О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам детских деревень семейного типа и домов юношества"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2009 года № 1738
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам детских деревень семейного типа и домов юношества".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам детских деревень
семейного типа и домов юношества
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2000 года "О детских деревнях семейного типа и домах юношества" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 21, ст. 385; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 20, ст. 152; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан о платежах и переводах денег, бухгалтерском учете и финансовой отчетности финансовых организаций, банковской деятельности и деятельности Национального Банка Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 31 июля 2009 г. и "Казахстанская правда" 30 июля 2009 г.) следующие изменения и дополнения:
1) по всему тексту:
слова "Мать-воспитательница", "мать-воспитательница", "матери-воспитательницы", "матерью-воспитательницей", "матери-воспитательнице", "матерями-воспитательницами", "матерей-воспитательниц", "матерям-воспитательницам" заменить словами "Мать-воспитатель", "мать-воспитатель", "матери-воспитателя", "матерью-воспитателем", "матери-воспитателю", "матерями-воспитателями", "матерей-воспитателей", "матерям-воспитателям";
2) в пунктах 3 статей 13 и 17, пунктах 2 статей 11, 14, и 22, пункте 1 статьи 16, статье 30:
слова "уполномоченным органом по вопросам образования", "Уполномоченный орган по вопросам образования" заменить словами "уполномоченным органом в области образования", "Уполномоченный орган в области образования";
3) в статье 3:
в пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
в подпункте 2) пункта 2 слова "медико-психологической реабилитации и" исключить;

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне отбасы үлгісіндегі балалар ауылы және жасөспірімдер үйлері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 қарашадағы N 1738 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне отбасы үлгісіндегі балалар ауылы және жасөспірімдер үйлері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне отбасы үлгісіндегі балалар ауылы және жасөспірімдер
үйлері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Отбасы үлгісіндегі балалар ауылы және жасөспірімдер үйлері туралы" 2000 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 21, 385-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 20, 152-құжат; 2009 жылғы 31 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 30 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақша төлемі мен аударымы, қаржы ұйымдарының бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігі, банк қызметі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) бүкіл мәтін бойынша:
мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылсын;
2) 13 және 17-баптардың 3-тармақтарында, 11, 14 және 22-баптардың 2-тармақтарында, 16-баптың 1-тармағында, 30-бапта:
"білім беру мәселелері жөніндегі уәкілетті орган", "Білім беру мәселелері жөніндегі уәкілетті орган", "уәкілетті білім беру органы" деген сөздер "білім беру саласындағы уәкілетті орган", "Білім беру саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 3-бапта:
1-тармақтағы "адамның" деген сөз "тұлғаның" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың 2) тармақшасындағы "медициналық-психологиялық оңалуын және" деген сөздер алып тасталсын;

4) в статье 7:
в части второй пункта 1 дополнить словами ", а также органами внутренних дел и иными государственными органами в пределах своей компетенции";
в пункте 3 слова "иные граждане" заменить словом "лица";
5) пункт 1 статьи 8 дополнить словами "с учетом мнения воспитанника, достигшего возраста десяти лет, за исключением случаев, когда это противоречит интересам ребенка";
6) статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Право воспитанника на социальные выплаты
1. Воспитанник имеет право на пособия и другие социальные выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также причитающиеся ему от родителей алименты.
2. Пособия и другие социальные выплаты, назначенные воспитаннику в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также средства, взыскиваемые с родителей на содержание воспитанника, подлежат перечислению на лицевые счета в банках на имя воспитанника с его извещением.
Администрация и матери-воспитатели детских деревень не имеют права снимать с лицевых банковских счетов воспитанников средства, поступившие от алиментов, пособий и других социальных выплат без предварительного разрешения органа опеки и попечительства.";
7) в пункте 3 статьи 12 после слов "детских домов" дополнить словами ", школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей";
8) в статье 14:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Матерями-воспитателями детской деревни могут быть гражданки Республики Казахстан, имеющие техническое и профессиональное, послесреднее или высшее образование, не имеющие несовершеннолетних собственных либо усыновленных (удочеренных) детей, за исключением:";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для более полного обеспечения интересов детей-воспитанников детская деревня может иметь резервных воспитателей детской деревни, прошедших конкурсный отбор в порядке, определяемом уполномоченным органом в области образования.";
9) в статье 15:
в пункт 2 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
в пункте 4 слова "передаются матери-воспитательнице и" исключить;
10) в статье 16:
в пункте 1 после слов "заключаемого между матерью-воспитательницей" дополнить словами ", администрацией детской деревни";
в пункте 4:
в абзаце первом слова "матерям-воспитателям" заменить словами "администрации детской деревни";
в подпункт 7) внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
подпункт 8) дополнить словами "и сведения уполномоченного органа в области регистрации прав на недвижимое имущество о наличии (отсутствии) у ребенка и его родителей прав на недвижимое имущество";
в подпункте 10) слова "в банковском учреждении" заменить словами "в банке";

4) 7-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "прокурор және сот" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ішкі істер органдары және өз құзыреті шегінде өзге де мемлекеттік органдар" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтағы "өзге де азаматтар" деген сөздер "адамдар" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 8-баптың 1-тармағы "келісімді" деген сөзден кейін "баланың мүддесіне қайшы келетін жағдайларды қоспағанда, он жасқа толған тәрбиеленушінің пікірін ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
6) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Тәрбиеленушінің әлеуметтік төлемдерге құқығы
1. Тәрбиеленушінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жәрдемақылар мен басқа да әлеуметтік төлемдерге, сондай-ақ ата-аналарынан алынатын өзіне тиесілі алименттерге құқығы бар.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тәрбиеленушіге тағайындалған жәрдемақылар мен басқа да әлеуметтік төлемдер, сондай-ақ тәрбиеленушіні бағып-күтуге ата-аналарынан өндіріп алынатын қаражат оған хабар беріле отырып, тәрбиеленушінің атына банктердегі жеке шоттарға аударылуға тиіс.
Балалар ауылының әкімшілігі мен тәрбиеші-аналарының қорғаншы және қамқоршы органның алдын ала рұқсатынсыз алименттерден, жәрдемақылар мен басқа да әлеуметтік төлемдерден түскен қаражатты тәрбиеленушінің жеке банк шоттарынан алуға құқығы жоқ.";
7) 12-баптың 3-тармағындағы "балалар үйлерінің" деген сөздерден кейін ", жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттардың" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 14-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білімі бар, өзінің туған не асырап алған кәмелетке толмаған балалары жоқ Қазақстан Республикасының азаматшалары:";
6) тармақшадағы "тәрбиеші-ана" деген сөздер "балалар ауылының тәрбиеші-аналары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тәрбиеленуші-балалардың мүдделерін неғұрлым толығырақ, қамтамасыз ету үшін балалар ауылында білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен конкурстық іріктеуден өткен балалар ауылының резервтегі тәрбиешілері болуы мүмкін.";
9) 15-бапта:
2-тармақтағы "адамнан" деген сөз "тұлғадан" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "тәрбиеші-анаға беріліп," деген сөздер алып тасталсын;
10) 16-бапта:
1-тармақтағы "тәрбиеші-ана" деген сөздерден кейін ", балалар ауылының әкімшілігі" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
бірінші абзацтағы "тәрбиеші-аналарға" деген сөздер "балалар ауылының әкімшілігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "адамдар" деген сөз "тұлғалар" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) тармақша "және жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласындағы уәкілетті органның бала мен оның ата-анасының жылжымайтын мүлікке құқықтарының болуы (болмауы) туралы мәліметтері" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақшадағы "банк мекемесінде" деген сөздер "банкте" деген сөзбен ауыстырылсын;

11) в статье 17:
в пункте 1 после слов "права и обязанности матери-воспитательницы," дополнить словами "администрации детской деревни и";
в пункте 2:
подпункт 2) дополнить словами "и/или администрации детской деревни";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) возвращения ребенка (детей) родителям или его (их) усыновления (удочерения), а также передачи ребенка (детей) под опеку (попечительство), на патронатное воспитание;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При досрочном расторжении договора о передаче детей в семью детской деревни по инициативе матери-воспитателя такой договор заключается органом опеки и попечительства с администрацией детской деревни и лицом из числа резервных воспитателей детской деревни.";
12) в статье 18:
в пункте 1 после слова "их мнения" дополнить словами ", мнения администрации детской деревни";
пункт 4 исключить;
13) в статье 20:
в пункте 2 часть вторую дополнить словами ", а также с учетом мнения воспитанника, достигшего возраста десяти лет, за исключением случаев, когда это противоречит интересам ребенка";
в пункте 3:
после слов "к родителям" дополнить словами ", его усыновлении (удочерении), а также передаче ребенка под опеку (попечительство), на патронатное воспитание";
после слов "передаются родителям" дополнить словами "(лицам, их заменяющим)";
14) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Дом юношества
1. Дом юношества представляет собой находящееся на балансе детской деревни, детского дома, школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, жилище типа общежития или квартиры.
По решению местных исполнительных органов дом юношества может создаваться и функционировать как самостоятельное юридическое лицо в форме государственного учреждения.
2. Деятельность дома юношества, находящегося на балансе детской деревни, детского дома, школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, осуществляется администрацией этих учреждений совместно с директором дома юношества согласно положению о доме юношества, утвержденному уполномоченным органом в области образования.
3. Деятельность дома юношества, функционирующего как самостоятельное юридическое лицо, осуществляется его администрацией совместно с органами опеки и попечительства.";

11) 17-бапта:
1-тармақта:
"тәрбиеші-ананың" деген сөздерден кейін ", балалар ауылы әкімшілігінің" деген сөздермен толықтырылсын;
"міндеттері, қорғаншы" деген сөздер "міндеттері және қорғаншы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
2) тармақшадағы "қорғаншы және қамқоршы органдардың" деген сөздерден кейін "және/немесе балалар ауылы әкімшілігінің" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) баланы (балаларды) ата-аналарына қайтарғанда немесе оны (оларды) асырап алғанда, сондай-ақ баланы (балаларды) қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), патронаттық тәрбиелеуге бергенде;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тәрбиеші-ананың бастамасы бойынша балаларды балалар ауылының отбасына беру туралы шарт мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, мұндай шартты қорғаншы және қамқоршы орган балалар ауылының әкімшілігімен және балалар ауылының резервтегі тәрбиешілерінің қатарындағы адаммен жасайды.";
12) 18-бапта:
1-тармақтағы "балалардың пікірі" деген сөздерден кейін ", балалар ауылы әкімшілігінің пікірі" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ алып тасталсын;
13) 20-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі "келісімімен," деген сөзден кейін "сондай-ақ баланың мүддесіне қайшы келетін жағдайларды қоспағанда, он жасқа толған тәрбиеленушінің пікірін ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
"ата-анасына қайтарған" деген сөздерден кейін ", оны асырап алған, сондай-ақ баланы қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), патронаттық тәрбиелеуге берген" деген сөздермен толықтырылсын;
"ата-аналарына" деген сөздерден кейін "(оларды алмастыратын адамдарға)" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Жасөспірімдер үйі
1. Балалар ауылының, балалар үйінің, жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттың балансындағы жатақхана немесе пәтер үлгісіндегі тұрғын үй жасөспірімдер үйі болып табылады.
Жасөспірімдер үйі жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша мемлекеттік мекеме нысанындағы дербес заңды тұлға ретінде құрылуы және жұмыс істеуі мүмкін.
2. Балалар ауылының, балалар үйінің, жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттың балансындағы жасөспірімдер үйінің қызметін осы мекемелердің әкімшілігі жасөспірімдер үйінің директорымен бірлесіп, білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен жасөспірімдер үйі туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Дербес заңды тұлға ретінде жұмыс істейтін жасөспірімдер үйінің қызметін оның әкімшілігі қорғаншы және қамқоршы органмен бірлесіп жүзеге асырады.";

15) в статье 23:
в пункте 1 после слов "детских домов" дополнить словами ", школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей";
в абзаце первом пункта 2 после слов "детских домов" дополнить словами ", школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей";
16) статью 24 изложить в следующей редакции:
"Статья 24. Категории лиц, проходящих социальную адаптацию
в доме юношества
1. В доме юношества на основании решения администрации детской деревни, детского дома, школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, социальную адаптацию могут проходить воспитанники детских деревень и выпускники детских домов, школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от 16 до 23 лет, за исключением лиц, имеющих психоневрологические заболевания.
2. В доме юношества, функционирующем как самостоятельное юридическое лицо, на основании решения местных исполнительных органов могут проходить социальную адаптацию воспитанники детских деревень и выпускники детских домов, школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от 16 до 23 лет, за исключением лиц, имеющих психоневрологические заболевания.";
17) в пункте 2 статьи 25 слова "(детского дома)" заменить словами ", детского дома и школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей,";
18) пункт 1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"1. Интересы лиц, проходящих социальную адаптацию в возрасте от 16 до 18 лет, представляет администрация детской деревни, детского дома и школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
Интересы лиц, проходящих социальную адаптацию в возрасте от 16 до 18 лет в доме юношества, имеющем статус самостоятельного юридического лица, представляет его администрация.";
19) в статье 28:
в пункте 1:
после слов "детской деревни" дополнить словами ", детского дома и школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Лица от 16 до 18 лет, проходящие социальную адаптацию в доме юношества, функционирующем как самостоятельное юридическое лицо, совершают сделки с согласия администрации данного учреждения.";
20) в статье 30:
слова "(детским домом)" заменить словами ", детским домом и школой-интернатом для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей,";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Права и обязанности лиц, проходящих социальную адаптацию в доме юношества, функционирующем как самостоятельное юридическое лицо, определяются на основании договора о содержании в данном учреждении, заключенного между домом юношества и воспитанником (выпускником).";

15) 23-бапта:
1-тармақтағы "балалар үйлерінің" деген сөздерден кейін ", жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттардың" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың бірінші абзацындағы "балалар үйлерінің" деген сөздерден кейін ", жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттардың" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 24-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Жасөспірімдер үйінде әлеуметтік бейімделуден өтетін адамдардың санаттары
1. Балалар ауылының, балалар үйінің, жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттың әкімшілігі шешімінің негізінде жасөспірімдер үйінде психоневрологиялық аурулары бар адамдарды қоспағанда, 16 жастан 23 жасқа дейінгі балалар ауылдарының тәрбиеленушілері және балалар үйлерінің, жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттардың түлектері әлеуметтік бейімделуден өте алады.
2. Жергілікті атқарушы органдардың шешімі негізінде дербес заңды тұлға ретінде жұмыс істейтін жасөспірімдер үйінде психоневрологиялық аурулары бар адамдарды қоспағанда, 16 жастан 23 жасқа дейінгі балалар ауылдарының тәрбиеленушілері мен балалар үйлерінің, жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттардың түлектері әлеуметтік бейімделуден өте алады.";
25-баптың 2-тармағында "(балалар үйінің)" деген сөздер ", балалар үйі мен жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттың" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 26-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан 16 жастан 18 жасқа дейінгі адамдардың мүддесін балалар ауылының, балалар үйі мен жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттың әкімшілігі білдіреді.
Дербес заңды тұлға мәртебесі бар жасөспірімдер үйінде әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан 16 жастан 18 жасқа дейінгі адамдардың мүддесін оның әкімшілігі білдіреді.";
19) 28-бапта:
1-тармақта:
"балалар ауылы" деген сөздерден кейін ", балалар үйі мен жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернат" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Дербес заңды тұлға ретінде жұмыс істейтін жасөспірімдер үйінде әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан 16 жастан 18 жасқа дейінгі адамдар мәмілелерді осы мекеме әкімшілігінің келісімімен жасайды.";
20) 30-бапта:
"(балалар үйі) мен" деген сөздер ", балалар үйі және жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернат пен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Дербес заңды тұлға ретінде жұмыс істейтін жасөспірімдер үйінде әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан адамдардың құқықтары мен міндеттері жасөспірімдер үйі мен тәрбиеленуші (түлек) арасында жасалған аталған мекемеде бағып-күту туралы шарт негізінде айқындалады.";

21) в статье 31:
в пункте 1:
в подпункте 3) слова "(детского дома)" заменить словами ", детского дома и школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей,";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) решением администрации дома юношества, функционирующего как самостоятельное юридическое лицо, в случае злостного нарушения воспитанником (выпускником) правил проживания в доме юношества.";
22) в пунктах 2 и 3 статьи 32 слова "(детском доме)", "(детского дома)" заменить словами ", детском доме и школе-интернате для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей", ", детского дома и школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей,";
23) в подпункте 5) статьи 33 слова "или детский дом" заменить словами ", детский дом или школу-интернат для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.";
24) пункт 3 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"3. Лицам, проходящим социальную адаптацию в домах юношества, гарантируется полное государственное обеспечение в период получения ими технического и профессионального, послесреднего и высшего образования в форме очного обучения.
2. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 17, ст. 154; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; 2007 год, № 9, ст. 67,; 2007 г., № 20, ст. 152; 2009 г., № 15-16, ст. 72; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан о платежах и переводах денег, бухгалтерском учете и финансовой отчетности финансовых организаций, банковской деятельности и деятельности Национального Банка Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июля 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2009 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам частного предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 июля 2009 г. и "Казахстанская правда" 23 июля 2009 г.):
1) часть восьмую пункта 1 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"В доме юношества на основании решения администрации детской деревни, детского дома, школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, социальную адаптацию могут проходить воспитанники детских деревень и выпускники детских домов, школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от 16 до 23 лет, за исключением лиц, имеющих психоневрологические заболевания.";
дополнить частью девятой следующего содержания:
"В доме юношества, функционирующем как самостоятельное юридическое лицо, на основании решения местных исполнительных органов могут проходить социальную адаптацию воспитанники детских деревень и выпускники детских домов, школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от 16 до 23 лет, за исключением лиц, имеющих психоневрологические заболевания".

21) 31-бапта:
1-тармақта:
3) тармақшадағы "(балалар үйі)" деген сөздер ", балалар үйі мен жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернат" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "тоқтатылады." деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) тәрбиеленуші (түлек) жасөспірімдер үйінде тұру ережесін қасақана бұзған жағдайда, дербес заңды тұлға ретінде жұмыс істейтін жасөспірімдер үйі әкімшілігінің шешімімен тоқтатылады.";
22) 32-баптың 2 және 3-тармақтарындағы "(балалар үйінде)", "(балалар үйінің)", деген сөздер ", балалар үйі мен жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернатта", ", балалар үйі мен жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттың" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 33-баптың 5) тармақшасындағы "немесе балалар үйіне" деген сөздер ", балалар үйіне немесе жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернатқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 36-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жасөспірімдер үйлерінде әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан адамдардың күндізгі оқу нысанында техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім алуы кезеңінде оларға толық мемлекеттік қамсыздандыру кепілдігі беріледі.".
2. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 17, 154-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат; 2007 ж., N 20, 152-құжат; 2009 ж., N 15-16, 72-құжат; 2009 жылғы 31 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 30 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақша төлемі мен аударымы, қаржы ұйымдарының бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігі, банк қызметі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 22 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 23 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 30-баптың 1-тармағының сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Балалар ауылының, балалар үйінің, жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттың әкімшілігі шешімінің негізінде жасөспірімдер үйінде психоневрологиялық аурулары бар адамдарды қоспағанда, 16 жастан 23 жасқа дейінгі балалар ауылдарының тәрбиеленушілері және балалар үйлерінің, жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттардың түлектері әлеуметтік бейімделуден өте алады.";
мынадай мазмұндағы тоғызыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Жергілікті атқарушы органдардың шешімі негізінде дербес заңды тұлға ретінде жұмыс істейтін жасөспірімдер үйінде психоневрологиялық аурулары бар адамдарды қоспағанда, 16 жастан 23 жасқа дейінгі балалар ауылдарының тәрбиеленушілері және балалар үйлерінің, жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттарының түлектері әлеуметтік бейімдеуден өте алады.".

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті