойынша аудиторлық есептің көшірмесін сұрауға құқылы.