О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июня 2008 года № 541
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2119. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июня 2008 года № 541 "Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 29, ст. 282) следующие изменения и дополнения:
в Техническом регламенте "Требования к безопасности плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки", утвержденном указанным постановлением:
в заголовке и в пунктах 1, 2, 3, 5, 12, 15, 21 и в приложении внесены изменения в текст на государственном языке. Текст на русском языке не изменяется;
в пункте 2:
слово ", переработанные" исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:
"Требования Технического регламента распространяются на продукцию переработки фруктов, овощей, грибов, относящуюся к следующим группам, общепринятым в плодоовощной консервной промышленности:
фруктовые (овощные, грибные) полуфабрикаты;
фруктовые (овощные, грибные) полуконсервы;
фруктовые (овощные, грибные) консервы, в том числе: пасты, сиропы, компоты, джем, варенье, соусы, кетчуп, маринованные фрукты (овощи, грибы), дробленые фрукты (овощи), желе, десерты, фрукты (овощи) в сиропе;
охлажденные фруктовые (овощные, грибные) продукты;
быстрозамороженные фрукты (овощи, грибы);
квашеные овощи;
соленые овощные (грибные) продукты;
моченые фруктовые продукты;
сушеные фрукты (овощи, грибы);
сушеные орехи (семена, бобы);
фруктовые (овощные) цукаты.";
пункт 3 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"- разработка (создание) продукции;";
в пункте 4 после слова "сокам" дополнить словами "и соковой продукции, алкогольным напиткам";
пункт 5 исключить;
дополнить разделами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Опасные факторы (риски)
5-1. К опасным факторам (рискам), возникающим в процессе жизненного цикла плодов, овощей, корнеплодов и продуктов из них, которые минимизируются для обеспечения безопасности человека, окружающей среды, относятся: содержание удобрений, токсичных элементов, микотоксинов, пестицидов, радионуклидов, нитритов и нитратов, механическое, микробиологическое загрязнение плодоовощного и другого сырья, технологических средств, пищевых добавок, готовой продукции.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 маусымдағы N 541 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы N 2119 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 29 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Жемістер, көкөністер, түйнекжемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 маусымдағы N 541 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., N 29, 282-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Жемістер, көкөністер, түйнекжемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентінде:
тақырыбында және 1, 2, 3, 5, 12, 15, 21-тармақтар мен қосымшаларда "түйнекжемістілер", "түйнекжемістілердің" деген сөздер "тамыржемістілер", "тамыржемістілердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
", қайта өңделген" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Техникалық регламенттің талаптары жеміс-көкөніс консервісі өнеркәсібіндегі жалпы қабылданған мынадай топтарға жататын жемістерді, көкөністерді, саңырауқұлақтарды қайта өңдеу өнімдеріне қолданылады:
жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) жартылай фабрикаттары;
жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) жартылай консервілері;
жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) консервілері, оның ішінде: пасталар, сироптар, компоттар, джем, тосап, тұздық, кетчуп, маринадталған жемістер (көкөністер, саңырауқұлақтар), ұсақталған жемістер (көкөністер), желе, десерт, сироптағы жемістер (көкөністер);
салқындатылған жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) өнімдері;
тез тоңазытылған жемістер (көкөністер, саңырауқұлақтар);
ашытылған көкөністер;
тұздалған көкөніс (саңырауқұлақ) өнімдері;
ылғалданған жеміс өнімдері;
кептірілген жемістер (көкөністер, саңырауқұлақтар);
кептірілген жаңғақ (тұқым, бұршақ)
жеміс (көкөніс) цукаттары.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"- өнімді әзірлеу (жасау);"; деген абзацпен толықтырылсын;
4-тармақ "шырындарға" деген сөзден кейін "және шырын өнімдеріне, алкогольді сусындарға" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-бөлімдермен толықтырылсын:
"1-1. Қауіпті факторлар (қатерлер)
5-1. Жемістер, көкөністер, тамыржемістілер мен олардан алынған өнімдердің өмірлік циклы процесінде туындайтын, адамның, қоршаған ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін барынша азайтылатын қауіпті факторларға (қатерлерге): тыңайтқыштардың, уытты элементтердің, микотоксиндердің, пестицидтердің, радионуклидтердің, нитриттер мен нитраттардың құрамы, жеміс-көкөніс және басқа шикізаттың, технологиялық құралдардың, азықтық қоспалардың, дайын өнімдердің механикалық, микробиологиялық ластануы жатады.

5-2. Вероятные риски возникают при следующих стадиях (процессах) жизненного цикла продукции:
1) разработке (создании) плодоовощной продукции;
2) подготовке к производству, нахождения на складских, производственных помещениях, при контакте с машинами, оборудованием, материалами;
3) приемке и подготовке плодоовощного и другого сырья, в том числе пищевых добавок и ингредиентов к производству плодоовощной продукции;
4) производстве (изготовлении) плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки;
5) хранении, транспортировке, реализации плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки;
6) утилизации, уничтожении.
5-3. Одним из опасных факторов (рисков) является фальсификация плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки. Для целей установления факта фальсификации проводятся их испытания (исследования) по следующим показателям:
1) наличия антибиотиков (консервантов) в свежих плодах, овощах, корнеплодах;
2) наличия нитритов и нитратов, других соединений, используемых для ускорения созревания арбузов, земляники, вишни и др. плодов, овощей;
3) в плодоовощных продуктах, приготовленных в сиропе, маринаде, рассоле, заливке - массы основной плодоовощной продукции в общей массе нетто;
4) в томатопродуктах - содержания наполнителей, загустителей (крахмала), искусственных красителей (кармуазина, амаранта, понсо 4R, эритрозина, красного 2G, "очаровательного красного АС", тартразина, "желтого солнечного заката", хинолинового желтого и индигокармина), искусственных ароматизаторов;
5) в плодоовощных желе - содержания наполнителей, загустителей (крахмала), искусственных красителей, искусственных ароматизаторов;
6) в продуктах переработки плодов и овощей - содержания каротиноидов (альфа- бета- и гамма-каротинов, лютеина, ликопина, зеаксантина, нейроспорина, бета-криптоксантина, фитоена, фитофлюена, виолаксантина, неоксантина, биксина и норбиксина);
7) в продуктах переработки плодов и овощей - содержания охратоксина А;
8) в продуктах переработки фруктов и овощей - содержания синтетических подсластителей (сахарина, аспартама, ацесульфама К, цикламата);
9) в продуктах переработки фруктов и овощей - содержания генетически модифицированных объектов;
10) другим показателям устанавливаемым, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции.
1-2. Идентификация плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки
5-4. Идентификация плодоовощной продукции производится осмотром маркировки и внешнего вида, проведением испытаний образцов с оценкой внешнего вида на разрезе, запаха, вкуса и консистенции. Методы испытаний и контроля должны соответствовать нормативным документам, действующим на территории Республики Казахстан.

5-2. Ықтимал қатерлер өнімнің өмірлік циклының мынадай сатылары (процестері) кезінде туындайды:
1) жеміс-көкөніс өнімдерін әзірлеу (жасау);
2) өндіріске дайындау, қоймаларда, өндірістік үй-жайларда болған, машиналармен, жабдықтармен, материалдармен жұмыс кезінде;
3) жеміс-көкөніс және басқа шикізатты, оның ішінде жеміс-көкөніс өнімдерінің өндірісіне арналған азықтық қоспалар мен ингредиенттерді қабылдау және дайындау;
4) жемістер, көкөністер, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін өндіру (дайындау);
5) жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін сақтау, тасымалдау, сату;
6) кәдеге жарату, жою.
5-3. Қауіпті факторлардың (қатерлердің) бірі жалған жемістер, көкөністер, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдері болып табылады. Олардың жасандылық фактісін анықтау мақсатында мынадай көрсеткіштер бойынша сынақтар (зерттеулер) жүргізіледі:
1) жаңа піскен жемістерде, көкөністерде, тамыржемістілерде антибиотиктердің (консервантардың) болуы;
2) қарбыз, бүлдірген, шие және басқа да жеміс, көкөністердің пісуін тездету үшін қолданылатын нитриттер мен нитраттардың, басқа да қоспалардың болуы;
3) сиропта, маринадта, тұздық суында, құймада дайындалған жеміс-көкөніс өнімдерінің жалпы нетто салмағындағы негізгі жеміс-көкөніс өнімдерінің салмағы;
4) қызанақ өнімдерінде - толтырғыштардың, қоюландырғыштардың (крахмалдың), жасанды бояғыштардың (кармуазин, амарант, понсо 4R, эритрозин, қызыл 2G, "АС ерекше қызыл", тартразин, "күнбатыс сары", хинолинді сары және индигокармин), жасанды хош иістендіргіштердің болуы;
5) жеміс-көкөністі желеде - толтырғыштардың, қоюландырғыштардың (крахмалдың), жасанды бояғыштардың, жасанды хош иістендіргіштердің болуы;
6) жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдерінде - каротиноидтардың (альфа- бета- және гамма-каротиндер, лютеин, ликопин, зеаксантин, нейроспорин, бета-криптоксантин, фитоен, фитофлюен, виолаксантин, биксин және норбиксин) болуы;
7) жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдерінде - А охратоксиннің болуы;
8) жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдерінде - синтетикалық тәттілендіргіштердің (сахарин, аспартам, К ацесульфам, цикламат) болуы;
9) жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдерінде - генетикалық түрлендірілген объектілердің болуы;
10) Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы заңнамасына сәйкес белгіленген басқа көрсеткіштер.
1-2. Жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта
өңдеу өнімдерін сәйкестендіру
5-4. Жеміс-көкөніс өнімдерін сәйкестендіру олардың таңбалануы мен сыртқы түрін қарау, қимасында сыртқы түрін, иісін, дәмін және консистенциясын бағалап, үлгілерінің сынақтарын өткізу арқылы жүргізіледі. Сынақтар мен бақылау әдістері Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын нормативтік құжаттарға сәйкес болуы тиіс.

5-5. Идентификация плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки проводится в целях:
1) отнесения плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки к области применения настоящего Технического регламента;
2) установления соответствия плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки, в том числе их наименований и идентификационных показателей, требованиям настоящего Технического регламента, нормативных документов по стандартизации;
3) установления соответствия плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки сведениям, содержащимся в информации для потребителей, декларации о соответствии или сертификате соответствия, предоставленных изготовителем или продавцом.
5-6. Идентификация плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки проводится при оценке и подтверждении соответствия плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки требованиям настоящего Технического регламента, нормативных документов по стандартизации, а также в случае, если в информации о плодах, овощах, корнеплодах и продуктах их переработки содержится его неполное описание.
5-7. Органы по подтверждению соответствия и испытательные лаборатории (центры) проводят идентификацию плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки при проведении процедуры подтверждения соответствия.
Уполномоченные органы в области безопасности пищевой продукции проводят идентификацию плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки при осуществлении контроля в области безопасности пищевой продукции.
5-8. Идентификация плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки проводится с учетом признаков, приведенных в нормативных документах по стандартизации, сопроводительных документах на плоды, овощи, корнеплоды и (или) продукты их переработки, договорах поставок, контрактах, спецификациях на плоды, овощи, корнеплоды и (или) продукты их переработки, информации на этикетках потребительских упаковок и других документах, содержащих описание плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки.
Принадлежность свежих плодов, овощей и корнеплодов к данной партии определяется по таким признакам, как товарный сорт продукции, помологический сорт, разновидность плодов, ампелографический сорт винограда, товарно-помологическая группа орехов, ботанический сорт, сортотип овощей и прочим отличительным признакам продукции, описываемым в соответствующих стандартах по таким показателям как форма и размер плодов, окраска кожицы и мякоти, толщина и прочность кожицы, консистенция мякоти, вкус и аромат, содержание биологически активных веществ.

5-5. Жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін сәйкестендіру мынадай мақсаттарда жүргізіледі:
1) жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін осы Техникалық регламенттің қолданылу саласына жатқызу;
2) жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің, оның ішінде олардың атаулары мен сәйкестендіру көрсеткіштерінің осы Техникалық регламенттің, стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін анықтау;
3) жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің тұтынушыларға арналған ақпаратта, дайындаушы немесе сатушы ұсынған сәйкестік туралы декларацияда немесе сәйкестік сертификатында қамтылған мәліметтерге сәйкестігін анықтау;
5-6. Жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін бірдейлендіру осы техникалық регламент, стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар талаптарына жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің сәйкестігін бағалау және растау кезінде, сондай-ақ, егер ақпаратта жемістер, көкөністер, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдері туралы сипаттама толық болмаған жағдайда жүргізіледі.
5-7. Сәйкестікті растау жөніндегі органдар және сынақ зертханалары (орталықтары) жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін бірдейлендіруді сәйкестікті растау рәсімін жүргізу кезінде жүргізеді.
Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органдар жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін бірдейлендіруді тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы бақылауды жүзеге асыру кезінде жүргізеді.
5-8. Жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін бірдейлендіру стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда, жемістерге, көкөністерге, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдеріне арналған ілеспе құжаттарда, жемістерге, көкөністерге, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдеріне арналған жеткізу шарттарында, келісім-шарттарда, өзіндік ерекшеліктерде, тұтыну орамының зат белгілеріндегі ақпаратта және жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің сипаттамасын қамтитын басқа да құжаттарда келтірілген белгілерді ескере отырып жүргізіледі.
Тиісті стандарттарда жемістердің өлшемі мен пішіні, қабығы мен жұмсағының боялуы, қабығының қалыңдығы және төзімділігі, жұмсағының консистенциясы, дәмі және хош иісі, құрамында биологиялық белсенді заттардың болуы сияқты көрсеткіштер бойынша сипатталатын жаңа піскен жемістердің, көкөністер мен тамыржемістілердің осы партияға тиесілілігі өнімнің тауарлық сорты, помологиялық сорты, көкөністердің әр түрлілігі, жүзімнің ампелографиялық сорты, жаңғақтың тауарлық-помологиялық топтары, ботаникалық сорты жемістердің сорттық типі сияқты белгілер бойынша және өнімнің басқа ерекше белгілері бойынша айқындалады.

5-9. Результаты проведения идентификации плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки анализируются и оформляются в виде протокола проведения идентификации, содержание которого включает:
1) сведения об организации, проводившей идентификацию плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки;
2) информацию об изготовителе плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки с указанием места нахождения (адреса) и реквизитов юридического лица, адреса и фамилии, имени, отчества физического лица - индивидуального предпринимателя;
3) наименование идентифицируемых продуктов, наименование их классификационных признаков;
4) сведения о плодах, овощах, корнеплодах и продуктах их переработки, использованных при проведении их идентификации;
5) дату производства, срок годности плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки, условия их хранения, указание на конкретную маркировку, специальную маркировку (при наличии специальной маркировки);
6) результаты испытаний (исследований) плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки в аккредитованной испытательной лаборатории (центре) (при необходимости их проведения), в том числе испытаний (исследований) органолептических показателей;
7) сведения об упаковке, в том числе о виде упаковки, о массе нетто плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки в потребительской упаковке или транспортной таре;
8) размер партии этого продукта;
9) сведения о соответствии маркировки требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования;
10) наименование нормативных правовых актов, нормативных документов по стандартизации, в соответствии с которыми произведен этот продукт (при их наличии), или других документов, содержащих описание этого продукта, в том числе ввезенного на территорию Республики Казахстан (контракт на его поставки, сертификат соответствия или декларация соответствия, документ, удостоверяющий безопасность, спецификация на этот продукт);
11) заключение о проведении дополнительных испытаний (исследований) (в случае если требуется), необходимость которых устанавливают уполномоченные органы в области безопасности пищевой продукции;
12) заключение о соответствии этого продукта заявленному наименованию и (или) конкретной партии этого продукта и его декларируемым показателям.
5-10. Плоды, овощи, корнеплоды и продукты их переработки в случае не соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования подлежат выводу из производства и (или) оборота.

5-9. Жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін бірдейлендіруді жүргізу нәтижелері талданады және бірдейлендіруді жүргізу хаттамасы түрінде ресімделеді, оның мазмұны мыналарды:
1) жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін бірдейлендіруді жүргізген ұйым туралы мәліметтерді;
2) заңды тұлғаның тұрғылықты жері (мекен-жайы) және деректемелері, дара кәсіпкер - жеке тұлғаның мекен-жайы, тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін дайындаушы туралы ақпаратты;
3) бірдейлендірілетін өнімдердің атауын, олардың жіктеу белгілерінің атауын;
4) оларды бірдейлендіруді жүргізу кезінде пайдаланылған жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтерді;
5) жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің шығарылған күні, жарамдылық мерзімі, оларды сақтау шарттары, нақты таңбалауды (арнайы таңбалау болған кезде), арнайы таңбалауды көрсету;
6) жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін аккредиттелген сынақ зертханаларында (орталықта) (оларды өткізу қажет болса) сынаудың (зерттеудің), оның ішінде органолептикалық көрсеткіштерін сынаудың (зерттеудің) нәтижелерін;
7) орам туралы, оның ішінде орам түрі туралы, жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін тұтыну орамындағы немесе тасымалдау ыдысындағы таза салмағы немесе көлемі туралы мәліметтерді;
8) осы өнім партиясының мөлшерін;
9) таңбалаудың Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы мәліметтерді;
10) соған сәйкес осы өнім өндірілген стандарттау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік құжаттардың (олар болған кезде) немесе осы өнімнің, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген өнімнің сипаттамасын қамтитын баска да құжаттың (жеткізу келісім-шарты, сәйкестік сертификаты немесе сәйкестік декларациясы, қауіпсіздікті растайтын құжат, осы өнімге өзіндік ерекшелік) атауын;
11) қажеттілігін тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органдар белгілейтін қосымша сынақтар (зерттеулер) (талап етілген жағдайда) жүргізу туралы қорытындыны;
12) осы өнімнің өтінім берілген атауға және (немесе) осы өнімнің нақты партиясына және оның декларияланатын көрсеткіштеріне сәйкестігі туралы қорытындыны қамтиды.
5-10. Жемістер, көкөністер, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдері Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда өндірістен және (немесе) айналымнан шығарылуы тиіс.

5-11. Уполномоченные органы в области безопасности пищевой продукции, в случае выявления не соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции, принимают меры по приостановлению производства и (или) реализации фальсифицированных плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки и информируют об этом потребителей.";
в пункте 6:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"плоды или фрукты - съедобные плоды древесных и кустарниковых пород растений, которые подразделяются на фрукты семечковых (яблони, груши, айвы и др.), косточковых (абрикоса, сливы, вишни, персика и др.), цитрусовых (апельсина, лимона, мандарина, грейпфрута и др.), субтропических и тропических (инжира, граната, манго, ананаса, банана, авокадо и др.) пород, ягод (винограда, смородины, крыжовника, земляники и др.), орехов (грецких, кедровых, миндаля, арахиса, фундука и др.);";
в абзаце четырнадцатом после слова "фруктов" дополнить словами "(овощей) или смесей фруктов и овощей, приготовленных в соответствии с установленной технологией";
абзац шестнадцатый исключить;
в абзаце двадцать третьем слова "мармелады (повидло)" заменить словом "повидло";
абзацы тридцать второй, тридцать третий, тридцать четвертый, тридцать пятый, тридцать шестой, тридцать седьмой исключить, тридцать восьмой, тридцать девятый, сороковой, сорок первый исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:
"фруктовые (овощные, грибные) полуконсервы - продукты переработки фруктов (овощей, грибов), подвергнутые тепловой и (или) иной обработке, в герметичной упаковке, гарантирующей микробиологическую стабильность и безопасность продукта в течение ограниченного срока хранения при температурах, указанных в нормативно-технической документации на конкретный вид продукта, готовые к употреблению;
маринованные фрукты (овощи, грибы) - фруктовые (овощные, грибные) консервы, изготовленные из свежих, соленых или быстрозамороженных целых или нарезанных фруктов (овощей, грибов), одного или нескольких видов, залитые раствором поваренной соли и (или) сахара, пищевых органических кислот, пряностей или их экстрактов, с добавлением или без добавления пищевого растительного масла и зелени;
фруктовый (овощной, грибной) соус - фруктовые (овощные, грибные) консервы, изготовленные из протертых и (или) измельченных свежих фруктов (овощей, грибов) или их полуфабрикатов, или из смеси фруктов, овощей и грибов, пряностей, с добавлением или без добавления сахара, соли, пищевых органических кислот и зелени;

5-11. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органдар Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамада белгіленген талаптарға сәйкессіздік анықталған жағдайда жалған жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін өндіру және (немесе) өткізуді тоқтату жөнінде шаралар қабылдайды және бұл жөнінде тұтынушыларды хабардар етеді.";
6-тармақта:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"көкөністер немесе жемістер - шекілдеуікті (алма, алмұрт, беже және т.б.), сүйекті (өрік, алхоры, шие, шабдалы және т.б.), цитрусты (апельсин, лимон, мандарин, грейпфрут және т.б.), субтропикалық және тропикалық жемістер (інжір, анар, манго, ананас, банан, авокадо және т.б.), жидектер (жүзім, қарақат, қарлыған, бүлдірген және т.б.), жаңғақтар (түйе жаңғақ, самырсан жаңғағы, бадам жаңғағы, жержаңғағы, фундук және т.б.) болып бөлінетін өсімдіктердің бұта және ағаш тұқымдары өнімдерінің жеуге жарамды жемістері;";
он төртінші абзац "жемістен" деген сөзден кейін "(көкөністен) немесе көкөністер мен жемістердің белгіленген технологияға сәйкес әзірленген қоспасынан" деген сөздермен толықтырылсын;
он алтыншы абзац алынып тасталсын;
жиырма үшінші абзацта "мармеладтар (повидло)" деген сөздер "повидло" деген сөзбен ауыстырылсын;
отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші абзацтар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) жартылай консервілері - нақты өнім түріне арналған нормативтік-техникалық құжаттамада көрсетілген температурада шектеулі сақтау мерзімі ішінде өнімнің микробиологиялық тұрақтылығына және өнімнің қауіпсіздігіне кепілдік беретін герметикалық орамадағы, жылумен және (немесе) өзге өңдеуге ұшыраған, қолдануға дайын жемістерді (көкөністер, саңырауқұлақтар) қайта өңдеу өнімдері;
маринадталған жемістер, (көкөністер, саңырауқұлақтар) - жаңа піскен, тұздалған немесе тез мұздатылған бүтін немесе кесілген бір немесе бірнеше түрдегі жемістерден (көкөністерден, саңырауқұлақтардан), ас тұзы және (немесе) қант, тағамдық органикалық қышқылдардың, дәмдеуіштер мен олардың сығындысының ерітіндісі құйылған тағамдық өсімдік майы мен көк-сек қосып немесе қоспай дайындалған жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) консервілері;
жемістер (көкөніс, саңырауқұлақ) тұздығы - ұсақталған және (немесе) үгітілген жаңа піскен жемістерден (көкөністерден, саңырауқұлақтардан) немесе олардың жартылай фабрикаттарынан, немесе жемістердің көкөністер мен саңырауқұлақ қоспасынан, дәмдеуіштерден дайындалған, қант, тұз, тағамдық органикалық қышқылдар және көк-сек қосылған немесе қосылмаған жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) консервілері;

дробленые фрукты (овощи) - фруктовые (овощные) консервы, представляющие собой массу дробленых фруктов (овощей) размером частиц 3-5 мм, полученные из подготовленных в соответствии с установленной технологией целых свежих или быстрозамороженных фруктов, путем механического воздействия без отделения сока и избыточной мякоти, консервированные физическими способами, кроме обработки ионизирующим излучением, при этом дробленые фрукты (овощи) могут быть изготовлены с добавлением или без добавления сахара и (или) соли как консервы или в виде полуфабрикатов;
фруктовое (овощное) желе - фруктовые (овощные) консервы, обладающие прочной желирующей консистенцией, изготовленные из осветленных или неосветленных фруктовых (овощных) соков, пюре или фруктовых (овощных) концентрированных соков, сахара или сахаров, и (или) сахарозаменителей, и (или) подсластителей, желирующих веществ, с добавлением или без добавления ароматизаторов и (или) экстрактов пряно-ароматических растений, пищевых органических кислот, пищевых красителей и консервантов, при этом фруктовое (овощное) желе может содержать фрукты, овощи или их части, ядра семян и другие растительные компоненты, равномерно распределенные в общей массе;
фруктовый (овощной) десерт - фруктовые (овощные) консервы, изготовленные из свежих, охлажденных или быстрозамороженных целых и (или) нарезанных, и (или) протертых фруктов (овощей) одного или нескольких видов или смеси фруктов и овощей, с добавлением или без добавления сахара или сахаров и (или) натуральных подсластителей, круп или других пищевых ингредиентов, загустителей, пищевых органических кислот, пищевых ароматизаторов и пищевых красителей;
фрукты (овощи) в сиропе - фруктовые (овощные) консервы, изготовленные из свежих, охлажденных, быстрозамороженных или сушеных, целых или нарезанных фруктов (овощей) одного или нескольких видов или смеси фруктов и овощей, залитых сиропом из (сахара или сахаров, с добавлением или без добавления пищевых органических кислот, пектина или стабилизаторов, в которых массовая доля плодовой части составляет не менее 45 процентов;
мойка сырья - удаление загрязнений, ядохимикатов, примесей и микроорганизмов в моечных машинах с последующим контролем по степени обсемененности микроорганизмами чистого сырья;
сортировка - разделение плодоовощного сырья по качеству, зрелости, окраске;
инспекция - осмотр сырья, отбраковка непригодных экземпляров (с механическими повреждениями, заплесневелые, неправильной формы, зеленые и т.п.);
замачивание - выдерживание плодоовощного сырья в воде или водных растворах солей, органических кислот, для улучшения его консистенции, набухания, пропитывания;
бланширование - кратковременная обработка продукта кипятком или паром, для предотвращения потемнения, удаления кожицы, уменьшения содержания нитритов (нитратов), удаления горечи, специфического запаха фруктов или овощей;
очистка - процесс освобождения от несъедобных или малоценных в пищевом отношении частей - кожицы, косточек, семян, плодоножек, семенных камер и т.д. Применяют химический, паротермический, холодильный и механический способы очистки;
измельчение плодоовощного сырья - механическое разрушение структуры ткани плодоовощного сырья дроблением или резкой;
протирание - процесс обработки плодоовощного сырья на специальных протирочных машинах, который проводят после тепловой обработки при производстве пюреобразных продуктов;
консервирование фруктов (овощей, грибов) - способы (процессы) обработки, предусматривающие замедление (прекращение) жизнедеятельности микроорганизмов и биохимических процессов фруктов (овощей, грибов) и последующую упаковку в соответствующую тару, обеспечивающие микробиологическую стабильность и безопасность такой продукции при ее хранении в нормальных условиях (не в холодильнике);
товарный сорт - градация товара определенного вида по одному или нескольким показателям качества.";
в пункте 9:
после слов "плодов и овощей" дополнить словами ", предназначенных как для реализации в свежем виде, так и для переработки; другого сырья, компонентов, используемых при производстве плодоовощной продукции";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Классификация овощей приведена в приложении 3 к Техническому регламенту.";
пункт 10 дополнить абзацами следующего содержания:
"Для производства продукции из грибов допускается использовать только свежие съедобные грибы, которые были подвергнуты обработке или технической переработке сразу после сбора, до начала ухудшения качества.
При проведении последующих процессов подготовки плодоовощного сырья к переработке (бланширование, очистка, резка, измельчение, протирание) не допускается вторичное механическое, химическое, микробиологическое загрязнение.
Используемая в технологическом процессе вода должна соответствовать требованиям безопасности, предъявляемым к питьевой воде. Для предотвращения дополнительного загрязнения сырья используемая для мойки вода не должна быть циркулирующей, если не предусмотрена ее соответствующая обработка.";
в абзаце первом пункта 20 слова "Для сухих" заменить словами "Для сушеных, концентрированных";
в пункте 22 после слова "добавки" дополнить словами ", вспомогательные технологические средства";
пункт 26 дополнить абзацем следующего содержания:
"Каждая партия поступающего плодоовощного и другого сырья должна сопровождаться транспортными документами и документами, удостоверяющими качество и безопасность товара:

ұсақталған жемістер (көкөністер) - жеміс (көкөніс) массасын білдіретін жеміс (көкөніс) консервілері, бұл ретте ұсақталған жеміс (көкөніс) консервілері сияқты қант және (немесе) тұз қосып немесе қоспай немесе жартылай фабрикат түрінде дайындалуы мүмкін шырыны мен артық жұмсағын бөлмей механикалық әсер ету жолымен белгіленген технологияға сәйкес дайындалған бүтін жаңа піскен немесе тез мұздатылған жемістер алынған иондық сәулемен өңдеуден басқа, физикалық тәсілмен консервіленген бөлшектерінің мөлшері 3-5 мм ұсақталған жеміс (көкөніс) консервілері;
жеміс (көкөніс) желесі - бозартылған немесе бозартылмаған жеміс (көкөніс) шырындарынан, сығындыдан немесе жемістің (көкөністің) концентратталған шырындарынан, қанттан немесе қанттардан, және (немесе) қант алмастырғыштардан, және (немесе) тәттілеуіштерден, желелейтін заттардан, хош иістендіргіштен және (немесе) татымды хош иістендіргіш өсімдіктердің сығындылары, тағамдық органикалық қышқылдар, тағамдық бояғыштар мен консерванттар қосып немесе қоспай дайындалған, жемістің берік желелік консистенциясы бар жеміс (көкөніс) консервілері, бұл ретте жеміс (көкөніс) желесінде жемістер, көкөністер немесе олардың бөліктері, тұқым дәні және біркелкі бөлінген жалпы массада баска да өсімдік құрамдас бөліктері болуы мүмкін;
жемісті (көкөністі) десерт - жаңа піскен, салқындатылған немесе тез мұздатылған бүтін және (немесе) кесілген, және (немесе) бір немесе бірнеше түрдегі жемістен (көкөністен), қант немесе қанттар және (немесе) табиғи тәттілеуіштер, жарма немесе басқа да тағамдық ингредиенттер, қоюлатқыштар, тағамдық органикалық қышқылдар, тағамдық хош иістендіргіштер және тағам бояғыштарды қосып немесе қоспай дайындалған көкөніс (жеміс) консервілері;
сироптағы жемістер (көкөністер) - жемісті бөлігінің массалық үлесі кемінде 45 пайызды құрайтын жаңа піскен, салқындатылған, тез мұздатылған немесе кептірілген, бүтін немесе кесілген бір немесе бірнеше түрдегі жемістен (көкөністен) немесе қанттан немесе қанттардан жасалған сироп құйылған, тағамдық органикалық қышқылдар, пектин немесе тұрақтандырғыштар қосып немесе қоспай дайындалған көкөніс (жеміс) консервілері;
шикізатты жуу - таза шикізаттың микроорганизмдермен тұқымдану дәрежесі бойынша кейіннен бақылай отырып, жуу машиналарында ластаушыларды, улы химикаттарды, қоспаларды және микроорганизмдерді жою;
сұрыптау - жеміс-көкөніс шикізатын сапасы, пісіп жетілуі, түсі бойынша бөлу;
инспекция - шикізатты тексеру, жарамсыз (механикалық зақымдалған, зеңделген, дұрыс емес пішінді, көгерген т.б.) түрлерін сараптау;
суға салып қою - жеміс-көкөніс шикізатының консистенциясын, ісінуін, сіңімділігін жақсарту үшін суда немесе тұздың органикалық қышқылдардың судағы ерітінділерінде ұстау;
бұқтыру - жемістердің немесе көкөністердің қарайып кетпеуін болдырмау, сыртын алып тастау, нитриттер (нитраттар) құрамын азайту, ащы дәмін, өзіне тән иісін жою үшін аз уақыт аралығында өнімді қайнаған сумен немесе бумен өңдеу;
тазалау - қабықтарынан, сүйектерінен, тұқымдарынан, жеміс сабақтарынан, тұқым камераларынан және т.б. - жеуге жарамсыз немесе тағамдық жағынан құны темен бөліктерінен ажырату процесі. Тазалаудың химиялық, паротермиялық, суыту және механикалық әдістерін қолданады;
жеміс-көкөніс шикізатын үгіту - ұсақтау немесе кесу арқылы жеміс-көкөніс шикізатының талшық құрылымын механикалық бұзу;
сүрту - жеміс-көкөніс шикізатын арнайы сүрту машиналарында өңдеу үдерісі, оны езбе тәріздес өнімдер өндірісі кезінде жылумен өңдеуден кейін жүргізеді;
жемістерді (көкөністерді, саңылауқұлақтарды) консервілеу - жемістер (көкөністер, саңырауқұлақтар) микроорганизмдерінің тіршілігін және биохимиялық процесін баяулатуды (тоқтатуды) және тиісті ыдысқа кейіннен буып-түюді көздейтін, өнімді қалыпты жағдайда (мұздатқышта емес) сақтаған кезде оның микробиологиялық тұрақтылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ететін өңдеу тәсілдері (процестері);
тауарлық сорт - бір немесе бірнеше сапалық көрсеткіштері бойынша белгілі бір тауар түрінің градациясы.";
9-тармақта:
"Жемістер мен көкөністерді" деген сөздер "Жаңа піскен түрінде сатуға, сондай-ақ қайта өңдеуге арналған жемістер мен көкөністерді, жеміс-көкөніс өнімдері өндірісі кезінде пайдаланылатын басқа шикізатты, компоненттерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Көкөністердің сыныптамасы осы Техникалық регламенттің 3-қосымшасында келтірілген.";
10-тармақ мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Саңырауқұлақтардан жасалатын өнімдерді шығару үшін тек жаңа піскен жеуге жарамды, жиналғаннан кейін сапасы төмендей бастағанға дейін бірден өңдеуге немесе техникалық қайта өңдеуге ұшыраған саңырауқұлақтарды пайдалануға жол беріледі.
Жеміс-көкөніс шикізатын қайта өңдеуге (бұқтыруға, тазалауға, кесуге, үгітуге, сүртуге) дайындаудың кейінгі процестерін жүргізген кезде қайталама механикалық, химиялық, микробиологиялық ластауға жол берілмейді.
Технологиялық процесте пайдаланылатын су ауыз суға қойылатын қауіпсіздік талаптарына сай болуы тиіс. Шикізаттың қосымша ластануын болдырмау үшін жууға пайдаланылатын су, егер оны тиісінше өңдеу көзделмесе, айналмалы болмауы тиіс.";
20-тармақтың бірінші абзацында "Құрғақ" деген сөз "Құрғатылған, концентратталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
22-тармақта "қоспалар" деген сөзден кейін ", қосалқы технологиялық құралдар" деген сөздермен толықтырылсын;
26-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Келіп түскен жеміс-көкөніс және басқа да шикізаттың әрбір партиясы мынадай көлік құжаттарымен және тауардың сапасы мен қауіпсіздігін куәландыратын құжаттармен сүйемелденуі тиіс:

1) товарно-транспортная накладная;
2) документы, подтверждающие соответствие сырья установленным требованиям технических регламентов, нормативных документов по стандартизации;
3) фитосанитарный сертификат (для продукции растениеводства, ввезенной на территорию Казахстана);
4) карантинный сертификат (для продукции растениеводства при межобластных поставках).";
дополнить разделом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Упаковка и маркировка плодоовощной продукции
26-1. Маркировка плодоовощной продукции осуществляется в соответствии с требованиями Технического регламента "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению", нормативных документов по стандартизации, а также настоящего раздела.
26-2. Плодоовощная продукция упаковывается с учетом обеспечения ее сохранности и безопасности на всех этапах оборота при соблюдении условий транспортирования и хранения на данные виды продукта.
Для предохранения плодоовощной продукции от механических повреждений используется специфическая для каждого вида продукции транспортная и потребительская тара, виды которой установлены в соответствующих нормативно-технических документах. Потребительская тара служит носителем маркировки (этикетирование), а для консервов - дополнительно еще и штампы.
26-3. Если на упаковке (таре) небольших размеров (площадь одной стороны не превышает 10 см2) невозможно нанести необходимый текст информации для потребителя, то информацию допускается размещать на групповой упаковке (таре) или листе-вкладыше, прилагаемом к каждой единице индивидуальной или групповой упаковки (тары). Также сопровождают информацией для потребителя каждую единицу групповой упаковки (тары), в которой продукция (товар) продается наборами.
При реализации потребителям продукции (товара) в предварительно нефасованном виде, когда продукцию (товар) фасуют в торговых помещениях (местах продажи), в том числе в присутствии покупателя, допускается информацию о них размещать на листе-вкладыше, прилагаемом к каждой единице упаковки (тары), на ценнике или информационном листке в непосредственной близости от продукции (товара).
Продукция (товар), находящаяся в местах продажи в мешках, должна содержать информацию, предусмотренную для упакованной или расфасованной аналогичной продукции. Информацию для потребителя наносят на этикетке, прикрепленной к мешку.
Изготовитель (производитель) продукции (товара) располагает информацию для потребителя на одном и том же месте единицы упаковки (тары).
Информацию для потребителя допускается располагать в одном или нескольких удобных для прочтения местах.
Маркировка свежих фруктов (овощей) должна содержать:

1) тауарлық-көлік жүкқұжаты;
2) шикізаттың техникалық регламенттердің, стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың белгіленген талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;
3) фитосанитарлық сертификат (Қазақстан аумағына әкелінген өсімдік шаруашылығы өнімдері үшін);
4) карантиндік сертификат (облысаралық жеткізу кезінде өсімдік шаруашылығы өнімдері үшін).";
мынадай мазмұндағы 3-1-бөліммен толықтырылсын:
"3-1. Жеміс-көкөніс өнімдерін буып-түю және таңбалау
26-1. Жеміс-көкөніс өнімдерін таңбалау "Буып түюге, таңбалауға, затбелгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын талаптар" техникалық регламентіне, стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға, сондай-ақ осы бөлімге сәйкес жүзеге асырылады.
26-2. Жеміс-көкөніс өнімдері өнімнің осы түрлерін тасымалдау және сақтау шарттары сақталған кезде айналымның барлық сатыларында оның сақталуы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ескере отырып, буып-түйіледі.
Жеміс-көкөніс өнімдерін механикалық зақымданудан сақтау үшін өнімнің әрбір түріне тән көліктік және тұтыну ыдысы пайдаланылады, олардың түрлері.тиісті нормативтік-техникалық құжаттарда белгіленген. Тұтыну ыдысы таңбалаудың (затбелгі жапсырудың) тасушысы болып табылады, ал консервілер үшін — қосымша мөртаңбалар.
26-3. Егер мөлшері шағын (бір жағының ауданы 10 см2-ден аспайды) орауышқа (ыдысқа) тұтынушыға арналған ақпараттың қажетті мәтінін түсіру мүмкін болмаса, онда ақпаратты топтық орауышқа (ыдысқа) немесе жеке немесе топтық орауыштың (ыдыстың) әрбір бірлігіне қоса берілетін қосымша параққа орналастыруға рұқсат етіледі. Сондай-ақ өнім (тауар) жинақтап сатылатын топтық орауыштың (ыдыстың) әрбір бірлігі тұтынушыға арналған ақпаратпен қоса жіберіледі.
Тұтынушыларға өнімді (тауарды) алдын ала өлшеп салынбаған түрінде өткізу кезінде, өнім (тауар) сауда үй-жайларында (сатылатын орындарда), оның ішінде сатып алушының көзінше өлшеп салынған жағдайда, олар туралы ақпаратты орауыштың (ыдыстың) әрбір бірлігіне қоса берілетін қосымша параққа, өнімнен (тауардан) тікелей жақын жердегі баға көрсеткішке немесе ақпараттық параққа орналастыруға рұқсат етіледі.
Сату орындарында қаптарға салынған өнімде (тауарда) буып-түйілген немесе өлшеп салынған ұқсас өнім үшін көзделген ақпарат болуға тиіс. Тұтынушыға арналған ақпарат қаптарға бекітілген зат белгілерге жазылады.
Өнімді (тауарды) дайындаушы (өндіруші) тұтынушыға арналған ақпаратты орауыштың (ыдыстың) бірлігінің тек сол бір жеріне орналастырады.
Тұтынушыға арналған ақпаратты оқу үшін қолайлы бір немесе бірнеше орынға орналастыруға рұқсат етіледі.
Жаңа піскен жемістерді (көкөністерді) таңбалауда:

1) товарный сорт (при наличии);
2) указание на особые способы обработки и (или) упаковки продукта;
3) дату сбора, дату упаковывания;
4) информацию о выращивании продукции в защищенном грунте (для продукции, выращенной в защищенном грунте);
5) условия хранения.
26-4. При маркировке переработанной плодоовощной продукции, в том числе консервированной, указываются:
1) масса или массовая доля основного продукта (для продуктов, приготовленных в сиропе, маринаде, рассоле, заливке);
2) пищевая ценность продукта (с указанием содержания витаминов, золы, добавок в продуктах специального назначения);
3) особые способы обработки сырья, полуфабриката или готового продукта (включается в наименование);
4) товарный сорт (при наличии);
5) дату изготовления и дату упаковки (для консервов дата изготовления);
6) срок годности;
7) содержание подсластителей для диабетических продуктов;
8) рекомендации по приготовлению и использованию продукта (при необходимости).
26-5. Наименование плодоовощной продукции должно соответствовать следующим требованиям:
1) в наименовании продуктов указываться сортовой тип, например: "персик с отделяющейся косточкой" или "персик с неотделяющейся косточкой" соответственно и "персик желтый (белый, красный или зеленый)" соответственно;
2) отдельные соусы, специи или приправы, которые в значительной степени определяют характерные свойства продукта, обозначается "С..." или "В...", например "С соусом из сливочного масла" или "В соусе из растительного масла".
Если продукт откалиброван по размеру, указывается либо диаметр плода либо слова "мелкий", "средний", "крупный" и также соответственно.
При маркировке плодоовощных консервов информация в виде условных обозначений размещается на упаковке по усмотрению: на этикетке, крышке, дне.
26-6. Срок годности плодоовощной продукции устанавливается ее изготовителем, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции.
26-7. Установленные изготовителем условия хранения и транспортирование должны обеспечивать соответствие плодоовощной продукции требованиям настоящего Технического регламента в течение срока годности.
Указание срока годности не требуется для свежих фруктов и овощей, включая картофель, который не был очищен, порезан или обработан.";
заголовок раздела 4 изложить в следующей редакции:
"4. Хранение и транспортирования"
пункты 27, 28 изложить в следующей редакции:
"27. Длительное хранение фруктов, овощей, корнеплодов и продуктов из них осуществляется в специализированных фрукто-, овощехранилищах, холодильниках, складах готовой продукции.
Продукция размещается так, чтобы была возможность осуществления контроля ее состояния. Для свежих фруктов, овощей, корнеплодов также обеспечивалось вентилирование.
Для каждого вида, сорта фруктов, овощей, корнеплодов устанавливаются свои режимы хранения (влажность, температура окружающей среды).

1) тауарлық сорты (бар болса);
2) өнімді өңдеудің және (немесе) буып түюдің ерекше тәсілдерін көрсету;
3) жинау күні, буып-түю күні;
4) қорғалған топырақта өсірілген өнім туралы ақпарат (қорғалған топырақта өсірілген өнім үшін);
5) сақтау шарттары болуы тиіс.
26-4. Қайта өңделген, оның ішінде консервіленген жеміс-көкөніс өнімдерін таңбалау кезінде:
1) массасы немесе негізгі өнімнің массалық үлесі (сиропта, маринадта, тұздықта, құймада дайындалған өнімдер үшін);
2) өнімнің тағамдық құндылығы (арнайы мақсаттағы өнімдерінде дәрумендер, күлдер, қоспалар құрамын көрсете отырып);
3) шикізатты, жартылай фабрикатты немесе дайын өнімді өңдеудің ерекше әдістері (атауына қосылады);
4) тауарлық сорты (бар болса);
5) дайындалған және буып-түйілген күні (консервілер үшін дайындалған күні);
6) жарамдылық мерзімі;
7) диабеттік өнімдерге арналған тәттілеуіштердің болуы;
8) өнімді қолдану мен дайындау жөніндегі ұсынымдар (қажет болған кезде) көрсетіледі.
26-5. Жеміс-көкөніс өнімдерінің атауы мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) өнімнің атауында сорттық түрі көрсетіледі, мысалы: тиісінше "сүйегінен бөлінетін шабдалы" немесе "сүйегінен бөлінбейтін шабдалы" және тиісінше "сары шабдалы (ақ, қызыл, немесе жасыл)";
2) өнімнің өзіне және қасиеттерін елеулі дәрежеде айқындайтын жекелеген тұздықтар, қоспалар немесе дәмдеуіштер "-бен (-пен)" немесе "-та (-те)" деген жалғаулармен белгіленеді, мысалы "Сары май қосылған тұздықпен" немесе "Өсімдік майы қосылған тұздықта".
Егер өнім мөлшері бойынша калибрленген болса, жемістің не диаметрі, не тиісінше "ұсақ", "орташа", "ірі" деген сөздер көрсетіледі.
Жеміс-көкөніс консервілерін таңбалау кезінде шартты белгілер түріндегі ақпарат орамда: затбелгісінде, қақпағында, түбінде орналастырылады.
26-6. Жеміс-көкөніс өнімдерінің жарамдылық мерзімін Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы заңнамасына сәйкес оның дайындаушысы белгілейді.
26-7. Дайындаушы белгілеген сақтау және тасымалдау шарттары жеміс-көкөніс өнімдерінің жарамдылық мерзімі ішінде осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуі тиіс.
Тазаланбаған, кесілмеген немесе өңделмеген картопты қоса алғанда, жаңадан піскен жемістер мен көкөністерге жарамдылық мерзімін көрсету талап етілмейді.";
4-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтау және тасымалдау"
27, 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің ұзақ сақталуы арнайы жеміс-көкөніс сақтау орындарында, тоңазытқыштарда, дайын өнім қоймаларында жүзеге асырылады.
Өнім оның жағдайын бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігі болатындай етіп орналастырылады. Жаңа піскен жемістер, көкөністер, тамыржемістер үшін желдету мүмкіндігі қамтамасыз етілу қажет.
Жеміс, көкөніс, тамыржемістердің әрбір сортына, түріне өзінің сақтау режимдері (қоршаған ортаның температурасы, ылғалдылық) қолданылады.

28. Фрукты, овощи, корнеплоды и продукты из них подлежат размещению и защите в транспортных средствах и (или) контейнерах при условии минимизации риска ее загрязнения.
При использовании транспортных средств и (или) контейнеров для перевозки одновременно с плодоовощной продукцией других пищевых продуктов или иных грузов обеспечиваются условия, исключающие их соприкосновение, загрязнение и изменение органолептических свойств свежей и переработанной плодоовощной продукции.
Транспортные средства и (или) контейнеры или емкости, используемые для перевозки плодоовощной продукции оборудуются надлежащим образом для поддержания необходимой температуры такой продукции.
Транспортные средства и помещения, предназначенные для хранения плодоовощной продукции регулярно подвергаются механической очистке, мойке и при необходимости дезинфекции.";

28. Жеміс, көкөніс, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің ластану қатерін барынша азайту шартымен, олар көлік құралдарында және (немесе) контейнерлерде орналастыруға және сақтауға жатады.
Жеміс-көкөніс өнімдерімен бірге басқа тамақ өнімдерін немесе өзге жүктерді бір уақытта тасымалдау үшін көлік құралдарын және (немесе) контейнерлерді пайдалану кезінде жаңа піскен және қайта өңделген жеміс-көкөніс өнімдерінің жанасуына, ластануына және органолептикалық ерекшелігінің өзгеруіне жол бермейтін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
Жеміс-көкөніс өнімдерін тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдары және (немесе) контейнерлер немесе сыйымдылықтар осындай өнімдердің қажетті температурасын сақтап тұру үшін тиісті түрде жабдықталады.
Жеміс-көкөніс өнімдерін сақтауға арналған көлік құралдары мен үй-жайлар үнемі механикалық тазалаудан, жуудан және қажет болған кезде дезинфекциядан өткізіледі.";

разделы 6, 9, 10 исключить;
в приложении 1 к Техническому регламенту строки:
"
0601
Луковицы, клубни, клубневидные корни,
клубнелуковицы, корневища, включая разветвленные,
находящиеся в состоянии вегетативного покоя,
вегетации, или цветения; растения и корни
цикория, кроме корней товарной позиции 1212:
0601 10
- луковицы, клубни, клубневидные корни,
клубнелуковицы, корневища, включая разветвленные,
находящиеся в состоянии вегетативного покоя:

6, 9, 10-бөлімдер алынып тасталсын;
Техникалық регламентке 1-қосымшадағы мына:
"
0601
Пияздар, түйнектер, түйнек тәрізді тамырлар, түйнекті пияздар, бұтақталғандарды қоса алғанда, вегетативтік тыныштықтағы, вегетация немесе гүлдену жағдайындағы тамыр сабақтары; 1212-тауар позициясындағы тамырлардан басқа, өсімдіктер және шашыратқының тамырлары:
0601 10
- вегетативтік тыныштық жағдайындағы бұтақталғандарды қоса алғанда, пияздар, түйнектер, түйнек тәрізді тамырлар, түйнекті пияздар:

0602 90 910 0
- - - - - цветущие растения с бутонами или цветками,
за исключением кактусов
0602 90 990 0
- - - - - прочие
"
исключить;
дополнить приложением 3 согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2009 года № 2119
Приложение 3
к техническому регламенту
"Требования к безопасности плодов,
овощей, корнеплодов и продуктов их
переработки"
Классификация овощей
Класс овощей подразделяют на два подкласса: вегетативные и плодовые овощи. У вегетативных овощей в пищу используются вегетативные органы растений: корни, клубни, стебли, соцветия, листья; у плодовых овощей — только плоды.
Подкласс
Вегетативные овощи
Плодовые овощи
Группа
Вид
Группа
Вид
Клубнеплоды
картофель, топинамбур
(земляная груша), батат
(сладкий картофель)
Томатные
овощи
томаты, баклажаны,
перец, физалис
Корнеплоды
морковь, свекла, редис,
репа, редька, петрушка,
сельдерей, пастернак,
брюква
Тыквенные
овощи
огурцы, патиссоны,
кабачки, арбуз,
дыня, тыква
Капустные
овощи
капуста бело- и
краснокочанная,
савойская, брокколи,
брюссельская, кольраби,
цветная, китайская,
пекинская
Зернобобовые
горох овощной,
фасоль, бобы,
сахарная кукуруза,
вигна
Луковые
овощи
лук репчатый, чеснок,
зеленные луки (порей,
батун, шалот, шнитт,
слизун, душистый,
многоярусный)
Салатно-
шпинатные
овощи
салат, шпинат, щавель,
мангольд, кресс-салат
Пряные овощи
укроп, чабрец (тимьян),
эстрагон, кориандр,
базилик, тмин, хрен
Десертные
овощи
ревень, спаржа, артишок

0602 90 910 0
- - - - - кактустарды қоспағанда, гүлшанақтар немесе гүлі бар гүлдейтін өсімдіктер
0602 90 990 0
- - - - - өзгелері:
"
деген жолдар алынып тасталсын;
осы қаулының қосымшасына сәйкес 3-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 15 желтоқсандағы
N 2119 қаулысына
қосымша
"Жемістер, көкөністер,
түйнекжемістілер мен оларды
қайта өңдеу өнімдерінің
қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық
регламентіне 3-қосымша
Көкөністер сыныптамасы
Көкөністер сыныбы екі кіші сыныпқа бөлінеді: вегетативтік және жемісті көкөністер. Вегетативтік көкөністерде тамаққа өсімдіктердің вегетативті органдары пайданылады: тамырлары, түйнектері, сабақтары, гүл шоғырлары, жапырақтары; жемісті көкөністерде - жемісі ғана қолданылады.
Кіші сыныбы
Вегетативтік көкөністер
Жемісті көкөністер
Тобы
Түрі
Тобы
Түрі
Түйнек жемістілер
картоп, топинамбур (жер алмұрты), батат (тәтті картоп)
Қызанақты көкөністер
кызанақтар, баялдылар, бұрыш, қанжапырақ
Тамыр жемістілер
сәбіз, қызылша, шалғам, шомыр, шалқан, ақжелкен, балдыркөк, ботташық, тарна
Асқабақ көкөністер
қияр, патиссондар, кәдіш, қарбыз, қауын, асқабақ
Қырыққабат көкөністер
Ақ қауданды және қызыл қауданды қырыққабат, савайлық, броколли, брюссельдік, кольраби, түрлі-түсті, қытайлық, пекиндік қырықкабат
Дәнді-бұршақты дақылдар
көкөністік ас бұршақ, үрме бұршақ, атбас бұршақ, қант жүгерісі, вигна
Пиязды көкөністер
Пияз, сарымсақ, көк пияз (порей, батун, шалот, шнитт, слизун, хош иісті, көп қабатты)
Салатты-саумалдық көкөністер
салат, саумалдық, қымыздық, мангольд, кресс-салат
Татымды көкөністер
аскөк, тасшөп (тимьян), эстрагон, кориандр, насыбайгүл, зере, ақжелкек.
Десерттік көкөністер
рауғаш, қасқыржем, бөрікгүл